PDA

View Full Version : Pitanja vezana uz kreditnu sposobnost

stranice : 1 [2] 3 4 5

abrego12
19.11.2008., 14:42
ma ta zaba je u k...
prije tri tjedna sam skupila sve papire i u petak me žena zove,čujte,vama još treba jamac.
mm diže kredit,ja sudužnik i još jamac.danas sam ostavila i te papire pa ćemo vidjet.još me nitko nije zvao da kaže dal je sve ok.
oni NAVODNO isplaćuju kredite onima koji su do sad podnijeli zahtjev i u fazi obrade su,a za one buduće nisam sigurna.

Lavica02
19.11.2008., 18:15
Pa da si pažljivo čitala moje postove,a nisi, ja sam napisala da Zaba od ovih koje sam ja pobrojala još jedina isplačuje kredite....
....

a tko je onda ovo napisao :misli:

Zaba je obustavila isplatu kredita privatnim tj. fizičkim osobama dok za sad kredite poslovnim osobama još odobravaju...
To je ono što znam iz prve ruke i provjereno.

:D

Lucas PG
20.11.2008., 21:28
Dajte curke malo smirite to prepucavanje... Pogotovo neke ne bi trebale odgovarati na provokacije.

Činjenica je da osobni bankar jedne poslovnice ili voditelj poslovnice može znati kako oni "ovih dana" isplaćuju ili ne isplaćuju kredite, a to ne mora vrijediti za drugu poslovnicu iste banke...
Isto tako nije ista situacija kada se odobrava stambenjak klijentu bez mane ili gotovinac klijentu sa relativno neurednim HROK-om. Itd...

Drugo- prepucavate se o situacijama koje se mijenjaju na dnevnoj bazi i ono što ste napisale jučer, sljedeći tjedan možda neće biti aktualno.

I na kraju: moj tata je jači od tvog tate! :zmaj:

Agy
21.11.2008., 14:05
...

:rofl:

btw. ja sad poslije posla idem u banku maltretirat šeficu poslovnice nek mi da pare jer je Rohatinski smanjio rezerve... Zadnji put se izvlačila da je upravo to razlog zašto su isplatu odgodili na slijedeću godinu ....

:usama:

strijelčic@
22.11.2008., 17:56
Nije to baš tak, ali je blizu... Agy je nešto nabrijana ovih dana :confused:

Ako imaš plaću 6000kn i ratu auto kredita 1000-1200 kn možeš dobiti 15-17.000€.
Iz tog iznosa moraš zatvoriti sve kreditne obveze osim auto kredita...

Situacija je sljedeća...trebala bih preuzeti kredit od ljudi od kojih kupujem zemlju, a kredit je 16000 Eura...a imam na sebe kredit od auta 1500 kn mjesečno, a ovo bi bilo oko 1200 kn mjesečno..imam i životno osig. od 2007. god.

Lucas PG
22.11.2008., 18:52
Situacija je sljedeća...trebala bih preuzeti kredit od ljudi od kojih kupujem zemlju, a kredit je 16000 Eura...a imam na sebe kredit od auta 1500 kn mjesečno, a ovo bi bilo oko 1200 kn mjesečno..imam i životno osig. od 2007. god.

Pa odgovor ti je u mom citatu, mogu ga opet ponoviti:
Možeš dobiti kredit, ali sve osim auto kredita bi trebala zatvoriti (npr. ako imaš revolving kredite sa ukupnim saldom 40.000 kn)
E sad, iz stambenog kredita se NE može ništa zatvarati (jer je to namjenski kredit), a iz nenamjenskog možeš sve zatvarati...
Aktivna polica pomaže- neke banke traže da osigurana svota pokriva cijeli iznos, neke djelomično, a rijetke uopće ne traže osiguranje...

strijelčic@
23.11.2008., 17:15
Ok, hvala ti puno. :top:

Marlboro
01.12.2008., 11:16
Pitanje...

Zaposlen sam u jednom ministarstvu na odredeno vrijeme (do kraja 2009.), imam relativno visoka mjesecna primanja (1500 eura), bez ikakvih drugih kreditnih obaveza niti sam na ikakvim crnim listama, ovo bi mi bio prvi kredit...

e sad ono pitanje...dali ce mi neka banka dati kredit od 3000-4000 eura na par godina (3-4)? jamci? uz policu zivotnog? kak to funkcionira?

zahvaljujem :)

Lucas PG
03.12.2008., 14:08
Zaposlen sam u jednom ministarstvu na odredeno vrijeme (do kraja 2009.), imam relativno visoka mjesecna primanja (1500 eura)
Ajde, drago mi je da čujem da netko u ministarstvu ima adekvatnu plaću. Vanjski poslovi?

Uglavnom- kredit možeš dobiti na onoliko koliko ti traje ugovor- znači 1 godinu.
Volksbanka je davala i na dulje, ali su obustavili do daljnjeg te i ostale kredite.

Uz sudužnika bi se dalo riješiti, ali u kojoj banci ne znam, jer ovisi o svim parametrima (tvojim i sudužnikovim), a i sadašnje stanje u bankama je takvo da nestandardne i kredite s nekim odstupanjima jako teško ili nikako ne odobravaju...

PS Koliko ti poskupljuješ od 1.1.2009. ??? (Marlboro:clint:)

zagrebzg
10.12.2008., 20:11
@lucas_taf: Poslao sam Vam PM, ako nadjete vremena da mi odgovorite. Hvala.

Ispricavam se na off topic postu

Boreia Proasteia
14.12.2008., 19:55
Može meni netko pomoć...Pružila mi se jedna odlična prilika za novi auto...situacija je ovakva, prije par mjeseci nudili su mi nenamjenski kredit do 55000kn(rba), koji sam uzeo ali ne sve, samo 5 tisuća za faks mi je trebalo...
Sad mi se nudi prilika za novi auto koji košta 56 tisuća kn(nije Dacia :)), zanima me da li će mi banka odobriti da dignem novi nenamjenski ovaj put 55 000 s kojim bi pokrio i ovaj stari, a ove novce koji mi fale bi dodao sa strane:)?
Ili da li je možda čak moguće da podignem auto kredit, samo je problem je što nemam ugovor na stalno?

Lucas PG
15.12.2008., 12:19
Ako ti sada daju ponovno 55.000kn, to odmah uzmi, jer gotovo nitko ne daje kredite privremeno zaposlenima.
Samo se bojim da te "akcije" odavno nema...

smile4me
19.01.2009., 09:25
također me zanima o auto kreditima, ako sam stalno po ugovorima na neodređeno...naravno da me prvo zanima jel itko ima iskustva s bankama koje to pružaju, ili koje pružaju uz dodatnog jamca. te još jedno pitanje, ne znam baš kako to ide sa obrtima, ali recimo da jedan član obitelji je vlasnik ugostiteljskog obrta, jel se može išta auto kredita uzimati preko toga da se smanji ili izbjegne pdv????

hvala unaprijed:-)

damir1976
19.01.2009., 09:51
Bok svima
zanima me da li kreditnu sposobnost podizu i putni troskovi(putni troskovi su mi prikazani na platnoj listi i idu na tekući račun) i da li se to računa (putni troskovi) i za kreditne kartice ili ne?
Hvala

Mirony
19.01.2009., 14:00
Pozdrav
Zanima me ako netko ima iskustva ili je kompetentan da mi odgovori na pitanje i moje nedoumice...

Znači ja i cura tj.žena planiramo u 4 mj. dizat stambeni kredit,netto plaće skupa nam iznose 8000 kn,trenutno nam najpovoljnije uvjete glede kreditne sposobnosti ima PBZ(ako ih i oni ne promjene od sljedeceg mjeseca).Zanima nas kredit do 85000 € na cca. 25 god,e sad obadvoje radimo u d.o.o,na neodređeno,plaće su nam redovite s time da od žene firma posluje jako dobro a mene muči taj BON-1 moje firme za proslu 2008.god(kojeg moram cekat do 4 mj kada fina dobije zavrsni racun od računovodstva).Naime u cemu je problem,firma je relativno mlada cca.3 god,mjenjalo se rukovodstvo tokom prosle godine posto je bilo nekih problema i sad ju direktno vode stranci cija je i tvornica( radi se o salonu namještaja).Eh sta mene muči,muči me ta stvar da je firma prosle godine poslovala sa nekakvim minusom,pa me zanima koliko ce to banka uzimat u obzir i dali joj je to najbitnija stvar pri odobravanju kredita. Jel ako je, komotno mogu odmah odustat od svega.S time da u firmi sve funkcionira dobro, plaće su nam redovne,račun nikad nije bio pod blokadom te nam je od kad se promjenulo rukovodstvo krenulo poslovanje na bolje.Imam te paranoje da kad krenemo u realizaciju kradita nadjemo stan i kaparimo ga a banka me odbije,pa me zanima ima li tko kakvog iskustva sličnoga il mozda zna nesto vise o tome.

Hvala

Lavica02
19.01.2009., 16:29
to što je poslovala s minusom ne mora značiti ništa strašno ... mogla su biti u pitanju ulaganja koja će se ove godine vratiti ... sve zavisi ...

ono što se meni sviđa je BON plus (mislim da se tako zove) izdaje ga FINA ... u njemu je hrpa podataka o firmi => poslovanje firme zadnjih x godina kao i reiting firme sa strane plaćanja ...košta oko 350 kn no meni je to izvanredna stvar ...

probaj nabaviti taj dokument pa s njime u banku jer je on vrlo transparentan i po njemu bi ti trebala znati reći da li bi kredit prošao ili ne (što opet nije garancija, ali ...)

Lucas PG
19.01.2009., 23:18
Pozdrav
...firma posluje jako dobro a mene muči taj BON-1 moje firme za proslu 2008.god(kojeg moram cekat do 4 mj kada fina dobije zavrsni racun od računovodstva)....
Hvala

Skeptičan sam u vezi BON-a, bit će ti to veliki minus.
Nadam se da je to jedini minus, jer ima još puno parametara koji bi mogli smanjiti kreditnu sposobnost...

sensitive
20.01.2009., 11:15
Bok svima, moja priča je slična Mirekovoj osim što su meni i MM malo drugačija primanja. Ja imam neto 5900 s prijevozom oko 6400 (sve vidljivo na platnoj listi). Muž ima oko 3000. Oboje u državnim firmama. Klinaca nemamo, na HROK-u čisti kao suza.

I sad sam se čula s prijateljicom u HPB-u, kaže ona da ja ne ne mogu dići kredit veći od 40.000€ :eek:
Prošle godine u ovo doba u ZABI sam bez problema mogla podići 75000.
Ona kaže da meni rata kredita max može biti 2.500 kn (mogu opisati kako je došla do toga).. Pa zar je situcija zbilja tako loša. Završila fax, radim ok posao, postdiplomski ide, radiš marljivo i sad ispada da nemam ni za jednu sobicu.. Otići ću ovih dana i do PBZ-a, tamo imam godinu dana stambenu štednju (onu brzu, od 2 godine - jel to šta pomaže?)

Drugo, kaparu bismo morali dati sada (neki 10.000€), to bi cashom, ali realizacija kredita bi nam išla tek u proljeće. Isto nas strah, što ako nam odbiju tada kredit, "popušit" ćemo ovih 10000 € kapare.. :ne zna:

Mirek, sretno i tebi želim! (nam :D )

Lavica02
20.01.2009., 11:25
svaka banka ima svoj način izračuna kreditne sposobnosti (kao i masu drugih stvari koje traže kod odobrenja kredita) ...

Kreditna sposobnost se gleda isključivo temeljem redovnih primanja (znači plaća) umanjena za neki iznos (svaka banka ima svoj izračun) pa još minus kreditna zaduženja ...

ukoliko je to OK onda se gledaju drugi faktori ( stupanj obrazovanja, firma zaposlenja, urednost poslovanja ....)

niti jedna banka ti ne može garantirati da će kredit biti odobren (tu mislim na sigurnost kapare) ....

po ovim podacima (mislim na plaću) moj ti je savjet informacije potražiti u većim bankama jer mislim da bi kod njih mogla dobiti iznos od 75.000 eura ali na rok od 30 godina

lasangel
20.01.2009., 11:34
svaka banka ima svoj način izračuna kreditne sposobnosti (kao i masu drugih stvari koje traže kod odobrenja kredita) ...

Kreditna sposobnost se gleda isključivo temeljem redovnih primanja (znači plaća) umanjena za neki iznos (svaka banka ima svoj izračun) pa još minus kreditna zaduženja ...

ukoliko je to OK onda se gledaju drugi faktori ( stupanj obrazovanja, firma zaposlenja, urednost poslovanja ....)

niti jedna banka ti ne može garantirati da će kredit biti odobren (tu mislim na sigurnost kapare) ....

po ovim podacima (mislim na plaću) moj ti je savjet informacije potražiti u većim bankama jer mislim da bi kod njih mogla dobiti iznos od 75.000 eura ali na rok od 30 godina

baš me zanima kaj HNB kaže kad banke povećaju kamatnu stopu i promijene nečiju kreditnu sposobnost.....netko jedva navuče sposobnost za kredit od cca 50000 eura......i onda banka promjeni kamatnu stopu.... hoće li banka tražiti da se razlika između starog izračuna i novog podmiri odmah u gotovini??
ili si kreditno nesposoban pa moraš cijeli kredit odmah vratiti....

Lavica02
20.01.2009., 12:21
kreditna sposobnost utvrđuje se pri odobrenju kredita ili kod nekih promjena po kreditu koje traži dužnik ...

HNB određuje neke uvjete kreditiranja, a ne kome će banka dati kredit ...

3007
20.01.2009., 12:48
...u HPB-u, kaže ona da ja ne ne mogu dići kredit veći od 40.000€ :eek:
Prošle godine u ovo doba u ZABI sam bez problema mogla podići 75000.
Ona kaže da meni rata kredita max može biti 2.500 kn (mogu opisati kako je došla do toga)...

HPB se vjerojatno drži zakonskog minimuma - 1/3 plaće, dok ZABA određuje kreditnu sposobnost kao razliku plaće i egzistencijalnog minimuma (ili tako nešto) koji je donedavno bio oko 2400 kn, tako da bi, mojoj procjeni, tvoja rata kod njih mogla biti kakvih 4000-4500kn - druga je stvar usuđuješ li se dugoročno operetiti u takvom postotku.

Za 75000€ uz kamatu 8% (ne znam kolika je sad, a još manje kolika će biti) na 20 g ispala bi rata 627€ (oko 4650kn), a na 25 godina 579€ (4300kn).

sensitive
20.01.2009., 13:11
Pa MM i ja se isto borimo s tim usuđuješ li se dugoročno operetiti u takvom postotku ali situacija je takva.. :ne zna:

kad se kamate spuste, opet će narasti cijene stanova, ti lobiji su prejaki i ne vidim da ćemo ikad biti u boljoj situaciji. neki drastičan rast plaće teško da mogu očekivati, a u ovoj kriznoj godini ne bih se ni usudila mijenjati posao.

Znači, uz mali rast plaće, inflaciju, nemamo tetu u Australiji koja će nam ostaviti puno love :zubo: mislim da nam odgađanje kupovine stvarno neće puno promijeniti ni uštediti novca..

A ovako pola rate kredita nam je podstanarstvo. Jedino bih svakom prije takvog financijskog opterećenja preporučila da pokuša živjeti par mjeseci stavljajući sastrane lovu jednaku mjesečnoj rati, čisto da vidi koju će disciplinu zahtjevati život pod takvim kredit(čin)om..

3007
20.01.2009., 13:39
Vezano uz problem predugovor+kapara (potencijalni gubitak)+nesigurnost odobrenja kredita pala mi je na pamet ideja (možda glupa), ali kako ovdje ima upućenih ili zaposlenih u bankama možda netko prokomentira ostvarivost:

napraviti fiktivni predugovor za kupnju nekretnine koja je u vlasništvu familije ili prijatelja, a koja vrijedi približno koliko i ciljna nekretnina, na temelju toga pokušati ishoditi stambeni kredit i u slučaju da bude odobren, banki predočiti "pravi" ugovor; pretpostavljam da ako je banka klijentu odobrila kredit, dakle da on zadovoljava sve uvjete, ne bi trebalo biti problema jer banki bi trebalo biti bitna samo sposobnost vraćanja kredita i dovoljno osiguranje - hipoteka, a ne koja se konkretno nekretnina kupuje.

Lavica02
20.01.2009., 13:45
mislim da to tako ne bi išlo ... kreditna sposobnost je samo jedna od stvari koja se provjerava ....

namjensko korištenje sredstava tj. predočenje dokumentacije vezane uz nekretninu koja se kupuje je isto jedna od stvarčica ... znači predugovor, vlasnički list, procjena ...

kredit se odobrava, prolazi kontrolu temeljem predočene dokumentacije kao i samo pisanje ugovora o kreditu u kojem se navodi nekretnina koja se kupuje i stavlja pod zalog ...

naravno nekrenina koja se kupuje ne mora biti i nekretnina koja se stavlja pod zalog, ali idem pretpostavkom da je to tako ....

u ostalom, neke banke niti ne odobravaju kredite za kupnju nekretnine od članova obitelji ...

3007
20.01.2009., 14:04
Ma znam da se odobrava za kupnju točno određene nekretnine, ali pretpostavljam da ako ga se odobri za A, da bi se odobrio i za B, a time bi e izbjegao rizik gubitka kapare u slučaju da kupac ne uspije dobiti kredit. Možda bi samo banka u tom slučaju naplatila dva puta trošak obrade :ne zna:?

A ona potvrda o mogućnosti podizanja kredita u iznosu xxx€, postoji li još to?

Anasib
20.01.2009., 21:06
potvrda postoji, ali ne obvezuje banku da mora odobriti kredit. s druge strane ovo sa fiktivnim ugovorom, prvo bi platila procjenu za fiktivni kredit,izgubila mjesec dana dok se kredit odobri, a onda procjena novog i opet mjesec dana. preporuka, kad nađeš stan koji ti se sviđa, prije potpisivanja ugovora s vlasničkim u banku da se provjeri da li je s nekrentninom sve ok. što u slučaju da po fiktivnom prođe, a po pravom ne prođe jer nekretnina iz nekog razloga ne bude zadovoljila kao instrument osiguranja??? potrošila novac, vrijeme ni za što :ne zna:

NENSI25
20.01.2009., 22:29
Bok svima
zanima me da li kreditnu sposobnost podizu i putni troskovi(putni troskovi su mi prikazani na platnoj listi i idu na tekući račun) i da li se to računa (putni troskovi) i za kreditne kartice ili ne?
Hvala

Naravno,ali samo u jednoj banci,koliko ja znam:p

damir1976
21.01.2009., 07:59
Bok
ako moze naziv te banke posalji na private message
Hvala

sensitive
21.01.2009., 09:49
HPB se vjerojatno drži zakonskog minimuma - 1/3 plaće, dok ZABA određuje kreditnu sposobnost kao razliku plaće i egzistencijalnog minimuma (ili tako nešto) koji je donedavno bio oko 2400 kn, tako da bi, mojoj procjeni, tvoja rata kod njih mogla biti kakvih 4000-4500kn - druga je stvar usuđuješ li se dugoročno operetiti u takvom postotku.

Za 75000€ uz kamatu 8% (ne znam kolika je sad, a još manje kolika će biti) na 20 g ispala bi rata 627€ (oko 4650kn), a na 25 godina 579€ (4300kn).

Evo update.. Bila u PBZ na razgovoru - mogli bismo dići kredit s max ratom preko 600€..
Za kredit od 85.000€, mjesečna rata 507 €. Kamatna stopa je u ovom trenu malo manja od 6% za mene i muža jer oboje primamo plaću preko njih i imamo onaj paket inovacija..

a sad, kakva će situacija biti do proljeća i kamo će euro, tko zna :ne zna:

3007
21.01.2009., 12:21
E, to je već normalnija ponuda. Probaj samo razmisliti je li vam možda bolje uzeti kredit na 20 godina uz ratu malo preko 600€ ili se odlučiti za ponuđenu 507€ na 30g. Razlika u ukupnoj otplati je oko 37000€. Naravno, uz dužu otplatu će i inflacija pojesti veći dio realne kamate nego kod kraćeg roka, ali meni važnija stvar bi bilo to što kod 30god otplate u prvih 10 godina otplatiš samo 14000 glavnice i čak 47000 kamate, dok kod 20-godišnje u istom periodu otplatiš oko 30000 glavnice i 43000 kamate - u slučaju da zbog bilo kojeg razloga odlučiš prijevremeno otplatiti kredit, otplate prvih godina ti skoro niti ne smanuju glavnicu)

margarita03
21.01.2009., 12:54
Da li se ikako može utjecati na poboljšanje kreditne sposobnosti u nekoj banci (za dobivanje stambenog kredita)? Imam jednog sudužnika (muž), imamo prosječne plaće. Zapravo me najviše brine to što oboje radimo u malim firmama (ispod 10 zaposlenih), a u nekoliko banaka gdje sam bila su mi rekli da je to veliki hendikep i da bi trebala naći jamca koji radi u državnoj službi!! Mislim haloooo!!?? E sad, da li ja išta mogu napraviti kako bi poboljšala svoju kreditnu sposobnost pa da mi možda ne uzmu toliko "za zlo" što radim u maloj firmi? Na pamet mi pada jedino da probam uštediti čim više novaca za neki depozit. Neke druge ideje??

sensitive
21.01.2009., 13:09
A ne može tu pomoći da imaš nekakvo životno osiguranje ili ovo što si rekla - veća količina gotovine koju oročiš u banci ili nešto? :ne zna:

b.i.k.e.r.
21.01.2009., 21:53
...nekoliko pitanja...
Naime, prije četiri mjeseca smo kaparili stan u izgradnji čija je cijena 170.000€, oko 100.000€ imamo u kešu, a ostalo smo mislili platiti kreditom, naravno, kad stan bude gotov u 6. mj. Obrtnik sam, supruga privremeno ne radi jer imamo dva mala klinca pa je s njima doma... Naravno, bili smo u banci, rekli su nema problema. Međutim, spletom (ne)sretnih okolnosti, zatvaram obrt s 31.01. i 02.02. počinjem raditi u jednoj firmi. Ono što me zanima: 1. Koliko dugo moram biti zaposlen na novom radnom mjestu da bih mogao zatražiti kredit, da li je 3 mjeseca dovoljno ili duže? 2. Da li će me banka tražiti kakve podatke o poslovanju obrta ili je samo bitno da je sve podmireno i da nemam nigdje nikakvih dugovanja jer ako neće još uvijek mogu ubaciti neke troškove koje nisam mislio da smanjim dohodak (koji sam cijelu prošlu godinu uvećavao da povećam kreditnu sposobnost) i platim manje poreza. Možda je pitanje glupo, ali u Hrvatskoj je sve moguće... 3. Bit ću prijavljen na neodređeno, na cca 7.000 kn, firma je građevinska sa 50-tak zaposlenih i jako dobrim (višemilijunskim) prometom, kredit bi bio, naravno, uz hipoteku i ako je potrebno životno osiguranje (samo da ne trebam jamca). Da li je to dovoljno za kredit od cca 80.000€?
Zahvaljujem...

Lucas PG
21.01.2009., 22:38
Da li se ikako može utjecati na poboljšanje kreditne sposobnosti u nekoj banci ...a u nekoliko banaka gdje sam bila su mi rekli da je to veliki hendikep i da bi trebala naći jamca koji radi u državnoj službi!!
Ako je samo to problem, nije problem. U nekoj banci...

A ne može tu pomoći da imaš nekakvo životno osiguranje ili ovo što si rekla - veća količina gotovine koju oročiš u banci ili nešto? :ne zna:

Kakve veze ima ŽO sa kreditnom sposobnosti? Jedino da ju plaća već 15 godina pa da ima dovoljnu otkupnu vrijednost...

Lucas PG
21.01.2009., 22:40
E, to je već normalnija ponuda. Probaj samo razmisliti je li vam možda bolje uzeti kredit na 20 godina uz ratu malo preko 600€ ili se odlučiti za ponuđenu 507€ na 30g. Razlika u ukupnoj otplati je oko 37000€. Naravno, uz dužu otplatu će i inflacija pojesti veći dio realne kamate nego kod kraćeg roka, ali meni važnija stvar bi bilo to što kod 30god otplate u prvih 10 godina otplatiš samo 14000 glavnice i čak 47000 kamate, dok kod 20-godišnje u istom periodu otplatiš oko 30000 glavnice i 43000 kamate - u slučaju da zbog bilo kojeg razloga odlučiš prijevremeno otplatiti kredit, otplate prvih godina ti skoro niti ne smanuju glavnicu)
Onda najbolje da uzme na 25 g !? :top:

Lavica02
21.01.2009., 22:41
...nekoliko pitanja...
Naime, prije četiri mjeseca smo kaparili stan u izgradnji .

sve zavisi od referenta na kojeg naiđeš ... ako ta osoba ima nekoga iskustva ne bi trebalo biti problema s time da će te tražiti potvrdu od obrta da je sve podmireno i da nema dugovanja kao i potvrdu novog poslodavca o zaposlenju ... kao i njegovu solventnost

naravno, poželjno je da 2-3 plaće budu isplaćene

što se tiče instr. osiguranja, nemoj previše nuditi ... hipoteka bi trebala biti dovoljna s obzirom na iznos kredita

lasangel
22.01.2009., 06:36
kreditna sposobnost utvrđuje se pri odobrenju kredita ili kod nekih promjena po kreditu koje traži dužnik ...

HNB određuje neke uvjete kreditiranja, a ne kome će banka dati kredit ...

ajde molim te objasni mi termin kreditna sposobnost i kako se ona utvrđuje...vidim da se u sve razumiješ, pa poduči nas neznalice....

banka utvrdi kreditnu sposobnost za kredit od x kn, na temelju plaće od y kn i odredi ratu u iznosu z kn.....što se događa kad banka promjeni kamatnu stopu a nekome je jedva navukla max.kredit?
to znači da rata raste, ali osoba koja je uzela kredit više NIJE kreditno sposobna...o tome sam pričao..
i naravno da je to problem HNB jer kad voda dođe do grla tko će spašavati banke nego HNB...

Lavica02
22.01.2009., 08:51
ajde molim te objasni mi termin kreditna sposobnost i kako se ona utvrđuje...vidim da se u sve razumiješ, pa poduči nas neznalice....
:rolleyes:

ovo je teminologija => kreditna sposobnost (http://limun.hr/main.aspx?id=20407&Page=3)

svaka banka ima SVOJ način izračuna kreditne sposobnosti pri odobrenju kredita i na to ima pravo

banka utvrdi kreditnu sposobnost za kredit od x kn, na temelju plaće od y kn i odredi ratu u iznosu z kn.....što se događa kad banka promjeni kamatnu stopu a nekome je jedva navukla max.kredit?
to znači da rata raste, ali osoba koja je uzela kredit više NIJE kreditno sposobna...o tome sam pričao..
i naravno da je to problem HNB jer kad voda dođe do grla tko će spašavati banke nego HNB...

smiri strasti ... banka NE UTVRĐUJE kreditnu sposobnost dužnika svaki puta kada promijeni kamatnu stopu ...
isto tako ju nije briga ako npr. promijeniš posao, izgubiš posao jer isto više nemaš kreditnu sposobnost .... sve dok se kredit uredno vraća

ako ti više nisi u mogućnosti vraćati kredit onda odeš u banku i to kažeš .... ukoliko postoji mogućnost oni će ti npr. produžiti rok otplate i s time smanjiti ratu kredita ...

shvati da banka nije socijalna ustanova.... dala ti je kredit koji si ti tada tražio ... možda ti je i izašla u susret "navlačeći" kreditnu sposobnost ... s time si ti tada bio zadovoljan i hvalio je do neba ... ako banci ne možeš vraćati kredit onda prodaj nekretninu i podmiri dug ...

lasangel
22.01.2009., 11:25
:rolleyes:
možda ti je i izašla u susret "navlačeći" kreditnu sposobnost ...

ovo si lijepo napisala.. i o tome ja govorim...prvo te banka navuče i odobri maksimalni kredit jer je utvrdila tvoju kreditnu sposobnost na bazi jednih parametara (jedan od najbitnijih je kamatna stopa), a onda promjeni kamatnu stopi i ti si kreditno nesposoban..
svaka banka je većini određivala kredit na maksimalan broj godina, tak da ne možeš promjeniti godine....

Lavica02
22.01.2009., 13:06
vadiš stvari iz konteksta :nono:

Lucas PG
22.01.2009., 13:25
ovo si lijepo napisala.. i o tome ja govorim...prvo te banka navuče i odobri maksimalni kredit jer je utvrdila tvoju kreditnu sposobnost na bazi jednih parametara (jedan od najbitnijih je kamatna stopa), a onda promjeni kamatnu stopi i ti si kreditno nesposoban..
svaka banka je većini određivala kredit na maksimalan broj godina, tak da ne možeš promjeniti godine....
Da, bilo bi bolje da ti banka onda NE ODOBRI kredit !?!?!?
Usput, da li ti je jasno što znači potpisati ugovor o kreditu? :confused:
Kredit je nužno zlo, a koliko nužno i koliko zlo ovisi o klijentu , a ne o banci...

margarita03
22.01.2009., 13:54
[QUOTE=lucas_taf;18327998]Ako je samo to problem, nije problem. U nekoj banci...

Pa, meni je to problem. Mislim, ako mi je sva ostala dokumentacija uredna, a zbog toga mi ne odobre kredit, nemam pojma...:ne zna:
Dakle, neki način za poboljšati kreditnu sposobnost? Pretpostavljam samo novčani depozit?

lasangel
22.01.2009., 13:55
vadiš stvari iz konteksta :nono:

koje stvari?
pa ja samo razmišljam..
ako je ugovor dvostrani pravni akt i ako smo ga oboje potpisali, onda je nepošteno da te banka dovede do kreditne nesposobnosti NAKON što si poceo vracati kredit...jednostavno...
uzmi npr...kredit uz otplatu u ratama....mjesečno 3.000,00 kn fiks + 1700,00 kn kamata koje padaju....ukupno 4.700,00 kn.....npr. uz kamatu 5%...
i sad se banka sjeti da je kamata promjenjiva i iznosi 8%..to znači povećanje kamate 60% pa rata iznosi 3000,00 kn + 2.720,00 kn ukupno 5.720,00 kn...
i kaj sad? Navukli nekog da može maksimalno otplaćivati 4.700,00 kn i bio je kreditno sposoban, a sad kad je rata 5.720,00 kn po istim kriterijima više nije sposoban...
o tome je pričam...gdje je tu Basel II..i pravilna procjena?

Lavica02
22.01.2009., 14:51
krivo razmišljaš ...

isto tako si SAM potpisao klauzulu promjenjive kamatne stope ( u većini slučajeva) ... znači bio si svjestan rizika u koji se upuštaš ...

banci nije u interesu imati neuredne kredite jer time povećava svoju rizičnost ...

unazad nekoliko godina banke su bile dosta stroge pri odobravanju kredita ... sada su još strože ...

da li ti je trebao taj kredit ... pretpostavljam da je (jer ako nije ...) banka ti ga je dala pod uvjetom da ga urednom otplaćuješ ... to što su kamatne stope porasle => porasle su zbog xy razloga ... isto tako banke su štedišama povečale kamate na štednju

no one nemaju čarobnu kuglu da bi mogle procijeniti što će biti za 5, 10, 30 godina ... ne mogu znati što će biti s tvojom kreditnom sposobnošću ... one tebi kredit daju sada temeljem sadašnjih primanja + xy stvari

kad banka da kredit, ne valja
kad banka ne da kredit, opet nevalja

najbolje ti je ne imati posla s bankom, ne dizati kredit pa te takve brige neće mučiti ....

možeš imati najbolju plaću na svijetu, i zbog propasti firme sutra ostati na cesti ... i što onda ...

pročitaj ovu temu pa ćeš vidjeti što ljudi sve ne bi učinili da dobe kredit i ako ih banka odbije što o tome misle ...

najbolja mi je bila izjava jednog čelnog čovjeka vlade kada je rekao da banke trebaju imati senzibiliteta u ovim kriznim vremenima => to stoji ... no gdje je njegov sezibilitet kada se zadužuje u inozemstvu, povećava svoju plaću, zatvara oči nad realnom inflacijom, porastom cijena života .... a to sve umanjuje i moju i tvoju kreditnu sposobnost, zar ne?

lasangel
22.01.2009., 15:28
krivo razmišljaš ...

dakle, jedino ti ispravno razmišljaš....
ok.....

probaj gledati naprijed...ili još bolje...vidjet ces za nekoliko godina tko je bio u pravu....

Lavica02
22.01.2009., 16:46
opet vadiš stvari iz konteksta ... ja sam samo realna i gledam cijelu sliku ... no za mene je ova rasprava završena

2009
22.01.2009., 18:03
Htjeo bih dići nenamjenski kredit od 100 000kn. U rba sam već 2 god. ali pošto sam sudužnik nedaju iako mi je prosjek plače 5000kn . Dali ima ko rješenje?

lasangel
22.01.2009., 20:03
opet vadiš stvari iz konteksta ... ja sam samo realna i gledam cijelu sliku ... no za mene je ova rasprava završena

pa nije ovo rasprava u kojoj mora biti pobjednik..samo razmišljam na temu kreditna sposobnost....
ponavljam...imaš plaću npr. 8.000 kn, banka ti odobri kredit čija je rata 5000,00 kn i još ti tu ratu "navuče" kak si sama rekla jer to je max granica da budeš kreditno sposobna...i onda banka poveća kamatu s 5% na 8% tj poveća kamatu za 60%....i tebi je rata npr. 5.500,00 kn....
ti više nisi kreditno sposobna i kaj sad? moraš odmah vratiti kredit? prodati stan?
o tome ja pričam..o odgovornosti HNB i banaka koje navlače ljude povećanjem kreditne sposobnosti...

Anasib
22.01.2009., 21:02
gdje je tu odgovornost osobe koja je podigla kredit, a potpisala je varijabilnu kamatnu stopu. ja stvarno ne razumijem u čemu je problem. potpisom ugovora, korisnik se složio s bankom da mu banka može u bilo kojem trenutku tijekom otplate kredita podići ili smanjiti kamatnu stopu. nitko mu nije prislonio pištolj u glavu i natjerao ga potpisati. zašto je taj isti podigao kredit s ratom 5.000,00 kn, zašto nije kupio manji stan i plaćao ratu 4.000,00 kn......
ako baš želiš iz svih kuteva sagledati :ne zna:
ja primjerice, spadam u one koji su nategli kreditnu sposobnost. i u ovom trenutku kad se prijeti podizanjem kamata, ja tražim honorarni posao jer ne želim izgubiti način života kojim trenutno živim :ne zna:
za to mi nije banka kriva, nego ja blesa što nisam tražila fiksnu kamatu :brukica:

Lucas PG
22.01.2009., 22:39
dakle, jedino ti ispravno razmišljaš....
ok.....

I ja mislim isto kao i Lavica (što se tiče njenog odgovora tebi), samo bi ja bio još oštriji u odgovoru, ali vidim da se nekako nema smisla upuštati dalje u (ovu konkretnu) raspravu.

Lucas PG
22.01.2009., 22:40
Htjeo bih dići nenamjenski kredit od 100 000kn. U rba sam već 2 god. ali pošto sam sudužnik nedaju iako mi je prosjek plače 5000kn . Dali ima ko rješenje?
Pa sa ova dva parametra (od potrebnih min. desetak) nema nitko rješenje...

Lucas PG
22.01.2009., 22:45
gdje je tu odgovornost osobe koja je podigla kredit, ...
ako baš želiš iz svih kuteva sagledati :ne zna:
ja primjerice, spadam u one koji su nategli kreditnu sposobnost. i u ovom trenutku kad se prijeti podizanjem kamata, ja tražim honorarni posao jer ne želim izgubiti način života kojim trenutno živim...
Bravo, to je JEDINI ispravan način razmišljanja. Po x-ti put ponavljam da je činjenica da Hrvati kukaju da je teško i da nemaju, ali nitko ne radi dva posla, a mnogi se furaju na nezaposlene godinama. Država im je kriva.

Inače, za honorarni posao se slobodno javi na PM

lasangel
23.01.2009., 06:31
ja primjerice, spadam u one koji su nategli kreditnu sposobnost. i u ovom trenutku kad se prijeti podizanjem kamata, ja tražim honorarni posao jer ne želim izgubiti način života kojim trenutno živim :ne zna:
za to mi nije banka kriva, nego ja blesa što nisam tražila fiksnu kamatu :brukica:

zašto je u americi došlo do tzv. hipotekarne krize? jer su navlačili ljude da uzimaju kredite iako su bili kreditno nesposobni....
problem se pojavljuje kad gubitke sanira država iz proračuna kojeg pune svi, pa i ti koja radiš honorarno....
nisam uopće rekao da ne postoji odgovornost osobe koja je potpisala ugovor, ali odgovornost mora biti obostrana, jer ponavljam, u slučaju propasti banke SVI SOLIDARNO pokrivamo gubitke lovom iz proračuna... i zato se mijenja način razmišljanja o bankama u svijetu....nisu bankari bogovi koje ne smijemo gledati dok prolaze...
i na kraju, nemam nikakav kredit već razmišljam o ljudima koji su u banani...

sofijica
23.01.2009., 08:44
zašto je u americi došlo do tzv. hipotekarne krize? jer su navlačili ljude da uzimaju kredite iako su bili kreditno nesposobni....

Navlačili? Možda si mislio reklamirati? Pa svatko je pojedinac odgovoran za sebe.. I mene navlače na tv-u da kupim onaj iPhone i potrošim jako puno novaca koje nemam. Ali odluku o tome upuštati se u takav trošak (koji moj budžet ne može podnijeti) donosim isključivo ja..

Lavica02
23.01.2009., 11:36

npr zbog:
- niskih obveznih rezervi
- rizičnog načina ulaganja banaka
- hipotekarnih kredita koji kod nas ne postoje
- pada tržišta nekrenina
....

ali to je neka druga priča :)

java rab
27.01.2009., 17:56
ovako meni treba stambeni kredit,ja sam zaposlen u državnoj firmi i imam plaću 4500kn a žena mi radi privatno i ima plaću 3500 i sada mene zanima kakav bi ja krediti mogao dignuti i do kolike cifre ako bi ja bio nosioc kredita a žena jamac ako mi netko zna pomoći i obijasniti do koliko bi mogli mi kredita dignuti sa tim plaćama ja bi išao na 30 godina tako da mi je što manja rada pa sada mi možete pomoći
pozz i hvala vam...

moril
28.01.2009., 17:14
Pitanje:

Namjeravam kupiti novi auto, s time da bih cca 50% love dao u kešu, a ostalo (cca 60.000 kn) platio putemnamjenskog kredita na 5 godina najviše.

E sad, danas sam poštom primio obavijest jedne banke (Opomena pred tužbu), za osobu kojoj sam sudužnik u nenamjenskom kreditu. Obzirom da danas nisam stigao u banku, a možda neću stići ni sutra, molim onoga tko zna da mi napiše postoji li mogućnost da se zbog te opomene sada ja (ni kriv ni dužan) nađem na crnoj listi banaka.

EDIT:

Primam plaću iz državnog proračuna na neograničeno, do sada nisam imao nikakvih dugovanja prema bankama, a stambeni kredit plaćam uredno.

Hvala na odgovoru

Lucas PG
28.01.2009., 22:47
E sad, danas sam poštom primio obavijest jedne banke (Opomena pred tužbu), za osobu kojoj sam sudužnik u nenamjenskom kreditu. Obzirom da danas nisam stigao u banku, a možda neću stići ni sutra, molim onoga tko zna da mi napiše postoji li mogućnost da se zbog te opomene sada ja (ni kriv ni dužan) nađem na crnoj listi banaka.

Ne, na crnoj listi će biti i već vjerojatno je dužnik.
S druge strane, u tvojem kreditnom izvješću (HROK) će se vidjeti da je taj kredit neuredan i banka će ti sigurno umanjiti kreditnu sposobnost za cijelu visinu anuiteta tog kredita...

Anasib
28.01.2009., 22:54
@moril, možeš si naručiti i izvještaj iz HROK-a na osobni zahtjev, čisto da vidiš što ti tamo piše. ali iskreno, ako je opomena pred tužbu, onda minimalno 3 rate nisu plaćene i vjerojatno će ti u izvještaju iz HROK-a pisati da je taj kredit neuredan :ne zna:

moril
29.01.2009., 10:48
@moril, možeš si naručiti i izvještaj iz HROK-a na osobni zahtjev, čisto da vidiš što ti tamo piše. ali iskreno, ako je opomena pred tužbu, onda minimalno 3 rate nisu plaćene i vjerojatno će ti u izvještaju iz HROK-a pisati da je taj kredit neuredan :ne zna:

Hvala ma odgovorima.

Danas sam zvao u svoju matičnu banku i žena mi kaže da sam u registru banaka uredan, ali da izvješće iz HROK-a mogu dobiti kada zatražim realizaciju kredita.

E upravo to je i problem, jer da bi zatražio realizaciju kredita ja auto moram zakapariti i onda ako mi kredit ne bude odobren, gubim 2.000 kn kapare.

iommy
29.01.2009., 11:30
Imaš Unicredit leasing preo koga je moj prijatelj kupio Megana. Pola love dao je u kešu, a druga polovica ga čeka za 1 godinu. Ako ne bude do tada imao šoldi onda mu odobravaju kredit s njihovim uvjetima u tom trenutku koji budu na snazi i onda to otplaćuje u ratama. Da i to važi za Renaulte. Nema kamata, nema obrade kredita i šta je najvažnije nema HROK-a. Interesiraj se u Renaulta!!

mara2
29.01.2009., 11:54
Hvala ma odgovorima.

Danas sam zvao u svoju matičnu banku i žena mi kaže da sam u registru banaka uredan, ali da izvješće iz HROK-a mogu dobiti kada zatražim realizaciju kredita.

E upravo to je i problem, jer da bi zatražio realizaciju kredita ja auto moram zakapariti i onda ako mi kredit ne bude odobren, gubim 2.000 kn kapare.

Reci kolika ti je plaća (netto), i iznos rate za koji si sudužnik,pa ti možemo otprilike izračunat dal' imaš kreditnu sposobnost ili nemaš?

moril
29.01.2009., 11:58
Reci kolika ti je plaća (netto), i iznos rate za koji si sudužnik,pa ti možemo otprilike izračunat dal' imaš kreditnu sposobnost ili nemaš?

Imaš PM

fiser
29.01.2009., 12:12
baš me zanima kaj HNB kaže kad banke povećaju kamatnu stopu i promijene nečiju kreditnu sposobnost.....netko jedva navuče sposobnost za kredit od cca 50000 eura......i onda banka promjeni kamatnu stopu.... hoće li banka tražiti da se razlika između starog izračuna i novog podmiri odmah u gotovini??
ili si kreditno nesposoban pa moraš cijeli kredit odmah vratiti....

Nama je bio slučaj u rba 2004/2005 da smo u 2004 u 12. mjesecu bili sposobni za kredit.Odabrali stan i došli u rba u 1.mj. da realiziramo kredit ali onda više nismo bili sposobni jer su donijeli novu granicu za 2005 koja je bila 2400kn(2004.g. je bila 2080kn) tako da smo bili kratki za oko 800kn.A da smo predali zahtjev za kredit prije nove godine prošao bi.Morali tražit sudužnika:(

fiser
29.01.2009., 12:17
ovako meni treba stambeni kredit,ja sam zaposlen u državnoj firmi i imam plaću 4500kn a žena mi radi privatno i ima plaću 3500 i sada mene zanima kakav bi ja krediti mogao dignuti i do kolike cifre ako bi ja bio nosioc kredita a žena jamac ako mi netko zna pomoći i obijasniti do koliko bi mogli mi kredita dignuti sa tim plaćama ja bi išao na 30 godina tako da mi je što manja rada pa sada mi možete pomoći
pozz i hvala vam...

obrati pažnju dali žena radi u obrtu ili doo(to ti sigurno nije niko rekao),u rba ja nisam mogao biti sudužnik niti jamac jer sam radio u obrtu a žena u doo,pa sam onda ja bio nosioc a ona sudužnik meni,jako zanimljivo:confused: jer je moja plača duplo manja od njezine

2009
29.01.2009., 18:29
nema drugih parametara samo zato što sam sudužnik mi nedaju . jer sam u 12mj. bio u banci i rekli su da mogu podic bez problema ali poslje nove godine više nemogu a jedini je problem što sam sudužnik kredita kojem je rata od 2000kn. Ćim to kažem i prosjek plaće izraćuna mi da nemogu dobiti ništa. taj kredit se uredno otplaćuje.

Anasib
29.01.2009., 21:01
Hvala ma odgovorima.

Hrok, Nova Ves, Zagreb (kraj ulaza u Kaptol centar), izguglaj broj telefona. nazoveš i naručiš Hrok, samo za svoje oči (to ti je osobno izvješće i košta nekih 50-tak kuna). Banka smije povuči te podatke tek u trenu obrade kredita, ali ti to možeš naručiti za sebe kad god ti padne na pamet :mig:

brzi 30
30.01.2009., 18:59
Ljudi pitanjce!
Ja prijavljen na 3500 i zena isto tak. KOLKI bi mi kredit ( stambeni ) maximalno mogli dobit? nismo suduznici i oboje imamo zivotno osiguranje i nekretninu na koju bi mogli dat hipoteku. Otprilike.
Unaprijed hvala!

Lucas PG
30.01.2009., 23:08
Moril, "tvoja" bankarica, na žalost, nema pojma:
Kreditno izvješće iz HROK-a može se zatražiti u SVAKOJ poslovnici banke koja je u "sustavu" HROK-a. Dakle, bilo tko u banci može pomoći u ispunjavanju zahtjeva, faksiranju i naplati istoga... Ne moraš u svojoj matičnoj.
Naravno, to se onda i naplaćuje
1. e-mailom – 40 kn;
2. običnom poštom – naknada 50 kn;
3. preporučenom poštom – naknada 70 kn

+ manipulativni troškovi 20kn
Link na HROK-ovu stranicu (http://www.hrok.hr/Default.aspx?sec=47)

Komentar- ja ne znam da li je to površnost ili neznanje osobnih bankara ili im u poslovnici kažu da na taj način "zašprehavaju" klijente, pa da oni moraju kod njih podnijeti kreditni zahtjev... ne kužim.

Padrone
02.02.2009., 19:51
imam ja jedno pitanje ako mi tko moze pomoci

dakle supruga bi digla kredit, nema nikakvih obaveza po placi ni kredita, prijavljena za stalno, uredna placa... blablabla, no meni je suduznik za 2 kredita (jedan je stambeni, drugi nenamjenski) koja se uredno otplacuju

da li banke onda umanjuju njoj kreditnu sposobnost za to koliki su anuiteti ta 2 kredita?

jer ako je odgovor da onda slijedecih ohoho godina moze zaboravit da ce bit kreditno sposobna s obzirom kolika mi je vec sad rata stambenog :rolleyes:

Lucas PG
03.02.2009., 19:49
...
jer ako je odgovor da onda slijedecih ohoho godina moze zaboravit da ce bit kreditno sposobna s obzirom kolika mi je vec sad rata stambenog :rolleyes:
Odgovor nije ni DA ni NE. Ako uredno otplaćuješ stambenjak u nekim bankama će to potpuno zanemariti, u nekima uzeti recimo 30% od mjesečnog anuiteta, a negdje će za 100% skinuti kreditnu sposobnost.

Pisao sam već sigurno na 2-3 mjesta ovo isto, pa potraži...

mara2
04.02.2009., 11:56
Odgovor nije ni DA ni NE. Ako uredno otplaćuješ stambenjak u nekim bankama će to potpuno zanemariti, u nekima uzeti recimo 30% od mjesečnog anuiteta, a negdje će za 100% skinuti kreditnu sposobnost.

Pisao sam već sigurno na 2-3 mjesta ovo isto, pa potraži...

Negdje čak ovisi i koliko dugo otplaćuješ taj kredit za koji ti je žen sudužnik

arno_kt
04.02.2009., 15:56
Ja sam zaposlen na odredjeno 9 mjeseci u firmi, uz placu od 6 000 HRK. Za mjesec dana cu potpisati ugovor za stalno u istoj firmi, s placom od 8200 HRK.
Da li cu morati cekat 3, 6 ili 12 mjeseci prije da mogu dignut krediti ili cu moc odmah obzirom da sam bio prije zaposlen na odredjeno u istoj firmi?

Lucas PG
05.02.2009., 23:04
A u koju bi ti banku?
Mislim, kako bi ti da ti mi odgovorimo?
Vjerojatno misliš da sve banke jednako rade skoring.

Uglavnom, ako je dobra firma, uz depozit bi te trebali pustiti...

folne
06.02.2009., 12:21
Htjela bi dići nenamjenski kredit od kojih 70 000kn. Nemam nikakvih kredita (stambenih, auto...), osim kratkoročnih na Dinersu. Najduži mi izlazi za 9 mjeseci. Nemam revolving kartica.
Umanjuje li mi se kreditna sposobnost za te rate po Dinersu?

Padrone
06.02.2009., 14:10
ne znam za ostale banke, ali znam da hypo i otp uzimaju u obzir i te rate i smanjuju ti kred. sposobnost

ali mozes reci da ces iz tog kredita koji dizes zatvoriti te kredite po dinersu, doneses potvrdu od dinersa i onda ti ne uzimaju te rate u obzir, ali naravno ne dobijes tih 70k koliko trebas nego umanjeno za to koliko banka uplati dinersu na racun

Lucas PG
06.02.2009., 22:45
Htjela bi dići nenamjenski kredit od kojih 70 000kn. Nemam nikakvih kredita (stambenih, auto...), osim kratkoročnih na Dinersu. Najduži mi izlazi za 9 mjeseci. Nemam revolving kartica.
Umanjuje li mi se kreditna sposobnost za te rate po Dinersu?
Diners nije u HROKU, pa ako ti rate nisu na platnoj listi (a vrlo vjerojatno nisu) onda nema problema...

ne znam za ostale banke, ali znam da hypo i otp uzimaju u obzir i te rate i smanjuju ti kred. sposobnost
ali mozes reci da ces iz tog kredita koji dizes zatvoriti te kredite po dinersu, doneses potvrdu od dinersa i onda ti ne uzimaju te rate u obzir, ali naravno ne dobijes tih 70k koliko trebas nego umanjeno za to koliko banka uplati dinersu na racun
Jel' to unazad par dana Diners u HROK-u ili?? Do sada nije bio...
Shift i čćšđž ne voliš?

folne
08.02.2009., 09:14
Zato sam i pitala, jer me žena preko telefona decidirano pitala za te rate po kreditnim karticama, pa me zanimalo baš to vide li se te rate u HROKU bez obzira što nisu na platnoj listi.

Kako bilo, sutra imam dogovoren termin pa ću saznati sve iz prve ruke. :ne zna:

pira
12.02.2009., 17:21
i ja i muž radimo u d.o.o., moja plaća je 3.500,00, a njegova 6.000,00 i treba nam 50.000,00eura za gradnju kuće (svi papiri oko kuće riješeni). e sad nastaje problem, ja sam na bolovanju (održavanje trudnoće), a firma od muža nije solventna:flop:, kredita nikakvih nemamo, kartice uredno plaćene + imamo 3 životna osiguranja (kao dodatni instrument osiguranja). šta se tu može napravit:confused::ne zna:

Padrone
12.02.2009., 21:37
Diners nije u HROKU, pa ako ti rate nisu na platnoj listi (a vrlo vjerojatno nisu) onda nema problema...

Jel' to unazad par dana Diners u HROK-u ili?? Do sada nije bio...
Shift i čćšđž ne voliš?

ne znam od kad je, al ja kad sam prosle godine trazio kredit onda su me pitali i za amex i za diners :ne zna:
mozda su samo lovili u mutnom pa ako priznam super, a ako ne probali su :ne zna:

Shift i čćšđž ne koristim iz navike jer cesto tipkam po raznim stranim forumima gdje mi nasi znakovi ne trebaju, a shift nisam koristio valjda nikad u pisanju postova - vjerujem da je i ovako sve citko

ivonna
15.02.2009., 01:53
nema drugih parametara samo zato što sam sudužnik mi nedaju . jer sam u 12mj. bio u banci i rekli su da mogu podic bez problema ali poslje nove godine više nemogu a jedini je problem što sam sudužnik kredita kojem je rata od 2000kn. Ćim to kažem i prosjek plaće izraćuna mi da nemogu dobiti ništa. taj kredit se uredno otplaćuje.

zavisi u kojoj banci si bio pitao,ne gledaju u svakoj banci isto na ratu od sudužnika...

ivonna
15.02.2009., 01:57
Hrok, Nova Ves, Zagreb (kraj ulaza u Kaptol centar), izguglaj broj telefona. nazoveš i naručiš Hrok, samo za svoje oči (to ti je osobno izvješće i košta nekih 50-tak kuna). Banka smije povuči te podatke tek u trenu obrade kredita, ali ti to možeš naručiti za sebe kad god ti padne na pamet :mig:

svaka osoba u svojoj banci može zatražiti izlistaj kompletnog izvješća iz hroka,plaća se 70,00kn-na meil dolazi za dan-dva najviše,a poštom putuje tjedan dana:top:

Archangel_No21
15.02.2009., 08:32
zavisi u kojoj banci si bio pitao,ne gledaju u svakoj banci isto na ratu od sudužnika...

Misliš da ne gledaju? Ili si sigurna...? :ne zna:
Jer, koliko ja znam, u Hrvatskoj Udruzi Banaka ili u HROK-u se vidi apsolutno svako dugovanje koje netko ima prema nekome. Ali ni HROK nije baš uvijek na vrijeme ažuriran, pa im se tu i tamo zalomi neka greškica po pitanju "zatvorenih" dugovanja prema nekoj od banaka.

erri
17.02.2009., 11:13
ne znam od kad je, al ja kad sam prosle godine trazio kredit onda su me pitali i za amex i za diners :ne zna:
mozda su samo lovili u mutnom pa ako priznam super, a ako ne probali su

amex se vidi na hroku, a diners ne (barem ne još)

pira
17.02.2009., 11:29
i ja i muž radimo u d.o.o., moja plaća je 3.500,00, a njegova 6.000,00 i treba nam 50.000,00eura za gradnju kuće (svi papiri oko kuće riješeni). e sad nastaje problem, ja sam na bolovanju (održavanje trudnoće), a firma od muža nije solventna:flop:, kredita nikakvih nemamo, kartice uredno plaćene + imamo 3 životna osiguranja (kao dodatni instrument osiguranja). šta se tu može napravit:confused::ne zna:
da odgovorim sama sebi:rolleyes:bili jučer u ZABI, nosioc kredita mogu bit ja, ali mi treba sudužnik, muž mi radi firme u kojoj radi ne može bit sudužnik (tj. ako bude moguće je odbijanje kredita), sad moram nać sudužnika:(

hinjavac
20.03.2009., 19:23
Evo moj slučaj ako netko može pomoći gdje i da li mogu dignut kredit.

Trenutno sam na policijskoj akademiji i imamo mjesečna primanja od 450KN. Zanima me da li postoji mogućnost podizanja kredita do max 5000kn igdje u ijednoj banci. Dakako bez jamaca ako je moguće. Unaprijed hvala na odgovorima.

Lavica02
21.03.2009., 12:20
s takvim primanjima bolje da niti ne pitaš za kredit ... osim ako neka banka prati školovanje na akademiji

ScaryLady
23.03.2009., 18:32
Evo moj slucaj, pa ako mi netko moze pomoci,prilicno je hitno!

Decko i ja radimo u istoj firmi (privatnoj), primljeni smo na neodredjeno, radimo vec 5g tamo... Placa nam je 4000kn svakome...
Htjeli bih dignuti kredit za neki malo stancic, ali nas zanima koliki bi kredit mogli dobiti... Nemamo ni zivotno, ni ikakvo osiguranje, o jamcima da i ne pricam... Ako bi dizali zajedno kredit, onda recimo npr. on moze meni biti suduznik?

Hvala vam unaprijed :s

Lucas PG
23.03.2009., 20:43

Decko i ja radimo u istoj firmi (privatnoj), primljeni smo na neodredjeno, radimo vec 5g tamo... Placa nam je 4000kn svakome.
Htjeli bih dignuti kredit za neki malo stancic, ali nas zanima koliki bi kredit mogli dobiti... Nemamo ni zivotno, ni ikakvo osiguranje, o jamcima da i ne pricam... Ako bi dizali zajedno kredit, onda recimo npr. on moze meni biti suduznik?

od 77.000€ na 30 g (rata 485€) standardni kredit, kta. 6,5%
ili cca 90.000 uz ostatak vrijednosti...
Ili još više uz sudužnika...

mara2
24.03.2009., 14:52

Decko i ja radimo u istoj firmi (privatnoj), primljeni smo na neodredjeno, radimo vec 5g tamo... Placa nam je 4000kn svakome...

77000 € na 30 godina kta 6,15 rata 469,11

ScaryLady
24.03.2009., 16:17
77000 € na 30 godina kta 6,15 rata 469,11

bez jamaca i drugih instrumenata osiguranja??
Hvala!!

sugarray
25.03.2009., 11:15
Me nije jasno. Tko bi posudio 77000€ bez jamaca i bilo kakvih drugih osiguranja povrata kredita? Prosvijetlite me jer i ja tražim stambeni kredit.

mara2
25.03.2009., 15:41
Me nije jasno. Tko bi posudio 77000€ bez jamaca i bilo kakvih drugih osiguranja povrata kredita? Prosvijetlite me jer i ja tražim stambeni kredit.

Nekretnina i životno.

pomoć1
25.03.2009., 16:16

U današnjim uvjetima kreditiranja vrlo ćeš teško dobiti kredit bez nekog vanjskog jamca ili sudužnika. Kao prvi važno je koliko ljudi zapošljava ta privatna tvrtka i kako im izgleda bon-1 i bon-2. Najbolje ti je da odete prvo u vašu banku gdije primate plaću i tamo se informirate. To vam može biti okvir uvjeta. Životno osiguranje u pravilu nema nikakve veze s kreditima i važno je ne nasjesti na neki proizvod mješovitog životnog kao garancije kredita.
Ako imate vremena tada je najbolje otvoriti stambene štednje a tek kasnije dizati stambeni kredit.
Puno sreće!

Dubravka20
03.04.2009., 06:57
U današnjim uvjetima kreditiranja vrlo ćeš teško dobiti kredit bez nekog vanjskog jamca ili sudužnika. Kao prvi važno je koliko ljudi zapošljava ta privatna tvrtka i kako im izgleda bon-1 i bon-2. Najbolje ti je da odete prvo u vašu banku gdije primate plaću i tamo se informirate. To vam može biti okvir uvjeta. Životno osiguranje u pravilu nema nikakve veze s kreditima i važno je ne nasjesti na neki proizvod mješovitog životnog kao garancije kredita.
Ako imate vremena tada je najbolje otvoriti stambene štednje a tek kasnije dizati stambeni kredit.
Puno sreće!

Mislim da nećeš imati problema s obzirom na vaša primanja,jedno će dići kredit,a drugi će mu biti sudužnik,a vlasnik nekretnine je banka dok ne isplatite kredit.Možda sad u vrijeme recesije da čekate malo dulje,ali banke od toga žive pa mi je glupo što se priča:banke ne daju kredite zbog recesije.
Odite u banku,samo pazite da vam ne utrpaju osiguranje,jer vam to fakat ne treba za kredit,to su njihove fore jer svaki referent u banci dobiva plus proviziju na novo osiguranje.
Ako tu ne uspijete odite u drugu banku,raspitajte se i prijeđite sa plaćom u tu banku jer konkretno u ZG banci imate kao njihov komitent neke pogodnosti.

Lucas PG
03.04.2009., 19:55
...
Odite u banku,samo pazite da vam ne utrpaju osiguranje,jer vam to fakat ne treba za kredit,to su njihove fore jer svaki referent u banci dobiva plus proviziju na novo osiguranje....

Gotovo sve linije stambenih kredita imaju obaveznu policu životnog ili riziko osiguranja. Obavezno. I jako dobro i logično. U rijetkim slučajevima bankarica "prodaje" ono što ne treba, evenualno malo predlože veću premiju, ali samo ako pričamo o životnom osiguranju (jer kod riziko osiguranja to nema smisla).
Riziko je matematički isplativije, jer su puno manje premije, ali nema štednje (novac je uplaćen kao trošak). Za spomenutu ZABA-u je obavezno riziko osiguranje zajmoprimca i osiguranje od požara nekretnine ukupno 100tinjak € godišnje. Jako povoljno.

Najlakše je pričati iz perspektive udobnog naslonjača, navečer doma, pišem po Forumu i "ne može mi niko ništa"...
Kada budeš imala iza sebe stotine i stotine klijenata, pa kada ti se (zbog računa vjerojatnosti) desi da ih nekoliko umre, a imali su životno, onda shvatiš ispravnost cijele "filozofije" s osiguranjem...

Dubravka20
06.04.2009., 10:32
Gotovo sve linije stambenih kredita imaju obaveznu policu životnog ili riziko osiguranja. Obavezno. I jako dobro i logično. U rijetkim slučajevima bankarica "prodaje" ono što ne treba, evenualno malo predlože veću premiju, ali samo ako pričamo o životnom osiguranju (jer kod riziko osiguranja to nema smisla).
Riziko je matematički isplativije, jer su puno manje premije, ali nema štednje (novac je uplaćen kao trošak). Za spomenutu ZABA-u je obavezno riziko osiguranje zajmoprimca i osiguranje od požara nekretnine ukupno 100tinjak € godišnje. Jako povoljno.

Najlakše je pričati iz perspektive udobnog naslonjača, navečer doma, pišem po Forumu i "ne može mi niko ništa"...
Kada budeš imala iza sebe stotine i stotine klijenata, pa kada ti se (zbog računa vjerojatnosti) desi da ih nekoliko umre, a imali su životno, onda shvatiš ispravnost cijele "filozofije" s osiguranjem...

Nismo se razumjeli,ja osobno imam dva osiguranja,stambenu štednju,dopunsko zdravstveno..,stvar je u tome što je osoba imala već policu osiguranja,ali u dotičnoj banci joj referentica uvjetuje da uzme"njihovo".Je li to u redu?

Lucas PG
06.04.2009., 13:18
Naravno da nije... To je katastrofa, ali to nisam mogao shvatiti iz tvojeg odgovora...
Bitno je da se slažemo :top:

ppia
11.04.2009., 12:42
Plaća 4900,00, javno poduzece, jedan jamac sa placom od 6600,00 ista firma. Planiram podici kredit od 40-45000 eura na rok od 25 godina. Pod hipoteku bi isao stan procjenjen na cca 70000. Jeli mi to dovoljno i sto bi mi jos u banci mogli traziti osim osiguranja nekretnine od pozara i sl. Sto mislite gdje su momentalno najbolji uvjeti.
Je li ovo za amex i diners sigurno da su u HROK-u jer imam neku otplatu od 1000,00 kn za namjestaj na amex, zadnja rata slijedeci mjesec. Hvala!!!

marko27
11.04.2009., 13:22
Je li ovo za amex i diners sigurno da su u HROK-u jer imam neku otplatu od 1000,00 kn za namjestaj na amex, zadnja rata slijedeci mjesec. Hvala!!!

Što se tiče amexa, provjereno osobno, sve se vidi. Znači vidi se revolving kartica (ako ju imaš) koliki ti je limit na njoj, koliko je ostalo nepotrošeno, te koliko je mjesečna rata koju po njoj otplaćuješ. Charge kartice od Amexa (zelena, zlatna) se ne vide, jedino ako po njoj imaš gotovinski ili potrošački kredit. Onda se i to vidi. Ono što se ne vidi u HROK-u su obročne otplate bez kamata i naknada (bar preko Amex-a). Ako ti je namještaj uzet preko potrošačkog kredita vidjet će se.
Što se tiče Dinersa ne znam jer nemam Diners karticu. Možda netko ima od forumaša, pa da podjeli iskustvo.

ppia
11.04.2009., 14:47
Hvala marko27. Obična zelena kartica i otplata na 6 rata beskamatno, nije potrošački kredit.:s

Lucas PG
11.04.2009., 20:34
Nevjerovatno kako vam se neda čitati par postova iznad...
O HROK-u sve piše na ovoj i sličnim temema...
Što se tiče hipotekarca, imaš kreditnu sposobnost, ali nema u Hrvatskoj kredita koji ide na više od 50% procijenjene vrijednosti nekretnine (u tvom slučju 35.000€)...
Ako si mislio stambeni kredit, onda može. Banke te traže 15-35% pokrića iznad vrijednosti kredita, što ti imaš, jer ako dižeš 50.000, a stan vrijedi 70.000, onda je dovoljno. Riziko osiguranje i osiguranje stana cca 100-300€, ovisno o banci.
Kamate su ti od 6,5-7,5% za stambenjake.
Osim toga, pročitaj malo temu "Stambeni krediti i objašnjenja" i ovu temu i ne pitaj što je već odgovoreno.
Sretan Uskrs :angel:

ppia
11.04.2009., 20:58
Sorry lucas ako sam ti digla paru, procitala sam i temu o stambenim ali danas se stvari tako brzo mjenjaju da je svaka informacija dobrodosla, a informiranje na web stranicama banaka i nema nekog smisla jer kad dođeš u banku oni pričaju drugu priču.

vedranzg
25.04.2009., 21:49
Imam pitanje za forumaše, ako netko zna kako se to danas s HROK-om sve računa i gleda.
Trebam 4000 eura kredita (namjenskog). Plaću primam u Zagrebačkoj.
Plaća: 8100 kn, neodređeno, zaposlen u zdravstvu, 12 god staža.
Naručio sam si da vidim izvješće HROK-a, i prenosim kako izgleda.

Vrsta kreditora: LIMIT Saldo Mjesečno plaćanja
1) PBZ - gotovinski kredit 30000 11000 980,00
2) revolving kartica 1 8000 5000 500,00
3) revolving kartica 2 35000 20000 1200,00
4) revolving kartica 3 11000 7000 410,00
5) dopušteno prekorač. 20000 5000 -

Na prvoj stranici piše: Ugovoreni kreditni limit: 104000
Saldo trenutno: 48000 kn. Mjesečno: 3090,00
Kreditni računi: Ukupno 10: Saldo nula: 5, Negativni rejting: 0
Ako treba još nešto slobodno recite pa napišem.

Pitanje glasi: Jesam li ja kreditno sposoban? :D

Lavica02
25.04.2009., 22:13
ovo je kreditno izvješće (kako se meni čini) urednog platiše :) no imaš dosta kredita
na nekoliko stranica prije piše da zaba (ako u međuvremenu nešto nisu mijenjali) kreditnu sposobnost računa na način 2360.00 (to se povečava ako su djeca prijavljena na tebe ili uzdržavaš nekoga) + postojeća zaduženja (4100,00) + novo zaduženje ... => s novim kreditom ne bi trebao imati problema ... mada bi možda bilo bolje da digneš veći kako bi otplatio ove revolvinge jer ih je dosta, a kod njih je kamata najveća (no opet sve zavisi da li se isplati, treba staviti računicu)

ovo kod revolving kartice => nisam ziher za njih kako se kod njih računa ako se ne radi o klasičnom potr. kreditu ili gotovincu preko kartice ...

vedranzg
25.04.2009., 22:24
ovo je kreditno izvješće (kako se meni čini) urednog platiše :) no imaš dosta kredita
na nekoliko stranica prije piše da zaba (ako u međuvremenu nešto nisu mijenjali) kreditnu sposobnost računa na način 2360.00 (to se povečava ako su djeca prijavljena na tebe ili uzdržavaš nekoga) + postojeća zaduženja (4100,00) + novo zaduženje ... => s novim kreditom ne bi trebao imati problema ... mada bi možda bilo bolje da digneš veći kako bi otplatio ove revolvinge jer ih je dosta, a kod njih je kamata najveća (no opet sve zavisi da li se isplati, treba staviti računicu)

ovo kod revolving kartice => nisam ziher za njih kako se kod njih računa ako se ne radi o klasičnom potr. kreditu ili gotovincu preko kartice ...

Lavice hvala lijepo na odgovoru. Ako netko zna detalje za ZABU neka napiše. Ako ne, saznat ću kad odem u poslovnicu za nekoliko tjedana.

Nadalje, što se tiče HROK-a sve se zeleni po svim obvezama te s urednošću nemam nikakvih problema. Imam nekog viška gotovine, ali sam odlučio da to ne diram. Ove revolving kartice se mjesečno plaćaju (sve su spremljene pod ključ, da ne dođem u napast) i njih ne bih trenutno zatvarao. Možda onu s najmanjim limitom. Vidjet ću. Nemam nikakvih uzdržavanja, neoženjen:) :)

Lucas PG
26.04.2009., 21:04
Imam pitanje za forumaše, ako netko zna kako se to danas s HROK-om sve računa i gleda.

Jesi. Pogotovo za tako malu cifru, jedino ako nisi jednu nulu izostavio...
Troškove života su podigli u ZABA-i digli na 3015kn za solo osobu + 670 kn za svako dijete koje je prijavljeno kao porezna olakšica.

Dakle 8100- 3015 = 5085kn -3090kn obustava =...
Ili 8100-3015-670= 4415 kn -3090kn obustava=...

Dovoljno u svakom slučaju za 4000€
Ako ja 40.000€, izračunaj koliki je anuitet na broju godina i vidi imaš li kreditne sposobnosti...

vedranzg
27.04.2009., 07:51
Jesi. Pogotovo za tako malu cifru, jedino ako nisi jednu nulu izostavio...
Troškove života su podigli u ZABA-i digli na 3015kn za solo osobu + 670 kn za svako dijete koje je prijavljeno kao porezna olakšica.

Dakle 8100- 3015 = 5085kn -3090kn obustava =...
Ili 8100-3015-670= 4415 kn -3090kn obustava=...

Dovoljno u svakom slučaju za 4000€
Ako ja 40.000€, izračunaj koliki je anuitet na broju godina i vidi imaš li kreditne sposobnosti...

Hvala za informaciju Lucas :) Radi se ipak o 4000 eura. Čitao sam prijašnje postove pa je pisalo da ZABA ne uzima u kreditnu sposobnost obveze po revolving karticama, nego samo potrošačke, gotovinske i obveze za jamca ili sudužništvo. Zato me interesiralo da li zadovoljavam. Imam viška gotovine, da mogu bez problema zatvoriti dvije kreditne revolving kartice ukoliko bude potrebno.

piko
06.05.2009., 08:26
Pozdrav ekipa, imam pitanje.

Osoba A - placa 7500kn, drzavna firma na neodredjeno
Osoba B - placa 9000kn, multinacionalka na neodredjeno

Osoba A ima stambeni kredit, rata je 3600kn, uredna otplata
Osoba B je sudužnik Osobi A na stambenom kreditu.
Osoba B ima gotovinac s ratom od 1200kn, uredna otplata.

Osoba B zeli podici kredit za auto. Kolika je kreditna sposobnost Osobe B?
Hvala na odgovorima!:s

Pedro Emanuel
06.05.2009., 09:19
molim vas odgovor:
ak mi je npr. plača 3.000,00 kn kolika mi može biti najveća mjesečna rata? kak se to računa?

Anasib
06.05.2009., 19:14
@piko, u kojoj banci? svaka banka ima svoj način obračuna.....

piko
07.05.2009., 19:29
@piko, u kojoj banci? svaka banka ima svoj način obračuna.....

ZABA ili Hypo. ZABA jer sve imam tamo, a Hypo jer su najpovoljniji za auto kredit.

Anasib
07.05.2009., 19:45
U Zabi s kreditom kojim daje auto pod zalog, kreditno je sposobna za cca. 1400 kn rate (ovo ti je onako od oka) i pod uvjetom da nema drugih kredita. ali najpametnije bi bilo otići u banku pa će joj oni izračunati točno :mig:

Lucas PG
07.05.2009., 23:27
molim vas odgovor:
ak mi je npr. plača 3.000,00 kn kolika mi može biti najveća mjesečna rata? kak se to računa?

1/3 u većem broju banaka, a u Ersteu još manje- 800kn. U Zaba-i imaš kreditnu sposobnost -15kn (minus petnaest kuna) :D

josip007
08.05.2009., 14:44
dali se još uvije mora biti 1 godina u stalnom radnom odnosu na neodrđeno ili se može odma dobiti kredit, kad se dobije ugovor na neodređeno.

Na ovo pitanje ću odgovoriti okvirno.

Neke banke daju kredit ukoliko ste godinu dana bili zaposleni na određeno i sad ste zaposleni za stalno. Dok imaju banke koje traže da ste zaposleni za stalno 1 godinu da bi dobili kredit.
Koje banke??? Uzmite si vremena pa obiđite više banaka!!!

A ako ste došli u firmu i odmah dobili ugovor na neodređeno, banke vam neće odobriti kredit bez jamca...

jeca23
08.05.2009., 19:06
Recimo ja sam se u Splitskoj banci susrela sa problemom, moja kreditna sposobnost je u redu ali kažu da moja firma u 2007. god. nije imala dovoljno dobiti koja se dijeli na sve djelatnike. A nisu uzeli u obzir ekonomske čimbenike koji su na to utjecali, kao što je recimo to da je firma otovrena 14.7.2007., kupljeni su strojevi, novac je potrošen na obuku djelatnica, i pravi je uspjeh da uopće ima dobiti.
Iz tog razloga kredit mi je odbačen. Zanimaju me vaši komentari i da li je netko imao sličnih slučajeva?

Lucas PG
08.05.2009., 20:44
Imaš odgovor na odgovarajućoj temi:
Splitska banka (http://www.forum.hr/showthread.php?t=440776&page=2)

:top:

niskendrovic
10.05.2009., 20:59
Pozdrav, imam jedno pitanje.
Radim u banci na ugovor na odredjeno kao zamjena za porodiljni vec 12 mjeseci i nesto sitno, placa mi je 5800 i zena na porodiljnom. Imam suduznika sa 5600 kn placom.
Trebam stambeni kredit ali ne znam koja banka ga u ovoj situaciji odobrava ako si na odredjeno (osim moje, ali ne i svojim zaposlenicima)
Cuo asm da se moze dobiti u Raiffaisen ali kada sam tamo otisao, nakon sto su se dva osobna bankara konzultirala cca 15 minuta rekli su da misle da ne moze.
Problem je i to sto ne mogu prebaciti primanja.
Zanima me kredit od 60 000 EUR-a za nekretninu od 90 000. Znaci kapario sam 30 000 i imam policu zivotnog na 15 000 koju placam godisnje i sad mi tece druga godina.

Molim pomoc ako itko ima kakvu informaciju.

moses
11.05.2009., 07:21
Da li sam ja kao vlasnik obrta uopće po bankarskoj definiciji kreditno sposobna? Imam stambenu štednju koju jednog dana namjeravam aktivirati putem malog stambenog kredita, pa da znam što me čeka.

Dubravka20
11.05.2009., 12:42
Pa sve ovisi o tvom poslovanju,zavisi od banke do banke,ali što je osnovno traže ti Poreznu prijavu za zadnje dvije godine,SOL ako si u drugoj banci,inače ako u svojoj banci tražiš kredit,oni ga već imaju,raspitaj se što još treba.
Ne znam kako sada u ovo vrijeme nazvanog recesija ali ako ti je dobar dohodak do 100 tis nije bilo problema.

josip007
11.05.2009., 13:51
jel moguca situacija kada kredit dize osoba zaposlena na neodredjeno, a suduznik je na odredjeno?

I dužnik i sudužnik moraju zadovoljavati uvjete banke.
Što znaći da sudužnik može biti ona osoba koja može podići kredit u banci bez jamaca i sudužnika (mora biti kreditno sposoban)!

josip007
11.05.2009., 13:55
Da li sam ja kao vlasnik obrta uopće po bankarskoj definiciji kreditno sposobna? Imam stambenu štednju koju jednog dana namjeravam aktivirati putem malog stambenog kredita, pa da znam što me čeka.

Kao vlasnik obrta jesi kreditno sposoban u nekim bankama (zaba, slatinska, pbz...)!

Ali za banke nisi kreditno sposoban ukoliko imaš dugovanja u poreznoj upravi, te isto tako banke gledaju tvoje prihode i rashode i tako provjeravaju tvoju kreditnu sposobnost.

Lavica02
11.05.2009., 14:47
Kao vlasnik obrta jesi kreditno sposoban u nekim bankama (zaba, slatinska, pbz...)!

:nono: nemojmo zaključke donositi napamet ...

moses
11.05.2009., 15:23
Ajmo onda ovako: razmišljam prebaciti poslovni račun (obrta) u jednu od slijedećih banaka: Erste, Hypo, Splitska, Volksbank - upravo iz razloga jer su povezane sa wustenrotom gdje štedim. Ima li netko iskustva sa njima oko poslovnih računa ujedno i što traže za kreditnu sposobnost?

Inače, obrt radi već pet godina, nikad blokade, nikad dugovanja, ali promet do 85.000 godišnje, dakle dohodak je mali. Je li to premalo za kreditnu sposobnost?

Lucas PG
12.05.2009., 21:52
Ajmo onda ovako: razmišljam prebaciti poslovni račun (obrta) u jednu od slijedećih banaka: Erste, Hypo, Splitska, Volksbank - upravo iz razloga jer su povezane sa wustenrotom gdje štedim. Ima li netko iskustva sa njima oko poslovnih računa ujedno i što traže za kreditnu sposobnost?

Inače, obrt radi već pet godina, nikad blokade, nikad dugovanja, ali promet do 85.000 godišnje, dakle dohodak je mali. Je li to premalo za kreditnu sposobnost?
U načelu DA, ali NE sama, jer za firme manje od 20 zaposlenih traže sudužnika.
Međutim, ako je kredit manji, poslovanje super, ovisiš o naklonosti takvim kreditima tvoje voditeljice poslovnice, pa tamo pitaj.

Lucas PG
12.05.2009., 21:55
Pozdrav, imam jedno pitanje.
Radim u banci na ugovor na odredjeno kao zamjena za porodiljni vec 12 mjeseci i nesto sitno, placa mi je 5800 i zena na porodiljnom. Imam suduznika sa 5600 kn placom.
Trebam stambeni kredit ali ne znam koja banka ga u ovoj situaciji odobrava ako si na odredjeno (osim moje, ali ne i svojim zaposlenicima)
Problem je i to sto ne mogu prebaciti primanja.
Zanima me kredit od 60 000 EUR-a za nekretninu od 90 000. Znaci kapario sam 30 000 i imam policu zivotnog na 15 000 koju placam godisnje i sad mi tece druga godina.
Ni jedna banka ti danas neće dati stambeni bez prijenosa plaće, pogotovo u tvojoj kombinaciji s radom na određeno. Budi sretan da možeš dobiti negdje kredit... Matična banka=ZABA?= javi se na PM, pa ćemo vidjeti ima li pomoći...

moses
13.05.2009., 08:39
Lucas, hvala!

niskendrovic
17.05.2009., 11:57
Matićna banka je Erste, ali sada sam sklopio ugovor o djlu sa jednom tvrtkom, tako da ta primanja mogu prebaciti na bilo koju banku. radi se o 2000,00 kn bruto sto je cca 1100,00 neto..ako to ista pomaze

Lucas PG
18.05.2009., 21:10
Matićna banka je Erste, ali sada sam sklopio ugovor o djlu sa jednom tvrtkom, tako da ta primanja mogu prebaciti na bilo koju banku. radi se o 2000,00 kn bruto sto je cca 1100,00 neto..ako to ista pomaze

To ti je (nažalost, ali i realno) premalo da bi uopće predao zahtjev za kredit.
Erste-u je socijalni minimum 2200 kn za klijente.
A još nisi ni stalno zaposlen... :(

swanmia
04.06.2009., 19:14
Nemam neko iskustvo sa dizanjem kredita ili pozajmnice pa upućujem pitanje iskusnima,a vidim da vas ima.Ja sam zaposlena na neodređeno,ali sam zbog povećane njege djeteta morala na dopust do njene 8.godine,isplata plaće od 2.500 kn je preuzela država odnosno hzzo.Plaću primam redovno preko HPB-a,imam dopušteni minus isto kolika mi je plaća(2.500 kn).Mene zanima da li ja imam pravo dobiti veći dopušteni minus,neku pozajmicu ili kredit,radi se o 3.000 ili 4.000 kn.:ne zna: Najviše bi mi pasalo da vraćam kroz par mjeseci u ratama nego da moram odmah idući mjesec svu svotu vratiti.

Lavica02
04.06.2009., 21:16
Mia ti je predivna :cerek:

ovo je malo delikatna situacija ... neke banke (zaba) davale su kredite majkama na porodiljnom s time da imaju stalan posao ... iznos redovnog primanja računali su temeljem plaće poslodavca prije odlaska na porodiljni ... e, sad ... s obzirom da si ti na dopustu radi brige o djetetu, ne znam kakav bi im tu bio stav, ali vrijedi pitati s obzirom da se tu ne radi o nekom velikom kreditu ...

na HBP-ovoj stranici za kreditnu sposobnost stoji:
Kreditna sposobnost za tražitelja kredita u stalnom radnom odnosu izračunava se na temelju prosjeka zadnjih triju plaća prije korištenja rodiljskog dopusta, s tim da mjesečni anuitet ne smije prijeći 1.600,00 kn. Pod stalnim radnim odnosom smatra se radni odnos zasnovan na rok duži od 6 (šest) mjeseci.

znači i tu bi bila kreditno sposobna, ali je opet pitanje stava banke ...

na istoj stranici stoji:
Vlasniku tekućeg računa banka može odobriti prekoračenje salda na temelju prosjeka tromjesečnog redovitog priljeva u skladu s Odlukom o limitima. Dopušteno prekoračenje odobrava se na rok od 6 mjeseci, temeljem prosjeka zadnja 3 mjeseca i obnavlja se automatski za sve korisnike koji uredno posluju.

ne piše ništa konkretno, a kad se klkne na limiti ne dobiva se opet ništa konkretno :rolleyes: znači pravac banka i pitati :)

swanmia
05.06.2009., 15:25
Bila i pitala,nemam pravo na veće dopušteno prekoračenje na tekućem,nemam pravo na kredit i nemam pravo na revolving karticu.:flop:

Lavica02
05.06.2009., 16:12
otiđi pitati u ZABU ... oni daju dop.prek :misli: primanje x 2 (ili 3 ... nisam ziher) ako ti kaže ne može, potraži voditelja

swanmia
05.06.2009., 20:45
Ok,hvala!:)

Sad mi je palo nešto na pamet,kad bi recimo otvorila tekući račun u zabi i uplačivala sama na račun neku svotu novaca,dali se to računa kao uplata primanja i automatski odobravaju na to dozvoljeno prekoračenje,ili uplatitelj mora biti neka druga osoba ili firma.
Čitala sam na njihovoj stranici da odobravaju prekoračenje več nakon prve uplate na račun.

Evo copy/paste:- Tekući račun osnovni je račun na kojem držite svoja novčana sredstava kojima se imate potrebu svakodnevno koristiti, a omogućuje vam:

* primanje plaće, mirovine, naknada te ostalih uplata (osobne uplate, uplate trećih osoba, trajni nalozi iz druge banke)
* jednostavno raspolaganje sredstvima na računu putem Maestro kartice
* dopušteno prekoračenje u visini mjesečnog redovitog primanja već nakon prve uplate primanja

Lavica02
05.06.2009., 22:24
Ok,hvala!:)

Sad mi je palo nešto na pamet,kad bi recimo otvorila tekući račun u zabi i uplačivala sama na račun neku svotu novaca,dali se to računa kao uplata primanja i automatski odobravaju na to dozvoljeno prekoračenje,ili uplatitelj mora biti neka druga osoba ili firma.

prekoračenje kod svih banaka pa tako i kod zabe ide temeljem redovitog mjesečnog priliva => čitaj => plaće, mirovine ... za prekoračenje ti ništa ne bi značilo da sama uplaćuješ

swanmia
05.06.2009., 23:57
:bonk:,skontala.

mara2
09.06.2009., 11:14
:bonk:,skontala.

Mislim da se ipak može nešto izmisliti.
Bitan je poziv na broj koji upisuješ prilikom uplate!
Ako navedeš isti pozivni broj kao i poslodavac koji ti isplaćuje plaću, mislim da bi čak i moglo proči!

amerdin
01.07.2009., 18:10
imam pitanje:
supruga je radila 2 i po godine na određeno,od 1.7 dobila je ugovor na neodređeno znači za stalno i pitanje:ako misli dignuti kakav kredit (ako ih uopće banke daju)dali bi u papirologiji koju mora popuniti firma to jest-osoba ta i ta radi kod nas od tad i tad,dali bi pisalo od 1.7 ili firma zbraja i onih 2 i po godine.
Pitam to jer koliko znam za dignut kredit moraš bit zaposlen u toj firmi najmanje 12 mjeseci na određeno

hvala

Eagle30
08.07.2009., 21:52
Ovakovo je stanje. Trenutno imam 4 kredita, čija je rata sveskupa oko 3700 kn rata.
Krediti mi izlaze za 2 godine jedan, pa drugi za njim odmah. Najduže mi je jedan na 4,5 god.
Budući da sam sada u nekim problemima, želio bih dignuti jedan kredit kojim bi poplaćao sve kredite.
Novi kredit bi digao na 10 god. Riječ je o iznosu o 25 000 eurića.
Sada se dvojim:
1. Dignuti gotovinski kredit u Splitskoj banci gdje mi je rata oko 2400 kuna na 10 god, nema fiducije, tralalalala
2. Adaptacijski kredit u Hyop banci, fiducija, procjena, solemizacija..... rata nanja za nekih 20 eura mjesečno.

Kredit bi mi bio lak za plačati jel za jedno 2-3 mjeseca mi supruga počinje raditi i imali bi na raspolaganju nekih 11 000 kuna mjesečno.
Plan mi je vratiti kredit za 5 god.
Kada zbrojim sve naknade ispada da je razlika u ova dva slučaja nekih 5000 kuna u korist Hypa na 5 godina naravno.
Netko ako zna neka odgovori .
Hvala unaprijed!!!!

nobie
18.07.2009., 16:12
Otvorio sam tekuci racun u raiffeisen bank i imam maestro karticu.... trenutno sam nezaposlen ali ce mi sljedeca 3 mjeseca sjedat od burze oko 2000kn na racun... e sad me zanima:

1. kad nesto kupim kaj trebam da bi mogao dobiti odgodu placaja??? Na primjer odgodu placanja na 3 mjeseca ili 6 mjeseci ili kolko vec... ne znam ja kak to ide...:misli:

2. kad potrosim tih 2000kn kaj mi sjedne na racun dal mogu otici u minus na racunu, na kartici do 500 kn??? :misli:

3.Jel se moze na maestro kartici kad nesto kupim da mi ne skinu odmah cijeli iznos s racuna nego na 3 puta na primjer??? Znaci ako kupim nesto za 1500 kn i platim karticom da mi ne skinu odmah tih 1500kn s racuna nego da mi sljedeca 3 mjeseca skidaju po 500kn s racuna??? ili mi za to trebaju cekovi...:confused::ne zna: :misli:

Megan 77
20.07.2009., 21:57
Gotovinski kredit(10 000Eura) bez prijenosa primanja najbrže možete dobiti (barem je tako bilo)u Banco Popolare i Imex Banci bez sudužnika i jamaca .
Čeka se 10 dana.

lijepi pozdrav i nadam se da sam pomogla

Platoon Leader
11.08.2009., 15:52
Je li zna netko zasto porezna uprava ne dozvoljava da netko ima ratu kredita vecu od 1/3 svoje place, ako su za to suglasni i banka i klijent? Dakle, netko tko zaraduje vise od onoga sto mu od gole place sjeda na racun i nije mu problem otplacivati ratu, ne moze dobiti kredit jer ne da porezna uprava, cak i ako se banka slaze da ce uci u takav "rizik".

Jel zna netko jel se uz neku pisanu suglasnost to ipak moze odobriti?

P.S. Mozda sam fulao s ovim porezna uprava. Uglavnom, kod onoga tko je za to nadlezan.

Lavica02
11.08.2009., 16:36
ne kužim ... ti tražiš kredit od banke, a ne od porezne uprave (da li si njihov zaposlenik?) ... porezna uprava ne određuje uvjete pod kojima neka banka računa kreditnu sposobnost niti određuje ostaje uvjete pod kojima neka banka odobrava kredit ...

Platoon Leader
12.08.2009., 18:25
ne kužim ... ti tražiš kredit od banke, a ne od porezne uprave (da li si njihov zaposlenik?) ... porezna uprava ne određuje uvjete pod kojima neka banka računa kreditnu sposobnost niti određuje ostaje uvjete pod kojima neka banka odobrava kredit ...

Dobro, fulo sam. Nije porezna uprava nego netko tko to odreduje. Zakon o ovrsi onda valjda. Radi se o tome da bi mi rata kredita prelazila 1/3 place sto meni nije nikakav problem jer mi placa nije jedini izvor prihoda. U bankama bi dali kredit, ali ne daju jer kazu da ne smiju zbog tog nekakvog zakona kojeg se strogo moraju drzati. Zakon je super kao i svi nasi zakoni. Kako to da onda smiju podignuti kamate i tako neke ljude staviti na vise od 1/3 koji su prije dizanja kamata bili na ispod 1/3?

Lavica02
12.08.2009., 21:03
točno je, da zakon o ovrsi kaže da se plijeniti može 1/3 plaće ... no to zaista nema veze s odobrenjem kredita .... ako banka kaže da si po njihovim pravilima igre kreditno sposoban onda ti oni mogu plasirati kredit i to nema veze s ovrhom ...
kod nekih banaka kreditno si sposoban ako ti zaduženja ne prelaze 1/3 primanja, kod nekih imaju osnovicu koja mora ostati kad se zbroje sva kreditna zaduženja (i to novo) ... tak da mi ta priča koju ti banka prodaje ne drži vodu, već je ona stara: brigo pređi na drugoga

ako se smije znati o kojoj je banci riječ?

Platoon Leader
12.08.2009., 21:41
točno je, da zakon o ovrsi kaže da se plijeniti može 1/3 plaće ... no to zaista nema veze s odobrenjem kredita .... ako banka kaže da si po njihovim pravilima igre kreditno sposoban onda ti oni mogu plasirati kredit i to nema veze s ovrhom ...
kod nekih banaka kreditno si sposoban ako ti zaduženja ne prelaze 1/3 primanja, kod nekih imaju osnovicu koja mora ostati kad se zbroje sva kreditna zaduženja (i to novo) ... tak da mi ta priča koju ti banka prodaje ne drži vodu, već je ona stara: brigo pređi na drugoga

ako se smije znati o kojoj je banci riječ?

O nekoliko banaka. Sve pjevaju istu pjesmu da bi oni odobrili, ali ne smiju zbog tog zakona. Rekli su mi da bi mi "oni" (zaboravio sam koja je to ustanova) tako i tako sprijecili realizaciju cak i da njima dam pisano odobrenje.
Dobro, a ovo kaj si napisala da se zbroje sva kreditna zaduzenja...pa to je isto. Dakle ako ja jamcim papirom da bez obzira imao ili nemao nekakva dodatna kreditna zaduzenja pristajem na ratu vecu od 1/3 ili da mi ukupno zaduzenje nije problem cak i da je 3/4 place, ako oni vide da meni na racun sjeda vise uplata od puke place, ako nemam nikakve veze s crnom listom i nikom nisam sumnjiv, ako nikad nisam niti kasnio, a kamoli ne platio neki racun bilo gdje itd, di je problem? Ne vjerujem da me muljaju jer zele da prebacim racun kod njih. Nisu valjda tak glupi da mi ne daju takvu malu svotu koju trazim i koja bi ratu digla za nekih 100 kn iznad 1/3 place, a moraju dovlaciti potencijalne klijente, pogotovo sad kad je kriza? Ne radi se o ZABI. Dakle oni mogu osiromasiti zabu, a obogatiti sebe.

Lavica02
12.08.2009., 22:22
zaista za takvo što još nisam čula niti se je na forumu itko na to žalio ... ali to ti je meni čudno ...

Platoon Leader
12.08.2009., 22:41
zaista za takvo što još nisam čula niti se je na forumu itko na to žalio ... ali to ti je meni čudno ...

Kaj ti je tocno cudno? I meni je cudno. Znaci, banke bi dala lovu, ali nedaju uz izgovor da bi se bilo ratom, bilo ukupnim zaduzenjem preslo 1/3 place, a dosla im je stroga naredba da se to mora postovati.
Mene zanima, a to od banaka ne mogu doznati, je li postoji neko nadlezno tijelo koje osim same banke provjerava pojedine slucajeve i ako su u suprotnosti sa odredbom da rata ne smije biti veca od 1/3, onda banka koja je to odobrila nadrapa?

mara2
13.08.2009., 12:52
Kaj ti je tocno cudno? I meni je cudno. Znaci, banke bi dala lovu, ali nedaju uz izgovor da bi se bilo ratom, bilo ukupnim zaduzenjem preslo 1/3 place, a dosla im je stroga naredba da se to mora postovati.
Mene zanima, a to od banaka ne mogu doznati, je li postoji neko nadlezno tijelo koje osim same banke provjerava pojedine slucajeve i ako su u suprotnosti sa odredbom da rata ne smije biti veca od 1/3, onda banka koja je to odobrila nadrapa?

O kakvom se kreditu radi?

Platoon Leader
13.08.2009., 13:34
O kakvom se kreditu radi?

Nenamjenskom.

Lavica02
13.08.2009., 21:33

npr.
čovjek ima plaću 5ooo kn, kreditna zaduženja (s novim) su mu 3ooo i ostaje mu 2ooo ... ako je banka rekla da je njoj to OK nije fer reći da zakonodavac to ne dozvoljava (ispravite me ako griješim, ja zaista ne znam da se tu nešto mijenjalo) i lopticu prebaciti na drugoga ... ako je došla stroga naredba to može značiti da je došlo do promijene uvjeta koji se traže kod izračuna kreditne sposobnosti, ne zbog zakonodavca već zbog odluke banke ...
1/3 maksimalni iznos koji se može plijeniti s plaće u slučaju neuredne otplate kredita ...

nadzor nad bankama vrši HNB no odluku o tome da li će banka nekome dati kredit ili ne ona ne može promijeniti ... rizik plasmana nekog kredita je isključivo na banci koja ga je i plasirala ...

znači postoje slučajevi gdje banka kaže da će nekome dati kredit mada čak i nema kreditnu sposobnost ... no kažem to je poslovna odluka banke

ono što ti mošeš napraviti je da zatražiš šefa, voditelja tj osobu koja je rang više i zamoliš za objašnjenje ...

Lucas PG
14.08.2009., 11:59
U teoriji može provjeravati HNB...
U praksi banka se ne mora pridržavati zakona, a postoji nekoliko varijanti da se to izbjegne.
Npr., uz obvezu prijenosa primanja, da se trajnim nalogom skida anuitet.
Često se banke ne obaziru na to, nego ostaje na poslodavcu hoće li ili neće raditi AZ preko trećine primanja.

Inače, utvrđuje se prosječna plaća u Hrvatskoj (okruglo 5200kn) i onda do tog iznosa se može obustavljati 1/3, a iznad toga mora ostati 3200kn za troškove života.
Tako klijent sa plaćom 6000 kn može imati anuitet 2800kn...

Na kraju, banke uopće ne moraju davati kredite, (a trenutno i ne daju), bez obzira imala ti trećinu opterećenu ili ne, da li radiš u super firmi ili ne.
Trenutna je situacija na tržištu takva, da ako nađeš banku koja ti želi dati kredit pod nekim uvjetima- svakako se potrudi ispuniti te uvjete, jer ti nijedna druga neće dati kredit.

mara2
14.08.2009., 12:02
U teoriji može provjeravati HNB...
U praksi banka se ne mora pridržavati zakona, a postoji nekoliko varijanti da se to izbjegne.
Npr., uz obvezu prijenosa primanja, da se trajnim nalogom skida anuitet.
Često se banke ne obaziru na to, nego ostaje na poslodavcu hoće li ili neće raditi AZ preko trećine primanja.

Inače, utvrđuje se prosječna plaća u Hrvatskoj (okruglo 5200kn) i onda do tog iznosa se može obustavljati 1/3, a iznad toga mora ostati 3200kn za troškove života.
Tako klijent sa plaćom 6000 kn može imati anuitet 2800kn...

Na kraju, banke uopće ne moraju davati kredite, (a trenutno i ne daju), bez obzira imala ti trećinu opterećenu ili ne, da li radiš u super firmi ili ne.
Trenutna je situacija na tržištu takva, da ako nađeš banku koja ti želi dati kredit pod nekim uvjetima- svakako se potrudi ispuniti te uvjete, jer ti nijedna druga neće dati kredit.

Sad ti neke već računaju zadnji prosjek plaće negdje oko 5417,00 kn, ali ima banaka koje traže 1800 minimum odnosno 1600 ako si klijent.

zvokaci2
18.08.2009., 17:29
Nova sam ovdje,pa se učim eto kako komunicirati na forumu (sorry ako griješim).Moje pitanje -ja sam u mirovini ,htjela bih podići gotovinski kredit ali mi je 1/3 mirovine "zauzeta" drugim kreditom,postoji li ikakva šansa i kako doći do kredita? Unaprijed hvala!

Lavica02
18.08.2009., 17:42
svaka banka ima svoje metode utvrđivanja kreditne sposobnosti ... malo pogledaj ovu temu pa ćeš vidjeti ...

ako je baš sila dići kredit, možda da se napravi novi kojimćeš otplatiti stari plus ono love što ti treba

zvokaci2
18.08.2009., 17:58
hvala Lavice,obišla sve banke ni na to ne pristaju...

zvokaci2
18.08.2009., 18:06
jednostavno,ono nađeš se pred zidom -gledam ove oglase po tisku kao"riješavamo kredite bez obzira na crnu listu isl." nemam pojma zvat i vidit...

Lavica02
18.08.2009., 18:46
nemoj to ... s time ko da potpisuješ smrtnu presudu ...

znam da je Erstica imala takve kredite i zaba

maza1
20.08.2009., 12:46
imex banka ne gleda hrok. zvokaci2 ako ti se na mirovini ne vidi da imaš taj kredit tj. ako nemaš adm.zabranu na mirovinu ili zapljenu, ne mogu vidjeti da imaš taj kredit. bitno je da nisi na crnoj listi.piše da i penzići mogu predati zahtjev.

zvokaci2
20.08.2009., 19:12
Maza,nažalost vidi mi se na "odresku" od mirovine,hvala puno!

mara2
21.08.2009., 14:43
imex banka ne gleda hrok. zvokaci2 ako ti se na mirovini ne vidi da imaš taj kredit tj. ako nemaš adm.zabranu na mirovinu ili zapljenu, ne mogu vidjeti da imaš taj kredit. bitno je da nisi na crnoj listi.piše da i penzići mogu predati zahtjev.

Zaposlenima u d.o.o. i obrtima s manje od 10 djelatnika i umirovljenicima potreban je solidarni jamac. Za zaposlene u d.o.o. i obrtima s više od 10 djelatnika, te za zaposlene u državnim tvrtkama i dioničkim društvima nije potreban solidarni jamac.

zvokaci2
21.08.2009., 16:52
Istina Mara2 sve sam obišla i to je točno,samo ne znam koje su sankcije banke kad joj duguješ,nemam pojma šta će mi učinit jer onaj dio koji mi je ostao od mirovine uzima mi banka radi prekoračenja minusa,poslali opomenu...Šta još mogu-nekretnina nemam-živim sa roditeljima,šta će samnom to me brine.Eto izgleda glupo,ali stvarno neznam ovo je prvi put da mi se to dogodilo.U ponedjeljak idem do matične banke (PBZ) vidit šta dalje...

@Purger@
28.08.2009., 14:30
Moje pitanje je slijedeće: zaposlen sam na neodređeno sa probnim rokom od 6 mjeseci koji ističe 23.12. ove godine u firmi koja je d.d. Htio bih dići kredit od 53280 kn u Hypu za kupnju novog motornog vozila, plaća mi je 4300 kn. Uvjeti su rad na neodređeno i visina rate koja ne prelazi 1/3 ukupne plaće. Imam dovoljno veliku plaću za ratu kredita od 1194 kn na 5 godina, no problem je u tome što se u podacima koje ispunjava poslodavac mora uz to da li radim na neodređeno navesti i da li sam na probnom roku, do kojeg datuma, te prosjek zadnje TRI plaće, a ja ću 1.9. tek dobiti drugu plaću. Po njihovim riječima otegotna okolnost je i to što sam imao prekid radnog odnosa od tri i pol mjeseca prije ovog posla, a na Croatia osiguranju koje bi osiguravalo ovaj kredit je da odluči da li pristaje na takav uvjet.

Kakve veze ima to što sam imao prekid radnog odnosa prije ovog zaposlenja i kakve su mi šanse da mi odobre kredit?

rabbit08
29.08.2009., 20:16
Ovako, želio bi podići stambeni kredit u iznosu 85000€ na 30g.

Plaća mi je kao i većini u ovoj trulex državi pola na ruke, pola na račun.

4700kn (račun) + cca 4000kn (ruke).

Već sam razgovarao sa poslodavcem i malo bi mu bilo bed uplatiti tri ful plaće na račun, čak kaže da nikada nikome nije toliko preko računa isplatio.

Vjerojatno bi mogli izlažirati tri platne liste i PK1 obrazac koji izdaje firma.
Bio sam u banci i kad sam rekao koja je firma i pogledali su u komp i reli da je ok firma.
Problem je što vidim da dobar dio banaka traži i potvrdu regosa o redovitoj uplati doprinosa, bon od firme te ponekad pk ovjeren od strane porezne uprave.

Ima li koja banka da baš ne gleda sve te papire predetaljno, jer onda gotovo nemam šanse.

Napominjem da nemam nikakvih problema u vezi hrok-a i crnih lista. Kreditno sam sposoban, a zapravo u banani.
Na kraju mi ostaje promijeniti posao da bi mogao podići takav kredit. Kako su onda svi ti ljudi podigli takve kredite? Jamce ili sudužnike bi mi bilo gotovo nemoguće naći u današnje vrijeme.

zeko9
30.08.2009., 10:40
Nako tri nove i veće platne liste i isplate kredita, vratiš sve na staro

tzuio
30.08.2009., 11:34
...malo bi mu bilo bed uplatiti tri ful plaće na račun, čak kaže da nikada nikome nije toliko preko računa isplatio.

Probaj dogovorit da ti uplati tri ful plaće, a ti mu vrati onaj iznos koji bi morao on platiti zbog povećanja plaće... Na taj način on ne gubi ništa, a ti dobiješ ono što želiš... Poslije ti vrati plaću na staro... Mislim da bi to bilo moguće...

Lucas PG
30.08.2009., 15:19
Ovako, želio bi podići stambeni kredit u iznosu 85000€ na 30g....

To sve skupa može proći u bankama koje ne traže niti zadnje 3 plaće, niti PK kartice, niti Regos, nego samo vjeruju izvrsnoj firmi da ono što su napisali kao prosjek plaće u formularu stvarno odgovara istini...
A takvih bakaka gotovo da i nema. Osim ako ti firma ima preko 30 zaposlenih, sa vrlo solidnim bonitetom ove, prošle i pretprošle godine... I ako, kada nazovu u računovodstvo netko ne zaje.e pa kaže pravi, a ne nafrizirani prosjek plaće.
I ako ti uopće odgovaraju uvjeti stambenih kredita, sa kamatama oko 7% i omjerom kredit/hipoteka 1:1,2 do 1:1,35

rabbit08
30.08.2009., 19:54
firma ima odličan bonitet, ima nas 25 zaposlenih (sve dipl.ing. osim tajnice). jedino je problem ako traže pk karticu ovjerenu od porezne uprave ili izvod iz regosa. još ću se raspitati u ponedjeljak, što treba točno od dokumentacije, ali se bojim da ne bi u startu rekli da ne trebaju ti papiri pa kasnije rekli da treba dokumentaciju dopuniti (tako to obično voli ići u životu).
prije mjesec dana prijatelj je dizao gotovinski kredit pa mu je bila dovoljna pk kartica od firme ovjerena i tri odreska plaće (gotovinski od 10000€).
naivno mi je jedino da se banka ne bi pitala pa kako sad baš pred kredit imam zadnje tri plaće takve, a prije upola manju (ako s gazdom dogovorim uplatu tri prave plaće i dam sve originalne papire).
koja sam ja banana..

mara2
31.08.2009., 11:05
firma ima odličan bonitet, ima nas 25 zaposlenih (sve dipl.ing. osim tajnice). jedino je problem ako traže pk karticu ovjerenu od porezne uprave ili izvod iz regosa. još ću se raspitati u ponedjeljak, što treba točno od dokumentacije, ali se bojim da ne bi u startu rekli da ne trebaju ti papiri pa kasnije rekli da treba dokumentaciju dopuniti (tako to obično voli ići u životu).
prije mjesec dana prijatelj je dizao gotovinski kredit pa mu je bila dovoljna pk kartica od firme ovjerena i tri odreska plaće (gotovinski od 10000€).
naivno mi je jedino da se banka ne bi pitala pa kako sad baš pred kredit imam zadnje tri plaće takve, a prije upola manju (ako s gazdom dogovorim uplatu tri prave plaće i dam sve originalne papire).
koja sam ja banana..

Ako je sve tako nategnuto kako si napisao, teško da će proći... Što se tiće narihtavanja zadnje tri plaće, opet teško da će proći, većina ih uzima prosjek za godinu dana upravo zbog toga jer se prije puno puta tako radilo. Da ti poveća plaću morat će svakako platiti veće doprinose i sve ostalo i sve će se to uredno u regosu vidjeti,pa ako će ga banka tražiti, nebi smjelo biti problema,jedinao ako prije poslodavac doprinose nije uplaćivao redovito. Neke bake čak i traže od poslodavca objašnjenje zašto ti je podigao plaću i potvrdu da će ti plaća i dalje biti tolika... Stoga, sretno...

Zli_Ciko
31.08.2009., 11:55
Moje pitanje je slijedeće: zaposlen sam na neodređeno sa probnim rokom od 6 mjeseci koji ističe 23.12. ove godine u firmi koja je d.d. Htio bih dići kredit od 53280 kn u Hypu za kupnju novog motornog vozila, plaća mi je 4300 kn.

A zašto malo ne pričekaš dok ti ne prođe probni rok, da se malo etabliraš u firmi, dođeš do veće plaće... je li ti auto baš tako nužan?
Ja na tvom mjestu ne bi dizao kredit, no to sam samo ja.

_Maya_
01.09.2009., 18:34
Hey!! Imam pitanje!! Namjeravam uskoro podići nenamjenski kredit, s tim novcima bi kupila auto (rabljeni). E sad- uz to bi kupila još neke sitnice (laptop, sobu novu i sl...) pa me zanima dal je isplativije uzeti kredit od kakvih 50-tak tisuća kuna za auto, a ostalo sve na kreditne kartice ili mi je isplativije uzeti kakvih 60-70 tiuća kuna na kredit i to sve kupiti na taj način? Zanima me zbog kamata kaj mi je isplativije... Thanx :)

Mirony
01.09.2009., 22:19
Hey!! Imam pitanje!! Namjeravam uskoro podići nenamjenski kredit, s tim novcima bi kupila auto (rabljeni). E sad- uz to bi kupila još neke sitnice (laptop, sobu novu i sl...) pa me zanima dal je isplativije uzeti kredit od kakvih 50-tak tisuća kuna za auto, a ostalo sve na kreditne kartice ili mi je isplativije uzeti kakvih 60-70 tiuća kuna na kredit i to sve kupiti na taj način? Zanima me zbog kamata kaj mi je isplativije... Thanx :)

naravno da ti je isplatljivije uzeti 50 tisuća kn u banci a ostalo na kreditne kartice,u banci ces na taj iznos platit kamatu od cca 10 % do 13 %,a na karticu tipa american mozes uzimat bezkamatno do 12 rata i svoj laptop i sobicu :)

Mirony
01.09.2009., 22:27
koja sam ja banana..

mene su tražili pk karticu od 2008 i 2009 ovjerenu od poslodavca,al imas nacin da na memorandum firme napišeš Potvrdu-da ti poslodavac potvrđuje da ćeš u budućnosti primat prosjek plaće zadnja tri mjeseca,dole potpis poslodavca-direktora te štambilj....da te ohrabrim moje zadnje tri plaće prije predaje zahtjeva za kredit su bile 3500kn-5000 kn -4000 kn :D uostalom ako ti je poslodavac spreman potpisati tu potvrdu,nebi trebalo bit nikakvih problema, pogotovo s obzirom da dobro poslujete još manje treba čuditi da ti je i plaća narasla.

sa20
02.09.2009., 08:14
Evo da i ja nesto pitam :D. Ovako dogovorio sam se sa gazdom da mi umjesto na ruke moju zaradu uplacuje na racun, s tim da od uplacenih 2000 Eura, ja dobijem 8000 kn malo vise al tu je to i tako tri mjeseca da bih digao stambeni kredit 80 000 eura. Dizem ga kod Rba banke jer tamo i dobivam placu i imam minus od 15 000 kn. Zanima me hoce li ta svota place biti dovoljna za kredit bez jamaca i suduznika (uz policu zivotnog osiguranja). I imao sam neka zaduzenja koja nisu otplacena tamo negdje 2004 il 2004, uglavnom prije HROKA, sad me zanima dali to ulazi u HROK ili ne??

P.S Al pazite sad logiku s kreditima, inace primam oko 15 000 kuna placu ali kako je kod nas gazda prijavi na oko 5 k ostalo ide cak na racun kao placa al se doda terenski rad i uredno u banci pise placa i na to cak imam minus veliki ali kad dizem kredit onda moram biti prijavljen na puno vecu placu a kad mi isteknu ova tri mjeseca, gazda mi smanji placu na staru i nikom nista, ja imam recimo stan ako dobijem a rata mi veca od place na koju sam prijavljen, i cemu to osiguranje onda????. Stan je jedino osiguranje banci, al tako je to kod nas.

neno1966
02.09.2009., 18:15
Imaš dug od prije, imaš minus i još dižeš kredit?:top:

sa20
02.09.2009., 20:34
Imam dozvoljen minus ne minus, na racunu je duplo vise novaca od dozvoljenog minusa a dug je bio prije HROKA pa me zato zanima jel se provjerava ono sto je bilo prije HROKA. Moje poslovanje unazad koju godinu je sasvim ok nemam kredita, nemam zaduzenja nikakvih ni nista takvo, cista mi je placa od svega. Krivo smo se razumjeli za minus :D.

Lavica02
02.09.2009., 22:07
Hrok ti "čuva" podatke 3 godine od dana tj mjeseca kada je dug podmiren

sa20
03.09.2009., 21:09
Ok, hvala na odgovoru.

Lucas PG
07.09.2009., 20:59
Samo ste vjerojatno mislili na HUB...
A HROK ima podatke o aktivnim ili nedavno zatvorenim (cca do 2g.) kreditima, a unatrag idu ovisno o poslanim podacima iz banke...
Nije mi jasno iz pitanja da li ima otvoreno zaduženje još od 2004. !?

Lavica02
07.09.2009., 21:50
:brukica: ... vidi se da sam na porodiljskom :cerek:

sa20
13.09.2009., 22:00
Da ostalo je otvoreno zaduzenje jos mislim iz 2003 godine, ali je otislo u zastaru, ja tek godinu radim na novom poslu pa sad neznam ako bh dizao kredit dali moja pogreska iz 2003 moze sad unistiti izglede za stan :mig:

Lucas PG
14.09.2009., 11:30
Da ostalo je otvoreno zaduzenje jos mislim iz 2003 godine, ali je otislo u zastaru, ja tek godinu radim na novom poslu pa sad neznam ako bh dizao kredit dali moja pogreska iz 2003 moze sad unistiti izglede za stan :mig:

Ovisi... Prije mislim da ne, ali je moguće da ta banka nije skinula taj dug iz baze HUB-a, pa bi se to moglo vidjeti kao otvoreno utuženje.

Vrlo jednostavno- provjeriš stanje na HUB-u (tzv. crna lista ili SRI) u bilo kojoj banci tako da zamoliš da ti to provjere prema jmbg-u...
Osim toga možeš i napraviti "Kreditno izvješće na osobni zahtjev" (HROK), jer će ti to koristiti za osobnu evidenciju, a i pomoći u procjeni kreditne sposobnosti u banci...

mara2
14.09.2009., 15:03
Ovisi... Prije mislim da ne, ali je moguće da ta banka nije skinula taj dug iz baze HUB-a, pa bi se to moglo vidjeti kao otvoreno utuženje.

Vrlo jednostavno- provjeriš stanje na HUB-u (tzv. crna lista ili SRI) u bilo kojoj banci tako da zamoliš da ti to provjere prema jmbg-u...
Osim toga možeš i napraviti "Kreditno izvješće na osobni zahtjev" (HROK), jer će ti to koristiti za osobnu evidenciju, a i pomoći u procjeni kreditne sposobnosti u banci...

Neka rađe samo odmah napravi ovo izvješće u Hrok-u jer se puno puta znalo dogoditi da je prilikom provjere JMBG-a klijnet čisti, a kad dođe izvješće od Hroka-a, banana!!

sa20
14.09.2009., 23:14
Da najjednostavnije i bi bilo da sam narucim izvjesce iz HROKA pa da znam sve odmah :D. Hvala na odgovorima :):):)

adri_ri
21.09.2009., 11:19
Tražim pomoć!
Kupila bih zemljište za koje mi treba 10000 eurića. To bi mi bila prva nekretnina. Od 3.10 ću biti za stalno zaposlena, a trenutno sam na porodiljnom. Da li je moguće da ja dobijem kakav kreditić i pošto je to prva nekretnina na mene, da li bi imala kakve povlastice što se tiče poreza? Hvala!! Inače, imam račun u Erste banci i imam policu životnog osiguranja na 27ooo eura.

Lavica02
21.09.2009., 18:42
da li si prije porodiljskog radila?

adri_ri
21.09.2009., 21:17
da li si prije porodiljskog radila?

Jesam..

aranea
22.09.2009., 08:05
jedno pitanje... koja banka ne zahtjeva izvadak iz REGOS-a...
naime, muž mi treba dići 7500 € nenamjesnkog kredita...i ono što on uopće nije znao da mu firma (poznata svima) ne posluje uredno. Doprinose uplačuju neredovito. Imaju zakašnjenja od 3-4 mjeseca.
Ima uvjeta i u RBA i u Splitskoj banci, ali eto problem je u firmi... nema nikakvih kredita, nikakvih kreditnih kartica, ništa...
Ako netko zna banku koja je OK a neće nas tražiti izvadak iz REGOS-a, bila bi zahvalna. Hvala!

Lavica02
22.09.2009., 15:45
Jesam..

banke su davale ( mislim da se to nije mijenjalo) kredite ženama koje su na porodiljskom s time da su se u izračun kreditne sposobnosti uzimala primanja koja su bila prije porodiljskog ... za ersticu nisam ziher no prošeći pa pitaj

sagena
28.09.2009., 15:34
Čitam ovo sve i čudim se kako ja nisam mogao dobiti kredit u zabi a posjedujem jedino maestro karticu bez ,,ikakvih " zaduženja.
radi se o 12-tak tisuća e. Tražio sam stanbeni ili gotovinski sa redovitom plaćom od 7 tisuća a kod njih sam oko 3 g.
Davo sam im nekretninu u zalog i stambenu štednju na kojoj je 1 tisuća moih sredstava bez dps od 2007 god ugovorene na 10 god.
Odbijen sa razlogom što imam suprugu i 2 djece , po njima nisam kreditno sposoban . To je prava banka za bogate hrvate.

Samo dvoje? Moja je prija tražila kredit od 10 000 eura, i svi njeni podaci (plaćica i dr) su zadovoljavali kriterije dok nije došla do stavke djeca...kada je rekla 5-oro djece, teta joj je kazala da zapravo nema šanse za kredu... na kraju balade joj mama digla na svoje ime kredu (starija gđa, a zalog je bila poveća štednja)...
banke nisu humanitarne ustanove, to svi znamo :D

Evo, ja planiram u skorije vrijeme dići stambeni kredit. Radim u državnoj službi, ali mi primanja - jelte - nisu baš neka visoka... recimo oko prosječne plaće državi. No ostvarujem i honorarne prihode (na žiro račun). Pošto sam nešto štedjela (između ostalog imala sam i stambenu štednju koju sam zatvorila, prebacila sredstva u fond i tako to...:kava:) trebam kredit u vrijednosti od oko 60% vrijednosti stana (tj. stan je 50000Eura, ja tražim 30000Eura kredita)...
1. Koliku ratu mogu imati, tj. koliko mi plaće mora biti neopterećeno? Negdje sam pročitala 3500kn, ali ne znam vrijedi li to za sve banke? U tom slučaju rata mi ne može biti veća od 2000kn, ako gledam samo plaću, ali kažem - imam i honorarne prihode od oko 1000kn mjesečno...)
2. Da li trebam još neka osiguranja plaćanja osim hipoteke, budući da mi je omjer kredita 1:1,4 - osim ako mi matematika nije zakazala...?

I da, djece nemam, nisam ni (još) u braku, ali u stanu (koji će biti moje vlasništvo) planiram živjet s dečkom (s kojim ću dijeliti režije)...

Ako ima netko iskustva/inf. zahvaljujem...

melica.zg
09.10.2009., 16:04
ja i moj muž trebamo dignut stambeni kredit.i sve je bilo super dok se nije pojavio ogroman problem a to je da je moj muž digo prije 2 godine kredit.ja sam podnositelj a on sudužnik. i sve bilo ok samo šta nam banka neće odobriti kredit zato jer on ima još hrpu novaca za otplatit drugoj banci.zanima me da li banka možda da tu mogućnost da se kod njih digne stambeni kredit i da se jednim djelom otpalti dug drugoj banci i da tamo zatvorimo račun?helppppppppppppppppppppppppppp

AlgidBabe
10.10.2009., 17:24
Pozdrav,

zanima me dali postoje studentski krediti i kako to točno funkcionira/ gdje bi mogla pročitati više o tome?

charlizeos
10.10.2009., 17:37
Pozdrav,

zanima me dali postoje studentski krediti i kako to točno funkcionira/ gdje bi mogla pročitati više o tome?

Hypo banka ima studentske kredite

charlizeos
10.10.2009., 17:39
ja i moj muž trebamo dignut stambeni kredit.i sve je bilo super dok se nije pojavio ogroman problem a to je da je moj muž digo prije 2 godine kredit.ja sam podnositelj a on sudužnik. i sve bilo ok samo šta nam banka neće odobriti kredit zato jer on ima još hrpu novaca za otplatit drugoj banci.zanima me da li banka možda da tu mogućnost da se kod njih digne stambeni kredit i da se jednim djelom otpalti dug drugoj banci i da tamo zatvorimo račun?helppppppppppppppppppppppppppp

pa i ja sam tako imala jedan stambeni kredit, ali sam u istoj banci dizala novi pa nije bilo problema, oni su ga odmah zatvorili

AlgidBabe
10.10.2009., 17:42

Okej, hvala, a dali su ti krediti do neke cifre ili? I kako se to točno vraća, jednog dana kad se zaposlim ili kaj?

charlizeos
10.10.2009., 18:09
odi na njihovu stranicu, mislim da piše sve, mjesečno uplaćuju određenu svotu

AlgidBabe
10.10.2009., 18:10
Hvala!

AlgidBabe
10.10.2009., 19:19
Bila sam na stranici i ugl, to je namjenski kredit za plaćanje školarine. Mene zapravo zanimalo dal postoji mogućnost da ja kao student dignem nenamjenski (ili stambeni) kredit? Ne više od 30.000E

Lavica02
10.10.2009., 20:11
jel imaš redovnih primanja?

AlgidBabe
11.10.2009., 00:36
To bi znacilo da sam negdje u stalnom radnom odnosu? Ne

Timbalandica
11.10.2009., 14:55
Ovako..zaposlena sam na neodredeno,plaća cca 4000kn,državna firma.u minusu sam i imam kredit na mastercardu..kredit mi se oduzima 20.-og u mjesecu tako da ću to otplatiti. E,sad,meni bi trebao autokredit prije 20.-og u mjesecu..da li bi meni banka odobrila kredit bez obzira na MasterCard?

Lavica02
11.10.2009., 15:30
To bi znacilo da sam negdje u stalnom radnom odnosu? Ne

ako nemaš redovnih primanja, banka ti neće dati nikakav kredit (osim studenski, ali za njih su drugi uvjeti)

Lucas PG
11.10.2009., 18:09

Gotovo sve veće banke ih imaju.
Najčešća kombinacija- mama ili tata dužnik, a namjena plaćanje troškova studiranja...

AlgidBabe
11.10.2009., 23:07
a namjena plaćanje troškova studiranja...

Mah, to mi ne treba, to sam bez placanja hvala bogu :( Okej, hvala na info ekipa

žilavkaSb
12.10.2009., 16:00
bok...pliz neka mi pomogne bilo tko.. ja bi htjala kupiti jedan stan,nemam nikakvih kredita i sposobna sam dići krediti koliki sam tražila.međutim oni meni ne daju krediti jer mi je muž prošle god bio na crnoj listi zbog jeb... 1000 kuna. i sad ni ja nisam sposobna dići stambeni krediti 3 godine dok njemu ne prođe taj nekakv rok,šta ti ga ja znam.riječ je o pbz banki. jel to moguće????

Lucas PG
14.10.2009., 21:47
bok...pliz neka mi pomogne bilo tko.. ja bi htjala kupiti jedan stan,nemam nikakvih kredita i sposobna sam dići krediti koliki sam tražila.međutim oni meni ne daju krediti jer mi je muž prošle god bio na crnoj listi zbog jeb... 1000 kuna. i sad ni ja nisam sposobna dići stambeni krediti 3 godine dok njemu ne prođe taj nekakv rok,šta ti ga ja znam.riječ je o pbz banki. jel to moguće????

U PBZ-u nije moguće, ali (srećom) postoje i druge banke u kojima je (uvjetno) moguće.
Zaba, Erste, Splitska, RBA, HYPO, Volksbank...

dancika
15.10.2009., 12:32
jel netko zna kako RBa gleda kreditnu sposobnost. Naime na intenretu nema nista. Bum otisla do njih ali ako netko zna da se pripremim unaprijed

Hvala

maza1
16.10.2009., 11:56
jel netko zna kako RBa gleda kreditnu sposobnost. Naime na intenretu nema nista. Bum otisla do njih ali ako netko zna da se pripremim unaprijed

Hvala

muž mi je dizao kredit kod njih, rata ti može biti 1/3 plaće.
ako ti je plaća cca 5000 kn, rata kredita može biti 1666 kn. imaš na njihovim stranicama kalkulator pod kredite i upišeš ratu, kamatu ( sad su snizili kamate) i godine otplate i izbaci ti koliki kredit možeš dobiti. naravno uz uvjet da nemaš druge kredite, revolving kartice i sl.

Pepe 3
24.10.2009., 10:46
Može li mi netko odgovoriti tko zna ili ima iskustva?
Namjeravam kupiti stan i u cijelosti ga financirati kreditom. Problem je u tome što kod zabe uzimaju hipoteku u omjeru 1:1,2. Može li se sa pravnog stajališta i koje su poslijedice napraviti fiktivni predugovor sa prodavateljem na viši iznos (uvečan za 20% za isti stan) kako bi to potaklo procijenitelja da ga više procijeni (on zapravo i više vrijedi) pa onda napraviti pravi predugovor na stvarni iznos.
I kako pravno riješiti da ti prodavatelj vrati kaparu nakon isplate krdita naravno ako se on sa tim složi??
Unaprijed hvala

Lavica02
24.10.2009., 16:27
što se tiče omjera kredita i zaloga ... ide ti po procjeni nekretnine, a ne po kupopordajnom iznosu

Pepe 3
25.10.2009., 11:38
Hvala ti Lavice ali mislio sam cisto sa pravnoga stajališta. Čuo sam da na procijenjitelja ipak utječe cijena navedena u predugovoru. Da li postoje neke pravne zavrzlame ako se napravi takav fiktivni predugovor?

Lavica02
25.10.2009., 14:25
cjena utječe ukoliko oni imaju lufta ... utječe ti i iznos kredita ... pa ako imaju prostora dignu malo procjenu ... no opet sve zavisi od banke do banke tj od njihovih procjenitelja ... no ako nisi zadovoljan procjenom možeš se ili žaliti ili tražiti nezavisnog procjenitelja ....

što se tiče izmjene kupoprodajne cijene ... ne znam što da ti kažem ... prilikom odobravanja to je bitna stvar, e sad dali će ti banka raditi probleme kad vide da je na konačnom ugovoru manja cifra :ne zna:

lobotomix
26.10.2009., 18:42
zna li netko koliko se smanjuje kreditna sposobnost ako ste jamac. da li se gleda cijeli iznos rate kredita kojem ste jamac ili neki udio. dizala bi kredit u RBA, a jamac sam za kredit u ersteu

Lavica02
26.10.2009., 18:52
kod većine ide 10% rate kredita

Veko32
28.10.2009., 07:42
Radim 3-4 godine bez prestanka, e sad, kak sam prešao u drugu firmu, nemam na neodređeno, nego na godinu dana. Mogu dobiti bilo kakvu potvrdu da će me se primiti na određeno, al po zakonu moram proć tu godinu. Imao sam prekid od nekih 10 dana cca, al uglavnom, 3-4 godine konstantno dobivam plaću. U novoj firmi sam od 01.06.2009

Gdje bi mogao dić kredu od cca 55-60 000 kn. da li se uopće može dići ako nemam ugovor na neodređeno? Mogu staviti i jamce, nije problem. Po plaći neće bit problema, jedino po ugovoru.

mara2
28.10.2009., 11:19
Radim 3-4 godine bez prestanka, e sad, kak sam prešao u drugu firmu, nemam na neodređeno, nego na godinu dana. Mogu dobiti bilo kakvu potvrdu da će me se primiti na određeno, al po zakonu moram proć tu godinu. Imao sam prekid od nekih 10 dana cca, al uglavnom, 3-4 godine konstantno dobivam plaću. U novoj firmi sam od 01.06.2009

Gdje bi mogao dić kredu od cca 55-60 000 kn. da li se uopće može dići ako nemam ugovor na neodređeno? Mogu staviti i jamce, nije problem. Po plaći neće bit problema, jedino po ugovoru.

Ako je tako zamoli da ti na papiru koji će ti ovjeravat napišu da si na neodređeno, to ti bude najlakše!! I iskopiraj radnu knjigu da vide da prekid nije bio duži od 14 dana!

Ili sudužnika sa punom kreditno sposobnošću...

Lavica02
28.10.2009., 18:52

kreni od svoje banke u kojoj primaš plaću ... a prekid staža i ne trebaš spominjati :mig: s obzirom da imaš konstantan priliv po računu

salvador
19.11.2009., 10:59

i ovdje je slično......HM?

Moje pitanje je slijedeće....svojevremeno je kolegica bila na crnoj listi u RBA, pokrila je dugovanje i to je riješeno, 13 mjeseci prima plaću na tekući u Pbz...znači, sve joj je uredno....sada želi dići kredit od 5000e na 2 godine i nema šanse......traže je u PBZ da za testiranje kreditne sposobnosti mora imati opciju dozvoljeni minus, što ona nije htjela uzeti kad je otvarala račun u PBZ-u...kažu da iako nije više na crnoj listi, da ne može dobiti kredit nikakav sljedeće 3 godine, jer se toliko dugo vidi da je bila u RBA na crnoj listi..nema veze ako je to riješila...ček samo malo, što banke ne čekaju da mi dođemo u banku, jer zbog nas postoje...hm...sve mi to nije nešto lijepo...još u Pbzu ima stambenu štednju zadnjih pet godina...strašno....

Lavica02
20.11.2009., 21:21
koje je ustvari tvoje pitanje? ili se samo žališ :ne zna:

salvador
22.11.2009., 11:27
ispravak....:-)..nije pitanje, samo komentar.....:)

mladenka:))
23.11.2009., 20:08
kod većine ide 10% rate kredita

Danas sam bila u pbz - ako si nekome jamac, a želiš dignuti kredit ili biti sudužnik oduzima ti se 30% od ukuone rate kredita z akoju si jamac....eto:ne zna:

Lavica02
23.11.2009., 20:45
super info :top:

znači PBZ kod jamstva računa 30%

24.11.2009., 08:53
super info :top:

znači PBZ kod jamstva računa 30%

Da, točno, a kod sudužništva računa 50%....eto, baš krasno....trenutno je nabolja vijest da, ako si mlađi od 35god, ide ti hipoteka u omjeru 1:0,75. :rolleyes:

Lavica02
24.11.2009., 16:52
jesi li ti sigurna za to sudužništvo? ... meni se čini da banke to računuju u punom iznosu ....

24.11.2009., 18:29
jesi li ti sigurna za to sudužništvo? ... meni se čini da banke to računuju u punom iznosu ....

pbz računa 50%, za ostale ne znam, ali ovo je 100%, rekla teta u banci:ne zna:

Lucas PG
25.11.2009., 21:05
Lavice, svaka banka različito. Već sam sigurno 2 puta odgovarao na to pitanje...
Npr.,za ZABA-u -100% sudužništvo, 10% jamstvo
Erste NE gleda ni jedno ako je u HROKU sve uredno
Splitska ne računa jamstva u starim ili već preko 50% otplaćenim stambenjacima; Ako je sudužnik 30-50% za stambenjake, a gotovince 100%...
Itd... da sad sve ne navodim.

Na žalost, zapravo na sreću - nema jedinstvenog odgovora...
:cool:
....trenutno je nabolja vijest da, ako si mlađi od 35god, ide ti hipoteka u omjeru 1:0,75. :rolleyes:

Misliš 1:1,25, odnosno treba imati 25% veću procjenu/uzeti 25% manji kredit...

26.11.2009., 08:19
Lavice, svaka banka različito. Već sam sigurno 2 puta odgovarao na to pitanje...
Npr.,za ZABA-u -100% sudužništvo, 10% jamstvo
Erste NE gleda ni jedno ako je u HROKU sve uredno
Splitska ne računa jamstva u starim ili već preko 50% otplaćenim stambenjacima; Ako je sudužnik 30-50% za stambenjake, a gotovince 100%...
Itd... da sad sve ne navodim.

Na žalost, zapravo na sreću - nema jedinstvenog odgovora...
:cool:

Misliš 1:1,25, odnosno treba imati 25% veću procjenu/uzeti 25% manji kredit...

Sad si me zbunio, dakle točno piše ovako: Iznos kredita s emože odobriti do 75% procijenjene vrijednosti nekretnine....jel to ok?:ne zna:

Lucas PG
01.12.2009., 10:47
Sad si me zbunio, dakle točno piše ovako: Iznos kredita s emože odobriti do 75% procijenjene vrijednosti nekretnine....jel to ok?:ne zna:

Da pa ne kužiš da je to isto? Ali to NIJE omjer 1:0,75, jer to onda znači da ti nekretnina može vrijediti 25% manje od odobrenog kredita...

Melodie
09.12.2009., 16:27
Molim vas , mene zanima, znate li ikoga, mlađeg od 30, ili čak od 25 da je dizao kredit i kako je prošao? Hvala

obelixweq
12.12.2009., 21:04
imao sam plaću godinama prosjek oko 4500 kn, a ratu kredita 2400.
nakon ove krize prosjek plače pao je na 3100, a rata kredita je ostala ista.
sveukupan iznos dugovanja je oko 75000 kn. na upit za novim kreditom kojim bi isplatio postojeće u svrhu da mi rata bude manja odbijen sam na banci sa obrazloženjem da mi je prosjek plače malen tj. trebao bi biti veči nekih 200 kn. nema crne liste,uredno plačam kredite 5 god...
zanima me da li ta imex banka daje kredite za podmirenje postoječih kredita u drugoj banci? bio sam na splitskoj banci,ali reklame su jedno stvarnost je drugo. eto ako tko zna nešto više za te kredite iz imex banke:ne zna:

Lucas PG
14.12.2009., 11:33
Molim vas , mene zanima, znate li ikoga, mlađeg od 30, ili čak od 25 da je dizao kredit i kako je prošao? Hvala
Ako radi bar 2 godine i ako ima dobru kreditnu prošlost nema većih problema.
Ako nešto zapne, to je jedino ako kredit prolazi uz "formalnog" sudužnika - roditelja ili nekog starijeg (Erste, Splitska).
Ako je su svi parametri dobri ide i bez toga...
imao sam plaću godinama prosjek oko 4500 kn, a ratu kredita 2400.
nakon ove krize prosjek plače pao je na 3100, a rata kredita je ostala ista.
sveukupan iznos dugovanja je oko 75000 kn. na upit za novim kreditom kojim bi isplatio postojeće u svrhu da mi rata bude manja odbijen sam na banci sa obrazloženjem da mi je prosjek plače malen tj. trebao bi biti veči nekih 200 kn. nema crne liste,uredno plačam kredite 5 god...
zanima me da li ta imex banka daje kredite za podmirenje postoječih kredita u drugoj banci? bio sam na splitskoj banci,ali reklame su jedno stvarnost je drugo. eto ako tko zna nešto više za te kredite iz imex banke:ne zna:
Za 75.000kn ti je anuitet na 10 g= 1012 kn (ako je kta 10.5%)...
Dakle, kada se poštuje 1/3 opet možeš.
Naravno ako su zadovoljni svi ostali parametri, a to je druga priča...
Zašto bi išao u Imex?
Naravno da je razlika u Splitskoj u praksi od reklame za kredu u 24h (koju ni teoretski ne mogu odraditi u to vijeme - min 3 dana, prosječno 10-15).
Ali, ako ne možeš u Splićana, teško ćeš drugdje, pogotovo kod manjih, koji su stroži...

The Predator
18.12.2009., 21:30
Pozdrav svima! Evo stalno radim pa nemogu opce do banke pa pitam vas....kolki je maksimalni kredit koji mogi dobiti na plaču od 4 000kn (sve dobim na banku) i u kojoj banci? Posao imam za stalno...radim u ovoj firmi godinu dana,nemam nikakvi drugi kredit...samo 8 000kn minusa!

Hvala!

aurora-s
18.12.2009., 22:19
Ko ti nije o glavu nemoj nijedan:D
Ovo najozbiljnije govorim... nikad nemožeš znati što može biti za 2-3-4 godine.. ljudi ostaju bez stana, auta i svega i svačega..
A banka ti na neku "povoljnu" kamatu na auto u 7 godina digne na auto od 10.000€ oko 30.000 kuna, pa ti vidi...

dancika
28.12.2009., 13:15
jel netko zna kako ZABA racuna kreditnu sposobnost. tj koliko uzimaju za zivotne troskove i ostalo. ZNam da na suduznistvo uzimaju punu ratu...luda sam nemrem dignuti kredit jel sam suduznik muzu za hipotekrani kredit

Lucas PG
29.12.2009., 17:04
jel netko zna kako ZABA racuna kreditnu sposobnost. tj koliko uzimaju za zivotne troskove i ostalo. ZNam da na suduznistvo uzimaju punu ratu...luda sam nemrem dignuti kredit jel sam suduznik muzu za hipotekrani kredit

Piše ovdje već par puta... upotrijebi malo Tražilicu.
Ali evo - dobro si rekla: sudužnik 100%, jamac 10%

Troškovi života 3040kn, svako dijete 670kn

Odi u Erste i tamo dobiješ kredu bez obzira na sudužništvo (ako ti muž apsolutno redovno plaća kredit).

mia:-)
11.01.2010., 15:31
Bok svima!
Čula sam da je u zadnje vrijeme gotovo nemoguće dobiti kredit... istina ili?
Dečko će najvjerojatnije u trećem mjesecu dobit ugovor na neodređeno, neto plaća cca 5500 kn, državna firma,... vadio bi 40000€ na 25 godina.. Zanima me dali je netko imao sličnih iskustva il zna nešto o tome dal je to moguće, gdje i kako???Tnx!!

sagena
14.01.2010., 17:31
Nije nemoguće dobiti kredit, to je posao banke i od toga živi:mig: jedino što su uvjeti koje postavljaju gotovo nemogući...

Većina banaka traži da ti nakon rate kredita od plaće ostane 3000kn... znači na 5500kn plaće rata kredita može biti 2500kn. 40000 eura na 25 godina mislim da prolazi, pogotovo ako se radi o stambenom kreditu gdje su kamate oko 7%... Imaš na stranicama svake banke one izračune pa utipkaj...

Ali kao što rekoh - banka se jako dobro želi osigurati pa će od tebe tražiti - pored hipoteke koja je kod stamb.kredita "must have" i osiguranje imovine, životno osiguranje...

Uglavnom, pravac banka i raspitaj se konkretno. Sretno:mig:

ChiliKimi
17.02.2010., 20:26
Imam pitanje :)
Osoba koja želi dići kredit radi preko ugovora o djelu na hrt-u već 5 godina s honorarom od 4.500kn (zadnjih 6mjeseci je toliki, prije je bio manji honorar), svaki mjesec tijekom tih 5 god potpisuje ugovor. Ima osobu koja je pristala biti sudužnik, koja je trajno zaposlena također na hrt-u i prima plaću od 6.000kn. Postoji li ikakva mogućnost da se digne stambeni kredit? ili neki drugi čiji bi iznos bio dostatan za kupnju manjeg stana? koliki, kako, kod koga?

Edit: osoba koja bi digla kredit je u izvanbračnoj zajednici s osobom koja je nazaposlena ali je vlasnik poslovnog prostora koji se iznajmljuje već 10 godina i od najamnine mjesečno prima 6.000kn. postoji močnost legaliziranja, tj braka ako je potrebno za kredit. Da li ta osoba može ikako pridonijeti, biti jamac ili nešto?

Dado-zgb
23.02.2010., 11:11
postoji li mogucnost nekakvog kredita da nekako dodem do 10 000kn,prijavljen na 3300,imam autokredit 930kn rata:confused:

Mic3k
23.02.2010., 14:25
Ovakva je situacija. Mama me zamolila da joj saznam dali moze dobiti kredit i pod kojim uvjetima pa se ja sjetio Vas: Jamac je ocuhu za kredit na auto, ali se to skida s njegovog racuna te ona ne gubi niti kune mjesecno, takoder sve je uredno placeno svaki mjesec. Radi u konzumu na odredeno te produzuje ugovor svaka 3 mjeseca (radi pola godine) i placa joj je 3000kn. Trazi kredit, zajam ili pozajmicu (meni je to sve isto) od 35 000 - 50 000 kn. Dali je moguce uopce dobiti kredit i u kojoj banci. Unaprijed hvala.

Takoder se ispricavam ako nesto nisam naveo, ali ja i krediti ko krava i kozmetika :D

Lavica02
23.02.2010., 21:27
postoji li mogucnost nekakvog kredita da nekako dodem do 10 000kn,prijavljen na 3300,imam autokredit 930kn rata:confused:

s obzrom na postojeći kredit, vrlo teško osim sa sudužnikom

Ovakva je situacija. Mama me zamolila da joj saznam dali moze dobiti kredit i pod kojim uvjetima pa se ja sjetio Vas: Jamac je ocuhu za kredit na auto, ali se to skida s njegovog racuna te ona ne gubi niti kune mjesecno, takoder sve je uredno placeno svaki mjesec. Radi u konzumu na odredeno te produzuje ugovor svaka 3 mjeseca (radi pola godine) i placa joj je 3000kn. Trazi kredit, zajam ili pozajmicu (meni je to sve isto) od 35 000 - 50 000 kn. Dali je moguce uopce dobiti kredit i u kojoj banci. Unaprijed hvala.

Takoder se ispricavam ako nesto nisam naveo, ali ja i krediti ko krava i kozmetika :D

kod izračuna kreditne sposobnosti gleda se i jamstvo (bez obzira što ona to ne plaća) ... obično jamstvo umanjuje kreditnu sposobnost za 10% rate kredita ...

po upisima ovdje, mislim da bi joj najbolje bilo pitati u Erste banci ...

no da li Konzum još uvijek ima "politiku" da uvjetuje isplatu plaće u određenoj banci ili su to ukinuli?

Lucas PG
24.02.2010., 09:33
) ... obično jamstvo umanjuje kreditnu sposobnost za 10% rate kredita ...

Budući da se ponavlja ovdje informacija već tko zna koji put po redu, samo želim skrenuti pozornost da je taj običaj od 10% zapravo jedinstveni slučaj i to samo u ZABA-i...

Lavica02
24.02.2010., 10:06
nedavno sam malo čistila ovaj topic i pozlilo mi je od stalno ponavaljući informacija, vjeruj mi :D

e, sad s obzirom da sam ja "malo" pogubila kompas oko svih tih postotaka i razlomaka, a ti si na izvoru informacija, da li bi bio ljubazan pa da napišeš kako je to danas u bankama?

tip:
- PBZ
=> sudužništvo =
=> jamstvo=

- ZABA
=> sudužništvo =
=> jamstvo=

- RBA
=> sudužništvo =
=> jamstvo=

- ERSTE
=> sudužništvo =
=> jamstvo=

tica_vz
01.03.2010., 20:32
pozdrav :)

molila bih vaš savjet vezano na stambeni kredit koji se konkretno odnosi na POS program...
navedeni instrumenti osiguranja uključuju zadužnicu, zapljenu primanja, mjenice, policu osiguranja od požara te hipoteka na nekretninu... radi se o tome da ne znam hoću li uspjeti proći unutar kreditne sposobnosti (2/3 plaće umanjena za postojeće obveze :mama:) zajedno sa sudužnikom... ima li smisla predlagati i da kao dodatno sredstvo uzmu u obzir i police životnog osiguranja pa da se police vinkuliraju u korist banke i APN-a?
čekam na ovo preko tri godine i sada ovisno o ponuđenoj kvadraturi stana ne znam hoću li uspjeti dobiti kredit, a nakon toliko vremena i godina podstanarstva ako mi ovo prođe kroz ruke... :bang:

Lavica02
01.03.2010., 20:38
2/3 primanja su ti već opterećena :misli: ... oprosti, ali kako ti misliš plaćati kredit ... iskreno, ne vjerujem da će ti banka to odobriti osim ako imaju drugačiji izračun kreditne sposobnosti ...

Lucas PG
07.03.2010., 12:42
temeljem dosadašnjih postova/iskustava/primopredajom među narodom :D ovo bi bilo što se tiče izračuna kreditne sposobnosti ... napominjem, ovo ne mora biti 100% točno, ali daje neku okvirnu informaciju .... :misli:
Dakle idem u banku podnijeti zahtjev za kredit, ali sam jamac i/ili sudužnik. Za koliko će mi se smanjiti kreditna sposobnost?
- PBZ
=> sudužništvo = 1/2 anuiteta (se oduzima od kreditne sposobnosti)
=> jamstvo= 1/3 anuiteta

- ZABA
=> sudužništvo = 100%
=> jamstvo= 10%

- RBA i ERSTE
=> sudužništvo i jamstvo= uredna otplata=> ne smanjuje kred.sposob.;
neuredna otplata= cijeli anuitet se oduzima od k.s.

-SPLITSKA
=> sudužništvo 100%
-ovisno o tipu kredita, urednosti i banci moguće je oduzimanje samo 30-50%
=> jamstvo- stambeni i gotovinski= 30%
-u određenim uvjetima, moguće i oduzimanje 0%
=>jamstvo i sudužništvo po svim kreditima odobrenim nakon 6.2008 = 100 %

-HYPO
=> sudužništvo 100%
=> jamstvo= 0% ako je uredna otplata

-VOLKSBANK
=> sudužništvo 50%
=> jamstvo= 20%
:amen:

Partfiš
09.03.2010., 11:28
Imam pitanje:

Kako provjeriti kreditnu sposobnost odnosno imam li na ledjima neko suduznistvo ili jamstvo?

Naime prije dosta godina su me mnogi prijatelji i rodbina zicali da im budem jamac ili suduznik i iskreno, vise nemam pojma jesam li i kome sam dao potpis koji zivot znaci. Vlastitih kredita nemam ali mozda nesto udje u kombinaciju pa da znam na cemu sam i unaprijed skinem te terete.

Mogu li to na neki jednostavan nacin provjeriti svoj bonitet bez uplitanja banaka, trazenja kredita i td?

Hvala

Lucas PG
09.03.2010., 14:07
Imam pitanje:

Kako provjeriti kreditnu sposobnost odnosno imam li na ledjima neko suduznistvo ili jamstvo?

Naime prije dosta godina su me mnogi prijatelji i rodbina zicali da im budem jamac ili suduznik i iskreno, vise nemam pojma jesam li i kome sam dao potpis koji zivot znaci. Vlastitih kredita nemam ali mozda nesto udje u kombinaciju pa da znam na cemu sam i unaprijed skinem te terete.

Mogu li to na neki jednostavan nacin provjeriti svoj bonitet bez uplitanja banaka, trazenja kredita i td?

Hvala

Odi u HROK, Nova ves 7, i zatraži Kreditno izvješće. U njemu sve piše, a košta 90-tak kuna... Svi krediti, sva zaduženja, urednost otplate tebe i onih kojima si jamac/sudužnik, koliko je ostalo do kreja i sl.

Partfiš
09.03.2010., 14:52
Odi u HROK, Nova ves 7, i zatraži Kreditno izvješće. U njemu sve piše, a košta 90-tak kuna... Svi krediti, sva zaduženja, urednost otplate tebe i onih kojima si jamac/sudužnik, koliko je ostalo do kreja i sl.

Hvala