PDA

View Full Version : Amniocenteza: za/protiv

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7

micek 2
22.04.2011., 07:54
Hvala svima... trudim se misliti pozitivno, to je ionako primarno indikacija za daljnje pretrage a ne dijagnoza... Malo jesam opreznija (ne kupujem robicu i sl. - ali ionako ne znam jos spol) ali u principu se trudim razmisljati kao da ce sve biti ok... Moja mantra je da sam rodjena pod sretnom zvijezdom, da mi je vecina stvari u zivotu cak i kad sam mislila da ide lose na kraju ispala dobro, pa valjda ce i ovo... :grli:

:top: tak treba,bit pozitivac,mislit da ti je čaša napola puna,a ne napola prazna :mig: i mojoj šogici je nalaz na trisomiju 18 bio čak 1:11,i sve je na kraju bilo ok :D,

A i sama amniocin.nije ništa strašno, a ja zbog ovakvih možebitnih :eek: rezultata nisam ni išla na neke pretrage prije same AC
Sretno :top:

Private Dancer
23.04.2011., 08:30
Evo i ja sam nakon lošeg probirnog odlučila bez sekunde dvojbe napraviti amnio. Obavila sam ga kod Dr Kosa u polklinici Vili i sve je prošlo brzo i bezbolno bez ikakvih post problema. Mislila sam kako je to puno strašnije nego što zapravo jest.
Dobila sam rezultate jučer i sve je u redu , pišonja je super :) :)

Jedno teško ali na kraju lijepo iskustvo :) sretno svima!

paula.
26.04.2011., 14:52
Ja imam 41 godinu,nemam još djece i treći put sam trudna nakon dva ranija spontana.
Zbog činjenice da sam teško zatrudnila i svega što mi se dešavalo u prethodnim trudnoćama, rizika od amnio , nisam htjela raditi amnio samo na osnovu godina.

Zato sam napravila tzv. PAPP test ( kombinirani probir u prvom tromesječju, u 12. tjednu) očekujući naravno da je sve dobro. UZV parametri su bili super (nuhalni nabor 0,9) . Međutim nalaz koji je došao bio je 1:100, dakle rizičan (iako manje rizian od rizika mojih godina 1:50, koji su mi rekli da ne gledam).

Nakon toga sam napravila još i double test u drugom tromesječju (15. tjedan) s katastrofalnim rezultatom, 1:11 ...(rizik mojih godina 1:80) .

Naravno sve je to statistika i to još nije ništa značilo , ali to me tolko prepalo da sam se ipak odlučila za amnio.

Jučer mi javili nalaz od amnio. Zdrava cura :cerek:

Pišem ovo da možda olakšam nekoj drugoj totalno uspaničenoj trudnici..posebno onima koje imaju puno godina..da dam još jedan primjer da ni jako loš nalaz ne znači nužno da je beba bolesna. SVi mi to znamo teoretski, ali mene su jako tješili primjeri u kojima je na kraju sve ispalo dobro...:)

Nakon što sam napravila testove, onda su mi rekli da oni iznad 38. godine baš i nisu najpouzdaniji :ne zna: Pa zašto ih onda rade?

ps. Ako je nekome bitno , u mom slučaju svi uzv parametri su bili dobri, i svi hormoni osim f-beta Hcg koji je bio jako povišen u oba testa.
I dodatno ja imam trombofiliju pa sam na heparinu , ne znam da li je eventualno to nekako moglo utjecati na rezultate testova.

Sretno svima

Baš mi je drago je sve ok, podsjetilo me na moju situaciju...koja je isto imala sretan završetak...

NorthernLight
19.05.2011., 18:42
E pa morala sam doci da kazem da su svi testovi negativni,da je sve normalno sa krvnim/mjernim rezultatima nt-a i afp-a i da nema potrebe za amnio.Tako da bar sad o tome ne moram razmisljati iako sam rekla puno puta da samo zbog statistike nebi na to ni isla...No hvala bogu,sve je super.Znaci i od nas 'starijih' rodilja ima pozitivnih prica i iskustava kao i rezultata testova koje statisticki vecinom izadu pozitivni...PA-PA!

proab
04.06.2011., 07:01
Dosao je nalaz amnio - Kariotip normalan 46 XY :cerek:

Iako, već me doktor na uzv s 16t uvjeravao da će sve biti dobro jer je sve bilo uredno ipak sam odahnula da je stvarno sve ok, ništa od onog groznog nalaza 1:48 za T18... :cheer:

Idem sad shoppingirat malo u plavim bojama :D

proab
04.06.2011., 11:28
E baš sam se pitala šta ima s tobom i čestitam ti na odličnom nalazu. Super!!!!! :cheer: :cheer:

Hvala :) Iako.. treba njemu cestitat, to je njegov nalaz, pisonja mali :D

Nisam bas bila puno na forumu, pa da malo off-am - da li jos uvijek moras mirovati? Nadam se da je sad sve ok...

Cattleya
04.06.2011., 20:27
Hvala :) Iako.. treba njemu cestitat, to je njegov nalaz, pisonja mali :D

Nisam bas bila puno na forumu, pa da malo off-am - da li jos uvijek moras mirovati? Nadam se da je sad sve ok...

I da i ne. Dakle, mirovanje, ništa teško dizati, ležati 2x dnevno po koji sat, ali smijem šetati. Ne previše, ali smijem. Cirkus sa sukrvicom mi se smirio, ja se solidno osjećam pa ćemo vidjeti. Uzimam i Duphastone i magnezij...

proab
05.06.2011., 15:45
I da i ne. Dakle, mirovanje, ništa teško dizati, ležati 2x dnevno po koji sat, ali smijem šetati. Ne previše, ali smijem. Cirkus sa sukrvicom mi se smirio, ja se solidno osjećam pa ćemo vidjeti. Uzimam i Duphastone i magnezij...

Super da je bolje :top:
Ja se sad prebacujem na iducu paranoju... da cu opet morati na OGTT i dijetu :lol:

Cattleya
05.06.2011., 20:55
Super da je bolje :top:
Ja se sad prebacujem na iducu paranoju... da cu opet morati na OGTT i dijetu :lol:

Ja sam na dijeti jer mi je OGTT nije bio dobar......:rofl:

anjadk
06.06.2011., 20:25
Drage moje ja za dva dana moram da se odlucim za amniocentezu da li hocu ili necu ici .Dole sam navela moj nalaz koji je dobar .Imam 33 godine .Ne znam sta da radim.Svaki svajet je dobrodosao ...

Ultrazvucni pregled
Nuhalni nabor NT (mm): 2,0
Tjeme-trtica CRL(mm): 66,6
UZV-Gestacijska dob (nedjelja+dan) :13+2

Rezultat biohemijske analize
Slobodni βhCG (IU/L) : 12
PAPP-A ( m I U / L): 2480

Screening profil (koriscen softvare SsdwLab 5)
Gaussain markeri:
Nivo slobodnih βhCG 12 m I U / m L: 0,47 MoM
Nivo PAPP-A 2480 m I U / L : 0,81 MoM
Nivo NT 2,0 mm (CRL 66,6 MM ) : 1,18 MoM

Rizik prema starosnoj dobi – 1:347 (cut-off 1:250)
Rizik za Down-ov sindrom (T 21 rizik) - <1:10000 ( cut –off 1 :250 )
Rizik za Edwards-ov i Patau-ov sindrom (T 18-13 rizik ) - < 1: 100000 ( cut-off 1:250)

proab
07.06.2011., 08:09
Drage moje ja za dva dana moram da se odlucim za amniocentezu da li hocu ili necu ici .Dole sam navela moj nalaz koji je dobar .Imam 33 godine .Ne znam sta da radim.Svaki svajet je dobrodosao ...

(...)

Rizik za Edwards-ov i Patau-ov sindrom (T 18-13 rizik ) - < 1: 100000 ( cut-off 1:250)

Prvo - sto ti je doktor savjetovao? U kojem si tjednu trudnoce?
Ovaj nalaz je koliko vidimo potpuno uredan i niskorizican, ali mozda ima nekih drugih faktora zbog kojih razmisljas o amnio?

Ja sam u tvojim godinama i s ovakvim nalazom isla samo na uzv anomaly scan s nekih 18 tjedana, to ti je jos ok vrijeme da ako se na nesto posumnja tada stignes jos napraviti i amnio (ali privatno - Postojna, na Rebru se dugo ceka). Ako je nalaz uzv uredan onda su sanse da beba ima neku kromosomsku manu koja se nije vidjela na uzv jako mala tj. manja od sanse da ce zbog amnio biti nekih problema s bebom... Odlucujes ti.

Cattleya
07.06.2011., 09:22

Ultrazvucni pregled
Nuhalni nabor NT (mm): 2,0
Tjeme-trtica CRL(mm): 66,6
UZV-Gestacijska dob (nedjelja+dan) :13+2

Rezultat biohemijske analize
Slobodni βhCG (IU/L) : 12
PAPP-A ( m I U / L): 2480

Screening profil (koriscen softvare SsdwLab 5)
Gaussain markeri:
Nivo slobodnih βhCG 12 m I U / m L: 0,47 MoM
Nivo PAPP-A 2480 m I U / L : 0,81 MoM
Nivo NT 2,0 mm (CRL 66,6 MM ) : 1,18 MoM

S ovakvim nalazom osobno, uz konzultaciju s ginekologom, ne bih radila amnio. No, odlučuješ ti.

Rebeka2210
07.06.2011., 18:11
Da li se vama koje ste radile amniocintezu desilo da nece da vam telefonom saopste rezultate? Ja cekam na nalaz vec mjesec dana, danas sam ponovo zvala i rekla mi je sestra da je gotov ali da profesorica koja ga ocitava (geneticarka) ne dozvoljava da se rezultat saopstava osim da se licno dodje po njega. Tako ja sutra treba da idem, a danas ludim, jer se uzasno bojim, nadala sam se da cu telefonski bar cuti da je sve OK... Ranije se to i moglo, ali odnedavno su uveli genetsko savjetovaliste u nasem klinickom centru u Banja Luci, i sva se procedura promijenila. Ja sam ostala ovako unezvjerena da cekam, a ne znam da li to licno preuzimanje nalaza znaci redovnu proceduru ili ne...

Cattleya
07.06.2011., 18:17
Da li se vama koje ste radile amniocintezu desilo da nece da vam telefonom saopste rezultate? Ja cekam na nalaz vec mjesec dana, danas sam ponovo zvala i rekla mi je sestra da je gotov ali da profesorica koja ga ocitava (geneticarka) ne dozvoljava da se rezultat saopstava osim da se licno dodje po njega. Tako ja sutra treba da idem, a danas ludim, jer se uzasno bojim, nadala sam se da cu telefonski bar cuti da je sve OK... Ranije se to i moglo, ali odnedavno su uveli genetsko savjetovaliste u nasem klinickom centru u Banja Luci, i sva se procedura promijenila. Ja sam ostala ovako unezvjerena da cekam, a ne znam da li to licno preuzimanje nalaza znaci redovnu proceduru ili ne...

Ne znam, ali meni je sasvim logično da ti takav nalaz neće reći preko telefona jer može bilo tko zvati i pretstaviti se kao ti kakav god da je nalaz. Tako se štiti privatnost pacijenta. Koliko sam shvatila ti ne zoveš svog liječnika nego laboratorij koji te ne poznaje kao pacijenta tako da mi to još više ima smisla. :ne zna:

larazg
07.06.2011., 18:23
.Svaki svajet je dobrodosao ...

a nema ti tu puno pametnih savjeta i nema ti tu puno pametnih ideja.
RACZ je toliko osjetljivo pitanje da po meni to zadire u najdublju intimu i odluku čovjeka.
Što god da odlučiš dobro si napravila - mislim da ti je ovo najiskreniji savjet jer ipak odlučuješ sam o isključivo ti

sretno :)

anjadk
08.06.2011., 06:20
a sam usla u 18 nedjelju ,doktori mi ne preporucuju raditi amnio obzirom da imam 33 g.double uredan i nemam nikog u porodici da ima sindrom...e sad vec se danas moram odluciti ,a nisam nacisto sa samom sobom.Bojim se da ne nastetim bebi,a opet nisam jedina koje rade ...tako da danas odlucim pa sta bude ...

Rebeka2210
08.06.2011., 19:52
U mom se slucaju se zaista radilo o proceduri, dobila sam danas nalaz, sve OK, stize nam cura :lux:

Margita
03.08.2011., 11:15
A kad se down u obitelji smatra rizikom, sto se tocno misli pod "u obitelji"? Do kojeg se koljena gleda..?

Cattleya
03.08.2011., 16:29
A kad se down u obitelji smatra rizikom, sto se tocno misli pod "u obitelji"? Do kojeg se koljena gleda..?

Nisam ti točno sigurna, ali mi je logično da se gleda po ženskoj liniji. Dakle, ako imaš brata ili sestru te nećaka/nećakinju, ali od sestre. Ovo zadnje nisam 100% sigurna, ali mi je logično. Pitaj gina.

Lali Puna
03.08.2011., 16:37

zapravo, mislim da se down u obotelji ne smatra rizikom već sasvim suprotno - čisto statistički, ako je netko u tvojoj obitelji imao ti imaš MANJE šanse. down nije nasljedan, koliko znam.

no, sad lupetam, to sam načula prije par godina, još u prvoj trudnoći (ali mislim da mi je to rekla ginekologica koja mi je vodila trudnoću, no nisam sigurna)

Margita
04.08.2011., 09:22
zapravo, mislim da se down u obotelji ne smatra rizikom već sasvim suprotno - čisto statistički, ako je netko u tvojoj obitelji imao ti imaš MANJE šanse. down nije nasljedan, koliko znam.

Pa to ni meni bas nije najjasnije.. Ne smatra se nasljednim, ali ako sam dobro shvatila iz procitanog do sada, pojava u obitelji, uz dob, jest faktor zbog koje su neke zene kandidati za amnio.

S druge strane, nije mi logicno niti objasnjenje da se na takve pretrage salju svi koji nemaju down u obitelji, samo zato sto je onda statisticka vjerojatnost za pojavu veca. :ne zna:

Uhh.. a tek hipotetski razmisljam o potomstvu :)

Leda
04.08.2011., 09:33
nije mi logicno niti objasnjenje da se na takve pretrage salju svi koji nemaju down u obitelji, samo zato sto je onda statisticka vjerojatnost za pojavu veca. :ne zna:
:misli: pa koliko ja znam nijedna od tih pretraga nije obavezna; mozes ih sve odbiti:ne zna:

Lali Puna
04.08.2011., 09:35
S druge strane, nije mi logicno niti objasnjenje da se na takve pretrage salju svi koji nemaju down u obitelji, samo zato sto je onda statisticka vjerojatnost za pojavu veca. :ne zna:

ne šalje se na 'takve' pretrage nitko, svi ti probiri za down, a i amniocenteza su stvar izbora trudnice. osnovna pretraga, na koju svi idu, je pregled UZV-om, koji onda može pokazati neka odstupanja koja - u kombinaciji s nekim drugim faktorima tipa godine - mogu liječniku i trudnici biti poticaj da se odluće na neke druge pretrage. ili UZV može pokazati da je sve ok pa se trudnica može ili pouzdati u to ili iz neke svoje potrebe odlučiti da želi imati što više potvrda da je beba ok. neke trudnice apsolutno ne zanima ima li beba možda down ili nema jer su sigurne da u svakom slučaju neće prekinuti trudnoću.

ja nisam išla ni na kakve niti probire, a još manje amniocenteze, ni u prvoj (30 godina) ni u drugoj (33 godine) trudnoći. nisam taj tip - ako je na UZV sve ok, onda je za mene sve ok i točka. a i čisto sumnjam da bih bila u stanju prekinuti trudnoću nakon 12 tjedana.

ivči
04.08.2011., 09:56
to sa amniocentezom se "zakompliciralo" baš zbog tih testova odnosno postotaka. Kolika je šansa da baš ja budem jedna od 200 koja će potvrditi tu statistiku i roditi Downa premda nitko nema takvo dijete ni u mojoj široj ili daljnoj obitelji=? Jesam li spremna prihvatiti taj "rizik" i ne napraviti amniocentezu koja je za mene agresivan postupak??? Ako kasnije ultrazvuk ne bude u redu,a ja nisam napravila amniocentezu i trudna sam više od 20 tjedana,hoću li onda napraviti amniocentezu i ako bude down hoću li ga pobaciti s 20 tjedna s tim da to nije pobačaj već mini porod gdje će mi dati lijekove za izazivanje poroda i boljeti će me??? Ili ću zadržati dijete koje se već miče i povodeći se time da svi imaju pravo na život,nisam prva ni zadnja!!!! Eto to su ta pitanja koja bi mene mučila kad bih se našla u takvoj situaciji!! Mislim da je svačija presuda stvar zdravog razuma ,a treba i znati odvagnuti neke stvari u životu!! U PRINCIPU JA JESAM ZA AMNIOCENTEZU kada nema druge metode otkrivanja da li je sve u redu i nikoga ne krivim ako trudnoću sa down sindromom ne želi zadržati bilo u 16-stom ili 20-tom tjednu trudnoće!!!!

rossi79
04.08.2011., 09:59
moja frendica je imala grozne rezultate svih testova, od nuhalnog nabora do amnio. i sve je upućivalo na down i svi su se pomirili. na kraju je rodilo zdravo dijete.
dakle ne samo testovi nego i ultrazvuk i amnio mogu dati krive rezultate.

Lali Puna
04.08.2011., 10:35
nikoga ne krivim ako trudnoću sa down sindromom ne želi zadržati bilo u 16-stom ili 20-tom tjednu trudnoće!!!!

da se razumijemo, ni ja nikog ne krivim ako se odluči za prekid trudnoće, ja sam samo - dok sam odlučivala hoću li na probir ili ne - sama sa sobom razmišljala što bi meni uopće značila informacija o tome ima li beba down/neku drugu genetsku grešku ili nema. i shvatila sam da nakon toliko trudnoće jednostavno ne bih bila u stanju ići na prekid.

mislim da i previše žena danas ide na te probire, pa i amniocenteze iz nekog ziheraštva...ponekad samo zbog godina (i to ponekad samo jer imaju više od 30!), zbog nekih svojihb strahova pa se osjećaju sigurnije ako imaju crno na bijelom da je sve ok s bebom...a svaka bi zapravo prije upuštanja u te pretrage trebala razmisliti sama sa sobom i ocem djeteta što im ta informacija koju će dobiti zapravo znači

Merry Gentry
04.08.2011., 16:20
Na amniocentezu trebaju ići samo oni koji znaju što će napraviti s rezultatom iste pretrage :kava:

Osobe koje bi rodile dijete bez obzira na loše razultate uopće neka ne razmišljaju o manio bez obzira na savjete dr. i ostalih.

Osobe koje ne bi rodile takvo dijete (ono koje ima neke genetske malformacije i sl.) neka idu!

Ovi koji nisu sigurni neka se smisle do najkasnije 18.-19.tt što će napraviti s rezultatima i idu li uopće na pretragu!

Obavezno se informirati o postupku,mogućim rizicima i komplikacijama prije odluke, te također o životu s djetetom koje ima neku od genetskih ili kromosomskih bolesti koje amnio može otkriti.
:amen:

alexandra_zg
09.08.2011., 14:00
Žene, koliko vas se prije amniocenteze odlučilo na kombinirani probir..? :kava:

andreazg
09.08.2011., 14:10
Ja idem na kombinirani iako sam već donijela odluku da zbog godina (40) idem na amnio. To sam sve prošla i u prvoj trudnoći pa mi je lakše donekle.
Znam da je sve to statistika, ali eto znatiželja mi ne da mira.

alexandra_zg
10.08.2011., 12:34
I ja sam donijela odluku za amnio i zanima me koliko vas je išlo i na jedno i na drugo.. I ima li potrebe ići na oboje ako unaprijed znamo da ćemo na amnio..? Meni se čini da nije potrebno al možda sam u krivu.. :kava:

andreazg
10.08.2011., 19:31
Ja idem na kombinirani najviše iz znatiželje. Ne očekujem da će test biti dobar, naprotiv. Nije mi bio dobar ni u prvoj T, ali srećom amnio je pokazala da je sve OK.
Imaš i pp.

andreazg
10.08.2011., 19:41
Nego, mene zanima jeste li radile cervikalne briseve prije ac?

larazg
11.08.2011., 17:17
Nego, mene zanima jeste li radile cervikalne briseve prije ac?

po pravilima struke oni su obvezni..
ako se ne rade onda neki obavezno poslije zahvata daju antibiotik.

ja sam oba puta radila briseve i oba puta poslije dobila antibiotik kao prevenciju

I ja sam donijela odluku za amnio i zanima me koliko vas je išlo i na jedno i na drugo.. I ima li potrebe ići na oboje ako unaprijed znamo da ćemo na amnio..? Meni se čini da nije potrebno al možda sam u krivu.. :kava:

oba puta sam išla i na kombiniran i na RACZ

po mom mišljenju bespotrebno izbijanje novaca jer kakve svrhe da je dobar - opet ideš na RACZ, kakve svrhe da je loš jer opet ideš na RACZ

i u opciji dobar i u opciji loš - ideš.. stoga po meni je to bespotrebno..

andreazg
11.08.2011., 18:32
Moj je kombinirani danas odličan usprkos godinama i sada se naravno dvoumim za AC... a bila sam sigurna da ću ići.

haanah
11.08.2011., 21:19
moja frendica je imala grozne rezultate svih testova, od nuhalnog nabora do amnio. i sve je upućivalo na down i svi su se pomirili. na kraju je rodilo zdravo dijete.
dakle ne samo testovi nego i ultrazvuk i amnio mogu dati krive rezultate.
Nije mi jasno kako je moguce da rezultat amniocenteze "upucuje" na Down sindrom? Amnio daje konacne rezultate sto se Down-a tice, izuzev u malom broju slucajeva, neregularnog uzorka, kad se savetuje kordocenteza. Mozes li objasniti svoj post, molim te?

Marja
12.08.2011., 15:29
Moj je kombinirani danas odličan usprkos godinama i sada se naravno dvoumim za AC... a bila sam sigurna da ću ići.

Kakav ti je nalaz UZV?
Ja sam radila samo amnio (zbog godina - 41 i rendgena obavljenog dok još nisam ni znala da sam zatrudnila) No svi nalazi UZV su pokazivali da nema nikakvih indikacija kod bebe.

andreazg
12.08.2011., 15:34
Nuhalni mi je 0,9 i sve drugo je OK.

Marja
12.08.2011., 15:54
Nuhalni mi je 0,9 i sve drugo je OK.

Super :top:
Glupo mi je pametovat idi - ne idi na amnio, mislim da ćeš to najbolje znati i odlučiti sama. Možda uz konzultaciju s doktorom koji ti vodi trudnoću.
Ja zbog godina i tog nesretnog rendgena nisam puno dvojila hoću li ići i odlučila sam što ću ako nalaz ne bude ok.

andreazg
12.08.2011., 17:58
Ja sam u prvoj trudnoći išla na ac ali je bio i kombinirani lošiji. Sad ću se konzultirati s dr pa ću vidjeti, imam još vremena. Za svaki sam slučaj rezervirala termin na SD 12.9. ali uvijek ga mogu i otkazati.

andreazg
12.08.2011., 17:59
Marja, koje su tebi bile vrijednosti na UZV kod kombiniranog? Jesi ga uopće radila?

Marja
12.08.2011., 21:44
Marja, koje su tebi bile vrijednosti na UZV kod kombiniranog? Jesi ga uopće radila?

Ja ti u cijeloj trudnoći nisam radila niš od krvnih pretraga osim klasične krvne slike na početku i pred kraj trudnoće. Dr mi je odmah rekao da će mi vrijednosti kombiniranog sigurno biti "lošije" zbog godina a kako ću svakako raditi amnio, bolje da se ne opterećujem time. Čak ti ni ne znam sve rezultate mjerenja (morala bih sada kopati po papirima) ali znam da mi je na svakom pregledu radio 4D UZV i da mi je stalno govorio da su sve vrijednosti/mjerenja u redu. Sa 16 tjedana išla sam na amnio u Vili i dr Kos mi je prije zahvata napravio UZV pregled i isto mi rekao da je sve OK i da je beba zdrava.

Kad se sad prisjetim, u prvoj trudnoći također nisam radila nikakve testove (mislim da se onda radio samo double/tripple) već samo UZV i sve je bilo u redu. A prvog sam klinca rodila s 33.

Koliko sam ja skužila svog doktora, puno se danas može vidjeti na UZV (naravno, tko zna dobro gledati i čitati nalaz) ali amnio je najpouzdaniji kod kromosomskih poremećaja koji ne moraju uvijek biti trisomija 21, a nabrojao mi ih je hrpetinu (a kao mjerenja su u normalnim granicama)

andreazg
13.08.2011., 11:55
Ja imam 40,5 godina i kombinirani mi je odličan, ne mora biti pravilo da će biti loš. idem kod kosa isto sa 16 tj i vjerojatno ću ipak preskočiti ac.

Marja
13.08.2011., 15:50
Ja imam 40,5 godina i kombinirani mi je odličan, ne mora biti pravilo da će biti loš. idem kod kosa isto sa 16 tj i vjerojatno ću ipak preskočiti ac.

Kos je odličan, konzultiraj se s njim. I meni je nakon pregleda UZV-om (a prije amnio) isto rekao da će nalaz amnio najvjerojatnije biti uredan .
I prvu i drugu trudnoću mi je vodio Podobnik.
Sve bu ti ok :) ne brini :top:

andreazg
14.08.2011., 09:33
Hvala Marja. Ma kos je stvarno odličan, i meni je u prvoj trudnoći prije zahvata rekao da nemam indikacija za AC (ja ipak išla) i na kraju sve bilo OK. Tada su mi vrijednosti bile puno lošije nego sada, a imala sam 38 godina.

bluee bear
19.08.2011., 14:49
Bok cure! Pročitala sam sve što ste napisale o amniocentezi i iako sam bila sigurna da neću ići na nju, ipak sam je napravila. Ovako, imam 26 godina, imaa curicu začetu prirodnim putem i zdravu i sada dečka začeto IVf-om, svi parametri- probir i nuhalni nabor u 12 tjednu su pokazivali da je sve super, spadam u nisko rizičnu skupinu, sve na UZV super, do 22 tjedna kada je nađena SUA iliti single umbilical arterij ( u pupčanoj vrpci dvije krvne žile umjesto tri ). Nakon prvotnog šoka, imala sam par dana za odlučiti dali ići na amnio ili ne, jer me bilo užasno strah pretrage. I prije dva dana sam došla kod dr. Podobnika sa mužem sa odlukom da ne želim amnio i da ću roditi dijete bez obzira na sve. Dr. mi je ponovno objasnio makar sve super izgleda sa bebom, da postoji 5% šansi da nije u redu nešto sa bebinim mozgom, a 1% komplikacije od amnio i na kraju na mužev nagovor pristala sam. Jer SUA može biti izdvojen slučaj, ali može biti povezana i sa kromosomopatijama. Postupak je prošao skoro bezbolno, malo nelagodno, ali brzo je sve završilo. Ležala sam tamo još 4 sata i dr. je još jednom pogledao bebu na UZV da vidi dali je sve ok. Dobila sam Novocef kao preventivu i rečeno mi je da 5 dana mirujem. Prvi test PCR koji oni rade je bio gotov jučer i najvažnije da je sve ok, barem one trisomnije koje su povezane sa SUOm, a kariogram će biti gotov za dva tjedna. Ono što mene još uvijek muči su komplikacije zbog amnio, čega me otpočetka strah jer sam na fragminu i inače imam od 18 tjedna lagane kontrakcije. Dali mogu biti sigurna da ako je sve u redu u prvih tjedan dana, da će i dalje biti sve u redu? Dali je dovoljna samo jedna tura antibiotika jer vidim da su neke pile po dvije?

rossi79
19.08.2011., 15:27
Nije mi jasno kako je moguce da rezultat amniocenteze "upucuje" na Down sindrom? Amnio daje konacne rezultate sto se Down-a tice, izuzev u malom broju slucajeva, neregularnog uzorka, kad se savetuje kordocenteza. Mozes li objasniti svoj post, molim te?

tek sam sad ovo vidjela...
nikome nije jasno kako se sve ovo moglo desiti. i dr. su se čudili na porodu. i nije išla nekom nestručnome, bila je cura kod hafnera na svetom duhu. ali amnio je dao rezultate koji su jasno upućivali na down. i rodila se potpuno zdrava beba... valjda jedan od onog malog postotka takvih slučajeva... ali u ovom slučaju sve je završilo na sreću svih, a pogotovo roditelja i naravno djeteta.

WandaTheFamous
19.08.2011., 15:29
tek sam sad ovo vidjela...
nikome nije jasno kako se sve ovo moglo desiti. i dr. su se čudili na porodu. i nije išla nekom nestručnome, bila je cura kod hafnera na svetom duhu. ali amnio je dao rezultate koji su jasno upućivali na down. i rodila se potpuno zdrava beba... valjda jedan od onog malog postotka takvih slučajeva... ali u ovom slučaju sve je završilo na sreću svih, a pogotovo roditelja i naravno djeteta.

Nemoj se ljutit, ali meni ovo zvuči kao urbana legenda.

rossi79
19.08.2011., 15:32
Nemoj se ljutit, ali meni ovo zvuči kao urbana legenda.

gle da mi nije fakat dobra frendica i da nisam gledala kako su ona i njen muž prolazili cijelu trudnoću u grču i na kraju se pomirili s downom... a na kraju zdrava beba.
ovo je rijetkost, ali eto ima i takav primjer.
rekao je hafner na porodu da je o tome samo čitao.

WandaTheFamous
19.08.2011., 15:44
gle da mi nije fakat dobra frendica i da nisam gledala kako su ona i njen muž prolazili cijelu trudnoću u grču i na kraju se pomirili s downom... a na kraju zdrava beba.
ovo je rijetkost, ali eto ima i takav primjer.
rekao je hafner na porodu da je o tome samo čitao.

Onda je neko sfušario kod kariograma.
Jesu ponavljali bebi kariogram?
Ponovni kariogram bi jedino pokazao da li se radilo o grešci ili je nešto drugo po srijedi.

WandaTheFamous
19.08.2011., 16:06
Evo izvadak iz jednog članka.
http://www.laboratorij.ba/struni-radovi/131.html
Klinički genetičari se fokusiraju na vjerovatnoću i procjenu rizika, te na saopštavanju i jednog i drugog pacijentima kroz genetsko savjetovanje, na način da se optimizira donošenje odluka o njihovim reproduktivnim mogućnostima ili profilaktičkim mjerama, u cilju smanjenja rizika od bolesti. U eri molekularne genetike sve su veća očekivanja od kliničke genetike, a dodatno polje interesovanja su zdrave osobe, odnosno osobe nosioci genetskih poremećaja bez simptoma bolesti.

WandaTheFamous
19.08.2011., 16:09
Genetika je vrlo precizna disciplina. Ne postoji varijanta da se na kariogramu nešto vidi, a onda "čudom" nestane.
U tom neskladu jedino je moguć ljudski faktor. Ili je netko nešto krivo shvatio pa je po srijedi neka druga priča, ili je došlo do kontaminacije uzorka greške laboratorija etc...

rossi79
19.08.2011., 16:22
Genetika je vrlo precizna disciplina. Ne postoji varijanta da se na kariogramu nešto vidi, a onda "čudom" nestane.
U tom neskladu jedino je moguć ljudski faktor. Ili je netko nešto krivo shvatio pa je po srijedi neka druga priča, ili je došlo do kontaminacije uzorka greške laboratorija etc...

kariogram nisu ponavljali koliko znam... ali valjda nitko nije ni sumnjao u točnost jer bio je loš i nuhalni, i kombinirani probir u 12. tjednu i onaj probir u 16. tjednu... valjda se sve poklopilo, stvarno ne znam...

WandaTheFamous
19.08.2011., 16:32
kariogram nisu ponavljali koliko znam... ali valjda nitko nije ni sumnjao u točnost jer bio je loš i nuhalni, i kombinirani probir u 12. tjednu i onaj probir u 16. tjednu... valjda se sve poklopilo, stvarno ne znam...

Kombinirani i Triple test su samo statistika, a i nuhalni zna varirat, zato se kod sumnje i radi amnio, jer je jedini točan.

Ne znam kod Downa, kolike su mogućnosti da trisomija postoji, a da se nije manifestirala, zato mi je vjerojatnija stvar, da je neko nešto fulao.
Bolje za dijete u svakom slučaju.

haanah
19.08.2011., 19:31
Kombinirani i Triple test su samo statistika, a i nuhalni zna varirat, zato se kod sumnje i radi amnio, jer je jedini točan.

Ne znam kod Downa, kolike su mogućnosti da trisomija postoji, a da se nije manifestirala, zato mi je vjerojatnija stvar, da je neko nešto fulao.

Da je mozaik u pitanju, pokazalo bi se na kariogramu. Mislim da nemamo dovoljno podataka za diskusiju s obzirom da majka nije licno pisala post, vec znamo samo iz druge ruke i to uopsteno (bez uvrede rossi).
Pozdrav :)

Lepa26
21.11.2011., 15:59
Curke, jel tko radio amnio u Ljubljani?????? Molim informacije, može i na pp... :moli:

protelos
23.11.2011., 05:59
Curke, jel tko radio amnio u Ljubljani?????? Molim informacije, može i na pp... :moli:

Ja sam radila amnio u Ljubljani.
Ne znam sta te zanima, ali bilo je sve ok, bilo nas je jedno 7-8 taj dan, sve sa muzevima (osim mene, ja svome rekla da ne treba ic sa mnom :rolleyes: )
Najprije imas razgovor sa sestrom, ispunjavate skupa cijeli kup formulara, odgovaras na milijon pitanja, o bolestima u obitelji, o trudnoci, itd.

Nakon toga naprave amniocentezu, i nakon postupka ides u dnevni boravak, legnes na jednu od fotelja koje su u polulezecem polozaju i citas novine nekoliko sati. Kada smo sve tamo, sestra svima da upute za naprijed, sto mozemo ocekivati, u kojim slucajevima se moramo vratiti i sl. Nakon toga: Lep pozdrav i picis kuci. Tako je bilo pred malo vise od godinu dana. Ako te sta drugo zanima pitaj :cerek:

Francesca
23.11.2011., 12:18
Ne znam sta te zanima, ali bilo je sve ok, bilo nas je jedno 7-8 taj dan, sve sa muzevima (osim mene, ja svome rekla da ne treba ic sa mnom :rolleyes: )
Najprije imas razgovor sa sestrom, ispunjavate skupa cijeli kup formulara, odgovaras na milijon pitanja, o bolestima u obitelji, o trudnoci, itd.

Nakon toga naprave amniocentezu, i nakon postupka ides u dnevni boravak, legnes na jednu od fotelja koje su u polulezecem polozaju i citas novine nekoliko sati. Kada smo sve tamo, sestra svima da upute za naprijed, sto mozemo ocekivati, u kojim slucajevima se moramo vratiti i sl. Nakon toga: Lep pozdrav i picis kuci. Tako je bilo pred malo vise od godinu dana. Ako te sta drugo zanima pitaj :cerek:

Koliko se ceka nalaz i koliko to kosta i u kojoj klinici?
Thx

Lepa26
23.11.2011., 14:51

TNX na odgovoru!

Koliko se ceka nalaz i koliko to kosta i u kojoj klinici?
Thx

Ok, i ovo bi bile korisne informacije.... ;)
Protelos, molim te odgovori nam... ;)

A kako se čini, u ponedjeljak ću za Ljubljanu, pa ću imati najfriškije informacije....

protelos
23.11.2011., 22:45
Ok, ne znam odgovore na sva pitanja. To se nalazi na Ginekoloski klinici, na Zaloski, to je vrlo blizu Klinickog centra.
Rezultat se ceka cca 10-15 dana,ponekad vise, ovisi koliko brzo rastu stanice. Meni je nalaz bio gotov dosta brzo, cini mi se bas 10 dana. Znam da mozes nadoplatit za neku brzu metodu, ali ne znam detalje jer me nije zanimalo, bila sam uvjerena da je sve ok.

Sto se cijene tice, ne znam jer imam zdravstveno u slo, ali nazovete i sve ce vam reci, samo naglasite da ste samoplacnik. :mig:

Lepa26
24.11.2011., 05:50
TNX! :w

Francesca
24.11.2011., 13:05
Protelos hvala

Lepa ti onda javi dealje kad saznas ;)

scottie
24.11.2011., 18:52
A koji su razlozi za radit amnio u Lju, a ne kod nas privatno ili u bolnici?

protelos
26.11.2011., 11:26
A koji su razlozi za radit amnio u Lju, a ne kod nas privatno ili u bolnici?

Za druge ne znam, ali ja u Ljubljani zivim, pa sam tamo i obavila. Rodit sam ipak isla u Postojnu, jer je puno ljepse i mirnije, i znam puno zena iz hr koje dolaze u Postojnu rodit. Bas kad sam ja bila tamo je dosla jedna cura iz Rijeke, i to na planirani carski.
Koliko ja znam, cijene su bitno nize nego kod Podobnika, a tretman jako, jako ljubazan. Sto se poroda tice Postojna je bolja opcija od Zagreba za zene koje planiraju platiti, i zele porod po svojim zeljama, a zive, recimo u primorju.

Druge cure ce mozda objasniti zasto rade amnio u Ljubljani.

Lepa26
27.11.2011., 06:48
Ja idem u Ljubljanu po 3-će mišljenje, na neke preglede, jer sam tu, u Zagrebu, dobila 2 različita nalaza, a u Ljubljani imaju puno bolje aparate nego naši, a mogućnost je i da će mi raditi amnio, koja kod njih ima te brže rezultate, a meni su bitni pošto sam u 21-om tjednu tr.

WandaTheFamous
27.11.2011., 12:26
Ja idem u Ljubljanu po 3-će mišljenje, na neke preglede, jer sam tu, u Zagrebu, dobila 2 različita nalaza, a u Ljubljani imaju puno bolje aparate nego naši, a mogućnost je i da će mi raditi amnio, koja kod njih ima te brže rezultate, a meni su bitni pošto sam u 21-om tjednu tr.

Sretno :)

scottie
27.11.2011., 19:14
Hvala na odgovorima i naravno, lepa26 sretno!

Lepa26
28.11.2011., 04:09
Hvala!!!!!!!

Lepa26
28.11.2011., 13:06
Kao što obećah; amnio u Ljubljani košta cca 670 eur-a, a fish (to je taj brzi rezultat za 24-48h što se dobije) se dodatno plaća cca 290 eur-a.
Ja na kraju nisam radila amnio...nije bilo potrebno... :)

Francesca
28.11.2011., 13:10
Kao što obećah; amnio u Ljubljani košta cca 670 eur-a, a fish (to je taj brzi rezultat za 24-48h što se dobije) se dodatno plaća cca 290 eur-a.
Ja na kraju nisam radila amnio...nije bilo potrebno... :)

Onda pretpostavljam da bude sve ok?

Lepa26
28.11.2011., 20:21
A nada umire zadnja... Čekamo 4-ti mjesec kad se pišonja treba rodit, i molimo Boga da je kako većina kaže, sve u redu! ;)

Faye Dunaway
08.03.2012., 19:55
Sram me priznati,ali do današnjeg dana nisam bila dobro upoznata s amniocentezom...naime,u 9.sam tjednu trudnoće,imam 22.god.,i danas sam imala prvi pregled kod nove doktorice,...dala mi je u jednom trenutku papir o amniocentezi koji opisuje kromosomsku analizu na način kao da čitaš dio ozbiljnog magistarskog rada iz biologije ili sl.,bez ikakvog opisa kako pretraga izgleda,koji su rizici,itd....naivno sam potpisala da želim tu pretragu,ne znajući što ja to točno činim,cijela stvar mi je izgledala krajnje "humano" i pomislila sam si "pa zašto uopće to potpisujem,tko to ne bi htio napraviti"...doktorica nije izustila ni riječ o tome,samo me pitala da li sam pročitala papir,....priznajem svoj dio krivice-nedovoljna informiranost,no opet smatram da sam trebala dobiti više informacija o samom postupku i mogućim rizicima....iskreno se bojim ići na takvo što :( zanima me da li se takva pretraga svim trudnicama ponudi kao moguća dodatna pretraga ili ne? imam endometriozu i par teškoća tipa gerb,rinitisi,malo manje kila.... ( :zubo: ) ali mi je plod vitalan,papa test uredan,nitko u obitelji nema nikakvih kromosomskih teškoća..... :ne zna:

Francesca
09.03.2012., 05:36
Sorry al doktorica ti je glupaca
U 9 tt to dat nekome? Pa treba joj uzet dozvolu za rad

Prije amniocinteze se radi tzv kombinirani probir - test iz krvi i kombinacija ultrazvucnog pregleda, te ako se tamo pokazu rizici onda se moze savjetovati zeni da se napravi amnio, sve prije toga je totalna glupost

I to sto si potpisala sigurno te ne obvezuje da moras ici, ne brini

larazg
09.03.2012., 06:09
Faye Dunaway... moram priznati da mi je ovaj post nejasan...
Pa pristanak na amniocentezu se ne potpisuje 10 tjedana ranije (2 i pol mjeseca prije) već na temelju indikacija (nadovezujem se na Fran) na licu mjesta neposredno prije zahvata.
Ja sam ih prošla pa govorim iz iskustva (tren prije zahvata ti daju ali ne magistarski rad već obrazac pola papira A4) gdje daješ svoju suglasnost i gdje su ti opisani rizici koji govore ZA obaviti i MOGUĆIH komplikacija... ali ni izdaleka to ne izgleda kao magistarski rad (tako da mi je sve to nejasno :ne zna:)

Bilo kako bilo, to što si potpisala te ne obvezuje jer se opet amniocenteza radi u bolnici ili u 2 pvt klinike u zagrebu.. tako da ako si i potpisala kod bolničkog doktora uvijek reci da si se predomislila ako budeš.

i nemoj se sikirati, na doktoru je bilo da ti objasni a ne na tebi da nakon potpisivanja googlaš što je to jer za to nikada u životu nisi čula.

ugodnu i školsku trudnoću ti želim :five:

Dragonfly
09.03.2012., 10:55
Sorry al doktorica ti je glupaca
U 9 tt to dat nekome? Pa treba joj uzet dozvolu za rad

Prije amniocinteze se radi tzv kombinirani probir - test iz krvi i kombinacija ultrazvucnog pregleda, te ako se tamo pokazu rizici onda se moze savjetovati zeni da se napravi amnio, sve prije toga je totalna glupost

I to sto si potpisala sigurno te ne obvezuje da moras ici, ne brini

Pa i nije tako.
Ovisno koliko ima godina.
Ona doduše ima 22. i izgleda da nema nikakve indikacije tako da kod nje takva agresivna pretraga nema nekog smisla i postupak doktora je pomalo nejasan.

No meni je moj doktor napravio istu stvar: rekao mi je da sam po statistikama u dobnoj skupini kojoj se preporuča amniocenteza u prva tri mjeseca (došla sam na prvi pregled s 9 tjedana).
Mrtvo hladno sam odbila i morala sam istom potpisati papire da odbijam amniocentezu kako na kartonu, tako i u trudničkoj knjižici.

Tako da nije nužan ni prvi ni drugi probir (ionako će ti reći da je to statistička, a ne dijagnostička metoda koja ne garantira ništa), nego ti odmah mogu preporučiti amniocentezu ako si po njima u statističkoj skupini (bilo zbog godina, obiteljske anamneze, povijesti bolesti) jer ona jedina pokazuje što je ili nije.

E sad, stvar je osobne odluke, a preporuke su preporuke i liječnici su dužni reći ti što bi trebalo da zaštite sebe. :)

Francesca
09.03.2012., 11:22
Al amnio se ne moze napraviti u prva tri mjeseca trudnoce - nema dovoljno ni plodne vode ni stanica u plodnoj vodi :ne zna:

Ja imam 37 god uskoro i nakon kombiniranog koji je ok bio me dr nije slao na amnio
Naravno da sam inzistirala, odobrio bi mi

Ni jedna pretraga nije nuzna i o svakoj pretrazi mi same odlucujemo zelimo li ju ili ne, tako i o amnio
No lijecnikova je obveza informirati pacjenticu o svakoj pretrazi

Dragonfly
09.03.2012., 11:41
Al amnio se ne moze napraviti u prva tri mjeseca trudnoce - nema dovoljno ni plodne vode ni stanica u plodnoj vodi :ne zna:

Ja imam 37 god uskoro i nakon kombiniranog koji je ok bio me dr nije slao na amnio
Naravno da sam inzistirala, odobrio bi mi

Ni jedna pretraga nije nuzna i o svakoj pretrazi mi same odlucujemo zelimo li ju ili ne, tako i o amnio
No lijecnikova je obveza informirati pacjenticu o svakoj pretrazi

Hm, ne znam, samo prepričavam svoje iskustvo, a to je da mi je gurnut papir u 9. tjednu za amniocentezu pod nos, da sam morala potpisati odbijenicu koju je istovremeno potpisao i doktor tako da mi nije neobično što su i djevojci gore ponudili istu stvar u 9. tjednu, osim što je u cijeloj stvari neobično to što u njenom slučaju nema nikakvih indikacija. S obzirom da sam odmah odbila, nisam se dalje interesirala za detalje.

Ajde, kod mene se još mogu izvlačiti na godine i statistiku, iako sam doktoru mrtvo hladno skresala u facu da bi se po njihovim statistikama s obzirom na svoje godine trebala mučiti ostati trudna, a ja ostala od prve bez ikakvih problema, tako da neka me poštede tablica i brojeva.

Naravno, slažem se u potpunosti s time da moraju upozoriti na sve moguće rizike i ponuditi sve mogućnosti, a odluka je ionako naša. :)

Isto tako moram napomenuti da su na mene vršili priličan pritisak (i socijalni i privatni ginekolog), tako da nije bilo pregleda, a da me nisu pitali da li sam možda promijenila mišljenje. :D

Francesca
09.03.2012., 11:45
Glupo pitanje sorry - ti si u Hrvatskoj? :zubo:

Dragonfly
09.03.2012., 11:49
Glupo pitanje sorry - ti si u Hrvatskoj? :zubo:

Nijedno pitanje nije glupo - da :zubo:

larazg
09.03.2012., 11:54
meni ovo sve zvuči kao SF.. da me ubiješ... :ne zna:

WandaTheFamous
09.03.2012., 12:34

U 9tj traže da se potpiše ZA amnio ili pak ODBIJENICA? :zvrko:
I šta kad se dođe u 15tj, pa se vidi da ipak možda treba (bude neka indikacija), a odbijenica potpisana iz nekorektnog razloga?

Ja bi ovo da mi je neko dao, prijavila liječničkoj komori, pa neka se oni misle tko im radi...I kako...

Ne etično, ne profesionalno, ne humano...

Francesca
09.03.2012., 12:56

Zato sam i pitala jel iz Hr jer kolko vidim curama kod nas ne nude ni kombinirani a kamoli amnio :zubo:

WandaTheFamous
09.03.2012., 12:59
Zato sam i pitala jel iz Hr jer kolko vidim curama kod nas ne nude ni kombinirani a kamoli amnio :zubo:

Fakat :rofl:

Dragonfly
09.03.2012., 13:00
U 9tj traže da se potpiše ZA amnio ili pak ODBIJENICA? :zvrko:
I šta kad se dođe u 15tj, pa se vidi da ipak možda treba (bude neka indikacija), a odbijenica potpisana iz nekorektnog razloga?

Ja bi ovo da mi je neko dao, prijavila liječničkoj komori, pa neka se oni misle tko im radi...I kako...

Ne etično, ne profesionalno, ne humano...

Hm, ne znam, ja to nisam tako doživjela.
Mene je dr pitao koliko imam godina i nakon toga mi je rekao da je s obzirom na moje godine amniocenteza preporuka i pitao da li ju želim raditi. Rekla sam da ne želim i onda je napisao na karton i u knjižicu da trudnica ne želi pretragu amniocenteze i ja sam to potpisala skupa s njim. Sad sam provjerila, nije bilo u 9. tjednu, nego tjedan dana kasnije, točnije 10 + 4.

Vjerujem da je kasnije bilo nekih indikacija, to što sam u početku odbila pretragu, ne bi igralo neku veliku ulogu, no, kao što rekoh, bilo mi je potpuno svejedno jer sam unaprijed bila upoznata sa svime, dobro promislila i u priči s dragim nas dvoje smo donijeli zajedničku odluku.

Tako da osobno u tome ne vidim ništa neetičnog, neprofesionalnog ili nehumanog jer sam došla s jasnim stavom potpuno upoznata sa svime. :ne zna:

Istina da se kasnije uopće nisam raspitivala oko toga zašto treba takve odluke dokumentirati potpisom (djelomično mi je jasno da se radi o ograđivanju tipa ako nešto pođe po zlu pa postoji pisani dokument gdje se sustav može jasno ograditi :D) tako da stvarno ne znam da li je to uobičajena praksa.

WandaTheFamous
09.03.2012., 13:04
Istina da se kasnije uopće nisam raspitivala oko toga zašto treba takve odluke dokumentirati potpisom (djelomično mi je jasno da se radi o ograđivanju tipa ako nešto pođe po zlu pa postoji pisani dokument gdje se sustav može jasno ograditi :D) tako da stvarno ne znam da li je to uobičajena praksa.

Mislim da si sve rekla, zbog toga i jest u 10+4tj neprofesionalno, ne etično i nehumano.

-Pa nije to sudski nalog ili račun da trebaš potpisivat.
-Nije bome niti lijepo da se liječnik koji vodi trudnoću u naprijed ograđuje od neke pretrage. Naročito bez indikacije.

Da ti je u 20tj našao indikaciu, preporučio i ti odbila, shvatila bi, tvoja stvar-tvoja odluka, ali u 10tj je rano za takve stvari.
I to još potpisivat.
Pa taman da si bila naručena na amnio i to dotično jutro odlučila nedoć, ne bi te trebali potzivat na ikakvo potpisivanje.

Dragonfly
09.03.2012., 13:09

Meni su nudili sve, šakom i kapom. :D
I privatnik i socijalac.
S time da mi je socijalac odmah uletio s amniocentezom i rekao da je njegovo mišljenje da od double testa nikakve koristi i kada sam potpisala da neću na amniocentezu, onda mi je rekao da mi ostaje još tripl test u Petrovoj kasnije ako hoću za što mi može ispisati uputnicu.

Kod privatnika ista stvar: nakon što sam napravila UZ u 11. tjednu, rekao je da su svi parametri ok i da je sad moja slobodna procjena želim li vaditi krv i raditi rani probir i da je to samo statistička metoda koju radim "radi vlastitog mira". Rekla sam mu da ne vidim razloga da to učinim jer sam potpuno u miru sa sobom, a i UZ nalazi su ok i to je bilo to.

Onda sam u 17. tjednu isto radila UZ i opet ista priča kod privatnika: želim li raditi tripl test, iako su nalazi UZ uredni. Naravno, spomenuo je i amniocentezu i rekla sam mu da amniocentezu ne želim, ali da ću razmisliti još o tripl testu.

Onda sam sutradan po planu i programu došla socijalnom na redovni pregled i dočekale su me uputnice za Petrovu za tripl test :zubo:
Pa da ih više skinem s vrata, otišla sam samo izvaditi krv jer sam UZ nalaz već imala od dana prije i napravila taj tripl i sad me puštaju konačno na miru. :)

velika.jabuka
09.03.2012., 15:22
Vidim da tu ima cura koje godinama prate temu i koje odlično kuže tematiku.. Za razliku od mene, koja se od surfanja po ovakvim temama uspaniči do besvijesti!

Molim vas za prijateljsko mišljenje..

Imam 33 god, trudna sam 13+2

Rezultati kombiniranog probira su mi:
Dobni rizik 1:354
T21 1:419 (to mi se čini prihvatljivo)
T18-13 1:100 000

CRL 69mm, NT 1,42 - 0,8 MoM

To je sve ok. Ali ono što me užasno zbunjuje su biokemijski biljezi:
PAPP-A 3234 - 0,8 MoM
f-hCG 100,8 - 3,33 MoM !!!

Na dnu stoji mala neboldana napomena da je rizik na temelju samo biokemijskih biljega 1:69

Ovaj nalaz je s Merkura. U Breyerovom nalazu (prošla trudnoća) taj podatak o omjeru biokem. biljega ni ne piše..

I što bi vi sad mislile o takvom nalazu, da vas zapadne?
Prof. P. kaže ništa, sve prihvatljivo..
Drugi doc kaže obavezno amnio..

Jel imala koja cura taj povišeni hcg?

velika.jabuka
09.03.2012., 15:32
I još nešto.. Jeste li čule za dijagnostički test MaterniT21 iz krvi, koji na temelji bebinog DNA nađenog u krvi mame daje rezultate iste kao racz uz puno manji rizik?

trnje
09.03.2012., 15:45
Pa i nije tako.
Ovisno koliko ima godina.
Ona doduše ima 22. i izgleda da nema nikakve indikacije tako da kod nje takva agresivna pretraga nema nekog smisla i postupak doktora je pomalo nejasan.

No meni je moj doktor napravio istu stvar: rekao mi je da sam po statistikama u dobnoj skupini kojoj se preporuča amniocenteza u prva tri mjeseca (došla sam na prvi pregled s 9 tjedana).
Mrtvo hladno sam odbila i morala sam istom potpisati papire da odbijam amniocentezu kako na kartonu, tako i u trudničkoj knjižici.

Tako da nije nužan ni prvi ni drugi probir (ionako će ti reći da je to statistička, a ne dijagnostička metoda koja ne garantira ništa), nego ti odmah mogu preporučiti amniocentezu ako si po njima u statističkoj skupini (bilo zbog godina, obiteljske anamneze, povijesti bolesti) jer ona jedina pokazuje što je ili nije.

E sad, stvar je osobne odluke, a preporuke su preporuke i liječnici su dužni reći ti što bi trebalo da zaštite sebe. :)

ali amnio se radi izmedju 15-16 tjedana, jednostavno s ene radi prije bez obzira na krizne skupine?!?!? mislim, kakvi su to doktori???

trnje
09.03.2012., 15:51
Vidim da tu ima cura koje godinama prate temu i koje odlično kuže tematiku.. Za razliku od mene, koja se od surfanja po ovakvim temama uspaniči do besvijesti!

PAPP-A 3234 - 0,8 MoM

Na dnu stoji mala neboldana napomena da je rizik na temelju samo biokemijskih biljega 1:69

Ovaj nalaz je s Merkura. U Breyerovom nalazu (prošla trudnoća) taj podatak o omjeru biokem. biljega ni ne piše..

ja imam 37g, i taman sam isla na amnio, tj prosla. s prvim djetetom nisam (imala sam 35), i nisma ni imala pojma o nalazu, rekli su mi da je sve ok, pa ajde. a sad sam na osnovi biokemijskih testova i godina imala rizik 1:154, i zbilja nisam zelila toliko riskirati.
ja bi sa ovom vrijednosti isla na amnio, moje obje su bile ispod jedan, ali obje nisu iskljucivale (ni ukazivale) na down, pa sam s eipak odlucila. evo prijateljski ti savjet ne mogu dati, samo mogu reci sta bi ja napravila. a ostalo sve ovisi o tebi. jesi li spremna riskirati rizik od pobacaja 1:300, i sta bi ako dijete zbilja ima down...

trnje
09.03.2012., 16:03
po pravilima struke oni su obvezni..
ako se ne rade onda neki obavezno poslije zahvata daju antibiotik.

ja sam oba puta radila briseve i oba puta poslije dobila antibiotik kao prevenciju
..

ja nisam radila u HR, pa ne bih znala koja je praksa, ali ja nisam radila ni briseve, niti antibiotik (u NL)

trnje
09.03.2012., 16:10
Ja sam u prvoj trudnoći išla na ac ali je bio i kombinirani lošiji. Sad ću se konzultirati s dr pa ću vidjeti, imam još vremena. Za svaki sam slučaj rezervirala termin na SD 12.9. ali uvijek ga mogu i otkazati.

ja sam u prvoj imala kombinirani super pa nisam isla na amnio, sad nije bio bas super pa sam isla. eto, aj vjerujem tom kombiniranom donekle, znam da nema garancije.

isto ne razumijem (neovisno o ovom postu) kako amnio UKAZUJE na nesto, kad je rijec o downu amnio bi trebala biti 99.9% sigurna, osim ako test nije uspio tehnicki valjda, pomijesali nalaze :zubo:

trnje
09.03.2012., 16:20
Bok cure! Pročitala sam sve što ste napisale o amniocentezi i iako sam bila sigurna da neću ići na nju, ipak sam je napravila. Ovako, imam 26 godina, imaa curicu začetu prirodnim putem i zdravu i sada dečka začeto IVf-om, svi parametri- probir i nuhalni nabor u 12 tjednu su pokazivali da je sve super, spadam u nisko rizičnu skupinu, sve na UZV super, do 22 tjedna kada je nađena SUA iliti single umbilical arterij ( u pupčanoj vrpci dvije krvne žile umjesto tri ). Nakon prvotnog šoka, imala sam par dana za odlučiti dali ići na amnio ili ne, jer me bilo užasno strah pretrage. I prije dva dana sam došla kod dr. Podobnika sa mužem sa odlukom da ne želim amnio i da ću roditi dijete bez obzira na sve. Dr. mi je ponovno objasnio makar sve super izgleda sa bebom, da postoji 5% šansi da nije u redu nešto sa bebinim mozgom, a 1% komplikacije od amnio i na kraju na mužev nagovor pristala sam. Jer SUA može biti izdvojen slučaj, ali može biti povezana i sa kromosomopatijama. Postupak je prošao skoro bezbolno, malo nelagodno, ali brzo je sve završilo. Ležala sam tamo još 4 sata i dr. je još jednom pogledao bebu na UZV da vidi dali je sve ok. Dobila sam Novocef kao preventivu i rečeno mi je da 5 dana mirujem. Prvi test PCR koji oni rade je bio gotov jučer i najvažnije da je sve ok, barem one trisomnije koje su povezane sa SUOm, a kariogram će biti gotov za dva tjedna. Ono što mene još uvijek muči su komplikacije zbog amnio, čega me otpočetka strah jer sam na fragminu i inače imam od 18 tjedna lagane kontrakcije. Dali mogu biti sigurna da ako je sve u redu u prvih tjedan dana, da će i dalje biti sve u redu? Dali je dovoljna samo jedna tura antibiotika jer vidim da su neke pile po dvije?

mene su uvjeravali svi dr da ako je sve ok 48h znaci da je do kraja zarasla ta rupica, a fakat je rupica...i da nema straha vise! komplikacije amnio su primarno ruptura membrana, ne kontrakcije etc... i evo u NL ne daju nikakve natibiotike, niti ih spominju, ne brini oko toga!!!

trnje
09.03.2012., 16:21

ja zbilja mislim nikakve, a geneticar sam po struci. valjda su zajebali nalaz. i srecom da je tako!

WandaTheFamous
09.03.2012., 18:19
geneticar sam po struci.

Ajd napokon da se neko kuži...:s
Zanima me inače svašta, ali baš evo npr. što se tiče Down-a, kad spominjemo njega, da li Down mutacija kreće od jajne stanice/spermija te se direktno naslijeđuje, ili kreće od diobe, pa zahvaća ne 100% stanica, već određeni postotak, ovisno u kojem je momentu diobe krenula mutacija.
Tada bi mogao postojat u smanjenom intenzitetu, valjda kao mozaicizam (znam za druge sindrome da mogu postojat u takvom "laganijem" obliku), da li je onda moguće da se eventualno uhvati na amniocentezi koja takva stanica i odradi kariogram baš te mutirane stanice, a da se ukupno sindrom ne manifestira, jer je zahvaćen premali broj stanica?

(Nisam genetičar, niti blizu, vidi se, nego mi djete ima NF1, pa već duže vrijeme zbog toga čačkam po svemu ovom.)

trnje
09.03.2012., 21:53
No iskreno te detalje ni ja ne znam, ne bavim se bas medicinskom genetikom. Koliko ja znam u skoro 100% slucajeva je rijec o mutaciji vec u gametama, tj u jajnoj stanici, tako da su sve stanice zahvacene. Moguce da je u nekom jako malom postotku mozaicizam. No kod amnio se definitivno uzima velika kolicina stanica, tako da se ne moze eto slucajno uhvatiti ona koja nema poremecaj...
A u smanjenom intenzitetu moze biti samo ovisno o tome kolika je translokacija, tj koliki je duplicirani dio...to definitivno varira od slucaja do slucaja...

larazg
10.03.2012., 05:44
No iskreno te detalje ni ja ne znam, ne bavim se bas medicinskom genetikom. Koliko ja znam u skoro 100% slucajeva je rijec o mutaciji vec u gametama, tj u jajnoj stanici, tako da su sve stanice zahvacene. Moguce da je u nekom jako malom postotku mozaicizam. No kod amnio se definitivno uzima velika kolicina stanica, tako da se ne moze eto slucajno uhvatiti ona koja nema poremecaj...
A u smanjenom intenzitetu moze biti samo ovisno o tome kolika je translokacija, tj koliki je duplicirani dio...to definitivno varira od slucaja do slucaja...

mislim da si definitivno u pravu... :top:
meni su kod svake RACZ na kojoj sam bila pričali sve više i više... i na ovoj zadnjoj sam pričala sa genetičarem koji mi je analizirao moje metafaze i izvlačio kariogram... rekao 'da uslijed kromosomskog nerazdvajanja kod prve i druge mejotičke diobe kod žena i muškaraca nastaju aneuploidne gamete, a nakon oplodnje aneuploidne zigote..'
ti to možeš vidjeti doslovno kod začeća..
Imam prijateljicu, tu forumašicu koja ima balansiranu translokaciju i koja je jako puno trudnoća izgubila dok nije proizvela jajnu stanicu bez 'bug-a'.... ali kojoj su svojednobno savjetovali da ide u Prag jer oni već na taj način selektiraju js i prije i poslije oplodnje... tako da nema potreba za RACZ.

meni to i dalje zvuči sve kao SF, ali moram odati priznanje medicini kako je u tom dijelu uznapredovala :s

velika.jabuka
10.03.2012., 09:51

PAPP-A 3234 - 0,8 MoM

I još nešto.. Jeste li čule za dijagnostički test MaterniT21 iz krvi, koji na temelji bebinog DNA nađenog u krvi mame daje rezultate iste kao racz uz puno manji rizik?

Aktualnim trudncama neće puno korisitit, ali cure koje otprilike u ovo vrijeme saznaju da su trudne će moći napraviti ovaj test u Europi. Pouzdan je preko 99%, dakle kao racz, a radi se iz mamine krvi. U USA se zove MaterniT21, a u Europi Praena - više info možete naći na stranici od LifeCodexx..
U USA košta oko 1900 dolara.. Zbilja se nadam da će ovo nekom pomoći..

Over_The_Top
10.03.2012., 19:41
velika.jabuka ili bilo tko ima inf o tome gdje i koliko novaca neka javi. ja mislim da ću morati na amnio zbog godina i slučaja blagog downa u obitelji pa bih voljela napraviti neinvazivni test ako je moguće.

trnje
10.03.2012., 20:02
ja zivim u NL i nisu mi ga spomenili nikada... tako da ne znam jeli svuda u EU komercijalno dostupan... samo kazem.

Faye Dunaway
11.03.2012., 08:44
Nikako da dođem do forum.hr, a bitno mi je reći da u vezi mog neobičnog slučaja (9tt,22god,amnio? :eek: ) postoji sasvim logično objašnjenje,...dužna sam to napisati da ne nastanu neki bespotrebni strahovi.....naime,doktorica se jaaako jaaaako žurila i dala mi taj papir o amniocentezi, a ona me mislila poslati na kombinirani :D sva sreća....inače,u Zg-u sam,idem preko HZZO i doktorica je stvarno pametna,ali evo-nastala je bezvezna pomutnja zbog njene žurbe (oduzela sam joj previše vremena :zubo: ) Eto,toliko od SF-a :D ja se ispričavam u svoje ime,pogotovo ako sam nekoga uznemirila ovime!

velika.jabuka
17.03.2012., 10:31
velika.jabuka ili bilo tko ima inf o tome gdje i koliko novaca neka javi. ja mislim da ću morati na amnio zbog godina i slučaja blagog downa u obitelji pa bih voljela napraviti neinvazivni test ako je moguće.

http://www.lifecodexx.com/ , stranica je na njemačkom.

velika.jabuka
17.03.2012., 12:11
Evo, upravo stiglo:

We are aiming to launch the test in Germany in June 2012. The test will be available via Gynäkologists and prenatal specialists. A little bit earlyer, at the end of April, the test might be available in Switzerland. Our first co-operation partner in Switzerland is "Labor Team W". You may contact directly Dr. Michael Allmann http://www.team-w.ch/de/

It will be obligatory to see a doctor in Germany or Switzerland, respectively, to collect the blood sample. It will not be possible to send blood samples to our laboratory in Constance where the samples will be analyzed.

We hope that this information was helpful.

Over_The_Top
09.05.2012., 06:59
Bok cure, ima li netko friških info o čekanju nalaza sa Rebra? Nešto sa načula da se već za 1-2 tjedna dobiju preliminarni nalazi. Na sam postupak bih išla kod dr. Kosa.

haanah
18.05.2012., 16:41
Pozdrav devojke,
nadam se da ce neka od vas moci da mi pomogne, a evo o cemu se radi:
pre dva dana sam imala RAC prilikom koje je utvrdjeno da mi je krvava plodova voda. Naravno, odmah sam trazila od lekara da mi objasni o cemu se radi i on mi rece da to nije nista strasno i da je to verovatno posledica krvarenja negde ranije u trudnoci. Rekla sam da ja nikakva krvarenja nisam imala, uopste, na sta je on rekao da je onda verovatno bila neka upala. Na moje pitanje da li je to mozda neka od indikacija za pucanje vodenjaka, PROM (prolaps plodovih ovojaka) ili bilo sta slicno, kaze da to nema veze jedno sa drugim i da je moguce da se placenta negde malo "odlubila", da to samo znaci da treba povesti malo vise racuna u toku same trudnoce i sto vise mirovati.
Geneticar kada je video plodovu vodu rekao je takodje da to nije strasno, da je verovatno neka upala bila u pitanju (mada, ne znam da li je geneticar uopste kompetentan za takve izjave), i da to samo njemu moze da napravi problem u smislu trajanja analize u smislu da je potrebno duze vreme da se ceka da se valjda neka podloga zaseje...tako nesto, to nisam razumela, i da ce verovatno rezultati kasniti... :(
Mene zanima, ima li neka od vas bilo kakva iskustva ili saznanja o krvavoj plodovoj vodi i kakve posledice to moze imati na nastavak trudnoce. Jel ta krv moze da nestane, posto, ako sam dobro razumela, plodova voda cirkulis-beba je guta, udise...i pravi nove kolicine... I, zar to ne utice lose na bebu, da guta i udise krvavu plodovu vodu u kojoj je moja krv? :(

Za genetiku ne pitam, tu ce biti, sta bude...

irres
30.05.2012., 08:49
Evo, upravo stiglo:

We are aiming to launch the test in Germany in June 2012. The test will be available via Gynäkologists and prenatal specialists. A little bit earlyer, at the end of April, the test might be available in Switzerland. Our first co-operation partner in Switzerland is "Labor Team W". You may contact directly Dr. Michael Allmann http://www.team-w.ch/de/

It will be obligatory to see a doctor in Germany or Switzerland, respectively, to collect the blood sample. It will not be possible to send blood samples to our laboratory in Constance where the samples will be analyzed.

We hope that this information was helpful.

Dak netko zna koliko će ovakav test koštati u EU, npr u Njemačkoj?
Ako saznate, napišite.

larazg
30.05.2012., 09:55
Ako saznate, napišite.

jako skupo.. neki rekoše kao obrada kariograma kod RACZ a možda još i skuplje...
na moje pitanje zašto? dobih odgovor zato što iz krvi majke izolirati krv bebe.. je omjer 1:1000000 i zato treba još skuplja oprema i još skuplji aparati nego za izvući kariogram iz plodne vode koja je 100% bebina sa bebinim stanicama..

kad bolje razmisliš.. ima logike...

irres
30.05.2012., 12:36
Ma da, ima logike.
Ja se ponadala da su našli alternativu nerizičnu metodu umjesto amnio; možda i jesu al brate preskupo.
Evo tu gore piše neka cifra od 1900USD U Americi, definitivno previše, posebno što moraš još otputovat u NJemačku za to eventualno napravit...

aniano
30.05.2012., 12:40
Ako saznate, napišite.

U Njemackoj se radi tzv Praenatest i kosta oko 1400 eura, ali ga ovdje ne pokriva zdravstveno. amnio kosta oko 1200 eura i to pokriva osiguranje.

larazg
30.05.2012., 14:06
Ma da, ima logike.
Ja se ponadala da su našli alternativu nerizičnu metodu umjesto amnio; možda i jesu al brate preskupo.
Evo tu gore piše neka cifra od 1900USD U Americi, definitivno previše, posebno što moraš još otputovat u NJemačku za to eventualno napravit...

jest skupo je.. znači 10.000 kuna taj test košta u USA..
puno ali neinvezivno i 100% točno - opet tko želi igrati na ziher raditi će ga

U Njemackoj se radi tzv Praenatest i kosta oko 1400 eura, ali ga ovdje ne pokriva zdravstveno. amnio kosta oko 1200 eura i to pokriva osiguranje.

eto to je isto oko 10.000 kuna...
a da... to je 3 x skuplje od Amniocenteze.. sama genetika (izvlačenje kariograma iz plodne vode) košta oko 3.000 kuna

irres
31.05.2012., 08:41
ah...šteta što je toliko skupo, i što nema kod nas.
Znači oko 10000 kn + put i spavanje u DE :(

Droš
01.06.2012., 12:59
Evo, samo sam htjela napisati jedno pozitivno iskustvo Amniocenteze. Ovo mi je druga trudnoća, u prvoj triple test nisam ni radila, ovaj put ginić reko ajmo mi to napravit, nalaz bio loš velika vjerojatnost za down moram na amnio. Krah, cijeli svijet mi se srušio što ću kako ću totalna ludnica no šta je tu je...napravila amnio kod privatnika, vodu analizirali u sloveniji, rezultati bili za osam dana, na svu sreću čekamo zdravu curicu i sada smo u 24. tjednu i sve ide polako dalje u najboljem redu....držim fige svima koje ovo čeka....:D

Pandorah
01.06.2012., 13:18
Vjerojatno je netko već pitao prije mene ali ne mogu čitati baš svaku stranicu pa da vas pitam... :)

Može li se na običnom 2D UZV vidjeti ako nešto nije u redu, postoji li kakva indikacija ili nešto što bi upučivalo na pretragu amniocentezom? Ili moram otići negdje na neke posebne UZV-e i pretrage prije amnio?

Sljedeći pregled imam u 12. tt, za 2 tjedna, ali prvo sam htjela pitati vas pa onda vidjeti šta doktor veli, on mi to još nije ni spominjao, a možda ni neće ako ga ne pitam :confused: Imam 26 godina al svejedno bih htjela napraviti pretrage prije amnio, ili kako to već ide...

Francesca
01.06.2012., 13:50
Vjerojatno je netko već pitao prije mene ali ne mogu čitati baš svaku stranicu pa da vas pitam... :)

Može li se na običnom 2D UZV vidjeti ako nešto nije u redu, postoji li kakva indikacija ili nešto što bi upučivalo na pretragu amniocentezom? Ili moram otići negdje na neke posebne UZV-e i pretrage prije amnio?

Sljedeći pregled imam u 12. tt, za 2 tjedna, ali prvo sam htjela pitati vas pa onda vidjeti šta doktor veli, on mi to još nije ni spominjao, a možda ni neće ako ga ne pitam :confused: Imam 26 godina al svejedno bih htjela napraviti pretrage prije amnio, ili kako to već ide...

Sa 12 tt se radi kombinirani probir - pregled uzv (mjerenje nuhalnog nabora i sl) i vadenje krvi
Ta dva nalaza daju ukupnu sliku i rizike koji upucuju ili ne na potrebu radenja amniocentoze

Detaljnije o kombiniranom probiru
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/04_double.asp

Pandorah
01.06.2012., 13:59
Hvala ti, sad mi je malo jasnije.

Over_The_Top
09.07.2012., 10:04
Napisati ću svoje iskustvo koje je u potpunosti pozitivno. Bila sam kod dr. Kosa i platila 1050 kn s time da smo plodnu vodu slali u Postojnu i to je koštalo još 250 eura. Prvo je jedno 10-15 min gledao gdje je beba na uzv. Potom mi je dezinficirao trbuh nekoliko puta, ponovno gledao na uzv i upiknuo. Bol mogu opisati kao dupla bol kod vađenja krvi (onoga koji to zna napraviti). Osjetila sam jedino kada je igla prošla kod trbušnu stjenku. Dobila sam flaster preko uboda i slijedeći dan bila na kontroli na kojoj se pokazalo da je sve ok sa bebom, posteljicom i da nema hematoma. Nisam htjela ići na double i triple test jer sam od početka znala da hoću na amnio. Išla sam zbog godina 36 i zbog obiteljske anamneze.

blue fish
28.09.2012., 09:51
Drage buduće mame,
Imam novosti na ovu temu i možda ću onima koji strahuju od amnio.
pružiti korisnu informaciju.
40 mi je godina, treća trudnoća u 19tom tjednu.
Amnio sam odbila kao invanzivnu pretragu.
Naime osobno znam dvije majke čija trudnoća je nakon zahvata loše završila.
U svijetu tj,. Americi obavlja se od prošle godine krvni test koji sa 95%-98% točnošću možete obaviti umjesto amnio.
U Europi ga za sada radi 70setak klinika, najbliže su Beč i Munchen, ovdje su Vam linkovi koje savjetujem proučiti, pa ukoliko imate financijskih mogućnosti ostaje Vam dakle nakon Double ili Triple testa, još jedna shansa krvnog nalaza. Pokaže li i ona jako loš rezutat zasigurno postoji šansa za Down djetešce.
Ja sam jučer "skoknula" do Beča, bilo je sve vise nego ok, 4 sata normalne vožnje do tamo, vrlo ljubazni i profesionalni u Fetomed laboratoriju, za 15 min se obavi sve, ispuni formular i izvadi krv, nalazi dolaze za 10-15 dana na mail, 1250 EURa se može platiti i karticama, (pouzdanost nalaza je 95-98 %), u svakom slučaju za preporuku svima koji se odluče i imaju tih mogućnosti.
obavila pretragu, čekam nalaz za 2 tjedna.

http://lifecodexx.com/management-en.html

http://lifecodexx.com/

Ovaj laboratorij jedini u Austriji obavlja pretragu.

FetoMed
Zentrum für Fetalmedizin und gynäkologischen Ultraschall
Univ.-Doz. Dr. Elisabeth Krampl-Bettelheim &
o. Univ.-Prof. Dr. Peter Husslein OG
Heiligenstädter Str. 57-63, 1190 Wien
Tel. +43(0)136066-5660
Fax +43(0)136066-5665
www.fetomed.at

Eto, puno sreće svima koji se nalaze u "sličnom" stanju

elisabeth
28.09.2012., 17:41
Uvijek netko zna nekoga kome je nešto loše završilo, u ovom slučaju amniocenteza. Ja znam dosta žena koje su išle na amnio i sve je bilo super, ne znam niti jednu koja je pobacila poslije. Pa svjesno idete na amniocentezu, znate rizik i nitko vas ne sili. Meni je ovo 5. trudnoća. U prvoj sam išla na triple test i nalazi su bili dobri te na ništa drugo nisam išla dalje (iako je triple pouzdan samo 65%). Druga trudnoća je nažalost završila već u 8. tjednu te nisam stigla napraviti ništa od pretraga. U trećoj sam opet išla na triple test, nalazi u redu. U četvrtoj sam na triple testu dobila nalaze - povišen rizik za down, ukupni, ne za godine (imala sam 27 god). Preporučena amniocenteza koju sam napravila u Vinogradskoj kod dr. Košec. Prvo je UZV-om tražila dosta dugo pogodno mjesto za ubod koji nisam niti osjetila, nije uopće bilo neugodno, mirovala sam taj dan i idući malo manje, nikakvih nuspojava ni krvarenja nije bilo. Nalazi su došli kroz neka 2-3 tjedna (nošeni na Rebro). Nalazi su bili dobri, nosila sam zdravu djevojčicu koju sam rodila 2010. Sad u petoj trudnoći mi je odmah savjetovana amniocenteza bez drugih pretraga prije nje, tako da 9.10. u 18. tjednu idem opet u Vinogradsku kod dr. Košec na amniocentezu. Zašto idem na amnio ili na druge pretrage? Zato jer smo i ja i suprug još davno odlučili da u slučaju nekih većih malformacija ili bolesti djeteta, Downovog sindroma i sl. neću roditi dijete, nego ću ići na pobačaj. Svatko ima pravo na odluku, tako i ja. Zato uvijek kažem, ako misliš dijete zadržati pod svaku cijenu bez obzira na nalaze, tj. bolesti, onda nemoj niti raditi amniocentezu ili nešto od drugih pretraga. Ja sam prvu trudnoću završila induciranim porodom u 21. tjednu zbog Potter syndroma, no bilo je tu i krvarenje iz srca i čirevi na mozgu, već je pri začeću došlo do greške koja na žalost nije na vrijeme (ranije) uočena. Nakon toga smo odlučili da u slučaju bolesti djeteta u idućim trudnoćama - sigurno idem na pobačaj.

New Day
29.09.2012., 10:41

Ne znam zasto se cudis, nije ovo prvi slučaj. Moja profesorica iz njemačkog je imala isto iskustvo. I zato sam odlučila da ne idem na amnio. A to, btw, nije jedini slučaj kojeg osobno znam.

mom2be
29.09.2012., 11:34
i ja se cudim zajedno s haanah - amnio daje tocne rezultate, ne mogu ti reci da "mozda postoji trisomija" ili da je "vjerojatnost 92%"
iznimke su kad uzorak nije dobar ali u tom slucaju ti kazu da postupak nije uspio, a ne razbacuju se "mogucnostima" :rolleyes:

btw i na ovom forumu se vec znalo procitati svakakvih gluposti koje zene iznose kao apsolutne cinjenice, na kraju, naravno, ispadne da je to prica prijateljicine jetrve prijateljice i da zena uopce nije isla na amnio, brkalo se ovdje double/triple testova s amnio, amnioskopije s amniocentezom i svasta

sve zene koje imaju ikakve nedoumice oko zahvata nek se konzultiraju sa svojim ginekolozima a ne odlucuju o pretrazi na osnovu prica s neta i sl

larazg
29.09.2012., 13:52
Ne znam zasto se cudis, nije ovo prvi slučaj. Moja profesorica iz njemačkog je imala isto iskustvo. I zato sam odlučila da ne idem na amnio. A to, btw, nije jedini slučaj kojeg osobno znam.

na stranicama ispred se pisalo kada amniocenteza 'nije uspjela' (a ne da daje netočne rezultate):
- kada se polodova voda 'kontaminira' sa krvlju majke i bude zamućena i ne može se iz takvog uzorka izvući kariogram (krivnja isključivo onoga tko radi amniocentezu)
- kada se prilikom uboda ubode na mjestu gdje uopće nema stanica pa se ništa na podlogu i ne može nasaditi da se razvija (rijetko ali se događa i nije krivnja onoga tko radi amniocentezu već zaista loša sreća)

zato na takav zahvat (po meni) ne ideš bilo kome već nekome tko ima iskustva sa takvim zahvatom čak svakodnevno ....ako se na njega već odlučiš..

A tvoj argument zašto se nisi odlučila je po meni čista nebuloza, ... odluka je ionako tvoja kao što je tvoja trudnoća :ne zna: što nema veze sa nikim i ničim već sa samom tobom

mia sara
30.09.2012., 23:20
Imam 36 godina i 9 mjeseci. U jedanaestom tjednu sam trudnoće i uskoro ću morati odlučiti da li ću ići na amniocentezu ili ne. Naime, pročitala sam da je veća šansa od pobačaja nakon te pretrage nego da nešto pronadju. I sama smatram da to nije potrebno, ali zanima me i vaše mišljenje, da li je netko od vas išao, kako je prošlo..... I moj liječnik mi je rekao da ako njega pitam nema potrebe ići, ali da ipak ja moram odlučiti. Dakle, ako imate kakvih iskustava u vezi toga molim da se javite

bok cure...
ovdje sam nova tako da..
uglavnom odluku svaka od nas mora donjet sama...
imam 39 i prva trudnoća
rani kombinirani mi je bio odlican...ali samo 90 posto pouzdan...
ne zelim rodit downa a ne zelim ni rizik amniocenteze....
ubijala sam se danima sto sad..konzultirala sa strucnim krugovima..
i nasla rijesenje...
materni t 21 test...
ekvivalent amniocentezi ali bez rizika..
iz krvi majke lovi krv i dna fetusa...
99,1 osjetljiv
99,9 specifican
najblize hrvatskoj je graz
cjena 1300 eura
sok!....
odlucila sam nakon par dana da ne cu kupiti stokke kolica,krevet cu posuditi isto i hranilicu i prematalicu
i....
idem slijedeci tjedan...
zanima me vase misljenje??????

larazg
01.10.2012., 07:00
bok cure...
ovdje sam nova tako da..
uglavnom odluku svaka od nas mora donjet sama...
imam 39 i prva trudnoća
rani kombinirani mi je bio odlican...ali samo 90 posto pouzdan...
ne zelim rodit downa a ne zelim ni rizik amniocenteze....
ubijala sam se danima sto sad..konzultirala sa strucnim krugovima..
i nasla rijesenje...
materni t 21 test...
ekvivalent amniocentezi ali bez rizika..
iz krvi majke lovi krv i dna fetusa...
99,1 osjetljiv
99,9 specifican
najblize hrvatskoj je graz
cjena 1300 eura
sok!....
odlucila sam nakon par dana da ne cu kupiti stokke kolica,krevet cu posuditi isto i hranilicu i prematalicu
i....
idem slijedeci tjedan...
zanima me vase misljenje??????

mia sara

mišljenje čega? pretrage?

Ti imaš 39 i koje ti ne idu u prilog.
Kombinirani je odličan ali on u tvojim godinama ništa ni ne govori, valjda su ti to objasnili drugi. ja sam sve te dijagnostike odbila i išla na RACZ.
kada sam ja bila zadnji put trudna ovaj neinvanzivni zahvat iz krvlju majke je tek se počeo raditi u svijetu, nikakvih komentara, te iskustva... tako da ja nisam ni imala izbora... i bila sam na RACZ

Ti imaš izbora. Jedino što mene zanima ako može da se javi ijedna koja je na takvu pretragu išla - zanima me nalaz koji se dobije kako on izgleda..
Da li se dobije kariogram (kao kod RACZ) ili se dobije detekcija na samo neke trisomije.
Ako se dobije kariogram - onda je to ok a ako se dobije samo jedna rečenica i detekcija na 3 trisomije to je po meni polovičan nalaz jer ne pokriva cijelu genetiku.

Što se tiče cijene pretrage, ah i privatno u Hrvatskoj RACZ košta 6500 kuna (obuhvaća 2 testa kariogram i brzi test na 3 trisomije) a cca 4000 kuna kada se isti radi u Hrvatskoj a nalazi šalju u Sloveniju.

Eto sara mia to se raspitaj kakav nalaz dolazi... jer to je ono što plaćaš i što je bitno.. Svi pišu o tehnici neinvanzivnoj a nitko ne spominje nalaz.

Ja sam bila na 3 RACZ u sve 3 trudnoće, da sam sad opet trudna opet bih morala jer sam tvoja vršnjakinja.

Sretno i javi što si odlučila :)

blue fish
01.10.2012., 09:08
Imam novosti na ovu temu i možda ću onima koji strahuju od amnio.
pružiti korisnu informaciju.
40 mi je godina, treća trudnoća u 19tom tjednu.
Amnio sam odbila kao invanzivnu pretragu.
Naime osobno znam dvije majke čija trudnoća je nakon zahvata loše završila.
U svijetu tj,. Americi obavlja se od prošle godine krvni test koji sa 95%-98% točnošću možete obaviti umjesto amnio.
U Europi ga za sada radi 70setak klinika, najbliže su Beč i Munchen, ovdje su Vam linkovi koje savjetujem proučiti, pa ukoliko imate financijskih mogućnosti ostaje Vam dakle nakon Double ili Triple testa, još jedna shansa krvnog nalaza. Pokaže li i ona jako loš rezutat zasigurno postoji šansa za Down djetešce.
Ja sam jučer "skoknula" do Beča, bilo je sve vise nego ok, 4 sata normalne vožnje do tamo, vrlo ljubazni i profesionalni u Fetomed laboratoriju, za 15 min se obavi sve, ispuni formular i izvadi krv, nalazi dolaze za 10-15 dana na mail, 1250 EURa se može platiti i karticama, (pouzdanost nalaza je 95-98 %), u svakom slučaju za preporuku svima koji se odluče i imaju tih mogućnosti.
obavila pretragu, čekam nalaz za 2 tjedna.

http://lifecodexx.com/management-en.html

http://lifecodexx.com/

Ovaj laboratorij jedini u Austriji obavlja pretragu.

FetoMed
Zentrum für Fetalmedizin und gynäkologischen Ultraschall
Univ.-Doz. Dr. Elisabeth Krampl-Bettelheim &
o. Univ.-Prof. Dr. Peter Husslein OG
Heiligenstädter Str. 57-63, 1190 Wien
Tel. +43(0)136066-5660
Fax +43(0)136066-5665
www.fetomed.at

Eto, puno sreće svima koji se nalaze u "sličnom" stanju

aniano
01.10.2012., 09:47
Da li se dobije kariogram (kao kod RACZ) ili se dobije detekcija na samo neke trisomije.
Ako se dobije kariogram - onda je to ok a ako se dobije samo jedna rečenica i detekcija na 3 trisomije to je po meni polovičan nalaz jer ne pokriva cijelu genetiku.

ne znam sto je tocno racz, ali evo citam sto njemacki siteovi i forumi pisu i ovaj tzv praena test (tako ga ovdje zovu) se odnosi samo i jedino na down sindrom. tek ubuduce se ocekuje primjena i na druge dvije trisomije 13 i 18. ovdje je s uvodnjenem bilo odugovlacenja i problema, tek sad od ljeta ide i to samo za trisomiju 21.

larazg
01.10.2012., 11:42
ne znam sto je tocno racz, ali evo citam sto njemacki siteovi i forumi pisu i ovaj tzv praena test (tako ga ovdje zovu) se odnosi samo i jedino na down sindrom. tek ubuduce se ocekuje primjena i na druge dvije trisomije 13 i 18. ovdje je s uvodnjenem bilo odugovlacenja i problema, tek sad od ljeta ide i to samo za trisomiju 21.

racz je amniocenteza (ali skraćeno)

aha.. znači praena test se odnosi samo i isključivo za trisomiju 21 i znači platiš 1300 eura da ti detektiraju samo trisomiju 21 odnosno Down sindrom i još kako blue fish piše sa točnošću 95-98%.

Pa 90% detektira Kombinirani probir i to na 3 trisomije.... :ne zna:

to mi čudno, pa postoje druge trisomije, mozaicizmi, translokacije... . pa ne postoji samo Down Sindrom...

aniano
01.10.2012., 12:20
racz je amniocenteza (ali skraćeno)

aha.. znači praena test se odnosi samo i isključivo za trisomiju 21 i znači platiš 1300 eura da ti detektiraju samo trisomiju 21 odnosno Down sindrom i još kako blue fish piše sa točnošću 95-98%.

Pa 90% detektira Kombinirani probir i to na 3 trisomije.... :ne zna:

to mi čudno, pa postoje druge trisomije, mozaicizmi, translokacije... . pa ne postoji samo Down Sindrom...

da, sve to stoji, ali u njemackoj na to gledaju sa "selektivnog" stajalista, kao sad svi mogu na relativno lagan/bezbolan nacin doc do rezultata jel im dijete ima down ili ne. i kako kazu u jednoj crkvenoj udruzi, bit ce sve manje down djece, a i oni imaju pravo na zivot jer to nije tako "strasna" deformacija. stvar je ovdje (barem u de) eticka. jedva je ovo proslo, kolika se bura digla. tako da nije stvar toliko u tehnici i tehnologiji nego u moralu.
s tim da ovdje ocito dobijes odgovor da ili ne, ove druge neinvazivne metode su u prostocima i omjerima koji dopustaju pogresku.

larazg
01.10.2012., 12:45
s tim da ovdje ocito dobijes odgovor da ili ne, ove druge neinvazivne metode su u prostocima i omjerima koji dopustaju pogresku.

da na ovom testu dobiješ odgovor da/ne samo za trisomiju 21.

ono što želim reći da njime ne dobiješ detekciju na onih 98 kromosomskih poremećaja na što sve daje odgovor amniocenteza ako naravno oni postoje.

želim reći da zadnjih par stranica uspoređuju ovu pretragu sa amniocentezom a sad se ispostavila da joj nije ni slična..

amniocenteza detektira svih 46 kromosoma odnosno 23 para a ova pretraga samo kromosom 21 odnosno 1 par.

tu je najbitnija razlika amniocenteze i ove pretrage (uz naravno tehniku kojom se izvodi)

sad je i meni ova pretraga puno jasnija.

aniano
01.10.2012., 12:53
ja amniocentezu nisam radila, srecom su moji "omjeri" bili dobri i nije mi padalo na pamet zbog 1:40 000 ili koliko je vec bilo ic radit amnio. ali nismo sve iste. nisu mi isto tako ni godine isle u prilog, bila sam presla oni "carobnih" 35, a o ovoj metodi tada nije bilo ni zbora. treba vidit koliko ce se ova metoda uistinu i radit, koliko ce se zena za nju odlucit, ali da kao i za sve pretrage treba bit nacistu s tim sto ti ta pretraga nudi, i sto s tim rezultatima mozes zapocet.

aniano
02.10.2012., 13:08
dodala bi jos par detalja vezano uz ovaj maternit21, tj praena21 test. dakle u njemackoj se radi samo praena test i to za down sindrom. ne znam kako je u austriji, vidim da tu netko spominje bec. naime, caka je u tome sto je citava ideja krenula iz usa gdje je test razvijen (firma sequenom). u de je firma LifeCodexx ta koja nudi test, po americkom patentu. iako je originalno moguce testirati i trisomije 13 i 18, to se u njemackoj ne radi, niti se nudi. dok se recimo u nizozemskoj radi. ovo je samo malo pojasnjenje ako netko od vas misli ic vani na te pretrage da znate s cim mozete racunat.

Amla Nur
02.10.2012., 20:58
Dobro vece svima. Zeljela sam podijeliti svoje iskustvo, mada mozda nisam jedina na forumu koja je kroz to prosla. Imam 35 godina i u petom sam mjesecu trudnoce. Na samom pocetku sam bila ozracena (greskom doktora avaj!) ali ginekolog nas je ipak podrzao da zadrzimo trudnocu... Sada se ispostavilo da beba ima veliki nuhalni nabor, jedan dr je mjerio 4 mm, a drugi 8!! Potencijalni Daunov sindrom. Poslali su me na amniocintezu koju sam radila jutros. Na moju zalost , pregled se pretvorio u kosmar. Trajalo je preko pola sata, boli su me 3 puta i mijenjali igle. Bolovi su bili takvi da sam vristala! Dr nije bas bio najuvidjavniji prema meni...ali to je opet druga tema. Nisu uspjeli da izvuku ni kap plodove vode!! Samo kapljicu "neceg" crvenkastog i gustog i to su poslali na analizu da vide je li moje ili bebino... Moracu opet ici ali tek za 10-tak dana dok dodjem sebi...a onda se mora cekati na rezultate... Je li neko imao slicno iskustvo? Koji je moguci razlog ili objasnjenje za neuspjelo uzimanje vode i pored toga sto je igla u "bazenu"? I sta je to sto su mi cupnuli?? I tolika bol... Oni su bili u soku zajedno s nama... Hvala vam unaprijed.

iva4567
03.10.2012., 08:41
ne znam što bi ti savjetovala, obavezno promijeniti doktora ako ćeš drugi put raditi amnio...koliko ti je količna plodne vode? znam za slučaj gdje plod nije imao bubrege pa nije majka imala skoro ništa plodne vode...

Amla Nur
03.10.2012., 11:26
ne znam što bi ti savjetovala, obavezno promijeniti doktora ako ćeš drugi put raditi amnio...koliko ti je količna plodne vode? znam za slučaj gdje plod nije imao bubrege pa nije majka imala skoro ništa plodne vode...

Hvala ti puno na odgovoru. Ne znam za kolicinu plodove vode, ali doktor mi nije rekao da je vidio nesto neobicno....Uh to za bubrege, bas strasno... Ja sam bila ozracena u sestoj nedjelji, moze svasta bit. Sta je uradila ta majka djeteta bez bubrega?

larazg
03.10.2012., 13:49
Amla,

1. gdje si radila racz?
2. tko ti ju je radio?
3. gdje ti je posteljica?
4. da li su ti dali antibiotike poslije toga neuspjelog pokušaja?
5. u kojem si tjednu sad?

iva4567
03.10.2012., 14:24
ona je to saznala u 16tt i nije htjela pobaciti, izdržala je do tjedan dana prije termina, tad je srce prestalo kucati i morala je roditi mrtvo dijete :(

samo što onda do obdukcije nije znala koji je uzrok nedostatka plodne vode, na uzv se vidjelo da je srce nabubreno, a to se moglo operirati i izliječiti...tek poslije se saznalo za bubrege...

larazg
03.10.2012., 14:34
ona je to saznala u 16tt i nije htjela pobaciti, izdržala je do tjedan dana prije termina, tad je srce prestalo kucati i morala je roditi mrtvo dijete :(

samo što onda do obdukcije nije znala koji je uzrok nedostatka plodne vode, na uzv se vidjelo da je srce nabubreno, a to se moglo operirati i izliječiti...tek poslije se saznalo za bubrege...

žao mi je što se to toj mami dogodilo ali ja ne mogu vjerovati što čitam...
pa ako amnio ne uspije ili u nedostatku plodne vode ide se na koriocentezu i iz nje se radi kariogram kao i kod amniocenteze..

pa zar joj to nije nitko savjetovao?

pa i bubrezi bebe se vide na najnormalnijem rutinskom uzv u trudnoći... pa gdje je ona majko moja vodila trudnoću :ne zna:

mom2be
03.10.2012., 14:46
žao mi je što se to toj mami dogodilo ali ja ne mogu vjerovati što čitam...
pa ako amnio ne uspije ili u nedostatku plodne vode ide se na koriocentezu i iz nje se radi kariogram kao i kod amniocenteze..

pa zar joj to nije nitko savjetovao?

pa i bubrezi bebe se vide na najnormalnijem rutinskom uzv u trudnoći... pa gdje je ona majko moja vodila trudnoću :ne zna:

slazem se s larom ali i sa mnom je, kad sam u prvoj trudnoci lezala na SDu, bila cura u visokoj trudnoci kojoj su tek tada otkrili da beba nema bubrega :(
trudnocu je vodila u jednom "morskom" rodilistu
strasno :(

iva4567
03.10.2012., 15:16
s obrzirom da nije bilo plodne vode, onda se na uzv sve strašno loše vidjelo, jedan doktor je tvrdio da ih vidi, drugi da ih sigurno nema...samo je bilo sigurno da ima neki problem, a srce je bilo uvećano i kardiolog je rekao da se to bez problema može operirati!
njima je fascinantno kako je ona uopće iznjela trudnoću tako dugo, da njen organizam nije sam odbacio plod...
ona amnio nije htjela raditi jer je bio rizik da izgubi bebu...

larazg
03.10.2012., 15:19
s obrzirom da nije bilo plodne vode, onda se na uzv sve strašno loše vidjelo, jedan doktor je tvrdio da ih vidi, drugi da ih sigurno nema...samo je bilo sigurno da ima neki problem, a srce je bilo uvećano i kardiolog je rekao da se to bez problema može operirati!
njima je fascinantno kako je ona uopće iznjela trudnoću tako dugo, da njen organizam nije sam odbacio plod...
ona amnio nije htjela raditi jer je bio rizik da izgubi bebu...

i na kraju ju je opet izgubila :(
ja se iskreno divim mamama koje na liječničko nešto nije u redu trebalo bi to dijagnostički vidjeti to izričito odbiju.

Ja se zaista divim tim mamama i za mene to su izuzetno hrabre žene. ja sam suprotnost ja sam trtaroš, kukavica i ziheraš

iva4567
03.10.2012., 15:23
i na kraju ju je opet izgubila :(
ja se iskreno divim mamama koje na liječničko nešto nije u redu trebalo bi to dijagnostički vidjeti to izričito odbiju.

Ja se zaista divim tim mamama i za mene to su izuzetno hrabre žene. ja sam suprotnost ja sam trtaroš, kukavica i ziheraš

ma da, koma :( iskreno, ja sam ista kao ti i jako je malo žena koje bi podnijele žrtvu kao ona...najveći problem su bili doktori koji su njenu trudnoću gledali kao slučaj na kojem se studenti trebaju učiti!!:503: tako da dok je ležala u jednom zg rodilištu, dnevno bi ih najmanje 10 dolazilo pitati da li ju mogu pogledati malo na uzv!!!

Amla Nur
03.10.2012., 16:57
Amla,

1. gdje si radila racz?
2. tko ti ju je radio?
3. gdje ti je posteljica?
4. da li su ti dali antibiotike poslije toga neuspjelog pokušaja?
5. u kojem si tjednu sad?

1.Radila sam je u privatnoj klinici Codra, u Podgorici.
2.Radio mi je dr. Stanisic.
3. Ne znam. Zasto?
4. Nisu. Jesu li trebali?
4. 17 sedmica.

Hvala vam djevojke...

Amla Nur
03.10.2012., 16:59

Uh... jako mi je zao. Stvarno se ljudima svasta dogadja. A mi cesto imamo tendenciju da mislimo da su nasi problemi najveci.

larazg
03.10.2012., 17:56
1.Radila sam je u privatnoj klinici Codra, u Podgorici.
2.Radio mi je dr. Stanisic.
3. Ne znam. Zasto?
4. Nisu. Jesu li trebali?
4. 17 sedmica.

Hvala vam djevojke...

1+2 - nebitno mislila sam da si iz hr.
3. zato što ako je prednja posteljica ne buši se kroz nju već se traži mjesto uboda da se izbjegne ona. Po ovom što si napisala čini mi se da ti je prednja posteljica i da je bušio kroz nju a gusto crveno da je tvoja krv ili tkivo posteljice.
4. pravilo je da se da antibiotska terapija - jer su ipak bila 3 uboda
4. stigneš još za 10 dana ponovit pretragu.

Meni se je to što pišeš dogodilo u prvoj trudnoći. 3 x pokušaj i nije uspjela.
Boli su kroz nju i bila je prednja.Hospitalizirali su me i stavili na antibiotike 7 dana intravenozno.
Nakon 7 dana su je ponovili i onda je uspjela.

Amla Nur
03.10.2012., 18:25
1+2 - nebitno mislila sam da si iz hr.
3. zato što ako je prednja posteljica ne buši se kroz nju već se traži mjesto uboda da se izbjegne ona. Po ovom što si napisala čini mi se da ti je prednja posteljica i da je bušio kroz nju a gusto crveno da je tvoja krv ili tkivo posteljice.
4. pravilo je da se da antibiotska terapija - jer su ipak bila 3 uboda
4. stigneš još za 10 dana ponovit pretragu.

Meni se je to što pišeš dogodilo u prvoj trudnoći. 3 x pokušaj i nije uspjela.
Boli su kroz nju i bila je prednja.Hospitalizirali su me i stavili na antibiotike 7 dana intravenozno.
Nakon 7 dana su je ponovili i onda je uspjela.

Hvala ti, ne znas koliko si mi pomogla. Pogledala sam jos jednom izvjestaj koji mi je dao i prepisao mi je antibiotike! Posto mi nista nije rekao ja nisam ni gledala! Uzecu ih odmah veceras, nadam se da nije prekasno... od juce. Je li i tebe stravicno boljelo? Ja sam vristala...

mom2be
03.10.2012., 18:29
@lara
jesu ti iz drugog pokusaja (nakon 7 dana) busili kroz posteljicu ili se pomaknula?
meni je u ovoj trudnoci amnio radjena kroz posteljicu (u kriticnim tjednima je bila potpuno s prednje strane, dr nije mogao naci nijedan dzepic da ju zaobidje) i zahvat je uspio (voda je bila ok, nije bilo krvi)

@Amla Nur
ja sam radila amnio i u prvoj i u drugoj trudnoci, u prvoj je posteljica bila straga u drugoj sprijeda i sto se tice bolova nije bilo razlike - bol mi je bila manja nego kod vadjenja krvi
ovisi o dr koji radi amnio i debljini igle :ne zna:

larazg
03.10.2012., 18:41
Hvala ti, ne znas koliko si mi pomogla. Pogledala sam jos jednom izvjestaj koji mi je dao i prepisao mi je antibiotike! Posto mi nista nije rekao ja nisam ni gledala! Uzecu ih odmah veceras, nadam se da nije prekasno... od juce. Je li i tebe stravicno boljelo? Ja sam vristala...

obavezno uzmi antibiotike... ne igraj se sa tim.
da užasno je bolilo i peklo...
ja sam prvu amniocentezu radila u državnoj bolnici gdje su me boli kolcima a ne iglama i gdje mi nitko nije rekao da popijem normabel/apaurin za opuštanje mišića maternice - zato je bolilo zato je i tebe bolilo (ako ih nisi uzela)

Slijedeći put uzmi cca 2 mg odmah ujutro i 2 mg pola sata prije zahvata apaurina ili normabela da opustiš mišiće (sad će kod tebe biti refleks još gori jer imaš loše iskustvo)

Kada ti ubada iglu.. zadrži dah... lakše ju se podnese...

i sretno

larazg
03.10.2012., 18:44
@lara
jesu ti iz drugog pokusaja (nakon 7 dana) busili kroz posteljicu ili se pomaknula?
meni je u ovoj trudnoci amnio radjena kroz posteljicu (u kriticnim tjednima je bila potpuno s prednje strane, dr nije mogao naci nijedan dzepic da ju zaobidje) i zahvat je uspio (voda je bila ok, nije bilo krvi)
:

nakon 7 dana su zaobišli posteljicu (prva trudnoća posteljica sprijeda prva amnio), druga trudnoća je bila opet prednja posteljica ali sam išla privatno i P. je našao 'džep' cca 2 cm i kroz njega ubo, u trećoj trudnoći je bila stražnja posteljica i to nije bilo nikakvih problema.

Nakon prvog iskustva i državne bolnice ja nikada više ne bih u državnu bolnicu išla na amnicentezu

Amla Nur
03.10.2012., 18:59
Hvala Lara i Mom2be...

Nisam bas najbolje razumjela zasto se mora "zaobici" posteljica?? Zar ne bi trebalo proci kroz nju?? Totalno sam neobrazovana po tom pitanju... Ko pita ne skita...

mom2be
03.10.2012., 19:03
Hvala Lara i Mom2be...

Nisam bas najbolje razumjela zasto se mora "zaobici" posteljica?? Zar ne bi trebalo proci kroz nju?? Totalno sam neobrazovana po tom pitanju... Ko pita ne skita...
veci ti je rizik od komplikacija ako ide kroz posteljicu, zaobilazi se ako je ikako moguce

Amla Nur
03.10.2012., 19:58
veci ti je rizik od komplikacija ako ide kroz posteljicu, zaobilazi se ako je ikako moguce

ok...

mia sara
04.10.2012., 00:12
dodala bi jos par detalja vezano uz ovaj maternit21, tj praena21 test. dakle u njemackoj se radi samo praena test i to za down sindrom. ne znam kako je u austriji, vidim da tu netko spominje bec. naime, caka je u tome sto je citava ideja krenula iz usa gdje je test razvijen (firma sequenom). u de je firma LifeCodexx ta koja nudi test, po americkom patentu. iako je originalno moguce testirati i trisomije 13 i 18, to se u njemackoj ne radi, niti se nudi. dok se recimo u nizozemskoj radi. ovo je samo malo pojasnjenje ako netko od vas misli ic vani na te pretrage da znate s cim mozete racunat.

ehej...ovo se zahuktalo vao
hvala larazg,hvala pogotovo tebi aniano puno si mi pomogla..
eh u hrvata je sve novo nist koristi...
draga lara zg nisi u pravu..rani kombinirani je i kod mene 39 i kod nekog 29 iste tocnosti tj.oko 90 posto...
razlika je u tome da ja imam rizik godina ....a pouzdanost testa je ista..
da to ne znaci nista ne bi me slali..
no nevazno..
taj famozni materni t 21 je epohalna stvar...
pa naravno da je ok da se odredjuje samo t 21...
to je najcesca anomalija
18 i 13 su daleko rjedje i jasnije se vide uzv skenovima
zato me te ne brinu
brine me onih 2 posto morfološki okultnih down sindroma
DAKLE ANIANO ODGOVOR JE DA ILI NE?TJ POSITIV ILI NEGATIV?
imam termin u grazu privat klinik graz raigniz 09.10.....

mia sara
04.10.2012., 00:19
da na ovom testu dobiješ odgovor da/ne samo za trisomiju 21.

ono što želim reći da njime ne dobiješ detekciju na onih 98 kromosomskih poremećaja na što sve daje odgovor amniocenteza ako naravno oni postoje.

želim reći da zadnjih par stranica uspoređuju ovu pretragu sa amniocentezom a sad se ispostavila da joj nije ni slična..

amniocenteza detektira svih 46 kromosoma odnosno 23 para a ova pretraga samo kromosom 21 odnosno 1 par.

tu je najbitnija razlika amniocenteze i ove pretrage (uz naravno tehniku kojom se izvodi)

sad je i meni ova pretraga puno jasnija.

istina...
no istina je i zo da je t 21 daleko najcesca anomalija
a da mnoge anomalije koje se dobiju na amnio nisu indikacija za pobacaj..
amnio je invazivna,nosi sansu od pobacaja 0,5 -1 posto...
dakle ko mora mora..
a ko ne mora nek izbjegne ako ikako moze

mia sara
04.10.2012., 00:23
da, sve to stoji, ali u njemackoj na to gledaju sa "selektivnog" stajalista, kao sad svi mogu na relativno lagan/bezbolan nacin doc do rezultata jel im dijete ima down ili ne. i kako kazu u jednoj crkvenoj udruzi, bit ce sve manje down djece, a i oni imaju pravo na zivot jer to nije tako "strasna" deformacija. stvar je ovdje (barem u de) eticka. jedva je ovo proslo, kolika se bura digla. tako da nije stvar toliko u tehnici i tehnologiji nego u moralu.

hvala na info
hvala bogu da netko ovdje zna o cemu pricam
inace svi blenu u cudu i geneticari i ginici...a ja ocajna..
ne zelim amnio a ne zelim ni downa..
draga moja ..da li si sigurna da je rezultat da ili ne a ne neki postotci?
samo to me zanima,jer imam termin za par dana u grazu...
hvala ti!

New Day
04.10.2012., 20:42
na stranicama ispred se pisalo kada amniocenteza 'nije uspjela' (a ne da daje netočne rezultate):
- kada se polodova voda 'kontaminira' sa krvlju majke i bude zamućena i ne može se iz takvog uzorka izvući kariogram (krivnja isključivo onoga tko radi amniocentezu)
- kada se prilikom uboda ubode na mjestu gdje uopće nema stanica pa se ništa na podlogu i ne može nasaditi da se razvija (rijetko ali se događa i nije krivnja onoga tko radi amniocentezu već zaista loša sreća)

zato na takav zahvat (po meni) ne ideš bilo kome već nekome tko ima iskustva sa takvim zahvatom čak svakodnevno ....ako se na njega već odlučiš..

A tvoj argument zašto se nisi odlučila je po meni čista nebuloza, ... odluka je ionako tvoja kao što je tvoja trudnoća :ne zna: što nema veze sa nikim i ničim već sa samom tobom

Cijenim tvoje mišljenje ali nije na tebi da sudis sto je nebuloza a sto nije. Iskustvo moje profesorice iz njemačkog je autenticno. Nije to rekla kazala, vidjela sam sve njene nalaze. Jasno da je to odradio netko nestrucan. Još je jasnije da bih ja, da bas želim tu pretragu, tražila najbolje. Ali i najbolji može pogrijesiti. Ali tkogod tvrdi da je amnio pretraga bez rizika, nije iskren. To je invazivna pretraga. Koja može ugroziti plod. Statistika me nikada nije zanimala, sto mi vrijedi ako mene pogodi. Bojim se amnio iako sam o njoj puno citala.

trnje
05.10.2012., 15:52
new day ako rezultat pretrage kod tvoje profesorice "upucuje" na down, to onda zbilja samo moze znaciti neuspjelo uzimanje uzorka ili nestrucnu analizu. ispravno izveden amnio zbilja ni na sta ne moze upucivati-ili je ili nije. a svi se slazemo da je amnio invazivna, sigurna sam da Lara nije mislila da su to nebuloze :o

larazg
05.10.2012., 16:27
Cijenim tvoje mišljenje ali nije na tebi da sudis sto je nebuloza a sto nije. Iskustvo moje profesorice iz njemačkog je autenticno. Nije to rekla kazala, vidjela sam sve njene nalaze. Jasno da je to odradio netko nestrucan. Još je jasnije da bih ja, da bas želim tu pretragu, tražila najbolje. Ali i najbolji može pogrijesiti. Ali tkogod tvrdi da je amnio pretraga bez rizika, nije iskren. To je invazivna pretraga. Koja može ugroziti plod. Statistika me nikada nije zanimala, sto mi vrijedi ako mene pogodi. Bojim se amnio iako sam o njoj puno citala.

ne čitaš što piše - nebuloza nije iskustvo tvoje profke iz Dojčland, već tvoja odluka koja se temelji isključivo na njezinom iskustvu.
Oprosti meni je kranje glupo da ja na osnovu tuđeg iskustva odlučujem što će biti sa budućnošću mene i mog djeteta.
Tuđe iskustvo mi može biti argument koji će prevagnuti u odluci ZA ili Protiv ali nikako zvijezda vodilja da kreira odluke u mom životu.

Nikada nisam tvrdila ni prije ni sad da RACZ nije invanzivna. Jest invanzivna je (izguglaš pa svugdje to piše) a kamo li kada ideš na nju pa raspitaš se doslovno o svemu.
za ženu od 39/40 godina veći je rizik da će roditi dijete sa nekom trisomijom nego rizik da će pobaciti nakon amniocenteze.
U određivanju i uspoređivanju rizika svaki doktor će ti u tim godinama sugerirati taj zahvat.

A na nama je starim kokama koje smo ulovile zadnji vlak roditeljstva da li ćemo to prihvatiti ili ne.
Znaš postoje različite trudnice, one koje žele dijete i prihvaćaju rizike i one koje žele dijete pod svaku cijenu i ne prihvaćaju rizike. Mislim da od toga je trebala poći ova tema.

new day ako rezultat pretrage kod tvoje profesorice "upucuje" na down, to onda zbilja samo moze znaciti neuspjelo uzimanje uzorka ili nestrucnu analizu. ispravno izveden amnio zbilja ni na sta ne moze upucivati-ili je ili nije. a svi se slazemo da je amnio invazivna, sigurna sam da Lara nije mislila da su to nebuloze :o

točno, dobiješ kariogram sa 46 kromosoma u 23 para u ruke... nema tu vjerojatnosti.. sve je crno na bijelo. To je takva pretraga, pa i sama si je radila :)

Amla Nur
06.10.2012., 06:59
Drage moje, da vam se jos jednom toplo zahvalim na podrsci i na savjetima. Juce me zvao dr koji mi je radio amniocintezu. Rekao mi je da su analizirali jednu kap koju su izvukli. Mislili su da je to dio nekog mog "materijala" , ali analizirajuci DNK, ustanovili su da je ipak bebino. To im je bilo dovoljno da provjere postoje li vece anomalije: Daunov, Pataov i Tarnerov sindrom (ako sam dobro shvatila). I sa te strane, sve je OK! Presretna sam!
Predlozio mi je da uradim jos jednu amniocintezu, nadajuci se da ce kolicina plodove vode biti dovoljna ovaj put da bi se analiziralo sve ostalo. Ne znam sta je sve to "ostalo" ali mi je spao veliki kamen sa srca. ....

Amla Nur
06.10.2012., 07:00
Laro rekla si mi da si i ti imala neuspjesnu amnio. Kako se sve to zavrsilo??

larazg
06.10.2012., 07:21
Drage moje, da vam se jos jednom toplo zahvalim na podrsci i na savjetima. Juce me zvao dr koji mi je radio amniocintezu. Rekao mi je da su analizirali jednu kap koju su izvukli. Mislili su da je to dio nekog mog "materijala" , ali analizirajuci DNK, ustanovili su da je ipak bebino. To im je bilo dovoljno da provjere postoje li vece anomalije: Daunov, Pataov i Tarnerov sindrom (ako sam dobro shvatila). I sa te strane, sve je OK! Presretna sam!
Predlozio mi je da uradim jos jednu amniocintezu, nadajuci se da ce kolicina plodove vode biti dovoljna ovaj put da bi se analiziralo sve ostalo. Ne znam sta je sve to "ostalo" ali mi je spao veliki kamen sa srca. ....

na prvom mjestu čestitam.
Ovo boldano nema logike... ako su izvukli bebin DNK onda nasađuju stanice na podlogu i rezultat amniocenteze izgleda ovako

http://i48.tinypic.com/veb4v8.jpg

ovo je ženski kariogram - curica

sve što nije rezultat ovoga što sam stavila nije amniocenteza.

iskreno nejasno mi je da su sa DNK izvukli sve tri trisomije a nisu napravili cjelokupnu pretragu.

Pitaj ih što je sa kariogramom kada ćeš njega dobiti... ako ćeš ga dobiti nema potrebe da ju radiš opet.

Jedino ako nosiš curicu pa im se uzorak miješa sa tvojim ne mogu sa 100% tvrditi da uzorak nije možda tvoj...

Laro rekla si mi da si i ti imala neuspjesnu amnio. Kako se sve to zavrsilo??

nakon 10 dana antibiotske terapije i ležanja u bolnici ponovila sam ju i taj put su mi ju radili tako da nisu boli posteljicu i uspjelo je

elisabeth
07.10.2012., 07:50
Ovako je izgledao moj nalaz nakon amniocenteze rađene u Vinogradskoj i nošene na analizu na Rebro .

Analiza kratkih ponavljajućih sekvenci DNA

Primjenom PCR-STR metode na uzorku plodove vode trudnice rađena je analiza mikrosatelitskih lokusa (D21S1435, D21S11, D21S1414, D21S1432, D18S535, D18S858, D18S51, DXS9895, DXS6803, D13S317) koji se nalaze na kromosomima 21,18,13, X i Y. Lokus AMXY korišten je za određivanje spola fetusa.

Nalaz analize: Nije nađena promjena u broju kromosoma 21,18,13, X i Y
Spol fetusa: ženski.

Uz to sam dobila sliku kariograma na kojoj se ne vide promjene na kromosomima.

Amla Nur
07.10.2012., 22:53
na prvom mjestu čestitam.
Ovo boldano nema logike... ako su izvukli bebin DNK onda nasađuju stanice na podlogu i rezultat amniocenteze izgleda ovako

http://i48.tinypic.com/veb4v8.jpg

ovo je ženski kariogram - curica

sve što nije rezultat ovoga što sam stavila nije amniocenteza.

iskreno nejasno mi je da su sa DNK izvukli sve tri trisomije a nisu napravili cjelokupnu pretragu.

Pitaj ih što je sa kariogramom kada ćeš njega dobiti... ako ćeš ga dobiti nema potrebe da ju radiš opet.

Jedino ako nosiš curicu pa im se uzorak miješa sa tvojim ne mogu sa 100% tvrditi da uzorak nije možda tvoj...

nakon 10 dana antibiotske terapije i ležanja u bolnici ponovila sam ju i taj put su mi ju radili tako da nisu boli posteljicu i uspjelo je

Ne znam, ali mislim da oni to nisu izvukli iz DNK, nego su uspjeli analizirati jedan dio. Ostalo ne mogu, tako su rekli. Nosim djecaka. Otici cu svom ginekologu i posavjetovati se.

Hvala ti na slikama, ali ne mogu da uporedim ni sa cim jer nisam dobila nikakav dokument sa slicnim slikama.

Uspjelo je? Super, znaci sad imas bebicu? Ne znam ni kad je to bilo...

Amla Nur
07.10.2012., 22:55
Ovako je izgledao moj nalaz nakon amniocenteze rađene u Vinogradskoj i nošene na analizu na Rebro .

Analiza kratkih ponavljajućih sekvenci DNA

Primjenom PCR-STR metode na uzorku plodove vode trudnice rađena je analiza mikrosatelitskih lokusa (D21S1435, D21S11, D21S1414, D21S1432, D18S535, D18S858, D18S51, DXS9895, DXS6803, D13S317) koji se nalaze na kromosomima 21,18,13, X i Y. Lokus AMXY korišten je za određivanje spola fetusa.

Nalaz analize: Nije nađena promjena u broju kromosoma 21,18,13, X i Y
Spol fetusa: ženski.

Uz to sam dobila sliku kariograma na kojoj se ne vide promjene na kromosomima.

Ja vas nista ne kontam. Mene su samo nazvali i rekli mi da je sve ok...

Bani
08.10.2012., 07:08

pretpostavljam da im je ona "kap" od bebe analizirana PCR metodom (molekularna metoda za koju je dovoljno svega par mikrolitara) i to je ok. Za kariogram je potrebno uzgojiti stanicnu kulturu i onda dobijes izgled svih kromosoma i mogucih anomalija. Za to je potrebna veca kolicina amnionske tekucine. To ocito tebi nisu napravili i zbog toga bi ponovili amniocentezu.

trnje
09.10.2012., 00:00
Ako su utvrdili PCRom da nema ove osnovne trisomije ja osobno zbilja ne bi riskirala ponavljanje amnio ni u snu!

Amla Nur
09.10.2012., 15:13
pretpostavljam da im je ona "kap" od bebe analizirana PCR metodom (molekularna metoda za koju je dovoljno svega par mikrolitara) i to je ok. Za kariogram je potrebno uzgojiti stanicnu kulturu i onda dobijes izgled svih kromosoma i mogucih anomalija. Za to je potrebna veca kolicina amnionske tekucine. To ocito tebi nisu napravili i zbog toga bi ponovili amniocentezu.

vjerovatno

Amla Nur
09.10.2012., 15:14
Ako su utvrdili PCRom da nema ove osnovne trisomije ja osobno zbilja ne bi riskirala ponavljanje amnio ni u snu!

Zasto? Meni su rekli da postoje i drugi sindromi koji mogu biti jako teski...

vražičak
10.10.2012., 16:15
Dobar dan svima!!

Evo ja sam sad u 14 tjednu....i znam, uskoro će me pitat da li ću napravit taj prenatalni test ili amniocentezu i naravno odgovor je NE!!

Zašto? pa zato što nevjerujem u to...znam dosta njih koji su to radili pa nakraju rodile zdravo dijete a cijelu trudnoću su plakale kako i zašto... zamislite samo da su pobacile...ja svoju trudnoću neželim provesti u plaču i razmišljanju i strepnji pa mi to i netreba...imala sam prijašnju trudnoću i inducirani pobačaj...tako da sad mi to netreba...

a i šta sad, sa down i bez njega to je moje dijete i volit ću ga bez obtira na sve... tako da ako ona neželi to napravit neka ne nepravi...ona zna što je najbolje za nju i bebicu tako da bez osuđivanja cure!!:):cerek::cerek:

Amla Nur
11.10.2012., 14:05
Dobar dan svima!!

Evo ja sam sad u 14 tjednu....i znam, uskoro će me pitat da li ću napravit taj prenatalni test ili amniocentezu i naravno odgovor je NE!!

Zašto? pa zato što nevjerujem u to...znam dosta njih koji su to radili pa nakraju rodile zdravo dijete a cijelu trudnoću su plakale kako i zašto... zamislite samo da su pobacile...ja svoju trudnoću neželim provesti u plaču i razmišljanju i strepnji pa mi to i netreba...imala sam prijašnju trudnoću i inducirani pobačaj...tako da sad mi to netreba...

a i šta sad, sa down i bez njega to je moje dijete i volit ću ga bez obtira na sve... tako da ako ona neželi to napravit neka ne nepravi...ona zna što je najbolje za nju i bebicu tako da bez osuđivanja cure!!:):cerek::cerek:

Svaka cast na takvom razmisljanju. Treba imati zaista puno ljubavi da bi se tako covjek postavio. Bravo!

Neni76
14.10.2012., 00:39
Pozz svima :)

Imam 36 god i prošli tjedan sam napravila amniocentezu nakon što mi triple test nije bio dobar.... svu me preplašio :/... čekam sad rezultate amnio i nadam se da će sve biti uredu jer su mi i na normalnim uzv i na 4d uzv rekli da je beba ok....Imam već punoljetnu kćer , tako da odluka imat drugo dijete sad, meni i mom mužu je veliko zadovoljstvo. Iako znam da postoji još jako puno bolest koje te mogu zadesit tj koje mogu zadesit to malo biće ali ipak da znam da nosim dijete s down sindromom bi pobacila jer sam bila u prilici vidjet šta to znači.

TOTO74
14.10.2012., 09:35
Pozdrav svima i od mene!
Nova sam na postu, a trenutno sam u 15 tjednu trudnoće i dogovorenom RACZ 30. listopada. Bez obzira na moje godine i godine MM (38 i 40) indicirana mi je pod obavezno jer sam prije 13 godina rodila dijete sa sy Down. nakon toga dvije uredne trudnoće (djeca od 10 i po i 9 godina) i sad neopisiva želja za još jednom bebom. Na stranu i godine i moja veličina (+ oho-ho kila) mene je tek sada uvatila panika od AC iako sam prošla već dvije, doduše u Zg, ovu planiram u ST. U rizike rađanja djeteta sa sy. Down ne bi se upuštala, ne radi sebe, već zbog mog anđela koji je živio 17 mjeseci od kojih smo 15 bili stanovnici pedijatrije splitske bolnice (ako u međuvremenu nismo bili na Rebru) i već smo bili domaći.
Molim samo da mi neko napiše ako je radio RACZ u Splitu kako to izgleda. Trenutno mislim pozitivno i nadam se da će nalazi biti ok.

larazg
14.10.2012., 09:57
TOTO74, spominješ kile i pretpostavljam da imaš sala na trbuhu... ako imaš puno raspitaj se koje su duljine te igle (standardne bolničke) te da li će moći ti raditi racz sa njima (ako imaš puno sala na trbuhu)
Bila je jedna forumašica tu sa baš puno viška kila i špeka na trbuhu te je na kraju otišla privatno na zahvat jer duljina standardne bolničke igle nije joj mogla zahvatiti kvalitetno plodovu vodu ni uzorak.. pa je privatnik za nju naručivao posebnu iglu (dulju od standardne).

A kako je racz u Splitu nadam se da će se netko javiti iz Splita.

Sretno :w

elisabeth
15.10.2012., 13:24
Ja sam bila prošli utorak na amnio u Vinogradskoj, sve je prošlo super, osjetila sam samo laganu bol, više pritisak čak nego bol i bilo je gotovo za par minuta. Dr. Košec je rekla da je ubola na idealno mjesto, daleko od bebe i da je plodna voda (boja) onakva kakva i treba biti. Hvala bogu pa sad imaju kurira po kojem to šalju na Rebro pa ovaj put nisam morala sama. Sad samo čekamo nalaze još koji tjedan, nadam se za 1 a ne za 2. Mirovala sam 24 sata poslije bez djece i muža (spavala sam kod sveki), a nakon toga u normalu, tj. isto što više mirovanja i ležanja zbog ostalih problema koje imam.

ift07
15.10.2012., 14:54
Pozdrav svima i od mene!
Nova sam na postu, a trenutno sam u 15 tjednu trudnoće i dogovorenom RACZ 30. listopada. Bez obzira na moje godine i godine MM (38 i 40) indicirana mi je pod obavezno jer sam prije 13 godina rodila dijete sa sy Down. nakon toga dvije uredne trudnoće (djeca od 10 i po i 9 godina) i sad neopisiva želja za još jednom bebom. Na stranu i godine i moja veličina (+ oho-ho kila) mene je tek sada uvatila panika od AC iako sam prošla već dvije, doduše u Zg, ovu planiram u ST. U rizike rađanja djeteta sa sy. Down ne bi se upuštala, ne radi sebe, već zbog mog anđela koji je živio 17 mjeseci od kojih smo 15 bili stanovnici pedijatrije splitske bolnice (ako u međuvremenu nismo bili na Rebru) i već smo bili domaći.
Molim samo da mi neko napiše ako je radio RACZ u Splitu kako to izgleda. Trenutno mislim pozitivno i nadam se da će nalazi biti ok.

Ja sam bila u Splitu na RACZ. Dođeš s uputnicama( mislim da idu dvije ) na hitni prijem u rodilište,presvučeš se u njihovu spavaćicu i sestra te odvede liftom gore gdje popuniš neke formulare. Nakon toga čekaš da te prozovu i ideš na amnio. Meni je radio dr.Roje i ništa me nije bolilo. Sve mi je objašnjavao dok je radio. Poslije ideš 2 sata malo leći uz preporuku doktora i sestre da slijedećih tjedan dana malo više odmaraš i paziš. Sutradan ideš na kontrolu kod svog ginekologa. Rezultate amniocenteze, ako je sve u redu, dobiješ na kućnu adresu nakon tri tjedna. Sretno!!!

TOTO74
15.10.2012., 20:28
Ja sam bila u Splitu na RACZ. Dođeš s uputnicama( mislim da idu dvije ) na hitni prijem u rodilište,presvučeš se u njihovu spavaćicu i sestra te odvede liftom gore gdje popuniš neke formulare. Nakon toga čekaš da te prozovu i ideš na amnio. Meni je radio dr.Roje i ništa me nije bolilo. Sve mi je objašnjavao dok je radio. Poslije ideš 2 sata malo leći uz preporuku doktora i sestre da slijedećih tjedan dana malo više odmaraš i paziš. Sutradan ideš na kontrolu kod svog ginekologa. Rezultate amniocenteze, ako je sve u redu, dobiješ na kućnu adresu nakon tri tjedna. Sretno!!!

Hvala od srca na informcijama i na dobrim željama. Pretpostavljam da i ja istom doktoru idem "pod iglu" budući da mi on i vodi trudnoću.

trnje
17.10.2012., 10:05
Zasto? Meni su rekli da postoje i drugi sindromi koji mogu biti jako teski...

pa cuj, to je jako osobno pitanje. ja sad ne znam napamet sta sve postoji, ali su najcesci down, pa tek onda puno rjedje trisomija 18tog i 13tog kromosoma, pa je sve drugo jos rjedje. ja ne bi dalje prckala kad joj je ova prva pretraga bila tako teska.
a ako cemo iskreno ima svasta sta se ne moze vidit kariogramom, pa nis ne mozemo. ja bi osobno bila mirna (koliko si ikad miran odkad ostanes trudan pa do kraja zivota) da znam da nema tri najcesca genetska defekta.

trnje
17.10.2012., 10:09

?!?! a ko je koga zbog toga osudjivao? naravno da nema potrebe radit pretrage ako si odlucila da bi usprkos svemu rodila.
ali reci da se ne vjeruje u amniocentezu je meni gore nego reci da ne vjerujes u evoluciju. a ima i toga u danasnjem svijetu...

trnje
17.10.2012., 10:12
Pozz svima :)

Imam 36 god i prošli tjedan sam napravila amniocentezu nakon što mi triple test nije bio dobar.... svu me preplašio :/... čekam sad rezultate amnio i nadam se da će sve biti uredu jer su mi i na normalnim uzv i na 4d uzv rekli da je beba ok....Imam već punoljetnu kćer , tako da odluka imat drugo dijete sad, meni i mom mužu je veliko zadovoljstvo. Iako znam da postoji još jako puno bolest koje te mogu zadesit tj koje mogu zadesit to malo biće ali ipak da znam da nosim dijete s down sindromom bi pobacila jer sam bila u prilici vidjet šta to znači.

ma s tim godinama se lako desi da triple test nije najbolji, jer je vec rizik od godina znacajan. dojavi rezultate, zelim ti sta lakse cekanje!!! ja sam cekala 3 dana pa mi je bilo strasno! :grli:

Pika225
18.10.2012., 09:25
Došao je trenutak da se i ja suočim s odlukom napraviti amnio ili ne - u prošloj trudnoći nisam išla, ali bila sam i 4 godine mlađa... Sad sam radila probir i ukupni rizik mi je dobar, ali biokemijski povećan (tako mi je bilo i u prošloj trudnoći i sve je bilo OK). Napravila sam anomaly scan, sve je u redu, i zbog toga nisam mislila na amnio. Ali su me dva liječnika uvjeravala da je kod starijih kod 35 rizik veći bez obzira na dobre nalaze i da bi bilo dobro da odem. Prvo sam mislila još napraviti triple i fetalnu ehokardiografiju, ali sam nakon neprospavanih noći ipak odlučila ići na amnio kod dr. Kosa.

Molila bih nekoga tko je bio nedavno kod njega na amnio da mi kaže kako je to išlo. Jel treba prije popiti normabel (sestra mi ništa nije rekla kad sam se naručivala)? Jako me strah i najradije ne bih išla, ali još više me strah strepiti do kraja trudnoće i iščekivati ishod...

elisabeth
18.10.2012., 09:37
Došao je trenutak da se i ja suočim s odlukom napraviti amnio ili ne - u prošloj trudnoći nisam išla, ali bila sam i 4 godine mlađa... Sad sam radila probir i ukupni rizik mi je dobar, ali biokemijski povećan (tako mi je bilo i u prošloj trudnoći i sve je bilo OK). Napravila sam anomaly scan, sve je u redu, i zbog toga nisam mislila na amnio. Ali su me dva liječnika uvjeravala da je kod starijih kod 35 rizik veći bez obzira na dobre nalaze i da bi bilo dobro da odem. Prvo sam mislila još napraviti triple i fetalnu ehokardiografiju, ali sam nakon neprospavanih noći ipak odlučila ići na amnio kod dr. Kosa.

Molila bih nekoga tko je bio nedavno kod njega na amnio da mi kaže kako je to išlo. Jel treba prije popiti normabel (sestra mi ništa nije rekla kad sam se naručivala)? Jako me strah i najradije ne bih išla, ali još više me strah strepiti do kraja trudnoće i iščekivati ishod...

Gle, ja nisam bila kod njega, ali mislim da je svuda postupak isti. Sad sam radila drugu amniocentezu, i nisam bila ništa manje živčana nego prvi put. Nije boljelo, osjetiš mali pritisak, prvi put nisam ni to osjetila. Ako pogodi na pravo mjesto, a uglavnom pogode iz prve, pošto se sve prati UZV-om, onda je gotovo za par minuta. Ako ti je lakše, nemoj gledati što rade, misli o nečemu lijepom, okreni glavu i za par trenutaka će biti gotovo. Ja nisam pila nikakve normabele ni ništa, a ni nitko koga znam da je išao na amnio. Meni je gore čekati nalaze nego odraditi amnio. Sretno!

larazg
18.10.2012., 09:37

ostarilo se draga moja jelda.. :(
a znam i sama kako je to kada te suoče godine života i stalna uvjeravanja liječnika da ako odbijaš činiš glupost jer statistika bla bla bla... + biokemijski nalazi gdje se opet u zbroj nalaza uzimaju tvoje godine ...

Ja sam ih prošla 3, ako kako mogu pomoći oko samog zahvata - nazovi.
Kako je kod Kosa mam2be je bila kod njega i prvi i drugi put te nadam se da će ti ona pomoći savjetom

Pika225
18.10.2012., 21:08
Hvala cure na podršci. Meni je sve ovo prava noćna mora, kao vjerujem i većini koje su se odlučile iz ovih ili onih razloga ići. Najviše strepim hoće li sve dobro proći, a tek onda iščekivanje rezultata... Uf, bit će to jako teško razdoblje :(

Neni76
18.10.2012., 23:44
Hvala cure na podršci. Meni je sve ovo prava noćna mora, kao vjerujem i većini koje su se odlučile iz ovih ili onih razloga ići. Najviše strepim hoće li sve dobro proći, a tek onda iščekivanje rezultata... Uf, bit će to jako teško razdoblje :(

Smiri se jer zaista ne boli amniocenteza, manje nego vadjenje krvi jedino što je neugodno..... a normabele i bilo koje tablete izbjegavaj u trudnoci piti a zaista radi toga nemoraš.... ja sam bila prije 10 dan , al u Rijeci i bilo me strah, kao što mislim da je svaku strah ali zaista zahvat je prava glupost.... jedino me to iščekivanje ubija i jedva čekam kraj mjeseca da zovem gore ....
Sretno i zaista se ne sekiraj radi same amniocenteze.... bit će sve ok :):top:

Neni76
18.10.2012., 23:47
ma s tim godinama se lako desi da triple test nije najbolji, jer je vec rizik od godina znacajan. dojavi rezultate, zelim ti sta lakse cekanje!!! ja sam cekala 3 dana pa mi je bilo strasno! :grli:

Tnx trnje :)

mom2be
19.10.2012., 08:58

ja sam bila dva puta kod dr kosa na amnio - prije 3 godine i prije par mjeseci
jedino sto su me pitali prije zahvata su relativno friski nalazi briseva, nisam pila normabele ni nista
dosla na zahvat ujutro (nemoj to jutro mazati trbuh nikakvim kremicama), dr napravio UZV prije zahvata, pripremio me (dezinfekcija jednom, drugi put, zamjena rukavica itd) izvadio plodnu vodu i to je bilo to
nakon zahvata sam malo odlezala tamo
strogo mirovanje taj dan, sljedeci dan je kontrola i onda lagano mirovanje cca 5-6 dana
ako sve prodje ok, to je to (u toku dana pazi da nesto ne curka i prekontroliraj si temperaturu par puta - izmjeri i dan prije zahvata da imas vrijednosti za usporedbu)
u slucaju bilo kakvih problema ODMAH zovi dr kosa
e da, ukoliko si Rh negativna moras kupiti antiD injekciju (naruci unaprijed jer ju ljekarne bas i nemaju a i kad sam ja isla bila je neka nestasica - kad stigne nek ti (zbog propisnog cuvanja) cuvaju u ljekarni pa ju pokupi prije zahvata - cijena je cca 750 Kn)
mi smo vodu slali u postojnu pa sam u roku tjedan dana trebala uplatiti slovencima eure na racun za analizu

mom2be
19.10.2012., 09:02
Smiri se jer zaista ne boli amniocenteza, manje nego vadjenje krvi jedino što je neugodno..... a normabele i bilo koje tablete izbjegavaj u trudnoci piti a zaista radi toga nemoraš.... ja sam bila prije 10 dan , al u Rijeci i bilo me strah, kao što mislim da je svaku strah ali zaista zahvat je prava glupost.... jedino me to iščekivanje ubija i jedva čekam kraj mjeseca da zovem gore ....
Sretno i zaista se ne sekiraj radi same amniocenteze.... bit će sve ok :):top:

ne tako olako umanjivati moguce komplikacije zahvata :mig:

zahvat izmedju ostalog ovisi o dr koji ga radi, o uvjetima u kojima ga radi ali i o polozaju posteljice - ukoliko je posteljica sprijeda i zahvatom ju nikako nije moguce zaobici moguce su komplikacije koje mogu zavrsiti kobno

mom2be
19.10.2012., 09:04

svima je nocna mora :(
ukoliko su ti svi markeri i UZV nalazi ok, najvjerojatnije ce i nalaz amnio biti u redu
mene je u oba slucaja bilo vise strah komplikacija nakon zahvata nego samih rezultata

Neni76
19.10.2012., 09:52
ne tako olako umanjivati moguce komplikacije zahvata :mig:

zahvat izmedju ostalog ovisi o dr koji ga radi, o uvjetima u kojima ga radi ali i o polozaju posteljice - ukoliko je posteljica sprijeda i zahvatom ju nikako nije moguce zaobici moguce su komplikacije koje mogu zavrsiti kobno

Ne pričamo o mogučim komplikacijama ali netreba piti normabel i tako štetiti bebi radi zahvata amniocenteze

I sobzirom da ide kod dr Kosa a znam da je on jako dobar doktor onda se nadam a i vjerujem da je neće izložiti nepotrebnim komplikacijama zahvata....

mom2be
19.10.2012., 09:55
Ne pričamo o mogučim komplikacijama ali netreba piti normabel i tako štetiti bebi radi zahvata amniocenteze

I sobzirom da ide kod dr Kosa a znam da je on jako dobar doktor onda se nadam a i vjerujem da je neće izložiti nepotrebnim komplikacijama zahvata....

gle, napisala si da je "zahvat prava glupost" - ja ti, iz iskustva, kazem da nije i napisala sam u kojim slucajevima su moguce komplikacije koje, bez obzira sto zahvat radi vrhunski strucnjak, mogu zavrsiti visokom temperaturom, upalom posteljice i u krajnjoj liniji pobacajem

rizik zahvata postoji i tog zene moraju biti svjesne

Pika225
19.10.2012., 14:15
ja sam bila dva puta kod dr kosa na amnio - prije 3 godine i prije par mjeseci
jedino sto su me pitali prije zahvata su relativno friski nalazi briseva, nisam pila normabele ni nista
dosla na zahvat ujutro (nemoj to jutro mazati trbuh nikakvim kremicama), dr napravio UZV prije zahvata, pripremio me (dezinfekcija jednom, drugi put, zamjena rukavica itd) izvadio plodnu vodu i to je bilo to
nakon zahvata sam malo odlezala tamo
strogo mirovanje taj dan, sljedeci dan je kontrola i onda lagano mirovanje cca 5-6 dana
ako sve prodje ok, to je to (u toku dana pazi da nesto ne curka i prekontroliraj si temperaturu par puta - izmjeri i dan prije zahvata da imas vrijednosti za usporedbu)
u slucaju bilo kakvih problema ODMAH zovi dr kosa
e da, ukoliko si Rh negativna moras kupiti antiD injekciju (naruci unaprijed jer ju ljekarne bas i nemaju a i kad sam ja isla bila je neka nestasica - kad stigne nek ti (zbog propisnog cuvanja) cuvaju u ljekarni pa ju pokupi prije zahvata - cijena je cca 750 Kn)
mi smo vodu slali u postojnu pa sam u roku tjedan dana trebala uplatiti slovencima eure na racun za analizu

Hvala ti puno na objašnjenjima... Nadam se da će sve proći dobro - a kao i ti, više se bojim zahvata nego rezultata (iako ću sigurno kad zahvat prođe bojati se rezultata). Još je onaj tjedan iza amniocenteze praznik pa ću morati duže čekati na njih :(
Jedva čekam da sve ovo prođe...

mom2be
19.10.2012., 14:27
Hvala ti puno na objašnjenjima... Nadam se da će sve proći dobro - a kao i ti, više se bojim zahvata nego rezultata (iako ću sigurno kad zahvat prođe bojati se rezultata). Još je onaj tjedan iza amniocenteze praznik pa ću morati duže čekati na njih :(
Jedva čekam da sve ovo prođe...

molim :)
gdje dajes vodu na analizu?
meni se zakompliciralo nakon druge amnio al sam evo dogurala do 34. tjedna :) (i izdrzat cu, nadam se :moli:, jos par tjedana)

Pika225
19.10.2012., 14:35
molim :)
gdje dajes vodu na analizu?
meni se zakompliciralo nakon druge amnio al sam evo dogurala do 34. tjedna :) (i izdrzat cu, nadam se :moli:, jos par tjedana)

Zbog toga što ti je posteljica bila sprijeda? Meni je straga, pa se nadam da će biti OK, iako znam da ima i hrpa drugih komplikacija :(
Šaljemo u Postojnu. Sutra sam točno 17 tjedana i nema smisla ništa drugo.
A ti ćeš bome brzo roditi :)

mom2be
19.10.2012., 14:41
Zbog toga što ti je posteljica bila sprijeda? Meni je straga, pa se nadam da će biti OK, iako znam da ima i hrpa drugih komplikacija :(
Šaljemo u Postojnu. Sutra sam točno 17 tjedana i nema smisla ništa drugo.
A ti ćeš bome brzo roditi :)

da
drzim fige!
hocu :), nadam se samo ne prebrzo

Pika225
22.10.2012., 09:31
Naravno da sam morala pokupiti neku virozu :( Traje još od četvrtka i nema naznaka poboljšanja. A u srijedu bi trebala na amniocentezu i sad ne znam hoće li mi htjeti raditi ako sam prehlađena. Ima nekih iskustava?

mom2be
24.10.2012., 15:41
Naravno da sam morala pokupiti neku virozu :( Traje još od četvrtka i nema naznaka poboljšanja. A u srijedu bi trebala na amniocentezu i sad ne znam hoće li mi htjeti raditi ako sam prehlađena. Ima nekih iskustava?
sad tek vidim tvoj post
jesi se uspjela oporaviti do danas?

Pika225
25.10.2012., 07:58
sad tek vidim tvoj post
jesi se uspjela oporaviti do danas?

Nisam išla na kraju - CRP mi je bio povišen pa su mi odgodili za sljedeći tjedan. Samo ne vidim nikakvih naznaka poboljšanja - sad još i jako kašljem po cijelu noć :(

mom2be
25.10.2012., 08:00
Nisam išla na kraju - CRP mi je bio povišen pa su mi odgodili za sljedeći tjedan. Samo ne vidim nikakvih naznaka poboljšanja - sad još i jako kašljem po cijelu noć :(
a sranje :(
jesi na kakvim antibioticima? ako jesi, trebalo bi biti ok za tjedan dana

Pika225
25.10.2012., 08:19
a sranje :(
jesi na kakvim antibioticima? ako jesi, trebalo bi biti ok za tjedan dana

Nisam, jer su mi leukociti normalni pa je to viroza. Ali već mi traje tjedan dana pa ne znam hoće li proći do utorka :503: U ponedjeljak ću opet izvaditi CRP pa ćemo vidjeti.

mom2be
25.10.2012., 09:38
Nisam, jer su mi leukociti normalni pa je to viroza. Ali već mi traje tjedan dana pa ne znam hoće li proći do utorka :503: U ponedjeljak ću opet izvaditi CRP pa ćemo vidjeti.

drzim fige da ti prodje, bas koma :(

teta mina
25.10.2012., 22:30
U koju bolnicu je najbolje otici na amniocentozu i koliko kosta ako se ide privatno?

mom2be
25.10.2012., 22:39
U koju bolnicu je najbolje otici na amniocentozu i koliko kosta ako se ide privatno?

mislim da ti je od izbora bolnice vaznije birati kod kojeg doktora (ja ti mogu reci da bi na sv duhu otisla ciljano kod dr matijevica, ne bi bas da se netko uci na meni)
privatno se vise uopce ne sjecam tocne cifre :brukica:, trudnicka amnezija
radila sam prije 4 mjeseca, mislim da je sam zahvat oko 700 Kn :misli:
plodnu vodu mozes, s uputnicom, odnijeti na analizu na rebro ili platiti da se napravi u sloveniji (mislim 250 eura)
tocne cijene provjerim sutra, kad ustanem :D

teta mina
26.10.2012., 10:03
Hvala, radila sam UZ i doktor je rekao da je sve uredu (nuhalni je0.6 mm, 0.41MoM, tjeme trtica 55 mm) ali mi je biokemijski rizik na T21 1:6, kombinirani (biokem. + Uz1:37), i pise mi da je rizik veci od granicnog, dobni rizik je 1:102 (38god). Sad kak mi se cini trebala bih na amniocenezu.

Pika225
26.10.2012., 12:35
Hvala, radila sam UZ i doktor je rekao da je sve uredu (nuhalni je0.6 mm, 0.41MoM, tjeme trtica 55 mm) ali mi je biokemijski rizik na T21 1:6, kombinirani (biokem. + Uz1:37), i pise mi da je rizik veci od granicnog, dobni rizik je 1:102 (38god). Sad kak mi se cini trebala bih na amniocenezu.

Koliko si sad tjedana? Da, rizik ti je zbilja visok, na tvom mjestu bih išla...
Meni je biokemijski 1:232 (veći od graničnog), i dobni mi je velik, a ukupni manji od graničnog pa ipak idem.
Ali znam za slučaj u kojem je žena imala sličan nalaz kao tvoj pa je na kraju sve bio OK.

trnje
26.10.2012., 13:16
ja sma imala 1:150 sve skupa (37g tada) i meni je to bilo previse...ali naravno svako po svome nahodjenju.

mom2be
26.10.2012., 13:39
teta mina evo cijena - RACZ 800 kn + UZV 350, analiza plodne vode u sloveniji 250 eura (+ troskovi banci za prijenos love van)

teta mina
30.10.2012., 07:58
Mom2be hvala. Dr me je poslaó u bolnicu pa sad cekam da me naruce. Ugl ako cu morat na amnio obavit cu tóo kod priuatnika

Neni76
02.11.2012., 23:59
Evo da javim da mi je nalaz amniocenteze uredu :D:D:D:D

Amla Nur
05.11.2012., 07:03
pa cuj, to je jako osobno pitanje. ja sad ne znam napamet sta sve postoji, ali su najcesci down, pa tek onda puno rjedje trisomija 18tog i 13tog kromosoma, pa je sve drugo jos rjedje. ja ne bi dalje prckala kad joj je ova prva pretraga bila tako teska.
a ako cemo iskreno ima svasta sta se ne moze vidit kariogramom, pa nis ne mozemo. ja bi osobno bila mirna (koliko si ikad miran odkad ostanes trudan pa do kraja zivota) da znam da nema tri najcesca genetska defekta.

Na kraju smo tako i odlucili - nisam vise radila amnio i zadrzacemo bebu. Konacno sam opustena i uzivam u trudnoci. Hvala forumasicama na savjetima!

Amla Nur
05.11.2012., 07:10
Evo da javim da mi je nalaz amniocenteze uredu :D:D:D:D

Cestitamo!!

elisabeth
07.11.2012., 09:46
Evo da vam javim da sam dobila nalaze amniocenteze, da su uredni, citiram: nije nađena promjena u broju kromosoma 21,12,13,X i Y. Spol fetus: muški. Eto, sad sam mirna, nalaze sam dobila nakon 3,5 tjedna na kućnu adresu. Amniocenteza je prošla u redu, bez boli, samo mali pritisak na mjestu uboda i bilo je gotovo za par minuta. Niti sam krvarila niti ništa, malo me vrijeđalo kad bi se saginjala idućih 1-2 dana i to je to. Prva 24 sata sam se odmarala - čak ne ni ležala cijelo vrijeme, ali nisam bila sa djecom pa je i to jako puno značilo.

Neni76
07.11.2012., 17:45
Evo da vam javim da sam dobila nalaze amniocenteze, da su uredni, citiram: nije nađena promjena u broju kromosoma 21,12,13,X i Y. Spol fetus: muški. Eto, sad sam mirna, nalaze sam dobila nakon 3,5 tjedna na kućnu adresu. Amniocenteza je prošla u redu, bez boli, samo mali pritisak na mjestu uboda i bilo je gotovo za par minuta. Niti sam krvarila niti ništa, malo me vrijeđalo kad bi se saginjala idućih 1-2 dana i to je to. Prva 24 sata sam se odmarala - čak ne ni ležala cijelo vrijeme, ali nisam bila sa djecom pa je i to jako puno značilo.

Čestitam :mig: ja ću dobit curicu ..:tulum: druga mamina princeza :)

Pika225
12.11.2012., 11:12
Evo da se i ja javim - amniocenteza prošla dobro, bilo me jako strah, ali sam ipak odlučila ići i dobro da jesam inače bi do kraja trudnoće bila u strahu.
I nalaz - normalan ženski kariotip :)

irres
12.11.2012., 12:33
Čula sam za slučaj kad je nalaz amnio bio ok, a rodila se beba sa down-om.
Kako je to moguće?
Bila sam uvjerena da je amnio 100% točna...ako isključimo faktor ljudske pogreške/zamjene (možda je o tome riječ?)...zbunjena sam :ne zna:

mom2be
12.11.2012., 15:40
Pika cestitam na curki!
sad si mirna :)

@irres
koliko je pouzdana osoba od koje si to cula? i izvor isto?
da nije to od susjedine jetrve tetkina prijateljica...
da li je osoba zaista bila na amniocentezi ili se radi o double/triple testu? (npr cula sam i zene koje su rodila i koje su kao upucene u pretrage kako brkaju amnioskopiju i amniocentezu :rolleyes:)

ukoliko je amniocenteza kao zahtjev uspjela i ukoliko nije doslo do zamjene uzoraka (koliko je tako nesto realno?) daje 100% tocne rezultate

irres
12.11.2012., 16:07
Pika cestitam na curki!

@irres
da li je osoba zaista bila na amniocentezi ili se radi o double/triple testu? (npr cula sam i zene koje su rodila i koje su kao upucene u pretrage kako brkaju amnioskopiju i amniocentezu :rolleyes:)

ukoliko je amniocenteza kao zahtjev uspjela i ukoliko nije doslo do zamjene uzoraka (koliko je tako nesto realno?) daje 100% tocne rezultate
Prijateljica od prijateljice je jako dobra sa tom zenom. Je iz trece ruke ali moja frendica ne izmislja. Bas znam da je isla na amnio kod kosa, ne radi se o doublu ni tripleu. Zena je u trudnoci bas inzistirala na amnio.

mom2be
12.11.2012., 16:38
Prijateljica od prijateljice je jako dobra sa tom zenom. Je iz trece ruke ali moja frendica ne izmislja. Bas znam da je isla na amnio kod kosa, ne radi se o doublu ni tripleu. Zena je u trudnoci bas inzistirala na amnio.

jel nakon poroda trazila objasnjenje labosa koji je radio analizu plodne vode? sto je na sve to rekao dr kos?
sorry, al meni zvuci kao SF
za tako nesto labos moze izgubiti licencu

irres
12.11.2012., 17:06
jel nakon poroda trazila objasnjenje labosa koji je radio analizu plodne vode? sto je na sve to rekao dr kos?
sorry, al meni zvuci kao SF
za tako nesto labos moze izgubiti licencu

Cuj, ne znam detalje osim napisanog. Ne znam osobno zenu a ni moja frendic pa ne znam ni jel hocemo saznati.
Ja osobno vjerujem da je ovo istina jer znam otkud je doslo, i nije od sukundjedovog mesara od zene tetke.
Samo me zanima jel stoji da je amnio 100 %pouzdana ako iskljucimo gresku. Jer i sama namjeravam radit amnio u slj trudnoci, i ovako nesto je dosta ozbiljno za cuti...

puffko
12.11.2012., 22:55
Cuj, ne znam detalje osim napisanog. Ne znam osobno zenu a ni moja frendic pa ne znam ni jel hocemo saznati.
Ja osobno vjerujem da je ovo istina jer znam otkud je doslo, i nije od sukundjedovog mesara od zene tetke.
Samo me zanima jel stoji da je amnio 100 %pouzdana ako iskljucimo gresku. Jer i sama namjeravam radit amnio u slj trudnoci, i ovako nesto je dosta ozbiljno za cuti...

Metoda je 100% pouzdana za kromosomopatije.
Ali nekakva mogucnost ljudske greske vjerojatno postoji, kao i u svemu.
No kao sto mom2be kaze, nije to bas samo tako, tu bi se itekako postavljala pitanja.
U svakom slucaju--preciznije metode od amniocenteze nema :ne zna:

mom2be
12.11.2012., 23:39
@irres

sad tek vidim :facepalm:
zahvat

Pika225
13.11.2012., 07:34
Pika cestitam na curki!

@irres

Hvala :) Koliko možemo biti mirne uz diabetes i druge poteškoće. Ali i ovo puno znači.

A @irres - bespotrebno širiš paniku. Tako bi mogli npr. reći da niti jedan jedini laboratorijski nalaz potencijalno nije točan jer je uvijek moguće da se zamijene uzorci, ili provede kriva analiza ili zapiše krivi rezultat. Naravno da su pogreške moguće - ali za njih netko mora odgovarati, posebno u ovakvim vrlo osjetljivim slučajevima!

irres
13.11.2012., 09:34
Metoda je 100% pouzdana za kromosomopatije.
Ali nekakva mogucnost ljudske greske vjerojatno postoji, kao i u svemu.

Ovo me zanimalo...hvala.

A @irres - bespotrebno širiš paniku.
Naravno da su pogreške moguće - ali za njih netko mora odgovarati, posebno u ovakvim vrlo osjetljivim slučajevima!

Sori, nije mi namjera širiti paniku. :five:
I nema potreba za panikom. U svemu uvijek postoji neka minimalna mogućnost greške...to je jednostavno tako. Bitno je da je postupak sam po sebi apsolutno pouzdan.
Slažem se da za greške netko mora odgovarati.
Tebi čestitke na super rezultatu!

LOVELY DIANA
01.12.2012., 18:26
Bok cure,lijep pozdrav.Molila bih vas ako netko zna da mi napiše gdje se može naručiti na amniocentezu kod dr.Kosa,gdje sad on radi?Zvala sam neki dan u pilikliniku Vili,jer sam čula da može tamo ,ali su mi oni rekli da to tamo radi isključivo dr.Latin.Da li je možda neka od vas išla k njemu privatno ili preko uputnice i gdje?Ja sam naime malo u dilemi gdje na amnio privatno ili u drž.bolnicu,a čula sam za tog dr. da je dobar i pouzdan.Inaće,ne živim u Zg.Sada sam u 13 tj trudnoće.

mom2be
01.12.2012., 19:21
Bok cure,lijep pozdrav.Molila bih vas ako netko zna da mi napiše gdje se može naručiti na amniocentezu kod dr.Kosa,gdje sad on radi?Zvala sam neki dan u pilikliniku Vili,jer sam čula da može tamo ,ali su mi oni rekli da to tamo radi isključivo dr.Latin.Da li je možda neka od vas išla k njemu privatno ili preko uputnice i gdje?Ja sam naime malo u dilemi gdje na amnio privatno ili u drž.bolnicu,a čula sam za tog dr. da je dobar i pouzdan.Inaće,ne živim u Zg.Sada sam u 13 tj trudnoće.

dr kos ti je u ginekosu http://www.ginekos.hr/
zahvat ces morati platiti, vodu mozes odnijeti na analizu preko uputnice u neku od zg bolnica (to provjeri u ginekosu koja je procedura za dogovor s bolnicom) ili za lovu u postojnu (to salje ginekos, ne moras ti nikud nositi)
u nasim bolnicama se ceka min 3 tjedna (mislim da i duze), iz postojne rezultati dodju u roku 10-15 dana

ja sam amnio kod dr kosa radila dva puta, prvi put dok je jos bio u viliju, drugi put u ginekosu

LOVELY DIANA
01.12.2012., 19:50
A tako!Znači nije više u Viliju.Molim te kakva su ti s njime iskustva i koja je cijena pretrage,sa uputnicom za rebro?Nije mi toliko bitno koliko ću čekati koliko sama ta pretraga da prođe sve dobro,za bebicu naravno:).Čitajuči ovdje po forumima izgleda da drž.bolnice i nisu baš najbolji izbor za amnio,što zbog gužvei čekanja,što zbog potencijalne nestručnosti.

mom2be
01.12.2012., 19:55
A tako!Znači nije više u Viliju.Molim te kakva su ti s njime iskustva i koja je cijena pretrage,sa uputnicom za rebro?Nije mi toliko bitno koliko ću čekati koliko sama ta pretraga da prođe sve dobro,za bebicu naravno:).Čitajuči ovdje po forumima izgleda da drž.bolnice i nisu baš najbolji izbor za amnio,što zbog gužvei čekanja,što zbog potencijalne nestručnosti.

dr kosa bi svakako preporucila, cijenu sam pisala na prethodnoj stranici - RACZ 800 kn + UZV 350 (analiza plodne vode u sloveniji 250 eura (+ troskovi banci za prijenos love van)) (to su bile cijene prije 5 mjeseci)
imas i u drzavnim bolnicama dobrih doktora samo bi prije zahvata trebala dogovoriti s tim doktorom da ti bas on napravi amnio a ne znam da li je to moguce sa svima i u svim bolnicama :ne zna:

LOVELY DIANA
01.12.2012., 21:14
dr kosa bi svakako preporucila, cijenu sam pisala na prethodnoj stranici - RACZ 800 kn + UZV 350 (analiza plodne vode u sloveniji 250 eura (+ troskovi banci za prijenos love van)) (to su bile cijene prije 5 mjeseci)
imas i u drzavnim bolnicama dobrih doktora samo bi prije zahvata trebala dogovoriti s tim doktorom da ti bas on napravi amnio a ne znam da li je to moguce sa svima i u svim bolnicama :ne zna:

Hvala ti puno!Znam da i u bolnicama ima njih ok,ali eto ja bi baš trebala ići oko Božića,Nove Godine pa mislim da bi mi se bilo teško naručiti kod nekog boljeg u tom terminu najviše zbog tih njihovih skijanja,god.odmora i to.Onda ako nekog nema tada,dopadneš-kom dopadneš,tj.tko je trenutno tamo.Ovako bar znaš,platiš i ideš k tom dr.Čisto zbog toga.Mislim da ću ipak ići privatno.Teška odluka:confused:

mom2be
01.12.2012., 22:26
Hvala ti puno!Znam da i u bolnicama ima njih ok,ali eto ja bi baš trebala ići oko Božića,Nove Godine pa mislim da bi mi se bilo teško naručiti kod nekog boljeg u tom terminu najviše zbog tih njihovih skijanja,god.odmora i to.Onda ako nekog nema tada,dopadneš-kom dopadneš,tj.tko je trenutno tamo.Ovako bar znaš,platiš i ideš k tom dr.Čisto zbog toga.Mislim da ću ipak ići privatno.Teška odluka:confused:

ja sam isla privatno zbog sigurnosti i svoje komocije - nekako mi se bilo psihicki lakse pripremiti za zahvat kad sam znala kome i kuda i u kakve uvjete idem

a odluka o zahvatu je uvijek teska :(, mene je oba puta vise bilo strah samog zahvata i komplikacija nego rezultata (ocekivali smo dobre jer su rezultati kombiniranog kao i UZV oba puta bili super)

LOVELY DIANA
01.12.2012., 22:56
ja sam isla privatno zbog sigurnosti i svoje komocije - nekako mi se bilo psihicki lakse pripremiti za zahvat kad sam znala kome i kuda i u kakve uvjete idem

a odluka o zahvatu je uvijek teska :(, mene je oba puta vise bilo strah samog zahvata i komplikacija nego rezultata (ocekivali smo dobre jer su rezultati kombiniranog kao i UZV oba puta bili super)

Ja nisam išla na nikakve testove,prvo jer me moj dr.koji vodi trudnoću nije niti slao,a i čula sam da su dosta nesigurni i da je bilo slučajeva totalno opozitnih.Mogla sam jedino na taj kombinirani privatno,ali i za to mi je ta dr.što radi privatno rekla iskreno(inače je predivna) da je to samo 90 % sigurnosti ako je ok.Sada kome je to dovoljno,onda ideš na to i dobro(čak mi je rekla da je večini to dovoljno).A ja i mm smo se onda dogovorili da idem na amnio i odluka je pala.Ipak sam u 38-oj godini i imam dvoje zdrave djece.:).Moramo misliti pozitivno.Samo mi je eto dilema GDJE?Malo je nezgodno kad nisi iz Zg,pa nemaš iskustva niti s tim bolnicama niti sa doktorima.Čini se da je na Sv.Duhu najbolje??Svako ima neku svoju priču. :ne zna:

mom2be
01.12.2012., 23:10
mi smo isli i na kombinirani (iako u principu nije imalo smisla jer smo zbog godina oba puta odlucili ici i na amnio)
sto se tice bolnica - imam iskustvo samo sa svetim duhom, tamo bi za amnio preporucila dr matijevica (prije je radio i u viliju) samo nisam sigurna da li s njim mozes dogovoriti da ti bas on napravi amnio :ne zna:
za ostale bolnici ne znam
e da, obzirom da si vec 13. tjedan nazovi bolnice/poliklinike koje su ti u uzem izboru cisto da se dogovoris sto ti sve treba (friski nalaz briseva, antiD ako si rh negativna itd)

teta mina
06.12.2012., 11:52
Bila sam kod dr Kosa koji mi je rekao da odem na amniocentezu iako nisam htjela, po njegovom misljenju nakon UZ beba nema malformacije, svi
organi uredni, srce ok.
U pon sam Obavila amniocentezu u vinogradskoj. Nije boljelo, sve proslo u redu. Sad cekam rezultat. Nisam nasla krvnu grupu pa su mi uzeli krv a usput i kks napravili. Prije amniocenteze pregledana ginekoloski.

think.pink34
06.12.2012., 12:07
Bila sam kod dr Kosa koji mi je rekao da odem na amniocentezu iako nisam htjela, po njegovom misljenju nakon UZ beba nema malformacije, svi
organi uredni, srce ok.
U pon sam Obavila amniocentezu u vinogradskoj. Nije boljelo, sve proslo u redu. Sad cekam rezultat. Nisam nasla krvnu grupu pa su mi uzeli krv a usput i kks napravili. Prije amniocenteze pregledana ginekoloski.

kako to da te šalje a ti ne žeilš? ima neki razlog? ako ti on kaže da je beba dobro i zdravo stvarno možeš biti mirna. meni je točno sve korak po korak predvidio od početka do kraja. trudnoća je bila sa puno komplikacija, ali je rekao da je beba zdrava i da će biti prijevremeni porod. rodila 5 tj ranije zdravo muško dijete.
amnio sam odbila

teta mina
06.12.2012., 12:18
Imala sam los probir test na T21 (1:6 biokem) a NN je bio ok, gin u vinogradskoj mi je predlozio amniocentezu. U pocetku sam je odbila jer mi nam nije bitan rezultat ali sam po preporuci medicinske sestre kod soc. ginekologa otisla na 3D kod Kosa. Nazalost zbog polozaja bebe nije napravio 3D vec 2D i rdkao to sto sam napisala

LOVELY DIANA
06.12.2012., 15:59
organi uredni, srce ok.

Koliko imaš godina i kakva je obiteljska anamneza je isto jako bitno tj da li je u obitelji bilo kakvih kromosomopatija??Mislim da je po njima uvijek bolje da se napravi,ali zadnju riječ ipak moraš reči ti,mislim za amnio.Ja sam naručena za tri tj.na sv.Duhu,ipak, nakon silnog razmišljanja gdje ću se naručiti.Nisu mi spominjali da će mi raditi vaginalni pregled,samo uzv prije zahvata.Da li te sad šta boli,steže i to?

teta mina
06.12.2012., 16:21
Imam ti 38.5 god, u obitelji nemam kromosomopatija, znam da mi godine ruse prosjek. Nije me bolilo, gledala sam bebu na UZ-u pa mi je to odvlacilo paznju. Ja bih rekla da me je vise bolilo vadjenje krvi kod rucnog zgloba.
Nisu ni meni rekli da cu vadit krv i imath pregled.
Isto tako kad sam bila kod Kosa nije mogao vidjeti mokracni mjehur pa sam dobila i vaginalni UZ.
Suprug je bio samnm zbog prijevoza.
Nista me ne steze, pece,boli... Nakon amnio sam trebala mirovat jedan dan i par dana laganini, bez generalki po stanu, nosenju, vucenju. Rekao mi je dr. ako osjetim bilo sto cudno da odmah dodjem k njima u bilo koje doba dana ili noci. Pitala sam ga da li mogu u petak (sutra) na fetalnu ehokardiografiju i mogu. Oni navodno racunaju da ako se dogodi spontani u periodu od 2 tjedna kriva je amniocenteza
Sretno na amniocentezi.

LOVELY DIANA
06.12.2012., 16:39
Imam ti 38.5 god, u obitelji nemam kromosomopatija, znam da mi godine ruse prosjek. Nije me bolilo, gledala sam bebu na UZ-u pa mi je to odvlacilo paznju. Ja bih rekla da me je vise bolilo vadjenje krvi kod rucnog zgloba.
Nisu ni meni rekli da cu vadit krv i imath pregled.
Isto tako kad sam bila kod Kosa nije mogao vidjeti mokracni mjehur pa sam dobila i vaginalni UZ.
Suprug je bio samnm zbog prijevoza.
Nista me ne steze, pece,boli... Nakon amnio sam trebala mirovat jedan dan i par dana laganini, bez generalki po stanu, nosenju, vucenju. Rekao mi je dr. ako osjetim bilo sto cudno da odmah dodjem k njima u bilo koje doba dana ili noci. Pitala sam ga da li mogu u petak (sutra) na fetalnu ehokardiografiju i mogu. Oni navodno racunaju da ako se dogodi spontani u periodu od 2 tjedna kriva je amniocenteza
Sretno na amniocentezi.

A zašto ideš na tu ehokardiografiju?Moram priznati da ne znem što je to:ne zna:Ja misli da te dr.Kos šalje prvenstveno zbog godina.Jer kao što sam ranije pisala svi ti testovi,pa čak i najbolji uzv ti NE mogu 100% reći da je sve ok,a sa godinama se povečava taj rizik bla,bla,bla.....znaš i sama.Ja imam 37 i pol.Najgore što me plaši je jer nisam iz Zg,pa moram putovati nazad,mislim da je bolje da ostanem par dana u Zg(a imam i gdje),samo mi je tlaka zbog moje dječice doma:rolleyes:da su mi sami bez mene i mm tih par dana,kod bake.Al dobro, biće kako mora biti.:p

doktoressa
11.12.2012., 09:32
nova sam u forumima, al odlucih pristupiti istom da pokusam naci malo mira!!
bilo koji savjet i iskustvo su vise nego dobro dosli!!
naime u 12 sam radila double test gdje je mjerenje nuhalnog nabora iznosilo 2,9 do 3,1! receno mi je da su to granicne vrijednosti te da bih trebala ponoviti pregled na pocetku 13 tjedna! u medjuvremenu sam trazila second oppinion gdje je UZ pregled bio potpuno normalan. Danas, na pocetku 13 tjdedna sam se vratila svojoj doktorici, koja je u panici rekla da je nuhalni nabor 3,9 te da je apsolutno indicirana amniocenteza. Da napomenem da su mi hormoni potpuno uredni, te da mi je 34 godine!
Ja nemam problem sa samom amniocentezom kao pregledom ali nemogu docekati 16 tjedan!!!

Da li je iko imao slicnih iskustava, please share, zelim cuti bilo koju dobru vijest

p.s. ukoliko sam na pogresnoj temi sorry
hvala unaprijed

think.pink34
11.12.2012., 10:32
nova sam u forumima, al odlucih pristupiti istom da pokusam naci malo mira!!
bilo koji savjet i iskustvo su vise nego dobro dosli!!
naime u 12 sam radila double test gdje je mjerenje nuhalnog nabora iznosilo 2,9 do 3,1! receno mi je da su to granicne vrijednosti te da bih trebala ponoviti pregled na pocetku 13 tjedna! u medjuvremenu sam trazila second oppinion gdje je UZ pregled bio potpuno normalan. Danas, na pocetku 13 tjdedna sam se vratila svojoj doktorici, koja je u panici rekla da je nuhalni nabor 3,9 te da je apsolutno indicirana amniocenteza. Da napomenem da su mi hormoni potpuno uredni, te da mi je 34 godine!
Ja nemam problem sa samom amniocentezom kao pregledom ali nemogu docekati 16 tjedan!!!

Da li je iko imao slicnih iskustava, please share, zelim cuti bilo koju dobru vijest

p.s. ukoliko sam na pogresnoj temi sorry
hvala unaprijed

ako si u zg ili ti je blizu imaš još par dana vremena napraviti kombinirani probir kod dr kosa, toplo ga preporučam. ima vrhunsku aparaturu i izvrstan je dijagnostičar. ja nisam radila double baš radi velike nepouzdanosti. ne znam koliko te kvalitetan stručnjak gledao, ali odgovorno tvrdim da nisu svi u stanju izmjeriti nuhalni nabor. dr kos ti radi u poliklinici ginekos, pa pokušaj stupiti u kontakt.
sretno

aniano
11.12.2012., 10:47
ja bi se pridruzila komentarom da nije svaki ginekolog obucen da mjeri nuhalni nabor. kvalitetan uzv, kao i ostali parametri koji se uzv-u vide, te krvne pretrage zajedno daju bolji uvid.

think.pink34
11.12.2012., 12:17
ja bi se pridruzila komentarom da nije svaki ginekolog obucen da mjeri nuhalni nabor. kvalitetan uzv, kao i ostali parametri koji se uzv-u vide, te krvne pretrage zajedno daju bolji uvid.

dovoljno je reći da kad dođeš u vinogradsku pitaju tko je radio ultrazvuk. kad sam rekla dr kos, samo su rekli:"Onda super!" - što god to značilo....a na kraju je sve ispalo super pa im vjerujem svima.

doktoressa
12.12.2012., 09:13
odlucila sam se za amniocentezu kod dr.podobnika koji tvrdi da se ista u njegovoj klinici može uraditi već sa 14plus tjedana. dali je iko imao iskustva sa dr.podobnik i ranijom annio??

LOVELY DIANA
12.12.2012., 10:49
odlucila sam se za amniocentezu kod dr.podobnika koji tvrdi da se ista u njegovoj klinici može uraditi već sa 14plus tjedana. dali je iko imao iskustva sa dr.podobnik i ranijom annio??

Svugdje piše da se radi od 16 tj.,a za sve prije postoji mogučnost da nema dovoljno genetskog materijala u uzorku vode,te se ne može analizirati.(zato se i ne preporučuje prije).Ja bi na tvom mjestu radije išla na biopsiju korinskih stanica placente,ako si sad u 12-tom tj,mislim da se to još može uraditi.Ja sam se za to raspitivala na sv.Duhu u bolnici,to rade ali samo ako su ti pred testovi loši ili uzv,odnosno mora biti neki razlog zašto se ide(ne mogu biti npr.samo godine trudnice).
A opet kod Podobnika imaju sigurno vrhunsku tehnologiju(sudeći po cijeni koja je kod njega),ako ti je rekao da može amnio-ja vjerujem da bi on to i napravio kako treba.

aniano
12.12.2012., 10:56

mislim da si ti ok s tim datumom, jer se amnio preporuca od 15-og do 18-og tjedna, a sa 14 + si vec u 15-om tjednu. rana amnio koja se teoretski moze raditi vec od 11-og tjedna se izbjegava jer je mogucnost sponatnog puno veca nego u kasnijim tjednima.

doktoressa
12.12.2012., 11:38
joj hvala puno sad mi je lakse, do jucer sam mislila da cu poludit od silnih misljenja i gluposti !!! hvala jos jednom

elisabeth
13.12.2012., 16:53

Ja sam bila 2 puta na amniocentezi i oba puta su mi rekli da ju je najbolje raditi u 16. ili 17. tjednu jer često kad se radi ranije ne uspije zahvat, ne sjećam se više zašto. A poslije 18. tj je već vremenski malo na knap. Ja sam prvi put bila u 17.tj, sad sa 18+1.

LOVELY DIANA
13.12.2012., 18:41
Ja sam mogla birati da li želim sa punih 16 tj. ili tjedan dana kasnije,kao njima je svejedno,kako ja hoću i naravno da sam odabrala ovo ranije.Nisu mi spominjali da može ranije i od toga.Na sv.Duhu.

teta mina
13.12.2012., 19:06
Koliko se ne smije sexati nakon amniocenteze? Ili kad se smije :zubo:

teta mina
13.12.2012., 19:56
A zašto ideš na tu ehokardiografiju?Moram priznati da ne znem što je to:ne zna:Ja misli da te dr.Kos šalje prvenstveno zbog godina.Jer kao što sam ranije pisala svi ti testovi,pa čak i najbolji uzv ti NE mogu 100% reći da je sve ok,a sa godinama se povečava taj rizik bla,bla,bla.....znaš i sama.Ja imam 37 i pol.Najgore što me plaši je jer nisam iz Zg,pa moram putovati nazad,mislim da je bolje da ostanem par dana u Zg(a imam i gdje),samo mi je tlaka zbog moje dječice doma:rolleyes:da su mi sami bez mene i mm tih par dana,kod bake.Al dobro, biće kako mora biti.:p

Kos me je poslao kontrole radi, sve je ok, kontrola u 30 tjednu.

Doktorica je gledala bebino srce na UZ-u

LOVELY DIANA
14.12.2012., 16:21
Koliko se ne smije sexati nakon amniocenteze? Ili kad se smije :zubo:

Da,i mene to zanima,osobito nakon ove neaktivnosti u prvom tromjesečju(zbog mučnine,umora...:().Vjerovatno se onaj prvi tjedan mora paziti,kad se i preporučuje mirovanje.A malo me sram pitati dr koji će raditi pretragu.:rolleyes:

arwenna
15.12.2012., 13:55
pozz svima! evo na preskoke sam malo procitala postove pa da se ukljucim u razgovor... ja u utorak (18.12.) imam amniocenetezu i to iz razloga sto sam prava fosilka - 40 god i 10 mjeseci! :-) i prva mi je trudnoca. zasad sve ide kao 'podmazano', a opet me malo strah iscekivanja...

Pika225
15.12.2012., 14:56
Da,i mene to zanima,osobito nakon ove neaktivnosti u prvom tromjesečju(zbog mučnine,umora...:().Vjerovatno se onaj prvi tjedan mora paziti,kad se i preporučuje mirovanje.A malo me sram pitati dr koji će raditi pretragu.:rolleyes:

Mislim da to najviše ovisi o tome kako se osjećaš - no sigurno bi nekih 10-14 dana bilo pametno pričekati.

LOVELY DIANA
17.12.2012., 08:10
pozz svima! evo na preskoke sam malo procitala postove pa da se ukljucim u razgovor... ja u utorak (18.12.) imam amniocenetezu i to iz razloga sto sam prava fosilka - 40 god i 10 mjeseci! :-) i prva mi je trudnoca. zasad sve ide kao 'podmazano', a opet me malo strah iscekivanja...

Uh,i mene čeka otprilike tjedan dana poslije tebe.I mene je strah,ali eto....tako smo odlučili.Javi kako je prošlo i gdje si bila na pretrazi.pozzzz...:)

lujka_x
04.01.2013., 09:52
Samo da podijelim informaciju budući da sam uglavnom svugdje prije amniocenteze čitala da se nalazi s Rebra čekaju 4-6 tjedana.

Obavila sam amniocentezu i uzorak se slao na Rebro. Nalaze sam dobila preporučeno poštom upravo danas. Točno nakon tri tjedna.

Dakle, kako su mi i rekli, ubrzali su se i više se ne čeka 4 do 6 tjedana. I ove nalaze bih dobila prije, ali bili su blagdani pa se poštom poslalo tek jučer. Na nalazu piše da je izrađen prije tjedan dana.:) Ionako, ako nešto nije u redu, zovu odmah na telefon. Sve u svemu, mislim da je to sada sasvim pristojno za razliku od ranije kada se čekalo skoro pa duplo duže.