PDA

View Full Version : Papige

stranice : [1] 2 3

M@3X
13.02.2007., 22:19
Imala sam nekad davno papagaja (tigricu).
Brat ga je pustio, iznerviran, jer je rano ujutro bio glasan, a brat je radio kao konobar i u to vrijeme htjeo spavati. :tuzni:

Medjutim, to je bilo davno.
Vec sam razmisljala, od kad zivim sa dragim o nekoj manjoj zivotinji (manji stan je u pitanju).
Razmisljali smo jedno vrijeme o papigici, ali kako sam radila, a i dragi, zivotinjica bi bila uglavnom sama i zbog toga nismo htjeli nista.

Ja ne radim vec neka 3 mjeseca i danas mi je dragi za dan zaljubljenih uzeo papigu i kavez, hranu, sipinu kost, sve sto je potrebno... :cerek:

Medjutim ja sam ocito zaboravila sta jeste, a sta nije normalno ponasanje papige.
Izgledao mi je malo uznemiren, ali sam sve pripisivala tome sto ga je ciko u pet sopu naganjao po kavezu sa hrpom papiga, da bi ga uhvatio.
A i nalazi se u novom prostoru, na koji nije navikao.
Pet sop se zatvara u 19:00 i tad se gase sva svjetla i nastaje mir i tisina, a kupljen je pred kraj radnog vremena i bio je sa nama uz svjetlo i drustvo par sati (dosle nam i komsinice u goste).
Sem toga bio je sa hrpom papiga, a sad je sam (trenutno).

Medjutim, meni moj Kico jos uvijek djeluje prepadnuto. Premiran je, samo stoji nepomicno na jednom mjestu i jako brzo dise. To mi se ne cini bas normalno.

Ili sam ja bezveze zabrinuta ili trebam cekati malo duze da se navikne na potpuno drugaciji nacin zivota?

M@3X
13.02.2007., 22:20
Savjeti i prijedlozi vlasnika papigica su dobro dosli i oko samog tretmana mog Kice. :cerek:
Zelim da ga usrecim i da mu budem sto bolji vlasnik... :)

dumai
13.02.2007., 22:37
ja imam dvije papigice ali nisam ih kipila zajedno.Prvu sam imala 2 god. i tek onda uzela drugu.Prvu kad sam donijela kući bio je tako miran prva 2-3 dana dok se nije privikao na novi okoliš a i bio je sam, dok se ova druga papigica brže prilagodila jer nije bila sama...A znat ćeš da se počeo prilagođavati tako što će počet papat pa zato tu i tamo pogledaj da li ima praznih ljuskica hrane, to znači da papa. No mislim da će ti najjasniji znak da je dobro biti kad propjeva. Sad je jadničak samo uplašen i zbunjen, a brinit se možeš ako nakon 2 dana vidiš da nije jeo i da je malaksao.

M@3X
13.02.2007., 22:43
Hvala na brzom odgovoru. :kiss:
Gledala sam vec par puta - i nije jeo. Ali malo-malo pa se pokaki.
Valjda sam ocekivala da ce se prilagoditi vec nakon par sati, sto je ocito prebrzo.

dumai
13.02.2007., 22:43
Savjeti i prijedlozi vlasnika papigica su dobro dosli i oko samog tretmana mog Kice. :cerek:
Zelim da ga usrecim i da mu budem sto bolji vlasnik... :)

Da bi usrećila papigicu kupi mu sve što mu je potrebno i brini se za njegovo zdravlje.Papigice jako vole plastićne igračkice,ogledalca,zvonca, to mu možeš sve kupiti u pet shopovima, jako vole (barem moji) navlačit ta zvonca i gledat se u ogledala. Kupi mu vitamine koji se stavljaju u vodu, sipinu kost, jodne perlice i bar za tigrice, to jako vole. Nemoj ga puno ostavljat samog, tigrice su jako društvene životinjice i ne vole biti same, ako ne možeš biti puno s njim kupi mu društvo ako imaš uvjete za to, pričaj mu, fičkaj...i ako možeš povremeno ga puštaj van da malo leti....i nema šanse da tvoja papigica ne bude sretna :cerek:

eh,da i redovito jednom dnevno mu očisti krletku zbog njegovog zdravlja jer se skupljaju paraziti a i zbog njegovog udobnijeg boravka u toj krletci...

dumai
13.02.2007., 22:49
Hvala na brzom odgovoru. :kiss:
Gledala sam vec par puta - i nije jeo. Ali malo-malo pa se pokaki.
Valjda sam ocekivala da ce se prilagoditi vec nakon par sati, sto je ocito prebrzo.

ma da pa to je prebrzo, treba mu najmanje 2 dana, a i po kakici možeš vidjeti da li je pod stresom,ako jako puno kaki znaći da je pod stresom ali to je sad razumljivo nakon što je naglo promijenio okolinu. Ma bit će sve ok.:) .Želim tebi i tvojoj papigici brzu prilagodbu jedno na drugo i da bude zdrav i raspjevan :kiss:

M@3X
13.02.2007., 23:03
Da bi usrećila papigicu kupi mu sve što mu je potrebno i brini se za njegovo zdravlje.Papigice jako vole plastićne igračkice,ogledalca,zvonca, to mu možeš sve kupiti u pet shopovima, jako vole (barem moji) navlačit ta zvonca i gledat se u ogledala. Kupi mu vitamine koji se stavljaju u vodu, sipinu kost, jodne perlice i bar za tigrice, to jako vole. Nemoj ga puno ostavljat samog, tigrice su jako društvene životinjice i ne vole biti same, ako ne možeš biti puno s njim kupi mu društvo ako imaš uvjete za to, pričaj mu, fičkaj...i ako možeš povremeno ga puštaj van da malo leti....i nema šanse da tvoja papigica ne bude sretna :cerek:

eh,da i redovito jednom dnevno mu očisti krletku zbog njegovog zdravlja jer se skupljaju paraziti a i zbog njegovog udobnijeg boravka u toj krletci...
:kiss: :kiss: :kiss:

Hvala ti puno na pomoci. Super si. :kiss:

Sipinu kost ima. Ogledalce sam mislila kupiti odmah sutra. Znam da se moj stari Kico jako volio ogledati.
A za zvonce nisam znala da vole. :zubo: Moracu i to da zbavim. Hvala za savjete sta sve jos trebam nabaviti...
Druga papiga bi trebala doci ubrzo, vec smo razgovarali o tome da smo mozda odmah trebali uzeti 2, muzjaka i zenku.

Samo mi nije jasno sta je taj "bar za tigrice"...
Pa ako ne gnjavim previse mozes mi opisati sta je to, za sta sluzi...

U pet sopu vlasnik nije spomenuo ni jodne perlice, ni vitamine...da nije tebe ne bih ni znala da to trebam kupiti. :kiss:
Svom starom Kici sam davala jabuku i mrkvu. Dajes li ti svojima jos neko voce ili povrce uz sjemenke?

:kiss:

M@3X
13.02.2007., 23:03
Papigica je zaspala. :cerek:

Nije jela. :tuzni:

grogo bolger
13.02.2007., 23:08
sam svom čokiju na špagu privezao ono kinder jaje (bez čokolade naravno :zubo: ), to i mu je bila omiljena igračka :cerek:
nije želio van iz kaveza bez svog jajeta :cerek:

Sretnooo :w

Lela
14.02.2007., 08:10
Ma to ti je sve normalno. Moja tigrica je prvih par dana spavala viseći naopačke na prećkici - kao šišmiš :rofl:
Budi strpljiva, kad dođe k sebi počni mu prilaziti i baviti se sa njim.

dumai
14.02.2007., 14:33
Bar za tigrice ti je hrana, sigurno si to vidjela, još znaju to zvati i bar kobasica jer je takvog oblika, uglavnom to mu objesiš u krletku i onda on čopa...
da, i ja svojima dajem mrkvice, jabuke, zelene salate, kupusa,list maslačka i raznog voća (kruške,mandarine,banane) uglavnom probaš mu dat pa češ vidjeti što mu se sviđa.Samo sve jako dobro operi prije no što mu daš...
A imaš i voćni bar za tigrice, od jagode, jabuke, kruške no naravno to ne može zamijeniti svježe voće i povrće...Što se tiće zvončića, stvarno ima veliki izbor tih igračaka, imaš ljuljačku koja ima zvonce dolje, pa ogledalo sa zvonom i puno toga...kako se danas ponaša, da li je papao miš mali?

gnjavež
14.02.2007., 15:30
ogledalce nikako ne kupuj, to papige baci u depru kad skuze da druga ptica ne postoji:( pusti par dana da dodje k sebi, moje je cudoviste 2 dana non stop letalo i skakalo po kavezu da sambila sigurna da ce se ubiti.sva sreca, jedino je slomio rep:cerek: a sve ostalo je zivo i zdravo:cerek: evo ga sad kraj mene, ne pusta me da tipkam i nanosim mi tesku fizicku i psihicku bol, jer je faca uvrtiosebi da je mis njegov, a ko takne sta njegovo ostaje bez prsta:( (ima maaaaaalo:zubo: jaci kljun od tigrice:cerek: )

gnjavež
14.02.2007., 15:32
sam svom čokiju na špagu privezao ono kinder jaje (bez čokolade naravno :zubo: ), to i mu je bila omiljena igračka :cerek:
nije želio van iz kaveza bez svog jajeta :cerek:

Sretnooo :w
imamo i mi to jaje, al su ovome mome igracke iz jajeta draze, iako je ipak njegova najveca ljubav narancasta kemijska koju lipo drzi nogom i cherechi:cerek:

dumai
14.02.2007., 15:53
Ja papigice imam već 7 godina i obožavaju ogledalca, imaju 4 u krletci. Nikada nisam vidjela ni jedan znak da su depresivne ili nešto slično zbog ogledala, pa čak ni dok mi je Buby bio sam 2 god. ni sada kada imam i Lalu...

xxGaladrielxx
14.02.2007., 19:02
Pricaj mu jako puno. Pazi na pokrete, neka budu umjereni. Trebat ce mu nekoliko dana za adaptaciju. Kad se navikne na prostor, pocni ga pustati.
Jel muzjak ili zenka? Koliko je star? (po prugicama mozes odrediti)
Kod stolice samo obrati pozornost da nije upitanju proljev.

M@3X
14.02.2007., 23:03
Jutros je cvrkutao... :zubo:
Sve dok ja nisam usla u prostoriju... :zubo:

Danas je slobodniji, krece se po kavezu, opusteniji je...
Dobio je i ogledalce...
I dva zvoncica crvene boje...

Ali ja ga jos nisam vidjela da jede. :tuzni:
Nema ni zrnevlja okolo...medjutim ona hranilica je takva da mozda i ne mora ispadati okolo dok jede...zapravo hranilica je van kaveza, nastavlja se na rupu u kavezu predvidjenu za nju...vidjela sam da je danas stajao kraj nje, gledao u tom pravcu, ali nista, samo je stajao tako...
Vodu je pio u toku noci (bar je dole poprskao sve) i u toku dana.

veceras spava blazenim snom, cvrsto, juce bi svaki put kad me osjetio progledao. Danas sam zavirila ispod prekrivaca i vidim on spava i ne mrda. :cerek:

Papigica je muzjak. Ima plavi kljunic. :cerek:
Pretpostavljam da je vrlo mlad, jer je sitniji od mog nekadasnjeg Kice (ili me samo sjecanje vara, buduci da je proslo dosta vremena).
Stolica nije rijetka/proljev. Danas manje kaki nego juce.

xxGaladrielxx
15.02.2007., 09:13
Papiga ti ljusti sjeme i jede samo unutarnji dio tak da uvijek na hrani mozes pronaci ljuskice (ak je jeo).
Mladi papagaji imaju prugice prek cela, sve do nosa/kljuna. Kasnije se te prugice povlace. Dok su mladi, i zenke i muzjaci imaju svjetlo plavi nosic.

dumai
15.02.2007., 10:41
Super!! Baš mi je drago, znači počeo se prilagođavati...ne brini počet će on papat, ako već i nije

M@3X
15.02.2007., 15:05
Jeo je. :cerek:
Napokon. :zubo:

Ali ne iz hranilice.
Sinoc sam uzela tanjiric od solje za kafu, ubacila ga na pod kaveza i na njega istresla hranu. Sinoc nije jeo, ali jutros sam vidjela da je jeo. I ljuspice su bile svud okolo. :s
U hranilici sam uspjela naci jednu jedinu ljuspicu. Izgleda da mu se ne svidja. :zubo:

Mayo
15.02.2007., 16:03
Čitajući sve ovo s tugom i veseljem sam se sjetila svog papagajčića koji me napustio jako iznenadno.. no, da ne širim depresiju, prisjetit ću se ludih i smiješnih stvari koje je radio.

Kad je prvi put došao k meni, nije glasa ispustio dobrih pet dana, a jesti je počeo nakon dva.
Mrzio je svježe voće i povrće, osim zelene salate (za koju sam čula da je papigice baš i ne smiju jesti). Obično smo mu list salate pričvrstili za rešetku s kvačicom za veš dok ju ne bi obrstio. Jednom smo kvačicu zaboravili maknuti nakon što je salata nestala pa mu je kvačica postala omiljena igračka (uz ogledalo sa zvonom).
Bio je užasno glasan, a kunem se da je najglasniji bio nedjeljom popodne kad bih ja nakon ručka (i neprospavane noći zbog nekakvog izlaska) legla da dođem k sebi. Nije prestajao s urlanjem, pjevanjem, a volio je primiti ogledalo s nogom i mlatiti njime po rešetkama.
Obožavao je sletjeti na ruku, popeti se na palac i onda se s noktom na palcu razgovarao satima. Isti fetiš imao je i na nožne prste.
Kad sam učila i podcrtavala skripte fluorescentnim flomićima, jurišao je ko sumanut po crtama koje sam povlačila.
Razgovarao se sa apsolutno svakom površinom u kojoj se mogao ogledati - ogledalo u krletci, sat na mom stolu, monitor..
Mrzio je kupanje i nikad nije ni pol posto šljivio kadicu koju sam mu stavljala u krletku.
Najsretniji u životu bio je kad ga je moja mama ukrcala sa sobom u auto i otfurala na more. Pjevao je cijelim putem dok se ljuljao u kavezu na zadnjem sjedalu, a moja mama se dandanas zaklinje da je na moru progovorio i rekao 'pusa', što naravno više nikad nije ponovio.
Sipinu kost je tamanio kao lud, a obožavao je i ranije spomenute barove s voćnim sjemenkama.
Nije mogao puno letjeti pa je često nakon dva kruga po sobi aterirao na parket, dignuo glavicu i nemoćno me kreštanjem zvao da dođem po njega..

Tigrice.. nema boljih :cerek:

Čuvaj svoju i uživaj u njoj :w

dumai
15.02.2007., 20:07
a joj Mayo 474 baš lijepa priča, ma preslatka su to bića :cerek: . i moji isto nabacuju zvonca po krletci i obavezno krešte popodne, pogotovo ako se oni nešto međusobno svađaju, strašno su glasni..onda im ja dam tako neku salaticu ili neko voće,bar ili tako nešto da im zaokupi pažnju da ja mogu mogu malo :zzz:

dumai
15.02.2007., 20:12
[QUOTE=M@3X;7427886]Jeo je. :cerek:

:jumping: :tulum: :kiss:

Mayo
16.02.2007., 07:54
Thx, Dumai :)

M@3x, ako sam dobro skužila, imaš hranilicu koja izvana ima kućicu s hranom (hm, kako se bolje izraziti). Moj takvu nije baš volio jer mu je bilo jako teško sletjeti do nje, bila je ispod prečki, pa sam mu kupila onu koja se zakvači za kavez i izgleda jako slično posudici s vodom. Stavila sam mu odmah kod prečke pa je jeo bez problema. Jedino što je onda kavez potrebno čistiti puno češće jer ljuske ne padaju u hranilicu, nego na dno kaveza :D

I da, probaj moj recept da ti brže progovori i prokriješti - upali mu radio.. moja linija je svirala od jutra do mraka dok je on bio s nama :zubo:

Dubravka
16.02.2007., 10:03
Imam pitanje na temu papigica ! Mi smo mami kupili malu tigricu, mislim da je musko a sad je ona nabavila jos jednu, valjda je zenka. Nisu se bas prilagodile jedna drugoj, zenka ( kao i sve) je dosta divlja i cvokne ga kljunom kad joj ide na zivce ! Kad su zatvorene u gajbi, obavezno zbrise van iz zatvorene gajbe, kad ih mama spijunira, ne izlazi ! Ne mogu vjerovati da se provuce kroz uske resetke. Interesira me: da li se papigice mogu pripitomiti kad su u paru ? Jer kad god im se priblizi, polete ! Na koji nacin i sa kojim metodama nauciti papigice da dolaze na ruku i da su bliske sa ukucanima ? :bara:

Mayo
16.02.2007., 10:47
Ja sam svog mužjaka pripitomila prije nego je došla ženka pa nisam sigurna kako pripitomiti par. Kad je ona došla, on se prvo ponašao kao gazda, svojatao je ljuljačku i igračke (bio je presmiješan kad se ljuljao i vrištao na nju), ali nije im dugo trebalo da se sprijatelje i urote protiv mene :cerek:

Njega sam naučila na ruku tako da sam ga najprije naučila da se popne na prst - staviš mu prst pred noge, nježno ga gurneš i on se odmah popne. Onda ga malo premještaš s ruke na ruku i s prsta na prst.
Zatim sam to isto radila dok je sjedio na rubu kaveza i svaki put pomalo odmicala ruku od kaveza sve dok nije morao poletjeti da se popne na prst. Nakon toga nije bilo problema, bilo je dovoljno da vidi prst i odmah je letio do mene.. zlato mamino :zubo:

Nije teško, ali treba strpljenja.. mislim da je recept isti kad su u paru - pripitomi jednu pa onda probaj s drugom :mig:

LadyBlue
16.02.2007., 11:14
Sjetili ste me na mog Mikija, 10 godina je s nama bio, vodili ga i na more...znao je govoriti "Požuri pol 8" :D (baka kriva, ponavljala tu mantru dok smo se spremali za školu). Izgledao je uvijek ko 'mladić' ;) jer mu nisu rasli ni rep ni krila (ozljeđenog ga našao moj stari).
Znao se ponekad tako uspjeniti, glasno se ljutiti, živjet se nije dalo od tog zvuka, pa smo mu govorili "šuti već jednom", a on s vremenom naučio i to, ludnica!!:D Koja je to svađa bila!
Bio je jako tužan dan kad smo ga tog jutra pronašli na podu krletke...pokopan je pod smrekom.

M@3X, kako je hrpica perja? :)

vrabac
16.02.2007., 14:23
Kad su zatvorene u gajbi, obavezno zbrise van iz zatvorene gajbe, kad ih mama spijunira, ne izlazi ! Ne mogu vjerovati da se provuce kroz uske resetke.

Nema šanse da ti se provuče kroz rešetke. Dobro pregledaj da li su sve hranilice dobro zatvorene, i sva vrata naravno. Dosta su to pametne životinje, za čas nauče kako otvoriti hranilicu i zbrisati van :D Mojima je to postala specijalnost pa sad imaju hranilice zaljepljene selotejpom koji moram odljepljivati i opet lijepiti svaki put kad mijenjam hranu. Na staroj krletki sam stvar mogla riješiti i kvačicom za veš, ali na ovoj se nema kamo staviti.
Pazi na to jer bi ti se moglo dogoditi da jedom dok budeš vjetrila stan izvjetriš i ptice.

Što se tiče pripitomljavanja, Mayo ti je sve rekla. Ja također nemam iskustva s parovima jer su moje došle s razmakom od 2 godine.

M@3X, čestitam na pridošlici, sigurna sam da ćete biti sretni zajedno :cerek: A di su fotke? ;)

dumai
16.02.2007., 14:53
Ja sam svog mužjaka pripitomila prije nego je došla ženka pa nisam sigurna kako pripitomiti par. Kad je ona došla, on se prvo ponašao kao gazda, svojatao je ljuljačku i igračke (bio je presmiješan kad se ljuljao i vrištao na nju), ali nije im dugo trebalo da se sprijatelje i urote protiv mene :cerek:

he he he kao da opisuješ moje vražićke, ja sam isto prvo imala samo dečka,a onda je došla i cura. S vremenom ga je ona počela oponašati, maltane se sama pripitomila. U početku ih ja pustim oboje van, ona odmah pobjegne na ormar a on dođe kod mene na stol i tako par puta dok jednom nije i ona sletila s njim kod mene i tako malo po malo ona se oslobodila i sad je kao on, stvara piz...ije :)

dumai
16.02.2007., 15:00
Dosta su to pametne životinje, za čas nauče kako otvoriti hranilicu i zbrisati van :D Mojima je to postala specijalnost pa sad imaju hranilice zaljepljene selotejpom koji moram odljepljivati i opet lijepiti svaki put kad mijenjam hranu.:cerek:

ha ha, ja mojima moram vezati gumicom jer kad nisam kod kuće a mojoj Lali se ide van ona provali i izleti a Buby čeka da ona otvori da može i on van jer ne kuži kako otvoriti, a imaju onu hranilicu kao kućicu pa usto što su pobjegli me dočeka jo jedno iznenađenje:rolleyes: a to je hranilica i brdo zrnaca rasuto po podu...

Mayo
16.02.2007., 19:05
...Pazi na to jer bi ti se moglo dogoditi da jedom dok budeš vjetrila stan izvjetriš i ptice....

Meni je moj jednom pobjegao.. Dotad je letio samo do radnog stola i nazad, nikad ni primirisao prozoru pa je prozor uvijek bio otvoren na kip (onak nakoso). I jednom ja uletjela u sobu, on je bio na krletki i očito sam ga preplašila jer je jurnuo ravno kroz prozor. Tad sam ga imala samo par mjeseci. Odmah mi krenule suze na oči, ali sva sreća da sam pričala na telefon s frendicom koja ima tigricu i koja mi je odmah rekla da ga idem tražiti.

I ja s mamom van.. oko nas livada od milijardu hektara, gdje ću ga sad pronaći? Sreća da tigrice ne mogu letjeti daleko pa smo mama i ja obilazile aute i obližnja stabla. Odjednom se na svom prozoru stvorio dosadni susjed i počeo ispitivati što to nas dvije radimo i zašto se zavlačimo pod aute. Nakon što smo mu rekle da tražimo papagaja, kaže on nama nek pogledamo na bor ispred ulaza. Naravno, na najvišoj grani sjedi moje zlo i gricka si češere..

E onda je počeo cirkus kak ga namamiti u krletku.. prvo mi donijele ljestve, pa su bile prekratke, pa zovi domara da donese svoje, pa on došao, pa se popeo na ljestve i hvata on moju ptičicu koja se samo premješta s grane na granu, dere se i bježi od njega :zubo:

Kad smo ga napokon ulovili i donijeli doma, tjedan dana nije napuštao krletku :D

dumai
16.02.2007., 20:58
m@3x kako je miš mali???

mayo474 dobro pa si ga ulovila, zločka mala...

M@3X
16.02.2007., 22:48
Jeo je. :cerek:
:jumping: :tulum: :kiss:
To je bila i moja reakcija. :zubo:

M@3X
16.02.2007., 22:49
Sjetili ste me na mog Mikija, 10 godina je s nama bio, vodili ga i na more...znao je govoriti "Požuri pol 8" :D (baka kriva, ponavljala tu mantru dok smo se spremali za školu). Izgledao je uvijek ko 'mladić' ;) jer mu nisu rasli ni rep ni krila (ozljeđenog ga našao moj stari).
Znao se ponekad tako uspjeniti, glasno se ljutiti, živjet se nije dalo od tog zvuka, pa smo mu govorili "šuti već jednom", a on s vremenom naučio i to, ludnica!!:D Koja je to svađa bila!
Bio je jako tužan dan kad smo ga tog jutra pronašli na podu krletke...pokopan je pod smrekom.

M@3X, kako je hrpica perja? :)
Hrpica perja je sve bolje.
Super mi je to "hrpica perja". :cerek:

M@3X, čestitam na pridošlici, sigurna sam da ćete biti sretni zajedno :cerek: A di su fotke? ;)
Hvala. :kiss:
Fotki nema.
Imam praistorijski foto aparat na kojem su slike uzasne. Neki stari na koji moze stati 20 slika. :zubo:
Kad posudim foto aparat od sestre mog dragog ima da ga uslikam u punoj njegovoj ljepoti. :cerek:

M@3X
16.02.2007., 22:51
Thx, Dumai :)

M@3x, ako sam dobro skužila, imaš hranilicu koja izvana ima kućicu s hranom (hm, kako se bolje izraziti). Moj takvu nije baš volio jer mu je bilo jako teško sletjeti do nje, bila je ispod prečki, pa sam mu kupila onu koja se zakvači za kavez i izgleda jako slično posudici s vodom. Stavila sam mu odmah kod prečke pa je jeo bez problema. Jedino što je onda kavez potrebno čistiti puno češće jer ljuske ne padaju u hranilicu, nego na dno kaveza :D

I da, probaj moj recept da ti brže progovori i prokriješti - upali mu radio.. moja linija je svirala od jutra do mraka dok je on bio s nama :zubo:
Idealan opis moje hranilice. :zubo:
Ona unutar kaveza ima preckicu da papagaj moze stati i jesti. Medjutim, ne svidja mu se izgleda. Problem nije to sto joj je tesko pristupiti, jer joj nije tesko pristupiti i on se vrzma oko nje preko dana, ali ne jede iz nje.
Ja sam mu stavila tanjiric od solje za kafu i tu mu istresem sjemenke i onda papa.

Radio mu stalno svira, jer sam mislila da bi mu samom bilo dosadno mozda preko noci (tad smanjim), a i preko dana mu zvrji.
Primjetila sam da ima odredjeni muzicki ukus. :zubo:
Na moderni zvuk (tehno, rep i tako to) se stresa. :rofl:
Voli dzez i narodnjake. :rofl:

m@3x kako je miš mali???

mayo474 dobro pa si ga ulovila, zločka mala...
Dobro je.
Mislim da je dio stresa i preplasenosti uzrokovano hvatanjem u pet sopu.
Naime, uocila sam juce da ima samo jedno ono dugacko perce na repu, a pored toga razbarusena sitna perca, kao da mu je neko bar jos 1 to dugacko pero ortgnuo. :tuzni:
To se vjerovatno desilo prilikom hvatanja.

Mayo
17.02.2007., 10:41
Primjetila sam da ima odredjeni muzicki ukus. :zubo:
Na moderni zvuk (tehno, rep i tako to) se stresa. :rofl:
Voli dzez i narodnjake. :rofl:

Moj je najviše volio svađati se s raperima :zubo:

Kad se odselim u svoj stan, bome prvo kupujem krevet, a onda papagaja.. :cerek:

SBorovnica
17.02.2007., 11:18
Dobro je ne stavljati papigicama hranu u hranilicu nego im davati iz ruke. Tako će ruke povezati s nećim finim:klopa:. Naravno, ništa ne treba forisirati. Puno strpljenja. Nikako nasilu uzimati u ruke papigicu, jer će to zauvijek zapamtiti i biti nepovjerljiva. Ako ne žele ući same nazad u kavez ne hvatajte ih rukama već zamraćite prostoriju i prekrijte ih nekom tkaninom, tako se neće bojati ruku. Najvažnije od svega je svakodnevno im posvetiti barem pola sata! :)
Netko je napisao da za papigice nije dobra salata. To nije istina:rofl:!!! Treba im što češće davati raznog voća i povrća. Sve treba biti oprano, ali ne vlažno jer mogu dobiti proljev. Veterinarka mi je rekla da je dobro sve voće i povrće osim krastavaca (navodno su puni štetnih stvari kojima se potiće brži rast).
Toliko

dumai
17.02.2007., 11:41
Naime, uocila sam juce da ima samo jedno ono dugacko perce na repu, a pored toga razbarusena sitna perca, kao da mu je neko bar jos 1 to dugacko pero ortgnuo. :tuzni:
To se vjerovatno desilo prilikom hvatanja.

Ne mora biti, ako je jako mlad onda mu još nije ni izraslo to perje. Što bude stariji to će mu rep biti duži i gušči...:)

dumai
18.02.2007., 14:13
evo ako još nekog zanima nešto o tigricama, ima o bolestima, razmnožavanju itd...
http://www.geocities.com/papige_tigrice/

M@3X
21.02.2007., 00:59
Primjetila sam da je moja hrpica perja mnogo opustenija samnom kad nema drugih osoba u blizini. Stane mi na prst recimo kad mu ga ponudim (unutar kaveza, otvorim vrata i ispruzim kaziprst i on stane na njega).
A kad sam to pokusala juce pred dragim i komsinicom, odmakeo se samo jedan korak od mog ponudjenog prsta, dajuci mi do znanja da ga moj prst ne zanima. :zubo:
Cim je komsinica nakon ispijene kafe otisla, a dragi izasao u drugu sobu, otvorila sam kavez i stavila prst da vidim hoce li stati na njega, jer mi nije bilo jasno zasto je ranije taj dan uredno prelazio na moj prst, a pred dragim i komsinicom mi dao do znanja da nece. Odmah je stao. :zubo:
Zovnula sam dragog i on je dosao da vidi (nije mi vjerovao kad sam pricala, malo je ljubomoran :zubo: ).
Takodje danas kad sam stavila nos na resetke i pomicala ga gore dole uz resetku (kao poziv za mazenje nosicima, tacnije nosicem i kljunicem :cerek: ) nije htjeo doci (dragi je bio tu), ignorisao me je, ali cim sam se odmakla i sjela na ugaonu doskakutao je do tog istog mjesta na resetci i gurnuo kljunic kroz resetke mrdajuci ga gore dole. :cerek:

Danas sam odlucila probati i bez tanjirica sa hranom, da mu pokusam objasniti da jede iz hranilice. Stavila sam prst, na prstu ga prenijela do hranilice i pokusala mu objasniti da tu treba jesti. :)
Jednu nogicu je stavio na precku od hranilice, a drugu je ostavio na mom prstu, dok sam ja spustila nos na hranilicu i isla gore dole po vanjskom dijelu hranilice ne bi li me shvatio. :zubo:
Nekako, mislim da mu pokreti nosom, uz moj prst, najvise pomazu u razumijevanju onog sto mu hocu reci. :zubo:
Medjutim, nije jeo vec samo gledao u mene, pa sam se okrenula i posla prema sudoperu da operem sudje, dragi je komentarisao da sam blesava ako mislim da ce on razumjeti 'moj nos', ali cim sam prisla sudoperu, on je poceo jesti. :cerek:

Danas je sedam dana kako Kico uljepsava nas dom i usrecuje nas. :cerek:

dumai
21.02.2007., 12:01
Baš mi drago:) , uf sretna sam kao da je moja tićica :kiss: :kiss:

Mayo
21.02.2007., 21:59
M@3X, baš lijepo :cerek:
Mogu ti reći da ste vi jako brzo pronašli zajednički jezik, nakon samo tjedan dana :top:

M@3X
31.03.2007., 04:04
Prosao je mjesec i po, a moja hrpica perja jos uvijek bjezi od salate (kao da je se plasi), a jabuku ni da pogleda. :tuzni:
Ali primjetila sam par puta da zna kljucati vlastiti izmed u cemu ga moram sprjecavati, a onda je ljut na mene i ignorise me neko vrijeme. :tuzni:

Super reaguje na ljude koje cesto vidja, pa je neko vece prijatelju koji nas svakodnevno posjecuje presao na prst s moje ruke (prijatelj je stavio svoj prst odmah uz moju ruku i Kico se prebacio) i dok ga je ovaj mazio prstom, on se jos stimao i namjestao, izvijao vrat... :rofl:

Mog dragog katkad ignorise, katkad hoce da mu stoji na ruci.
Dragi je sad ljubomoran i na mene i na prijatelja (Kico bolje reaguje i na njega :zubo: ).

M@3X
31.03.2007., 04:15
Nekih 14-15 dana sam radila skoro po cijeli dan i ujutro prije nego sto izadjem iz kuce operem mu kavez i dospem hranu...Dragi radi do 16:00, kuci je oko pola 5.
Primjetila sam da nije jeo sve do navece dok se ne vratim kuci. Cak i kad bih nakratko dolazila kuci u toku dana, on ne bi pipnuo hranu. Tek navece kad osjeti da smo svi na broju i da je to to, on bi se hvatao hrane.
Oslabio je malo tih dana.
I nisam ja umislila :zubo: , vec je to primjetio i prijatelj koji svakodnevno dolazi i komsinica koja zivi preko puta nas. Kuma misli da nisam normalna "s tom pticom" i da trebam shvatiti "da je to samo ptica". :zubo:
Zadnja 2-3 dana kako smo kuci, a i prijatelji dolaze, mnogo je zivlji. :cerek:
Jutros je cijelo jutro cvrkutao. :cerek:

Ima obicaj jesti kad i mi (kad nam je uobicajeni tempo zivota rucak je oko pola 5), cim vidi nas da jedemo i on kljuca svoja zrnca.
Ujutro ceka da mu operem kavez, pa tek onda doruckuje (navece kasno izduvam sve ljuske od sjemenki pa bih vidjela da je jeo). Ja pijem kaficu, a on kljucka. :zubo:
Ako se ja uspavam, on svejedno ne doruckuje, sve dok kavez nije opran. :zubo:

M@3X
20.04.2007., 16:05
Evo mog malog andjela, moje hrpice perja. :cerek:
Fotic sam posudila, a nisam bas vjesta. Uglavnom ne znam blic iskljuciti...
A moj Kico i blic...sta da vam kazem...nije to bila ljubav na prvi pogled... :zubo:

Prvo sam ga jednom fotkala u kavezu i blic mu se nije svidio, a zatim sam ga iznijela na ruci, medjutim odbijao je saradnju. Okretao mi je ledja i bio ljut na mene, jer znao je (vrazic mali) da ce opet da blicne. :zubo:
Mislila sam i da nas dragi uslika kako se mazimo nosicima, ali kako je bio ljut na mene (zbog blica) nije htjeo da se mazi, vec me drzao na oku i budno motrio hocu li opet izvuci odnekud "bljeskalicu". :rofl:

http://img214.imageshack.us/img214/3381/kicons2.th.jpg (http://img214.imageshack.us/my.php?image=kicons2.jpg)

http://img230.imageshack.us/img230/3113/kiconarucieq0.th.jpg (http://img230.imageshack.us/my.php?image=kiconarucieq0.jpg)

maza25
25.04.2007., 11:12
Sve koje zanimaju informacije o papigicama meni je najbolja stranica www.papigice.net. Ovdje se sve sto vas zanima moze naci... Ja sam isto bila skroz zbunjena kada sam tek dobila papigicu (doletila mi je na balkon) i tu sam nasla sve odgovore. Pa se nadam da ce i vama pomoci.
Pozdrav svim ljubiteljima papigica

SSDM
10.11.2007., 14:49
Na poklon sam dobila dvije tigrice (obje su muske, mada su trebali biti par ali eto prodavac se zeznuo). NE znam kako da ih usrecim, sta im je potrebno osim svakodnevog hranjenja i stavljanja friske vode. Kako da ih pripitom da postanu dio porodice, jer ove djeluju jako preplasene.

zlocka
10.11.2007., 18:14
puno pričaj s njima
kad se naviknu na glas, probaj staviti ruku u gajbu
za svaki slučaj imaj neku poslasticu, sjemenke ili bar, neko povrće koje vole
puštaj ih po stanu nakon nekog vremena kaj su kod tebe, ja sam svoje dost brzo nakon što su došle
s vanjske strane gajbe stavi jednu prečkicu da im je lakše uć i izać
sretno

vrabac
12.11.2007., 08:55
Ne zaboravi na redovno čišćenje kaveza. Puštaj ih da lete svakodnevno, ali pazi da su zatvoreni prozori/vrata. Uz sjemenke, nudi im voće i povrće, dobro oprano i osušeno, npr. mrkvu (ribanu), paradajz, jabuku, krušku... ma manje-više sve sezonsko smiju, samo pazi da je dobro očišćeno.
NE smiju jesti: čokoladu, sol, šećer, kavu, alkohol, avokado. Dakle ako im i daješ "ljudsku" hranu, pazi da nije (jako) začinjena - slana, masna... Smiju jesti paštu ili rižu ali neslanu i nemasnu (sumnjam da za sebe tako kuhaš :)) Višak soli u hrani će im dugoročno uništiti bubrege, zato pazi.

Pazi da nisu na propuhu, tigrice su jako osjetljive na propuh, prehlade se, pa znaju i uginuti u kratkom roku. Krletka mora biti na malo povišenom mjestu, i na poziciji s koje imaju dobar pregled situacije...

ma mogla bih ovako do sutra... odi na http://www.papigice.net/ - malo je nepregledan site, ali ima hrpa korisnih i provjerenih informacija, pa čitaj pomalo. Na home desno ima dio "za nove vlasnike", pa počni od tuda :)

Sretno i nadam se da ćeš dugo uživati u suživotu sa svojim novim ljubimcima!

SSDM
12.11.2007., 12:02
Hvala :cerek:

java rab
24.11.2008., 20:20
ovako
dijeca su mi dobila papigu tigricu i sada nemam krletke pa neznam koju trebam kupiti ni koliko koštaju pa ako netko mi more pomoći da ima neki dućan di mogu viditi cijene i naručiti pouzećem neka mi napiše
pozz

zlocka
24.11.2008., 23:08
pet shop ljubimac
ne znam dal im radi stranica, ali ih možeš nazvati na neki od brojeva
googlaj
imaju izvrstan asortiman. ne uzimaj malu gajbu niti onu sa širokim rešetkicama, jer se znal oda guraju glavicu i zaglave, što ne završi dobro
znači, što veća gajbica, platiš kad ti dopeljaju + dostava koliko već je
ja sam svojedobno od njih naručivala gajbu za kuniće i zadovoljna sam

java rab
30.11.2008., 09:44
evo ovako
da ne dužim sada,dijeci sam nabavio zelenu tigricu i kupio sam je krletku i sada mi treba pomoć oko hranjenja i vođenja čišćenja i ako se da da se nauči nešto govoriti neke riječi eto to mi treba pa ako mi netko more pomoći ili ima di na netu da se nađe upustva hranjenja i učenja pričati tigricu...
eto toliko
pozz

Ivanicapeca
30.11.2008., 12:00
evo ovako
da ne dužim sada,dijeci sam nabavio zelenu tigricu i kupio sam je krletku i sada mi treba pomoć oko hranjenja i vođenja čišćenja i ako se da da se nauči nešto govoriti neke riječi eto to mi treba pa ako mi netko more pomoći ili ima di na netu da se nađe upustva hranjenja i učenja pričati tigricu...
eto toliko
pozz

Hrani se mješavinom hrane za ukrasne ptice. Ima u pet shopovima. Postoje doze, koje uvijek moraju imati hrane u sebi. Dodatak je ptički bar. To im dođe poput deserta. Možeš joj jednom tjetno dati malo žumanjka tvrdo kuhanog jaja. Isto tako joj se povremeno može dati i komadić mrkvice, list salate koja je dobro oprana i osušena, komadić jabuke, kocen od kupusa...
Naravno, ne zaboravi vodu koju bar 2 puta dnevno promijeni.
Stavi joj na lančić jedan praporac ili zvončić u kavez, te obavezno malo ogledalce.
Ako je mužjak, a prepoznat ćeš ga po tome što mu je nos plavo-ljubičast, onda ima šanse da se i nauči pričati. Morate se s njim baviti i puno mu pričati i tepati, ponavljati neke riječi i sl.

Na dno kaveza stavi jednu salvetu na koju će mrviti sjemenke i kakati. Mora se čistiti redovito svaki dan, jednom.

Tigrice su strašno pametne i zabavne ptičice:top:

Mostly_Harmless
30.11.2008., 14:06
Ogledalce preskoči, navodno može izazvati stres - moje tigrice nikad nisu imale ogledalce i dugo su i sretno živjele.
Vodu se može mijenjati jednom dnevno, temperatura treba biti cca sobna ili malo hladnija (temperirat će se sama) ali ne prehladna.

Naravno, ptičica treba biti u sobi gdje je "akcija", moj zadnji je volio sjediti na slikama na zidu i gledati TV. Bio je uvijek slobodan da ulazi i izlazi iz kaveza kako je htio, osim što smo ga po noći zatvarali i pokrivali krletku sa pokrivačem (da ga ne smeta svjetlo, s obzirom da je živio u dnevnoj sobi).

Niti jedna moja tigrica nije naučila pričati, zadnji je bio sam od početka i puno smo se trudili ali nije uspjelo. To ga međutim nije smetalo u komunikaciji sa nama :)

provokator
30.11.2008., 18:13
Cijeli zivot sam imala tigrice i uvijek saznajem nesto novo.Najbolje ti je otici na forum papigice,glavna pokretacica foruma je Diana i saznat ces sve sto te zanima ,inace osobe koje su tamo su pravi ljubitelji ptica i znat ce ti pomoci.Sto se tice ogledala nema nikakvih dokaza da ona smetaju,uvijek su ih ptice imale i nikada nisu dozivjele nikakav stres.Moraju imati pijesak na dnu kaveza ,on se kupi u pet shopu i onda pticica siđe dolje ,malo kljuca jer pijesak sadrzi i minerale koji su potrebni za bolju probavu,a ti ces lakse cistiti mala govanca.Inace sad prvih par dana ju pazite i mazite,pricajte umiljatim i tisim glasom,nemojte ju hvatati rukom.
Tigrica trazi puno truda,ali i puno vraca.Sto se tice pricanja i za to treba vremena i truda.
U danu 3-4 puta po 10 minuta ponavljati rijec koju zelis da nauci bez upaljenog radia ili TV-a i nikad duze od 10 minuta jer tigrica nema dugotraknu koncentraciju,mozda nauci neku rijec ,a mozda i ne bitno je strpljenje,ljubav i trud.
Sretno.:top:

Ivanicapeca
30.11.2008., 18:28
E da, treba nabaviti i sipinu kost. Na njoj oštri kljun.

Mostly_Harmless
30.11.2008., 20:47
Zanimljivo da niti jedna moja tigrica nije koristila sipinu kost. Obožavale su one grickalice za ptice sa sezamom (ili nečim sličnim) a kljun su oštrile na slikama, daščicama koje smo im davali i slično :)

provokator
01.12.2008., 22:53
Sipina kost je i veliki izvor kalcija,no tigricama je sad na izbor i mineralna kocka i jod kocka ...a jod im je posebno vazan zbog problema sa stitnjacom.

argentina
03.12.2008., 09:24
zanima me zasto se papiga, konkretno tigrica, ne smije kupiti malom djetetu od 3 godine?
navodno je jedna doktorica rekla da papige nisu za tako malu djecu i da mogu biti izvor zaraza i bolesti.
zna netko nesto vise o tome?

nikki777
28.12.2008., 19:19
samo bih htjela napomenuti da ima za kupiti knjiga od Hildegard Newmann "Tigrice", u kojoj možete naći sve o njima: od osnovnih stvari, npr. što im treba, osnovna oprema, savjeti...pa onda o igračkama, njezi i zdravlju ( kako prepoznati kada treba ići veterinaru)...ma sve sve sve..vrlo korisna knjiga za vlasnike tigrica..ja ju imam i puno mi je pomogla..:)

bmw048
12.01.2009., 22:35
bok ljudivi ja sam tu novi. Imam dvije tigrice.koliko ja znam...ako kupujete tigrice kupite ih u paru,,a ako kupite samo jednu tigricu koja ce imat ogledalce... to je nuzno zlo za tigrice i mogu uginut zbog toga. Tak sam bar procitao na internetu. Vazno je da one lete svaki dan izvan kaveza po par sati.Vodu im morate mjenjat svaki dan.znam jos puno toga ali je ovo skraceno..

sretno...:)

gdje si kupila knjigu ak smijem pitat??:)

ljudi vidim da znate puno o tigricama pa mi recite koliki je zivotni vjek tigricama?

Mostly_Harmless
13.01.2009., 13:42
http://en.wikipedia.org/wiki/Budgerigar

"In captivity, budgerigars live an average of five to eight years, but are reported to occasionally live to 15-20 if well cared for. The life span depends on each particular budgerigar's breed (show budgerigars typically do not live as long as wild-type budgerigars), lineage and overall health, which is highly influenced by exercise and diet."

Životni vijek im ovisi i o tome koliko je koja jedinka sklona tumorima, naime tigrice su im dosta sklone (ne zna se razlog).

Možeš računati cca 4 godine ako je ptica kupljena u pet shopu i ima dobre uvjete, sve preko toga je bonus.

bmw048
19.01.2009., 22:17
ja imam...zapravo sam imamo dvije tigrice do danas muzjaka i zenku,al nazalost danas ujutro sam svog papagaja nasao mrtvog:flop: a zenka mi je ostala... cuo sam da zenke nevole bit same pa sutra idem valjda po novog papagaja???... ovaj moj stari papagaj je stalno spavao po cjele dane i samo je jeo i pio vodu to mi je bilo cudno pa sam ga bas danas htio odnjet veterinaru ali je uginuo ...dali zna tko od vas kakva je to bolest?

unaprjed hvala...???

sportski_fanatik_
08.02.2009., 02:25
pozdrav svima -- htio bih si kupit jednu slatku papigicu ... e sad pošto sam ja laik oko uzdržavanja papagaja zamolio bih vas forumaše stručnjake za pomoć .... odem u pet shop i uzmem jednu papigicu u kavezu ... dobijem i dodatnu opremu tipa posudica prikvačena za kavez za hranu i vodu ?? sipina kost ? šta je najbolje da stavim na dno kaveza ? koliko da joj hrane stavljam u posudicu ( pitam jer me zanima dal se papigica zna kontrolirati, jer ako napunim puno da ne pojede sve ) ... čišćenje kaveza, kako redovito ? neka igračkica u kavezu ? ako imate bilo kakav savjet molim vas napišite mi , bit ću vam zahvalan ..možda izgledam ko tupsonja s ovim pitanjima, al stvarno želja mi je imat tako slatku životinjicu i brinut se o njoj , a i igrat se s njom :D ... i prijedloge za ime uvažavam sve pa ću odlučit, nemrem smislit ništa pametno ... hvala vam i šta god znate podijelite samnom ... student .

Mostly_Harmless
08.02.2009., 03:06
1. http://www.papigice.net/
2. http://www.forum.hr/showthread.php?t=402217

Uživaj! :)

sportski_fanatik_
08.02.2009., 12:15
fala puno ....

zlocka
08.02.2009., 12:54
imam ja kavez za prodati
http://forum.hr/showpost.php?p=18444176&postcount=237
a mogu ti i uzgajivača preporučiti ako želiš

iksde
08.02.2009., 13:51
Ja sam mislio uzeti papige,al sam čuo da su pre bučne(pogotovo nifme koje sam htio uzeti) tako da sam odustao.

zlocka
08.02.2009., 14:21
nekome je to gušt a nekome buka
npr moji susjedi moje papige zovu kokoši
http://www.youtube.com/watch?v=HA6Zc_uEWQE

sportski_fanatik_
12.02.2009., 09:39
kupio sam malu slatku plavu tigricu jučer predvečer ... evo još je čini mi se u šoku , tu i tamo se pomakne, al ne miče se sa jedne šipkice samo na njoj stoji ..jučer je malo pijucko vodu i to je to , ne jede ništa još ... niti pjeva .. tih je ko bubica ... moj Dudi .:D..

sportski_fanatik_
12.02.2009., 22:10
bojim se da mi ne umre od gladi .. pa ništa ne jede 24h nit se glasa ikako , da bar malo zapjeva ili zakvoca bilo sta ...

Mostly_Harmless
12.02.2009., 22:24
To da ne jede je normalno jer je u stresu... možda niti ne kuži gdje je hrana (iako je to rijetko i meni se nije nikad desilo, obično su svi počeli jesti u roku jedan dan). Ako vidiš ljuskice na podu onda znači da jede kad je nitko ne vidi (to je sasvim OK).

Ako ne bude jela do sutra do ručka onda stavi salvetu ili nešto slično (ne kričavo obojano) na pod krletke i stavi malo zrnja na to. Kad počne jesti onda je lakše jer će brzo shvatiti da je hrana u posudici i onda problema nema.

U svakom slučaju sjedi kraj krletke kad budeš imao vremena i pričaj joj nježnim glasom da se navikne na tebe i opusti. 2-4 puta dnevno po 5-10 minuta bi bilo super ako su i inače uvijek ljudi u sobi, ako nisu onda je premjesti tamo gdje jesu - papiga mora biti tamo gdje je akcija. Možeš samo tepati bezveze, ne moraš ništa smisleno.

Pročitaj moje upute oko puštanje ptice iz kaveza (onaj link, post #18).

Educiraj se odmah sada, znači čitaj prvo one linkove za osnovu a onda prema potrebi. Nemoj biti loš vlasnik, tigrice su vrhunski ljubimci ako im posvetiš adekvatnu pažnju.

Edit: Krletka mora biti velika, ako je premala ptica se ne osjeća ugodno. Kad kažem velika - minimum širine je da ptica mora moći komotno mahati krilima u mjestu a da nije u opasnosti da lupi u zidove krletke. Dužina i visina su veće od širine očito :)

Ako imaš premalu krletku kupi veću i premjesti pticu u nju nakon što je počneš puštati van kaveza i ona se već opusti (znači desetak dana). Treba uzeti pravokutnu krletku a ne okruglu. Biće i to mali stres ali kratak a dugoročno pozitivna promjena. Ja poludim kad dođem nekom u goste a ono neka mikrokrletka za papigu, odmah nastane skandal :P

sportski_fanatik_
13.02.2009., 10:52
ovak ja i starci živimo u stanu ... on je u mojoj sobi .. stavio sam ga tocno na poviseno da vidi ogromnu plazmu i mene kad sam na kompu ... ja sam dosta doma pa mi ga je žao odnijezt u boravak jer mama ne radi pa je doma dosta vremena, a starog nema do 5 svaki dan tako da ni nema neke akcje u boravku :)
ako radim , radim 6h dnevno i ako je hladno dosta sam doma pa ću mu posvetit pažnju , pričam s njim tepam mu itd ... trudim se koliko mgou , nije problem , jedva čekam da isputi glasa malo iz sebe ....sad se čak spustio bio na šipkicu ispod i vratio se opet na staru gdje stoji već 2 dana :lol: ... ima baja 3 vrste hrane nije mu loše , al ugnjezdio se gore uz vodu(naime prečkica je uz vodu) i čini mi se kao da zna guzu hladit na vodi ... možda mi se čini , ne znam, smiješno mi je :D

Mostly_Harmless
13.02.2009., 13:10
Moj je zadnji (ovi prije njega ne) isto volio povremeno stajati na posudici za vodu, e sada zašto... tko zna. Nije patio od žeđi, kupali smo ga s vremena na vrijeme... možda je volio vodu? Imao je i običaj igrati se tj. tresti posudicu i prskati kljunom vodu iz posudice po podu kaveza pa smo je morali češće puniti... :)

Gle idealno bi bilo kada bi barem kada izlaziš iz sobe ostavljao upaljen komp sa nekim pokretnim screensaverom (akvarij je zgodan) ili nekim crtanim filmom ili nečim sličnim (šareno i sa zgodnim zvukovima). Ptica će to gledati i biće joj zanimljivo. Moj je volio gledati TV (Animal planet, muzičke kanale i tako to).

Kad je počneš puštati slobodnu onda će joj i to biti dodatna zabava (samo osiguraj puteve za bijeg i pazi kad otvaraš vrata ako postoji opasnost da je pogodiš). Moj je živio u velikoj dnevnoj sobi i nikad nije prilazio zatvorenim vratima (koja su ionako većinom od mutnog stakla) pa nije bilo problema. Jedino je znao za nama nenamjerno izletjeti van iz sobe ali to su bile instant panike i nije baš volio izlaziti van iz sobe (soba je 30-35 kvadrata, sasvim dovoljno za letenje uokolo).

To što ima 3 vrste hrane i nije tako bitno ako ih ne jede... naime ako nije nikad u životu vidio npr. jabuku onda će je teško probati (tj. hoće kad-tad ali ne baš brzo) i prvo će se bojati tog čudnog novog objekta u krletki. Sve tigrice znaju što je zrnje pa će to i prvo početi jesti.

Ajujana
13.02.2009., 18:28
bojim se da mi ne umre od gladi .. pa ništa ne jede 24h nit se glasa ikako , da bar malo zapjeva ili zakvoca bilo sta ...

Bez brige, treba mu malo vremena dok se navikne na novu okolinu, sam će skužit di je voda i hrana tako da se ne moraš brinuti previše oko toga :D

Hvedica
21.02.2009., 23:41
Kada sam imala deset godina (sada imam 20) od novaca što sam dobila za rođendan kupila sam si dvije tigrice i sve za njih. Joj koji su onu mali pizduni preslatki! Opećnito jako vlim životinje. Zvali su se Miki i Dodo. Miki mi je pobjegla nakon četiri mjeseca, bili su na balkonu i nekako se iskoprcala iz tog kaveza (naime kavez je imao tri ulaza). Tražili smo ju i pitali susjede jel kome na balkon sletila, ali ništa. Joj plakala sam tjedan dana. Kupili mi novu papigicu zelenu da mi dodica ne bude sam, i kupili smo ju već kad je bila bolesna, rekli su nam da je niko neće e pa mi smo rekli da je želimo, da bar to malo od života što je ostalo poživi sretno. Eto nakon pola godine ugine i ona od prehlade.Nisam par dana išla u školu, plakala sam ko kišna godina. Eto kupili mi mom Dodici i treću ženu :D i ona je s nama bila dosta dugo.No razbolila se i kad smo je odveli veterinaru jadna je uginula tamo mom bratu na rukama. Nisam mogla vjerovati ali on, čovjek od 30 godina je zaplakao zbog papigice, a ja ga nikad nisam idla da plaće u svom životu...Eto i tako Dodo dobio i četvrtu ženu I živjeli su sretno neke tri godine i onda je moj mali zločko uginou, imao je tumor....Bio je posebna papiga.. Sada četvrta Miki uživa sama, nitko ju ne gnjavi hehe.Uglavnom obožavam ih i samo se treba o njima dobro brinuti i super, bit će mali zvrckasti vragovi. Moj dodo je poživio deset godina tako da sve i ovisi koliko je papigica osjetljiva na sve. Bila sam danas u importane galeriji u onom dučanu s papigicama i i vidla jednog isti moj dodo. Skoro sam ga kupila ali ja sam išla doma tramvajem pa da mu jadnom ne bude hladno, ali mislim da ću ga kupit za koji dan. Joj što se sve s njima možeproživjet, podli su jako i znaju biti zločesti, najslađi su kad ih pustiš da lete. Pa se ove moje malo koke spuste na tepih i zobu, šta će meni usisavač :D

grgica.jedvaj
01.03.2009., 21:30
:hekla imam papigicu,zdrav je,kako sam čitala u literaturi.malo mi je samo čudno što mi na ruci ostaje nešto slično peruti.malac se kupa u kadici ali ne često pa ga mi špricamo.voli to i ne bježi pa kako onda perut ? je li to normalno ? moram reći s ponosom da je kod nas 5 mjeseci,pitom je,ide nam na ruku,jede iz ruke-čak nam je jeo s usana jabuku a mužu je na usnu dao komadić svoje jabuke.

Ajujana
02.03.2009., 07:42
malo mi je samo čudno što mi na ruci ostaje nešto slično peruti.

A koja je papiga to? Ima nekih kod kojih je normalna ta perut

grgica.jedvaj
02.03.2009., 21:31
imam tigricu.sad sam baš na stranici papigice.net pročitala da bi to mogle biti grinje.nisam vidjela slike(ne otvaraju mi se) malo kasnije opet ću pogledati da usporedim.jako volim grgicu jer je za kratko vrijeme uspostavio kontakt s nama ali vidim da je nervozan.ne znam od čega bi mu to bilo,čistimo mu kavez svaki dan,jede raznoliko i sve odmah hoće bez nekakvog navikavanja,kako čitam da neke ptičice nešto neće.on sve hoće,igra se,skakuće,cvrkuće samo što se stalno češe kljunom o prečkicu i po tijelu.panika me lovi jer ga doista jako volimo i ja i muž.

scooby0726
02.03.2009., 22:02
a koju mu hranu dajete? to može biti povezano s vrstom hrane, jer se u nekvaliteto proizvedenoj hrani razmnože bakterije pa papigica može imati upalu crijeva i tragove po perju. Svakako mu dajte jabuke ( bez kore) da gricka. vole to i zdravo je.

P.S. ja imam tigricu, mužijaka i zove se Twity. obožava jabuku

grgica.jedvaj
03.03.2009., 08:38
sutra sam naručena s njim kod veterinara.najbolje da ga pregleda i uputi me u osnove jer na forumu sva objašnjenja dobijem ali ću biti puno mirnija ako ga pogleda doktor.inače jede sve-jabuku,mrkvu,mandarine,limun-što god da mu ponudimo -sve proba.jako je slobodan s nama i povezan.to je mlada ptičica a kod nas je oko 6 mjeseci ali se tako priučio na nas da smo jako iznenađeni.sjemenke mu kupujemo u pet-shopu.
hoda nam po ruci,daje nam pusu,sam izlazi i ulazi u krletku-reklo bi se fantastična ptičica.baš je "tigrić"naš grgica.

scooby0726
03.03.2009., 10:25
najbolje ti je da odeš do veterinara. ali dobro je da voće ili povrće. ali nemoj mu ni nislučajno davat zelenu salatu. ( zbog špricanja)

morbidangel
03.03.2009., 13:18
Kad je počneš puštati slobodnu onda će joj i to biti dodatna zabava (samo osiguraj puteve za bijeg i pazi kad otvaraš vrata ako postoji opasnost da je pogodiš). Moj je živio u velikoj dnevnoj sobi i nikad nije prilazio zatvorenim vratima (koja su ionako većinom od mutnog stakla) pa nije bilo problema. Jedino je znao za nama nenamjerno izletjeti van iz sobe ali to su bile instant panike i nije baš volio izlaziti van iz sobe (soba je 30-35 kvadrata, sasvim dovoljno za letenje uokolo).

To što ima 3 vrste hrane i nije tako bitno ako ih ne jede... naime ako nije nikad u životu vidio npr. jabuku onda će je teško probati (tj. hoće kad-tad ali ne baš brzo) i prvo će se bojati tog čudnog novog objekta u krletki. Sve tigrice znaju što je zrnje pa će to i prvo početi jesti.

Jel znaš za kavu metodu učenja ptice kamo bi trebala ispustiti govno?
Imao sam goluba i ponekad je znalo biti nezgodnih situacija:D, pod stare dane je već "shvatio" da ću ga odmah izbaciti van, pa bi ponekad doletio do prozora i to bi bio znak da ga pustim van.

SSDM
03.03.2009., 20:25
Moja dva papagaja radi kojih sam pokrenula ovu temu nikada nisu postali drustveni, odnosno nikada nisu bili zainteresirani za druzenje s ljudima, nego su se u pocetku jako voljeli, mazili i pazili, kasnije su se poceli svadjati i cvokati, da bi dosli do stadija kada su ignorisali jedan drugog.
Nazalost jedan od njih je zaglavio nezgodno nogu u krletci i slomio je, uskoro je prestao jesti i uginuo. Ostao je ovaj plavi koji je jako brzo poceo da komunicira s ukucanima, i evo ga upravo meni na ramenu i terorise me dok ovo kucam.
Medjutim, jako je agresivan samo se ujeda gdje got vidi malo gole koze : ruke, vrat, usi i to jako boli, cak mi je nedavno otvorio i krv na ruci. Jednom rjecu pre pre naporan je i ne znam kako da ga odgojim.
Ako je on izvan kaveza, a mi smo stavili rucak na stol, sleti u tanjur i ne da nikome blizu ujeda na sve strane....vise mi lici na nekog razjarenog psa a ne na pticu.
Imala sam i ranije papige ali nikada se nisam susrela sa ovako agresivnom pticom. Sad izbjegavamo da je pustamo iz kaveza, a on se onda pocne bacati po kavezu i stvarati buku.

Mostly_Harmless
04.03.2009., 01:34
morbidangel - Na to pitanje sam već jednom odgovarao, pretraži moje postove i naći ćeš nisam baš puno postova napisao. Ja se sa tim nisam nikad bavio, sve moje tigrice su uvijek bile po slikama (to su one slike koje imaju okvir koji prema zidu radi kut od cca 45 stupnjeva, ideala za rep ptice a na visini) pa je bilo lako čistiti za njima :)

Kad mi grlice u dvorištu zaseru auto to je prestrašna scena, sad izbjegavam to drvo koje im je omiljeni WC i parkiram tamo gdje ne sjede... leteći štakori :(

igor.poturic
25.03.2009., 12:58
Bok, ljudi!

Dom prije par dana papigica je jela "Cocorite" hranu i sve je bilo u redu. Kupio sam joj novo pakiranje druge hrane "Golden drops", isto hrana za tigrice, i primjetio danas - da jednostavno hranu izbacuje iz probavnog trakta van.
Da li da se vratim na Cocorite ili da nastavim sa ovom? Nisam siguran - da li je problem u hrani ili nečem drugom?

Hvala!

dante79
25.03.2009., 16:02
Ne znam za te moderne hrane jer več dosta dogo nisam imao papigu, ali meni su uvijek bile najbolje one najjednostavnije i najjeftinije hrane. Na trešnjevačkom placu nedjeljom imaš za kupiti raznih sjemenki u rinfuzi i cijena je povoljna. Znam jer mi brat tamo kupuje hranu za golubove. Znači mix raznih sjemenki plus redovito dodavanje svježeg povrća radi vitamina. Tigrice inače vole sve. Jesti će čak salame i kekse, samo naravno to nije dobro za njih.
Da nije možda bolesna pa zbog toga organizam ne prihvača hranu?

scooby0726
25.03.2009., 21:40
ako želiš papigi promjeniti hranu, moraš to činiti postepeno... prvo joj mješaj staruu hranu s novom, ali svaki put dodaj malo više nove... slično ko ljudi... da mjesec dana jedeš samo juhu i onda jedan dan iznenada počnes meso, ne bi bilo dobro...
vjeruj mi.. imam doma tigricu-Twityja, prekrasnog mužijaka

armadazapad
13.04.2009., 21:39
Pozdrav svima!
Prije 3 god kupio sam 2 tigrice, mislim da su bili muzjak i zenka. Super su se slagali, tu-i-tamo bi se malo počupali ali nista strasnog, vise onako iz rekreacije. Često sam ih puštao da lete po dnevnom, pravi je gušt bio gledati kako kruže i snimaju sve što im je zanimljivo. Po ljeti, kada nebi bilo vjetra, stavljao sam ih na terasu, obavezno u hladu (da ne budu pod direktnim udarem sunca), često sam im stavljao i vanjski bazen s vodom u kojem se jedan obožavao kupati, to je bilo nešto nevjerojatno koliko je uzivao. Nažalost, prije godinu dana, jedan mi je pobjegao kroz terasu prilikom čišćenja kaveza (nisam spavao tu noć..beeeed....), ostala mi je mislim ženka(pretpostavljam da ženka ima plavo iznad nosa, a mužjak smeđkasto..). Pokušao sam sa ogledalom da ne bi bila previše usamljena, bilo mi je jako žao. Mislim da je dobro reagirala na ogledalo, često skakuće ispred njega, po cijele dane ja tamo. Sada, nakon godinu dana, želim joj kupiti novo društvo u kavezu. Šta mislite, kako će reagirati na novu papigicu?? Na šta da pazim?? Imam 2 krletke, mislio sam da eventualno prvih par dana držim svaku u jednoj, dok se ne priviknu...

I još nešto: papiga je ful mirna ujutro, ali čim otvorim balkonska vrata ona počinje krečati, onako u pravilnim intervalima (valjda sam se dobro izrazio...). Ako je ok vrijeme, stavim ju na terasu, i tamo galami non-stop.... Da li je to znak nekog njenog nezadovoljstva, da joj nešto fali, ili samo želi privući pažnju, ili nešto treće???? Što se hrane i vode tiče, uvijek pazim na to tako da tu nema problema, kao i u higijeni same krletke...

Eto, hvala unaprijed i pozdrav svima!

Ajujana
14.04.2009., 19:01
Pozdrav svima!
ostala mi je mislim ženka(pretpostavljam da ženka ima plavo iznad nosa, a mužjak smeđkasto..).

Osto ti je mužjak, a ne ženka.

Ako je ok vrijeme, stavim ju na terasu, i tamo galami non-stop.... Da li je to znak nekog njenog nezadovoljstva, da joj nešto fali, ili samo želi privući pažnju, ili nešto treće????

Čuje druge ptice dok ju staviš van zato se i ona počne glasati, probaj se više bavit s njom a ne stavljat ju na balkon...

armadazapad
14.04.2009., 21:28
Osto ti je mužjak, a ne ženka.

Čuje druge ptice dok ju staviš van zato se i ona počne glasati, probaj se više bavit s njom a ne stavljat ju na balkon...

Hvala, a moga si me i manje oprat

A šta ti znas koliko ja vremena provodim s njom?! Nemoj mi ovdje soliti pamet neargumentirano, ako imaš koju pametnu onda mi kazi, ako ne, ne pili bezveze

Spojeni postovi, naučiti korisititi opciju "edit". I malo korigiraj način ponašanja.

Hvala, Tyndall

Pendeha
15.04.2009., 12:17
prije par dana mi je doletjela tigrica...:top:...stavili smo ju u krletku, dali smo joj hrane i vode...sve kaj joj treba....papigica jede i nekolliko puta dnevno pusti glas...znam da je u stresu i da se mora naviknuti na nas i moje ostale beštije...
zanima me dali je normalno da cijeli dan spava i stoji na jednom mjestu? :confused:

Ajujana
16.04.2009., 19:16
Hvala, a moga si me i manje oprat

Uopće te nisam oprala, nego sam ti lijepo rekla. Nikad nisam svoje ptice stavljala van, al zato su jedni susjedi držali tigricu u vrtu i kričala je cijelo vrijeme. Ptice se glasaju, ne vidim što je tebi uopće čudno...

zanima me dali je normalno da cijeli dan spava i stoji na jednom mjestu? :confused:

Normalno je. Meni je isto tigrica doletjela, tko zna odakle, prvo je samo jela, a nakon toga samo spavala. Možeš si mislit što je jadna prošla. Samo ju stavi na neko mjesto gdje će imati svoj mir dok se ne privikne na novu okolinu, a ako je već pitoma s ostalim nećeš imati problema :top:

Pendeha
18.04.2009., 00:16
Normalno je. Meni je isto tigrica doletjela, tko zna odakle, prvo je samo jela, a nakon toga samo spavala. Možeš si mislit što je jadna prošla. Samo ju stavi na neko mjesto gdje će imati svoj mir dok se ne privikne na novu okolinu, a ako je već pitoma s ostalim nećeš imati problema

puno hvala...

fijuk
28.04.2009., 16:14
ubacit ću se na ovu temu da ne otvaram novu... dakle, trebam pomoć u vezi papigice... radi se o tigrici staroj oko dvije godine... prije dva dana dobila je proljev, to je trajalo gotovo čitav dan... sad kad joj je prošlo stalno se češka iza sa nogicama, oprali smo joj to područje sa toplom vodom i vatom, ali u međuvremenu se pojavio još jedan problem ,a to je da je čujem kad diše :eek: kao da nešto škljoca u njoj... nema nikakav iscjedak iz nosa ili očiju, ne kašlje, jede nešto sama a ostalo je hrani naša druga papigica... veterinar mi nije u blizini i da li može netko ovak na "halo" odrediti o čemu je riječ... ne mogu vjerovati da bi dobila upalu pluća kad sto posto nije bila na propuhu :ne zna: help me

OOOOOOO
28.04.2009., 16:44
mene zanima da li netko zna moze li tigrica biti sama,mislim da li joj treba partner,imam tigricu engleski standard staru nekih 8 mj,i muskic je,zao mi ju je,djeluje mi kao da je usamljena, kupila sam joj onu plasticnu papigicu za drustvo,i smjesna je ona njoj zna pricat,ljubit ju....:)

fijuk
28.04.2009., 19:48
mene zanima da li netko zna moze li tigrica biti sama,mislim da li joj treba partner,imam tigricu engleski standard staru nekih 8 mj,i muskic je,zao mi ju je,djeluje mi kao da je usamljena, kupila sam joj onu plasticnu papigicu za drustvo,i smjesna je ona njoj zna pricat,ljubit ju....:)

bit će ti jako zahvalan ako mu nabaviš društvo... oni su ptice od jata :) ... ne može plastična papiga zamjeniti pravu, a vjerovatno će i kroz neko vrijeme skužiti da je fake isto kao što i skuže sa ogledalcem da gledaju sami sebe ... a pogotovo mu nabavi društvo ako je većinu dana sam doma

OOOOOOO
28.04.2009., 23:11
bit će ti jako zahvalan ako mu nabaviš društvo... oni su ptice od jata :) ... ne može plastična papiga zamjeniti pravu, a vjerovatno će i kroz neko vrijeme skužiti da je fake isto kao što i skuže sa ogledalcem da gledaju sami sebe ... a pogotovo mu nabavi društvo ako je većinu dana sam doma

hvala na odgovoru,nije sam doma uvijek je netko sa njim,i stalno mu pricamo i zabavljamo....kupili smo iskljucivo jednog da se nebi mnozili ko zeceki...do sad smo imali zebice 2,i nakon 2,3 mj ne znam ni sama koliko....u prvom gnijezdu 5,nisu ove ni odhranili evo ti opet 6 novih jaja to je bilo za poludit,kamo cu sa tolikim pticama,ne znam da li je ista stvar i kod papiga?

fijuk
29.04.2009., 14:46
hvala na odgovoru,nije sam doma uvijek je netko sa njim,i stalno mu pricamo i zabavljamo....kupili smo iskljucivo jednog da se nebi mnozili ko zeceki...do sad smo imali zebice 2,i nakon 2,3 mj ne znam ni sama koliko....u prvom gnijezdu 5,nisu ove ni odhranili evo ti opet 6 novih jaja to je bilo za poludit,kamo cu sa tolikim pticama,ne znam da li je ista stvar i kod papiga?

ne, odnosno ja nemam takva iskustva a imam mužjaka i ženku... koliko znam oni bez gnjezda neće nesti jaja, tak nešto... pogledaj na www.papigice.net tamo ti je sve što trebaš napisano... ali društvo mu kupi svakako, znam da mu pružate maksimum ljubavi i pažnje, ali bit će mnogo sretniji kad će moći porazgovarati sa pripadnikom svoje vrste :mig: ... nije neki trošak a uljepšat ćeš mu život :o

OOOOOOO
29.04.2009., 20:16
ne, odnosno ja nemam takva iskustva a imam mužjaka i ženku... koliko znam oni bez gnjezda neće nesti jaja, tak nešto... pogledaj na www.papigice.net tamo ti je sve što trebaš napisano... ali društvo mu kupi svakako, znam da mu pružate maksimum ljubavi i pažnje, ali bit će mnogo sretniji kad će moći porazgovarati sa pripadnikom svoje vrste :mig: ... nije neki trošak a uljepšat ćeš mu život :o
vjerujem,hvala ma savjetu....

ančica2
30.04.2009., 09:40
Evo ja poklanjam dvije slatke žute tigrice, posebne su stvarno. Kupili smo ih kao par, imaju oko godinu i pol. Selimo, i nemamo ih više uvjeta držati.
Ako je netko zainteresiran, može na mail dobiti sliku.
ana.cv@hotmail.com

2xmama
18.06.2009., 12:03
prije nekoliko dana nam je doletjela (zapravo uletjela) tigrica, ženkica. Prva nam je ptica, ali forum pomaže:) Vidim da svi zagovarate nabavku još jedne papigice, pa me zanima mora li to biti mužijak ili može i još jedna ženkica? I što ako se neće slagati?:confused:

Yuna
20.06.2009., 15:29
Za one koji imaju papige i macku u kuci. Dal macka skace na kavez i napada papige? Ja bi si uzela jednu ili dvije a imam vec odraslu macku doma koja je veliki lovac pa se ne usudim. kaj ak ih pojede :confused:

Mostly_Harmless
21.06.2009., 01:52
Ako je mačka inače lovac onda zaboravi...

senad i cundro
11.07.2009., 17:58
E ovako. Ja imam malu tigricu,zove se cundro,vrlo je pametan i ve sam zna sleit na ruk. Ali me nesto muci kod njega,kada kod mu dam hrane on sve pojede,a kada pojede,pojede i ljuspe od sjemenaka.Kako bi mogao odvratiti ga od toga:ne zna:

Hvala u naprjed!!!

Pali_andjeo
27.07.2009., 22:28
Pišite svoja iskustva, dali je stvarno tigrica najbolje rješenje s obzirom na cijenu i inteligenciju, ili ima neka bolja vrsta a sa sličnim cijenama? Pomagajte :D

OOOOOOO
28.07.2009., 12:53
ja sam cula da tigrice dosta brzo nauce govorit.odnosno muzjaci samo i to mlade moras odmah pocet ucit i ponavljat im rijeci.ja sam pred nekoliko mjeseci mami za rodjendan uzela tigricu ali onu vecu(engleski standard)kao one jos prije nauce.ona svaki dan s njim radi na tome,prica,bas se trudi,ali do sad jos nije naucio bas nista.jedino sta od kad je kod nas fuska im glasa se cudno,neke zvukove razno razne ispusta,imitira razne ptice valjda koje cuje vani jel je sad po ljeti vani na verandi.cak smo culi par puta kao da je imitirao naseg psa kako laje.i to je to....
tko zna mozda jos progovori....:)
imala sam do prije 8 god rozelu,nekih 15 god,nikad nije pricala jel za njih je to i poznato ali je zato razne melodije fuckala i ispustala....nikad bolju i poslusniju pticu nisam imala....

Pali_andjeo
29.07.2009., 00:43
A di najbolje držat papige, jel u sobi di se spava može ili? :D

OOOOOOO
29.07.2009., 11:00
mislim da se moze,samo znam da nije preporucljivo u kuhinji drzat gdje se kuha i gdje su pare.

TheEmpress
29.07.2009., 13:39
Kad sam bila mala, moji baka i deda su imali tigricu. Bio je mužjak, a zvao se Piki. Sjećam se da sam par puta dobila od bake one velike okrugle lizalice i da je volio to grickati. :zubo: Šta se tiče govora, znao je cijelu rečenicu složit i to popriličnu rečenicu. Naime, prijašnji vlasnik ga je naučio da izgovara: "moraš biti dobar dečko ili buš po pički dobil". :lol: Čim bi moja baka malo podigla glas ili se zaderala na bilokoga, papiga bi odmah tu rečenicu izrecitirala. Isto tako, mojoj baki je znala dolazit u posjet jedna susjeda, i ta susjeda se Pikiju nikak nije sviđala, te kad god bi ju vidio on bi, više za sebe, nego skroz na glas rekao "đubre". Da, znam, papiga je bila nepristojna, al to ga je sve bivši vlasnik bio naučio... Sad kad se tog sjetim, fali mi ta ptičica, uvijek me znao nasmijat. I da, volio se maziti. :zubo:

ssnjoff
30.07.2009., 07:04
držati ih na povišenom mjestu i nikako na propuhu...

OOOOOOO
30.07.2009., 12:03
držati ih na povišenom mjestu i nikako na propuhu...

da istina,propuh je jako opsan za njih,moze ih ubit.i mjenjenje temperature iz hladnoga u toplo i obrnuto.

sherry lady
30.07.2009., 21:52
Imala sam tigricu šest godina, uzela sam ga jako mladog, znao je izgovorit "ajde reci Piki", bio je pitom od prvog dana, poslije sam imala nimfe i rozakolise, ali tigricu sam najbrže pripitomila...dakle preporučam...ali obavezno mladu...vidi se po šarama na glavi

Pali_andjeo
30.07.2009., 21:53
A rozenkolis kakve su, Sherry lady daj ti reci kakva ti je bila u usporedbi sa tigricom? :)

sherry lady
30.07.2009., 22:24
Rozenkolisi su više ukrasne ptice, i po karakteru su drugačije od tigrica, glasne su dosta, imala sam par rozakolisa jer se preporuča lovebirds držati u paru ali je onda problem što ptica ima svoje društvo i nemožeš ju tako dobro pripitomit kao kad imaš jednu pticu...to su moja iskustva neko možda ima drugačija...i tigrica mi je bila kao ljubimac bolja zbog pitomosti i manje je glasna

ssnjoff
31.07.2009., 08:23
ili tigrice ili velike vrste.

Pali_andjeo
31.07.2009., 21:52
Jel znate nešto o kozici (Cyanoramphus Novaezelandiae )?...Papiga je super, pametna se čini :)

http://www.petshopsittingbourne.co.uk/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/kakariki.jpg

ssnjoff
31.07.2009., 22:58
dobra facica!

OOOOOOO
01.08.2009., 13:05
rozenkolisi obicno zive u paru i nisam bas cula da se nauce govorit,cak ako je i jedna samo.dosta kreste.

Pali_andjeo
05.08.2009., 20:03
Dobio sam tigricu mužjaka, početnik sam, može neki savjeti kako da ga pripitomim, koje igračke i to?

ssnjoff
06.08.2009., 06:58
puno mu pričaj. kad prođe prvi strah, po malo mu se približavaj prstom (najprije izvan kaveza pa mic po mic sve bliže). ako se prestraši, odustani na pol sata pa ispočetka.
stalno pričaj i umiruj. naposlijetku dođi do njega, svakako mu prilazi od naprijed i odozdola... i stavi prste blizu kanđica...navedi ga da prijeđe na prst pa kad uspiješ jopet pričaj i tako neko vrijeme. nakon par dana po malo ga počni vidot na prstu prema van, pa natrag i kavez... tako da ga naučiš da ga, po potrebi, kad je vani možeš bez šoka vratit u kavez.

tigrice, poglavito mužjaci, mogu pričati, ali im se treba puno ponavljat i puuuno pričat.
bitno je da mu dopustiiš da se aklimatizira i da ne bude isprepadan.
drži kavez na povišenom.
od igrica - zvončić, može i ogledalce (taj lik s druge strane im postane najbolji prijatelj pa ne stavljaj ogledalce ako će uskoro dobit živu ekipu u kavezu).
drži ih uvijek čiste, izvan propuha, ne pretjeruj sa salatama (lahko dobiju proljev), nešto za održavanje kljuna (sipinu kost), ljujačkica, što veći kavez...
ako ste malo doma, razmislite o društvu.
ukoliko dobije ekipu, smanjuje se šansa za pričanje, ali će tičica biti puno sretnija...
i treba mu po cijeli dan pričati.
kad ga pustite iz kaveza, vodite računa o prozorima i vratima - znaju se vratiti, ali rijetko - nisu baš od orijentiracije...
znaju se jako vezat za pojedince pa slušaju samo tu jednu osobu...

prekrasne životinjice, ali vrrlo osjetljive na propuh i ljudske prehlade...

Pali_andjeo
06.08.2009., 14:59
hvala ti puno..a što da radim, evo drugi dan je kod mene i još kao da pokušava van ić, hoda po rešetkama, kao da se nije naviknuo još....ali da se dragat, ja mu dodjem on samo mirno stoji i gleda, mazim ga ali stavio sam ga van nakratko na balkon ali boji se jako još....što da radim, jel to normalno da je još "paničan" i da oće van, imam pijesak dole i kopa po njemu kao pas kad zameće govno svoje :ne zna: :confused:

ssnjoff
07.08.2009., 08:20
hvala ti puno..a što da radim, evo drugi dan je kod mene i još kao da pokušava van ić, hoda po rešetkama, kao da se nije naviknuo još....ali da se dragat, ja mu dodjem on samo mirno stoji i gleda, mazim ga ali stavio sam ga van nakratko na balkon ali boji se jako još....što da radim, jel to normalno da je još "paničan" i da oće van, imam pijesak dole i kopa po njemu kao pas kad zameće govno svoje :ne zna: :confused:

prerano je za eksperimente. dopusti mu da se navikne na okolinu, nemoj je mijenjati već prvi dan.. zašto pijesak?

Pali_andjeo
07.08.2009., 11:04
prerano je za eksperimente. dopusti mu da se navikne na okolinu, nemoj je mijenjati već prvi dan.. zašto pijesak?

Pa dala mi ova u pet shopu pijesak, kao da je to osnovno sve....Ma stavit ću mu novine ,sve mi rasipa po podu:ne zna::D

ssnjoff
07.08.2009., 11:39
Pa dala mi ova u pet shopu pijesak, kao da je to osnovno sve....Ma stavit ću mu novine ,sve mi rasipa po podu:ne zna::D
ima mali posla...
nemam neke informacije o pijesku, ali štogod da je dole, valja uvijek biti čisto, ne znam koliko pijesak omogućava stalno čišćenje...
novine možda bolje ne - ima puno olova...

Pali_andjeo
07.08.2009., 12:30
ima mali posla...
nemam neke informacije o pijesku, ali štogod da je dole, valja uvijek biti čisto, ne znam koliko pijesak omogućava stalno čišćenje...
novine možda bolje ne - ima puno olova...

Hmmm......jel normalno da se nakon 1 dana da mazit, dođem u kavez i mazim ga i niš ne reagira, nije ko pas još ali ono :ne zna:....A igračke kad će počet koristit, još ga ne zanimaju :(

ssnjoff
07.08.2009., 12:38
možda ne reagira jer je u šoku od straha?
inače, daj mu vremena, barem tjedan dana... da se navikne na oki+oliš, na čudne likove koji mu se krevelje u kljun i tako to...

Pali_andjeo
07.08.2009., 14:31
možda ne reagira jer je u šoku od straha?
inače, daj mu vremena, barem tjedan dana... da se navikne na oki+oliš, na čudne likove koji mu se krevelje u kljun i tako to...

ok :rofl:,...hvala na tvojim odgovorima :top:

Plectrude
08.08.2009., 11:01
Od kada znam za sebe, papiga i kanarinac su stalni ljubimci u mojoj obitelji.
Obično smo imali zelene tigrice, slatke su, pričljive i živahne. Jednom smo nabavili plavu, nakon smrti našeg Bobija jer nismo htjeli da mu itko sliči, bio je lud. Plava tigrica nije ni do kljuna zelenoj.

Ovaj je bio čudak, zvali smo ga Tomi.
Nije puno pričao, radije je izvodio akrobacije po hranilici.
Provlačio se kroz dršku na hranilici (http://i30.tinypic.com/120ni85.jpg) i uginuo od prevelikog stresa jer se ljutio što ne uspije provući cijeli trup kroz to nego samo glavu i jedno krilo.

Onda smo kupili nimfu, da ne sliči Tomiju, imenom Koki. E to je bilo još luđe stvorenje. Od prvog dana se samo drečao. Mama ga je stavila malo na balkon da se prolufta i nakon toga je bio umjereno glasan. Derao se samo kad je bio gladan, raznosio je hranu po cijeloj krletci i slagao je u skupine. :rolleyes:
Bio je maza, jedino se znao maziti, gurao je glavicu svakome tko bi ga izvadio jer se gosponu nije dalo hodati, a još manje napraviti tih par koraka da izađe sam iz krletke. O letenju da ne govorimo.
Prelijen da bi napravio koji krug. Znalo se dogoditi da je otvoren balkon, a on vani. Nije se pomaknuo s mjesta.
Uginuo je od starosti. Dugo nam je trebalo da se oporavimo, a i ostale su životinje utihnule. Kanarinac mi ne pjeva od kada njega nema.

Sada imamo ponovno zelenu tigricu, Kiki. I taj je pomalo lud. Papige se inače penju, ovaj ne. On skače.

Valderama
08.08.2009., 11:05
prema njemu se obazires kao da ne postojis,imao sam dve are ,moras mu pricati lagano i tiho jer pogotovo ptice osecaju il je iz srca il ne

Plectrude
08.08.2009., 12:55
prema njemu se obazires kao da ne postojis,imao sam dve are ,moras mu pricati lagano i tiho jer pogotovo ptice osecaju il je iz srca il ne

Prvi dio rečenice, prije prvog zareza je Vaša optužba ili savjet?
Pričam ja njemu, ako je o tome riječ. Priča i on meni.

ćirinil
10.08.2009., 20:43
tigrice ili žako su jako pitome papige,ja imam dvije tigrice i želim žakoa.
Ak želiš jeftiniju papigu odabir je tigrica ak nije stvar u novcu onda se odluč jer su obje vrste jako jako pitome.
cijena žakoa je oko 7.000 kn do 11.000kn,a tigrice oko 60,00 do 80,00kn.obje vrste znaju pričati,a
žako zna oponašati zvukove kao npr. lavež psa,fijuk druge ptice,itd.,a imaš i nimfu one su jako dobre i oponašaju zvukove iz prirode,nemam s njima baš iskustva.

Pali_andjeo
10.08.2009., 21:57
Tigricu sam imao 5 dana i ne sviđa mi se, dao sam ju curi :D.....sad sam si kupio kozicu, super je :)

ssnjoff
11.08.2009., 06:59
Tigricu sam imao 5 dana i ne sviđa mi se, dao sam ju curi :D.....sad sam si kupio kozicu, super je :)

koji si ti gotovan....sirota tvoja cura.

Pali_andjeo
11.08.2009., 12:28
koji si ti gotovan....sirota tvoja cura.

Ma nije, ona je imala nimfu koju je dala jer je jako zločest i želi imat tigricu pa eto :D...i ona je ja smo dobili što smo htjeli :cerek::s

ćirinil
11.08.2009., 21:25
lako ju naučiš pričat stalno ponavljaj jedno te istu riječ i ona će ti s vremenom na vrijeme to počet ponavljat.ja imam mužijaka i ženku mužijak je znao govorit dok nije dobio ženku.znao je pričat:ĆIPI(svoje ime),pusu,daj pusu,ja...

penzl
11.08.2009., 21:35
imam i ja tigricu,preko godinu dana,plava je i pomalo je "čudna".:rofl:ne voli ljuljačku,kad mu stavimo ljuljačku,popne se na nju i ljulja se u stranu da je baci dolje.kad ga pustimo van,ljubi stolice,ljubi uho,glavu,obraz.voli se svađati-pa kad mu ja kažem dosta,on meni šuti,marš,ja opet dosta,on meni neću..zloćest si,daj pusu,kako si,dobar dan,i love you,u kuću,dobar budi...jako puno riječi zna.i jako se voli maziti,pogotovo sa suprugom.praktički joj legne u ruku.i ne voli čistu krletku,kad je očistimo,za par minuta pobaca pola hrane na pod.

Pali_andjeo
11.08.2009., 23:32
imam i ja tigricu,preko godinu dana,plava je i pomalo je "čudna".:rofl:ne voli ljuljačku,kad mu stavimo ljuljačku,popne se na nju i ljulja se u stranu da je baci dolje.kad ga pustimo van,ljubi stolice,ljubi uho,glavu,obraz.voli se svađati-pa kad mu ja kažem dosta,on meni šuti,marš,ja opet dosta,on meni neću..zloćest si,daj pusu,kako si,dobar dan,i love you,u kuću,dobar budi...jako puno riječi zna.i jako se voli maziti,pogotovo sa suprugom.praktički joj legne u ruku.i ne voli čistu krletku,kad je očistimo,za par minuta pobaca pola hrane na pod.

Blago tebi kaj je tak mazna, kak si ispio to? :s....Meni su rekli da je moja vrsta jako mazasta, ali ono tek sam ju dobio pa da znam kak da ju pripitomim :cerek:

ssnjoff
12.08.2009., 06:20
Blago tebi kaj je tak mazna, kak si ispio to? :s....Meni su rekli da je moja vrsta jako mazasta, ali ono tek sam ju dobio pa da znam kak da ju pripitomim :cerek:

a jesi stvaaarno tipični hrvat. sve za šesnaest sekundi.
zbilja misliš da su papigice računala - daš im naredbu i one ih izvedu?

priptomljavanje traje dugo. značajnu duže nego se tebi čini... puno rada i malo rezultata. al vrijedi.
uostalom, ionako si je trampio.

penzl
12.08.2009., 09:09

nije moja zasluga,već ženina.malo pomalo,trebalo je oko 2 mjeseca skoro da dođe na ruku joj samo,onda dan po dan pomalo kad smo ga puštali,sletio joj je na rame i tako je počelo,dok kod mene je ta faza trajala više.ali svaki dan mu priča i otpočetka tako.treba truda i vremena al se isplati.jako se voli maziti ispod oka i oko kljuna,baš se vidi da uživa.ali moraš imati strpljenja i strpljenja i volje je učiti.al se isplati-ne bi vjerovao koliko puta se naljutimo na njega a koliko puta mu se smijemo-onda se on naljuti,jer skuži da mu se smijemo.ma koliko god smeća ostavlja al baš je simpa!!prva riječ mu je bila pusa i tad je supruga naučila ga da sa kljunom dotakne nos i kaže pusa i napravi cmok.
samo strpljenja i volje i dan po dan mu pričati i stavljati mu prst ispred njega.:top:

Pali_andjeo
12.08.2009., 12:08
A kad da pustim ga? nakon koliko dana? i kako da ga vratim natrag? :)

penzl
12.08.2009., 12:59
A kad da pustim ga? nakon koliko dana? i kako da ga vratim natrag? :)

rekao nam je vet.gdje smo ga kupili da im treba oko 2-3 tjedna prilagodbe na okolinu i da ga u tom razdoblju ne puštamo iz krletke.nakon toga smo mu otvorili vrata pa je on sam izašao kad želi.naš u početku i nije htio izlaziti,jer mu je sve to bilo novo,ali nakon 2.ili trećeg puta je izašao.
a za vratiti ga unutra,ako neće sam(poput našeg koji je tvrdoglav),onda ako ti ide na prst,malo po malo s njim na prstu idi prema krletci.i trebao bi ući,ako neće,ući će sam kad mu je dosta vani.naš je u početku išao unutra tako da smo mu prst stavili ispred njega i tako smo ga dobili unutra,ali frajer sad neće,nego kad se njemu ide unutra.(na prstu je znao biti dosta dugo ali kad se krenulo prema krletci onda je poletio na rame ili glavu.)

Pali_andjeo
12.08.2009., 13:55
rekao nam je vet.gdje smo ga kupili da im treba oko 2-3 tjedna prilagodbe na okolinu i da ga u tom razdoblju ne puštamo iz krletke.nakon toga smo mu otvorili vrata pa je on sam izašao kad želi.naš u početku i nije htio izlaziti,jer mu je sve to bilo novo,ali nakon 2.ili trećeg puta je izašao.
a za vratiti ga unutra,ako neće sam(poput našeg koji je tvrdoglav),onda ako ti ide na prst,malo po malo s njim na prstu idi prema krletci.i trebao bi ući,ako neće,ući će sam kad mu je dosta vani.naš je u početku išao unutra tako da smo mu prst stavili ispred njega i tako smo ga dobili unutra,ali frajer sad neće,nego kad se njemu ide unutra.(na prstu je znao biti dosta dugo ali kad se krenulo prema krletci onda je poletio na rame ili glavu.)

Da ali kako će mi ić na prst ako se još boji?:ne zna:....ne želim ga lovit i to:flop:

penzl
12.08.2009., 15:47
Da ali kako će mi ić na prst ako se još boji?:ne zna:....ne želim ga lovit i to:flop:

pusti ga tjedan -dva da se prilagodi na okolinu i onda mu svaki dan stavljaj prst u kavez ispred nogu.nemoj očekivati da će ti odmah doći na prst,ali s vremenom bi trebao.svaki dan mu to radi.moraš imati puno strpljenja i volje.

Pali_andjeo
13.08.2009., 22:49
pusti ga tjedan -dva da se prilagodi na okolinu i onda mu svaki dan stavljaj prst u kavez ispred nogu.nemoj očekivati da će ti odmah doći na prst,ali s vremenom bi trebao.svaki dan mu to radi.moraš imati puno strpljenja i volje.

Jel se tvoj plašio kad si stavljao ruku unutra?

penzl
14.08.2009., 08:15
Jel se tvoj plašio kad si stavljao ruku unutra?

normalno da se plašio jer mu je sve to novo i treba mu vremena da se prilagodi na okolinu i ljude oko sebe.ali svaki dan se ruka stavljala i malo pomalo je kužio.

Pali_andjeo
15.08.2009., 15:25
Evo ja sam svojem Alfiju stavio ogledalo, ljuljačku i neke loptice viseće, ali još se nije igrao baš, imam ga 4 dana tek. Kad se vaš počeo igrat, odma ili kasnije tek?

Vilibald
15.08.2009., 15:35
Rozenkolisi su više ukrasne ptice, i po karakteru su drugačije od tigrica, glasne su dosta, imala sam par rozakolisa jer se preporuča lovebirds držati u paru ali je onda problem što ptica ima svoje društvo i nemožeš ju tako dobro pripitomit kao kad imaš jednu pticu...to su moja iskustva neko možda ima drugačija...i tigrica mi je bila kao ljubimac bolja zbog pitomosti i manje je glasna

:s
imam ja par, istina, krešte (nekad mi se čini namjerno), ali u točno odeđeno vrijeme svega nekoliko ( možda dva) puta na dan, ujutro obavezno. jako su inteligentne, veliki glumci i zabavljači, cirkusanti. obožavaju se kupati. strašno znatiželjne :s ja se zaljubila u njih :cerek:

Pali_andjeo
15.08.2009., 15:44
:s
imam ja par, istina, krešte (nekad mi se čini namjerno), ali u točno odeđeno vrijeme svega nekoliko ( možda dva) puta na dan, ujutro obavezno. jako su inteligentne, veliki glumci i zabavljači, cirkusanti. obožavaju se kupati. strašno znatiželjne :s ja se zaljubila u njih :cerek:

I ja sam čuo to za njih, ja imam tišu pticu, kozicu, zelene su i slatke, razigrane, bolje od rozela :cerek::s

Pali_andjeo
17.08.2009., 11:55
Ajmo dalje ljudi, pišite o svojim papigama :s

Pali_andjeo
20.08.2009., 19:46
http://i852.photobucket.com/albums/ab83/rocker_u_odijelu/Slatkgg.jpg
Moja prvi papiga, sad je kod cure, Alfred :)
http://i852.photobucket.com/albums/ab83/rocker_u_odijelu/Alf2.jpg
Moja sadažnja papiga, kozica Alfi, živahan i sladak. :D

little nikky
27.08.2009., 00:12
Ajme predobre fotke...tvoj Alfi je preslatki...fali mi taj mali pingvin :cerek:

Pali_andjeo
27.08.2009., 00:15
Ajme predobre fotke...tvoj Alfi je preslatki...fali mi taj mali pingvin :cerek:

I ti njemu, bio je jako sretan kad sam došao i to, skakat je skoro počel :cerek::rofl:

Vilibald
27.08.2009., 00:19
slatki su :s

kak je sve čisto :eek: moji sve zaseru. na poslu sam pa nemam slika. možda ću postat kasnije koju :D

Pali_andjeo
27.08.2009., 00:22
slatki su :s

kak je sve čisto :eek: moji sve zaseru. na poslu sam pa nemam slika. možda ću postat kasnije koju :D

Kaj imaš papige neke? Daj sudjeluj u temi :rofl::s....ja obožavam ta stvorenja, kupit ću si tigricu da budu u paru, ovu sam plavu dao nažalost. :kava:

Vilibald
27.08.2009., 00:26
pa napisala sam gore. ili negdje. rozakolise :cerek:

Pali_andjeo
27.08.2009., 00:27
pa napisala sam gore. ili negdje. rozakolise :cerek:

To su oni koji krešte i ne mogu pričat. ako se ne varam :rofl::lol::s..ali su slatki :D

Vilibald
27.08.2009., 00:33
nu, ovo sam imala na mailu (http://i31.tinypic.com/mmtpom.jpg)

slikano s mobom, slika nije nešto,al se kuži kak se smije :rofl::cerek:

little nikky
27.08.2009., 00:39
Awww preslatka je i tvoja...ma obožavam papigice :p

Pali_andjeo
27.08.2009., 00:41
nu, ovo sam imala na mailu (http://i31.tinypic.com/mmtpom.jpg)

slikano s mobom, slika nije nešto,al se kuži kak se smije :rofl::cerek:

hehe slatka je, daj stavljaj slike još....ima da se razmjenjujemo sa slikama :cerek: :rofl::rofl:

Dogs_great_life
27.08.2009., 10:48
ja vam ne premopucam papigice... rađe uzmite hrcke ili mesto sl.... iz ovog razloga: papigice (ma kakve bile) ujutro u 4-5 sati pocnu krestat... mi smo dobili na cuvanje 2 tigrice. nismo 2 tjedna spavali!!!!! stajale su kraj prozora u sobi gdje nitko ne spava, zatvorenih vrata.. i cule su se u cijelom stanu od 90 kvadrata.... one su krestale u 4-5 sati ujutro jer su ujutro oni vrapci i kosovi od vani isto crkutali pa su oni s njima "pricali", ljepse je imati hrcka... puno puno puuunoooo ljepse, eto.. to je moje iskustvo

Majsta
27.08.2009., 11:35
ja vam ne premopucam papigice... rađe uzmite hrcke ili mesto sl.... iz ovog razloga: papigice (ma kakve bile) ujutro u 4-5 sati pocnu krestat... mi smo dobili na cuvanje 2 tigrice. nismo 2 tjedna spavali!!!!! stajale su kraj prozora u sobi gdje nitko ne spava, zatvorenih vrata.. i cule su se u cijelom stanu od 90 kvadrata.... one su krestale u 4-5 sati ujutro jer su ujutro oni vrapci i kosovi od vani isto crkutali pa su oni s njima "pricali", ljepse je imati hrcka... puno puno puuunoooo ljepse, eto.. to je moje iskustvo

Kakve ti gluposti pišeš. Ljudi koji uzimaju životinju koju vole spremni su se žrtvovati i prihvatiti sve dobre i loše strane. Evo ja imam mačka koji je dugodlaki i ne da se linja, nego mogao bih dva puta dnevno usisavati pa da opet ima dlaka svuda po stanu, ali ne bih ga dao ni za šta na svijetu. Ljubimci su članovi obitelji.
Za tebe je najbolje neka plišana životinjica pa da nemaš nikakvih briga oko nje.

P.S. Izvinjavam se zbog skretanja sa teme, ali jednostavno me nervira kada neko dođe na temu o papigama i priča gluposti. Jednostavno nemoj otvarati teme koje te ne zanimaju.

Pali_andjeo
27.08.2009., 12:08
Kakve ti gluposti pišeš. Ljudi koji uzimaju životinju koju vole spremni su se žrtvovati i prihvatiti sve dobre i loše strane. Evo ja imam mačka koji je dugodlaki i ne da se linja, nego mogao bih dva puta dnevno usisavati pa da opet ima dlaka svuda po stanu, ali ne bih ga dao ni za šta na svijetu. Ljubimci su članovi obitelji.
Za tebe je najbolje neka plišana životinjica pa da nemaš nikakvih briga oko nje.

P.S. Izvinjavam se zbog skretanja sa teme, ali jednostavno me nervira kada neko dođe na temu o papigama i priča gluposti. Jednostavno nemoj otvarati teme koje te ne zanimaju.

Slažem se, ja imam papigicu koja radi jako nered pa ju nebi dao. To je tako, moraš se brinut, nisu to ljudi, zahtjevaju da čistiš, da trpiš nekad malo nešto itd.

Pali_andjeo
27.08.2009., 13:53
Ima li netko možda kombinaciju 2 vrste papige ili više? Neka posta sliku. :D

nik3_th3_b3st
28.08.2009., 09:39
Ja neman papigu, al bi ju volila imat... Koliko san skužila, preporučuje se tigrica, jel?! Usput, jel mi možete reć koje su njihove mane (ako ih uopće imaju, LoL)?! :confused:

Pali_andjeo
28.08.2009., 12:11
Ja neman papigu, al bi ju volila imat... Koliko san skužila, preporučuje se tigrica, jel?! Usput, jel mi možete reć koje su njihove mane (ako ih uopće imaju, LoL)?! :confused:

Za početnike je tigrica najbolja, nije skupa, mala, može se pripitomit itd. Mane baš i nema, za mene možda jedina mana je što ju skoro svi imaju, kako bi rekli komercijala je to :zubo:....Ali inaće, super je papiga....Nimfa je isto ok ali one su veće i krešte više :rofl:

nik3_th3_b3st
28.08.2009., 12:19
Ok, hvala... Tako sam i mislila! :D

Pali_andjeo
28.08.2009., 12:33
Ok, hvala... Tako sam i mislila! :D

Pitat možeš uvijek ako te nešto zanima. :mig:

penzl
29.08.2009., 21:46
http://i31.tinypic.com/wbufyb.jpg

ovo je naša svađalica..

Pali_andjeo
30.08.2009., 00:16
http://i31.tinypic.com/wbufyb.jpg

ovo je naša svađalica..

Baš je slatki/a. :mig:

little nikky
30.08.2009., 03:01
penzl imaš prekrasnu ptičicu..pravi mali pozer :*

bliss
30.08.2009., 09:04
moje je iskustvo da su tigrice prva dva dana u tolikom šoku da ih možeš i pomazit, neće se ni pomaknuti. stalno da istom mjestu i ni makac. onda malo dođu k sebi i počne divlja faza. svaka moja papigica je tada divljala po kavezu kao da se nikad neće smiriti.
a eto, nekim čudom, s nijednom nisam morala smišljati nikakvu taktiku, sve je došlo spontano kako su se navikavale na mene. imam običaj svaki put kad prolazim pored krletke malo zastati i popričati s papigicom i sve moje muške papigice su vrlo brzo naučile govoriti. ženske ne :ne zna: nikakvo firsirano učenje tipa - sad ću ja stat pred pticu u stalno ponavljat istu riječ- nije potrebno. papigica brzo nauči kad se igraš s njom.

a kako vole pažnju :cerek:
moje ptić je jako poslušan. sam traži da ga se pusti natrag u krletku, priča, voli se priljubit uz usne i davat puse :cerek:
ali je star i danas se ponaša kao ptica koja će uskoro uginuti :(

i da: moje ptice nikad nisu kreštale u 4-5 ujutro. u pravilu, papigice kad se pripitome uopće ne krešte, osim iznimno ako se nečega preplaše.

evo mog:
http://img530.imageshack.us/img530/5821/kokicacrop.th.jpg (http://img530.imageshack.us/i/kokicacrop.jpg/)

penzl
30.08.2009., 10:54
Baš je slatki/a. :mig:
slatki je,hvala :mig:
penzl imaš prekrasnu ptičicu..pravi mali pozer :*

da samo pozer,glumac i pol.thx.:mig:

Antonija (:
31.08.2009., 18:49
Ajme preslatke su vam papige! :D :D
Ja imam Nimfe!
Vidim da ovdje nitko ne priča o njima :(

Majsta
01.09.2009., 11:44
Ima li iko Žako-a? Mene interesuje ova vrsta, pa ako ima iko nekih informacija gdje bi se moglo obratiti i kolika je cijena,

Pali_andjeo
03.09.2009., 19:55
Ima li iko Žako-a? Mene interesuje ova vrsta, pa ako ima iko nekih informacija gdje bi se moglo obratiti i kolika je cijena,

I meni se sviđa ta vrsta, jako su pametni, znaju jako dobro naučit pričat, jako se lako znaju pripitomit, koštaju od 8 000 kn- 10 000 kn. :)

Vilibald
03.09.2009., 20:29
ja sam ovo (http://i31.tinypic.com/28bzc0p.jpg) i ovo (http://i28.tinypic.com/142ehrk.jpg) imala u kombinaciji. koja ljubav :s:cerek:

nema ih, samo rozakolis :tuzni:

Pali_andjeo
03.09.2009., 23:37
ja sam ovo (http://i31.tinypic.com/28bzc0p.jpg) i ovo (http://i28.tinypic.com/142ehrk.jpg) imala u kombinaciji. koja ljubav :s:cerek:

nema ih, samo rozakolis :tuzni:

Tigrice su super, ja ću imat jednom sa psom, retriver i tigrica best friends :cerek::s

Vili, zanima me, rozenkolisi su jako slatke i drage ptice, ali pobogu sve koje sam vidio krešte jako, onak mičem se odma jer me počne bolit glava odma, kako to izdržiš? :ne zna::rofl::rofl:

BUBLICA14
04.09.2009., 07:51
Evo mog žuće frajera kako nas trača....:cerek:

http://i26.tinypic.com/14w65n9.jpg

Vilibald
04.09.2009., 08:07
Tigrice su super, ja ću imat jednom sa psom, retriver i tigrica best friends :cerek::s

Vili, zanima me, rozenkolisi su jako slatke i drage ptice, ali pobogu sve koje sam vidio krešte jako, onak mičem se odma jer me počne bolit glava odma, kako to izdržiš? :ne zna::rofl::rofl:

gdje si vidio tj čuo da toliko krešte? evo moje šute cijelo jutro. ako su i kreštale ja sam 'prečula':ne zna: fakat ne kužim odakle vam to.
samo ujutro malo krešte, pričaju, šta li, ali i tigrice krešte, ne? :ne zna:

moje se uredno seksaju :cerek:, to se moram pohvalit, i gnijezdo smo imali, ali niš od toga jer je trajalo i trajalo, on ju je hranio, ona bila u kućici, marljivo gradila, ali nije sjedila na jajima, pljuvalo se po cijeloj krletki, furali im granja, radilo se i gradilo, i ništa. i tako par puta pa smo maknuli gnijezdo,kućicu. sada ima jaja (http://i30.tinypic.com/efijcl.jpg) , ali ne sjedi na njima dugo, bacamo ih.

edit: sve ptice su vam jako lijepe, ali tako je to sa pticama, sve su lijepe, ne možeš fulat :cerek:

deedee555
04.09.2009., 08:27
ja sam imala 4 tigrice.. dvije zelene i dvije plave.. umrli su svi :( nijedna nije bila pametna, nisu pricale ni mazile se.. i imala sam dvije nimfe, jedan je jos ziv (ima oko 8 godina).. ta koja je umrla je bila jako pametna! pustila bi ju iz krletke i ona bi setala po kuci, sjedila mi na glavi i ramenu, igrala se s lopticom i tako.. a elvis je jos ziv al je nekako prestrasen.. svega se boji, samo pjevusi po cijele dane! i istina je da nimfe kopiraju zvukove, pogotovo ako im se pjeva, onda i one pocnu pjevusit nesto u tom stilu :)

evo ga elvis :cerek:

http://i724.photobucket.com/albums/ww241/paky21/2007-07-0003.jpg

bliss
04.09.2009., 19:46
Moram prijaviti da se moja ptičica potpuno oporavila, a u nedjelju je ujutro, kako sam napisala, izgledala kao da će uginuti. Bila sam ga našla kako leži na dnu krletke i ne reagira ni na zvukove ni na dodir. :(
E pa, moja ptica se ne da :mirko: On se bori! I to toliko da je u nedjelju navečer opet pričao ko navijen. :s
Sad smo se igrali i moj starček je letio ko veliki pa sam se morala doć pohvalit kak je opet vesela razigrana ptičica :cerek:

Pali_andjeo
05.09.2009., 01:59
Moram prijaviti da se moja ptičica potpuno oporavila, a u nedjelju je ujutro, kako sam napisala, izgledala kao da će uginuti. Bila sam ga našla kako leži na dnu krletke i ne reagira ni na zvukove ni na dodir. :(
E pa, moja ptica se ne da :mirko: On se bori! I to toliko da je u nedjelju navečer opet pričao ko navijen. :s
Sad smo se igrali i moj starček je letio ko veliki pa sam se morala doć pohvalit kak je opet vesela razigrana ptičica :cerek:

Aj drago nam je baš, ajde snimi ga pa da ga vidimo kako se igra ili nešto :)

bliss
05.09.2009., 12:04
Aj drago nam je baš, ajde snimi ga pa da ga vidimo kako se igra ili nešto :)

teško ga je uslikati dok se igra jer se boji fotića ali nešto sam pokušala pa evo par slika:

http://img193.imageshack.us/img193/585/dsc00910cd.th.jpg (http://img193.imageshack.us/i/dsc00910cd.jpg/)

http://img208.imageshack.us/img208/299/dsc00923d.th.jpg (http://img208.imageshack.us/i/dsc00923d.jpg/)

http://img90.imageshack.us/img90/2206/dsc00871r.th.jpg (http://img90.imageshack.us/i/dsc00871r.jpg/)

edit: ne znam zašto mi se pojavljuju samo dvije slike :confused:

Pali_andjeo
06.09.2009., 14:02
Heheh slatki je baš, samo stavljaj :D

annaaa
06.09.2009., 16:45
Ima li netko možda kombinaciju 2 vrste papige ili više? Neka posta sliku. :D

različite vrste papiga se baš i ne preporuča, posebno kod rozača jer su oni jaaako teritorijalni. inače, papigi je najljepše kad je u paru i to svoje vrste jer one razumiju samo svoju vrstu pa je uvijek lijepše kad se mogu sporazumjeti, popričati i zaspat jedna uz drugu.

isto tako, pročitala sam da bi kombinirao psa i papigu; može, ali jako oprezno, polako i uvijek pod nadzorom.

i zamijeni plastične prečke sa drvenim i to obavezno! igračke su isto najbolje drvene i to iz kućne radinosti; nešpricane grane (dobro oprane i oribane vrućom vodom) koje su im odlične za kanđe, noge (mogu dobit žuljeve od plastičnih) i kljun jer ga moraju trošit. dopuštena je većina grana voćki (osim breskve) i drva poput jasena, breze, vrbe, lješnjaka...isto tako, razni kartoni, čisti bijeli papir ili pamučni žniranci (novi i čisti naravno), sve to može bit odlična zabava za njih.

i još nešto, zašto vam je svima tako važno da papige znaju pričat :confused:

bliss
06.09.2009., 17:17
i još nešto, zašto vam je svima tako važno da papige znaju pričat :confused:

ne mogu reći da mi je važno, nisam svoga ciljano učila pričati, ali drago mi je da priča jer me time uveseljava i zna biti silno smiješan kad se navije :cerek:

penzl
06.09.2009., 18:04
ne mogu reći da mi je važno, nisam svoga ciljano učila pričati, ali drago mi je da priča jer me time uveseljava i zna biti silno smiješan kad se navije :cerek:

upravo to.nije nam toliko važno bilo da ga naučimo pričati već eto jako je smiješan i svađa se ko veliki u kad se stavi u pozu"tko mi što može".a htio nehtio normalno da je pokupio riječi jer je žena stalno oko njega i stalno ga mazi i tepa mu.

Pali_andjeo
06.09.2009., 19:03
Meni i nije tak važno da zna pričat, ali bilo bi lijepo :cerek:.

Jel zna netko od vas za male Aleksandre? :D ....predobri su :s

Pali_andjeo
08.09.2009., 12:26
http://i852.photobucket.com/albums/ab83/rocker_u_odijelu/Alfipozira.jpg

Evo mog Alfija :D

little nikky
12.09.2009., 14:35
A baš je slatki mali alfi :D, ljudi dajte slike pa da komntiramo :p

bega_sarajevo
13.09.2009., 02:21
Ja sam danas otisao da kupim tigricu i htio sam iskljucivo muzijaka. Medjutim svidjela mi se jedna zenka i morao sam da je kupim cim sam je vidio. Eh sad bih vas zamolio da mi objasnite razliku u ponasanju zenke i muzijaka i da li sam pogrijesio sto sam uzeo zenku?

I jos jedno pitanje . Ona je bijele boje sa plavim detaljima , da li se po tome gleda koja je vrsta i da li je nesto specificno u vezi tog?:confused::confused::confused:

ssnjoff
13.09.2009., 08:48
sve je isto osim što ženke ne pričaju...

Pali_andjeo
13.09.2009., 13:17
sve je isto osim što ženke ne pričaju...

Krivo, pročitaj :)

Mužjaci bolje pričaju
Ova izjava također nije sasvim točna. Opet, statistički gledano, više mužjaka nego ženki nauči pričati. U pravilu to i lakše nauče, odn. brže usvajaju nove riječi. No, ženke ono što nauče mogu jednako tako jasno i razumljivo pokazati kao i mužjaci. No, sam poticaj učenja pričanja često je vrlo jak tek kada se ptice drže u neadekvatnim uvjetima – same i bez para. Tada one vrlo brzo shvate da privlače pažnju vlasnika, koji su im jedino društvo, ukoliko nauče pričati. Ptica koja u takvim uvjetima nauči pričati, nije nužno sretna i zadovoljna, nego vrlo vjerojatno vrlo usamljena.

bega_sarajevo
13.09.2009., 16:07
Hvala puno na odg. , mozete li mi reci kako otprilike da se ponasam prema njoj ovih prvih dana ? Da li da je pustam van kaveza ,da joj pricam ....?

Pali_andjeo
13.09.2009., 19:35
Hvala puno na odg. , mozete li mi reci kako otprilike da se ponasam prema njoj ovih prvih dana ? Da li da je pustam van kaveza ,da joj pricam ....?

Ne puštaj ju iz kaveza bar 1-2 tjedna, pričaj joj lagano što više i fučkaj lijepo, budi kraj kaveza puno, neka vidi da joj nećeš ništa i onda kad vidiš da više se ne boji tako pusti ju. :) Sretno u pripitomljavanju :mig:

ssnjoff
13.09.2009., 20:27
...

štogod.
i inače, s tvojom količinom strpljenja i činjenicom da si se odmah riješio tigrice jer unutar dva - tri dana nije reagirala onako kako si to ti zamislio (dakle, kao čovjek) te uz jedno nevjerojatno iskustvo na tom polju i puno volje i truda oko tičice, jedva čekam još pokoju mudrost...odnosno, neku koju citiraš, ali koji izvor nemaš potrebe navesti....
vi'š ti što ti je to teorija...

Pali_andjeo
13.09.2009., 20:38
štogod.
i inače, s tvojom količinom strpljenja i činjenicom da si se odmah riješio tigrice jer unutar dva - tri dana nije reagirala onako kako si to ti zamislio (dakle, kao čovjek) te uz jedno nevjerojatno iskustvo na tom polju i puno volje i truda oko tičice, jedva čekam još pokoju mudrost...odnosno, neku koju citiraš, ali koji izvor nemaš potrebe navesti....
vi'š ti što ti je to teorija...

To nisam ja napisao, ali mislim da nema veze sa spolom puno nego sa strpljenjem. :mig: I nisam se rješio tigrice zbog toga nego zbog drugih stvari, sad je kod cure i super joj je.

Jel zna netko di se može ova prečka kupiti? :D

http://i32.tinypic.com/ddpanb.jpg

annaaa
13.09.2009., 20:55
ne.
i već sam ti rekla da ptice MORAJU imat drvene prečke.kakva plastika :flop:

Pali_andjeo
13.09.2009., 20:57
ne.
i već sam ti rekla da ptice MORAJU imat drvene prečke.kakva plastika :flop:

Nije to plastika, to je za prozor neka kao guma prozirna, i baš je zakon, papige ga obožavaju i mogu gledat van :D

annaaa
13.09.2009., 20:58
Ja sam danas otisao da kupim tigricu i htio sam iskljucivo muzijaka. Medjutim svidjela mi se jedna zenka i morao sam da je kupim cim sam je vidio. Eh sad bih vas zamolio da mi objasnite razliku u ponasanju zenke i muzijaka i da li sam pogrijesio sto sam uzeo zenku?

I jos jedno pitanje . Ona je bijele boje sa plavim detaljima , da li se po tome gleda koja je vrsta i da li je nesto specificno u vezi tog?:confused::confused::confused:

zašto bi pogriješio ako si uzeo curicu?
ionako su papige jaaako društvena bića, ptica jata, i ako te nema doma više od 3,4 sata, najobiljnije bi trebao razmislit da joj kupiš partnera :)

a ovo zadnje ne razumijem, kako misliš koja je vrsta ako smo već ustanovili da je tigirica :confused:

Nije to plastika, to je za prozor neka kao guma prozirna, i baš je zakon, papige ga obožavaju i mogu gledat van :D

istina da papige vole gledat kroz prozor. po mojem je bolja opcija napravit joj neko igralište pored prozora, tj.neku granu, stalak, uže...

imaš tu zanimljivih stvari koje bi mogle zabavit tvoju ptičicu a možeš ih sam napraviti http://www.cheepparrottoysntips.com/toyindex.html

bega_sarajevo
14.09.2009., 16:04
Ne puštaj ju iz kaveza bar 1-2 tjedna, pričaj joj lagano što više i fučkaj lijepo, budi kraj kaveza puno, neka vidi da joj nećeš ništa i onda kad vidiš da više se ne boji tako pusti ju. :) Sretno u pripitomljavanju :mig:

Hvala puno na odg. , to ce mi dosta pomoci.

Pali_andjeo
14.09.2009., 16:53
Hvala puno na odg. , to ce mi dosta pomoci.

Samo pitaj ako te nešto zanima, tu smo pa ćemo pomoć :mig:.... BTW tigrice su super papige, brzo se pripitome i mogu pričat. :top:

Pali_andjeo
16.09.2009., 01:29
http://i852.photobucket.com/albums/ab83/rocker_u_odijelu/DSC00320-3.jpg
Kako vam se sviđa moja pozerica mala? :p

Pali_andjeo
16.09.2009., 16:21
http://i30.tinypic.com/4ua1i8.jpghttp://i26.tinypic.com/fk9kr4.jpg

Vesper
17.09.2009., 08:50
Imala sam rozenkolise. Istina je da urlaju ujutro i navecer, ali ih pokrijes necim laganim pa se smire. Prvo sam imala Cvjetka. Bio je osamljen pa sam mu kupila zenu Suncicu (bila je zute boje, jel'). Bila je to neka vrsta SM veze u kojoj je cura imala glavnu rijec. Ipak, bilo je i ljubavi iz koje se rodilo cetvero djece. Za mene ukupno 6 komada :eek: Jedno od njih nije se moglo samo izvuci iz jajeta pa sam je "porodila". Nije uspjevala doci ni do hrane pa sam je dohranjivala. Bila je jako pitoma, prava maza :cerek: Uvjek se penjala po meni, ljubila me, cistila trepavice, gledala tv sa mnom, cak sam ju vodila i vani.

Mana im je sto su glasne i vole raditi nered, ali mislim da sve papige to rade. Inace bi ih preporucila.

Pali_andjeo
18.09.2009., 00:33
Imala sam rozenkolise. Istina je da urlaju ujutro i navecer, ali ih pokrijes necim laganim pa se smire. Prvo sam imala Cvjetka. Bio je osamljen pa sam mu kupila zenu Suncicu (bila je zute boje, jel'). Bila je to neka vrsta SM veze u kojoj je cura imala glavnu rijec. Ipak, bilo je i ljubavi iz koje se rodilo cetvero djece. Za mene ukupno 6 komada :eek: Jedno od njih nije se moglo samo izvuci iz jajeta pa sam je "porodila". Nije uspjevala doci ni do hrane pa sam je dohranjivala. Bila je jako pitoma, prava maza :cerek: Uvjek se penjala po meni, ljubila me, cistila trepavice, gledala tv sa mnom, cak sam ju vodila i vani.

Mana im je sto su glasne i vole raditi nered, ali mislim da sve papige to rade. Inace bi ih preporucila.

Rozenkolise nebih nikad uzeo. Zašto? Lijepe su i slatke ptice bez daljneg, ali to su valjda naglasnije ptice ikad, kad se udruže to je nešto strašno, jer njih ne možete imat samo jednog, morate imat u paru. Pogledajte u pet shopu nekom, ja to nebih mogao podnijet. :rofl::rofl:

jeremijalešina
23.09.2009., 15:19
evo napokon nakon sto sam mnogo procitao o papigama kupio sam papigu "berg-a" u splitu od uzgajivaca matosica....cim ju je stavio u krletku bila je pitoma a jeo je vec u autu! drugi dan mi je poceo jesti sa prsta no jos se boji...sto je i normalno...danas nije bio na precki vec je cijelo vrijeme na podu...izgleda da e biti odlican :D ako bude vremena idu slike...:mig:

little nikky
23.09.2009., 16:28
Da,oni baš krešte,uši mi se raspuknu lol :D

Slice
24.09.2009., 14:12
Imam par pitanja o papigama, tigricama:

1. Musko ili zensko?
2. Cime da ih hranim?
3. Gdje da im kavez kupim?
4. Sta da im stavim na dno kaveza?
5. Koliko dugo da ga/ju drzim u kavezu na pocetku?
6. Koliko cesto ih treba pustati iz kaveza?
7. Dali su dobre za pocetnika medu papigama?

bega_sarajevo
25.09.2009., 23:39
Imam problem sa svojom tigricom jer ona stalno suti a kod mene je neznam mozda nekih 12-13 dana. I imam velikih problema sa vracanjem u kavez?

Moze mala pomoc.

Slice
26.09.2009., 19:31
Itko?

Pali_andjeo
28.09.2009., 21:13
Imam problem sa svojom tigricom jer ona stalno suti a kod mene je neznam mozda nekih 12-13 dana. I imam velikih problema sa vracanjem u kavez?

Moze mala pomoc.

Tak je i moja šutila, pa je propjevala, treba joj vremena još. Hm, probaj joj stavit neš pa da dođe na to, tak sam ja svoju naučio, na ljuljačku dođe i metnemo ju u krletku. :ne zna:

Vilibald
29.09.2009., 08:28
Rozenkolise nebih nikad uzeo. Zašto? Lijepe su i slatke ptice bez daljneg, ali to su valjda naglasnije ptice ikad, kad se udruže to je nešto strašno, jer njih ne možete imat samo jednog, morate imat u paru. Pogledajte u pet shopu nekom, ja to nebih mogao podnijet. :rofl::rofl:

eto njega opet.:rolleyes:
ja imala tigrice godinama pa dugo dugo ništa, pa kombinacuju tigrica i rozakolisa. tigrice su nažalost uginule. toliko su postale nježne i osjetljive da više nikad ne bi uzela tigricu.
od kad imam rozakolise znam što znači vesela i zabavna ptica:s:cerek:

Moze mala pomoc.

možda nema primjedaba :D

Pali_andjeo
29.09.2009., 14:42
eto njega opet.:rolleyes:
ja imala tigrice godinama pa dugo dugo ništa, pa kombinacuju tigrica i rozakolisa. tigrice su nažalost uginule. toliko su postale nježne i osjetljive da više nikad ne bi uzela tigricu.
od kad imam rozakolise znam što znači vesela i zabavna ptica:s:cerek:

Što bolje su ti od tigrica, ma po čemu? Po glasanju su duplo glasnije, što još, ne mogu se baš pripitomit, jel ti idu na ruku? :ne zna: Tigrice su društvene i mogu pričat i svašta :p

zed_alive
30.09.2009., 08:36

imam doma rozakolisa, doletio od nekoga rodbini pa nam ga uvalili. iznenadit ćeš se ali po mojim iskustvima ta vrsta ptica inteligencijom nadmašuje tigrice (imao sam i njih), usto vrlo je druželjubiva i zaigrana. ali: neugodno se glasa (dok se ne navikneš ili ga djelomično iškoluješ u pjevicu :zubo:), ne oponaša ljudski govor (nema takve glasovne sposobnosti), i zna dosta gristi :zubo: ovaj naš je onako, polupitom, u biti je dosta, ali ne možeš s njim raditi sve što ti padne na pamet jer ćeš dobiti kljun :zubo: e da, ako želiš rozakolisa za pitomog druželjubivog ljubimca, ne preporuča se par jer onda neće biti toliko druželjubiv. onaj koji ima (jednog) rozakolisa, poželjno da se dosta bavi s njim jer je to ptica koja traži društvo i vrijeme. navodno su muški krotkiji iako s našim to nije toliko slučaj :zubo:

Što bolje su ti od tigrica, ma po čemu? Po glasanju su duplo glasnije, što još, ne mogu se baš pripitomit, jel ti idu na ruku? :ne zna: Tigrice su društvene i mogu pričat i svašta :p

čini mi se na kraju da to izgleda ovisi o karakteru i inteligenciji samog primjerka čak više nego o vrsti, a tu je kako naletiš. ova naša je pitoma u principu, ali je čudljiva. primjerice, kad je od raspoloženja sam se gura za mazit, kad nije ugrize jebački :zubo: inteligencija je začudna...vidiš ga kako uči stvari, tipa odrolati rolu toalet papira trčanjem po njoj, a zatim je zarolati nazad trčeći na kontra stranu. jednom prilikom je izveo nešto čudno mojoj majci. ona je spavala ko zaklana, on je došao na nju i cvrkutao ali je nije mogao razbuditi. nakon toga joj je kljunom išao otvarati kapke :eek: mama je zaključila da je provjeravao jel živa... :zubo:

e da, mi našu pticu ne držimo zatvorenu osim iznimno (iznošenje van na terasicu, veća luftanja). on kad je pospan ide sam spat u gajbu, nema nikakve potrebe za zatvaranjem, tako je najzabavnije ;)

zed_alive
30.09.2009., 14:25
http://i852.photobucket.com/albums/ab83/rocker_u_odijelu/DSC00320-3.jpg
Kako vam se sviđa moja pozerica mala? :p

to ta aleksandra?

ima jedna cura tu na netu aleksandra, i rezultat je da mu moraju podrezivati krila jer radi štetu po kući, tipa kida fotelje i slično. jaako pametna ptica al opasna, očito :lol:

Pali_andjeo
30.09.2009., 20:57
to ta aleksandra?

ima jedna cura tu na netu aleksandra, i rezultat je da mu moraju podrezivati krila jer radi štetu po kući, tipa kida fotelje i slično. jaako pametna ptica al opasna, očito :lol:

To je super ptica, inteligentna i profinjena, ali voli grickat svašta da :D.. I jako se glasa bučno, ali to samo kratko vrijeme, tako da nije bed tako. :mig:

zed_alive
01.10.2009., 08:38
To je super ptica, inteligentna i profinjena, ali voli grickat svašta da :D.. I jako se glasa bučno, ali to samo kratko vrijeme, tako da nije bed tako. :mig:

sve je to za ljude :top: mi smo se privikavali na rozakolisa, ispočetka užasno neugodan za uho, a kasnije se toliko navikneš da uopće više ne percipiraš to neugodnim. a s vremenom ako ga stavljaš vani nauči on i ljepše, danas je objektivno puno ugodniji. nego, meni je kod te ptice fascinantan opseg različitih tonova i zvukova kojim on komunicira. iz tona možeš zaključiti što hoće, kako se osjeća, prava i potpuna komunikacija

nego nešto mi drugo nije jasno. koliko čitam na topicu, imao si tigricu i poklonio je curi, tj mijenjali ste se, ti si spomenuo da si dobio neku nimfu? pa si nabavio kozicu, a sad imaš i aleksandra? :confused: koliko sad ptica imaš i što je s ostalima ako nisu sve kod tebe (za tigricu znam da je kod cure)

Pali_andjeo
01.10.2009., 14:03
sve je to za ljude :top: mi smo se privikavali na rozakolisa, ispočetka užasno neugodan za uho, a kasnije se toliko navikneš da uopće više ne percipiraš to neugodnim. a s vremenom ako ga stavljaš vani nauči on i ljepše, danas je objektivno puno ugodniji. nego, meni je kod te ptice fascinantan opseg različitih tonova i zvukova kojim on komunicira. iz tona možeš zaključiti što hoće, kako se osjeća, prava i potpuna komunikacija

nego nešto mi drugo nije jasno. koliko čitam na topicu, imao si tigricu i poklonio je curi, tj mijenjali ste se, ti si spomenuo da si dobio neku nimfu? pa si nabavio kozicu, a sad imaš i aleksandra? :confused: koliko sad ptica imaš i što je s ostalima ako nisu sve kod tebe (za tigricu znam da je kod cure)

Kakvu nimfu? :rofl: Imam samo aleksandra i kozicu, aleksandar je najbolji, moja Bella mala :cerek:... Rozenkolisi su mi prelijepi, uvijek kad dođem u pet shot idem ih pogledat, ali kad se deru uho mi pukne odma :ne zna::rolleyes:

zed_alive
01.10.2009., 14:16
Kakvu nimfu? :rofl: Imam samo aleksandra i kozicu, aleksandar je najbolji, moja Bella mala :cerek:... Rozenkolisi su mi prelijepi, uvijek kad dođem u pet shot idem ih pogledat, ali kad se deru uho mi pukne odma :ne zna::rolleyes:

a sori, sad pogledao, cura ti je imala pa dala nekome, a ja krivo pročitao da je tebi dala nimfu :o ma je, deru se, al manje nego skupno (u papagajniku podivljaju), a drugo, nekako se navikneš, počneš komunicirati, a oni promijene pomalo cvrkut kako uče od ptica, ak ga iznosiš malo van i tak ;) prasac zna pjevat doslovce ko kanarinac, ali takve melodije rijetko upotrebljava, šteta. nego, znaju grist, to je drugi bed. možda da smo ga imali ko malog ne bi bio takav...navodno ženke grizu a muški ne, no ovaj je muški pa svejedno. nego ja o tim rozakolisima sam mislio da su bzvz a iznenadilo me koliko je društven. toliko da je zahtjevan. kod njega nema da nećeš se igrati s njim...natjera te. npr, sleti ti na rame i ak ga ignoriraš potegne te kljunom za uho :zubo: meni je znao ako se ne bi bavio njime doć na laptop, posrati se na ekran, otići dalje i gledati iza leđa reakciju :zubo: no to je u paketu, zahtjevan ali beskrajno zabavan. obožavam tu pticu :)

Pali_andjeo
01.10.2009., 14:23
a sori, sad pogledao, cura ti je imala pa dala nekome, a ja krivo pročitao da je tebi dala nimfu :o ma je, deru se, al manje nego skupno (u papagajniku podivljaju), a drugo, nekako se navikneš, počneš komunicirati, a oni promijene pomalo cvrkut kako uče od ptica, ak ga iznosiš malo van i tak ;) prasac zna pjevat doslovce ko kanarinac, ali takve melodije rijetko upotrebljava, šteta. nego, znaju grist, to je drugi bed. možda da smo ga imali ko malog ne bi bio takav...navodno ženke grizu a muški ne, no ovaj je muški pa svejedno. nego ja o tim rozakolisima sam mislio da su bzvz a iznenadilo me koliko je društven. toliko da je zahtjevan. kod njega nema da nećeš se igrati s njim...natjera te. npr, sleti ti na rame i ak ga ignoriraš potegne te kljunom za uho :zubo: meni je znao ako se ne bi bavio njime doć na laptop, posrati se na ekran, otići dalje i gledati iza leđa reakciju :zubo: no to je u paketu, zahtjevan ali beskrajno zabavan. obožavam tu pticu :)

Nebi nikad imao rozenkolise, jednostavnu nisu za pripitomit i divlji su mi nekak, ali da su lijepi jesu :s .... Npr. tigrice su mi puno bolje, baš su onak supač ptičice za početak a i jeftine :)... Ali aleksandar je fakat naj ptica koju sam imao i ono, još samo mi je želja imat žakoa, to su tako dobre ptice, pametne i ne kreštu, najbolje mogu naučit pričat, ma savršenstvo, ali koštaju puno 8000 kn :(:eek:

Vilibald
01.10.2009., 15:48
plavi, tema ti je out, sve se svelo na za i protiv tigrica. ili rozakolisa kako ti draže :D :rolleyes:

Pali_andjeo
01.10.2009., 19:24
plavi, tema ti je out, sve se svelo na za i protiv tigrica. ili rozakolisa kako ti draže :D :rolleyes:

Tema je tu :p A ovo za tigrice, zašto bi bio netko protiv?? Pa to su super ptice, jeftine, tihe, daju se pripitomit i naučiti pričati :ne zna: Rozenkolisi su već druga stvar :lol::rofl:
Nimfe su super ptice također, koštaju 180 kn a srednje papige su, mogu pjevušit lijepo i naučiti pričat malo, jako su mazasta ako ih naučite tako, sve u svemu tigrice i nimfe zajedno u krletci su pun pogodak, zato jer su to rijetke vrste koje se slažu, naravno mora bit malo veća krletka. :top:

zed_alive
02.10.2009., 10:26

pa ja to ne vidim tako, to je čista razmjena iskustva. a doista se čini da sve ima veze s primjercima. postoje hrabrije i plašljivije ptice, maznije i divljije, pametnije i manje pametne, i čini se da to manje ima veze s vrstom, više sa samom pticom :ne zna:

@pali andjeo: ne bih ni ja nikad kupio rozakolisa, ne vjerujem, čak teško da bih nabavljao papigu. dobili smo pticu slučajno, a kad se već našla tu, a što je tu je, međutim, temeljito sam se iznenadio kroz iskustvo. nisam očekivao toliko pameti i toliko osobnosti. zbog tog ugodnog iznenađenja me i zainteresirao više svijet papiga. e da, i pripitomljen je, pa on traži nas kontinuirano, kad smo doma doslovce visi po nama, kad dođemo doma doleti odmah, da vidiš kako je veseo

Vilibald
02.10.2009., 16:36
Tigrice su super, ja ću imat jednom sa psom, retriver i tigrica best friends : cerek:: s

Vili, zanima me, rozenkolisi su jako slatke i drage ptice, ali pobogu sve koje sam vidio krešte jako, onak mičem se odma jer me počne bolit glava odma, kako to izdržiš? : ne zna:: rofl:: rofl:

Samo pitaj ako te nešto zanima, tu smo pa ćemo pomoć : mig:.... BTW tigrice su super papige, brzo se pripitome i mogu pričat. : top:

I ja sam čuo to za njih, ja imam tišu pticu, kozicu, zelene su i slatke, razigrane, bolje od rozela : cerek::s

To su oni koji krešte i ne mogu pričat. ako se ne varam : rofl:: lol:: s..ali su slatki : D

Rozenkolise nebih nikad uzeo. Zašto? Lijepe su i slatke ptice bez daljneg, ali to su valjda naglasnije ptice ikad, kad se udruže to je nešto strašno, jer njih ne možete imat samo jednog, morate imat u paru. Pogledajte u pet shopu nekom, ja to nebih mogao podnijet. : rofl: : rofl:

Što bolje su ti od tigrica, ma po čemu? Po glasanju su duplo glasnije, što još, ne mogu se baš pripitomit, jel ti idu na ruku? :ne zna: Tigrice su društvene i mogu pričat i svašta : p

Kakvu nimfu? : rofl: Imam samo aleksandra i kozicu, aleksandar je najbolji, moja Bella mala : cerek:... Rozenkolisi su mi prelijepi, uvijek kad dođem u pet shot idem ih pogledat, ali kad se deru uho mi pukne odma : ne zna :: rolleyes:

Nebi nikad imao rozenkolise, jednostavnu nisu za pripitomit i divlji su mi nekak, ali da su lijepi jesu : s .... Npr. tigrice su mi puno bolje, baš su onak supač ptičice za početak a i jeftine : )... Ali aleksandar je fakat naj ptica koju sam imao i ono, još samo mi je želja imat žakoa, to su tako dobre ptice, pametne i ne kreštu, najbolje mogu naučit pričat, ma savršenstvo, ali koštaju puno 8000 kn :(: eek:

pa ja to ne vidim tako, to je čista razmjena iskustva.

ae, nisi baš pratio temu :zubo:

ja bi rekla da je neko zbunjen, u najmanju ruku :rofl:

zed_alive
02.10.2009., 23:18
:zubo:

a dobro...bitno je da je čovjekova papiga uvijek jedina ona koja se ukaki dok se druge useru :zubo:

little nikky
03.10.2009., 09:34
hahaha jao, najbolje kad dođu van pa poseru sve :zubo:

Antonija (:
04.10.2009., 17:05
Dobar dan,vidim da svi skoro imate tigrice...A ja imam nimfe,i želim im se približiti malo,molim Vas ako imate koji dobar savjet recite!
Hvala unaprijed!

Pali_andjeo
04.10.2009., 20:27
Dobar dan,vidim da svi skoro imate tigrice...A ja imam nimfe,i želim im se približiti malo,molim Vas ako imate koji dobar savjet recite!
Hvala unaprijed!

Hm jel grize ili? Nimfe mogu bit jako privržene vlasniku i jako mazne, samo puno strpljenja treba imati, hrani ju s barom, pričaj joj puno i bit će ti super... BTW jel ti se dere puno?

zed_alive
13.10.2009., 15:06
allright, parrot lovers... :rofl:

ajmo, ima li novica s vašim krilnatim ljubimcima? da li ih dovoljno puštate da letuckaju po kući? nek vam ne bude žao malo rada s krpom :)

antonija: puno ljubavi, malo i slobodice za ptičicu, papigica ako je usamljena treba društvo :) životinjice su pravi frendovi ako se tretiraju kao frendovi :)

zed_alive
15.10.2009., 21:20
recesija ljubitelja papiga? :misli:

imam pitanjce...jel netko možda ima iskustva s papigom da dere papir na trakice, a zatim te trakice umeće u perje? :confused:

što im to znači? materijal za gnijezdo? ili im je zima? :)

Vesper
16.10.2009., 08:06
recesija ljubitelja papiga? :misli:

imam pitanjce...jel netko možda ima iskustva s papigom da dere papir na trakice, a zatim te trakice umeće u perje? :confused:

što im to znači? materijal za gnijezdo? ili im je zima? :)

Jako poznato :cerek: Moji rozenkolisi su to radili kad su svijali gnjezdo. Setali su uokolo kao mini paunovi. Jednom su i neke novce usitnili :D

zed_alive
16.10.2009., 09:55
Jako poznato :cerek: Moji rozenkolisi su to radili kad su svijali gnjezdo. Setali su uokolo kao mini paunovi. Jednom su i neke novce usitnili :D

:cerek: i moj je od te sorte :D jedino je sam, nema para doma. a znači, i mužjak i ženkica su to radili? :)

Vesper
16.10.2009., 10:32
Da, oboje. Zenka je takoder stalno nosila jaja - valjda tvoj nece pocet :zubo: Uglavnom, bili su vrlo agresivni i teritorijalni kad su se bavili takvim stvarima. Jedino sam pazila da ne dohvate novine i sl. zbog boja i olova. Dala bih im cisti bijeli papir pa bih ih pustila da se zabavljaju.

Kad sam im slozila gnijezdo pokusavali su donijeti te tracice do njega, ali su vrlo nespretni pa sam i to morala sama :)

Mostly_Harmless
16.10.2009., 22:24
Tema je tu :p A ovo za tigrice, zašto bi bio netko protiv?? Pa to su super ptice, jeftine, tihe, daju se pripitomit i naučiti pričati :ne zna: Rozenkolisi su već druga stvar :lol::rofl:
Nimfe su super ptice također, koštaju 180 kn a srednje papige su, mogu pjevušit lijepo i naučiti pričat malo, jako su mazasta ako ih naučite tako, sve u svemu tigrice i nimfe zajedno u krletci su pun pogodak, zato jer su to rijetke vrste koje se slažu, naravno mora bit malo veća krletka. :top:

Možda su tigrice relativno tihe, ali strašno vole dobiti žutu minutu dok imaš goste :D naime, kad shvate da nisu u centru pažnje počinje šou.

On(a) se dere, vi automatski pričate glasnije, on(a) još jače, vi glasnije (i dalje ignore ptičundre), on još jače i vi onda shvatite da tu nešto ne štima :lol: strašno su ljubomorne na goste, užas jedan :cerek:

Pali_andjeo
16.10.2009., 23:11
Možda su tigrice relativno tihe, ali strašno vole dobiti žutu minutu dok imaš goste :D naime, kad shvate da nisu u centru pažnje počinje šou.

On(a) se dere, vi automatski pričate glasnije, on(a) još jače, vi glasnije (i dalje ignore ptičundre), on još jače i vi onda shvatite da tu nešto ne štima :lol: strašno su ljubomorne na goste, užas jedan :cerek:

Ma to meni ne smeta, moj aleksandar i kad šutite kad počne se derat to su drame, srećom to traje vrlo kratko :D :s:rofl:

zed_alive
17.10.2009., 12:01

ovaj moj zna to radit, al rijetko, u zadnje vrijeme ne, malo se upristojio. ono što se obično događa kad dođu gosti je da poludi od sreće. leti od glave o glave svima, a naročito voli naganjat malu djecu... :lol: i iznenadi me koliko se ljudi plaši ptica, tj neugodno im je. ajd za djecu još kužim :D

@plavi: jel se aco glasa kao da se cereka?

Pali_andjeo
17.10.2009., 13:03
@zed: Ne baš, glasa se jako prodorno ali kratko, ne mogu točno reć kakav je to zvuk ali jako prodoran.Ali opet bolji nego od nimfe koja se dere dugo i jako :s

VirtualBaby
17.10.2009., 14:03
@zed: Ne baš, glasa se jako prodorno ali kratko, ne mogu točno reć kakav je to zvuk ali jako prodoran.Ali opet bolji nego od nimfe koja se dere dugo i jako :s Ti baš ne voliš nimfe? :rolleyes:

Da razjasnimo jednom onima koji nemaju iskustva sa nimfama: Ako je nimfa sama u kavezu ona će glasnim i jasnim dozivanjem pokušati dozvati drugu nimfu. Takav zov im u divljini služi ako se jedna odvoji od jata da se može dozvati sa svojima. Međutim, ako nimfe držimo u parovima (osobito mužjaka i ženku) možemo ćuti i predivne zvukove zavođenja koje proizvode mužjaci u nekoliko navrata tijekom dana u trajanju od 5-10 minuta.

Pali_andjeo
17.10.2009., 14:47
Ti baš ne voliš nimfe? :rolleyes:

Da razjasnimo jednom onima koji nemaju iskustva sa nimfama: Ako je nimfa sama u kavezu ona će glasnim i jasnim dozivanjem pokušati dozvati drugu nimfu. Takav zov im u divljini služi ako se jedna odvoji od jata da se može dozvati sa svojima. Međutim, ako nimfe držimo u parovima (osobito mužjaka i ženku) možemo ćuti i predivne zvukove zavođenja koje proizvode mužjaci u nekoliko navrata tijekom dana u trajanju od 5-10 minuta.

Naprotiv, jako su mi drage ali ta dernjava je nemoguća nekad. Evo, kad je moja cura išla sa nimfom u tramvaj, vozili smo se 15 min i više nikad, možeš si zamislit kaj je radila nimfica :rolleyes::o

zed_alive
17.10.2009., 15:12
Naprotiv, jako su mi drage ali ta dernjava je nemoguća nekad. Evo, kad je moja cura išla sa nimfom u tramvaj, vozili smo se 15 min i više nikad, možeš si zamislit kaj je radila nimfica :rolleyes::o

valjda uznemirena bila vožnjom
ak te tak smeta kreštanje, zašto si nisi ribice nabavio za ljubimce? :mig:

Vilibald
17.10.2009., 17:12
ona (rozakolisi ) non stop naganja njega , po krletki, vani , svuda. mislim da je u pitanju ljubavni ritual. naporno :rolleyes:

Pali_andjeo
17.10.2009., 18:41
valjda uznemirena bila vožnjom
ak te tak smeta kreštanje, zašto si nisi ribice nabavio za ljubimce? :mig:
hahaha imam ja svoju malu kreštavicu ali je lijepa, gradiciozna, pametna ali nije naporna kao nimfe :D :p
ona (rozakolisi ) non stop naganja njega , po krletki, vani , svuda. mislim da je u pitanju ljubavni ritual. naporno :rolleyes:

Jao sad ću opet biti dosadan ali nema mi goreg zvuka nego kad sam kod rozenkolisa :rofl::rofl::s

Vilibald
17.10.2009., 19:05
hahaha imam ja svoju malu kreštavicu ali je lijepa, gradiciozna, pametna ali nije naporna kao nimfe :D :p

Jao sad ću opet biti dosadan ali nema mi goreg zvuka nego kad sam kod rozenkolisa :rofl::rofl::s

ovaj puta nema zvuka, samo se lovaju :rofl: :D

zed_alive
17.10.2009., 23:25
mene zanima kak skužiti po žakou kolko je pitom. kljun im nije za zahebanciju

zadnji put u shopu, tip mi postavlja glavu i vrat...malo ga škakljam i sve 5...gurnem malo prst dublje, i jedva sam ga izvukao cijelog...

Pali_andjeo
17.10.2009., 23:34
mene zanima kak skužiti po žakou kolko je pitom. kljun im nije za zahebanciju

zadnji put u shopu, tip mi postavlja glavu i vrat...malo ga škakljam i sve 5...gurnem malo prst dublje, i jedva sam ga izvukao cijelog...

Žakoi su najbolje ptice na zemlji po meni. Zašto? Pa, kao prvo su najinteligentiji, kao drugo ljepi i kao treći najbolje pričaju. Vidi, ja znam jednog žakoa u jednome pet shopu, točnije u importane galeriji, pitomiju i mazniju pticu nisam vidio nikad, on doslovno moli da ga maziš. :s:s:s

Majsta
19.10.2009., 10:16
Pozdrav,

Ima li iko kontakt neke uzgajivačnice Žakoa. Slao sam malove na par adresa ali niko mi se ne javlja. Ja bih uzeo žakoa ali isklučivo od uzgajivača i da je veoma mlad.

missy88
01.11.2009., 16:52
:confused:Znam da sam kriva al ponestalo je hrane u kutiji jučer/ prekjučer od svih obaveza zab sam joj kupiti,nisam bila u zg a dns dućani ne rade jer je praznik,sutra odmah rano jutro joj idem kupit!

Al kaj da joj do sutra dam,voća sam joj dala,al to joj nije niš, još uvjek je nervozna i napuhana od gladi..još prije sam negdje pročitala da jedu kuhana jaja?žumanjak samo il i bjeljanjak?...ak neko zna kaj bi joj mogla dat za jesti,mala papiga tigrica...valjda će izdržat nekak do sutra

ryell
01.11.2009., 17:10
Ako ti se da peći, imaš ovdje (recept plus slike) http://www.papigice.net/newforum/index.php?topic=1144.90

i još:

Od voće tigrice će rado jesti : jabuku, krušku, šljivu, bananu, ananas, breskve, trešnje, višnje, borovnice, kupine, maline, grožđe, dinju, jagode, kivi, lubenicu, kajsije, smokve.. neke ptice će rado jesti i agrume (limun, naranđu, mandarinu, klementinu..), a neke će ih izbjegavati, jer teško podnose kiselinu koja se u njima nalazi.

Od povrće tigrice smije jesti: mrkvu, špinat, blitvu, tikvice, šampinjone, brokule, papriku, patliđan, kukuruz, paradajz, krastavac, cveklu, grašak, kako i mnoge vrste salate, a posebno vole radić i list i cvijet maslačka.
Treba izbjegavati kupus i kelj, jer ga neke ptice ne podnose.

Od začinskog bilja tigrice smiju jesti : peršun, kopar, bosiljak, zovu, vlasac, timijan...

Pored gore navedenog tigricama se ponekad smije davati: kuhani krompir, tjestenina, riža; kuhano jaje, dvopek,nemasni mliječni proizvodi...

Tigrice nikako ne bi smjele jesti nezdravu hranu kao što je: čips, smoki, suhomesnati proizvodi..., a treba voditi računa da i dozvoljena hrana nipošto ne bude vruća, slana, nekuhana, a voće i povrće nesmije biti prskano i neoprano.