PDA

View Full Version : Centar ZG: Srušena đamija,a bivša crkva Sv.Margarete na Cvjetnom trgu postala srpska?

all
10.11.2007., 07:06
:rofl: Koliko smo mi hrvati jadan narod s komunistima dokaz je ova ckva koja je u središtu Zagreba oteta katoličkoj crkvi i dodijeljena srpskoj pravoslavnoj, dok je đamija tako zdušno zbrisana i pretvorena u spomenik trga antifašizma. Zašto hrv.komunisti toliko mrze Hrvatsku i Hrvate nikada mi neće biti jasno ili je formula jednostavana kupljeni su !!

Korto
10.11.2007., 08:44
:rofl: Koliko smo mi hrvati jadan narod s komunistima dokaz je ova ckva koja je u središtu Zagreba oteta katoličkoj crkvi i dodijeljena srpskoj pravoslavnoj, dok je đamija tako zdušno zbrisana i pretvorena u spomenik trga antifašizma. Zašto hrv.komunisti toliko mrze Hrvatsku i Hrvate nikada mi neće biti jasno ili je formula jednostavana kupljeni su !!

Ma ta "džamija" nije niti bila džamija. to je Meštrovićev umjetnički paviljon, sagrađen 1938 (barem mislim da je 1938).

Onda su došli jedni nasilnici i pretvorili ga u džamiju, zatim su došli drugi nasilnici i pretvorili ga u nekakav muzej revolucije.

Sad su ponovno tamo umjetnici.

To ti ne paše? Smatraš to nepravdom?

Samo da dodam još za tu crkvu i komuniste koji su crkvu oteli 1794. godine.

Prije nego što počneš pisati o masonima, komunistima i zavjerama probaj malo čitati.

Katolička crkva je tu crkvu prodala 1794. godine pravoslavnim vjernicima.

Cuka
10.11.2007., 09:58
Ma ta "džamija" nije niti bila džamija. to je Meštrovićev umjetnički paviljon, sagrađen 1938 (barem mislim da je 1938).

Onda su došli jedni nasilnici i pretvorili ga u džamiju, zatim su došli drugi nasilnici i pretvorili ga u nekakav muzej revolucije.

Sad su ponovno tamo umjetnici.

To ti ne paše? Smatraš to nepravdom?

Samo da dodam još za tu crkvu i komuniste koji su crkvu oteli 1794. godine.

Prije nego što počneš pisati o masonima, komunistima i zavjerama probaj malo čitati.

Katolička crkva je tu crkvu prodala 1794. godine pravoslavnim vjernicima.

KPJ-u iz 1794. godine. :mig:

Ovo je predobro.:lol: :lol:

posmatrač
10.11.2007., 09:59
Ne kontam zar se moze crkva prodat?

aleksije radicevic
10.11.2007., 10:05
Zar se crkva može kupiti?

baka
10.11.2007., 10:09
Nema komentara! O takvim stvarima se priča, a jedan pišljivi tokar je glavna tema svako malo !!

Iz koje si ti "vreće" ispao? Lupetaš onako od oka. Ako si pod "tokar" mislio Tita, ni to ne znaš. Tito je bio bravar!:D

Inače imaš Google, pa lijepo ukuckaj pojam i pročitaj prije nego otvaraš teme ....

Purgeraj
10.11.2007., 11:42
Ne kontam zar se moze crkva prodat?

Da, dodijelili su je pravoslavcima, koji onda nisu nužno bili samo Srbi. Pa ljudi, dajte se izobražavajte da ne lupetate ovakve gluposti. Ne znam kaj ima gore od glupih i neizobraženih ljudi :(

Ber
10.11.2007., 11:47
Trg Petra Preradovića u Zagrebu, nazvan po preporoditeljskom velikanu Petru Preradoviću. Među zagrepčanima općenito poznatiji kao Cvjetni trg, po kioscima sa cvijećem koji su tu tradicionalno smješteni.
Na istočnom kraju trga je pravoslavna crkva Sv. Preobraženja Gospodnjeg, sagrađena 1866.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Trg_Petra_Preradovi%C4%87a

SPANGA
10.11.2007., 13:14
Kako lako u zelji da popljujes nekoga ispadnes budala

the edge
10.11.2007., 13:43
http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac342.nsf/AllWebDocs/Iz_19._u_21._stoljece_
povijest Cvjetnog trga

posmatrač
10.11.2007., 14:00
Da, dodijelili su je pravoslavcima, koji onda nisu nužno bili samo Srbi. Pa ljudi, dajte se izobražavajte da ne lupetate ovakve gluposti. Ne znam kaj ima gore od glupih i neizobraženih ljudi :(

Pajdo vjeruj mi da me ne zanima ko su bili pravoslavci koji su koristili taj objekat. Ja sam se samo blago začudio tvrdnji od forumaša Korto koji reče da je KC prodala crkvu PC. To bi bilo prvi put da čujem da je neka crkva prodata/kupljena. Sve to opet nema veze s mojom uobraženošću ili izobraženošću (što god ti to značilo).

NINJA 07
10.11.2007., 14:15
http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac342.nsf/AllWebDocs/Iz_19._u_21._stoljece_
povijest Cvjetnog trga

The Edge, hvala na linku, bio sam tražio pa nisam mogao pronači, a bez linka bi me popljuvali kao što su i All-a popljuvali.

Jedina greška u uvodnom postu je da je Crkva Sv. Margarete ( po kojoj sam i kčerki dao ime, pošto smo živjeli tamo) prodana SPC-i .

Crkva Sv. Margarete je prodana Grko Katoličkoj opčini a koja je potpala pod SPC uredbom Austrougarskih vlasti a pod utjecajem Mađarona, da bi se Hrvatski puk Grkokatoličke vjeroispovjesti pod pritiskom SPC poćeo izjašnjavati kao srbi.

Wilbur
10.11.2007., 14:42
Trg Petra Preradovića u Zagrebu, nazvan po preporoditeljskom velikanu Petru Preradoviću. Među zagrepčanima općenito poznatiji kao Cvjetni trg, po kioscima sa cvijećem koji su tu tradicionalno smješteni.
Na istočnom kraju trga je pravoslavna crkva Sv. Preobraženja Gospodnjeg, sagrađena 1866.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Trg_Petra_Preradovi%C4%87a

sjevernom !

.keskin.
10.11.2007., 14:51
Koja džamija, na Folki?

SPANGA
10.11.2007., 15:30
The Edge, hvala na linku, bio sam tražio pa nisam mogao pronači, a bez linka bi me popljuvali kao što su i All-a popljuvali.

Jedina greška u uvodnom postu je da je Crkva Sv. Margarete ( po kojoj sam i kčerki dao ime, pošto smo živjeli tamo) prodana SPC-i .

Crkva Sv. Margarete je prodana Grko Katoličkoj opčini a koja je potpala pod SPC uredbom Austrougarskih vlasti a pod utjecajem Mađarona, da bi se Hrvatski puk Grkokatoličke vjeroispovjesti pod pritiskom SPC poćeo izjašnjavati kao srbi.
To je najocitije u Zumberku i okolici.

adios_ayer
10.11.2007., 15:31

da.

Korto
10.11.2007., 15:56
Pajdo vjeruj mi da me ne zanima ko su bili pravoslavci koji su koristili taj objekat. Ja sam se samo blago začudio tvrdnji od forumaša Korto koji reče da je KC prodala crkvu PC. To bi bilo prvi put da čujem da je neka crkva prodata/kupljena. Sve to opet nema veze s mojom uobraženošću ili izobraženošću (što god ti to značilo).

Ma dragi slabo slušaš onda. Nisi nikada čuo da je neak crkva prodala ili kupila neki objekt?

Ja sam pročitao na više mjesta da je ta građevina koja je ujedno i crvka prodana.

Ako sam u krivu ti me slobodno uvjeri u suprotno, nemam problema priznati da sam u krivu. Pa barem nešto jednostavno kao transakcija kupnje ili prodaje ne bi trebala biti "politički" problem.

U svim izvorima koje sam ja pročitao se navodi da je crkva (dakle građevina) prodana. U nekima se tvrdi da je prodana grko-katoličkoj općini, u nekima da je prodana pravoslanoj općini (koja btw. nema nikakve veze sa SPC tada).

Matica hrvatska me zbunjuje malo sa svojim tekstom, jer kaže:

Potkraj 18. stoljeća crkva je s pripadajućim zemljištem prodana »općini grčko–katoličkih građana«. Crkva je tada bila preuređena u parohijalnu crkvu Sv. Preobraženja Gospodnjega. Sjeverno od nje uz Ilicu 1822. izgrađena je prema projektima Bartola Felbingera zgrada pravoslavne općine.

Kasnije navode da je tamo 1866. sagrađena nova crkva.

Što god bilo da bilo svi navode da je prvotna crkva (građevina, a ne institucija) prodana. Ja osobno ne vidim ništa loše u tome! Zbog čega ne bi neka vjerska zajednica ili institucija prodala neku građevinu ako misle da im više nije potrebna?

Ono što je važno je da s prodajom ili poklanjanjem te crkve nemaju baš ništa niti stvarni niti fiktivni komunisti, jednako tako niti stvarni niti fiktivni ustaše. Sve skupa se dogodilo puno prije ustaša i komunista.

NINJA 07
10.11.2007., 16:37
To je najocitije u Zumberku i okolici.

Koliko znam, jedino u žumberku i okolici postoje Hrvati Pravoslavne vjere iliti Grkokatolici, to je onoliko koliko ja znam, moguće je da ih ima i na drugim mjestima.

revolution
10.11.2007., 18:18
Koliko znam, jedino u žumberku i okolici postoje Hrvati Pravoslavne vjere iliti Grkokatolici, to je onoliko koliko ja znam, moguće je da ih ima i na drugim mjestima.
zbog čeg misliš da su grkokatolici=pravoslavci? :confused: :D

i nije žumberak jedini. slabo mi desničari znaju stariju povijest Lijepe Naše.

Od Križevaca do Marče (Čazma) i Ivanić Grada :mig:

revolution
10.11.2007., 18:25
a Preobraženska crkva je fakat prelijepa, i nije zaslužila da se o njoj sprenemažu po nekakvim forumima.

ovo o njoj (nazivaju je Saborni Hram) pišu sami Srbi na srpskoj wikipediji:

Saborna crkva Mitropolije zagrebačko-ljubljanske i cele Italije je crkva Preobraženja Gospodnjeg na tzv. Cvjetnom trgu ili Trgu Petra Preradovića u Zagrebu. Radi se o nekadašnjoj rimokatoličkoj (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE%D 0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D1%86%D1%80%D0%BA%D0 %B2%D0%B0) crkvi sv. Margarete koja je pripadala Zagrebačkoj biskupiji (http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%97%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%87%D 0%BA%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B1%D0%B8%D1%81%D0 %BA%D1%83%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B0), a spominje se na ovom mestu od 1334 (http://sr.wikipedia.org/sr-el/1334). kao župna crkva uz koju su se održavali „margaretski sajmovi“ (održavali su se od 1337 (http://sr.wikipedia.org/sr-el/1337). godine). Kasnije je crkva pripala župi sv. Marka, a 1794 (http://sr.wikipedia.org/sr-el/1794). prodana je grčkim pravoslavnim trgovcima koji su tada kao trgovci i novčari boravili u Zagrebu. Kad Grka više nije bilo, crkva je počela služiti pravoslavnim Srbima. Zbog ovakve istorije sabornog hrama, ulica koja prolazi iza ckrve i danas se zove Margaretska, a ona koja prolazi ispred nje zove se Preobraženska.

divizija
10.11.2007., 18:26
dio grkokatolika se vratio pravoslavlju i oni su postali srbi. međutim, grkokatolic koji su ostali grkokatolici su i danas hrvati, zbilja me nekad hrvatski kvazinacionalisti znaju iznenadit svojim bedastoćama. mi nemamo nacionalizma, samo plemenski džingoizam, nažalost

NINJA 07
10.11.2007., 20:24
zbog čeg misliš da su grkokatolici=pravoslavci? :confused: :D

i nije žumberak jedini. slabo mi desničari znaju stariju povijest Lijepe Naše.

Od Križevaca do Marče (Čazma) i Ivanić Grada :mig:

Ne mislim da je isto, no na Žumberku su neke obitelji sa Grkokatoličke vjere prešli na pravoslavnu, ali se ne izjašnjavaju kao srbi, već kao Hrvati pravoslavne vjeroispovjesti.

Poveznicu nisam stavio da bi poistovjetio te dvije vjere, već da bih dao do znanja da su prije bili Grkokatolici, a da su danas Pravoslavci, te da nisu prešli pod SPC.

Za ostatak Hrvatske ne znam, niti sam pokušao saznati, no vjerujem da bi guglajuči pronašao.:mig:

revolution
10.11.2007., 20:33
već da bih dao do znanja da su prije bili Grkokatolici, a da su danas Pravoslavci, te da nisu prešli pod SPC.

mislim da bi ipak bilo dobro proguglati prvo:mig:

http://www.krizevci.net/hr/html/grkokatolici.html

NINJA 07
10.11.2007., 20:58
mislim da bi ipak bilo dobro proguglati prvo:mig:

http://www.krizevci.net/hr/html/grkokatolici.html

Jel ima nešto što nije točno u mojem upisu?

Korto
10.11.2007., 21:05

Ima i drugih krajeva! Upoznao sam osobno "neke od tih ljudi".

Pitanje glasi: "Da li je to važno? "

A? Jel važno?

NINJA 07
10.11.2007., 21:14
Ima i drugih krajeva! Upoznao sam osobno "neke od tih ljudi".

Pitanje glasi: "Da li je to važno? "

A? Jel važno?

Kako za koga, meni osobno i nije važno, no važno je reči da crkva Sv. Margarete nije prodana SPC već Grkokatoličkoj opčini.

Bukovchan
10.11.2007., 21:31
Kako za koga, meni osobno i nije važno, no važno je reči da crkva Sv. Margarete nije prodana SPC već Grkokatoličkoj opčini.

Nije prodana Grkokatolicima, jer su oni već imali svoju crkvu na Gornjem Gradu (tada Sv. Bazilija, danas Sv. Ćirila i Metoda). U pravu si da nije prodana ni SPC-u, već je dana na korištenje Pravoslavcima općenito (tu je bilo mnogo Grka trgovaca, Srbi su kasnije prevladali).

Kexx
10.11.2007., 21:34
SPC tad nije ni postojao, pravos. crkve na području HR nisu bile pod jurisdikcijom ni Beograda ni SPC-a, već autonomne, a formalno pod Carigradskom patrijaršijom.

revolution
10.11.2007., 21:44
NINJA, brkaš grke (orthodox) i grkokatolike, grkokatolici nisu grci jebogati:D :mig:

NINJA 07
10.11.2007., 21:57
NINJA, brkaš grke (orthodox) i grkokatolike, grkokatolici nisu grci jebogati:D :mig:

Daj me ne zahebavaj, Grkokatolici su katolici koji vjerske obrede obavljaju na istočni-bizantski način, to sam naučio još kao klinac na vjeronauku, što su po nacionalnosti je totalno ne bitno.

Korto
10.11.2007., 22:07

Kao prvo, tko je tvrdio da je prodana SPC?

Kao drugo, živo me zanima zašto je tebi važno kome je ta crkva (ili ona koja je bila tamo tada) "ustupljena", "prodana" ili "dana na korištenje" 1794. godine!

Meni to nije važno! Zbog čega je to tebi "važno"?

Već sam jednom ovo napisao na ovom forumu, no moram ponoviti:

----------------------------------------------------------------------
Nisam siguran da li si ikada slušao radio emisiju "Bijela vrana", na početku emisije Kušec pita jednog klinca "Što je u životu važno?"

Klinac odgovara: "U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!"

------------------------------------------------------------------------

Što je tebi "važno" u životu?

NINJA 07
10.11.2007., 22:09
Nije prodana Grkokatolicima, jer su oni već imali svoju crkvu na Gornjem Gradu (tada Sv. Bazilija, danas Sv. Ćirila i Metoda). U pravu si da nije prodana ni SPC-u, već je dana na korištenje Pravoslavcima općenito (tu je bilo mnogo Grka trgovaca, Srbi su kasnije prevladali).

Ne bih se složio sa tobom, Crkva je prodana Grkokatoličkoj opčini, a u njoj su se vršili i pravoslavni obredi, kasnije je sa polaganim prelaskom Grkokatolika na pravoslavnu vjeru potpala pod SPC.

NINJA 07
10.11.2007., 22:13
Kao prvo, tko je tvrdio da je prodana SPC?

Kao drugo, živo me zanima žašto je tebi važno kome je ta crkva (ili ona koja je bila tamo tada) "ustupljena", "prodana" ili "dana na korištenje" 1794. godine!

Meni to nije važno! Zbog čega je to tebi "važno"?

Već sam jednom ovo napisao na ovom forumu, no moram ponoviti:

----------------------------------------------------------------------
Nisam siguran da li si ikada slušao radio emisiju "Bijela vrana", na početku emisije Kušec pita jednog klinca "Što je u životu važno?"

Klinac odgovara: "U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!"

------------------------------------------------------------------------

Što je tebi "važno" u životu?

A tebi je očito važno postavljati ne važnja pitanja, jer drugo i nisi u stanju. A, jel tebi to važno?

Što je tebi važno u životu?

Pištolj doktor
10.11.2007., 22:24
Daj me ne zahebavaj, Grkokatolici su katolici koji vjerske obrede obavljaju na istočni-bizantski način, to sam naučio još kao klinac na vjeronauku, što su po nacionalnosti je totalno ne bitno.
Ja bi prije rekao da su to pravoslavci koji priznaju papu. Ne znam jel sam u pravu. :ne zna:

Jer je ipak, izvjestan broj pravoslavaca, a i Srba bio unijacen.

Bukovchan
10.11.2007., 22:27
Ne bih se složio sa tobom, Crkva je prodana Grkokatoličkoj opčini, a u njoj su se vršili i pravoslavni obredi, kasnije je sa polaganim prelaskom Grkokatolika na pravoslavnu vjeru potpala pod SPC.

Ali nemaš se što slagati ili ne sa mnom, to je jednostavno činjenica. Imaš sve detaljno opisano u knjizi "Zagreb u središtu" Snješke Knežević (preporučujem je i za ostale teme iz povijesti Zagreba).

Grkokatolici nemaju apsolutno nikakve veze s ovom crkvom i ovom temom. Ljudi ih često pomiješaju s Pravoslavcima koji su u Austro-Ugarskoj nazivani "grkoistočnom" vjerom, pa je valjda to uzrok zabune.

Dakle, crkva je do kraja 18. stoljeća pripadala Rimokatoličkoj crkvi, koja je već dugo nije koristila pa je bila zapuštena. Kako se u Zagrebu naselilo dosta pravoslavnih trgovaca, htjeli su imati svoju crkvu, pa su od Katolika kupili Sv. Margaretu koja ionako nije bila u funkciji.
Grkokatolici je nisu imali potrebe nikad koristiti, jer su već imali (i danas imaju) svoju posebnu crkvu u Zagrebu. I nikad nisu, ni postepeno ni odjednom, prešli na pravoslavnu vjeru.

revolution
10.11.2007., 22:30
malo te zezam, ali malo i ne, ti očito brkaš neke stvari. grkokatolici su prvotno bili pravoslavni (ali ne i srbo-pravoslavni jer je SPC od turaka gubila pa dobivala pa gubila pa dobivala autokefalnost i do prije stotinjak godina nema veze s pravoslavcima na teritoriju HR) i na prostoru koji je svima zanimljiv pa i Crkvama, dio njih su postali -grkokatolici - dakle zadržali su svoj istoči obred, svećenici se žene, liturgija je staroslavenska, no pod Vatikanom su. i dan danas se "vode neke bitke" oko starih crkvenh građevina koje nesumnjivo spadaju u vrh kulturne baštine a koju, narafski SPC svojata (kao da su je oni gradili:D ili financirali), primjer je manastir Marča kod Čazme, koje fucking veze može imat taj pravoslavni (sada: grkokatolički) vjerski objekt sa SPC kad je sagrađen prije 300-400 godina? nikakve. jasno da je politika u pitanju. prljava i krvava.

Medu kršćanima istočnoga obreda, prebjezima, uskocima iz različitih krajeva pod Turcima, bilo je Hrvata, Vlaha, Albanaca i Grka. Svi su oni našli utočište u Hrvatskoj, postali su vojni obveznici u Senju, u Karlovačkom i Varaždinskom generalatu. Grkokatolička crkva dobila je snažnije organizacijske oblike početkom XVII. stoljeća, ali u okviru feudalne Hrvatske, u stalnim ratnim opasnostima, teško je bilo pronaći i uspostaviti prave oblike crkvene organizacije. Prvi grkokatolički biskup, potvrđen od pape, bio je Simeon, s nadimkom Vratanja, koji je boravio među uskocima u Ivanić-gradu. On je sazvao sabor istočnih kršćana u Marči (1611.) i tada su se svi izjasnili da pristupaju u krilo Katoličke crkve i prihvaćaju crkvenu uniju, a zadržat će istočni obred.

jasno ti je da je "istočni obred" ovdje istoznačnica za - pravoslavni ali zbog konotacija u suvremenom govoru - lakše ih se naziva "istočnim obredom" upravo da bi se naglasilo da oni JESU bili pravoslavni no da NEMAJU veze s Spc.

vrlo je žalosno što to područje hrvatske povijesti prekriva zaborav, i što se puno više ne govori o tim ljudima, što se više nije razvijala ta svijest da je Spc vršila politički prodor na područje s kojim uopće nije imala (povijesnih, narodnih, kulturoloških..) veza, ali presudan utjecaj posebno na XX stoljeće.naravno, danas se to sve banalizira i skroz površno gleda pa kad ja sad kažem da su oni bili pravoslavni to može zvučat jedino u duhu suvremenog plitkog govora:D da zagovaram četnike. kužiš? a to nema veze s vezom i BAŠ ZATO (pozdrav niki kovaču:rofl: ) o tome treba pisat i skupljat informacije..jer se bojim da ih nije ostalo puno, a da nas sve više preplavljuje propaganda, laži i krivotvorenje...

znaš li di su Plavci u Žumberku? odi gore dok enma snijega, odvezi se jedan dan i popričaj s onim babama i dedekima, vidjet ćeš kakav apsolutno mističan okvir nekog iskonskog pravoslavlja (u onom iskonskom religijskom smislu) još uvijek imaju, nešto full nevjerojatno da je opstalo, odnos prema mrtvima - miks s nekim pra slavenskim običajima, gore je i grkokatolički svećenik kaj fura bjesne motore:D - oni znaju poimat život s jedne druge, apsolutno pune strane- a nemaju veze -jednostavno s u gorštaci ostali izolirani od prljavog politikanstva XX stoljeća ..ako baš hoćeš, od i jedne i druge Crkve.

NINJA 07
10.11.2007., 22:40
malo te zezam, ali malo i ne, ti očito brkaš neke stvari. grkokatolici su prvotno bili pravoslavni (ali ne i srbo-pravoslavni jer je SPC od turaka gubila pa dobivala pa gubila pa dobivala autokefalnost i do prije stotinjak godina nema veze s pravoslavcima na teritoriju HR) i na prostoru koji je svima zanimljiv pa i Crkvama, dio njih su postali -grkokatolici - dakle zadržali su svoj istoči obred, svećenici se žene, liturgija je staroslavenska, no pod Vatikanom su. i dan danas se "vode neke bitke" oko starih crkvenh građevina koje nesumnjivo spadaju u vrh kulturne baštine a koju, narafski SPC svojata (kao da su je oni gradili:D ili financirali), primjer je manastir Marča kod Čazme, koje fucking veze može imat taj pravoslavni (sada: grkokatolički) vjerski objekt sa SPC kad je sagrađen prije 300-400 godina? nikakve. jasno da je politika u pitanju. prljava i krvava.

Medu kršćanima istočnoga obreda, prebjezima, uskocima iz različitih krajeva pod Turcima, bilo je Hrvata, Vlaha, Albanaca i Grka. Svi su oni našli utočište u Hrvatskoj, postali su vojni obveznici u Senju, u Karlovačkom i Varaždinskom generalatu. Grkokatolička crkva dobila je snažnije organizacijske oblike početkom XVII. stoljeća, ali u okviru feudalne Hrvatske, u stalnim ratnim opasnostima, teško je bilo pronaći i uspostaviti prave oblike crkvene organizacije. Prvi grkokatolički biskup, potvrđen od pape, bio je Simeon, s nadimkom Vratanja, koji je boravio među uskocima u Ivanić-gradu. On je sazvao sabor istočnih kršćana u Marči (1611.) i tada su se svi izjasnili da pristupaju u krilo Katoličke crkve i prihvaćaju crkvenu uniju, a zadržat će istočni obred.

jasno ti je da je "istočni obred" ovdje istoznačnica za - pravoslavni ali zbog konotacija u suvremenom govoru - lakše ih se naziva "istočnim obredom" upravo da bi se naglasilo da oni JESU bili pravoslavni no da NEMAJU veze s Spc.

vrlo je žalosno što to područje hrvatske povijesti prekriva zaborav, i što se puno više ne govori o tim ljudima, što se više nije razvijala ta svijest da je Spc vršila politički prodor na područje s kojim uopće nije imala (povijesnih, narodnih, kulturoloških..) veza, ali presudan utjecaj posebno na XX stoljeće.naravno, danas se to sve banalizira i skroz površno gleda pa kad ja sad kažem da su oni bili pravoslavni to može zvučat jedino u duhu suvremenog plitkog govora:D da zagovaram četnike. kužiš? a to nema veze s vezom i BAŠ ZATO (pozdrav niki kovaču:rofl: ) o tome treba pisat i skupljat informacije..jer se bojim da ih nije ostalo puno, a da nas sve više preplavljuje propaganda, laži i krivotvorenje...

znaš li di su Plavci u Žumberku? odi gore dok enma snijega, odvezi se jedan dan i popričaj s onim babama i dedekima, vidjet ćeš kakav apsolutno mističan okvir nekog iskonskog pravoslavlja (u onom iskonskom religijskom smislu) još uvijek imaju, nešto full nevjerojatno da je opstalo, odnos prema mrtvima - miks s nekim pra slavenskim običajima, gore je i grkokatolički svećenik kaj fura bjesne motore:D - oni znaju poimat život s jedne druge, apsolutno pune strane- a nemaju veze -jednostavno s u gorštaci ostali izolirani od prljavog politikanstva XX stoljeća ..ako baš hoćeš, od i jedne i druge Crkve.

Znaš već da živim u Jaski, to što sam i rekao o njima je ono što sam od njih ćuo prilikom upoznavanja sa jednom Grkokatoličkom obitelji koji su mi rekli da su oni Grkokatolici, ali i da imaju rodbine Pravoslavne vjere a da su svi Hrvati.

Uskok Marko
11.11.2007., 08:04

Bilo bi zgodno objasniti i dogadjaje koji su prethodili 1611 i zasto su se ljudi tako iznenada odlucili da prihvacaju crkvenu uniju.

Guardian Of Ortodoxy
11.11.2007., 18:28
U ovo sumnjam, jer Srpska Pravoslavna crkva NIKADA ne bi uzela bilo sta sto je katolicko.

Bukovchan
11.11.2007., 18:50
U ovo sumnjam, jer Srpska Pravoslavna crkva NIKADA ne bi uzela bilo sta sto je katolicko.

:lol:

Kao što je uzela :

- crkvu časnih sestara u Šibeniku i pretvorila je ne u običnu crkvu, već u katedralu dalmatinske eparhije.
- srednjovjekovni samostan Sv. Marije u Splitu, razorila ga 1930-ih i počela gradnju crkve Sv. Save, koja do danas nije završena.
- čitav niz srednjovjekovnih katoličkih crkvi u Ravnim Kotarima (Biljane, Kula Atlagić, Benkovac) koje su napustili vjernici bježeći pred Turcima i na kojima se još dadu naći latinski natpisi.

Itd, itd.

horus
11.11.2007., 22:07

:lol: :rofl:

Kexx
12.11.2007., 12:58
i na korčuli, i po bh, uzeli su na desetke, ako ne i na stotine katoličkih objekata

bonislav
12.11.2007., 13:31
Meni je najjača srbo-priča oko crkve iz 9.stoljeća na Cetini,sv.Spasa mislim...

SPC ju reklamira kao najstariju srpsku crkvu sa zvonikom.

O čem se radi? Crkva je izgrađena u 9.stoljeću, napuštena,600-700 godina kasnije na to se područje naseljavaju pravoslavci...oko crkve je pravoslavno groblje ako se ne varam...redoslijed je poznat...

...ja još nisam čuo da Turci govore da su izgradili Aja Sofiju.:lol:

Tazika
27.01.2008., 12:24
Hvala za linkove o Cvjetnom trgu,
da, zaista,
samo ima par neistinitih podataka. Stalno se ponavlja da je projekt "revitalizacije" - a u stvari devastacije, uništenje duha Cvjetnog trga - bio PRVONAGRAĐENI PROJEKT. E pa ne samo da nije bio prvonagrađen, zagrepčani su, krajnje zainteresirani, imali izglasanu listu projekata s natječaja, i prvo i drugo i trećenagrađene projekte, a taj, po kojem je Cvjetni trg dobrim dijelom uništen, zaboravila sam točno: ili je bio posljednji, ili ga, što mislim da je točno, NIJE NI BILO NA NATJEČAJU. Trg su jednostavno raskopali, i kad je počeo stizati nekakav Istarski kamen, kakvog u Zagrebu nije nikad bilo (jer ga nema zašto biti, imamo i ovdje kvalitetan kamen) svi su bili začuđeni, a kad je bilo gotovo - i ZAPANJENI.
To isto sada prijeti Cvjetnom trgu sa Horvatinčićevim projektom: on govori o smanjenim gabaritima projekta, a kada zgrade počnu rasti... i rasti... i rasti, mi ćemo se odozdola čuditi!!!

Ali ajmo natrag na povijest Cvjetnog trga: zaboravili su napisati da je trg prije bio... groblje. Da, da, groblje pokraj crkve, naravno. Otud i ona, sada bivša, pumpa za vodu. A možda su to namjerno izostavili? Uglavnom, ekshumirali su ga i premjestili, a kako je tada trg pripadao Pravoslavnoj crkvi, Pravoslavci su Trg poklonili zagrepčanima.

Tazika
27.01.2008., 12:41
Ljudi su pričali da je grad Zagreb dao ooogromne pare za taj istarski kamen, koji je dobrano kriv za uništenje duha Cvjetnog trga, Pazinski mislim (uz sav svoj perdivni kamen) zato jer je vlasnik tog pazinskog kamenoloma bio kum nekome u tadašnjoj gradskoj vladi, pa zašta su kumovi nego da su pripomognu... (novcem zagrepčana)
Zaboravih imena jer nemam zašto da ih pamtim,
i bolje mi je...

Inače SPC otpočetka legalno traži od grada povrat svoje imovine, naime zgrada na Cvjetnom trgu br.5 (koji nigdje ne piše; zgrada od kina) je njihova, oni su je izgradili, isto kao i Kino. Budući su naši sudovi ispali... tražim riječ... uglavnom zavlače ih od prvoga dana do sada, dali su žalbu na sud u Štrasburgu i traže svoje kino nazad. Oni bi ga samo ponovo uredili prema starom Ulrichovom projektu i dali građanima na korištenje. Njima vjerujem, za razliku od Horvatinčićevih "smanjenih gabarita HOTO projekta" kojem ne vjerujem...

Korto
27.01.2008., 19:03
Ali ajmo natrag na povijest Cvjetnog trga: zaboravili su napisati da je trg prije bio... groblje. Da, da, groblje pokraj crkve, naravno. Otud i ona, sada bivša, pumpa za vodu.

O kojim godinama razgovaramo? Čija crkva? Čije groblje? Kada?

Tazika
09.02.2008., 20:34
Cvjetni trg, jedna jedina crkva, sada Srpska Pravoslavna.
Godinu neznam, neću nagađat pa fulat. Uglavnom dok se još blatnom Ilicom išlo na Harmicu vozit/nosit klopu na plac, dok još nije bilo niti jedne sadašnje zgrade nego neki kućerci, onda je tamo bilo groblje. Ima po knjigama godina.