PDA

View Full Version : Geodet - cjenik i ostalo

stranice : [1] 2

Aldebaran
21.11.2007., 12:55
Kaze mi geodet da se po novom zakonu o gradnji bitno komplicira (i poskupljuje!) snimanje terena. Ja bih htio da mi on obavi slijedece:

- utvrdjivanje i oznacavanje tocnih granica terena (uz prisustvo svih susjeda)
- iskolcenje gradjevine sa elaboratom iskolcenja

E sad on tvrdi da za utvrdjivanje granica on sad treba po novom postupku snimiti stanje i to staviti na nekakvu podlogu (zaboravio sam tocan naziv) i racunati stvarnu kvadraturu terena jer kao ove kvadrature u vlasnickom listu po novom zakonu vise ne vaze. Takva dokumentacija se navodno koristi kasnije za razne dozvole, ali ja vec imam pravomocnu gradjevinsku dozvolu (po starom zakonu sva sreca!) i ne shvacam zasto bi i meni trebao taj kompliciraniji postupak ako samo zelim tocno definirati i sluzbeno oznaciti granice terena (zajedno sa susjedima). Taj postupak bi me po njemu kostao 6000kn!!!! To meni izgleda daallleekoo previse. Za iskolcenje bi mi uzeo dodatnih 3500kn sto mi takodjer izgleda previse. Moze li netko ovdje ko je iz te struke objasniti postupak utvrdjivanja tocnih granica terena i koliko to kosta. Zelio bih da geodet da i neki dokument koji bih sa susjedima potpisao i da on stavi sluzbene oznake na granice. Kosta li to zaista po novom 6000kn??? Meni se cini da netko tu mene gadno pokusava preveslati.

Hvala

sky cruiser
21.11.2007., 13:54
Uh, još jedna "dobrobit" novog zakona. Milina. A svi su mu se poveselili...

Ovako, ja imam građevinsku po starom i prošli tjedan sam napravio elaborat iskolčenja parcele, prije gradnje. Iskolčio mi je poziciju kuće , napravio elaborat za 2700 kn. I to je sve.

Usput mi je objasnio da će po novom, za građenje trebat taj malo složeniji elaborat ( u koji još ulazi stvarna snimka terena, utvrđivanje svih visinskih kota - relativnih i nadmorskih visina i još neke fore) . No , to tebi ne treba jer ti ideš po starom i pusti tog mamlaza nek ženi s parama nekog drugog. Uzmi drugog i napravi to kao što se i dosad radilo.

sagem
22.11.2007., 08:22
Interesira me vase misljenje o sljedecem.
Bila sam kod geodeta. Potrebno mi je za teren napraviti uskladenje katastarskog plana i grutovnice(jer mi se ne slazu mjere),napraviti elaborat uskladenja, iskoliciti teren i geodetsku podlogu.
Cijene koje sam dobila su sljedece.
-Iskolicenje terena 3250kn
-Elaborat iskolicenja 4000kn
-Geodetska podloga 3250kn
Sve skupa 11500kn
A nakon sto kuca bude gotova jos 9000kn,za elaborat iskolicenja kuce i sve sto je potrebno uz to.
Hvala

Aldebaran
22.11.2007., 09:10
Bila sam kod geodeta. Potrebno mi je za teren napraviti uskladenje katastarskog plana i grutovnice(jer mi se ne slazu mjere),napraviti elaborat uskladenja, iskoliciti teren i geodetsku podlogu.
Sve skupa 11500kn
A nakon sto kuca bude gotova jos 9000kn,za elaborat iskolicenja kuce i sve sto je potrebno uz to.
Hvala

Ma to je da ti pamet stane. Ovaj moj mi je rekao da je iskolcenje objekta zajedno sa elaboratom iskolcenja 3500, a to po ovom tvom dodje 3250+4000=7250 (!!?). Meni pak zeli naplatiti 6000 za utvrdjivanje granica (plus sve nesto navodno neophodno po novom zakonu), a ne znam ima li to veze sa ovom geodetskom podlogom koju ti spominjes. Moze li netko pojasniti sto je to geodetska podloga? Dobro je rekao sky cruiser, treba traziti dalje. Ovo su lopovska posla. Veceras je neki zbor građana na kojem ce se navodno moci dobiti "informacije o katastarskoj izmjeri, načinu obilježavanja čestica, pravima i obvezama u postupku katastarske izmjere" pa mozda nakon toga budem pametniji.

Tadea
22.11.2007., 11:40
Mi idemo sve po novom zakonu,taman smo lijepo zakasnili. Nama je geodet dao ponudu za sve 25 000kn,po novim pravilima. Nije šala,dobri smo si s njim pa će nam malo neki popust nategnuti,ali to je to. U stvari,bilo bi 20 000 kn ali mi moramo i parcelaciju jer ,opet po novom, ulaz na parcelu mora biti određene širine (mislim 15 ili 16 m) ,a nama je 11. U nastavku se širi pa moramo taj komad do prve potrebne širine parcelirat o našem trošku i pokloniti državi da bi mogao biti ulaz po zakonu. E tu je još ta parcelacija 5 000kn. Divota. Šta će tek još bit sve me strah hvata. Kako ni sami geodeti ni arhitekti ne kuže novi zakon,tko zna šta će još iskrsnuti tijekom..

sagem
27.11.2007., 14:30
našla sam jednog geodeta koji će mi napraviti sve što mi je potrebno za samo 15.500kn :cheer: , a .. :kava: , ajmo dalje... slušam ponude..jel netko nudi 500kn??? :clint:

mandy
28.11.2007., 00:04
Sve skupa 11500kn
Hvala

evo vako...ja sam geodet i radim u privatnoj firmi,

iskolčenje 1200-3000 (ovisno kvadraturi i obliku)...što je više lomova i što je veća kvadratura cijena raste
elaborat iskolčenja je uključen u cijenu iskolčenja...jer ako ti iskolči teren mora ti dat i elaborat
podloga: od 2000 pa nadalje..ovisno o konfiguraciji terena, zaraštenosti i sl..

neznam koje ste firme kontaktirali...

geodetaska podloga snimak stavrnog stanja sa kotama terena, tj visinski prikaz terena....sa preklopom na katastarskom planu izrađena u mjerilu..
u principu vide kako teren izgleda, jel neravan isl..

Aldebaran
28.11.2007., 08:56
evo vako...ja sam geodet i radim u privatnoj firmi,

iskolčenje 1200-3000 (ovisno kvadraturi i obliku)...što je više lomova i što je veća kvadratura cijena raste
elaborat iskolčenja je uključen u cijenu iskolčenja...jer ako ti iskolči teren mora ti dat i elaborat
podloga: od 2000 pa nadalje..ovisno o konfiguraciji terena, zaraštenosti i sl..

neznam koje ste firme kontaktirali...

geodetaska podloga snimak stavrnog stanja sa kotama terena, tj visinski prikaz terena....sa preklopom na katastarskom planu izrađena u mjerilu..
u principu vide kako teren izgleda, jel neravan isl..

Hvala na informacijama. Koliko bi u tvojoj firmi doslo utvrdjivanje i oznacavanje granica terena uz izdavanje nekakvog dokumenta sa grafickim prikazom istog zajedno sa podacima o odaljenosti izmedju pojedinih oznaka. Taj dokument bi trebali dobiti svi susjedi prisutni kod izmjere i svi bi ga potpisali (ako bi se slagali sa izmjerenim naravno). Da li je ovo sto ja pitam ta geodetska podloga koju si sppominjao ili su to razlicite stvari? Imas li za preporuciti kolege na rijeckom podrucju (moze i na PM)?

Hvala:)

cinderella25
28.11.2007., 20:45
Meni je potrebna nova izmjera terena zbog nadogranje kuće i sada mi geodet kaže da bi oni izašli na snimanje da mi treba uporabna dozvola i nekakav tehnički pregled, zato jer nemamo građevinsku! E sada pitam a di da se obratim, kome za to? Od koga da krenem? .... Hvala

sagem
28.11.2007., 20:52
netko zna dobrog i geodeta iz Rijeke koji će me oderati za manje od 15 000kn?
:mig:

vaci
28.11.2007., 21:34
nadam se da ćete se ovih cijena sitit kad bude u odvjetnika tražili sređivanje papira :raspa:

jer geodete se nikad ne napada, a po odvjetničkoj tarifi se i drvljem i kamenjem iako je javno objavljena u narodnim novinama - a proces sređivanja papira je puuuno duži od geodteskog posla ( s tim da ga ne umanjujem, da se razumimo, život geodeta mi je jako dobro poznat) dok je cijena poprilično je manja od gore navedenih :o

manaus
29.11.2007., 10:10
nadam se da ćete se ovih cijena sitit kad bude u odvjetnika tražili sređivanje papira :raspa:

jer geodete se nikad ne napada, a po odvjetničkoj tarifi se i drvljem i kamenjem :o
Ne "napada" se geodete? :lol:

Ne napada se arhitekte? Ili liječnike, ili zastupnike....(?) ti si promašila "ceo fudbal". :lol:

vaci
29.11.2007., 16:16
Ne "napada" se geodete? :lol:

Ne napada se arhitekte? Ili liječnike, ili zastupnike....(?) ti si promašila "ceo fudbal". :lol:

hm, ne sjećam se latinice o geodetima i njihovim ciframa :misli:
one o odvj. tarifam, o liječničkoj nebrizi, saborskim plaćama se itekako sjećam.

Ne sjećam se bune udruge potrošača na geodetske naknade, niti se sjećam članaka na duplericama dnevnih novina o toj temi :kava:

al uzimam mogućnost da se geodete napada ondje gdje se i koristi izraz "ceo fudbal" al komentiranje toga pak nije pod mojom jurisdikcijom :o

manaus
29.11.2007., 16:39
Geodeti su i prije povišenja cijena bili bez konkurencije (provjeri koliko geodetskih faksova imamo u državi) a dipl.pravnika ima kao puževa poslije kiše.
Nakon toga provjeri kolika je kupovna moć u HR (bilo na Tportalu nekidan) i javi budućem premijeru svoja zapažanja.

:kava:

vaci
29.11.2007., 21:05
i da se vratimo na moj prvi post na ovu temu kojem si se nasmija :kava:

sagem
30.11.2007., 10:35
Joše jedna ponuda, šta mislite o ovome? :kava:

1. izrada elaborata usklađenja 3200kn
2. geodetska podloga 4000kn
3. izrada elaborata iskoličenja građevine 3500kn
4. izrada dvostrukog elaborata urisa objekta 4500kn

:rolleyes:

Aldebaran
30.11.2007., 11:26
Joše jedna ponuda, šta mislite o ovome? :kava:

1. izrada elaborata usklađenja 3200kn

Sto je to elaborat usklađenja ??

sagem
30.11.2007., 12:21

Ja nemam pristupni put do mog terena, ma se susjeda i ja mijenjamo za dio čestice..pa je krajni rezultat svega toga to usklađivanje sa tim papirima. No ne brini se, ti vjerojatno nisi u situaciji kao ja, zato si ni ne računaj taj trošak.. :)

Aldebaran
30.11.2007., 12:26
Ja nemam pristupni put do mog terena, ma se susjeda i ja mijenjamo za dio čestice..pa je krajni rezultat svega toga to usklađivanje sa tim papirima. No ne brini se, ti vjerojatno nisi u situaciji kao ja, zato si ni ne računaj taj trošak.. :)

Thanks:) Ja sam vec mislio da ce mi napenaliti jos nekoliko elaboratica.

flekica35
30.11.2007., 12:31

to što tebi treba zove se parcelacijski elaborat. Parcelacija građevinskog zemljišta je zabranjena bez lokacijske dozvole. Dakle da si uhvatio geodeta prije zakona, novci bi bili o.k., ali poslije zakona:nono: .
Jer ni za kakve novce ne smiješ cijepati zemlju bez lokacijske dozvole.
Uz to trebaju ti po dva elaborata. Cijepanja, pa onda formiranje nove čestice.
Ima tu posla, a isplativost ovisi isključivo o Katastarskim uredima koji treniraju strogoću i elaborate vraćaju na ispravak za svaku sitnicu. Da ne kažem koliki su još i troškovi (korištenja točaka, biljega, pregleda elaborata...)

flekica35
30.11.2007., 12:33
Kaze mi geodet da se po novom zakonu o gradnji bitno komplicira (i poskupljuje!) snimanje terena. Ja bih htio da mi on obavi slijedece:

- utvrdjivanje i oznacavanje tocnih granica terena (uz prisustvo svih susjeda)
- iskolcenje gradjevine sa elaboratom iskolcenja

E sad on tvrdi ...
Oprosti, ali ipak ovlašteni inžinjer geodezije bolje od tebe zna šta ti treba i koliko je tu posla. Cjene variraju. A bome i kvaliteta obavljenog posla.
Biste li otišli izvaditi zub u kovačnicu?

Aldebaran
30.11.2007., 13:14
Oprosti, ali ipak ovlašteni inžinjer geodezije bolje od tebe zna šta ti treba i koliko je tu posla. Cjene variraju. A bome i kvaliteta obavljenog posla.

Pa kad vec toliko toga znaju ta uvazena gospoda bilo bi dobro kad bi i medjusobno usaglasili ta svoja znanja a ne da mi svaki govori svoju pricu. Isto tako ne bih se uopce zacudio da cijene nisu proporcionalne kvaliteti obavljenog posla. Najgore je sto se jos niti ne zna koji posao uopce treba obaviti i na koji nacin jer svaki ovlašteni inžinjer geodezije tupi svoju verziju.

Biste li otišli izvaditi zub u kovačnicu?

Kad bi zubari imali ovakve kontradiktorne, muljatorske i smushene stavove o tome kako izvaditi zub onda bih vjerojatno vise vjerovao kovacu.

sagem
30.11.2007., 13:23
to što tebi treba zove se parcelacijski elaborat. Parcelacija građevinskog zemljišta je zabranjena bez lokacijske dozvole. Dakle da si uhvatio geodeta prije zakona, novci bi bili o.k., ali poslije zakona:nono: .
Jer ni za kakve novce ne smiješ cijepati zemlju bez lokacijske dozvole.
Uz to trebaju ti po dva elaborata. Cijepanja, pa onda formiranje nove čestice.
Ima tu posla, a isplativost ovisi isključivo o Katastarskim uredima koji treniraju strogoću i elaborate vraćaju na ispravak za svaku sitnicu. Da ne kažem koliki su još i troškovi (korištenja točaka, biljega, pregleda elaborata...)

Parcelizaciju ne radim ja osobno, nego ovlašteni geodet, pretpostvaljam da za silne novce koje mu dam, će mi napravi te papire prema Zakonu i da nećem sa time imati problema... ili ide geodeta u :ban:
... lokacijska dozvola mi ne treba, jer po novome zakonu je nema.. šta ne?? :azdaja:

Da u cijepnje čestica naravno ide i formiranje novih čestica..zato sam napisala da je krajnji rezultat Izrada elaborata usklađenja sa zemljišnom knjigom.

Mene samo zanima da li su one cijene, što sam ih gore navela ok?

flekica35
30.11.2007., 13:25
svaki tupi svoju verziju jer je u svakom katastru različita situacija. Zašto je različita. Jer na mjestu pročelnika sjedi osoba koja pravila tumači na svoj način. A šta mu možeš? Možeš se prilagodit, jer ti je to najbrži način, i elaborat radit onako kako on to traži.
Imaš slučaj tipa koji je pročelnik na jednom otoku. Kad u fušu napravi koji elaborat u Katastru Split, elaborati mu ne prolaze. Jedan pročelnik dakle radi na jedan, a njegova ispostava na otoku na drugi način. C'est la vie!

sagem
30.11.2007., 13:27
Kad bi zubari imali ovakve kontradiktorne, muljatorske i smushene stavove o tome kako izvaditi zub onda bih vjerojatno vise vjerovao kovacu.[/QUOTE]

I za to što bi mi kovač napravio (pa makar kovača zvala da mi radi elaborate), znala bi što mi je napravio i onda bi mu platila 15 000kn, ako to toliko vrijedi... :top:

flekica35
30.11.2007., 13:27
Onda ti slobodno otiđi tamo di ti je cijena najpovoljnija, ali kad ispadne po onoj staroj ko ne plati kurbu plati likara, nemoj otvorit novu temu i žalit se.

I moj savjet, ako uzimaš geodeta, onda neka to bude kao likar ili advokat. Obiteljski. Čovjek će bit bolje upućen, bolje i temeljitije će se pozabavit problemom, a vjerovatno će vam i cijena biti drugačija.

flekica35
30.11.2007., 13:37
Kad bi zubari imali ovakve kontradiktorne, muljatorske i smushene stavove o tome kako izvaditi zub onda bih vjerojatno vise vjerovao kovacu.

I za to što bi mi kovač napravio (pa makar kovača zvala da mi radi elaborate), znala bi što mi je napravio i onda bi mu platila 15 000kn, ako to toliko vrijedi... :top:[/QUOTE]

pa ako geodetsku struku ne poznajete, naravno da niti ne znate je li cijena
opravdana ili, ne!

sagem
30.11.2007., 14:24
zato sam tu da pitam... :ne zna:

Aldebaran
30.11.2007., 14:53
svaki tupi svoju verziju jer je u svakom katastru različita situacija. Zašto je različita. Jer na mjestu pročelnika sjedi osoba koja pravila tumači na svoj način. A šta mu možeš? Možeš se prilagodit, jer ti je to najbrži način, i elaborat radit onako kako on to traži.

Ma cekaj malo. Pa ne trazim ja geodete za razlicite terene pod razlicitim katastrima. Ja sve njih pitam istu stvar za isti jedan jedini teren. Svi su rekli da poznaju to podrucje i taj katastarski ured, ali procedure koje spominju su zaista kontradiktorne i zbog te kontradiktornosti nije moguce da su svi u pravu. U biti u pravu moze biti jedan ili nijedan i sad je pitanje kome vjerovati. Cirkus. Jedan od njih je na pocetku govorio jedno, a par dana kasnije sasvim drugo (kao zakon se promijenio bla bla). Drugi ima svoju pricu nespojivu sa pricom prvog, treci svoju itd.

flekica35
30.11.2007., 15:00
A eto, i mi smo ti geodeti.
Pa vidiš, priča je četvrta. Ne bih komentirala rad i sposobnosti kolega.

flekica35
30.11.2007., 15:18
Da bi se swa sigurnošću mogle utvrditi granice koje nisu vidljive na terenu potrebno je napraviti slijedeće:
- izvršiti snimak stvarnog stanja terena i definirati posojeće prirodne granici (suhozidi, betonski zidovi,,,)
- o snimanju obavijestiti susjede i zatražiti od njih mišljenje o predmetnim granicama
- obraditi te podatke računalno i preklopiti stvarno stanje terena sa katastarskom podlogom
- uzeti iz arhive katastra sve relevantne podatke vezane za tu parcelu. Kopiju plana, površina, oblik parcele i sve arhivske skice koje su vezane za tu parcelu
Napomena: vrlo je bitno o kojem se mjerilu radi, odnosno da li je za tu Katastarsku općinu na snazi stara Austo-Ugarska (max točnost 60 cm) ili nova izmjera(max točnost 20 cm)
- uzimajući u obzir sve te parametre geodet iscrtava točnu granicu na već snimljenoj geodetskoj podlozi.
- nakon toga izlazi na teren, poziva sve susjede i iskolčava granice.

Gore nabrojano je posao potreban za točno utvrđivanje granica.
Prosječna cijena ovisi isključivo o potrebnoj količini vremena za izraditi sve gore nabrojane poslove.
Minimalna cijena izlaska geodeta na teren je cca 3500,00 kn.
Obzirom da se tu radi o utvrđivanju i iskolčenju( 2 izlaska na teren)+ prikupljanje podataka iz katastra + komunikacija sa susjedima (najteži dio posla). cijena opisanog posla potrebnog za gdina ALdebarana bila bi oko 10000,00.

Aldebaran
30.11.2007., 16:27
Da bi se swa sigurnošću mogle utvrditi granice koje nisu vidljive na terenu potrebno je napraviti slijedeće:
- izvršiti snimak stvarnog stanja terena i definirati posojeće prirodne granici (suhozidi, betonski zidovi,,,)
- o snimanju obavijestiti susjede i zatražiti od njih mišljenje o predmetnim granicama
- obraditi te podatke računalno i preklopiti stvarno stanje terena sa katastarskom podlogom
- uzeti iz arhive katastra sve relevantne podatke vezane za tu parcelu. Kopiju plana, površina, oblik parcele i sve arhivske skice koje su vezane za tu parcelu
Napomena: vrlo je bitno o kojem se mjerilu radi, odnosno da li je za tu Katastarsku općinu na snazi stara Austo-Ugarska (max točnost 60 cm) ili nova izmjera(max točnost 20 cm)
- uzimajući u obzir sve te parametre geodet iscrtava točnu granicu na već snimljenoj geodetskoj podlozi.
- nakon toga izlazi na teren, poziva sve susjede i iskolčava granice.

Gore nabrojano je posao potreban za točno utvrđivanje granica.
Prosječna cijena ovisi isključivo o potrebnoj količini vremena za izraditi sve gore nabrojane poslove.
Minimalna cijena izlaska geodeta na teren je cca 3500,00 kn.
Obzirom da se tu radi o utvrđivanju i iskolčenju( 2 izlaska na teren)+ prikupljanje podataka iz katastra + komunikacija sa susjedima (najteži dio posla). cijena opisanog posla potrebnog za gdina ALdebarana bila bi oko 10000,00.

Puno hvala na detaljnim informacijama. Raduje me sto se opisana procedura u detalje poklapa sa procedurom opisanom od strane jednog od spomenutih geodeta. Dakle napokon se nesto poklapa u toj prici. Geodet kojeg sam spomenuo rekao mi je da bi taj opisani posao napravio za 4000 kn + pdv.

flekica35
30.11.2007., 16:30
Puno hvala na detaljnim informacijama. Raduje me sto se opisana procedura u detalje poklapa sa procedurom opisanom od strane jednog od spomenutih geodeta. Dakle napokon se nesto poklapa u toj prici. Geodet kojeg sam spomenuo rekao mi je da bi taj opisani posao napravio za 4000 kn + pdv.

E, onda to prihvati. Cijena ponude je korektna. Mi to ne radimo ni za dosta više novaca od toga. Jednostavno se ne isplati. Neto ostane premalo.
Male stranke ni ne uzimamo.
Drago mi je ako sam uspjela šta pomoć.

bedacha
30.11.2007., 16:45

elaborat kojim se usklađuje stanje u zemljišnoj knjizi sa stanjem u katastru... u katastru je prikaz stvarnog stanja na terenu (oblik i površina parcele) i istu takvu parcelu je potrebno formirati u zemljišnim knjigama...

maystor1
02.12.2007., 14:02
Majko mila,al sam nastrado........

maks
02.12.2007., 18:29
Cijene su tako šarene jer ne postoji normirani cjenik geodetskih usluga, no u izradi je i mislim da je najavljeno da će izaći u veljači.

Boris_RI
03.12.2007., 13:03
evo, ja sam danas zvao jednog geodetu iz Rijeke

- visinski snimak terena sa izohipsama - 4500 + PDV
- iskolčenje objekta i elaborat iskolčenja - 4500 + PDV
- uris objekta 5-6000kn

:eek:

flekica35
03.12.2007., 14:07
evo, ja sam danas zvao jednog geodetu iz Rijeke

- visinski snimak terena sa izohipsama - 4500 + PDV
- iskolčenje objekta i elaborat iskolčenja - 4500 + PDV
- uris objekta 5-6000kn

:eek:
uris objekta samo s uporabnom dozvolom. Sve ostalo je mimo zakona.

flekica35
03.12.2007., 14:09
Cijene su tako šarene jer ne postoji normirani cjenik geodetskih usluga, no u izradi je i mislim da je najavljeno da će izaći u veljači.

O, postoji, postoji. Propisuje ga Komora i te cijene koje ste dobili su uglavnom po Komorinom cjeniku.
One ispod toga, bile bi, recimo, nelojalna konkurencija. Zaposlenici katastra, i privatnih firmi koji rade u fušu i od ovl. ing izmole potpis i pečat.

vaci
03.12.2007., 21:23
može link na taj cjenik?

Boris_RI
04.12.2007., 10:07
uris objekta samo s uporabnom dozvolom. Sve ostalo je mimo zakona.

Ovo je cjenik geodetskih usluga..

maystor1
04.12.2007., 18:10
O, postoji, postoji. Propisuje ga Komora i te cijene koje ste dobili su uglavnom po Komorinom cjeniku.
One ispod toga, bile bi, recimo, nelojalna konkurencija. Zaposlenici katastra, i privatnih firmi koji rade u fušu i od ovl. ing izmole potpis i pečat.

To su moji igrači!Nemojte samo sada reći,pa nije to po zakonu,siva ekonomija.........šta bih trebao u cijeni kuće,roh -bau..od nekih 350 000-400 000 kn,platiti za papirologiju i toplu vodu ,cca malo manje od 200 000 kn????...Zato kamen u temelje....fušeri u biznis...i pamet u glavu....jedan primjer...naplaćuju vodnu naknadu...tamo gdje ja gradim sve pliva...i plivaće još godinama ..a vodna naknada 20 000 kn...komunalije 50 000 kn a ceste uopće nema ...što nasipaš sam ..to ti je...strašno...

sky cruiser
04.12.2007., 20:35
Da, to je surova realnost. Jer kad to sve čitam, onda mi nije žao što sam svojoj općini (Sv.Nedelja) platio komunalni doprinos...jer 99% stanovništva ima plin, asfalt, 80% vodovod, i sad je na tapeti kanalizacija...ubrzano je uvode, već su iznad 50%.

vaci
04.12.2007., 21:28
da još jednom pitam

može neki link na cjenik koji geodteim propisuje komora?

flekica35
05.12.2007., 10:26
Vaci na održavanju sam trudnoće. CJenik mi je u uredu.Naravno da cijene nisu propisane, nego sugerirane. SKeniram ga, pa ga postavim na temu kad se vratim u ured.
Doduše, on je kao takav izišao ima nekoliko godina, zato će se sad vjerovatno mijenjat. To baš ne pratim.

Pogledaj ovdje, ja ga nešto od doma ne mogu otvorit.http://www.arhitekti-hkaig.com/akti-pravilnik-cijene.aspx?ind=3

flekica35
05.12.2007., 10:31
To su moji igrači!Nemojte samo sada reći,pa nije to po zakonu,siva ekonomija.........šta bih trebao u cijeni kuće,roh -bau..od nekih 350 000-400 000 kn,platiti za papirologiju i toplu vodu ,cca malo manje od 200 000 kn????...Zato kamen u temelje....fušeri u biznis...i pamet u glavu....jedan primjer...naplaćuju vodnu naknadu...tamo gdje ja gradim sve pliva...i plivaće još godinama ..a vodna naknada 20 000 kn...komunalije 50 000 kn a ceste uopće nema ...što nasipaš sam ..to ti je...strašno...

zato što većina razmišlja kao ti takvo stanje i jest. A ne misliš valjda da je u redu imati vodu i kanalizaciju na račun drugih?!
Pa plivajte kad tako razmišljate braćo Hrvati. Nije mi vas ni žao.

I još nešto kad idete u frizera na pramenove i za sat rada platite 400 kn, to je u redu. Sat vremena - 400,00 kn.
A geodestka ekipa 3 čovjeka, 50000 € opreme i po tjedan dana posla platiti 10000 kuna je puno. Mogu samo reć svašta.

flekica35
05.12.2007., 10:33
Da, to je surova realnost. Jer kad to sve čitam, onda mi nije žao što sam svojoj općini (Sv.Nedelja) platio komunalni doprinos...jer 99% stanovništva ima plin, asfalt, 80% vodovod, i sad je na tapeti kanalizacija...ubrzano je uvode, već su iznad 50%.

:top:
eh dok ta savjest dopre do svakog našeg sunarodnjaka. Da smo drugačiji, ne bi za primjer uzimali Švicarsku ili Njemačku, već Hrvatsku

maystor1
05.12.2007., 10:52
:top:
eh dok ta savjest dopre do svakog našeg sunarodnjaka. Da smo drugačiji, ne bi za primjer uzimali Švicarsku ili Njemačku, već Hrvatsku

Nisu ni oni sada više neki primjer.Moraš se otelit da imaš svoj kvadrat da bi normalno othranio obitelj.Poznanik je u njemačkoj kupio50 -60 m2 u vrhu krova etažirane kuće...švabo etažiro kuću u 4-5 dijelova,i tako ju prodao,u dijelovima...poznanik hoda u potkrovlju pognuto ko majmun..400 000 e...eto ti europe...stvar je u ljudima...što veća hrpa love ...više se iz nje namiri...nametnika...kod nas lopovluk na očigled i povratna kontralogična ,suluda informacija,na pravo mjesto, nema nikakvog odjeka,džaba im politike,silne struke,zakona,stručnih ljudi..kao ti...kad oni ne fermaju to da , osnovna djelatnost u građenju u cijeloj cifri investicije,iznosi 1/3....ostalo 2/3...jel to normalno...pa to i budala vidi da neko nekog hoće žedna prevest preko vode...ne mogu svarit cifru osječkog novog trga...60 000 000 kn.......izvana gladac a iznutra jadac...od trga do predgradja na jednu stranu sve kuće ne vrijede toliko....i sad ti šuti i plati sve te gluposti....nisam glupan i neću nikada platiti toplu vodu,porez na budale i kupovati ciglu na komad,...jednu godišnje...rat u ratu...rat u miru...

flekica35
05.12.2007., 10:56
Eh, a ja ne mogu svatit kako je grad Osijek prodao moju zemlju Novaliću,,, ali objasnit će Sud. I nama i njima.

sky cruiser
05.12.2007., 22:01
Nisu ni oni sada više neki primjer.Moraš se otelit da imaš svoj kvadrat da bi normalno othranio obitelj.Poznanik je u njemačkoj kupio50 -60 m2 u vrhu krova etažirane kuće...švabo etažiro kuću u 4-5 dijelova,i tako ju prodao,u dijelovima...poznanik hoda u potkrovlju pognuto ko majmun..400 000 e...eto ti europe...

A poznanik je budala. šta reć. Moj kum je u Stuttgartu kupio lijep i normalan stan od 60m2 za 100 000 eur. Jeftinije nego u ZG.

maystor1
06.12.2007., 13:49
Pa da,to mu svi kažemo,još preko njega prelijeću avioni, u friedrichafenu, poslao nam je slike...nešto nevjerojatno...stvarno je švabo uspio etažirati vrh krova i to uvalio ovome...on je po konstituciji visok,.....na najvišem mjestu se mora zgrbiti.....strašno...a što se tiče novalića,glavaša,i ostalih faca ja samo kažem...sve se vraća sve se plaća...najvažniji je čovjekov mir,spokoj i čista duša...ko to nema ,taj brzo izgori...pozdrav...

elvar
06.12.2007., 15:34
[QUOTE=
I još nešto kad idete u frizera na pramenove i za sat rada platite 400 kn, to je u redu. Sat vremena - 400,00 kn.
A geodestka ekipa 3 čovjeka, 50000 € opreme i po tjedan dana posla platiti 10000 kuna je puno. Mogu samo reć svašta.[/QUOTE]

sa usporedbom se slažem... neki dan sam baš razmišljao o tim frizerima (ženskim) i što je najgore još se najavljuju poskupljenja ???

samo prijašnji komentar meni se čini nije išao geodete nego 'komunalne naknade'...

kada sam već tu da i ja pitam:
1. postoji li mogućnost u kući koja se vodi kao zgrada od 3 stana promijeniti vlasničke odnose (par prostorija je prodano izmedju dvije obitelji vanknjižno) te pritom otkupiti potkrovlje (pošto je trenutno po zakonu zajedničko)?
2. koje su cijene za definiranje vlasničkog odnosa okolne pripadajuće parcele?

flekica35
07.12.2007., 09:47
sa usporedbom se slažem... neki dan sam baš razmišljao o tim frizerima (ženskim) i što je najgore još se najavljuju poskupljenja ???

samo prijašnji komentar meni se čini nije išao geodete nego 'komunalne naknade'...

kada sam već tu da i ja pitam:
1. postoji li mogućnost u kući koja se vodi kao zgrada od 3 stana promijeniti vlasničke odnose (par prostorija je prodano izmedju dvije obitelji vanknjižno) te pritom otkupiti potkrovlje (pošto je trenutno po zakonu zajedničko)?
2. koje su cijene za definiranje vlasničkog odnosa okolne pripadajuće parcele?

problem vlasnički odnosa možete riješiti kroz etažiranje zgrade.
CIjena je po kvadratu.
Postupak etažiranja može obaviti i ing. građevine i arhitekt.
Mi to ne radimo već neko vrijeme. CIjena bi trebala biti 2,5€ po m2, ali velim, sve ovisi od slučaja do slučaja.

maks
07.12.2007., 22:34

Znam da postoji ovo http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1999/1513B.htm (geodezija je od članka 157), ali to nije NORMIRANI cjenik, odnosno svatko ga može tumačiti na svoj način, pa su i cijene takve, konkretno 'stupanj složenosti' je totalno općenita kategorija.

Na stranicama Komore ima vijest o izradi novog cjenika (vijest od 02.11) http://www.hkaig.hr/rig.php?PHPSESSID=3b3dadd0c070106373287862dee9e889

tradicev
14.01.2008., 14:04
Pozdrav, vidim da se tu barata sa ciframa od kojih ti se vrlo lako moze zavrtiti u glavi pa me interesira slijedeće.

Imam konkretnu situaciju: teren je na ravnom (nema pada), tri strane su pravokutne osim jedne (trapeznog je oblika), velicina je 593 m2, sve su strane ravne (nema zaobljenih djelova), dobio sam lokacijsku pa je potrebno slijedece:

1. ponovno određivanje granica (zemljiste je prije isparcelirano, ali je pametni susjed izorao dvije zadnje međe)
2. trebam preparcelaciju (u lokacijskoj stoji da treba odvojiti 1,5 m do ceste i odvojiti posebnu cesticu za potrebe predviđenog buduceg nogostupa)
3. elaborat iskolcenja buduće kuce (radi se o klasicnoj pravokutnoj kuci 9*10 m sa jednom zaobljenim djelom od 3 m, sa zaljepljenom garazom uz kucu)
4. onaj neki elaborat kad se kuca izgradi i dobije uporabna (uris ili kako vec)
5. ne znam ima li jos sta...

Razmisljao sam da mi sve odradi jedan geodet pa bih mozda na cijeli komplet izaslo i nesto jeftinije :lol: Koje je vase misljenje ?

Moze li mi netko napisati po stavkama okvirno koliko bi me to izaslo i koliko to sve skupa traje?

Radi se o podrucju Velike Gorice, ako je bitno

Puno hvala unaprijed

bruce_dickinson
14.01.2008., 17:10
moj slucaj
pozicija: dubrovnik
snimka situacije terena: 2000 kn
parcelacija: 5000 kn
iskolčenje & elaborat : javim za koji dan, ne mogu ga dobit na tel

fiva7
14.01.2008., 20:35
snimak situacije odrađen u 8 mj.: 2000 kn
pošto nismo uspjeli predati papire po starom zakonu,po novom morali napraviti posebne geodetske podloge koje smo platili još 1000 kn jer smo radili kod istog geodeta
a sada idemo dalje, ali jedan pogled na novi cjenik kod geodeta i :eek: :horor:

tradicev
19.02.2008., 12:02
snimak situacije odrađen u 8 mj.: 2000 kn
pošto nismo uspjeli predati papire po starom zakonu,po novom morali napraviti posebne geodetske podloge koje smo platili još 1000 kn jer smo radili kod istog geodeta
a sada idemo dalje, ali jedan pogled na novi cjenik kod geodeta i :eek: :horor:

Jesi mislio da niste stigli predati glavni projekt za građevinsku po starom već moraš raditi potvrdu glavnog projekta pa zato moraš raditi posebnu geodetsku podlogu ili?

Ja sam u prvom mjesecu 2008. dobio lokacijsku za koju sam papire predao po starom, ali me interesira da li će mi sad prije izrade glavnog projekta trebati ta podloga. Od više ljudi sam dobio različite informacije. Arhitekt mi kaže da mu treba posebna g. podloga da bi mogao izraditi glavni projekt, da je to po novom, a jedan geodet mi kaže da mi to nije potrebno jer sam dobio lokacijsku dozvolu e sad ga ti znaj.
U lokacijskoj je navedeno samo da je potrebno napraviti parcelaciju radi proširenja kolnika. Da li bi mi i to za podlogu trebalo biti navedeno tamo možda u slučaju da treba ili ne?
Ako netko ima informaciju iz prve ruke bio bih mu jako zahvalan jer sam u pregovorima sa nekim geodetima.
Hvala !

fiva7
19.02.2008., 21:52
QUOTE=tradicev;12712862]Jesi mislio da niste stigli predati glavni projekt za građevinsku po starom već moraš raditi potvrdu glavnog projekta pa zato moraš raditi posebnu geodetsku podlogu ili?

Mi nažalost nismo uspjeli predati papire za lokacijsku i sve kompletno radimo po novom zakonu, zato smo morali raditi posebnu geodetsku podlogu! Tko zna koje će nas još sve ljepote novog zakona dočekati!!:ne zna: Jedna od ljepota je da u našoj općini komunalno ne mogu platiti na rate (kažu da svaka općina ima svoja pravila glede toga), a trenutno mi je lova zamrznuta pa sada skupljam 7200,00 kn polakooo, i sve mi je u zastoju! Ali nema veze bit će bolje :kava: :top:

Za tvoj slučaj ne znam da li je potrebna geodetska podloga , mada mi je projektantica rekla da sada već u idejnom projektu rade neke stvari koje su inače radili tek u glavnom projektu, tako da je sve moguće!!

McGrubi
20.02.2008., 07:24
za Potvrdu glavnog projekta treba obična geodetska podloga

tradicev
19.03.2008., 10:46
za Potvrdu glavnog projekta treba obična geodetska podloga

Možeš li mi opisati kako to treba izgledati (format itd.) i da li arhić može po tome crtati tek kad mi geodet to dostavi (ili dostavlja direktno arhiću) kad bude ovjereno od katastra te se takvo ovjereno uvezuje u gl. projekt ?

manaus
19.03.2008., 16:02
Od više ljudi sam dobio različite informacije. Arhitekt mi kaže da mu treba posebna g. podloga da bi mogao izraditi glavni projekt, da je to po novom, a jedan geodet mi kaže da mi to nije potrebno jer sam dobio lokacijsku dozvolu e sad ga ti znaj.
Hvala !

Vidio sam u praksi sramotne geodetske podloge, siromašne podacima, koje prihvaćaju uredi za izdavanje dozvola. Možda tvoj arhitekt jednostavno pristojno želi reć da je to obično smeće i da mu treba bolji snimak terena. :ne zna:

McGrubi
19.03.2008., 20:50
gotovo je sa šarolikim podlogama
danas sam čula od geodeta da su dobili dopis od Ministarstva šta sve podloga mora sadržavati

McGrubi
19.03.2008., 20:52
Možeš li mi opisati kako to treba izgledati (format itd.) i da li arhić može po tome crtati tek kad mi geodet to dostavi (ili dostavlja direktno arhiću) kad bude ovjereno od katastra te se takvo ovjereno uvezuje u gl. projekt ?

obično je u mjerilu 1:200,1:250,1:300..
geodeti nam daju digitalnu podlogu na koju mi stavljamo kuću, parkinge i uređenmje parcele

ovjerenje od katastra je potrebno samo kod Riješenja o uvjetima gradnje i prilaže se u Idejni projekt
za ostale je dovoljna obična podloga sa visinskim kotama

tradicev
15.05.2008., 13:05
Moja situacija:

U procesu sam parcelacije zemljišta nakon ishođene pravomoćne lokacijske dozvole. Međutim, susjed je na stražnjoj strani dok je orao i kosio nekoliko puta pomjerio stupiće pa se više ne zna točno prava granica. Angažirao sam geodeta koji je radio parcelaciju prije nego sam ja kupio zemljište (parcelirano je jedno veliko zemljište na tri manja - jedno od ta tri manja je moje) kako bi se to lakše riješilo. On je premjerio i prednje dvije međe se slažu s njegovim elaboratom, ali zadnja lijeva treba biti prema njegovom elaborati dubine 22,5, a trenutna međa pokazuje 21,90 m , a stražnja desna treba biti prema njegovom elaboratu 28,64, a trenutna pokazuje 27,5 m (zemljište je trapezastog oblika. Dakle, ispada da je susjed ušao u moje. Na te nove međe je geodet privremeno zabio željezne stupiće i pozvao susjede da se izjasne. Geodet je poslao susjedima poštom pozive. Susjed s lijeve strane se odazvao i potpisao da se slaže. Ovi desno su primili i vratila se povratnica, ali se nisu odazvali, pa se smatra kao da se slažu. Ovaj iza je primio, vratila se povratnica, ali na očevidu nije htjela potpisati da se slaže. Inače žive u Njemačkoj, ali su baš tad bili u RH. S obzirom da se radi o starijim ljudima, pa im je teže objasniti da je njihovo zaista veličine kako oni i tvrde (oni tvrde da i njihovo iza mora biti točno pola, a po geodetovim izmjerama ispada da je njihovo čak malo šire (22,87 m, a moje 22,50 m).

Geodet je iskolčio te nove dimenzije, ali oni ne potpisuju, a meni papiri stoje.

Sad će oni angažirati svog geodeta da on njima izmjeri njihovo. Nešto briju da je bivši gazda mog zemljišta sam sebi proširivao cestu i time smanjio svoje zemljište , a sad iza ako se izmjeri na pola, misle da je onda ušao u njihovo.
Moje je pitanje što mi je sad činiti. Kad oni angažiraju geodeta, on će nama morati poslati pozive. Ako je potpišem njegove nove dimenzije od tog geodeta s tim sam si srušio lokacijsku dozvolu jer se dimenzije zemljišta onda mijenjaju ili to nije bitno ako bude nekoliko centimetara?

Što se događa ako se ja ne složim s njegovim izmjerama (vjerojatno sud. ali tko onda koga tuži )

HITNO bih molio pomoć, ako je netko imao sličan slučaj. Inače, geodet kojeg sam angažirao je i sudski vještak pa ako bi do čega došlo angažirao bih opet njega.

Da li bi bilo dobro na neki način povezati njih dvojicu geodeta. Vjerojatno će se lakše dogovoriti i naći neko kompromisno rješenje nego bilo koji od njih s strankama.

unaprijed hvala na savjetima i pomoći

vixana
15.05.2008., 19:48
Mislim da ti je najbolje da tvoj geodet bude prisutan kad će "njihov" vršit izmjeru. Bolje da se njih dvoje usaglase nek da se vi prepucavate prek plota. Koji god geodet da radi izmjeru trebalo bi bit isto. Nije da jedan ima kraću metar, a izvadak iz katastra na kojiem oba moraju radit je isti.
Osim toga, ak si dobio lokacijsku onda je u tom procesu i taj dotični susjed bio stranka u postupku i morao se izjasnit da li ima primjedbe na tvoj idejni projekt. Između ostalog tam su morale bit navedene i mjere objekta sa udaljenostima od međa. Ak su se s tim složili kaj onda sad hoće:confused:
Ja sam od svakog suseda za lokacijsku tražil da potpiše izjavu kojim veli da je dobio projekt na uvid i da nema primjedbi. Parcelacija je onda bila u principu samo provedba već ranije dogovorenog. I meni je jedan sused poslije rekel kak je mislil da je međa pol metra dalje (da oni ma pol metra više jer je on godinama tu "rezal brazdu više"), ali nije radil probleme jer ak je tak izmjereno onda je to valjda to.
Sretno i bez straha, ak je tvoj geodeta obavil izmjeru kak treba ovaj drugi će samo to potvrdit :top:

sky cruiser
15.05.2008., 21:27
A geodeti se svi poznaju , pa vjerovatno i ta dva. Lijepo ih tajno spoji , odite nešto fino pojest , pa popijte par litara dobrog vina i siguran sam da će se njih dva sporazumjet oko svega . Nakon određene litre vina . I naročito ako će obojica zaraditi ( a vidimo da hoće )

btw. samo nemoj da susjed sazna za to.

tradicev
15.05.2008., 22:34
Hvala ljudi na podršci. Nadam se da će se sve riješiti. Danas sam zvao geodeta i prenio mu što mi je susjeda rekla o angažmanu svoga geodeta. On je samo rekao: "Odlično, vi ćete morati dobiti poziv od njega, pa ćete mene obavijestiti kako bi ja mogao također doći". Nadam se da će se dogovoriti. Ja sam susjedi rekao da meni nije do pola metra zemlje i kad joj već nitko nije mogao dokazati, ponudio sam joj da pokaže do kud je njezino pa da to tako prihvatimo, al ne želi ona to ni tako već baš zajebava :mad:. Inače, potpisala je suglasnost za lokacijsku nakon što je dobila na uvid idejno rješenje.

Nadam se da će biti sve ok i da ćemo se dogovoriti, samo vrijeme mi jako curi i mjeseci prolaze...

apica
16.05.2008., 13:32
Evo i ja bi molila savjet. Ovako, kupujem rusevnu kucu u nizu. Prva u nizu je kuca na tri kata gdje ljudi zive, pa ide rusevina koju ja kupujem pa ide druga rusevina. Taj teren sa rusevinom je po papirima 350m2, 70m2 napred dvorista, 70m2 rusevine (ima zidove, fali krov) , 210 m2 iza vrta. Ali sve to je podijeljeno na 4 zk uloska, na jednom stoji vrt od 210m2, na drugom ...m2 stala + dvoriste, na trecem ....m2 rusevina sa dvoristem i na cetvrtom ....m2 kuca sa dvoristem.

Posto ja mislim to renovirati i dizati kat da li to stvara problem kod dobivanja gradjevinske dozvole??? Prodavatelj mi je reko da to moze rijesiti geodet kad iskolci da moze napraviti i elaborat i sve staviti kao jednu cesticu. Doslo bi kostati 4000kn.

Vase misljenje?

Stari Zeke
02.06.2008., 18:49
Kaj da velim... 12 zabijenih kolaca + elaborat = 4000kn.... Ženidba! Nisam siguran jel bi mu uopće platili ili da tražim drugog nekog.... Nije htjel unaprijed reči cjenu, samo se nacrtal na gruntu i oderal...

sky cruiser
02.06.2008., 19:55
hm. a kad odradiš kuću , opet 4000 kn (bez PDV) . a nema čak ni kolaca ...

dstefanek
02.06.2008., 21:43
Nama bi trebao iskolčiti i napraviti elaborat ovih dana i rekao je 1400 kn.
Prije nam je situacioni plan naplatio 1500 kn a parcelaciju 4000 kn.
Jedino ak se nismo krivo razumjeli!?
A nadam se da nismo.

Codegun
03.06.2008., 08:27
Kaj da velim... 12 zabijenih kolaca + elaborat = 4000kn.... Ženidba! Nisam siguran jel bi mu uopće platili ili da tražim drugog nekog.... Nije htjel unaprijed reči cjenu, samo se nacrtal na gruntu i oderal...

i još mnogi će tako. Npr. neki dan kod mene dođe tip, baci oko na bojler i napiše atest bojlera i ode 600kn. Stvarno se osjećam ko zadnja budala što svaki dan idem na posao i radim...

Stari Zeke
03.06.2008., 11:21
i još mnogi će tako. Npr. neki dan kod mene dođe tip, baci oko na bojler i napiše atest bojlera i ode 600kn. Stvarno se osjećam ko zadnja budala što svaki dan idem na posao i radim...

Eh da, to je realnost....
Ja isto, na svakom ćošku: gospon, upravna pristrojba, to bute platili fino i donjeli potvrdu. Tak po 500-600kn sam zbacal već tonu.... Code, kaj si ti po struci? Ja sam u ICT vodama...

Codegun
03.06.2008., 11:35
Code, kaj si ti po struci? Ja sam u ICT vodama...

programiram u Javi, uglavnom mobilne uređaje, PDA i sl.

Branimir_ZG
03.06.2008., 12:52
Kaj ste se vi obrusili na te geodete, zavrsite i vi 5 godina faks i jos 5 godina rintajte za nekoga, pa polozite komorski ispit i uclanite se u komoru, kupite instrumentarij od 100k+ kuna i derite i vi koliko hocete za mjerenja.

Kaj je sa odvjetnicima, prije nego uopce vam otvore vrata svoga ureda morate ispod njih gurnuti jednog "Marulića" da vam se ta ista vrata otvore da se dogovorite koliko će te platiti tih par suvislih recenica i kaj vam da pravnih savjeta.

Da uopce i ne spominjem parazite na Markovom trgu i njihovim satnicama...

Codegun
03.06.2008., 12:54
Kaj ste se vi obrusili na te geodete, zavrsite i vi 5 godina faks i jos 5 godina rintajte za nekoga, pa polozite komorski ispit i uclanite se u komoru, kupite instrumentarij od 100k+ kuna i derite i vi koliko hocete za mjerenja.

Kaj je sa odvjetnicima, prije nego uopce vam otvore vrata svoga ureda morate ispod njih gurnuti jednog "Marulića" da vam se ta ista vrata otvore da se dogovorite koliko će te platiti tih par suvislih recenica i kaj vam da pravnih savjeta.

Da uopce i ne spominjem parazite na Markovom trgu i njihovim satnicama...

pa to ti ja i govorim, svi se prave pametni i deru a ja moram raditi za plaću

vicko22
03.06.2008., 13:50
Ajde recite vi meni koliko će me odokativno doć premjera dvaju parcela ukupno 3500m2 od kojih treba napraviti 3 za tri vlasnika od kojih sam ja jedan:) , te koliko košta geodetska podloga s visinskim kotama, parcelacija i ostalo što se tiče geodeta.

xxxxyyyy1111
27.06.2008., 20:17
ukupno ispod 10000kn nema sanse

Heg
28.06.2008., 12:42
Pitao sam geodeta zašto toliko naplaćuju svoje usluge.Meni nije ništa radio nego smo onako kao lege na cugi potegnuli to pitanje.Pa kad je nabrojio sve svoje troškove vidio sam dato nije puno.Utrošeno vrijeme, skupa oprema,dnevnica pomoćniku...

Stari Zeke
29.06.2008., 05:53
Pitao sam geodeta zašto toliko naplaćuju svoje usluge.Meni nije ništa radio nego smo onako kao lege na cugi potegnuli to pitanje.Pa kad je nabrojio sve svoje troškove vidio sam dato nije puno.Utrošeno vrijeme, skupa oprema,dnevnica pomoćniku...

Ma naš kaj... Ovaj moj je došel s rukama u džepu na gradilište, iz moje građe je uzel kolce za kolčenje i krenul sa izmjerom.... Zaključak je bio da su uopće krivo međe postavljene. Ja mu kažem: pa vi ste radili parcelaciju, koji k*** :ne zna: Veli on: znam, ali nekaj tu ne štima. Poludil sam. To se sve ujutro događalo.... Kasnije ga ja zovem nek se sabere i dođe ponovno na grunt. Ide on mjeriti ponovno i skuži da je mjeril sve krivo.... međe su ok, ali sad mu ne paše položaj objekta... Veli: sad bum ja to sve ponovno, ma ujutro mi je bilo vruće! Koma!!!

Uglavnom, na kraju je postavil te moje kolce, i to onak šlampavo, da ih i vjetrar može srušit... Zval me drugi dan, veli gotovo... Ja pitam - koja lova? Veli on paaaa..... 4.000kn. I onda neš pil!

ps. njega sam angažiral jer je kao "domaći" i njega je prodavatelj angažiral prije nego sam ja kupio zemlju, da napravi parcelaciju.

davor_sk
29.06.2008., 15:36
ps. njega sam angažiral jer je kao "domaći" i njega je prodavatelj angažiral prije nego sam ja kupio zemlju, da napravi parcelaciju.

Geodeti ti inače dogovorno imaju svaki svoje područje rada i nitko nikome ne ulazi u teren da bi mu rušio cijenu ili nešto slično. Ja imam prijatelja geodeta i nije mi ništa naplaćivao, već smo to rješavali nekim kontra uslugama, ali ovakav način rada mi se ne sviđa - to je kao kod mafije kada podijele grad na svoja područja i svatko je car u svojem.

demosten
29.06.2008., 18:52
Kojeg si zel za geodeta?

bedacha
30.06.2008., 08:59
Geodeti ti inače dogovorno imaju svaki svoje područje rada i nitko nikome ne ulazi u teren da bi mu rušio cijenu ili nešto slično. Ja imam prijatelja geodeta i nije mi ništa naplaćivao, već smo to rješavali nekim kontra uslugama, ali ovakav način rada mi se ne sviđa - to je kao kod mafije kada podijele grad na svoja područja i svatko je car u svojem.

Geodeti imaju svoja područja najviše zbog katastra... svaki katastar radi na svoj način i traži određene podatke tako da se u tome najbolje snalaze "domaći" geodeti... A i domaći će vas ispast jeftinije nego recimo da u Zagorje dovedete nekoga iz Zagreba...
A kaj se tiče cijena, to radite jednom u životu, dat ćete toliko love, ali imat ćete sređene papire, a valjda ste svjesni važnosti toga...

izgubljena U prijevodu
09.07.2008., 21:04
Ovako,oči me vise bole od čitanja raznih sličnih tema ali ne mogu naći odgovor i ako me moderator odluči zaključat...nema veze:rolleyes:.
Ovako,kupili smo gradilište za kuću,napravili smo ugovor kod javnog biljeznika i sada zelimo(normalno) upisati se kao vlasnici u katastar ...itd itd.
Sada nam taj geodet treba izaći na "teren" odrediti točke "međa" i to sve sto je potrebno.

Budući da smo se maksimalno istrosili oko nekakvog ulaza...i drugih stvari,zanima me koliko kosta izlazak geodeta na teren(i to što sve mora danapravi)
Hvala!:D

Stari Zeke
10.07.2008., 14:02
Ovako,oči me vise bole od čitanja raznih sličnih tema ali ne mogu naći odgovor i ako me moderator odluči zaključat...nema veze:rolleyes:.
Ovako,kupili smo gradilište za kuću,napravili smo ugovor kod javnog biljeznika i sada zelimo(normalno) upisati se kao vlasnici u katastar ...itd itd.
Sada nam taj geodet treba izaći na "teren" odrediti točke "međa" i to sve sto je potrebno.

Budući da smo se maksimalno istrosili oko nekakvog ulaza...i drugih stvari,zanima me koliko kosta izlazak geodeta na teren(i to što sve mora danapravi)
Hvala!:D

Pa ti valjda znaš što ti mora napraviti? Kaj, imaš dozvolu za gradnju pa ti geodet mora iskolčiti temelje? Ili ne znaš gdje su ti granice parcele pa treba to kolčiti?

izgubljena U prijevodu
10.07.2008., 16:08
Nismo ni blizu temlja,mora doci da odredi granice parcele,iskolčit...Da bi mogli upisat 1/1 zemljište.

Branimir_ZG
10.07.2008., 16:53
Nismo ni blizu temlja,mora doci da odredi granice parcele,iskolčit...Da bi mogli upisat 1/1 zemljište.

mislim da ti je elaborat za vlasnistvo 4000-4500 kuna, kako kod koga....

izgubljena U prijevodu
10.07.2008., 19:40
Hvala!Bar znam odprilike da se ne onesvjestim pred čovjiekom kad ma kaze cifru...:)

dxer
11.07.2008., 08:18
Zbog rekonstrukcije kuće (još je u fazi gradnje tj. temelji su već napravljeni), sada trebam geodetsku podlogu prije nego idem arhitekti. Zanima me koliko me moze kostati geodetska podloga i o cemu cijena ovisi. Parcela je cca 600 m2.
Takodjer me zanima kada geodeta sad to sve ponovno izmjeri, pretpostavljam susjedi trebaju potpisati. Sto se desava ako jedan susjed ne zeli potpisati. Kako se onda to rjesava.
BTW: Molim komentar na slijedece....jel normalno da geodeta prije 5 godina izmjeri jednu mjeru , prema cemu se mjera zemljista/parcele upise u katastar, a da drugi geodeta sada izmjeri 100 m2 manje. Mislim, jel moze biti normalno da mi od 600 m2 sada odjednom fali 100 m2? Ili geodeta koji ce mi sada mjeriti , mora pronaci tih 600 m2 kako je i sluzbeno upisano u katastru ?

outrager
13.07.2008., 22:53
Mene je geodetska podloga koštala 3000kn

dxer
15.07.2008., 08:07
Malo me iznenadilo što mi je geodeta napomenuo da se nakon te geodetske podloge čeka u katastru cca 2 mjeseca. Ja sam mislio da nema potrebe opet u katastar tj. ustvari nije mi jasno što to uopće treba obaviti u katastru nakon obavljenog posla te geodetske podloge. Jer situacija je ta da je parcela izmjerena prije par godina kada je bivsi investitor poceo graditi, a ja sada nastavljam, ali trazim rekonstrukciju (tako mi veli arhitekt da se kaze) jer mi se ne svidja njegov plan kuce, a idem i sa nekim prosirenjima. Uglavnom, ja sam mislio da odmah nakon geodete mogu arhitekti, a zbog necega sto ne razumijem, stvar mora prije u katastar.

outrager
15.07.2008., 15:20
nemam pojma gdje šta ide, ja sam čovjeku sve platio i on sve rješava, od geodetske podloge do iskolčenja

smucko
16.08.2008., 17:24
Htio bih pitati da li netko zna koliko bih me koštao geodet za sljedeću radnju
Imam građ. zemljište 1000 m2 (20 x 50 ) treba mi geodetska slika stanja zemljišta za arhitekta mislim da se to tako zove. Zemljište se nalazi u Petrijevcima blizu Osijeka

dindrlica
09.09.2008., 01:22
Uglavnom, ja sam mislio da odmah nakon geodete mogu arhitekti, a zbog necega sto ne razumijem, stvar mora prije u katastar.
Zbog novog zakona od 1.10.2007. godine prvo moraš sa podlogom u katastar, a nakon što ju nadležno tijelo ovjeri, s jednim primjerkom elaborata posebne geodetske podloge ideš arhitektu.

p.s.btw. to ti je arhitekt trebao reći. što se geodeta tiče on ti može izmjeriti, nacrtati i baš ga briga. arhitekti su ti kojima je za potrebe projektiranja potrebna posebna geodetska podloga, pa mi nije jasno zašto ti nije objasnio od kad je procedura takva.

dxer
09.09.2008., 06:53
Zbog novog zakona od 1.10.2007. godine prvo moraš sa podlogom u katastar, a nakon što ju nadležno tijelo ovjeri, s jednim primjerkom elaborata posebne geodetske podloge ideš arhitektu.

p.s.btw. to ti je arhitekt trebao reći. što se geodeta tiče on ti može izmjeriti, nacrtati i baš ga briga. arhitekti su ti kojima je za potrebe projektiranja potrebna posebna geodetska podloga, pa mi nije jasno zašto ti nije objasnio od kad je procedura takva.

Ma, nisam ti ja jos ni bio kod arhitekte, tako da nisam znao razvoj dogadjaja. A dobro, sada je vec geodetska podloga predana prije mjesec dana u katastar, ali jos nista od potvrde.

šok
12.10.2008., 15:41
Geodet mi je napravio parcelaciju zemljišta (livada) od nekih 56000 m2, na 7 vlasnika koji smo na toj čestici bili, i pita oko 3500 kn po vlasniku, znaći ukupno oko 24000 kn, svakom je ispostavio zastebni račun ovisan o točnoj kvadraturi novonstale čestice. Da li je to ok cijena?

davor_sk
13.10.2008., 18:57
Geodet mi je napravio parcelaciju zemljišta (livada) od nekih 56000 m2, na 7 vlasnika koji smo na toj čestici bili, i pita oko 3500 kn po vlasniku, znaći ukupno oko 24000 kn, svakom je ispostavio zastebni račun ovisan o točnoj kvadraturi novonstale čestice. Da li je to ok cijena?

Da li je OK ili ne dalo bi se o tome, ali to je realna tržišna cijena već duže vrijeme (cca. 500€ po parceli). Čitao sam negdje da je nekim ljudima i više naplaćeno.

ta.ja
03.12.2008., 18:49
Treba mi geodet koji bi mi prema katastarskom planu izmjerio jedan dio parcele (imam parcelu koja ima dvije namjene - jedan dio je građevinski, a drugi DPU). Potrebna mi je okvirna kvadratura, ne mora biti točno u kvadrat.

Kontaktirala sam jednog geodeta koji me već mjesec dana navlači - sad mora simo, sad mora tamo i nikad nema vremena da mu donesem katastarski plan. Kao da ja nisam stranka kao i svi drugi :confused: :mad:

Da li znate nekog normalnog voljnog napraviti posao?

Hvala!

grunjac_
04.12.2008., 11:15
Treba mi geodet koji bi mi prema katastarskom planu izmjerio jedan dio parcele (imam parcelu koja ima dvije namjene - jedan dio je građevinski, a drugi DPU). Potrebna mi je okvirna kvadratura, ne mora biti točno u kvadrat.

Kontaktirala sam jednog geodeta koji me već mjesec dana navlači - sad mora simo, sad mora tamo i nikad nema vremena da mu donesem katastarski plan. Kao da ja nisam stranka kao i svi drugi :confused: :mad:

Hvala!

Znam ja. Imaš broj na p.p.
Pozdrav

fonemf
04.12.2008., 16:25

Hvala!

pokusaj pitati GuardianAngela (http://www.forum.hr/member.php?u=6676). on sve zna :D
ozbiljno. posalji mu PP. naviknut je na besplatne savjetovanje i odgovore na nasa pitanja :) i zasigurno zna mnoge geodete.

ta.ja
04.12.2008., 17:37
Hvala!!!!!!!!

GuardianAngel
07.12.2008., 17:09
Obzirom da sam dobio par PP-ova vezanih uz geodete, da ne favoriziram nikoga ovako javno, na stranici http://www.dgu.hr/default.asp?ID=503 možete pronaći popis svih geodetskih ureda u Primorsko-goranskoj županiji.
Isto tako, na stranici http://www.dgu.hr/default.asp?ID=494 možete naći popis po županijama.

Wik
21.02.2009., 01:46
Mislim se ako je skupo platiti geodetu za posao, zašto onda sami sebi ne napravite posao iskolčenja parcele ??

outrager
21.02.2009., 08:54
vrlo rado, al ne znam odakle si to pao/la, pa valjda ne znaš da to mora napraviti baš geodet, i nije iskolčenje parcele nego iskolčenje objekta

geodetu je to samo malo lakše napraviti jer ima uređaje, al to iskolčenje je debilizam

Stari Zeke
21.02.2009., 10:21
Pozdrav!
Geodet s kojim sam do sada surađivao cijeni 7.000kn za snimak stvarnog stanja i elaborat za upis građevine u katastar. Radi se o Velikoj Gorici. Interesira me da li je cijena realna ili da tražim drugog geodeta koji će to povoljnije odraditi? Naravno, u totalnoj sam besparici! :(

Wik
21.02.2009., 13:01
vrlo rado, al ne znam odakle si to pao/la, pa valjda ne znaš da to mora napraviti baš geodet, i nije iskolčenje parcele nego iskolčenje objekta

geodetu je to samo malo lakše napraviti jer ima uređaje, al to iskolčenje je debilizam

Pa nemora geodet to napraviti, možeš i ti napraviti iskolčenje objekta. Kakav je problem nabaviti instrumente. Isto tako iskolčenje se može napraviti i bez instrumenta.

Tomica74
21.02.2009., 15:49
Pa nemora geodet to napraviti, možeš i ti napraviti iskolčenje objekta. Kakav je problem nabaviti instrumente. Isto tako iskolčenje se može napraviti i bez instrumenta.

Mislim da je situacija ipak malo ozbiljnija. Sukladno Zakonu o prostornom uredjenju i gradnji (NN76/07):
Članak 2.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
B. Gradnja
32. Elaborat iskolčenja građevine je dokument kojim se iskazuje način iskolčenja građevine na terenu i način kojim su stabilizirane točke planirane građevine,

Članak 249.
(2) Investitor zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m2 i zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m, dužan je najkasnije do dana početka radova imati pravomoćno rješenje o uvjetima građenja te glavni projekt i elaborat iskolčenja građevine izrađen u skladu s ovim Zakonom i posebnim propisima.

(3) Investitor građevine određene uredbom iz članka 105. stavka 2. ovoga Zakona dužan je najkasnije do dana početka radova imati pravomoćnu građevinsku dozvolu i elaborat iskolčenja građevine izrađen u skladu s ovim Zakonom i posebnim propisima.

(4) Investitor ostalih građevina, osim jednostavnih građevina određenih pravilnikom iz članka 209. stavka 5. ovoga Zakona, dužan je najkasnije do dana početka radova imati potvrdu glavnog projekta i elaborat iskolčenja građevine izrađen u skladu s ovim Zakonom i posebnim propisima.

(5) U prijavi početka građenja investitor je dužan navesti izvođača i oznaku elaborata iskolčenja.

Pozdrav

Wik
21.02.2009., 21:44
Šta to znači ako znaš sve zakonske propise, I ako si ovlašteni geodet koji je studirao 3 godine na fakultetu , učio sve te propise. Onda možeš napraviti nekome elaborat iskolčenja građevine. zanimljivo. I čak možeš nekome napraviti elaborat iskolčenja građevine besplatno.

Smith|xXx|
22.02.2009., 11:35
Sve one koji imaju nesto protiv geodeta, u smislu sto su skupi toliko, molio bi da odu na bilo koji geodetski fakultet i da prisustvuju predavanjima, misljenje ce im se sigurno promjeniti. Zanima me jos nesto, ako su geodete preplacene a pravnici imaju toliko puno posla,sto je pravnika kao mrava a geodeta fali?

dani1106
22.02.2009., 14:32
Sve one koji imaju nesto protiv geodeta, u smislu sto su skupi toliko, molio bi da odu na bilo koji geodetski fakultet i da prisustvuju predavanjima, misljenje ce im se sigurno promjeniti. Zanima me jos nesto, ako su geodete preplacene a pravnici imaju toliko puno posla,sto je pravnika kao mrava a geodeta fali?

nitko nema ništa protiv geodeta ali meni je za dva sata posla na terenu uzeo 3400 kn,oprosti ali većina hrvata za te novce hoda cijeli mjesec na posao pa stoga mislim da se nemrete baš žalit da vam je teško,jer da je pola od toga otišlo njemu u đep opet je zaradio ogromne pare.mislim da niti nemoram reći da račun za njegove usluge kao niti specifikaciju spomenutog nisam vidjela...
šta bi onda liječnici rekli za svoja predavanja na faksu,a ipak je njhov posao evidentno odgovorniji a ne bi se kladila da je bolje plaćen?

Wik
22.02.2009., 16:01
Pa sigurno da je liječnički posao više plaćen , dipl,injžinjeri geodezije dobivaju 8 do 10 tisuća mjesečno, osim ako su privatnici , tu neznam koliko zarađuju.

ExCenTric
22.02.2009., 21:00
nitko nema ništa protiv geodeta ali meni je za dva sata posla na terenu uzeo 3400 kn,oprosti ali većina hrvata za te novce hoda cijeli mjesec na posao pa stoga mislim da se nemrete baš žalit da vam je teško,jer da je pola od toga otišlo njemu u đep opet je zaradio ogromne pare.mislim da niti nemoram reći da račun za njegove usluge kao niti specifikaciju spomenutog nisam vidjela...
šta bi onda liječnici rekli za svoja predavanja na faksu,a ipak je njhov posao evidentno odgovorniji a ne bi se kladila da je bolje plaćen?

ajd kupi svu opremu kaj ti treba, pa da vidimo kolko ces ti naplacivat?
a za racun ko ti kriv. imas ga pravo trazit!
kaj se tice lijecnika to se slazem. ja bi njima daval placu najvecu u drzavi. ipak su oni koji nas servisiraju

Neuson
22.02.2009., 21:08
Evo da se ja ubacim, koliko uopće košta ta oprema, košta li više od 20 000 €?

ExCenTric
22.02.2009., 21:37
kolega je krenuo u privatnike prije godinu dana. da je krenuo trebalo mu je skoro 500 000 kn. pa ti racunaj.

GuardianAngel
22.02.2009., 22:10
Elaborat iskolčenja objekta mora napraviti geodet, jer on tim svojim elaboratom jamči da je objekt ucrtan prema građevinskoj dozvoli, sa propisanim udaljenostima od javne površine i od susjednih parcela.

Cijenu pojedinih radova, kao i kod pravnika, građevinara i sl. određuje komora inženjera geodezije. Ta cijena može ići nešto niže od propisane ukoliko dođe do veće konkurencije na jednom području, ali svako spuštanje cijene ispod cjenika komore može doći na neodobravanje ostalih članova komore, koji onda dotičnog geodeta mogu tužiti zbog nelojalne konkurencije.

To se nama može sviđati ili ne, ali tako je propisano zakonom, pravilnikom i statutom komore.

I uz sve te cijene, geodeta kronično nedostaje. Oni koji rade, imaju posla preko glave. Svi projekti koji mi radimo u firmi, sada nam se kisele u firmi, jer ih ne možemo završiti bez izrađene i od katastra ovjerene geodetske podloge, koju moramo, po zakonu, imati kako bi mogli napraviti projekt za neki objekt.

Wik
23.02.2009., 04:44
šta će nama geodeti , previše su skupi , zato je bolje sam sebi izmjeriti parcelu, iskolčiti parcelu, prodati je za 20 eura po kvadratu. Posliije nek se taj drugi zeza sa geodetom :), a ako me netko hoće tužiti zbog lošeg iskolčenja. Pare koje sam uštedio na geodetu, potrošiti ću na odvjetnika ili se sam braniti :)

ExCenTric
23.02.2009., 06:05
GPS RTK, totalna stanica, nivelir, kompjutori, softver,...

wik, a ko ce ti papire napraviti?

Anton
23.02.2009., 06:32
Zna netko koliko bi došlo označavanje ( iskolčenje? ) par čestica u okolici Rijeke?

Radi se o parcelama, njih desetak, koje su podijeljene po ostavinskoj raspravi tipa 4/36, 2/6 i sl., pa bih htio vidjeti šta točno pripada meni i koliko, a i da označim zemlju, te kasnije eventualno okrupnim.

Zanima me okvirno cijena, ako netko zna.Nije mi problem nazvati geodetske urede, ali ako ih već budem zvao da bar znam unaprijed okvirnu cijenu.

Hvala unaprijed.

Wik
23.02.2009., 07:08
GPS RTK, totalna stanica, nivelir, kompjutori, softver,...

wik, a ko ce ti papire napraviti?

Papire uzmeš iz katastra , i poslije prepraviš brojku kvadrature jer ehm nije zaokružena.

dUbO
25.02.2009., 06:13
onda tvoj prijatelj nezna kaj je prava oprema. :mig:
kolko te dode auto? GPS ? totalka? info oprema ?
bez brige, pribere se toga dosta kad kreces od nule:kava:

Sigurno je tako. Za one koji neznaju kud s lovom. Ali, počeo je raditi sa osnovnom opremom, nije dao 50.000 kn samo za dio softwarea, ni 10.000 za PC. Nije kupio bijesnoga terenca od 150.000... Rekli bi u Dubrovniku: treba malo stisnut guz... pa se i sa četvrtinom, a jako komodno sa trećinom te sume može normalno početi. Onda i cijena od nekoliko tisuća po satu može biti daleko manja. Meni baš nešto radi, ali cijena je normalna - a drugi neka se deru...

GuardianAngel
25.02.2009., 07:19
...Meni baš nešto radi, ali cijena je normalna - a drugi neka se deru...

Što je to normalna cijena? :misli:

Tiffany_lampa
25.02.2009., 10:30
Zna netko koliko bi došlo označavanje ( iskolčenje? ) par čestica u okolici Rijeke?

Radi se o parcelama, njih desetak, koje su podijeljene po ostavinskoj raspravi tipa 4/36, 2/6 i sl., pa bih htio vidjeti šta točno pripada meni i koliko, a i da označim zemlju, te kasnije eventualno okrupnim.

Zanima me okvirno cijena, ako netko zna.Nije mi problem nazvati geodetske urede, ali ako ih već budem zvao da bar znam unaprijed okvirnu cijenu.

Hvala unaprijed.

Probaj nazvati Topoing. Oni se bave geodezijom i meni su davnih dana napravili iskolčenje i bili su vrlo profesionalni. Cijena od geodeta do geodeta dosta varira pa se možeš pogađat s njima. Za ove znam da su jako dobri. Na žalost, cijene se više ne sjećam ali znam da mi je bila najprihvatljivija. :top:

Možda ti daju popust na količinu :D

ExCenTric
25.02.2009., 12:04

e to i mene zanima, koja je to normalna cijena?

ja isto frendovima radim badava, pa normalno da im nisam skup.

dUbO
26.02.2009., 04:02

Ne pada mi na pamet da ti kažem, pa da čovjeka prijaviš zbog nelojalne konkurencije... Ali, ako sat kvalitetnog informatičara košta 150-200 kn, kao i automehaničara itd, koliko onda treba koštati sat geodeta? Isto, duplo, trostruko?? A zašto bi?
Ako sam mu ja (a jednako smo školovani!) nabavio povoljno odličan PC, sve spojio, postavio sve antivirus, sve drivere, sav (legalni!) SW nabavio, instalirao i proučio, pa mu sve pokazao kako i što radi, a on je potrošio isto toliko sati da meni napravi posao, onda ŠTO JE POŠTENO?? E pa prebili smo... i onda je to pristojna cijena, na nivou prvobitne zajednice... rad za rad!

GuardianAngel
26.02.2009., 07:23
Ne pada mi na pamet da ti kažem, pa da čovjeka prijaviš zbog nelojalne konkurencije... Ali, ako sat kvalitetnog informatičara košta 150-200 kn, kao i automehaničara itd, koliko onda treba koštati sat geodeta? Isto, duplo, trostruko?? A zašto bi?
Ako sam mu ja (a jednako smo školovani!) nabavio povoljno odličan PC, sve spojio, postavio sve antivirus, sve drivere, sav (legalni!) SW nabavio, instalirao i proučio, pa mu sve pokazao kako i što radi, a on je potrošio isto toliko sati da meni napravi posao, onda ŠTO JE POŠTENO?? E pa prebili smo... i onda je to pristojna cijena, na nivou prvobitne zajednice... rad za rad!

Hehe, pa ja nisam geodet :rofl:

A koliko košta sat geodeta? Koliko njemu treba da napravi posao o kojem se radi? Za nekih 3000 kn koje ti naplati za nešto, on potroši više od 10 sati. Tako gledano, i nije neki problem. Treba izaći na teren, posnimiti sve, vratiti se u ured, sve to posložiti u smisleni elaborat, otići na katastar, pa gruntovnicu po nekoliko puta. Skupi se...

Naravno, kao i u svakom poslu, i kod geodeta postoje poslovi koji se više isplate, i oni koji se manje isplate. Da geodeti dobro zarađuju, slažem se.
Ali ako automehaničar ima radni sat 200 kn, zašto geodet ne bi imao 400, obzirom na završeni fakultet? Zapravo, sve je stvar ponude i potražnje.

Dok je njihov cjenik ovakav, toliko ćemo im plaćati. Tu mi ništa ne možemo.

A što se tiče rada prijateljima, i ja svojima sve radim badave.

praetorian
26.02.2009., 14:31
koliko kosta mjerenje parcele od cca 400m2? Gore je i kuca (izgradjena '46) pa pretpostavljam da i nju treba izmjeriti? Potrebno je da bi se ta parcela upisala u katastar... nisam siguran u detalje pa niti ne znam sto tocno treba... okvirno me zanima cijena... hvala

dUbO
27.02.2009., 03:06
Hehe, pa ja nisam geodet :rofl:

A koliko košta sat geodeta? Koliko njemu treba da napravi posao o kojem se radi? Za nekih 3000 kn koje ti naplati za nešto, on potroši više od 10 sati. Tako gledano, i nije neki problem....
Ali ako automehaničar ima radni sat 200 kn, zašto geodet ne bi imao 400, obzirom na završeni fakultet? Zapravo, sve je stvar ponude i potražnje...

Naravno, sve se slažemo!! Ako je potrošio desetak sati efektivno (ne na vozanje tamo amo) pa traži 3.000 - ok. Neznam koliko dipl.informatičar naplaćuje sat, ali u redu, neka imaju istu satnicu... Ipak, nebi trebalo biti dvostruko od automehaničara, ima danas i on podosta toga za naučiti!
Znači jedino se nismo složili oko početnih troškova, treba početi skromnije, na teren se voziti starim Golfom, računalo PIV-2,8 je dosta, malo stariji software itd...

dUbO
27.02.2009., 03:08
koliko kosta mjerenje parcele od cca 400m2? Gore je i kuca (izgradjena '46) pa pretpostavljam da i nju treba izmjeriti? Potrebno je da bi se ta parcela upisala u katastar... nisam siguran u detalje pa niti ne znam sto tocno treba... okvirno me zanima cijena... hvala

Da si negdje ovdje oko Dubrovnika, 5-6.000 izrada geodetske podloge... A u katastar je (valjda??) upisana, ili nam i katastar ima rupa? Ipak saznaj što treba, pa pitaj.

DarkRyder
27.02.2009., 15:10

Ovisi naravno da li je ta kuća upisana u katastar i/ili zk
Da li je katastarska čestica i zk čestica usklađena (jednaka površina)

Prilikom upisa kuće u katastar i zk kuća mora imati građevinsku i uporabnu dozvolu... i napiso si da je kuća iz '46 god.
za to ne trebaš imati građevinsku jer svi objekti koji su postojali prije '68 god.
ne treba građevinska. Naravno ako nije proširena/nadograđena poslije '68

Cijena ovisi i o mjerilu kat. plana 1:2880 ili 1:1000

Tako da je dosta teško reći cijenu na temelju (samo) ovih podataka

jer to može biti usklađenje kat. i zk, upis obj. u kat., upis obj. u zk, iskolčenje međe, ....

I da svima onima koji misle da je 3000 kn jako puno dati za upis kuće u katastar.... a to radite jednom u životu
to nije samo 2 sata mjerenja na terenu nego je uz to obrada podatka u uredu, izrada geod. elaborata, predaja istog u katastar, i naravno još takse za pregled koje geodeti moraju platititi, ...

dUbO
28.02.2009., 03:52
Slažem se... i bilo bi ok da je 3.000, ali kada traže 6, 7, 8.000?? Minimum 5.000 za geodetsku podlogu 400m2, teren očišćen i poravnan! To već sliči na deranje? Ne, nego ih je malo i koriste gužvu?

A kad sve tako lijepo znaš, znaš li postoje li detaljniji planovi, dakle 1:500?? O manjima valjda nema ni govora, a 1:1000 nije previše precizan i nekad neznaš ide li ta granica sa ove ili one strane nekog kamena, sredinom ili rubom potoka itd...

Tomica74
28.02.2009., 16:49

Ovaj dio mi nije jasan. Moze li malo pojasnjenje? :ne zna:

I da svima onima koji misle da je 3000 kn jako puno dati za upis kuće u katastar.... a to radite jednom u životu
to nije samo 2 sata mjerenja na terenu nego je uz to obrada podatka u uredu, izrada geod. elaborata, predaja istog u katastar, i naravno još takse za pregled koje geodeti moraju platititi, ...
Mislim da su ovdje stvari malo krivo postavljene, ali to su stvari za neke druge rasprave (vezane za ostale sudionike u gradnji).:)
Pozdrav

Atherina
28.02.2009., 17:29
Lijepi pozdrav svima na ovom forumu . Novi sam član ovog ovoga foruma koga smatram jako interesantnim obzirom na širinu tema koje obrađuje i na koje čovjek može dobiti odgovore na svoja pitanja . I ja imam jedan problem koji me muči i nadam se da će me netko od Vas uputiti na pravi put da čim prije to riješim . Naime radi se o jednom zemljištu , tojest vrtu ispred moje kuće gdje stanujem koga koristim preko 50 g . a prije toga su ga koristili moji pokojni roditelji i više od toga . Sve je bilo u redu dok nije došao jedan čovjek koji je kupio kuću do mene i vrt koji graniči sa mojim vrtom . Problem je nastao onoga trenutka kada je susjed iz samo njemu poznatih razloga počeo graditi zid u mome vrtu oduzevši mi oko pola metra vrta kao da to pripada njemu . Napominjem da ja svoj vrt još nisam gruntovno prepisao na sebe a htio bi to sada napraviti . Moje je pitanje Vama dali uzeti geodeta da taj vrt iskolči ili ići direktno na sud i tražiti iskolčenje pomoću sudskog vještaka jer koliko mi je poznato susjed nemora priznati iskolčenje koje je izvršio privatni geodet . Unaprijed se zahvaljujem na Vašim odgovorima .

praetorian
28.02.2009., 18:13
Ovisi naravno da li je ta kuća upisana u katastar i/ili zk
Da li je katastarska čestica i zk čestica usklađena (jednaka površina)

Prilikom upisa kuće u katastar i zk kuća mora imati građevinsku i uporabnu dozvolu... i napiso si da je kuća iz '46 god.
za to ne trebaš imati građevinsku jer svi objekti koji su postojali prije '68 god.
ne treba građevinska. Naravno ako nije proširena/nadograđena poslije '68

Tako da je dosta teško reći cijenu na temelju (samo) ovih podataka

jer to može biti usklađenje kat. i zk, upis obj. u kat., upis obj. u zk, iskolčenje međe, ....

thnx svima na odgovorima, kad saznam vise detalja, javim...

DarkRyder
04.03.2009., 23:30
A kad sve tako lijepo znaš, znaš li postoje li detaljniji planovi, dakle 1:500?? O manjima valjda nema ni govora, a 1:1000 nije previše precizan i nekad neznaš ide li ta granica sa ove ili one strane nekog kamena, sredinom ili rubom potoka itd...

kod nas postoji samo 1:1000 i 1:2880, samo digitalni planovi imaju centimetarsku točnost.
za 1:1000 dozvoljena odstupanja su cca 20 cm na području zagreba.
najtočnija metoda snimanja terena se koristi već 15-20 godina.
to je digitalna metoda koja se pojavila sa totalnim stanicama (instrument) i obradom podataka digitalno. Pogotovo ako je snimano sa GPS točaka.
točnost je do 5 cm. a može biti i manja.
To se radi na novim izmjerama i onda se dobiva tzv. koordinati katastar.
di je moguće iskolčiti istu točku u par cm za 20 ili 50 godina.
naravno većina novih izmjera se radi aerofotogrametrijskom metodom (jeftinije je) i opet se vraćamo na 20+ cm

Ovaj dio mi nije jasan. Moze li malo pojasnjenje? :ne zna:

mjerilo katastarskih planova 1:2880 datira iz 19.st
za vrijeme Austo-Ugarske kad je prvi put napravljen premjer sve zemlje.
naravno to je rađeno primitivnom metodom za današnje uvjete i
ima dosta više posla nego sa mjerilom 1:1000 koje je nastalo za vrijeme juge.
potoci a pogotovo ceste na 1:2880 su dosta izmjenjeni naprema sadašnjem stanju na terenu.
Obuhvat snimanja mora biti puno veći i zahvacati stare međe koje su postojale prije 150 godina :)

1:1000 je novije i mogu se izvuci koordinate svake točke na planu.
(BTW površina iz tih koordinata u pravilu ne odgovara površini koja piše u katastru)
što nije moguće kod 2880.
recimo pogotovo na moru se 2880 ne iskolčava uopće nego se odmah ide na sud.
ono dođe geodet iskolči i kaže ovo je u 2-3 metra točnosti, međa duga 50m, a kvadrat zemlje 300 eura :)
karikiram al tako je

to što je naša država nesposobna napraviti novu izmjeru kompletne države je duga priča. nešto što su austrijanci naravili prije 150 god. :flop:

Napominjem da ja svoj vrt još nisam gruntovno prepisao na sebe a htio bi to sada napraviti . Moje je pitanje Vama dali uzeti geodeta da taj vrt iskolči ili ići direktno na sud i tražiti iskolčenje pomoću sudskog vještaka jer koliko mi je poznato susjed nemora priznati iskolčenje koje je izvršio privatni geodet . Unaprijed se zahvaljujem na Vašim odgovorima .

Vrt prepiši na sebe čim prije, ne zbog ove situacije. Nego da imaš čiste papire.

naravno da se ne moraš složiti. Međa se određuje dogovorno ili sudom.
Geodet može samo iskolčiti katastarsku liniju. :)

geodet NE MOŽE iskolčiti MEĐU. to je stvar suda.
geodet nikada ne smije zabiti kolac i reći tu je međa, geodet može jedino iskolčiti katastarsku liniju i reći...
evo katastar tu pada i pitati susjede da li se slažu da je tu međa. Uostalom kad se iskolčava međna linija pravilo je
da se zovu susjedi koji graniče. i to je morao napraviti, to sve napisati u zapisnik.

sudski vještak isto mora biti geodet i čak da to iskolčenje opet pada ko i prošlom geodetu, uvijek se može tražiti dosjelost na sudu.
Najbolje je da se sa susjedom dogovoriš da se vrati međa tih pola metra.
ako ne možeš odi na sud.

Slažem se... i bilo bi ok da je 3.000, ali kada traže 6, 7, 8.000?? Minimum 5.000 za geodetsku podlogu 400m2, teren očišćen i poravnan! To već sliči na deranje? Ne, nego ih je malo i koriste gužvu?

da previše je....
ali malo da stanem u obranu kolega....
ovak prije jedno godinu i pol neki s*ratori iz DGU-a su odlucili sjebati stvari maximalno i geodeti od onda moraju nosti 4-6 PUTA više papira nego prije.
dakle opet naša prekrasna banana republika seriji "birokracija uzvrača udarac". Naravno to je dovelo do viših cijena geodetskih usluga.
potpuna nebuloza, umjesto da uvode predavanje elaborata digitalno.
ako su kompovi dovoljno sigurni za banke onda su i za katastar. (i zk)

dUbO
05.03.2009., 03:41
...da previše je....
"birokracija uzvrača udarac". Naravno to je dovelo do viših cijena geodetskih usluga. potpuna nebuloza, umjesto da uvode predavanje elaborata digitalno.
ako su kompovi dovoljno sigurni za banke onda su i za katastar. (i zk)

A koje morske ideje imaš?!? Zovi Hune i Avare da prvo sruše Birokratzen tvrđavu! A zamisli da im uđemo u tvrđavu putem računala, kako je to u "uređenoj zemlji"?? Neznam ni kako je ono uspjelo...

Šalu nastranu, kao prvo hvala na iscrpnome postu!! Drugo, mislim da me neće "okrpit" 6.000 za podlogu 400m2, sve očišćeno i ravno... To je onda cca 20 radnih dana, a to je ipak malo previše, ili samo izgleda kad kreneš u troškove, to je obično prvi, a poslije se navikneš!

Digitalno?!? A zamisli mene naivca, ja mislio da "uređena zemlja" uskoro treba pružiti mogućnost da sam skineš izvadak, onako kako sa Googlea skineš stvarnu situaciju! Pa samo staviš jedno prekodrugoga i sve ti je jasno!(ili nije ništa, ali..)

I, šteta te je ne iskoristiti više, kada je besplatno! Evo pitanje: suvlasnik parcele insistira da se mjerenje radi 2 m od (betoniranog) puta, (širina puta 3m, PUP traži min 3,50) jer je vlasnik pri prodaji (1986) to obećao, "ako" bi se put širio! Ima li ikakvo pravo, jer se nitko s njim ne slaže oko toga, nasljednici vlasnika najmanje, a u PUP-u nema ni puta, akamoli najava širenja. Znaš li neki član zakona koji bi govorio o tome?

Ima još... kakav je običaj, postoje li pravila pri gradnji potpornih zidova? Na kojoj crti se grade? Malo su kosi, pa i to komplicira... (recimo: donji je moja obveza, onaj gornji je susjedova, jer je moj gornji njegov donji?) Na padini smo 3 suvlasnika, svaki mora napraviti zid da se formiraju kaskade.

Hvala!!

Neuson
05.03.2009., 19:52
Ovako, zanima me koliko bi koštalo ucrtavanje postojećih objekata (balkon i garaža) u katastar i pripis tih dijelova u opis stana kakav stoji u gruntovnici. Znači da osim "stan" u zk izvatku piše, "stan s balkonom i pripadajućom garažom površine te i te" ili nešto u tom stilu. Objekti su sagrađeni prije 40-ak godina i postoje svi papiri crno na bijelo. Znači sve je tu; originalne suglasnosti, građ. dozvola, uporabna, projekti samo je netko bio lijen to u davnoj prošlosti napraviti. :D

Treba mi barem okvirna cijena da ne polupam telefon kada nazovem nekog geodeta i priupitam ga. :)

Također, ako tko ima kakvu preporuku (povoljnijeg) geodeta za područje šire okolice Osijeka molim neka mi to šapne na PM.

dUbO
07.03.2009., 04:12
Angele, ovo se odnosilo na tebe, a znam da nisi škrt u odgovorima, a i cijena ti je jako dobra! (džabe, da ko krivo ne promisli!)

Suvlasnik parcele insistira da se mjerenje radi 2 m od (betoniranog) puta, (širina puta 3m, PUP traži min 3,50) jer je vlasnik pri prodaji (1986) to obećao, "ako" bi se put širio! Ima li ikakvo pravo, jer se nitko od suvlasnika ne slaže s njim oko toga, nasljednici vlasnika najmanje, a u PUP-u nema ni puta, (koji ima ime i javnu rasvjetu!!) akamoli najava širenja. Znaš li neki član zakona koji bi govorio o tome? Obećanje vlasnika pri prodaji je davno zahrđalo i ne drži vodu??

Ima još... kakav je običaj, postoje li pravila pri gradnji potpornih zidova? Na kojoj crti se grade? Malo su i nakošeni, (prema brdu) pa i to komplicira... (recimo: donji zid je (valjda?) moja obveza, onaj gornji je susjedova, jer je moj gornji njegov donji?) Gornja površina bi onda bila moja, ali zid ide iz 60 na 30 cm? Na padini smo 3 suvlasnika, svaki mora napraviti zid da se formiraju kaskade.

Hvala unaprijed, posebno ako znaš!!

DarkRyder
11.03.2009., 07:54
@dUbO

Kolko sam skužio ti si suvlasnik u većoj parceli koju mislite parcelirati i graditi kuće/zgrade. Jedan suvlasnik bi htio proširiti postojeci put uz tu parcelu za 2 metra?

Ako u PUP/GUP-u ta cesta/put ne postoji onda nema razloga zašto bi se proširio za ta 2 metra.
Kao što vjerojatno znaš parcelacija na građevinskom zemljištu se radi prema lokacijskoj dozvoli. ako tog prosirenja nema u lokacijskoj onda se ni ne radi. niti se može se napraviti (bez nove lokacijske).

Što se tiče zida neko pravilo je da uređuješ donji zid.. i na njega postavljaš svoju ogradu koja je u ravnini sa tvojim zemljištem.
naravno to je sve stvar dogovora.
Zid/ograda može biti tvoja, njegova, zajednička. Ak se tak dogovorite i gornji i donji zid može biti tvoj.
Nisam puno radio na tome, ali mislim da je ovo kaj sam napiso je pravilo.

@Neuson

Upis garaže u katastar i zk ne bi smio biti iznad 5000kn, možeš naći i jeftinije.
Garaža mora imati građevinsku dozvolu. Balkon se ne upisuje u katastar.

Ovo za sređivanje stanova/pripadajucih dijelova se zove etažiranje.
ukratko to ti je mjerenje tlocrtne površine svih stanova, pripadajucih dijelova (balkon, šupa, garaža, ....) i zajedničkih prostorija (hodnik, ...)

Elaborat za etažiranje se predaje na pregled u općinu i nakon toga u z.k.

cijena oko 20-25kn/m2

dUbO
11.03.2009., 16:51
@dUbO

Kolko sam skužio ti si suvlasnik u većoj parceli koju mislite parcelirati i graditi kuće/zgrade. Jedan suvlasnik bi htio proširiti postojeci put uz tu parcelu za 2 metra?

Ako u PUP/GUP-u ta cesta/put ne postoji onda nema razloga zašto bi se proširio za ta 2 metra.

Što se tiče zida neko pravilo je da uređuješ donji zid.. i na njega postavljaš svoju ogradu koja je u ravnini sa tvojim zemljištem.
naravno to je sve stvar dogovora.

Da, parcelu treba podijeliti na 5 suvlasnika, a jedan se hvata jedne stare izjave petog suvlasnika (prodavatelja) da će dati 2m pored puta da bi se mogao proširiti put! (dakle izmjera bi se radila ne od puta, nego 2 m od puta) Dakle, AKO i KAD... I sada se taj jedan grčevito bori da se za tih 2 m pomakne njegova granica od puta, jer: Ako se bude širilo, onda će NJEMU UZETI, pa će izgubiti skupo plaćene kvadrate... ma hrpa gluposti koliko ja razumijem zakon. PUP propisuje postojeću širinu kao dovoljnu.

O zidovima mi nisi baš pomogao... lako je ako su ljudi normalni, ali ovaj koji bi granicu micao 2m teško će razumjeti da donji zid treba on napraviti i još u svome terenu, a čak bi zid bio i malo kos... Protiv takvih ti ne vrijede ni uzance, trebam zakone - ako postoje. Primjerice: smije li išta započeti prije nego napravi zid, jer inače ugrožava moj teren!

DarkRyder
12.03.2009., 20:02
pa reci mu da on kaže geodetima da njegov dio 1/5 ili kolko već
tako izparceliraju, pa nek mu oni odgovore.
a što je sa lokacijskom, kako one izgledaju, pretpostavljam da nemaju odvojeno tih 2m za put?
parcelacija se radi po lokaciskoj dozvoli.
znači ako lokacijska nema tih 2 metra, a geodet napravi par. elaborat sa tih 2 metra odvojeno.. parcelacija neće proći u katastru.

gle ak je susjed tak sjeban možeš ti napraviti oba zida. i gornji i donji.
sigurnije je. onda ih ti održavaš a ne susjed. naravno to košta.
I imaj na umu da zid ne smije prelaziti granicu parcele kolko god on kos bio.
što u praksi znači manje iskoristivih kvadrata na parceli.
tako da bi donji zid.. uzimao recimo pola metra tvoje parcele a gornji isto.
kao što sam rekao to je stvar dogovora... za zakon ne znam..
probaj na pravu pitati.
ja sam inače na niskogradnji uglavnom. dugo nisam radio sa "malim" strankama.
pitat ću kolegu koji se time bavi... al ne znam kad ću se viditi s njim.

dUbO
13.03.2009., 11:31
pa reci mu da on kaže geodetima da njegov dio 1/5 ili kolko već tako izparceliraju, pa nek mu oni odgovore.

gle ak je susjed tak sjeban možeš ti napraviti oba zida. i gornji i donji.
sigurnije je. onda ih ti održavaš a ne susjed. naravno to košta.

I imaj na umu da zid ne smije prelaziti granicu parcele kolko god on kos bio.
što u praksi znači manje iskoristivih kvadrata na parceli.

nebih ja ni pitao da susjed nije donio geodetsku podlogu napravljenu prema "željama slušatelja!!" Rekao ja njemu da mu to ne može proći, jer ni nasljednici prodavatelja ni suvlasnici ne žele takvo rješenje, ma... tip misli da je pametan! Rekao sam mu ako on to uspije, onda ćemo sagraditi zid na 2 m od puta i tu napraviti skladište, jer to nije njegovo...

nema ti dogovora... samo zakon može tipu izbiti iz glave da je on veći katolik od Pape, a mi smo svi sitna raja... Naravno da toliko love nemam da se opasavam zidovima, pa me zato zanima što zakon kaže. Na kojoj crti, dali je donji (baza, a do vrha se na kosini smanji sa pola metra na 20 cm, izgubi se 30 cm i toliko ti je iskoristivi teren kraći!!) u mojemu terenu, gornji ide onda u susjedov...itd. Nadam se da tu postoji pravna regulativa, samo gdje to piše?

DarkRyder
13.03.2009., 14:07
Ako to prođe sagradi zid opet na međi.. to je i dalje tvoja zemlja....

parcelira se tako da se tih 2 metra odvoji od parcele i isti je posjednik/vlasnik ko na parceli od kud je odvojeno

Tebi ni jedan zakon ne govori da moraš odvojiti tih 2 metra... odi ti do istih geodeta i reci da ti od svoje parcele neces odvajati

dUbO
15.03.2009., 07:37
Ako to prođe sagradi zid opet na međi.. to je i dalje tvoja zemlja....

Ma sve je jasno, ali tip radi u "organima" i misli da može i ono što mi "obični " ne možemo!! Obišao je sve susjede i "objasnio" im da se put širi na 5m (Bogu iza leđa!) iako u PUPu nije niti ucrtan!!! U katastru postoji, cca 3m širine, dok PUP predviđa 3,5m. Uz to, s druge strane NIJE građevinsko zemljište, pa je valjda logično ako bi se ikada širio da ide na tu stranu... Idemo dalje, a prođe li to evo na forumu ćete znati, pa se mislite ako vam je netko iz "organa" susjed...

FANCY
17.03.2009., 20:56
O joj sad me strah nakon ovog citanja.
Uskoro idem kod geodeta SL.Brod i trebam izvrsit zamjenu zemljista sa bratom, na parceli imam staru kuci iz dva dijela, to moram rusit i pravit novu ili cu radit "prenamijenu" stvarno pojma nemam. Sad me interesuje slijedece, parcele su na meni i na bratu 1/1, koliko ce me izaci zamijena parcela, prepis, iskolicenje itd. i dali je bolje radit prenamijenu u svezi kuce ili zavesti sve nanovo. Velicina zemljista je sve zajedno oko 11 000 kvadrata, jedna cetvrtina je gradevinsko a ostatak je poljoprivredno zemljiste.
Hvala unaprijed.

akila
22.04.2009., 07:44
Pozdrav svima i nadam se da sam na dobrom mjestu da dobijem isto takav odgovor.:) Evo što mene zanima:
Naslijedila sam 20-ak k.č a ja pojma nemam gdje se nalaze ( selo znam ali ne znam točnu lokaciju čestica)
Da li mi netko moze reći dalli sto moram napraviti? Koga zvati? I najbitnije koliko bi to došlo? Znam da mi nitko ne moze reći točno ali ono ..otprilike dali je to 1000, 5000,10 000 kn :ne zna:

rxd
22.04.2009., 16:52
meni je prije par dana napravljena geodetska podloga, mjerila 1:200, zemlja je imala staru izmjeru, upisana je u zk i u katastar, radi se o 320 m2 zemljista sa izgradenom kucom od 100 m2, tip je to doso jedan dan izmjerio, u par dana odradio sto je imo donio mi sve na papirima, poslo mi primjerak i na mail u autocadu i to me izaslo 5100 kn, sad da li sam proso dobor ili lose o tom po tom, ali sam imao i druge ponude koje su cak izlazile i do 9000 kn pa smatram da je to ok cijena u usporedbi s drugima, i govorim o uzem podruciju Dubrovnika.

dUbO
23.04.2009., 01:44
meni je prije par dana napravljena geodetska podloga, mjerila 1:200, ... to me izaslo 5100 kn, sad da li sam proso dobor ili lose o tom po tom, ali sam imao i druge ponude koje su cak izlazile i do 9000 kn pa smatram da je to ok cijena u usporedbi s drugima, i govorim o uzem podruciju Dubrovnika.

Molim te pošalji mi na PP adresu geometra, jer je cijena ok. Meni je tip rekao oko 4.500, da bi neki dan već rekao oko 5.500-6.000, +pdv. Ne spominješ PDV, pa ovdje odgovori dali ti je na to dodao i porez?

rxd
23.04.2009., 16:51
nisam to spomenuo, to je bez pdv-a!!!

dUbO
24.04.2009., 04:58
nisam to spomenuo, to je bez pdv-a!!!

Deru ko da deru jarce. Ipak je to plaća za mjesec dana rada!! Oderan si ako je to ukupno 6.222,00 kn! Ali, malo ih je, puno ima posla, pa im se može. Mjesečno se može obraditi najmanje 5-10 sličnih poslova!

sagem
01.09.2009., 13:34
Radi se o obiteljskoj kući koja je građevinsku dozvolu dobila 1979.god. Zbog nedostatka novaca tek je pred par mj. stavljena pod krov i završena je fasada. Geodet je dao ponudu za uris objekta i uporabnu dozvolu 5500kn + PDV. Da li je to ok cijena po vama? Radi se o terenu izvan okolice Rijeke.
Hvala :top:

sagem
03.09.2009., 12:28
Radi se o obiteljskoj kući koja je građevinsku dozvolu dobila 1979.god. Zbog nedostatka novaca tek je pred par mj. stavljena pod krov i završena je fasada. Geodet je dao ponudu za uris objekta i uporabnu dozvolu 5500kn + PDV. Da li je to ok cijena po vama? Radi se o terenu izvan okolice Rijeke.

Nitko ništa? :ne zna:

Tomica74
05.09.2009., 15:33
Slicnu ponudu za izmjeru i upis obiteljske kuce u Katastar (okolica Pule).
Ne kuzim kakve veze ima geodet sa uporabnom dozvolom?

dUbO
06.09.2009., 11:55
Za napraviti geodetske podloge i pobit klinove gdje treba na parceli sa 4 suvlasnika, 17.000 kn+PDV. Uzmi ili ostavi...

gkgk
08.09.2009., 11:29

Nema geodeta veze s uporabnom, ali po zakonu , kada se predaje elaborat urisa objekta,nadležni ured za graditeljstvo mora izdati uporabnu dozvolu, koja se prilaže u elaborat urisa objekta, te se time omogućuje provođenje promjene (uris ubjekta) u katastarskom i zemljišno knjižnom operatu. To važi za novoizgrađene objekte sa urednom dokumentacijom (rješenje o uvjetima građenja i dr.)Ukoliko nema uporabne d. katastar takav elaborat neće zaprimiti!

gkgk
08.09.2009., 11:31
Nema geodeta veze s uporabnom, ali po zakonu , kada se predaje elaborat urisa objekta,nadležni ured za graditeljstvo mora izdati uporabnu dozvolu, koja se prilaže u elaborat urisa objekta, te se time omogućuje provođenje promjene (uris ubjekta) u katastarskom i zemljišno knjižnom operatu. To važi za novoizgrađene objekte sa urednom dokumentacijom (rješenje o uvjetima građenja i dr.)Ukoliko nema uporabne d. katastar takav elaborat neće zaprimiti!

duplić
08.09.2009., 17:42
Imam u zagorju parcelu od 4000 m2 i na njoj se nalazi kuća od 50 m2 sagrađena 1962 godine, htio bih ucrtati kuću pa me zanima koje radnje trebam poduzeti i koliko bi me to moglo koštati?

pilky
10.09.2009., 11:07
Imam u zagorju parcelu od 4000 m2 i na njoj se nalazi kuća od 50 m2 sagrađena 1962 godine, htio bih ucrtati kuću pa me zanima koje radnje trebam poduzeti i koliko bi me to moglo koštati?

Das geodetu da napravi usklađenje katastra i zemljisne knjige. na osnovu rjesenja koje geodet traži u katastru da je kuca napravljena prije 1968, a ucrtana je u katastru mozes napraviti taj elaborat.
Bitno je da svi posjednici predmetne parcele potpisu izvjesce o terenskom uviđaju koje će napisati geodet.
Ukoliko si zainteresiran javi se na PM. Cijena ti je oko 3000 kn.

pilky
10.09.2009., 11:14

Za izdavanje uporabne dozvole u prilogu mora biti situacijski nacrt stvarnog stanja kojeg radi geodet a ovjerava katastar. Bez toga ne možeš dobiti uporabnu. Cijena za upis objekta od 5 do 7 tisuća kuna je sasvim korektna.

pilky
10.09.2009., 11:17

ja sam geodet i često radimo takve elaborate. Takva cijena ti je sasvim korektna. Možeš proći jedino jeftinije ako ti netko u fušu napravi takav elaborat- naravno sa potrebnim pečatima, cijena bi ti onda bila oko 4000 kn.

zveki07
14.09.2009., 17:31
Kupio sam parcelu u Zagorju koja se u zemljisnim knjigama vodi kao vinograd bez ikakvog objekta. U katastru je ucrtana klet sagrađena prije '68. godine koja vise ne postoji (mjerilo 1:2000). Po općinskom prostornom planu uređenja "... postojeće kleti mogu se sanirati i rekonstruirati uz uvjet da se ne povećava njihova površina".
Tlocrtne dimenzije srusene kleti i lokacija na parceli mi sasvim odgovaraju, a moje pitanje je na koji najjeftiniji nacin zadovoljiti sve formalne uvjete da se moze krenuti u rekonstrukciju (ako se uopce moze)? I odakle krenuti?
Hvala unaprijed na odgovorima!

tomy123
01.12.2009., 13:21
Imam pitanje za okvirnu cijenu geodetskih usluga.
Naime sada postoji 9 parcela (cca 13.000m2) koje bi trebalo preparcelirati u 20 do 25 novih parcela zbog prodaje kao gradilište. Kolika bi bila cijena za to???

dUbO
04.12.2009., 05:15
ja sam geodet

E, tebe trebam! (profesionalca, dakle!) Pitanje: kakav je običaj, ili zakon ili... u vezi uklapanja starog i novog premjera? Logika mi kaže da je orto ipak potpuno (mada i tu ima malih odstupanja) točan, pa bi onda uvijek išlo uklapanje na novi?

Drugo, ako uzmeš satelitski snimak sa Googlea, eto ti orto, ali me zanima koje je najmanje mjerilo, jer ne dobijam onu zadnju stepenicu sa naj povećanjem? (može li se dobiti?) Preciznije: ima li načina dobiti 1:1000, pa provjeriti novi premjer?

I treće: geodet je udario točku nakon satelitske triangulacije (ili je to petangulacija??) i dao joj nekakav broj, kako to prebaciti u normalne geografske koordinate?

Hvala!!
Ima još ludih pitanja, ako si od volje, na primjer: mali potočić, a novi premjer kaže da je korito na jednome mjestu široko 16m!?! I ovo: kako u Acad ubaciti novi ili stari premjer recimo putem skenera? Ili ima drugi način za ih "dignut"?

JackOfHearts
04.12.2009., 10:46
E, tebe trebam! (profesionalca, dakle!) Pitanje: kakav je običaj, ili zakon ili... u vezi uklapanja starog i novog premjera? Logika mi kaže da je orto ipak potpuno (mada i tu ima malih odstupanja) točan, pa bi onda uvijek išlo uklapanje na novi?

ovisi tko je radio ortho i u kojem mjerilu, nisu svi siti. Kod ukolpa starog stanja i novog se ne radi iz ortha već geodet mora izmjeriti situaciju na terenu i provjeriti stanje u katastru ... sve ostalo je fušarenje

Drugo, ako uzmeš satelitski snimak sa Googlea, eto ti orto, ali me zanima koje je najmanje mjerilo, jer ne dobijam onu zadnju stepenicu sa naj povećanjem? (može li se dobiti?) Preciznije: ima li načina dobiti 1:1000, pa provjeriti novi premjer?

Google je vrlo neprecizan (po nekoliko metara) i može služiti samo orijentacijski.

I treće: geodet je udario točku nakon satelitske triangulacije (ili je to petangulacija??) i dao joj nekakav broj, kako to prebaciti u normalne geografske koordinate?

pretpostavljam da je riječ o WGS84 koordinatama. U tom slučaju potrebna je transformacija koordinata sa posebnim parametrima. Uglavnom, preporučam ti da to ne radiš sam već da ti to transformira ta osoba koja i je to i snimila jer kod nas je kaos s tim parametrima.

dUbO
04.12.2009., 19:34
Hvala na odgovorima!! naravno da smo sve provjerili na terenu i novi premjer je dosta dobar.

Kako može satelitski snimak biti neprecizan?!? Pa to je FOTOGRAFIJA terena?!?

Nebih ja ni pitao, da to zna osoba koja je radila, ali mi se čini da nezna - er nisam dobio geografske koordinate kada sam tražio

Perec
04.12.2009., 20:22
da i ja podijelim iskustva : obiteljska kuća, neto 180m2, cca10×10m, ne pretjerano složen tlocrt, na padini, zemljište cca 1500m2, u početku tri parcele koje se spajaju u jednu, čisti papiri, normalni susjedi; geodet domaći, poznanik, profesionalan, ne najjeftiniji, ni najskuplji.

posebna geodetska podloga 6000kn, parcelacija i obnova međe 6500kn, iskolčenje objekta 2000kn

a pitanje: koliko mogu očekivati cifru za uris objekta?

JackOfHearts
04.12.2009., 20:42
Kako može satelitski snimak biti neprecizan?!? Pa to je FOTOGRAFIJA terena?!?

nije to "samo" fotografija ... kak da to kažem laički ... to je snimak gdje u posebnim algoritmima uklonjene netočnosti zbog terena, perspektive, leće kamere itd. ... točnost ovisi o svim tim parametrima + visina snimanja ... uglavnom to nije isto kao da netko uzme fotić i okine iz aviona i to je to. Na otrhophotu možeš mjeriti na običnoj snimci ne možeš.

Nebih ja ni pitao, da to zna osoba koja je radila, ali mi se čini da nezna - er nisam dobio geografske koordinate kada sam tražio

Uh, onda si našao lošeg geodetu. Svaki geodeta ti to mora znati transformirati za dobro jutro. To je kao da matematičar ne zna koliko je 2 i 2. Pošali mi na PM koordinate, pa ti budem to transformirao kad stignem.

dUbO
05.12.2009., 01:33
nadam se da nisu dosadna laička pitanja, a danas se sve više ljudi služi Autocadom, pa se mogu zabavljati i sa geodezijom! Kod mene je dobra suradnja sa geodetom, prihvatio me je kao "šegrta" pa mi je dao fajlu, onda sam sve predloženo "prežvakao" sa ostalim suvlasnicima, modificirao taj prijedlog unutar parcele da nama najbolje odgovara, "uštelio" površine i geodetu vratio, mislim da sam mu uštedio posao da se s nama sastaje i objašnjava, svi smo se izjasnili i svi bi trebali biti zadovoljni...

Ja sam mislio da je novi premjer orto snimak, koji je samo obrađen kao grafika sa dodanim crtama tamo gdje se iz zraka ne vide? Pa ona kanta s kojom snimaju iz aviona ne izgleda neki jad od uređaja koji nebi mogao sam uznositi potrebne korekcije pri snimanju! Ali, ok, znači i avio i Google - s rezervom, iako sam na Google Earthu uspio izvuči povečanje sa ucrtanim koordinatama! I - dobro odgovara!
Onda mi nije bitno naći koordinate, zapravo neznam uopće gdje je traženi podatak, jer imam samo "P1000", te 56,65 (visina?) a postoje dva lajera sa P1000 (bijelo i crveno) i ne poklapaju se točke za 0,01. (valjda 1 cm?)

Ali, nemam odgovor dali se uobičajeno uklapa stari na novi premjer, (neke točke na novome su verificirane u prirodi i dobro odgovaraju) koji bi ipak trebao biti točniji i logično mi je da se on uzima kao konačno stanje?

Da ne zaboravim, ponavljam: kako u Acad ubaciti novi ili stari premjer recimo putem skenera? Ili ima drugi način za ih "dignut"? zapravo, da pojednostavim: može li se putem skenera ubaciti neki nacrt u Autocad? (laici pitaju!!)

JackOfHearts
05.12.2009., 22:16
Uhhh... malo previše pitanja ... dok bi ti sve to odgovorio pošteno bi se napisao. Sorry. Najbolje da ti to netko uživo pokaže (možda tvoj geodet) kak se to radi. Nije neka nuklearna fizika, ali treba se znati kaj se radi.

DarkRyder
18.12.2009., 08:53
Ja sam mislio da je novi premjer orto snimak, koji je samo obrađen kao grafika sa dodanim crtama tamo gdje se iz zraka ne vide? Pa ona kanta s kojom snimaju iz aviona ne izgleda neki jad od uređaja koji nebi mogao sam uznositi potrebne korekcije pri snimanju! Ali, ok, znači i avio i Google - s rezervom, iako sam na Google Earthu uspio izvuči povečanje sa ucrtanim koordinatama! I - dobro odgovara!

Ta kamera košta više nego avion, dvomotorac. al ok.
uglavnom google earth zaboravi.. ne da mi se sad pisati zbog cega

Onda mi nije bitno naći koordinate, zapravo neznam uopće gdje je traženi podatak, jer imam samo "P1000", te 56,65 (visina?) a postoje dva lajera sa P1000 (bijelo i crveno) i ne poklapaju se točke za 0,01. (valjda 1 cm?)

P1000 je pretpostavljam njihov poligon. id-enter, nod-enter
to je za dobiti koordinatu točke u acad crtežu.

Ali, nemam odgovor dali se uobičajeno uklapa stari na novi premjer, (neke točke na novome su verificirane u prirodi i dobro odgovaraju) koji bi ipak trebao biti točniji i logično mi je da se on uzima kao konačno stanje?

noviji bi trebao biti točniji. Odnosno referentan je onaj koji dobiješ službeno u katastru

Da ne zaboravim, ponavljam: kako u Acad ubaciti novi ili stari premjer recimo putem skenera? Ili ima drugi način za ih "dignut"? zapravo, da pojednostavim: može li se putem skenera ubaciti neki nacrt u Autocad? (laici pitaju!!)

software (dodatak ACADu) se zove raster design
slika mora imat kordinatne krizeve

recimo M=1:1000, 4 kiza na 10cm razmaka
onda napravis kvadrat 100x100 u acadu (stavis ga na koordinate krizeva ak ih imas na crtezu.
i onda image->correlate->match
i poslije rubbersheet

bla bla bla... previse je to stvari za objasniti zasto i kako se radi....

dUbO
19.12.2009., 05:32
Dobro je, svaka info znači da sam naučio nešto novo!
Imaju križevi i počinjem hvatati, tako se podese layeri da se sve poklopi?

Ma i sa ovim do sada lijepo je to sve išlo, daleko je SW dogurao! Samo, ljudi su problem, jer dok ih uvjeriš da Acad NE griješi (mjere, area) hoće se...

BluEyes°°
09.01.2010., 09:49
Bog!

Novi sam na forumu i došao sam do ovog topica,pa da pitam..

Planiram dogradnju obiteljske kuće,a za izdavanje lokacijske treba se napraviti idejni projekt na posebnoj geodetskoj podlozi

Ono što mene zanima je: Da li postoji situacija/e kada se ta podloga NE traži?

Postojeća kuća je ucrtana u katastru s svim pripadajućim dozvolama, vlasništvo 1/1.

Nemojte me krivo shvatiti, poštujem svačiji rad i trud, ali samo želim uštedjeti gdje je moguće jer je sve skupo :-)

Deoo
09.01.2010., 17:04
Bojim se da nema te situacije di se ne trazi PGP,a ide se nesto graditi !!! :kava:

malcinho
11.02.2010., 13:55
ljudi moji vi ste svi ovdje nabrojili cifre od kojih se i meni zavrti u glavi, a radim u jednoj od skupljih geodetskih firmi!!!! pa kod kakvih ste to geodeta vi bili...... uostalom pa jel ne znate dogovorit fuš?! sve se da dogovorit kad se hoće!

ExCenTric
11.02.2010., 16:00
pa cijene u fusu nisu neke bogznakaj nize.

djanikeda
11.02.2010., 19:19
cijene za Osijek :

PGP 3500 kn
međa + elaborat iskolčenja 3000 kn

radjeno prije nekih 7 dana

malcinho
13.02.2010., 00:10
pa cijene u fusu nisu neke bogznakaj nize.

pa nisu puno nize, ali ipak jesu. sve se da dogovorit, ja naprimjer kad imam stranku koja treba vise stvari (medja,pgp,iskolcenje), uvijek je nesto gratis.

ExCenTric
13.02.2010., 16:42
pa nisu puno nize, ali ipak jesu. sve se da dogovorit, ja naprimjer kad imam stranku koja treba vise stvari (medja,pgp,iskolcenje), uvijek je nesto gratis.

slazem se, ili spustim x %.

malcinho
19.02.2010., 07:06
ajmo ljudi akcija! svi geodetski poslovi u pola cijene!!!!!!!! :top: :p

ExCenTric
19.02.2010., 07:14
Od kud si malcinho? di radis?

malcinho
19.02.2010., 10:51
Od kud si malcinho? di radis?

iz gorice

ExCenTric
19.02.2010., 10:57
nije to u redu kolega:flop:

malcinho
19.02.2010., 11:16
nije to u redu kolega:flop:

jbg, takva su vremena, vrijedi ona stara "snađi se druže"! :ne zna:

ExCenTric
19.02.2010., 11:18
aj jaj jaj, ..............:(

dUbO
21.02.2010., 01:16
Misle li svi geodeti da su im svi klijenti "selaki" koji veze nemaju što je to Autocad i kako se u njemu radi? Svakako nije filozofija ubaciti par premjera i znajući GPS točke krenuti u posao. OK, uzimanje točaka radi visine i iskolčenje zahtijeva nešto rada na terenu.

Ipak, 3.500 kn x 4 korisnika, za 4 PGP na ukupno oko 1.900 m2? Slano je to, pozdravljam pametnog koji će raditi upola, jer točno znam koliko posla ima oko navedenog. Da je i više, koliko je sat? 800 kn? Ni vozilo, ni PC, ni GPS, a ni pretplata na SW nisu danas pretjeran trošak, da bi na to bila neka velika amortizacija. Dakle, preskupa je satnica! Ali, ide to dolje, već se lako nađe 30% niže nego prije!

ExCenTric
21.02.2010., 14:59
cekaj malo, kaj hoces rec da bude radil za 1750 kn PGP?
ak je tak, taj covjek se ne bi trebal nazivat geodetom, točka.
ajmo svi slastičari u geodete, pa da vas vidimo kak budete dugo radili i kak bu to uopce funkcioniralo.
cijene su takve kakve jesu. pocelo je padat, al bumo vidli kaj bu sa svega. recesija cuda radi:D.
uglavnom, dal je normalna cijena projektanta ili arhitekta? za nekaj kaj imaju slozene sve elemente i samo slazu objekte recimo,...
ja radim geodeziju, jeftiniji sam od nekog obrtnika, ali nisam pretjerival sa spustanjem, jer ipak sve odradim puno puno brze. baziram se na jedan dva posla tak da sve odradim u 4-5 dana. i kad to nudis ljudima, tad ljudima nije problem cijena, kad dobije sve u rekordnom roku

mustang11
21.02.2010., 19:43
Ja sam platio geodetsku podlogu 3660kn (tad je pdv bio 22%)
Iskolčenje 1230 kn.

dUbO
22.02.2010., 05:16
cekaj malo, kaj hoces rec da bude radil za 1750 kn PGP?

Čekaj ti malo i pomnoži 3.500 sa 4!! Pola od toga je 7.000, a posao odrađuje odjednom, dijeli 1 parcelu na 4 PGP... Nije to 1 PGP, nego je to 7.000 kn love.... A znamo oboje koliko vremena za to treba!

ExCenTric
22.02.2010., 07:41
čekajmo mi zajedno:D:D.
sad sam malo pogledal tvoj prvi post da si objasnim kaj radi tvoj kolega.
sve stima ak je njegova cijena 3500 kn za jedan pgp. svaki daljnji na istoj parceli se dize za neki %.
tak i kod nas, samo kaj mi imamo visu cijenu pgp-a, pa mi se zbog toga cinila mala cijena.

dUbO
26.02.2010., 00:49
sve stima ak je njegova cijena 3500 kn za jedan pgp. svaki daljnji na istoj parceli se dize za neki %.

E, da. Kad na istome komadu terena radi 4 PGP, onda je to 4 x 3.500, a siguran sam i da bi i 4 x 2.000 bio dostatan honorar. Pa da je i 4 x 2.500. Nažalost, nisam u ovoj sredini našao nikoga tko bi razmišljao na taj način... Još se radi "oderi kad možeš", ali potpuno sam siguran da će se to mijenjati - jer posla NEMA.

ExCenTric
26.02.2010., 06:18
jos se nadje takvih lihvara, ali uglavnom ljude koje ja znam rade na onaj gore princip, osnovna cijena + x %

Deoo
26.02.2010., 07:57
Vi u metropoli sve preuvelicavate, pa tako i cijene :eek: !!!

Kod nas je PGP od 2500kn na dalje ! :top:

Branimir_ZG
26.02.2010., 12:05
ne kuzim kaj ste zapeli oko geodeta i geodezije, kao sto i navodite, danas svaki slasticar zna instalirati cad i slicne softvere, ali tu staje prica.
zavrsite i vi fakultet koji traje 5 godina, stazirajte 3 godine, polozite drzavni ispit, kupite stanicu, rtk, nivelir i/ili slicne instrumente, jasno morate dignuti kredit za taj instrumentarij cca 200-300 k kuna pa onda za posao racunajte 100 kuna ak hocete, pa bu te vidjeli kolko ce te dugo opstati.
cijene propisuje tj. sugerira komora tako da su to normalne europske cijene kao i sve druge, jedina porazna cinjenica je da se mi uskljadjujemo sa europom u svemu osim ne u neto placama.

ExCenTric
26.02.2010., 12:09
ne kuzim kaj ste zapeli oko geodeta i geodezije, kao sto i navodite, danas svaki slasticar zna instalirati cad i slicne softvere, ali tu staje prica.
zavrsite i vi fakultet koji traje 5 godina, stazirajte 3 godine, polozite drzavni ispit, kupite stanicu, rtk, nivelir i/ili slicne instrumente, jasno morate dignuti kredit za taj instrumentarij cca 200-300 k kuna pa onda za posao racunajte 100 kuna ak hocete, pa bu te vidjeli kolko ce te dugo opstati.
cijene propisuje tj. sugerira komora tako da su to normalne europske cijene kao i sve druge, jedina porazna cinjenica je da se mi uskljadjujemo sa europom u svemu osim ne u neto placama.

eto, kratko i jasno. potpis na sve

dUbO
27.02.2010., 04:53
Polako! KOJE CIJENE?!? PROPISUJE?? Ma daj... možda sugerira, ali NE 3.500x4 za jednu parcelu od 2.000m2 i 4 podloge na njoj. I moje školovanje je trajalo i školovanje liječnika traje, stažiranje isto, to je najnormalniji put svakog visokoobrazovanog stručnjaka. Ali većina zato ipak ne dere nikoga. A spominjanje Europe je potpuno deplasirano.

Nemoj izmišljati bajke o stanici, rtk i slično, jer ZNAM koliko košta danas sve to, prije 10 pa čak i 5 godina bilo je drugačije. Imaš čak i na internetu cijene te opreme. Ili je GPS lokator neko sedmo čudo? Jer može raditi sa 5 satelita? Košta svakako i Acad i korištenje SW i obrada podataka GPS-a, ali ni to nije preskupo. Kakvih 2-3 stotine tisuća?!? Možda sa terencem!! Ajmo se prizemljiti! Svačija oprema za posao košta, svačije školovanje košta, samo neki misle da mogu oderati, a ostali nebi smjeli.

Vikanjem "sve je jako skupo" ne može se braniti iznos od 13.500 kn zarađen za nekoliko dana posla. Znaš vrlo dobro kao i ja koliko je vremena trebalo da se sve napravi! Na terenu 2 (dva!!) dana, ukupno oko 8, možda 9 sati. Uklop dva premjera, iscrtavanje i mjerenje u Autocadu, još neka je dan, ali 3 radna dana je teško sastaviti! Dakle mjesečni prihod (174 sata recimo) ako stalno ima posla bio bi preko 100.000 kn... Predebelo i kad se odbiju troškovi i porez!!!

ExCenTric
28.02.2010., 08:46
dubo, neke si cul i mislis da znas svasta.
ajmo ovak,
totalka je cca 10 000 €,
rtk cca 15 000 € + pretplata 5000 kn po komadu, i nemre bas delat tocno sa 5 satelita, nije vam to obican GPS cip iz mobitela ili auto uredaja,
AC cca 30 000 kn + tolko za ostale softvere, evo te opet na skoro 10 000 €,
ostale razne pizdarije kaj ti trebaju, ali to je sve mozda do 1000 €,
komp i printeri/ploteri do 40 000 kn,
auto cca 20 000€,
ured i opremanje istog, plačanje figuranta.

eto, to sam izvadil iz glave onak na brzinu.i kolko tu imas?? nije bas tak malo penezov, jel da? a to ti prakticki sve treba da mozes otpocetka funkcionirat. ima nekih sitnica kaj se moze malo kasnije nabavit, ali uglavnom je to to.

Komora ima predlozene cijene, kojih se u biti dosta firmi drzi, al uglavnom razlike su nazalost od grada do grada.

dUbO
01.03.2010., 02:10
Dobro ako ćemo lupati cijene, onda moja oprema košta 400.000kn... ali naravno ima i za 100.000. Problem je što ZNAM sve o GPRSu, držao ga u ruci (dobro, na štapu...) i naučio raditi, znam sve o podršci, naučio me tvoj kolega kako prenijeti mjerne točke, (kote) a u Acadu znam raditi jer i meni služi kao alat. Znam i koliko je plaćen vježbenik. (pomoćnik) Ali, ok, neka košta po zlato, da sada ne vadim cijene koje su BITNO, višestruko pale u samo 3 zadnje godine, opet zarada od 100.000 kn (pretpostavka: puni pogon!) je apsolutno previsoka i treba li onda dalje o tome trošiti riječi? Govorim o geodetima u mome kraju, koji su odreda jako dobro stojeći ljudi, tako da višak novca investiraju u stanogradnju. Višak novca je rezultat položaja, monopola i naravno sličan je rezultatima odvjetnika, bilježnika i sličnih, što nije njihova krivnja, ali jest krivnja države što im to dozvoljava.

I tako smo opet došli na to da nam država nije dobro sklepana, ali kako smo je sklepali na brzaka bez dovoljno kontrole - eto ga tu... Samo problem je u ljudima kakav si ti koji pokušavaju meni objasniti da je cijena 4x3.500 kn (rekao sam već netto?) za 4 podloge na istoj parceli - NORMALNA!!! E, vidiš, nije! Barem je 30%, da ne kažem i više, napuhana.
Zaboravih: počne se doma, jedna soba i oprema, koristi se stari auto, računala od 40.000 su bajke, (ploter za format A3??) SW od 30.000 također, kao i pretplata 5.000E. Nema smisla nastavljati diskusiju sa takvim argumentima, pa se povlačim...

ExCenTric
01.03.2010., 08:13
1. mislim da sam se ja ispravil u vezi gornjeg PGP-a na istoj parceli.
2. slazem se s tobom u vezi cijena, definitivno su previsoke, ali trziste je takvo kakvo je. Komora se ogradila sa cijenama, a nitko drugi ne kontrolira
3. prvo nije GPRS, vec GPS. tolko o tome da znas sve o GPS-u, jedino ak si stvarno mislil na GPRS. gle, ja burazu pokazem kaj da stiska i moze snimat s GPS-om i snimit PGP. pa najlakse je nesto snimat. a kaj kasnije? dalje nemres mrdnut. jel znas stavit kompletan projekt recimo ceste ili potoka/rijeke u GPS i razvalit po trasi, iskolcenje osi, profila (uzduznih/poprecnih), jel znas iskolcavat pokose sa GPS-om, dal znas pratit kompletno gradiliste a da nemoras za sve zvat podrsku ili koga vec ti imas???? pa nije sve u katastarskoj geodeziji!! ima toga jos dosta, ali neda mi se sad nabrajat, jer bus mislil da sad opet nekaj znas i negdje budes gluposti valjal.
uglavnom znas snimit tocku i to je to. nemoj se tolko dizat i pricat da znas sve o GPS-u.

koji normalan covjek si pusta stranke u sobu, ajde ak imas neki podrum onda u redu. auto, ajde moze proci na par mjeseci dok ne vidis kak bude sve to islo( bi te vidio kad sa privatnim autom moras u blatno polje, da vidis psovanja onda).
ajd ti sa svojim kompom od 1000€ digni jednu katastarsku opcinu i DOF, a da to ne traje malo duze vrijeme i da se mozes normalno kretat s misem, malo morgen buraz. samo jedan ploter A0 format dode preko 25 000 kn, mali printeri su ionak potrosna roba, ali se mogu uzet u obzir jer ne kupujes printer za 100 €. ajd pitaj kolko dode recimo AC Civil 3d 2010! AC nije svemoguc, pa moras nabavit i druge softvere koji nisu financijski nezanemarivi. ja nisam nigdje napisal da je pretplata 5000 €, vec 5000 kn po komad GPS-a. druge pretplate ne racunam.

takodjer, mislim da s tobom nema smisla nastavljat bilo kakvu diskusiju, jer ipak neznas bas sve. ja neznam kakvi su kod tebe geodeti, ali u mom kraju definitivno geodeti nisu ni blizu odvjetnika, biljeznika i sličnih.

ugodan dan

ubojica vampira
01.03.2010., 08:41
Dobro ako ćemo lupati cijene, onda moja oprema košta 400.000kn... ali naravno ima i za 100.000. Problem je što ZNAM sve o GPRSu, držao ga u ruci (dobro, na štapu...) i naučio raditi, znam sve o podršci, naučio me tvoj kolega kako prenijeti mjerne točke, (kote) a u Acadu znam raditi jer i meni služi kao alat. Znam i koliko je plaćen vježbenik. (pomoćnik) Ali, ok, neka košta po zlato, da sada ne vadim cijene koje su BITNO, višestruko pale u samo 3 zadnje godine, opet zarada od 100.000 kn (pretpostavka: puni pogon!) je apsolutno previsoka i treba li onda dalje o tome trošiti riječi? Govorim o geodetima u mome kraju, koji su odreda jako dobro stojeći ljudi, tako da višak novca investiraju u stanogradnju. Višak novca je rezultat položaja, monopola i naravno sličan je rezultatima odvjetnika, bilježnika i sličnih, što nije njihova krivnja, ali jest krivnja države što im to dozvoljava.

I tako smo opet došli na to da nam država nije dobro sklepana, ali kako smo je sklepali na brzaka bez dovoljno kontrole - eto ga tu... Samo problem je u ljudima kakav si ti koji pokušavaju meni objasniti da je cijena 4x3.500 kn (rekao sam već netto?) za 4 podloge na istoj parceli - NORMALNA!!! E, vidiš, nije! Barem je 30%, da ne kažem i više, napuhana.
Zaboravih: počne se doma, jedna soba i oprema, koristi se stari auto, računala od 40.000 su bajke, (ploter za format A3??) SW od 30.000 također, kao i pretplata 5.000E. Nema smisla nastavljati diskusiju sa takvim argumentima, pa se povlačim...

o čemu ti trabunjaš. sve znaš o GPS-u. a ne znaš da treba transformurat koordinate, i ne znaš da gps to sam može napraviti, tj. da možeš iz njega izvoziti gaussa i etrs. ja tu transformaciju znam i ručno napravit. a šta ti znaš. držat štap, vidio si GPS. svaka čast, ali šta misliš da smo mi u školi radili ntoliko vremena...

drži se svoje struke, a ako ne upiši školu. po tebi geodeti nam uopće ne trebaju kad imamo google earth. to je najveća glupost koju sam čuo.

i sad pitanje za tebe: zašto se google earth ne može koristiti za recimo neko iskolčenje, koji je referentni elipsoid za taj google earth, koje koordinate nam daje i koja je modulacija, da li je uopće ima?

kad si već tako pametan...

ubojica vampira
01.03.2010., 08:45
1. mislim da sam se ja ispravil u vezi gornjeg PGP-a na istoj parceli.
2. slazem se s tobom u vezi cijena, definitivno su previsoke, ali trziste je takvo kakvo je. Komora se ogradila sa cijenama, a nitko drugi ne kontrolira
3. prvo nije GPRS, vec GPS. tolko o tome da znas sve o GPS-u, jedino ak si stvarno mislil na GPRS. gle, ja burazu pokazem kaj da stiska i moze snimat s GPS-om i snimit PGP. pa najlakse je nesto snimat. a kaj kasnije? dalje nemres mrdnut. jel znas stavit kompletan projekt recimo ceste ili potoka/rijeke u GPS i razvalit po trasi, iskolcenje osi, profila (uzduznih/poprecnih), jel znas iskolcavat pokose sa GPS-om, dal znas pratit kompletno gradiliste a da nemoras za sve zvat podrsku ili koga vec ti imas???? pa nije sve u katastarskoj geodeziji!! ima toga jos dosta, ali neda mi se sad nabrajat, jer bus mislil da sad opet nekaj znas i negdje budes gluposti valjal.
uglavnom znas snimit tocku i to je to. nemoj se tolko dizat i pricat da znas sve o GPS-u.

koji normalan covjek si pusta stranke u sobu, ajde ak imas neki podrum onda u redu. auto, ajde moze proci na par mjeseci dok ne vidis kak bude sve to islo( bi te vidio kad sa privatnim autom moras u blatno polje, da vidis psovanja onda).
ajd ti sa svojim kompom od 1000€ digni jednu katastarsku opcinu i DOF, a da to ne traje malo duze vrijeme i da se mozes normalno kretat s misem, malo morgen buraz. samo jedan ploter A0 format dode preko 25 000 kn, mali printeri su ionak potrosna roba, ali se mogu uzet u obzir jer ne kupujes printer za 100 €. ajd pitaj kolko dode recimo AC Civil 3d 2010! AC nije svemoguc, pa moras nabavit i druge softvere koji nisu financijski nezanemarivi. ja nisam nigdje napisal da je pretplata 5000 €, vec 5000 kn po komad GPS-a. druge pretplate ne racunam.

takodjer, mislim da s tobom nema smisla nastavljat bilo kakvu diskusiju, jer ipak neznas bas sve. ja neznam kakvi su kod tebe geodeti, ali u mom kraju definitivno geodeti nisu ni blizu odvjetnika, biljeznika i sličnih.

ugodan dan

naučio je stisnut dve tri tipke na roveru i sad bi nam mogao oržat par lekcija.. cccc a da se samo vidi koja je pitanja postavljao... za njega je google earth zakon

Lepricorn
01.03.2010., 15:25
Pozdrav!
Htjela bih krenuti u gradnju, i moglo bi se reći da sam totlna neznalica po pitanju papirologije, pa se nemojte čuditi eventulano glupim pitanjima:D
Zemljište na kojem bi gradila trenutno se vodi kao oranica, i zanima me u kojem trenutku mi je potreban geodet (prije rješenja o gradnji?), koje poslove treba napraviti i koliko to košta?Zemljište je cca 300m2, a kuća bi bila nekih 80tak m2.
Unaprijed hvala!

ubojica vampira
01.03.2010., 17:38
Pozdrav!
Htjela bih krenuti u gradnju, i moglo bi se reći da sam totlna neznalica po pitanju papirologije, pa se nemojte čuditi eventulano glupim pitanjima:D
Zemljište na kojem bi gradila trenutno se vodi kao oranica, i zanima me u kojem trenutku mi je potreban geodet (prije rješenja o gradnji?), koje poslove treba napraviti i koliko to košta?Zemljište je cca 300m2, a kuća bi bila nekih 80tak m2.
Unaprijed hvala!

ako je to građevinsko zemljište onda moraš geodeta zvati odmah da ti napravi PGP (posebnu geod. podlogu). to nosiš arhitektu i on će ti na bazi toga izraditi projekte.
sljedeći posao geodeta je da ti iskolči objekt, prije gradnje. a poslije gradnje ti ucrta objekt i promijeni kulturu. ovisno o objektu možda će ti morati i mjeriti da dobiješ uporabnu...

ovo je sve ako ćeš imati sreće i nema komplikacija, nećeš morati parcelirati...

bonaca55
01.03.2010., 18:05
poslije Rjesenja o uvjetima gradnje se jos placa i prenamjena oranice u gradevno zemljiste:D
ja platija za 765 m² ca 800 Kn

.......poziv od Upravnog odjela za gospodarstvo, zaštitu okoliša dolazi "Automatski"

Lepricorn
01.03.2010., 19:10
ako je to građevinsko zemljište onda moraš geodeta zvati odmah da ti napravi PGP (posebnu geod. podlogu). to nosiš arhitektu i on će ti na bazi toga izraditi projekte.
sljedeći posao geodeta je da ti iskolči objekt, prije gradnje. a poslije gradnje ti ucrta objekt i promijeni kulturu. ovisno o objektu možda će ti morati i mjeriti da dobiješ uporabnu...

ovo je sve ako ćeš imati sreće i nema komplikacija, nećeš morati parcelirati...

Hvala na odgovoru :) Koliko se plaća PGP i iskolčavanje?Zemljište se sastoji od dvije čestice, dali je onda potrebno parceliranje?I ako da, koliko do košta??
Hvala unaprijed

nikola83
01.03.2010., 21:50
zanima me legalizacija šupe, pokraj kuce koja ima sve dozvole...otac tvrdi da je šupa gradjena prije 1968, mada mozda je i koju godinu poslije...neznam sta mi je od dokumentacije potrebno i koliko bi kostalo??kod nas je 12 kuna doprinos za dobijanje dozvole.....
trazio sam po sajtu ministarstva prostornog uredjenja, a tamo se snaci.... bolje rade ovi ljudi po forumu, nego oni sto su placeni....

kako sam cuo vrsi se neka procjena materijala od cega je objekat gradjen(za objekte do 1968)???a posto je zidana s betonskim blokom, neznam da li je tada taj blok postojao....otac tvrdi da se tada pojavio taj blok...

ubojica vampira
08.03.2010., 10:01
najbolje da pitaš u katastru..

bded
02.05.2010., 19:30
Da li netko zna kolika bi bila cijena da geodet odrdi granice neke parcele, zna se gdje su granice otprilike, ali ne točno u metar....znaci da izađe na teren i ubode 4 kolčića (parcela je 70 x 20 m) ?

djoomla
20.05.2010., 16:40
Da li netko zna kolika bi bila cijena da geodet odrdi granice neke parcele, zna se gdje su granice otprilike, ali ne točno u metar....znaci da izađe na teren i ubode 4 kolčića (parcela je 70 x 20 m) ?

od 1000 pa do 4000 kn.

sve ovisi na koga naletis.

Veky39
20.05.2010., 20:10
a ak se naleti na tebe?:)

djoomla
20.05.2010., 21:46
a ak se naleti na tebe?:)

jebiga nisam geodeta pa nemas koristi :D

ja sam za određivanje međe platio nekih 800 kn prije 3 mj.
tog istog geodeta sam preporucio prijatelju koji ga je zvao prije sedam dana da mu dodje oznaciti među pa ga je trazio 3000 kn.

pazdrkan
21.05.2010., 22:34
kod označavanja međa moraju biti prisutne sve strane, znači susjedi i bit suglasni...sve drugo je mazanje očiju...može se po nekom uklopu piknut al večina geodeta traži da dođu svi i potpišu

pazdrkan
21.05.2010., 22:35
zanima me legalizacija šupe, pokraj kuce koja ima sve dozvole...otac tvrdi da je šupa gradjena prije 1968, mada mozda je i koju godinu poslije...neznam sta mi je od dokumentacije potrebno i koliko bi kostalo??kod nas je 12 kuna doprinos za dobijanje dozvole.....
trazio sam po sajtu ministarstva prostornog uredjenja, a tamo se snaci.... bolje rade ovi ljudi po forumu, nego oni sto su placeni....

kako sam cuo vrsi se neka procjena materijala od cega je objekat gradjen(za objekte do 1968)???a posto je zidana s betonskim blokom, neznam da li je tada taj blok postojao....otac tvrdi da se tada pojavio taj blok...

nađi ovlaštenog sudskog vještaka da ti to izmjeri nacrta i procjeni da je prije 68. ....imaš njegov trošak elaborata i 400 kn pristojbe...i to ti je sve

pazdrkan
21.05.2010., 22:40
Hvala na odgovoru :) Koliko se plaća PGP i iskolčavanje?Zemljište se sastoji od dvije čestice, dali je onda potrebno parceliranje?I ako da, koliko do košta??
Hvala unaprijed

trebaš prvo vidit da li ti je parcela uopće u građ. zoni....dosta ti je malena parcela tako da treba vidit u prostornom planu koja je najmanja dopuštena za gradnju

PGP od 3500 - 5500 čak i više..na koga naletiš.....iskolčenje još cca 2500 kn....potreba je i parcelacija, moraju se spojiti u jednu česticu....

pilky
27.05.2010., 09:48
Gdje se nalazi parcela?
Ako je u zg i okolici aleti na mene za 1500kn

bded
27.05.2010., 13:32
Gdje se nalazi parcela?

Ne znam da li je Hrv. Zagorje (10 km od Zaboka) okolica Zagreba ? :-)

ExCenTric
27.05.2010., 21:25
Gdje se nalazi parcela?

a kak bus iskolčil, ak niko nezna međje??? pare u đep i zbogom, ha??

bded
27.05.2010., 21:48
Ne kužim čemu bi onda trebalo iskolčavanje...da se znaju međe ne bi trebali geodeta i popratnu aparaturu ?

pilky
29.05.2010., 23:20
a kak bus iskolčil, ak niko nezna međje??? pare u đep i zbogom, ha??

idiote!
pa posao geodeta ja da sa radnim materijalima iz katastra iskolči među.
Normalno je da se međa može utvrditi na terenu.
Pa šta misliš zašto studij geodezije traje 5 godina?

ExCenTric
01.06.2010., 06:15
ockej!
kolko sam ja upoznat i kolko sam radil takve stvari, sve medje se postavljaju u dogovoru sa susjedima međašima, pogotovo kad je M 1:2880.
a tebi evo jedan trokut

dvukovic
08.06.2010., 14:39
Kako sam završio uzbudljivo sakupljanje sličica životinjskog carstva za moju djecu na forum.hr , a kako sam i vlasnik geodetske tvrtke, a vidjeh ovaj forum, mogu vam samo poručiti da dobar geodet nije samo onaj koji obavlja parcelacije, iskolčenja, ucrte građevina i geodetske podloge, već onaj tko će vas savjetovati na koji ćete način najjeftinije proći od kupnje parcele pa do useljenja ( dakle princip ključ u ruke), jer kvalitetan geodet mora jako poznavati Zakon o gradnji, Zakon o poljoprivrednom zemljištu...pravilnik o prenamjeni zemljišta, pravilnik o poreznim olakšicama i jako dobro poznati prostorne planove gradova i općina, jer svaka općina ili grad ima svoje autonomne uvjete za gradnju... jer jednim savjetom o poreznim olakšicama (ako ih ima ili napraviti manju parcelu kako bi se platila manja prenamjena zemljišta koja će po novom zakonu za novourbanizirane parcele biti od 50-100% vrijednosti parcele) uštediti novaca koliko ćete poslije morati platiti, a to ćete smatrati noramlnim, pa sad vi procijenite je li najjeftinije i najbolje.

A ja idem sakupljati novi album ovog puta sličice svjetsko nogometno prvenstvo

law_os
18.06.2010., 21:38
Trebam iskolčenje zemljišta za gradnju obiteljske kuće u Osijeku. Ako ima koji geodet sa moga područja neka se javi na PM!

ZGB85
18.08.2010., 09:39
Kako sam završio uzbudljivo sakupljanje sličica životinjskog carstva za moju djecu na forum.hr , a kako sam i vlasnik geodetske tvrtke, a vidjeh ovaj forum, mogu vam samo poručiti da dobar geodet nije samo onaj koji obavlja parcelacije, iskolčenja, ucrte građevina i geodetske podloge, već onaj tko će vas savjetovati na koji ćete način najjeftinije proći od kupnje parcele pa do useljenja ( dakle princip ključ u ruke), jer kvalitetan geodet mora jako poznavati Zakon o gradnji, Zakon o poljoprivrednom zemljištu...pravilnik o prenamjeni zemljišta, pravilnik o poreznim olakšicama i jako dobro poznati prostorne planove gradova i općina, jer svaka općina ili grad ima svoje autonomne uvjete za gradnju... jer jednim savjetom o poreznim olakšicama (ako ih ima ili napraviti manju parcelu kako bi se platila manja prenamjena zemljišta koja će po novom zakonu za novourbanizirane parcele biti od 50-100% vrijednosti parcele) uštediti novaca koliko ćete poslije morati platiti, a to ćete smatrati noramlnim, pa sad vi procijenite je li najjeftinije i najbolje.

E upravo to što vi spominjete treba isto uzeti u obzir,savijeti!!sad ja vas dežurne dušebrižnike pitam koliko stoji geodetski savjet?reći ću vam ja:0 kn.Koliko stoji pravni savijet?reći ću vam ja:500 kn.Čak savijet u ovom slučaju oko iste stvari!I onda su geodeti lihvari...a geodeti znaju i dio prava i zakona koji je vezan za njihov dio posla a pravnici ne razumiju geodeziju koja je vezana za njihov dio posla...
ovo je samo primjer,nemam ništa protiv pravnika,samo nek naplaćuju a nama nitko nije kriv što nismo završili pravo.

dUbO
22.08.2010., 07:06

Ispričavam se zbog ometanja skupljanja sličica, ali trebam jedan odgovor od poštenog geodeta. Po mom mišljenju jedna geodetska podloga napravljena je s namjerom da se "digne" određena površina, jer se sve radilo prema starome premjeru. I podloga je dobila pečat. E onda sam malo surađivao sa poštenim geodetom i napravili smo podlogu malo drugačije, naravno prema novome (orto) premjeru. I ta je dobila pečat, a suvlasnici su je prihvatili i potvrdili. Ali... ova druga POBIJA granice one prve, a naravno nitko ne reagira. Kakva zanimljiva situacija sada može nastati?? I kako bi sve to trebalo riješiti?

NarogoraN
25.08.2010., 18:43
E upravo to što vi spominjete treba isto uzeti u obzir,savijeti!!sad ja vas dežurne dušebrižnike pitam koliko stoji geodetski savjet?reći ću vam ja:0 kn.Koliko stoji pravni savijet?reći ću vam ja:500 kn.Čak savijet u ovom slučaju oko iste stvari!I onda su geodeti lihvari...a geodeti znaju i dio prava i zakona koji je vezan za njihov dio posla a pravnici ne razumiju geodeziju koja je vezana za njihov dio posla...
ovo je samo primjer,nemam ništa protiv pravnika,samo nek naplaćuju a nama nitko nije kriv što nismo završili pravo.

U Osijeku postoji BESPLATNA pravna pomoć ili tako nekako pri gradskom poglavarstvu gdje možete dobiti besplatne pravne savjete. Isto možete tražiti i od svog javnog bilježnika BESPLATNO! Oni su to po zakonu dužni pružiti vam. Morate samo znati što trebate pitati.

DadCav
11.10.2010., 17:21
Pozdrav,

Evo konačno sam našao parcelu koju namjeravam kupiti i na kojoj mislim graditi obiteljsku kuću. Parcela je u cijelosti građevinska ali i prevelika (1200čhv) tako da bi ja sebi uzeo (manji) dio odn 280čhv.

Danas bili kod geodeta i ponuda je za PGP cijele parcele, određivanje međa i iskolčenje moje (manje) parcele 6000kn.

Kako vam se to čini? Iskreno to je prvi geodeta kod kojeg smo bili i nisam još dalje zivkao...namjeravam, ali evo htio sam pitati jer vidim da ovdje ima dosta geodeta pa me interesira mišljenje.

Hvala unaprijed

...zaboravio sam pitati da li je neophodno da sada odmah uz PGP radim iskolčenje svoje parcele, jer parcelacija tj gradnja neće ići odmah? Htio sam samo da u kupoprodajnom ugovoru bude točno navedeno uz grafički prikaz koji dio te velike parcele kupujem.

KRAK
17.10.2010., 08:30
ne treba ti kolcit odmah parcelu, ali mislim da ti se ovako vise isplati. on ce sa 1 izlaskom na teren odraditi sve i sigurno ti je dao takvu cijenu( po meni jako povoljno). Ako bude dolazio 2,3 puta sigurno ce te to izaci skuplje-ne puno ,ali sigurno skuplje.

mandy
19.10.2010., 00:53
potpis na KRAK :)

djoomla
19.10.2010., 19:52
Pozdrav,

Evo konačno sam našao parcelu koju namjeravam kupiti i na kojoj mislim graditi obiteljsku kuću. Parcela je u cijelosti građevinska ali i prevelika (1200čhv) tako da bi ja sebi uzeo (manji) dio odn 280čhv.

Danas bili kod geodeta i ponuda je za PGP cijele parcele, određivanje međa i iskolčenje moje (manje) parcele 6000kn.

Kako vam se to čini? Iskreno to je prvi geodeta kod kojeg smo bili i nisam još dalje zivkao...namjeravam, ali evo htio sam pitati jer vidim da ovdje ima dosta geodeta pa me interesira mišljenje.

Hvala unaprijed

...zaboravio sam pitati da li je neophodno da sada odmah uz PGP radim iskolčenje svoje parcele, jer parcelacija tj gradnja neće ići odmah? Htio sam samo da u kupoprodajnom ugovoru bude točno navedeno uz grafički prikaz koji dio te velike parcele kupujem.

PGP ne radi odmah , mislim da ti ona vrijedi 6 mj nakon toga vise ju nece priznati u urbanistickom !!!!

DadCav
22.10.2010., 14:40
PGP ne radi odmah , mislim da ti ona vrijedi 6 mj nakon toga vise ju nece priznati u urbanistickom !!!!

eh sad si me trznuo, nisam na to ni mislio...thx....no odmah sam išao nazvati geodetu i on mi kaže da PGP ne zastarjeva dokle god vrijedi nekakav zakon o gradnji (nisam zapamtio koji zakon točno je rekao)!?

mala1mala
22.10.2010., 16:06
Molim vas preporuku za geodete za PGP i određivanje granica međa (za ovo sam negdje pročitala da je sastavni dio izrade PGP) u Zagrebu! Unaprijed zahvaljujem

Druga stvar, što je onda s tim da PGP vrijedi samo 6 mjeseci- kako ja mogu znati da ću za 6 mjeseci sigurno predati molbu za rješenje o uvjetima gradnje (između još arhitektica mora nacrtati kuću?)?

DadCav
22.10.2010., 18:22
Molim vas preporuku za geodete za PGP i određivanje granica međa (za ovo sam negdje pročitala da je sastavni dio izrade PGP) u Zagrebu! Unaprijed zahvaljujem

Druga stvar, što je onda s tim da PGP vrijedi samo 6 mjeseci- kako ja mogu znati da ću za 6 mjeseci sigurno predati molbu za rješenje o uvjetima gradnje (između još arhitektica mora nacrtati kuću?)?

Ja ti mogu dati kontakt ovog kojeg sam ja uzeo (isto po preporuci), ali firma je u Samoboru...no čovjek je stvarno korektan, vrlo precizan u objašnjavanju cijelog postupka i dao mi je najbolju cijenu od svih, a zvao sam ih cca 10ak.

Ima i u ZG jedna cura s kojom sam radio, i koja je isto ok...ona mi je recimo dala istu cijenu kao ovaj iz Samobora ali bez PDV-a, što ispadne dosta pa sam ipak odustao od nje.
Ako si zainteresirana za bilo kojeg reci pa ti pošaljem kontakt na PM.

Inače kad budeš uzimala ponude obavezno pitaj jel pdv uključen u cijenu jer dost njih to izostavi.

Pozdrav

DadCav
22.10.2010., 18:24

djoomla da li si siguran u ovo da PGP vrijedi 6mj.?

inzr
22.10.2010., 22:00
Pozdrav,

Hvala unaprijed

OVDJE IMATE POPIS OVLAŠTENIH GEODETA

http://www.dgu.hr/default.asp?ID=494

Na ovoj stranici imate općenito o geodetskim uslugama

http://www.geopolis.hr/

dUbO
24.10.2010., 02:52
Druga stvar, što je onda s tim da PGP vrijedi samo 6 mjeseci-

Kojih se sve gluposti napiše, a što se u PGP mijenja, pa da ne vrijedi dok god se nešto na terenu ne promijeni, neka rijeka skrene, itd?? Dali će nova PGP na terenu na kojemu se ništa nije promijenilo biti drugačija, možda se pomaknuo neki satelit i markeri??

djoomla
24.10.2010., 04:35
djoomla da li si siguran u ovo da PGP vrijedi 6mj.?

da.
kada sam predavao dokumentaciju radi ishođenja dozvole, PGP mi je bio star nekih 14mj, referent mi ga je odmah fino vratio i rekao da si idem napraviti novi .

DadCav
24.10.2010., 08:37
dUbO to mi zvuči logično, ali znaš kako je to kod nas...evo djoomla u postu iznad kaže da su mu vratili?!? jesi ti geodet možda?

djoomla jesi išao to provjeriti kada te vratio i pokušao opet progurati ili si jednostavno ponovo radio?

dUbO
26.10.2010., 05:13
[QUOTE=DadCav;29635935]dUbO to mi zvuči logično,....
QUOTE]

Kada se napravi PGP, on se nosi na ovjeru u Zemljišnik, koji udara pečat. Znači u nekome zakonu o toj djelatnosti moralo bi pisati da je PGP trajni dok, ali s druge strane razumljivo je da se ne može prihvatiti dok star 2 godine, tko zna kakvo je danas stanje. Ali, to je elementarna logika, isto kao i činjenica da geodet NEĆE raditi novu PGP, nego će samo prekontrolirati ima li promjena. Ako nema, valjda će sve prekopirati i udariti novi datum i opet možda mora to učiniti na Zemljišniku. Ali ako ima promjena - onda ipak treba to unijeti u onu staru PGP i opet sve popečatiti...

mala1mala
26.10.2010., 15:54
Ja ti mogu dati kontakt ovog kojeg sam ja uzeo (isto po preporuci), ali firma je u Samoboru...no čovjek je stvarno korektan, vrlo precizan u objašnjavanju cijelog postupka i dao mi je najbolju cijenu od svih, a zvao sam ih cca 10ak.

Ima i u ZG jedna cura s kojom sam radio, i koja je isto ok...ona mi je recimo dala istu cijenu kao ovaj iz Samobora ali bez PDV-a, što ispadne dosta pa sam ipak odustao od nje.
Ako si zainteresirana za bilo kojeg reci pa ti pošaljem kontakt na PM.

Inače kad budeš uzimala ponude obavezno pitaj jel pdv uključen u cijenu jer dost njih to izostavi.

Pozdrav

hvala, može od cure broj pa da bar počnem prikupljati. čovjek iz samobora, mislim da neće ići...

mala1mala
26.10.2010., 15:56
[QUOTE=DadCav;29635935]dUbO to mi zvuči logično,....
QUOTE]

Kada se napravi PGP, on se nosi na ovjeru u Zemljišnik, koji udara pečat. Znači u nekome zakonu o toj djelatnosti moralo bi pisati da je PGP trajni dok, ali s druge strane razumljivo je da se ne može prihvatiti dok star 2 godine, tko zna kakvo je danas stanje. Ali, to je elementarna logika, isto kao i činjenica da geodet NEĆE raditi novu PGP, nego će samo prekontrolirati ima li promjena. Ako nema, valjda će sve prekopirati i udariti novi datum i opet možda mora to učiniti na Zemljišniku. Ali ako ima promjena - onda ipak treba to unijeti u onu staru PGP i opet sve popečatiti...

e, ali ovo mi sve smrdi na to da bi onda geodet mogao za to tražiti i naknadu. baš me zanima, pitat ću ih i za to kad budem tražila ponude, da li se ta kontrola i event. ispravke dodatno naplaćuju.. jer fakat se ovog trena ne mogu zakleti da ću za 6 mjeseci predavati zahtjev za rješenje o uv.građ.

djoomla
26.10.2010., 16:21
dUbO to mi zvuči logično, ali znaš kako je to kod nas...evo djoomla u postu iznad kaže da su mu vratili?!? jesi ti geodet možda?

djoomla jesi išao to provjeriti kada te vratio i pokušao opet progurati ili si jednostavno ponovo radio?

ja sam preko stele to progurao , inace bi morao praviti novu

DadCav
27.10.2010., 06:52
hvala, može od cure broj pa da bar počnem prikupljati. čovjek iz samobora, mislim da neće ići...

nije jedan čovjek već cijela firma, no ako ti ne paše ništa... imaš pm

mala1mala
28.10.2010., 12:38
nije jedan čovjek već cijela firma, no ako ti ne paše ništa... imaš pm

ma ne, nije problem u čovjeku/firmi nego u Samoboru- na potpuno drugom kraju grada je od mene, zato sumnjem da bi to bilo na obostrano zadovoljstvo :)

mala1mala
12.11.2010., 14:14
Evo, u međuvremenu odradili geodeta, na kraju sam se ugodno iznenadila cijenama. Budući da sam krenula od službenog cjenika kojeg sam našla ovdje http://www.zemljomjernik.hr/Cjenik.html
mislila sam da će me obnova međe (mi stvarno nemamo nikakve oznake gdje počinjemo mi, a završavaju drugi :)) i PGP koštati minimalno 8000 kn.

Ponude za PGP+međe su se kretale od 4200 kn do 5500 kn s tim da sam prvo tražila PGP, a nakon toga pitala da li je i obnova međa u cijeni :D, na što većinom odgovarali da nije u cijeni, ali će mi napraviti.. šta će ljudi, kriza je :)

Na moje iznenađenje jedna naizgled veća, fina zg firma (lijepi web itd) je bila među najjeftinijima :top:
Ako netko treba kontakte, tu sam.

giga1
14.11.2010., 10:27
Pitanje kratko...

Dobio sam ponudu za uris objekta.
Radi se o privatnoj kuci, cjena je 4000 kn + oko 1500 kn za papire i tako da sve skupa dode oko 5500kn.

Sto mislite, puno ili malo?

djanikeda
16.11.2010., 21:03
Pitanje kratko...

Dobio sam ponudu za uris objekta.
Radi se o privatnoj kuci, cjena je 4000 kn + oko 1500 kn za papire i tako da sve skupa dode oko 5500kn.

Sto mislite, puno ili malo?

prosjek

vedranka
21.11.2010., 16:03
Uh, još jedna "dobrobit" novog zakona. Milina. A svi su mu se poveselili...

Ovako, ja imam građevinsku po starom i prošli tjedan sam napravio elaborat iskolčenja parcele, prije gradnje. Iskolčio mi je poziciju kuće , napravio elaborat za 2700 kn. I to je sve.

Usput mi je objasnio da će po novom, za građenje trebat taj malo složeniji elaborat ( u koji još ulazi stvarna snimka terena, utvrđivanje svih visinskih kota - relativnih i nadmorskih visina i još neke fore) . No , to tebi ne treba jer ti ideš po starom i pusti tog mamlaza nek ženi s parama nekog drugog. Uzmi drugog i napravi to kao što se i dosad radilo.

Koliko se čeka izlazak geodeta na teren?

Kakadu
24.11.2010., 23:08
trebam posebnu geodetsku podlogu za projekt obiteljske kuće, ako ima forumaša geodeta koji nude uslugu, neka mi se jave na pp.

Goran2@
16.01.2011., 13:25
Pozdrav svima :mig:

Imam jedno pitanje....

Imam kraj svoje kuče jedno brdo na kojem nema ništa osim trave...dimenzija nekih 20-15m i to brdo ima oko 10 vlasnika, svatko ima mali dio što nema logike :ne zna:

uglavnom htio bi to sve prebaciti na sebe...neki vlasniki bi dali besplatno a neki bi prodali...

znači da bi prvo morao pozvati geodeta da to sve izmjeri kolko ima tko?

Znači ja to želim kupiti i tako ostaviti a možda čak pretvoriti u građevinsko zemljište...pa me zanima kolko bi mi geodet uzeo da izmjeri to?

Hvala unaprijed...

bager666999
16.01.2011., 14:31
Pozdrav svima :mig:

Imam jedno pitanje....
...pa me zanima kolko bi mi geodet uzeo da izmjeri to?

Hvala unaprijed...

tebi ne treba geodet jer kupuješ vlasništvo što je upisano u zemljišnoj knjizi a tek za položaj tog vlasništva ti treba geodet što se onda zove obnova međa i ovisi o poziciji, obliku površini i slično
nekoliko postova ranije imaš približan cijenik prema komori (stavka 5)
http://www.zemljomjernik.hr/Cjenik.html

Goran2@
16.01.2011., 14:51