PDA

View Full Version : ISO standardi (ISO 9000:2000)

oona
14.10.2003., 12:42
...........help......ne znam da li je ovo dobar podforum za ovu temu, ukoliko nije, molim moderatora da to premjesti gdje treba...........
........pa posto ja ne znam sto je to, molim pametne da me prosvijetle.........
.........da li ima neke veze sa zastitom okolisa, Zelenima, ili je ti cisti kriterij utvrdivanja kvalitete - ISO standardi......
.....please, spasite svijet od jos jedne neznalice...........thanks anyway........

Vilko
14.10.2003., 13:33
MINISTARSTVO ZA OBRT, MALO I SREDNJE PODUZETNIŠTVO objavilo je 12. veljače 2003. godine u okviru Programa za pripremu i uvođenje ISO normi za 2003. godinu,

JAVNI POZIV PODUZETNICIMA
za uključivanje u Program za pripremu i uvođenje ISO normi za 2003. godinu

1. Program se odnosi na poticanje uvođenja i primjene normi:

HACCP sustav upravljanja sigurnošću u prehrambenoj industriji
ISO 13488; ISO 9000 u medicini
ISO TS 16949; ISO 9000 u automobilskoj industriji
HRN EN ISO/IEC 17025; ISO 9000 za laboratorije
ISO 9001/2000 sustav upravljanja kvalitetom
HRN EN ISO 14001 sustav upravljanja okolišem.
2. Prijavu na Natječaj mogu podnijeti obrtnici, zadruge, mala i srednja trgovačka društva i ustanove, koji imaju do 250 zaposlenih, ostvaruju pozitivne poslovne rezultate i imaju program razvoja.

3. Namjena sredstava iz programa:

pripreme i uvođenja sustava upravljanja kvalitetom i/ili sustava upravljanja okolišem u visini do 50% stvarnih troškova, maksimalno 15.000 kn
certificiranja sustava upravljanja kvalitetom i/ili sustava upravljanja okolišem u visini do 50% stvarnih troškova, maksimalno 10.000 kn.
pripreme, uvođenje, ovlašćivanje, potvrđivanje sukladnosti sustava u skladu s normama u visini do 50% stvarnih troškova , maksimalno 30.000 kn.
4. Potrebnu dokumentaciju za prijavu na Natječaj podnositelji zahtjeva podižu u Ministarstvu za obrt, malo i srednje poduzetništvo, Ksaver 200, 10 002 Zagreb, radnim danom od 9 do 16 sati. Informacije o Programu mogu se dobiti na telefon 0800 / 234 505 ili na www.momsp.hr.

5. Zahtjevi s potrebnom dokumentacijom zaprimat će se u pisarnici Ministarstva s naznakom " ISO/03 ". Rok podnošenja zahtjeva je do iskorištenja sredstava iz Programa.

6. Nepotpuni zahtjevi se neće razmatrati.

KLASA: 311-01/03-01/12
URBR: 515-01/03-2
Zagreb, 12.veljače 2003.g.

oona
14.10.2003., 14:22
....vilko ti si car, puno hvala.........

Vojky
09.12.2003., 09:12
Ajmo malo o uvođenju ISO standarda... Da li ga vaša firma ima, da li je koristan, što mislite o tome...

banderas
09.12.2003., 11:48
Ima ga moja firma. Stvar nije losa, formaliziranje i papirologija o svemu i svacemu nije losa stvar, ali mislim da je kod manjih firmi (desetak zaposlenih) neproduktivna jer se zaista preveliki postotak vremena trosi na ISO. Vecim firmama bih to zakonski uveo.

lappino
09.12.2003., 14:04
Ima ga i firma u kojoj radim...
(pa znam koliko se zapravo provodi, a koliko je samo formalnost - ali na tržištu će se sve manje moći naći posla bez posjedovanja ISO certifikata...)

acid high
09.12.2003., 14:09
Što mogu očekivati od mog managera i većinskog vlasnika kad kaže da se ISO certifikat može kupiti za par stotina eura misleći da je to neki pokal kojeg staviš na policu da sakuplja prašinu.
To je mentalitet managera koji su na početku privatizacije dobrim vezama i za male novce kupili društveno vlasništvo, automatski se obogatili ne poduzimajući ništa na povećanju obima posla, kvalitete usluge, novog zapošljavanja, povećanju plaća… ufff idem off topic

Vojky
11.12.2003., 22:18
Inače, ISO certifikacija ili recertifikacija je zgodno razdoblje kada se može elegantno, u svojstvu internog auditora, postaviti gomilu nezgodnih pitanja upravi... :)

Crow Jane
12.12.2003., 07:09
Vojky kaže:
Inače, ISO certifikacija ili recertifikacija je zgodno razdoblje kada se može elegantno, u svojstvu internog auditora, postaviti gomilu nezgodnih pitanja upravi... :)

Je, sigurno....ali koji je efekt toga? :confused: :D

Osobno smatram da je to sve skup niš koristi. Trla baba lan, da joj prođe dan.

I najviše od svega mrzim izraz "interni auditor"

Kaj je za boga AUDITOR, nego na engl. revizor.

A neusporediva je razlika između internog revizora i ovog so called auditora. :rolleyes: :flop:

Bankei
12.12.2003., 07:16
Samo da napomenem da je ISO certifikat imala i Riječka banka :D

ISO ne garantira nikakvu kvalitetu rada, samo potvrđuje da su sve radne procedure stavljene na papir. Da li realno stanje odgovara papiru NIJE PREDMET certifikacije.

Sve u svemu qratz, ali se traži. Evo brodogradilište 3.maj ga je dobilo neki dan.

Vojky
12.12.2003., 08:44
Crow Jane kaže:
I najviše od svega mrzim izraz "interni auditor"

Internal auditor je engleski pojam, i vjerojatno se koristi zato što se pojam "revizor" koristi u drugom smislu, a i revizor pojmovno ( re-vizor, otprilike "onaj koji vrši ponovni pregled"), ne odgovara smislu internal auditora koji nastupa prije certifikacije.

Imaš i hrvatski - unutarnji prosuditelj.

iksy
12.12.2003., 14:10
da li je ISO koristan ili ne, to je prilicno fluidno pitanje.
ako firma dobro radi bez pretjerano formalno dokumentiranih procesa, added value koji ce donijeti kreiranje ISO dokumentacije je upitan.
no firme znaju biti prisiljene na certifikaciju jer partneri i customeri to od njih zahtjevaju.

ble
12.12.2003., 15:08
Ja iskreno nemam pojma "sto je to" pa ako mi netko moze objasniti. Znam da se radi o specificnom standardu i znam da sam to poceo primjecivati prije desetak godina kada su se firme pocele oglasavati i stavljati u reklame kako su oni ponosni vlasnici ISO certifikata.

No ni tada ni danas ne znam tocno sto je to cime jedna firma mora udovoljavati da bi dobila taj certifikat te tko ga izdaje i na osnovu cega? Recimo da ja seljo dodjem sutra mom sefu i kazem kako bi nasa firma trebala ISO certifikat, a on me pita koji ti je to? E to se i ja pitam :D

sailor
12.12.2003., 15:38
bankei_ri kaže:
Samo da napomenem da je ISO certifikat imala i Riječka banka :D

ISO ne garantira nikakvu kvalitetu rada, samo potvrđuje da su sve radne procedure stavljene na papir. Da li realno stanje odgovara papiru NIJE PREDMET certifikacije.

Sve u svemu qratz, ali se traži. Evo brodogradilište 3.maj ga je dobilo neki dan.

Istina živa :cool:

BLUE RUNNER
16.12.2003., 21:27
9001:2000 je puno bolji i praktičniji nego 1994, ako si pri staroj verziji bio slab, bilo je dovoljno da zapišeš da si slab, pri ver.2000 moraš barem dokazati, da se popravljaš

subc0mandante m0ris
17.12.2003., 08:03
Moja firma ga ima.
A sada u segmentu djelatnosti uvodimo i 14001.

Iako sudjelujem u uvođenju ovog potonjeg, nisam vidio ikakve koristi uvođenja ISO 9001.
Jeste da je to malo povećalo tržišnu vrijednost firme, ali implementirani sustav se ne provodi kako treba.
Osim kontroliranog protoka dokumentacije sve je ostalo samo slovo na papiru.

subc0mandante m0ris
17.12.2003., 08:04
ISO ne garantira nikakvu kvalitetu rada, samo potvrđuje da su sve radne procedure stavljene na papir

Upravo tako.

acid high
17.12.2003., 14:36
ble kaže:
Ja iskreno nemam pojma "sto je to" pa ako mi netko moze objasniti. Znam da se radi o specificnom standardu i znam da sam to poceo primjecivati prije desetak godina kada su se firme pocele oglasavati i stavljati u reklame kako su oni ponosni vlasnici ISO certifikata.

No ni tada ni danas ne znam tocno sto je to cime jedna firma mora udovoljavati da bi dobila taj certifikat te tko ga izdaje i na osnovu cega? Recimo da ja seljo dodjem sutra mom sefu i kazem kako bi nasa firma trebala ISO certifikat, a on me pita koji ti je to? E to se i ja pitam :D http://www.iso.ch/iso/en/ISOOnline.frontpage
Sve ti tu pise ;)

Vojky
23.12.2003., 17:44
Crow Jane kaže:

Evo sad i detaljno obijašnjenje:

Riječ "auditor" koristila se još u doba starog Rima za označavanje slušatelja, a kasnije i onoga tko ispituje ili, u pojedinim slučajevima, preslušava (neka vrst suca-istražitelja).
(...)
Prema većini izvora, riječ auditor u modernom smislu potječe iz srednjevjekovne Engleske. U to doba auditor je bio vojni sudac na turnirima vitezova i vojnim vježbama.
(...)
Tehnički komitet ISO TC 196 odlučio se za riječ "auditor" da time izbjegne nesporazume i eventualne usporedbe s inspektorima, kontrolorima ili revizorima.

Preneseno iz knjige: dr. sc. Nenad Injac, Mala enciklopedija kvalitete.

stoposto
02.06.2006., 09:10
zanima me da li su "priručnik kvalitete" i "poslovnik kvalitete" ista stvar?

zoser
02.06.2006., 09:51
zanima me da li su "priručnik kvalitete" i "poslovnik kvalitete" ista stvar?

Mislim da ćeš naćisve odgovore ovdje:

http://www.centar.ba/ISO9001.htm

Ogius
02.06.2006., 10:58
Ne!

Poslovnik je glavni, a može se pozivati na priručnike. Kao u programiranju. Imaš Glavni program koji poziva potprograme.

stoposto
02.06.2006., 11:13
A što je onda Politika kvalitete (Quality Policy)?
Isto što i Poslovnik?

Lyla
02.06.2006., 11:55
A što je onda Politika kvalitete (Quality Policy)?
Isto što i Poslovnik?

Politika kvalitete je vršni dokument koji je kreiran za svaku kompaniju (koja u sebi ima integriran sustav kontrole i upravljanja kvalitetom) individualno. To je nešto kao politika kuće u najblažim crtama, a uglavnom se referira na neki od standarada. Iako ne nužno. Bitno je da politika kvalitete i referentni standard koji kuća koristi nisu u koliziji.

stoposto
02.06.2006., 12:37
po jednom knjizi koju upravo čitam , dokumentacija ima 4 sloja:
1) Politiku kvalitete
2) Priručnik kvalitete
3) Postupke
4) Upute, zapise i sl.

Zato mi je nejasno što je Poslovnik?

wapi
03.06.2006., 22:25
po jednom knjizi koju upravo čitam , dokumentacija ima 4 sloja:
1) Politiku kvalitete
2) Priručnik kvalitete
3) Postupke
4) Upute, zapise i sl.

Zato mi je nejasno što je Poslovnik?

Politika kvalitete mora stati na jedan A4. Treba se uramiti i staviti na vidljiva mjesta u tvrtki. Potpisuje ju direktor...

Priručnik kvalitete je pretpostavljam sinonim za poslovnik (na engleskom je manual). Postupci i upute su "potprogrami" glavnog programa u priručniku kvalitete. Zapisi kvalitete su dokumenti koji nastaju kao posljedica primjene priručnika (postupaka i uputa).

stoposto
05.06.2006., 11:57
Priručnik kvalitete je pretpostavljam sinonim za poslovnik (na engleskom je manual).

Da, to se i meni čini, da su poslovnik i priručnik ista stvar.
thanx

gjurrro
08.06.2006., 09:01
Prema HRN EN ISO 9000:2000

Politika kvalitete: sveukupne namjere i opredjeljenost organizacijekoji se odnose na kvalitetu kako ih je službeno izrazila uprava

Priručnik za kvalitetu: dokument koji određuje sustav upravljanja kvalitetom neke organizacije

Tu istu terminologiju naravno koristi i ISO 9001:2000 a iz prakse znam da su priručnik i poslovnik sinonimi.

stoposto
08.06.2006., 13:09
Ljudi,
da li znate za neke prezentacije koje govore o ISO 9001 na popularan način.
Trebao bi ljudima u firmi ispričati nešto o tome, ali na zanimljiv način.

Tesanera
30.11.2006., 08:58
Nećete vjerovat,ali ja pisem dvogodisnji seminar na faksu o Priručniku kvalitete u ISO standardima....ne pitajte,pa malo surfam o tome po Netu.....da stvar bude gora,jedina literatura mi je neka knjiga na eng koja to sustavno opisuje (dijelove,procese....)......pozelite mi srecu.......

stoposto
30.11.2006., 12:12
Imaš dvije knjige od dr. Nenada Injaca iz edicije Mala enciklopedija kvalitete (izdanje Oskar Zagreb). Nije loše.
Imaš http://kvaliteta.inet.hr/. Nije nešto.:zubo:

Tesanera
01.12.2006., 07:46
Imaš dvije knjige od dr. Nenada Injaca iz edicije Mala enciklopedija kvalitete (izdanje Oskar Zagreb). Nije loše.
Imaš http://kvaliteta.inet.hr/. Nije nešto.:zubo:

hvala hvala,uspijela sam cak i naci ovu knjigu,pa cemo vidjet koliko ce mi pomoci.punnnnno hvala.:s

stoposto
01.12.2006., 08:02
čuj, imam i neke dokumente koje sam pronalazio na webu pa bi ti ih mogao poslati. ako hoćeš, pošalji mi neki mail na PM.

sikeizy
02.12.2006., 00:38
imam i ja ponešto literature i kolegu koji malo više o tome zna nego ja pa ako gdje zaškripi slobodno javi!;)

Tesanera
02.12.2006., 14:18
sad sam zapocela prevodit ovu svoju knjigu na eng,i posluzit cu se Malom enciklopedijom, pa cu onda vidjet kaj cu dalje........ali fakat puno hvala na ponuđenoj pomoći......:top:

Tesanera
24.01.2007., 19:16
zaboravila sam reci...rijesila sam seminar i dobila 5....ajme bas sam bila happy..al sam se i na mucila...i to pošteno...i konacan zakljucak je....barem po meni...jao onom tko uvodi ISO Standard...napatit ce se...:top: al ok,isplati se na kraju.... :s

stoposto
24.01.2007., 21:02
čestitam na petici!:top:
a 9001 nije strah :eek: i trepet.
treba biti pametan kad se piše dokumentacija i onda se samo toga treba držati.
pametnima pomaže, sigurno!
što ti je slijedeće na redu?

Tesanera
26.01.2007., 17:29
hvala Bogu, nista...
sada dolaze ispiti........to je vise nego dovoljno...:flop:

Zek0slav
12.11.2007., 10:14
Pozdrav!
Nisam siguran da li ova tema ide ovdje, ali se nadam da cete mi moci pomoci. Naime, pisem elaborat o kontroli kvalitete i tema je ISO 9000:2000. Iako na internetu ima jako puno informacija, one su jako sture, a o ovoj posebnoj normi gotovo da ih nema. Pa bih vas molio za kratko objasnjenje sto to predstavlja? Ili mozda koji link na stranicu?

tomosgang
14.11.2007., 08:43
e moj zeko

jozotg
24.08.2008., 19:29
Zanima me koja firma u CRO najjeftiniji pomaže i naplaćuje za dobivanje ovog certifikata.

zeg
13.09.2008., 08:16
pozdrav,
ja sam uveo 9001 ljetos u srednje veliku tvrtku i prenosim ti vlastita iskustva

moram razdvojiti dvije stvari za koje pitaš:

1. pomaže
postoje konzultanti koji pomažu u izradi obavezne dokumentacije, educiraju zaposlenike, savjetuju rukovoditelje, prenose svoja iskustva... ovaj korak nije obavezan, ali znatno pomaže. kriteriji i auditiranje certifikacijskih tvrtki se ipak neznatno razlikuje, a dobar konzultant te može pripremiti za svaku od njih.
obično konzultanti ponude 5-6 dolazaka, što nije dovoljno. nađi onoga koji ti je stalno na raspolaganju. njihova cijena je oko 20-30 000 kn, ovisno o veličini tvrtke.

2.naplaćuje
postoji samo 5-6 certifikacijskh kuća u HR koje su ovlaštene izdati certifikat. one ne vrše edukaciju, samo provjere dokumentaciju i odrade audit. ako je sva dokumentacija uredna i sve se provodi kao što je napisano - izdaju certifikat. to košta, također ovisno o veličini tvrtke, oko 30 000 kn

za sve daljnje savjete i preporuke obrati mi se na pm

sretnazena
20.10.2008., 07:56
Molim nekoga za pomoć oko ISO 9001:2000 , naime u firmi smo dobili certifikat, a ja sam određena da budem interni auditor, prošla sam tečaj koji mi nije puno pomogao, sad tražim pomoć nekoga tko je u tom poslu, ako je voljan podijeliti svoja iskustva.

sretnazena
21.10.2008., 17:44
Zar baš nitko?

davorcek
22.10.2008., 10:48
Molim nekoga za pomoć oko ISO 9001:2000 , naime u firmi smo dobili certifikat, a ja sam određena da budem interni auditor, prošla sam tečaj koji mi nije puno pomogao, sad tražim pomoć nekoga tko je u tom poslu, ako je voljan podijeliti svoja iskustva.

bok...ja sam PUK u svojoj firmi i tek mi slijedi prvi vanjski audit...unutarnji sam obavio...

kaj se tice internih auditora...oni moraju pogledati par primjera iz auditiranog podrucja i usporediti s poslovnikom i procesom
nakon toga moraju u izvjescu napisati eventualna :top:odstupanja, a PUK onda otvara popravne radnje

i to je to...nista komplicirano

sretnazena
24.10.2008., 11:22
Hvala na odgovoru. Međutim meni treba pomoć oko provođenja internih audita, koja je to procedura. Naime ISO nam nije samo radi forme, već doista u firmi imamo puno praznih hodova i htjeli bi to ispraviti.

I jasno mi je daje tebi koji si s tim upoznat sve to ništa komplicirano, međutim meni koja sam u povojima što se ISO-a tiče, je superkomplicirano jer uopće nemam blagog pojma odakle početi, ali isto tako znam kad postanem upućena da niti meni neće biti komplicirano. :) I zato ponavljam pitanje ima li tko volje, energije i inog da me uvede u posao internog auditora.

stoposto
03.11.2008., 14:09
poslah ti mail

dissmiss
05.11.2008., 13:46
dajte i meni pomozite jer imam isti problem kao i sretnazena

panced
05.11.2008., 15:50
Ma nemojte se nikaj bojati. Samo pocnite s procesom, znaci standardima za pohranu podataka, vodjenje projekata.... Na kraju malo prodjes preko 5S ili po novom 6S i to je to... Drugi ionak nikaj ne kuze! :mig:

Leeloo.
29.08.2009., 15:02
Najprije se ispričavam ako sam pogrješila mjesto za otvaranje topica..
ali od svega sto se nudi, ovo mi je nakraju ispalo najlogičnije...

Dakle u firmu uvodim ISO sustav, za sad mi djeluje kao mlaćenje prazne slame, i dodatna papirologija...

ilitiga oni žele da sve sto radimo i zapisujemo, ali po meni je to samo dodatna papirologija.. nema nikakvih pomaka u djelovanju, bar za sada...
ne znam da li grješimo negdje i da li nam je konzultant samo smotan...

jer on želi da samo zapišemo kako smo do sad radili, pa to znamo?!?! tako radimo...

po čemu je onda taj ISO sustav tako čuven i navodno dobar?

uskoro mi kreću nezavisni auditi, pa da bar vidim kakva su Vaša iskustva, možda ovo ovako treba bit...

:(

pavle čutura
29.08.2009., 16:48
Ako uvedeš ISO u firmu onda ga i provodi. Moja firma ga je uvela prije desetak godina, izradila brdo papirologije ali i dalje se radi po starim (nepisanim) pravilima.

Tek sad se vidi da bi strogo poštivanje ISO-a išlo u korist poboljšanja poslovanja.

mikimbo
29.08.2009., 23:40
Pokazite nam kako poslujete, a onda cemo vam mi pokazati kako da to radite. Interesantno,ako imate dobru ideju u poslovanju,oni je snime, vele ok, snime je za sebe i prodaju drugom za ISO. Vama vele to i to, oderu vas za lovu, vasu ideju razrade i prodaju pod neki ISO xxxx. Jasno,vi posjedujete
'plemstinu' (certifikat), a oni money.(vas). Interesatno je da se na ISO i slicne certifikate najvise pozivaju firme u drzavnom vlasnistvu:mig:Take money and run.

Leeloo.
30.08.2009., 01:49
Ako uvedeš ISO u firmu onda ga i provodi. Moja firma ga je uvela prije desetak godina, izradila brdo papirologije ali i dalje se radi po starim (nepisanim) pravilima.

Tek sad se vidi da bi strogo poštivanje ISO-a išlo u korist poboljšanja poslovanja.

ali što znaci postivanje ISO-a, ako zapisuju kako poslujemo...

i mi bi sad trebali jos uvesti dodatnu papirologiju, da bi kao radili po ISO-u ili pogrešno tumačim :ne zna:

Leeloo.
30.08.2009., 01:51
Pokazite nam kako poslujete, a onda cemo vam mi pokazati kako da to radite. Interesantno,ako imate dobru ideju u poslovanju,oni je snime, vele ok, snime je za sebe i prodaju drugom za ISO. Vama vele to i to, oderu vas za lovu, vasu ideju razrade i prodaju pod neki ISO xxxx. Jasno,vi posjedujete
'plemstinu' (certifikat), a oni money.(vas). Interesatno je da se na ISO i slicne certifikate najvise pozivaju firme u drzavnom vlasnistvu:mig:Take money and run.

da to sam i ja skuzila, posebno jer sam tehničar.. pa mi sva papirologija je dodatna konfuzija, posebno one UOBLIČENE rečenice... a sve se može rec u 5 rečenica, i ne treba dokumentacija od 150str...

ali kao KAD udemo u EU ce nam sve to trebat i bla bla

ja jos ne vidim koristi:(

pavle čutura
31.08.2009., 08:03
ali što znaci postivanje ISO-a, ako zapisuju kako poslujemo...

i mi bi sad trebali jos uvesti dodatnu papirologiju, da bi kao radili po ISO-u ili pogrešno tumačim :ne zna:

Oni zapisuju ono što im vi prikažete na auditu. Naravno da vi možete raditi mimo pravila i njima prikazivati podatke koji vam pašu.

Za vas nema sankcija (zakonskih), jedino možete izgubiti ISO-certifikat ako vas auditori skuže.

Kod nas većina firmi plaća za ISO kako bi se mogli hvaliti time. Malo koja firma si time uvodi poboljšanje rada, jer je skuplje. Naravno ima razlike od djelatnosti do djelatnosti.

naked
31.08.2009., 13:54
da, i meni se čini da ta ISO certifikacija ima dosta manjkavosti. moja firma se bavi i prevođenjem pa smo bili na seminaru u hgk o standardizaciji djelatnosti prevođenja kroz ISO. bunch of bullshit - da banaliziram, oni ti propisuju kako da slažeš papire i tehnički hendlaš prijevod, dok nitko ne garantira KVALITETU prijevoda. briga naručitelja kako ja zaprimam tekstove dok god dobije van ono kaj je naručio.
ja sam te ISO konzultante doživljela kao prodavače magle koji to implementiraju svigdje isto bez obriza na specifičnosti djelatnosti.

Praxis
31.08.2009., 15:12
Ako si dobro organizran ne treba ti ISO.
ISO i slični certifikati, prije svega dobar su proizvod koji donosi dobru zaradu, prodavatelju, naravno.
Poznate su mi firme koje se ISO-m bave nekoliko dana prije certifikacije da proizvedu papire koji se od njih očekuju i ispričaju priču kako bi dobili pravi isticati kako su usklađeni s EU.
Europski standardi došli su do krajnjeg razgolićenja u priči s krastavcima i standardiziranjem povrća do besmisla.:bonk:

Praxis
31.08.2009., 15:40
Naravno da ISO pomaže u postizanju bolje organizacije rada, ali to se može i bez njega, pa nije nikakva garancija ikvalitete, barem ne kod nas.
No najgore je ako ga uzimate i plaćate samo radi to ga da biste ga imali. Ako je pri tome organizacija u stvarnosti loša to će ubrzo i drugi primijetiti ukoliko vam prije ne propadne business.

Leeloo.
31.08.2009., 16:18
znaci u principu sam dobro shvatila....
oni tamo namelju hrpu gluposti, koje su se mogle sloziti u 10 stranica MAX...:ne zna:

a audit ce nas samo ispitivat da li smo zapisali kako radimo...
te se drzimo toga, a samim time si povecavamo PAPIROLOGIJU u 21. st....:lol:

ja sam se nadala, da cemo dobiti neke upute za poboljsanje poslovanja, ali ocito nista od toga...

samo ćemo, ako prodemo audit, moć nakeljit na web str da imamo ISO 9001...:(

pavle čutura
01.09.2009., 08:41
Upravo tako.:top:

mpo
03.09.2009., 14:46
jedino što sad gotovo svi imaju ISO 9001 ;)

Leeloo.
04.09.2009., 17:49
jedino što sad gotovo svi imaju ISO 9001 ;)

to znaci da certifikacija ne bi trebala predstavljat problem....

a ja izmucila jadnog konzultanta...
nije ni cudo sto je reko da mu nitko do sad nije imao takvu dokumentaciju :D

Saško
08.09.2009., 09:57
Ajme meni, jadnoga li naroda. Imati ISO samo za reklamu, a koristi ne vidi nitko. Očigledno da svi radite u tvrtkama koje ne mogu ni u snu primirisati na tržište EU. Tako ti je to, kad radiš s HR državom, naravno da ti ne treba nikakva kvaliteta, nikakve norme, "papiri" su tu samo da vam zagorčaju život, i sl.
Ionako ISO sustav nije garancija kvalitete, posjedovanje istog samo znači da si ti u stanju napraviti kvalitetan proizvod/uslugu, a ne da ti to zaista i radiš.

naked
08.09.2009., 10:13
Ionako ISO sustav nije garancija kvalitete, posjedovanje istog samo znači da si ti u stanju napraviti kvalitetan proizvod/uslugu, a ne da ti to zaista i radiš.

pa da, upravo tako. kaj mi treba da mi netko tvrdi da mi je stanju pružiti uslugu ako ne dobijem kvalitetu? boli me kiki jel on u stanju, bitno mi je samo da dobijem kvalitetu. danas ionako svatko može reći da je sve u stanju.

pavle čutura
08.09.2009., 16:03
Očigledno da svi radite u tvrtkama koje ne mogu ni u snu primirisati na tržište EU.

Naprotiv, radim u tvrtci koja primarno izvozi u EU, onda u ostatak svijeta. Postotak prodaje na domaćem tržištu je beznačajan.

Monsignor.m
08.09.2009., 16:13
pa da, upravo tako.

Ne, nije tako. ISO sustav ne govori uopce jesi li u stanju proizvest "kvalitetan" proizvod (ukoliko govorimo o primjeni u upravljanju kvalitetom), vec o tome da koristis određenu metodologiju u procesu upravljanja kvalitetom tj. da je tvoja metodologija u skladu sa standardom.

Leeloo.
08.09.2009., 20:33
vec o tome da koristis određenu metodologiju u procesu upravljanja kvalitetom tj. da je tvoja metodologija u skladu sa standardom.

hmm, ali oni zapisuju kako mi radimo... nijedan proces unutar firme nije promjenjen, tj jesu 2, uvedeni su DODATNI zapisi....
iskreno, ne vidim nikakvo konkretno poboljsanje, samo nasu dobru volju da napravimo silnu papirologiju....

:(

Leeloo.
08.09.2009., 20:36
Tako ti je to, kad radiš s HR državom, naravno da ti ne treba nikakva kvaliteta, nikakve norme, "papiri" su tu samo da vam zagorčaju život, i sl.

nazalost ova drzava radi na tom principu, samo gleda gdje i kako ce ti zagorcat zivot, uvest dodatni porez i otezat ti opstanak na trzistu...

i onda se stvara averzija prema papirima, makar oni i pomagali :(

naked
09.09.2009., 07:12
vec o tome da koristis određenu metodologiju u procesu upravljanja kvalitetom tj. da je tvoja metodologija u skladu sa standardom.

činjenica da je moja metodologija rada u skladu sa standardom ni u jednom trenutku ni aspektu ne garantira kvalitetu mog konačnog proizvoda. stara priča o naglasku na formi umjesto sadržaju.

Saško
09.09.2009., 08:37
A čuj... ISO kojeg posjeduješ govori ljudima da bi ti mogao... samo kad bi htio.

Leeloo.
10.09.2009., 19:24
A čuj... ISO kojeg posjeduješ govori ljudima da bi ti mogao... samo kad bi htio.

otprilike tako..
iako sam jucer tijekom sastanka dobila par ideja za unaprijeđenje poslovanja, ne kazem da ih bez ISO-a ne bi dobila, ali ipak..

sad ih "samo" treba sprovest u djelo...

i drzat se toga, tako da vidim neku prednost ISO-a:mig:

Leeloo.
22.02.2010., 17:26
zna li tko kako dobiti sredstva od države za sufinanciranje certifikacije ISO-a

8T8
22.02.2010., 20:28
Bojim se da se malo previše generalizira i banalizira oko ISO certifikata, i to najviše zbog ISO 900x koji su općenite norme kvalitete (a kojeg je dio HR firmi izgubio, ali i dalje drže uokvirene certifikate iz recimo 2001. godine) . Postoje ISO certifikati po kojima morate raditi ako želite npr. za prehrambenu ili farmaceutsku industriju. Revizija je na godišnjoj bazi, a onaj kome je najinteresantnije da je vaš certifikat i dalje valjan je vaš kupac (jer vaš proizvod s kojim on dalje radi MORA biti od certificiranog proizvođača) - jer ako ste popušili certifikat, onda vam fino kupac otkazuje narudžbu, a vi se slikajte sa svojim proizvodnim kapacitetima.

Sjajna
28.02.2010., 17:05
Serija normi HRN ISO 9000 označava sve što organizacija radi kako bi ispunila:

zahtjeve klijenata za kvalitetom i
primjenjive zakonske propise, nastojeći
povećati zadovoljstvo klijenata i
postići stalno poboljšanje svojih rezultata kod ostvarivanja tih ciljeva

Normni niz ISO 9000:2000 obuhvaća tri norme: ISO 9000, ISO 9001, ISO 9004 koje su istodobno i europske norme (EN) i u Hrvatskoj prihvaćene kao nacionalne norme (HRN).

HRN EN ISO 9000:2000; Sustavi upravljanja kvalitetom – Temeljna načela i riječnik
HRN EN ISO 9001:2000; Sustavi upravljanja kvalitetom – Zahtjevi
HRN EN ISO 9004:2000; Sustavi upravljanja kvalitetom – Upute za poboljšanje sposobnosti; za certifikaciju sustva i samoocijenjivanje u poduzeću (organizaciji)
HRN EN ISO 19011:2003; daje upute za neovisno ocjenjivanje/audit sustava upravljanja kvalitetom i sustava upravljanja okolišem

Novo izdanje norme ISO 9001:2008 «Sustavi upravljanja kvalitetom» stupilo je na snagu 14. 11. 2008.
ISO 9001:2008 ne sadrži nikakve nove zahtjeve.
24 mjeseci nakon izdanja ISO 9001:2008 postojeći certifikati izdani prema normi ISO 9001:2000 neće vrijediti.

ni ziv ni mrtav
15.04.2010., 11:09
Treba mi hitno primjer priručnika ISO 14000 , za neku manju firmu, kancelarijsku, nezahtjevnu, od prljavaca ima samo kompjutere, papir i stare baterije/+ fluoro cijevi/+ i ostalo..šta ja znam..
Molim ako mi možete pomoći i poslati na PM..
Znam..:bang::facepalm:
Nije u redu..nije korektno..inače ja sam uvijek bio prvi protiv toga..
Ali treba mi..jako...
Specifični razlozi...:facepalm:

Aj me sad izvrjeđajte..:kava:

sora
20.09.2010., 21:10
Ciao,

probala sam naci neku info na netu o tom ISO 9000. Mene zanima onaj prakticni dio.. provedba i implementacija. Tocnije onaj dio sa konzultantima.

Po kojem principu se daje ponuda za usluge? Jel to vezano uz djelatnost i/ili veličini poduzeća? Ili se prvo snimiti stanje u nekom pod. i onda se daje ponuda'

Kako se firme stite od zlouporabe podataka? Jeste li potpisali sa konzultantom kakav ugovor o tajnosti podataka?

Do mene je dosla info da je hrvatsko trziste jos neuredjeno i da razne "upitne" firme izdaju certifikate.. tako da sam dosta skepticna oko svega toga. :flop:

zeg
21.09.2010., 06:25
u svakom slučaju traži više ponuda. cijena ovisi o veličini tvrtke, broju lokacija, količini procedura, samom konzultantu (i njegovoj udaljenosti-zbog putnih troškova)

sora
21.09.2010., 08:17
I procedure!?
Okej, znaci bila sam u pravu.... u svakom slucaju treba prvo snimit stanje da bi se dala ponuda... ili ?

Koliko puta vam je konzultant dosau u firmu? Jeli 5 puta malo ili taman?
I koliko dugo su same predcertifikacijske aktivnosti trajale kod vas?

zeg
21.09.2010., 08:35
ne mora se posebno snimati stanje. informacije za ponudu se mogu dati na jednom sastanku ili razgovoru (pa i telefonski).
a, ja mislim da 5 dolazaka, što se obično nudi, nije dovoljno. mi smi imali konzultanta koji je bio desetak (a možda i više) puta (zapravo smo dogovorili da dolazi po potrebi), što se pokazalo ok, pa sad na isti način radimo i mi.
predcertifikacijske aktivnosti... pisanje dokumentacije traje koliko su ljudi u firmi motivirani da to rade. par mjeseci rekao bih, za srednje veliku tvrtku. i kada se sustav uspostavi i počne primjenjivati, trebalo bi proći 3 mjeseca do certifikacijskog audita (da imaju šta auditirati, jeli...). najmanje mjesec dana prije certifikacijskog audita napraviti interni audit, da bi se stigle odraditi korektivne radnje...

Megla78
21.09.2010., 10:23
Evo ovdje imaš o kvaliteti općenito:
http://www.kvaliteta.net/index.htm

Mirko nemirko
21.01.2011., 08:28
Pozdrav, također vodim ISO9000(90001) već 4 godine. Svake godine isto, papiri, papir i papiri....a znam da nitko ne _ebe ni živu silu za to (direktor). Tako da je "zadovoljstvo" raditi nešto, a vidiš i sam da nema nikakve svrhe.

FED
21.01.2011., 08:38
ISO je postala takva religija da to nije za vjerovati...
Ujedno i instrument pljačke državnih poduzeća. Otvorite skoro bilo koji naslovni web site nekog javnog poduzeća, i vidjet ćete načičkane markice brojnih ISO certifikata, od kojih niti jedan nije potreban. Odite potom na siteove zapadno EU istovrsnih državnih poduzeća, i naravno da nemaju niti jedan od tih certifikata. Evo Croosig ima iso9001, jedini valjda u branši u Svijetu (nema ga niti Allianz). Dakle, korupcija i glupost bez imalo srama vrište već sa web naslovnice naših institucija i poduzeća, a gore u linkovima onda paradoksalni "antikorupcijski" link... Sramota do kraja Svemira.

sora
21.01.2011., 10:41
Sada i ja vidim da nema neke svrhe od tog ISO standarda pogotovo ako govorimo o nekim malim poduzecima. U principu ISO standard je certificiranje procesa koji moze, a i ne mora biti dobar.

Glavno da se ima dobar argument i da si uvjerljiv u svojim stavovima oko toga zasto nesto radimo na taj i taj nacin.

Po meni bi to sve trebalo biti puno stroze i sa implementacijom nekih procesa koji su se pokazali najboljim primjerima iz prakse. Onda bi mogla rec da cijena predcertifikacije i certifikacije opravdana.

Jedini dobitak koji ja vidim je u izvozu jer dosta vanjskih kupaca i dobavljaca inzistira na raznoraznim certifikatima, a medju njima je i ovaj.

Rvat
21.01.2011., 13:04
ja ne vidim prednost u apsolutno ničemu. Pranje novca.

sjajna07
26.01.2011., 13:13
Najveći problem je što se svi potrude da prvi put dobiju certifikat a tamo kasnije rade ljudi koji nisu certificirani niti imaju pojma što bi se trebalo raditi a upravljanje kvalitetom im znači samo da je sve fino i čisto. :S