PDA

View Full Version : Krediti, kartice - brzopotezna pitanja

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

Alkemicharka
04.05.2010., 08:24
Zapravo veliki nered. Nisu obavili razgovor s klijentom na početku, nisu mu objasnili sve opcije, odobrili su kredit i onda NAKON odobrenja išli u razgovor i analizu potreba klijenta, te tada doznali da bi klijent nešto drugo. Loše.
Makar je vjerojatno i klijentica nešt zaslužna za ovakvu situaciju. Neodlučnost, nekoncentriranost, nešto treće!? :mig:

Ne košta više, jer nije usporedivo sa Cardifom. I nije skupo- to je cijena tog programa. Cardif je jako dobra stvar, ali ono NIJE štedno osiguranje. Plaćaš uslugu osiguranja i nakon isteka nemaš ušteđenog novca...

Nećeš imati nikakvu štednju. Nemoj opet nešto uzeti, a onda poslije vidjeti da nije dobro. Ne znam kakva je to štednja sa 15 ili 20 € mjesečno. Kolika ti je osigurana svota u AllLife-u sa 20€ mjesečno. I nemoj da te nagovore na 30 godina. Isto tako, koliko ćeš to uštedjeti sa 15-20€ u III. stupu. AKo već mora biti toliko, sada odaberi jedan proizvod. Matematički- III. stup je isplativiji. Ali nema osiguranje.

Ne mogu reći da nemaš pravo. Nisu mi na početku dobro sve objasnili, sad su pak iskočili sa Cardifom kad su promijenili uvjete od 01.04., ja sam se sama predomislila jer mi se to učinilo boljim, a to što sam neodlučna i nekoncentrirana mogu "zahvaliti" svojoj jako teškoj životnoj situaciji o kojoj sad ne bih htjela pisati. A ne mogu niti odvojiti više od 30 eura mjesečno na stranu za bilo koji vid štednje ili osiguranja, nažalost. Sa Alllifeom bih odvajajući 15 eura mjesečno za 15 g imala ušteđenih oko 3500 eura i ugovorenu svotu za slučaj nezgode 4000 eura.

Lucas PG
04.05.2010., 09:59
Ne mogu reći da nemaš pravo. Nisu mi na početku dobro sve objasnili, sad su pak iskočili sa Cardifom kad su promijenili uvjete od 01.04., ja sam se sama predomislila jer mi se to učinilo boljim, a to što sam neodlučna i nekoncentrirana mogu "zahvaliti" svojoj jako teškoj životnoj situaciji o kojoj sad ne bih htjela pisati. A ne mogu niti odvojiti više od 30 eura mjesečno na stranu za bilo koji vid štednje ili osiguranja, nažalost. Sa Alllifeom bih odvajajući 15 eura mjesečno za 15 g imala ušteđenih oko 3500 eura i ugovorenu svotu za slučaj nezgode 4000 eura.

Čestitam! Mojim odgovaranjem na tvoju temu smo prešli prag od 1000 odgovora (post-ova)! :jumping:

Nemoj shvatiti kao kritiku ono što sam napisao, samo ne možemo sve na bankare svaliti, zar ne?
Sa ovim drugim- bolje je išta štedjeti nego ništa, ali onda stavi svih 30€ u AllLife. To sam htio reći...

Lavica02
04.05.2010., 10:10
ja bi rekla da je tu bankar/ica odradila vrlo loš posao ... na stranu duga odrada kredita no ne ponuditi sve opcije instr. osiguranja nego se ko pijan plota držati samo jedne vrste instr. je u najmanju ruku neprofesionalno ... Cardif je po meni izvrstan proizvod, ali treba čovjeku prezentirati taj proizvod, a ne ga uvaliti samo tako ...

svaka štednja je dobra, no možda razmisliti o riziko osiguranju na duži period (to nisu velike premije, daleko manje nego klasično ŽO) nevezano s kreditom ... istina nema isplate po isteku, ali zato govorim o dužem periodu godina ... a ostatak u 3. stup (?)

Alkemicharka
04.05.2010., 10:26
ja bi rekla da je tu bankar/ica odradila vrlo loš posao ... na stranu duga odrada kredita no ne ponuditi sve opcije instr. osiguranja nego se ko pijan plota držati samo jedne vrste instr. je u najmanju ruku neprofesionalno ... Cardif je po meni izvrstan proizvod, ali treba čovjeku prezentirati taj proizvod, a ne ga uvaliti samo tako ...

svaka štednja je dobra, no možda razmisliti o riziko osiguranju na duži period (to nisu velike premije, daleko manje nego klasično ŽO) nevezano s kreditom ... istina nema isplate po isteku, ali zato govorim o dužem periodu godina ... a ostatak u 3. stup (?)

Ja sam tebi sinoć napisala kako mi je Cardif, dobro si rekla, uvaljen i da kad sam sama pročitala uvjete koje sam dobila "za doma" shvatila da ne bude ništa od toga jer sam bila na bolovanju preko 30 dana u zadnje 3 g. itd.. Zvala sam jutros u banku ali bankarica mi je popodne pa ću opet otići tamo. A s tim sad izgleda otpada i moj planirani Alllife jer su im uvjeti slični:(. Kakvo je to riziko osiguranje? Traže li i oni da nisi bio na bolovanju i operiran zadnjih 5 g i što već ne?:confused:. Za treći stup me valja to nitko neće tražiti..

Lavica02
04.05.2010., 10:34
za 3. stup nije bitno zdr. stanje

a što se tiče rizika klik (http://www.triglav-osiguranje.hr/295/riziko_zivotno_osiguranje.aspx) (nebitna osig, kuća, poanta je svugdje ista) .. no kada ćeš i ako ćeš to raditi (kao i 3. stup) rađe otiđi do neke druge bankarice jer je ova očito :flop:

Alkemicharka
04.05.2010., 10:39
za 3. stup nije bitno zdr. stanje

a što se tiče rizika klik (http://www.triglav-osiguranje.hr/295/riziko_zivotno_osiguranje.aspx) (nebitna osig, kuća, poanta je svugdje ista) .. no kada ćeš i ako ćeš to raditi (kao i 3. stup) rađe otiđi do neke druge bankarice jer je ova očito :flop:

Pročitala sam što je riziko osiguranje i to je ok, zaštita bližnjih za slučaj da se meni nešto dogodi ali iz toga ne vidim da li im je bitno moje prijašnje zdravstveno stanje kod sklapanja police?:confused:

Lucas PG
04.05.2010., 13:24
Pročitala sam što je riziko osiguranje i to je ok, zaštita bližnjih za slučaj da se meni nešto dogodi ali iz toga ne vidim da li im je bitno moje prijašnje zdravstveno stanje kod sklapanja police?:confused:
Bitno je i za riziko zdravstveno stanje, ali smo se udaljili od teme, kaj ne Lavice...

Alkemicharka
04.05.2010., 14:51
Bitno je i za riziko zdravstveno stanje, ali smo se udaljili od teme, kaj ne Lavice...

Hvala na odgovoru i ispričavam što je moja tema skrenula u druge vode...toliko imam pitanja, a nemam se kome baš u životu za obratiti tko bi me mogao posavjetovati, pa čak ni u banci kak spada. Vi mi tu onda dođete kao slamka spasa:):s.

Lavica02
04.05.2010., 21:10
sad ne stignem, ali budem ... kopirati ću postove i prebaciti ih na temu o ŽO ... tako da raspravu, sada, možete tamo nastaviti

ziginjo
07.05.2010., 17:33
Ekipa pozdrav,zanima me dali kredit dignut od banke koja ne spada u HROK,dali je vidljiv prilikom dizanja kredita u nekoj banci drugoj banci koja je u HROK-u?

Anasib
07.05.2010., 19:27
nije vidljiv. vidljivi su krediti samo banaka koje su u HROK-u. ali iskreno, ja stvarno više ne znam niti jednu banku koja nije u HROK-u. koliko mi je poznato, sad su se i stambene štedionice učlanile :misli:

ziginjo
07.05.2010., 20:31
nije vidljiv. vidljivi su krediti samo banaka koje su u HROK-u. ali iskreno, ja stvarno više ne znam niti jednu banku koja nije u HROK-u. koliko mi je poznato, sad su se i stambene štedionice učlanile :misli:

Ako je vjerovat stranici HROK.hr,Imex,Credo,Banco Populare :D:D

Anasib
07.05.2010., 20:37
istina, ali kad kod nekih od njih hoćeš podići kredit, onda te traže tvoje osobno izvješće hroka :mig:

ziginjo
08.05.2010., 06:18
istina, ali kad kod nekih od njih hoćeš podići kredit, onda te traže tvoje osobno izvješće hroka :mig:

To nisu moji problemi,ja se samo volim informirati :mig:

RBJ
10.05.2010., 12:20
Trebao bih pomoć/savjete.
Slijedom više nesretnih okolnosti ('98. god. dignut stamb. kredit koji je zbog neplaćanja otkazan i sav dospio na naplatu), starci (zapravo stara) trenutno u Zabi imaju dospjelo nepodmireno dugovanje od preko 100k eura na koji ide godišnja zatezna kta od 14%. U dogovoru s bankom ukoliko izvršimo gotovinsku uplatu od 70000 eura, ostatak duga će biti otpisan. Kako možemo skupiti maksimalno 15000 eura, ostatak bi namirili kreditom u nekoj drugoj banci (vjerojatno PBZ). Dakle, trebao bi nam kredit od nekih 60000 eura što pretpostavljam da stara, sa svojom plaćom od 7000kn i zaposlena u državnoj firmi na neodređeno, ne bi trebala imati problema dobiti. No kako je ovo ipak specif. situacija obzirom da bi se zapravo podizao novi kredit zbog zatvaranja starog, te kako se stara zbog ovog dugovanja nalazi na crnoj listi kakve bi sve papire trebali skupiti? I je li uopće moguće da dobije kredit? Naravno, kao jamstvo za taj novi kredit stavili bi hipoteku na stan (stan vrijedi cca. 180000EUR)
U Zabi su nam rekli da oni u takvim slučajevima napišu nekakvo pismo (vjerojatno da će obrisati hipoteku na nekretnini) koje se nosi u banku u kojoj se diže novi kredit i da ga je moguće dobiti.
Znam da je najbolje otići u banku i tamo sve pitati - to i planiramo, što prije - ali ne znam uopće što tražiti. Dižemo li mi stambeni kredit ili...? Jer to staro dugovanje koje bi podmirili je stambeni kredit, pa pretpostavljam da i u drugoj banci trebamo dići stambeni.

I kakve su uopće šanse za dobivanje tog novog kredita (dakle, primanja 7000kn, zaposlenje na neodređeno, i nekretnina od 180000 eura kao jamstvo).:)

RBJ
10.05.2010., 14:03
Obišli PBZ, RBA i Erste i sve banke imaju u ponudi kredite za refinanciranje, ali niti jedna ne odobrava kredite ako si na crnoj listi. Mislim, tko refinancira kredit ako ga uredno vraća?! :rolleyes:
Zaista ne znam što možemo napraviti. :( Kad bi dobili taj kredit dugovanje u Zabi bi bilo podmireno i stara bi bila obrisana s crne liste, a banka bi imala hipoteku nad stanom koji je 3 puta vrijedniji od nekretnine + stara je zaposlena u državnoj firmi u kojoj ima 30 god. staža tako da je prilično sigurno da neće dobiti otkaz. :ne zna:

Lucas PG
10.05.2010., 22:58
Možeš dići hipotekarac- dakle nenamjenski kredit sa zalogom na nekretnini, ali da se iz toga mogu vratoto sva dugovanja i da je taj iznos barem 2,5 puta manji od vrijednosti nekretnine..
Svakako, vrlo teško u spomenutim bankama...
Smeta ti crna lista, a ako misliš da je nelogično odbiti nekome kredit tko je već evidentiran kao neuredan po stambenjaku- razmisli opet... Pogotovo u vremena kada i najmanja sitnica znači odbijanje kredita :(

RBJ
10.05.2010., 23:28
Pa moram priznati da mi nema logike nuditi kredit za refinanciranje starog dugovanja i ne odobravati ih onima s crne liste (bez da uopće pogledaju ostale stvari poput visine plaće, zaposlenja, vrijednosti nekretnine i svega ostalog što spada u osiguranje banke). Mislim, zašto bi netko tko uredno vraća kredit tražio refinanciranje u drugoj banci?! Ako tražiš refinanciranje, očito je da si imao/imaš neke probleme u podmirivanju tog duga.
I da, totalno mi je glupo da sada ne možemo dobiti kredit, a po svim drugim stvarima osim te crne liste bi kredit na taj iznos dobili bez problema. Uostalom, nakon podmirenja tog starog dugovanja, crna lista više ne bi bila aktivna (iako znam da ostaje na njoj još 3 godine).

Imaš li kakav konkretan prijedlog u kojoj banci bi se mogao dobiti taj hipotekarni kredit jer vjerojatno i za njega gledaju tu crnu listu. Može i na PM. :D
Danas popodne sam poslao mailove u nekih 10 "manje razvikanih" banaka pa ću vidjeti što će/hoće li odgovoriti. :(

Lavica02
11.05.2010., 16:17
Pa moram priznati da mi nema logike nuditi kredit za refinanciranje starog dugovanja i ne odobravati ih onima s crne liste (bez da uopće pogledaju ostale stvari poput visine plaće, zaposlenja, vrijednosti nekretnine i svega ostalog što spada u osiguranje banke).

refinaciranje je zamijena starog kredita sa novim koji je povoljnijij. Ali refinanciranjem se može smatatrati i kada se stari kredit, koji je već odmakao u procesu otplate, zamijeni novim, sa dužim dospijećem, sa ciljem smanjenja mjesečnog anuiteta.
izvor (http://www.moj-bankar.hr/Kazalo/R/Refinanciranje)

crna lista postoji s razlogom ... klijent nije plaćao svoje obveze na vrijeme => što je signal da će isto možda i ponoviti ... banci je u interesu ( i zbog svoj rizika) imati što manje rizičnih klijenata

Mislim, zašto bi netko tko uredno vraća kredit tražio refinanciranje u drugoj banci?! Ako tražiš refinanciranje, očito je da si imao/imaš neke probleme u podmirivanju tog duga.
pogledaj što znači refinanciranje ... a kod vas nisu "neki" problemi, već dosta veliki problemi dospjeli dug

I da, totalno mi je glupo da sada ne možemo dobiti kredit, a po svim drugim stvarima osim te crne liste bi kredit na taj iznos dobili bez problema.
pa zato je i je problem

Danas popodne sam poslao mailove u nekih 10 "manje razvikanih" banaka pa ću vidjeti što će/hoće li odgovoriti. :(
mislim da ćeš najmanje postići putem mail-a ... treba ići od banke do banke

third eye
11.05.2010., 17:10
pozdrav svima!

evo,iskreno ja se ne razumijem u kredite i sve što ide s time. moram zbog školovanja u inozemstvu uzeti studentski kredit od 40 000 eura ( erste banka). pitala sam na tom topicu već,ali ništa od odgovora.

rok otplate 7 godina. kreće li to nakon završetka faksa ili odmah? mislim da je to premalo vremena za toliku svotu. poslala sam mail banci,dobila jadan odgovor.

neću se vraćati ovdje,jer u nizozemskoj su bolji uvjeti života. primjerice meni bi plaća na početku bila oko 1500 eura ili više,te čak se možda i povećavala tijekom vremena.
imam ja šanse sve to otplatit? ima li ikakvog smisla uzimat taj kredit?

hvala unaprijed!

ziginjo
11.05.2010., 17:54
pozdrav svima!

evo,iskreno ja se ne razumijem u kredite i sve što ide s time. moram zbog školovanja u inozemstvu uzeti studentski kredit od 40 000 eura ( erste banka). pitala sam na tom topicu već,ali ništa od odgovora.

rok otplate 7 godina. kreće li to nakon završetka faksa ili odmah? mislim da je to premalo vremena za toliku svotu. poslala sam mail banci,dobila jadan odgovor.

neću se vraćati ovdje,jer u nizozemskoj su bolji uvjeti života. primjerice meni bi plaća na početku bila oko 1500 eura ili više,te čak se možda i povećavala tijekom vremena.
imam ja šanse sve to otplatit? ima li ikakvog smisla uzimat taj kredit?

hvala unaprijed!
Bas nisam upoznat u te kredite i kako idu,ali koliko mi se cine to ide preko hipoteke 1:1,5...A sto se rate tice ona bi ti bila cca 605e na 7god uz kamatu 7%,ali vjerovatno ce netko znat bolje...Zapravo najbolje da odes u erste banku i raspitas se...

RBJ
11.05.2010., 17:58
@Lavica: Sve ja to kužim. No priča sa sadašnjim kreditom (zapravo dugovanjem, jer kredit je davno otkazan, ali kako ovi iz banke pisma šalju običnom poštom, to pismo nama nije nikada stiglo) je nažalost ipak malo kompliciranija. :(

Novosti: danas smo otišli do HPB-a, i žena je uzela papire i rekla da će ih već danas poslati pravnoj službi i da ćemo za par dana znati hoće li biti što od toga. Naime, oni imaju u ponudi kredit za zatvaranje obaveza u drugim bankama (i rekla je da uzimaju ljude s crne liste), ali je maksim. iznos 50000 eura, no dobro, ovih deset bi još negdje "iščupali". Kamata je 10,99% no sve je bolje nego imati više od 130k eura duga. :(

Lavica02
11.05.2010., 18:17
držim fige da prođe :)

RBJ
11.05.2010., 18:30
Hvala. :)

Nego, obzirom da će za taj kredit isto ići hipoteka na stan pretpostavljam da će trebati obaviti procjenu nekretnine. Zanima me koliko to košta, tko to obavlja, koliko traje...
I koje bi nas još dokumente mogli tražiti osim platne liste, starog ugovora o kreditu, Pisma namjere Zabe? Vlasnički list nemamo jer zgrada ni 12 god. nakon izgradnje nije etažirana (to je trebao obaviti izvođač radova, ali eto, još nije), ali ako to nije smetalo za prvi kredit pretpostavljam da ne bi trebalo niti sada.
I pretpostavljam da će tražiti i životno osiguranje i osiguranje nekretnine.

Lavica02
11.05.2010., 18:52
svakako će ti trebati pismo namjere od ZABE ...

kako misliš nemaš vlasnički list? jel se možda radi o knjizi položenih ugovora?

RBJ
11.05.2010., 20:23
Pismo namjere imamo, i kopiju sam danas dao ovoj gđici. u HPB-u. Sada je ono uvjetno, a kada (ako) uspijemo pokrenuti realizaciju kredita dobit ćemo od Zabe i bezuvjetno očitovanje. :)

Vlasnički list nemamo (niti ga ima itko u zgradi) jer zgrada nije uknjižena niti etažirana (čestica se još uvijek vodi kao livada). To je trebao obaviti izvođač radova (Industrogradnja) u roku 5 god., ali do danas (prošlo je 12 god.) to nisu napravili. Ako to nije smetalo Zabi (a radilo se o većem kreditu, s tada gotovo upola manjim pokrićem tj., redovnim primanjima), nadam se da neće smetati niti ovima. Jer stan je naš i mi smo prvi vlasnici (tj., moja mama, a ona i diže novi kredit).

Kaj ti je ova knjiga? :zubo: Možda to imamo.

Zna li netko kako ide ovo s procjenom nekretnine? Pretpostavljam da je to potrebno.

Lavica02
11.05.2010., 21:00
pretpostavljam da zabi to nije smetalo jer se radilo o nekakvom specijalnom aranžmanu s industogradnjom gdje je zalog išao ili na neko njihovo zemljište ili na dio te livade na kojoj je izgrađena zgrada ... 98 je bilo drugo vrijeme, danas je drugo .... industrogradnja je bila i još uvijek je u problemima i vjerojatno je i to jedan od razloga zašto nije obavljen upis zgrade i etažiranje ... ali to je 12 godina i ne kužim zašto se tokom tih godina niste kao stanari pokrenuli i riješili to pitanje ... pa to je jako važno ... fizički stan postoji, ali u knjigama ne postoji i banka se nema na što upisati ...

dd30
11.05.2010., 21:55
Večer svima!
tek sam se ulogirao,ali zajedno sa suprugom čitamo svakodnevno što se tu pišei možemo samo pohvaliti jer se gro stvari sazna za koje u banci vama niti iz podsvjesti ne žele reći!
s druge strane,ako vas čitamo znači da smo i mi u nekom problemu.i jesmo.krediti...rashodi veći od primanja...ludnica totalna!:ne zna:
no..tješi nas sto i dalje imamo poslove,rate sjedaju,kad ima novaca na računu oni se naplate,kad nema pričekaju da dođe i svejedno uzmu.jedino što nas iz svega izvlači to je amex kojem u obližnjem parku namjeravamo dignuti spomenik jer nas je u toliko slučajeva izvukao da više niti sami ne znamo!:s
obišli smo naše matične banke,u jednoj gdje imamo stambeni i 2 "mala" kredita ne žele niti čuti za ikakvu reprogramaciju (pbz) dok u mojoj (erste) traže-sudužnika!:rolleyes:
fenomenalno..rekao sam im...nađite mi ga onda vi kad ste toliko pametni..
problem je u tome sto mi imamo primanja daleo veća nego na sto smo prijavljeni,a banke to ne zanima!pisali smo i sluzbeno njihovim nadređenim gdje smo im sve rekli kako je...odgovor još nije stigao..
e sad nam preostaje da se zaputimo u "treće" banke i njima predočimo naš problem.dakle,jedan kredit za 4 "mala" s ukupnim iznosom od 160 000 kn s otplatom na 10 god..
to sve sad banke imaju u ponudi,samo ostaje koliko će koja biti flexibilna glede naših "platnih lista"...:rolleyes:
i još jedno pitanje.sto znaci biti na "crnoj listi"?
i sta je gore:biti na toj crnoj listi ili kreditno nesposoban?
kako banka to gleda?

Lavica02
11.05.2010., 22:12
hmm ...
sad ja ne znam da li da to ostavim na ovom topicu ili da prebacim Dugovi, minusi, krediti .... (http://forum.hr/showthread.php?t=494884&page=9)

uglavnom, sudužnika te traže i tražiti ćete uvijek ukoliko nisi kreditno sposoban ... kreditno sposoban, između ostalog znači da se gledaju primanja koja se mogu i "dokazati" ... realno kako da banka, ukoliko dođe do neuredne otplate i treba naplatiti svoja potraživanja, sjedne na ono što niti ti svojom dokumentacijom nisi mogao dokazati kao redovna primanja

crna lista je interna lista neurednih dužnika neke banke koja kada prođe određeni broj dana bivanja na njoj, prelazi na HUB listu banka te sve banke imaju uvid da si neuredan u plaćanju/otplati

a što je gore: crna lista ili kreditna nesposobnost ... definitivno crna lista jer te ona "prati" i nekoliko godina nakon otplate dugovanja, a kreditnu nesposobnost možeš sutra riješiti povećanjem prihoda ili uključivanjem sudužnika u kreditni plasman

dd30
11.05.2010., 22:24
dobro..sada dolazimo do onoga da smo mi htjeli spriječiti situacije gdje ne bi mogli više podmirivati obaveze ili bi ih u najboljem slučaju podmirivali s debelim zakasnjenjima gdje bi se oni jedni za drugim samo gomilali uz neizbjezne opomene i zatezne kamate,ali eto kako zadovoljiti "reprogramaciju" kad nisi -kreditno sposoban!?
pa kak cu biti kad poslodavci danas na svakakve nacine pokusavaju smanjiti davanja drzavi,a na koje mi moramo pristati da bi zadrzali radna mjesta, i sve vise počinje keš pokrivati plaću a na minimalcu je sve više ljudi!
i kako danas uopce pronaci suduznika?
mislim da je o tome zbilja suvisno diskutirati...:rolleyes:

crna pantera
19.05.2010., 16:13
Pozdrav svima..iskreno niti ne znam gdje da postavim ovu temu ili ovo pitanje, ali zanima me da li je netko od vas koristio kredite za turizam...ne obiteljsko gospodarstvo, vec samo adaptacija ili izgradnja turističkog objekta....
gdje je najpovoljniji kredit?
koliko ste zadovoljni?
ima li počeka?
imam li pravo na popust buduci da mi je to prva nekretnina i da sam osoba ispod 35 godina?

please help! :top:
hvala

The Citizens
19.05.2010., 17:47
Pozdrav...jedno trivijalno pitanje imam..
Koliko otprilike kostaju troškovi javnog bilježnika za realizaciju nenamjenskog kredita...?

Lavica02
19.05.2010., 19:26
s obzirom da je to samo ovjera potpisa => 5o kn po dokumentu

The Citizens
19.05.2010., 21:26
s obzirom da je to samo ovjera potpisa => 5o kn po dokumentu

Zahvaljujem :mig:

lesa
23.05.2010., 19:24
Pitanjce: nakon koliko neplaćenih rata ZABA sudužniku šalje opomenu da dužnik ne plaća redovito kredit i traže od sudužnika uplatu rate i pripadajućih kamata i troškova?

Zujoo
28.05.2010., 15:01
Ejo jedno pitanje koje mene ponekad zbuni.

Koja je razlika tekućeg i žiro računa?

Jeli zna netko baš definicije tekućeg, žiro i deviznog računa?

Ankh32
10.06.2010., 21:06
Imam jedno pitanje: podigla sam stambeni kredit u pbz-u prije 7 mjeseci i uredno je dolazio na naplatu, automatski svakog 10-og u mjesecu te sam ostavljala dovoljno novaca na računu. Danas mi je trebalo skinuti s računa al mi je falilo nekih tristotinjak kuna, mislila sam da to neće biti problem jer imam pravo odlaska u minus al se bojim da se ipak nisu naplatili zbog toga od sudužnika. Ima li tko iskustva?

somied
10.06.2010., 22:55
Ako imas dozvoljeni minus, naplatit ce se iz minusa. Sigurno nece preko noci suduzniku/jamcu skinut sa racuna. Imas vjerojatno i grace period, banka ce ti tolerirati odredjeno kasnjenje po placanju kredita (u ZABA-i je 14 dana kako mi je rekla osobna bankarica). U tih 14 dana banka sigurno nece ganjat nikoga.
Mozda da si uzmes e-banking, pa nemas ovakvih problema? :zubo:

Ankh32
11.06.2010., 13:54
Hvala na odgovoru. Uh laknulo mi je jutros kad sam vidjela da je sve ok:)

frane30
14.06.2010., 14:49
Ljudi molim pomoc...recite mi jeli moguce da mi pare koje su uplacene u petak jos nisu sjele na racun i jos banka da nije registrirala...imam RITAM JUNIOR STEDNJU

The Citizens
14.06.2010., 16:29
Pozdrav!
Jel ima itko mozda slicna iskustva s Zagrebackom bankom vezano uz odobrenje nenamjenskog kredita...iznos koji sam trazio je cca 3000 eura...uglavnom i ukratko predao sam papire prije tocno mjesec dana +/- 2,3 dana...dokumentacija uredno predana...jos je bilo receno da ako ce biti ikakvih problema da cemo se cuti telefonski...i da je rok oko tjedan dana za obradu
Eto proslo je i tih mjesec dana...u kojih sam ja nakon 3 tjedna nazvao i pitao dali se ista dogadja po pitanju...na sto mi je bilo odgovoreno onako preko one stvari...citiram:"da je zbog nekih razloga kredit otisao na odobrenje na visu istancu"... :ne zna::ne zna:

Nezelim ni ulazit u raspravu oko profesionalnosti odredjenih djelatnika i ustanova...samo me zanima dali se itko susreo s takvom situacijom i dali je to uobicajna praksa postala toliko cekanje...jel ovo cekanje i "navlacenje za nos" nema smisla...
Zahvaljujem

Lucas PG
14.06.2010., 19:24
Nezelim ni ulazit u raspravu oko profesionalnosti odredjenih djelatnika i ustanova...samo me zanima dali se itko susreo s takvom situacijom i dali je to uobicajna praksa postala toliko cekanje...jel ovo cekanje i "navlacenje za nos" nema smisla...
Zahvaljujem

Nije to uobičajena praksa. Postoji jedna mogućnost, a to je razgovor s voditeljem poslovnice. Fin i pristojan...
Inače, koja poslovnica?

The Citizens
14.06.2010., 19:31
Nije to uobičajena praksa. Postoji jedna mogućnost, a to je razgovor s voditeljem poslovnice. Fin i pristojan...
Inače, koja poslovnica?

Ilica 38...razmisljao sam si o tome...jel ovo stvarno nema smisla...ili ga odobrite...ili recite zao mi je nemozemo...

NEMOGUĆA
16.06.2010., 12:33
Evo sad i jedno pitanje od mene, molim za pomoć ako znate jer će mi oči ispasti od surfanja :eek:
Imam 2 kredita u istoj banci: 1 za kupnju zemljišta i drugi za gradnju kuće na istom zemljištu.
Htjela sam ih zatvoriti drugim kreditom za refinanciranje (da bih imala 1 ratu i ta banka mi se zgadila zbog puuuno zbilja opravdanih razloga) ali ima jedan feler:
2006 i 2007 sam digla te kredite u CHF, iznos u eur tada je bio nekih 49.000.
Kada danas nakon ovolikih godina otplate izračunam (i ja i referenti u banci) ispada da mi je ostalo 53.000eur duga, jer se omjer CHF i Eur promjenio :bang:
Bez obzira na to, bila sam spremna zatvoriti i sada veći kredit i platiti sve naknade da bih se makla iz te banke i imala samo jednu ratu.
Problem najveći je da sam htjela dići kredit za refinanciranje ova dva i nekih 10.000eur više (da pozatvaram sve dugove) - ali nijedna banka ne daje kredite za refinanc više od iznosa koji se stvarno zatvara.
Ima li neka šema koju neznam da se to ipak izvede i u kojoj banci :(:confused:
Da ne dižem opet jedan za zatvarnje ova dva i drugi gotovinski za iznos koji trebam :ne zna:
Nadam se da ste me shvatili jer sam upetljala i samu sebe :cerek:

Marlea
16.06.2010., 23:51
Što se tiče tečaja, to je nažalost tako.

A što se tiče refinanaciranja + još malo novaca, mislim, da ti to neće proći niti u jednoj banci s obzirom da vjerujem, to ide pod stambeni kredit na duži rok i s nižom kamatom u odnosu na gotovinske kredite. Znači riječ je o namjenskom kreditu i kod takvih kredita se mora opravdati trošnje sredstava.
Ovih 10.000 ćeš morati riješavati s drugim kreditom koji će imati veću kamatu i kraći rok.

NEMOGUĆA
16.06.2010., 23:53
hvala Marlea, tako sam i mislila da će biti :(

Lonsdale
17.06.2010., 17:30
Trebao bih pomoć, pa molim sve mudre ljude da me savjetuju :)

Trebam gotovinski kredit od 5 tisuća eura. Plaća mi je oko 5500kn i već je optereća s ratom kredita od 1500kn, i 500-tinjak kuna potrošačkog kredita preko Amexa. Znači, neto mi ostaje oko 3500kn, što bi za takav kredit trebalo biti dosta (ako se ne varam, za kredit je bitno da mi rata ne bude veća od 1/3 plaće. Rata za takav kredit je oko sto euro eura na pet godina. Ako ratu utrostručim, to je 2200kn, i dalje bitno manje od moje neto plaće..ako sam u pravu).

Sad, mene zanima postoji li neka banka u koju bi mogao doći s posljednjom platnom listom i zatražiti takav kredit, bez sudužnika i jamaca?

Valjda postoji neka takva mogućnost, jer o onim kamatarima ne želim niti razmišljati.

Hvala vam puno.

slammerinho
18.06.2010., 12:00
evo ovako. u težoj sam gabuli a ne znam gdje da postavim pitanje za facepalm :)
dakle, već sam duže vrijeme u nedozvoljenom minusu na tekućem, nemam posao, situacija u kući mi nije bajna..... E sad, banka mi prijeti sudskom tužbom ako ne podmirim taj nedozvoljeni minus. Kako da to učinim? kome da se obratim? Ima li u Hrvatskoj onih "divnih" ljudi zvani loan sharks? Ljudi pomagajte? Savjet, bilo što

Marlea
18.06.2010., 22:20
Pa jel možeš išta uplaćivati?

Što su loan sharks? :ne zna:

slammerinho
18.06.2010., 23:21
zelenaši

Marlea
25.06.2010., 22:23
Ma super :facepalm:

Nemaš od kuda vraćati lovu banci, a kako bi vraćao njima? Banka bar ne lomi noge.

crosurfer
30.06.2010., 16:07
Prije nego krenem obilaziti banke da vas pitam je li moguće u nekoj banci dobiti nenamjenski kredit od 40 tis. kuna u roku od nekoliko dana od podnošenja zahtjeva?
Kredit bi bio na 2 godine, a anuitet cca 1/4 plaće.
Nemam nikakvih drugih opterećenja na plaći, zaposlen nekoliko godina (na neodređeno).

Ako netko ima prijedlog može i na PM..

Hvala

kikibela
30.06.2010., 20:30
Ima li netko iskustva sa ovim novim kreditima Zabe gdje umjesto jamaca imate ono neko životno soiguranje koje u slučaju smrti, bolesti, nezaposlenosti pokriva vraćanje kredita???Danas mi je došla ponuda od Zabe kao mi smo vam odobrili takav kredit 12.000 eura na 7 godina rata 194 eura, s tim da iznos i rok vraćanja može biti i manji. Potrebno ej donijeti taj papir u banku, dokument sa MBG i popuniti zahtjev. Izgleda too much jednostavno da bi bilo dobro u našim uvjetima. netko realizirano, pitao, interesirao se???

Lucas PG
30.06.2010., 23:07
Prije nego krenem obilaziti banke da vas pitam je li moguće u nekoj banci dobiti nenamjenski kredit od 40 tis. kuna u roku od nekoliko dana od podnošenja zahtjeva?
Može u većini banaka, a prvo pokušaj u svojoj matičnoj i reci da ti treba odmah i pitaj da li su u mogućnosti to odraditi...

Ima li netko iskustva sa ovim novim kreditima Zabe gdje umjesto jamaca imate ono neko životno soiguranje...
Da, stvarno je tako, ali pod uvjetom da nemaš drugih kreditnih obveza.
Osigurenje NE zamjenjuje jamca, nego je u tom obliku kredita obavezan koleteral.
Zar nemaju i depozit??

kikibela
01.07.2010., 08:55
Ako sitgnem otići ću danas i raspitati se malo, mislim da se nije spominjao depozit, pogotovo u slučaju ovog životnog osiguranja, nemam sad tu taj papir doma mi je. Zanima me po kojem su oni to kriteriju uopće slali ljudima, ja sam samo obični mali klijent, uredan klijent ali baš ništa specijalano inače a oni to meni ako nude već odobreno.

jasamivan
01.07.2010., 12:13
Dali netko zna, ali čito sumnjam i vjerujem, postoji li ikakva mogućnost nekakvog produženja kredita ili bilo što. Naime, smanjena mi je plaća, sudužnik mi više neradi, a kao što sam prije napisao rata mi je skočila za preko 450kn.

Sada kako ispada rata mi iznosi 67% plaće!!!

Ima li tko ikakva saznanja?

mali zgubidan
01.07.2010., 13:17
Dali netko zna, ali čito sumnjam i vjerujem, postoji li ikakva mogućnost nekakvog produženja kredita ili bilo što. Naime, smanjena mi je plaća, sudužnik mi više neradi, a kao što sam prije napisao rata mi je skočila za preko 450kn.

Moratorij. Odgoda plaćanja kredita. Odeš u bilo koju banku, prije toga zatražiš/najaviš razgovor sa voditeljem poslovnice ( ništa šalter, to ne prolazi ) i to je to. Kažeš kakva je situacija, predaš zahtjev, oni ti povise ratu i jbg. Nema druge. Konkretno u ZABI moš dobit' 3 - 6 mjeseci odgode. Nije nešt', ali privremeno, lakše se diše.

Blackbird
01.07.2010., 13:24

Budući da ti je kredit za vozilo vjerujem da će ti produženjem perioda otplate rata znatno pasti. Naravno ukupni trošak će biti veći.Odi u banku i raspitaj se za opcije.

Osobno bi u takvoj situaciji prodao auto.

jasamivan
01.07.2010., 16:13
Razmisljam i ja da prodam, ali ostalo mi je 24000CHF a za auto sad nemogu dobiti 70000kn...sta da sa ostatkom...kaos...a danas kao sto znate 1CHF = 5,47kn...:(:(:(

šatro gospon
01.07.2010., 17:37
cek malo, jel to ja dobro shvacam, tebi je otplata za auto 67% place?!?! :facepalm:

cilla
01.07.2010., 18:54
@jasmivan

prodaj auto, eventualno kupi bicikl
sa novcima od prodaje auta pokrij veći dio kredita, a ostatak otplaćuj dok ne otplatiš

novi auto kupi kad ćeš si ga moć priuštiti

jer objektivno i ovaj sad si nisi mogao priuštiti jer si i prije porasta tečaja davao 50% plaće za ratu kredita za AUTO :rolleyes:
i za to ti nije kriv HNB kojem sad pišeš mailove

Lucas PG
02.07.2010., 14:41
@jasmivan

prodaj auto, eventualno kupi bicikl
sa novcima od prodaje auta pokrij veći dio kredita, a ostatak otplaćuj dok ne otplatiš

novi auto kupi kad ćeš si ga moć priuštiti

jer objektivno i ovaj sad si nisi mogao priuštiti jer si i prije porasta tečaja davao 50% plaće za ratu kredita za AUTO :rolleyes:
i za to ti nije kriv HNB kojem sad pišeš mailove

Popisujem :top:

kikibela
13.07.2010., 14:52
Pohvale za ZABU, u manje od 24 sata kompletna realizacija kredita, vrlo profesionalno i korektno,stvarno sam se iznenadila.

Myth
14.07.2010., 07:26
Pozz
Najme prije 5god digao sam u pbz stambeni kredit u kn ,,,sad mi je kamata mislim 7.1 % ,e sad ako se desi devalvacija kune i skakanje eura sto mi se moze desit molim pomoc oko odgovora .Hvala

Znam da po zakonu nebi trebala kamata ici vise od 14%

neno1966
14.07.2010., 12:45
Kakve veze ima zakonska kamata sa tečajem? :confused:

Ti imaš kredit u eurima i tu ti neće ići kamata preko zakonske a rata kredita u kunama ti može biti i 100% veća.

Myth
15.07.2010., 06:51
Kakve veze ima zakonska kamata sa tečajem? :confused:

Ti imaš kredit u eurima i tu ti neće ići kamata preko zakonske a rata kredita u kunama ti može biti i 100% veća.

A krasno bas si me sad dobro uzdrmao istinom ,a u piiiii matttttt:mad:

Ipak hvala

mokry
15.07.2010., 17:16
digao sam u pbz stambeni kredit u kn

Ti imaš kredit u eurima

:confused:

Ako mu je kredit u kunama onda vjerojatno nije vezan valutnom klauzulom. Ako je tako, devalvacija ne bi trebala utjecati na njega, ali banka može dići kamatnu stopu do 14% iako sumnjam da bi dizali tako visoko.

neno1966
16.07.2010., 06:57
Sorry pretpostavio sam da kao i većina kredita ima valutnu klauzulu a ako nema onda bi svaki dan trebao Boga moliti da bude devalvacija...:)

lexluthor84
17.07.2010., 10:13
pozdrav.Nemam baš iskustva s kreditima isličnim stvarima.Dobio sam od RBA banke,čiji sam klijent,neko pismo o povoljnom brzom gotovinskom kreditu do 10000 eura,pa me zanimalo dali netko zna koji su minimalni uvjeti,dali imam šanse da mi odobre kredit iako sam još zaposlen na određeno(ali na dobrom radnom mjestu),ugovor od 6mjeseci mi ističe krajem 8.mjeseca,ali će ga sigurno produžiti.baš bi mi dobro došo tako neki sitini kredit,i 5000 eura,da pokrpam minus na računu i kartici i još neke sitnice da riješim.Ali mi je bed ići u banku pitati da ne ispadnem ono,bedast.

vedamix
18.07.2010., 05:39
stručnjaci oglasite se. što je danas bolje ili manje rizično: uzeti nenamjenski kredit na 7 godina u kunama se većom kamatom (mislim oko 10%) ili u eurima sa nekih 8% kamata. naravno sve ovisi dali će euro u 7 godina bitno narasti, a neznam ni koji je rizik sa kunskim kreditom, valjda kamate mogu rasti. kod oba kredita je promjenjiva kamata. hvala

maza1
19.07.2010., 11:44
pozdrav.Nemam baš iskustva s kreditima isličnim stvarima.Dobio sam od RBA banke,čiji sam klijent,neko pismo o povoljnom brzom gotovinskom kreditu do 10000 eura,pa me zanimalo dali netko zna koji su minimalni uvjeti,dali imam šanse da mi odobre kredit iako sam još zaposlen na određeno(ali na dobrom radnom mjestu),ugovor od 6mjeseci mi ističe krajem 8.mjeseca,ali će ga sigurno produžiti.baš bi mi dobro došo tako neki sitini kredit,i 5000 eura,da pokrpam minus na računu i kartici i još neke sitnice da riješim.Ali mi je bed ići u banku pitati da ne ispadnem ono,bedast.

ako si dobio pismo već ti je kredit odobren. samo dođeš u banku i potpišeš, ne moraš ni kod javnog bilježnika :top:

Lucas PG
19.07.2010., 21:58
ako si dobio pismo već ti je kredit odobren. samo dođeš u banku i potpišeš, ne moraš ni kod javnog bilježnika :top:

Ne ovjerava se ugovor o kreditu ?!?

lexluthor84
20.07.2010., 08:55
da malo pojasnim:ja nisma zatražio nikakav kredit,oni su meni poslali to pismo (koje mi više liči na promotivnu obavijest),i poruku na mobitel i net banking da o mogućnosti realiziranja krdita do 10000 eu do kraja mjeseca.znači ja mogu slobodno ići u banku i potpisati ugovor ili što već i dobit ću kredit?bez ikakvih provjera ili potvrda.Zvuči predobro da bi bilo istinito.Sad bi mi dobrodošo kredit,barem 15000kn,ne eura.kako god ići ću u banku da vidim.

gita50
20.07.2010., 12:19
Upomoć!
Totalni sam tutlek za kredite, pa molim iskusne da me malo upute.

Imam redovita primanja već godinama oko 3000 kn u PBZ, državna služba, nikad bila jamac, nikad bila u minusu...
Moj muž, radi kod privatnika, ima plaću oko 3500 kn, prima ju u Slavonskoj banci i već 2-3 godine vuće dozvoljeni minus od 10 000 kn.

Moja su pitanja su sljedeća:
1. Možemo li uopće pomišljati na stambeni kredit, obzirom na taj minus?
2. Pod uvijetom da uplatimo taj novac, mora li proći neki period "boravka u plusu"
3. Kad bi odgovori na ova pitanja bila DA, koliki bi otprilike kredit mogli podići i u kojoj banci? Dal da ga dignem ja u mojoj banci sa manjim primanjima ili suprug u svojoj, (naravno da sam ja sudužnik) bez obzira na njegovu situaciju?

Znam da je najlakše čekati da netko odgovori, ali mi se jako žuri, pa vas molim samo za smjernice da lakše mogu dalje.

Unaprijed hvala.

maza1
20.07.2010., 12:59
Ne ovjerava se ugovor o kreditu ?!?

ne. samo potpišeš u banci zahtjev koji je osobni bankar ispunio i da ti odmah ugovor o kreditu i otplatni plan koji isto potpišeš i to je to. nisam išla ništa ovjeriti kod javnog bilježnika.

maza1
20.07.2010., 13:02
da malo pojasnim:ja nisma zatražio nikakav kredit,oni su meni poslali to pismo (koje mi više liči na promotivnu obavijest),i poruku na mobitel i net banking da o mogućnosti realiziranja krdita do 10000 eu do kraja mjeseca.znači ja mogu slobodno ići u banku i potpisati ugovor ili što već i dobit ću kredit?bez ikakvih provjera ili potvrda.Zvuči predobro da bi bilo istinito.Sad bi mi dobrodošo kredit,barem 15000kn,ne eura.kako god ići ću u banku da vidim.

DA
takvo pismo sam i ja dobila a bila na porodiljnom

maza1
20.07.2010., 13:11
Upomoć!
Totalni sam tutlek za kredite, pa molim iskusne da me malo upute.

Imam redovita primanja već godinama oko 3000 kn u PBZ, državna služba, nikad bila jamac, nikad bila u minusu...
Moj muž, radi kod privatnika, ima plaću oko 3500 kn, prima ju u Slavonskoj banci i već 2-3 godine vuće dozvoljeni minus od 10 000 kn.

Moja su pitanja su sljedeća:
1. Možemo li uopće pomišljati na stambeni kredit, obzirom na taj minus?
2. Pod uvijetom da uplatimo taj novac, mora li proći neki period "boravka u plusu"
3. Kad bi odgovori na ova pitanja bila DA, koliki bi otprilike kredit mogli podići i u kojoj banci? Dal da ga dignem ja u mojoj banci sa manjim primanjima ili suprug u svojoj, (naravno da sam ja sudužnik) bez obzira na njegovu situaciju?

Znam da je najlakše čekati da netko odgovori, ali mi se jako žuri, pa vas molim samo za smjernice da lakše mogu dalje.

Unaprijed hvala.

kredit će prije dati tebi koja radiš u državnoj službi,a suprug ti može biti sudužnik. minus ne smeta, ako nije u nedopuštenom minusu.
kad se zbroje vaše dvije plaće 1/3 može biti rata kredita 6500 kn/3=2166 kn
e sad koliki stambeni kredit možete dobiti s ratom 2166 kn moraš ipak pitati u banci, ne baš veliki npr. rba cca 280.000 kn na 20 g.
332.000 na 30 god. imaš kalkulator na stranicama

renatokivac
20.07.2010., 15:11
zanima me kakva su vam iskustva sa nenamjenskim kreditom u zagrebačkoj banci. koliko treba vremena proći da vam ga odobre? ja polako ludim jer sam papire predao red 14 dana i do danas još nema pomaka pa me zanima kolko se čeka da dodje s kreditne komisije. čine mi se vrlo vrlo neprofesionalni...

zli hrčak
20.07.2010., 16:23
pozdrav,

da li tko zna, koja banka daje adaptacijski kredit na iznos od 40000 €, a da nije potrebna hipoteka na nekretninu? spremna sam na jamce (koliko god ih je potrebno), životna i sva ostala osiguranja.
naime, suprug i ja namjeravamo krenuti u obilazak pa da ne trošimo uzalud vrijeme.

unaprijed hvala na odgovoru

kikibela
20.07.2010., 20:26
zanima me kakva su vam iskustva sa nenamjenskim kreditom u zagrebačkoj banci. koliko treba vremena proći da vam ga odobre? ja polako ludim jer sam papire predao red 14 dana i do danas još nema pomaka pa me zanima kolko se čeka da dodje s kreditne komisije. čine mi se vrlo vrlo neprofesionalni...

ja sam prije 10-tak dana digla nenamjenski kod njih, dobila sam ono pismo da mi je kredit odobren, otišla u banku, sve definirala, sutra otišla kod bilježnika, i lova je već bila na računu. Super brzo i korektno. E sad ovo što ti čekaš očito nije takav kredit, da sam na tvom mjestu napravila bi se bedasta i otišla u poslovnicu vidjeti što je sa zahtjevom uz ono ....idem na godišnji, na more, izvan grada itd pa me zanima......

gita50
20.07.2010., 20:58
kredit će prije dati tebi koja radiš u državnoj službi,a suprug ti može biti sudužnik. minus ne smeta, ako nije u nedopuštenom minusu.
kad se zbroje vaše dvije plaće 1/3 može biti rata kredita 6500 kn/3=2166 kn
e sad koliki stambeni kredit možete dobiti s ratom 2166 kn moraš ipak pitati u banci, ne baš veliki npr. rba cca 280.000 kn na 20 g.
332.000 na 30 god. imaš kalkulator na stranicama

Maza, hvala ti puno :kiss: Vratila si mi nadu. :)

lexluthor84
20.07.2010., 21:13
DA
takvo pismo sam i ja dobila a bila na porodiljnom

Hvala,to je ljepo čuti.Nije mi bilo u planu to iskoristiti,ali se desilo nešto zbog čega bi mi taj kredit stvarno dobro lego.Znači,kredit je praktički već odobren.Nije da moraju prije ustanoviti kreditnu sposobnost ili što već?samo idem kod osobnog bankara i potpišem ugovor?A što se iznosa tiće,to oni odlučuju?

gita50
20.07.2010., 22:05
Zaboravila sam pitati:

ja sam trenutno na komplikacijama. Termin mi je u 12. mj.
Kredit mogu dići dok god ne rodim, jel tako?

maza1
21.07.2010., 14:41
Hvala,to je ljepo čuti.Nije mi bilo u planu to iskoristiti,ali se desilo nešto zbog čega bi mi taj kredit stvarno dobro lego.Znači,kredit je praktički već odobren.Nije da moraju prije ustanoviti kreditnu sposobnost ili što već?samo idem kod osobnog bankara i potpišem ugovor?A što se iznosa tiće,to oni odlučuju?

već ti je kredit odobren.

maza1
21.07.2010., 14:42
Zaboravila sam pitati:

ja sam trenutno na komplikacijama. Termin mi je u 12. mj.
Kredit mogu dići dok god ne rodim, jel tako?

teško da će banka odobriti kredit ako si na porodiljnom

zli hrčak
21.07.2010., 15:34
pozdrav,

da li tko zna, koja banka daje adaptacijski kredit na iznos od 40000 €, a da nije potrebna hipoteka na nekretninu? spremna sam na jamce (koliko god ih je potrebno), životna i sva ostala osiguranja.
naime, suprug i ja namjeravamo krenuti u obilazak pa da ne trošimo uzalud vrijeme.

unaprijed hvala na odgovoru

ili adaptacijski od 25000 €? nije valjda da baš svi pristaju na hipoteku?

zameomevjetar
21.07.2010., 16:12
jedno brzinsko....

dižem neki kredit i u fazi realizacije rekli su mi da moram uzeti i životno osiguranje, ali da može biti riziko jer će mi biti puno povoljnije.
e sad, budući da mi je svota kredita raspoređena stvarno na knap, zanima me koliko će me taj užitak koštati?
zna li netko bar otprilike?
imam 26 god, žensko, neudana....ne znam što je bitno od faktora?
treba biti do 7 god (trajanje kredita) i za iznos od 8250€ (50%kredita)

totalni sam laik na tom području i ne znam ništa o tome.
znači li to da ću za cijelo vrijeme otplate kredita morati uplaćivati još i životno (uz i ovako veliku ratu)?

mara2
27.07.2010., 23:55
jedno brzinsko....

dižem neki kredit i u fazi realizacije rekli su mi da moram uzeti i životno osiguranje, ali da može biti riziko jer će mi biti puno povoljnije.
e sad, budući da mi je svota kredita raspoređena stvarno na knap, zanima me koliko će me taj užitak koštati?

znači li to da ću za cijelo vrijeme otplate kredita morati uplaćivati još i životno (uz i ovako veliku ratu)?

ovisi koja banka je...reci pa da ti okvirno izračunamo...

sandra0
29.07.2010., 12:31
jedno brzinsko....

razlika između zivotnog i riziko osiguranja je to što riziko uplatiš i ne dobiješ od toga ni kune nazad, a životno ako je vinkulirano u korist banke nakon isteka izvučeš lovu van

obione
29.07.2010., 16:12
razlika između zivotnog i riziko osiguranja je to što riziko uplatiš i ne dobiješ od toga ni kune nazad, a životno ako je vinkulirano u korist banke nakon isteka izvučeš lovu van

točno ,ali samo ako uplačuje životno osiguranje redovito svake godine za vrijeme trajanja kredita (ŠTO JE RIJEDAK SLUČAJ u pravilu uplate za prvu godinu i nema više uplata )

sandra0
30.07.2010., 07:30
To je na zalost istina, jer ljudi ne razmisljaju koliku korist bi imali od takve police. vani je sasvim drugacija situacija.

mara2
30.07.2010., 13:56
točno ,ali samo ako uplačuje životno osiguranje redovito svake godine za vrijeme trajanja kredita (ŠTO JE RIJEDAK SLUČAJ u pravilu uplate za prvu godinu i nema više uplata )

Da, ali sada neke banke traže da se plaćanje police dogovori odmah preko trajnog naloga ili da se donese potvrda o uplati druge godine police... Nisu više tako glupe...

Lucas PG
31.07.2010., 11:45
jedno brzinsko....

Matematički to ti je najpametnije jer sa 26g, na 7g trajanja kredita i kamatom npr. 9,5% za kredit od 8250€ ti je premija samo 79,44 € jednokratno!
Dakle platiš ispod 100€ i više nikada ništa.

Da ali ovdje plati 80€ i mirna je što se tiče tog kredita. Ona je mlada i matematički joj se svakako riziko sa opadajućom vrijednošću najviše isplati. Da ima 55 godina, već bi bilo 10 puta više...
Da, ekipa koja "radi kredite preko osiguranja" ima storno nakon prve godine preko 80% :top:

tbuza
02.08.2010., 09:00
Pozdrav,

imam dva pitanja. Supruga i ja uzimamo stambeni kredit. Ona radi u školi i nema problema kod nje, a ja sam sudužnik zaposlen u privatnom sektoru te su nam zajendička primanja dovoljna za dizanje kredita. Dakle kad zbrojimo plaće, oduzmemo buduću ratu kredita i moj postojeći auto kredit ostaje nam nešto više od potrebih 1/3.

Dokumentaciju smo predali, banka zaprimila i na na prvi izračun rekla da su nam primanja dovoljna za kredit.

Ja sam uz to i vlasnik obrta. Provjerom mene su to skužili te me sada dodatno traže i podatke o obrtu, BON-2, stanje poreznog duga, poslovanje 2009,2010 godina, ...

Prvo pitanje je zašto oni to mene traže? Te da li imaju pravo to tražiti jer ja kao zaposlenik u d.o.o. dobivam redovita primanja i svi potrebni papiri po tom pitanju su kod njih i kao takava zadovoljavamo uvjete za kredit.

Drugo pitanje; što se dešava ako mi poslovanje, odnosno BON pokazuju stanje poslovanja u minusu nekih 1500 kuna te imam neki sitni porezni dug kojeg otplaćujem kako mogu (bio u poreznoj i rekli da se radi o malom dugu koji je nastao jer sam uzeo radnika prije god dana, a koji mi je bio samo trošak bez prihoda, te neka samo dio po dio otplaćujem i da će biti ok).

Isprike na malo dužem postu, ali zanima me mišljenje i kako da se postavim u banci jer ovih dana idem ishodovati te dodatne papire..

Hvala

maza1
02.08.2010., 10:34
Pozdrav,

imam dva pitanja. Supruga i ja uzimamo stambeni kredit. Ona radi u školi i nema problema kod nje, a ja sam sudužnik zaposlen u privatnom sektoru te su nam zajendička primanja dovoljna za dizanje kredita. Dakle kad zbrojimo plaće, oduzmemo buduću ratu kredita i moj postojeći auto kredit ostaje nam nešto više od potrebih 1/3.

Dokumentaciju smo predali, banka zaprimila i na na prvi izračun rekla da su nam primanja dovoljna za kredit.

Ja sam uz to i vlasnik obrta. Provjerom mene su to skužili te me sada dodatno traže i podatke o obrtu, BON-2, stanje poreznog duga, poslovanje 2009,2010 godina, ...

Prvo pitanje je zašto oni to mene traže? Te da li imaju pravo to tražiti jer ja kao zaposlenik u d.o.o. dobivam redovita primanja i svi potrebni papiri po tom pitanju su kod njih i kao takava zadovoljavamo uvjete za kredit.

Drugo pitanje; što se dešava ako mi poslovanje, odnosno BON pokazuju stanje poslovanja u minusu nekih 1500 kuna te imam neki sitni porezni dug kojeg otplaćujem kako mogu (bio u poreznoj i rekli da se radi o malom dugu koji je nastao jer sam uzeo radnika prije god dana, a koji mi je bio samo trošak bez prihoda, te neka samo dio po dio otplaćujem i da će biti ok).

Isprike na malo dužem postu, ali zanima me mišljenje i kako da se postavim u banci jer ovih dana idem ishodovati te dodatne papire..

Hvala

moja frendica je dizala kredit i radi u d.d. a isto ima obrt na svoje ime s dugom od cca 5000 kn. morala je platiti taj dug i odobrili su joj stambeni kredit. radi se o zabi

tbuza
02.08.2010., 10:59
moja frendica je dizala kredit i radi u d.d. a isto ima obrt na svoje ime s dugom od cca 5000 kn. morala je platiti taj dug i odobrili su joj stambeni kredit. radi se o zabi

s time da sam ja sudužnik u tom kreditu.

lady_blue_
02.08.2010., 11:01
Poštovani, naime, zanima me ima li tko iskustva sa slijedećim... preko interneta sam naišla na davatelja kredita preko Naxtis banke u Francuskoj, gospođa se predstavila... e sad... da li je to neka spačka ili stvarno; traže me potrebne podatke, nude relativno male kamate. Molim Vas za informaciju... hvala

maza1
02.08.2010., 12:02
s time da sam ja sudužnik u tom kreditu.

nju su tražili da podmiri dug i nisu joj obrt teretili za kredit, tj. nigdje joj nije zavedeno pod obrt da ima stambeni kredit.

maza1
02.08.2010., 12:02
Poštovani, naime, zanima me ima li tko iskustva sa slijedećim... preko interneta sam naišla na davatelja kredita preko Naxtis banke u Francuskoj, gospođa se predstavila... e sad... da li je to neka spačka ili stvarno; traže me potrebne podatke, nude relativno male kamate. Molim Vas za informaciju... hvala

bježi od toga, čim traže neke podatke, sumnjivo je.

nesho
03.08.2010., 16:36
Pozdrav,

Hvala

Traže vjerojatno zato jer kao vlasnik obrta vlastitom imovinom odgovaraš za eventualne dugove (nije kao kod d.o.o. do visine temeljnog kapitala). Znam ljude koji su i bez stana ostali zbog duga poreznoj i mirovinskom.

Mirella
09.08.2010., 10:44
U velikom sam problemu. naime prodala sam stan po kojem sam imala stambeni kredit i moja banka ZABA je izdala Pismo namjere s točnim iznosom preostalog stambenog kredita + 1 % naknade za prijevremeno zatvaranje kredita sa stanjem od 01.07.2010, koji je trebala uplatiti PBZ kao banka mog kupca. Pri ovome moram napomenuti da su 3 puta zeznuli to Pismo namjere, svaki puta su nešto zaboravili napisati i to je otegnulo cjelokupnu isplatu kredita kupca.
U međuvremenu 1.8.2010. se formirala nova rata moga kredita, a 6.8.2010. je PBZ isplatio prvobitno dogovoren iznos preostalog kredita uvećan za 1% zbog navedene prijevremene otplate kredita.
I sad sam u problemu jer sam imala trajni nalog za svoj stambeni kredit. Čim su sjeli novci iz PBZ-a na moj kreditni račun, ZABA mi je oduzela i ovu najnoviju ratu kredita, tako da sad ispada da ja još moram doplatiti resto od ovih 1 %.
Imam nekoliko pitanja:
1. da li je osobni bankar trebao prije stornirati trajni nalog za moj stambeni kredit, čim su poslali Pismo namjere u PBZ ?
2. da li sam ja obvezna platiti ovu zadnju ratu kredita koja je sjela 1.8. ? Pri tome podsjećam da je ZABA jako pridonjela tome što se postupak otegnuo jer su 3 puta zeznuli važne papire.
3. ako nisam u obvezi platiti ovu zadnju ratu od 1.8. kako će se to sve raspetljati, hoće li mi se ta rata vratiti na tekući račun ?
Moja osobna bankarka je lost in space i nije mi znala dati odgovore na ova moja pitanja, nego me zatražila da iz PBZa donesem pismeno očitovanje koliko su novaca uplatili na ime kredita, koliko na ime naknade.
Sve me bilo sramota to danas reći kupcu da ode u PBZ i traži ih to. već smo oboje smoždeni od svega toga, ja se sva tresem koliko sam uzrujana. :rolleyes:

Lucas PG
09.08.2010., 11:05
Na žalost, nitko tu nije kriv. Naravno, da ovi u ZABA-i nisu 3 puta zeznuli pismo namjere, prije bi dobila novce, ali bi svejedno bila obvezna otići u ZABA-u i potpisati zatvaranje kredita. Tek tada bi osobni bankar ukinuo trajni nalog.
Ako sam dobro shvatio, tebi su sada zapravo uzeli jednu ratu (anuitet) više.

Kada doneseš potvrde o uplati iz PBZ-a , odi do osobnog bankara u ZABA-u i još jednom prođite kronologiju događaja. Ako je jako zbunjen, lijepo i smireno zamoli razgovor sa voditeljem poslovnice, ali ne da se žališ na postuppke o. bankara, nego da ti on pomogne sa svojim ovlastima riješiti problem...

Mirella
09.08.2010., 11:17
Lucas, hvala ti na odgovoru. da radi se o tome da su uzeli još jednu ratu više,a PBZ je uplatila prema onome što je bilo ranije dogovoreno + 1 % naknade za prijevremeno zatvaranje kredita.
sad mi tu nije ništa jasno jel ZABA smjela uzeti novce za još jednu ratu kredita od ovih novaca koje je PBZ uplatio. naime u Pismu namjere stoji točno koliko PBZ treba uplatiti novaca u EUR prebačeno u Kn prema srednjem tečaju HNB. zar nisu ta sredstva trebala ostati takva kakva jesu, a onda ZABA od mene potraživati eventualno nekakve novce ?
ja imam trajni nalog na tekući račun zbog tog kredita i 1.8. su mi uzeli 96 kn po njemu na ime kredita jer je toliko novaca još bilo na njemu,a ovo što je PBZ uplatio, uplatio je točno na kreditnu partiju.

kunoichi
09.08.2010., 13:52
pozdrav znalcima ,
zanima me trebam li u banku javiti da je jamac umro i kome ? Radi se o stambenom kreditu koji se uredno otplaćuje 7 godina ( ako to ima neke veze )

Lucas PG
09.08.2010., 22:16
ja imam trajni nalog na tekući račun zbog tog kredita i 1.8. su mi uzeli 96 kn po njemu na ime kredita jer je toliko novaca još bilo na njemu,a ovo što je PBZ uplatio, uplatio je točno na kreditnu partiju.
Trajni nalog je automatizmom povukao novce sa tvog računa jer ga nisi ukinula, kao niti zatvorila kredit. Kredit se zatvara tako da se Ugovor o kreditu ide zatvoriti (raskinuti), a to je moguće ako su uplaćena sredstva prema pismu namjere. Tebi je trajni nalog povukao lovu u međuvremenu zar ne?
Poslovnica> objašnjenje situacije os. bankaru... :top:

pozdrav znalcima ,
zanima me trebam li u banku javiti da je jamac umro i kome ? Radi se o stambenom kreditu koji se uredno otplaćuje 7 godina ( ako to ima neke veze ) Nemam iskustva s ovakvim slučajem, pa će netko možda bolje odgovoriti, ali mislim da prema ugovoru možda i moraš, ali u praksi ne. Dok uredno plaćaš kredit, može se desiti da te nikada ne pitaju za jamca.

Mirella
10.08.2010., 06:53
Lucas idem danas opet tamo u poslovnicu kod os. bankara. U međuvremenu sam konzultirala frendicu koja radi u upravi ZABA-e da mi točno njihovi pravnici kažu da li sam ja u obvezi platiti tu zadnju ratu kredita jer ona se formira 01. u mjesecu, ali mi je rok za plaćanje rate do 15. u mjesecu.
Čekam još njihov odgovor.
Jučer mi je frend koji se razumije u te stvari rekao da bi ja eventualno trebala platiti samo kamatu za tih 5 dana razlike između dana formiranja nove rate kredita i dana isplate kredita. :ne zna:
Luda sam od živciranja.

superdamir
10.08.2010., 13:04
postoji jedna rečenica na svakom pismu namjere, nešto tipa:
"...klijent se obvezuje podmiriti eventualne razlike do dana zatvaranja kredita...",
sam kredit nije zatvoren dok ne dobiješ potvrdu o konačnoj otplati kredita. :(

Mislim da će morati platiti kamatu i razmjerni dio kamate do konačnog zatvaranja kredita.
To se sve radi automatski, tako da ako ti se 'povukao' trajni nalog novac se vodi kao pretplata po kreditu ako je kredit zatvoren, a ako nije onda imaš troškove do dana zatvaranja.

...nadam se da sam pomogao.

Mirella
10.08.2010., 14:46
Superdamir, tog dijela nema u mom Pismu namjere. :D
No bilo kako bilo, ratu sam eto morala platiti jer se ona plaća unazad, znači za 7. mjesec. Uglavnom da je kredit riješen do 31.7. isto bi nešto morala platiti, tak da eto storija je završena, naravno na moju štetu.
Al jedna jedina dobra stavr u svemu je što ću se riješit ZABA-e.

superdamir
10.08.2010., 16:34
Superdamir, tog dijela nema u mom Pismu namjere. :D
No bilo kako bilo, ratu sam eto morala platiti jer se ona plaća unazad, znači za 7. mjesec. Uglavnom da je kredit riješen do 31.7. isto bi nešto morala platiti, tak da eto storija je završena, naravno na moju štetu.
Al jedna jedina dobra stavr u svemu je što ću se riješit ZABA-e.

u 'mojoj' banci pismo namjere ide u dva primjerka, s tim da primjerak za klijenta nema tu rečenicu već se nalazi na onom primjerku koji ostaje u poslovnici.

uglavnom, kako god uvijek je konačno rješenj na tvoju štetu! :(

sagena
10.08.2010., 16:46
...kad se zbroje vaše dvije plaće 1/3 može biti rata kredita 6500 kn/3=2166 kn

Ja sam uzimala kredit, i meni je plaća minus rata kredita trebalo biti min 3000kn... Znači na plaću od 5600kn, moja rata je mogla biti maksimalno 2600...:ne zna:

Nego imam jedno pitanje, naime, nadam se uskoro prodaji jedne nekretnine pa bih taj iznos uplatila na ime stambenog kredita - tj. da smanjim glavnicu kredita, zanima me je li to komplicirano, trebam li novi ugovor (bilježnika?)...
Isto tako zanima me ovo: imam riziko osiguranje da dignuti kredit - oko 1400kn sam platila za 1.godinu, zanima me da li se to smanjuje kako se smanjuje iznos kredita, ili plaćam svake godine isto... i što ako dakle smanjim glavnicu ?

Mirella
10.08.2010., 17:50
u 'mojoj' banci pismo namjere ide u dva primjerka, s tim da primjerak za klijenta nema tu rečenicu već se nalazi na onom primjerku koji ostaje u poslovnici.

uglavnom, kako god uvijek je konačno rješenj na tvoju štetu! :(

Kako molim ? pa zar ne bi primjerci trebali biti istovjetni ? I zar ne bi klijent trebao biti upoznat s time
"...klijent se obvezuje podmiriti eventualne razlike do dana zatvaranja kredita...", jer naime ja nisam bila upoznata. :D

I da ovo je istina, uvijek je klijent taj koji je oštećen, još nisam čula da je banka oštećena osim ako im vlastiti radnik nije drmnuo lovu i zdimio u nepoznatom pravcu.

superdamir
11.08.2010., 07:17
Ja sam uzimala kredit, i meni je plaća minus rata kredita trebalo biti min 3000kn... Znači na plaću od 5600kn, moja rata je mogla biti maksimalno 2600...:ne zna:

Nego imam jedno pitanje, naime, nadam se uskoro prodaji jedne nekretnine pa bih taj iznos uplatila na ime stambenog kredita - tj. da smanjim glavnicu kredita, zanima me je li to komplicirano, trebam li novi ugovor (bilježnika?)...
Isto tako zanima me ovo: imam riziko osiguranje da dignuti kredit - oko 1400kn sam platila za 1.godinu, zanima me da li se to smanjuje kako se smanjuje iznos kredita, ili plaćam svake godine isto... i što ako dakle smanjim glavnicu ?

Ne treba novi ugovor. Radi se o djelomičnoj otplati kredita i postupak je: dođeš u poslovnicu, kod osobnog bankara, kažeš mu koliko ćeš uplatiti, ispuniš zahtjev za djelomičnu otplatzu kredita, uplatiš i to je to.

Što se tiće police, pogledaj u uvijetima koje si dobila uz nju, kad i kako se može raditi smanjenje osigurane svote, ali mislim da ništa od toga.

hope this helps...

bombe
12.08.2010., 08:41
Dobar dan, imam pitanje u vezi stambenog, tj adaptacijskog kredita.
Kredit mi je odobren, no imam jednu nedoumicu oko troškovnika koje sam dostavio prije realizacije i računa koje moram dostavljati za pravdanje polovice ukupnog iznosa kredita.
Da li je nužno da je izvođač radova na troškovniku isti, kao i na računima kojima pravdam kredit?
Naime u vrijeme dok sam čekao realizaciju kredita našao sam jeftinijeg izvođača radova, a dio radova sam uspio i sam napraviti (rušenje pregradnih zidova i sl.)
Da li ću sada imati izvjesnih problema sa bankom, s obzirom da je došlo do određenih promjena?
Hvala unaprijed.

superdamir
12.08.2010., 09:11
Dobar dan, imam pitanje u vezi stambenog, tj adaptacijskog kredita.
Kredit mi je odobren, no imam jednu nedoumicu oko troškovnika koje sam dostavio prije realizacije i računa koje moram dostavljati za pravdanje polovice ukupnog iznosa kredita.
Da li je nužno da je izvođač radova na troškovniku isti, kao i na računima kojima pravdam kredit?
Naime u vrijeme dok sam čekao realizaciju kredita našao sam jeftinijeg izvođača radova, a dio radova sam uspio i sam napraviti (rušenje pregradnih zidova i sl.)
Da li ću sada imati izvjesnih problema sa bankom, s obzirom da je došlo do određenih promjena?
Hvala unaprijed.

meni je troškovnik bio potreban samo kod odobravanja kredita, a poslije me nitko nije tražio ništa;
ali, kod mene je bila isplata gotovine na šalteru, a ne na transakcijski izvođača radova pa je možda zato nije bilo problema.

sagena
12.08.2010., 10:26
Ne treba novi ugovor. Radi se o djelomičnoj otplati kredita i postupak je: dođeš u poslovnicu, kod osobnog bankara, kažeš mu koliko ćeš uplatiti, ispuniš zahtjev za djelomičnu otplatzu kredita, uplatiš i to je to.

Što se tiće police, pogledaj u uvijetima koje si dobila uz nju, kad i kako se može raditi smanjenje osigurane svote, ali mislim da ništa od toga.

hope this helps...

Hvala.:mig:

a_m_86
12.08.2010., 13:55
Htio sam postaviti jednostavno pitanje. Premda da želim podignuti kredit od otprilike 40000 eura , zanimalo me samo koja banka se najviše isplati: prihvatljiva kamatna stopa (fiksna stopa ako postoji mogućnost), profesionalnost u poslovanju, koja postavlja prihvatljive uvjete i ima dobru likvidnost (moram obaviti ozbiljan posao a ne da mi se zafrkavati se sa prevarantima).

:)Hvala svakome tko pročitaše moje pitanje. Bye!:)

bombe
12.08.2010., 14:13
meni je troškovnik bio potreban samo kod odobravanja kredita, a poslije me nitko nije tražio ništa;
ali, kod mene je bila isplata gotovine na šalteru, a ne na transakcijski izvođača radova pa je možda zato nije bilo problema.

Ovaj kredit je stambeni - adaptacijski!
I ja ću dobiti keš na svoj tekući račun!
Moram opravdat 50 % sredstava, i to mi je jasno.
A ti Superdamir, koji si ti kredit uzimao?

Kremen
12.08.2010., 23:35
Hello everybody,

Nikad u životu nisam dizao kredit pa sam stoga potpuna neznalica te mi treba vaš savjet.:D

Prije nekoliko mjeseci sam se zaposlio kao vježbenik u državnoj službi s probnim rokom od 1 godine. VSS, plaća 7000kn, kreditno sposoban, nikakvi krediti, dugovi, minusi, sudužništva i jamstva. Čist kao suza. Ali, i nikakve imovine.:D:D

Iako sam dosad trošio samo koliko sam zaradio, ipak mi treba automobil koji bi koštao između 5 i 8000 Eura (naravno polovni) i koji mogu kupiti samo na kredit. Može li mi netko odgovoriti na sljedeće?

1. Da li banke daju specijalizirane kredite za automobile i da li je tada kamatna stopa niža u odnosu na nenamjenske? Ako da, koje banke?

2. Da li će banka davatelj kredita zahtijevati da plaću primam preko njezinog računa (terenutno primam u ZABA-i)?

3. Da li će mi trebati jamac?

4. Općenito, što mi predlažete?:)

Hvala i lijep pozdrav.

superdamir
13.08.2010., 10:48
Hello everybody,

Nikad u životu nisam dizao kredit pa sam stoga potpuna neznalica te mi treba vaš savjet.:D

Prije nekoliko mjeseci sam se zaposlio kao vježbenik u državnoj službi s probnim rokom od 1 godine. VSS, plaća 7000kn, kreditno sposoban, nikakvi krediti, dugovi, minusi, sudužništva i jamstva. Čist kao suza. Ali, i nikakve imovine.:D:D

Iako sam dosad trošio samo koliko sam zaradio, ipak mi treba automobil koji bi koštao između 5 i 8000 Eura (naravno polovni) i koji mogu kupiti samo na kredit. Može li mi netko odgovoriti na sljedeće?

1. Da li banke daju specijalizirane kredite za automobile i da li je tada kamatna stopa niža u odnosu na nenamjenske? Ako da, koje banke?

2. Da li će banka davatelj kredita zahtijevati da plaću primam preko njezinog računa (terenutno primam u ZABA-i)?

3. Da li će mi trebati jamac?

4. Općenito, što mi predlažete?:)

Hvala i lijep pozdrav.

1. Da,sve veće banke daju autokredite. Kamata je(u pravilu) manja nego na nenamjenske.
2. Nije uvijet, ali imaš bolje uvijete ako si klijent banke.
3. Ovisi o kreditnoj sposobnosti; jesi na određeno/neodređeno, godinama staža(za neke kredite je uvijet 1g. staža),...
4. Ništa! Kredit i ženu svog života odabireš sam :)

Lucas PG
13.08.2010., 11:02
Evo linka sa kamatama:
http://autoklub.jutarnji.hr/lakse-do-auta--kamate-pale-i-do-2-5-posto---krediti-jeftiniji-za-1600-eura/846818/

fifi_i_cd
13.08.2010., 16:28
Planiramo uskoro podići lombardni kredit na iznos 20000 € čime bi adaptirali stan uz otplatu od 7 godina.
Konkretno u Hypo banci su nam ponudili 5,2 % kamatu na depozit + 2,4 % na kredit, dakle 7,6 % + 0,5 % trošak obrade kredita.
Po izračunu kojeg smo pronašli na stranici erste banke ispada da kamate na oročenje iznose 8523,35 € a kamate po kreditu 5851,22 €.
(u banci nisu bili u mogućnosti izbaciti nam otplatnu listu ni obračun kamata po oročenju jer im je sustav pao a nismo imali toliko vremena za čekat da to servisiraju).
Zanima me jel ovaj moj izračun točan jer mi se čini predobro da bi bilo istinito?

Lucas PG
13.08.2010., 19:33
Otplatni plan i izračun su vam mogli poslati e-mailom...
Predlažem da nazovete poslovnicu i da im to predložite.
Bez nagađanja...:mig:

Lucas PG
13.08.2010., 19:37
Htio sam postaviti jednostavno pitanje. Premda da želim podignuti kredit od otprilike 40000 eura , zanimalo me samo koja banka se najviše isplati: prihvatljiva kamatna stopa (fiksna stopa ako postoji mogućnost), profesionalnost u poslovanju, koja postavlja prihvatljive uvjete i ima dobru likvidnost (moram obaviti ozbiljan posao a ne da mi se zafrkavati se sa prevarantima).
:)Hvala svakome tko pročitaše moje pitanje. Bye!:)

Do sada ih 58 pročitaše, ali nitko ne odgovoriše jer je malo nesuvislo pitanje :D
Ako dižeš kredit u banci- kakvi prevaranti bi bili u pitanju?
To bi bio hipotekarni ili stambeni kredit?
Fiksna stopa danas gotovo nemoguća (jedino na 2-3 godine max. i to u akcijskim modelima prodaje stanova).
Ako se radi o pokretanju posla- uvjet je izvrstan poslovi plan...
Orijentirati se možeš na www.moj-bankar.hr ili www.pametnakuna.hr

fifi_i_cd
14.08.2010., 13:01
kako se maila nismo sjetili :bonk: a ni osobni bankar s kojim smo razgovarali.
u ponedjeljak ćemo nazvat i zatražit da nam puste na mail al svakako ako je netko upućen bili bi zahvali da nam kaže koliko je realan onaj izračun koji smo dobili pomoću kreditno štednog kalkulatora.

Kremen
15.08.2010., 01:15
1. Da,sve veće banke daju autokredite. Kamata je(u pravilu) manja nego na nenamjenske.
2. Nije uvijet, ali imaš bolje uvijete ako si klijent banke.
3. Ovisi o kreditnoj sposobnosti; jesi na određeno/neodređeno, godinama staža(za neke kredite je uvijet 1g. staža),...
4. Ništa! Kredit i ženu svog života odabireš sam :)

Hvala:top:

Kremen
15.08.2010., 01:17
Evo linka sa kamatama:
http://autoklub.jutarnji.hr/lakse-do-auta--kamate-pale-i-do-2-5-posto---krediti-jeftiniji-za-1600-eura/846818/

Tekst je za nove automobile, a ja kupujem polovni. Ipak, dobar link.

fifi_i_cd
17.08.2010., 08:13
dobili mailom otplatni plan i obračun kamata na oročenje.

na oročenje od 20.000 €, 84 mjeseca kamata je 5,2 fixna, ukupno 8523,35 €
na kredit od 19.000 € (95%) kamata 7,6 fixna, ukupno 5851 €. dakle, uzimamo lombardni u Hypo

Lucas PG
17.08.2010., 10:33
Bravo!
:top:

neno1966
17.08.2010., 14:16
dobili mailom otplatni plan i obračun kamata na oročenje.

na oročenje od 20.000 €, 84 mjeseca kamata je 5,2 fixna, ukupno 8523,35 €
na kredit od 19.000 € (95%) kamata 7,6 fixna, ukupno 5851 €. dakle, uzimamo lombardni u Hypo
Ja ovo baš ne kužim :ne zna:

Nakon 7 godina:

-imati ćeš glavnicu 20.000+ kamate 8523,35 = 28.523,35
-otplatiti ćeš kredit: glavnicu 19.000+ kamate 5851 + 0,5% naknade 95 = 24946

Na kraju ćeš još biti u plusu 28.523,35- 24946= 3577,35 :confused:

Kada bi čovjek tih 19.000 kredita umjesto da potroši oročio po istim uvjetima na kraju bi imao:

-glavnica 20.000
-glavnica 19.000
-kamata 8523 (kta na 20.000)
-kamata 6916 (kta na 19.000)

ukupno: 54439- kredit 24946= 29493 ako odbijemo početnu glavnicu od 20.000 to je zarada od 9493 eura u 7 godina ili 1356 eura godišnje.

Na početnu glavnicu od 20.000 1356 eura/godišnje je prinos od 6,7%. :misli:

Jesam li što fulao ili? :ne zna:

fifi_i_cd
17.08.2010., 15:42
Ja ovo baš ne kužim :ne zna:

Nakon 7 godina:

-imati ćeš glavnicu 20.000+ kamate 8523,35 = 28.523,35
-otplatiti ćeš kredit: glavnicu 19.000+ kamate 5851 + 0,5% naknade 95 = 24946

Na kraju ćeš još biti u plusu 28.523,35- 24946= 3577,35 :confused:

Kada bi čovjek tih 19.000 kredita umjesto da potroši oročio po istim uvjetima na kraju bi imao:

-glavnica 20.000
-glavnica 19.000
-kamata 8523 (kta na 20.000)
-kamata 6916 (kta na 19.000)

ukupno: 54439- kredit 24946= 29493 ako odbijemo početnu glavnicu od 20.000 to je zarada od 9493 eura u 7 godina ili 1356 eura godišnje.

Na početnu glavnicu od 20.000 1356 eura/godišnje je prinos od 6,7%. :misli:

Jesam li što fulao ili? :ne zna:

a čuj, po ovom izračunu koji imam od Hypo banke izgleda da ništa nisi fulao osim boldanog dijela, cifra bi bila 8.093,42 :rofl:

Myth
18.08.2010., 08:47
Vazno pitanje ..molim vas odgovore

Prije 4 godine digao sam stambeni kredit u kunama u pbz banci i rata mi je sa 3200kn dosla na 3900kn sa kamatom trenutacnom mislim da je 6.75 ili 6.90 nisam sad bas siguran e sad ..... sad bi prebacio kredit na splitsku banku s kamatom od 4.5% i rata bi mi iznosila 3050kn ali kredit treba ici u eure ......e sad mene je strah ako eur ide gore meni se rata dize sto tamo nisam imao problema jer je bilo u kunama ali se kamata dizala a ovdje u splitskoj banci bila bi kamata fixna ali ako euro dodje do 9.0kn onda ce mi rata doci opet do 3700kn ..... imate koji savijet i sta bi vi napravili mislim da je SB moj odabir zbog male kamate ali......cekam odgovore hvala vam

Marina2602
20.08.2010., 13:59
hej ljudi evo ovako ja i suprug mislimo dici gotovinski kredit od nekih 30-40 000 kn.. on ima placu 3600 kn.. ja ne radim.. i imamo dijete ... mislili smo uzeti taj kredit na nekih recimo 5-7 godina.. da nam rata otprilike bude nekih 700 kn otprilike.. mislite da mozemo dici ??

z_k
22.08.2010., 01:01

Prije 4 godine digao sam stambeni kredit u kunama u pbz banci i rata mi je sa 3200kn dosla na 3900kn sa kamatom trenutacnom mislim da je 6.75 ili 6.90 nisam sad bas siguran e sad ..... sad bi prebacio kredit na splitsku banku s kamatom od 4.5% i rata bi mi iznosila 3050kn ali kredit treba ici u eure ......e sad mene je strah ako eur ide gore meni se rata dize sto tamo nisam imao problema jer je bilo u kunama ali se kamata dizala a ovdje u splitskoj banci bila bi kamata fixna ali ako euro dodje do 9.0kn onda ce mi rata doci opet do 3700kn ..... imate koji savijet i sta bi vi napravili mislim da je SB moj odabir zbog male kamate ali......cekam odgovore hvala vam

Čekaj, odkuda sad kamata od 4.5 % i to fiksna? Jesi li siguran? Možda zaposlenik banke ili ...?

Ivan1111
22.08.2010., 16:53
Jel netko dizao kredit za gradnju obiteljske kuće.Koliko vidim ZABA nudi takve kredite sa osiguranjem hipotekom 1:0,6.Šta to znači da ako zemljište koje bi dao pod hipoteku vrijedi 60 000E ja mogu dobiti 100 000E za gradnju?Kako se isplačuju ti novci?

škorpionka_
22.08.2010., 17:53
Ja sam digla kredit za gradnju obiteljske kuće. Stavili smo stan od staraca pod hipoteku kako ne bih morala imati jamce. Stan je u vrijednosti cca 70 000 eura. Ja sam, na konto svoje plaće, mogla podići 40 000 eura. Novac je sjeo na tekući račun, u kunama, a rata mi je vezana za euro.

Taj sam kredit digla u svibnju 2008. S obzirom da još nismo uselili u kuću, treba nam još (samo!?) nekih 50 000 kuna, zanima me isplati li mi se na neki način 'reprogramirati' kredit ili dići novi i zatvoriti ovaj, čisto da mi ostane tih 50 000-ak kuna? Pliz, help!

Myth
23.08.2010., 06:59
Čekaj, odkuda sad kamata od 4.5 % i to fiksna? Jesi li siguran? Možda zaposlenik banke ili ...?

Da da zaposlenik banke zaboravio sam da napomenem

Magaivago
23.08.2010., 15:37
Da li se u slucaju otkaza kredita od srane banke zbog neurednog placanja može s bankom dogovoriti da se ukupni iznos plati npr. u tri obroka,dakle napraviti s njima nekakav plan placanja da bi se sprijecila ovrha,zaplijena place itd.radi se o Zabi.Molim odgovor,ne uspijevam na tražilici nikako pronaci konkretan odgovor.

Ivan1111
23.08.2010., 19:08
Jel netko dizao kredit za gradnju obiteljske kuće.Koliko vidim ZABA nudi takve kredite sa osiguranjem hipotekom 1:0,6.Šta to znači da ako zemljište koje bi dao pod hipoteku vrijedi 60 000E ja mogu dobiti 100 000E za gradnju?Kako se isplačuju ti novci?

evo,da sam sebi,a i drugima koje zanima odgovorim.Info from ZABA.

Kako sam i naveo može se dobiti kredit za gradnju sa hipotekom na zemljište u omjeru 1:0,6 kao jedinim instrument osiguranja.
1.varijanta-20%posto isplata keš,a ostalih 80%plača banka po priloženom računu,predračunu.Loša strana kaj se plača interkalarna kamata dok se ne potroši cijeli iznos.

2.varijanata-isplata 100%keš,s tim da na 80% iznosa se plača 5% naknade šta i nije tak strašno,a interkalarna kamata se plača od dana isplate do 1.u naredom mjesecu.

I takvi se krediti kao pod normalno odobravaju uz kamatnu stopu za stambene kredite.

Lucas PG
25.08.2010., 20:35
Može, a obzirom da si strpljiv(a), konstruktivan razgovor s voditeljem poslovnice bi mogao donijeti željeni rezultat...
Naravno, ovakve stvari ne možeš naći na tražilicama :mig:

Debeli_Don_Juan
26.08.2010., 07:21
pozdrav

zanima me u cemu je razlika, tocnije sta se bolje isplati za potrosaca ako vec mora da posudi novac od banke:

da li trositi i dizati sa Mastercarda ili ici u minus na tekucem gdje je kamata oko 15% ??

Nisam bas upoznat kako sistem funkcionise pa bih bio zahvalan da mi neko pojasni..Naime trebam dici pola place a ne znam da li mi je bolje da udjem u minus na tekucem i vratim sa iducom placom ili da trosim ili dignem novac sa Mastercarda da platim nakon place. Sta mi mozete preporuciti??

Magaivago
26.08.2010., 14:46
Može, a obzirom da si strpljiv(a), konstruktivan razgovor s voditeljem poslovnice bi mogao donijeti željeni rezultat...
Naravno, ovakve stvari ne možeš naći na tražilicama :mig:

Hvala,baš mi se sviđa odgovor,probat cemo nešto iskombinirati.Pozzz:)

becks21
26.08.2010., 17:15
pozz

nešta mi nije jasno :
prije 2 god digo sam nenamjenski kredit pa sam uletio u minus malo...a sad bi kupovo stan...zanima me dali se stanbenim kreditom može riješit postojeci minus zatvorit ovaj nenamjenski tako da sve bude u jednom...???:ne zna::confused::ne zna:

šatro gospon
27.08.2010., 05:42
i na MC ti kamate odma racunaju...

Debeli_Don_Juan
27.08.2010., 07:27
i na MC ti kamate odma racunaju...

Ne, tek nakon 45 dana.....No kako je sa minusom na tekucem, da li kamate idu od prvog dana?

vlado3
27.08.2010., 10:14
Podizanje gotovine preko KREDITNE kartice se naplaćuje, ovisno o iznosu; isto tako kamatu na dozvoljeni minus (10-15% godišnje) plaćaš za dane "provedene" u minusu.

Debeli_Don_Juan
27.08.2010., 11:59
Podizanje gotovine preko KREDITNE kartice se naplaćuje, ovisno o iznosu; isto tako kamatu na dozvoljeni minus (10-15% godišnje) plaćaš za dane "provedene" u minusu.

I ja sam mislio slicno, dakle to je tocno...No ako si upoznat sa tim,mozes li mi reci kako banka obracunava taj minus sa tekuceg racuna i kako se to placa, da li salju racun ili oni obracunaju i upisu troskove pa se plati automatski sa tekuceg racuna pri primanju novca na isti, dakle bez racuna nego se registrira automatski?

Hvala na odgovoru

vlado3
27.08.2010., 12:10
I ja sam mislio slicno, dakle to je tocno...No ako si upoznat sa tim,mozes li mi reci kako banka obracunava taj minus sa tekuceg racuna i kako se to placa, da li salju racun ili oni obracunaju i upisu troskove pa se plati automatski sa tekuceg racuna pri primanju novca na isti, dakle bez racuna nego se registrira automatski? vjerojatno ovisi od banke; zaba obračunava i skida tromjesečno automatski

Debeli_Don_Juan
27.08.2010., 12:14
Hvala mnogo na odgovorima...

ciruss
01.09.2010., 10:53
jel mogu ja dat suglasnost mojoj mami nad mojom kreditnom karticom da pokupi pare s moje kreditne.

neno1966
01.09.2010., 12:20
jel mogu ja dat suglasnost mojoj mami nad mojom kreditnom karticom da pokupi pare s moje kreditne.
Da pokupi pare?! :misli: pa nije kreditna kartica tekući račun a na bankomatu može dignuti svatko tko ima karticu i pin.

Myth
09.09.2010., 13:12

Zar nema nikakvog odgovora :ne zna:

g44
12.09.2010., 10:17
dal je moguće dignut kredit od cca 50 000 kn u kojoj banci, bez jamaca, a zaposlen na određeno... može i na pm odgovor.

svjedok
15.09.2010., 16:15
zanima me da li netko ima friška iskustva s tom bankom po pitanju gotovinskih kredita
navodno ne gledaju hrok ali traže da ga sam izvadiš i doneseš na uvid,je li to točno

Lucas PG
15.09.2010., 21:12
zanima me da li netko ima friška iskustva s tom bankom po pitanju gotovinskih kredita
navodno ne gledaju hrok ali traže da ga sam izvadiš i doneseš na uvid,je li to točno

Točno. Oni jesu korisnici HROK-a, ali još uvijek nemaju razrađenu informatičku podršku kojom bi pristupali informacijama i davali informacije...

U određenim uvjetima Kreditno izvješće (HROK) se NE traži...:mig:

Lucas PG
15.09.2010., 21:20
Zar nema nikakvog odgovora :ne zna:
Previše si hipotetskih situacija i pitanja postavio...
Što bi ti netko trebao odgovoriti: Stari, kamata 4,5 je mrak, pa to nemaju ni zaposlenici! Uzimaj!
A ti bi mu odgovorio: Da, ali šta ako euro naraste na 10kn, ili ako je sutra "smak svita", onda mi se ne isplati jel da!?
A onda bi ti netko treći rekao: Ostavi se kredita. Sve banke, pogotovo naše su lopovske. Sigurno će ti dići tih 4,5 % na 7% za godinu dana...
:D
dal je moguće dignut kredit od cca 50 000 kn u kojoj banci, bez jamaca, a zaposlen na određeno... može i na pm odgovor.
Je, uz sudužnika. Za svaki drugi odgovor- premalo podataka...

svjedok
19.09.2010., 21:42

nitko ništa nezna:eek:

svjedok
20.09.2010., 14:10
dajte ljudi,nitko ništa:kukuc:
ja se spremam u banku zatražiti taj kredit,a pošto imam stambeni koji se ne vidi na listi,htjela bih da to prođe bez hrok-a,pa me sad zanima kako da se tamo postavim,da kažem da nemam kredit ili
jel će me tražiti da izvadim hrok ili ne
ako je netko uzimao tamo,molim da mi se javi,može i na pp
hvala:)

Lucas PG
21.09.2010., 23:33
Pa ja sam ti odgovorio... Ovaj put i na PM...

djoomla
22.09.2010., 07:51
Pozdrav,

zanima me jel mogu dobiti kredit za gradnju kuce od nekih 400 000kn na svoju placu od 5700kn (lovu bih trebao da sjedne na moj tekuci).Od nekretnina na sebi imam jedino zemljište od nekih 30-35 t eura.Trebam jamca nekog ili ?

Gustavo
22.09.2010., 08:58
Nudi mi PBZ neki kredit s dosta visokom kamatom, ne znam jel to uobičajena kamata ili..., uzeo bih neki manji iznos na 24 mjeseca, a nude mi do 13800 eura, ali ne želim toliko, evo kako izgleda moja ponuda:

Iznos pozajmice u kunama po srednjem tečaju PBZ-a: 14.560,00 KN
Iznos mjesečnog anuiteta: 93,20 EUR
Trošak odobrenja:
(Plaća se iz iznosa pozajmice, 2%) 291,20 KN
Iznos pozajmice koji se isplaćuje na račun za prijenos 14.268,80 KN
Efektivna kamatna stopa: 13.83 %

zuky123
27.09.2010., 14:07
Ispričavam se na dužini gornjeg posta: želio sam ukazati na kakve probleme možete naići u riješavanju svog kredita, zato budite uporni u svojoj nakani i nemojte si dozvoliti da vas tamo neki Osobni bankar otpili zato što on nije dovoljno upućen u svoj posao!

Naišao sam na zanimljiv blog o problematici kredita, uistinu mi j pomogao. Dosta korisnih informacija, pa ono možda će i vama pomoći. Biti će mi drago ako i vama bar malo pomogne. Link je http://www.krediti007.bloger.hr
Valjda admin neće izbaciti link :kava:

rosa_salvaje
27.09.2010., 20:15
Zna li netko kako se u Zagrebačkoj banci računa max rata kredita u odnodu na plaću. Tj. koliko maksimalno može biti rata od plaće.
Također me zanima kako to ide kada je otplata u ratama. Da li plaća mora biti ne znam koliko već, veća od prve najviše rate ili se računa prema nekom prosjeku?

Lucas PG
28.09.2010., 09:06

Neće Zuky, to se samo meni događa... :azdaja:

šogi
28.09.2010., 11:34
Pozdrav,

Zanima me ima li itko slično iskustvo i kako riješiti problem:

U PSŠ želim podići stambeni kredit za kuću koja je prema njihovoj procijeni znatno vrijednija od iznosa traženog kredita.
Međutim, izvadak iz zemljišne knjige ima dodatak na kojemu doslovno piše
"Postupak obnove zemljišne knjige za katastarsku općinu je u tijeku. Ovaj upis ne može se smatrati istinitim i potpunim, pa se nitko ne može pozvati na to da je postupao s povjerenjem u njegovu istinitost i potpunost."

PSŠ ne želi prihvatiti samo tu nekretninu kao hipoteku i traži me dodatnu hipoteku uz ovu koja je predmetom kupnje.

Sve ostale uvjete za dobivanje kredita sam zadovoljio.

Naravno, meni je cilj pod hipotekom imati jednu a ne dvije nekretnine

Raspravljati o ovakvom suludom dodatkom na javnoj ispravi kao što je izvadak iz zemljišne knjige je bespredmetno, ali i to je u ovoj državi moguće.

Unaprijed hvala na odgovorima.

~Scarlet~
28.09.2010., 17:37
Pitanje, hipotetski...
Imam zemljište i na njemu bih izgradila stambeni objekt, 3 neovisna stana. Za to mi naravno treba kredit. Cijena jednog stana bi vjerovatno pokrila cijeli kredit.
Da li postoji opcija da ja u zamjenu za novac potreban za gradnju banki dam da se uknjiži kao vlasnik jednog stana?
thx

Lucas PG
28.09.2010., 21:54
Zna li netko kako se u Zagrebačkoj banci računa max rata kredita u odnodu na plaću. Tj. koliko maksimalno može biti rata od plaće.
Također me zanima kako to ide kada je otplata u ratama. Da li plaća mora biti ne znam koliko već, veća od prve najviše rate ili se računa prema nekom prosjeku?

Evo odgovora... Izračun se nije mijenjao...:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=20229138&postcount=358

Osnovni troškovi života su 3015kn + 670 za svako dijete. Znači, od prosjeka 3 plaće oduzmeš troškove života i eventualne ostale kreditne obveze i ono što ti ostane je tvoja kreditna sposobnost. Za otplatu u ratama se računa kreditna sposobnost prema prvoj (najvećoj) rati.

boldrik
30.09.2010., 10:37
da li se može dignuti manji stambeni kredit od 15-20 000 e da bi se kupilo polovicu stana? znači npr. ja imam 20 000 e, a dečko bi dignuo taj manji kredit pa da kupimo stan i da budemo vlasnici po 1/2 stana?:)

trex1981
01.10.2010., 13:05
Radi se o Splitskoj banci

Lombardni kredit:
Status ima dvije opcije; do i viši od 15.000 eura
-// - slobodan unos: bez odabira

Mislim uzeti kredit nekih €5.000
Godišnji kamatnjak 6%
Rok otplate: 5god.

Mj. anuitet: €96,87

Ima li tu još neki skriveni trošak?

Hvala!

somied
01.10.2010., 13:22
Troskovi obrade zahtjeva?

trex1981
01.10.2010., 13:29
Troskovi obrade zahtjeva?

To znam, ok, je li ima još što?

Adelina
01.10.2010., 19:45
Molim Vas pomoć:
naime, suprug i ja bih htjeli dignuti hioptekarni kredit na kuću od 25000 E i zatvorili bi dva kredita, jedan za auto i nenamjenski, ukupno 10000 E, kamata je oko 8%.
Mene sad zanima da li da čekam za kredit nakon nove godine jer su nešto pričali da će država malo pritisnuti banke da smanje kamate na kredite (ne znam da li da uopće u to vjerujem) ili da dižem odmah kredit jer od toga neće biti ništa, kao po običaju u Hrvatskoj? Šta mislite? Ima li netko bolje informacije o tim kamatama?
Hvala! :s

marquo
04.10.2010., 21:24
Bok,
jel zna neko možda da li se u ZABI naplaćuje izvadak po kreditu (pretpostavljam da da, pa je pitanje zapravo: koliko? :D) - htio bih vidjeti izvadak od početka korištenja kredita do danas da vidim kad je i koliko plaćano, ono za svaki anuitet. Nemam e-zabu i nisam klijent banke osim što plaćam kredit. Radi se o tome da je kredit naslijeđen pa nemam sve info kako je plaćano prije nego sam ja počeo.
Hvala.

vlado3
05.10.2010., 09:30
Lombardni kredit:
Mislim uzeti kredit nekih €5.000
Godišnji kamatnjak 6%
Rok otplate: 5god.

Mj. anuitet: €96,87

Ima li tu još neki skriveni trošak?
Kao što somied kaže, trošak obrade, a njima je zarada između kamata koje ti priznaju za oročena sredstva po kreditu i kamata koje tebi naplaćuju

Lucas PG
05.10.2010., 22:49
Naišao sam na zanimljiv blog o problematici kredita, uistinu mi j pomogao. Dosta korisnih informacija, pa ono možda će i vama pomoći. Biti će mi drago ako i vama bar malo pomogne. Link je http://www.krediti007.bloger.hr

Neće Zuky, to se samo meni događa... :azdaja:

Eto vidiš... imao sam pravo :no:

fairy_dea
10.10.2010., 23:02
Trebam ziro racun od Slavonske banke?

gka14
25.10.2010., 13:12
Kao što somied kaže, trošak obrade, a njima je zarada između kamata koje ti priznaju za oročena sredstva po kreditu i kamata koje tebi naplaćuju

Banka zarade između kamata nema jer kod lombardnih kredita kada zbrojiš svu kamatu koju platiš banci i koju banka isplati tebi uvijek si u plusu, to je zato jer se na oročenje stalno računa kamata na cijelu glavnicu a na kredit se računa kamata na neotplaćenu glavnicu koja otplaćivanjem s vremenom postaje sve manja i manja i manja... :mig:

snowleopard
02.11.2010., 10:25
Di se mogu promijeniti kovane ceske krune, madarske forinte i poljski zloti? Jel to radi HNB u Zagrebu?

rolacity
08.11.2010., 16:17
Daju li banke mogućnost oslobađanja dijela depozita vezanog za lombardni kredit? Negdje sam na trećini otplate lombardnog kredita i sad bi mi baš trebao jedan manji iznos, a ne diže mi se novi kredit. Je li moguće da ti banka odobri podizanje dijela depozita s obzirom da je trećina kredita već otplaćena?

LUNA000
12.11.2010., 14:32
Suprug otplaćuje nenamjenski kredit u OTP banci...bez jamaca..ali ga je dobio uz ugovaranje osiguranja...sad bi htio dignuti također nenamjenski kredit bez jamaca..te bi s tim novim isplatio ovaj stari..ali me zanima..u ponudi se opet ima nenamjenski bez jamaca uz ugovaranje osiguranja..dali treba znaći za dizanje još jednog kredita ugovoriti još jedno osiguranje ili to može proći s ovim prvim osiguranjem????? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

bubicaa
14.11.2010., 23:19
Pozdrav,nadam se da sam pogodila temu :)

Naime htjela bih otvoriti štednu knjižicu, u kojoj banci preporučate? Štedili bismo ja i dečko. On ima račun u PBZ-u, ja u ZABI. Da li da odaberemo neku treću banku ili? Savjeti neki?

Anasib
15.11.2010., 06:00
štednu knjižicu nikako, jer na njoj je obična a vista kamata (bar u Zabi). imaš nekoliko varijanti otvorene štednje (štednja na koju se vrše dodatne uplate). a kamate i uvjeti ovise o vremenu trajanja oročenja i iznosima sredstava na štednji.

Yapan
15.11.2010., 07:27
Help,
ne znam više gdje da pitam, pa idem ovdje
ako ima netko da mi pomogne
prije više od tri mjeseca sam pokrenila inozemni kredit preko posrednice
platila joj već jako puno novaca ( mjenice, ugovori, razni drugi troškovi .... )
međutim od kredita još ni dan-danas ništa
gospođa posrednica sve se rjeđe javlja, konkretnih odgovora o isplati ništa
dali je netko bio u sličnoj situaciju i ako netko zna šta bi sad bilo dobro za poduzeti
ako već neću dobiti kredit da bar svoje uložene novce povratim
trebala sam kredit, a u našim bankama nisam mogla zadovoljiti kredit s jamcima
jer ih nisam uspjevala naći
pa sam pokušala u inozemnim, gospođama mi je rekla da nema problema i da se to vrlo lako rješi
dali bi trebala sve to prijaviti policiji ili USKOK-u?
molim ako ima netko da zna nekakvo rješenje da mi pomogne ...
Hvala

bubicaa
15.11.2010., 07:53
štednu knjižicu nikako, jer na njoj je obična a vista kamata (bar u Zabi). imaš nekoliko varijanti otvorene štednje (štednja na koju se vrše dodatne uplate). a kamate i uvjeti ovise o vremenu trajanja oročenja i iznosima sredstava na štednji.

Thx, ali eć imam jednu oročenu štednju, i znam da su kamate na a vista mizerne, ali htjeli bismo da negdje stavljamo 100, 200, 500 kn mjesečno, kako ćemo moći, i da nam to nije na oku za trošenje :D

Lucas PG
16.11.2010., 22:37
Help,
ne znam više gdje da pitam, pa idem ovdje
ako ima netko da mi pomogne
prije više od tri mjeseca sam pokrenila inozemni kredit preko posrednice
platila joj već jako puno novaca ( mjenice, ugovori, razni drugi troškovi .... )
...

Postoji tema samo o tome...
http://forum.hr/showthread.php?t=424940
Da, prijavi...

ponekadslaba2
23.11.2010., 19:10
Imam pitanje,možda se nekome učini blesavo no meni je veliki problem,naime prije nekih 12 godina bila sam jamac za nekakav kredit.Osoba koja je kredit uzela u međuvremenu je ostala bez posla i ostao je nekakav dug u Poštanskoj banci:navodno su joj slali opomene ali nije imala odakle platiti.E sad,prije mjesec dana sam dobila obavijest od referentice u firmi u kojoj radim da imam obustavu na plaću u iznosu 1/3.Naravno da sam se šokirala.Od banke nisam dobila nikakvu obavijest,samo je u platni odjel došla obavijest o obustavi.
Osoba kojoj sam jamčila ni sad nije zaposlena,a tvrdi da je iznos od nekih 14 000 kuna u najvećem postotku kamata na neotplaćenu glavnicu.E sad,moje pitanje je-postoji li zastara na takve kredite,minuse ili slično?
Meni se zaista ne otplaćuje nečiji kredit za koji vjerojatno nikad neću vidjeti ni kune.MOLIM VAS POMOZITE

Marlea
23.11.2010., 20:28
Ako si pristala nekome biti jamac to ne znači da je banka tražila tvoj potpis da bi zadovoljila neku formu. Jamac jamči da će dužnikov kredit u slučaju ne plaćanja od strane dužnika, jamac podmiriti. I tu nema zastare.

No banka te je o tom dugu trebala obavijestiti pismeno ( da li banka ima tvoju ispravnu adresu?). S obzirom da si u kontaktu s osobom čiji je kredit, mislim da bi bilo u redu da ti je to ta osoba i rekla.

Sorry, ali time što si pristala nekome biti jamac, pristala si i vraćati kredit ako dužnik taj kredit ne otplaćuje.

Banka će se namiriti od tebe, ali mislim da ti imaš pravo pokrenuti postupak kod suda (?) da ti ta osoba koja je dignula kredit te novce (jednom) i vrati.

Moj savjet ti je da odeš u banku, vidiš točno o kojem se iznosu duga radi kao i o ostatku glavnice.

bad girl
23.11.2010., 20:33
nažalost kada si pristala biti jamac mora i otplatit dug jedino ako nađeš negdje rupu da je banka neku grešku napavila u obavjestima kamatam itd

ponekadslaba2
23.11.2010., 21:10
nažalost kada si pristala biti jamac mora i otplatit dug jedino ako nađeš negdje rupu da je banka neku grešku napavila u obavjestima kamatam itd

hvala..nisam sretna al sam pametnija makar nešto

_Mystical_
23.11.2010., 22:28
ne znam da li možeš, ali traži isplatu plaće na ruke. Vjerujem da te onda mogu poljubiti u guzicu :D
Ili ne? Neka me netko iskusniji ispravi.

Marlea
23.11.2010., 22:35
Mislim da ne mogu. Firma mora poštivati taj dokument. Znači i u slučaju isplate na ruke, isplatu mora umanjiti za taj iznos.

gka14
24.11.2010., 07:03
I na ruke ti isplaćuju umanjenu plaću, inače bi svi to radili.

Marica Carica
24.11.2010., 08:18
Imam pitanje,možda se nekome učini blesavo no meni je veliki problem,naime prije nekih 12 godina bila sam jamac za nekakav kredit.Osoba koja je kredit uzela u međuvremenu je ostala bez posla i ostao je nekakav dug u Poštanskoj banci:navodno su joj slali opomene ali nije imala odakle platiti.E sad,prije mjesec dana sam dobila obavijest od referentice u firmi u kojoj radim da imam obustavu na plaću u iznosu 1/3.Naravno da sam se šokirala.Od banke nisam dobila nikakvu obavijest,samo je u platni odjel došla obavijest o obustavi.
Osoba kojoj sam jamčila ni sad nije zaposlena,a tvrdi da je iznos od nekih 14 000 kuna u najvećem postotku kamata na neotplaćenu glavnicu.E sad,moje pitanje je-postoji li zastara na takve kredite,minuse ili slično?
Meni se zaista ne otplaćuje nečiji kredit za koji vjerojatno nikad neću vidjeti ni kune.MOLIM VAS POMOZITE

zasto od osobe kojoj si bila jamac nisi trazila da se osiguras za svoje jamstvo (kad joj vec radis uslugu, jelte) :ne zna:
u smislu upisa vlasnistva na nesto sto ta osoba posjeduje
s naznakom da se teret brise kada je kredit vracen, a ti kao suduznik namirena?

Ljudi bas ste cudni sto olako pristajete na ovakve nebuloze: pa zato i postoje jamci, da svojom imovinom garantiraju za tudje greske.

Marica Carica
24.11.2010., 08:22
ne znam da li možeš, ali traži isplatu plaće na ruke. Vjerujem da te onda mogu poljubiti u guzicu :D
Ili ne? Neka me netko iskusniji ispravi.

mogu i njoj eventualno dati otkaz, pa da i radi i prima placu na crno.
mada ne znam koliko je bas pametno ici na tu soluciju u danasnja vremena (da se shefu ne bi omililo :D)

slicna stvar ko sa alimentacijama.

inace rad na crno je protuzakonit, tako da ne znam bas da bi i koji bi poslodavac uopce htio pristat na ove kombinacije, te pod kojim uvjetima (njemu ionako ne visi o glavi)

Marica Carica
24.11.2010., 08:51
cuj ovo tvoje nije bezazleno. Imas sad vec 14.000 duga sjelog na naplatu u kamatama. o glavnici da i ne govorimo. Zamisli da toj osobi otkazu cjelokupni kredit, pa da sve dodje na naplatu.

Pocni micati imovinu sa svoga imena (nekretnine, auto itd)

Ima jos jedna mogucnost:
- da otvoris firmu (s tim da trebas imati pocetni kapital od cini mi se 15.000 kn polozen, maltene koliko i dug :zubo:, jedan dio moze i u stavrima).
- da odradjujes posao za svog sadasnjeg poslodavca, ali kao firma a ne kao djelatnik (sa svim rizicima i troskovimaa koje to nosi) te da mu fakturirias na svoju bruto placu. ZA tvog poslodavca se nista previse ne mijenja, jedino ima djelatnika manje na papiru.
za tebe se dosta mijenja:
- nemas vise sigurnost stalnog radnog mijesta, sef ti moze otkazati ugovor o suradnji puno lakse nego ugovor o zaposlenju
- firma ima troskove same po sebi, a za otvaranje trebas imati dovoljnu vrijednost u novcu/uredskim stvarima/prostoru da bi ju uopce otvorila. kada firmu zatvoris, ove vrijednosti naravno mozes povuci. Sebi u firmi ne isplacujes placu nego pozajmice. Dobar knjigovodja to zna prebiti kasnije, kada potrazivanja od tebe kaojamca prestanu.
- prednost je da je sve legalno
- i prednost je da na ovaj nacin neces dozvoliti osobi kojoj si jamac da te izmuze. sto dulje ona ne placa svoje dugove, to se tebi vise isplati ova varijanta. O naplati glavnice da i ne govorimo.

neno1966
24.11.2010., 13:00
cuj ovo tvoje nije bezazleno. Imas sad vec 14.000 duga sjelog na naplatu u kamatama. o glavnici da i ne govorimo. Zamisli da toj osobi otkazu cjelokupni kredit, pa da sve dodje na naplatu.

Pocni micati imovinu sa svoga imena (nekretnine, auto itd)

Ima jos jedna mogucnost:
- da otvoris firmu (s tim da trebas imati pocetni kapital od cini mi se 15.000 kn polozen, maltene koliko i dug :zubo:, jedan dio moze i u stavrima).
- da odradjujes posao za svog sadasnjeg poslodavca, ali kao firma a ne kao djelatnik (sa svim rizicima i troskovimaa koje to nosi) te da mu fakturirias na svoju bruto placu. ZA tvog poslodavca se nista previse ne mijenja, jedino ima djelatnika manje na papiru.
za tebe se dosta mijenja:
- nemas vise sigurnost stalnog radnog mijesta, sef ti moze otkazati ugovor o suradnji puno lakse nego ugovor o zaposlenju
- firma ima troskove same po sebi, a za otvaranje trebas imati dovoljnu vrijednost u novcu/uredskim stvarima/prostoru da bi ju uopce otvorila. kada firmu zatvoris, ove vrijednosti naravno mozes povuci. Sebi u firmi ne isplacujes placu nego pozajmice. Dobar knjigovodja to zna prebiti kasnije, kada potrazivanja od tebe kaojamca prestanu.
- prednost je da je sve legalno- i prednost je da na ovaj nacin neces dozvoliti osobi kojoj si jamac da te izmuze. sto dulje ona ne placa svoje dugove, to se tebi vise isplati ova varijanta. O naplati glavnice da i ne govorimo.
Kako je legalno ako radiš u poslovnom prostoru sadašnjeg poslodavca a nisi zaposlen ni kod njega ni u svojoj firmi? :misli:

Marlea
24.11.2010., 17:04
mogu i njoj eventualno dati otkaz, pa da i radi i prima placu na crno.
mada ne znam koliko je bas pametno ici na tu soluciju u danasnja vremena (da se shefu ne bi omililo :D)

slicna stvar ko sa alimentacijama.

inace rad na crno je protuzakonit, tako da ne znam bas da bi i koji bi poslodavac uopce htio pristat na ove kombinacije, te pod kojim uvjetima (njemu ionako ne visi o glavi)

Mislim da Mystical nije mislio na rad na crno (bar sam tako ja shvatila). Već je riječ o isplati plaće na ruke, a ne na tekući.

_Mystical_
24.11.2010., 21:15
Mislim da Mystical nije mislio na rad na crno (bar sam tako ja shvatila). Već je riječ o isplati plaće na ruke, a ne na tekući.

mislio sam isplata plaće na ruke, što svatko legalno zaposlen može tražiti. Ali nisam znao da ti i tad moraju umanjiti plaću...:flop:

da se iskombinirati, pogotovo ovako s firmom. Ali sve je to komplikacija, pogotovo ako je iznos "samo" 14 000 kuna. Ako je veći preporučam izvlačenje na bilo koji način.

milli
26.11.2010., 15:12
pozdrav
može li mi netko objasniti zašto neke takozvane agencije za dodjelu brzih kredita bez uvida u crnu listu,zaobilažrnje HROK-a itd itd a puni su ih oglasnic(ZELENAŠI) inzistiraju da klijent otvori policu ŽIVOTNOG OSIGURANJA kao neku vrstu osiguranja vračanja kredita kad znamo da ti mogu aktivirat ZADUŽNICU i uzet praktično cijelu plaču? Šta ta polica životnog osiguranja njima predstavlja kad klijent može u praksi platit policu samo za prvu godinu (na tome inzistiraju) i onda jednostavno više ne plačat.Ja pretpostavljam da oni još dodatno naplačuju proviziju od osiguravajuče kuče sa kojom rade i sa njom eventualno plaćaju svoje takozvane vanjske suradnike koji dijele letke i oglašavaju se po novinama.Dali sam u pravu,ako nisam molim da mi netko objasni taj njihov mehanizam
MOŽE I NA P.M

Marlea
26.11.2010., 18:54
Vjerujem da je to zbog provizije koju dobiju kao zastupnici na sklapanje polica.

boky1979
27.11.2010., 13:23
mislio sam isplata plaće na ruke, što svatko legalno zaposlen može tražiti. Ali nisam znao da ti i tad moraju umanjiti plaću...:flop:

da se iskombinirati, pogotovo ovako s firmom. Ali sve je to komplikacija, pogotovo ako je iznos "samo" 14 000 kuna. Ako je veći preporučam izvlačenje na bilo koji način.

Neće ići jer obustava nije došla na banku priko koje se prima plaća nego kod poslodavca i računovodstvo je dužno trečinu usmjeravat na kreditnu partiju sukladno ovršnom postupku. Jedino se može izbjeći ta prisilna naplata otkazom i radom na crno.

realna
29.11.2010., 08:44
Pozdrav svima...imam jedno pitanje, najvjerojatnije glupo, jer nigdje ne mogu naci takav topic...ili sam mozda lose trazila...

Situavija je takva, imamo otvoren sportski klub i racun kod privredne banke...
(tece 3. mjesec od kad smo poceli)..
Kad sam dobila racun od banke....znci vodjenje racuna...pa gore je 100 nekih stavki koje ni ne kuzim kad procitam kaj znace...i sve se nesto naplacuje...200kn cepnu dok si reko keks...

Moje pitanje je, jel tako imaju sve banke???? Postoje neke opcije, ili je to jednostavno tako...ako hocu njima povjeriti svoj novac, naime nemam limit...uvijek je nesto na racunu...i za to me cepnu 200 kn...a ja sprovedem 2 uplate gotovine, mozda 5 transakcija i mozda 5 podizanja na bankomatu (od privredne banke), uopce mi nije jasno koliko to placa netko tko stvarno posluje puno preko racuna!???!!!:ne zna:

sims
01.12.2010., 20:35
Kratko pitanje, trebala mi je danas sjest rata za kredit, bio sam na bankomatu ali nisam vidio nikakvu promjenu. Trebam li ic u banku vidit zasto nisu uzeli ili se to zna dogadjat? Novaca za ratu na tekucem imam dovoljno.

Marlea
01.12.2010., 21:50
Vjerujem da će se odraditi tokom noći i da će ti sutra biti vidljivo na stanju.

sims
01.12.2010., 21:53
Hvala na odgovoru. Mislim, novaca na tekucem ima i uistinu ne vidim razloga zasto ne bi oduzelo. Da li se ikome zna dogoditi da rata ne sjedne odmah prvog u mjesecu, bez obzira sto imaju novaca na tekucem?

sims
01.12.2010., 22:04
Rijeseno sve. Sve pise na otplatnoj tablici, zasto nije sjelo. LOL :-D

boky1979
01.12.2010., 22:05
Zna se desit, ovisi o aktivaciji trajnih naloga vezanih u tu svrhu... Nekad ti povuku odmah ujutro, a nekad i noćnom obradom, kako je rekla Marlea.

Marlea
01.12.2010., 22:36
Rijeseno sve. Sve pise na otplatnoj tablici, zasto nije sjelo. LOL :-D

Što? Neki drugi datum? :D

sims
02.12.2010., 05:41
Da :D

Las Legolas
03.12.2010., 20:42
Postovanje, moze li tko reci kako se obracunava kamata na dozvoljeni minus po tekucem?

Marlea
03.12.2010., 22:31
Proporcionalno iznosu i danima korištenja.

AntunTunNo1
04.12.2010., 02:42
Imam kuću na moru koju trebam srediti a nemam sredstava,ne radim trenutno
pa me zanima mogu li dignuti hipoteku na drugu kuću nekih 40-50 tisuca eura(kuća vrijedi trostruko)a kao kreditno jamstvo koristiti tu sredjenu kuću na moru i apartmane,mislim na prihode od iznajmljivanja???

mimmina
04.12.2010., 15:09
Pošto se apsolutno ne razumijem u kredite, te nisam nikada ni pomišljala da se upustim u to da dignem kredit sam sada došla u situaciju gdje mi hitno treba. Naime, nije velika svota novca, radi se o 2000,00 Eura. Pošto sam zaposlena na određeno ni ne znam imam li uopće mogućnosti dobiti negdje taj iznos a da ne moram imati jamca ( jer iskreno, danas ne znam bi li mogla naći jamca za 500 kn, a ne 2000 Eura). Pa ako netko možda zna.......

boky1979
05.12.2010., 21:00
To nije veliki kredit... Obrati se kreditnom referentu banke preko koje primaš plaću, možda ti mogu izaći u susret... ;)

strumpfeta11
05.12.2010., 23:39
pitanjce: imam tekući u pbz-u i dosada sam uvijek mogla besplatno provjeravati stanje na računu tako da utipkam *101#. međutim,u zadnjih tjedan dana to ne mogu napraviti....jel zna netko zašto?:ne zna: jesu li ukinuli tu uslugu ili je to samo privremeni kvar ili nešto slično...???

Volunteer
07.12.2010., 10:49
zanima me kako to da banke kod otvaranja računa imaju ovlast tražiti potvrdu o JMBG-u? po kojoj osnovi, jel smiju to uopće raditi?
konkretno, riječ je o pbz-u.

damir1976
08.12.2010., 11:13
Pozdrav svima
nadam se da sam postavio topic na pravom mjestu a ako nisam onda molim da se premjesti na adekvatno mjesto.Naime,ja sam imao jedan auto kredit koji nisam plaćao redovito jer sam godinu i pol bio bez posla i zbog toga mi je kredit ukinut i banka ga je naplatila od Croatia osiguranja.Poceo sam raditi tek od 15.11.2010 i ovih dana sam dobio dopis od Croatia osiguranja gdje traze da platim cjelokupno dugovanje ili da prodam auto pa da 50% kredita otplatim odjednom a ostalih 50 u ratama.Medjutim ja auto nemogu prodati jer ima veliki kvar(eksplodirao je motor-popravak cirka 15000 kn mozda i vise).Zvao sam Croatia osg i probao se nesto dogovoriti ali nije islo.Oni iskljucivo traze da u roku od 15 dana platim cjelokupni iznos ili bar 50 % iznosa.Ja nazalost nemam mogucnosti trenutno niti jednu mogucnost ispuniti od gore navedenih opcija koje mi nudi Croatia.Raspitivao sam se u Bankama za novi kredit kojim bi pokrio postojeci kredit ali nemogu ga dobiti jer sam zaposlen na odredjeno i radim tek mjesec dana.Oni kazu da da ce mi nakon 15 dana doci kući po auto i prodati ga takvog kakav je.
Da li netko ima neke konstruktivne prijedloge za rjesenje ove situacije?
Hvala puno

testing123
08.12.2010., 15:11
jel ima koji da je pouzdan ili je sve to prevara

npr
posudis 6000kn i vracas 500kn mjesecno do cca 8000 ili stovec

i da ide na ostatak place koji nije opterecen vec kreditom

ili ce se uvijek pojaviti dodatni troskovi, neke muljaze itd

hvala na eventualnim odogovorima

Las Legolas
08.12.2010., 21:37
Proporcionalno iznosu i danima korištenja.

Kojom metodom tj. formulom se izracunava?
npr. 10 dana koristimo minus od 5,000 kn. Koja bi kamata bila u tom slucaju?

Marlea
08.12.2010., 21:50
Iskreno, ja uopče ne razumiješ što ti pričaš. :ne zna:

Marlea
08.12.2010., 21:51
Kojom metodom tj. formulom se izracunava?
npr. 10 dana koristimo minus od 5,000 kn. Koja bi kamata bila u tom slucaju?

A koliki je iznos (%) kamate na dopušteno prekoračenje?

Margo Channing+
09.12.2010., 03:49
Kada bih uzela kredit za obrazovanje u Splitskoj banci. dakle na 5 godina i to bi bilo za Vern 25 000 eura. svaki mjese trebam plaćat kamate, a onda slijedećih 6 godina otplaćivat glavnicu. Zanima me da li mi može netko reći otprilike kolikebi bile kamate mjesečno? da li moram biti zaposlena da bih mogla dići taj kredit ili mogu moji roditelji plaćat ove kamate , a nakon završetka faksa ja otplaćujem glavnicu?

Nemam pojma di da ovo pitam, nit znam išta o kreditima, i bilo čemu pa evo XD

mimmina
09.12.2010., 07:11
Pa eto da se javim, bila sam u banci, i daju mi gotovinski kredit do maksimum 10000 Eura na 10 godina...bez jamca, bez stalnog zaposlenja, njima je bitno što sam godinu dana kod njih (Raiffeisen) i da imam redovite priljeve... možda nekome pomogne ova informacija ;)

gka14
09.12.2010., 08:14
Ti podižeš studentski kredit a roditelji ti moraju biti sudužnici (ako su zaposleni na neodređeno), tko će plaćati je svejedno.

Las Legolas
09.12.2010., 15:55
Iskreno, ja uopče ne razumiješ što ti pričaš. :ne zna:

Pa naravno kad sam neupucen, i vjerojatno ne znam pravilno postaviti pitanje :)

Zelio bi znati kolika ce mi kamata biti, i kako ju izracunati- da znam sto mogu ocekivati.

Uzmimo za primjer 5,000 kn minusa u trajanju 10 dana, uz kamatnu stopu 13,98%, e sad, kako izracunati kamatu na navedeni iznos?

Las Legolas
09.12.2010., 16:03
Jesam li na dobrom tragu?:

K= (C * p * d)/36,6= (5000 * 0,1398 * 10)/36,6= 190,98 kn

K = zatezna kamata
C = glavnica
p = stopa zatezne kamate
d = broj dana

mokry
09.12.2010., 16:11
Ne baš. Prevelika kta za samo 10 dana minusa. Bila bi ti oko 20kn.

Las Legolas
09.12.2010., 17:48
Hvala, i meni se cini prevelika...
Kako si dosao do tih 20 kn?

Anasib
09.12.2010., 18:21
kamata na glavnicu = godišnja kamata/365 = kamata po danu x 10 dana

cca. 19,15 kn

Marlea
09.12.2010., 20:27

cca. 19,15 kn

Da. cca :rofl:

Las Legolas
09.12.2010., 21:00

cca. 19,15 kn

Hvala najlipsa!

Swann
14.12.2010., 09:15
ljudi, pozdrav! skroz sam nova na forumu, ali imam jedno pitanje...
ne zn am u koju rubriku da ga postavim, pa eto ovdje:

ako imam kredit u jednoj banci, da li mogu u drugoj banci postaviti zahtijev da mi odobre stambeni kredit i ujedno zatvore kredit koji imam u staroj banci?

uglavnom, htjela bih zatvoriti jedan kredit, a da mi odobre stambeni kredit i da mi isplate postotak za uređenje stana? jel netko zna koje onda kredite trebam tražiti i da li je to uopće moguće?

Ninojoj
30.12.2010., 02:32
Pozdrav svima.
Imam pitanje. Punoljetan sam, nezaposlen. Treba mi kredit u iznosu od 3 tisuće kuna. Vratio bih ga u roku od 6 mjeseci - godinu dana. Imam samo auto. Ništa drugo ne posjedujem.

Mogu li ja ikako dobiti takav "maleni, brzi" kredit?

Hvala na odgovorima.

mokry
30.12.2010., 12:07
Ne. Eventualno uz kreditno sposobnog (dakle, stalno zaposlenog) sudužnika i/ili jamca.

A i da si zaposlen, ne znam gdje bi dobio tako mali kredit.

Ninojoj
30.12.2010., 19:20
hvala na odgovoru. imaš li kakvu drugu sugestiju?

mokry
30.12.2010., 20:42
Obzirom da to nije neki veliki iznos, možda da ga posudiš od prijatelja/roditelja/obitelji. :ne zna:

A baš ti treba gotovina ili bi to bilo za nešto kupiti u dućanu (tehnika, komp. i sl.)?

Ninojoj
31.12.2010., 20:03
Ma ne da mi se posuđivati od drugih, to mrzim. Trebala bi mi baš gotovina. Postoji li još koji način?

mokry
01.01.2011., 10:42
I ne baš.

NMT
01.01.2011., 15:06
tražimo izlaznu strategiju za skidanje chf autokredita s grbače.

za 3-4 mjeseca ćemo otići u banku i iskeširati preostali iznos da ga se riješimo.

išli smo prije tjedan dana u volksbanku u velikoj gorici gdje imamo kredit, da vidimo koliko smo u 2 godine otplatili i koliko nam je ostalo za otplatu i kakvi su uvjeti za prijevremenu otplatu.

i sad, zaposlenica banke nas ili nešto vuče za nos ili je banka neorganizirana što mi je teško za povjerovat jer...

1) pogleda stanje u kompjuteru i pita nas trebamo li potvrdu o stanju za otplatu preostalog dijela ili nas samo informativno zanima, ako je potvrda potrebna, plaća se 30 kuna...

2) napiše na komad papira preostali iznos glavnice plus naknadu od 4% za prijevremenu otplatu kredita i kaže da na to još ide nešto sitno kamate koju nam je preostalo za otplatiti a većinom smo je isplatili u te prve dvije (od 7) godine kredita.

3) veli da nam ne može reći koliko smo dosad točno otplatili jer se to ručno računa na papiru !! može nas tek nazvati kasnije toga dana kada to napravi, da nas obavijesti o iznosu, što smo je i zamolili da napravi. naravno da to nije napravila.

4) veli da nam isto tako ne može reći koliki nam je iznos kamate ostao za isplatiti jer to isto mora računati tj dugotrajno izvlačiti iz kompjutera... pa tako ne znamo točan iznos kredita za otplatu do kraja, nego okviran, približan

i sad pitanja

a) kako to da se ne može vidjeti stanje otplaćenog iznosa, pa pobogu, isplate su išle automatski, sa tekućeg računa na kojem se prima mjesečna plaća, na taj kreditni račun u volksbanci s kojeg si banka skida potreban iznos mjesečno, da zadovolji chf omjer kunama?
zar se na tom prokletom kreditnom računu ne može pogledati otpočetka do kraja broj isplata i automatski zbrojiti koliko je dosad uplaćeno na taj račun? kakve su to gluposti?

b) kako nam ne može reći iznos u cijelosti za otplatu tj preostali iznos kamate, a glavnice može?
što da sam došao s kešom taj dan u banku i rekao da ja danas hoću taj kredit skinut i da mi kažu koliko im moram platit da to napravim, u lipu točno?
na temelju kojeg izdanog računa bih ja znao koliko sam dosad otplatio, koliko mi je preostalo i od čega se koja rata sačinjavala, ili bih morao slijepo vjerovati nacerenoj gospođici za pultom koja skriva svoj monitor kao zmija noge i njenoj rukom našvrakanoj ceduljici na kojoj je ispisala iznos za otplatu (bez kamate)?

boky1979
03.01.2011., 12:30
Hehe, očito ste naletili na službenicu koja ne zna svoj posao... Uostalom, tribali ste dobit i otplatni plan kad ste dizali kredit u kojem piše kad se i koliko podmiruje glavnice, a koliko kamate... po tome vidite trenutno stanje kredita.

Banci je potreban određeni rok za izračun jer za takvo nešto triba šef dat 'zeleno svjetlo', kredit se u cijelosti šalje na naplatu, zatvaraju se neotplaćene kamate, izračunava se naknada za prijevremeno zatvaranje kredita i radi se izračun kamate do dana kada mislite uplatiti novce.

Šta se tiće uvida, ona vidi koliki je kredit podignut, kolika je kamata po njemu i koliki je preostali dug... Ne vidi kamate, niti vidi koliko ste kredita otplatili, tj. vidi koliko ga mjeseci otplaćujete, ali ne vidi iznos jer iz svake rate se zatvara određeni dio kamate i određeni dio glavnice koji nije nikad isti. ;)

NMT
03.01.2011., 18:50
hvala na infu, a kako da ja dođem do izvatka o stanju računa, otpočetka otplaćivanja?
tako da vidim kada je točno i koliko pojedeno od strane banke svaki mjesec, pa da znam na kraju koliko će me taj auto koštati...120 ili 135k

boky1979
03.01.2011., 20:16
Al niste dobili otplatni plan prilikom sklapanja ugovora o kreditu?? Volksbank banka? Imate li još šta u toj banci osim tog kredita?

sims
04.01.2011., 02:02
Koja glupost. Opet sa naplatom kredita. Dakle imam trajni nalog - naplata treba biti prvog u mjesecu. Danas sam bio u banci pitat zasto nije skinulo (danas je treci u mjesecu), i jos nista nisu skinuli s racuna i kaze da nista ne vidi zast nije skinulo i to je to. LOL! Zasto to rade? Ocu da mi skine onda kad treba i da sam miran.

lake of fire
09.01.2011., 12:57
da li netko zna kolika je nominalna kamatna stopa u erste, zagrebačkoj ili pbz banci, ili barem gdje se nalaze ti podaci na njihovim stranicama,za male poduzetnika, kod dugoročnog financiranja... bila bih vam zahvalna... jer ja te podatke nemogu naci na njihovim strnicama :confused:

niko1983
14.01.2011., 11:20
da li netko zna kolika je nominalna kamatna stopa u erste, zagrebačkoj ili pbz banci, ili barem gdje se nalaze ti podaci na njihovim stranicama,za male poduzetnika, kod dugoročnog financiranja... bila bih vam zahvalna... jer ja te podatke nemogu naci na njihovim strnicama :confused:

na zalost, ne mozes naci te podatke na stranicama jer ih nema. banka posebno za svakog klijenta određuje kmt stopu ovisno o bonitetu, kolateralu, vrsti kredita...

okvirno, kmt na dugorocne kredite za male poduzetnike su izmedu 5% i 8%. znam da te ne zadovoljava odgovor ali na osnovu tih podataka to je najpreciznije sto se moze.

ako hoces, mozes se javit na pp s vise podataka pa mozda mogu pomoc vise... :)

MKoman
19.01.2011., 09:47
Može kratko i sa konkretnim primjerima - razlika između tečaja "kupovni za devize", "srednji za devize" i "prodajni za devize" kod mjenjanja novca (fizička osoba, privatne potrebe ako to ima kakve veze)

niko1983
20.01.2011., 08:41
Može kratko i sa konkretnim primjerima - razlika između tečaja "kupovni za devize", "srednji za devize" i "prodajni za devize" kod mjenjanja novca (fizička osoba, privatne potrebe ako to ima kakve veze)

Npr. kuna za euro
kupovni srednji prodajni
7,340000 7,390000 7,440000

Kupovni za devize se koristi ako kupuješ domacu valutu (kune) tj prodaješ stranu valutu (eure).

npr. ako ima 100 eura i želis ih promjeniti u kune banka/mjenjačnica koristi kupovni tečaj. što znaci da ces za svojih 100 eura dobiti 734 kune

Prodajni devize se koristi ako prodaješ domacu valutu (kune) tj kupujes stranu valutu (eure)

npr. ako imaš kune a želis ih promjeniti za eure onda se koristi prodajni tečaj. tj. trebat ce ti 744 kn za 100 eura

Srednji za devize se koristi kod financijskih transakcija kad je ugovoreno plaćanje u stranoj valuti.

npr. ako imas kredit u eurima i mjesecna rata ti je 100 eura. platiti ces po srednjem tecaju tj. 739 kn

Nadam se da je sad jasnije! :)

rosa_salvaje
21.01.2011., 11:07

Kada dođeš u mjenjačnicu imaš kune i hoćeš kupiti Eur vrijedi PRODAJNI tečaj (mjenjačnica koja ga je napisala tebi prodaje Eur) i tada je npr. 100 Eur = 750 kn

Obrnuto kada ti njoj doneseš Eure i ona ih kupuje vrijedi KUPOVNI tečaj i tada je 100 Eur = 740 kn.

Srednji :) je negdje između i koristi se uglavnom u obračunima a ne kod kupoprodaje dviza.

Ako te to zbuni (nazivi) računaj, onaj najveći vrijedi ako hoću kupiti Eure, a onaj najmanji kada ih dajem mjenjačnici (banci) :mig:

bibinasa21
21.01.2011., 14:54
zdravo!
imam pitanje a ako neko zna molim vas za pomoc :)
Tata mi je na ime menice firme uzeo kredit od 70 000e u banci...Firma je propala i zatvorena je...dug nije vracen...nista se ne nalazi pod njegovim imenom,nema stan,ni automobil ,nista
Na koji nacin ce banka naplatiti taj dug....
veoma je hitno! Hvala unapred :)
p.s. on radi kao privatni zanatlija,ne prima platu preko racuna....a kredit je podignut na ime firme ,pravnom licu...a on je sada fizicko...ima li to veze?

more
21.01.2011., 15:28
zdravo!
imam pitanje a ako neko zna molim vas za pomoc :)
Tata mi je na ime menice firme uzeo kredit od 70 000e u banci...Firma je propala i zatvorena je...dug nije vracen...nista se ne nalazi pod njegovim imenom,nema stan,ni automobil ,nista
Na koji nacin ce banka naplatiti taj dug....
veoma je hitno! Hvala unapred :)
p.s. on radi kao privatni zanatlija,ne prima platu preko racuna....a kredit je podignut na ime firme ,pravnom licu...a on je sada fizicko...ima li to veze?
Prevedi ovo na hrvatski pa če ti neko objasnit

ko je digao kredit tata ili tvrtka

bibinasa21
21.01.2011., 17:23
tvrtka...ali tata je bio vlasnik
pisi na hrvatskom ,ja ga razumem...hvala!