PDA

View Full Version : Tisuću zašto za YTONG , tisuću zašto za ciglu?

stranice : [1] 2 3 4

Aldebaran
19.05.2003., 19:34
Ima li tko iskustva sa ovim gradjevinskim materijalom? Mislite li da je bolje graditi kucu sa ytong materijalima ili sa standardnim ciglama i betonskim blokovima?

Secundo
20.05.2003., 07:47
Cuh za poteskoce kod lijepljenja plocica pa odustadoh od Ytonga. Po svojstvima odlican gradjevinski materijal, ne treba ti dodatna izolacija, vrlo lak za preradu.

Aldebaran
20.05.2003., 09:40
Secundo kaže:
Cuh za poteskoce kod lijepljenja plocica pa odustadoh od Ytonga. Po svojstvima odlican gradjevinski materijal, ne treba ti dodatna izolacija, vrlo lak za preradu.

Govoris li o keramickim plocicama? U njihovoj (doduse hvalospjevnoj) brosuri skinutoj sa www.ytong.hr kazu da se plocice direktno stavljaju na taj porobeton bez dodatne pripreme i to kao funkcionira ok. Ne znam. Sve skupa zvuci previse dobro. Nisam jos nasao na netu usporedbu cijena klasicnog i ytong materijala. Zna li tko?

Secundo
20.05.2003., 11:40
Da, bas o keramickim plocicama govorim, iskustva su od jednog arhitekta. Jedan drugi mi je rekao da su nastupile velike stete kod stropova koji su izvedeni u Ytong-u (umjesto betonske deke). Preporucio bi ti da zatrazis od Ytong.hr listu objekata pa malo pitas ljude kako su zadovoljni.

Blackbird
11.03.2005., 08:45
Kuće (http://croatia.xella.com/html/cro/hr/pb_5175.php?main=5174&subnavi_level=2&area_code=2&language_id=12&countries_id=12)

Koliko to čudo dođe "ključ u ruke"(cca) na mom terenu i kakva je kvaliteta? Zna li tko?

Hvala

only
11.03.2005., 08:49
Pa imaš cjenik na stranicama....

Blackbird
11.03.2005., 08:52
To je cijena materijala za niski roh-bau.

only
11.03.2005., 09:13
To je meni nekako prejeftino, kaj ti misliš? i Još ovaj kredit od 4,8%... poslala sam im mail da mi daju cjelokupnu informaciju i cijenu, jer to bi bilo super za moje roditelje!

Blackbird
11.03.2005., 09:38
Poslao sam i ja mail, al još nema odgovora. Ne znam za cijenu, da li je to puno ili malo jer ne znam kakva je to kvaliteta.

Codegun
11.03.2005., 12:25
ja se spremam graditi kuću i mislio sam prije da ce biti od Ytong-a.
I danas mislim sve najbolje o tom materijalu ali moja kuca ce biti klasicna (blok cigla), evo nekih argumenata:

1. cijena. Racunao sam cijenu zida bez izolacija i zidanja samo materijal, pa je situacija otprilike ovakva za 4m2:
obična cigla = cca 900 kn
Porotherm = cca 1600 kn
Ytong = cca 2200 kn.

2. Nije istina da na Ytong ne treba stavljati termo izolaciju. Istina je da je taj materijal bolji termoizolator od svih drugih ali i njemu je potrebna termoizolacija u ovim krajevima. Barem nekakva.

3. Arhitekti su pričali da nije dovoljno kompaktan, da nije podesan za nosive zidove i što ja znam. O ovome nemam kaj reći samo sam tako čuo.

4. mastori koji zidaju moraju znati raditi s Ytong-om. Moguće je da je takve teže naći pa su i skuplji.

5. Navodno da na fasada puca po blokovima pa se mora koristiti specijalna (skuplja Ytong) mrežica koja se stavlja u neki sloj fasade

6. Navodno da ga vole miševi i mravi.

Bez obzira na sve - ja bi svoju kuću rado radio od Ytong-a samo da je jeftiniji, npr. s cijenom u klasi Porotherm-a.

firanga
11.03.2005., 13:59
Mi smo prije 1,5-2 g sagradili kompletnu kuću cca. 350 m2 sa Ytongovim materijalom i bijelim stropom umjesto klasičnog stropa od tvrtke Armirač Sesvete koja radi sa Ytongom. U sklopu kuće je stan i poslovni prostori. Mogu reći da smo i više nego zadovoljni sa kvalitetom materijala i izolacijom. Zbog dobrih termoizolacijskih svojstava ljeti je klima u stanu vrlo ugodna, a zimi također potrošnja grijanja je prihvatljiva. Što se tiče toplinske izolacije, mi na kuću nismo stavili ništa osim mrežice i završne fasade i sve je do sada uredu. što se tiče zidanja sa Ytongom, sami smo našli obične priučene majstore, na gradilište nam je došao majstor iz Ytonga da obući radnike, prije toga su pogledali video zapis sa uputama o zidanju, no muž je stalno sve morao nadgledati jer je to sa majstorima neizbježno. Prednost u tom zidanju je ta što kad to savladaš to ide ko po trakici vrlo brzo i jednostavno i treba se držati par osnovnih pravila. Dalje, bušenje Ytonga je izuzetno jednostavno, nema poslje štemanja, bušenja za instalacije kao kod cigle, već sve ide puno glađe. Mi smo jedino pogriješili što na jednom mjestu kod betonskog serklaža (mislim da se to tako kaže) nismo stavili izolaciju pa je taj dio vlažan, znači treba to imati na umu. Inače imaju dosta dobru tehničku službu tako da i oni mogu pomoći. Još jedna tvrtka koja nudi projekte sa Ytongom je MS plan, podatke bi trebala provjeriti. Mislim da je i porotherm (cigla od Wienerbergera) isto jako dobro rješenje za one koji su pobornici klasične gradnje. A što se tiče majstora sve ovisi o tome da li se kužite kaj u gradnju pa možete nadgledati majstore ili se niš ne kužite i nemate vremena onda svakako treba angažirati majstore koji su već radili sa Ytongom. i naravno dosta toga možete sami napraviti.

firanga
11.03.2005., 14:03
e da zaboravila sam nema ni traga mravima i miševima i mislim da je to potpuna glupost i fasad nam nije nigdje ispucala, a to što pričaju arhitekti je drugi par opanak jer su oni priča za sebe i od njih možeš čuti svašta, a mnogi od njih uopće se ne žele upoznati sa novim materijalima ( ne mislim na Ytong, nego sam čula iz jednog drugog primjera) na tržištu.

Codegun
11.03.2005., 14:28
Da li imate kakvu računicu u cijeni koliko na kraju košta takav zid u usporedbi s npr. klasičnim + termoizolacija?

Naročito je interesantno što "ne treba" termoizolacija kao u vašem primjeru. Moguće je da na taj način Ytong postaje potpuno konkurentan klasičnim blokovima.

Blackbird
11.03.2005., 14:39
Tako oni deklariraju na svojim stranicama. Po toj logici dosta se smanjuju ostali troškovi, što bi na kraju rezultiralo možda i jeftinijom gradnjom od klasične, a bržom svakako.

@firanga: Jeste li računali koji bi vam troškovi bili za klasičnu gradnju i da li ste ovako uštedjeli?

firanga
11.03.2005., 14:43
ne znam točno, moram muža pitati, on je to sve kalkulirao, proračunavao i računao, pa javim

Codegun
11.03.2005., 14:45
strašno me zanima vaša računica jer čekam građevinsku pa možda promijenim mišljenje s čim ću graditi...

firanga
14.03.2005., 08:59
evo odgovora: muž je rekao da je to nas došlo oko 350 kn/m2. znači ytong blokovi i završna fasada bez toplinske izolacije

ljuban
14.03.2005., 09:41
[QUOTE]Codegun kaže:
[B]ja se spremam graditi kuću i mislio sam prije da ce biti od Ytong-a.
I danas mislim sve najbolje o tom materijalu ali moja kuca ce biti klasicna (blok cigla), evo nekih argumenata:

1. cijena. Racunao sam cijenu zida bez izolacija i zidanja samo materijal, pa je situacija otprilike ovakva za 4m2:
Porotherm = cca 1600 kn
Ytong = cca 2200 kn.

--------------------

Kakvu ciglu si to uzimao ? 900 kuna , pa el to nije previše ? Za ostalo ne znam

Codegun
14.03.2005., 10:00
Mislim da se ta cijena od 900 kn odnosi na Ciglane Zg blok od 29 cm. Nisam siguran da li sam dobro napisao da je površina zida 4 m2 - ali su odnosi cijena za tu x površinu bili takvi kakve sam napisao.
Meni se pak čini da je ova cijena za Ytong od 350 kn /m2 za sve sa fasadom, nekako nerealno niska?

ljuban
14.03.2005., 12:14
Raspitaj se oko drugih proizvođača . Ispada da ti je 1 cigla 9 kuna što je abnormalno skupo . Preporučio bih ti Finag Garešnica , jako kvalitetni proizvodi po prihvatljivoj cijeni .

izvadak iz cjenika kedo.hr zagreb

opeka 29x19x19 4,98kn
opeka 25x19x19 4,37 kn

porotherm 38x25x24 12 kn

siporex 30 cm 36 kn

i ovo je još sve jako skupo

Codegun
14.03.2005., 12:19
ljuban kaže:
Raspitaj se oko drugih proizvođača . Ispada da ti je 1 cigla 9 kuna što je abnormalno skupo . Preporučio bih ti Finag Garešnica , jako kvalitetni proizvodi po prihvatljivoj cijeni .

izvadak iz cjenika kedo.hr zagreb

opeka 29x19x19 4,98kn
opeka 25x19x19 4,37 kn

porotherm 38x25x24 12 kn

siporex 30 cm 36 kn

i ovo je još sve jako skupo

pa tam sam i gledao, iz ovje cijene se vidi da je moja računica ispravna, jedino nisam siguran za koju površinu sam računao.
Navodno da je neki begamont najpovoljniji...

ljuban
14.03.2005., 14:16
ako ideš na zid 30cm ciglom 29x19x19 onda ti u "kvadrat" ide 25 komada . 25x5kn -- 125 kn

Pitaj u Finag d.d. Garešnica na ovoj cjeni kod njih ti se isplati i prevoz do Zgb . Fert ispune su jako kvalitetne također , malo loma itd. ali su malo skuplje . Za to pitaj u Gradip Vrbovec .

nesy
24.03.2005., 11:16
Budući da sam u svim mogućim radovima u stanu zanima me jel netko zna kad se zid pregradi ytong blokom šta na njega ide da ga mogu prefarbat (okrečiti)

nn-st1
24.03.2005., 11:26
dosta je da pregletuješ.

nesy
24.03.2005., 12:19
e hvala ti puno, jer sam se posvađala s majstorom, jer mi je rekao da moram kupiti ljepilo za ytong i s njim prvo premazati a onda još i tu glet masu

nn-st1
24.03.2005., 12:52
ni to nije loše.
a i nema neke prevelike razlike između glet mase i tog ljepila.

nesy
24.03.2005., 13:57
on ti je meni mislio staviti na ytong to ljepilo i na njega još glet masu kao to tako mora ići

dondo
24.03.2005., 16:54
nesy kaže:
on ti je meni mislio staviti na ytong to ljepilo i na njega još glet masu kao to tako mora ići

po pravilu na ytong ide YTONG tankoslojna unutarnja zbuka u debljini 2-9 mm, preporuca se prije toga blokove premazati impregnacijskim sredstvom, ytong zbuka je jako fina pa ako se dobro zagladi ponekad nije vise ni potrebno gletati,
pazi, ytong zbuka nije ljepilo (tankoslojni mort) za ytong,
ako ces samo gletati postoji mogucnost da ti na fugama popuca glet masa i tek onda imas sranje, potrosila si glet masu, platila majstora a posao mora ispocetka,

postoji i opcija samo gletanja gdje se prije toga sve fuge popune npr. Knuaf fugenfuelerom i armiraju knauf mrezicom i tek se onda gleta,

ovo sto sam napisao je ono sto ide popreporuci proizvodjaca, sad ti mozes od tih pravila odstupati kako bi smanjila troskove, ali moras biti spremna na rizik da ces mozda poslije imati popravke

nesy
25.03.2005., 07:21
hvala ti puno...poslušat ću tvoj savjet i kupit ću tu žbuku, a reci taj itong kad se slaže on se ljepi s ljepilom za ytong ili isto tom žbukom

dondo
25.03.2005., 07:51
nesy kaže:
hvala ti puno...poslušat ću tvoj savjet i kupit ću tu žbuku, a reci taj itong kad se slaže on se ljepi s ljepilom za ytong ili isto tom žbukom

ne, kad se sa njim zida onda se lijepi tankoslojnim lijepilom (mort)

nesy
25.03.2005., 09:30
hvala ti puno...super sam sretna što ima ljudi koji mi pomažu..još jednom hvala

Ruda
27.03.2005., 21:20
dondo kaže:

sve fuge se popune npr. Knuaf fugenfuelerom i armiraju knauf mrezicom i tek se onda gleta,

Ovo preporučam...

keš
28.03.2005., 22:59
nesy,nesy... lijepo bi bilo da se majstoru ispričaš.ono kao da dokažeš da si kulturološki malo odmakla.

nesy
29.03.2005., 09:41
a ok zeznila sam se malko, naravno da ću reći da sam pogriješila al već me toliko odero za sve moguće radove da sam na rubu živaca jel mu stalno neki k..... treba već me svi znaju po baumaxu, pevecu i inim trgovinama

dondo
29.03.2005., 09:52
nesy kaže:
a ok zeznila sam se malko, naravno da ću reći da sam pogriješila al već me toliko odero za sve moguće radove da sam na rubu živaca jel mu stalno neki k..... treba već me svi znaju po baumaxu, pevecu i inim trgovinama

onda si vec trebala i neki jaci popust iskopati kod njih :top:

nesy
29.03.2005., 10:20
a valjda sam ja neke j...... sreće da me se uvijek tako neki nalače a i ja na njih al bit će valjda bolje jedva čekam da završe i da ne vidim više nikog u stanu od majstora

panzerdusko
04.04.2005., 10:28
Jel imao tko iskustva s njihovim kućama?Imaju na svom sajtu kuće 90 000 kuna samo njihov materijal grubo menezanima koliko je to ključ u ruke. Pomoć molim.

Codegun
04.04.2005., 15:14
to ti je samo materijal za zidove i deke, bez temelja, izolacija, crijepa, fasade, građevinske dozv. montaže - jednostavno kao da kupiš samo cigulu - koja je bitno jeftinija, čak i kad na nju staviš termoizolaciju!

Blackbird
05.04.2005., 09:54
Bilo je...

http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=88165

dylan
14.05.2005., 08:25
Bas me zanima jel jos netko radio sa ytong-om i kakva su iskustva.

Aragorn
14.05.2005., 14:19
pogledaj na ARMIRAČ (http://www.armirac.hr) možeš dpgpvprit i ključ u ruke. One cijene od 90000 kn - naravno, samo elementi. Sa izgradnjom je ipak skuplje.

kudkojimilimoji
15.05.2005., 17:52
pozdrav,
zna li netko koliki je koeficijent toplinske provodljivosti za ytong termo blok debljine 30 cm, i da li zaista nije potrebna nikakva dodatna termo izolacija za prostore u okolici Zagreba? nakon postavljanja svih instalacija s unutarnje strane bi postavio knauf, da li je to dovoljno?? :five:

€ro
16.05.2005., 11:04
kudkojimilimoji kaže:
pozdrav,
zna li netko koliki je koeficijent toplinske provodljivosti za ytong termo blok debljine 30 cm, i da li zaista nije potrebna nikakva dodatna termo izolacija za prostore u okolici Zagreba? nakon postavljanja svih instalacija s unutarnje strane bi postavio knauf, da li je to dovoljno?? :five:

Piše ti na Ytongovim (Xellinim) stranicama. Prema onome što sam čitao, Ytong blok od 36,5 cm zadovoljava njemačke termoizolacijske zahtjeve, koji su za klasu stroži od naših, mislim da je k oko 0,3 ili 0,4. Znači, 30-tka je 20% slabija.

dylan
14.06.2005., 18:44
Evo i ja sam sredio gradevinsku i pred odlukom sam s cime graditi,ytong mi je nepoznanica a ovdje bas i nema ljudi koji su gradili ytong-om,koliko vidim.Naravno na xella stranicama pise sve najbolje o kvaliteti i jeftinoci gradnje.
Vjerujem da ima vise ljudi koji su sa slicnim problemom kao i ja,pa da li ima friskih graditelja na forumu za pomoc i savjet iz prve ruke.
:top: :top: :top:

chani
14.06.2005., 18:56
misevi idu na stiropor,
zbuse si rupicu u fasadi i tu se nakote

kudkojimilimoji
15.06.2005., 13:29
chani kaže:
misevi idu na stiropor,
miševi idu na žitarice, izbuše ti rupu u glavi i tu se nakote....

dylan
15.06.2005., 16:51
chani kaže:
misevi idu na stiropor,
to iz vlastitiog iskustva ili rekla kazala:misli:

chani
15.06.2005., 18:21
decki fasaderi mi pricali,
nemaju razloga ni koristi da lazu

chani
15.06.2005., 18:22
kudkojimilimoji kaže:
miševi idu na žitarice, izbuše ti rupu u glavi i tu se nakote....
kod mene na kvadrat,
al kod tebe ocito na kubni metar

kudkojimilimoji
16.06.2005., 06:27
chani kaže:
kod mene na kvadrat,
al kod tebe ocito na kubni metar

Chani genije, a kakve veze ima stiropor s ytongom?

chani
16.06.2005., 06:31
kudkojimilimoji kaže:
Chani genije, a kakve veze ima stiropor s ytongom?

to je bio odgovor na firangin tekst

e da zaboravila sam nema ni traga mravima i miševima i mislim da je to potpuna glupost i fasad nam nije nigdje ispucala, a to što pričaju arhitekti je drugi par opanak jer su oni priča za sebe i od njih možeš čuti svašta, a mnogi od njih uopće se ne žele upoznati sa novim materijalima ( ne mislim na Ytong, nego sam čula iz jednog drugog primjera) na tržištu.

ocito nisi bas citao pozorno od pocetka jer bi se sjetio da se spominju misevi negdje gore

kudkojimilimoji
16.06.2005., 06:47
chani kaže:
to je bio odgovor na firangin tekst

ocito nisi bas citao pozorno od pocetka jer bi se sjetio da se spominju misevi negdje gore

da bi reč rekel.

dylan
16.06.2005., 08:12
Bas me zanima koje je ovdje misljinje ako se usporede montazne kuce i ytong izgradnja.

kudkojimilimoji
16.06.2005., 08:20
dylan kaže:
Bas me zanima koje je ovdje misljinje ako se usporede montazne kuce i ytong izgradnja.

o tom pitanju razmišljam već jedno 6 mjeseci, i nikako da se odlučim. no ako ću graditi klasično graditi ću s ytongom. mislim da je ta odluka ispravna iz više razloga.

dylan
23.06.2005., 08:30
nakon kraceg istrazivanja ipak po mojem zakljucku je bolji ytong,tako da cu i time graditi.
,,,mada steta sto nitko se nije javio sa iskustvima iz prve ruke.:zivili:

Mr_Orang3
31.10.2005., 14:22
I jel pocela ta gradnja Ytongom? Ajde javljaj iskustva! :)

developer
31.10.2005., 14:56
kad je već Mr_Orang osvježio ovaj topic, idem se i ja uključit, i mene jako zanima kako ide gradnja. iskustva iz prve ruke su ono što trebamo.
nego, malo sam više istraživao po netu... dosad sam imao dojam da je ytong jeftiniji od klasične opeke, a ispade da je skuplji i od poroterma!?
naime, na njihovoj stranici piše da m3 košta 609kn (+PDV čini mi se). od tog 1m3 može se saziadat 3,33m2 zida (30cm), što znači da m2 ytong elemenata košta više od 200kn. poroterm se može naći za 10-ak kuna komad, u m2 ide 11 komada; da ne govorim o blok opeki. po tome je poroterm dvostruko jeftiniji. jesam li u krivu?

Codegun
02.11.2005., 07:58
developer kaže:
kad je već Mr_Orang osvježio ovaj topic, idem se i ja uključit, i mene jako zanima kako ide gradnja. iskustva iz prve ruke su ono što trebamo.
nego, malo sam više istraživao po netu... dosad sam imao dojam da je ytong jeftiniji od klasične opeke, a ispade da je skuplji i od poroterma!?
naime, na njihovoj stranici piše da m3 košta 609kn (+PDV čini mi se). od tog 1m3 može se saziadat 3,33m2 zida (30cm), što znači da m2 ytong elemenata košta više od 200kn. poroterm se može naći za 10-ak kuna komad, u m2 ide 11 komada; da ne govorim o blok opeki. po tome je poroterm dvostruko jeftiniji. jesam li u krivu?

pa i nisi, poanta Ytonga je da ne bi trebalo stavljati stiropor ili neki drugi oblik toplinske izolacije - pa bi na taj način građenje s tim materijalom trebalo biti jeftinije.
Bez dodatne toplinske izolacije bi išlo u nekom drugom dijelu Hrvatske ali mislim da ne u kontinentalnom - tu bi ti bilo zima.

Moje računice cijena:
Obična blok cigla cca 100kn m2
Porotherm cca 150 kn m2
Za Ytong se ne sjećam točno ali mislim da bi mu cijena bila preko 250 kn m2...

Cijene su samo za materijal bez toplinske izolacije - čini mi se da ću ja graditi s Porothermom... + 8 cm stiropora

daemon
17.11.2005., 10:17
Eto, ja živim već malo više od godinu dana u kući izgrađenoj od Ytonga. Radi se od 2 etaže, svaka od po cca 100 kvadrata, ispod je betonski podrum. gore je klasično drveno krovište sa crijepom. Kuća je dodatno izolirana i termo žbukom u debljini 4-5 cm. Zidovi iznutra su ožbukani gips-vapnenom žbukom. Ukupna debljina zida je 37-38 cm i računski koef. toplinske vodljivosti k je ispod 0,4 :top:

Stolarija je drvena sa atermičkim izo staklima k= 1,3.

Iskustvo sa prošlom zimom bilo je više nego dobro. Za vrijeme najžešće zime od -18, ako se po noći isključi grijanje, temperatura u kući do jutra se promijenila za 0,5 - 1 stupanj.

Ovih dana, kada su tempearture ujutro par stupnjeva iznad nule, termometar u kući se noću ne pomakne.

Ukupno me cijena kuće izašla slično kao da sam gradio porothermom, ali je cijeli objekt izgrađen za samo 7 mj. ;)

Mr_Orang3
17.11.2005., 12:13
Ajde konacno netko tko zivi u kuci od Ytonga.. znaci nije potreban stiropor? Odlicno! Sad je definitivno da idem na ytong... sad mi samo jos treba zemljiste! :(

Jel imate neke preporuke gdje da trazim da nije skuplje od 20000 ojra, da se moze na njemu legalno gradit kuca, a da bude sto blize Zagrebu?

plimpi
17.11.2005., 17:18
Šta, znači odlučio si se za ytong, ha?
Ja, kako god okrenem, izgleda da ću na blok opeku plus stiropor. Ytong mi je skuplji, pa još tih nekoliko dvojbi... Da je jeftiniji, pa hajde...

Sretno sa zemljištem! Ovdje u okolici Rijeke nema teorije naći zemljište za 20.000€. Kod nas su na snazi odredbe o minimalnim površinama parcela..., a niti nema više 'pristojnih' parcela

daemon
18.11.2005., 09:20
Mr_Orang3 kaže:

Jel imate neke preporuke gdje da trazim da nije skuplje od 20000 ojra, da se moze na njemu legalno gradit kuca, a da bude sto blize Zagrebu? [/B]

Hm, za te novce teško ... Zemljišta su otišla duplo u zadnje 2-3 godine. Ipak, treba prelistati oglasnike.

Codegun
18.11.2005., 11:51
plimpi kaže:
Šta, znači odlučio si se za ytong, ha?
Ja, kako god okrenem, izgleda da ću na blok opeku plus stiropor. Ytong mi je skuplji, pa još tih nekoliko dvojbi... Da je jeftiniji, pa hajde...

Sretno sa zemljištem! Ovdje u okolici Rijeke nema teorije naći zemljište za 20.000€. Kod nas su na snazi odredbe o minimalnim površinama parcela..., a niti nema više 'pristojnih' parcela

i ja, mislio sam graditi od Ytong-a sve dok nisam uzeo digitron u ruke. Jebi ga, kad za manje para dobim više ako uzmem ciglu + stiropor...

Mr_Orang3
18.11.2005., 12:13
daemon kaže:
Hm, za te novce teško ... Zemljišta su otišla duplo u zadnje 2-3 godine. Ipak, treba prelistati oglasnike.

Ma ne mislim ja bas u Zagrebu ...pase mi i podrucje oko Sesveta i slicno.

Petar Pan
18.11.2005., 22:15
Nije baš tema topika, mister Oranže, ali zašto ne potaknuti i to pitanje.
Cijene zemljišta su doista u zadnjih godinu dana (pa čak i šest mjeseci!) na perifernim dijelovima Zagreba nebulozno porasle, ali nemere čoek tolko skupo platit, kolko mu naš čoek može skupo prodat. (Naime, od kad sam u jednom oglasu pročitao da tip na Jarunu traži 500 eura za metar kvadratni, moj život je otvorio neke nove horizonte.)

Tako je i izvan Zagreba. Bandić obeća da će probit tunel kroz Medvednicu (mhda, kak da ne) i u Gornjoj Bistri cijene preko noći duplo skaču, ko da je maltene već probijen autoput, a Oborovski Novaki imaju vlastiti aerodrom, koji sa po tri linije dnevno redovito prometuje sa Zagrebom, Frankfurtom i Rejkjavikom.
(Oglas: građevinsko zemljište u Gornjoj Bistri, s pogledom(!!!) na Crveni spust prodajem.)

Meni je jedno vrijeme bio prilično interesantan taj zagorski dio, ono, pastorala: bregi, kravice, tri praščića i to, ali je tu sa uvođenjem eura među prvima došlo do konverzije 1 DM = 1€.

Međutim sam jednog lijepog dana otkrio Prigorje, kao zemlju s druge strane ogledala. Dugo smatran neatraktivnim kvartom, tek odnedavno cijene zemljišta u Svetoj Heleni dostižu 20 eura po četvornom hvatu.
Vrbovec, Kloštar Ivanić i Ivanić Grad su odlično organizirana mala mjesta na pola sata vlakom do glavnog kolodvora, a kak bi meni domaći čovjek reko kad bi se interesiro za neko zemljište, je gospon, tu su vam priroda i šume i livade, a ima i ptica.
Cijene?
Još uvijek normalne.

E, tu je bio i moj izbor.

IvanaB
03.05.2006., 10:12
Posjetila sam velesajma priošli vikend i moram reći da sam se oduševila s mogućnostima. Kao broj jedan, mi živimo u 21 stoljeću i želja mi je da moj životni prostor reflektira mene kao osobu. Doista se više ne pronalazim u malim, skupim i prilično ružnjikavim stanovima s kakvim smo okruženi u zagrebu. Nakon školovanja u USA promjenio se i moj stav o stanovanju. Doista nakon napornog dana želja mi je da dođem u kuću koja je građena prema mojim mjerilima i koja zadovoljava moje potrebe. Srećom danas prometnice se popravljaju i linije s ZETom nisu tako katastrofalne. Prijateljica mi je preporučila da pogledam promociju i da si porvjerim što se to tamo događa jer je i sama napravila kuću s Armiračem. Kao prvo živi u prekrasnom prostoru od 156m2, ima dvorište, svi smo kod nje na roštiljadama i ona je jedna sretna i zadovoljna osoba koja odbija da nas posjeti u centru i plaća 12 kn po satu parkiranja. Ona je platila kuću oko 89.000 Eura i kaže da bi to napravila opet. Mogu Vam svima koji ste zainterresirani proslijediti njen mail pa da Vam posvjedoči iz prve ruke.
I da, moji računi z atoplanu ove zime za stan od 90m2 bili su oko 600kn mjesečno, a ona oko 230kn, pa si vi vidite računicu.
I da, nitko nije pojeo kuću nego samo prljava usta iz ljudi koji proizvode cigle.

zlocko2002
03.05.2006., 10:57
mislim da je ytong skroz dobar materijal, ali je ipak malo preskup za nas.
vani ga puno više koriste jer je radna snaga puno skuplja, pa je ušteda na grubim radovima značajna, kod nas su grubi radovi najjeftiniji pa onda ytong i nema baš puno prednosti.
ukoliko želite postići malo bolju izolaciju i na ytong treba staviti stiropor, kamenu vunu ili termo žbuku.
mislim da bi vanjski zid trebao biti oko 0.3 w/m2k za to vam je potreban -ytong zid od 40 cm,
-isospan blok od 30cm sa 9cm stiropora u sebi
-blok opekom i 8-10 cm stiropora ili kamene vune
ono što rijetko tko ovdje spominje je koeficijent toplinske stabilnosti
pri čemu je najbolji isospan, pa onda blok cigla s stiroporom/kamenom vunom, pa tek onda ytong.
kod koeficijenta toplinske stabilnosti vrlo je bitna težina zida...

IvanaB
03.05.2006., 11:14
mislim da je ytong skroz dobar materijal, ali je ipak malo preskup za nas.
vani ga puno više koriste jer je radna snaga puno skuplja, pa je ušteda na grubim radovima značajna, kod nas su grubi radovi najjeftiniji pa onda ytong i nema baš puno prednosti.
ukoliko želite postići malo bolju izolaciju i na ytong treba staviti stiropor, kamenu vunu ili termo žbuku.
mislim da bi vanjski zid trebao biti oko 0.3 w/m2k za to vam je potreban -ytong zid od 40 cm,
-isospan blok od 30cm sa 9cm stiropora u sebi
-blok opekom i 8-10 cm stiropora ili kamene vune
ono što rijetko tko ovdje spominje je koeficijent toplinske stabilnosti
pri čemu je najbolji isospan, pa onda blok cigla s stiroporom/kamenom vunom, pa tek onda ytong.
kod koeficijenta toplinske stabilnosti vrlo je bitna težina zida...

Ne bih rekla. Ovo s toplinskim indikatorom je totalna neistina. kao prvo s ytongom možeš graditi jedinu pasivnu kuću u našim krajevima. Na blok sirine 30 cm nema potrebe za stiroporom ili bilo kakvom izolacijom, a po novom zakonu o gradnji jedino Ytong vanjski blok od 30 cm ima certifikate da nema potrebe dodavati dodatnu izolaciju. bas me zanima di si ti kupis info...najvjerojatnije kod nekog proizvođača cigle. Čudno za naciju koja voli sve novo u tehnici i najmanje mobitele na svijetu da je tako konzervativna novim materijalima. Mora da je lobi jak u CRO. A broj jedan majstori zidari ne vole da preporučuju ytong blokove jer ne znaju da zidaju s njima jer su prelijeni da se obuče kako da rade s drugim materijalima. Ako radite troškovnik za kuću kao što ja sada radim za svoju , najvećaaaa stavka su radnici. Prvo rade dugo s klasičnom ciglom, jedu, piju, ne pojave se i sl. E tu je ušteda s provjerenom kompanijom velika, a da ne pričam o racunima za grijanje ili hlađenje. Dajete provjerite na google neke druge izvore informacija, ako hit on google za AAC concrete ili ti ga poroobeton ili foam concrete, dobit ćete neke relevantne info a ne lobiranje Ytonga ili proizvođača cigle. Prvo si napravite homework prije nego što upisujete se na forum

moja-kucica
03.05.2006., 11:30
Ne bih rekla. Ovo s toplinskim indikatorom je totalna neistina. kao prvo s ytongom možeš graditi jedinu pasivnu kuću u našim krajevima. Na blok sirine 30 cm n. Prvo si napravite homework prije nego što upisujete se na forum

a jooooj, a di si ti napravila homework..malo si previse nabrijana s obzirom na svoje (ne)znanje mala..i teoretsko i prakticno.
Za pasivnu kucu dovoljan ytong 30cm bez stiropora ?!?!?!:eek: ...

za to ipak moras malo vise znati sta ti ocito neznas jer ne bi lupila takvu glupost..
ovo drugo su sve naklapanja nekog ko nikad nije nista sam prakticno napravio

korisnik
03.05.2006., 12:51
smijesno je pitati koliko kosta kljuc u ruke kuca od ytonga u odnosu na ciglenu. To je kao da pitas koliko kosta koca sa parketom u odnosu na laminat. Izabrao ti Ytong ili ciglu, to ti je ionako oko 10% ukupne cijene kuce kljuc u ruke i to je samo jedno od 100-tinjak odluka koje moras donjeti kod gradnje kuce. Naravno da ytong kuca moze biti i skuplja i jeftinija od ciglene. Ako gledas samo materijal, onda je ytong skuplji.

zlocko2002
03.05.2006., 13:16
Ne bih rekla. Ovo s toplinskim indikatorom je totalna neistina. kao prvo s ytongom možeš graditi jedinu pasivnu kuću u našim krajevima. Na blok sirine 30 cm nema potrebe za stiroporom ili bilo kakvom izolacijom, a po novom zakonu o gradnji jedino Ytong vanjski blok od 30 cm ima certifikate da nema potrebe dodavati dodatnu izolaciju. bas me zanima di si ti kupis info...najvjerojatnije kod nekog proizvođača cigle. Čudno za naciju koja voli sve novo u tehnici i najmanje mobitele na svijetu da je tako konzervativna novim materijalima. Mora da je lobi jak u CRO. A broj jedan majstori zidari ne vole da preporučuju ytong blokove jer ne znaju da zidaju s njima jer su prelijeni da se obuče kako da rade s drugim materijalima. Ako radite troškovnik za kuću kao što ja sada radim za svoju , najvećaaaa stavka su radnici. Prvo rade dugo s klasičnom ciglom, jedu, piju, ne pojave se i sl. E tu je ušteda s provjerenom kompanijom velika, a da ne pričam o racunima za grijanje ili hlađenje. Dajete provjerite na google neke druge izvore informacija, ako hit on google za AAC concrete ili ti ga poroobeton ili foam concrete, dobit ćete neke relevantne info a ne lobiranje Ytonga ili proizvođača cigle. Prvo si napravite homework prije nego što upisujete se na forum

moji podatci su rezultat rada na programu termika profesional 2001, i termika ekspert 2005. nisam ih bubnuo bezveze.
vjeruj mi!
čekam na lokacijsku dozvolu već godinu dana, i postao sam baza podataka... na poslu me zezaju da bih trebao otvorit građevinsku firmu, a o materijalima znam više nego većina građevinskih poduzetnika a i nekih arhitekata :)
nad zidarima moraš visit kao najveći terorist. zidanje grubih radova je zapravo vrlo kratko. jedna etaža obične kuće se digne za dva dana, puno vremena uzima šalovanje i sušenje armirano betonske ploče...
tu je ytongov bijeli strop u velikoj prednosti, jer je značajno lakši i brže se može krenut u gradnju nove etaže, jedino je izuzetno skup

daemon
04.05.2006., 07:47
Bijeli strop skup ?? Cca 300 Kn/m2 sa ugradnjom je skupo ? Koliko bi došla betonska deka sa ugradnjom ?

Mana bijelog stropa je upravo ono što mu je prednost u nekim drugim situacijama - mala masa bijelog stropa kao i Ytonga uopće znači lošu zvučnu izolaciju na udarnu buku ( ne na zvukove iz vanjskih ili unutarnjih izvora zvuka ). To znači npr. kada netko na katu zatvara prozore, to se u prizemlju poprilično čuje.
Po meni, da bi se to riješilo, trebalo bi direktno na bijeli strop staviti betonsku glazuru, što deblju, to bolje. Naravno, treba pripaziti da masa te glazure previše ne optereti bijeli strop.
Zbog toga bijeli strop ne bih preporučio za međukatne konstrukcije, osim kod izvođenja balkona. Definitivno bih ga preporučio za izradu krovišta.

moja-kucica
04.05.2006., 07:55
Bijeli strop skup ?? Cca 300 Kn/m2 sa ugradnjom je skupo ? Koliko bi došla betonska deka sa ugradnjom ?

Mana bijelog stropa je upravo ono što mu je prednost u nekim drugim situacijama - mala masa bijelog stropa kao i Ytonga uopće znači lošu zvučnu izolaciju na udarnu buku ( ne na zvukove iz vanjskih ili unutarnjih izvora zvuka ). To znači npr. kada netko na katu zatvara prozore, to se u prizemlju poprilično čuje.
Po meni, da bi se to riješilo, trebalo bi direktno na bijeli strop staviti betonsku glazuru, što deblju, to bolje. Naravno, treba pripaziti da masa te glazure previše ne optereti bijeli strop.

neznam sta ste svi tako optereceni tezinom stropova i krovova..pa ne nosite je na ledjima :) ...
pa nece se srusiti valjda...
s druge strane ko je nekad imao ytong u ruci mogao je zakljuciti da to bas i nije tako lagano kako ljudi pricaju...ne znam dali je uopce laksi od monte..vjerovatno je malo..plus gredice su vjerovatno isto slicne a betona isto neide previse manje...

zlocko2002
04.05.2006., 10:29
- bijeli strop 130-150kg/m2
- fert-gredice(monta) 270kg/m2
- ab ploča 400 kg/m2

- težina ytong bloka 500kg/m3
- težina betona 2-2.5 t/m3

čuo sam da u ovdje u dalmaciji naplaćuju 100E/m3 ugrađenog armiranog betona, znači za ab ploču od cca 16 cm oko 120 kn

što se tiče udarne buke - težina smanjuje vibracije, a zvuk se prenosi vibracijama. ukoliko se nebi napravila dobra podloga buka bi bila prevelika i na ab ploči. doživio u bakinoj kući...
da se nebi čulo lupanje potrebno je stavit na ploču stiropor ili još bolje kamenu vunu i plivajući esteih

IvanaB
05.05.2006., 09:34
- ab ploča 400 kg/m2

čuo sam da u ovdje u dalmaciji naplaćuju 100E/m3 ugrađenog armiranog betona, znači za ab ploču od cca 16 cm oko 120 kn

što se tiče udarne buke - težina smanjuje vibracije, a zvuk se prenosi vibracijama. ukoliko se nebi napravila dobra podloga buka bi bila prevelika i na ab ploči. doživio u bakinoj kući...
da se nebi čulo lupanje potrebno je stavit na ploču stiropor ili još bolje kamenu vunu i plivajući esteih

Ovi što sve znaju su najbolji. Počinjem si misliti da ste svi vi zaposleni u nekim firmama kad ste tako obučeni. Nikad dosta besplatne promocije.

zlocko2002
05.05.2006., 10:07
ja sam u zrakoplovstvu, a ne u građevinarstvu, nažalost. :D
a nije mi teško poigrat se matematikom i fizikom kad ih već znam, a i sve piše u prospektima :cool:

daemon
08.05.2006., 09:16
- ab ploča 400 kg/m2

Stavio ja stiropor i na njega plivajući estrih. Nula bodova.

zlocko2002
08.05.2006., 09:34
trebao si stavit kamenu vunu, a po obodu posebno treba bit pažljiv...

moja-kucica
08.05.2006., 10:10
trebao si stavit kamenu vunu, a po obodu posebno treba bit pažljiv...

nemojte me zezati sad..ja stavio 2cm stiripora i jos 2 vune i sasvim ga odvojio od cijele konstrukcije..cak mi je rekao majstor da je obicaj da se zadnjih par cm od rupe za stepenice stavi bez stiropora odnosno da se su skroz zabetonira do deke..ja ni to nisam nego sam i tu stavio izolaciju i sad se vidi onako sendvic :) ...ne znam kako je to sad lose deamon? pa to sigurno ne moze biti losije nego bez toga? ili?

jedno je kad jos nema namjestaja u nutra..tada je velika jeka..ne znam jel na to mislis

daemon
08.05.2006., 13:25
nemojte me zezati sad..ja stavio 2cm stiripora i jos 2 vune i sasvim ga odvojio od cijele konstrukcije..cak mi je rekao majstor da je obicaj da se zadnjih par cm od rupe za stepenice stavi bez stiropora odnosno da se su skroz zabetonira do deke..ja ni to nisam nego sam i tu stavio izolaciju i sad se vidi onako sendvic :) ...ne znam kako je to sad lose deamon? pa to sigurno ne moze biti losije nego bez toga? ili?

jedno je kad jos nema namjestaja u nutra..tada je velika jeka..ne znam jel na to mislis

Dakle ovako: imam brijeli strop kao međukatnu konstrukciju. Na njega je položeno 7 ( sedam ) centimetara stiropora i plivajući estrih debljine 6 cm. Dole se čuje kada klinci na katu malo potrče. Gore se čuje kada se dole razgovara ( ne razumije se što se govori, ali se čuje neki zvuk ). Nije to nešto strašno, u kući živi jedna obitelj, ali da su dvije gdje svaka hoće svoj mir, bilo bi problema.

Da li bi kamena vuna pomogla ? Možda je nešto bolja, ali tada kada sam radio kuću nisam mogao naći onu tvrdu, nego samo onu meku za izolaciju krovišta.
Po meni, jedino rješenje je ono koje se nekada koristilo u gradnji: na drvenu stropnu konstrukciju radi zaštite od buke nabacali su sloj šute, šodera i ostalog rasutog materijala koji im je došao pod ruku.

zlocko2002
08.05.2006., 14:37
sad sam zvao armirač kažu mi da je kod njih cijena ''bijelog stropa'' od 200-250kn/m2
neznam što bih rekao za buku. prijatelj je stavljao bijeli strop pri renoviranju stana( prije su bile drvene grede) i nije se nitko žalio na buku. zanm da je kod bake u kući u jednoj prostoriji bio pod bez stiropora i da se u prizmemlju čulo svako hodanje...
a da probaš stavit s donje strane spušteni strop sa kamenom vunom, to vi isto trebalo prigušiti zvuk

moja-kucica
08.05.2006., 14:56
sad sam zvao armirač kažu mi da je kod njih cijena ''bijelog stropa'' od 200-250kn/m2
neznam što bih rekao za buku. prijatelj je stavljao bijeli strop pri renoviranju stana( prije su bile drvene grede) i nije se nitko žalio na buku. zanm da je kod bake u kući u jednoj prostoriji bio pod bez stiropora i da se u prizmemlju čulo svako hodanje...
a da probaš stavit s donje strane spušteni strop sa kamenom vunom, to vi isto trebalo prigušiti zvuk

jedno je zvuk udara a drugo buka od govora i sl..vuna ispod stropa nece pomoci od udarnog zvuka a sumnjam da je problem buka koje bi ionako vise proslo okolinim putem (kroz vrata) nego kroz estrih+bijeli strop...

plimpi
08.05.2006., 19:21
beton, dragi moji, samo beton! :)

xxy
09.05.2006., 08:19
dali netko zna majstora ili tvrtku koja gradi kuće od ytonga i koliko to košta za kuću od 100 m2

zlocko2002
09.05.2006., 10:35
probaj www.armirač.hr ili www.msplan.hr

IvanaB
11.05.2006., 07:58
probaj www.armirač.hr ili www.msplan.hr
ej zlocko....i moj muž je u zrakoplovstvu...pilot....ajde onda ti vjerujem

zlocko2002
11.05.2006., 10:52
onda ga vjerojatno znam... :)
mozda i radimo zajedno :)

marijoj
11.05.2006., 11:39
Dakle ovako: imam brijeli strop kao međukatnu konstrukciju. Na njega je položeno 7 ( sedam ) centimetara stiropora i plivajući estrih debljine 6 cm. Dole se čuje kada klinci na katu malo potrče. Gore se čuje kada se dole razgovara ( ne razumije se što se govori, ali se čuje neki zvuk ). Nije to nešto strašno, u kući živi jedna obitelj, ali da su dvije gdje svaka hoće svoj mir, bilo bi problema.

Da li bi kamena vuna pomogla ? Možda je nešto bolja, ali tada kada sam radio kuću nisam mogao naći onu tvrdu, nego samo onu meku za izolaciju krovišta.
Po meni, jedino rješenje je ono koje se nekada koristilo u gradnji: na drvenu stropnu konstrukciju radi zaštite od buke nabacali su sloj šute, šodera i ostalog rasutog materijala koji im je došao pod ruku.
Ne kuzim se bas u bijele stropove ali mislim da tvoj problem nije toliko vezan za bijeli strop vec za pogresnu primjenu stiropora tj.sa 7 centimetara stiropora ti si dobio odlicnu toplinsku izolaciju ali ne i zvucnu (vuna i stiropor su jako slicni toplinski izolatori medjutim vuna je puno bolji zvucni izolator ). Prilikom ugradnje ispod klasicnog stiropora za plivajuci estrih trebalo je staviti 1-2 sloja 1cm debelog elastificiranog stiropora za dodatnu zvučnu izolaciju ( EPS EL ). Ako si izolaciju odradio na taj nacin onda je stvarno problem u bijelom stropu.

jasmina
19.05.2006., 14:15
a da li ste vi čuli za celcon? ako niste posjetite www.celcon.hr/webmail

Boris_RI
21.05.2006., 12:45
Pošto i sam razmišljam o načinu gradnje (građevinska mi je u postupku) naobilazio sam se raznih gradilišta ne bi li se osobno uvijerio u neke stvari.

Pošto mislim raditi u zaleđu Rijeke, želim imati dobru izolaciju na kući.

Za ciglu i stiropor kao izolator se zna da je dobro riješenje, no nedavno mi je prijatelj na Grobniku počeo sa izgradnjom kuće od YTONG-a i vidio sam neke prednosti i neke mane.
Istina je da se zida puno brže neko sa ciglom (ipak su blokovi dugi 600mm), da je termo izolacija bolja nego kod cigle. Samo zidanje je također jeftinije (mislim na zidare) jer gube manje vremena nego zidanjem sa ciglom.

Frend gradi od bloka 36cm, a radio je računicu i o Porothermu 30 + 6cm stiropora.
Cijena ytong zida (/m2) je oko 250kn sa rukama i na taj zid ide samo tanki (završni) sloj fasade (nije uračunat u ovu cijenu).
Porotherm 30 je oko 160kn (/m2), no na to treba ići još termo fasada pa se cijena završenog zida penje na nekih 300kn.
Po računici, Ytong36 ima ista termo svojstva kao i Porotherm 30+6cm stiropora, no Ytong je u samom zidanju skupji, no u konačnici je jeftiniji.

Ovo govorim sigurno jer su to cijene koje je on dobio tražeći ponude za verziju sa Ytongom 36 i Porothermom 30 (cijene su dobiveni prosjeci od četri firme)

Nakon šta sam sve izkalkulirao, mislim da ću ja ipak u gradnju sa ciglom i stiroporom, jer iako u konačnici plačam skuplje, mogu raditi u fazama a to mi je lakše financijski izdržati.

Tustonja
22.05.2006., 09:05
pogledajte http://www.siporextuzla.com/bos/dobrodosli.htm (nemojte se prepasti od bikovske glavuše na naslovnici :-) ), vidio sam njihove proizvode, meni laiku to izgleda OK, a cijene dosta niže, pa ko je zapeo za plinobeton ...
e da, nema carine iz BiH ..

zlocko2002
23.05.2006., 10:40
a kolika im je cijena za m3?
za ytong daju 660kn+pdv, celcon 580+pdv
no u Građi prodaju ytong po 690kn/m3 za gotovinu, pdv uračunat...

Tustonja
23.05.2006., 22:23
cca 300,00 kn +pdv kad sam gledao, negdje početkom godine

zlocko2002
25.05.2006., 16:12
prilično jeftino...
danas sam prolazio pored jedne trgovine građevinskim materijalom i vidio da imaju siporex ali nisam stigao pogledat cijenu.
na njihovim internet stranicama nisam našao nikakve podatke :(

grizli
28.05.2006., 23:56
ja se spremam graditi kuću i mislio sam prije da ce biti od Ytong-a.

Porotherm = cca 1600 kn
Ytong = cca 2200 kn.

2. Nije istina da na Ytong ne treba stavljati termo izolaciju. Istina je da je taj materijal bolji termoizolator od svih drugih ali i njemu je potrebna termoizolacija u ovim krajevima. Barem nekakva.

3. Arhitekti su pričali da nije dovoljno kompaktan, da nije podesan za nosive zidove i što ja znam. O ovome nemam kaj reći samo sam tako čuo.

4. mastori koji zidaju moraju znati raditi s Ytong-om. Moguće je da je takve teže naći pa su i skuplji.

5. Navodno da na fasada puca po blokovima pa se mora koristiti specijalna (skuplja Ytong) mrežica koja se stavlja u neki sloj fasade

6. Navodno da ga vole miševi i mravi.

Bez obzira na sve - ja bi svoju kuću rado radio od Ytong-a samo da je jeftiniji, npr. s cijenom u klasi Porotherm-a.

ali sav materijal kuce od 130 setak kvadrata kosta oko 100 000 kn.. koliko bi kostala cigla?
ytong se navodno puno brze gradi i sl:)

grizli
28.05.2006., 23:58
Mi smo prije 1,5-2 g sagradili kompletnu kuću cca. 350 m2 sa Ytongovim materijalom i bijelim stropom umjesto klasičnog stropa od tvrtke Armirač Sesvete koja radi sa Ytongom. U sklopu kuće je stan i poslovni prostori. Mogu reći da smo i više nego zadovoljni sa kvalitetom materijala i izolacijom. Zbog dobrih termoizolacijskih svojstava ljeti je klima u stanu vrlo ugodna, a zimi također potrošnja grijanja je prihvatljiva. Što se tiče toplinske izolacije, mi na kuću nismo stavili ništa osim mrežice i završne fasade i sve je do sada uredu. što se tiče zidanja sa Ytongom, sami smo našli obične priučene majstore, na gradilište nam je došao majstor iz Ytonga da obući radnike, prije toga su pogledali video zapis sa uputama o zidanju, no muž je stalno sve morao nadgledati jer je to sa majstorima neizbježno. Prednost u tom zidanju je ta što kad to savladaš to ide ko po trakici vrlo brzo i jednostavno i treba se držati par osnovnih pravila. Dalje, bušenje Ytonga je izuzetno jednostavno, nema poslje štemanja, bušenja za instalacije kao kod cigle, već sve ide puno glađe. Mi smo jedino pogriješili što na jednom mjestu kod betonskog serklaža (mislim da se to tako kaže) nismo stavili izolaciju pa je taj dio vlažan, znači treba to imati na umu. Inače imaju dosta dobru tehničku službu tako da i oni mogu pomoći. Još jedna tvrtka koja nudi projekte sa Ytongom je MS plan, podatke bi trebala provjeriti. Mislim da je i porotherm (cigla od Wienerbergera) isto jako dobro rješenje za one koji su pobornici klasične gradnje. A što se tiče majstora sve ovisi o tome da li se kužite kaj u gradnju pa možete nadgledati majstore ili se niš ne kužite i nemate vremena onda svakako treba angažirati majstore koji su već radili sa Ytongom. i naravno dosta toga možete sami napraviti.

kolko je vremena trebalo za zidanje kuce od 350 kvadrata i koliko je radnika radilo?

grizli
29.05.2006., 00:03
misevi idu na stiropor,

a gdje ima stiropora u ytong kucama? nigdje nisam to vidio na xella stranicama:D

Renata
01.07.2006., 11:34
Neki kažu da je skuplji od obične cigle, a proizvođači ga reklamiraju kao jako jefinog. I to me sve zbunjuje, ali sad sam još i čula (ali ne iz pouzdanog izvora) da je kancerogen. Da li je to istina?

dk_
01.07.2006., 13:19
Porobeton je u startu skuplji materijal od opeke. Problem kod porobetona (siporeksa) je što sadrži radioaktivne sastojke i radioaktivni plin Radon koji je jako štetan. Proizvođači izjavljuju da je postotak radioaktivnih tvari daleko manji od dopuštenog, ali na tebi je da procijeniš.

Više o štetnosti porobetona (radona) možeš naći ovdje:

http://www.xella.hr/html/cro/hr/arhiva.php (na dnu stranice)

http://www.plivazdravlje.hr/?section=home&id=8540&show=1

http://www.majstor.hr/teme/2003/8/8kemikalije-graditeljstvo/kemikalije.shtml

http://www.epa.gov/radon/

Renata
01.07.2006., 13:48
Nakon što sam pročitala tekstove koje si mi preporučio, čini mi se da svaki materijal, i cigla, i porobeton i montažne kuće, sadrže u sebi nešto kancerogeno.
Mislim da u današnje vrijeme ljudi previše gledaju da izgradnja bude što jeftinija, "bitno da se ima, ali nije bitno kakvo je". Zato bih molila ako ima na ovom forumu neki stručnjak, građevinac ili slično, da doista kaže sa čime je najzdravije (ne najjeftinije) graditi kuću.

Vojky
01.07.2006., 13:52
Da je kancerogen, bio bi zabranjen, a novine i konkurecija bi ga pokopali...

Svaka suvremena gradnja je zdrava gradnja, ako se radi po propisima i primjereno provjetrava prostorije.

H5N1
01.07.2006., 14:01
zivot ubija

monitor ispred kojeg sjedis te zasigurno vise zraci nego zid

Renata
01.07.2006., 14:21
imam LCD pa ne znači...
znači, koji je materijal najbolji? ...
... ja sam misla graditi ytongom, zato me i zanima sve o njemu. mislim da bolje štedi energiju od cigle, a da nije opet montažna kuća.

dk_
01.07.2006., 14:37
najbolji su prirodni materijali, treba ih koristiti koliko je to god moguće... neki od njih su: cigla od pečene gline (većina na tržištu ih je takva), pokrov isto tako od pečene gline, drvena stolarija, klasična žbuka, prirodni parket i tako dalje i tako dalje...

Renata
01.07.2006., 15:49
misliš da je gradnja ciglom ekološkija od montažnih kuća koje imaju drvenu osnovu? (mislim da sve imaju drvenu osnovu).
A i čudi me što je sad ytong ispao lošiji, budući ga reklamiraju da je stvoren od prirodnih materijala.

Lee Champa
02.07.2006., 13:55
Familija mi je poslala članak u kojem su pametni Ameri zakljućili da je najzdravije stanovati u drvenoj kući sa (planjke) zemljanim (glina) podom.
Njihov komentar je bio "znamo to zato smo i došli u Ameriku da ne moramo zdravo stanovati".
Inaće, glineni pod uništava neke bakterije i viruse (npr. krumpir na njemu teže proklija), a drvo održava vlažnost.

Renata
02.07.2006., 16:38
Da li možeš dio tog članka staviti na forum da pročitamo?
U Hrvatskoj gradnja drvenih kuća sigurno neće biti glavni oblik gradnje i prestići ciglu još barem 20 godina.
Ali imati glineni pod... to je totalno zastarijelo... i ne vjerujem da je čišće od normalnog parketa

1411
03.07.2006., 10:54
Molim vas da mi opišete iskustva pri gradnji ytong krovišta i cijenu istog za normalnu obiteljsku kuću. Kvadratura cca 140 m2.

Tele
03.07.2006., 15:26
Dobro ako sam svatio iz diskusije i iz dole priloženog teksta Ytong ima neka štetna svojstva, i usljed radioktivnosti raspada tih elemenata logicno ima neki nusprodukt i tu se navodi Radoni i da je to kratkoživući plin što god to znacilo, no mene zanima može li netko definirat tu "kratkoživnost" plina jel to 10 godina, 100 godina... uglavnom neku vremensku jedinicu i jednako tako koliko sam raspad elementa dugo traje. Čisto informativno da se zna u cemu zivimo ionako nemžeš nešto previše napravit sa samim zračenjem. Kako god okreneš oko nas nešto zrači, nažalost al tako je to! :) A sama rasprava jel nešto kancerogeno po meni je glupost. Jer danas je lakše nabrojat ono što nije prozvano kancerogeno nego ono što je. Krenuvši od hrane pa završivši negdje na elektronici i gradnji!

Prirodno radioaktivno zračenje
Sve osnovne mineralne sirovine i materijali od kojih je izrađen YTONG sadrže male količine radioaktivnih sastojaka. Tako i YTONG u sebi sadrži niske količine prirodne radioaktivnosti.
Koncentracija radioaktivnih čestica u 1 kg građevinskog materijala određuje se prema formuli. Izračunata vrijednost dobivena iz srednje specifične aktivnosti prirodnih radionuklida za Ytong iznosi 0,11. To je 1/9 dozvoljene vrijednosti koja iznosi 1,0. Osim prirodne radioaktivnosti, raspadom radioaktivnih elemenata stvara se kratkoživući radioaktivni plin radon, koji također može štetiti ljudskom zdravlju. U objektu izgrađenom od YTONG materijala količina radona iznosi oko 40 Bq/m3. To je daleko ispod dozvoljene vrijednosti koja iznosi 250 Bq/m3, iz čega proizlazi da je YTONG apsolutno zdrav, prirodan i ekološki građevinski materijal.

Srdačan pozdrav:B

gnjavež
03.07.2006., 15:58
vrijeme raspada radona je 3.8 dana (mozda i vise ili manje, ovisi o kojem se izotopu radi ali ovaj je najstetniji)

jas41
04.07.2006., 11:50
Sad sam u totalnom bedu. Skoro počinjem sa gradnjom, a mislio sam graditi Ytongom. Sad ne znam šta da radim. Ja ću se raspitati u zavodu za zaštitu zdravlja, možda imaju podrobnije podatke o porobetonu što se tiče radioaktivnosti. Xella govori sve najbolje, ali oni su trgovci. Javit ću vam.

Renata
04.07.2006., 17:48
molim te javi. i meni će jednom trebati ta informacija jer sam i ja, do sada, bila oduševljena ytongom

zrnce soli
04.07.2006., 20:21
I letenje avionom uzrokuje pojačana kozmička zračenja pa svejedno piloti i stjuardese još nisu poumirali. Mislim da 4 sata leta na 10000 m dođe kao jedno slikanje pluća.
Te spike sa zračenjem ytonga su bespredmetne.
Što ima veze ako se malo pozračite. Svi se mi više ili manje zračimo.

bodul
06.07.2006., 21:49
A sto mislis da pecena cigla ne zraci ?
Svaki materijal ima neka negativna svojstva .
Nemoj se s tim zamarati , gradi onako kako mislis osobno da je najbolje.

Nemam pojma ja
06.07.2006., 23:09
:top: Ja sam za Ytong, samo ga nemojte jesti. Za LCD sam isto, ni ekran nemojte jesti. Za rajčicu sam isto????? pitam se je li jestiva? Imate nisko energetsku kuću od Ytonga. Projektirali su je ljudi s Građevinskog faxa. Naći ću vam ime projektanta za slijedeće javljanje. Previše je tu pitanja. Ja se pitam koliko je zdravo kada vam puše kroz loš prozor, u zimi ili ljetu. Više sam nagrebusio od klime u kući nego što bi da sam napravio dobro izoliranu kuću kojoj klima ne treba. To je moguće, doduše i s ciglom i 15-ak cm stiropola ili staklene vune (kamene) za koju vele da zrači?? Održivi razvoj??? Što ćemo ostaviti našoj djeci ako zagrijemo planetu i potrošimo energiju na zemljane podove i loše prozore? Možda se više trujemo nego prije, ali dulje živimo. To je statistika. Možda bi isto tako bilo dobro postaviti pitanje je li zdravije pušiti u kući od Ytonga, drveta ili cigle.:E . Život je rizik, tko ne voli ili se boji rizika, šta mu onda ostaje od života.

gnjavež
07.07.2006., 12:13
A sto mislis da pecena cigla ne zraci ?
Svaki materijal ima neka negativna svojstva .
Nemoj se s tim zamarati , gradi onako kako mislis osobno da je najbolje.
o kakvom zracenju ti pricas:D radon je radioaktivan.cigla nije.

Nemam pojma ja
07.07.2006., 15:45
Za profesora Miščević Ljubomura kažu da je vrlo stručan na području koje vas zanima. Probajte mailom.;)

ljubomir.miscevic@arhitekt.hr

Tele
10.07.2006., 16:06
:top: Ja sam za Ytong, samo ga nemojte jesti. Za LCD sam isto, ni ekran nemojte jesti. Za rajčicu sam isto????? pitam se je li jestiva? Imate nisko energetsku kuću od Ytonga. Projektirali su je ljudi s Građevinskog faxa. Naći ću vam ime projektanta za slijedeće javljanje. Previše je tu pitanja. Ja se pitam koliko je zdravo kada vam puše kroz loš prozor, u zimi ili ljetu. Više sam nagrebusio od klime u kući nego što bi da sam napravio dobro izoliranu kuću kojoj klima ne treba. To je moguće, doduše i s ciglom i 15-ak cm stiropola ili staklene vune (kamene) za koju vele da zrači?? Održivi razvoj??? Što ćemo ostaviti našoj djeci ako zagrijemo planetu i potrošimo energiju na zemljane podove i loše prozore? Možda se više trujemo nego prije, ali dulje živimo. To je statistika. Možda bi isto tako bilo dobro postaviti pitanje je li zdravije pušiti u kući od Ytonga, drveta ili cigle.:E . Život je rizik, tko ne voli ili se boji rizika, šta mu onda ostaje od života.

Ma joj pa naravno da svima treba bit cilj gradit, brže, jednostavnije i efikasnije kuće. I to treba podržat, al to ne znaci da se kuća mora gradit od štetnih odnosno radioaktivnh elemnata, naravno da je vjerojatno istina da ta količina štetnosti nije velika, ali i nije stvar u tome što to ima takva svojstva, nego problem sto nigdje nitko nece reci je to vam je to, to, to i to. I gotovo, onda svakom pojedincu ostaje pravo da si bira. Neposteno je nesto reklamirat i rec samo pozitivna svojstva, onda druga izostavit.

Nemam pojma ja
11.07.2006., 00:10
Ma joj pa naravno da svima treba bit cilj gradit, brže, jednostavnije i efikasnije kuće. I to treba podržat, al to ne znaci da se kuća mora gradit od štetnih odnosno radioaktivnh elemnata, naravno da je vjerojatno istina da ta količina štetnosti nije velika, ali i nije stvar u tome što to ima takva svojstva, nego problem sto nigdje nitko nece reci je to vam je to, to, to i to. I gotovo, onda svakom pojedincu ostaje pravo da si bira. Neposteno je nesto reklamirat i rec samo pozitivna svojstva, onda druga izostavit.
Aha, slažem se s tobom.

zlocko2002
17.07.2006., 19:26
meni u armiraca rekli da je 250kn/m2

Pilot
21.07.2006., 08:44
Zato bih molila ako ima na ovom forumu neki stručnjak, građevinac ili slično, da doista kaže sa čime je najzdravije (ne najjeftinije) graditi kuću.

IMHO mislim da ti je najzdravije graditi kamenom (meni je i najljepse).
Svaki peceni materijal (opeka, beton...) zraci
Drveni materijali se zasticuju olovnim spojevima.
Radon moze uci u objekt i preko terena na kojem gradis...

Nikad nisi sigurna ali...

PS: gradjevinar, doktorant environmental managementa... :D

Gurth
13.10.2006., 13:09
o kakvom zracenju ti pricas:D radon je radioaktivan.cigla nije.

Sve tvari su radioaktivne - manje... ili više;)

darkNess(ie)
13.10.2006., 18:40
meni su zid od kupaone napravili siporeksom...pa sad... hoće li me ozračiti il ne... apsolutno me zaboli... jer ak krepam prije reda... sigurno neću od toga.. stay sharp

sky cruiser
20.11.2006., 16:10
Ima li tko na forumu koje izgradio kuću od ytonga (kompletnu) i kakva su mu iskustva. Od ljudi koji su radili pregradne zidove ili bijeli strop čujem samo najbolje ( fini, glatki zidovi ) . Znam za dvije kuće od ytonga, takodjer sve pohvalno (ovi jedni ni centralno nemaju u prizemnici 10x10m, jedna peć u sredini kuće, i super im je toplo, hodaju u kratkim rukavima zimi).

plimpi
20.11.2006., 16:26
I što te još onda zanima?

sky cruiser
20.11.2006., 16:32
I što te još onda zanima?
pa eto , za početak imaš li ti Ytongicu?

meni se svidjaju..samo nema puno ljudi, jer je to relativno novo, pa nemaš s kim popričati. kakva su iskustva nakon par godina , iz prve ruke bih htio čuti (ne iz priča)?

Boris_RI
20.11.2006., 17:39
Copy/paste mog posta u drugoj temi

-------------------------------------------------------------------------
Dugo sam vagao između Porotherma i Ytonga.. obišao sve moguće stranice i onda mi je ovo proljeće prijatelj na Grobniku počeo sa gradnjom kuće i on se odlučio na Ytong.

Evo moji dojmovi:
+ stvarno se brzo zida
+ potrebna tri čovjera (jedan zidar, jedan pomočnik i jedan koji na pili oblikuje potrebne blokove)
+ nema razbijenih ili otkrhnutih cigli na krajevima zidova i oko prozora (on je jedan kut kuće radio poluokrugli i sa pilom se blok odreže gotovo idealno)
+ skoro pa idealno ravni zidovi
+ nema debelih fuga koje služe kao termo mostovi
+ termička svojstva Ytong zida (doduše, u to ću se uvjeriti kada zahladi a kuća mu je na buroderini i po zimi je često -15 stupnjeva)
+ nema štemanja za kablove i sl. nego se izdube kanali (ide vrlo lagano i brzo)

- sklonost pucanja zida (u to sam se uvjerio jer su radnici ispod svakog prozora morali dva-tri reda uzdužno armirati sa željezom jer kažu da zna s vremenom zid puknuti. Napominjem da je blok od 36cm )
- skupa izgradnja u startu jer je kvardrat ozidanog zida oko 40% skuplji od Porotherma 30 (to govorim gledajući ponudu njegovih radnika), ali je gledajući na konačno sa fasadom jeftiniji jer ne treba uložiti u dodatnu izolaciju (iako su mu majstori svejedno predložili 3 cm stiropora)
- Bijeli strop od Ytonga i nije "baš nešto". Čisti dokaz je to da mu je majstor od Xelle koji dolazi postaviti prvi red zida sam predložio klasične ispune i gredice jer da su puno bolje.. (poslušao ga je)
- potrebno je odmah staviti fasadu

Moj osobno i nestručno mišljenje:
Vrlo dobar materijal, ali ja ipak idem na ciglu. Pošto neću imati novaca da u šutu završim kuću, idem na varijantu da ozidam bez fasade, a tu je zid od cigle u prednosti. A fasadu ću ionako raditi "jednog dana" (znam nije dobro, ali nikako da dobijem na lotu. Pa mi je primarni cilj izgraditi da uselim)
-------------------------------------------------------------------------

Zadnji put kada sam pričao sa njim pitao me je za koji sam se materijal ja odlučio,... hoću li Ytongom ili Porothermom...?
Nakon šta sam mu rekao da mi je Porotherm nekako draži rekao mi je da neka se samo držim Porotherma...

Renata
20.11.2006., 17:44
uvijek kad smo raspravljali o ytongu, došli smo do zaključka da je jako skup. ako ti m2 bruto površine košta oko 600-700 Eur (tako su i meni ljudi iz xelle rekli na prezentaciji, a tako su i drugi rekli na forumu), onda je to jako skupo. klasična gradnja ide oko 400 Eur/m2 bruto. Tu onda nema računice o jeftinijem grijanju. E sad ti nastupaš. Kakva su tvoja iskustva?

Renata
20.11.2006., 17:47
- sklonost pucanja zida (u to sam se uvjerio jer su radnici ispod svakog prozora morali dva-tri reda uzdužno armirati sa željezom jer kažu da zna s vremenom zid puknuti. Napominjem da je blok od 36cm )
- skupa izgradnja u startu jer je kvardrat ozidanog zida oko 40% skuplji od Porotherma 30 (to govorim gledajući ponudu njegovih radnika), ali je gledajući na konačno sa fasadom jeftiniji jer ne treba uložiti u dodatnu izolaciju (iako su mu majstori svejedno predložili 3 cm stiropora)
- Bijeli strop od Ytonga i nije "baš nešto". Čisti dokaz je to da mu je majstor od Xelle koji dolazi postaviti prvi red zida sam predložio klasične ispune i gredice jer da su puno bolje.. (poslušao ga je)
- potrebno je odmah staviti fasadu

Zar nisi sa ovime sve rekao? Tvoj prvi post o tome da su iskustva jako dobra ne iznosi potpuno stanje. Činjenica je da je ytong lakši i brže se zida, ali .... sve ostalo sam navodiš.

plimpi
20.11.2006., 18:17
pa eto , za početak imaš li ti Ytongicu?

meni se svidjaju..samo nema puno ljudi, jer je to relativno novo, pa nemaš s kim popričati. kakva su iskustva nakon par godina , iz prve ruke bih htio čuti (ne iz priča)?

u prvom postu spominješ iskustva iz prve ruke...

sorry, malo sam ciničan jer si započeo temu o kojoj se toliko već govorilo, a sličnih tema ima bezbroj... ako si nov tu, onda najprije pretraži što se već pisalo o onome što te zanima...

moj je zaključak uvijek bio i ostao - svi su materijali dobri, nijedan nije savršen, a ni loš jer bi ga odavno tržište eliminiralo. jednostavno uzmi ono što ti se sviđa.

sky cruiser
20.11.2006., 19:42
u prvom postu spominješ iskustva iz prve ruke...

sorry, malo sam ciničan jer si započeo temu o kojoj se toliko već govorilo, a sličnih tema ima bezbroj... ako si nov tu, onda najprije pretraži što se već pisalo o onome što te zanima...

moj je zaključak uvijek bio i ostao - svi su materijali dobri, nijedan nije savršen, a ni loš jer bi ga odavno tržište eliminiralo. jednostavno uzmi ono što ti se sviđa.
pa da, ali 2 kuće (nisam ni sa jednim razgovarao, nego čuo) nisu baš neko iskustvo!

sky cruiser
20.11.2006., 19:55
[QUOTE=Boris_RI]Copy/paste mog posta u drugoj temi

pa što nije "bijeli strop" najveća prednost Ytonga. mislim da si ga ipak paušalno ocijenio lošim...koji je konkretan razlog takvom mišljenju?
i misliš li na međukatnu konstrukciju ili na krovište?

A čuj "pucanje", toga nema ako stručni ljudi grade . Barem tako mislim.
Cijena: Xella je skupa, ali čuo sam da je čovjek sad završio Ytong prizemnicu, tipsku Nadiju 94m2, za 400 EUR/m2 (vidio slike kuće u dugom selu, i to mi je pričao projektant te kuće). Prvo je pogodio ruke za roh-bau, a onda u fazama, i izašao sa tom cijenom. Sve je radio preko njih (projekt. kuće) . U svakom slučaju neće prijeći 500 E.

Boris_RI
20.11.2006., 19:58
pa da, ali 2 kuće (nisam ni sa jednim razgovarao, nego čuo) nisu baš neko iskustvo!

Uvijek će se naći netko tko će hvaliti i tko će popljuvati istu stvar...

Kada sam se ja raspitivao o montažnim kućama, dobio sam informaciju da je u Jurdanima kraj Rijeke jedna od Dom projekta koja se je meni sviđala. Sjeo sam u auto i kuc-kuc dobar dan...
Ljudi su mi iz prve ruke rekli za sve nedostatke koje su primjetili.. pozitivne stvari su mi ionako nahvalili u Dom-projektu... a ovako sam saznao nedostatke

Najbolje je da se u Xelli raspitaš ako se u tvojoj blizini radi neka ytongica.. lijepo odeš tamo par puta i pratiš samu gradnju...popričaš sa radnicima.. gazdom.. puno ti se stvari pokaže u pravom svijetlu...

Boris_RI
20.11.2006., 20:01
pa što nije "bijeli strop" najveća prednost Ytonga. mislim da si ga ipak paušalno ocijenio lošim...koji je konkretan razlog takvom mišljenju?

Govorim o ploči između stana i potkrovlja

Kad se frend raspitivao.. dobio je takvu informaciju...
Kada mu je došao ovlašteni radnik iz xelle postaviti prvi red bloketa (to rade svima) isto mu je predložio klasični način jer da bijeli strop nije baš naj-naj...

Nismo ulazili u diskusije zbog čega i kako.. ali je on poslušao preporuke i stavio klasiku. Tako da ti na žalost ne mogu reći razlog..

sky cruiser
20.11.2006., 20:56
malo sam čitao sad postove (jer me špotao plimpi) o ytongu, pa navode za bijeli strop - kao medjukatnu konstrukciju malo veću buku, i ništa drugo. po meni , toplinski je puno bolje da ti je deka od BS nego od betona(jer gore mislim imat samo spavaće sobe). A o krovišt da ne govorim. Na taj način, cijela kuća "opkoljena " je ytongom, dobrih toplin. svojstava, i gubici su mali sa svih strana. Ne vidim koji bi drugi nedostaci BS bili (pa on mi je najveći razlog koji me vuče prema ytongu u odnosu na klasiku-jer, u suprotnom ću se opredjeliti na opeku 29+10cm stiropora za manje novce! Kod klasike mi je žao jedino što nema tog bijelog stropa! Ili bi se on mogao složiti na zid od opeke? Tko zna?

Boris_RI
20.11.2006., 21:10
Ja ionako na strop mislim staviti knauf.. i u njega uvaliti 5cm vune i eto izolacije..

Cijena žbukanja je 60 kn/m, a cijena knaufa je isto oko 60kn ali sa izolacijom.. Strop i nije neki problem postaviti tako da za istu cijenu dobijam izolaciju, dok zidove planiram žbukati

plimpi
20.11.2006., 21:23

i da ti sad 10 ljudi kaže da je ytong najbolja stvar na svijetu i da si lud ako nećeš gradit ytongom, ipak se ne bi za njega odlučio...

kužim što radiš, i ja sam takav bio na početku. ali da ti skratim muke - ti si već odavno odlučio samo to još ne znaš. :D

imat ćeš montažnu marles kuću.

sky cruiser
20.11.2006., 21:30
e neću, jer Marles je zabrijao s cijenama malo previše, čak i za mene koji sam impresioniran s njima (toliko da sam bio prošli tjedan u Mariboru). ali čini se na neću. I još jedan razlog: mislim da mi to nitko neće vratit/platit za par godina; tu skupoću te kuće!

sky cruiser
20.11.2006., 21:32
i da ti sad 10 ljudi kaže da je ytong najbolja stvar na svijetu i da si lud ako nećeš gradit ytongom, ipak se ne bi za njega odlučio...

kužim što radiš, i ja sam takav bio na početku. ali da ti skratim muke - ti si već odavno odlučio samo to još ne znaš. :D

imat ćeš montažnu marles kuću.
a čuj, nisam baš ni na početku, jer sam 4 g otplaćivao kredit za parcelu i razmišljao, sad sam to riješio, i za mjesec dana najkasnije moram podnijet zahtjev za lokacijsku ( što znači, odlučit se ).

plimpi
20.11.2006., 21:35
e neću, jer Marles je zabrijao s cijenama malo previše, čak i za mene koji sam impresioniran s njima (toliko da sam bio prošli tjedan u Mariboru). ali čini se na neću. I još jedan razlog: mislim da mi to nitko neće vratit/platit za par godina; tu skupoću te kuće!

e tako sam i ja govorio :) (nije montažna u pitanju)
ali onda se toliko nakrcaš informacijama, savjetima, tuđim iskustvima i sl., da si na kraju opet na početku. i preostaje ti samo tvoj "gut feeling". i to je to.

želim ti sve najbolje s marles kućom, donio si dobru odluku, nećeš požaliti.

plimpi
20.11.2006., 21:40
a čuj, nisam baš ni na početku, jer sam 4 g otplaćivao kredit za parcelu i razmišljao, sad sam to riješio, i za mjesec dana najkasnije moram podnijet zahtjev za lokacijsku ( što znači, odlučit se ).

za lokacijsku ti nije bitan materijal kojim gradiš.

sky cruiser
20.11.2006., 22:04
hm, što si ti na kraju sagradio....istina, što više znam , više mi glava puca, i sve sam gluplji...i unatoč znanjima opće ne znam mogu li donijeti ispravnu odluku!

Boris_RI
21.11.2006., 06:22
Sada kada ti Plimpi kaže sa čime je radio biti ćeš još zbunjeniji... :zubo:

Govorim iz iskustva.. jer sam bio na njegovom gradilištu.. ali se na kraju držim cigle.
Jedino još nije sigurno hoće li biti Porotherm ili klasična cigla od 30cm pa da razliku uplatim u deblji stiropor..

sky cruiser
21.11.2006., 17:49

Govorim iz iskustva.. jer sam bio na njegovom gradilištu.. ali se na kraju držim cigle.
Jedino još nije sigurno hoće li biti Porotherm ili klasična cigla od 30cm pa da razliku uplatim u deblji stiropor..
samo nemoj reći da se na kraju odlučio na Brački kamen:rofl:

Renata
21.11.2006., 18:29
Kada sam se ja raspitivao o montažnim kućama, dobio sam informaciju da je u Jurdanima kraj Rijeke jedna od Dom projekta koja se je meni sviđala. Sjeo sam u auto i kuc-kuc dobar dan...
Ljudi su mi iz prve ruke rekli za sve nedostatke koje su primjetili.. pozitivne stvari su mi ionako nahvalili u Dom-projektu... a ovako sam saznao nedostatke

Znam da je tema o ytongu ali, molim te, daj nam podatke - nedostatke montažne kuće

plimpi
21.11.2006., 21:17

I svi smo donijeli dobru odluku. :)
Uključujući i sky cruisera i njegovu monažnu.

plimpi
21.11.2006., 22:45
samo nemoj reći da se na kraju odlučio na Brački kamen:rofl:

http://www.isospan.eu
http://www.prudens.hr

sky cruiser
22.11.2006., 17:58
http://www.isospan.eu
http://www.prudens.hr
uuu, e ovo sad je previše, ovo me je dotuklo. ovo je u rangu "bračkog kamena":s :eek:

Renata
22.11.2006., 19:42
dajte dečki, budite konkretni. što je s ovim isospanom?
to je kao neki sistem montažne kuće? kolika mu je cijena?

sky cruiser
22.11.2006., 19:47
koliko sam skuzio, to je blok sa slojevima neke vrste betona, pa drveta, unutra zračne šupljine

Boris_RI
23.11.2006., 07:03
Gledao sam pred par godina na nekoj njem. televiziji kako se kuća gradi tim sistemom.. i sada sam to vidio u živo kod Plimpi-a..

Meni se sistem čini OK.. ali Plimpi ima informacije iz prve ruke...

porte
23.11.2006., 14:40
[QUOTE=Boris_RI]Copy/paste mog posta u drugoj temi

Cijena: Xella je skupa, ali čuo sam da je čovjek sad završio Ytong prizemnicu, tipsku Nadiju 94m2, za 400 EUR/m2 (vidio slike kuće u dugom selu, i to mi je pričao projektant te kuće). Prvo je pogodio ruke za roh-bau, a onda u fazama, i izašao sa tom cijenom. Sve je radio preko njih (projekt. kuće) . U svakom slučaju neće prijeći 500 E.

Zanima me što je sve uključeno u tih 500 E (jesu li tu i projekti, dozvole, priključci, podovi, uređenje interijera i dr.) ?

zed_alive
23.11.2006., 15:20
Zanima me što je sve uključeno u tih 500 E (jesu li tu i projekti, dozvole, priključci, podovi, uređenje interijera i dr.) ?

moj guess bi bio da je uključeno sve osim grunta i priključaka (i eventualno same lokacijske+građevinske dozvole)

materijal košta koliko košta. čovjek je našao povoljne izvođače po etapama (naročito svaka čast na nalaženju zidarske ekipe), i to je najveća mudrost ;)

Boris_RI
23.11.2006., 19:59

Fora je u tome da su oni tvrdili da se sa tim materijalom tako radi, ako se dobro sječam čak su i neke prospekte o gradni pokazivali. A i zar misliš da bi mu radnici radili nešto za šta neće biti dodatno plačeni (to nigdje nisu naveli u troškovniku).

Iskreno, svi mi koji doma imamo neki pregradni zid od siporeksa znamo kako on voli puknuti..

sky cruiser
24.11.2006., 21:05
Fora je u tome da su oni tvrdili da se sa tim materijalom tako radi, ako se dobro sječam čak su i neke prospekte o gradni pokazivali. A i zar misliš da bi mu radnici radili nešto za šta neće biti dodatno plačeni (to nigdje nisu naveli u troškovniku).

Iskreno, svi mi koji doma imamo neki pregradni zid od siporeksa znamo kako on voli puknuti..
da ali siporeks je materijal proizveden u bosni, a ytong je švedski (rade ga u slo-EU norme), i to je velika razlika -gustoća,čvrstoća,sastav materijala,tehnologija izrade...to su različiti porobetoni. a ti siporeks pregradni zidovi bili su u modi davno, u soc-realističkim zgradama, radjenim jeftino i gdje se dosta fušarilo, pa tako i s tim pregradnim zidovima. plus toga to su tanki pregradni zidovi.
Inače, to nema veze sa vanjskim termo-blokom, koji je ogroman (i nije ni lagan opće,drzao sam ga u rukama)...a čuo sam od dva frenda koji su doma i u kafiću radili pregradne zidove od ytonga, i oduševljeni su.

Boris_RI
25.11.2006., 08:42
da ali siporeks je materijal proizveden u bosni, a ytong je švedski (rade ga u slo-EU norme), i to je velika razlika -gustoća,čvrstoća,sastav materijala,tehnologija izrade...to su različiti porobetoni. a ti siporeks pregradni zidovi bili su u modi davno, u soc-realističkim zgradama, radjenim jeftino i gdje se dosta fušarilo, pa tako i s tim pregradnim zidovima. plus toga to su tanki pregradni zidovi.
Inače, to nema veze sa vanjskim termo-blokom, koji je ogroman (i nije ni lagan opće,drzao sam ga u rukama)...a čuo sam od dva frenda koji su doma i u kafiću radili pregradne zidove od ytonga, i oduševljeni su.

Što se materijala tiče donekle imaš pravo.. ali uzmi Ytong glok i baci ga na pod.. vidjet ćeš da puca kao i siporeks. ;)

Frend je radio sa blokom od 36 i svejedno su ga armirali... i ja sam uvjeren da su ispravno napravili.. no ako ti misliš da nije potrebno.. nemoj, i stvar riješena :)

sky cruiser
25.11.2006., 10:50
A kako se to armira i na kojim mjestima?

plimpi
25.11.2006., 10:50
koliko sam skuzio, to je blok sa slojevima neke vrste betona, pa drveta, unutra zračne šupljine

Ja sam uzeo blokove dimenzija 125x25x25cm. U blokovima se već nalazi stiropor debljine 6cm. Slažu se na suho, a nakon 5 redova zapunavaju se betonom. Armatura ide sukladno projektu, kao kod cigle. Ja sam ugrađivao pumpani beton (mikser i pumpa), što znači da je prvoklasni beton. Na kraju zapravo dobijete betonski zid, odnosno betonsku kuću, ali koja je jako dobro izolirana.
Cijena je više nego kod cigle, ali se po mojim izračunima isplati. I to ne samo zbog svih pozitivnih aspekata u odnosu na klasičnu gradnju, nego i zato što se može dosta uštediti na završnoj obradi (žbuka). Dakle, cijena dovršenog zida dođe negdje na isto.

Karakteristike pogledajte na onom linku...
Istaknuo bih to što betonska jezgra u zidovima akumulira toplinu koju dobije iz grijanog prostora, a zatim je isijava natrag u prostor, posebice kad se isključi grijanje (noću). Prednost u odnosu na ciglu je i bolja zvučna izolacija, te veća stabilnost (potres).

sky cruiser
25.11.2006., 11:26
Ja sam uzeo blokove dimenzija 125x25x25cm. U blokovima se već nalazi stiropor debljine 6cm. Slažu se na suho, a nakon 5 redova zapunavaju se betonom. Armatura ide sukladno projektu, kao kod cigle. Ja sam ugrađivao pumpani beton (mikser i pumpa), što znači da je prvoklasni beton. Na kraju zapravo dobijete betonski zid, odnosno betonsku kuću, ali koja je jako dobro izolirana.
Cijena je više nego kod cigle, ali se po mojim izračunima isplati. I to ne samo zbog svih pozitivnih aspekata u odnosu na klasičnu gradnju, nego i zato što se može dosta uštediti na završnoj obradi (žbuka). Dakle, cijena dovršenog zida dođe negdje na isto.

Istaknuo bih to što betonska jezgra u zidovima akumulira toplinu koju dobije iz grijanog prostora, a zatim je isijava natrag u prostor, posebice kad se isključi grijanje (noću). Prednost u odnosu na ciglu je i bolja zvučna izolacija, te veća stabilnost (potres).
i daj reci koliko m2 griješ, i kakvi su računi?

plimpi
25.11.2006., 11:33
i daj reci koliko m2 griješ, i kakvi su računi?

Kuća se trenutno grije na južinu :D
Nema još ni prozore...

Btw, onaj vaš omiljeni toplinski koeficijent je 0,47.

azzie_elbub
25.11.2006., 11:46
Boris, i mene zanima kako podnosi buru. Ja sam dosta blizu Grobnika, a planiramo napraviti ytongicu jednog dana. :)

sky cruiser
25.11.2006., 11:52
nema veze, bura ili što drugo, bitno je koja je propousnost zida (toplinska), a tu je ytong jako dobar. ako baciš gore 5 cm stiropora , izaćeš malo skuplje, ali ćeš imat niskoenergetsku kuću!

Boris_RI
25.11.2006., 19:22
Boris, i mene zanima kako podnosi buru. Ja sam dosta blizu Grobnika, a planiramo napraviti ytongicu jednog dana. :)

Ah.. kuća još nije usjeljena.. i po friškim informacijama neće ni biti uskoro jer se gazdi ne žuri..

A što se informacija tiće.. najbolje ti je otići do njega i osobno popričati sa njim..
Kuća ti se nalazi na cesti kad (gledajući iz pravca izvora Riječine) iz Jelenja skreneš lijevo prema Dražicama (odmah nakon Kluba 33), tj ne ideš u Dražice glavnom cestom nego sporednom...
I nakon skretanja voziš cca 300m (i predzadnja kuća sa desne strane prije onih velikih livada). Kuća je 15m od cesta tako da je ne možeš faliti

Uff al sam objasnio :)

sky cruiser
25.11.2006., 21:54
:eek: 200kmAh.. kuća još nije usjeljena.. i po friškim informacijama neće ni biti uskoro jer se gazdi ne žuri..

A što se informacija tiće.. najbolje ti je otići do njega i osobno popričati sa njim..
Kuća ti se nalazi na cesti kad (gledajući iz pravca izvora Riječine) iz Jelenja skreneš lijevo prema Dražicama (odmah nakon Kluba 33):rofl: , tj ne ideš u Dražice glavnom cestom nego sporednom...
I nakon skretanja voziš cca 300m (i predzadnja kuća sa desne strane prije onih velikih livada). Kuća je 15m od cesta tako da je ne možeš faliti:rolleyes:

Uff al sam objasnio :)

Boris_RI
25.11.2006., 22:54
:eek: 200km

Ubuduće, prije nego klikneš na onu tipku "pošalji odgovor" bilo bi vrlo lijepo od tebe da provjeriš kome sam se ja obračao u svome postu i koga sam citirao...

Jel sada malo jasnije... ?

sky cruiser
26.11.2006., 10:42
ok, sorry

iggy36
26.11.2006., 18:52

Ja neznam kako si ti to računao, ali kada sam ja bio u toj početnoj fazi izašlo mi je da je best buy što se tiče financijski i toplinski- obična blok opeka 29x19x19 ( 29 isključivo radi debljine nosivih betonskih stupova, inače može u 25-tica) sa stiroporom od 10cm ili više ( 10cm sigurno, a više ovisi o financijskog situaciji, cijeni plina, stiropora...).
Kako uštedjeti na završnog obradi- žbuka- skela ti treba, završna žbuka takodjer, ruke plaćaš jednako.
Koju su to pozitivni aspekti u odnosu na klasični gradnju?

plimpi
26.11.2006., 20:13
Ja neznam kako si ti to računao, ali kada sam ja bio u toj početnoj fazi izašlo mi je da je best buy što se tiče financijski i toplinski- obična blok opeka 29x19x19 ( 29 isključivo radi debljine nosivih betonskih stupova, inače može u 25-tica) sa stiroporom od 10cm ili više ( 10cm sigurno, a više ovisi o financijskog situaciji, cijeni plina, stiropora...).
Kako uštedjeti na završnog obradi- žbuka- skela ti treba, završna žbuka takodjer, ruke plaćaš jednako.

Da je tvoja blok opeka "best buy", onda ne bi ništa drugo ni postojalo na tržištu. Svaki materijal ima svoj adut...

Glede uštede koju spominješ... vrlo jednostavno - kod isospan zida nema potrebe za ljepljenjem stiropora jer je on već u zidu. Trošak za fasadu je gotovo dvostruko manji...

Ostale pozitivne aspekte ne želim dokazivati jer nemam nikakve potrebe za to. Nisam jedan od onih koji se zeznuo u odabiru, pa sad ima potrebu drugima tupiti po forumu (a takvih ima podosta tu...). Ja sam više nego zadovoljan svojim izborom.

A ima nešto i zadovoljstvu koje mi pruža činjenica da moja kuća nije kao i sve druge u susjedstvu, pa i šire. :top:

iggy36
26.11.2006., 21:43
A ima nešto i zadovoljstvu koje mi pruža činjenica da moja kuća nije kao i sve druge u susjedstvu, pa i šire. :top:

Tu se slažemo, a o svemu ostalom ionako ne želiš dokazivati argumentima.
(neznam uopće čemu onda i služe forumi).

sky cruiser
26.11.2006., 22:14
Da je tvoja blok opeka "best buy", onda ne bi ništa drugo ni postojalo na tržištu. Svaki materijal ima svoj adut...

Glede uštede koju spominješ... vrlo jednostavno - kod isospan zida nema potrebe za ljepljenjem stiropora jer je on već u zidu. Trošak za fasadu je gotovo dvostruko manji...

Ostale pozitivne aspekte ne želim dokazivati jer nemam nikakve potrebe za to. Nisam jedan od onih koji se zeznuo u odabiru, pa sad ima potrebu drugima tupiti po forumu (a takvih ima podosta tu...). Ja sam više nego zadovoljan svojim izborom.

daj plimp molim te reci mi dvije,tri stvari, pretpostavljam da će bit ugodno živjet u toj kući, ima li tko takvu, jesi bio u kojoj?
Kako kuća izgleda kad se sagradi, da li se kuži nešto "drugačije" (ljepše) vizualno na njoj ?
Ako kažeš da ima U=0,47 , onda treba ići još neka izolacija jer ne zadovoljava današnje zakonske propise od U min 0.45 , da li?

plimpi
27.11.2006., 06:20
Tu se slažemo, a o svemu ostalom ionako ne želiš dokazivati argumentima.
(neznam uopće čemu onda i služe forumi).

Argumentima za što? Što bismo to trebali dokazivati?

Ovakvih i sličnih tema dosad je ovdje pokrenuto na desetke, a zaključka nikad
nije bilo niti ga je moglo biti. A ja uvijek kažem da su svi materijali dobri. Svatko treba odlučiti za sebe.

A tebe, iggy, ako zanimaju neke pojedinosti, slobodno pitaj. Ali ne očekuj da tebe ili ikoga drugoga argumentima privoljujem na ono što sam ja odabrao (iako tome najčešće služe forumi ;) )

plimpi
27.11.2006., 06:23
daj plimp molim te reci mi dvije,tri stvari, pretpostavljam da će bit ugodno živjet u toj kući, ima li tko takvu, jesi bio u kojoj?
Kako kuća izgleda kad se sagradi, da li se kuži nešto "drugačije" (ljepše) vizualno na njoj ?
Ako kažeš da ima U=0,47 , onda treba ići još neka izolacija jer ne zadovoljava današnje zakonske propise od U min 0.45 , da li?

Ne brini za takve stvari. Kad jednom dobiješ građevinsku, sve takve naknadne izmjene zakona i propisa te se ne tiču. A ja sam je dobio prije godinu dana, dakle prije izmjene zakona.

Sorry, nemam sad vremena za ova druga pitanja.

sky cruiser
27.11.2006., 20:10
Pričao danas sa dipl.ingom građevine, koji je radio kao rukovoditelj u Armiraču. Više tamo ne radi (otišao na puno bolje plaćen posao u drugu firmu) , kum je od kompe i nema interesa pričati bajke, pljuvati/hvaliti ytong kuće...a napravio ih je dosta. Moje pitanje njemu je bilo : Kakve su, daj mi reci pozitivna i negativna iskustva ?
Rekao je slijedeće:
-toplinska izolacija SUPER, ljudi prezadovoljni (i bez izolacije,a sa 2-3 cm termožbuke još bolje)
-bijeli strop kao međukatna konstrukcija i krovište : ODLIČNA STVAR, napravio ih je milion i ni jednog prigovora, čak naprotiv
-na krovištu 5 cm tervola sasvim dovoljno (na ytong element, prije parne brane)
-nema pucanja zidova i koje kakvih gluposti (naravno, majstori trebaju imat ytongovu obuku, licencu još bolje, i poštivat pravila struke )
-rado su davali adrese ljudi kojima su napravili ytong kuće, to im je najbolja reklama
-jedini minus u odnosu na ciglu: slabija (malo) zvučna izolacija ( npr ZG tramvaj, autoput, U-BAN:rofl: , što opet anuliraš ako stavljaš toplinsku izolaciju, termožbuku ili još bolje stiropor...a to je i onak pametno staviti ako si u kontinentu:D ....ak gradiš kuću negdje na selu , to nije tvoj problem:top:

Eto to je informacija iz prve ruke, ako će kome značiti, meni npr. puno znači.

plimpi
27.11.2006., 20:48

Nisam bio ni u jednoj takvoj dovršenoj kući, samo na gradilištu.
Kad se stavi fasada, ništa se ne kuži, ništa nije vizuano ljepše ni drukčije. No, bez fasade, neusporedivo je ljepša od kuće od cigle.

sky cruiser
27.11.2006., 21:34
Nisam bio ni u jednoj takvoj dovršenoj kući, samo na gradilištu.
Kad se stavi fasada, ništa se ne kuži, ništa nije vizuano ljepše ni drukčije. No, bez fasade, neusporedivo je ljepša od kuće od cigle.

mogu ti reći da mi ne zvuči loše, čak štoviše svidja mi se:s :s :s ...iako sam tek prije 3 dana čuo za to! mogu mislit kad našim ljudima kažeš od čega gradiš kuću, to su šokovi!:eek: :eek: :eek:

zed_alive
28.11.2006., 13:24
Ja neznam kako si ti to računao, ali kada sam ja bio u toj početnoj fazi izašlo mi je da je best buy što se tiče financijski i toplinski- obična blok opeka 29x19x19 ( 29 isključivo radi debljine nosivih betonskih stupova, inače može u 25-tica) sa stiroporom od 10cm ili više (10cm sigurno, a više ovisi o financijskog situaciji, cijeni plina, stiropora...).

mislim da nema potrebe za boljim od 10 cm stiropora, i slažem se da je to zapravo best buy

no stiropor povlači neke druge aspekte sa sobom, tipa dugotrajne kvalitete (uvlačenje vlage između kuglica i time gubitka svojstva, zatim spomenuti problem hladnih mostova radi skupljanja stiropora itd), dok štogod je zidano ostaje sa istim svojstvima. i tu je teško procijeniti osim iskustveno

meni se vrlo svidjela shema ytong plus termo žbuka, jer mislim da se radi o dugotrajno kvalitetnom rješenju koje nije preskupo. dobar odnos uloženog i dobivenog

sky cruiser
28.11.2006., 17:29
pa evo baš to su mi rekli u MS PLANU, da oni ne preporučaju radit bez izolacije s Ytongom, baš zbog termomostova u kutovima (vert sekrlaži...) gdje je beton opkoljen sa samo 5 cm porobetona.
zato stavljaju toplinsku izolaciju od Termožbuke 4 cm + 1cm silikatne žbuke . stiropor ne stavljaju bas zbog tih njegovih nedostataka, misle da je ovo bolje i sasvim dovoljno. Iako ja smatram da cijeli svijet stavlja taj stiropor i ak se dobro napravi, nema grede . Što kaže MOJA-KUĆICA, za praktički istu cijenu imaš 20% bolju izolaciju zida (termož. 0,42 : 5cm stiropor 0,32 )...naravno , govorim o ytong zidu 30 cm.

Renata
28.11.2006., 20:07
1.mene zanima koliko ytong ispadne skuplji prilikom izgradnje i to da računate da će sigurno biti nekakva fasada. samo vas molim da mi ne pričate priče tipa: u početku je skupo, isplati se na grijanju -to me ne zanima. zanima me samo čista cijena izgradnje.
2. molim vas imena konkretnih izvođača ali koji rade van zagrebačke županije jer sam primijetila da je materijal ok, ali je problem u izvođačima
3. ako se ide na onaj neki novi ytong blok sa posebnom izolacijom ili sl., koliko onda ispadne ytong skuplji

thanx dečki

zed_alive
29.11.2006., 08:54
pa evo baš to su mi rekli u MS PLANU, da oni ne preporučaju radit bez izolacije s Ytongom, baš zbog termomostova u kutovima (vert sekrlaži...) gdje je beton opkoljen sa samo 5 cm porobetona.
zato stavljaju toplinsku izolaciju od Termožbuke 4 cm + 1cm silikatne žbuke . stiropor ne stavljaju bas zbog tih njegovih nedostataka, misle da je ovo bolje i sasvim dovoljno. Iako ja smatram da cijeli svijet stavlja taj stiropor i ak se dobro napravi, nema grede . Što kaže MOJA-KUĆICA, za praktički istu cijenu imaš 20% bolju izolaciju zida (termož. 0,42 : 5cm stiropor 0,32 )...naravno , govorim o ytong zidu 30 cm.

mene buni ono što sam čuo od jednog majstora (obrtnika u stvari). rekao je da je stiropor ispočetka dobar, ali kasnije izgubi svojstvo, kuća slabije izolira. da je termo žbuka bolja jer ostaje svojstvo. i to je ono što me buni kod stiropora.

pazi kvalitetnu shemu: ytong zid, 4 cm najbolje termo žbuke provodljivosti 0,80 i iznutra knauf s 5 cm kamene vune. knauf stropovi s 10 cm kamene vune prema hladnom tavanu, ili 15-20 cm pod krovištem ukoliko se živi u potkrovlju. ma kud ćeš bolje?

plimpi
29.11.2006., 10:02
Ja sam svakako za toplinsku izolaciju, ali mislim da velika većina vas ovdje pretjeruje i zaluđuje se centimerima stiropora kao da je to najbolji izum koji je čovjek izumio...

Meni osobno se ni najmanje ne sviđa pomisao na život u hermetički zatvorenoj kući, sa zidovima koji ne "dišu", nisu paropropusni...

sky cruiser
29.11.2006., 16:04
mene buni ono što sam čuo od jednog majstora (obrtnika u stvari). rekao je da je stiropor ispočetka dobar, ali kasnije izgubi svojstvo, kuća slabije izolira. da je termo žbuka bolja jer ostaje svojstvo. i to je ono što me buni kod stiropora.

pazi kvalitetnu shemu: ytong zid, 4 cm najbolje termo žbuke provodljivosti 0,80 i iznutra knauf s 5 cm kamene vune. knauf stropovi s 10 cm kamene vune prema hladnom tavanu, ili 15-20 cm pod krovištem ukoliko se živi u potkrovlju. ma kud ćeš bolje?
nemaš šta stavljat knauf na zidove!?, kao i na stop knauf, vunu i sl, jer ytong ima sustav "bijelog stropa" (pogledaj na netu kak to izgleda), znači i medjukatna i krovište su ti od porobetona, a ne betona.

sky cruiser
29.11.2006., 16:18
Ja sam svakako za toplinsku izolaciju, ali mislim da velika većina vas ovdje pretjeruje i zaluđuje se centimerima stiropora kao da je to najbolji izum koji je čovjek izumio...

Meni osobno se ni najmanje ne sviđa pomisao na život u hermetički zatvorenoj kući, sa zidovima koji ne "dišu", nisu paropropusni...

A to su mi i ovi iz MS Plana rekli, da bi stiropor to previše zabrtvio, zajedno s pvc stolarijom. Da je po njima bolje stavit termožbuku, koja je OK, čvršća, dugotrajnija, a za Yton sasvim dovoljna. I nek kuća diše kroz nju, nema gljivica, medjuslojeva i ostalih negativnih stvari koje se mogu dogodit sa stiroporom. I kuća je vrlo topla i niski su računi za grijanje.
I to je ta prednost Ytonga u odnosu na ciglu...jer je kod cigle stiropor nužan, a kod ytonga nije (a svi znamo da stiropor ima svoje nedostatke), jer kad ytong nebi imao niti jednu prednost, pa onda se ytong nebi ni proizvodio,niti prodavao, niti postojao. Jer ako ima nedostatke, mora imati i prednosti, zar ne?
E sad svatko će se opredjeliti za neku svoju varijantu i kombinaciju, kao što je netko ranije negdje napisao, sve ima svoje prednosti i mane, sve je kompromis.

Renata
29.11.2006., 16:35
eto, izbrisala sam pitanje...

sky cruiser
29.11.2006., 17:46
a koliko je ytong skuplji s obzirom na ciglu?
kad su mi u xelli rekli da treba 600 Eur/m2 bruto, bilo mi je previše. ja računam sa ciglom 400 Eur/m2 bruto i nipošto ne mislim ići u skuplje kalkulacije.
Ti si nevjerovatna, već 7. put postavljaš isto pitanje i dobila si jedno 7 odgovora-iscrpnih. Ali ti opet...:eek:
Pročitaj "montazne kuće" pa ćeš se uvjeriti u ovo što sam sad rekao!:bonk:

Juraj2
29.11.2006., 17:55
A to su mi i ovi iz MS Plana rekli, da bi stiropor to previše zabrtvio, zajedno s pvc stolarijom. Da je po njima bolje stavit termožbuku, koja je OK, čvršća, dugotrajnija, a za Yton sasvim dovoljna.

Frajeri kenjkaju, ocito ne znaju ili ne zele raditi sa stiroporom. Gradjevinski stiropor nit se stisce niti propada niti ga misevi jedu niti je ikako problematican. Cijena izadje isto kao za termo fasadu a rezultat je nebo i zemlja. Termofasada je nist koristi, a jako puno love.

sky cruiser
29.11.2006., 18:51
Frajeri kenjkaju, ocito ne znaju ili ne zele raditi sa stiroporom. Gradjevinski stiropor nit se stisce niti propada niti ga misevi jedu niti je ikako problematican. Cijena izadje isto kao za termo fasadu a rezultat je nebo i zemlja. Termofasada je nist koristi, a jako puno love.
Slažem se s tobom...mislim da ak budem išao na ytong, da ću inzistirati na 5 cm stiropora.

plimpi
29.11.2006., 18:53
A to su mi i ovi iz MS Plana rekli, da bi stiropor to previše zabrtvio, zajedno s pvc stolarijom. Da je po njima bolje stavit termožbuku, koja je OK, čvršća, dugotrajnija, a za Yton sasvim dovoljna. I nek kuća diše kroz nju, nema gljivica, medjuslojeva i ostalih negativnih stvari koje se mogu dogodit sa stiroporom. I kuća je vrlo topla i niski su računi za grijanje.
I to je ta prednost Ytonga u odnosu na ciglu...jer je kod cigle stiropor nužan, a kod ytonga nije (a svi znamo da stiropor ima svoje nedostatke), jer kad ytong nebi imao niti jednu prednost, pa onda se ytong nebi ni proizvodio,niti prodavao, niti postojao. Jer ako ima nedostatke, mora imati i prednosti, zar ne?
E sad svatko će se opredjeliti za neku svoju varijantu i kombinaciju, kao što je netko ranije negdje napisao, sve ima svoje prednosti i mane, sve je kompromis.

Ja. :D

Nego... kakav je ytong što se tiče paropropusnosti?
Čuo sam da su radili neka ispitivanja... Kocku yonga su stavili u vodu da pluta, i nakon godinu dana ytong je upio vodu površinski samo do debljine od 1 cm...

sky cruiser
29.11.2006., 19:05
a ne znam to..znam da je ispunjen milijunima sitnih granulica zraka, koje sprečavaju prolaz topline. A sad u ovo što ti pitaš se ne kužim, i zbog čega je to bitno (misliš li na disanje kuće) ? Znam da materijal diše, to je 100%, i zato ovi vele da ga ne bi brtvili još extra sa stiroporom (vjerojatno onda nebi više skoro ništa disalo). U tom smislu oni stavljaju termožbuku, s kojom dobiju bolju zvučnu izolaciju, anuliraju toplinske mostove u kutevima kuće i nešto "sitno" poboljšaju toplinsku izolaciju.
Ne znam, nisam dipl.ing.građ, ali ovo mi ima neku logiku, priča mi drži vodu.

sky cruiser
29.11.2006., 19:18
eto, izbrisala sam pitanje...
pa dobro, izvini...nemoj se ljutiti odmah:kiss: isprika ljepšoj polovici:kiss: :kiss:
p.s. bila je pitala koliko je kvadrat kod ytonga....odgovor: može se proći sa 600 neto ključ u ruke,tj 500 EUR bruto (sve, znači ovlašteni izvodjači, dodatna toplinska izolacija itd)

plimpi
29.11.2006., 19:18
a ne znam to..znam da je ispunjen milijunima sitnih granulica zraka, koje sprečavaju prolaz topline. A sad u ovo što ti pitaš se ne kužim, i zbog čega je to bitno (misliš li na disanje kuće) ? Znam da materijal diše, to je 100%, i zato ovi vele da ga ne bi brtvili još extra sa stiroporom (vjerojatno onda nebi više skoro ništa disalo). U tom smislu oni stavljaju termožbuku, s kojom dobiju bolju zvučnu izolaciju, anuliraju toplinske mostove u kutevima kuće i nešto "sitno" poboljšaju toplinsku izolaciju.
Ne znam, nisam dipl.ing.građ, ali ovo mi ima neku logiku, priča mi drži vodu.

paropropusnost je karakteristika zida koji je takav da može iz unutarnjeg prostora upijati vlagu (kad je ima previše) i sprovoditi je u vanjski prostor. Dakle, to je svojevrsna regulacija vlažnosi zraka u stambenom prostoru. Takvi zidovi omogućavaju zdravije življenje.

zato ja imam fobiju od stiropora i hermetički "zadihtane" kuće... ja tako razmišljam, a možda pretjerujem, ne znam... kao što pretjeruje svatko tko kaže da mu se ne sviđa montažna kuća jer bi je mogao otpuhati vjerar...

sky cruiser
29.11.2006., 19:29
Tu je dobar Marles, on ima gips-celulozno vlaknene oplate zidova (ista ph vrijednost kao čovjekova koža) , koji upijaju/otpuštaju vlagu iz prostora , ovisno da li je ima previše ili premalo. I sve to u drvenoj konstrukciji. S vanjske strane zida paropropusna folija , koja propušta propisani postotak vlage van...

sky cruiser
29.11.2006., 19:39
onda ispada da su toplinska izolacija i stiropor u sukobu sa tom paropropusnočšću. e sad, zamisli zdravu propuh ciglu bez stiropora...pa ledi mi se g.... kad se samo sjetim takve kuće.

plimpi
29.11.2006., 19:52
onda ispada da su toplinska izolacija i stiropor u sukobu sa tom paropropusnočšću. e sad, zamisli zdravu propuh ciglu bez stiropora...pa ledi mi se g.... kad se samo sjetim takve kuće.

to je još jedna prednost isospana.
a za ciglu i stiropor imaš drugo rješenje - cigla i kamena vuna :top:

sky cruiser
29.11.2006., 20:49
Ja. :D

Nego... kakav je ytong što se tiče paropropusnosti?
Čuo sam da su radili neka ispitivanja... Kocku yonga su stavili u vodu da pluta, i nakon godinu dana ytong je upio vodu površinski samo do debljine od 1 cm...
evo 2 citata iz Ytongovih prospekata:
"Ytong balansira odnos unutarnje i vanjske temperature i vlažnosti zraka. zdrava i ugodna klima prostora rezultat je jedinstvenih karakteristika Ytong materijala."
"stvara ugodno temperiranu klimu u domu, ni odveć vlaznu ni oveć suhu.....on ujednačava kolebanja temperature i regulira vlažnost zraka, te se u objektu ne osjećaju velike razlike u oscilacijama vanjske temperature"

"stvara optimalnu vlažnost..."
"...zbog odlične toplinske izolacije , objekti građeni ytongom posjeduju ugodnu mikroklimu, što znači da su zidovi paropropusni...a korisniku omogućavaju uštedu energenata za grijanje i hladjenje prilikom korištenja gradjevine u iznosu 30-50% u odnosu na klasičnu gradnju"

Jedino ako lažu...a sad , pošto je to velik EU koncern, ne bi baš tek tako smjeli lagati, tu su certifikati kvalitete, testovi njihovih podataka, u EU su dosta strogi ti zakoni o zaštiti potrošača...ne smiješ baš lagat u prospektima , naročito u ovako ozbiljnim stvarima.

plimpi
29.11.2006., 21:20
evo 2 citata iz Ytongovih prospekata:
"Ytong balansira odnos unutarnje i vanjske temperature i vlažnosti zraka. zdrava i ugodna klima prostora rezultat je jedinstvenih karakteristika Ytong materijala."
"stvara ugodno temperiranu klimu u domu, ni odveć vlaznu ni oveć suhu.....on ujednačava kolebanja temperature i regulira vlažnost zraka, te se u objektu ne osjećaju velike razlike u oscilacijama vanjske temperature"

"stvara optimalnu vlažnost..."
"...zbog odlične toplinske izolacije , objekti građeni ytongom posjeduju ugodnu mikroklimu, što znači da su zidovi paropropusni...a korisniku omogućavaju uštedu energenata za grijanje i hladjenje prilikom korištenja gradjevine u iznosu 30-50% u odnosu na klasičnu gradnju"

Jedino ako lažu...a sad , pošto je to velik EU koncern, ne bi baš tek tako smjeli lagati, tu su certifikati kvalitete, testovi njihovih podataka, u EU su dosta strogi ti zakoni o zaštiti potrošača...ne smiješ baš lagat u prospektima , naročito u ovako ozbiljnim stvarima.

siguran sam da ne lažu.
dakle, paropropustan je :top:

zed_alive
30.11.2006., 09:02
nemaš šta stavljat knauf na zidove!?, kao i na stop knauf, vunu i sl, jer ytong ima sustav "bijelog stropa" (pogledaj na netu kak to izgleda), znači i medjukatna i krovište su ti od porobetona, a ne betona.

onda si proračunaj. za strop pogotovo ima smisla radi strujanja toplog zraka prema gore. nije goli bijeli strop nikakvo savršenstvo. 10 cm kamene vune prema hladnom i amen. to bi svakako stavio da gradim ytongom. a što se tiče zidova, definitivno nikakav mus jer ytong zid i termo žbuka moraju biti dovoljni, no da je s dodatnim knaufom i kamenom vunom iznutra dodatno bolje, definitivno jest, to je shema koja ima svoju cijenu, ali je za ljude koji doista žele maksimum u izolaciji :top:

sky cruiser
30.11.2006., 16:02
onda si proračunaj. za strop pogotovo ima smisla radi strujanja toplog zraka prema gore. nije goli bijeli strop nikakvo savršenstvo. 10 cm kamene vune prema hladnom i amen. to bi svakako stavio da gradim ytongom. a što se tiče zidova, definitivno nikakav mus jer ytong zid i termo žbuka moraju biti dovoljni, no da je s dodatnim knaufom i kamenom vunom iznutra dodatno bolje, definitivno jest, to je shema koja ima svoju cijenu, ali je za ljude koji doista žele maksimum u izolaciji :top:
to je ok, svako ulaganje se isplati. inače, oni iz ytonga stavljaju izolaciju na bijeli strop, ak je kuća visoka prizemnica, naravno međukatna je od bijelog stropa i tu ne ide ništa, ali gore na krovištu koji je sistem BS ide 5 cm tervola (čini mi se da je to vuna, zar ne? ) i kažu da je 5 cm sasvim OK. Tako rade ovi iz MS PLANA, a oni godinama projektiraju Ytong kuće.

maksica6
02.12.2006., 19:32
Unutra se supljina ispunjava sa betonom,imam dvd od firme ,mozete sve sami vidjeti ovdje kako se stime gradi ,pokusajte naruciti dvd besplatan je www.euromac2.com

Milina
03.12.2006., 02:20
Bas sam se iznenadila kada sam nakon Vasih postova pogleda cene Ytonga u Hrvatskoj. Stvarno je preskup! U Srbiji kosta samo 47e/m3 (sa PDVom)!
www.xella.co.yu

Renata
03.12.2006., 13:05
m3? otkad se računa površina kuće u m3?

sky cruiser
03.12.2006., 15:22
:rofl: znaš kako ti ide u YU...to su spakirali bosanski siporeks u žute najlone Ytonga

farfan
03.12.2006., 16:29
m3. Dobro je napisala tak je i u hr,cjena ti je uvijek ista, pa se ytong reže na odgovarajuću mjeru.

sky cruiser
03.12.2006., 23:43
m3. Dobro je napisala tak je i u hr,cjena ti je uvijek ista, pa se ytong reže na odgovarajuću mjeru.
nisu svi ytong blokovi, kako imaju različite oblike, tako imaju i različitu lambdu.

civic12
04.12.2006., 00:39
Ljudi jel zna netko nesto o Celconu koji mi se cini isto dosta kvalitetan, a cini mi se da je samo manje razvikan od ytong-a. Inace proizvod je iz Danske.

Renata
04.12.2006., 06:54
Ljudi jel zna netko nesto o Celconu koji mi se cini isto dosta kvalitetan, a cini mi se da je samo manje razvikan od ytong-a. Inace proizvod je iz Danske.
jedino što ima na hrvatskom netu je www.celcon.hr.
a nije li to onaj materijal iz kojeg se svi smiju da je nekvalitetan jer je iz bosne?

Milina
04.12.2006., 11:15
m3? otkad se računa površina kuće u m3?
Ko je spomenuo povrsinu kuce!!
Ja sam pisala o ceni kubika Ytong blokova!
A sto se tice konstatacije da je to Siporex zapakovan u zutu foliju, razmislite da li bi se Xella zaista igrala sa svojim ugloedom zarad mizerno vece zarade na izmucenom srpskom trzistu koje jedva da broji 8 miliona dusa?
Razlika u ceni postoji iz razloga sto ga Hrvatska uvozi iz Slovenije, a Srbija proizvodi +vrlo je nov, a verovatno i zbog cinjenjice da je kod nas cigla i dalje imperativ..

Renata
04.12.2006., 14:07
ok, već su mi objasnili u vezi kubikaže....
i u hrv. je cigla još uvijek imperativ, pa su i montažne kuće i ytong skuplji od nje.
vi imate KM možda ima veze sa time, sve bosansko za nas je jeftinije...

sky cruiser
04.12.2006., 14:47
Ko je spomenuo povrsinu kuce!!
Ja sam pisala o ceni kubika Ytong blokova!
A sto se tice konstatacije da je to Siporex zapakovan u zutu foliju, razmislite da li bi se Xella zaista igrala sa svojim ugloedom zarad mizerno vece zarade na izmucenom srpskom trzistu koje jedva da broji 8 miliona dusa?
Razlika u ceni postoji iz razloga sto ga Hrvatska uvozi iz Slovenije, a Srbija proizvodi +vrlo je nov, a verovatno i zbog cinjenjice da je kod nas cigla i dalje imperativ..
daj mi reci što ljudi kod vas kažu za Ytong, kako su ga prihvatili?

sky cruiser
04.12.2006., 14:48
vi imate KM možda ima veze sa time, sve bosansko za nas je jeftinije...
Ali žena nije iz Bosne:eek: :confused: :eek:

Renata
04.12.2006., 15:01
joj, stvarno, ma sva sam se zbunila. uglavnom, i srbija je u svemu jeftinija kao i bosna. dođe ti na isto.

Milina
04.12.2006., 15:46
@sky cruiser
Uglavnom se ljudi zabezeknu kada pocnem da im pricam o Ytongu, naravno, nikada niko nije cuo za njega, osim prijatelja mog prijatelja koji gradi kucu od njega :) Uglavnom, svi misle da je to siporex, a oni koji se posle moje price razuvere i zainteresuju, razvuku osmeh preko lica i pitaju kako da nabave kataloge i gde Ytong moze da se kupi.
Sve u svemu vlada veliko nepoverenja medju ¨obicnim smrtnicima¨ dok ljudi koji se bave gradjevinom, a sa kojima sam razgovarala, smatraju da je to odlicno resenje za gradnju..
Inace, Xella je otvorila fabriku tek u aprilu ove godine, tako da je i razumljivo sto niko ne zna za njega.

@Renata
Veruj mi, Srbija nije ni malo jeftina!! Euro je do letos bio 89dinara, a sada je 79, a jedino je cena goriva pala, sve ostalo je otislo gore :(

Renata
04.12.2006., 16:14
@sky cruiser
Uglavnom se ljudi zabezeknu kada pocnem da im pricam o Ytongu, naravno, nikada niko nije cuo za njega, osim prijatelja mog prijatelja koji gradi kucu od njega :) Uglavnom, svi misle da je to siporex, a oni koji se posle moje price razuvere i zainteresuju, razvuku osmeh preko lica i pitaju kako da nabave kataloge i gde Ytong moze da se kupi.

mislim da u hrv. ljudi znaju što je ytong i rijetko kada sumnjaju u kvalitetu. problem je što je skuplji i kada računaš cijenu izgradnje kuće sa ciglom+fasada. i onda se pitaš, zašto bi plaćao više, ionako rijetko tko gradi bez kredita, pa bolje što manje zaduživanje.
kako je situacija kod vas, da li je ytong jeftiniji od cigle?
ja bih gradila ytongom kad bi bio jeftiniji od cigle. čvrst je materijal, nije ko montažna kuća koja gubi na vrijednosti s godinama, brzo se gradi njime i onda se i brzo useljava nakon početka izgradnje. za ciglenu kuću na kraju treba više od godinu dana do useljenja. dakle, kad bi ytong bio jeftiniji, koristila bih ga. ovako ću ipak nižu cijenu staviti ispred brze izgradnje.

Renata
04.12.2006., 16:17
zanima me da li netko zna, da li se može napraviti projekt sa ciglenim blokom, a graditi sa ytongom? pretpostavljam da ne, da sve mora biti kao u projektu, ali nisam sigurna.

Milina
04.12.2006., 17:12
mislim da u hrv. ljudi znaju što je ytong i rijetko kada sumnjaju u kvalitetu. problem je što je skuplji i kada računaš cijenu izgradnje kuće sa ciglom+fasada. i onda se pitaš, zašto bi plaćao više, ionako rijetko tko gradi bez kredita, pa bolje što manje zaduživanje.
kako je situacija kod vas, da li je ytong jeftiniji od cigle?
ja bih gradila ytongom kad bi bio jeftiniji od cigle. čvrst je materijal, nije ko montažna kuća koja gubi na vrijednosti s godinama, brzo se gradi njime i onda se i brzo useljava nakon početka izgradnje. za ciglenu kuću na kraju treba više od godinu dana do useljenja. dakle, kad bi ytong bio jeftiniji, koristila bih ga. ovako ću ipak nižu cijenu staviti ispred brze izgradnje.
Verovala ili ne, jeftiniji je! Nesto sitno, 1-2 eura po kubiku, ali opet :D
Koliko sam racunala i lepak za Ytong je jeftiniji od klasicnog maltera, a brzinu gradnje necu ni spominjati.
Renata, ovde mozes naci zanimljive projekte za Ytong kuce: http://www.ytongbausatzhaus.de/html/ybh/de/beispielhaeuser.php

Nego, da li neko zna kavu korist imaju ljudi kod kojih Xella drzi prezentacije na gradilistima?

sky cruiser
04.12.2006., 23:02
Verovala ili ne, jeftiniji je! Nesto sitno, 1-2 eura po kubiku, ali opet :D
Koliko sam racunala i lepak za Ytong je jeftiniji od klasicnog maltera, a brzinu gradnje necu ni spominjati.
Renata, ovde mozes naci zanimljive projekte za Ytong kuce: http://www.ytongbausatzhaus.de/html/ybh/de/beispielhaeuser.php

Nego, da li neko zna kavu korist imaju ljudi kod kojih Xella drzi prezentacije na gradilistima?
A znam da posjetitelji dobiju 2500 kn poklon bon, a sad ako je kod tebe prezentacija, sigurno dobiješ više od toga.

Renata:
ja mislim da ne mora biti jeftiniji. mislim da je bolji materijal, puno manje vlage u zidovima i sušenja (tu je najveći dobitak u brzini), puno topliji i ekonomičniji. Ja bih ga uzeo i da je malo i skuplji u konačnici (a nije), jer zašto bi morao biti jeftiniji ako je bolji?

Renata
05.12.2006., 06:50
ma sve to stoji, ali razlika je doista velika: 1m2/bruto cigla 400eur, ytong 500eur. tako je bar prema nekim prosječnim, jeftinijim proračunima. 100eur/m2 ne treba bacati. ima na tisuće kuća od cigle. zašto bi se onda bojala vlage i stvarala neku odbojnost prema cigli? imam osjećaj da se marketinški to želi postići nabrajanjem negativnosti cigle.

Milina
05.12.2006., 08:39
Koliko su kod vas cigle?

zed_alive
05.12.2006., 13:32
to je ok, svako ulaganje se isplati. inače, oni iz ytonga stavljaju izolaciju na bijeli strop, ak je kuća visoka prizemnica, naravno međukatna je od bijelog stropa i tu ne ide ništa, ali gore na krovištu koji je sistem BS ide 5 cm tervola (čini mi se da je to vuna, zar ne? ) i kažu da je 5 cm sasvim OK. Tako rade ovi iz MS PLANA, a oni godinama projektiraju Ytong kuće.

ja si tu ne bi štedio, jer razlika u mekom tervolu između 5 cm i 10 cm je nekih 10 kn/m2, pa to je ništa...mislim da bi se dodatno dobilo :top:

sky cruiser
11.12.2006., 00:39
ja si tu ne bi štedio, jer razlika u mekom tervolu između 5 cm i 10 cm je nekih 10 kn/m2, pa to je ništa...mislim da bi se dodatno dobilo :top:
ak je tako, onda ću stavit 10 cm (kud svi troškovi, nek bude još i taj!)

dk_
11.12.2006., 06:34
ak je tako, onda ću stavit 10 cm (kud svi troškovi, nek bude još i taj!)

je. razlika je 10 kn/m2 vune, ali nije isto postaviti 5 ili 10 cm, duži su tipli, sa većom cijenom, moraju biti pravilno postavljeni (nešto veći broj po m2) pa razlika u cijeni u konačnici nije samo 10 kn/m2...

zed_alive
11.12.2006., 13:13
je. razlika je 10 kn/m2 vune, ali nije isto postaviti 5 ili 10 cm, duži su tipli, sa većom cijenom, moraju biti pravilno postavljeni (nešto veći broj po m2) pa razlika u cijeni u konačnici nije samo 10 kn/m2...

khm...govorili o stropu...

Sledgehammer
12.12.2006., 07:33
zanima me da li netko zna, da li se može napraviti projekt sa ciglenim blokom, a graditi sa ytongom? pretpostavljam da ne, da sve mora biti kao u projektu, ali nisam sigurna.

Naravno da NE MOŽE, jer je razlika u statici i svemu ostalome nemjerljiva, prvenstveno zbog same težine materijala i njegove poprečne nosivosti i na presjeku, što pak povlači i sve ostale parametre...

zed_alive
12.12.2006., 09:36
Naravno da NE MOŽE, jer je razlika u statici i svemu ostalome nemjerljiva, prvenstveno zbog same težine materijala i njegove poprečne nosivosti i na presjeku, što pak povlači i sve ostale parametre...

morao bi se u svakom slučaju raditi novi statički projekt

kalkulator
12.12.2006., 19:20
ma

Sledgehammer
12.12.2006., 20:37
ma sve to stoji, ali razlika je doista velika: 1m2/bruto cigla 400eur, ytong 500eur. tako je bar prema nekim prosječnim, jeftinijim proračunima. 100eur/m2 ne treba bacati. ima na tisuće kuća od cigle. zašto bi se onda bojala vlage i stvarala neku odbojnost prema cigli? imam osjećaj da se marketinški to želi postići nabrajanjem negativnosti cigle.

Da, ali sa ciglom nisi gotova.

Kada tome dodaš i cijenu Ytongove žbuke, ili klasične termo žbuke, je li i onda razlika 100 eura po kvadratu? ;)

Sledgehammer
12.12.2006., 20:42
morao bi se u svakom slučaju raditi novi statički projekt

To ti je praktički cijeli novi projekt...

A i kada uzmeš u obzir razlike u elementima, nadvoje, kutne elemente, bijeli strop, te kutne nosače i drugačije načine armiranja, dolazimo do potpuno novog objekta i projekta...

Milina
13.12.2006., 18:08
Da, ali sa ciglom nisi gotova.

Kada tome dodaš i cijenu Ytongove žbuke, ili klasične termo žbuke, je li i onda razlika 100 eura po kvadratu? ;)

Zanimljio je da kod nas u Xelli ne preporucuju njihove, nego savetuju da se koriste zbuke drugih proizvodjaca (npr. perlit za izolaciju i rigips masinski malter za unutrasnju obradu zidova).

Sledgehammer
13.12.2006., 18:21
Zanimljio je da kod nas u Xelli ne preporucuju njihove, nego savetuju da se koriste zbuke drugih proizvodjaca (npr. perlit za izolaciju i rigips masinski malter za unutrasnju obradu zidova).

To prvi puta čujem. U prospektima u Hrvatskoj je i kompletna ponuda Ytong-baziranih i specijaliziranih žbuka za izvana i iznutra.

zed_alive
14.12.2006., 09:28
To ti je praktički cijeli novi projekt...

A i kada uzmeš u obzir razlike u elementima, nadvoje, kutne elemente, bijeli strop, te kutne nosače i drugačije načine armiranja, dolazimo do potpuno novog objekta i projekta...

meni se čini da je to ovisno o uklopivosti projekta u ytong priču. ako možeš ytong konstrukcionim elementima pokriti sve zahtjeve projektirane kuće u zadanim gabaritima, radiš samo novi statički projekt, što bi bio ipak samo (manji) dio projekta

p.s. naravno, govorim o glavnom projektu, izvedbeni projekt mora biti naravno komplet novi, ako postoji

krule
14.12.2006., 11:22
Ima li tko na forumu koje izgradio kuću od ytonga (kompletnu) i kakva su mu iskustva. Od ljudi koji su radili pregradne zidove ili bijeli strop čujem samo najbolje ( fini, glatki zidovi ) . Znam za dvije kuće od ytonga, takodjer sve pohvalno (ovi jedni ni centralno nemaju u prizemnici 10x10m, jedna peć u sredini kuće, i super im je toplo, hodaju u kratkim rukavima zimi).
cuj ja u lici imam montaznu kucu...dip delnice radio prije 45 godina...kuca do jaja....toplo....zimi metar snjega...sto se tice ytong kuce....sve za 5...pazi kod mene u lici su sve kuce izradene od betonskih bloketa cija je toplinska vrijednost ravna nuli pa ipak je u tim kucama toplo...doduse mozda potrose 2 - 3 kubika drva vise ali to je zanemarivo....samo znas kakav smo mi narod....tradicionalisti i mos ga jebat....mi nismo vjerovali ni televizoru sa daljinskim a danas kupujemo plazme...sta ne? :)

zed_alive
14.12.2006., 13:00
cuj ja u lici imam montaznu kucu...dip delnice radio prije 45 godina...kuca do jaja....toplo....zimi metar snjega...sto se tice ytong kuce....sve za 5...pazi kod mene u lici su sve kuce izradene od betonskih bloketa cija je toplinska vrijednost ravna nuli pa ipak je u tim kucama toplo...doduse mozda potrose 2 - 3 kubika drva vise ali to je zanemarivo....samo znas kakav smo mi narod....tradicionalisti i mos ga jebat....mi nismo vjerovali ni televizoru sa daljinskim a danas kupujemo plazme...sta ne? :)

al vi u lici odete van i nacijepate drva...složite i kurite...vidim kako je to kod mene u kvartu. sve 5 dok se nije uveo plin u ulicu. svi prije 3 godine masovno prešli na plin, i da vidiš kak su počele odjednom nicati stiropor fasade

Sledgehammer
14.12.2006., 13:37
Ne kužim... što toplina od plina manje vrijedi? Ili u kakvoj je relaciji bilo to uvođenje plina sa stiropor fasadama?

sky cruiser
14.12.2006., 13:54
Ne kužim... što toplina od plina manje vrijedi? Ili u kakvoj je relaciji bilo to uvođenje plina sa stiropor fasadama?
valjda čovjek misli na lovu! Jer drva imaju u svojoj šumi, treba ih samo nacijepat, dok se plin plaća, pa što lošija izolacija, ode više plina. I onda se dosjete da bi trebali stiropor fasadu (ili im neko tak kaže:rofl: )

zed_alive
14.12.2006., 15:44
valjda čovjek misli na lovu! Jer drva imaju u svojoj šumi, treba ih samo nacijepat, dok se plin plaća, pa što lošija izolacija, ode više plina. I onda se dosjete da bi trebali stiropor fasadu (ili im neko tak kaže:rofl: )

tako je ;) al ne samo to...

u praksi je ljude taj plin skupo koštao. sve je lijepo na papiru, plin je ekonomično gorivo itd, al kad ti dođe račun, boli glava. mi smo grijali unutar kuće 60 kvadrata pa po zimi dođe račun 700-800 kn, a stiropor fasada vani, pazi.

sky cruiser
14.12.2006., 20:20
zato ću ja gradit s Ytongom. danas sam bio u jednoj kući (prizemnica 8.5x11m), tek završena fasada i stavljena stolarija. kuća je u fazi sušenja, nema podova još, pločice postavljene...bio sam jako zadovoljan s onim što sam vidio.

Sledgehammer
16.12.2006., 18:38
Jer drva imaju u svojoj šumi, treba ih samo nacijepat, dok se plin plaća, pa što lošija izolacija, ode više plina.

Imaju u SVOJOJ šumi... pa i za to treba imati, ako ćemo lege artis, nekakvu dozvolu! A da ih treba "samo nacijepati"... što je to besplatno? Nisu trošili ništa da bi ih nacijepali? Nikakvog piljara nisu platili? A i njihovo vrijeme je besplatno? Hm, moje vrijeme košta... znači odlučili su uložiti svoje vrijeme i trud, tj. rad, da bi nešto imali.

Pa to napravim i ja, samo na drugom mjestu, da bih imao iste rezultate... platio plin novcem zarađenim negdje drugdje (na neusporedivo fizički lakši i sigurnosno bolji način), ili to vrijeme za zarađivanje potrošio direktno u šumi i na piljenju u dvorištu... odlučujem se za ono prvo!!

Pa ako je izolacija loša, ode i drva više... ne samo plina! I vraćamo se na početak...

sky cruiser
16.12.2006., 20:40
Imaju u SVOJOJ šumi... pa i za to treba imati, ako ćemo lege artis, nekakvu dozvolu! A da ih treba "samo nacijepati"... što je to besplatno? Nisu trošili ništa da bi ih nacijepali? Nikakvog piljara nisu platili? A i njihovo vrijeme je besplatno? Hm, moje vrijeme košta... znači odlučili su uložiti svoje vrijeme i trud, tj. rad, da bi nešto imali.

Pa to napravim i ja, samo na drugom mjestu, da bih imao iste rezultate... platio plin novcem zarađenim negdje drugdje (na neusporedivo fizički lakši i sigurnosno bolji način), ili to vrijeme za zarađivanje potrošio direktno u šumi i na piljenju u dvorištu... odlučujem se za ono prvo!!

Pa ako je izolacija loša, ode i drva više... ne samo plina! I vraćamo se na početak...
Tako je. Sve je to RAD. A rad je energija. A vrijeme je novac. I sve skupa košta dosta. A šta košta da košta. I šta se mora nije teško.

plimpi
17.12.2006., 09:12
Ja sam i dalje mišljenja da ekipa ovdje previše brije na toplinsku izolaciju... Naravno da stiropor treba stavit, ali s previše se tu centimetara barata, mahnito se traže koeficijenti, izvode forumle, pregrijavaju kallulatori...
A sve da bi se na kraju došlo do rezultata da će se investicija isplatiti za 10-ak godina (kao plin neće nikada poskupiti...).

A zamislite samo koliko traje jedna godina, a tri godine... a tek 10... tu razliku u novcu mogli ste višestruko preokrenut na druge načine...

A u međuvremenu nije sve bajno i krasno... problemi su prozračivanje, vlažnost zraka, nezdravo stanovanje...

Sve u svemu... svakom svoje...

dk_
17.12.2006., 09:57
neadekvatnom stolarijom sve teorije i debljine fasade padaju u vodu...

sky cruiser
17.12.2006., 13:01
Ja sam i dalje mišljenja da ekipa ovdje previše brije na toplinsku izolaciju... Naravno da stiropor treba stavit, ali s previše se tu centimetara barata, mahnito se traže koeficijenti, izvode forumle, pregrijavaju kallulatori...
A sve da bi se na kraju došlo do rezultata da će se investicija isplatiti za 10-ak godina (kao plin neće nikada poskupiti...).

A zamislite samo koliko traje jedna godina, a tri godine... a tek 10... tu razliku u novcu mogli ste višestruko preokrenut na druge načine...

A u međuvremenu nije sve bajno i krasno... problemi su prozračivanje, vlažnost zraka, nezdravo stanovanje...

Sve u svemu... svakom svoje...
E tu se slažem s tobom...ne treba brijat previše, treba o tom razmišljati ali ne i pretjerati. Sve je to 2,3 ili 4 puta bolje i toplije (i kvalitetnije) od ono što su naši starci gradili.

Lidać
13.02.2007., 08:21
Evo par pitanja;
1. Da li je potrebno postaviti mrežicu na pregradni (nije noseći) zid od Ytonga, dužine 3,60 m. Culi smo neke glasin da ytong voli popucat ispod glet mase.
2. Da li je ytong potrebno žbukat recimo ako je od njega zid u kupaonici?
Hvala!

ross
11.04.2007., 12:08
ljudi ima li ko kakvih iskustava?

thank's!

sky cruiser
11.04.2007., 12:45
Imaš cijelu temu o tome.

ross
11.04.2007., 12:56
Imaš cijelu temu o tome.

pretraživao sam foruma,al nemogu nać.

pomoć?

mvi
11.04.2007., 13:07
Možda je mislio na ovo:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=180036

ross
11.04.2007., 13:13
Možda je mislio na ovo:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=180036

uspio pronaći,ali uglavnom ništa konkretno.
uglavnom rasprave o cijeni a nema konkretnih iskustava

thank's anyway!

Ipanema
11.04.2007., 14:20
Spojeno.

+ još jedna tema (http://www.forum.hr/showthread.php?t=175369)

sky cruiser
11.04.2007., 20:08
Mislio sam na temu "Razlika u cijeni između Ytonga i cigle".

majstortomo
11.04.2007., 21:37
uspio pronaći,ali uglavnom ništa konkretno.
uglavnom rasprave o cijeni a nema konkretnih iskustava

thank's anyway!

gle ytong za završeno iznutra manji troškovi uređenja al sve u svemu cigla je cigla a siporeks je dobar za pregrade i neke sitne popravke.
gradim kuće sa ciglom i na kraju ak ti nije frka za vrijeme preporučujem ciglu jer cigla traje 100 godina a Ytong nije još ispitano jedino što je bolji izolator a za to isto ima ljeka kod cigle staviš 8 cm stiropola i u kući ti je milina
sve u svemu nisam pobornik kompletne gradnje kuće od Ytonga vanjski zidovi cigla a ak očeš prezidi siporeks.

sky cruiser
12.04.2007., 12:10
gle ytong za završeno iznutra manji troškovi uređenja al sve u svemu cigla je cigla a siporeks je dobar za pregrade i neke sitne popravke.
gradim kuće sa ciglom i na kraju ak ti nije frka za vrijeme preporučujem ciglu jer cigla traje 100 godina a Ytong nije još ispitano jedino što je bolji izolator a za to isto ima ljeka kod cigle staviš 8 cm stiropola i u kući ti je milina
sve u svemu nisam pobornik kompletne gradnje kuće od Ytonga vanjski zidovi cigla a ak očeš prezidi siporeks.

A kak majstortomo zna koliko Ytong traje (tj. ne-traje) ? Daj mi opiši tu tvoju "majstorsku" metodu mjerenja.