PDA

View Full Version : Šta mislite o izjavi Emira Kusturice?

objektiv81
15.12.2007., 20:44
Kusturica je, odgovarajuci na pitanje "kako se danas definise", odgovorio:
- Moja porodica je poreklom srpska, pravoslavna. Moj otac je rodjen kao musliman, ali je, pre svega, bio Srbin.

walther-P38
15.12.2007., 20:48
Super, pa nije to grijeh.:rolleyes:

mandžukić
15.12.2007., 20:49
isto što o srbima

Liberal MNE
15.12.2007., 21:17
- Moja porodica je poreklom srpska, pravoslavna. Moj otac je rodjen kao musliman, ali je, pre svega, bio Srbin.

Ako je njegova porodica "poreklom" srpska, onda je on prakticno reka da njegova porodica vise nije srpska. Je li tako?

Mene se cini da ne zna ni on sam sto prica.

Ja sam cuo da je njegova porodica porijeklom bila pravoslavna i da su se prezivali Babic, je li to tacno? Jesu li Babici iz Srbije ili iz Bosne?

strjela
15.12.2007., 21:34
Ako je njegova porodica "poreklom" srpska, onda je on prakticno reka da njegova porodica vise nije srpska. Je li tako?

Ja sam cuo da je njegova porodica porijeklom bila pravoslavna i da su se prezivali Babic, je li to tacno? Jesu li Babici iz Srbije ili iz Bosne?

Babici su iz Hercegovine.
On je samo za sebe rekao. Vjerovatno mu se svidio ciganski nacin zivota od tolikih filmova pa se opredjelio kao Srbin.

Liberal MNE
15.12.2007., 21:46
Babici su iz Hercegovine.

Onda je problem rijesen. Zna se da su Hercegovci Crnogorci :top:

Samo je dobro da se taj "Hercegovac" izjasnjava drukcije od Crnogorca, da se mi ne moramo stidjet njega i njegovih bistrih izjava i pjesnickih performansa.

hrasno
15.12.2007., 21:49

Pa dobro, blago njemu. On makar zna svoje porjeklo, sretan covjek. Da je meni znati moje, eh sto bi volio.

Stradi
15.12.2007., 23:09
Niti je bolji, niti gori zbog toga.
Ne vjerujem ti da bi Crnogorcima smetalo da je Kusturica Crnogorac, makar se i ne slagali sa njegovim političkim gledanjima. Daleko je značajnije ono što je učinio i što predstavlja u svijetu filma od njegovih izjava vezanih za istoriju, politiku...

Homeini
16.12.2007., 00:51
"Protekle sedmice skoro sve balkanske novine objavile su vijest da se ugledni srpski reditelj upisao u pravoslavlje, prošavši kroz kanonski obred kršenja u crkvi Uspenije Bogorodice kod Herceg-Novog i odabravši novo ime - Nemanja. Vijest je plasirana u dijelovima novina u kojima se objavljuju bizarnosti, poput one da je jedan kenijski pastir ponudio bivšem američkom predsjedniku Clintonu 40 krava i 20 ovaca za ruku njegove kćeri. Cinični Mile Stojić je ovim povodom zapisao: "Iako je njegovo pozno krštavanje obavljeno iza debelih manastirskih zidina, ostat će zapisano da je Kusta prvi pravoslavac u modernoj srpskoj povijesti čiji se otac zvao - Murat."

Nemanja Kusturica (http://www.pionirovglasnik.com/index.php?category=39&content=315)

Apatrid
16.12.2007., 01:17
Njegova je stvar di ce zivit i kako ce se zvati i sto ce osjecati da je. Njegov rad izuzetno cjenim, majstor kadra. Najbolji redatelj s ovih prostora. Ubjedljivo. Najnagradjivaniji. To je sigurno.

A o njegovom politickom angazmanu. Najvise bih volio da je ostao vani i da se nije mjesao u sve ovo. Ali to je njegova osobna stvar. Nek zivi i stvara di god hoce, samo nek pravi dobre filmove.

Homeini
16.12.2007., 01:36
Poznavao sam covjeka sa istim prezimenom kao on,Kusturica,samo sto je ovaj bio iz Istocne Hercegovine a ovaj Kusturica-srbin je iz Sarajeva.

Ovaj kojega sam ja poznavao je kliznuo negdje polovinom 92. kod sestre u Hrvatsku a u cilju izbjegavanja prisilne cetnicke mobilizacije.

Bio je neko vrijeme u Zagrebu da bih ga jedan dan Tudjmanova policija legitimisala negdje na ulici.Po tome su ga odveli na nekakav info.razgovor u policijsku "postaju" a odatle u logor Kerestinac blizu Zagreba.

Nakon 15 dana je iz Kerestinca odveden na nekakvu razmjenu sa cetnicima ali je odbio preci liniju i vratio se nazad u autobus kojim ih je hrvatska vojna policija dovela na razmjenu.Tu nastaje njegov pakao.Sproveden je u Loru u Splitu i tu je boravio negdje do kraja ljeta 93.

Ono zbog cega su ga naj vise tukli,kako mi je pricao njegov brat,bilo je njegovo prezime Kusturica i taj nesretni reziser Nemanja sa kojim on nije imao ama bas nikakve rodbinske veze.Ali hajde,dok ti to dokazes,osta ti bez ledja.

hrasno
16.12.2007., 02:10
Poznavao sam covjeka sa istim prezimenom kao on,Kusturica,samo sto je ovaj bio iz Istocne Hercegovine a ovaj Kusturica-srbin je iz Sarajeva.

Ovaj kojega sam ja poznavao je kliznuo negdje polovinom 92. kod sestre u Hrvatsku a u cilju izbjegavanja prisilne cetnicke mobilizacije.

Bio je neko vrijeme u Zagrebu da bih ga jedan dan Tudjmanova policija legitimisala negdje na ulici.Po tome su ga odveli na nekakav info.razgovor u policijsku "postaju" a odatle u logor Kerestinac blizu Zagreba.

Nakon 15 dana je iz Kerestinca odveden na nekakvu razmjenu sa cetnicima ali je odbio preci liniju i vratio se nazad u autobus kojim ih je hrvatska vojna policija dovela na razmjenu.Tu nastaje njegov pakao.Sproveden je u Loru u Splitu i tu je boravio negdje do kraja ljeta 93.

Ono zbog cega su ga naj vise tukli,kako mi je pricao njegov brat,bilo je njegovo prezime Kusturica i taj nesretni reziser Nemanja sa kojim on nije imao ama bas nikakve rodbinske veze.Ali hajde,dok ti to dokazes,osta ti bez ledja.

Nesto ne kontam. Kusturica je primio pravoslavlje na djurdjevdan 2005 g. Kakve veze ima 93g. sa Nemanjom?

Homeini
16.12.2007., 02:13
Nesto ne kontam. Kusturica je primio pravoslavlje na djurdjevdan 2005 g. Kakve veze ima 93g. sa Nemanjom?

Tacno,2005. je primio pravoslavlje ali je i 93. bio srpski supkolizas i vec tada je lajao na sve one koji se nisu slagali s Milosevicem.

Valderama
16.12.2007., 08:00
Tacno,2005. je primio pravoslavlje ali je i 93. bio srpski supkolizas i vec tada je lajao na sve one koji se nisu slagali s Milosevicem.
Kusturica bio saglasan sa Milosevicem?

vladislav
16.12.2007., 08:29
U cemu je problem ? Kusturica je jos 1990 u razgovoru za beogradski list "Duga" rekao da je porijeklom Srbin od Babica iz Hercegovine koji su tu dosli iz Raske.I njegov otac Murat se izjasnjavao kao Srbin. A sto se tice tzv. podrske Milosevicu to je nonsens.Cim je otisao na pocetku rata iz Sarajeva u Beograd to je po definiciji "podrska Milosevicu".Znam da je Kusta bio 90-ih za opstanak Jugoslavije pa ga to kao veze za Slobu, a 1997/97 je ucestvovao u demonstracijama protiv Milosevica i drzao je govore protiv njega .

Biber
16.12.2007., 09:29

Jesu, pogotovo oni iz Gruda :D

Cinnamon Girl
16.12.2007., 10:11

Inteligentan je u vrazju mater. Pravoslavni musliman. Gnjida od covjeka.

Apatrid
16.12.2007., 10:58
Kusturica nije ostisao iz Sarajeva u Beograd. On je van Sarajeva i Jugoslavije otisao jos prije rata. Volio je Jugslaviju i smatrao je svojom zemljom kao sto i ti danas smatras Hrvatsku. Nije mogao podnijeti niti zamilsliti njen raspad, posebno ne onako krvav. Na kraju je ostao i bez zemlje, i bez republike i bez grada koji vise nema nikave veze sa Sarajevom.

Mozda je upao u klopku razmisljanja da je Milosevic bio za Jugoslaviju, sto je svakako bila podvala, ali ne vjerujem. Uglavnom, bolje bi bilo da je ostao vani. Ali, znao je i sam da je Zapad jedno bi-polarno drustvo i da mu se masa stvari tamo zgadila.

CondoR
16.12.2007., 11:20
. Na kraju je ostao i bez zemlje, i bez republike i bez grada koji vise nema nikave veze sa Sarajevom.

Baš mi ga je žao :lol:

Zbog Kusturice i njemu sličnim izdajnicima i prevarantima i gnjidama, svi trebamo reći najjače što možemo " ništa više nije kao što je bilo " . Hajd ne budali, ti ćeš govoriti kakvo je bilo a kakvo je sad Sarajevo, BiH .... :cerek:

Mnogi ugledni građani Sarajeva su ostali u tom gradu, solidarisali se sa tim gradom u najgorim ratnim trenucima za njega, i njegove građane, i nisu izdali ni grad ni državu. Preko svega toga sad bi trebalo jednostavno preć i reći " Kusturica ma nema veze, bilo i prošlo, ne zamjerimo ti " eeee neće ići tako. Donio je odluku, postao je izdajnik i gnjida od čovjeka. Sarajevo mu nikad neće oprostiti, NIKAD !

Koga hebe ......:top:

vladislav
16.12.2007., 11:40
Ova prica o izdaji je deplasirana.Shvatam ljude koji su dozivjeli rat i stradanja ,ali uvijek postoji jedno veliko ALI. Ko je izdao koju drzavu,mislis na BIH koja postoji na papiru ,mislis na Sarajevo koje je otislo u vrazju mater (nazalost ) , ko je izdao Jugoslaviju ? I stvarno koja je prava strana ? Da li je uopce ima ?

Apatrid
16.12.2007., 12:00

Zbog Kusturice i njemu sličnim izdajnicima i prevarantima i gnjidama, svi trebamo reći najjače što možemo " ništa više nije kao što je bilo " . Hajd ne budali, ti ćeš govoriti kakvo je bilo a kakvo je sad Sarajevo, BiH .... :cerek:

Mnogi ugledni građani Sarajeva su ostali u tom gradu, solidarisali se sa tim gradom u najgorim ratnim trenucima za njega, i njegove građane, i nisu izdali ni grad ni državu. Preko svega toga sad bi trebalo jednostavno preć i reći " Kusturica ma nema veze, bilo i prošlo, ne zamjerimo ti " eeee neće ići tako. Donio je odluku, postao je izdajnik i gnjida od čovjeka. Sarajevo mu nikad neće oprostiti, NIKAD !

I da je sve tocno sto si rekao, to je opet njegov osobni izbor. Pa sto onda sto se ne moze vratiti u svoj rodni grad ? Njegovog grada (onakvog kakvog ga pamti) i tako vise nema.

Sarajevo je danas 90% muslimanski grad. Nema u tome nista lose ili dobro. To je cinjenica. Srbi i Hrvati ( i mnogi Muslimani) su uglavnom prodali svoje
i napustili ga zauvijek. Pogledaj smo spisak ucenika prvih razreda osovnih skola u gradu i vidjeces o cemu govorim.

I govor u Sarajevu vise nije isti. Niti je to dobro niti lose, vec je tako.

Liberal MNE
16.12.2007., 12:48
U čemu je problem ako se čovjek vratio na vjeru svojih predaka??To bi vi svi trebali uraditi a ne po ćitav dan..:s :s :s :s :s

Hercegovci su prvo bili pagani, pa katolici, pa tek onda pravoslavci ili muslimani. Tako da se sigurno nije vratio na vjeru svojih predaka.

Nesto se ne sjecam da je osudio zlocine koje su vrsili Mladic i Karadzic nad "poislamiziranim Srbima"! Ne, nije ih osudio, ali im je zato pjeva pjesme!

Vuco
16.12.2007., 14:42
I Alija Izetbegović se izjašnjavao kao Srbin, pa Velikim Bošnjacima to ne smeta, niti ga smatraju izdajicom. Zašto bi im smetao Kusturica?

Liberal MNE
16.12.2007., 14:50
I Alija Izetbegović se izjašnjavao kao Srbin, pa Velikim Bošnjacima to ne smeta, niti ga smatraju izdajicom. Zašto bi im smetao Kusturica?

Zato sto pjeva odu ratnim zlocincima.

Henry_Kinasky
16.12.2007., 14:52
Zato sto pjeva odu ratnim zlocincima.

Ne znam sta imas protiv Roma.

Ali garantovano, ako je i postojao neki ratni zlocinac romske nacionalnosti u zadnjem ratu...sebe Romom nije smatrao. :mig:

Liberal MNE
16.12.2007., 15:03
Ne znam sta imas protiv Roma.

Ali garantovano, ako je i postojao neki ratni zlocinac romske nacionalnosti u zadnjem ratu...sebe Romom nije smatrao. :mig:

Zezas li se to ili ne znas da je pjeva odu Radovanu Karadzicu?

Vuco
16.12.2007., 15:05
U čemu je stvar s tom odom što li već?

GoTo
16.12.2007., 16:04
Zato sto pjeva odu ratnim zlocincima...
...koji su u 90% slučajeva - Crnogorci!!!

Milošević, Đukanović, Karadžić, Bulatović, Marović, Šljivančanin, Arkan... :kava:

sdespot
16.12.2007., 16:39

:rolleyes:

Kako sad,zar ne rece na temi o Bosnjacima da su svi stanovnici Bosne i Hercegovine Bosnjaci vere pravoslavne,katolicke i islamske??? Dakle Bosnjaci bez obzira na veru...

Otkud sad po tebi nekakvi Crnogorci u BiH? :confused: :kava:

Sarajevci su revoltirani Kusturicinim postupkom,ali ko ce mu zabraniti da za sebe kaze i da je Marsovac,pogotovo ako je to vec u porodici opste prihvacen stav... Nije izdao naciju kojoj ni ne pripada,kazu da je izdao grad. ne znam,Sarajevci to bolje znadu...

walther-P38
16.12.2007., 16:57
Super, pa nije to grijeh.:rolleyes:

Nego sramota:D

Liberal MNE
16.12.2007., 17:24
:rolleyes:

Kako sad,zar ne rece na temi o Bosnjacima da su svi stanovnici Bosne i Hercegovine Bosnjaci vere pravoslavne,katolicke i islamske??? Dakle Bosnjaci bez razlike u veri...

Ne, reka sam "svi stanovnici Bosne".

Salio sam se kad se reka da su Hercegovci Crnogorci, iako mislim da su nekad davno Crnogorci, Hercegovci, Srbi iz Kninske Krajine i Hrvati iz Zagore i Imotske Krajine bili jedan narod koji se zvao Vlasima (Vlajima) ili tacnije (drugi su ih zvali) Crnim Vlasima. Zasto smatram da su isti narod? Zato sto oni i samo oni imaju gusle i tu kulturu koja ide uz gusle. Zato sto samo oni zivjese u takvu vrstu plemenskih zajednica. Zato sto samo oni imase krvnu osvetu i mentalitet koji ide uz nju. Zato sto im je mentalitet identican, a i nosnja skoro ista (skoro svi imaju kapu nalik na crnogorsku kapu).

Ako je ovo tacno, da smo isti narod, onda je tacno da je jedan dio tih Vlaha postao dio hrvatskog naroda, jedan dio je postao dio srpskog naroda, a samo jedan dio je stvorio svoju drzavu i nazva je svojim geografskim imenom: Crna Gora.

Nadam se da vas nijesam opteretio ovom dosadnom pricom.

sdespot
16.12.2007., 17:29
Ne, reka sam "svi stanovnici Bosne".

Salio sam se kad se reka da su Hercegovci Crnogorci, iako mislim da su nekad davno Crnogorci, Hercegovci, Srbi iz Kninske Krajine i Hrvati iz Zagore i Imotske Krajine bili jedan narod koji se zvao Vlasima (Vlajima) ili tacnije (drugi su ih zvali) Crnim Vlasima. Zasto smatram da su isti narod? Zato sto oni i samo oni imaju gusle i tu kulturu koja ide uz gusle. Zato sto samo oni zivjese u takvu vrstu plemenskih zajednica. Zato sto samo oni imase krvnu osvetu i mentalitet koji ide uz nju. Zato sto im je mentalitet identican, a i nosnja skoro ista (skoro svi imaju kapu nalik na crnogorsku kapu).

Ako je ovo tacno, da smo isti narod, onda je tacno da je jedan dio tih Vlaha postao dio hrvatskog naroda, jedan dio je postao dio srpskog naroda, a samo jedan dio je stvorio svoju drzavu i nazva je svojim geografskim imenom: Crna Gora.

Nadam se da vas nijesam opteretio ovom dosadnom pricom.

Ne znam koliko ti je pametno da odvajas Bosnu od Hercegovine na ovom forumu... :rolleyes: Mislim...

Liberal MNE
16.12.2007., 17:35
Ne znam koliko ti je pametno da odvajas Bosnu od Hercegovine na ovom forumu... :rolleyes: Mislim...

Nista ne odvajam ni od cega. Bosna i Hercegovina je jedna drzava, ali dva razlicita geografska pojma.

Super Slim
16.12.2007., 17:42

tacno . i izetbegovic se pocetkom 50tih izjasnjavao kao srbin. vidis to im ne smeta. mozda zato sto je bio panislamista?

bosnjaci su klasicna politicka nacija.

Liberal MNE
16.12.2007., 17:46
tacno . i izetbegovic se pocetkom 50tih izjasnjavao kao srbin. vidis to im ne smeta. mozda zato sto je bio panislamista?
Pa oni su normalan narod. Zasto bi im to smetalo.

bosnjaci su klasicna politicka nacija.

Koja to nacija nije politicka? Mozda ti brkas rijec "etnos" sa rijecju "nacija".

lipkoslika
16.12.2007., 17:55

Ko mu je zbog toga kriv????

zeljko_ri
16.12.2007., 18:30

Pa dolaskom Turaka na ove prostore u ta doba ljudi su masovno uzimali islamsku vjeru.Što znači da su prije Turaka,ljudi bili katolici i pravoslavci....

WeM
16.12.2007., 20:00

primjetio sam upise iz kojih se daa naslutiti frustracija kao kad su culi da 50 centi nece vise u hrvatsku dolazit.

a vezano za newnemanju...jbg tako o rodonacelniku zdravog bosanskog humora...ccc...ccc. mogo si 10 godina to ... tuviti, nemanja je mogo i 23 filma snimiti...dzaba, ni to vam ne bi pomoglo.

Cinnamon Girl
16.12.2007., 22:22

Potpisujem. Gnjida. :rigo:

To_all_my_friends
16.12.2007., 23:09
To je njegov lični stav.Za to sam i glasao.On se može opredeliti kako god hoće.Sve zavisi od toga kako se oseća.

blajburg
16.12.2007., 23:21
Nista ne odvajam ni od cega. Bosna i Hercegovina je jedna drzava, ali dva razlicita geografska pojma.

Država nije trajna kategorija:ne zna:

M0ssad
17.12.2007., 14:43

Nema Sarajevo njemu sta da oprasta moj Kondore. A kao drugo zasto ti smeta njegova izjava? Zar svako nema pravo da se izjasnjava kako hoce?

Pa vi prvi skacete ljudima za oci kad vam neko kaze da "Bosnjaci" ne postoje kao nacija i bunite se da vam Srbi i Hrvati namecu naciju.

E moj Kondore Kondore.

Cosmopolita
17.12.2007., 15:12
Trebali bi dobiti malo vise objasnjenja za ovu "gnjidu".
Pretpostavljam da je gnjida prvenstveno jer je nasao svoje korene a drugo jer ih se ne stidi.
I sta mu Sarajevo nece oprostiti i sta mu ima uostalom oprastati?

CondoR
17.12.2007., 15:19
Nema Sarajevo njemu sta da oprasta moj Kondore. A kao drugo zasto ti smeta njegova izjava? Zar svako nema pravo da se izjasnjava kako hoce?

Pa vi prvi skacete ljudima za oci kad vam neko kaze da "Bosnjaci" ne postoje kao nacija i bunite se da vam Srbi i Hrvati namecu naciju.

E moj Kondore Kondore.

Pročitat pažljivije prije nego se klikne na " QUOTE " :top:

Hebe se meni kako se izjašnjava Emir- Nemanja, Srbin, Marsovac, kako god hoće ....

Moj post uopšte ne govori o njegovom nacionalnom izjašnjavanju, već o odnosu spram Sarajeva, BiH ...kontaš ?

Npr, njegova izjava : "Srbi gađali Sarajevo kako bi malo uplašili Muslimane" Gnjida zar ne ? :flop:

Link (http://www.lupiga.com/vijesti/index.php?id=4923)

M0ssad
17.12.2007., 15:24
Pročitat pažljivije prije nego se klikne na " QUOTE " :top:

Hebe se meni kako se izjašnjava Emir- Nemanja, Srbin, Marsovac, kako god hoće ....

Moj post uopšte ne govori o njegovom nacionalnom izjašnjavanju, već o odnosu spram Sarajeva, BiH ...kontaš ?

Npr, njegova izjava : "Srbi gađali Sarajevo kako bi malo uplašili Muslimane" Gnjida zar ne ? :flop:

Link (http://www.lupiga.com/vijesti/index.php?id=4923)

Jbga Kondore ja sam mislio da je tema njegova izjava o nacionalnoj pripadnosti a ne njegov odnos prema Sarajevu i BiH-a generalno.

CondoR
17.12.2007., 17:21
Jbga Kondore ja sam mislio da je tema njegova izjava o nacionalnoj pripadnosti a ne njegov odnos prema Sarajevu i BiH-a generalno

Slažem se, al ja sam postom na koji ti repliciraš odgovarao forumašu Apatrid(u) na njegovu rečenicu koja glasi :

Na kraju je ostao i bez zemlje, i bez republike i bez grada koji vise nema nikave veze sa Sarajevom.

Došlo je do zabune ....

M0ssad
17.12.2007., 17:29
Slažem se, al ja sam postom na koji ti repliciraš odgovarao forumašu Apatrid(u) na njegovu rečenicu koja glasi :

Došlo je do zabune ....

Izletio sam pred rudu sto bi rekli kod nas :cerek:

Liberal MNE
17.12.2007., 18:00
Država nije trajna kategorija:ne zna:

Ja ipak mislim da ce Sandzak ostat u Srbiju (ako Seselj ne dodje na vlast :D ).

lutnik
18.12.2007., 00:55
Tipican srpski intelektualni primitivac. Poslije svih njegovih izjava vec odavno ga smatram za djubre od covjeka posto je svoj intelektualni potencijal radije potrosio za "srpske" umjesto za humanitarne svrhe

#PEJKO#
18.12.2007., 01:06
Izdajica.

Yusuf
18.12.2007., 02:07
Trebali bi dobiti malo vise objasnjenja za ovu "gnjidu".
Pretpostavljam da je gnjida prvenstveno jer je nasao svoje korene a drugo jer ih se ne stidi.
I sta mu Sarajevo nece oprostiti i sta mu ima uostalom oprastati?

To sto je on nasao svoje korijene i sto ih se ne stidi me zivo zaboli kurac. Isto tako me zaboli kurac sto je izjava dosta tendeciozna sto uostalom i potvrdjuje ova anketa gore kao i tvoj komentar, a sto je naravno i bila njegova namjera kad je davao istu. Moze on i izjaviti da se rodio tako sto mu je otac jebao kozu, uopce me ne tangira, jer se to tice iskljucivo njega i koze koja ga je okotila. Ali njegov stav prema gradu koji ga je stvorio, i njegovi guzojebacki odnosi sa ljudima koji su ga sistematski unistavali i ubijali njegove sugradjane tokom 4 godine, e to je vec vrijedno prezira i naziva "gnjida" koji je cak preblag za tog izroda. Jel' ti sad jasno? Cisto sumnjam. Na neke ljude su objasnjenja jednostavno protracena.

za-gor-te-nej
18.12.2007., 04:04
mislim da je to njegova stvar i boli me kurac.
ali kako vec neko rece...malo je bosnjaka nastalo od bogumijlija...vecina su bili ili katolici ili pravoslavci. od svakog od njih je po samo jedan predak odlucio ici linijom manjeg otpora i presao u islam. ipak mislim da je krajnje neumjesno muslimane na to podsjecati jer je i to presaltavanje stvar izbora i nesto intimno gdje ne treba dirati.
jel tako?-tako je.

lafo
18.12.2007., 20:57
Ma on je bolesni psihopata koji bi za komadic slave i govno pojeo.. Takvih ima na sve 3 strane..

M0ssad
18.12.2007., 21:16
Ma on je bolesni psihopata koji bi za komadic slave i govno pojeo.. Takvih ima na sve 3 strane..

Kao prvo Kusta je svoju slavu stekao prije rata a kao drugo cinjenica da se on izjasnjava kao Srbin mu ne bi isla u prilog kad se uzme u obzir kakva se medijska hajka vodila poput Srba.

Pavle Jurišić Šturm
18.12.2007., 21:41

Mislim da ti je treće pitanje u anketi suvišno, jer ako Kusturica kaže mu je poreklo srpsko i da je Srbin, koji je onda "svoj" narod on izdao, ako znamo da srpski nije?

lafo
19.12.2007., 05:46
Kao prvo Kusta je svoju slavu stekao prije rata a kao drugo cinjenica da se on izjasnjava kao Srbin mu ne bi isla u prilog kad se uzme u obzir kakva se medijska hajka vodila poput Srba.

hehe..

A kao trece - kako bi kusta prosperirao u opkoljenom i mrcvarenom Sarajevu,
da li bi i dalje bio "top of the hill" ili samo obicna (dekintirana) zrtva
koja ceka na svoj snajperski metak?

A kao cetvrto - biti Bosnjak a tvrditi da si srbin, to ti je isto ko pokusati govno
ko sarmu... Eto probaj ti reci da si pravoslavni Bosnjak pa ces osjetit gorak ukus
u labrnjama, zar ne ?!?

objektiv81
19.12.2007., 05:48
Mislim da ti je treće pitanje u anketi suvišno, jer ako Kusturica kaže mu je poreklo srpsko i da je Srbin, koji je onda "svoj" narod on izdao, ako znamo da srpski nije?
Pa to je za Bosnjake. Predpostavljam da ce oni da biraju tu mogucnost. Ako se neko odrekne jednog naroda a prihvati drugi, koji je onda narod izdao? Sigurno ne Srbe... Mozda je izdao Hrvate, ili Turke. Sta ja znam...

M0ssad
21.12.2007., 17:48
hehe..

A kao trece - kako bi kusta prosperirao u opkoljenom i mrcvarenom Sarajevu,
da li bi i dalje bio "top of the hill" ili samo obicna (dekintirana) zrtva
koja ceka na svoj snajperski metak?

A kao cetvrto - biti Bosnjak a tvrditi da si srbin, to ti je isto ko pokusati govno
ko sarmu... Eto probaj ti reci da si pravoslavni Bosnjak pa ces osjetit gorak ukus
u labrnjama, zar ne ?!?

Podsjeti me samo kad se to Kusturica deklarisao kao "Bosnjak"? :confused:

Pokusavam da se sjetim al' mi ne ide nesto.

vladislav
21.12.2007., 17:59
Rekli smo vec 1000 puta.Otac Emira Kusturice Murat se izjasnjavao kao Srbin.Emir Kusturica je prije rata u jednom intervjuu rekao da je porijeklom Srbin .List " Duga" iz 1990 godine,prije izbora u BIH.Sigurno se nije izjasnjavao kao Bosanac ili Bosnjak,znaci da nikoga nije mogao izdati.Prije ce biti da se izjasnjavao kao Jugoslaven ( ali porijeklom Srbin).Jednostavno zar ne ?

COD2
21.12.2007., 20:03
Zašto je Kusturica uopće bitan?

Crni Guber
21.12.2007., 20:33

Kontradiktoran je sam sebi ako je porodica porjeklom pravoslavna kako to da mu je otac musliman i on imao muslimansko ime? Inace me ne interesuje cak ni njegov licni stav odkad je podrzavao Milosevica. Njegova licna stvar je je li se on osjeca kao srbin ili svemirac ali mogao je makar neku humanitarnu akciju organizovati za Sarajevo i pomoci obicnim ljudima koje je rat tesko pogodio. Umjesto toga on drzi moralne pridike, podrzava Milosevica i daje za pravo najgorim srpskim nacionalistima. Sada je nasao utociste u planinskim vrletima svoga doma, kojeg je dobio od Kostunice, pa se nadam da je sretan, mastan i pijan onakav kakav je uvijek zelio biti.

M0ssad
21.12.2007., 20:41
Kontradiktoran je sam sebi ako je porodica porjeklom pravoslavna kako to da mu je otac musliman i on imao muslimansko ime? Inace me ne interesuje cak ni njegov licni stav odkad je podrzavao Milosevica. Njegova licna stvar je je li se on osjeca kao srbin ili svemirac ali mogao je makar neku humanitarnu akciju organizovati za Sarajevo i pomoci obicnim ljudima koje je rat tesko pogodio. Umjesto toga on drzi moralne pridike, podrzava Milosevica i daje za pravo najgorim srpskim nacionalistima. Sada je nasao utociste u planinskim vrletima svoga doma, kojeg je dobio od Kostunice, pa se nadam da je sretan, mastan i pijan onakav kakav je uvijek zelio biti.

Koliko znam Emir je organizovao humanitarne akcije i pomoc. To sto ih nije pravio za Sarajevo ne znaci da se ne racunaju.

Ne vidim nikakav problem ili kontradikciju u tome sto kaze da mu je porodica porijeklompravoslavna a otac musliman. Kljucna rijec je "porijeklom". Znaci deda, pra-djeda nije ni bitno vise.

spiritual beggar
21.12.2007., 20:53

Kusturica nikada nije bio u ljubavi sa Sarajevom,uslovno receno...jos pocetkom devedeseti na njega su se okomili voxovci...ali mislim da Kusturica neke stvari je radio i radi iz nekog inata prema Bosni...fakat bi bilo tuzno da je on ostao plafon nase kinematografije,svojim odlaskom on je dao vise prostora mladim rediteljima kao sto je Tanovic ili Zbanicka...da je ostao danas bi vjerovatno cjela drzava bacala pare na njegove megalomaske filmske nebuloze kao sto je to nekada pokroviteljski radio Milosevicev rezim:kava:

zebu
21.12.2007., 20:56
Kusta je prodao dusu djavolu.Zato danas prodaje flasirane Che Guevare i Draze.

Crni Guber
21.12.2007., 21:02
Da poznate su te njegove humanitarne akcije svako ziv je cuo za njih. A tek da su Kusturice u srednjem vijeku presle na islam svako zna, bitno je da su bili pravoslavci a ne sta su trenutno. Sve je logicno i zato je dobro da je Kusturica tamo gdje jeste, sretno mu bilo.

spiritual beggar
21.12.2007., 21:09
Da poznate su te njegove humanitarne akcije svako ziv je cuo za njih. A tek da su Kusturice u srednjem vijeku presle na islam svako zna, bitno je da su bili pravoslavci a ne sta su trenutno. Sve je logicno i zato je dobro da je Kusturica tamo gdje jeste, sretno mu bilo.

Tu je Kusturica da ispravi tu vekovnu nepravdu u ime svojih predaka (sta ako je neki od njih bio hadjija?:lol: )...naravno sve sto on radi radi iz svog poznatog komformizma i za to ne bira nacin na koji ce ga ostvariti:kava:

apić
21.12.2007., 21:14
ma zaboli me uvo za tog ljigavca:kava:

dusan10
21.12.2007., 21:33
Reko istinu.

COD2
21.12.2007., 21:37
Ima ona stara poslovica: "Koga nema, bez njega se može." :ne zna:

Jedino što ja mogu o njemu reći je to da dok mu je scenarije pravio Sidran i on je pravio dobre filmove.

Poslije Sidrana sve su to mediokritetski projekti bez glave i repa u kojima se čak osjeća (po meni) taj njegov gubitak tla pod nogama. Filmovi mu gube univerzalnu poruku i jednostavno nisu vrijedni ni pomena.

Mislim da se to desilo sa svim umjetnicima koji su napustili Sarajevo i BiH. Kad kažem napustili ne mislim samo otišli nego i doslovno napustili.

U nekim svjetskim razmjerama su donekle profitirali na ratu, dok je on bio u centru pažnje i oni su bili. Sad kad je sve to gotovo pažnju mogu privlačiti jedino takvim potezima koji su na granici nekog skandala. Te prelazak na pravoslavlje (Mislim koga boli klinac to što je prešao na pravoslavlje. Njegova stvar.) Pa onda epizode sa Maradonom, Kastrom itd. kvazi revolucija itd. Sve je to jedno veliko ništa.

I kao što rekoh ranije i pitah: "Zašto je on uopće bitan?" :ne zna:

U BiH je uvijek bilo dobrih umjetnika a biće ih i dalje. BiH je jednostavno zemlja koja inspiriše i u njoj se rađaju ljudi koji imaju o čemu da govore. Eto pogledajte samo šta se sa BH filmom događa unazad 7-8 godina. Od posljeratnih porođajnih muka, sa enormnim manjkom finansijskih sredstava zahvaljujući umjetnicima tipa Žalica, Jasmila, Dino Mustafić, rahmetli Benjo Filipović, Ahmed Imamović, Srđan Vuletić itd. BiH je ponovo zauzela svoje mjesto u filmu koje joj je pripadalo i prije rata na ovim prostorima. Imamo najjači regionalni filmski festival, a u nekim realnim razmjerama smo jedna mala, popaljena i porušena zemlja tek izašla iz pakla rata.

Šta više reći?

Koga nema bez njega se može.

Tenicki Direktor
21.12.2007., 22:35
Ima ona stara poslovica: "Koga nema, bez njega se može." :ne zna:

Jedino što ja mogu o njemu reći je to da dok mu je scenarije pravio Sidran i on je pravio dobre filmove.

Poslije Sidrana sve su to mediokritetski projekti bez glave i repa u kojima se čak osjeća (po meni) taj njegov gubitak tla pod nogama. Filmovi mu gube univerzalnu poruku i jednostavno nisu vrijedni ni pomena.

Mislim da se to desilo sa svim umjetnicima koji su napustili Sarajevo i BiH. Kad kažem napustili ne mislim samo otišli nego i doslovno napustili.

U nekim svjetskim razmjerama su donekle profitirali na ratu, dok je on bio u centru pažnje i oni su bili. Sad kad je sve to gotovo pažnju mogu privlačiti jedino takvim potezima koji su na granici nekog skandala. Te prelazak na pravoslavlje (Mislim koga boli klinac to što je prešao na pravoslavlje. Njegova stvar.) Pa onda epizode sa Maradonom, Kastrom itd. kvazi revolucija itd. Sve je to jedno veliko ništa.

I kao što rekoh ranije i pitah: "Zašto je on uopće bitan?" :ne zna:

U BiH je uvijek bilo dobrih umjetnika a biće ih i dalje. BiH je jednostavno zemlja koja inspiriše i u njoj se rađaju ljudi koji imaju o čemu da govore. Eto pogledajte samo šta se sa BH filmom događa unazad 7-8 godina. Od posljeratnih porođajnih muka, sa enormnim manjkom finansijskih sredstava zahvaljujući umjetnicima tipa Žalica, Jasmila, Dino Mustafić, rahmetli Benjo Filipović, Ahmed Imamović, Srđan Vuletić itd. BiH je ponovo zauzela svoje mjesto u filmu koje joj je pripadalo i prije rata na ovim prostorima. Imamo najjači regionalni filmski festival, a u nekim realnim razmjerama smo jedna mala, popaljena i porušena zemlja tek izašla iz pakla rata.

Šta više reći?

Koga nema bez njega se može.

"Koga nema bez njega se može".... to stoji

al nema razloga sada omalovažavati njegovo djelo zbog njegovih nacionalnih, vjerskih, političkih, etničkih.... uvjerenja
Kusta je veliko (ako ne i najvece) ime ex-yu kinematografije i velike uspjehe i poštovanja, slavu i uglede je stekao i posle sidrana.
Za njegove filmove se može reći mnogo šta ali teško se mogu nazvatiti mediokritetski projekti.
U svjetskom filmu ime kusturice mnogo više odzvanja od svih koje si gore pobrojao.
Za one koji ga nevole neka se sjete izjave izjavu Emira Hadžihafizbegovića o Kusti

PatriotSLO
21.12.2007., 22:52
E Emiru Kusturici kao čoveku nemam mišljenje.

A njegovi filmovi su mi bezveze.

To_all_my_friends
21.12.2007., 23:58
A njegovi filmovi su mi bezveze.

Ima par filmova,koji mogu da prođu,a jedan mu je,po meni,najbolji njegov film,a to je "Arizona Dream" sa Jerry Lewisom,Faye Dunaway i Johnny Deppom.:top: Može da kaže ko šta hoće,ali meni je to njegov najbolji film.

Mogu da mu prođu i oni kao što su "Otac na službenom putu" i "Sjećaš li se Dolly Bell" iz neke njegove rane faze.Zatim,"Underground" mu je OK.Možda bih još onako jedva dao prođu i filmu "Dom za vešanje",recimo,ali jedva.

Svi ostali njegovi filmovi tipa "Crna mačka,beli mačor" i drugi su mu :rigo: :rigo: :rigo:

Cosmopolita
22.12.2007., 01:12
To sto je on nasao svoje korijene i sto ih se ne stidi me zivo zaboli kurac. Isto tako me zaboli kurac sto je izjava dosta tendeciozna sto uostalom i potvrdjuje ova anketa gore kao i tvoj komentar, a sto je naravno i bila njegova namjera kad je davao istu. Moze on i izjaviti da se rodio tako sto mu je otac jebao kozu, uopce me ne tangira, jer se to tice iskljucivo njega i koze koja ga je okotila. Ali njegov stav prema gradu koji ga je stvorio, i njegovi guzojebacki odnosi sa ljudima koji su ga sistematski unistavali i ubijali njegove sugradjane tokom 4 godine, e to je vec vrijedno prezira i naziva "gnjida" koji je cak preblag za tog izroda. Jel' ti sad jasno? Cisto sumnjam. Na neke ljude su objasnjenja jednostavno protracena.

Ma boli tebe najvise sto je on korene pronasao.
Nije njega nikakav grad stvorio nego ta koza koja ga je okotila jer da je taj grad stvarao nekad nekoga verovatno bi trebao nastaviti sa tim umecem narocito sad kad ste vecinski narod u njemu.
Al nesta mu ne ide od ruke.
Odavno nisam procitala post s toliko mrznje napisan..ha-bu, ha - bu ali ako, ako...!
Tvoji argumenti zbog kojih je Kusturica gnjida su tako jaki da cu odma to da potvrdim:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
I sledeci put, ne traci vreme na tako cvrste razloge i temeljita objasnjnja:mig:

zebu
22.12.2007., 10:49
Nije njega nikakav grad stvorio nego ta koza koja ga je okotila jer da je taj grad stvarao nekad nekoga verovatno bi trebao nastaviti sa tim umecem narocito sad kad ste vecinski narod u njemu.

Pa dobro,otkako Kusta nije tu,studenti sarajevske akademije su dobili samo Oskara,Zlatnog Globusa,Zlatnog Medvjeda,Cezara,te jos jedno 1000 filmskih nagrada evropske akademije i drugih svjetskih akademija.Uz to Sarajevo ima najjaci filmski festival u regiji.
Sta ti dode Monthy Piton?

WeM
22.12.2007., 11:18
Pa dobro,otkako Kusta nije tu,studenti sarajevske akademije su dobili samo Oskara,Zlatnog Globusa,Zlatnog Medvjeda,Cezara,te jos jedno 1000 filmskih nagrada evropske akademije i drugih svjetskih akademija.Uz to Sarajevo ima najjaci filmski festival u regiji.

jaka stvar kao i kustini zlatni lavovi...sve vam je to za kuac odkad su vam kustini i zicaru razjebali.

lider30
22.12.2007., 13:07
Čitajući uvodni post, ja i ne znam o čemu se diskutira :ne zna:
Opet jedna tema za "dežurne" Muslimane na ovom forumu, da kažu, boli me qrac, nek radi što hoće, pa nastave rečenicu sa ali... Inače, prate svaku temu na ovom podforumu, da im ne bi nešto promaklo, pa da oni ubace svoje tolerantno i multietnićko mišljenje. :D

Linnaeus
22.12.2007., 14:54
Čitajući uvodni post, ja i ne znam o čemu se diskutira

Tacno tako.
Boli me qraz za to kako se izjasnjava. To nece uciniti da mi se njegovi filmovi vise (ili manje) svidjaju. I potpuno se bespotrebno dize prasina oko toga. To je njegova licna stvar i koga uopste treba da bude briga za to.:kava:

Rezerva50
23.12.2007., 00:41
Koja slucajnost da je ova vijest danas bila prva na BBC-u. Tony Blair presao na katolicanstvo zato sto su mu zena i djeca katolici? Nije li cudo da je i nas Nemanja postao "svjestan" da je srpske, a ne romske nacionalnosti nakon sto se prvi put poigrao monkey plesa sa svojom suprugom srpske nacionalnosti? Znam, ona stvar obara drzave, a kamoli da nekog Roma prebacuje u Srbe? Mislim ako jedan PM UK predje zbog one stvari na katolicanstvo, zasto ne i jedan Nemanja?

Tony Blair joins Catholic Church

Tony Blair visited Pope Benedict XVI at the Vatican in June
Former Prime Minister Tony Blair has left the Anglican Church to become a Roman Catholic.
His wife and children are already Catholic and there had been speculation he would convert after leaving office. Jesu li i Nemanjina djeca i supruga vec bili Srbi kad je Nemanja "skontao" da nije Rom nego Srbin?

GoTo
23.12.2007., 01:20
Neverovatna je ova OGROMNA MRŽNJA koju Bošnjaci emituju prema Kusturici samo zato što je izrekao notornu istinu - da je deo sadašnjih Bošnjaka nastao islamizacijom pravoslavnih Srba i da, najčešće, Bošnjaci jako dobro znaju šta su bili ranije!

Kusturica je smogao snage i vratio se u veroispovest svojih dedova!!!

I šta je tu sporno??? :kava:

Rezerva50
23.12.2007., 01:22
Neverovatna je ova OGROMNA MRŽNJA koju Bošnjaci emituju prema Kusturici samo zato što je izrekao notornu istinu - da je deo sadašnjih Bošnjaka nastao islamizacijom pravoslavnih Srba i da, najčešće, Bošnjaci jako dobro znaju šta su bili ranije!

Kusturica je smogao snage i vratio se u veroispovest svojih dedova!!!

I šta je tu sporno??? :kava:Da, da nakon sto je dobio ono sto je dobio od sadasnje mu srpkinje supruge? Eno i Blaire se "osvijestio" pa je danas katolik iz istog razloga kao i Nemanja sto vise nije Rom nego Srbin, supruginog medjunozja!

Cosmopolita
23.12.2007., 22:22
Sta ti dode Monthy Piton?

Tvojoj megalomaniji nigde kraja.
Posledice krize u glavi.

Monthy Python:cerek: :cerek: :cerek:

Kajtimar
28.12.2007., 14:48

Prema pronalaženju etnografa prezime Babič potječe iz zaleđa Trsta odakle se prošitilo na Balkan, tako, da si ga danas svojataju (Babić) i Hrvati i Srbi. :kava:

Lep dan vsem skupaj... :)

Jasta
28.12.2007., 15:01
Tvojoj megalomaniji nigde kraja.
Posledice krize u glavi.

Monthy Python:cerek: :cerek: :cerek:

Ma pojedoše ih njihovi medijii koji su u ramgu Skandalu i ostalim niskobudžetnim medijima koji prepravljuju FBiH! :mig:

alfaromeo
29.12.2007., 10:53
Mislim znam da nije jednostavno kad neko iz tvog naroda baci ovakvu informaciju to boli mogu da zamislim
Ali je malo smijesno i jako primitivno da ga danas nazivaju ciganinom,mislim da li se to muslimani smatraju u bih ciganin. samo zato sto ako stvarno zna za svoje korijene,covjek odluci da im se vrati..
Inace kod nas u bih je stvarno haos da vecina ljudi (osim Crnogoraca) nije u stanju da pljune dalje od djeda,sto se tice porodicne loze..
Njegovi politicki govori i izjave su za mene ipak druga stvar i ja ih nebih mijesao sa ovom temom,jer jedno sa drugim i nema veze
Cijenim ga kao rezisera ,ali ne kao politicara
Mada znam da je covjek punker u dusi i da uvijek pici uz vodu ali nikako niz
Pitanje da li bi neko od nas ili vas uradio recimo istu stvar kad bi znao recimo da mu je pra ili djed mijenjao religiju?
Da li bi za vas to bilo bitno?
Da li bi ponovo uradili taj potez ili ne?
Mislim da je ovo licna stvar privatna kao sto je i religija i nacin vjerovanja privatna stvar i nevidim razloga da to nekoga vrijedja
Druga je stvar sto je to kod nas automatski stvar politike i da se od toga pravi show,to je ipak balkan..
Kusta je jedino mijenjao religiju poslije 92
Prije 90 on je milion puta izjavio da je Srbin islamske vjerois.
I sta sad
Mislim njegova licna stvar,zar ne
Pa imamo mali milion Hrvata islamske vjero. i oni su za mene i u mojim ocima Hrvati ,religija kao sto rekoh je privatna stvar..
Religija ne znaci automatski i nacija,ali je to kod nas sve umjesano u jedan lonac..
Koliko znam bilo je i prije i poslije rata i Srba i Hrvata islamske vjer, pa nevidim u cemu je sad problem..
jedino sporno ili sto mu se zamjeriti moze su njegove politicke izjave za vrijeme rata sa kojima se ni ja neslazem i koje su bile vise nego neukusne,to stoji
Za sve ostalo njegova licna stvar..
On ostaje za mene najveci reziser sa ovih podrucja, i mislim da sam bosnjak ipak nebih pljuvao po njemu nego bi bio ponosan da dolazi iz moje zemlje
Ali se velike licnosti su imale isti scenario u bih
Pocev od Ive Andrica Mese Selimovica pa evo i Kusturice..
Cudna je ta moja Bosna..

vik071
01.01.2008., 03:25
Nije problem u tome sto je Kustu klimaks puko u mlade dane; problem je u njegovoj izjavi '92 na TVSA u intervjuu sa Senadom Hadjifejzovicem da ce on satro da apeluje na JNA da zaustave sve rusitelje Jugoslavije i da ce sa svojim personalnim prijateljem Radovanom da diskutuje o situaciji u BiH...

Problem je isto sto njegov No Smoking Orchestra gostuje svuda po svijetu i promovira sajkacu i srpsko-sumadijski pedigre (pogledajte na Youtube kako se bubnjar sredio za stage nastup) a la zivijo-nam-djeneral-draza!

Prema tome da parafraziram rijeci jednog od prvih glumaca u Kustinim filmovima Emira H. kojima on pocinje svoj sat glume na sarajevskom sveucilistu : Radi se o najvecem umjetniku sto ce ova drzava i ovo geografsko podrucje ikada napraviti, o mome nekadsnjem ucitelju i prvorazrednom supku i smradu sto je ovaj grad ikad ispustio, gospodinu Emiru Kusturici...

srbIN mirotvorac
01.01.2008., 11:19
Zavidan nivo tolerancije i demokratije. Pogotovo kada dolazi od onih koji zagovaraju \"gradjansku\" opciju u BIH. Tek da se zna sta ceka one koji misle drugacije.

srbIN mirotvorac
01.01.2008., 11:22

Ocigledno nisi gledao Podzemlje.

nordea
01.01.2008., 16:09
Trebao je drugacije to oblikovati, ustvari.
Cisto sumnjam da uopste zna sta je njegova porodica bila prije 200 godina, i sad i onda je bio i ostao ciganin. Rodjen je mozda kao musliman njegov tata, izjasnjavao se kao Srbin jer nije svakako moglo drugacije, a Kusturica je kvisling, cigo. Koje je vjere on, to vec nije bitno.

srbIN mirotvorac
01.01.2008., 20:22
Trebao je drugacije to oblikovati, ustvari.
Cisto sumnjam da uopste zna sta je njegova porodica bila prije 200 godina, i sad i onda je bio i ostao ciganin. Rodjen je mozda kao musliman njegov tata, izjasnjavao se kao Srbin jer nije svakako moglo drugacije, a Kusturica je kvisling, cigo. Koje je vjere on, to vec nije bitno.

Kakve kvalifikacije. I to od njegove raje koja ga je pre 20 godina obozavala.
U gradjanskoj BIH najveca uvreda je da je neko cigan? Nije ni cudo da je gradjanska opcija u BIH jednonacionalna.

nordea
01.01.2008., 21:48
Kakve kvalifikacije. I to od njegove raje koja ga je pre 20 godina obozavala.
U gradjanskoj BIH najveca uvreda je da je neko cigan? Nije ni cudo da je gradjanska opcija u BIH jednonacionalna.

Obozavala? Ja sam se prije 20 godina zgrazala kakav je bio, likom i djelom. Filmovi su mu bili dobri, imali su poentu, imali su dusu, iako se meni nisu svidjali iz nekih mojih licnih razloga koje uspjevam zanemariti.
Ali, skim je to uspio? Abdulahom Sidranom.
U gradjanskoj BiH najveca je uvreda kvisling i ciganin, cigo, kako hoces.
Gradjanska opcija u BiH nije jednonacionalna vec najmanje tronacionalna, ako cemo biti iskljucivi, te visenacionalna u multietnickim sredinama.

CondoR
01.01.2008., 22:31
Nije ni cudo da je gradjanska opcija u BIH jednonacionalna.

Nacionalna opcija u BiH zastupljena najviše u manjem entitetu, koja ima za cilj omogućiti suverena prava pripadnicima određene nacije ( Srpske ), bez obzira na činjenicu da nisu samo pripadnici te nacije konstitutivni na tom teritoriju BiH.

Građanska država se koristi kao pojam suprotan pojmu nacionalne države . U građanskom konceptu nema više " suverenih ili ekskluzivnih prava jedne nacije " . Pošto je BiH multinacionalna, ona ne može biti nacionana država već građanska država u kojoj su tri naroda konstitutivna te potpuno i stvarno i pravno ravnopravna.

Na osnovu tvog posta i zalaganje za nacionalni koncept, koji postoji u manjem entitetu, vidi se da si protiv ovakvog građanskog koncepta što znači da si za potpuno očuvanje diskriminacije i neravnopravnosti građana svoje zemlje.

Kladi
01.01.2008., 22:41
Kusturica nije ostisao iz Sarajeva u Beograd. On je van Sarajeva i Jugoslavije otisao jos prije rata. Volio je Jugslaviju i smatrao je svojom zemljom kao sto i ti danas smatras Hrvatsku. Nije mogao podnijeti niti zamilsliti njen raspad, posebno ne onako krvav. Na kraju je ostao i bez zemlje, i bez republike i bez grada koji vise nema nikave veze sa Sarajevom.

Mozda je upao u klopku razmisljanja da je Milosevic bio za Jugoslaviju, sto je svakako bila podvala, ali ne vjerujem. Uglavnom, bolje bi bilo da je ostao vani. Ali, znao je i sam da je Zapad jedno bi-polarno drustvo i da mu se masa stvari tamo zgadila.

čudi me da nije postao Rom! :D

Kladi
01.01.2008., 22:44
Tacno tako.
Boli me qraz za to kako se izjasnjava. To nece uciniti da mi se njegovi filmovi vise (ili manje) svidjaju. I potpuno se bespotrebno dize prasina oko toga. To je njegova licna stvar i koga uopste treba da bude briga za to.:kava:

onda je trebao raditi dobre filmove, a privatne stvari ne objavljivati u medijima:kava:

malduka
02.01.2008., 00:25
nije mi jasno zasto se o kusturici prica kao velikom umjetniku. njegovi filmovi nisu nista drugo do gomile slabo povezanih parafraza i citata felinijevih filmova
on je meni ko reziser smijesan i pretenciozan, seljacki neoriginalan i bahat. fimlmovi mu vrjedjaju inteligenciju gledatelja.. kad covjek malo bolje razmisli vjerovatno on i jest srbin u najgorem smislu te rijeci

Cyborg!
02.01.2008., 02:31
Svatko ima pravo na svoje nacionalne osjecaje. Ako Kusturica smatra da je srpskog podrijetla, onda ima pravo i nije bas toliko nelogicno, jer pak se radi o jednom "srodnom" juznoslavenskom narodu.

alfaromeo
02.01.2008., 12:26
Evo kako Nemanju-Emira Kusturicu
Vidi jedan od nasih najvecih umjetnika iz bivse nam domovine
----------------------------------------------------------
Josip Pejakovic
PS. : mir Kusturica je bio filmski redatelj desetljeca, veliko je
ime svjetskog filma. On je odavno priznati i poznati
gradjanin svijeta, a po njemu pljuju i udaraju oni koji se
ne snalaze ni u sarajevskoj ulici u kojoj žive. ....
-----------------------------------------------------
Svaki komentar je vise nego suvisan

GoTo
02.01.2008., 13:08
:D

Svaka čast lucidnom Josipu Pejakoviću. :top:

Briljantnom poznavaocu tzv. sarajevskog mentaliteta i autoru antologijske izreke: "Znam ja nas, jebo ja nas!" :rofl:

spiritual beggar
02.01.2008., 13:20
:D

Svaka čast lucidnom Josipu Pejakoviću. :top:

Briljantnom poznavaocu tzv. sarajevskog mentaliteta i autoru antologijske izreke: "Znam ja nas, jebo ja nas!" :rofl:

Malo si se presho "euroskeptiche"...tvorac pomenute izreke je Hamdija Pozderac i u originalu je glasila :znam je nas,jebo ti nas!!!...kasnije je Pejakovic preformuliso iz mnozine u jedninu:ne zna:

GoTo
02.01.2008., 14:44
Bilo kako bilo, svi iz ex YU znaju za Josipa Pejakovića, ali tog tvog 'Amdije se niko živ ne seća. :D

nordea
02.01.2008., 16:40
Bilo kako bilo, svi iz ex YU znaju za Josipa Pejakovića, ali tog tvog 'Amdije se niko živ ne seća. :D

A OVO TI JE, "JARO", JOSIP PEJAKOVIC...

http://www.youtube.com/watch?v=2vLgrDQ9CpY

:top:

spiritual beggar
02.01.2008., 18:54

To samo dokazuje koliko si ti nedovoljno ne upucen u materiju...:ne zna:

currylemon
02.01.2008., 20:48
Stav Emira Kusturice je njegov stav. Ako se on osjeća Srbinom nek mu bude. JA njega neću kritizirati jer nisam ni gledao njegove filmove niti pratio njegov rad...

srbIN mirotvorac
03.01.2008., 07:42
Građanska država se koristi kao pojam suprotan pojmu nacionalne države . U građanskom konceptu nema više \\\" suverenih ili ekskluzivnih prava jedne nacije \\\" . Pošto je BiH multinacionalna, ona ne može biti nacionana država već građanska država u kojoj su tri naroda konstitutivna te potpuno i stvarno i pravno ravnopravna.

Kada bosnjak kaze gradjanska drzava, on upravo podrazumeva ekskluzivna prava svoje nacije. Lepo ljudi proracunali da ih je najvise i da ce tako najlakse da ostvare ono sto nisu uspeli ratom. Pilot projekat \\\"gradjanske\\\" drzave je Sarajevo. Ostadose jedino gradjani-bosnjaci. Sa marginalnim ostacima drugih nacija ali zato bez Kusturice.

srbIN mirotvorac
03.01.2008., 07:45
Obozavala? Ja sam se prije 20 godina zgrazala kakav je bio, likom i djelom. Filmovi su mu bili dobri, imali su poentu, imali su dusu, iako se meni nisu svidjali iz nekih mojih licnih razloga koje uspjevam zanemariti.
Ali, skim je to uspio? Abdulahom Sidranom.
U gradjanskoj BiH najveca je uvreda kvisling i ciganin, cigo, kako hoces.
Gradjanska opcija u BiH nije jednonacionalna vec najmanje tronacionalna, ako cemo biti iskljucivi, te visenacionalna u multietnickim sredinama.

U gradjanskoj drzavi je najveca uvreda nazvati nekoga kvislingom i cigom? Gradjanska drzava ljude sa drugacijim misljenjem naziva kvislinzima? U gradjanskoj drzavi se ljudi vredjaju nazivajuci ih ciganima? Bojim se da ce se gradjani romi osecaju ugrozenim u takvoj gradjanskoj drzavi, bas kao i srbi, hrvati......

Kusturica je svoj najveci uspeh ostvario sa Dusanom Kovacevicem, a ne sa Sidranom. Mnogo je bilo teze dobiti \"zlatnu palmu\" sa filmom iz Srbije devedesetih godina, nego sa filmom o komunistickim cistkama desetak godina ranije.

CondoR
03.01.2008., 17:21
Kada bosnjak kaze gradjanska drzava, on upravo podrazumeva ekskluzivna prava svoje nacije. Lepo ljudi proracunali da ih je najvise i da ce tako najlakse da ostvare ono sto nisu uspeli ratom. Pilot projekat \\\"gradjanske\\\" drzave je Sarajevo. Ostadose jedino gradjani-bosnjaci. Sa marginalnim ostacima drugih nacija ali zato bez Kusturice.

Tipično Srpsko promišljanje bez argumenata . I mnogo štošta još :cerek:

Kada Srbin kaže da je za očuvanje manjeg entiteta, on upravo podržava ekskluzivna prava svoje nacije u tom entitetu, koja danas kao takva postoje.Kada Srbin kaže da je za očuvanje manjeg entiteta, on je za diskriminaciju i neravnopravnost druga dva naroda u tom entitetu.

Taj " proračun " je jako bitan kroz historiju, o kojem ti zboriš, ali to nije Bošnjački proračun. Sa tim " proračunom " su opsesije i noćne more imali tvorci genociditeta koji su ga željeli na sve moguće necivilizacijske načine smanjiti ili uništiti . Sarajevo im je bilo prioritet. Rušili su ga sa brda, ubijali ga, i ponašali se ko barbari, sve zbog tog " proračuna " . Tako je nastao manji entitet, na genocidnim osnovama, entitet u kojem će biti povlašteni i u kojem će " Srpski proračun " na necivilizacijskim osnovama biti dominantan. To ste uspjeli ratom dobiti, i tebi je to veliki uspjeh, veliko dostignuće, šta već..... . :top:

Zbog toga kada neko spomene vama " građansku državu ", tim stvara od vas potencijalnog pacijenta za hitnu jer dolazi do naglih i drastičnih promjena, koje se trebaju tretirati kao hitan slučaj, kod vas . :cerek:

nordea
03.01.2008., 17:43
U gradjanskoj drzavi je najveca uvreda nazvati nekoga kvislingom i cigom?
Nije najveca, ali za svakog normalnog covjeka, kvisling jeste uvreda. To znaci da si izdao svoju zemlju i svoj narod. Znaci da si izdajica. Potice od prezimena covjeka iz Norveske koji je izdao svoju zemlju i stao na stranu Hitlera.
STreljan je zbog izdaje.
Mislim da mijesas pojam Roma i cigana i sram te bilo za to, rasisto jedna.

Gradjanska drzava ljude sa drugacijim misljenjem naziva kvislinzima?
SAd te vec preuzeo tvoj imaginarni jaran jer si poceo buncati. Imas objasnjenje o kvislinzima u prvoj mojoj recenici. Mozda, jadan, ne znas sta je kvisling. U tom slucaju ti nebi bilo na odmet da malo zastanes prije nego sto krenes odgovarati.

U gradjanskoj drzavi se ljudi vredjaju nazivajuci ih ciganima?
U gradjanskoj se drzavi svakako nazivaju, od crncuga preko zutokljunaca, pakisa i tak dalje i tako redom. ovo su sve izrazi na koje mozes naletiti u Europi. Druga je stvar sto ti nisi makao iz SRbije pa ne znas.
I opet mijesanjem Roma i Cigana pokazujes koliki si samo rasista.

Bojim se da ce se gradjani romi osecaju ugrozenim u takvoj gradjanskoj drzavi, bas kao i srbi, hrvati......
Pa ne, sto bi se osjecali ugrozenim. STo bi se to ROMI osjecali ugrozenim.
Samo neko ko nikad nije bio u Njemackoj moze smatrati da su Romi tamo ugrozeni. Isti je slucaj i sa BiH.
Jos u BiH imamo Rome koje bjeze iz ocito rasisticke Srbije pa dolaze kod nas ilegalno. To je i BiH jedan od vecih problema danas. Kako smjestiti sve te ljude koje progonite.
Uostalom, na ulicama BiH daleko ces cesce naici na Rome koji govore ekavicom i koji prose nego na bh.rome.

M0ssad
03.01.2008., 18:02
Nije najveca, ali za svakog normalnog covjeka, kvisling jeste uvreda. To znaci da si izdao svoju zemlju i svoj narod. Znaci da si izdajica. Potice od prezimena covjeka iz Norveske koji je izdao svoju zemlju i stao na stranu Hitlera.
STreljan je zbog izdaje.

SAd te vec preuzeo tvoj imaginarni jaran jer si poceo buncati. Imas objasnjenje o kvislinzima u prvoj mojoj recenici. Mozda, jadan, ne znas sta je kvisling. U tom slucaju ti nebi bilo na odmet da malo zastanes prije nego sto krenes odgovarati.

U gradjanskoj se drzavi svakako nazivaju, od crncuga preko zutokljunaca, pakisa i tak dalje i tako redom. ovo su sve izrazi na koje mozes naletiti u Europi. Druga je stvar sto ti nisi makao iz SRbije pa ne znas.

Pa ne, sto bi se osjecali ugrozenim. STo bi se to ROMI osjecali ugrozenim.
Samo neko ko nikad nije bio u Njemackoj moze smatrati da su Romi tamo ugrozeni. Isti je slucaj i sa BiH.
Jos u BiH imamo Rome koje bjeze iz ocito rasisticke Srbije pa dolaze kod nas ilegalno. To je i BiH jedan od vecih problema danas. Kako smjestiti sve te ljude koje progonite.
Uostalom, na ulicama BiH daleko ces cesce naici na Rome koji govore ekavicom i koji prose nego na bh.rome.

Daj nordea ne lupaj ziva ti meni bila. U BiH jedan od vecih problema su Romi iz Srbije :zvrko: a to sto vam "drzava" lici na sve osim drzave je jedan od manjih problema jel' tako?

Kako gore kod vas u Svedskoj? 'Ladno al' standard jbga. :rofl:

WeM
03.01.2008., 19:26
otiso rodonacelnik zdravog bosanskog i sarajvskog humora u nemanje.

hm, pa sto?

otiso i voja u hag?

hm, pa sto?

sarajvo je nepresusan izvor zdrave zajebancije. i intelektualnih talenata.

evo, gledo sam na jutjubu kako si novorodjeni nemanja razbija glavu oko neoliberalizma. jebote, po izrazu lica rahmetli emira daa se naslutiti kako je situacija napeta.

oh, sarajvo, behara ti tvoga.

nordea
03.01.2008., 21:27
Daj nordea ne lupaj ziva ti meni bila. U BiH jedan od vecih problema su Romi iz Srbije :zvrko: a to sto vam "drzava" lici na sve osim drzave je jedan od manjih problema jel' tako?

Kako gore kod vas u Svedskoj? 'Ladno al' standard jbga. :rofl:

Pa jeste. Kad sidjes malo sa te tvoje čuke, provozaj se malo Sarajevom po raskrsnicama pa popricaj sa ciganima koji prose. Ne treba vise. Ruglo. Katastrofa. A vecina je iz Srbije.
To su i sami priznali sarajevski Romi. Mogu se, kazu, nekako nositi sa "domacim romima", ali ovi iz Nisa dolaze organizirano da prose.
Nefunkcioniranje drzave nema veze sa ovim.

Skot
04.01.2008., 00:41
Jbt, kad god neki hriscanin primi islam, odmah salve hvalospeva, pohvala, cestitanja itd, a da se nista i ne zna o doticnom konvertitu, da li je smrad ili andjeo, sve je nebitno. A kad neko primi pravoslavlje, analiziraju se njegovi filmovi, vredja mu se supruga (neko rece "majminski ples") pominje politicka delatnost, opisuje bubnjar u bendu gde Kusta povremeno svira i sta sve ne. Dajte vise, ostavite ga na miru. Covek je Srbin pravoslavac, nije musliman i tacka, crknite.

Cyborg!
04.01.2008., 00:56
Pa jeste. Kad sidjes malo sa te tvoje čuke, provozaj se malo Sarajevom po raskrsnicama pa popricaj sa ciganima koji prose. Ne treba vise. Ruglo. Katastrofa. A vecina je iz Srbije.
To su i sami priznali sarajevski Romi. Mogu se, kazu, nekako nositi sa "domacim romima", ali ovi iz Nisa dolaze organizirano da prose.

Svakako. Romska djeca iz Slovacke, Madjarske, Ceske i Rumunije su preplavila becke ulice, odkako su spomenute drzave postale clanicama EU. Sad ce netko reci kako je Austrija nefunkcionirajuca drzava. :D

alfaromeo
04.01.2008., 08:05
Pa bubnjar je njegov sin licno :lol:

Vincent V
04.01.2008., 08:11

musliman - četnik!!!

e takvi su mi najdraži, četnici poklali pola bosne a ovaj se usprkost tome deklarira ko pravoslavac.

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 10:45
Tipično Srpsko promišljanje bez argumenata . I mnogo štošta još :cerek:

Kada Srbin kaže da je za očuvanje manjeg entiteta, on upravo podržava ekskluzivna prava svoje nacije u tom entitetu, koja danas kao takva postoje.Kada Srbin kaže da je za očuvanje manjeg entiteta, on je za diskriminaciju i neravnopravnost druga dva naroda u tom entitetu.

Taj \" proračun \" je jako bitan kroz historiju, o kojem ti zboriš, ali to nije Bošnjački proračun. Sa tim \" proračunom \" su opsesije i noćne more imali tvorci genociditeta koji su ga željeli na sve moguće necivilizacijske načine smanjiti ili uništiti . Sarajevo im je bilo prioritet. Rušili su ga sa brda, ubijali ga, i ponašali se ko barbari, sve zbog tog \" proračuna \" . Tako je nastao manji entitet, na genocidnim osnovama, entitet u kojem će biti povlašteni i u kojem će \" Srpski proračun \" na necivilizacijskim osnovama biti dominantan. To ste uspjeli ratom dobiti, i tebi je to veliki uspjeh, veliko dostignuće, šta već..... . :top:

Zbog toga kada neko spomene vama \" građansku državu \", tim stvara od vas potencijalnog pacijenta za hitnu jer dolazi do naglih i drastičnih promjena, koje se trebaju tretirati kao hitan slučaj, kod vas . :cerek:

Kada bi se recimo Belgija priklonila \"gradjanskoj opciji\" za koju se zalazes raspala bi se vrlo brzo. Srpski narod nema nikakva ekskluzivna prava u BIH, vec jedino pravni mehanizam zastite, od polupismene rulje koja smatra da samom cinjenicom da ih je najvise imaju ekskluzivno pravo da vladaju svim ostalim narodima. Zasto se recimo predsednik USA ne bira po principu jedan covek jedan glas ?
Znaci po tebi je idealan gradjanski sistem u kome se neistomisljenici nazivaju ciganima i kvislinzima.

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 10:49
STreljan je zbog izdaje.

Znaci preporucujes streljanje za Kusturicu.
A koji je zakon prekrsio?

Nisam rasista, ne upotrebljavam naziv cigo, za razliku od rasista.

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 10:51
Znaci najveci domet gradjanske drzave je da druge nazivamo crncugama, ciganima, jesama.
Izgleda mi da je Hitlerova nemacka bila gradjanska drzava.

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 10:53
Daj nordea ne lupaj ziva ti meni bila.

Mislis da je to moguce?

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 11:24
To su i sami priznali sarajevski Romi. Mogu se, kazu, nekako nositi sa \"domacim romima\", ali ovi iz Nisa dolaze organizirano da prose.

Sa obzirom da bolje od tebe znam odakle je najugrozenija romska populacija, drago mi je da priznajes da je Kosovo Srbija. U pitanju su vecinom romi pobegli od predstavnika Kosovsko-Metohijske \"gradjanske opcije\".

CondoR
04.01.2008., 16:21
Kada bi se recimo Belgija priklonila \"gradjanskoj opciji\" za koju se zalazes raspala bi se vrlo brzo. Srpski narod nema nikakva ekskluzivna prava u BIH, vec jedino pravni mehanizam zastite, od polupismene rulje koja smatra da samom cinjenicom da ih je najvise imaju ekskluzivno pravo da vladaju svim ostalim narodima.

Bošnjački i Hrvatski narodi nemaju pravni mehanizam zaštite u manjem entitetu, od potpuno nepismene rulje, koja smatra samom činjenicom da ih je na silu najviše, da moraju imati ekskluzivna prava u tom entitetu i da nužno moraju vladati svim ostalim narodima.

Zbog toga je nužno da se uvede pravni mehanizam zaštite druga dva naroda u manjem entitetu, kakav posjeduju Srbi na državnom nivou. Osim ako su Srbi povlaštena nacija u BiH, pa imaju na raspolaganju ekstra ekskluzivna prava . ( Poptunu vlast u jednom entitetu i pravni mehanizam zaštite na državnom nivou )

M0ssad
04.01.2008., 16:54
Bošnjački i Hrvatski narodi nemaju pravni mehanizam zaštite u manjem entitetu, od potpuno nepismene rulje, koja smatra samom činjenicom da ih je na silu najviše, da moraju imati ekskluzivna prava u tom entitetu i da nužno moraju vladati svim ostalim narodima.
Zbog toga je nužno da se uvede pravni mehanizam zaštite druga dva naroda u manjem entitetu, kakav posjeduju Srbi na državnom nivou. Osim ako su Srbi povlaštena nacija u BiH, pa imaju na raspolaganju ekstra ekskluzivna prava . ( Poptunu vlast u jednom entitetu i pravni mehanizam zaštite na državnom nivou )

Dok bi ova druga nepismena i fundamentalisticka rulja htjela da uradi isto na teritoriji cijele BiH. :kava:

CondoR
04.01.2008., 17:04
Dok bi ova druga nepismena i fundamentalisticka rulja htjela da uradi isto na teritoriji cijele BiH. :kava:

" Htjeti " i " Raditi " nije isto :D

vladislav
04.01.2008., 17:14
Ljudi na nasim prostorima je i nemoguce postalo moguce.Citam igrom slucaja prekjucerasnji broj zagrebackog Vecernjeg lista (od 2.1 2008) i naletim na krizaljku (ukrstenicu),pocnem da saram malo kad pogledam i iskolacim oci.Treci ili cetvrti red vodoravno pise posrbica Kusturica (ispuniti sa cetiri slova) !? Sad zamislite cime se ti ljudi bave i na kakav nacin u jednom nekad poznatom dnevnom listu.Sta bi bilo kad bi u nekom beogradskom listu u ukrstenici pisalo npr, poznati kosarkas pokrsteni Srbin Petrovic (ispuniti sa sest slova),bio bi sigurno medjunarodni incident,te spominjanje radikala, tzv. velike Srbije itd.....

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 18:38

vlada RS
Председник Милорад Додик
Министарство финансија Александар Џомбић
Министарство унутрашњих послова Станислав Чађо
Министарство правде Џерард Селман
Министарство управе и локалне самоуправе Зоран Липовац
Министарство за економске односе и коoрдинацију Јасна Бркић
Министарство рада и борачко - инвалидске заштите Бошко Томић
Министарство трговине и туризма Предраг Глухаковић
Министарство привреде, енергетике и развоја Рајко Убипарип
Министарство саобраћаја и веза Недељко Чубриловић
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Радивоје Братић
Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Фатима Фeтибеговић
Министарство просвјете и културе Антон Касиповић
Министарство за избјеглице и расељена лица Омер Бранковић
Министарство здравља и социјалне заштите Ранко Шкрбић
Министарство науке и технологије Бакир Ајановић
Министарство за породицу, омладину и спорт Проко Драгосављевић

Vlada federacije BIH

* Premijer
Dr. NEDŽAD BRANKOVIĆ

* Zamjenik premijera i ministar finansija
VJEKOSLAV BEVANDA

* Zamjenik premijera i ministar kulture i sporta
GAVRILO GRAHOVAC

* Ministar unutrašnjih poslova
MUHIDIN ALIĆ

* Ministar pravde
FELIKS VIDOVIĆ

* Ministar energije, rudarstva i industrije
Mr. VAHID HEĆO

* Ministar prometa i komunikacija
NAIL ŠEĆKANOVIĆ

* Ministar rada i socijalne politike
Dr. PERICA JELEČEVIĆ

* Ministar raseljenih osoba i izbjeglica
EDIN MUŠIĆ

* Ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno - oslobodilačkog rata
ZAHID CRNKIĆ

* Ministar zdravstva
Prim. Dr. SAFET OMEROVIĆ

* Ministrica obrazovanja i nauke
MELIHA ALIĆ

* Ministar trgovine
DESNICA RADIVOJEVIĆ

* Ministar prostornog uredjenja
mr. sc. SALKO OBHOĐAŠ

* Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
Mr. DAMIR LJUBIĆ

* Ministar razvoja, poduzetništva i obrta
VELIMIR KUNIĆ

* Ministar okoliša i turizma
dr. sc. NEVENKO HERCEG

Komentar nepotreban. Kada bi Srbi imali vlasti u federaciji bar delic onoga sto imaju nesrbi u RS........

Dodji da zivis u RS ona je mnogo bliza gradjanskoj drzavi, koja ti je toliko draga.

Nije ni cudo da gradjanski orijentisan Kusturica uziva vecu popularnost u RS.

srbIN mirotvorac
04.01.2008., 18:41
\" Htjeti \" i \" Raditi \" nije isto :D

Rade to vec na teritoriji federacije BIH.
A htjeli bi na celokupnoj teritoriji BIH.

M0ssad
04.01.2008., 18:46
" Htjeti " i " Raditi " nije isto :D

Znas kako narod kaze, "bolje sprijeciti nego lijeciti" :D

vik071
05.01.2008., 20:15
vlada RS
Председник Милорад Додик
Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Фатима Фeтибеговић

Vlada federacije BIH

* Premijer
Dr. NEDŽAD BRANKOVIĆ

* Zamjenik premijera i ministar finansija
VJEKOSLAV BEVANDA

* Zamjenik premijera i ministar kulture i sporta
GAVRILO GRAHOVAC

* Ministar unutrašnjih poslova
MUHIDIN ALIĆ

* Ministar pravde
FELIKS VIDOVIĆ

* Ministar energije, rudarstva i industrije
Mr. VAHID HEĆO

* Ministar prometa i komunikacija
NAIL ŠEĆKANOVIĆ

* Ministar rada i socijalne politike
Dr. PERICA JELEČEVIĆ

* Ministar raseljenih osoba i izbjeglica
EDIN MUŠIĆ

* Ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno - oslobodilačkog rata
ZAHID CRNKIĆ

* Ministar zdravstva
Prim. Dr. SAFET OMEROVIĆ

* Ministrica obrazovanja i nauke
MELIHA ALIĆ

* Ministar trgovine
DESNICA RADIVOJEVIĆ

* Ministar prostornog uredjenja
mr. sc. SALKO OBHOĐAŠ

* Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
Mr. DAMIR LJUBIĆ

* Ministar razvoja, poduzetništva i obrta
VELIMIR KUNIĆ

* Ministar okoliša i turizma
dr. sc. NEVENKO HERCEG

Komentar nepotreban. Kada bi Srbi imali vlasti u federaciji bar delic onoga sto imaju nesrbi u RS........

Dodji da zivis u RS ona je mnogo bliza gradjanskoj drzavi, koja ti je toliko draga.

Nije ni cudo da gradjanski orijentisan Kusturica uziva vecu popularnost u RS.

Ne kontam?!? Za tebe se vlast definira po tome ko drzi ministarsku fotelju?

srbIN mirotvorac
05.01.2008., 21:23
Ne kontam?!? Za tebe se vlast definira po tome ko drzi ministarsku fotelju?

Naravno. A kako drukcije?

CondoR
05.01.2008., 22:08
vlada RS
Председник Милорад Додик

U nedostatku argumenata, spominje se FBiH, u kojoj nisam ni rekao da Srbi uživaju neki poseban status, kakav im pripada kao građanima BiH. Spominjati FBiH je argument tipa : " Pa tamo su Srbi ugroženi, zašto ne bi bili i Bošnjaci ugroženi u rs-u ?! " Jak argument, nema šta . :cerek:

Ustav manjeg entiteta :

* Narodna skupština :
- "Narodna skupština odlučuje većinom glasova svih narodnih poslanika " ( član 75 )
- Narodna skupština ima 83 narodna poslanika ;

Kako su zaštićena druga dva Naroda u radu Narodne skupštine ? Na državnom nivou postoje dva doma, u FBiH postoje dva doma, zatim postoji entitetsko glasanje, zatim postoji vitalni nacionalni interes. Kakav je nacionalni sastav Narodne skupštine ? Nacionalni sastav parlamenta BiH i FBiH je normiran. Da zaboravio sam spomenuti da je u manjem entitetu 90 % Srba.
Zaključak : Bošnjaci i Hrvati neravnopravni
-----------

* Predsjednik Republike :
Ovlasti predsjednika Republike su propisani u čl. 80-90 . Potpresjednici nemaju isti status i djelokrug poslova kao na državnom nivou i kao što imaju u FBiH, gdje je ovaj organ izvršne vlasti kolegijalno tijelo.

----------

* Vlada i republička uprava :

- Kandidat za predsjednika Vlade izlaže Narodnoj skupštini program Vlade i predlaze njen sastav . Ovakav mehanizam znači da će uvjek biti Srbin premijer vlade. Usporediti sa FBiH i BiH i vidjet ćeš očigledne razlike.
- Predsjednik Vlade može predložiti Narodnoj skupštini razrješenje člana Vlade.
Odluka o razrješenju Vlade ili člana Vlade smatra se usvojenom ako je za nju glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
Još jedan mehanizam majorizacije nesrba bez mehanizma pravne zaštite, kakv postoji na državnom nivou i u FBiH.
-Odluka se donosi većinom glasova svih članova Vlade.
Osam Srba, pet Bošnjaka i tri Hrvata i plus premier vlade koji je Srbin.

------------

* Ustavni sud :

Konstitutivni narodi u potpunosti zastupljeni i u Ustavnom sudu BiH i FBiH. Što nije slučaj sa manjim entitetom.

-----------------

Na kraju da ne bi ti i slični više spominjao FBiH ja se zalažem za sljedeće :

zalažem za potpunu simetriju, u pogledu ustavnih riješenja u entitetima i u mehaničkom smislu, i u suštinskom. To znači da ne smije da bude nikakve razlike u položaju građana bez obzira na kom dijelu teritorije BiH se oni nalazili. Da li se i vi iz rs-a zalažete za ovakvu simetriju ili će te ostaviti na cijedili Srbe u FBiH ? Vrijeme je da se prizna već jednom :top:

CondoR
05.01.2008., 22:11
Znas kako narod kaze, "bolje sprijeciti nego lijeciti" :D

Pa objasnite kako bi to išlo u praksi, u proceduri kako bi to sve funkcioniralo, i kao bi vas Bošnjaci stalno preglasavali.

Hajde očekujem od tebe malo više, od tih sitnih upadica :top:

srbIN mirotvorac
06.01.2008., 14:13
[QUOTE=CondoR;12013256]U nedostatku argumenata, spominje se FBiH, u kojoj nisam ni rekao da Srbi uživaju neki poseban status, kakav im pripada kao građanima BiH. Spominjati FBiH je argument tipa : \" Pa tamo su Srbi ugroženi, zašto ne bi bili i Bošnjaci ugroženi u rs-u ?! \" Jak argument, nema šta . :cerek:

Prilično jak argument. U FBiH vlast upravo drže predstavnici

\"gradjanske opcije\", što im daje mogućnost da skepticima iz RS pokažu u

praksi kako bi izgledala jedinstvena BiH, pa bi time najbolje uticali na

ukidanje RS. Ovakvog politikom utiču na to da na vlasti u RS budu oni koji se

najeksplicitnije distanciraju od stavova zvaničnika iz Sarajeva. U RS postoji

opravdan strah, da ne dobiju zbog bošnjačkih glasača,svog \"legitimnog\"

predstavnika kao što su hrvati dobili Komšića.
Za nedostatak srpskih glasača koji bi podržali jedinstvenu BiH, ne

možeš kriviti nikoga u RS. Da se poslužim citatom aktuelnog zamijenika

premijera FBiH:

GAVRILO GRAHOVAC: \"Mi, prije svega, imamo nesrecu sto smo se opredijelili za

jedinstvenu BiH, govorim u ime Srba koji su ostali u Federaciji i koji su

bili pripadnici Armije BiH. U pocetku je njih bilo veoma mnogo. Nije nikakva

nepoznanica da je u pocetku bilo i 30 posto boraca srpskog porijekla, barem u

Sarajevu, gdje poznajem prilike. Naravno, to se vremenom poslije smanjivalo

iz mnogih razloga, ne bih sad o njima.\"

Najtvrđi branioci lika i dela Ratka i Radovana, koje sam ja upoznao

su upravo oni srbi koji su ostali u Sarajevu na početku rata i sami videli

kako izgleda građanska ravnopravnost, kada je sprovode oni kojima su danas

puna usta zajednice ravnopravnih građana. Za to što od 30% nije ostalo ni 1%

ne treba kriviti nikoga iz RS. :cerek:

srbIN mirotvorac
06.01.2008., 14:23
Pa objasnite kako bi to išlo u praksi, u proceduri kako bi to sve funkcioniralo, i kao bi vas Bošnjaci stalno preglasavali.

Hajde očekujem od tebe malo više, od tih sitnih upadica :top:

Pitaj Hrvate kako im je Komsic postao predstavnik...
Oni se u to bolje razumeju.

vik071
06.01.2008., 17:10
Naravno. A kako drukcije?

Pa po tome ko ima više šoldi odnosno eura... :D

vik071
12.01.2008., 19:26
Za nedostatak srpskih glasača koji bi podržali jedinstvenu BiH, ne

možeš kriviti nikoga u RS. Da se poslužim citatom aktuelnog zamijenika

premijera FBiH:

GAVRILO GRAHOVAC: \"Mi, prije svega, imamo nesrecu sto smo se opredijelili za

jedinstvenu BiH, govorim u ime Srba koji su ostali u Federaciji i koji su

bili pripadnici Armije BiH. U pocetku je njih bilo veoma mnogo. Nije nikakva

nepoznanica da je u pocetku bilo i 30 posto boraca srpskog porijekla, barem u

Sarajevu, gdje poznajem prilike. Naravno, to se vremenom poslije smanjivalo

iz mnogih razloga, ne bih sad o njima.\"

Najtvrđi branioci lika i dela Ratka i Radovana, koje sam ja upoznao

su upravo oni srbi koji su ostali u Sarajevu na početku rata i sami videli

kako izgleda građanska ravnopravnost, kada je sprovode oni kojima su danas

puna usta zajednice ravnopravnih građana. Za to što od 30% nije ostalo ni 1%

ne treba kriviti nikoga iz RS. :cerek:

Daj ne pricaj gluposti molim te... Sarajevski Srbi su najvise nastradali zbog velikosrpske politike jer su bili na teritoriji koja se nije mogla na silu osvojiti. Ne opravadam niti malo sta su Muslimani radili SA-Srbima (cak stavise, da je muslimansko rukovodstvo barem malo mozga imalo moglo je odrzati Sarajevo kao primjer sekularne BiH), ali bezobrazna je podvala i jeftina demagogija da se tvrdi kako je moralni dokaz da je fasistitcka tvorevina RS volja jednog naroda zbog njegovih patnji tokom stvaranja potonje.
Prica o ugrozenosti Srba u svim srpskim zemljama sto vam ga je vojvoda Seselj prodavao (propali ucenik OS Bratstvo i jedinstvo na Grbavici), vise nigdje ne prolazi niti ce.

U medjuvremenu, SA-Srbi su vratili svu svoju imovinu u tom gradu a u Hrvatskoj ispalcuju mirovine bivsim srpskim murjacima koji su vodili pobunu u Slavoniji '91...
Ali neka ste vi opet ugrozeni :rolleyes:

srbIN mirotvorac
19.01.2008., 20:16
Daj ne pricaj gluposti molim te... Sarajevski Srbi su najvise nastradali zbog velikosrpske politike jer su bili na teritoriji koja se nije mogla na silu osvojiti. Ne opravadam niti malo sta su Muslimani radili SA-Srbima (cak stavise, da je muslimansko rukovodstvo barem malo mozga imalo moglo je odrzati Sarajevo kao primjer sekularne BiH), ali bezobrazna je podvala i jeftina demagogija da se tvrdi kako je moralni dokaz da je fasistitcka tvorevina RS volja jednog naroda zbog njegovih patnji tokom stvaranja potonje.

Pripisivati teror nad lojalnim gradjanima BiH pripisivati velikosrpskoj politici......
Idiotizam.
Ko je bio glavni u Sarajevu SDS? :ne zna:

objektiv81
14.03.2008., 22:49
Emir Kusturica, bosnian muslim filmmaker said: "My father was an atheist and he always described himself as a Serb. OK, maybe we were Muslim for 250 years, but we were Orthodox before that and deep down we were always Serbs, religion cannot change that. We only became Muslims to survive the Turks."

Markova mama
15.03.2008., 04:19
Kusturica je prije svega jako inteligentan covjek, jedan od najboljih u svojoj struci, i jako postovan od strane kolega i svih koji ga poznaju-to je opstepoznato.

Nije se nikad isticao nekim lupetanjima i glupim izjavama, pa valjda i ovo sto je rekao-ima nekog smisla...

A gdje ima dima, ima i vatre !

asatsu_
15.03.2008., 10:42
kusturicevi preci mogu biti samo Hrvati.
predosmanska bosna je bila samo i izkljucivo em katolicka em Hrvatska.

uostalom,da su mu preci bili "srbi",valjda bi imao prezime na ic.

no,sudeci po njegovim filmovima i osobnom izgledu,on je zasigurno neki miks Hrvata,turcina i najvecim djelom cigana...pardon,roma.

Fra Petar
15.03.2008., 17:00
I Alija Izetbegović se izjašnjavao kao Srbin.

sasast
15.03.2008., 17:55
Kusturica je prije svega jako inteligentan covjek, jedan od najboljih u svojoj struci, i jako postovan od strane kolega i svih koji ga poznaju-to je opstepoznato.

Nije se nikad isticao nekim lupetanjima i glupim izjavama, pa valjda i ovo sto je rekao-ima nekog smisla...

A gdje ima dima, ima i vatre !

Svaka cast!!!!:):)Potpisujem

Kusturica je veliki covjek i veliki dzentlmen!!!

Eh da bogda imamo mnogo vise ljudi kao sto je on!!!!

Narodni_Tribun
15.03.2008., 19:17
Pa dolaskom Turaka na ove prostore u ta doba ljudi su masovno uzimali islamsku vjeru.Što znači da su prije Turaka,ljudi bili katolici i pravoslavci....

mala ispravka, bili su i bogumili odn. patareni... i to pogotovo u Bosni

batazloca
17.03.2008., 15:53
Hm, zar je zabranjeno licno osecanje nacionalne i druge pripadnosti (ili je to delikt misljenja)?

pederiška
17.03.2008., 18:49
Nina Nana svoga pehlivana, pola Vlaha, pola muslimana.

nevski
17.03.2008., 19:14
alija izetbegovic se izjasnjavao kao srbin do nastanka Muslimana kao nacije.a Kusturica se izjasnjava kao Srbin vjerovatno iz interesa,jer da je ostao u Sa ne bi bio niko,a u srbiji kao srbin veoma dobro prolazi(stalno snima nove filmove).

pederiška
17.03.2008., 20:10
alija izetbegovic se izjasnjavao kao srbin do nastanka Muslimana kao nacije.a Kusturica se izjasnjava kao Srbin vjerovatno iz interesa,jer da je ostao u Sa ne bi bio niko,a u srbiji kao srbin veoma dobro prolazi(stalno snima nove filmove).
Vama ne valja ako muslimani neće da se vrate pradedovskoj veri, pa Vam onda ne valja ako se neki musliman vrati pradedovskim korenima. Šta Vi Srbi zapravo oćete?

nevski
17.03.2008., 22:05
Vama ne valja ako muslimani neće da se vrate pradedovskoj veri, pa Vam onda ne valja ako se neki musliman vrati pradedovskim korenima. Šta Vi Srbi zapravo oćete?
znas pederiska,ja sam iz Visegrada(blizu Mokre Gore i kusturicinog sela) i dosta ljudi ne vjeruje bas Kusturici.Jedan cica iz Mokre Gore je izjavio "Sve je dobro dok se u njegovom selu ne pojave minareti".Drugi pak smatraju da pljacka taj kraj tako sto je uveo naplatu prolaska kroz Mokru Goru.

markozzz
17.03.2008., 23:50
mala ispravka, bili su i bogumili odn. patareni... i to pogotovo u Bosni

i tebi ispravka. do dolaska turaka većina bogumila se vratila na katoličanstvo. tako da je bilo oko 600 000 katolika, 60ak tisuća bogumila i oko 50 000 pravoslavaca.
npr i kulin ban se vratio katoličanstvu na bilinu polju

Fate
18.03.2008., 02:32
Ma kak'e veze kako se neko "izjasnjava". Taman da mi je rodjeni brat....coek se usred rata pridruzio Cetnicima. Kraj price! :rolleyes:...i za njega...i za Abdicevce...i za Bobanovce.
Ku's gore! :mad:
Poznam tol'ko Srba...koji su se svakako trud'li zbrisat iz Saraj'va (ali preko Hrvatske) a Emir "nas"..."maksuz" os'o Slobi u pohode...i sad se preserava....k'o (dobro placena $$$) "Cetnicka Dvorska Luda".
Cak....i da mu je pra-pra-pra-did bio Srbin....pa sta onda? Problem nije sto je Emir Srbin....problem je sto je taj tip Cetnik (i oportunista...al kao takav....najvise ce naskodit Srbima...jer imaju previse i svojih *ovana)!
Ako im je cejf....kititi se jos jednim lesinarem, izrodom, odrodom i oportunistom....nek'ga brata....s'one strane Drine! Nek ne prelazi Na Drini Cupriju! :mig:

nevski
18.03.2008., 16:38
i tebi ispravka. do dolaska turaka većina bogumila se vratila na katoličanstvo. tako da je bilo oko 600 000 katolika, 60ak tisuća bogumila i oko 50 000 pravoslavaca.
npr i kulin ban se vratio katoličanstvu na bilinu polju
da,"vratio" se na katolicanstvo jer je postojala prijetnja od jos jednog krstaskog rata uperenog protiv bosne.inace on je poslije toga nastavio da praktikuje svoju staru religiju,a centar bosnske biskupije je bio u Djakovu,jer nije bas bilo sigurno u bosni.

markozzz
18.03.2008., 22:08
da,"vratio" se na katolicanstvo jer je postojala prijetnja od jos jednog krstaskog rata uperenog protiv bosne.inace on je poslije toga nastavio da praktikuje svoju staru religiju,a centar bosnske biskupije je bio u Djakovu,jer nije bas bilo sigurno u bosni.

nije ni postojala bosna ili bosna i hercegovina u današnjim granicama.
kulin ban se vratio na katoličanstvo kao i većina bogumila. kao i svaka sekta i ta sekta je počela polako izumirati da bi do dolaska turaka već bila na izdisaju

Markova mama
19.03.2008., 05:05
kusturicevi preci mogu biti samo Hrvati.
predosmanska bosna je bila samo i izkljucivo em katolicka em Hrvatska.

uostalom,da su mu preci bili "srbi",valjda bi imao prezime na ic.

no,sudeci po njegovim filmovima i osobnom izgledu,on je zasigurno neki miks Hrvata,turcina i najvecim djelom cigana...pardon,roma.

Ne znaci da se sva srpska prezimena OBAVEZNO moraju zavrsavati na "ic" !

Npr., prezimena srba koji zive u Trebinju i okolini rijetko se zavrsavaju na "ic".

Znaci na osnovu prezimena ne mozemo suditi ko ima srpsko porijeklo...:mig: