PDA

View Full Version : Stavljajte svoje etničke mape

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

lider30
01.05.2008., 23:05
BiH 1953. po opcinama. Granice opcina su obiljezene ljubicastim a srezova crnim. Tuzla, BL, Zenica, Mostar su bili administrativno izdvojeni od srezova. Grad Sarajevo je isto tako bio izdvojen, ali su ga cinile 4 opcine.

http://img253.imageshack.us/img253/7326/1953gl0.png

:top: Svaka čast. Ti i Frane držite ovu temu. :D

Tel Aviv
02.05.2008., 10:55
BiH 1953. po opcinama. Granice opcina su obiljezene ljubicastim a srezova crnim. Tuzla, BL, Zenica, Mostar su bili administrativno izdvojeni od srezova. Grad Sarajevo je isto tako bio izdvojen, ali su ga cinile 4 opcine.

Jako lijepo urađeno! :top:

goldietrickz
02.05.2008., 11:02
Naravno. O tome se i radi.

Tito (čuo sam da je pred kraj života prešao u islam)

:lol:

o boze... :s

Crni Guber
02.05.2008., 11:20

Ima jedna stvar zbog koje ove karte nisu relevantne. Naprimjer ako u jednoj opstini imamo ovakav redoslijed 35% srbi, 33% hrvati i 32% bosnjaci ta opstina biva obojena u crvenu srpsku boju iako hrvata i bosnjaka zajedno tamo ima 65%!!! Da bi znaci ove karte bile relevantne trebalo bi bosnjake i hrvate staviti pod jednu boju i onda da vidimo koliko crvene boje ima u BiH? Jer i entiteti su gradjeni na tom osnovu srbi na jednoj hrvati i bosnjaci na drugu stranu-ima li neko takvu kartu BiH?

Herc_
02.05.2008., 11:29
Ima jedna stvar zbog koje ove karte nisu relevantne. Naprimjer ako u jednoj opstini imamo ovakav redoslijed 35% srbi, 33% hrvati i 32% bosnjaci ta opstina biva obojena u crvenu srpsku boju iako hrvata i bosnjaka zajedno tamo ima 65%!!! Da bi znaci ove karte bile relevantne trebalo bi bosnjake i hrvate staviti pod jednu boju i onda da vidimo koliko crvene boje ima u BiH? Jer i entiteti su gradjeni na tom osnovu srbi na jednoj hrvati i bosnjaci na drugu stranu-ima li neko takvu kartu BiH?

Kao prvo karte su pravljene po teritorijalni jedinicama koje su postojale (opstine, srezovi, kotarevi, MZ....), ne vidim u cemu je problem sto je jedna opstina imala relativnu vecinu ovog ili onog naroda. Ne mozes u opstinama u kojima tebi odgovara racunati Srbe sa jedne strane a sve ostale narode sa druge strane.

Sto se tice ove karte koji je Pavo stavio ona je jako dobro uradjena :top:, ali ne znam koliko je precizna cudan mi je teslic. Ovo sto je prikazano kao hr vecina u teslicu (gradu, a ne ono ispod njega) je '91 imalo samo jedno hr selo Bardaci. S obzirom da je rec o '53 ne znam stvarno, ali mi je taj deo sumljiv.

Sto se tice karata najrelevantnije su karte po naseljima.

Crni Guber
02.05.2008., 12:08
Herc_:
ne vidim u cemu je problem sto je jedna opstina imala relativnu vecinu ovog ili onog naroda. Ne mozes u opstinama u kojima tebi odgovara racunati Srbe sa jedne strane a sve ostale narode sa druge strane.

Cuj u cemu je problem? Pa problem je da srbi sa 33% stanovnistva za sebe uzimaju 49% teritorije prikazujuci stalno neke karte sa vecinskom crvenom bojom iako su u tim opstinama samo pojedinacno relativna vecina. Kako neka opstina moze biti u crvenoj boji a srba ima tek 35% dok je Bosnjaka i Hrvata 65%, to je van pameti.

Tel Aviv
02.05.2008., 12:11
Cuj u cemu je problem? Pa problem je da srbi sa 33% stanovnistva za sebe uzimaju 49% teritorije.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/3/38/Bih_ethnic07.jpg

Ovo žuto se prostire na više od 49%.

Crni Guber
02.05.2008., 12:31
Vidim Bijeljina u zelenom, isto Brcko, Zvornik, Foca, Bratunac, Srebrenica itd.!!! Banjaluka, Prijedor ili Doboj bez apsolutne vecine. Srbi apsolutna vecina najvise u predjelima koji su rijetko naseljeni a prostrani. Sta se tu moze zakljuciti? Da je rat vodjen da bi ti prijedjeli postali srpski i srpski nacionalni prostor zaokruzen ne oklijevajuci se koristiti genocid, etnicko ciscenje i sve druge najgore masovne zlocine. I danas dolazi jedan Dodik i trazi da se postuju zelje naroda koji tu zivi a rat karakterisu kao vremensku nepogodu u kojoj su opet srbi zrtve. Malo morgen.

Herc_
02.05.2008., 12:32
Cuj u cemu je problem? Pa problem je da srbi sa 33% stanovnistva za sebe uzimaju 49% teritorije prikazujuci stalno neke karte sa vecinskom crvenom bojom iako su u tim opstinama samo pojedinacno relativna vecina. Kako neka opstina moze biti u crvenoj boji a srba ima tek 35% dok je Bosnjaka i Hrvata 65%, to je van pameti.

Procenat koji neki narod ima u Bih, ne znaci da toliko procenata teritorije i drzi.

Evo lep primer.

Dubica.

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/DubicaUdeo.jpg

Srbi - 21.728 (68,74)
Muslimani - 6.440 (20,37)
Hrvati - 488 (1,54)
Jugosloveni - 1.851 (5,85)
ostali - 1.099 (3,50)

Muslimani cine 20.37% st. ali kao sto i sam vidis ne cine toliko i teritorije te opstine. Imaju samo relativnu vecinu u gradu.

Jednostavno muslimani zive na prostoru koji je gusce naseljen od prostora gde zive Srbi. Tako da je sasvim logicno da je teritorija na kojoj su muslimani vecina manja od njihovog udela u ukupnom stanovnistvu. Isto tako da je teritorija na kojoj su Srbi vecina je procentualno veca od njihovog udela u ukupnom stanovnistvu.

Van pameti je da ti brojis muslimane, hrvate, jugoslovene i ostale kao jedan narod, odnosno da njih stavljas sa jedne strane a da sa druge strane stavljas Srbe.

Tel Aviv
02.05.2008., 13:54
Vidim Bijeljina u zelenom.

...bilo, ne ponovilo se. :kava:

Tomba17
02.05.2008., 14:31
Kao prvo karte su pravljene po teritorijalni jedinicama koje su postojale (opstine, srezovi, kotarevi, MZ....), ne vidim u cemu je problem sto je jedna opstina imala relativnu vecinu ovog ili onog naroda. Ne mozes u opstinama u kojima tebi odgovara racunati Srbe sa jedne strane a sve ostale narode sa druge strane.

Sto se tice ove karte koji je Pavo stavio ona je jako dobro uradjena :top:, ali ne znam koliko je precizna cudan mi je teslic. Ovo sto je prikazano kao hr vecina u teslicu (gradu, a ne ono ispod njega) je '91 imalo samo jedno hr selo Bardaci. S obzirom da je rec o '53 ne znam stvarno, ali mi je taj deo sumljiv.

Sto se tice karata najrelevantnije su karte po naseljima.

1953 godine u kotaru Teslic opcina Teslic i opcina Komusina je imala hrvatsku vecinu

Vecinska hrvatska mjesta/sela u Kotaru Teslic 1953 godine su bile: Banja Vrucica, Vrucica, Bardaci, Dubrave, Gornja Vrucica, Komusina Donja, Komusina Gornja, Rudo Polje, Slatina i Studenci

Naselja u Teliskoj opcini sa hrvatskom vecinom po popisu 1991 godine su bile: Bardaci, Dubrave, Gornja Vrucica, Komusina Donja, Komusina Gornja, Slatina, i Studenci. U svim ovim navedenim naseljima hrvatsko pucanstvo cinilo je 90%-99% pucanstva izuzev Bardaci gdje je Hrvata bilo oko 65%

Crni Guber
02.05.2008., 14:32
...bilo, ne ponovilo se. :kava:

Dodjes na forum i sebe predstavljas kao umjerenog nacionalistu a samo vodis rat drugim sredstvima. Nema nikakvog logicnog argumenta da je naprimjer ta tvoja Bijeljina srpska osim zelje da se ratni zlocini sprovedu u djelo i legalizuje ubijanje. Posle dodjes i napadas one koje rs nazivaju genocidnom.

Tel Aviv
02.05.2008., 14:36
Dodjes na forum i sebe predstavljas kao umjerenog nacionalistu a samo vodis rat drugim sredstvima.

Ne vodim ja rat. Rat je davno završen.
A novog neće biti, ne dao Bog.

Tel Aviv
02.05.2008., 14:37
Nema nikakvog logicnog argumenta da je naprimjer ta tvoja Bijeljina srpska osim zelje da se ratni zlocini sprovedu u djelo i legalizuje ubijanje. Posle dodjes i napadas one koje rs nazivaju genocidnom.

Bijeljina je postala većinski srpska i doseljavanjem Srba iz Sarajeva, Tuzle i drugih gradova iz Federacije koje ste vi protjerali. Ako nisi znao.

Tel Aviv
02.05.2008., 14:38
Posle dodjes i napadas one koje rs nazivaju genocidnom.

Genocidna je u istoj mjeri koliko je genocidan Teheran na Miljacki... pardon... današnje Sarajevo.

strjela
02.05.2008., 14:39
Vidim Bijeljina u zelenom, isto Brcko, Zvornik, Foca, Bratunac, Srebrenica itd.!!! Banjaluka, Prijedor ili Doboj bez apsolutne vecine. Srbi apsolutna vecina najvise u predjelima koji su rijetko naseljeni a prostrani. Sta se tu moze zakljuciti? Da je rat vodjen da bi ti prijedjeli postali srpski i srpski nacionalni prostor zaokruzen ne oklijevajuci se koristiti genocid, etnicko ciscenje i sve druge najgore masovne zlocine. I danas dolazi jedan Dodik i trazi da se postuju zelje naroda koji tu zivi a rat karakterisu kao vremensku nepogodu u kojoj su opet srbi zrtve. Malo morgen.

Dvije srpske familije zive na razdaljini od 20 km. I sav prostor izmedju nih je Srpski iako je drzavni.

Daj te karte su Srpska masta.

Crni Guber
02.05.2008., 14:45
Bijeljina je postala većinski srpska i doseljavanjem Srba iz Sarajeva, Tuzle i drugih gradova iz Federacije koje ste vi protjerali. Ako nisi znao.

Prvo je postala srpska etnickim ciscenjem i ubijanjem svih nesrba, ta prica o arkanu i zlocinima je vec svakom poznata. Tek onda dolazis ti i ostali iz FBiH koje je hrabri Momcilo Krajisnik u govorima nakon Deytona pozivao u dobrovoljno napustanje Sarajeva. I kada dodjes i uporedjujes to dvoje to jasno govori da ne zelis ravnopravan dijalog vec samo legalizaciju zlocina.

Tel Aviv
02.05.2008., 14:48
Prvo je postala srpska etnickim ciscenjem i ubijanjem svih nesrba, ta prica o arkanu i zlocinima je vec svakom poznata. Tek onda dolazis ti i ostali iz FBiH koje je hrabri Momcilo Krajisnik u govorima nakon Deytona pozivao u dobrovoljno napustanje Sarajeva. I kada dodjes i uporedjujes to dvoje to jasno govori da ne zelis ravnopravan dijalog vec samo legalizaciju zlocina.

Ne dolazim ja, jer sam oduvjek u ovom gradu. A ovi Srbi što su došli - dobrodošli!

Pitam ih danas da li bi se vratili k vama u Džamahiriju, a reakciju bolje da ne znaš kakva je. :kava:

Crni Guber
02.05.2008., 14:55
To gdje srbi zele ili ne zele da zive je njihov problem, nisu dobrovoljno otisli da bi se posle vratili. To ne umanjuje zlocine na kojima pociva rs i sadasnje stanje na terenu koje nije prirodno vec zlocinacko. Ne znam kako se ti osjecas kad to znas ali je vidljivo tvoje ignoriranje cinjenica da je naprimjer Bijeljina, i drugi gradovi, samo zbog rata u rs i da nikakvog drugog argumenta nema. To u prvi plan dovodi druge nacionaliste koji ce mozda pozeljeti isti takav plan u drugom obliku, i oznacava rat u BiH koji ce izbiti sledeci put ako se nastave ignoriranje cinjenica i zelja za legalizacijom zlocina.

Tel Aviv
02.05.2008., 15:06
To gdje srbi zele ili ne zele da zive je njihov problem, nisu dobrovoljno otisli da bi se posle vratili. To ne umanjuje zlocine na kojima pociva rs i sadasnje stanje na terenu koje nije prirodno vec zlocinacko. Ne znam kako se ti osjecas kad to znas ali je vidljivo tvoje ignoriranje cinjenica da je naprimjer Bijeljina, i drugi gradovi, samo zbog rata u rs i da nikakvog drugog argumenta nema. To u prvi plan dovodi druge nacionaliste koji ce mozda pozeljeti isti takav plan u drugom obliku, i oznacava rat u BiH koji ce izbiti sledeci put ako se nastave ignoriranje cinjenica i zelja za legalizacijom zlocina.

Tako je. Nisu dobrovoljno otišli, nego su protjerani.

A šta je po tebi prirodno? Turska vlast nad Bosnom, islamizacija, građenje džamija na temeljima crkava (Atik džamija u Bijeljini izgrađena je na temeljima pravoslavne crkve). Lijep čovjek Bosanac, a nosi arapsko ime. Jeli to normalno i prirodno? A vi se pozivate na srednjovjekovnu Bosnu i njenu tradiciju, a zapravo kao nacija izvan islama ne postojite.

Do razgraničenja je moralo doći. Niste vi toliko izgubili koliko ste dobili, cijelo Sarajevo sa Vogošćom, Ilijašem, Ilidžom, jarane, samo za vas, dijelovi Ozrena, Vozuća, čitav prostor Unsko-Sanskog kantona sa desne strane Une - to je bilo naseljeno Srbima, a sad je vaše. Čitava okolina Donjeg Vakufa bila je srpska sad je vaša.

Glavno je da vi imate dovoljno teritorije za normalan razvoj, i da živimo kao susjedi u miru i izgrađujemo ovu zajedničku državu BiH kako možemo.

frane2110
02.05.2008., 15:38
Dvije srpske familije zive na razdaljini od 20 km. I sav prostor izmedju nih je Srpski iako je drzavni.

Daj te karte su Srpska masta.

kakve to ima veze iako su samo 2 obitelji ? povrsinski naselja obuhvacaju velik prostor i to je to.

Crni Guber
02.05.2008., 16:22
Tel Aviv:
A šta je po tebi prirodno?

Po meni je prirodana podjela ona po popisu stanovnistva iz 1991 godine. Ne moze mi biti prirodna podjela po ratnim crtama i ko je sta osvojio u ratu jer to postavlja rat kao sredstvo rjesavanja problema. Nemoralno i katastrofalno je da je naprimjer Srebrenica u rs kao dio srpskog djela BiH. Te i takve krvave podjele BiH, nikada, ali bas nikada ne mogu biti priznate bez obzira kakvo je stanje na terenu.
I za kraj neces mi ni ti, ni Karadzic ili Dodik govoriti gdje treba da zivim i sta je dobro za mene. O tome mogu odluciti samo ja i samo BiH u kojoj je takva odluka normalna, bez obzira na entitet, moze svjedociti o dobrim susjedima i mirnoj buducnosti.

frane2110
02.05.2008., 17:08
svi se slazemo da ova podjela nije prirodna ,ali nemojte vise kvariti topic , ako imate koju kartu postavite je ,ako ne opet isto .

Pavo B.
02.05.2008., 20:21

Ne samo to, nego je prilicno impozantno da od preko 300 opcina koje su postojale 1953., samo 10-ak posto nije imalo apsolutnu vecinu. Poslijedica dijelenja na manje administrativne jedinice.

Gradska opcina Teslic je bila sastavljena od samog grada Teslica, obe Vrucice, i Rudo Polja. Hrvata je bilo samo 50 vise nego Srba.

Gradska opcina Teslic - 2703 Hrvata, 2656 Srba, 1897 neopredijeljenih Jugoslavena, 106 ostalih.

Pavo B.
02.05.2008., 20:23
Grad Teslic, bez drugih mjesta 1948.:

1218 neopredijeljenih Muslimana, 1159 Hrvata, 919 Srba, 53 ostala.

Herc_
02.05.2008., 21:26
Ne samo to, nego je prilicno impozantno da od preko 300 opcina koje su postojale 1953., samo 10-ak posto nije imalo apsolutnu vecinu. Poslijedica dijelenja na manje administrativne jedinice.

Gradska opcina Teslic je bila sastavljena od samog grada Teslica, obe Vrucice, i Rudo Polja. Hrvata je bilo samo 50 vise nego Srba.

Gradska opcina Teslic - 2703 Hrvata, 2656 Srba, 1897 neopredijeljenih Jugoslavena, 106 ostalih.

Hvala na podatcima :top: Nemoj pogresno da me razumes, karta je jedna od najboljih koje postoje ovde.

Inace mislim da si pogresio sto se tice Rudog Polja jer je on juzno kod naselja Jezera i nije mogao biti u opstini Teslic grad. Ili ova karta koju ja imam onda nije dobra :zubo:

Vidi zasto mi je bilo sumljivo.

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/Teslic91premagranicama53.jpg

Na ovoj mapi sam na kartu teslica '91 ucrtao granice opstina iz '53 koje si ti obelezio na tvojoj mapi.
Opstine Teslic i Komusina sam oznacio brojevima 1 i 2. Ova opstina pod brojem 1 mi je bila sumljiva jer je '91 na tom podrucju bilo samo 1 manje hrvatsko naselje (Bardaci). Pa mi je izgledalo logicno da su tu bili ili Srbi brojniji ili neopredeljeni muslimani.

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/Teslicporedjenje.jpg

Ako su obe Vrucice bile u sastavu te opstine Teslic, onda oblik te opstine nije dobar. Verovatno sam zato i pomislio da je greska u pitanju. Jer na ovoj karti koju si ti stavio i neka druga naselja su deo opstine Teslic osim ovih koje si nabrojao, pre svega ova severnije.

Verujem da su podatci tacni, ali mislim da oblik te opstine onda nije dobar.

Pavo B.
02.05.2008., 22:20
Karta koju sam napravio nije najpreciznija jer sam je crtao na praznu kartu BiH. Tako da is u pravu sto se tog tice. Nemam na zalost kompletnu topografsku mapu BiH. Znaci, to je problem. Moja karta ni u kojem slucaju ne pokazuje raspored naseljenih mjesta, nego neku osnovnu podjelu na opcine, kakva se na internetu nije mogla naci.

Sto se tice Vrucica, kazem obe, ali u stvari jedna. Vrucice su 3 postojale 1878., Srpska, Katolicka, i Turska. Slijedecih 100 godina su ujedinjavane, razjedinjavane, i nekad je dosta tesko pratiti administrativne promjene. U svakom slucaju, 1953. je bila jedna Vrucica. Poslije opet dvije.

A Rudo Polje nije ni blizu Jezera. Karte koje je izdao DZS imaju nekih takvih gresaka. Rudo Polje je na cesti koja vodi juzno is Teslica , izmedju samog grada i Bardaka.

Tomba17
02.05.2008., 23:30
Pavo:

Nemam nikakvog uporista da nesto trazim, nego samo ako imas vremena i htijenja da te zamolim sljedece.

Meni bi bilo zanimljivo vidjeti podatke popisa - nacrtano ovako po zemljovidima i po tadasnjim granicama banovina/okruga, kotara i opcina - izmedju dva svjetska rata.

Popis 1910 i 1921 godine
Kao i popis 1931 i 1953 (koju vec imamo) jer popis 1948 po meni nema skoro nimalo vjerodostojnosti.

Tako bi se, nadam se, dobio neka slikovit pregled glede gubitka ili porasta - glede etnicke vecine - pucanstva po mikroregijama.

Pavo B.
02.05.2008., 23:41
Popis 1910. imam samo u fragmentima. Pokusavam prepisati ostatak. Nece sigurno biti gotovo u skorasnje vrijeme.

1921. i 1931. imam samo po kotarima/srezovima. Ne znam da li je to dovoljno precizno.

1910. sam vec napravio po kotarima.

http://img297.imageshack.us/img297/6106/1910anm2.png

Herc_
04.05.2008., 14:07
http://img258.imageshack.us/img258/2788/bih91premaentitetimalo6.jpg

Karta Bih iz '81 na koju sam ucrtao dejtonske granice. :zubo:

frane2110
04.05.2008., 16:40
http://img258.imageshack.us/img258/2788/bih91premaentitetimalo6.jpg

Karta Bih iz '81 na koju sam ucrtao dejtonske granice. :zubo:

karta je dobra , ali nazalost ima gresaka i falu mnoga naselja.

Herc_
04.05.2008., 19:58
Karta Bih po naseljima '91. Napravio sam je uz pomoc forumasa franeta (on mi je davao informacije, dok sam je ja pravio :zubo:). Nije hteo da ga potpisem kao koautora. :tuctuc:

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/EtnickaStrukturaBih.jpg

:D

frane2110
04.05.2008., 20:12
Karta Bih po naseljima '91. Napravio sam je uz pomoc forumasa franeta (on mi je davao informacije, dok sam je ja pravio :zubo:). Nije hteo da ga potpisem kao koautora. :tuctuc:

:azdaja::tuctuc:

Herc_
04.05.2008., 20:15
:azdaja::tuctuc:

:brukica:

Michael Collins
04.05.2008., 20:23

Jel može ovakva i za Hrvatsku?

frane2110
04.05.2008., 20:29

bit ce .. nadam se :rolleyes:
ali ne ovakva ,neka bolja

Herc_
04.05.2008., 23:32

Nemam sve mape za Hrvatsku inace bi je mogao napravit. Inace, jedan forumas vec pravi za Hr tako da nema potrebe da i ja pravim.

Osim toga ovo sam napravio samo kao osnovu. Sada cu ovu kartu da uradim citavu kao sto sam uradio Kljuc, Dubicu, Prozor koje sam vec stavio na ovoj temi. Tako da ce ta koju pravim biti mnogo bolja i tacnija od ove.

P.S Ima par gresaka na ovoj mapi mozda 5-6 naselja je pomereno malo i par naselja hvale. Ostalo je tacno. Nije puno na par hiljada naselja :zubo:

Tomba17
05.05.2008., 10:27
Muftija mostarski Seid Smajkić u samom središtu zapadnog Mostara, između građevina u izgradnji - Hrvatskog narodnog kazališta i konkatedralne crkve - želi podići velebni Islamski centar kako bi se se, sudeći prema njegovim nedavnim i u najmanju ruku neobičnim izjavama, spriječila “kroatizacija i kršćanizacija” Mostara.

Piše: Ivica Radoš l jutarnji.hr

Hrvati to pak doživlljavaju kao provokaciju i namjeru Bošnjaka da prijeđu bivšu crtu razdvajanja iz vremena rata, zamišljenu i stvarnu “granicu” koja dijeli istočni od zapadnog dijela grada.

Smajkić smatra da bi tek izgradnjom Islamskog centar u zapadnom dijelu muslimani postali faktor u Mostaru.

- To je već dulje vrijeme legalni i legitimi zahtjev Islamske zajedice. Ja pred sobom imam službenu brošuru dokumenata, imamo cijelu proceduru i prepisku s gradskim vlastima koja je vođena od 1996. godine. Imamo dokumente koji dokazuju da je, prije nego što je Austro-Ugarske izgradila željezničku prugu i postaju, tamo bio Lakišića harem (u ovom slučaju to znači groblje, op. a.) - kaže Salem Dedović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Mostar, koji je prema Hrvatima otvoreniji od radikalnog muftije.

Selem Dedović, glavni mostarski imam

‘Muslimanski vjernici imaju potrebu za suvremenim centrom jer su nam svi vjerski objekti iz 16. i 17. st.’

- Zemljište Lakišića harema prostiralo se na površini od 19 duluma, na čitavom prostoru središnje gradske zone. Na tom je lokalitetu sagrađena stara željeznička postaja. Na granici tog prostorom sagrađena je Lakišića džamija, a njen graditelj, utemeljitelji i vakif je Ahmed beg Lakišić - pojašnjava Dedović.

Islamska zajednica svoje argumente temelji na zapisniku od 2. svibnja 1897. kod kotorskog vakufskog povjerenstva u Mostaru. Povjerenstvo je tada, zbog prijepora s austrougarskim vlastima, željelo dokazati da je ondašnje zemljište na kojem je izgrađena željeznička postaja i popratni objekti zapravo bila fakuf, zavještena imovina.

Mustajbegovo svjedočenje
Povjerenstvo je pozvalo ljude koji su govorili o tome da je 19 duluma (19.000 m2) bila zemlja Ahmed bega Lakišića, koji je, računajući od danas prije 350 godina, u današnjem dijelu središnjeg mostara kupio tri njive. Lakišić je, navodno, jednu njivu kupio za sebe, na drugoj sagradio džamiju, a treću zidom ogradio i na njoj su se ukopavali mrtvi.

No, austrougarske vlasti su navodno porušile zidove groblja i nišane zbog izgradnje željeznice.

I Mustajbeg Lakišić iz Mostara je toga 2. svibnja 1897. svjedočio pred povjerenstvom.

“Meni je dobro poznato da je to Lakišića harem i da se vazda u njeg kopalo... i mnogo je nišana u istom haremu bilo, pa kad je početa željeznica u Mostaru onda je taj harem porušen”, govorio je Mustajbeg.

Pitanje je mogu li zapisnici vakufskog povjerenstva stari 111 godina imati danas pravnu težinu. Imam Dedović na upit o tome kako sada u vezi toga zemljišta formalno-pravno stvari stoje, odgovara:

- Gledajte, mijenjale su se vlasti, bilo je nepovoljno vrijeme za vjerske zajednice, općenito je otimana i oduzimana imovina. I prije komunističkih vlasti, za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, počeo je negativan trend za vakufe, koji održavaju život islamske zajednice.

Taj je prostor mijenjao vlasnike, preknjižavan je i uknjižavan, a u konačnici je danas u nadležnosti grada Mostara. Naime, odlukom međunarodne zajednice, odnosno visokog prestavnika, da središte grada bude u nadležnosti zajedničkog Gradskog vijeća, sve su dotadašnje odluke poništene i obustavljena je svaka gradnja. Islamska zajednica je zakoniti imovinski vlasnik toga zemljišta, koristila je i koristit će sva raspoloživa pravna sredstva da je vrati - kategoričan je imam Dedović.

Zaustavljena gradnja crkve
Islamska zajednica je, u tom smislu, 1994. godine, kaže Dedović, tražila podršku ostalih vjerskih zajednica za inicijativu da se na razini Hercegovačko-neretvanske županije povrati imovina zajednicama, međutim, nije bilo odjeka.

- Katolička crkva očitovala se da to treba donijeti na razini države. No, mi u Islamskoj zajednici smatramo da bi donošenje takvog zakona na razini kantona bila dobra poruka, ali na razini grada nisu imali takva stajališta. Ideja je da središnja gradska zona bude mjesto susreta. Govorimo o jedinstevnom gradu Mostaru, vrijeme podjela je iza nas - odgovorio je Dedović.

S obzirom na to da su u Mostaru brojni islamski vjerski objekti, Hrvati su uznemireni i misle da se Islamski centar ne gradi zbog vjerskih razloga nego radi političkih. Imam Salem Dedović to opovrgava.

- Muslimanski vjernici u Mostaru, njih 30 tisuća, imaju realnu životnu i vjersku potrebu za Centrom. Taj je projekt zamišljen kao suvremeni izraz u arhitekturi iza kojeg stoji arhitekt Amir Pašić, koji je dao veliki obol obnovi Staroga mosta i stare gradske jezgre. U Centru bi bile prostorije za stanovanje, garaže te učilište i novi sadržaji. Za sada pripremamo dokumentaciju - priča Dedović.

Gradnju novoga centra opravdava i time što postojeći muslimanski vjerski objekti u Mostaru datiraju iz 16. i 17. stoljeća.

No, unatoč svemu, Islamska će zajednica teško dobiti građevinsku dozvolu, budući da je teško dokazati vlasništvo nad zemljištem.

S druge strane, Hrvati smatraju da je inicijativa izgradnje Islamskog centra rekacija na planove da se uredi i urbanizira hrvatska transverzala na kojoj je od sjevera (od hotela Ero) prema jugu (padinama brda Hum), započeta izgradnja novog kulturno-duhovnog centra Mostara, koji bi gradu dao hrvatski “štih”.

Don Krešo Puljić, župnik i voditelj gradnje katedrale

‘Gradnja Islamskog centra nema svrhe, riječ je o inatu i islamizaciji koja je na djelu u cijeloj Bosni i Hercegovini’

Na toj transverzali nalaze se konkatedralna crkva Kristova Uskrsnuća (u izgradnji), Hrvatsko narodno kazalište (u izgradnji), austrijska gimnazija te netom obnovljena franjevačka crkva Sv. Petra i Pavla. Uz tu crkvu hercegovački su franjevci podigli betonski zvonik koji je viši od tornjeva zagrebačke katedrale.

Konkatedralna crkva Uskrsnuća Kristova počela se graditi odmah nakon rata, a nakon toga je odlukom visokog predstavnika središte grada izuzeto iz nadležnosti općina pa je gradnja stala.

Središte je od tada pod upravom grada u kojem je, odlukom visokog predstavnika, uspostavljen politički paritet, dakle, nitko nema isključivu vlast niti može sam donositi odluke za središte grada.

Ogorčeni don Krešo
Don Krešo Puljić, župnik župe Sv. Ivana Apostola i Evanđelista, predvodi izgradnju konkatedralne crkve Kristova Uskrsnuća. Nakon predane dokumentacije započeta je gradnja koja je stala 1999. Budući da njegova župa broji oko 20 tisuća vjernika, don Puljić je prisiljen već 15 godina držati misu u unajmljenim prostorijama, barakama bivše JNA. Stoga je ogorčen na na gradsku administraciju i hrvatske političare u Mostaru i BiH.

- Otkad su 1999. godine prestali radovi na izgradnji crkve, hrvem s neradom i neredom, s ubitačnom gradskom administracijom i ostacima bivšeg komunizma - kaže Puljić.

Točka prijepora
- Crkva je takvim ljudima više sredstvo pred izbore nego stvarna potreba. Mislim na hrvatsku politiku i političare. Oni uopće nisu svjesni da će kao takvi ući u anale crkve. Borimo se s dva HDZ-a, koji nam nanose više štete nego dobra. Ako nam već ne pomažu, nek nam ne odmažu - rezolutan je don Puljić.

Na upit što misli o planovima izgradnje Islamskoga centra, don Puljić odgovara:

- Kada smo mi počeli graditi konkatedralnu crkvu, muslimani su tvrdili da gradimo crkvu na tursko-muslimanskom Lakišića haremu, koji je bio barem 400 metara dalje od crkve i koji je, poslije, premješten još dalje. Kad smo dokazali da to nije Lakišića harem nego prostor bivše željeznice, onda su, kasnije, počeli pričati o izgradnji Islamskog centra za kojim nema nikakve potrebe jer u Mostaru ima oko 40 džamija na 40 tisuća muslimana, a samo dvije crkve na 60 tisuća katolika. Graditi Islamski centar u ovom dijelu grada je kao graditi crkvu u Musali. Izgradnja Islamskog centra nema nikave svrhe nego je riječ o inatu i islamizaciji koja je je na djelu u cijeloj BiH - zaključio je Puljić.

Središte grada će, kako se čini, ostati točka prijepora između muslimana i katolika u Mostaru. Gradske vlasti, naime, ne mogu zbog političkog pariteta u Gradskom vijeću donijeti nikakvu odluku, po čemu je Mostar iznimka u BiH.

Islamski centar

Islamski centar, graničio bi s Ulicom kneza Domagoja i Ulicom dr. Ante Starčevića.

Predviđeno je da Islamski centar, izgrađen od kombinacije čelika, stakla i betona, ima niz sadržaja: džamiju, školu, trgovački centar, garažu za 200 vozila. Sama džamija bila bi površine 800 m2, smještena na terasi iznad druge razine i okružena vrtom s vodenom površinom i dvorištem. Visina samog centra i minareta bila bi određena prema visini konkatedralne crkve.

Konkatedralna crkva

Arhitektonski, crkva Uskrsnuća Kristova koncipirana je i prostorno organizirana kao «peterolistľ po uzoru na ranosrednjovjekovni predromanički tip crkava s višelisnim centralnim tlocrtom, sa dva zvonika. Unutrašnjost (lađa) crkve treba imati oko 600 m2 te 300 m2 dodatnog prostora. Ispod crkve predviđena je kripta. S južne strane crkve predviđen je Pastoralni centar, a sa sjeverne i istočne građevine koje bi služile u poslovne i kulturne namjene. Uz kriptu s južne strane, predviđene su podzemne garaže. Budući da do jubilarne 2000. godine nije izgrađena crkva, katolici su na brdu Hum podigli križ visok 33 metra.

borna28
05.05.2008., 21:15
Jedan novi zanimljiv zemljovid južno slavenskih jezika,
http://picasaweb.google.hr/markoantonio2/SouthSlavicLanguage/photo#5196598858166976066

MRSHO
06.05.2008., 12:12

E baš se jučer vratio sa Studenaca pa nisam pratio forum, tek sad vidjeh,, hvala ti puno za ovu kartu tvoju ;)

markozzz
06.05.2008., 22:34
Niste vi izgubili teritorijalni spoj sa Jajcem, već i samo Jajce. Bar da su vaši tamo pametni pa da Dobretiće priključite opštini Jajce, možda biste sačuvali većinu, ovako to prelazi u ruke Bošnjaka, kao i Žepče i Novi Travnik-Pucarevo ili kako se već zove, gdje ste tek malo više od 50%.

Ali ste zato dobili ogroman nenaseljen prostor Banije, Korduna, Like, Dalmatinske zagore za doseljavanje bosanskih Hrvata...

Ostaće vam Herceg-Bosna od Prozora pa na jug, Odžak i Orašje.

opet počinju uspoređivat teritorij hrvatske sa teritorijem BIH

markozzz
06.05.2008., 22:38
Pazi da ću im vratiti... :lol:

Ustvari, kada vidimo plan Z-4 na djelu možemo razgovarati o Derventi i Šamcu. Znači nikad.

to ste si sami krivi. ali niste naučili tada lekciju pa ste i bez kosova ostali:kava:

markozzz
06.05.2008., 22:58
Srbi su činili relativnu većinu u samom gradiću Novom Travniku, u srednjoj Bosni.
Zanimljivo. :)

kad se tamo hrvatima koji nisu bili jugoslovenski orjentirani bilo zabranjeno doseljavat u početku. komunisti su se ponosili kako je to grad bez crkve.

Michael Collins
07.05.2008., 15:08
kad se tamo hrvatima koji nisu bili jugoslovenski orjentirani bilo zabranjeno doseljavat u početku. komunisti su se ponosili kako je to grad bez crkve.

Ja sam bio šokiran kada sam saznao da u Borovu naselju nije bilo Pravoslavne Crkve, grad(ok naselje) je napravljen kao komunistički...

frane2110
07.05.2008., 15:12
Ja sam bio šokiran kada sam saznao da u Borovu naselju nije bilo Pravoslavne Crkve, grad(ok naselje) je napravljen kao komunistički...

imaju je u Borovo Selu

Michael Collins
07.05.2008., 15:39
imaju je u Borovo Selu

Znam,ali ipak, u cijelome naselju, koje je najveće u Vukovaru,a i dosta daleko o Pravoslavne Crkve na usponu prema Sajmištu nemaju crkvu...

Sada je planiraju izgraditi, bila je prijateljska utakmcia Vuteks/Sloga-veterani Partizana radi prikupljanja sredstava...

Mogli su to organizirati na Partizanovom stadionu,ali jebiga, nije meni da se miješam...

MRSHO
07.05.2008., 20:54

Pavo B. pitanje za tebe. Kako se zvala općina južno od grada Doboja na slici koja je imala hrvatsku većinu? Vidim da ne obuhvaća veliki dio današnje općine Usora, možda samo Makljenovac?
Isto tako me zanima kako su se zvale one dvije općine u teslićkom srezu na istočnom dijelu. Znam za Grad Teslić, Čečavu, Komušinu i Blatnicu. A one dvije, možda Mladikovine i Šnjegotina ili drugačije? Dali imaš popis naselja koja su ušla u svaku od tih općina?

Tomba17
07.05.2008., 22:08
Pavo B. pitanje za tebe. Kako se zvala općina južno od grada Doboja na slici koja je imala hrvatsku većinu? Vidim da ne obuhvaća veliki dio današnje općine Usora, možda samo Makljenovac?
Isto tako me zanima kako su se zvale one dvije općine u teslićkom srezu na istočnom dijelu. Znam za Grad Teslić, Čečavu, Komušinu i Blatnicu. A one dvije, možda Mladikovine i Šnjegotina ili drugačije? Dali imaš popis naselja koja su ušla u svaku od tih općina?

Nisan Pavo, pa se ispricavam ako se mozda petljam, ali u Kotaru Teslic 1953 god su postjale 2 opcine s hrvatskom vecinom:
- opcina Teslic: H 2703, S 2656, M (neopredjeljeni J) 1897, O 107
- opcina Komusina: H 4279, M 874, S 586, O 7

Neznam sva naselja u tadasnjem kotaru Teslic, ali hrvatska vecinska naselja u tom kotaru si bili: Banja Vrucica, Bardaci, Gornja Vrucica, Komusina Gornja, Komusina Donja, Dubrave, Rudo Polje, Studenci i Slatina

U Kotaru Doboj dvije su opcine bile vecinsko hrvatske:
- opcina Johovac: H 3806, S 2069, M 2409, O 46
- opcina Miljkovac: H 2749, M 2699, S 259, O 13

Juzno i jugoistocno od opcine Komusina su dvije vecinske hrvatske opcine u kotaru Zavidovici
- opcina Zepce: H 5215, M, 4541, S 1935, O 45
- opcina Zavidovici: 5028, M 2879, S 1887, O 381

A sjverno od zepca i istocno od Komusine je jedina vecinska hrvatska opcina u kotaru Maglaj
- opcina Novi Seher: H 3901, M 1964, S 994, O 3

MRSHO
07.05.2008., 22:17
Nisan Pavo, pa se ispricavam ako se mozda petljam, ali u Kotaru Teslic 1953 god su postjale 2 opcine s hrvatskom vecinom:
- opcina Teslic: H 2703, S 2656, M (neopredjeljeni J) 1897, O 107
- opcina Komusina: H 4279, M 874, S 586, O 7

Neznam sva naselja u tadasnjem kotaru Teslic, ali hrvatska vecinska naselja u tom kotaru si bili: Banja Vrucica, Bardaci, Gornja Vrucica, Komusina Gornjam Komusina Gornja, Dubrave, Rudo Polje, Studenci i Slatina

U Kotaru Doboj dvije su opcine bile vecinsko hrvatske:
- opcina Johovac: H 3806, S 2069, M 2409, O 46
- opcina Miljkovac: H 2749, M 2699, S 259, O 13

Hvala ti Tomba17, ova općina Miljkovci je jedan odgovor koji sam tražio, a na ona prvi, pitao sam koje su još općine bile u srezu/kotaru Teslić. Pošto znam za općine Teslić Grad, Komušina, Blatnica, Čečava, zanima me kako su se zvale one druge dvije? znači tamo od Blatnice gore u planini, mislim da se je ta općina trebala zvati Mladikovine ili Očauš, a ona druga kako vidim na karti je isto na Borji planini tamo prema Kotor Varošu, vjerojatno se zvala ili Šnjegotina ili Pribinić, to su dva velika naselja na tom dijelu... sad neznam točno...

MRSHO
07.05.2008., 22:26
http://mrsici.blog.siol.net/files/2008/05/teslicsrez.PNG

Znači ove dvije me zanimaju? Ova gornja bi trebala bit ili Šnjegotina ili Pribinić a ova donja ili Mladikovine ili Očauš... ili možda nešto treće? :D

Tomba17
07.05.2008., 22:38
Iskrno da ti kazem, mogu samo nagadjati, a to je:
- sjeverozapadno na "tvom" zemljovidu treba da je Snjegotina
- a jugozapadno Pribinic

MRSHO
07.05.2008., 22:59
Iskrno da ti kazem, mogu samo nagadjati, a to je:
- sjeverozapadno na "tvom" zemljovidu treba da je Snjegotina
- a jugozapadno Pribinic

Pribinić teško da je u jugozapadnom dijelu...

strjela
10.05.2008., 20:28
Evo malo i Yu v.1 :
http://www.crohis.com/skarhor/tehrad.htm
http://www.crohis.com/skarhor/zeljeznice.htm
http://www.crohis.com/skarhor/ministri.htm
http://www.crohis.com/karhor.htm

pjosip
10.05.2008., 21:38
Evo malo i Yu v.1 :
http://www.crohis.com/skarhor/tehrad.htm
http://www.crohis.com/skarhor/zeljeznice.htm
http://www.crohis.com/skarhor/ministri.htm
http://www.crohis.com/karhor.htm

Da ne povjerujes...

Michael Collins
12.05.2008., 00:24
Talijani u Istri 2001:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/6/69/Istria_italiani_2001.png

Tomba17
12.05.2008., 06:25
Popisi u urednjenje Istre do 1945

http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Etnicke%20Zemljovide/Istra/

Michael Collins
13.05.2008., 21:42
Kosovo 2005.
Mislim da će ova mapa odvratiti Srbe od podjele Kosova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kosovo_ethnic_2005.png

Stefan_Dusan_Silni
13.05.2008., 22:52
Kosovo 2005.
Mislim da će ova mapa odvratiti Srbe od podjele Kosova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kosovo_ethnic_2005.png

1. Mapa nije tacna
2. Srpske opstine zauzimaju 14% teritorije Kosova, u njima ima tek po koja vecinski albanska MZ, sto je prakticno zanemarljivo.
3. Treba imati u vidu da srpska sela cine znacajne delove kosovskih opstina
4. Goranci su za Srbiju, sto srpskim opstinama dodaje 435km2 (4% teritorije Kosova), na prostoru oko 2/3 opstine, vecina su goranci

Sumirajuci sve, Pristina nema vlast na oko 25% teritorije koju smatra svojom, i po tom kriterijumu gore stoji od Beograda.

:kava:

Michael Collins
13.05.2008., 23:27
1. Mapa nije tacna
2. Srpske opstine zauzimaju 14% teritorije Kosova, u njima ima tek po koja vecinski albanska MZ, sto je prakticno zanemarljivo.
4. Goranci su za Srbiju, sto srpskim opstinama dodaje 435km2 (4% teritorije Kosova), na prostoru oko 2/3 opstine, vecina su goranci

Sumirajuci sve, Pristina nema vlast na oko 25% teritorije koju smatra svojom, i po tom kriterijumu gore stoji od Beograda.

Goranci nisu spojeni sa Srbijom...
Općenito,enklave možete otpisati...
A na sjeveru, mapa ako i potpuno nije točna, pokazuje koliko je malo područje toga "Srpskog severnog Kosova"...

BOSHNJAK
14.05.2008., 08:12
1. Mapa nije tacna

70% Goranaca sebe smatraju Bosnjacima i podrzavaju nezavisnost Kosova:kava:

To sto ste okrenuli 30% protiv svojih susjeda nije za nikakvu pohvalu.

Ako ce mo gledati opstine onda ce mo gledati i mjesne zajednice. Iz opstine Leposavic izdvojiti dva bosnjacka sela; Berberiste i Rvatska:)

BOSHNJAK
14.05.2008., 08:24
Ma malo zajebancije. A sto se tice pripajanja mislio sam treba ih pripojiti Kosovu.

Ali jesi upravu bilo kakva podjela Kosova je smjesna:top:

Herc_
14.05.2008., 08:53
Mapa je netacna jer je to procena po kojoj Kosovo ima preko 2-2.200.000 ljudi, sto naravno nije ni blizu pravom broju.
Osim toga srpska sela u kosovskom pomoravlju su povezana sa Srbijom teritorijalno to je buduca opstina ranilug koja ce nadam se uskoro biti formirana. Prema tim predlozima i opstine Novo Brdo a mozda i Gracanica ce biti povezani sa Srbijom.

http://www.danas.co.yu/20060511/img/dogadjajdana1_2.jpg

Ovo je predlog srpske strane. Naravno pola tih sitnih opstina nece biti prihvaceno. Pre svega Gorazdevac, Obilic, Gazimestan i jos neke. Ponudjeno je da se formiraju Gračanica, Klokot, Ranilug, Parteš, Severna Mitrovica + proširene granice opštine Novo Brdo. A jos neke osim postojecih ce se graniciti sa Srbijom.:D

Inace po tom predlogu, koji su ponudili Antisari (pu pu pu) i MZ, preko 1/4 Kosova su nealbanske opstine.

Sto se tice ta dva sela u Leposavicu ona su u 100%-tnom okruzenju srpskih naselja.

Stefan_Dusan_Silni
14.05.2008., 10:24

Ako ce mo gledati opstine onda ce mo gledati i mjesne zajednice. Iz opstine Leposavic izdvojiti dva bosnjacka sela; Berberiste i Rvatska:)

To nije tacno. Goranci su procentualno najvise proterivani sa Kosova, a da li te zanima gde - u Srbiju! Siptari su im oduzeli lokalnu samoupravu - opstinu Gora, koja je postojala za vreme Slobe, i gde je zivelo 95% Goranaca. Na najjuznijoj tacci KiM i dalje se vijori srpska zastava. Jos da dodam da koriste cirilicno pismo.

A na koji nacin ces to da uradis? Ja sumnjam da su tamosnji "Bosnjaci", imajuci u vidu okruzenje, uopste za nezavisnost. Dalje u tim mestima ima i Srba, pogledaj na sajtu opstine Leposavic. A ta sela nisu ni mesne zajednice.

Takodje i na jugu opstine Leposavic su postojale 3 vecinski albanska sela, danas potpuno pusta.

Al ajde, svasta sam ja cuo od "Bosnjaka" do sada. Od toga da vas je vise nego Srba na Kosovu, preko osvajanja CG natalitetom, cak i da je na prostoru RS pre rata bila apsolutna vecina "Bosnjaka"... Mastovit ste vi "*narod".

frane2110
14.05.2008., 11:34
ovo je jos najtocnija mapa prema stanju iz 1991 :
http://storage.canalblog.com/24/92/92110/25561345.jpg

pitanje je kakvo je sad stanje ?
srpska sela oko Kamenice ,novog brda i neznam gdje jos su sad vjerojatno tek male enklave .
nego Herc ,aj mi nacrtaj na ovu kartu gdje se nalazi te Gazimestan,Klokot ,ranilug... da imamo bolji uvid na mapu .

Stefan_Dusan_Silni
14.05.2008., 11:43

srpska sela oko Kamenice ,novog brda i neznam gdje jos su sad vjerojatno tek male enklave .
nego Herc ,aj mi nacrtaj na ovu kartu gdje se nalazi te Gazimestan,Klokot ,ranilug... da imamo bolji uvid na mapu .

Za gazimestan da ima Srba nisam siguran. Inace, Gazimestan je izmedju Pristine i Vucitrna, kod Kosovog Polja, tu negde. A nisam siguran za Srbe, jer je 200m od spomenika, sagraden mauzolej, ili tako nesto, Sultan Murat :s

PS na popisu 1991. je predimenzioniran broj Albanaca, sto sam vec objasnio u vise navrata. No to ne menja mnogo mapu. Herc_ mi je poslao mapu sa poslednjeg popisa (1981.). Ta je, sigurno, bila tacna.

Herc_
14.05.2008., 16:43

http://img341.imageshack.us/img341/6824/noveopstineimenaqo1.jpg

Inace za opstinu Gazimestan je planirano jedno malo srpsko naselje i sam kompleks. Najverovatnije od toga nema nista.

Osim onih koje sam izneo (Sev. Mitrovica, Klokot-Vrbovac, Gracanica, Ranilug, prosireno Novo Brdo, Pares) jos i Priluzje ima neke vece sanse da dobije status opstine.

Priluzzje je locirano između Kosovske Mitrovice i Prištine, a u njegovoj blizini su sela Plemetina, Crkvena Vodica, Babin Most i Grace, u kojima Srbi čine većinu stanovništva.

Najverodostojnija je karta '81 kada je poslednji put sproveden popis.

Kexx
14.05.2008., 16:49

Bošnjačko selo Rvatska?
Onda ga treba u Rvatsku, matici.

dudu
14.05.2008., 17:25
Bošnjačko selo Rvatska?

ne, srbi kažu da ime ima podrijetlo u glagolu hrvati :rofl: kao i sve što ima vezu s hrvatskim toponimima u srbiji.

frane2110
14.05.2008., 17:38
http://img341.imageshack.us/img341/6824/noveopstineimenaqo1.jpg

Inace za opstinu Gazimestan je planirano jedno malo srpsko naselje i sam kompleks. Najverovatnije od toga nema nista.

Osim onih koje sam izneo (Sev. Mitrovica, Klokot-Vrbovac, Gracanica, Ranilug, prosireno Novo Brdo, Pares) jos i Priluzje ima neke vece sanse da dobije status opstine.

Priluzzje je locirano između Kosovske Mitrovice i Prištine, a u njegovoj blizini su sela Plemetina, Crkvena Vodica, Babin Most i Grace, u kojima Srbi čine većinu stanovništva.

Najverodostojnija je karta '81 kada je poslednji put sproveden popis.

gdje je ta kata iz 81 ?

Tresnjevo
14.05.2008., 21:59

Bez ljutnje, ali nemas pojma o cemu pricas.

Bosanski jezik je nametnut na Gori od strane UNMIK-a pa su Goranci morali privatno da organizuju nastavu na srpskom jeziku.
Preko 90% Goranaca ce se na narednom popisu izjasniti kao Goranci. Do sada su se isto izjasnjavali kao Goranci, ali su ih komunisti automatski upisivali u Muslimane.

30%?:lol:
Pa preko 60% ljudi na Gori je glasalo na predsednickim izborima u Srbiji (veci prosek nego u Srbiji). Da li i oni podrzavaju nezavisnost Kosova? :lol:
Za vreme rata protiv Siptara i NATO-a odziv za vojsku je bio 99%.

Meni je zao su se mnogi u Bosni nalozili da ce svi muslimani iz bivse Jugoslavije izjasniti kao Bosnjaci.
Najbolji primer ti je u Crnoj Gori gde prema popisu iz 2003. imas 48.184 Bosnjaka i 24.625 Muslimana. Dakle 2:1.
Da ne govorim o tome sto Bosnjaci u Crnoj Gori ne znaju ni kojim jezikom govore - Bosnjackim ili Bosanskim. :lol:

Na Kosovu Bosnjacima sebe smatra vecina muslimana iz dva sela koja si naveo (geografski to je Raska - ili Sandzak ako ti se vise svidja), severne Metohije (Vitomirica, Dobrusa) i Sredske zupe.
Ali ne i na Gori.

BOSHNJAK
15.05.2008., 06:32
Sto bi se ljutio? Ovo je samo mjesto za virtualnu rekreaciju:)

Vezano za Goru

zadnji izbori 2007 opcina Dragas(Gora)

Gig(Gradjanska inicijativa Gore)Pro-Srpska 976
Sda Kosova Bosnjacka 603
Koalicija Vakat Bosnjacka i Pro-Bosnjacka, za nezavisno Kosovo, kao i Sda.Sadik Idrizi je glavni politicar, ministar zdravlja u Kosovskoj vladi.Deklarise se kao Bosnjak.Pro-Bosnjacka vecinom 1389

Srpska i Pro-Srpska 976
Bosnjacka i Pro-Bosnjacka 1992

Koalicija Vakat (Demokratska stranka Bošnjaka, Demokratska stranka Vatan i Bošnjačka stranka Kosova)

Nemoj se niti ljutiti sto sam ti ukazao pogresku, ostani mi veseo i nasmijan:zubo:

BOSHNJAK
15.05.2008., 06:46
U Crnoj Gori nije bitno hoce li se izjasniti kao Bosnjaci, Muslimani ili Crnogorci kad mogu ostvariti svoja prava kao bilo koji.

Crna Gora treba biti uzor Srbiji. Zemlja se skroz decetnikovala i okrenula kokpletno drukciji put:top:

Imam rodbine tamo. Bosnjaci koji pisu cirilicom i vele da govore srpskim jezikom:zubo:
Sta ces cetnicka vlast ih ucila po cetnickoj lektiri. Ali to ce se sve preokrenut brzo, pisat ce latinicom i nije bitno hoce li svoj jezik smatrati bosanskim, bosnjackim ili crnogorskim, bitno je da je srbovanje na zadnjim uzdasima u Crnoj Gori:top:

Kad smo vec kod Crne Gore imali neko etnicku mapu Crne Gore?

Herc_
15.05.2008., 10:14
U Crnoj Gori nije bitno hoce li se izjasniti kao Bosnjaci, Muslimani ili Crnogorci kad mogu ostvariti svoja prava kao bilo koji.

Crna Gora treba biti uzor Srbiji. Zemlja se skroz decetnikovala i okrenula kokpletno drukciji put:top:

Imam rodbine tamo. Bosnjaci koji pisu cirilicom i vele da govore srpskim jezikom:zubo:
Sta ces cetnicka vlast ih ucila po cetnickoj lektiri. Ali to ce se sve preokrenut brzo, pisat ce latinicom i nije bitno hoce li svoj jezik smatrati bosanskim, bosnjackim ili crnogorskim, bitno je da je srbovanje na zadnjim uzdasima u Crnoj Gori:top:

Kad smo vec kod Crne Gore imali neko etnicku mapu Crne Gore?

Ili srpskim :zubo: ipak njim govori 2/3 gradjana CG.

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/Monteetn2003.png
'03

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/Monteetn1981.png
'81

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/procenatnarodaucgfe1.png
'03

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/CrnaGoraOpstine91.png
'03

sdespot
15.05.2008., 22:00
Gde su Srbi danas na Kosovu

http://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_Serb_enclaves

Fale ovdi naselja koja pripadaju opstini Kosovska Kamenica koja su srpska (secam se samo sela Ajnovce) mada su izgleda obuhvacena pod regionom Binackog Pomoravlja...

Tresnjevo
15.05.2008., 22:38
Lokalni izbori su druga prica.
U Kikindi je Madjar radikal gradonacelnik i vecina Madjara u opstini je glasala za njega. Na republickim izborima im u snu ne bi palo na pamet da glasaju za radikale.
Izlaznost na predsednickim izborima na Gori pokazuje da li ti ljudi podrzavaju Srbiju ili ne. Toga si i sam svestan.
Ako neko i glasa za bosnjacke stranke to ne znaci da je za nezavisno Kosovo ako ga te stranke podzavaju.
Moguce da te stranke imaju sposobnije ljude na lokalu pa zato dobijaju na izborima.

Pessimus dux
15.05.2008., 22:51
U Kikindi je Madjar radikal gradonacelnik i vecina Madjara u opstini je glasala za njega. Na republickim izborima im u snu ne bi palo na pamet da glasaju za radikale.
Izlaznost na predsednickim izborima na Gori pokazuje da li ti ljudi podrzavaju Srbiju ili ne. Toga si i sam svestan.
Ako neko i glasa za bosnjacke stranke to ne znaci da je za nezavisno Kosovo ako ga te stranke podzavaju.
Moguce da te stranke imaju sposobnije ljude na lokalu pa zato dobijaju na izborima.
Potpuno jasno, ali nekima se ne da objasniti.

sdespot
15.05.2008., 23:42
ne, srbi kažu da ime ima podrijetlo u glagolu hrvati :rofl: kao i sve što ima vezu s hrvatskim toponimima u srbiji.

Kao na primer?

sdespot
15.05.2008., 23:42
Bošnjačko selo Rvatska?

Vazi,proglasice enklavu i pripojiti taj zaselak Hrvatskoj... :rofl: Ali morate pitati republiku Kosovo koju ste skoro priznali... Da da,moze biti problem... :D :cerek:

BOSHNJAK
16.05.2008., 05:30

Jesi ti procitao ono gore? Covjek je izabrani zastupnik i ministar u kosovskoj vladi.

Oni sto su odlucili se preseliti u Srbiju se deklarisu kao Srbi. Sto je i logicno ne bih se ni ja u Nisu ili Kragujevcu deklerisao kao Bosnjak, ali ako ti hoces da to vidis kao neku ljubav prema Srbiji izvoli. Oni sto su ostali u Gori su ipak vecinom Bosnjaci ili probosnjacki orijentirani:top:

Nije lose ako se zna da Sanu je tim ljudima od 1920 tih godina ispijao mozak, od pokojnog Milivoja Lutovca, koji je autor Rozaje i Stavica, Bihor, zapisi iz Gore.Od kraja 1920,a posebno poslije 2 svjetskog rata radilo se na Srbizaciji tih ljudi kroz famozni projekt Sredska, Gora i Opolje Sanu.Projekt pada u vodu danas.Mozda neki Goranac koji nije ni vidio Gore se pise tako, ali dobar dio je nacionalno svjestan i sto se tice mobilizacije.Cifre ne lazu

Inace u Makedoniji je popis 1994 pokazao 6800 Bosnjaka, a zadnji popis je rekao preko 18 000 Bosnjaka.:top:

BOSHNJAK
16.05.2008., 05:53
Vazi,proglasice enklavu i pripojiti taj zaselak Hrvatskoj... :rofl: Ali morate pitati republiku Kosovo koju ste skoro priznali... Da da,moze biti problem... :D :cerek:

Potpisujem!

Sada mozemo oznaciti granice treceg entiteta. Jos kad bi tamo sagradili radio-tv stanicu eto im Rvatski entitet sa Rvatskom televizijom:rofl:

nenaad
16.05.2008., 06:02
Bez ljutnje, ali nemas pojma o cemu pricas.

Bosanski jezik je nametnut na Gori od strane UNMIK-a pa su Goranci morali privatno da organizuju nastavu na srpskom jeziku.
Preko 90% Goranaca ce se na narednom popisu izjasniti kao Goranci. Do sada su se isto izjasnjavali kao Goranci, ali su ih komunisti automatski upisivali u Muslimane.

Mozda govore goranskim jezikom (mjesavina makedonskog i prizrensko-timockog dijalekta)?

Meni je zao su se mnogi u Bosni nalozili da ce svi muslimani iz bivse Jugoslavije izjasniti kao Bosnjaci.
Najbolji primer ti je u Crnoj Gori gde prema popisu iz 2003. imas 48.184 Bosnjaka i 24.625 Muslimana. Dakle 2:1.
Da ne govorim o tome sto Bosnjaci u Crnoj Gori ne znaju ni kojim jezikom govore - Bosnjackim ili Bosanskim. :lol:

Kako ti, kao neko ko govori srpskim, odredjujes nekom ko ne govori srpskim kojim jezikom govori?

nenaad
16.05.2008., 06:05

Crna Gora nije protjerala i pokrstila muslimane u CG 1878. kao sto je Srbija protjerala i pokrstila muslimane u Nisu, Leskovcu, Vranju, Pirotu i Prokuplju.

Cirilica je bosansko pismo i ravnopravno je latinici u bosansnom jeziku.

dudu
16.05.2008., 09:40
Kao na primer?

Rvatska

Selo se nalazi 13 km severozapadno od Leposavica, sa obe strane Vracevske reke. Okruzuju ga sela Vracevo, Kamenica (zaseok Trebica), Postenje, Potkomlje, Berberiste i Odojevice (opstina N. Pazar)
Srednja nadmorska visina sela je 546 metara.
Misljenje da je naziv sela postao od vlaskog imena Hrvatin mozda bi i mogao da se prihvati, s obzirom da i planinski vis kom, koji se uzdize sa juzne strane, nosi naziv koji je, nesumljivo, ilirskog porekla, a znacenje mu se moze objasniti recima istog korena – od reci skompi- siri oblik od kom, a sto znaci stenovit vrh koji se zadrzava u vidu kupe. Ili s obzirom da naziv sela u osnovi ima rec rvat koja je , pre svega ,znacila neki naporan posao, odnosno boriti se, rvati se, nositi sa teskocama.
U selu se na mestu Ostravica nalaze ostaci stare crkve i groblja, a u Kljinu ostaci hana iz XVII veka pored kojeg je prolazio krak beogradskog trgovackog puta. Petar Z. Petrovic je zabelezio da je u selu Rvatskoj postojala dzamija koja je srusena u toku rata 1915-1918. godine.
U selu zivi 174 stanovnika i broji 109 domacinstava.
Preci danasnjih muslimanskih rodova : Salkovici, Djerleci, Ajdinovici, Ujkanovici, Muminovici, Bahtijarevici, Islamovici, Ibrahimovici, Ejukovici, Smajovici, Radenac.
Od srpskih rodova u Rvatskoj zive : Bogdanovici, Tomovici, Pantovici, Colovici, Andrici, Lesevici, Djordjevici, Vukadinovici, Bacani, Sekulici, Radovanovici.

http://www.leposavic.org/sr/index.php?option=com_content&task=view&id=165&Itemid=36

borna28
16.05.2008., 10:22
Novi zemljovid Slavenskih jezika,
http://picasaweb.google.hr/borna28/SlavicLanguages/photo#5199142552644057010

Herc_
16.05.2008., 10:40
Novi zemljovid Slavenskih jezika,
http://picasaweb.google.hr/borna28/SlavicLanguages/photo#5199142552644057010

Novi lazni zemljovid :zubo:

Netacna karta uostalom kao i ona predhodna koju si stavio a tice se ovih jezika.

Ajde da ne pricam napamet pokusacu da objasnim zasto je tako.

1. Crna Gora. Prikazano je da se srpski govori samo u istocnom delu sto naravno nije tacno. Od citave Crne gore samo u opstinama Rosaje-srpski - 2.127 (9,37%), Ulcinj srpski - 3.698 (18,22%) , Plav srpski - 3.522 (25,51) , Cetinje srpski - 4.532 (24,52) Srpski jezik nije najbrojniji a u svim ostalim jeste.

2. Vojvodina. U opstini Subotica govori se relativnom vecinom srpski jezik a ovde je prikazano da se govori madjarski a da ima i hrvatski. Dok srpski uopste nije prikazan.

Languages spoken in Subotica municipality (according to 2002 census):
* Serbian = 69,155 (46.60%) (*)
* Hungarian = 57,608 (38.82%)
* Croatian = 8,806 (5.93%) (*)
3. Opstine u zap Bosni kao Drvar ili Grahovo. Sigurno je da se tamo ne govori hrvatski jezik.

Ovo su samo neke od gresaka ima ih mnogo vise. Ona karta sto si prosli put stavio je tacnija ali i ona ima mnogo gresaka. Najveca je svakako vezana za Crnu Goru.

sdespot
16.05.2008., 10:47
Rvatska

Mislio sam na druge primere hrvatskih toponima u Srbiji,pored tog sto si naveo.

grunjac_
16.05.2008., 11:37

Hrtkovci. :kava:

Doduše to je već Vojvodina.

Stefan_Dusan_Silni
16.05.2008., 11:55

Treba se zapitati otkud Srb onda u Hrvatskoj? A i Beli Manastir mi nesto ne vuce na Hrvatski...

Herc_
16.05.2008., 12:02
Treba se zapitati otkud Srb onda u Hrvatskoj? A i Beli Manastir mi nesto ne vuce na Hrvatski...

Stvar je dosta jasna Srb je bilo naselje iskljucivo naseljeno Srbima.
Hrtkovci zaista vode poreklo od naziva Hrvati, a jedan deo ih je tamo i ziveo i danas zivi.
Rvatska mislim da ne vodi poreklo od naziva Hrvati.

Mene zanima naselje Srbljani kod Bihaca. Tamo nema ni jednog Srbina. Da li su to Srbi presli na islam ili mozda nesto drugo ?
Србљани - ук.1.292, Муслимани - 1.271, Хрвати - 1, Југословени - 14, остали - 6
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%85%D0%B0%D1%9B

grunjac_
16.05.2008., 12:03
Monoštor je 1923. preimenovan u Beli Manastir. Znamo zašto. A u Srbu do kraja 16. stoljeća nije bilo niti jednog Srbina.

grunjac_
16.05.2008., 12:04
Stvar je dosta jasna Srb je bilo naselje iskljucivo naseljeno Srbima.Hrtkovci zaista vode poreklo od naziva Hrvati, a jedan deo ih je tamo i ziveo.
Rvatska mislim da ne vodi poreklo od naziva Hrvati.

Mene zanima naselje Srbljani kod Bihaca. Tamo nema ni jednog Srbina. Da li su to Srbi presli na islam ili mozda nesto drugo ?
Србљани - ук.1.292, Муслимани - 1.271, Хрвати - 1, Југословени - 14, остали - 6
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%85%D0%B0%D1%9B

:bonk:

Stefan_Dusan_Silni
16.05.2008., 12:05
Monoštor je 1923. preimenovan u Beli Manastir. Znamo zašto. A u Srbu do kraja 16. stoljeća nije bilo niti jednog Srbina.

Ako je to tacno, zanimljivo je da blizu Sombora i dalje postoji Backi Monostor. Vecina stanovnika mesta su Hrvati, mislim.

Herc_
16.05.2008., 12:08

Tako i treba ubij se.

Lepo sam stavio bilo iskljucivo. Jer je u citavoj opstini Donji Lapac '91 bilo 44 Hrvata (0.54%). Sta ti tu nije jasno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Donji_Lapac

Danas je malo drugacije ali su opet Srbi vecina:

Po posljednjem popisu stanovništva iz 2001 u Srbu živi 334 stanovnika. Područje je mješovitog nacionalnog sastava. Nacionalni sastav je sljedeći: Srbi s 206 stanovnika ili (61,5 %), a potom slijede Hrvati sa 128 stanovnika ili (38,5 %). Podaci u statističkom zavodu Republike Hrvatske.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Srb

Tako da sve sto sam rekao stoji, a ti nastavi da se lupas po glaci.

grunjac_
16.05.2008., 12:13
Tako i treba ubij se.

Lepo sam stavio bilo iskljucivo. Jer je u citavoj opstini Donji Lapac '91 bilo 44 Hrvata (0.54%). Sta ti tu nije jasno.

Po posljednjem popisu stanovništva iz 2001 u Srbu živi 334 stanovnika. Područje je mješovitog nacionalnog sastava. Nacionalni sastav je sljedeći: Srbi s 206 stanovnika ili (61,5 %), a potom slijede Hrvati sa 128 stanovnika ili (38,5 %). Podaci u statističkom zavodu Republike Hrvatske.

Herc. Kad si napisao "bilo" isključivo naseljeno Srbima nisi precizirao kad je to "bilo". 2000. god prije Krista? 100. god prije Krista? 200. godine? U 10. stoljeću? U 15. stoljeću? U 17. stoljeću?

Razumiješ?

Starfucker226
16.05.2008., 12:17
Stvar je dosta jasna Srb je bilo naselje iskljucivo naseljeno Srbima.

Negdje sam čuo da je slično ime mjesta bilo i prije doseljenja Hrvata i Srba na ove prostore, isto kao i Servitium kod današnje Gradiške koji ustvari nije dobio ime po Srbima.

grunjac_
16.05.2008., 12:20
Negdje sam čuo da je slično ime mjesta bilo i prije doseljenja Hrvata i Srba na ove prostore, isto kao i Servitium kod današnje Gradiške koji ustvari nije dobio ime po Srbima.

Pa nije ni Srb u današnjoj općini Gračac dobio ime po Srbima, barem ne po Srbima kao stanovništvu samog naselja. :ne zna:

Herc_
16.05.2008., 12:27

Vidi postoje mnogi nazivi koji podsecaju na nazive nekih naroda pa ih ti narodi prisvajaju bez nekog konkretnog osnova pa tako i to ako postoji. Medjutim neka naselja zaista imaju osnovu naziv naroda. Npr Srbica na Kosovu, sto su je albanci preimenovali u Skenderaj.

Za taj konkretan slucaj nisam cuo.

Pessimus dux
16.05.2008., 12:29
Beli Manastir nema veze s vezom, taj naziv je krivi prijevod s mađarskog Pelmonostor. Već sam pisao o tome na jednoj drugoj temi:
Najpravilniji je stari mađarski naziv Pelmonostor (čita se Pelmonoštor), što su pak Srbi zbog izgovora krivo preveli u Beli Manastir jer bi se to jedino moglo prevesti kao Pelov samostan (manastir). Do tog naziva došlo je u srednjem vijeku nakon što je jedan mađarski velikaš podigao samostan u mjestu Pel i obdario ga posjedima. Naziv Beli Manastir dolazi u upotrebu od 1918.

Starfucker226
16.05.2008., 12:41
Vidi postoje mnogi nazivi koji podsecaju na nazive nekih naroda pa ih ti narodi prisvajaju bez nekog konkretnog osnova pa tako i to ako postoji.

tako imamo iranske Haravate i indijskog Srbindu :lol:

Medjutim neka naselja zaista imaju osnovu naziv naroda. Npr Srbica na Kosovu, sto su je albanci preimenovali u Skenderaj.

Ma dobro Srbica i takvi slučajevi, ali ako je neki naziv na ovim prostorima bio prije dolaska Slavena kao npr. Bosna, onda nije moguće da je stvoren od strane slavenskih naroda koji danas žive ovdje.

Stefan_Dusan_Silni
16.05.2008., 12:47
Ali imena naselja se menjaju, tako da ni to vise nije relevantno.

Donji Vakuf (1992. - 1995.) - Srbobran

Sta bi covek zakljucio da je gradic ostao u RS?

Caribrod je, nakon sto su nam ga predali Bugari, nosio naziv Dimitrovgrad. Bio je pre neku godinu referendum o vracanju starog naziva, kako se narod izjasnio ne znam tacno...

grunjac_
16.05.2008., 12:51
Ali imena naselja se menjaju, tako da ni to vise nije relevantno.

Donji Vakuf (1992. - 1995.) - Srbobran

Sta bi covek zakljucio da je gradic ostao u RS?

Caribrod je, nakon sto su nam ga predali Bugari, nosio naziv Dimitrovgrad. Bio je pre neku godinu referendum o vracanju starog naziva, kako se narod izjasnio ne znam tacno...

A u Vojvodini novi nazivi Srbislavci, Lazarevo, Dušanovo... :rofl:

Starfucker226
16.05.2008., 12:51
kako se narod izjasnio ne znam tacno...

valjda negativno

http://www.dimitrovgrad.org.yu/

sdespot
16.05.2008., 13:05
Hrtkovci. :kava:

Doduše to je već Vojvodina.

Doduse,to je ipak Srbija... :p

grunjac_
16.05.2008., 13:16
Doduse,to je ipak Srbija... :p

Na karti koju ja gledam je odvojena isprekidanom crtom. uska crta točka crta, reka bi jedan moj stari profesor :D

Stefan_Dusan_Silni
16.05.2008., 13:46
A u Vojvodini novi nazivi Srbislavci, Lazarevo, Dušanovo... :rofl:

Isti su brze skinuti nego sto je narod odlucio da ih postavi.

Dobro, Dusanovo jos uvek postoji. Jedina sela koja su menjala ime su u Backoj (narocito juznoj i zapadnoj), sto je i logicno, jer vise nema Nemaca u njima, pa cemu nemacka imena? U Banatu je ta pojava slabije izrazena.

pjosip
16.05.2008., 14:01

Dobro, Dusanovo jos uvek postoji. Jedina sela koja su menjala ime su u Backoj (narocito juznoj i zapadnoj), sto je i logicno, jer vise nema Nemaca u njima, pa cemu nemacka imena? U Banatu je ta pojava slabije izrazena.

Postoji i mjesto Srbac u Bosni koje se ne tako davno zvalo - Svinjari...

frane2110
16.05.2008., 14:01
Tako i treba ubij se.

samo sto taj podatak nije tocan, ako se radi o naselju Donji Srb koji je bio u opc D.Lapac a sada pripada opcini Gracac , tamo ima 250 srba a prakticno nema hrvata u tom naselju .
sto se tice samog imena tog mjesta Srpski lingvisti su pokusali oblik toga imena dovesti u vezu s navodnom nazocnoscu pripadnika srpskoga naroda,sto je recimo glupo, ima raznih teorija ,"Srb" oznacava izvor rijeke Une,Takodjer, u podrucjima u kojima nije u povijesti zabiljezeno postojanje srpskog pucanstva, postoji niz mjesta s korijenom "srb" u imenu. Tako jedan od spomenika rane hrvatske pismenosti, "Istarski razvod" iz 13. stoljeca, spominje ime "srbar" u znacenju izvor tekuce vode. U Istri, gdje nema spomena srpskoga stanovnistvo do 20.stoljeca, nalaze se mjesta Srbani (kraj Pule) i Srbinjak, koja potjecu jos od srednjovjekovnoga doba.

Michael Collins
16.05.2008., 15:20
samo sto taj podatak nije tocan, ako se radi o naselju Donji Srb koji je bio u opc D.Lapac a sada pripada opcini Gracac , tamo ima 250 srba a prakticno nema hrvata u tom naselju .
sto se tice samog imena tog mjesta Srpski lingvisti su pokusali oblik toga imena dovesti u vezu s navodnom nazocnoscu pripadnika srpskoga naroda,sto je recimo glupo, ima raznih teorija ,"Srb" oznacava izvor rijeke Une,Takodjer, u podrucjima u kojima nije u povijesti zabiljezeno postojanje srpskog pucanstva, postoji niz mjesta s korijenom "srb" u imenu. Tako jedan od spomenika rane hrvatske pismenosti, "Istarski razvod" iz 13. stoljeca, spominje ime "srbar" u znacenju izvor tekuce vode. U Istri, gdje nema spomena srpskoga stanovnistvo do 20.stoljeca, nalaze se mjesta Srbani (kraj Pule) i Srbinjak, koja potjecu jos od srednjovjekovnoga doba.

Ovo je dokaz da je Istra povijeseno Srpska... :lol::lol::lol:

Starfucker226
16.05.2008., 15:22

Kad Vojo to čuje, fantomska granica velike Srbije bit će pomaknuta prema zapadu ! :D

sdespot
16.05.2008., 16:30

Pored toga,mislim da je grunjac mislio na nekadasnja vecinski hrvatska sela Kukujevci,Gibarac i Hrtkovci. Nijedna od tih inicijativa za promenom imena (koje cak sadasnji stanovnici iniciraju sve skupa sa predsednicima mesnih zajednica) nemaju prodju...

P.S : Kuda su se izgubile Srpske Moravice kod Rijeke? Preimenovanja su zahvatila i Hrvatsku...

sdespot
16.05.2008., 16:36
valjda negativno

http://www.dimitrovgrad.org.yu/

Mislim da je Caribrod preimenovan u Dimitrovgrad nakon Drugog svetskog rata...

Crospur
16.05.2008., 16:53
Pored toga,mislim da je grunjac mislio na nekadasnja vecinski hrvatska sela Kukujevci,Gibarac i Hrtkovci. Nijedna od tih inicijativa za promenom imena (koje cak sadasnji stanovnici iniciraju sve skupa sa predsednicima mesnih zajednica) nemaju prodju...

P.S : Kuda su se izgubile Srpske Moravice kod Rijeke? Preimenovanja su zahvatila i Hrvatsku...

Pa dobro nisu baš kod Rijeke ali nema veze, danas se zovu samo Moravice a administrativno u sastavu su Vrbovskog...

sdespot
16.05.2008., 17:13
Na karti koju ja gledam je odvojena isprekidanom crtom. uska crta točka crta, reka bi jedan moj stari profesor :D

Neka crte,neka je na miru.

Tomba17
16.05.2008., 17:21
Tako i treba ubij se.

...Boričevac nije daleko od Donjeg Lapca, tri-četiri kilometra, ali ga je, za razliku od Donjeg Lapca, vrlo teško naći, nakon što su ga 2. kolovoza 1941. posjetili Lapčani pojačani mještanima okolnih sela. Boričevac je tog vrućeg i prevrućeg dana bio gotovo prazan. Njegovi stanovnici, seljaci, stočari, Hrvati, njih oko dvije i pol tisuće, napustili su ga nekoliko dana prije, upozoreni da im se Lapčani i ostali spremaju u posjet. Ostalo je deset-petnaest starijih Boričevljana koji se nisu dali iz rodnih kuća, ostala je stoka koja je skapavala od žeđi i ostale su nezaključane kuće. Ostale su i dvije domaće, boričevačke srpske obitelji. Svi ostali pobjegli su u petnaest kilometara udaljeni gradić Kulen Vakuf u Bosni i tu čekali da se vizita iz Lapca završi, pa da se, ako Bog da, vrate u svoj Boričevac. Nikad se nisu vratili, do dana današnjega!
U Boričevac je upala razjarena rulja, kličući kralju Petru i otadžbini Srbiji. Neki su na kapama imali zvijezde, petokrake, neki srpske kokarde, a većina, osim slijepe mržnje, nije imala ništa. Jesu li to bili Srbi? Ne, slažem se s g. Đukićem, to nisu bili Srbi. Bili su to ljudi podivljali od ideja kojima su ih opskrbljivali razni generalštabni majori, vojvode, policijski batinaši i vođe ustanka. Među potonjima glavnu je riječ vodio tobožnji komunist Gojko Polovina koji i danas, kao umirovljeni general JNA, živi u Beogradu.
Što je posjet iz Lapca donio Boričevcu, neka kaže sam Polovina, koji to ipak znade nešto bolje od g. Đukića.
»Za nepun sat Boričevac je bio u plamenu«, piše on (u svojoj knjizi Svedočenje, Prva godina ustanka u Lici, Beograd, 1988., str. 340). »Ostaje činjenica«, dodaje on, »da je u masi neboraca toga momenta u pljački i paljenju učestvovao i znatan broj boraca, od kojih su neki poslije toga bili sjajni ne samo partizanski borci nego i politički i vojni rukovodioci, komandiri, komandanti. Nikad nisam niti hoću javno pomenuti njihova imena«. (Polovinina knjiga, str. 342).
Selo je opljačkano i zapaljeno, zajedno s nekima od spomenutih staraca, crkva je razorena, a groblje sravnjeno sa zemljom. (Kad sam s roditeljima sedamdesetih godina, prvi i jedini put za vrijeme Jugoslavije, bio u Boričevcu, tražili smo nadgrobni kamen s djedova groba, ali ga nismo našli. Obiđite pragove kuća po okolnim selima, rekli su nam upućeni, pa ćete ga naći).
Boričevljani su se sklonili u Kulen Vakufu, iz Vakufa su pobjegli u Bihać, a iz Bihaća, željeznicom, u Slavoniju i druge krajeve. Ne kao kolonisti, kako kaže g. Đukić, jer kolonist podrazumijeva darovnu zemlju i imanje, nego kao jadna sirotinja bez ikakve imovine kojoj nitko ništa nije dao i koja je, da bi preživjela, morala u nadnicu na najgore poslove. Moj je djed Mile, ugledni boričevački domaćin, otac velike obitelji, gazda, završio u selu Posavski Podgajci u Slavoniji kao sluga, dok su Polovinini i Đukićevi sjajni partizanski borci i vojni rukovodioci, komandiri, komandanti, koji su opljačkali i zapalili njegov Boričevac i pobili mu susjede, danas bi se reklo - nedužne civile, dobili dobre mirovine, goleme stanove, a neki i cijele ulice u Donjem Lapcu gradonačelnika Milana Đukića.
Tko je počinio genocid u Boričevcu? G. Đukić kaže da to nisu bili Srbi i ja se s njim slažem. Ipak, činjenica jest da su 2. kolovoza 1941. u Boričevcu ostale netaknute samo dvije kuće, kuće jedinih dviju srpskih obitelji!
Poslije 1945. Boričevljani se nisu smjeli vratiti u Boričevac, jer tamo su ih čekali isti oni koji su ih 1941. protjerali i koji bi ih poslije prvog sumraka pobili. Vlast im je odbijala i sve molbe za povrat imovine, a kako i ne bi kad su te molbe, bez obzira na koga adresirane (neke su išle i na Maršalat u Beograd), na kraju dolazile u ruke ubojica i rušitelja Boričevca, Polovininih i Đukićevih sjajnih partizanskih boraca i vojnih rukovodilaca, komandira, komandanata.
U Boričevac se prije »Oluje« 1995. vratila samo jedna jedina prognanička hrvatska obitelj, ali ni ta nije stigla odmah, nego desetak godina poslije onoga rata. Odmah poslije Drugog svjetskog rata rata Boričevac ne samo da nije postojao, nego se nije smio ni spomenuti i njegovo su ime prognanici izgovarali u pola glasa. Bilo je pokušaja da se na ulazu u nekadašnje selo postavi ploča s natpisom Boričevac, ali su svi završili neuspjehom: čim bi se smračilo, ploča bi nestala. Na kraju je Boričevac izbrisan i iz službenog popisa naseljenih mjesta.
Ako je točno, kako kaže g. gradonačelnik, da je Boričevac razoren u trenutnome bijesu zbog zločina u Velikom i Malom Bubnju, a nije točno, kako to da je taj trenutni bijes trajao pune pedeset četiri godine! Boričevljani su na boričevačko zgarište slobodno i otvoreno mogli doći tek poslije »Oluje« 1995., a prvu Malu Gospu, svoj mjesni blagdan, proslavili su 1996., kada ih se, njih i njihovih potomaka rođenih u progonstvu, oko srušene crkve okupilo više od dvije tisuće! Kakav je to trenutak koji je trajao više od pola stoljeća, a u Donjem Lapcu, kao što vidimo, traje i danas?!
Nije riječ ni o kakvome trenutku, nego je riječ o dobro isplaniranom i temeljito provedenom etničkome čišćenju ili genocidu koji je započet 2. kolovoza 1941., uz svesrdnu podršku beogradskih vlasti nastavljen 1945., potvrđen 1991. u tzv. SAO Krajini i sada napokon dokrajčen skidanjem ploče na kojoj piše Trg Boričevac u Donjem Lapcu!
U kolovozu 1941. Boričevac je uništen, a njegovi stanovnici otjerani u progonstvo, godine 1945. prostorom nekadašnjeg Boričevca vladali su oni koji su Boričevac uništili, 1991. u Boričevcu se ništa nije promijenilo, osim što su se razarateljima Boričevca pridružili sinovi i unuci, ali što je s Boričevcem 2001.? Tko njime danas vlada? Gdje danas raste korov Boričevac? U kojoj i čijoj državi? Ima li Hrvatska suverenitet nad boričevačkim grobljem?
Protjerivanje Boričevca iz Donjeg Lapca posve je logična posljedica stanja koje vlada u tom mjestu, a koje se stanje očito bitno ne razlikuje od onoga u kolovozu 1941., u kolovozu 1945. ili u kolovozu 1992., kada su Boričevcem vladali Polovinini sjajni partizanski borci. Brisanje Trga Boričevac posljedica je, dakle, vlasti g. Đukića (kojoj sekundira mjesni HSP), ali i stanja u zemlji u kojoj je takva vlast moguća. Eto, u tome je tajna eliminacije Trga Boričevac.
A u čemu je tajna lapačkog preimenovanja Bjelovarske ulice? Možda u tome što se dio protjeranih Boričevljana sklonio u Bjelovar? Hoće li nas protjerati i iz Bjelovara?

http://www.vjesnik.hr/html/2001/03/08/Clanak.asp?r=pis&c=1

Tomba17
16.05.2008., 17:26

Beli Manastir ili Sveti Martin?
Beli Manastir je tipičan falsifikat i izraz velikosrpske ideologije. Prvotno ime Pel Monostor promijenjeno je u Beli Manastir službeno u vrijeme države Srba, Hrvata i Slovenaca oko 1923. godine
Inicijativa za promjenu imena grada Beloga Manastira potječe još iz vremena saziva Gradskoga vijeća prije 1997. godine, ali i ranije kada je isto Vijeće djelovalo još u progonstvu. Protekloga tjedna o tomu je ponovno progovorio Josip Kompanović, belomanastirski dogradonačelnik, podsjetivši na već provedenu anketu među Hrvatima kojih se u svoje domove i ovaj baranjski grad, a prema neslužbenim podacima, vratilo blizu 70 posto. »U ovom trenutku inicijativa o promjeni imena Beloga Manastira u Sveti Martin, a što zagovara najvećih broj anketiranih, osjetljivo je političko pitanje, no činjenica je da većini sada smeta postojeći naziv«, izjavio je za Vjesnik Kompanović, uz naznaku kako se po istom pitanju a prije nego ono dođe na Gradsko vijeće može raspisati i javno izjašnjavanje. No, bilo kako bilo, dogradonačelnik Kompanović izražava nadu da će Beli Manastir u novo tisućljeće zakoračiti s novim imenom.
Suprotno tomu njegov kolega, drugi dogradonačelnik Beloga Manastira Zoran Ognjenović, smatra kako ne treba mijenjati tradiciju i da Beli Manastir treba zadržati svoj dosadašnji naziv. Gradonačelnik Simo Stupar o ovom pitanju očitovat će se, kako je potvrdio, za Vjesnik idućega tjedna posebnim priopćenjem za javnost.
Promjena naziva odnosno imena grada svakako će biti predmetom raspravi i na županijskoj, ali i državnoj razini. Župan Branimir Glavaš tek kratko poručuje: »To je problem lokalne samouprave i nemam namjeru u to se miješati«. U Državnom arhivu Osijek od ravnatelja dr. Stjepana Sršana doznajemo kako je u srednjem vijeku, točnije 1212. godine plemić Pel Moys na području današnjega Beloga Manastira podigao samostan i crkvu sv. Mihovila, te je upravo po njemu ovo mjesto dobilo naziv Pel Monostor, a obično se izgovaralo kao Monoštor. Podsjetimo i to da je do 1918. godine Baranja bila pod jezičnim i upravnim područjem Mađarske, te se u tom vremenu u katoličkim i pravoslavnim matičnim knjigama ističe upravo samo ovo, spomenuto ime. Po Sršanovim riječima, naziv Pel Monostor promijenjeno je u Beli Manastir službeno u vrijeme države Srba, Hrvata i Slovenaca oko 1923. godine, a kada je Baranja već pripadala sastavu te države.
»Naziv Beli Manastir je tipičan falsifikat i izraz velikosrpske ideologije. Pel je preveden kao Beli, a Monostor kao Manastir i to nema nikakve veze sa značenjem«, smatra dr. Sršan, te je po njemu riječ o posrbiziranom nazivu u skladu velikosrpske ideološke i kulturološke politike toga vremena. Naposljetku, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku mišljenja je da bi ime Beli Manastir moglo biti promijenjeno u duhu tradicije, te tako podsjeća na Svetoga Martina kao zaštitnika župe na tom području preko tristo godina. »Mislim da u Hrvatskoj ima puno mjesta s tim nazivom, i možda bi prikladnije bilo Sveti Martin Baranjski, Baranjski Martin ili pak Martingrad, Samostangrad, te napokon kao simbol cijele Baranje - Baranjagrad....«, zaključuje dr. Stjepan Sršan.

http://www.vjesnik.hr/html/1999/06/06/Clanak.asp?r=unu&c=10

frane2110
16.05.2008., 17:31

nemoj brate :D znas da neki srbi svojataju cak i Istru

nenaad
17.05.2008., 07:59
nemoj brate :D znas da neki srbi svojataju cak i Istru

Negdje sam procitao da je stanovnistvo Istre bilo pravoslavno.

nenaad
17.05.2008., 08:04
Beli Manastir ili Sveti Martin?
Beli Manastir je tipičan falsifikat i izraz velikosrpske ideologije. Prvotno ime Pel Monostor promijenjeno je u Beli Manastir službeno u vrijeme države Srba, Hrvata i Slovenaca oko 1923. godine

Postoje ekavski dijalekti i u hrvatskom jeziku.

Michael Collins
17.05.2008., 08:46
Negdje sam procitao da je stanovnistvo Istre bilo pravoslavno.

Po kojoj logici, bio je pod Mlečanima i Austrijancima, kako bi se moglo pravoslavčje uopće doći, kad do Bosne nije došlo do 13-14. st.

pjosip
17.05.2008., 09:05
Po kojoj logici, bio je pod Mlečanima i Austrijancima, kako bi se moglo pravoslavčje uopće doći, kad do Bosne nije došlo do 13-14. st.

Ti nisi shvatio da se ovaj zajebava ?

Pessimus dux
17.05.2008., 09:06
Naziv Srpske Moravice nije izvorni, on je uveden otprilike kad i Beli Manastir. Tako je Moravicama vraćen izvorni naziv.

nenaad
17.05.2008., 09:28

Ti nisi shvatio da se ovaj zajebava ?

Ne znam. Procitao sam negdje. Nema veze sa Srbima (iako Srbi sve pravoslavce na Balkanu zovu Srbima :)))

nenaad
17.05.2008., 09:29
(iako Srbi sve pravoslavce na Balkanu zovu Srbima :)))

Mozda dio Grka i Bugara ne zovu Srbima :)))))

pjosip
17.05.2008., 09:53
Ne znam. Procitao sam negdje. Nema veze sa Srbima (iako Srbi sve pravoslavce na Balkanu zovu Srbima :)))

Vjerojatno si citao o mjestu Peroj. Tu su Mleci naselili etnicke Crnogorce u 17. stoljecu.

To je ujedno i jedina pravoslavna Crkva u Istri.

Da je Istra bila "pravoslavna" onda bi se zasigurno o tome ocuvali nekakvi tragovi osim ako nije na djelu jos jedna "teorija" o tome kako su judeo-dzihad-NATO-vatikanska kamarila i bulumente nocnih decoubica isterale postene pravoslavne popove iz njihova vlasnistva.

Tel Aviv
17.05.2008., 11:27
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Bosnian_war.gif

Rat u BiH.

Herc_
17.05.2008., 14:14

Rat u BiH.

Evo po regionima:

http://img185.imageshack.us/img185/3382/bosniakcroatwartd9.gif

http://img362.imageshack.us/img362/2166/wbnm3.gif

http://img179.imageshack.us/img179/6949/probijanjekoridoraposavtj6.gif

MRSHO
17.05.2008., 15:07

Rat u BiH.

Već sam gledao ove animacije.

Neznam tko je ovo pravio, al ima pogrešaka. Reon Teslić-Komušina okupiran je u 8. mjesecu (točnije od 8.8.-12.8.) a na ovoj karti već 20.4. brišu se boje HVO sa tog područja. To je od pogrešaka što ja znam...

Michael Collins
18.05.2008., 18:14
Općina Subotica 2002.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Subotica_ethnic.png

Tresnjevo
20.05.2008., 12:13
Oni sto su odlucili se preseliti u Srbiju se deklarisu kao Srbi.

Ne bih rekao. Prema popisu iz 2002. u Srbiji imas 4581 Goranaca. Drugi deo se verovatno izjasnio kao i pre - kao Muslimani.

Tresnjevo
20.05.2008., 12:24
Mozda govore goranskim jezikom (mjesavina makedonskog i prizrensko-timockog dijalekta)?

Kako ti, kao neko ko govori srpskim, odredjujes nekom ko ne govori srpskim kojim jezikom govori?

Goranci svoj jezik nazivaju "nasinski". To je mesavina srpskog i makedonskog jezika (koji je mesavina srpskog i bugarskog).
Zvanicno se izjasnjavaju da govore srpskim jezikom.

Nikome nista ja ne odredjujem. Samo iznosim cinjenice.
U Crnoj Gori Bosanskim govori 14172 ljudi, a Bosnjackim 19906.
Sta ti tu nije jasno?:ne zna:
To sto muslimani u Crnoj Gori ne znaju ni sta su, niti kojim jezikom govore nije moj problem.

malesevac
20.05.2008., 15:35
Goranci svoj jezik nazivaju "nasinski". To je mesavina srpskog i makedonskog jezika (koji je mesavina srpskog i bugarskog).
Zvanicno se izjasnjavaju da govore srpskim jezikom.

Nikome nista ja ne odredjujem. Samo iznosim cinjenice.
To sto muslimani u Crnoj Gori ne znaju ni sta su, niti kojim jezikom govore nije moj problem.

Bosnjackim govore Bosnjaci (i nesto Muslimana) u Beranama, Bijelom Polju i Plavu. U Rozajama najvise govore bosanskim. A u Baru i Podgorici crnogorskim. To se sve inace sprema za pumpanje broja Crnogoraca na 50%+1 za naredni popis.

nenaad
22.05.2008., 10:06

:)))))))))

Herc_
23.05.2008., 20:28
Ne znam da li nekog zanima.

Teritorija u CG po nacionalnosti. (ako se racunaju samo opstine)

http://img90.imageshack.us/img90/323/cg03jq3.png

Crnogorci 7.236km² ili 52.39%

Srbi 5.383km² ili 38.97%

Bosnjaci 918km² ili 6.65%

Albanci 255km² ili 1.85%

Stefan_Dusan_Silni
23.05.2008., 21:37
Ne znam da li nekog zanima.

Teritorija u CG po nacionalnosti. (ako se racunaju samo opstine)

http://img90.imageshack.us/img90/323/cg03jq3.png

Crnogorci 7.236km² ili 52.39%

Srbi 5.383km² ili 38.97%

Bosnjaci 918km² ili 6.65%

Albanci 255km² ili 1.85%

Realno, Srbi jos vise, jer drze sela. Citava severna Podgorica, okolina Niksica (koji je, usput, najveca opstina), a ima nas i po primoriju.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Montenegroetno03.png

Herc_
23.05.2008., 21:50
Realno, Srbi jos vise, jer drze sela. Citava severna Podgorica, okolina Niksica (koji je, usput, najveca opstina), a ima nas i po primoriju.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Montenegroetno03.png

Znam. :D
Svi drze jos vise i Bosnjaci i Albanci. Ovo je samo po opstinama. Sto se tice Srba i "Crnogoraca", Srbi drze nesto vise nego Crnogorci po naseljima.

Tony_umag
24.05.2008., 15:12
Subotica po naseljima; http://en.wikipedia.org/wiki/Mala_Bosna

Tony_umag
24.05.2008., 15:13
Sombor po naseljima; http://en.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%8Dki_Mono%C5%A1tor

Tony_umag
24.05.2008., 15:21
Bački Breg; http://en.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%8Dki_Breg
Petrovaradin; http://en.wikipedia.org/wiki/Petrovaradin
Slankamen; http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Slankamen
Ruma; http://en.wikipedia.org/wiki/Ruma
Stara Bingula; http://en.wikipedia.org/wiki/Stara_Bingula

Pavo B.
25.05.2008., 07:11
Karta madjarskih zupanija Srijem, Bac-Bodroske, Torontal i Tamis 1910. po vjeri.

http://img242.imageshack.us/img242/9518/vovjodina1910oi2.png

Pessimus dux
25.05.2008., 12:30
Karta madjarskih zupanija Srijem, Bac-Bodroske, Torontal i Tamis 1910. po vjeri.

http://img242.imageshack.us/img242/9518/vovjodina1910oi2.png
Svaka čast:s Jedino nam legenda fali. Plavo su katolici, crveno pravoslavci, zeleno valjda evangelici, sivo bi mogli biti grkokatolici, a žuto možda kalvini? Još samo jedno pitanje, po kojim si to podatcima radio i odakle ti podatci?

Pavo B.
25.05.2008., 17:37
Izvinjavam se za manjak legende. Mislio sam da sam stavio. Zeleno su svi protestanti, zuto su zidovi, a sivo "ostali," od kojih su najveca vecina grko-katolici. Podaci su odavde: http://www.talmamedia.com/map/hhcounty/hhcounty.htm

Michael Collins
25.05.2008., 18:34
Iako ne mora ništa značiti,zanimliva mapa iz 2004.,gdje je HDZ osovjio vlast:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:HDZBiH_2004.PNG

dudu
25.05.2008., 18:46
Iako ne mora ništa značiti,zanimliva mapa iz 2004.,gdje je HDZ osovjio vlast:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:HDZBiH_2004.PNG

naravno u tomislavgradu HSP :D

blacky1
26.05.2008., 17:24
Ma šta to bulazniš?
Evo sami kažete da štokavsko narečje nije vaše!

Torlački dijalekt je samo jedan od Srpskih dijalekata. Govore ga i Krašovani u Banatu, koji su kroz katoličanstvo usvojili i hrvatsku nacionalnu svest, a zapravo su etnički Srbi, kao i Hrvati štokavci.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Torlak.png

Na područiju Raške koja je Srpska matica govori se drugi dijalekt, istočno-hercegovački.

Hrvati štokavci nisu Srbi, hvala Bogu, nova genetička istraživanja su pokazala kako stvarno nemamo ništa sa Srbima koji su isti s Bugarima i Kirgizima.

sdespot
26.05.2008., 17:26
sa Srbima koji su isti s Bugarima i Kirgizima.

Blago tebi kada u ovo verujes...

BARABA
26.05.2008., 19:16
Nacionalni sastav Vojvodine...

http://img88.imageshack.us/img88/339/vojvodinazs6ph2.jpg

_ephervemy_
26.05.2008., 19:21
Nacionalni sastav Vojvodine...

http://img88.imageshack.us/img88/339/vojvodinazs6ph2.jpg

N puta stavljate iste karte. Pa da li ste vi normalni?

sdespot
26.05.2008., 19:38
N puta stavljate iste karte. Pa da li ste vi normalni?

Neka ih,napreduju. Karte koje postavljaju su sve tacnije i tacnije :D

Lepo je sto su toliko fascinirani Vojvodinom. Eto ja bih ih sve pozvao na Exit :cerek:

Herc_
12.06.2008., 09:34
Velika karta Bih po naseljima.

http://rs333.rapidshare.com/files/121851706/Karta_Bih_Po_Naseljima.jpg

Jedva sam nasao gde da uploudujem toliku kartu. :zubo:

Evo i popis Bih '61

http://img392.imageshack.us/img392/7217/popis61hr5.jpg

Herc_
12.06.2008., 14:08
Etnicka karta Hrvatske po opstinama '61.

http://img66.imageshack.us/img66/4257/opstineuhrvatskoj61gb5.jpg

Prolaznik_
12.06.2008., 18:16
Evo i popis Bih '61

http://img392.imageshack.us/img392/7217/popis61hr5.jpg

Hrvati vecina u Brckom i Tuzli. :rofl:

Jesi i nasao godinu kada je Bosnjacima bilo zabranjeno cak da se izjasnjavaju i kao muslimani, a kamoli kao Bosnjaci.

M0ssad
12.06.2008., 18:20
Hrvati vecina u Brckom i Tuzli. :rofl:

Jesi i nasao godinu kada je Bosnjacima bilo zabranjeno cak da se izjasnjavaju i kao muslimani, a kamoli kao Bosnjaci.

A kako su se mogli izjasnjavati kao nesto sto je tek postalo 1991? :confused:

Prolaznik_
12.06.2008., 18:24

Pravit cu se da tvoju glupost i provokaciju nisam procitao. :kava:

M0ssad
12.06.2008., 18:48
Pravit cu se da tvoju glupost i provokaciju nisam procitao. :kava:

Zasto je provokacija? Taj naziv je izmisljen 1991 godine :kava: Ako ti kazem da je zemlja okrugla da li je i to provokacija? :ne zna:

Svaki put kad vam statistika ne ide u vasu korist pocinju opravdanja tipa "nismo smijeli ono nisu nam dali ovo". :rolleyes:

frane2110
12.06.2008., 20:55

nije 1991 nego 1993

borna28
12.06.2008., 21:03
Slavenski jezici 2008 godine;
http://picasaweb.google.hr/borna28/SlavenskiJeziciNoviZemljovid2008/photo#5201295443655882818

borna28
12.06.2008., 21:11
Slavenski jezici 2006
http://picasaweb.google.hr/borna28/SlavenskiJeziciNoviZemljovid2008/photo#5204309221822114898
http://picasaweb.google.hr/borna28/SlavenskiJeziciNoviZemljovid2008/photo#5204309217527147586
Slavenski jezici 2008.
http://picasaweb.google.hr/borna28/Languages/photo#5209603204176335618
http://picasaweb.google.hr/borna28/SouthSlavicLanguageMap/photo#5198286335642993906

sdespot
12.06.2008., 23:36
Pa nije bas da se u Vrscu i Beloj Crkvi govori najvise rumunski kao sto karta pokazuje... Mozda je ovo rumunsko plavo vise zbog nekoliko sela u okolini Vrsca koja imaju vecinsko rumunsko stanovnistvo,ali nije precizno nacrtano.

sdespot
14.06.2008., 16:08
Dve opstine uporedni pregled za 1981. i 2002.

OPSTINA ZRENJANIN

1981 : 139300

Srbi : 93373 (67.03%)
Madjari : 20451 (14.68 %)
Jugosloveni : 11840 (8.50 %) (nemam podatak za Rumune i Slovake)

2002 : 132051

Srbi : 98794 (74.81 %)
Madjari : 14211 (10.76 %)
Jugosloveni : 2559 (1.93 %)
Rumuni : 2511 (1.90 %)
Romi : 2471 (1.87 %)
Slovaci : 2403 (1.81 %)

OPSTINA SMEDEREVO

1981 : 107366

Srbi : 97746 (91.03 %)
Jugosloveni : 4221 (3.93 %)
Crnogorci : 1424 (1.33 %)
Romi : 1048 (0.98 %)
Makedonci : 623 (0.58 %)
Hrvati : 412 (0.38 %)
Albanci : 305 (0.28 %)
Madjari : 208 (0.19 %)

2002 : 109809

Srbi : 104222 (94.91 %)
Romi : 1801 (1.64 %)
Crnogorci : 533 (0.49 %)
Makedonci : 354 (0.32 %)
Jugosloveni : 296 (0.27 %)
Hrvati : 198 (0.18 %)
Madjari : 144 (0.13 %)

lider30
14.06.2008., 16:20

Ispravak krivog navoda.
Ime Bošnjak je postalo godine 1993' glasovanjem na kongresu, a ne 1991' kao što je rečeno u citatu. Postalo službena oznaka u BiH dejtonskim sporazumom krajem 95'.

sdespot
14.06.2008., 16:41
Pa nije bas da se u Vrscu i Beloj Crkvi govori najvise rumunski kao sto karta pokazuje... Mozda je ovo rumunsko plavo vise zbog nekoliko sela u okolini Vrsca koja imaju vecinsko rumunsko stanovnistvo,ali nije precizno nacrtano.

Vrsac : 54369

Srpski : 44020
Rumunski : 5592
Madjarski : 2055
Romski : 971

Bela Crkva : 20367

Srpski : 17640
Rumunski : 1048
Madjarski : 325
Romski : 242

Crospur
14.06.2008., 17:54
Vrsac : 54369

Srpski : 44020
Rumunski : 5592
Madjarski : 2055
Romski : 971

Bela Crkva : 20367

Srpski : 17640
Rumunski : 1048
Madjarski : 325
Romski : 242

Jel u Beloj Crkvi žive i neki Česi također ili sam ja to zamjenio s nekom drugom općinom?

sdespot
14.06.2008., 18:10
Jel u Beloj Crkvi žive i neki Česi također ili sam ja to zamjenio s nekom drugom općinom?

Nisi,dobro je da si spomenuo. Zive,ali ih je nazalost malo,negde izmedju 800 i 1000 (popis 2002. je izbrojao 814 Ceha). Kao manjina,po brojnosti su odmah posle Rumuna (1101). Postoji i selo u opstini koje se eto zove Cesko Selo,ali je ono pred izumiranjem,ima svega 46 stanovnika :flop: U gradu Beloj Crkvi zivi oko 500 Ceha (tacnije 511, 2002. godine),a ima ih u jos jednom selu (Kruscica) i tamo ih je bilo iste godine 231.

U podacima koje ja imam ne stoji koliko stanovnika Ceha govori svojim maternjim jezikom (Ceski je ubrojan u ostale jezike),ali na osnovu toga koliko ih ima,sigurno ih ima vise od madjarske i romske govorne grupe.

Crospur
14.06.2008., 18:52
Vojvodina je zaista čudo,toliko jezika i naroda različitih na tom prostoru, zaista je nevjerojatno. Naravno da je to danas drugačije nego nekada kada je bilo mnogo raznolikije ali svejedno.

Koliko ima inače Rumunja u Banatu danas, mislim srpskom dijelu Banata naravno?

sdespot
14.06.2008., 19:14
Vojvodina je zaista čudo,toliko jezika i naroda različitih na tom prostoru, zaista je nevjerojatno. Naravno da je to danas drugačije nego nekada kada je bilo mnogo raznolikije ali svejedno.

Koliko ima inače Rumunja u Banatu danas, mislim srpskom dijelu Banata naravno?

Rumuni u Banatu

Severno - banatski okrug (sediste Kikinda) : 363

Srednje - banatski okrug (sediste Zrenjanin) : 5156

Juzno - banatski okrug (sediste Pancevo) : 21618

Opstine u Banatu sa koncentrisanim rumunskim stanovnistvom (preko 500 Rumuna)

1. Alibunar - 6076
2. Vrsac - 5913
3. Pancevo - 4065
3. Zrenjanin - 2511
4. Kovacica - 1950
5. Zitiste - 1837
6. Kovin - 1363
7. Bela Crkva - 1101
8. Plandiste - 965
9. Secanj - 642

Herc_
16.06.2008., 13:44
http://img255.imageshack.us/img255/3559/bosanskakrupaudeoqy0.jpg
Krupa

http://img213.imageshack.us/img213/2905/derventago7.jpg
Derventa

http://img234.imageshack.us/img234/3062/odzakjj0.jpg
Odzak

sdespot
17.06.2008., 14:23
Srednje Podunavlje, Stig, Branicevo i Juzni Banat 2002. godine

http://s286.photobucket.com/albums/ll106/sdespot85/?action=view&current=Etnicka-SrednjePodunavljeStigBranic.png

Legenda : crveno - Srbi
plavo - Rumuni
zeleno - Madjari
narandzasto - Cesi

specijalac
17.06.2008., 22:41
http://shrani.si/f/3m/oM/3shhMz7L/878ssk0.jpg

Mostar (linija razgraničenja između HVO i Armije BiH)

Prolaznik_
18.06.2008., 06:07
http://img255.imageshack.us/img255/3559/bosanskakrupaudeoqy0.jpg
Krupa

Derventa

Odzak

Imas li ovakve karte za podrucje Zvornika, Kalesije, Bijeljine, Tuzle, Zivinica, Lukavca, Doboja, Brckog, Gracanice i Gradacca ?

Herc_
18.06.2008., 12:13
Imas li ovakve karte za podrucje Zvornika, Kalesije, Bijeljine, Tuzle, Zivinica, Lukavca, Doboja, Brckog, Gracanice i Gradacca ?

Nazalost od svega sto si naveo imam samo od Zvornika. :(

http://img294.imageshack.us/img294/9376/zvornikdamg9.jpg

Medjutim uradicu sve opstine Bih pa cu ti ih postaviti.:top::cerek:

Evo mozda i ovde nadjes nesto sto te zanima.

http://img131.imageshack.us/img131/3083/banjaluka1pu8.jpg

Bl

http://img156.imageshack.us/img156/7715/petrovacudeojpgqv5.jpg

B.Petrovac

http://img518.imageshack.us/img518/344/stolacudeomw4.jpg

Stolac

http://img518.imageshack.us/img518/7322/kljucnaseljaudeohs7.jpg

Kljuc

http://img180.imageshack.us/img180/9826/modricaux5.jpg

Modrica

http://img504.imageshack.us/img504/7268/bosanskibrodyj7.jpg

Bosanski Brod

http://img504.imageshack.us/img504/3761/bosanskograhovorb6.jpg

Bosansko Grahovo

http://img362.imageshack.us/img362/2922/samacudeoym0.jpg

Bosanski Samac

http://img520.imageshack.us/img520/8493/dubicaudeovu6.jpg

Bosanska Dubica

http://img140.imageshack.us/img140/4523/kljucnaseljaudeogl6.jpg

Kljuc

frane2110
18.06.2008., 13:01

Bl

B.Petrovac

Stolac

Kljuc

Modrica

Bosanski Brod

Bosansko Grahovo

Bosanski Samac

Bosanska Dubica

Kljuc

:klap:lijepo uradeno
:top:

Pessimus dux
18.06.2008., 16:22
Svaka čast Herc, svakako postavi kada napraviš za cijelu BIH.:top:

Prolaznik_
19.06.2008., 02:09
Za sad je dobro uradjeno. Hvala, Hercegovac.

Povijest&Politika
20.06.2008., 01:12
Hrvati:

http://terkepek.adatbank.transindex.ro/legbelso.php3?nev=14

Srbi:

http://terkepek.adatbank.transindex.ro/legbelso.php3?nev=15

Povijest&Politika
20.06.2008., 01:23
BiH 1991.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/d5/Bih_1991.jpg

Prolaznik_
20.06.2008., 06:52
BiH 1991.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/d5/Bih_1991.jpg

Gluposti. :rigo:

Pessimus dux
20.06.2008., 12:15
Nije baš, dosta je solidna. Najveće gluposti su one tvoje hdmagazine:bonk:

Povijest&Politika
20.06.2008., 12:36

Gluposti?

Ja mislim da je fenomenalna.

Dokaži.

frane2110
20.06.2008., 15:08

sta te muci ? :D
jos je ova dosta nepravedno zeleno ofarbana

Herc_
20.06.2008., 16:30
Gluposti?

Dokaži.

Druze to je falsifikat vec se o tome govorilo na ovoj temi.

http://img102.imageshack.us/img102/7730/bosniakarta2bgk4.jpg
Ovo je original

http://img102.imageshack.us/img102/5586/bosniakarta3jd8.jpg
Ovo si ti nasao negde.

Jel vidis razliku ?

Povijest&Politika
20.06.2008., 22:18

Ovo je original

Ovo si ti nasao negde.

Jel vidis razliku ?

U pravu si. Misliš da je falsifikat? Ali mnogo se zaista izmijenilo u tih 10 godina.

A onda i vidim da se dosta poklapa sa ovom korektnom mapom:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Ethnic_relations_1991.GIF/496px-Ethnic_relations_1991.GIF

Povijest&Politika
20.06.2008., 22:23
1961:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/9/98/Total-1961.GIF

1953:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Religious_majority_in_Bosnian_kotars_in_1953.gif

Povijest&Politika
20.06.2008., 22:25
Doduše, evo istočne Bosne i Hercegovine iz 1991. godine.

http://www.fas.org/irp/cia/product/map2.gif

Povijest&Politika
20.06.2008., 22:27
Evo još dvije iz istog vremena, ne znam njihovu autentičnost:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bih_ethnic.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bih_Stan_1991.GIF

Prolaznik_
21.06.2008., 06:38
Gluposti?

Dokaži.

Najmanje pet puta sam to ovdje objasnjavao kao i drugi i oko toga se dosta raspravljalo, pa necu opet. Samo da spomenem dvije tri rijeci iz sve te poente i price = kako to da u plavu - srpsku - boju budu ofarbane sve planine, sume, poljoprivredna dobra, nenaseljena i pusta mjesta, jezera, itd. ? :kava:

Prolaznik_
21.06.2008., 06:42
Doduše, evo istočne Bosne i Hercegovine iz 1991. godine.

http://www.fas.org/irp/cia/product/map2.gif

Dakle, obiljezi samo tamo gdje su Bosnjaci naseljeni, a gdje nisu, obiljezi sve sa crvenom bojom koja prestavlja Srbe. Ne znam kako mozete tako biti pametni. :lol:

Gledam iznad Kalesije planinu Majevicu koja je sama suma, i prostire se od juga opcine Brcko i istocnog dijela opcine Srebrenik preko Tuzle, Lopara, Kalesije do Zvornika, sve obojeno crveno. :rofl::rofl:

Herc_
21.06.2008., 07:50
Gledam iznad Kalesije planinu Majevicu koja je sama suma, i prostire se od juga opcine Brcko i istocnog dijela opcine Srebrenik preko Tuzle, Lopara, Kalesije do Zvornika, sve obojeno crveno. :rofl::rofl:

Evo ti taj kraj.

http://img440.imageshack.us/img440/3545/semberijaap8.jpg

E sad jedno pitanje.

http://img177.imageshack.us/img177/9198/lopare1iv8.jpg

Ovaj kraj sto sam obojio u tamno zeleno je ta suma gde ima svega nekoliko desetina kuca (uglavnom srpskih) na tom prostoru. Kako bi ti to obojio u zeleno kada se ni jedno Bosnjacko naselje ne granici sa tim prostorom a Bosnjaci ne zive tamo ?

Michael Collins
21.06.2008., 07:59

Što se čudiš,vas je bilo većina u gradovima i gradićima...
Npr. Livno,Odžak-općina teško Hrvatska, grad najviše muslimana, kao i cijeli niz gradova i gradića, pogotovo koji su doživjeli razvoj nakon ww2, najmanje Hrvata,a u Hrvatskoj općini...

Herc_
21.06.2008., 09:13

Bl

B.Petrovac

Stolac

Kljuc

Modrica

Bosanski Brod

Bosansko Grahovo

Bosanski Samac

Bosanska Dubica

Kljuc

Evo da dopunim. :cerek:

http://img294.imageshack.us/img294/5496/bijeljinagw6.jpg
Bijeljina

http://img103.imageshack.us/img103/9999/gracanicasu9.jpg
Gracanica

http://img242.imageshack.us/img242/6741/kalesijaox8.jpg
Kalesija

http://img508.imageshack.us/img508/2706/lukavacyl9.jpg
Lukavac

http://img398.imageshack.us/img398/692/zivinicerg2.jpg
Zivinice

http://img293.imageshack.us/img293/9132/banoviciom3.jpg
Banovici

http://img255.imageshack.us/img255/3...upaudeoqy0.jpg
Krupa

Derventa

Odzak

frane2110
21.06.2008., 12:17
Dakle, obiljezi samo tamo gdje su Bosnjaci naseljeni, a gdje nisu, obiljezi sve sa crvenom bojom koja prestavlja Srbe. Ne znam kako mozete tako biti pametni. :lol:

cinjenica da tebe bode u oci mala kolicina zelene boje :D
osim toga moras znati da naselja imaju svoje granice, koje su legalno odredjene Sva suma ,brda i planina se u administrativnom smislu nalazi u jednom od naselja,to ne znaci da zemlja pripada osobama iz naselja . ali reci ti meni kako obojati onda drzavnu sumu oko Drvara kad tamo nema ni hrvata ni bosnjaka ??

Povijest&Politika
21.06.2008., 17:06

Da, da, CIA pravi kartu istočne Bsne i Hercegovine da prikažu uništavanja muslimanskih naselja i sve zemlje srbuju, falsificirajući popis. :lol:

Povijest&Politika
21.06.2008., 17:13

Bijeljina

Gracanica

Kalesija

Lukavac

Zivinice

Banovici

Krupa

Derventa

Odzak

Ajde malo za ove upitne oblasti blizu Podrinja.

blacky1
21.06.2008., 17:38

Ovo je original

Ovo si ti nasao negde.

Jel vidis razliku ?

obje karte su dobre samo što je ona prva iz 1981, a druga iz 1991.

frane2110
21.06.2008., 18:28
obje karte su dobre samo što je ona prva iz 1981, a druga iz 1991.

ma ne brate , ova druga je fals ,vidi se na 100 km

Prolaznik_
21.06.2008., 22:35
Evo ti taj kraj.

http://img440.imageshack.us/img440/3545/semberijaap8.jpg

E sad jedno pitanje.

http://img177.imageshack.us/img177/9198/lopare1iv8.jpg

Ovaj kraj sto sam obojio u tamno zeleno je ta suma gde ima svega nekoliko desetina kuca (uglavnom srpskih) na tom prostoru. Kako bi ti to obojio u zeleno kada se ni jedno Bosnjacko naselje ne granici sa tim prostorom a Bosnjaci ne zive tamo ?

Prvi link - to nije taj kraj za kojeg sam ja pricao. To je jedan dio. Planina Majevica - a ti mi dajes kartu opcina Bijeljine, Ugljevika, vecine dijela Lopara, itd. Dakle, ne prikazuje se tu Majevica kako treba, jer Majevica je planina i nenaseljena, te se kao takva ne moze bojiti bojom bilo kojem narodu da pripada, osim drzavi BiH! Cim prije to shvatis, bice bolje i bice ispravnijih ovdje onda karata.

Drugi link - Sta si ti ovo obojio ? Je li ti poznajes uopce mapu ovog kraja ili pak ne ? Ja sam od tog kraja i da ti par rijeci kazem = to sto si ti obojio je suma planine Majevica i to sto si obojio je dio od Majevica negdje oko 15-18 %. Dakle, Majevica se prostire kako sam rekao od juga opcine Brckog, istocnog dijela opcine Srebrenika, izmedju opcina Lopara i Tuzle, sjeverni dio opcine Kalesije, srednji-zapadni dio opcine Zvornika. Dakle, to je sve planina koja se zove Majevica koja je nenaseljena i ona ne pripada nikakvoj mjesnoj zajednici niti u kojoj su Srbi niti Hrvati niti Bosnjaci vecina, tako da se ne moze svrstavati u bilo kakvu boju koja oznacava neku nacionalnu skupinu u ovom slucaju tri nacionalna naroda u BiH.

Bez obzira na blizinu srpskih naselja tome sto si ti obojio, kako sam rekao, NE MOZES bojiti planinu nenaseljenu, drzavnu sumu u srpsku boju, covjece, shvati to.

Herc_
21.06.2008., 22:49
Prvi link - to nije taj kraj za kojeg sam ja pricao. To je jedan dio. Planina Majevica - a ti mi dajes kartu opcina Bijeljine, Ugljevika, vecine dijela Lopara, itd. Dakle, ne prikazuje se tu Majevica kako treba, jer Majevica je planina i nenaseljena, te se kao takva ne moze bojiti bojom bilo kojem narodu da pripada, osim drzavi BiH! Cim prije to shvatis, bice bolje i bice ispravnijih ovdje onda karata.

Drugi link - Sta si ti ovo obojio ? Je li ti poznajes uopce mapu ovog kraja ili pak ne ? Ja sam od tog kraja i da ti par rijeci kazem = to sto si ti obojio je suma planine Majevica i to sto si obojio je dio od Majevica negdje oko 15-18 %. Dakle, Majevica se prostire kako sam rekao od juga opcine Brckog, istocnog dijela opcine Srebrenika, izmedju opcina Lopara i Tuzle, sjeverni dio opcine Kalesije, srednji-zapadni dio opcine Zvornika. Dakle, to je sve planina koja se zove Majevica koja je nenaseljena i ona ne pripada nikakvoj mjesnoj zajednici niti u kojoj su Srbi niti Hrvati niti Bosnjaci vecina, tako da se ne moze svrstavati u bilo kakvu boju koja oznacava neku nacionalnu skupinu u ovom slucaju tri nacionalna naroda u BiH.

Bez obzira na blizinu srpskih naselja tome sto si ti obojio, kako sam rekao, NE MOZES bojiti planinu nenaseljenu, drzavnu sumu u srpsku boju, covjece, shvati to.

Nacrtao sam ti ono sto je nenaseljeno a obojeno u boji kojom se obelezavaju Srbi. Ovo drugo mislio sam da ti nije sporno. Znam gde je sve Majevica.

Dao sam ti ovu kartu na kojoj lepo pise Semberija (a ne Majevica ili vec sta) samo zato sto se vidi taj deo nenaseljen. Mrzelo me je da pravim drugu. :zubo:

Shvati ti ovo. Svako naselje u Bih pripada toj drzavi (za sada hehe). I sva srpska i sva bosnjacka i sva hrvatska itd.... pa to sto ti zelis reci je glupo jer je sve to drzavna zemlja.

Svako naselje ima svoju odredjenu teritoriju, odnosno neko podrucje uticaja to je ta katastarska jedinica. Ono ne obuhvata samo naselje, vec i obliznje njive, sume, planine, jezera itd tako je bilo oduvek i u svakoj zemlji. Ne znam sta sada neki izmisljaju sa ovakvim predlozima. :nezna:
Ta katastarska jedinica i dalje pripada drzavi Bih samo ima srpsku,bosnjaku, hrvatsku...... vecinu. Ne znam sta je tu sporno.

Tebe boli sto Bosnjaci nemaju vise teritorije, ali sta vam tu ja mogu. Ako ste najgusce naseljeni logicno je da imate proporcionalno manje teritorije od naroda koji su redje naseljeni. Ne znam sta je tu tako cudno. :nezna:

Herc_
21.06.2008., 23:21

Da dodam jos.

Gde ti kod ovih karata po naseljima vidis neku "drzavnu zemlju".

Rumunska karta po naseljima. (kod Rumuna vise naselja formira jedno)
http://img295.imageshack.us/img295/8561/rumunijaetnickamapapr5.jpg

CG karta po Naseljima
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/7/7e/Monteetn2003.png

Srbija karta po naseljima
http://img515.imageshack.us/img515/4084/serbiaetno03in0.png

Sad-po okruzima
http://img49.imageshack.us/img49/691/languageancestryec2bq0lz6.jpg

Raska Oblast
http://img177.imageshack.us/img177/3945/raska1btz7.jpg

Bih '81
http://img103.imageshack.us/img103/5535/bosniakarta2bcn8.jpg

P.S

Sad karta po okruzima. U SAD je naseljenost 30st na km2 u Bih je bilo preko 70 pa ti vidi te price o bojenju zemlje u neke boje. Pola tih okruga ima ogromnu povrsinu a malo st.

Jedino ukoliko je katastarska jedinica ostala bez stanovnika onda se ona prikazuje kao nenaseljena. I onda ona se ukida, odnosno pripaja drugim katastarski jedinicama.

Ako nisi primetio tako se prave karte po naseljima. To sto ti zelis da uvedes ne postoji nigde u svetu. Mozes da se ljutis koliko hoces ali tako je.

Prolaznik_
21.06.2008., 23:31

Bijeljina

Gracanica

Kalesija

Lukavac

Zivinice

Banovici

Krupa

Derventa

Odzak

Hvala, Hercegovac.

Medjutim, zelio bih te ispraviti u par stvari:

Naselje Osmaci - vidim da si stavio gotovo 98 % kao da je srpsko. No, u MZ Osmacima je 1991 zivjelo 1087 Bosnjaka ili 41% i Srba 1535 ili 58%. Mozes li objasniti na osnovu cega si obojio Osmake kao 97-98 % kao MZ-u srpsku ?!

Druga ispravka: Stavio si naselje Gojcin kao 70 % srpsko da je bilo, no, posto sam ja sa podrucja Kalesije, odnosno tacnije iz Kalesije, dobro poznajem svoj kraj, Gojcin je oduvijek bilo vecinsko bosnjacko i ostalo. Bosnjaka u tom naselju je 1991 bilo 1014 ili 60% dok je Srba bilo 659 ili 39 %. Danas je mnogo vise Bosnjaka. Sad, koji si podatke koristio i kako to da si stavio da su Srbi u G. 70 % ?!

Dalje, naselje Borogovo je obojeno u potpunosti u crvenu boju, dakle, da su 100 % Srbi, no, to nije istina. Imaju Gornje i Donje Borogovo. Istina je da su u ovoj MZ Srbi vecina, no, ti si stavio da uopce nema Bosnjaka. U MZ Borogovo bilo je 1991 Bosnjaka 278 ili 36%, a Srba 489 ili 64%. Dakle, odakle ti da su u toj MZ Srbi 100 % ? Da nije zbog toga sto si ti Srbin ? :)

Gornji Rainci - bilo je 3527 ili 98% Bosnjaka i Srba 32 ili 1%. I zbog tih 1 % ti si stavio kao da ih ima 3-4 % na tabeli u karti, iako i ovih 32 su vecinom bili ljudi koji su zivjeli privremeno tu, radili kao nastavnici, doktori ili sl.

Toliko za sad. Ako mozes, ispravi ove grijeske pa postiraj novu kartu za opcinu Kalesiju. A ako budem imao vremena i primjetim i na drugim MZ u drugim opcinama grijeske, napisat cu to ovdje.

Armadillo
21.06.2008., 23:35

Da, kad je ssuma zelena!
Inacce, ne pripadaju drzzavi BiH samo ssume vecc i naselja, sela, gradovi.. Gotovo sam siguran da u svakome gradu postoje ccetvrti koje bi se mogle obojit drugom bojom no ssto je obojen cio grad. Dakle, veccina "presudjuje". Tako i planine pripadaju onome narodu koji je veccinski okruzzuje. Ako je ista na nekoj etnicckoj granici, nadje se i neka linija razgraniccenja, jer ako se crtaju etniccke mape cijela drzzava mora bit razdijeljena, mora pripadat nekome. Drzzava nije neki zaseban narod pa da ima svoju teritoriju.

Prolaznik_
21.06.2008., 23:41
cinjenica da tebe bode u oci mala kolicina zelene boje :D
osim toga moras znati da naselja imaju svoje granice, koje su legalno odredjene Sva suma ,brda i planina se u administrativnom smislu nalazi u jednom od naselja,to ne znaci da zemlja pripada osobama iz naselja . ali reci ti meni kako obojati onda drzavnu sumu oko Drvara kad tamo nema ni hrvata ni bosnjaka ??

Nije mi zasmetalo to sto ima "mala" kolicina zelene boje :D vec me bode u oci sto se drzavna - nicija zemlja prestavljao kao srpska ili hrvatska pa cak ako bi se prestavljala i kao bosnjacka ( zelena ) bolo bi me u oci.

Jednostavno to sto si rekao nije bas tacno, jer velike planine poput Majevice, Treskavice, Romanije i drugih, ne pripadaju vecinski nekoj od mjesnih zajednica. One su same po sebi PLANINE koje su u vlasnistvu DRZAVE Bosne i Hercegovine. Stoga, granica neke mjesne zajednice treba da bude obojena onom bojom koje vecina u istoj, pa makar bilo mnogo drugih naroda u istoj, no, planine koje su nenaseljene i koje ne pripadaju nijednoj mz - pa ako i pripadaju ali su nenaseljene NE MOGU SE bojiti nikakvom nacionalnom bojom.

Prolaznik_
21.06.2008., 23:49
Nacrtao sam ti ono sto je nenaseljeno a obojeno u boji kojom se obelezavaju Srbi. Ovo drugo mislio sam da ti nije sporno. Znam gde je sve Majevica.

Dao sam ti ovu kartu na kojoj lepo pise Semberija (a ne Majevica ili vec sta) samo zato sto se vidi taj deo nenaseljen. Mrzelo me je da pravim drugu. :zubo:

Shvati ti ovo. Svako naselje u Bih pripada toj drzavi (za sada hehe). I sva srpska i sva bosnjacka i sva hrvatska itd.... pa to sto ti zelis reci je glupo jer je sve to drzavna zemlja.

Svako naselje ima svoju odredjenu teritoriju, odnosno neko podrucje uticaja to je ta katastarska jedinica. Ono ne obuhvata samo naselje, vec i obliznje njive, sume, planine, jezera itd tako je bilo oduvek i u svakoj zemlji. Ne znam sta sada neki izmisljaju sa ovakvim predlozima. :nezna:
Ta katastarska jedinica i dalje pripada drzavi Bih samo ima srpsku,bosnjaku, hrvatsku...... vecinu. Ne znam sta je tu sporno.

Tebe boli sto Bosnjaci nemaju vise teritorije, ali sta vam tu ja mogu. Ako ste najgusce naseljeni logicno je da imate proporcionalno manje teritorije od naroda koji su redje naseljeni. Ne znam sta je tu tako cudno. :nezna:

Boze sacuvaj. Pa kako moze tolika planina Majevica da bude prikazana sva crvenom bojom, iako nikakve granice mjesnih zajednica nisu povucene unutar te planine. Pa ta planina mi visi na 2 km od kuce i svaki dan je gledam, covjece i znam sta kome pripada. Uzmi kartu koju si postirao opcine Kalesije, na sjeveru imas Hrasno i druga bosnjacka naselja koja se nalaze uz Majevicu samu, no, ipak je planina Majevica na karti za koju sam rekao da je glupost, obojena sva u crveno i dijelovi kraj samih mjesnih zajednica u kojima su Bosnjaci vecina. Pa ako kazete da pripada nekoj od MZa, odakle to da pripadnu dijelovi Majevice MZ-i sa srpskom vecinom na udaljenosti od 10 ili 15 ili cak 20 km daljine, a bosnjacke su tu uz samu planinu ? Dakle, nemojte postirati bezveze ove karte kad ne postoji konsenzus oko istih, jer takve karte prihvataju samo Srbi i vecina Hrvata jer im odgovara na oko kad gledaju iste, a dok god ne sjednu za sto predstavnici sva tri naroda pa urade kartu po mjesnim zajednicama lijepo i ograde one dijelove koji su planinski i ne pripadaju MZ-a gdje je neko od tri naroda vecina, nema od toga nista sto bez veze ovdje sipate sa tim neispravnim kartama.

Povijest&Politika
21.06.2008., 23:53
Nije mi zasmetalo to sto ima "mala" kolicina zelene boje :D vec me bode u oci sto se drzavna - nicija zemlja prestavljao kao srpska ili hrvatska pa cak ako bi se prestavljala i kao bosnjacka ( zelena ) bolo bi me u oci.

Jednostavno to sto si rekao nije bas tacno, jer velike planine poput Majevice, Treskavice, Romanije i drugih, ne pripadaju vecinski nekoj od mjesnih zajednica. One su same po sebi PLANINE koje su u vlasnistvu DRZAVE Bosne i Hercegovine. Stoga, granica neke mjesne zajednice treba da bude obojena onom bojom koje vecina u istoj, pa makar bilo mnogo drugih naroda u istoj, no, planine koje su nenaseljene i koje ne pripadaju nijednoj mz - pa ako i pripadaju ali su nenaseljene NE MOGU SE bojiti nikakvom nacionalnom bojom.

:lol::lol::lol::lol:

Aj' pokaži jednu etničku kartu na kojoj je to tako izdvajano u posljednjih 200 godina koliko se prave. :D

Prolaznik_
21.06.2008., 23:56
Da, kad je ssuma zelena!
Inacce, ne pripadaju drzzavi BiH samo ssume vecc i naselja, sela, gradovi.. Gotovo sam siguran da u svakome gradu postoje ccetvrti koje bi se mogle obojit drugom bojom no ssto je obojen cio grad. Dakle, veccina "presudjuje". Tako i planine pripadaju onome narodu koji je veccinski okruzzuje. Ako je ista na nekoj etnicckoj granici, nadje se i neka linija razgraniccenja, jer ako se crtaju etniccke mape cijela drzzava mora bit razdijeljena, mora pripadat nekome. Drzzava nije neki zaseban narod pa da ima svoju teritoriju.

Kako sam iznad rekao, u redu je da se oboje mjesne zajednice u odredjenu boju koja oznacava vecinsko stanovnistvo isto, ali kako obojiti tolike planine koje ne pripadaju nijednoj mjesnoj zajednici ili nekoj odredjenoj mozda mjesnoj zajednici u kojoj uopce da i nema stanovnistva odnosno da je nenaseljena ? Kako obojiti planinu - npr. Majevicu - u crvenu boju koja oznacava srpski narod i to cijelu, kad veliki dijelovi planine Majevice se vezu za mjesne zajednice u kojima su Bosnjaci vecina, ali i pored toga sve gdje nije direktno bosnjacka zemlja, obojeno je sve crvenom ( srpskom ) bojom.

Herc_
21.06.2008., 23:56
Hvala, Hercegovac.

Medjutim, zelio bih te ispraviti u par stvari:

Naselje Osmaci - vidim da si stavio gotovo 98 % kao da je srpsko. No, u MZ Osmacima je 1991 zivjelo 1087 Bosnjaka ili 41% i Srba 1535 ili 58%. Mozes li objasniti na osnovu cega si obojio Osmake kao 97-98 % kao MZ-u srpsku ?!

Druga ispravka: Stavio si naselje Gojcin kao 70 % srpsko da je bilo, no, posto sam ja sa podrucja Kalesije, odnosno tacnije iz Kalesije, dobro poznajem svoj kraj, Gojcin je oduvijek bilo vecinsko bosnjacko i ostalo. Bosnjaka u tom naselju je 1991 bilo 1014 ili 60% dok je Srba bilo 659 ili 39 %. Danas je mnogo vise Bosnjaka. Sad, koji si podatke koristio i kako to da si stavio da su Srbi u G. 70 % ?!

Dalje, naselje Borogovo je obojeno u potpunosti u crvenu boju, dakle, da su 100 % Srbi, no, to nije istina. Imaju Gornje i Donje Borogovo. Istina je da su u ovoj MZ Srbi vecina, no, ti si stavio da uopce nema Bosnjaka. U MZ Borogovo bilo je 1991 Bosnjaka 278 ili 36%, a Srba 489 ili 64%. Dakle, odakle ti da su u toj MZ Srbi 100 % ? Da nije zbog toga sto si ti Srbin ? :)

Gornji Rainci - bilo je 3527 ili 98% Bosnjaka i Srba 32 ili 1%. I zbog tih 1 % ti si stavio kao da ih ima 3-4 % na tabeli u karti, iako i ovih 32 su vecinom bili ljudi koji su zivjeli privremeno tu, radili kao nastavnici, doktori ili sl.

Toliko za sad. Ako mozes, ispravi ove grijeske pa postiraj novu kartu za opcinu Kalesiju. A ako budem imao vremena i primjetim i na drugim MZ u drugim opcinama grijeske, napisat cu to ovdje.

Ovako Osmaci ovo je karta po naseljima a ne po MZ. U MZ su ulazila i neka Bosnjaka naselja, a samo naselje Osmaci je bilo uglavnom Srpsko.

Osmaci uk. 842 Srba 802 Bosnjaka 35 Jugica 3

Borogovo 276uk 275 Srbi (mozda je Matkovac pripadao toj MZ ne znam ali samo naselje su Srbi imali vecinu i to ubedljivu)

Rainci Gornji 1904uk

http://img522.imageshack.us/img522/1570/screenhunter01jun220040mg6.gif

http://img522.imageshack.us/img522/6307/screenhunter02jun220041di8.gif

P.S zajednice manje od 1% ne unosim.

Ovo je ispravljena dodao sam Jugice u Raince bilo ih je preko 1%. :cerek:

http://img208.imageshack.us/img208/3126/kalesijabh5.jpg

Sto se tice primedbi slobodno iznosite ipak ima puno naselja i moze mi se podkrasti neka greska, mada ipak proveravam par puta.

Prolaznik_
21.06.2008., 23:57
:lol::lol::lol::lol:

Aj' pokaži jednu etničku kartu na kojoj je to tako izdvajano u posljednjih 200 godina koliko se prave. :D

Ti se mozes smijati koliko hoces, jer nista pametnije i ne znas, no, istina je da mi Bosnjaci necemo prihvatiti takvu kartu nikad koju su Srbi pravili i to onako kako su malte ne - oni zeljeli. Nenaseljena mjesta koja ne pripadaju mjesnim zajednicama koje su naseljene ne mogu se stavljati kao srpske sredine jer je to varanje drugih i to tako se radi ovdje vec desetinama godina. Mislim da je vrijeme da se Srbi malo uozbilje.

Povijest&Politika
22.06.2008., 00:01
Ti se mozes smijati koliko hoces, jer nista pametnije i ne znas, no, istina je da mi Bosnjaci necemo prihvatiti takvu kartu nikad koju su Srbi pravili i to onako kako su malte ne - oni zeljeli. Nenaseljena mjesta koja ne pripadaju mjesnim zajednicama koje su naseljene ne mogu se stavljati kao srpske sredine jer je to varanje drugih i to tako se radi ovdje vec desetinama godina. Mislim da je vrijeme da se Srbi malo uozbilje.

Ni onu iz 1981. ? Koju su pravili i Srbi, i Hrvati i Bosanski Muslimani? :rolleyes: Devedesete prije 1990. godine? I tako sve do u duboku prošlost? :ne zna:

Niti ijednu jedinu? :eek:

Povijest&Politika
22.06.2008., 00:03
Ovako Osmaci ovo je karta po naseljima a ne po MZ. U MZ su ulazila i neka Bosnjaka naselja, a samo naselje Osmaci je bilo uglavnom Srpsko.

Borogovo 276uk 275 Srbi (mozda je Matkovac pripadao toj MZ ne znam ali samo naselje su Srbi imali vecinu i to ubedljivu)

Rainci Gornji 1904uk

Sto se tice primedbi slobodno iznosite ipak ima puno naselja i moze mi se podkrasti neka greska, mada ipak proveravam par puta.

Imaš li podatke za istočnu Bosnu i Hercegovinu, Podrinje?

Prolaznik_
22.06.2008., 00:04

Rainci Gornji 1904uk

Herc, moja familija je inace od podrucja Osmaka, tako da to sto si naveo i ako se odnosi na samo naselje nije istina. Nije istina, iako su u samom naselju Osmaci - u centru bili vecina Srbi, bilo je dosta i Bosnjaka. No, tu je prikazano na tvojoj karti kao da ih nije bilo nikako. Stoga, ne znam kakvi su to podaci ?! Ono sto je najbolje jeste da uradis po MZ-ma naselja i da ih ofarbas u odredjenu boju, zar nije tako bolje ? Mozes da koristis ove podatke koji su provjereno tacni: http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-si.html - i - http://www.hdmagazine.com/bosnia/census.html ....

Dakle, ono sto sam rekao, istina je, bez ikakve zafrkancije, naricito ako se radi o naselju Gojcin kojeg si stavio kao vecinsko srpsko. Ne samo da u MZ Gojcin su apsolutna vecina Bosnjaci, vec sam Gojcin naselje je APSOLUTNO APSOLUTNO i jos jednom APSOLUTNO vecinsko bosnjacko.

Prolaznik_
22.06.2008., 00:06
Ni onu iz 1981. ? Koju su pravili i Srbi, i Hrvati i Bosanski Muslimani? :rolleyes: Devedesete prije 1990. godine? I tako sve do u duboku prošlost? :ne zna:

Niti ijednu jedinu? :eek:

Kakvu su to kartu pravili bosanski Muslimani ? - 'bosanski' se pise malim slovom. To je osnovna stvar u gramatici bosanskog/srpskog/hrvatskog jezika, valjda bi to trebao da znas.

Nikakvu kartu nisu pravili bosanski Muslimani jer ih se ni zasto nije ni pitalo, a kamoli da oni prave nekakve karte i iste prestavljaju narodu.

Herc_
22.06.2008., 00:06
Nenaseljena mjesta koja ne pripadaju mjesnim zajednicama koje su naseljene ne mogu se stavljati kao srpske sredine jer je to varanje drugih i to tako se radi ovdje vec desetinama godina.

Svako podrucje pripada nekoj MZ. Ne postoje podrucja koja ne pripadaju ni jednoj sto ti zelis reci. Evo ti Kanton 10 po naseljima, on vazi za glavnu pustinju a vidis da je oznacena povrsina svakog naselja.

http://img517.imageshack.us/img517/8125/kanton10abj9.jpg

Herc_
22.06.2008., 00:08
Imaš li podatke za istočnu Bosnu i Hercegovinu, Podrinje?

Reci sta te zanima stavicu ti sutra.

Karte sa udelima jos nisam napravio pa kad napravim stavicu ih ovde.:cerek:

Prolaznik_
22.06.2008., 00:12
Svako podrucje pripada nekoj MZ. Ne postoje podrucja koja ne pripadaju ni jednoj sto ti zelis reci. Evo ti Kanton 10 po naseljima, on vazi za glavnu pustinju a vidis da je oznacena povrsina svakog naselja.

http://img517.imageshack.us/img517/8125/kanton10abj9.jpg

A sta za MZ koje nisu naseljene ? Kako da se one oboje u crvenu boju ? I pusti sad kanton 10, govorimo o mojoj Majevici!

Herc_
22.06.2008., 00:17
Herc, moja familija je inace od podrucja Osmaka, tako da to sto si naveo i ako se odnosi na samo naselje nije istina. Nije istina, iako su u samom naselju Osmaci - u centru bili vecina Srbi, bilo je dosta i Bosnjaka. No, tu je prikazano na tvojoj karti kao da ih nije bilo nikako. Stoga, ne znam kakvi su to podaci ?! Ono sto je najbolje jeste da uradis po MZ-ma naselja i da ih ofarbas u odredjenu boju, zar nije tako bolje ? Mozes da koristis ove podatke koji su provjereno tacni: http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-si.html - i - http://www.hdmagazine.com/bosnia/census.html ....

Dakle, ono sto sam rekao, istina je, bez ikakve zafrkancije, naricito ako se radi o naselju Gojcin kojeg si stavio kao vecinsko srpsko. Ne samo da u MZ Gojcin su apsolutna vecina Bosnjaci, vec sam Gojcin naselje je APSOLUTNO APSOLUTNO i jos jednom APSOLUTNO vecinsko bosnjacko.

Imam te podatke vec. Hvala.

Sto se tice te hdmagazin-ove karte ona prikazuje naselja sa preko 600 st. sto znaci da nije precizna jer imas hrpu manjih naselja koja nisu prikazana.

Sto se Gojcina tice 1067st Srba 638. Tako da sam dobro odradio ne znam sta tu ne valja. :cerek:

Daj link na osnovu cega tvrdis suprotno. Al molim te da nije tah hdnagazin.

Herc_
22.06.2008., 00:19
A sta za MZ koje nisu naseljene ? Kako da se one oboje u crvenu boju ? I pusti sad kanton 10, govorimo o mojoj Majevici!

Ne MZ neko katastarske jedinice vec sam rekao kada nemaju stanovnika one se pripajaju drugim, ukidaju se. Stalno ponavljas nenaseljene MZ, navedi mi jednu nenaseljenu MZ, ne naselje nego MZ.

Sto se tice Majevice uradicu i nju ali trebace mi vremena. Ipak ovo radim u slobodno vreme.

Povijest&Politika
22.06.2008., 01:53
Kakvu su to kartu pravili bosanski Muslimani ? - 'bosanski' se pise malim slovom. To je osnovna stvar u gramatici bosanskog/srpskog/hrvatskog jezika, valjda bi to trebao da znas.

Nikakvu kartu nisu pravili bosanski Muslimani jer ih se ni zasto nije ni pitalo, a kamoli da oni prave nekakve karte i iste prestavljaju narodu.

Jugoslavenski statistički zavod nije srpski statistički zavod (samo).

Znam, ali isto znam da se dodatak 'bosanski' dodaje baš zato što to nisu obični Muslimani, već Bošnjaci, a izbjegavam koristiti tu konkretno riječ jer je u pitanju period prije 1993. godine. Samim tim, kao dio imena, "Bosanski Muslimani" je korektan termin (uporedi sa "bosanski Srbi" i "bosanski Hrvati").

Njihovu? Jugoslavijinu? :mig:

Povijest&Politika
22.06.2008., 02:00
Reci sta te zanima stavicu ti sutra.

Karte sa udelima jos nisam napravio pa kad napravim stavicu ih ovde.:cerek:

Pa onaj djelic sto sam postavio od CIA-e, koji je identican 1981. godini a tvrde da je 1991. Želim vidjeti koliko se to demografska slika promijenila.

Prolaznik_
22.06.2008., 05:04
Imam te podatke vec. Hvala.

Sto se tice te hdmagazin-ove karte ona prikazuje naselja sa preko 600 st. sto znaci da nije precizna jer imas hrpu manjih naselja koja nisu prikazana.

Sto se Gojcina tice 1067st Srba 638. Tako da sam dobro odradio ne znam sta tu ne valja. :cerek:

Daj link na osnovu cega tvrdis suprotno. Al molim te da nije tah hdnagazin.

Ma sta si dobro odradio u vezi Gojcina ? Pa covjece, kad bi svi podaci govorili ovdje u tvoju korist - a to nije slucaj - opet ne mogu bolje od mene znati kad sam od tog kraja. U Gojcinu nikada Srbi nisu bili vecina. To sto ih ima preko pola hiljade jeste zapravo zaoseoci koji su po planinama i zabacenim dijelovima u okolini Gojcina, tako da ti zaoseoci pripadaju MZ Gojcin, no, Gojcin je imao 1677 stanovnika, a Bosnjaka je bilo 1014 ili 60%, dok je Srba bilo ne 638 vec 659 ili 39%. Ti si na karti stavio da od 60-70 % Gojcina cine Srbi. To nije istina, kazem ti. Bosnjaci su vecina i u naselju Gojcinu i u MZ-i i ne samo to, vec apsolutnu vecinu cine tamo.

Hajde sad ispravi. :mig:

Ako se nastavis sa mnom prepirati oko ovoga i trubiti i dalje nesto sto nije istina, to znaci da se vise u tvoje karte ne mogu pouzdati i da ce se proglasiti ovdje od nas Bosnjaka kao pune grijeskih i podvala. Pa nadam se da to ne zelis. Isto vazi i za Osmake.

Prolaznik_
22.06.2008., 05:07
Ne MZ neko katastarske jedinice vec sam rekao kada nemaju stanovnika one se pripajaju drugim, ukidaju se. Stalno ponavljas nenaseljene MZ, navedi mi jednu nenaseljenu MZ, ne naselje nego MZ.

Sto se tice Majevice uradicu i nju ali trebace mi vremena. Ipak ovo radim u slobodno vreme.

Katastarske jedinice ? Kad njih nema one se pripajaju drugim - drugim sta ? Mjesnim zajednicama ? Hmm, zanimljivo bi bilo vidjeti neku mjesnu zajednicu sa povrsinom vecom od mnogih bosansko-hercegovackih opcina - jer znas kolike su planine bosanske...

Prolaznik_
22.06.2008., 05:09
Jugoslavenski statistički zavod nije srpski statistički zavod (samo).

Znam, ali isto znam da se dodatak 'bosanski' dodaje baš zato što to nisu obični Muslimani, već Bošnjaci, a izbjegavam koristiti tu konkretno riječ jer je u pitanju period prije 1993. godine. Samim tim, kao dio imena, "Bosanski Muslimani" je korektan termin (uporedi sa "bosanski Srbi" i "bosanski Hrvati").

Njihovu? Jugoslavijinu? :mig:

To sto si naveo ja razumijem i razumio sam te odmah kad si i napisao 'bosanski Muslimani' i svejedno, ha Bosnjaci ha bosanski Muslimani, ali je problem u tome sto si zaobizao poentu a to je da su bosanski Muslimani ili Bosnjaci mogli praviti karte samo onakve kakve bi im se dopustile. Pa nije im se dopustilo da se izjasnjavaju kao Bosnjaci pa cak do 70-tih ni kao muslimani.

Herc_
22.06.2008., 07:43
Ma sta si dobro odradio u vezi Gojcina ? Pa covjece, kad bi svi podaci govorili ovdje u tvoju korist - a to nije slucaj - opet ne mogu bolje od mene znati kad sam od tog kraja. U Gojcinu nikada Srbi nisu bili vecina. To sto ih ima preko pola hiljade jeste zapravo zaoseoci koji su po planinama i zabacenim dijelovima u okolini Gojcina, tako da ti zaoseoci pripadaju MZ Gojcin, no, Gojcin je imao 1677 stanovnika, a Bosnjaka je bilo 1014 ili 60%, dok je Srba bilo ne 638 vec 659 ili 39%. Ti si na karti stavio da od 60-70 % Gojcina cine Srbi. To nije istina, kazem ti. Bosnjaci su vecina i u naselju Gojcinu i u MZ-i i ne samo to, vec apsolutnu vecinu cine tamo.

Hajde sad ispravi. :mig:

Ako se nastavis sa mnom prepirati oko ovoga i trubiti i dalje nesto sto nije istina, to znaci da se vise u tvoje karte ne mogu pouzdati i da ce se proglasiti ovdje od nas Bosnjaka kao pune grijeskih i podvala. Pa nadam se da to ne zelis. Isto vazi i za Osmake.

E ovako za Gojcin.

Ti kazes da je Gojcin (naselje) imao 1677 st od toga 1014 Bosnjaka i 659 Srba.
To je podatak onog magazina, koji je radjen po MZ a ne po naseljima.

Evo da i drugi vide.
http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-si.html
Prema ovome Kalesija ima samo 23 naselja. Vidis da to ne moze biti po naseljima jer je naselja bilo oko 40.:rolleyes:

Evo jos jedna karta Kalesije.
http://img385.imageshack.us/img385/6607/kalesijaza2.jpg

Vidis da je i ovde Gojcin imao srpsku vecinu.:mig:

Sto se poslednjeg pasusa tice: Zao mi je sto tako mislis, trudim se da napravim sto tacniju kartu. Ove tvoje zamerke nisu na mestu pa ih zato ne ispravljam. Ako nesto nadjes sto je ipak zaista i pogresno rado cu to ispraviti.
Mada i to tesko da ce biti.

Ako saberes Gojcin i Jelovo Brdo zacudjujuce dobijas taj podatak o koji su ti izneo za naselje Gojcin.

Gojcin 1067uk. 428 Bosnjaka i 638 Srba
Jelovo Brdo 610uk. 586 Bosnjaka i 21 Srba

Podatak koji ti iznosis samo za Gojcin (a to je u stvari MZ sastavljena od Gojcina sa srpskom vecinom i Jelovog Brda sa bosnjackom vecinom)

1677uk Bosnjaka 1014 i 659 Srba.

Poklapanje je savrseno.

Frane pomazi mozda ga ti ubedis, ja sam ispucao sve.:cerek:

Herc_
22.06.2008., 08:00
Pa onaj djelic sto sam postavio od CIA-e, koji je identican 1981. godini a tvrde da je 1991. Želim vidjeti koliko se to demografska slika promijenila.

http://img208.imageshack.us/img208/7287/istocnabosnalj4.jpg

Stavio sam nazad za celu Bih ovakvu kartu, pogledaj malo iz pa ces videti. Bolje ti je da skines to nego ovako samo deo.

Tomba17
22.06.2008., 11:09
Ne mogu se sjetiti ako sam vec dostavio, i ako jesam unaprijed isprika, ali evo zemljovid sa naseljima i gradovima sa katolickom odnosno pravoslavnom vecinom u bokukotorskom zaljevu 1910 godine

http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Etnicke%20Zemljovide/Srbistan%20i%20Kara%20Alan/?action=view&current=Boka1910.png

Lipci, Strp, Perast, Dobrota, Kotor, Spiljari, Skaljari, Muo, Prcanj, Lepetare, D Stoliv, G Stoliv, G Lastva, D Lastva, Bogdasici, Tivat, Mrcevac, Krasic, Kostanjica, Djurici, Herceg-Novi

Povijest&Politika
22.06.2008., 13:31
Ne mogu se sjetiti ako sam vec dostavio, i ako jesam unaprijed isprika, ali evo zemljovid sa naseljima i gradovima sa katolickom odnosno pravoslavnom vecinom u bokukotorskom zaljevu 1910 godine

http://s252.photobucket.com/albums/hh13/tomba17_photos/Etnicke%20Zemljovide/Srbistan%20i%20Kara%20Alan/?action=view&current=Boka1910.png

Lipci, Strp, Perast, Dobrota, Kotor, Spiljari, Skaljari, Muo, Prcanj, Lepetare, D Stoliv, G Stoliv, G Lastva, D Lastva, Bogdasici, Tivat, Mrcevac, Krasic, Kostanjica, Djurici, Herceg-Novi

Našao sam podatke za Kostanjicu i Lastvu iz popisa 1637. godine. Prvo je imalo većinsko pravoslavno stanovništvo, a drugo je bilo naseljeno isključivo pravoslavcima. Krašići su selo sa mješovitim porodicama bili.

1639. godine je živjelo 5 katoličkih porodica u Herceg-Novom. 1643. Herceg Novi je uglavnom pravoslavno mjesto.

frane2110
22.06.2008., 14:39
E ovako za Gojcin.

Evo da i drugi vide.
Prema ovome Kalesija ima samo 23 naselja. Vidis da to ne moze biti po naseljima jer je naselja bilo oko 40.:rolleyes:

Sto se poslednjeg pasusa tice: Zao mi je sto tako mislis, trudim se da napravim sto tacniju kartu. Ove tvoje zamerke nisu na mestu pa ih zato ne ispravljam. Ako nesto nadjes sto je ipak zaista i pogresno rado cu to ispraviti.

Ako saberes Gojcin i Jelovo Brdo zacudjujuce dobijas taj podatak o koji su ti izneo za naselje Gojcin.

Podatak koji ti iznosis samo za Gojcin (a to je u stvari MZ sastavljena od Gojcina sa srpskom vecinom i Jelovog Brda sa bosnjackom vecinom)

Poklapanje je savrseno.

vec sam probao ,nema sanse ,covjek ne razlikuje sto je mjesna zajednica od naselja ,MZ je sastavljena od vise naselja ,dok ne postoji preciznije od popisa po naseljima.
naselje Gojcin imao srpsku vecinu to je nesporno, dok MZ zajednica sastavljena od Gojcin i Jelovog Brda imao muslimansku vecinu.

nu, pogledajte hdmagazin za opcinu Livno:
http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-jz.html
prepisano je samo 16 naselja ,a opcina ima 59 naselja! to su ustvari mjesne zajednice , vidite na nema ni Livno !

Osnovna admnistrativna jedinica u SFRJ, a samim tim i u BiH,Hrvatskoj ...svugdje u svijetu je naselje,Vise naselja cini mjesnu zajednicu, a vise mjesnih zajednica cini opcinu. sama naselja se nesluzbeno dijele na zaseoke, kvartove, ulice, sta god hoces, ali sluzbeno je naselje najmanja legalna administrativna jedinica.
Naselja imaju svoje granice, koje su isto tako legalno odredjene i sva zemlja,sume i brda (ponavljam opet) sva zemlja se u administrativnom smislu nalazi u jednom od naselja. to sad ne znaci da zemlja pripada osobama iz naselja, moze biti drzavna ali ce ona biti oznacena u boji administrativne jednice kojoj pripada.

Popis stanovnistva se pravi po naseljima ne po zaseocima, ne po kvartovima..
sad nas Prolaznik veliki pobornik ideje pravljenja etnickih karti po zemljisnom vlasnistvu :D ja bih ga onda zamolio da je napravi ili bar objasni kako bi se karta napravila. Znaci, svaki, pa i najmanji komad zemlje treba biti obojen prema nacionalnosti vlasnika, dakle u Gnojnicama kod Mostara vecinsko bosnjacko naselje ali sa oko 7~800 hrvata ,tu ne smijes zaboraviti ofarbati dio zemlje koji pripada hrvatima ,u Srebrenici postoji katolicka kapela i 10 etak hrvata ,znaci bar tu kapelu i groblje oko nje oboji s hrvatskom vecinom .

frane2110
22.06.2008., 18:06

naselje Osmaci 1991: ukupno 844 st , srbi 798, muslimani 35,jugoslaveni 3,ostali/nepoznato 7, hrvat 1

1981 :ukupno :709 st , srbi 702 ...
Osmaci nikad nije bilo bosnjaka osim nesto malo 91.
tribas znati praviti razliku izmedu "naselje" i "mjesnu zajednicu"
mjesnu zajednicu Osmaci su vjerojatno obuhvacala naselje Osmaci i Seher(vecinsko bosnjacko).

Prolaznik_
22.06.2008., 19:03
naselje Osmaci 1991: ukupno 844 st , srbi 798, muslimani 35,jugoslaveni 3,ostali/nepoznato 7, hrvat 1

mjesnu zajednicu Osmaci su vjerojatno obuhvacala naselje Osmaci i Seher(vecinsko bosnjacko).

Heh, vi iz Hercegovine ili kojeg vec dijela Bosne i Hercegovine dosli da pravite mene budalom.

Moj otac je iz Osmaka, ok ? Isao je u osnovnu skolu i zavrsio je u Osmacima! Zarobljen je kao civil u Osmacima 1992 i udaran od strane cetnika i komsija upravo na ulici Osmaka pred skolom i kasnije na izlazu ovog naselja prema magistralnom putu Zvornik-Kalesija-Tuzla. Rekao sam da u Osmacima su bili vecina Srbi, no, u naselju ( NE u MZ-i ) bilo je mnogo Bosnjaka i gotovo da je naselje bilo sareno sa srpskim i bosnjackim kucama, iako je bilo vise srpskih. Dakle, govorim o naselju Osmaci, a ne o mjesnoj zajednici Osmaci u koju spada i veliko bosnjacko naselje Seher. Da ponovim, govorim o naselju Osmaciiiiiiiiii - da je bilo mnogo vise Bosnjaka nego sto je to stavljeno na karti od Hercegovca.

frane2110
22.06.2008., 19:43
Heh, vi iz Hercegovine ili kojeg vec dijela Bosne i Hercegovine dosli da pravite mene budalom.

Moj otac je iz Osmaka, ok ? Isao je u osnovnu skolu i zavrsio je u Osmacima! Zarobljen je kao civil u Osmacima 1992 i udaran od strane cetnika i komsija upravo na ulici Osmaka pred skolom i kasnije na izlazu ovog naselja prema magistralnom putu Zvornik-Kalesija-Tuzla. Rekao sam da u Osmacima su bili vecina Srbi, no, u naselju ( NE u MZ-i ) bilo je mnogo Bosnjaka i gotovo da je naselje bilo sareno sa srpskim i bosnjackim kucama, iako je bilo vise srpskih. Dakle, govorim o naselju Osmaci, a ne o mjesnoj zajednici Osmaci u koju spada i veliko bosnjacko naselje Seher. Da ponovim, govorim o naselju Osmaciiiiiiiiii - da je bilo mnogo vise Bosnjaka nego sto je to stavljeno na karti od Hercegovca.

ajde ti meni objasni kako je moglo biti mnogo bosnjaka u samom naselju "Osmaci" (govotimo o naselju) kada ih je bilo svega 35 !! a 798 srba .
brojka od 35 je tebi mnogo ?? a srba 20 puta vise
ili tvrdis da je popis lazan ?
Osmaci je gotovo cisto srpsko naselje u opcini Kalesija .

Pavo B.
22.06.2008., 20:29
Osmaci po popisima:

1961.: 872 stanovnika - 868 Srba, 3 Hrvata, 1 ostali
1971.: 800 stanovnika - 796 Srba, 4 ostala
1981.: 709 stanovnika - 702 Srba, 1 Hrvat, 6 Jugoslavena
1991.: 844 stanovnika - 798 Srba, 35 Muslimana, 1 Hrvat, 3 Jugoslavena, 7 ostalih

Sta onda, znaci postoji tridesetogodisnja zavjera da se nekakva vukojebina u istocnoj Bosni prikaze kao vecinsko srpska ili sta?

Prolaznik_
22.06.2008., 21:14
Ne postoji zavjera, vec postoji popis koji nije obuhvatio cijele Osmake. U to sto je ubrojano toliko Srba, to je zato sto su ubrojani i zaseoci oko Osmaka prema Kalesiji na jednoj uzbrdici iznad rijeke Sprece kao i neki zaseoci uz rijeku Sprecu na uzbrdici prema opcini Zvorniku. Medjutim, u Osmacima je bilo dosta bosnjackih kuca, a naricito pri izlazu Osmaka prema velikom bosnjackom naselju Like - koje koliko znam pripadaju mjesnoj zajednici Seheru. Medjutim, posto ocigledno neke kuce su pripojene MZ Seheru - a naselje Like - koje se granici uz Osmake i gotovo da je pomjesano, zato je sigurno i doslo do takvog popisa u koje su obrojani zaseoci oko Osmaka, a ispusteni mnogi Bosnjaci koji su uz same Osmake centar.

Povijest&Politika
23.06.2008., 00:04
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/51/BosniaHerzegovina1910.png

Pavo B.
23.06.2008., 04:58
Ne postoji zavjera, vec postoji popis koji nije obuhvatio cijele Osmake.

Cekaj, sta je onda ovdje autoritativno? Zar ne postoji samo jedna legalna, katastarska definicija sta to cini naseljeno mjesto Osmaci? Ili je tvoje misljenje sta cini Osmake vaznije?

Prolaznik_
23.06.2008., 05:58
E ovako za Gojcin.

Evo da i drugi vide.

Poklapanje je savrseno.

Hvala tebi na objasnjenju, no, ja cu pokusati da tebi objasnim ono sto ti ne znas.

To je ujedno i pojasnjenje drugima i za Osmake, tj., frane-u, pavlu, i drugima.

Naselje Gojcin:

http://youtube.com/watch?v=jiyOKQXQjhI

Kako sam rekao, naselje Gojcin naseljavaju vecinom Bosnjaci, no, posto sam sad uvidio sto si stavio da su vecina Srbi - a to je da postoji dio Gojcina gdje zive Srbi. Mi to nazivamo 'srpski Gojcin', no, Srba tu nema mnogo, dakle, vecina su Bosnjaci, ali su, ocigledno, zaseoci koji su daleko od Gojcina uvrsteni u NASELJE ( jer se radi ovdje o naseljima a ne Mjesnim zajednicama MZ ) Gojcin, i zato je kao ispalo da ima vise Srba, no, istina je da se ta naselja ne mogu uvrstavati u naselje Gojcin kao sto se ni naselje Like koje je bosnjacko i gotovo pomijesano sa Osmacima nije uvrstilo u Osmake.

Zapravo, u Gojcin su se ubrajali zaseoci koji se nalaze dalje, a to su Panduri, Vrelo, i Karavlasi - romi srpske nacionalnosti, koje ne vidim uopce na popisu iako su se oni izjasnjavali kao ostali i ne vidim ih ni na karti koju si ti napravio.

Dakle, ako si rekao da nisu naselja po mz, vec po naseljima, onda je jasno da su u Gojcinu vecina Bosnjaci, a sad pripajati neke zaseoke koji su kilometrima daleko od 'centra' Gojcina i tako napraviti kao vjestacku srpsku vecinu u tom naselju. Onaj ko dodje u Gojcin poslije ove karte na kojoj se vidi da su Srbi vecina i prodje tim naseljemo, reci ce da onaj ko je pravio tu kartu nema blage veze. Vjeruj mi, takav ce dojam imati.

Sto se tice Osmaka, upravo sam razgovarao sa ocem koji bolje od mene poznaje taj kraj jer se tamo i rodio, on kaze da naselje-kuce u Osmacima koja su vidljivo da su u Osmacima su pripojena - NAJVJEROVATNIJE - naselju Like koje je bosnjacko, a koje se nalazi uz Osmake sa juzne strane, zato je i ispalo da je to cisto srpsko naselje - Osmaci. No, pitam onda gdje je naselje Like ? To je veliko naselje od stotinjak bosnjackih kuca. Ako kazes da si ih pripojio Seheru, onda odakle Seheru od 2-3 km daleko od Lika, a ne Osmacima koji su sastavljeni sa naseljem Like ?!

I jos jednom, sta bi sa Borogovom ? Mi to zovemo 'muslimansko Borogovo' i 'srpsko B.' Ti po ovom 'popisu' http://img522.imageshack.us/img522/1570/screenhunter01jun220040mg6.gif si napravio tu kartu. A to nije dobro, jer si trebao uzeti i praviti naselja po karti sa one "BHmagazine" ili kako vec ide, ispala bi ispravnija karta. Evo pogledaj ovdje Kalesiju i naselje Borogo... gdje stoji da Srba je bilo 489 ili 64 % i Bosnjaka 278 ili 36 %.

Dakle, zasto je stavljeno naselje Borogovo da je srpsko, kad nije ? Kad je izmjesano. Ako kazes da je muslimansko Borogovo pripojeno Seheru, onda se mogu grohoto da nasmijem... jer bi to bila provalio nad provalijom. Reci mi, gdje su Bosnjaci iz Borogova ?

I koristi ove podatke koji su tacni:

Prolaznik_
23.06.2008., 06:07
Frane:

Popis stanovnistva se pravi po naseljima ne po zaseocima, ne po kvartovima..
sad nas Prolaznik veliki pobornik ideje pravljenja etnickih karti po zemljisnom vlasnistvu ja bih ga onda zamolio da je napravi ili bar objasni kako bi se karta napravila. Znaci, svaki, pa i najmanji komad zemlje treba biti obojen prema nacionalnosti vlasnika, dakle u Gnojnicama kod Mostara vecinsko bosnjacko naselje ali sa oko 7~800 hrvata ,tu ne smijes zaboraviti ofarbati dio zemlje koji pripada hrvatima ,u Srebrenici postoji katolicka kapela i 10 etak hrvata ,znaci bar tu kapelu i groblje oko nje oboji s hrvatskom vecinom .

Frane, ne lupaj ko maksim po diviziji.

Tamo gdje je neko apsolutna vecina, tu se stavlja boja vecine - za MZ, no, ako ima drzavne zemlje/sume u blizini i izmjesana je sa privatnom, onda je nemoguce tu stavljati boju koja oznacava da je drzavna, vec staviti ko je vecina od naroda - slazem se, no, kad dodje neka PLANINA kao sto je MAJEVICA gdje na desetine i desetine kilometara su sume i gdje nema zive duse, takve se povrsine mogu obojiti kao zutom bojom, da oznacavaju PLANINE odnosno povrsine koje su NENASELJENE i koje ne pripadaju ni jednom naselju pa ni mjesnoj zajednici. A to sto ti pricas o mjesavini, da treba i ono malo sto nekoga ima medju vecinom ofarbati bojom razlicitom je tvoje neshvatanje onoga sto sam ja do sad rekao. Jer o takvom rasporedu i pravljenju karata nisam pricao, vec sam govorio o ogromnim prostranstvima kao sto su planine, polja, jezera i sl., pa sam naveo samo kao jedan primjer, primjer Majevice planine.

Sad, nakon ovoga, mozete shvatiti i razumjeti kako hocete, ali zbog toga sto su npr. srpska sela blizu neke planine i nemaju veze puno sa njom, obojiti svaku planinu u BiH bojom koja prestavlja Srbe i onda na karti ispadne da je cijeli background Bosne i Hercegovine crven i govoriti - postavljati takve karte kao dokaz SRPSKE zemlje u BiH sta su oni drzali, je vise nego bolesno! :rolleyes:

Prolaznik_
23.06.2008., 06:12

Problem je u tome sto naselje Like koje je bosnjacko se ne broji kao naselje Osmaci, a Osmaci centar su uz samo naselje Like, dok Osmaci se broje od tog centra prema sjeveru - prema rijeci Spreci na kilometrima gdje su daleko mnogi srpski zaseoci i kuce. Zar to nije cudno vama ? Ubrojano stanovnistvo u Osmake koji su daleko na par kilometara od Osmaka, a oni koji su u Osmacima - centru i uz centar kao ne broje se da su Osmaci, jer su Bosnjaci - muslimani. Dakle, zato pitam Herc_, sta je sa naseljom Like ? Gdje je ono na karti ? Je li pripalo Seheru ili ? Ako je Seheru, odakle toliko dalekom Seheru da pripadne, kad su Like kod Osmaka ?!

Prolaznik_
23.06.2008., 06:20
Osmaci

Sta onda, znaci postoji tridesetogodisnja zavjera da se nekakva vukojebina u istocnoj Bosni prikaze kao vecinsko srpska ili sta?

Osmaci i Kalesija opcina ne nalaze se u regiji istocne Bosne, vec u sjevero-istocnoj Bosni, i Kalesija ( opcina ukljucujuci i naselje Osmaci ) ne pripadaju Podrinju.

Starfucker226
23.06.2008., 06:21
Sad, nakon ovoga, mozete shvatiti i razumjeti kako hocete, ali zbog toga sto su npr. srpska sela blizu neke planine i nemaju veze puno sa njom, obojiti svaku planinu u BiH bojom koja prestavlja Srbe i onda na karti ispadne da je cijeli background Bosne i Hercegovine crven i govoriti - postavljati takve karte kao dokaz SRPSKE zemlje u BiH sta su oni drzali, je vise nego bolesno! :rolleyes:

Prolazniče, tako se karta pravi, nema to veze uopće sa nekim srpskim selima, imaš recimo religijsku kartu SAD-a gdje je isto sav teritorij ofarban, tako da izgleda kako recimo adventista ima mnogo, ustvari nema ih tako mnogo nego drže ruralna područja, pa samim time zauzimaju veću površinu.

Prolaznik_
23.06.2008., 06:29
Prolazniče, tako se karta pravi, nema to veze uopće sa nekim srpskim selima, imaš recimo religijsku kartu SAD-a gdje je isto sav teritorij ofarban, tako da izgleda kako recimo adventista ima mnogo, ustvari nema ih tako mnogo nego drže ruralna područja, pa samim time zauzimaju veću površinu.

Dobro, ako kazemo da je to tako, zasto onda uporno i Srbi i Hrvati postiraju kartu BiH na kojoj zele takvim nacinom da prikazu da su oni vlasnici toliko i toliko zemlje u BiH i da tom kartom na kojoj je vidljivo da je gotovo cijeli background drzave obojen crvenom i narandzastom bojom, zele prikazati BiH kao vecinsko srpsko-hrvatskom, ako se zna da su vecina u BiH Bosnjaci-muslimani. Isto kao sto si iznad rekao, "ustvari nema ih tako mnogo nego drze ruralna podrucja..." Dakle, isto se ovo moze odnositi i na BiH, ali zasto Srbi to uzimaju kao "dokaz" koliko oni drzave drze i prikazuju zemlju koja nije srpska vec sume i nenaseljena mjesta kao iskljucivo SRPSKOM zemljom i to im je dokaz za dokazom.

Starfucker226
23.06.2008., 06:50
Dobro, ako kazemo da je to tako, zasto onda uporno i Srbi i Hrvati postiraju kartu BiH na kojoj zele takvim nacinom da prikazu da su oni vlasnici toliko i toliko zemlje u BiH i da tom kartom na kojoj je vidljivo da je gotovo cijeli background drzave obojen crvenom i narandzastom bojom, zele prikazati BiH kao vecinsko srpsko-hrvatskom, ako se zna da su vecina u BiH Bosnjaci-muslimani. Isto kao sto si iznad rekao, "ustvari nema ih tako mnogo nego drze ruralna podrucja..." Dakle, isto se ovo moze odnositi i na BiH, ali zasto Srbi to uzimaju kao "dokaz" koliko oni drzave drze i prikazuju zemlju koja nije srpska vec sume i nenaseljena mjesta kao iskljucivo SRPSKOM zemljom i to im je dokaz za dokazom.

Muslimani jesu relativna većina u bih, karta to ne može negirati, samo stvar je u tome da Srbi i Hrvati zauzimaju veći postotak prostora, nego što je njihov postotak unutar ukupnog broja stanovništva, zato što žive većim dijelom u ruralnim područjima. Evo ja imam kuću na selu, zajedno sa par susjednih kuća i imanja zauzimamo veći prostor nego neka zgrada u gradu, iako nas na tom prostoru ima barem deset puta manje.

Karta se pravi tako da se odredi većina unutar granica neke teritorijalne jedinice i sve unutar njenih granica se onda farba u boju kojom se neki narod označava. I onda ispadne kako ispadne, ne izgleda lijepo ni karta Hrvatske kad se pravi prema prijeratnom popisu, al to je ta metoda i ja nemam šta prigovorit osim ako su podaci lažirani.

Ne znam zašto bi tebi bilo krivo ako hrvatski i srpski teritorij izgleda veći nego što je postotak tih naroda unutar stanovništva, kad zelena mikroskopska točkica kod Sarajeva vrijedi više nego ogroman plavi postor u brdima zapadne Bosne.

frane2110
23.06.2008., 11:09
.....
I jos jednom, sta bi sa Borogovom ? Mi to zovemo 'muslimansko Borogovo' i 'srpsko B.' Ti po ovom 'popisu' http://img522.imageshack.us/img522/1570/screenhunter01jun220040mg6.gif si napravio tu kartu. A to nije dobro, jer si trebao uzeti i praviti naselja po karti sa one "BHmagazine" ili kako vec ide, ispala bi ispravnija karta. Evo pogledaj ovdje Kalesiju i naselje Borogo... gdje stoji da Srba je bilo 489 ili 64 % i Bosnjaka 278 ili 36 %.

Dakle, zasto je stavljeno naselje Borogovo da je srpsko, kad nije ? Kad je izmjesano. Ako kazes da je muslimansko Borogovo pripojeno Seheru, onda se mogu grohoto da nasmijem... jer bi to bila provalio nad provalijom. Reci mi, gdje su Bosnjaci iz Borogova ?

I koristi ove podatke koji su tacni:

ne da mi se na sve odgovoriti ,mjesas kruske i jabuke i nije te lako pratiti.
ovo za Bogorovo; tebi nije jasno zasto nema bosnjaka u Bogorovo jer koristis podatke(za Borogovo) po mjesnim zajednicama i onda pomislis da ima i bosnjaka u naselju Borogovo,a u stvari nema ,oni su u stvari u naselju Matkovac koji pripada mjesnoj zajednici Bogorovo ,
hdmagazin kaze da ima 278 bosnjaka u Borogovo ,a to je MZ Borogovo ,a ne naselje Borogovo gdje nema Bosnjaka

pa gledaj ta dva popisa brate ! ovaj po MZ i ovaj po naseljima,pogledaj Borogo i Matkovac i usporeduj , jasno kao suza i malom djetetu .

frane2110
23.06.2008., 11:15
Frane:

Frane, ne lupaj ko maksim po diviziji.

Tamo gdje je neko apsolutna vecina, tu se stavlja boja vecine - za MZ, no, ako ima drzavne zemlje/sume u blizini i izmjesana je sa privatnom, onda je nemoguce tu stavljati boju koja oznacava da je drzavna, vec staviti ko je vecina od naroda - slazem se, no, kad dodje neka PLANINA kao sto je MAJEVICA gdje na desetine i desetine kilometara su sume i gdje nema zive duse, takve se povrsine mogu obojiti kao zutom bojom, da oznacavaju PLANINE odnosno povrsine koje su NENASELJENE i koje ne pripadaju ni jednom naselju pa ni mjesnoj zajednici. A to sto ti pricas o mjesavini, da treba i ono malo sto nekoga ima medju vecinom ofarbati bojom razlicitom je tvoje neshvatanje onoga sto sam ja do sad rekao. Jer o takvom rasporedu i pravljenju karata nisam pricao, vec sam govorio o ogromnim prostranstvima kao sto su planine, polja, jezera i sl., pa sam naveo samo kao jedan primjer, primjer Majevice planine.

potupno razumjem sto zelis reci , to vrijedi i za Hrvatsku ,na prostoru gdje su srbi zivjeli ima dosta sume i planine , ali ti jednostavno moras shvatiti da se karte na taj nacin crtaju ,ko bi mogao odvojiti nenaseljena podrucja od drugih ?

Herc_
23.06.2008., 13:20
ovo za Bogorovo; tebi nije jasno zasto nema bosnjaka u Bogorovo jer koristis podatke(za Borogovo) po mjesnim zajednicama i onda pomislis da ima i bosnjaka u naselju Borogovo,a u stvari nema ,oni su u stvari u naselju Matkovac koji pripada mjesnoj zajednici Bogorovo ,
hdmagazin kaze da ima 278 bosnjaka u Borogovo ,a to je MZ Borogovo ,a ne naselje Borogovo gdje nema Bosnjaka

pa gledaj ta dva popisa brate ! ovaj po MZ i ovaj po naseljima,pogledaj Borogo i Matkovac i usporeduj , jasno kao suza i malom djetetu .

Hvala sto si odgovorio umesto mene. :D

Inace bas mi je zao sto sam uopste i stavio kartu Kalesije. :(

Povijest&Politika
23.06.2008., 16:34

A što li je ovo?

http://www.rastko.org.yu/istorija/srbi-balkan/img/bosnia-karta3b.jpg

Prolaznik_
23.06.2008., 17:47

A gluho i daleko bilo. Ja imam rodbine u muslimanskom Borogovu, a imam prijatelja u Matkovcu. To su kruske i jabuke, covjece. Kakav Matkovac 'muslimansko Borogovo', jeste li vi zdravi uopce, znate li sta pricate ?

Matkovac je drugo naselje, medjutim, govorim o muslimanskom BOROGOVU, a ne o Matkovcu. Dodjite malo na panonsko jezere u Tuzlu kao na 'turizam', pa nije daleko ovo naselje, obidjite i uvjerite se. Sinoc je bas i moj otac gledao ovu kartu opcine Kalesije i kaze kako ovo Borogovo skroz srpsko. Covjek je vidio i Matkovac i kaze, za njega je u redu, ali sta je sa Borogovom kad je tu oko 36 % Bosnjaka bilo.

Uostalom, bio sam prije 4 godine u tom naselju - Borogovo muslimansko, a ustvari nisam bio u Matkovcu.

Jesam li ja sanjao gdje sam bio ili pak nisam bio ? Hocete me sad uvjeravati da ne znam gdje sam bio ? Pa ovo kad bi rekli da je Matkovac zapravo Borogovo muslimansko, svako bi vam se u Kalesiji smijao.

Prolaznik_
23.06.2008., 17:53
Cuj nema Bosnjaka u naselju Borogovo. :eek:

Tosumbegovic, Omerbegovic, itd... sve su to famelije koje zive u Borogovu.

Sead Omerbegovic je nacelnik MUP-a Tuzlanskog Kantona, inace je iz Borogova - opcina Kalesija. Dakle, iz Borogova, a ne iz Matkovca, jer je to skroz drugo naselje. :)

frane2110
23.06.2008., 18:23
Cuj nema Bosnjaka u naselju Borogovo. :eek:

Tosumbegovic, Omerbegovic, itd... sve su to famelije koje zive u Borogovu.

Sead Omerbegovic je nacelnik MUP-a Tuzlanskog Kantona, inace je iz Borogova - opcina Kalesija. Dakle, iz Borogova, a ne iz Matkovca, jer je to skroz drugo naselje. :)

dobro , kako bilo da bilo , idi to reci onima u Sarajevo u republickom zavodu koji su pravili popis da su se privarili i da njihov popis iz 91 nevalja .
inace pronasao sam i ovo :
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2007/06/17/srpski/DS07061601.shtml
Borogovo, opština Kalesija, čisto srpsko selo (Srba 275, ostalih 1), napali su 17. juna 1992. naoružani muslimani iz susednog sela Caparde, borci Drugog, tzv. tuzlanskog korpusa Armije BiH. Usled muslimanskog terora koji je već mesecima vladao kalesijskom opštinom, pogotovo srpskim selima, mnogi meštani Borogova sigurnost su još pre ovog napada potražili bekstvom u naselja na srpskoj teritoriji. Pa i pored toga muslimanski napad i zaposedanje Borogova nije prošao bez srpskih žrtava. Po staroj muslimanskoj praksi, sve je potom opljačkano i razoreno. Ni u ovom srpskom selu više nema uslova za život i opstanak.

Warren
23.06.2008., 19:45
QUOTE]Borogovo, opština Kalesija, čisto srpsko selo (Srba 275, ostalih 1), napali su 17. juna 1992. naoružani muslimani iz susednog sela Caparde, borci Drugog, tzv. tuzlanskog korpusa Armije BiH. Usled muslimanskog terora koji je već mesecima vladao kalesijskom opštinom, pogotovo srpskim selima, mnogi meštani Borogova sigurnost su još pre ovog napada potražili bekstvom u naselja na srpskoj teritoriji. Pa i pored toga muslimanski napad i zaposedanje Borogova nije prošao bez srpskih žrtava. Po staroj muslimanskoj praksi, sve je potom opljačkano i razoreno. Ni u ovom srpskom selu više nema uslova za život i opstanak.[/QUOTE]

o cemu ovi govore:

Kalesija je pala 11 maja 1992, oslobodjena je 23 maja 1992, oslobodjeni su dijelovi opcine do Memica.
Caparde , selo koje se nalazi jos dalje prema Zvorniku ostalo je pod Srpskom okupacijom, i dan danas se nalazi u RS-u.

Kad su to nasi opet oslobodili Borogovo.
Mi nismo mogli dalje od Memica jer su tu drzali taoce, mjestane Capardi kao zivi stit.
Jedva smo uspjeli do Hemlijasa a ovi nesto govore o Borogovu.

Najbolji je ovaj dio o muslimanskom teroru koji je mjesecima vladao po Kalesijskoj opstini.
Hvala za linkove, ako nadjes jos gdje slicne gluposti javi nam.

Vidim ovde se spominje 17 juni,a evo sta prenosi Amnesty Internetional za 17 juni 1992,vezano za caparde.

Caparde

U intervjuima koje je sačinio novinar Newsdaya, dnevnih novina iz New Yorka, kaže se da su srpske snage u lipnju 1992. sistematski silovale 40 djevojaka Muslimanki u gradu Caparde, u sjevernoj Bosni.

Dana 17. lipnja, srpske su snage autobusom odvele oko 1000 žena, djece i starijih ljudi iz Brezovog Polja (kod Brčkog, op.prev.). Putujući bez hrane i vode, stigli su za nekoliko dana u Caparde. Tokom putovanja srpski su vojnici nekoliko noći za redom, dok su stajali u selu Ban Brdo, odvodili pojedine žene i djevojke iz autobusa, a one bi se potom vraćale okrvavljene i rastrgane odjeće.

Po dolasku u Caparde, navodno su pripadnici paravojne skupine Željka Ražnjatovića Arkana izdvajali starije žene, te ih prevozili autobusom na prve borbene linije, koju bi tada morale prijeći pješke. Mlade žene držane su nekoliko noći u skladištu pokućstva u gradu. Srpski vojnici izdvojili su i silovali 40 žena između 15 i 30 godina. Jedna djevojka koja je to proživjela izjavila je da joj je muškarac koji ju je silovao rekao da su one izdvojene od ostalih kao "najljepše i najprivlačnije". Druga je žrtva rekla tom novinaru da joj je počinitelj prijetio ručnom bombom, te pokušavajući opravdati svoje djelo govorio da kada bi ih silovali pripadnici Srpske radikalne partije Vojislava Šešelja, da bi na svaku ženu došlo 10 muškaraca. Četiri dana nakon toga mlade su žene priključene starijima (mnogima su to bile majke), te su bile prisiljavane da prijeđu preko minirane ceste. Liječnici koji su ih prihvatili nakon oslobađanja u Tuzli, gradu pod nadzorom bosanske vlade, navodno su rekli da su neke od djevojaka trudne.

Mjesec dana ranije Caparde je obisao i Engleski novinar, evo njegov sajt

http://www.jimlaurie.com/otherdatelines/bosnia.htm

Herc_
23.06.2008., 19:50
@ Prolaznik

http://osmaci.org/lat.htm

Pogledaj koliko st, ima Borogovo, Osmaci.....

Jel su oni bili u Osmacima ?

Warren
23.06.2008., 19:50
Izvinite sto idem malo van teme ali moram postaviti ovo iz arhive glasa javnosti:

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2007/06/12/srpski/T07061103.shtml

Brezik, dosta veliko selo u Opštini Kalesija sa više nego ubedljivom srpskom većinom (Srba 230, muslimana 6). Napad na selo izvršili su 12. juna 1992. pripadnici Armije BiH, prikupljeni na području Kalesije i velikog broja okolnih muslimanskih i hrvatskih naselja. U vreme napada u Breziku se nalazio znatan broj Srba koji su izbegli iz susednog sela Zolje, takođe opština Kalesija, koje su muslimani već okupirali, etnički očistili, opljačkali i spalili.

hrvatskih :rofl::rofl::rofl:

U Zoljama ni jedna jedina kuca nije spaljena, te kuce su i danas dan u svojim avlijama. U toku rata tu su zivile bosnjacke izbjeglice iz Zvornika.

Michael Collins
23.06.2008., 22:57
Najučestalije manjine u Hrvatskoj:

http://www.dzs.hr/Hrv/censuses/Census2001/Popis/Graphs/narbars_body.html#IDX2

Prolaznik_
23.06.2008., 23:41
@ Prolaznik

http://osmaci.org/lat.htm

Pogledaj koliko st, ima Borogovo, Osmaci.....

Jel su oni bili u Osmacima ?

Hvala za link.

No, kad si vec stavio taj link, otidji na opciju "opci podaci" odnosno "opsti podaci" i pogledaj ispod 'stanovnistvo' i izaberi opciju 'naselja' Onda nabraja neka naselja, pa izmedju ostalog spominje Borogovo i nakon jos 4-5 naselja spominje i Matkovac. Dakle, koliko udaljeno od Borogova to vecinsko bosnjacko naselje se spominje, a vidim da ti i frane ovdje govorite da je to jedno naselje, odnosno da ja sto govorim za borogovske Bosnjake, da je to zapravo Matkovac.

Dakle, kad vidis da je grijeska, bilo bi lijepo i da se na karti ispravi i stavi da je 36 % Bosnjaka i 64 % Srba u Borogovu.