PDA

View Full Version : Dječja štednja

stranice : [1] 2

laella
16.05.2007., 12:03
Želim svom kumčetu pokloniti 'štednu knjižicu', pa me zanima postoji li takva opcija i u kojoj banci. Čujem da se to može uglavnom uz prisustvo roditelja, ali ja bih taj korak htjela izbjeći (jer onda nema faktora iznenađenja).

Tinkili
16.05.2007., 12:13
Ne može...mnoge su se bake i djedovi strašno naljutili kad su shvatili da štednju djetetu može otvoriti samo roditelj ili zakonski zastupnik.

paspa
16.05.2007., 12:17
Želim svom kumčetu pokloniti 'štednu knjižicu', pa me zanima postoji li takva opcija i u kojoj banci. Čujem da se to može uglavnom uz prisustvo roditelja, ali ja bih taj korak htjela izbjeći (jer onda nema faktora iznenađenja).

postoji,ja znam za cro osiguranje, nešto kao životno za klinca...otvara se sa navršena 3mj...i čini mi se zgodno za tako malo dijete...to je u stvari štednja...danas sam jednu policu otvarala pa mi žena i to objasnila...to im je sad nekaj novo...

laella
16.05.2007., 12:21
hvala, pokušat ću se raspitati dalje u CO

Rosa
16.05.2007., 14:25
Moze se, samo se knjizica otvori na donosioca i onda roditelji poslije prenesu stednju na dijete. Mislim da se tu gubi neka cifra koja ostaje na knjizici kod zatvaranja, ali bar ostaje faktor iznenadjenja, a i ljepse je od guranja eurica pod glavu........

en@
18.11.2007., 12:18
Bebo je dobio već dosta novaca od familije i frendova koji su mu došli u priglede. Željeli bismo mu taj novac štedjeti za budućnost, ali ni sami nismo pametni u kojoj banci, dal oročiti ili stambena štednja:ne zna:
Što ste vi napravili s novcima koje su vaše bebe dobile na poklon?

MaLo
18.11.2007., 12:23
Mi smo našem prije 2 tjedna otvorili Bubašparu u Raiffeisen banci, samo zbog reklame :D
Isto smo mislili kaj s time i tak...
To je u biti obična stambena štednja, samo kaj djeca do 16 god. imaju bonus, a to je kamata od 0,5 % za prve dvije godine (i naravno + državni poticaj od 15 %)

mandy
18.11.2007., 21:51
mi uzeli slično kao MaLo samo u Zagrebačkoj...zapravo smo uzeli stambenu štednju al isto imaju dosta poticaja i bonusa....+ državni poticaj...

a u toj banci smo uzeli i zbog toga što imamo token pa uvijek možemo vidjet stanje računa (jer MM ima račun u Zabi)..

"kaya"
18.11.2007., 22:15
mm čuo da će ukinuti državne poticaje pa smo mi uložili u investicijske fondove

vedra
18.11.2007., 23:21
bilo je nekakvo životno osiguranje za klince..ulaže se do 7 godine, onda stoji do djetetove 18 god..a onda su bile neke skroz dobre pare u igri..ne znam detalje jer me nije bilo zanimalo, ne znam o kojoj osiguravateljskoj kući je riječ.tu sam informaciju dobila od financijskog savjetnika..mislim da je radio u firmi orbico ili orbis..
ako ste sad išta razumjeli šta sam napisala super:rofl: ..
uglavnom raspitajte se malo za životno osiguranje za klince,mislim da se isplati..

mandy
19.11.2007., 00:24
životno kod nas nudi samo Croatia al je po uvjetima jako slabo bilo....puno je isplativija stambena štednja.....neznam dal se što promjenilo u zadnjih 6 mjeseci jer smo mi htjeli životno....

chiara
19.11.2007., 06:49
mi smo mu otvorili stambenu štednju u zagrebačkoj banci iz istog razloga kao i mandy. svi tamo imamo račun, a ja imam i token tako da mogu vidjeti stanje.
a otvorit ćemo još i bubašparu u raiffeisen banci jer imaju najbolje kamate, bez obzira što nećemo dobiti DPS

mici123
19.11.2007., 07:25
investicijski fond

sbg
19.11.2007., 07:44
Stedno osiguranje u Croatia osiguranju. Placas do 14. godine, tada ako zelis produzis do 20.

To nije zivotno osiguranje, ali je tijekom stednje dijete osigurano od nesretnog slucaja, nezgoda...

Utpala
19.11.2007., 08:54
investicijski fond

MaLo
19.11.2007., 10:29
mm čuo da će ukinuti državne poticaje pa smo mi uložili u investicijske fondove

Naš frend se opekel na inv. fondovima, pa smo odustali!
A kaj onda ak ukinu poticaje (mislim, ne aj bože :zubo:), ionak bi potrošili tu lovu da je ostala doma..

moja volja
19.11.2007., 10:34
bubašpara i osiguranj..obiteljsko u alianzu..tako da smo svi troje osigurani od nezgoda 24h...a i ti novci što se uplačuju kao osiguranje su štednja...pa eto...a imamo i u slavonskoj banci ono što smo dobili od gradonačelnika...

amiha1
19.11.2007., 11:11
Mi smo malcu prije tri dana otvorili sporu stambenu stednju U Erste banci iz razloga sto mi frendica tamo radi. U principu svi su oni tu negdje, nekih vecih odstupanja nema. Ustedeni novac+kamata+bonus+dps.
Sto se tice zivotnog osiguranja za djecu mladu od 18 god. definitivno nebi preporucila.
Moja voljo, ako ste cijela obitelj osigurani od nesretnog slucaja, tzv. nezgode, to ti nije nikako stednja. Ako uplacujete premije za osiguranje od nezgode, isplatu osig. svote dobijate samo u slucaju da se nedaj boze dogodi nesretni slucaj. To definitivno nije stednja.

moja volja
19.11.2007., 16:55
Baš sam zvala savjetnika u alianz i je to je vid štednje...ja i muž smo osigurani i uplačujemo osiguranje do svoje 52 godine i onda taj novac koji sam uplaćivala dobijem nazad kad istekne osiguranje. to je životno osiguranje. a u merkuru smo obiteljski osigurani od nezgoda...to nije osiguranje...ja sam malo pobrkala lončiće...

Tashi
19.11.2007., 19:51
moj jan ima bubašparu - a otvorili smo mu valjda s 10 dana života..

Imann
19.11.2007., 20:11
PBZ stambena štednja, pa nakon pet godina ćemo joj prebaciti negdje lovu ili...?

amiha1
20.11.2007., 11:41
Baš sam zvala savjetnika u alianz i je to je vid štednje...ja i muž smo osigurani i uplačujemo osiguranje do svoje 52 godine i onda taj novac koji sam uplaćivala dobijem nazad kad istekne osiguranje. to je životno osiguranje. a u merkuru smo obiteljski osigurani od nezgoda...to nije osiguranje...ja sam malo pobrkala lončiće...

To bi vec islo. Nije da se pravim pametna, ali samo malo upozorenje, da te slucajno netko ne namusa na nesto sto nije... u toj sam bransi... vjeruj svasta se dogada.:w

moja volja
21.11.2007., 07:25
Ma oke...i ja sam se zabrinula dok mi mm nije rekao da sam pobrkala lončiće...hehehe

MissLestrange
21.11.2007., 09:19
ok, jel zna netko nešto više o investicijskim fondovima? razmišljam o tome, al nisam baš pretjerano upućena.... štedim maloj za faks :D

chiara
21.11.2007., 09:35
imaš ovdje (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=156) sve o inv. fondovima

MissLestrange
21.11.2007., 09:40
imaš ovdje (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=156) sve o inv. fondovima
hvala na kvadrat, uopće se nisam sjetila tamo pogledati :)

juliška
09.03.2008., 08:43
Evo mene zanima da li je koja od budućih mamica ali i onih koje to već jesu, razmišljale o otvaranju dječje štednje nakon što se bebica rodi?
Ja o tome razmišljam dosta, ali zbunjuju me savjeti sa strane. Naime, ja sam htjela otvorit baš dječju štednju u nekoj od banaka, ali savjeti sa strane uglavnom spominju ulaganje u fondove. I šta sad?
Uglavnom, koja od vas to planira ili ima već za svoje dijete.

larazg
09.03.2008., 08:44
Evo mene zanima da li je koja od budućih mamica ali i onih koje to već jesu, razmišljale o otvaranju dječje štednje nakon što se bebica rodi?
Ja o tome razmišljam dosta, ali zbunjuju me savjeti sa strane. Naime, ja sam htjela otvorit baš dječju štednju u nekoj od banaka, ali savjeti sa strane uglavnom spominju ulaganje u fondove. I šta sad?
Uglavnom, koja od vas to planira ili ima već za svoje dijete.

ma koja štednja? treba osnovati zakladu u njegovo ime.. isfurati ju i eto životni problemi klinca su riješeni.

Ovako štednjom zrno po zrno pogača... noga do noge stonoga :lol::lol::lol:

larazg
09.03.2008., 08:45
a sad bez zeke.... ma ok je to stvar. vjerujem da su mnogi već to počeli uplaćivati.

juliška
09.03.2008., 09:04
a sad bez zeke.... ma ok je to stvar. vjerujem da su mnogi već to počeli uplaćivati.

A gle, ja na to gledam ovako. Sve će biti u redu (bar se nadam) dok smo ja i mm živi i zdravi i sposobni za radit i privređivat. Ruku na srce stanje u državi nam baš i nije najbolje, slijedom toga tko zna što će biti za 10, 15 godina. Može biti bolje može biti i gore. Sa dječjom štednjom bih bila barem sigurna da će imati neki novac jednog dana. Bilo za školovanje, za život, možda stan jednog dana. Znam da gledam previše u budućnost, ali jbg takva sam po prirodi.
Ti ne planiraš nikakvu štednju u djetetovo ime?

larazg
09.03.2008., 09:24
A gle, ja na to gledam ovako. Sve će biti u redu (bar se nadam) dok smo ja i mm živi i zdravi i sposobni za radit i privređivat. Ruku na srce stanje u državi nam baš i nije najbolje, slijedom toga tko zna što će biti za 10, 15 godina. Može biti bolje može biti i gore. Sa dječjom štednjom bih bila barem sigurna da će imati neki novac jednog dana. Bilo za školovanje, za život, možda stan jednog dana. Znam da gledam previše u budućnost, ali jbg takva sam po prirodi.

ma ne, to je ok stvar. Samo mislim da mu ne treba to reći odmah. Već kada budu situacije da se treba skupit novac, onda mu reći evo za tvoje školovanje smo štedjeli.

Pa mislim mu to uplatiti.... samo moram se sabrati u koju banku (koja nudi najbolje uvjete)

si se raspitivala?

larazg
09.03.2008., 09:25

ma ne, to je ok stvar. Samo mislim da mu ne treba to reći odmah. Već kada budu situacije da se treba skupit novac, onda mu reći evo za tvoje školovanje smo štedjeli.

Pa mislim mu to uplatiti.... samo moram se sabrati u koju banku (koja nudi najbolje uvjete)

si se raspitivala?

juliška
09.03.2008., 09:37

si se raspitivala?

Nisam još, jer jedan kolega koji inače ima veze sa financijama i poslovanjem u bankama mi je dao savjet da je puno bolje uložit u fondove gdje su ti novci dostupni uvijek, možeš ih povuć kada ti god zatreba lova. Fora u štednji u banci je ta da ako ju prekineš ranije da dobiješ jako malo van. Iako ne mislim prekidat tu štednju, nego ne daj bože da se desi nešto za što ti treba velika lova (bolnica i sl.).
Djetetu ne planiram odmah reći da mu plaćamo štednju, nego kada bude stariji. Negdje oko faksa da ima svoje novce i sl.

larazg
09.03.2008., 09:41
Fondovi?! nadam se da on ne misli na dioničke ili mješovite jer njima je prinos najveći a ipak padaju strmoglavo i rastu.

Možda je mislio na obvezničke ili novčane fondove.

Pa mogla bi mu onda uplatiti stambenu štednju. svaki mjesec 50 EUR i godišnje dobije se lijepa kamata i državna poticajna stredstva.

to mi puno sigurnije i pametnije od fondova

juliška
09.03.2008., 09:46
Na to sam i mislila. Svaki mjesec ja i mm položimo novce, pa možda ulete bake i dedice........... Hm, skupilo bi se toga. Pa još poticaj, pa ovisi od banke do banke ali neke i same daju dodatni poticaj i tak. Treba se malo raspitat. Ići ću ovih dana po bankama pa se raspitivam i skupljat brošurice.
Znam da je u Njemačkoj i Austriji to normalno da se odmah po rođenju otvara neka štednja. Kod nas i nije to neka praksa. Kada sam to spomenula svojim kolegicama gledale su me kao pile glistu. Kao ono: "dok imam ja, imat će dijete", "neću ga učit na luksuz" i tak. Ja ne smatram da je dječja štednja luksuz, nego potreba. Ali to sam samo ja.

cukerino77
09.03.2008., 11:54
Fora u štednji u banci je ta da ako ju prekineš ranije da dobiješ jako malo van. Iako ne mislim prekidat tu štednju, nego ne daj bože da se desi nešto za što ti treba velika lova (bolnica i sl.).

ne kuzim ovaj dio, na sta mislis?pa ako samo uplacujes stednju, moras dobiti u bilo kojem trenu zatrazis sve sta ti je na knjizici....:ne zna:

ma mi nemamo neke novce sa strane pa fondovi otpadaju...:rolleyes:svakako cu joj za pocetak otvoriti djecju stednju tipa pcelica, bubaspara ili sl. i uplacivati svaki put kad nesto stigne (npr. barba je sugerirao da se nista ne brinem, nego da samo otvorim maloj stednju pa sam shvatila da bi nesto udijelio:top:) i kad se nakon dosta vremena skupi veca svota, vjerojatno cu je prebacit u stambenu stednju na njeno ime radi poticaja...:p.bolje mi je tako nego se obvezat da cu odmah od pocetka uplacivati odredjeni dio kojeg mozda necu imati za tu stambenu...

Ani4
09.03.2008., 13:03
Ja isti intenzivno razmisljam o tome. Deckima nisam nista otvarala i razj.., smo sve ovce koje su dobili za rodenje i krstitke, a toga se dosta skupilo. Za sada sam dio L. love stavila u ZB, na Pcelicu. Nju imamo odprije.Posto nam se blize krstitke, htjela bi jos smjestiti novce na sigurno. Ja bi opciju da nemogu dignuti novce kad god hocu. To mi je bezveze, jer prvom prilikom kad ce mi nesto trebati budem ih dignula.:rolleyes:

juliška
09.03.2008., 13:19
ne kuzim ovaj dio, na sta mislis?pa ako samo uplacujes stednju, moras dobiti u bilo kojem trenu zatrazis sve sta ti je na knjizici....:ne zna:

ma mi nemamo neke novce sa strane pa fondovi otpadaju...:rolleyes:svakako cu joj za pocetak otvoriti djecju stednju tipa pcelica, bubaspara ili sl. i uplacivati svaki put kad nesto stigne (npr. barba je sugerirao da se nista ne brinem, nego da samo otvorim maloj stednju pa sam shvatila da bi nesto udijelio:top:) i kad se nakon dosta vremena skupi veca svota, vjerojatno cu je prebacit u stambenu stednju na njeno ime radi poticaja...:p.bolje mi je tako nego se obvezat da cu odmah od pocetka uplacivati odredjeni dio kojeg mozda necu imati za tu stambenu...

To je ovo. Kada otvoriš štednju npr. na 5 godina (neke banke štednju imaju limitiranu vremenski) i odlučiš prekinut štednju nakon npr. 3 god. jer ti novci zatrebaju, ti gubiš državni poticaj koji si dobila protekle tri godine i gubiš onu kamatu koju ti banka sama daje (visina kamate ti ovisi od banke do banke) i još plaćaš izlaznu naknadu (visina izlazne naknade je u postotku i opet ovisi od banke do banke i ovisi o vremenu štednje kao i ciljnom iznosu). Tako da gubiš jako puno. Kao i stambena štednja. Odluči ju prekinut ranije i dobiješ upola manje od ciljnog iznosa (ja tako prošla, pa na kraju odustala od dizanja novaca).
Zato mislim da banke nisu sigurne. Jedino ako se nudi neki drugi tip štednje o čemu bih svakako razmislila.
A fondovi :ne znam: ja nisam sigurna sa tim fondovima. Dosta dobiješ a dosta i gubiš a nemam baš sad love da mogu riskirat 1000 eura ako nekom fondu pade vrijednost. Dvoumim se. Zato sam tražila mišljenje mama i budućih mama tu na forumu. Koju štednju imate i da li ste zadovoljni.
Mojoj kolegici je njezina mama otvorila dječju štednju i klincu poklonila kao poklon za krstitke.

juliška
09.03.2008., 13:21
Ja isti intenzivno razmisljam o tome. Deckima nisam nista otvarala i razj.., smo sve ovce koje su dobili za rodenje i krstitke, a toga se dosta skupilo. Za sada sam dio L. love stavila u ZB, na Pcelicu. Nju imamo odprije.Posto nam se blize krstitke, htjela bi jos smjestiti novce na sigurno. Ja bi opciju da nemogu dignuti novce kad god hocu. To mi je bezveze, jer prvom prilikom kad ce mi nesto trebati budem ih dignula.:rolleyes:

Da li si zadovoljna Zagrebačkom bankom i Pčelicom? Koji su uvjeti? Ako znaš.

Tinkili
09.03.2008., 13:37

Ako se u banci otvori štednja na djetetovo ime, takozvana "dječja štednja", roditelji ne mogu taj novac uzeti bez potvrde nadležnog Centra za socijalnu skrb, jer taj novac više nije roditeljski već djetetov.

Inače, štedimo našem klincu od samog rođenja, nekad u šali znamo reći da je skupio više love nego što mi imamo, ali te novce držimo na posebno oročenom računu koji je na moje ime, a suprug ima punomoć na njega. Zaključili smo da nam je taj novac tako dostupniji u slučaju neke važne potrebe, a ne moramo se "peglat" s institucijama. Uglavnom, kad god imamo neki "višak" uplatimo dio na taj račun, svotica će do njegove punoljetnosti biti sasvim pristojna, ali s njom će on raspolagati tek kad mi odlučimo.

juliška
09.03.2008., 13:41
Znači da za dječju štednju ti zapravo treba suglasnost Centra za socijalnu skrb ukoliko postoji potreba za podizanjem novca? Pa zar nisu roditelji opunomoćenici onda za taj račun ako je dijete maloljetno :confused:

NanaDeni
09.03.2008., 13:55
Jeste li razmišljale o rentnoj štednji u nekoj osiguravajućoj kući?

Mom sinu uplaćujem mjesečno štednju i osiguranje života, na rok od 20 god. Ne namjeravam dirati novce, no ako se ukaže potreba, bez problema mogu prekinuti štednju, promijeniti uvjete, osiguranu svotu, a također mogu založiti policu kao jamca za neki kredit u banci. Može se dobiti i kredit - posudba sa te police.

Pitajte po osiguravajućim kućama. Ja uplaćujem Libertasovu policu (dok je još to postojalo, sada je to drugi osiguravatelj)

ashley
09.03.2008., 14:00
Jeste li razmišljale o rentnoj štednji u nekoj osiguravajućoj kući?

Mom sinu uplaćujem mjesečno štednju i osiguranje života, na rok od 20 god. Ne namjeravam dirati novce, no ako se ukaže potreba, bez problema mogu prekinuti štednju, promijeniti uvjete, osiguranu svotu, a također mogu založiti policu kao jamca za neki kredit u banci. Može se dobiti i kredit - posudba sa te police.

Pitajte po osiguravajućim kućama. Ja uplaćujem Libertasovu policu (dok je još to postojalo, sada je to drugi osiguravatelj)

To se i meni cini odlicno. Kad dode do toga mislim da cemo i mi tako! :top:

juliška
09.03.2008., 14:01
Nisam se ni sjetila osiguravajućih kuća. Hvala NanaDeni. :kiss: Ja si uplaćujem životno osiguranje i moj mali će biti nasljednik (tek kad rodim). Išla sam važno pitat za promjenu korisnika životog osiguranja (u slučaju da se meni nešto desi) a meni žena: a vi prvo rodite pa dođite. :rofl: :rofl: Je da sam ispala totalni bedak. :bonk:

Tinkili
09.03.2008., 14:05
Znači da za dječju štednju ti zapravo treba suglasnost Centra za socijalnu skrb ukoliko postoji potreba za podizanjem novca? Pa zar nisu roditelji opunomoćenici onda za taj račun ako je dijete maloljetno :confused:

Ne, roditelj je zakonski zastupnik tog djeteta, ali novci su na djetetovo ime, i za svako podizanje novaca mora postojati opravdan razlog kojeg može odobriti jedino Centar. U protivnom bi neki neodgovorni roditelji zlouporabili dječje novce u slučaju vlastite krize ili slično.

Tinkili
09.03.2008., 14:07
Maloljetna djeca ne mogu imati klasičnu policu životnog osiguranja, to mogu samo punoljetne osobe.

juliška
09.03.2008., 14:08
Ne, roditelj je zakonski zastupnik tog djeteta, ali novci su na djetetovo ime, i za svako podizanje novaca mora postojati opravdan razlog kojeg može odobriti jedino Centar. U protivnom bi neki neodgovorni roditelji zlouporabili dječje novce u slučaju vlastite krize ili slično.

A ima neke logike. Nemam namjeru tu lovu dirat za svoje potrebe nego isključivo za mog juniora. Ali kako ima neodgovornih roditelja...... Ali gdje god vidim da imam posla s državnom upravom bježim glavom bez obzira (hm, kao da radim u jednoj :rofl::rofl::rofl::rofl:)

cvijetić
09.03.2008., 16:26
Ako se u banci otvori štednja na djetetovo ime, takozvana "dječja štednja", roditelji ne mogu taj novac uzeti bez potvrde nadležnog Centra za socijalnu skrb, jer taj novac više nije roditeljski već djetetov.

ma gdje to?:confused: ja otvorila hypo limač i kao zastupnik normalno mogu dići novce
inače osim hypo limača sam joj otvorila i bubašpara štedionicu(stambena)

Ani4
09.03.2008., 16:30

Pa i Pcelica je djecija stednja. A ja digla novce bez problema. A otvorili smo i Sparky stednju. Nitko nije rekao da ne mogu dignuti novce kada zelim. Samo da gubim tu kamatu i jos nesto.:confused: Imamo djeciju stednju i u Hipo Banci. Isti digli lovu bez problema... Tako da nisam bas sigurna za ovaj Centara za soc.skrb.:ne zna:

Tinkili
09.03.2008., 20:19
Ako ste podizale novce s dječje štednje vjerujem da se u međuvremenu nešto pozitivno promijenilo u bankarskom sustavu.

Svojevremeno to nije bilo moguće. Valjda su skužili da je roditeljima komplicirano trčati po potvrde, znam da upravo iz tog razloga mom klincu nisam otvarala dječju štednju.

cvijetić
09.03.2008., 20:29
ovo za suglasnost centra za socijalnu skrb znam da traže u slučćaju da ste kupili dionice na djetetovo ime...ne možete ih prodati bez te suglasnosti

larazg
09.03.2008., 21:19
ovo za suglasnost centra za socijalnu skrb znam da traže u slučćaju da ste kupili dionice na djetetovo ime...ne možete ih prodati bez te suglasnosti

to bi bilo ovako u Obiteljskom zakonu

Članak 118.

(1) Centar za socijalnu skrb može u svako doba zahtijevati od roditelja polaganje računa o upravljanju djetetovom imovinom te o prihodima koje dijete ili obitelj ostvaruje za potrebe djeteta na temelju posebnih propisa.

(2) Centar za socijalnu skrb može radi zaštite imovinskih interesa djeteta donijeti odluku da roditelji glede upravljanja djetetovom imovinom imaju položaj skrbnika, te odrediti da se dio djetetovih prihoda ili prihoda obitelji ostvarenih po posebnim propisima ne isplaćuju na ruke roditelja, nego da se tim prihodima podmiruju životne potrebe obitelji, odnosno djeteta.

(3) Centar za socijalnu skrb može radi zaštite imovinskih interesa djeteta zahtijevati da sud u izvanparničnom postupku odredi mjere osiguranja na imovini roditelja

nadalje

III. IMOVINSKI ODNOSI RODITELJA I DJECE

Članak 259.

(1) Maloljetno dijete može steći imovinu radom, nasljedstvom, darovanjem ili na drugom pravnom temelju.

(2) Maloljetnikovom imovinom upravljaju njegovi roditelji, osim onom koju je maloljetnik stekao radom nakon navršene petnaeste godine života.

Članak 260.

Prihode od djetetove imovine roditelji mogu koristiti za njegovo uzdržavanje, liječenje, odgoj, školovanje, obrazovanje ili za podmirenje nekih drugih važnih potreba djeteta.

Članak 261.

(1) Roditelji mogu s odobrenjem nadležnog centra za socijalnu skrb otuđiti ili opteretiti imovinu maloljetnog djeteta radi njegova uzdržavanja, liječenja, odgoja, školovanja, obrazovanja ili za podmirenje neke druge važne potrebe djeteta.

(2) Odobrenje centra za socijalnu skrb potrebno je i za poduzimanje postupovnih radnji pred sudom ili drugim državnim tijelom kojima se raspolaže imovinom maloljetnog djeteta.

(3) Za sklapanje ugovora između maloljetnog djeteta i fizičkih ili pravnih osoba kojima je predmet raspolaganje budućim imovinskim pravima djeteta u vezi s njegovim športskim, umjetničkim ili sličnim aktivnostima, potrebno je prethodno odobrenje centra za socijalnu skrb. Centar za socijalnu skrb mora, radi dobrobiti djeteta, osobito paziti da se zaštite djetetova imovinska prava i interesi.
(4) Obveze iz ugovora iz stavka 3. ovoga članka mogu trajati najdulje do punoljetnosti djeteta.

juliška
09.03.2008., 21:30
Znači onda više ne treba suglasnost CZSS.
A kako te štedionice stoje s vremenom štednje? Jel i dalje minimalno 5 godina štednje ili je i to sada blaže? Moram googlat

Aeon+
09.03.2008., 21:49
Ovako: u pitanju stambene štedionice (prijevremeni raskid) ne treba dozvola centra,nego samo potpis oba roditelja za raskid; kod oročene štednje na ime maloljetnog djeteta u većini banaka (za jednu znam 100% jer radim u njoj) do određenog iznosa ne treba dozvola centra,nego isto samo oba potpisa roditelja za raskid,a za veći iznos (konkretno preko 30.000,00 kn) potrebno je odobrenje centra. Koliko god se činilo možda smiješno,tako je,s tim da i stambena štednja bi trebala za raskid imati dozvolu centra,ali eto..ne pridržavaju se toga.

Tinkili
09.03.2008., 22:02
Aeon hvala na pojašnjenju!

Dakle i dalje ostajem pri staroj odluci - aktivna/otvorena/bonus štednja koju ću imati na moje ili mm-ovo ime, a nas dvoje znamo da je taj štedni račun otvoren za bebonju :mig:

mandy
09.03.2008., 23:30
MI smo uzeli stambenu štedionicu od Zagrebačke banke do njegove 16-e godine

postoje 2 modela štednje
A) da se redovno uplaćuje određen iznos (rata)
B) uplaćujem kad hoću, koliko hoću/mogu

novac možemo uvijek dobit van al uzimaju 1 posto za prekid ugovora od ugovorene svote (nama je 30000 EUR)....

iz svake štedionice ili štednje možete dobit novac umanjen za taj postotak u slučaju ranijeg prekida ugovora..

iako je štednja na ime djeteta kao skrbnik/staratelj je naveden MM i on ima pravo raspolaganja novcem...nikakav centar tu nema prava riječi...nit je to njihova briga...

životno osiguranje za djecu ispod 14 god ima Croatia (to je novo u HR) al su prilično nepovoljni uvjeti.......svi iznad 14 god mogu imat normalnu policu životnog....

juliška
10.03.2008., 06:33
Otići ću jedan dan do Croatia osiguranja, tamo sam ja osigurana pa ću ih pitat.
A što se tiče štedionica samo za iznos preko 30.000,00 kn je potrebno odobrenje Centra. Sad samo moram izračunat koliko će biti ušteđene love da se pripremim :cerek: Šala
Ja sam si to zamišljala ovako: svaki mjesec ja i mm odvojimo neki iznos od plaće i uplatimo u štednju. A sve novce koje dijete dobije za rođendane/blagdane neka drži u svojoj kasici prasici i da si kupi nešto kada skupi dovoljno novaca ili neka da da se spremi u štednju.
Ja mislim da je to dobar način da se djecu nauči štednji, zar ne?

misiz S
10.03.2008., 06:50
Mi uplaćujemo mislim u Zagreb osiguranju malom bratu od mm štednju i do 18-te godine bi trebao imati oko 25000 kn.

Razlog više koji bi htjela dati za uplaćivanje je je to što će ti klinci (dakle oni kuji su sad u nižim osnovne i mlađi) najvjerojatnije biti prve generacije koje će morati plaćati fakultet - dakle svi će plaćati, osim onih sa stipendijama (američki sistem :Snajper:) A fax neće malo košati.
A ako dijete neće na fax trebat će mu za svadbu, auto, stan...nešto - u svakom slučaju dobar početak.
Mi ćemo našem popišancu uplaćivati, obavezno.
E da malom šogoru uplaćujemo na 10 godina (mislim) 200 eura godišnje i onda bi mislim s 18 trebao dobiti te novce - ili za na fax ili za početak samostalnog života.

off - Lara po dobitku na kilaži smo iste :top:

Danchica_ZG
10.03.2008., 08:28
Baš smo prije par dana muž i ja razgovarali o ovoj temi. Do rođenja bebe imam još dosta, ali volim unaprijed sve planirati :)
Odlučila sam se za dva tipa štednje. Za stambenu štednju i za "običnu" štednju. U stambenu štednju uplaćivala bih svaki mjesec cca 50 eura, a u Pčelicu ili neku drugu sav ostali novac koji kikać dobije za rođenje, krstitke, rođendane i sl.
Želim da sa 18-20 godina ima bar nekakav početni kapital.

cvijetić
10.03.2008., 10:20
jedno pitanje za one koje bebačima uplačuju stambene štedionice? uplaćujete radi kredita ili samo radi štednje i drž.poticaja?

cvijetić
10.03.2008., 10:22
Razlog više koji bi htjela dati za uplaćivanje je je to što će ti klinci (dakle oni kuji su sad u nižim osnovne i mlađi) najvjerojatnije biti prve generacije koje će morati plaćati fakultet - dakle svi će plaćati, osim onih sa stipendijama (američki sistem :Snajper:) A fax neće malo košati.

to je tvoja pretpostavka ili ?

misiz S
10.03.2008., 10:29
to je tvoja pretpostavka ili ?

Ne to je moj inside podatak kao zaposlenika Sveučilišta :zubo:

sdbelanc
10.03.2008., 10:42
Mi smo našem Marku otvorili PSŠ na 10god. s mjesečnim uplatama 420kn (nakon 10 god. skupiti će se nekih 70.000kn, pa ćemo možda nastaviti još 10god. aku uvjeti ostanu isti i s 20god. mali će imati nekih 20.000eur-a)
i
pčelicu na koju uplaćujemo sve šta dobijemo od rodbine i prijatelja (avista kamata 4,5% - samo da povučem paralelu kamate na oročenja su oko 3% a s istih ne možete podizati sredstva prije isteka ugovorenog roka ukoliko ne želite izgubiti kamatu).

Ja sam zastupnik po oba računa, i da ne bude zabune nikakve suglasnosti centra za ss nisu potrebna za podizanje ili prekidanje navedenih štednji (eventualno ukoliko želite podizati kredit po psš koja glasi na djetetovo ime morate imati spomenutu suglasnost).

juliška
10.03.2008., 17:50
jedno pitanje za one koje bebačima uplačuju stambene štedionice? uplaćujete radi kredita ili samo radi štednje i drž.poticaja?

A gle ja bi upravo iz ovog razloga uplaćivala štednju mom malom. Da jednog dana na početku svog života ne mora dizati kredit. Ionako će vremena biti katastrofalna a on na početku svog života i onda još kredit!!!!!!!! Ne želim to svom klincu. Ovako će barem za početak imat dosta.
A imam još jedan razlog zbog štednje. Ionako bi najvjerojatnije sve novce koje mali dobije razrajtala na gluposti i ostale nepotrebne stvarčice, ovako će biti na jednom mjestu i imat će svoju svrhu. Faks, auto, stan............. A što se poticaja tiče, ionako država dijeli poticaje na sve strane pa je vrlo i lijepo da se pobrine za naša zlata i za one na kojima svijet ostaje.

cvijetić
10.03.2008., 20:08
pitam zato jer ja svojoj uplaćujem na 5 god pa ćemo poslije vidjet što dalje...za 5 god ne planiram u kredit, tako da nisam dogovorila onih 57 eura nego nekih 14,a mogu uplatiti više, što i planiram radi poticaja.
ovih 14 mi smanjuje ulaznu naknaDu sa 110 eur na 25. pa eto, zašto im dati kad ionako ne planiram kredit...

mandy
11.03.2008., 13:48

radi štednje...kredit mu sa 16 neće trebat :lol:

pink5
11.03.2008., 14:50
Mi smo uložili u investicijski fond,to mi je bolje od štednje,ali moraš imati oko 20-ak tisuća kn u kešu da ti se isplati. Sve se mislim da počnemo malom uplaćivati životno osiguranje,oko 300 kn na mj ne bi ni ositili

cvijetić
11.03.2008., 15:05
Mi smo uložili u investicijski fond,to mi je bolje od štednje,ali moraš imati oko 20-ak tisuća kn u kešu da ti se isplati. Sve se mislim da počnemo malom uplaćivati životno osiguranje,oko 300 kn na mj ne bi ni ositili

a koji investicijski fond se sad isplati?:(

cvijetić
11.03.2008., 15:06
radi štednje...kredit mu sa 16 neće trebat :lol:

neće njemu ali možda vama za njega....
pitala sam jer mnogi ne znaju da onda ne trebaju ugovarati ratu od 57 eura i plaćati visoku ulaznu naknadu

juliška
11.03.2008., 15:11

Ček jel moraš odmah u startu imat 20.000 tisuća ili ti je cilj kroz fondove skupit 20.000 kn? E da o kojem je fondu riječ?

ashley
11.03.2008., 15:47
Trenutno ti fondovi stoje jako lose. I to gotovo svi. Vec duze vrijeme (par mjeseci) nije bilo znatnijeg rasta. Samo pad. Znam jer mm i ja imamo neke novce u 3 razlicita fonda i koliko smo zaradili u proteklih godinu dana, sad vise skoro nista da ni nismo. Ja za bebu ne bi u fondove. Barem ne kakvo je sada stanje.

pink5
11.03.2008., 15:56
Ček jel moraš odmah u startu imat 20.000 tisuća ili ti je cilj kroz fondove skupit 20.000 kn? E da o kojem je fondu riječ?

Mi smo uložili 17 000,mislim da najmanje moraš uložiti 15000,erste investicijski fond. Mm je to prostudirao,pa ti javim,možda postoje neki di možeš manje uložiti,ali uglavnom što više uložiš,više dobiješ,ali opet moraš svaki dan pratiti zbivanja na burzi

pink5
11.03.2008., 15:57
Trenutno ti fondovi stoje jako lose. I to gotovo svi. Vec duze vrijeme (par mjeseci) nije bilo znatnijeg rasta. Samo pad. Znam jer mm i ja imamo neke novce u 3 razlicita fonda i koliko smo zaradili u proteklih godinu dana, sad vise skoro nista da ni nismo. Ja za bebu ne bi u fondove. Barem ne kakvo je sada stanje.

Znam da su u padu,valjda će brzo početi rasti

tarmiqua
11.03.2008., 20:51
mi uplaćujemo stambenu štednju na njegovo ime... a lovu što je dobio pretvaram u eure... i nema majci mrdanja... :lol: grozno mi je bilo što su moji starci našu lovu uvijek potrošili a ja sam rekla kad ja budem imala djecu neću im trošiti... i za sad se držim...:D

juliška
12.03.2008., 17:46
Ma ja sam totalni skeptik prema fondovima. Mislim da ću ostati kod štednje pa kud puklo da puklo.
Bitno je samo da mom malom pukne u džep onda kad mu bude najpotrebnije :cerek:

mateeaa=)
12.03.2008., 18:06
eii...sto se tice stednje...moj tata je rekao da ce unukicama svaki mj uplacivati 200,300 kn...to nije puno...a nakupi se kroz par godina,i jos dobijes neke pare od banke...

juliška
12.03.2008., 18:11
eii...sto se tice stednje...moj tata je rekao da ce unukicama svaki mj uplacivati 200,300 kn...to nije puno...a nakupi se kroz par godina,i jos dobijes neke pare od banke...

Ma to ti je super. I 200 Kn je puno. Nakupi se kroz par godina.
Ja i mm ćemo sami uplaćivat a novce od baka i deda ćemo stavljat sa strane u kasicu prasicu

mateeaa=)
12.03.2008., 18:22
Ma to ti je super. I 200 Kn je puno. Nakupi se kroz par godina.
Ja i mm ćemo sami uplaćivat a novce od baka i deda ćemo stavljat sa strane u kasicu prasicu

pa da...i drugi dida i baka su htjeli dodati...pa da bude 500 kn mj...ali smo odlucili da je bolje da nam oni pomognu ovako...

ma super je to sa stednjom...mjesecno nije puno odvojiti 200,300 kn...il koliko se moze...a s godinama se nakupi i dobro dode...:top:

Gandalfa
12.03.2008., 18:29
Evo, moja princeza ima 6 godina i ja sam joj počela uplaćivati pred dvije i po godine u Pbz - zlatnu dječju stambenu štednju. Nisam prije jer nisam imala posao. Štedim prvenstveno za nju, da ima kad krene na faks ili za stan ili što već bude trebalo. Kad istekne pet godina budem joj prebacila pare na nešto drugo. Čitala sam o grawe osiguranju za djecu, uplatiš cifru, može dignut kad napuni 18, a dobije glavnicu, kamate i dobit. Nisam se raspitala jer imam još dosta u pbz plaćati. Zna li tkogod detaljnije?

moment
07.04.2008., 12:03
otvorila bih štednjicu za bebu moju pa ako netko ima savjet...

Kikica
07.04.2008., 12:08
mi smo otvorili stambenu štednju na njegovo ime, zbog poticaja i svega. Sad jebaš isteklo 5 godina ali smo produžili. Skupila se lijepa cifra :top:
Najviše nam je ustvari štednja za školovanje, danas sutra ko zna kako će biti s fakultetima a i pitanje što i di će htjeti studirati.

Kad sam se ja raspitivala, to je bio najisplativiji način štednje (možda se sad nešto promijenilo :ne zna:)

moment
07.04.2008., 12:11
a u kojoj banci?kamate?

goga27
07.04.2008., 12:20
otvorila bih štednjicu za bebu moju pa ako netko ima savjet...

hej ja ću otvoriti štednju dječju u PBZ-u dogovoriš određen iznos koji ćeš uplaćivati a ti možeš i više ako želiš kamata je oko 5%

cvijetić
07.04.2008., 12:28
sve stambene štedionice su iste jedino postoje razlike u akcijama oko ulazne naknade....

SaveAss
07.04.2008., 13:34
ja sam malcu otvorila zlatnu dječju štednju i equity fond (na njegovo je ime) - sve u pbz, a mm uplaćuje osiguranje.
ova stambena dječja štednja je na min. 5 godina, fond sam mu stavila ovaj equity jer je on za duže staze a ja mu to ne namjeravam dirati niti mu dati u ruke prije punoljetnosti. fond uplaćujem kako stignem, a stambenu iz mjeseca u mjesec 450 kn.

inače, mislim da je najbolje raspodijeliti u nekoliko fondova

chiara
07.04.2008., 14:38
mi imamo stambenu štednju u zagrebačkoj banci, na 10 god, nema ulazne naknade dok recimo u pbz ako uzmeš na 5 god plaćaš ulaznu naknadu od 100 eura :eek: :eek: tu su malo pretjerali.

crvena ruža
07.04.2008., 14:39
hej ja ću otvoriti štednju dječju u PBZ-u dogovoriš određen iznos koji ćeš uplaćivati a ti možeš i više ako želiš kamata je oko 5%

U PBZ-u se za dječju štednju uplaćuje koliko i kada želiš nema određeno ništa, samo moraš da bi otvorio uplatiti minimalno 200 kn! A trenutno ti oni uz onu Sparki akciju poklanjaju karticu i na njoj 50 kn! Ali račun ti taj ostaje i kartica, a vođenje računa se ne naplaćuje!!!

mandy
07.04.2008., 15:18
mi uzeli u Zagrebačkoj stambenu štednju na 15 god......te bi novvce potrošili a već je skupio popriličnu svotu u kratkom vremenu...a nismo puno uplaćivali...

nije bilo ulazne naknade, još dobili 100 kn od njih ...

GameDeveloper
07.04.2008., 20:12
mi smo u zagrebačkoj banci otvorili dječju štednju Pčelica..uplačuješ koliko želiš mjesečno(osim onoga što je ona dobila i dobiva ja i mm joj mjesečno uplačujemo 300kn),a godišnja kamata je otprilike 5%.. :top:

Lali Puna
07.04.2008., 20:21
te stambene štednje se moraju obavezno iskoristiti za kupnju ili adaptaciju nekretnine, jel da? to mi je bez veze...tko zna za što će za 15-20 godina mojoj maloj nifci bit najpotrebniji...
mi nemamo još neku razrađenu strategiju štednje za nju (ima tek mjesec dana, pobogu!) jedino sve novce koje je dobila, uključujući ono od države i grada, buksamo na štedni račun u pbz-u

cvijetić
07.04.2008., 20:25
lali, stambena štedionica se može koristiti samo u svrhu štednje a uz to dobivaš pds. to većina ljudi radi.
ne mora se koristiti za kupnju ili adaptaciju nekretnine.

ja sam otvorila u rba. njima sam nekako najsklonija.:)

Lavica02
07.04.2008., 20:26

na njihovim stranicama piše da je max 3,50% ... di si našla 5%?

Lali Puna
07.04.2008., 20:33
lali, stambena štedionica se može koristiti samo u svrhu štednje a uz to dobivaš pds. to većina ljudi radi.

da, zeznula sam se...samo stambeni kredit se mora iskoristiti isključivo za adaptaciju ili kupnju nekretnine

kay s
08.04.2008., 07:21
Mi imamo dječju štednju u eurima u Kovanici. Tu je kamata 12,75% (štednja je na pet godina oročeno).To je najveća kamata koju sam do sada vidla. Imamo kod njih i kunsku oročenu štednju sa doplatama, tu je kta oko 7,5%. Kamate oko 5% vam se baš ne isplate jer ih inflacija pojede pa nakon određenog razdoblja imate manju vrijednost love nego ste uplatili.

mel777
08.04.2008., 08:59
ja isto planiram nešto otvoriti, i najbolja mi se čini stambena štednje od Zabe, i to na neki duži rok.

stambena štednja se morala iskoristiti kao kredit ako je bila sklopljena
na razdoblje do 2 godine i želio si dobit državna poticajna sredstva,
inače dobivaš samo ulog plus kamate, bez dps.
ako si sklopio ugovor na pet godina nakon tog razdoblja dobio si
ulog+dps+kamate, bez obveze da dižeš stambeni kredit. mislim
da se to nije puno mijenjalo.

Leonee
08.04.2008., 11:55
Kamate oko 5% vam se baš ne isplate jer ih inflacija pojede pa nakon određenog razdoblja imate manju vrijednost love nego ste uplatili.

..bas sam I ja htjela slicno iskomentirati.. 5% je premala kamata.. :(

crvena ruža
08.04.2008., 14:38

Koliko ja znam treba se baš za kupnju i adaptaciju, jer baš se mislim na koji način da dignemo taj novac, a netreba nam za stan ništa!!!

Snake's Kiss
09.04.2008., 10:27
Mi smo se odlučili na štednju tj. životno osiguranje u Merkuru, uplaćujemo do navršene 19godine.

moment
09.04.2008., 14:29
To bi vec islo. Nije da se pravim pametna, ali samo malo upozorenje, da te slucajno netko ne namusa na nesto sto nije... u toj sam bransi... vjeruj svasta se dogada.:w
a sto kazes na tih 12.5 % kamata u kovanici?

Tinkili
09.04.2008., 21:04
Mi imamo dječju štednju u eurima u Kovanici. Tu je kamata 12,75% (štednja je na pet godina oročeno).To je najveća kamata koju sam do sada vidla.
:eek::eek::eek:
Tako visoke kamate zvone na alarm, hint - Glumina banka (sjećate se što se dogodilo štedišama koji su hrpimice tamo ostavljali novce privučeni enormno visokim kamatama na depozite).

moment
09.04.2008., 22:00
:eek::eek::eek:
Tako visoke kamate zvone na alarm, hint - Glumina banka (sjećate se što se dogodilo štedišama koji su hrpimice tamo ostavljali novce privučeni enormno visokim kamatama na depozite).
i meni se čini tako.
dakle, medo štedo ili bubašpara,pitanje je sad?

Leonee
10.04.2008., 06:51

Gledala sam na njihovom webu, nigdje nema tako velike kmte :ne zna:

amiha1
10.04.2008., 08:40

Nekako mi je to puno, nisam se kod njih raspitivala o stednji tako da neznam sto nude u tih 12,5% kamata....
Kovanica mi je nekako premala banka da nudi takvu kamatu, mora tu jos nesto postojati, probaj se malo vise raspitati oko te stednje...
Sretno:top:

moment
10.04.2008., 09:16
Mi imamo dječju štednju u eurima u Kovanici. Tu je kamata 12,75% (štednja je na pet godina oročeno).To je najveća kamata koju sam do sada vidla. Imamo kod njih i kunsku oročenu štednju sa doplatama, tu je kta oko 7,5%. Kamate oko 5% vam se baš ne isplate jer ih inflacija pojede pa nakon određenog razdoblja imate manju vrijednost love nego ste uplatili.

tako reče kay s.i ja sam provjerila.
kaze mm da je kovanica sluzbena verzija kamatara.

kay s
10.04.2008., 09:49
Nekako mi je to puno, nisam se kod njih raspitivala o stednji tako da neznam sto nude u tih 12,5% kamata....
Kovanica mi je nekako premala banka da nudi takvu kamatu, mora tu jos nesto postojati, probaj se malo vise raspitati oko te stednje...
Sretno:top:

Ne znam da li je još uvijek tak velika kamata. Mi smo tu štednju ugovorili prije 2 godine, a u međuvremenu je banka prodana Talijanima.:ne zna: A što se tiče sigurnosti, država osigurava štednju do 100.000,00 kn po osobi, a mi trenutno nismo ni blizu tom iznosu.:mig:

Pika225
10.04.2008., 11:25
Evo da pitam i ovdje... Zanima me mogu li ja kao krsna kuma djetetu otvoriti štednju ili moram nekog od roditelja voditi sa sobom. Naravno, druga opcija mi se ne sviđa, jer bi htjela da to bude iznenađenje...
Bilo kakva iskustva su dobro došla :)

marci
10.04.2008., 16:16
e sad nisam sigurna kako je dolje.. ali npr kod nas moze.. jer sam ja podizala par puta s stedne za jednu bakicu ali sam samo morala znati pasword..

Leonee
10.04.2008., 17:20
Evo da pitam i ovdje... Zanima me mogu li ja kao krsna kuma djetetu otvoriti štednju ili moram nekog od roditelja voditi sa sobom. Naravno, druga opcija mi se ne sviđa, jer bi htjela da to bude iznenađenje...
Bilo kakva iskustva su dobro došla :)

moja mama je htjela to napraviti svome unuku pa su joj reki da ne moze.
no mozes, mislim, uplatiti nesto kao zivotno osiguranje..?.. takav nacin stednje u jednoj od osigurateljskih kuca.

kocul
10.04.2008., 20:24
Ja sam imao stambenu štednju u zagrebačkoj banci. Čista pušiona. Izvinjavam se na bezobraznosti, ali točno tako. Štedio sam 5 godina + poticaj. Uštedio sam nešto više od 5.000 EUR. Išli smo u adaptaciju kuće. Kredit koji možemo dići u Zabi na tu štednju je max. 10.000 EUR. Povremeno imaju nekakve akcije, pa se može i više. Znači 5 mojih 5 njihovih. Da dobro ste pročitali. U tih 5 godina Kamata za otplatu kredita je gotovo ista kao i bilo koja druga - istopila se. Podigli smo ušteđene novce, otvorili kredit nenamjenski u drugoj banci ( za stambeni ti treba građevinska dozvola, koja se čeeeeeeeeeka)
Za babinje su klinci dobili novaca. Otvorili smo im račune u banci ( PBZ ) i položili novce. S godina čemo nadodavati, koliko budemo mogli ili oni dobivali. Kad budu punoljetni bar će nešto imati. Ne puno, ali više od ništa

mandy
10.04.2008., 23:48

mi i možemo i ne moramo dići kredit nakon isteka štednje...

madcox
14.04.2008., 15:05
Jel mi može netko objasniti razliku između dječijih štednji Medo Štedo (erste), Bubašpare (rba), Sparkija(pbz) i Pčelica (zaba)??? Koja se naviše isplati??
I dali se možda više isplati stambena? I mi isto mislimo nešto otvoriti za bebolinu, ali ne kužim kakva je točno razlika između dječjih štednji i koja je najisplativija.:ne zna:

work-in-progres
26.06.2008., 00:51
Bok svima!

Ja sam nova na forumu i vidim da nije bilo posta na ovu temu vec nekoliko mjeseci al ja cu isto pitati.

Trenutno ne zivim u Hrv. al zelim otvoriti djeciju stednju - Koju? Ima toliko verzija 'bubaspara' 'medo-stedo' 'pcelica' i druge koje se spominju na forumu.
Sad vas molim za pomoc - koja je razlika u svim tim stednjama i koja je najbolja i zasto?
Ustvari koja vrsta djecije stednje je najbolja? Cula sam da ima djecija stambena stednja, i obicna stednja.
Pocetni kapital je dobra volja, a cilj je djetetu osigurati neku financijsku sigurnost za 18-20 god.

pozdrav svima

ksenija_2
26.06.2008., 07:33
Pa imaš svega, raznoraznih opcija. Prosurfaj po web stranicama banaka, svaka ima neku dječju štednju.

Ima onih koji nude samo štednju u kn, neki samo u devizama, neki oboje. Ima onih koji imaju dječju stambenu štednju, onih kod kojih si obavezan plaćati neki iznos svaki mjesec, i oni kod kojih uplaćuješ novce kada i koliko hoćeš/imaš. Razlike su i u početnom minimalnom ulogu. Neke banke nude raznorazne poklončiće itd.

ksenija_2
26.06.2008., 07:39
ZABA (http://www.zaba.hr/info/pb/savings/domestic/pcelica/hpb_pcelica.htm)
PBZ (http://www.pbz.hr/default.asp?ru=1040&sid=&akcija=&jezik=1)
ERSTE (http://www.erstebank.hr/gr_stednja_djecja.asp)
HYPO (http://www.hypo-alpe-adria.hr/bank/prikaz.asp?txt_id=81)
RAIFFEISEN (http://www2.raiffeisenstambena.hr/default.aspx?id=216)
HPB (http://www.hpb.hr/?hr=dje%C4%8Dja-%C5%A1tednja-%28%C5%A0tednja%29)

itd...

mel777
26.06.2008., 11:53
Bok svima!

Ja sam nova na forumu i vidim da nije bilo posta na ovu temu vec nekoliko mjeseci al ja cu isto pitati.

Trenutno ne zivim u Hrv. al zelim otvoriti djeciju stednju - Koju? Ima toliko verzija 'bubaspara' 'medo-stedo' 'pcelica' i druge koje se spominju na forumu.
Sad vas molim za pomoc - koja je razlika u svim tim stednjama i koja je najbolja i zasto?
Ustvari koja vrsta djecije stednje je najbolja? Cula sam da ima djecija stambena stednja, i obicna stednja.
Pocetni kapital je dobra volja, a cilj je djetetu osigurati neku financijsku sigurnost za 18-20 god.

pozdrav svima

Moj ti je savjet da pogledaš stambene štednje. One nemaju neke velike kamate, ali imaju državni poticaj (max 750 kn godišnje za 5000 kn ušteđevine). Ako se odlučiš za tu štednju onda obavezno najmanje na pet godina; na manje razdoblje se državni poticaj vraća državi ako ne dižeš stambeni kredit.
Zaba (tj Prva stambena štedionica) nudi stambene štednje i na duži rok, 10-15 godina.

work-in-progres
26.06.2008., 23:22
malo sam ja istrazivala razlicite vrste stednje i moram priznati da mi rentna stednja zuci jako zanimljivo: kamate mozes dobiti svakih 1 - 3 - 6 ili 12 mjeseci i onda opet te kamate mozes staviti na drugu stednju (npr. ako imas jednu stambenu, jednu deviznu orocenu).
Sto vi mislite o rentnoj stednji?

mel777
27.06.2008., 10:59
malo sam ja istrazivala razlicite vrste stednje i moram priznati da mi rentna stednja zuci jako zanimljivo: kamate mozes dobiti svakih 1 - 3 - 6 ili 12 mjeseci i onda opet te kamate mozes staviti na drugu stednju (npr. ako imas jednu stambenu, jednu deviznu orocenu).
Sto vi mislite o rentnoj stednji?

Svota od ostvarene kamate bi vjerojatno bila premala da bi uplaćivala i najniži iznos u stambenu štedionicu, osim ako ne oročiš neku poveću sumu.

charlyse
05.11.2008., 08:24
Jel mi može netko objasniti razliku između dječijih štednji Medo Štedo (erste), Bubašpare (rba), Sparkija(pbz) i Pčelica (zaba)??? Koja se naviše isplati??

I mene ovo zanima.
Milila sam možda Medo štedo jer smo mm i ja u toj banci :ne zna:
Bitno je samo da nije velika upisnina. Negdje je besplatno negdje po parsto kn

mel777
05.11.2008., 08:37
I mene ovo zanima.
Milila sam možda Medo štedo jer smo mm i ja u toj banci :ne zna:
Bitno je samo da nije velika upisnina. Negdje je besplatno negdje po parsto kn

Ne znam na koju upisninu misliš. Ja sam otvorila Pčelicu i nisam ništa dodatno platila, položila samo te novce na račun. Naknade se plaćaju za stambene štednje, mislim da se za ovu nijednu ne plaća.
Ja sam se odlučila za Pčelicu jer je kamata 4,6% a nema oročavanja, drugdje mislim da ima (bar je bilo kad sam ja gledala).

charlyse
05.11.2008., 12:06
Mel77 mislim na ulaznu naknadu. Može bit da je to samo kad stambene.
Hvala:mig:

mel777
05.11.2008., 15:18
Od ovih prije navedenih Buba Špara je stambena štednja, pa tamo vjerojatno postoji naknada za sklapanje ugovora. Ostale su manje-više slične, otvoriš štedni račun, uplatiš minimalni ulog i dalje koliko možeš. U Zabi nema oročenja, u PBZu i Erste mislim da ima, i o tome im ovisi kamata.

tincica31
05.11.2008., 17:51
Mi smo otvorili stambenu štednu, u prvoj stambenoj je bila akcija bez ulaznih naknada pa smo to iskoristili, bebačica je dobila nešto love pa smo se ipak odlučili za stambenu, nju možemo nakon 5 god. opet produžiti pa tako sve do fakulteta (mene nekako samo fakulteta trta kolike su upisnine :eek:), ove druge štednje su do 25-e godine ili udaje, pa ko će na lovu do tada čekati!? Nigdje nema recimo do punoljetnosti. :kava:

mel777
06.11.2008., 10:34
Ma nisu do 25 godina, pa novac možeš podići kad god želiš, pogotovo kod Pčelice jer nema oročavanja, a kod drugih je najbolje čekati da istekne rok na koji je novac oročen, iako možeš i tu tražiti novac prije. A do punoljetnosti imaš npr. štedno osiguranje djece kod Croatie (a i drugi imaju sigurno nešto slično), gdje je max dob osiguranika 20 godina.

Stambena je dobra zbog državnih poticajnih sredstava i super je ako izbjegneš plaćanje naknade za sklapanje ugovora.

mel777
06.11.2008., 10:43
A vidjela sam da Prva stambena štedionica ima 0% naknade za sklapanje dugoročnih ugovora štednje (rok od 10 i 15 godina).

VeronikaN
07.11.2008., 11:02
Obzirom da ima troje jednako stare djece,od njihove 6-te god,svi darovi u novcu,polagani su na tu jednu štednu knjižicu,plus moje uplate(prema mogućnostima).
Od njihove 15-te,svaki novčani dar veći od 1OOKn,je također ulagan u tu štednju.
Knjižica glasi na moje ime,a na njihov 18-ti rođendan će odlučiti da li će se nakupljena suma,djelidbom na tri jednaka dijela,položiti na tri odvojena računa na njihova imena ili će se štednja gotovinski podijeliti,pa svako kako ga volja.
Štednja ima smisla.
Na duge staze!

alapača
30.11.2008., 20:47
dakle o novcu koji ste (vjerujem da jeste, nadam se da jeste :D) dobili kad su se bebice rodile, pa za krštenje, pa jeste li ih imali mogućnost sačuvati za klince ili ste ih već potrošili? jeste li ih potrošili na klince ili na sebe/kuću/hranu :azdaja:? imate li račun u banci (ono tipa pčelica maja ak se sjećate :D)? ako štedite - za što štedite? uplaćuju li djedovi, bake, tetke i stričevi ponekad ili daju "na ruke"? za klince, naravno! ne zanima me vaša stambena štednja :D

i tako to :raspa:

ja sam vecinu novca uspjela sačuvati i upravo se spremam otvoriti račun ali ne znam u kojoj banci :confused:
imate neki savjet možda prijedlog?

Tina406
30.11.2008., 23:15
Mi smo sve što je ona dobila ''pod jastuk'' sačuvali i otvorili Medo štedo i tamo stavili njezin novac i napravila sam trajni nalog da joj sa mojeg računa svaki mjesec određeni dio novca prebacuje na njezin Medo štedo i uzeli smo Diners medo štedo kartice tako da joj određeni godišnji postotak naše potrošnje s tom karticom isto odlazi na njezin račun. I napravili smo dodatne kartice Medo štedo s kojima bake i djedovi mogu uplaćivati na njezin račun. I ono najbitnije, taj novac sa njezinog računa ne može nitko dignuti osim nje kada navrši 18. god.

pikacu
01.12.2008., 07:50
Mi imamo RBA stambenu Bubašparu i na 5000 kn ušteđevine dobiješ 750 kn državnih poticaja,pa je po meni taj vid štednje daleko najisplativiji

Lavica
01.12.2008., 08:33
I mi smo otvorili stambenu ali u zabi.

Sanja29
01.12.2008., 08:34
novce koje je dobio od krstitki smo mu otvorili račune .... još mu dugujemo uplatiti ono što se dobije od hzzo i od grada zagreba ...

misiz S
01.12.2008., 08:47
Mislim da nema smisla neke dugoročne štednje - financije svijeta u komi. a šta ja znam

Mi ćemo za sad u pčelicu staviti ono što je dobio, plus što ćwmo mi dodavati pa ćemo vidjeti dalje.
Moja mama je bila uplaćivala stambenu štenju na 5 godina pa i nisam baš oduševljena s tim. Dobiš neke novce, nešto kao, a ako trebaš poštene stambene novce onda su ti kamate na kredit iste kao i drugdje. A nama je trebalo za adaptaciju - majko moja koliko su nas ispilili :eek: - inače govorim o Wustenrotu :Snajper:

Wedding
01.12.2008., 09:17
mi sve kune od rodjenja i krstenja pa i rodjendana uplacujemo u stambenu stednju a strane valute su na deviznom racun i ne zelimo trosit djetetove novceke:) nego ih sve cuamo za njega kad odraste.

pikacu
01.12.2008., 10:48
Moja mama je bila uplaćivala stambenu štenju na 5 godina pa i nisam baš oduševljena s tim. Dobiš neke novce, nešto kao, a ako trebaš poštene stambene novce onda su ti kamate na kredit iste kao i drugdje. A nama je trebalo za adaptaciju - majko moja koliko su nas ispilili :eek: - inače govorim o Wustenrotu :Snajper:

Kako misliš neke novce? - pa dobiješ svake godine 750 kn drž. poticaja što za 5 goidna iznosi 3750+kamate,a ako dižeš kredit na konto toga onda ti je kamatna stopa nešto povoljnija nego inače
Niti jedan drugi oblik štednje ne donosi toliki prinos kao stambena

Jedino što ste napravili grešku,a to je bilo uzeti štednju u Wusterotu - oni su bezobrazni do kraja,čeka se ponekad isplata tvojih ušteđenih novaca i po godinu dana što nije slučaj sa ostalim štedionicama - za sada imam iskustva sa ZABA štednjom i RBA i zadovoljna sam

ivana12
01.12.2008., 12:50
mislim da je najbolja kombinacija (u Zabi) kombinacija pčelice i stambene štednje. I sad je idealno vrijeme za napraviti nešto tako uplatiti do kraja godine ukupni iznos na stambenu štednju za ovu godinu i u 1 mjesecu 2009. opet cijeli iznos godišnji na stambenu - znači to su novci koje imate na raspolaganju kod sebe te od 01.01.2009. početi štedjeti na pčelici gdje ćete krajem godine dobiti 4,5% kamatu te te novce u 01 mjesecu 2010 prebaciti na stambenu. Na taj način dobivate kamatu i državna poticajna sredstva na stambenoj štednji , te kamatu na pčelici, i spajate ugodno s korisnim.Stambenu štednju možete ugovoriti na 10 godina, te kad istekne kasnije i produžiti, mislim da je to najisplativije jer imam i ja tako.:)

bubaspara
01.12.2008., 13:20
Mi svojoj kćerkici (9.g) od rođenja uplaćujemo Merkur osiguranje - sa štednom komponentom / tako smo se prisilili da plaćamo premiju i imat će nešto kad bude punoljetna, ima i stambenu štednju, a tu ubacujemo sve što skupi kroz godinu - ono od baka, teta i sl, a i mi od božićnica nešto ubacimo.

Malenom ću sigurno otvoriti stambenu štednju, a osiguranje još razmišljam.....

STAMBENA -najisplativija.......moje mišljenje.

Leptiric
16.11.2009., 21:19
ajmo malo friskih iskustava...
ja ne bi stambenu stednju... jer kako stvari stoje pitanje je kad ce i te poticaje ukinuti...
uplacivala bi koliko stignem, kad stignem, znaci bez fiksnog mjesecnog iznosa... i da ne moram biti ogranicena kad ce moci upotrijebiti te novce...
jel imate kakav prijedlog?

tanita
16.11.2009., 22:21
ja ne bi stambenu stednju... jer kako stvari stoje pitanje je kad ce i te poticaje ukinuti...
uplacivala bi koliko stignem, kad stignem, znaci bez fiksnog mjesecnog iznosa... i da ne moram biti ogranicena kad ce moci upotrijebiti te novce...

kasica prasica, najbolje i najsigurnije :D bar po meni,
još uvijek nisam zaboravila "Pčelicu" koja je nestala preko noci,
ubaciš kad želiš i koliko želiš, na kraju godine ili kad se napuni utvoriš i pretvoriš u neku drugu valutu koja je po tebi o.k., i onda ispocetka,

Irra
17.11.2009., 07:31

Ja sam svom malom otvorila štednu knjižicu - onu klasičnu. Dakle, nije stambena, nije životno, i sl. Skupio je love kad su ga došli gledati, par tisuća kn, pa eto, nije da mu je nešto trebalo odmah, pa smo tako odlučili.
Došla sam u banku i rekla: ja bih otvorila običnu štednju za svoje dijete, ali bez fiksnog mjesečnog iznosa, kad imam 50 kn uplatiću 50, kad imam 500 uplatiću 500, ne želim biti vezana ni mjesečno ni nekim iznosima.
Žena je bila strašno neljubazna (čitaj: pa zašto nećete stambenu ovo vam je bezveze, ili zašto ne oročite?)
E sad, ja sam na knjižici zakonski zastupnik (morala sam donijeti i od mm i svoju osobnu) i samo ja trenutno mogu dizati (mali ne može do 18-te) inače mora i mm doći potpisati da bi i on mogao dizati.
Oročenje mi je bezveze, jer sam razmišljala nedaj bože ostanem bez posla, i sl. a djetetu trebam kupiti neku veću stvar tipa kolica, šta ja znam,... onda želim imati pristup tim novcima da namirim njegove potrebe.
Jedina caka je slijedeća: iznos do 10 000 Kn na knjižici možeš dizati kad hoćeš, ali PREKO tog iznosa moraš tražiti odobrenje centra za socijalni rad.
Mislim, jasno mi je da se tu pokušava zaštiti dijete, ali ja sam odlučila štedjeti, ne centar, i zašto bi ja tražila jedan centar odobrenje za lovu koju sam ja stavila sa strane - pa ne bi otvarala njemu štednju da sam mislila ja potrošiti???
Uglavnom, to nam je minus, pa razmišljam da li mogu otvoriti u više banaka pa u svakoj do 10 000. Ili to možda važi samo za ovu banku?

E da, i morala sam donijeti i izvod iz m. rođenih ne stariji od 6 mjeseci, a ja donijela jedini koji smo imali star 6,5 mjeseci i uredno me žena vratila da ne prima. Mali mi je 9 mj. pa mislim nije ono da ima 15 godina, ali ne. To me iživciralo dodatno.
I još jedan minus: ako bake i djedovi hoće uplatiti neke cifre, moraju uzeti štednu knjižicu od mene i ići s njom u banku, dakle ne mogu bez toga, i to mi je isto malo bezveze, svaki put moram davati knjižicu.

Ali dobro, za sada ćemo ovako, možda neko ima neko bolje rješenje... ?

nemam pojma
17.11.2009., 07:33
kasica prasica, najbolje i najsigurnije :D bar po meni,
još uvijek nisam zaboravila "Pčelicu" koja je nestala preko noci,
ubaciš kad želiš i koliko želiš, na kraju godine ili kad se napuni utvoriš i pretvoriš u neku drugu valutu koja je po tebi o.k., i onda ispocetka,

šta je nestalo preko noći :eek:, pa mi imamo otvorenu Pčelicu :eek:

larazg
17.11.2009., 07:48
Cvrčak ima MEDU ŠTEDU.

Kunske dječije štednje ne podliježu CZSS i može ih uplaćivati bilo tko a dizati samo opunomoćenik
Devizne štednje (koliko su meni rekli) podliježu CZSS, može ih uplaćivati samo opunomoćenik

Irra
17.11.2009., 07:52
Cvrčak ima MEDU ŠTEDU.

Kunske dječije štednje ne podliježu CZSS i može ih uplaćivati bilo tko a dizati samo opunomoćenik
Devizne štednje (koliko su meni rekli) podliježu CZSS, može ih uplaćivati samo opunomoćenik

Ja uplaćujem u kunama, i rekli su mi taj limit od 10 000 Kn (RBA). :ne zna:

larazg
17.11.2009., 08:00
Ja uplaćujem u kunama, i rekli su mi taj limit od 10 000 Kn (RBA). :ne zna:

ja koliko sam shvatila to ovisi od banke do banke - i njihovih Općih uvjeta.

Pa dobro ako je taj limit.. lijepo podijeliš dizanje u dva dana prvi dan digneš 9000 a drugi isto 9000 - i nema brige :)

Irra
17.11.2009., 08:10
ja koliko sam shvatila to ovisi od banke do banke - i njihovih Općih uvjeta.

Pa dobro ako je taj limit.. lijepo podijeliš dizanje u dva dana prvi dan digneš 9000 a drugi isto 9000 - i nema brige :)

Izgleda.
Za limit - vidim da sam se nespretno izrazila. Za ušteđeni iznos na knjižici, ako je veći od 10 000 Kn, čak i ako hoću dići 10 Kn moram tražiti CZSS (barem je tako u ovoj banci, moraću to malo pronjuškati u drugima).
E da je ovako kako ti predlažeš ...

larazg
17.11.2009., 08:52
Izgleda.
Za limit - vidim da sam se nespretno izrazila. Za ušteđeni iznos na knjižici, ako je veći od 10 000 Kn, čak i ako hoću dići 10 Kn moram tražiti CZSS (barem je tako u ovoj banci, moraću to malo pronjuškati u drugima).
E da je ovako kako ti predlažeš ...

gle, ako je tako.. odi do erste - meni rekli da nema limita i pitaj njih pa ako i tebi kažu onda je tako.
Digni pare sa te knjižice i bježi iz te banke - neš se još natezat sa CZSS za svaku kunu :mad:

Irra
17.11.2009., 09:01
Moraću, mada neću tako skoro skupiti taj iznos:rolleyes:, ali ne da mi se razmišljati i paziti na taj limit ..

Ma najbolje još doma na neko skrovito mjesto kao što su radili naši stari - ispod parketa, rupe u zidu, :rofl:

larazg
17.11.2009., 09:02
Moraću, mada neću tako skoro skupiti taj iznos:rolleyes:, ali ne da mi se razmišljati i paziti na taj limit ..

Ma najbolje još doma na neko skrovito mjesto kao što su radili naši stari - ispod parketa, rupe u zidu, :rofl:

u gaće :lol: u čarapu :lol:

lana1313!
17.11.2009., 09:23
šta je nestalo preko noći :eek:, pa mi imamo otvorenu Pčelicu :eek:

i mi isto. sad i mene zanima sta je nestalo??? :ne zna:

chiquita
17.11.2009., 09:30
ja isto imam za malog medu štedu, samo što sam ja skužila tada kada sam uplaćivala, a to je bilo prije cca godinu dana da za bilo koji iznos se treba dozvola CZSS, što je meni bilo totalno bez veze.
al ajde dobio je to na poklon pa smo i ostali tamo.
dio ima u kunama a dio u eurima.

tanita
17.11.2009., 10:54
i mi isto. sad i mene zanima sta je nestalo??? :ne zna:

pa ovako, 90 i neke bila je "stara" pcelica u kojoj smo klincima otvorili racun i uplatili nes love,, klinci dobili lijepe plave kartice sa pčelicama, kako smo odlucili uplacivati jednom godisnje sumu iz kasice, dosli do banke (kvatric) kad tamo vise nema pcelice, u zgb su nam rekli da je vise nema, propala i nikom nis, nitko nam nije znao dati odgovor sto je sa lovom na racunu (nisu bili neki veliki novceki u pitanju) ali ipak bilu su nasi....
:mig:

marina3
17.11.2009., 12:22
Ja sam svom malom otvorila štednu knjižicu - onu klasičnu. Dakle, nije stambena, nije životno, i sl. Skupio je love kad su ga došli gledati, par tisuća kn, pa eto, nije da mu je nešto trebalo odmah, pa smo tako odlučili.
Došla sam u banku i rekla: ja bih otvorila običnu štednju za svoje dijete, ali bez fiksnog mjesečnog iznosa, kad imam 50 kn uplatiću 50, kad imam 500 uplatiću 500, ne želim biti vezana ni mjesečno ni nekim iznosima.
Žena je bila strašno neljubazna (čitaj: pa zašto nećete stambenu ovo vam je bezveze, ili zašto ne oročite?)
E sad, ja sam na knjižici zakonski zastupnik (morala sam donijeti i od mm i svoju osobnu) i samo ja trenutno mogu dizati (mali ne može do 18-te) inače mora i mm doći potpisati da bi i on mogao dizati.
Oročenje mi je bezveze, jer sam razmišljala nedaj bože ostanem bez posla, i sl. a djetetu trebam kupiti neku veću stvar tipa kolica, šta ja znam,... onda želim imati pristup tim novcima da namirim njegove potrebe.
Jedina caka je slijedeća: iznos do 10 000 Kn na knjižici možeš dizati kad hoćeš, ali PREKO tog iznosa moraš tražiti odobrenje centra za socijalni rad.
Mislim, jasno mi je da se tu pokušava zaštiti dijete, ali ja sam odlučila štedjeti, ne centar, i zašto bi ja tražila jedan centar odobrenje za lovu koju sam ja stavila sa strane - pa ne bi otvarala njemu štednju da sam mislila ja potrošiti???
Uglavnom, to nam je minus, pa razmišljam da li mogu otvoriti u više banaka pa u svakoj do 10 000. Ili to možda važi samo za ovu banku?

E da, i morala sam donijeti i izvod iz m. rođenih ne stariji od 6 mjeseci, a ja donijela jedini koji smo imali star 6,5 mjeseci i uredno me žena vratila da ne prima. Mali mi je 9 mj. pa mislim nije ono da ima 15 godina, ali ne. To me iživciralo dodatno.
I još jedan minus: ako bake i djedovi hoće uplatiti neke cifre, moraju uzeti štednu knjižicu od mene i ići s njom u banku, dakle ne mogu bez toga, i to mi je isto malo bezveze, svaki put moram davati knjižicu.

Ali dobro, za sada ćemo ovako, možda neko ima neko bolje rješenje... ?
Malecka ima Medu štedu!
koje peripetije da si otvorila MEDU ŠTEDU dobila bi upravo to šta si tražila ,a i dodatne kartice da podijeliš bakama ,dedama itd ako žele nešto uplatit

lana1313!
17.11.2009., 15:01
mi imamo Pčelicu i dobili smo dvije kartice,jednu na ime od malise i jednu na moje ime ali uplacivat moze tko hoce,bez kartice, samo mu treba broj racuna i ode u banku uplatit. te kartice nam sluze samo da mozemo uplacivati preko Pcelica bankomata.

~Scarlet~
17.11.2009., 16:28
Može li meni netko objasniti zašto ja kao roditelj ne mogu svojem djetetu na račun uplatiti, karikiram, 50000 kn, ako imam mogućnosti, bez odobrenja CZSS? Pa što CZSS ima s tim...:confused: Možda i link o zakonu ili propisu na kojem se to temelji...

chiquita
17.11.2009., 16:41
Može li meni netko objasniti zašto ja kao roditelj ne mogu svojem djetetu na račun uplatiti, karikiram, 50000 kn, ako imam mogućnosti, bez odobrenja CZSS? Pa što CZSS ima s tim...:confused: Možda i link o zakonu ili propisu na kojem se to temelji...

nije problem uplata nego isplata.

chiara
18.11.2009., 05:52
zašto se uopće traži njihova dozvola? pa nisu oni uplaćivali novce nego npr. roditelji. a tu istu lovu bi trebao moći podignuti onaj tko je otvorio račun. ni meni baš nije jasno to uplitanje czss :ne zna:

lana1313!
18.11.2009., 23:27
zašto se uopće traži njihova dozvola? pa nisu oni uplaćivali novce nego npr. roditelji. a tu istu lovu bi trebao moći podignuti onaj tko je otvorio račun. ni meni baš nije jasno to uplitanje czss :ne zna:

a nije ni meni jasno,ali to su i meni rekli,da je limit 10 000kn...

tommy.g
19.11.2009., 09:34
zato sta se roditelji mogu u medjuvremenu povadjati, razvest ili jednostavno poludit i odlucit uzet lovu i pobjeci. ili npr. majka se nakaci na tablete za smirenje i postane treska ovisnica. i eto ti ga vraga pocne uzimat ditetovu lovu za drogu. ili jednostavno ostanu bez sredstava za zivot. i opet dite ostane bez love. to su neki od crnih scenarija koji se mogu dogoditi.

ako je vec lova na ditetovo ime netko ga mora zastitit jer roditelji nisu uvijek oni koji rade u interesu diteta.

a to se moze izbjec da jednostavno otvoris stednju na svoje ime pa ti nitko ne moze nista namecat. ni ogranicavat te.

Irra
19.11.2009., 10:08
zato sta se roditelji mogu u medjuvremenu povadjati, razvest ili jednostavno poludit i odlucit uzet lovu i pobjeci. ili npr. majka se nakaci na tablete za smirenje i postane treska ovisnica. i eto ti ga vraga pocne uzimat ditetovu lovu za drogu. ili jednostavno ostanu bez sredstava za zivot. i opet dite ostane bez love. to su neki od crnih scenarija koji se mogu dogoditi.

ako je vec lova na ditetovo ime netko ga mora zastitit jer roditelji nisu uvijek oni koji rade u interesu diteta.

a to se moze izbjec da jednostavno otvoris stednju na svoje ime pa ti nitko ne moze nista namecat. ni ogranicavat te.

A ja mogu sad doći u banku, uzeti njegovu lovu (nije dosegao limit od 10 000) i otići shopingirati po gradu; ne moram biti ovisnica, razvedenica i sl. i tko mi šta može? Nitko.
A ovaj crni scenarij ako roditelji ostanu bez sredstava za život - prvo bi mi u tom slučaju bilo dići lovu i podmiriti djetetove potrebe; ako roditelji nemaju za kruh i šta jesti, mislim da nije grijeh uzeti te novce onda za osnovnu egzistenciju, svoju ili djetetovu, ako se nedaj bože nađu u takvoj situaciji.
Razumijem da se ovdje štiti dijete, apsolutno sam za, ali čemu onda limit? Onda treba štititi dijete i koje ima 100 kn na štednji i koje ima 50 000 kn.
Offtopic, mislim da se CZSS malo previše petlja u ovakve sfere, a tamo gdje bi trebali reagirati, nema ih nigdje...

ana_st
19.11.2009., 10:41
po meni je ta dječja štednja glopost, najprije zbog CZSS a i kamate su manje na dječju štednju nego na klasičnu oročenu štednju. mislim da erste (medo štedo) daje 4,15 % (kn) na rok od 12 mj i 1 dan a npr HPB na klasično oročenje daje 7% (kn).

Tučak
19.11.2009., 10:45
Moja cura ima stambenu. To je dobila na dar od kume koja je inače financijski savijetnik. Sama mi kaže da je to najbolja štednja.

ana_st
19.11.2009., 10:58
i mi smo malenom otvorili stambenu i uplatili mu sve šta je dobija za babinje i krštenje. neku lovicu je dobija i za rođendan pa smo to oročili ali na moje ime. i kad istekne to oročenje, to ću mu uplatit na stambenu za sljedeću godinu

tommy.g
19.11.2009., 11:12
Moja cura ima stambenu. To je dobila na dar od kume koja je inače financijski savijetnik. Sama mi kaže da je to najbolja štednja.

da slazem se - dobijes drzavne poticaje i kamate. iako ne znam sta se onda dogadja kad istekne nakon 5 godina. je li i tada tribas trazit potvrdu od Centra ako zelis dignit novce?

bronz
19.11.2009., 19:43
da slazem se - dobijes drzavne poticaje i kamate. iako ne znam sta se onda dogadja kad istekne nakon 5 godina. je li i tada tribas trazit potvrdu od Centra ako zelis dignit novce?

Nakon 5 godina možete dignut svoju ušteđevinu bez obveze ili produžiti štednju na novih 5 godina.

svastamorac
19.11.2009., 20:46
Nismo otvorili stambenu štednju ali svu lovu koju su mu darivali smo sačuvali i kupili mu dionice a dio stoji u kući... ne znamo što napraviti :confused::ne zna:

Sretna sam da smo imali sreće i ne trebali njegovu lovu a vrijeme će pokazati da li smo dobro postupili

lana1313!
20.11.2009., 01:42
ma po meni,najbitnije je stedit i imat neku svoticu negdje zbuksanu. ja sam otvorila pcelicu jer sam i ja u zabi pa nisam puno ni razmisljala. bitno mi je da znam da ti novceki stoje u banci jer da su mi doma znam da kad bi bila neka kriza,posegnulo bi se za tim,pa kao vratit cemo,pa opet zatreba itd. ovako znam da uvijek imam nesto za malisu zlu ne trebalo.

chiara
21.11.2009., 14:02
molila bi da mi netko napiše da li se taj limit odnosi na medu štedu? ili možemo nakon isteka 5 godina i 1 dana jednostavno doći tamo i podignuti lovu?

pizdoslav
07.02.2010., 21:21
U zagrebackoj banci počeli su kenjat sa dječjom štednjom(sranja o potrebitoj potvrdi kod socijalne službe).Vidim da neki likovi lumpetaju o pravima djeteta kao da je djete formirana i zrela osoba, a sve se zapravo odnosi na to i intencija je da banke zadrže što god više mogu novac kod sebe.prilikom ugovaranja djecje stednje nigdje nije pisalo i nigdje nije rečeno da je limit 10000,00 kuna dnevno.(za podići), a nedavno se moglo podići love koliko se moglo.
Ako se ja ne varam djecja stednja u zgb banci je a vista.Želio bih da mi neki lumen objasni u čemu će se djete voziti ako je staro tri godine, a roditelj nema auto i želi ga kupiti npr. novcima iz dječje štednje,isto je tako i s kupnjom stana i zapravo sa svim potrebitim stvarima koje se kupuju.Pa naravno da roditelji "iskorištavaju" mogućnost koju im je pružila takova štednja jer je jedino u zgb banci a vista (u ostalim je oroceno).
daklem da rekapituliramo nigdje nisu napismeno dali štedišama o novim uvjetima prilikom podizanja novaca,niti to piše u ugovoru kojeg zapravo na papiru i nema,gdje im je tu zakonsko uporište(ostavite sranja o zakonima o maloljetnicima).za koji k...c ja moram ići u socijalnu službu kao zadnji klošar i tražiti dozvolu da podignem novce koji su na djetetovo ime, a koje mu uplaćuju roditelji a ne gen. Zagorec.Što je sa bankarskom tajnom?Zašto u soc. službi moraju znati koliko djete ima na računu i još pun kurac pitanja.I na kraju nedosljednost banke osobno podigao novac za kupnju automobila sa djecje stednje a sad neka šuša kaže da se ne može podići više od 10 kn dnevno.. seru..opet je lova u pitanju ..ne bih htio da ja moram plaćati iz sbvog žepa loše plasmane zgb banke ili lukovićeva putovanja na kartanje u istru...

Blue_Angel
07.02.2010., 21:49
U zagrebackoj banci počeli su kenjat sa dječjom štednjom(sranja o potrebitoj potvrdi kod socijalne službe).Vidim da neki likovi lumpetaju o pravima djeteta kao da je djete formirana i zrela osoba, a sve se zapravo odnosi na to i intencija je da banke zadrže što god više mogu novac kod sebe.prilikom ugovaranja djecje stednje nigdje nije pisalo i nigdje nije rečeno da je limit 10000,00 kuna dnevno.(za podići), a nedavno se moglo podići love koliko se moglo.
Ako se ja ne varam djecja stednja u zgb banci je a vista.Želio bih da mi neki lumen objasni u čemu će se djete voziti ako je staro tri godine, a roditelj nema auto i želi ga kupiti npr. novcima iz dječje štednje,isto je tako i s kupnjom stana i zapravo sa svim potrebitim stvarima koje se kupuju.Pa naravno da roditelji "iskorištavaju" mogućnost koju im je pružila takova štednja jer je jedino u zgb banci a vista (u ostalim je oroceno).
daklem da rekapituliramo nigdje nisu napismeno dali štedišama o novim uvjetima prilikom podizanja novaca,niti to piše u ugovoru kojeg zapravo na papiru i nema,gdje im je tu zakonsko uporište(ostavite sranja o zakonima o maloljetnicima).za koji k...c ja moram ići u socijalnu službu kao zadnji klošar i tražiti dozvolu da podignem novce koji su na djetetovo ime, a koje mu uplaćuju roditelji a ne gen. Zagorec.Što je sa bankarskom tajnom?Zašto u soc. službi moraju znati koliko djete ima na računu i još pun kurac pitanja.I na kraju nedosljednost banke osobno podigao novac za kupnju automobila sa djecje stednje a sad neka šuša kaže da se ne može podići više od 10 kn dnevno.. seru..opet je lova u pitanju ..ne bih htio da ja moram plaćati iz sbvog žepa loše plasmane zgb banke ili lukovićeva putovanja na kartanje u istru...

Što se tiče 10000 to je dnevni limit-možeš dići i više uz najavu.

Novci koji su na računu djeteta su djetetovo vlasništvo. U centru moraš obrazložiti da se dijete nalazi u teškim uvijetima te da su ti ti novci potrebni za osiguravanje osnovnih sredstava za djetetov život. Znači-zbog novog auta nemožeš dobiti potvrdu, ali ako izletiš iz stana pa nemate gdje spavati možeš.

Bankarska tajna nema veze sa ovim...

Nisam djelatnik Zabe, ali ovako bi rebalo biti u svim bankama. Ak te još nešto zanima pitaj :cerek:

Kayla3
07.02.2010., 22:42
evo jedan mali savjet...štedite u dječijoj štednji i do kraja godine 5000 kn prebacite u stambenu štedionicu i dobit ćete i kamate na dječju štednju i kamate + državna poticajna sredstva na stambenoj štednju:)

sanja77
08.02.2010., 06:15
Mi smo se odlučili za Erste jer jedini ima deviznu. Ak nam kuna devalvira, šta ćemo s kunskom???

pizdoslav
08.02.2010., 07:20
Što se tiče 10000 to je dnevni limit-možeš dići i više uz najavu.

Novci koji su na računu djeteta su djetetovo vlasništvo. U centru moraš obrazložiti da se dijete nalazi u teškim uvijetima te da su ti ti novci potrebni za osiguravanje osnovnih sredstava za djetetov život. Znači-zbog novog auta nemožeš dobiti potvrdu, ali ako izletiš iz stana pa nemate gdje spavati možeš.

Bankarska tajna nema veze sa ovim...

Nisam djelatnik Zabe, ali ovako bi rebalo biti u svim bankama. Ak te još nešto zanima pitaj :cerek:

Digao sam ja prije dvije godine uz najavu za novi auto.Mene zanima zašto su uveli limit a nisu obavjestili zakonske opunomoćenike,također nisu tražili namjensko trošenje sredstava(svakom krepilu je jasno da će potrepštine koje se kupuju služiti djetetu).Ponavljam zašto nisu dali pismeni ugovor, nisu imali nikakva ograničenja pa se većina odlučila za štednju u zgb ,nadalje limitom su isključili mogućnost brzog povlačenja kuna u slučaju devalvacije zašto se zalaže njihova lopina luković(zamislite koje li ironije).I na kraju zamislite koja sam ja pizda, ja sam neodgovoran roditelj jer upravo su zbog takvih uveli limite i potvrde.
Jebote osjećam se kao da perem lovu za dilanje droge, a ne da mukotrpno odvajam sa ženom svaki mjesec za buduću kupnju stana u kojem ću zajedno živjeti sa djetetom ako mi to dozvole.
neznam koji ku..c mi služi ta lova.. za kupnju lizalice...
Biser.."djete se nalazi u lošim uvjetima"-jebo te roditelj koji ima djecju stednju a djete mu se nalazi u lošim uvjetima

pizdoslav
08.02.2010., 07:23
zbog novog auta nemogu dobiti potvrdu:rofl::rofl::rofl:,okej kupiću ja rabljeni pa ću voziti djete u rabljenom to je sigurnije:rofl::rofl::rofl::rofl:

SummerNight
08.02.2010., 07:55
Bas sam mislila naci temu, sad ste mi ustedili trazenje. :rofl:

Jel ima neka stednja da nije potreban jmbg? Moja mala ga nema na rodnom a meni se neda ici petrinjsku po potvrdu.
Cekala sam novu da prodje pa da otvorim u pbz i sve kao super ali na kraju treba ipak maticni. :rolleyes:

Blue_Angel
08.02.2010., 08:37
Bas sam mislila naci temu, sad ste mi ustedili trazenje. :rofl:

Jel ima neka stednja da nije potreban jmbg? Moja mala ga nema na rodnom a meni se neda ici petrinjsku po potvrdu.
Cekala sam novu da prodje pa da otvorim u pbz i sve kao super ali na kraju treba ipak maticni. :rolleyes:

Nema :D

Ja sam si digla 5 potvrda kad smo išli prijaviti maloga jer za neke bisere treba original, tako ako budeš išla nek ti ih više naštancaju.

Blue_Angel
08.02.2010., 08:42
Digao sam ja prije dvije godine uz najavu za novi auto.Mene zanima zašto su uveli limit a nisu obavjestili zakonske opunomoćenike,također nisu tražili namjensko trošenje sredstava(svakom krepilu je jasno da će potrepštine koje se kupuju služiti djetetu).Ponavljam zašto nisu dali pismeni ugovor, nisu imali nikakva ograničenja pa se većina odlučila za štednju u zgb ,nadalje limitom su isključili mogućnost brzog povlačenja kuna u slučaju devalvacije zašto se zalaže njihova lopina luković(zamislite koje li ironije).I na kraju zamislite koja sam ja pizda, ja sam neodgovoran roditelj jer upravo su zbog takvih uveli limite i potvrde.
Jebote osjećam se kao da perem lovu za dilanje droge, a ne da mukotrpno odvajam sa ženom svaki mjesec za buduću kupnju stana u kojem ću zajedno živjeti sa djetetom ako mi to dozvole.
neznam koji ku..c mi služi ta lova.. za kupnju lizalice...
Biser.."djete se nalazi u lošim uvjetima"-jebo te roditelj koji ima djecju stednju a djete mu se nalazi u lošim uvjetima

Raspikućo :lol: Bebine pare bi trošio :cerek:

A šta reći... Tako ti je to u RH...

Oni ti ne šalju ugovore ili nove uvijete za stvari koje su regulirane nekim drugim zakonima (to si sam dužan pratiti). Obavijestit će te u slučaju da je banka neš promijenila (tipa kamate).

Ne se živcirati :)

Šta nisi čitao u novinama koje su sranje imali ljudi koji su kupovali dionice HT-a na ime bebača???

SummerNight
08.02.2010., 08:46
Nema :D

Ja sam si digla 5 potvrda kad smo išli prijaviti maloga jer za neke bisere treba original, tako ako budeš išla nek ti ih više naštancaju.

:rolleyes:
Ma boli me briga, necu joj otvoriti stednju. :rofl: Sve smo rijesili kaj je trebalo maticni, i predali smo original tamo di je trebao. Ne pada mi na pamet cekati u mupu 2 sata da dobijem broj koji se vise ne koristi. Bas me zanima da li ga izdaju jos uopce. :misli:

Blue_Angel
08.02.2010., 09:01
Ma boli me briga, necu joj otvoriti stednju. :rofl: Sve smo rijesili kaj je trebalo maticni, i predali smo original tamo di je trebao. Ne pada mi na pamet cekati u mupu 2 sata da dobijem broj koji se vise ne koristi. Bas me zanima da li ga izdaju jos uopce. :misli:

Izdaju...

(Usput, ako ideš u Petrinjsku za bilo šta, povedeš i maloga i sve obaviš prek reda-ja promijenila osobnu, putovnicu, prijavila maloga+hrpa potvrda-za pola sata)

Lavica02
08.02.2010., 16:07

mi ga imamo i na prijavi za zdrastveno, pa si i tamo pogledaj ... a mislim da će ti trebati i OIB

SummerNight
08.02.2010., 16:12
mi ga imamo i na prijavi za zdrastveno, pa si i tamo pogledaj ... a mislim da će ti trebati i OIB

Ono privremeno sam bacila kad smo dobili knjizicu a samu prijavu nemam jer to radi moja firma. :rolleyes:
Oib imam. Cekam da izbace mbg iz sistema. :cerek:

Lavica02
08.02.2010., 16:20
mislim, da ga neće tak brzo izbaciti ... ono, desetljećima se sve vezalo za njega pa ...

SummerNight
08.02.2010., 16:26
mislim, da ga neće tak brzo izbaciti ... ono, desetljećima se sve vezalo za njega pa ...

Mislim da ce morati, koliko znam bebe rodjene u 2010 ni ne dobivaju mbg. 2009 je bila prijelazna i sad su svi presli na oib. I porezna i HZMO i HZZO...
Mislim da ce i banke morati. Do tada cu trosit njene pare. :rofl:

kirshna
08.02.2010., 17:01
Napravili za curu HPB stambenu štednju i ima štednju knjižicu u Hypo banci (to kod nas automatski otvara Županija i Grad kad se dobije ona lova za rođenje)

(kome treba kakav savjet oko stambene štedionice neka mi se javi na pp):kava:

wilmica_st
09.02.2010., 08:57
Mislim da ce morati, koliko znam bebe rodjene u 2010 ni ne dobivaju mbg. 2009 je bila prijelazna i sad su svi presli na oib. I porezna i HZMO i HZZO...
Mislim da ce i banke morati. Do tada cu trosit njene pare. :rofl:

Moj je rođen 2009. i nema MBG nego samo OIB, koji je stigao u poštanskom sandučiću:cerek:

SummerNight
09.02.2010., 09:03
Moj je rođen 2009. i nema MBG nego samo OIB, koji je stigao u poštanskom sandučiću:cerek:

Ima i mbg, tj dodjeljen mu je ali moras otici u mup po potvrdu. Ali mislim da ovi koji su rodjeni u 2010 ni ne dobiju mbg.:ne zna:
Mozda se javi koja upucena mama :cerek:

heja
09.02.2010., 09:34
Dobiju, ja rodila prije mjesec dana, mali dobio OIB i JMBG na policiji

~Scarlet~
11.04.2010., 13:23
Uglavnom:
1. od stambene sam odustala jer ide na 5 g., pa onda moraš produžavati, pa imam za plaćati neke takse pa konverciju kuna u ojre... puno papira, ne da mi se...
2. htjela sam joj otvoriti policu životnog ali mi je moja agentica rekla da ta opcija ne postoji za djecu do 14 g.:confused: Zašto? Ima li netko slična saznanja?
3. pregledavala dječje štednje i odlučila se za Medo Štedo, čine mi se ok uvjeti. Ima koga tko ima medo štedo. Iskustva?

Planiram dugoročnu stednju, do njene 18 g. (cca 300 kn/mj.) jer će trebati i za fax, autoškolu...

Lavica02
11.04.2010., 13:39
Uglavnom:
1. od stambene sam odustala jer ide na 5 g., pa onda moraš produžavati, pa imam za plaćati neke takse pa konverciju kuna u ojre... puno papira, ne da mi se...

kod psš ima i na 10 godina ... imaš ulaznu naknadu i nakandu za vođenje ... no ne kužim boldani dio

a što se tiče Mede štede ... koliko sam shvatila tu se radi o oročenju?

~Scarlet~
11.04.2010., 13:42
kod psš ima i na 10 godina ... imaš ulaznu naknadu i nakandu za vođenje ... no ne kužim boldani dio

a što se tiče Mede štede ... koliko sam shvatila tu se radi o oročenju?

Da na oročenje preko npr. 60 mj. imaš premijsku stopu od 60%. Ne znam koliko je to u prijevodu, ali ne zvuči loše. Kamatna stopa je 4.15%. I možeš štediti od 0-18 g. Dakle riješim papire, stavim trajni nalog i zaboravim na to.

Lavica02
11.04.2010., 13:53
to bi bilo 6,64% ... redovna kamata je 4,15 (koliko sam ja shvatila to je promjenjiva kamata) + 60% (premijska stopa, ona je fiksna) ...

no pazi to je oročenje na 5 godina ... 4,15 je promjenjivo, 60% je fiksno, ali ono iako je fiksno, će ti varirati (u konačnoj brojci) zbog redovne kamate koja je promjenjiva ... pa to danas je 6,64 (4,15+2,40), ali ako dođe do promjene redovne kamate onda se i ta brojka mijenja ... kamate će padati, mada s druge strane, recimo zaba, nije dosta dugo mijenjala kamatu na pčelicu ...

ono na što moraš paziti je raspolaganje s novcima po računima koji su otvoreni za maloljetnike ... u principu ti za to treba dopuštenje centra za soc.skrb ... u nekim bankama i po nekim računima moraš imati njihovu dozvolu ili za svaku isplatu, ili za isplatu preko nekog iznosa

~Scarlet~
11.04.2010., 15:26
to bi bilo 6,64% ... redovna kamata je 4,15 (koliko sam ja shvatila to je promjenjiva kamata) + 60% (premijska stopa, ona je fiksna) ...

no pazi to je oročenje na 5 godina ... 4,15 je promjenjivo, 60% je fiksno, ali ono iako je fiksno, će ti varirati (u konačnoj brojci) zbog redovne kamate koja je promjenjiva ... pa to danas je 6,64 (4,15+2,40), ali ako dođe do promjene redovne kamate onda se i ta brojka mijenja ... kamate će padati, mada s druge strane, recimo zaba, nije dosta dugo mijenjala kamatu na pčelicu ...

ono na što moraš paziti je raspolaganje s novcima po računima koji su otvoreni za maloljetnike ... u principu ti za to treba dopuštenje centra za soc.skrb ... u nekim bankama i po nekim računima moraš imati njihovu dozvolu ili za svaku isplatu, ili za isplatu preko nekog iznosa

Od pčelice sam odustala jer može samo do 16 g. a medo štedo do punoljetnosti. U principu ni ne mislim dizati pare prije isteka oročenja jer joj štedimo za školovanje. Znam da za dizanje treba odobrenje CZSS, za potrebe maloljetnika sukladno Obizeljskom zakonu.

marija_os
12.04.2010., 16:30
Uglavnom:
2. htjela sam joj otvoriti policu životnog ali mi je moja agentica rekla da ta opcija ne postoji za djecu do 14 g.:confused: Zašto? Ima li netko slična saznanja?
3. pregledavala dječje štednje i odlučila se za Medo Štedo, čine mi se ok uvjeti. Ima koga tko ima medo štedo. Iskustva?

Planiram dugoročnu stednju, do njene 18 g. (cca 300 kn/mj.) jer će trebati i za fax, autoškolu...

2. Postoji. Mi smo bebaču uzeli policu životnog osiguranja u Croatia osiguranju-oni imaju od navršenog 3.mjeseca pa do 18.g. najmanja uplata mjesečno je 20 eura, a za najveću ne znam.

~Scarlet~
12.04.2010., 16:35
2. Postoji. Mi smo bebaču uzeli policu životnog osiguranja u Croatia osiguranju-oni imaju od navršenog 3.mjeseca pa do 18.g. najmanja uplata mjesečno je 20 eura, a za najveću ne znam.

I koliko ispada ako se štedi 18 g?

marija_os
12.04.2010., 17:29
17,23 eura je najmanja mjesečna uplata-sad sam pogledala na našoj polici. piše ovako: osigurana svota za doživljenje 3521 EUR; godišnja premija 180 EUR; osigurana svota za trajni invaliditet 4.500 EUR; dnevna nadoknada za liječenje u bolnici 3,45 EUR; troškovi pogreba 2.250 EUR. s tim da se nakon 18 godina uz štednju isplaćuje i pripadajuća dobit. uz policu smo još dobili poklon bon od 300 kn za jednu dječju trgovinu.

eruditio
13.04.2010., 12:42
Uglavnom:

Mi smo se isto odlučili za medu štedu jer su imali zgodnu foru oko otvaranja - ako vam netko želi pokloniti štednju, ne morate kao roditelj biti prisutni već imaju foru s poklon bonom kojeg roditelji onda mogu aktivirati u roku od 3mj. Jako zgodno za zaposlene roditelje i kumove koji žive u raz.gradovima i ne stignu se nalaziti samo zbog otvaranja štednje. :top:

saratina
21.04.2010., 22:10
nije istina da se ne dobiva jmbg, ja rodila 26.3.2010. i dobili i jmbg i oib i sve moguće potvrde ;)

lala
10.12.2010., 11:33
Da, traži se jmbg, često (barem nama u ST za podignit lovu od grada). Nego, jel u onoj DM-ovoj knjižici s bonusima koja se dobije pri rođenju bilo nešto za štednju?

emazg
10.12.2010., 14:28
ja sam bas neki dan otvorila Medo stedo stenju, a u toj dm knjizici imas neki bon koji ti daje 1000 bodova na toj djecoj stednji. Ne kuna, nego bodova. A princip je taj da ti inace svaka kuna u stednji = 1 bod. Bodove mozes zamijeniti za nagrade (ruksaci, medeki i sl). Ja naravno tuka zaboravila uzeti taj bon sa sobom, pa cu morati opet jedan dan ici.
Inace, ako otvarate Medo stedo, obavezno odite u Medin brlog u varsavskoj, dobijete i poklon paket od Nestlea, ima fora stvari (bocica, kasice i sl), a u drugom poslovnicama to ne dobijete

katekit
10.12.2010., 19:38
Onda jel' ima koji najbolji( čitaj najpovoljniji i najjednostavniji) način štednje za bebače?
Planiram nekakvu štednju, a nikako se odlučiti da li je to dječija štednja ili nekakva klasična štednja ili možda stambena:ne zna::ne zna::ne zna:
Pomoć???

bubaspara
10.12.2010., 20:11
Ja svojim klincima štedim u stambenoj, ipak je isplativija od obične oročene štednje, a štedim im i na polici osiguranja - kombinirana štednja+osig.od nezgode....., netko gore napisao da ne ide za malene, ja sam svojoj curki sklopila kad je imala 1 god, sad ima 11...već se skupilo:rofl: a i skupit će se do 18:cerek: (mislim de se ne mogu jedino osigurati za smrt al nisam ziher....)

Marlea
10.12.2010., 20:19
Djeca se ne mogu osigurati od posljedica smrti. za njih su kombinacije štednje i nezgode. Ja to nema za klince. Nije mi to financijski izgledalo "isplatio". Interesira me štednja za njih. Imaju stambenu. Kad istekne radim novu. Prikupljena sredstvaoročavam, ulažem u fondove (zavisno što je u tom trenutku interesantno) i radim novi ciklus stambene.

bubaspara
10.12.2010., 20:24
Djeca se ne mogu osigurati od posljedica smrti. za njih su kombinacije štednje i nezgode. Ja to nema za klince. Nije mi to financijski izgledalo "isplatio". Interesira me štednja za njih. Imaju stambenu. Kad istekne radim novu. Prikupljena sredstvaoročavam, ulažem u fondove (zavisno što je u tom trenutku interesantno) i radim novi ciklus stambene.

Da to sam zaboravila, sad me ti podsjetila....odlično je i ulaganje u INVESTICIJSKE FONDOVE - obvezničke naravno, napraviš trajni nalog na neku sitnu sumicu i zaboraviš, a ono prinos barem jedanput veći nego na oročeno....

my baby
10.12.2010., 20:52
ja sam za sada odustala od dječje štednje.
zašto? zato što kroz idućih 15-20 godina mogu tako uštedjeti za njega nekih 6-10 000 eur maksimalno (ulaganje 200-300 kn mjesečno), a za 20 godina to će biti sića. i što ćemi dijete reći? mama, kaj si mi to uštedjela, dvije plaće u 20 godina?

Marlea
10.12.2010., 23:24
Da to sam zaboravila, sad me ti podsjetila....odlično je i ulaganje u INVESTICIJSKE FONDOVE - obvezničke naravno, napraviš trajni nalog na neku sitnu sumicu i zaboraviš, a ono prinos barem jedanput veći nego na oročeno....

Zašto samo u obvezničke :ne zna:. Vrsta ima koliko hoćeš, pa neka svako bira u skladu s mogućnostima, potrebama, spremnošću na rizik. Kod mene vrlo mali dio ide u obvezničke, veći dio u dioničke.

bubaspara
12.12.2010., 20:50
Zašto samo u obvezničke :ne zna:. Vrsta ima koliko hoćeš, pa neka svako bira u skladu s mogućnostima, potrebama, spremnošću na rizik. Kod mene vrlo mali dio ide u obvezničke, veći dio u dioničke.

Naravno da svako ulaže u šta želi, imam i ja u svima, al obveznički su najsigurniji, pa što se mene tiće za neku dugogodišnju sigurniju štednju oni bi bili moj izbor.....:ne zna:

Twinmama
22.01.2011., 11:27
ako postoji ova tema moderatori nek spoje....

eh ovako... mi bi klincima počeli uplačivati dječju štednju....(ne stambenu ili neku drugu nego baš dječju...)
znam da postoji dječja štednja PČELICA (zaba), MEDO ŠTEDO (erste), SPARKY (pbz), HYPO (hypo banka)....

zanimaju me vaša iskustva....u kojoj banci štedite, kakvi su uvijeti i kako ste zadovoljni....???

pa eto.... dajte svoja iskustva da mi pomognete u odluci koju banku izabrati:mig:

Peky
22.01.2011., 11:47
ovako, mi ti imamo nešto tipa štednje ali ustvari je životno osiguranje u korist djeteta - dakle, osiguran je mm, u slučaju njegove smrti, novci idu djetetu, u slučaju njegove radne nesposobnosti, osiguranje samo uplaćuje novce do isteka i onda opet novci idu djetetu.... na isteku, a to je djetetov 21. rođendan ili vjenčanje, šta dođe prije, djete ima pravo podići novce...
e sad, uvjet je da uplaćuješ redovito, nije to štednja koju ćeš jedan mjesec uplatit a drugi ne, ovo je pod moraš - što je meni više pasalo, inače bi završilo kao i naša stambena, sa pola uplata....
to smo otvorili za malu, uskoro ćemo i za malog... meni se koncept puno više sviđa....

marina.k.
22.01.2011., 12:05
http://www.forum.hr/showthread.php?t=222921&highlight=dje%E8ja+%9Atednja
-pogledaj tu :mig:
-e sad nisam sigurna da ima na rid-u ta tema

extreme
22.01.2011., 12:07
ne znam da li znaš, ali ako otvoriš dječju štednju na ime djece i ako jednog dana skužite da vam ta lova treba i hoćete ju uzeti sa računa- moći ćete podići samo jedan dio, a za ostalo će te se morat obratiti centru za soc. skrb.

radije onda otvorite neki drugi oblik štednje (stambenu ili sl.) na svoje ime, za slučaj da vam jednom ta lova zatreba- da ne morate mozgati kako ćete ju podići..

al bilo je već nekoliko ema o tome.

Twinmama
22.01.2011., 12:11
meni to životno ne paše... odslušala 2 ponude i ne odgovara nam.....
jedan je jedini razlog.... prihodi su nam neizvjesni (odnosno nemamo svaki mjesec stalan iznos nego nam varira +/- 1000 - 2000kn)....zato nam i paše "neobavezna" uplata, jer jedan mjesec ću moći uplatiti, a jedan možda neću....

nama su za to životno rekli tipa kao možete ne uplatit do 3 rate i onda platiti sve 3 odjednom....ako ne možeš platiti ide u zamrzavanje....to mi je too much za odjednom ili ak zamrzneš npr. na godinu dana i ak nastavljaš moraš uplatii sve do tad ne plačene rate...znaći odjednom za 12 mj x 2 djece.....a ne, ne....nekak si (barem my family) to u ovim vremenima ne možemo dopustiti....
a ak prekidaš ostaješ i bez onoga što si dosad uplatio (naravno ovisi i o godinama koliko uplačuješ....ali barem 2-3 godine moraš uplačivati da bi dobio barem nazad nešto ako se desi prekid a ja neznam ni hoću li za 2 godine naći posao)....

ovdje na ovoj štednji barem novci stoje i nitko me neće vući za rukav zato kaj sad jedan mjesec nisam mogla uplatiti ili me tražiti da uplatim sve mjesece koje nisam mogla uplatiti.....

bionicl
22.01.2011., 12:12

eh ovako... mi bi klincima počeli uplačivati dječju štednju....(ne stambenu ili neku drugu nego baš dječju...)
znam da postoji dječja štednja PČELICA (zaba), MEDO ŠTEDO (erste), SPARKY (pbz), HYPO (hypo banka)....

zanimaju me vaša iskustva....u kojoj banci štedite, kakvi su uvijeti i kako ste zadovoljni....???

pa eto.... dajte svoja iskustva da mi pomognete u odluci koju banku izabrati:mig:

ne znam mi uplačujemo na Wustenrot,na 5godina,onu stambenu i super mi je

Twinmama
22.01.2011., 12:14
ne znam da li znaš, ali ako otvoriš dječju štednju na ime djece i ako jednog dana skužite da vam ta lova treba i hoćete ju uzeti sa računa- moći ćete podići samo jedan dio, a za ostalo će te se morat obratiti centru za soc. skrb.

radije onda otvorite neki drugi oblik štednje (stambenu ili sl.) na svoje ime, za slučaj da vam jednom ta lova zatreba- da ne morate mozgati kako ćete ju podići..

al bilo je već nekoliko ema o tome.

za PČELICU je mjesečni limit za podizanje 900kn
a za SPARKY je bez mjesečnog limita ako sam ja skužila nego se može dignuti najviše 30000kn a za ostalo treba CZSS

bionicl
22.01.2011., 12:21

ako te zanima za Wustenrot javi pa ti opišem kako smo mi otvorili i koji je princip

Twinmama
22.01.2011., 12:37
marina. k. hvala na linku....
zaključih de je neku neobaveznu štednju najbolje otvoriti na sebe (a za dijete)....bez nekih limitiranih mjesečnih uplata i isplata....

Marlea
22.01.2011., 13:13
a za SPARKY je bez mjesečnog limita ako sam ja skužila nego se može dignuti najviše 30000kn a za ostalo treba CZSS

Pa ja baš nisam sigurna da podizanje zavisi od banke do banke. Visina mjesečnog iznosa zaviis od dobi djeteta i propisano je obiteljskom zakonom iz 2010. godine. Iznimka bi bila podizanje s računa djeteta i uplaćivanje u neki drugi oblik štednje, ali opet na djetetovo ime.

ane_007
22.01.2011., 14:20
jel netko štedi u erste? kako je tamo?

ja sam se misilla baš tamo otvoriti za moju curicu, al još se mislim

BoniZG
22.01.2011., 16:26
.......ovak mi imamo otvoreno u ersteu ali mislim da im necu nista uplacivati..naime stednja je moguca samo u kunama ako cete nekome drugome dati broj racuna da uplacuje , baka , deda a od valuta dopusteno je stedjeti iskljucivo u eur i usd...sto se meni niti najmanje ne svidja...a uplate moze vrsiti samo zakonski predstavnik....

~Scarlet~
22.01.2011., 17:08
jel netko štedi u erste? kako je tamo?

ja sam se misilla baš tamo otvoriti za moju curicu, al još se mislim

Mi smo maloj otvorili Medo Štedo, stavili trajne naloge i zaboravili na taj račun. Do 18 g. će se nakupiti sasvim lijepi iznos, po mojoj računici dovoljan da joj iskeširamo studij (ako će studirati).

BoniZG
22.01.2011., 18:13
Mi smo maloj otvorili Medo Štedo, stavili trajne naloge i zaboravili na taj račun. Do 18 g. će se nakupiti sasvim lijepi iznos, po mojoj računici dovoljan da joj iskeširamo studij (ako će studirati).

pod uvjetom da nam drzave ne bankrotira i tecaj kune ostane stabilan...inace je to sve pusiona

~Scarlet~
22.01.2011., 18:24
pod uvjetom da nam drzave ne bankrotira i tecaj kune ostane stabilan...inace je to sve pusiona

Naravno. Ali ne isplati se zamarati stvarima na koje nemamo utjecaja.
Valjda guverner zna šta radi.

BoniZG
22.01.2011., 18:26
Naravno. Ali ne isplati se zamarati stvarima na koje nemamo utjecaja.
Valjda guverner zna šta radi.

vidis po tecaju da nema vise opcija..zato ja navijam za chf ....ja cu njima stediti pa cemo vidjeti jedan dan..alu u chf

~Scarlet~
22.01.2011., 18:29
vidis po tecaju da nema vise opcija..zato ja navijam za chf ....ja cu njima stediti pa cemo vidjeti jedan dan..alu u chf

Ne želim u off, ali mislim da generalno više nema opcija za RH. :flop: Moramo odguliti jedno 30 godina na razini Rumunjske. A treba nam i tutor.
Šta bude, biće.

BoniZG
22.01.2011., 18:36
Ne želim u off, ali mislim da generalno više nema opcija za RH. :flop: Moramo odguliti jedno 30 godina na razini Rumunjske. A treba nam i tutor.
Šta bude, biće.

na zalost

ana:)
23.01.2011., 00:23

isto je limitiran i sparky, tak je po zakonu i to vrijedi za sve dječje, račune, štednje, fondove, za sad sve osim stambene štednje.

saratina
13.02.2011., 16:09
a čemu se uopče zamarate s tim šta će biti i kako će biti.... nije sramota štediti....štediš da bi imao.... da u trenutku kada to bude potrebno posegneš za svojom ušteđevinom.... ja štednju gledam kao osiguranje za "crne dane", nedaj bože ostanak bez posla, bolesti ili u krajnjoj liniji prijevremene otplate kredita ili kupovina nečeg što si moje dijete zaželi a da nemam štednju to mu nebi mogla priuštiti. kako god..... lako je što čete s novcima kad ih imate! teško je onda kad ih nemate a hića je! ono što ja smatram razumnim je napravite više različitih štednja i različitim vremenskim razdobljima...odnosno planirajte štednju do koje možete doči lako i u kratkom roku te štednje do kojih ne možete doći tako lako (zbog koje čete se dvaput razmislit je li tolika hića da taknete u te novce ili to ipak može pričekati) mislim da je to najbolje za "sakrit sam od sebe" i imati nešto. naravno svako prvo kroji prema svom džepu i mogučnostima. ja npr imam štednju koju obnavljam svake godine - ta štednja je za ono kad malo čvaknem pa malo vratim -po potrebi, pa imam štednju na 5 godina (stambenu) koju ako raskidam dio gubim pa me to prisiljava da se u to ne dira ako nismo stvarno kruha gladni ili bez krova nad glavom... znači napravite si prioritete... a na kraju ostaje disciplinirati se i ne potrošiti svaku lipu koju imaš u džepu samo zato što je imaš i zato što te svrbi u džepu.... najlakše je smisliti šta češ s novcima kad ih imaš.... ali u svakom slučaju sve što štedite štedite na svoje ime (ili vašeg partnera/ice) jer po meni nije dobro štedjeti na dijete a da ti država određuje i diktira kad češ i koliko podići... ako imate novac na svoje ime nitko vam ne može osporavati da dođete do svoje love a dok imate vi novaca imat će i vaše dijete... ja sam za štednju i to na svoje ime!!!

saratina
13.02.2011., 16:14
a čemu se uopče zamarate s tim šta će biti i kako će biti.... nije sramota štediti....štediš da bi imao.... da u trenutku kada to bude potrebno posegneš za svojom ušteđevinom.... ja štednju gledam kao osiguranje za "crne dane", nedaj bože ostanak bez posla, bolesti ili u krajnjoj liniji prijevremene otplate kredita ili kupovina nečeg što si moje dijete zaželi a da nemam štednju to mu nebi mogla priuštiti. kako god..... lako je što čete s novcima kad ih imate! teško je onda kad ih nemate a hića je! ono što ja smatram razumnim je napravite više različitih štednja i različitim vremenskim razdobljima...odnosno planirajte štednju do koje možete doči lako i u kratkom roku te štednje do kojih ne možete doći tako lako (zbog koje čete se dvaput razmislit je li tolika hića da taknete u te novce ili to ipak može pričekati) mislim da je to najbolje za "sakrit sam od sebe" i imati nešto. naravno svako prvo kroji prema svom džepu i mogučnostima. ja npr imam štednju koju obnavljam svake godine - ta štednja je za ono kad malo čvaknem pa malo vratim -po potrebi, pa imam štednju na 5 godina (stambenu) koju ako raskidam dio gubim pa me to prisiljava da se u to ne dira ako nismo stvarno kruha gladni ili bez krova nad glavom... znači napravite si prioritete... a na kraju ostaje disciplinirati se i ne potrošiti svaku lipu koju imaš u džepu samo zato što je imaš i zato što te svrbi u džepu.... najlakše je smisliti šta češ s novcima kad ih imaš.... ali u svakom slučaju sve što štedite štedite na svoje ime (ili vašeg partnera/ice) jer po meni nije dobro štedjeti na dijete a da ti država određuje i diktira kad češ i koliko podići... ako imate novac na svoje ime nitko vam ne može osporavati da dođete do svoje love a dok imate vi novaca imat će i vaše dijete... ja sam za štednju i to na svoje ime!!!

Twinmama
13.02.2011., 16:23
a čemu se uopče zamarate s tim šta će biti i kako će biti.... nije sramota štediti....štediš da bi imao.... da u trenutku kada to bude potrebno posegneš za svojom ušteđevinom.... ali u svakom slučaju sve što štedite štedite na svoje ime (ili vašeg partnera/ice) jer po meni nije dobro štedjeti na dijete a da ti država određuje i diktira kad češ i koliko podići... ako imate novac na svoje ime nitko vam ne može osporavati da dođete do svoje love a dok imate vi novaca imat će i vaše dijete... ja sam za štednju i to na svoje ime!!!

pa na dječijoj štednji nemožeš uzeti kad hoćeš i koliko hoćeš...

ovo smo svi i sami zaključili na ovom topicu

saratina
15.02.2011., 12:45
na dječjoj štednji pčelica se moglo podizati puno više novaca odjednom, zakon koji je država donijela 31.08.2010. to ograničava po dobnim skupinama (najmanji iznos je za najmlađu djecu od 902 kn i nešto sitno lipa u jednom mjesecu). i ja sam svojem djetetu otvorila pčelicu kad se rodila i stavljala joj na račun sve što je dobila "pod glavu" te nešto i sama pridodavala od svoje plaće. popizdila sam kad sam čula novosti o tome kako bi država htjela gospodarit kako, kada i koliko novaca ču ja podić sa tog računa i što njih uopče briga na što ih ja trošim! jer to je MOJ NOVAC! ništa nebi rekla da je taj novac država dala za potrebe mog djeteta pa da velim da oni onda mogu i tražit da ja njima pravdam na što sam to potrošila, ovako nisu to oni ni dali ni zaradili pa neće bogami ni upravljat s time. sav novac sad mjesecima moram dizat s računa da bi ih dobila van i sve što dignem prebacujem na otvorenu štednju koja glasi na moje ime. tako planiram skupljat novac dok moje dijete ne postane đak prvak te je od tog novca namjeravam opremit za školu (namjestit joj sobu, kupiti knjige, odječu i sve što joj bude potrebno). kada dođe taj trenutak koji itekako košta svakog roditelja ja ću za njega biti spremna (ne znači da ću potrošit sve ušteđeno ali bit će lakše kada ću već imat ušteđevinu kojom ću joj to omogučit), ono što ostane nastavit ću štedjeti primjerice za njezin maturalac, fakultet i slične stvari, ali štednja neće glasiti na njeno ime nego na moje tako da u datom momentu ja mogu uzeti koliko meni treba za moje dijete, što nebi bilo moguće da štednja glasi na njeno ime. želja mi je također bila da ona ima svoju štednju a pošto država je... onda nedam ništa na njeno ime! dok imam ja imat će i moje dijete, ionako svaki roditelj će prije nešto uskratiti samom sebi i dati djetetu nego da mu dijete nečeg bude željno, svako daje djetetu maksimum koliko može.

žišku twinmama!, zar nije tako! vjerujem da ćeš se složiti sa mojim mišljenjem sad kad sam to malo objasnila! ;)

gica
15.02.2011., 15:09
na dječjoj štednji pčelica se moglo podizati puno više novaca odjednom, zakon koji je država donijela 31.08.2010. to ograničava po dobnim skupinama (najmanji iznos je za najmlađu djecu od 902 kn i nešto sitno lipa u jednom mjesecu). i ja sam svojem djetetu otvorila pčelicu kad se rodila i stavljala joj na račun sve što je dobila "pod glavu" te nešto i sama pridodavala od svoje plaće. popizdila sam kad sam čula novosti o tome kako bi država htjela gospodarit kako, kada i koliko novaca ču ja podić sa tog računa i što njih uopče briga na što ih ja trošim! jer to je MOJ NOVAC! ništa nebi rekla da je taj novac država dala za potrebe mog djeteta pa da velim da oni onda mogu i tražit da ja njima pravdam na što sam to potrošila, ovako nisu to oni ni dali ni zaradili pa neće bogami ni upravljat s time. sav novac sad mjesecima moram dizat s računa da bi ih dobila van i sve što dignem prebacujem na otvorenu štednju koja glasi na moje ime. tako planiram skupljat novac dok moje dijete ne postane đak prvak te je od tog novca namjeravam opremit za školu (namjestit joj sobu, kupiti knjige, odječu i sve što joj bude potrebno). kada dođe taj trenutak koji itekako košta svakog roditelja ja ću za njega biti spremna (ne znači da ću potrošit sve ušteđeno ali bit će lakše kada ću već imat ušteđevinu kojom ću joj to omogučit), ono što ostane nastavit ću štedjeti primjerice za njezin maturalac, fakultet i slične stvari, ali štednja neće glasiti na njeno ime nego na moje tako da u datom momentu ja mogu uzeti koliko meni treba za moje dijete, što nebi bilo moguće da štednja glasi na njeno ime. želja mi je također bila da ona ima svoju štednju a pošto država je... onda nedam ništa na njeno ime! dok imam ja imat će i moje dijete, ionako svaki roditelj će prije nešto uskratiti samom sebi i dati djetetu nego da mu dijete nečeg bude željno, svako daje djetetu maksimum koliko može.

žišku twinmama!, zar nije tako! vjerujem da ćeš se složiti sa mojim mišljenjem sad kad sam to malo objasnila! ;)

...e pa država se ne slaže da je to tvoj novac...novac na dječjoj štednji i na dječjem imenu je i dječji novac...a ti si mu ga sama prepustila :mig:
...isto tako, zakon ne može znati da upravo ti nisi jedna od onih, koji su spremni oduzet valstitom djetetu njegove pare i potrošit ih na svoj gušt :mig:

saratina
15.02.2011., 17:32
...e pa država se ne slaže da je to tvoj novac...novac na dječjoj štednji i na dječjem imenu je i dječji novac...a ti si mu ga sama prepustila :mig:
...isto tako, zakon ne može znati da upravo ti nisi jedna od onih, koji su spremni oduzet valstitom djetetu njegove pare i potrošit ih na svoj gušt :mig:

država je u k.... :D zato nam i je tako :raspa: :D

BoniZG
15.02.2011., 18:39
ja sam pcelicu imala kada sam bila mala i od te stednje koju je moja mama uplacivala sam dobila :2up: jer je inflacija sve pozderala...eh pa sad ti stedi

gica
15.02.2011., 20:16
država je u k.... :D zato nam i je tako :raspa: :D

...da, možda i je, ali sigurno ne što se tiče ovoga imho :ne zna:

...nego, kako bi ti, na mjestu zakonodavca, rješila pitanje zaštite imovine sve djece, a da bude manje komplicirano?

petrinamama
15.02.2011., 22:28
Saratina slazem se s tobom.I mi smo sa djecjom stednjom ucinili isto, podigli sve i napravili stambenu stednju.Smatram da su to nasi novci i mi odlucujemo sta s njima raditi.Stednja je bila otvorena u Hipo banci tj. Hipo limac i jednom prilikom kad je muz isao djetetu uplatiti novac nije mogao, jer sam ja nositelj i morala sam mu dati punomoc.Nasla sam se u cudu, nije mi bilo jasno ne dizemo novac vec stavljam. Pa zar cu morat i babama i djedovima dati punomoc da djetetu stave novac na stednju? E da, jos je muz, otac dijeteta morao dati hrpu podataka tipa gdje radi, koliko dugo.Strasno!!!

saratina
16.02.2011., 13:13
bonizg isto se dogodilo sa istoimenom štednjom moje sestre dok je bila mala... kada se sad moja mama sjeti toga kaže "bilo bi bolje da sam to potrošila na nešto što bi joj trebalo nego da je tako propalo"....istina.... slažem se s time.... nažalost to je tako ispalo.... od onda je prošlo puno godina.... promjenili su se uvjeti, zakoni, sve i svašta... na greškama se uči (često to onda skupo i platimo - u ovom slučaju moja mama i sestra su ostale bez tih novaca) ali to ne znači da je loše štedit za svoje dijete. tema je ovdje dječja štednja, cilj je da pomognemo jedni drugima sa znanjem, informacijama i iskustvima što je najbolje napravit, a što će svatko od nas na kraju napravit je stvar individue.... moje je mišljenje da je štednja dobra i korisna ali novac koji stavite u banku nemojte nikako zaboravljati na njega :nono: o njemu treba brinuti, i auto kad se pokvari popraviš ga da bi se dalje mogao voziti, isto je sa štednjom... informirajte se što je novoga, kakve se kamate nude na koji tip štednje, stavljajte tamo di možete dobiti najviše, neka se vaš novac množi a ne da ga papa inflacija ili neznam što.... zato ja recimo nebi stavila novac na štednju za 20 godina.... ali za 1 ili 5 bi... jer za 1 ili 5 ipak možemo koliko toliko predviđati što bi se moglo događati na tržištu, novac okrečite a ne da stoji pasivan, ako stoji pasivan na vašem novcu će zaraditi jedino banka, vi ne! jer ga okreče.

gica zakon nam je pun rupa.... ovo je jedna od njih... jer da sam ja planirala potrošit djetetove novce onda ih nebi ni donijela u banku, zar ne. onda bi spremila novce u džep i hohoho veselo ko djed mraz krenula u shopping i nitko nebi znao ni koliko je moje dijete dobilo ni kamo je to otišlo. trebalo bi definirati na što se odnosi zaštita dječje imovine... slažem sa da treba zaštititi njihovu imovinu primjerice nasljeđe kuće po pokojnim roditeljima u slučaju da do toga dođe pa da im nitko ne može oduzeti ono što njima pripada... jer realno tko će najviše novaca dati svojem djetetu nego roditelj... malo je takvih koji imaju bogate familije koje opskrbljuju tuđe dijete... i dati mogučnost da ukoliko netko od rodbine želi pokloniti nešto vrijedno djetetu da definira i točno opiše zašto je to djetetu namjenio ako se boji da su roditelji neodgovorni i da će to zlorabiti. ovo za dječji račun je glupost...jer primjerice onda bi trebalo uvesti i da roditelji pravdaju na što troše dječji doplatak! dobivaju ga u korist djeteta a potroše na ko zna što (primjerice, plačanje telefonskog računa - a telefon je nešto bez čega dijete može)... tak da brljaju po nečem oko čega se nebi trebali zamarati a ono što bi trebali tu ide onom "kad je bal nek je maskenbal" , zašto onda primjerice ne traže da dječji doplatak pravdaju da je taj novac otišao u svrhu djeteta npr plačanje dječjeg vrtića, školske kuhinje ili nešto slično. moje dijete primjerice uopče nema pravo na dječji doplatak jer si država uzima za pravo da procjenjuje da je moja plaća prevelika da bi dobila dječji doplatak (velike ti plaće od 3000 kn) a onda bi brljali po štednji koju joj ja uplačujem. pa kaj nije tak?

petrinamama slažem se da je to strašno, osim toga za uplatu na stambenu štednju to je onda nešto novo, baš ću se raspitati, jer koliko ja znam uplatiti na račun može bilo tko ako se radi o uplati u kunama, jedino što mu se ne može reći stanje računa po kojem nije vlasnik ni opunomoćenik (samo ako su devize u pitanju onda zbog zakona o deviznom poslovanju može uplate vršiti samo vlasnik računa i opunomoćenik te takvu uplatu obavezno potpisuje) nisam još imala slučaj da nisam mogla uplatiti tuđu stambenu štednju a uplačujem mjesečno svoju i suprugovu, po tome bi značilo da ja nebi mogla uplatiti njemu štednju jer nisam ni vlasnik ni opunomoćenik po njegovoj štednji, samo svoju. a to što su tvog muža još ispitali hrpu podataka usput to pretpostavljam da su iskoristili trenutak dok je tamo da si prikupe podatke o klijentu u bazi podataka a to onda nije imalo veze sa štednjom. ali zašto su ga pobogu tražili punomoć po stambenoj štednji za uplatu novca???? :confused: :nezna: baš ću provjeriti jel to nekaj novo pa javim! :mig:

ajme što sam se raspisala...... :D

kika78
16.02.2011., 13:27
Saratina slazem se s tobom.I mi smo sa djecjom stednjom ucinili isto, podigli sve i napravili stambenu stednju.Smatram da su to nasi novci i mi odlucujemo sta s njima raditi.Stednja je bila otvorena u Hipo banci tj. Hipo limac i jednom prilikom kad je muz isao djetetu uplatiti novac nije mogao, jer sam ja nositelj i morala sam mu dati punomoc.Nasla sam se u cudu, nije mi bilo jasno ne dizemo novac vec stavljam. Pa zar cu morat i babama i djedovima dati punomoc da djetetu stave novac na stednju? E da, jos je muz, otac dijeteta morao dati hrpu podataka tipa gdje radi, koliko dugo.Strasno!!!

Nama su u Zagrebačkoj napomenuli da to nije nužno i da ako ne želi ne mora odgovoriti na ta pitanja.
Stvar dobre volje da si oni rade statistiku :rolleyes:
A ovo da su odbili uplatu zbog punomoći - prvi put čujem... To se bankama inače ne dešava :kava:
Kad im želiš dat novce da se koriste njime - samo daj. Ali sa isplatama je druga priča...

sunce moje
16.02.2011., 14:02
Ako želite podići novac sa Pčelice, otvorite dječji tekući račun (neka dizajn štednja) i možete novac prebaciti na njega. Tako se moglo prije mjesec-dva jer nije bilo nikakvih specifikacija o dječjim računima nego samo o dječjoj štednji. Nakon toga taj se novac može podići a račun zatvoriti. Ne znam previše detalja jer je to sređivao mm i njegova bankarka, ali se možete raspitati u banci.

BoniZG
16.02.2011., 14:14
.....ovak od svih valuta u kojima bi ja dugorocno stedjela je chf , nasa maticna banka ne nudi djeciju stednju chf...u kunama i eurima ne bi jer su nestabilne valute..usd je u proteklih 10 godina oslabio za gotovo 50% ....inace ako zelite svojoj djeci nesto zastedjeti a da ne strepite da li ce doci do inflacije ...kupujte zlato...to uvijek ima vrijednost...

petrinamama
16.02.2011., 18:31
evo mali ispravak. Muz nije mogao uplatiti na Hipo limac stednju, jer je stednja u eurima. Kako bilo da bilo meni pravila malo bezveze, a sto se tice stambene stednje nije bilo problema tko je dosao uplatiti.

Twinmama
16.02.2011., 22:42
Ako želite podići novac sa Pčelice, otvorite dječji tekući račun (neka dizajn štednja) i možete novac prebaciti na njega. Tako se moglo prije mjesec-dva jer nije bilo nikakvih specifikacija o dječjim računima nego samo o dječjoj štednji. Nakon toga taj se novac može podići a račun zatvoriti. Ne znam previše detalja jer je to sređivao mm i njegova bankarka, ali se možete raspitati u banci.

ak ti nije teško da malo pojasniš pravila oko te vrste računa....

ane_007
16.02.2011., 23:29
i šta je onda najbolje da joj otvorim? ja upravo razmišljam da joj otvorim neku dječju štednju, ali čitajući ovo sad ne znam da li je to pametno?
baba i dida joj žele mjesečno stavljati neke novce, i oće da otvorim štednju na nju....

a ti novci se ne mogu dizati? kako to ide? može netko malo pojasniti?
ja sam mislila otvoriti u pbz-u:ne zna:

Mali Maleni
17.02.2011., 06:50
i šta je onda najbolje da joj otvorim? ja upravo razmišljam da joj otvorim neku dječju štednju, ali čitajući ovo sad ne znam da li je to pametno?
baba i dida joj žele mjesečno stavljati neke novce, i oće da otvorim štednju na nju....
Imaš nekoliko opcija, glavna dilema ti se odnosi na to da li želiš moći raspolagati sa tim novcima u kratkom roku.
Ako želiš, bilokakvo ulaganje (štednja, investicijski fondovi, dionice, osiguranje) na dječje ime otpada. Onda se otvori neka vrsta štednje na tvoje (ili muževo) ime i to je to.
Ako ti nije važno dal možeš brzo doći do novaca, možeš
- otvoriti dj. štednju - skoro pa su iste u svim bankama
- investirati u dionice (ne bi preporučio na dječje ime) ili u investicijske fondove (možeš na svoje ili na dječje ime)
- uplatiti nekakvo dječje osiguranje

a ti novci se ne mogu dizati? kako to ide? može netko malo pojasniti?
ja sam mislila otvoriti u pbz-u:ne zna:
Bilokakvo ulaganje na dječje ime ti veže te novce uz CZSS. Odnosno, ne možeš mjesečno raspolagati sa više od 900kn bez dozvole CZSS.
Dozvolu CZSS dobiješ tako da u CZSS odneseš
- zahtjev s obrazloženjem (privitak)
- rodni list djeteta,
- potvrda prebivališta roditelja (opunomoćenika) i potvrda prebivališta djeteta (neki centri traže obje, neki samo od roditelja)
- potvrda o imovini (bankovni izvadak ili nešto tome slično) koju se želi podići/preseliti itd...
To im odneseš i onda se moraš strpiti par dana da ti se to odobri. I onda s tom dozvolom ideš u banku/osiguranje/brokersku kuću i obavljaš transakciju.

Sa ulaganjem na dječje ime i/ili u investicijske fondove ti je konačan iznos novaca kojeg izvlačiš veći, ali su ti novci vezani, odnosno teže se do njih može doći.
Na tebi je da se odlučiš. Glavna dilema (po mojem) ti je vaganje između raspoloživosti novaca i konačnog iznosa.

kajbrijes1
17.02.2011., 09:30
ja nisam za nikakvu štednju po bankama..mislim da je to LUDOST:p

osobito te dječje štednje i "hrvatkse" banke, pa to je tako složeno da te maksimalno oguli...
..ako vam je već bed držati novčiće doma, onda trknite u austriju i tamo jednoj sigurnoj banci otvorite račun i položite svoju siću ----kaj ne vidite kak to rade profići?? :D

sunce moje
17.02.2011., 11:13
ak ti nije teško da malo pojasniš pravila oko te vrste računa....

Evo veli mi MM da je to tekući račun za mlade, mislim da se zove cool. Na tekuće račune se taj zakon ne odnosi, odnosno veli bankarka da nema određenih uputa pa se to da izvesti. Očito se smije novac prebacit, unutar iste banke, na neki novi oblik računa, na djetetovo ime naravno. Tak je to njemu bankarka objasnila i sve smo tako riješili. Nakon dan dva smo s tog računa digli novce i oročili.

Mali Maleni
17.02.2011., 11:23
Evo veli mi MM da je to tekući račun za mlade, mislim da se zove cool. Na tekuće račune se taj zakon ne odnosi, odnosno veli bankarka da nema određenih uputa pa se to da izvesti. Očito se smije novac prebacit, unutar iste banke, na neki novi oblik računa, na djetetovo ime naravno. Tak je to njemu bankarka objasnila i sve smo tako riješili. Nakon dan dva smo s tog računa digli novce i oročili.

Nisam siguran. Meni ne dopuštaju, unutar iste financijske kuće, preseljenje udjela sa jednog investicijskog fonda na drugi.
Jer je ovo što ti navodiš isto pražnjenje računa, odnosno postupak za koji bi ti trebala suglasnost CZSS.
Meni se čini da se tu bankarka možda zabunila. Baš ću danas probati nazvat ZABU sa takvim "problemom" pa da vidim što će mi odgovoriti...

sunce moje
17.02.2011., 11:33
A kaj da ti velim, mi napravili na taj način i sve bilo ok. Možda su doradili propise do sada, jer mi smo to napravili nedugo nakon što je donešen zakon o onih 900 kn. I to nas je bankarka zvala da dođemo do nje da je našla način kako da riješimo problem. Prvo rješenje je bio trajni nalog da se svaki mjesec sa pčelice skida 900 kna aonda je za dva dana zvala i rekla da napravimo ovako.

Lali Puna
17.02.2011., 11:34
Evo veli mi MM da je to tekući račun za mlade, mislim da se zove cool. Na tekuće račune se taj zakon ne odnosi

na tekuće račune se ne odnosi, al bome na tekućem računu se ne isplati držat novce jer ne dobivaš skoro nikakvu kamatu na to

sunce moje
17.02.2011., 11:34
Ženska se trudila da nam pomogne jer smo dugo njeni klijenti, pa je očito tražila rupe u zakonu.

sunce moje
17.02.2011., 11:36
na tekuće račune se ne odnosi, al bome na tekućem računu se ne isplati držat novce jer ne dobivaš skoro nikakvu kamatu na to

Taj tekući je poslužio samo za skidanje novaca sa Pčelice. Dalje moš radit kaj hoćeš, oročit, investirat, zapit :rofl:

BoniZG
17.02.2011., 11:36
a vista kta iznos 0,5% ...

Mali Maleni
17.02.2011., 11:45
A kaj da ti velim, mi napravili na taj način i sve bilo ok. Možda su doradili propise do sada, jer mi smo to napravili nedugo nakon što je donešen zakon o onih 900 kn. I to nas je bankarka zvala da dođemo do nje da je našla način kako da riješimo problem. Prvo rješenje je bio trajni nalog da se svaki mjesec sa pčelice skida 900 kna aonda je za dva dana zvala i rekla da napravimo ovako.

Ne kažem ja da nije prošlo, samo mi je nelogično.
Kako ja gledam na to (što je moguće krivo):
Da bi prebacivanje novaca sa jednog računa na drugi (makar unutar iste banke) je novčana transakcija. Jedan bankovni račun (pčelica) se morao isprazniti da bi se drugi napunio (tekući).
Da bi se ispraznila pčelica treba suglasnost CZSS.
Moguće da su stvari drugačije jer su oba računa vezana uz jedan OIB/JMBG pa onda drugačije gledaju na to :ne zna:

sunce moje
17.02.2011., 12:23
A nemam poima, tak sam i ja mislila, al očito je bilo važno da je i taj tekući djetetov. Kao samo se oblik računa promjenio a vlasnik ostao isti. Al lako moguće da su do sada sve utanačili i da nema više mile lale

saratina
17.02.2011., 17:58
ja nisam za nikakvu štednju po bankama..mislim da je to LUDOST:p

osobito te dječje štednje i "hrvatkse" banke, pa to je tako složeno da te maksimalno oguli...
..ako vam je već bed držati novčiće doma, onda trknite u austriju i tamo jednoj sigurnoj banci otvorite račun i položite svoju siću ----kaj ne vidite kak to rade profići?? :D

onaj ko ima siću nema računicu trošit na put do austrije! :D