PDA

View Full Version : Islam - 114 pitanja, 114 odgovora (part II)

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19

sarmantan_sarlatan
09.08.2008., 14:22
iiiiš, zloduše dosadni, get a life :kava:

ama...Za to istrazivanje nuzan je obuhvatniji DUH od tekuce prosjecno-znanstvenoga i mediokritetski-medievalnog(sic!):top:

:lol:

Alem_
09.08.2008., 16:54
1.
Šta je sa ženom koja je prihvatila muškarca(emocionalno) iako je oženjen?
Ukoliko ona u toj vezi se osjeća prijatno i pristojno moralno,tj.da voli cijeni i poštuje i čuva sebe i svoje dostojanstvo, a taj muškarac je grubo i prosto nakon svega odbaci što joj je činiti?
A ona je povrh svega nejaka(na neki način nema zaštite) i poslije svega se osjeća prljavom i iskorištenom i emocionalno povrijeđenom.
Prihvatila ga je iz iskrene ljubavi, a ne prolazne strasti.
Da li da se sveti?Ili da strpljivo podnosi to odbacivanje?
Kako Allah subhanehu ve te´ala "tretira"(tako da se izrazim) toga muškarca?

2.
Ukoliko uvrijedimo nekog čovjeka u neznanju ili u momentu nestrpljenja i taj čovjek ne želi da oprosti i to interpretira na grub način,kako se iskupiti za to?
Iskreno se pokajemo ali to ne može promijeniti situaciju u tom momentu?
Kako "izgladiti"(tako da se izrazim) situaciju?
Da li moliti Allaha subhanehu ve te´ala za oprost na teškim riječima i da ta osoba koja je uvrijeđena "popusti" i kako?

Koliko sam shvatila, zena je imala vanbracnu vezu sa muskarcem koji je ozenjen, sto je prema islamu nelegalna veza.Ukoliko je ona znala da je on ozenjen odgovornost snose oboje, a ako je on to krio od nje, onda je grijeh njegov.Osveta? Jaka rijec i licno mene, pomalo plasi.Niposto se ne treba svetiti. Nas Poslanik a.s. prije nego sto je preselio, ostavio nam je u amanet da se ne svetimo.Sve u zivotu nam se desava s razlogom, pa i to zasto joj je Allah dz.s. stavio tog covjeka na njen put.Vjerovatno je iskusenje od Allaha dz.s. kao sto je i iskusenje ta njena zelja za osvetom, a Allah dz.s. najbolje zna zasto.Zena koja je ostavljena, je itekako ranjiva i tada pomislja na osvetu.Ali ako misli da ce osvetom postici neku dusevnu satisfakciju, vara se.Ta satisfakcija je kratkog vijeka i ubrzo ce se poslije nje osjecati samo gore, osvetice se samo sebi.Musliman ne smije robovati svojim strastima, nego mora slijediti razum.Treba se okrenuti od tog covjeka i nastaviti sa svojim zivotom.Pogotovo ne smijemo uraditi nesto nepromisljeno zbog cega cemo zazaliti. Sta je to toliko vrijedno, pa da se zbog toga prokocka vjecnost?Taj covjek ce svakako odgovarati pred Uzvisenim, a On najbolje zna sta je kome pripremio.Svi smo ljudi i svi grijesimo.Kada bi bili bezgrjesni, Allah dz.s bi ovu zemlju naselio drugim bicima koji bi grijesili.I On prasta svojim robovima koji se iskreno pokaju i ne vracaju se tim grijehovima.

RASTAFALL
09.08.2008., 21:05
:)Koliko sam shvatila, zena je imala vanbracnu vezu sa muskarcem koji je ozenjen, sto je prema islamu nelegalna veza.Ukoliko je ona znala da je on ozenjen odgovornost snose oboje, a ako je on to krio od nje, onda je grijeh njegov.Osveta? Jaka rijec i licno mene, pomalo plasi.Niposto se ne treba svetiti. Nas Poslanik a.s. prije nego sto je preselio, ostavio nam je u amanet da se ne svetimo.Sve u zivotu nam se desava s razlogom, pa i to zasto joj je Allah dz.s. stavio tog covjeka na njen put.Vjerovatno je iskusenje od Allaha dz.s. kao sto je i iskusenje ta njena zelja za osvetom, a Allah dz.s. najbolje zna zasto.Zena koja je ostavljena, je itekako ranjiva i tada pomislja na osvetu.Ali ako misli da ce osvetom postici neku dusevnu satisfakciju, vara se.Ta satisfakcija je kratkog vijeka i ubrzo ce se poslije nje osjecati samo gore, osvetice se samo sebi.Musliman ne smije robovati svojim strastima, nego mora slijediti razum.Treba se okrenuti od tog covjeka i nastaviti sa svojim zivotom.Pogotovo ne smijemo uraditi nesto nepromisljeno zbog cega cemo zazaliti. Sta je to toliko vrijedno, pa da se zbog toga prokocka vjecnost?Taj covjek ce svakako odgovarati pred Uzvisenim, a On najbolje zna sta je kome pripremio.Svi smo ljudi i svi grijesimo.Kada bi bili bezgrjesni, Allah dz.s bi ovu zemlju naselio drugim bicima koji bi grijesili.I On prasta svojim robovima koji se iskreno pokaju i ne vracaju se tim grijehovima.
Da bi se nako mogao upustiti u temu poput ove -mora prvenstveno znati nešto o istoj -pa makar to bile i osnovne stvari npr,ko su kopti..itd..

Alem_
09.08.2008., 21:49
:)
Da bi se nako mogao upustiti u temu poput ove -mora prvenstveno znati nešto o istoj -pa makar to bile i osnovne stvari npr,ko su kopti..itd..

Ko ovdje prica o koptima?

hajr
09.08.2008., 23:33
1.
Šta je sa ženom koja je prihvatila muškarca(emocionalno) iako je oženjen?
Ukoliko ona u toj vezi se osjeća prijatno i pristojno moralno,tj.da voli cijeni i poštuje i čuva sebe i svoje dostojanstvo, a taj muškarac je grubo i prosto nakon svega odbaci što joj je činiti?
A ona je povrh svega nejaka(na neki način nema zaštite) i poslije svega se osjeća prljavom i iskorištenom i emocionalno povrijeđenom.
Prihvatila ga je iz iskrene ljubavi, a ne prolazne strasti.
Da li da se sveti?Ili da strpljivo podnosi to odbacivanje?
Kako Allah subhanehu ve te´ala "tretira"(tako da se izrazim) toga muškarca?

2.
Ukoliko uvrijedimo nekog čovjeka u neznanju ili u momentu nestrpljenja i taj čovjek ne želi da oprosti i to interpretira na grub način,kako se iskupiti za to?
Iskreno se pokajemo ali to ne može promijeniti situaciju u tom momentu?
Kako "izgladiti"(tako da se izrazim) situaciju?
Da li moliti Allaha subhanehu ve te´ala za oprost na teškim riječima i da ta osoba koja je uvrijeđena "popusti" i kako?

joj pitanja, to ti se zove život. ali ako budeš tako išla kroz život gadno ćeš nadrljati.
prvo čuvaj sebe i svoje zdravlje,
drugi moj savjet ti je da se okreneš vjeri život će ti biti lakši.
probaj se pokajat za sve propuste i okreni novu stranicu.
treći moj savjet ti je da tražiš nekog koga ćeš voljeti u ime Allaha ako mogu tako da se izrazim.Činiš mi se onako iskrena duša još neiskvarena, pa čuvaj to ljepote u njedrima i njeguj je.
Dalje što se tiče tog izvinjenja mislim da si se dosta izvinjavala i da ta osoba sigurno nepriča s tobom iz nekih drugih razloga te da je to samo izgovor.
znači sve skupa moj ti je savjet ostavi to sve iza sebe okreni novu stranicu ko zna šta te tamo čeka... Allah

RASTAFALL
10.08.2008., 01:26
Ko ovdje prica o koptima?
NISISI SKONTO AL JEBAJI GA SAD JE KASNO:top:

Alem_
10.08.2008., 10:05
NISISI SKONTO AL JEBAJI GA SAD JE KASNO:top:

Niko se ne zeli upustati u detalje necijeg privatnog zivota.Mi ovdje znamo samo onoliko koliko je djevojka zeljela da znamo i da joj na osnovu toga odgovorimo.I vec je dva puta postavila ovo pitanje da joj neko odgovori.

hajr
10.08.2008., 23:23
ljudi mene zanima vaše mišljenje o radu s svinjetinom ili svinjskom masti. ok nećeš je jesti ali kao musliman možeš li raditi. neznam niti jedan hadis o tom.:ne zna::confused:

Sefket Ramadani
11.08.2008., 02:51
ljudi mene zanima vaše mišljenje o radu s svinjetinom ili svinjskom masti. ok nećeš je jesti ali kao musliman možeš li raditi. neznam niti jedan hadis o tom.:ne zna::confused:

Raspitivao sam se o tome i svugdje sam dobio odgovor da je to haram! Sudjelovanje u širenju neislamske prakse, grijeha i zablude...

a Allah najbolje zna...

Selam, Shefqet

nepodnosljiva
11.08.2008., 04:32
Ne zelim otvarati novu tomu na ovo ali trebam pomoc.Ne znam vise sta da radim.Vec duze vrijeme mi se desava ovo...
Probudim se u noci,naj cesce izmedju 1:30 i 2 ujutro.Probudi me strah,ne zvuk,samo strah,uzasan strah s osjecajem da je neko tu.Otvorim oci i uvijek vidim nesto pored svog kreveta,nekad je to osoba,nekada nekakav malen oblik koji se okrecuci udaljava od mog kreveta.
Da razjasnimo,normalna sam osoba,nikada nisam bila psihicki nestabilna,niti uzimam bilo kakve ljekove.Ne znam sta da radim jer postaje sve strasnije.Jednu sam takvu vecer otvorila oci i vidjela sam svoju 3godisnju kcer ali kad se okrenula licem prema meni umjesto ociju imala je svjetla.To je naj strasnije sto si jedan roditelj moze zamisliti.Ne znam sta da radim,kome da se obratim za pomoc,ne zelim jos da ljudi pomisle da sam luda ali ako ovako jos dugo nastavi,bojim se i da bi mogla da poludim.

Alem_
11.08.2008., 11:23
Da li se muslimanka sunitkinja moze udati za siitskog muslimana? Mislim, meni je logicno da je to dopusteno, jer svi smo muslimani i ja uopste muslimane ne odvajam jedne od drugih ( osim onih "ahmedija" kako su sami sebe prozvali i ekstremnih vehabija ). Neki muslimani s kojima sam pricala o tome kaze da moze, neki da ne moze. Pa bih voljela znati vase misljenje ovdje.

BOSNIAN#1
11.08.2008., 13:26
Ne zelim otvarati novu tomu na ovo ali trebam pomoc.Ne znam vise sta da radim.Vec duze vrijeme mi se desava ovo...
Probudim se u noci,naj cesce izmedju 1:30 i 2 ujutro.Probudi me strah,ne zvuk,samo strah,uzasan strah s osjecajem da je neko tu.Otvorim oci i uvijek vidim nesto pored svog kreveta,nekad je to osoba,nekada nekakav malen oblik koji se okrecuci udaljava od mog kreveta.
Da razjasnimo,normalna sam osoba,nikada nisam bila psihicki nestabilna,niti uzimam bilo kakve ljekove.Ne znam sta da radim jer postaje sve strasnije.Jednu sam takvu vecer otvorila oci i vidjela sam svoju 3godisnju kcer ali kad se okrenula licem prema meni umjesto ociju imala je svjetla.To je naj strasnije sto si jedan roditelj moze zamisliti.Ne znam sta da radim,kome da se obratim za pomoc,ne zelim jos da ljudi pomisle da sam luda ali ako ovako jos dugo nastavi,bojim se i da bi mogla da poludim.

kontaktiraj me na email ili posalji PM pa cu ti dati link na stranicu, imas tu malo vise o toj tematici.

Rufaija
11.08.2008., 14:06

Znam da je prokleto deset osoba u vezi sa alkoholom, ali ne znam za nešto slično sa svinjetinom. Mislim da je ne bi trebao prodavati, ako imaš vlastitu trgovinu, a ako si prisljen da radiš s njom, to ti dođe kao osoba koja je zaposlena u banci. Alkohol je proklet sam po sebi, a svinjsko meso je zabranjeno, međutim, ne znam da je svinja prokleta kao životinja. Npr. u nuždi možeš jesti svinjsko meso, ali ne možeš piti alkohol (nema nužde za to).

Rufaija
11.08.2008., 14:16

Ako si muslimanka, uzmi abdest i klanjaj i to ti je dovoljno. Nemoj se bojati tih stvari, to je prolazno i ima neki hajr za tebe u tome. Ne trebaju ti lijekovi i nisi nestabilna. Kad to vidiš reci "Allah", jer se srca smiruju pominjanjem imena Allah. Uglavnom, to je prolazno, nemoj odmah trčati hodžama. A tvoja kćerka svakako nema svijetleće oči, i ta predstava koju si vidjela nije tvoja kćerka. Djeca su, hvala Allahu, zaštićena bolje od nas.

Rufaija
11.08.2008., 14:31
"SLusam da li pas koji lezi pored kreveta reaguje, ne reaguje pa mi je lakse ali ja i dalje osecam necije prisustvo pored kreveta i vidim obris."

Uh pa ja tek sad vidim šta si ti prije pisala. Cuku odmah van stana, unajmanje van sobe. Nemoj sama sebi zlo činiti. Da znaš da je nama (muslimanima) preneseno da meleki (anđeli) ne ulaze u kuću u kojoj je pas. Ne znam ni kako bi se mogla osjećati zaštićenom (duhovno) a pas pored tebe spava.

huntruder38
11.08.2008., 16:08
sta vam znači a.s. kad kažete Poslanik? allahov sluga?

Vojnik Gorčin
11.08.2008., 16:16

otprilike "Neka je Blagoslov i Mir božiji na njega!"
to se zove salavat i dodaje se pored imena svih Poslanika a.s.
U njemu se nalaze mnogi darovi za onoga ko ga donese

Alem_
11.08.2008., 16:39
Da li se muslimanka sunitkinja moze udati za siitskog muslimana? Mislim, meni je logicno da je to dopusteno, jer svi smo muslimani i ja uopste muslimane ne odvajam jedne od drugih ( osim onih "ahmedija" kako su sami sebe prozvali i ekstremnih vehabija ). Neki muslimani s kojima sam pricala o tome kaze da moze, neki da ne moze. Pa bih voljela znati vase misljenje ovdje.

Ljudi, znam da sam nestrpljiva i dosadna, ali moooolim vas odgovorite mi na ovo, puno mi znaci.

nepodnosljiva
11.08.2008., 16:49
"SLusam da li pas koji lezi pored kreveta reaguje, ne reaguje pa mi je lakse ali ja i dalje osecam necije prisustvo pored kreveta i vidim obris."

Uh pa ja tek sad vidim šta si ti prije pisala. Cuku odmah van stana, unajmanje van sobe. Nemoj sama sebi zlo činiti. Da znaš da je nama (muslimanima) preneseno da meleki (anđeli) ne ulaze u kuću u kojoj je pas. Ne znam ni kako bi se mogla osjećati zaštićenom (duhovno) a pas pored tebe spava.

NISAM JA PISALA NISTA U VEZI S PSOM,to je netko drugi rekao,procitala sam dosta tih stvari na forumu.Krivo si pogledao,na taj post sa psom sam samo ispod odgovorila.
U kuci nemam niti psa,niti alkohol.Problem je sto me to prati bilo gdje da odem nocit (putujemo cesto zbog posla)

Sefket Ramadani
11.08.2008., 16:54
Ja ti nista konkretno nebi znao reci sem da zavisi puno kojeg je siitskog pravca taj covjek, dali je taj pravac u kufru, odgajanje djece je bitno...

vjerujem da nitko od nas nebi volio da mu se dijete ozljedjuje na Ashuru. Ja puno cijenim i volim nasu bracu siite, ali nebi volio vidjeti svoju djecu kako praktikuju neke njihove "ibadete".

Ali kakvu dobru iranku bi ozenio bez pardona...vallahi:cerek:

Ramzes13
11.08.2008., 18:22
Izvinite što vas prekidan...tražim nekog pravog znanca vaše vjere. Zanima me nastanak svijeta prema Islamskoj vjeri?

Vojnik Gorčin
11.08.2008., 18:31
Izvinite što vas prekidan...tražim nekog pravog znanca vaše vjere. Zanima me nastanak svijeta prema Islamskoj vjeri?

ukratko, Allah je stvorio ovaj svijet tako što je rekao Budi.
Stvorio ga je u 6 vremenskih perioda(dana) radi nas. peti dan je stvoren čovjek.

dani nisu bili ovako kratki nego mnogo mnogo duži.
otprilike radi se vremenskom periodu koju je čovjeku potrebna za istu razdaljinu koju svjetlost pređe u jednom danu i to pomnoži sa 6...
nadam se da će ti neko dati link...
Ulgavnom biblijski opis nam odgovara

Ramzes13
11.08.2008., 19:06
Hvala...to je nešto slično Biblijskom opisu.

A ja sam učio da je Arhanđeo Gabrijel učio Muhameda...jel to istina?

satori@sanitarium
11.08.2008., 19:20
dani nisu bili ovako kratki nego mnogo mnogo duži.
otprilike radi se vremenskom periodu koju je čovjeku potrebna za istu razdaljinu koju svjetlost pređe u jednom danu i to pomnoži sa 6...
nadam se da će ti neko dati link...

Mozes mi dat ajete za ovo:zubo:

Vojnik Gorčin
11.08.2008., 19:49

Muhammed a.s. je primao Obajvu na više načina, Većim dijelom preko meleka Džibrila, jedna određeni dio preko snova i direktno od Boga na Miradžu... dio sam izostavio ali to je to!

Vojnik Gorčin
11.08.2008., 19:50
Mozes mi dat ajete za ovo:zubo:

Mogu ali neću jer mi ne odgovara tvoj naćin komunikacije koji imaš sa mnom i/ili sa drugim muslimanima!:ne zna:

satori@sanitarium
11.08.2008., 19:51
Mogu ali neću jer mi ne odgovara tvoj naćin komunikacije koji imaš sa mnom i/ili sa drugim muslimanima!:ne zna:

Znaci nema ih. Hvala.:kava:

Vojnik Gorčin
11.08.2008., 20:03
Znaci nema ih. Hvala.:kava:

nema za tebe!
za tebe ima samo čaja :)

Dr.Lecter
11.08.2008., 22:31
Imala sam priliku da razgovaram sa jednim arapom i pitala sam ga postoji li magija kod njih(aludiram na to da na našim prostorima ima poznata vlaška magija,ciganska i slično),koriste li je i tako to,on mi je odgovorio kako ima i ako se kome "napakuje" da je to užas.:eek:
Rekao je da je to zbog toga što imaju pristupa starim knjigama,koje nema niko na svijetu i da je to zato što su u Svetoj zemlji!
Znam i slučaj kod nas u BiH da je čak došlo i do ubistva zbog potrage za jednom knjigom eto koja služi za "vračanje",ali islamska je nije iz neke druge vjere.:eek:
Postoji li to uopće i da li mi može neko sa aspekta islama protumačiti nešto više o tim magijama i tako to.:mig:

Zanima me konkretno i to da ne može biti konkretnije kako neko,konkretno gatar-gatara može nešto znati o osobi koju ni ne poznaje nego je prvi put vidi.Da li su to ljudi koji imaju malo bolje izraženu sposobnost pričanja tj.izvlačenja riječi iz osobe ili je nešto drugo u pitanju?
Znam da ne valja ići prorocima,gatarima vidovnjacima itd. tj.da oni imaju posla sa džinima i tako to.

Vojnik Gorčin
11.08.2008., 22:45
magija vračanje gatanje.. sihr

ukratko to je moguće ali je veliki grijeh koji izvodi iz vjere.... ako znas takve ljude bjezi od njih
jer ko se bavi time "to" se bavi njima i ljudima koji okružuju takve ljude.

tim ljudima i onome što rade se suprostavljen Kur'an i ljudi koji liječe Kur'anom...

pravi gatari komunicirjau ili imaju pomagače u nevidljivom svijetu i znaju ono što im ta bića kažu naravno ima i mahera koji fataju i prodaju maglu... srećom po nas ti fatači magle nas obično okružuju!

onog ko se bavi magijom i vračanjem ćeš najlakše prepoznati po tome što oni nemaju potomstva!

Ramzes13
12.08.2008., 00:00
I u kršćanstvu su gatari bezbožnici je su prodali dušu demonu kojem se klanjaju i od kojeg za uzvrat dobijaju neke sposobnosti...zato su i prodali dušu za uživanje u ovo zemaljskom.

O tim arapskim magijama nisam čuo nikada mislim da nije važno tko je taj već nije dobar u svakom slučaju.

Putnick
12.08.2008., 00:14
Ljudi, znam da sam nestrpljiva i dosadna, ali moooolim vas odgovorite mi na ovo, puno mi znaci.

Ne znam sad, da li si bas u toku, ali u ummetu muslimana se prave neke podele. K'o ljudi... :) Uvijek ces naci ljudi koji ce ti reci na ono pitanje, da moze, i da ne moze. Sto ljudi, sto cudi... :cerek:
Uglavnom, treba imati u vidu i razlicite kulture, razliciti nacin zivljenja...da se sve to treba uklopiti. Moze tu da bude nekih poteskoca, ali ako je osoba OK, a i svima nam je jedno "Eshedu en la ilahe ilallah, ve eshedu ene Muhammeden abduHu ve Rusullihu", onda, zasto da ne? :)

hajr
12.08.2008., 00:17
Znam da je prokleto deset osoba u vezi sa alkoholom, ali ne znam za nešto slično sa svinjetinom. Mislim da je ne bi trebao prodavati, ako imaš vlastitu trgovinu, a ako si prisljen da radiš s njom, to ti dođe kao osoba koja je zaposlena u banci. Alkohol je proklet sam po sebi, a svinjsko meso je zabranjeno, međutim, ne znam da je svinja prokleta kao životinja. Npr. u nuždi možeš jesti svinjsko meso, ali ne možeš piti alkohol (nema nužde za to).

ti jedno ovaj gore drugo ima li ko kakvo treće mišljenje, pa niste mi ništa pomogli, opet sam na početku.:mig::D:ne zna:

Ramzes13
12.08.2008., 00:27
Ja sam ajd recimo kršćanin koji nevoli katolicizam a osobno sam iz mješane obitelji katolik i pravoslavka...(ali moji roditelji osobno nisu posebno osvješteni u neko vjerovanje ili posebno traganje za tim) ja bez obzira koje vjere jesam.

Kod nas se jede svinjetina, ali ja osobno mislim i bez neke vjerske zabrane ili etike da svinjetina nije dobra hrana jer je životinja sam po sebi prljava, svejed, masna, sve to stvara lošu energiju koju mi unosimo u sebe...a nije ni čudno primjetiti ljude koji su kao svinje...prežderavaju se!

Evo primjera...dokazano je da kravlje mljeko od krave koja pase na livadama sviježu travu i koja dovoljno se giba ima zdravo mljeko bez virusa dok krava koja je non stop u staji i jede slamu i ječam nema uopće toliko kvalitetno mljeko. Znači a svinja jede i kopa po svome izmetu.

Sefket Ramadani
12.08.2008., 00:30
Ja sam ajd recimo kršćanin koji nevoli katolicizam a osobno sam iz mješane obitelji katolik i pravoslavka...(ali moji roditelji osobno nisu posebno osvješteni u neko vjerovanje ili posebno traganje za tim) ja bez obzira koje vjere jesam.

Kod nas se jede svinjetina, ali ja osobno mislim i bez neke vjerske zabrane ili etike da svinjetina nije dobra hrana jer je životinja sam po sebi prljava, svejed, masna, sve to stvara lošu energiju koju mi unosimo u sebe...a nije ni čudno primjetiti ljude koji su kao svinje...prežderavaju se!

MashaAllah, pa svatko to vidi! Ramzes, jel te mogu zvati Ramo?:rolleyes:

Sefket Ramadani
12.08.2008., 00:32
A ti sestro ako nemaš drugog izbora nemoj da ostaviš jedini posao. Ali se potrudi da nadjes drugi, halal posao u sto kracem roku.

Selam alejkum

Ramzes13
12.08.2008., 00:36
Možeš...:cerek:

Sefket Ramadani
12.08.2008., 00:42
Drago mi je Ramo brate dragi :mig: Ima da te zovnem kad budem klao junicu, da se opskrbis zdravom halal hranom!

Ramzes13
12.08.2008., 00:51
Hvala hvala...uvjek! Ja sam rodom iz Gradačca iz Bosne... jel ima tu koga ?

Putnick
12.08.2008., 00:51
@hajr: Zasto za odgovor ne pitas sebe? Da li ti je taj posao sada stvarno neophodan? Da li ti je to jedini vid egzistencije? Ako se mozes malo "stisnuti", i sacekati drugi posao, onda tako i uradi. Iskusenja uvijek mora biti, pa onda covek mora malo i osaburiti. Tako je bolje, ako ti nije bas moranje. A to ti, opet, najbolje znas.

Ramzes13
12.08.2008., 00:57
Na neki način je i novac zao. Ako nejedeš svinjetinu i ako je to poželjno kod vas ili zabranjeno pa sve je uredu.
Nemoj da brineš nisi nikom naudio time jer niko nemora da kupi svinjetinu ....a bolji posao svakom dobro dođe...slušaj svoje srce pa ćeš nać neki izlaz..:)

Sefket Ramadani
12.08.2008., 01:10
Vidi Ramzesa, fetva ko od Sukrije Ramica mashaAllah:top:

Ramzes13
12.08.2008., 01:26
Ja nerazumijem sve turcizme...ali nadam se da je pozitivno:cerek:

Sefket Ramadani
12.08.2008., 01:28
nista negativno, imas pm

jak ti je avatar, onaj dedo iz kill billa:rofl:

Rufaija
12.08.2008., 09:36

Skraćenica a.s. znači Aleyhi selam - "neka je mir na Njega". A takođe mi govorimo Muhammed - Božji rob (Abdullah) i poslanik (Resulullah). Muslimani ne vjeruju da su ljudi Božja djeca već Božja stvorenja, odnosno Božji robovi. To nije isti odnos kao odnos robovlasnika-čovjeka i roba. Bogu ne treba nikakvih poslova, niti treba neko da radi za Njega. Biti Božji rob znači da je tvoja opstojnost vezana za Božju volju. Takođe, rob je onaj koji ništa ne posjeduje, a posjedovan je. Sve što ljudi imaju, ništa nije njihovo osim vlastitih djela. Od tijela, duše, razuma, okruženja, opskrbe, itd., sve je to Božji dar. Ništa mi nismo od toga donijeli, sve smo dobili. Dobili smo sve uslove da se iskažemo na ovom svijetu našim djelima. Na Sudnjem Danu, mi ćemo odgovarati za to kako smo upotrijebili sve te blagodati. Mi ih upotrebljavamo našim djelima i nedjelovanjem (propustima). Eto, to bi značilo biti Božji rob.

Rufaija
12.08.2008., 09:46

Muslimanka se može udati za muslimana. Može i nemuslimanka, ali je preče da čovjek traži ženu iste vjere. Ukoliko mezheb tvoga muža ne zahtijeva da ti mijenjaš svoj mezheb, mislim da je to o.k. Napravi predbračni ugovor i neka ti to pismeno potvrdi, da ne traži da mijenjaš svoj mezheb. Ti se ne smiješ udati ukoliko druga strana očekuje od tebe da vrijeđaš bilo kojeg od ashaba r.a. ili odstupaš od akaida svog mezheba. To jasno stavi do znanja. Vrijeđanje bilo kojeg od ashaba je težak grijeh, s tim da se u te osobe ne mogu svrstati oni koji su učestvovali u ubistvu hazreti Husejna, prije svega jezid. Muawiya r.a. je ashab i ne smije se vrijeđati. Razgovaraj malo sa svojim odabranikom o tim stvarima. Dijete će bezbeli biti mezheba svog oca.

Rufaija
12.08.2008., 10:02

Anđeo Gabrijel je u svim vjerama bio zadužen za prenos Objave. Drugo ime mu je Sveti Duh (Ruhil-Kudus). Kršćani ga poistovjećuju sa Svetim Duhom u smislu inspiracije vjerskim duhom. Iako oni poznaju odvojeno Gabrijela, vidi se da je to ista stvar jer upravo melek Gabrijel - Džibril obavlja taj posao. Interesantno je da se Gabrijel jednom prilikom pojavio u liku nepoznatog čovjeka pred velikim brojem ashaba (apostola, takorekuć, da se shvati), i tom prilikom je upoznao muslimane o osnovama njihove vjere. Ova predaja je jedna od najpoznatijih u Islamu i potvrđena. Ona daje korijene Islamskog vjerovanja. Ima još nekih događaja gdje se pojavljuje ovaj melek izvan konteksta prenošenja Objave.

U pogledu dole navedenog hadisa, moram napomenuti da se radilo o maloj sredini gdje su se ljudi dobro poznavali, a posebno je čudno bilo sresti neznanca bez tragova putovanja:

Potom je Abdullah nastavio: " Obavijestio me je moj otac Omer ibnu-l-Hattab rekavši:

"Jednoga dana dok smo bili kod Allahova, dž. š., Poslanika dođe neki čovjek koji je imao izrazito bijelu odjeću i sasvim crnu kosu, a na kome se nije uočavao trag putovanja i koga od nas niko nije poznavao. On sjede do Allahova Poslanika, svoja koljena nasloni na njegova, svoje dlanove stavi na njegova stegna i reče: " Muhammede, reci mi nešto o islamu!”

Božiji Poslanik odgovori: " Islam je da posvjedočiš da nema boga osim Allaha, dž.š., da je Muhammed, a.s., Allahov Poslanik, da obavljaš namaz, daješ zekjat, postiš ramazan, obavljaš hadž ako si u mogućnosti.”

“Pravo si rekao,” - reče čovjek.

Mi smo se bili začudili tome što čovjek pita i potvrđuje ono što Poslanik izgovara.

“Reci mi nešto o imanu,” - reče čovjek.

Muhammed, a.s., odgovori: " Da vjeruješ Allaha, dž.š., Njegove meleke, objave, poslanike, Sudnji dan i da vjeruješ u Božije određenje (kader), bez obzira da li je to po čovjeka dobro ili loše.”

“Pravo si rekao,” - ponovno reče nepoznati čovjek, pa dodade: “A reci mi nešto o ihsanu!”

“Da služiš Allaha, dž.š.,” - odgovori Poslanik - “kao da ga vidiš, jer ako ti njega ne vidiš vidi On tebe!”

“Reci mi nešto o životu nakon smrti!”

“Upitani ne zna bolje od onoga ko ga pita,” - odgovori Poslanik.

“A reci mi onda nešto o njegovim predznacima,” - reče čovjek.

“Kad robinja rodi sebi gospodaricu i kada vidiš kako se bosonogi i goli siromasi, pastiri ovaca šepure po velelepnim palačama.”

Nakon toga nepoznati čovjek ode, a ja sam iza toga dugo ostao na tom mjestu, pa me

Poslanik upita: “Da li znaš ko je bio onaj što je pitao o vjeri?”

Odgovorih: Allahov i Njegov Poslanik najbolje znaju.”

“To je Džibril,” - reče Poslanik, “koji vam je došao da vas pouči u vjeri.” (Muslim, lman, 1.)

insaninside
12.08.2008., 12:04
Nisam mislio nist losega.Znaci,ako krscanin zeli daljnje medjusobne posjete mora izbaciti svinjetnu.U vjeri nema prisile,jel tak?:top:

Tak je svakak je tak. Mada nisam nešto informiran ali ne znam da se negdje u kršćanstvu eksplicite insistira na konzumiranju svinjetine.:ne zna: Sam Isus je nije konzumirao.

No dobro glede sloboda i prisile, hipotetički ti bi mogao da budeš i koprofag (osoba ekstremno bizarnog ukusa za hranu) i krene neki open-minded musliman u pohode domu tvome.

zamisli potencijalnog dijaloga

Koko nemoj da jedeš govna ! :(- blagim tonom će islamizirana individua.

- Jok, ti češ da mi zabraniš !? - lakonski odvrati Koko uzdignutih obrva.

te zbuni i rastuži dotičnog muslitcha :confused: i on ode u wehabije.

Ramzes13
12.08.2008., 12:08
Toliko sličnosti ali i razlika...ali zašto postoji onaj osjećaj u zraku da mržnja vlada između islama i kršćanstva... ja kao tragač za istinom i mudrosti nisam mrzitelj ničijeg ali ima samobrambeni stav u slučaju napada!

Vojnik Gorčin
12.08.2008., 12:19
Toliko sličnosti ali i razlika...ali zašto postoji onaj osjećaj u zraku da mržnja vlada između islama i kršćanstva... ja kao tragač za istinom i mudrosti nisam mrzitelj ničijeg ali ima samobrambeni stav u slučaju napada!

hikmet nasupa kad se usaglase vjera i znanje :)

a sto se tiče medusobne mržnje ona je izazvana neznanjem i historijom

Ramzes13
12.08.2008., 12:24
Ovakve ljude poput vas volim i cjenim. Jer Bog će suditi nama kako mi drugima!

Vojnik Gorčin
12.08.2008., 12:34
Ovakve ljude poput vas volim i cjenim. Jer Bog će suditi nama kako mi drugima!

ma neće, On je Milostivi i onima koji neće da sude će nagraditi, a onim koji su nepravedni prema sebi će biti Blag i ako se pokaju...

ma znaš majci je dato da voli dijete nejvećom ljubavi s kojom stvorenje može voljeti drugo, a njene ljubav je malehna u poreženju sa onom s kojom nas On voli.
Majka nas je rodila a On nas je stvorio iz svoje Ljubavi...

Putnick
12.08.2008., 12:51
“Reci mi nešto o životu nakon smrti!”

“Upitani ne zna bolje od onoga ko ga pita,” - odgovori Poslanik.

Ja mislim da je ovde bilo pitanje o smaku svijeta, a ne o zivotu posle smrti. Pa onda Poslanik a.s. navodi njegove predznake. :)
A takodje, o zivotu posle smrti se i prilicno zna, :) na osnovu Kur'ana i hadisa Poslanika a.s.

Ramzes13
12.08.2008., 13:31
Milost je velika stvar... u nekim učenjima milost je zadnja i najteža stebenica do prosvjetljenja...treba zakopati svoj ego...i postat sluga Božiji u potpunosti.

Naš ego moje ja je velika zmija koju smo svi dobili postavši ljudi...barem tako mislim

huntruder38
12.08.2008., 17:54
imam jedno pitanje za muslimane. jednom sam cuo jednu curu u bosni (muslimanku) da kaze da se "ne smije đunupast hodat okolo". zato sto smo trad podlozniji utjecaju demona. sta znači đunupast i je li istina ovo s demonima?

semek
12.08.2008., 19:47
imam jedno pitanje za muslimane. jednom sam cuo jednu curu u bosni (muslimanku) da kaze da se "ne smije đunupast hodat okolo". zato sto smo trad podlozniji utjecaju demona. sta znači đunupast i je li istina ovo s demonima?

dzunupast odnosno dzunub je osoba kojoj je sperama izasla u mlazu, odnosno, covjek i zena nakon dodira njihovih spolnih organa, nakon cega su se duzni okupati.
Nema striktne naradbe da se nesmije hodati u takvom stanju (dzunupluku), ali je to pokuđeno, a jedan od razloga moze bit bas to sto je insan tad podlozniji demonskim napadima.

huntruder38
12.08.2008., 21:29
a ček, ako se treba okupati nakon toga, pa vise nisi đunupast, je li ti svejedno grijeh ovo sto si prije napravio? i na koji nacin se od grijeha odrjesujete? (pretpostavljam da vec ima odgovor na to, ali ne da mi se listat sve strane ove teme, pa...)

hajr
12.08.2008., 22:29
a ček, ako se treba okupati nakon toga, pa vise nisi đunupast, je li ti svejedno grijeh ovo sto si prije napravio? i na koji nacin se od grijeha odrjesujete? (pretpostavljam da vec ima odgovor na to, ali ne da mi se listat sve strane ove teme, pa...)

ne kontam te točno kako misliš grijeh, sastajanje muža i žene je čak dobro djelo. dzunub si tog trena, nemožeš tako klanjat učit Kuran, okupaš se i to je to. nije poželjno okolo hodat tako zato što nisi čist.

Ramzes13
12.08.2008., 23:03
Normalno nebi ni ja hodao prljav po ulici!
Jadni ti demoni, mora da ih ima najviše u Indiji!

huntruder38
12.08.2008., 23:39
ne kontam te točno kako misliš grijeh, sastajanje muža i žene je čak dobro djelo. dzunub si tog trena, nemožeš tako klanjat učit Kuran, okupaš se i to je to. nije poželjno okolo hodat tako zato što nisi čist.

mislim, ako nisu to dvoje vjencani. imate grijehe, zar ne?

hajr
12.08.2008., 23:45

uu ako niste vjenčani, grijeh grijeh. pa onda se za grijeh pokaješ i više ga neradiš.

Ramzes13
12.08.2008., 23:59
Jel alkohol grijeh? Ako je alkohol grijeh kako cigare nisu?

Jel to tradicija ili vjera propovjeda?

huntruder38
13.08.2008., 08:12
uu ako niste vjenčani, grijeh grijeh. pa onda se za grijeh pokaješ i više ga neradiš.

ja i tako ne vjerujem u grijehe, samo me zanimalo vase stajaliste o tome...

Rufaija
13.08.2008., 08:36
ti jedno ovaj gore drugo ima li ko kakvo treće mišljenje, pa niste mi ništa pomogli, opet sam na početku.:mig::D:ne zna:

Pa nemoj jesti svinjetinu i nemoj je prodavati. Ako radiš u samoposluzi i prisiljen si da radiš sa njom, nisi ti kriv što je drugi jedu i kupuju, ti nikoga ne podstičeš. Iako mislim da bi trebao izbjegavati direktan kontakt sa mesom koje nije konzervirano, npr. da režeš salame i sl. Ukoliko ćeš izgubiti mušterije, i baš je moraš prodavati, postupaj sa zaradom od tih proizvoda kao sa nedobrovoljno primljenom kamatom, odnosno izdvoji taj dio novca i dadni u sadaku. I nek ti budu skuplji ti proizvodi nego na drugom mjestu.

A šta je tebi problem sa svinjetinom?

Rufaija
13.08.2008., 08:41
Jel alkohol grijeh? Ako je alkohol grijeh kako cigare nisu?

Jel to tradicija ili vjera propovjeda?

Muslimanima je alkohol grijeh, a ostalima kako hoće. Akohol je zabranjen (Kur'anom) 9. godine po Hidžri (Preseljenju iz Mekke u Medinu). Cigarete spadaju u ono što šteti zdravlju, a sve što spada u to je pokuđeno. Pametan čovjek ne puši i ne traži izgovore za pušenje, niti ih može naći. Narkotici su bliži onome što opija, odnosno umanjuje svijest.

Rufaija
13.08.2008., 08:58

Đunup znači tjelesno nečist i kupanje poslije odnosa spada u obaveznu tjelesnu higijenu. Ne radi se ni o kakvoj tvojoj duhovnoj nečistoći ili pranju nekog grijeha. Uslov za obavljanje namaza (molitve) je: čisto tijelo, odjeća i mjesto gdje se klanja. Kupanje (gusul) poslije odnosa obezbjeđuje čisto tijelo, a to kupanje uvijek je obavezno i kada je tijelo nečisto do mjere da se parcijalno ne može očistiti. Kada imaš gusul (okupan si) dovoljan ti je abdest (obredno pranje propisanih dijelova tijela), a kupanje je obavezno najmanje jednom sedmično, najbolje petkom prije Džuma namaza (molitve petkom). Radi se o praktičnoj higijeni koja je propisana, ali ovo čišćenje ima i duhovni aspekt i priprema te za molitvu. U duhovnom smislu, određeni manji grijesi se praštaju obavljanjem abdesta odnosno gusula.

Shvati da mi vjerujemo da nečistoća, sama po sebi, ima određeni duhovni aspekt. kao što je nečista osoba podložnija zaraznim oboljenjima, tako je podložnija i duhovnim oboljenjima. A na kraju krajeva, osoba se bolje osjeća kada je čista i kada se osvježi pranjem. Arapi do dolaska Muhammeda a.s. nisu imali takve higijenske navike, a uvođenje tih obaveza čišćenja dovelo je do nastajanja cijele jedne higijenske kulture, npr. pranje poslije nužde, razvoj mnogobrojnih hamama - javnih kupatila, itd.

Što se tiče džinna, radi se o vrlo realnim stvarima. Filmovi o duhovima itd. daju iskrivljenu sliku toga. Čak u Kur'anu imaš suru Džinn. Poznati su mnogi susreti prvih muslimana, a i kasnijih, sa džinnima, i njihov svijet je dosta poznat. Mnogo knjiga, pripovjedki i sl. govori o džinnima. Šejtani su otpadnici od džinna, i na njih se odnosi ta prljavština koja ih privlači. Kao što je čovjeku hrana u lijepim stvarima, šejtanima je u prljavštini. Međutim, sve ovo je stvar vjerovanja (i uvjerenja), tako da neko ne mora vjerovati, sve dok ne ograiše. Onda se traže svi lijekovi, do popova i hodža.

Rufaija
13.08.2008., 09:02

Sigurno imaju grijeh kao što bi imali nagradu da to urade u braku. To je po Islamskim propisima koji važe za muslimane, ostali kako hoće.

Vojnik Gorčin
13.08.2008., 09:49

Dzunupluk je stanje koje se dobija onako kako je črečeno i prestaje kad se čovjek okupa, neovisno je o tome da li se stiče na dozvoljen ili način ili griješenjem...

kod nas ne postoji odriješenje grijeha u onom smislu kao u kršćanstvu, nego se čini pokajanje i uzda se u Božiju Milost.- najbolja garancija da će ti neki grijeh biti oprošten je ako ga prestaneš činiti...
Također činjenje dobrih dijela i propisanih oblika molitve briše grijehe, sad koliko i kada zavisi od čistoće pokajanja.

za grijehe se možeš pokajati uvijek samo nema kajanja kad umreš ;)

huntruder38
13.08.2008., 18:23
Dobro, sad je puno jasnije. hvala.

Ramzes13
13.08.2008., 18:37
Muslimanima je alkohol grijeh, a ostalima kako hoće. Akohol je zabranjen (Kur'anom) 9. godine po Hidžri (Preseljenju iz Mekke u Medinu). Cigarete spadaju u ono što šteti zdravlju, a sve što spada u to je pokuđeno. Pametan čovjek ne puši i ne traži izgovore za pušenje, niti ih može naći. Narkotici su bliži onome što opija, odnosno umanjuje svijest.

Ali vino je jako zdravo iako sadrži alkohol u sebi...

Kako to može biti grijeh! Vrlo je zdravo i pomlađuje.:confused:

Fazlija
13.08.2008., 19:32
--------------------------------------------------------------------------------

http://www.paralele.hr/books/kabir.html

KABIROVE PJESME:

Domaća izdavačka kuća Paralele iz Splita predstavlja jedinstven izvor duhovnih naslova na domaćem izdavačkom nebu. Svakako jedinstvena posvećenost prevođenju najvažnijih svjetskih duhovnih klasika okrunjena je i izdavanjem zbirke pjesama indijskog mistika Kabira. Kabir (1398-1448) je istaknuti pripadnik srednjovjekovnog indijskog pokreta mističnih pjesnika – santa (Sant Mat). Kabir uz imena poput Mire Bai, Ghaliba, Surdasa, Ravidasa, Tulsidasa, Jayadeve ili Čandidasa predstavlja jednog od najvažnijih pjesnika indijske bhakti poezije. Rođen u siromašnoj muslimanskoj porodici u Benaresu, Kabir postaje učenik brahmana Ramanande, poznatog višnuističkog sveca. U svojim pjesmamam Kabir slavi Jednog Boga koji nadilaze vjerske podjele muslimana i hindusa. Njegova jedinstvena mistična poezija spaja mistične spoznaje sufizma i brahmanizma te vodi čitaoca do točke Jedinstva koje nadilazi sve razlike i dvojstva - kako između religija, tako i između duše i Boga. Kao osoba oslobođena sitnih društvenih predrasuda, neznanja i praznovjerja, Kabir je svojim djelom zbunjivao suvremenike i kasnija pokoljenja do te granice da su ga svojatali jednako hindusi, sikhi i muslimani. Njegove pjesme su kao objave uključene i u zbirku svetih spisa Sikha – Adi Granht, ali i u zbirku hinduističke mistične poezije Bhakti Mala.

Ovo izdanje osim što predstavlja prvi ozbiljan prijevod Kabirovih pjesama na hrvatski jezik svjedoči i o posebnoj pažnji koju svojem izdavačkom radu posvećuje izdavačka kuća Paralele. Naime, kao polazište za prijevod Kabira je uzet vrstan engleski prijevod i izbor Kabirovih pjesama koji je početkom 20.st. napravio Rabindranath Tagore. Na taj način je iskorišten pjesnički i mistički genij Tagora da nam iz povjesne davnine izvuče i predstavi najbolji izbor Kabirova pjesničkog duha.

Ramzes13
13.08.2008., 20:29
Ja bi mu dodao i Isusova učenja koja se mogu prepoznati kao Sveta!

Nemožeš služiti bogu i bogatstvu! Dukha je bogatstvo a služba bogu svetinje jer ti je srce tamo gdje ti je blago...

daki_ki
13.08.2008., 21:25
e jel islam svetkuje petak.ako svetkuje jel to traje od cetvrtka navecer do petka navecer kao po bibliji subota od zalaska do zalaska sunca???

El-fakirul-hakir
13.08.2008., 22:15
El-fakirul-hakir vas sve selami i pozdravlja, ne zna gdje da smjesti jednu hutbu, ali se i slabo snalazi na forumu, pa neka je ovdje ili je premjestite.
16 avgusta (subota na nedjelju) je Lejletul berat naka nam bude hajirli i sretna!
MELEKSKI BAJRAM - »LEJLETUL-BERAT«
Lejletul-i-berat i Lejletul-kadr su dva melekska bajrama. Imami Sebekija, radijallahu anhu, u svom »Tefsiru« tvrdi da ova Lejletul-beratska noć briše godišnje grijehe, a Lejletul-kadr grijehe cijeloga života, dok Lejletul-džumu'ati briše sedmične grijehe. Lejletul-berat ima još i ova imena: Idul-melaiketi, Lejletut-tekfir, Lejletuš-šefa'at, Lejletul-magfiret, Lejletul-'itk, Lejletul-kismeti, tj. Bajram meleka, Noć amnestija, Noć otkupa, Noć šefa'ata, Noć brisanja grijeha, Noć slobode i Noć odredbe. Svevišnji Allah veli:
"Tako mi jasne Knjige koja objašnjava šta je halal i haram, Allahov Kitab je objavljen od Allaha u odabranoj noći. Allah je upozorio sa Kur'anom na Svoju kaznu. U toj noći se izdvoji svaki mudri emr." (Ed-Duhân, 1-4)
Pejgamber, sallallahu alejhi ve selleme, je rekao:
"Životni rokovi se pišu od šabana do šabana. Mnogi ljudi se vjenčavaju i djeca rađaju, a njihov rok i umor se okončava." Hadreti Abbas, radijallahu anhuma, veli da se u Lejletul-beratu izvrši raspored svega, a da u Lejletul-kadru to Meleki prime na izvršenje. Postoje rivajeti da je Alejhisselam molio tri ša'banska dana za svoj ummet, 13. 14. i 15 dan. Tada mu je primljena jedna trećina, pa još jedna, i 15. noć poklonjen mu je sav ummet, osim onih koji bježe od Allaha, džellešanuhu, kao što stoka bježi od svoga čobana, tj. osim stalnih grješnika i nezahvalnika na ni'metima-blagodatima.
Hadreti Aiša, radijallahu anha, priča da je jednu noć Alejhisselam legao u postelju za spavanje, pa kad se u noći probudila, nije više bio sa njom u postelji. Pošla ga je tražiti u mraku. U sobi ga je nagazila dok je bio na sedždi. Kada se digao sa sedžde, hadreti Aiša,radijallahu anha, mu je rekla: "Draži mi od oca i majke, ti na jednom, a ja na drugom mjestu." Alejhisselam joj je tada rekao: "O Aiša, zar ne znaš da je večeras polovina mjeseca ša'bana. U ovoj noći će Allah osloboditi od paklene vatre toliko Svojih robova koliko ima dlaka na stoci plemena Benu Kab. U ovoj noći Allah neće oprostiti samo: mušricima, murtatima, mučiteljima svojih roditelja, stalnim pijanicama koji ne prekinu pijenje i onoj osobi koja prekine vezu sa rodbinom. Te noći neće Allah oprostiti ni spletkarošima, ni sihirbazima, ni zulumćarima, ni panjkavcima, ni svim grješnicima koji se ne kaju od svojih grijeha."
Hasan El-Basrija, radijallahu anhu, veli da mu je trideset ashaba pričalo: "Ko god klanja Salatul-hajr uoči Lejletul-berata, da ga Allah pogleda sa sedamdeset Svojih pogleda, a svaki pogled mu donosi sedamdeset želja i magfiret kojemu se nada." Salatul-hajr (ili Salatul-berat) se sastoji od četiri, deset, ili stotinu rekata. Na svima rekatima treba proučiti stotinu ili hiljadu Ihlasa. Prije namaza se obavi gusul i oblači čisto odijelo.
Dakle, u Lejletur-regaibu je bio Alejhisselamov nuzul, silazak u Dunjaluk, a u Lejletul-mi'radžu je bio njegov 'urudž – povratak iz Dunjaluka u Ahiret, odakle je došao, tj. Alemi-ulvijjet – Veliki svijet i povratak Allahu. A Lejletul-berat je noć primanja diplome, tj. berata, o oprostu i odlikovanju zaslužnih osoba. Lejletul-kadr je, dakle, noć prijema Kur'ana, maker djelimično, ako ne u cjelini. Iskoristimo ovu noć !
Ves-selamu alejkum ! Vallahul-muveffiku vel-muršidu !
Šejh Hadži Mustafa Efendija Čolić

Vojnik Gorčin
14.08.2008., 09:58
e jel islam svetkuje petak.ako svetkuje jel to traje od cetvrtka navecer do petka navecer kao po bibliji subota od zalaska do zalaska sunca???

moglo bi se tako i rečći

petak je poseban dan u sedmici. mi bismo rekli mubareć i u tom danu su mnoge blagodati.
Na taj dan je, između ostalog sstvoren Adem a.s. noć uoči petka u sebi krije mnoge mubarek događaje koji je vezuju za sve poslanike.

Centralni događaj je svakako džuma namaz kojem prethodi hutba/predavanje u kojem se "komentarišu" aktuelni događaji kroz Kur'anske ajete i hadise...
Mi nemamo neradnog dana u pravom smislu jer se i petkom radi al u manjoj mjeri jer je sve podređeno podnevskoj molitvi...
Zapravo, u nekim arapskim zemljama taj dan je uveden kao neradni ali eto...

Vojnik Gorčin
14.08.2008., 10:01
El-fakirul-hakir vas sve selami i pozdravlja, ne zna gdje da smjesti jednu hutbu, ali se i slabo snalazi na forumu, pa neka je ovdje ili je premjestite.

mashallah da te Allah nagradi iz svojih Riznica lijepa hutba!

Rufaija
14.08.2008., 13:25

Muslimani, muškarci, dužni su petkom prisustvovati zajedničkom namazu-obredu. Tom prilikom imam-vjerski predvodnik, drži hutbu. Hutba je nešto između predavanja i rasprave važnih tema, jednostrana, imam govori a drugi su dužni da slušaju. Hutba poučava o vjerskim stvarima ali daje i smjernice u odnosu prema nekim pitanjima. Obaveza muslimana je petkom prije džuma namaza obaviti čišćenje tijela, odnosno okupati se, urediti nokte, kosu, itd. Stariji ljudi se većinom šišaju petkom ujutro. Poslije džume je sasvim dozvoljeno, čak i rečeno, da se ljudi raziđu i traže sebi nafaku, odnosno da mogu slobodno obavljati svoje poslove. Nema klasičnog neradnog dana. Nema ni nekih posebnih svetkovina. To je dan u kojem se izvršava jedna vjerska obaveza. Dan po Islamskom računanju počinje od akšama - zalaska sunca. U četvrtak, sa zalaskom sunca, počinje petak.

Muhammed a.s. je rekao:

»Djela se predočavaju (Allahu) ponedeljkom i četvrtkom, pa volim da se moje djelo predoči, kad ja postim.« (Tirmizi, hasen)

Mi kažemo "četvrtak uoči petka", odnosno postimo četvrtak (dobrovoljno) jer se taj dan dižu naša djela za protekla tri dana. Znači nije samo značajan petak, već i ponedeljak i četvrtak.

Lavall
14.08.2008., 23:00
Muslimani, muškarci, dužni su petkom prisustvovati zajedničkom namazu-obredu. Tom prilikom imam-vjerski predvodnik, drži hutbu. Hutba je nešto između predavanja i rasprave važnih tema, jednostrana, imam govori a drugi su dužni da slušaju. Hutba poučava o vjerskim stvarima ali daje i smjernice u odnosu prema nekim pitanjima. Obaveza muslimana je petkom prije džuma namaza obaviti čišćenje tijela, odnosno okupati se, urediti nokte, kosu, itd. Stariji ljudi se većinom šišaju petkom ujutro. Poslije džume je sasvim dozvoljeno, čak i rečeno, da se ljudi raziđu i traže sebi nafaku, odnosno da mogu slobodno obavljati svoje poslove. Nema klasičnog neradnog dana. Nema ni nekih posebnih svetkovina. To je dan u kojem se izvršava jedna vjerska obaveza. Dan po Islamskom računanju počinje od akšama - zalaska sunca. U četvrtak, sa zalaskom sunca, počinje petak.

Muhammed a.s. je rekao:

»Djela se predočavaju (Allahu) ponedeljkom i četvrtkom, pa volim da se moje djelo predoči, kad ja postim.« (Tirmizi, hasen)

Mi kažemo "četvrtak uoči petka", odnosno postimo četvrtak (dobrovoljno) jer se taj dan dižu naša djela za protekla tri dana. Znači nije samo značajan petak, već i ponedeljak i četvrtak.

Dobro vas je više. I vas i teme.Sve znate a ne znate da je to danas največa bolest u islamu,prviviše pričanja o istom.Djelima dokazujte veličinu istog.....

Dr.Lecter
15.08.2008., 01:46
Dobro vas je više. I vas i teme.Sve znate a ne znate da je to danas največa bolest u islamu,prviviše pričanja o istom.Djelima dokazujte veličinu istog.....

Kakav je ovo odgovor,ne razumijem. :confused:
Ne razumijem zašto se vjerski običaji vežu za neke nebuloze da bi se našao izgovor za iste. :ne zna:
Svaka vjera ima svoje obilježje pa isto tako i Islam.
Ne vidim razloge za neutemeljene provale.:kava:

Rufaija
15.08.2008., 07:26

Ko ti brani da šutiš? Usporedi prvo svoj govor sa svojih postova, pa govori šta je bolest u Islamu. Znaćeš na šta mislim, ako se ne sjećaš pregledaj kakav ti je riječnik.

Dr.Lecter
18.08.2008., 22:33
Šta predastavljaju snovi u Islamu i da li uopće nešto predstavljaju ili su samo onako "psihička potreba" koja se događa sa svrhom npr.odmora i tako to.
Da li treba obraćati pažnju na snove ukoliko je čovjek musliman.

Rufaija
19.08.2008., 08:08
Šta predastavljaju snovi u Islamu i da li uopće nešto predstavljaju ili su samo onako "psihička potreba" koja se događa sa svrhom npr.odmora i tako to.
Da li treba obraćati pažnju na snove ukoliko je čovjek musliman.

Snova ima tri vrste. Prvi su nefsani, odraz su tvojih duševnih stanja, dnevnih opterećenja, potreba, težnji i sl. To je ona vrsta snova kojom se bavi psihologija i koja je to dosta dobro opisala. Druga vrsta snova su šejtani, rezultat su šejtanskog uznemiravanja, potiranja, napadanja, sihra, uroka, i sl. Treća vrsta snova su ruhani, duhovni snovi. Oni su drugačiji, jasniji, simboličniji. Oni su najvažniji za vjernika. Sadrže upute, opomene, smjernice, informacije o vlastitom stanju, dostavljaju poruke, npr. od umrlih ljudi, i sl.

Ovo je univerzalno za svakog čovjeka bez obzira na vjeru, ali se simbolika zasigurno razlikuje. Npr. nećeš ti sanjati kao nemusliman da učiš Kur'an, a ako sanjaš to nema isto značenje kako kada to sanja musliman. Osim ako nisi džin.

Isprićaću ti ukratko jedan svoj san. Bio sam na nekoj pijaci, trgovištu, i bilo je jako napučeno ljudima. Ušao sam u neku bočnu uličicu-prolaz, i ušao u jednu prostoriju. To je bila tekija. Sjeo sam ispred čovjeka, stariji, bez brade, sa brćićima. I počnem mu govoriti, "ja sam ... rehber Šejha Tanera ..." Taj čovjek se samo nasmije. Onda mi kaže, reci Taneru da mi vrati knjigu..." I tako, izostavio sam ti dosta detalja ovog sna jer ti nisu bitni. Prođe i pola godine nakon ovoga, dođe godišnjica preseljenja (smrti) Šejha Nuredina Ozala. Taj čovjek je bio jedan od šejhova mog Šejha. I poslije zikra, malo pročitamo o njemu, vekil je pripremio kratki tekst, i donio njegovu fotografiju. I ja tad vidim da je onaj čovjek iz mog sna, iz tekije, ustvari Šejh Nuredin Ozal. Prvi put sam ga tada vidio na fotografiji. On je ostavio mom Šejhu neke ilahije i vidi, u snu traži da se to objavi.

Dok sam bio rehber, a to je osoba koja vodi ka šejhu, ljudi su se obraćali Šejhu preko mene. Radi se o desetinama snova poput ovoga. Snovi su vrlo važan dio Islamske prakse. Neki od njih, npr. sanjanje Muhammeda a.s. su ekstremno važni ne samo za pojedinca već cijelu Islamsku zajednicu. Poslanik Muhammed a.s. je rekao, ko ga vidi na snu, kao da ga je vidio na javi. Možda je nemuslimanu ovo teško shvatiti, ali radi se jednoj vrlo praktičnoj stvari. Padanje u san smatra se usmrćenjem. Kad si u snu, ti nisi na ovom svijetu. Ti tada vidiš druge dimenzije ovog pojavnog svijeta, koje su ti inače skrivene.

Uglavnom, ukoliko nisi musliman, nemoj koristiti Islamske sanovnike za tumačenje svojih snova. Potraži neki sanovnik koji je iz tvoje vjere. Ima vjerovatno snova sa univerzalnim značenjem. Vidjećeš da se neislamski sanovnici uglavnom bave tumačenjem nefsani snova, vezanih za tvoju dušu. Produhovljene snove bi ti ipak trebao rastumačiti neko vjerski poučen iz tvoje vjere.

Dr.Lecter
21.08.2008., 02:07
Imam Veliki tumač snova od Ibn Sirina samo mi je nekako prekomplikovan jer je ipak starije prirode.Ima li negdje da se skine neki noviji sa neta?:mig:

Alem_
21.08.2008., 10:51
Imam Veliki tumač snova od Ibn Sirina samo mi je nekako prekomplikovan jer je ipak starije prirode.Ima li negdje da se skine neki noviji sa neta?:mig:

Haj vidi sta znaci (ako ima) kad sanjas krokodile i zmije. Sinoc sam se ziva iskidala u snu.

kicho_tz
21.08.2008., 11:40
Haj vidi sta znaci (ako ima) kad sanjas krokodile i zmije. Sinoc sam se ziva iskidala u snu.

koliko znam sanjati zmiju znaci da imas neprijatelja i da ti se nesto lose moze desiti... a On najbolje zna... a ti Boga zamoli da ti pomogne i sacuva te od laznih prijatelja i to ce ti biti dovoljno...

Rufaija
21.08.2008., 14:28
koliko znam sanjati zmiju znaci da imas neprijatelja i da ti se nesto lose moze desiti... a On najbolje zna... a ti Boga zamoli da ti pomogne i sacuva te od laznih prijatelja i to ce ti biti dovoljno...

I krokodili i zmije su hladnokrvne životinje prekrivene krljušti-pločicama. Oboje prizemni, kad je hladno nema ih, kad je toplo tu su. Pritajeni. Proždrljivi. Od njih se prave luksuzni novčanici. Čuvaj pare od lopova, pazi kad kupuješ nešto skupo da te ne prevare. Većina trgovaca su ti ko krokodili i zmije.

Alem_
21.08.2008., 16:31
I krokodili i zmije su hladnokrvne životinje prekrivene krljušti-pločicama. Oboje prizemni, kad je hladno nema ih, kad je toplo tu su. Pritajeni. Proždrljivi. Od njih se prave luksuzni novčanici. Čuvaj pare od lopova, pazi kad kupuješ nešto skupo da te ne prevare. Većina trgovaca su ti ko krokodili i zmije.

Bas bas zanimljivo tumacenje. Samo ja nisam sigurna koliko snovi mogu nesto da predskazu, da se cuvamo toga i toga, moze se desiti to i to. Nekako sam sklonija misljenju da su snovi neka manifestacija nasih podsvijesnih potisnutih zelja, teznji, strahova itd. Ja ne sanjam cesto. Ali kad sanjam, uvijek u snovima trcim, bjezim, "dusa mi u nosu". I to rijetko od zivotinja (kao sinoc). Gotovo uvijek od ljudi i to od ljudi koje poznajem iz svog zivota. Nekako se izoblice, podbuhnu...
Nedavno sam sanjala da bjezim - od sebe:ja bjezim, nemam pojma od koga. Iza mene neko trci i doziva me. I osjetim da sam umakla, vise ne trci za mnom samo me i dalje doziva. Ja se okrenem, kad iza sebe vidim - sebe kada sam imala sedam godina,kako placem, i opet potrcim prema sebi (sadasnjoj), a ja (sadasnja) okrenem se i pobjegnem glavom bez obzira.Besmisleno, zar ne? Ali nikada nisam u zivotu osjetila takvu tegobu kad sam se probudila kao tada.
I smijesno mi je kad kazu za nekoga "lijep kao san", jer moji snovi nikad nisu lijepi.

s3n1d
21.08.2008., 22:51
kod nas muslimana ima vise tumacenja snova to je ako se ne varam 47 dio poslanstva neki snovi mogu biti istiniti a neki mogu biti da na s šejtan navede na grijeh npr ako usnimo da imamo sexualne odnose sa zenom to nam bog nece datio da sanjamo samo sejtan moze uticati i ne bi trebalo tumačiti snoce posto samo allah zna sta oni znace napominjem da mogu a i nemoraju biti istinii tačno je da ponekad mogu biti rezultat naših potisanutih strahova ili želja

Dr.Lecter
21.08.2008., 23:32
Krokodil simbolizuje milicionera od kojeg nije siguran ni prijatelj ni neprijatelj obzirom da je on jedna od najopasnijih životinja.Simbolizuje lopova i varalicu i također trgovca koji čini zlo i vara.

Zmije simbolizuju neprijatelje obzirom da je prokletnik Iblis uzeo zmiju za posrednika između sebe i Adema s.s.,a neprijateljstvo svake pojedine zmije srazmjerno je njenoj opasnosti.Mogu simbolizovati nevjernike i novatore u vjeri obzirom da zmije posjeduju otrov,također mogu da simbolizuju bludnike obzirom na njihovu prirodu i sklonost za ujedanjem.Bijele zmije simbolizuje najtežeg a crna najljućeg neprijatelja.

Rufaija
22.08.2008., 08:30
Bas bas zanimljivo tumacenje. Samo ja nisam sigurna koliko snovi mogu nesto da predskazu, da se cuvamo toga i toga, moze se desiti to i to. Nekako sam sklonija misljenju da su snovi neka manifestacija nasih podsvijesnih potisnutih zelja, teznji, strahova itd. Ja ne sanjam cesto. Ali kad sanjam, uvijek u snovima trcim, bjezim, "dusa mi u nosu". I to rijetko od zivotinja (kao sinoc). Gotovo uvijek od ljudi i to od ljudi koje poznajem iz svog zivota. Nekako se izoblice, podbuhnu...
Nedavno sam sanjala da bjezim - od sebe:ja bjezim, nemam pojma od koga. Iza mene neko trci i doziva me. I osjetim da sam umakla, vise ne trci za mnom samo me i dalje doziva. Ja se okrenem, kad iza sebe vidim - sebe kada sam imala sedam godina,kako placem, i opet potrcim prema sebi (sadasnjoj), a ja (sadasnja) okrenem se i pobjegnem glavom bez obzira.Besmisleno, zar ne? Ali nikada nisam u zivotu osjetila takvu tegobu kad sam se probudila kao tada.
I smijesno mi je kad kazu za nekoga "lijep kao san", jer moji snovi nikad nisu lijepi.

Znaš, većina ljudi u snu zna od čega bježi, a ne zna gdje bježi. Većina ljudi, ma kakvo djetinjstvo imali, vidi sa distance koliko je to nevin i lijep period života. Prirodna je želja duše da se odmori. Ovaj svijet je zamoran za dušu i nije joj prirođen, ona je tu stranac. Ti živiš u više dimenzija, a svjesna si samo jedne od njih, pojavne, i ponekad, ponečega drugoga. San je usmrćenje, i tada ti se otvore druge dimenzije istih ovih pojava, odnosno ovog svijeta. U snu ti je otvoren i svijet duša, i meleka, i džina i šejtana. Tebi se životno stanje stalno mijenja i teško to podnosiš, i teško prihvataš stvari. Toga nema kad si na mekamu, „O smirena dušo. Vrati se svom Gospodaru zadovoljna a i On tobom zadovoljan."

Svrhe u vječnosti nema bez vezivanja. Kao što je nema ni na ovom svijetu. Nema ničeg u ovom svijetu, ama baš ničeg, a da nije vezano za nešto.

Rufaija
22.08.2008., 08:46
kod nas muslimana ima vise tumacenja snova to je ako se ne varam 47 dio poslanstva neki snovi mogu biti istiniti a neki mogu biti da na s šejtan navede na grijeh npr ako usnimo da imamo sexualne odnose sa zenom to nam bog nece datio da sanjamo samo sejtan moze uticati i ne bi trebalo tumačiti snoce posto samo allah zna sta oni znace napominjem da mogu a i nemoraju biti istinii tačno je da ponekad mogu biti rezultat naših potisanutih strahova ili želja

Imati odnos sa ženom u snu ne znači nužno nekakav grijeh, može npr. biti poslovanje, a može i fitneluk sa ženske strane. Ne možeš san mjeriti šerijatskom normom, san se tefsiri-tumači. Allah dž.š. ne stvara ništa zbog igre, već sa svrhom. I sa snom je tako. Pa i šejtani snovi imaju svrhu da te šejtan uznemirava, i to je svrha. A ti ćeš izvući i iz toga pouku da pojačaš ibadet i zaštitiš se. Ne znači da ćeš ga tumačiti. Ne bi učeni alimi Islama pisali sanovnike i zapisivali tumačenja, i te knjige kružile i niko ih nije zabranjivao. Pogotovo Islamske sanovnike. Onda, ako su snovi dio poslanstva, imamo li mi pravo odreći se dijela poslanstva? Sigurno da nemamo. Bilo bi dobro kad bi muslimani bili poučavani najosnovnijim principima tumačenja snova, tako da se zaštite od straha koji obično izazovu neki snovi, npr. umrle osobe, smrt i slično, a često imaju dobro značenje.

Dr.Lecter
23.08.2008., 00:07
Da li je haram tj.grijeh imati tetovažu sa nekim ajetima iz Kur'ana ili bilo šta slično tome ali napisano na arapskom?Tj da se koristi arapsko pismo,pa šta god da piše nečije ili svoje ime npr. i tako.
Nešto u ovom smislu: http://www.hobok.com/tattoo/galerie1/yasmin.JPG

Halveti
23.08.2008., 01:19
Da li je haram tj.grijeh imati tetovažu sa nekim ajetima iz Kur'ana ili bilo šta slično tome ali napisano na arapskom?Tj da se koristi arapsko pismo,pa šta god da piše nečije ili svoje ime npr. i tako.
Nešto u ovom smislu: http://www.hobok.com/tattoo/galerie1/yasmin.JPG

tetoviranje je striktno zabranjeno hadisom u kojem se spominje u istom kontekstu sa "ostrenjem zuba"..

simpa ludjak
24.08.2008., 21:59
malo sam citao, pa da pitam, ko je taj sejtan? jel to ko vas vrag, ili?
i koja je razlika u odnosu na krscansku verziju?
P.S. sve pohvale temi i nacinu na koji je uredjena, nema misionarenja, nitko se ne svadja(barem nisam vidio, istina, nisam sve citao) i sve je fino, kulturno:top:.

Vojnik Gorčin
25.08.2008., 05:46
malo sam citao, pa da pitam, ko je taj sejtan? jel to ko vas vrag, ili?
i koja je razlika u odnosu na krscansku verziju?
P.S. sve pohvale temi i nacinu na koji je uredjena, nema misionarenja, nitko se ne svadja(barem nisam vidio, istina, nisam sve citao) i sve je fino, kulturno:top:.
da, to je vrag!

jedina bitna razlika je ta što on nije anđeo tj melek nego džinn koji je prema jednoj hadiskoj predaji, radi svoje pobožnosti, bio uzdignut na nivo meleka tj bio jeu njihovom društvu
njegova pobožnost je bila uzorkom njegovog prokletstva jer se uzoholio.
on je smatrao da je bolji od čovjeka.
Kur'anska predaja ide otprlike ovako:
kada je čovjek stvoren Allah je od društva meleka zatražio da mu se poklone. Prednost čovjeka nad melecima je bila u tome što je njega Bog poučio Imenima Stvari. Iblis tj šejtan nije htio da mu se pokloni jer je smatrao da je bolji od njega iz razloga što je on stvoren od prirode vatre i što je radi svoje pobožnosti bio počaćšen društvom meleka.

insaninside
25.08.2008., 08:37
da, to je vrag!

jedina bitna razlika je ta što on nije anđeo tj melek nego džinn koji je prema jednoj hadiskoj predaji, radi svoje pobožnosti, bio uzdignut na nivo meleka tj bio jeu njihovom društvu
njegova pobožnost je bila uzorkom njegovog prokletstva jer se uzoholio.
on je smatrao da je bolji od čovjeka.
Kur'anska predaja ide otprlike ovako:
kada je čovjek stvoren Allah je od društva meleka zatražio da mu se poklone. Prednost čovjeka nad melecima je bila u tome što je njega Bog poučio Imenima Stvari. Iblis tj šejtan nije htio da mu se pokloni jer je smatrao da je bolji od njega iz razloga što je on stvoren od prirode vatre i što je radi svoje pobožnosti bio počaćšen društvom meleka.

Ne bih se složio da je pobožnost bila uzrokom njegovog prokletstva. On je bio ohol, ali se to nije manifestiralo do stvaranja čovjeka. No moguće je griješim :ne zna:

simpa ludjak
25.08.2008., 10:56
to je nekakva hijerarhija, đinn, melek?:confused:
i cekaj, neznam jesam dobro shvatio, kazes da su se anđeli trebali klanjti čovjeku?

Ramzes13
25.08.2008., 11:12
Vrlo zanimljivo i u kršćanstvu je mnogo slična usporedba Lucifera i ostalih Arhanđela i Oholost koja se rodila...

semek
25.08.2008., 13:36
to je nekakva hijerarhija, đinn, melek?:confused:
i cekaj, neznam jesam dobro shvatio, kazes da su se anđeli trebali klanjti čovjeku?

Gospodar je stvorio 18 000 svjetova, medju njima su i svijet ljudi(nas svijet), svijet meleka (andjela), svijet dzinnova, zivotinja, bilja, minerala i dr.
dzinovi su stvorenja od vatre i slicni su ljucima (nisu ne pogrjesivi poput anjdjela), mobu biti vjernici, ateisti i sl.
Sejtani (djavoli) su jedno dzinnsko nevjernicko pleme koje je Gospodar prokleo.

Kada je Gospodar stvorio Adema, naredio je svijetu meleka da mu ucine naklon, no Iblis (Sotona) je to odbio oholeci se (nije proklet sto se nije naklonio Ademu, vec sto nije izvrsio naredbu Gospodara).

simpa ludjak
25.08.2008., 13:40
aha.
i jos smo ovo da pitam, cuo sam da ce alah na kraju oprostiti i sejtanu, jel tocno to?

semek
25.08.2008., 13:59
aha.
i jos smo ovo da pitam, cuo sam da ce alah na kraju oprostiti i sejtanu, jel tocno to?

Allah prasta onom ko se kaje, medjutim, Iblis (kralj sejtana) se nije kajao niti pokazao trun žala zbog svoje neposlusnosti, niti je pomisljao, niti na oprost, niti na kajanje, nego je trazio da mu Gospodar dopusti da pokusava zavesti Ademovo postomstvo u ono u sto je i on sam upao. Gosopdar mu je na to i udovoljio.
Ovako je to u Kur´anu pojasnjeno:
«I kada rekosmo melekima: «Učinite sedždu Ademu!» - oni su su svi osim Iblisa učinili sedždu. «Zar da učinim sedždu onome, koga si od ilovače stvorio?» - reče.«
"Reci mi!", - reče onda - , "evo ovoga koga si iznad mene uzdigao: ako me ostaviš do Sudnjeg dana sigurno ću, osim malobrojnih, nad potomstvom njegovim zagospodariti."
"Odlazi!" – reče On. "Onima koji se za tobom budu poveli i tebi – kazna džehennemska biće vam puna kazna.»
«I zavodi glasom svojim, koga možeš i potjeraj na njih svoju konjicu i svoju pješadiju i budi im sudrug u imecima i djeci i daji im obećanja; a šejtan ih samo obmanjuje!"
«Ali, ti, doista, nećeš imati nikakve vlasti nad robovima Mojim!" A Gospodar tvoj je dovoljan kao zaštitnik!»(65) (Suretu Al-Isra': 61-65)

simpa ludjak
25.08.2008., 14:03
ok, to je to sto me zanimalo, fala!:top:

KObi
25.08.2008., 14:05
aha.
i jos smo ovo da pitam, cuo sam da ce Allah, dž.š., na kraju oprostiti i sejtanu, jel tocno to?
Ne, nije tačno. Molit će za oprost, i bit će mu rečeno da učini sedždu na kaburu Ademovom, da mu se oprosti, međutim, on to nikada neće htjeti učiniti.

Edit:
Ups, tražim halala za uplitanje u odgovor, nisam vidio da je odgovoreno, zaborav na refresh, :mig:

semek
25.08.2008., 14:11
Ne, nije tačno. Molit će za oprost, i bit će mu rečeno da učini sedždu na kaburu Ademovom, da mu se oprosti, međutim, on to nikada neće htjeti učiniti.

Kobi, ovo mi zvuci ko neka sufijska granata, dje ovo iskopa.?

KObi
25.08.2008., 15:18
Kobi, ovo mi zvuci ko neka sufijska granata, dje ovo iskopa.?
To je odgovor iz glave, pročitao sam to negdje, nekada. Evo 'rovim' tefsir, hadise, ne nalazim potporu za ovaj moj odgovor. Greška je, halalite, dok ne nađem gdje sam pročitao to ili čuo.

Vojnik Gorčin
25.08.2008., 16:15
ja sam negdje čuo ili pročitao hadis koji kaže da se Iblis nada dženetu...

bilo kako bio, to nama nije nit' iz džepa nit' u džeb, ali je ilustrativan primjer kolika ja Njegova Milost i kolika je nada griješnika u tu istu Milost.

Šejtan je bio u melekskom društvu i time mu je dato da spoznaje Boga onako kako Ga meleci spoznavaju...

roditelj volisvoje dijete pa čak i kad je ono nevaljalo i puno mahana, vole svoje dijete pa čak i kad njima čini nepravdu... e sad oni su ga rodli, a koliko tek voli Stvoritelj svoja stvorenja :)

Sjeverni-Gane
26.08.2008., 17:22
Jedno pitanje
zar nije muhamed ozenio mladu aishu
zar nije (na neki nacin)prisiljena ?
cekam odgovor :)

harec
26.08.2008., 21:45
Jedno pitanje
zar nije muhamed ozenio mladu aishu
zar nije (na neki nacin)prisiljena ?
cekam odgovor :)
Nije prisiljena na nikakav nacin,Inace nebi ona posle Muhamedove smrti sirila Islam.
Lako je napadati ,a jos laske nesto korisno procitati.:D

ken ken animi haArec! Erev tov hajakar ma slomeh?
V lehitraot Va lemohorot :horor:
BeShalom !!!

Vojnik Gorčin
28.08.2008., 22:35
Draga moja braćo i sestre, treba mi vaša pomoć!

tragam za dva hadisa... može i jedan od ta dva.

jedan govori o komšiji POslanikovom a.s. koji je imao običaj da svako jutro... hmm uradi to što uradi. Poslanik a.s. bi to očistio i ne bi ništa govorio. jedan dan pred svojim vratim ne nađe ništa jer mu se komšija razbolio.
On a.s. se spremi i obiđe ga. POslanikov postpuka tog čovjeka toliko gane da on primi Islam.

Drugi hadis ili predaja odnosi se na ALija r.a. koji nije htio preteći jednog starca na putu prema džamiji. On to nije učinio iako je znao da će zakasniti na namaz. Ali je na krjau ipka stiga na namaz i zatekao džemat i žPoslanika a.s. na prvom rukuu

eh, ono što me ni treba je izvorni txt hadisa a nešto napamet. može i to ko ih prenosi
da vas Allah nagradi za trud!

kenchee
29.08.2008., 16:04
Evo nije ni mene bilo duze vremena, a kad skontam sta se sve na ovom forumu pise i kako se u zadnje vrijeme razgovara, onda mi nekako bude lakse, posto mi je zivot mnogo jednostavniji bez raznoraznih nebuloza.

Selam i pozdrav svim dobrim ljudima, uz cestitku nastupajuceg Ramazana svima onima koji da sa radoscu docekuju.

Vidio sam jedno pitanjce oko kojeg se lome koplja, vezano za 4 zene pa iako smatram da sam skromnog znanja prenijecu vam par stvari za koje sam ja cuo, ako neko vec ranije nije odgovorio na to, nije mi se dalo sve citati ipak.

Skromno pojasnjenje glasi:

broj od 4 zene nije pod moranjem, kako neko vec rece, mozes, ali ne moras;

jedino je 4 maximalan broj, ne moze niti jedna vise;

danas je to izuzetak, ne pravilo, pogotovo sto za to mora biti ispunjeno hejbet nekih preduslova, jedan od njih je naveden ispod;

da bi mogao dovesti jos jednu zenu, moras imati dozvolu od prethodne i to, koliko ja znam, ona ti mora dati dozvolu na samom seriatskom vjencanju, bez te dozvole mozes mahati usima;

socioloski razlozi se nalaze u tome da je ranije bilo puno ratova tako da je to mudrost u zbrinjavanju zena i njihovih obitelji, jer sociologija isto tako pokazuje da moral drustva zavisi od morala zene, ne mozes biti bludnik ako nema one koja bi ti "dala";

psiholoski razlog su vecina muskih na tom polju "hajvani" tako da je i za zene i za drustvo bolje 4 zakonske zene, koje imaju sva prava i zakonsku zastitu, za razliku od slucaja 1 legalna i 3 ljubavnice, legalna ok, ali prema ljubavnicama nema zakonskih mehanizama da njega i na sta privole;

prirodni faktor, po meni kljucni, u smislu ocinstva, gdje ako imamo jednog muza i 4 zene, pod uslovom moralnog zivota, svako od djece zna ko mu je otac, a ko mati, dok u slucaju jedne zene i 4 muza to ne bi bio slucaj, posto i danasnja genetika to odredjuje indirektno, sa visokom vjerovatnocom tacnosti, ali ne 100% i to je sve u zadnjih par desetljeca, a gdje su vijekovi prije toga;

dalo bi se dalje o svemu raspredati, ali da ne tupim sad, koga interesuje neka pita ako mu je sta sporno gore.

Toliko za sada.

Selam i lijep pozdrav svima.

forget-me-not
29.08.2008., 18:33
Alejkumusselam brate. I tebi mubarek šehri Ramadan. De pojasni malo svom FMN ova tvoja pojašnjenja.

Skromno pojasnjenje glasi:
broj od 4 zene nije pod moranjem, kako neko vec rece, mozes, ali ne moras;

Ali neki kažu da je preporučeno. :confused: Jer je Pejgamber tako savjetovao ashabe. Znači, nije pod moranjem, ali nije baš ni da se ne treba stremiti k tome...
Možeš li se preciznije po ovome odrediti?

jedino je 4 maximalan broj, ne moze niti jedna vise;

Broj 4 se ne treba nazivati maximalnim, to je krajnje pehiranje i urokljivo za muškarca. Preciznija definicija bi bila da je to preporučeni broj koji se može imati kao najveći u jednom trenutku. Naime, kako god ti dragi Allah koju ženu uzme i odvede u svoje džennetske perivoje (ili što god drugo je spriječi biti ti ženom za dalje), ti možeš (a po nekim trebaš) na njeno mjesto dovesti zamjenu. Jednom sam upoznao čovjeka koji ih je tako naredao 14 kom do svoje 72. godine.

danas je to izuzetak, ne pravilo, pogotovo sto za to mora biti ispunjeno hejbet nekih preduslova, jedan od njih je naveden ispod;

da bi mogao dovesti jos jednu zenu, moras imati dozvolu od prethodne i to, koliko ja znam, ona ti mora dati dozvolu na samom seriatskom vjencanju, bez te dozvole mozes mahati usima;

Možeš li brate za ovo dati bilo kakav izvor, da li iz Kur'ana ili hadisa ili da negdje piše da su Pejgamber i ashabi tražili dozvolu od svojih žena da ožene drugu? :ne zna:

Ili, da budem još širi: možeš li dati bilo koji podatak iz islamskih izvora iz kojeg se vidi da su oni tražili dozvolu od žena za bilo što?:confused:

socioloski razlozi se nalaze u tome da je ranije bilo puno ratova tako da je to mudrost u zbrinjavanju zena i njihovih obitelji, jer sociologija isto tako pokazuje da moral drustva zavisi od morala zene, ne mozes biti bludnik ako nema one koja bi ti "dala";

Hehe, dobra ti ova sociologija. Ne možeš biti bludnik ako nema one koja bi ti "dala". :lol:
Možeš sad dalje logicirati: ne možeš biti bludnik ako nemaš s kim ...ili čim...:horor:

psiholoski razlog su vecina muskih na tom polju "hajvani" tako da je i za zene i za drustvo bolje 4 zakonske zene, koje imaju sva prava i zakonsku zastitu, za razliku od slucaja 1 legalna i 3 ljubavnice, legalna ok, ali prema ljubavnicama nema zakonskih mehanizama da njega i na sta privole;

Oho ti se ohoho...žemske mogu biti mnogo veći "hajvani" :lol: :lol: :lol:... A može biti da su ipak neki drugi razlozi za propis o kojem diskutiramo?

Ili može čak biti i da tih razloga nema nikako, već Zakonodavac jednostavno tako odlučio. Zašto sad razbijati glavu o "Razlozima".

prirodni faktor, po meni kljucni, u smislu ocinstva, gdje ako imamo jednog muza i 4 zene, pod uslovom moralnog zivota, svako od djece zna ko mu je otac, a ko mati, dok u slucaju jedne zene i 4 muza to ne bi bio slucaj, posto i danasnja genetika to odredjuje indirektno, sa visokom vjerovatnocom tacnosti, ali ne 100% i to je sve u zadnjih par desetljeca, a gdje su vijekovi prije toga;

Ni ovo ti ne kontam. Pa šta će ti genetika, vidiš jel liči na tebe... Imal sina da ne liči na babu? Vijekovima već se sa jako visokom vjerovatnoćom tako utvrdjuje očinstvo. A i pričamo o 1 muški sa 0,1,2,3,4 žene, a ti sad počeo nešto porediti sa 1 žena...neuzubillah....

dalo bi se dalje o svemu raspredati, ali da ne tupim sad, koga interesuje neka pita ako mu je sta sporno gore.

Aj sad sokole, očitaj se na ovo, a posebno na ono vezano sa dozvolu žene (za bilo što), taj tako iritantni, nepostojeći, naknadno iskonstruirani pojam u islamskom zakonodavstvu.

Vojnik Gorčin
30.08.2008., 17:55
Možeš li brate za ovo dati bilo kakav izvor, da li iz Kur'ana ili hadisa ili da negdje piše da su Pejgamber i ashabi tražili dozvolu od svojih žena da ožene drugu? :ne zna:

Ili, da budem još širi: možeš li dati bilo koji podatak iz islamskih izvora iz kojeg se vidi da su oni tražili dozvolu od žena za bilo što?:confused:

brate FMN, halali ako griješim... poznat mi je slučaj Alije i Fatime...

nisam sad siguran, ali Alija je htio drugu ženu Fatima nije, pa je Ali otišao Poslaniku da "arbitrira"...
Na kraju Ali ipak nije oženio drugu.

kad govorimo o 1+3 žene često razmišljam o Poslaniku a.s. i njegovim ženama.
Njegova prva žena bila je i jedina. Tek kad je Hatidža r.a. preselila POslanika je iz poznatih ralzoga imao više od jedne žene...

Možda je to jedan od suneta koji treba slijediti, a koji je opravdano ili ne zanemaren...
ne moraš mi ništa objašnjavati, na istoj smo strani zar ne (muslimi oba)...

potrebno je malo objašnjenje u vezi propisa 1+4 zene...zena istina daje izun, ali ako ga ne dadne onda ima pravo da se razvede...

To je sve što ona može, a na mužu je da ocijeni i procijeni jel mu bolje bez jedne ili mu je bolje sa 2, 3 ili 4... ali bez te jedne

arna
30.08.2008., 18:24
Vidim da pričate o ženama, pa imam jedno pitanje...možda zvuči bedasto, ali tiče se filma. :o Ma, možda znate nešto o tome...
Naime, bio je na tv film prema istinitom događaju, a radi se o ljubavi bahreinske princeze i američkog vojnika, te njihovom bijegu u Ameriku i ženidbi tamo. Navodno se sve dogodilo 2000. godine, no na kraju filma je rečeno da do svršetka snimanja ( 2001.g.) Meriam, tako se princeza zove, nije dobila američko državljanstvo. Mene je stvar raznježila, pa me čisto zanima kako je to završilo. Ako se stvarno radi o živućim osobama, možda netko nešto zna... :ne zna:
Ukoliko pitanje smatrate blesavim, zanemarite.

Scáthach
30.08.2008., 18:40
Mariam Al Khalifa i Jason Johnson...

Na kraju su se razveli :tuzni:

Fairy tale goes flat for Marine who wed princess (http://www.msnbc.msn.com/id/6628334)

Runaway Princess and Marine Love Story Fails! (http://www.waleg.com/archives/002194.html)

arna
30.08.2008., 18:54
Scathach, hvala na odgovoru.

Malevar
30.08.2008., 22:05
Ja sam Katolik, i malo znam o islamu. pokušao sam na forumu Islambosna. međutim previše su mi nabrijani.
1. gdje na internetu mogu doći do Kurana na meni razumljivom jeziku?,
2. Da li Islam priznaje Stari Zavjet i Ivana Krstitelja?

Alem_
30.08.2008., 22:20
J,

Priznaje, onu izvornu, ne izmijenjenu verziju i Starog i Novog Zavjeta.
Ivan (Jovan) Krstitelj je poslanik Jahija. Mislim da se njegov mezar nalazi u dzamiji u Damasku, cetvrtoj dzamiji po svetosti kod muslimana (ispravite me ako grijesim).

Malevar
30.08.2008., 22:29
Imam tako neka znanaja o Islamu ali je to sve u fragmentima. tako slijedom ovoga prije bih postavi pitanje: Koliko je i Islamu važna namjera nekog čina (nijet- sorry ako sam pogrešno napisao).

Derviš
30.08.2008., 22:55
Ja sam Katolik, i malo znam o islamu. pokušao sam na forumu Islambosna. međutim previše su mi nabrijani.

http://adura.webng.com/_____8_/adura/index.asp

Malevar
30.08.2008., 23:00
@derviš, hvala lijepo.

semek
30.08.2008., 23:31
Imam tako neka znanaja o Islamu ali je to sve u fragmentima. tako slijedom ovoga prije bih postavi pitanje: Koliko je i Islamu važna namjera nekog čina (nijet- sorry ako sam pogrešno napisao).

Tacno si napisao, nijet-naum, namjera. :)
Jedan od najvažnijih hadisa (govor i djelo Muhammeda a.s) je:
-Djela se vrednuju prema namjeri. Svakome pripada ono što je naumio.
A zabilježene su i izreke isalmskih učenjaka:
- Koliko je samo, na izgled malih djela, po svojoj namjeri veliko i koliko je samo, naizgled velikih djela, po svojoj namjeri, maleno!
- Obratite pažnju na namjeru, jer je ona djelotvornija i od samog djela!

harec
30.08.2008., 23:41

http://balkancentar.net/index.php?option=com_remository&Itemid=31&func=select&id=79

forget-me-not
31.08.2008., 09:17
brate FMN, halali ako griješim... poznat mi je slučaj Alije i Fatime...

nisam sad siguran, ali Alija je htio drugu ženu Fatima nije, pa je Ali otišao Poslaniku da "arbitrira"...
Na kraju Ali ipak nije oženio drugu.

Pa to baš pokazuje da nije tražio dozvolu Fatime... nego je rješenje potražio van nje, nebitna je konačnica.

Nekako mi logično, ako postoji poligamija onda sasvim sigurno ženina dozvola mora biti irelevantna. Jer, ako bi to bio uvjet, takvi brakovi ne bi ni postojali

kad govorimo o 1+3 žene često razmišljam o Poslaniku a.s. i njegovim ženama.
Njegova prva žena bila je i jedina. Tek kad je Hatidža r.a. preselila POslanika je iz poznatih ralzoga imao više od jedne žene...

Možda je to jedan od suneta koji treba slijediti, a koji je opravdano ili ne zanemaren...
ne moraš mi ništa objašnjavati, na istoj smo strani zar ne (muslimi oba)...

Ma ne želim se ovde izjašnajvati, za ili protiv (3 ili 4) u svakom slučaju razlozi koje kenchee i ti spominjete su mi čudni, pa bih volio da ih argumentirate.

Što se strana tiče, ti si još mlad pa si uvijek na starni žene :lol:

potrebno je malo objašnjenje u vezi propisa 1+4 zene...zena istina daje izun, ali ako ga ne dadne onda ima pravo da se razvede...

Ne znam, neću ništa tvrditi, ali stvarno nikad nisam pročitao medju uvjetima kada žena može dobiti razvod nešto slično. Molim te da ovo probaš dokumentirati.

To je sve što ona može, a na mužu je da ocijeni i procijeni jel mu bolje bez jedne ili mu je bolje sa 2, 3 ili 4... ali bez te jedne

Opet malo nelogično...kad bi bilo samo na njegovoj procjeni, pa tko bi onda ostao samo na toj jednoj?

Vojnik Gorčin
31.08.2008., 09:46
taman FMN,

nisam siguran da li si oženjen ili ne, ako nisi, kad se oženiš, sve će ti se samo kazati...

znaš kako Kemo pjeva....
"ako pitaš kako mi je,
da ti roknu samo dvije
sve bi ti se samo kazao..."
:D:D:D

ja bih ti samo želio skrenuti pažnju na Kur'anski ajet "Vi nemate dva srca"

mislim da je hikmet tog ajeta, kad su žene u pitanju, da se prva žena voli, a tu je i obećanje da će se džennetske bašče dijeliti da prvom ženom...
zato je po meni prva žena tako važna...

Danas je češći slučaj da se ljudi vjenčavjau iz ljubavi, a sigurno bi uzimanjem još jedne žene pored nje povrijedio tu osobu koju voliš, a mislim da to ne želiš zar ne!?

forget-me-not
31.08.2008., 10:49
ja bih ti samo želio skrenuti pažnju na Kur'anski ajet "Vi nemate dva srca"

mislim da je hikmet tog ajeta, kad su žene u pitanju, da se prva žena voli, a tu je i obećanje da će se džennetske bašče dijeliti da prvom ženom...
zato je po meni prva žena tako važna...

Ja ipak mislim da se citirani ajet odnosi na drugo...Cijelo (jedino) srce za Jedinog...

Nego, nemoj da govorimo jedan drugom ono što bi željeli da čujemo, daj mi one fakte na sunce...što sam ti gore tražio.

I požuri, dok ti nije došao Kobi, onda ćeš tek vidjet.

Vojnik Gorčin
31.08.2008., 10:56
Ja ipak mislim da se citirani ajet odnosi na drugo...Cijelo (jedino) srce za Jedinog...

Nego, nemoj da govorimo jedan drugom ono što bi željeli da čujemo, daj mi one fakte na sunce...što sam ti gore tražio.

I požuri, dok ti nije došao Kobi, onda ćeš tek vidjet.

džaba, nemam ti ja tih fakata :)
tako da možemo reći da si pobijedio :)

Eto da nas Allah oba nagradi! :)

što se tiče jednog srca i Ehada u pravu si!
Ljubav kojv voliš ženu i ljubav kojom te žena voli je samo malehni dio Njegove sveukupnosti Ljubavi koju On stalno rasprostire.:)

forget-me-not
31.08.2008., 11:39
džaba, nemam ti ja tih fakata :)
tako da možemo reći da si pobijedio :)

Eto da nas Allah oba nagradi! :)

što se tiče jednog srca i Ehada u pravu si!
Ljubav kojv voliš ženu i ljubav kojom te žena voli je samo malehni dio Njegove sveukupnosti Ljubavi koju On stalno rasprostire.:)

Eh sad, ja o ovim (kenchee-jevim i tvojim) tefsirima (gore napisanim) zborim i pitam vas da obrazložite neke (jake i ozbiljne) tvrdnje.

A ti uporno jedna žena, pa jedna žena, pa jedna žena....eto, ode i u tefsir da će insan biti sa prvom ženom i džennetu :confused: Jel to znači da sa ostale 3 (ako ih ima) neće biti zajedno? Ako hoće, što onda isticati da će biti sa prvom?

I da je njena ljubav dio Njegove LJubavi....hmmm i to je smjela tvrdnja. Ženska ljubav je svojstvo, kao što je vatri svojstvo da prži...pa opet ne kažeš da (direktno) Allah prži, nego vatra....

Vojnik Gorčin
31.08.2008., 11:42
Eh sad, ja o ovim (kenchee-jevim i tvojim) tefsirima (gore napisanim) zborim i pitam vas da obrazložite neke (jake i ozbiljne) tvrdnje.

A ti uporno jedna žena, pa jedna žena, pa jedna žena....eto, ode i u tefsir da će insan biti sa prvom ženom i džennetu :confused: Jel to znači da sa ostale 3 (ako ih ima) neće biti zajedno? Ako hoće, što onda isticati da će biti sa prvom?

I da je njena ljubav dio Njegove LJubavi....hmmm i to je smjela tvrdnja. Ženska ljubav je svojstvo, kao što je vatri svojstvo da prži...pa opet ne kažeš da (direktno) Allah prži, nego vatra....

taman,
Tražim halala od tebe i činim istigfar za ono u čemu sam namjerno i nenamjerno pogriješio!
Esselamu alejkum!

forget-me-not
31.08.2008., 12:04
taman,
Tražim halala od tebe i činim istigfar za ono u čemu sam namjerno i nenamjerno pogriješio!
Esselamu alejkum!

Pa što od mene halal tražiš? :)

Nisam ti ja ništa zamjerio. Čak ni rekao da se ne slažem s tobom. Samo tražio da vidim na osnovu čega kažete to što kažete...

Alejkumusselam dobri ašik Gorčin.

I de i OVO (http://www.yumidi.com/tekstovi-pesama/marina-zivkovic/druga-zena) malo protabiri :D ... ovo ti je tzv. "ženska" kontraargumentacija. Ma ko će ti njima znat....KObi će ovo nama znat rastumačit.

Vojnik Gorčin
31.08.2008., 12:33
Pa što od mene halal tražiš? :)

Nisam ti ja ništa zamjerio. Čak ni rekao da se ne slažem s tobom. Samo tražio da vidim na osnovu čega kažete to što kažete...

Alejkumusselam dobri ašik Gorčin.

I de i OVO (http://www.yumidi.com/tekstovi-pesama/marina-zivkovic/druga-zena) malo protabiri :D ... ovo ti je tzv. "ženska" kontraargumentacija. Ma ko će ti njima znat....KObi će ovo nama znat rastumačit.

ma žene ne treba shvatiti, samo ih treba voljeti :)
ma vidiš da bježim iz rasprave. Zapravo, ovo nije rasprava, ali prevencija :D

U Australiji je prva teravija, pa uz ramazan ne da ne treba raspravljati nego se ne treba ni priblizavati raspravi...
evo, sad mi pade na pamet...

priča jedan čovo o bludu
Ma šta blud haram!
Približavanje bludu je haram,
a blud je dibidus haram :D

Adura
31.08.2008., 13:44
Pa to baš pokazuje da nije tražio dozvolu Fatime... nego je rješenje potražio van nje, nebitna je konačnica.

Nekako mi logično, ako postoji poligamija onda sasvim sigurno ženina dozvola mora biti irelevantna. Jer, ako bi to bio uvjet, takvi brakovi ne bi ni postojali

serijatski sud bi trebao donijeti konancni sud po ovom pitanju, na ovaj nacin bi se rijesio sukob dvaju krajnosti

vec se ovo pitanje dodirnulo u prijasnjim postovima
http://forum.hr/showthread.php?p=12591630&postcount=650

____

Hanefije imaju josh par zackoljica.

Bracni ugovor se tretira kao bilo koji ugovor(pisani ovjereni dokument).Posto se radi o ugovoru duznost muslimana, sa jedne i druge strane ugovora jeste da ispostuje stavke tog ugovora.Ako zena pri sklapanju braka, tj bracnog 'ugovora', navede stavku pri kojoj uvjetuje dolazak druge zene tako sto ona mora dati odobrenje za to, onda to treba ispostovati shodno premisi da je duznost muslimana ispostovati ugovore.Ukoliko pak muz prihvati takav ugovor, a niko ga ne tjera na to, on svojevoljno pristaje na stavke ugovora.

Halveti
31.08.2008., 16:39

Bracni ugovor se tretira kao bilo koji ugovor(pisani ovjereni dokument).Posto se radi o ugovoru duznost muslimana, sa jedne i druge strane ugovora jeste da ispostuje stavke tog ugovora.Ako zena pri sklapanju braka, tj bracnog 'ugovora', navede stavku pri kojoj uvjetuje dolazak druge zene tako sto ona mora dati odobrenje za to, onda to treba ispostovati shodno premisi da je duznost muslimana ispostovati ugovore.Ukoliko pak muz prihvati takav ugovor, a niko ga ne tjera na to, on svojevoljno pristaje na stavke ugovora.

sto se tice unosenja podstavaka u "ugovor"(brak). moze se uvesti i npr da se muskarac ne moze razvesti bez zeninog pristanka

Malevar
31.08.2008., 16:44
Mene zanim jeli šerijat kao zakon objavljen u Kur'anu, ili što već?

forget-me-not
31.08.2008., 17:14
serijatski sud bi trebao donijeti konancni sud po ovom pitanju, na ovaj nacin bi se rijesio sukob dvaju krajnosti

vec se ovo pitanje dodirnulo u prijasnjim postovima
http://forum.hr/showthread.php?p=12591630&postcount=650

____

Selam :)

ma nisu ni hanefije baš skroz jedinstveni u ovome... Naime, osim što je teško oharamiti nešto što je (izvorno bilo) halal, teško je i sve pojedinačne slučajeve, kao i različito civilizacijsko nasljedje, staviti pod jedan propis...

Ima ih koji idu logikom manje štete u posljedici, pa kažu sve je bolje, pa čak i brak bez znanja jedne o drugoj, od veled-ul-zina. Jer islamsko zakonodavstvo ne samo da mora biti preventivno protiv bluda, Islam jako insistira na očinstvu. To je uostalom i glavni (logički) argument šiita za muta' brak, jer žena poslije ipak ima iddet, pričuvu, ne može doći do situacije da se ne zna čije je djete.

U vsakom slučaju, kad pogledam koje se danas sve "varijante" zaista dešavaju oko nas u RL, dakle u društvima uredjenim po pravilima tobožnje jednakopravnosti i humanizma, onda mi scena kad lola izadje iz kombija, a za njim se izvlače 4 kom, i još buljik djece, naspram toga djeluje sasvim idilična.... Evo sad recimo, u prvom komšiluku imam sandžu, stigo mu sin iz njemačke :D.... nekad davno čovjek bio tamo i "zalomilo se". Mali pljunuti babo, ne treba ti DNK provjeravat. Ova se (legalna) žena izhavjestila, ma neće ni da čuje.

Ponavljam, teško je staviti pod jedan propis sve (moguće) pojedinačne slučajeve, kao i različita civilizacijska nasljedja, a ako bi se već moralo, onda ne vidim pametniji način od ovog kako je to riješeno u Islamu. Dakle, kao (generalni) propis poligamija mi nikako ne djeluje zastarjelom i neaktuelnom. E sad ako ćemo pri formiranju stava o ovome pitanju biti vodjeni time da li će nam se nasekrat hanuma kod kuće jer je "zaljubljena", to je nešto drugo...onako sasvim iskreno, osobno govoreći, sasvim sam siguran da nikad neću konzumirati višeženstvo, ali nikad se tog prava ne bih odrekao (nek se nadje, što kažu...u inat njenom nosu) a pogotovo ne bih naprečac osudjivao.

Pa eto, danas je čak i robovlasništvo moguće ... ne treba ad hoc kanselovati sve propise i o tome...što je danas čovjek koji ima morgage, nego neka vrst modernog roba...ne može doduše biti ubijen, ali utamničen svakako. Kao i prodat, banke danas prodaju dugovanja jedna drugoj. Da ne govorim što nam možda bliska budućnost donosi, kakve će sve propise o kontroli i nadzoru podanika uvesti moderne države. Islam je za sva vremena...davno su rekli no east, no west, Islam is the best...

hajr
31.08.2008., 18:06
Kad ste se baš uhvatili žena znam da sam čula tj načula da prilikom sklapanja braka žena mora reći ako mužu needopušta ostale tri. Tako da je u startu sve riješeno. To sam stvarno načula možda je pusta priča.
Eto ljudi mili za koju minuticu nam Ramazan pa da Allah da da ga(ramazan) iskoristimo najbolje što možemo. selam:cerek:

semek
31.08.2008., 19:21

Šerijat označava skup pravila, odredbi, učenja i vrijednosti koje upravljaju život jednog Muslimana i muslimanskog društva.

Glavni izvor Šerijata je Kur´an.
Nakon Kur´ana dolazi Sunnet poslanika Muhammeda s.a.v.s. Sunnet uključuje ono što je Poslanik s.a.v.s. rekao, uradio i potvrdio.
Osim Kur´ana i Sunneta, postoje i neki sekundarni izvori Šerijata kao što su idžma (konsenzus), kijas (analogija), masleha (javni interes) i dr.

Malevar
31.08.2008., 19:53
Šerijat označava skup pravila, odredbi, učenja i vrijednosti koje upravljaju život jednog Muslimana i muslimanskog društva.

Glavni izvor Šerijata je Kur´an.
Nakon Kur´ana dolazi Sunnet poslanika Muhammeda s.a.v.s. Sunnet uključuje ono što je Poslanik s.a.v.s. rekao, uradio i potvrdio.
Osim Kur´ana i Sunneta, postoje i neki sekundarni izvori Šerijata kao što su idžma (konsenzus), kijas (analogija), masleha (javni interes) i dr.

Jasno ko dan. a dali je Šerijat zakon, pravilo koje je uspostavljeno kao obavezujući zakon za muslimane od strane proroka Muhameda, ili poslije njega od nekih drugih ljudi?

semek
31.08.2008., 22:15
Jasno ko dan. a dali je Šerijat zakon, pravilo koje je uspostavljeno kao obavezujući zakon za muslimane od strane proroka Muhameda, ili poslije njega od nekih drugih ljudi?

Šerijat je uspostavljen preko Muhammeda a.s.

Rješenja nekih pitanja, o kojima se direktno ne govori u glavnim izvorima, donose mudžtehidi-islamski učenjaci,preko ovih sekundarnih izvora koji su vezani za Kur`an i Sunnet.

Npr. u Kur`anu i sunnetu nema direktne zabrane pušenja, pa to pitanje rješavaju mudžtehidi, pa npr. jedni kazu da je pušenje haram(zabranjeno) analogno hadisu da je zabranjeno sve što šteti zdravlju, dok drugi kažu da je pušenje pokuđeno (u njemu nema nikakve koristi).

U glavnom, sva značajnija pitanja rješena su Kur´anom i sunnetom.

Malevar
31.08.2008., 22:22
Šerijat je uspostavljen preko Muhammeda a.s.

Rješenja nekih pitanja, o kojima se direktno ne govori u glavnim izvorima, donose mudžtehidi-islamski učenjaci,preko ovih sekundarnih izvora koji su vezani za Kur`an i Sunnet.

Npr. u Kur`anu i sunnetu nema direktne zabrane pušenja, pa to pitanje rješavaju mudžtehidi, pa npr. jedni kazu da je pušenje haram(zabranjeno) analogno hadisu da je zabranjeno sve što šteti zdravlju, dok drugi kažu da je pušenje pokuđeno (u njemu nema nikakve koristi).

U glavnom, sva značajnija pitanja rješena su Kur´anom i sunnetom.

Meni je to sve OK, međutim nemogu se oteti dojmu ( ničim potvrđen) da je na šerijat krivo utjeca nemali broj ljudi recimo ( tko ukrade, ruka na cjepalo) nije baš obavezno da tako završi ali ako se drži strogo Šerijata tako bi trebalo.
I ono što mi najteže pada u Šerijatu jest to da žena ako je silovana mora imati pet muških svjedoka koji će to potvrditi da silovatelja optužili.

Rufaija
31.08.2008., 23:08

Šerijat je riječ Muhammedova a.s. zasnovana na Kur'anu i onome čemu je On poučen od dragog Allaha dž.š.

semek
31.08.2008., 23:35
Meni je to sve OK, međutim nemogu se oteti dojmu ( ničim potvrđen) da je na šerijat krivo utjeca nemali broj ljudi recimo ( tko ukrade, ruka na cjepalo) nije baš obavezno da tako završi ali ako se drži strogo Šerijata tako bi trebalo.
I ono što mi najteže pada u Šerijatu jest to da žena ako je silovana mora imati pet muških svjedoka koji će to potvrditi da silovatelja optužili.

ruka se sjece samo ako ukradeno prelazi visinu nisaba (85gr.zlata), a za ovo drugo ako nema svjedoka dovoljna je zakletva.

Ipak to su malo dublje teme, i za to treba šerijatski ekspert.
I teško onom ko je zadužen da sprovodi šerijat, a nije pravedan.

Malevar
31.08.2008., 23:38
neznam gdje to izvalcis, ruka se sjece samo ako je iznos u visini nisaba (85gr.zlata), a za ovo drugo ako nema svjedoka dovoljna je zakletva.

Serijat je jedno, a drugo je kako se primjenjuje, međutim, teško onom ko je zadužen da sprovodi šerijat, a nije pravedan.

Bog da mu pomogne da donese ispravnu odluku.amen:top:

cuveni
02.09.2008., 14:16

ruka se sjece samo ako ukradeno prelazi visinu nisaba (85gr.zlata), a za ovo drugo ako nema svjedoka dovoljna je zakletva.

I teško onom ko je zadužen da sprovodi šerijat, a nije pravedan.

i ako je ukradeno sa mjesta na kojem se inace nalazi tj. da nije na ulici ili negdje gdje toj stvari nije mjesto.
te ako nije osoba koja je ukrala bila natjerana gladju da to uradi

Adura
02.09.2008., 19:50
sto se tice unosenja podstavaka u "ugovor"(brak). moze se uvesti i npr da se muskarac ne moze razvesti bez zeninog pristanka

Ovo je retoricko pitanje.Bracni ugovor se u ovom kontekstu tretira kao i svaki drugi ugovor.Ukoliko neka od strana prekrsi tacku ugovora ugovor se ponistava i ono sto je predmet ugovora takodje.U konkretnom slucaju ako zena stavi kao tacku u ugovoru "da se muskarac ne smije rastaviti od nje bez njenog pristanka", ona prenosi opovrgavanje ugovora (braka) iskljucivo na sebe,tj. ugovor ne moze biti prekinut od strane muskarca jer je u stavci navedeno da muskarac ne smije traziti rastavu bez (njenog) odobrenja.Drugim rijecima, prekidanje ugovora je i prekidanje braka(onoga sto je predmet ugovora); a u ovom slucaju jednoj od strana(muskarcu) se onemogucava prekidanje ugovora samim ugovorom:).Ako je pak muskarcac voljan pristati na 'ovu stavku ugovora';) onda neka žanje sto je posijao, tj prenio je 'svoje' prevo na drugoga (zenu) u ovom slucaju , a sebi isto pravo (pristankom) uskratio.

.....neka žanje sto je posijao

:D

Adura
02.09.2008., 20:14
Alejkumu selam

ma nisu ni hanefije baš skroz jedinstveni u ovome...
Tacno

Ima ih koji idu logikom manje štete u posljedici, pa kažu sve je bolje, pa čak i brak bez znanja jedne o drugoj, od veled-ul-zina. Jer islamsko zakonodavstvo ne samo da mora biti preventivno protiv bluda, Islam jako insistira na očinstvu. To je uostalom i glavni (logički) argument šiita za muta' brak, jer žena poslije ipak ima iddet, pričuvu, ne može doći do situacije da se ne zna čije je djete.

i oni koji stidna mjesta svoja cuvaju,
osim sa drugovima bracnim ili onima koje posjeduju, za to prijekor ne zasluzuju-
a oni koji preko toga traze, ti prestupaju.(70:29-31)

Svaki ugovor (odnosno relacija muskarac-zena), ako nije Nikah nije validan sa stanovista sunita, jer sve van Nikaha se odnosi na 'one koji preko toga (Nikaha) traze, tj. ti prestupaju-

Ponavljam, teško je staviti pod jedan propis sve (moguće) pojedinačne slučajeve, kao i različita civilizacijska nasljedja, a ako bi se već moralo, onda ne vidim pametniji način od ovog kako je to riješeno u Islamu. Dakle, kao (generalni) propis poligamija mi nikako ne djeluje zastarjelom i neaktuelnom. E sad ako ćemo pri formiranju stava o ovome pitanju biti vodjeni time da li će nam se nasekrat hanuma kod kuće jer je "zaljubljena", to je nešto drugo...

Niko ne dovodi poligamiju u pitanje, niti je smatra zastarjelom, zasotalom.Prica o ugovoru ( po kojem zena moze u bracnom ugovoru traziti da je se pita pri dovodjenju druge zene) nije na ustrb poligamije.

onako sasvim iskreno, osobno govoreći, sasvim sam siguran da nikad neću konzumirati višeženstvo, ali nikad se tog prava ne bih odrekao (nek se nadje, što kažu...u inat njenom nosu) a pogotovo ne bih naprečac osudjivao.
Slazem se u potpunosti:)
Mi samo eto doticemo i 'razradjujemo' malo ovu temu , nek ljudi znaju;)

Pa eto, danas je čak i robovlasništvo moguće ... ne treba ad hoc kanselovati sve propise i o tome...što je danas čovjek koji ima morgage, nego neka vrst modernog roba...ne može doduše biti ubijen, ali utamničen svakako. Kao i prodat, banke danas prodaju dugovanja jedna drugoj. Da ne govorim što nam možda bliska budućnost donosi, kakve će sve propise o kontroli i nadzoru podanika uvesti moderne države. Islam je za sva vremena...davno su rekli no east, no west, Islam is the best...

Pa hmmmm o tome bi se dalo prozboriti, koliko je robovlasnistvo nesto sto Islam promovise, a koliko je robovlasnistvo nesto cega je se Islam postepeno kutarisao.

¤Svetac¤
02.09.2008., 20:40
Zanima me misljenje pripadnika islamske vjere da li je u redu da zene u vasoj vjeri nemaju "pravo glasa", da nemaju ni mrvicu slobode kao zene drugi vjera, da je feminizam nepoznata rijec.

smjeskica
02.09.2008., 21:41
Zanima me misljenje pripadnika islamske vjere da li je u redu da zene u vasoj vjeri nemaju "pravo glasa", da nemaju ni mrvicu slobode kao zene drugi vjera, da je feminizam nepoznata rijec.

Ovo ga nekako dođe i pitanje i odgovor u jednom. :mig:
Hajde mi za početak definiši "nemanja prava glasa", definiši mi slobodu.
I naravno...definiši mi feminizam.
Pa ćemo lakše dalje :)

Einherjer
02.09.2008., 22:31
Pa vidi gore ovu raspravu. Zadrzimo se samo na ovoj stranici. Poligamija je dobrodosla, neupitna i moderna. Ne postoji dokaz ni zapis da se zenu za bilo sto treba pitati, ukljucujuci i otpis te zamjenu za noviji model. Kolicina zena opisuje se jedinicom "komada toliko i toliko". Pozeljno je "natuci" sto vise komada.

Ima li tu mjesta za sumnju da zena ima ikakva prava u tom okruzenju?

forget-me-not
03.09.2008., 00:01
Pa vidi gore ovu raspravu. Zadrzimo se samo na ovoj stranici. Poligamija je dobrodosla, neupitna i moderna. Ne postoji dokaz ni zapis da se zenu za bilo sto treba pitati, ukljucujuci i otpis te zamjenu za noviji model. Kolicina zena opisuje se jedinicom "komada toliko i toliko". Pozeljno je "natuci" sto vise komada.

I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently. :kava:

Pričao sam o šerijatu, ne o zapadnim društvima ili njegovom apliciranju na ta društva.

Btw, pokušaj mi objasniti što se dogodi kada u zapadnom društvu muškarcu padne na pamet "zamjena za noviji model"? :confused:

U čemu je tada konačnica bolja, za ženu? Jer se rastane od njega i nastavi živjet sama ...neš mi prava jakog...umjesto da nastave živjeti svi zajedno u slozi, sreći i ljubavi... :trio:

Umjesto sreće izabereš evidentni proces odumiranja obitelji na zapadu....:confused:

Kako ko voli...:ne zna:

smjeskica
03.09.2008., 00:02

Ne znam čitamo li iste upise.
Ali ja u Adurinim postovima (vidiš da je dobro što te zasuh pitanjima :D) i primjerima o ugovornom rješavanju tog pitanja vidim podjednaka prava na odluku o tačkama ugovora i za muškarca i za ženu. :ne zna:

A što se tiče argumenta poželjno je natući što više komada...osvrni se oko sebe :mig:

Halveti
03.09.2008., 00:03
Ovo je retoricko pitanje.Bracni ugovor se u ovom kontekstu tretira kao i svaki drugi ugovor.Ukoliko neka od strana prekrsi tacku ugovora ugovor se ponistava i ono sto je predmet ugovora takodje.U konkretnom slucaju ako zena stavi kao tacku u ugovoru "da se muskarac ne smije rastaviti od nje bez njenog pristanka", ona prenosi opovrgavanje ugovora (braka) iskljucivo na sebe,tj. ugovor ne moze biti prekinut od strane muskarca jer je u stavci navedeno da muskarac ne smije traziti rastavu bez (njenog) odobrenja.Drugim rijecima, prekidanje ugovora je i prekidanje braka(onoga sto je predmet ugovora); a u ovom slucaju jednoj od strana(muskarcu) se onemogucava prekidanje ugovora samim ugovorom:).Ako je pak muskarcac voljan pristati na 'ovu stavku ugovora';) onda neka žanje sto je posijao, tj prenio je 'svoje' prevo na drugoga (zenu) u ovom slucaju , a sebi isto pravo (pristankom) uskratio.

.....neka žanje sto je posijao

cekaj sad malo... :)

ta stavka se stavlja iz razloga usmenog razvoda od strane muskarca. jer je za razvod dovoljno da muskarac 3 puta kaze rastajem se od tebe i ugovor ponisten :)
e sada, kada zena trazi da se ubaci stavka da se i ona pita u slucaju razvoda, dobije se rezultat 2 (muskarac) naprama 1 (zena) od onih 3 sveukupno. Znaci taj stavak vazi samo za usmenu rastavu. A ako bi se islo na serijatski sud traziti rastavu vise se ne pita ni zenu ni muskarca vec sud donosi kadija.
Ja smatram da je ta stavka itekako dobra jer ljutom covjeku svasta moze izac kroz usta.
Evo npr. dalji rodjak od moje supruge se prije 2 mjeseca nesto posvadjao sa zenom i onako frajerski joj 3 puta rekao rastavljam se od tebe. I sta sad? Zbog njegove gluposti serijatski vise nisu u braku. A znamo da se zena nakon razvoda ne moze opet udat za istog muskarca osim ako nakon toga nije imala brak (i konzumirala ga) s drugim muskarcem.

S druge strane da je imao takav stavak u ugovoru. Njegova glupost bi bila prolazna a ne s ovako katastrofalnim posljedicama.

forget-me-not
03.09.2008., 00:10

Feminizam je u svojoj osnovi pomalo zao jer favorizira jedan spol u odnosu na drugi, što nije u redu. Mislim da nikom ne može donijeti sreću. Niti jedna velika religija ne kolizira sa feminizmom...

U kršćanstvu imaš npr. kršćanska pokornost žene mužu, u Islamu takodje žena nije jednakopravna, kod budista da ne govorim, tu muškarac dodje nekom supstitucijom Boga na ovom svijetu....itd. itd. Nepućenom bi se dalo učiniti da je religiozni svijet svijet muškarca....ali nije. One su naše družice, no sikiriki...

forget-me-not
03.09.2008., 00:16
cekaj sad malo... :)

ta stavka se stavlja iz razloga usmenog razvoda od strane muskarca. jer je za razvod dovoljno da muskarac 3 puta kaze rastajem se od tebe i ugovor ponisten :)
e sada, kada zena trazi da se ubaci stavka da se i ona pita u slucaju razvoda, dobije se rezultat 2 (muskarac) naprama 1 (zena) od onih 3 sveukupno. Znaci taj stavak vazi samo za usmenu rastavu. A ako bi se islo na serijatski sud traziti rastavu vise se ne pita ni zenu ni muskarca vec sud donosi kadija.
Ja smatram da je ta stavka itekako dobra jer ljutom covjeku svasta moze izac kroz usta.
Evo npr. dalji rodjak od moje supruge se prije 2 mjeseca nesto posvadjao sa zenom i onako frajerski joj 3 puta rekao rastavljam se od tebe. I sta sad? Zbog njegove gluposti serijatski vise nisu u braku. A znamo da se zena nakon razvoda ne moze opet udat za istog muskarca osim ako nakon toga nije imala brak (i konzumirala ga) s drugim muskarcem.

S druge strane da je imao takav stavak u ugovoru. Njegova glupost bi bila prolazna a ne s ovako katastrofalnim posljedicama.

Biće da njima nije bilo sudbine...:ne zna:

Uostalom, što ga je morala toliko naljutiti da čovjek ne zna šta priča? :mad: Žene nekad zaista nemaju mjere...

Halveti
03.09.2008., 00:16

koje lazno moraliziranje covjeka koji zivi po zapadnjackom materijalistikom svjetonazoru. sta to zapad nudi razvedenoj zeni sa troje djece? alimentaciju od 2000 kuna koju u hrvatskoj 90% muskarcina il ne placa il placa neredovito. jebo te da sam zena odmah bi si pozelio tu situaciju.

Malevar
03.09.2008., 00:50
koje lazno moraliziranje covjeka koji zivi po zapadnjackom materijalistikom svjetonazoru. sta to zapad nudi razvedenoj zeni sa troje djece? alimentaciju od 2000 kuna koju u hrvatskoj 90% muskarcina il ne placa il placa neredovito. jebo te da sam zena odmah bi si pozelio tu situaciju.

Njenu žrtvu će Bog prepoznati, i vrijediti će mnogo više nego svi zavjeti i hađevi.

Scáthach
03.09.2008., 01:44
Feminizam je u svojoj osnovi pomalo zao jer favorizira jedan spol u odnosu na drugi, što nije u redu. Mislim da nikom ne može donijeti sreću. Niti jedna velika religija ne kolizira sa feminizmom...

U kojem smislu favorizira? O kojem je feminizmu rijec? Feministicka je teorija dosta opsirna i obuhvaca razne struje...

U kršćanstvu imaš npr. kršćanska pokornost žene mužu, u Islamu takodje žena nije jednakopravna, kod budista da ne govorim, tu muškarac dodje nekom supstitucijom Boga na ovom svijetu....itd. itd. Nepućenom bi se dalo učiniti da je religiozni svijet svijet muškarca....ali nije. One su naše družice, no sikiriki...

Cek,cek...dakle prema onome sto si ranije napisao:

Religije su u svojoj osnovi pomalo zle jer favoriziraju jedan spol u odnosu na drugi, što nije u redu. :misli: :p

Adura
03.09.2008., 01:46
ta stavka se stavlja iz razloga usmenog razvoda od strane muskarca. jer je za razvod dovoljno da muskarac 3 puta kaze rastajem se od tebe i ugovor ponisten

O trostrukom talaku (dakle tri puta u isto vrijeme reci :"rastajem se od tebe") postoji razlicito misljenje, kod hanbelija je to skoro pa nedozvoljeno, kod hanefija je dozvoljeno ali treba to izbjegavati.

Poznato je da je Kur'anom svaki od talaka odvojen idetom.

Raspuštenice neka čekaju tri mjesečna pranja; i nije im dopušteno da kriju ono što je Allah stvorio u maternicama njihovim, ako u Allaha i u onaj svijet vjeruju. Muževi njihovi imaju pravo da ih, dok one čekaju, vrate ako žele da dobro djelo učine. One imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, - samo, muževi imaju prednost pred njima za jedan stepen. - A Allah je silan i mudar.(2:228)

___
Prva tačka razvoda braka je 'Iddet',to jest izvjesno vrijeme kada žena ostaje u pričeku;druga je za vrijeme pričeka tražiti mogučnost ponovnog vračanja u brak ,a treča je da ovo ponovno vračanje može biti samo dva puta.Muž i žena mogu se ponovo vjenčati iza prvog i drugog privremenog razvoda.(Causevic)
________--

Ps. trostruki istovremeni talaq treba izbjegavati, i ne postoji koncenzus po ovom pitanju.

Adura
03.09.2008., 01:49

Zena moze staviti stavku npr. da trostruki talaq (dakle izrecen u isto vrijeme) vrijedi kao jedan;), pa ide iddet, pa dalje (kao i kod 'noromalnog procesa)

Adura
03.09.2008., 01:57
Ali ja u Adurinim postovima (vidiš da je dobro što te zasuh pitanjima :D) i primjerima o ugovornom rješavanju tog pitanja vidim podjednaka prava na odluku o tačkama ugovora i za muškarca i za ženu. :ne zna:

A što se tiče argumenta poželjno je natući što više komada...osvrni se oko sebe :mig:

Dobro si rekla, podjednaka, ali ne i jednaka;)

(:D)

Halveti
03.09.2008., 03:00
Njenu žrtvu će Bog prepoznati, i vrijediti će mnogo više nego svi zavjeti i hađevi.

pozdrav Malevar

osvrnuo sam se na podvaljivanja laznog moraliste cisto iz ovosvjetskog aspekta. a to je da moderna zena na zapadu uopce nije zasticena. te da je puno prirodnija i bolja solucija da covjek ima 2 zene i za obadvije jednako skrbi nego da sutne prvu sa troje djece i cetvrtim u trbuhu i kao kompenzaciju joj daje 2000 kuna mjesecno.

sjena.
03.09.2008., 03:22
pozdrav Malevar

osvrnuo sam se na podvaljivanja laznog moraliste cisto iz ovosvjetskog aspekta. a to je da moderna zena na zapadu uopce nije zasticena. te da je puno prirodnija i bolja solucija da covjek ima 2 zene i za obadvije jednako skrbi nego da sutne prvu sa troje djece i cetvrtim u trbuhu i kao kompenzaciju joj daje 2000 kuna mjesecno.

...eh, da barem daje i tu siću, ne bi sudovi bili zatrpani tužbama za alimentaciju

sjena.
03.09.2008., 03:28
Eh, da, ovo za 3x u srdžbi pa ćaos, nekako mi to nekako... štajaznam :ne zna:

Da sam, Halveti, na mjestu tog tvog poznanika, ja bih to dobro provjerila. E sad možebitno će me se ovdje zasuti nekim dokazima, al eto morala sam reći. Žensko :D

Einherjer
03.09.2008., 07:49
Btw, pokušaj mi objasniti što se dogodi kada u zapadnom društvu muškarcu padne na pamet "zamjena za noviji model"? :confused:

Isto sto i zeni koja pozeli ekvivalent. Rastanu se, krene svatko svojim putem, ostanu prijatelji ako su normalni ljudi.

U čemu je tada konačnica bolja, za ženu? Jer se rastane od njega i nastavi živjet sama ...neš mi prava jakog...umjesto da nastave živjeti svi zajedno u slozi, sreći i ljubavi... :trio:

Tko je tocno u toj prici sretan?

Einherjer
03.09.2008., 07:53

Onaj tko ne placa uzdrzavanje za vlastito dijete je nistarija, slazemo li se? To vrlo vjerojatno i nije jedina manifestacija njegovog ne bas uzvisenog karaktera.

Sansa je vrlo blizu 100% da nijedna od zena koje su se rastale i ganjaju alimentaciju kao bolju i sretniju opciju vidi povratak idiotu.

Ali kod vas se zene ionako ne pita.

Einherjer
03.09.2008., 07:54

Sto da ja sad radim, da ti citiram? Pa suncezarko, jedna je jedina stranica o kojoj pricamo.

Alem_
03.09.2008., 12:17
Kad ste se baš uhvatili žena znam da sam čula tj načula da prilikom sklapanja braka žena mora reći ako mužu needopušta ostale tri. Tako da je u startu sve riješeno. :

A sto bi mu to trazila? Sto se mene tice, moze dovesti i pet ako hoce.Ne bi rijeci rekla. Dragi Allah dz.s. je dao razvod i hvala Mu na tome. Uvijek ce se naci neko kome je dovoljna jedna zena. Uostalom, nista lakse udati se.

Pa ja.

Alem_
03.09.2008., 12:38
Imam jedno pitanje. Zamislite situaciju:

Muz i zena u braku. Imaju djecu.Zena se maksimalno posvetila tom braku, muzu, djeci i dala sve od sebe da bude dobra supruga i majka.
Muz zeli dovesti drugu zenu. Prva zena se tome protivi. Muz ne odustaje od druge zene i uprkos protivljenju prve, i njenih upozorenja da ce se razvesti, dovede drugu. Prva zena se razvede od njega.

Ko je tu razorio brak i porodicu?

¤Svetac¤
03.09.2008., 14:25
Imam jedno pitanje. Zamislite situaciju:

Muz i zena u braku. Imaju djecu.Zena se maksimalno posvetila tom braku, muzu, djeci i dala sve od sebe da bude dobra supruga i majka.
Muz zeli dovesti drugu zenu. Prva zena se tome protivi. Muz ne odustaje od druge zene i uprkos protivljenju prve, i njenih upozorenja da ce se razvesti, dovede drugu. Prva zena se razvede od njega.

Ko je tu razorio brak i porodicu?

Laickim razmisljanjem muz, a kada razmisljas na pravni nacin zena.

forget-me-not
03.09.2008., 15:24
Isto sto i zeni koja pozeli ekvivalent. Rastanu se, krene svatko svojim putem, ostanu prijatelji ako su normalni ljudi.

Malo morgen. To lijepo zvuči ali u RL to nije tako. Pa kad si čula da je neka žena zamjenila muža "mladjim modelom"? Ima, ali se o takvim slučajevima snimaju filmovi li pišu knjige, toliko su rijetki.

Ne znam objasiti, valjda zakoni tržišta....kad pukne brak ONA je ta koja ostaje sama ....samo se mali broj ponovo uda.
Dočim muškarac eh, taj bez problema vrlo brzo odabire novu žensku, naravno uvijek iz kategorije mladjih od sebe (što se i smatra normalanim, obrnuto je rijetkost). Eto, kako ti ovo objašnjavaš?

I zanimljivo, ovo je približno jednako kod svih naroda, rasa, vjera ili civilizacija.

Ostavljena žena je svugdje tretitana kako joj je narod i dao ime - puštenica. Može se ona kofrčit, ali ..nejvjerovatno je kolika disproporcija u lahkoći zasnivanja novog braka...

Tko je tocno u toj prici sretan?

Pa sad ti ne znam opisati pshiloške profile svih inkludera, ali recimo muškarac je sigurno, jer je, kao poliamorično biće, dobio priliku da svojom ljubavi ispunjava više od tek jedne.
Zatim prva žena isto jeste, sasvim sigurno, jer dolazi druga, a ona ne dobiva nogu. Druga takodje, jer dolazi kod muškarca za kojeg hoće da dodje, ali ne preko mrtvih, već smirena i zadovoljna jer zna da ni sama neće loše proći u eventualnim novim pertumbacijama.

Ma ja znam da je nas Tito učio da se ne smije imati više od jedne, osobno isto nisam probao, ali mi ovo sve jako razumno zvuči...šta tebi ne?

forget-me-not
03.09.2008., 15:37
A sto bi mu to trazila? Sto se mene tice, moze dovesti i pet ako hoce.Ne bi rijeci rekla. Dragi Allah dz.s. je dao razvod i hvala Mu na tome. Uvijek ce se naci neko kome je dovoljna jedna zena. Uostalom, nista lakse udati se.

Pa ja.

Ti ne razumiješ.

Ovdje se priča o šerijatskom braku. U šerijatskom braku razvod nije za ženu slobodno konzumirajući čin. Naime, ona razvod ne uzima, ona mora da ga DOBIJE. O tome da li će ga dobiti ili ne odlučuje šerijatski sudija.

Sukladno tome, ako se šerijatski udaš u nekoj arei gdje je šerijat na snazi, vrlo je moguće da šerijatski sudac odbije tvoj zahtjev za razvodom jer recimo procjeni da je to sitničarenje, recimo kaže ti u Iraku stotine mrtvih svaki dan, a ti došla sud maltretirat jel ti muž doveo još jednu ili ne, aj kući uozbilji se.

Važno je da se obitelji održe i da svi žive srećno i ispunjeno.

Einherjer
03.09.2008., 16:13
Malo morgen. To lijepo zvuči ali u RL to nije tako. Pa kad si čula da je neka žena zamjenila muža "mladjim modelom"? Ima, ali se o takvim slučajevima snimaju filmovi li pišu knjige, toliko su rijetki.

Ne znam objasiti, valjda zakoni tržišta....kad pukne brak ONA je ta koja ostaje sama ....samo se mali broj ponovo uda.
Dočim muškarac eh, taj bez problema vrlo brzo odabire novu žensku, naravno uvijek iz kategorije mladjih od sebe (što se i smatra normalanim, obrnuto je rijetkost). Eto, kako ti ovo objašnjavaš?

I zanimljivo, ovo je približno jednako kod svih naroda, rasa, vjera ili civilizacija.

Je li?

Onda mozemo uzeti sluzbene statistike za 2007. Koje tebe, nazalost, u potpunosti pobijaju. Nazalost kazem, jer je u pravilu mnogo ugodnije razgovarati s nekom tko ne lupeta napamet.

Razlika izmedju postotka muskaraca i zena koji nakon razvoda ulaze u drugi brak statisticki ne postoji (http://www.remarriage.com/Remarriage-Facts/Remarriage-after-divorce/More-remarriage-statistics.html). Izrazeno brojevima: 16,8% muskaraca vs. 17,1% zena. Kad 0,3% ne bi bilo nesignifikantno, mogli bi reci da se cak mrvicu vise zena uspije drugi put ubroditi u bracnu luku.

Ostavljena žena je svugdje tretitana kako joj je narod i dao ime - puštenica. Može se ona kofrčit, ali ..nejvjerovatno je kolika disproporcija u lahkoći zasnivanja novog braka...

Nema posebnog razloga za ostavljati ovaj citat, osim mozda stanovite doze zluradosti s moje strane.

Pa sad ti ne znam opisati pshiloške profile svih inkludera, ali recimo muškarac je sigurno, jer je, kao poliamorično biće, dobio priliku da svojom ljubavi ispunjava više od tek jedne.
Zatim prva žena isto jeste, sasvim sigurno, jer dolazi druga, a ona ne dobiva nogu. Druga takodje, jer dolazi kod muškarca za kojeg hoće da dodje, ali ne preko mrtvih, već smirena i zadovoljna jer zna da ni sama neće loše proći u eventualnim novim pertumbacijama.

Mozes li mi, molim te, objelodaniti svoj izvor, posebno dio o sreci bivanja drugom zenom? Naime iz prve ruke, kazes, nemas iskustva, nemam ni ja; u procjenama na veliko, uvjerili smo se, nisi bas najjaci, a ja nacisto odbijam povjerovati da opet lupetas bezveze.

Einherjer
03.09.2008., 16:17

Ovo bi mozda trebalo prebaciti podforum "biseri". Steta da ga proguta zaborav.

cuveni
03.09.2008., 16:22

Pa ja.

Tako bi se ponašala ako ga ni malo ne voliš! a da ga voliš bilo bi drugačije..

smjeskica
03.09.2008., 17:03
Biseri... :o

Fazlija
03.09.2008., 17:22
Eto, otvorilo novi domaci islamski forum: ****
Koga zanima neka ga posjeti, cita, pise i uziva u raspravama.

Ups, sada sam se sjetio da moderatori na ovom forumu ne daju reklamiranje drugih foruma. Malo nakaradna politika, ali... eto, brisem link na forum da ne dobijem kaznene pojene.

forget-me-not
03.09.2008., 17:31
Je li?

Onda mozemo uzeti sluzbene statistike za 2007. Koje tebe, nazalost, u potpunosti pobijaju. Nazalost kazem, jer je u pravilu mnogo ugodnije razgovarati s nekom tko ne lupeta napamet.

Službene statistike? :lol: :lol: :lol:

Pa ovo tvoje su statistike neke agencije tipa smokvice :top:....remarriage.com...site for those intrested in remariagge....ovo su posrednici, oni za to uzimaju lovu. Što očekuješ da napišu: ah da draga gospoja, ženama se 17 i po puta teže udati...pa ko bi pljunuo lovu za članstvo?

Btw, indsc, bude komada na ovaj remariage.com? :mig:

Razlika izmedju postotka muskaraca i zena koji nakon razvoda ulaze u drugi brak statisticki ne postoji (http://www.remarriage.com/Remarriage-Facts/Remarriage-after-divorce/More-remarriage-statistics.html). Izrazeno brojevima: 16,8% muskaraca vs. 17,1% zena. Kad 0,3% ne bi bilo nesignifikantno, mogli bi reci da se cak mrvicu vise zena uspije drugi put ubroditi u bracnu luku.

Ma čuj, ne trebam statistike ovih smiješnih site za upoznavanje...imam zdrav mozak.

Pa dok odem kruha kupit srednem ih 10 ostavljenih, napuštenih, razvedenih ... dakle samih. I to bezizgledno (samih) još dugo dugo...

Danas je opet teško naći ledično muško....ako je ma samo malo zainteresiran za bilo koji tip zajednice, ma eto mu women i to u većim količinama.

Mozes li mi, molim te, objelodaniti svoj izvor, posebno dio o sreci bivanja drugom zenom? Naime iz prve ruke, kazes, nemas iskustva, nemam ni ja; u procjenama na veliko, uvjerili smo se, nisi bas najjaci, a ja nacisto odbijam povjerovati da opet lupetas bezveze.

Pa sad što se procjena tiče, mislim ipak da su moje mnogo bliže onom što realan posmatrač može primjetiti oko sebe.

A sreća bivanja sa drugom ženom....ah ne znam, nije mi to baš potpuno neshvatljivo. Čuj, čim neko objelodani koja je sreća u bivanju s jednom, ja ću se nadovezat za ovu drugu.

Alem_
03.09.2008., 18:00
Tako bi se ponašala ako ga ni malo ne voliš! a da ga voliš bilo bi drugačije..

I on ce dovesti drugu zenu ako me nimalo ne voli.Da me voli, bilo bi drugacije. Ako me voli, nece dovesti drugu. Ako me ne voli, onda sta je tu vrijedno sto ostavljam, ako njemu nema sta biti vrijedno da sacuva?

Einherjer
03.09.2008., 18:42
Službene statistike? :lol: :lol: :lol:

Pa ovo tvoje su statistike neke agencije tipa smokvice :top:....remarriage.com...site for those intrested in remariagge....ovo su posrednici, oni za to uzimaju lovu. Što očekuješ da napišu: ah da draga gospoja, ženama se 17 i po puta teže udati...pa ko bi pljunuo lovu za članstvo?

Kako pise relativno velikim slovima u samoj prvoj recenici, na samom pocetku teksta, relativno odvojeno od ostatka teksta, podatke je prosle godine objavio U.S. Census Bureau. Ekvivalent Drzavnom statistickom zavodu u Hrvatskoj.

No ti sigurno imas neki pouzdaniji izvor, pa na sunce s njim.

Mislim, pored tvoje svjetske turneje do pekarnice i nazad.

A sreća bivanja sa drugom ženom....ah ne znam, nije mi to baš potpuno neshvatljivo. Čuj, čim neko objelodani koja je sreća u bivanju s jednom, ja ću se nadovezat za ovu drugu.

Smijem li ja onda izvuci odavde nemio zakljucak da si to (opet) pljusnuo bezveze?

Evo ja trazim, meni nije tesko. Sve sto nalazim su ispovjedi na rubu horora.

Derviš
03.09.2008., 18:57
Mislim, pored tvoje svjetske turneje do pekarnice i nazad.

:rofl::lol::rofl:

S druge strane, šta fali tom uzorku?:rolleyes:(retoričko pitanje)

Halveti
03.09.2008., 19:13
Eto, otvorilo novi domaci islamski forum: ****
Koga zanima neka ga posjeti, cita, pise i uziva u raspravama.

Ups, sada sam se sjetio da moderatori na ovom forumu ne daju reklamiranje drugih foruma. Malo nakaradna politika, ali... eto, brisem link na forum da ne dobijem kaznene pojene.

ma daj link nece ti moderatori nista, bas me zanima

hajr
03.09.2008., 20:31
mene zanima već kad se o tome priča ima li neki brat ovdje da ima dvije žene, ako ima da se javi da znamo iz života kako to funkcionira, inače mi ovo sve bajka. čovjek da može izaći na kraj s dvi žene, moguće???:confused:

Alem_
03.09.2008., 20:42
Ti ne razumiješ.
Ne, ti ne razumijes. Ne razumijes sta znaci za zenu kad dovedes drugu zenu,ona to dozivljava kao svoj licni poraz, da nije bila sposobna da u potpunosti usreci i zadovolji svog muza, pa mu je potrebna druga. Ne razumijes kako se zena osjeca ponizeno,povrijedjeno, izdato, manje vrijedno i manje voljenom.Ali tebi nije ni bitno kako se ona osjeca, jer mi smo za tebe niza bica, nesto poput komada namjestaja, cija su osjecanja nebitna. Jer ti ne znas sta je zena. Sudeci po tvojim postovima, ja mislim da ti nikad i nisi imao zenu. A ako jesi, onda je to jos veca nesreca - da zivis sa bicem koje nikada nisi uspio shvatiti i spoznati,u koje nikad nisi uspio proniknuti.

Ovdje se priča o šerijatskom braku. U šerijatskom braku razvod nije za ženu slobodno konzumirajući čin. Naime, ona razvod ne uzima, ona mora da ga DOBIJE. O tome da li će ga dobiti ili ne odlučuje šerijatski sudija.
Uvijek se moze naci nacin da se dodje do razvoda.

Sukladno tome, ako se šerijatski udaš u nekoj arei gdje je šerijat na snazi, vrlo je moguće da šerijatski sudac odbije tvoj zahtjev za razvodom jer recimo procjeni da je to sitničarenje, recimo kaže ti u Iraku stotine mrtvih svaki dan, a ti došla sud maltretirat jel ti muž doveo još jednu ili ne, aj kući uozbilji se.
Divno, krasno. Za tebe je zena koja je nesretna u braku i zbog toga zeli izaci iz njega, sitnica. Umjesto da kazes da muz treba da je pusti da nadje srecu pored drugog covjeka kad pored njega kukavca nije mogla.

Važno je da se obitelji održe i da svi žive srećno i ispunjeno.
Ko to svi? Ja se ne racunam? Sta ako sam ja nesretna i neispunjena?
Jedino razvodom svi mogu biti sretni i ispunjeni.

forget-me-not
03.09.2008., 21:03
Ko to svi? Ja se ne racunam? Sta ako sam ja nesretna i neispunjena?
Jedino razvodom svi mogu biti sretni i ispunjeni.

Ma čuj Alem, daj nemoj se ljutiti.

Ne prebacuj raspravu na osobni nivo.

Ne razumijes sta znaci za zenu kad dovedes drugu zenu,ona to dozivljava kao svoj licni poraz, da nije bila sposobna da u potpunosti usreci i zadovolji svog muza, pa mu je potrebna druga

Pa da, to je poanta. Što ako nije bila sposobna, pitanje je sad? Recimo, pada joj sa vremnom koncentracija i sl... Hipotetski pretpostavi takav slučaj.

Što bi ti sad, da je baci na smetljište? Zar nije prirodno da samo pojača ekipu? Da ona ostane tu, pažena i mažena i nadasve poštovana, jer ne gubi status...majke i stuba obitelji.

Inače, sasvim su jasni slučajevi kada po šerijatskom pravu žena može dobiti razvod. Obitelj je uvijek ispred pojedinca. :kava:

KObi
03.09.2008., 22:54
Ramazan nam stigao, zašto toliko nagađanja i rasprave...

@Alem_xcs islamu nisu potrebna nagađanja, pitanja se rješavaju izravno onda kada se dese, 'da' i '(k)ako' otvaraju vrata šejtanu.

Allah vam dao svako dobro, uputio nas na Pravi put.

Edit: Imam osjećaj da će FMN odmah pisati kritiku, ali eto, unaprijed mu halalim za njegovu moguću 'drskost', Ramazan je Allahov dar...:mig:

forget-me-not
03.09.2008., 23:26
Ramazan nam stigao, zašto toliko nagađanja i rasprave...

@Alem_xcs islamu nisu potrebna nagađanja, pitanja se rješavaju izravno onda kada se dese, 'da' i '(k)ako' otvaraju vrata šejtanu.

Allah vam dao svako dobro, uputio nas na Pravi put.

Edit: Imam osjećaj da će FMN odmah pisati kritiku, ali eto, unaprijed mu halalim za njegovu moguću 'drskost', Ramazan je Allahov dar...:mig:

Kritika? :confused: Zašto? :ne zna:

"Drskost" :confused: Moju? Moguću? :mig:

Pa nisi ništa ni rekao.

I nije rasprava, ja samo malo replicirao na neke upise o novim tumačenjma poligamije. :kava: Pa valjda čovjek može da se ne slaže ili je to "drskost"? Ipak hvala na halalu unaprijed :p

Alem_
03.09.2008., 23:38
Ma čuj Alem, daj nemoj se ljutiti.

Ne prebacuj raspravu na osobni nivo.

Ti si komentirao moj post gdje sam ja uzela sebe za primjer. I prema tome?!
A sto se tebe tice, sta sam pogrijesila? Da su zene ze tebe "komadi" i " kolicina"?

Pa da, to je poanta. Što ako nije bila sposobna, pitanje je sad? Recimo, pada joj sa vremnom koncentracija i sl... Hipotetski pretpostavi takav slučaj.
]Ti to mene zezas, tebi ovo sega?Upravo zato, ako nije zadovoljan, neka se rastanu.Idemo dokle mozemo, kad vise ne mozemo, svako svojim putem.
Allahimanet, nek svako trazi svoju srecu, nemam nista protiv!Uostalom, ne mogu ni ja garantovati da cu ja nekog voljeti cijeli zivot. Sta ako njemu padne koncentracija s vremenom?

Što bi ti sad, da je baci na smetljište? Zar nije prirodno da samo pojača ekipu? Da ona ostane tu, pažena i mažena i nadasve poštovana, jer ne gubi status...majke i stuba obitelji.
Cekaj, sta hoces reci, da je zadrzavanje zene u braku neka vrsta milostinje, a ne mucenja za nju? Zasto bi ona otisla na smetljiste?Mislis da se zena poslije braka ne moze ponovo udati? Eno moja kona nekidan, u 52. god. ode na medeni mjesec. Treci brak.

Inače, sasvim su jasni slučajevi kada po šerijatskom pravu žena može dobiti razvod. Obitelj je uvijek ispred pojedinca. :kava:
Zena moze dobiti razvod od muza, na lijep ili na onaj drugi nacin, kako njemu odgovara.Bilo bi lijepo od njega da je pusti sam da ode i da trazi srecu kad je on kukavan ne znade usreciti ( a ni ona njega). U suprotnom, imamo mi svoje metode, ne brini.

forget-me-not
03.09.2008., 23:59
Zena moze dobiti razvod od muza, na lijep ili na onaj drugi nacin, kako njemu odgovara.Bilo bi lijepo od njega da je pusti sam da ode i da trazi srecu kad je on kukavan ne znade usreciti ( a ni ona njega). U suprotnom, imamo mi svoje metode, ne brini.

Ti si čudna Alem... :confused:

NIsam komentirao tvoj primjer, samo se osvrnuo na (tvoje) neadekvatno tumačenje prava žene na razvod. Lijepo ti objasnio kako to "hoda" prema šerijatskim pravilima.

Što se metoda tiče, što da ti ja sad tu kažem? Ne shvatam čemu te prijetnje "metodama"? Njega se ne može zastrašiti, niti prevariti, Njega se ti boj, sestro...ne muža. Samo u tom kontekstu i ima smisla pričati o šerijatu...

Dozvoli da je moje emotivno ozračje drugačije, pa te možda i ne shvatam....:ne zna:

Zato, daj reci bar jedan konkretan razlog ZAŠTO NE poligamija I danas? U čemu vidiš ŠTETU?

Ah, da, vezano za ovaj dio

trazi srecu kad je on kukavan ne znade usreciti

predlažem ti da pogledaš zašto je Bog uopće stvorio Havu iz Ademovog rebra jer možda tu leži odgovor ko koga treba da usreći. I zabavi naravno. I to je navedeno, jel. I Nietzsche je malo o tome pisao, on je to ovako više poetski definirao kao ženina sreća se zove "on hoće".

Derviš
04.09.2008., 00:35
Ne razumijes sta znaci za zenu kad dovedes drugu zenu,ona to dozivljava kao svoj licni poraz, da nije bila sposobna da u potpunosti usreci i zadovolji svog muza, pa mu je potrebna druga

Ne postoji ta koja će u potpunosti zadovoljiti svoga muža. Razloga je mnogo. Ovo je muškima jasno ko dan a ženama da ispišeš deset tomova, neće im bit jasno. Međutim, ako se sa čitavog procesa interakcije muško/ženskih odnosa skine malo tereta i taj teret preuzme vjera, onda stvari i izgledaju drugačije i postavljaju se sasvim neka nova pitanja. Sve dok je čovjekova pažnja sto posto usmjerena na vodoravnoj( ovo ne shvatiti doslovno:cerek:) razini traženja sreće i zadovoljenja, dotle mu sreća postaje fatamorgana na vrućem asfaltu. Taj dio najviše pogađa upravo žene.

Alem_
04.09.2008., 06:13
[QUOTE=] Derviš 15851163]Ne postoji ta koja će u potpunosti zadovoljiti svoga muža.

A ti mislis brate da postoji muskarac koji moze u potpunosti zadovoljiti zenu, u svim segmentima zivota? Pa je li to razlog da ona odmah poseze za drugim?

sarmantan_sarlatan
04.09.2008., 06:28
Sve dok je čovjekova pažnja sto posto usmjerena na vodoravnoj( ovo ne shvatiti doslovno:cerek:) razini traženja sreće i zadovoljenja, dotle mu sreća postaje fatamorgana na vrućem asfaltu. Taj dio najviše pogađa upravo žene.

ja bih samo zamijetio da u datom kontekstu i vertikalnost/uspravnost ima jednako ambivalentno znacenje kao i vodoravnost :rolleyes:

Alem_
04.09.2008., 06:48
Ti si čudna Alem... :confused:
Vjeruj da si ti cudniji sa svojim stavovima.

NIsam komentirao tvoj primjer, samo se osvrnuo na (tvoje) neadekvatno tumačenje prava žene na razvod. Lijepo ti objasnio kako to "hoda" prema šerijatskim pravilima.
A ja ti lijepo kazem kakav je to covjek, koji moze dovesti drugu zenu uprkos neslaganju prve, a da pri tome ovoj prvoj uskrati pravo da se razvede od njega, i da nadje srecu sa nekim drugim, kome je jedna zena sasvim dovoljna. Kakav je to muskarac koji moze gledati kako njegova zena pati u tom braku, a ne dati joj izlaz i pretvarati se da je sve uredu, da su svi sretni i ispunjeni i jos ocekuje od nje da ona nazor prihvati tu situaciju kao normalnu?

Što se metoda tiče, što da ti ja sad tu kažem? Ne shvatam čemu te prijetnje "metodama"? Njega se ne može zastrašiti, niti prevariti, Njega se ti boj, sestro...ne muža. Samo u tom kontekstu i ima smisla pričati o šerijatu...
Dozvoli da je moje emotivno ozračje drugačije, pa te možda i ne shvatam....:ne zna:
Ne, nisam mislila ni na prijetnje, ni na prevare.Ali niko nema pravo drzati zenu mimo njene volje.Ocigledno da me nisi shvatio,kao sto inace ne shvatas zene.

Zato, daj reci bar jedan konkretan razlog ZAŠTO NE poligamija I danas? U čemu vidiš ŠTETU?
Ko voli, nek izvoli. Nikoga ne osudjujem, ukoliko su sve strane u tome slazu.Samo ja nikada ne bih bila dio toga.Razloga je puno. Neke sam ti nabrojala (osjecaj licnog poraza, izdaje, manje vrijednosti, osjecaj da je zena nevoljena,ogorcenost...) Danas je drugacije vrijeme, drugacije moralne i drustvene norme u odnosu na nekada. Cak i u islamskim zemljama zene ne pristaju na poligamiju, imam prijateljica Arapkinja i Pakistanki i sve zive u monogamnim brakovima i nikada ne bi pristale na poligamiju. A tek o nasim zenama,, ne treba da ti govorim.Ne trazim nista sto ne mogu da uzvratim,Ako se ja mogu obavezati na jednog muskarca, imam puno pravo da se i on obaveze na isto.Imam puno pravo da u braku budem sretna i voljena (ne bih mogla biti u braku u kojem se tako ne osjecam), a tako se mogu osjecati samo ako sam jedina.Trece je tu suvisno.Pa dokle moze,kad vise ne moze, dovidjenja. Bolje da se rastanemo ko ljudi,i da svako trazi svoju srecu, nego da ga omrznem.A i pravo da ti kazem, gadilo bi mi se da dijelim muskarca sa drugom zenom.
Sad lijepo zadji po Bosni, a i po svijetu, pa pitaj druge djevojke ovo isto pa nam onda uporedi odgovore.

predlažem ti da pogledaš zašto je Bog uopće stvorio Havu iz Ademovog rebra jer možda tu leži odgovor ko koga treba da usreći. I zabavi naravno. I to je navedeno, jel. I Nietzsche je malo o tome pisao, on je to ovako više poetski definirao kao ženina sreća se zove "on hoće".

Po tebi znaci zena je ta koja treba da usreci muskarca. A sta je sa njenom srecom?Ko nju treba da usreci i kako? Ima li ona pravo na to?Sta ako je ona nesrecna na primjer? To nije ni bitno, je l' da? Ne sumnjam da ti nikada u zivotu nisi usrecio nijednu zenu.Uostalom, to nije ni vazno, tebi je bitno da si samo ti sretan.Jer zena je stvorena da bi tebe usrecila.

sjena.
04.09.2008., 08:10
Ne postoji ta koja će u potpunosti zadovoljiti svoga muža. Razloga je mnogo. Ovo je muškima jasno ko dan a ženama da ispišeš deset tomova, neće im bit jasno. Međutim, ako se sa čitavog procesa interakcije muško/ženskih odnosa skine malo tereta i taj teret preuzme vjera, onda stvari i izgledaju drugačije i postavljaju se sasvim neka nova pitanja. Sve dok je čovjekova pažnja sto posto usmjerena na vodoravnoj( ovo ne shvatiti doslovno:cerek:) razini traženja sreće i zadovoljenja, dotle mu sreća postaje fatamorgana na vrućem asfaltu.

Slažem se. Eto. Šta'š sad? :p

Einherjer
04.09.2008., 09:04
Ne postoji ta koja će u potpunosti zadovoljiti svoga muža. Razloga je mnogo. Ovo je muškima jasno ko dan a ženama da ispišeš deset tomova, neće im bit jasno.

Ako se prisjetimo da se tebi pripisuje teza da muslimanke imaju pola mozga, ni gornji pasus ne iznenadjuje.

S druge strane, pasus pomalo vuce na supljarenje, nije li?
Reklo bi se da tvoje sestre tek ismijavanjem (u uvjetima nepostojanja drugacije a racionalne reakcije) tvojih pomalo upitnih doprinosa antropologiji daju dojam da doista imaju nesto malo vise od vegetativnog sustava u glavi.

Ja sam inace skroz naskroz protiv da se tipove poput tebe banira. I to je lice islama koje se mora upoznati.

Međutim, ako se sa čitavog procesa interakcije muško/ženskih odnosa skine malo tereta i taj teret preuzme vjera, onda stvari i izgledaju drugačije i postavljaju se sasvim neka nova pitanja. Sve dok je čovjekova pažnja sto posto usmjerena na vodoravnoj( ovo ne shvatiti doslovno:cerek:) razini traženja sreće i zadovoljenja, dotle mu sreća postaje fatamorgana na vrućem asfaltu. Taj dio najviše pogađa upravo žene.

Odakle nemamo izbora nego izvuci zakljucak da si ti uvjerenja da tvoja vjera uglavnom ukazuje zenema na vlastite nedostatke, ergo preferira muski spol.
Zanimljivo usput, Forget-me-not je misljenja da je tako nesto zlo.

qwertybajt
04.09.2008., 10:12
Da li se propusteni salatul-vitr mora naklanjavati?

Derviš
04.09.2008., 11:28
Ako se prisjetimo da se tebi pripisuje teza da muslimanke imaju pola mozga, ni gornji pasus ne iznenadjuje.

S druge strane, pasus pomalo vuce na supljarenje, nije li?
Reklo bi se da tvoje sestre tek ismijavanjem (u uvjetima nepostojanja drugacije a racionalne reakcije) tvojih pomalo upitnih doprinosa antropologiji daju dojam da doista imaju nesto malo vise od vegetativnog sustava u glavi.

Lako ću ja sa svojim sestrama nego šta da radim s tobom? Kako da te naučim da ad hominem više nije in. Možda si ipak u pravu , to s pola mozga...

Ja sam inace skroz naskroz protiv da se tipove poput tebe banira. I to je lice islama koje se mora upoznati.

Odakle nemamo izbora nego izvuci zakljucak da si ti uvjerenja da tvoja vjera uglavnom ukazuje zenema na vlastite nedostatke, ergo preferira muski spol.
Zanimljivo usput, Forget-me-not je misljenja da je tako nesto zlo.
Paušalno i trolerski.

Derviš
04.09.2008., 11:30
A ti mislis brate da postoji muskarac koji moze u potpunosti zadovoljiti zenu, u svim segmentima zivota? Pa je li to razlog da ona odmah poseze za drugim?

Ne mislim. Ali mogu djeca.:mig: Barem dok pričamo o vodoravnim međuljudskim odnosima i traženju sreće u istim.

Derviš
04.09.2008., 11:31
Slažem se. Eto. Šta'š sad? :p

Sad ću zaključit da su naše sestre kudikamo pametnije od ovih evropljanki.:mig:

Derviš
04.09.2008., 12:01
ja bih samo zamijetio da u datom kontekstu i vertikalnost/uspravnost ima jednako ambivalentno znacenje kao i vodoravnost :rolleyes:

Jok. Jer tko svoju pažnju/čežnju usmjeri na Allaha, On mu daje zadovoljstvo sa kojim prestaju fatamorgane i ambivalentni festivali uzročno-posljedičnog dunjaluka. Takav postaje divan i suprug i muž. Ili supruga, žena. Nedostatak te veze, uzrokuje sve i svašta, a najviše nerazumjevanje samog šerijata kao takvog. O tome je fmn baš lijepo pisao.

Tako da, kvalitetna uspravnost daje kvalitetnu vodoravnost.:rolleyes::cerek:

Derviš
04.09.2008., 12:29
E još i ovo. Da se čovjek ne može u potpunosti odvojiti/spasiti od ambivalentnosti dunjaluka dokaz je hazreti Aiša koja je bila ljubomorna na hazreti Hatidžu.

kahtani
04.09.2008., 17:53
Ma to su samo prvi dani, mozda nekome... nedostaju

forget-me-not
04.09.2008., 19:05
Po tebi znaci zena je ta koja treba da usreci muskarca. A sta je sa njenom srecom?Ko nju treba da usreci i kako? Ima li ona pravo na to?Sta ako je ona nesrecna na primjer? To nije ni bitno, je l' da? Ne sumnjam da ti nikada u zivotu nisi usrecio nijednu zenu.Uostalom, to nije ni vazno, tebi je bitno da si samo ti sretan.Jer zena je stvorena da bi tebe usrecila.

Draga Alem,

ja nisam nikakav miš bijeli što okolo sreću dijeli, niti sam trubadur...

Moja privatnost ne može biti temom ovog jako ozbiljnog thread-a, više puta sam ti to potcrtao.

Ovdje je tema Islamski brak koji je u svojoj biti poliginija (polygyny; nastalo od poly+ gine= žena) u kojoj muškarac posjeduje ili ima više žena kao osobne supruge.

Takav je definiran Kur'anom i praksom Božijeg poslanika i svih njegovih drugova. I kasnije kroz historiju, sve do današnjih dana, Islamski brak se održao kao takav.

Nisam komentirao aplikativnost tog propisa na prostore na kojim ne vlada islamski vjerozakon kao temeljni zakon niti ga stavljao ovdje na neko glasanje ili osobno očitovanje prema njemu.

Htio sam samo potcrtati, a sve to ponukan komentarima kenchhee i gorchina, da je taj propis kristalno jasan kao i ostali propisi koji se tiču bračnih odnosa. U našoj Svetoj knjizi inače ne postoji niti jedan propis koji je autodestruktivan. Sukladno tome, jasno je kao dan da je poliginija halal (dozvoljena) kao i da za to (kao i ni za što drugo) nije potrebna nikakva dozvola žene. Jer da treba, birdbrain bi taj propis urušio.

Ovdje ne vidim mjesta nikakvim emocijama, niti ubjedjivanjima, već samo suhoj pravničkoj retorici.

Da li če neka žena u konačnici više plakati, a manje piškiti (ili obrnuto) nikako nije relevantno za neko šerijatsko pitanje.

Naš odnos prema istom opet je sasvim privatna stvar i dio našeg odnosa sa Stvoriteljem.

Alem_
04.09.2008., 22:56
Forget-me-not,

Moram ti reci da me tvoja predodzba o polozaju zene u islamu (gdje ih izmedju ostalog oslovljavas sa "komadi", "kolicine", nesto sto se posjeduje, koje se ni zasta ne pita, cije se prituzbe ignoriraju ako im sta nije po volji), vrijedja. Jos me vise vrijedja sto trazis od mene odsustvo bilo kakvih emocija kada reagujem na tvoje uvrede.
Drugo, ne slazem se s tobom da se na takav nacin na koji ti mislis da treba, tumaci brak po serijatu. Naprotiv, tu treba biti jako suptilan, obazriv, jer je to itekako osjetljiva tema. Mozda nije za tebe, ali za vise od pola Muhammedovog a.s. Ummeta jeste.Jer vecinu Muhammedovog a.s. Ummeta cinimo, mi, zene.Mi smo konstitutivni dio Ummeta i ne mozes nas marginalizirati, gurnuti u stranu, tim vise sto nas ni nasa vjera ne marginalizira.Preispitajmo se malo da li pravilno slijedimo Poslanikov Sunnet.Gorcin ti je naveo da Alija nije ozenio drugu zenu, jer se Fatima protivila.Ti si se pokusao izvuci tako sto si odgovorio da on uopste nije pitao Fatimu za dozvolu vec je otisao kod Poslanika (kako bi opravdao tvrdnju da zenu ne treba uopste pitati za to). Ali nije u tome poenta.Poenta je u tome, da mu Poslanik nije dao dozvolu da ozeni drugu zenu, zato sto se Fatima protivila.Kazes da zenu ne treba pitati ni za sta.A kako se to Poslanik odnosio prema svojim zenama, koliko je vodio racuna o tome sto zele, sto im smeta i koliko se na to obazirao?Zbog cega se ono zakleo da vise nikada nece jesti med iako ga je mnogo volio,ako ne zbog jedne obicne sitnice koja je smetala njegovim dvjema zenama? Kako je on samo bio suptilan, brizan, obazriv, kada su bile u pitanju njegove supruge, osjetljiv i na najmanje sitnice.
Pa ako suprug zeni dovede drugu,onda ona mora barem imati pravo da ode.Kad je Poslanik dao dozvolu zenama ako hoce da ih pusti, kada nisu bile zadovoljne odjecom,zasto danas ne bi imala pravo otici zena koja nije zadovoljna brakom?Pa izvolite, braco, slijedite Poslanika u svemu i kad su zene u pitanju.Budite dosljedni,ne uzimajte samo ono sto vama odgovara.Vodite racuna sta i nama odgovara.Jos jednom vas napominjem, mi smo vise od pola Ummeta, nema Ummeta bez nas, a ni bez vas, naravno.Zato ne mozemo biti sebicni i misliti samo na svoje potrebe, a zanemariti potrebe, prava i zelje onih drugih. Mi nismo nikakvi "komadi", "kolicine", objekti za posjedovanje. Mi smo vase sestre, i odnosite se prema nama onako kako to i dolikuje muslimanima - s postovanjem.

Adura
04.09.2008., 23:28
Od prije se doticalo pitanje visezenstva.

http://forum.hr/showpost.php?p=12591630&postcount=650
http://forum.hr/showpost.php?p=12599883&postcount=669

U zakljucku, Poslanika s.a.v.s. nasljedjuje ulema, a ukoliko spor postoji po ovom pitanju (u gonjim postovima se naglasava problem 'samovolje' pojedinca ;kako zene tako i muskarca) o rijesenju problem , u jednoj serijatskoj zemlji, nadlezna je visa instanca, tj ulema (koja nasljedjuje Poslanika s.a.v.s.).Ulema shodno situaciji i svakom pojedinacnom problemu, ako ga ima po ovom pitanju, donosi krajnji sud , a ne pojedinac.

Jednako kako su se Alija ra i Fatima ra obratili Poslaniku s.a.v.s. po pitanju ovog spora, tako muslimani/muslimanske, tj supruznici treba da se obrate ulemi koja je nasljednik Poslanika s.a.v.s. u sherijatu.

forget-me-not
04.09.2008., 23:56
Od prije se doticalo pitanje visezenstva.

http://forum.hr/showpost.php?p=12591630&postcount=650
http://forum.hr/showpost.php?p=12599883&postcount=669

U zakljucku, Poslanika s.a.v.s. nasljedjuje ulema, a ukoliko spor postoji po ovom pitanju (u gonjim postovima se naglasava problem 'samovolje' pojedinca ;kako zene tako i muskarca) o rijesenju problem , u jednoj serijatskoj zemlji, nadlezna je visa instanca, tj ulema (koja nasljedjuje Poslanika s.a.v.s.).Ulema shodno situaciji i svakom pojedinacnom problemu, ako ga ima po ovom pitanju, donosi krajnji sud , a ne pojedinac.

Jednako kako su se Alija ra i Fatima ra obratili Poslaniku s.a.v.s. po pitanju ovog spora, tako muslimani/muslimanske, tj supruznici treba da se obrate ulemi koja je nasljednik Poslanika s.a.v.s. u sherijatu.

Selam alejkum :)

Naravno. Sklapanje braka (a i razvodi) uredjeni su od fakiha. Ne može to kako se kome svidja.

Kratko pitanjce.

Da li možda znaš da je u nekoj zemlji (ehli sunnetske provinijencije) sa šerijatskim zakonodavstvom kao primarnim, donesena fetva koja ograničava višeženstvo na bilo koji način, a posebno limitirajući to dozvolom prve (ili bilo koje) supruge?

forget-me-not
05.09.2008., 00:05
Forget-me-not,

Moram ti reci da me tvoja predodzba o polozaju zene u islamu (gdje ih izmedju ostalog oslovljavas sa "komadi", "kolicine", nesto sto se posjeduje, koje se ni zasta ne pita, cije se prituzbe ignoriraju ako im sta nije po volji), vrijedja. Jos me vise vrijedja sto trazis od mene odsustvo bilo kakvih emocija kada reagujem na tvoje uvrede.
Drugo, ne slazem se s tobom da se na takav nacin na koji ti mislis da treba, tumaci brak po serijatu. Naprotiv, tu treba biti jako suptilan, obazriv, jer je to itekako osjetljiva tema. Mozda nije za tebe, ali za vise od pola Muhammedovog a.s. Ummeta jeste.Jer vecinu Muhammedovog a.s. Ummeta cinimo, mi, zene.Mi smo konstitutivni dio Ummeta i ne mozes nas marginalizirati, gurnuti u stranu, tim vise sto nas ni nasa vjera ne marginalizira.Preispitajmo se malo da li pravilno slijedimo Poslanikov Sunnet.Gorcin ti je naveo da Alija nije ozenio drugu zenu, jer se Fatima protivila.Ti si se pokusao izvuci tako sto si odgovorio da on uopste nije pitao Fatimu za dozvolu vec je otisao kod Poslanika (kako bi opravdao tvrdnju da zenu ne treba uopste pitati za to). Ali nije u tome poenta.Poenta je u tome, da mu Poslanik nije dao dozvolu da ozeni drugu zenu, zato sto se Fatima protivila.Kazes da zenu ne treba pitati ni za sta.A kako se to Poslanik odnosio prema svojim zenama, koliko je vodio racuna o tome sto zele, sto im smeta i koliko se na to obazirao?Zbog cega se ono zakleo da vise nikada nece jesti med iako ga je mnogo volio,ako ne zbog jedne obicne sitnice koja je smetala njegovim dvjema zenama? Kako je on samo bio suptilan, brizan, obazriv, kada su bile u pitanju njegove supruge, osjetljiv i na najmanje sitnice.
Pa ako suprug zeni dovede drugu,onda ona mora barem imati pravo da ode.Kad je Poslanik dao dozvolu zenama ako hoce da ih pusti, kada nisu bile zadovoljne odjecom,zasto danas ne bi imala pravo otici zena koja nije zadovoljna brakom?Pa izvolite, braco, slijedite Poslanika u svemu i kad su zene u pitanju.Budite dosljedni,ne uzimajte samo ono sto vama odgovara.Vodite racuna sta i nama odgovara.Jos jednom vas napominjem, mi smo vise od pola Ummeta, nema Ummeta bez nas, a ni bez vas, naravno.Zato ne mozemo biti sebicni i misliti samo na svoje potrebe, a zanemariti potrebe, prava i zelje onih drugih. Mi nismo nikakvi "komadi", "kolicine", objekti za posjedovanje. Mi smo vase sestre, i odnosite se prema nama onako kako to i dolikuje muslimanima - s postovanjem.

Uz malu korekciju da si ti ovdje prije svega forumaš, a onda sestra, po tko zna koji put te molim da podneseš jedan dokaz da je muškarcu u šerijatskoj državi limitirano višeženstvo, na bilo koji način.

Čak tvrdim da eventualno neslaganje žene muževom odlukom da pojača obiteljsku ekipu neće moći biti argument prema kojem će ona na sudu dobiti razvod.

Kako se moja malenkost ophodi prema ženama i sl. nije predmet diskusije jer spada u predodžbe tudjih predodžbi...

Selamim te.

Adura
05.09.2008., 00:08
Selam alejkum :)

Naravno. Sklapanje braka (a i razvodi) uredjeni su od fakiha. Ne može to kako se kome svidja.

Kratko pitanjce.

Da li možda znaš da je u nekoj zemlji (ehli sunnetske provinijencije) sa šerijatskim zakonodavstvom kao primarnim, donesena fetva koja ograničava višeženstvo na bilo koji način, a posebno limitirajući to dozvolom prve (ili bilo koje) supruge?

Alejkumu selam

Koliko ja znam toga nema u generalnom smislu, mozda eventualno u pojedinacnom (npr kod nekih hanefija koji bracni ugovor tretiraju kao bilo koji ugovor...e sad opet na onu temu:)), ali ni za ovo nisam siguran bashka...:rolleyes:

Nego hajd kad sam poceo sa linkovima od prije evo jednog 'momenta' insiracije, a sto je vezano za horizontalu i vetrikalu.

http://forum.hr/showthread.php?p=14691517&highlight=tanzih#post14691517

Alem_
05.09.2008., 00:53
Uz malu korekciju da si ti ovdje prije svega forumaš, a onda sestra,
Nisam mislila konkretno na sebe, nego na muslimanke sirom svijeta,ako nisi shvatio

Čak tvrdim da eventualno neslaganje žene muževom odlukom da pojača obiteljsku ekipu neće moći biti argument prema kojem će ona na sudu dobiti razvod.
Bar sam pokusala da te podstaknem da se zamislis,pa makar to ostao samo pokusaj.

Kako se moja malenkost ophodi prema ženama i sl. nije predmet diskusije jer spada u predodžbe tudjih predodžbi...

Nema predodzbi, samo tvoje rijeci.

forget-me-not
05.09.2008., 01:41
Alejkumu selam

Koliko ja znam toga nema u generalnom smislu, mozda eventualno u pojedinacnom (npr kod nekih hanefija koji bracni ugovor tretiraju kao bilo koji ugovor...e sad opet na onu temu:)), ali ni za ovo nisam siguran bashka...:rolleyes:

Nego hajd kad sam poceo sa linkovima od prije evo jednog 'momenta' insiracije, a sto je vezano za horizontalu i vetrikalu.

http://forum.hr/showthread.php?p=14691517&highlight=tanzih#post14691517

Ma ja sam i ranije hvalio ovaj tvoj lijepi tekst...i htio sam o njemu malo promuhabetiti. Ali, eto nije se dalo...

Hehe, prvo mala digresija, otvorih i čitam ovaj tvoj link, pa tu usput naidjoh i na legendarni UPIS (http://forum.hr/showpost.php?p=14752232&postcount=1872) našeg lijepog Kobija, koji mi je vratio vjeru u komediju kao najbolju pshoterapiju :lol:

Uglavnom, vezano za prije pomenuto, ti si vezao tenzih za muški i teshbih za ženski princip....

Nažalost ne mogu te podržati, ne što mislim drugačije, već što nisam siguran da u potpunosti razumijem ovaj Arebijev komentar. Ako bih narodskim riječima pokušao to sublimirati, tenzih i teshbih, onda mi se čini da je Arebi htio izreći da žena nema duhovnosti...tako ja bar shvatam odsustvo transcedentnosti. :ne zna: :mig:

No, kako god, u ovom tvom nadasve zanimljivom tekstu nalazi se i dio koji bi mogao biti i odgovor nevjernim Tomama na stav o poliginiji: respektirati, bez obzira prakticirali ili ne jer treba vjerovati Voljenome i kada je Tenzihom 'odvojen' . :top:

Derviš
05.09.2008., 01:48
Selam alejkum.

Prvo da vas sve poselamim iz šeher Sarajeva:)

Pošto sam tu gdje jesam, elhamdulillah , imao sam priliku da iz prve ruke ( od uleme ) saznam važan detalj koji će cijelu ovu priču o poligamiji dodatno zahuktati.:cerek:
Naime, muškarac ima pravo da oženi drugu ženu čak i mimo znanja prve i da živi u dva braka istovremeno a da prva žena o tome ništa ne zna.
Dakako, imam nijet još toga napisati na ovu temu, jer sam svježe na izvoru, ali otom potom, inšallah.:)

Također prenosim selame osobama koji su iste naručili.:)

Adura
05.09.2008., 01:58
Nažalost ne mogu te podržati, ne što mislim drugačije, već što nisam siguran da u potpunosti razumijem ovaj Arebijev komentar. Ako bih narodskim riječima pokušao to sublimirati, tenzih i teshbih, onda mi se čini da je Arebi htio izreći da žena nema duhovnosti...tako ja bar shvatam odsustvo transcedentnosti.

Heh onda ni musko nema duševnosti.:D
Naime ne zeli se ovdje govoriti o 'musku i zensku' kao osobama, nego onome sto pravladava u prirodi jednih i drugih.Samo sam zbog kontrasta naglasavao krajnosti.(ps nije Arabijev komentar, iako je inspiriran nekim arabijevim komentarima o tenzihu i teshbihu)

Adura
05.09.2008., 02:04
No, kako god, u ovom tvom nadasve zanimljivom tekstu nalazi se i dio koji bi mogao biti i odgovor nevjernim Tomama na stav o poliginiji: respektirati, bez obzira prakticirali ili ne jer treba vjerovati Voljenome i kada je Tenzihom 'odvojen' .

Ah Milost je nad svime, i sve je Njome stvoreno:)

Samo zelim reci da je oboje nuzno i da je jedno drugom protkano.Koliko muskarac biva Gospodaru(Rabbu) podredjen, toliko Allah muskarca kiti tim imenom, a toliko ga i zena prepoznaje kao muskarca(posto se zena podredjena Milostivom(Rahim),Allah je kiti tim Imenom) , a muskarac nju kao zenu.Tako da muskarac okicen imenom Gospodara nalazi Milosti i Blagosti u zeni, a zena okicena Miloscu nalazi Zastitnika i Pravednika u Gospodaru.

forget-me-not
05.09.2008., 02:05
Heh onda ni musko nema duševnosti.:D
Naime ne zeli se ovdje govoriti o 'musku i zensku' kao osobama, nego onome sto pravladava u prirodi jednih i drugih.Samo sam zbog kontrasta naglasavao krajnosti.(ps nije Arabijev komentar, iako je inspiriran nekim arabijevim komentarima o tenzihu i teshbihu)

Kako god...:top:

Samo, Adura, sa ovim gornjim Dervinim upisom, ovo se sve zahuktava...ja bi preporučio onim sa slabim srcem da ne čitaju dalje, bar dok se mi ne dogovorimo sa ulemom. :kava:

Adura
05.09.2008., 02:08
Kako god...:top:

Samo, Adura, sa ovim gornjim Dervinim upisom, ovo se sve zahuktava...ja bi preporučio onim sa slabim srcem da ne čitaju dalje, bar dok se mi ne dogovorimo sa ulemom. :kava:

Hahah mashallah , samo da vidimo na konto cega se izvodi to misljenje kod te uleme;) (cuo sam par takvih slucajeva ali sam nesto skeptican po pitanju argumenata;))

Adura
05.09.2008., 02:09
Selam alejkum.

Pošto sam tu gdje jesam, elhamdulillah , imao sam priliku da iz prve ruke ( od uleme ) saznam važan detalj koji će cijelu ovu priču o poligamiji dodatno zahuktati.:cerek:
Naime, muškarac ima pravo da oženi drugu ženu čak i mimo znanja prve i da živi u dva braka istovremeno a da prva žena o tome ništa ne zna.
Dakako, imam nijet još toga napisati na ovu temu, jer sam svježe na izvoru, ali otom potom, inšallah.:)

Jel Sarajvo gdje je nekad bilo?
:mig:

Selam alejkum dobri moj dervo!

Adura
05.09.2008., 02:13
Nego nevezano za ovu temu, bash sad gledam

rijec Ramazan da se gledati kao Njegovo ime Samed (barem ga Arabi spominje tako, u tekstu 'tajne Posta'), pa me zanimalo odkud to.

Naime rijec Ramazan(Ramadan) je od korijena "rmd", a rijec "sarmad" takodje
http://adura.webng.com/_____8_/adura/sure.asp?pretraga=da&oper=Or&tekst=28:72&arab=da&opcije=ajeti&tra=da

Sarmad znaci vjecni, dugotrajni,vjecnog trajanja, besmrtni; kao sto je i Njegovo ime Samed = Vjecni(Eternal), s tim da je Samed ontolosko vjecno, a sarmed trajanje koje nema kraja(vjecno dug period hajmo to tako reci)
Da bi se napravila razlika izmedju Ramazan (kao Imena) i ramazana (kao mjeseca) onda se naglasi šehru Ramazan (šehr=mjesec)

forget-me-not
05.09.2008., 02:15
Hahah mashallah , samo da vidimo na konto cega se izvodi to misljenje kod te uleme;) (cuo sam par takvih slucajeva ali sam nesto skeptican po pitanju argumenata;))

Ma ne bih se petljo u hodžinski poso, al mi se čini da se može baš izvoditi na konto toga što nema argumenata da je drugačije....

Adura
05.09.2008., 02:24
Ma ne bih se petljo u hodžinski poso, al mi se čini da se može baš izvoditi na konto toga što nema argumenata da je drugačije....

Kad bude argument 'za' to.:mig:

Derviš
05.09.2008., 02:25

Bio ashab koji je imao takav slučaj.:mig:

No pustimo to, zasad. Druga je stvar u pitanju. Naime, ženama je rečeno, oborite svoje poglede. Ja kao muško, hoću da su žene oborena pogleda, da ispoštivaju ono što od njih vjera traži. Nedopustivo je da se setra alem izjašnjava na način na koji to radi. Jer, osim što je neprikladan za sestru, direktno ide protiv ciljeva šerijata. Njoj nije palo na pamet da se spriječavanjem poligamije, odnosno, time što svom mužu ne dopušta da dovede drugu, zapravo svojoj sestri u vjeri sa kojom je u safu, brani pravo na ugodan bračni život kakav je njoj Uzvišeni Allah podario. Jer , mi ne znamo šta se događa u glavi žene nakon 6 mj. apstinencije, takva je spremna da otme muža istoj toj ženi koja ne dozvoljava da se to obavi legalno, pa će se obaviti ilegalno, a što je najgore u svemu, sa njom je u safu i sa njom se selami i želi joj sve najbolje. Gdje je tu ljubav i susojećanje za sestru u vjeri, da i ne spominjem da je to Allah dozvolio.

Adura
05.09.2008., 02:30
Tja sta ja znam u slucaju konlikta ima ulema(za svaki pojedinacan slucaj , ali ne generalno), ne mislim da zena moze staviti 'veto' na poligamiju (sem ako muskarac ne pristane ugovorom da preda to pravo , sto naravno mora muskarac pristati)...Da naglasim govorimo o serijatskim propisima u sherijatskoj zemlji.Tako sestra alem ne moze 'vetom' zabraniti poligamiju, sem da ugovorom (koji priznaje ulema) , tj stavkom o tome, trazi isto, na sto opet muskarac (ako hoce) moze pristati (kao sto je u slucaju sa Alijom ra i Fatimom ra, a tim da je Ulema nasljednik Poslanika s.a.v.s.)

Derviš
05.09.2008., 02:31
To je sebičnost par exelance. Zato i imamo situaciju u Bosni kakvu imamo. Ne kažem da se treba ženiti preko noći i proširivati zajednicu, ali da treba raditi na tome da se stvore uvjeti za poligamiju, svakako treba.

Derviš
05.09.2008., 02:33
Tja sta ja znam u slucaju konlikta ima ulema(za svaki pojedinacan slucaj , ali ne generalno), ne mislim da zena moze staviti 'veto' na poligamiju (sem ako muskarac ne pristane ugovorom da preda to pravo , sto naravno mora muskarac pristati)...Da naglasim govorimo o serijatskim propisima u sherijatskoj zemlji.Tako sestra alem ne moze 'vetom' zabraniti poligamiju, sem da ugovorom (koji priznaje ulema) , tj stavkom o tome, trazi isto, na sto opet muskarac (ako hoce) moze pristati (kao sto je u slucaju sa Alijom ra i Fatimom ra, a tim da je Ulema nasljednik Poslanika s.a.v.s.)

Off topic. Selami te taxista.:)

Adura
05.09.2008., 02:36
To je sebičnost par exelance. Zato i imamo situaciju u Bosni kakvu imamo. Ne kažem da se treba ženiti preko noći i proširivati zajednicu, ali da treba raditi na tome da se stvore uvjeti za poligamiju, svakako treba.

Hah ne bi rekao da je sebicnost, eventualno se moze raditi o specificnom slucaju za koji je sherijat kao takav dao opciju(dakle ne generalno , vec specificno, kao sto smo vidjeli na primjeru Alije ra i Fatime ra).
Hmm kakvu imamo situaciju u Bosni:)?Bosna nije sherijatska zemlja.
Uvjeti za poligamiju:) hajde dobro, kod vas je nesto zivo u Sarajevu?

Derviš
05.09.2008., 02:37
Dalje. Žene bi, kada bi živjele u poligamnom društvu, itekako prihvatile poligamiju i smatrale je normalnom. Ova situacija u Bosni je nenormalna i mi smo dopustili da nas one uvjere da je to normalno. I sad imamo situaciju da ne smijemo koristiti ono što nam je Allah dozvolio. Tako nam i treba.

Adura
05.09.2008., 02:40
Off topic. Selami te taxista.:)

Maksuz selam taxisti, a vidi :) oklen vjetar pushe:)

forget-me-not

Adura, nemojmo u ovo petljat Hz Aliju i Hz Fatimu.

Hz Alija je mogao imati porod samo sa Hz Fatimom. Taj je slučaj specifičan. Kutb je morao ostati kod Ehli Bejta. Nisam ranije htio replicirati na ovo, ali sad eto i to kažem.

Derviš
Hah ne bi rekao da je sebicnost, eventualno se moze raditi o specificnom slucaju za koji je sherijat kao takav dao opciju(dakle ne generalno , vec specificno, kao sto smo vidjeli na primjeru Alije ra i Fatime ra).
Hmm kakvu imamo situaciju u Bosni:)?Bosna nije sherijatska zemlja.
Uvjeti za poligamiju:) hajde dobro, kod vas je nesto zivo u Sarajevu?

Malo sam "živno". Hoću reć, ne smijemo dozvoliti da naše žene postanu poput evropskih. Podizanje glasa nije odlika naših žena. Našim ženama je dovoljno da tiho kažu i mi ih čujemo i prije nego su to rekle. Ali ako ćeš podizat glas, e neš.:kava:

Adura
05.09.2008., 02:42
Dalje. Žene bi, kada bi živjele u poligamnom društvu, itekako prihvatile poligamiju i smatrale je normalnom. Ova situacija u Bosni je nenormalna i mi smo dopustili da nas one uvjere da je to normalno. I sad imamo situaciju da ne smijemo koristiti ono što nam je Allah dozvolio. Tako nam i treba.

hajde dobro , mada eto opet uz put...Bosna nije sherijatska zemlja.

Derviš
05.09.2008., 02:42
Maksuz selam taxisti, a vidi :) oklen vjetar pushe:)

:cerek: Adura brate, povod je jedno a uzrok nešto drugo.:mig:

Adura
05.09.2008., 02:44
Adura, nemojmo u ovo petljat Hz Aliju i Hz Fatimu.

Hz Alija je mogao imati porod samo sa Hz Fatimom. Taj je slučaj specifičan. Kutb je morao ostati kod Ehli Bejta. Nisam ranije htio replicirati na ovo, ali sad eto i to kažem.

Ah misli kako hoces.Ipak postojali su i takvi primjeri.Kako rekoh sherijat je sirok pa obuhvata i takve slucajeve, sto ne znaci da to treba postati generalno pravilo (opet govorimo o sherijatskom uredjenju) jer bi generalno pravilo znacilo dokidanje poligamije sto je apsurdno i protivno Objavi koja je dozvoljava.

Adura
05.09.2008., 02:46
:cerek: Adura brate, povod je jedno a uzrok nešto drugo.:mig:

Hahaha :mig:mah slazemo se da su vrijednosti daleko od onih kakve bi trebale biti, generalno u Bosni pa i u svijetu.Dao Allah da nam problemi visezenstva , marame, brade i nogavica budu najpreci.

Derviš
05.09.2008., 02:54
Hahaha :mig:mah slazemo se da su vrijednosti daleko od onih kakve bi trebale biti, generalno u Bosni pa i u svijetu.Dao Allah da nam problemi visezenstva , marame, brade i nogavica budu najpreci.

Taman. Nego koristim priliku da poselamim moju ženu jer je ne mogu dobit na tel. Ako bude čitala ovo, poljubi dječicu, vidimo se.:):kiss:

sjena.
05.09.2008., 03:21
Vidi vidi što je živo ovdje :s

A jest ovo čudan svijet, tek jedno doznaš kad sasvim drugo ti se upetlja. Mora da je to puno jednostavnije. :ne zna:

Derviš
05.09.2008., 03:22
Vidi vidi što je živo ovdje :s

Dervo, kada se vratiš, imam otprilike sto i jedno pitanje, a i odgovora cca :D tu negdje oko :D

A jest ovo čudan svijet, tek jedno doznaš kad sasvim drugo ti se upetlja. Mora da je to puno jednostavnije. :ne zna:

:) Još par minuta, dervo off line.:)

sjena.
05.09.2008., 03:23
:) Još par minuta, dervo off line.:)

Ma jok, samo ti se čini :mig:

Svima selam mahsus, svakom društvancetu i onome tko se osjeća usamljeno... osjećaj zna prevariti :)

Derviš
05.09.2008., 03:25
Ma jok, samo ti se čini :mig:

Selam.:)

Alem_
05.09.2008., 11:30
To je sebičnost par exelance. .

Ne, to nije sebicnost.Znas sta je sebicnost? Kada dovedes drugu zenu, a prvoj ne dozvoljavas da se razvede od tebe i da pronadje srecu sa drugim covjekom. Znaci, ona tebi vise nije zanimljiva, vise nisi zaljubljen u nju (zato si i doveo drugu je l' da), a opet je drzis u kuci i ne das joj da i ona kao i ti pronadje novu ljubav.E to je sebisnost.
Drugo, ja sam vec rekla, ako nisi pratio, da nikada od muza ne bih trazila nikakav ugovor kojim bi se obavezao na monogamiju, nikada mu ne bih pokusala zabraniti da dovede drugu zenu ( moze moja sestra u safu doci kad hoce), ja samo zelim da mi da pravo da odem, da se razvedem. Eto, ustupila bih sestri muza i porodicu, je li to sebicnost?

Alem_
05.09.2008., 11:35

Daj, dervis, molim te. Vec sam rekla da imam prijateljica Arapkinja i Pakistanki koje zive u tim islamskim zemljama u monogamnim brakovima i nikada ne bi pristale na poligamiju, to im se danas cini nenormalno.

Alem_
05.09.2008., 11:41
Jer , mi ne znamo šta se događa u glavi žene nakon 6 mj. apstinencije, takva je spremna da otme muža istoj toj ženi koja ne dozvoljava da se to obavi legalno, pa će se obaviti ilegalno,

Odakle li si ovo izvukao? Ja sam u apstinenciji otkad sam se rodila, malo vise od 20 godina, pa nikada ne bih nikome otela muza.
Kad je muskarac ozenjen, prosto ga ne gledam kao muskarca, tako da ti to ne stoji.

smjeskica
05.09.2008., 12:24
Ma Alem... ko o čemu monogamni muškarci o poligamiji :D

sjena.
05.09.2008., 12:28
Ne vidim razloga da treba težiti poligamiji. Čemu? Treba težiti prirodnome, a Islam je prirodan. Dopušta i ovo i ono. Kultura bosanskog naroda nije proizišla iz poligamije niti su tako odgajane generacije naroda. Nek svatko teži čemu on hoće, ono što njega zadovoljava i čini sretnim. Propisano je Objavom i dopuštena je poligamija. Zar to nije sasvim dovoljno? Tko želi neka izvoli.

Ovo za apstinenciju apsolutno ne razumijem. Ako je do mene da spuštam pogled, kako uopće mogu poželjeti nečijeg muža i oca? Kako se od spuštenog pogleda mogu dovesti u takvu situaciju?

Meni ovo ide na hedonistički princip, a koliko sam shvatila poligamija je uvedena u prvom redu i poželjna u situacijama i vremenima ratnih sukoba kako bi se imao tko pobrinuti za udovice...itd.. i slično.

Ili se varam?

smjeskica
05.09.2008., 12:33
Ma sjena...ko o čemu, monogamni muškarci o poligamiji.

:rofl:

Pustite dječake da se igraju.

sjena.
05.09.2008., 12:37
Ma sjena...ko o čemu, monogamni muškarci o poligamiji.

:rofl:

Pustite dječake da se igraju.

Srčeko moje nasmijano :) :) :) :)

hajr
05.09.2008., 12:37
Selam alejkum.

ma daj dervo kakva ti to ulema:lol:, ako to ulema kaže i kad bi stala iza toga pa ja bih se istinski zapitala dali želim više bit muslimanka, ali ovo najozbiljnije, mislim da bi trebali pripaziti šta pišete ovdje na forumu, pošto nemože svatko biti ulema. Hoćeš da ja ulema kažem nešto, kad bi meni to muž napravio pa bilo bi ga svugdje, ma stvarno me naljuti do kraja. Da znam koja je to ulema ma pljunula bi ih isti tren u facu šta mogu s.. da prostiš. Ma najiskrenije idem s ovog foruma. selam svima

smjeskica
05.09.2008., 12:41
Srčeko moje nasmijano :) :) :) :)
:cerek:

Ok, žene ne koristite to što su, monogamni, muškarci na džumi, i ne dižite bune :D

Alem_
05.09.2008., 12:46
Ma Alem... ko o čemu monogamni muškarci o poligamiji :D

Legendo...:rofl::rofl:

hajr
05.09.2008., 12:47
evo najiskrenije se izvinjavam na mom ispadu ali ovo je previše za mene. selamim sve, bilo mi je ugodno s vama.:top:

smjeskica
05.09.2008., 12:49
evo najiskrenije se izvinjavam na mom ispadu ali ovo je previše za mene. selamim sve, bilo mi je ugodno s vama.:top:

Alejkumu selam.
To je mudro...ostati dok je ugodno :)

sjena.
05.09.2008., 12:53
hajr, ja ne znam sta da ti kazem :tuzni:

aj se ti vrati, bilo kad :)

sarmantan_sarlatan
05.09.2008., 13:23
:cerek:

Ok, žene ne koristite to što su, monogamni, muškarci na džumi, i ne dižite bune :D

eto, ti znas dje su :D

poligamni koji kriju
svoju poligamiju
koji se poligamijom zaraze
na detalje moraju da paze
od zena kriju i gdje se nalaze
kad onim drugim zalaze :D

salu na stranu, tajni stereo-gaman, ma sta u startu smatrao, bi se satrao-jadan :o

smjeskica
05.09.2008., 13:41
eto, ti znas dje su :D
Tajne ženske intuicije :D

salu na stranu, tajni stereo-gaman, ma sta u startu smatrao, bi se satrao-jadan :o
E to je dever dunja...:tuzni: nadam se da se primjeti moje suosjećanje u svojoj cjelovitosti i jezgrovitosti.