PDA

View Full Version : Pitanja vezana uz kreditnu sposobnost

stranice : 1 2 [3] 4 5

danijela85
15.03.2010., 09:17
Bok,
evo podižem stambeni kredit od 36000 eura u PBZ-u i ne spavam noćima. Stalno mislim da mi ga neće odobriti. Radim u odličnoj firmi i ispunjavam sve uvjete za kredit, ali... Naravno ima nesto zbog cega ne spavam. Primala sam plaću preko ZABE i kad sam isla tražiti kredit u PBZ onda su mi zahtjevali da mi i plaća ide preko njih. Tako sam i napravila. E sad, ostavila sam minusa oko 4 tisuce kn na ZABI i mislim se da mi zbog toga ne odobre kredit jer postoji taj HROK. Sta vi mislite, da li je to dovoljan razlog da mi ne odobre kredit???

Lucas PG
15.03.2010., 11:18
Bok,
evo podižem stambeni kredit od 36000 eura u PBZ-u i ne spavam noćima. Stalno mislim da mi ga neće odobriti. Radim u odličnoj firmi i ispunjavam sve uvjete za kredit, ali... Naravno ima nesto zbog cega ne spavam. Primala sam plaću preko ZABE i kad sam isla tražiti kredit u PBZ onda su mi zahtjevali da mi i plaća ide preko njih. Tako sam i napravila. E sad, ostavila sam minusa oko 4 tisuce kn na ZABI i mislim se da mi zbog toga ne odobre kredit jer postoji taj HROK. Sta vi mislite, da li je to dovoljan razlog da mi ne odobre kredit???

Ne znam kako si stvorila samo takav scenarij? Nešto si malo čula o HROK-u, nešto malo (očito premalo i nerazumljivo) ti je rekla bankarica, a nešto ti je rekla frendica?
Da skratim, dopušteni minus u odnosu na obvezu prijenosa primanja u ovom slučaju nema veze sa odobrenjem kredita. A da li ćeš dobiti, zašto hoćeš ili nećeš - pitaj svoju osobnu bankaricu...

danijela85
15.03.2010., 12:47
Ne znam kako si stvorila samo takav scenarij? Nešto si malo čula o HROK-u, nešto malo (očito premalo i nerazumljivo) ti je rekla bankarica, a nešto ti je rekla frendica?
Da skratim, dopušteni minus u odnosu na obvezu prijenosa primanja u ovom slučaju nema veze sa odobrenjem kredita. A da li ćeš dobiti, zašto hoćeš ili nećeš - pitaj svoju osobnu bankaricu...

Ma kako je vrijeme za dizanje kredita i za vecinu stvari nepovoljno tako su me svi pomalo kog god da sam pitala prestrasili, sami crni scenariji.
Hvala ti na utjehi. Bas je tako kako si rekla, nesto frendica, nesto mama, nesto baknarica i ja sam u panici :-)
Valjda ce proci, moram jos pretrpjeti desetak dana do rjesavanja.

lesa
25.03.2010., 06:25
Kako banke gledaju na čuvanje trudnoće? Dosadašnja plaća je 5710kn, trenutno HZZO-ovih 4250kn.
Kakav utjecaj to ima na status recimo sudužnika? Gleda se samo smanjena plaća ili je to bankama "nepoželjno"?

Lavica02
25.03.2010., 10:07
u principu gleda se plaća prije odlaska na očuvanje/porodiljski ...

Utpala
30.03.2010., 18:42
gleda se plaća prije odlaska na porodiljno

Lucas PG
31.03.2010., 23:01
Kakav utjecaj to ima na status recimo sudužnika? Gleda se samo smanjena plaća ili je to bankama "nepoželjno"?

Ja sam shvatio da bi odgovor možda bio ovaj: sudužnika "neće dirati" dokle god se uredno otplaćuje kredit...

McHammer
26.04.2010., 10:33
Pozdrav, zanima me da li mogu dobiti kredit ako sam zaposlen na određeno. Teško mi je naći jamca pa sam vidio da se mogu dobiti krediti uz policu životnog osiguranja. Životno sam osiguran već 4 godine.

Lavica02
26.04.2010., 16:17
danas, bez sudužnika/jamca teško ...

spooklica
26.04.2010., 17:04
Kod mene je situacija slijedeća:

Radim 6 mj. u najpoželjnijeg poslodavca u državi, plaća 3800, sa tendencijom rasta. Trenutno sam na određeno, kad ću dobiti ugovor na neodređeno ne znam, ali moja budućnost u poduzeću nije upitna. Suprug radi u privatnoj manjoj firmi, plaća 5800, ali firma je u blokadi. Plaća mu se isplaćuje na račun, sa žiroa sestrinske firme, imamo dijete, prijavljeno je na njega.

Trebali bi 12000 eura, trenutačno imamo 7000 eura, i ne želimo ostati bez kune u kući. Je li uopće moguće i kako?

Unaprijed zahvaljujem :)

Lucas PG
27.04.2010., 15:07
Radim 6 mj. u najpoželjnijeg poslodavca u državi...
Dakle u DM-u?
Trebali bi 12000 eura, trenutačno imamo 7000 eura, i ne želimo ostati bez kune u kući. Je li uopće moguće i kako?

Možeš uz jamca, s obzirom da suprug nije kreditno sposoban...

spooklica
28.04.2010., 09:29
Da, u DM-u radim. To je plaća za nepuno radno vrijeme. Pokušat ćemo se sada snaći posudbom od rođaka, pa kad dobijem ugovor na neodređeno, puno radno vrijeme, ćemo ići na kredit. Nadam se da ćemo se skrpati nekako sada.

Josip4
28.04.2010., 23:19
Da, u DM-u radim. To je plaća za nepuno radno vrijeme. Pokušat ćemo se sada snaći posudbom od rođaka, pa kad dobijem ugovor na neodređeno, puno radno vrijeme, ćemo ići na kredit. Nadam se da ćemo se skrpati nekako sada.

Da u DM-u je to plača za 4 sata dnevno.

tica_vz
29.04.2010., 07:36
2/3 primanja su ti već opterećena :misli: ... oprosti, ali kako ti misliš plaćati kredit ... iskreno, ne vjerujem da će ti banka to odobriti osim ako imaju drugačiji izračun kreditne sposobnosti ...

pa, nisu mi pune 2/3 opterećene... 500 kn mi ostaje, zato sam i rekla uz sudužnika (muževa primanja koja su potpuno neopterećena), i ustvari, kako ću kredit plaćati nije ni najmanji problem, primanja imamo čisto dovoljna da to podnesemo (sam što ne sjedaju sva na tekući nažalost), da je bila normalna kvadratura u pitanju, rata kredita bila bi mi i manja od stanarine koju plaćam, i eto na kraju je ispalo da s kreditom nebi bio problem, da mi nisu ponudili jedino stanove preko 100 kvadrata :eek:

Lucas PG
02.05.2010., 15:46
pa, nisu mi pune 2/3 opterećene... 500 kn mi ostaje, zato sam i rekla uz sudužnika (muževa primanja koja su potpuno neopterećena), i ustvari, kako ću kredit plaćati nije ni najmanji problem, primanja imamo čisto dovoljna da to podnesemo (sam što ne sjedaju sva na tekući nažalost), da je bila normalna kvadratura u pitanju, rata kredita bila bi mi i manja od stanarine koju plaćam, i eto na kraju je ispalo da s kreditom nebi bio problem, da mi nisu ponudili jedino stanove preko 100 kvadrata :eek:

Ne može to tako. Jer kad bi tako "dijelili" kredite, onda bi bilo neizmjerno više slučajeva nevraćanja kredita, ovrha itd...

Ako imaš sudužnika, to ne znači da će ti banka dopustiti da od svoje plaće ne dobiješ ništa, nego da sve ide u kredit(e). Najčešće banke neće dozvoliti ukupna kreditna zaduženja preko 60% plaće...

tica_vz
03.05.2010., 07:14
Ne može to tako. Jer kad bi tako "dijelili" kredite, onda bi bilo neizmjerno više slučajeva nevraćanja kredita, ovrha itd...

Ako imaš sudužnika, to ne znači da će ti banka dopustiti da od svoje plaće ne dobiješ ništa, nego da sve ide u kredit(e). Najčešće banke neće dozvoliti ukupna kreditna zaduženja preko 60% plaće...

konkretno netto plaća mi je 4600 od čeg otplaćujem 1000 kn kredita..? muž ima 4000 netto, s tim da nažalost ostatak oboje dobivamo na ruke :(

Lavica02
03.05.2010., 10:05
ja sam se malo pogubila ... napisala si da ti od plaće ostaje 5oo kn, a sad stoji da ti ostaje 3.6oo kn :misli: :ne zna:

tica_vz
03.05.2010., 11:26
ja sam se malo pogubila ... napisala si da ti od plaće ostaje 5oo kn, a sad stoji da ti ostaje 3.6oo kn :misli: :ne zna:

to su mi rekli da mi ostaje 500 kn od plaće kao kreditne sposobnosti zadnji put :) otud nesporazum, jer da mi ostane 500 kn od cijele plaće nebi ni pitala za kredit toliko luda ipak nisam :D
iako su neke banke otad malo i promijenile već uvjete ako se ne varam, al eto... :rolleyes:

Dado-zgb
06.05.2010., 16:27
Pitanje,bas nesto raspravljam sa kolegom na poslu,dali je moguce kupit stan na kredit sa placom od 3600kn??

do nekakvih 60-tak - 70-tak tisuca eura??

Anasib
06.05.2010., 17:19
uz dobrog sudužnika, vjerojatno da :ne zna:

The Predator
31.05.2010., 15:58
Pozdrav svima!

Evo zanima me koji uvjeti moraju biti da se digne kredit od 100 000kn ( za auto) nenamjenski...tj. kredit bi bio za kupnju rabljenog auta...

hvala unaprijed

Tippmann
05.06.2010., 22:05
Ovako, pošto sam danas naletio na ovaj forum i na ove teme, a vidim da tu ima dosta Vas koji imate neko znanje o meni potpuno stranom, o KREDITIMA.

Ovako, moja situacija je ovakva, radim u jednoj vatrogasnoj postrojbi, placa mi je u prosjeku 4027.00 kn, bez dodataka 3000 kn (znate one jacine gluposti u vezi poreza, ovog onog... pa nam je poslodavac izasao u susret), ovako, imam kredit u Am.Ex. na 7000 kn (još mi je ostalo za isplatiti kojih 3000 kn- to bi s tim kreditom odmah zatvorio). Pošto mi je to Banka (RBA) već nabila na nos, našao sam kompromis s njima pa su mi kredit od 36 000.00 kn stavili na 7 godina (što i nije problem jer meni sad trebaju novci, a kroz kojih 2 godine bi trebao dobiti neki malo veci gotovinski iznos pa bi taj kredit i zatvorio)

Ovako zanima me dali će imati kakve veze kaj sam ovaj mjesec igrom slucaja premasio dozvoljeni minus za 36 jebenih kuna.

ovako, informacije su sljedeće:
- placa 4027.00 (čisto 3000.00 kn)
- zaposlen na neodređeno
- predan zahtjev (čekam odobrenje od komisije ali me brine daj crveni minus od 36 kn)
- kredit je nenamjenski
- plačanja uredna prema svima, nema kašnjenja, sve ispunjeno i prije roka plačanja
- plača uredna
- minus na tekućem računu, hmmm.... uvijek na kraju mjeseca hodam po rubu provalije
- kredit, jedino american i to mjesečno do oko 500 kn (što je 1/8 moje plače)

:confused:

evo zahvalan sam Vam na svim informacijama (možete mi slati i na PM)

magaly
07.06.2010., 13:13
zaba odbija i izdavanje kreditnih kartica ako imaš stambeni kredit i ostaje ti više od 2/3 plaće i ako uz to imaš više djece :rolleyes:

nisi kreditno sposoban po njima..
takve obitelji s troje i više djece treba ubiti :mad:

magaly
07.06.2010., 13:16
premasio dozvoljeni minus za 36 jebenih kuna.

o itekako...ne praštaju samo tako nedozvoljena prekoračenja

Lucas PG
07.06.2010., 18:49
Ovako zanima me dali će imati kakve veze kaj sam ovaj mjesec igrom slucaja premasio dozvoljeni minus za 36 jebenih kuna.

Ja nisam shvatio u koju si banku dao zahtjev za kredit. A u njoj si kreditnog savjetnika trebao pitati za mišljenje, jer oni najbolje znaju što prolazi, a što ne. Također, 36kn si svakako trebao zatvoriti, baš zato što je to 36 kn, makar ako je sve ostalo u redu, Kreditno izvješće uredu, onda neće biti problem.
zaba odbija i izdavanje kreditnih kartica ako imaš stambeni kredit i ostaje ti više od 2/3 plaće i ako uz to imaš više djece :rolleyes:
nisi kreditno sposoban po njima..
takve obitelji s troje i više djece treba ubiti :mad:
Zaba je tako odredila izračun kreditne sposobnosti i to je njihova poslovna odluka. KS se utvrđuje tako da se od neto plaće oduzima 3040kn + 670kn za svako dijete. Nakon toga se oduzimaju sve kreditne obveze. Preostali iznos je kredint sposobnost...
Budući da nije jedina, možeš otvoriti drugdje račun, kao i uzeti Amex ili Diners, zar ne?
o itekako...ne praštaju samo tako nedozvoljena prekoračenja
Tko to ne prašta? Ja nisam shvatio o kojoj banci priča... Mnoge banke itekako "gledaju kroz prste" ako je jedino odstupanje samo 36 kn...

magaly
08.06.2010., 07:29
Ja nisam shvatio u koju si banku dao zahtjev za kredit. A u njoj si kreditnog savjetnika trebao pitati za mišljenje, jer oni najbolje znaju što prolazi, a što ne. Također, 36kn si svakako trebao zatvoriti, baš zato što je to 36 kn, makar ako je sve ostalo u redu, Kreditno izvješće uredu, onda neće biti problem.

Zaba je tako odredila izračun kreditne sposobnosti i to je njihova poslovna odluka. KS se utvrđuje tako da se od neto plaće oduzima 3040kn + 670kn za svako dijete. Nakon toga se oduzimaju sve kreditne obveze. Preostali iznos je kredint sposobnost...
Budući da nije jedina, možeš otvoriti drugdje račun, kao i uzeti Amex ili Diners, zar ne?

Tko to ne prašta? Ja nisam shvatio o kojoj banci priča... Mnoge banke itekako "gledaju kroz prste" ako je jedino odstupanje samo 36 kn...

no comento :rofl: ovisi tko si i što si ...onda tako i gledaju kroz prste :no:

chrissy
08.06.2010., 13:11
Prvo da napomenem da sam totalni tutlek što se financija (pa tako i kredita) tiče.

E sad, ako sam dobro skužila, svaka banka ima svoj način računanja kreditne sposobnosti, ili?

Ako je tako, zna li netko kako na to gledaju u rba?

Konkretno, imam postojeći nenamjenski kredit s ratom od 800kn mjesečno, dizala bi stambeni kredit s max. ratom 3000kn. Plaća mi je 7000kn.
Imam li šanse izvesti to bez jamaca? :o

Lonsdale
17.06.2010., 17:40
Bio sam napisao na krivu temu (chat), pa ponavljam opet ovdje :ne zna:

Trebao bih pomoć, pa molim sve mudre ljude da me savjetuju

Trebam gotovinski kredit od 5 tisuća eura. Plaća mi je oko 5500kn i već je optereća s ratom kredita od 1500kn, i 500-tinjak kuna potrošačkog kredita preko Amexa. Znači, neto mi ostaje oko 3500kn, što bi za takav kredit trebalo biti dosta (ako se ne varam, za kredit je bitno da mi rata ne bude veća od 1/3 plaće. Rata za takav kredit je oko sto euro eura na pet godina. Ako ratu utrostručim, to je 2200kn, i dalje bitno manje od moje neto plaće..ako sam u pravu).

Sad, mene zanima postoji li neka banka u koju bi mogao doći s posljednjom platnom listom i zatražiti takav kredit, bez sudužnika i jamaca?

Valjda postoji neka takva mogućnost, jer o onim kamatarima ne želim niti razmišljati.

Hvala vam puno.

Lucas PG
18.06.2010., 23:05
Sad, mene zanima postoji li neka banka u koju bi mogao doći s posljednjom platnom listom i zatražiti takav kredit, bez sudužnika i jamaca?
Ne postoji. Moraš proći kompletnu procjenu kreditne sposobnosti i provjeru u Kreditnom registru u gotovo svim bankama...

Valjda postoji neka takva mogućnost, jer o onim kamatarima ne želim niti razmišljati.
Postoji: Erste, Banco Popolare, Splitska... Pod uvjetom da ti je kreditna povijest čista i da nisi premlad, i da je poslodavac ok i još hrpu ostalih parametara koji se trebaju posložiti :-)

Lucas PG
18.06.2010., 23:16
[/B]

no comento :rofl: ovisi tko si i što si ...onda tako i gledaju kroz prste :no:
Da, ja pričam iz dugogodišnjeg iskustva, a ti prenosiš svoje paušalno mišljenje...
:kava:

Lonsdale
19.06.2010., 09:14
Ne postoji. Moraš proći kompletnu procjenu kreditne sposobnosti i provjeru u Kreditnom registru u gotovo svim bankama...

Postoji: Erste, Banco Popolare, Splitska... Pod uvjetom da ti je kreditna povijest čista i da nisi premlad, i da je poslodavac ok i još hrpu ostalih parametara koji se trebaju posložiti :-)

Došao sam na ideju da u banci u kojoj već imam kredit, zatražim novi s kojim bi mogao napraviti prijevremenu otplatu kredita (50 tisuća kuna) i da mi ostane još 50 tisuća kuna gotovine.
Vjerujem da bi mogao dignuti gotovisnki kredit u visini od 15 tisuća eura (10 godina) na neto plaću 5700kn.

To mi se čini boljom varijantom nego da tražim drugi kredit povrh ovoga..

Vidim da se često kao model osiguranja traži polica životnog osiguranja. Primjerice, Erste banka traži ugovorenu policu na 40 posto vrijednosti kredita. Što znači, ako zatražim kredit od 15 tisuća eura na 10 godina, morao bih uzezi i policu životnog osiguranja vrijednosti 6 tisuća eura na 10 godina?
Obzirom da o tim osiguranjima ne znam ništa, zanimaju me tri stvari.
1) Kolika bi plaćao mjesečno tu policu osiguranja?
2) Ulazi li mi ta rata u kreditnu sposobnost?
3) Što nakon deset godina i nakon što otplatim tu policu? Jesam li ja trajno izgubio te novce ili što?

papua
23.06.2010., 16:50
Imam ugovor na neodredjeno. Placa mi je 2200kn (minimalac). Ovo mi je sada 3 mjesec od zaposlenja.

Pored tih 2200 za kojih radim pola tjedna imam jos honorarnih poslova koja su placena "na ruke".

Dakle sto se tice banke ja imam 2200 na bijelo. Trebam kredit od cca 5000 € da kupim auto.

Jel to moguce?

HVALA!

papua
23.06.2010., 18:09
ps.

jel roditelji mogu biti jamac,suduznik..?

koralj-u-kamenu
23.06.2010., 21:55
buduci da nikada nisam dizala kredit, zanima me sljedece: da li mogu dobiti kredit bez da sam zaposlena za stalno, naime, radim godinu dana, placa mi je oko 5000 kn. planiram dici kredit do 40 000 kn, nenamjenski. bila bih zahvalna kada b mi netko pomogao :)

babarej
25.06.2010., 20:22
Evo jedno pitanje. Ja bih digao nenamjenski kredit a posto vec imam jedan isao bih na dizanje kredita sa suduznikom. Banke kazu da se u tom slucaju racuna kreditna sposobnost suduznika. Moj suduznik ima prosjek nekih 6000 kn pa me zanima koliki kredit bi maksimalno mogao dignuti. Ja sam nesto racunao i ispadne mi za kredit od 20 000€ na 10 godina rata 2000 kn. Je li dovoljno 6000 kn placa ako je rata 2000? Suduznik nema nikakvih obaveza. Moze li se nekako podici kreditna sposobnost, mozda ubacivanjem jos jednog suduznika ili nekakvog jamca?

Marlea
25.06.2010., 22:21
buduci da nikada nisam dizala kredit, zanima me sljedece: da li mogu dobiti kredit bez da sam zaposlena za stalno, naime, radim godinu dana, placa mi je oko 5000 kn. planiram dici kredit do 40 000 kn, nenamjenski. bila bih zahvalna kada b mi netko pomogao :)

Danas, ukoliko osoba nije zaposlena na neodređeno, teško, vrlo teško. Sa Sudužnikom ili jamcem, ukoliko je ostalo Ok, najvjerojatnije da.

Evo jedno pitanje. Ja bih digao nenamjenski kredit a posto vec imam jedan isao bih na dizanje kredita sa suduznikom. Banke kazu da se u tom slucaju racuna kreditna sposobnost suduznika. Moj suduznik ima prosjek nekih 6000 kn pa me zanima koliki kredit bi maksimalno mogao dignuti. Ja sam nesto racunao i ispadne mi za kredit od 20 000€ na 10 godina rata 2000 kn. Je li dovoljno 6000 kn placa ako je rata 2000? Suduznik nema nikakvih obaveza. Moze li se nekako podici kreditna sposobnost, mozda ubacivanjem jos jednog suduznika ili nekakvog jamca?

Ništa, osobno, ali ne kužim kako ljudi misle da im se da neki info ako se ne spomene banka u kojoj bi bio realiziran kredit. Svaka banka ima svoj način izračuna kreditne sposobnosti.

babarej
25.06.2010., 22:29
Danas, ukoliko osoba nije zaposlena na neodređeno, teško, vrlo teško. Sa Sudužnikom ili jamcem, ukoliko je ostalo Ok, najvjerojatnije da.

Ništa, osobno, ali ne kužim kako ljudi misle da im se da neki info ako se ne spomene banka u kojoj bi bio realiziran kredit. Svaka banka ima svoj način izračuna kreditne sposobnosti.

Nije bitna banka, lako se prebacim na bilo koju banku koja da bolje uvjete. Sad sam u OTP-u i mogu kad hocu u bilo koju drugu banku, tako da mislim da to nema veze. Sve banke napominju da se klijentom postaje uplatom bar jedne place na novootvoreni racun kod njih.

babarej
26.06.2010., 09:23
Jos me jedna stvar zanima. Imam leasing za auto i to placam posebno, nije preko banke, Unicredit je firma. Kad bi ja isao dizati kredit utjece li taj leasing na smanjenu kreditnu sposobnost? Dakle, zna li banka da ja imam taj leasing ako ga placam preko posebnog naloga svaki misec posebno, ne skidaju mi sa racuna?

Venuss
12.07.2010., 09:46
Penzioner 70 g, ima 4.000 kn penziju. Od toga otplata kredita (redovna) od 750 kn (još par rata), kakve su šanse za kredit na 4,5 godina te na koju maksimalnu cifru. Da li je potreban jamac zbog godina? Raiffeisen možda?
Molim odgovor.

lexluthor84
17.07.2010., 11:35
Pozdrav,evo imam jedno par pitanaj u vezi kredita.Nisam baš nikada dizao kredite niti imao posla s tim.jedino što imam je Visa revolving karticu i to je sve.Dobio sam od RBa banke pismo(i poruku preko internet bankinga) o mogućnosti realizacije brzog gotovinskog kredita do 31.7.E,zanimalo me dali netko zna koji su uvijeti za dobivanje kredita.
Zaposlen sam na određeno kod istog poslodavca već godinu i pola,trenutačni ugovor mi ide na 6 mjeseci.Plaća redovita,3,500kn.Redoviti sam platiša svih obaveza,a kredit bi mi dobro došao da si pokrijem minus na računu i otpšlatim preostali dio duga na kreditnoj kartici.Ne zanimaju me neke velike svote,tek toliko da riješim tih par stvari da mogu dalje mirno živjeti.Pa ako mi može netko reći koji su uvjeti,dalisu potrebni jamci i biti zaposlen na neodređeno.Da se ne idem bezveze blamirati u banku svojim neznanjem o tim stvarima.Hvala

KingPablo
23.07.2010., 15:16
Molim pomoć !!!

Hitno bi mi trebalo cca.40.000,00 kn. koje sam mislio podignuti putem gotovoinskog(nenamjenskog) kredita, ali imam slijedeću nepoznanicu.

Zaposlen sam na neodređeno i imam plaću 5.000,00 kn. ali prije mjesec dana sam postao sudužnik bratu koji je podigao stambeni kredit na 20.god. uz ugovoreni poček otplate kredita 12 mjeseci.
Od 01.07.2011. njemu će rata kredita biti cca.460,00 eur (ovu godinu ce kako mi je rekao plaćati samo kamatu).

Mene zanima dali je meni nešto ostalo kreditne sposobnosti odnosno dali i na koji način da dođem do gore navedenih 40.000,00 kn.

Savjete, ideje, razmišljanja, zaključke molim hitno.

Hvala svima

sandra0
27.07.2010., 11:30
Sudužništvo je kao i tvoja rata za kredit.

hopeless_ri
02.08.2010., 21:40
Pozdrav svima, imam pitanje za znalce jer više nemam snage čitati stranice svih banaka.
Dakle, dečku i meni treba cca 30000 € kredita (to je maksimum, snašli bi se nekako i sa 20000 €) za adaptaciju kuće da u njoj možemo početi živjeti. Dio je i za papire koje treba srediti (parcelacija, etažiranje, prijenos vlasništva na mene ...).
Dečko ima plaću oko 7000 kn (prijavljen na taj iznos), nema kredita, nema minusa, nikome nije jamac, sudužnik i sl., totalno netipičan lik :D Ima nešto stambene štednje (od koje, kako ispada, sada nemamo nikakve koristi). Ja sam sa plaćom 3200 kn i 1000 kn kredita, dakle, kreditno nesposobna :( Bar još 3 godine.
Pitanje za one koji znaju: u kojoj banci je moguće doći do ove love? Problem je što sada ni ne mogu dati nekretninu u zalog jer još nije na mene i bez love neće ni biti jer sve elaborate treba i platiti :ne zna: Osim toga, kuća (tatina) je procijenjena na oko 200000 € i apsolutno nemam volje davati nju u zalog za 20 ili 30 000 €.
Idealno bi bilo neki stambeni kredit, radi kamate, ali i nenamjenski je opcija ako druge nema. Rok povrata nam je max. 10 - 15 god. (ovisno o iznosu).
Hvala puno svakoj dobroj duši na savjetu.

maza1
04.08.2010., 11:16
Pozdrav svima, imam pitanje za znalce jer više nemam snage čitati stranice svih banaka.
Dakle, dečku i meni treba cca 30000 € kredita (to je maksimum, snašli bi se nekako i sa 20000 €) za adaptaciju kuće da u njoj možemo početi živjeti. Dio je i za papire koje treba srediti (parcelacija, etažiranje, prijenos vlasništva na mene ...).
Dečko ima plaću oko 7000 kn (prijavljen na taj iznos), nema kredita, nema minusa, nikome nije jamac, sudužnik i sl., totalno netipičan lik :D Ima nešto stambene štednje (od koje, kako ispada, sada nemamo nikakve koristi). Ja sam sa plaćom 3200 kn i 1000 kn kredita, dakle, kreditno nesposobna :( Bar još 3 godine.
Pitanje za one koji znaju: u kojoj banci je moguće doći do ove love? Problem je što sada ni ne mogu dati nekretninu u zalog jer još nije na mene i bez love neće ni biti jer sve elaborate treba i platiti :ne zna: Osim toga, kuća (tatina) je procijenjena na oko 200000 € i apsolutno nemam volje davati nju u zalog za 20 ili 30 000 €.
Idealno bi bilo neki stambeni kredit, radi kamate, ali i nenamjenski je opcija ako druge nema. Rok povrata nam je max. 10 - 15 god. (ovisno o iznosu).

banke daju i adaptacijske kredite pa da tako pokušate

hopeless_ri
05.08.2010., 13:11
banke daju i adaptacijske kredite pa da tako pokušate

Isto su tražili hipoteku na nekretninu koja se adaptira (takav kredit smo prvi tražili). A kako sam navela, novce trebamo da bismo najprije uopće riješili papire pa da uopće možemo razmišljati o davanju nekretnine pod hipoteku. Iako, po sudskom vještaku, samo moja polovica kuće će vrijediti oko 100000 €, nekako mi nema smisla davati to u zalog za 30000 €.
Jedna forumašica je dala nekoliko prijedloga, idemo u petak ponovo u banke ... i moju i njegovu i još dvije :flop:

kreda zg
07.08.2010., 14:54
Ovako, zanimalo bi me nekoliko stvari, prošao sam netom po stranicama od banaka i na nekima piše kreditna sposobnosst se utvrđuje pravilima banke a ne piše točno kako ju gledaju.
Dali jos netko osim Kovanice gleda za kred, sposobnost sve ono preko 1800 kuna? Ili je kod svih drugih 3450 kuna?
E sada zanimalo bi me kako koje banke gledaju kreditnu sposobnost, koje su najblaže po tom pitanju i koliki je max. iznos gotovinskog kredita koji se može dobiti u HR, ali bez hipoteke.
Kako RBA gleda kred. sposobnost za gotovinski a kako za stambei kredit?
Hvala

Lucas PG
09.08.2010., 22:18
Prelistaj unatrag nekoliko stranica, imaš prilično točnu tablicu kako koja banka računa kreditnu sposobnost...

kreda zg
12.08.2010., 21:08
Ma jesam..Ali evo Splitska banka gleda za kreditnu sposobnost sve preko 3450 kuna, OTP za stambene sve preko 2500. Kako gledaju RBA i Hypo na kreditnu sposobnost za stambene a kako za gotovinske?

Marina2602
19.08.2010., 21:43
hej ljudi evo ovako ja i suprug mislimo dici gotovinski kredit od nekih 30-40 000 kn.. on ima placu 3600 kn.. ja ne radim.. i imamo dijete ... mislili smo uzeti taj kredit na nekih recimo 5-7 godina.. da nam rata otprilike bude nekih 700 kn otprilike.. mislite da mozemo dici ??

proab
22.08.2010., 21:47
Evo kratko situacija: imamo stan, kupljen stambenim kreditom, uredna otplata, ostalo je jos par godina do kraja. Medjutim, taj stan nam nije dovoljno veliki, trebamo bar trosobni stan. E sad, mi ne bi ovaj prodavali, vec bi ga iznajmili, i time prakticno pokrili ratu, a drugi stan bi opet kupili kreditom. Da li postoje banke sa sluhom za ovakve buduce novcane tokove prilikom izracuna kreditne sposobnosti (tj. da nam prakticno zanemare ovaj kredit prilikom izracuna sposobnosti)?
I drugo - da li prolazi da samo supruznici budu medjusobno suduznici, bez dodatnih jamaca, osiguranja, itd...?

Lucas PG
23.08.2010., 08:30
hej ljudi evo ovako ja i suprug mislimo dici gotovinski kredit od nekih 30-40 000 kn.. on ima placu 3600 kn.. ja ne radim.. i imamo dijete ... mislili smo uzeti taj kredit na nekih recimo 5-7 godina.. da nam rata otprilike bude nekih 700 kn otprilike.. mislite da mozemo dici ??

Naravno. Ako su ostali parametri kreditne sposobnosti dobri...
45.000 kn sa kamatom 9,5% (neki prosjek na gotovince u HR) na 7 godina je anuitet od 735 kn...

Lucas PG
23.08.2010., 08:37
Evo kratko situacija: imamo stan, kupljen stambenim kreditom, uredna otplata, ostalo je jos par godina do kraja. Medjutim, taj stan nam nije dovoljno veliki, trebamo bar trosobni stan. E sad, mi ne bi ovaj prodavali, vec bi ga iznajmili, i time prakticno pokrili ratu, a drugi stan bi opet kupili kreditom. Da li postoje banke sa sluhom za ovakve buduce novcane tokove prilikom izracuna kreditne sposobnosti (tj. da nam prakticno zanemare ovaj kredit prilikom izracuna sposobnosti)?
I drugo - da li prolazi da samo supruznici budu medjusobno suduznici, bez dodatnih jamaca, osiguranja, itd...?

U principu ne prolazi. Svaka banka će gledati vašu trenutnu realnu kreditnu sposobnost, a ne neku "moguću"...
Ako vam je sada jedan anuitet 4500 kn, a uzeli bi novi kredit sa anuitetom 5000 kn, kako ćete vi to "servisirati"? Vi možete ali i ne morate uspjeti iznajmiti stan.
Možda situacija u kojoj ste već potpisali ugovor o najmu na npr. 3 godine, a taman za toliko otplaćujete i vaš prvi kredit...?

Ti i suprug međusobno uvijek možete biti jamci, ako to u matematičkom zbroju nešto znači. Osiguranja, pogotovo za stambene svi traže i to je dobro da traže. Tu postoje dosta velike razlike u visini premija...

ShirleyTemple
23.08.2010., 15:48
pitanje vezano uz onu lepeza opciju zagrebačke banke,

naime namjeravam kupiti laptop koji košta 7099 kn, na rate na maestro, i sad me zanima da li ja trebam imati pola iznosa na računu ili novac koji trenutno imam na računu nije bitan i mogu mi odobriti kupnju na rate bez obzira na stanje računa?

scorpio2001
23.08.2010., 16:38

Nema takve banke u Hrvata.
Kreditna sposobnost u ovom slučaju gleda se samo na temelju vaše dvije plaće - egzistencijalni minimum-ostala kreditna zaduženja.

Jedino riješenje Vam je prijevremeno zatvaranje postojećeg kredita.

scorpio2001
23.08.2010., 16:42

Kredit u ZABA na 7 godina, gotovinski nenamjenski na muža. kamata 9,95%, mjesečna rata cca. 500 eura (30000 glavnice).

scorpio2001
23.08.2010., 16:44

Možete probati, na doljnjoj ste granici kreditne sposobnosti.

scorpio2001
23.08.2010., 16:46
Molim pomoć !!!

Hitno bi mi trebalo cca.40.000,00 kn. koje sam mislio podignuti putem gotovoinskog(nenamjenskog) kredita, ali imam slijedeću nepoznanicu.

Zaposlen sam na neodređeno i imam plaću 5.000,00 kn. ali prije mjesec dana sam postao sudužnik bratu koji je podigao stambeni kredit na 20.god. uz ugovoreni poček otplate kredita 12 mjeseci.
Od 01.07.2011. njemu će rata kredita biti cca.460,00 eur (ovu godinu ce kako mi je rekao plaćati samo kamatu).

Mene zanima dali je meni nešto ostalo kreditne sposobnosti odnosno dali i na koji način da dođem do gore navedenih 40.000,00 kn.

Savjete, ideje, razmišljanja, zaključke molim hitno.

Hvala svima

U principu više niste kreditno sposobni. Možta da probate u nekoj manjoj banci.

scorpio2001
23.08.2010., 16:51
Jos me jedna stvar zanima. Imam leasing za auto i to placam posebno, nije preko banke, Unicredit je firma. Kad bi ja isao dizati kredit utjece li taj leasing na smanjenu kreditnu sposobnost? Dakle, zna li banka da ja imam taj leasing ako ga placam preko posebnog naloga svaki misec posebno, ne skidaju mi sa racuna?

Mislim da ste ga dužni prijaviti u kreditnom zahtjevu, a samo leasing bi se trebao tretirati isto kao i kredit dok je u otplati.

proab
24.08.2010., 07:02
U principu ne prolazi. Svaka banka će gledati vašu trenutnu realnu kreditnu sposobnost, a ne neku "moguću"...
Ako vam je sada jedan anuitet 4500 kn, a uzeli bi novi kredit sa anuitetom 5000 kn, kako ćete vi to "servisirati"? Vi možete ali i ne morate uspjeti iznajmiti stan.
Možda situacija u kojoj ste već potpisali ugovor o najmu na npr. 3 godine, a taman za toliko otplaćujete i vaš prvi kredit...?

Ti i suprug međusobno uvijek možete biti jamci, ako to u matematičkom zbroju nešto znači. Osiguranja, pogotovo za stambene svi traže i to je dobro da traže. Tu postoje dosta velike razlike u visini premija...

Ok, znaci trebam izmisliti neki ugovor za stan (npr. da mi neki frendovi potpisu) pa vidjeti...

Ljuti me to na trzistu uopce nije bitno koliko si dobar platisa, ganjaju neke smjesne formule koje nemaju veze s realnim zivotom. Stan sigurno mogu iznajmiti, a ako bi najam bio manji onda fino reprogramiram otplatu...
U prijevremenu otplatu ne mogu uci, ostalo je pretezno glavnica, a odakle mi novac za to? Ono sto imam cuvam za polog i uredjenje novog stana.

Jos jedna varijanta koju sam smislila je da reprogramiram kredit prije trazenja novog na npr. 20, 30 godina, pa ratu prepolovim, i onda nakon sto dobijem novi kredit ponovno ovaj stavim u red velicine najma+koliko jos mozemo izdvojiti. Pitanje koje me muci je da mi je mama suduznik po ovom stambenom, ima skoro 60g, da li gledaju na starost suduznika prilikom reprograma kao i kod davanja kredita, ili ne?

lili p.
24.08.2010., 10:15
Ok, znaci trebam izmisliti neki ugovor za stan (npr. da mi neki frendovi potpisu) pa vidjeti...

Znaš da takav Ugovor moraš nositi u poreznu da ti daju koliko moraš mjesečno plaćati poreza i prireza na najam?
Nemoj olako raditi fiktivne Ugovore :mig:

scorpio2001
24.08.2010., 10:25
Znaš da takav Ugovor moraš nositi u poreznu da ti daju koliko moraš mjesečno plaćati poreza i prireza na najam?

Nisam se htio javljati, međutim postoji tu i čitav niz problema koje bi mogla navaliti na vrat svome prijatelju.

Nije dovoljno da ugovor bude na 3 godine. Banka će tražiti i nekakav sigurnosni polog, kao i bjanko zadužnice tvoga prijatelja, da ukoliko on ne plaća da se mogu zadužnicom naplatiti od njega. Uglavnom taj prijatelj bi u tom slučaju imao vrlo sličan status sudužnika ili jamca.

neno1966
24.08.2010., 10:53

Ljuti me to na trzistu uopce nije bitno koliko si dobar platisa, ganjaju neke smjesne formule koje nemaju veze s realnim zivotom. Stan sigurno mogu iznajmiti, a ako bi najam bio manji onda fino reprogramiram otplatu...
U prijevremenu otplatu ne mogu uci, ostalo je pretezno glavnica, a odakle mi novac za to? Ono sto imam cuvam za polog i uredjenje novog stana.

Jos jedna varijanta koju sam smislila je da reprogramiram kredit prije trazenja novog na npr. 20, 30 godina, pa ratu prepolovim, i onda nakon sto dobijem novi kredit ponovno ovaj stavim u red velicine najma+koliko jos mozemo izdvojiti. Pitanje koje me muci je da mi je mama suduznik po ovom stambenom, ima skoro 60g, da li gledaju na starost suduznika prilikom reprograma kao i kod davanja kredita, ili ne?
Itekako ima veze sa realnim životom, po toj logici mogla bi bez jedne kune pokupovati cijeli Zagreb. Možda jesi dobar platiša ali kad kažeš da bi zbog manjeg najma reprogramirala kredit sigurno nisi dobar klijent. Ne zaboravi i porez na nekretnine kada dođu "crveni" na vlast.

Ja vidim samo 2 moguća rješenja:

-izdržati tako do potpune otplate kredita
-iznajmiti ovaj stan a unajmiti veći

Marina2602
24.08.2010., 11:23
Naravno. Ako su ostali parametri kreditne sposobnosti dobri...
45.000 kn sa kamatom 9,5% (neki prosjek na gotovince u HR) na 7 godina je anuitet od 735 kn...

ne znam na sto mislis ali eto jesmo u minusu ali dopustenom.. nikada nismo bili u nedopustenom.. nemamo ni jedan drugi kredit.. bili smo u zagrebackoj banci jer nam je tamo i otvoren racun i rekli su nam da nemamo dosta veliku placu.. da mozemo dici ali samo 3 000 eura ..a nama bi trebalo barem 5 000

proab
24.08.2010., 20:19

bez brige - znam za to, ali radi se ionako o par mjeseci a nakon toga - sporazumni raskid :p Naravno, ako odlucim za tu varijantu

Itekako ima veze sa realnim životom, po toj logici mogla bi bez jedne kune pokupovati cijeli Zagreb. Možda jesi dobar platiša ali kad kažeš da bi zbog manjeg najma reprogramirala kredit sigurno nisi dobar klijent. Ne zaboravi i porez na nekretnine kada dođu "crveni" na vlast.

Ja vidim samo 2 moguća rješenja:
-izdržati tako do potpune otplate kredita
-iznajmiti ovaj stan a unajmiti veći

Malo pretjerujes oko kupovine cijelog Zagreba... Trebam uloziti i svog novca, a jednostavno mislim da imam dobar poslovni plan i ljuti me da se banke na to ne obaziru jer im je prekomplicirano uloziti malo vise truda u analizu mojih planova...

Sto se ideje o najmu tice, dobra je sa stajalista likvidnosti (tj. smanjujem tekuce troskove i povecavam ukupnu ustedu) ali na taj nacin prolaze godine a meni se cini da bi za godinu-dvije bilo idealno vrijeme za kupovinu nekretnine.

Sto se straha od crvenih tice... ovi sad su mi prvo smanjili por. olaksice s max 32k na 12k, pa i to ukinuli, nabili mi (i muzu) 4% haraca. I jos mi je ukupno veci porez i kad ukinu harac nego prije. Placam dopunsko zdravstveno zato da imam ista prava kao nezaposleni i umirovljeni kojima isto placam i osnovno zdravstveno, da ja na kraju odem privatno jer nemam zivaca docekati red na ovo sto sam 3x preplatila (jer na 1 zaposlenog jos 2 teglim na grbaci). A zasto? Da financiram jos jedan njihov epohalni deficit od 15mlrd kn!!! Mos misliti kak se bojim promjene vlasti - ma nemrem docekati da ih vise ne vidim, pa ko god doso nakon njih...

Lucas PG
25.08.2010., 12:10
ne znam na sto mislis ali eto jesmo u minusu ali dopustenom.. nikada nismo bili u nedopustenom.. nemamo ni jedan drugi kredit.. bili smo u zagrebackoj banci jer nam je tamo i otvoren racun i rekli su nam da nemamo dosta veliku placu.. da mozemo dici ali samo 3 000 eura ..a nama bi trebalo barem 5 000
Postoji još cca 24 drugih banaka osim Zagrebačke banke.
ZABA računa kreditnu sposobnost tako da od plaće oduzme socijani minimum od 3040 kn + 670 za svako dijete...
Puno banaka računa kreditnu sposbnost kao 1/3 plaće...

neno1966
25.08.2010., 12:12
bez brige - znam za to, ali radi se ionako o par mjeseci a nakon toga - sporazumni raskid :p Naravno, ako odlucim za tu varijantu
Malo pretjerujes oko kupovine cijelog Zagreba... Trebam uloziti i svog novca, a jednostavno mislim da imam dobar poslovni plan i ljuti me da se banke na to ne obaziru jer im je prekomplicirano uloziti malo vise truda u analizu mojih planova...

Sto se ideje o najmu tice, dobra je sa stajalista likvidnosti (tj. smanjujem tekuce troskove i povecavam ukupnu ustedu) ali na taj nacin prolaze godine a meni se cini da bi za godinu-dvije bilo idealno vrijeme za kupovinu nekretnine.

Sto se straha od crvenih tice... ovi sad su mi prvo smanjili por. olaksice s max 32k na 12k, pa i to ukinuli, nabili mi (i muzu) 4% haraca. I jos mi je ukupno veci porez i kad ukinu harac nego prije. Placam dopunsko zdravstveno zato da imam ista prava kao nezaposleni i umirovljeni kojima isto placam i osnovno zdravstveno, da ja na kraju odem privatno jer nemam zivaca docekati red na ovo sto sam 3x preplatila (jer na 1 zaposlenog jos 2 teglim na grbaci). A zasto? Da financiram jos jedan njihov epohalni deficit od 15mlrd kn!!! Mos misliti kak se bojim promjene vlasti - ma nemrem docekati da ih vise ne vidim, pa ko god doso nakon njih...
Sory na izlazu crveni, nisam mislio ništa loše, samo želim reći da nas očekuje još puno bolnih rezova a nebitno tko će držati škare. I to ubaci u poslovni plan :mig:

kreda zg
25.08.2010., 20:45
Ako je placa 5400(drzavna firma) i na njoj nema opterecenja, gdje se moze dobiti i gdje je najpovoljniji gotovinski kredit(što veći) a da se ne gleda HROK (ima obveza van plače) ? Koja banka koja i gleda HROK je najblaža što se tiče maximalnog opterećenja uz sudužnika?

scorpio2001
25.08.2010., 23:00
Ako je placa 5400(drzavna firma) i na njoj nema opterecenja, gdje se moze dobiti i gdje je najpovoljniji gotovinski kredit(što veći) a da se ne gleda HROK (ima obveza van plače) ? Koja banka koja i gleda HROK je najblaža što se tiče maximalnog opterećenja uz sudužnika?

Tražiti kredit u manjim bankama.

maza1
26.08.2010., 14:28

imex banka ne gleda hrok, a odobravaju kredite samo državnim firmama i dioničkim društvima. ja sam dd i meni su odobrili, a kad je muž tražio koji je u doo njemu nisu odobrili.
a slatinska banka gleda hrok, ali ti se od prosjeka plaće oduzmu zaduženja i od djela koji ostane 1/3 može biti kredit. npr. prosjek zadnja 3 mj.plaće -
5000 kn - 2000 kn kredita = 3000 kn / 3 = 1000 kn
znači da kod njih možeš dići kredit s ratom od 1000 kn.

kreda zg
29.08.2010., 12:03
Zahvaljujem na odgovoru Ma u nekim sam kombinacijama, imam stambeni kredit i dosta sitnih obveza sa strane. Želio bih da ove obveze sa strane zatvorim sa nekim gotovinskim kreditom. Ima li koja banka da se na istu nekretninu može upisati i stambeni i hipotekarni kredit(naravno da vrijednost nekretnine zadovoljava i da je samo jedna banka upisana na istu ali sa te dvije vrste kredita) ?

Ima li još koja banka osim slatinske da ovako računa kreditnu sposobnost? Dali u Slatinskoj ili toj drugoj pomaže sudužnik? Npr.
Plača 5400, obusave 2400, znači 5400-2400=3000, kreditna sposobnost 1/3 = 1000
Sudužnik plaća 4000 obustave 1600.Kreditna sposobnost je 4000-1600=2400. 1/3 je 800

Kreditna sposobnost sa sudužnikom 1000 + 800 =1800 .
Dali se to može tako iskombinirati u kojoj banci?

marina@pe
30.08.2010., 08:43
bok,
evo i mene s pitanjem, ili pak više njih.
naime, suprug i ja razmišljamo o kupnji stana, trenutno smo podstanari.
plaće, barem onaj dio na koje smo prijavljeni su nam poprilično niske, ukupno 8200 kn. e sad, nas zanima koliko uopće na ovu cifru bi mogli dić kredita? postoji li mogućnost da stan od šogorice stavimo pod hipoteku, naravno uz njenu suglasnost. stan je nedavno kupljen u novogradnji, cijena 100.000 €. napominjem da je taj stan kupljen gotovinom, dakle nije pod nikakvom hipotekom.
dakle, koliko cifra je ralna za dobiti obzirom na primanja od 8200 kn (u naravi su veća) + hipoteka na stan od šogi ukoliko postoji ta mogućnost? imamo jedno dijete, neznam dal ono umanjuje kreditnu sposobnost.

unaprijed zahvaljujem na odgovoru

maza1
30.08.2010., 14:29
bok,
evo i mene s pitanjem, ili pak više njih.
naime, suprug i ja razmišljamo o kupnji stana, trenutno smo podstanari.
plaće, barem onaj dio na koje smo prijavljeni su nam poprilično niske, ukupno 8200 kn. e sad, nas zanima koliko uopće na ovu cifru bi mogli dić kredita? postoji li mogućnost da stan od šogorice stavimo pod hipoteku, naravno uz njenu suglasnost. stan je nedavno kupljen u novogradnji, cijena 100.000 €. napominjem da je taj stan kupljen gotovinom, dakle nije pod nikakvom hipotekom.
dakle, koliko cifra je ralna za dobiti obzirom na primanja od 8200 kn (u naravi su veća) + hipoteka na stan od šogi ukoliko postoji ta mogućnost? imamo jedno dijete, neznam dal ono umanjuje kreditnu sposobnost.

unaprijed zahvaljujem na odgovoru

većina banka kreditnu sposobnost računa kao 1/3 primanja, znači rata kredita bi vam mogla biti 2700 kn, npr.u rba možete dobiti kredit cca 58500 € ako ste klijenti banke, a ako niste cca 55750 € uz hipoteku.

marina@pe
31.08.2010., 08:47
thx maza1,

nešto ušteđevine imamo, al bojim se da će nam to uz ovih 58000 € bit malo. šta predlažete? poslodavac ni u ludilu ne pristaje isplaćivati cijelu plaću kako spada, jedan dio će i dalje dati na ruke, tako da ta solucija otpada.
postoji li mogućnost da se još jedan sudužnik uključi u izračun kreditne sposobnosti? ili da se pored predmetne nekretnine još jedna stavi u zalog, u tom slučaju bi iznos kredita bio jednak cca 35% vrijednosti obje nekretnine. možda pitam gluposti, ali eto, nikad dosad nismo uzimali nikakav kredit pa nismo baš upućeni

Lucas PG
01.09.2010., 19:16
Naravno da se može uključiti još sudužnika i sa vašim zbrojem plaća i dobrim sudužnikom se može dići solidan kredit na 30 godina...
Glavna hipoteka bi bio vaš novi stan, a eventualno zamjenska umjesto gotovine može biti nekretnina od "šogi".
Sve ostalo se ne može ovako preko foruma uz parcijalne i polu-točne informacije. Ostaje ti savjetovanje sa konkretnim informacijama u ciljanoj banci, ili savjetovanje kod ovlaštenih kreditnih posrednika...

babarej
05.09.2010., 09:43
Imam leasing na automobil koji placam sam, dakle ne skidaju mi sa place nego placam preko uplatnice svaki mjesec. Unicredit leasing je firma. Da li takav leasing ulazi u kreditnu sposobnost, dakle ako zelim dignuti kredit u nekoj banci da li oni smanjuju moju kreditnu sposobnost za iznos rate leasinga?

dante-1
05.09.2010., 19:26
to će odlučiti banka od koje tražiš kredit. i ovisi o kakvom kreditu se radi, iznosu, vremenu oplate, osiguranju kredita .... itd

nadalina80
10.09.2010., 11:30
U rba imam otvoren tekuci racun i imam njihovu master card karticu.Htjela bih dignuti nenamjenski kredit od 2 000 eura na godinu dana,pa me zanima koje papire banka traži na pregled.Plača mi je 3600,00,i muževa 6 000 kn-

Dado-zgb
14.09.2010., 16:42
u kojoj banci najpovoljnije i najvisi iznos gotovinca mogu dobit na placu 3700kn?:rolleyes:

Lucas PG
15.09.2010., 20:41
U rba imam otvoren tekuci racun i imam njihovu master card karticu.Htjela bih dignuti nenamjenski kredit od 2 000 eura na godinu dana,pa me zanima koje papire banka traži na pregled.Plača mi je 3600,00,i muževa 6 000 kn-
Ovjera Zahtjeva za kredit kod poslodavca, platna lista + ostala standardna dokumentacija (kopije osobnih dokumenata)...

u kojoj banci najpovoljnije i najvisi iznos gotovinca mogu dobit na placu 3700kn?:rolleyes:
Na ovakvo pitanje mislim da je najpametniji odgovor: posjeti www.moj-bankar.hr (http://www.moj-bankar.hr)

shokica_:)
18.09.2010., 21:35
Ne znam odakle da počnem.. Vlasnica sam zemljišta (˝kupila˝ sam ga od mame) na kojem bih htjela izgraditi (točnije, dovršiti gradnju) kuću za odmor koja bi definitivno bila namjenjena isključivo za iznajmljivanje, dakle.. Želim se osamostaliti, želim svoj posao!
Moje pitanje je slijedeće, kako mogu doći do poduzetničkog kredita (za mlade, ako postoji, ili sl.) s obzirom da nemam nikakva primanja (redovni student sam)?
Raspitivala sam se za studentske kredite, no najviše što mogu dobiti kredita takve vrste jest 10.000 €, a meni treba barem 20.000, ako ne i 25.000 €. Postoje li neki krediti isključivo za mlade osobe koje žele pokrenuti svoj vlastiti posao? Jedino jamstvo koje imam mogla bi biti hipoteka na to zemljište/započetu gradnju.. I, moram li imati sudužnika (jamca)? Naravno, to bi mi mogao biti bilo tko iz moje obitelji.
Nadalje, nakon što registriram obrt, mogu li od države tražiti kakve poticaje za mlade? Negdje (gdje :ne zna:) sam pročitala da se može dignuti i kredit od države, kao da su povoljnije kamatne stope.. Znate li nešto o tome?

P.S. Znam kakav je postupak za otvaranje obrta, no kakva mi papirologija treba (ukoliko uopće mogu dobiti kredit) za to? :confused:

Unaprijed hvala na Vašim odgovorima i savjetima!

neno1966
19.09.2010., 07:42
Prije kredita moraš odlučiti kako ćeš se time baviti, kao pravna ili fizička osoba?
Meni nema smisla komplicirati i otvarati obrt i trajno imati extra troškove.

19.09.2010., 12:13
Prije kredita moraš odlučiti kako ćeš se time baviti, kao pravna ili fizička osoba?
Meni nema smisla komplicirati i otvarati obrt i trajno imati extra troškove.

Kao fizička osoba, varijanta slobodnog obrta.. Misliš li da je ti dobra odluka?
Uglavnom, ako ne otvorim obrt, onda sam trajno vezana za agencije, a i one se extra trošak, zar ne ili..??
Slobodno me uputi, u potpunosti nova sam u tome..
I, kolko sam proučavala stranicu hitro.hr, čini mi se da se više isplati otvoriti obrt, nego poduzeće (to je trgovačko drušno, zar ne?).. Ili ima ˝caka˝ s PDV-om i..?
Također, ako sam dobro shvatila, bez neke pozadine iza sebe u smislu obrta (ili sl.), hrpu planova i papirologinje, ne mogu ni pomišljati na kredit (ponavljam, student sam, nula primanja).. Jesam li u pravu?

neno1966
19.09.2010., 12:50
Kao fizička osoba, varijanta slobodnog obrta.. Misliš li da je ti dobra odluka?
Uglavnom, ako ne otvorim obrt, onda sam trajno vezana za agencije, a i one se extra trošak, zar ne ili..??
Slobodno me uputi, u potpunosti nova sam u tome..
I, kolko sam proučavala stranicu hitro.hr, čini mi se da se više isplati otvoriti obrt, nego poduzeće (to je trgovačko drušno, zar ne?).. Ili ima ˝caka˝ s PDV-om i..?
Također, ako sam dobro shvatila, bez neke pozadine iza sebe u smislu obrta (ili sl.), hrpu planova i papirologinje, ne mogu ni pomišljati na kredit (ponavljam, student sam, nula primanja).. Jesam li u pravu?
Ne kužim što će ti uopće obrt ili firma? :ne zna:
Iznajmljivati možeš i bez toga kao fizička osoba i to nema veze sa agencijama, pdv-om...

To što otvoriš obrt to ti neće povečati kreditnu sposobnost a zakomplicirati će ti stvari i troškove.

Ja mislim da bi mogla dobiti hipotekarni kredit sa nekim jamcem iz obitelji.

19.09.2010., 13:54
Ne kužim što će ti uopće obrt ili firma? :ne zna:
Iznajmljivati možeš i bez toga kao fizička osoba i to nema veze sa agencijama, pdv-om...

To što otvoriš obrt to ti neće povečati kreditnu sposobnost a zakomplicirati će ti stvari i troškove.

A ne znači li to (ukoliko nemam obrt/firmu ili ne iznajmljujem preko agencije) da zapravo varam državu i radim tzv., utaju poreza??
S time ne bih htjela imati problema.. :confused:

Ja mislim da bi mogla dobiti hipotekarni kredit sa nekim jamcem iz obitelji.

Odlično! Sad još samo par malih sitnica da razjasnimo.. Ako znate, preko koje banke je najpovoljnije i.. Mogu li tražiti takav kredit od države (valjda od ministarstva financija) jer, kao što sam navela u ranijem postu, navodno su im kamate povoljnije? Iako, vjerujem i da je postupak za to kompliciraniji.. ?!

neno1966
19.09.2010., 15:11
A ne znači li to (ukoliko nemam obrt/firmu ili ne iznajmljujem preko agencije) da zapravo varam državu i radim tzv., utaju poreza??
S time ne bih htjela imati problema.. :confused:
Nije nikakva utaja poreza, registrirani si iznajmljivač i porez plačaš paušalno. Možeš iznajmljivati preko agencije ili sama. Ako imaš godišnje prometa više od 85.000 kn ulaziš u sustav PDV-a kao fizička osoba.
btw. govorimo o ako se ne varam max. 16 kreveta za više trebaš imati obrt/firmu.
Odlično! Sad još samo par malih sitnica da razjasnimo.. Ako znate, preko koje banke je najpovoljnije i.. Mogu li tražiti takav kredit od države (valjda od ministarstva financija) jer, kao što sam navela u ranijem postu, navodno su im kamate povoljnije? Iako, vjerujem i da je postupak za to kompliciraniji.. ?!
O kreditima ne znam puno ali čini mi se da ćeš ovdje morati tražiti kredit kao fizička osoba za dovršenje vlastite kuće a ne za "posao". Sjećam se reklama za kratkoročne kredite za iznajmljivače ali to se odnosilo na postojeće registrirane iznajmljivače za uređenje, adaptacije...

19.09.2010., 17:25
Nije nikakva utaja poreza, registrirani si iznajmljivač i porez plačaš paušalno. Možeš iznajmljivati preko agencije ili sama. Ako imaš godišnje prometa više od 85.000 kn ulaziš u sustav PDV-a kao fizička osoba.
btw. govorimo o ako se ne varam max. 16 kreveta za više trebaš imati obrt/firmu.

Prema dosadašnjim planovima, kreveta bi bilo 4 - 6, max. 2 pomoćna.
Ovim odgovorom si mi maksimalno pomogao. Ako sam dobro shvatila i kod obrta je isti način plačanja poreza, paušalno. a budući da ću (NADAM SE) imati prihoda preko 85.000 kn godišnje ušla bi u sustav PDV -a.
P.S. Taj dio mi još jedino nije jasan, to je pozitivno ili negativno?

O kreditima ne znam puno ali čini mi se da ćeš ovdje morati tražiti kredit kao fizička osoba za dovršenje vlastite kuće a ne za "posao". Sjećam se reklama za kratkoročne kredite za iznajmljivače ali to se odnosilo na postojeće registrirane iznajmljivače za uređenje, adaptacije...

Ma to ću već nekako srediti.. Susjeda mi radi u Erste, ona će mi objasniti kako ide preko njih.. Probat ću se sutra telefonski i raspitati za kredite koje daje država (tipa adaptacija, dovršanje) jer, na kraju krajeva, pdv-om bi kasnije imali koristi od mene pa.. :top:

Zaželite mi sreću i ako još netko ima podatke o nekim drugim načinima kreditiranja, neka slobodno štogod napiše.

Puno Vam hvala!!

neno1966
19.09.2010., 18:12
Prema dosadašnjim planovima, kreveta bi bilo 4 - 6, max. 2 pomoćna.
Ovim odgovorom si mi maksimalno pomogao. Ako sam dobro shvatila i kod obrta je isti način plačanja poreza, paušalno. a budući da ću (NADAM SE) imati prihoda preko 85.000 kn godišnje ušla bi u sustav PDV -a.
P.S. Taj dio mi još jedino nije jasan, to je pozitivno ili negativno?
Puno Vam hvala!!
U tvom slučaju je negativno i pokušaj to izbjeći (btw. u turizmu je samo 10% pdv-a :mig:)

romanticna
19.09.2010., 21:57
brzopotezno pitanje vezano uz stambeni kredit
da li se naknade vezano uz osiguranje isplaćenog kredita računaju u nekakvom postotku u odnosu na isplaćeni kredit?

pri tome konkretno mislim na godišnje osiguranje stana, životno osiguranje i ostala "osiguranja" koja se moraju plaćati pored stambenog kredita?

ako može netko iznijeti konkretan iznos kredita i koliko godišnje plaća ostale stvari vezane uz kredit :s
to me oduvijek zanimalo, jer ljudi to ne uzimaju u obzir kada ulaze u stambeni kredit

i još nešto: da li postoji negdje (službeni) podatak o tome da si banci doživotno dužan (odnosno dok ne otplatiš kredit u cijelosti) u slučaju da ne možeš plaćati stan, banka ti isti oduzme, proda po nižoj cijeni nego što je ostatak kredita i tebe i dalje tereti za razliku.

Vodim diskusiju oko toga s nekim osobama već neko vrijeme i stalno me uvjeravaju da "si se svega riješio kad banci vratiš stan" i " banka ga ne može prodati po nižoj cijeni nego što je iznos kredita".
moš mislit :rolleyes:

mokry
19.09.2010., 23:43
To ti piše u Ovršnom zakonu; da su dvije dražbe, minimalna cijena je 1/3 procijenjene vrijednosti. Dražbe se mogu ponavljati dok se nekretnina ne proda tj. dokle ih god banka pokreće.
I naravno da si im i dalje dužan razliku ako se ne naplate prodajom nekretnine. Plus zatezne kamate (14% god.) sve dok ne otplatiš dug.

Dado-zgb
28.09.2010., 16:53
Ovjera Zahtjeva za kredit kod poslodavca, platna lista + ostala standardna dokumentacija (kopije osobnih dokumenata)...

Na ovakvo pitanje mislim da je najpametniji odgovor: posjeti www.moj-bankar.hr (http://www.moj-bankar.hr)

jel to ona spreha sa kreditina sa sutpova kaj reklamiraju?:rolleyes:

Lucas PG
28.09.2010., 21:36
Da, pa tako i izgleda zar ne? :rolleyes:
Kad upišeš u Google, pojave se slike stupova sa oglasima... :lol:

Dao sam ti prijedlog da posjetiš tu stranicu, jer si napisao toliko općenito pitanje (na koje tražiš konkretan odgovor) da ti nitko ne može dobro odgovoriti, a na stranicama koje sam napisao možeš suziti izbor znajući svoje želje i parametre za izračun kreditne sposobnosti...

Usput, "krediti po stupovima" već dugo ne postoje, preselili su se u tramvaje - tamo im je toplije...

Rango bear
28.09.2010., 21:40
jel to ona spreha sa kreditina sa sutpova kaj reklamiraju?:rolleyes:

Dado, jesi li uopće pogledao link? Baš će takva stvar smanjiti broj onih koji stavljaju oglase po rasvjetnim lampama. :kava:

emanuela55
06.10.2010., 15:52
Jedna osoba me zamolila da ovdje saznam sljedeće - ako je osoba prijavljena na ugovor o djelu, i taj ugovor se obnavlja svakih nekoliko mjeseci, moželi dignuti kredit bez jamca? Ugovori su takvi zbog specifičnosti posla - on zna da ima trajan posao, ali je stalno na ugovore. Govorimo o kreditu ccc 14 000eura.
Hvala :)

Lucas PG
09.10.2010., 15:52
Ne može. Još neki mali kreditići do 20.000-30.000 kn, ali 14.000€ nikako.

Galeta
11.10.2010., 10:06
Otp banka odobrava gotovinske kredite i zaposlenima na određeno vrijeme, uvjet je da rade minimalno 2 godine kod istog poslodavca (neprekidno).

ekompf
14.10.2010., 23:55
Pozdrav svima,
koja banka trenutacno ima najpovoljnije kamate za stambeni kredit?
Hvala unaprid.

Lucas PG
20.10.2010., 14:14
OTP i HPB 5,99%
HYPO 6,00 %
Ali to ne znači da su to najbolji uvjeti...

Imaš i odličnu akciju ZABA-e (ako ti paše nešto od ponuđenih lokacija) sa kamatom 4,9 fiksnom 3 godine...

rosa_salvaje
21.10.2010., 08:29
Otp banka odobrava gotovinske kredite i zaposlenima na određeno vrijeme, uvjet je da rade minimalno 2 godine kod istog poslodavca (neprekidno).

Da, moj dečko je imao takve uvjete i dobio kredit.

Lucas PG
22.10.2010., 10:40
Uz sudužnika ili bez sudužnika!?
U kojoj poslovnici je to realizirao da tamo odem? :top:

ekompf
22.10.2010., 23:23
Recimo da nemam radni odnos u HR i da imam priko 70% potrebne svote za kupnju objekta, postoji li sansa da dobijem kredit?

gka14
25.10.2010., 15:43
Ako ne primaš plaću u Hrvatskoj ne.

Anasib
26.10.2010., 07:11
Recimo da nemam radni odnos u HR i da imam priko 70% potrebne svote za kupnju objekta, postoji li sansa da dobijem kredit?

uz sudužnika zaposlenog u hrvatskoj da

bista
02.11.2010., 16:49
Planiram dici stambeni kredit u erste banci pa me zanima moze li mi banka odobriti kredit u iznosu pola place ili kojih 100 kn vise? Imam stalan posao u (dobrostojecoj?) drzavnoj firmi i prosjek mi je 5500 kn-5600kn. Stvar je u tome sto imam dodatnih prihoda od stanarine koju banka naravno ne priznaje jer stan nije na mene...(nije bitno). Htijela bi dici kredit u vrijednosti 54000 Eur na cim manje godina. Postoji li mogucnost da mi banka to odobri (ratu od 3000 - 3100 kn)? Ne placa mi se kredit duze od 17 godina.
p.s. preko firme imamo povoljniji kredit u navedenoj banci tako da mi ne odgovara druga banka

boky1979
07.11.2010., 13:30
Može uz hipoteku na stan i/ili eventualno kojeg jamca ili sudužnika...

kreda zg
08.11.2010., 18:27
Kod mene je ovakva situacija:
- žena i ja radimo u državnoj firmi za stalno
- imamo primanja veća od prosjeka
- imamo stambeni i hrpu manjih kredita
- iz nekih razloga nebi zelio ZABU,PBZ i ERSTE

Pitanje:
- Koja banka je najblaža za gledanje kreditne sposobnosti?
Gleda li koja da može ostati i manje od 3450 kuna?
- u kojoj banci bi se moglo kombinirati stambeni i nenamjenski hipotekarni na
istoj nekretnini?

balki_mtk
10.11.2010., 10:37
Zanima me dali mogu dignuti kredit do 10 000 e ako sam zaposlen na određeno i u kojoj banci ako tko što zna nk javi i koji su uvjeti

boky1979
10.11.2010., 11:14
Možeš uz sudužnika i/ili jamca.

Marlea
18.11.2010., 10:35
Može uz hipoteku na stan i/ili eventualno kojeg jamca ili sudužnika...

Možeš uz sudužnika i/ili jamca.

Sorry, ali davati ovakve odgovore na temelju podataka koji su dani je više nego smiješno.

Stambeni krediti UVIJEK idu uz zalog na nekrenini (ili uz 100% depozit, ali to se vrlo rijetko uzima). Kreditna sposobnost, godine starosti, staža, firma zaposlenja, urednost poslovanja i hrpa drugih stvari je isto tako vrlo važno banci i banka to ocjenjuje.

boky1979
18.11.2010., 20:33
Sorry ti, ali ovo šta je napisano s tvoje strane je isto šta i s moje...

"Može uz hipoteku" nije tvoj zalog na nekretnini??? A kreditna sposobnost - Koliko smo je puta ovdje spomenuli... I vrapci je pjevaju na granama. Ako nisi kreditno sposoban, traži se sudužnik, a ako jesi, ovisno o vrsti i iznosu kredita, traži se jamac... Bio sam samo kratak i jasan.

Marlea
18.11.2010., 22:08
"Može uz hipoteku" nije tvoj zalog na nekretnini???

Je, ali ne znači da može ( i da kredit prolazi) ako da zalog.

A kreditna sposobnost - Koliko smo je puta ovdje spomenuli... I vrapci je pjevaju na granama.
Ako pročitaš samo par stranica unazad, doći ćeš do zaključka da je ne pjevaju. Jer da je pjevaju, ne bi se stalno ponavljala ista pitanja.

Ako nisi kreditno sposoban, traži se sudužnik, a ako jesi, ovisno o vrsti i iznosu kredita, traži se jamac... Bio sam samo kratak i jasan.
Bio si kratak i nejasan jer kažeš ljudima da uz sudužnika/jamca krediti prolaze. Što u masu situacija nije točno jer kreditna sposobnost nije jedina (osnovna je) stvar koja se gleda. A kako stvari stoje sve više tih (kao sporednih stvari) će se gledati.

sims
19.11.2010., 19:03
Recimo da dignem kredit u banci. I ok ja dignem kredit i nakon nekog vremena dobijem otkaz. I odlucim potrazit novi posao. Rata za kredit sjedne prvog u mjesecu a ja tokom tih mjeseci koje ne radim tj. dok trazim posao, imam novce na tekucem racunu koje si banka moze uzet. Da li postoji jos neka caka, tj. da li ce banka nesto poduzet ako vidi da onaj tko je dignuo kredit vise ne radi, bez obzira ako ima novce natekucem racunu za naplatu rate za kredit? Thanks :-)

Marlea
19.11.2010., 19:09
Dok ti uredno plaćaš kredit, nitko te ništa ne pita.

sims
19.11.2010., 19:17
E to me zanimalo. Jer ono, vjerujem da se zna desit da ljudi dignu kredit i dobiju otkaz i sta onda? Pitam zato zato sto banke vele da je korisnik kredita duzan primati placu svaki mjesec za vrijeme trajanja kredita. Pa rekoh da pitam sta ako ne primi placu, a kojim slucajem ima na racunu novce za ratu/rate.

Marlea
19.11.2010., 20:07
Banka tebe Ugovorom o kreditu može obvezati da dok ne otplatiš kredit moraš primati plaću u tu i tu banku. To može biti uvjet odobrenja kredita, ili uvjet povoljnije kamatne stope.
U prvom slučaju, realno što ti banka može ako ti više ne primaš plaću na njihov tekući ili si spletom nestrenih okolnosti dobio otkaz? Sigurno ti neće otkazati kredit.
U drugom slučaju, može povećati kamatnu stopu. Ako je to povećanje baš veliko, onda bi možda pomogao razgovor s voditeljem da se u tom slučaju napravi ustupak. Mislim, em si bez posla, em ti povećaju kamatu,a ti nemaš namjeru ne otplaćivati kredit.

U svakom slučaju neće ti otkazati kredit.

sims
19.11.2010., 20:18
Thanks! Ma uplasio sam se sta ako dignem kredit pa ostanem slucajno bez posla i onda ovi iz banke kazu da sve novce moram vratit odjednom :D (nisam uopce upucen u te kredite i to pa rekoh bolje da pitam :D

Lucas PG
21.11.2010., 17:25
Ako pročitaš samo par stranica unazad, doći ćeš do zaključka da je ne pjevaju. Jer da je pjevaju, ne bi se stalno ponavljala ista pitanja.

Ne, to je zato jer su ljudi gotovani i žele dobiti odgovor na baš svoje (često loše) postavljeno pitanje, jer se uopće ne potrude vraćati par stranica unatrag i vidjeti da je na slična pitanja već odgovarano.
S druge strane, ljudi upravo ovdje i postavljaju pitanja jer se ne snalaze u kreditima (i ne trebaju, postoje ljudi koji su u tome eksperti), samo prečesto postave pitanje ovdje anonimno, zato jer ih je sram to napraviti u poslovnici...

Marlea
21.11.2010., 18:46
Ne čitaju jer vjeruju da do sada to nitko nije pitao. Pogledaj otvaranje tema (opčenito na forumu). Ista stvar. Svatko svoj probem vidi kao najveći i najvažniji i smatra da se nitko s time do sada nije susretao.

Ali Ok. Ovo je forum. Stalno se vrte jedna te ista pitanja, jedni te isti problemi (jer smo svi, većinom) u istoj kaši.

Onaj tko zna, ima volje i želje, pomoći će, odgovoriti po ne znam koji puta na isto pitanje, onaj tkome to ide na živce, neka ne odgovara. I sve Ok.

CROdigital
24.11.2010., 13:56
tio bi podignit kredit u iznosu od 3000 eura i bio san u banci i prida san sve papire i kreditno sam sposoban ali mi je kredit odbijen radi minusa od 1070kn u drugoj banci za ciji minus opce nisan zna! moje pitanje je jeli moguce u nekoj banci podignit kredit a da oni ne odbijaju kredite radi postojeceg minusa u nekoj drugoj banci! ako neko zna za neku banku koja odobrava kredit bez obzira na taj minus volio bi znat koja je to banka! svi ostali uvjeti su su uredni sposobnosti su uredni! hvala!

mokry
24.11.2010., 16:31
Ne razumijem zašto ne podmiriš taj minus, pogotovo obzirom da se radi o malom iznosu. Btw, ako ti je to nedopušteni minus, i ako ga imaš već duže moguće je da te banka stavila na crnu listu, a onda ćeš teško dobiti kredit u bilo kojoj banci. Zato plati to što prije. :)

lee_chan
25.11.2010., 21:30
.......... ali mi je kredit odbijen radi minusa od 1070kn u drugoj banci za ciji minus opce nisan zna!.........!

plati minus, zatraži potvrdu da si podmirio dugovanje i zatvorio taj račun i ako si kreditno sposoban nebi smjelo biti problema zbog toga.

boky1979
27.11.2010., 13:24
...a možeš i tražit potvrdu te banke o iznosu minusa i naplatu istog iz kredita...

jeeeRajt
29.11.2010., 15:44
čitam malo tu i s velikim sam upitnikom iznad glave.

čini mi se da ljudi ne kuže da svaka banka ima svoju kreditnu politiku, svoj izračun kreditne sposobnosti i svaka ima svojih ponekih uvjeta i detalja kod odobravanja kredita.

i svaka (ili bar svaka ozbiljnija) te izračune označava kao poslovne tajne i ne komunicira ih detaljno s klijentima tako da sve sto se tu procita su nekakva nagađanja.

isto sam procitao da se netko čudio da mu je odbijen kredit zbog minusa (pretpostavljam nedozvoljenog) i drugoj banci: prvo, banke se međusobno štite i tjeraju ljude da podmire dugove u svim drugim bankama - normalno. drugo - urednost u otplati kredita jednim je djelom stavar navike (ili neka druga nematematička osobina) te se i to gleda kod odobravanja kredita.

čini mi se malo bespredmetno davati izričite odgovore kakvi se tu daju.

kreda zg
30.11.2010., 19:40
Koja banka daje najveci gotovinski nenamjenski kredit, bez hipoteke?
Postoji li negdje takav kredit od 250 000 kuna?

mokry
30.11.2010., 20:12
Za takav ćeš iznos (ako ne želiš hipoteku) morati ponuditi jamce. Traže ih i za manje iznose.

Lucas PG
30.11.2010., 22:48
... čini mi se malo bespredmetno davati izričite odgovore kakvi se tu daju...

Ovdje postoje najmanje 4 različite skupine ljudi:
1. oni koji traže savjet
2. oni koji daju savjet iz svog iskustva
3. oni koji filozofiraju i paušalno savjetuju
4. oni koji rade u banci ili sa bankama

...ima ih još, ali bespredmetno ili ne, izričiti i točni odgovori su mogući...
Bez obzira što ima puno krivih :D

Žal
02.12.2010., 15:25
čitam malo tu i s velikim sam upitnikom iznad glave.

čini mi se da ljudi ne kuže da svaka banka ima svoju kreditnu politiku, svoj izračun kreditne sposobnosti i svaka ima svojih ponekih uvjeta i detalja kod odobravanja kredita.

i svaka (ili bar svaka ozbiljnija) te izračune označava kao poslovne tajne i ne komunicira ih detaljno s klijentima tako da sve sto se tu procita su nekakva nagađanja.

isto sam procitao da se netko čudio da mu je odbijen kredit zbog minusa (pretpostavljam nedozvoljenog) i drugoj banci: prvo, banke se međusobno štite i tjeraju ljude da podmire dugove u svim drugim bankama - normalno. drugo - urednost u otplati kredita jednim je djelom stavar navike (ili neka druga nematematička osobina) te se i to gleda kod odobravanja kredita.

čini mi se malo bespredmetno davati izričite odgovore kakvi se tu daju.

pa kako ste vec jednom nogom u EU, vjerujem da i banke kod vas rade po tom sistemu. kod nas je uveden SISBON koje ga imaju sve banke i hranilnice, cak kuce koje izdaju kreditne kartice... za sve fizicne osobe iz tog obrazca je razvidno koliko imate kredita, minusa, koliko dugujete...osim leasing kredita koji jos nije za sad u tom sastavu. tako da nema smisla traziti na nekoj banki kredit ili kreditnu karticu ako ste vec (pre)zakreditirani ako ste u nedozvoljenom stanju ili postupku zbog neplacanja obaveza bilo gdje....

Lucas PG
05.12.2010., 19:50
Da, kod nas se to zove 'Kreditno izvješće', a tvrtka koja ga radi HROK d.o.o.
Sada kao novi proizvod uvode bonitet firmi, koje će prodavati bankama...

piligrami
08.12.2010., 19:16
HAj! Jel ima netko da radi u Hypo banci???:ne zna::confused:

damir1976
09.12.2010., 20:17
Pozdrav svima
imam jedno pitanje interesira me namjenski kredit za zatvaranje obveza kod HPB,zanima me dali ja sa cirka 2500 kn plaće mogu dobiti kredit do 7000 €?Čitao sam na njihovim stranicama i nisam shvatio napisano a pise "Kreditna sposobnost
Minimalni iznos primanja za sve sudionike u kreditnom poslu kojim se stječe pravo na kredit je 1.500,00 hrk."
"Za iznose kredita do 7.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti, Banka utvrđuje kreditnu sposobnost:
I) Za korisnika kredita kreditna sposobnost se utvrđuje do neopterećene ½ stalnog mjesečnog neto primanja."

Koliko bi mogla biti maksimalna mjesecna rata ovog kredita?

lee_chan
15.12.2010., 17:20
HAj! Jel ima netko da radi u Hypo banci???:ne zna::confused:

radim ja što te zanima?

mariozg1
30.12.2010., 17:23
Pozdrav svima prije svega.
Žena i ja imamo stambeni i hrpu kredita sitnijih (gotovinski, kartice..)
Sada bi to objednili i zanimalo bi me slijedeće stvari:

1. Ako je bilo kašnjenja u otplatama kojoj banci to ne smeta? Odnosno dali želi zatvoriti takav kredit, refinancirati ga?
2. Koja banka je najblaža što se tiče kreditne sposobnosti (place su nam 10 000 i 6 000) i imamo još i sudužnika/ili jamca ako treba s OK plaćom.
3. Koja banka daje da se kombinira stambeni i hipotekarni kredit na istoj nekretnini(naravno ako je vrijednost nekretnine dovoljno veika, a je)
4. Koja banka ima pocek kredita, ali da prvu godinu ne moram ništa platiti ,nego da se ta kamata prepiše glavnici
5. Daje li koja banka kredite u Svicarcima?

U užem obziru iz nekih mojih razloga su mi RBA, Hypo i OTP. Kako one gledaju na sve to? Ima li netko da radi u njima? Za njih?

vjeran007
15.01.2011., 23:20
Pozdrav svima
imam jedno pitanje interesira me namjenski kredit za zatvaranje obveza kod HPB,zanima me dali ja sa cirka 2500 kn plaće mogu dobiti kredit do 7000 €?Čitao sam na njihovim stranicama i nisam shvatio napisano a pise "Kreditna sposobnost
Minimalni iznos primanja za sve sudionike u kreditnom poslu kojim se stječe pravo na kredit je 1.500,00 hrk."
"Za iznose kredita do 7.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti, Banka utvrđuje kreditnu sposobnost:
I) Za korisnika kredita kreditna sposobnost se utvrđuje do neopterećene ½ stalnog mjesečnog neto primanja."

Koliko bi mogla biti maksimalna mjesecna rata ovog kredita?

RAdim ja... do 7.000 eur ti je bez jamca, više od toga treba jamac. minimalno primanje za ovaj kredit je 1500 kn i može se opteretit 1/2 ( na plaču od 1500 kn rata može ić 750 kn itd...). caka je da se s tim iznosom kredita treba zatvorit dugovanje i klijent može dobiti najviše 10% gotovine (uz uvjet da je zatvorio postojeće obveze naravno). sorry ako sam zakomplicira

vjeran007
15.01.2011., 23:23
imaš na stranici hpb-a kreditni kalkulator i lako onda izračunaš ratu onda pomnožiš s 2 i eto ti potrebne plaće tj. minimalne

HipoXy
17.01.2011., 20:50
Lijepi pozdrav svima:w

sa curom sam u fazi kupovine stana i htio bi pitati znalce koja je banka najpovoljnija za dizanje kredita i kako se uopće računa u kojoj banci kreditna sposobnost.
Imam plaću od 9500kn i neki kredit na MC od 1800kn koji istiće u 6mj.

Zahvaljujem:mig:

Lucas PG
17.01.2011., 21:26
Trenutno, PBZ...

HipoXy
18.01.2011., 07:05
to su sada neki novi krediti O1, O2 i O3 u PBZ-u jel tako?

lolita2406
18.01.2011., 09:39
Zaposlena sam već 18mj, ugovor na neodređeno, plaća mi je 4100kn, nemam minusa po tekućem računu, ali imam kreditnu karticu koju trenutno otplaćujem. Nikad prije nisam dizala kredit, pa bi molila ako mi netko može prema ovome reć, prije nego pođem u banku, da li ima šanse da mi banka odobri kredit od 10000eur-nenamjenski PBZ

Irra
28.01.2011., 07:16
evo copy-pejstam i ovdje, možda neko može pomoći:

danas sam bila u banci za nenamjenski kredit i ne mogu ga dobiti, jer mi firma ne plaća redovno doprinose (Regos). naime, šef kasni po 3-4-5 mjeseci i onda uredno plati ili sve ili barem pola dugovanja. i tako malo po malo....
plaća mi redovno sjeda svaki mjesec.

u banci kažu ako postoji razmak veći od 2 mjeseca između uplate Regosu, da će me automatski odbiti.
da on po pravilima mora uplatiti doprinose kad i plaću. da, sve stoji, ali ne znam apsolutno nikoga ko to tako radi, a ljudi ipak uspiju dići kredit.
dakle, ako danas dižem kredit, mora biti sve podmireno do 31.12. a uplata prije toga ne smije biti više od 2 mjeseca razlike.

moje pitanje je da li ima neka banka koja to može tolerirati (inače firma nikad nije bila u blokadi, uredno posluje, uvijek su neka sitna dugovanja i na poreznoj, ali ništa ozbiljno).

ponavljam, plaća mi je redovna već 5 i pol godina koliko sam tu - zašto im to nije prioritet? a firma postoji 20-ak godina....

ima li koja banka koja je manje rigorozna i gdje bih uspjela dići kredit od nekih 17 000 EUR na 10 godina (mada imam tekući u ovoj i firma posluje preko ove - RBA)

Lucas PG
29.01.2011., 21:38
to su sada neki novi krediti O1, O2 i O3 u PBZ-u jel tako?
Da, ali imaju dosta velike "zahtjeve za osiguranjem"...
Vrijedi pogledati i HYPO i OTP... Ako ste mlađi od 40 g.
Zaposlena sam već 18mj, ugovor na neodređeno, plaća mi je 4100kn, nemam minusa po tekućem računu, ali imam kreditnu karticu koju trenutno otplaćujem...da li ima šanse da mi banka odobri kredit?
Da
evo copy-pejstam i ovdje, možda neko može pomoći:
... Naime, šef kasni po 3-4-5 mjeseci i onda uredno plati ili sve ili barem pola dugovanja. i tako malo po malo....
...Ne znam apsolutno nikoga ko to tako ne radi, a ljudi ipak uspiju dići kredit.
Ne, NE posluju svi tako i ne uspijevaju svi dići kredit...
Ovaj naćin neplaćanja doprinosa ukazuje na nestabilno i neozbiljno poslovanje tvrtke i to svakako nije normalno ponašanje direktora. Takav lik isto tako sutra može tebi dati otkaz, jer "se nema para, a i svi tako rade..."
:s

Irra
31.01.2011., 06:59
Ne, NE posluju svi tako i ne uspijevaju svi dići kredit...
Ovaj naćin neplaćanja doprinosa ukazuje na nestabilno i neozbiljno poslovanje tvrtke i to svakako nije normalno ponašanje direktora. Takav lik isto tako sutra može tebi dati otkaz, jer "se nema para, a i svi tako rade..."
:s

nije sve tako crno-bijelo. da, mala smo firmica, ali posluje već 20 i nešto godina bez ijednog dana blokade. a radila sam u državnoj firmi - koja je uredno kasnila s uplatama doprinosa, samo tada nitko nije tražio potvrdu od regosa.
kako tvrtka može biti neozbiljna i nestabilna, ako posluje preko te banke i banka vidi čitavo poslovanje unazad 20 godina? mislim da je jedna od rijetkih dobrih firmi, jer ja uredno dobivam punu plaću u toj istoj banci, svaki mjesec već pet i pol godina. bilo je dana kad je na računu bilo 500 kn, ali koga to briga, ako nije minus?
s obzirom na sveopću situaciju, mislim da je firma u kojoj radim puno stabilnija i ozbiljnija od većine drugih. nažalost, neredovite uplate regosu su posljedica teške naplate vlastitih dugovanja.
i šta znače uplate regosu? može plaćati ne znam kako redovno, a meni ne isplaćivati plaću. mogu dobiti i teoretski otkaz. regos nije garancija ničega, pa ne znam čemu se banke love za to. :ne zna:

Lucas PG
31.01.2011., 22:59
Slažem se, ali nisam znao podatak da će vam RBA, preko koje se obavlja godinama svo poslovanje, malo neuredan RegOs uzeti za uvjet odbijanja kredita.

To svakako može ići na odstupanje, ako ništa drugo, jer znam da RBA može dati dosta povoljnije uvjete firmama koje dugo preko njih posluju, tako da me ovo, (ako je stvarno "samo" to) iznenađuje.

Razgovarali ste s voditeljicom poslovnice?

mariozg1
04.02.2011., 16:53
Kako PBZ banka gleda kreditnu sposobnost za hipotekarne kredite.
Vidim da piše na njihovim stranicama da je uvjet zaposlenost, a ništa ne spominju ono ''Kreditno sposobni građani...' .

tudum78
09.02.2011., 10:40
Što učiniti kad ste 4 jamac na kredit , nositelja kredita se ne može naći (nestao čovjek ), prošlo je 11 godina . Htio bi stambeni kredit ali sam na crnoj listi kao jamac.Koliko sam uspio saznati sa strane da je iznos negdje od 21000 kn + kamate.Ima neki zakonski rok kad se to mora riješiti.Znam da za dugovanje nema zastara.Ili da idem van po kredit ? Jer u trenutnoj banci di sam imam natprosječnu plaću,redovito podmirujem zaduženja

Marlea
09.02.2011., 20:43
Najjednostavnije. S obzirom da to realno i nije strašno veliki dug, a dužnik nestao, dogovori se (ako možeš) s ostalim jamcima da to podmirite. Ako se ne možeš dogovoriti, podmiri sam, riješi se komplikacija u budućnosti jer će se taj dug vrlo brzo popeti na duplo.

tudum78
10.02.2011., 05:27
Najjednostavnije. S obzirom da to realno i nije strašno veliki dug, a dužnik nestao, dogovori se (ako možeš) s ostalim jamcima da to podmirite. Ako se ne možeš dogovoriti, podmiri sam, riješi se komplikacija u budućnosti jer će se taj dug vrlo brzo popeti na duplo.

Ovi ostali ne žele niti čuti da mi podmirimo dug.Rekli su neka cr... gad pa nek njegova djeca nasljede kredit.A koliko je ovaj lud živjel bu još 50 godina.
Neznam stvarno , probal budem sa šemom renta stana ,a to onda što platiš ulazi u otplatu. Ko lizing ...

Rubeola
13.02.2011., 19:54
Pozdrav. Zanima me jel mogu u pbz dić nenamjenski od 4-5000 eurića ak sam na minimalcu od 2200 kn? Koji je maximalni iznos koji bi mogo dobit?

JVC
20.02.2011., 12:29
Pozdrav. Zanima me jel mogu u pbz dić nenamjenski od 4-5000 eurića ak sam na minimalcu od 2200 kn? Koji je maximalni iznos koji bi mogo dobit?
rata ti ne smije biti veća od trećine plaće, u nekim bankama je po novome da ti 2500 kn mora ostat slobodno od plaće!

kreditni kalkulator pbza; http://www.pbz.hr/creditcalculator/?lang=hrv

O'Zookie Mizzy
21.02.2011., 11:19
Imam jedan priličan problem, pa bih voljela da me se savjetuje od strane iskusnih :)

Situacija je slijedeća: zbog posla sam odselila u novi grad i ostavila iza sebe nekretninu od ca. 120000 € vrijednosti. Sad u novom gradu živim kao podstanar (dok u svojoj vlastitoj kući imam podstanare) jer si ne mogu priuštiti kupnju nove nekretnine dok ne prodam ovu koju već imam (a svi znamo kakva je trenutno situacija). :mad: Situacija je tim blesavija što se ovdje ima šta za kupiti po vrlo povoljnoj cijeni, čak upola jeftinije od onoga što ja prodajem već mjesecima.

Iako mi je plaća dosta iznad hrvatskog prosjeka, moj poslodavac prvih 20 godina ne daje ugovor na duže od 4 godine (takav i ja trenutno imam).

Ima li kakvog smisla i uopće šanse da u ovakvim uvjetima dobijem kakav povoljni (hipotekarni ) kredit s mogućnošću jednopotezne otplate u slučaju prodavanja kuće?

Ništa se u te stvari ne razumijem, do sada sam uglavnom baratala kešovinom, stoga molim ozbiljan savjet, osjećam se bedasto kao podstanar.

JVC
21.02.2011., 16:08
Imam jedan priličan problem, pa bih voljela da me se savjetuje od strane iskusnih :)

Situacija je slijedeća: zbog posla sam odselila u novi grad i ostavila iza sebe nekretninu od ca. 120000 € vrijednosti. Sad u novom gradu živim kao podstanar (dok u svojoj vlastitoj kući imam podstanare) jer si ne mogu priuštiti kupnju nove nekretnine dok ne prodam ovu koju već imam (a svi znamo kakva je trenutno situacija). :mad: Situacija je tim blesavija što se ovdje ima šta za kupiti po vrlo povoljnoj cijeni, čak upola jeftinije od onoga što ja prodajem već mjesecima.

Iako mi je plaća dosta iznad hrvatskog prosjeka, moj poslodavac prvih 20 godina ne daje ugovor na duže od 4 godine (takav i ja trenutno imam).

Ima li kakvog smisla i uopće šanse da u ovakvim uvjetima dobijem kakav povoljni (hipotekarni ) kredit s mogućnošću jednopotezne otplate u slučaju prodavanja kuće?

Ništa se u te stvari ne razumijem, do sada sam uglavnom baratala kešovinom, stoga molim ozbiljan savjet, osjećam se bedasto kao podstanar.
moguće sve samo je pitanje koliki iznos vi mislite podići tim kreditom. Uvijeti ovise od banke do banke neki traže omjer kredita i nekretnine 1:2 uz određeni postotak pologa, plus dodatna osiguranja, neki daju kredit u iznosu 40% vrijednosti nekretnine itd. Najbolje bi bilo da svratite do svoje banke i raspitate se o uvijetima i mogućnostima! Imajte na umu da procjena nekretnine neće biti one vrijednosti koju vi trenutno očekujete.

Marlea
21.02.2011., 19:38

Vjerojatno misliš na stambeni kredit. Stambeni ima pod zalogom nekretninu, ali mu je namjena stabmbeno pitanje (da li kupnja, adaptacija ....). Hipotekarni je nenamjesnki kredit s daleko višim kamata i instr. osiguranja.

Obično sada banke kod ljudi koji su na određeno traže sudužnika/jamca, no sve zavisi od firme, zavisi da li je to praksa firme opčenito, koliko puta (do sada) ti je produžen ugovor .... Svaki kredit možeš prijevremeno otplatiti, pitanje je naknade koju ćeš platiti. No s obzirom na novu zakonsku regulativu za kredite do 1 mil kuna nema naknade za prijevremenu otplatu.

ivaano
23.02.2011., 17:02
Imam i ja jedno pitanjce ...
Dakle, stvar je slijedeca ....
Nedavno sam se doselio u kucu na moru, vikendicu inace ....
Naime, ja sam se ovdje zaposlio i radim 3 mj na ugovor na odredeno, sa stalnim primanjima od 4500 na vise
I dizao bi stambeni kredit od max 15000 eura, ali ... kuca glasni na didu, umirovljenika
Koja mi je procedura? ako tko zna ...
Sto mi je sve potrebno ...?
Ili mi je najpametnije otic u banku i provjerit ... tada bih molio za sugestije, koju banku ....

Hvala:top:

dalmo_
03.03.2011., 08:48
Pozdrav,

kupio bi novi auto na kredit 1/3 keš 2/3 kredit. e sad problem je šta san zaposlen na određeno radim godinu i 10 mjeseci.
rata kredita bi bila oko 1/4 plaće na 5 god.
e sad dali trebam jamca, a vjeroajtno cu trebat dali i jamc mora zdovoljavt uvjet da visina rate nbude veca od 1/3 place?

inace gleda san kredit kod RBA.

hvala.

Spejs
30.03.2011., 17:09
Pozdrav!
Zna li netko sto sve treba za dizanje kredita za malo poduzetnistvo (poduzetnik pocetnik)? d.o.o. bi bio partnerstvo mene (nezaposlena, skoro vss) i osobe dosad zaposlene na neodredeno s jednim manjim kreditom. Nemamo nikakvih nekretnina koje bi unijeli kao osiguranje, ali je realno da cemo za prije otvaranja skupiti kojih 30-40.000 kuna.
Ima li tko kakvo iskustvo s time?

niko1983
31.03.2011., 09:10
Pozdrav!
Zna li netko sto sve treba za dizanje kredita za malo poduzetnistvo (poduzetnik pocetnik)? d.o.o. bi bio partnerstvo mene (nezaposlena, skoro vss) i osobe dosad zaposlene na neodredeno s jednim manjim kreditom. Nemamo nikakvih nekretnina koje bi unijeli kao osiguranje, ali je realno da cemo za prije otvaranja skupiti kojih 30-40.000 kuna.
Ima li tko kakvo iskustvo s time?

odobravanje kredita za poduzetnike je vrlo individualno i sve ovisi kakav je projekt, financijski pokazatelji, kolateralm bonitetu... morat ces ici od banke do banke, razgovarati sa zastupnikom i traziti najbolju ponudu... mozda u ersteu imaju neke povoljnije uvjete jer im se sada vrte neke reklame u vezi poduzetnistva...

opcenito, krediti mogu biti do 10 godina, kamate oko 7,5-10%, min 35% ucesca, napisan poslovni slučaj, realizacija kredita od predaje zasnjeg dokumenta oko 2-3 tjedna...

ako hoces mozes se javiti na pp sa detaljima pa cu ti mozda vise moci reci.

u svako slucaju, sretno! jedino su poduzetnici ti koji mogu pomoci gospodarstvu :top:

dommd
31.03.2011., 09:35
dali si kreditno sposoban ako si duzan za diners od prije par godina pa otplacujes polako? ili i to gledaju?

Randall Flagg
31.03.2011., 12:44
Jedno pitanje o kreditnoj sposobnosti...ako netko može pomoći.

S plaćom od 2500 do 3000 kn i vlasništvom nad iznimno vrijednom nekretninom na atraktivnoj lokaciji.

Korisnik kredita ima 25 godina.

Da li je moguće izvući stambeni kredit od nekih 100.000 eura?

neno1966
01.04.2011., 17:56
Jedno pitanje o kreditnoj sposobnosti...ako netko može pomoći.

S plaćom od 2500 do 3000 kn i vlasništvom nad iznimno vrijednom nekretninom na atraktivnoj lokaciji.

Korisnik kredita ima 25 godina.

Da li je moguće izvući stambeni kredit od nekih 100.000 eura?
To je neka šala ili...:confused:
Mjesečna rata na taj kredit bi bila gotovo dvostruko veća od plače.

ribica 241
04.04.2011., 12:24
Imam plaću 4600 kn+prijevoz 1000 kn zajedno sjeda na račun. Radim u školi na neodređeno. Zanima me stambeni kredit 72000e (18godina) Imam pozajmnicu 800 kn koju uredno otplaćujemo. mc cca 300 kn mjesečno i amex (auto osiguranje mjesečno), minus mi je 16300 od ukupno 17800 - pbz.
Imam sudužnika s plaćom 5640 kn također državna firma.
Jesam li kreditno sposobna i da li postoje zapreke za odobrenjem kredita?
U pbz su mi rekli da nisam na crnoj listi, ali neznam zašto me to muči.
Hvala

Randall Flagg
04.04.2011., 13:47
To je neka šala ili...:confused:
Mjesečna rata na taj kredit bi bila gotovo dvostruko veća od plače.

Nažalost nije šala :)

Važno mi je pronaći banku koja traži najnižu neto plaću za davanje što većeg kredita.

ricinus
04.04.2011., 17:54
Dali mozes dobiti kredit ako imas ugovor o najmu prostora .
To jest ja kao vlasnik sam iznajmio prostor i za njega dobijam 1000 eura mjesecno.
Dali je neko vec imao takvih iskustava.

eclipse_hm
04.04.2011., 18:05
Razmisljam o stambenom kreditu pa me zanima kako se odredjuje kreditna sposobnost, troskovi zivota, trecina primanja ili kak? Nasao sam da je 3040kn + kredit, ali me zanima kakvo je sada stanje i da li je gorenavedena info 100% tocna? Radi se o zagrebackoj banci. Thx!

dalmo_
04.04.2011., 20:55
Dakle zaposlen sam na odeređeno 1 god i 11 mj i ugovor mi traje do kraja godine placa mi je cca 6500 kn trazio sam kredit za auto od oko 10000 ojra rata bi bila oko 200 ojra/5god, a ostatak cifre nekih 6000 ojra bi iskesira. U Porsche Mobiliti su me otpilili odnosno Croatia osiguranje nije htijelo osigurat kredit tj. trazili su me da mi neko iz firme napise nekakvu potvrdu da ce mi kao produzit ugovor na sta san ja reka da mi je to previse neugodno trazit odnosno da je to budalaština. Inace radi se o d.o.o.
Kad san pita dali moze proc uz suduznistvo rekli su da i to ne pomzae bez te potvrde.

Sad neznam dali mi se isplati trazit dalje u nekoj drugoj banci?:ne zna:

POZ

Lucas PG
05.04.2011., 11:11
Razmisljam o stambenom kreditu pa me zanima kako se odredjuje kreditna sposobnost, troskovi zivota, trecina primanja ili kak? Nasao sam da je 3040kn + kredit, ali me zanima kakvo je sada stanje i da li je gorenavedena info 100% tocna? Radi se o zagrebackoj banci. Thx!

3015 kn + 670 za svako dijete ili uzdržavanu osobu (koja je vidljiva na tvojoj PK kartici)...
+ naravno, svaki kredit ili sudužništvo (jamstvo se gleda 10% od rate za koju jamčiš)...

eclipse_hm
05.04.2011., 14:34
3015 kn + 670 za svako dijete ili uzdržavanu osobu (koja je vidljiva na tvojoj PK kartici)...
+ naravno, svaki kredit ili sudužništvo (jamstvo se gleda 10% od rate za koju jamčiš)...
bio sam u banci i vele mi isto... :) hvala!

boky1979
05.04.2011., 22:29
Dakle zaposlen sam na odeređeno 1 god i 11 mj i ugovor mi traje do kraja godine placa mi je cca 6500 kn trazio sam kredit za auto od oko 10000 ojra rata bi bila oko 200 ojra/5god, a ostatak cifre nekih 6000 ojra bi iskesira. U Porsche Mobiliti su me otpilili odnosno Croatia osiguranje nije htijelo osigurat kredit tj. trazili su me da mi neko iz firme napise nekakvu potvrdu da ce mi kao produzit ugovor na sta san ja reka da mi je to previse neugodno trazit odnosno da je to budalaština. Inace radi se o d.o.o.
Kad san pita dali moze proc uz suduznistvo rekli su da i to ne pomzae bez te potvrde.

Sad neznam dali mi se isplati trazit dalje u nekoj drugoj banci?:ne zna:

POZ

Problem je šta si na određeno i niti jedna osig. kuća neće potpisati ugovor o osiguranju kredita s tobom (zbog rizika) jer kredit osiguravaš u slučaju smrti, otkaza i (ili) dužeg bolovanja. Probaj pronaći banku koja ne radi s osiguravateljskim kućama i koje prihvaćaju sudužnika za tvoju kreditnu spoobnost (naravno sudužnik ti ne može bit kolega iz firme koji je isto na ugovoru na određeno).

dalmo_
06.04.2011., 10:00
Problem je šta si na određeno i niti jedna osig. kuća neće potpisati ugovor o osiguranju kredita s tobom (zbog rizika) jer kredit osiguravaš u slučaju smrti, otkaza i (ili) dužeg bolovanja. Probaj pronaći banku koja ne radi s osiguravateljskim kućama i koje prihvaćaju sudužnika za tvoju kreditnu spoobnost (naravno sudužnik ti ne može bit kolega iz firme koji je isto na ugovoru na određeno).

Hvala.

Mislim da cu se morat ohladit od svega toga i pricekta neka bolja vrimena,

poz

sashab
07.04.2011., 08:01
Kredit minimalni u PBZ-u (2000 eura), nenamjenski, zaposlen sam sad trenutno na određeno, jel moguce da dobijem?

Zglancani
10.04.2011., 09:28

u zabi ti mora ostati nakon što platiš ratu 2300kn za život. to je sad po ovim akcijama dan za stan il kak se već zove

Lucas PG
10.04.2011., 11:02
Nije. To je samo za nekoliko odabranih projekata od 32 ponude UNUTAR akcije "Dan za stan"...
Zadnja akcija se zove "Moj prvi korak do stana", a uvjeti financiranja su najbolji IKADA u Hrvatskoj...
http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/connect/zaba_hr/zabapublic/gradjani/krediti/stambeni+krediti+u+projektima+stanogradnje/akcija+dan+za+stan

hugo spaljen9
18.04.2011., 17:41
ovak zanima me dal ja mogu dobit kredu od nekih 1500-2000 eura?? situacija je sljedeca,radim na neodređeno u obrtu s placom oko 4000 kn. al problem je kaj imam ovrhu na placi od zg banke koji vec par mjeseci placam uredno, pa me zanima jel ima nade dok se to ne riješi?

boky1979
18.04.2011., 21:21
ovak zanima me dal ja mogu dobit kredu od nekih 1500-2000 eura?? situacija je sljedeca,radim na neodređeno u obrtu s placom oko 4000 kn. al problem je kaj imam ovrhu na placi od zg banke koji vec par mjeseci placam uredno, pa me zanima jel ima nade dok se to ne riješi?

Pa odi u Zagrebačku i dogovori se s njima za reprogram. Ponudit će ti kredit kojom ćeš podmirit dug i riješit ćeš se ovrhe...

Anasib
19.04.2011., 09:07
Pa odi u Zagrebačku i dogovori se s njima za reprogram. Ponudit će ti kredit kojom ćeš podmirit dug i riješit ćeš se ovrhe...

ali neće dobiti ovih 2000 eur vani :mig:
reprogram služi isključivo za podmirivanje postojećih dugova, nikako za povećanje dugovanja :mig:

boky1979
19.04.2011., 15:31
Pa ko je spomenuo veći kredit? Pitao je može li dobit kredit kojim će podmirit dugovanje i oslobodit se ovrhe...

Anasib
19.04.2011., 16:03
ja sam shvatila iz posta da on traži kredit, ali ima ovrhu i pita da li ta ovrha smeta :ne zna:

boky1979
19.04.2011., 21:47
Ako je tako, to neće biti moguće obzirom da ima ovrhu na plaću. Već mu se uzima trećina plaće (sudska ustega).

ivannica88
21.04.2011., 17:04
mene zanima je li moguce s plačom od 4.600kn, ugovor na neodređeno, imam jamce i suduznike, dignuti stambeni kredit ????

eclipse_hm
22.04.2011., 00:58
mene zanima je li moguce s plačom od 4.600kn, ugovor na neodređeno, imam jamce i suduznike, dignuti stambeni kredit ????

Moguce je, ali bitna je cifra koja tebi treba... Odi do banke pa ces znat tocno...

proab
22.04.2011., 06:46

Evo mene opet :D
Dakle, pojavila se jedna nova mogucnost, da mi odredjena osoba u familiji digne nenamjenski kredit u iznosu preostale glavnice, kojom bi zatvorila stambeni a dalje bi naravno toj osobi placala tu ratu kao i do sada (rata je za divno cudo prakticno ista iako je naravno malo dulje trajanje otplate)
Izracunala sam da bi me taj manevar kostao cirka 6,5-7k eur ukupno, cime kupujem trenutnu kreditnu sposobnost u ocima potencijalnih kreditora i potpunu slobodu raspolaganja stanom koji ostaje neopterecen hipotekom...

Lose strane su: gotovinski kredit je puno teze produzit (jer bi bio na maksimumu godina) pa moram iducih par godina imati za punu ratu (za stambeni mogu bez frke smaniti ratu produljenjem roka otplate) i naravno tu osobu bih ucinila kreditno potpuno nesposobnom i financijski ovisnom o tome da joj redovito placam (malo strepim od toga... da se ne-daj-boze nesto meni desi, ostala bi sama s mojim dugom na vratu... a to fakat nije mala stvar).

Sto vi mislite, jel se isplati ova zamjena? Nama je stan trenutno jos kriticnije premali nego prije godinu dana, a paralelno trziste je u takvom kolapsu da je suludo prodavat nesto sto moze generirati sasvim pristojne dodatne prihode da ga pocnem iznajmljivat (i prakticno otplacivat sam sebe)

Marlea
22.04.2011., 22:34
Znači jedino što dobivš je sidanje zaloga s nekretnine i prostor za novo zaduživanje.
Koliko razumijem, nemaš namjeru tu nekretninu prodavati u ovom trenutku. No i da ideš u prodaju, zalog banke i nije neka prepreka da ga prodaš (daš pismo namjere ).
Prostor za novo zaduživanje => OK dobivaš ga, ali da li ti je to potrebno? Misliš ići u novi kredit?

I sve to skupa košta te cca 7 000 eura => mada ne kužim zašto toliko.

Gotovinski kredit nosi daleko više kamate nego stambeni. Njime opterećuješ neku drugu osobu.

proab
23.04.2011., 07:01
Znači jedino što dobivš je sidanje zaloga s nekretnine i prostor za novo zaduživanje.
Koliko razumijem, nemaš namjeru tu nekretninu prodavati u ovom trenutku. No i da ideš u prodaju, zalog banke i nije neka prepreka da ga prodaš (daš pismo namjere ).
Prostor za novo zaduživanje => OK dobivaš ga, ali da li ti je to potrebno? Misliš ići u novi kredit?

I sve to skupa košta te cca 7 000 eura => mada ne kužim zašto toliko.

Gotovinski kredit nosi daleko više kamate nego stambeni. Njime opterećuješ neku drugu osobu.

Pise u mom starom postu... Ne zelimo prodati stan nego zelimo kupiti drugi, veci, a ovaj iznajmiti i time pokrivati veci dio rate. Ali naravno zbog rate na ovom stanu ne mogu dobiti kredit za iduci jer sam previse kreditno opterecena, banke ne zanima sto cu ovaj iznajmljivat i de-facto to opterecenje anulirati dodatnim prihodima kojih se u trenutku trazenja kredita jos nece biti...

Meni se cini jako dobrim biti kreditno sposoban ovih dana, cijene nekretnina itekako padaju, kupaca uopce nema (vjerojatno i zato sto ih je hrpa potencijalnih vec vezana poput mene sad u postojecim kreditima) a ne zelim da mi se desi kao pred 2 godine kad se prodavao idelani stan... koji nismo mogli kupiti zbog kreditne nesposobnosti iako bi bez problema otplacivali ratu da smo ga tada kupili...

7k eur je trosak obrade, trosak solemnizacije, trosak prijevremene otplate, razlika u kamati... ali sa stajalista likvidnosti (tj. ukupnih mjesecnih troskova) u stvari mi je bolje jer je rata manja (moj mali privatni kreditic za refinanciranje :D )

Inace, ovih dana na ovom trzistu provesti uspjesnu vezanu prodaju pa kupnju stana je mislim u rangu sanse za dobitak na lotu... prosli su ti dani da cim das oglas nadjes kupca...

sashab
29.04.2011., 07:30
Evo ako može meni pomoc prije nego odem u banku. Radio bih kucu, imam zemljište 1/1, pa me zanima stambeni kredit, po mogućnosti u PBZ-u. Recimo plaća 4000kn zajedno s 2 dobra jamca od nekih 8-12000kn plaće, svaki? Kolko bi mi bio maksimalni kredit koji bih mogao dignuti na 30 godina? Hvala unaprijed, bilo bi novogradnja, znači od temelja sve krećem, zemljište prazno i čisto.

rosa_salvaje
29.04.2011., 09:05
A da pokušate s opcijom novi stambeni kredit a da ti ta osoba bude jamac/sudužnik u novom kreditu. Ona ne bi bila nositelj kredita, djelomično joj ostaje njena kreditna sposobnost. A nema tih troškova (oko 7.000 Eura) koje si navela zbog veće kamate na gotovinski kredit i ostalo.
Eventualno, ako je ova sada rata potpuno pojela tvoju kreditnu sposobnost, možda da tražiš produljenje roka otplate za par godina, toliko da ti se smanji rata i ostane veći dio plaće neopterećen. Ili još neki jamac/sudužnik :ne zna:
U svakom ovom slučaju ti si nositelj kredita, a mislim i da bi troškovi bili manji.

mybabyborn
29.04.2011., 14:03
savjet please:
nasli smo povoljnu nekretninu koju bi renovirali i iznajmljivali.
ja bi digla kredit jer muz nije jos kreditno sposoban. u svibnju mi prestaje porodiljni i vracam se na stalan posao. imam jedan kredit koji mi istjece za 6 mjeseci.
izracunali smo da nam treba kredit od cca.30.000 eur od kojih bi 5.000 islo na zatvaranje mog postojeceg kredita.
caka je u tome sto nam to treba odmah ili u roku od par tjedana max., ja sam friski klijent RBA od kad sam na porodiljnom pa ne znam
a) hoce li RBA dati kredit tek cca 3 mj. nakon primitka mojih redovitih primanja
b) hoce li pristati da mi u kredit uracunaju i tih 5.000 eur za zatvaranje postojeceg kredita (koji mi ne opterecuje redovita primanja niti za trecinu)

c) da li je neka druga banka bolji i brzi izbor?

d) i najzeznutije....splitska me banka u 10.mj. 2010. stavila na crnu listu, iako sam dug vratila u roku od mjesec dana pa ne znam koliko dugo sam nepozeljan klijent za izdavanje kredita?
inace, nisam u minusu niti ista slicno...

hvala puno

Tim Du
29.04.2011., 16:33
hpb ti odobrava kredit ovisno o visini plaće čim ti jedna plaća sjedne. jedino što će ti zatvorit prvo taj kredit od 5000 iz eventualno odobrenog kredita, a ne bi trebala bit problem ni crna lista kad si bez dugova. iz iskustva znam da su široke ruke

proab
30.04.2011., 06:24
A da pokušate s opcijom novi stambeni kredit a da ti ta osoba bude jamac/sudužnik u novom kreditu. Ona ne bi bila nositelj kredita, djelomično joj ostaje njena kreditna sposobnost. A nema tih troškova (oko 7.000 Eura) koje si navela zbog veće kamate na gotovinski kredit i ostalo.
Eventualno, ako je ova sada rata potpuno pojela tvoju kreditnu sposobnost, možda da tražiš produljenje roka otplate za par godina, toliko da ti se smanji rata i ostane veći dio plaće neopterećen. Ili još neki jamac/sudužnik :ne zna:
U svakom ovom slučaju ti si nositelj kredita, a mislim i da bi troškovi bili manji.

Hvala na idejama... Ovo da mi ta osoba bude suduznik u novom kreditu nije opcija jer mi je vec sada suduznik u ovome... Drugi problem su godine te osobe - znaci, ona uskoro postaje kreditno nesposobna (ovaj kredit je neka posebna ponuda) i dugorocno nema neke koristi od nje ni kao jamca ni suduznika...

Jedina alternativa mi je produljenje otplate postojeceg kredita ali onda valjda na kamati gubim jednako kao i u ovom slucaju ako ne i vise (opet trosak reprograma, veca kamata) a i dalje imama kreditno opterecenje u ocima banke... Nije mi sadasnja rata pojela kreditnu sposobnost (dapace) ali ako mi ostane npr pola sadasnje rate vidljivo za toliko umanjujem svoju kreditnu sposobnost - i za toliki dio anuiteta povecavam rok otplate novog kredita, sto opet znaci veca kamata u konacnici i mislim ukupno puno veci troskovi od tih 7k eur...

Mislim da sam nakon duljeg razmisljanja odlucila da idem u ovo... moram samo otvoriti riziko osiguranje iznos kredita (za svaki slucaj) i provjeriti kakvi su uvjeti za djelomicne prijevremene otplate. Jer bih rado svako malo uplatila kao da imam veci kredit i smanjivala ovaj prije roka otplate, a s postojecim mi je to gnjavaza jer svaki put naplate minimalno 500kn naknade za to! Ovaj kredit je po novom zakonu pa mislim da to vise ne smiju tako bezobrazno derati...

Seek
30.04.2011., 10:56
Radim u gradskoj firmi,stalni radni odnos. Plaća mi je 58oo; Kredit kod Volksbank (rata 1400)ostalo još 88 000 kn; Na karticama + dozvoljeni minus (klijent Zabe) još 114,675 tisućica kuna(u tom iznosu su dva mala kredita na plaći: zajedno 37 tisućica)Molim savjet ;koja banka bi mi mogla dati neki kredit-HROK mi je ok! Kasnim s Dinersom ali čujem da se to ne vidi! Da li bi prošao kredit za sve osim Volks + nešto gotovine :ne zna: Unaprijed hvala! Dodatak: još sam i sudužnik na kreditu koji se uredno otplaćuje!!!

Lucas PG
01.05.2011., 14:19
Gotovo nemoguće.
Imaš dvije rate preko 3000 kn (za drugu u Zabi nisi napisao kolika je) i još si sudužnik što skoro sve banke oduzimaju od kreditne sposobnosti kao da je tvoja rata...
Prijedlog: hipotekrni kredit na 15-20g s kojim bi zatvorio sva dugovanja i ostalo ti još mrvicu novaca...
Ako se odlučiš za tu opciju, javi se...

After8
01.05.2011., 15:18

Moguće ako nemaš postojećih zaduženja. Da li si čula za nove stambene subvencionirane od države? Dosta su povoljni ali moraš zadovoljiti neke uvjete.

sashab
02.05.2011., 07:09
Evo ako može meni pomoc prije nego odem u banku. Radio bih kucu, imam zemljište 1/1, pa me zanima stambeni kredit, po mogućnosti u PBZ-u. Recimo plaća 4000kn zajedno s 2 dobra jamca od nekih 8-12000kn plaće, svaki? Kolko bi mi bio maksimalni kredit koji bih mogao dignuti na 30 godina? Hvala unaprijed, bilo bi novogradnja, znači od temelja sve krećem, zemljište prazno i čisto.

Jel mi moze netko odgovoriti na moje? Hvala

eclipse_hm
02.05.2011., 08:10
Odi u PBZ, mislim da je to najpametnije posto si vec odlucio da ces graditi...

sashab
02.05.2011., 08:24
Ma nestignem kad radi do 15h PBZ poslovnica u gradu a ja radim do 17h :S pa rekoh zato da prvo vidim ako netko mi moze reci pa cu onda traziti slobodno pa otici, ili preporucate neku drugu banku tko ima iskustva pa da se prebacim?

eclipse_hm
02.05.2011., 09:33
U zabi imam vecu kreditnu sposobnost nego kolega s istom placom u PBZ-u(u zabi ti treba ostat 3100, ostalo moze otic na ratu dok u pbz-u navodno ovisi o visini place). Najbolje ti uzmi slobodan dan, odi u pbz, zabu, erste, hypo i vidi tko ce ti vise dat i pod kojim uvjetima... Splitsku i ostale banke ne preporucam...

kucy
02.05.2011., 16:16
Savjet molim! Ne kuzim se nista u kredite niti sam ikada podizao doticni,e sad ,naravno stiska mi je sa lovom odnosno sto prije mi treba min .5000kn,zaposlen sam u jednom obrtu,inače sam i vlasnik obrta al na papiru samo, jer otac vodi sve vezano uz obrt,molim nekog kompententog da mi odgovori da li mogu doci do te ''magicne'' svote a da nije kamatar naravno,unaprijed zahvaljujem. :rolleyes:

Delboyko
03.05.2011., 13:41
Bio sam danas u 3 banke(OTP, PBZ, Splitska). Tražio sam nenamjenski kredit u iznosu 2000€ na godinu dana sa ratom od oko 175€.
Niko nije tio ni čut jer nisam zaposlen bez obzira što mogu bez problema vraćat. Imam stipendiju koja višestruko nadmašuje ratu mjesečnu i u ugovoru sa firmom se vidi da ona stiže svaki mjesec redovito. Još pored toga imam zaradu sastrane... ali ne nežele ni čuti. Imam i jamca koji je kreditno itekako sposoban, ali opet ni čut.

Pitanje: Na koji način ja kao redoviti student mogu dobiti kredit 2000€ keša? (studentski krediti mi ne odgovaraju jer isplaćuju mjesečno šta i ovako imam)

neno1966
03.05.2011., 13:48
Pa što ti onda jamac ne digne kredit?

Delboyko
03.05.2011., 14:19
Pa što ti onda jamac ne digne kredit?

Ukratko Del: jer to nije to. :o

Ne znam kako ovo objasnit a da ne ispane glupo, zato bolje i ne objašnjavat. Kredit mogu dignit samo ja ili da ga digne neko drugi, a moj račun se tereti. Uglavnom banka da novce ja vraćam je jedina opcija.

ribica 241
05.05.2011., 09:19
Evo da podjelim moje iskustvo sa stambenim kreditom u Pbz! Našli smo dosta povoljan stan u hoto naselju - 900e po m2 nas ispada. Ukupno 72000e. Plaća mi je 5600 kn sa prijevozom i imam sudužnika sa istom plaćom - gotovinski kredit 800kn.
Predugovor potpisali 11.4. i zatražila sam procjenu (izvršena 13.4). Kredit odobren 22.4. Uvjet je polica životnog crosig - 212 e godišnje i požar i nezgoda 100e godišnje.
Kredit smo uzeli na 18 godina uz kamatu 5,45 fiksno prve 2 godine - kasnije 5,70 prema sadašnjim uvjetima (ako se smanji i nama će se smanjit nakon 2 g)
Trošak osiguranja kredita 1230 e plaća se osiguranju (jednokratno)
Procjena 918 kn
Javni bilježnik - 4450 kn (sve zajedno)
Troška obrade kredita nema

Kredit smo uvečali za troškove - kapara, osiguranje, javni bilježnik i naknada agenciji...
ukupno je kredit 75000e
Isplata 13.5.

Rata 549.31 euro - 4022 kn (od čega pola plaćamo mi, pola roditelji - 2100 kn)

eto!

sashab
05.05.2011., 09:22
Ribice puno hvala na postu pomogla si mi dosta :)

ribica 241
05.05.2011., 09:25
sve 5, ako netko ima kakvih pitanja slobodno se jave

frenky_123
05.05.2011., 19:50
imam stambenu štednju na 5 godina... i tako već neko vrijeme kad mi istekne ja to produžim... i sad me zanima jeli mi je pametnije da tu svu lovu dignem i oročim ili da i dalje ovako štedim? kakva su vaša iskustva i sl. tnx!

jaja_njet
12.05.2011., 11:12
Evo imam i ja pitanje,znaci ovako decko je dobio posao u drzavnoj (ili ti gradskoj firmi) ima placu od 4800 sad mu je drugi mjesec i dobio je ugovor za stalno,kakve su mogucnosti da dobijemo gotovinski kredit od 10 000eura moze i malo manje,na recimo 10 godina ? U ersteu je klijent,prije je bio klijent hpb i imao je nedopusteni minus koji smo rijesili,e sad ne znamo jel dospio na crnu listu,vjerojatno je. Znaci ovdje mu sad ide polako 3mj zaposlenja a prije toga ima radnog staza 2 godine,u tri manje firme.. Hvala na odgovoru

sashab
12.05.2011., 11:39
Evo moje pitanje jos jednom, placa oko 3600kn, nema ugovor na neodređeno, dali je moguce negdje dobiti kredit od cca 1500 eura iliti pozajmicu na godinu dana samo. Ako da, gdje najbolje?

ren0707
15.05.2011., 20:37
Evo moje pitanje jos jednom, placa oko 3600kn, nema ugovor na neodređeno, dali je moguce negdje dobiti kredit od cca 1500 eura iliti pozajmicu na godinu dana samo. Ako da, gdje najbolje?

odi u banku u kojoj primaš plaću s ugovorom o radu i trebao bi dobiti kredit na rok do kada ti je važeći ugovor ( ukoliko nema još nekih prepreka tipa crna lista i sl.)

starshine
21.05.2011., 19:10
Moj slučaj s PBZ-om i stambenim kreditom: MM i ja smo se odlučili za stan preko državnih subvencija (apn) pa smo prvo otišli do banke raspitati se o uvjetima i kreditnoj sposobnosti - trebali bi kredit od 86.400 €.
MOja plaća je 7190; njegova 4700; + imamo kredit za auto od 1900 kn; kredit bi glasio na mene, a MM bi bio sudužnik.
Osobna bankarica sve provjerila i kaže da smo kreditno sposobni. Mi krenuli u prikupljanje svih papira; potpisali predugovor i platili kaparu za stan. "profesionalna i educirana" bankarica nas svaki dan zove i traži dodatne papire, tako da se sve skupa odužilo na skoro mjesec dana! Napokon smo uspjeli prikupiti sve papire i nadali se odobrenju kredita, kad ponovo zove "educirana osobna bankarica" i kaže da na žalost više nismo kreditno sposobni, jer se, eto, u međuvremenu promjenio tečaj € i da nam fali 800, 900€, a i kad bi taj dio mi sami nabavili, ona još uvijek nije sigurna da bismo dobili kredit :eek:.
Mislim, WTF? I kaj sad? NIti mi je predložila neko rješenje niti ništa drugo, nego samo - eto, na žalost, ništa od kredita. Da su nam odmah na početku rekli da smo naknap s tom sposobnosti, ne bismo niti ulazili u ovu priču :mad:!
Ima li netko kakav prijedlog, što nam je sad najbolje napraviti?
Isplati li se otići u neku drugu banku (Zaba, RBA) ili će nam i oni stisnuti odbijanac? :(

eclipse_hm
21.05.2011., 19:23
To su gluposti, da vam fali soma eura... Odi u drugu banku, vidi uvjete...

snjeska
23.05.2011., 11:54
star tu je negdje netko lud a mislim da to vi niste
bacila vas u trosak i sve, i onda prek telefona tak nekaj veli
mislim tu nekaj ne stima

snjeska
23.05.2011., 12:01
evo da ja nekaj pitam
dal ima ko iskustva u kreditima i kak oni u grubo racunaju dal si ti kreditno sposoban il ne
ja bi htjela dici stambeni do 55.ooo eura, placa mi je cca 4500 s tim da nazalost imam tu zajeb da tih 4600 su zapravo 2 place, jer moja firma je prije biloa jedna pa su ih razdijelili na 2 jer su po zakonu morali, pa ispada da radim 4 sata u jednoj 4 u drugoj, od jedne mi 2870 placa od druge 1740,al vce prek 2 god dobivam na taj nacin ( vlasnik je isti,al skuzila sam da banke znaju gledat samo jednu nazalost)
zanima me koliki bi mi jamac morao imat placu, a radi btw u drzavnoj sluzbi da bi ja imala pravo na kredit
ono u grubo me zanima

appres
23.05.2011., 12:05
Uzmite sve papire i odnesite u drugu banku. Ionako ste ih već platili (koje je trebalo) a svi ionako imaju vrlo sličnu kamatnu stopu.

Lucas PG
23.05.2011., 22:46
Isplati li se otići u neku drugu banku (Zaba, RBA) ili će nam i oni stisnuti odbijanac? :(

U Zabi možete dobiti i na 25 godina i ako imate jedno dijete. Čak i tada ste kreditno sposobni. :top:
Poslao sam PP...

zelenaruka
25.05.2011., 10:11
da li postoji banka koja neće raditi probleme ako sam na bolovanju zbog ozljede na radu a trebam cca 4000 eura kredita? Nisam na crnoj listi, plaća mi je puna, nemam kredita, zaposlen na neodređeno.

boky1979
25.05.2011., 15:36
Koliko si već na bolovanju?

bobi.bobif
25.05.2011., 19:13
Primam plaću nekih 8 mjeseci godišnje (3800kn mjesečno), ali uz to i radim sa strane na crno i imam još dodatno 3000kn svaki mjesec, što se nigdje ne vidi.
Počeo sam adaptirati stan i fali mi nekih 20000kn.
Kredit je nemoguće dobiti iako sam ga sposoban vraćati.
Jamca je nemoguće naći.
Ne želim dignuti hipoteku na stan za tako mali iznos, ali me zanima da li bi kao neko osiguranje mogao staviti da mi zapljenu auto ako ne plaćam, koje vrijedi oko 8000€?

Postoji li način da dođem do kredita od 20000kn?

Marco_Materazzi
28.05.2011., 12:06
ok ovako. kakva je praksa banaka kod primanja jamaca za kredit, ako je taj jamac već u kreditnom postupku (u istoj ili drugoj banci, nebitno), tj. već je i sam uzeo kredit uz pomoć svog jamca??
konkretno u mom slučaju, uzeo bih kredit uz pomoć jamca, ali puno manjeg iznosa nego šta je on već uzeo uz svog jamca.. zanima me dakle kako banke gledaju na takvog jamca, dali to toleriraju??

antezg25
28.05.2011., 13:30
Pozdrav svima,

nisam siguran dal sam na pravo mjesto stavio topic, ali nekako mi se najbolje tu činilo.

Imam ugovor na određeno na godinu dana i tu je problem, auto kuća traži da bi se diglo jamstvo od firme, papir da bi me zadrzali i nakon godinu dana. Dal se ko susreo sa time, dal se može i bez toga dići krediti za auto? Savjet neki.

Hvala unaprijed. :)

novabbb
02.06.2011., 14:06
Moj slučaj s PBZ-om i stambenim kreditom: MM i ja smo se odlučili za stan preko državnih subvencija (apn) pa smo prvo otišli do banke raspitati se o uvjetima i kreditnoj sposobnosti - trebali bi kredit od 86.400 €.
MOja plaća je 7190; njegova 4700; + imamo kredit za auto od 1900 kn; kredit bi glasio na mene, a MM bi bio sudužnik.
Osobna bankarica sve provjerila i kaže da smo kreditno sposobni. Mi krenuli u prikupljanje svih papira; potpisali predugovor i platili kaparu za stan. "profesionalna i educirana" bankarica nas svaki dan zove i traži dodatne papire, tako da se sve skupa odužilo na skoro mjesec dana! Napokon smo uspjeli prikupiti sve papire i nadali se odobrenju kredita, kad ponovo zove "educirana osobna bankarica" i kaže da na žalost više nismo kreditno sposobni, jer se, eto, u međuvremenu promjenio tečaj € i da nam fali 800, 900€, a i kad bi taj dio mi sami nabavili, ona još uvijek nije sigurna da bismo dobili kredit :eek:.
Mislim, WTF? I kaj sad? NIti mi je predložila neko rješenje niti ništa drugo, nego samo - eto, na žalost, ništa od kredita. Da su nam odmah na početku rekli da smo naknap s tom sposobnosti, ne bismo niti ulazili u ovu priču :mad:!
Ima li netko kakav prijedlog, što nam je sad najbolje napraviti?

Zahvali bankarici ili dragom Bogu ako te je odvratila od nauma da sa tolikim primanjima dižeš tako ogroman kredit. Govorim ti iz najbolje namjere, pogledaj malo temu Do kada će rasti švicarski franak ili slične da vidiš kako su očajni ljudi koji su se uvalitli u velike kredite? Ko ti garantira da tečaj kune i dalje biti stabilan?

eclipse_hm
02.06.2011., 14:27
Ak racunas da joj drzava placa pola rate 4 godine nije losa odluka, vjerojatno ce do tada isplatit auto... Po tvome nikad nebi trebalo kupit stan, a malo tko moze u kesu platit... Takodjer vec ga je zakaparila s tko zna kojom lovom i nebu je dobila natrag...

novabbb
02.06.2011., 14:43
Ak racunas da joj drzava placa pola rate 4 godine nije losa odluka, vjerojatno ce do tada isplatit auto... Po tvome nikad nebi trebalo kupit stan, a malo tko moze u kesu platit... Takodjer vec ga je zakaparila s tko zna kojom lovom i nebu je dobila natrag...

Svaka čast. Ja se ne bi usudila.

Cilim
05.06.2011., 10:56
Dignuo bi gotovinski nenamjenski kredit cca 20000€ na 10 godina, u tom slucaju u obzir dolaze PBZ i Splitska banka (zbog povoljnijih godina starosti do kraja otplate kredita).

Pitanje kakva su praksa i vasa iskustva, dali kod odredjivanja kreditne sposobnosti uzimaju negativno i rate na kupljnu bijelu tehniku preko Dinersa (6 rata po 1000 kn) rate ce tek poceti dolaziti na naplatu.

Drugo pitanje ako zelim da mi placa sjeda na PBZ ili Splitsku, jer moram prvo zatvoriti tekuci u Zagrebackoj na koji mi sad sjeda ili.......

Dosta mi je hitno. :)

boky1979
05.06.2011., 12:31
Obje banke su ok šta se tiće kredita... Odi, vidi cijenu i uvjete te odaberi oni povoljniji. Diners kartica se ne vidi u HROKu kao ni zaduženje po njemu tako da nemaš straja.

Ne moraš zatvorit prethodni račun da bi otvorio novi. Odeš u bilo koju banku, otvoriš račun i pošalješ svom računovodstvu broj novog računa i potvrdu stanja u ZABI. Ako ti je to zbog dozvoljenog minusa problem, PBZ ti odobrava minus koliki ti je bio u prethodnoj banci, tako da ni s te strane nemaš straja... ;)

Cilim
05.06.2011., 12:54
Obje banke su ok šta se tiće kredita... Odi, vidi cijenu i uvjete te odaberi oni povoljniji. Diners kartica se ne vidi u HROKu kao ni zaduženje po njemu tako da nemaš straja.

Ne moraš zatvorit prethodni račun da bi otvorio novi. Odeš u bilo koju banku, otvoriš račun i pošalješ svom računovodstvu broj novog računa i potvrdu stanja u ZABI. Ako ti je to zbog dozvoljenog minusa problem, PBZ ti odobrava minus koliki ti je bio u prethodnoj banci, tako da ni s te strane nemaš straja... ;)

Hvala na brzom odgovoru, sad mi je malo lakse, reci ovo stanje u ZABI (minus po tekucem), to moram dici u ZABI potvrdu ili je dovoljno isprintati frisko stanje sa ezabe, kome to moram predociti pretpostavljam novoj banci. :)

boky1979
05.06.2011., 21:20
Tu potvrdu će te eventualno tražit tvoje računovodstvo (iz sigurnosnih razloga) i trebat će ti zbog iznosa dozvoljenog prekoračenja (PBZu da ti može odobrit dozvoljeno prekoračenje u visini istog u ZABI ukoliko je veće od 1,5 plaće).

Cilim
05.06.2011., 23:04
Znaci potvrdu moram izvaditi u ZABI i platiti za nju 10kn, minus mi se krece oko 2/3 place. :)

Marlea
10.06.2011., 21:03
Kakav je to sigurnosni razlog zbog koje bi služba obračuna plaća u mojoj firmi imala pravo tražiti moje stanje računa u banci x ukoliko prebacujem plaću u banku y?

Ja imama pravo primati plaću gdje ja hoću pa i na ruke ako hoću. Moje stanje računa je moja stvar, a ne stvar moje firme.

boky1979
11.06.2011., 05:23
To je i meni bilo glupo... Pitao sam u računovostvu zbog čega im treba moje stanje pa je navela da ukoliko imam blokadu ili nedozvoljeni minus, promjena računa neće biti moguća.

Anasib
11.06.2011., 09:57
nekad davno su firme imale potpisane ugovore s bankama da se isključivo preko određene banke može isplačivati plaća, te da u slučaju prenosa plaće u drugu banku je potrebno podmiriti sve u prvoj banci. iz tog razloga su firme tražile potvrde o stanju računa u banci iz koje se prenosi plaća. međutim, od kako je uveden zakon da plaću možete primati u bilo kojoj banci, ti ugovori su ništavni. stoga, malo čvršći razgovor sa kadrovskom i problem je riješen :mig:

frendicu su mi u Zabi blijedo gledali kad je zatražila takvu potvrdu zbog firme, čak je bankarica zvala njenu kadrovsku kako bi im objasnila da im takvo što ne treba (potvrda se naplačuje i bankarica je bila toliko ljubazna da je sa kadrovksom riješila sve bez potvrde :mig:)

TrinityOne
13.06.2011., 14:57
Imam jedno kratko i nadam se, jednostavno pitanje.

Uskoro ću postati sudužnik za stambeni kredit. Naravno, po primanjima ja sam kreditno sposobna. Nemam nikakvih drugih kredita, dugovanja i sličnog. Ono što imam jest minus na tekućem računu kojeg se nikako ne mogu riješiti. Minus je dozvoljen, nije ni blizu nedozvoljenog. Al je on tu, iz mjeseca u mjesec sve manji, ali recimo varira oko -2000, -3000 kuna. Dali banke provjeravaju stanje tekućeg računa ili provjeravaju samo primanja na tekući račun ili ti ga plaću? Koliko taj minus može utjecati na dobivanje kredita?
Hvala na odgovoru.

Marlea
13.06.2011., 23:21
Korištenje dopuštenog minusa NE utječe na odobravanje kredita. Uz još xy faktora bitna je, i na prvom mjestu, kreditna sposobnost kao i tvoja urednost u poslovanju.

TrinityOne
14.06.2011., 08:11
urednost u poslovanju? urednost firme u kojoj sam zaposlena u poslovanju? jesi to mislila?

kreditna sposobnost mi je ja mislim, bolja od one koju će imati onaj kome ću ja biti sudužnik :) s obzirom na visinu plaće i uvjete u kojima firma posluje i isplaćuje plaće..
samo me zanima taj minus i u kojoj mjeri bi on utjecao na dobivanje kredita, ako bi utjecao..i to je to..

hvala Marlea :)

Anasib
14.06.2011., 08:15
dozvoljeno prekoračenje ne utječe na kreditnu sposobnost, dok je dozvoljeno :mig:
neke banke ti za iznos kamate umanje kreditnu sposobnost, ali to ti je u večini slučajeva max 50-60 kn, što nije strašno :mig:

Cilim
14.06.2011., 19:03
Supruga iz banke A(RBA) presla u banku B(PBZ) gdje ce i zatraziti kredit, da bi povecala kreditnu sposobnost iz kredita kojeg ce zatraziti zeli zatvoriti kredit koji sada ima u banci A.
U banci B su joj rekli da iz banke A donese pismo namjere, moze malo pojasnjenja u vezi tog pisma namjere. :confused:

silas2012
14.06.2011., 19:53
ovako:pošto sam u govnima (čitaj:u minusu za 4 mjesečne plaće) a imam ugovor na određeno,jesam li u mogućnosti dignit nenamjenski kredit kako bih se na tekućem vratio na nulu pa normalno svaki mjesec otplaćivat na rate taj kredit?

Anasib
14.06.2011., 21:09
Supruga iz banke A(RBA) presla u banku B(PBZ) gdje ce i zatraziti kredit, da bi povecala kreditnu sposobnost iz kredita kojeg ce zatraziti zeli zatvoriti kredit koji sada ima u banci A.
U banci B su joj rekli da iz banke A donese pismo namjere, moze malo pojasnjenja u vezi tog pisma namjere. :confused:

pismo namjere se u pravilu koristi kod hipotekarnih kredita, u kojima se banka A obvezuje da će po otplati kredita izdati brisovno očitovanje te skinuti hipoteku sa nekretnine. u pravilu je to banci B potrebno kako bi znali koji iznos dugovanja je potrebno podmiriti kako bi imali sami hipoteku na nekretnini (bez hipoteke banke A).
ako je gotovinski kredit u pitanju, u pravilu se izdaje potvrda o stanju duga po kreditu. forma je vrlo slična, osim što nema obveze skidanja hipoteke (jer to nije instrument osiguranja).
Banka B na taj način utvrđuje koliko je sredstava potrebno uplatiti radi ukupnog podmirenja dugovanja po kreditu.
Banke u pravilu takve potvrde naplačuju :mig:

Cilim
14.06.2011., 22:36
Zahvaljujem, tocno radi se o stanju preostalog duga po gotovinskom kreditu. :)

eclipse_hm
14.06.2011., 22:46
ovako:pošto sam u govnima (čitaj:u minusu za 4 mjesečne plaće) a imam ugovor na određeno,jesam li u mogućnosti dignit nenamjenski kredit kako bih se na tekućem vratio na nulu pa normalno svaki mjesec otplaćivat na rate taj kredit? koja banka ti je dala takav minus? weird...
Pitaj u svojoj banci kak bi to mogao rijesiti, pa pitaj u nekoj drugoj dal bi ti oni to dali ako prenes racun kod njih i vidi moze li se i koja ti je prihvatljivija solucija, naravno ako se moze... Ili cekaj da ti netko da savjet ako zna za ovakve slucajeve...

silas2012
14.06.2011., 23:31
koja banka ti je dala takav minus? weird...
Pitaj u svojoj banci kak bi to mogao rijesiti, pa pitaj u nekoj drugoj dal bi ti oni to dali ako prenes racun kod njih i vidi moze li se i koja ti je prihvatljivija solucija, naravno ako se moze... Ili cekaj da ti netko da savjet ako zna za ovakve slucajeve...

Splitska..ja sam mislio da mi je limit upola manji i nisam toliko ni vodio računa o potrošnji i sad sam u govnima!hvala na savjetu,ujutro ću malo zivkat banke da vidim što mogu učinit,a ako netko ima još neki savjet slobodno recite ;)

boky1979
15.06.2011., 06:19
U najgorem slučaju, ostavljaj koliko možeš od plaće na računu i smanjuj dug... Svaki mjesec po min. 500 kn. ;)

silas2012
15.06.2011., 14:59
U najgorem slučaju, ostavljaj koliko možeš od plaće na računu i smanjuj dug... Svaki mjesec po min. 500 kn. ;)

jbg to mi nije izvedivo :cry:

boky1979
15.06.2011., 15:50
Ako ti nije izvedivo 500 kn mjesečno izdvajat za minus, kako misliš plaćat kredit??

silas2012
15.06.2011., 18:42
pa lijepo,nek mi sjeda na plaću,lakše mi je kad pare i ne vidim

boky1979
15.06.2011., 20:28
... + naknada za kredit + kamata + sudužnik (ili jamac) + ovjere kod javnog bilježnika...

:rolleyes: Zašto platit malo kad možeš puno, jel? ;)

silas2012
15.06.2011., 20:35
hoćeš reć da mi se ne isplati?:ne zna:

boky1979
16.06.2011., 21:10
Pa definitivno ti se ne isplati... A evo, probat ću ti pojasnit...

Pretpostavka da ti je plaća 3500 kn (dužan si 4 plaće - 14,000 kn). Kamata na dozvoljeni minus 12 % godišnje (1% mjesečno). Svaki mjesec ti banka uzme kamate 140 kn. Uplatom 500 kn/mj smanjuješ glavnicu i podmiruješ kamatu. (1. 360 + 140, 2. 364 + 136,...) po mom izračunu na nuli si za 33 mjeseca (ako te zanima otplatni plan, mogu ti poslati).

Šta se tiće kredita, sad ću probat i to obrazložit:

Kreditni kalkulator erste banke mi kaže da bi ti uz kredit od 14000 kn na 3 godine (36 mjeseci) rata bila oko 460 kn, ali uz to imaš i naknadu od 280 kn, interkalarnu kamatu, troškove ovjere javnog bilježnika, troškovi za sudužnika (jer si kreditno nesposoban obzirom na ugovor na određeno), zadužnice...

Sad jasnije? ;)

silas2012
18.06.2011., 16:38
puno jasnije :top:...već ću nešto iskombinirat,hvala ;)

cenka10
24.06.2011., 18:56
novi sam na forumu i imam jedno dosta delikatno pitanje,nisam zaposlen,a imam stalna primanja kojih se prosjecni hrvat ne bi posramio(radim,a po zakonima ne radim) i trebao bih kredit za pokretanje vlastitog posla,po procjeni kredit bih mogao vratit nakon nekih 4-6 mjeseci u cijelosti(sa svim kamatama).
moje pitanje glasi kako dobit kredit s obzirom da ne posjedujem nikakvu nekretninu,a znate i sami kakva je prica s jamcima...

eclipse_hm
24.06.2011., 21:11
Laicki, stalna primanja koja nisu primanja banka ne vidi i nema osiguranje da ces ti moci placat kredit, uzeo ga na 6mjeseci ili 30 godina... Dakle nista s ovim argumentima, zovi banke pa vidi...

davor_2011
22.07.2011., 13:32
novi sam na forumu i imam jedno dosta delikatno pitanje,nisam zaposlen,a imam stalna primanja kojih se prosjecni hrvat ne bi posramio(radim,a po zakonima ne radim) i trebao bih kredit za pokretanje vlastitog posla,po procjeni kredit bih mogao vratit nakon nekih 4-6 mjeseci u cijelosti(sa svim kamatama).
moje pitanje glasi kako dobit kredit s obzirom da ne posjedujem nikakvu nekretninu,a znate i sami kakva je prica s jamcima...

Plaćanja po osnovi rada moraju se isplaćivati bezgotovinski. Ostalo spada u područje sive i crne zone. Pogledaj stranice Ureda za prječavanje pranja novca i financiranja terorizma.

Pamella_19
27.07.2011., 07:01
Pozz, mogu li dići kredit od 3000 eura, ako radim na određeno, godinu i pol?

brale12
01.08.2011., 20:20
Evo pitanja!

Upravo mi je istekla zlatna djecja stednja D2 koju sam imao na 5 god. i na osnovu toga mi PBZ daje 9.800e kredita na 5 god.uz jako povoljnu kamatu,no to meni nije dosta

međutim imamo i na suprugin racun istu stednju pokrenutu koju placamo vec 3god.(ugovor je na 5 kao i moja)

pitanje....

dali mi mozemo kako udruzit te dvije stednje kako bi dobili 2x9.800e kredita???

dali mogu isplatit stednju odmah kako bi mi se aktivirala opcija kredita ili dici 2x9.800e pa placat i ratu t stednju jos 2god.dok nam ne istekne???

Nadam se da ste razumili.:top:

smucko
13.08.2011., 11:58
Pozdrav svima i hvala onima koji će imati odgovor na moja pitanja. Ovako situacija je slijedeća ja sam zaposlen na neodređeno i imam primanja između 3500,00 i 4000,00 kn i imam addaptacijski kredit od 750,00 kn mjesećno. Supruga mi se zaposlila u jednom dioničkom društvu prije 2 mjeseca i ima primanja oko 6500,00 ali ima ugovor na godinu dana zbog pripravničkog staža. Mene sad zanima našli smo odličnu kuću za 65000,00 eura i zanima me u kojoj banci bi mogli dobiti stambeni krediti.

Credit
22.08.2011., 00:21
Zna li itko u kojoj banci daju kredit od oko 25.000 kn, a da obustave na plaći mogu prelaziti 1/3 plaće ???

Postoji nekoliko opcija, ovisno o visini primanja i tvom statusu.