PDA

View Full Version : Poklon za krštenje

stranice : [1] 2

Bercana
23.08.2004., 16:29
Dakle za 7 dana idem na krštenje kikiću od nepunih godinu dana.
Nisam nikad prisustvovala tom velebnom događaju, a ideja za poklon nemam.

Doduše, nisam ni pri parama,tako da mu neću moć priuštiti zlatnu lančugu od sto kila (što ne bih i da imam)...

Svi prijedlozi su dobro došli. :)

Silajn
23.08.2004., 17:43
Kumovi i familija obično poklanjaju nakit: lančeke, narukvice, blah...
Ako nisi u toj kategoriji možeš poklanjat i igračke i robicu.
Meni je ok poklonit dječji beštek, neki dobar, ima po giht šopovima; fora mi je da dijete nauči jest s mojim beštekom :p :D

Bercana
23.08.2004., 20:33
Silajn kaže:
Kumovi i familija obično poklanjaju nakit: lančeke, narukvice, blah...
Ako nisi u toj kategoriji možeš poklanjat i igračke i robicu.
Meni je ok poklonit dječji beštek, neki dobar, ima po giht šopovima; fora mi je da dijete nauči jest s mojim beštekom :p :D

Beštek sam mu već kupila prije, kao i sjedalicu za kadu.

Robu bi uzela u krajnjem slučaju nužde, ipak bi da to bude neki trajniji poklon. Ram za sliku je isto već kupljen, kao i fotoalbum (jebo te, sve sam resurse iscrpila).

A vas dvoje s mudrim prijedlozima škropec svete vodice po tintari.:D

Tija
23.08.2004., 20:53
Ja imam dvoje djece i za krstitke su dobili svašta, pravila nema. Nekakvo pravilo ipak je to da kumovi poklanjaju zlato, ali su dobijali i igračke, robicu, pizdarije, lovu a micika mi je dobila i stambenu štednju :cerek:
Ja kad idem na krstitke uvijek pitam roditelje što im treba za bebicu, nekako mi je okej da u današnje vrijeme kad se baš ne možemo razbacivat, kupim ono što je korisno i potrebno.
;)

Azaleja
23.08.2004., 21:02
Da, upravo što kaže Tija. Ti bi nešto trajnije, a robu ne bi. Recimo, imaš dosta zgodnih posteljina, i deka sa raznoraznim dječjim maštarijama. Trajati će neko vrijeme.

U pravilu je da familija i kumovi poklanjaju zlato. Također, možeš kupiti i tanjure sa raznoraznim likovima iz priča-ne znam da li je to bilo u paketu sa beštekom .Ili neku zgodnu šalicu. Ili nekakvu igračku.

Ne moraš kupiti zlato, možeš kupiti od srebra nešto-to da nije dečko.Ako je cura, možeš joj kupiti srebrnu narukvicu, naušnice ili tako nešto. Ako je dečko, otpada.

Nemam ni ja više ideja. Ne mogu se sjetiti. Ali se nadam da sam ti pomogla.:)

walter
24.08.2004., 00:37
Krštenje, jel to ono kad ti peru glavu? Kupi joj dihalicu i kapicu za glavu. A njenim roditeljima reci da se dijete ne bi smjelo krstiti dok nije punoljetno, i da se izrazito protiviš tako bezočnoj crkvenoj mobilizaciji nesvjesnog bića. Nakon toga izvedi striptiz uz Marseljezu.

Ustajte prezreni na svijetu
Svi vi sužnji koje mori glad

:piju:

Bercana
24.08.2004., 02:04
Ne mogu se odlučit između walterovog ili Tijinog savjeta, jel ima netko još neku mudru?

Posteljina se ne čini lošom. :misli:

Dajte još malo prijedloga, da imam više opcija.

Određeni likovi bi se mogli suzdržati komentara doduše. :rozi:

undercover
20.05.2005., 15:34
dakle, imamo uskoro krstenje u krugu obitelji za musku bebu

nemamo pojma sta da kupimo za poklon
za curice je lagano neki komad nakita uvijek prolazi
ali sta kupiti za decka?
pitali smo roditelje ali oni su nam naravno rekli ma ne trebate nista samo mozda neku sitnicu za uspomenu-a sta bi to bilo?

sto se kupuje deckicima za krstenje?
ili nek roditelji odgovore sta su dobili za krstenje sina a da im je bio super poklon ili koji im je bio najgori poklon ?

Septembar
20.05.2005., 17:53
undercover kaže:
dakle, imamo uskoro krstenje u krugu obitelji za musku bebu

nemamo pojma sta da kupimo za poklon
za curice je lagano neki komad nakita uvijek prolazi
ali sta kupiti za decka?
pitali smo roditelje ali oni su nam naravno rekli ma ne trebate nista samo mozda neku sitnicu za uspomenu-a sta bi to bilo?

sto se kupuje deckicima za krstenje?
ili nek roditelji odgovore sta su dobili za krstenje sina a da im je bio super poklon ili koji im je bio najgori poklon ? albume za slike sa metalnim okvirima,
npr : http://hem.passagen.se/emma_martina/Bild/doppresent_2.jpg

srebrene zveckice, kasice, escajge, muzicke masinice, kutije za uspomene (prvi zub, kosa i sl...)

beatrice
20.05.2005., 19:50
ja bi sad pukla da se ne pofalin:

moj braco i njegova draga zamolili su me da budem krsna kuma njihovom sinu, najlipšem i najpametnijem ditetu na svitu.

mališa ima točno skoro pa 4 miseca i velike plave oke i lipu bilu kožu i miriše onako na super bebu, osim kad se ukaka onda uopće ne miriše, al ga tetkili svejedno voli :cerek:

ja mu se mislim pokrenit štednju sa nekim početnim iznosom ko poklon, jer znam da mu je starci ionako namjeravaju otvorit, a to je negrez način da dam nofce, jer bi mi kuverta izgledala malo birokratski.

još da nam se poslože neke druge trenutno krizne stvarčice i taj mališa bi moga postat kolovođa najsretnije porodice na svitu... tako mal, a tako... uf!

Tijana
20.05.2005., 20:33
Dukat :top:

undercover
21.05.2005., 10:49
ma stednja mi je malo previse jer nisam kuma, ali je dobra ideja

ajmo dajte mi jos malo ideja
roditelji gdje ste?!

Dunj@
21.05.2005., 14:30
kaj ja znam.... muškoj djeci se uvijek stavljao novac pod jastuk.
jedno vrijeme je bila moda 100 DM.... sad valjda 100 eura.:D

kentaur
25.05.2005., 12:12
odjeća uvijek dobro dođe, najbolje od broja 62 pa nadalje (svi kupe 56)

jednobojno ili s minimalno uzoraka

turbo limach - povoljno a lijepo i kvalitetno!

+nešto novaca koliko imaš od 100 kn naviše

MGB
03.12.2005., 16:41
evo, ovako. maloprije me nazvala frendica koju je njena jako dobra frendica pozvala na krstitke djeteta. i sad ona nit zna sta se nosi, sto je po obicaju, nit je bas pri lovi. i pitala mene za savjet, a ja pojma nemam sto da ju posavjetujem. imate li vi kakvu ideju, i ak mi moze neko napisat sta je obicaj da se nosi, hvala.

Tija
04.12.2005., 00:14
Ne znam kakvi su običaji ali moja djeca su za krstitke dobila svašta, od stambene štedionice do igračaka, dakle i zlato i novce i robicu:D
Od dobrih frendova uglavnom su dobijali robu, od zlata ona je dobila najviše naušnica a on privjesaka.
Eto, to joj preporučam:D , ako je curica naušnice a ako je dečko privjesak za lančić. Proći će jeftinije nego da kupi neš od obleke koja je odvratno skupa:rolleyes:

Rita
04.12.2005., 04:25
Zlatnik;) i sve ovo Tijino navedeno. JA osobno ne volim da mi neko drugi kupuje recimo nausnice jer se meni 90% tih ne svidjaju. A i djeca prerastu te male lancice,narukvice i sl. pizdarije. MEni je isto slatko koraljna narukvica sa zlatnom kopcicom koja se moze povecavat s vremenom. To je moja zlatica dobila za 1. Rodjendan i ima je stalno na ruci.

onix
05.12.2005., 09:23
Tija kaže:
... ako je curica naušnice a ako je dečko privjesak za lančić. Proći će jeftinije nego da kupi neš od obleke koja je odvratno skupa:rolleyes:

Samo što je robica puno korisnija i roditeljima i bebi. Pa i igračka. Kolika je vjerojatnost da će curica ikad staviti te naušnice? Možda nikad ne probuši uši... Ta zlatnina najčešće samo skuplja prašinu po ormarima.

Daklem, svatko ima svoje mišljenje, pa, ako joj je to dobra frendica, možda bi bilo najbolje nju pitati.

ZgSash
05.12.2005., 12:31
ako je poklon djetetu , a ne roditeljima , moj prijedlog bi bio prilog za stambenu stedionicu
cini mi se da je to nekako danas najvredniji dar djetetu i moze se bez problema ponavljati sve do kupnje stana
:)

maks
06.12.2005., 13:13
ko tako malom djetetu uopće stavlja bilo kakav nakit, niste normalni, to može progutati, može negdje zapeti i izgrebati se, zaustaviti cirkulaciju, može ga gušiti ili ga na kraju i izgubiti

zlato kupuju kumovi, sa robicom ne možeš fulati, uvijek dobro dođe, a ako ništa drugo može i igračka

ovo sa stambenom štedionicom mi nije baš jasno, pretpostavljam da uplatiš prvu ratu i onda roditelji moraju nastaviti, ne vjerujem da će svi biti s time presretni

ZgSash
06.12.2005., 13:26
ne mora bas biti stedionica , iako ne vidim razloga zasto ne
puno je bolje nego poceti uplacivati s 25
moze biti racun na banci , na orocenje , pa neka svi koji zele nesto darovati daruju jedan takav prilog
iz istog razloga je nekad davno bilo davano zlato
nakon 18-20 godina ovako se moze sasvim lijepo prikupiti, a vec danas postaje jasno da besplatne stvari izumiru

matinee
17.01.2006., 21:19
nemam pojma da li na pravom mjestu postavljam pitanje, no saznat ću već.

dakle, za nekih mjesec i pol bi trebala krstit bebu moje najbolje frendice :cerek: . mali dečko će bit skoro godinu dana i nemam pojma što mu darovati. razmišljala sam o otvaranju nekakvog štednog računa, ali voljela bi mu darovati i nešto trajno. da je cura, ne bi bilo problema, ovako nemam ideju.

zanima me što su vaši klinci dobili za krštenje od svojih kumova, odnosno što se vi darovali (muškim) bebama?

dobardan
17.01.2006., 23:03
Isti problem, dečko je postao striček prije par mjeseci i sad je krštenje beba ( blizanci su, curica i dečko). Kod njih je običan kupovati zlatne narukvice i lanac, nama je to užas :flop: i baš smišljamo šta bi mogli kupiti da nije zlato a da im ostane za uspomenu.
iskreno...nismo ništa smislili:(

Emma
18.01.2006., 00:52
Zlatni lancic i kriz (klasika)

zlocestoca
18.01.2006., 07:05
za decka mi je uvijek dobro rjesenje kakav zlatnik

tash@
18.01.2006., 07:29
ne znam zašto vam je toliko važno da "ostane za uspomenu"
imam doma brdo pločica, križića i sl. modnih dodataka :D koje sam dobivala "za uspomenu", a sad nema pojma od koga je što.
Uostalom to dijete vas ne treba pamtiti po poklonu već po vama samima :)

Kyra
18.01.2006., 07:43
Meni je isto postalo ofucano to zlato "za uspomenu". Na kraju krajeva, ako se radi o kumstvu, bit ćete kum/a takoreć cijeli život. Dakle, imat ćete vremena pokazati svoju dobru volju i pomagati djetetu, kupovati mu poklone i to :D.

Moja kuma je meni isto tako kupila lančić prije puno godina kad sam se krstila. Ne pamtim ju po tom poklonu nego po svemu onome što je kasnije činila i još uvijek čini za mene.

magic
18.01.2006., 07:47
poklonite im skrbnishtvo nad dupinima (http://www.plavi-svijet.org/) :cerek:

Rajna
18.01.2006., 07:58
Mobitel. :zubo:

Ok, da se ne zezam previse...

Doista i jeste najcesci poklon za decka lancic, ili narukvica s plocicom.
Ne mora na kraju krajeva biti kriz, moze i neki drugi motiv.

BigMama
18.01.2006., 08:28
Kad se moj maleni krstio, jedan od najljepših tradicionalnih poklona su tzv. Šibenski botuni.

Sigurna sam da će ih barem jednom u životu iskoristiti...on je njihov 4 vlasnik.

Mada, moram priznati da mi je poklanjanje lančića, pločica i inih pizdarija bezveze.

magic
18.01.2006., 08:28
igla za kravatu :cerek:

tash@
18.01.2006., 08:42
igla za kravatu :cerek:

:cerek:
uskoro je malcu rođendan, a tati baš treba igla za kravatu :D

matinee
18.01.2006., 10:05
i meni su lančići bezveze.
razmišljam o bibliji za klince, šašav je za knjigama :D

verica
18.01.2006., 11:09
Meni je dobra ideja za poklon za krstitke slika, npr. Ela Svilan Svalina ima one zgodnićke sličice anđela, to nije neka umjetnička vrijednost, ali mi je zgodno za uspomenu (a tko ima više novaca na raspolaganju može kupiti i nešto skuplje). Ili npr. nedavno sam na nekom forumu čitala da ljudi kupuju nekakve filigranske krunice - to mi je isto dobro za uspomenu. I ovi Šibenski botuni bi mi se svidjeli.

magic
18.01.2006., 11:20
mislim da bi se ti shibenski botuni prvenstveno svidjeli nekome 'juzhnijeg' porijekla, bez obzira na njihovu nedvojbenu estetsku vrijednost.

margarita
18.01.2006., 13:37
mi smo kao kumovi otvorili rachun za shtednju za faks (objema curicama) i uplatili prvu ratu - i onda im isto za svaki rodjendan (kupimo neku sitnicu - igrachku) ali im uplatimo ponovo na taj rachun

zekopeko
19.01.2006., 07:01
mi smo kao kumovi otvorili rachun za shtednju za faks (objema curicama) i uplatili prvu ratu - i onda im isto za svaki rodjendan (kupimo neku sitnicu - igrachku) ali im uplatimo ponovo na taj rachun

Meni se sprema kumstvo na krštenju i moram reći da ovaj vaš sistem uopće nije loš. Sve mi se čini da ću i ja tako:)

traxdata
19.01.2006., 19:31
mobitel sa kamerom
plej stejšn 2
:D :D

Regina
21.01.2006., 20:39
Meni je uvijek super pokloniti anđela,to imam i ja s krstenja

Natch
21.01.2006., 20:43
o boze, pa otvorite mu stednu knjizicu sa 200 do 2000 eura, ovisno o mogucnostima i orocite na 18 godina :rolleyes:

cabon
22.01.2006., 05:37
nemam pojma da li na pravom mjestu postavljam pitanje, no saznat ću već.

dakle, za nekih mjesec i pol bi trebala krstit bebu moje najbolje frendice :cerek: . mali dečko će bit skoro godinu dana i nemam pojma što mu darovati. razmišljala sam o otvaranju nekakvog štednog računa, ali voljela bi mu darovati i nešto trajno. da je cura, ne bi bilo problema, ovako nemam ideju.

zanima me što su vaši klinci dobili za krštenje od svojih kumova, odnosno što se vi darovali (muškim) bebama?

ja bih se roditeljima bebacha zahvalio na ukazanom povjerenju i pokushao ih odvratiti od nakane da krste bebu [to bi bio moj poklon bebi].
jer to je prisilan chin. svakom treba dat na volju - ostavit mogucnost izbora: da sam, jednog dana, odluchi dal ce bit vjernik i ako hoce - gdje.
nikada ne bih pristao bit sudionikom takvog dogadjaja

vorpatril
22.01.2006., 16:35
Štedna knjižica sa ulogom mi se čini najboljim rješenjem.

Clea
22.01.2006., 18:10
mene uskoro isto ceka kumstvo. ne veselim se bas toj obavezi, ali ne mozes tako nesto odbiti. pogotovo kad se radi o rodbini.

kupit cemo neki nakit, mozda bijelo zlato jer mi je ljepse za vidjet, neku robicu i igrackice. nista pretenciozno.

otvaranje racna je super ideja, al to cu tvorit nekom sirocetu, ne djetetu ciji otac vozi BMW od 140 tisuca eura:rolleyes: :D

poirot
23.01.2006., 08:33
ontopično: kupi nešto to što stari ima bmw od 140 somova ne znači da će klinac išta dobit od njega pa je ipak najbolje da staviš na štednju par stotina ojra i oročiš do 21. i naravno budi blizu malom za slučaj da su starci prezaokupljeni skupljanjem para :top:

matinee
24.01.2006., 19:50
u subotu sam se konzultirala s frendicom, bebinom mamom, i odlučila sam otvorit deviznu štednju.
tnx svima na (ozbiljnim) prijedlozima!

Einherjer
25.01.2006., 09:43
Ja sam kumcetu kupila drzavne obveznice.

Mada, nemojte tako drvljem i kamenjem na zlato. Lancic s krizem je totalka bezveze, ali evo ja i dan danas nosim ponekad narukvicu koju mi je tada (daaaaaavno) poklonila moja kuma. Lijepa, s krupnim karikama i mnostvom razlicitih privjescica. To ce i mojoj kcerci u miraz :cerek:

matinee
28.01.2006., 13:22
a jel neko zna di se može kupiti ona košuljica koju svećenik posveti ili nešto već napravi s njom?

Natch
28.01.2006., 13:27
Ja sam kumcetu kupila drzavne obveznice.

e tako sam i ja kad sam se primala u pionire (sto bi bio neki ekvivalent) dobila drzavne obveznice za autoput bratstvo i jedinstvo...

margo-maslinovo ulje
28.01.2006., 13:32

kolekcija albuma mate miše kovača je najjači mogući poklon, viruj mi nemoš falit :s:s:s

Lulu
30.01.2006., 00:19
a jel neko zna di se može kupiti ona košuljica koju svećenik posveti ili nešto već napravi s njom?
kad se krstila moja kćer kuma ju je kupila u lokalnoj crkvi, a poslje sam vidila u dućanima s robicom za bebe di ima haljinica onih čipkastih za krštenje i krizmu da ima i tih košuljica. to su samo za fintu košuljice koje se samo prislone na bebu, a male su da ih stvarno ni najmanja beba ne bi mogla obući.
Govorim o dućanima u Rijeci, ne znam di si ti.

matinee
30.01.2006., 20:03
tnx Lulu. u zagrebu sam, obići ću dućane za bebe, neki valjda ima

misiz S
24.08.2006., 11:40
Ispricavam se ako je tema vec bila, ja sam pretrazivala ovdje i na religiji ali nisam nasla.
Naime muci me to sto cu biti krsna kuma, prvi put u zivotu. Do sada sam bila na sve skupa 3 krstenja, od cega je jedno bilo moje.
Dakle sto kuma treba raditi, kupiti, pripremiti, reci.....

Kakvi su obicaji??

E sad, poznavajuci roditelje, nece biti ful velika festa i nesto jako tradicionalno, ali krstenje je krstenje. Znam da bi trebao biti rucak u nekom resticu i da ce klinac imati 4 mjeseca.

I imam mjesec dana (otprilike).
Dakle, benkice, svijece, torte, zlato (molim vas nemojte mi reci da i to moram - to mi je bljak).
Sto opcenito bi bilo zgodno kupiti. Glupo mi je muskom djetetu kupovati zlato, a opet mislim da bi poklon trebao biti od nekih 1000 kuna (toliko cemo uspjeti izdvojiti). Dakle nesto vrijedno, sto ce mu mozda i koristiti i nesto sto ce moci pogledati i reci:" To mi je dala moja krsna kuma za krstenje." Imala sam ideju za rucni sat, al opet sta ja znam kakvi ce mu se satovi svidjati...

Ah...

Zato evo vas molim za pomoc i vasa iskustva. Sto ste vi radili kao kumovi ili sto ste ocekivali od kumova kao roditelji :zubo:

Hvala :D

baja
24.08.2006., 12:48
kumovima moje kćeri sam zabranila sve te "reda radi" drangulije, a oni su ipak donijeli zlata, lijep zlatni križ. da sama moram obaviti kumstvo poklonla bi isto nešto za uspomenu, križ ili nešto slično, i otvorila bi djetetu štednju u koju bi ubacila po štogot u svim prigodama koje će uslijediti; rođendani, pričesti... sve te satove, benkice... vrijeme pregazi.

mandy
24.08.2006., 12:51
Ja sam prije 8 mjeseci bila krsna kuma curici od godinu dana. Krstitke nisu neki veliki događaj (poput svadbe). Kumina obaveza je kupiti krsnu svijeću i eventualno tortu. Ja sam poklonila lančić sa križićem (od bijelog zlata nekih 750 kn). Je isfurano ali to će uvijek imat za uspomenu. Možeš još i kupit krsno odjelce. I to te nakraju ispadne preko 1000 kn.
Ručni sat neće nosit dok ne nauči gledat na sat (prije mu neće dati vrijedan sat da ge ne izgubi li strga), a do tad će ga vjerojatno iznosit mama ili tata i proći će garancija i tko zna gdje će završit.

misiz S
24.08.2006., 12:57
ma da znam, to za sat

Al opet lancic vjerojatno nece nikada nositi (mislim musko je), pa opet...
Mozda neki lijepi kriz za iznad krevetica, koji ce moci uvijek imati, ne onako preveliki, lijepi elegantni.

Dakle, krsnu svijecu, a tortu mogu napraviti jel tako??
Sto je s tim nekim benkicama za krstenje...
Ionako moram se dogovoriti s mamom, ali da i vas pitam :)

SamoMaloSebe
24.08.2006., 12:58
A zanima te čisto samo ta materijalna strana (koja je tako sporedna da zubi trnu) ili i duhovna - značenje kumstva? Jer to je VELIKA stvar. Puna veća od svih svijeća, sve torte i svega zlata koje netko može navući...

zlocestoca
24.08.2006., 13:05
meni je za decka zgodan poklon zlatnik

magic blue
24.08.2006., 13:27
najbolje ti je da mu mama otvori onu otvorenu stednju u nekoj banci, pa ubacis tih 1000kn, kao i ostali gosti, a mama i tata ce najbolje znati sta za bebaca treba

mandy
24.08.2006., 14:35
Ovo sa štednjom je dobra ideja, ali ja znam jedan par koji je dobio nešto slično i naravno lovu su potrošili (rekli su da će vratiti odma sljedeći mjesec) ali to se već 2 godine nije dogodilo.
Novac mi je nekako prehladan poklon, kao da ti se nije dalo tražiti poklon pa evo ti lova.
Ima prekrasnih odjelca u Kapelo dućanu na Savici i tamo ti rade svijeće po tvojoj želji (koje boje vrpca, što da piše, boja svijeće). Ima i veliki izbor lijepih/prigodnih fotoalbuma te nekakvih uspomenica tipa zlatnika i sl.

magic blue
24.08.2006., 21:05
ja cu se ipak odluciti za ideju stednje jer postoje neke stvari koje mi trebaju a dosta su skupe i ne mogu ih traziti od jedne osobe, nego kad se nakupi i naravno da su za bebu. a za ove koji pare potrose na bilo sta, a ne na svoje dijete.....ne zelim komentirat :rolleyes: a i nije na meni da uopce komentiram

misiz S
25.08.2006., 07:33
A zanima te čisto samo ta materijalna strana (koja je tako sporedna da zubi trnu) ili i duhovna - značenje kumstva? Jer to je VELIKA stvar. Puna veća od svih svijeća, sve torte i svega zlata koje netko može navući...

Ta duhovna strana mi je nekako sama po sebi valjda poznatija, bliza. Sta ja znam. Recimo da se smatram vjernicom u pravom smislu te rijeci, pa nekako mi se donekle podrazumijeva znacenje uloge kume.
Ali dapace, voljela bi cuti i misljenja po tom pitanju, ako ces ih podijeliti s nama.

Sto se stednje tice, to je zgodne ideja, ali mi uz to opet fali nesto, ono da mali kad naraste dobije svoju djecu i ide ih krstiti se moze osvrnuti i reci:"To sam ja dobio od svoje krsne kume."

A sta ja znam. Pao mi je na pamet taj kriz za na zid, iznad krevetica, kasnije u svoju sobu..., npr. s motivom pletera, ili nesto slicno. Nesto sto ce mu ostati.

Tija
25.08.2006., 07:40
Ovo sa štednjom je dobra ideja, ali ja znam jedan par koji je dobio nešto slično i naravno lovu su potrošili (rekli su da će vratiti odma sljedeći mjesec) ali to se već 2 godine nije dogodilo.

Kuma mog diteta je otvorila štednju ali ja nemam pristup tome:zubo: , ona brižno štedi i čuva za nedajbože situacije ili za lakši početak kad odraste ili votevr. Da ju pitam da mi da novce, vjerojatno bi mi dala ali ne pada mi na pamet to uzet da bi maloj kupila cipele ili smanjila minus:zubo: , taj novac za mene jednostavno ne postoji i neka ga tamo di je.:cerek:

misiz S
25.08.2006., 07:50
Kako je to napravila. Mislim da staratelji moraju potpisati za takvo nesto.
Ajde provjeri ako ti nije tesko :)

baja
25.08.2006., 08:03

takvi roditelji će založiti i zlatnik kad im zagusti... ja sam lovu svoje kćeri (što je dobila za krstitke) odmah stavila u stambenu štednju i od tada nadalje je suprug i ja nadopunjavamo (a ne da uzimamo od te love)... i svima koji me pitaju u prigodama što da joj poklone ja sugeriram pumpanje tog računa. a da cijela stvar ne bude "prehladna" dam im dnevnik (koji vodim za moju mišicu) da joj ostave i koju lijepu riječ uz pare. ja vjerujem da će se mišici to svidjet kad odraste.

Tija
25.08.2006., 08:08
Kako je to napravila. Mislim da staratelji moraju potpisati za takvo nesto.
Ajde provjeri ako ti nije tesko :)

Kako je to napravila ne znam, ona živi u Njemačkoj i kad je došla na krštenje donila je i hrpu papira koje sam morala potpisat:D, nazove za svaki njezin rođendan i Božić i saopći da nije kupila poklone jer joj je to glupo nego je stavila pare na račun. Koliko ima novaca ne znam, znam samo da bi isti tren poslala te pare da mi treba za nedajbože bolnicu ili neš slično.
Nadam se da će stanje ostati kakvo je i sad:cerek: , pa će malena kad napuni npr 20 godina imati lijepu svoticu:cerek: jer je ovo samo jedna od tri štednje koje ima.

Katie
25.08.2006., 08:53
Kako je to napravila ne znam, ona živi u Njemačkoj i kad je došla na krštenje donila je i hrpu papira koje sam morala potpisat:D, nazove za svaki njezin rođendan i Božić i saopći da nije kupila poklone jer joj je to glupo nego je stavila pare na račun. Koliko ima novaca ne znam, znam samo da bi isti tren poslala te pare da mi treba za nedajbože bolnicu ili neš slično.
Nadam se da će stanje ostati kakvo je i sad:cerek: , pa će malena kad napuni npr 20 godina imati lijepu svoticu:cerek: jer je ovo samo jedna od tri štednje koje ima.

Znaci malena vec ima vise novca od tebe??:cerek: Salim se! Stvarno je super da vec ima tri stednje!

Tija
25.08.2006., 09:01
Znaci malena vec ima vise novca od tebe??:cerek:

ima:D
i nek ima:cerek: :cerek: :cerek:

misiz S
25.08.2006., 09:01
Fora.

Sad sam cula da je stednja u Hypo banci trenutno najbolja za klince, da stalno nesto dobivaju...Ja sam razmisljala mozda Pcelicu, ZG banke??
Iskustva???

I da sto kazete na privjesak u obliku Morcica, mali je rodjen u Rijeci (u bazenu), iako je iz Zg-a?? Fora?? :confused:

Katie
25.08.2006., 09:05

naravno! :kiss:

LoveMeTender
25.08.2006., 09:31
A kakvi su obicaji (ono, obicaji - obicaji, crkva i takve stvari) u katolickog krstenja?

misiz S
25.08.2006., 09:35
no idea.
Ja trazim iskustva,price kako je njima bilo. Ono, kako je krenulo. kuma je dosla kod njih doma, ili nasli smo se ispred kuce, ili....

Onda smo poslije se slikali pa smo isli kod njih doma, ili u restic, ili nije bilo nicega. Poklon smo dalli prije poslije, doma u resticu.....

Help guys :)

Tija
25.08.2006., 09:38
Svi gosti u određenu uru pred crkvu.
Poslije crkve restoran.
Vrlo jednostavno, tako smo bar mi:D

LoveMeTender
25.08.2006., 09:43
Svi gosti u određenu uru pred crkvu.
Poslije crkve restoran.
Vrlo jednostavno, tako smo bar mi:D

Ma to je tako i kod nas, ali me zanima, primjer sto se radi u crkvi?

Kod nas se beba sva okupa u tu vodu, pa joj se reze pramen kose (ako ju ima :D), pa se maze necim (mislim neko ulje.. veze nemam), a pop (svecenik) 'pjeva'. Iako se to sad ne praktikuje, bilo je obicaj da majka ne smije biti u crkvi kad se djete krsti....

Takve stvari?

prometej
25.08.2006., 09:44
Kod nas je običaj da kuma dovede gataru i maloj gata iz one vode s kojom ju je svećenik polio...

LoveMeTender
25.08.2006., 09:46
Kod nas je običaj da kuma dovede gataru i maloj gata iz one vode s kojom ju je svećenik polio...

:rofl:

Jeste vi pagani il kriscani? :rofl:

prometej
25.08.2006., 09:47
Hrišćani dakako.

misiz S
25.08.2006., 09:48
:lol:

A dajte malo i za zbilju :mig:

Tija
25.08.2006., 09:50
:rofl:

prometej
25.08.2006., 09:55
...jedino je bitno da i gatara bude hrišćanka. REcimo, kuma moje PRvić je dovela renomiranu gataru iz Metkovića pored Opuzena, nadaleko poznatu. Kad ti ta izgata, ima da te...Uglavnom, vidjela je maloj apostola Šimuna Petra i njegovog brata Andriju kako plešu ekstatični ples. Ne pitajte me kako, ali ona je iz toga zaključila da će mala biti balerina.
I mogu vam reći da sve ide k tome. Nije još balerina, mlada je..ali strašno voli mažoretkinje...

LoveMeTender
25.08.2006., 09:57
Sad, kako da ovo shvatim? Da ne znate sto se radi u crkvi, a veliki ste vjernici? :D

prometej
25.08.2006., 10:00
A što bi se readilo u crkvi? Roditelji i kumovi stanu ispred oltara, ispred njih svećenik, ide normalna misa te dio koji je vezan za sam čim krštenja..onda ono američko polijevanje vodom..."odričete li se Foruma - odričemo"...i to je to. Kršten si. Što još želiš znati?

misiz S
25.08.2006., 10:02
Prometej daj se malo uozbilji, please :D

Ma ne treba mi sto se radi u crkvi, nego cijeli taj dogadjaj, gdje ste se nasli, sto ste kupili, gdje ste predali poklon, jeste li donijeli tortu, nakon obreda ste isli na rucak ili u restic, sto je tamo bilo...

A ako zelis mozes i objasniti svije shvacanje uloge krsne kume u zivotu jednog katolickog djeteta :D

LoveMeTender
25.08.2006., 10:06
Ma ne treba mi sto se radi u crkvi, nego cijeli taj dogadjaj, gdje ste se nasli, sto ste kupili, gdje ste predali poklon, jeste li donijeli tortu, nakon obreda ste isli na rucak ili u restic, sto je tamo bilo...

Pa pisala si u naslovu 'obicaji', nisam znala da lova je u obicaje :D

Prometej, a sta govori svecenik? :zubo:

prometej
25.08.2006., 10:07
Hoćeš ozbiljno? Hoćeš taksativno?
1. Našli smo se ispred samoposluge "Kerum" i onda zajednički posli do crkve
2. Kupili smo ogrilicu koje se ne bi postidio ni bogatiji hip-hoper, brat-bratu 2 kila žive vage
3. Poklon smo predali večer prije krštenja u njihovom domu.
4. Tortu smo donijeli
5. Išli smo u restoran. Tamo je bio ručak.

Uloga kume je da da pare ili poklon ..što drugo? :)

LoveMeTender
25.08.2006., 10:07
A sad ozbiljno.

Kod nas ima cenovnik:

Vjencanje-toliko
Krstenje - toliko
...

Jel ima to kod vas?

edit. ovo za u crkvu. crkva ima cenovnik. bez PDV-a.. jos :D

misiz S
25.08.2006., 10:11
Pa ljudi sad me derete jer sam spomenula da mogu za tu prigodu odo 1000 kuna.

Htjeli mi ili ne obicaji jesu da se dijete daruje. Jel tako?? Odavna jos.
Danas smo u malo modernijem drustvu pa dolaze u obicaje i stedne knjizice.
Ja nisam rekla da ce biti djecja stednja, niti nesto slicno.

Ja ne znam, jel mu trebam kupiti knjizicu Moje krstenje, trebam li mu na maramicu izvesti ime...

Sta je znam. nisam bila na krstenjima, i ne znam sto i kako ide.
Pa ako cemo iskreno ni tocnu proceduru u crkvi. Znam otprilike, al to je to.

Ja bi malo vasih iskustava.

prometej
25.08.2006., 10:17
LovemeTender, ni obred krštenja ni vjenčanja se ne plaća, to je na dobrovoljnoj bazi. Druga je stvar što svatko nešto da pa onda ispada da je to obavazeno :)
Misiz bez velike panike. Onaj tko te zvao za kumu valjda također zna da baš i ne posjećuješ Crkve kao Forum :) Dakle, prije samog čina krštenja, možete kod svećenika poći na kraću obuku...tj. on će vam objasniti što tko u kojem trenutku radi. Nije to komplicirano - ti držiš dijete...onda tu bude jedna svijeća...pa onda nešto moraš odgovarati..i tako to...Ništa ti ne brini ;)
Poklon? Najklasičniji poklon je zlato (narukvica, orglica) i eventualno doneses tortu ako je poslije negdje fešta...

chiara
25.08.2006., 10:22
Iako se to sad ne praktikuje, bilo je obicaj da majka ne smije biti u crkvi kad se djete krsti....

ma da im nebi palo na pamet da mi kažu da ja ne smijem biti u crkvi dok se moje dijete krsti, mislim da bi bilo velikih problema! dobro da su to izbacili!

a sad vezano uz temu, kuma moje nećakinje je kupila kolica za nekih 3000 kn (neka najnovija, šta ja znam), obleku za bebicu i svijeću. tak su se oni dogovorili. bome se jadna dosta istrošila.

meni je isto ovaj prijedlog za štednju najbolji. mi smo se već odavno dogovorili da ćemo otvoriti račun kad se bebač rodi i za rođendane i neke tako prigode neka uplaćuju na račun, a ne da dobiva neke glupave poklone.

misiz S
25.08.2006., 10:27
Prometej, hvala na pokusaju utjehe, ali kao prvo, po cemu zakljucujes da ja ne posjecujem crkve, a kao drugo u mojim odlascima u crkvu idem na regularnu misu, ne idem na krstenja nepoznatih ljudi, niti na njihove feste prije i poslije. Dakle, obicaje i procedure vezane uz krstenje djece ne znam. To je prvo.
A kao drugo vec sam prije napomenula da mi je kumce buduce decko, i prema tome mi je fuj davati mu zlatni lancic, a ni roditelji nisu ljudi od zlata i nakita pa je to jos razlog ekstra.

Dakle tortu je pozeljno kupiti ili je bolje da je domace izrade??

Ma salim se... :D:D

prometej
25.08.2006., 10:28
Iako se to sad ne praktikuje, bilo je obicaj da majka ne smije biti u crkvi kad se djete krsti....

ma da im nebi palo na pamet da mi kažu da ja ne smijem biti u crkvi dok se moje dijete krsti, mislim da bi bilo velikih problema! dobro da su to izbacili!

a sad vezano uz temu, kuma moje nećakinje je kupila kolica za nekih 3000 kn (neka najnovija, šta ja znam), obleku za bebicu i svijeću. tak su se oni dogovorili. bome se jadna dosta istrošila.

meni je isto ovaj prijedlog za štednju najbolji. mi smo se već odavno dogovorili da ćemo otvoriti račun kad se bebač rodi i za rođendane i neke tako prigode neka uplaćuju na račun, a ne da dobiva neke glupave poklone.

Dušo draga, mi ovdje pričamo o životu a ne o običajima iz Harry Pottera. "majka ne smije biti u ckrvi"??? Pa jebote kakve nebuloze još neću čuti...
Inače, kuma tvoje nećakinje je tuka a po svemu sudeći taj epitet bez problema možemo pridodati i roditeljima tvoje nećakinje. Davati tolike pare koje uvelike premašuju mogućnosti ne samo da je glupo nego je i degutantno. Da ne govorimo o kolicima od 3000 kuna. Pa što rade ta kolica? Lete?

prometej
25.08.2006., 10:30
Prometej, hvala na pokusaju utjehe, ali kao prvo, po cemu zakljucujes da ja ne posjecujem crkve, a kao drugo u mojim odlascima u crkvu idem na regularnu misu, ne idem na krstenja nepoznatih ljudi, niti na njihove feste prije i poslije. Dakle, obicaje i procedure vezane uz krstenje djece ne znam. To je prvo.
A kao drugo vec sam prije napomenula da mi je kumce buduce decko, i prema tome mi je fuj davati mu zlatni lancic, a ni roditelji nisu ljudi od zlata i nakita pa je to jos razlog ekstra.

Dakle tortu je pozeljno kupiti ili je bolje da je domace izrade??

Ma salim se... :D:D

I meni je, kako ti kažeš fuj, darivati zlatni lančić ali to je dio nekakvih običaja koji vuku porijeklo iz vremena kad je zlato imalo puno veću vrijednost nego to ima danas. Budući da ti znaš da roditelji toga djeteta nisu konzervativni tradicionalisti i ne očekuju uobičajeni poklon (ako ikakav i očekuju) onda je i iluzorno odgovarati na tvoje pitanje o tome što se daruje jer ti očito moraš kupovati za specifične ljude :)
Torta je uvijek bolja domaće izrade ali ne moram ti valjda to ja govoriti? :)

Lyla
25.08.2006., 10:33
Davati tolike pare koje uvelike premašuju mogućnosti ne samo da je glupo nego je i degutantno.

Moja nećakinja je od kume za krštenje dobila ogromnu sliku Mersada Berbera. Meni je sve, al nije degutantna.;)

prometej
25.08.2006., 10:41
Lajla srećo, jel' u pitanju konj sa blago telećim pogledom? Znam takvu, i ja je imam ;)))
Zapravo, ono što sam htio reći jest da pokloni kumova ne smiju ići puno više od njihovih mogućnosti jer je to onda poklon zbog sela...

Lyla
25.08.2006., 13:09
Lajla srećo, jel' u pitanju konj sa blago telećim pogledom? Znam takvu, i ja je imam ;)))
Zapravo, ono što sam htio reći jest da pokloni kumova ne smiju ići puno više od njihovih mogućnosti jer je to onda poklon zbog sela...

kakav konj?? Mrtva priroda. Tko je još vidio da Berber slika konje??!;)
A kumovi moraju i trebaju ić iznad svojih mogućnosti. Zato i jesu kumovi. Svaki pošten kum najmanje tri godine kredita treba da guli zbog kumčeta. Inače bi danas svatko mogo bit kum, bezveze.

Karmela
25.08.2006., 21:46
Pa pisala si u naslovu 'obicaji', nisam znala da lova je u obicaje :D

Prometej, a sta govori svecenik? :zubo:

Pa nisam bas neka vjernica, a i na krstenju sam bila prije 100 godina...ali evo cega se sjecam:

Svecenik pozdravi sve prisutne, razmijene par rijeci, onda na red dolazi specificna molitva koju moli svecenik, na kraju molitve on pita roditelje i kumove da li ce odgajati dijete u duhu bozjem i da li se (i u djetetovo ime) odricu vraga :zubo: i tako.

Kad ovi odgovore na sva takva pitanja, onda se malo vode polije bebi na celo i svecenik kaze: "Ja te ____ (ime djeteta) krstim u ime Oca, Sina i Duha Svetoga". Onda ih sve blagoslovi i kaze: "Idite u miru Bozjem"! Svi odgovore: Amen.
I ide se jesti. :D :D

misiz S
28.08.2006., 08:49
Pocinjete pomagati..
Vidis biblija nije losa, ali nekako mi vise pase kao poklon za krizmu (bar sam ju obicno poklanjala za krizmu)

Ali hvala na primjerima.

E sad, moram se ja jos dogovoriti s roditeljima, ali mislite li da bi uz neke stvari (tipa zlatni privjesak, ako bude, ili andjeo ili kriz za iznad kreveta...) jos trebalo kupiti nesto sto je malome trenutno potrebno.
Mislim ce za krstenje imati 4 mjeseca, a koji mjesec poslije bi polako mogao poceti sjediti pa da mu kupim hranilicu. Ili ako imate stogod pametnije za djecu te dobi. I je li to potrebno??

Dakle, u svakom slucaju moram kupiti benkicu i svijecu, i napraviti tortu. To je sigurno. Idemo dalje razvijati stvar. Prijedlozi, komentari....kritike...

Iskustva... :D

traxdata
28.08.2006., 09:02

:D
a mi smo malom na račun prebacili našu ušteđenu lovu, jer su bolje kamate na dječju štednju.a ne mora biti ča niti oročeno.. ta da mali ima više love od nas:D

traxdata
28.08.2006., 09:09
ovak, što se tiče krštenja...
malom je kuma bila moja najbolja frendica i ujedno i moja vjenčana kuma. ona malog obožava. ja sam izričito zabranila novce, zlato itd...
i to zato što ju jao cijenim i nisam željela sa se to sve pretvori u nekakvo darivanje i šta ti ja znam. ona je malom isheklala kompletić, super je izgledalo, ao etno:cerek:
zatim je kupila svijeću i onu košuljicu. mali je dobio 1000 kuna, to smo mu stavili na račun. a krštenje smo mi platili, dali smo popu 400 kuna.
kod nas je na krštenju bilo 5 ljudi, skupa s djetetom. ja nisam željela više, nama dovoljno.

traxdata
28.08.2006., 09:11
i da, još nešto...osim love koju smo dali popu, sterilizirala sam mi u mačku:D
i to košta:D
četveronožnu, se razme:D

misiz S
28.08.2006., 10:02
Traxdata THNX!!!

Moram se cuti s roditeljima pa vam javljam kako su protekli dogovori :D

Pomaze, u svakom slucaju to sto mi pisete. Samo dajte s iskustvima :top:

prometej
28.08.2006., 10:34
Evo misiz S, ako će ti to pomoći, kad sam ja bio mali, moj kum (inače Hrvat po zanimanju) meni je kupio maleni otok na južnom dijelu Jadrana. Jadnik nije znao da će, nekad u budućnosti, stupiti na snagu Zakon o obalnom pojasu i onaj o pomorskom javnom dobru tako da na svom otočiću se mogu kupati ali ništa ne mogu graditi...

misiz S
30.08.2006., 09:10
HELLOU!!! :W

pokloni, benkice, svijece... Gdje takve stvarcice mogu kupiti? Ima kakvih da se na to napise datum i djetetovo ime, ili nesto slicno. Kako ide to s benkicom, to se daje sveceniku, ili to kuma stvalje na krstenju, ili prije ili poslije ili....??? :confused:
I koliko bi mogla kostati hranilica. Ja racunam na nekih 500-700 kuna, jel moguce??

Zna li netko gdje bi se moglo naci mozda kakav lijepi andjeo, onako umjetnicki, ili kriz (mozda bolje andjeo)?? I naravno ne preskupi :zubo:

misiz S
13.09.2006., 06:57
Da malo nastavim temu...
Napala me ovaj mjesec djecja krstenja. E sad idem dragoj prijateljici na krstenje treceg sina i bit ce prava janjevacka festa sa 120 pozvanih. E mene sad zanima kako to funkcionira, sto se tice poklanjanja stvari klincu, jel slicno kao za svadbu ili... (s obzirom da ce to biti vece od moje svadbe - 75 ljudi).
Da dajemo novce, ako da koliko, ili je kakav drugaciji poklon bolji??

:confused:

Doria22
01.10.2006., 08:54
Pozdrav mamicama i tatama ako ih ima,naravno :) sljedecu nedjelju je krstenje mom prvom rodjaku(moja mama mu je teta) i mislimo se sta da mu kupimo....jel bas jedina opcija kupovati zlato ili mozemo i nesto drugo?

Ona kaze da se kupuje vecinom zlato ali ni sama nezna sta bismo mogle,pa bi bilo lijepo cuti i vase prijedloge puno hvala :kiss:

sidora
02.10.2006., 03:57
a cuj. ja sam dobila dosta dukata. i novaca. mislim da je to bolje od onih bezveznih poklona. jedino mi je najbolja frendica kupila sve od mustele kaj koristim za malu i dva paketa pelene. bio mi je to najbolji pokolon. tak da vidi. ak znas kaj im treba, al ono ak bash znas, onda to kupi. a ak ne znas, bolje ljudima pomozi s kojom financijskom injekcijom.
svega dosta, samo novaca nikad dosta.
i nemoj cvijece. vecina beba ti je alergicna na to

Kiti
04.10.2006., 07:52
Hm,hm.Sve ovisi o tome koliko novaca možete izdvojiti.U Oktogonu imaš atelje od Ele Svaline.Minijature anđela su neodoljive...I eto poklona za čitav život!

Doria22
04.10.2006., 08:23
Hm,hm.Sve ovisi o tome koliko novaca možete izdvojiti.U Oktogonu imaš atelje od Ele Svaline.Minijature anđela su neodoljive...I eto poklona za čitav život!

Da ali nisam iz Zagreba iako mi se jako svidja njen rad,vidjela sam jednom prilikom kada sam bila u Zg i torbice sa tim andjelima i bila sam odusevljena....
Ali vratimo se na temu :zubo: neznam moja mama je zapela za neku narukvicu od bijeloga zlata koja je stvarno prekrasna i onako bas je za muskice male ali ipak sam ja realna pa mislim kada sam ja stavila na sebe neko zlato sta sam dobila na krstenju???? Nevolim zuto zlato,a i nosim samo ono sta sam dobila ko poklon od kume na krizmi i to je opet prsten od bijelog zlata koji sam sama izabrala...

Ja bi ipak nesto tipa ta slikica ili nesto korisno a mama je zapela za to zlato i eto pa cemo vidjet.

šuš
17.11.2006., 08:06
Upala sam bez veze jutros na ovu temu jer sam krstila trije svoje i bila kuma ponekom tuđem pa da pomognem, kao ono od 8 mjeseca do danas ti postala stručnjak za krštenja, to volim, svaka čast! I ja mrzim kad mi djeci kupuju zlato za krštenje, aj neku uspomenu to mi je ok, ali 10 malih tankih lančića koji se zapletu ili 5 križev (istih) to me stvarno živcira. Do trećeg sam se opametila pa uzvanike obavjestim o željama. Svi sretni. Samo naprijed. Kad krstimo tvoje?:top:

misiz S
17.11.2006., 08:32
Ja sam na kraju svojem kumcetu kupila jedan stakleni kriz za na zid - to je ono nesto da mu ostane. A za njega sam kupila za 300 kuna jos neko cudo za igranje sto bi mu trebalo trajati do druge godine (a vidjet cemo) i jednu veeeliku kosaru s vocem (s tim su se svi najvise odusevili i poslije rucka pricali o tome :rofl:)

Na janjevacko krstenje smo svakom od klinaca kupili nesto (mali krstenik ima jos dva mala brata - 4 i 2 godine) a malom smo kupili andjela za na zid.

Eto. Nista od zlata :zubo:

Mi moramo prvo :Sex: :mig: da bi mogli imati malog/malu :angel: pa cemo na krstenje :D:D

šuš
17.11.2006., 08:44
Mi moramo prvo :Sex: :mig: da bi mogli imati malog/malu :angel: pa cemo na krstenje :D:D

Nema ljepšeg osjećaja nego kad krstiš svoje djete. Baš te briga za sve, uzvanike, darove, haljinice. Prije neki dan sam obukla kaput a u džepu (zaboravila izvadit, sram me bilo) bijela haljinica sa krštenja. Odmah sam izljubila moju Maru.:cerek:

misiz S
17.11.2006., 08:48

Mi planiramo na ljeto pocet raditi. Nadam se instant uspjehu (prema trenutnom zdravlju i diplomi iz biologije nema razloga da ne uspije), a onda bi krstenje moglo biti za jedno 2 godine, a mozda i prije :cerek:

Jedva cekam :D:D

šuš
17.11.2006., 09:08

Mi planiramo na ljeto pocet raditi. Nadam se instant uspjehu (prema trenutnom zdravlju i diplomi iz biologije nema razloga da ne uspije), a onda bi krstenje moglo biti za jedno 2 godine, a mozda i prije :cerek:

Jedva cekam :D:D

Prvo sam krstila sa 11 mjeseci, drugo sa 6 mjeseci, treće za mjesec i po, jedva dočekala. Najslađe mi je bilo sa ovim trećim. Treba odmah male krstit.
Ali ipak je najbolje kad ih praviš ! Blago tebi, ja moram pazit, ne bi više.:D

jupi
17.11.2006., 20:17
prije dva tjedna sam krstila svoju bebacicu.jutro,poslije rane mise,krstenje je trajalo cca 3 min.
svecenik poklonio svijecu,kumovi mu dali svoju potvrdu da su crkveno vjencani i platili su misu (mislim 100 kn).
kuma platila tortu i poklonili narukvicu i nausnice zlatne (preslatko)
ali ja sam pocascena sta sam jedno dugo divno prijateljstvo potvrdila kumstvom tako da mi pokloni nista ne znace.

kumovi se trebaju sjetiti da su kumovi nekom , a ne zaboraviti i ne posjecivati,kao moji krsni kumovi koje nikad u zivotu nisam vidila ,a zive preko puta na Braču.

hvala Bogu ja sam pametno birala kumove za svoju djecu,tako da mi djeca kumove vole i druze se sa njima

šuš
18.11.2006., 20:08
Baš me juče frendica zvala da budemo kumovi njenom malom (rodile skupa treće ona dečka ja curu). Naravno da sam pristala, ali upozorila sam je da mi našu kumčad imamo običaj odgajat u vjeri, oće li se predomislit? Ne znam.

cropir
28.11.2006., 18:28
ja sam se najme krstio sa 11 godina (prije prve pricesti :D) i sta da kazem,meni je kuma bila sam kuma nis obicaji i to...al bas je fora dozivit sam svoje krstenje,ja bi ređe ostavio djete to 10. godine pa onda

kirshna
17.08.2007., 19:20
babinje sam riješila,a što uzeti za krštenje???

magic blue
17.08.2007., 20:15
babinje sam riješila,a što uzeti za krštenje???
pare i djecju Bibliju

Loulou
22.11.2007., 16:56
Zakljucak je da se moza svasta pokloniti i da ne mora obavezno biti zlato - to mi je jako glupo.

vaci
29.11.2007., 21:38
ja sam kupila dječju bibliju :o

ipak je to krštenje - autosjedalice, stolica za hranjenje, posteljina - to nosim na babine :D

Loulou
30.11.2007., 19:58
A gdje ima kupiti dječja Biblija?

Wedding
03.12.2007., 20:10
A gdje ima kupiti dječja Biblija?

u skoro svim knjizarama:mig:

extreme
03.12.2007., 20:20
u skoro svim knjizarama:mig:

da...
a ako si u zg imaš KS (kršćansku sadašnjost) i sad već u puno gradova ima knjižara Verbum...

tamo sigurno ima popriličan izbor...

aranea
26.03.2008., 13:20
pozdrav svima...vidim da je tema pod paučinom pa da ju skinem s jednim savjetom!
Krsna sam kuma malom Patriku u subotu! Grozila sam se kupovanja zlata za krštenje pa sam radije dala napraviti sliku Sv. Patrika! Na poleđinu slike ću napisati molitvu Sv. Patrika. Dala sam napraviti svijeću za krstitke na kojoj će biti ispisan citat iz biblije, njegovo ime, datum i ime župe.
I dj. bibliju...u koju ne znam što da napišem! :rolleyes:
Nemam inspiracije da izmislim nešto lijepo...pa ako netko ima ideje...bila bi više nego zahvalna! :D

Myra
30.03.2008., 14:24
Ja imam jedno pitanje, koje ne znam gdje da pitam, zapravo i nije vezano uz poklone za krštenje, ali ima veze s krštenjem. Naime, imam doma svoju svijeću sa krštenja (krstila sam se velika :)) koja mi stoji na polici već skoro 15 godina. Šta da radim s njom? Glupo mi ju je baciti, a glupo mi je i da skuplja prašinu. Dal da ju upotrijebim kad hoću zapaliti neku svijeću pa ću je onda potrošiti i lakše baciti? Ne znam, velim, pitanje je možda glupo, ali stvarno ne znam što bi s njom...

Hvala

PiaLolla
01.04.2008., 07:16
Aranea....znam da je najbolje za takve prigode uzeti neki lijepi citat iz Biblije......ili pogledaj u krshchanskoj sadashnjosti --> 100% ima neka knjigica vech izvedenih citata :top:

Mi smo svojoj kumici rekli da nam "mora" kupiti jednu knjigicu (koja nas povezuje zajedno - jer bash u istom trenutku smo gledali istu knjigicu za Zuflju)

A shto se tiche zlata i lanchica.....meni je preslatka ova alternativa - srebrni lanchich za glezanj....naravno bez kriza (jer kak bi to zgledalo :D).....posveta pozeljna, i da se moze povechat lanchich, jer garant che joj to biti fora nosit kad bude vecha (a znam da ostale kerefeke - zlatne lanchiche, narukvice, naushnice garant ne boo htijela nosit)

Myra.....po meni bi bila fora da je malo uredish ako je korishtena (odrazesh spaljen vrh, zglancash malo), pa je proslijedi buduchim narashtajima......a i ako si/budesh kuma nekome - proslijedi je svom kumchetu, kao - oldtimer-sku svijechicu :D

Pika225
08.04.2008., 22:06
Evo da malo dignem ovu temu... S obzirom da je dosta vas govorilo o nekom obliku dječje štednje, a to mi se čini odličnom idejom za poklon, zanima me mogu li ja kao kuma djetetu otvoriti takvu štednju ili moram nekog od roditelja voditi sa sobom. Naravno, druga opcija mi se ne sviđa, jer bi htjela da to bude iznenađenje...

reginna
26.06.2008., 16:57
Što kupiti roditeljima i djetetu kad dolazite kao gost poznanicima na krštenje njihovog sina starog 4 mjeseca? :ne zna: Garderoba isključena jer ne znam ni kako mali izgleda niti ukus roditelja.Pomoć molim

MAJA155
26.06.2008., 17:07
Pogledaj ovdje, možda nešto nađeš.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=332199

teniska loptica
26.06.2008., 18:35
uplati mu 500/1000/2000 kuna u dječju štednju, otvori račun, kupi kasicu-prasicu od 10 kuna i stavi papire u nju

ili kupi dekicu ili tako nešto

Hrvach
27.06.2008., 13:53
roditeljima ništa, malom 50 eura, to mi se čini sasvim dostatnim; lijepa čestitka i nofci; a starci nek rade sa lovom što im volja

nikako ne kupovati zlato i ostale gluposti tog tipa, to je važilo dok smo mi bili klinci

ludica
02.09.2008., 06:35
uh..puno sam zakasnila ali za sve koji žele otvarat tu štednju, da moguće je otvorit djetetu štednju, a da je netko drugi plaća... Ja znam iz prve ruke da je moguće preko RBA- to dobiva s 18 godina kako hoće- sve van, u ratama tokom godina...kak bude htjela i Triglav osiguranja-tu imamo kao stipendijsku štednju, dogovorio ju je djed a ona s 18 godina tokom iduće 4 to dobiva van ili može uzet jedan dio, a drugo da dobiva u ratama...

O poklonima za krštenje ne bi željela puno jer kad je došla kuma k nama da dogovorimo točan datum za krštenje i na dan krštenja, ostali smo šokirani...svaki put je zvala nekog kao da joj nešto treba (živjeli smo poprek ceste), a trebalo je pomoći nositi poklone k nama... i to nije samo njoj nosila nego i nama..tak dok je njihovoj maloj bio rođendan..nisam znala šta bi kupili

aranea
04.09.2008., 13:31
Aranea....znam da je najbolje za takve prigode uzeti neki lijepi citat iz Biblije......ili pogledaj u krshchanskoj sadashnjosti --> 100% ima neka knjigica vech izvedenih citata :top:

konkretno je pisao ovaj citat:
Evanđelje po Mateju 19,14
"Pustite dječicu i ne priječite im k meni jer takvih je kraljevstvo nebesko!"

a i naručila sam iz krsčanske sadašnjosti dječju bibliju i prvu knjigu za djecu!!! :mig:

Lindsay
07.09.2008., 20:04
ja sam odlučila ovako- kad mama izađe iz bolnice ( a mi smo kumovi bebi- dečkiću), neku košaru s potrepštinama za bebe , onako svega po malo ( vlažne maramice, neki komplet dječje kozmetike, eventualno benkice i tako još neke sitnice koje im baš trebaju) i možda još neki novac bebi po jastuk a što se tiče samog krštenja...e tu nisam pametna...
ovako, zlato ne bi a s obzirom da oni već imaju djecu, puno toga već i imaju ( hranilica, hodalica i sl.). oni su rekli niš, a ja samo novac ne bi....eventualno neka dječja štednja ali ne znam, nisam ni za to..
šta vi mislite? šta predlažete? a vi roditelji koji ste krstili djecu, koji vam je poklon bio baš ono dobar?

iglica_1981
14.11.2008., 12:59
Pozvani smo na krstitke kod jako dobrih prijatelja i sad imamo dilemu, što pokloniti. Ja bih dala novce i buket cvijeća, ali mi muž veli da u Zg to nije običaj već da se poklanja robica (to su mu rekli na poslu).:ne zna:
Ima li tko iskustva s takvim darivanjem?

Agata1979
14.11.2008., 13:05
Malo pretraži, ima već ovakva tema i tu i na trudnicama, pa možda dobiješ kakvu ideju. Mi obično kupimo robicu i neku igračkicu.

vanjaa
14.11.2008., 13:35
Pozvani smo na krstitke kod jako dobrih prijatelja i sad imamo dilemu, što pokloniti. Ja bih dala novce i buket cvijeća, ali mi muž veli da u Zg to nije običaj već da se poklanja robica (to su mu rekli na poslu).:ne zna:

Običaj je da se daju novci i kupi nešto, cvijeće možeš izbaciti. Možda bi oni bili zadovoljni samo s robicom, a možda bi si mislili u sebi kak niste ništa love dali,( a jako ste si dobri) pa bolje dat 50/100 eura nego se zamjeriti. Ili pitate dal treba šta kupiti, pa da vam sami kažu

8472
14.11.2008., 14:07
Običaj je da se daju novci i kupi nešto, cvijeće možeš izbaciti. Možda bi oni bili zadovoljni samo s robicom, a možda bi si mislili u sebi kak niste ništa love dali,( a jako ste si dobri) pa bolje dat 50/100 eura nego se zamjeriti. Ili pitate dal treba šta kupiti, pa da vam sami kažu

Potpuno se slažem.
I htjela sam još prije napisat da sve završi kuvertom. To je jedino što ljudima danas treba...

J_a
14.11.2008., 22:04

Moj sin je prije par mj.dobio od kumova par igracaka, modul za krevetic sa senzorom za plac i daljinskim, hrpu, ali doslovno hrpu odjece i narukvicu od bijelog zlata s ug.imenom i datumom za uspomenu. A ostali gosti su mu uglavnom donosili novce jer kao radimo krstitke u restoranu pa da pokrijemo, mene je to zivciralo,meni su nekako igracke bile najbolji poklon za njega, tako da ja sad uglavnom kupim malo bolju igracku za dijete i ovisno o mentalitetu ljudi kojima idem na krstitke dam nesto novaca, ali u svakom slucaju igracka+novci jer mislima da se novcima vise vesele starci a treba i dijete razveseliti...

jahorinka
27.11.2008., 11:23
evo, danas me suseda neslužbeno pripremila da budem kuma i to za 3 tjedna :eek:

veli mi frendica da budem barem minimalno 600kn potrošila - zlatnina + torta + košuljica i svijeća + još nekaj
ode moj bijedni studentski džeparac :cry:

kolko sam sretna kaj su me odabrali za kumu prekrasnoj bebici :lux:, tolko sam ljuta jer su mi rekli samo 3 tjedna prije :mad:

vi koji imate iskustva s tim, kolko prije su vas zvali za kumove?

mojoj frendici su rekli 2 i pol mjeseca ranije i to ako je ona slobodna taj i taj datum.

atlas
27.11.2008., 12:50
moji klinci, muž i ja pozvani smo na krstitke djeteta naših ok prijatelja. do krstitki su još 2 tjedna . kupila bih malo oblekice i priložila kovertu s lovom. međutim koliko bi iznosio jedan normalan iznos da su svi sretni i zadovoljni?
nemojte samo pisati neke astronomske cijene.

Wedding
27.11.2008., 13:36

veli mi frendica da budem barem minimalno 600kn potrošila - zlatnina + torta + košuljica i svijeća + još nekaj

kolko sam sretna kaj su me odabrali za kumu prekrasnoj bebici :lux:, tolko sam ljuta jer su mi rekli samo 3 tjedna prije :mad:

mojoj frendici su rekli 2 i pol mjeseca ranije i to ako je ona slobodna taj i taj datum.

koliko ce spotrosit ovisi o tebi tj. koliko imas mogucnosti i kakvi su ti dogovori sa frendicom..recimo ja sam sama kupovala i sviejcu i tortu jer sam tako htjela a kumve smo zvali isto cca 3 tjedna prije uz naglasak da ne zelimo poklone jer smo znali u kakvoj su financijskoj situaciji ali onu su se ipak pojavili kao dedamrazi sa puim rukama sto mi nije vilo drago jer sam kumove uzimala samo iz priajteljstva a ne iz koristoljublja

Wedding
27.11.2008., 13:38
moji klinci, muž i ja pozvani smo na krstitke djeteta naših ok prijatelja. do krstitki su još 2 tjedna . kupila bih malo oblekice i priložila kovertu s lovom. međutim koliko bi iznosio jedan normalan iznos da su svi sretni i zadovoljni?

a sve ovisi u kakvoj ste mogucnosti...mi smo recimo od frendova dobivali recimo oblekicu ili igracku i po 100 ili 200 kuna i to je sasvim dovoljo:mig:

po meni bi 50€ bio top topova jer sve sto je vise od toga mi je nekako to much, osim ako se radi o krsnim kumovima ili sestricni, sestri ..

atlas
27.11.2008., 13:57
a sve ovisi u kakvoj ste mogucnosti...mi smo recimo od frendova dobivali recimo oblekicu ili igracku i po 100 ili 200 kuna i to je sasvim dovoljo:mig:

po meni bi 50€ bio top topova jer sve sto je vise od toga mi je nekako to much, osim ako se radi o krsnim kumovima ili sestricni, sestri ..

imaš pravo. slažem se:). mislim da bi takva cifra bila sasvim ok.

jahorinka
27.11.2008., 18:57
maloj sam dala 200kn kad se rodila (prije 3mj), tak da za krštenje ne mislim davati nikakve novce :ne zna: ionak nisu na nju potrošli, al kaj me briga :zubo:

idem idući tjedan pogledat kak se kreću cijene zlata :D pa budem si razmislila :kava:

kate17
27.11.2008., 19:33

Pa realno očekuj 1500,00 - 2000,00kn, ja mislim da manje od toga nemožeš potrošiti. Kupi nešto od zlata, kupi neko odjelce, a možeš i dva, jedno za sada a drugo kada malo poraste, kupi neke igračke, (ali nemoj u kineza, kupi jednu ali da valja - ja bih ti preporučila od chhica jer su one naprevljene tako da nemaju tih kemikalija u sebi, u kojima drugim imaju) , i možeš kupiti hodalicu( imaš od chicca oko 600,00 kn ali možeš i neku drugu: pegperego,graco ) u tom slučaju netrebaš dati novac. I neku bombonjeru za mamu ili slatkiše za ostale klince, tako nešto. Pitaj mamu za hodalicu , jer ako ju ima netrebaš kupovati , onda daj neki simbolični iznos, pristojno je i 300-400 kn.
:Moj savijet:mig:

gita50
27.11.2008., 19:37

200 kn :top: toliko smo i mi dobivali od onih koji su samo prijatelji i smatram da je to taman (pogotovo ako misliš još nešto kupiti)

gita50
27.11.2008., 19:58

I nas su zvali 2 tjedna ranije za kumove, al smo u to vrijeme planirali biti na moru, tako da su odgodili krštenje. Smatram to nepristojnim ozbirom da ranije nisu dali ni naslutiti i mi smo se pošteno istrošili za babinje, da bi mm-a nazvali na mob par dana nakon što smo bili kod njih :eek:

Nemoj se opterećivati time koliko drugi potroše za kumovanje, nego u skladu sa svojim mogućnostima :mig:

Negdje je običaj kupovati robicu, tortu, svijeću... negdje nije.
Obzirom da si student, roditelji djeteta bi trebali imati i malo razumijevanja.

Po meni je još uvijek nekak najbolji poklon zlatnina...igračke će od tebe dobivati za rođendane, Božiće....
sad ovisi dal si bila u babinju, ako nisi - poklon bi trebao biti veći, ako jesi
zatnina u vrijednosti 500-ak kuna bi bila i više nego dovoljna, sitnica za braću ako ih ima.

Ponavljam, cijeli život je pred tobom i kumčetom, nadoknadit ćeš kad budeš u mogućnosti :mig:

Lindsay
27.11.2008., 20:07

nažalost, nema šanse da kupiš zlato + tortu+ košuljicu i svijeću+ još nešto za 600 kn..mi smo uskoro kumovi i pošto smo za babinje dali lovu i to dosta, za krštenje smo mi uzeli odijelce i svijeću sam napravila + poklon( posteljina, deka, album i još nešto budem jer mi je zlato bezveze, pogotovo za dečke) + tortu + vjerojatno u crkvi nešto i sve je to bliže 1600 nego 600.
ali, tako smo odlučili jer u ovom trenutku možemo tako.

mislim da ti je bitno da ne ideš preko svojih mogućnosti i da se zadužuješ i financijski iscrpljuješ, pogotovo ako si studentica. ja sam bila kuma kao studentica i nisam uopće htjela pretjerivati. kolko sam mogla, tolko sam dala. u kumstvu je mnogo bitnije da imate dobar odnos kasnije i da tom klincu budeš dobra kuma, da si tu i sl. al ako je curica, ja bi onda kupila neke zgodne naušnice a možeš ih naći za 200-300 kn.

oštrilo
27.11.2008., 20:10
Ja sam svojoj sekici za rođenje treće bebice kupila skejt, tj. dodatak za kolica na kojem drugo dijete stoji dok se ovo vozi. Košta 500 kn, podijelila sam s mamom. To sam joj dala mjesecima prije nego je rodila jer nisam mogla dočekat da poklon stoji u mene :D
Sad idem vidjeti bebicu za koji dan, planiram joj uzeti paket pelena ili neki buketić (vidjet ću što će ostali donjeti)...

Krštenje će vjerojatno biti brzo, za to sam planirala: ili neku dobru igračku, ili robicu, ili 50€...

kate17
27.11.2008., 20:24
ja mislim da je zlato najpotrebnije jer će to dijete jedino i znati kada odraste da mu je to od kume sa krštenja. Slatke naušnice za nju ili privjesak npr križ za njega. da ima vremena u životu , ali uspomena sa krštenja mi je ipak slađa od onog šta će joj kupiti ili ne , kada naraste.

Zara1
27.11.2008., 20:34
a ja mislim da je zlato najnepotrebnije. i onako nebude u modi za 20- ak godina kad bi to eventualno nosila. bas sam protiv poklanjanja zlata i to mi je glupost.
iako, nismo ga uspjeli izbjeci i dobila je 5 pari nausnica (a svima sam naglasila da mi to ne nose) :rolleyes:

Lali Puna
27.11.2008., 20:39
ne opterećujte se s tim koliko se daje ili koliko biste trebali dati. dajte koliko želite dati ili možete. recimo, jahorinka, ako si studentica i nemaš novaca da se s tim isprsiš reci mami kumčeta da ćeš joj rado pomoći s bebom, doć pričuvat koji put na sat vremena da se ona odmori ili opere kosu ili skuhat ručak ili s njima otić u park il šetnju...da ćeš se iskazat s poklonima kad ćeš radit, za 1.2. il 5. rođendan, kadgod će to već bit...napravi joj nešto ako si kreativan tip (kupi jeftini foto-album pa ga ukrasi nekak posebno pa nek to bude album u koji će mama, a kasnije to dijete stavljati vaše zajedničke fotke ili fotke s krštenja)

nije kumstvo samo zlatnina il novci il svijeća il robica.

p.s.
a hodalicu ne bih kupila nikom, kamoli kumčetu

atlas
27.11.2008., 20:40
200 kn :top: toliko smo i mi dobivali od onih koji su samo prijatelji i smatram da je to taman (pogotovo ako misliš još nešto kupiti)

gita50 hvala na prijedlogu.:) i vi ostali super kaj ste se raspisali.:)

Lindsay
27.11.2008., 21:01
ja isto mislim da je zlato bezveze i iz nekih drugih vremena..mislim, koje će dijete nositi lančuge s križevima i sl.? mislim, svi kažu kao za uspomenu a meni je to bezveze skroz..može biti i nešto drugo ako je baš jako bitno da bude za uspomenu..eto ja sam u toj kategoriji "za uspomenu" foto album i imam sliku maloga iz novina kad se rodio pa ću i nju zalijepiti kao prvu sliku...al , šta ja znam, ja rugima pričam da se ne opterećuju a ja sam sva u tome već danima...uf! ustvari, hoću reći još jednom da se ne ide preko svjih mogućnosti i da se kao pokaže. to je bzv i malograđanski..ne treba to kumstvo biti opterećenje.

kate17
27.11.2008., 22:49
a ja mislim da je zlato najnepotrebnije. i onako nebude u modi za 20- ak godina kad bi to eventualno nosila. bas sam protiv poklanjanja zlata i to mi je glupost.
iako, nismo ga uspjeli izbjeci i dobila je 5 pari nausnica (a svima sam naglasila da mi to ne nose) :rolleyes:

uvijek možeš naći naušnoce , tj kupiti koje ne izlaze iz mode, ima ih dosta. ja sam za zlato jer mi je to baš super. kada ja uzmem naušnice od kume, uvijek se sjetim da je to od nje i baš mi je fora. ali novac koji sam dobila , nemam pojma gdije je:lol:
tako je po meni. tko voli nek izvoli:)

kate17
27.11.2008., 22:53
hodalica je super stvar - ali za one koji znaju kada dijete staviti u nju :mig:

alexxx
28.11.2008., 01:26
hodalica je super stvar - ali za one koji znaju kada dijete staviti u nju :mig:hodalica je beskorisna i potencijalno štetna. u kanadi zabranjena zakonom.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=191290&page=9 tu možeš o hodalicama ako hoćeš.

u svakom slučaju, nije nešto što bih ijednom djetetu kupila. ni da mrzim roditelje. :zubo:

Wedding
28.11.2008., 09:08
ja mislim da je zlato najpotrebnije jer će to dijete jedino i znati kada odraste da mu je to od kume sa krštenja. Slatke naušnice za nju ili privjesak npr križ za njega. da ima vremena u životu , ali uspomena sa krštenja mi je ipak slađa od onog šta će joj kupiti ili ne , kada naraste.

:top: zlatni nakit je bespotreban ali zlatni dukat je jako dobra stvar:mig:

jahorinka
28.11.2008., 09:43
Pa realno očekuj 1500,00 - 2000,00kn, ja mislim da manje od toga nemožeš potrošiti...

:horor:
sad me već bacaš u depresiju http://i235.photobucket.com/albums/ee190/diavolissima1/cfa4fc6b.gif

I nas su zvali 2 tjedna ranije za kumove, al smo u to vrijeme planirali biti na moru, tako da su odgodili krštenje...

pa ono, rekli su oni meni već prije da budem kuma, al da ove godine ne bude krštenja, još prošlu subotu je mama rekla da budu još malo pričekali da naraste (beba ima 3mj) :blabla:
i ja reko super jer su bili ispitni rokovi i nisam radila, tak da mi je plaća za 11.mj poprilično mala - 700kn :rofl:

i kad mi je jučer rekla http://i235.photobucket.com/albums/ee190/diavolissima1/215a03b6.gif

a da ne zaboravim božić, rođendane, imendane i godišnjicu ovaj mjesec :eek:

moram hitno nekaj na aukcije staviti :zubo:

nažalost, nema šanse da kupiš zlato + tortu+ košuljicu i svijeću+ još nešto za 600 kn...

i ja sam razmišljala o nekim naušnicama :ne zna:
torta je računam do 200kn
a ostalo... stvarno nemam ideje :confused:

edit - netko je spomenuto dječju bibliju i sviđa mi se ta ideja :cerek:

Wedding
28.11.2008., 09:49
:horor:

i ja sam razmišljala o nekim naušnicama :ne zna:
torta je računam do 200kn
a ostalo... stvarno nemam ideje :confused:

daj me prosvijetli...gdje se to moze kupit tako jeftina torta:D

Zara1
28.11.2008., 10:05
moja rođendanska torta u Ekosu (vž) je 170 kn :D

jahorinka
28.11.2008., 10:10
kaj živim u zabludi da nema torte ispod 200kn? :horor:

pa doma napravim za te novce tortu na 16. katova :o

šalim se, ofc :p

evo, pitala sam frendicu koja je 2 put bila kuma i veli da je za svakog klinca dobila tortu za 180 (ekos, vžd)... al da naravno ima i za 360 :zubo:

nego, kaj nije nekad bio običaj da djeca imaju iste kumove :misli:

moja rođendanska torta u Ekosu (vž) je 170 kn :D

ti si moja varaždinka :zivili:

Wedding
28.11.2008., 10:16
kaj živim u zabludi da nema torte ispod 200kn? :horor:

pa doma napravim za te novce tortu na 16. katova :o

nego, kaj nije nekad bio običaj da djeca imaju iste kumove :misli:

pa iskreno u Zg ne znam gdje ima tako jeftinih torti.bilo je svojevremeno u Ivici i Marici sa velikimmm popustom 170 kuna ali to je mala torta za 15 osoba. i sad su te torte po 250.........a inace jedino sto sam cula da zene koje rade torte doma u fusu naplacuju po 200 a to nebi kupila:mig:

Sto se tice istih kumova to znam da je obicaj u zagorju ili u nekim djelovima zagorja a ima obicaj i da ti je isti kum i krsni i firmani i vjencani:flop:

jahorinka
28.11.2008., 10:22
ne bi ni ja kupila u fušu tortu :ne zna: pogotovo ne za druge :kava:

e, pa velim ja ovom svom :cerek: nek dođe u vž živjeti da je tu sve jeftinije, pa neće i neće :mama:

joj, sva sam tak :bonk: nemam male djece u familiji, a ovo mi je prvo kumstvo i to tak na brzinu :zubo: valjda bude sve na kraju dobro ispalo :moli:

ma da :eek: i za krštenje i za firmu i za vjenčanje isti kum(ovi) :horor: nisam prije čula, al zvuči strašno

samo znam da je kao običaj da djeca imaju iste kumove za krštenje, a ono za firme i vjenčanja si sami biraju :)

kate17
28.11.2008., 13:01
ja koga sam god poznavala ima je hodalicu za bebača, ima ju je i moj brat pa mu evo ništa nije:mig: ali isto tako imam poznanicu koja je prerano stavila bebu u hodalicu , i stvorija se taj problem zbog kojeg su svi skeptični prema istoj. dakle, meni je hodalica ok , ali triba znati kada djete staviti u nju, ispravno namjestiti visinu, i ne ostaviti dite cili dan u njoj:lol:. opet , svak ima svoje, pa ko voli nek izvoli :)

jahorinka, nemoraš potrošiti toliki novac, potroši koliko možeš. sigurna sam da su te zvali zbog tvoje kvalitete i osobnosti a ne zbog toga koliko ćeš im novaca dati :)

Wedding
28.11.2008., 13:11
ja koga sam god poznavala ima je hodalicu za bebača, ima ju je i moj brat pa mu evo ništa nije:mig:

e ovo je teza koja je najgora:eek:...ono meno nije bilo nista pa nece ni mojoj djeci........ nije uopce stavr niti u pravilnom namjestanju hodalice nego jednostavno u tome sto nije dobra za kukove i opcenito za noge, djeca na taj nacin pojacavaju tonus muskulature nogu sto takodjer nije dobro, nestabilnija su kada pocnu hodat itd...pitaj samo prvog fizijatra za misljenje i neka ti objasni zasto pa vise neces tako govorit:mig:

happymom5
28.11.2008., 13:23
moji svi četiri imau različite kume.meni bitne osobe za koje sam smatrala i još smatram da bi mogle ispuniti osnovnu zadaću.Kako englezi kažu-godmother, majka po bogu... Dakle, ne dao bog nekog zla ili nemilog događaja, da mi budu potpora i pomoć.Tu nikako ne mislim na materijalno potpomaganje.
Što se tiče poklona za krstitke, svaki je dobio drugačije, prema mogućnostima kumova, što svakako cijenim ali ne želim to svrstavati u važnost kumstva.Isto tako, uzvanici na krstitkama(koje su većinom bile manja slavlja) nisu donosili kraljevske poklone i mislim da je sama prisutnost osoba kojima je stalo do tog djeteta i događaja -najbitnija.Nadam se da ste shvatile što sam htjela reći.Kuma od najstarije , primjerice svako malo nazove i pita za nju i za ostale, tu je kad se treba razgovarati, šaliti ili izjadati iako nas djele kilometri..
Ne pamtim je po (doduše podosta) darovima koje je donjela na krštenje ali zna svaki uspjeh ili problem koji se s njenim kumćetom i ostalim klincima događa.Veseli se s nama svakoj petici, razmišlja o problemima a i ja sam tu kad mogu pomoći. i to mi najviše znači.Mislim da je općenito previše iskomercijalizirano krštenje kao događaj,kao i još hrpa raznih datuma u životu a da se vrlo često zaboravi na onaj pravi značaj-kumstvo.

kate17
28.11.2008., 13:35
e ovo je teza koja je najgora:eek:...ono meno nije bilo nista pa nece ni mojoj djeci........ nije uopce stavr niti u pravilnom namjestanju hodalice nego jednostavno u tome sto nije dobra za kukove i opcenito za noge, djeca na taj nacin pojacavaju tonus muskulature nogu sto takodjer nije dobro, nestabilnija su kada pocnu hodat itd...pitaj samo prvog fizijatra za misljenje i neka ti objasni zasto pa vise neces tako govorit:mig:

nemam namijeru jer nitko nije iščašio kukove kada se koristi na ispravan način.:) staviti dijete na 10-20 min dnevno, u hodalicu, nikome nije naštetio. :mig: Samo da dijete osijeti
drugo je kada majke stave dijete u hodalicu kada ono još nije prohodalo, onako sa padanjem- već ajmo u hodalicu pa da se dijete uči hodati:lol:
Dijete kada krene dizati se i hoće hodati, staviti ga u nju tada nesmatram nimalo štetnim , jer isto je : držala ga ja za ruke ili on sam u hodalici.

Wedding
28.11.2008., 13:45
jer isto je : držala ga ja za ruke ili on sam u hodalici.

uf...netocno:eek:

kate17
28.11.2008., 13:49
dobro:rofl: eto ti kada budeš imala bebača ili nekoga u svojoj blizi , strogo im zabrani da stave djete u hodalicu:lol:

Wedding
28.11.2008., 13:57
dobro:rofl: eto ti kada budeš imala bebača ili nekoga u svojoj blizi , strogo im zabrani da stave djete u hodalicu:lol:

imam dijete koje nije bilo u hodalici, ocekujem 2 dijete koje takodjer nece bit u hodalici, uglavnom nitko ali ama bas nitko od mojih rodjaka i frendova nije stavljao svoju djecu u hodalice.nemam ja sta branit a niti zelim, ngo svi koji imalo znaju o tome sto , kako i zasto u vezi hodalica ne stavljaju svoju djecu unutra..a nebi vjerovala prodaja hodlica je pala za preko 80 % i na tome mi je uzasno drago....... a iskreno od svih mojih frendica koje znam su im pedijatri rekli da neka ne stavljaju djecu unutra a o fizijatrima necu ni reci............ALI TI SI PAMETNIJA I OD FIZTIJATRA I OD PEDIJATRA:rofl:

kate17
28.11.2008., 14:13
imam dijete koje nije bilo u hodalici, ocekujem 2 dijete koje takodjer nece bit u hodalici, uglavnom nitko ali ama bas nitko od mojih rodjaka i frendova nije stavljao svoju djecu u hodalice.nemam ja sta branit a niti zelim, ngo svi koji imalo znaju o tome sto , kako i zasto u vezi hodalica ne stavljaju svoju djecu unutra..a nebi vjerovala prodaja hodlica je pala za preko 80 % i na tome mi je uzasno drago....... a iskreno od svih mojih frendica koje znam su im pedijatri rekli da neka ne stavljaju djecu unutra a o fizijatrima necu ni reci............ALI TI SI PAMETNIJA I OD FIZTIJATRA I OD PEDIJATRA:rofl:

Gle, svak ima svoje , i ja sam već na početku kazala tko voli nek izvoli.A ja bi još dosta toga mogla kazati o pedijatrima i njihovoj brigi. Moj slučaj je takav da nikome ta hodalica nije nanijela zlo , nego kada se ista " zloupotrebljavala" , prema tome ova tema za mene je :closed:
Ova tema nije za ovu temu - tu pričamo o jednom divnom činu : krštenju .:cerek:

Wedding
28.11.2008., 14:16
Ova tema nije za ovu temu - tu pričamo o jednom divnom činu : krštenju .:cerek:

bar se u jednom slazemo:mig:

m@m@
30.11.2008., 11:10
ovo je ot, oprostite moderatori, al stvarno s tim hodalicama, tko ih je uopće izmislio??? i zašto?!
moja šogorica svoju stavlja od 5mj negdje..mala sad ima 8 i počinje se dizat na noge i uopće nema ravnoteže jer je naučena na hodalicu i da je ona drži, i kad stane , stoji i onda se sruši tj hoće sjeti kao da je u hodalici a nije... dijete je jadno svo neko izgubljeno kad je izvan hodalice..ne snalazi se na podu..niti sam je ikad vidila da se po podu igra..samo u hodalici...
malo hodalice nije štetno al ovo je too much:top:

a za poklone za krštenje - hm, nas muče pokloni za 1.rođendan:D

al evo što smo mi dobili za krštenje i što mi je od svega toga bilo najdraže ili najkorisnije - dekica sam dosta dobila, super, albumi za slike, nakit manje koristan, robica korisna, dobila je puuuuuuuunoi robe koju tek sada može nositi i to mi je bolje nego da su svi kupovali broj koji joj je tada pasao, puno plišanaca nepotrebno, radije bi da mi je netko kupio neku didaktičku igračku- sad bi je koristili, ili slikovnicu.
ako želiš nešto pokloniti mami bebača - ja bi bila happy da sam dobila neku knjigu o odgoju djece ili tako nešto...
eto možda pomogne...

kate17
30.11.2008., 12:19
imaš u svakoj knjižari, što očekivati prve god, cca 200,00 kn - ako nije poskupilo u međuvremenu jer sam se ja time naoružala i prije nego sam rodila:)
p.s. slažem se s tobom, malo hodalice neškodi ali staviti dijete u nju pa da uči hodati - katastrofa. morala sam :)

Zara1
30.11.2008., 15:15
p.s. slažem se s tobom, malo hodalice neškodi ali staviti dijete u nju pa da uči hodati - katastrofa. morala sam :)

baš ste dosadne s tom hodalicom.
ako tražite odobravanje i tapšanje po ramenu mislim da ga budete teško dobile.
hodalica je štetna, a to govori i činjenica da je u nekim zemljama zabranjena zakonom.
ja je svom djetetu nisam kupila, ali ko voli nek izvoli. i gutljaj dva pive mu nebudu (odmah) škodili, pa kaj to znači da mu budeš dala!?

ps. kaj će djetetu koje već hoda hodalica?

kate17
30.11.2008., 15:29
Gore sam već sve napisala o ovoj temi šta mislim, tako da tebi neću ponavljati. A da čekam odobravanje - netražim! Čak sam se jaako začudila kada sam čula te priče o tome da je hodalica štetna, još uvik se čudim tome, jer cijeli život "koristimo" istu . I nikome ništa. A nemoram ni ponavljati da tu ima i sportaša (barem bi oni trebali biti zdravi u tom smislu koji im hodalica oduzima), i svih ostalih. Svi živi i zdravi. Ali, ponavljam, kada se koristi na ispravan način!!!
Za pivo nisam:)

m@m@
30.11.2008., 17:50
baš ste dosadne s tom hodalicom.
ako tražite odobravanje i tapšanje po ramenu mislim da ga budete teško dobile.
hodalica je štetna, a to govori i činjenica da je u nekim zemljama zabranjena zakonom.

budući da pišeš u množini , smijem pretpostaviti da se obraćaš meni i kate17 budući da smo mi dvije zadnje ovdje spominjale hodalicu? ako je tako -
draga zara moje dijete nije bilo ni minute u hodalici:top:

tintorm
01.12.2008., 10:44
dragi moji :), nedavno sam postala teta i sada se spremam za krstenje moje necakinje. Novca imam osrednje pa sam se odlucila za varijantu: zlatna narukvica, ali takva da ce je nositi kad bude velika cura :cerek:(nista seljacki ali ni bas utanjeno). S obzirom da sam ljubitelj knjiga uzet cu i jednu veliku djecijiu knjigu- antologiju sa bajkama ili basnama:kava:, vec kako naletim- mislim da je to prigodno a ostace za uspomenu.
Ranije sam joj kupila nekoliko CD-a s djecijim pjesmicama pa mislim da i to nije lose kao neki bonus poklon (dakle uz vec nasto). Ja sam kao klinka imala nekoliko ploca koje sam dobila na poklon i cuvam ih i danas. Mislim da su pokloni zgodni, trajace, samo sto je ipak potrebno malo vise novca:top:

kate17
01.12.2008., 13:31
i još jednu zgodnu haljinicu:) onako za te slatke male curice:cerek:

jahorinka
12.12.2008., 19:08
evo me da malo dignem temu :cheer:

uz sufinanciranje starci, kupili sam gotovo sve: zlatni lančić i mali križić za 370kn (budući da je mama financirala, nisam se bunila :zubo:), preslatku trenirkicu u boji breskve (90kn) :cerek:, svijeću (80kn :horor: debela je ko valjak za tijesto, al je kao ručno oslikana/urkašena) i košuljicu (50kn) kod sestara uršuklinki

malo smo torte gledali po gradu, cijene su katastrofa :Pop: od 180kn su male, srednje prek 200 itd., tak da budem sestričnu (kuharicu) molila da mi napravi uslugu :zubo:

evo, ipak je klasika prevagnula :)
jako mi se svidjela ideja o dječjoj bibliji, al to će pričekati kad malo poraste :mig:

oraščić
13.12.2008., 14:29
Nek se ne ljuti nitko ako je vec spomenuto,jer nisam sve citala.Meni je uz naravno zlato,torta.......super poklon radosnica,ima ih stvarno predivnih,to je djetetu super uspomena.Ja sam svojima kupila svakom (3)jednu i jos 2 sam dobila,sve ih ispunjavam ,jer su razlicite!

jahorinka
13.12.2008., 14:35
je, lijepa je radosnica i zanimljiva :top: :cerek: al ova mala je to već dobila od svojih teta :)

kate17
13.12.2008., 21:30
evo me da malo dignem temu :cheer:

uz sufinanciranje starci, kupili sam gotovo sve: zlatni lančić i mali križić za 370kn (budući da je mama financirala, nisam se bunila :zubo:), preslatku trenirkicu u boji breskve (90kn) :cerek:, svijeću (80kn :horor: debela je ko valjak za tijesto, al je kao ručno oslikana/urkašena) i košuljicu (50kn) kod sestara uršuklinki

malo smo torte gledali po gradu, cijene su katastrofa :Pop: od 180kn su male, srednje prek 200 itd., tak da budem sestričnu (kuharicu) molila da mi napravi uslugu :zubo:

evo, ipak je klasika prevagnula :)
jako mi se svidjela ideja o dječjoj bibliji, al to će pričekati kad malo poraste :mig:

Aj ponosim se na tebe:jumping:
Mislim svi su ti dr pokloni ok, ali ti pokloni su rezervirani za tete , frendice , ujne . Dobro, netko će i od njih pokloniti nešto u zlatu ali šta bi drugo djetetu poklonili a da to ima kada i poraste. Mislim, onako za uspomenu.

jahorinka
13.12.2008., 23:47
joooj http://emoticonhq.com/images/ICQ/ICQ%205.1/icq-blush.gif kak si ti draga :kiss:

u međuvremenu mama je kupila još jednu benkicu i jedan kompletić u rozoj boji :cerek:
krstitke su 20.12. :jumping: baš se veselim biti kumica maloj mišici :cerek:

kate17
14.12.2008., 00:12
obožavam kupovati tu robicu za male prinčipese.:cerek: mm mi je zabranio da idem u dućane. one male haljinice:cerek:

kate17
14.12.2008., 00:17
to mi je prekrasno biti nekome kuma. inače ja oooobooožavam i vjenčanja, kršenja....i to mi je tako super
aj lipo se zabavi :trio:

oraščić
14.12.2008., 00:27
joooj http://emoticonhq.com/images/ICQ/ICQ%205.1/icq-blush.gif kak si ti draga :kiss:

u međuvremenu mama je kupila još jednu benkicu i jedan kompletić u rozoj boji :cerek:
krstitke su 20.12. :jumping: baš se veselim biti kumica maloj mišici :cerek:

Bit ces prava kuma!Moram pohvaliti svoje 3,sve su super!Kaze se da su kumovi drugi roditelji.....sretno!

jahorinka
14.12.2008., 14:18
obožavam kupovati tu robicu za male prinčipese.:cerek: mm mi je zabranio da idem u dućane. one male haljinice:cerek:

kaj nisi prije rekla, ja bi te zadužila za shopping :zubo:

to mi je prekrasno biti nekome kuma. inače ja oooobooožavam i vjenčanja, kršenja....i to mi je tako super
aj lipo se zabavi :trio:

hvala :kiss:

Bit ces prava kuma!Moram pohvaliti svoje 3,sve su super!Kaze se da su kumovi drugi roditelji.....sretno!

to mi je i mama od male rekla da su kumovi drugi roditelji :p hvala :kiss:

kate17
14.12.2008., 18:49
kaj nisi prije rekla, ja bi te zadužila za shopping :zubo:

hvala :kiss:

to mi je i mama od male rekla da su kumovi drugi roditelji :p hvala :kiss:

bolje,:mudri: ušla bi u dugove nebi se izvukla za god dana:jumping:

Lali Puna
22.12.2008., 15:56
prekrasan poklon, korisno, a i ostaje kao uspomena zauvijek

ovo (http://www.bulaja.com/PRICE/nevaset.htm) ili slična njihova izdanja

blablica
22.12.2008., 16:22
prekrasan poklon, korisno, a i ostaje kao uspomena zauvijek

ovo (http://www.bulaja.com/PRICE/nevaset.htm) ili slična njihova izdanja

e ovo mi se sviđa :top:

moja mama dori kupuje svaki četvrtak one disneyeve priče (kralj lavova, ljepotica i zvijer, tarzan itd.), mislim da to 24 sata izdaje, ima ih 20 u kompletu, a stvarno su super priče i ilustracija je odlična. naravno da to neće sad s 4 mjeseca čitat ali kad će to kužit bit će joj izvrsno!

Blue
17.05.2009., 21:33
Zna li netko gdje bi u Zagrebu mogao kupiti ovako nešto kao poklon za krstitke:

http://www.christeningsilver.com/Loop-Spoons-And-Pushers/Sterling-Silver-Christening-Loop-Spoon-1007.aspx

Tenkju verimać :)

svastamorac
17.05.2009., 22:24
Maalo slično onom što tražiš bi mglo biti u Krščanskoj sadašnjosti, ali murano staklo a ne srebro :ne zna:

Ja klincima volim pokloniti mali beštek i ugravirati njihovo ime. To se da naći svagdje, Vrteks centar, Staklana, Berghoff...

ciganche
20.06.2009., 08:39
a što bi kupili djetetu koje ima apsolutno sve i niš mu ne fali? :ne zna: idući vikend idem na krštenje, imam vremena, al ne i ideja

zaskia
20.06.2009., 08:51
Ja sam izmedju ostalog dobila ovu zanimljivu tortu :cerek: Ok, stvar nije dugorocna, ali svakako korisna :)

http://lh3.ggpht.com/_kBM-wh46F_M/SjyUmKTOfiI/AAAAAAAAAZA/x6AUatF5psY/s576/1.%20mjesec%20002.jpg

Zara1
20.06.2009., 09:17
a što bi kupili djetetu koje ima apsolutno sve i niš mu ne fali? :ne zna: idući vikend idem na krštenje, imam vremena, al ne i ideja

neku kvalitetnu igračku

možda k's kids http://www.kskids.com/new3/index.htm
moja Hana je za krštenje dobila onu zebru (ideš na products i 12+), super igračka - svira, ima kockice, zvečkicu). bila joj je zanimljiva sa 4 mjeseca, a i sad sa 18 mj. se često igra sa njom :)

ili neku tiny love http://www.tinylove.com/ , http://www.media-commerce.com.hr/index1.php?id=17&id1=34

ksenija_2
20.06.2009., 20:36
Biblija za mališane (http://www.ks.hr/knjizara.php?id=1336)

Alicia
24.06.2009., 11:46
Odlična ideja za tu Bibliju za djecu!
Mrak! To ću kupiti.
Nisam kuma, ali idemo na krstitke. Da li treba dati novce za dijete? Jer ja stvarno ne znam. Neki izričito neće, neki hoće. Ovo su muževi prijatelji, pa ja baš i ne znam. Ako se daje, koliko se daje? Jel 100 eura ok?
Što da ja obućem? Nemam pojma!
Da vodimo svoje dijete od 5 mjeseci na krstitke?

wandast
24.06.2009., 16:17
idem u nedilju na krštenje i kupit ću dječju bibliju, vidila sam da ih ima par različitih u profila u ubacit ću 50E u kuvertu

mislim da je to sasvim pristojan dar

marina3
24.06.2009., 17:30

Pogledaj na www.bebuska.hr ima zgodnih stvari

svastamorac
25.06.2009., 14:40
Naš mališa je dobio bibliju i moram priznati da je to najljepši dar. Još su je i posvetili u crkvi, napisali par lijepih riječi :top:

Dobio je i slikovnice koje su mu jako drage :kava:

KatarinaRi
25.06.2009., 22:42
Moj micek se krstio prošli tjedan, moja sestra bila kuma i još prije nego se rodio sam rekla da mu kupi prijenosni krevetić. Svi ostali kad su pitali što da kupe rekla da se ne troše jer stalno kukaju kako nema novaca, a i u babinjama se ga izdarivali....i nemoš vjerovat svi su me poslušali:mad::lol::rofl:

Pingvinia
15.07.2009., 00:21
Pozdrav svima! Ja sam prije mjesec dana po prvi put postala teta i sad će krštenje za dva tjedna (curica je). Puno sam razmišljala o poklonu i najviše mi se sviđa ilustrirana biblija (uz nakit koji je očito must have, iako se u to uopće ne kužim :confused:)
Znate li možda za neku koja ima lijepe ilustracije i da nije baš skroz slikovnica nego da može uživati u njoj i kad bude malo starija?
Hvala vam unaprijed!

Zara1
15.07.2009., 09:05
http://www.verbum.hr/?show=13575&id=13976
(ovu mi imamo)

evo još http://www.verbum.hr/?show=8967&kat=13575&page=1 (ima 8 strana knjiga za djecu)

Pingvinia
15.07.2009., 13:06
http://www.verbum.hr/?show=13575&id=13976
(ovu mi imamo)

evo još http://www.verbum.hr/?show=8967&kat=13575&page=1 (ima 8 strana knjiga za djecu)

Hvala ti puno, za sad mi se čini najprivlačnija ova biblija za mlade, al nisam sigurna, otić ću do te knjižare pa ću ih pogledat "u živo" :top:

Pingvinia
15.07.2009., 13:17
E, da i vidjela sam super foru za omatanje poklona, torta od pelena, ne znam je li to netko već spomenuo ovdje:
http://www.trudnoca.net/forum/viewtopic.php?f=115&t=8043
baš mi se sviđa ideja, al nisam baš jako kreativna pa me strah da ne ispadne nakaradno i previše kičasto. vidjet ću još..

Špranja
15.07.2009., 13:39
Pitanje nije o poklonu za krštenje, ali je vezano uz krštenje, pa se nadam da će biti oprošteno...:)

Dakle: koliko je primjereno dati svećeniku koji obavlja taj čin? Znam da ništa nije određeno, da je to dobra volja, da je to "po vlastitoj procjeni"... Ali meni to ne znači baš ništa!
Zato molim neku okvirnu cifru koja se može smatrati pristojnom. Da nije škrtarenje, ali ni razbacivanje "pijanog milijunaša"... to bi mi bilo bljak...

Inače, poklon sam kupila i jako sam zadovoljna: za dečkića - zlatni gumbi za manžete u oliku tradicionalnih šibenskih "botuna". Ideju sam, naravno, dobila na forumu :cerek:, netko je to spomenuo na nekoj od stranica...), a ja ponavljam "da se ne zaboravi", jer je posebno lijep poklon - po meni. (Pogotovo za našeg malog krštenika koji inače živi u SAD-u...)

svastamorac
15.07.2009., 14:33
Pitanje nije o poklonu za krštenje, ali je vezano uz krštenje, pa se nadam da će biti oprošteno...:)

Dakle: koliko je primjereno dati svećeniku koji obavlja taj čin? Znam da ništa nije određeno, da je to dobra volja, da je to "po vlastitoj procjeni"... Ali meni to ne znači baš ništa!
Zato molim neku okvirnu cifru koja se može smatrati pristojnom. Da nije škrtarenje, ali ni razbacivanje "pijanog milijunaša"... to bi mi bilo bljak...

Inače, poklon sam kupila i jako sam zadovoljna: za dečkića - zlatni gumbi za manžete u oliku tradicionalnih šibenskih "botuna". Ideju sam, naravno, dobila na forumu :cerek:, netko je to spomenuo na nekoj od stranica...), a ja ponavljam "da se ne zaboravi", jer je posebno lijep poklon - po meni. (Pogotovo za našeg malog krštenika koji inače živi u SAD-u...)

Naš svećenik ne uzima novac. Kaže da je to ulazak u zajednicu koji nema cijene. Čula sam da neki imaju i cifru a neki pravilo,daj šta daš. Ne znam koliko bih dala :ne zna:

maza1
15.07.2009., 20:14

najčešće se daje 200 kn

Butterflies-L
26.07.2009., 00:34
Evo ja sam krstila pred mjesec dana i iako je svećenik naglasio da se to ne plaća, ostavila sam crkvi 200 kn.

Što se tiče poklona isto tako nisam bila neki pobornik zlata, al kako je to običaj sad sam super sretna da je moj sin dobio zlato- od kume narukvicu i lančić od bijelog zlata, a od kuma lančić i privjesak na nogometnu loptu...simbolika na tatin sport.
I kum i kuma su donesli tortu i kolače, a kuma je i kupila svijeću i haljinicu...tako su oni htijeli i inzistirali...

Ostali uzvanici su me pitali i svakome sam rekla da ne želim novac već nešto što će njemu koristiti (a nisu velike stvari koje sam ja kao roditelj obavezna osigurat- tipo autosjedalica, hranilica...)- tako da smo dobili igračke, robice, prve patike...čak smo robice dobili i od prijatelja koji nisu ni bili na krštenju, al su znali za čin.

Sve u svemu bez obzira na poklone bio mi je to najljepši događaj poslije rođenja moga sina...

I moram priznati da mi je ova štednja koja se spominje jako pametan poklon.....usvajam prijedlog!

Pingvinia
29.07.2009., 19:00
Eto, samo da kažem da je krštenje prošlo :)
Poklonila sam baby monitor (pitala sam roditelje što im treba) i bibliju za najmanje i svi zadovoljni :top:

Aviss
13.10.2009., 11:47
Sin od naših prijatelja se krsti i pozvani smo na krštenje. Što mislite o papučicama + album ili okvir za sliku kao poklonu?

maza1
13.10.2009., 22:43
Sin od naših prijatelja se krsti i pozvani smo na krštenje. Što mislite o papučicama + album ili okvir za sliku kao poklonu?

super poklon.

adri_ri
14.10.2009., 09:36
Mi smo krstili našeg sinčića prije par dana. Od kuma je dobio lančić i križić. Jako lijepo, ništa ogromno i debelo. Moja mama mu je kupila srebrnu žličicu i dala ugravirati njegovo ime, to mi je baš predivno. Inače, vlč. sam dala 400kn.

maza1
14.10.2009., 09:49
Mi smo krstili našeg sinčića prije par dana. Od kuma je dobio lančić i križić. Jako lijepo, ništa ogromno i debelo. Moja mama mu je kupila srebrnu žličicu i dala ugravirati njegovo ime, to mi je baš predivno. Inače, vlč. sam dala 400kn.

gdje je kupila srebrnu žličicu? jel dala ugravirati ime kod zlatara ili tamo gdje je kupila? baš mi se to čini kao super poklon.
jel znaš koliko je platila?

tina06
14.10.2009., 11:33
Mi smo nedavno krstili sina...:cerek:
Od kuma je dobio zlatni lančić sa privjeskom anđela,od susjeda srebrni lančić s B privjeskom,a ostalo je bio novac. Moja mama mu je otvorila štednju i mislim da je to ok. Radosnicu već ima od prije i album,a robica mi nekako nije za krštenje,više za babinje...ako mene pitate. A pošto je dečko nije fora nakit

the redCat
14.10.2009., 12:14
Meni je prekrasan dar vrhunski izrađena krunica...:cerek:

tina06
14.10.2009., 15:24
Meni je prekrasan dar vrhunski izrađena krunica...:cerek:

E baš! Zašto se toga nije nitko sjetio? Jel glupavo da mu to sad mi kupimo?:D

linazg
14.10.2009., 20:34
Pozz svima! Evo, mi se krstimo 7.11. i naš kum nas je pitao što da mu kui za uspomenu a da nije neki nakit jer on svoj nikad nije nosio, pa mu je žao to kupovati...predložio je da mu otvori štednju s početnim iznosom, ali neka si mi razmislimo pa da velimo... a ja nemam pojma :brukica: ima li tko ideju?

the redCat
15.10.2009., 10:51
E baš! Zašto se toga nije nitko sjetio? Jel glupavo da mu to sad mi kupimo?:D

MM ima sa svog krštenja, prekrasno izrađena, stara preko 100 godina, obiteljsko nasljeđe a naš sin je dobio svoju isto predivnu, sviđa mi se jer je izravno povezana sa sakramentom, nakit nije dobivao, osim jednog zlatnika ali to ustvari nije nakit...

pa3
15.10.2009., 18:53
gdje mogu naci u zagrebu lijepu haljinicu i sve sto ide od robice za krstitike....po mogucnosti da se moze ime ispisati na to.......e i da i gdje da tortu nabavim.....(gdje su najfinije)....thanks ;)

Brinettaa
11.11.2009., 13:48
Momak mi je uskoro kum jednoj bebi na krštenju..
i baš sam si razmišljala sta bi mu kupili..
osobno nisam ljubitelj nakita..a i to mi je bezveze..
razmisljali smo o novcima.pa ideja za štednju mi je super..hvala vam :cerek: :top:

Blu11
21.12.2009., 09:56
Help! :s
Kuma sam na Štefanje, 26.12.:eek: Frendica mi je javila prije par dana. Razmišljam o štednji za bebača (dečko je), ali izgleda da ne možeš samo tako nekome otvorit štednju, da roditelji moraju potpisati? Jel netko već to radio?
Ako štednja ne uspije, razmišljam o hranilici plus nekom privjesku od bijelog zlata, tako da mu nešto ostane. Znate li možda za neku zlatarnu s fora nakitom?
Nakit mi i nije neka ideja, ali trajan je (bar do 18-te kad će ga mali odnijet rastopit sa svim ostalim đinđama koje dobije :D).

aranea
21.12.2009., 10:02
ja sam svom kumčetu kupila škrinjicu i srebrnjak... to je doduše za rođendan, ne za krštenje...pa ću svake godine umjesto nakita ubaciti zlatnik ili srebrnjak...ovisno o mojoj financijskoj sposobnosti, pa kada naraste nek radi s njima što želi...
Ja sam isto protiv nakita...bit će prilika i za takve poklone...

Blu11
21.12.2009., 11:39
ja sam svom kumčetu kupila škrinjicu i srebrnjak... to je doduše za rođendan, ne za krštenje...pa ću svake godine umjesto nakita ubaciti zlatnik ili srebrnjak...ovisno o mojoj financijskoj sposobnosti, pa kada naraste nek radi s njima što želi...
Ja sam isto protiv nakita...bit će prilika i za takve poklone...

Thanks, aranea! :)

Irra
21.12.2009., 12:55
mi smo kao roditelji svom malom kupili pločicu sa molitvom "anđele čuvaru mili...." i iznad je figurica anđela (trodimenzionalna) i dolje smo u potpisu dali napisati datum krštenja i da je od mame i tate... to nam je radio jedan atelje keramike, ručni rad...

nije bilo skupo 120 kn, ali meni osobno prekrasna sentimentalna stvar (s obzirom da je bio dečko, a zlatnina nam je bezveze jer manje više djeca to nikad ne nose) visi u sobi za uspomenu....

plagra
21.12.2009., 13:02
jako lijepi poklon,svaka čast:top::top:dali ste mi ideju za krštenje.ako mogu pitati gdje ste dali raditi?ako nećete javno,možemo preko pp.:)

somewhere in time
21.12.2009., 13:53
mi smo kao roditelji svom malom kupili pločicu sa molitvom "anđele čuvaru mili...." i iznad je figurica anđela (trodimenzionalna) i dolje smo u potpisu dali napisati datum krštenja i da je od mame i tate... to nam je radio jedan atelje keramike, ručni rad...

nije bilo skupo 120 kn, ali meni osobno prekrasna sentimentalna stvar (s obzirom da je bio dečko, a zlatnina nam je bezveze jer manje više djeca to nikad ne nose) visi u sobi za uspomenu....

Super ideja :top:

Irra
05.01.2010., 08:10
http://img694.imageshack.us/img694/8281/p1020673m.jpg (http://http://img694.imageshack.us/img694/8281/p1020673m.jpg)

http://img6.imageshack.us/img6/8568/p1020674j.jpg (http://img6.imageshack.us/img6/8568/p1020674j.jpg)

evo svima koji su me pitali preko pp, ovo su slikice naše pločice za krštenje...
anđeo i cvjetići su 3D, dakle izbočeni, i dolazili su u rozoj i plavoj boji, vjerujem da se može i u nekoj drugoj ako netko želi.

nadam se da link radi i da sam ja neznalica ovo dobro napravila....

ako ima pitanja, mislim da ne smijem "reklamirati" javno, pa ostale podatke dajem preko pp.

Irra
05.01.2010., 08:14
http://img24.imageshack.us/img24/4607/p1020673jp.jpg

jedan gore radi, jedan ne... ne znam zašto

evo još jedan probni, iz profila...

crvena.naranča
05.01.2010., 11:26
kad sam ja nedavno bila kuma, moj poklon je sadržavao: dječja biblija sa slikicama, zlatni privjesak - pločica sa ugraviranim datumom i imenom, dječji pribor za jelo i kuverta.

seni001
13.01.2010., 14:46
Molim još ideja, moja vjenčana kuma krsti djevojčicu, a ja bez inspiracije, mislila sam dati poklon u kuverti i još nešto k tome, al ja ne znam što bi jer ima sve:ne zna::confused:

ludaaa25
13.01.2010., 14:49
Molim još ideja, moja vjenčana kuma krsti djevojčicu, a ja bez inspiracije, mislila sam dati poklon u kuverti i još nešto k tome, al ja ne znam što bi jer ima sve:ne zna::confused:

pa ako ćeš kuvertu,onda lipu čestitku,tortu i eto ga..šta se misliš,pa joj reci nek sama izabere nešto lipo,što joj se sviđa:mig:

seni001
13.01.2010., 14:58
pa ako ćeš kuvertu,onda lipu čestitku,tortu i eto ga..šta se misliš,pa joj reci nek sama izabere nešto lipo,što joj se sviđa:mig:

Ma mi sve riješavamo tipa:reci kaj trebaš i gotovo, pa ja smislim još koju sitnicu, al mi je iskreno rekla, a i znam da ima sve za nju - a ja bi nešto neobično ....

seni001
13.01.2010., 15:13
Što kažete na ovo: http://img63.imageshack.us/img63/9225/neth.jpg (http://img63.imageshack.us/i/neth.jpg/)
Al se koristi tek od 1. godine :ne zna:

djura19
13.01.2010., 16:38
http://www.neckermann.hr/hr/nm2/bebe-i-djeca/igracke/FH_bmZoX3BhZ2V0eXBlPWRldGFpbCZmaF9lZHM9JWMzJTlmJmZ oX3ZpZXdfc2l6ZT05JiZmaF9zdGFydF9pbmRleD0xMTcmZmhfc 2Vjb25kaWQ9aHJfMjI0MzcxJmZoX2xpc3Rlcl9wb3M9MTI1JmZ oX2xvY2F0aW9uPSUyZiUyZm5lY2tlcm1hbm5faHIlMmZocl9IU iUyZmNhdGVnb3JpZXMlM2MlN2JuZWNrZXJtYW5uX2hyX2hyXzI 2ODA2JTdkJTJmY2F0ZWdvcmllcyUzYyU3Ym5lY2tlcm1hbm5fa HJfaHJfMjY4MDZfaHJfMjY4OTIlN2QmZmhfcmVmdmlldz1saXN 0ZXI=/
meni je ovo super poklon, jer iz iskustva znam da se djeca vole igrati s ovom didaktickom igrackom gore

Cactusbuba
29.01.2010., 18:25
Da li se i kumovima daje poklon od strane roditelja?
Ako da - što?:ne zna:

BTW- krštenje je idući vikend pa mi se malo žuri :cerek:
:s:s

ludaaa25
29.01.2010., 18:46
Što kažete na ovo: http://img63.imageshack.us/img63/9225/neth.jpg (http://img63.imageshack.us/i/neth.jpg/)
Al se koristi tek od 1. godine :ne zna:

ovo mi je bezveze,ne znam,ali ja to nebi volila dobit...
i izgleda mi za malo stariju dicu od jednogodišnjaka..

ludaaa25
29.01.2010., 18:48
Da li se i kumovima daje poklon od strane roditelja?
Ako da - što?:ne zna:

BTW- krštenje je idući vikend pa mi se malo žuri :cerek:
:s:s

mi nismo,a sad kakvi je običaj u tvom kraju ko zna:mig:
pa po potpisu mi se čini da ti je drugo dite...
ja nebi darivala kumove ali sam čula da se darivaju u nekim selima..kad su se moji ženili,moja mama je morala darivat zave,svekra svekrvu:rolleyes:

ludaaa25
29.01.2010., 18:49
http://www.neckermann.hr/hr/nm2/bebe-i-djeca/igracke/FH_bmZoX3BhZ2V0eXBlPWRldGFpbCZmaF9lZHM9JWMzJTlmJmZ oX3ZpZXdfc2l6ZT05JiZmaF9zdGFydF9pbmRleD0xMTcmZmhfc 2Vjb25kaWQ9aHJfMjI0MzcxJmZoX2xpc3Rlcl9wb3M9MTI1JmZ oX2xvY2F0aW9uPSUyZiUyZm5lY2tlcm1hbm5faHIlMmZocl9IU iUyZmNhdGVnb3JpZXMlM2MlN2JuZWNrZXJtYW5uX2hyX2hyXzI 2ODA2JTdkJTJmY2F0ZWdvcmllcyUzYyU3Ym5lY2tlcm1hbm5fa HJfaHJfMjY4MDZfaHJfMjY4OTIlN2QmZmhfcmVmdmlldz1saXN 0ZXI=/
meni je ovo super poklon, jer iz iskustva znam da se djeca vole igrati s ovom didaktickom igrackom gore

je,ovo djeluje zanimljivo..:mig:

mali_cox
29.01.2010., 20:14
je,ovo djeluje zanimljivo..:mig:

Meni je ovo predobro...da makar imamo veći stan, tj. da je M-ova soba veća pa da možemo tamo to negdje zgurati već bih stavila na popis za rođendan. :D
Još ova ploča za pisanje i sat...ma predobro mi je. A i luda sam za ovim labirintima na vrhu. :D

adrenalin34
29.01.2010., 22:28
Pozdrav,što pokloniti za krštenje dječaku kojem smo već odnijeli babinje u iznosu od cca¸1300 kn,tj dobio je igračku,odjeću i novce:(.Da bi nakon mjesec dana poslije babinja oni mene pozvali za kumu:eek:.Pa ja ću poluditi,sad nemam pojma što dati,ili ništa ne dati:D....ne mogu doć praznih ruku,ne mogu ni odbiti kumstvo,ali da su mi trebali reći ranije-to svakako:eek:..Što mi je činiti?:confused:

the redCat
30.01.2010., 07:13
Pozdrav,što pokloniti za krštenje dječaku kojem smo već odnijeli babinje u iznosu od cca¸1300 kn,tj dobio je igračku,odjeću i novce:(.Da bi nakon mjesec dana poslije babinja oni mene pozvali za kumu:eek:.Pa ja ću poluditi,sad nemam pojma što dati,ili ništa ne dati:D....ne mogu doć praznih ruku,ne mogu ni odbiti kumstvo,ali da su mi trebali reći ranije-to svakako:eek:..Što mi je činiti?:confused:
Jesu ti to obitelj ili bliski prijatelji?
Mislim, kad ste toliko potrošili...ili i inače tako dajete?
Pitam jer sigurno možeš popričati i dogovoriti se ili niste bliski pa je bed...

nina 28
30.01.2010., 07:27
Jesu ti to obitelj ili bliski prijatelji?
Mislim, kad ste toliko potrošili...ili i inače tako dajete?
Pitam jer sigurno možeš popričati i dogovoriti se ili niste bliski pa je bed...

Hey oćeš i meni biti kuma:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:.
Šalu na stranu stvarno si u nezgodnoj situaciji, kod nas nije običaj toliko davati kad se dolazi pogledati bebicu.
Ali mislim da i nemaš neki izbor ili odbiti kumstvo (neznam nikog tko je to napravio) ili se pomiriti sa situacijom i odraditi kumstvo kako treba.
Ali možda da se dogovoriš s njima da oni kupe sve što treba za krštenje(torta, odjelce, svijeća) tu ćeš uštediti bar onu tisuću što si dala na obilazku a onda baš samo kuverticu.:top:

adrenalin34
30.01.2010., 08:59
To su bliski prijatelji moga muža,može nina .već sam toliko puta bila kuma ko bandić:D....pitat ću ih tj. ako kažu novce:visi:,valjda ću se izvuć s košuljicom i svijećom,još crkva to je isto red da kuma plati?:ne zna:

kjava
30.01.2010., 09:01
meni je fora poklon za curicu srebrne naušnice sa koraljima, nije jako skupo( mislim da smo mi platili oko 100-120 kn), a koralji su dobri za djecu jer oni posvjetle ako dijete ima temperaturu!

Kitty Kat
30.01.2010., 11:00
Ne znam da li pitam na dobrom mjestu, ali me adrenalinino pitanje potaklo na razmišljanje, kada je pravo vrijeme pozvati nekoga za kuma? Odmah kad se beba rodi, mjesec dana prije krštenja, stvarno ne znam? :ne zna:

nina 28
30.01.2010., 11:09
To su bliski prijatelji moga muža,može nina .već sam toliko puta bila kuma ko bandić:D....pitat ću ih tj. ako kažu novce:visi:,valjda ću se izvuć s košuljicom i svijećom,još crkva to je isto red da kuma plati?:ne zna:

Joj da sad si me sjetila kod mene na krštenju od malecke (kuma slovenka) otišli mi kod svećenika u sakristiju i pita ženska njega koliko je dužna:lol::lol: a on se sav zacrvenio ono kao ništa:lol::lol: a ona fino na peticu i van , kad će svećenik meni pa znate dajte bar nešto koliko možete:lol::lol:. Dobio 50 eura.Vidiš da negdje kuma ne plaća:top:

adrenalin34
30.01.2010., 12:05
Ne znam da li pitam na dobrom mjestu, ali me adrenalinino pitanje potaklo na razmišljanje, kada je pravo vrijeme pozvati nekoga za kuma? Odmah kad se beba rodi, mjesec dana prije krštenja, stvarno ne znam? :ne zna:

Pa ja mislim da bu trebalo prije babinja:cerek:,pa red je ljudima nagovjestiti prije da se pripreme,svi vele kumstvo nije zbog materijalnih stvari ali neće nitko doći praznih ruku,mislim da je iza rođenja ok:kava: