PDA

View Full Version : KAKAV POST JE PRAVILAN - poste li muslimani više od katolika?

parsifal
24.11.2003., 17:39
Post JE JEDNA OD 7 PRAKSI koje su zajednicke svim velikim svjetskim religijama tj duhovnim sistemima.
Ne bih sada opterecivao ovaj tekst pisanjem o duhovnom I tjelesnom znacenju posta.
(ako neko zeli moze to uciniti).

Ono sto mi je iznenada sinulo na pamet I sto bih zelio podijeliti sa vama je sljedece:

Cini mi se da je kod muslimana prakticiranje posta kvalitetnije rjeseno nego kod katolika pa cu to objasniti I dokazati.
(btw ne znam kako je post organiziran kod protestanata I pravoslavnih krscana pa neka oni sami kazu )

dakle evo uporedbe posta kod katolika I kod muslimana.

Kod katolika imamo tzv korizmu tj razdoblje u kojem se 40 dana (negdje pocetkom februara to bude ) posti. Tj odrice .

Kod muslimana imamo mjesec ramazan .
Ono sto je potpuno jednako I kod muslimana I kod katolika je da tokom posta vjernik treba postiti I odricati se od raznovrsnih losih navika,misli,postupaka,vezanosti , (to moze biti internet,ili pusenje, ili bilo sto u cemu pretjeravamo)

ALI JA OVDJE ZELIM UKAZATI NA ONAJ DIO POSTA KOJI SE ODNOSI NA UNOSENJE HRANE I odnos prema hrani I picu !

TJELESNA KOMPONENTA POSTA nije na isti nacin organizirana I ja bih zelio pokazati I dokazati zasto mislim da je to kod muslimana kvalitetnije rjeseno.

Kod muslimana se ne jede I ne pije od izlaska do zalaska sunca !
A kod katolika mi se cini da unosenje hrane I pica u organizam uopce nije propisano . Zna se da se petkom ne jede meso I /ili neki poste na kruhu I vodi ALI U PRINCIPU NIKO VAM NE BRANI jesti tokom korizme kada hocete .tj u bilo koje vrijeme.
A to po meni nije post!! TJ nema tu velikog odricanja.

Kada smo jednom davno razgovarali na forumu o postu vise njih se javilo i reklo - ma ti muslimani I ne poste ustvari ono se najedu ujutro prije nego sto svane I navecer kada sunce zadje pa to I nije neki post.

ALI TO NIJE PRINCIPJELAN ODGOVOR tj primjedba jer ima I katolika koji se uopce ne pridrzavaju posta .

HAJMO MI RAZMOTRITI OBICNOG DISCIPLINIRANOG KATOLIKA I MUSLIMANA KOJI CE SE SAVJESNO PRIDRZAVATI SAVJETA I pravila svoje crkve tj vjere.
A nemojmo skretati temu na one koji se prezderavaju tokom I poslije posta. hajmo mi afirmativno razgovarati a ne govorom kafica i ulice.

KAKO JA UOCAVAM STVARI MUSLIMANSKI NACIN POSTA JE TEZI OD KATOLICKOG JER NIJE LAKO PO 10,12,14 ILI VISE SATI BITI BEZ VODE I HRANE.

A kod katolika ta tjelesna komponenta posta nije dovoljno izrazena tj tokom korizme se moze jesti cijelog dana, a kada se petkom posti od mesa ipak se petkom moze krkati grah I riba I kruh I slatkisi:klopa: tj nema tu tjelesnog odricanja.

A tjelesna komponenta je BIT POSTA!

JER TIJELO JE HRAM DUHA SVJETOGA I TIJELO TREBA PROCISTITI DA BI BILO SPREMNO PRIMITI VISA STANJA SVIJESTI.

ne moze neko ko krka meso, pijucka alkohol , i ovisan je o hrani :kava: kao drogeras o drogi biti spreman i sposoban transformirati svoju svijest ka visim sferama! zato jer je vezan za zemaljsko i tijelo mu je *necisto vozilo* tj *hram u kojem bi se duh trebao nastaniti*

(postoji I psiholoska komponenta tj nasa glad tokom posta nas uci da budemo suosjecajni sa onima koji gladuju jer inace ne razmisljamo mnogo o tome. Na zapadu je hrana lako dostupna I glad je rijetka pojava koje vecina ljudi nije svjesna.)

U zivotu sam uocio da vrijedi duhovni zakon. Ono sto je teze je I kvalitetnije .
Tj ako zelimo istinski uspjeh u bilo cemu trebamo izbjegavati laganice ,precace, varke I smicalice .
ONO STO JE KVALITETNO ZAHTJEVA RAD I do neceg vrijednog se ne dolazi lako.

Ja zakljucujem I zapazam da(radi tezine) ODANI DISCIPLINIRANI MUSLIMANSKI VJERNIK IMA VISIE DUHOVNE I TJELESNE KORISTI OD SVOG NACINA PRAKTICIRANJA POSTA OD savjesnog KATOLICKOG VJERNIKA koji ima svoj nacin posta.

ravana
24.11.2003., 18:16
Kolko se sjecam vjeronauka i pop se zalio na takvo narodsko svacanje posta. Medjutim to i nije ono sto crkva trazi.
Kako je ovaj prico nazderu se ribe i napiju vina i jos kazu da su postili.

Osim posta na kruhu i vodi kao strozoj verziji post se smatra i jedan bezmesni i bezmasni (post i nemrs) obrok dnevno. Tako da to vjerojatno dodje manje obzderavanja od onog tokom noci u vrijeme ramazana. Medjutim s vodom nema nikakvih ogranicenja.

Al valjda neko ode bolje pozna katolicka pravila

#WildCard
24.11.2003., 18:25
U zivotu sam uocio da vrijedi duhovni zakon. Ono sto je teze je I kvalitetnije .
Tj ako zelimo istinski uspjeh u bilo cemu trebamo izbjegavati laganice ,precace, varke I smicalice .
ONO STO JE KVALITETNO ZAHTJEVA RAD I do neceg vrijednog se ne dolazi lako.

Naravno :cool:

Ja zakljucujem I zapazam da(radi tezine) ODANI DISCIPLINIRANI MUSLIMANSKI VJERNIK IMA VISIE DUHOVNE I TJELESNE KORISTI OD SVOG NACINA PRAKTICIRANJA POSTA OD savjesnog KATOLICKOG VJERNIKA koji ima svoj nacin posta..

Ne bi se složila s tim. Mislim da su u postu i predanosti PRAVI vjernici, koje god vjere bili, isti. Svaki od njih postit će maximalno koliko može. Btw, u povijesti su katolici (pravi) uvijek bili rekorderi u postovima, zapravo mogli bi dio njih nazvati anoreksičarima.

Za mene je dobar post 10 dana na vodi :amen:
ponekad se to može malo i produžiti

ravana
24.11.2003., 18:32
#WildCard kaže:
Za mene je dobar post 10 dana na vodi :amen:
ponekad se to može malo i produžiti

:eek: ma vi duhovnjaci ste svi pukli :bang:

Shady
24.11.2003., 22:08
Nikad mi nije bilo jasno u čemu je smisao takvog posta, ako neprestano mogu jesti i piti (kad god sam gladan i žedan). Kod muslimana, ne jede se od prije svitanja do po zalasku sunca. Izmedju toga, čovjek se podvrgava odredjenom testu, disciplini, i uči se samokontroli.

Kad čovjek ogladni u njemu zna isplivati ono animalno, pa postaje npr. agresivan... i tada se treba izboriti - sa sobom.

Drugi smisao ovakvog posta je taj da čovjek shvati kakve blagodati uživa (lijepa, raznovrsna, ukusna hrana) i bude zahvalan na njima.

Treći smisao jeste u tome da se shvate oni koji nemaju jesti koliko žele. Mnogo ljudi u svijetu umire bukvalno od gladi, i ovakvim postom, čovjek se podstiče da shvati najugroženije.

Neki će možda prigovoriti islamskom postu da se "ujutru nakrkaš do mile volje... pa ti je onda lako izdržati do sumraka" Ovaj sam prigovor često slušao od nekih pravoslavnih vjernika. Ali istinski islamski post isključuje pretjerivanje i prekomjernost u jelu i piću, tako da se ujutru treba jesti normalan obrok (kao što ga jedemo svakoga dana i kada nije Ramazan)!

Inače, ovakav post nije toliko lak! Ponekad, kad ogladnim, ili ožednim, tokom blagoslovljenog Ramazana, baš se sjetim... da sam kršćanin, sad bih popio vode, i jeo bih, uslovno rečeno, bilo šta (od onoga što se može po tim pravilima) samo da napunim stomak... :rolleyes:

Oleander
25.11.2003., 00:49
Shady kaže:

Kad čovjek ogladni u njemu zna isplivati ono animalno, pa postaje npr. agresivan... i tada se treba izboriti - sa sobom.

Drugi smisao ovakvog posta je taj da čovjek shvati kakve blagodati uživa (lijepa, raznovrsna, ukusna hrana) i bude zahvalan na njima.

Treći smisao jeste u tome da se shvate oni koji nemaju jesti koliko žele. Mnogo ljudi u svijetu umire bukvalno od gladi, i ovakvim postom, čovjek se podstiče da shvati najugroženije.

:top: :) :)

baš se sjetim... da sam kršćanin, sad bih popio vode, i jeo bih, uslovno rečeno, bilo šta (od onoga što se može po tim pravilima) samo da napunim stomak... [/FONT]:rolleyes: [/B]

Pa nije to tako. :rolleyes: Pravi kršćani koji stvarno poste, poste tako da ne jedu ništa ili ono najminimalnije tijekom dana. A one tradicionaliste o kojima ti pričaš uopće ne treba ubrajati u one koji poste. Zna se šta je post. Dobro si ga opisao gore iznad, i on je takav u svim religijama, barem za one koji ga ozbiljno shvaćaju. :)

Nemruth Dagi
25.11.2003., 06:42
Shady kaže:
[FONT=arial]Nikad mi nije bilo jasno u čemu je smisao takvog posta, ako neprestano mogu jesti i piti (kad god sam gladan i žedan). Kod muslimana, ne jede se od prije svitanja do po zalasku sunca. Izmedju toga, čovjek se podvrgava odredjenom testu, disciplini, i uči se samokontroli.

Možda, samo ta samokontrola nestaje nakon zalaska sunca i onda se kreće na obilan objed- čini mi se da se zove iftar.
Ovog mjeseca dok sam boravila na Bliskom istoku, uvidjela sam da taj post i nije post u pravom smislu riječi. Cijeli dan se posti a da se kasnije s olakšanjem i veseljem trpaju ogromne količine hrane. No još je gore kada se u tim klimatskim uvjetima, zahtjeva odricanje od vode, kad sunce nemilosrdno prži.

Vidiš ljude koji su prisiljeni raditi po tom suncu kako su nakon podneva smalaksali.
Djeca kao i sva ostala djeca svijeta radoznalo trče oko turista. No zabranjeni su im slatkiši, kako klincu od 4-5 godina objasniti da ne smije jesti bombone, bar ne dok ne zapadne sunce???

Na radost i veselje nas zapadnih gostiju uvijek je super otići u te zemlje u vrijeme Ramazana, raspamete se hoteljeri i kuhari malih restorančića, hrana je bolja, da ne kažem raznovrsnija jer je ponuđen raskošan izbor delicija svih vrsta, a još sve servirano na švedskom stolu.....................:top:

parsifal
25.11.2003., 11:59
Oleander Somniferum' kaže:
:top: :) :)

Pa nije to tako. :rolleyes: Pravi kršćani koji stvarno poste, poste tako da ne jedu ništa ili ono najminimalnije tijekom dana.

ALI U TOME I JEST SRZ MOJE KRITIKE KATOLICKOG(krscanskog )nacina posta)

ako krscani imaju hiljadu i jedno pravilo kojeg se treba pridrzavati
za razne zivotne situacije

ZASTO KAT CRKVA ILI VODJE DRUGIH KRSCANSKIH GRUPACIJA NE NALOZE SVOJIM VJERNICIMA STO JE KVALITETN POST nego u vezi posta nema nekih opcih pravila i smjernica i obican vjernik ne zna kako bi postupio pa U BITI I NE POSTI TOKOM KORIZME.

dakle cudi me kako postoje mnoga pravila za ponasanje krscana u mnostvu situacija a kod posta (A UOCITE DA JE POST JEDNA OD 7 TEMELJNIH RELIGIOZNIH PRAKSI KOJE SU ZAJEDNICKE SVIM SVJETSKIM RELIGIJAMA)

nema odredjenih strogih pravila nego je svakom prepusteno da posti kako mu se svidi.
ali ponavljam -to nije post ako ti jedes manje i mozes jesti kada ti se svidi NEGO JE POST -POST - tj tokom odredjenog vremena ne uzimati vodu i hranu.

Chloe
25.11.2003., 12:39
Kod Židova (Biblija) je od zalaska sunca do zalaska sunca.

Pravi post nije kada jedeš nešto dok kao "postiš"... Može biti i to - to je onda djelomičan post, kao što je Danijel u Bibliji postio odrekavši se jela koja gode teku... Estera je pak postila tri dana i tri noći bez jela i pila. Taj post se ne smije držati više od tri dana zbog bubrega.
Kada ljudi kao "poste" jer jedu ribu i sl. je meni smiješno. Isto tako mi nije baš jasan post kod muslimana koji poste cijeli dan, a onda se navečer najedu. (Iako sam i sama nekad to učinila ne izdržavši dulje od večeri ;):o)
Svrha posta nije da ti budeš faca jer postiš, već je svrha u tome da se približiš Bogu kroz to. Pravi stav za post opisan je u Izaiji 58:
58Viči iz sveg grla, ne suspeži se! Glas svoj poput roga podigni. Objavi mom narodu njegove zločine, domu Jakovljevu grijehe njegove. (2) Dan za danom oni mene traže i žele znati moje putove, kao narod koji vrši pravdu i ne zaboravlja pravo Boga svoga. Od mene ištu pravedne sudove i žude da im se Bog približi: (3) "Zašto postimo ako ti ne vidiš, zašto se trapimo ako ti ne znaš?" Gle, u dan kad postite poslove nalazite i na posao gonite radnike svoje. (4) Gle, vi postite da se prepirete i svađate i da pesnicom bijete siromahe. Ne postite više kao danas, i čut će vam se glas u visini! (5) Zar je meni takav post po volji u dan kad se čovjek trapi? Spuštati kao rogoz glavu k zemlji, sterati poda se kostrijet i pepeo, hoćeš li to zvati postom i danom ugodnim Jahvi? (6) Ovo je post koji mi je po volji, riječ je Jahve Gospoda: Kidati okove nepravedne, razvezivat' spone jarmene, puštati na slobodu potlačene, slomiti sve jarmove; (7) podijeliti kruh svoj s gladnima, uvesti pod krov svoj beskućnike, odjenuti onog koga vidiš gola i ne kriti se od onog tko je tvoje krvi. (8) Tad će sinut' poput zore tvoja svjetlost, i zdravlje će tvoje brzo procvasti. Pred tobom će ići tvoja pravda, a Slava Jahvina bit će ti zalaznicom. (9) Vikneš li, Jahve će ti odgovorit, kad zavapiš, reći će: "Evo me!" Ukloniš li iz svoje sredine jaram, ispružen prst i besjedu bezbožnu, (10) dadeš li kruha gladnome, nasitiš li potlačenog, tvoja će svjetlost zasjati u tmini i tama će tvoja kao podne postati, (11) Jahve će te vodit' bez prestanka, sitit će te u sušnim krajevima. On će krijepit' kosti tvoje i bit ćeš kao vrt zaljeven, kao studenac kojem voda nikad ne presuši. (12) I ti ćeš gradit' na starim razvalinama, dići ćeš temelje budućih koljena. Zvat će te popravljačem pukotina i obnoviteljem cesta do naselja.

ravana
25.11.2003., 12:47
parsifal kaže:
ZASTO KAT CRKVA ILI VODJE DRUGIH KRSCANSKIH GRUPACIJA NE NALOZE SVOJIM VJERNICIMA STO JE KVALITETN POST nego u vezi posta nema nekih opcih pravila i smjernica i obican vjernik ne zna kako bi postupio pa U BITI I NE POSTI TOKOM KORIZME.

Eeeej, eeej lakse ;)

Rekoh da je (kolko znam) post jedan posni obrok dnevno bezmesni i bezmasni. Vise od toga je stvar izbora al to se smatra postom. S tim da se dozvoljava, ako je bas nuzno, "pomoci" kruhom i vodom tokom dana, al treba izbjegavat.

Ne znam zasto nam lokalni katolici, ja mozda i u krivu (kolko god to nevjerojatno zvucalo :D) ...

Nemrs je druga stvar. Treba razlikovati praznike ked je odredjen post a kad je odredjen samo nemrs.

Nego meni se cini da ti samo trazis rupe u RKC ;) Da poste samo na vodi reko bi valjda koko je to fanaticno i nepotrebno i ko je taj koji posti, odakle dolazi post i da li je njegova mama postila prije nego se rodila :B

parsifal
25.11.2003., 17:50
ravana je ovako neopravdano napisao

Nego meni se cini da ti samo trazis rupe u RKC ;) Da poste samo na vodi reko bi valjda koko je to fanaticno i nepotrebno i ko je taj koji posti, odakle dolazi post i da li je njegova mama postila prije nego se rodila :B [/B]

ravana opet imas isti metod -tj izvlacis opce zakljucke na sve slucajeve., primjenjujes ga kao opci slucaj i zakljucujes na mog mene.
i stvaras pretpostavke na koje ti je moj uvodni text odgovorio da si ga pazljivo citao.
primjecujem da si vrstan demagog.

NEMOJ SVOJE PRETPOSTAVKE i demagosku vjestinu UZIMATI KAO OPCE CINJENICE!

ali konkretno cu ti odgovoriti.

1) ne bih rekao da je to fanaticno jer nisam ni rekao za muslimanski nacin posta da je fanatican a on je stroziji od posta na vodi,
JA SAM POHVALIO POST KAO opcu METODU i napisao sam da je dobro i kod krscana i kod muslimana sto se odricu raznih ovisnosti tokom posta.

ali ti to nisi primijetio.!:rolleyes:

KRITIZIRAO SAM TO STO KRSCANI NE IDU DO KRAJA U TJELESNOM NACINU UPRAZNJAVANJA POSTA.
I TO BI MOGLI POPRAVITI!

ali ti nisi isao za duhom mog napisa nego volis podhebavati jer ti je takova narav.
a onda se kreveljis :D kao -pa ja sam se salio.

a one koji se sale- ti onda poucavas jednim postom od 10 kartica gdje ces cistunski opominjati :nono:

dharma-treba vam dharma i ozbiljnost a ne zahabancija i laganica i flufy

palis se na cistocu i divis se cistoci i dharmickoj ozbiljnosti ramane i sv franji a kada pises tekstovi ti vrve od prljavih rijeci,omalovazavanja mnogo toga ,prepun si zahebancije,nedosljednosti , kontriranja radi kontriranja,chata

vrlo si nedosljedan ,proturjecan...neugodan kao sugovornik

od tebe sam naucio zanimljivih stvari i znas biti informativan ,ali si kao covjek u komunikaciji odbojan :flop:

2) trazim rupe u bilo cemu jer mi je narav takova da volim popraviti tj poboljsavati stvari .
rupe su (tj praznina koja je punina)najvaznija stvar na svijetu i izvor su svega zivoga :lux:

tako me je djed naucio kada sam ga pitao sto je najvaznije u zivotu a on mi rekao pjesmicom

SVETI PETAR SVETI PAVAL
DI JE BUZHA ZABIJ CHAVAL :jumping:

VJERUJEM DA SE RKC MOZE POBOLJSATI .(ali je druga stvar sto oni tvrdoglavo ustrajavaju u prevazidjenim nacinima ponasanja i metodima)
ti opovrgni ono sto pisem i dokazi i pokazi -a nemoj pretpostavljati.

3) da u hrvatskoj u duhovnom smislu vlada komunizam, ili islamski fundamentalizam ja bi kritizirao i pokusao popraviti takav sistem.
posto u hrv zivimo pod oblakom katolickog svjetonazora koji dominira onda me svrbi magla koju ti oblaci stvaraju.

RKC U HRVATSKOJ JE DUHOVNA POLICIJA!:amen:

to nisam rekao ja nego pater peter kuzmic(tj lider protestantskih krscana iz osijeka )

posto volim slobodu a vjerujem i drugi ljudi ,nastojim pisati tako da ukazem na ono sto vrijedja moj osjecaj za pravdu i dharmu
(npr ometanje pokusaja yoge u skolu, i sl)

odgovorko
25.11.2003., 18:19
Zivim u sredini u kojoj dominira islam kao religija.
Iz godine u godinu sam svjedok dolaska ramazana i ramazanskog posta. Po svemu sudeci, to je prilicno tezak post. Narocito onda kada «pada» u periodu dugodnevnice i ljetnjih vrucina. prisustvovao sam jednoj raspravi izmedku katolika i muslimana koj su argumentirali u prilog svojih tvrdnji da je njihov post teži. Iz njihove priče nameće se jedini zaključak. A to je da relgiozni post danas u svakoj religi razvija duh vlastite samopravednosti. Bolest od koje su itekako bolvali Židovi.

Primjetio sam takodjer da psovanje i bestidan govor, pusenje poslije posta ocito nije problem.

Uvjek sam se pitao tko je uoblicio pravila posta za krscane. Kakve opasnosti vrebaju iza toga.

Ključno je pitanje: Očekujeli Bog od ljudi dansa da poste uopće? Što ako je odgovor - ne.

Post Ivanovih ucenika.
Sumirajmo sva četiri evandjela koja govore o tome.
Pa, proslo je oko godinu dana nakon sto je Isus bio na Pashi oko 30. n.e.
Ivan Krstitelj je nekoliko mjeseci bio već u zatvoru. Moze biti da je zarko zelio da neki od njegovih ucenika postanu Isusovi slijeebenici. No, očito nisu svi to bili. Neki od tih Ivanovih ucenika prisli su Isusu i pitali ga: "Zasto mi i farizeji provodimo post, a tvoji ucenici ne poste?"
Farizeji su provodili post dva puta nedeljno kao obred svoje religije. Ivanovi ucenici vjerojatno su postili na slican nacin. Sasvim je vjerovatno da su postili i zato sto zale za Ivanom, te sada su se pitali zasto im se Isusovi ucenici ne pridruzuju u tom izrazu žalosti.
Isus im objasnjava. "Imaju li prijatelji ženikovi razloga za zalovanje sve dok je ženik s njima? Ali doci ce dani kada ce im se ženik uzeti i tada ce postiti"
Ivanovi ucenici bi se trebali prisjetiti da je Ivan govorio o Isusu kao o ženiku. Sve dok je Isus prisutan, Ivan ne bi smatrao prikladnim postiti, a isto tako ni Isusovi učenici.
Kasnije, kada je Isus umro njegovi ucenici žale i poste. Medjutim, kad je uskrsnut i uzdignut na nebo, i kad kao najvažnija duhovna osoba poslije samog Boga, aktivno vodi svoju skupstinu, oni vise nemaju razloga za zalost i post.

Najveći majstor u pričanju u usporedbama, Isus objašnjava: "Nitko ne prišiva zakrpu od neskupljene haljine na staru gornju haljinu; jer bi ova svojom punom snagom otgrla sa haljine i poderotina bi bila još veća. Isto tako, ljudi ne stavljaju novo vino u stare mjehove, jer ako to učine izlije se vino i propadose i vino i mjehovi. Ali ljudi sipaju novo vino u nove mjehove i oboje je sacuvano."
Isus je želio pomoći Ivanovim učenicima da uvide kako nitko ne bi trebao očekivati od njegovih ucenika da se drže starih običaja židovstva, kao sto je obredni post. On nije dosao da krpi i produljuje stare iznosene sisteme obozavanja.
Krscanstvo se nije trebalo uskladjivati sa židovskim vjerovanjem tog vremena kojim su preovladavale ljudske tradicije. Ne, to bi bilo kao da se nove zakrpe stavljaju na staru haljinu ili kao da se novo vino sipa u stare mjehove.

Krćansko obožavanje nije preko noći zamjenilo židovski sustav obožavanja. Biblijski psci nakon Isusove smrti govore da taj proces nije bio jednostavan. Predanim židovima nije bilo lako odreći se Mojsijevih zakona i tradicionalnih običaja. Vidimo da je bilo oštre polemike o obrezivanju. Neki su zasigurno još uvjek upražnjavali obredni post još izvjesno vrijeme (oni koji su usvojili kršćanstvo)
Danas znamo da kršćani nisu obavezni postiti.

Svako dobro!

Minam
25.11.2003., 18:27
Evo ponesto o pravoslavnom postu. Ako Bog da Bozicni post nam pocinje u petak. I naravno, pricacu samo o delu vezanom za telesni post.

Pravoslavni postovi

Vrste postova:
1.Na vodi:Najstrozi, ne jede se meso, mleko, sir , jaja, ulje, vino, niti bilo sta u vezi sa tim. Nema sexa.

2.Na ulju:Isto kao post na vodi, samo je dozvoljeno kuvati sa uljem i piti vino.

3.Na ribi:Isto kao na ulju, samo se doda riba.

-----------------------------------------
Visednevni:

Bozicni, Vaskrsnji, Apostolski, Bogorodicin.

Jednodnevni:

Sreda i petak preko cele godine. Vozdvizenje Casnog Krsta, Usekovljenje (glave Jovana Krstitelja) i Bogojavljenje (Krstov dan)

Posebni (usred neke nesrece, rata, poplave ili po nalogu duhovnika)
--------------------------------------------------
Uskrsnji post

Trajanje:7 nedelja pred Uskrs (6 Uskrsnjih i jedna strasna sedmica)

Sta ne jedemo: Meso, sir, jaja, ribu, ulje, vino i sve sto sadrzi bilo sta u vezi sa tim.Nema sexa sve vreme.

Pojednosti: Subotom i nedeljom smemo ulje i vino. Poslednja nedelja posta je najstroza pa se na veliki petak i subotu ne jede nista, do pricesti u nedelju.

Bozicni post
Trajanje: 40 dana pred Bozic

Sta ne jedemo: Meso, sir, jaja, ribu, ulje, vino i sve u vezi sa tim.Nema sexa sve vreme.

Pojedinosti: Poslednja 4 dana je post najstrozi. Utorkom i cetvrkom smemo ulje i vino a subotom i nedeljom ribu.

Apostolski post
Trajanje: oko mesec dana

Sta ne jedemo:Ponedeljkom, sredom i petkom ne jedemo ulje i vino. Utorak i cetvrtak moze ulje i vino, ali ne moze riba.Nema sexa sve vreme.

Bogorodicin post
Trajanje: dve nedelje

Sta ne jedemo:Meso, sir, jaja, riba, ulje, vino i sve u vezi sa tim.Nema sexa sve vreme.

Pojedinosti: nema olaksica

Post sredom i petkom

Post na vodi.

Krstovdan

Jede se jednom dnevno na vodi, ili se ne jede.

Sto se kolicina tice, jede se otprilike dve trecine kolicine koja bi nas ucinila sitim. Ne sme se vise od tri case vina (oko 0.6l) ali to su nepisana pravila.

Minam
25.11.2003., 18:43
Zelela bih da dodam da je ovaj sistem posta veoma dobro razradjen i jasan. Dobro organizovan i zahtevan.

zagor
25.11.2003., 20:10
eh taj pravoslavni dok ispostujete nikad nema seksa.
al to vam ne smeta jer ionako ste operisani od seksa.
isto ko i kod muslimandzarosa sto ne jedu svinjetinu ali zato jedu tonu drugih vrsta mesa.

nego ja cu reci o postu na "zagorov" nacin.

potrebno je:
1 osoba koja razmislja slicno zagoru

uputstvo:
post zapoceti ujutro probudivsi se sto ranije. zapoceti post tako sto necete jesti. istovremeno nemojte ni piti. nista.
seks upraznjavajte sto vise. dozvoljen je. ko nema partnera moze i desanku sakic upotrijebiti (ali molim bez pozude i mastanja o drugim ljudima koji vam ne pripadaju "copyright chloe&krki"). post traje do 8 navecer kad ga prekidate jednim pivcem na eks, poslije toga mozete nesto skromno prelazogajiti: po mogucnosti nesto nemasno, kao sto je riza skuhana u vodi ili krompir.
prilog po mogucnosti kisela JABUKA.
spavanje u 10 navecer. i zapamtite zabranjeno jesti po noci i ujutro prije pocetka posta.

trajanje:
koliko god ti dusa zeli.

rezultat:
gubitak prekomjerne tezine.

kontraefekti:
mogucnost kontraefekta 99%.
osoba moze mislit da je postala nekaki duhovni faktor i tako to. pojavice se na forum.hr i pocet pisat kako njegova religija je best of the best a tudje su lazne... obmana kao i u vecini drugih postova.

Minam
25.11.2003., 20:37
zagor kaže:
eh taj pravoslavni dok ispostujete nikad nema seksa.
al to vam ne smeta jer ionako ste operisani od seksa.
Da li mozes da mi to dokazes?

#WildCard
25.11.2003., 21:20
1.Na vodi:Najstrozi, ne jede se meso, mleko, sir , jaja, ulje, vino, niti bilo sta u vezi sa tim. Nema sexa.

Ja kad kažem post na vodi, onda mislim da je dozvoljena samo voda, bez ikakve hrane

Minam
25.11.2003., 21:24
Ne, kod nas ti to znaci ono sto sam napisala. Kad uzimas samo vodu to se zove gladovanje, ali takav post se bas i ne preporucuje narodu, bar ne na duze od jedan ceo dan. To je samo naziv.

El-Kalem
25.11.2003., 22:03
Ne znam, onako brzinski sam preletio ovaj topic, pa nisam siguran o kojem vi postu govorite? Zapravo jeli to uopce post.
Kao prvo post nije gladovanje. Post je ustezanje od svih strasti pocevshi od:

- hrane
- pica
- cigareta
- spolnog snoshaja
- ruznog govora (ogovaranja, prenozenja tudjih rijeci)
- ljutnje
- pozudno strastvenog pogleda
- ruznog drushtva

Naravno osim hrane, pica, i cigareta, muslimanu je obaveza da se usteze od ovih stvari i van ramazana. No, kad je ramazan onda se trudimo ocistiti od svih nevaljashtina i priljavshitna u nashoj unutrashnjici koja se je natalozila kroz godinu dana te josh vishe uloziti napora, truda, (dzihada), sa sobom.
Onaj ko se ne bude ustezao, od ruzna govora vrijedjajci druge, gledajuci u ono shto ne smije, slushajuci ono shto ne smije, srdeci se, rizikuje da mu od posta ostane samo jalovo gladovanje, od kojeg nema nikakve fajde. Takav post nece biti primljen kod Boga. A On zna najbolje!

heureka
25.11.2003., 22:32
:) ne razumijem bas svrhu ove rasprave... svadamo li se mi to ciji je dedo jaci... post dakle nije gladovanje.. mislim, mozete ostaviti kravu u stali bez hrane i pica od zore do aksama .... al to ne znaci da je krava postila... mozete tu istu kravu drzati samo na vodi... al ni to ne znaci da je krava postila... samo se jadna zivotinja izgladnila i to je to...

post je ustezanje zbog Bozijeg zadovoljstva... koji je post tezi?? koji je vrjedniji???.. ovo je pravo besmislano..... zapravo , tesko cete naci muslimana koji ce vam reci da mu je tesko postiti... jer taj post je ustvari Bozji dar nama... nacim da steknemo Njegovo zadovoljstvo.... ok, nekad se ogladni, nekad se ozedni... al to iscekivanje iftara je tako slatko... ona djecija radost kad uzmete hurmu... ama cini mi se da sam se prestala radovati i da se samo za ramazan istinski obradujem.... ne zato sto ja mogu to pojesit i popiti.. mislim mozes se ti omrsiti u podne ako ti je cilj samo pojesti nesto... al ovo radovanje isto kao kad dobijas neki ocekivani poklon.. bas djecije radovanje.. hvala Bogu sto nam je pruzio taj dar radovanja...

ne mislim da se vrijednost posta moze mjeriti njegovom tezinom.... bitno je ono zbog cega postimo... ako je to zbog publike, onda ne vidim svrhu tome....

e sad, naravno da ja smatram da je post kod muslimana ispravan.. pa da ne smatram ne bih bila muslimanka... al zaista ne vidim da ima smisla raspravljati o tome sta je bolje.... mislim da nemusliman ne moze doci do sustine ovog nacina posta dok ne shvati Boziju egzistenciju kao musliman... niti da ja kao muslimanka mogu bas shvatiti krscanski post... ovo sto je minam nabrojala mi se cini nekako.. tako nemoguce... a opet, vjerujem da njoj to ne pretstavlja neku teskocu...

ravana
25.11.2003., 22:39
:top: :s :)

Minam
25.11.2003., 22:41
Ma svaki vernik ce od posta da napravi ono sto je njemu potrebno, i ko stvarno zeli, izvuci ce iz njega maksimalnu korist.

Pravoslavni post je takav da kroz njega lagano povecavas svoje granice...recimo, kad pocnes prve druge nedelje..klopas nesto manje nego inace..pa se onda naviknes na tu kolicinu, pa onda smanjis recimo za osminu. To je odlicna prilika da se par puta godisnje covek procisti, ojaca volju.
Naravno, ja sad ovde pricam o nereligioznim koristima posta.

Iz licnog iskustva znam da mi veoma prija ciscenje od namirnica zivotinjskog porekla. Da moj post ne bi bio los za zdravlje ja dodatno vodim racuna o tome sta jedem, gledam da unosim dovoljno svega potrebnog u organizam. Pocinjem vise da mislim o ishrani i dovodim je u red. Vise voca, povrca, zitarica...sve sto je zdravo.

A oseti se u telu, posle neke tri nedelje promena. Posle svakog obroka se osecam lagano i puna snage. Osecam da se iz mene cisti sve ono zivotinjskog porekla...

Pri kupovini u prodavnici moj mozak radi kao folter koji vise ni ne vidi ono sto se ne jede..vec na drugi nacin pocnem da kupujem. Post mi je odlicna prilika da popravim svoje zdravlje, sredim tezinu.
A i isplati se, jer se mnooogo manje para trosi na hranu. Kuva se povrce sa zitaricama na vodi. Jede se voce.

Ja se svakom postu radujem i cesto sebi kazem..kad ce vise post da se ocistim, i osecam lakse u bolje.
U takvim slucajevima ispostim sredu i petak..ali to nije to...nije dovoljno, jer samo ako se duzi period drzi post moze da se oseti na telu.

Dobro je sto tih par nedelja nema onog osecaja prejedenosti, tezine u stomaku, nema telesne lenjosti..sva sam nekako pokretljivija.

Uf..jedva cekam da pocne..jos samo dva dana!

Chloe
26.11.2003., 00:07
parsifal kaže:
to nisam rekao ja nego pater peter kuzmic(tj lider protestantskih krscana iz osijeka )

Nije on "pater". :eek: Nemaju evanđeoski kršćani "patere". Eventualno pastore... :) Ali, to je druga tema.

Dr. Petar Kuzmic je predsjednik Evanđeoske crkve i uvaženi teolog, profesor i rektor Evanđeoskog teološkog fakulteta u Osijeku.:cool:

jurislav
26.11.2003., 09:40
Uzalud je postiti a pri tome vjerovati u ljudske zablude.I dobro je rekao odgovorko, ljudi preko posta samo žele pokazati vlastitu samopravednost.

Minam
26.11.2003., 12:18
Ne, ljudi preko posta zele da se ociste, i koriste taj Boziji "savet" da bi sebi pomogli i olaksali. Pa svakom je potrebno da se bar jednom u godini psihicki ojaca i ocisti telo. Ili?

Razmisli..danas lekari preporucuju djete, posebne rezime ishrane, nekim bolesnicima je preporuceno da ponekad i ne jedu po ceo dan. I zasto onda post koji lekar prepise ima vise snage nego religijski post?
Ranije ljudi nisu mogli da za svaku sitnicu idu kod psihologa, lekara, nutricioniste. Crkva je bila ta koja se brinula za psihicko zdravlje ljudi, a post je jedna od metoda da covek postane otporniji na zivotne probleme.
Mnoge bolesti, i telesne i duhovne se lece postom.

jurislav
26.11.2003., 12:52
Ja postim kad nemam vremena da jedem, kao npr. sad.:)

Shady
27.11.2003., 14:05
jurislav kaže: Uzalud je postiti a pri tome vjerovati u ljudske zablude. I dobro je rekao odgovorko, ljudi preko posta samo žele pokazati vlastitu samopravednost.
Hahaha, joj odgovora. :D Hajde onda da ne postimo, da nas Odgovorko i ti ne biste optužili za licemjerje! :rolleyes::D:D

Shady
27.11.2003., 14:07
Oleander Somniferum'
Upravo sam htio da ti odgovorim, ali već je Parsifal dao dobar odgovor. Uz njegov, samo da dodam ovo... Možda jeste kanonsko pravilo (da se i kod kršćana posti onako kako kažeš) ali to u praksi nema ni kod gradjanstva, a ni kod svještenstva. Svi pravoslavni vjernici (a i vjerska lica) koje sam ja upoznao, ne poste tako. Jedu preko dana ribu, žitarice, salate..., i piju kvalitetne sokove... ;) Jedino što ne jedu meso, sve drugo jedu i piju. (ne znam da li piju alkohol, nisam siguran). To je, znači, neki dijetetski post, tako da se izrazim... ;) Chloe je dolje u pravu kada kaže kako BIBLIJA (SZ) preporučuje da se posti, i kako su postili patrijarsi i proroci, ali u praksi, kod kršćana, ja to nisam do sada vidio. Pozdrav

Minam
27.11.2003., 14:30
Ne znam ja koga si ti upoznao, ali ja znam i dosta njih koji poste onako kako je gore navedeno.

Shady
27.11.2003., 14:36
Chloe,
Ja sam već prije tebe ukazao na moguću kritiku, sličnu onoj koju si dala, da nije pravi post ako se navečer preejedamo... U pravu si da to nije pravi post, ako muslimani uvečer pretjerano jedu. A to nije preporučeno niti sa vjerskog, a niti sa medicinskog stanovišta. Ja navečer jedem veoma slabo, valjda sam "pregladnio"...! ;) Onda ostanem do zore, i tada jedem onako, normalno, kao i svakog dana. Gledam da ne pretjeram, u svakom slučaju. Pozdrav.

Shady
27.11.2003., 14:38
Minam,
ako je to istina, onda je to je pozitivno! :top: A pije li se rakija, ili šljivovica, tokom pravoslavnog posta? :)

Shady
27.11.2003., 14:43
Nemruth Dagi
Slažem se da postoje oni kojima samokontrola popušta nakon iftara. Pogodila si i ime! :top: Medjutim, ja sam već prije tvog posta ukazao na takve kritike, i objasnio da se preporučuje umjerenost u jelu i piću i tokom iftara, kao i tojkom sehura (ujutru). To nije ni zdravo sa medicinskog aspekta!

Spomenula si odricanje od vode... To je dio pravila posta, a nije po život opasno! ;) Pozdrav.

Shady
27.11.2003., 14:45
Parsifal,
a sada pitanje za tebe. Da li TI postiš? Da li si probao postiti jedan dan kao muslimani? Ako jesi, da li je bilo teško. Pozdrav :)

ravana
27.11.2003., 14:53
Minam kaže:
Ne znam ja koga si ti upoznao, ali ja znam i dosta njih koji poste onako kako je gore navedeno.

Mozda, al mi se ipak cini da se u globalu slabije drze posta krscani nego muslimani. Samo to ne znaci da je krscanski post "slabiji" nego da ga se manje uzorno obdrzava. Pogotovo u evropskim katolickim zemljama. Cini mi se da je katolicanstvo danas gorljivije u "novijim" katolickim zemljama po ostalim kontinentima.

S druge strane negdje sam procitao podatak o tome kolko je pta u muslimanskim zemljama povecana prodaja mesa za vrijeme "posta" pe se opet pitam kolko su vjernici i tamo vjernici a kolko sljede jednostavno obicaje bez puno razmisljanja.

roadmonster
27.11.2003., 16:00
Nije tocno da se muslimani bolje pridrzavaju posta od krscana. Za vrijeme proslog ramazana bio sam u Sarajevu. Kad sam usao u buffet u jednoj poslovnoj zgradi, nasao sam svog prijatelja sa jos 10 kolega. Bio sam jedini katolik medju muslimanima. Svi smo prvo udarili po rakijama :zivili: :zivili:, pa onda po cevapima burecima, pitama :klopa:, na kraju sve to dobro zalili pivom:Pivo: .

Nakon tog burnog dana jos sam nekoliko puta dolazio u Bosnu , ali u manja mjesta. Tamo je slika bila skroz drugacija. Ljudi kod kojih sam bio postili su svi od reda. Nisu niti mene nudili hranom niti vodom preko dana pa sam postio kao i oni. Nisam pio niti alkohol, jer ako bi mi ga dali piti i oni bi zgrijesili. I prezivio sam bez problema.

jurislav
27.11.2003., 19:45
Shady kaže:
Hahaha, joj odgovora. :D Hajde onda da ne postimo, da nas Odgovorko i ti ne biste optužili za licemjerje! :rolleyes::D:D

Sam si se javio.

Chloe
27.11.2003., 23:10
Shady kaže:
Nemruth Dagi
Spomenula si odricanje od vode... To je dio pravila posta, a nije po život opasno! ;) Pozdrav.

Napisala sam gore da tu treba biti oprezan i ne postiti bez vode dulje od tri dana jer se mogu oštetiti bubrezi. Pa ponavljam to još jednom jer je važno!

Čula sam za jednu djevojku koja si je oštetila bubrege na taj način... pa je dobro upozoriti.

Shady
28.11.2003., 01:41
Chloe, pozdrav!
Taj dio mojeg posta, kojeg si ti kvotirala, bio je odgovor na ono što je napisala Nemruth Dagi, točnije na ovaj njen dio:

- "...No još je gore kada se u tim klimatskim uvjetima, zahtjeva odricanje od vode, kad sunce nemilosrdno prži..."

Na to sam ja odgovorio: - "... To jeste dio pravila posta, a nije po život opasno..."

Dakle, nisam mislio na tvoje izlaganje, sa kojim se inače slažem. To jest, ukoliko misliš na to da se ne posti BEZ VODE dulje od 3 dana neprekidno, onda se u potpunosti slažem sa tobom. Čak mislim da je i to možda previše! :rolleyes: Pozdrav :)

Dream
28.11.2003., 02:42
Hahahaha, parsifale, ti si, u definitivi, legenda.
Ako me ičiji postovi obraduju – to su Tvoji...
Pa šta, bolan, ovo, pišeš...
Zahtijevalo bi dosta vremena... ali, samo kratko... kod muslimana se prije postilo po čitav dan, i taj je period trajao preko mjesec dana – nakon Poslanika, smanjivanjem brojem namaza, došlo je do smanjenja i posta, kako u broju dana, tako i u vremenskom periodu u toku svakoga dana...
Što se ortodoksije tiče – krajem 12. st., kad je pravoslavlje dostiglo kulturološko-duhovne vrhunce, post je bio in – isposnici su išli, osobito u Hilandar / Hilander (etimologija – hiljadu noći, ili hiljadu lađa, po lađama koje bi se pojavljivale ispred Atosa, u vrijeme 11. i 12. st., kad je Atos uživao veliko poštovanje, posjećivali su ga i pripadnici drugih konfesija i mističnih pravaca / derviši npr., i dolazili bi lađama)...
Sveti Sava, i ostali isposnici, prije, dok je on živio, i nakon njega – postili su, mrseći se ribom i vodom – ribom kao simbolom, protoka, ovaploćenja, oboženja energije, te prijemčivosti / kanalnosti za božiju poruku kroz čovjeka / tragaoca / isposnika...
Iako, neobavezna, i tada, kod ortodoksa, funkcija, volonterskoga posta, izgubila se, kasnije, vremenom, te je post dobio više sakralnu ulogu – nešto otprilike, što je izuzev mističnih redova, kod katolika oduvijek – postojalo.
Naravno, izvorna korizma (kod katolika), bila je na kruhu i vodi...parsifal
Kada smo jednom davno razgovarali na forumu o postu vise njih se javilo i reklo - ma ti muslimani I ne poste ustvari ono se najedu ujutro prije nego sto svane I navecer kada sunce zadje pa to I nije neki post.Ima u tome istine.
U Turskoj je to već čitav sistem – mnoge ugostiteljske i prehrambene radnje ne rade po danu – otvaraju se kad se iftari (tj. omrsi, nakon završetka posta), Turci, k'o, debelguzani sjede, na jastučićima, ženice ih goste, svi se familijarno okupljaju (što, doduše, za, familijarnost, i nije loše), ali, u mjesecu ramazanu, prisutna je na neki način – kulturološka blokiranost.
U BiH, nije tako, no vremenom, će te formice, također, doći na svoje...
U Siriji, Tunisu, Alžiru, vjerujem, da je prisutan turski model, a o Saudiji, da ne govorim – kod njih imaju sumnjivi šejhovi i hareme, pa im ramazan, dođe kao predah, za interni provod u privatnim haremima...
Za ostali dio svijeta muslimanskog, više-manje je isto...
Tamo gdje se ratuje... borci poste (možda oni jedini, iskreno poste, who knows...).
Naravno, nisu isti ramazanski postovi, ljeti i zimi – dužina dana je potpuno dijametralna – osim toga pravi post, jedino u slučajevima težih bolesti može biti napušten; a inače se pravi post sprovodi i kad se radi punom parom...
Post uključuje uzdržavanje od širka (tj. inovjerja, tj. antivjerskih činova), uključujući i seksualne kontakte, ljubljenje u obraz (npr. s prijateljicom, majkom ili whatever), uzdržano ispoljavanje emocija – uopšte, skromnost i pokoru...
Post je također vrijeme bezželjnosti = Allah je svemilostiv, od njega se ne traži ništa, a jedino se želje mogu uputiti za mitsku / 27. noć, kad je opet najpreporučljivije, moliti za druge, a ne za sebe...
Post je također u funkciji, primarne spoznaje, kako je onima koji su gladni, i kojima je potrebita pomoć te vrste...
Razlika je samo u tome, što su katolički i pravoslavni post, bili kroz historiju, volonterski, ali su se protezali kroz čitavu ili veći dio godine, dok je kod muslimana, to skoncentrirano na fiksni period – vjerovatno je to Muhammed a. s., i smišljeno uradio – da bi ostala bar jedna fiksna disciplina kod muslimana, kroz stoljeća...
O koristi potpunog neunošenja hrane i pića, nepotrebno je eksplicirati...
U Švicarskoj, npr., postoji, svjetski čuvena klinika, koja tumore čak, i ostale bolesti, liječi, potpunim postom...
Pogotovo u današnje vrijeme, genetske ishrane, i ishrane, koja čak ni u privatnim uvjetima uzgajanja nije oslobođena zagađenog eko-sustava, potpuni post dobija na svome...
Post u današnje vrijeme na vodi – može imati vrijednost, ali i voda je sve više uzrok priličnoga broja bolesti – sumnjive ph vrijednosti, destilovana voda koja može biti štetna... jedino čista planinska voda – za one koji mogu doći do nje.

Nemruth Dagi
28.11.2003., 06:38
Shady kaže:
Nemruth Dagi
Slažem se da postoje oni kojima samokontrola popušta nakon iftara. Pogodila si i ime! :top: Medjutim, ja sam već prije tvog posta ukazao na takve kritike, i objasnio da se preporučuje umjerenost u jelu i piću i tokom iftara, kao i tojkom sehura (ujutru). To nije ni zdravo sa medicinskog aspekta!

Možda to nije opasno u ovim našim dijelovima kontinenta, no na visokoj temperaturi.....oni slabiji dovode svoje zdravlje u pitanje, ipak ne vidim nikakvu prepreku danima biti na samoj vodi......voda kao i vatra pročišćuje zato smtram da je POST odricanje od svake hrane ali ne i od vode.

Po meni je taj post onda čišćenje tijela i duše prvenstveno od hrane ali i od negativnih misli, akcije ......

No, kako kome drago.

bipolar2000
28.11.2003., 06:40
jesam grešna:confused:

:kava:

Minam
28.11.2003., 11:35
ravana kaže:
Mozda, al mi se ipak cini da se u globalu slabije drze posta krscani nego muslimani. Samo to ne znaci da je krscanski post "slabiji" nego da ga se manje uzorno obdrzava. Cinjenica je da se veliki broj pravoslavnih hriscana svojoj veri vraca tek u poslednjih desetak godina. Neki se zapravo tek i upoznaju sa svojom verom. A post deluje kao nesto naporno pa je njega tesko prihvatiti. Ali ako se pravilno posti, i sa dovoljno maste spremaju obroci, nema problema.

Minam
28.11.2003., 11:35
bipolar2000 kaže:
jesam grešna:confused:

Ne vidim zasto..:confused:

klimakos
28.11.2003., 12:21
Osobno post smatram dobrim sredstvom ka samospoznaji...ali tko je shvatio sto znaci biti slobodan u Kristu (npr. kao sv Pavao)njemu ne treba nikakvo suzdrzavanje, nikakav post , nikakav zakon , jer citav njegov zivot je zivot s Bogom u Bogu i iz Boga tj. po volji Bozjoj (u toj slobodi je i pisana krscanska teologija)....samo to je tesko shvatiti i to ispravno shvatiti, a ako jedan ili drugi to i ukapira onda je to u pravilu tek nakon dugih godina ostre askeze i svake druge vrste samoodricanja, gdje naravno spada i post...i sto onda biva ?..nista nasmije se i kaze sam sebi ; sto sam tako bio slijep i nisam prije vidio ?!

Shady
28.11.2003., 14:27
Klimakos,
ja sam čuo da neki sufije isto tako kažu "nama ne treba post jer se nalazimo u nekom odredjenom stadijumu...", a čak sam čuo da jedan ne dozvoljava da ga probude na sabah (jutarnju molitvu) jer, navodno, "On klanja čak i dok spava..." pa ga ne treba buditi. Po meni, tu se samo radi o izbjegavanju odredjenih obaveza retoričkim smicalicama, i čovjek nebi trebao tek tako zagovarati ovakve stavove. ;) Pozdrav

Shady
28.11.2003., 14:34
Nemruth Dagi,
naravno da post nije samo glad i žedj... već uključuje potpunu samokontrolu (ne smiješ vikati, svadjati se, vrijedjati, slagati, itd.) ali Parsifal je u uvodnom postu naglasio da ne želi pričati o tome (jer u toj tački težnja posta je u SVIM religijama ista!) već se ograničio isključivo na uzimanje hrane i pića...

Što se tiče apstinencije od vode... tvoje mišljenje je takvo ali, da bi ono bilo i opravdano, moralo bi biti posmatrano sa znanstvenog stajališta. Recimo, vrstan ljekar bi mogao reći da li neuzimanje vode u tom intervalu, šteti organizmu, ili ne šteti, ili pak koristi. :rolleyes: Moguće je da u tome ima i neke koristi, kao što ima koristi od neuzimanja hrane?!? Gore je netko spomenuo da se neke bolesti liječe postom, što ja ne sumnjam, pa isto tako možda i suzdržavanje od vode ima neki smisao, a to najbolje mogu reći zdravstveni radnici. Naše mišljenje o tome možda nije mjerodavno, ukoliko nismo ljekari. Nadam se da se slažeš. Pozdrav. :)

zagor
28.11.2003., 14:36
post ni krscanski ni muslimanski nisu u pravom smislu postovi vec uzdrzavanje od jela i pica. muslimani se uzdrzavaju tokom dana dok krscani se uzdrzavaju od odredjenih jela.
muslimani se narokaju ujutro prije svitanja i poslije zalaska sunca.
krscani pak suzdrzavanjem od odredjenih narmirnica, nista ne postizu.

za mene jedini i pravi post je nista ne jesti i piti ili pak piti samo vodu a nista ne jesti. pa koliko ko moze da izdrzi.
sto znaci ne unositi nikakve kalorije.

svi ovi drugi postovi za siroke narodne mase samo podsticu u ljudi osjecaj samopravednosti. tako da se i ja jednom barem slozim sa jurislavom.

ako mislite da bogu nesto znace vasi postovi grdno se varate. post je tu da se covjek ocisti a bog od toga nema koristi vec samo covjek. postiti da bi se bogu udvorio je nelogicno. sta bog ima od toga sto covjek ne jede i izgladjuje se?
sto se tice ustezanja za vrijeme posta od ruznih rijeci i djela, opet nelogicno jer bi covjek trebao uvijek a ne samo za vrijeme posta.

heureka
28.11.2003., 15:25
zagor kaže:

ako mislite da bogu nesto znace vasi postovi grdno se varate. post je tu da se covjek ocisti a bog od toga nema koristi vec samo covjek. postiti da bi se bogu udvorio je nelogicno. sta bog ima od toga sto covjek ne jede i izgladjuje se?

:rolleyes: :rolleyes:
nije mi jasno jesi li ti svjestan kakvu si glupost napisao?
kako ti znas sta Bogu sta znaci?, kakva je korist Bogu od bilo cega ba sto mi radimo... pazi ba, ne mozes posmatrati Boga kroz neke ljudske prohtjeve... (kakve koristi ko ima???)
sto je nelogicno postiti da bi se udvorilo Bogu? daj ti meni definiciju ovog tvog logicno sto svako malo upotrebljavas?

ne kontas covjece: cilj posta nije gladovanje, nego ustezanje zbog Bozijeg zadovoljstva.... recimo i covjek koji uopste ne ogladni od zore do zalaska sunca, a pri tom se uzdrzava od svega sto kvari post je taj dan ispostio...

btw, ono sto ti definises ko post je strajk gladu;)
al opet, salu na stranu.... da li ti mislis da bi ovakav post bio post kojim bi Bog bio zadovoljan, ako On nema koristi od naseg izgladnjivanja???

(btw, muslimani vjeruju da je post ibadet koji uzviseni Bog posebno nagraduje... dakle mi znamo da je post nacin priblizavanja Bogu)

pa onda spominjes samopravednost... hoces i to definisati za nas koji ne vidimo nikakvu vezu sa postom i samopravednosti??

ispraiv me ako grijesim, al meni se cini da ti nisi ni trun razmisljao kad si napisao prethodni post....

Minam
28.11.2003., 15:36
Ma tacno je to da je post coveku na korist a ne Bogu. Dobro je sto se mi kroz post priblizavamo Bogu, to nam je nesto kao pomoc na putu.

klimakos
28.11.2003., 16:55
shady : Po meni, tu se samo radi o izbjegavanju odredjenih obaveza retorickim smicalicama, i covjek nebi trebao tek tako zagovarati ovakve stavove
Sloboda ne pozna obveze....covjeka pod zakonom ogranicavaju i opterecuju strah i kazna , za istinsku ljubav je potrebna sloboda za slobodu istina ....a um ?..um ovdje nema sto da trazi !

zagor: ako mislite da bogu nesto znace vasi postovi grdno se varate. post je tu da se covjek ocisti a bog od toga nema koristi vec samo covjek. postiti da bi se bogu udvorio je nelogicno. sta bog ima od toga sto covjek ne jede i izgladjuje se?
Ovo sto je zagor rekao potpuno je istinito.
Bog ne treba zrtvu nego ljubav.

zagor
28.11.2003., 17:00
stav sluzbenog islama je da se post cini ne bi li se bogu covjek dodvorio.
ne slazem se. pa cak u kur'anu se govori da covjek posti kako bi taj isti covjek imao koristi.
ustezanje od losih stvari ne treba biti samo u jednom mjesecu nego uvijek.
zbog toga ne shvatam svrhu posta u odredjenom vremenu. logicno bi bilo da se takav post prenese na cijelu godinu i da postane covjekova stalna navika.

odgovorko
28.11.2003., 21:03
Zamislimo:
Jedan bračni par odlučio je kupiti skupocjeni kristalni luster. Prodavač je krenuo u skladiste i prije nego je uzeo luster detaljno je pročitao uputstvo o izuzimanju lustera iz skladista. Zašto? Jer je - krhka stvar.
No, prije nego li preuzme luster, bračni par upozna se o pravilima o preuzimanju lustera jer je naravno - krhka stvar.
Zabrinuti prodavac raspituje se o načinu na koji će transportovati luster do svoga stana. Kada sazna da ce to učiniti vlastitim automobilom, iz ladice hitro izvadi uputstvo o transportu lustera automobilom. Zatšo? Jer je - krhka stvar.
Kod kuće sretni par, radi toga sto je - krhka stvar - vadi uputu o pripremi lustera za montiranje i sprema se konačno okačiti ga o zid.
Nakon nekoliko nedjelja ispostavilo se da je luster pun prašine i da ga treba očistiti. Ali, što sad, nema upute za to, a to je tako - krhka stvar. Što sad? Pita se par.

Pravila, upute, zakoni. Umjesto pregršt uputa bračnom paru bilo je dovoljno poznavanje samo jednog načela - krhka stvar.

Svaki zakon kako iz Državne uprave tako i Božji Zakon utemeljen je na nekim načelima.
Što je načelo? To temeljna istina, ili temeljna doktrina na kojoj se baziraju ostali zakoni. U nekim religijama život vjernika je još uvjek odredjen brojnim točno odredjenim vjerskim propisima. Život istinskog krsšćanina vodjen je temeljnim načelima umjesto propisima.
Načela su dakle primjenjive bitne istine, a mudri kršćani uče ih ljubiti. Jehova je nadahnuo Salamuna da napise: "Slušaj riječi moje, prigni uho svoje besjedi mojoj. Da ti ne odlaze iz očiju, čuvaj ih usred srca svojega, jer su život onima koji ih nalaze i zdravlje svemu tijlu njihovu" (price Salamunove 4:20-22)
Pravila i zakoni koji su često vrlo odredjeni važe za jedno vrijeme, dok načela traju vjecno.
Primjerice, zakon o bezbjednosti prometa od prije 70 godina nije ni sličan današnjem. medjutim postavljen je na istim načelima, a ta načela će vrediti i u narednih 100 godina.
To ne znači da kršćanski zivot nije vodjen i odredjenim zakonima. Istina ne onim Mojsijevim, ali kako kaze u Galacanima 6:2 i Korincanima 9:21, jest Kristovim zakonom.
Trebaju li i Bibliji biti napisane odredbe po kojoj bi kršćanima bilo zabranjeno pusiti, drogirati se, slučati rep muziku, upražnjavati oralni seks, baviti se politickim životom i td.? Ne trebaju, i nisu niti napisane naravno, ali primjena Bozjih načela nam daje do znanja da su te stvari odvratne u božjim očima.

Izraelac je, primjerice, mogao udovoljiti božjoj zapovjesti jednostavno tako što ne bi činio blud, dok krščanska načela i zakoni zadiru dublje u srce, jer već sam misaoni stav koji pobuđuje blud je nešto što Bog ne odobrava.

Na žalost religije svijeta pa i Islam i nazovikršćanstvo još uvjek robuju gomili propisa čiji je plod postizanje vlastite samopravednosti i ništa više.

Načela koja su važila kod židova važe i danas, medjutim primjenom vrijednosti otkupne žrtve Isusa Krista religiozni obredi su izgubili smisao.
Dakle načela DA, obredni zakoni NE.

Vojnik Gorčin
28.11.2003., 21:35
Postač ima dvije radosti:
1. radost iftara
2. radost susreta sa Stvoriteljem

Ovaj parafrazirani hadis mi se jako sviđa, jer govori o nečem lijepom. Vjerojem da bi se slično moglo reći za sve vrste postača.

Ono što proizilazi iz ovoga jest jedno stanje posebnog zadovoljstva. Čovjek postaje zadovoljan sobom jer je uspio da kontroliše svoju strast, svoje tjelesne prohtjeve ,a to je ono najbitnije- biti zadovoljan sobom.

Da li to zadovoljstvoo proizilazi iz ,recimo, slutnje da je Tvoj Gospodar zadovoljan tobom, ili je to zadooljstvo proizvod hladne pive u ljetnji dan popodne ;)

Ja lično otkrio sam da je veliki ćeif poslije zalaska sunca otpiti gutljaj vode irpije toga reći: "Milostivi Bože: vjerujem u Tebe, oslanjam se na Tebe, postio sam u ime Tebe i mrsim se Tvojom hranom".

S druge strane ima jedna šaljiva pjesmica:

Molitva, post, samoća
U Raju ti život sprema
Ala si se prevario
Ako onog sveta nema!!!

Ali to je rizik koji se isplati!;)

Htio bih primjetiti da je post vjernika- muslimana u znamku nepretjerivanja, bar kad je jelo u pitanju.
Postoje ljudi čiji je post kvalitativno nekih dva sahata, međutim težim da moj post bude u znaku normalnog obavljanja svih obaveza. Kao što sam imao zadovoljstvo da jedan moj ramazan bude ispunjen radnim obavezama svaki radni dan od 9 do 5.

parsifal
28.11.2003., 22:20
klimakos kaže:
Osobno post smatram dobrim sredstvom ka samospoznaji...ali tko je shvatio sto znaci biti slobodan u Kristu (npr. kao sv Pavao)njemu ne treba nikakvo suzdrzavanje, nikakav post , nikakav zakon , jer citav njegov zivot je zivot s Bogom u Bogu i iz Boga tj. po volji Bozjoj (u toj slobodi je i pisana krscanska teologija)....samo to je tesko shvatiti i to ispravno shvatiti, a ako jedan ili drugi to i ukapira onda je to u pravilu tek nakon dugih godina ostre askeze i svake druge vrste samoodricanja, gdje naravno spada i post...i sto onda biva ?..nista nasmije se i kaze sam sebi ; sto sam tako bio slijep i nisam prije vidio ?!

klima -kos

ti si naravno u pravu -ali potreban je redosljed poteza
ne moze netko tko nije vjezbao -izbjegavati pocetne vjezbe i reci- pa n

parsifal
28.11.2003., 22:21
klimakos kaže:

klima -kos

ti si naravno u pravu -ali potreban je redosljed poteza
ne moze netko tko nije vjezbao -izbjegavati pocetne vjezbe i reci- pa ni klimakos vise ne vjezba

- ucenik prvog razreda srednje- ne mora vise vjezbati abecedu

ALI ON JU JE VJEZBAO u prvom razredu osnovne

mnogi katolici tj po mom sudu vecina- ne poste dovoljno ili nikako i dobro se sjecam da sam citao u katolickim glasilma da je tradicija posta vrlo zapustena kod katolickih vjernika!

zapustena ne zato jer su katolicki vjernici dospjeli do visih stanja svijesti gdje je briga i kultura tijela manje vazna nego zato jer su lijeni i ne razumiju znacenje posta...

postoji u vezi obaveza i izbjegavanja obazveza i lijenosti jedna divna istinita anegdota od filipa kaploa u besmrtnoj knjizi 3 STUPA ZENA

dakle kaploov prijatelj je odlucio posjetiti zen samostan i okusati se u zen meditaciji.
prenocio je i kada je legao osjetio je zov prirode.
izasao je vani i pomokrio se u vrtu kod jednog stabla.
tako je cesto radio i jednu vecer roshi(upravnik samostana) ga je uocio i upitao - pa zasto to radite:eek:
zasto ne idete u wc

-amerikanac mu je rekao- pa ja smatram da u zen-budizmu nema formalnosti i pravila i uostalom- sve oko nas je budina priroda i nije vazno gdje se pisamo!

roshi mu je rekao- ovo zadnje ste dobro rekli ALI TO JE REZERVIRANO ZA MOJE NAJNAPREDNIJE UCENIKE.
no kao sto i sami znate ,vi ste pocetnik i RAZLOG ZBOG KOJE NISTE ISLI U WC je
TAJ STO STE BILI LIJENI ICI DO NJEGA. :rolleyes:

ja sam to shvatio ovako-

doista - i pisanje i/ili post
jedno je isto

KAKO RADIMO JEDNU STVAR-RADIMO IH SVE

VOLI -I CINI STO HOCES

ali neki ispustaju -voli :D

ali sto je dopusteno jupiteru nije volu ;)

a vi?

pisate li u wc ili ste tu fazu prevazisli pa vam je dopusteno to ciniti bilo gdje? :D

postite li ili ste prevazisli tako trivijalne stupnjeve duhovnoh razvoja te se kandidirate za blazenika?

Shady
28.11.2003., 22:43
Klimakos kaže: "Sloboda ne pozna obveze... Čovjeka pod zakonom ogranicavaju i opterecuju strah i kazna, za istinsku ljubav je potrebna sloboda za slobodu istina... A um? Um ovdje nema sto da trazi! Ovo sto je zagor rekao potpuno je istinito. Bog ne treba zrtvu nego ljubav."
Poštovanje,
Tvrdim da čovjek može poštivati odredjene zakone, ali ne samo iz straha od kazne, nego upravo iz ljubavi.
"Reci im (Muhammede): "Ako Boga volite, mene slijedite, pa će vas On na pravi put uputiti..." (Qur'an časni)

Takodjer, tvrdim da je ovo što kažeš dobra osnova za bezakonje, samo ofarbano ljubavlju! Pazi šta činiš Klimakos! Zakoni moraju postojati, kako u društvu, tako i u nekoj organizaciji, pa i u odredjenoj vjeri... Ukoliko ovako smatraš, kao gore, ti onda prestaješ biti čak i katolik, jer kod katolika takodjer postoje pravila! Ti postaješ slobodni letač!

To je kao da ja kažem: "Ja volim Boga, i volim ljude, pane osjećam potrebu klanjati pet propisanih dnevnih molitvi.".

A napuštanje molitve je u islamu prvi znak sunovrata imana (vjere).
"Ali, njih (vjernike) naslijediše zli potomci! Oni molitvu napustiše i za požudama svojim krenuše..." (Qur'an časni)

Klimakos, kada čovjek napusti molitvu, na koju je obavezan, iman (vjere) ode od njega a da on to ni ne osjeti... čak misli da je na pravom putu! :rolleyes: Vjera ode od njega tako brzo, kao kad čovjek svuče svoj džemper preko glave...

Doveo sam u vezu post i molitvu, kao dijelove Zakona (u islamskoj vjeri) a nešto slično postoji i u katoličkoj vjeri. A Evo zašto sam napravio tu paralelu: Kao i u slučaju molitve, napuštanje posta za muslimana bi predstavljalo sunovrat imana (vjere) jer je post u mjesecu Ramazan je propisan za svakoga ko sebe smatra muslimanom, bio on sluga, vladar, radnik, državnik, političar, umjetnik, sportist... Od ovoga dvoje nitko nije oslobodjen! Ma koliki on bio mistik i ma do kakvog stadija mističnosti došao. Nadam si da si pažljivo pročitao ovo... Pozdrav.

Adura
29.11.2003., 00:10
Kroz mahom sav Islam se povlaci jedna tendencija, pa i u slucaju posta.

Evo ovako:)

Post znaci:
- sa fizicke strane ustrucavanje od jela, pica-drugim rijecima post kao fizicka komponenta je jednak 'izgladjivanju'-iliti modernim jezikom on je neka vrsta fizickog prociscavanja.

- sa duhovne strane post nije posvecen icemu tjelesnom,iako isti utice na fizicku stranu covjeka.Post se cini u svrhu Allahovog zadovoljstva, i ovo mu je primarna uloga.

Jevreji su isli ka onoj prvoj 'fizickoj' komponenti , koju klimakos naziva 'vanjsko ocitavanje Bozijih Zakona-propisa'.
krscani pak naglasavaju duhovnost.....

Islam je pak jedinstvo ovih suprotnosti 'duhovno vs svjetovno',iliti bipolarno jedinstvo...

Islam tezi da uravnotezi i jednu i drugu komponentu covjekovih tezni, ne zanemarujuci niti jednu od tih 'krajnosti'.

Ako se uzme Islam, i posmatra , analizira, vazda ce se naci ovo bipolarno jedinstvo u skoro svim segmentima zivota.

Zbog ovog 'srednjeg' puta, Islamu duhovnjaci spocitavaju 'krutost', a ovi koji vise drze do 'fizike' mu spocitavaju duhovnost;)

klimakos
29.11.2003., 02:09
shady; Klimakos, kada covjek napusti molitvu, na koju je obavezan, iman (vjere) ode od njega a da on to ni ne osjeti... cak misli da je na pravom putu! Vjera ode od njega tako brzo, kao kad covjek svuce svoj džemper preko glave...
Vjera i treba da ode, to je dobar znak...u sto da vjeruje jos kad je spoznao ?
Primjecujem da preracionalno pristupas duhovnosti. To do odredjene granice moze biti od prednosti ali ako budes nastojao iskljucivo um uzimati kao mjerilo tvoje pravovjernosti i onoga sto si smijes dopustiti, a sto ne, onda ce sigurno da ti vise bude smetnja nego pomoc odnosno , pun straha da ne prekoracis tu samopovucenu imaginarnu granicu, dalekog transcendentnog Boga i sveg stvorenog gdje spada i covjek, neces moci prihvatiti milost objave koja upravo i zeli to rastojanje svesti na minimum.
Dakle kako kazu sufiji otprilike; svako tko se odvojeno od Boga promatra na krivom je putu...i opet samo onaj koji se odvojeno od Boga promatra moze se Bogu i pribliziti.
A zakon ?...pa neka zakona i pravila za sve one koji ih trebaju; ali opet ponavljam; nitko se po zakonu ne moze spasiti, nego samo po milosti !

Ukoliko ovako smatraš, kao gore, ti onda prestaješ biti cak i katolik, jer kod katolika takodjer postoje pravila! Ti postaješ slobodni letac!
Sto sam i sam ne znam...ali znam da sam sretan :)

Adura; Islam tezi da uravnotezi i jednu i drugu komponentu covjekovih tezni, ne zanemarujuci niti jednu od tih 'krajnosti'.
Adura Bog te zove i ceka....samo kad bi se jos uspio osloboditi ovih po svaku cijenu korektnih formulacija !?
Tko nije spreman umrijeti prije smrti, odreci se svega i zaboraviti sve....., a gdje spada i obvezujuca konvencionalnost, nece nikad moci dublje prodrijeti u tajnu Boga i covjeka. Zato Adura pusti 'da mrtvi kopaju mrtve' pusti apologeticare nek rade svoj posao, na tebi je da radis svoj.

Shady
29.11.2003., 02:35
Luka,
To što srećan može biti dobar znak, a i loš. Jer, srećan je i lopov kada ukrade bogat plijen! ;) (Nadam se da ovo nećeš shvatit drugačije, nego kao jeste!) ... Ja sam ti htio reći da moga pravila (npr. post ili molitva) ČUVAJU čovjeka, jer, ako se on ničega ne drži, na vjetrometini je...!

Ljudi ima razlilitih, i ni jedan nije isti! Možda molitva nekome treba više, a nekome manje, ali definitivno SVAKOME TREBA, jer od prokletog satane niko nije siguran. (Točnije, u islamu to nije baš doslovna "molitva" već salat. A to doslovno znaci "zahvaljivanje"...)

Ti ćeš se složiti sa mnom, to znam, da Boga treba biti stalno svjestan! Što češće da nam je On na pameti! A ovakve stvari, kao npr. molitva ili post, po meni, čuvaju nas od ZABORAVA!

To što ti govoriš je možda interesantno za neke koji su Bogu više posvećeni, ali nisu svi ljudi takvi, klimakos. Neki ljudi ne stižu od posla ni GLAVU DIGNUTI, pa su ove stvari (kao npr. post ili molitva) za njih prava milost! A smatram da, bilo koliko je čovjek posvećen Bogu, opet ovaklve stvari mu ne mogu smetati. Da li se slažeš? Da li se sada razumijemo malo bolje? Hajd, daj Bože da je tako... Pozdrav :)

Adura
29.11.2003., 04:07
Adura Bog te zove i ceka....samo kad bi se jos uspio osloboditi ovih po svaku cijenu korektnih formulacija !?
Tko nije spreman umrijeti prije smrti, odreci se svega i zaboraviti sve....., a gdje spada i obvezujuca konvencionalnost, nece nikad moci dublje prodrijeti u tajnu Boga i covjeka. Zato Adura pusti 'da mrtvi kopaju mrtve' pusti apologeticare nek rade svoj posao, na tebi je da radis svoj.

Kada je , po religijskim knjigama , Bog stvorio Adema odredio mu je granice u okviru kojih je isti ostajao covjek.U jednom drugom topicu Illegale je spomenuo veoma interesantnu misao "Za covjeka je da bude covjek. Ne Bog. Jer kad si covjek u potpunosti, tada si najblize Bogu."

Ono sto ti nazivash 'konvencijama' su granice zadate Bozijim davanjem-kada je Adem sam stvoren,a unutar kojih covjek ostaje nista drugo doli covjek.Mnogi smatraju da covjekov 'ponor' ima samo donju granicu, ispod koje covjek kada predje postaje slican zivotinji.Medjutim ponor ima i gonju granicu ,iznad koje covjek ne postaje covjek vec Adam zaveden laskavim jezikom zavodnika koji mu obecava...

"O Ademe! Hoćeš li da ti ukažem na drvo besmrtnosti i carstvo koje neće nestati?”(20:120)

Ili kada je isus bio iskusavan u pustinji...

Duh tada odvede Isusa u pustinju da ga ðavao iskuša. (2) I propostivši èetrdeset dana i èetrdeset noæi, napokon ogladnje. (3) Tada mu pristupi napasnik i reèe: "Ako si Sin Božji, reci da ovo kamenje postane kruhom." (4) A on odgovori: "Pisano je: Ne živi èovjek samo o kruhu, nego o svakoj rijeèi što izlazi iz Božjih usta." (5) Ðavao ga tada povede u Sveti grad, postavi ga na vrh Hrama (6) i reèe mu: "Ako si Sin Božji, baci se dolje! Ta pisano je: Anðelima æe svojim zapovjediti za tebe i na rukama æe te nositi da se gdje nogom ne spotakneš o kamen." (7) Isus mu kaza: "Pisano je takoðer: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega!" (8) Ðavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu (9) pa mu reèe: "Sve æu ti to dati ako mi se nièice pokloniš." (10) Tada mu reèe Isus: "Odlazi, Sotono! Ta pisano je: Gospodinu, Bogu svom se klanjaj i njemu jedinom služi!" (11) Tada ga pusti ðavao. I gle, anðeli pristupili i služili mu.

Ono sto ti nazivash 'konvencijama' nisu nista drugo do granice unutar koji covjek ostaje covjek koji "Gospodinu, Bogu svom se klanja i Njemu jedinom služi!"

P.S. postoji hadis koji kaze "Umri prije smrti"

Osoba takve zrelosti i svijesti (koja gore navedeni hadis shvati) dospijeva bliže svome Stvoritelju, dok svi čulni prohtjevi gube svoju moć nad covjekom(drugim rijecima covjek vlada culima, a ne cula njime).

klimakos
29.11.2003., 11:27
Ja se divim sufijima i njihovoj hrabrosti jer da bi dosli na isto kao npr. krscanski mistici tj. da svladaju sve one barijere umjetne odvojenosti Boga i covjeka koje su stvorili vasi teolozi, treba im puno, puno veca hrabrost i odlucnost. Sve dok je Bog naspram tebe daleko si od njega.
Problem nastaje kad se stvari koje se ne mogu razumjeti odbacuju jer im njihov um kaze da ne moze biti sto se ne moze razumjeti.
Ali ta tajna se i ne moze razumjeti ali moze se shvatiti, a za to je potrebno dozivljeno iskustvo.

Adura: Ono sto ti nazivash 'konvencijama' nisu nista drugo do granice unutar koji covjek ostaje covjek koji "Gospodinu, Bogu svom se klanja i Njemu jedinom služi!"
Sto da kazem o necemu sto je neizrecivo ?
Ako si s tim zadovoljan onda i dalje tako cini.

parsifal
29.11.2003., 21:50
zanimalo bi me da muslimani odgovore kako je doslo do strukturiranja pravila ramazanskog posta?

tj tko je odredio pravila ?
postoje li kroz povijest i danas varijante ?
da li na isti nacin poste suniti ,shiiti i sufiji ?
(nedavno sam procitao da su to 3 najvaznije struje u islamu:eek: tj ja sam uvijek mislio da su samo 2 ! vrlo zanimljivo- autor je sufije prikazao kao posebnu ,rijetku ali najkvalitetniju struju u islamu tj sufiji su dali najvece muslimanske mislioce i "realizatore"(tj one koju su postigli cilj tzv "fanna" )

zagor
30.11.2003., 03:44
heureka kaže:
nije mi jasno jesi li ti svjestan kakvu si glupost napisao?
kako ti znas sta Bogu sta znaci?,

a kako ti znas da bogu udovoljavas svojim postom? bas me zanima...

kakva je korist Bogu od bilo cega ba sto mi radimo... pazi ba, ne mozes posmatrati Boga kroz neke ljudske prohtjeve... (kakve koristi ko ima???)

ne posmatram ja vec ti... vi muslimani mislite da se dodvoravate nesto specijalno bogu tako sto postite.

sto je nelogicno postiti da bi se udvorilo Bogu? daj ti meni definiciju ovog tvog logicno sto svako malo upotrebljavas?

nije fer da odgovaras pitanjem na pitanje.

ne kontas covjece: cilj posta nije gladovanje, nego ustezanje zbog Bozijeg zadovoljstva....

"ustezanje radi bozijeg zadovoljstva"?
hahaha...
gdje u kur'anu nalazite potporu za ovakvo razmisljanje.

btw, ono sto ti definises ko post je strajk gladu;)

moguce :)
ipak to mislim da je jedini ispravni post. naravno nije za siroke narodne mase kao post sto praktikujete.
ovaj post sto praktikujete je samo ustezanje ne jesti tokom dana. znas ono, hajmo pojesti po jedan sendvic pa onda na "strajk gladju." kod vas je to jedi ujutro i onda ko fol se malo ustezas jela dok navecer ponovo ne ogladnis.

al opet, salu na stranu.... da li ti mislis da bi ovakav post bio post kojim bi Bog bio zadovoljan, ako On nema koristi od naseg izgladnjivanja???

bilo kakav post moze da koristi samo covjeku. zato je post i propisan da se covjek ocisti. potrebno je samo utvrditi sta je ispravan post.
postiti da bi se udvorio bogu, mislim da je krajnje nelogicno jer time ne cinis dobro nikome drugome nego sebi. ako hoces da se udvoris bogu onda cinis dobro drugome.
mislim da je jasno naznaceno u kur'anu za sta bog nagradjuje.

(btw, muslimani vjeruju da je post ibadet koji uzviseni Bog posebno nagraduje...

vjeruju? na osnovu cega? mislim da u kur'anu nije spomenuto da bog nagradjuje one koji poste. ljudi mogu biti jaci vjernici ako poste, klanjaju itd... ali ne vjerujem da takve stvari bog nagradjuje. jedino nagradjuje kad covjek pomaze drugima od srca.

pa onda spominjes samopravednost... hoces i to definisati za nas koji ne vidimo nikakvu vezu sa postom i samopravednosti??

nema se tu sta definisati.

ispraiv me ako grijesim, al meni se cini da ti nisi ni trun razmisljao kad si napisao prethodni post....
zaprepastila bi se kad bi znala samo koliko ja razmisljam o tim stvarima.

minam,
sto se tice moje izjave da su pravoslavni operisani od seksa te im tako ustezanje od seksa ionako ne smeta.
htio bi reci da taj moj stav ne vazi samo za pravoslavne nego i za sve druge pretjerano religiozne ljude. sigurno znam da je vecina religioznih operisana od seksa.

heureka
30.11.2003., 07:58
:)
zagore hvala...

e sad cu da potkrijepim sahih hadisima one tvrdnje koje ti bas nisu bile jasne..
od ebu_hurejra r.a. prenosi se da jeMuhamed a.s. rekao : "uzviseni Allah je rekao: Svako covjekovo djelo pripada njemu,osim posta; on pripada Meni i ja za njega posebno nagradujem"
u drugom hadisu imamo ovaj dio " postac ostavlja hranu, pice i strast radi Mene, post je Moj i ja za njega nagradujem, za jedno dobro djelo nagradujem kao za deset"

pa onda imamo hadis u kojem se kaze sljedece: " u dzennetu imaju vrata koja se zovu rejjan, na njih ce uci postaci na sudnjem danu i vise niko osim njih"

pa onda imamo ovaj hadis :" ko isposti ramazan vjerujuci i nadajuci ce (nagradi), oprosteni su mu (mali) grijesi koje je do tada pocinio"

pazi, ja o tome "sta Bog od nas ocekuje, sta pise u Kur'anu i sta je rekao Muhamed a.s" nikad ne govorim napamet, i iza svega za sto kazem da muslimani to vjeruju mogu naci dokaze iz kurana ili iz hadisa...
hoces li mi sad reci odakle eto ti mozes napisati glupost kao "bog nema koristi od posta, il nesto slicno"? to ti sanj'o?, skont'o?... il eto kako si dosao do toga.... pise li to negdje???

ma sto se tice koristi covjekove od posta... kad hocu da smrsam, onda sam na dijeti il se bavim kakvim sportom, ali kad hocu da postim, onda mi nije vazno hocu li smrsati ili hocu li se udebljati.... cilj posta je samo i jedino Bozje zadovoljstvo.... cak sta vise, ne razumijem one koji poste iz neke trece pobude.... to sto je post zdrav (po mom misljenju) je zato sto je i u trenucima dok udovoljavamo Bogu, Bog ima hediju (poklon za nas) prije svih onih hedija na sudnjem danu.....

zagor
30.11.2003., 13:25
ja sam rekao da mi nadjes potporu u kur'anu.
citiram svoje rijeci: "gdje u kur'anu nalazite potporu za ovakvo razmisljanje."

a ti mi donosis hadise - ljudska pisanja koja nemaju nikakve veze sa bozijom objavom kao sto je kur'an.
ja ljudska pisanja kao sto su "hadisi" ne priznajem.
a sumnjam da ih i bog priznaje. vec bi onda njih objavio a ne kur'an.

pa ti razmisli malo... samo zato sto svi tako vjeruju na osnovu nekakvih hadisa - ne znaci da je istina.
najvjerovatnije nije, jer toga istog nema u kur'anu.

heureka
30.11.2003., 14:28
Allah dz.s. u Kur'anu u 34toj suri kaze:

27. Reci: "Pokažite mi one koje smatrate Njemu ravnim" Nema ih; postoji samo Allah, silni i mudri!
28. Mi smo te (Muhamede) poslali svima ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ, ali većina ljudi ne zna.

u Kur'anu je nareden post, a Muhamed a.s. je obradovao ljude rekavsi nam o nagradama koje nas kod Allaha cekaju, budemo li postili... Kur'an jeste bozija objava, al hadisi su nam pomoc da islam i kur'an bolje razumijemo i bolje praktikujemo...
sto se tice vjerodostojnosti hadisa, vjerujem da su svi sahih hadisi vjerodostojniji od pojedinih dijelova biblije.. jer, hadiska nauka je vrlo stroga i svaki se hadis provjeravo kroz puno puteva i sa puno strana....

ma ne znam zasto ja diskutujem s tobom o ovome uopce, uzme li su u obzir da ti sebi dajes za pravo da mislis sta se Bogu svida /ne svida etc...etc... sta Bog priznaje a sta ne...

ne razumijem nesto... da li ti vjerujes da je Kur'an bozija rijec?.. ako vjerujes, kako sebi mozes dopustiti ovo svoje razmisljanje uopce? ako ne vjerujes, kakva je razlika za tebe izmedu hadisa i kur'ana?

zagor
30.11.2003., 17:09
heureka kaže:
Allah dz.s. u Kur'anu u 34toj suri kaze:

27. Reci: "Pokažite mi one koje smatrate Njemu ravnim" Nema ih; postoji samo Allah, silni i mudri!
28. Mi smo te (Muhamede) poslali svima ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ, ali većina ljudi ne zna.

ovo se jasno odnosi na ku'ran.
je li muhamedova zadaca prenos objave kur'ana ili hadisa?

u Kur'anu je nareden post, a Muhamed a.s. je obradovao ljude rekavsi nam o nagradama koje nas kod Allaha cekaju, budemo li postili...

da je muhamed to rekao - sigurno bi bilo u kur'anu.

Kur'an jeste bozija objava, al hadisi su nam pomoc da islam i kur'an bolje razumijemo i bolje praktikujemo...

hadisi nisu bozija objava. slijedite ono sto bog nije objavio, jer da jeste to bi vec bilo u kur'anu.

sto se tice vjerodostojnosti hadisa, vjerujem da su svi sahih hadisi vjerodostojniji od pojedinih dijelova biblije.. jer, hadiska nauka je vrlo stroga i svaki se hadis provjeravo kroz puno puteva i sa puno strana....

mozes ti vjerovati ali to ne pije vode.
sva bozija objava koja je upucena preko muhameda - nalazi se u jedino i samo kur'anu.

ma ne znam zasto ja diskutujem s tobom o ovome uopce, uzme li su u obzir da ti sebi dajes za pravo da mislis sta se Bogu svida /ne svida etc...etc... sta Bog priznaje a sta ne...

nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekao.
ja mogu znati sta bog priznaje jer to jasno pise u kur'anu. bog je jasno objavio i ponovio gomilu puta za sta nagradjuje.

bas naprotiv, ti mislis da znas sta bog nagradjuje i kako da mu se dodvoris. iako to nije receno u kur'anu - bozijoj objavi.

ne razumijem nesto... da li ti vjerujes da je Kur'an bozija rijec?.. ako vjerujes, kako sebi mozes dopustiti ovo svoje razmisljanje uopce? ako ne vjerujes, kakva je razlika za tebe izmedu hadisa i kur'ana?
kur'an jeste dok hadisi nisu.

heureka
30.11.2003., 18:03
zagor kaže:
ovo se jasno odnosi na ku'ran.
je li muhamedova zadaca prenos objave kur'ana ili hadisa?

oboje.. zato je on oboje i ucinio.. prenio kur'an boziju rijec, i svojim dijelima i rijecima nam pokazao kako da zivimo islam...

kur'an nije govor muhamedov nego Allahov.....

hadisi nisu bozija objava. slijedite ono sto bog nije objavio, jer da jeste to bi vec bilo u kur'anu.

muhammed a.s. ne govori po svom nahodenju... o tome se govori u kur'anu al nisam uspjela naci brzinski taj ajet... on objasnjava islam zvojim nacinom zivota i svojim rijecima...

sva bozija objava koja je upucena preko muhameda - nalazi se u jedino i samo kur'anu.

imas li dokaz za to??? daj mi ga

nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekao.

nisi rekao?.. vidi ovo
a sumnjam da ih i bog priznaje. vec bi onda njih objavio a ne kur'an.

bas naprotiv, ti mislis da znas sta bog nagradjuje i kako da mu se dodvoris. iako to nije receno u kur'anu - bozijoj objavi.

da, znam, jer nas je poslanik Muhamed a.s naucio kako mozemo da se priblizimo bogu i kako treba da sticemo Njegovo zadovoljstvo....
hoces li reci da ti bolje od Poslanika znas kako da se dodvorimo Bogu? ma daaaaj....

i da, eto, drago mi je da smatras da je kur'an Bozija rijec... e sad me zanima bojis li se Bozije srdzbe za neizvrsavanje obaveza naredenih u kur'anu?

Adura
30.11.2003., 18:09
Post u Kur'anu

O vi koji vjerujete! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se vi zaštitili,
Određen broj dana. Pa ko od vas bude bolestan ili na putovanju, tad (isti) broj drugih dana. A koji ga (jedva) podnose, fidja je(u zamjenu je ) hranjenje siromaha. Pa ko dobrovoljno učini dobro - pa to je bolje za njega. A da postite - bolje je za vas, kad biste znali!
Mjesec ramadan je taj u kojem je spušten Kur’an, Uputa ljudima i jasni dokazi Upute i Furkan. Pa ko bude prisutan od vas (u tom) mjesecu, tad neka ga posti. A ko bude bolestan ili na putovanju, tad (isti) broj drugih dana. Allah vam želi lahkoću, a ne želi vam teškoću, i da ispunite broj, i da veličate Allaha što vas je uputio, i da biste vi zahvaljivali.

(2:183-185)

Samo nekoliko ajeta na tu temu(ima josh nekolicina ovakvih i ovome slicnih),sasvim dovoljno.

El-Kalem
30.11.2003., 18:16
es-selamu'alejkum & pozdrav

heureka rece zagoru:
u Kur'anu je nareden post, a Muhamed a.s. je obradovao ljude rekavsi nam o nagradama koje nas kod Allaha cekaju, budemo li postili...

--------------------------------------------------------------------------------

a zagor uzvraca:

Kako nema, moj zagore, Allah je rekao u Kur'anu:

<<O vjernici! Propisuje vam se post, kao shto je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili,>> (El-Beqare - Krava, 183)

lijep pozdra

zagor
30.11.2003., 19:38
heureka kaže:
oboje.. zato je on oboje i ucinio.. prenio kur'an boziju rijec, i svojim dijelima i rijecima nam pokazao kako da zivimo islam...

jasno mi je da je proslijedio objavu "kur'an".

sto se tice usmenih predanja, hoces reci da je i to bozija objava?

ti smatras ravnim sa kur'anom nesto sto bog nije objavio, jer da jeste, to bi se vec nalazilo u kur'anu.

kur'an nije govor muhamedov nego Allahov.....

igras se rijecima. :)
kur'an je nastao ako se ne varam tako sto je muhamedu melek donosio objavu a muhamed svojim govorom diktirao onima sto su znali pisati. ili hoces reci da je muhamed bio nijem pa osim sto nije znao pisati nije znao ni govoriti?

muhammed a.s. ne govori po svom nahodenju... o tome se govori u kur'anu al nisam uspjela naci brzinski taj ajet...

bas tako... sto znaci da je bog htio hadise, oni bi se vec sada nalazili u kur'anu.
ali ih nema.

imas li dokaz za to??? daj mi ga

nisi rekao?.. vidi ovo

kao prvo ja sam se usprotivio vasoj doktrini u kojoj vi govorite da znate da bog nesto posebno nagradjuje post.
a toga nema u kur'anu.

ja znam i ponavljam: znam sta bog nagradjuje jer to pise u kur'anu.
to ne znaci da ja znam sta bog vecera, bas naprotiv ti se pravis da znas citirajuci neka ljudska pisanja stavljajuci ih u istu ravan s bozijom objavom.

da, znam, jer nas je poslanik Muhamed a.s naucio kako mozemo da se priblizimo bogu i kako treba da sticemo Njegovo zadovoljstvo....
hoces li reci da ti bolje od Poslanika znas kako da se dodvorimo Bogu? ma daaaaj....

meni je bitno sta je bog objavio. a hadisi nisu bozija objava.
to je valjda jasno,
jer ponavljam, da je bog htio hadise oni bi vec bili u kur'anu.
ali nisu jer nisu bozija objava.

i da, eto, drago mi je da smatras da je kur'an Bozija rijec... e sad me zanima bojis li se Bozije srdzbe za neizvrsavanje obaveza naredenih u kur'anu?
a bojis li se ti sto bozijoj objavi smatras ravnim nesto sto on nije objavio?

Adura
30.11.2003., 20:43
kao prvo ja sam se usprotivio vasoj doktrini u kojoj vi govorite da znate da bog nesto posebno nagradjuje post.
a toga nema u kur'anu.

O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili(da bi ste se zastitili),(2:183)

....Jedite i pijte sve dok ne budete mogli razlikovati bijelu nit od crne niti zore; od tada postite sve do noći. Sa ženama ne smijete imati snošaja dok ste u i’tikafu u džamijama. To su Allahove granice, i ne približujte im se! Eto tako Allah objašnjava ljudima propise Svoje da bi se onoga što im je zabranjeno klonili.(2:187)

39:61Allah će spasiti one koji su njegova naređenja izvršavali, a Njegovih se zabrana klonili, i oni će postići ono što su željeli; zlo ih se neće doticati i oni neće tugovati. (3:61)

heureka
30.11.2003., 21:23
zagor kaže:
jasno mi je da je proslijedio objavu "kur'an".

sto se tice usmenih predanja, hoces reci da je i to bozija objava?

ti smatras ravnim sa kur'anom nesto sto bog nije objavio, jer da jeste, to bi se vec nalazilo u kur'anu.

igras se rijecima. :)
kur'an je nastao ako se ne varam tako sto je muhamedu melek donosio objavu a muhamed svojim govorom diktirao onima sto su znali pisati. ili hoces reci da je muhamed bio nijem pa osim sto nije znao pisati nije znao ni govoriti?

bas tako... sto znaci da je bog htio hadise, oni bi se vec sada nalazili u kur'anu.
ali ih nema.

a toga nema u kur'anu.

ja znam i ponavljam: znam sta bog nagradjuje jer to pise u kur'anu.
to ne znaci da ja znam sta bog vecera, bas naprotiv ti se pravis da znas citirajuci neka ljudska pisanja stavljajuci ih u istu ravan s bozijom objavom.

meni je bitno sta je bog objavio. a hadisi nisu bozija objava.
to je valjda jasno,
jer ponavljam, da je bog htio hadise oni bi vec bili u kur'anu.
ali nisu jer nisu bozija objava.

a bojis li se ti sto bozijoj objavi smatras ravnim nesto sto on nije objavio?

:) jel ti fakat ne kontas il se pravis da ne kontas?..:eek:

kur'an je bozija rijec.. od rijeci do rijeci.. svako slovo.... sve...
sunet je ono sto je muhamed a.s. uradio, preporucio da se uradi ili sutnjom odobrio
kur'an i hadis ne iskljucuju jedno drugo, nego se nadopunjuju... odakle ti ideja da neko ovdje izjednacava hadise i kur'an... zato nema ni potrebe.. a i samo je to besmisleno... mogao bi govoriti o tome "sta je jace" tek kad bi imao hadis koji je u suprotnosti sa kur'anom pa da onda neko razmislja kako da postopi.. al toga nema... hadis je pomoc da se kur'an razumije i da se islam nauci zivjeti.. (aj sama sam sebi dosadna vise... al fakat mi nije jasno kako ti nije jasno)
kur'an jeste knjiga u kojoj se nalaze odgovori na sva pitanja, al ne mogu svi ljudi doci do tih odgovora.. postoje ajeti koji su jasni, i oni koji su manje jasni... i te manje jasne Poslanik objasnjava u hadisima... da li je moguce staviti zivot poslanika u jednu knjigu??? dakle hadisi nisu objava, nego objasnjenje objave i putokaz muslimanima...
sta je Allahov govor, sta je poslanikov govor... heh, ova provokacija "da li je muhamed bio nijem" pravo nema smisla... al sasvim je drugo kad muhamed a.s. prenese od rijeci do rijeci Allahove recenice, a drugo je kad odgovara na pitanje koje ga direktno pitaju..
osim toga, jesi li ti ikad procitao kur'an.. kako ne znas da nam post jeste nareden?..

zagor
01.12.2003., 00:04
...

zagor
01.12.2003., 00:10
Adura kaže:
O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijaha klonili(da bi ste se zastitili),(2:183)

da propisan je a ne naredjen.

39:61Allah će spasiti one koji su njegova naređenja izvršavali, a Njegovih se zabrana klonili, i oni će postići ono što su željeli; zlo ih se neće doticati i oni neće tugovati. (3:61)

kakve ovo ima veze sa propisom o postu. znas li sta je propis, a sta je naredba a sta je zabrana?

niti ovdje pise da ce post biti specijalno nagradjen kao u nekim hadisima.

Adura
01.12.2003., 00:25
Zagore,

Post je propisan svim muslimanima.Da u tom propisu nema naredbe, onda ljudi ne bi trebali napostiti propustene dane u Ramazanu.Ok post nije ni mucenje,pa su izuzeci u postu oni koji su bolesni i onemoguceni da to iz zdravstvenih ,ili drugih razloga urade.Pa cak i tada bolesni nisu potpuno 'oslobodjeni' vec u zamjenu za post(ukoliko ne mogu ispostiti ramazanske dane posta) trebaju da nahrane siromaha.Vidis kako se post tretira jednako kao dobro djelo(nahraniti siromaha) , cak sto vise u zadnjim danima posta neophodno je dati zekat(ramazanski zekat) koji ide siromasima.

kakve ovo ima veze sa propisom o postu. znas li sta je propis, a sta je naredba a sta je zabrana?

Post je propisan , a nije naredjen jer u sebi ima izuzetke(samo je apsolutan hukm-naredba, kako je to u slucaju alkohola npr).Medjutim kada se posti , pa i kada si bolestan, zabranjeno je imati intimne odnose sa zenema za vrijeme posta.Ajet to jasno kaze.

Znaci itekako u postu ima zabrana, drugim rijecima onaj ko se drzi propisa vezanih za post cini dobro djelo, tako sto se kloni onoga sto je zabranjeno u samom postu.

Samim tim sto se covjek kloni onoga sto je zabranjeno, on cini dobro djelo za koje ce biti nagradjen.

Sustina Kur'anskog ucenja i jeste u tome da dobro djelo nije samo 'jednosmjerno' vec je dobro djelo i ono sto covjeka odvlaci od loseg.Kloniti se zabranjenog(u ovom slucaju onoga sto je zabranjeno u propisanom postu) jeste dobro djelo i ima nagrada za to kod Allaha , jer se posti u ime Allaha- u suprotnom post bi bio lisen bilo koje duhovnosti (drugim rijecima bio bi puko izgladnjivanje u tjelesnom smislu)
Da ponovim:

To su Allahove granice, i ne približujte im se! Eto tako Allah objašnjava ljudima propise Svoje da bi se onoga što im je zabranjeno klonili.(2:187)

Vidis da se ovim ajetom post stavlja na nivo naredbe(To su Allahove granice, i ne približujte im se)

Ako se predju te granice(a to su ne jedi, ne pij, ne imaj intimne odnose sa bracnim sudrugom itd u odredjenom djelu dana, i za odredjen broj dana) namjerno,bez da se ima ikakva opravdanja za to onda se cini zabranjeno(djelo) u postu.Drugim rijecima, islamski, to vise i nije post.

Adura
01.12.2003., 02:00

Ako ti ova gonja pojasnjenja nisu bila dovoljna mozda ti ovaj Kur'anski ajet razbistri to da se za post dobija nagrada.

33:35. Uistinu, muslimani i muslimanke, i vjernici i vjernice, i poslušni i poslušne, i istiniti i istiniti, i strpljivi i strpljive, i ponizni i ponizne, i davaoci sadake i davateljke sadake, i postači i postačice, i čuvari furudža svojih i čuvarke, i koji spominju Allaha mnogo i koje spominju - pripremio je Allah njima oprost i nagradu veličanstvenu

zagor
01.12.2003., 02:28
dobro, pobijedio si.
dovoljno sam covjek da to priznam.:top: :mikroval:

Adura
01.12.2003., 02:33
Ok ok, ti me vazda (svojim skepticizmom) prosto natjerash da ponovo proispitam svoju vjeru;).Trazeci ajete o postu naletio sam josh na nekolicinu drugih zanimljivih stvari;) Tako i tebi pripada dio zasluge.

:mig:

zagor
01.12.2003., 04:09
mozes li sa mnom podijeliti te ostale zanimljive stvari?:confused: :) :zubo:

Adura
01.12.2003., 04:30
zagor kaže:
mozes li sa mnom podijeliti te ostale zanimljive stvari?:confused: :) :zubo:

Innel müslimine vel müslimati vel mu'minine vel mü'minati vel kanitine vel kanitati ves sadikiyne ves sadikati ves sabirine ves sabirati vel hašiiyne vel hašiati vel mutesaddikiyne vel mutesaddikati ves saimine ves saimati vel hafiziyne fürucehüm vel hafizate vez zakirinellahe kesirav vez zakirati eaddelahü lehum mašfiratev ve ecran aziyma(35:33)

U ovom ajetu se razdvajaju pojmovi musliman, i vjernik.

müslimine- musliman
müslimati - muslimanka

mu'minine - vjernik
mü'minati - vjernice

I sad se nesto kontam u cemu je razlika:confused:

Kontam ok mumini i muminke se odnose na one koji vjeruju u to da je Muhammed posljednji poslanik.Doduse postoji razlicitih misljenja , al eto vec sam mislio da je mumin onaj koji upotpunjava imanske i islamske sharte(hmm imanski sharti su osnovi vjerovanja,islamski sharti su stvari svjedocenja tog vjerovanja).....

Mozes nach jednu raspravu na IB-u o tome

http://www.islambosna.com/forum/showthread.php?threadid=4918&highlight=mumin

I tako listajuci malo okolo spazih ajet koji glasi

Elyevme ühille lekümüt tayyibat ve taamüllezine utül kitabe hillül leküm ve taamüküm hillül lehüm vel muhsanatü minel mü'minati vel muhsanatü minellezine utül kitabe min kabliküm iza ateytümuhünne ücurahünne muhsinine šayra müsafihiyne ve la müttehizi ahdan* ve mey yekfür bil imani fe kad habita amelühu ve hüve fil ahirati minel hasirin(5:5)

Ili prevedeno na nash

Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite, a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate. A onaj ko otpadne od prave vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na onom svijetu, nastradati.

No sljedbenice knjige, ovdje se nazivaju mü'minati-vjernice
:confused: .Drugim rijecima bice da u pojam mü'minati ulaze i sljedbenici knjige(sto se nekako nije uklapalo u moje prijasnje misljenje)

:misli:
:kava:

Adura
01.12.2003., 04:38
Bice da je sejo(ishmihana) bio u pravu.:clint:

zagor
02.12.2003., 01:01
ma ulaze naravno, bog ne pravi razlike...
samo ljudi to cine.

Adura
02.12.2003., 01:03
Mah na IB-u je bila 'zestoka' rasprava(kako samo mi muslimani znamo 'usitnit') na konto musliman vs mumin

Adura
02.12.2003., 01:06
Nego razlika ima, medjutim razlike su blagodeti(s tim mislim da ipak fundament mora biti jedan -la illahe ilellah)

zagor
02.12.2003., 17:13
volio bih da su svi muslimani slicni tebi. neka te allah nagradi za tvoj trud.:)

dolma
02.12.2003., 19:25
zagor kaže:
dobro, pobijedio si.
dovoljno sam covjek da to priznam.:top: :mikroval:

Svaka cast Zagore:top: . Nece svako priznati da je bio u krivu.
Kod mene si dobio veliki plus (ako ti to nesto znaci).

Shady
02.12.2003., 22:36
I onaj koji prizna pobjedu, takodjer ima svoje zasluge u - pobjedi! :top: Mislim da ovdje imamo više od jednog pobjednika! :klap:

Adura
03.12.2003., 11:09
zagor kaže:
volio bih da su svi muslimani slicni tebi. neka te allah nagradi za tvoj trud.:)

Amin, i tebe da Allah nagradi.

klimakos
04.12.2003., 12:39
Zakon je dobar za sve one koji ga trebaju gdje spada i post....sloboda bitka u Kristu nadilazi sve zakone i naredbe i covjek onda, iako cini sto hoce cini volju Bozju :)

duhom koji se pise mora da se i cita