PDA

View Full Version : Papige

stranice : 1 [2] 3

yabooka
01.11.2009., 17:18
:confused:Znam da sam kriva al ponestalo je hrane u kutiji jučer/ prekjučer od svih obaveza zab sam joj kupiti

nemogu se suzdrzat a da ne komentiram... nisi imala cajta da papigi ubacis nesto voca i povrca u kavez nego si ju pustila da dva dana gladuje?

mozda ipak bolje da se suzdrzim...

missy88
01.11.2009., 17:46
Ako ti se da peći, imaš ovdje (recept plus slike) http://www.papigice.net/newforum/index.php?topic=1144.90

i još:

Od voće tigrice će rado jesti : jabuku, krušku, šljivu, bananu, ananas, breskve, trešnje, višnje, borovnice, kupine, maline, grožđe, dinju, jagode, kivi, lubenicu, kajsije, smokve.. neke ptice će rado jesti i agrume (limun, naranđu, mandarinu, klementinu..), a neke će ih izbjegavati, jer teško podnose kiselinu koja se u njima nalazi.

Od povrće tigrice smije jesti: mrkvu, špinat, blitvu, tikvice, šampinjone, brokule, papriku, patliđan, kukuruz, paradajz, krastavac, cveklu, grašak, kako i mnoge vrste salate, a posebno vole radić i list i cvijet maslačka.
Treba izbjegavati kupus i kelj, jer ga neke ptice ne podnose.

Od začinskog bilja tigrice smiju jesti : peršun, kopar, bosiljak, zovu, vlasac, timijan...

Pored gore navedenog tigricama se ponekad smije davati: kuhani krompir, tjestenina, riža; kuhano jaje, dvopek,nemasni mliječni proizvodi...

Tigrice nikako ne bi smjele jesti nezdravu hranu kao što je: čips, smoki, suhomesnati proizvodi..., a treba voditi računa da i dozvoljena hrana nipošto ne bude vruća, slana, nekuhana, a voće i povrće nesmije biti prskano i neoprano.

ej hvala,dala sam joj ja voća,i oraha od sastojaka kaj piše u onom receptu,kuhano jaje sam joj usitnila al ne jede ga..još uvjek je napuhana i zabacila glavu ko da spava..
očito u tim zrnima koje papige jedu imaju neki sastojak koji im treba a ovo voće samo ko neki prilog..sutra ću kupit 3 kutije hrane da mi ne ponestane više...

ryell
01.11.2009., 17:50
A čuj, ja mačje hrane uvijek imam zbuksano doma u dnu ormara, jedna vrećica suhog za "krizne" situacije.

missy88
01.11.2009., 18:02
A čuj, ja mačje hrane uvijek imam zbuksano doma u dnu ormara, jedna vrećica suhog za "krizne" situacije.
Lako za mačke,njima uvjek neš možeš baciti ,mesa l sl.,a papige samo ta suha zrnca svoja imaju,..skroz sam ljuta na sebe,sam se nadam da će izdržat do sutra i bit normalna ko prije..jos jednom hvala:)

ryell
01.11.2009., 18:06
Ono što sam htjela reći je da kupiš jednu kutiju ekstra i sakriješ ju od same sebe negdje, tak da ju imaš za ovakve slučajeve kad "zagusti".

yabooka
01.11.2009., 20:08
ako ne zaboravis da ju imas :rofl:

@missy: ubacuj papigici cesce svjezu hranu, tako ces si smanjiti troskove hrane i lakse ces izbjeci ovakve situacije. tako ja svojim misevima radim, kod mene se cesto nekakve salate prave pa im ubacim sto mi ostane, korjencice i slicnog, da se ne baci a njima fino i uvijek imam sjemenke u ormaricu pa ako mi ponestane kupovnog da ne bude panika

za macke isto, uvijek kupim nekakvog mesa, ribe, pizdarija i stavim u led ako se desi da mi ponestane onog njihovog. a i ostane mi za kvartovske pa i njima serviram.

peggy bundy
01.11.2009., 20:56
probaj joj dati kuhane mrkvice

Corduroy
01.11.2009., 21:02
Moja nimfa si s vremena na vrijeme voli pojest paštu.

zed_alive
02.11.2009., 11:54
pozdrav svim papigoljupcima... :)

http://i37.tinypic.com/18f5fs.jpg

missy88
02.11.2009., 17:55
Danas sam joj u jutro rano kupila hrane.Još uvjek je malo napuhana,i cjeli dan je imala mekanu tj mokru stolicu,uz to se još i mitari al čini mi se da se lagano oporavlja...makar ne pjeva i ne skače onak veselo ,al stabilna je kolko tolko,ide na ruku i sve samo je mirnija nekako..valjd bu sutra ok.

atlantis
02.11.2009., 18:41
pozdrav pticoljupci :cerek:

savjet molim :)

odrasla sam s tigricama :) nakon odlaska od staraca imala sam dvije tigrice - jednu 13, jednu 12 godina :cerek:

e sad... mama je, jednom prilikom, rekla da bi ona ptičicu pa smo se udružili brat/djevojka, dragi/ja i odlučili mami i tati kupiti ptičuljka za božić (imali su već tigrice pa briga i odgoj nisu problem - kokolo se čak samnom igrao skrivača po stanu i s guštom je volio aterirat u zdjelu sa salatom - začinjenom :zubo: :D)

s obzirom da mami jako treba nježnosti i druženja zanima me koja je vrsta papigica/ptičica najpogodnija za druženje

hvala :)

frayla
03.11.2009., 12:01
moja papigica tigrica uginula u nedjelju nakon 8-9 godina ne pamtim ni ja više...
nikakvih znakova bolesti nije imao, samo je večer prije bio premiran, ali sam ga vidjela da je 2 put išao jesti..
ujutro je bio na dnu krletke još živ, ali mi je uginuo u autu kada sam krenula s njim veterinaru..
ne mogu shvatiti što mu je bilo, jer sam čitala da znaju i dulje živjeti, a vjerujem da sam se dobro brinula za njega, redovito sam mijenjala hranu i vodu, čistila krletku, išao je van da leti, kupovala mu vitamine i sve simpa stvarčice za igru...
uglavnom bol je neopisiva i jako mi nedostaje...zašto je uginuo nikad mi neće biti jasno, a i da znam kada ga više nema, kuća je tako prazna...

bega_sarajevo
03.11.2009., 22:20
Moze li mi neko reci koje vrste papiga mogu da budu sa tigricama u volijeri ?

zed_alive
04.11.2009., 15:12
drž se frayla... :( jako teško je to kad izgubiš kućnog prijatelja...kad malo preboliš razmisli o novoj papigici (ili kakvom drugom kućnom ljubimcu), jer te životinjce nažalost ne žive vječno, ali količina veselja koju nam pruže (nadam se i mi njima) daleko pretegne na vagi tugu koju osjetimo radi gubitka. zato nema smisla biti predugo u depri, ljubimca nećemo vratiti, možemo jedino nabaviti novog...i veseliti se njemu :)

@atlantis: ja imam rozakolisa, i mogu reći da je izuzetno druželjubiv, stalno traži društvo i ljude, voli i goste, a domaćine posebno :cerek: jedino oni ne govore baš, i malo ispočetka treba da se čovjek navikne na njihov cvrkut (ovaj naš je kasnije naučio ugodnije cvrkutat), ali su po karakteru savršeni i vrlo pametni

atlantis
04.11.2009., 15:48
zed hvala :)

niti jedna naša beštijica nije govorila, starcima to nije 'furka' tak da nije bed

imam osjećaj da mami fali društva, interakcije s nekim živim bićem (osim sa starim :D)

pse vole strašno, oboje, ali tata ima alergiju pa se osipa čak i kad mi dođemo s našima u posjet toga jedino ptičica dolazi u obzir. zato mi i je bitno da se mazi, dijeli puse, krade karte iz ruke, kobasice iz tanjura i tak to :)

'pjev' je najmanji problem :) ako se s rozakolisom može imati taj nivo prijateljstva :)

thx :)

frayla
05.11.2009., 19:44
drž se frayla... :( jako teško je to kad izgubiš kućnog prijatelja...kad malo preboliš razmisli o novoj papigici (ili kakvom drugom kućnom ljubimcu), jer te životinjce nažalost ne žive vječno, ali količina veselja koju nam pruže (nadam se i mi njima) daleko pretegne na vagi tugu koju osjetimo radi gubitka. zato nema smisla biti predugo u depri, ljubimca nećemo vratiti, možemo jedino nabaviti novog...i veseliti se njemu :)

@atlantis: ja imam rozakolisa, i mogu reći da je izuzetno druželjubiv, stalno traži društvo i ljude, voli i goste, a domaćine posebno :cerek: jedino oni ne govore baš, i malo ispočetka treba da se čovjek navikne na njihov cvrkut (ovaj naš je kasnije naučio ugodnije cvrkutat), ali su po karakteru savršeni i vrlo pametni

hvala ti zed na riječima utjehe, baš si draga:)
a evo sada je malo lakše, već sam bila u jednom dućanu gledala tigrice nsam mogla odoljeti, ali ne mogu još sada kupiti novoga...
a ove rozakolis papigice su tak slatke no kad sam ih vidjela uživo tak su mi nekako velike u odnosu na tigrice, nisam navikla na tu vrstu...

zed_alive
05.11.2009., 23:31
hvala ti zed na riječima utjehe, baš si draga:)
a evo sada je malo lakše, već sam bila u jednom dućanu gledala tigrice nsam mogla odoljeti, ali ne mogu još sada kupiti novoga...
a ove rozakolis papigice su tak slatke no kad sam ih vidjela uživo tak su mi nekako velike u odnosu na tigrice, nisam navikla na tu vrstu...

:) ja sam muško srčeko :cerek: nadam se da si bolje već ovih dana...a papigicu nabaviš kad budeš spremna :)

@frayla & atlantis: začudo, moj rozakolis je čak sitniji od većine tigrica, mada ne bi trebalo biti tako. doletio nam je, već je odrastao bio. valjda sudbina :) mi smo ga pripitomili i razmazili dodatno :) (iako je društven bio otpočetka; a to veselje kad smo ga počeli puštati nakon nepunih tjedan dana...ajme...:cerek:...radost pri svakom lepetu krila, letio je i kliktao od sreće...). to je ptica koja svakim tonom komunicira, kaže ti sve...kako je raspoložena, što hoće...velika varijacija tonova i zvukova, to je prava komunikacija bez izgovorenih riječi...a karakter je društven, radoznao, zaigran; obožava se igrati s nama. primjerice, ja kuckam po čaši, onda on kucka po čaši kljunekom, ili naganja lopticu ili ljulja i gura nešto...u zadnje vrijeme postao je pravo mazast (preko godinu dana je kod nas sada), navečer dođe pajkiti nekome od nas na ruku, i onda se gura maziti...iako, on je karaktera da kad nije od volje, dobili bute kljun a ne pusu :zubo: no sve mu se oprosti jer on je baš poput čovjeka, biće s karakterom, nije svaki put jednake volje za sve :) što da kažem, obožavamo tu pticu. on je član familije, i ima punu slobodu kod nas, gajba je otvorena kad god to može biti, a to je gotovo čitav dan. ima više čišćenja ali je zabava zagarantirana :)

frayla
06.11.2009., 10:35
ja sam muško srčeko

nećeš vjerovati, ali pomislila sam u sebi da si možda muško, ali zeznuo me tvoj avatar;)

Pali_andjeo
14.11.2009., 14:01
Jel ima netko crvene rozele? :D

Vilibald
14.11.2009., 15:50
moje se pujaju, ne daju nam blizu krletke
čekaju jaje :Serek: :D

jedva im dam jesti pit, nikad nisu bile takve :eek:

peggy bundy
14.11.2009., 16:33
Moja nimfa si s vremena na vrijeme voli pojest paštu.

moja Titi također... i onda joj sav uprljan kljunić bude i sjemenke se zaljepe za njega :cerek:

atlantis
15.11.2009., 12:43
hvala zed :)

konsenzus u obliku nas 4 :D je odlučio starcima pokloniti nimfu :cerek:

spartacus 1
15.11.2009., 20:42
Moze li mi neko reci koje vrste papiga mogu da budu sa tigricama u volijeri ?

možeš imati nimfe sa tigricama, a vjerojatno i druge manje vrste kao rozela i rozekolis....
ali nimfe se jako glasaju pogotovo ujutro..... ako se odlučiš za njih imačeš pravu džunglu u dvorištu....

annaaa
16.11.2009., 12:38
možeš imati nimfe sa tigricama, a vjerojatno i druge manje vrste kao rozela i rozekolis....
ali nimfe se jako glasaju pogotovo ujutro..... ako se odlučiš za njih imačeš pravu džunglu u dvorištu....

najbolje tigrice, eventualno nimfe ali ne možeš znati kako će se ponašati.

rozele su velike i sumnjam da bi bilo dobro ostavit ih s majušnim tigricama.

što se tiče rozenkolisa, nikako ne bih preporučila. oni su jako teritorijalni, izrazito, i ako dođu prvi u volijeru, neće dobro prihvatiti "uljeza".

raspitaj se malo kod uzgajivača.

annaaa
16.11.2009., 12:46
hvala zed :)

konsenzus u obliku nas 4 :D je odlučio starcima pokloniti nimfu :cerek:

nimfice su super društvo :) ako je tvoja mama dosta doma i ima vremena i volje posvetit joj se maksimalno, nije loše da joj kupite ručno hranjenu. tu treba paziti jedino na ovo što sam spomenula jer prihvaćaju jedino ljude i treba im jako puno ljudskog društva. inače su jako pitome, mazne i privržene. to ti je najbolje kod uzgajivača uzet ili naručit ako ih trenutno nema. imaš jednog tu, pa ga nazovi http://www.zoo-lory.hr/ inače preporučam da se kod uzgajivača uzimaju životinje pa ako i nećete ručno hranjenu, super je da ju uzmete od njega (ili nekog drugog uzgajivača).

Vilibald
16.11.2009., 16:23
najbolje tigrice, eventualno nimfe ali ne možeš znati kako će se ponašati.

rozele su velike i sumnjam da bi bilo dobro ostavit ih s majušnim tigricama.

što se tiče rozenkolisa, nikako ne bih preporučila. oni su jako teritorijalni, izrazito, i ako dođu prvi u volijeru, neće dobro prihvatiti "uljeza".

raspitaj se malo kod uzgajivača.

nikakao zajedno, ostale bi tigrice bez krila :zubo:

bucy21
18.11.2009., 16:31
imam dvije tigrice stare dvije godine,mužjaka i ženku,od malena su zajedno,nekidan sam ih morala odvojiti jer je on počeo tući ženku,nije to ono naguravanje ili slično,on nju fakat grize,toliko da joj je oštetio kljun,ima veću rupicu na kljunu,sada neznam dal je pametno šta sam ih razdvojila i koliko dugo mogu bit razdvojeni,za sada ne vidim nikakve promjene u njihovom ponašanju,pomagajte:ne zna:

annaaa
18.11.2009., 18:14
to je prilično neobično, obično su ženke te koje su agresivnije. inače su koškanja među njima normalna dok god nema pravih ozljeda, krvi itd.
dobro da si ih razdvojila, a njihovo ponovno spajanje ovisi o njihovom ponašanju; ako se zovu i pretrgavaju da dođu jedno do drugoga, onda ih spoji, ali naravno s oprezom i uz nadzor.

jedini razlog koji mi pada na pamet što se tiče agresivnosti je nedovoljno prostora: znači, ako imaju premalu krletku i nisu dovoljno vremena vani (svaki dan), moguće da si idu na živce jer nemaju svog mira tj.ne mogu se maknut jedno od drugog.

inače, poslala sam ti pm :)

Antonija (:
22.11.2009., 19:39
Može mi netko pomoći!?!
Ja imam dvije nimfe i zanima me sto sve mogu jesti,ja im dajem neka zrna ili nesto ttako,to su mi u pet shopu rekli,sto mogu jesti od voća,ja sam im dala jabuke i sviđa im se...Hvala na pomoći!
<3

VirtualBaby
24.11.2009., 11:58
Može mi netko pomoći!?!
Ja imam dvije nimfe i zanima me sto sve mogu jesti,ja im dajem neka zrna ili nesto ttako,to su mi u pet shopu rekli,sto mogu jesti od voća,ja sam im dala jabuke i sviđa im se...Hvala na pomoći!
<3

Krenimo na popis svega što smiju jesti, naravno pored osnovne sjemenske mješavine. Malo je toga što papige ne podnose. Neke ptice reagiraju osjetljivo na agrume, odn. kiselinu u njima, a neke ne podnose povrće iz porodice kelja, tu treba isprobati sklonosti svoje papige počevši sa malim količinama i promatrajući reakcije. Bitno je da je sve dobro oprano i osušeno, te ako je kuhano - da je kuhano bez soli i masti.

U nastavku nađite popise povrća, voća, začinskog bilja i još pokoji dobar savjet u vezi zdrave raznovrsne prehrane za papige.

Ono što definitivno podnose, može se podijeliti u tri grupe:

Voće
Ananas -- Banane -- Borovnice -- Breskva -- Dinje -- Guava -- Grožđe -- Jabuke -- Jagode -- Kruške -- Kupine -- Klementine -- Kivi -- Liči -- Lubenica -- Limun -- Maline -- Mandarine -- Marelice -- Mango -- Nektarine -- Naranče -- Ogrozd -- Papaja -- Ribiz -- Smokve (svježe) -- Šljive -- Trešnje -- Višnje

Povrće
Blitva -- Brokula -- Cikorija -- Cikla (svježa) -- Celer (šibljikasti) -- Divlji hren (Dragušac) -- Feferoni (sušeni) -- Grašak (kuhani) -- Komorač -- Korabica -- Kukuruz -- Krastavac -- Mrkva -- Mungo grah (kuhani) -- Patliđan -- Paprika -- Rajčica -- Salata (radič, endivija) -- Špinat -- Šampinjoni -- Tikvice

Začinsko bilje i trave
Bosiljak -- Bazga (svježe i sušene bobice) -- Kopar -- Krasuljica/Krbuljica -- Maslačak (listovi, cvjetovi) -- Neven (listovi, cvjetovi, sjemenke) -- Peršin -- Timijan -- Tratinčica (listovi, cvjetovi) -- Vlasac

Važno!
Svo voće, povrće i bilje što nudite svojim pticama mora biti svježe (ako nije drugačije navedeno), dobro oprano, ne špricano (ako niste sigurni, radije ogulite), posušeno i ne smije biti u kavezu dulje od nekoliko sati (ako je jako vruće, ne dulje od 3 sata).

Povremeno smijete ponuditi i male količine kuhane tjestenine, riže i krumpira (obavezno kuhati bez soli!), količinski maksimalno jednu čajnu žličicu po ptici.

Kada uvodite novu hranu, budite pažljivi - počnite s manjim količinama, pa tek postepeno povećavajte ako vidite da ptici prija i da nema problema. Od vodenastog povrća i voća (krastavci, lubenice, salata) mogu dobiti vodenasti izmet - to je normalno ako se povuće u sljedećih nekoliko sati, kada papiga pojede i drugu hranu. Moguće je i da se promijeni boja kakice, ako je hrana jako obojana (višnje, cikla i slično) - to se također kroz nekoliko sati povuče i opet normalizira.

Antonija (:
26.11.2009., 18:06
Hvala :)

cela
28.11.2009., 15:49
pomoc!! ja imam papigu kozicu zove se pero.jako je pitom ali jos uvijek grize zato moram nositi rukavice inace ga mogu mazit i sve...molim vas pomoc sto da ucinim??:confused:

VirtualBaby
28.11.2009., 22:40
pomoc!! ja imam papigu kozicu zove se pero.jako je pitom ali jos uvijek grize zato moram nositi rukavice inace ga mogu mazit i sve...molim vas pomoc sto da ucinim??:confused:

Pitom je a grize te? :ne zna: U kakvim situacijama te grize?

cela
29.11.2009., 11:15
Pitom je a grize te? :ne zna: U kakvim situacijama te grize?

stalno moglo bi se reći,ali čitala sam da je to samo faza.

cvijetic
29.11.2009., 21:23
moja papiga je danas uginula :(
a nije mi jasno kako? bio je skroz veseo danas, cijelo vrijeme se igrao, skakao okolo i letio, i onda samo najednem se potunjio i eto uginuo :( :ne zna:

cela
30.11.2009., 09:20
a nije mi jasno kako? bio je skroz veseo danas, cijelo vrijeme se igrao, skakao okolo i letio, i onda samo najednem se potunjio i eto uginuo :( :ne zna:

bas mi je zao...:(:(

VirtualBaby
30.11.2009., 11:38
a nije mi jasno kako? bio je skroz veseo danas, cijelo vrijeme se igrao, skakao okolo i letio, i onda samo najednem se potunjio i eto uginuo :( :ne zna: Možda je udario glavom negdje dok je letio.

Žao mi je :(

cvijetic
30.11.2009., 12:58
Možda je udario glavom negdje dok je letio.

Žao mi je :(

a neznam :( al nije nigdje udario :( bar en da sam ja to vidjela, odjednom bio sretan i u idućem trenu umire :( nema mi goreg osječaja nego gledat kako umire :( pretpostavljam da je imao srčani udar, al je opet bio premlad za to :(

annaaa
30.11.2009., 18:41
žao mi je :(
srčani udar je najčešći razlog ugibanja papiga, inače.

atlantis
30.11.2009., 20:05
cvijetić, žao mi je :(

od sad ću često visiti na ovom topicu s obzirom da su moji roditelji dobili na poklon Koku :D mladu nimficu koja se već drugi dan da maziti i ne grize :cerek:

mislim da je ovo lijep početak jednog dugog prijateljstva :cerek:

cvijetic
30.11.2009., 21:08
a da znam da najčeće umiri od srčanog udara ili od upale pluća :( a bio je najbolji papagaj ikada (a imala sam ih jako jako puno), tolika maza, nikad me ugrizao nije :(

da li ima netko kakav prijedlog gdje kupiti novu papigu? pet shop? (zagrab) mislim na tigrice.
e da i ovaj je bi jako mlad kad smo ga kupili, imao je još rozi kljun tada, pa smo mislili da je žensko, pa smo se iznenadili kad je odjednom poplavio ..

pa me sad zanima da li to znači da su tigrice s plavim kljunom zapravo već stare?

atlantis
30.11.2009., 21:29
tigrice iz vlastitog uzgoja ima gospodin Cebović iz Velike Gorice. Njegove ptice su zdrave (imala sam tigricu skoro 13 godina i sad smo starcima kupili nimficu iz gornjeg posta) i brine o njima jako.

Vilibald
01.12.2009., 07:30

http://www.pic4ever.com/images/consoling2.gif

annaaa
01.12.2009., 10:41
a da znam da najčeće umiri od srčanog udara ili od upale pluća :( a bio je najbolji papagaj ikada (a imala sam ih jako jako puno), tolika maza, nikad me ugrizao nije :(

da li ima netko kakav prijedlog gdje kupiti novu papigu? pet shop? (zagrab) mislim na tigrice.
e da i ovaj je bi jako mlad kad smo ga kupili, imao je još rozi kljun tada, pa smo mislili da je žensko, pa smo se iznenadili kad je odjednom poplavio ..

pa me sad zanima da li to znači da su tigrice s plavim kljunom zapravo već stare?

http://www.zoo-lory.hr/ g. Tratnjak
ja sam uzela od njega curicu i savršeno je zdrava i nije bila ni bolesna (imam ju 3 godine). imam i dečkića iz pet shopa i taj je od prvog dana bolestan pa i sada (jetra, probava, srce), tako da uvijek preporučam uzgajivača ne pet shop :)

ako je voskovica baš jako plava, znači da je starost oko 4 mjeseca ili više (mojem je poplavilo nakon puberteta, s oko 6mjeseci), a kad su skroz mladi je onako više rozo-lila, a kod curica bijela. najbolje možeš prepoznati po prugicama koje bi trebale biti skroz od početka voskovice kao i po sjajnim očima i lijepom perju, to je zdrava ptičica.

e da, prije nego ćeš donjeti novu ptičicu u pretpostavljam staru krletku, bilo bi dobro da ju jako jako dobro očistiš i dezinficiraš, a sve što se može (hranilica, pojilica, igračke) da mu staviš novo. nikad ne možeš znati da ipak nije imao neke bakterijice, gljivice ili nešto.

cvijetic
01.12.2009., 14:23
http://www.zoo-lory.hr/ g. Tratnjak
ja sam uzela od njega curicu i savršeno je zdrava i nije bila ni bolesna (imam ju 3 godine). imam i dečkića iz pet shopa i taj je od prvog dana bolestan pa i sada (jetra, probava, srce), tako da uvijek preporučam uzgajivača ne pet shop :)

ako je voskovica baš jako plava, znači da je starost oko 4 mjeseca ili više (mojem je poplavilo nakon puberteta, s oko 6mjeseci), a kad su skroz mladi je onako više rozo-lila, a kod curica bijela. najbolje možeš prepoznati po prugicama koje bi trebale biti skroz od početka voskovice kao i po sjajnim očima i lijepom perju, to je zdrava ptičica.

e da, prije nego ćeš donjeti novu ptičicu u pretpostavljam staru krletku, bilo bi dobro da ju jako jako dobro očistiš i dezinficiraš, a sve što se može (hranilica, pojilica, igračke) da mu staviš novo. nikad ne možeš znati da ipak nije imao neke bakterijice, gljivice ili nešto.

hvala ti puno :) da naravno da sam gajbu mislila kompletno oprati, sam kaj joj hranilicu nemrem kupit novu jer ove su kao po mjeri krletke, pa ću ih dobro oprat i dezinficirat, a posudu za vodu i ostatak će novo dobit...

baš mi fali neka živina doma, stalno imam filing da kad dođem da će me on dočekat :(

missy88
02.12.2009., 21:52
I ja bi isto kupila novu tigricu:rolleyes:,imala sam ih već više,i par put mi se dogodilo da sam kupila neku čudnu il bolesnu:(,pa zato me zanima kak otprilike da znam da je zdrava i normalna.

Jednom sam kupila neku ful mladu imala je tak lijepo svjetložuto perje,svjetlorozi kljun, i preslatka,i tam je bila normalna tj nije bila napuhana ni premirna.
I ja je donesem doma i stavim u gajbu (u kojoj je bila moja papiga odprije)i ova se počela valjat ko luđak po hrani razbacivat tjerat moju staru papigu,još se i dala s prstima dragat uopće ju nije bilo strah neg se i namještavala, tak prvih par dana ja kužila da se nemre primirit,da je luda i čudna,još nije dala mira mojoj staroj papigi koju sam morala ostavit da prespava izvan gajbe,i ja tad klinka nisam znala kaj bi i pustila ja nju umjesto da sam je otišla zamjenit,a poslje mi je je bilo žao

sad imam jednu već 7 godina :),i dost je pitoma stalno skače i urliče kad ulazim u stan:)to joj je valjda neki pozdrav
al se bojim dana kad ugine:( falit će mi jako pa bi joj sad htjela kupit neko društvo,nema veze ak mene malo zapostavi,tak da se ta nova pripitomi uz nju i ostane mi za poslje:)
btw ova je muška,dal mogu kupit opet mušku?..da ne izbije opet neka tuča:rofl:.

annaaa
03.12.2009., 14:45
joj, ovak, kao prvo to za puštanje papige, grozno...i to samo zato što je bila živahna :confused: nije ju zadesila lijepa sudbina, najčešće ugibaju od strane drugih ptica koje napadaju do smrti (vrane i vrapci čak).

drugo, kad se donese nova papiga doma, MORA bit odvojena (znači, u drugoj krletci) neko vrijeme od starosjedioca em zbog moguće bolesti, em zbog prilagodbe jedne na drugu. i tu nema iznimke.

treće, ne preporučam kupovat sadašnjoj ptičici novu jer je prestara da ju prihvati. zamisli da si ti u svojim kasnijim srednjim godinama i neko ti dopelja nekog tinejđera da zajedno živite. izludila bi! eventualno da ju zaista držiš odvojenu, možda i cijelo vrijeme jer mlade ptice često starije zlostavljaju ne dajući im da jedu itd. ako se odlučiš ipak na kupnju, starija ptičica novu vjerojatno neće fermat novu ni 5%, barem neko vrijeme.

četvrto, mogu biti istog spola, inače, iako je njima lijepše da su suprotnog.

atlantis
03.12.2009., 16:07
Koka :D je k starcima došla u nedjelju

Danas je mami pozirala za fotografiju - na tatinoj ruci :cerek:

missy88
03.12.2009., 18:01
joj, ovak, kao prvo to za puštanje papige, grozno...i to samo zato što je bila živahna :confused: nije ju zadesila lijepa sudbina, najčešće ugibaju od strane drugih ptica koje napadaju do smrti (vrane i vrapci čak).

drugo, kad se donese nova papiga doma, MORA bit odvojena (znači, u drugoj krletci) neko vrijeme od starosjedioca em zbog moguće bolesti, em zbog prilagodbe jedne na drugu. i tu nema iznimke.

treće, ne preporučam kupovat sadašnjoj ptičici novu jer je prestara da ju prihvati. zamisli da si ti u svojim kasnijim srednjim godinama i neko ti dopelja nekog tinejđera da zajedno živite. izludila bi! eventualno da ju zaista držiš odvojenu, možda i cijelo vrijeme jer mlade ptice često starije zlostavljaju ne dajući im da jedu itd. ako se odlučiš ipak na kupnju, starija ptičica novu vjerojatno neće fermat novu ni 5%, barem neko vrijeme.

četvrto, mogu biti istog spola, inače, iako je njima lijepše da su suprotnog.

Pa nije ova moja tako stara,ima 7 god al je živahna stalno skače,urliče igra se s ogledalom,neznam kak na papige utječe kaj bi ova bila starija..dam se kladit da bi odma skakala oko ove nove i bila vesela,neznam..a normalno da kad dođe nova papiga da je prvi dan dva nepomična i zbunjena.

nemam 2 gajbe,a i papige nevole bit same i razdvojene
a kak im je tek onda tam u pet shopu il di god se prodaju,ima ih 100 u malom prostoru sve uneređeno pola njih napuhanih i bolesnih,zato se bojim kupovat da opet ne fulam a i bude mi žao kad ih tamo takve vidim

annaaa
03.12.2009., 18:32
Pa nije ova moja tako stara,ima 7 god al je živahna stalno skače,urliče igra se s ogledalom,neznam kak na papige utječe kaj bi ova bila starija..dam se kladit da bi odma skakala oko ove nove i bila vesela,neznam..a normalno da kad dođe nova papiga da je prvi dan dva nepomična i zbunjena.

nemam 2 gajbe,a i papige nevole bit same i razdvojene
a kak im je tek onda tam u pet shopu il di god se prodaju,ima ih 100 u malom prostoru sve uneređeno pola njih napuhanih i bolesnih,zato se bojim kupovat da opet ne fulam a i bude mi žao kad ih tamo takve vidim

nije tako stara,ali je starija. a ako ima ogledalo, još će ti teže prihvatit novu papigu jer ona misli da je ona u ogledalu prava, pa će teško prihvatit novu. jedino da uzmeš skroz sličnu njoj samoj i postepeno mičeš ogledalo.

utječe iz razloga koji sam navela, a i iz razloga što tvoja papiga pozna samo ljude. koliko god se tebi činilo nevjerojatno, ali vi ste njeno "jato", predugo je sama.

papige ne vole bit same (i ja sam uvijek za to da ih se drži u paru), istina, ali ih nikad nije dobro odmah spajat. isto iz razloga koje sam navela. tvoja papiga doživljava svoju krletku kao svoj teritorij i moglo bi doć do svađa i tučnjave ako ih se odmah spoji. posebno jer je papige dobro pustit da se upoznaju na neutralnom terenu, tj.dok su vani.

isto tako, kad se donosi nova papiga, dobro je odvesti ju na pregled, tj.da joj se uzmu brisevi i uzorak izmeta da se vidi dal je zdrava ili ju držat u karanteni (ne u doticaju s starom) jedno tjedan dana da se eventualna bolest lakše uoči. inače se može i staru pticu dovest u opasnost od bolesti.

odi kod bilo kojeg uzgajivača kupit pticu pa ih pitaj za savjet, reći će ti isto.

ne kažem da ne smiješ joj dovest novu pticu, ali samo kažem šta da očekuješ i kako bi trebalo nastupiti. niti jedna osoba koja se razumije u ptice ti neće reći da ih možeš odmah spojit. sve polako i upoznavanje na neutralnom terenu. imaš one male krletke, nisu skupe, u kojoj možeš držat novu pticu za početak. ja tu krletku sad koristim za pregled kod veta jer ova koju imam je jako velika (kakva i treba bit za 2 ptice) pa mi nije praktična za transport.

razmisli, javi što si odlučila

cvijetic
03.12.2009., 20:49
Ja si kupila dvije nove papigice :) jedna ima blago ljubičastu voskovicu, a druga svjetliju. Mislim da će obje biti muški :) A zovu se Rudi i Dudi :D

seamless
09.12.2009., 18:58
kupili smo tigricu prije 3 tjedna. rečeno nam je da je 2 mjeseca stara. voskovica je bila blijedo ružičasta, sada je intenzivnije ružičasta. zove se Miki. bio je veseo, živahan. na prst nam je dolazio kad je bio raspoložen, ali kad nije razletio bi se po cijeloj sobi. unatrag dva tri dana je nekako miran, nisko leti, sleti na stol, stolce, kvake (oko 1 m visine), čak i na pod. kad ga uzmemo na prst, sjedi mirno i ne odlazi.

je li bolestan? zabrinuti smo jer je prije mogao letjeti, a sad se čini da nema snage. kad kaka, nema proljev. jede normalno. najviše voli bar.

da ga vodimo veterinaru?

bktr
10.12.2009., 11:16
Molim pomoć, pošto nemam pristup internetu (osim nekoliko stranica)...
Možda se upustim u kupovinu papigice, rozakolis, sada za Božić, ako ne, najkasnije na proljeće. Nju si moj muž želi već godinama, a ja ne znam ništa o njoj. Imam više iskustva s dlakavim ljubimcima (kunići, zamorci...)

Dakle, molim preporuku gdje da je kupim, da li ima neki uzgajivač, ne bih voljela kupiti bolesnu ptičurku, na što da obratim pozornost kada je kupujem?

Koliki kavez joj je potreban? (Sklona sam kupovati velike gajbe da životinjicama bude čim ugodnije, ali ipak da ne pretjeram).

Na kakvom mjestu je najbolje držati kavez? Na kojoj temperaturi ljeti? zimi? Koliko svjetlosti? Da li su osjetljive na promjene temperature? Mi zimi ne grijemo stan, termostat ostavimo na 15-16, je li to premalo?

Nekad davno sam imala nimfu i sjećam se da sam jo preko noći pokrivala kavez. Zašto? Podsjetite me. Je li se to još uvijek prakticira?

Btw, imam zamorčicu i dvoje male djece (3 i 4 god.), ako je to nekakva prednost ili mana, recite.

ćirinil
10.12.2009., 11:24
LJUDI MOLIM VAS POMOZITE!!!
KAKO DA ZNAM DA LI JE MOJA PAPIGA(TIGRICA)TRUDNA???????
Svi vaši savjeti su od pomoći!!!

annaaa
10.12.2009., 18:54
kupili smo tigricu prije 3 tjedna. rečeno nam je da je 2 mjeseca stara. voskovica je bila blijedo ružičasta, sada je intenzivnije ružičasta. zove se Miki. bio je veseo, živahan. na prst nam je dolazio kad je bio raspoložen, ali kad nije razletio bi se po cijeloj sobi. unatrag dva tri dana je nekako miran, nisko leti, sleti na stol, stolce, kvake (oko 1 m visine), čak i na pod. kad ga uzmemo na prst, sjedi mirno i ne odlazi.

je li bolestan? zabrinuti smo jer je prije mogao letjeti, a sad se čini da nema snage. kad kaka, nema proljev. jede normalno. najviše voli bar.

da ga vodimo veterinaru?

ah, ne mora bit da mu je nešto, ali da, kad se ptica tako naglo umiri, može biti. ako si iz zagreba, odvedi ga u ambulantu za ptice na veterinarskom fakultetu ili ih barem nazovi za mišljenje. poslat ću ti broj na pm.

annaaa
10.12.2009., 19:21
Molim pomoć, pošto nemam pristup internetu (osim nekoliko stranica)...
Možda se upustim u kupovinu papigice, rozakolis, sada za Božić, ako ne, najkasnije na proljeće. Nju si moj muž želi već godinama, a ja ne znam ništa o njoj. Imam više iskustva s dlakavim ljubimcima (kunići, zamorci...)

Dakle, molim preporuku gdje da je kupim, da li ima neki uzgajivač, ne bih voljela kupiti bolesnu ptičurku, na što da obratim pozornost kada je kupujem?

Koliki kavez joj je potreban? (Sklona sam kupovati velike gajbe da životinjicama bude čim ugodnije, ali ipak da ne pretjeram).

Na kakvom mjestu je najbolje držati kavez? Na kojoj temperaturi ljeti? zimi? Koliko svjetlosti? Da li su osjetljive na promjene temperature? Mi zimi ne grijemo stan, termostat ostavimo na 15-16, je li to premalo?

Nekad davno sam imala nimfu i sjećam se da sam jo preko noći pokrivala kavez. Zašto? Podsjetite me. Je li se to još uvijek prakticira?

Btw, imam zamorčicu i dvoje male djece (3 i 4 god.), ako je to nekakva prednost ili mana, recite.

ako imaš pristup ovoj stranici, sve ti piše http://www.papigice.net/ imaš i na njihovom forumu puno korisnih savjeta.

rozakolisi, ko i sve papige, vole bit u društvu svoje vrste, ali ako ste puno doma, nije nužno. njihovo glasanje je specifično i mnoge ljude smeta jer je vrlo glasno. zdrava ptica ima sjajne crne oči, lijepo čisto perje, ne smije bit pognuta, našušurena ili imat prljavu guzu, i trebala bi bit živahna.

kavez bi trebao bit četvrtast sa dvije strane vodoravnih rešetki radi lakšeg penjanja. minimum za jednu pticu te veličine je 40cm u dvije dimenzije. naravno, što veće to bolje, ali treba paziti na razmak među rešetkama, mislim da ne bi smio bit već od 1,5cm al nisam sad ziher. prečke i igračke bi trebale bi drvene i od prirodnih materijala, radi trošenja kanđica.

temperatura koju si spomenula je minimalna na kojoj oni mogu biti, tako da mi se to čini malo prehladno. naravno, ima uzgajivača koji drže ptice vani i po zimi...ali bolje da je toplije. osjteljive su na promjene temperature ako su nagle i ne bi smjele bit na direktnom suncu. kavez je najbolje držati tamo gdje najviše boravite, i nikako ne u kuhinji jer im mogu smetati pare itd.

pokrivanje; netko pokriva neko ne. čitala sam da im to daje osjećaj sigurnosti, ali ovisi od ptice do ptice. mislim da je za njih praktičnije zbog kasnog gašenja svijetla, tv-a...

što se tiče djece...to nije nikakva zapreka ili nešto, ali zahtjeva više pozornosti (da ne otvore vratašca kad su prozori otvoreni, ili prozor kad je ptica vani, ili da ne lupaju po kavezu itd...). jedino što ptice dosta smetle, i kakaju po stanu, a kad se mitare perje je svuda. pa razmisli...

što se tiče uzgajivača, spomenula sam ga u nekom postu iznad.

bktr
11.12.2009., 06:59
Hvala na informacijama.

I samo ispravak jedne moje rečenice da ne mislite da smo čudaci; napisala sam da zimi ne grijemo stan, izostavila sam riječ "noću". Dakle, po noći ne grijemo, ali ako ćemo uzeti papigicu, budemo ostavljali termostat na 17-18. To bude dovoljno?

bktr
11.12.2009., 10:29
Evo, sad sam bila u Zoo Lory, rezervirala sam jednu bebu rozakolis.
Veli striček da je noćna temperatura od 16 stupnjeva u redu, da tako i oni imaju u dućanu.
Samo mi se gajbice čine skupe. 320 kn, a pola je manja nego koju sam kupila zamorcu, a ta je bila manje od 300 kn metar i pol na pol metra.
Možda da još negdje pogledam...

Jel netko zna gdje ima povoljnijih?

annaaa
11.12.2009., 19:23
pogledaj u pet centru, imaš na drvinju i u heinzelovoj. mislim da imaju i kataloge pa možeš naručiti ako ti se neki svidi.

cvijetic
11.12.2009., 20:40
evo mene opet :( jedna od papiga koje su nedavno kupljene je izgleda bolesna :( danas navečer kao da teško diše, tj ispušta neke čudne zvukove, a jela je normalno i stolica joj je ok... i da sva se nakustrešila :(

da li bi bilo pametno stavit joj u vodu antibiotik koji sam dobila još prije od veterinara?

VirtualBaby
12.12.2009., 08:41
LJUDI MOLIM VAS POMOZITE!!!
KAKO DA ZNAM DA LI JE MOJA PAPIGA(TIGRICA)TRUDNA???????
Svi vaši savjeti su od pomoći!!!

:lol::rofl: Sa sigurnošću ti mogu reći da nije i da neće biti trudna. :kava:

annaaa
12.12.2009., 19:13
evo mene opet :( jedna od papiga koje su nedavno kupljene je izgleda bolesna :( danas navečer kao da teško diše, tj ispušta neke čudne zvukove, a jela je normalno i stolica joj je ok... i da sva se nakustrešila :(

da li bi bilo pametno stavit joj u vodu antibiotik koji sam dobila još prije od veterinara?

nikad nije dobro davati lijek na svoju ruku. odvedi ju kod veterinara koji se razumije u ptice. ja ti mogu preporučiti samo za zagreb...

cvijetic
12.12.2009., 20:39
nikad nije dobro davati lijek na svoju ruku. odvedi ju kod veterinara koji se razumije u ptice. ja ti mogu preporučiti samo za zagreb...

znam da nije dobro, moze preporuka za zagreb?
neznam stvarno, jede kolko tolko, al ti zvukovi mi srce paraju :( ako uopće preživi do ponedjeljka i vetrinara

annaaa
13.12.2009., 11:12
broj sam ti poslala na pm.

ono što za prvu ruku možeš napravit je da joj zakiseliš vodu, tj staviš kap dvije limuna u pojilicu (punu). ako hoće jesti češnjak, to bi isto bilo dobro jer on je prirodni antibiotik. pazi da ti je vlažnost zraka u stanu bar oko 60%. stavi mokar ručnik ili posudicu s vodom na radijator. možeš stavit i posudicu s kamilicom da isparava u blizini kaveza (dok su zatvoreni naravno, da ne bi upali).

Pali_andjeo
13.12.2009., 18:12
Gdje ima jeftinih krletki za srednje papige??

bktr
14.12.2009., 06:50
pogledaj u pet centru, imaš na drvinju i u heinzelovoj. mislim da imaju i kataloge pa možeš naručiti ako ti se neki svidi.

Bila sam u subotu, najjeftinija pogodna za rozakolis (deblje rešetke) je oko 500 kn. Ima po 350 kn, ali veli žena da su pretanke rešetke.
Tako da za sada ostajem na onoj prvoj u Zoo-Lory. Ta je marke Ferplast, 320 kn.

bktr
14.12.2009., 12:04
Kupila sam danas krletku dimenzije d45/š30/v47 preko prijatelja po veleprodajnoj cijeni od 160kn jer mi je trenutno to bila jedina prihvatljiva cijena. Bočne stranice imaju poprečne prečke.
Hoće li joj to biti dovoljno veliko?, ako uzmemo u obzir da je namjeravam što više puštati. Što se mene tiče, kad se pripitomi, može biti puštena cijelo vrijeme (od 15,30 do noći) kad smo doma. A ako ne radi gluposti može biti vani non-stop. Imala sam kunića koji je živio bez kaveza i cijeli stan je bio njegov jer se lijepo ponašao.
Ako se pokaže da je premalena, kupit ću prvom prilikom veću.

Gdje se mogu kupiti drvene prečke? Ili ih moram sama napraviti, ili je dovoljno dobra obična grančica od jabuke isl.?

annaaa
14.12.2009., 19:40
Gdje se mogu kupiti drvene prečke? Ili ih moram sama napraviti, ili je dovoljno dobra obična grančica od jabuke isl.?

Prečke bi trebale biti od prirodnih grana, ili barem drvene. Plastične treba izbjegavati. Idealno je da su različite debljine, te da nisu samo postavljene vodoravno, nego i pokoja ukoso.

Nokti se najbolje troše na prirodnim prečkama, razne debljine i ne preglatkima. Za prečke smijete koristiti grane svih voćki, vrbe, breze i lješnjaka, ali pazite da drvo nije špricano, te da je što dalje od prometnih mjesta!

Drva koja smijete koristiti se dijele na meka i tvrda. Za dijelove kaveza koji bi trebali dulje trajati, radije upotrijebite tvrda drva, a za grane koje nije problem ponekad zamijeniti uzmite meka drva. Grane se preporuča mijenjati barem jednom na godinu. Pazite da ih uberete što dalje od prometnih mjesta, da nisu špricane i tretirane kemijskim sredstvima, te ih dobro operite i izribajte pod vrućom vodom. Ako želite biti 100% sigurni da ste ubili sve nametnike, sve grane koje vam stanu u pećnicu, 10 do 20 minuta ispecite na 100°C, po mogućnosti u pećnici na vrući zrak (da ne izgore). Pogodna stabla su sljedeća:

Tvrda drva:
Javor -- Breza -- Bukva -- Hrast -- Lješnjak -- Brijest -- Jasen

Meka drva:
Vrba -- Kesten -- Jablan -- Lipa -- Voćke

to ti je sa one stranice za koju sam ti ostavila link, pa si malo pogledaj kad ćeš moć. inače, imaš za kupit drvene grane u pet centru.

osim prečkica bilobi dobro da ima i drvene, kartonske ili papirnate igračke. a možeš mu i snop tankih gračkica dat da gricka.

Ajujana
14.12.2009., 22:28
Gdje ima jeftinih krletki za srednje papige??

Imaš u Zoo zeba u Velikoj Gorici ako si blizu...

bktr
15.12.2009., 05:59
Hvala za link, ali nemam internet.

A krletka koju imam, je li dovoljno velika ili da mijenjam za veću?
Dimenzije su d45/š30/v47

annaaa
15.12.2009., 16:24
Hvala za link, ali nemam internet.

A krletka koju imam, je li dovoljno velika ili da mijenjam za veću?
Dimenzije su d45/š30/v47

to mi se čini ok za jednu ptičicu, posebno ako će bit dosta vani, ko što si rekla.

bktr
16.12.2009., 05:56
OK, onda ću je zadržati, pa ako s vremenom primjetim da joj je možda "knap", budem uzela veću. Jer su mi u jednom zoo centru rekli da je 40/50/50 dovoljno za par, valjda onda ova bude ok za jednu.

Za zamorca kupujem Prestige hranu, koju mi kao najbolju preporučaš za papigicu?
Je li joj potrebna ljuljačka?
Da li da joj ostavljam upaljen radio dok smo na poslu?

Sory ako gnjavim, ali nemam internet da pročitam sve informacije.

annaaa
16.12.2009., 09:23
pa prestige premium je jedna od najboljih na našem tržištu.
radio možeš ostavit tiho da svira, mnoge ptičice to vole, tj. ne vole tišinu.

ljuljačku ponudi svakako pa ćeš vidjet. znam da su tigrice lude za njima, a pretpostavljam onda i ovi malci. uzmi joj onu neku drvenu, te mi se čine stabilnijima od onih tankih plastičnih.

ja imam dvije (za svakog jedna) i svako malo su na njima, a spavanje na njima obavezno :cerek:

Nessaja
16.12.2009., 11:46
Savjeti i prijedlozi vlasnika papigica su dobro dosli i oko samog tretmana mog Kice. :cerek:
Zelim da ga usrecim i da mu budem sto bolji vlasnik... :)

Evo da se i ja pridružim, imam dvije tigrice i moje jako vole ugljen i trgat papir, pa im nekad znam zakvačit komadić papira (svakako paziti da rub papira nije oštar-potrgajte oštre rubove moji se vole penjat po njima a ako se ljudi mogu porezat onda se mogu i oni), izvana im znam donjet grančicu vrbe sa liščem to im je prava uživancija, metnem im grančicu u krletku i za dan-dva lišče bude pojedeno a grančica izgrižena :rofl:

Prečke bi trebale biti od prirodnih grana, ili barem drvene. Plastične treba izbjegavati. Idealno je da su različite debljine, te da nisu samo postavljene vodoravno, nego i pokoja ukoso.

Pametno zboriš, još samo da nadodam definitivno kupujte ili još bolje ono što sam ja napravila odrežite negdje vani (naravno pazite da to nije blizu ceste i da drvo nije bolesno ili špricano) drvene prečke pomogućnosti što deblje tako da kad ptica stane na nju da joj nokti budu na toj prečki jer će te na taj naćin izbječi rezanje noktiju tj. nokti će sami prirodno "popucati/izbrusiti se" dok na plastičnim prečkama ima rupa na donjoj strani pa nokti uredno uđu unutra i na taj naćin se sprijećava "pucanje/brušenje" noktiju pa onda vi morate mučiti jadno živinče :rofl: neke čak i nemaju rupu ali su tanke, u svakom slućaju jedna od mojih tica je puno starija i nekoliko god je bila na plastičnima i sad ima problema sa nogicama :tuzni: (a jbg nisam znala ni interneta imala pa da se raspametim al sad je ok trudim se da joj što više olakšam ima već 9 god i još se dobro drži :D)
Ako sami radite prečke, nabavite one malo grbavije, moje tice vole stajat na tim grbama baš ih vole :ne zna: ako skidate koru malo pošmirglajte drvo da se ne našpranje ako drvo ima neku rupu slobodno ostavite postati će još veća i zabavnja :rofl:

Nessaja
16.12.2009., 11:56
Još da pitam da li netko zna gdje u Zg ima za kupit pijesak bez onih umjetnih mirisa tipa ocean, prašuma i te zvizdarije :mad: to čak i meni smrdi i ko zna kakvih otrova ima unutra i moje tice neće ni blizu tome, i hrana bez onih glupih obojanih mrvica ni to neće jesti ne zamjeram im nebi ni ja al bila je kriza pa sam im morala to kupit :( ne znam jeste li primijetili ali ta hrana smrdi za razliku od prirodne hrane koja fino miriši po sjemenkama.

annaaa
16.12.2009., 13:51
Evo da se i ja pridružim, imam dvije tigrice i moje jako vole ugljen

kako to misliš - ugljen?!

koru je bolje ostavit (posebno kad je suha, onda nema ni eventualnih sokova koji bi mogli naškoditi) jer ih oni jako vole guliti. nadam se da te grane koje doneseš opereš? moglo bi bit opasno ako ostane negdje izmet divljih ptica, makar ga ti ne vidila, ne znači da nije bilo u doticaju.

za pijesak ti ne mogu pomoć, jer ga ne koristim. puno mi je praktičnije stavit bijeli papir (šmir).

što se tiče hrane, jedna od boljih je prestige premium pa probaj s njom. ja ne kupujem ništa od hrane u hrv nego organsku hranu u sloveniji zbog zdravstvenih problema mužjaka, i ta nema ništa od toga umjetnog, već i sušeno cvijeće i biljčice i svašta. super je.

ptičici koja ima problema s nogama možeš olakšati mažući aloe verom 2,3 puta tjedno. sjećam se jedne koja je imala žuljeve pa su joj mazali kantarionovim uljem, ali to ti mogu još provjerit kasnije. puno joj je pomoglo. isto tako možeš joj složit balkončić od kartona ili stavit čak i krpicu neku mekanu pamučnu na njega. jer, u takvim slučajevima im je puno lakše stajat na ravnom. :)

Nessaja
16.12.2009., 14:36
bok annaaa

hvala na savjetima sve sam već isprobala aloe veru i ulje i još nek stvari od veterinara i svako je pomoglo na svoj naćin, ćak sam mu napravila "gnijezdo" ali nije htio ući u njega :rofl: sad je dobro

Imaš za kupit grubo mrvljeni ugljen u malim vrečicama, isto kao i one jod perle i perle za mitarenje itd. imaš toga u svakom dučanu to ti dođe slično kao pijesak čitala sam negdje da to jedu u prirodi, to moje tice vole trusit da ih vidiš poslje :lol: imaju crni kljun, i kad ga nema stalno vise nad tom posudom, baš se vidi da im to paše.

Grane naravno perem i to dobro svjesna sam vanjskih ptica, bolesti, kukaca i jako pazim od kuda ih uzimam, naravno bolje je ostaviti koru, jednom sam imala lucky bambi dok ga tica nije skužila i potrgala mala štetočina :rofl: onda sam joj ostatak metnula u krletku da se igra dok nije vani i za tjedan dana ga više nije bilo, nije ga pojela nego potrgala i baš je bila sretna :D toliko da se zna i bambi može poslužit :)

Kaj se tiće pijeska... i ja mećem papir obićan bijeli ali i pijesak, a treba i za jesti, a može li se naručiti ta hrana koju ti kupuješ, i kako? Ja im dajem puno sviježeg voća, povrća i zacinskog bilja to obožavaju.

annaaa
16.12.2009., 15:26
ugljen nemoj davat osim kad je potreba - jer apsorbira na sebe ne samo štetne tvari nego i korisne, neselektivan je pa može ako se češće daje napraviti više štete nego koristi jer upija i vitamine i minerale. on je dobar ako misliš da su pojeli nešto što baš nije preporučljivo ili ako ih muče crijeva. ni mi ljudi ga ne uzimamo nego kad imamo probavne probleme, i isto kraće razdoblje iz spomenutog razloga. u prirodi im to dođe u organizam iz zemlje, kad jedu pa usput i pokupe nešto.

umjesto pijeska (a i ugljena) imaš za kupiti baš minerale, slično izgledaju ko pjesak i to im može bit dostupno cijelo vrijeme. nije preporučljivo jedino kad su bolesni jer se znaju prejesti toga pa se mora maknut.

tu hranu nije moguće naručiti, probala sam. a pitala sam i ove u pet centru da naruče, pa su rekli da jedino ako će bit interesa, ali ništa od toga.

ja idem po to u ptuj ili maribor, kako kad. evo njihova stranica ako te zanima, ima svačega http://www.jr-farm.de

Nessaja
16.12.2009., 21:37
wow ovo za ugljen prvi glas, a dobro nedam ja toga tako puno. Ipak pripazit ću. Hvala

little nikky
22.12.2009., 19:43
Ima ko da je mješao vrste u istoj krletki?

bktr
23.12.2009., 06:35
Stigla je moja ptičica, roza kolis.
Prvi dan je već jela, pila, ljulja se stalno, viče.
Malo sam se pribojavala njenih zvukova koje su tu neki opisivali kao "užasne i nepodnošljive" no ne kužim, pa glasa se kao i svaka ptica, baš mi je simpatična.
Eto, za sada je ostavljamo na miru, a nakon 3 dana krećemo na pripitomljavanje.

little nikky
25.12.2009., 00:37
Malo sam se pribojavala njenih zvukova koje su tu neki opisivali kao "užasne i nepodnošljive" no ne kužim, pa glasa se kao i svaka ptica, baš mi je simpatična.

Ja kad god dolazila u pet shopove, to su bili strašni zvukovi, i glava me odma boljela :ne zna::rofl::rofl:... možda jer ih je puno bilo al :eek: :lol:

book
25.12.2009., 14:55
HELP

Ja imam jednu mušku papigu koja se zove Riki...kupili smo ga dosta staroga...kada ga hoću pomaziti on me počne gristi i neda mi da ga dodirnem...kada mu stavim voće u kavez ili probam mu dati iz ruke,bježi...čak i kada ga hoću staviti na stol uvijek mi odleti.Ne želi ništa raditiii =(( ... Svi govore da tigrice vole slijetati i biti na glavi i ramenu al nema šanse da to moj učini...Jel problem to što je star,a dok je bio mlad nisu ga ništa naučili? Moja prijateljica ima isto tu vrstu papige i isto je muško..njena papiga zna govoriti,igrati se čačkalicom,jest kuhana jaja(i razno voće),maziti se,sjediti na glavi i ramenu itd...najrađe bi joj ukrala tu papigu...već godinu dana imam papigu i neželi uopće biti samnom...Što da napraviim???!?! Molim vas pomozitee !!!

Mostly_Harmless
26.12.2009., 02:25
Nisu sve ptice iste. Ja sam imao tigricu koja je mrzila biti na niskom, taj je samo sjedio po slikama. Isto se nije volio ni nositi na ramenu, ali ako bih mu došao dok je na slici onda je moglo i češkanje i sve. Dao se nosati na prstu (ja sam ga još zezao tako da sam radio "valove" i nije odlijetao) ali ga se nije moglo spustiti na stol ni pod razno (prenizak mu je bio stol i gotovo).

Inače što se tiče maženja, treba biti uporan i treba ugoditi ptici (= češkanje, bude on brzo skužio kako je to fino).

sara1908
26.12.2009., 09:19
pozz. ovako, trebala bi mali savjet. dobila sam 2 tigrice (mužjaka i ženku) stare oko 5 tjedna. prije su bili jako plašljivi a sada su se počeli pripitomljavati. Mislim da je vrijeme da ih počnem puštati da lete po sobi... kako da to izvedem prvi puta? da u krletku gurnem ruku ili?? unaprijed hvala :)

Mostly_Harmless
26.12.2009., 12:24
pozz. ovako, trebala bi mali savjet. dobila sam 2 tigrice (mužjaka i ženku) stare oko 5 tjedna. prije su bili jako plašljivi a sada su se počeli pripitomljavati. Mislim da je vrijeme da ih počnem puštati da lete po sobi... kako da to izvedem prvi puta? da u krletku gurnem ruku ili?? unaprijed hvala :)

http://www.forum.hr/showpost.php?p=17705583&postcount=18

Ne treba ih forsati, prvo moraju znati doći na prst itd. jer će inače biti stresa oko lovanja da ih se vrati nazad.

Pali_andjeo
28.12.2009., 00:54
Evo mene nazad papigoljupci. :D... Planiram si kupit novu papigu za 2-3 mjeseca, barabanda jednog :) Slike su dole,kak vam se sviđa? :cerek:

http://farm1.static.flickr.com/109/311035798_11c470ffb1.jpg

little nikky
02.01.2010., 15:16
Jel ima netko više vrsta papiga... ako da koje su to?

annaaa
04.01.2010., 19:51
vidim da ponavljaš pitanje...
najbolje ti je to pitat nekog uzgajivača koje vrste možeš miješati, ali obično se ne preporučuje. znam neke ljude koji imaju nimfe i tigrice i dobro se slažu, a druge koji imaju aleksandre i amazonce (nisu u istoj krletki i ne mogu bit puštani u isto vrijeme). i jedne koji imaju žakoa i aleksandra isto tako odvojeni i ne puštani zajedno. ako hoćeš mogu ti pitat jednog uzgajivača kojeg znam.

bktr
05.01.2010., 09:54
Moja rozakolis je luda, krvarim iz svakog prsta.
Rekao je uzgajivač; 3 dana je pustiti na miru, onda gurnuti ruku u kavez, uloviti je (ne odustati), maziti je i tako deset dana i onda bude pitoma.
I da je još beba, da ne može ona kljucnuti jako.
Prva dva tri dana kad smo je vadili smo bili do krvi iskljucani, onda je prestala i počela uživati u čohanju. 7. dan smo je pustili da leti, naučila je sama nazad u kavez, ali nakon što je dva dana osjetila slobodu leta, nema šanse više u ruke, opet kljuca, no sada je fakat ljuta, dok je držim u šaci, pokušva mahat krilima i tako jako me kljuca, jučer mi je probušila prste na 3-4 mjesta, sad imam krastice.

Jučer sam tek dobila internet i pročitala kako treba držati ruku u kavezu, svaki dan sve dok se ne prestanu bojati i same se popnu na ruku itd...

Pa se pitam, koga da slušam. Uzgajivač je rekao odmah je rukom izvaditi van, ali ona tako jako kljuca...

Da li će se ona i bez takvog pripitomljavanja s vremenom sama osmjeliti prići nam dok je vani, kad se navikne na prostor i kad skuži da smo mi stalni inventar u stanu i da joj ništa nećemo ili je baš moramo naučiti na ruku??
Što se nas tiče, može ona pola dana biti slobodna. Uživa prletavajući stan i možemo joj se približiti tijelom i glavom skroz blizu da ne odleti, ali nema šanse da sama dođe ili ne daj bože da približiš ruku prema njoj.

I kaj sad?
Sve ispočetka ili?

annaaa
05.01.2010., 11:04
ja se slažem s ovim što je napisano na linku koji je dao Mostly Harmles malo iznad na ovoj stranici.

mnogi uzgajivači preferiraju sve na silu, hvatanje itd. meni je to grozno. meni je jedan rekao kad sam se požalila da ne mogu naučit papigu da jede iz hranilice (one zatvorene) da ju uhvatim i stavim joj glavu unutra :rolleyes: i tako svaki put pa će se ona naučit. da, baš. rekla sam mu da nije normalan i nikad nisam otišla do njega više.

mislim da će te morati sve ispočekta, hvatanje ptica se maksimalno izbjegava, ne vole to (ko što vidiš) i narušava se povjerenje. mislim da će vam trebati i nešto više vremena sad ali sve se da ispravit. sve treba polako, gradit odnos povjerenja, mamiti ih i hraniti omiljenom hranonm iz ruke, tako će se najlakše naučiti. puno pričanja itd.

ona će možda s vremenom i slijetati na vaše glave ili ramena, ali joj se nećete moći približiti rukom, posebno jer ste ju s istom hvatali.

seamless
05.01.2010., 18:24
ah, ne mora bit da mu je nešto, ali da, kad se ptica tako naglo umiri, može biti. ako si iz zagreba, odvedi ga u ambulantu za ptice na veterinarskom fakultetu ili ih barem nazovi za mišljenje. poslat ću ti broj na pm.

hvala, ali nisam iz zagraba. no, to je ipak bila prolazna faza. u medjuvremenu se naš Miki lijepo pripitomio, lijepo smo se družili, igrao se sa olovkama, skakao po cvijeću, stolu, po nama, grickao nam naušnice (kao i sve što se sjaji, pitam se da možda nije ipak - svraka :mig:

no, danas se čudno ponaša. počeo nas je gristi i to ozbiljno :( onako baš divljački :eek:

prije toga se dao maziti, čak je okretao glavicu na drugu stranu da ga bolje pomazimo, a sad ovako. :(

što mu je? :ne zna:

seamless
05.01.2010., 18:42
Naprotiv, jako su mi drage ali ta dernjava je nemoguća nekad. Evo, kad je moja cura išla sa nimfom u tramvaj, vozili smo se 15 min i više nikad, možeš si zamislit kaj je radila nimfica :rolleyes::o

A u čemu ste je nosili?
Krletci ili nečem drugom?

Pali_andjeo
05.01.2010., 18:56
A u čemu ste je nosili?
Krletci ili nečem drugom?

Da, ali jako se bojala valjda kaj ja znam :ne zna:... ali fakat imaju prodoran zvuk :rofl:

zvonahr
06.01.2010., 08:50
Eto vidim ima puno upita vezi ovih dražesnih stvorenja.Prije sam ih više imao kao kućne ljubimce i danas su,ali krenio sam i u uzgoj istih.Imao sam nimfu uginula je od starosti imala je 19god,uspjela tako vjerno kopirati moj fičuk kada dozivam golubove da ni moji ukučani nisu mogli razlikovati mene i nju.Čak je nekoliko puta nemjerno ili nemamjerno i golubove spustila na zemlju,jer mislili su da sam ih ja zvao.Nije bila nešto previše ,, pitoma ,, nije voljela da se je dira.izlazila je i ulazila sama u krletku i van.Ono prošetala se i vratila nazad,obožavala je pse i mačke.Kada ih je vidjela da su blizu nje onda bi se raspjevala iz sveg glasa.Zadnje 2-3godine njenog života kada je novi ženski ( supruga ) član došao u kuću, onda se nimfa njoj jako brzo privikla i kada god bi bila vani bila bi kod nje.Čak i nepossredno pred uginuče provodila je svako slobodno vrijeme kod nje na ramenu.Imao sam u uzgoju rozenkolise zelene i žute,jako lude ptice i grizu ko lude.Izdvojio sam jednu mladu pticu iz gnjezda i donjeo je u kuću da se pripitomljava i pokuša zamjeniti uginuli nimfu.Normalno pustio sam ptici na izbor kada i hoče li van,vrata krletke su bila otvorena.dosta je bila jako dugo nepovjerljiva,čak se bojala kada se hrana sipala u hranilicu.Da neduljim jednostavno ptica nije bila za kućnog ljubimca,kasnije je ona bila toliko ratoborna da nisi smio rukom doči blizu nje a kamoli je uzeti.Sa druge strane iz istog legla sam poklonio jednu jedinku i bile su nebo i zemlje,Trenutno imam Rozele u uzgoju, a od ljubimca malu tigricu koja je nastradala od zime

Dita von Luna
06.01.2010., 12:18
Eto vidim ima puno upita vezi ovih dražesnih stvorenja.Prije sam ih više imao kao kućne ljubimce i danas su,ali krenio sam i u uzgoj istih.Imao sam nimfu uginula je od starosti imala je 19god,uspjela tako vjerno kopirati moj fičuk kada dozivam golubove da ni moji ukučani nisu mogli razlikovati mene i nju.Čak je nekoliko puta nemjerno ili nemamjerno i golubove spustila na zemlju,jer mislili su da sam ih ja zvao.Nije bila nešto previše ,, pitoma ,, nije voljela da se je dira.izlazila je i ulazila sama u krletku i van.Ono prošetala se i vratila nazad,obožavala je pse i mačke.Kada ih je vidjela da su blizu nje onda bi se raspjevala iz sveg glasa.Zadnje 2-3godine njenog života kada je novi ženski ( supruga ) član došao u kuću, onda se nimfa njoj jako brzo privikla i kada god bi bila vani bila bi kod nje.Čak i nepossredno pred uginuče provodila je svako slobodno vrijeme kod nje na ramenu.Imao sam u uzgoju rozenkolise zelene i žute,jako lude ptice i grizu ko lude.Izdvojio sam jednu mladu pticu iz gnjezda i donjeo je u kuću da se pripitomljava i pokuša zamjeniti uginuli nimfu.Normalno pustio sam ptici na izbor kada i hoče li van,vrata krletke su bila otvorena.dosta je bila jako dugo nepovjerljiva,čak se bojala kada se hrana sipala u hranilicu.Da neduljim jednostavno ptica nije bila za kućnog ljubimca,kasnije je ona bila toliko ratoborna da nisi smio rukom doči blizu nje a kamoli je uzeti.Sa druge strane iz istog legla sam poklonio jednu jedinku i bile su nebo i zemlje,Trenutno imam Rozele u uzgoju, a od ljubimca malu tigricu koja je nastradala od zime

Imaš privatnu poruku :mig:

annaaa
07.01.2010., 09:44
hvala, ali nisam iz zagraba. no, to je ipak bila prolazna faza. u medjuvremenu se naš Miki lijepo pripitomio, lijepo smo se družili, igrao se sa olovkama, skakao po cvijeću, stolu, po nama, grickao nam naušnice (kao i sve što se sjaji, pitam se da možda nije ipak - svraka :mig:

no, danas se čudno ponaša. počeo nas je gristi i to ozbiljno :( onako baš divljački :eek:

prije toga se dao maziti, čak je okretao glavicu na drugu stranu da ga bolje pomazimo, a sad ovako. :(

što mu je? :ne zna:

koliko je star?

ovako po opisu, rekla bih da je došao u pubertet!
moj je isto bio takav mazan i sve, i najedanput se više nije dao maziti, niti nikad poslije, ali mi da da ga ljubim po buši :cerek: ali i tu se treba potrudit.

Corduroy
07.01.2010., 11:50
Imao sam nimfu uginula je od starosti imala je 19god,

Devetnaest? Moja po nekoj procjeni ima i više, a još si umišlja da je orao. No ne mogu biti 100% siguran jer joj nisam prvi vlasnik.
Što se tiče pjevanja, po noći kad sve utihne čujem:
Time is on my side, yes it is
Tiiiime.....

Pali_andjeo
08.01.2010., 00:39
Evo ja kupujem rozelu sad, slike će doć uskoro :cerek:

Vilibald
08.01.2010., 17:14
Evo mene nazad papigoljupci. :D... Planiram si kupit novu papigu za 2-3 mjeseca, barabanda jednog :) Slike su dole,kak vam se sviđa? :cerek:

http://farm1.static.flickr.com/109/311035798_11c470ffb1.jpg

a kaj s ovom?

Evo ja kupujem rozelu sad, slike će doć uskoro :cerek:

:confused:
otvaraš zoo shop? :rofl:

Pali_andjeo
08.01.2010., 19:23
a kaj s ovom?
:confused:
otvaraš zoo shop? :rofl:

Pa uskoro i budem imao zoo shop čini mi se :rofl::rofl:

Ma oni su malo preveliki zasad a i skuplji su :ne zna:.. A što fali rozeli, ona nije lijepa možda? :cerek:

http://www.dpexpert.com.au/archives/images/Rosella-small.jpg

seamless
14.01.2010., 07:09
ja prijavljujem da je naš Miki progovorio :)

zna reći: Miki, dođi, dođi, Mikice :)

kao i: Upomoć, Miki gladan :)

: ponosna: :)

Vilibald
14.01.2010., 11:51
ja prijavljujem da je naš Miki progovorio :)

zna reći: Miki, dođi, dođi, Mikice :)

kao i: Upomoć, Miki gladan :)

: ponosna: :)

:rofl:

sad sam zaboravila ko je miki, koja vrsta?

seamless
14.01.2010., 12:26
:rofl:

sad sam zaboravila ko je miki, koja vrsta?

Miki je mala plava tigrica :)

zna još i reći: Ajde uči, uči, uči. :)

Prije smo imali isto tigricu, ali zelenu (ne znam ima li to kakve veze), taj je znao cijele rečenice:

Jaoooo, što sam zgodan, vidi me vidi.
Idi kući dosado jedna.
Šta buuljiš gade mali?
Oš se tuć',a?
Oš kaaaavu?

i svašta još.

Corduroy
14.01.2010., 13:44
:eek:

zna još i reći: Ajde uči, uči, uči.

Taj kod mene ne bi dugo poživio :zubo:

horton_444
17.01.2010., 13:26
Dobila sam papigu prije mjesec dana alexandra malog,vec ima 6 mjeseci,a prije toga je živio mjesec dana s pticama,nakon sto se odvojio od majke... Jos se boji kad mu pridem i kada ga uzmem odma bjezi iz ruke i leti po cijelome stanu....:ne zna: ne znam na koji ga nacin pripitomiti... Pomotit mi... :confused:

sokre10
18.01.2010., 12:16
Dobila sam papigu prije mjesec dana alexandra malog,vec ima 6 mjeseci,a prije toga je živio mjesec dana s pticama,nakon sto se odvojio od majke... Jos se boji kad mu pridem i kada ga uzmem odma bjezi iz ruke i leti po cijelome stanu....:ne zna: ne znam na koji ga nacin pripitomiti... Pomotit mi... :confused:

Evo ti jedna zanimljiva stranica na kojoj ces moci sve saznati kako pripitomiti novog ljubimca :)

http://www.papigice.net/

annaaa
18.01.2010., 18:03
Evo ti jedna zanimljiva stranica na kojoj ces moci sve saznati kako pripitomiti novog ljubimca :)

http://www.papigice.net/

:s
ajde fala bogu da nisam jedina koja non stop ostavlja link :D

i, horton444, odi i na forum na tom portalu, imaš dosta ljudi koji imaju alexandre pa ti mogu dat korisne savjete.

horton_444
18.01.2010., 21:41
hvala...sve sam ti ja to procitala... Ali kad je ful plasljiva ptica,kad padne mrak ne mozes ga opce uloviti... Tek kada padne svijetlo... Uzas... :ne zna:

Pali_andjeo
18.01.2010., 23:32

Aleksandri su posebne papige, ja imam jednu žensku aleksandru stara skoro pa godinu, žute boje, maza je i totalno pitoma, najbolja ptica koju sam ikad imao :)....budi strpljiv i daj mu iz ruke bar i hranu i sve će biti ok. :mig:

annaaa
19.01.2010., 08:46
hvala...sve sam ti ja to procitala... Ali kad je ful plasljiva ptica,kad padne mrak ne mozes ga opce uloviti... Tek kada padne svijetlo... Uzas... :ne zna:

a zašto bi ga opće lovila??
pretpostavljam da se zna vratit u krletku, a otići će kad ogladni. znam da su neki puštali papige čak i da prenoći negdje vani a ujutro bi one obavezno ušle jesti. izbjegavaj hvatanje, to jako narušava povjerenje jer sve ptice to mrze. a ostalo, jednostavno strpljenja, nuđenja hrane, puno priče...ako ti neće na ruku, za početak ga nauči da stane na neki štap (kuhaču ili granu). e da, sjećam se da se tamo spominje neki clicker training, pa možda da pokušaš s tim. ne znam točno o čemu se radi, jer je za velike papige (ja imam male pa se nisam nikad previše interesirala).

horton_444
19.01.2010., 21:35
hvala ti... Treba s njima puno raditi barem 2 sata dnevno... Poceo je jesti iz ruke,i to je pozitivno... I ja sam prije imala malu papigu nimfu,pa sam se sad odlucila za alexandre prelijepi su mi...

ne znam ni ja o cemu se radi u tom trenirgu,ali trebam istrazit...

Pali_andjeo
19.01.2010., 21:47
Da, posebno su lijepi i gradiciozni :)... joj nimfe, ja bi baš htio imat jednu ali kad se deru ko lude :(... i aleksandri se deru,ali posebniji su :D...nimfe su super isto, maze i privržene, ali moj aleksandar je isto meni jako privržen, mene više voli od drugih ljudi, baš je ko pas mali :D

annaaa
19.01.2010., 22:18
hvala ti... Treba s njima puno raditi barem 2 sata dnevno... Poceo je jesti iz ruke,i to je pozitivno... I ja sam prije imala malu papigu nimfu,pa sam se sad odlucila za alexandre prelijepi su mi...

ne znam ni ja o cemu se radi u tom trenirgu,ali trebam istrazit...

evo, imaš tu zanimljive teme, između ostalog i taj trening http://www.papigice.net/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=14&id=14&Itemid=70 sretno :)

horton_444
21.01.2010., 08:46
Da sto s tice nimfa full s deru,ovaj moj je obozavao pjevati ali to je bilo a ti probije uši,a dok je bio u male neakinje nimfi je dvaput mačka skocila na kavez:(...Alexandar za sad samo malo pijuče nije jos dovoljno pripitomljen treba raditi s njim masu...jer je mjesec dana zivio s pticama svoje vrste...:) nadam s da ce biti super...

kaos84
25.01.2010., 20:15
bok ljudi mene brine moja papigica, stara je par godina vrsta je personata, problem je u tome što si ona neprestano grize vrat i oko vrata je sva ocerupana, trazila sam okolo po netu i nis nisam nasla pa me zanima jel netko zna sto bi to moglo biti ili je imao slicna iskustva sa svojim papigama hvala

annaaa
26.01.2010., 10:46
bok ljudi mene brine moja papigica, stara je par godina vrsta je personata, problem je u tome što si ona neprestano grize vrat i oko vrata je sva ocerupana, trazila sam okolo po netu i nis nisam nasla pa me zanima jel netko zna sto bi to moglo biti ili je imao slicna iskustva sa svojim papigama hvala

može bit stvarno svašta; ako je nedostatak vitamina u pitanju, moguće da ju koža svrbi, tako da; obavezno što više voća i povrća te vitamine u vodu. može biti, ako se puši u toj prostoriji da ju smeta miris na perju pa ga čupa. isto vrijedi i za mirisne svijeće ili mirise one što idu u struju. isto tako, nedovoljno sna (ptice spavaju i 12 sati). može bit i depresija pa bi joj bilo dobro nabavit društvo iste vrste. možda da joj češće ponudiš kupanje ili prskanje da se koža vlaži. a možda su i tekuti. to možeš lako provjeriti stavljanjem preko noći bijele krpe na kavez, i ujutro pogledaj, ako vidiš crno-crvene točkice onda je to u pitanju.

inače, kad im raste perje to ih svrbi. ako joj je u nekom periodu nešto smetalo na tom perju na vratu i tada je počupala, može biti i da se "navukla" i trebalo bi ponuditi (ne samo u tom slučaju nego i inače), puno zabave, prirodnih igračaka od drva, papirića, nešto što može uništavati (ne plastične).

u svakom slučaju, pregled ili savjet od veterinara koji se kuži u ptice bi dobro došao. imaš u zagrebu ambulantu za ptice na veterinarskom faksu pa ih u svakom slučaju možeš nazvati za savjet, iako bi bilo najbolje pticu dovesti na pregled, da mogu pogledati kožu i stanje perja.

bud:)ala
26.01.2010., 11:13
www.pet-centar.hr/content/view/1049/70/ tu ti ima sve kako pripitomiti papigu tigricu!!!!!!sretno

Nessaja
26.01.2010., 12:58
Ovo s podrezivanjem perja mi je tako odbojno, isto kao i ono hvatanje :mad: to se ne radi!!!

annaaa
26.01.2010., 13:40
Ovo s podrezivanjem perja mi je tako odbojno, isto kao i ono hvatanje :mad: to se ne radi!!!

da, meni isto :flop: to mi je sakaćenje.
nisam nikad čula da se to radi tigricama, obično se primjenjuje kod velikih papiga. tigrice je stvarno lako pripitomit uz malo truda i strpljenja, jako su znatiželjne i proždrljive i lako ih se podmiti :cerek: isto tako, imaju slabiji kljun pa nije problem pretrpit u tom procesu i koji ugriz.

Pali_andjeo
27.01.2010., 23:19
Podrezivat krila nije tako loše, ima tu puno razloga i ZA i Protiv :ne zna:

seamless
28.01.2010., 18:59
prijavljujem da Miki zna još reći i : Idi spavat! :mig:

do sada ukupno zna reći: Šta je biiiiiiiiiiiiiiiilo? Upomoć, Miki gladan! Ajde, uči, uči, uči. Miki, dođi, dođi, dođi.

s tim da povremeno zna pomiješat i od svega sastvit rečenicu, pa ispadne i: Upomoć, dođi, Miki gladan. Šta je biiilo, uči, uči.

obožava se kupati. kad peremo ruke, doleti, sleti u umivaonik i protrčava ispod mlaza vode (naravno tople i naravno, smanjimo mlaz).

jedino je problem kad treba ići spavati. nikako ne želi u kućicu (tako je i načio ono: Idi spavat :mig:. onda ga nagovaramo, moljakamo, prijetimo, umiljavamo se jer ako ne ode u kućicu, a ugasimo svjetlo, uplaši se pa počne letjeti po sobi i moramo ga spašavati. onda se šverca pa nam spava u krevetu. zavuče se pod vrat (samo mom djetetu jer nju najviše voli) i ne da se od tamo.

uglavnom, baš nas razveseljuje :)

Pali_andjeo
28.01.2010., 22:28
prijavljujem da Miki zna još reći i : Idi spavat! :mig:

do sada ukupno zna reći: Šta je biiiiiiiiiiiiiiiilo? Upomoć, Miki gladan! Ajde, uči, uči, uči. Miki, dođi, dođi, dođi.

s tim da povremeno zna pomiješat i od svega sastvit rečenicu, pa ispadne i: Upomoć, dođi, Miki gladan. Šta je biiilo, uči, uči.

obožava se kupati. kad peremo ruke, doleti, sleti u umivaonik i protrčava ispod mlaza vode (naravno tople i naravno, smanjimo mlaz).

jedino je problem kad treba ići spavati. nikako ne želi u kućicu (tako je i načio ono: Idi spavat :mig:. onda ga nagovaramo, moljakamo, prijetimo, umiljavamo se jer ako ne ode u kućicu, a ugasimo svjetlo, uplaši se pa počne letjeti po sobi i moramo ga spašavati. onda se šverca pa nam spava u krevetu. zavuče se pod vrat (samo mom djetetu jer nju najviše voli) i ne da se od tamo.

uglavnom, baš nas razveseljuje :)

Eh, moj još neće van iz krletke :(... budemo ga sutra mi natjerali :rofl:

Mel0
30.01.2010., 13:02
Stvarno nevidim razloga da ptica uvijek mora spavati u krletci, moje ptice često prenoće u sobi, pa čak i smenom u krevetu, malo posteljina bude umeljana, ja promijenim, sretne ptice-sretan ja, tako da, nema razloga siliti pticu da se vrati u kavez, ona bira ono što ona hoće, al opet, kad-tad ce se vratiti u kavez :top:

Nessaja
05.02.2010., 12:04
http://i47.tinypic.com/33yqtll.jpghttp://i46.tinypic.com/2cdfkif.jpg:cerek:

Ajujana
05.02.2010., 18:10

Ima nešto kod papiga što se naziva automutilacija. Imala sam ja ženku rozakolisa koja si je očerupala perje oko vrata, prsa i dio trbuha. Zapravo se radilo kod moje o seksualnoj frustraciji.

Vilibald
07.02.2010., 23:45
http://i46.tinypic.com/2cdfkif.jpg:cerek:

slatki su u šetnji :rofl::cerek:

seamless
22.02.2010., 08:42
moram (opet) pohvaliti našeg Mikija :mig:

sjedi naša baka za stolom i čita knjiga, a Miki skakuće po stolu, pomalo gricka knjigu i ponavlja: Miki dobrica, Miki dobrica! Baka kaže: Ma kakav dobrica, nisi ti dobrica, grizeš knjigu, a sto puta sam ti rekla da se to ne smije! A Miki na to veli: Šuti više dosado jedna! :rofl:

Nessaja
15.04.2010., 20:57
Bok ljudi... evo jedna tužna vijest moj Kiki je u vječnom lovištu.
Već je dugo bio bolestan i podjednako mi je teško i lakše što je uginuo
Čekao je dok nisam došla doma i uginuo mi na ruci brzo, mirno i tiho :(

HappyWorm
19.04.2010., 12:52
Imala bih jedno pitanje, nije vezano uz papige nego uz ptice zebice (nisam pronašla posebnu temu)...Imam 2 ptičice i zanima me da li ih mogu prevesti autom, negdje oko 4 h vožnje, da li bi im to bilo naporno ili?:ne zna:što mi preporučujete? Za papige bi onda trebalo vrijediti isto... hvala.

Što se tiče puštanja iz krletke, ja svoje puštam svaka 2-3 dana po stanu i uđu same kad ogladne, forsiranjem se samo može uznemiriti ptice pa nikad neće ući.

Nessaja
26.04.2010., 11:27
Imala bih jedno pitanje, nije vezano uz papige nego uz ptice zebice (nisam pronašla posebnu temu)...Imam 2 ptičice i zanima me da li ih mogu prevesti autom, negdje oko 4 h vožnje, da li bi im to bilo naporno ili?:ne zna:što mi preporučujete? Za papige bi onda trebalo vrijediti isto... hvala.

Ja sam svoju vozila nekoliko puta autom, većinom su ta putovanja bila po sat sat i pol i nikad nisam imala nikakvih problema, papiga je bila skroz normalna čak se i raspjevao. Jednom sam ga čak i tramvajem vozila jer nisam imala auto. Neki poseban savjet nemam.

Light_Assassin
19.05.2010., 12:38
trebam hitno saznati kako i koliko papigi ošišati kanđe..imam dvije tigrice i jednoj su nokti toliko velike da se zapetljala..mene zanima kako da ih ošišam..s skarama za sisanje noktiju ? .. koliko..da ostavim nekoliko mm ili ? kako ce reagirat? . oce se preplasiti kad vidi skare? itd.. sve vezano za to ..po mogucnosti ako ima neki link di sve to pise..ja se ne razumijem u to 2% :ne zna:
MOLIM VAS STO HITNIJE :s

Ajujana
19.05.2010., 14:01
:facepalm:
Nemoj toliko paničariti, ako to ideš raditi prvi put, najbolje da odneseš vet-u ili pozovi nekoga tko je to već radio.
Problem ti je što kroz nokat papiga ide krvna žilica i ako je nokat taman ne vidi se i ako previše odrežeš prerezat češ ju i doći će do krvarenja.
Obično je dovoljno odrezati 1-2mm, ja svojima režem sa grickalicom.
http://www.acstiels.com/Articles/BasicCare/wing.h1.jpg

Evo jedna slika pa si malo prouči kako to izgleda. Ovo na slici označeno "quick" je ta krvna žilica na koju moraš paziti.

suzuki750
19.05.2010., 15:20
Koje boje su joj noktići? Moraš pazit da ne odcvikaš i tu krvnu žilicu koju Ajujana spominje.

Najbolje je kod veta, a ak vec ides sama, nek ju netko polako primi a ti joj odrezi noktice, ako su svjetli, vidjet ces di joj zilica zavrsava, i pored toga odcvikaš. Ako joj nisi dugo rezala noktice moguce da joj se zilica "produzila" znam da je tak kod štigleca, pa pretpostavljam da je kod papiga isto.

libera
19.05.2010., 16:43
najbolje je da je odvedeš kod veterinara za prvi put i da ti on pokaže kako i do kuda za drugi put kada ćeš to moći lakše i sama, ja sam mačku sama rezala nokte ali uvijek uz neki strah da ne odrežem previše,
razumijem tvoj strah :mig:

Herbion
19.05.2010., 22:14
MOLIM VAS STO HITNIJE :s

Sad je hitno, a nije bilo hitno dok si čekala da toliki izrastu? :D

Kao prvo, ne skraćuj kandže običnim škarama, ni grickalicama, jer su njihovi noktići okrugli, a ne plosnati kao naši i samo ćeš napraviti glupost ako ih odrežeš našim priborom za nokte jer bi se mogli zdrobiti.

Imaš škare za životinje, različitih veličina, kojima je ploha koja reže okrugla do ovalna, primjerena građi njihovih noktića.

Ako ne posjeduješ takve škare, odi kod veta. On će ti to napraviti za tren. :mig:

Veroonika
21.05.2010., 13:28
Evo danas je treći dan otkada je moja tigrica sa nama. Nosić joj je lagano svijetloplavi (no ne znam jel musko ili zensko), a po prugicama pretpostavljam da je jos mlada. Kupila sam je u Pet Centru, tamo mi nisu znali reći koliko je stara. Jasna mi je cijela priča oko adaptacije itd, međutim BRINE ME sto od prvog trenutka primjećujem zeleni proljev, tu i tamo bude koja crno-bijela kakica i to sljepljena za guzu. Jucer sam primjetila da joj kroz nosić izlaze i maleni mjehurići, no nakon nekog vremena je kao kihla i to je proslo, kasnije nisam isto primjetila. Ne znam moze li se to pripisati stresu zbog preseljenja kod nas ili je mozda bolesna. Gospođa u Pet Centru mi je rekla da su sve zdrave....Isto tako jučer sam ju tek prvi put vidjela da jede. Iz svoje hranilice niej izlazila dobrih 20 minuta, a za vodu nisam jos vidjela pije li uopće. Nadam se da DA dok nas nema (na poslu). Ima li netko takvih početničkih iskustva?!

Hvala.

PS: Inače prije nekoliko godina sam prvi puta kupila papigicu tigricu. Tada ptičice nisam dozivljivala kao "osobe" pa na početku mog suživota sa pticom nisam obračala pažnju na te detalje koji me sada brinu kod ove papigice sve dok nije progovorio. Znao je preko 50 riječi, ljubio se, igrao, ljutio...Prava osoba-dušica, moja velika ljubav...

Antonija (:
22.05.2010., 19:14
Imam pitanje.Ja imam mušku i žensku papigu(nimfe)
I htjela bih da imaju djecu.
Neznam ništa o tome.pa jer ako iko zna nek kaže.

bktr
02.06.2010., 12:25
Navodno je ženka, stara je cca 7 mj., kod mene je 5 mj. Bila je normalna do prije 2-3 tjedna. Otpočetka je puštena - ulazi i izlazi iz kaveza kad hoće. Na ruku se nikad nije naučila, boji je se i napada od prvog dana, inače je pitoma. Stalno nam je na glavi ili ramenu, znatiželjna je, uvijek dođe kad je neka akcija, voli provoditi vrijeme s nama i na nama... Zadnjih 2-3 tjedna je poludjela, jako je agresivna. Iz čista mira se zaletava na nas i grize, skoro do krvi. Problem je što imam malu djecu (3 i 4 god.) Curice su jedine koje su joj smjele pružat ruku a da ih ne grize, njih se jedino nije bojala. Sad ih napada iz čista mira, već par puta ih je jako ugrizla i naravno, djeca se sad boje. Počela sam se je i ja bojati jer doleti na mene i ugrize me ničim izazvana.
Još uvijek je puštam, ali ako ovako nastavi, bit će zatvorena u gajbi. To bi mi bilo žao jer ne volim tako držati životinje, ali što mi preostaje. Najviše mi je radi djece.
Kaj se događa s njom? Pubertet? Hoće li to proći? Sve simpatije koje je imala od nas polako prerastaju u ljutnju i neprijateljstvo. Što da radim? Da joj kupim partnera?

bud:)ala
03.06.2010., 16:28
Booook!!!!!!!!!!!!!Evo kupio sam papigu tigricu prije 3 mjeseca......Sve je bilo dobro dok je nisam pustio da poleti po dnevnom boravku.....tako ja gledam seriju i odjednom mi sine ideja da je vratim u krletku jer je puno puštena bila..........ali ja je nisam mogao uloviti dali ima neki nacin kako da ti papiga dode na prst ili odmah uleti u kavez........pomoć..........

Ajujana
13.06.2010., 15:33
E Kupila sam je u Pet Centru, tamo mi nisu znali reći koliko je stara. Jasna mi je cijela priča oko adaptacije itd, međutim BRINE ME sto od prvog trenutka primjećujem zeleni proljev, tu i tamo bude koja crno-bijela kakica i to sljepljena za guzu.

Dosta ljudi ima loše iskustvo sa Pet centrom, a imala sam i ja jednom, a vezano je uz to da znaju prodati bolesnu životinju. Bilo bi najbolje odmah posjetiti veterinara jer proljev nije dobar znak a još ako ima i iscjedak iz nosa bolje je što prije to početi liječiti.

Kaj se događa s njom? Pubertet? Hoće li to proći? Sve simpatije koje je imala od nas polako prerastaju u ljutnju i neprijateljstvo. Što da radim? Da joj kupim partnera?
Dobro je poznato da ženke rozakolisa znaju biti agresivne jer vole dominirati, takve su prirode, nisam baš sigurna da se to može nekako riješiti :confused:

Booook!!!!!!!!!!!!!Evo kupio sam papigu tigricu prije 3 mjeseca......Sve je bilo dobro dok je nisam pustio da poleti po dnevnom boravku.....tako ja gledam seriju i odjednom mi sine ideja da je vratim u krletku jer je puno puštena bila..........ali ja je nisam mogao uloviti dali ima neki nacin kako da ti papiga dode na prst ili odmah uleti u kavez........pomoć..........

Da bi došla na prst treba se pripitomiti, a na tome treba raditi s njom da se postepeno nauči dolaziti na prst, ja sam u početku koristila kuhaču umjesto prsta :D
U početku sam išla metodom ako neće papiga gajbi, onda će gajba papigi, sve dok nije naučila kamo mora nakon letenja.

Nessaja
16.06.2010., 08:16
Pozdrav svima!
Našla sam jednu fenomenalnu knjigu o kanarnicima i papigama svih vrsta, u knjizi je opisano sve što se treba znati o tim pticama. Evo link pa uživajte
http://www.baneprevoz.com/e-knjige/Zvonko_Vistricka_Kanarinci_i_papige/

Petraaaaa
20.06.2010., 15:38
Hej ljudeki, papigica si je slomila nogu. Ne znam točno kako, ali ima jako veliki kavez (inače tata je veliki obožavatelj egzotičnih papiga, pa je dao sagraditi svakom paru poseban odjeljak u dvorištu) i vjerojatno je negdje na ograđeni žičani dio zapela. A tata je pretvrd orah i ne želi ju odvesti kod veterinara(jer tvrdi da zna sve o papigama, još davno je imao preko 100 tigrica), pa smo on i ja imobilizirali nogicu sa dvije šibice i omotali ljepljivom trakom. Tata kaže da će ona vjerojatno uginuti, no ja sam čula da papige se uglavnom oporave. Problem je u tome što je ona sa još 4 papige u prostoriji, i kada ona sjedi dolje jer ne može letjeti, one dosta bezbobrazno lete oko nje i znaju je koji puta udariti.. Imate li kakav prijedlog i smatrate li da će naša papigica poživjeti? :(

Harry_potter
30.07.2010., 15:38
Ima netko možda neku veliku papigu, žakoa, kakadu ili nešto slično? :)

tigo95
08.08.2010., 13:35
Imam pitanje.Ja imam mušku i žensku papigu(nimfe)
I htjela bih da imaju djecu.
Neznam ništa o tome.pa jer ako iko zna nek kaže.

Ma ne trebaš ti o tome ništa ni znati. Bitno je da oni znaju:D:D

Evo, igrom slučaja u moje tigrasto jato je došla i jedna nimfa. Ne znam jeli cura ili dečko. Za sada je sam(a) ali planiram joj nabaviti društvo. Žao mi je kad tigrice pustim da luduju po sobi a on ih gleda iz svoje gajbe. Ima li netko ovakvu situaciju? Na znam da li je pametno sve zajedno pustiti da lete.:ne zna:
I još nešto, ne razumijem ljude koji se rješavaju svojih "ljubimaca" tako što ih samo izbace iz kuće ili stana. Mislim...:bang:

SackBoy
26.08.2010., 14:43
Htio bih kupiti kakadua, a najljepši od svih mi je kakadu alba. Zanima me njihova narav i jesu li dobri ljubimci. Također bi htio znati postoji li neko posebno dobro mjesto gdje ih se može kupiti i okvirno koliko bi koštao.

Collinna
31.08.2010., 21:24
Vjeruj mi, kakadu je zahtjevnije biće od psa. Zahtijeva višesatnu brigu posvećenu samo njemu (isključivo njemu, može biti jako ljubomoran i lako počne čupati perje ako se osjeća zapostavljen). A što se tiče glasnog pjevanja, nemoj se zavaravati. To nije pjevanje nego doslovce deranje, a glasnoća je nevjerojatna. Ako želiš zvuk s kojim to možeš usporediti, onda je to mlaz anviona Boeing 767 pri startu i slijetanju, jer alba kakadu postiže gotovo istu glasnoću (najglasnija je ptica na svijetu).
E sada, ako znaš engleski, preporučam stranice www.mytoos.com , jer ako nakon njih još uvijek želiš kakadua i možeš si zamisliti držati tako lijepu životinju u odgovarajućim uvjetima, onda ćeš vjerojatno i uspjeti u tome.

Kakadui su prekrasne životinje. Međutim, ljudi ne shvaćaju da su to i divlje životinje, iako su se možda sprijateljile s ljudima, još uvijek posjeduju sve svoje instinkte i nagone, i veliki ogromni kljun i jak glas da to pokažu. Kakadui i druge papige su, za razliku od pasa, tek dvjestotinjak godina "u ljudskom okrilju" i to je tek 4, možda peta generacija životinja (kada je o tako dugo živućim životinjama riječ). Psi i mačke su pripitomljavani tisućljećima, a kakadui tek dvjestotinjak godina. Dakle, imaju mnogo više instinkata i nagona očuvanih.

Da ne bi ispalo da te želim svim silama odgovoriti. Kakadui su predivne životinje i svu ljubav koju ulažeš u njih višestruko vraćaju. Ali, da bi bili tako dobri ljubimci, u njih se mora ulagati. Puno novaca (mogu uništiti nekoliko grana dnevno), puno strpljenja, puno vremena (na igranje, maženje, pričanje, paženje, maženje, igranje i tako x puta svaki dan). Ako si svjesan svega toga što se može desiti (počevši od stalnog deranja, preko uništavanja namještaja, pa do čupanja perja do krvi) i ako si upoznat sa metodom sprečavanja i zamjene takvog ponašanja, upusti se u tu avanturu. Ali, bio bi možda bolji izbor nabaviti neku "spašenu" papigu. Najgori je kod papiga uvijek pubertet, a on nastupa sa 3 do 7 godina, ovisno o vrsti. U tom vremenu mogu postati nepodnošljivi (kao i tinejđeri uostalom).

Molim te, nemoj isključiti ili stišati zvučnike kada ćeš posjećivati www.mytoos.com , jer ćeš tako dobiti prvi dojam što te čeka. Dobro pročitaj sve priče koje tamo pišu, pa onda odluči je li to za tebe.

MSMZAGREB
31.08.2010., 22:08
Pozdrav.
Prvi put konaktiram putem foruma.
Molim za savjet, ukoliko netko ima slično iskustvo.
Naime, imam papigicu tigricu nekoliko godina. Oduvijek je u istoj gajbici, s istim rekvizitima koje obožava (ogledalo, zvonca...).
Već odavno strgale su se obje posudice za hranu, a ja ih bezuspješno pokušavala nabaviti, kupujući u svakom dućanu novu, za koju bi zatim doma utvrdila da ne prijanja na gajbu. Pritom bih koristila stare posudice, lijepeći ih selotejpom, pa dok drži- drži.
Mislila sam kako ću morati kupiti novu gajbu, ali dizajn gajbi se mijenja, te mi se činilo nepoželjno kupiti nešto sasvim novo, kako papigici ne bi bilo nepoznato i zbunjujuće.
Napokon nađem hranilice koje sam uspjela adekvatno montirati, ali...
rezultat je da papigica od ove subote ne jede, jer se ne želi približiti novoj hranilici.U međuvremenu sam joj dala bar da ne bude u potpunost bez hrane.
Danas je treći dan bez osnovne hrane. Sukladno savjetu, bar joj od večeras više ne dajem. Rečeno mi je da će kad-tad posegnuti za hranom.
Inače, ove su posudice prozirne, a one stare bile su prozirno-smeđe.
ima li netko slično iskustvo?
Koliko joj treba da ogladi te prihvati novu posudicu? Malo nas brine. inače je vesela i izgleda zdravo.

mrvica i miki
01.09.2010., 23:13
...bok svima ....ja sam nova ovde ...imam dvije tigrice i jučer sam dobila dvije nimfe pa sam samo tila pitat ako itko zna nakon koliko ih vrimena mogu pustit da lete(nimfe) ...hvala unaprijed

tigo95
05.09.2010., 13:50
Ja sam pustio nimfu odmah drugi dan nakon što smo je ulovili. Nisam je puštao zajedno sa tigricama. Nakon nekih tjedan-dva smo ih pustili sve zajedno i iznenadio sam se da se jako dobro slažu. Pričekaj da se ptice naviknu jedne na druge. Naše su bile na istoj komodi, gajba do gajbe pa su se preko rešetka navikli jedni na druge. To je moje iskustvo sa tim pticama.
Btw jel netko može skužiti po ovim slikama jeli ovo dečko ili cura.
Tnx

http://a.imageshack.us/img522/4783/kljuno21.th.jpg (http://img522.imageshack.us/i/kljuno21.jpg/)

http://a.imageshack.us/img267/1229/kljuno19.th.jpg (http://img267.imageshack.us/i/kljuno19.jpg/)

Pali_andjeo
05.09.2010., 17:37
Muški je i baš je lijep :top:

tigo95
05.09.2010., 18:32
Je, a tek koliko je lajav....

AFRODITA69
05.09.2010., 23:15
Ima li netko?Usput,oops,mislih reci-africki ne afrciki :)) Zurba...

a zašto bi ga opće lovila??
pretpostavljam da se zna vratit u krletku, a otići će kad ogladni. znam da su neki puštali papige čak i da prenoći negdje vani a ujutro bi one obavezno ušle jesti. izbjegavaj hvatanje, to jako narušava povjerenje jer sve ptice to mrze. a ostalo, jednostavno strpljenja, nuđenja hrane, puno priče...ako ti neće na ruku, za početak ga nauči da stane na neki štap (kuhaču ili granu). e da, sjećam se da se tamo spominje neki clicker training, pa možda da pokušaš s tim. ne znam točno o čemu se radi, jer je za velike papige (ja imam male pa se nisam nikad previše interesirala).

clicker je za sve ptice,tj papige.To je jedan aparatic koji radi 'klik'zvuk i svaki puta kad ptica napravi nesto poz sto se od nje trazi ti zaklikas i obavezno dobiva nagradu...u biti uci da klik znaci ok...umjesto da vices bravooo ili sl..naravno mozes ptici reci i da je dobra kad nesto napravi sto trazis ali kliker ocito vise im se dopada...

probaj lovebird,da vidis sto je glas!:D:D

nervoza
neadekvatna ishrana(samo sjemenke vecinom)
osamljenost
zeli vise paznje nego sto moze dobiti i sl...nazalost to je kod njih jedna od stvari koje se ne mogu lako rijesiti osim ako se ne radi o bolesti...
kad kazes personata-koja personata?agapornis???

to se radi dok se pticica ne pripitomi,posto raste perje ponovo..i to samo 5-7 letackih pera tako da leti ali ne doseze visinu.a kad se propitomi onda se moze stati sa tzv clipping...inace to se jako radi iz sigurnosti za pticicu,da ne odleti od doma,da ne zleti gdje ne treba,da ne leti u prozor,ogledala,zidove jel si jako lako moze polomiti kosti a i kljun i sl...ima ljudi koji se slazu sa time a ima koji su protiv,ali u biti tu nema nista strasno jel ona to osjeca kao ti kad se sisas...osim toga,pticama treba let da traze hranu a ako je cuvas doma onda je to kucni ljubimac i ne treba mu tolko krila za letenje kolko za vjezbanje a za to je dovoljno malo i nisko ako zelis da je istreniras i da je lako uhvatis posle kad joj pera narastu i kad leti(uzme oko 5 tjedni)

Par pitanja-u koliko sati pokrivate svoje ptice za spavanje uvece,dali ste tihi ili se i dalje zivi punim zivotom samo sto su one pokrite i dali spavaju cijelu noc tiho ili se javljaju kadkad i obicno u kolko? Kad se bude?
Pogotovo me zanimaju papige(vece,ko ima) i agapornis personata(lovebird,ako neko ima)

I.M.
07.09.2010., 00:03
bok ljudi! zanima me dal postoji hranilica za ptice koja bi osigurala hrane bar za vikend? mnogo bi mi olaksalo da ne seljakam svoje pticice kod familije svaki put kad se 2 dana maknem iz grada...

tigo95
07.09.2010., 09:11
A čuj, svaka hranilica može osigurati hranu za dva dana. Malo veći problem je voda. Bolja solucija ti je da ti netko od rodbine kojoj seljakaš ptice navrati dok tebe nema i da im hranu i vodu. I naravno, da malo popriča s njima.

VirtualBaby
09.09.2010., 11:48
...bok svima ....ja sam nova ovde ...imam dvije tigrice i jučer sam dobila dvije nimfe pa sam samo tila pitat ako itko zna nakon koliko ih vrimena mogu pustit da lete(nimfe) ...hvala unaprijed

Kada tek donesemo ptice u naš dom one su jako uplašene. Neke ne žele jesti prva dva dana, promatraju sve što se događa oko njih, uplašeno stoje čvrsto držeći se na prečki a nimfe drže krestu visoko gore i raširenu. To je znak da se nisu još navikle na okolinu.

Nakon što prođe taj period privikavanja, slobodno možeš otvoriti vrata kaveza i odmaknuti se. Nimfa će vrlo brzo shvatiti da joj otvorena vrata kaveza nisu prijetnja i da može izići vani. Pusti im da sami odluče kada će izići vani.

Nimfe i tigrice su kompatibilne vrste i bez ikakvih problema ih možeš puštati zajedno vani.

Btw jel netko može skužiti po ovim slikama jeli ovo dečko ili cura.
Tnx

http://a.imageshack.us/img522/4783/kljuno21.th.jpg (http://img522.imageshack.us/i/kljuno21.jpg/)

http://a.imageshack.us/img267/1229/kljuno19.th.jpg (http://img267.imageshack.us/i/kljuno19.jpg/)

Jako je teško to reći na ovoj mutaciji bez da se promatra ponašanje. Što nimfa ima više žutog perja na sebi to je sve manja šansa da se preko slika može nešto ustanoviti. Spol ćeš sigurno ustanoviti ako promatraš ponašanje i osluškuješ zvukove. Mužjak ima karakterističan pjev i pri tom širi krila u obliku srca. Ženka to ne radi.

Evo ti video primjer kako to rade mužjaci nimfe http://www.youtube.com/watch?v=bEMImYajCoI

Muški je i baš je lijep :top:

Po čemu si to zaključio? :ne zna:

bok ljudi! zanima me dal postoji hranilica za ptice koja bi osigurala hrane bar za vikend? mnogo bi mi olaksalo da ne seljakam svoje pticice kod familije svaki put kad se 2 dana maknem iz grada...

Hm... mislim da takva hranilica ne postoji osobito kad je o papigama riječ jer papige jedu na specifičan način: ljušte sjemenke nad hranilicom zbog čega im ljuskice prekriju svježe sjemenke i one više ne mogu doći do njih.

Ako ih namjeravaš ostaviti samo 2-3 dana same možeš se poslužiti običnim podmetačem za cvijeće u koji može stati dovoljno hrane za 2-3 dana i postaviš to ptićicama na dno krletke. Stvar je u tom što je podmetač za cvijeće površinom veći od hranilica a samim time osigurava da sve sjemenke ne budu prekrivene ljuskicama. U potrazi za hranom, ptica će čeprkati po hrani koja joj je poslužena i tako će uvijek pronaći nove, neoljuštene sjemenke a dodatna prednost je što će u mahanju krilima i skakutanju po kavezu uvijek odmicati ljuskice i tako će stalno pronalaziti nove sjemenke.

Uz tako ponuđenu hranu, svakako treba staviti tanke slojeve hrane u hranilice iz kojih su ptice navikle jesti u kavezu. O žice kaveza treba objesiti i bâr te im ponuditi npr. jajčanu hranu koja se može nabaviti u svakom pet-shopu.

To će sigurno držati ptice sitima 2-3 dana i neće biti nikakvih problema.

Što se vode tiče, možeš im slobodno postaviti dodatnu pojilicu ali ne onakvu u kojoj se mogu kupati jer će vodu vrlo brzo uprljati. Dvije pojilice vode koje nisu na direktnom suncu bit će i više nego dovoljne za 2-3 dana odsutnosti. Uostalom, ako papigica i ostane bez vode dan-dva ona neće uginuti jer su građene tako da koriste metaboličku vodu odnosno vodu iz organizma.

Naravno, ovdje pričam o odsustvu od 2-3 dana npr. vikend a ne o rješenjima zanemarivanja ptica :kava:

A čuj, svaka hranilica može osigurati hranu za dva dana. Malo veći problem je voda.

Obrnuto! Manji problem je voda jer neke ptice kao što su papige ili općenito ptice koje potjeću iz suhih područja koriste metaboličku vodu pa im dan-dva bez vode ne predstavlja pod život opasan problem.

Međutim, voda je zeznuta stvar iz drugog razloga. Ako pojilica stoji danima izložena suncu u njoj se razmnožavaju brojne bakterije koje mogu ugroziti život našim pticama. Opcija je ili redovito mijenjati vodu ili otkloniti pojilice sa izvora topline.

AFRODITA69
10.09.2010., 01:48

postoji!!! izgleda isto kao tuba za vodu samo sira i duza.to je za vise dana..e sad neznam dal ima toga u hrv,trebalo bi biti.ovdje ih ima u svakom ducanu i kostaju manje vise isto kao i obicne hranilice...ali da-IMA :mig:

A čuj, svaka hranilica može osigurati hranu za dva dana. Malo veći problem je voda. Bolja solucija ti je da ti netko od rodbine kojoj seljakaš ptice navrati dok tebe nema i da im hranu i vodu. I naravno, da malo popriča s njima.

E VODA isto nije problem-ali morala bi nauciti pticu da pije iz tube na cijev(znas one tubice sto isto koriste za zamorce i sl-e takve ima i za pticice) i onda stavis nutra,dosta je velika i ptica pije iz cijevcice...cisto je,ne moze umakati hranu nutra i sl.al isto neznam dal ima,iako mislim k vragu da bi trebalo biti...

[

Obrnuto! Manji problem je voda jer neke ptice kao što su papige ili općenito ptice koje potjeću iz suhih područja koriste metaboličku vodu pa im dan-dva bez vode ne predstavlja pod život opasan problem.

Međutim, voda je zeznuta stvar iz drugog razloga. Ako pojilica stoji danima izložena suncu u njoj se razmnožavaju brojne bakterije koje mogu ugroziti život našim pticama. Opcija je ili redovito mijenjati vodu ili otkloniti pojilice sa izvora topline.[/QUOTE]

a vidis agapornis personata potjece iz afrike ali im je jako bitna voda i da je cak mjenjas 3 puta na dan jel piju jako puno.A inace papigica(tigrica) bez hrane ne moze duze od 24 sata a mislim da ni bez vode ne ide duze od toga...docim agapornis ide bez hrane do 2 dana ali bez vode ne moze...

tigo95
10.09.2010., 09:47
Spol ćeš sigurno ustanoviti ako promatraš ponašanje i osluškuješ zvukove. Mužjak ima karakterističan pjev i pri tom širi krila u obliku srca. Ženka to ne radi.

Ma fućka on sve u šesnaest, pogotovo navečer. Isto tako, svakih malo širi krila. A zna glavu staviti ispod krila i onda trkeljat. Sa tigricama se dobro slaže. Ustvari, one njega gnjave, uopće nemaju strah od puno veće ptice.
Hvala tebi na ovim savjetima i hvala Palom na odgovoru.

ćiju-ćiju

Dashiki
21.09.2010., 14:59
Ako te baš tak žarko zanima koji je spol, najjednostavnije i najsigurnije da čupneš par pera s prsa, odneseš na vet. faks - peradarstvo. Napravit će DNK analizu, ostat ćeš kraći za sto kuna, al ćeš znat jel imaš curicu ili dečka. Ili pričekaš eventualana jajca kroz dogledno vrijeme.

elijen51
04.10.2010., 20:04
Može li mi netko reći da li je normalno za papigu tigricu staru 3 godine da spava s kljunom obješenim za stranicu kaveza i istovremeno podignutom jednom nogom? Kad je budna nekako prema dolje drži glavu, dali je to uobičajeno???

mrvica i miki
06.10.2010., 17:10
poomoć !!!!! imam dvije nimfe (m i ž ) ženka ima oko 1god a mužjak 2god i danas sam na krilu mužjaka primjetila ranu tj krv i neznam što mu je to ...inaće iz splita san i nezz jel ima ovde negdi blizu veterinar ! molim vas da ako tko zna o ćemu se radi da odg ... hvala unaprijed !

VirtualBaby
10.10.2010., 14:06
Može li mi netko reći da li je normalno za papigu tigricu staru 3 godine da spava s kljunom obješenim za stranicu kaveza i istovremeno podignutom jednom nogom? Kad je budna nekako prema dolje drži glavu, dali je to uobičajeno???

Apsolutno normalno. Neke ptice se osjećaju sigurnije dok se nogicama i kljunom drže za rešetke krletke. Nemaš straha :top:

VirtualBaby
10.10.2010., 14:09
poomoć !!!!! imam dvije nimfe (m i ž ) ženka ima oko 1god a mužjak 2god i danas sam na krilu mužjaka primjetila ranu tj krv i neznam što mu je to ...inaće iz splita san i nezz jel ima ovde negdi blizu veterinar ! molim vas da ako tko zna o ćemu se radi da odg ... hvala unaprijed !

Vrlo vjerojatno je ozlijedio jedno od letnih pera. Ne trebaš se brinuti ako ne kriči ili ako krilo ne drži odmaknuto od tijela. Kod takvih manjih ozljeda nimfa sama najbolje zna što napraviti.

Što se veterinara za ptice u Splitu tiče, na žalost, nemaš kuda ići. Svi oni znaju jako malo. Ono što ti mogu savjetovati je da se obratiš ekipi u pet-shopu Vaši ljubimci u Velebitskoj. Oni će ti znati dati savjet jer imaju veterinarku koja zna s pticama i voli ono što radi. :mig:

mrvica i miki
11.10.2010., 20:27
Vrlo vjerojatno je ozlijedio jedno od letnih pera. Ne trebaš se brinuti ako ne kriči ili ako krilo ne drži odmaknuto od tijela. Kod takvih manjih ozljeda nimfa sama najbolje zna što napraviti.

Što se veterinara za ptice u Splitu tiče, na žalost, nemaš kuda ići. Svi oni znaju jako malo. Ono što ti mogu savjetovati je da se obratiš ekipi u pet-shopu Vaši ljubimci u Velebitskoj. Oni će ti znati dati savjet jer imaju veterinarku koja zna s pticama i voli ono što radi. :mig:

ok hvala

Vilibald
12.10.2010., 03:44

valjda se mitari pa je otpalo kakvo veće pero, najnormalnije. daj im joda ili neki drugi vitaminski pripravak, ima ih koliko hoćeš, pomaže pri mitarenju.
iako, mojima najbolje pomogne češće kupanje.

bb king
13.10.2010., 10:55
ja imam tigricu engleski standard...ima 3 mjeseca i već je naučio rec:pusu,koko(njegovo ime),cmok...jako se voli penjati po meni(po glavi,rukama) :)

friendship
25.11.2010., 18:15
pozdrav svima od papigice felixa :)

moram još malo nahvaliti rozakolisa, tu pametnu ptičicu, kao jedno lijepo, vjerno, veselo, razigrano i radoznalo društvo. naš je stalno na slobodi (prozračujemo preko otklopnih prozora a ako treba jače nakratko ga zapremo, kao i kad ga vodimo van na sunce), gajbica mu je otvorena, on rado ide unutra jer to mu je dom. istina, treba onda dosta čistit za njim al to je tako, ali je zato puna kuća veselja :)

mrvica i miki
13.12.2010., 16:14
evo ...ja sam prvo od jednog malenog tigrića došla do 7 ptićica ...naime prvo je tigrić fifi dobio ženku mrvicu ....pa smo onda kupili par nimfi ...i postavili im kućicu ...bila su 4 jaja ...pa 4 mlada ...ali nazalost jedan je uginuo ....pa sada imam 7 prekrasnih papigica :D:D:D:D:D:D:D:D

boznana
14.12.2010., 09:01
:top:evo ...ja sam prvo od jednog malenog tigrića došla do 7 ptićica ...naime prvo je tigrić fifi dobio ženku mrvicu ....pa smo onda kupili par nimfi ...i postavili im kućicu ...bila su 4 jaja ...pa 4 mlada ...ali nazalost jedan je uginuo ....pa sada imam 7 prekrasnih papigica :D:D:D:D:D:D:D:D

oooo pa to je divno čestitam.......

Ja imam dvije nimfe koje bi tjela da se razmnožavaju ali eto nažalost netko ne radi nešto kako treba....(čitaj Pero) pošto ženka snese jaja ali nisu oplođena....:mad:

nadam se da ću se na proljeće javiti sa nekim novim ljepim vijestima......

htjela sam reći za novu stranicu o papigama .... www.papige.info

mrvica i miki
16.12.2010., 17:54
:top:

oooo pa to je divno čestitam.......

Ja imam dvije nimfe koje bi tjela da se razmnožavaju ali eto nažalost netko ne radi nešto kako treba....(čitaj Pero) pošto ženka snese jaja ali nisu oplođena....:mad:

nadam se da ću se na proljeće javiti sa nekim novim ljepim vijestima......

htjela sam reći za novu stranicu o papigama .... www.papige.info

hvala puno ...ali evo bas su roditelji ubili i drugog mladog ...neznam razlog ...pa sam onda preostala dva odvojila od njih i sad ih ručno hranim ....

boxer-kai
16.12.2010., 17:57
Ako previse otvaras gnijezdo zna ih mama ubiti... imao sam na zalost isti slucaj, ali kod mene je samo jedno prezivjelo...

dino-tiger2303
18.01.2011., 17:01
Ja iman problem. Prije mozda 2-3 sata sam uzea papigu Tigricu.Odkako je dosla kuci nie se niti pomakla. Jel zna iko sta joj je ? Jel se jos boji ili nesto nije u redu s njom ?? :confused:

Sretno_dijete
20.01.2011., 00:24
Ja iman problem. Prije mozda 2-3 sata sam uzea papigu Tigricu.Odkako je dosla kuci nie se niti pomakla. Jel zna iko sta joj je ? Jel se jos boji ili nesto nije u redu s njom ?? :confused:

...ej ja sam nabavila papigu prije mj dana...prije toga sam procitala
bezbroj knjiga o svemu tome...
...to ti je normalna pojava...
...sve joj je novo i privikava se...
...mozda ti nece htjet jesti prvih par dana
ili piti vodu...
..moguce da ce to napraviti kada napustis prostoriju
a to ces vidjeti po sjemenkama okolo...
...sve u svemu pticica ti je najnormalnija :)

Nero28
02.02.2011., 18:18
Imam vec jednu papigu tigricu koju sam pripitomio ide mi na ruku govori..itd..
Sad planiram kupiti rozenkolis mladu iz domaćeg uzgoja moze li mi netko tko ima iskustva malo objasniti ponešto o njoj??:)

Vilibald
02.02.2011., 19:39
Sad planiram kupiti rozenkolis mladu iz domaćeg uzgoja moze li mi netko tko ima iskustva malo objasniti ponešto o njoj??:)

google (http://www.google.hr/search?hl=hr&client=firefox-a&hs=T03&rls=org.mozilla%3Ahr%3Aofficial&channel=s&q=rozenkolis+&aq=f&aqi=g8&aql=&oq=)

inače, moji se pujaju ( :D ), imaju jaje, hrane se, tepaju, šapuću, etc :cerek:

Ajujana
02.02.2011., 20:26

Pripremi se na bol, puno boli :D

Ili ćeš biti sretan sa novom papigicom ili jako jako razočaran, sredine nema ali te dvije ti nekako ne idu zajedno, nadam se da ih ne namjeravaš puštati skupa.

Zašto ne uzmeš još jednu tigricu?

Nero28
02.02.2011., 20:41
Hvala:D

Phoenix555
03.02.2011., 16:55
Moze li mi neko rec nesto o malim aleksandrima? Kakvog su ponasanja, cijena i najbitnije ima li koju uzgajivac u okolici splita? Ako ima molija bi mail.

Nero28
06.02.2011., 11:50
:kiss: :kiss: :kiss:

Hvala ti puno na pomoci. Super si. :kiss:

Sipinu kost ima. Ogledalce sam mislila kupiti odmah sutra. Znam da se moj stari Kico jako volio ogledati.
A za zvonce nisam znala da vole. :zubo: Moracu i to da zbavim. Hvala za savjete sta sve jos trebam nabaviti...
Druga papiga bi trebala doci ubrzo, vec smo razgovarali o tome da smo mozda odmah trebali uzeti 2, muzjaka i zenku.

Samo mi nije jasno sta je taj "bar za tigrice"...
Pa ako ne gnjavim previse mozes mi opisati sta je to, za sta sluzi...

U pet sopu vlasnik nije spomenuo ni jodne perlice, ni vitamine...da nije tebe ne bih ni znala da to trebam kupiti. :kiss:
Svom starom Kici sam davala jabuku i mrkvu. Dajes li ti svojima jos neko voce ili povrce uz sjemenke?

:kiss:

Ei nikada ne kupuj ogledalce papigama iako misliš da ih vole,ali ne oni ih ne vole gube samopuzdanje u njima i misle da će ih to ogledalce uvijek spasiti kada se približiš krletki...A pogotovo im nemoj kupovati ogledalce ako ih zelis dresirati.!!!!Pitaj ako jos sto trebaš!!

Nero28
06.02.2011., 11:55
Moze li mi neko rec nesto o malim aleksandrima? Kakvog su ponasanja, cijena i najbitnije ima li koju uzgajivac u okolici splita? Ako ima molija bi mail.
Aleksandre su ti jako osjetljive i društvene papige voli kad nisu same..i nisu agresivne ,ciejna jedne ti je 1000 kuna (redovna), u zoo centrima 900 kuna...neznam za uzgajivača u okolici Splita al najbolje su ti iz domaceg uzgoja nikako iz zoo centra ...!

Phoenix555
09.02.2011., 13:32
Zanima me koje drvo nije stetno za kozice? Za izradu precki u krletci i za izradu igralista. Ja san sa Ciova kraj Splita pa mi je dostupna maslina, borika, tamaris, hrast...

adalia
22.02.2011., 18:15
pozdrav svima!
zabrinuta sam za svoje tigrice...kupila sam mužjaka i ženku prije 3 dana i još uvijek su jako isprepadane, znači, čim se približim počnu bježati i panično skakati jedna preko druge :(
no pretpostavljam da će se smiriti nakon nekog vremena, brine me što mi se ženka čini dosta agresivna, i primijetila sam da mužjaku ne da jesti! čim on siđe na hranilicu, ona dođe i otjera ga, ne da mu ni bar...čini mi se da je smršavio...ne pjeva više(ona nikako ni nije dosad),kad kunjaju ona se onako fino našušuri a on se 'skupi' i brzo diše...:( tako da sad oboje šute i tužni su nekako...:ne zna:
ne znam kako se određuje dob ali mislim da su malo stariji, imaju već žućkast kljun a i njegov rep mi se čini 'star'. zaboravila sam pitati u pet shopu...

Hazz
26.02.2011., 07:34
Evo nabavio sam nimfu, 6 mjeseci staru, imam ju več tjedan dana i zanima me kad da ga prvi put pustim, vrlo je živahan i stalno se javlja i skače po kavezu iako se neda još maziti.

kkakadu
16.08.2011., 08:24
želio bih udomiti žutokukmastog kakadua,no u blizini korenice ne mogu naći uzgaivaće kakadua.

yaourt
18.09.2011., 19:21
Može li mi netko reči kakve su ovo papige ? Kolko dugo žive ? Vežu li se za vlasnika i budu li pitome ? može li ih se slobodno pustiti da lete u dvorištu, tj hoče li se vratiti ? Pričaju li išta ? Kolko su inteligentne ?
Hvala

Mislim da je veliki, vidio sam ga u petshopu, žute je boje i košta 800kn. je li to aleksandar veliki ili mali. koja je razlika ?
Jako mi se sviđa.

PAiredaleTerrie
28.09.2011., 18:22
Čitajući sve ovo s tugom i veseljem sam se sjetila svog papagajčića koji me napustio jako iznenadno.. no, da ne širim depresiju, prisjetit ću se ludih i smiješnih stvari koje je radio.

Kad je prvi put došao k meni, nije glasa ispustio dobrih pet dana, a jesti je počeo nakon dva.
Mrzio je svježe voće i povrće, osim zelene salate (za koju sam čula da je papigice baš i ne smiju jesti). Obično smo mu list salate pričvrstili za rešetku s kvačicom za veš dok ju ne bi obrstio. Jednom smo kvačicu zaboravili maknuti nakon što je salata nestala pa mu je kvačica postala omiljena igračka (uz ogledalo sa zvonom).
Bio je užasno glasan, a kunem se da je najglasniji bio nedjeljom popodne kad bih ja nakon ručka (i neprospavane noći zbog nekakvog izlaska) legla da dođem k sebi. Nije prestajao s urlanjem, pjevanjem, a volio je primiti ogledalo s nogom i mlatiti njime po rešetkama.
Obožavao je sletjeti na ruku, popeti se na palac i onda se s noktom na palcu razgovarao satima. Isti fetiš imao je i na nožne prste.
Kad sam učila i podcrtavala skripte fluorescentnim flomićima, jurišao je ko sumanut po crtama koje sam povlačila.
Razgovarao se sa apsolutno svakom površinom u kojoj se mogao ogledati - ogledalo u krletci, sat na mom stolu, monitor..
Mrzio je kupanje i nikad nije ni pol posto šljivio kadicu koju sam mu stavljala u krletku.
Najsretniji u životu bio je kad ga je moja mama ukrcala sa sobom u auto i otfurala na more. Pjevao je cijelim putem dok se ljuljao u kavezu na zadnjem sjedalu, a moja mama se dandanas zaklinje da je na moru progovorio i rekao 'pusa', što naravno više nikad nije ponovio.
Sipinu kost je tamanio kao lud, a obožavao je i ranije spomenute barove s voćnim sjemenkama.
Nije mogao puno letjeti pa je često nakon dva kruga po sobi aterirao na parket, dignuo glavicu i nemoćno me kreštanjem zvao da dođem po njega..

Tigrice.. nema boljih :cerek:

Čuvaj svoju i uživaj u njoj :w

I mene je moja iznenadno napustila :S
Moj Rokooo.
Sjećam se prvi dan kad je došao već mi je stao na prst, drugi dan letio je po dnevnom boravku, a treči sljetao na glavuu!Bio je jedinstven.Sjećam se tog dana kad smo ja i prijateljica sjjedile u dnevnome boravku i vidjele da se rušii i pao je na pod i tresao se (a moj tata je taman donosio vitamine jer smo primjetili da mu je loše, no došao je prekasno :( )
Onda sam dobila ženku, prasicu sa sela :rofl: i bila je predivna!
Otišla sam na otok kod bake na ljetovanje kad ono mama mi jedan dan javlja da je Lili pobjegla :(
Naime ostavili su otvoren balkon i izašli, a Lili je iz svoje krletke odlepršala u opasnu slobodu :(
Danas imam mužjaka Boba koji me nasmijava po cijele dane.Presladak je i obožavam gaa!Kada nešto učim, sjednem se kraj njega i naglas mu čitam :P
Bit će to pametan papagaj XD

bktr
29.10.2011., 13:13
Navodno je ženka, stara je cca 7 mj., kod mene je 5 mj. Bila je normalna do prije 2-3 tjedna. Otpočetka je puštena - ulazi i izlazi iz kaveza kad hoće. Na ruku se nikad nije naučila, boji je se i napada od prvog dana, inače je pitoma. Stalno nam je na glavi ili ramenu, znatiželjna je, uvijek dođe kad je neka akcija, voli provoditi vrijeme s nama i na nama... Zadnjih 2-3 tjedna je poludjela, jako je agresivna. Iz čista mira se zaletava na nas i grize, skoro do krvi. Problem je što imam malu djecu (3 i 4 god.) Curice su jedine koje su joj smjele pružat ruku a da ih ne grize, njih se jedino nije bojala. Sad ih napada iz čista mira, već par puta ih je jako ugrizla i naravno, djeca se sad boje. Počela sam se je i ja bojati jer doleti na mene i ugrize me ničim izazvana.
Još uvijek je puštam, ali ako ovako nastavi, bit će zatvorena u gajbi. To bi mi bilo žao jer ne volim tako držati životinje, ali što mi preostaje. Najviše mi je radi djece.

Ovo je moj post star godinu dana.
Dakle, moja Tika je kod mene skoro 2 godine (toliko je i stara) no stvari se nisu bitno promijenile.
Ona više ne divlja i ne luduje, tj. ne napada nas iz čista mira, ali pripitomila se u potpunosti nije nikada.
Sjedi na mojoj glavi, ramenu, vesela je, cvrkutava, znatiželjna... meni se ponekad čak i da podragati po repu i ispod krila, ali sve to s velikom mjerom opreza i s njene i s moje strane. Ona bi se mazila, a istovremeno se ne usudi. I tako se malo opusti a onda se odjednom okrene i čvakne me do krvi.
U vrijeme kad sam pisala gornji post, bila je pola dana puštena vani, ali nakon što je uništila pola stana i sijala svima nama strah i trepet od napada i ugriza, počeli smo je puštati jednom - dva puta tjedno - jer moja djeca je se boje i bježe od nje s obzirom kako je nepredvidljiva.

Zbog svega navednog, voljela bih joj pronaći novog udomitelja, možda netko tko nema malu djeci i tko će se možda moći više pozabaviti s njom, a prije svega želim da to bude netko tko već ima iskustva s papigicama.

deniKID
01.09.2012., 15:32
pozdrav! zna li tko u zagrebu kojeg dobrog i pouzdanog uzgajivača papigica ili općenito kućnih ptica?

namjeravamo kupiti dvije ptičice, a čuli smo da je bolje uzeti u uzgajivača nego u petshopu (zbog iztraumatiziranosti ptica u potonjem)

hvala!

Pureblood
01.09.2012., 15:46
Istina, da, puno je bolje uzeti od uzgajivača. Zdravije su, a kažu vam i točan spol i koliko je ptičica stara! Znala sam neko vrijeme gdje se nalazi popis tih uzgajivača, ali ne znam sad više...

kikizi
03.09.2012., 08:58
Evo da pokušam i ovdje osatviti oglas...
Pronašla sam papigicu na Poljanicama u Dubravi..
Ja znam da bih ja bila jako tužna da je meni odletjela pa eto stavljam oglas - možda usrećimo i vlasnika a i nju.
Ako netko traži svoju brbljavicu neka mi se javi!:mig:

friendship
04.09.2012., 10:45
http://i47.tinypic.com/55h6qv.jpg http://i47.tinypic.com/2jaetqb.jpg

ketty_me
04.09.2012., 10:51
Kako je slatka :cerek:

Vilibald
04.09.2012., 11:26
ajme, gube :cerek:
moji nemaju toliko (uopće) crvenog, ali iste face :s :cerek:

friendship
05.09.2012., 10:14
ajme, gube :cerek:
moji nemaju toliko (uopće) crvenog, ali iste face :s :cerek:

a kaj je tvoj? :) ovo je rozakolis kao što se vidi :)

veseljak kućni, ak mu ne dođeš, lovi te po kući :) (slobodna ptićica, gajba otvorena više-manje uvijek, osim iznimno). grize i uništava minimalno... :rofl: mazi se puno, ovisnik!

nemrem se otet dojmu kak ptice (papigice) slabo kotiraju među ljubimcima, ili ljudi o njima ne pišu toliko :ne zna: a ja sam se tako naviknuo na taj veseli zaigrani karakter...ptice su dobile posebno mjesto u mom srcu :)

deniKID
05.09.2012., 12:49
pozdrav,
može netko preporučiti dobrok uzgajivača rozenkolisa u Zagrebu ili bližoj okolici?

Je li rujan pogodno vrijeme za kupnju mladih, uopće?

Hvala

friendship
05.09.2012., 13:26
ne znam, ovaj je nama doletio (rodbini, točnije)

Antaria
05.09.2012., 22:02
Imam papigicu tigricu koja je kod mene sad skoro 11 godina, a dosla je vec malo starija (znam po nosnicama koje su tad vec bile potpuno smeđe boje) Znaci zakljucam to je vec zenska u godinama :D koja je vec dva put udovica...

Ugl. zanima me zna li netko jel normalno da u starosti papigica manje jede i da joj glas nije vise onako zvonko krijestav nego je promukli? I jel to pokazatelj da joj je zivot pred krajem? :(

I da inace vec godinama ima problema sa fecesom... Obilniji je i nije onako krut nego sluzaviji... Njen muzjak je imao normalan feces. Njoj se to zna nekad zaljepiti za guzu pa se nagomilava i ne da mi da joj to pomognem skinuti... istina kako to ima godinama vec sam ja to pocela ignorirati... No ipak zanima me jel zna netko sta bi to bilo?

antonia.7
09.09.2012., 21:29
Pozdrav ljudi!

Evo čitam Vaše postove i nikako skupiti sve informacije, pa ako mi je neko voljan pomoći bila bi zahvalna :)

Naime, prije neki dan prijatelj mi je našao Nimficu. Našao ju je na putu i taman je spasio od macine šape! Nitko se nije oglasio pa ju je odlučio pokloniti meni :D
A ja pojma nemam o papigama.

Zanima me kako odrediti koliko je stara?
Da li je usamljena ako je samo jedna ili moram nabaviti i drugu?
Da li je u redu da krletka stoji u dnevnom boravku gdje ima svijetla i da li krletku preko noći treba pokrivati? Da li i preko dana može biti na balkonu u krletci radi svježeg zraka i svjetla? :D

Ako imate još koji savjet pomagajte jer želim da joj bude što bolje može! :cerek:

Hvala!

black leather
11.09.2012., 14:27

Ammmeeeeeee, Predivan je, PREDIVAN!!:cerek:
Ovo je mali alekasndar, ima još malo pa 2 godine, mislim da je muškić, pomalo mu se počela raditi ogrlica. Zove se Dali, pravi je maneken i velika zloća, sve mora rastavit na sastavne djelove, prava šundrikuća i sve mora vidjeti i istražiti ali je najjepši, najjepši :cerek:
http://img21.imageshack.us/img21/5338/img20120902124443.jpghttp://img528.imageshack.us/img528/4011/img20120904121839.jpghttp://img822.imageshack.us/img822/3448/img20120904104806.jpg

black leather
11.09.2012., 14:36
Pozdrav ljudi!

Evo čitam Vaše postove i nikako skupiti sve informacije, pa ako mi je neko voljan pomoći bila bi zahvalna :)

Naime, prije neki dan prijatelj mi je našao Nimficu. Našao ju je na putu i taman je spasio od macine šape! Nitko se nije oglasio pa ju je odlučio pokloniti meni :D
A ja pojma nemam o papigama.

Zanima me kako odrediti koliko je stara?
Da li je usamljena ako je samo jedna ili moram nabaviti i drugu?
Da li je u redu da krletka stoji u dnevnom boravku gdje ima svijetla i da li krletku preko noći treba pokrivati? Da li i preko dana može biti na balkonu u krletci radi svježeg zraka i svjetla? :D

Ako imate još koji savjet pomagajte jer želim da joj bude što bolje može! :cerek:

Hvala!

Sad oko određivanja koliko je stara ne mogu ti pomoći, al moja nimfica(pokojna):( bila je stara i bila je dosta troma, nije mogla puno letjeti, lako bi se umorila i nekako se vidjelo da je stara. Ne znam kako objasniti, možda netko tko je stručniji će ti bolje reći.

Neće biti usamljena ako je samo jedna dokle god ti komuniciraš s njome i dok joj daješ pažnje. Naravno ni igračkice nisu na odmet. Obavezno joj uzmi ogledalo, kakav zvončić, neku špagu po kojoj se može penjati. Uljepšaj joj malo gajbicu :cerek:

U redu je da je u dnevnom, oni su jako društveni i niti jedno biće ne voli kada je samo pa tako niti ptice. Često ga i puštaj van iz gajbice, biti će sretan:D

Stavljaj ga što ćešće van na balkon, vole oni pjevat suncu i uživati na svježem zraku, samo neka je u hladu, ne na direktvnom suncu i uvijek ga stavljaj kada je dovoljno toplo vani jer lako se mogu prehladiti i vrati ga u kuću prije mraka.

Na večer ju pokri sa nekom tamnom krpom, lakše njoj za spavanje i vama, pogotovo ako gledate tv, zamrači prostoriju i prekrij ju.

Evo nadam se da sam ti pomogla i uživaj u svojoj papigici, i stavi koju slikicu tu i tamo.Sretno!!!:mig:

antonia.7
11.09.2012., 21:36
Sad oko određivanja koliko je stara ne mogu ti pomoći, al moja nimfica(pokojna):( bila je stara i bila je dosta troma, nije mogla puno letjeti, lako bi se umorila i nekako se vidjelo da je stara. Ne znam kako objasniti, možda netko tko je stručniji će ti bolje reći.

Neće biti usamljena ako je samo jedna dokle god ti komuniciraš s njome i dok joj daješ pažnje. Naravno ni igračkice nisu na odmet. Obavezno joj uzmi ogledalo, kakav zvončić, neku špagu po kojoj se može penjati. Uljepšaj joj malo gajbicu :cerek:

U redu je da je u dnevnom, oni su jako društveni i niti jedno biće ne voli kada je samo pa tako niti ptice. Često ga i puštaj van iz gajbice, biti će sretan:D

Stavljaj ga što ćešće van na balkon, vole oni pjevat suncu i uživati na svježem zraku, samo neka je u hladu, ne na direktvnom suncu i uvijek ga stavljaj kada je dovoljno toplo vani jer lako se mogu prehladiti i vrati ga u kuću prije mraka.

Na večer ju pokri sa nekom tamnom krpom, lakše njoj za spavanje i vama, pogotovo ako gledate tv, zamrači prostoriju i prekrij ju.

Evo nadam se da sam ti pomogla i uživaj u svojoj papigici, i stavi koju slikicu tu i tamo.Sretno!!!:mig:

Puno puno hvala! :cheer:

inzaghi9
12.09.2012., 03:20
pozdrav,
može netko preporučiti dobrok uzgajivača rozenkolisa u Zagrebu ili bližoj okolici?

Je li rujan pogodno vrijeme za kupnju mladih, uopće?

Hvala

eto, reklamiram se:lol:

http://drazesne-papigice.com/

:)

friendship
13.09.2012., 09:08
Ammmeeeeeee, Predivan je, PREDIVAN!!:cerek:
Ovo je mali alekasndar, ima još malo pa 2 godine, mislim da je muškić, pomalo mu se počela raditi ogrlica. Zove se Dali, pravi je maneken i velika zloća, sve mora rastavit na sastavne djelove, prava šundrikuća i sve mora vidjeti i istražiti ali je najjepši, najjepši :cerek:
http://img21.imageshack.us/img21/5338/img20120902124443.jpghttp://img528.imageshack.us/img528/4011/img20120904121839.jpghttp://img822.imageshack.us/img822/3448/img20120904104806.jpg

mucek mali :cerek: prekrasan je! inače prijateljica ima aleksandra, veli da jako voli uništavati po kući... :rofl: s ovim mojim imam sreće po tom pitanju, uglavnom štetu lokalizira na bacanje stvari sa raznih ploha tu i tamo :o

black leather
14.09.2012., 13:54
mucek mali :cerek: prekrasan je! inače prijateljica ima aleksandra, veli da jako voli uništavati po kući... :rofl: s ovim mojim imam sreće po tom pitanju, uglavnom štetu lokalizira na bacanje stvari sa raznih ploha tu i tamo :o

Hvala :cerek:
Hahahaha da, zato sam i napisala da je šundrikuća.
Prvo je pokidao sve što je mogao u gajbici, interesira ga jaaako moja kozmetika a i opasno ga sad počinje interesirati lcd televiror. Neki dan je konstantno jahao po njemu dok nije skliznuo i pao, onda se digao i krenuo vikat na njega. Kao tv mu je kriv:rofl:

Orchide
16.09.2012., 19:17

Prekrasan je :cerek:

Mi imamo 2, najvjerojatnije su par, pretpostavljamo jer se stalno drze zajedno jedno do drugoga, maze i paze :D

Kod nas su vec 2 godine i nema sanse da ih primimo rukom. Nikad nismo forsirali, ne boje se al jednostavno ruku ne vole, jel ima nacina da se to promjeni pa da ih mozemo maziti? :cerek:

deniKID
16.09.2012., 19:40
Zna tko nekog pouzdanof uzgajivaca rozenkolisa u zagrebu.i okolici?
Moze i na pm

friendship
17.09.2012., 14:15
Prekrasan je :cerek:

Mi imamo 2, najvjerojatnije su par, pretpostavljamo jer se stalno drze zajedno jedno do drugoga, maze i paze :D

Kod nas su vec 2 godine i nema sanse da ih primimo rukom. Nikad nismo forsirali, ne boje se al jednostavno ruku ne vole, jel ima nacina da se to promjeni pa da ih mozemo maziti? :cerek:

fala :)

nemam takvih iskustava (nisam imao par rozenkolisa; istina, jedno kraće vrijeme imao sam par tigrica još u djetinjstvu), ali rečeno mi je da je općenito kad je par u pitanju da je teže pripitomiti papigice, jer se više drže skupa. ovaj naš je mislim bio još mlad kad smo ga dobili (čini mi se da je čak malo i narastao u međuvremenu), i nije se dao primati dosta dugo, ali je od početka pokazivao radoznalost, tipa doletio bi ti na ispruženu nogu, na glavu...da je imao partnericu, pitanje da li bi bili skupa tako radoznali?

također, on je 'odmalena' unutar kuće slobodna ptica, što znači da mu je gajbica gotovo uvijek otvorena. za njega je gajbica dom, mjesto u kojem spava, ima papicu i vodu, ali je po danu gotovo uvijek vani. rekao bih da je za ptice jako bitno da su što više slobodne van gajbe, kako bi mogle pokazati svoj vlastiti prirodni karakter. također, rozenkolisi (ako su sami) vole da se jako puno bave ukućani s njima - to je društvena ptičica

e da, ja jesam forsirao, navikavao na ruku, na maženje. recimo glađenje. prva glađenja su bila da sam ga stjerao maltene u kut. pa me grizao. ali kroz koji mjesec je prvi put spustio sam glavicu. rezultate da nas danas maltene naganja po kući da ga mazimo :zubo: njegovo pripitomljavanje je trajalo godinama, jer je iz godine u godinu bio sve pitomiji. danas je kao rezultat otvoreniji i prema gostima - ok, ne mogu sve ko mi s njim, ali zna se on fino poigrati s djecom ;) ponekom dopusti i da ga pogladi na brzaka. i leti im na ruke i na glavu. eto, sad je mislim nekih 5 godina kako je kod nas...

tako da bi forsiranje malo pomalo možda pomoglo, al obzirom da su par i da im je društvo jedan drugog možda dovoljno, teško mi je reći kako bi se to razvijalo. no može se probati :)

pozdrav ;)

House`s Mistres
26.09.2012., 19:27
Pozdrav!
Imamo nimficu Sofiju oko mjesec dana, 5-mjesečnu, iz uzgoja, pitoma i sjedila na ramenu uzgajivaču, ali nama se još ne da. Jede iz ruke, radoznala je i sve, ali dosta preplašena, jako glasna (doslovce poludim nekog od kreštanja, dođe mi da ju zadavim), ali nadamo se pitomosti kao takvoj :)
Danas smo bili na viksi i skresali smo drvo čempresa, donijela sam jednu lijepu granu i sad tražim po internetu jel to drvo štetno/opasno za nju ili nije. Ne znam jel da joj zakvačim cijelu granu unutra, da čupka i granu i lišće, ili da lišće ogulim pa napravim prečkicu samo, ili da uopće ne stavljam. Samo na jednom stranoj stranici je pisao da čempres NIJE opasan, tj. da je safe. Ima netko iskustva?
Napravila sam joj jednu igračkicu od povezanih grančica kruške iz vrta, izgleda ko ljestve, s petsto šarenih pizdarija i to čupka. I grančice i špagicu i igračke. Druga je iz pet šopa, drvo, zvončić i nešto slično trski. Jako zgodno, raščepurila je to ko velika.

Sad bi ja još neke gluposti napravila al ne znam jel ovo zdravo. Joj danas smo u tim granama kad smo ih srušili našli gnijezdo, s dva puknuta prazna jajčeka unutra! Neke su se ptičice polegle a ja sam gnijezdo uzela i stavila joj u kavez dolje u kut. Počela je čupkati, i izvlačiti sitne grančice i mahovinu van! :)
Strašno je zgodno gnijezdo, nemreš vjerovat kako su ptice izvrsni arhitekti, divim se....

Dajte mi neki prijedlog! :) Laku noć!

Skadi
04.11.2012., 13:31
ei :D imam papigicu (rozenkolis), dobila sam ga relativno nedavno. jos nije naucen ni pripitomljen (i dalje me se boji) ali se poceo prilagodavati...mene je samo zanimalo kako da ga dok se boji izvadim iz kaveza? trebalo bi mu ocistiti krletku a ja ne zelim da se on jos vise prepadne i da podivlja kad ga pustim...pretpostavljam da dok se jos malo ne prilagodi mi nebi bilo pametno ga pustiti ali stvarno bi mu trebalo lijepo porati kavez...pa ako netko molim vas ima prijedlog

M@ng@
07.11.2012., 11:04
Pozdrav svima, nisam sigurna dali svoj post stavljam na pravo mjesto, ako ne ispravite me.
Prodajem bijelu fop krletku 59x32x47,5 cm (ovdje (http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.3146e2548ff9448f966a86a37c341918 .fop-krletka-za-ptice-janine-bijela-59x32x47-5-cm.aspx) možete vidjeti kako izgleda) po cijeni od 300 kn u odličnom stanju, malo korištena (na žalost, nisam bila u mogućnosti zadržati papigice :( ).
Uz nju dajem: pojilicu za vodu, drvene prečkice (ali ne one tvornički rađene, imam ih svakakvih debljina sa korom i bez) raznorazne male posudice, ljuljačku (drvenu) mislim da negdje imam i original plastičnu, dvije kadice za kupanje (u koju stanu dvije male tigrice provjereno :D ), nekoliko ogledalca svakakvih vrsta i malo pleteno gnijezdo.
Tko hoće ostalo mi je pola vrečice hrane, kutija pijeska, vitamini, ugljen.
Mislim da je to sve, tko je zainteresiran neka mi se javi na pm.

Popsika
02.12.2012., 16:29
Trebala bih savjet :)
Imam preeedivnog albino tigrića Marleya i bio je skroz pitom i mazan sve dok ja nisam otisla na mjesec dana na put. Kada sam se vratila maleni uopce ne prilazi nikome, osim ako je gladan a u posudicama slučajno nema hrane pa zica okolo :D

Mislila sam da se boji, ali onda nam nebi nikada prilazio.
Neki mi kazu da je maleni zadovoljan sa svime sto ima i nije mu potrebna jos i nasa dodatna paznja (mazenje, igra i sl.) jer je cijeli dan pusten i zabavlja se svojim igračkicama na stalku.

Sto vi mislite? Bilo bi mi drago da on opet postane pitoma i mazna papigica, ali ne bih ga forsirala :)

greenmagic
19.12.2012., 20:14
http://www.njuskalo.hr/ptice-papige/2-nimfe-2-tigrice-oglas-6036934

u oglasu piše: Nimfa žuta na slici, rukom hranjena pitoma sa kavezom i opremom
HITNO. AKO NE ODE DO 23. PUŠTAM GA U PRIRODU PA ŠTA MU BOG DA :(

naišla na ovaj oglas na njuškalu, HELP
da nimfa ne završi na snijegu i niskim temperaturama, jer joj nema spasa :(

ako ima tema na kojoj bi ovo bilo vidljivije, molim preselite

kopam i sadim
20.12.2012., 15:57
to bi trebalo stavit na forum papigice.net, al ja tam nisam i sad se ne stignem prijavit da bi stavila.

floy
25.12.2012., 11:52
Bok ljudi, nova sam članica foruma u nadi da ce mi netko od vas moci pomoci. Od 23.12. vlasnica sam papige (tigrice) i vrlo sam sretna, ali imam malo znanja o njima. Primjetila sam da se moj papagaj Rio danad cudno ponasa. Ovih dana bio je nezaustavno živahan, htio je van iz krletke, do sada me nije ugrizao i sve je išlo u najboljem redu, ali jutros kad sam otkrila njegovu krletku neobicno je miran. Ili se zavuce u ugao krletke na dno ( do sada je cesto znao biti po dnu, a manje na preckama iako vrlo aktivan) ili sjedi na precki i miruje. Znam da je trebalo vremena da se prilagodi na novi dom, ali sada me buni i bojim se da je depresivan ili bolestan. Danas sam vidjela da jede sjemenkice i da mu je probava skoz dobra, te da pije vodicu. Jucer sam mu dala malo jabukice svježe i bez kore da se privikne malo na moju ruku. Sada me zanima ima li netko kome pada na pamet ikakvo objašnjenje jer se ja stvarno ne razumijem. Je li bolestan? Možda nekakva depresija? Cula sam da im to cesto zna biti problem. Zna li netko kako da mu pomognem ako je to ponašanje neobicno za papigice? PUNO VAM HVALA I MOLIM VAS POMOĆ!!!

greenmagic
27.12.2012., 10:10
to bi trebalo stavit na forum papigice.net, al ja tam nisam i sad se ne stignem prijavit da bi stavila.

hvala na info, nimfa je otišla u dobre ruke, piše u oglasu :cerek:

Bok ljudi, nova sam članica foruma u nadi da ce mi netko od vas moci pomoci. Od 23.12. vlasnica sam papige (tigrice) i vrlo sam sretna, ali imam malo znanja o njima. Primjetila sam da se moj papagaj Rio danad cudno ponasa. Ovih dana bio je nezaustavno živahan, htio je van iz krletke, do sada me nije ugrizao i sve je išlo u najboljem redu, ali jutros kad sam otkrila njegovu krletku neobicno je miran. Ili se zavuce u ugao krletke na dno ( do sada je cesto znao biti po dnu, a manje na preckama iako vrlo aktivan) ili sjedi na precki i miruje. Znam da je trebalo vremena da se prilagodi na novi dom, ali sada me buni i bojim se da je depresivan ili bolestan. Danas sam vidjela da jede sjemenkice i da mu je probava skoz dobra, te da pije vodicu. Jucer sam mu dala malo jabukice svježe i bez kore da se privikne malo na moju ruku. Sada me zanima ima li netko kome pada na pamet ikakvo objašnjenje jer se ja stvarno ne razumijem. Je li bolestan? Možda nekakva depresija? Cula sam da im to cesto zna biti problem. Zna li netko kako da mu pomognem ako je to ponašanje neobicno za papigice? PUNO VAM HVALA I MOLIM VAS POMOĆ!!!

ako je 2 dana kod vas, mislim da je to normalno... smatram da mu treba duže da se prilagodi i novom ambijentu i vama :mig:

imala sam tigrice kao klinka i treba malo vremena da se prilagode....a onda mogu biti izrazito pitome i drage... samo polako i strpljenja ...

i ne bi bilo loše možda da posjetiš forum naveden u prijašnjem postu, ili tu malo pročitaš starije postove... internet je stvarno mjesto gdje se sve može saznati :mig:

sretno

little poison
03.01.2013., 02:07
Bok ljudi...lagano citam postove pa sam se odlucila i ja javiti..ponosna sam vlasnica dva rozenkolisa :) i moram reci da sam stvarno presretna i zadovoljna,pa mi nije jasno kad vidim komentare da kreste tj. da su preglasni..kao i sve ostale ptice i oni se glasaju sa vremena na vrijeme.U svakom slucaju puno su zivlji od tigrica ali i to ima svoje cari :mig:

little poison
03.01.2013., 02:15
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/155576_2565868643475_709140064_n.jpg
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/561701_2636074078567_736188200_n.jpg
:cerek:

petra-s
03.01.2013., 14:11
bok! ja sam nedavno dobila papigu (tigricu),ugl.mene samo zanima
kako da znam jel sretna?

nana1410
15.01.2013., 21:27

Znam da je dosta prošlo od vašeg posta, ali imam isti problem sa svojim malim aleksandrom. Zanima me kako ste riješili...

piva007
16.01.2013., 16:02
Pozz...

imam nimfu, vjerovatno mužjaka, dobijen na poklon jer je bio zlostavljan, tako da nemam pojma koliko je star, ali ne vjerujem da ima više od 2 godine starosti. Kod mene je nekih skoro godinu dana.
zadnjih tjedan-dva se intenzivno češe i kao da ima perut. Također si pojačano čupa ono meko perje. Veliki dio vremena je pušten van, veseo je, pjeva, igra se, nema nikakvih drugih simptoma osim tog čohanja i perutanja. Ako mi sleti na hlače i počne se češati, ostane mi puno peruti na hlačama.
Ima li netko ideju što bi to moglo biti? pregled kod veterinara ne dolazi u obzir jer zbog zlostavljanja ne tolerira da ga se prima u ruku.
ponavljam, jede, pije, stolica je normalna, veseo je...

violet_lady
16.01.2013., 16:36
Pozz...

imam nimfu, vjerovatno mužjaka, dobijen na poklon jer je bio zlostavljan, tako da nemam pojma koliko je star, ali ne vjerujem da ima više od 2 godine starosti. Kod mene je nekih skoro godinu dana.
zadnjih tjedan-dva se intenzivno češe i kao da ima perut. Također si pojačano čupa ono meko perje. Veliki dio vremena je pušten van, veseo je, pjeva, igra se, nema nikakvih drugih simptoma osim tog čohanja i perutanja. Ako mi sleti na hlače i počne se češati, ostane mi puno peruti na hlačama.
Ima li netko ideju što bi to moglo biti? pregled kod veterinara ne dolazi u obzir jer zbog zlostavljanja ne tolerira da ga se prima u ruku.
ponavljam, jede, pije, stolica je normalna, veseo je...

moguće da mijenja perje pa da se zbog toga peruta

piva007
16.01.2013., 18:27
znači samo to? da mu kupim neke vitamine i minerale kao potporu mitarenju i trebalo bi proći? nisu neki paraziti? jer nema nikakve naslage na nogama i kljunu...

Orchide
16.01.2013., 20:04
Ne vidim temu za udomljavanje ptica pa evo ako se netko vise ne moze brinuti za svoju tigricu i zeli je pokloniti, ja je prihvacam (Varaždin/Čakovec).

violet_lady
17.01.2013., 06:20
znači samo to? da mu kupim neke vitamine i minerale kao potporu mitarenju i trebalo bi proći? nisu neki paraziti? jer nema nikakve naslage na nogama i kljunu...

ja pretpostavljam da je samo to, znala sam to viđati kod svojih tigrica.... one nisu dobivale dodatne minerale (nisu ih htjele :D) i sve je prošlo ok

vidi koliko će trajati pa ako traje predugo nazovi veterinara i pitaj za mišljenje ili pitaj u pet centru :ne zna:

Igor_1602
17.01.2013., 16:31
Htio bih i ovdje obznaniti postojanje UrbanPet centra za edukaciju vlasnika, ponašanje i trening kućnih ljubimaca, pošto radimo i sa papigama, odnosno vlasnici papiga mogu kod zatražiti pomoć u vezi ponašanje svoje papige.
www.urbanpet-centar.com

Također, pozivamo vas na Dan otvorenih vrata (27. siječnja 2013.), tijekom kojeg će biti održano i predavanje "Ponašanje mačaka, kunića, tvorova i papiga", a održati će ga dr.sc.Irena Petak, savjetnica za ponašanje životinja.
Više o samom događaju možete saznati ovdje (http://www.facebook.com/events/).

natty0
17.01.2013., 18:09
Dakle, imam dvije tigrice. Gospodina i Damu :) stari su oko godinu i pol i htjela bih ih pripitomiti. prvo sam dobila nju pa njega tako da je ona zaboravila ono naučena(na moju ruku) zanima me mogu li se tako već starije papigice pripitomiti? i ja bih ih vrlo rado puštala ponekad van iz krletke ali nisu na to naviknute a imamo kod kuće peć na drva i bojim se da ne bi sletjele na peć....i još me jedna stvar zanima. navodno je dobro ptičicama davati vodu sa jodom i mineralima dok se prostorija grije...kako se to dozira ako itko zna? hvala na svim odgovorima :)

goran71
26.01.2013., 22:35
Bok
Trebao bi pomoc,dali netko zna gdje kupiti papigice kozice a da nije pet centar ili nesto slicno.Probao sam kod par uzgajivaca ali ih nemaju.
Hvala

Antaria
28.01.2013., 12:52
Dakle, imam dvije tigrice. Gospodina i Damu :) stari su oko godinu i pol i htjela bih ih pripitomiti. prvo sam dobila nju pa njega tako da je ona zaboravila ono naučena(na moju ruku) zanima me mogu li se tako već starije papigice pripitomiti? i ja bih ih vrlo rado puštala ponekad van iz krletke ali nisu na to naviknute a imamo kod kuće peć na drva i bojim se da ne bi sletjele na peć....i još me jedna stvar zanima. navodno je dobro ptičicama davati vodu sa jodom i mineralima dok se prostorija grije...kako se to dozira ako itko zna? hvala na svim odgovorima :)

Dok su ti papigice u paru onda ih nije bas lako pripitomljavati. Tad su si njih dvije centar svijeta pa se ne trude ni nauciti pricati, oponasati, niti traze kontakt sa covjekom.
Imala sam 4 godine muzjaka koji se druzio s nama i bio pitom. Dobila sam onda zenku i on se tad s njom nije bas htio druziti jer smo mi bili za njega jato 4 godine, cak nam je postao privrzeniji. No to je zato sto je dugo bio bez drugih papiga. Kasnije kad sam imala papigice u paru, nema sanse da ih naucim nesto. Jedino sto sam uspjela postici je da mi jedu iz ruke, za sve ostalo nisu bile zainteresirane, cak su pomalo bile i divlje...

Anayi
11.02.2013., 19:11
Javljam se po prvi pu na ovaj topic i jako sam tužna :(

Moje papigice tigrice su uspješno obavile prvo roditeljstvo i odgojile tri prekrasne papigice..našli smo udomitelje za dvoje a treća ostala sa njima u krletki dok ne nađemo udomitelje i za nju.I danas smo mladu papigicu našli mrtvu..ženka je ubila svog ptiča!!!

Ja nemogu vjerovati da su one tako okrutne-da ubije svog mladunca???

Tukli su se zadnjih par dana,doduše mužjak ne ali ženka je svaki dan sa kljunom mladog bacala na pod krletke tako da je skoro cijeli dan morao provesti sa nama vani.I eto danas ga je ubila do krvi!

Ako netko zna zašto nek mi objasni jer meni nije ništa jasno..pa bio je njezino dijete!!!

Mlada ptičica je tek prije tjedan dana izašla iz gnijezda..zar ih treba odma isti dan kad izađu odvojiti od roditelja ili kaj???

Antaria
12.02.2013., 10:51
Any, zao mi je malog ptica :(
Ne znam sto da ti kazem zasto se to dogodilo. Ali mislim da ovisi o zenki, kakva je. Ja sad imam zenku koja je bas zlocesta i agresivna, i mislim da ona ne bi bila dobra mama. Trga sve sto moze i kad joj se hoce. Prije sam imala zenku koja je bila sva mila i draga. I isto je imala ptice i nikad nije bilo problema. Znalo ih je biti i 5 pu jednoj krletci dok ih jos nisamo sve udomili, i stvarno nikad nije bilo nikakve tucnjave...
Mozda je ta tvoja zenkica kao i moja sad netolerantna i zivcana, pa radije ubuduce odvoji ptice. Kupi jos jedan kavez za mlade.

Anayi
13.02.2013., 15:24
Da,izgleda da ću morati.A imaš pravo,je živčana,od samog početka..ah šta ćeš..žene :D

TheRudarka
28.02.2013., 21:31
Dragi ljudi, jel tko zna koja je ova papiga: http://farm5.staticflickr.com/4052/4515631568_d0c9f2d458_z.jpg
Naišla sam na njih na netu, i zaljubila se :) ovo je naziv pod kojim sam je nasla: Hyacinth Macaw Isabo ali jel je mozda netko upoznat sa više hrvatskim nazivom i općenito o vrsti?:angel:

surefire
28.02.2013., 21:51
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hijacintna_ara

Iznimno rijetka i skupa papiga.

TheRudarka
28.02.2013., 21:55
Iznimno rijetka i skupa papiga.[/QUOTE]

Ajme, ali predivna je :) Hvala puno :)

Zorzy
28.02.2013., 22:03
Pozdrav svima!!!!
Imam papigu Amazonu.Prezadovoljna sam s papigom.Imam ga već neka dva mjeseca.Uvijek me nasmije ,prejak je .Ako ima netko iskustva s tom vrstom papige nek mi se javi u inbox jer imam dosta pitanja na koja neznam odgovor pa bi se voljela posavjetovati.Tnx

japuka
24.05.2013., 11:37
info o papigama i forum je papige.info - ima po vrstama, ima dosta vlasnika i možeš razmijeniti iskustva, pitati i dobiti odgovore

rajkoval
06.07.2013., 19:41
Dali se ptice mogu sigurno poslati na manje udaljenosti( unutar Hrvatske)
HP expresom ili nekim drugim transportom?

pikuli
07.07.2013., 15:43
ne pokušavaj! izuzetno su psihički osjetljive i lako se može desiti infarkt ili u boljem slučaju psihički problemi, strahovi, čupanje perja.
skupa sa njenom poznatom gajbom staviš je u auto, prekriješ, pored nje sjedi i pridržava gajbu netko od obitelji i cijelim putem razgovarate da čuje poznate glasove.

nemo007
07.07.2013., 19:31
Pozdrav svima,
ovako prije par dana u dvoriste mi je doletjela papiga tigrica, zenka. Stavio sam je u gajbicu, onako malo vecu, kupio hranu za tigrice, sipinu kost, ogledalce i posudu za vodu. E sad imam mali problem sto papigica stalno stoji na jednom mjestu i jako malo se glasa.
Mislim da je to normalno da je tako mirna od soka i to, e sad me zanima kako da joj se priblizim i koliko bi ta prilagodba mogla trajat?
Dali je netko imao slicnih iskustva?
Papigica nije bas jako mlada jer su joj prugice visoko na glavi.

Unaprijed hvala

nemo007
07.07.2013., 21:24
Imam neki osjecaj kao da je tuzna :(

nemo007
14.07.2013., 14:45
Evo i dva tjedna kod nas i dalje ista prica, samo sjedi i jede, pomagajte, sta da radimo?

ramona1995ck
17.07.2013., 01:30
U procesu sam biranja prve papige/para papiga,zanima me koje su najpreporučljivije za počdtnike,najdruželjubljivije itd.U planu mi je par personata pa me zanima nešto više i o njima

dubidu
18.07.2013., 13:24
Poklanjam nekome hranu, pijesak, vitamine za papige. Može na PP.

petra00
18.07.2013., 16:55
Dali se ptice mogu sigurno poslati na manje udaljenosti( unutar Hrvatske)
HP expresom ili nekim drugim transportom?

Ma ni slučajno.

Pozdrav svima,
ovako prije par dana u dvoriste mi je doletjela papiga tigrica, zenka. Stavio sam je u gajbicu, onako malo vecu, kupio hranu za tigrice, sipinu kost, ogledalce i posudu za vodu. E sad imam mali problem sto papigica stalno stoji na jednom mjestu i jako malo se glasa.
Mislim da je to normalno da je tako mirna od soka i to, e sad me zanima kako da joj se priblizim i koliko bi ta prilagodba mogla trajat?
Dali je netko imao slicnih iskustva?
Papigica nije bas jako mlada jer su joj prugice visoko na glavi.

Unaprijed hvala

Bilo bi najbolje da probaš naći vlasnika i da je vratiš. Papagaji mogu uginuti od tuge, jer znam za takav slučaj. Pogotovo ako je imala partnera.

Ovdje sam pisala nešto o mojim papagajima pa si pročitaj ako ti može pomoći.

http://www.forum.hr/showthread.php?p=44841717#post44841717

Ja sam teško podnijela kad mi je pobjegao papagaj, bio je poseban.

čovjekzg
19.07.2013., 13:07
Bilo bi najbolje da probaš naći vlasnika i da je vratiš. Papagaji mogu uginuti od tuge, jer znam za takav slučaj. Pogotovo ako je imala partnera.

I ja znam za takav slučaj. Prije više od godinu dana, doletjela je plavo-bijela tigrica, bila je sva mirna itd. i nakon 2-3 sata je .... :( Ali smo zato kupili istu takvu i još jednu tigricu. :)

PinkastiFlojd
30.07.2013., 17:19
Naime,ujutro nam je pobjegla tigrica.
Nađena je kod susjeda na orahu,sad sjedi na grani,oglašava se,fraze koje smo ju naučili počela je automatski govoriti u prisustvu nas ispod oraha.

e sad,zanima me na koje načine da ju pokušamo "namamiti" natrag u kavez ili barem na ruku?

hvala!

Lozimka
30.07.2013., 18:18
Ostavite kavez vani da se vrati jesti.

PinkastiFlojd
30.07.2013., 18:51
Ostavite kavez vani da se vrati jesti.

probat ćemo.
al ak padne mrak,valjda neće nastradati

Lozimka
30.07.2013., 19:05
Stavite kavez, uzmite laptop i puštajte krikove drugih tigrica s youtuba. Sretno.

pikuli
30.07.2013., 19:51
omiljeno voće u ruku i sjedni pod stablo.

puno sreće!