PDA

View Full Version : Makedonija

monikatrix
26.11.2007., 20:50
Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog?

Proteze li sa danasnja Makedonija na tom prostoru?

Jesu danasnji Makedonci nasljedili samo ime? Jer Makedonci su Slaveni, a ne ono sto je bio Aleksandar Veliki.

Tintin
27.11.2007., 06:15
Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog?

Ne!

Djelomično.

Jesu danasnji Makedonci nasljedili samo ime? Jer Makedonci su Slaveni, a ne ono sto je bio Aleksandar Veliki.

Da.

Skopski
27.11.2007., 11:05
Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog? .

Ja bih samo uktratko . Ujedinjenjem plemena koje su ziveli na dolnjem delu danashne Makedonije sozdana e drzava Makedonija a narod je dobio ime Makedonci , znaci Makedonci nisu pleme vec zajednica sa vecim stepenom opshtestvenog uredzivanja . Nakon osvajackih ratova , a po najvishe ratovi koi su predvodili Filip i Aleksandar i sa koima su osvajala druge prostore i druge narode , poim "Makedonaci" je dobio drugu karakteristiku , drugi znacaj . ..... Najmocnija istocnorimska dinastija se nazivala Makedonska (http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_dynasty) a Carevi Makedonci (http://en.wikipedia.org/wiki/Basil_I) .... Pa ako znamo da Makedonci , Trakijci , Mizijci, Dardanci , Iliri , Tesalijci , .... kao narodi nisu nestali sa zemljine lopte vec da putem simbioze i meshanja naroda nastali novi narodi , nove kulture , ....... neje laz ako se kaze da danashnji makedonci imaju neshti anticke krvi ....
Pa zato mislim da je pitanje , dali su ziteli Dubrovnika naslednici " onog " Dubrovnika i dali su ziteli Splita naslednici "onog" Splita i dali su oni uopce Splicani , mislim da trazenje identicnst ili komparacija i usporedzivanje sa 2 600 god staroj drzavi i narodu neumesna i van pameti .

Skopski
27.11.2007., 11:40
Eve nekoliko karata :
http://www.soros.org.mk/archive/G01/images/sg0106.jpg

http://www.soros.org.mk/archive/G01/images/sg0201.jpg

http://www.soros.org.mk/archive/G01/images/sg0207.gif

bonislav
27.11.2007., 11:40
Ja izuzetno često naletim na svim mogućeim temama i forumima kako Makedonci tvrde da su potomci Alekse Velikog.:rofl:

Skopski
27.11.2007., 12:10
Ja izuzetno često naletim na svim mogućeim temama i forumima kako Makedonci tvrde da su potomci Alekse Velikog.:rofl:
Mozda eksplicitno potenciraju tu komponenti , mozda je to u drzavnotvornom smislu , a moze da je neshto koristeno sa makedonskim folklorom , jer je mit Aleksandra prisutan po " starom svetu " , mislim , ipak je to Aleksandar , gospodar svjeta .

Tintin
27.11.2007., 12:17
kriza identiteta
nezgodno je to s novim narodom
a stvar postaje još nezgodnija kad bezobzirno uzimaju identitet antičkog naroda s kojim blage veze nemaju

doduše, morali su se nekak nazvati pa je valjda teritorijalno logično da se nazovu makedonci

Skopski
27.11.2007., 16:04
kriza identiteta
a stvar postaje još nezgodnija kad bezobzirno uzimaju identitet antičkog naroda s kojim blage veze nemaju

doduše, morali su se nekak nazvati pa je valj
da teritorijalno logično da se nazovu makedonci

Hmm.. ta definicija mi je poznata sa sajma velikobugarske i velikosrbske retorike u koprodukcii Megalaelada .

Nije strashno , to je neznanje , izleciva bolest ( nadajmo se ) .
Pa ovako , kniga koja se najvishe prepisivala , najpecatenija ... svih vremena , nakon "Biblije" , je " Aleksandrijada " , pa tako da u istoriji civecanstva " Makedonci " su najvoljeni kao svo predci .

Pr.1) Искандера Зуль-Карнайна
Правителями его являются потомки Искандера Зуль-Карнайна(Aлександр Македонский). (http://www.bulgarlar.com/GorodBulgar/Makedonskyi.htm)
Ako je kod BUGARA negde u centralnoj Aziji vekovima zivio mit da su oni potomci Makedonca , nema potrebe od pr.2 , pr.3 ..... jer bi bio logican splet okolnosti da je jedan od najznacajniih makedonskih nacionalnih heroja bude rodzen u Postolu ( Pela ) - Makedonija (http://en.wikipedia.org/wiki/Pella) , prestolnica Anticke Makedonija .

Ja neznam dali je Crnogorski Mitropolit Vasilije kriziraa ( kriza identiteta ) u 18 veku , pa tako da ne mugu proceniti kada su nastali " Iliri " , prije ili posle nastanka Makedonaca kao novi narod .

Tintin
27.11.2007., 17:07
:D
ma nemaš beda
kaj se odmah pjeniš, znaš da smo ti mi onomad bili na strani perzijanaca protiv vašeg ace
dok su bosanci bili zauzeti bauštelom na piramidama

bonislav
27.11.2007., 18:51
Hmm.. ta definicija mi je poznata sa sajma velikobugarske i velikosrbske retorike u koprodukcii Megalaelada .

Nije strashno , to je neznanje , izleciva bolest ( nadajmo se ) .
Pa ovako , kniga koja se najvishe prepisivala , najpecatenija ... svih vremena , nakon "Biblije" , je " Aleksandrijada " , pa tako da u istoriji civecanstva " Makedonci " su najvoljeni kao svo predci .

Pr.1) Искандера Зуль-Карнайна
Правителями его являются потомки Искандера Зуль-Карнайна(Aлександр Македонский). (http://www.bulgarlar.com/GorodBulgar/Makedonskyi.htm)
Ako je kod BUGARA negde u centralnoj Aziji vekovima zivio mit da su oni potomci Makedonca , nema potrebe od pr.2 , pr.3 ..... jer bi bio logican splet okolnosti da je jedan od najznacajniih makedonskih nacionalnih heroja bude rodzen u Postolu ( Pela ) - Makedonija (http://en.wikipedia.org/wiki/Pella) , prestolnica Anticke Makedonija .

Ja neznam dali je Crnogorski Mitropolit Vasilije kriziraa ( kriza identiteta ) u 18 veku , pa tako da ne mugu proceniti kada su nastali " Iliri " , prije ili posle nastanka Makedonaca kao novi narod .

http://www.montenegrina.net/images/istorija/pismo_suvalovu_od_vladike_vasilija.jpg

Gle, zašto to uopće navodiš kada to nema veze nikakve sa današnjim narodom Makedonaca?:rolleyes:

Skopski
27.11.2007., 19:45
:D
ma nemaš beda
kaj se odmah pjeniš, znaš da smo ti mi onomad bili na strani perzijanaca protiv vašeg ace
dok su bosanci bili zauzeti bauštelom na piramidama

Iako znam hrvatski , ja vas ne mogu razumeti .

Ova vam neshto iz 1875 godine na vishe jezika , mozda ce neki i da razumete .

Ja nemogu osecati krivnju shto su se neki identifikuvale kao takvi u proshlim vekovime , jas sam zelim pojasniti situaciju .

Scotsman
27.11.2007., 20:01
Skopski, ajde jedna zamolba. Kada nešto prezentiraš na ćirilici, molim te da daš objašnjenje onoga što daješ. Primjerice, ova slika iznad, reci ukratko o čemu se radi u tekstu, o čemu tekst govori, bilo što. Ovako kao da si priložio jedno veliko ništa, ništa ne znači jer nitko ni ne razumije. I samim time ništa i ne dokazuješ u raspravama jer je besmisleno. Ovo je prije svega hrvatski forum sa latiničnim pismom, pa te time molim da to poštuješ.

zitomir
27.11.2007., 20:13
Koliko razabirem tekst je cirilicki, a jezici su makedonski, albanski i turski. U zivotu nisam video ovakav galimatijas. Interesantno. A sta je tema Skopski? Mislim, koja je ideja - da su danasnji Makedonci naslednici antickih Makedonaca? Cuj, u kulturnom smisli svakako nisu. U jezickom - jos manje. Genetskom? U onolikoj meri koliko Srbi, Hrvati, Bugari i ostali imaju u svoju krvi gene starosedelaca - ni manje ni vise. Dakle, kulturoloski - nemate veze sa Makedonijom iz vremena Antike ili helenizma. Genetski ste uglavnom Sloveni, kao i jezicki. Povlacenje paralele sa antickim Makedoncima vise vam steti na spoljnopoliytickom planu nego sto mozete da dobijete. Zapravo, neozbiljno vas shvataju, pa tako te stvove hitno menjati.

Scotsman
27.11.2007., 20:20
Koliko razabirem tekst je cirilicki, a jezici su makedonski, albanski i turski. U zivotu nisam video ovakav galimatijas. Interesantno.
Eto, tim više ukazujem na besmislenost stavljanja ovakvih "dokaza" na ovom forumu. Hajde da svi izvedemo zaključak po albanskom i turskom tekstu, a usto na ćirilici. :top: Što se mene osobno tiče, ja ćirilicu znam i čitati i pisati, ali mi se ne da natezati s njom (nevezano o ovome gore na albanskom i turskom). A usto, puno je forumaša koji nisu upoznati s ćirilicom što mi je i logično, ona nije hrvatsko pismo.
A sta je tema Skopski? Mislim, koja je ideja - da su danasnji Makedonci naslednici antickih Makedonaca? Cuj, u kulturnom smisli svakako nisu. U jezickom - jos manje. Genetskom? U onolikoj meri koliko Srbi, Hrvati, Bugari i ostali imaju u svoju krvi gene starosedelaca - ni manje ni vise. Dakle, kulturoloski - nemate veze sa Makedonijom iz vremena Antike ili helenizma. Genetski ste uglavnom Sloveni, kao i jezicki. Povlacenje paralele sa antickim Makedoncima vise vam steti na spoljnopoliytickom planu nego sto mozete da dobijete. Zapravo, neozbiljno vas shvataju, pa tako te stvove hitno menjati.
Slažem se u potpunosti s ovime.

Skopski
27.11.2007., 20:21
Skopski, ajde jedna zamolba. Kada nešto prezentiraš na ćirilici, molim te da daš objašnjenje onoga što daješ. Primjerice, ova slika iznad, reci ukratko o čemu se radi u tekstu, o čemu tekst govori, bilo što. Ovako kao da si priložio jedno veliko ništa, ništa ne znači jer nitko ni ne razumije. I samim time ništa i ne dokazuješ u raspravama jer je besmisleno. Ovo je prije svega hrvatski forum sa latiničnim pismom, pa te time molim da to poštuješ.

Iako ima razliciti pogled o tome shta je to internet i koliko je on hrvatski ili makedonski i dali se moze on staviti u neku matrici , ipak cu poshtovati vasha shvatanja i odstraniti taj " problemu" . Znaci cilj i nie bio da pastiram neki dokument na makedonskom jeziku ili mozda neka provokacija sa ciliricom , ver dokument kao takav , u originalu .

Na tom dokumenti iz 19 veka jedan je makedonski revolucioner napisao shta je to narod i da su Makedonci narod koji zivi u Makedoniji , neshto kao makedonski " nacional romantizam " iz 19 veka , napisano na makedonskom , turskom i albanskom jeziku koristeci srpsku kirilicu .

To je dokaz da su se izjasnili kao Makedonci josh u 19 veku , znaci Makedonaca je bilo i pred vishe od jednog veka , 120 godina , mogu da dam i dokument u kome su se sami Makedonci kao takvi izjasnili i pred 230 godina , pre vishe od dva veka , no problem je sht je i taj dokument pisan na kirilicu .

Pa postavlja se pitanje , koliko vekova su potrebni da neko zasluzi taj etnonim ?

Scotsman
27.11.2007., 20:26
Iako ima razliciti pogled o tome shta je to internet i koliko je on hrvatski ili makedonski i dali se moze on staviti u neku matrici , ipak cu poshtovati vasha shvatanja i odstraniti taj " problemu" . Znaci cilj i nie bio da pastiram neki dokument na makedonskom jeziku ili mozda neka provokacija sa ciliricom , ver dokument kao takav , u originalu.

Krivo smo se razumijeli a nema potrebe za time. Nisam mislio reći da smatram da je postavljeni tekst na ćirilici (na srpskom, makedonskom, albanskom, turskom, nebitno) provokacija. Meni je razumljivo da je makedonsko pismo na ćirilici i usporedno s time moguća dokumentacija na ćirilici. Sve je to razumljivo. No, ukoliko se ta ista dokumentacija prilaže, onda bi bilo dobro da se ovdašnjim forumašima i objasni na njima razumljiv način što ta slika/dokumentacija govori. I što ona dokazuje. Primjerice, uz priloženu sliku ukratko objasniti o čemu tekst govori. Sasvim jednostavna stvar i problem je riješen.

Tintin
27.11.2007., 20:38
ok
što si objasnio
zovete se makedonci jer ste nastanili makedoniju?!?

a to što ste se izjasnili makedoncima u još u 19. st. ili čak u davnom 18. st. i dalje vas čini mladim narodom
pa i amerikanci su onda stariji od vas?

koji je danas službeni stav u makedoniji
vi ste originalni antički makedonci koji su poslavljenjeni izgubili svoj identitet?

ili ste slaveni?
ali pod kojim ste onda imenom došli do makedonije?
jeste li onda ogranak bugara
ili ste mješavina južnoslavenskih plemena?

inače prvi stupac onog gore teksta
koji ništa ne dokazuje evo na latinici:
(grrr... sad ste ga maknuli)

Narod se veljid, ljudi koji se od eden rod i koji zboruvajed ednakov zbor, i koji, živuvajed i se drugarad eden, so, drugi, i koji, imajed, jednakvi, običaji i pesmi i veselja, tije ljudite ji vikajed narod a mesto, vo koje živuvad, narod, se veljid otečestvo, po toi, narod.
Taka i Makedoncive se narodo mestovo njivno je Makedonija.

Pi.
Što trebuvad zadase upravuvad i da se krecid eden narod.

Od.
Treba da imajed car, i upravljenije, carsko.

Pi.
Koj se veljid car.

Od.
Sekoi narod imajed po jeden čovek izbran toji daji, upravuvad, da ji, branid od neprijatelji da im sudid, koga se skaruvajed nekoji među sebe i da ji nakazuvad lošite koji činad lošo takov vozvišeni čovek se veljid car, kralj, knjaz, vladjetelj, i gospodat a pak stranata

Skopski
27.11.2007., 20:49
A sta je tema Skopski? Mislim, koja je ideja - da su danasnji Makedonci naslednici antickih Makedonaca? Cuj, u kulturnom smisli svakako nisu. U jezickom - jos manje. Genetskom? U onolikoj meri koliko Srbi, Hrvati, Bugari i ostali imaju u svoju krvi gene starosedelaca - ni manje ni vise. Dakle, kulturoloski - nemate veze sa Makedonijom iz vremena Antike ili helenizma. Genetski ste uglavnom Sloveni, kao i jezicki. Povlacenje paralele sa antickim Makedoncima vise vam steti na spoljnopoliytickom planu nego sto mozete da dobijete. Zapravo, neozbiljno vas shvataju, pa tako te stvove hitno menjati.

Osecam negativne vibracije , ali ipak to prepisujem neznanju :top:

Neznam koliko znate , ali u Grckoj danas ne postoji ni jedan drugi etnos osum Grka .
Znaci nema Vlasa , Makedonaca ( uslovno Slovena ) , Albanaca , ... sve su to Grci pravoslavni ili muslimani . Nasilna se asimilacija odvija vec skoro dva veka .
E ta politika , takva percepcija istorije dozvoljava i dokazuje da je Makedonac ( uslovno Sloven ) naslednik Aleksandra Makedonskog samo i samo ako se taj isti "Sloven" deklarira kao Grk .

E tu nastaje problem (http://www.florina.org/).

Neznam dali je nashe da osparavamo identitet pravoslavnom Arapu koji e tokom razmene naseljena izmedzu islamske Turske i hristijanske Grce doseljen na teritorij Makedonije ili je to problem samih Grka .

Tintin
27.11.2007., 21:01
ma nema nikakvih negativnih vibracija i pusti sad grke

sad imate svoju državu, narod vam je kao takav priznat, niste više u vrtlogu balkanskih ratova i to je činjenica.

samo je pitanje što vi tvrdite da jeste?
tj.
jeste li slaveni ili niste?
i da li zbog nedostatka vlastitog identiteta starijeg od 2 stoljeća
pokušavate preuzeti onaj antički stariji od 2 tisućljeća s koji baš i nemate veze osim geografski?

zitomir
27.11.2007., 21:15
Zaista negativnih vibracija nemam prema Makedoncima, kao niti prema bilo kom drugom narodu - samo se jezim na glupost. Tocka.

Skopski
27.11.2007., 21:28
ok
što si objasnio

a to što ste se izjasnili makedoncima u još u 19. st. ili čak u davnom 18. st. i dalje vas čini mladim narodom

koji je danas službeni stav u makedoniji
vi ste originalni antički makedonci koji su poslavljenjeni izgubili svoj identitet?

ili ste slaveni?
ali pod kojim ste onda imenom došli do makedonije?
jeste li onda ogranak bugara
ili ste mješavina južnoslavenskih plemena?

inače prvi stupac onog gore teksta
koji ništa ne dokazuje evo na latinici:
(grrr... sad ste ga maknuli)

Ja mislim da sam bio jasan na pocetku :

Pa ako znamo da Makedonci , Trakijci , Mizijci, Dardanci , Iliri , Tesalijci , .... kao narodi nisu nestali sa zemljine lopte vec da putem simbioze i meshanja naroda nastali novi narodi , nove kulture , ....... neje laz ako se kaze da danashnji makedonci imaju neshti anticke krvi ....
Pa zato mislim da je pitanje , dali su ziteli Dubrovnika naslednici " onog " Dubrovnika i dali su ziteli Splita naslednici "onog" Splita i dali su oni uopce Splicani , mislim da trazenje identicnst ili komparacija i usporedzivanje sa 2 600 god staroj drzavi i narodu neumesna i van pameti .

Da , Sloveni , slovenska plemena su se naselili na teritorij Makedonije u 6 / 7 veku , tada nije bili ni Srba ni Hrvata vec Dragovita , Berzita (http://faq.macedonia.org/history/mk.from.slavs.2.ottoman.html), ... i imali su svoje kraljeve , bili su ukljuceni u politicki zivot istocne rimske imperije .... i sad se to moze prepisati Slovenima ( znaci i Hrvatima ) i plemenima iz kojih se ta " aristokratija " izrodila .
Takva slovenska plemena , sa tim etnonimima , danas na Balkanu ne postoj ali to ne znaci da su izumreli kao narod .
Dali je moguce , a u to ja ne verujem , da danas od svih slovenskih plemena na Balkanu , da su samo Srbi i Hrvati zadrzali custotu gena , kulturi , jezik ..... onih slovenskih plemena Hrvati i Srbi iz srednjem veku ?

Kexx
27.11.2007., 23:31
Ne znam zašto se makedoncima negira njihva posebnost, ako imaju osjećaj posebnosti spram drugih, onda očito nisu isti kao drugi. Nisu ni Grci, ni Bugari, ni Srbi, ni Albanci. Mogu biti jedino Makedonci.
S Bugarima su najsličniji po jeziku, ali ne čini ih to Bugarima.
Originalni Bugari su turkijskog porijekla, i nema logike po kojoj bi svi slavenofoni koji nisu Srbi, a pravoslavni su da budu Bugari. Bugarsko ime je tek ime koje je zaživjelo među različitim slavenskim plemenima.
Makedonci i jesu dijelom potomci antičkih starosjedilaca.
Svakako ne sliče ni na Polajke, ni Ruse, ni Ukrajince po fizionomiji.
Oni su tek slavenofoni, a kulturni kontinuitet imaju sa antčkim Makedoncima koliko i sa Slavenima, kulture i običaji se mijenjaju uslijed bezbrojnih okolnosti tijekom par tisuća godina.
Nisu ni Grci iz 19.st. imali nikakav kontinuitet sa antičkim Grcima nego su desetljećima skupljali krhotine povijesti da bi se prisjetili nečeg davno zaboravljenog.
Nema se tko pozvat na makedoniju i stare Makedonce osim onih ljudi koji žive u njoj. Kako Grci u svom dijelu, tako i makedonski slavenofoni u svom dijelu. I nema prepreke da sebe smatraju Makedoncima i da se tako predstavljaju svijetu, ne znam koje bi drugo ime bilo pogodnije.
Da je sačuvano ime slavenskih plemena iz 7.st. možda bi bilo pogodno, ali Makedonci su slavensko-starosjedilačka mejšavina, time i jesu jednim dijelom direktni potomci starosjedilaca, bez obzira što su slavenofoni.
Antički Makeonci su valjda imali neke potomke , a ti su potomci dočekali Slavene i s njima se miješali.

Skopski
27.11.2007., 23:54
Ne znam zašto se makedoncima negira njihva posebnost, ako imaju osjećaj posebnosti spram drugih, onda očito nisu isti kao drugi. Nisu ni Grci, ni Bugari, ni Srbi, ni Albanci. Mogu biti jedino Makedonci.
S Bugarima su najsličniji po jeziku, ali ne čini ih to Bugarima.
Originalni Bugari su turkijskog porijekla, i nema logike po kojoj bi svi slavenofoni koji nisu Srbi, a pravoslavni su da budu Bugari. Bugarsko ime je tek ime koje je zaživjelo među različitim slavenskim plemenima.
Makedonci i jesu dijelom potomci antičkih starosjedilaca.
Svakako ne sliče ni na Polajke, ni Ruse, ni Ukrajince po fizionomiji.
Oni su tek slavenofoni, a kulturni kontinuitet imaju sa antčkim Makedoncima koliko i sa Slavenima, kulture i običaji se mijenjaju uslijed bezbrojnih okolnosti tijekom par tisuća godina.
Nisu ni Grci iz 19.st. imali nikakav kontinuitet sa antičkim Grcima nego su desetljećima skupljali krhotine povijesti da bi se prisjetili nečeg davno zaboravljenog.
Nema se tko pozvat na makedoniju i stare Makedonce osim onih ljudi koji žive u njoj. Kako Grci u svom dijelu, tako i makedonski slavenofoni u svom dijelu. I nema prepreke da sebe smatraju Makedoncima i da se tako predstavljaju svijetu, ne znam koje bi drugo ime bilo pogodnije.
Da je sačuvano ime slavenskih plemena iz 7.st. možda bi bilo pogodno, ali Makedonci su slavensko-starosjedilačka mejšavina, time i jesu jednim dijelom direktni potomci starosjedilaca, bez obzira što su slavenofoni.
Antički Makeonci su valjda imali neke potomke , a ti su potomci dočekali Slavene i s njima se miješali.

Da , slazem se sa tobom i bi dao jedan primer , primer sa K. Ataturkom .
Rodzen e u Makedoniji , shkolu zavrshijo u Makedoniji ....... i je plavook , plavokos Turcin .
http://www.setimes.com/cocoon/setimes/images/2006/12/20/SVETLAphoto.jpg

Manaslu11
30.11.2007., 14:28
A usto, puno je forumaša koji nisu upoznati s ćirilicom što mi je i logično, ona nije hrvatsko pismo.Oprosti na offtopicu, ali ovo podcrtano nije istina.

Scotsman
30.11.2007., 15:37
Oprosti na offtopicu, ali ovo podcrtano nije istina.
Nema problema, samo reci na što misliš s ovim?

Manaslu11
30.11.2007., 16:06
Povijesno gledano, ćirilica je hrvatsko pismo isto kao i glagoljica i latinica. Među ostalima, Povaljska listina, natpis povaljskog praga, Poljički statut i niz srednjovjekovnih dubrovačkih spisa pisani su hrvatskom ćirilicom.

Edit: tekst Povaljske listine na linku na dnu ove stranice:
http://www.ihjj.hr/oHrJeziku-pov-listina.html

Scotsman
30.11.2007., 16:30
Manaslu, slažem se, sve stoji. No ovo na što sam se ja osvrnuo je gledano danas, ne kroz povijest. Jer moj upis Skopskom se odnosio na to da danas malo tko poznaje ćirilicu, da se ona u nas ne uči itd. I da kroz činjenicu da je ovo hrvatski forum, da je isto tako zgodno neki upis na ćirilici objasniti svim forumašima na njima razumljiv način. Taj upis se odnosio na takav smisao.

Manaslu11
30.11.2007., 16:40
Sve u redu, i ja obično preskačem tekstove na ćirilici, jednostavno zato što me zamara. E sad, to što se ona kod nas u školama više ne uči, druga je priča. No obavezno se uči na kroatističkim studijima, i nema profesora hrvatskog jezika koji je ne poznaje.

macorrrr
22.04.2009., 23:08

Sva tri pitanja imaju potvrdan odgovor!

macorrrr
22.04.2009., 23:14
kriza identiteta

doduše, morali su se nekak nazvati pa je valjda teritorijalno logično da se nazovu makedonci

Današnji Makedonci su u jednakoj mjeri antički Makedonci u kojoj su današnji Hrvati Zvonimirovim Hrvatima.... paralela je jednaka...

macorrrr
22.04.2009., 23:59
ok
što si objasnio

[/I]

Gledaj, pa ni Hrvati nisu imali nacionalne svijesti prije iliraca u 19. stoljeću. Čini li to Hrvate mladim narodom?
I kad smo već kod iklirskog imena, nije li to očita poveznica sa Makedoncima.

Od ilrskog se imena odtalo jer su ga zabranili, pa je zamijenjen hrvatskim koji je ostao do danas, jer su se mađaroni više plašili imena ilirskog nego hrvatskog.
No, da ga nisu zabranili, bi li mi možda bili Iliri?

joe enter
23.04.2009., 02:08
E pošto je tema na hrvatskom forumu , i govori se o baštinjenju Aleksandra makedonskog , hteo bih da ukažem na da su staroslovenski ćiričari, bosanski ćiriličari , hrvatski glagoljaši u svojim prevodima "Aleksandride" ili kod Rusa zvane "Srpska Aleksandrida" napisali i ovo!!

Inigdo tudije dojde k Filipu caru govoreći: „Da znaš caru u svirepicah1tvojih konj čudan rodil se je, čudniji od vsih konji inakije:2 u njega e voluja glava, i na desnoj bedri rozi za ušima javili se biše". Filip reče njega dovesti i rozi ki mu bihu izresli meju ušima koliko lakat, počudi se i reče gvozdenu grad učiniti; i ke na smrt osujevahu, pred njega metahu. I nigdor ne smijaše ka konju pristupiti ni iz daleka na nj glenuti. Aleksandar često prihojaše k njemu, i konj vsaku odmetaše srditost, tih ka Aleksandru rzaše i krotost vsaku Caru svomu ukazovaše. Aleksandar ga jednom rukom prozorom za uho uhitaše, on mu se priklanjaše kako junac jarmu. I to vidiv Aleksandar oblomi ključ i k njemu ulize i osedla ga i usede na nj i na konjski tek3 pojaha. I vitezi macedonski na konjskom teku tečahu i s visoke polače car Filip gledaše i smišljaše vsakoga junaka potečenje4 i lipo na konju sidinje. Aleksandar brzo iz grada carskoga na voluji glavi izjaha i vidivši vsi macedonski vitezi sedoše s konji i pokloniše mu se kako caru i čujahu se gledajući meštrivo5 viteza sidinje na voluji glavi. I k potečišću6 na njem prijaha i od vsih vitezi brže poteče i vsakoga konj beše nazad ostal a njega s velikom silom jedva ustavi s čestimi izvori. I tu grad sazida i nareče mu ime dram, jere po srbskom jeziku potečišće...

Iz tih razloga Aleksandra Dubrovački pesnici(Gundulić i ostali) i nazivaju "Lesendro Srbljanin" poredeći ga sa carem Dušanom!
Mada ne samo tih , jer se Andrija Kačić (http://www.ffzg.hr/infoz/dzs/html/Kacic.htm) i Mavro Orbini vrlo ponose na famozne Aleksandrove povelje Slovenima:confused: , uz njih se takođe na istu tu povelju pozivaju i Česi i Poljaci još u 13.veku!!:ne zna:

Mislim da vam je moji dragi Maćedonci taj gen mitomanije i naravno carske megalomanije sigurno ostavio u amanet sam car Dušan iliti Lesendro Srbljanin i niko drugi!:D

Car Dušan-Srbin(znači po prirodi mitoman:D) , zacaren u carskoj rodnoj Aleksandrovoj zemlji Makedoniji u današnjem Skoplju...,,šta reći?! , sve se poklapa , a i hrvatski i bosanski izvori o tome govore!!:D

Znači!!

ALEKSANDRE TI SI NAŠA JUGOSLOVENSKA(prikriveno velikosrpska:D) DIKA I PONOS!!!

snezana mk
23.04.2009., 14:56
joe,
batali Aleksandra,o kojem Dušanu govorimo o Makedonskom caru Dušanu:mig::D
kako stoji u nekim prevodima Dušanovog zakonika.

MAGRIPA
23.04.2009., 15:20
Današnji Makedonci su u jednakoj mjeri antički Makedonci u kojoj su današnji Hrvati Zvonimirovim Hrvatima.... paralela je jednaka...

Ovako glupo poredjenje jos nisam cuo.Kakve bre veze imaju danasnji Makedonci sa Aleksandrom Makedonskim kada su se naselili na Balkan tek u 7mom veku.

joe enter
23.04.2009., 15:45
joe,
batali Aleksandra,o kojem Dušanu govorimo o Makedonskom caru Dušanu:mig::D
kako stoji u nekim prevodima Dušanovog zakonika.

Svašta ima zapisano na ovom dunjaluku!! , u mnogim spisima su Srbi nazivani Makedoncima ,a sama Srbija(današnja) je nazivana Makedonijom iha puta.. , pa su Srbi u dosta slučajeva Dalmati , a njihova zemlja gde žive oduvek Dalmacija...ma svega!!!

Nadam se da znaš Snežice da je Dule dočekan u Skoplju i Maćedoniji kao oslobodilac i narodni vladar od domicilnog slovenskog stanovništva , a naročito od crkve koja je konačno mogla u to vreme dobiti slovensko visoko sveštenstvo , jer su dotad Grkljani bili autoritet koji su i bacili na njega anatemu!!

Nego nebitno to!!

Zanimljiva je zaista komparacija njega i Aleksandra , to je iz razloga da je konačno neki Sloven dogurao do nečega što se zove carstvo od proste slavjanske mase na Balkanu i Evropi!!

E da , još i ovaj detalj!

U narodnoj epskoj guslarskoj pesmi "Ženidba Dušnova" kaže ovo!

ŽENIDBA DUŠANOVA

Kad se ženi Srpski car Stjepane,
Na daleko zaprosi đevojku,
U Leđanu gradu Latinskome,
U Latinskog kralja Mijaila,
Po imenu Roksandu đevojku..

E vidiš da je čak ostala u narodu detalj da ženi Roksandu , tj. imenom istu onu kao Alekasndrovu Roksanu , a ne pravu istorijsku Jelenu bugarsku princezu!!

snezana mk
23.04.2009., 16:00
Svašta ima zapisano na ovom dunjaluku!! , u mnogim spisima su Srbi nazivani Makedoncima ,a sama Srbija(današnja) je nazivana Makedonijom iha puta.. , pa su Srbi u dosta slučajeva Dalmati , a njihova zemlja gde žive oduvek Dalmacija...ma svega!!!

Nadam se da znaš Snežice da je Dule dočekan u Skoplju i Maćedoniji kao oslobodilac i narodni vladar od domicilnog slovenskog stanovništva , a naročito od crkve koja je konačno mogla u to vreme dobiti slovensko visoko sveštenstvo , jer su dotad Grkljani bili autoritet koji su i bacili na njega anatemu!!

Nego nebitno to!!

Zanimljiva je zaista komparacija njega i Aleksandra , to je iz razloga da je konačno neki Sloven dogurao do nečega što se zove carstvo od proste slavjanske mase na Balkanu i Evropi!!

E da , još i ovaj detalj!

U narodnoj epskoj guslarskoj pesmi "Ženidba Dušnova" kaže ovo!

ŽENIDBA DUŠANOVA

Kad se ženi Srpski car Stjepane,
Na daleko zaprosi đevojku,
U Leđanu gradu Latinskome,
U Latinskog kralja Mijaila,
Po imenu Roksandu đevojku..

E vidiš da je čak ostala u narodu detalj da ženi Roksandu , tj. imenom istu onu kao Alekasndrovu Roksanu , a ne pravu istorijsku Jelenu bugarsku princezu!!

Zanimljivo Da!!!(odkud izvadiš sve ove pesme,joe:eek:)
A postoji i druga finta,Dusan za da se proglasi za Cara, morao je uzeti Carsku Titulu od nekog Carstva koje prethodno postojalo na tlu novog Carstva, pa zato je uzeo i Titulu MAKEDONSKI CAR,pa od tamo povezanost sa Aleksandrom:o:D
nego meni je zanimljivo što ti često nas nazivaš maćedoncima ,kod nas tako se nazivamo samo u mom rođenom kraju i nigdje drugdje.

bonislav
23.04.2009., 16:13

Đo, ti očito nisi čuo ta Bugarsko carstvo, Poljsku, Kijevsku Rusiju, sve tri su bile starije,i veće, i moćnije, i dugotrajnije od Dušanove države.
Ta komparacija će prije imat veze s geografijom, jer teško da bi se kijevski knez zvao Aleksinon reinkarnacijom kad je od Mk udaljen stotinama KM...

joe enter
23.04.2009., 16:29
Zanimljivo Da!!!(odkud izvadiš sve ove pesme,joe:eek:)
A postoji i druga finta,Dusan za da se proglasi za Cara, morao je uzeti Carsku Titulu od nekog Carstva koje prethodno postojalo na tlu novog Carstva, pa zato je uzeo i Titulu MAKEDONSKI CAR,pa od tamo povezanost sa Aleksandrom:o:D
nego meni je zanimljivo što ti često nas nazivaš maćedoncima ,kod nas tako se nazivamo samo u mom rođenom kraju i nigdje drugdje.

Zakonik Dušanov i opšte spisi o njemu su nalaženi u više delova i prepisa , pa je u mnogim prepisima nazivan makedonskim carem , a njegovo carstvo makedonsko!
U nekim spisima su Sloveni uopšte nazivani Makedoncima , a zemlje(Srbija,Kosovo,Albanija) Makedonijom!!

Što potpuno ima logike jer je odatle krenula slovenska pismenost , a i tu se i krunisao jedini srednjevekovni slovenski car!
Tu Bugarsko carstvo ne računam jer se oni u latinskim pominjanjima gotovo nikad ne naziva(prevodi) slovenskim carstvom ili kraljevstvom , već uvek bugarskim imenom u tituli!!

Njegova titula je glasila originalno ovako!!:

"Voljom Božjom, Blagoverni i Hristoljubivi car Srbljem i Grkom i zemlje pomorske i svemu disu (zapadu)."

Ovde kao što vidiš su u pitanju dva etnonima(srpski i grčki)!

Ali nekim pominjanjima se kaže "Car Makedonije" (bez Grka) , ali tu Makedonija ne znači samo autentičnu Makedoniju , već predstavlja sav slovenski živalj kojim vlada Dušan , znači mnogo,mnogo šire!!

joe enter
23.04.2009., 16:37
Đo, ti očito nisi čuo ta Bugarsko carstvo, Poljsku, Kijevsku Rusiju, sve tri su bile starije,i veće, i moćnije, i dugotrajnije od Dušanove države.
Ta komparacija će prije imat veze s geografijom, jer teško da bi se kijevski knez zvao Aleksinon reinkarnacijom kad je od Mk udaljen stotinama KM...

Pa nije baš Bonimire baš tako!!

Oni imaju državu , ali niti ijedna nije carstvo , tj.nemaju to dostojanstvo do Ivana Groznog!!

A u carskom dostojanstvu je poenta da bi se moglo porediti sa Aleksandrom

Bugarsko carstvo je uvek bugarsko , i ono se gotovo nikad ne pominje niti prevodi kao slovensko carstvo , već isključivo kao bugarsko!
Dok svi Nemanjića vladari se prevode kao "rex sclavorum" iliti "regnum sclavorum"!!

Već sam napisao bio je Roman o Aleksandru" iliti "Aleksandrida" došla u Rusiju sa Balkana , zato je i dan danas zovu Rusi "Srpska Aleksandrida"!

Za to su se potrudili mnogi slovenski pisci ćiriličari sa Balkana , pa tako i Hrvati-glagoljaši i bosanski prevodioci!!

Balkan je malo stariji i kretanja kultura su brže išla nego po ruskim stepama i nedođijama!!

bonislav
23.04.2009., 16:50
Pa nije baš Bonimire baš tako!!

Oni imaju državu , ali niti ijedna nije carstvo , tj.nemaju to dostojanstvo do Ivana Groznog!!

A u carskom dostojanstvu je poenta da bi se moglo porediti sa Aleksandrom

Bugarsko carstvo je uvek bugarsko , i ono se gotovo nikad ne pominje niti prevodi kao slovensko carstvo , već isključivo kao bugarsko!
Dok svi Nemanjića vladari se prevode kao "rex sclavorum" iliti "regnum sclavorum"!!

Već sam napisao bio je Roman o Aleksandru" iliti "Aleksandrida" došla u Rusiju sa Balkana , zato je i dan danas zovu Rusi "Srpska Aleksandrida"!

Za to su se potrudili mnogi slovenski pisci ćiriličari sa Balkana , pa tako i Hrvati-glagoljaši i bosanski prevodioci!!

Balkan je malo stariji i kretanja kultura su brže išla nego po ruskim stepama i nedođijama!!

Pa evo i sam spominješ kako je Aleksandrida u Rusiju došla sa Balkana. O tome se i radi, neće se kijevski knez čija je država x puta veća od Dušanove zvat "aleksandrom", već će to biti moćan čovjek s Balkana gdje Makedonija i stoji, gdje je Aleksa rođen itd.

macorrrr
23.04.2009., 17:08
Ovako glupo poredjenje jos nisam cuo.Kakve bre veze imaju danasnji Makedonci sa Aleksandrom Makedonskim kada su se naselili na Balkan tek u 7mom veku.

Nisu se nasleli Makedonci, nego Slaveni koji su se miješali sa Makedoncima (i ko zna kime ne).

joe enter
23.04.2009., 17:09
Pa evo i sam spominješ kako je Aleksandrida u Rusiju došla sa Balkana. O tome se i radi, neće se kijevski knez čija je država x puta veća od Dušanove zvat "aleksandrom", već će to biti moćan čovjek s Balkana gdje Makedonija i stoji, gdje je Aleksa rođen itd.

Nije baš! , poređenje je uglavnom zbog ratničkih sposobnosti i carskog dostojanstva!!

A Sloveni širom Evrope se lože na Aleksu prvobitno kako si ti rekao gde je rođen , a tamo je slovenska pismanost nastala! , a onda poredeći ga sa vladarima koji su ratnici i imaju veliko vladarsko dostojanstvo!

bonislav
23.04.2009., 17:13
[QUOTE]Zakonik Dušanov i opšte spisi o njemu su nalaženi u više delova i prepisa , pa je u mnogim prepisima nazivan makedonskim carem , a njegovo carstvo makedonsko!
U nekim spisima su Sloveni uopšte nazivani Makedoncima , a zemlje(Srbija,Kosovo,Albanija) Makedonijom!!

Jep, slično su neki putopisci pisali da su Srbi kao narod Dalmati, da na Kosovu žive Srbi koji govore dalmatinskim jezikom i sl. Na kraju, Faust Vrančić u Dalmaciju računa sve od Hrvatske do Bugarske, uključujući istu.

Što potpuno ima logike jer je odatle krenula slovenska pismenost , a i tu se i krunisao jedini srednjevekovni slovenski car!
Tu Bugarsko carstvo ne računam jer se oni u latinskim pominjanjima gotovo nikad ne naziva(prevodi) slovenskim carstvom ili kraljevstvom , već uvek bugarskim imenom u tituli!!

Al Bugari jesu bili Slaveni.
Na kraju krajeva, Starocrkvenoslavenski se često i naziva Starobugarskim, i Bugari su pisali tim jezikom još prije više od 1000 godina...e sad, ako je prva Aleksandrida(u kojoj je Dule novi Aleksa) srpskih ruku djelo, logično je da će Dule bit Aleksa, a ne netko drugi.

Evo što nađoh:
Delo je prevod i prerada Pseudo-Kalistenovog grčkog spisa iz II—III
veka. Prema nekim ispitivačima (A. N. Veselovski) zapadna obrada romana pisanog na grčkom
mogla je da postane posle pada Carigrada u ruke Latina (1203). Sa takvog jednog teksta
načinjen je naš prevod Aleksandride, verovatno u Južnom Primorju. Roman je mogao biti
preveden i krajem XIII veka. Iz srpske književnosti Aleksandrida je dospela u bugarsku
i rusku književnost, gde je poznata kao Srpska Aleksandrida. Proslavljeni junak antičkog
sveta kreće se kroz roman kao idealan srednjovekovni vladar i vojskovođa.

Drugim riječima, Aleksandrida je nastala debelo nakon pada 1.bug.carstva, i od svih ovih prijepisa i raznih prijevoda došla je i u srpsku književnost gdje je Dule postao Aleksa.

joe enter
23.04.2009., 17:28
[QUOTE=joe enter;20174456]

Al Bugari jesu bili Slaveni.
Na kraju krajeva, Starocrkvenoslavenski se često i naziva Starobugarskim, i Bugari su pisali tim jezikom još prije više od 1000 godina...e sad, ako je prva Aleksandrida(u kojoj je Dule novi Aleksa) srpskih ruku djelo, logično je da će Dule bit Aleksa, a ne netko drugi.

E fora je u tome što se ne zna ko je prvi napisao i kada!!

Ali najstariji prepis je na "Bosančici" ćirilici na čakavskom , a mlađa nešto na štokavskom(takođe bosančica) , i plus na glagoljici još kasnije!

Trebala bi postojati "originalna" prva Aleksandrida na staroslovenskom po crkvenom kanonu , ali je nema!
Postoji staroslovenska , ali ruske redakcije koja je došla sa Balkana i nazvana "Srpska Akesandrida"!!

bonislav
23.04.2009., 17:40
[QUOTE=bonislav;20175136]

E fora je u tome što se ne zna ko je prvi napisao i kada!!

Ali najstariji prepis je na "Bosančici" ćirilici na čakavskom , a mlađa nešto na štokavskom(takođe bosančica) , i plus na glagoljici još kasnije!

Trebala bi postojati "originalna" prva Aleksandrida na staroslovenskom po crkvenom kanonu , ali je nema!
Postoji staroslovenska , ali ruske redakcije koja je došla sa Balkana i nazvana "Srpska Akesandrida"!!

Onaj citat što sam ti stavio, izvor:
Извор: Ђорђе Трифуновић, Стара српска књижевност, Београд 1967.

Dakle - kršćanska Aleksandrida nije izvorno srpsko djelo, već je mnogo starije od vremena cara Dušana, a došavši u srpsku književnost kao prijevod s latinskog, neki je gedža:D ubacio u čitavu tu priču cara Dušana što će reći da je ta verzija s Duletom II Alekosvskim nastala u vremenu nakon 1350. kad je Dule posto car.
Onda je Dule iz srpske verzije "otišo" u Bugarsku i Rusiju i eto Alekse Duška i Srpske Aleksandride.

Drugim riječima - car Simeno Bugarski nije ni mogao biti Aleksandar, jer je umro debelo nakon nastanka Aleksandride. To nije mogao biti ni neki drugi bug.car, jer je Aleksandrida u Bugarsku došla preko Srbije.

MAGRIPA
23.04.2009., 17:47
Nisu se nasleli Makedonci, nego Slaveni koji su se miješali sa Makedoncima (i ko zna kime ne).
Tacno kao sto kazes samo mi nije jasno kako si izjednacio odnos danasnjih stanovnika Makedonije sa antickom Makedonijom i Hrvata sa Zonimirom?
Zvonimir je bio hrvatski kralj.

joe enter
23.04.2009., 17:49
[QUOTE=joe enter;20175375]

Onaj citat što sam ti stavio, izvor:
Извор: Ђорђе Трифуновић, Стара српска књижевност, Београд 1967.

Dakle - kršćanska Aleksandrida nije izvorno srpsko djelo, već je mnogo starije od vremena cara Dušana, a došavši u srpsku književnost kao prijevod s latinskog, neki je gedža:D ubacio u čitavu tu priču cara Dušana što će reći da je ta verzija s Duletom II Alekosvskim nastala u vremenu nakon 1350. kad je Dule posto car.
Onda je Dule iz srpske verzije "otišo" u Bugarsku i Rusiju i eto Alekse Duška i Srpske Aleksandride.

Drugim riječima - car Simeno Bugarski nije ni mogao biti Aleksandar, jer je umro debelo nakon nastanka Aleksandride. To nije mogao biti ni neki drugi bug.car, jer je Aleksandrida u Bugarsku došla preko Srbije.

Oćemo li toga Gedžu tražiti među čakavcima i bosansko-dalmatinskim štokavcima?!:D , kako li samo prevideše tu grešku ponosni hrvatski ćiriličari i glagoljaši da im se uvali šizmatički stranac na delo jednog Aleksandra(Lesendra Srbljanina) :D

bonislav
23.04.2009., 17:55
[QUOTE=bonislav;20175597]

Oćemo li toga Gedžu tražiti među čakavcima i bosansko-dalmatinskim štokavcima?!:D , kako li samo prevideše tu grešku ponosni hrvatski ćiriličari i glagoljaši da im se uvali šizmatički stranac na delo jednog Aleksandra(Lesendra Srbljanina) :D

Pa, kako reče Trifunović, Aleksandrida je ušla u srpsku književnost tako da su same gedže prepisale zapadnu katoličku obradu Aleksandride.
Dakle preveli su je s latinskog na crkvenoslavenski. U toj zapadnoj obradi koja je nastala cca 1200. godine nije bilo nikakvog cara Dušana, jerbo se čovik nije bio ni rodio tada. Trifunović čak kaže da su ju gedže prevele krajem 13.stoljeća, dakle ni u prvoj srpskoj verziji niđe nije bilo Duleta. Dule je doš'o tek kasnije, u ko zna kojoj verziji...uglavnom neki se Duletov pop-pisar iz Peći sjetio i eto, to je to...Također, zna se da je Dule udao sestru u Hrvatsku i da su s njom došli pravoslavni popovi...:)

Ukratko, da se ista stvar desila ali nekih 350 godina ranije, vjerojatno bi Simeon Bugarski bio Aleksandar.

joe enter
23.04.2009., 18:20
[QUOTE=joe enter;20175757]

Pa, kako reče Trifunović, Aleksandrida je ušla u srpsku književnost tako da su same gedže prepisale zapadnu katoličku obradu Aleksandride.
Dakle preveli su je s latinskog na crkvenoslavenski. U toj zapadnoj obradi koja je nastala cca 1200. godine nije bilo nikakvog cara Dušana, jerbo se čovik nije bio ni rodio tada. Trifunović čak kaže da su ju gedže prevele krajem 13.stoljeća, dakle ni u prvoj srpskoj verziji niđe nije bilo Duleta. Dule je doš'o tek kasnije, u ko zna kojoj verziji...uglavnom neki se Duletov pop-pisar iz Peći sjetio i eto, to je to...Također, zna se da je Dule udao sestru u Hrvatsku i da su s njom došli pravoslavni popovi...:)

Ukratko, da se ista stvar desila ali nekih 350 godina ranije, vjerojatno bi Simeon Bugarski bio Aleksandar.

Znači prepis uradili Glagoljaši-Orjunaši!!:D

bonislav
23.04.2009., 18:32
[QUOTE=bonislav;20175885]

Znači prepis uradili Glagoljaši-Orjunaši!!:D

Poanta je ta da Dule nije postao Aleksandar zato što je bio prvi slavenski car nego zato što su ga njegovi popovi ubacili u tu priču u xyz-toj verziji.

KOSOVAR
23.04.2009., 18:41
makedonci,hvala vam za Vladu Ćernozemskog:top:

tornero
23.04.2009., 20:16
a samo malo niže je ista tema!!

http://forum.hr/showthread.php?t=320501

PrekrasniUm
24.04.2009., 12:27
Sva tri pitanja imaju potvrdan odgovor!

Ajde može, ako se misli na staru makedonsku državu prije ekspanizije!

PrekrasniUm
24.04.2009., 12:32

Nema analogije. Zvonimirovi Hrvati su došli u današnju Hrvatsku recimo 300 g prije Zvonimira i mješali se sa starosjediocima, a današni Hrvati su im potomci.

Antički Makedonci su tamo od antičkih vremena, dok su današnji Makedonci nastali nakon seobe naroda, pa još ostali utjecaji...

Frankyo
24.04.2009., 23:30
ajoj,gleda san nikidan na hrt-u emisiju "reporteri",jaaa komedije bilo o stanju u Makedoniju ,Vlada Makedonija želi svim snagama dokazat svoju "antičnost" kažu kritičari za premijera Mak. Gruevskog "poludio,svaka institucija se zove Aleksandar makedonski ili Filip mak."Ono 2/3 Skopja ima probleme s kanalizacijon ,a vlada hoće podignut spomenik od 30m slavnom makedoncu Aleksandru. :D

Road_Warrior
25.04.2009., 15:59
Mozda eksplicitno potenciraju tu komponenti , mozda je to u drzavnotvornom smislu , a moze da je neshto koristeno sa makedonskim folklorom , jer je mit Aleksandra prisutan po " starom svetu " , mislim , ipak je to Aleksandar , gospodar svjeta .

Skopski zašto ti imaš taj simbol na avataru ako se ne smatraš nasljednikom one Makedonije koju predstavlja Aleksandar Veliki?

Ako se ne varam, vaš predsjednik Gligorov je 1992 rekao za Europske medije sljedeće: "Nismo Antički Makedonci niti imamo veze sa Makedonijom Aleksandra, niti kakve genetske spone sa Makedoncima Antičkog doba"...

Sad ću ja otići u šire područije pa postaviti jedno jako eksplicitno pitanje, da li je Aleksandar bio Grk? Ako nije, koji dokaz imaš da Antički Makedonci nisu bili ustvari Dorani (Grci) najsjevernije Helensko Pleme?

Ako već ne podržavaš tu teoriju onda moraš podržavat teoriju da su Makedonci ustvari Ilirsko pleme sa Helenskom kulturom, na kraju krajeva, Aleksandar je širio Helenizam svijetom i samo to razdoblje se naziva od njegovog vremena Helenističko a ne Makedonsko...

Sve u svemu, koju god teoriju ti podržavao, ne možeš nikako podržavat teoriju o Makedoncima koji pričaju Slavenski jezik, ja ne kažem da sam ja na strani Grka u ovome pitanju, ali da razumjem njihovu antipatiju prema Fyr Makedonij, razumjem iz više razloga koje mi se sada ne da nabrajati.

Poštovanje

Snimka Kire Gligorova 1992 sa dotičnom izjavom u medijima: Kiro Gligorov (http://www.youtube.com/watch?v=GXLFdX2iDHQ)

tornero
25.04.2009., 16:46
Grci uporno tvrde da je Makedonija s tim imenom ostvaruje svoje pretenzije na grčku pokrajnu što je laž. od 1945 - 1991 Grci su bili tiho ko bubice i čim ja MAK ostala sama onda Grci počnu zajebavat!

Road_Warrior
25.04.2009., 16:56
Grci uporno tvrde da je Makedonija s tim imenom ostvaruje svoje pretenzije na grčku pokrajnu što je laž. od 1945 - 1991 Grci su bili tiho ko bubice i čim ja MAK ostala sama onda Grci počnu zajebavat!

Pa normalno, tada je Fyr Makedonija bila u sastavu Jugoslavije, i nitko je nije vidio, sada kad neki laik u svijetu, koji nema veze sa povijesti, pogleda npr. film o Alexandru, baci pogled na kartu i pronadje FYR Makedoniju, što misliš da ce pomislit? Da postoji i Egejska Makedonija u Grckoj?! haha NE! vec ce odmah pomisliti da je Alexandar iz FYR M. A laika je pun svijet :)

Što mislis kako bi Dalmatincima bilo da sad odjednom u Crnoj Gori odluče preimenovati Crnu Goru u DALMACIJU... država Dalmacija... a mi dalmatinci u Hrvatskoj, nitko ne zna za nas... tebi to ne bi smetalo jel? :D

tornero
25.04.2009., 16:59
postoji i Moldavija u Rumunjskoj kao i Mongolija u Kini pa se nitko ne buni!