PDA

View Full Version : Stavljajte svoje etničke mape

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

demon
10.08.2011., 11:17
A kako službena rumunjska povijest zvuči smiješno evo na primjeru Vlaške. Naime o njoj ne znaju ništa konkretno do 13.-14. st.

http://en.wikipedia.org/wiki/Foundation_of_Wallachia

Ovo dole moram boldati, kad govore o samim postancima te rumunjske države:

After the Mongol invasion, a great many (if not most) of the Cuman population left the Wallachian Plain, but the Vlach (Romanian) population remained there under the leadership of their local chiefs, called knezes and voivodes.[

Slobodan prijevod: Rumunjski živalj je ostao na svojim ognjštima pod vodstvo svojih lokalnih vođa koji su se zvali knezovi i vojvode.

Mogu se pratiti po wikiju i dalje pišurije službene rumunjske povijesti. Naime iza Karpata stižu rumunjske vojvode, napokon tu se uvijek čuvala rumunjska samostalnost uz one po Vlaškoj. Tu postoje neke čudne tvorbe koje spisi (mađarski) zovu kenezates. Što bi to bilo, pa Rumunji to prevode knezdom, zapravo radi se o kneževinama. Blea IV nabraja vlaške knezove: Ivan, Farkaš, Litovoi i Seneslau. Ok, Ivan i Farkaš nisu Rumunji, ali ko su ova dva zadnja. Pa Rumunji znaju tko, ne mogu to sakriti i doslovno piše jednu pregenijalnu besmislicu:

Although the names of Seneslau and Litovoi are of Slavic origin, they are expressly said to be Vlachs (Olati) in the king's diploma.

OK, znači dva kneza imaju slavenska, znači narodna imena, ne kršćanska, ali oni su Rumunji jer tako piše u ispravi. Zapravo trebali bi povjerovati kako su romanizirani stanovnici sebi davali slavenska imena, ne čak niti kršćanska, ali su oni bili Rumunji... ujedno su i svoje države zvali kneževinama, a nosili su naslove kneza ili vojvode...

A da, moram reći kako područja kneževina Farkaša i Ivana odgovraju otprlilike područjima dvaju današnjih rumunjskih okruga. Gorj i Dolj. Moram li reći da je Gorj brdovito-planinski, a Dolj je nizinski.

nevenb
10.08.2011., 15:27
Nije ako ne vjeruješ njihovim pričama o ostanku iza povlačenja Rima, i uzmeš u obzir drugu tezu, a to je ona do deseljavaju Vlaha sa juga u doba vlaško-bugarskog carstva, gdje su nametnuli svoju vlast zatečenim Slavenima. Napokon to bi objasnilo zašto im je crkveni jezik do prije par stotina godina bio crkvenoslavenski i sve one slavenske toponime po Vlaškoj i Moldaviji, njihovim najhomogenijim pokrajinama...

i pismo im je bilo ćirilica sve do ujedinjenja vlaške i moldavije tamo negdi 1860-ih

Sajuuk
10.08.2011., 19:11
Karta bivše Jugoslavije preuzeta s NSPM (http://www.nspm.rs/)-a. Šteta što nije malo veća ali i ovako je zanimljiva.

http://i55.tinypic.com/24micnb.jpg

svadljiv
10.08.2011., 19:11
A mene ste napali na poviejsti kada sam rekao da Francuzesjeverne Talijane i Španjolce gledam isključivao kao na Romanizirane Germane :mig:

Ja te ne bih napao zbog ove tvrdnje. Slušao sam dva Milanca/Milaneza (kako li se već kaže) kako pričaju. Kao da sam slušao dva Nemca koji su negde učili italijanski. Sve pršti od ü i ö.
Ovo važi i za Francuze. Možda ne za sve, ne znam kakav je provansalski. Španci mi već ne zvuče ni malo germanski.

MyIronLung
11.08.2011., 00:31
Karta bivše Jugoslavije preuzeta s NSPM (http://www.nspm.rs/)-a. Šteta što nije malo veća ali i ovako je zanimljiva.

Interesantna je. Nevolim BiH deo zato sto nema zvanicin podataka... dakle ovo su samo procene. :( Neke procene su pogresne - na primer u Gori u kosmetu su muslimani/goranci/bosnjaci il kako god ih neko zeli zvati vecina... oni su odvojili opolje i napisali da je gora albanska. U legendi mi se nesvidja sto pise "srbi-vecinsko stanovnistvo u selima" - barem mislim da to pise?
Ali koliko god kritika da ima, lepo je videti da ljudi prave karte. :)

Michael Collins
11.08.2011., 00:34
Ja te ne bih napao zbog ove tvrdnje. Slušao sam dva Milanca/Milaneza (kako li se već kaže) kako pričaju. Kao da sam slušao dva Nemca koji su negde učili italijanski. Sve pršti od ü i ö.
Ovo važi i za Francuze. Možda ne za sve, ne znam kakav je provansalski. Španci mi već ne zvuče ni malo germanski.

Ja i moj prijatelj (i kolega ljubitelj povijesti) Demon tu imamo malu razliku u mišljenju.

Moja je teorija da su barbari provalili u već opustošenu zemlju i poubijali većinu stanovika,osim žena koje bi silovali i eventualno djece kao robove.

Tako da,osim tih nesretnih žena, neki Galski utjecaj nad Franke je po meni nikakav, kao ni Kelta na Anglosase(preživjeli uglavnom pobjeli u Wales), Iberijaca na Vizigote u Španjolskoj itd.

Španjolci su Vizigoti,Germani, uz manji udio pokrštenih Maura, uglavnom u Andaluziji,dok su Portugalci uglavnom Svevi,također Germani

demon
11.08.2011., 12:07
Ja i moj prijatelj (i kolega ljubitelj povijesti) Demon tu imamo malu razliku u mišljenju.

Moja je teorija da su barbari provalili u već opustošenu zemlju i poubijali većinu stanovika,osim žena koje bi silovali i eventualno djece kao robove.

Tako da,osim tih nesretnih žena, neki Galski utjecaj nad Franke je po meni nikakav, kao ni Kelta na Anglosase(preživjeli uglavnom pobjeli u Wales), Iberijaca na Vizigote u Španjolskoj itd.

Španjolci su Vizigoti,Germani, uz manji udio pokrštenih Maura, uglavnom u Andaluziji,dok su Portugalci uglavnom Svevi,također Germani

Teorija ti je loša. Za razliku od pustošenja po Balkanu i prigraničnom području po Italiji, južnoj galiji i Iberiji se baš i nisu time bavili. Vizigoti koji su zauzeli južnu galiju i Iberiju se žele uklopiti. Oni žele živjeti kao rimska gospoda. Ostrogoti kad konačno ovladaju Italijom i Ilirikom rade na obnovi gospodarstva i uređenju države. Vandali su toliko opustošili Afriku da je ta provnicija bila toliko jaka da stotinjak godina kasnije opremi Heraklija toliko da se ovaj popne na kraljevsko prijestole...

Zapravo za krah Justinijanove ideje je najzaslućnija kuga, po novim shvaćanjima. Kad je napokon slomio Ostrogote u ratu koji se otegnuo kuga mu je uništila vojsku i opustošila potencijalno ključnu i najbogatiju provinciju (Italiju), tako da dovršetak posla sa Vizigotima nije bio moguć...

Bos(bat)man
11.08.2011., 15:36

evo veća takva karta
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=100&t=772&p=3908#p3908)

nikma
14.08.2011., 22:55

Slovenija etnički čista bez kapi krvi.

Michael Collins
15.08.2011., 00:25
Slovenija etnički čista bez kapi krvi.

navodno i do 20% stanovnika nisu etnički Slovenci,ali to se neće znati,jer oni više nemaju kategoriju manjina niti popisa na tradicionalan način

markosplit
15.08.2011., 12:18
navodno i do 20% stanovnika nisu etnički Slovenci,ali to se neće znati,jer oni više nemaju kategoriju manjina niti popisa na tradicionalan način

Ma slovenija je "etnicki cistca" od hrvatske, jer i sve te najbrojnije manjine su radnici iz ex-yu, a najbrojniji su hrvati srbi i bosnjaci, a oni skupa ne prelaze 5%. Jedini je problem sta ima skoro 10% nepoznatih i neizjasnjenih.

Michael Collins
15.08.2011., 12:21
Ma slovenija je "etnicki cistca" od hrvatske, jer i sve te najbrojnije manjine su radnici iz ex-yu, a najbrojniji su hrvati srbi i bosnjaci, a oni skupa ne prelaze 5%. Jedini je problem sta ima skoro 10% nepoznatih i neizjasnjenih.

hmmm, osim 4% Srba i možda 3% baš manjina, imamo 90% Hrvata i oko 3% Hrvata koji se ne izjašnjavaju,regionalno izjašnjavaju i sl.

Dok u Sloveniji doista imamo jako veliku masu etničkih neSlovenaca po gradovima, dok se za Hrvatske gradove to ne može baš reći

Naše manjine žive u svojim selima i enklavama u velikoj većini slučajeva,više ni u Kninu,Pakracu ili Petrinji nema većeg udijela Srba u samim gradovima,a za veće da i ne pričam :ne zna:

markosplit
15.08.2011., 12:26
hmmm, osim 4% Srba i možda 3% baš manjina, imamo 90% Hrvata i oko 3% Hrvata koji se ne izjašnjavaju,regionalno izjašnjavaju i sl.

Dok u Sloveniji doista imamo jako veliku masu etničkih neSlovenaca po gradovima, dok se za Hrvatske gradove to ne može baš reći

Naše manjine žive u svojim selima i enklavama u velikoj većini slučajeva,više ni u Kninu,Pakracu ili Petrinji nema većeg udijela Srba u samim gradovima,a za veće da i ne pričam :ne zna:

Pa da oni imaju u gradovima po selima su cisti. A mi obrnuti, ali oni po gradovima se lakse asimiliraju, i kad pogledas oni zapravo imaju samo 2 nacionalne manjine, tj. ne priznaju ove radnike iz ex-yu za manjine, a mi imamo vise tih "prvih" nacionalnih manjina
Uzmimo sloveniju po naseljima ili opcinama vidimo da su dosta cisci, dok je hrvatska je cisca po postotku.

Michael Collins
15.08.2011., 12:32
Pa da oni imaju u gradovima po selima su cisti. A mi obrnuti, ali oni po gradovima se lakse asimiliraju, i kad pogledas oni zapravo imaju samo 2 nacionalne manjine, tj. ne priznaju ove radnike iz ex-yu za manjine, a mi imamo vise tih "prvih" nacionalnih manjina
Uzmimo sloveniju po naseljima ili opcinama vidimo da su dosta cisci, dok je hrvatska je cisca po postotku.

ni Njemačka ili Engleska nemaju imigrante u selima :ne zna:

markosplit
15.08.2011., 12:42
ni Njemačka ili Engleska nemaju imigrante u selima :ne zna:

Pa ovi imigranti u sloveniji nestvaraju nikakve probleme niti se slovenija treba zamarat sa njima, i zato su mogli slobodno uvest to da na popisu nema etnickog izjasnjavanja, bas zato sta nemaju nego 2 nacionalne manjine, a hrvatska bi tesko to mogla sprovest, jer imamo dosta manjina, i samim time je slovenija homogenija od hrvatske.

Michael Collins
15.08.2011., 13:02
Pa ovi imigranti u sloveniji nestvaraju nikakve probleme niti se slovenija treba zamarat sa njima, i zato su mogli slobodno uvest to da na popisu nema etnickog izjasnjavanja, bas zato sta nemaju nego 2 nacionalne manjine, a hrvatska bi tesko to mogla sprovest, jer imamo dosta manjina, i samim time je slovenija homogenija od hrvatske.

Kakve manjine?

Talijani nemaju 10% ni u Istir, Mađari također padaju i u Baranji,a u Slavoniji više nema sela koje ima njihovu većinu.

Srbi su vitalni relativno samo u istočnoj Slavoniji,dok u ostatku RH tamo žive samo starci.

Za Čehe ne znam kako se drže u Daruvaru.

Sve u svemu,nisu to neke velike brojke ljudi, i mi bi komotno mogli kopirati Sloveniju po oovm pitanju

markosplit
15.08.2011., 13:15
Kakve manjine?

Talijani nemaju 10% ni u Istir, Mađari također padaju i u Baranji,a u Slavoniji više nema sela koje ima njihovu većinu.

Srbi su vitalni relativno samo u istočnoj Slavoniji,dok u ostatku RH tamo žive samo starci.

Za Čehe ne znam kako se drže u Daruvaru.

Sve u svemu,nisu to neke velike brojke ljudi, i mi bi komotno mogli kopirati Sloveniju po oovm pitanju

Na naravno da su to sve male manjine, ako usporedujemo sa srbijom, makedonijom, cg... ali te manjine su velike ako usporedujemo sa slovenijom jer tamo talijani i madari skupa su ispod 0.5%

maki83
15.08.2011., 13:43

imaš u Zagrebu samo 10% ukupnog broja Srba..u 4 najveća grada skoro 25% ukupnog broja Srba u RH!
Srbi su u RH praspršeni po svim mogućim županijama,neće bit Srbina za 50godina!

Michael Collins
15.08.2011., 15:15
imaš u Zagrebu samo 10% ukupnog broja Srba..u 4 najveća grada skoro 25% ukupnog broja Srba u RH!
Srbi su u RH praspršeni po svim mogućim županijama,neće bit Srbina za 50godina!

bit će ih u Borovu Selu,Negoslavcima itd,kao i oni koji se nedavno iz tih mjesta odsele u neki drugi dio RH

nikma
15.08.2011., 20:36

Ideal svih nacionalista je Slovenija. Lako došla do nezavisnosti, etnički čista, napredna, niko je ne dira,... Jedino što je maaaaaaaaaaaala. :D

Michael Collins
15.08.2011., 21:57
Ideal svih nacionalista je Slovenija. Lako došla do nezavisnosti, etnički čista, napredna, niko je ne dira,... Jedino što je maaaaaaaaaaaala. :D

ma sa njima se mi Hrvati rado sprdamo,ali OK je ona.
Lijepa zemlja, 20.000 km2 je pristojna cifra za 2 mil. ljudi :ne zna:

čak su gušće naseljeni od nas iako su brdovita zemlja.

Ali država kojoj pola nogometne reprezentacije čine pripadnici manjina i useljenika,ne može biti idealn pravom nacionalistu

Pessimus dux
16.08.2011., 20:15
Mađari također padaju i u Baranji,a u Slavoniji više nema sela koje ima njihovu većinu.
Ima. Korođ sigurno, za Hrastin nisam siguran, a mislim da ima i jedno selo u zapadnoj Slavoniji, u blizini Daruvara. :mig:

Laslovo i Čakovci su do popisa 2001. također imali.

Michael Collins
16.08.2011., 21:02
Ima. Korođ sigurno, za Hrastin nisam siguran, a mislim da ima i jedno selo u zapadnoj Slavoniji, u blizini Daruvara. :mig:

Laslovo i Čakovci su do popisa 2001. također imali.

Jedino ne znam,jel se pola ljudi u Laslovu i izjašnjava Hrvatima a ia Mađarska prezimena,ili su to etnički Hrvati :ne zna:

U Čakovcima je ipak bilo oko 30% Hrvata i 1991. te oko 30% Srba dok su Mađari bili tek najbrojni narod

Pessimus dux
17.08.2011., 11:29
Jedino ne znam,jel se pola ljudi u Laslovu i izjašnjava Hrvatima a ia Mađarska prezimena,ili su to etnički Hrvati :ne zna:
Ima i jednog i drugog, ali mislim da je više onih mađarskog porijekla koji se izjašnjavaju Hrvatima. :mig:

U Čakovcima je ipak bilo oko 30% Hrvata i 1991. te oko 30% Srba dok su Mađari bili tek najbrojni narod
Pa to je to, relativna većina je bila.:mig:

mecanin
17.08.2011., 21:02
Trebalo bi da je najtačnija do sada:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/d/d7/Hrvatska_1991.PNG
Генерално, ово је апсолутно најбољи форум на ову тему који постоји.
Апсолутно признање за успјешно одољевање свим провокаторима, усијаним главама, незналицама, полуписменим или неписменим припадницима свих националних и вјерских заједница. Задовољили сте глад за картама и највећих "залуђеника" на ову тему.
Свака част, најбоља етничка карта Хрватске до сада. Мала сугестија, у југозападном дијелу општине Новска, источно од већински српског насеља Млака, налази се насеље Јабланац Јасеновачки, то насеље је посљедњи пут исказано као посебно на попису 1971. када је ту живјело 7 Југословена, 5 Срба и 2 Хрвата. На претходном попису 1961. у том насељу је живјело 88 Срба и 12 Хрвата. Сви претходни пописи наводе у том насељу изразиту српску већину.
Питање, зашто је насеље Мочила у општини Слуњ, пресјечено на пола и јужни дио обојен црвеним, а сјеверни бјелим?

Warya KG
17.08.2011., 22:07
Генерално, ово је апсолутно најбољи форум на ову тему који постоји.
Апсолутно признање за успјешно одољевање свим провокаторима, усијаним главама, незналицама, полуписменим или неписменим припадницима свих националних и вјерских заједница. Задовољили сте глад за картама и највећих "залуђеника" на ову тему.
Свака част, најбоља етничка карта Хрватске до сада. Мала сугестија, у југозападном дијелу општине Новска, источно од већински српског насеља Млака, налази се насеље Јабланац Јасеновачки, то насеље је посљедњи пут исказано као посебно на попису 1971. када је ту живјело 7 Југословена, 5 Срба и 2 Хрвата. На претходном попису 1961. у том насељу је живјело 88 Срба и 12 Хрвата. Сви претходни пописи наводе у том насељу изразиту српску већину.
Питање, зашто је насеље Мочила у општини Слуњ, пресјечено на пола и јужни дио обојен црвеним, а сјеверни бјелим?

Po nekim podacima stoji da je naselje Jablanac Jasenovački ukinuto, a stanovništvo iseljeno i da je atar pripojen naselju Mlake (Narodne Novine Socijalističke Republike Hrvatske 032/1980. godine), ali ovaj deo je zapravo nepovezani deo naselja Jasenovac, pa je tako i obeleženo, kao deo naselja sa hrvatskom etničkom većinom. Isto stanje je i danas –tako stoji u registru prostornih jednica-malo nelogično ali takvo je stanje- isti primer ima i u Srbiji sa naseljem Novi Zavoj.
Iznad Gornjih Močila je bilo naselje Jezero II dio koje je 1991. godine bilo bez stanovnika i tako obeleženo, a danas je bivše naselje koje je sada deo Gornjih Močila.
I naravno hvala na dobrim komentarima za mapu.

nikma
18.08.2011., 12:20
ma sa njima se mi Hrvati rado sprdamo,ali OK je ona.
Lijepa zemlja, 20.000 km2 je pristojna cifra za 2 mil. ljudi :ne zna:

čak su gušće naseljeni od nas iako su brdovita zemlja.

Ali država kojoj pola nogometne reprezentacije čine pripadnici manjina i useljenika,ne može biti idealn pravom nacionalistu

I zemlja bez neke bogate istorije i bogate ratne prošlosti nije zanimljiva nikome, pa ni nacionalistima.

Daniel.N
18.08.2011., 13:51
Trebalo bi da je najtačnija do sada:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/d/d7/Hrvatska_1991.PNG

Je li ovo ručno crtano ili ima neki alat koji pročita podatke iz neke tabele ili onda oboji kartu? Jer ako imate alat, lako se nacrta slika za 2001, npr.

Inače odlično :top:

mecanin
18.08.2011., 14:20
Po nekim podacima stoji da je naselje Jablanac Jasenovački ukinuto, a stanovništvo iseljeno i da je atar pripojen naselju Mlake (Narodne Novine Socijalističke Republike Hrvatske 032/1980. godine), ali ovaj deo je zapravo nepovezani deo naselja Jasenovac, pa je tako i obeleženo, kao deo naselja sa hrvatskom etničkom većinom. Isto stanje je i danas –tako stoji u registru prostornih jednica-malo nelogično ali takvo je stanje- isti primer ima i u Srbiji sa naseljem Novi Zavoj.
Iznad Gornjih Močila je bilo naselje Jezero II dio koje je 1991. godine bilo bez stanovnika i tako obeleženo, a danas je bivše naselje koje je sada deo Gornjih Močila.
I naravno hvala na dobrim komentarima za mapu.

Хвала за детаљна објашњења.
Интересантно би било направити исту овакву карту за Хрватску (или бар за Славонију), али по АУ попису из 1910. Тада би се видјеле стварне етничке промјене настале за вријеме прве и друге Југославије, те другог свјетског рата.

markosplit
18.08.2011., 14:55
Хвала за детаљна објашњења.
Интересантно би било направити исту овакву карту за Хрватску (или бар за Славонију), али по АУ попису из 1910. Тада би се видјеле стварне етничке промјене настале за вријеме прве и друге Југославије, те другог свјетског рата.

Imas na ovoj temi 2 takve mape sa popisa 1910. Jedna je danasnjih 5 slavonskih zupanija, a druga karta je slavonija i sire prema zagrebu....
Obe su pite, a imas isto takvu kartu vojvodine iz 1910. sa pitama.

Michael Collins
18.08.2011., 15:17
Imas na ovoj temi 2 takve mape sa popisa 1910. Jedna je danasnjih 5 slavonskih zupanija, a druga karta je slavonija i sire prema zagrebu....

Ima i Istra 1910.,a šteta je što nemamo Dalmaciju takvu

markosplit
18.08.2011., 15:20
Ima i Istra 1910.,a šteta je što nemamo Dalmaciju takvu

JE i to, a pavo je reka da ce sad radit liku, mada, to je davno reka :D

Bos(bat)man
18.08.2011., 15:37
konačno gotova kapitalna karta sa prikazom tačnog broja i procentualnog učešća Bošnjaka 1991. po svim popisnim naseljima svih opština koje su pripale srpskom entitetu kao i onih opština Federacije u kojima Bošnjaci nisu etnička većina
klikni-pogledaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=1622&p=7123#p7123)

Michael Collins
18.08.2011., 16:31
konačno gotova kapitalna karta sa prikazom tačnog broja i procentualnog učešća Bošnjaka 1991. po svim popisnim naseljima svih opština koje su pripale srpskom entitetu kao i onih opština Federacije u kojima Bošnjaci nisu etnička većina
klikni-pogledaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=1622&p=7123#p7123)

Dakle, Bihać i Turska Hrvatska, Hercegovina uz samu Neretvu, područja uz Drinu, Tuzla i cijela bivša pokrajina Soli, Srednja Bosna i sjeverna Hercegovina

Vrlo mješano u Prijedorskom kraju, a tu su i enklave u samim općinskim središtima u Posavini

mecanin
18.08.2011., 22:53

Hvala, znam za ove karte i odlične su, nema spora, ali bez obzira na prednosti koje daju karte u formi "pita" , generalni uvid u prostorni raspored nekog naroda stiče se mnogo lakše kada se naselja oboje u različite boje prema narodnosti koja ih naseljava. Slavonija bi naročito bila interesantna zbog naselja Mađara, Nijemaca,Čeha, Slovaka i Rusina. 1991. stanje je bilo znatno drugačije jer su se mnogi Nijemci i Mađari ili asimilovali ili odselili.
Znam za nekoliko njemačkih porodica iz okoline Virovitice i P.Slatine (prezime Satler, Hans, Volf i Majer) čiji se potomci uprkos tome što žive u Srbiji, čak su većinom i oženjeni Srpkinjama i majke su im Srpkinje , a bake i prabake su im bile Njemice (Austrijanke), te nemaju ni kap hrvatske krvi, izjašnjavaju i osjećaju kao Hrvati, šta je tek sa onima koji žive u Hrvatskoj.
Za mene je to fenomen, posebno u kontekstu ogromnog kapaciteta njemačkog naroda da asimiluje ogromne slovenske mase na području Istočne Njemačke, Pomorja, Šleske, čak i Češke.
PS. Obećavam da neću na ovom forumu više pisati ćirilicom, dobio sam žuti karton od administratora. Ja bi recimo bio veoma srećan da Hrvati pišu glagoljicom, ali šta je tu je. Izvinjavam se još jednom svima zbog šoka koji je prouzrokovala moja nesmotrenost u pogledu pisma.

Michael Collins
18.08.2011., 22:56
A kakva mu je to karta Hrvatske iz 2001, ispade svi Srbi ostali... :rofl:

tipična greška kada se procjenjuje po mapama.

ak oje neko selo bilo srpki 1991.,ali sa 1200 st, a sada ima 120 st,ali opet sve Srbi, na mapi se ništa ne mjenja.

Bosanski Hrvati su došli u neka veća mjesta i općinska središta,ali sva manja sela,ako još uvijek imaju stanovnike,imaju istu većinu kao i 1991.,ali daleko manji broj stanovnika

Čak i u RS tako imaš neka sela sa Hrvatskom većinom

mecanin
18.08.2011., 23:04
tipična greška kada se procjenjuje po mapama.

ak oje neko selo bilo srpki 1991.,ali sa 1200 st, a sada ima 120 st,ali opet sve Srbi, na mapi se ništa ne mjenja.

Bosanski Hrvati su došli u neka veća mjesta i općinska središta,ali sva manja sela,ako još uvijek imaju stanovnike,imaju istu većinu kao i 1991.,ali daleko manji broj stanovnika

Čak i u RS tako imaš neka sela sa Hrvatskom većinom

Da li je iko pravio kartu gustine naseljenosti po kilometru kvadratnom po naseljima u Hrvatskoj?

Michael Collins
18.08.2011., 23:09
Da li je iko pravio kartu gustine naseljenosti po kilometru kvadratnom po naseljima u Hrvatskoj?

e vidiš,ne sječam se, trebalo bi biti,ali sada je ne mogu zamisliti u glavi :ne zna:

Warya KG
19.08.2011., 11:01
Je li ovo ručno crtano ili ima neki alat koji pročita podatke iz neke tabele ili onda oboji kartu? Jer ako imate alat, lako se nacrta slika za 2001, npr.

Inače odlično :top:

Ovo je prerađena karta sa popisa 2001. godine rađena u Corelu, prerađene su granice naseljenih mesta koje su promenjene, ubačena su stara ukinuta naseljena mesta i dodata novoformirana. Za popis 2001. godine sam već davno uradio kartu:
http://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0:Hrv atskaetno2001.pdf&page=1
ali ne znam da li još neko primetio osim mene da rezultati sa popisa po naseljenim mestima nisu tačni, kada se zbroje sve narodnosti u pojedinom naselju dobije se ili veći ili manji broj od ukupnog broja stanovnika naseljenog mesta.

Pavo B.
20.08.2011., 03:14
JE i to, a pavo je reka da ce sad radit liku, mada, to je davno reka :D

Pa idem valjda i ja nekad na odmor. :D

Tomba17
22.08.2011., 22:49
Italijanski etnicki zemljovid Istre od prije stotinjak i kusur godina:
http://1.bp.blogspot.com/_VsN3PymWkiM/Sx_ArCQXV4I/AAAAAAAABbU/X5grgLGQAkw/s1600-h/Ethnic+composition+of+Amber+Path+South.JPG

Na poveznici ima i kazalo boja/naroda.

Tomba17
22.08.2011., 22:59
"Tomba17 kaže:
Pavo, jedno pitanje.

Izuzev naravno parametera kao potrebno vrijeme i trud, postoji li neki drugi razlog sto nisi ukljucio Trst, Goricu sa jedne i druge strane granice i portoroz?

Bas me zanimaju pite sa danas slovenske i talijanske strane na iznad hravtske Istre. Na pr, koliki broj i omjer Talijana, Hrvata, Slovenaca sjeverno od danasnje hrvatske granice.

Uvijek me cudilo kako to da je pripadnik KPH i kerestinski zaroblejnik Otokar Kersovani rodjen u Trstu.

Hehe, radi se o činjenici da ove karte 1:100,000 koje sam koristio ne sadrže Sloveniju i Trst. Čitavu Istru i Goricu radim na drugoj podlozi.

Ima li nade za ovaj zemljovid? :)

Michael Collins
23.08.2011., 07:40
"Tomba17 kaže:
Pavo, jedno pitanje.

Izuzev naravno parametera kao potrebno vrijeme i trud, postoji li neki drugi razlog sto nisi ukljucio Trst, Goricu sa jedne i druge strane granice i portoroz?

Bas me zanimaju pite sa danas slovenske i talijanske strane na iznad hravtske Istre. Na pr, koliki broj i omjer Talijana, Hrvata, Slovenaca sjeverno od danasnje hrvatske granice.

Uvijek me cudilo kako to da je pripadnik KPH i kerestinski zaroblejnik Otokar Kersovani rodjen u Trstu.

Ima li nade za ovaj zemljovid? :)

pa imamo Istru negdje na temi iz 1910. :ne zna:

Tomba17
23.08.2011., 12:41
pa imamo Istru negdje na temi iz 1910. :ne zna:

Da Mikey, imamo. Ali taj zemljovid se bavi stanjem iz 1910 na podrucju danasnje RH. A ja pitam za:"Izuzev naravno parametera kao potrebno vrijeme i trud, postoji li neki drugi razlog sto nisi ukljucio Trst, Goricu sa jedne i druge strane granice i portoroz?

Michael Collins
23.08.2011., 14:07
aha,e to bi bilo cool :top:

Trebalo je Trst i Goricu dati Sloveniji,to s Italijom nije veze imalo

Bos(bat)man
23.08.2011., 15:17
1-zahvaljujem gospodinu dipl.ing. Hrvoju Kujundžiću na poslatim kartama na moj e-mail i njegovoj dozvoli da ih objavim
2-a radi se o etničkim kartama udjela naroda BiH po popisnim naseljima 1991.godine
Bošnjaka (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=1629)
Hrvata (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=90&t=1631)
Srba (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=49&t=1645)
3-karte su fenomenalne

lettow
23.08.2011., 15:32
Jel ima itko popis po mjestima onih par tisuća bošnjaka 91' godine ?
Ne muslimana niti Muslimana, nego baš onih koji su se izjasnili bošnjaci.

mecanin
24.08.2011., 18:00
1-zahvaljujem gospodinu dipl.ing. Hrvoju Kujundžiću na poslatim kartama na moj e-mail i njegovoj dozvoli da ih objavim
2-a radi se o etničkim kartama udjela naroda BiH po popisnim naseljima 1991.godine
3-karte su fenomenalne

Karte su zaista fenomenalne, i dosta tačne. Jedino je pomalo čudno što postoji karta sa udjelom Bošnjaka po popisu 1991. kada oni uopšte tada ne samo da nisu popisivani, nego nisu ni postojali u smislu naroda, već su svi, i Muslimani (u smislu naroda) i Srbi i Hrvati bili Bosanci, naravno osim onih koji su bili Hercegovci te kao takvi nisu nikako mogli biti Bosanci.

mecanin
24.08.2011., 23:26
3-karte su fenomenalne

Izvinjavam se, nisam bio u pravu. Našao sam na sajtu statističkog zavoda BiH popis stanovništva iz 1991. i tamo postoje Bošnjaci i to:

Muslimani-Bošnjaci 1496
Bošnjaci 1285
Bošnjaci-Muslimani 876
Muslimani-Bosanci 500
Bosanci-Muslimani 325
Hrvati-Bosanci 287
Bosanci-Hrvati 229
Jugosloveni-Bosanci 158
Bošnjaci-Jugosloveni 96

Ovim do duše pada u vodu stalno spominjana teza, kako je u Jugoslaviji bilo zabranjeno Muslimanima da se izjašnjavaju kao Bošnjaci.
Inače za razliku od zabrane Bunjevcima,Šokcima i Istranima da se tako izjašnjavaju(za šta postoje objavljene odluke odgovarajućih NOO), nigdje nisam našao da postoji neka odluka u pisanoj formi o zabrani izjašnjavanja u smislu Bosanca ili Bošnjaka. Pa ako neko zna za takvo što, volio bi da mi kaže gdje to mogu naći.

markosplit
25.08.2011., 12:17
Izvinjavam se, nisam bio u pravu. Našao sam na sajtu statističkog zavoda BiH popis stanovništva iz 1991. i tamo postoje Bošnjaci i to:

Muslimani-Bošnjaci 1496
Bošnjaci 1285
Bošnjaci-Muslimani 876
Muslimani-Bosanci 500
Bosanci-Muslimani 325
Hrvati-Bosanci 287
Bosanci-Hrvati 229
Jugosloveni-Bosanci 158
Bošnjaci-Jugosloveni 96

Ovim do duše pada u vodu stalno spominjana teza, kako je u Jugoslaviji bilo zabranjeno Muslimanima da se izjašnjavaju kao Bošnjaci.
Inače za razliku od zabrane Bunjevcima,Šokcima i Istranima da se tako izjašnjavaju(za šta postoje objavljene odluke odgovarajućih NOO), nigdje nisam našao da postoji neka odluka u pisanoj formi o zabrani izjašnjavanja u smislu Bosanca ili Bošnjaka. Pa ako neko zna za takvo što, volio bi da mi kaže gdje to mogu naći.

Pa 91. je bilo i istrana, i bunjevaca.

mecanin
25.08.2011., 16:42
Pa 91. je bilo i istrana, i bunjevaca.

Ma na svim mogućim sajtovima koji se tiču Bošnjaka i njihovog nacionalnog identiteta neprestano se spominje da su se morali izjašnjavati kao Muslimani jer im je drugačije bilo zabranjeno, čak i 1991. Međutim to nije tačno jer je na popisu te godine bilo nekoliko hiljada nacionalno svjesnih Bošnjaka, dok su se ostali osvjestili tek nekoliko godina kasnije. Uopšte nije problem to kako se ko izjašnjava,i meni je jako drago da su Bošnjaci napokon pronašli svoj identitet, ali mislim da je nekorektno crtati karte i neko stanovništvo koje se svojom voljom izjašnjavalo kao Muslimani, na bilo koji način prebacivati i svrstavati u bilo što osim onoga što je u tom trenutku bilo istina. Nema nikakvog razloga da se stide Muslimanstva u nacionalnom smislu, kao prelazne faze do spoznaje vlastitog Bošnjačkog identiteta. Mislim da je potpuno šašavo da bilo koji od naroda na Srpsko-Hrvatsko-Bošnjačkom nacionalnom prostoru dokazuje da ima više prava i da je stariji od bilo kog drugog naroda, jer su nihove međusobne veze toliko složene i slojevite da je nemoguće ove narode oštro podjeliti. Mada smo svjedoci da danas postoji najveća nacionalna distanca između ovih naroda u posljednjih 500 godina koliko su u aktivnoj interakciji, što je žalosno, jer bi bilo logično da su neke rane zacjeljene i neki sukobi prevaziđeni.

Dino_BH
25.08.2011., 20:04
nevjerovatno je to kako neki ljudi miješaju kruške i jabuke i ne mogu da skontaju osnovne stvari
ali, krenimo od početka. Dakle, sa jačanjem intelektualne mase Bošnjaka, uglavnom kroz rukovodstvo SKP BH, jača nacionalna svijest i "zahtjevi" za nacionalnimm priznanjem se više ne mogu zanemarivati, čitati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=87&t=800) o nacionalnom priznavanju Muslimana, što se i ostvaruje, najprije priznanjem u samom popisu 1971.g. kao stavke Muslimani, a onda i u Ustavu SFRJ 1974.g. ali pod nakaradnim vjerskim terminom Muslimani. O tome da nije dozvoljen drugi termin, valjda najbolje svjedoči izjava konkretnog sudionika i "oca" nacije, najjačeg čovjeka u Bošnjaka tada, Hamdije Pozderca sa izjavom:«To zašto Muslimani nisu prije priznati kao nacija je isto da si me pitao zašto Kulin Ban nije uveo samoupravljanje. A što se tiče imena, oni moćniji od nas nam nisu dali ime Bosanac, nama je, bolan zemljače, bilo važno da nas priznaju pod bilo kojim imenom i da nas u Ustav stave a ime je lako promijeniti kada se za to stvore uslovi,to je stvar plebiscita i bit će lakše kasnije, kada se za to stvore uslovi, riješavati pitanje promjene imena, nego i imena i naroda i nacije. Uostalom, samo ime i nije sada najvažnija stvar. Tebi je sada ime Alaga, ako bi promijenio ime, u, naprimjer, Mujaga, pošto je u nas Krajišnika i to ime veoma često, bi li se time kod tebe išta promijenilo i bi li se ti kao biće drukčije osjećao, kad se po tvom rodnom listu zna, ko si, šta si, ko ti je babo, a ko mater? Važno je šta se pod tim imenom podrazumijeva i šta to konačno znači, za jedan narod, tek onda kada se ozvaniči u Ustavu i u zakone unese. Eto vas mlađih, nastavite sa istraživanjima i dokazivanjima, moja generacija nije mogla više».
Pročitati čitav tekst ovdje (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=87&t=23)
a sada o naklapanjima da se moglo izjasniti kao Bošnjak i 1991.
Pa ko želi da bude nacionalna manjina ?!!!
dakle samo su Muslimani bili priznati kao konstitutivni narod BiH uz ostala dva. To se može porediti i sa sadašnjim stanjem i eventualnim popisom, kažu neki će se izjasniti kao Bosanac, zašto ne, ali će biti nacionlna manjina, pa nek izvoli ko hoće, jer samo su Bošnjaci, Hrvati i Srbi su konstitutivni narodi po Ustavu BH!!!!
zar ovo ne mogu da shvate mnogi
osim toga, isitna stoji d aje bila jaka srpsko komunjarska indoktrinacija, koja je kod mnogih Bošnjaka duboko usadila taj nakaradni termin Musliman, toliko da ga i mnogi danas prije upotrijebe nego termin Bošnjak

Pavo B.
25.08.2011., 23:50
Mala karta koju na brzinu sastavih. Ovo je općina Žepče u današnjim granicama, ali i s ucrtanom granicom iz 1991. Etničko stanje je iz 1991., a boje pretpostavljam da svi već znaju.

http://img824.imageshack.us/img824/1350/zepce1998.png

Pavo B.
26.08.2011., 02:00
Potkrala se mala greška u gornjoj karti. Nisam obilježio jedno mjesto, pa je ispod ispravna verzija karte.

http://img853.imageshack.us/img853/1350/zepce1998.png

Evo i ista karta na drugi fazon:

http://img692.imageshack.us/img692/3174/zepce1998bv.png

A evo i poredba sa stanjem iz 1910. Crvena slova označavaju tadašnje naselje kojem je neko od današnjih bilo priključeno.

http://img685.imageshack.us/img685/3991/zepce1910.png

Michael Collins
26.08.2011., 11:20
Evo i ista karta na drugi fazon:

http://img692.imageshack.us/img692/3174/zepce1998bv.png

A evo i poredba sa stanjem iz 1910. Crvena slova označavaju tadašnje naselje kojem je neko od današnjih bilo priključeno.

http://img685.imageshack.us/img685/3991/zepce1910.png

e ovo mi se već sviđa :top:

demon
26.08.2011., 12:10
Statistički atlas Švicarske:

http://www.atlas.bfs.admin.ch/core/projects/13/fr-fr/viewer.htm?13.0.fr

Odlična stvar.

Michael Collins
26.08.2011., 15:56
gdje je "enter"?

markosplit
26.08.2011., 18:31
Statistički atlas Švicarske:

http://www.atlas.bfs.admin.ch/core/projects/13/fr-fr/viewer.htm?13.0.fr

Odlična stvar.

Ovaj "poluotok" na jugu sa talijanskim stanovnistvom je potpuno izoliran od ostatka zemlje, bilo bi bolje da je to predano italiji. :ne zna:

nevenb
26.08.2011., 18:41
Ovaj "poluotok" na jugu sa talijanskim stanovnistvom je potpuno izoliran od ostatka zemlje, bilo bi bolje da je to predano italiji. :ne zna:

radi se o kantonu Ticino; ti se ljudi osjećaju švicarcima a ne talijanima

mecanin
26.08.2011., 19:02
nevjerovatno je to kako neki ljudi miješaju kruške i jabuke i ne mogu da skontaju osnovne stvari
ali, krenimo od početka. Dakle, sa jačanjem intelektualne mase Bošnjaka, uglavnom kroz rukovodstvo SKP BH, jača nacionalna svijest i "zahtjevi" za nacionalnimm priznanjem se više ne mogu zanemarivati, čitati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=87&t=800) o nacionalnom priznavanju Muslimana, što se i ostvaruje, najprije priznanjem u samom popisu 1971.g. kao stavke Muslimani, a onda i u Ustavu SFRJ 1974.g. ali pod nakaradnim vjerskim terminom Muslimani. O tome da nije dozvoljen drugi termin, valjda najbolje svjedoči izjava konkretnog sudionika i "oca" nacije, najjačeg čovjeka u Bošnjaka tada, Hamdije Pozderca sa izjavom:«To zašto Muslimani nisu prije priznati kao nacija je isto da si me pitao zašto Kulin Ban nije uveo samoupravljanje. A što se tiče imena, oni moćniji od nas nam nisu dali ime Bosanac, nama je, bolan zemljače, bilo važno da nas priznaju pod bilo kojim imenom i da nas u Ustav stave a ime je lako promijeniti kada se za to stvore uslovi,to je stvar plebiscita i bit će lakše kasnije, kada se za to stvore uslovi, riješavati pitanje promjene imena, nego i imena i naroda i nacije. Uostalom, samo ime i nije sada najvažnija stvar. Tebi je sada ime Alaga, ako bi promijenio ime, u, naprimjer, Mujaga, pošto je u nas Krajišnika i to ime veoma često, bi li se time kod tebe išta promijenilo i bi li se ti kao biće drukčije osjećao, kad se po tvom rodnom listu zna, ko si, šta si, ko ti je babo, a ko mater? Važno je šta se pod tim imenom podrazumijeva i šta to konačno znači, za jedan narod, tek onda kada se ozvaniči u Ustavu i u zakone unese. Eto vas mlađih, nastavite sa istraživanjima i dokazivanjima, moja generacija nije mogla više».
Pročitati čitav tekst ovdje (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=87&t=23)
a sada o naklapanjima da se moglo izjasniti kao Bošnjak i 1991.
Pa ko želi da bude nacionalna manjina ?!!!
dakle samo su Muslimani bili priznati kao konstitutivni narod BiH uz ostala dva. To se može porediti i sa sadašnjim stanjem i eventualnim popisom, kažu neki će se izjasniti kao Bosanac, zašto ne, ali će biti nacionlna manjina, pa nek izvoli ko hoće, jer samo su Bošnjaci, Hrvati i Srbi su konstitutivni narodi po Ustavu BH!!!!
zar ovo ne mogu da shvate mnogi
osim toga, isitna stoji d aje bila jaka srpsko komunjarska indoktrinacija, koja je kod mnogih Bošnjaka duboko usadila taj nakaradni termin Musliman, toliko da ga i mnogi danas prije upotrijebe nego termin Bošnjak

Nevjerovatno je da sami Bošnjaci citiraju čovjeka koji je govorio kako nije bitno kako se zove narod, pa kad nije bitno što se niste izjasnili kao Japanci. Ime je jako bitno, jer ono nosi legitimitet, i nije slučajno da su Bošnjaci izabrali baš to.Problem je što je ime Bosanac ili Bošnjak zajednička baština svih stanovnika Bosne, i Srbi i Hrvati se nikako ne bi trebali odreći jednog svog regionalnog imena. To što ga je jedna zajednica uzela samo za sebe i time na mala vrata pokušava istisnuti druga dva naroda kao vlasnike tog imena u najmanju ruku je nekorektno. A praviti fundamentalnu razliku između imena Bosanac i Bošnjak je zaista čista filozofija, bez mogućnosti da se dokaže da ikakva razlika postoji, jer je korjen obe riječi Bosna.
Kaže Hamdija, "zna se ko ti je babo i ko ti je mater", ali i danas se pamte jedva tri ili četiri generacije, ali šta je bilo prije i ko su bili ti naši preci, da li je u njima kucalo srpsko, hrvatsko ili bošnjačko srce, o tome možemo samo da filozofiramo i branimo stavove koji su u skladu sa našim osjećanjima i našim srcem, a oni možda i nisu baš potpuna i cjela istina.
Nije mi baš jasno ni šta znači "srpsko komunjarska" indoktrinacija Muslimana. Josip Broz je bio po ocu Hrvat a po majci Slovenac (svejedno nikada nisam čuo izraz hrvatsko komunjarska ili slovensko komunjarska) i svako ko ima dovoljno godina da pamti to vrijeme veoma dobro zna da se Srbi u Titovoj Jugoslaviji nigdje nisu ništa pitali, čak ni u samoj Srbiji. Tito je bio alfa i omega, on se pitao sve i o svemu.On je smislio granice između republika, smislio da samo Srbija ima pokrajine, odlučio ko smije biti narod a ko ne , smislio imena za dotada nepostojeće narode. Tako da Hamdija sigurno oko nacionalnog imena nije pregovarao sa Srbima, niti su se oni pitali, tako da nije korektno pisati sa tolikom strašću i vrijeđati bilo koga bez osnove.
Pozdrav i svako dobro.

MyIronLung
26.08.2011., 21:24
sa prethodne stranice...

3-karte su fenomenalne

Samo neko ko se nerazume u karte moze tako nesto reci.
Presvega karte su bile postavljene pre dve godine na forumu.
I onda ti dolazis da promovises svoj forum. Sto nedas direknte linkove nego promovises tvoj mizerni forum? Sto? Prestani molim te da smetas. Bio si beniran mnogo puta, zar ti to nije znak da nisi pozeljan ovde?

Michael Collins
31.08.2011., 15:04
Narod Cham, muslimanskog i hinduističkog naroda u Kambodži i Vijetnamu
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cham_People_in_Vietnam_and_Cambodia.jpg

maki83
01.09.2011., 14:40
politička karta Europe krajem 1942g.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Europe_under_Nazi_domination.png

Tomba17
01.09.2011., 15:41
Italijanski etnicki zemljovid Istre od prije stotinjak i kusur godina:
http://1.bp.blogspot.com/_VsN3PymWkiM/Sx_ArCQXV4I/AAAAAAAABbU/X5grgLGQAkw/s1600-h/Ethnic+composition+of+Amber+Path+South.JPG

Na poveznici ima i kazalo boja/naroda.

Da li itko zna zasto pise: "Tedeschi" u kazalu na poveznici iznad?

"Tedeschi: Aabazzia, Miramare itd"

Imal li ikakve veze sa danasnjim gospodarstvenikom Emilom Tedeschiem?

salomão
01.09.2011., 15:44
Tedeschi su Nemci :D

Michael Collins
01.09.2011., 19:46
Tedeschi su Nemci :D

zapravo "švabe" na Talijanskom

Tomba17
02.09.2011., 08:59
Hvala Mikey!

Hvala i Saletu, unatoc :D

(nije ovo takav topic, Sale)

facundo111
02.09.2011., 11:39
Narod Cham, muslimanskog i hinduističkog naroda u Kambodži i Vijetnamu
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cham_People_in_Vietnam_and_Cambodia.jpg

To je distribucija i njihova unutar-čamska ppodjela. Realnost je takva da su Čami gotovo nestali i danas i praktički i nema. U Vijetnamu i Kambodži ima ih manje od pola milijuna.
Eto što osta od velikog kraljevstva iz 11. stoljeća! U Kambodži možda 300 tisuća, u Vijetnamu 170.
Inače, zanimljivo je da su kamdodžanski Čami muslimani, koji su u vrijeme Crvenih Kmera doživjeli stravičan pogrom, dok su vijetnamski hinduisti.

salomão
02.09.2011., 17:40
zapravo "švabe" na Talijanskom

ne svabe nego tevtonci, na francusku teuton :mig: :durica

Bos(bat)man
03.09.2011., 09:43
karta prikaza 28,4 % teritorije BH na kojoj su Bošnjaci bili 1991. većinski, što pobija sve budalaštinje koje se mogu naći o nekih 23%
karta (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=1727&p=7495#p7495)
a danas je vrlo vjerovatnih bošnjačkih minimalnih 31% BH i to samo u granicama Federacije
čitati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=716)

sa ovim je argumentovano pobijena svaka nebuloza zlonamjernika o tobožnjih 23% bošnjačke teritoeije, pa ARBH je kontrolisala 33% prije dejtona
pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=706)

frane2110
03.09.2011., 10:00
karta prikaza 28,4 % teritorije BH na kojoj su Bošnjaci bili 1991. većinski, što pobija sve budalaštinje koje se mogu naći o nekih 23%
karta (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=88&t=1727&p=7495#p7495)
a danas je vrlo vjerovatnih bošnjačkih minimalnih 31% BH i to samo u granicama Federacije

sa ovim je argumentovano pobijena svaka nebuloza zlonamjernika o tobožnjih 23% bošnjačke teritoeije, pa ARBH je kontrolisala 33% prije dejtona

Muslimani bili vecinski na 28,4% teritorije . i sto onda ? :ne zna:
uletis kao dlaka u jajetu, nitko nije ni spominjao da je bilo 23% ..a to sto je bilo 1991 nije ni bitno vise .proslo je 20 godina .

Lookey
03.09.2011., 12:39
U Briselu me je iznenadio nizak postotak stanovnistva koji govori flandrijski / holandski u odnosu na valonski/francuski. Ima tu varijacija,ali frankofona struja je u prednosti.

57 % samo francuski
9 % francuski i holandski
7 % samo holandski
16 % ni francuski ni holandski (imigranti,stranci?)
11% francuski i jos neki nenativni jezik

Uz taj podatak i dodatak da je Marine Le Pen na dan drzavnosti Belgije ispalila otrovnu strelicu ka toj zemlji - naime francuski ultradesnicari su dali ''prognozu'' da je Valonija 29. regija Francuske.

Nedavno sam citao u reportazi iz Italije povodom 150 godina ujedinjenja da je podela Italijana na sever i jug dosta jaka i sve vise jaca s vremenom. Tamo stoji i da Italijani nisu bas preterano zadovoljni sobom kao sto se to na prvi pogled cini.

mecanin
03.09.2011., 13:28

Saša Mrduljaš sa Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar iz Splita je napisao odličan naučni rad koji se zove Veličina etničkih prostora u BiH i njihova podjela po Daytonskom ugovoru.
Čovjek nije filozofirao, nije vrijeđao, nije pokušao nikoga da ponizi, već je lijepo iznio podatke o veličini etničkog prostora svakog od naroda u BiH.Pa je našao da je veličina srpskog etničkog prostora 26683 kvadratna kilometra (52,13% BiH), veličina muslimanskog etničkog prostora je 14550,98 kvadratnih kilometara (28,4% BiH) a veličina hrvatskog etničkog prostora je 9948,99 kvadratnih kilometara (19,44% BiH).
Tako sada imamo situaciju da se vidi da Muslimani (sebe zovu i Bošnjaci) iako su u suštini većina na samo 28,4% BiH, pokušavaju da izguraju preostala dva naroda i postave se kao jedini narod "koji nema rezervnu državu", tako da drugi mogu da odu (vjerovatno misle Srbi u Srbiju a Hrvati u Hrvatsku), a oni su svoji na svome. E pa svoji su na svome ali na samo 28,4%
BiH. Čudo jedno kako niko te njihove pokušaje ne kvalifikuje kao velikobošnjaštvo.
Usput: Veličina srpskog etničkog prostora u Hrvatskoj po popisu iz 1991:
1061 naselje sa srpskom apsolutnom većinom zauzimalo je površinu od 13244,78 kilometara kvadratnih.
36 naselja sa relativnom srpkom većinom zauzimalo je površinu od 476,98 kilometara kvadratnih.
Ukupno 1097 naselja površine 13.721,76 kilometara kvadratnih (24,4 % površine R Hrvatske) .
Veličina hrvatskog etničkog prostora u Srbiji po popisu iz 1981.(zbog Bunjevaca):
8 naselja sa apsolutnom hrvatskom većinom u Vojvodini imaju površinu od 539 kilometara kvadratnih
7 naselja sa relativnom hrvatskom većinom u Vojvodini imaju površinu od 492,7 kilometara kvadratnih.
Ukupno 15 naselja u Vojvodini imaju površinu od 1031,7 kilometara kvadratnih.
Na Kosovu je postojalo 7 naselja sa hrvatskom većinom površine 276 km kvadratnih.

Michael Collins
03.09.2011., 18:29
A jbg.
Postoje manjisnke regije u Kini,a sa 90% Han Kineza,koji žive isključivo u velikim gradovima.
Dakle na svega 1 ili ,2,3% površine.

Važne su brojke,a ne teritorij toliko.

I Srbi su u RH činili većinu na širokom području,a ni 10% u samim naseljima Zadru,Šibeniku,Karlovcu,Sisku itd

Michael Collins
03.09.2011., 18:31
U Briselu me je iznenadio nizak postotak stanovnistva koji govori flandrijski / holandski u odnosu na valonski/francuski. Ima tu varijacija,ali frankofona struja je u prednosti.

57 % samo francuski
9 % francuski i holandski
7 % samo holandski
16 % ni francuski ni holandski (imigranti,stranci?)
11% francuski i jos neki nenativni jezik

Uz taj podatak i dodatak da je Marine Le Pen na dan drzavnosti Belgije ispalila otrovnu strelicu ka toj zemlji - naime francuski ultradesnicari su dali ''prognozu'' da je Valonija 29. regija Francuske.

Nedavno sam citao u reportazi iz Italije povodom 150 godina ujedinjenja da je podela Italijana na sever i jug dosta jaka i sve vise jaca s vremenom. Tamo stoji i da Italijani nisu bas preterano zadovoljni sobom kao sto se to na prvi pogled cini.

1830.,kada je nastala Belgija, Brisel je bio Flamanski grad.

Ali maltene 100 i više godina Valonci i frankofoni su vladali tom zemljom,zato se ne samo u Briselu danas priča francuski,nego i u bivšoj koloniji Kongu, premda je većina mornara bilo Flamansko

Lookey
03.09.2011., 18:49

Ali maltene 100 i više godina Valonci i frankofoni su vladali tom zemljom,zato se ne samo u Briselu danas priča francuski,nego i u bivšoj koloniji Kongu, premda je većina mornara bilo Flamansko

Dakle,crta u Belgiji zaista najvise odgovara Flamancima.

Michael Collins
03.09.2011., 18:52
Dakle,crta u Belgiji zaista najvise odgovara Flamancima.

evo baš jućer je jedan Flamac došao na ovaj forum,rekao je da ne bi imao ništa protiv raspada,ali da Brisel treba ostati njima.

Budući da Brisel ima samo 7% Flamanaca, to bi bilo komplicirano i to je jedino što još Belgiju uopće drži na okupu

Lookey
03.09.2011., 19:02
evo baš jućer je jedan Flamac došao na ovaj forum,rekao je da ne bi imao ništa protiv raspada,ali da Brisel treba ostati njima.

Budući da Brisel ima samo 7% Flamanaca, to bi bilo komplicirano i to je jedino što još Belgiju uopće drži na okupu

Hoces reci da je Belgija skupa samo yato sto ih vezuje zajednicki problem - borba za Brisel?

Ni EU nije garancija srecnog suzivota medju narodima unutar drzave koja je imala tradiciju i institucije 2 veka.

Michael Collins
03.09.2011., 19:11
Hoces reci da je Belgija skupa samo yato sto ih vezuje zajednicki problem - borba za Brisel?

Ni EU nije garancija srecnog suzivota medju narodima unutar drzave koja je imala tradiciju i institucije 2 veka.

Škotska je još jedan primjer toga.

Jedino se Švicarska od umjetnih država baš održala i ne vjerujem da će se ikada raspasti, sve ostalo je tu negdje, od Katalonije i Baskije pa do Škotske i Flandrije

dinozi
03.09.2011., 19:33
Saša Mrduljaš sa Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar iz Splita je napisao odličan naučni rad koji se zove Veličina etničkih prostora u BiH i njihova podjela po Daytonskom ugovoru.
Čovjek nije filozofirao, nije vrijeđao, nije pokušao nikoga da ponizi, već je lijepo iznio podatke o veličini etničkog prostora svakog od naroda u BiH.Pa je našao da je veličina srpskog etničkog prostora 26683 kvadratna kilometra (52,13% BiH), veličina muslimanskog etničkog prostora je 14550,98 kvadratnih kilometara (28,4% BiH) a veličina hrvatskog etničkog prostora je 9948,99 kvadratnih kilometara (19,44% BiH).
Tako sada imamo situaciju da se vidi da Muslimani (sebe zovu i Bošnjaci) iako su u suštini većina na samo 28,4% BiH, pokušavaju da izguraju preostala dva naroda i postave se kao jedini narod "koji nema rezervnu državu", tako da drugi mogu da odu (vjerovatno misle Srbi u Srbiju a Hrvati u Hrvatsku), a oni su svoji na svome. E pa svoji su na svome ali na samo 28,4%
BiH. Čudo jedno kako niko te njihove pokušaje ne kvalifikuje kao velikobošnjaštvo.
1061 naselje sa srpskom apsolutnom većinom zauzimalo je površinu od 13244,78 kilometara kvadratnih.
36 naselja sa relativnom srpkom većinom zauzimalo je površinu od 476,98 kilometara kvadratnih.
Ukupno 1097 naselja površine 13.721,76 kilometara kvadratnih (24,4 % površine R Hrvatske) .
Veličina hrvatskog etničkog prostora u Srbiji po popisu iz 1981.(zbog Bunjevaca):
8 naselja sa apsolutnom hrvatskom većinom u Vojvodini imaju površinu od 539 kilometara kvadratnih
7 naselja sa relativnom hrvatskom većinom u Vojvodini imaju površinu od 492,7 kilometara kvadratnih.
Na Kosovu je postojalo 7 naselja sa hrvatskom većinom površine 276 km kvadratnih.

Ime naroda je Bosnjaci, vjerujem da si dovoljno civiliziran i kosmopolitski odgovojen da postujes tudje odluke.
Zbog fasizma i genocida srba nad Bosnjacima teritorija je svedena trenutno na nesto oko 28% do 34 % .
Genocidne tvorevine nastale ratom i ubijanjem nisu mjerodavne za neke "podjele" i nagadjanja.
Dejtonski sporazum je mirovni sporazum koji je zaustavio rat, a ne odredio nacin funkcionisanja drzave i zivljenja.
Ne treba se zanositi.
Bosna i Hercegovina je nezavisna drzava sa 3 konstitutivna naroda i dva entiteta i Brcko distriktom gdje su svi ravnopravni na cijeloj teritoriji te zemlje.

facundo111
03.09.2011., 20:39
Ime naroda je Bosnjaci, vjerujem da si dovoljno civiliziran i kosmopolitski odgovojen da postujes tudje odluke.
Zbog fasizma i genocida srba nad Bosnjacima teritorija je svedena trenutno na nesto oko 28% do 34 % .
Genocidne tvorevine nastale ratom i ubijanjem nisu mjerodavne za neke "podjele" i nagadjanja.
Dejtonski sporazum je mirovni sporazum koji je zaustavio rat, a ne odredio nacin funkcionisanja drzave i zivljenja.
Ne treba se zanositi.
Bosna i Hercegovina je nezavisna drzava sa 3 konstitutivna naroda i dva entiteta i Brcko distriktom gdje su svi ravnopravni na cijeloj teritoriji te zemlje.

Srbi se pišu velikim slovom, no tebi je to slučajno promaklo.

demon
03.09.2011., 21:44
Škotska je još jedan primjer toga.

Jedino se Švicarska od umjetnih država baš održala i ne vjerujem da će se ikada raspasti, sve ostalo je tu negdje, od Katalonije i Baskije pa do Škotske i Flandrije

Švicarska nije umjetna država i zato se i održala. U međuvremenu su se oformili kako zaseban narod gdje su bitnije vjerske razlike nego jezične...

Švicarska i Belgija su dvije različite priče...

demon
03.09.2011., 21:47

Upravo tako, doduše Brisel je višestruko nastao, a bogme i njegova predgrađa...

Da nije Brisela Belgija bi se vjerovatno raspala...

markosplit
04.09.2011., 02:48
http://s1118.photobucket.com/albums/k602/dinozi/?action=view&current=kantonizacijabih.png

Kantonizacija BiH.

Mislis bosnjakizacija bih.
U realnosti bosnjaci drze 1/3 bih, a po ovoj mapi taman 4/6 kantona, znaci duplo vise nego je realnost. A srbi sa 49% na 1/6. Eh jeste realni....

Modern Gent
04.09.2011., 08:05
http://s1118.photobucket.com/albums/k602/dinozi/?action=view&current=kantonizacijabih.png

Kantonizacija BiH.

E, dečko, dobra ti je karta :rofl:

Di triba potpisat? :D

mecanin
04.09.2011., 08:51
Ne treba se zanositi.

Nemam ništa protiv da se zovete kako god hoćete, ali je problem što je na posljednjem popisu 1991. takvih izjašnjenih kao Bošnjaci ili Bosanci bilo svega oko 7000, tako da tvrditi da je to vaše ime odvajkada, je potpuna nebuloza, tako se zovete tek od druge polovine devedesetih godina prošlog vijeka i toga ne treba da se stidite. Nije identitet samo vaš problem, isti problem imaju i muslimani Bugari i muslimani Grci i oni se svakojako zovu i pokušavaju da se izbore sa sobom i sa drugima. Šta ti znači "trenutno svedene na nekih 28 do 34 %", da možda ti "civilizovan i kosmopolitski odgojen", ne zagovaraš neki rat u kome ćete civilizovano i kosmopolitski počistiti neke nepoćudne.
Sa druge strane to ime koje pokušavate preoteti samo za sebe je ujedno i ime čiji su jednakopravni vlasnici i Srbi i Hrvati, jer je to jedo od njihovih regionalnih imena unazad više stotina godina.
Slažem se da genocid nije sredstvo za osvajanje teritorija, u tom kontekstu bi trebalo Srbima da vratite područje B.Krupe, Sanskog mosta i Bihaća u kojima su do genocida u II svj.ratu bili većina (u prva dva kotara dvotrećinska). Što se tiče ravnopravnosti u BiH, neki su ravnopravni a neki su ravnopravniji. Koliko ima škola na srpskom jeziku u dijelu Sarajeva koji je u Federaciji? Stvari nisu crno bjele i malo su komplikovanije. Niko u BiH ne boluje od bolesti u kojoj drugima daje previše prava, i svi su što se toga tiče potpuno isti.

Tomba17
04.09.2011., 09:28

Kolika je odlučnost Flamanaca glede Brussela primjer je biciklisticki izlet svake godine čija je svrha napraviti flamanski prsten oko grada.

Inače postoji ideja da se Brussel ostavi za neka druga vremena tako da se od njega napravi eksteritorialnu jedinicu pod jurisdikcijom EU. dok je EU nema dakle frke niti borbe oko grada.

Mala sporedna zanimjivost u Brussele jeste da mnoga frankofona djeca idu u flamanske škole bolje kakvoće nastave. Tako mi barem kažu dva moja pajda koji su tamo 12 odnosno 8 godina.

Tomba17
04.09.2011., 09:29
E, dečko, dobra ti je karta :rofl:

Di triba potpisat? :D

U domu naroda.

Ajte vi u birtiju pa razglabajte

frane2110
04.09.2011., 09:30

etnicki prostori cine iskljucivo podrucja naseljavanja i privatno vlasnistvo ,a nikako sume i planine koje su u drzavnom vlasnistvu .
:mig:

mecanin
05.09.2011., 14:29
etnicki prostori cine iskljucivo podrucja naseljavanja i privatno vlasnistvo ,a nikako sume i planine koje su u drzavnom vlasnistvu .
:mig:

Pažljivo sam pratio živu diskusiju koja se po ovom pitanju vodila na ovom forumu prije nekog vremena. Zaista nemam potrebu da kritikujem konsenzusom nastali zaključak kako su "šume i planine državno vlasništvo". Sve bi bilo ok da je 1991. državno vlasništvo kao oblik svojine postojao, ali avaj, nije.
Ja znam da je ovo šokantno za većinu forumaša, koja pretpostavljam nema ni 30 godina tako da je pojam i značenje društvenog vlasništva za njih prilično apstraktan, ali tada je upravo taj oblik vlasništva bio po Ustavu aktuelan. Pokušaću da vam razjasnim: Vlasnici svega u SFRJ što nije privatno je društvena zajednica a ne država. Društvenu zajednicu čine "radni ljudi i građani", tako da su isti vlasnici svega što nije privatno, to jest sve je to zajedničko vlasništvo. Vještim manevrom svih novonastalih država poslje 1991. godine to je vlasništvo pretvoreno u državno.
Tako da etnički prostor neke nacionalne zajednice u tom trenutku čini zbir cjelokupnih teritorija pojedinih naselja koja ta zajednica naseljava.
Poseban problem vlasništva je ostao na teritoriji nekadašnje Vojne krajine. Naime ona je do 1881. bila pod direktnom upravom Ratnog vijeća u Gracu (u periodu od 1527.do 1699.) i Dvorskog ratnog vijeća u Beču (1699. do 1881.) i sa civilnim dijelom Austro-Ugarske monarhije nije imala nikakve veze.Sva zemlja i šuma i planine i vode i svi resursi su bili vlasništvo Ratnog vijeća sa tim da graničari i njihove porodice imaju trajno pravo uživanja te zemlje sve dok su u sistemu Vojne krajine. Osim zemlje i šume koje su decidno uživale pojedine porodice, postojala je i javna zemlja i šume koja je bila zajedničko, javno vlasništvo svih porodica u pojedinom naselju (to su bili zajednički pašnjaci, šume, planinski dijelovi).Uz dopuštenje Vojnih vlasti ta zajednička zemlja je mogla postati privatna ako je vlasnik sposoban da je privede namjeni (na taj način su nastala nova naselja po Lici u 18. i 19.vijeku kao što su Vujinove glave i Baljkuša u Krbavici, Uvalica u Jezercu, Ivčevića kosa , Kuzmanovača, i Duboki u Širokoj Kuli...).Kada je Vojna krajina ukinuta 1881. i pripojena Civilnoj Hrvatskoj, sva zemlja na kojoj su do tada imali samo pravo uživanja je po ugovoru pripala graničarima u vlasništvo, ali je Civilna Hrvatska tada, do tada zajedničko vlasništvo upisala u vlasništvo Banovine Hrvatske, ali bez dopuštenja Austrijskog cara i Dvorske ratne kancelarije koji nikada nisu dali saglasnost na istu pretvorbu iako su im je nekoliko puta podnosili. Kraljevina Jugoslavija je aminovala državno vlasništvo nad zajedničkom zemljom u svoju korist, a isto je uradila i R. Hrvatska 1991. i tako do danas postoji jedno suštinski bespravno stanje. Treba naglasiti da su vlasnici zemlje prije provale Turaka (pod uslovom da su postojali, kao što su grofovi Draškovići oko Sjeničaka na Kordunu) bili u cjelosti isplaćeni za svoju zemlju od strane Ratnog vijeća u Gracu. :mig:

nevenb
05.09.2011., 14:45
Pažljivo sam pratio živu diskusiju koja se po ovom pitanju vodila na ovom forumu prije nekog vremena. Zaista nemam potrebu da kritikujem konsenzusom nastali zaključak kako su "šume i planine državno vlasništvo". Sve bi bilo ok da je 1991. državno vlasništvo kao oblik svojine postojao, ali avaj, nije.
Ja znam da je ovo šokantno za većinu forumaša, koja pretpostavljam nema ni 30 godina tako da je pojam i značenje društvenog vlasništva za njih prilično apstraktan, ali tada je upravo taj oblik vlasništva bio po Ustavu aktuelan. Pokušaću da vam razjasnim: Vlasnici svega u SFRJ što nije privatno je društvena zajednica a ne država. Društvenu zajednicu čine "radni ljudi i građani", tako da su isti vlasnici svega što nije privatno, to jest sve je to zajedničko vlasništvo. Vještim manevrom svih novonastalih država poslje 1991. godine to je vlasništvo pretvoreno u državno.
Tako da etnički prostor neke nacionalne zajednice u tom trenutku čini zbir cjelokupnih teritorija pojedinih naselja koja ta zajednica naseljava.
Poseban problem vlasništva je ostao na teritoriji nekadašnje Vojne krajine. Naime ona je do 1881. bila pod direktnom upravom Ratnog vijeća u Gracu (u periodu od 1527.do 1699.) i Dvorskog ratnog vijeća u Beču (1699. do 1881.) i sa civilnim dijelom Austro-Ugarske monarhije nije imala nikakve veze.Sva zemlja i šuma i planine i vode i svi resursi su bili vlasništvo Ratnog vijeća sa tim da graničari i njihove porodice imaju trajno pravo uživanja te zemlje sve dok su u sistemu Vojne krajine. Osim zemlje i šume koje su decidno uživale pojedine porodice, postojala je i javna zemlja i šume koja je bila zajedničko, javno vlasništvo svih porodica u pojedinom naselju (to su bili zajednički pašnjaci, šume, planinski dijelovi).Uz dopuštenje Vojnih vlasti ta zajednička zemlja je mogla postati privatna ako je vlasnik sposoban da je privede namjeni (na taj način su nastala nova naselja po Lici u 18. i 19.vijeku kao što su Vujinove glave i Baljkuša u Krbavici, Uvalica u Jezercu, Ivčevića kosa , Kuzmanovača, i Duboki u Širokoj Kuli...).Kada je Vojna krajina ukinuta 1881. i pripojena Civilnoj Hrvatskoj, sva zemlja na kojoj su do tada imali samo pravo uživanja je po ugovoru pripala graničarima u vlasništvo, ali je Civilna Hrvatska tada, do tada zajedničko vlasništvo upisala u vlasništvo Banovine Hrvatske, ali bez dopuštenja Austrijskog cara i Dvorske ratne kancelarije koji nikada nisu dali saglasnost na istu pretvorbu iako su im je nekoliko puta podnosili. Kraljevina Jugoslavija je aminovala državno vlasništvo nad zajedničkom zemljom u svoju korist, a isto je uradila i R. Hrvatska 1991. i tako do danas postoji jedno suštinski bespravno stanje. Treba naglasiti da su vlasnici zemlje prije provale Turaka (pod uslovom da su postojali, kao što su grofovi Draškovići oko Sjeničaka na Kordunu) bili u cjelosti isplaćeni za svoju zemlju od strane Ratnog vijeća u Gracu. :mig:

odakle si ovo boldano iščeprkao? sabor i ban da su mogli raditi nešto protiv cara i beča? možda je sabor radio po naputku državne vlasti iz pešte ;)

mecanin
05.09.2011., 15:55
odakle si ovo boldano iščeprkao? sabor i ban da su mogli raditi nešto protiv cara i beča? možda je sabor radio po naputku državne vlasti iz pešte ;)

Nisu oni radili ništa protiv cara i Beča, već su pokušali dobiti saglasnost za nešto što su smatrali logičnim, ali je nikada nisu dobili. Ove predstavke imaju izdate u zborniku Jugoslavenske (sada Hrvatske) Akademije znanosti i umjetnosti
za povijest, mislim da je 1979. godina, moram naći taj broj pa ću moći tačno reći ko je pisao i kada su tačno slate te predstavke, bilo ih je tri.

mecanin
05.09.2011., 16:42

Knjiga se zove "Rad Jugoslavenske Akademije znanosti i umjetnosti" . Ima ih više stotina i izlaze već 150 godina. Ima ih u digitalnoj formi na sajtu HAZU, kada budem imao vremena naći ću pravi broj u kome su ove predstavke, koje su samo mali dio rada o svojinskim odnosima u AU monarhiji.

Mišac
06.09.2011., 07:12
To o čemu pričaš možda i pije vode u Vojnoj krajini.

Međutim, pravni status "šuma i planina" u BiH je u potpunosti drugačiji.

Naime, skoro 500 godina skoro svo zemljište u BiH (uključujući i dobar dio poljoprivrednog zemljišta) bilo je u vlasništvu "sultana", tj. osmanske države i to je tkzv. "mirijsko zemljište"...

Jedan dio šuma, planina, pašnjaka i oranica bio je nasljednom "posjedu" muslimanskih begova i aga, a nešto su držali i slobodni muslimanski seljaci.

Što se tiče tvojih pravoslavaca oni su 500 godina držali nešto manje od ništa :D bosanskog "grunta" iz jednostavnog razloga što 99% pravoslavaca u BiH ne samo što nisu bili vlasnici ni milimetra bosanske zemlje, a nisu bili ni njeni posjednici več su oni sami kao poluzavisni za zemlju vezani kmetovi bili "vlasništvo" :p i "posjed" lokalnih begova i aga....

Dakle, kmetovi nisu bili ni vlasnici, ni posjednici ni zakupci zemlje koju su obrađivali (da o šumama i planinama ne pričamo) jer su oni sami bili predmet nasljeđivanja i kupoprodaje između begova zajedno sa zemljom na kojoj su živjeli...

Naravno, raznim agranim reformama, eksproprijarcijama, pa i otimaćinama, pravoslavni kmetovi su postali vlasnici dijela te zemlje, ali je gro "mirijske" zemlje, prvo Austrougraska monarhija, a nakon toga Kraljevina proglasila kao državno zemljište, a komunistička Jugoslavija za "društveno"...

Uostalom, nisu bitne šume, planine i gudure, bitni su ljudi, ali očito da vi to Srbi još i danas i nakon tolikih ljudskih gubitka i nesreća koje ste u svojoj "kmetovskoj gladi za zemljom" izazavali - nikad nečete shvatiti....

Narod koji izumire na najplodnijoj zemlji u Evropi, poput Vojvodine i pored toga patološki žudi da od komšija otme goli krš, šume i gudure, je več za ozbiljnijeg naučnog istraživanja...

mecanin
06.09.2011., 14:48
To o čemu pričaš možda i pije vode u Vojnoj krajini.

Međutim, pravni status "šuma i planina" u BiH je u potpunosti drugačiji.

Naime, skoro 500 godina skoro svo zemljište u BiH (uključujući i dobar dio poljoprivrednog zemljišta) bilo je u vlasništvu "sultana", tj. osmanske države i to je tkzv. "mirijsko zemljište"...

Jedan dio šuma, planina, pašnjaka i oranica bio je nasljednom "posjedu" muslimanskih begova i aga, a nešto su držali i slobodni muslimanski seljaci.

Što se tiče tvojih pravoslavaca oni su 500 godina držali nešto manje od ništa :D bosanskog "grunta" iz jednostavnog razloga što 99% pravoslavaca u BiH ne samo što nisu bili vlasnici ni milimetra bosanske zemlje, a nisu bili ni njeni posjednici več su oni sami kao poluzavisni za zemlju vezani kmetovi bili "vlasništvo" :p i "posjed" lokalnih begova i aga....

Dakle, kmetovi nisu bili ni vlasnici, ni posjednici ni zakupci zemlje koju su obrađivali (da o šumama i planinama ne pričamo) jer su oni sami bili predmet nasljeđivanja i kupoprodaje između begova zajedno sa zemljom na kojoj su živjeli...

Naravno, raznim agranim reformama, eksproprijarcijama, pa i otimaćinama, pravoslavni kmetovi su postali vlasnici dijela te zemlje, ali je gro "mirijske" zemlje, prvo Austrougraska monarhija, a nakon toga Kraljevina proglasila kao državno zemljište, a komunistička Jugoslavija za "društveno"...

Uostalom, nisu bitne šume, planine i gudure, bitni su ljudi, ali očito da vi to Srbi još i danas i nakon tolikih ljudskih gubitka i nesreća koje ste u svojoj "kmetovskoj gladi za zemljom" izazavali - nikad nečete shvatiti....

Narod koji izumire na najplodnijoj zemlji u Evropi, poput Vojvodine i pored toga patološki žudi da od komšija otme goli krš, šume i gudure, je več za ozbiljnijeg naučnog istraživanja...

Mislite li zaista da su age, begovi i sultan stekli zemlju u BiH na "pravniji" način nego što su je agrarnim reformama koje su napravile Austrougarska i Kraljevina Jugoslavija stekli hrišćani. Pa složićete se da nisu. Turci su došli iz centralne Azije, poklali na tom putu sve što su mogli,do temelja srušili više civilizovanih evropskih država, oteli sve što su mogli, svoju vjeru uglavnom širili nasilno .Zemlja koju su osvojili već je imala pravne vlasnike i oni nisu klanjali, nego su se križali ili krstili.A kmetovi su bili i muslimani, i to najveći dio i tim agrarnim reformama su i oni dobili zemlju tih istih aga i begova. Što se tiče izumiranja, ni natalitet bosanskih muslimana nije baš kao što je bio, tako da Vam nisu neki argumenti. Kada ste tako hrabri po pitanju brojki što se bojite popisa stanovništva? A što se tiče otimanja "golog krša", etnički prostor bosanskih muslimana se nakon posljednjeg rata uvećao za 6 %, etnički prostor bosanskih Srba se smanjio za skoro 4 %,a etnički prostor bosanskih Hrvata se smanjio za oko 2 %, toliko o tome ko je kome i koliko "golog krša"oteo.

9arupa
06.09.2011., 15:41
Mislite li zaista da su age, begovi i sultan stekli zemlju u BiH na "pravniji" način nego što su je agrarnim reformama koje su napravile Austrougarska i Kraljevina Jugoslavija stekli hrišćani. Pa složićete se da nisu.

ma to je sve 1918. trebalo u anadoliju. ili u najblizu crkvu. a ne pravicna
nadoknada i slicna sra*a. da su grci pravili srpske greske, danas bi pola krita bilo muslimansko. glupi srbi :504:

MyIronLung
06.09.2011., 21:07

Kantonizacija BiH.

Zahtevam da svako prijavi ovaj post adminostratorima.

Ne samo da nema nikakve veze sa temom nego je namerna provokacija i ometanja teme. Zna ovaj tip vrlo dobro da ova karta nema nikakve veze sa etnickim kartama o kojoj je tema. On namerno zeli da smeta, i ovo nije prvi put neko ometa ovu temu sa provokacijama koje nepripadaju ovde.

U isto vreme dobijam privatne poruke sa ovakim nazivom : JEBEM LI TI SRPSKO PLEME , i ta ista bagra, bosnjo, se nonstop vraca i promovise svoj forum.

Inace, uskoro cu zavrsit neke nove karte. :)

MyIronLung
07.09.2011., 02:54
Nevolim duple postove, ali mozda je i bolje da se brze odvoji od ovi drugi postova.

Dakle, nove mape.
Vojvodina 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Religion-1931.GIF
Katolici 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Catholic-1931.GIF
Pravoslavni 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Orthodox-1931.GIF
Evangelisti 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Evangelical-1931.GIF
Grkokatolici 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-GreekCatholic-1931.GIF

Ziveli. :)

Mišac
07.09.2011., 07:09
ma to je sve 1918. trebalo u anadoliju. ili u najblizu crkvu. a ne pravicna
nadoknada i slicna sra*a. da su grci pravili srpske greske, danas bi pola krita bilo muslimansko. glupi srbi :504:

To da ste vi srbi glupi to si ti sam rekao ... a ja nemam ništa dodati na tvoju konstataciju...

Da su Turci bili krvoločna bagra poput vas za 500 godine njihovog "zuluma" ne bi ostalo ni jedno "vlaško" uho od Itambula do Budimpešte...

Al eto Turci su na svoju štetu bili vjerski tolerantni i trpili su vas na svojoj teritoriji vjekovima, čak su vam obnovili Pečku patrijašiju i proširili vam etnički prostor od Slovenije do Pešte, al hajt ti očekuj zahvalnost od pritvornih kmetova!?

Mišac
07.09.2011., 07:21
Mislite li zaista da su age, begovi i sultan stekli zemlju u BiH na "pravniji" način nego što su je agrarnim reformama koje su napravile Austrougarska i Kraljevina Jugoslavija stekli hrišćani. Pa složićete se da nisu. Turci su došli iz centralne Azije, poklali na tom putu sve što su mogli,do temelja srušili više civilizovanih evropskih država, oteli sve što su mogli, svoju vjeru uglavnom širili nasilno .Zemlja koju su osvojili već je imala pravne vlasnike i oni nisu klanjali, nego su se križali ili krstili.A kmetovi su bili i muslimani, i to najveći dio i tim agrarnim reformama su i oni dobili zemlju tih istih aga i begova. Što se tiče izumiranja, ni natalitet bosanskih muslimana nije baš kao što je bio, tako da Vam nisu neki argumenti. Kada ste tako hrabri po pitanju brojki što se bojite popisa stanovništva? A što se tiče otimanja "golog krša", etnički prostor bosanskih muslimana se nakon posljednjeg rata uvećao za 6 %, etnički prostor bosanskih Srba se smanjio za skoro 4 %,a etnički prostor bosanskih Hrvata se smanjio za oko 2 %, toliko o tome ko je kome i koliko "golog krša"oteo.

Osmansko carstvo je bilo pravna država za razliku od Kraljevine SHS i Kominističkih pljačkaša, koji su otimali kako su stigli ...

Upravo ste vi širili svoju vjeru nasilno za razliku od Turaka, koji su vam dopustili slobodu ispovjedanja vjere, uostalom da su bili "krvaločni divljaci" i varvari zatrali bi vam sjeme za 5 a kamoli za 500 godina koliko su imali na raspolaganju...pa vidi šta su uradili Jermenima za 3 godine, šta misliš da su bili zlikovci poput vas, da li su i va mogli istijebiti do posljednjeg za 500 godina!?

Što se tiče izumiranja, pa vi ne izumirete samo po bosankim vukojebinama , gorama i gudurama, što je i razumljivo, vi izumirete i u Vojvodini, na najplodnijoj zemlji u Evropi, što samo ilustruje o kakvom "genetskom potencijalu i kvalitetu" kod vas kao naroda se radi...

Ja se iskreno nadam da će te izumrijeti u Bosni i da će vam se sjeme zatrati, jer ste to zbog svoje zločinačke i pljačkaške naravi i zaslužili i da vam se "etnički prostor" u BiH svede na 0% bosanskog "grunta"...

Narod kome je jedan Draža Mihajlović "antifašista" a Mladić "heroj" nije ništa bolje ni zaslužio...

nevenb
07.09.2011., 09:36
Nevolim duple postove, ali mozda je i bolje da se brze odvoji od ovi drugi postova.

Dakle, nove mape.
Vojvodina 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Religion-1931.GIF
Katolici 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Catholic-1931.GIF
Pravoslavni 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Orthodox-1931.GIF
Evangelisti 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Evangelical-1931.GIF
Grkokatolici 1931 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-GreekCatholic-1931.GIF

mala dopuna, na prvoj karti su grkokatolici stavljeni pod ostale (kucura i ruski krstur), a u legendi su rimokatolici naznačeni kao katolici... možda bi dobro bilo da prepraviš legendu: katolici -> rimokatolici, a ostali -> grkokatolici?

Michael Collins
07.09.2011., 10:25

ovo bi moglo proći i kao etnička mapa Rusini/Ukrajinci :top:

mecanin
07.09.2011., 16:04

Dakle, nove mape.

А što proširiste Vojvodinu za dio zapadnog Srijema koji je pripao Hrvatskoj (Strošinci, Lipovac, Šidski Banovci, Tovarnik, Novak-bapska, Mohovo, Šarengrad, Ilok)?

mecanin
07.09.2011., 16:22
To da ste vi srbi glupi to si ti sam rekao ... a ja nemam ništa dodati na tvoju konstataciju...

Da su Turci bili krvoločna bagra poput vas za 500 godine njihovog "zuluma" ne bi ostalo ni jedno "vlaško" uho od Itambula do Budimpešte...

Al eto Turci su na svoju štetu bili vjerski tolerantni i trpili su vas na svojoj teritoriji vjekovima, čak su vam obnovili Pečku patrijašiju i proširili vam etnički prostor od Slovenije do Pešte, al hajt ti očekuj zahvalnost od pritvornih kmetova!?

Pećku patrijaršiju je obnovio Mehmed paša Sokolović, Srbin. Prvi patrijarh obnovljene patrijaršije bio je Makarije Sokolović, sin Mehmed pašinog rođenog strica. Mehmed paša je bio svjestan svoje nacije i značaja koji Patrijaršija ima za srpski narod, ujedno je tvorac jedinog građevinskog poduhvata vrijednog spomena stvorenog za 420 godina vladavine Turaka u Bosni, ali tek se u Istambulu može vidjeti koliko je taj čovjek bio veliki, u krugu od 1 km od Aja Sofije podigao je tri škole, dvije džamije, kupatilo, sirotište, i danas svaki Turčin zna za njega, zovu ga Mehmed paša Sokolu.
I ovo mi i vi je malo glupo jer ste vi isto mi samo ste se presvukli, ili što bi rekao Njegoš "zarobili sebe u tuđina". I malo je šizofreno zvati se Bošnjacima i veličati i slaviti Turke koji su tu istu Bosnu pretvorili u prah i pepeo.

facundo111
07.09.2011., 16:57
Ja se iskreno nadam da će te izumrijeti u Bosni i da će vam se sjeme zatrati, jer ste to zbog svoje zločinačke i pljačkaške naravi i zaslužili i da vam se "etnički prostor" u BiH svede na 0% bosanskog "grunta"...

.

Širenje etničke mržnje i frapantno nepoznavanje pravopisa. Moderatore, reagiraj.

Michael Collins
07.09.2011., 17:04
А što proširiste Vojvodinu za dio zapadnog Srijema koji je pripao Hrvatskoj (Strošinci, Lipovac, Šidski Banovci, Tovarnik, Novak-bapska, Mohovo, Šarengrad, Ilok)?

E da, tek sad vidio,koji su kriteriji ovdje bili? :ne zna:

MyIronLung
07.09.2011., 17:52
mala dopuna, na prvoj karti su grkokatolici stavljeni pod ostale (kucura i ruski krstur), a u legendi su rimokatolici naznačeni kao katolici... možda bi dobro bilo da prepraviš legendu: katolici -> rimokatolici, a ostali -> grkokatolici?

Pa, po zavanicnim podatcima pise "ostali hriscani", a ne grkokatolici.
Mada, imas pravo - zaista pise rimokatolici na popisu. Sta je tacno razlika izmedju rimokatolika i katolika? Jer ipak, ja sam mislio da je to isto?

E da, tek sad vidio,koji su kriteriji ovdje bili?

Pa nisam hteo da podeljujem srezove. Racunao sam da budu kompletni srezovi.
Mozes da vidi u popisu , http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1931/pdf/G19314001.pdf , pod krajem stranice pet i stranice sest da su ipak celi srezovi stavljeni pod vojvodinom, takodje i grad zemun.

Michael Collins
07.09.2011., 18:26
Pa nisam hteo da podeljujem srezove.

OK,onda ima smisla
Mislim da je Ilok do 1946. nakratko bio dio Vojvodine

MyIronLung
07.09.2011., 19:36
OK,onda ima smisla
Mislim da je Ilok do 1946. nakratko bio dio Vojvodine

Mislim da je Djilasova komisija dala Sarengrad i Mohovo Hrvatskoj. Onda kasnije je Hrvatska Jamenu dala Srbiji, a Srbija dala Hrvatskoj Bapsku i Ilok u 1947 ili 1948.

Mene taj potez najvise cudi zbog polozaja puteva. Ako se pogleda, http://www.vojvodinaportal.com/images/vojvodina.jpg , vidi se da to spaja backu palanku sa ovim juzno od backe palanke.

Michael Collins
07.09.2011., 19:50
A išlo je na etnički princip,Jamena je imala Srpsku većinu,dok su sva sela koja su pripojena Hrvatskoj a etničkom većinom.

Šteta što Sot još nije pripao Hrvatskoj,a možda i Ljuba sa mješanim Hrvatsko-Slovačkim stanovništvom.

Paradoskalno je dakle, sva,ama baš sva sela koja leže na granici sa Srbijom,imaju preko 90% Hrvata, dok imamo sela 50 km od Zagreba ili 40 km od SPlita sa Srpskom većinom :)

MyIronLung
07.09.2011., 20:16
A išlo je na etnički princip,Jamena je imala Srpsku većinu,dok su sva sela koja su pripojena Hrvatskoj a etničkom većinom.

Šteta što Sot još nije pripao Hrvatskoj,a možda i Ljuba sa mješanim Hrvatsko-Slovačkim stanovništvom.

Paradoskalno je dakle, sva,ama baš sva sela koja leže na granici sa Srbijom,imaju preko 90% Hrvata, dok imamo sela 50 km od Zagreba ili 40 km od SPlita sa Srpskom većinom :)

Mohovo je imalo srpsku vecinu. Al eto, Djilas il neko u komisiji odlucio.

Nebi reko da su sva, nit vecina.
Pre drugog svetskog rata su nemci bili vecina na toj istocnoj obali dunava.

Dok smo oko ovog, evo set karti hrvata u vojvodini...

1953 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Croats-1953.gif
1961 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina_-_Udeo_Hrvata_po_naseljima_1961.gif
1971 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Croats-1971.gif
1981 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Croats-1981.gif
1991 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Croats-1991.gif
2002 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina-Croats-2002.gif

Michael Collins
07.09.2011., 20:26

Da,ali bilo bi prekomplicirano ostaviti Mohovo,a dati Ilok i Šarengrad.

Osim toga,i Sot je tik do granice,i sa Hrvatskom većinom,pa bi se prezakompliciralo da ga se da Hrvatskoj

nevenb
08.09.2011., 08:35
Pa, po zavanicnim podatcima pise "ostali hriscani", a ne grkokatolici.
Mada, imas pravo - zaista pise rimokatolici na popisu. Sta je tacno razlika izmedju rimokatolika i katolika? Jer ipak, ja sam mislio da je to isto?

katolici su širi pojam od rimokatolika (mada oni čine možda 90% svih katolika) - da ne širim previše - pod "katolike" spadaju svi kršćani koji nisu rimskog obreda a priznaju papu kao svog poglavara (tipa raznih malih crkava na levantu kojima je papa "boss")

facundo111
08.09.2011., 10:26
katolici su širi pojam od rimokatolika (mada oni čine možda 90% svih katolika) - da ne širim previše - pod "katolike" spadaju svi kršćani koji nisu rimskog obreda a priznaju papu kao svog poglavara (tipa raznih malih crkava na levantu kojima je papa "boss")

I ne samo njih. I grkokatolička crkva, koja samo u Ukrajini ima više od 5 milijuna vjernika tu spada.

mecanin
08.09.2011., 12:40

Naziv katolička potiče od grčke riječi katolikos (καθολικός), što znači saborni, zajednički. U tom smislu i pravoslavne crkve su katoličke, jer u Simbolu vjere ili kredu (Credo), koje se izgovara na svakoj liturgiji u svim pravoslavnim crkvama navodi se da vjerujemo u "jednu, svetu, sabornu (katoličansku) i apostolsku Crkvu".Na grčkom se i bukvalno izgovara katoliki (Εις μίαν και μόνην καθολικήν και αποστολικήν εκκλησίαν). Da bi se pravila razlika, obzirom da postoji fundamentalna teološka razlika oko glave Crkve (kod pravoslavnih je to Hristos, kod rimokatolika je to rimski papa), kao i oko ishođenja Svetog Duha, te pričešćivanja,odomaćio se naziv rimokatolička crkva za zapadnu crkvu kojoj je poglavar rimski episkop (papa). Isto tako razlikuje se termin katolicizam koji se odnosi na rimokatolike i termin katoličanstvo koji označava bilo koju (i pravoslavnu) Crkvu u smislu sabornosti. U tom smislu bez obzira na obred kojim se služe, svi oni koji priznaju papu kao Hristovog namjesnika na zemlji su rimokatolici. Tako je za unijate ili grkokatolike pravilniji naziv rimokatolici vizantijskog (grčkog) obreda.

Michael Collins
08.09.2011., 12:52

1961 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojvodina_-_Udeo_Hrvata_po_naseljima_1961.gif
Imaš za prije WW2?

mecanin
08.09.2011., 12:54
Da,ali bilo bi prekomplicirano ostaviti Mohovo,a dati Ilok i Šarengrad.

Osim toga,i Sot je tik do granice,i sa Hrvatskom većinom,pa bi se prezakompliciralo da ga se da Hrvatskoj

Mora se priznati da su granice postavljane u najmanju ruku na čudan način. Sa jedne strane su u zapadnom Srijemu pokušali povući etničku liniju gotovo dosljedno prateći srpsko-hrvatsku etničku granicu (uz male izuzetke- Mohovo sa jedne i Sot sa druge strane), sa druge strane Dunav je bio važnija linija nego etnička granica, tako je Srbija dobila Bački Breg,Bački Monoštor, Sotin, Vajsku gdje su Hrvati bili većina, a Hrvatska je dobila veliku srpsku enklavu koja seže do Dunava (i srpske granice) Borovo, Bršadin, Pačetin, Vera, Trpinja, Dalj, Bijelo Brdo, Tenja, Bobota, Klisa, Markušica i još nekoliko manjih sela. Sa druge strane su graničnu liniju između zapadne Hercegovine i Dalmacije povukli sredinom hrvatskog etničkog prostora u toj regiji. Kao da su se sjetili da za razliku od Makedonje i Slovenije, gdje je etnička granica bila glavno mjerilo, kada je u pitanju hrvatsko-bosansko-srpski prostor odlučili su da to budu djelom istorijske a djelom potpuno nove granice (kako objasniti to što je Zavalje sa okolnim selima ostalo u Bosni a Sutorina koja je uvijek bila dio Hercegovine pripala je Crnoj Gori.

Michael Collins
08.09.2011., 13:00
Granica je uvijek išla na štetu Hrvata,ali nije toliko tema pa ne bi dalje o tome

mecanin
08.09.2011., 16:28

Nebi reko da su sva, nit vecina.
Pre drugog svetskog rata su nemci bili vecina na toj istocnoj obali dunava.

Da li postoje ovakve karte za Srbe u Hrvatskoj?

Michael Collins
08.09.2011., 16:44

bome, mislio bih da,ali ne sječam se za 50-te, 60-te, 70-te :ne zna:

mecanin
08.09.2011., 17:19
bome, mislio bih da,ali ne sječam se za 50-te, 60-te, 70-te :ne zna:

Ako postoji ovakva karta iz bilo kog popisa poslje II svj.rata sa udjelom Srba u Hrvatskoj po naseljima (dobro bi bilo da postoje kao na ovim kartama za Hrvate u Vojvodini i nazivi naselja) volio bi da ih neko postavi.

demon
08.09.2011., 20:01
Ako postoji ovakva karta iz bilo kog popisa poslje II svj.rata sa udjelom Srba u Hrvatskoj po naseljima (dobro bi bilo da postoje kao na ovim kartama za Hrvate u Vojvodini i nazivi naselja) volio bi da ih neko postavi.

Imaš za 1991.. Potraži po netu.

MyIronLung
08.09.2011., 20:39
Imaš za prije WW2?

Nece se mnogo razlikovati od te iz 1953. Al videcu da napravim neku.

Ima 1981 i 1991, lako se nadju na netu ko sto je tip reko.

Sto se tice ranijih, valjda cu ih napravit al ne u blizoj buducnosti.

Pavo B.
09.09.2011., 02:09
Mora se priznati da su granice postavljane u najmanju ruku na čudan način. Sa jedne strane su u zapadnom Srijemu pokušali povući etničku liniju gotovo dosljedno prateći srpsko-hrvatsku etničku granicu (uz male izuzetke- Mohovo sa jedne i Sot sa druge strane), sa druge strane Dunav je bio važnija linija nego etnička granica, tako je Srbija dobila Bački Breg,Bački Monoštor, Sotin, Vajsku gdje su Hrvati bili većina, a Hrvatska je dobila veliku srpsku enklavu koja seže do Dunava (i srpske granice) Borovo, Bršadin, Pačetin, Vera, Trpinja, Dalj, Bijelo Brdo, Tenja, Bobota, Klisa, Markušica i još nekoliko manjih sela.

Ne treba tu gledati etnička mjerila kao glavna. Tu se radilo o činjenici da je Dunav prirodna granica i da bi ostavljanje enklava potpuno odsjeklo sela od centara kojim gravitiraju. Koliko znam, samo su tri mosta između Hrvatske i Srbije. Jedan u Batini na samom početku tog dijela Dunava, jedan na samom kraju kod Iloka i Palanke, i jedan jedini između, u Erdutu.

Nisam mogao naći kad je erdutski most napravljen, ali ga nije bilo 1910., pa nisam potpuno siguran da je postojao 1945. Uzmimo da je postojao. Uzmimo da je 1945. formirana općina Dalj s većinskim srpskim selima i da su njoj pripali Erdut i Aljmaš gdje su Hrvati većina? Dalj je malo veće selo, a najbliži gradovi su Osijek u Hrvatskoj i Sombor u Srbiji. Od jednog Pačetina je do Dalja danas 25km i pola sata vožnje, a do Sombora 80 i sat i po. Do Vukovara je 17 km i isto toliko minuta, a do Osijeka oko 30 km i pola sata.

Ista takva situacija je bila s hrvatskim selima s druge strane Dunava. Otrgnuti Monoštor i Bereg koji su maltene predgrađa Sombora od Vojvodine i dodijeliti ih Hrvatskoj bi bilo suludo. Tri somborska sela koja su naseljena Hrvatima, Bereg, Monoštor i Sonta, su istina velika, ali ne čine geografsku cjelinu. Jedino što bi se možda moglo porediti sa srpskim selima kod Vukovara je općina Bač.

Ovako je teritorija te općine izgledala 1880. godine. http://img23.imageshack.us/img23/9196/65036460.png

Hrvati(Šokci) su bili blaga većina, nekih 35% prema 30% Nijemaca. I Slovaka je bilo preko 20%. Već 10 godina kasnije je više Nijemaca no Hrvata, najviše zbog Mađarizacije. To se nastavlja do kraja A-U, a na popisu 1910. su u Vajskoj Mađari već većina a u Plavnoj ih ima koliko i Hrvata.

Ovakva je situacija bila 1921., gdje se nešto mađariziranih Šokaca opredijelilo opet za Hrvate, nakon što su politički vjetrovi zapuhali malo drukčije.

http://img23.imageshack.us/img23/9196/65036460.png

1945. je u tom kraju bilo oko 3000 do 3500 Hrvata, puno više no Srba kojih je bilo oko 500, ali to je opet sve u svemu malan broj. Kasnije će na mjesto Nijemaca biti kolonizirani Srbi iz dinarskih krajeva koji će kasnije postati apsolutna većina, ali čak i da je ta općina pripala Hrvatskoj i da nije bilo kolonizacija Srba, ona bi do 1991. vjerojatno bila prazna. Taj kraj je istina preko puta Vukovara, ali se iz njega u Vukovar ne može lako doći osim brodom.

ozapa
09.09.2011., 07:51
Potpisujem što je rekao Pavo. Nikad granice nisuišle isključivo na štetu jednog ili drugog. Iste sam gluposti slušao i o granicama općina u BiH poglavito Teslić-Žepče i Kakanj-Vareš. Da su te granice određene na štetu Hrvata može reći samo onaj tko nikad nije pogledao satelitski snimak terena.

facundo111
09.09.2011., 09:29
Potpisujem što je rekao Pavo. Nikad granice nisuišle isključivo na štetu jednog ili drugog. Iste sam gluposti slušao i o granicama općina u BiH poglavito Teslić-Žepče i Kakanj-Vareš. Da su te granice određene na štetu Hrvata može reći samo onaj tko nikad nije pogledao satelitski snimak terena.

Milsim da granice zaista nisu utvrđivane isključivo na štetu Hrvata, ali je i toga bilo, posebice u BiH.

Pavo B.
09.09.2011., 09:37
Milsim da granice zaista nisu utvrđivane isključivo na štetu Hrvata, ali je i toga bilo, posebice u BiH.

Kako su mogle granice biti na štetu Hrvata? Kako su općinske granice u sistemu koji je bio sve samo ne demokratski mogle uticati na sudbinu Hrvata? Kakva je razlika u tome ima li općina Derventa sprsku ili hrvatsku većinu kad nema demokratskog biranja vlasti? Kakve to veze ima? Govorimu o komunizmu. Može općina imati 99% Hrvata i načelnik biti Srbin. Isto tako nema veze s novcem u proračunu općine, gradnjom infrastrukture ili ulaganjem u industriju.

Meni se čini da mnogi miješaju manjak pristrasnosti prema Hrvatima i poteze protiv Hrvata. Na kraju se sve svodi na to da su u Bosni trebali praviti općine koje izgledaju kao onaj otok Celebes samo zato da bi Hrvati imali što više općina u kojim su većina.

http://www.sulawesi-celebes.com/images/foto/sulawesi.jpg

Michael Collins
09.09.2011., 11:33

On priča o Dunavu,i ja se slažem,ali ja sam prvenstveno mislio na granicu Tovarnik-Šid

frane2110
09.09.2011., 15:26
On priča o Dunavu,i ja se slažem,ali ja sam prvenstveno mislio na granicu Tovarnik-Šid

a sto je tu bilo stetno za Hrvate ?

dudu
09.09.2011., 15:45
Kako su mogle granice biti na štetu Hrvata? Kako su općinske granice u sistemu koji je bio sve samo ne demokratski mogle uticati na sudbinu Hrvata? Kakva je razlika u tome ima li općina Derventa sprsku ili hrvatsku većinu kad nema demokratskog biranja vlasti? Kakve to veze ima? Govorimu o komunizmu. Može općina imati 99% Hrvata i načelnik biti Srbin. Isto tako nema veze s novcem u proračunu općine, gradnjom infrastrukture ili ulaganjem u industriju.

Meni se čini da mnogi miješaju manjak pristrasnosti prema Hrvatima i poteze protiv Hrvata. Na kraju se sve svodi na to da su u Bosni trebali praviti općine koje izgledaju kao onaj otok Celebes samo zato da bi Hrvati imali što više općina u kojim su većina.

bilo ili ne bilo demokracije, uvijek se namještalo da Hrvati izgube većinu u Mostaru. odsijecali su Mostar od njegovog prirodnog zapadnog zaleđa, tako da je danas Mostarsko blato dio općine Široki Brijeg, a ne Mostara kako je ranije bilo.

ozapa
09.09.2011., 16:38
bilo ili ne bilo demokracije, uvijek se namještalo da Hrvati izgube većinu u Mostaru. odsijecali su Mostar od njegovog prirodnog zapadnog zaleđa, tako da je danas Mostarsko blato dio općine Široki Brijeg, a ne Mostara kako je ranije bilo.

Da, granice Mostara su zbilja čudne poglavito kad se ima na umu povijest općinskih granica.

Michael Collins
09.09.2011., 16:48
a sto je tu bilo stetno za Hrvate ?

Sot i možda Ljuba se moglo pripojiti,općenito ispalo je kao da se uzimao teritorij Vojvodine i navlačio Hrvatskoj,a zapravo se uzimao teritorij Banovine Hrvatske(sve do Petrovaradina) i davao Vojvodini.

facundo111
09.09.2011., 17:07

E, pa ti si ili vrlo mlad ili vrlo neobaviješten ako misliš da je u komunizmu bila takva uranilovka da je svima jednako mjereno. Da je bilo tako, vjerojatno ne bi bilo ni rata 1991.
I, da, što bi značilo "manjak pristrasnosti"?

mecanin
09.09.2011., 17:40
Sot i možda Ljuba se moglo pripojiti,općenito ispalo je kao da se uzimao teritorij Vojvodine i navlačio Hrvatskoj,a zapravo se uzimao teritorij Banovine Hrvatske(sve do Petrovaradina) i davao Vojvodini.

Isto kao što je prethodnim ukinućem Vojvodstva Srbije i Tamiškog banata 1860. cio civilni dio Srijema pripao kraljevini Slavoniji (ne Hrvatskoj). Tek 1868. došlo je do uedinjenja Hrvatske i Slavonije u jednu jedinicu.
Ukinućem Vojne Krajine 1881. najveći broj Srba se prvi put u istoriji našao u nekoj pokrajini koja se zove Hrvatska. Granice su se dinamično mijenjale u 19. i 20.vijeku i to uglavnom u smjeru progresivnog uvećavanja Hrvatske, vrhunac njenog teritorijalnog uvećanja (ne računam NDH) dogodio se za vrijeme Kraljevine Jugoslavije u kojoj su Hrvati jedini dobili nacionalnu banovinu u kojoj se našlo preko 90% Hrvata iz tadašnje Jugoslavije.

Pavo B.
09.09.2011., 17:55
E, pa ti si ili vrlo mlad ili vrlo neobaviješten ako misliš da je u komunizmu bila takva uranilovka da je svima jednako mjereno. Da je bilo tako, vjerojatno ne bi bilo ni rata 1991.
I, da, što bi značilo "manjak pristrasnosti"?

Mjereno je po podobnosti a ne po nacionalnosti. Inače meni djed i tetak Hrvati ne bi bili visoki funkcioneri pa čak i članovi CK KPBiH. A tetku je otac strijeljan na križnom putu. Toliko o tome da se ikom išta dogodilo samo zato što je Hrvat.

No, vratimo se na temu. Od 1948. do 1963. je broj općina povećan za 50%. Koliko je od tih novih trebalo imati hrvatsku većinu da bi vi bili zadovoljni?

Pavo B.
09.09.2011., 18:00

Pa kako ne bi Ljuti Dolac ranije bio dio Mostara kad općina Široki Brijeg nije ni postojala? Veliki srez Mostar je podijeljen na općine Mostar, Široki Brijeg i Čitluk. Iz prostog razloga da nijedan tako velik srez nije ostao nepodijeljen.

No, još jednom ću pitati. Kakvog efekta ima sve ovo? Komunisti su ionako mogli raditi što su htjeli, pa šta je konkretno Hrvatima naškodilo to što su manjina u Mostaru?

facundo111
09.09.2011., 18:04
Inače meni djed i tetak Hrvati ne bi bili visoki funkcioneri pa čak i članovi CK KPBiH. A tetku je otac strijeljan na križnom putu. Toliko o tome da se ikom išta dogodilo samo zato što je Hrvat.

A, u tom grmu leži zec. :)
Ipak je takvih poput tebe bilo jako malo, barem u mom okruženju. Štoviše, nisam do sada nikad upoznao nekoga kome je netko iz obitelji ubijen na križnom putu, a da je on postao visoko-pozicionirani "funkcioner" KP.
Moja je obitelj iz općine koja je nakon 2. svj. rata ukinuta i pripojena susjednoj i to onoj koja je imala srpsku većinu, premda je to bilo posve nelogično. Postojala je druga općina i veći grad s druge strane, ali nije bilo šanse da uđu u nju.
Nije bilo visokopozicioniranih drugova - Hrvata, koji bi se za to zauzeli.
:)

Flanker_27
09.09.2011., 18:14

Gluposti.. Hrvati su u Mostaru bas u vrijeme socijalizma najvise dobili i povecali udio proporcionalno najvise, brojcano i procentualno. Hrvati bas zbog razvoja Mostara u socijalizmu, posebno stambene gradnje, od manjine dolaze do toga da su prestigli Srbe i dosli do pariteta sa Bosnjacima u samom gradu.. da je neko htjeo zakinuti Hrvate onda nebi Mostar posebno razvijali i useljavali Hrvate iz okoline u grad..

frane2110
09.09.2011., 18:15
Pa kako ne bi Ljuti Dolac ranije bio dio Mostara kad općina Široki Brijeg nije ni postojala? Veliki srez Mostar je podijeljen na općine Mostar, Široki Brijeg i Čitluk. Iz prostog razloga da nijedan tako velik srez nije ostao nepodijeljen.

No, još jednom ću pitati. Kakvog efekta ima sve ovo? Komunisti su ionako mogli raditi što su htjeli, pa šta je konkretno Hrvatima naškodilo to što su manjina u Mostaru?

ali moras priznati da su granice Mostara ipak neprirodne. kad pogledas Dreznicu koja je udaljena 30 km od Mostara ,a blize je ici do Jablanice a taj Ljuti Dolac (na primjer) svega 4-5 km a nije pod Mostarom .
mozda se varam , ali opcina Ljubija je imala Hr vecinu 1961 ,i ukinuta je.

ovo valjda ima efekta na danasnje stanje .

dudu
09.09.2011., 18:21
Gluposti.. Hrvati su u Mostaru bas u vrijeme socijalizma najvise dobili i povecali udio proporcionalno najvise, brojcano i procentualno. Hrvati bas zbog razvoja Mostara u socijalizmu, posebno stambene gradnje, od manjine dolaze do toga da su prestigli Srbe i dosli do pariteta sa Bosnjacima u samom gradu.. da je neko htjeo zakinuti Hrvate onda nebi Mostar posebno razvijali i useljavali Hrvate iz okoline u grad..

Mostar je centar Hercegovine, Hrvata je u Hercegovini kao Srba i Muslimana zajedno, urbanizacijom u Mostar se slijeva njegova bliža okolica. logika nalaže da Hrvata bude pola.

dudu
09.09.2011., 18:24

nema ili nije imalo nikakav utjecaj? ne bih se složio.

http://www.partitionconflicts.com/partitions/images/maps/balkans/peace_plan_cc_small.jpg

frane2110
09.09.2011., 18:24
A, u tom grmu leži zec. :)
Ipak je takvih poput tebe bilo jako malo, barem u mom okruženju. Štoviše, nisam do sada nikad upoznao nekoga kome je netko iz obitelji ubijen na križnom putu, a da je on postao visoko-pozicionirani "funkcioner" KP.
Moja je obitelj iz općine koja je nakon 2. svj. rata ukinuta i pripojena susjednoj i to onoj koja je imala srpsku većinu, premda je to bilo posve nelogično. Postojala je druga općina i veći grad s druge strane, ali nije bilo šanse da uđu u nju.
Nije bilo visokopozicioniranih drugova - Hrvata, koji bi se za to zauzeli.
:)

eli se moze znati o kojoj je opcini rijec ?

dudu
09.09.2011., 18:30

Ljubija Prijedoru, ako smijem pogađati.

tamo sam nedavno naletio na povorku s herceg-bosanskim zastavama, usred srpstva i muslimanstva, između Sanskog Mosta i Prijedora, idu auti s hrvatskim zastavama. :D

Michael Collins
09.09.2011., 18:54
No, vratimo se na temu. Od 1948. do 1963. je broj općina povećan za 50%. Koliko je od tih novih trebalo imati hrvatsku većinu da bi vi bili zadovoljni?

Koje su općine odvojene po etničkom principu u Hrvatskoj? :ne zna:

Flanker_27
09.09.2011., 19:14
Mostar je centar Hercegovine, Hrvata je u Hercegovini kao Srba i Muslimana zajedno, urbanizacijom u Mostar se slijeva njegova bliža okolica. logika nalaže da Hrvata bude pola.

Pa islo se prema tome, tendencija je bila jasna i zasto bi stala da nije prekinuta ratom? Nema smisla to sto govoris. Veliki je bio porast Hrvata za vrijeme socijalizma, a da nije bilo rata, daljim razvojem vjerovatno bi se i desilo da Hrvata ima pola ako ne i vise od toga.. zasto bi stala ta tendencijam, makes no sense.. zato pusti suplju o komunistima koji su kacili Hrvate u Mostaru.. bas suprotno je bio slucaj.

Bujko
09.09.2011., 19:26
Isto kao što je prethodnim ukinućem Vojvodstva Srbije i Tamiškog banata 1860. cio civilni dio Srijema pripao kraljevini Slavoniji (ne Hrvatskoj). Tek 1868. došlo je do uedinjenja Hrvatske i Slavonije u jednu jedinicu.
Ukinućem Vojne Krajine 1881. najveći broj Srba se prvi put u istoriji našao u nekoj pokrajini koja se zove Hrvatska. Granice su se dinamično mijenjale u 19. i 20.vijeku i to uglavnom u smjeru progresivnog uvećavanja Hrvatske, vrhunac njenog teritorijalnog uvećanja (ne računam NDH) dogodio se za vrijeme Kraljevine Jugoslavije u kojoj su Hrvati jedini dobili nacionalnu banovinu u kojoj se našlo preko 90% Hrvata iz tadašnje Jugoslavije.
Odličan post. Samo sumnjam da ćeš nekoga ovdje urazumiti. U najboljem slučaju praviće se da ovaj post nijesu pročitali.

ali moras priznati da su granice Mostara ipak neprirodne. kad pogledas Dreznicu koja je udaljena 30 km od Mostara ,a blize je ici do Jablanice a taj Ljuti Dolac (na primjer) svega 4-5 km a nije pod Mostarom .
mozda se varam , ali opcina Ljubija je imala Hr vecinu 1961 ,i ukinuta je.

ovo valjda ima efekta na danasnje stanje .

Primjera ima razih.;)

Evo samo dva.

1. Ukituta je opština Kozluk sa srpskom većinom i pripojena Zvorniku sa muslimanskom većinom.
2. Kopaonička opština Leposavić sa izrazitom srpskom većinom pripojena je Kosovu.

Šta bi iz ovoga trebalo zaključiti?:mig:

dudu
09.09.2011., 19:26
Pa islo se prema tome, tendencija je bila jasna i zasto bi stala da nije prekinuta ratom? Nema smisla to sto govoris. Veliki je bio porast Hrvata za vrijeme socijalizma, a da nije bilo rata, daljim razvojem vjerovatno bi se i desilo da Hrvata ima pola ako ne i vise od toga.. zasto bi stala ta tendencijam, makes no sense.. zato pusti suplju o komunistima koji su kacili Hrvate u Mostaru.. bas suprotno je bio slucaj.

hebote socijalizam, nije on zaslužan za urbanizaciju, nego industrijalizacija, koja započinje u BIH s padom Osmana i dolaskom Austrijanaca. da nije bilo komunista, Mostar bi već od 60-tih bio većinski hrvatski, a ne od 2001. godine.

dudu
09.09.2011., 19:27
Odličan post. Samo sumnjam da ćeš nekoga ovdje urazumiti. U najboljem slučaju praviće se da ovaj post nijesu pročitali.

Primjera ima razih.;)

Evo samo dva.

1. Ukituta je opština Kozluk sa srpskom većinom i pripojena Zvorniku sa muslimanskom većinom.
2. Kopaonička opština Leposavić sa izrazitom srpskom većimom pripojena je Kosovu.

pa očito je, u prvom slučaju se išlo za srbizacijom Zvornika, a drugi slučaj je još notorniji, podizanje udjela Srba na Kosovu.

Bujko
09.09.2011., 19:34
pa očito je, u prvom slučaju se išlo za srbizacijom Zvornika, a drugi slučaj je još notorniji, podizanje udjela Srba na Kosovu.

OK. =>

Pripajenjem LJubije išlo se na hrvatizaciju Prijedora, a pripajanjem hrvatskih sela na Plješevici Bihaću išlo na podizanje udjela Hrvata u BiH.

:w

frane2110
09.09.2011., 19:39

Primjera ima razih.;)

Evo samo dva.

2. Kopaonička opština Leposavić sa izrazitom srpskom većinom pripojena je Kosovu.

da su htjeli mjesati narode i da bude bratsvo i jedinstvo

Bujko
09.09.2011., 19:42
da su htjeli mjesati narode i da bude bratsvo i jedinstvo

Je li to bio motiv i kod pripajanja LJubije Prijedoru, ili je u pitanju bila antihrvatska urota?

dudu
09.09.2011., 19:54
OK. =>

Pripajenjem LJubije išlo se na hrvatizaciju Prijedora, a pripajanjem hrvatskih sela na Plješevici Bihaću išlo na podizanje udjela Hrvata u BiH.

vrlo površno razmišljaš. Jugoslavija je po deafultu antihrvatska država, a u BIH je sva ta antihrvatska politika sublimirana. ne znam kako ti objašnjavaš da je 2% Srba vladalo kod nas u Tomislavgradu do 1990., kako to da su do 1941. u TG-u gotovo isključivo Srbi bili dio režima, u žandarima Hrvata nije ni bilo. BIH je bila srpskija država, nego će Srbija ikad biti.

Godine 1971. u SKBH bilo je Hrvata 11,1%, 28,3% Muslimana i 53,5% Srba.
Od 1945. do 1966. među časnicima MUP BiH bilo je samo 2,75% Hrvata, 9,92% Muslimana i čak 87,13% Srba.
Od 1945. do 1991., UDBA- 9,30% Hrvata, 23,60% Muslimana i 66,60% Srba.

Po dosijeima, kao državni neprijetlji, postoje podatci za BH u 1980-im godinama
Hrvati- 73,19%, Muslimani 16,83% i Srbi 15,62%.

ovo je u rangu privilegiranosti Alavita u Siriji.

frane2110
09.09.2011., 19:59
Je li to bio motiv i kod pripajanja LJubije Prijedoru, ili je u pitanju bila antihrvatska urota?

vjerojatnije urota jer ionako malobrojni Hrvati Ljubije nije moglo parirati mnogobrojnim Bosnjacima i Srba u Prijedoru .

Bujko
09.09.2011., 20:05
vrlo površno razmišljaš.
Upavo tvoja sledaća rečenica pokazije da si ti taj.;)

Jugoslavija je po deafultu antihrvatska država, a u BIH je sva ta antihrvatska politika sublimirana.
Nema ništa po "defaultu". Dokaži! (na slučajevima o kojima je ovdje riječ)
Bez dokazivanja, razgovor je mlaćenje prazne slame (npr. besomučno ponavljanje predrasuda i propagande ne traži dokaza).

ne znam kako ti objašnjavaš da je 2% Srba vladalo kod nas u Tomislavgradu do 1990., kako to da su do 1941. u TG-u gotovo isključivo Srbi bili dio režima, u žandarima Hrvata nije ni bilo. BIH je bila srpskija država, nego će Srbija ikad biti.
Dokaži! Navedi imena i narodnost svih predsjednika opštine i policijskih starješina u periodu 1945-90. Pa da brojimo!

demon
09.09.2011., 20:08

Zapravo krivo. Išlo se na reduciranje broj općina sa srpskom većinom. Što se tiče Leposavića išlo se na davanje kompletnog kompleksa Trepče Albancima. :mig:

Zapravo mi je zanimljivo kako su favorizirani Srbi u BiH opali za 12% u BiH i kako im je rapidno opadao broj većinskih općina...

Koliko vidim Hercegovački Hrvati kukaju za Mostarom, a kako bi tek dramili da su im "uzeli" Sarajevo... ko zna biti će da se zato lako razumiju sa glavnim čobanom Šumske...

Što se tiče hrvatske općine Prijedor.. zanimljivo je da je udio Hrvata u istoj bio 40-ak posto, tek par posto više od Srba... majku ako se dokazuje antihrvatstvo i genocidnost trebali bi se hvatati Dobretića na koje je ukazao Facundo... ali nitko oz znalaca nije skužio.... 99% hrvatski prostor završio u 90%-tnom Skenderu, mjesto u Jajcu... da je završio u Jajcu općina bi bila hrvatska, ovako je završio u Skenderu gdje se ništa nije prominilo...

dudu
09.09.2011., 20:10
hahaha, ne moram ja tebi ništa dokazivati (iako ne znam što ti nije jasno iz napisanih konkretnih podataka?!), dapače, ti dokaži da su Hrvati bili ravnopravni...a i budala zna da nisu.

demon
09.09.2011., 20:10

Srbogorci... veći poturice od Turčina.... čovik ih jednostavno mora voliti...:)

Bujko
09.09.2011., 20:11
Branko Mikulić i Ante Marković, Hrvati iz BiH, predsjednici jugoslavenske vlade. :)

dudu
09.09.2011., 20:11
Godine 1963. ukinute su većinske hrvatske općine: Ljubija i Ravno. Hrvati su izgubili većinu u općinama (ali ne u gradovima): Travnik, Bugojno, Jajce, Stolac, Mostar i Žepče. Granice općine Jajce su izmijenjene tako da se većinski hrvatsko područje Dobretići pripojilo općini Skender-Vakuf, a mijenjane su i granice općine Mostar. U općinama Bosanski Šamac i Derventa Hrvati su po broju stanovnika prestigli Srbe i tako stekli većinu. U općinama Brčko i Tuzla Muslimani se više ne izjašnjavaju Hrvatima pa je tako izgubljena većina u tim općinama.

,

dudu
09.09.2011., 20:13
Zapravo krivo. Išlo se na reduciranje broj općina sa srpskom većinom. Što se tiče Leposavića išlo se na davanje kompletnog kompleksa Trepče Albancima. :mig:

čiji je Zvornik danas molim lijepo?

Bujko
09.09.2011., 20:17
vjerojatnije urota jer ionako malobrojni Hrvati Ljubije nije moglo parirati mnogobrojnim Bosnjacima i Srba u Prijedoru .
A Srbi iz kozlučkih (odnosno kopaoničkih) sela su mogli parirati muslimanima u Zvorniku (odnosno Šiptarima na Kosovu i Metohiji)?

hahaha, ne moram ja tebi ništa dokazivati (iako ne znam što ti nije jasno iz napisanih konkretnih podataka?!), dapače, ti dokaži da su Hrvati bili ravnopravni...a i budala zna da nisu.
Vrlo moćna argumentacija.

demon
09.09.2011., 20:17
čiji je Zvornik danas molim lijepo?

Jel to zbog srpske većine ili nečeg drugog? Hebate to je ko da kažeš čiji je Kupres danas.... :mig:

dudu
09.09.2011., 20:21
Jel to zbog srpske većine ili nečeg drugog? Hebate to je ko da kažeš čiji je Kupres danas.... :mig:

Kupres je čiji je i oduvijek bio. Zvornik nije, iako, ne čudim se, etničko čišćenje Podrinja je davnih dana smišljeno u srpskoj kuhinji. nisu ni oni budale, da nije bilo rata danas bi spali na ispod 25% u tom kraju. i naravno nije slučajno što su u zadnja dva rata baš tamo bili najveći zločini. to samo slijepci ignoriraju.

dudu
09.09.2011., 20:22
Vrlo moćna argumentacija.

Od 1945. do 1966. među časnicima MUP BiH bilo je samo 2,75% Hrvata, 9,92% Muslimana i čak 87,13% Srba.

slažem se. :mig:

SATARAS
09.09.2011., 20:23
Branko Mikulić i Ante Marković, Hrvati iz BiH, predsjednici jugoslavenske vlade. :)

zaboravio si bakarica, milku planinc, kardelja ,josipa broza sve srbin do srbina:rofl:

SATARAS
09.09.2011., 20:25

to je dudu drugo vreme bilo u komunizmu , i nevidim kakvu paralelu hoces da napravis sa danasnjim vremenom:confused:

demon
09.09.2011., 20:26
Kupres je čiji je i oduvijek bio. Zvornik nije, iako, ne čudim se, etničko čišćenje Podrinja je davnih dana smišljeno u srpskoj kuhinji. nisu ni oni budale, da nije bilo rata danas bi spali na ispod 25% u tom kraju. i naravno nije slučajno što su u zadnja dva rata baš tamo bili najveći zločini. to samo slijepci ignoriraju.

Točno. Dva puta u 50 godina.... ali ovo za Kupres, je genijalno... govoriš o gradu... a općina... ajde Dudu priznaj bi li bio još žešći da je udio Hrvata opao koliko udio Srba i da je izgubljeno toliko općina... što bi tek onda pisao... bio bi gori od ovog Srbogorca Bujka... :D

frane2110
09.09.2011., 20:29
A Srbi iz kozlučkih (odnosno kopaoničkih) sela su mogli parirati muslimanima u Zvorniku (odnosno Šiptarima na Kosovu i Metohiji)?

pa naravno da su mogli kad su nakon promjene opcinske granice u postocima bili vrlo blizu jedni drugima . a i prije je Zvornik bila mjesana opcina .

dudu
09.09.2011., 20:34
Točno. Dva puta u 50 godina.... ali ovo za Kupres, je genijalno... govoriš o gradu... a općina... ajde Dudu priznaj bi li bio još žešći da je udio Hrvata opao koliko udio Srba i da je izgubljeno toliko općina... što bi tek onda pisao... bio bi gori od ovog Srbogorca Bujka... :D

gdje to, u Kupresu? to je nemoguće, ne daju Duvnjaci Kupres, niti su ga ikad dali.

šta sad ispada da su Srbi izgubili više općina? kad to?

Bujko
09.09.2011., 20:36

Nijesi naveo izvor citirane rečenice. Metodom guglanja, pokušao sa utvrditi njezin izvor. hercegbosna.org?
Neka je tačan podatak (mada sumnjam da jeste). To nije dokaz onome što si rekao/lagao o TG.:kava:

Još jedan primjer moćne duduovske argumentacije.:rofl:

zaboravio si bakarica, milku planinc, kardelja ,josipa broza sve srbin do srbina:rofl:
Broz, Planinic i Bakarić nijesu BH Hrvati. Mikulić i Marković jesu. :mig:

dudu
09.09.2011., 20:40
Nijesi naveo izvor citirane rečenice. Metodom guglanja, pokušao sa utvrditi njezin izvor. hercegbosna.org?
Neka je tačan podatak (mada sumnjam da jeste). To nije dokaz onome što si rekao/lagao o TG.:kava:

Zdenko Radelić: Hrvatska u Jugoslaviji, 1945-1991, 2006.

100 republiki srpski vam neće moći vratiti razdoblje između 1918.-1990. :mig:

dudu
09.09.2011., 20:44
Ante Marković je Hrvat u rangu Ivice Osima, ili ti ga Musliman koliko je to Nemanja Kusturica. baš ovim navođenjem deklariranih i dokazanih hrvatomrzaca ispadate smiješni.

Bujko
09.09.2011., 20:54
Ajde. Zdenko sigurno ne laže. Volio bih vidjeti ostale njegove statistike. Ili znati kojim je metodom ih je pravio, ili metod izbora statistike za prepisati na forum. Mnogo pitanja.
Ako je ovo bio pokušaj dokaza laži o "2% Srba koji su vladali u Tomislavgradu do 1990.", onda je vrlo jadan.

A vama će naizmenično kukanje i kurčenje po forumima vaskrsnuti AU/NDH/HRHB...

Pavo B.
09.09.2011., 20:56
Ante Marković je Hrvat u rangu Ivice Osima, ili ti ga Musliman koliko je to Nemanja Kusturica. baš ovim navođenjem deklariranih i dokazanih hrvatomrzaca ispadate smiješni.

Smijem li ja pitati koji je to pravi, nacionalno osvješćen Hrvat za vrijeme SFRJ htio biti policajac? Raditi za MUP? Biti član partije?

Glupo mi je stavljati podatke o tome kako Hrvata nije bilo u organima vlasti ako su oni mrzili tu vlast. Šta su trebali komunisti napraviti 1945? Dati svim ustašama posao u miliciji?

Bujko
09.09.2011., 21:02

Branko Mikulić i Ante Marković su BH Hrvati i predsjednici jugoslavenske vlade. Tačka. Činjenica. Ostalo je tvoja (po običaju, prazna) priča.

Po tvome "metodu", koga "ranga" su Srbi: Draža Marković, Latinka Perović, Petar Stambolić, Koča Popović,...:D

demon
09.09.2011., 21:03
gdje to, u Kupresu? to je nemoguće, ne daju Duvnjaci Kupres, niti su ga ikad dali.

šta sad ispada da su Srbi izgubili više općina? kad to?

Od 1981. do 1991. izgubili Prijedor, Doboj, Ilidžu i Novo Sarajevo... je dobili su i od nas Derventu, ali im je i perspektiva bila ružičasta u Ključu i Ilijašu... do 2001. bi vjerovatno spušili i tamo, a kad pogledamo do 1971. do 1981. onda ispada da su popušili još i Sanski Most i Vlasenicu, doduše popravili su skor sa Čajničem...

Hrvati su popušili Derventu i Mostar, s tim da je 1971. Mostar bio muslimanski, 1981. hrvatski, a 1991. opet muslimanski tako da je pitanje koliko je tu popušeno....

Provjeri... :mig:

SATARAS
09.09.2011., 21:05

pa da nije bilo tog razdoblja vi bi bili jos po au monarjihom. tebi dudu danas srbi nisu nesto po volji:p

Pavo B.
09.09.2011., 21:12
Druga stvar, relevantnija za temu.

Nakon Drugog svjetskog rata, stari srez Mostar je podijeljen na 3 dijela: nove općine Čitluk, Lištica i Mostar.

Prema popisu 1961. godine je čitav taj prostor imao oko 112000 stanovnika. 66000 su bili Hrvati, 22000 Srbi i 24000 Bošnjaci. Dakle, Hrvati su tu većina od 59%, dok ostali čine 41%. Po kojoj logici bi pri podjeli tog sreza na tri dijela(istina nejednaka) trebalo očekivati da sva tri dijela opet imaju hrvatsku većinu? Osim da se namjerno radi da u sve tri budu Hrvati većina.

Dalje, Lištica kao geografska cjelina zauzima ne samo čitavu općinu Široki Brijeg već i mostarsko selo Polog. Čak i po župnom uređenju je Polog bio dio župe Gradac a ne Mostar. http://www.medjugorje.pro/Slike/Mostarsko-duvanjska_biskupija_1931g_3415x2330.jpg

Slična situacija je s Kruševom. Do 1864. je bila dio župe Brotnjo, a onda župe Ljuti Dolac. 1924. postaje samostalna župa. I Marko Vego i Fra Robert Jolić, kao najveći autoriteti za prošlost Brotnja smatraju Kruševo njegovim dijelom. S obzirom da je općina Čitluk napravljena kao prirodna regija Brotnjo, kako to da je Kruševo pripalo Mostaru? Zar nije to neprirodno?

A Drežnica je uvijek pripadala Mostaru. Bila je dio mostarskog kadiluka, nahije, sreza, kotara i na kraju općine. Jablanica je napravljena od dijelova Prozora i Konjica.

Lookey
09.09.2011., 21:29
pa da nije bilo tog razdoblja vi bi bili jos po au monarjihom. tebi dudu danas srbi nisu nesto po volji:p

Mislim da je duki poslednji kojem bi Srbi mogli smetati. :D Pozdrav duki :)

Lookey
09.09.2011., 21:31
Branko Mikulić i Ante Marković su BH Hrvati i predsjednici jugoslavenske vlade. Tačka. Činjenica. Ostalo je tvoja (po običaju, prazna) priča.

Po tvome "metodu", koga "ranga" su Srbi: Draža Marković, Latinka Perović, Petar Stambolić, Koča Popović,...:D

Znaci Latinka Perovic bi bila srbomrzac i kao takva nerelevantna (em Latinka vuce na latinicu,prozapadnjacka tekovina :D, em Perovic asocira na novokomponovani crnogorski tabor :D )...sta sve moze kada masta proradi :mig:

Pavo B.
09.09.2011., 21:38
nema ili nije imalo nikakav utjecaj? ne bih se složio.

http://www.partitionconflicts.com/partitions/images/maps/balkans/peace_plan_cc_small.jpg

Znači 1950-ih su zli Srbi podijelili općinu Mostar znajući da će za 40 godina rat i podjele, s ciljem ne da Mostar pripadne Srbima, nego Bošnjacima.

I to sve planski, jel?

mecanin
09.09.2011., 21:53
Razgoropadili ste se kao djeca na velikom odmoru. Ovo je tako dobar i veliki forum da je gotovo svaka od spomenutih tema bar dva puta obrađena temeljno. Smješno je tvrditi kako je Jugoslavija bila usmjerena protiv Hrvatske. Prije svega od teritorijalnog proširenja Jugoslavije nakon II svj.rata korist su imale (a i danas imaju) samo Slovenija i Hrvatska (a tamo su ginuli malo više drugi, nego Hrvati, pošto su molim lijepo gotovo svi punoljetni muškarci Hrvati bili na križnom putu, ako je vjerovati većini forumaša koji pljuju Jugoslaviju. Šta bi tek radili da je Tito nekim slučajem bio Srbin, a ne Hrvat? Šta bi rekli da je od Hrvata (kao što je od Srba) stvorena dva nova, do tada nepostojeća i nepriznata naroda? Šta bi rekli da su Hrvati podjeljeni u tri republike (a ne samo u dvije), kao što su Srbi? Šta i tek rekli da je Hrvatska kao Srbija dobila još i dvije autonomne pokrajine (a bilo je istorijskih preduslova i za više pokrajina)? Ako je Jugoslavija bila protiv Hrvatske i Hrvata, još je 100 puta više bila protiv Srbije i Srba. Problem oba ova naroda je što su stari narodi sa svješću o svojoj slavnoj prošlosti i potrebom da se predimenzionira svoja i umanji tuđa važnost i veličina u bilo čemu. Takvo nešto ne mogu imati ni Slovenci ni Makedonci jer nikada nisu imali svoje države, a Crnogorci i Bošnjaci i dalje imaju ozbiljan problem sa identitetom. Bolje bi bilo da se manete ovakvih žustrih diskusija koje su nekonstruktivne. Evo predlažem da forumaš koji tvrdi da je Kupres oduvjek bio Hrvatski, postavi podatke sa popisa u posljednjih 100 godina za opštinu i mjesto Kupres, pa da se jasno vidi čiji je bio. Tako ima šanse da napredujemo.

Bujko
09.09.2011., 22:38
Razgoropadili ste se kao djeca na velikom odmoru. Ovo je tako dobar i veliki forum da je gotovo svaka od spomenutih tema bar dva puta obrađena temeljno. Smješno je tvrditi kako je Jugoslavija bila usmjerena protiv Hrvatske. Prije svega od teritorijalnog proširenja Jugoslavije nakon II svj.rata korist su imale (a i danas imaju) samo Slovenija i Hrvatska (a tamo su ginuli malo više drugi, nego Hrvati, pošto su molim lijepo gotovo svi punoljetni muškarci Hrvati bili na križnom putu, ako je vjerovati većini forumaša koji pljuju Jugoslaviju. Šta bi tek radili da je Tito nekim slučajem bio Srbin, a ne Hrvat? Šta bi rekli da je od Hrvata (kao što je od Srba) stvorena dva nova, do tada nepostojeća i nepriznata naroda? Šta bi rekli da su Hrvati podjeljeni u tri republike (a ne samo u dvije), kao što su Srbi? Šta i tek rekli da je Hrvatska kao Srbija dobila još i dvije autonomne pokrajine (a bilo je istorijskih preduslova i za više pokrajina)? Ako je Jugoslavija bila protiv Hrvatske i Hrvata, još je 100 puta više bila protiv Srbije i Srba. Problem oba ova naroda je što su stari narodi sa svješću o svojoj slavnoj prošlosti i potrebom da se predimenzionira svoja i umanji tuđa važnost i veličina u bilo čemu. Takvo nešto ne mogu imati ni Slovenci ni Makedonci jer nikada nisu imali svoje države, a Crnogorci i Bošnjaci i dalje imaju ozbiljan problem sa identitetom. Bolje bi bilo da se manete ovakvih žustrih diskusija koje su nekonstruktivne. Evo predlažem da forumaš koji tvrdi da je Kupres oduvjek bio Hrvatski, postavi podatke sa popisa u posljednjih 100 godina za opštinu i mjesto Kupres, pa da se jasno vidi čiji je bio. Tako ima šanse da napredujemo.
Ovaj čoek mudro zbori. Čitajte šta piše.

Oko Kupresa - mrka kapa. Zbog svoj mjesta u ustaškoj mitomaniji, oni koje pozivaš ne mogu podnijeti činjenice...

Pavo B.
09.09.2011., 23:14
Da vratimo temu gdje bi trebala biti. Općina Ljubinje u istočnoj Hercegovini.

Pregled kroz godine. Od popisa 1879., preko 1910. i 1961., do 1991. Strašna depopulacija, među najgorim u BiH.

http://img402.imageshack.us/img402/2199/1879w.png
http://img594.imageshack.us/img594/2426/1910.png
http://img220.imageshack.us/img220/1996/1961.png
http://img8.imageshack.us/img8/5885/1991c.png

A evo i sve četiri karte kao animacija. Molim ushićene "uuuuu" i "aaaa." ;)

http://img846.imageshack.us/img846/1158/ljubinje.gif

A evo i statistički prikaz.

http://img843.imageshack.us/img843/1678/ljubinje.png

Evo je primjer da nije sve tako jednostavno kako se čini. Tvrdi se da se broj Hrvata u Popovu smanjio zbog ukidanja općine Ravno, a evo srpske općine gdje se broj Srba sunovratio a da se nije moralo ništa ukidati. I to susjedne Ravnom.

A naravno, sve ovo je vezano uz činjenicu da je krš istočne Hercegovine tako gostoljubiv da ne bi poželio ni najgorem neprijatelju da mora tamo živjeti i zarađivati.

Popovo: http://i1.trekearth.com/photos/32254/tb032hx4.jpg
Ljubinje: http://static.panoramio.com/photos/original/12071807.jpg

nevenb
09.09.2011., 23:38
Naselje Kupres, 1879. sam izdvojio jer imam zbrojeni podatak za naselja Kupres i Osmanlije: 826 stanovnika, 614 katolika i 212 muslimana, pravoslavaca nema.

Samo naselje Kupres:

Godina Ukupno Muslimani Srbi Hrvati
1910 652 48 197 401
1961 550 72 182 260
1971 943 125 367 433
1981 1.693 202 727 609
1991 2.715 357 1.298 963

da se primjetiti "benkovački sindrom"

Pavo B.
09.09.2011., 23:56
Naselje Kupres, 1879. sam izdvojio jer imam zbrojeni podatak za naselja Kupres i Osmanlije: 826 stanovnika, 614 katolika i 212 muslimana, pravoslavaca nema.

Mala ispravka. Pod Kupres tad spadaju ne samo Kupres i Osmanlije, već i Koprivnica i Olovo. Nisu velika sela, ali su imala nekih 80 stanovnika sve skupa. U biti, s popisa 1885. se može vidjeti da je Kupres 1879. mogao imati oko 300 stanovnika, od kojih nekih 200 katolika i 100 muslimana. Do 1850. godine u gradu su živjeli samo muslimani.

Bujko
10.09.2011., 00:26
Đe su podaci za opštinu Kupres u posljednjih 100 godina?:kava:

Samo naselje Kupres:

Godina Ukupno Muslimani Srbi Hrvati
1910 652 48 197 401
1961 550 72 182 260
1971 943 125 367 433
1981 1.693 202 727 609
1991 2.715 357 1.298 963

da se primjetiti "benkovački sindrom"
Valjda "mostarski sindrom".--------->
:kava:

Mala ispravka. Pod Kupres tad spadaju ne samo Kupres i Osmanlije, već i Koprivnica i Olovo. Nisu velika sela, ali su imala nekih 80 stanovnika sve skupa. U biti, s popisa 1885. se može vidjeti da je Kupres 1879. mogao imati oko 300 stanovnika, od kojih nekih 200 katolika i 100 muslimana. Do 1850. godine u gradu su živjeli samo muslimani.Nemoguće!:503:
Kupres je oduvijek bio hrvatski. Duvnjaci ga nikad ne bi dali muslimanima.:D

Pavo B.
10.09.2011., 01:56
Đe su podaci za opštinu Kupres u posljednjih 100 godina?:kava:

http://img823.imageshack.us/img823/3599/93052239.png

mecanin
10.09.2011., 06:26

I eto ti, to vam je to.
Hrvata za posljednjih 100 godina u opštini između 38 i 45 %, Srba između 51 i 58 %, ali je Kupres ipak Hrvatski. Logika vam je malo čudna.
Nakon najnovijih ratova Hrvati nisu izgubili ni jednu opštinu u kojoj su bili apsolutna većina, a Srbi su izgubili čak 15 opština.

facundo111
10.09.2011., 09:23

Lovinac. Ukinuta je nakon Drugog svjetskog rata, tj. postojala do 1955., a nakon toga pripojena "prosperitetnoj" općini Gračac.
"Prosperitetnoj" znači da se u njoj gradilo vodovod, asfaltiralo, elektrificiralo, razvodilo telefone i do zadnjih kuća, uglavnom novoizgrađenih. U svakoj familiji barem jedan borac sa spomenicom. Od toga ne baš rijetke iznimke onih koji su 1944. preodjenuli četničku uniformu u partizansku. No, to je posebna priča.
Za to vrijeme, iz Lovinca su ljudi masovno odlazili jer se ništa nije ulagalo.

Treba li reći da je Gračac bio 90% srpska općina, pa je uz prikrpani Lovinac došao na 75%.
Lovinčani su htjeli u Gospić, no to nije dolazilo u obzir, vjerojatno i zato jer bi time Gospić dobio nadmoćnu hrvatsku većinu. Ovako je imao tek nešto malo više od pola stanovnika Hrvata, što je uz krimen ustaštva koji se lijepio redom svima koji nisu bili u SK, bilo dovoljno za "idilu".
E, da, naravno da je benkovački sindrom provođen i u Gospiću, pa je 1991. udio Srba povećan već na više od 1/3 s poslijeratnih 10-ak%.

demon
10.09.2011., 09:56

Otkud je zbroj postotaka za 1948. veći od 100%? Te godine je i broj H+S veći od ukupnog broja žitelja...

demon
10.09.2011., 10:04
Lovinac. Ukinuta je nakon Drugog svjetskog rata, tj. postojala do 1955., a nakon toga pripojena "prosperitetnoj" općini Gračac.
"Prosperitetnoj" znači da se u njoj gradilo vodovod, asfaltiralo, elektrificiralo, razvodilo telefone i do zadnjih kuća, uglavnom novoizgrađenih. U svakoj familiji barem jedan borac sa spomenicom. Od toga ne baš rijetke iznimke onih koji su 1944. preodjenuli četničku uniformu u partizansku. No, to je posebna priča.

Treba li reći da je Gračac bio 90% srpska općina, pa je uz prikrpani Lovinac došao na 75%.
Lovinčani su htjeli u Gospić, no to nije dolazilo u obzir, vjerojatno i zato jer bi time Gospić dobio nadmoćnu hrvatsku većinu. Ovako je imao tek nešto malo više od pola stanovnika Hrvata, što je uz krimen ustaštva koji se lijepio redom svima koji nisu bili u SK, bilo dovoljno za "idilu".
E, da, naravno da je benkovački sindrom provođen i u Gospiću, pa je 1991. udio Srba povećan već na više od 1/3 s poslijeratnih 10-ak%.

Mislio sam kako se radi o Dobretićima...

A pazi sad ovo, ta ista općina Gračac, znači srpska di je opadao udio Hrvata i slično je bila općina za najjačom depolulacijom u Hrvatskoj, uz općinu Drniš...

Isto tako, Lovinac je bliži Gračacu nego Gospiću, a kad bih htio biti podlac rekao bih da je Gospić i tako i tako bio hrvatski, a da se novim krojenjem htjelo ojačati Hrvate u Gračacu...

Zapravo od WW2 nadalje udio Hrvata u Lici lagano raste, a udio Srba pada... statistika je jedna jako škaljiva stvar...

frane2110
10.09.2011., 10:16

da. no danas mislim da bi se Lovinac tribao ipak ponovo pripojiti Gracacu ,tako bi ta opcina imala nadmocnu Hrvatsku vecinu . ovako takve male opcine jedva prezivljavaju, ionako nista se ni ne ulaze

demon
10.09.2011., 10:18

Govoriš za grad.. na noviou općine se to nije toliko mijenjalo... nemoj zaboraviti da je jedno od najvećih srpskih sela u okolici Gospića, Počitelj, palo sa 1626 stanovnika 1931. na 307. 1991.. U istom periodu Lovinac je sa 1456 stanovnika pao na 533 1991.... famozno Divoselo, nekad najveće srpsko naselje na području velike općine Gospić je sa 2164 stanovnika 1931. palo na 344 1991... Perušić je 1931. imao 1216 stanovnika, a 1991. 1316, doduše od 1948. je u njega uključeno naselje Karaula, za koje ne mogu pronaći broj stanovnika...

Ukratko "benkovački sindrom" u slučaju Gospića je rezultat doseljavanja Srba iz okolnih sela općine Gospić... no čisto zato jer su Hrvati bili brojniji oni nikad nisu mogli postati većina i praktično od 1971. do 1991. se njihov udio u stanovništvu grada Gospića nije bitnije mijenjao i koliko pamtim mislim da su uoči WW2 činili 1/4 stanovništva grada Gospića a ne 10-ak posto, no nisam siguran... za razliku od Ličkog Osika gdje su doseljavani i gdje su krajem 80-ih premašili domaći hrvatski živalj...

sidrun
10.09.2011., 10:22

Hrvatska kao Banovina ulazi u 2. sv. rat sa 65 000 km 2 a iz rata izlazi kao SR Hrvatska sa 56 000 km 2.Ako je proširena zašto nadostaje 9 000 km 2?

Ja znam kako su Istru oslobodile hrvatske brigade pa mi ti reci koji su to drugi oslobađali?
Da nisu Ukrajinci Srbe oslobodili?

U koje su se mjesto u Lici nakon 2. svjetskog rata vratili hrvatski prognanici ( Udbina¸Borićevac...)

Koja su to dva nova nepriznata naroda stvorena od Srba?

Kako se u neravnopravnost uklapaju 3 glasa u saveznoj skupštini?

http://img641.imageshack.us/img641/358/zdenkoradeli025.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/641/zdenkoradeli025.jpg/)

demon
10.09.2011., 10:22
da. no danas mislim da bi se Lovinac tribao ipak ponovo pripojiti Gracacu ,tako bi ta opcina imala nadmocnu Hrvatsku vecinu . ovako takve male opcine jedva prezivljavaju, ionako nista se ni ne ulaze

Samo treba izdvojiti iz Gračaca Srb i za 10-ak godina su u Gračacu Hrvati opet većina... :mig:

frane2110
10.09.2011., 10:59
Samo treba izdvojiti iz Gračaca Srb i za 10-ak godina su u Gračacu Hrvati opet većina... :mig:

Hrvati su prema posljednjem popisu 2001 vecina(57%) ,,i ostaje upitno jesu li Srbi u meduvremenu postali vecina .
ovaj zadnji popis pokazuje ukupan broj od 5.033 stanovnika ,a zupne statistike kazu da je 2.300 katolika .:ne zna:

moje misljenje ,da se triba drasticno smanjiti broj opcina u Hrvatskoj.pa tako vratiti mjesnu zajednicu Srb Donjem Lapcu a Lovinac Gracacu ... i tako redom .

demon
10.09.2011., 11:08
moje misljenje ,da se triba drasticno smanjiti broj opcina u Hrvatskoj.pa tako vratiti mjesnu zajednicu Srb Donjem Lapcu a Lovinac Gracacu ... i tako redom .

Male općine imaju sve odreda birokratski aparat i nerijetko za njegovo uzdržavanje troše više nego što privređuju... trebalo bi uvesti neke kriterije po kojima bi se osnivale i ukidale općine... evo ja ću predložiti neka kriterij za općinu bude ili prihod od 10 milijuna kuna ili 10 000 stanovnika...da bi nešto postalo općina mora ispunjavati bar jedan od dva kriterija...

Lovinac ima proračun od 12-13 milijuna kuna, prema tome može opstati... Gračac ima 15-ak milijuna kuna prihoda, znači i on opstaje... no uzevši u obzir da Lovican ima tri puta manje stanovnika i 4 puta manju površinu očito je da je isti za Gračac Švicarska...

dudu
10.09.2011., 11:20

pa ja ću prvi reći da je AU bila prava stvar za Hrvate u BIH i da je opstala recimo do dana uopće nema sumnje da bi sva zemlja bila hrvatizirana, jednostavno su takvi trendovi bili na svim popisima u AU. Jugoslavija je druga stvar, ona je išla na ruku svima osim Hrvatima.

dudu
10.09.2011., 11:25
I eto ti, to vam je to.
Hrvata za posljednjih 100 godina u opštini između 38 i 45 %, Srba između 51 i 58 %, ali je Kupres ipak Hrvatski. Logika vam je malo čudna.
Nakon najnovijih ratova Hrvati nisu izgubili ni jednu opštinu u kojoj su bili apsolutna većina, a Srbi su izgubili čak 15 opština.

Kupres i sela oko Kupresa su uvijek i oduvijek imali hrvatsku većinu. srpska većina je bila prema Šipovu i Mrkonjiću i nekoliko sela na pravcu prema Šujici. ako netko ima demografsku mapu Kupresa, neka stavi. hebe se meni za općine, to se krojilo kako je tko htio.

dudu
10.09.2011., 11:29
i čiji je onda Kupres?

http://img355.imageshack.us/img355/6952/kupresjo9.jpg

Bujko
10.09.2011., 11:53
:top:
opština Gračac, Srbi:
1961. 13670
1991. 8371

Mostarski sindrom.:mig:
Otkud je zbroj postotaka za 1948. veći od 100%? Te godine je i broj H+S veći od ukupnog broja žitelja...
Ukupni broj nije dobro izračunat. Manji je, pa se dobijaju veći procenti.
Govoriš za grad.. na noviou općine se to nije toliko mijenjalo... nemoj zaboraviti da je jedno od najvećih srpskih sela u okolici Gospića, Počitelj, palo sa 1626 stanovnika 1931. na 307. 1991.. U istom periodu Lovinac je sa 1456 stanovnika pao na 533 1991.... famozno Divoselo, nekad najveće srpsko naselje na području velike općine Gospić je sa 2164 stanovnika 1931. palo na 344 1991... Perušić je 1931. imao 1216 stanovnika, a 1991. 1316, doduše od 1948. je u njega uključeno naselje Karaula, za koje ne mogu pronaći broj stanovnika...

Ukratko "benkovački sindrom" u slučaju Gospića je rezultat doseljavanja Srba iz okolnih sela općine Gospić... no čisto zato jer su Hrvati bili brojniji oni nikad nisu mogli postati većina i praktično od 1971. do 1991. se njihov udio u stanovništvu grada Gospića nije bitnije mijenjao i koliko pamtim mislim da su uoči WW2 činili 1/4 stanovništva grada Gospića a ne 10-ak posto, no nisam siguran... za razliku od Ličkog Osika gdje su doseljavani i gdje su krajem 80-ih premašili domaći hrvatski živalj...
Mostarski sindrom.:mig:

Bujko
10.09.2011., 12:00
i čiji je onda Kupres?

http://img355.imageshack.us/img355/6952/kupresjo9.jpg

Pretežno srpski: http://img823.imageshack.us/img823/3599/93052239.png

Sa tvoje mape se vidi 16 srpskih i 16 hrvatskih sela, s time da su srpska sela raspršena na većem prostoru, dok su hrvatska zbijena oko gradića Kupresa sa relativnom srpskom većinom.

Bujko
10.09.2011., 12:02
pa ja ću prvi reći da je AU bila prava stvar za Hrvate u BIH i da je opstala recimo do dana uopće nema sumnje da bi sva zemlja bila hrvatizirana, jednostavno su takvi trendovi bili na svim popisima u AU. Jugoslavija je druga stvar, ona je išla na ruku svima osim Hrvatima.

U Jugoslaviji je vršena hrvatizacija Mostara.

Bujko
10.09.2011., 12:07

Sa tvoje mape se vidi 16 srpskih i 16 hrvatskih sela, s time da su srpska sela raspršena na većem prostoru, dok su hrvatska zbijena oko gradića Kupresa sa relativnom srpskom većinom.

Ispravka - srpskih sela je 17.

17>16 :)

dudu
10.09.2011., 12:08

ona sjeverna sela danas nisu u Federaciji, nego u Srpskoj. kao što rekoh Kupres je hrvatski, a to se na ovoj karti jako lijepo vidi.

dudu
10.09.2011., 12:09
U Jugoslaviji je vršena hrvatizacija Mostara.

ni blizu, ali danas se hvala bogu vrši. tek kad dođemo do 75% možemo reći da je proces završen.

dudu
10.09.2011., 12:17
zanimljiv je primjer i Derventa. kakve veze koga je više kad je ovdje očito da postoje dvije Dervente, srpska i hrvatska.

http://img155.imageshack.us/img155/8687/derventastatistikayx6.jpg

nevenb
10.09.2011., 12:17
Valjda "mostarski sindrom".--------->

ovo je benkovački sindrom:

Godina Ukupno Hrvati Srbi
1961 1897 710 1081
1971 2190 676 1368
1981 2955 615 1717
1991 3776 749 2780

1900. je u Benkovcu bilo 70% Hrvata i 30% Srba da bi 1991. taj omjer bio 20%Hrvata naprama 74% Srba; broj Hrvata je na nivou općine pao sa 47% 1900. na 41% 1991.

Bujko
10.09.2011., 12:21
ona sjeverna sela danas nisu u Federaciji, nego u Srpskoj. kao što rekoh Kupres je hrvatski, a to se na ovoj karti jako lijepo vidi.
Na karti je Kupres označen praznim krugom plave boje. To je oznaka za relativnu srpsku većinu.

nevenb
10.09.2011., 12:28
:top:

opština Gračac, Srbi:
1961. 13670
1991. 8371

općina Gračac, Hrvati:

1961. 3736
1991. 1697

Bujko
10.09.2011., 12:29
ovo je benkovački sindrom:

Godina Ukupno Hrvati Srbi
1961 1897 710 1081
1971 2190 676 1368
1981 2955 615 1717
1991 3776 749 2780

1900. je u Benkovcu bilo 70% Hrvata i 30% Srba da bi 1991. taj omjer bio 20%Hrvata naprama 74% Srba; broj Hrvata je na nivou općine pao sa 47% 1900. na 41% 1991.

dudu kaže da je to prirodna posljedica urbanizacije.

Kad se Srbi iz Bukovice i ravnokotarskih sela doseljavaju u Benkovac --> antihrvatska urota.
Kad se Hrvati iz zapadne Hercegovine doseljavaju u Mostar --> normalni proces urbanizacije.

:rolleyes:

Kad već govorimo o Benkovcu i tom dijelu Dalmacije, koliko se povećao broj i udjel Hrvata u Zadru tokom vlasti antihrvatske Šugoslavije?:mig:

nevenb
10.09.2011., 12:30
Na karti je Kupres označen praznim krugom plave boje. To je oznaka za relativnu srpsku većinu.

koja je stvorena u komunističko doba

Bujko
10.09.2011., 12:34
koja je stvorena u komunističko doba

I hrvatska većina u Zadru je stvorena u komunističko doba.

nevenb
10.09.2011., 12:35
Kad već govorimo o Benkovcu i tom dijelu Dalmacije, koliko se povećao broj i udjel Hrvata u Zadru tokom antihrvatske Šugoslavije?:mig:

Ja govorim o Benkovcu, a ne o Dalmaciji - Srbi su od većinski hrvatskog naselja stvorili većinsko srpsko nakon 1945; a Hrvata je u općini Benkovac bilo 45% - za njih očito nije bilo mista u "urbanizaciji"

p.s. znaš li koliko je u Benkovcu bilo pravoslavnih crkvi 1991.? ni jedna! :D

nevenb
10.09.2011., 12:37

kao i srpska u vojvodini, a komunisti su bili izrazito antisrpski nastojeni

Bujko
10.09.2011., 12:41
Ja govorim o Benkovcu, a ne o Dalmaciji - Srbi su od većinski hrvatskog naselja stvorili većinsko srpsko nakon 1945;
Hrvati su od većinski talijanskog naselja stvorili većinski hrvatsko nakon 1945.:mig:

a Hrvata je u općini Benkovac bilo 45% - za njih očito nije bilo mista u "urbanizaciji"
Možda su se Hrvati radije "urbanizirali" u Zadru?:mig:

p.s. znaš li koliko je u Benkovcu bilo pravoslavnih crkvi 1991.? ni jedna! :D
http://www.eparhija-dalmatinska.hr/Images/Eparhija/Benkovac/Benkovac.jpg

CRKVA ROĐENjA SV. JOVANA KRSTITELjA (1885.)
CRKVA JE SAGRAĐENA NA TEMELjIMA STARE CRKVE IZ 1590. g.

Bujko
10.09.2011., 12:43
kao i srpska u vojvodini, a komunisti su bili izrazito antisrpski nastojeni

Ne. Srbi su bili relativna većina u Vojvodini i prilikom oslobođenja 1918. godine. :)

nevenb
10.09.2011., 12:44
CRKVA ROĐENjA SV. JOVANA KRSTITELjA (1885.)
CRKVA JE SAGRAĐENA NA TEMELjIMA STARE CRKVE IZ 1590. g.

misliš na ovu? ta nije u Benkovcu nego u Bukoviću :lol:
http://www.tz-benkovac.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=148&Itemid=131&lang=

nevenb
10.09.2011., 12:49
Ne. Srbi su bili relativna većina u Vojvodini i prilikom oslobođenja 1918. godine. :)

s naglaskom na relativna!

Bujko
10.09.2011., 12:52
misliš na ovu? ta nije u Benkovcu nego u Bukoviću :lol:
http://www.tz-benkovac.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=148&Itemid=131&lang=
Na tvojoj stranici piše: Pravoslavna crkva sv. Jovana nalazi se na istočnoj strani grada, uz cestu koja vodi prema Kninu. :ne zna:

s naglaskom na relativna!
S naglaskom na većina! :)

frane2110
10.09.2011., 13:02
dudu kaže da je to prirodna posljedica urbanizacije.

Kad se Srbi iz Bukovice i ravnokotarskih sela doseljavaju u Benkovac --> antihrvatska urota.
Kad se Hrvati iz zapadne Hercegovine doseljavaju u Mostar --> normalni proces urbanizacije.

:rolleyes:

Kad već govorimo o Benkovcu i tom dijelu Dalmacije, koliko se povećao broj i udjel Hrvata u Zadru tokom vlasti antihrvatske Šugoslavije?:mig:

molim ? ti sigurno ne poznajes Benkovac kad ovo tvrdis.
pogledaj sva sela sa srpskom vecinom uokolo samog Benkovca od 45 do 91-e vidjet ces da im se broj nije ni malo smanjio .srpska vecina u gradu najvise dobije doseljavanjem iz drugih krajeva Jugoslavije .

prirodna posljedica urbanizacije je kad se iz okolnih naselja doseljava stanovnistvo u opcinsko srediste .sto je bio slucaj s Mostarom ,valjda i s Kupresom .
nema sumnje da su se mnogi Hrvati iz Ravnih kotara doseljavali u Zadru od 45 do 91-e(prirodno doseljavanje) , ali Zadru su prikljucena i okolna Hrvatska naselja koja prije nisu bila dio grada (Bokanjac,Puntamika,Diklo,Arbanasi,Dracevac,Borik. .),Zadar je i prirodnim putem samo rastao .

Zadar Hrvati
1910 5.686
1948 12.093
1953 14.566
1961 21.851
1971 34.693
1981 45.000
1991 58.534

nevenb
10.09.2011., 13:09
Evo ti istočnog dijela grada:

http://imageshack.us/photo/my-images/585/bbbbbbn.jpg/

Označio sam i katoličku crkvu male gospe u Benkovcu koju su tvoji sunarodnjaci šprengovali 1992.

p.s. ma Srba u Bukovici i Ravnim kotarima je bilo dovoljno da dobiju većinu i u Benkovcu i u Obrovcu, da ih bude 11000 u Zadru, a o onima u BG i ZG-u da ne govorimo, a uz to im ni sela nisu gubila stanovništvo :D

frane2110
10.09.2011., 13:19
Na tvojoj stranici piše: Pravoslavna crkva sv. Jovana nalazi se na istočnoj strani grada, uz cestu koja vodi prema Kninu. :ne zna:

da, ona sluzi vjernicima iz Benkovca i Bukovica.ali ona je na samom izlazu iz grada ,i mislin da administrativno pripadu naselju Bukovic.

Bujko
10.09.2011., 13:29
molim ? ti sigurno ne poznajes Benkovac kad ovo tvrdis.
pogledaj sva sela sa srpskom vecinom uokolo samog Benkovca od 45 do 91-e vidjet ces da im se broj nije ni malo smanjio .srpska vecina u gradu najvise dobije doseljavanjem iz drugih krajeva Jugoslavije .
Benkovac ne poznajem, ali cjelovito (neselektivno) čitati statistiku umijem.

Bjelina, Srbi:
1961. 701
1991. 578

Brgud, Srbi:
1961. 769
1991. 607

Buković, Srbi:
1961. 1011
1991. 895

itd.

Specijalitet - Raštević:

1961. Srbi 684, Hrvati 622
1991. Srbi 570, Hrvati 647

prirodna posljedica urbanizacije je kad se iz okolnih naselja doseljava stanovnistvo u opcinsko srediste .sto je bio slucaj s Mostarom ,valjda i s Kupresom .
nema sumnje da su se mnogi Hrvati iz Ravnih kotara doseljavali u Zadru od 45 do 91-e(prirodno doseljavanje) , ali Zadru su prikljucena i okolna Hrvatska naselja koja prije nisu bila dio grada (Bokanjac,Puntamika,Diklo,Arbanasi,Dracevac,Borik. .),Zadar je i prirodnim putem samo rastao .

Zadar Hrvati
1910 5.686
1948 12.093
1953 14.566
1961 21.851
1971 34.693
1981 45.000
1991 58.534
Slažemo se - Zadar je tokom antihrvatske Šugoslvije od većinski talijanskog postao hrvatski grad - progonom Talijana, priključenjem gradu okolnih hrvatskih sela, doseljavanjem Hrvata, itd. Slažemo se.

Krajisnik
10.09.2011., 13:31
Odlicna mapa bivseg SSSR-a!

SSSR 1976 (http://img830.imageshack.us/img830/9703/russiapeoplesofthesovie.jpg)

Modern Gent
10.09.2011., 13:37

A dotad je bila srpska u tom starom srpskom gradu :rofl: :rofl:

facundo111
10.09.2011., 13:38
Mislio sam kako se radi o Dobretićima...

A pazi sad ovo, ta ista općina Gračac, znači srpska di je opadao udio Hrvata i slično je bila općina za najjačom depolulacijom u Hrvatskoj, uz općinu Drniš...

Isto tako, Lovinac je bliži Gračacu nego Gospiću, a kad bih htio biti podlac rekao bih da je Gospić i tako i tako bio hrvatski, a da se novim krojenjem htjelo ojačati Hrvate u Gračacu...

Zapravo od WW2 nadalje udio Hrvata u Lici lagano raste, a udio Srba pada... statistika je jedna jako škaljiva stvar...

U statistiku ti ne spada samo broj stanovnika nego i pristup elekrtičnoj mreži, telefoniji, vodovodu, kanalizaciji, školi, vrtiću itd.
1990. u Lovincu je jedva bilo asfalta do sela, a po zaseocima nula bodova. Telefoni? Kakvi telefoni, imao si poštu i u selu dva telefona. U Gračacu - svi!
Vodovod, kanalizacija? Sanjaj.
Drugovi u Gračacu - svi redom. jedno Bruvno sa sto dvokatnica je imalo asfalt do zadnje kuće, svi su imali telefone i vodovod, a pitaj ljude koliko ih je to imalo u Svetom Roku i zaseocima bivše općine Lovinac.
U dijelu sela odakle su moji nije bilo NIJEDNE nove kuće, dok se Bruvno, Deringaj, Đekić, Štikada - gradilo sve redom uz boračke mirovine.
Znam što pišem.
Apsolutno. Danas je nešto posve drugo i, u krajnjem slučaju, etničko načelo je zaista sporedno. Sve je Hrvatska, a onaj tko nije namjeravao ovdje biti, otišao je.

Svatko tko ovo piše očito nije bio do 1990. godine u Lici. Znaš li ti kako je izgledala ulica u Gospiću u kojoj su živjeli doseljeni Srbi? Sve redom novogradnje, dvokatnice. Ili jedan Medak. Usporedi Medak i Perušić 1990. U Metku nije bila nijedna stara kuća, a da pored nje nije bila nova, a u Perušiću možda 20% novih. 1990. dijelovi Like u kojima su živjeli Srbi su bili na razini razvoja iznad prosjeka ex-Yu, a dijelovi gdje su živjeli Hrvati - na razini najzabačenijih bosanskih sela.

Ja zaista ne mislim da je to ključno. Sve je to RH, Srb i okolna sela imaju sve zajedno 1ooo stanovnika, zaista je sporedno kojeg su etničkog podrijetla. Ljudi su odlučili živjeti ovdje.

Petrasin
10.09.2011., 13:44
A dotad je bila srpska u tom starom srpskom gradu :rofl: :rofl:

Ljudi ,zamolicu vas za malo vise realnosti , a za malo manje mitova i legendi, ,te nekih fantazerskih urota. Za Zadar imamo podatak iz 1921 ili 1931 da u njemu zivi oko 13 000 st. Od toga 9 000 Talijana, 3 000 Hrvata i 1 000 Srba. Sve poslije 1945 je urbanizacija na hrvatski nacin...hahahaa,malo sam cinican ,ali sta mogu ,to je jace od mene.Dakle radi se o procesima do kojih bi dosloa i da nije bilo komunizma,seoba sa sela u grad ,industrijalizacija , skolstvo ..itd.Pa broj Srba u mjestima kao sto su npr. Sisak ,Petrinja ,Karlovac bi porastao puno ranije da su to Austrijanci dozvoljavali( ali nisu , a ko je nesto procitao zna i zasto )

Michael Collins
10.09.2011., 13:46
Odlicna mapa bivseg SSSR-a!

SSSR 1976 (http://img830.imageshack.us/img830/9703/russiapeoplesofthesovie.jpg)

vau ovo je prekrasan poster :top:

Ajd molim ako možeš te postavi još jednom malo oštrije,da mogu vidjet tekst?

PS
jel ima što slično za Europu ili bilo gdje?

Modern Gent
10.09.2011., 13:49
Ljudi ,zamolicu vas za malo vise realnosti , a za malo manje mitova i legendi, ,te nekih fantazerskih urota. Za Zadar imamo podatak iz 1921 ili 1931 da u njemu zivi oko 13 000 st. Od toga 9 000 Talijana, 3 000 Hrvata i 1 000 Srba. Sve poslije 1945 je urbanizacija na hrvatski nacin...hahahaa,malo sam cinican ,ali sta mogu ,to je jace od mene.Dakle radi se o procesima do kojih bi dosloa i da nije bilo komunizma,seoba sa sela u grad ,industrijalizacija , skolstvo ..itd.Pa broj Srba u mjestima kao sto su npr. Sisak ,Petrinja ,Karlovac bi porastao puno ranije da su to Austrijanci dozvoljavali( ali nisu , a ko je nesto procitao zna i zasto )

Zadar je do 1931. potpuno etnički očišćen od Hrvata tako da to nije nikakvo mjerilo. A 1945. je etnički očišćen i zato postaje isključivo hrvatski, ne radi komunizma i planskog doseljavanja Hrvata. Ko bi se u Hrvatskoj triba doseljavati u hrvatski grad? Kinezi? :rolleyes:

facundo111
10.09.2011., 13:56

Kako uspoređivati jednu Petrinju koja ja bila u Jugoslaviji i ostala u novoj Yu i Zadar - koji je došao u DRUGU državu i iz kojeg je svo stanovništvo talijanske nacionalnosti otišlo?!
U Petrinji su ljudi ostali, pa je svejedno krenuo proces doseljavanja koji je bitno promijenio omjere. U Zadru je ostalo 0 Talijana i naravno da je i minimalno doseljavanje s bilo koje strane mijenjalo bitno etničku sliku.

nevenb
10.09.2011., 14:01
Općina Benkovac 1961. 37 tisuća stan; 20 tisuća Srba i 16,8 tisuća Hrvata
Općina Benkovac 1991. 33,4 tisuće stan; 19 tisuća Srba i 13,6 tisuća Hrvata

Dakle:
Stanovništvo -10%
Srbi -5%
Hrvati -19%

Očito je Hrvatima bio draži Zadar, a i Biograd.... pogodite zašto!

Bujko
10.09.2011., 14:07
Općina Benkovac 1961. 37 tisuća stan; 20 tisuća Srba i 16,8 tisuća Hrvata
Općina Benkovac 1991. 33,4 tisuće stan; 19 tisuća Srba i 13,6 tisuća Hrvata

Dakle:
Stanovništvo -10%
Srbi -5%
Hrvati -19%

Očito je Hrvatima bio draži Zadar, a i Biograd.... pogodite zašto!

Veći i ljepši grad, bolja infrastruktura, više prilike za posao i provod, miris mora,...?

Krajisnik
10.09.2011., 14:08
vau ovo je prekrasan poster :top:

Ajd molim ako možeš te postavi još jednom malo oštrije,da mogu vidjet tekst?

PS
jel ima što slično za Europu ili bilo gdje?

Hm, ja vidim tekst odlicno :ne zna: i to je najostrija verzija koju imam.

Imam jos ovu mapu Indije:

Indija 1984 (http://img856.imageshack.us/img856/4342/asiapeoplesofsouth1984.jpg)

Sve te mape je izradio National Geographic, pa mozda i postoji neka mapa za Evropu, mozda cu i tu naci. :)

nevenb
10.09.2011., 14:12
Veći i ljepši grad, više prilike za posao i provod, miris mora,...?

Srbe more očito nije privlačilo :lol:

Bujko
10.09.2011., 14:18
Srbe more očito nije privlačilo :lol:
Jeste. Pogledaj statistiku.

PS.

Ako odgovor na ovaj post bude:

Srbi doseljavaju u Zadar -- antihrvatska zavjera,
Hrvati doseljavaju u Zadar -- normalna stvar;

neću odgovarati. :kava:

rope0076
10.09.2011., 14:22
Mislim da su Hrvati u BiH dočekali kraj WWII dosta urbanizirani i da ih je urbanizacija u BiH u SFRJ razdoblju neobično zaobišla.
Mostar je još tu najmanje primjer.
Pravila kako ih ja vidim su:
1. ako grad(ić) ima hrvatskih sela u okolici ona ne gravitiraju tom grad(ić)u.
2. ako ima veću populaciju Hrvata u samom grad(ić)u ona ne raste ni približno koliko i sam grad(ić)(u većini ne raste ni približno čak ni sa prirodnim priraštajem) bez obzira kakvu okolicu imao.
Po prvom pravilu: Tuzla,Banja Luka,Livno,Brčko,Odžak,Orašje,B.Šamac,Derventa,Jaj ce,Modriča,Gradačac...
Po drugom pravilu: Sarajevo,Zavidovići,Zenica,Lukavac,Kakanj,Bihać,B. Brod...

nevenb
10.09.2011., 14:25
Jeste. Pogledaj statistiku.

PS.

Ako odgovor na ovaj post bude:

Srbi doseljavaju u Zadar -- antihrvatska zavjera,
Hrvati doseljavaju u Zadar -- normalna stvar;

neću odgovarati. :kava:

očito su imali manje potrebe za seljenjem u druge mjesta... za njih je i u Benkovcu bilo dobrih poslova (SUP, Sud, vojska, razne državne službe i SIZ-ovi, Bagat, Vinarija, Agroprodukt,... a o željeznici da i ne govorim - jeli ijedan šef tada bio Hrvat?)

Petrasin
10.09.2011., 14:28
Zadar je do 1931. potpuno etnički očišćen od Hrvata tako da to nije nikakvo mjerilo. A 1945. je etnički očišćen i zato postaje isključivo hrvatski, ne radi komunizma i planskog doseljavanja Hrvata. Ko bi se u Hrvatskoj triba doseljavati u hrvatski grad? Kinezi? :rolleyes:

Ne. Nego sam htio reci da nema antihrvatske zavjere. Ali me je sa druge strane broj Srba koji dolaze u ispraznjen Zadar od Talijana( doduse bio je i poprilicno razvaljen bombardovanjem) nakon 1945 suvise malen u odnosu za zaledje , tj . na potencijal zaledja gdje ima podobar broj Srba , a tad su Knin ,Obrovac Benkovac , Kistanje ,ili ako gledamo Gracac i Lapac ,najobicnije selendre.Znaci mogao bih reci kako to zakljucuju neki veleumni forumasi da su lokalni komunisti ili oni republicki odradili posao u ovom slucaju u korist Hrvata.

Michael Collins
10.09.2011., 14:30
Hm, ja vidim tekst odlicno :ne zna: i to je najostrija verzija koju imam.

Imam jos ovu mapu Indije:

Indija 1984 (http://img856.imageshack.us/img856/4342/asiapeoplesofsouth1984.jpg)

Sve te mape je izradio National Geographic, pa mozda i postoji neka mapa za Evropu, mozda cu i tu naci. :)

i ta je odlična, volio bih tako što imati i u sobi, sada kada sam u vezi pa ne smijem cure iz Klika ili FHM-a :mig:

Michael Collins
10.09.2011., 14:32
PS
svidja mi se nošnja naroda Gond iz Madhya Pradesha :mig:

frane2110
10.09.2011., 14:34
očito su imali manje potrebe za seljenjem u druge mjesta... za njih je i u Benkovcu bilo dobrih poslova (SUP, Sud, vojska, razne državne službe i SIZ-ovi, Bagat, Vinarija, Agroprodukt,... a o željeznici da i ne govorim - jeli ijedan šef tada bio Hrvat?)

http://img641.imageshack.us/img641/358/zdenkoradeli025.jpg

Bujko
10.09.2011., 15:20
Misliš li da ti isti poslovi (SUP, Sud, vojska, razne državne službe, željeznica,...) više vrijede u Benkovcu nego u Zadru?
Đe bi neki Hrvat iz npr. Popovića radije bio poštar: u Benkovcu ili Zadru?

http://img641.imageshack.us/img641/358/zdenkoradeli025.jpg
Ima li u Zdenkovoj knjizi podataka o Zadru?

nevenb
10.09.2011., 15:23
Misliš li da su ti isti poslovi (SUP, Sud, vojska, razne državne službe, željeznica,...) više vrijede u Benkovcu nego u Zadru?
Da li bi neki Hrvat iz npr. Popovća radije bio poštar u Benkovcu ili Zadru?

Onih par brojeva sve govori... a bolje da Frane ne stavi podatke za Zadar :D

Bujko
10.09.2011., 15:33
Zagreb

1991. : 706770 (84.09 % Hrvati, 6.28 % Srbi, 2.01 % Jugosloveni)

Hvala Lukiju za podatke sa druge teme.

Dakle, 1991. godine udio Srba u Zagrebu (glavnom i najrazvijenijem gradu SR Hrvatske) je dvostruko manji nego njihov udio u stanovništvu SR Hrvatske.

Ali mnogo je važnije što su Srbi "povlašteni" u Obrovcu i Donjem Lapcu...

:D

Bujko
10.09.2011., 16:09
Pitam se ima li sledećih podataka u Zdenkovoj knjizi. (Ako ima, baš me zanima objašnjenje.)

SR Hrvatska:

1961. Hrvati 3.339.804, Srbi 624.956
1991. Hrvati 3.736.356, Srbi 581.663

Case closed.:)

nevenb
10.09.2011., 16:16
Zagreb

1991. : 706770 (84.09 % Hrvati, 6.28 % Srbi, 2.01 % Jugosloveni)

Hvala Lukiju za podatke sa druge teme.

Dakle, 1991. godine udio Srba u Zagrebu (glavnom i najrazvijenijem gradu SR Hrvatske) je dvostruko manji nego njihov udio u stanovništvu SR Hrvatske.

Ali mnogo je važnije što su Srbi "povlašteni" u Obrovcu i Donjem Lapcu...

1910. ih je u Zagrebu bilo 3.190 (4,2%), a 1991. ih je bilo 44.384 (tih 6,28%) - povećanje od 14 puta
1910. je bilo u ZG 56.634 Hrvata (75,8%), a 1991. 594.323 (84,1) - povećanje od 10,5 puta

p.s. u ZG je 1991. bilo i 14.218 "jugoslavena" koje Pupovac i ekipa i onako smatraju za Srbe... koliko je to posto ukupno, i povećanje?

Modern Gent
10.09.2011., 17:49
Ne. Nego sam htio reci da nema antihrvatske zavjere. Ali me je sa druge strane broj Srba koji dolaze u ispraznjen Zadar od Talijana( doduse bio je i poprilicno razvaljen bombardovanjem) nakon 1945 suvise malen u odnosu za zaledje , tj . na potencijal zaledja gdje ima podobar broj Srba , a tad su Knin ,Obrovac Benkovac , Kistanje ,ili ako gledamo Gracac i Lapac ,najobicnije selendre.Znaci mogao bih reci kako to zakljucuju neki veleumni forumasi da su lokalni komunisti ili oni republicki odradili posao u ovom slucaju u korist Hrvata.

U Zadar su se vratili Hrvati protjerani od strane Talijana u razdoblju kad su oni grad etnički čistili od Hrvata, oni koji su emigrirali iz samog grada u prigradska naselja i također neki autohtoni stanovnici hrvatskih prigradskih naselja. Prava ekspanzija, ka i svugdi, počinje industrijalizacijom, ne prije nje. Prije nje je Zadar bija ruševina koja se čistila priko 15 godina.

Zašto se Srbi iz Bukovice nisu masovno naselili u Zadar? Zato jer ga nisu smatrali svojim niti ih je pretjerano zanima :kava:
Srbin i zadarska riva su ka ja i trubači iz Dragačeva. More, barke, riva, riba itd. s velikom većinom domaćih Srba u Dalmaciji veze nije imalo. Oni su bili neki drugi svit... Većina Srba koja je prošetala zadarskom rivom bili su turisti, milicajci i oficiri ili ročnici JNA.

facundo111
10.09.2011., 18:08
[I]Zagreb

A koliko je narastao Zagreb u međuvremenu?
Nisu povećavali postotak, ali ih je bilo brojčano mnogo više.
Što se tiče Gračaca, biti Srbin u Gračacu bilo je više nego lako. Biti Hrvat značilo je gotovo sigurno odlazak, barem za mlade ljude.
Velika je razlika ako živiš u novoizgrađenoj kući sa svim komunalijama ili u prastaroj kamenoj, bez vodovoda, kanalizacije, telefona itd.
Mladi Srbi su odlazili ako su bili željni velikog grada. Mladi Hrvati i zbog nedostatka posla i osnovnih uvjeta za život.