PDA

View Full Version : Kettlebell - tjelesna priprema bez teretane

stranice : [1] 2

kamakura-san
21.11.2007., 11:49
Većina ljudi se kune u teretanu kod vježbi snage i eksplozivnosti. Manji broj u vježbe sa tijelom. No ja sam se susreo prije godinu dana sa nečim potpuno drugačijim. Kettlebell. Ima li tko još iskustva sa njima. Pozitivnih ili negativnih,
U Hrvatskoj sam našao jako malo kontakata . Tako da sam pozvao instruktora iz Slovenije da dođe 2.12. u Rijeku i održi seminar. Tko je zainteresiran neka se javi na PM
Nas nekolicina smo zadovoljni - eksplozivnost, pokretljivost, snaga i kondicija su nam se povećali puno više nego u teretani.

Napoleon Bonaparte
21.11.2007., 14:21
Većina ljudi se kune u teretanu kod vježbi snage i eksplozivnosti. Manji broj u vježbe sa tijelom. No ja sam se susreo prije godinu dana sa nečim potpuno drugačijim. Kettlebell. Ima li tko još iskustva sa njima. Pozitivnih ili negativnih,
U Hrvatskoj sam našao jako malo kontakata . Tako da sam pozvao instruktora iz Slovenije da dođe 2.12. u Rijeku i održi seminar. Tko je zainteresiran neka se javi na PM
Nas nekolicina smo zadovoljni - eksplozivnost, pokretljivost, snaga i kondicija su nam se povećali puno više nego u teretani.

Odlična stvar, koriste ih u svijetu većina sportaša (barem onih u bv).
Jedini minus mi je cijena. Običan komad željeza ne bi trebao biti toliko skup a i treba prostora (ne može se trenirati kod kuće, barem neke vježbe).

Zli Mali Medo
21.11.2007., 14:44
O, kettlebell je fenomenalna stvarcica, masu bolja od bucica i sipke. Inace, u Hrvatskoj se poceo proizvoditi kettlebell, samo ne znam koliko su kvalitetni, komad je oko 450 kn, 16 kg.

Schockrae
21.11.2007., 15:37
Kettlebell ili girja(e) je stari tip ruskog utega i mnogi šampioni u raznim sportovima bivšeg Sovjetskog saveza su ih koristili u sklopu svojih treninga.
Odlično su pomagalo u razvoju snage i ostalh kvalitativnih komponenti koje razvija jedna sportaš kako bi bio što bolji u svojem osnovnom sportu, a i jednostavni su za izradu, te su i na taj način našli svoju široku primjenu.
Dio su tradicije, te se i to treba pribrojiti razlozima rasprostranjenosti.
Mnogi ruski šampioni su nahvalili girje, a glad zapada za 'tajnama ruskih velemajstora' je dobrano utažena pričama o superiornim trening principima i super trening pomagalima kao što su girje.
U novije vrijeme, najzaslužniji je za promociju girji u svijetu Pavel Tsatsouline (ili kako se već piše...). Čovjek je napravio strašan biznis, a sebi je dao 'dodatnu težinu' izjavom da je trenirao 'Spetznazovce' u Rusiji, a tko ne bi vjerovao čovjeku koji je trenirao jedne od najboljih komandosa na svijetu.

Fama oko girji je samo dokaz strašne moći marketinga.
Radi se o najobičnijoj kugli metala sa ručkom.

Girje imaju svoje prednosti naspram običnih bućica, ali samo kod pojediniih vježbi.
Primjerice, kod biceps pregiba girjom, biceps je kontrahiran kroz cijelu dužinu pokreta, dok je kod pregiba bućicom u gornjoj točci pokreta biceps manje kontrahiran (zbog toga i savjeti da se biceps treba svjesno dodatno kontrahirati u krajnjoj točci pokreta).
No, kako je biceps mišić koji ima ulogu pregibača i rotatora podlaktice, pravilan trening bućicama zahtijeva vrtnju bućica kroz pokret 'biceps-pregiba'.
Da li je to moguće kod girji? Nije.
Mišiće treba trenirati na način da se izvode prirodni pokreti i da se ne narušava simetrija, a izbor između olimpijske šipke, bućica ili girji treba prilagoditi točno određenim mišićnim skupinama.

Blesavo je pričati što je bolje, jer sve ima prednosti i mane.

Još jedan primjer.
Girje su odlične kod jednoručnog ramenog potiska, jer je za razliku od iste vježbe bućicom, manji stres na ručni zglob, te se vježbač može više skoncentrirati na osnovni pokret i na mišić koji se vježba.
S druge strane, kad vidim sliku izvođenja čučnjeva sa grijama i komentare kako je to puno bolje od klasičnih čučnjeva sa šipkom mogu se samo nasmijati.
Ne postoji bolja vježba za noge od čučnja sa šipkom niti će ikad postojati. Tu se samo radi o količini opterećenja kojem će noge biti izložena, a šipka je tu nezamijenjiva.
Najbolje moguće doziranje opterećenja se vrši i pokret nije uopće ograničen, jer noge vrše pokret identičan onom kao i bez opterećenja. Kotrola šipke je puno bolja u odnosu na girje i koncentracija na vježbu je puno bolja kod klasičnih utega.

Ukratko, girje su lijepa stvar i korisni dodatak, ali ništa revolucionarno niti specijalno.

Što se tiće kondicijskog treninga u borilačkim sportovima, to je priča za sebe, a ona tema sa borilačkog podforuma koju si spomenuo (i na kojoj si pisao) je krajnje debilna i tamo se ljudi raspravljaju na nivou vrtičke djece. Nešto sam pisao tamo, ali brzo sam odustao kada sam vidio kud to sve vodi.

Težinski trening je jedna od osnovnih komponenta uspjeha u borilačkom sportu i nema govora o tome, da li treba ili ne treba raditi utezima.
Problem, je kako, kada, koliko i u kojoj mjeri.

Ovo bi mogla postati dobra tema, ako se razvije u smjeru izmjene iskustva sa težinskih treninga i komparacija raznih metoda i principa treninga.
Ako i ovo krene na način, 'bolji mišići' protiv 'lošijihi'; superiorini 'ruski trenizni' protiv 'zaostalih američkih', te neizostavno prenabildavanje... onda bolje ni da se ne razvija.

choko_milk
21.11.2007., 15:44
Kettlebell ili girja(e) je stari tip ruskog utega i mnogi šampioni u raznim sportovima bivšeg Sovjetskog saveza su ih koristili u sklopu svojih treninga.
Odlično su pomagalo u razvoju snage i ostalh kvalitativnih komponenti koje razvija jedna sportaš kako bi bio što bolji u svojem osnovnom sportu, a i jednostavni su za izradu, te su i na taj način našli svoju široku primjenu.
Dio su tradicije, te se i to treba pribrojiti razlozima rasprostranjenosti.
Mnogi ruski šampioni su nahvalili girje, a glad zapada za 'tajnama ruskih velemajstora' je dobrano utažena pričama o superiornim trening principima i super trening pomagalima kao što su girje.
U novije vrijeme, najzaslužniji je za promociju girji u svijetu Pavel Tsatsouline (ili kako se već piše...). Čovjek je napravio strašan biznis, a sebi je dao 'dodatnu težinu' izjavom da je trenirao 'Spetznazovce' u Rusiji, a tko ne bi vjerovao čovjeku koji je trenirao jedne od najboljih komandosa na svijetu.

Fama oko girji je samo dokaz strašne moći marketinga.
Radi se o najobičnijoj kugli metala sa ručkom.

Girje imaju svoje prednosti naspram običnih bućica, ali samo kod pojediniih vježbi.
Primjerice, kod biceps pregiba girjom, biceps je kontrahiran kroz cijelu dužinu pokreta, dok je kod pregiba bućicom u gornjoj točci pokreta biceps manje kontrahiran (zbog toga i savjeti da se biceps treba svjesno dodatno kontrahirati u krajnjoj točci pokreta).
No, kako je biceps mišić koji ima ulogu pregibača i rotatora podlaktice, pravilan trening bućicama zahtijeva vrtnju bućica kroz pokret 'biceps-pregiba'.
Da li je to moguće kod girji? Nije.
Mišiće treba trenirati na način da se izvode prirodni pokreti i da se ne narušava simetrija, a izbor između olimpijske šipke, bućica ili girji treba prilagoditi točno određenim mišićnim skupinama.

Blesavo je pričati što je bolje, jer sve ima prednosti i mane.

Još jedan primjer.
Girje su odlične kod jednoručnog ramenog potiska, jer je za razliku od iste vježbe bućicom, manji stres na ručni zglob, te se vježbač može više skoncentrirati na osnovni pokret i na mišić koji se vježba.
S druge strane, kad vidim sliku izvođenja čučnjeva sa grijama i komentare kako je to puno bolje od klasičnih čučnjeva sa šipkom mogu se samo nasmijati.
Ne postoji bolja vježba za noge od čučnja sa šipkom niti će ikad postojati. Tu se samo radi o količini opterećenja kojem će noge biti izložena, a šipka je tu nezamijenjiva.
Najbolje moguće doziranje opterećenja se vrši i pokret nije uopće ograničen, jer noge vrše pokret identičan onom kao i bez opterećenja. Kotrola šipke je puno bolja u odnosu na girje i koncentracija na vježbu je puno bolja kod klasičnih utega.

Ukratko, girje su lijepa stvar i korisni dodatak, ali ništa revolucionarno niti specijalno.

Što se tiće kondicijskog treninga u borilačkim sportovima, to je priča za sebe, a ona tema sa borilačkog podforuma koju si spomenuo (i na kojoj si pisao) je krajnje debilna i tamo se ljudi raspravljaju na nivou vrtičke djece. Nešto sam pisao tamo, ali brzo sam odustao kada sam vidio kud to sve vodi.

Težinski trening je jedna od osnovnih komponenta uspjeha u borilačkom sportu i nema govora o tome, da li treba ili ne treba raditi utezima.
Problem, je kako, kada, koliko i u kojoj mjeri.

Ovo bi mogla postati dobra tema, ako se razvije u smjeru izmjene iskustva sa težinskih treninga i komparacija raznih metoda i principa treninga.
Ako i ovo krene na način, 'bolji mišići' protiv 'lošijihi'; superiorini 'ruski trenizni' protiv 'zaostalih američkih', te neizostavno prenabildavanje... onda bolje ni da se ne razvija.

vidio sam girje. sta nije jednostavnije uzet par cvrstih kanti raznih velicina i napunit ih cementom? :kava:

Dienekes
21.11.2007., 16:21
Gdje se u HR može nabaviti dobar kettlebell? Dosta davno sam se upoznao s njima i pripadajućim vježbama, ali nije mi se baš dalo ići lijevati vlastiti primjerak...

IcedEarth
21.11.2007., 19:37
girje nisu baš dobre za izolacijske vježbe, tako da nisu za klasično bildanje

al za snagu su prava stvar

Zli Mali Medo
21.11.2007., 20:52
girje nisu baš dobre za izolacijske vježbe, tako da nisu za klasično bildanje

al za snagu su prava stvar

Izolacijsko bildanje nije dobra stvar sama po sebi.

Zli Mali Medo
21.11.2007., 20:52
Gdje se u HR može nabaviti dobar kettlebell? Dosta davno sam se upoznao s njima i pripadajućim vježbama, ali nije mi se baš dalo ići lijevati vlastiti primjerak...

Vedran Presecki je prodavao. Nadi negdje kontakt.

kamakura-san
21.11.2007., 23:11
Mi smo isto uzeli od Vedrana i zadovoljni smo. Javite se na pm pa ću vam dati kontakt.
Zašto mi paše kettlebell ? Jer pokreti sa njima su zbog rasporeda težine na cijelom tijelu puno povoljniji za borilačke.
Schockrae, ono uglavnom i je vrtić. Većina piše da bi pisala, ne iz iskustva. no ima i časni iznimaka :s kojima skidam kapu. Moja ideja foruma je da ljudi dijele iskustvo.
Rad sa utezima mi nije dao takav učinak po jedinici vremena mada i on uz kvalitetan nadzor može puno dati. Ali gdje je problem ? u Vremenu. Kao i u prostoru. Uz treninge u klubu teško je običnim ljudima odvojiti vremena da odu u teretanu. No kbell daje dovoljno snage, više je balistički i dovoljan uz rad sa tijelom da tijelo očvrsne. A teretana tjera čovjek a da neprekidno traži više ( kemijska reakcija u mozgu ) i na kraju izgubi osnovni cilj iz vida.
Za sada zaista sam zadovoljan osobito jer kbell z arad 10 ljudi zauzima 0,3 kvadratna metra a teretana sa istim učinkom puno više. Imamo sprave ali trunu u skladištu. :ne zna:

IcedEarth
22.11.2007., 01:20
morat ću ja sebi nabavit par girji

Schockrae
22.11.2007., 10:08
Mi smo isto uzeli od Vedrana i zadovoljni smo. Javite se na pm pa ću vam dati kontakt.
Zašto mi paše kettlebell ? Jer pokreti sa njima su zbog rasporeda težine na cijelom tijelu puno povoljniji za borilačke.
Schockrae, ono uglavnom i je vrtić. Većina piše da bi pisala, ne iz iskustva. no ima i časni iznimaka :s kojima skidam kapu. Moja ideja foruma je da ljudi dijele iskustvo.
Rad sa utezima mi nije dao takav učinak po jedinici vremena mada i on uz kvalitetan nadzor može puno dati. Ali gdje je problem ? u Vremenu. Kao i u prostoru. Uz treninge u klubu teško je običnim ljudima odvojiti vremena da odu u teretanu. No kbell daje dovoljno snage, više je balistički i dovoljan uz rad sa tijelom da tijelo očvrsne. A teretana tjera čovjek a da neprekidno traži više ( kemijska reakcija u mozgu ) i na kraju izgubi osnovni cilj iz vida.
Za sada zaista sam zadovoljan osobito jer kbell z arad 10 ljudi zauzima 0,3 kvadratna metra a teretana sa istim učinkom puno više. Imamo sprave ali trunu u skladištu. :ne zna:

Slažem se s napisanim. Sigurno da više opreme omogućuje i kvalitetnije treninge, ali običan rekreativac koji se borilačkim sportovima bavi iz svog gušta, a miljama je daleko od nekog profesionalizma i zarade od toga, ne može odvojiti toliko vremena da bi odrađivao svoje borilačke treninge, specijalističke težinske i još recimo kondicijske (trčanja, plivanja i sl.)

Girje tu mogu puno pomoći. Glavna prednost im je jednostavnost primjene i stvarno ne zahtijevaju veliki prostor, a sa parom girji mogu se vježbati sve mišićne skupine na tijelu.

Ja bih dodao još samo i po svakom vježbaču i par klasičnih bućica (rastavljivih naravno, tako da se može prilagođavati opterećenje) jer za neke tipove vježbi su puno bolji izbor od girji.
Ako se tomu svemu pridodaju sve vrste vježbi sa vlastitom težinom, te vježbe u paru sa partnerom, te recimo zgibovi, nema nikakve potrebe za dodatnim posjetama teretani.

Gooran
22.11.2007., 11:06
Ovdje mozete vidjeti kako se izvode vjezbe sa girjama:

http://www.fitness.com.hr/vjezbe/vjezbe/Trening-girje-2.aspx

I nesto vise o samim girjama ovdje:

http://www.fitness.com.hr/vjezbe/vjezbanje/Trening-girje.aspx

tvuk
22.11.2007., 11:56
Ovdje mozete vidjeti kako se izvode vjezbe sa girjama:

http://www.fitness.com.hr/vjezbe/vjezbe/Trening-girje-2.aspx

I nesto vise o samim girjama ovdje:

http://www.fitness.com.hr/vjezbe/vjezbanje/Trening-girje.aspx

Jel se to meni samo cini ili su sve vjezbe prvenstveno za ramena? OK, pretpostavljam da mozes raditi i vjezbe za prsa (legnes se na ledja pa radis ko s bucicama), donji dio ledja (mrtvo dizanje) itd., medjutim opet ti ostane hrpa misica koje nemozes raditi s njima, tak da ne vidim bas neku veliku prednost pred bucicama.

IcedEarth
22.11.2007., 13:16
Jel se to meni samo cini ili su sve vjezbe prvenstveno za ramena? OK, pretpostavljam da mozes raditi i vjezbe za prsa (legnes se na ledja pa radis ko s bucicama), donji dio ledja (mrtvo dizanje) itd., medjutim opet ti ostane hrpa misica koje nemozes raditi s njima, tak da ne vidim bas neku veliku prednost pred bucicama.

pa girje nisu ni namjenjene za izolirajuće vježbe, nego za "složene" koje uključuju skoro sve mišiće

Pres
06.12.2007., 15:17
Tko god pričao radi se o kugli s ručkom je u pravu no nije u pravu ako obazvrjeđuje ovaj alat za vježbanje. Iz svojeg iskustva mogu reći da mi je trebalo 2g da ih počnem proizvoditi u HR, basoslovni novci za izradu modela iako sam nacrt kupio u USA tvornici. A kad su bile gotove jedan par od 16kg ljudi jedva nose, svi imaju osjećaj da imaju bar 20-30kg. Radi se o vrlo specifičnom utegu, a vježbanje je sličnije plivanju ili cijepanju drva nego bildanju i fitness-u.

Tko ne vjeruje može probati, ond abar neće pričati bez pokrića .

oldschool_zemljanin
08.12.2007., 19:10
morat ću ja sebi nabavit par girji

za početak mozak :mig:

zašto ljudi guraju svoju metodui treniranja uvik kao najbolju?

stvar je u tome, da ni joga, ni teretana, ni kettlebell, ni pilates, ni gimnastika, ni trčanje, ni tako miljun stvari nije najbolje. ništa nije najbolje. treba kombinirat.
isto kao šta sovjetski sportaši nisu dizali samo giryu, tako ni oni koji imaju imalo soli u glavi neće to isto radit.
ali kao metoda treninga je sigurno odlična.
inače u zagrebu tečaj dođe 2000kn (traje 2 dana) šta je stramotno da enko sebe toliko cijeni.
kad phelps dođe u zg, mislim da ciejna neće bit tolika.
a može se i preko interneta nauči gledajuči video snimke onih koji vježbaju (bilo tko ko ima imalo sportskog znanja)

oldschool_zemljanin
08.12.2007., 19:13
Tko god pričao radi se o kugli s ručkom je u pravu no nije u pravu ako obazvrjeđuje ovaj alat za vježbanje. Iz svojeg iskustva mogu reći da mi je trebalo 2g da ih počnem proizvoditi u HR, basoslovni novci za izradu modela iako sam nacrt kupio u USA tvornici. A kad su bile gotove jedan par od 16kg ljudi jedva nose, svi imaju osjećaj da imaju bar 20-30kg. Radi se o vrlo specifičnom utegu, a vježbanje je sličnije plivanju ili cijepanju drva nego bildanju i fitness-u.

Tko ne vjeruje može probati, ond abar neće pričati bez pokrića .

ispričavam se za 2 posta za redom.
samo htjedoh napisat da bi ju i ja kupio da imam auto, jer stvarno nema smisla vježbat doma, opčenito, a ni s gyriom :) a da stanem na livadu isprid kuče di me gledaju susjedi...hm... možda ako uz gyriu ide i "domaća" vodka :)

batler
19.12.2007., 23:15
Girje su prije svega odlična stvar za trening eksplozivne snage,čak i bolje od klasičnog trzaja i nabačaja i izbačaja sa šipkom.No uspoređivati ih sa powerliftingom i ostalim vježbama u teretani koje služe sa statičku snagu tipa jakosti je ništa drugo do mješanja kruški i jabuki.
Velite 450kn girja od 16kg:eek:
Jel ima vani negdje u okolnim zemljama povoljnije kupiti,zna li tko možda?

Pres
23.12.2007., 12:28
ispričavam se za 2 posta za redom.
samo htjedoh napisat da bi ju i ja kupio da imam auto, jer stvarno nema smisla vježbat doma, opčenito, a ni s gyriom :) a da stanem na livadu isprid kuče di me gledaju susjedi...hm... možda ako uz gyriu ide i "domaća" vodka :)

Kettleblli mogu biti dodatak klasičnom treningu za razvijanje snage, eksplozivnosti i kondicioniranje, d ali ćeš trenirati u pordumu, na livadi ili u sobi tvoj je izbor.

Što se tiče votke, baš i ne ide uz sport, no sport nije 100% dana osim ak ot ene plaćaju 100 000 Eura godišnje, ma 5000 godišnje...

Pres
23.12.2007., 12:30

stvar je u tome, da ni joga, ni teretana, ni kettlebell, ni pilates, ni gimnastika, ni trčanje, ni tako miljun stvari nije najbolje. ništa nije najbolje. treba kombinirat.
isto kao šta sovjetski sportaši nisu dizali samo giryu, tako ni oni koji imaju imalo soli u glavi neće to isto radit.
inače u zagrebu tečaj dođe 2000kn (traje 2 dana) šta je stramotno da enko sebe toliko cijeni.
a može se i preko interneta nauči gledajuči video snimke onih koji vježbaju (bilo tko ko ima imalo sportskog znanja)

Nema najbolje stvari, postoje kombinacije stvari u odrđenom vrmenskom periodu, bench press prije 5g, da super, danas nešto drugo... 2000Kn, ha dolazi mi prodavač kompjutera, dolazak start 150Kn svakih 1h 100Kn, nije niš napravio zaračunao 700Kn i šta sad... Saborski zastupnik, misliš da i jedan tamo vrijedi više od 3000Kn mjesečno!?

IcedEarth
23.12.2007., 16:27

kao prvo: koji se ku*ac vrjeđaš

jesan li ja tebe išta pita?

kako si mi diga živce za sekund

kao drugo: šta ti znaš čime se ja bavim i zašto meni girje uopće trebaju

znam da nisu najbolje, al meni bi dobro poslužile

i ja nisam nikome gura svoju metodu treninga i neman pojma šta si time htio reći

samo san reka da bi treba nabavit za sebe

i zašto mi ti sad nešto sereš?

Brad O'daily
22.08.2008., 12:20
Da oživim malo ovu temu. Kakvo je stanje na tržištu, ima li kettlebell-a ?

Gutaperka
22.08.2008., 12:56
da,baš čitam o ovome i čini mi se da je vrlo zanimljivo.S ovim girjama se može i doma vježbat,dovoljne su samo dvije koliko sam razumio.

A gledam baš ovaj (http://www.youtube.com/watch?v=JFjaKpxzhAA) video,momak je uzeo najobičniju bućicu i ručnik i od toga napravio kettlebel.Fenomenalno,jeftino i praktično.Možda nekome nije isti gušt vježbat s bućicom zamotanom u šugaman ali mislim da bi mogao malo probat kombinirat to i teretanu.

Samo treba dobro svezat šugaman da bućica ne izleti kroz prozor :D

kamakura-san
31.08.2008., 14:05
ha ha
nije isto vjeruj mi sa šugamanom stvar je u težištu.
Za sada jedino Pres ih radi. Trenutno više od 50 ljudi redovno trenira sa svojim kb , a na par mjesta postoje grupe ljudi koje treniraju u klubu. Kod mene je više od 30 ljudi na njima.
U novom Men & Health-u izlazi dvd ( 26 rujan ) Mario i Nižić , i drago mi je to.
Nadamo se i seminarima. Osobno je radimo zbog borilačkih, dosta je teško uskladiti trenige i kbell se pokazao najbolji. Nadam se da će i drugi prihvatiti jer jedino sa nekim brojem ljudi može zaživjeti i seminari a tada se diže kvaliteta.
na našim stranicama planiramo staviti i vježbe , javit ću kada budu upload.

Gutaperka
31.08.2008., 16:10
na našim stranicama planiramo staviti i vježbe , javit ću kada budu upload.
super,hvala

kamakura-san
28.09.2008., 12:16
Peter Lakatoš- Mađarska, RKC II level u listopadu Rijeka ( dva dana osigurano spavanje ) datum uskoro. Link (http://www.youtube.com/user/RKCHungary) i Link (http://www.youtube.com/user/KettlebellHungary)
Za muškarce i žene, rekreativce i profi, osobito za borilačke. :mig:

yonosoytonto
29.09.2008., 15:04
No uspoređivati ih sa powerliftingom i ostalim vježbama u teretani koje služe sa statičku snagu tipa jakosti je ništa drugo do mješanja kruški i jabuki.

e sad kad smo kod kruški i jabuka i njihovog miješanja- meni sad ovdje ništa nije jasno??:ne zna:
powerlifting -statička snaga ???
još jedna nepoznanica mi je ovaj pojam ''statička snaga tipa jakosti'' ?????
Ako može objašnjenje , bio bih zahvalan

seget donji
27.01.2009., 21:21
pozz:)
ima li koja teretana ili klub u splitu te kettlebellse da ih probam uživo?

kamakura-san
04.02.2009., 10:52
15.veljača 2009. smo u Splitu informacije od 5.2.2009. na www.kettlebell.com.hr (http://www.kettlebell.com.hr)

kamakura-san
19.02.2009., 16:53
Evo Peter Lakatos RKC Team Leader je u Hrvatskoj, al ne smijem reći ni gdje ni kada , da me opet ne kazne :lol::lol::lol:

ice33
26.07.2009., 14:35
Pozdrav! Jako sam zainteresiran za vježbanje s girjama.Može li mi netko reći kako da počnem.10-ak godina idem u teretanu,trčim,u dobroj sam formi. Zanima me kombinacija teretane,trčanja i kettlebella.Na netu ima raznoraznih filmića s vježbama i svakakvih savjeta,ali ja ne mogu nigdje pronaći konkretno koje su osnovne vježbe za početak,koliko dugo se rade,koliko serija i koliko ponavljanja.Da li se radi po grupama mišića ili su neki drugi načini vježbanja? Koju kilažu da si nabavim?

vicar
21.08.2009., 11:46
Bok Ice!

Ne mogu vjerovati da ti mjesec dana baš nitko nije odgovorio, a poznato je da svi vole dijeliti savjete početnicima.

Idem odmah u glavu s pitanjem zbog kojeg opet određene osobe neće biti sretne i povest će hajku protiv mene...

Da li znaš da na jednoj strani postoji tradicionalni ruski kettlebell lifting koji uključuje girevoy sport (kettlebell sport), a na drugoj ona verzija koja je proizvod marketinga i koja je prilagođena amerikancima i s kojom si se vjerojatno prvo sreo kad si počeo tražiti informacije na internetu?

Ukoliko te zanima ovo prvo, mogu ti pomoći i dati ti informacije, a ako želiš i probati nema problema. Možemo se dogovoriti za neku jedan na jedan poduku ili čak za mini seminar ako bude još zainteresiranih.

Da ne bi bilo zabune, ovdje nema nikakvih skrivenih motiva, nitko ništa neće naplaćivati ili pokušati prodati nešto.

Nemam prostor pa to prvo treba srediti. Ako netko ima neki prostor u Zagrebu za povremeno ustupiti bilo bi super.

Da ne raspravljamo ovdje možda je najbolje da pošalješ privatnu poruku.

Pozdrav.

ivo15
23.08.2009., 16:49
pozz svima zanima me samo jel taj kettlebell za snagu,oblikovanje gubljenje sala ili sta?fala

vicar
24.08.2009., 14:52
...zanima me samo jel taj kettlebell za snagu,oblikovanje gubljenje sala ili sta?...

Da ne pokušavam sad sročiti neki suvisli odgovor, evo jednog odličnog odgovora od Steve Cotter-a. Obrati pažnju na slijedeće izraze: strength-endurance, ballistic lifting, work capacity i efficient manner of lifting koji su dovoljni za objasniti čemu služi i kako se koristi girja iliti kettlebell.

Evo i citata:
"...less promoted, yet more traditional manner of lifting kettlebells. It is not new; rather, it is a long-established approach that emphasizes kettlebell as a primary tool for strength-endurance and repetition ballistic lifting. This traditional style has most closely been associated with Girevoy Sport, which consists of lifting competitions contesting the jerk, the snatch, and the clean and jerk. Maximum repetitions are contested within a 10-minute period. It is a sport that deals with work capacity in terms of reps per minute. The results are easily quantifiable by the numbers performed.
The Girevoy Sport athletes have studied the most efficient manner of lifting kettlebells."

kamakura-san
07.09.2009., 23:19
Eto Ice i Ivo, drugačije viđenje. Imaš s jedne strane tradicionalni ruski kettlebell lifting - koji pljuje sve što nije njihovo ( a to je stvar loše hrvatske kulture i marketinga ) i druge strane "proizvod marketinga i koja je prilagođena amerikancima" :lol: a zove se RKC.
Mada ja osobno nisam bio zadovoljan sa kbell liftingom, par članova kod mene uživa u tome i sam sam kupio girju, pa koji put probam, iz gušta. Ima svoju čar i kvalitetu. Ok je ko to voli.
No meni treba tjelesna priprema za druge stvari, borilačke i vojno-policijske. Pa uživam u RKC. Marketing je svuda, stil drugačiji - :kava:
Ukoliko te interesira RKC ( Russian Kettlebell Challenge ) pod vodstvom Pavel Tsatsoulina potraži na službenim stranicama RKC (http://dragondoor.com/) forum obiluje savjetima, a možeš i postaviti neka. Dosta instruktora su iz svijeta tjelesne pripreme, a doći do službenog certifikata je jako teško . Prolaz u prvom krugu je 20-30 % , u Mađarskoj sam gledao kako padaju profesionalni vojnici, specijalci i vrhunski sportaši. Nakon godinu dana pripreme !

Trenutno je u Hrvatskoj 4 RKC instruktora ( 2 u Ri i 1 u Zg, 1 u ST i svi su školovani instruktori - KiF) a uskoro još 2 u Zg i jedan u Zd. Većina su iz svijeta vojske policije i borilačkih vještina.
O kbell liftingu će Vicar :rolleyes:

Bitno je dobro istesati tehniku jer svaka žurba, natjecanje vode u ozljedu ( što je i inače pravilo u tjelesnoj pripremi ).

"koje su osnovne vježbe za početak" - preporuka knjiga Enter the kettlebell od Pavel Tsatsoulina te istoimeni film, youtube baš i ne.
"koliko dugo se rade" u početku ne više od 8-10 ponavljanja u seriji zbog učenja tehnike, cijeli trening nakon dobre tehnike oko 45 minuta ( glavni napor 25-30 minuta ) kasnije se slaže program ovisno o namjeni, pa tu ide i odgovor na "koliko serija i koliko ponavljanja" - intervalni trening da ali ne kao u bodyb. već kod specifične pripreme sportaša- bitna je igra s vremeneom oporavka ali i napora ( zanimljivo je pogledati rezultate ergometrije, ili Polar/Suunto pulsmetara kod RKC vježbi ).

Da li se radi po grupama mišića ili su neki drugi načini vježbanja? Nema bodyb. grupa jer nema izolacijskih vježbi - balistika je u igri, cijelo tijelo radi a jedna grupa mišića je nešto više opterećena - oponašanje prirodnih pokreta.

Koju kilažu da si nabavim? pa ako si u formi 16 kg je taman ( ako imaš 75-80 kg ) mada ćeš brzo prijeći i na 20 i 24 kg - no bitno je da imaš instruktora koji će ti pokazati vježbe i da se ne pališ na težinu.
Npr. Viking warrior sistem treninga po Kenneth Jayu sa snatchom ( ponekad je i push press u igri ) je strahoviti za porast VO2max . Pa počneš poštovati i male kilaže.:mig:
Kod nabavke pazi - girje za kettlebell ligting su drugačije od RKC-ovih kettlebella ( u RKC-u postoji stariji tip i mlađi - tanja ali veća drška ).

Neke informacije koliko znam će uskoro biti na link (http://kettlebell.com.hr) , jer 360gear postaje službeni dragondoor dobavljač za ovaj dio Europe i uskoro i u Hrvatskoj. Trač-trač. :D
Pretpostavljam da si iz Zagreba, mislim da se uskoro, ovaj mjesec tamo otvara klub. Trening u klubu je lakši, kontrola je bolja bar dok ne stekneš iskustvo. Bez instruktora , velika je šansa da se izgubiš.

Što god izabrao, vidjet ćeš kettlebell/ girja je super stvar i vraća zaboravljene sheme treninga u igru. No preporuka - probaj oba sustava. Ovisno kakav si sportaš, psihički odabrat ćeš jedan od dva sustava. Nisu loši ni jedan ni drugi ali su jako različiti - pa izaberi. Npr. u teretani imaš dečke koji dižu da dižu i da budu veliki ali imaš i sportaše koji to rade zbog pripreme za svoj sport kao i rekreativce zbog zdravlja i top forme.

Zato probaj oba sustava. Pitanja, može i na PM. Ciao.

ishbitahon
10.09.2009., 12:20
Dosta instruktora su iz svijeta tjelesne pripreme, a doći do službenog certifikata je jako teško . Prolaz u prvom krugu je 20-30 % , u Mađarskoj sam gledao kako padaju profesionalni vojnici, specijalci i vrhunski sportaši. Nakon godinu dana pripreme !

Trenutno je u Hrvatskoj 4 RKC instruktora ( 2 u Ri i 1 u Zg, 1 u ST i svi su školovani instruktori - KiF) a uskoro još 2 u Zg i jedan u Zd. Većina su iz svijeta vojske policije i borilačkih vještina.

ne zelim umanjivati nicija ostvarenja ni rezultate ali ova dvojica nisu bili u nekoj posebnoj formi od njihove mladosti tj.kasnih 80-ih godina proslog stoljeca a sad su debelo u 40-ima osim ako se nesto drasticno nije promijenilo!dali su stvarno toliko promijenili pristup zadnjih godinu dvije i rijesili se onog prekomjernog sala i dosli u formu da peru specijalce i vrhunske sportase!to mi je jednostavno nevjerovatno!:ne zna:

Petar Popara Crni
11.09.2009., 08:34
ne zelim umanjivati nicija ostvarenja ni rezultate ali ova dvojica nisu bili u nekoj posebnoj formi od njihove mladosti tj.kasnih 80-ih godina proslog stoljeca a sad su debelo u 40-ima osim ako se nesto drasticno nije promijenilo!dali su stvarno toliko promijenili pristup zadnjih godinu dvije i rijesili se onog prekomjernog sala i dosli u formu da peru specijalce i vrhunske sportase!to mi je jednostavno nevjerovatno!:ne zna:

Mislim da ne mislite na iste ljude, to jest jedan od njih dvojice (onaj iz Zagreba) definitivno nije od svoje 13-e godine imao razdoblje od tjedan dana bez treninga...ako on nije u formi ne znam tko jest. Čovjeka iz Splita ne poznajem (znam ga samo iz viđenja), ali ako je prošao i preživio RKC i dobio certifikat, onda ga je i zaslužio.Ti ljudi ne poklanjaju ništa. Želim reći, bez obzira kakav je bio u mladosti (a to ne znam) za vrijeme RKC-a je bio u formi:D

Što se tiče vrhunskih sportaša i vojnika...Pa mnogi su na instruktorskom izgledali kao da ne izlaze iz teretane, ali su patili jednako kao i svi drugi. Neki su mislili da su u dobroj formi zato jer rade bench press s velikom kilažom, ali kbell je nešto drugo. Ubije te bez obzira na sportski background koji imaš. To i je njegova prednost, jer obuhvaća sve što ti je potrebno za fizičku pripremu, a ostaje ti dovoljno vremena i energije za bavljenje matičnim sportom u kojem želiš poboljšati rezultate.

kamakura-san
11.09.2009., 17:47
Ishbitahon, mislim da ne mislimo na iste ljude :) , zagrebački rkc je specijalac iz Lučkog ... i ako netko ima force... to je taj lik.

kamakura-san
11.09.2009., 17:54
A splitski rkc je došao na recertifikat, štogod, ipak je bio prvi a to nije poklonjeno, morao je odraditi. I slažem se sa Petrom, mnogi su bili kao sa naslovnica, ali su izgorili. Ili jednostavno nisu bili dovoljno potkovani znanjem. Ni sam nisam vjerovao da će toliko ljudi rušiti.

Ali zato je naš Petar Popara Crni oduševio Pavela :top: onako sitan. :kava: bravo Pero.

ivo15
12.09.2009., 09:16
evo ja "vec" 2 tjedna radim sa girjama i osjecam napredak u snazi...cak sam i smrsavio :D
trenutno radim sa 16-icom

ishbitahon
12.09.2009., 11:06
A splitski rkc je došao na recertifikat, štogod, ipak je bio prvi a to nije poklonjeno, morao je odraditi. I slažem se sa Petrom, mnogi su bili kao sa naslovnica, ali su izgorili. Ili jednostavno nisu bili dovoljno potkovani znanjem. Ni sam nisam vjerovao da će toliko ljudi rušiti.

Ali zato je naš Petar Popara Crni oduševio Pavela :top: onako sitan. :kava: bravo Pero.

sve ok,opet kazem da ni najmanje ne zelim umanjiti neciji uspjeh niti zavidim,svaka cast!mislio sam da se radi o dva brata iz voda bv,ti vjerovatno znas na koga mislim,poznajem ih dugo i zajedno smo suradivali neko vrijeme medutim znam da tada nisu bili u nekoj posebnoj formi da bi to mogli izdrzati pa otud sumnjicavost u njihov prolaz,jedan je iz zg a drugi iz st pa me ta koincidencija mozda zbunila,jer sam negdje na netu procitao da su oni prvi i jedini,istina bog taj clanak je star dvije,tri godine pa zato!

ishbitahon
12.09.2009., 11:26
Mislim da ne mislite na iste ljude, to jest jedan od njih dvojice (onaj iz Zagreba) definitivno nije od svoje 13-e godine imao razdoblje od tjedan dana bez treninga...ako on nije u formi ne znam tko jest. Čovjeka iz Splita ne poznajem (znam ga samo iz viđenja), ali ako je prošao i preživio RKC i dobio certifikat, onda ga je i zaslužio.Ti ljudi ne poklanjaju ništa. Želim reći, bez obzira kakav je bio u mladosti (a to ne znam) za vrijeme RKC-a je bio u formi:D
vjerovatno koincidencija,meni bi bilo jako drago da su to ljudi ovi koje ja znam jer znam da vole trenirati,medutim u zadnjih 20 godina nisu uspjeli imati kontinuitet nego je sve ostajalo na teoriji i prici pa mi je to bilo iznenadenje! :top:

Što se tiče vrhunskih sportaša i vojnika...Pa mnogi su na instruktorskom izgledali kao da ne izlaze iz teretane, ali su patili jednako kao i svi drugi. Neki su mislili da su u dobroj formi zato jer rade bench press s velikom kilažom, ali kbell je nešto drugo. Ubije te bez obzira na sportski background koji imaš.
ovo nije nimalo upitno i mislim da je pogreska sto ljudi u startu ne uzmu u obzir specificnosti treninga pa onda su iznenadeni kada podbace u necemu novome jer veliki misici i treniranje velikim tezinama u teretani nema toliki utjecaj na misicnu izdrzljivost koja je primarna u treningu sa kett-om isto kao sto ni kett nema skoro pa nikakav utjecaj na recimo 1-rep max trening!:top:

Petar Popara Crni
12.09.2009., 18:15
kett nema skoro pa nikakav utjecaj na recimo 1-rep max trening!:top:

Itekako ima utjecaja... Postoje ljudi koji se neko vrijeme nisu bavili ničim do kbellom i podigli su 1 rep max samo treninzima kbella...značajno su podigli težinu...

ishbitahon
12.09.2009., 20:00
Itekako ima utjecaja... Postoje ljudi koji se neko vrijeme nisu bavili ničim do kbellom i podigli su 1 rep max samo treninzima kbella...značajno su podigli težinu...

tvoj primjer moze biti relativan,uzmes nekog tko par mjeseci trenira u teretani onak zbog beachbody-a pa onda ne trenka nista neko vrijeme,prihvati se kett-a i nakon par mjeseci takvog treninga digne 1rep max!to je istina ali sam uvjeren da je to zbog toga jer ima kontinuitet i ozbiljnost u treningu zbog toga jer mu je kett zanimljiv i nov pa automatski daje vise na treningu negu u klasicnoj teretani,te takoder mozda su ti ljudi lose radili periodizacije treninga i samu sistematiku treninga te su dosli do platoa i nisu znali kako dalje!mislim da ti recimo kett nece pomoci da napravis skok u atg squat-u ako si blizu svog platoa ili na njemu,moze ti pomoci samo jos ploca na toj sipki,naravno pricamo o nekome tko zna sta radi i ima solidno iskustvo u treningu te dize ozbiljne tezine!u vecini slucajeva koje sam vidio iz iskustva bio je neki od tih faktora!ne kazem da je kett los,ja ga imam doma 9 godina i sa vremena na vrijeme ga koristim kao suplimentaciju treningu,iskreno ne cesto ali svejedno sam uvidio neke prednosti,medutim ako znas sta radis sa bucicama i sipkom mozes postici iste rezultate u istoj vremenskoj jedinici!problem je sto ljudi primjenjuju neke treninge za hipertrofiju koje im je rekao frend ili lokalni nabildanko i onda od njih ocekuju neke druge rezultate koji nikako da dodu!:top:

Petar Popara Crni
12.09.2009., 21:48
Neki su ljudi podigli nevjerovatne težine u npr. deadliftu, a da nikad prije nisu to probali. Ono što im je bilo potrebno za to su dobili kbell treningom. Time nikako ne želim reći da čovjek koji se natječe ne bi trebao dirati šipku prije samog natjecanja, ali takvi uspješni primjeri stvarno nisu rjetki u kettlebell svijetu.

"problem je sto ljudi primjenjuju neke treninge za hipertrofiju koje im je rekao frend ili lokalni nabildanko i onda od njih ocekuju neke druge rezultate koji nikako da dodu" Slažem se...

IcedEarth
13.09.2009., 03:55

koji ljudi?

možda neko neutreniran...

al kako će se tebi poboljšat npr. maksimum iz trzaja ili čučnja korištenjem samo girji?

ovi su dobro rekli par stvari o girjama:

"A: Kettlebells are an alternative to a dumbbell, they have the handle placed away from the centre of the weight and this means they handle differently from a conventional DB(DumbBell - obični uteg). They can place a higher emphasis on grip and wrist strength and require greater coordination than doing the same movement with a DB. They are much more expensive than a normal weight set and a lot of people argue that although there are benefits to their use they are not worth the ridiculous prices charged for them. Nor do they deserve the hype which surrounds them. To sum up, these are a useful tool but are not the super, ultimate, all-singing, all-dancing solution to all your problem that some people claim they are..."

bio je jedan članak koji je detaljno objasnio sve prednosti i nedostatke, al ga ne mogu sad naći

ishbitahon
13.09.2009., 08:28
Neki su ljudi podigli nevjerovatne težine u npr. deadliftu, a da nikad prije nisu to probali.

za ovo nemozes reci da je utjecaj kett-a jer kao sto i sam kazes,prije to nisu radili tako da nitko ni nezna koliko su mogli podici!misljenja sam da netko utreniran tko recimo deadlifta npr. 220 i to mu je granica nema sanse da povuce 225 ili 230 samo zato jer je mahao kett-om,za normalne vjezbace to mozda radi ali za ljude koji su na granici ne vjerujem!nema kett-a koji je tezak dovoljno da bi sa njime mogao trenirati na toj razini!sada ce netko reci da je kett laksi ali sa njime dobivas eksplozivnost i dodatnu pokretljivost!sada neka mi netko kaze gdje dobivas vecu eksplozivnost i pokretljivost u 2 arm clean and jerk sa kett-ovima od recimo 48 kg ili u clean and jerk sa sipkom i 180 kg ploca!treba pogledati recimo ekipu sa crossfit-a i njihov crossfit games,iako mislim da i oni pretjeruju u nekim segmentima!
http://www.youtube.com/watch?v=4oJmiPlIBgc
http://www.youtube.com/watch?v=6StBvPyw3KA

Petar Popara Crni
13.09.2009., 11:14
IcedEarth i Ishbitahon, dat će vam primjere kad ih nađem. Prošlo je već neko vrijeme otkad sam čitao te članke. Mislim da su na Dragondooru pa ću potražiti. Mislim da baš ima primjera utreniranih ljudi koji su poboljšali svoje rezultate, a prije toga su bili u platou...

Petar Popara Crni
13.09.2009., 17:03
za ovo nemozes reci da je utjecaj kett-a jer kao sto i sam kazes,prije to nisu radili tako da nitko ni nezna koliko su mogli podici!misljenja sam da netko utreniran tko recimo deadlifta npr. 220 i to mu je granica nema sanse da povuce 225 ili 230 samo zato jer je mahao kett-om,za normalne vjezbace to mozda radi ali za ljude koji su na granici ne vjerujem!nema kett-a koji je tezak dovoljno da bi sa njime mogao trenirati na toj razini!sada ce netko reci da je kett laksi ali sa njime dobivas eksplozivnost i dodatnu pokretljivost!sada neka mi netko kaze gdje dobivas vecu eksplozivnost i pokretljivost u 2 arm clean and jerk sa kett-ovima od recimo 48 kg ili u clean and jerk sa sipkom i 180 kg ploca!treba pogledati recimo ekipu sa crossfit-a i njihov crossfit games,iako mislim da i oni pretjeruju u nekim segmentima!
http://www.youtube.com/watch?v=4oJmiPlIBgc
http://www.youtube.com/watch?v=6StBvPyw3KA

Stvar je u tome što kettlebell trening pogađa CNS, dakle drugačije je od klasičnog treninga sa šipkom.

Što se tiče težine, s kettlebellom ti i ne treba težina od 180 kg. Većina ljudi koji u čučnju dižu puno više od 80 kilograma ali kad rade front squat sa dva kettlebella od 40 kg se dobro namuče...ako ga uopće uspiju izvesti. Teško je uspoređivati dva različita načina treninga i nije nebitno na koji način dižeš težinu, pa tako opterećenje za tvoje tijelo može biti veće s manjom kilažom i drugačijom tehnikom.

Da se sad malo vratim na prvi predmet naše rasprave - maksimalna snaga. Ne bih išao u sitne detalje, ali RKC sustav se uglavnom usredotočava na razvoj maksimalne snage. Iza tog načina treninga stoje ljudi koji znaju o čemu govore i ja im vjerujem. To, svakako, ne znači da im i ti trebaš vjerovati bez pogovora... Uglavnom, itekako se može raditi na maksimalnoj snazi sa kbellom, samo treba znati kako. Meni je teško teoretski objasniti zašto to radi (a radi) jer nisam dovoljno potkovan, a nema smisla da ti sad idem citirati djelove iz priručnika, ali sam se u istinitost ovoga što pišem uvjerio kako na vlastitoj koži tako i na primjerima ljudi oko mene.

Teško mi je to sve sročiti na ovaj način, najjednostavnije bi bilo da se jednom negdje nađemo i razmjenimo iskustva. Ja sam iz Rijeke, pa ako koji put svratiš u ove krajeve bilo bi super da se nađemo i odradimo koji trening zajedno. Ako si kojim slučajem iz Zagreba postoji mogućnost da se jednom i tamo vidimo. Stvarno bi mi bilo drago ako za takvo što postoji mogućnost...:top:

kamakura-san
13.09.2009., 17:55
Da, ova rasprava je teška samo na forumu. No pojavljuje se u biti greška u tumačenju pojma max snaga. Da li je to dizanje određene težine, ne pomičući se sa mjesta, izolirana težina samo da se digne što je npr. dvoransko dizanje, bilo kojeg tipa ili je to maksimalna upotrebljiva snaga u nekoj akciji. A RKC baš gađa to, maksimalna snaga koja se može upotrijebiti za nešto ( borba, vojska i sl ).
Definitivno za bilo koje od ovih dviju solucija najbolja je kombinacija šipke i kbella, omjer u postotku od čovjeka do čovjeka. Ali, vrijeme odmor, stručni nadzor -- gura za večinu ljudi kbell kao primarni izbor. I dizanje , na specifičan način, 1xRM, sa stručnim nadzorom daje strahovit učinak,... ali...Dizanje maksimalnih kilaža 1xRM ima strahovito loš utjecaj na zdravlje, koliko god se oko toga sporili stručjaci, naravno ne govorimo o 80 kg već puno više, tako da je nedostatak kbella u nekim segmentima kao što su slabija učinkovitost u porastu max snage nadoknađena je sa manjim negativnim utjecajem na kralježnicu, tetive i zgobove, osobito ručni zglob i sl.
Ako niste među 5-6 najjačih ljudi u Hrvatskoj, ako ste čovjek koji svoju vježbu bazira na kasnijoj upotrebi te snage...definitivno je kbell puno bolje rješenje za porast snage nego teretana. Osobito zbog neophodne stručnosti u radu sa utezima, što je danas u teretanama teško pronaći.
A osim toga kbell je izvandredna kombinacija za zajednički porast snage i kondicije, snagu zglobova i sl. Osobito za rekreativce ili ljude od pokreta koji ne smiju žrtvovati mobilitet dok treniraju.
Dosta je toga, no definitivno za poneke specijalizirane segmente je dizanje na šipkama još uvijek glavni izbor, mada im upotreba kbella može pomoći smanjiti negativne efekte treniranja.
I da, ima dobrih čučnjeva s kbellom, a dosta je teško varati s njima, te kralježnica nema lošeg opterećenja i sl.
Rado svakog znalca primam u klub i pridružujem se pozivu, dođite u Rijeku, u moj klub da sa Petrom, i samnom odradimo razne treninge. Uvijek gladni znanja. :) , probati, odraditi...Petar nije previše visio oko šipke, no ja sam krenuo u te vode...pa davno.

ishbitahon
13.09.2009., 18:12
Stvar je u tome što kettlebell trening pogađa CNS, dakle drugačije je od klasičnog treninga sa šipkom.
trening sa slobodnim utezima pogotovo principi 1,3,5, rep max se baziraju na cns-u,najpoznatiji oni west side barbell-a!:top:

Što se tiče težine, s kettlebellom ti i ne treba težina od 180 kg. Većina ljudi koji u čučnju dižu puno više od 80 kilograma ali kad rade front squat sa dva kettlebella od 40 kg se dobro namuče...ako ga uopće uspiju izvesti.
ako nisu radili front sa sipkom to je normalno,ako jesu nije toliki problem,probao sam na sebi!cak mi je i lakse raditi sa kett-om nego sa sipkom,kod sipke te zezaju podlaktice i leda ako nisi zagrijan dobro ili fleksibilan!

Da se sad malo vratim na prvi predmet naše rasprave - maksimalna snaga. Ne bih išao u sitne detalje, ali RKC sustav se uglavnom usredotočava na razvoj maksimalne snage.
sa ovim se nebi slozio,zna se tocno definicija max,apsolutne snage kada pricamo o treningu i mislim da se generalno kett trening toga ne dotice previse,u najvecem postotku to je misicna izdrzljivost i ono sto su zadnjih godina poceli zvati funkcionalna snaga!

Ako si kojim slučajem iz Zagreba postoji mogućnost da se jednom i tamo vidimo. Stvarno bi mi bilo drago ako za takvo što postoji mogućnost...:top:
i meni bi bilo drago,uvijek sam za nove trening partnere i nove koncepte:top:

ishbitahon
13.09.2009., 18:47
Da, ova rasprava je teška samo na forumu. No pojavljuje se u biti greška u tumačenju pojma max snaga. Da li je to dizanje određene težine, ne pomičući se sa mjesta, izolirana težina samo da se digne što je npr. dvoransko dizanje, bilo kojeg tipa ili je to maksimalna upotrebljiva snaga u nekoj akciji.
u 99% slucajeva kada se spominje 1 rep max se misli na ovu prvu i za sada je to standard kada pricamo o treningu!
Definitivno za bilo koje od ovih dviju solucija najbolja je kombinacija šipke i kbella, omjer u postotku od čovjeka do čovjeka.
slazem se :top:
Osobito zbog neophodne stručnosti u radu sa utezima, što je danas u teretanama teško pronaći.
to se isto moze reci i za kettlebell,nisi strucan,procitao si knjigu sa neta i pogledao klip sa youtube-a i radis balisticko dinamicki pokret sa kuglom u ruci mi zvuci kao recept za ozljedu!svi koji rade kett trening pa tako i vi vjerovatno ce reci ne sam nego nadi nekoga tko ce ti pokazati i nadzirati te,zar to i nije ideja certificiranja i izobrazbe nakojima ste bili!?
A osim toga kbell je izvandredna kombinacija za zajednički porast snage i kondicije, snagu zglobova i sl. Osobito za rekreativce ili ljude od pokreta koji ne smiju žrtvovati mobilitet dok treniraju.
slazem se iako recimo ima jednako efektivnih programa sa slobodnim utezima koji daju nevjerovatne rezultate!vecina best of the best u usa-u pohodi covjeka koji se zove joe defranco i radi njegov ws4sb i uz pomoc njega zadrzavaju i povecavaju masu,snagu,fleksibilnost,eksplozivnost i jos mnogo toga te su se cak radi njega mijenjala pravila na nfl,nhl,nba i slicnim draftovima!njegovi puleni su poceli ubijati na cone drill-u
http://www.youtube.com/watch?v=sLs6CxMGV0A&feature=related
oni su samo dokaz da ako znas sta radis sa teskim utezima mozes napraviti cuda a ne biti samo nabildani freak!:top:
Dosta je toga, no definitivno za poneke specijalizirane segmente je dizanje na šipkama još uvijek glavni izbor, mada im upotreba kbella može pomoći smanjiti negativne efekte treniranja.
I da, ima dobrih čučnjeva s kbellom, a dosta je teško varati s njima, te kralježnica nema lošeg opterećenja i sl.
cijela poanta ovoga i je naci neki omjer i nisam jedan od onih koji iskljucuje nesto,kett mi je drag i koristim ga s vremena na vrijeme da razbijem monotoniju u treningu i sokiram tijelo necim drugim i vjerujem da je odlican alat uz sledge,sled,tire i prowler za zaokruziti cjelinu!
zna biti iritantno ponekad citati clanke ljudi koji kao da su u nekoj sekti,ostavite se utega kett je jedino sto ce vam dati napredak,mislim halo,za sada su ipak najveci i najbolji rezultati napravljeni slobodnim utezima,a ti ociti koji to pisu ne kuze da je i kett jedan od njih :top:
Rado svakog znalca primam u klub i pridružujem se pozivu, dođite u Rijeku, u moj klub da sa Petrom, i samnom odradimo razne treninge. Uvijek gladni znanja. :) , probati, odraditi...Petar nije previše visio oko šipke, no ja sam krenuo u te vode...pa davno.
zasto ne,ovakvi pozivi se uvijek cijene!
ovaj topic mi je u stvari bio zanimljiv jer covjek napise,treniram sa kett-om dva tjedna i vec mi raste snaga,vec mrsavim itd.. u ni jednom trenutku ne spomene dali je ikad ista trenirao prije toga jer ako nije,normalno je brate da ti raste snaga i da mrsavis,da si redovito poceo raditi u teretani recimo ili raditi bodyweight trening isto tako bi ti rasla snaga i mrsavio bi!:top:
za one koji mozda zele vidjeti o cemu sam pricao gore,meet joe defranco,da nebude offtopic u jednom kadru se vidi i kettlebell :)

http://www.youtube.com/watch?v=ekZYPGxQbno

Petar Popara Crni
14.09.2009., 07:43
trening sa slobodnim utezima pogotovo principi 1,3,5, rep max se baziraju na cns-u,najpoznatiji oni west side barbell-a!:top:
ako nisu radili front sa sipkom to je normalno,ako jesu nije toliki problem,probao sam na sebi!cak mi je i lakse raditi sa kett-om nego sa sipkom,kod sipke te zezaju podlaktice i leda ako nisi zagrijan dobro ili fleksibilan!
sa ovim se nebi slozio,zna se tocno definicija max,apsolutne snage kada pricamo o treningu i mislim da se generalno kett trening toga ne dotice previse,u najvecem postotku to je misicna izdrzljivost i ono sto su zadnjih godina poceli zvati funkcionalna snaga!
i meni bi bilo drago,uvijek sam za nove trening partnere i nove koncepte:top:

Ah ljestve obožavam...svakako da se mogu raditi s čim god želiš, a ne samo kbellom...moja greška.

Što se tiče front squata, vrlo je bitno s kojom kilažom kbella si probao i na koji način. Nije isto čučnuti i napraviti ispravan squat. Tehnikom se svako dizanje može učiniti težim i zahtjevnijim pa ti ne trebaju velike kilaže ako to radiš na određeni način, a sigurnost je zagarantirana. Osim veličine kbella koje si probao u squatu, bilo bi zanimljivo da napišeš koju kilažu dižeš sa šipkom.

Oko max snage se izgleda ne možemo složiti, ali nije ni bitno. Svatko ima svoje mišljenje i ja ga poštujem, nema smisla da ti sad uporno tupim svoje.

Zanimljivo je da si spomenuo funkcionalnu snagu. Po meni, to je najveća prednost kbell treninga. Dakako, može se postići i drugim pomagalima ili bez njih - vlastitim tijelom. Takav je trening puno sličniji stvarnim situacijama u kojima se može naći vatrogasac ili vojnik i naporima na koje oni nailaze.

Petar Popara Crni
14.09.2009., 07:55
IcedEarth i Ishbitahon, dat će vam primjere kad ih nađem. Prošlo je već neko vrijeme otkad sam čitao te članke. Mislim da su na Dragondooru pa ću potražiti. Mislim da baš ima primjera utreniranih ljudi koji su poboljšali svoje rezultate, a prije toga su bili u platou...

Puno je članaka tamo...ako želite evo link pa čitajte...nećete požaliti ima korisnih stvari. Uživajte :D

http://www.dragondoor.com/articler/mode2/Kettlebells

zgoditak7
14.09.2009., 17:07
Jel ima neka teretana u ZG da nema benča, šipki i utega i bodibildera koji stenju i cvile, već samo girje, karike i šipke za zgibove ili neka cross-fit teretana?

Bitno je da nema bodibildera ili da su u manjini.

ishbitahon
14.09.2009., 17:41
Jel ima neka teretana u ZG da nema benča, šipki i utega i bodibildera koji stenju i cvile, već samo girje, karike i šipke za zgibove ili neka cross-fit teretana?

Bitno je da nema bodibildera ili da su u manjini.

core gym ispod vite:top:

ishbitahon
14.09.2009., 18:58
Osim veličine kbella koje si probao u squatu, bilo bi zanimljivo da napišeš koju kilažu dižeš sa šipkom.

recimo u petak sam radio atg squat,nakon ljetne pauze kao dio treninga za noge,krenuo sa praznim sipkom i svaku seriju dizao,to je izgledalo ovako;10,30,50,70,90,100,110,120,130,140 x 5 ponavljanja!poslije toga sam odradio bulgarian 3x12 i romanian 3x12,trenkam doma u garazi pa cekam da mi dode power rack,ovako mi je bed raditi bez spotera!kad dode planiram raditi 3 rep max pa cu vidjeti do kuda ide

Jericho
14.09.2009., 19:50
evo samo bi htio pohvaliti "marketinški" kettlebell

stvarno nakon niti jednog treninga u teretani ili treninga krav mage me nisu tak mišići boljeli
u nogama se prostim oko vidi velika razlika
poboljšanja kod hrvanja na treningu definitivno ima - eksplozivniji sam i snažniji te se ne zapušem toliko kao prije
stisak ruke mi je čvršći, a cure me stalno diraju za guzu

kettlebell je fakat super te zahvača cijelo tijelo i srce te psihu (pogotovo kada si na nekom seminaru pa te onaj mađarski "luđak" tjera na još i još) ali naravno da radim i drugačije vježbe tipa zgibovi, sklekovi i sve kaj ide sa time

p.s. svi vi koji ste zainteresirani za kettlebell ne mojte se obazirati na fore da je ova vrsta kettlebell-a izmišljena samo za glupe amere kaj bacaju pare za instant sranja
ipak niste u americi i svi kaj ovdje rade imaju certifikate
imate i na interentu Fedorov (Fjodorov) dnevni fizički trening gdje trči pitaj boga kolko, lupa gumu radi zgibove te i među još par vježbi radi i sa kettlebelima - tako da ako on radi sigurno nije uzalud

Pres
16.09.2009., 13:24
O, kettlebell je fenomenalna stvarcica, masu bolja od bucica i sipke. Inace, u Hrvatskoj se poceo proizvoditi kettlebell, samo ne znam koliko su kvalitetni, komad je oko 450 kn, 16 kg.

mogu ti reći da ne moraš brinuti o kvaliteti jer sudjelujem u proizvodnji istih, stvar je da se proivode orginalno prema Pavelovom nacrtu 16tica (po meni nabolje i naljepše dizajniran, funkcionalan oblikom kettlebell tj. rusko zvono), lijevaju se ručno iz nodularnog ljeva (sve što se u svijetu proizvodi dolazi iz kine ili iz usa preko kine, gdje se kettlebell lijeva iz sivog ljeva, iako postoje priče da u zadnje vrijeme lijevaju sve što im dođe pod ruku jer je nedostatak sirovine). Sivi ljev naime lako puca (naravno nije pero), struktura mu nije konstantna, a proizvodnja nije sljedna. Da ne idemo u detelje ako pogledaš proizvodnju u hr gdje trebaš od atesta utičnica, certifikata, testa stroja, zaštite radnika i čuda, u kini papir se lako kupi što znači da nemaš neke garancije.

Znači ovo u hr je kvalitetan nodularni ljev - kad ga pogledaš iz bliza identično čeliku, jako tvrd i žilav materijal, s 3 m visine pad na ručku ili postrance i rusko zvono ne puca (testirao osobno), jedino što je zbog tako žilavog ljeva brušenje i obrada po komadu min 2,5-3h posla (sad se zapitaj koliko košta 1h servisa na računalu u finom toplom uredu), zapunjavanje posebnom masom i bojanje tekućim vinilom kako bi se postigla glatka funkcionalna površina.

Sve je to bitno za kvalitetu jer u početku kod ispitivanja proizvoda na tržištu (prije proizvodnje) kineski komadi dolazili su plastificirani, namazani nekim smrdljivim uljem i oštre ručke što mi je bilo nevjerojatno. U biti ručka mora biti vrhunski obrađena jer rusko zvono vrti se u dlanu i oko ručnog zgloba (ovdje je i bitno da ručka bude točno odrđene dimenzije jer inače možeš potrgati zglob, raspitaj se...). Potom platifikacija, totalno nefunkcionalna završna obrada, jer svakome je rusko zvono bar jednom palo, kad se okrhne nema popravka nego se daje pjeskariti što ti je cca 1h 300Kn, plastiku je teško skinuti dolje, na dijelu gdje je okrhnut je kao rana, i tu hrđa, izgleda ružno.

Rusko zvono bojano viinilom možeš uvijek sam doma prebojati običnim auto sprejem i bit će lijepa izgleda.

Potom epoxy, kettlbell s epoksijem je presklizak, nakon 2-3 swinga oznoji ti se dlan i on leti iz ruke kao metak. Dečkima koji su kupili epoxy prerafrbavo sam ga vinilom. Da ne pričam da su fantastični gumirani totalno nefunkcionalni jer ih ne možeš zbog trenja vrtjeti u dlanu.

Sve smo ovo istestirali prije proizvodnje na konkurentkim proizvodima, kad malo skineš boju i vidiš što je ispod totalno znaš s kojom kvalitetom imaš posla.

Svi ti plastificirani, epoxy, gumirani, neopren novi dizački modeli s kojima ne možeš vježbati već samo dizati jednu vježbu sve je to na tržištu jer usa može progutati sve, a tržište je veliko i pola prodanog neće nikad biti u funkciji, a nekako moraju biti konkurentni... zato s ei pojavljuju ovakve nebuloze od proizvod akoej vidim i kod nas u hr.

Je da je naš hrvatski kettlebell - www.ruskozvono.com možda skup (iako vidim da su neki kineski i skuplji ili jednake cijene), no ručno je ljevan u HR, vrhunski obrađen doslovno s ljubavlju i mukom :) i potom bojan tekućim vinilom koji je kao boja naidealniji za vježbanje, što će mi kineski koji pukne ili ga ne mogu swingati jer je gumiran ili m iodleti u prozor je je baš lijepo obojan epoxijem.

Ovdje na linku imaš link br.1 kettlebella, ruskog zvona ili ti girye u USA, pobrati pažnju da su svi bojani - isto tako vinyl http://www.youtube.com/watch?v=k-97pH9eBfw

Jericho
16.09.2009., 15:46
slao sam vam već par puta upit na onaj vaš info e-mail no nema odgovora

Pres
16.09.2009., 20:51
slao sam vam već par puta upit na onaj vaš info e-mail no nema odgovora

10 tak dana smo se borili s nekim virusom pa je moguće da nije stiglo. Javite se na PM da vam ispišem drugi mail mail.

kamakura-san
12.10.2009., 06:15
Evo počeli smo u Zagrebu sa RKC , info na PM

Kaeshi
15.10.2009., 11:29
Dobio jučer girju od 8kg iz Bjelovara. Sve pohvale glede jednostavnosti narudžbe, ljubaznosti kontakt osobe i brzini isporuke. Girja je za ženski dio moje obitelji.

Girja izgleda solidno i čvrsto. Ručka je dobro obrađena i ne proklizava niti zapinje za dlan kod vrtnje...taman kako treba. Završna obrada tijela girje nije baš kao ručka, ali to je manje bitno. Jedina veća zamjerka je na "međuosovinski" razmak, tj. razmak između "rogova" na girj, odnosno dužina hvatišta. Naime, rukice su poprilično "zgusnute" na hvatištu ukoliko se rade vježbe tipa dvoručni swing. Kako to nije velika težina, a i ženska ruka je nešto manja, stvar "fercera".

U klubu radimo s girjama od 16 do 24 kg. Ne znam koji je lijev (nit se previše u to razumijem), ali girje su jako fino obrađene, dobro leže u ruci, ugodno je raditi s njima, ručice su široke taman da se bez problema mogu raditi vježbe s dvije ruke, vježbe sa brzom izmjenom ruku...itd...

Dakle, zanima me, budući da vidim kako na forumu posta i osoba uključenja u proizvodnju domaćih girja, je li kod 12-ce, odnosno 16-ice taj razmak veći i ako je, koliki je?

Čisto da usporedim mjere. Hvala.

Pres
16.10.2009., 11:06
Postoje različite veličine i kombinacije ruskog zvona/kettlebella neka imaju veću ručku ali im je tijelo manje i nisu za sve vježbe, poput regenade rowa i sl. važnijih vježbi samim time su ograničene na vježbe bazirane na aerobic pokretima. Klasično RKC Pavel rusko zvono je upravo ovakvo ruskozvono.com, no kako svi pokušavaju zaraditi na zvonu, pogotovo u USA, kinezi danas svašta proizvode, od velikih ručki ugodnih za držati tijekom duljeg sata aerobica kettlbellima, do samo dizačkih kettlbella, no moje je uvjerenje da je najnaprednija varijanta RKC kettlebell jer pokriva gtovo sve varijante vježbanja i nema ograničenja kao neke druge vrste.

Npr. većina kettlbella što dolazi s istoka ili s istoka preko usa, pola tog je nefunkcionalno, npr. bojano epoxyem (to su one jako sjajne poput auta, vizuelno mrak izgledaju) koje nakon 2-3 swinga lete iz ruke na pod, kad se dlan oznoji pa do totalno nefunkcionalnih gumiranih i sl. varijanti. Nabitnije kod kettlbella je da svojim tijelom nasjeda na podlakticu kako ne bi došlo do povrde ručnog zgloba i tu je bitno da ručka ne bude ni prevelika ni premala.

Kettlebelli koji se proizvode u hr su po nacrtu RKC Pavel ketlbella i od nodularnog ljeva koji ne mora biti nešto wow no kad čovijek kupi tkao nešto za doma želi kvaliteno i pouzdano, sivi ljev je dno ljevova i može pucat pri padu na beton.

Kaeshi
16.10.2009., 14:19
Dakle, da ne rastežem priču ko guda kesu: doma imam 8kg girju iz Bjelovara i kvaliteta nije upitna. Definitivno se može ispaliti iz topa a da ne pukne. :top:

U klubu su pak girje (stavio sam jučer očale u dvorani da mogu pročitat proizvođača) marke "360gears" koje su ofarbane hammerpaint-om, slično kao Hammeriteova farba sa sličnim efektom i nešto su glađe, al nisu opet tako skliske. Koji je ljev, stvarno ne znam.

Bitna razlika je nešto veća rupa na ručki (po širini) koja omogućave bolje hvatište kad se rade dvoručne tehnike i meni osobno takva ručka više paše. Nekome možda paše drukčiji oblik, stvar osobnoih preferenci.

Je li dizajn ručke originalni Pavelov, Cotterov, Maxwellov, Matin, Jurini ili Stipin, to me ne zanima...ako je npr. ručka 16-ce takva da je mogu komotno uhvatiti s dvije ruke (kao na 360gears) stvar je rješena.

Mene samo zanima (poradi eventualnih budućih nardužbi) ima li npr. domaća 16-ca veću rupu od 8-ce koju ja imam kući, tj. mogu li komodno staviti dvije ruke na ručku?

Kaeshi
16.10.2009., 22:40
Rješeno. Sjetio sam se da je moj znanac prije par mjeseci naručio domaće 16-ce, pa sam ga zamolio da izmjeri ručku. Dužina ručke u ravnom dijelu je cca 9.5 cm, a unutarnji razmak između "rogova" u najširem dijelu je cca. 13 cm. Taj zadnji podatak mi je značajan, jer 8-ca nema više od 10cm. Nadam se da su podaci manje više točni.

Pres
17.10.2009., 12:40
http://ruskozvono.com/dim.png

Dimenzije Ruskog Zvona

Pres
19.10.2009., 21:48
[QUOTE=Pres;23104002]http://ruskozvono.com/dim.png

Dimenzije Ruskog Zvona[/QUOTE

pravi link http://www.ruskozvono.com/kettlebell.png

Kaeshi
19.10.2009., 22:27
Da, to je tu negdje. Ako je vanjski razmak 204 mm, minus 2*promjer ručke (cca 34 mm na 8-ci) dobijemo najveći unutarnji razmak negdje oko 136 mm. Ako je na 16-ci promjer ručke nešto veći onda je razmak još nešto manji.
Hvala na informaciji.

Pres
13.01.2010., 23:39
Ručka na većim modelima je fi 38mm adresa proizvođača proizvodnja@ruskozvono.com

Kaeshi
22.01.2010., 14:06
Ručka na većim modelima je fi 38mm adresa proizvođača proizvodnja@ruskozvono.com

Proizvodite li girje od 12kg?

Pres
22.01.2010., 15:57
Proizvodite li girje od 12kg?

upravo je gotov model 12tice s RKC ručkom vrlo elegantan stil i ergonomija.

proizvodnja kreće za koji tjedan.

Kaeshi
23.01.2010., 10:18
upravo je gotov model 12tice s RKC ručkom vrlo elegantan stil i ergonomija.

proizvodnja kreće za koji tjedan.

:top:
Odlično. Nije mi hitro. Za koji mjesec naručim 12-cu.

dabolino
28.03.2010., 21:55
Kolika je cijena preko ruskozvono.com?
za 12 kg i 16 kg?

hvala

Pegaz
30.03.2010., 15:41
mene zanima da li ima neka kniga o radu sa zvonom, koliko tesko zvono za nekog tko nije u formi i da li postoji teretana sa nekim tko bi pokazao rad sa istim? danke

be real
04.04.2010., 13:38
Kolika je cijena preko ruskozvono.com?
za 12 kg i 16 kg?

hvala

da,i mene to zanima,ima li netko tko zna ? :top:

Aphex
04.04.2010., 17:12
mene zanima da li ima neka kniga o radu sa zvonom, koliko tesko zvono za nekog tko nije u formi i da li postoji teretana sa nekim tko bi pokazao rad sa istim? danke
probaj tu:
http://www.powerbypavel.com/

Pres
05.04.2010., 12:07

O Ruskom Zvonu ili eng. Kettlebellu (girija) imaš dosta knjiga, ugl. na engleskom npr. na stranicama dragondoor.com no imaš i dosta prikaza vježbi na Youtube, samo oprez nisu svi profesionalci i ne izvode svi vježbe ispravno. Jako dobri su instrukcijski filmovi Mike Mahler-a kojeg bih preporučio.

Rusko zvono je alat za vježbanje dosta drugačiji od utega, prosječna osoba može započeti vježbati ili s 12kg ili s 16kg, za 16kg kažu da je najidealnija težina za 70% ljudi što se i pokazalo istinito jer svatko tko je uzeo 12kg ubrzo je tražio 16kg no ono s 16kg vježbaju i godinu dana stom kilažom. naravno nije cilj ljud eopelježiti i uzeti im lovu za hrpu Ruskih Zvona. Za žene idealno može biti 4kg ili 8-10kg.

Vježbanje u prosjeku traje cca 15-20min, možeš vježbati svaki ili svaki drugi dan, a težina se ne mjenja kao na bućicama, jer kad uzmeš 16kg to ti je idealno za vježbanje bar za godinu dana ako ne i više - ne dižeš kilažu nego ideš na kompleksnije i kompleksnije vježbe, kako napreduješ. U početku radiš jednostavne vježbe kasnije sve kompleksnije, ima bar 50 ako ne i 100 različitih vježbi.

Nemaš neko posebno ugrijavanje, a kad zamahneš s Ruskim Zvonom 2-3 puta imaš u par minuta osjećaj da si već pretrčao krug na igralištu.

Dva Ruska Zvona možeš držati ispod krevata ili u kutu, nisu kao fitness sprava koja zauzme pola stana i skuplja prašinu, nego možda i najidelniji alat za vježbanje doma, možeš ih nositi u vikendicu, na more, držati u firmi, kod kuće, voziti u bunkeru auta. U fitnessu se ugl. stvljaju u dvoranu za aerobic jer ako kugla izleti među vježbače na spravama.... boom i ozljediš nekog!

Također nemoj upadati u razne klanove vježbanja, pošto je u zemljama poput USA kettlebell zbog masovnosti ovo vrlo unosan posao imaš konstantnu "borbu" između dvije škole vježbanja ona Pavel's Russian Kettlebell Challenge (RKC) i American Kettlebell Cluba Valery Fedorenko (Fedorenkova škola). RKC je masovniji, više okrenut fitnessu i širem korištenju ruskih zvona za rekreaciju i sport, konačno Palev je osoba koja je prva polularizirala Rusko Zvono u USA i šire dok je Fedorenkov više okrenut natjecateljskom dizačkom stilu vježbanja, profesionalnom natjecateljskom sportu s Ruskim Zvonima, koji nije velik broj vježbi nego uži krug vježbi, ugl. natjecateljski stil dizanja i natjecanja.

Mislim da nema naboljeg stila nego da je sve dobro i da sve treba probati, ne slijepo slijediti nekoga. Osobno RKC stil smatram pristupačniji širim masama rekreativaca i sportaša.

U hr dizačka Ruska Zvona dolaze iz Slovenije, a projeklom su iz Kine, kod njih je problem da imaju kvadratnu ručku koja nije predviđena za velik broj vježbi već za natjecateljski način vježbanja (nekoliko vježbi), također često su modeli manjih težina polu/šuplji iznutra pa je upitno težište i balans, da li je to kao tradicionalnog i RKC zvona? Koliko je dobro za vježbanje vrijeme će pokazati...

Ono što treba paziti je na razne čudne varijante zvona s tankim ručkama koje su opasne za ručni zglob, opet nefunkcionalne za vježbanje, gumirane varijente ili plastične koje stvaraju trenje u šaci pri vježbanju i nemoguće je vježbati s njima, također epoxy varijante koje izlete iz ruke jer su skliske. Plastificirana zvona, gdje su istio neke skliska no ima i ok varijanti sve dok ne izleti iz ruke i ošteti se. Bilo je dosta uvoza iz kine gdje su pucale ručke zbog sivog ljeva niske kvalitete.

Također bilo je jako dobrih Zvona iz Mađarske (uvoz iz Kine) no epoxy varijente i varijante s elipsastom ručkom gdje je ok držati takv ketllebel u ruci bolje od okruigle ručke no kod vježbanja je problem elipsasti oblik oretati u ruci.

Potom uz RKC stil zvona imaju i novije varijante Free style zvona koja imaju veče ručke što osigurava veći hvatova i širi način vježbanja, opet ista mogu biti nestabilna kod vježbi poput "Regenrade row" i sl.

Tradicionalni oblik RKC ruskih zvona opet nema toliko široku ručku no možda je i nafunkcionalniji.

Pegaz
06.04.2010., 15:18
kakvo je rusko zvono kaj se tiće povečanja mišićne mase?

Pres
06.04.2010., 15:27
kakvo je rusko zvono kaj se tiće povečanja mišićne mase?

Što se tiče mišićne mase, vrlo slabo, treba trenirati i provoditi pravilnu prehranu (viši unos bjelančevina) dulje vrijeme uz vrlo mali dobitak na mišićnoj masi.

Rusko Zvno je prvenstveno je za eksplozivnost, snagu, fleksibilnost i izdržljivost ili pak za rekreaciju

Kod žena za famozno zaztezanje mišića, kod muškaraca više kao alat za definiciju.

No recimo da u teretani treniraš godinu ili više, ubaciš Rusko zvono na 3-4 tjedna vratiš se na utege tj. teretanu i imaš definitivno napredak u mišićnoj masi, a iz toga bi s emoglo zaključiti da su Ruska Zvona idirektno za dobivanje mišićne mase.

S Ruskim Zvonom u biti nema oštećenja mišićnih vlakana kao s izolacijskim i ciljanim trenizima u teretani.

Pegaz
06.04.2010., 15:43
znaci salo bi mogli topit? :)

Pegaz
07.04.2010., 10:42
imam još jedno pitanje. moram kupit 2 zvona ili je jedno dovoljno za vježbati?

Pegaz
08.04.2010., 11:01
Nitko nezna?

Aphex
08.04.2010., 21:48
ma imaš milijun vježbi i s jednim i s dva

http://www.google.hr/search?q=kettlebell&hl=hr&safe=off&sa=X&tbs=vid:1&tbo=u&ei=QUG-S5DMAoKEmgPBwtH1Bg&oi=video_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CBYQqwQwAA

Pegaz
09.04.2010., 13:39
pa pročital sam da je za početak dovoljna i jedna, od 16 kg. Skinul sam hrpu matrijala o giryama i čine mi se super stvar, sad jedino tradicionalni ili pavelov? pavelov mi se cini nekak bolji za sami fitness i izgradnju tijela, ali mozda se varam

Pegaz
11.04.2010., 13:29
Evo nakon hrpe downloadanog matrijala podijelio bih par stvari koje sam saznao.
Dakle za početak je dovoljno jedno zvono (za muskarca se uglavnom pocinje sa 16 kg).
navodno topi mast ko sumanuto - treba provjeriti.
Ako nam je snaga primarna onda rad sa dva zvona, ako kondicija i izdržljivost onda povecavamo tezinu samog zvona.
Pavel tvrdi da se i masa moze " nabildati" pomocu girji i da su tako bildali rusi prije 100 godina, prije izuma benča, steroida, wheya itd... da citiram:
“Not a single sport develops our muscular
strength and bodies as well as kettlebell
athletics,” wrote Ludvig Chaplinskiy in the
Russian magazine Hercules in 1913.
All old-time Russian physique men trained
with kettlebells. Konstantin Stepanov from
St. Petersburg, the winner of many physique
shows held between 1912 and 1917, enjoyed training with a pair of
‘doubles’ and could juggle a three pood or 48kg kettlebell
Sad cijeli tekst je dugacak, no tvri da su superiorniji kaj se tice ramena i bicepsa, ali da se masa cijelog tijela da povecavati.
navodno vecina top svijetskih obaraca ruku koristi bas girje .
Eto to je par sitnica kaj sam procitao, ukratko da prenesem.

joka22
11.04.2010., 22:25
ako nekom treba mala girja od 6 kg nek mi posalje pm. prodajem

Kaeshi
12.04.2010., 17:44
pa pročital sam da je za početak dovoljna i jedna, od 16 kg. Skinul sam hrpu matrijala o giryama i čine mi se super stvar, sad jedino tradicionalni ili pavelov? pavelov mi se cini nekak bolji za sami fitness i izgradnju tijela, ali mozda se varam

Za početak ti je dovoljna jedna od 16kg. Što se tiče stila, Press ti je razlike u stilovima podrobno opisao. Teško je preko foruma dati naputak što i kako.

Moje iskustvo i bilo čije drugo ti mogu i ne moraju odgovarati, stvar je poprilično individualna. Ja sam počeo sa tzv. hard-stylom, pa kad sam malo koliko-toliko savladao tehniku uveo sami tzv. soft-style...pa nekad koristim jedan način, nekad drugi, ovisi o raspoloženju i namjeni treninga...naravno, samouko iz vido materijala i knjiga.

Možda da nabaviš DVD kolekciju od Steve Cottera "Encyclopedia of Kettlebell Lifting", gdje on pokazuje na jedan način, a zatim mu kao gost nastupi Fedorenko, koji pokaže kako se to radi u drugoj varijanti.

Osnovna stvar, bez obzira na stil je savladati dobro swing. Paziti na položaj koljena (da ne prelaze ravninu nožnih prstiju...dakle, potisak uvijek kroz pete), položaj stražnjice (uvijek unatrag, kao da hoćeš sjesti), leđa i ramena...pa po malo.

S girjama ne treba žuriti. Slušaj svoje tijelo i nikamo ne žuri i iznenadit ćeš se kako ćeš fino napredovati.

Jericho
12.04.2010., 20:22
tak je, samo nemoj žuriti.
recimo kod sebe ne vidim tolku razliku u veličini mišića (osim nožnih) no u snazi je puno veća razlika. kondicija je napredovala i špekić splasnul.

Pegaz
13.04.2010., 09:07
jucer sam vidjel girje u turbo sportu ali su neke plasticne i uzas. Rucka je toliko skliska da s tim jedino mozes masak napravit. Uzel sam u ruku jednu od 16 kg- hebate ili sam ja toliko atrofirao ili je to tesko za popizdit :D

Pegaz
13.04.2010., 10:43
Još jedno pitanjce, kako kombinirati kette sa bučicama, ak bi malo još pojačao bicep, tricep i ramena?

Plavi Lav
13.04.2010., 11:27
jucer sam vidjel girje u turbo sportu ali su neke plasticne i uzas. Rucka je toliko skliska da s tim jedino mozes masak napravit. Uzel sam u ruku jednu od 16 kg- hebate ili sam ja toliko atrofirao ili je to tesko za popizdit :D

Vidio sam to.
Neke čudne boje...Sivo-zelena,sivo-plava,sivo-roza ili tako nešto...

Sad koliko je to ok ne znam,nisam probao.

Pegaz
13.04.2010., 12:07
ma sklize se u ruci dok ih držiš, nemrem niti zamislit kad bi ih pocel vrtit di bi to letilo

sepeam
13.04.2010., 12:11
Još jedno pitanjce, kako kombinirati kette sa bučicama, ak bi malo još pojačao bicep, tricep i ramena?

Kao prvo i osnovno ne gledaj girje isključivo, odnosno kao "magično sredstvo", već je promatraj kao oruđe, kao sredstvo kojim ćeš postići cilj. Isto kao i bućice, šipke, vlastito tijelo itd. Ako si definirao ciljeve i osmislio ili isprobao program koji prati te ciljeve, lako ćeš naći i vremena i prostora da uklopiš girje kao SREDSTVO za postizanje tog cilja...

Trening s girjama se zasniva na vježbama koje aktiviraju cijelo tijelo, najpoznatiji je swing... Ja osobno radim swing sa jednoručnim utegom od 20 kg. i koristim ga za kondiciju i izdržljivost...

Nemaš kettlebell, napuni vreću s pijeskom i diži je na rame, nemaš vreće, uzmi bat i lupaj po gumi, nemaš bat, skači s medicinkom ili je bacaj na pod...

Opcija, oruđa i sredstava je bezbroj, bitan je cilj ili svako oruđe je dobro ako služi ispunjenju cilja...

Pegaz
13.04.2010., 12:21
ma jasno, meni bi ket prvonstveno u početku sluzio za top sala i jačanja samog tijela, ali bi utezima malo ruke i ramena radio. kad dodjem na bf koji zelim onda idem na masu. Barem je takav neki plan

Jericho
13.04.2010., 16:47
kupuj kvalitetne kettlebelle, i da teško je za popizdit

Kaeshi
13.04.2010., 20:31
ma sklize se u ruci dok ih držiš, nemrem niti zamislit kad bi ih pocel vrtit di bi to letilo

Zaboravi te plastične girje. Od njih nikakve koristi. Nabavi kvalitetne girje.
Ako uzmeš domaće girje, budi siguran da ćeš se njima moći koristiti i ti i tvoji unuci.

Što se tiče povećanja mišične mase, to je druga priča. Savjetuj se s nekom stručnom osobom da ti napiše kvalitetan program rada i prehrane.

messi2
27.05.2010., 19:12
Mnogo sam se načitao o kettlebellima i rado bi htio početi vježbati s njima, ali postoji li kakva dobna granica kad se treba početi?

Schockrae
27.05.2010., 19:30
Mnogo sam se načitao o kettlebellima i rado bi htio početi vježbati s njima, ali postoji li kakva dobna granica kad se treba početi?

Ima.
Kad god se odlučiš, dobro se odlučiš. :D

Samo nemoj u početku sam učiti tehniku, već odi u neki klub gdje će ti ljudi sve lijepo pojasniti.. a kad sve svladaš (manje, više..) možeš isam.

Premda je uvijek bolje u grupi... zbog motivacije, nadzora, druženja, itd.

Pres
28.05.2010., 00:14
i ne samo to, dok u ruku uzmeš plastično, je ono sklisko, no probaj njime trenirati 15min gotovo ti se zapali ruka od trenja plastike, slično je s gumiranim, no ono samo poput šmirgla "žmiče" kožu i stvara trenje, no ova plastična su koma na kvadrat, doslovno se zapali dlan.

messi2
29.05.2010., 20:15
Ima.
Kad god se odlučiš, dobro se odlučiš. :D

Samo nemoj u početku sam učiti tehniku, već odi u neki klub gdje će ti ljudi sve lijepo pojasniti.. a kad sve svladaš (manje, više..) možeš isam.

Premda je uvijek bolje u grupi... zbog motivacije, nadzora, druženja, itd.

Možeš mi preporučiti neki dobar klub?

Schockrae
30.05.2010., 15:35
Možeš mi preporučiti neki dobar klub?

Najbolje ti je otići u teretanu XXL kod Velesajma i tamo se priključiti nekoj od grupa koje rade sa girjama...

U Corey Gymu također imaš mogućnost učenja i vježbanja sa girjama.

Pogledaj si još, malo sam googlaj, krav maga klubove i aikido klubove.. neki imaju u ponudi rad sa girjama.

Besramni
02.06.2010., 12:35
Kettlebell je sjajna stvar. Upravo sam prešao na 32 kg i vrlo sam zadovoljan. Imao sam problema sa kičmom zbog ravnih stopala, ali girja-program mi je tako brzo ojačao donji dio kičme da se sada niti ne sjećam da me ikad boljela.
Ojačan mi je zahvat, podlaktice, noge, trbuh....

Sa girjama doista nema klasičnog bildanja na masu....osim ako ne smislite kako:)
Ja komotno baš bildam leđa, triceps, biceps, trbuh pa čak i prsa.

DV69
09.06.2010., 11:24
Kettlebell je sjajna stvar. Upravo sam prešao na 32 kg i vrlo sam zadovoljan. Imao sam problema sa kičmom zbog ravnih stopala, ali girja-program mi je tako brzo ojačao donji dio kičme da se sada niti ne sjećam da me ikad boljela.
Ojačan mi je zahvat, podlaktice, noge, trbuh....

Sa girjama doista nema klasičnog bildanja na masu....osim ako ne smislite kako:)
Ja komotno baš bildam leđa, triceps, biceps, trbuh pa čak i prsa.

Di si radio ket? I mene isto zezaju leđa ali i koljena, a po tvom postu vidim da ti je pomoglo!

Zli Mali Medo
09.06.2010., 13:10
Ja obozavam girje <3 <3 Malo sam se ozbiljnije uhvatio treninga.

rickyika
09.06.2010., 17:54
Ja si sad planiram uzet girju od 16 kg za početak, samo, nema mi ko pokazat tehniku i ostalo :(
I girju sa kakvom drškom da uzmem? Plastična, gumena?

Rachel5
09.06.2010., 17:59
i ja radim neoliko vježbi sa girjom, super je :D

:top::top:

Zli Mali Medo
09.06.2010., 18:11
Problem s girjama je kaj ti fakat netko treba pokazati. Puno je tehnike u igri i kvalitetan trener je od velike pomoci.

Zli Mali Medo
09.06.2010., 18:13
Rejcl, koje vjezbe?

rickyika
09.06.2010., 18:16
Problem s girjama je kaj ti fakat netko treba pokazati. Puno je tehnike u igri i kvalitetan trener je od velike pomoci.
A eto, kod mene je TO baš problem, mislim da u krugu 100 km mi nema ko pokazat:mad:

Kaeshi
11.06.2010., 12:01
Ja si sad planiram uzet girju od 16 kg za početak, samo, nema mi ko pokazat tehniku i ostalo :(
I girju sa kakvom drškom da uzmem? Plastična, gumena?

Ručka ne smije biti ni plastificirana ni gumirana, zapalit će ti dlan.

Što se tiče tehnika, probaj nabaviti DVD seriju Steva Cottera:
"Encyclopedia of Kettlebell Lifting". Od svih pogledanih video instruktaža, ova je, što se tiče tehničkih detalja, jedna od najboljih, plus što se na karaju skoro svake tehnike kao gost pojavljuje Fedorenko, tako da možeš vidjeti razlike između fitness i natjecateljske tehnike.

Izradi dobro osvnovne tehnike i nikamo ne žuri, ni s novim tehnikama ni s novim težinama...ako dobro izdefiniraš osnovne tehnike, ostalo dođe s vremenom. Ako u prostoriji gdje treniraš imaš negdje u blizini ogledalo...nemoj se u njega gledati. Ovo je dosta česta greška u dvoranama s ogledalima.

Edit: Naravno, ako imaš nekoga u blizini tko ti može pokazati osnove, tim bolje. Brže ćeš napredovati, ako ne...osluškuješ što ti tijelo govori i...sam svoj majstor.

bakero
11.06.2010., 19:10
gdje kupiti girje

Zli Mali Medo
03.07.2010., 14:58
imam još jedno pitanje. moram kupit 2 zvona ili je jedno dovoljno za vježbati?

Dovoljno ti je jedna jer vecinu vjezbi radis s jednom. S dvije radis clean i jerk. Mislim, ok, mozes raditi i trustere i iskorake i cucnjeve, ali u principu se to radi s jednom. Mozes cak i snatch raditi s dvije. Prava girja je skupa tako da uzmi u obzir kad kupujes dvije ili jednu.

Petar Popara Crni
07.07.2010., 23:29
Svašta tu ima napisanog...
S kettlebellom možeš gotovo sve. Princip treninga koji je uobičajen za kettlebelle nije baziran na dobivanju mase, ali ako želiš masu možeš se poigrati sa odmorom, brojem ponavljanja i naravno prehranom. Mogu se čak koristiti iste vježbe kao i inače... Ono što je glavna odlika kettlebella jest praktičnost, učinkovitost i jednostavnost.

Što se tiče kettlebella iz turbo sporta...hm, da su duplo jeftiniji možda bi i imalo smisla probati (i zahebati se:) ), ali baš sam neki dan vidio plastični kbell od 20kg za 500 kuna...mislim, za samo 100 kuna više možeš kupiti od lijevanog željeza koji možeš koristiti do kraja života bezbrižno. Ako ti dojadi za par godina, obojaš ga i prodaš kao novog.

Jericho
08.07.2010., 08:05
tko kupi ketllbell u turbo sportu je fakat škrtac, kao kaj kaže Peter Crni - imaš ga cijeli život.

Petar kak si ti? Zajedno smo vježbali u ZGb kad je P.Lakatos imao seminar. Certificiraraš se?

Petar Popara Crni
08.07.2010., 10:52
tko kupi ketllbell u turbo sportu je fakat škrtac, kao kaj kaže Peter Crni - imaš ga cijeli život.

Petar kak si ti? Zajedno smo vježbali u ZGb kad je P.Lakatos imao seminar. Certificiraraš se?

:) certificiram se...hehehe. Postao licenciran u 8. mjesecu prošle godine (RKC), a kasnije sam otišao i na FMS...kad je bal nek je maskenbal :D
Dodjem na forum redovito, ali ne pišem puno...za čitanje se ne moram ulogirati :kava:

Ti?

kamakura-san
09.07.2010., 00:38
Definitivno ne kupuj plastične ili gumirane ručke. Niš nećeš moći raditi. Cotter ima dobre DVD-e , čak i malo previše vježbi, da se pogubiš... Moj savjet ti je Pavel i njegov Enter the Kettlebell. Ima knjiga i video. Baza, dobra tehnika i to je to. TGU, swing, jednoručni swing, military press, clean, clean & press, snatch - možeš se lijepo zaigrati. Osobito je važno poigrati se sa odmorima i radom.
Ako možeš , nađi neki klub za trenirati, svako malo su i seminari. Ja osobno više volim RKC no nije bitno, možda se tebi svidi i drugi pristup.
Kombinacija kbella i slobodne težine u šipkama i bučicama , za one koji hoće više je super. No onda dodaj i funkcionalni fitness. Osobito vreće pijeska, gumu, olimpijske kolutove i sl.
Imaš dosta na youtube osobito naprednih vježbi npr. link (http://www.youtube.com/watch?v=6d91kyfJvt8) ili link (http://www.youtube.com/user/RKCHungary)

No preporuka je neki klub koji dulje vrijeme radi s kettlebellima, pa ima iskustva ( sad ih je brdo koji su tek nabavili ) ili certificirani RKC instruktori. Grupni treninzi nose veliki plus i motivaciji.
Kupnja - ima ih svuda, no preporučujem ti od Pressa ili RKC iz Mađarske. U Sloveniji se prodaju mađarski RKC i nije loša cijena.
Ja za svoje članove često donosim iz Mađarske, usput kad sam na službenom putu. I svi su zadovoljni a u klubu imam dosta i Pressovih.
U zadnje vrijeme nekoliko dečki radi WKC pa sam naručio nekoliko klasičnih girji.
Ako treba još kakav info pitaj ili javi na PM, sada je dosta klubova po RH, možeš se snači za dobar trening.
Pozz svima.

Kaeshi
12.07.2010., 21:43
gdje kupiti girje

Možeš se obratiti korisniku ovog foruma pod nadimkom Pres.

Albatrios
13.07.2010., 09:31
http://pride.hr/Products/6644-kettlebell-rusko-zvono.aspx

Ovo mi se cini jako povoljno? jel tko uzimao?

Zli Mali Medo
13.07.2010., 09:52
http://pride.hr/Products/6644-kettlebell-rusko-zvono.aspx

Ovo mi se cini jako povoljno? jel tko uzimao?

To nis ne valja. Taj oblik pogotovo.

7nationarmy
13.07.2010., 10:09
cudan oblik, kako se uopce radi snatch i clean s dva zvona u isto vrijeme s ovakvim ogromnim ruckama? takodjer je cudno da su dimenzije razlicite.

Petar Popara Crni
13.07.2010., 11:12
cudan oblik, kako se uopce radi snatch i clean s dva zvona u isto vrijeme s ovakvim ogromnim ruckama? takodjer je cudno da su dimenzije razlicite.

Kad smo već kod veličine :D Probao sam one plastične iz turbo sporta i definitivno mogu reći da ih ne bih kupio niti kad bi bili 2 kune po kilogramu. Šta mi vrijedi i besplatan ako nije funkcionalan. Probao sam plastični od 20kg i definitivno je preglomazan. Ručka je toliko velika da sam ja ovako neveliki imao problema da napravim clean s njim, a kako bi to izgledalo sa dva kbella istodobno ne znam. :ne zna:

Ne sviđaju mi se niti ovi iz pride-a previše. Mislim, shvaćam ja da će ljudi kupiti svašta kad nisu nabrijani na kbelle kao ja. Nije nam svima jednako važno niti kakav automobil vozimo, jel nam kuća u neredu, jel majica prljava, jel nosimo tenisice broj veće jer nam ih je netko dao...zašto bi nam onda svima moralo biti jednako važno dal nam je kettlebell savršenog oblika. Nekome je bitnije uštediti 100 - 200 kuna, nije ni to tako loše :)

7nationarmy
13.07.2010., 12:31
lako za estetiku i osobne ukuse :-) ovaj gore navedeni oblik otezava izvodjenje mnogih vjezbi. meni najvise odgovara fedorenko girja ali valjda je to stvar navike i treninga.

Petar Popara Crni
13.07.2010., 14:14
lako za estetiku i osobne ukuse :-) ovaj gore navedeni oblik otezava izvodjenje mnogih vjezbi. meni najvise odgovara fedorenko girja ali valjda je to stvar navike i treninga.

Ma gle, za nuždu bih trening i s ovim iz turbo sporta ili kantom napunjenom betonom, ali ako već imam izbora radim s onim što mi naviše odgovara i s čim mi je gušt trenirati. Dok čovjek ne proba bolje ni ne zna koji je to osjećaj, ali siguran sam da kad bi netko odradio par treninga s dobrom girjom ne bi mu/joj palo na pamet da kupi 100 kuna jeftiniji trash...

Pilatus
13.07.2010., 14:17
Jučer sam skužio da na ovim u TurboSportu piše "NOt designed to be dropped" ili tako nešto. :D

7nationarmy
13.07.2010., 14:49
Ma gle, za nuždu bih trening i s ovim iz turbo sporta ili kantom napunjenom betonom, ali ako već imam izbora radim s onim što mi naviše odgovara i s čim mi je gušt trenirati. Dok čovjek ne proba bolje ni ne zna koji je to osjećaj, ali siguran sam da kad bi netko odradio par treninga s dobrom girjom ne bi mu/joj palo na pamet da kupi 100 kuna jeftiniji trash...
poznavajuci dosta vjezbi sa zvonom ne moram neke ni isprobat da bi znao da mi ne odgovaraju. onako siroke rucke su sigurno dobre za mrtvo dizanje, cucnjeve i slicno ali nikako za izbacaje. girje neces kupovati cesto, dvije od 17 kg i ne treba ti nista vise ako ne mislis ozbiljnije se baviti vjezbanjem. ulozis u dobar proizvod i ne brines o jeftinjolama :-)

7nationarmy
13.07.2010., 14:49
Jučer sam skužio da na ovim u TurboSportu piše "NOt designed to be dropped" ili tako nešto. :D
nisam ni znao da proizvode girje koje su predvidjene za padanje, osim na zemlju/pijesak.

Zli Mali Medo
13.07.2010., 14:52
poznavajuci dosta vjezbi sa zvonom ne moram neke ni isprobat da bi znao da mi ne odgovaraju. onako siroke rucke su sigurno dobre za mrtvo dizanje, cucnjeve i slicno ali nikako za izbacaje. girje neces kupovati cesto, dvije od 17 kg i ne treba ti nista vise ako ne mislis ozbiljnije se baviti vjezbanjem. ulozis u dobar proizvod i ne brines o jeftinjolama :-)

Koliko znam, to je oblik girje koji ce ti napraviti stetu na ruci jer je nemoguce posteno izvesti clean. :) A pitanje je i sto sa snatchom. Ne znam, bjezim ot tih cernobiljskih rucki.

Petar Popara Crni
13.07.2010., 15:59
Hajde da se malo maknemo od oblika, mada je vrlo bitan.

Može li netko opisati svoj trening i napredak?
Ponekad se sjetim svoje nekadašnje tehnike i kako su mi izgledali treninzi. Bili je sve dobro i mislio sam da je to to, a kad danas pomislim koliko sam se mučio sa 16kg...hehehe...

Kaeshi
13.07.2010., 20:52
Hajde da se malo maknemo od oblika, mada je vrlo bitan.

Može li netko opisati svoj trening i napredak?
Ponekad se sjetim svoje nekadašnje tehnike i kako su mi izgledali treninzi. Bili je sve dobro i mislio sam da je to to, a kad danas pomislim koliko sam se mučio sa 16kg...hehehe...

Bog Pero...vidim da se opako licenciraš.

Ajde de, evo malo iskustva generacije 50+. Ako zanemarimo mahanje toljagama (iako mi je to dosta pomoglo i za girje), s girjama nisam imao prethodnih iskustava. Nakon podrobno odgledanih par DVD-ova, prvo vježbanje je bilo sa 16-com.

Vježbanje sam ograničio iskuljučivo na par tehnika:
sling-shot (okolo kole)
halo (okolo dinje)
good-morning
mrtvo dizanje
dvoručni swing
jednoručni swing

...i ništa više za početak. Iskuljučivo sam pazio na položaj tijela i dobru definiciju pokreta uz obaveznu seriju čučnjeva ispred zida prije svakog vježbanja s girjama (to radim i danas). I tako, mic po mic.

Sad nakon cca 10. mjeseci (i još par odgledanih DVD-ova) mogu raditi sasma pristojno sa 24 i polako se natežem sa 32 (još ne radim snatch sa 32, nije mi priša). Sijedeće snatcheve mogu raditi s dvije 16-ce, machine-gun clean sa dvije 20-ce itd... Često radim piramidu od 16 do 24, a neke vježbe od 20 do 32. Igram se pomalo sa soft varijantom snatcha i nekad mi više paše od hard varijante, ovisi o raspoloženju. Na broj ponavljanja ne pazim previše, nekad se ubijem, nekad malo laganije, kako mi taj dan paše.

Radio sam i neke vježbe (po Cotteru) sa dvije od 4 i mogu ti reč da su zeznute vježbe. Izgleda zafrkancija, ali nije.

Uglavnom, stalno nastojim paziti na tehniku. Slow is smooth and smooth is fast, štono bi Ameri rekli.

Pozdrav

Petar Popara Crni
13.07.2010., 21:11
Pozdrav Kaeshi!

Hehehe...nije da se ja opako licenciram, već je licenciranje opako.

Zanimljivi treninzi, to jest vježbe koje koristiš.

Ja sam u zadnje vrijeme fokusiran na snagu više nego na izdržljivost. Uglavnom radim military press, zgibove, a do nedavno i pistol. Trudim se ubaciti swing i snatch u dovoljnoj mjeri kako bih barem zadržao trenutačnu formu kad već ne radim puno na tome da ju poboljšam. Ipak, isplatila se upornost sa pressom jer ide sve bolje. Standardno radim s 28kg a na dobrom sam putu da mi 32ojka postane normala za press.

Ne kompliciram puno s količinom vježbi. Držim se njih dvije-tri dok ne postignem zadovoljavajuće rezultate pa onda idem dalje.

Kaeshi
14.07.2010., 09:22
Pozdrav Kaeshi!

Hehehe...nije da se ja opako licenciram, već je licenciranje opako.

Zanimljivi treninzi, to jest vježbe koje koristiš.

Ja sam u zadnje vrijeme fokusiran na snagu više nego na izdržljivost. Uglavnom radim military press, zgibove, a do nedavno i pistol. Trudim se ubaciti swing i snatch u dovoljnoj mjeri kako bih barem zadržao trenutačnu formu kad već ne radim puno na tome da ju poboljšam. Ipak, isplatila se upornost sa pressom jer ide sve bolje. Standardno radim s 28kg a na dobrom sam putu da mi 32ojka postane normala za press.

Ne kompliciram puno s količinom vježbi. Držim se njih dvije-tri dok ne postignem zadovoljavajuće rezultate pa onda idem dalje.

Pištolj je zafrkan i kad ga radiš bez ičega, a kamo li sa girjama. Svaka čast.
Vidio sam negdje Cotterov clip gdje napravi pištolj pored nekakvog stola (sličnog švedskom sanduku) i onda se odrazi onom savijenom nogom i istom nogom doskoči na stol...svašta.

Ono što nama u dvorani nedostaje su girje od 28kg, tako da je prelazak sa 24 na 32 malkice velik.

Koliko dugo već treniraš s girjama (otprilike)?

7nationarmy
14.07.2010., 12:17
Koliko znam, to je oblik girje koji ce ti napraviti stetu na ruci jer je nemoguce posteno izvesti clean. :) A pitanje je i sto sa snatchom. Ne znam, bjezim ot tih cernobiljskih rucki.
zato se rucka primi skroz unutra, zgob se pocne izvijati u zamahu i kad dodjes u lock girja stoji koso - na taj nacin je zglob potpuno rasterecen, a ujedno je lakse raditi s dvije girje odjednom. valjda je sve stvar navike, ja sam ucio s takvim girjama pa mi je prirodno.

Petar Popara Crni
14.07.2010., 13:22
Kashi,
ne bi vjerovao, ali lakše je napraviti pistol sa laganim kbellom u rukama nego bez ičega. Najčešći problem kod ljudi nije snaga u nogama, već stabilnost i mobilnost... Tu ti kbell može pomoći kao protuuteg da ne završiš na stražnjici pri pokušaju da se spustiš na jednoj nozi. Mnogima je problem napraviti tako duboki čučanj i na obje noge bez kbella ako su stopala jedno uz drugo.

Da, nije lako preći na 32kg, ali imaj na umu da je nekad bilo standard 16, 24 pa 32 kg....skokovi po osam kg :) Možda te to utješi hehehe...

S kbellima radim od kraja 2007. godine čini mi se...

Jericho
15.07.2010., 18:03
Prije godinu i pol sam krenuo sa jednom od 16 kg. Pred kraj prošle godine sam nabavio drugi od 16 kg. Radim m.press, clean, snatch, swing i čučnjeve sa oba. Te ih koristim i za sklekove. Nedavno sam si nabavio i jedan od 24 kg. trenutno ga koristim za swing, windmill i turkish get up. Malo se bojim za snatch al bude uskoro.

demetrius
15.07.2010., 20:28
zanimljivo,nisam u teretani već 3 godine,neda mi se,nakon 10 god se zasitio,se može s ovim girjama radit čučnjevi,i bench??može ko s bućicama potisak s klupice,kako čučnjevi??sad gledam vježbe na youtubeu,te girje sam vidio sam nisam za tim išo kad su bili strongest man na eurosportu pa su te girje bacali preko letvice iz leđa,tko će više.

se s tim girjama isto vježba ko u teretani,recimo 4 serije po 10 ponavljanja,ili su neka druga pravila??

Petar Popara Crni
15.07.2010., 22:31
Jericho,

ma bude i snatch sa 24...nije to tako zeznuto kako se čini. Dobro je da imaš respecta prema težini, na taj se način čuvaš ozlijede. Sjećam se i ja svojih prvih snatcheva sa 24kg...hehehe mislio sam da će mi otkinuti ruku :)

Demetrius,

ono što je specifično za kbell nisu toliko serije i ponavljanja već sam način izvođenja vježbi i njihov izbor, te rad gotovo cijelog tijela, a ne izolacija. Na primjer, nema smisla raditi biceps pregib sa girjama, ali zato ima smisla raditi military press jer ga na isti način ne možeš lako izvesti sa šipkom ili bučicom. Također swing je jedna od vježbi specifičnih za kettlebell trening... Brojeve ponavljanja, serije i odmore između njih možeš prilagođavati ovisno o tome što želiš postići (masa, repetitivna ili maksimalna snaga, izdržljivost i slično).

Čučanj? Evo ga:http://www.youtube.com/watch?v=njz1V5sAsT4
Jasno, prije toga trebaš naučiti pravilan clean :)
Vježbe koje si naveo također možeš raditi...

7nationarmy
16.07.2010., 09:25
probajte odraditi 14 minuta tabata trening s girjama. ja kombiniram 4 vjezbe, danas me ceka swing (dvije ruke, pa pojedinacno), snatch, clean i cucnjevi/mrtvo dizanje. vjezba se 20 sekundi s 10 sekundi odmora, ima na youtubeu svakakvih varijanti tabate ali 14 minuta s girjama od 12 kg je sasvim dovoljno i za naprednije vjezbace.

šršlo88
16.07.2010., 12:53
hehe

a snatch sa girjom od 50 kg 30x svakom rukom :)

naravno ne mislim na sebe :D

Petar Popara Crni
16.07.2010., 13:01
probajte odraditi 14 minuta tabata trening s girjama. ja kombiniram 4 vjezbe, danas me ceka swing (dvije ruke, pa pojedinacno), snatch, clean i cucnjevi/mrtvo dizanje. vjezba se 20 sekundi s 10 sekundi odmora, ima na youtubeu svakakvih varijanti tabate ali 14 minuta s girjama od 12 kg je sasvim dovoljno i za naprednije vjezbace.

Tabatu sam zasad koristio samo sa swingom... Svakako ću probati i s drugim vježbama. Ne radim baš toliko dugo već samo 4 minute...ili manje ako ne izdržim :)

7nationarmy
16.07.2010., 13:03
hehe

znam ja manijaka koji to radi, dize 250 u benchu inace.

Petar Popara Crni
16.07.2010., 13:03
hehe

Najveći kbell s kojim sam napravio snatch je 40kg...doduše samo jedan-dva.

7nationarmy
16.07.2010., 13:05
Tabatu sam zasad koristio samo sa swingom... Svakako ću probati i s drugim vježbama. Ne radim baš toliko dugo već samo 4 minute...ili manje ako ne izdržim :)
tako sam i ja poceo, sad mi je 14 taman za zagrijavanje prije ostatka treninga. iako je vec tih 14 minuta sasvim solidan trening. ima i varijanta kad radis 30 sekundi a onda sprintas 100 metara, e to je brutala.

Petar Popara Crni
16.07.2010., 13:07

Zaboravih...
Mislim da tabata protokol traje ravno 4 minute (8 intervala 20/10). Dakle, ako radiš intervalni trening 20/10 to ne znači nužno da radiš tabatu. Ne mogu reći da sam 100% siguran u ovu tvrdnju ali mislim da je tako :ne zna:

7nationarmy
16.07.2010., 13:12
to je osnova, mozes dodavati po potrebi i zelji i sve dok se drzis 10 sekundnih odmora izmedju 20 sekundnih vjezbi to je tabata.

Petar Popara Crni
16.07.2010., 15:33
Eto, uvijek dobro dođe poduka :)

Kaeshi
17.07.2010., 09:51
Zaboravih...
Mislim da tabata protokol traje ravno 4 minute (8 intervala 20/10). Dakle, ako radiš intervalni trening 20/10 to ne znači nužno da radiš tabatu. Ne mogu reći da sam 100% siguran u ovu tvrdnju ali mislim da je tako :ne zna:

U pravu si...to je Tabata protokol: 4 minute (ili 3.5, jer je od 7 do 8 ponavljanja).
Sve ostalo nije Tabata protokol, odnosno trebalo bi se drukčije zvati. Tako postoji i "Double Tabata" (8 min 16*20/10), ali ono što jest Tabata protokol su 4 (3.5) minute koji si naveo. Zašto 4 (3.5) minute? E, to treba pročitati u studiji Izumija Tabate (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8897392?dopt=Abstract), al to već ionako znaš :)

Zli Mali Medo
17.07.2010., 10:13
I dobro, zanimljiva mi je ta Tabata. Kako radis onda, 4 minute. Zagrijavanje pa 4 minute. I sto onda nakon tih prvih 4 minuta, kako dalje ide trening? pauza pa opet 4 min? Ili nes drugo?

Petar Popara Crni
18.07.2010., 20:29
I dobro, zanimljiva mi je ta Tabata. Kako radis onda, 4 minute. Zagrijavanje pa 4 minute. I sto onda nakon tih prvih 4 minuta, kako dalje ide trening? pauza pa opet 4 min? Ili nes drugo?

Tabata je vrlo iscrpljujuća, pa ju zato uglavnom radim pri kraju treninga. Za tabatu koristim samo swing jer mi tako najbolje odgovara. Ponekad, samo ponekad napravim trening tipa TGU (tursko dizanje) sa 32kg pa tabatu sa 32, zatim isto to (TGU pa tabata) sa 28, pa sa 24 itd...ovisi koliko sam samoubilački raspoložen taj dan :)

Dakle, preporučio bih ti da tabatu uglavnom koristiš da se ubiješ do kraja, a nakon dobre tabate ćeš teško moći nastaviti trening sa vježbama snage. Također možeš odraditi i više tabata sa odmorom izmežu njih...ovisi koliko si fizički spreman...

Petar Popara Crni
18.07.2010., 20:33
U pravu si...to je Tabata protokol: 4 minute (ili 3.5, jer je od 7 do 8 ponavljanja).
Sve ostalo nije Tabata protokol, odnosno trebalo bi se drukčije zvati. Tako postoji i "Double Tabata" (8 min 16*20/10), ali ono što jest Tabata protokol su 4 (3.5) minute koji si naveo. Zašto 4 (3.5) minute? E, to treba pročitati u studiji Izumija Tabate (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8897392?dopt=Abstract), al to već ionako znaš :)
:mig:

Kaeshi
19.07.2010., 08:24

Kao što ti je Pero napisao, poprilično naporno i s tim se ubiješ na kraj treninga. Ja to obično radim (ako sam od volje) prije rastezanja, dakle na samom kraju treninga. Recimo, složim 4 girje različitih težina i onda radim clean 2x ljestve (16,20,24,32). Nakon toga se osjećam kao akumulator spojen na kratko.

Napisao sam mali program za mobitele za razne tipove interval treninga (između ostalog i za Tabatu), pa ga onda negdje u dvorani objesim da mi daje zvučne signale. Ako ti treba, stavim ti link na ovaj topik.

Zli Mali Medo
19.07.2010., 08:29
A daj reci, kad radis 20 sekundi, onda je to puni sprint?

Daj mi link na aplikaciju. Ionak trazim neku stopericu/sat s kojom cu moci programirati intervale.

Ako imas neki relevantan jubito video tabate, posalji i to.

7nationarmy
19.07.2010., 13:16
4 minute nisu dovoljne ni za sta - najbolje rezultate dobit cete od 14 minutnog vjezbanja (plus 5 minuta za istezanje prije i 5 min kasnije). 4 seta vjezbi, razlicitih naravno s 10 sekundnim intervalima za odmore. 4 minute su za pocetnike koji nisu vidjeli fizicku aktivnost ni na televiziju nekoliko godina.

Zli Mali Medo
19.07.2010., 13:23
4 minute nisu dovoljne ni za sta - najbolje rezultate dobit cete od 14 minutnog vjezbanja (plus 5 minuta za istezanje prije i 5 min kasnije). 4 seta vjezbi, razlicitih naravno s 10 sekundnim intervalima za odmore. 4 minute su za pocetnike koji nisu vidjeli fizicku aktivnost ni na televiziju nekoliko godina.

Pa nije poanta u samo tih 4 minute. Iako je studija jasna i precizna sto se tice parametara. Dakle, radi. Mislim, mi treniramo 45 minuta, pa svejedno razmatram o ovih 4 :)

7nationarmy
19.07.2010., 13:37
Pa nije poanta u samo tih 4 minute. Iako je studija jasna i precizna sto se tice parametara. Dakle, radi. Mislim, mi treniramo 45 minuta, pa svejedno razmatram o ovih 4 :)
prof. tabata je protokol razvio kao eksperiment, radilo se o velikom opterecenju u 4 minute no taj eksperiment kao takav nije nigdje na repertoaru za vjezbanje jer nema smisla. kasnije je razvio vjezbe s razlicitim namjenama a kao najvaznije istice se promjena vjezbi koja naravno nije moguca u osnosvnih 4 minute. ma svatko si prilagodi kako mu pase, meni odgovara 14 minuta na pocetku treninga nakon razgibavanja.

Kaeshi
19.07.2010., 19:54
A daj reci, kad radis 20 sekundi, onda je to puni sprint?

Daj mi link na aplikaciju. Ionak trazim neku stopericu/sat s kojom cu moci programirati intervale.

Ako imas neki relevantan jubito video tabate, posalji i to.

Onih 20 sekundi radim, onako, žestoko (koliko mogu).

Aplikacija: Tabater.jar (http://www.sigmapi-design.com/archive/Tabater.jar)

Nisam dodao mogućnost spremanja postavki...dodam poslije ljeta.
Ima par predefiniranih stvari kao runde boksa sa signalom za posljednjih 10 sekundi, nekakve HIIT piramide i Tabata (možeš mijenjati broj vježbi.
Ništa spektakularno, ali služi svrsi.

A na jubito ukucaš tabata protocol, dobit ćeš poprilično toga.

Petar Popara Crni
19.07.2010., 22:30
prof. tabata je protokol razvio kao eksperiment, radilo se o velikom opterecenju u 4 minute no taj eksperiment kao takav nije nigdje na repertoaru za vjezbanje jer nema smisla. kasnije je razvio vjezbe s razlicitim namjenama a kao najvaznije istice se promjena vjezbi koja naravno nije moguca u osnosvnih 4 minute. ma svatko si prilagodi kako mu pase, meni odgovara 14 minuta na pocetku treninga nakon razgibavanja.

Ne poznajem nikog tko ne crkne na tabati... Ne bih rekao da su 4 minute za početnike. Ako ti je prelagano pojačaj intenzitet. Također, možeš uvijek uzeti i teži kettlebell i slično.

Petar Popara Crni
21.07.2010., 12:46
Jučer 100 snatcheva sa 24 kg...u 5 - 6 minuta

Albatrios
21.07.2010., 17:24
Kažete za početak je dovoljna jedna girja od recimo 16 kg? Jel može netko navesti par vježbi koje su dovoljne za prva 2-3-4 tjedna? Dakle nešto osnovno ,da uđem u štos što bi se reklo...

g.Vuk
21.07.2010., 20:34
Hej ljudovi, trebam savjet!

Ovako... imam 175cm/70kg/26g... Prije 9 mjeseci sam zaključio da mi je dosta sedimentarnog života i da moram krenuti s treningom. Doveo sam se tokom tih 9mj u ok formu, skinul špek i zjačal se malo. Trening mi se sastoji od 90% bodyweight vježbi (sklekovi, zgibovi, trbušnjaci, čučnjevi u par varjanti svaka) + 10% bučice za neke stvari jer mi je jednostavnije nego neke brutalne bodyweight vježbe koje za sad nemrem napravit / nemam mjesta doma za npr. naopako dizanje na rukama. Uz to kao kardio vozim bicikl i to kolko god stignem + vozim jako.

E sad nakon ovog upoznavanja da postavim pitanjce... 'vako, ja bi zamjenio bučice s ketlovima, hoću bit jak ko bik:D. sad me zanima jel bi ovo bilo ok kupiti?:
http://www.ruskozvono.com/
2 kom... x 16kg???

Jel negdje moguće skinuti neki instructional video za taj tip girji?
Po čemu se te razlikuju od drugih tipova girji?

Mislim pojednostavit maximalno trening da bude jednostavan i kvalitetan jer se ne želim napuhnut kao mnogi u teretanama (svaka im dala na trudu ali meni to nije cilj)... hoću funkcionalnu snagu i jako čvrsto tjeleso da mogu prolazit kroz zidove za koju godinu (idclip :) doomII :) )... Nadam se da su girje dobar izbor za mene?

FALA Vam najlepša!:top::top::top:

vicar
22.07.2010., 10:56
Jučer 100 snatcheva sa 24 kg...u 5 - 6 minuta

Bolje zvuči ako kažeš da si digao približno dvije i pol tone u 5 minuta.:mig:
Toliko neki ljudi ne dignu ukupno u cijelom životu.

Baš sam izračunao...
Jučer s žutim girjama (dakle samo 16 kg - prva vježba jedna girja, druge dvije vježbe s dvije girje) u tri neke modificirane penzionerske tabate 5376 kg.
Nije puno ali mene, sa 39 god i tu i tamo kojim treningom, veseli.

vicar
22.07.2010., 11:06
sad me zanima jel bi ovo bilo ok kupiti?:
http://www.ruskozvono.com/
2 kom... x 16kg???

Po čemu se te razlikuju od drugih tipova girji?

Bilo bi ok kupiti jer su najkvalitetnije u Europi ali i šire.
Po čemu se razlikuju to ti može odgovoriti proizvođač, ali i rkc-ovci s ovog foruma.
Drugi tipovi girji npr. natjecateljski iliti pro grade služe za tradicionalni ruski girevoy (kettlebell) sport, ali i za fitness.

Petar Popara Crni
22.07.2010., 14:00
Bolje zvuči ako kažeš da si digao približno dvije i pol tone u 5 minuta.:mig:
Toliko neki ljudi ne dignu ukupno u cijelom životu.

Baš sam izračunao...
Jučer s žutim girjama (dakle samo 16 kg - prva vježba jedna girja, druge dvije vježbe s dvije girje) u tri neke modificirane penzionerske tabate 5376 kg.
Nije puno ali mene, sa 39 god i tu i tamo kojim treningom, veseli.

Nije ni malo 5 tona.

Da, kad zbrojiš rezultate zvuči opasnije hehehe...

outdoor fan
22.07.2010., 22:55
Nisam do sada imao iskustva sa girjama pa bih želio naučiti tehniku izvođenja. Po onome što sam pročitao meni bi odgovarao RKC stil vježbanja. Zamolio bih nekoga tko zna da napiše gdje se u Zagrebu može trenirati taj stil? Hvala.

Petar Popara Crni
23.07.2010., 12:41
Pozdrav!

U Zagrebu imaš više RKC instruktora ali ne znam drže grupne ili individualne treninge...možda i jedno i drugo. Najbolje je da pogledaš na službenoj RKC stranici. Evo link: RKC instruktori u Hrvatskoj (http://www.dragondoor.com/instructor/country/Croatia%20%28Hrvatska%29).

Ima još jedan instruktor koji nije na popisu jer su ga greškom stavili pod Zagreb - Mađarska :D

Pres
23.07.2010., 12:48
Najtraženiji modeli 10kg, 12kg i 16kg

http://www.ruskozvono.com/girya.jpg

http://www.ruskozvono.com/girija_metalcraft.jpg

p.s. pokazalo se da je 12kg i 16kg naidelniji model za 90% vježbača te 4-10kg vježbačica.http://www.ruskozvono.com/girija_metalcraft.jpg

kamakura-san
24.07.2010., 00:21
Tabata protokol u glavnoj inačici je zamišljen kao četverodijelni protokol koji se sastoji od 8 izvođenja neke vježbe u trajanju od 20 sekundi sa izmjenom odmora od 50 % dakle 10 sekundi. Između svakog izvođenja odmor varira od pripremljenosti vježbača a traje od 50 sekundi ( dva đira sa odmorom ) do dvije minute.
Ukoliko se želi napredovati, počinje se samo sa prvim dijelom, dakle 8x20 sek u nekoj inačici koja je tolikog inteziteta da se izvede sa velikim naporom ( težina skoro dovodi do upitnosti izvođenje ) te se vježba dok se ne uspije izvesti kompletan set 4x8x20 a nakon toga se povećava opterećenje
Najbolje vježbe bez dodatnog opterećenja, samo tijelo - su skokovi, sklekovi, zgibovi i sl u raznim varijacijama, kod opterećenja su mogući veslanje na simulatoru, traka i sl. a kettlebell je izvaredan za primjenu, najčešće je to dvoručni swing.

Tabata protokol nije za razgibavanje. Ideja je u jednoj vježbi stvoriti i snagu i kondiciju. Mjerenjem i statistikom došlo se do povečanja snage za oko 26 % i kondicije na 19 % :) ah statistika ( korišteni su simulatori kretanja najviše veslanja ) kod olimpijskih sportaša.
U takvom protokolu izmjena je jako velika i napor je velik te je za nju potreban pripremni period kako prije samog izvođenja tako i u učenju vježbe koja će se primjeniti. Ali je nenadmašna i uz bok Viking Warrioru.

g.Vuk, preporuka Enter The Kettlebell od Pavela tamo imaš sve.

Danas lojtre clean & press 5x1+2+3+4+5 sa 28 kg i double clean & press 5x1+2+3+4 sa po 24 kg.
He he, najzad imam čarapu koja vrijedi plaćenih 120 eura :rofl:

outdoor fan imaš link (http://www.kravmaga.hr) ili link (http://www.aikidozg.com/index.php?id=64)
koliko znam, oni imaju treninge od jeseni po RKC programu , a i na link (http://www.sportskitrening.hr/site) imaš ljude koji dosta rade po RKC

outdoor fan
24.07.2010., 07:43
Najbolje je da pogledaš na službenoj RKC stranici. Evo link: RKC instruktori u Hrvatskoj (http://www.dragondoor.com/instructor/country/Croatia%20%28Hrvatska%29).

outdoor fan imaš link (http://www.kravmaga.hr) ili link (http://www.aikidozg.com/index.php?id=64)
koliko znam, oni imaju treninge od jeseni po RKC programu , a i na link (http://www.sportskitrening.hr/site) imaš ljude koji dosta rade po RKC

Hvala vam momci na informacijama! :top:

Zli Mali Medo
24.07.2010., 07:53
Momci, kako ste rijesili problem razderane koze prilikom snatcha na sredini dlana? Mozda na krjau magnezij nije dobar jer se koza lakse odere. Bas sam sve razderotine dobio nakon upotrebe magnezija.

Petar Popara Crni
24.07.2010., 15:32
Momci, kako ste rijesili problem razderane koze prilikom snatcha na sredini dlana? Mozda na krjau magnezij nije dobar jer se koza lakse odere. Bas sam sve razderotine dobio nakon upotrebe magnezija.

1. Popraviti tehniku. Doduše i s dobrom tehnikom je moguće razderati žuljeve kad si umoran i radiš tko zna koje serije i ponavljanja, pa ti stoga preporučujem:

2. Brinuti se za ruke. Treba paziti da žuljevi ne zadebljaju previše jer ih je onda lakše razderati. Koža na žuljevima treba biti samo malo deblja i tvrda.

Kaeshi
24.07.2010., 15:39
Danas lojtre clean & press 5x1+2+3+4+5 sa 28 kg i double clean & press 5x1+2+3+4 sa po 24 kg.
He he, najzad imam čarapu koja vrijedi plaćenih 120 eura :rofl:

Koja čarapa od 120 ojrosa? Daj malo pojasni.

A propos pressa, jesi probao ovo (moj omiljeni Scott Sonnon):
http://www.youtube.com/watch?v=qTXSVkljzTw

Zli Mali Medo
24.07.2010., 15:46
1. Popraviti tehniku. Doduše i s dobrom tehnikom je moguće razderati žuljeve kad si umoran i radiš tko zna koje serije i ponavljanja, pa ti stoga preporučujem:

2. Brinuti se za ruke. Treba paziti da žuljevi ne zadebljaju previše jer ih je onda lakše razderati. Koža na žuljevima treba biti samo malo deblja i tvrda.

Tehnika je dobra, ali kao sto i sam kazes, ne pred kraj. Iznenadilo me jer sam jucer tko zna koliko izsnatchao i samo sam odjednom razderao. Mozda mi je i koza bila malo meksa zbog umakanja u moru. :D Ovo mi se jos nije dogodilo, da razderem kozu posredini dlana. Ostale zuljeve kvalitetno uzgajam kroz cijelu godinu zgibovima. :D

Petar Popara Crni
24.07.2010., 19:49
Tehnika je dobra, ali kao sto i sam kazes, ne pred kraj. Iznenadilo me jer sam jucer tko zna koliko izsnatchao i samo sam odjednom razderao. Mozda mi je i koza bila malo meksa zbog umakanja u moru. :D Ovo mi se jos nije dogodilo, da razderem kozu posredini dlana. Ostale zuljeve kvalitetno uzgajam kroz cijelu godinu zgibovima. :D

Da, koža je sigurno osjetljivija nakon namakanja :)

Ma zeznuto je to sa snatchevima, nije rijetkost da se ozlijede ruke na taj način. Tu i tamo se dogodi svakome, bez obzira na tehničku potkovanost i brigu za ruke.
Više sreće u budućnosti hehehe...

Ja ponekad snatcheve zamjenim sa push-pressom. Nježniji je prema dlanovima, a barem jednako dobar za srce i pluća :top:

kamakura-san
24.07.2010., 20:52
"Koja čarapa od 120 ojrosa? Daj malo pojasni"
ej Kaeshi, imam proširenu venu, traumatsku, već jedno 9 godina, posljedica udarca u sparingu pa vožnje autom par dana na autoputu pod 40 C, ono drž gas...
obzirom da je III stupanj otvorenosti ušća, ne preporuča se maksimalno naprezanje trbušne stijenke ( a operiram je već godinu dana , nikako ...) i najzad sam našao privatnu firmu koja radi spec čarape po mjeri sa 12 točaka mjerenja i prva liga. Ne dižem više iznad 40 kg ali najzad mogu raspaliti bar do 40... Sad me puklo pa nabavljam i girje :D i clubbell

Dlan izgori jer popustiš u tehnici zbog umora i kod spuštanja nemaš ispravan grip pa kbell dobije ubrzanje koje ti naglo "prikočiš" i evo "zapaljenja" na sredini dlana, slično paljenju kože na tatamiju ili drift sa motogumom. Eventualno spuštaj sa rotacijskim trikom tako da ga usporiš i rastegneš.
Magnezij je ok jer suši ruke ali samo kratko vrijeme, na 80 - 100 ponavljanja ne pomaže već odmaže. Više vrijedi kod maksimalnih dizanja.

Video je ok, mada je to više "Greg style" :D ja osobno više volim RKC jer mi treba za krav maga, BJJ i aikido, mada zadnje vrijeme radimo i na tim stvarima , ima par fanatika :) a i imali smo par susreta raznih stilova pa smo se zaigrali... baš je bio gušt.

kamakura-san
25.07.2010., 16:09
evo Pavel o ručicama :D link (http://www.youtube.com/watch?v=Xv7oDM30sFM)

Kaeshi
31.07.2010., 11:20
"Koja čarapa od 120 ojrosa? Daj malo pojasni"
ej Kaeshi, imam proširenu venu, traumatsku, već jedno 9 godina, posljedica udarca u sparingu pa vožnje autom par dana na autoputu pod 40 C, ono drž gas...
obzirom da je III stupanj otvorenosti ušća, ne preporuča se maksimalno naprezanje trbušne stijenke ( a operiram je već godinu dana , nikako ...) i najzad sam našao privatnu firmu koja radi spec čarape po mjeri sa 12 točaka mjerenja i prva liga. Ne dižem više iznad 40 kg ali najzad mogu raspaliti bar do 40... Sad me puklo pa nabavljam i girje :D i clubbell

Uh, vene, gadno...čuvaj se. Što se tiče clubbella, to ti može tokar napravit, nije komplicirano kao sa girjama, za koje treba kalup, pa lijevanje, pa brušenje...nikad kraja.

Video je ok, mada je to više "Greg style" :D ja osobno više volim RKC jer mi treba za krav maga, BJJ i aikido, mada zadnje vrijeme radimo i na tim stvarima , ima par fanatika :) a i imali smo par susreta raznih stilova pa smo se zaigrali... baš je bio gušt.

Pa nije baš da se i Scott bavi samo fitnessom, on je na koncu konca Sambo trener: http://www.youtube.com/watch?v=syDaZtZwCv8

Radi on i soft i hard. Doduše, girje jesu one sa "paralelnim rogovima"...stvar osobnih preferenci. Ova vježba sa girjama mu nije loša, baš za grappling:
http://www.youtube.com/watch?v=KPXhacpN4Nk

kamakura-san
02.08.2010., 17:01
da, super vježba, varijacija TGU ( turkiš get ap što bi rekli susjedi , tursko dizanje u jednom potezu).

Kaeshi
19.08.2010., 12:01
da, super vježba, varijacija TGU ( turkiš get ap što bi rekli susjedi , tursko dizanje u jednom potezu).

Prije par dana skinem "Kettlebell Training For Combat Athletes", 2 DVD-a na kojem dvojica momčina rade vježbe girjama koje su, kao navodno, namjenjene za MMA, grappling i tome slično. Šta je njima dvojici sve palo na pamet, to još nisam vidio...pazi vježbe:

Lik stoji i radi dvoručni swing, a drugi stoji ispred njega i malo postrance. Kad girja dođe u mrtvu točku, ovaj drugi na nju (odozgo) nasloni dlan i poprilično žestoku mu je "rokne" natrag u backswing...svašta.

Zli Mali Medo
19.08.2010., 12:06
ta mi nije zanimljiva. Kaj jos ima od vjezbi, a da su za jednog covjeka? :)

Kaeshi
19.08.2010., 12:18
ta mi nije zanimljiva. Kaj jos ima od vjezbi, a da su za jednog covjeka? :)

Da vidim. Ima dosta žongliranja, a to ako ne radiš vani može biti problem.

Ima ista ova varijanta sa jakim povratom u backswing, a radi je tako da uzme kružnu elastičnu traku i jedan dio omota odmah ispod ručke (formira osmicu s trakom), traku malo rastegne i stopalima nagazi na ostatak trake. I onda radi swing, a traka mu poprilično nezgodno vraća girju natrag.

Ima zgodan "jerk" u raskoraku. Staneš u raskorak (lunge) i držiš girju u rack-u (ako je desna noga natrag, u desnoj ruci je girja). I onda istrzavaš tijelom girju iznad glave.

Zatim dvostuki swing sa hodanjem naprijed, pa dvostruki sa kretanjem lateralno (već viđeno doduše). Moram još jednom pogledati, ima toga podosta. Ovo je ono što sam letimično pogledao i zapamtio.

Zli Mali Medo
19.08.2010., 12:39
Ima zgodan "jerk" u raskoraku. Staneš u raskorak (lunge) i držiš girju u rack-u (ako je desna noga natrag, u desnoj ruci je girja). I onda istrzavaš tijelom girju iznad glave.

Ovo mi radimo u grupi. :D Vjezba-ubojica.

Zatim dvostuki swing sa hodanjem naprijed, pa dvostruki sa kretanjem lateralno (već viđeno doduše). Moram još jednom pogledati, ima toga podosta. Ovo je ono što sam letimično pogledao i zapamtio.

I ovo smo radili.

Kaeshi
19.08.2010., 14:35
Ovo mi radimo u grupi. :D Vjezba-ubojica.

Nevezano za ovaj DVD, ono što sam probao, a radi se o uvjetno rečeno "egzotičnijim" kombinacijama osnovnih tehnika su: gunslinger, tzv. "figure eight with hold" sa iskorakom unatrag, circular clean, halo sa diagonalnim sječenjem i onaj, mislim da se zove "tactical lunge" ali nakon kojeg dižeš girju u "goblet", penješ se nogom na postolje (kod mene je to ring) i drugom nogom digneš koljeno što više....i opet dolje...i Jovo nanovo.

Mislim da negdje na youtubeu ima jedna ženska koja to radi. Dobra stvar.:top:

kamakura-san
22.08.2010., 23:09
Ideja vraćanja kbella rukom može imati ili za svrhu edukaciju vježbača, da radi izbačaje kukovima i da ne diže girju rukom ili ako je žestoko vraćanje i velika težina - opterećenje u negativnom radu i ubrzavanje tempa- dosta zanimljiva vježba.
Vidio sam dosta egzotike sve sa lastikama i sl ali i dalje su mi zanimljive bazne vježbe. Vrlo malo ljudi može ispravno raditi bazu al su nestrpljivi.

Kaeshi probaj dignuti za pola pounda težinu i kreni klasični clean & press ( ne push press ili jerk )
Dakle ako si do sada mogao napraviti 10 ili 12 c&p sa 24 uzmi 28 i sl. Napravi 1 L rukom i 1 D rukom u izmjeni sa jednoručnim swingom pa spusti2-3 sek. Napravi 2L +2 D. Spustiš, 2 sek pa 3L i 3D. Spustiš 2 sek. 4 L +4 D. spustiš, 2 sek pa 5 L i 5D. Odmor 1 minuta pa opet tako ( ukupno 5 serija )
kad je to igra digneš kilažu na 32. Samo radi ispravan press, bez nogu i dok vračaš kbell vuci ga sebi kao da je sajla ( ne zaboravi rotirati malo šaku unutra prije spuštanja ).

Ili odradi sa 1/2 pounda više težine 100 snatch-eva. Pa obaraj vremenski rekord. Kad napraviš 100 u 5min podigni kilažu. Zgibovi sa po 16 kg na svakoj nozi.... i tako :)

10 sklekova pa 10 snatch pa 10 zgibova i 20 swingova pa 10 squotova pa 10 TGU pa 10 bottom up press pa 10 jerk pa možda malo odmora :))))) al ne mora. Pa uzmeš veću ....

radi 15 sek (7 snatcha ) pa se 15 sek odmaraj pa 15 sek druga ruka ( 7 kom ) pa 15 odmor i tako 42 minute

ili u 36 sek napravi 17 snatch pa se odmori 36 sek pa druga ruka opet i tako 35 min

ili 3 serije bez prestanka- 7 snatch/u 15 sek L i D ruka - 45 sek odmor pa 3 serije 30 sek - 14 snatch L pa D ruka
pa odmor 120 sek , tako 3 puta pa digni na 4 serije i to 3 puta, pa 5 serija ( 3 puta ) pa 6 pa 7 ( odmor je uvijek iza serija po 15 sek 45 sekundi a iza 30 - 120 sek )
ima toga brdo............

Zli Mali Medo
22.08.2010., 23:13
Probao sam neki dan snatchati 32-ojkom. Uspio sam, ali nije to jos to. :D bit ce. :)

Kaeshi
23.08.2010., 07:24
Kaeshi probaj dignuti za pola pounda težinu i kreni klasični clean & press ( ne push press ili jerk )
Dakle ako si do sada mogao napraviti 10 ili 12 c&p sa 24 uzmi 28 i sl. Napravi 1 L rukom i 1 D rukom u izmjeni sa jednoručnim swingom pa spusti2-3 sek. Napravi 2L +2 D. Spustiš, 2 sek pa 3L i 3D. Spustiš 2 sek. 4 L +4 D. spustiš, 2 sek pa 5 L i 5D. Odmor 1 minuta pa opet tako ( ukupno 5 serija )
kad je to igra digneš kilažu na 32. Samo radi ispravan press, bez nogu i dok vračaš kbell vuci ga sebi kao da je sajla ( ne zaboravi rotirati malo šaku unutra prije spuštanja ).

Eh, nemamo 28-cu. Nema veze, probat ću se testirati sa 20-com i onda raditi ovo sa 24. Par piranja.
Radim li military press, (sa otvaranjem lakta u stranu) ili press vulgaris (kao da ću push press, ali bez push-a)?

Radim li swing nakon svakog puta? Npr. 2L+2D plus dva swing-a ili samo swing koristim kod izmjene ruku?

Ili odradi sa 1/2 pounda više težine 100 snatch-eva. Pa obaraj vremenski rekord. Kad napraviš 100 u 5min podigni kilažu. Zgibovi sa po 16 kg na svakoj nozi.... i tako :)

10 sklekova pa 10 snatch pa 10 zgibova i 20 swingova pa 10 squotova pa 10 TGU pa 10 bottom up press pa 10 jerk pa možda malo odmora :))))) al ne mora. Pa uzmeš veću ....

radi 15 sek (7 snatcha ) pa se 15 sek odmaraj pa 15 sek druga ruka ( 7 kom ) pa 15 odmor i tako 42 minute

ili u 36 sek napravi 17 snatch pa se odmori 36 sek pa druga ruka opet i tako 35 min

ili 3 serije bez prestanka- 7 snatch/u 15 sek L i D ruka - 45 sek odmor pa 3 serije 30 sek - 14 snatch L pa D ruka
pa odmor 120 sek , tako 3 puta pa digni na 4 serije i to 3 puta, pa 5 serija ( 3 puta ) pa 6 pa 7 ( odmor je uvijek iza serija po 15 sek 45 sekundi a iza 30 - 120 sek )

Jesu li ove serije isprobane na ljudima u poznijim godinama?
Želiš me imati na duši? :D

Ovo ću isprintat, pa ću probat na jesen. Sad je još vruće a i stalno mi kralješci škljocaju u dnu leđa (nakon treninga ne škljocaju). Nema nikakve boli, ali me iritira. Ne mogu se nikako disciplinirati i sjediti uspravno. Počnem dobro, a na kraju lijeva noga završi na desni dio stola, a tastatura lagano sa strane, tako da sam stalno u torziji.

Zahvaljujem na ovim serijama. Skinuo Clubbell DVD od Sonnona. :top:

Kaeshi
23.08.2010., 11:21

Ovo mi nije baš najjasnije. 7 рывок u 15 sek L i D?
Je li to onda sve skupa 14 рывок u 15 sek (kad zbrojim rukice)?

kamakura-san
23.08.2010., 13:51
ha ha redom
Radim li military press, (sa otvaranjem lakta u stranu) ili press vulgaris (kao da ću push press, ali bez push-a)?
klasičan military otvaraš za gore 120 do 150 stupnjeva u odnosu na pogled a kad spuštaš zatvaraš na unutra, manje nego kod jerk-a a sa ravnim leđima i proizvodiš efekt kao da VUČEŠ k sebi npr sajlu

samo swing koristim kod izmjene ruku? upravo tako swing je izmjena mijenjaš u najgornjem počožaju oko kraja prsne kosti sa ispruženim, zaključanim nogama ( razlog škljocanja slaba leđa u odnosu na druge mišiće - radi swing u gornjem položaju noge potpuno ravne, zaključane - pogledaj Enter the k )

Jesu li ove serije isprobane na ljudima u poznijim godinama?
Želiš me imati na duši?
ja radio a ja sam čovjek poznih godina ha ha ha sa bolesnim srcem
radiš jednom u tjednu, preporučujem pulsmetar, ja koristim Suunto sa monitorom na laptopu , odustaješ ili kad si stalno na izračunatoj maks frekvenciji i ne padaš ispod ili kad više ne možeš - to ti je sve viking warrior protokol vwc vježba za porast VO2max
Otprilike ti treba 3 mj za završiti 15/15 protokol pa sa istom težinom radiš 36/36 protokol - jedno 4-5 mj pa onaj u serijama bez odmora - 4-5 mj i ima još dva tad dižeš kilažu.
Otprilike 14 do 16 mjeseci rada 1 do 2 x tjedno pa dižeš kilažu i ispočetka

Ovo mi nije baš najjasnije. 7 рывок u 15 sek L i D?
Je li to onda sve skupa 14 рывок u 15 sek (kad zbrojim rukice)?
ne ne, radiš u 15 sek lijevom 7 ( postoji test pa ću ti ga dati, baci mi aktivni mail na pm ) pa 15 sek desnom , 7 komada tako dakle 14 u 15 sek lijevom i 15 desnom i 30 lij i 30 des
na mail ti šaljem test i timer , test je 5 minuta :D

kamakura-san
23.08.2010., 14:05
npr. napraviš

pon lagano zagrijavanje TGU sa 16 kg - 5 komada L rukom - donja točka je kad ležiš a ruka okomita na pod pa 5 D rukom 3 serije odmor između 10 sek

tabata swing 8x20/10 sa 20 kg

i kreneš na vwc protokol

utorak gimnastika s tijelom

srijeda TGU 5/5 3 serije
jednoručni swing L/R sa po 12 ponavljanja odmor 15 sek 3 serije
10 zgibova-10 sklekova-10 squotova 3 serije
ladder c&p 1+2+3+4 sa 24
ruski pištolj 5 L/R 3 serije

čet odmor

pet kružni trening 10 serija
npr 10 zgibova, 10 sklekova, 10 snatcha L pa D rukom, 10 front squotova sa 50% svoje kilaže, 10 metara sunožnih skokova po 1 metar, 10+10 jednoručnih swingova sa 32, 10+10 C&P sa 24, 3+3 ruska pištolja, 10 bacanja medicinke od 6 ili 8 kg u metu na 3,5 metara visine, 100 metara brzog trčanja skoro sprint ( ako imaš snage ) pa odmor 60 sek--- i sl

subota lagano trčanje

nedjelja C&P 1+2+3 sa 32
C&J 1+1+1+1+1 sa 48
C&PP 1+1+1+1+1 sa 40
C&P 1+1+1+1+1+1 sa 32
odmori 2 minute između vježbe

ovo je sve otprilike za tebe kako te se sjećam građe i po priči koju kilažu uzimaš možeš malo modificirati. radi sa pulsmetrom , radije odustani nkad počneš gubiti tehniku, kako Pavel kaže - jedno ponavljanje prije nego ne možeš

Kaeshi
23.08.2010., 14:06
ha ha redom

klasičan military otvaraš za gore 120 do 150 stupnjeva u odnosu na pogled a kad spuštaš zatvaraš na unutra, manje nego kod jerk-a a sa ravnim leđima i proizvodiš efekt kao da VUČEŠ k sebi npr sajlu

E da, to čak i radim pravilno.
Dakle, u prvoj vježbi radim millitary press?

ne ne, radiš u 15 sek lijevom 7 ( postoji test pa ću ti ga dati, baci mi aktivni mail na pm ) pa 15 sek desnom , 7 komada tako dakle 14 u 15 sek lijevom i 15 desnom i 30 lij i 30 des
na mail ti šaljem test i timer , test je 5 minuta :D

Malo me zbunilo to što si napisao "3 serije bez prestanka- 7 snatch/u 15 sek L i D ruka" pa onda ispadne da jednom rukom radim više puta...jer je neparan broj.

A jel mogu snatch radit u soft varijanti...jebi ga, fino mi ide. Jest da je disanje obrnuto, al ja sam mekan u duši. :D

Šaljem ti pm za minutu.

kamakura-san
23.08.2010., 14:15
da , mp
ne, ideja je ova
15/15,15/15,15/15 - 45 sek odmora
30/30 30/30 30/30 - 120sek odmora
15/15,15/15,15/15,15/15 - 45 sek odmora
30/30 30/30 30/30,30/30- 120sek odmora
15/15,15/15,15/15,15/15,15/15 - 45 sek odmora
30/30 30/30 30/30,30/30,30/30- 120sek odmora
15/15,15/15,15/15,15/15,15/15,15/15 - 45 sek odmora
30/30 30/30 30/30,30/30,30/30,30/30- 120sek odmora
15/15,15/15,15/15,15/15,15/15,15/15,15/15 - 45 sek odmora
30/30 30/30 30/30,30/30,30/30,30/30,30/30- 120sek odmora

uživaš na kraju, no idi redom, kad napraviš 15/15 protokol ideš sa istom kilažom na 36 / 36 protokol
pa tek onda na boost

Kaeshi
23.08.2010., 14:22
ovo je sve otprilike za tebe kako te se sjećam građe i po priči koju kilažu uzimaš možeš malo modificirati. radi sa pulsmetrom , radije odustani nkad počneš gubiti tehniku, kako Pavel kaže - jedno ponavljanje prije nego ne možeš

Poprilično poštujem spravu, bez obzira na kilažu. Prvi put kad mi zašalabajza...STOP!

Ali ovo što si nabrojao...svaka čast, al gdje ću uvalit BV trening, vreću, sparing? Moj trening s girjama se pretežno sastoji od umjerenog broja repeticija uz konstantno nadograđivanje tehnike i istraživanja kojekakvih novih vježbica. Uglavnom me zanima dobra tehnika (kako hard, tako i soft).

Ovo što si sad nabrojao, bi mogao probat na zimu, a ono iz prethodnog posta već na jesen.

P.S. Što se tiče građe...sad sam ti na 84kg. Ako budem radio sve ovo što si nabrojao...il ću se još osušit, il ću pare spiskat na goveđe steakove.

Kaeshi
23.08.2010., 14:24
da , mp
ne, ideja je ova

uživaš na kraju, no idi redom, kad napraviš 15/15 protokol ideš sa istom kilažom na 36 / 36 protokol
pa tek onda na boost

Ovo ide na print i brokvom u zid dvorane.

:top:

Kaeshi
23.08.2010., 20:18
Našao sam na webu vwc 15:15.
15 sek snatch jedna ruka, pa 15 sek odmor, pa 15 sek druga ruka, 15 sek odmor...i tako u krug.
To je kao neka jednostavnija varijanta?

EDIT: ok, skinuo sam knjigu vwc, sad mi je jasnije. Thx.

kamakura-san
24.08.2010., 02:09
knjiga je prva liga i sve je napisano. Slobodno pitaj da ne lutaš.
BV trening, vreću, sparing?
na onaj trening promijeni -
utorak, i čet ( izbaci kružni trening ) te subotu trčanje i praši po BV treningu, vreći, i osobito sparingu? ne zaporavi konop i ropeworkout evo

link (http://www.youtube.com/watch?v=cKtqCQSyqKc)

link (http://www.youtube.com/watch?v=M_XWibIQdMw)

link (http://www.youtube.com/watch?v=fGOPkEclHWg)

ovo osobito probaj ovim ubijam - prijatelje na kavi ha ha ha
link (http://www.youtube.com/watch?v=DCOgpRcz_bc)

84 kg - super - probaj sa sirutkom u pola sata nakon treninga s vodom
npr mi uzimamo optimum gold nakon treninga - od 25 do 40 grama

Kaeshi
24.08.2010., 20:05
Vidio sam taj štos sa konopcima prije koju godinu. Opaka stvar, ali toga nemamo u dvorani...šteta.

Nego, sad kad smo kod tog famoznog VO2max, malo sam prevrtio par članaka vezanih za girje i tu temu (Oxygen cost of kettlebell swings (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20300022) i Twice the Results in Half the Time? (http://mikehuffam.co.nz/articles/Twice+the+Results+in+Half+the+Time.html)), ali nigdje nisam uspio pronaći članak gdje je izvidno da neki vwc protokol (npr. 15:15) stvarno podiže VO2Max vrijednost (i koliko).

Dakle, nekakvu relevantnu studiju, gdje je na određenoj skupini ljudi izmjeren njihov VO2Max (prije protokola), pa je zatim ta ista skupina ljudi odradila određeni vwc protokol u određenom vremenskom periodu, pa je nakon tog određenog perioda opet izmjeren njihov VO2Max, pa se pokazalo da se on uvećao za neki postotak...bla, bla, bla...zaključak: stvar fercera, jer je na dobro uzorkovanoj skupini ljudi to stvarno i pokazano.

Sad kad sam se već uvaljao u taj VO2Max (a je si me navukao), ako može linkić na člančić.

Kaeshi
24.08.2010., 20:15
I jedno pitanjce za one što rade sa onim debelim girjama u boji.
Je li ovo ispravno:

http://www.youtube.com/watch?v=uqJtehNdGmQ

Probao sam i meni izgleda ok, ali izgled nekad može i varati...Hvala.

kamakura-san
25.08.2010., 00:13
Cijela knjiga od K Jay-a ti je u biti njegov diplomski rad na faksu kompletno praćen sa ergometrijom dakle cijev u usta i to sa kontrolnom skupinom
Ja sam odradio sa 7 ljudi što na cijeb što sa Suunto mašinerijom i pokazuje značajan porast
Našao sam dva članka u medicinkim forumima no kettlebelll je bio tek sporedna stavka, koristio se veslački ergometar, al ne mogu skinuti, zaštićeni su - uglavnom
problem je naći dovoljan broj ljudi koji su dobri u snatch-u i da imaju čvrste dlanove.
Ne koristi rukavice za fitness ubit ćeš nekoga
ili izreži od čarape ili ima onih za vrt tankih platnenih
mi dosta koristimo boksačke bandaže od 2 ili 2,5 metra
radi jednom na tjedan. Slični protokoli postoje na raznim stranama, no kbell je idealan, jednostavan, lako je odustati, test pokazuje kojim opterečenjem tj koliko kg i kojom frekvencijom radiš jer test od 5 minuta daje siguran ppdatak kojom frekvencijom da radiš - pogreška ulazi u S2 a mislim da to i tebe zadovoljava :D - a i ruke se odmaraju dok noge rade.
no nemoj pretjerati, luče se endorfini ko ludi, svi se navuku :P gori je od kokaina :cerek:

kamakura-san
25.08.2010., 00:16
Pa meni izgkeda ok, mi radimo i sa njima :D ako Greg bude imao vremena i volje rado bi opet napravio njegov seminar u Rijeci , mislim da je on tu naj naj

Kaeshi
25.08.2010., 07:47
no nemoj pretjerati, luče se endorfini ko ludi, svi se navuku :P gori je od kokaina :cerek:

PUSHERU!

Greg? Predpostavljam da misliš na Sobočana? Koliko sam vidio, on je u samom vrhu girevoj sporta.
A ni ovaj momak nije loš :D:

http://www.girevik-online.ru/index.php/personalities/38-denisov

Gledao sam kako "rabota", živi stroj.
Volim ja probat i RKC i GS (volim sve što mladi vole).

kamakura-san
25.08.2010., 10:51
Greg super radi. No RKC je nekako bliži običnim ljudima ali imam nekoliko manijaka koji vole GS :D

Kaeshi
25.08.2010., 20:27
круто!

http://www.youtube.com/watch?v=CtQMbSSqzo4&feature=related

Albatrios
26.08.2010., 08:02
Jel može nekakva preporuka gdje pronaci video/film s vježbama za pocetnike s girjama? Možda nekakav naziv pa da tražim po torrentima...

Kaeshi
26.08.2010., 08:17
Jel može nekakva preporuka gdje pronaci video/film s vježbama za pocetnike s girjama? Možda nekakav naziv pa da tražim po torrentima...

Svak će ti preporučiti nešto drugo. Ja ti preporučam:
"steve cotter encyclopedia of kettlebell lifting series 1"
i
"pavel tsatsouline enter the kettlebell"

Petar Popara Crni
27.08.2010., 12:56

Pozdrav Albatrios!

Prije svega ti preporučujem učenje tehnike uz dobrog instruktora kojeg ne može zamijeniti niti jedan video uradak ili knjiga. Video i knjiga su dobri dodatci treninzima, a također su korisni ako ne živiš u gradu u kojem djeluje neki kettlebell instruktor.

Ipak, svjestan sam da mnogi ljudi ne žele/ne mogu raditi uz stručni nadzor i šta god im netko savjetovao napravit će onako kako im se čini najbolje i učiti tehniku preko youtubea. Kad je već tako, savjetujem ti da se prihvatiš "Enter the kettlebell"-a jer obuhvaća osnove (swing i tursko dizanje). Počeniku nije preporučljivo puno komplicirati sa 100 različitih vježbica čiji efekt bez problema može postići koristeći uglavnom swing i tursko dizanje. Dok to dvoje ne dovedeš na pristojan tehnički nivo nemaš potrebu ići dalje.
Nakon što savladaš "Enter the kettlebell" (video i knjigu) probaj sa Steve Cotterom i njegovim dvd-om koji sadrži mnoge korisne vježbe i savjete.

Kaeshi
27.08.2010., 13:39
Prije svega ti preporučujem učenje tehnike uz dobrog instruktora kojeg ne može zamijeniti niti jedan video uradak ili knjiga.

Apsolutno točno! :top:

Problem jedino ostaje prepoznati dobrog instruktora.
Najjednostavnija metoda je pogledati njegove učenike. Simple as.

Albatrios
27.08.2010., 15:10
Nažalost dolazim iz mjesta gdje instruktora nema niti na vidiku. Pokušat cu sam polako pa kako bude. Hvala na savjetima :top:

Zli Mali Medo
27.08.2010., 15:22
Ima jos jedan nacin za svladavanje tehnike. Vjezba. Tijelo ce se adaptirati i nauciti trositi najmanje energije za pokret, a trosi ga upravo u pravilnoj tehnici. :)

Kaeshi
27.08.2010., 20:22
@Petar

Sad sam ponovo pročitao tvoj post vezan uz "pistol squat", pa sam se sjetio Eddy Matzgera, jednog od ponajboljih speed skater-a:

http://www.youtube.com/watch?v=MNKbGxVfRxI

Obrati pažnju na 0:58 (Get down and shoot the duck!).

Kaeshi
27.08.2010., 21:32
Greg super radi. No RKC je nekako bliži običnim ljudima ali imam nekoliko manijaka koji vole GS :D

Meni nekako (bar za snatch i jerk) više paše GS, odnosno tzv. soft style. Tako mi leglo vremenom. Ne radim ja velike serije, al mi je zabavno raditi "umeko".

Aj kamakura, jedno nagradno pitanje. Kako se zove međunarodna organizacija za tradicijonalni GS? Plaćam pivu ako pogodiš. :D

igor spoljaric
15.09.2010., 08:55
Kettlebell Team "Sparta" počinje s treninzima kettlebell liftinga i kettlebell fitnessom na adresi Ključka 12 (Trešnjevka, Zagreb).

Treninzi počinju 5.10.2010. u terminima utorak i četvrtak od 19 sati.

Info na mail: info@snaga.hr

www.snaga.hr

Upisi su u tijeku!

dasistwalter
08.10.2010., 20:06
Gdje ima u ZG-u za kupiti girju od 16kg?

Pres
09.10.2010., 09:23
pogledaj domaću proizvodnju, jedinu u EU od nodularnog ljeva, pod ISO kvalitetom, www.ruskozvono.com

Zli Mali Medo
09.10.2010., 09:38
pogledaj domaću proizvodnju, jedinu u EU od nodularnog ljeva, pod ISO kvalitetom, www.ruskozvono.com

Ja mu ne bih preporucio ovakav oblik girje, ako vec moze nabaviti pravu sportsku girju.

Pres
09.10.2010., 11:12
Ja mu ne bih preporucio ovakav oblik girje, ako vec moze nabaviti pravu sportsku girju.

Mislim da više štete nego koristi donose borbe givory style i rkc style iako većina koja se u tu borbu upušta u hr zapravo ne kuži smisao pa treniraju rkc tvrde da je to givory style, ond aizvlačenja na free style isl... ne bih ulazio u to čak štoviše bježim od toga.

S gledšita proizvoda givory kettlebll koji ti zoveš sportska je za natjecanja za izvođenje 3 vježbe, što više jer ima kvadratnu ručku, spike da su sve kugle iste veličine isto ne drži vodu jer manji modeli lako pucaju pošto su šupljhi iznutra, oko težišt akugle neću ni raspravljati jer nije kugla nego šupljina.

Rusko zvono je domaći proizvoda koji se izrađuje ručno od nodularnog ljeva (jedinog koji ne puca kao otpadni kisenski), ima idealn dizajn i ručku fi 38 koja nije ni prevelika ni premala i definitivno nije samo za 3 dizačke vježbe.

To ti je kao da za rekraciju ili čak trenirnaje u fitnessu kupuješ gumirane olimpijske utege s 25kg šipkom s kojima ne miožeš raditi bisps pregib i ostalih 50 vježbi jer su samo za čučan i izbačaj tako i tvoja sportska girja koja se šverca iz Slovenije, a na pominjem ne zanimaju me kompleksi i brobe givory style vs. rkc te tko je veći lav u krdu već dobrobit sporta.

dasistwalter
09.10.2010., 16:14

Na stranici nisam nasaogdje ima za kupiti, pa bi dodatne informacije dobro dosle?

7nationarmy
11.10.2010., 10:57
zagrebacka 7, bjelovar - to ti je adresa.

kamakura-san
16.11.2010., 13:33
RKC organizacija priprema prvi certifikat seminar u Hrvatskoj u 3 mjesecu, a u Splitu seminar kettlebella - da me opet ne ganjaju neki sa Rekreacije :kava: - link na Borilačkim sportovima pod Oglasna ploča

Pres
16.11.2010., 13:37
RKC organizacija priprema prvi certifikat seminar u Hrvatskoj u 3 mjesecu, a u Splitu seminar kettlebella - da me opet ne ganjaju neki sa Rekreacije :kava: - link na Borilačkim sportovima pod Oglasna ploča

ZAKON - SVAKA ČAST!

kamakura-san
19.11.2010., 13:10
I naravno treninzi u Zg pon i srijedom te u Rijeci i Karlovcu 7 dana u tjednu :cerek: upiti na PM, mail na stranici u mom potpisu i telefon je tamo.
IRON CORE

Zli Mali Medo
19.11.2010., 15:04
Savrsena tehnika. Zena je terminatorica

http://www.youtube.com/watch?v=niO9EBBkeiU

cretino
20.11.2010., 02:29
Savrsena tehnika. Zena je terminatorica

http://www.youtube.com/watch?v=niO9EBBkeiU

svaka joj čast. impresioniran sam.

strijelčic@
26.11.2010., 19:08
Svaka čast, žena je dokazala da se sve može kad se hoće..ja sam prije 2 tjedna počela vježbati sa girjom od 4 kile i moram reći da sam prezadovoljna i već vidim učinke, stvarno hebena stvar. :s

Sviba
29.11.2010., 14:17
Koliko je pametno (ili ludo) upustit se u vježbanje s girjama ukoliko je trenutna fizička sprema dosta loša?

Jel potrebno odradit adaptaciju nekakvu mjesec/dva ili?

Hvala

Zli Mali Medo
02.12.2010., 13:16
Hm, mogao bih malo popularizirati girje i ozivjeti ovu temu. Pa i bum odsad :D

Zli Mali Medo
02.12.2010., 13:20
Koliko je pametno (ili ludo) upustit se u vježbanje s girjama ukoliko je trenutna fizička sprema dosta loša?

Jel potrebno odradit adaptaciju nekakvu mjesec/dva ili?

Hvala

Jako pametno i tvoj najpametniji potez uopce sto se tice rekreacije. Postat ces Spartanac, bit ces brzi, jaci, pametniji i bolje ces jebat (zbilja, zbog swingova, imat ces cak i dva misica uzduz kuka za koja mislis da ne postoje). :zubo:

Ionak ces uciti tehniku na pocetku tako da ti je svejedno hoces li poceti sad ili ces poceti za pola godine, moras poceti. Kondu ces lagano nabijati razlicitim protokolima i ozbiljnijim treningom koji ce postepeno ici prema gore. Po nekoj mojoj procjeni konda, snaga i izdrzljivost na girjama rastu eksplozivno. Vidjet ces da ce ti trenign biti jaci sto ce tehnika biti bolje jer ce ti se nekako vise dati raditi. To pisem iz iskustva.

Zli Mali Medo
03.12.2010., 19:50
Sto se tice cura. U klubu ih ima podosta, vise nego decki. Ono sto mi je super odlicno jest njihova motivacija i napredak i cinjenica kako koke vojnicki rade. Jedna koja najdulje trenira svjetska je prvakinja u zutima, ali mene vise fasciniraju dvije koje su naknadno dosle i vec masu ljubicastima (20 kg). Odlicne su. Ne trebam reci kako su se stesale. Zbilja izgledaju vrhunski.

ajme33
04.12.2010., 07:51
Sto se tice cura. U klubu ih ima podosta, vise nego decki. Ono sto mi je super odlicno jest njihova motivacija i napredak i cinjenica kako koke vojnicki rade. Jedna koja najdulje trenira svjetska je prvakinja u zutima, ali mene vise fasciniraju dvije koje su naknadno dosle i vec masu ljubicastima (20 kg). Odlicne su. Ne trebam reci kako su se stesale. Zbilja izgledaju vrhunski.

To u XXL-u?

Petar Popara Crni
05.12.2010., 20:55
Medo,
vodiš li ti negdje treninge s girjama ili radiš s njima samo za sebe?

Zli Mali Medo
05.12.2010., 20:58
Medo,
vodiš li ti negdje treninge s girjama ili radiš s njima samo za sebe?

Ne, ja treniram u XXL-u. Ali imam i svoje zelene doma. :)

_Mystical_
05.12.2010., 22:02
ljudovi, pročitah zadnjih 5-6 strana, ali nisam vidio gdje se može trenirati s girjama.

Pošto ne znam ništa o njima, treba mi se pokazati tehnika, znači neka početnička grupa.

Ako ima neki klub s kvalitetnim trenerima, u zg-u, možda na zapadnom dijelu grada...

Zli Mali Medo
05.12.2010., 22:07
ljudovi, pročitah zadnjih 5-6 strana, ali nisam vidio gdje se može trenirati s girjama.

Pošto ne znam ništa o njima, treba mi se pokazati tehnika, znači neka početnička grupa.

Ako ima neki klub s kvalitetnim trenerima, u zg-u, možda na zapadnom dijelu grada...

u XXL-u imas pocetnu grupu, ali samo jedan termin, ponedjeljkom, a napredna je prenapredna tak da u njoj ne bus nista naucio. Imas jos Core gym, girjatriju i neki girja klub Sparta. To je ono sot ja znam, a da se radi sa sportskim girjama.

Jericho
06.12.2010., 08:01
treniram sa rkc zvoncima i zanima me kolika je razlika rkc i wkc. dal netko trenira sa oba tipa ? ne zanima me onaj sportski dio nego jednostavno kako ona leži u ruci i dal ssu tehnike drugačije ako je masa ista

Zli Mali Medo
06.12.2010., 09:49
Popara, ides na natjecanje sad u Pisarovinu?

_Mystical_
06.12.2010., 11:26
u XXL-u imas pocetnu grupu, ali samo jedan termin, ponedjeljkom, a napredna je prenapredna tak da u njoj ne bus nista naucio. Imas jos Core gym, girjatriju i neki girja klub Sparta. To je ono sot ja znam, a da se radi sa sportskim girjama.

thx, vidim da u core gymu ima rekreativna grupa tri puta tjedno, 250 kn. Nije loše

grogo bolger
06.12.2010., 15:45
@Medo sa kojim đuletom ti mašeš? do koliko si kila dogurao? :D

Zli Mali Medo
06.12.2010., 15:54
Pa mogu snatchat crvenom (32) kile oko 50 u 2 i pol min. Sad kad ozdravim ide crvena polako. S dvije crvene jos ne mogu jerkat, a da to ima smisla.

grogo bolger
06.12.2010., 19:23
+++prekrst+++ svaka čast:top:
ja sam jedva napravio turkish get up sa 24kg, zajebano je to moram priznat

ili 16? :ne zna:

inač želim ti da se brzo oporaviš i vratiš u punu snagu :top:
moja stara isto pije E

Zli Mali Medo
06.12.2010., 21:23
Tnx. Bum. Inace, prvu sam girju primio u 5. mjesecu :D

Tomislav B
06.12.2010., 21:25
Imaju li burpees-i sličan efekt kao girje?
(Kako se burpee uopće zove na hrv?:ne zna:)

Zli Mali Medo
06.12.2010., 21:27
Nemaju slican efekt. Burbe je samo jedna vjezba. :)

Na hrvatskom se kaze burbi :D

plavva
06.12.2010., 21:29
Imaju li burpees-i sličan efekt kao girje?
(Kako se burpee uopće zove na hrv?:ne zna:)

Na hrvatskom? Sotonska izmišljotina, eto kako se zove:D:D:D

Petar Popara Crni
07.12.2010., 10:15
Medo,
ne idem na natjecanja... Moja je tehnika poprilično drugačija od natjecateljske pa ne bih polučio neki značajan uspjeh hehehe! Tko zna, možda se u budućnosti i odlučim za takvo što, samo budem tehniku morao prilagoditi...
Svaka čast na 50 snatcheva sa 32kg...vrijedno divljenja.

Jericho,
imao sam prilike probati sportske girje i mogu reći da sasvim lijepo leže u ruci. Zgodne su za držanje u racku. Mislim da s njima također možeš raditi RKC stil bez većih problema.

Zli Mali Medo
07.12.2010., 10:49
Medo,
ne idem na natjecanja... Moja je tehnika poprilično drugačija od natjecateljske pa ne bih polučio neki značajan uspjeh hehehe! Tko zna, možda se u budućnosti i odlučim za takvo što, samo budem tehniku morao prilagoditi...
Svaka čast na 50 snatcheva sa 32kg...vrijedno divljenja.
.

Hvala. Ali to je tek pocetak. :D Moj je krajnji cilj napraviti 50+ long cycle i 100 sneceva. Crvene. :)

Zli Mali Medo
07.12.2010., 11:25
Bas se puno toga pokrece oko girja u zadnje vrijeme sto mi je izuzetno drago. Otkad sam ja poceo trenirati, 5. mjesec, girje su bile mala grupa u XXL-u. Danas, samo s moje strane 5 mojih frendova i frendica trenira. Sport se popularizirao znatno, sto se tice XXL-a, tamo se zbilja ozbiljno i jako kvalitetno radi, grupe su sad vec ogromne, girja nema dovoljna i slicno, a XXL ih ima tridesetak :) Super, super i super. Kad cure skuze koliko je to sport bas stvoren za njih bit ce jos i bolje.

igor spoljaric
13.12.2010., 08:21

Bok!

u zapadnom dijelu grada (trešnjevka) kettlebell team Sparta ima treninge http://www.snaga.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=14&lang=hr pa ako te interesira navrati sutra u 7 na trening...

Zli Mali Medo
13.12.2010., 18:06
I tak, imam frendicu koju sam nagovarao na girje. U pocetku je srala da se to njoj sigurnoooo nece svidjeti jer ona voli ples i te pizdarije s koreografijom. Evo je sad nakon 5 mjeseci radi sa zutom (16 kg), pocela je s rozom. 169, 55 kg. :zubo:

Kaeshi
14.12.2010., 10:12
I tak, imam frendicu koju sam nagovarao na girje. U pocetku je srala da se to njoj sigurnoooo nece svidjeti jer ona voli ples i te pizdarije s koreografijom. Evo je sad nakon 5 mjeseci radi sa zutom (16 kg), pocela je s rozom. 169, 55 kg. :zubo:

Koliko je masa roza girje?
Boje naime nisu standardizirane, pa se malo izgubim. Boja ko u priči:
http://fgs.kirov.ru/fgs41.htm

Zli Mali Medo
14.12.2010., 10:22
Koliko je masa roza girje?
Boje naime nisu standardizirane, pa se malo izgubim. Boja ko u priči:
http://fgs.kirov.ru/fgs41.htm

Roza je 8 kg.

Inace na natjecanjima, po ovim bitnim federacijama, boje su standardne. Crvena je crvena. 32 kg.

Kaeshi
14.12.2010., 10:43
Roza je 8 kg.

Inace na natjecanjima, po ovim bitnim federacijama, boje su standardne. Crvena je crvena. 32 kg.

Dobra je. Sa 8kg do 16kg u 5 mjeseci. Svaka čast.

Koliko je meni poznato, što se tiče boja (mislim na rusku federaciju), standardne su boje samo za 16, 24 i 32 (žuta, zelena, crvena), sve ostale su ko kako ofarba.