PDA

View Full Version : Prebivalište i boravište

stranice : [1] 2 3 4

oxford
25.10.2007., 09:46
Trebala bi pomoc oko sljedeceg,

zivim u zagrebu, no na osobnoj mi pise da zivim u karlovcu, NAPOMINJEM: TAKO MORA I OSTATI, ALI, sad u 11.mj. trebam u karlovcu napraviti registraciju auta, a u zagrebu otvoriti radnu knjizicu, naravno to ne mogu napraviti sa osobnom koja glasi na karlovacku adresu.

zanima me sljedece,

da li mogu u 11.mj. prvo registirati auto, zatim promijeniti osobnu, prijaviti se u zagreb na 5-6 mjeseci kako bi se otvorila radna knjizica, i negdje iduce godine u 6-7mj. ponovno vratiti osobnu na staru adresu u karlovcu?

hvala

mirko77
25.10.2007., 14:07

zivim u zagrebu, no na osobnoj mi pise da zivim u karlovcu, NAPOMINJEM: TAKO MORA I OSTATI, ALI, sad u 11.mj. trebam u karlovcu napraviti registraciju auta, a u zagrebu otvoriti radnu knjizicu, naravno to ne mogu napraviti sa osobnom koja glasi na karlovacku adresu.

zanima me sljedece,

da li mogu u 11.mj. prvo registirati auto, zatim promijeniti osobnu, prijaviti se u zagreb na 5-6 mjeseci kako bi se otvorila radna knjizica, i negdje iduce godine u 6-7mj. ponovno vratiti osobnu na staru adresu u karlovcu?

hvala

a koja je fora s tobom neces zg tablice? navijac a?

srdalxMI
26.10.2007., 07:26
pa mozes li se u zagrebu privremeno prijaviti (dakle ne mijenjas podatke na dokumentima)?!

mima666
27.10.2007., 13:25

zanima me sljedece,

hvala

Ne znam kako i zašto si to tako zamislila,ali naravno da možeš prebaciti prebivališe na Zg, za to ti treba netko kod koga ćeš se prijaviti jer je i to mala procedura, tj. dobiješ osobu na Zg i tada možeš otvoriti radnu knjižicu u Zg.Ali promjenom adrese svi tvoji ostali dokumenti sa adresom na Ka postaju neispravni,jer je to sekundarni osobni podatak.Pa bi mogla imati problema sa prometnom knjižicom vozila i sl. u tom periodu,jer ti se ne isplati plaćati nove dokumente za tako kratak period.A dr stvar je kad bi se ponovo vratila na adresu u Ka mislim da bi morala mijenjati radnu dozvolu.

vaci
28.10.2007., 18:18
mene samo zanima zašto mora u zagrebu otvorit radnu knjižicu :confused:
šta joj ne valja radna iz karlovca?

ADY-A3
29.10.2007., 03:00
da... radnu knjižicu kupiš u narodnim novinama, i odeš u onaj tam vrag da ti upišu zanimanje unutra i odneseš poslodavcu radnu knjižicu !! ne kužim u čemu je fora.. osobna ostaje na karlovac, tablice auta na karlovac..

Valsharess
22.11.2007., 20:12
Ja i dragi bi željeli podići stambeni kredit, on nosioc ja sudužnik, ali kako nismo vjenčani i ne živimo na istoj adresi ne možemo dobiti potrebni iznos. U banci su nam rekli da je moguće dobiti veći iznos ako prijavimo i ovjerimo kod bilježnika izvanbračnu zajednicu i oboje se prijavimo na istoj adresi. E sad, ja sam u zg, on u drugom gradu, pa me zanima ako se ja prijavim kod njega, kao mjesto boravka/prebivališta, da li ću morati mijenjati osobnu, vozačku, tablice auta...? Kakva je točno procedura??:confused:
Hvala!

Saško
23.11.2007., 11:15
Vjerojatno ne mijenjaš prebivalište, već smo privremeno boravište, to ti je na godinu dana, manja je procedura i ne mijenjaš ništa od dokumenata. Za kredit bi trebalo biti dosta....

Lei
23.11.2007., 12:51
A ako ipak zbilja moras mjenjati prebivaliste onda obavezno moras mjenjati osobnu i u slucaju da mjenjas i podrucje registarskih oznaka (recimo da mjenjas prebivaliste iz Zagreba u Osijek), onda moras mjenjati tablice na autu i sve sto ide uz to. Putovnica se ne mora mjenjati dok ne istekne. Vozacka isto tako (u nju se moze samo dopisati nova adresa, isto kao i u prometnu ako se mjenja samo ulica prebivalista, ali grad ostaje isti)
:w

Mortizia
28.11.2007., 12:40
a ako mijenjaš prebivalište iz mjesta gdje je manji prirez nego u zg, mogla bi biti i u financijskom gubitku. dobro, možda nije puno, ali kad krene kredit gledat ćeš na svaku kunu. u svakom slučaju, sretno

Lei
28.11.2007., 15:07
Pa napisala je da je ona u zg, a dragi u drugom gradu. Tako da, sto se prireza tice, moze bit eventualno na dobitku :top:

Nego... za priznavanje izvanbracne zajednice nije dovoljno da imate isto prebivaliste, vec to trebate imati i nekoliko godina u nizu (da bi zajednica bila priznata kao izvanbracna). Barem tri godine, odnosno manje ukoliko je u zajednici rodjeno zajednicko dijete.

Ovi u banci izmisljaju neka svoja pravila...

xtreme
05.02.2008., 13:28
Kao što se vidi iz naslova.

Nedavno sam se zaposlio u Zagrebu i dobio prvu plaću gdje je uredno uplaćen zagrebački prirez 18%.

Radnju knjižicu sam izvadio u Zagrebu i to na temelju prijavljenog boravišta ali prebivalište mi je u jednom gradiću s 0 % prireza.

Tek trebam odnijeti svoju PK karticu koju sam izvadio u mjestu prebivališta u poreznu upravu u Zagrebu kako bi mi valjda izvadili novu.

E sad jel ja imam pravo na povrat prireza u godišnjoj prijavi i ako imam kako to ostvariti?

Hvala!

macka
05.02.2008., 14:32
na temelju prijavljenog boravišta
ako se ne varam, ovo je kljucni dio posta - ako imas prijavljeno boraviste u Zagrebu, onda i placas zagrebacki prirez, bez obzira na mjesto prebivalista... :misli:

PetBorut
05.02.2008., 14:54
Kao što se vidi iz naslova.

Nedavno sam se zaposlio u Zagrebu i dobio prvu plaću gdje je uredno uplaćen zagrebački prirez 18%.

Radnju knjižicu sam izvadio u Zagrebu i to na temelju prijavljenog boravišta ali prebivalište mi je u jednom gradiću s 0 % prireza.

Tek trebam odnijeti svoju PK karticu koju sam izvadio u mjestu prebivališta u poreznu upravu u Zagrebu kako bi mi valjda izvadili novu.

E sad jel ja imam pravo na povrat prireza u godišnjoj prijavi i ako imam kako to ostvariti?

Hvala!

Da rezimiram, zivis u Zagrebu i radis u Zagrebu a cudno ti je sto placas prirez u Zagrebu? A gdje bi ga drugdje placao? Ako zivis u zagrebackoj zupaniji onda mozes mozda izbjec zagrebacki prirez (svaki dan putujes u Zagreb na posao) u protivnom ne vjerujem a i nema smisla. U protivnom bi se svi "prijavili" negdje u Vukovaru ili Kninu i uzivali povlastice i prireze od 0% :).

xtreme
05.02.2008., 15:30
Nije meni nista cudno nego sam neinformiran po tom pitanju zato pitam jel imam pravo na povrat poreza. Imao sam proturjecne informacije po ovom pitanju.

Putovanje na posao i vracanje nije realno jer mi je prebivaliste preko 100 km udaljeno od Zagreba tako da prije nego Hrvatska uvede TGv ... :D.

Jasno je da je logicno da placam prirez tamo gdje zivim i time pridonosim mjestu u kojem zivim, svejedno ako je zakonski moguce ostvariti povrati prireza ne vidim neku moralnu dilemu zasto to ne bih ostvario. Ako je zakonom definirano da je mjesto boravista referenca onda ok.

larazg
05.02.2008., 15:34
ne. dobro su ti odgovorili ovi ovdje. Živiš po boravištu u Zg. Tu ostvaruješ prava iz radnog odnosa. Tu plaćaš i porez.

hrvac
06.02.2008., 00:01
Kupio sam prvu nekretninu prošle godine(u kojoj ne živim),ali sam tamo prijavljen zbog poreza na nekretninu.

Nakon kupnje te nekretnine sam se oženio i živim sa suprugom na drugom mjestu.Znači mi smo supružnici sa dvije različite adrese prebivališta.Da li je to protuzakonito i gdje je to navedeno:confused:

yamadado
06.02.2008., 07:45
Ja i dragi bi željeli podići stambeni kredit, on nosioc ja sudužnik, ali kako nismo vjenčani i ne živimo na istoj adresi ne možemo dobiti potrebni iznos. U banci su nam rekli da je moguće dobiti veći iznos ako prijavimo i ovjerimo kod bilježnika izvanbračnu zajednicu i oboje se prijavimo na istoj adresi. E sad, ja sam u zg, on u drugom gradu, pa me zanima ako se ja prijavim kod njega, kao mjesto boravka/prebivališta, da li ću morati mijenjati osobnu, vozačku, tablice auta...? Kakva je točno procedura??:confused:
Hvala!

Gluposti, pitaj u pbz-u pa ce ti rec da mozes biti sa zelanda ak ti je dragi u pbz-u...

larazg
06.02.2008., 08:25
Hvala!

izvanbračnu utvrđivati kod bilježnika? nikad čula ja za to.

neka lijepo prijavi boravište na istoj adresi kao ti mirna bosna

za dići kredit ti ne treba izvod iz matice vjenčanih. A prezime možeš zadrtžati i svoje (iako se udaš) tako da babe na šalteru seru

melikrk
06.02.2008., 08:32
Hvala!
Ne razumijem kako moze banka tako nesto uvjetovati, moj dragi i ja također živimo u izvanbračnoj zajednici i imali smo totalno različite adrese kad smo uzimali stambeni kredit, također sam sudužnik po tom kreditu i nitko nam nije tako nesto uvjetovao... Mjenjaj banku, to ti je najpametnije....

Ako mjenjas prebivaliste onda moras mjenjati i sve dokumente....

-kec-
06.02.2008., 09:19
nije protuzakonito biti supružnik s dvije adrese...
ne trebaš mijenjati sve dokumente ako mijenjaš prebivalište.... s vremenom će trebati neke promijeniti ali ne sve...

larazg
06.02.2008., 11:12
Ne razumijem kako moze banka tako nesto uvjetovati, moj dragi i ja također živimo u izvanbračnoj zajednici i imali smo totalno različite adrese kad smo uzimali stambeni kredit, također sam sudužnik po tom kreditu i nitko nam nije tako nesto uvjetovao... Mjenjaj banku, to ti je najpametnije....

Ako mjenjas prebivaliste onda moras mjenjati i sve dokumente....

zbog toga ako se kredit prestane plaćati (a i ti npr ne plaćaš) i kada banka želi prodati nekretninu. Onda ti kao izvanbračna žena možeš staviti prigovor da je to vaša izvanbračna stečevina te da niste živjeli na istim adresama i da nisi znala da kuća ide u ovrhu.

E onda dolazi do sranja jer su trebali tražiti tvoju suglasnost u 1/2 nekretnine da kuća ide na ovrhu. E ako se ti ne suglasiš onda opet sranje jer tko će kupiti pola stana.

Kužiš?

ivanvz
13.04.2008., 14:13
Pozdrav,

Zaposlio sam se u Zagrebu te bih trebao prijaviti boravište. Našao sam razne upute za prijavu boravišta pa mi sad nije jasno što mi je sve potrebno. Je li dovoljno kao dokaz donijeti ovjeren ugovor o najmu ili mora samnom doći i stanodavac sa vlasničkim listom?
I još jedno pitanje vezano za ovjeravanje ugovora. Mogu li ugovor ovjeriti sam kod javnog bilježnika ili moraju biti prisutne sve strane koje su potpisale ugovor? Konkretno, radi se o meni, cimeru i stanodavcu.

Hvala.

Lei
13.04.2008., 16:24
Moras sa sobom imati svoju osobnu, obrazac za promjenu prebivalista/boravista, osobnu vlasnika stana i njezinu kopiju koju ce oni tamo zadrzati, dokaz o vlasnistvu stana (vlasnicki list ili kupoprodajni ugovor) i vlasnika stana. ako vlasnik stana ne moze s tobom, onda moras donjeti njegovu izjavu da trenutno boravis u njegovom prostoru - ovjerenu kod javnog biljeznika (pretpostavljam da ovdje moze posluziti i ovjereni ugovor)

Katrin
13.04.2008., 16:30
ima sve na mup.hr (http://www.mup.hr/43.aspx)

ivanvz
13.04.2008., 18:39
Moras sa sobom imati svoju osobnu, obrazac za promjenu prebivalista/boravista, osobnu vlasnika stana i njezinu kopiju koju ce oni tamo zadrzati, dokaz o vlasnistvu stana (vlasnicki list ili kupoprodajni ugovor) i vlasnika stana. ako vlasnik stana ne moze s tobom, onda moras donjeti njegovu izjavu da trenutno boravis u njegovom prostoru - ovjerenu kod javnog biljeznika (pretpostavljam da ovdje moze posluziti i ovjereni ugovor)

Na stranici MUP-a pise da se kao dokaz moze priloziti ovjerena kopija ugovora o najmu. Zasto bih onda trebao voditi i najmodavca ili njegovu osobnu? Mislim da je ugovor dovoljan.:ne zna:

Lei
13.04.2008., 20:46
Na stranici MUP-a pise da se kao dokaz moze priloziti ovjerena kopija ugovora o najmu. Zasto bih onda trebao voditi i najmodavca ili njegovu osobnu? Mislim da je ugovor dovoljan.:ne zna:

pa napisala sam ti da ako vlasnik stana ne moze s tobom, da onda moze i njegova ovjerena izjava ili ugovor o najmu... ako vlasnik ide s tobom, onda ti ovjerene izjave ne trebaju

na stranicama mupa recimo ne pise da treba kopija osobne vlasnika stana, mene su zbog toga vratili i trazili da idem kopirat osobnu pa da se onda vratim :mad:

ivanvz
13.04.2008., 22:09
Ok, hvala na informacijama.

Syzygy
23.05.2008., 18:23
Za mjesec dana se selim, sam, bez staraca ( duga prica, sve sam sredjujem, bez njih)

i sad imam jednu dilemu, ja sam mislio da samo odem u mup, predam potrebne papire i odjavim prebivaliste, odem u rijeku i tamo nadjem stan kao podstanar, i zamolim vlasnika da me prijavi, promjena osobne, putovnice se podrazumijeva, takodjer promjena doktora. eh sad, pricao sam sa bratom koji se vec selio jednom i valjda ima kolko tolko iskustva, i on mi je rekao da za pocetak ( dok ne kupim svoj stan) prvo u rijeci prijavim boraviste, a prebivaliste da mi ostane u kutini, kod doktora samo trebam odnest karton kako bi se prebacio.

nije mi nista konkretno rekao kakvih je problema imao , nego klasicno ono " buraz daj me poslusaj, prosao sam to "

stvar je u tome sto u sadasnjem stanu zivi jos moj otac, ali sa sadasnjim stanom i njime ne zelim nista imat, prvenstveni razlog promjene prebivalista jest da dobijem studentsku subvenciju od drzave, te da si prebacim doktora, te osim toga zelim da mi papiri i sve ( od faxa do dokumenata) dolazi na adresu u rijeci, a ne starome doma na vrata pa da on to podere.

posto mi je ovo prvi put da tako nest radim, ne bi se htio zeznut sto se tog tice pa bi zamolio par korisnih savjeta i koga poslusat, te jel ovo sto moj brat zeli uopce moguce..?

Katrin
23.05.2008., 18:30
moguce je i jedno i drugo. studenti obicno mijenjaju boraviste, no ako ti zelis promijeniti prebivaliste naravno da mozes.

na stranicama mup-a (http://www.mup.hr/43.aspx) ces naci sve sto ti je potrebno.

Syzygy
23.05.2008., 20:28
bio vec tamo i sve procitao, pogledao prijasnje topice, ali ono sto me zanima jel ima kakvih negativnih strana ako idem na mijenjanje boravista, a ne prebivalista..?

Katrin
23.05.2008., 21:42
objektivno ne... po tvom subjektivnom dojmu mozda i ima, ne znam ja sta bi tebi bilo negativno :ne zna:

Syzygy
23.05.2008., 22:09
a ok, hvala ipak :)

kestencic
06.06.2008., 13:34
imam prijavljeno prebivalište u jednom gradu vec 20 godina. sad bi ja prijavila privremeno boraviste u drugom gradu ali u istoj županiji na adresu stana koji glasi na moju majku. što mi je sve potrebno za to te da li moram plaćati porez ili bilo šta drugo pošto je vlasnik stana moja majka? na koliko mjeseci mogu prijaviti boravište?

Lei
06.06.2008., 13:45
Dokumenti koji ti trebaju za prijavu boravista se nalaze na ovoj adresi: http://www.mup.hr/main.aspx?id=43#5

S tobom u MUP mora ici vlasnik stana s vlasnickim listom ili kupoprodajnim ugovorom ili moras imati potvrdu od vlasnika ovjerenu kod javnog biljeznika. Mene su trazili i kopiju osobne vlasnika stana, iako to nije bilo nigdje napisano.

Sto se poreza tice, nije mi bas jasno na sto mislis.... eventualno ako je prirez drugaciji tamo gdje ces prijaviti boraviste to moze utjecati na visinu place, ali sto se nekretnina tice, tebe porez ne zahvaca nikakav.

Prijava boravista vrijedi najduze godinu dana.

yozotrinity
18.08.2008., 09:54
Poštovani,

Naime, imam sljedeci problem, mozda mi netko moze pomoci.

Vlasnik sam prve nekretnine (stana) u Rijeci skoro 4 godine.
Za tu sam nekretninu dijelom bio oslobodjen poreza.

E,sada, promjenom posla (Zg) primoran sam promjeniti prebivalište.
Naime vec tu nisam siguran da li mogu promjeniti na ''uobicajeno boraviste''.

Uglavnom,kako novi sef kaze, trebam plaćati porez/prirez Zagrebu.

Izgleda, da u tom slučaju ću morati platiti preostali porez na nekretninu?

Ima li načina da se to izbjegne?

Lei
18.08.2008., 10:20
Promjeni samo boraviste (to bi za novi posao trebalo biti dovoljno) i pricekaj da istekne jos jedna godina. Nakon 5 godina mozes bez brige raditi sto god hoces

yozotrinity
18.08.2008., 10:49
Promjeni samo boraviste (to bi za novi posao trebalo biti dovoljno) i pricekaj da istekne jos jedna godina. Nakon 5 godina mozes bez brige raditi sto god hoces

Aha, znaci prijava boravista je dovoljna da bi mogao placati sve poreze u Zg?

Hvala.

Shockwave
18.08.2008., 16:07
Ja sam i dalje prijavljen na roditeljskoj adresi u drugom gradu, ali imam boraviste u mjestu gdje sada radim. Ne moras promijeniti prebivaliste. Mom kolegi koji nije prijavio ni boraviste cak uplacuju prireze u mjestu u kojem je prijavljen.

mirko77
03.10.2008., 18:14
trebam iz splita u zagreb prebacit prebivaliste, u zg je mama vlasnica stana
(trenutno sam i radim u zg)
jel netko bio nedavno u slicnoj situaciji da mi kaze sto trebam napravit,koje papire trebam

*kaze teta u petrinjskoj skocis dole odjavis se i donesi mi papir odjava, covjece
taj skokic je 700 km, a potpuno sam siguran da ce me vratit po drugi put
jer nisam sve donio, pa evo da pitam ode, mozda tko zna

Katrin
03.10.2008., 18:33
opet, mup (http://www.mup.hr/main.aspx?id=43#3)

mirko77
03.10.2008., 21:06
skuzio za prebivaliste..nes sam krivo vidio...
sad i osobnu treba mijenjat jelde?
i di vadim onu poreznu prijavu za posao dole u onoj poreznoj zgradetini u aveniji dubrovnik?

magalenha
29.10.2008., 20:49
Decko mi je dosao raditi u Zagreb,a zivi u stanu svog djeda i bake..znaci vlasnik stana ima isto prezime kao i on pa je za sve kartice koje je izvadio (american itd) stavio adresu u Zagrebu,i tu nikada nije bilo problema.No,on se ovdje nije prijavio,ni privremeno prebivaliste ni nista.Jedan od razloga je taj sto je za to potrebno da vlasnik stana (njegov djed) dodje sa njim u policiju,a djed je pokojni,kao i baka.Stan je vec 2 godine na ostavinskoj raspravi..

Da li je uopce potrebno da se ovdje prijavi i ako da,kako kada je vlasnik umro a novi jos nije odredjen?

dinis
29.10.2008., 21:24
Decko mi je dosao raditi u Zagreb,a zivi u stanu svog djeda i bake..znaci vlasnik stana ima isto prezime kao i on pa je za sve kartice koje je izvadio (american itd) stavio adresu u Zagrebu,i tu nikada nije bilo problema.No,on se ovdje nije prijavio,ni privremeno prebivaliste ni nista.Jedan od razloga je taj sto je za to potrebno da vlasnik stana (njegov djed) dodje sa njim u policiju,a djed je pokojni,kao i baka.Stan je vec 2 godine na ostavinskoj raspravi..

Da li je uopce potrebno da se ovdje prijavi i ako da,kako kada je vlasnik umro a novi jos nije odredjen?

za prijavu prebivališta u PU potrebna je znači suglasnost vlasnika, ako ostavinska nije gotova morat će sačekati njen dovršetak
po zakonu bi trebao, to je gradjanska duznost, ali ako mu to nije potrebno za posao ili nesto, nema potrebe

magalenha
30.10.2008., 21:43
za prijavu prebivališta u PU potrebna je znači suglasnost vlasnika, ako ostavinska nije gotova morat će sačekati njen dovršetak
po zakonu bi trebao, to je gradjanska duznost, ali ako mu to nije potrebno za posao ili nesto, nema potrebe

nije mu potrebno za posao..samo ne zelim da ako ga policija zaustavi na cesti ili bude nesto di ce ga pitat dal je prijavljen ,a on kaze ne-da ne bude nekih posljedica il nesto takvo..

Lei
31.10.2008., 08:08
morao bi prijaviti barem boraviste, ali za to mu isto treba vlasnik stana.....

karlomak
03.11.2008., 07:27
morao bi prijaviti barem boraviste, ali za to mu isto treba vlasnik stana.....
A koji je postupak za prijavu prebivališta u vikendici?

Lei
03.11.2008., 07:39
A koji je postupak za prijavu prebivališta u vikendici?

isti kao i za prijavu prebivalista bilo gdje drugdje?

na mup s vlasnickim ili kupoprodajnim ugovorom + vlasnikom ili njegovom ovjerenom izjavom + kopijom osobne vlasnika + ostalim potrebnim obrasicma i dokumentima koje mup trazi

pise sve na mupovim stranicama

Joel
19.02.2009., 12:24
Trebam pomoć!
Za prijavu boravišta do sad je bilo dosta donjeti vlasnički list i fotokopiju osobne stanodavca, ali sad po novom kao treba sastaviti ugovor i ovjeriti kod javnog bilježnika.
Pošto je vlasnik stana otac, a korisnik kćer studentica (koja hoće produljiti boravište), da li je moguće izbjeći pravljenje tog ugovora (jer je to trenutno problem izvesti s obzirom na to da otac živi u inozemstvu i ne može doći).
Mislim, stvarno mi nema smisla da s vlastitim ocem treba sastaviti ugovor (žena u mup-u rekla da treba pošto je kći punoljetna).

Lei
19.02.2009., 14:39
Joel, jesi siguran da si dobro shvatio?

Dovoljno je donjeti vlasnicki list/kupoprodajni ugovor i fotokopiju osobne, ali to mora donjeti vlasnik osobno.

Ukoliko vlasnik stana ne moze doci osobno, onda je potrebno priloziti ili ugovor o najmu ili pisanu i ovjerenu izjavu da ta osoba moze prijaviti boraviste.

To je tako vec odavno, nije se tu nista mjenjalo. Procitaj ovdje detalje o svemu: http://www.mup.hr/main.aspx?id=43#5

Joel
20.02.2009., 11:45
Prethodnih godina smo se bez problema prijavljivale i sestra i ja, donjele smo vlasnički i fotokopiju tatine osobne, a ove god su rekli da više ne može tako, da moramo donjet i tu izjavu.
Znači nije se promjenilo, nego su oni tek sad počeli igrat po pravilima. Hm..

tallcroat
25.02.2009., 10:20
Ovako,

imam prijavljeno prebivalište u Sl. Brodu, a boravište u ZG. Treba mi potvrda o prebivalištu za poreznu prijavu pa me zanima da li ju mogu podići u zagrebačkoj PU bez obzira što nisam iz ZG?? To se radi u Petrinjskoj jel tako?

unaprijed zahvaljujem

Lei
25.02.2009., 12:51
potvrdu o prebivalistu mozes dignuti samo tamo gdje si prijavljen....

za sto ti tocno treba potvrda za poreznu prijavu? obicno je dovoljna samo kopija osobne iz koje se vidi prebivaliste...

marko89
12.03.2009., 13:13
Naime zanima me koja dokumentacija meni kao Hrvatu, studentu u RH, s prebivalištem u Bosni i Hercegovini je potrebna za prijavu boravišta u Zagrebu. Pitam jer na službenoj web stranici mupa nije posebno naglašena dokumentacija za državljane koji nemaju prebivalište u RH.

Lei
31.03.2009., 08:16
Evo samo nova informacija....

Za prijavu boravista/prebivalista mup (u rijeci) vise ne priznaje vlasnicki list koji je stariji od godinu dana. Sve bi bilo ok da su to napisali i ta svojim stranicama, ovako me samo secu bezveze :( Pitam tetu na salteru "ok, a sto da sam donjela kupoprodajni?" (to takodjer pise na stranicama kao jedan od valjanih dokumenata), kaze "ne moze... mora vlasnicki ne stariji od godinu dana, to nam je novo... sta niste citali oglasnu plocu?". Naravno da nisam, citala sam sluzbene web stranice :mad:

nola=)
31.03.2009., 12:11
otprilike sam dobila sve inf. tu na forumu i skužila o čemu se radi..al da si utvrdim molim vas da mi odgovorite: Ako mjenjam prebivalište, moram obavzeno i osobnu promijenit ?? U suprotnom, to je kažnjivo djelO??

RInga
31.03.2009., 12:13
ma blago nam se,a te tete na salteru....nemojte bas sve bolivit,vec su me preveslale.najbolje je procitat u zakonu,mani se tih stranica mupa.ako ona na salteru tvrdi nes drugo slobodno pokazi sto pise u zakonu,ona kao sluzbena osoba bi trebala znat neke stvari.ako se nes koprca zovi nadredjenog pa nece te pendrekom!ustvari znaju oni dobro sve al kad vide da si neupucen upute te zaobilazno tj. jos nekom usput napune kasu!

Lei
31.03.2009., 12:19
ma, otici cu dignut vlasnicki list i bok... ne da mi se natezat. Al poslala sam mail u mup da bi bilo lijepo da nove informacije stave na web

danas je teta na salteru vratila cijeli red ljudi ispred mene nazad, nitko nije imao friski vlasnicki :zubo:

@nola: da, ako se mjenja prebivaliste, potrebno je obavezno promjeniti osobnu; putovnica moze ostati stara dok ne istekne; u vozackoj i prometnoj je moguce dopisati novu adresu, ali ako se mjenja podrucje registracije (npr iz Zagreba u Rijeku), onda treba mjenjati prometnu i tablice na autu isto

nola=)
31.03.2009., 12:27
hvala ti Lei :)

Helenchi
09.04.2009., 16:24
Ajd mi please odgovorite da li sam dobro skužila...

Znači ako ja želim prijaviti boravište u stanu čiji je vlasnik moj roditelj, koji nema prebivalište u tom stanu, mogu prijaviti i bez toga da on osobno dođe sa mnom na policiju?

Ali moram donjeti sljedeće: kopiju njegove osobne, vlasnički list (koji nije stariji od godinu dana?) i ovjerenu izvaju kod javnog bilježnika u kojoj on meni dopušta da prijavim boravište u njegovom stanu?
Jel tak? :confused:

Hvala puuuno na odgovoru! :s

Lei
09.04.2009., 16:31
helenchi, tako je... obavezno izjava ovjerena kod javnog biljeznika

i iskopiraj za svaki slucaj sve, jer od nekih stvari traze da im ostavis kopiju....

Helenchi
09.04.2009., 16:42
Hvala Lei! :)
i još jedno pitanjce ako netko zna, jel istina da vlasnički list ne mora podići vlasnik osobno?? znači da ga mogu i ja podići?

Lei
09.04.2009., 17:09
moze ga podici bilo tko, mora imati 20 kn biljega i znati podatke (broj cestice ili ime vlasnika i adresu)

orcanic
10.04.2009., 11:26
mjenja podrucje registracije (npr iz Zagreba u Rijeku), onda treba mjenjati prometnu i tablice na autu isto

ili prebaciti auto na mamu/tatu i ne mijenjati registarske :D

malimiš
28.05.2009., 11:06
Nedavno sam promijenila prebivalište i sada nešto trebam domovnicu i skužim da na domovnici piše "ime i prezime....s prebivalištem u...(staro prebivalište)..
Da li to znači da kada mjenjamo adresu moramo izvaditi i novu domovnicu?
Hvala! :)

farmirzs
01.06.2009., 12:52
Osoba proda stan i ne kupi nijedan drugi. Kupac stana ne dozvoljava da prodavatelj bude više prijavljen na adresi stana. Što se dogodađa u tom slučaju?? Zar prodavatelj ostaje bez prebivališta?? Gdje će se prijaviti??'

Littlefoot
01.06.2009., 13:14
Prema tvom scenariju osoba postane beskućnik.

ždralexandrijka
01.06.2009., 13:34
Osoba proda stan i ne kupi nijedan drugi. Kupac stana ne dozvoljava da prodavatelj bude više prijavljen na adresi stana. Što se dogodađa u tom slučaju?? Zar prodavatelj ostaje bez prebivališta?? Gdje će se prijaviti??'
Kod rodbine,rođaka,roditelja,cure...svejedno,glavno da ga vlasnik nekretnine na određenoj adresi želi prijavit

buntspecht
09.06.2009., 11:25
Bok svima

sedtricna mi dolazi u Zagreb zbog posla,i potrebna joj je adresa.ja bih ju htio kod sebe prijavit.
posto zivim vani napravio bih izjavu o suglasnosti kod javnog biljeznika i ovjerio bih jos i kopiju osobne i polao joj to postom pa kad ona bude dolazila u zagreb da to sama obavi.

samo,imam malih problema oko sastavljanja te izjave.:D

kako bi ona to trebala glasit:ne zna:

tina88
06.07.2009., 07:08
Bok svima, imam pitanje vezano uz privremeno boravište.

U skoroj budućnosti namjeravam prijaviti p.b. kod dečka, međutim ne namjeravam se seliti iz stana u kojem sam trenutno a čiji mi gazda (koji to formalno nije i nema papire) naravno, samim time, ne može prijaviti p.b.
E sad mene zanima, postoji li kakav nazovimo to 'mehanizam provjere' gdje ja uistinu živim? Dakle, u tih godinu dana koliko boravišna dozvola traje, ima li šanse da nekakva kontrola provjeri moje stvarno stanje (mislim da je situacija slična onoj kad kontrola jednom godišnje ide po studentskim domovima provjeravati)?

Hvala

Lei
06.07.2009., 10:34
nema kontrola po stanovima :zubo: eventualno ako te policija zaustavi na ulici i ide provjeravat podatke, ili ako te netko prijavi zbog narusavanja reda i mira (npr susjedi) pa ti dodje policija na vrata

vanila
08.07.2009., 15:57
jel zna netko kakve su sankcije ako prijavim adresu stanovanja na jednom mjestu,a na osobnoj mi piše druga adresa??
i kolka je mogućnost da to netko (policija) dozna? hvala:)

Suey
08.07.2009., 16:50
Pa promjena adrese stanovanja se i vrši prijavom MUP-u! Ako je ta adresa različita od mjesta prebivališta, onda ti ide po pravilima o promjeni prebivališta, znači, onda se moraš odjaviti i prijaviti na novo prebivalište. Da bi se mogla prijaviti na novo, MUP-u trebaš podnijeti dokaz da si se odjavila s prethodnog;)

http://www.mup.hr/43.aspx

vanila
08.07.2009., 17:10
hm.. pa tamo na onom obrascu ima stavka: promjena boravišta, prebivališta, i promjena adrese stanovanja.. ja sam zaokružila ovo treće, znači, ne prebivalište nego adresa stanovanja (to je različito jelda, čim su to dvije različite stavke?), i sad iz nekih razloga nebi mijenjala i osobnu, pa neznam kolko je to kažnjivo i kolka je mogućnost da se otkrije to opće.

maritimeivy
11.07.2009., 14:32
Pozdrav svima!

Molim vas za pomoć pa ako netko zna nek kaže.. :)
Ovako, dragi i ja smo smo se vjenčali kod matičara ( jučer ), a crkveno vjenčanje nam je iduće godine kad planiramo i živjeti zajedno. Znači ovu godinu ćemo živjeti svatko kod svojih staraca. Znam da moram mijenjati dokumente zbog prezimena, ali što ću sa adresom?? Mogu li ostaviti adresu roditelja ili se moram prijaviti kod muža? Još ne znamo gdje ćemo živjeti..Planiramo podnijeti zahtjev za obnovu jer živimo na PPDS oboje ali u različitim mjestima ( zato smo se i vjenčali ranije ). Moraju li supružnici nužno biti na istoj adresi prijavljeni?

fire
14.07.2009., 10:28
Možeš ostaviti dosadašnju adresu,ne trebate oboje biti na istoj

FitzTN
29.07.2009., 23:27
Hej bok,

mene zanima što ako je slučaj takav da trebam prijaviti boravište u Zagrebu, a u vlasničkom listu nije vlasnik stana upisan "pravi"?
"Vlasnik" stana i ostali imaju osobne iskaznice s pravom adresom, ali...
Da li postoji neka druga mogućnost dokazivanja vlasništva, preko ugovora tog "vlasnika" s prijašnjim vlasnikom ili ne?

hvala

Lei
30.07.2009., 07:26
Hej bok,

mene zanima što ako je slučaj takav da trebam prijaviti boravište u Zagrebu, a u vlasničkom listu nije vlasnik stana upisan "pravi"?
"Vlasnik" stana i ostali imaju osobne iskaznice s pravom adresom, ali...
Da li postoji neka druga mogućnost dokazivanja vlasništva, preko ugovora tog "vlasnika" s prijašnjim vlasnikom ili ne?

hvala

a jesi zakomplicirao :zubo: sto je s pravim vlasnikom, a sto s ovim koji je upisan?

enivej, ne treba ti izricito vlasnicki za dokazivanje vlasnistva. ako je stan frisko kupljen mozes priloziti i kupoprodajni ugovor ili npr darovni ugovor ili papir ostavinske rasprave itd. bitno je da su friski. ako nisu, e onda treba vlasnicki (isto friski)

FitzTN
30.07.2009., 23:29
Ne znam još ništa točno, ali recimo da je ovako:
-pravi vlasnik mi želi dati da prijavim boravak na njegovoj adresi, on je dostupan za ono što mi treba: kopija osobne (sa pravom adresom tog stana), potpisivanje potvrde ili odlazak na MUP, vlasnički mogu i sam izvaditi...
-vlasnik koji je upisan u zemljišne knjige je nedostupan i ne može se do njega, a i kad bi se moglo ne bi bilo uredu gnjavit ga s tim --> nedostupan
-stan nije friško kupljen, vjerojatno postoje ugovori iz godine kupnje...

Eto, komplicirano je :D

Lei
31.07.2009., 07:30
mozete probat otic na blef sa kupoprodajnim i svim papirima od isplate, pa ako prodje - prodje (to prolazi, al ako su dokumenti stari lako se moze desit da ce tete htjet friski vlasnicki list... to im je unazad godinu dana pravilo da moras imati dokument ne stariji od 6 mjeseci)

juka_prazina
20.08.2009., 15:57
Da li netko zna u kojem vremenskom roku treba doći policija u provjeru prebivališta??'

čekam ih mjesec dana u stanu još nisu došli, neznam šta bi više. Da ih idem molit u policijsku postaju znam da će me odjebat, a problem je što me posao čeka :ne zna:

vukovarac69
21.08.2009., 07:36
Da li netko zna u kojem vremenskom roku treba doći policija u provjeru prebivališta??'

čekam ih mjesec dana u stanu još nisu došli, neznam šta bi više. Da ih idem molit u policijsku postaju znam da će me odjebat, a problem je što me posao čeka :ne zna:

ja ne razumijem kakva provjera? meni nikad nigdje nisu dolazili a promijenio sam prebivalište više puta....

juka_prazina
21.08.2009., 09:59
ja ne razumijem kakva provjera? meni nikad nigdje nisu dolazili a promijenio sam prebivalište više puta....

Policija te mora nać na adresi koju si prijavio kao svoje prebivalište, tek onda možeš podnijet zahtjev za izdavanje osobne...nažalost izgleda mene moraju provjeravat :flop:

vukovarac69
22.08.2009., 10:08
Policija te mora nać na adresi koju si prijavio kao svoje prebivalište, tek onda možeš podnijet zahtjev za izdavanje osobne...nažalost izgleda mene moraju provjeravat :flop:

koliko ja znam, ti ideš s papirima odjave s jedne adrese i papirima prijave na drugu adresu u policiju gdje predaješ zahtjev za izdavanje osobne a istovremeno i prijavu prebivališta, zaista ne razumijem o čemu pričaš...(kontrola policije na adresi prebivališta...)

juka_prazina
22.08.2009., 10:13
koliko ja znam, ti ideš s papirima odjave s jedne adrese i papirima prijave na drugu adresu u policiju gdje predaješ zahtjev za izdavanje osobne a istovremeno i prijavu prebivališta, zaista ne razumijem o čemu pričaš...(kontrola policije na adresi prebivališta...)

To bi trebao uraditi NAKON što me policija nađe na mojoj adresi, nažalost je to tako. :flop: ... meni sutra istječe mjesec dana od kada sam predao zahtjev, a ta pravila zavise od mjesta na kojem se prijavljuje!

vukovarac69
22.08.2009., 10:17
ovo je stvarno nevjerojatno,

http://www.mup.hr/main.aspx?id=43#3

na ovom linku piše procedura prijave, nigdje se ne spominju neke kontrole...jedna je država, zakon bi svuda trebao biti isti

Zli_Ciko
22.08.2009., 11:19
Juka, jesi li kad kaznjavan, prekrsajno ili kazneno?
Sve mi mirise na to da si "dobar prijatelj" sa policijom, zato te kontroliraju.

vanila
22.08.2009., 13:01
joj mene sve to zbunjuje :/ Znači, ako se ja selim, moram promijenit prebivalište i adresu stanovanja? ne kužim zašto se mijenja i jedno i drugo? zašto je to dvoje različito?
i u roku koliko moram promijenit i osobnu? i koje su sanckije ako ne promijenim osobnu? ako ima netko da mi odgovori.. :/ hvala

juka_prazina
22.08.2009., 13:39
Juka, jesi li kad kaznjavan, prekrsajno ili kazneno?
Sve mi mirise na to da si "dobar prijatelj" sa policijom, zato te kontroliraju.

Ne nisam zabrazdio u kriminal u prošlosti ;)...ovo je uobičajno da policija provejrava barem po navodima ljudi koji su imali istu situaciju kao ja međutim meni se oduljilo :ne zna:

Inače to što piše na web-u (a zatim sam se i ja vodio kada sam vadio papire) nema veze sa stvarnošču što sam se osobno mogo uvjeriti. Za dvije različite općine smještene u istoj županiji podnose se različiti papiri praktično kao da se radi o drugoj državi...administracija je katastrofalna još šta sam sve doživio dok sam podnosio prijavu bolje da nepričam :flop:

cilla
22.08.2009., 14:28
promjenu prebivališta i predavanje zahtjeva za novom osobnom obaviš isti dan bez ikakvih provjera policije
u manjim policijskim upravama to je čak i na istom šalteru i procedura traje par minuta

kod tebe se očito radi o nečem drugom a ne o normalnoj proceduri

jesi možda strani državljanin? jer znam da kod stranih državljana sa dozvolom boravka u RH postoji provjera

juka_prazina
22.08.2009., 14:38
jesi možda strani državljanin? jer znam da kod stranih državljana sa dozvolom boravka u RH postoji provjera

Iz BiH sam, ali imam hr domovnicu, a ova provjera vrijedi za sve ili je mene barem 30-ak ljudi slagalo u što sumnjam...

cilla
22.08.2009., 18:55
ne znam,ja osobno nisam imala takvo iskustvo.
prošle godine sam mijenjala prebivalište i kao što sam napisala na istom šalteru sam istovremeno prijavila novo prebivalište i predala zahtjev za novu osobnu, sve skupa trajalo max 10 min. nakon 3 tjedna sam došla pokupit novu osobnu

i iskreno ja nisam od nikog čula za tu provjeru kod promijene prebivališta :ne zna:

FitzTN
01.09.2009., 13:39
Evo, u gruntovni sam nabavio vlasnički list (tj. izvadak iz zemljišne knjige položenih ugovora) za stan gdje bi trebao boravište prijavit. Sad još treba ta neka izjava i onda sa vlasnikom stana kod bilježnika, pa dalje mogu sve sam? Imate li nekakav primjer te izjave, kako to treba izgledati?

Hvala

FitzTN
07.09.2009., 23:30
Nitko ništa? :(
Dajte pls ljudi, sigurno ima netko neku šprancu :)

Lei
08.09.2009., 07:11
Sprancu podignes u mupu, oni vec imaju to gotovo

buntspecht
09.09.2009., 19:10
sto se desava u ovom slucaju.

osoba se prije par dana odjavila na staroj adresi (kuca od roditelja) i dobila potvrdu,i kao u roku 8 dana se treba prijavit na novoj adresi (kod decka)

medjutim stvar je da treba onu izjavu vlasnika stana koju ne moze dobit uskoro,posto su vlasnici vani.

i sta sad,ako se ne prijavi a rok istjece.dali se sad mora ponovno ici prijavit na staru adresu ili ona ostaje automatski prijavljena na staroj adresi nako isteka tih 8 dana?

zamantana
25.09.2009., 08:47
S obzirom da drug Bandić uvodi naplatu parkiranja, oslučila sam prijaviti boravište u Zg. Tako sam jutros s gazdom krenula u Petrinjsku i djelatnica na šalteru nas nemože samo na osnovu njegove osobne napraviti prijavu boravišta te da je potreban vlasnički list ne stariji od 1 godine. Nije mi dao vrag mira i pođoh na internet vidjeti što MUP-ova stranica kaže:

Zahtjev za prijavu boravišta podnosi se u nadležnoj policijskoj upravi/policijskoj postaji (PU/PP) prema mjestu u kojem građanin želi prijaviti boravište
Za prijavu boravišta potrebno je :

osobna iskaznica
popunjeni obrazac prijave boravišta (obrazac br.1)
dokaz kojim se potkrepljuju činjenice na kojima stranka temelji svoj zahtjev

Kada se klikne na link dokaz stoji sljedeće:

Kao dokaz kojim se potkrepljuju činjenice na kojima stranka temelji svoj zahtjev za prijavu ili odjavu prebivališta ili prijavu uobičajenog boravišta ili promjenu adrese stanovanja, može se priložiti:

vlasnički list nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište;
ugovor o kupoprodaji nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište i dokaz o izvršenoj isplati dogovorene cijene - tabularnu ispravu i/ili zapisnik o primopredaji nekretnine (naime, ovisno o okolnostima pojedinog slučaja ponekad se traži samo tabularna isprava, ponekad zapisnik o primopredaji nekretnine, a ponekad i jedno i drugo)
ugovor o najmu (ovjeren kod javnog bilježnika) nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
izjava stanodavca tj. vlasnika stana o suglasnosti za prijavu dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika.

Nakon toga zovem MUP i pitam s obzirom da stoji može priložiti je li u tom slučaju potreban vlasnički list. Žena s druge strane mi odgovara da NIKAD nije bila na svojoj stranici, pa ne zna što tamo piše. Na tom sam joj revoltirano rekla da kako je nije sram to reći jer je ipak djelatnica MUP, a da ne nije nikad nije ušla na tu stranicu.

Sad me zanima je li potreban vlasnički list ili je dovoljna izjava kod javnog bilježnika.

Katrin
25.09.2009., 08:56
kad bi pisalo da mora priloziti, to bi se odnosilo na sve navedeno. ovako se razliciti dokazi prilazu ovisno o situaciji. da, treba ti i vlasnicki list i izjava stanodavca.

zamantana
25.09.2009., 08:58
kad bi pisalo da mora priloziti, to bi se odnosilo na sve navedeno. ovako se razliciti dokazi prilazu ovisno o situaciji. da, treba ti i vlasnicki list i izjava stanodavca.

Koliko traje izdavanje vlasničkog lista u zg?

UMTS
11.10.2009., 13:21
Malo dugačak post, nije mi se sve dalo čitati...uglavnom, ja sam boravište nedavno prijavljivao i to isključivo sa jednim od ona 4 dokumenta, a radilo se o izjavi vlasnika stana. Sve bilo gotovo za 5 minuta...nekakva predstavka nadležnima (može i putem maila) bi mogla pripomoći.

Zanima me samo zadnja stavka na internet stranicama o dokazima:

- izjava stanodavca tj. vlasnika stana o suglasnosti za prijavu dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika.

Izjava vlasnika stana o suglasnosti pred službenikom znači da ja mogu sa vlasnikom stana (familija smo) doći na šalter i on usmeno potvrđuje, samo potpisuje ondje neku izjavu ili na koji način? Hvala.

cilla
11.10.2009., 15:50
dok sam bila podstanar moj stanodavac je sam išao na mup sa mojom osobnom i prijavljivao u mom slučaju privremeno boravište.
ništa se nije ovjeravalo kod bilježnika, jer mislim da imaju i oni tamo na mup-u obrasce za sve to.
i bio je potreban vlasnički list od stana

Mmmedo
11.10.2009., 19:08
može li se isti dan odjaviti prebivalište i prijaviti novo te predati zahtjev za novu osobnu? isto pitam i za adresu stanovanja?

Lei
11.10.2009., 22:06
može li se isti dan odjaviti prebivalište i prijaviti novo te predati zahtjev za novu osobnu? isto pitam i za adresu stanovanja?

moze, zasto ne bi moglo?

jedino pazi da odjavu moras napraviti u mjestu starog prebivalista

Mazarin
11.10.2009., 22:12
jedino pazi da odjavu moras napraviti u mjestu starog prebivalista

ovo više nije točno.
Za zagrebačku županiju vrijedi, ako se seliš iz županije u Zagreb, sve možeš napraviti u Petrinjskoj u Zagrebu.
Za ostale gradove neznam, ali nekak bi mi bilo logično da možeš.....

Mmmedo
12.10.2009., 08:03
hvala!

adriano670
02.11.2009., 12:55
Ovako, iz nekih svojih razloga prijavio bi privremeno boravište kod jednog prijatelja u Zagrebu...

Zanimaju me neke stvari...

Zakonski jel taj moj prijatelj, vlasnik stana, mora plaćati porez??? Nakon koliko mogu odjaviti to privremeno boravište (ja trebam bit prijavljen tamo samo nekoliko dana)???

vukovarac69
03.11.2009., 09:46
Ovako, iz nekih svojih razloga prijavio bi privremeno boravište kod jednog prijatelja u Zagrebu...

Zanimaju me neke stvari...

Zakonski jel taj moj prijatelj, vlasnik stana, mora plaćati porez??? Nakon koliko mogu odjaviti to privremeno boravište (ja trebam bit prijavljen tamo samo nekoliko dana)???

samo odi s vlasnikom stana u policiju prijavit boravište, nitko te ništa ne pita.

jedino ukoliko napravite ugovor o iznajmljivanju i onda prijavi poreznoj mora plaćati...u suprotnom nikom ništa...

adriano670
03.11.2009., 12:20
samo odi s vlasnikom stana u policiju prijavit boravište, nitko te ništa ne pita.

jedino ukoliko napravite ugovor o iznajmljivanju i onda prijavi poreznoj mora plaćati...u suprotnom nikom ništa...

Da, tako sam i pretpostavljao. Jel znaš zakonski bi li on ipak trebao plaćati nešto (tj. jel obvezan potpisati ugoovor o najmu)???

I jel mogu ja odmah to boravište odjaviti u roku par dana???

Lei
03.11.2009., 13:20
Da, tako sam i pretpostavljao. Jel znaš zakonski bi li on ipak trebao plaćati nešto (tj. jel obvezan potpisati ugoovor o najmu)???

ne treba nista placati i ne mora potpisivati nikakav ugovor o najmu. mora s tobom doci u mup, uzeti friski vlasnicki list od stana (pod pretpostavkom da on je vlasnik stana, ako nije, onda s tobom mora ici onaj tko je vlaskik) i to je to.

I jel mogu ja odmah to boravište odjaviti u roku par dana???

ne postoji odjava boravista. prijava boravista se mora raditi samo ako tamo namjeravas biti dulje od 30 dana, do 30 dana se smatra da je to privremeno boraviste i to se ne prijavljuje. Prijava boravista ima "rok trajanja" od godinu dana i nakon toga automatski istjece

Zasto uopce zelis prijaviti boraviste na samo par dana? Nema smisla bas :ne zna:

miroslav kadlec
03.11.2009., 13:32
Ima mu smisla prijaviti se na par dana zbog recimo izdavanja potvrde o boravištu (u svrhu reguliranja troškova prijevoza ili nekih drugih stvari). Oni ti izdaju potvrdu, ti to odneseš na posao (ili gdje god) i onda se odjaviš tako da ti eventualna kazna za neki prekršaj ne bi uznemiravala prijatelja.

adriano670
03.11.2009., 16:48
Tako nešto Miroslav, pogodio si point što mi treba ;).

Uglavnom raspitujem se jer ne bih htio prijatelja previše gnjaviti (pa da mu doalzi moja pošta i tako to...).

Jel mogu ja prijaviti boravište kod njega i onda nakon par dana to promijeniti i prijaviti boravište kod sebe??? Ili moram čekati mjesec dana...

comi1
05.11.2009., 00:15
Pozdrav,
zanimala bi me jedna informacija ako tko zna ili ima iskustva...dakle situacija je moja takva da sam prije 4 godine bio oslobodjen placanja poreza na prvu nekretninu a uvjet mi je bio da sam prijavljen na toj adresi...
sada bi htio promjenit prebivaliste iz ZG na drugo mjesto pa si onda samo prijavit ponovno boraviste u ZG....jel bi to nesto zasmetalo poreznu koja me je oslobodila poreza na nekretninu..koju ja nebi prodao cak bi i dalje imao boraviste prijvljeno..
tnx

Z e t t a
05.11.2009., 17:45
Bok,

ako negdje u ZG-u prijavim prebivalište,
da li osoba kod koje stanujem plaća kakav porez državi?

Zanima me koje su negativne strane, a koje beneficije za osobu koja me prijavi na svoju adresu?

Hvala

Lei
05.11.2009., 20:47
@comi, ako bas ne moras nemoj se igrati s tim. moras 5 godina bit prijavljen na toj adresi, jer ako porezna skuzi da su se promjenile neke okolnosti ima pravo naplatiti ti puni iznos poreza

@zetta: pa pise par postova iznad!? ne, osoba kod koje se prijavljujes ne mora placati nista; mora placati jedino ako iznajmljuje stan i imate ugovor i ugovor je prijavljen poreznoj. Beneficija nema, a negativne strane su te da ce te policija traziti na toj adresi, da ce ti kazne i sl. stizati na tu adresu, da moras mjenjati dokumente. Eventualno postoji dio racuna koji se placa po broju osoba u stanu (npr voda), ali to bi se trebalo mjenjati jedino ako zaista zivis u tom stanu.

valli
18.11.2009., 19:32
Da li je obavezno odjaviti boravak u Hrvatskoj ako se ode u inozemstvo na studij? Ili na privremeni rad i slično? Jer tada se, naravno, u dotičnoj stranoj zemlji morate prijaviti.

Da li se takva odjava radi (ako se mora) tako da se odnese na policiju potvrda o prijavi u inozemstvu i oni onda promjene nekadašnju hrvatsku adresu u novu inozemnu?

Ili se ne radi ništa, tj. čovjeku ostane hrvatska adresa?

valli
20.11.2009., 17:12
Nitko ništa ne zna ... :(

Katrin
20.11.2009., 17:18
ne trebas se odjaviti. tamo ti se prijavi boraviste, ovdje ti ostaje prebivaliste.

valli
20.11.2009., 18:50
Hvala na objašnjenju!

Međutim, neke promjene bi bilo korisno napraviti - doduše ne kod policije, nego na gradskom vodovodu, jer mi roditelji vodu plaćaju prema broju stanara. Ali kako to provesti ako ostajem prijavljena u stanu svojih roditelja? (Zadnjih godina su im računi za vodu veći nego za struju.) Imaju li pravo tražiti od Vodovoda da smanji brojno stanje u njihovom stanu na temelju neke potvrde iz inozemstva da sam prijavljena tamo? Dodatni problem je što se drugo dvoje vlasnika stanova protivi takvom smanjenju brojnog stanja, jer jako vole da moji roditelji efektivno plaćaju dio njihove potrošnje.

zlatnezice
21.11.2009., 14:53
kolika je kazna ako nemam prijavljeno boravište?

mp_3
28.11.2009., 12:26
Jedan od uvjeta za dobivanje privremenog boravkau RH je da supružnik (hrvatski državljanin) bude zaposlen, te da nije socijalni slučaj. Što bi to konkretnije značilo "socijalni slučaj"?

Hvala!

signum
28.11.2009., 12:56
-dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje
potvrda s banke, izvadak plaće, mirovine i sl., u izvorniku- original pisana javnobilježnički ovjerena izjava osobe koja će financirati uzdržavanje ukoliko će netko drugi preuzeti troškove
-dokaz o osiguranom stanovanju
ugovor o najmu stana, dokaz o vlasništvu, javnobilježnički ovjerena izjava i suglasnost stanodavca ukoliko ste u zajedničkom domaćinstvu, izvadak iz katastra i dr.

Uglavnom dokaz : o sredstvima za uzdržavanje i osigurano stanovanje, a treba riješiti i zdravstveno osiguranje

mp_3
28.11.2009., 13:02
Hvala, ali sve mi je to jasno. Osim ovog kada ti kažu na MUP-u da nisam "socijalni slučaj"! Ja sam zaposlen. Dakle nisam socijalni slučaj. Ali, da li bih bio slocijalni slučaj ako bih tražio npr. jednokratnu pomoć. Kako bi gledali na to??

ivankoke
09.12.2009., 16:11
Ovako, nedavno sam bio u Puli i zaustavila me interventna policija. Moram samo spomenuti da je njihovo ponašanje bilo katastrofalnno loše, ali ne bih sad o tome pričao nego mene zanima nešt drugo. Oni kažu da sam trebao prijaviti boraviše budući da nisam iz Pule, ali ja nisam imao namjeru ostati tamo. Čitao sam da imam pravo boraviti 30 dana bez ikakve prijave pa bih molio nekog da mi to potvrdi jer možda ja nisam dobro shvatio. Uglavnom ja sam njemu rekao da sam 15-ak dana tamo i vidio sam da onaj drugi nešto piše i mislio da je to možda prijava pa uslučaju da je, htio bih znati na čemu sam i da li se mogu žaliti.

Hvala na odgovoru, pozdrav!

robihr
30.12.2009., 22:09
zelim se odjaviti sa svog prebivalista, ali me sada zanima da li moram doci osobno u pp, ili mogu nekog poslati da me odjavi ako mu dam osobnu.

Lei
30.12.2009., 22:15
moras ici osobno

outrager
30.12.2009., 22:46
Uglavnom ja sam njemu rekao da sam 15-ak dana tamo

lol, ja ne mogu vjerovati, pa nisu te oni pratili da znaju da si neko vrijeme tamo. ma šta će doći, nisu utvrdili ni gdje boraviš ni ništa, zaboravi za to

madmay
02.01.2010., 20:18
Imam prijavljeno prebivalište u jednom gradu a imam u suvlasništvu nekretninu (kuću ) u drugom gradu, dali mogu mogu imati problema glede toga ?

qwer
02.01.2010., 23:01
U ovakvim slučajevima, vlasnik mora u roku od 30 dana od stjecanja takve nekretnine prodati svoj suvlasnički dio, u protivnom ti porezna stavlja nekretninu na bubanj za 1/3 cijene a vlasnika kazneno prijavljuje.

Smiri se čovječe, ako bi ovo što spominješ bilo ilegalno šta misliš kako bi ljudi imali vikendice u svom vlasništvu, nasljeđivali kuće i zemlju po selima i sl.

robihr
06.01.2010., 15:21
posto moram predati zahtjev za vadjenje osobne u pp prebivalista, da li je mogu podici osobnu u pp boravista? tj da im kazem da osobnu iskaznicu posalju u pp boravista? zato jel mi se ne da 2 puta placati kartu, a biti cu jako zaposlen ovih dana, pa cak necu imati niti vremena... jel ako ne mogu onda cu se odjavit sa trenutnog prebivalista i prijaviti na mjesto trenutacnog boravista...

sagena
23.01.2010., 15:29
Znam da se nešto mijenjao zakon o prebivalištu/boravištu, zna netko nešto o tome...Ima li kakvih bitnih promjena?
Što npr. kad imam prebivalište u jednom mjestu, a vlasnik sam stana u drugom mjestu u kojem ne živim trajno nego u njemu boravim 1-3 dana tjedno...?
I što ako u tom stanu kroz određeno vrijeme namjeravam živjeti preko tjedna, a preko vikenda se vraćati u mjesto gdje mi je sada prebivalište...
Da li moram mjenjati prebivalište tj. da li moram prijavljivati (svaki put) boravište 4 dana u tjednu...:ne zna::confused:

Djevojče
09.02.2010., 22:16
sad mi nije jasno.na službenim str.mupa piše da se putovnica i vozačka ne trebaju mijenjati.
znači trebam u vozačku dati da mi upišu novu adresu,a ako ne žele onda platit izradu nove.e to nije fer..ne????

ja planiram mijenjati prebivalište ali je ista PU,znači dođem tamo,odjavim staro i prijavim novo i sve odmah gotovo,jedino se čeka izrada osobne?
molim vas odgovor...

vocinka
09.02.2010., 23:18
Citajuci sve to zaista ne mogu razumjeti intenciju svih tih rasprava o prebivalistu i boravistu. Prebivaliste ti je mjesto gdje si prijavljen i ta adresa ti se nalazi na osobnoj karti i domovnici. Boraviti mozez svagdje, pa nije Hrvatska policajska drzava da moze diktirati mjesto ,vrijeme i duzinu boravista negdje. Cini mi se da bi takvim diktatima ,osnovno ,zagarantirano , ustavno pravo na slobodu kretanja i izbora boravista bilo unisteno.

cilla
15.02.2010., 19:37
sad mi nije jasno.na službenim str.mupa piše da se putovnica i vozačka ne trebaju mijenjati.
znači trebam u vozačku dati da mi upišu novu adresu,a ako ne žele onda platit izradu nove.e to nije fer..ne????

ja planiram mijenjati prebivalište ali je ista PU,znači dođem tamo,odjavim staro i prijavim novo i sve odmah gotovo,jedino se čeka izrada osobne?
molim vas odgovor...

neće ti upisivati novu adresu u vozačku već moraš raditi novu.

prijavit se na novu adresu ne možeš sama osim ako ti nisi vlasnik nekretnine već vlasnik nekretnine te mora prijaviti

cilla
15.02.2010., 19:41
Citajuci sve to zaista ne mogu razumjeti intenciju svih tih rasprava o prebivalistu i boravistu. Prebivaliste ti je mjesto gdje si prijavljen i ta adresa ti se nalazi na osobnoj karti i domovnici. Boraviti mozez svagdje, pa nije Hrvatska policajska drzava da moze diktirati mjesto ,vrijeme i duzinu boravista negdje. Cini mi se da bi takvim diktatima ,osnovno ,zagarantirano , ustavno pravo na slobodu kretanja i izbora boravista bilo unisteno.

pa možeš ti slobodno boraviti bilo gdje, ali moraš imati i prijavljeno privremeno boravište
bez toga nema promjene liječnika, porezne kartice i dr.

Djevojče
16.02.2010., 14:02
neće ti upisivati novu adresu u vozačku već moraš raditi novu.

prijavit se na novu adresu ne možeš sama osim ako ti nisi vlasnik nekretnine već vlasnik nekretnine te mora prijaviti

ma našla sam već,na mup stranici piše da ne moram mijenjati ni putovnicu ni vozačku:s:s:s

Djevojče
19.02.2010., 22:02
Dakle,znam da trebam ispuniti obrazac gdje odjavljujem staro i prijavljujem novo,
budući da je staro prebivalište na području iste PU na kojem i novo, to se sve da srediti odjednom.

Ali,zanimaju me ovi dokumenti
vlasnički list nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
ugovor o kupoprodaji nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište i dokaz o izvršenoj isplati dogovorene cijene - tabularnu ispravu i/ili zapisnik o primopredaji nekretnine (naime, ovisno o okolnostima pojedinog slučaja ponekad se traži samo tabularna isprava, ponekad zapisnik o primopredaji nekretnine, a ponekad i jedno i drugo)
ugovor o najmu (ovjeren kod javnog bilježnika) nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
izjava stanodavca tj. vlasnika stana o suglasnosti za prijavu dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika.

dakle, ja dođem sa vlasnikom stana u policiju i on sa sobom ima vlasnički list i da izjavu suglasnosti.
Ali otkud mi ugovor o kupoprodaji ili najmu ako ja tamo stanujem besplatno,tj.ako ne plaćam najam a nisam ni kupila kuću.
Nije mi jasno mogu li i bez toga promijeniti prebivalište,ovo iznad piše na stranici mupa a ja znam da ako se preselim kod dečka da neću niti kupit njegov stan,niti plaćati najam..
Molim bez smijanja i da mi se pojasni, da li moram kao dokaz dati jedan od tih dokumenata, ili ???

Nadalje ,znam da mi vozačka i putovnica vrijede,pa promjenom prebivališta mijenjam samo osobnu.
Da li dobijem kakav papir umjesto osobne dok čekam na izradu osobne,jer mi treba zbog izrade pokaza

Hvala na odgovoru:)

robihr
19.02.2010., 22:45
Dakle,znam da trebam ispuniti obrazac gdje odjavljujem staro i prijavljujem novo,
budući da je staro prebivalište na području iste PU na kojem i novo, to se sve da srediti odjednom.

Ali,zanimaju me ovi dokumenti
vlasnički list nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište

dakle, ja dođem sa vlasnikom stana u policiju i on sa sobom ima vlasnički list i da izjavu suglasnosti.
Ali otkud mi ugovor o kupoprodaji ili najmu ako ja tamo stanujem besplatno,tj.ako ne plaćam najam a nisam ni kupila kuću.
Nije mi jasno mogu li i bez toga promijeniti prebivalište,ovo iznad piše na stranici mupa a ja znam da ako se preselim kod dečka da neću niti kupit njegov stan,niti plaćati najam..
Molim bez smijanja i da mi se pojasni, da li moram kao dokaz dati jedan od tih dokumenata, ili ???

Nadalje ,znam da mi vozačka i putovnica vrijede,pa promjenom prebivališta mijenjam samo osobnu.
Da li dobijem kakav papir umjesto osobne dok čekam na izradu osobne,jer mi treba zbog izrade pokaza

Hvala na odgovoru:)

mozes bez problema bez tog ugovora se prijaviti, a ako pitaju selis se k decku.
dobit ces papiric u kojem ti pise da ti se osobna radi i mozes se do tada koristiti sa starom.

Djevojče
19.02.2010., 22:47
znači samo vlasnik dečkovog stana dođe sa vlasničkim listom, ili ako on ne može doći,dođem ja s vlasničkim listom i njegovom dozvolom potvrđenom od javnog bilježnika...

meni je bitno da na tom papiriću piše nova adresa,jer pokaz ne mogu dobiti od samobora do zagreba,ako mi piše stara adresa,valjda će uvažiti taj papirić

hvala :)

anuskas
22.02.2010., 13:55
Bok,
zanimame kakav je postupak za pridobivanje "uvjerenja o prebivalištu" na mupu. Treba bi za dijete. Da li to odmah izdaju (isti dan) ?
pozdrav,
Anuška

Djevojče
23.02.2010., 14:41
dakle,promijenila sam prebivalište.
sad imam par pitanja- budući da nisam više u zajedničkom kućanstvu s mamom(na koju sam zdravstveno osigurana i sve..) kaj ja gubim time(točnije kaj mama gubi time ),budući da sad nisam u zajedničkom kućanstvu s roditeljima,a redovna sam studentica bez primanja

antimedial
03.03.2010., 14:17
Bok,
zanimame kakav je postupak za pridobivanje "uvjerenja o prebivalištu" na mupu. Treba bi za dijete. Da li to odmah izdaju (isti dan) ?
pozdrav,
Anuška

http://www.mup.hr/1160.aspx

coldplug
15.03.2010., 21:09
Pitanje.. znam da nije pošteno varati državu ali ajmo uzeti hipotetski... što nekoga tko radi u Zadru spriječava da recimo promijeni adresu prebivališta recimo u Gospić (ali naravno ne odseli se fizički) i na temelju toga dobije nekih 3000kn mjesečno putnih troškova na poslu? To mi nekako ne djeluje moguće jer da jest vjerujem da bi svi tako radili... međutim, sa zakonske strane ne mogu ovako odoka pronaći neku prepreku tome?

Što kažu iskusniji od mene?

Ferdi
15.03.2010., 21:40
Pitanje.. znam da nije pošteno varati državu ali ajmo uzeti hipotetski... što nekoga tko radi u Zadru spriječava da recimo promijeni adresu prebivališta recimo u Gospić (ali naravno ne odseli se fizički) i na temelju toga dobije nekih 3000kn mjesečno putnih troškova na poslu? To mi nekako ne djeluje moguće jer da jest vjerujem da bi svi tako radili... međutim, sa zakonske strane ne mogu ovako odoka pronaći neku prepreku tome?

Što kažu iskusniji od mene?

Pitaj ekipu iz HAC-a oni su godinama prijavljeni u Zadru a rade u ZGu i varaju, putni troskovi itd. Isto tako ovisi ti hoce li ti poslodavac pristati na kazneno dijelo jer prilikom obracuna place, placas prirez gdje pripadas odnosno prijava prebivalista, pa eto vidis nakon nekoliko godina kako je izasla afera HAC saznalo se koliko su ostetili drzavu ne placanjem poreza.
A ti sada odaberi sta ti odgovara, samo budi spreman odgovarati na buduce posljedice.

Cattoc_C
22.03.2010., 07:56
Dakle, ne mozemo prijaviti prebivalište mojoj curi koja živi samnom iz razloga što policija zahtjeva VLASNIČKI list. Koji ja nemam iz razloga što je stan od strane države dodjeljen nama, te ga mi vjerujem-ni nemožemo otkupiti još, jer se zgrada nesmatra obnovljenom (makar naš ulaz je).

Ima li tko kakav savjet ili nekakvo iskustvo ?

Hvala

ancatdubh
22.03.2010., 16:44
moze mi netko objasnit kako osoba moze bit prijavljena na jednom mjestu,a dobivat postu na drugom?sta je onda prebivaliste,a sta boraviste ?:confused:

i kako se kontrolira taj boravak/prebivaliste?:ne zna:

Djevojče
22.03.2010., 22:53
Dakle, ne mozemo prijaviti prebivalište mojoj curi koja živi samnom iz razloga što policija zahtjeva VLASNIČKI list. Koji ja nemam iz razloga što je stan od strane države dodjeljen nama, te ga mi vjerujem-ni nemožemo otkupiti još, jer se zgrada nesmatra obnovljenom (makar naš ulaz je).

Ima li tko kakav savjet ili nekakvo iskustvo ?

Hvala

ja sam uspjela kod dečka se prijaviti:mig:
njegov djed je kao vlasnik ali nema vlasnički list,imao je neki ugovor ali on još nije potpuni vlasnik,nisu ga čak ni tražili te sve papire nego samo osobnu iskaznicu:ne zna:
stan je dobio po nekoj povoljnoj cijeni od neke firme u kojoj je radio,stan je još uvijek u vlasništvu firme jer nije otplaćen,on mi je sve to objašnjavao a na kraju eto,ni papire nije trebalo pokazat,samo njegovu osobnu:ne zna:

Cattoc_C
23.03.2010., 09:35
ja sam uspjela kod dečka se prijaviti:mig:
njegov djed je kao vlasnik ali nema vlasnički list,imao je neki ugovor ali on još nije potpuni vlasnik,nisu ga čak ni tražili te sve papire nego samo osobnu iskaznicu:ne zna:
stan je dobio po nekoj povoljnoj cijeni od neke firme u kojoj je radio,stan je još uvijek u vlasništvu firme jer nije otplaćen,on mi je sve to objašnjavao a na kraju eto,ni papire nije trebalo pokazat,samo njegovu osobnu:ne zna:

Hvala na odgovoru. Isto tako znam druge ljudi koji su prijavljeni na mjestu di nebi trebali moći biti prijavljeni uopće... tako da - izgleda da je objašnjenje jednostavno: Ovisi na koga naletiš na šalteru -_- a ova oštrokandža tu kod mene mi ni za 100 godina neće pustiti, žena ko da indicira "ajde vi ljepo kršite zakon i prijavite lažno prebivalište kod nekog od susjeda" -_- joooj...

Djevojče
23.03.2010., 12:25
a da,tako to ide,na koga naletiš
a samo jedna radi na šalteru???
i kod mene je isto samo jedna,ništa,odi svaki dan,možda žena ode na godišnji/bolovanje pa je netko zamijeni :mig:

Cattoc_C
23.03.2010., 12:32
a da,tako to ide,na koga naletiš
a samo jedna radi na šalteru???
i kod mene je isto samo jedna,ništa,odi svaki dan,možda žena ode na godišnji/bolovanje pa je netko zamijeni :mig:

lol, biti ce da cu morati. Dovraga...da barem mogu njenog nadređenog pitati... jer pod ovakvim sustavom, svi koji nisu otkupili stan, ako dobiju djete ili se vjenčaju, nemogu prijaviti svoje djete / supružnika da prebiva di i oni -_-' tak da ga natjeram da nam propusti to, jer sustav ne drži vodu.

Djevojče
23.03.2010., 21:10
kažem ti ,mi smo se pripremili,imali hrpu papira, na kraju je uzela osobnu od vlasnika(koji zapravo i nije vlasnik) ,nije tražila ni vlasnički list....
da ,ovo sad ako dobijete dijete il se vjenčate u skorije vrijeme će bit grdo, o tom nisam razmišljala,nisam udana još :mig:
na kraju će ti cura/žena i djete živjeti na papirima u zagrebu a ti u splitu(karikiram samo,ne znam otkud ste ni ti ni ona:lol:) al stvarno su čudni u policiji za poludit.
meni je 5-6 osoba reklo da ja promjenom prebivališta NE mijenjam vozačku i putovnicu, i jedna osoba je rekla da obavezno to sve moram mijenjati tak da sad ni za to nemam pojma :s

Cattoc_C
24.03.2010., 07:35
kažem ti ,mi smo se pripremili,imali hrpu papira, na kraju je uzela osobnu od vlasnika(koji zapravo i nije vlasnik) ,nije tražila ni vlasnički list....
da ,ovo sad ako dobijete dijete il se vjenčate u skorije vrijeme će bit grdo, o tom nisam razmišljala,nisam udana još :mig:
na kraju će ti cura/žena i djete živjeti na papirima u zagrebu a ti u splitu(karikiram samo,ne znam otkud ste ni ti ni ona:lol:) al stvarno su čudni u policiji za poludit.
meni je 5-6 osoba reklo da ja promjenom prebivališta NE mijenjam vozačku i putovnicu, i jedna osoba je rekla da obavezno to sve moram mijenjati tak da sad ni za to nemam pojma :s

Da, tako je nekako, sam sto je udaljenost veca od zg - split, vec je Slavonija - Kvarner xD doslovce s 1 strane Hrvatske na drugu... Zaustavila nas policija i rekli su nam da je rok za prijavu 15 dana (na sajtu MUP-a piše 8). A prčkajući po zakonu vidjeh da je kazna 300kn svaki put kad te ulove bez prijavljenog boravišta. Jedino ako ću stalno govoriti da je u posjetu -_- dok nekome nepadne napamet da možda nije...
A koliko znam, osobna se mjenja jer na njoj piše adresa. Tako da se vjerojatno mjenjaju i sve druge isprave di to piše. Osim ako prijaviš boravište, onda ostaje adresa prebivališta.

cilla
24.03.2010., 17:18
moze mi netko objasnit kako osoba moze bit prijavljena na jednom mjestu,a dobivat postu na drugom?sta je onda prebivaliste,a sta boraviste ?:confused:

i kako se kontrolira taj boravak/prebivaliste?:ne zna:

prbivalište ti je 'službena' adresa tj. ona koja ti piše na osobnoj i svim ostalim dokumentima

privremeno boravište je kad se prijaviš na policiji na nekoj drugoj adresi, a ne mijenjaš prebivalište. dobiješ potvrdu od policije o prijavi privremenog boravišta i ta potvrda ti vrijedi godinu dana, i nakon toga je moraš produžiti

ako te iz bilo kojeg razloga legitimiraju, a ti nemaš prijavu boravišta, onda si u prekršaju, jer ako i kažeš da si u posjeti ili slično, opet se trebaš prijaviti i platitit boravišnu pristojbu
to je slučak kada su u pitanju različita mjesta prebivališta i boravka

dakle,promijenila sam prebivalište.
sad imam par pitanja- budući da nisam više u zajedničkom kućanstvu s mamom(na koju sam zdravstveno osigurana i sve..) kaj ja gubim time(točnije kaj mama gubi time ),budući da sad nisam u zajedničkom kućanstvu s roditeljima,a redovna sam studentica bez primanja

pa mislim da ona više nema pravo na poreznu olakšicu na tebe jer ne stanujete više skupa, ali raspitaj se o tome

Cattoc_C
25.03.2010., 08:35
ako te iz bilo kojeg razloga legitimiraju, a ti nemaš prijavu boravišta, onda si u prekršaju, jer ako i kažeš da si u posjeti ili slično, opet se trebaš prijaviti i platitit boravišnu pristojbu

I mislim da je kazna 300kn... i onda te vole zaje... s time, tako da ni nemožeš prijaviti prebivalište, jer svaka 5. osoba danas nema vlasnićki list, makar legalno živi u stanu koji im je dodjeljen od strane države, tj. kako kontam, svaki stanar zgrade, koji nije otkupio stan, ne može prijaviti ikoga da boravi,prebiva, pa makar mu to bilo djete...osim ako naleti na šalter kod osobe koju nije briga dali imaš sve "potrebne" dokumente, te uzme sam osobnu.

cilla
25.03.2010., 13:10
mislim da za dijete nemaš problema kod prijave, jer ga ionako moraš prijaviti pa ga i prijavljuješ na svoju adresu

a kad malo bolje razmisliš i ima logike da ne možeš prijaviti bilo koga na stan koji je tebi dodijeljen od strane države, jer dodijeljen je tebi a ne nekom drugom

Cattoc_C
25.03.2010., 14:06
mislim da za dijete nemaš problema kod prijave, jer ga ionako moraš prijaviti pa ga i prijavljuješ na svoju adresu

a kad malo bolje razmisliš i ima logike da ne možeš prijaviti bilo koga na stan koji je tebi dodijeljen od strane države, jer dodijeljen je tebi a ne nekom drugom

Da, upravo to, ali...ne postoji obrazac za prijavljivanje djeteta / supružnika, stoga sam poprilično siguran da je metoda prijave ista... tako da, istina: ima smisla da nemogu prijaviti nekoga u stan koji nije moj...ali... isto tako vjerojatno nebi mogao prijaviti ni vlastito djete. Ili pak unuka... zašto bi to bilo drugačije, ne postoji obrazac za prijavu djeteta na prebivalište, samo prijavu prebivališta - koja je vjerujem, za svakoga ista. Tako da osoba koja nema vlasnički list, a prošvercala se nekako u stan, nebi mogla prijaviti ni djete. Što...također ima smisla, ali i u uvjetima di je to legalno - to je jednostavno manjak obzira... ko da su zaboravili na to da stan može legalno biti dodjeljen tebi, bez da si vlasnik.

drot13
25.03.2010., 15:49
... meni je 5-6 osoba reklo da ja promjenom prebivališta NE mijenjam vozačku i putovnicu, i jedna osoba je rekla da obavezno to sve moram mijenjati tak da sad ni za to nemam pojma :s

Ja ti mogu ogovorno reći da moraš promijeniti dokument na kojem piše prebivalište ako se ono promijeni. Ako dobiješ neku prijavu, neće ti vrijediti izgovor da su ti drugi rekli da ne trebaš mijenjati.:top:

Djevojče
25.03.2010., 17:54
u policiji su mi rekle 2 djelatnice,
plus jedna mi je rekla suprotno

a odgovor mup-a na mail
Prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici ("Narodne novine", broj: 11/02, 122/02 i 31/06) osobna iskaznica je javna isprava kojom se, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresa stanovanja. Stoga je zbog promjene adrese stanovanja potrebno mijenjati osobnu iskaznicu.
Međutim, prema odredbi članka 1. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana ("Narodne novine", broj: 77/99, 133/02 i 48/05, 74/9) putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i hrvatsko državljanstvo. Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu.

i

Vozačka dozvola je javna isprava koju nadležno tijelo izdaje određenoj osobi i kojom se dokazuje pravo na upravljanje vozilom.
Sukladno tome, vozačka se dozvola treba mijenjati prilikom promjene prezimena, ali ne i prilikom promjene prebivališta.

tako da,nisi u pravu, više vjerujem sad odgovoru tajnice mupa i dokumentima na mupovoj stranici

drot13
25.03.2010., 20:10
... tako da,nisi u pravu, više vjerujem sad odgovoru tajnice mupa i dokumentima na mupovoj stranici

Zakon o osobnoj iskaznici (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/308035.html) kaže i da se osoba ne smije služiti osobnom iskaznicom ako su se promijenili njeni osobni podaci (čl. 5. st. 1. toč. 1., kažnjiv po čl. 24. st. 1.).:top:
Ali Zakon o putnim ispravama hrvatskih državljana (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/271103.html) također kaže da se osoba ne smije služiti putovnicom ako ona iz bilo kojeg razloga ne služi svojoj svrsi, u što je ubrojeno i ako su se promijenili osobni podaci osobe (čl. 39. st. 1. toč. 1., kažnjiv po čl. 54. st. 1. toč. 1.). Naravno da njena svrha nije dokazivanje prebivališta, ali...:ne zna:
Za vozačku si potpuno u pravu. Pomiješao sam sa prometnom dozvolom koja se mora promijeniti u slučaju promjene adrese vlasnika (čl. 250. st. 4., kažnjiv po čl. 250. st. 12. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html)).:bonk:

cilla
26.03.2010., 15:46
putovnicu ne moraš mijenjati sa promjenom adrese već ona važi do isteka.

do prije koju godinu morala se mijenjati vozačka, ali vidim da to više nije slučaj.

za prometnu ne znam jer ja sam se selila u drugu županiju pa sam morala jer sam mijenjala registarske tablice te sam odjavljivala i ponovo prijavljivala auto.

Cattoc_C
29.03.2010., 11:23
u policiji su mi rekle 2 djelatnice,
plus jedna mi je rekla suprotno

a odgovor mup-a na mail
Prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici ("Narodne novine", broj: 11/02, 122/02 i 31/06) osobna iskaznica je javna isprava kojom se, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresa stanovanja. Stoga je zbog promjene adrese stanovanja potrebno mijenjati osobnu iskaznicu.
Međutim, prema odredbi članka 1. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana ("Narodne novine", broj: 77/99, 133/02 i 48/05, 74/9) putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i hrvatsko državljanstvo. Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu.

i

Vozačka dozvola je javna isprava koju nadležno tijelo izdaje određenoj osobi i kojom se dokazuje pravo na upravljanje vozilom.
Sukladno tome, vozačka se dozvola treba mijenjati prilikom promjene prezimena, ali ne i prilikom promjene prebivališta.

tako da,nisi u pravu, više vjerujem sad odgovoru tajnice mupa i dokumentima na mupovoj stranici

Ako nije tajna, može li se znati na koji mail si slala upit ? želim ih pitati za to s vlasničkim listom i prebivalištem, a nisam baš siguran za kontaktiranje, jer već sam ih nazvao 3x pa su svaki put bili ljuti :D

Djevojče
29.03.2010., 13:08
nije tajna ,slala sam pod ono -najčešća pitanja, na naslovnici lijevo dolje i odgovor mi je stigao s nekog maila koji ne čuval(info@mup.hr možda,nemam blage) odgovorili su dosta brzo

Cattoc_C
29.03.2010., 13:22
nije tajna ,slala sam pod ono -najčešća pitanja, na naslovnici lijevo dolje i odgovor mi je stigao s nekog maila koji ne čuval(info@mup.hr možda,nemam blage) odgovorili su dosta brzo

pomislih da je mozda javnost@mup.hr... aff, cini se da cu morati naci negdje il bzvz poslat.
Aha, skontah što misliš sad :D i ja cu tako onda poslat, hvala na odgovoru :P

Djevojče
29.03.2010., 15:43
eee s tog sam dobila odgovor,tako je :mig:

koka1207
07.04.2010., 01:38
Pozdrav! Dal mi može neko reć' dal se prilikom odjave/prijave prebivališta plaća išta? da ne bi došla tamo i zinula kad mi uvale neku uplatnicu :D i dal je neko na friško mijenjao osobnu i dal mi može reć' kolko se plaća? ako može odgovor što prije? hvala puno unaprijed! :)

Lei
07.04.2010., 12:18
koka, pise ti sve na stranicama mupa: http://www.mup.hr/42.aspx

jedino sto ne pise je cijena za obrasce, to ti eventualno mogu naplatiti kunu...

Djevojče
07.04.2010., 13:58
Pozdrav! Dal mi može neko reć' dal se prilikom odjave/prijave prebivališta plaća išta? da ne bi došla tamo i zinula kad mi uvale neku uplatnicu :D i dal je neko na friško mijenjao osobnu i dal mi može reć' kolko se plaća? ako može odgovor što prije? hvala puno unaprijed! :)
mijenjala sam nedavno osobnu
prijava i odjava je besplatna (isprintaš si s neta obrasce ili digneš u mupu i ispuniš)

osobna se plaća oko 50kn,dobiješ u mupu uplatnicu

Jossim
11.04.2010., 06:07
Preselio sam u Zagreb (promjenio prebivalište), auto mi je još registriran na Osijek. Uskoro trebam produžiti registraciju. Koji mi je najpovoljniji način registracije automobila, obzirom da na mup-ovim stranicama piše da moram auto odjaviti u PU u kojoj je registriran (Osječka). Mogu li auto odjaviti - prijaviti u Zagrebu, nije mi zgodno ići u Osijek zbog troškova puta i izostanka s posla.

sivkić
11.04.2010., 19:10
tablice moraš vratit u osijek.ako ideš s autom za povratak ćeš morad platit i probne tablice.registiraj auto sa vozačkom ako i nju nisi promjenio pa si posao odgodio na godinu dana.

rubinka
29.04.2010., 11:40
Pitanje: Ako moja majka izjavom dozvoli prijavu adrese stanovanja svom bratu u kući u kojoj ja s njom stanujem i čija sam i ja suvlasnica, da li nakon smarti moje majke ja mogu odjaviti ujaka iz kuće?

prbivalište ti je 'službena' adresa tj. ona koja ti piše na osobnoj i svim ostalim dokumentima

privremeno boravište je kad se prijaviš na policiji na nekoj drugoj adresi, a ne mijenjaš prebivalište. dobiješ potvrdu od policije o prijavi privremenog boravišta i ta potvrda ti vrijedi godinu dana, i nakon toga je moraš produžiti

pa mislim da ona više nema pravo na poreznu olakšicu na tebe jer ne stanujete više skupa, ali raspitaj se o tome

sivkić
29.04.2010., 12:42
Pitanje: Ako moja majka izjavom dozvoli prijavu adrese stanovanja svom bratu u kući u kojoj ja s njom stanujem i čija sam i ja suvlasnica, da li nakon smarti moje majke ja mogu odjaviti ujaka iz kuće?

ako ćeš bit jedini vlasnik da.ako će i on imat dio ne jer će živjet u svojoj imovini koliko god mala bila.

lee_chan
29.04.2010., 14:42
jel imam pravo registrirati auto u županiji u kojoj imam prijavljeno boravište ili baš moram imati prebivalište?

sivkić
29.04.2010., 14:45
jel imam pravo registrirati auto u županiji u kojoj imam prijavljeno boravište ili baš moram imati prebivalište?

Samo po prebvlalištu iz osobne.

Lei
29.04.2010., 14:47
ako ćeš bit jedini vlasnik da.ako će i on imat dio ne jer će živjet u svojoj imovini koliko god mala bila.

Koliko je meni poznato ne postoji sistem da nekoga odjavis, vec se ta osoba mora sama odjaviti i obavezno prijaviti novo prebivaliste u roku od (mislim) 7 dana

Nemas, bas moras imati prijavljeno prebivaliste i osobnu s tim mjestom

sivkić
29.04.2010., 14:49
Koliko je meni poznato ne postoji sistem da nekoga odjavis, vec se ta osoba mora sama odjaviti i obavezno prijaviti novo prebivaliste u roku od (mislim) 7 dana

Jel živi ta osoba s tobom ili je fiktivno prijavljen?

Lei
29.04.2010., 14:52
Jel živi ta osoba s tobom ili je fiktivno prijavljen?

Rubinka je postavila pitanje, ne ja :zubo:

sivkić
29.04.2010., 15:35
Rubinka je postavila pitanje, ne ja :zubo:

Da znam.Poslije sam vidio.Postoji sistem za odjavit nekoga ako ne prebiva na adresi.

lee_chan
30.04.2010., 01:55
Nemas, bas moras imati prijavljeno prebivaliste i osobnu s tim mjestom

znači trebao bi mjenjati dokumente kompletno?

sivkić
30.04.2010., 08:26
znači trebao bi mjenjati dokumente kompletno?

Tamo gdje imaš prebivalište moraš registrirat i auto i sve dokumente prebacit na istu adresu.Možeš imat i prijavljen boravak na teritoriju RH.

Članak 5.
Boravište građana može biti uobičajeno i privremeno.
Uobičajeno boravište je mjesto u kojem građanin trajnije boravi, bez namjere da se u tom mjestu naseli.
Privremeno boravište je mjesto u kojem se građanin zadržava do 30 dana.

Članak 2.
Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi i u kojem ima osigurano stalno stanovanje.

Cattoc_C
30.04.2010., 09:06
Jel itko ima pojma kako riješiti problem kad trebate nekoga prijaviti da stanuje s Vama (recimo oženite se, ili Vam se djete rodi), a stan je u vlasništvu države, koja je pak Vama (vašoj obitelji) ga dala na korištenje. Sve što imate je taj dokument di piše da Vam je stan dodjeljen, no time vi niste vlasnik stana, stoga, kako prijaviti prebivalište ako nemate vl. list? (a da ne prijavite kod susjeda -.-)

sivkić
30.04.2010., 09:18
Jel itko ima pojma kako riješiti problem kad trebate nekoga prijaviti da stanuje s Vama (recimo oženite se, ili Vam se djete rodi), a stan je u vlasništvu države, koja je pak Vama (vašoj obitelji) ga dala na korištenje. Sve što imate je taj dokument di piše da Vam je stan dodjeljen, no time vi niste vlasnik stana, stoga, kako prijaviti prebivalište ako nemate vl. list? (a da ne prijavite kod susjeda -.-)

Uzmeš taj dokument i vjenčani list ako si se oženio ili izvod iz knjige rođenih pa odeš u policiju i prijaviš ženu ili dijete.I stvar gotova.Ti si napravio osobnu za sebe na toj adresi gdje si dobio stan?

Cattoc_C
30.04.2010., 09:26
Uzmeš taj dokument i vjenčani list ako si se oženio ili izvod iz knjige rođenih pa odeš u policiju i prijaviš ženu ili dijete.I stvar gotova.Ti si napravio osobnu za sebe na toj adresi gdje si dobio stan?

Da, moja osobna je na toj adresi. Dakle samo tako lagano bi to išlo..aff, problem je što se radi o mojoj djevojci, a ne o supruzi, makar se planiramo vjenčati i poprilićno nemamo sumnje oko toga, nećemo to sigurno zbog pravnih komplikacija u 22. god života.

Izvanbraćna zajednica, zaruke, nula bodova?

Hvala na odgovoru usput

sivkić
30.04.2010., 09:29
Da, moja osobna je na toj adresi. Dakle samo tako lagano bi to išlo..aff, problem je što se radi o mojoj djevojci, a ne o supruzi, makar se planiramo vjenčati i poprilićno nemamo sumnje oko toga, nećemo to sigurno zbog pravnih komplikacija u 22. god života.Izvanbraćna zajednica, zaruke, nula bodova?Hvala na odgovoru usput Pa šta onda spominješ ženu ili dijete.Jesi ti dobio dokumente na stan ili tvoja obitelj?

Cattoc_C
30.04.2010., 09:37
Pa šta onda spominješ ženu ili dijete.Jesi ti dobio dokumente na stan ili tvoja obitelj?

Jer mi nije jasno po sistemu kako bi takvo što funkcioniralo, te se hvatam za čvršće stvari, nebi li našao riješenje u slićnima. Budući da na potpuno objašnjenu situaciju nitko ni nebi odgovorio :D

A dokumente je dobila moja obitelj, točnije: stan je dodjeljen mojoj baki,djedi,sestri i meni... A djevojka se ...s druge kraje zemlje preselila kod mene, te radi samnom. Ne kanimo ostati zauvijek tu, no trenutno smo zapeli zbog okolnosti, tako da bi htjeli prijaviti nju ovdje, pogotovo s obzirom da joj uskoro istiće osobna iskaznica, te bi bilo bolje da ju napravi ovdje, nego da plaćamo 600kn + karte, izbivamo s posla i zamaramo se s njenima.

sivkić
30.04.2010., 09:41
Jer mi nije jasno po sistemu kako bi takvo što funkcioniralo, te se hvatam za čvršće stvari, nebi li našao riješenje u slićnima. Budući da na potpuno objašnjenu situaciju nitko ni nebi odgovorio :D

A dokumente je dobila moja obitelj, točnije: stan je dodjeljen mojoj baki,djedi,sestri i meni... A djevojka se ...s druge kraje zemlje preselila kod mene, te radi samnom. Ne kanimo ostati zauvijek tu, no trenutno smo zapeli zbog okolnosti, tako da bi htjeli prijaviti nju ovdje, pogotovo s obzirom da joj uskoro istiće osobna iskaznica, te bi bilo bolje da ju napravi ovdje, nego da plaćamo 600kn + karte, izbivamo s posla i zamaramo se s njenima.

Nema tu slično ili ne slično.Ili je ili nije.Naveden si u dkokumentima uz baku i... i ti imenom i prezimenom?
Ako si ti suvlasnik ili sukorisnik možeš je bez problema prijavit a i vanbračna zajednica koja je preko 3 godine vrijedi.

Cattoc_C
30.04.2010., 09:48
Nema tu slično ili ne slično.Ili je ili nije.Naveden si u dkokumentima uz baku i... i ti imenom i prezimenom?
Ako si ti suvlasnik ili sukorisnik možeš je bez problema prijavit a i vanbračna zajednica koja je preko 3 godine vrijedi.
Da, bez greške, ja sam naveden pod korisnicima stana kojima je stan dodjeljen od strane države, pišu naša imena pod 1,2,3,4. uz JMG svakoga.

No žena s šaltera MUPa me je već više puta odbila rekavši da na dokumentu mora pisati da sam ja VLASNIK, makar sam joj rekao da je država vlasnik, a stan dodjeljen nama. Ona inzistira na vlasničkom listu.

Žao mi je što gnjavim, pogotovo s obzirom da se u papirologiju ne razumijem... no možeš li molim te pojasniti to s "vanbračnom zajednicom koja je preko 3 godine" Jel to onda vrijedi 3 godine i mora se opet prijaviti ili što je tih 3 god ?

sivkić
30.04.2010., 10:12
Da, bez greške, ja sam naveden pod korisnicima stana kojima je stan dodjeljen od strane države, pišu naša imena pod 1,2,3,4. uz JMG svakoga.

No žena s šaltera MUPa me je već više puta odbila rekavši da na dokumentu mora pisati da sam ja VLASNIK, makar sam joj rekao da je država vlasnik, a stan dodjeljen nama. Ona inzistira na vlasničkom listu.

Žao mi je što gnjavim, pogotovo s obzirom da se u papirologiju ne razumijem... no možeš li molim te pojasniti to s "vanbračnom zajednicom koja je preko 3 godine" Jel to onda vrijedi 3 godine i mora se opet prijaviti ili što je tih 3 god ?

Ne, "toliko morate Bit zajedno".Ostatak odgovora imaš pod vlasničkim listom.I nisi morao isto pitat na dva mjesta.Imaš PP
-----------------------------------------------
Izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugim izvanbračnim zajednicama.

Izvanbračne zajednice koje traju najmanje tri godine ili kraće, ako je u njima rođeno dijete, zakonom su izjednačene s brakom u pogledu prava, obveza i imovinskih odnosa izvanbračnih drugova.

Cattoc_C
30.04.2010., 10:16
Ne, "toliko morate Bit zajedno".Ostatak odgovora imaš pod vlasničkim listom.I nisi morao isto pitat na dva mjesta.Imaš PP
-----------------------------------------------
Izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugim izvanbračnim zajednicama.

Izvanbračne zajednice koje traju najmanje tri godine ili kraće, ako je u njima rođeno dijete, zakonom su izjednačene s brakom u pogledu prava, obveza i imovinskih odnosa izvanbračnih drugova.

LoL, sorry, nisam skonto da si i tamo ti odgovorio xD ugl. onda neću ovdje nastavljati raspravu o tome, već tamo.

Hvala na strpljenju

lee_chan
30.04.2010., 12:08
Tamo gdje imaš prebivalište moraš registrirat i auto i sve dokumente prebacit na istu adresu.Možeš imat i prijavljen boravak na teritoriju RH.

Članak 5.
Boravište građana može biti uobičajeno i privremeno.
Uobičajeno boravište je mjesto u kojem građanin trajnije boravi, bez namjere da se u tom mjestu naseli.
Privremeno boravište je mjesto u kojem se građanin zadržava do 30 dana.

Članak 2.
Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi i u kojem ima osigurano stalno stanovanje.

definitivno ću napraviti prebivalište, imam osigurano stalno stanovanje(nekretninu u posjedu) i ako ništa zbog registracije auta ću to napraviti, razlika u cijeni je 50%.

pasoš nemam, znači moram samo promijeniti osobnu?

sivkić
30.04.2010., 12:14
Da i vozačku.Iako negdje odozada samo upišu novu adresu.

Cattoc_C
05.05.2010., 11:44
Novo pitanje:
Za promjenu prebivališta je potrebna i odjava s starog mjesta prebivališta, jel ?
Jel se odjava mora napraviti osobno ili može recimo član obitelji (roditelji) ? Jer samo zbog 1 shugavog papira nezelim putovati 8,5h tamo i 8,5h nazad, plus karte u iznosu od 600kn za nas dvoje -.-

Hvala

sivkić
05.05.2010., 21:39
Novo pitanje:
Za promjenu prebivališta je potrebna i odjava s starog mjesta prebivališta, jel ?
Jel se odjava mora napraviti osobno ili može recimo član obitelji (roditelji) ? Jer samo zbog 1 shugavog papira nezelim putovati 8,5h tamo i 8,5h nazad, plus karte u iznosu od 600kn za nas dvoje -.-
Hvala

Sam.Ti si se prijavio sam se i odjavljuješ.Pošto postoje dobre duše i onaj famozan Ali najbolje da zovneš tamo gdje ćeš se prijavit pa možda nećeš morat putovat.

sasa75
12.05.2010., 12:17
Da li neko zna koja institucija vam odredjuje prebivaliste ako niste vlasnik stana niti podstanar tj nemate stalno mjesto stanovanja?U zakonu stoji da vam se moze odrediti prebivaliste u mjestu u kojem ste upisani u knjigu drzavljana.

sivkić
12.05.2010., 13:05
Da li neko zna koja institucija vam odredjuje prebivaliste ako niste vlasnik stana niti podstanar tj nemate stalno mjesto stanovanja?U zakonu stoji da vam se moze odrediti prebivaliste u mjestu u kojem ste upisani u knjigu drzavljana.

Ako nisi vlasnik ni podstanar valjda negdje živiš :kod roditelja,tete,ujaka,prijatelja,cure.. i kon njih imaš prebivalište.

Članak 2.

U smislu ovoga zakona smatra se da građanin ima osigurano stalno stanovanje ako ima useljiv stan po osnovi vlasništva, ugovora o najmu, podnajmu, ili drugoj valjanoj pravnoj osnovi.

Članak 3.

Hrvatskom državljaninu koji nema prebivalište u smislu članka 2. ovoga zakona u Republici Hrvatskoj policijska uprava ili policijska stanica Ministarstva unutarnjih poslova (u daljem tekstu: nadležno tijelo) utvrdit će prebivalište u mjestu:
1. u kojem se naselio s namjerom da se u njemu stalno nastani, ako su ispunjeni i drugi uvjeti propisani zakonom;
2. njegovog uobičajenog boravišta, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbi točke 1. ovoga stavka;
3. prebivališta njegovog bračnog druga, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama točaka 1. i 2. ovoga stavka;
4. prebivališta njegovih roditelja, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama točaka 1. do 3. ovoga stavka;
5. u kojem je upisan u matičnu knjigu rođenih, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama točaka 1. do 4. ovoga stavka:
6. u kojem je upisan u knjigu državljana u Republici Hrvatskoj, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama točaka 1. do 5. ovoga stavka.
Žalba protiv rješenja o utvrđivanju prebivališta ne zadržava izvršenje rješenja.

Članak 4.
Maloljetnicima koji nisu zaključili brak, prebivalište se utvrđuje prema posljednjem zajedničkom prebivalištu njihovih roditelja.
Kada roditelji takvih osoba nemaju zajedničko prebivalište ili nisu u braku, njihovo prebivalište utvrđuje se prema prebivalištu roditelja koji vrši roditeljsko pravo.
Osobama iz stavka 1. ovoga članka nad kojima roditelji ne vrše roditeljsko pravo, prebivalište se utvrđuje prema prebivalištu njihovog zakonskog zastupnika.
Prebivalište drugih poslovno nesposobnih osoba utvrđuje se prema prebivalištu njihovog zakonskog zastupnika

Članak 7.
Građani podnose prijave i odjave prebivališta, prijave uobičajenog boravišta i promjene adrese stanovanja nadležnom tijelu prema mjestu u kojem žele prijaviti ili odjaviti prebivalište odnosno prijaviti uobičajeno boravište ili promjenu adrese stanovanja.
O prebivalištu i boravištu te promjenama adrese stanovanja nadležno tijelo vodi evidenciju.
Evidencija prebivališta može se voditi i u evidenciji o izdanim osobnim kartama.

sasa75
12.05.2010., 16:15
Da to sve uglavnom mi je jasno,Ja sam prebivalište u RH odjavio 2008 godine i trenutno živim u BiH.Ovo sve me zanimalo jer sam dobio posao na moru(sezonski),a činjenica da nemam prebivalište bi mogla biti smetnja prilikom zapošljavanja mom poslodavcu,mada kao državljanin RH imam pravo na rad u RH.Moje konkretno pitanje bi bilo da li moram prijaviti prebivalište u RH ili je moguce prijaviti samo boravište u mjestu rada obzirom da je posao privremeni u trajanju od tri mjeseca.Ako netko zna odgovor unaprijed zahvaljujem!

sivkić
12.05.2010., 21:24
Prijavit ćeš boravak uz domovnicu ili RH putovnicu.Bez toga si stranac na radu.

natali z
05.06.2010., 09:43
Pozdrav! Situacija je slijedeća. Xy osoba ima prebivalište u BiH, a boravište u HR. I kupi auto u Hrvatskoj s naravno hrvatskim tablicama. Staro je 10 godina. Postoji li ikakva mogućnost da ga prebaci na BiH tablice, npr. da se odjavi s HR adrese pa svoje pokretnine prebaci? Neki ljudi kažu da može, drugi pak da ne. Koje su mogućnosti?

thumb
05.06.2010., 09:51
auto koji uvezeš ne smije biti stariji od 5 god... točka !

natali z
05.06.2010., 10:54
auto koji uvezeš ne smije biti stariji od 5 god... točka !

Znači nema nikakve šanse da ga prebaci na način da se odjavi? Pitam zato jer sam čula da osoba ima pravo prebaciti auto ukoliko je minimalno godinu dana prijavljena na određenoj adresi, a automobil je na njoj, bez obzira na starost automobila. Hvala na odgovoru!

soulages
10.07.2010., 16:25
Molim mišljenje upućenih... čitala sam dosta postova, ali nisam baš našla svoju situaciju pa ću vas ipak pitati...

Situacija je sljedeća:

Osoba se rodila u BIH, roditelji joj još uvijek tamo žive, a i ona je do kraja faxa imala prebivalište kod roditelja.
kad je završila fax u ZAgrebu, odlučila je tu ostati živjeti. Prijavila je prebivalište kod stanodavaca gdje je i živjela. Međutim, sad odlazi na 2 godine na studiranje u inozemstvo i nema rodbine ni prijatelja kod kojih bi mogla eventualno priajviti prebivalište novo, a stanodvci očekuju da se odjavi s njihove adrese.
Šta da radi?
Je li se moguće samo odjaviti prebivalište i onda se prijaviti opet na neku adresu kad se vrati u Hr, a do tad bit bez prebivališta?
al šta onda s osobnom i ostalim dokumentima?

hvala...

cat deluxe
12.07.2010., 09:35
stalni boravak je prebivalište, jel tako? na jednom fakkultetu traže potvrdu o stalnom boravku a to je jedno te sito?

shakiri
12.07.2010., 10:23
Je li se moguće samo odjaviti prebivalište i onda se prijaviti opet na neku adresu kad se vrati u Hr, a do tad bit bez prebivališta?
al šta onda s osobnom i ostalim dokumentima?

može biti bez prebivališta tamo u inozemstvu, ali se neće dobro provest kad je uhvati služba za strance. tj. može lako biti deportirana ako se ne prijavi tamo gdje jest. a deportirana će biti u onu zemlju čiji je državljanin - dakle u BiH ako sam dobro razumjela. :misli:

i nije mi jasno.. ako je dobila vizu sa studiranje u inozemstvu na dvije godine, to automatski znači da joj je odobren boravak tamo i da će biti prijavljena na nekoj adresi (studentski dom npr.)

što se tiče osobne iskaznice - zadržava onu koju ima, a u putovnicu bi joj trebala biti udarena viza i njome će se moći koristiti u institucijama koje zahtjevaju pokaz osobnog dokumenta.

neuspješan
12.07.2010., 10:43
Moj tata ima kuću na moru, mogu ja tamo biti preko ljeta (na ljetovanju) ali da umjesto prijave u turističku ageniciju si lijepo prijavim boravište tamo??
ima li razlika kad prijavljuješ boravište u turističkom mjestu ili ne (makar mi nije jasno zašto nekome ZG ili OS ne bi bilo turističko mjesto)... ?? I šta uopće dobijš time što se prijaviš, što ti oni nude za te novce (oko 10 kuna dnevno mislim da košta)??

Katrin
12.07.2010., 14:36
stalni boravak je prebivalište, jel tako? na jednom fakkultetu traže potvrdu o stalnom boravku a to je jedno te sito?

Nije isto.

Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi.
Boravište može biti uobičajeno i privremeno. Uobičajeno boravište je mjesto u kojem građanin trajnije boravi bez namjere da se u tom mjestu naseli, a privremeno boravište je mjesto u kojem se građanin zadržava do 30 dana.

cat deluxe
12.07.2010., 16:24
Nije isto.

Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi.
Boravište može biti uobičajeno i privremeno. Uobičajeno boravište je mjesto u kojem građanin trajnije boravi bez namjere da se u tom mjestu naseli, a privremeno boravište je mjesto u kojem se građanin zadržava do 30 dana.

Upisujem vet. fakultet i pri upisu moram donesti potvrdu o stalnom boravku a nisam iz Zagrebačke županije ..pa što je onda stalni boravak po njima?http://www.vef.hr/upisi/

shakiri
12.07.2010., 21:02
Upisujem vet. fakultet i pri upisu moram donesti potvrdu o stalnom boravku a nisam iz Zagrebačke županije ..pa što je onda stalni boravak po njima?http://www.vef.hr/upisi/

šta ti piše u osobnoj iskaznici gdje živiš? mislim da bi tu potvrdu trebala priložiti... :misli:

noklica
17.07.2010., 16:55
šta ti piše u osobnoj iskaznici gdje živiš? mislim da bi tu potvrdu trebala priložiti... :misli:

upravo tako, osoba izvan mjesta prebivališta, dužna je priložiti potvrdu o boravku. Ako ste došli u Zagreb, negdje ste smješteni (boravite). Navedenu adresu dužni ste prijaviti u MUP-u i tada imate prijavljeni boravak i na MUP-u, odjel prijavništva, podiže se takva potvrda.

altair01
23.07.2010., 17:32
evo ovako ako nekome bude trebalo :

rodni list
2 slike
uplata ( mup dava uplatnicu)

Naravno doci sa vlasnikom na mup, jer on treba dati izjavu i potpisati se.

S time ako mjenjate zupaniju onda ste duzni takodjer promjeniti i vozacku i putovnicu.

cilla
24.07.2010., 11:21
.

S time ako mjenjate zupaniju onda ste duzni takodjer promjeniti i vozacku i putovnicu.

ne treba

kukulele110
25.07.2010., 21:46
zanima me da li ja mogu odjaviti i suprugovo prebivalište (jer ćemo mijenjati na novu adresu) tako da ne mora i on ići na policiju u grad u kojem smo prijavljeni? ako da, koje njegove dokumente trebam imati?

Lei
26.07.2010., 09:51
zanima me da li ja mogu odjaviti i suprugovo prebivalište (jer ćemo mijenjati na novu adresu) tako da ne mora i on ići na policiju u grad u kojem smo prijavljeni? ako da, koje njegove dokumente trebam imati?

jok... svako si osobno to mora napraviti

fire
26.07.2010., 09:54
ne možeš,mora on osobno ići

dona23
28.07.2010., 20:23
Suprug mi trenutno ima prebivalište u Rijeci a trebamo to promjeniti u Zagreb. Moje pitanje je da li se i odjava i prijava može napraviti u Zagrebu na MUP-u u Petrinjskoj ili odjava MORA biti donijeta sa MUP-a iz Rijeke.

cilla
30.07.2010., 07:07
odjavljuje se u rijeci

Raffael
18.08.2010., 20:45
sto je sve potrebno da mi se omoguci boraviste vani?
pretpostavljam da uvjeti za svaku zemlju nisu isti, al oni neki osnovni, koji su?
takodjer, koja zemlja trazi najmanje, gdje je najlakse dobiti?
u smislu da ne traze odredjenu strucnu spremu, puno kapitala ili neakav medjunarodni ugled
nadalje, koje zemlje imaju najmanju godisnju naknadu za prebivaliste i koliko ona otprilike iznosi?
hvala

lili p.
18.08.2010., 21:15
Prebačeno sa Gospodarstva

FileExplorer
30.09.2010., 18:24
Spinnoff sa drugug topica (http://forum.hr/showthread.php?t=440657).

I opet ti navodim slučaj BiH Hrvata - kako bi njih objasnio? Nemaju prebivalište u RH, a hrvatski su državljani?

Ovisi o cemu se radi (odnosno iz kojeg zakona priizlazi definicija). Recimo "Zakon o prebivalistu i boravistu građana" je vrlo jasan i kaze:

Članak 1.

Svaki hrvatski državljanin koji se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske ima prebivalište u Republici Hrvatskoj, a može imati i boravište.

Pojedini zakoni mogu naravno redefinirat ovu definiciju iz gorenavedenog zakona. Tako recimo "Opci porezni zakon" kaze:

Članak 38.

(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine.

A ti meni i dalje nikako da odgovoriš kako se dokazuje prebivalište nego upravo tim papirom o kojem pričamo?

Kako se dokazuje? Pa cinjenicnim stanjem naravno. Ako se utvrdi da netko 365 dana u godini prebiva (bez prijavljenog prebivalista), a ima prijavljeno prebivaliste u Australiji, sto ti mislis kako ce se provest na sudu? Taj papir/dokument/prijavnica je samo dokument koji kaze da je osoba XX prijavila (barem u mojem slucaju) prebivaliste na toj i toj adresi. To jel ta osoba tamo zaista ima prebivaliste je ono sto je bitno.

Pa nije to prijavnica u lokalnu udrugu! Pa to je prijava u MUP-u! Kako ne bi bila valjana?

Nisam rekao da je nevaljana. No radi se prijavnici iz sasvim druge drzave (ako govorimo o tome da netko ima prijavljeno prebivaliste vani). Naravno da nase pravosudje (i Carina) ima diskreciono pravo ne prihvatit tu "izjavu" kao dokaz cinjenicnog stanja vec prije samo kao "indiciju". U slucaju kaznenog djela (u sto ulazi i utaja poreza) u EUu (ne znam za RH) se zna ici od susjeda do susjeda i ispitivat ih jel doticna osoba zaista prebiva na toj i toj adresi. Kvaka sa carinskim prekrsajem je ta da se on u odredjenim okolnostima moze prekvalificirat i u utaju poreza (dakle nije vise samo prekrsaj).

Ne razumijem te? Logika ti je kao da kažeš kako se netko sa vjenčanim listom može tvrditi da je u braku kada je brak, citiram zakon:

Brak je zakonom uređena životna zajednica žene i muškarca.

Kako nekakav list može zaobići nedvosmislenu definiciju braka u zakonu?

Je li ti vidiš svoju logiku?

Moram priznat da ne razumijem tocno sto zelis rec. Brakom se bave "Obiteljski zakon" (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306171.html) i "ZAKON O BRAKU I PORODIČNIM ODNOSIMA" (http://www.stkpula.hr/gpp/Akti/Propisi/ZBPO/ZBPO%20-%20procisceni.htm). Nisam citao te zakone, ali pretpostavljam da je tamo definirano sto se u zakonskom smislu smatra brakom, tako da ne vidim kako mozes nekakvim listom "overridat" zakon ukoliko je zakon u suprotnosti za tim listom.

Ti de facto tvrdis da je u zakonskom smislu prebivaliste ono sto ti proglasis za svoje prebivaliste, cak i ukoliko zakon kaze da se prebivaliste definira drugacije. Ja te uvjeravam da iz perspektive zakonodavstva i proavodusja, ono sto pise u zakonu ima prvenstvo te se na tvoju prijavnicu gleda samo kao na prijavnicu a ne kao ultimativni dokaz da ti zaista prebivas na adresi na kojoj si prijavio prebivaliste.

Trijezni Pijanac
04.10.2010., 00:00
jednostavno pitanje:
imam prebivalište u osijeku, ali tražim posao u zagrebu, tako da ću prebaciti dokumente u zg

da li ima neka razlika između prebivališta i uobičajenog boravišta s aspekta zapošljavanja? koliko sam shvatio, i dalje mogu izvaditi radnju knjižicu i poreznu karticu u zagrebu?

pitam jer u slučaju mijenjanja prebivališta moram mijenjati i osobnu a i raditi odjavu u osijeku. kod boravišta je situacija da moram za godinu dana produžiti...

Spin
09.10.2010., 21:13
Ako je netko lažno prijavio prebivalište u području od posebne državne skrbi i na osnovu toga ostvario neka prava ili porezne olakšice, kakva je kazna ako nadležni organi saznaju za tu prevaru?
Vidjeli smo na primjeru Ininog Dragičevića da kazna može biti čak i zatvorska, no kod njega se radi o puno složenijoj situaciji, a mene zanima koje sankcije slijede ukoliko se u prekršaju ulove obični građani.

p.s.
umoljavam cenjenog moderatora ukoliko ocjeni da ova tema zaslužuje vlastiti topic da ovaj post prebaci na odgovarajuće mesto. Hvala.

Baby_blue197
14.10.2010., 12:11
Pitanje je slijedece:
Imam prijavljeno prebivaliste na jednoj adresi u Zagrebu. Prijavila bi privremeno boraviste na drugoj adresi ali takodjer u Zagrebu.
Na stranicama MUP-a pise:
Prema tome prebivalište i boravište su kategorije koje isključuju jedna drugu, ukoliko bi ih se htjelo prijaviti u istom mjestu.

Dakle, da li je moguće prijaviti boravište u istom gradu ali na različitoj adresi od prebivališta?
Hvala unaprijed na odgovoru

Katrin
14.10.2010., 12:34
Ne. Prebivaliste i boraviste oznacavaju mjesto u kojem se zivi/boravi, ne adresu.

Baby_blue197
14.10.2010., 13:00
Da li u tom slucaju mijenjam samo adresu? Ne trebam odjavljivati i prijavljivati novo prebivaliste obzirom da su obje adrese u Zagrebu, a na novoj adresi cu biti samo krace vrijeme?

lurch89
15.10.2010., 15:26
Krenula mi je studentska godina i prijavio bi boravište na adresu stana koji iznajmljujem. Uz prijavu boravište bi dobio dodatne popuste itd.

Zanima me zašto vlasnici stanova uvjetuju prijavu boravišta sa dizanjem stanarine? Bi li stanodavac u tom slucaju morao platiti porez?
Tj. kakva je veza između prijave boravišta u policiji i poreza na najamninu?

hvala, pozdrav

FileExplorer
15.10.2010., 19:17
Krenula mi je studentska godina i prijavio bi boravište na adresu stana koji iznajmljujem. Uz prijavu boravište bi dobio dodatne popuste itd.

Iznajmljujes ili unajmljujes?

Zanima me zašto vlasnici stanova uvjetuju prijavu boravišta sa dizanjem stanarine? Bi li stanodavac u tom slucaju morao platiti porez?

Zato sto je mnogo ljudi voljno prevarit svoju domovinu i riskirat zatvorsku kaznu radi utaje poreza, riskirat probleme sa otvorenim dugovanjima... - i to radi pisljivih parstotinjak Kuna poreza koliko bi trebali platit.

Tj. kakva je veza između prijave boravišta u policiji i poreza na najamninu?

Ne znam jel direktna veza doista i postoji, ali iznajmljivaci misle kako je ako se krade od drzave, da se onda ne ostave ni tragovi. Koliko ja znam to se trenutno ne provjerava.

lurch89
16.10.2010., 00:37
Unajmljujem.

Ok, probat cu sredit onda nešto.

diogena
22.10.2010., 15:08
Sad stižem ja sa svojim problemom. Bila sam u petrinjskoj,al mi gospođa na informacijama nije htjela puno objašnjavat,rekla mi je samo da kupim papir na kojem bi zaokružila što hoću.
Problem je slijedeći :

Prijavljena sam doma u Petrinji od 16 godine i osobna bi mi trebala isteći za manje od mjesec dana. Budući da sam stalno u Zagrebu, u dogovoru s gazdaricom htjela bih se prijaviti u stanu koji unajmljujem. Dakle, u isto vrijeme bih htjela produžiti osobnu i promjeniti adresu prebivališta iz Petrinje u Zagreb, budući da tu namjeravam ostat.
Što moram uraditi? Doći u petrinjsku s gazdaricom (ona s vlasničkim listom ne starijim od godinu dana), ja s popunjenim obrascem i dvije slike i uplatnicom od 48 i nešto kn? Je l' ona onda nešto plaća za mene i koliko?
Je l se prije moram odjvait iz Petrinje? Pitala sam ženu na informacijama,rekla je da ne trebam,a vidjela sam da neki od vas na forumu tvrde da trebam,a budući da mislim da me ona nije niti saslušala do kraja,malo sam zbunjena.
Hvala :)

markiani
04.11.2010., 14:35
poz ekipa,
studiram u splitu, tribam prijavit boravište (konkretno zbog ostvarivanja prava na subvenciju na privatni smještaj...), ali ne mogu jer gazda nema sređene papire (nema vlasnički list), dakle, ne mogu se prijaviti u mup-u.
postoji još jedan način prijave, a taj je da odem kod javnog bilježnika i dan izjavu da stanijem kod toga i toga....
moje pitanje slijedi, u sličaju prijave na ovaj drugi način, zanima me bi li gazda plaća ikakav porez??
hvala na odgovoru

Angang
05.11.2010., 20:50
Je l' ona onda nešto plaća za mene i koliko?
Je l se prije moram odjvait iz Petrinje? Pitala sam ženu na informacijama,rekla je da ne trebam,a vidjela sam da neki od vas na forumu tvrde da trebam,a budući da mislim da me ona nije niti saslušala do kraja,malo sam zbunjena.
Hvala :)

Moraš se odjaviti u Petrinji i onda imaš 8 dana da se prijaviš!

Gazdarica ne mora ništa plaćati za tebe, osim ako nemaš ugovor o najmu stana, onda vlasnik stana plaća porez!!!

mp_3
20.12.2010., 21:25
Stranac s privremenim boravkom od 4 godine u RH, podnaša već peti zahtjev za P.Boravak u svrhu braka.

Mene zanima, zašto se ne može dobiti borakav na dvije godine??? Već na jednu godinu.

Mislim da je zakon o strancima sasvim jasan, članak 59.

Članak 59.
Odobrenje za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji izdaje se na rok do jedne godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji. Strancu koji je prethodno imao neprekidno odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji u trajanju od najmanje dvije godine, privremeni boravak u istu svrhu može se odobriti s rokom važenja do dvije godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji

NewYorkNewYork
01.01.2011., 23:17
Imam jedno pitanje i jedan problemčić.
Pitanje: Ukoliko se selim iz jednog dijela grada u drugi, onda mijenjam samo adresu stanovanja, ne i prebivalište?
Problemčić: Prije godinu dana sam promijenila adresu stanovanja, no nisam promijenila i osobnu. Uskoro mi ističe osobna pa ću je morati ići promijeniti. Znam da teta na šalteru lako vidi razliku u adresi na osobnoj i adresi stanovanja koja joj piše na kompu i datum kada sam mijenjala adresu, Ali kolka je mogućnost da baš obrati pažnju na to, i kakve su sankcije toga što nisam na vrijeme promijenila i osobnu, ako netko zna?
baš me muči to što nisam promijenila adresu na osobnoj na vrijeme :S

riche
02.01.2011., 17:57
Stranac s privremenim boravkom od 4 godine u RH, podnaša već peti zahtjev za P.Boravak u svrhu braka.

Mene zanima, zašto se ne može dobiti borakav na dvije godine??? Već na jednu godinu.

Mislim da je zakon o strancima sasvim jasan, članak 59.

Članak 59.
Odobrenje za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji izdaje se na rok do jedne godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji. Strancu koji je prethodno imao neprekidno odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji u trajanju od najmanje dvije godine, privremeni boravak u istu svrhu može se odobriti s rokom važenja do dvije godine, odnosno do isteka roka važenja odobrenja privremenog boravka stranca s kojim se traži spajanje obitelji

Nije mi baš jasno pitanje. Zakon kaže da se može u toj situaciji dobiti privremeni boravak na dvije godine (ne da se i mora dobiti). Osim toga ako je već ovdje 4 godine i sad je dobio na još jednu godinu, znači da slijedeće godine može tražiti i trajni boravak ne samo privremeni tako da ne vidim što bi se dobilo davanjem privremenog boravka na 2 godine umjesto na jedne.

Sweet/Bitter
02.01.2011., 22:39
Imam jedno pitanje i jedan problemčić.
Pitanje: Ukoliko se selim iz jednog dijela grada u drugi, onda mijenjam samo adresu stanovanja, ne i prebivalište?
Problemčić: Prije godinu dana sam promijenila adresu stanovanja, no nisam promijenila i osobnu. Uskoro mi ističe osobna pa ću je morati ići promijeniti. Znam da teta na šalteru lako vidi razliku u adresi na osobnoj i adresi stanovanja koja joj piše na kompu i datum kada sam mijenjala adresu, Ali kolka je mogućnost da baš obrati pažnju na to, i kakve su sankcije toga što nisam na vrijeme promijenila i osobnu, ako netko zna?
baš me muči to što nisam promijenila adresu na osobnoj na vrijeme :S

???

pa adresa na osobnoj je i adresa u njezinom kompu..

nadalje imaš prebivalište i boravište.. i vezano je uz adresu ne uz grad koliko znam..
prebivalište je trajno, boravište npr. odeš studirat u drugi grad i prijaviš se na policiju da si tu i tu i oni ti izdaju potvrdu, dakle mjesto na kojem će biti određeno vrijeme

za promjenu adrese ti treba vlasnički list a ako nisi ti vlasnik nekretnine treba doć osoba koja je i dat izjavu da dopušta da se prijaviš na toj adresi.

NewYorkNewYork
03.01.2011., 01:22
???

pa adresa na osobnoj je i adresa u njezinom kompu..

nadalje imaš prebivalište i boravište.. i vezano je uz adresu ne uz grad koliko znam..
prebivalište je trajno, boravište npr. odeš studirat u drugi grad i prijaviš se na policiju da si tu i tu i oni ti izdaju potvrdu, dakle mjesto na kojem će biti određeno vrijeme

za promjenu adrese ti treba vlasnički list a ako nisi ti vlasnik nekretnine treba doć osoba koja je i dat izjavu da dopušta da se prijaviš na toj adresi.

pa nije adresa na osobnoj ista ko na njezinom kompu, kad nisam išla mijenjat osobnu kada sam promijenila i adresu stanovanja. sada njoj u kompu piše jedna(nova) adresa, a meni na osobnoj stara.
i nije me zanimalo boravište, nego prebivalište i adresa stanovanja, odnosno da li je to dvoje istovjetno ili različito. negdje sam pročitala da kada u jednom mjestu odnosno gradu mijenjaš adresu, tada ideš samo mijenjat adresu stanovanja, ne i prebivalište, zato jer ostaješ u istom mjestu/gradu.

svejedno hvala :)

Sweet/Bitter
03.01.2011., 09:34
pa nije adresa na osobnoj ista ko na njezinom kompu, kad nisam išla mijenjat osobnu kada sam promijenila i adresu stanovanja. sada njoj u kompu piše jedna(nova) adresa, a meni na osobnoj stara.
i nije me zanimalo boravište, nego prebivalište i adresa stanovanja, odnosno da li je to dvoje istovjetno ili različito. negdje sam pročitala da kada u jednom mjestu odnosno gradu mijenjaš adresu, tada ideš samo mijenjat adresu stanovanja, ne i prebivalište, zato jer ostaješ u istom mjestu/gradu.

svejedno hvala :)

ne kužim? ako mijenjaš prebivalište mijenjaš adresu.tako da ono što ti stoji na osobnoj stoji i u kompu..

jedino kod boravišta u kompu ti može stajati druga adresa nego na osobnoj, al mislim da ti stoji i ova .
Radila sam promjenu nekoliko puta i svaki put sam morala mijenjat osobnu zato mi nije jasno.

odeš lipo tamo i napraviš se luda.. nije tvoj problem što oni nisu ukucali što treba u komp :cool: :D

NewYorkNewYork
03.01.2011., 10:10
ne kužim? ako mijenjaš prebivalište mijenjaš adresu.tako da ono što ti stoji na osobnoj stoji i u kompu..

jedino kod boravišta u kompu ti može stajati druga adresa nego na osobnoj, al mislim da ti stoji i ova .
Radila sam promjenu nekoliko puta i svaki put sam morala mijenjat osobnu zato mi nije jasno.

odeš lipo tamo i napraviš se luda.. nije tvoj problem što oni nisu ukucali što treba u komp :cool: :D

hahaha napravit ću se luda u svakom slučaju :D

inače, prebivalište i adresa stanovanja (i adresa na osobnoj) već godinama je bila adresa A.
onda sam se preselila na adresu B u istom gradu, i otišla u policiju da mi tu adresu B zabilježe kod njih, i da dobijem onaj papir da da sam sad na toj B adresi.
i onda nakon što sam to obavila, rekli su mi da moram i promijeniti osobnu, jer adresa na osobnoj je ostala adresa A, a ne B.
meni se to nije dalo radit. i sad na osobnoj mi je adresa A, a kod njih u kompu adresa B. eto, valjda je sad jasnije :D ako ne, nije bitno, ionako idem uskoro kod njih i vidit ću hoću li dobit samo jezikovu juhu ili će mi prigodno stić i kaznica. :D

Sweet/Bitter
03.01.2011., 10:26
hahaha napravit ću se luda u svakom slučaju :D

inače, prebivalište i adresa stanovanja (i adresa na osobnoj) već godinama je bila adresa A.
onda sam se preselila na adresu B u istom gradu, i otišla u policiju da mi tu adresu B zabilježe kod njih, i da dobijem onaj papir da da sam sad na toj B adresi.
i onda nakon što sam to obavila, rekli su mi da moram i promijeniti osobnu, jer adresa na osobnoj je ostala adresa A, a ne B.
meni se to nije dalo radit. i sad na osobnoj mi je adresa A, a kod njih u kompu adresa B. eto, valjda je sad jasnije :D ako ne, nije bitno, ionako idem uskoro kod njih i vidit ću hoću li dobit samo jezikovu juhu ili će mi prigodno stić i kaznica. :D

Pa ti si u stvari dobila potvrdu o boravištu..
dakle nema problema.. kad te budu pitali ti reci pa sad sam odlučila trajno ostati na toj adresi :D

sedrat
03.01.2011., 11:09
Bok,

ja sam inače iz Solina, s prijavljenim prebivalištem u Solinu.

Prije 6 mjeseci dobio sam posao u Zagrebu za državnu firmu, počeo raditi te sam nakon mjesec i pol dana rada prijavio boravište u Zagrebu.

Može li me netko savjetovati kakva je pravna situacija u ovom slučaju? Ako prvih mjesec i pol nisam prijavio boravište u Zagrebu, tada sam se još uvijek vodio u Solinu, a plaću sam primao u Zagrebu.

Malo me zabrinula ova iznenadna borba protiv korupcije jer sam možda nehotimice napravio prekršaj ili kazneno djelo. Prije nego se posavjetujem s poslodavcem, htio bih čuti i vaše mišljenje.

Hvala unaprijed na odgovoru.

mp_3
06.01.2011., 22:37
Nije mi baš jasno pitanje. Zakon kaže da se može u toj situaciji dobiti privremeni boravak na dvije godine (ne da se i mora dobiti). Osim toga ako je već ovdje 4 godine i sad je dobio na još jednu godinu, znači da slijedeće godine može tražiti i trajni boravak ne samo privremeni tako da ne vidim što bi se dobilo davanjem privremenog boravka na 2 godine umjesto na jedne.

Hvala na odgovoru.

Što bi se dobilo kada bi se dobilo na dvije. Pa uštedilo mi se vremena i novaca oko nabavljanja silnih dokumenata. I na kraju ušteda 500 i nešto sitno kuna za naljepnicu za pasport.

Ne, nego sljeće godime opet ide privremeni boravak, ali se može predati i zahtjev za stalni boravak.

trener morskih pasa
09.01.2011., 01:27
Pozdrav svima.

Moja situacija je sljedeća: radim u Zagrebu gdje i živim kao podstanar, no ne mogu prijaviti boravište iz razloga što mi gazda nema sve potrebne vlasničke papire. Prebivalište imam prijavljeno u gradu koji je manje od 100km udaljen od Zagreba. Porezna kartica mi je izvađena u tom gradu te plaćam manji prirez nego što bih ga plaćao da sam prijavljen u Zagrebu. S obzirom da sam po zakonu obvezan plaćati prirez u mjestu u kojem radim, mogu li ja odgovarati za to ukoliko me gazda ne može/ne želi prijaviti u Zagrebu ili je odgovornost na gazdi? Ili me ipak mogu optužiti za utaju prireza bez obzira što je najmodavac kriv što nemam prijavljeno boravište?

cilla
09.01.2011., 21:12
prirez plaćaš prema mjestu stanovanja, a ne prema mjestu rada.

trener morskih pasa
09.01.2011., 23:09
prirez plaćaš prema mjestu stanovanja, a ne prema mjestu rada.

Ali ja stanujem u istom mjestu u kojem radim - Zagrebu. Prebivalište imam prijavljeno u mjestu u kojem sam se rodio i išao u školu, a tamo sada provedem tek 20-ak dana godišnje. Mislim da sam po svemu tome obvezan plaćati prirez u Zagrebu.

cilla
10.01.2011., 17:45
napisao si da si obavezan plaćati prirez u mjestu u kojem radiš, zato sam napisala da se plaća prema mjestu stanovanja, a ne mjestu rada

a što se tiče tvoje situacije, trebao bi imati prijavljeno privremeno boravište u Zg, i na osnovu toga izvaditi PK karticu za zg i plaćati prirez za zg

e sad, to što tebe tvoj stanodavac ne želi/ne može prijaviti je problem. ako t
e ne može prijaviti na nekretnini koju ti iznajmljuje, nek te prijavi na nekretnini gdje on stanuje. ili nešto slično.
ne znam ti reći sa pravne strane jel ima i tvoje odgovornosti u tome ako si u zg bez prijave boravišta

*chiara*
17.01.2011., 18:20
Ovako, imam prijavljeno prebivalište u Zagrebu, međutim radim i živim u drugom gradu.
Planiram prijavljivat boravište u gradu gdje radim pa me zanima koji ću prirez plaćat nakon prijave, zagrebački ili onaj drugog grada?
Dal' je dovoljno imati prijavljeno boravište ili moram prijavljivati prebivalište da bi plaćala prirez u tom drugom gradu?

Hvala

arhanđeo
21.01.2011., 16:18
Pozdrav svima.

Molim ako netko zna da napiše kako je moguče dobit prebivalište u EU.
Treba mi isključivo radi školovanja i to na dva do maksimalno tri mjeseca za polaganje tečaja u privatnoj školi. problem je što državna institucija (konkretno Poljska država ) neizdaje tu licencu ako nisam EU državljanin ili nemam prebivalište.

Neznam jeli ovo pravo mijesto za postavit ovo pitanje ,ali evo sveisto i hvala unaprijed na mogučem odgovoru.

FileExplorer
21.01.2011., 18:29
Molim ako netko zna da napiše kako je moguče dobit prebivalište u EU.

Pitaj na PDF Dijaspora, mozda ima netko iz Poljske da ti pomogne.

Bertol
25.01.2011., 11:17
Pozdrav svima!

Molio bih vas malu pomoć. Naime, prije tri godine sam kupio stan u Selcu. S obzirom na to da mi je to bila prva nekretnina bio sam oslobođen plaćanja poreza ako prijavim prebivalište što sam ja i učinio. Radim u Zagrebu i do petka sam u Zagrebu kod roditelja, a preko vikenda u Selcu.Nisam prijavio boravište u Zagrebu jer sam čuo da ako pijavim boravište odmah moram platiti porez kojeg sam bio oslobođen. Meni se ne isplaćuju nikakvi putni troškovi Selce-Zagreb niti bilo šta slično no iz knjigovodstva me upozoravaju da bi moj poslodavac mogao imati problema.Da li netko zna da li je to istina i kako bih mogao riješiti taj problem? Također da li netko zna ako prijavim boravište u ZG da li moram platiti porez kojeg sam bio oslobođen? Najlijepše zahvaljujem

Angang
25.01.2011., 13:00
koliko ja znam oslobođen si poreza za prvu nekretninu kojom si rješavaš stambeno pitanje!!
ako si u ZG podstanar trebao bi moći prijaviti boravak bez ikakvih problema jer si u ZG zbog posla, tako da mislim da ne bi trebao platiti porez ako prijaviš boravak, raspitaj se još na poreznoj!!

Bertol
26.01.2011., 08:20
najlijepše zahvaljujem na pomoći

@nchi
26.01.2011., 17:31
Zanima me da li je moguće prijaviti adresu stanovanja u nekretnini koja glasi na firmu? Na stranicama MUP-a piše da je kod prijave adrese potreban vlasnički list ili izjava vlasnika o suglasnosti za prijavu. Ali što se radi u slučaju da je vlasnik pravna osoba?

rodjo2u
16.02.2011., 22:43
Imam manjih problema sa tim prebivalištima i boravištima, jel mogu negdje na netu provjerit gdje sam prijavljen ili moram ići u policijsku postaju ? Je l' bitno koju postaju ? Inače sam iz Slavonije a trenutno sam u zagrebu...

*Arnica*
16.02.2011., 23:00
Molim ako mi netko stručan može dati savjet kako dokazati (a da to bude valjan dokaz pred sudom) da netko živi na drugoj adresi, a ne na onoj na kojoj je prijavljen.

Radi se o šogoru koji stanuje kod sestre mog supruga tj. s njom u njezinom dijelu kuće. Potrebno nam je zbog podizanja odštetnog zahtjeva.

Naime, kako je riječ o malom mjestu, i kompliciranoj situaciji, bojim se da susjedi kako to na selu biva - neće se željeti mješati, i posvjedočiti ni jednoj strani, ni pred policijom, ni kao ev. svjedoci na sudu. Ovaj ima i neke vezice na policiji, pa na terensku uopće ne računam.

Kako drugačije? Instalirati kameru na suprugovom dijelu kuće, pa danima snimati ulaz? Jel bi to uopće bilo legalno, ili bi trebalo staviti natpis s upozorenjem "objekt je pod video nadzorom"? :D:ne zna: