PDA

View Full Version : Domaćice savjetuju: žvake, fleke i ostali problemi

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13

bemmu
30.05.2011., 20:39
ispricavam se ak se vec pisalo, al mi se fakat ne da citat cijeli thread :d

dal smijem permetal na teflon?

plavi-safir
03.06.2011., 07:12
Moze li se ukloniti mrlja od markera na odjeci?

Nerija
03.06.2011., 23:46
kako očistiti mrlje od znoja/kože na fotelji od brušene kože (crne)? mrlje su na naslonima za ruke.

cuca
05.06.2011., 00:10
mene zanima kako i čime i da li je moguće skinuti mrlje od blata sa satenskih štikli?..koje takve jadne zmazane stoje i čekaju još od Božića :rofl:

e pa kad vec tako dugo stoje svo blato se lijepo osusilo (kak i treba)
i sad to mozes lijepo ocetkati finom cetkicom (npr. cetkicom za ruke) :mig:

malena curica
08.06.2011., 21:52
Mrlje od krvi-cim prije u najhladniju vodu sto postoji uronit i izribat rukom

masne mrlje na odjeci natrljti carlijom i onda u pranje

ocat najbolje skida kamenac na sslavinama i drugim povrsinama

kjava
08.06.2011., 22:21
na pamučnoj majici kapnuo puder za šminkanje i ne ide s ničim dolje... help!!!

logical
09.06.2011., 15:36
znači ženu treba premazati maslacem da se ne skuži nakon što ju prebiješ?

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol: im muskarca

dalmatinka101
10.06.2011., 14:25
Neki dan sam ubrala dosta lavande i stavila u vazicu, mislila kao osusit ce se...bit ce lijepo za oko, prvih par dana ce mirisat...al to ne da mirisi - to uzasnooo smrdi!! U cemu je problem, di sam pogrijesila? Dali sam prvo trebala mozda osusiti onako naopacke?

Alexa
10.06.2011., 15:33
Pa, za početak, da li je u vazi bilo vode?

Rebelle Fleur
10.06.2011., 17:05
Od prijateljice sam dobila neki osvježivač zraka od lavande, neka njena rodica na moru se time bavi.
Moram priznati da sam se neugodno iznenadila, uopće nije mirišljavo.
I primjetila sam da mačkama jako smeta miris, kada sam pošpricala sobu, nisu u nju ulazile tjedan dana (a inače spavaju tamo kroz dan). :rofl:

dalmatinka101
10.06.2011., 20:49
Pa, za početak, da li je u vazi bilo vode?

Ne...jer sam krenula sa time da cu ju osusiti!

dabio
12.06.2011., 22:13
pomagajte... kako ukloniti suhe (posušene) mrlje od višnje sa bijele majice :confused:

sparina123
12.06.2011., 23:11
pomagajte... kako ukloniti suhe (posušene) mrlje od višnje sa bijele majice :confused:

da probaš namočit u domestos i protrljat

extreme
13.06.2011., 11:04

jesi probala dobro nasapunat s onim dm-ovim sapunom? meni taj skida sve živo

MelodyNine
13.06.2011., 11:22
Ponavljam: Vanish za bijelo :D Ako treba, ponoviti postupak par puta.
Nemojte Domestos, progorjet će vam tkaninu ili u najmanju ruku razvući vlakna, pa će tu majica biti "ćelava" :D

Frau Flick
13.06.2011., 11:35
Kako ukloniti korektor sa torbe? Izlio mi se po pola torbe, ruksaka, jel.

Kuzerica
13.06.2011., 12:00
jesi probala dobro nasapunat s onim dm-ovim sapunom? meni taj skida sve živo

i meni ,odlican je a tako jeftin :D:cerek:

dalcosters
15.06.2011., 08:31
malo sam googlala i nisam našla ništa a trebam pomoć

naime kupila sam superiška crvene balerinke od kože koja je bojana očito nekim sranjem od boje tako da se preslikava na sve čarape koje nosim i čak na bosu nogu...

Kako fiksirati boju kožne obuće a da se ne preslikava na nogu?

hvala

hera86
15.06.2011., 12:13
hej, trebam savjet. jučer smo složili komodicu koju smo kupili za robicu od bebe.
danas sam rastvorila ladice i prebrisala vlažnom krpom, neznam s čim još da prebrišem
a da se izgubi ovaj miris iverice. ne bih htjela da mi robica povuče taj miris.

Walpurgas
15.06.2011., 13:00
malo sam googlala i nisam našla ništa a trebam pomoć

naime kupila sam superiška crvene balerinke od kože koja je bojana očito nekim sranjem od boje tako da se preslikava na sve čarape koje nosim i čak na bosu nogu...

Kako fiksirati boju kožne obuće a da se ne preslikava na nogu?

hvala

Morat ću te razočarati i reći nikako. Imala sam identičan problem, pokušala sve i svašta. Nije upalilo. Na kraju sam se pomirila s tim pa sam jednu sezonu prehodala s tamno žutim nogama, drugu sa svijetlo žutim. A danas, tri godine nakon, sam na konju. :D

Walpurgas
15.06.2011., 13:17
Moze li se ukloniti mrlja od markera na odjeci?

Medicinski alkohol. :mig:

hej, trebam savjet. jučer smo složili komodicu koju smo kupili za robicu od bebe.
danas sam rastvorila ladice i prebrisala vlažnom krpom, neznam s čim još da prebrišem
a da se izgubi ovaj miris iverice. ne bih htjela da mi robica povuče taj miris.

Najučinkovitije ti je s alkoholnim octom pomiješanim s vodom. Naravno, to podrazumjeva da imaš dovoljno vremena (čitaj dva- tri dana) za detaljno izvjetravanje.

Evo recepta. U pola litre vode dodaj oko decilitar octa i dvije žlice tekućeg sapuna. Obriši time sve dijelove ormara.

Ocat najbolje "povuče" neugodne mirise, ostalo ih samo zakamuflira, tj preuzme miris, što nije trajno riješenje.

dalcosters
16.06.2011., 07:36
Morat ću te razočarati i reći nikako. Imala sam identičan problem, pokušala sve i svašta. Nije upalilo. Na kraju sam se pomirila s tim pa sam jednu sezonu prehodala s tamno žutim nogama, drugu sa svijetlo žutim. A danas, tri godine nakon, sam na konju. :D

tri godine??:D:D:D
do tada će se raspast.....

ma lako mi je sa majicama ....njih potopim u vodu sa dodatom octa....razmišljala sam da cipele pošpricam s nekakovm takvom otopinom....ali očito ništa od toga:(

sara4
17.06.2011., 13:04
Imam jedne kožne balerinke koje su me više puta uspjele nažuljati. Sjećam se da sam jednom čula da se s nečim može namazati koža iznutra pa malo 'popusti' no ne sjećam se s čime. Zna li netko?

danijela m.
17.06.2011., 16:34
Imam jedne kožne balerinke koje su me više puta uspjele nažuljati. Sjećam se da sam jednom čula da se s nečim može namazati koža iznutra pa malo 'popusti' no ne sjećam se s čime. Zna li netko?

Namaži ih iznutra rakijom i naguraj u njih papira ili jednostavno hodaj u njima neko vrijeme tako namočenim.

cuca
17.06.2011., 18:46

ako su stvarno koznate, uzmi cekic i jednu krpu, tom krpom ovijes/podlozis ono mjesto balerinke di te zulja, podmetnes nesto tvrdo(zeljezno ili kamen) i pokucaj vise puta cekicem po tom mjestu.......

ako su uopce premale, utopi fine pamucne sokne u sobstvenom urinu
(urin je sam po sebi antiseptican i ako je tvoj nemoras se gadit! ali vazni su sastojci istog!)

obuci balerinke s tim soknama po kuci i s vremenom ce se polozit po tvojoj nozi :kava:

Little Mermaid
19.06.2011., 21:03
Mislim da popusti i na Nivea kremu ako se namaze preko noci :misli:

Walpurgas
20.06.2011., 12:57
ako su uopce premale, utopi fine pamucne sokne u sobstvenom urinu
(urin je sam po sebi antiseptican i ako je tvoj nemoras se gadit! ali vazni su sastojci istog!)

obuci balerinke s tim soknama po kuci i s vremenom ce se polozit po tvojoj nozi :kava:

:rofl::rofl::rofl:

Čak da ovo i zagarntirano pali, ne znam koliko je ljudi spremno isprobati ovu metodu. :D

Ja sam svojedobno (budući da sam veći 38/ manji 39) kupila savršene (regularni 38) cipele i problem sam riješila tako da sam ih odnijela postolaru, koji ih je ubacio u kalup i držao ih nekoliko sati tako napeto rastegnute (nespretno objašnjenje, ali ne znam bolje). Taman se da napraviti mjesta za pola broja.

U svakom slučaju, ništa te ne košta pitati.

A ako ne upali, uvijek se možeš popiškiti u cipele. :lol:

zrikzrikzrikavac
20.06.2011., 16:40
čime čistiti kamenu površinu?

Orleanska I.
21.06.2011., 08:41
Od čega? Od prašine? Od boje?

glora's bastard
21.06.2011., 08:44

vrećice za zamrzavanje napuni vodom, zaveži i stavi ih u balerinke i sve to skupa u zamrzivač.

danijela m.
21.06.2011., 11:15

Znači, postupak je slijedeći:

1. Napiješ ih rakijom...
2. Dobro ih namlatiš čekićem...
3. Popišaš se u njih...
4. Preko noći im ugodiš namazavši ih Niveom...
5. Odneseš ih šusteru da ih rasčereči...
6. Pas mater, ako još žuljaju onda ih zaliješ vodom i smrzneš...:rofl:

zrikzrikzrikavac
21.06.2011., 19:54
mislila sam na brušeni kamen od vanjskih štenga. pokušala sam s domestosom, al nije to to. zna li netko gdje se u zg može kupiti nekakvo sredstvo za kamen, postoji li što takvog?

Walpurgas
26.06.2011., 04:17

1. Napiješ ih rakijom...
3. Popišaš se u njih...

Ahahaha, ja ću se samoubiti. :lol:

Da ne budem offtopic, kamen se da dobro očistiti onim čistačima na paru, uz prethodno korištenje sredstva namijenjenog za čišćenje kamenih površina.

Evo i linka koji može poslužiti... http://www.sjaj-kamen.hr/onama.htm

Pješčani sat
26.06.2011., 11:34

1. Napiješ ih rakijom...
3. Popišaš se u njih...

:rofl::rofl:

ja bih ti savjetovala da obuješ čarape, namažeš niveom iznutra i nosiš malo te cipele po doma da ih razgaziš i da se prilagode tvojim stopalima.
popišaj se ako misliš da trebaš, nije nužno :D

Elöise
27.06.2011., 11:18
Što se tiče kožne obuće, u bolje opskrbljenim trgovinama obućom postoji za kupiti sprej (zapravo je pjena kad se pošprica) kojim se obuća iznutra poprska, te od nje omekša, zatim obuj čarape i balerinke na noge pa hodaj dok se taj sprej u njima ne osuši. Košta nekih 15-20 kuna. Znam da je bilo u Peku, Deichmanu... :top:

danijela m.
29.06.2011., 15:55
Ovo je vjerojatno jedno školsko pitanje, ali kako da skinem sasušenu mrlju od krvi s traperica???
Probala sam Venishom ali nije otišla.Kako?Kako?

susannah
29.06.2011., 16:30
mislila sam na brušeni kamen od vanjskih štenga. pokušala sam s domestosom, al nije to to. zna li netko gdje se u zg može kupiti nekakvo sredstvo za kamen, postoji li što takvog?
mislim da bi trebalo ici solnom kiselinom.
a od cega ga cistis?

BLR
04.07.2011., 14:34
Ovako, posto sam ocito postala debil uspjela sam sjebati najdrazu mi kosulju. :rolleyes:

1. na rukavu imam malu mrlju od tinte.
2. danas sam za rucak jel ciklu. mda. mala, ali meni upecatljiva mrlja.

uglavnom, jel se to da ikako skinuti? :mama:

kosulja je bijela od pamuka.

Tillea
05.07.2011., 05:26
Imam jedne crne hlače, koje su dobile one bijele šare. Jel se to može ikako sredit? Žao mi ih bacit, obožavam ih. Inače perem crnu robu sa Perwolom black magic, ali eto koliko djeluje :(

Pandorah
05.07.2011., 07:55
Hm, ne znam šta bih ti rekla, ja isto crno perem s tekućim tederdžentom i sve bude savršeno crno.

Jesi li ih možda peglala s prave strane? Ako ih nisi okrenula naopačke, onda naravno da ima sjajnih crta.

A bijele crte ostaju nakon praška ili predugog stajanja u ormaru u istom položaju. To znam jer sam jedne stare crne traperice držala na dnu ormara, već i zaboravila na njih, a kasnije kad sam ih izvadila, imale su bijele crte točno po mjestima kako su bile složene (ne, nije bila prašina).

Slučaj sam riješila tako da sam ih dala pofarbat.

Silajn
06.07.2011., 15:35
Imam jedne crne hlače, koje su dobile one bijele šare. Jel se to može ikako sredit? Žao mi ih bacit, obožavam ih. Inače perem crnu robu sa Perwolom black magic, ali eto koliko djeluje :(

Jesi li u Zagrebu? Odnesi ih na farbanje u Predom, ako to još postoji, bili su u Draškovićevoj. Ili kupi crnu farbu za tkaninu i doma to skuhaj. Ima i farbi koje se ubacuju u mašinu. Godinama sam farbala svoju crnu odjeću, nema tog detergenta koji bi je sačuvali ako je puno pereš.

Meni treba najobičnija gaza. U Splitu sam. Gdje, jebemu, da je kupim, svugdje gdje sam bila nude mi tetra-nešto, a to mi je pregusto?

Bios
06.07.2011., 19:09
Imaš gaze u DM-u. Zove se kaliko pelena (to je baš gaza, nisu onako guste kao tetra pelene). 10 kom, 80*80cm, 119,90 kn.

Silajn
06.07.2011., 19:12
Imaš gaze u DM-u. Zove se kaliko pelena (to je baš gaza, nisu onako guste kao tetra pelene). 10 kom, 80*80cm, 119,90 kn.

Hvala, ali to mi je malo (dimenzijama), trebam na metre. Još uvijek mi nije jasno da je nać gazu problem :confused:

Bios
06.07.2011., 19:17
Hvala, ali to mi je malo (dimenzijama), trebam na metre. Još uvijek mi nije jasno da je nać gazu problem :confused:

A, to. Bilo je prije po dućanima metraže, ali je sve teže naći. Ako naletim ovih dana na nešto javim ti.:D

Walpurgas
07.07.2011., 02:28
A, to. Bilo je prije po dućanima metraže, ali je sve teže naći. Ako naletim ovih dana na nešto javim ti.:D

U Nami. Imaš dvije vrste- tanju i deblju.

U ljekarni.

U lantei- naš dom http://www.lanteagrupa.hr/lanteagrupa.asp?j=HR&iz=7&sa=60&izd=20&hi=1&fs=8&giz=2&izid=90&gizid=12, kao i u većini dućana s materijalima-tkaninama.

Edit: sad tek vidim da si u Splitu, ali možda bi se dalo i poštom naručiti. Sretno! :)

LOST01
08.07.2011., 11:29
Kako ukloniti mrlju sa tepiha od boje za kosu?? :ne zna:
plizzz pomoć :moli: svašta sam pokušala ali nije uspjelo
hitno je :moli:

Little Mermaid
08.07.2011., 15:25
Imam svilenu haljinu na kojoj su ispod pazuha ostale mrlje od znoja, nosila sam je samo jednom :(

Pise na etiketi da je dry clean only, ali moram li je nositi u kemijsku ili je mogu oprati doma sama :moli: i kako :(

Malo mi je skupo nakon svakog nosenja cistiti je kemijski :(

Tillea
09.07.2011., 07:27
Jesi li u Zagrebu? Odnesi ih na farbanje u Predom, ako to još postoji, bili su u Draškovićevoj. Ili kupi crnu farbu za tkaninu i doma to skuhaj. Ima i farbi koje se ubacuju u mašinu. Godinama sam farbala svoju crnu odjeću, nema tog detergenta koji bi je sačuvali ako je puno pereš.

Meni treba najobičnija gaza. U Splitu sam. Gdje, jebemu, da je kupim, svugdje gdje sam bila nude mi tetra-nešto, a to mi je pregusto?

Nisam iz zagreba. Hvala na savjetu, smislit ću nešto :mig:

parfemic1
11.07.2011., 09:26
Pitanje za iskusne: kada nositi kaput i baloner na kemijsko? Sada (7.mj.) ili čekat kraj ljeta?

zhabica
12.07.2011., 10:19
S čime da skinem masnu mrlju?

ScorpioS
12.07.2011., 11:45
S čime da skinem masnu mrlju?

Ja to radim sa Fairy-em. Odlicno skida masne fleke

zhabica
12.07.2011., 11:47
Di da to nađem, hvala.

pata_fix
13.07.2011., 13:51
ajmo zene ( i muski) helpajte :D
dakle, imam doma onu faking masaznu fotelju koja je presvucena nekom presvlakom od merino vune :ne zna: il tak nekaj.... e sad, ta presvlaka se da skinuti (i vec je skinuta :D ) i uzasno je prljava... pocrnila,fleke od voca i stosta drugo, a na njoj pise da se moze samo u kemijskoj cistit... e to mi ne pada na pamet :bonk: pa me zanima s cim da ja to operem, u perilici naravno? :P koji deterdjent, na kojem programu? a da se ne unisti :(

žeeljka
13.07.2011., 16:14
Di da to nađem, hvala.

ma to ti je za suđe, možeš sa bilo kojim, natrljaj malo na mrlju i ubaci u perilicu :mig:

zija
14.07.2011., 11:44
kako odstraniti mrlje od kave na bijeloj suknji?:)

Pješčani sat
16.07.2011., 11:00
našla sam mamin zlatni prsten, s crvenim kamenom.
prsten je izgubio sjaj, zlatni dio je smećkast, pa me zanima koja je procedura čišćenja zlata doma?

hvala

moment
16.07.2011., 11:29
malo otopi soda bikarbone sa vodom i malo octa, pusti uru dvi i istrljaj sa krpicom. ili namazi sa kaladontom, ako imas onaj bijeli, pusti da odstoji i istrljaj sa krpicom.

~hellena~
16.07.2011., 11:39
našla sam mamin zlatni prsten, s crvenim kamenom.
prsten je izgubio sjaj, zlatni dio je smećkast, pa me zanima koja je procedura čišćenja zlata doma?

hvala

stavi na neko vrijeme u čašu coca-cole, uspješno čisti sve metale :D

Pješčani sat
16.07.2011., 12:22
malo otopi soda bikarbone sa vodom i malo octa, pusti uru dvi i istrljaj sa krpicom. ili namazi sa kaladontom, ako imas onaj bijeli, pusti da odstoji i istrljaj sa krpicom.

stavi na neko vrijeme u čašu coca-cole, uspješno čisti sve metale :D

hvala, idem probati :)

aryna
16.07.2011., 15:39
već sam pitala na "prašku za rublje", ali možda će mi ovdje netko prije odgovoriti.

znate li nešto dobro za izbjeljivanje rublja?

imam jednu bijelu košulju, 100% pamuk, i nakon samo jednog pranja dobila je neku sivkastu nijansu, a bila je blještavo bijela. :mad: znam da ima u mulleru i dm-u tih sredstava za izbjeljivanje, ali zanima me šta bi od toga preporučili - da ste se uvjerili da je dalo vidjlive rezultate?

ajmo zene ( i muski) helpajte :D
dakle, imam doma onu faking masaznu fotelju koja je presvucena nekom presvlakom od merino vune :ne zna: il tak nekaj.... e sad, ta presvlaka se da skinuti (i vec je skinuta :D ) i uzasno je prljava... pocrnila,fleke od voca i stosta drugo, a na njoj pise da se moze samo u kemijskoj cistit... e to mi ne pada na pamet :bonk: pa me zanima s cim da ja to operem, u perilici naravno? :P koji deterdjent, na kojem programu? a da se ne unisti :(

radije to odnesi u kemijsku, jer ako doma i opereš na programu za vunu ili osjetljivo rublje (to može biti samo na 30 stupnjeva, ja mislim) te fleke ti na tom programu neće izaći.

Pješčani sat
16.07.2011., 16:11
već sam pitala na "prašku za rublje", ali možda će mi ovdje netko prije odgovoriti.

imam jednu bijelu košulju, 100% pamuk, i nakon samo jednog pranja dobila je neku sivkastu nijansu, a bila je blještavo bijela. :mad: znam da ima u mulleru i dm-u tih sredstava za izbjeljivanje, ali zanima me šta bi od toga preporučili - da ste se uvjerili da je dalo vidjlive rezultate?

ovak, ja koristim one maramice, za šareno ali i za bijelo rublje. to bi ti u sljedećem pranju trebalo izvući sivilo.

također, probaj vanish, ja sam ga jedno vrijeme koristila, ali mi se ne da trošit toliko novaca na prašak za veš( a ne prelaze mi boje tako da nisam na gubitku)

aryna
17.07.2011., 12:12
ovak, ja koristim one maramice, za šareno ali i za bijelo rublje. to bi ti u sljedećem pranju trebalo izvući sivilo.

također, probaj vanish, ja sam ga jedno vrijeme koristila, ali mi se ne da trošit toliko novaca na prašak za veš( a ne prelaze mi boje tako da nisam na gubitku)

hvala ti, probat ću. znam za te maramice, ali htjela sam vidjeti ima li tko s njima iskustva ili su onak bez veze. :ne zna:

vanish si koristila onaj za izbjeljivanje i jel stvarno izbijeli? ja ne volim stavljati te dodatne kemije još na deterdžente & omekšivač, tako da baš ne koristim te stvari (ili jako rijetko kad su baš veće mrlje u pitanju), ali za ovu košulju bih poduzela i nešto drastičnije, jer mrzim što se zbrčkala nakon samo jednog pranja.

Pješčani sat
17.07.2011., 12:37
hvala ti, probat ću. znam za te maramice, ali htjela sam vidjeti ima li tko s njima iskustva ili su onak bez veze. :ne zna:

vanish si koristila onaj za izbjeljivanje i jel stvarno izbijeli? ja ne volim stavljati te dodatne kemije još na deterdžente & omekšivač, tako da baš ne koristim te stvari (ili jako rijetko kad su baš veće mrlje u pitanju), ali za ovu košulju bih poduzela i nešto drastičnije, jer mrzim što se zbrčkala nakon samo jednog pranja.

koristila sam tekući detergent, ali to je bilo prije par godina, neznam jeli se što izmijenilo otad. maramice preporučam

aryna
17.07.2011., 12:42
koristila sam tekući detergent, ali to je bilo prije par godina, neznam jeli se što izmijenilo otad. maramice preporučam

OK, probat ću, pa ako uspije javit ću se kao prava razdragana domaćica. http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif

http://www.pic4ever.com/images/dancegirl2.gif

klonka
17.07.2011., 16:56

Ja sam baš za košulje koristila Dr. Beckmann super weiss, imaš ga u DM-u. Smrdi kao kuga, ali izvuče svako sivilo.

aryna
17.07.2011., 17:17
Ja sam baš za košulje koristila Dr. Beckmann super weiss, imaš ga u DM-u. Smrdi kao kuga, ali izvuče svako sivilo.

baš ti hvala. ima da navučem kemije doma, pa da izbjeljujem sve šta treba... :D

MalaMulica
18.07.2011., 18:23
kako skinuti masne mrlje s odjeće?? :mama:

mrlje sam odmah protrljala sa deterdžentom i toplom vodom i potopila u deterdžentu, isprala, soušila...ali mrlje su još uvik tu! :cry:
što sad? kako ih oprat?

djevojka69
18.07.2011., 18:46
Mulice, kaže moja mater da ona to deterdžentom za suđe rješava. :D

MalaMulica
18.07.2011., 23:30
Mulice, kaže moja mater da ona to deterdžentom za suđe rješava. :D

rekoše mi tako i na četu! :o

onda se sutra borim sa jarom :mirko:

hvala :kiss:

pure silver
19.07.2011., 08:13
rekoše mi tako i na četu! :o

onda se sutra borim sa jarom :mirko:

hvala :kiss:

Ne znam zašto, ali savjetovano mi je da na masnu mrlju odmah treba mineralnu vodu. Onda znam staviti neko sredstvo za suđe.

pluma
19.07.2011., 21:50
Pomoć! Polili su mi bijele platnene tenisice jegerkolom, odmah sam ih oprala u mašini s arielom za mrlje, ali ostale su svijetložute fleke i nemam pojma što sad :( Jako je bitno da ih se riješim jer tenisice ne ostaju kod mene. Nemam pojma kako izbijeliti tvrdo platno.

Herp
20.07.2011., 21:04
Sjela sam u smolu od bora. :o

Strah me eksperimentirati s raznim organskim otapalima, pa molim konkretan savjet. :D
Pomočč. :(

ruzy
20.07.2011., 22:04
molim i ja za pomoc :o imam jednu bijelu majicu na bretele, nelose kvalitete, danas sam je bas oprala i vidim da se mrlje od znoja (pretpostavljam) nisu oprale :confused: ajd pod pazuhom jos shvacam, al ta ista zuta mrlja se proteze i na rubu "dekoltea"... uglavnom, pretpostavimo da je to sve neka cudnovata mrlja od znoja, trebam savjet kako da je uspjesno operem s obzirom da masina i deterdjent nisu obavili svoje :raspa:

iva2301
20.07.2011., 22:44
:W

Naime..nekidan sam stala na žvakaću i tako ušla dragom u auto..i naravno žvakaća se cijela zalijepila na tepih u autu i ne ide dolje..
S čim bi bilo najbolje to probat oprat a da se još više ne zezne tepih? :confused:

marit za
20.07.2011., 22:53
Sjela sam u smolu od bora. :o

Strah me eksperimentirati s raznim organskim otapalima, pa molim konkretan savjet. :D
Pomočč. :(

Baš si imala smolu:zubo:
http://www.ehow.com/how_2048840_remove-tree-resin-from-clothes.html
Inače mislim da ide s bilo čim masnim uključujući uljni odstranjivač laka za nokte.

molim i ja za pomoc :o imam jednu bijelu majicu na bretele

To ti se možda preslikalo s druge odjeće:ne zna: ili ima veze s dezićem.
Ne znam, ja bi je ostavila da se namače u deterdžentu s malo izbjeljivača/varikine, s bijelim je to najjednostavnije tako.
Samo ne nerazrijeđenu varikinu na tkaninu:mig:

ruzy
20.07.2011., 23:08
To ti se možda preslikalo s druge odjeće:ne zna: ili ima veze s dezićem.
Ne znam, ja bi je ostavila da se namače u deterdžentu s malo izbjeljivača/varikine, s bijelim je to najjednostavnije tako.
Samo ne nerazrijeđenu varikinu na tkaninu:mig:

hm ne znam... tu majicu inace nosim ispod malo dekoltiranijih majica da ne pokazem previse :o

bas cu pitat seficu sutra jel ima malo varikine :raspa: :zubo:

danke šn :D

~hellena~
21.07.2011., 12:33
:W

Naime..nekidan sam stala na žvakaću i tako ušla dragom u auto..i naravno žvakaća se cijela zalijepila na tepih u autu i ne ide dolje..
S čim bi bilo najbolje to probat oprat a da se još više ne zezne tepih? :confused:

to lijepo s ledom stvrdneš i odstraniš :mig:

iva2301
21.07.2011., 12:34
to lijepo s ledom stvrdneš i odstraniš :mig:

hvala na ideji :)
probat ću danas...

aaatina
22.07.2011., 10:05
Dva pitanja:
1. zalijepila mi se žvaka na majicu,skinula sam peglom veći dio,ali ostalo je još malo što peglom ne ide,a vidi se jer je majica crna,ima li netko savjet?
2. kupila sam crne hlače koje sad imaju po sebi bijele crte nakon pranja,ima li pomoći,gledala sam crne boje za tkaninu,ali u plodinama je 46 kn,što mi je too much,ima li negdje neka jeftinija ili neko drugo rješenje?

ruzy
22.07.2011., 10:07
dm, nekih 3o kuna al ne garantiram da ti se nakon toga nece vidit linije...

aryna
25.07.2011., 20:31

samo da vam javim: kupila sam u mulleru ovo:
http://www.k2r.de/k2r/Textilpflege/k2r_textil_weiss.php?navid=26
K2r Textil Weiss
ne smrdi :zubo: i odlično je izbijelilo. :top:

šmizly
26.07.2011., 07:37
ajmo domacice :D hitan slucaj!! imal spasa za gace umeljane u lipilo za miseve? :rigo:

Pješčani sat
26.07.2011., 08:00
samo da vam javim: kupila sam u mulleru ovo:
http://www.k2r.de/k2r/Textilpflege/k2r_textil_weiss.php?navid=26
K2r Textil Weiss
ne smrdi :zubo: i odlično je izbijelilo. :top:

:top::)

Mirjana_L
31.07.2011., 20:53
kako ću očistiti peglu od mrlja?

Aualida
01.08.2011., 12:43
Molim pomoć!

Imam haljinu od ekstra finog materijala (ručni rad star makar 30 godina ako ne i više) ko nakakv brokat, tvrdo sa aplikacijama po sebi. Nije prljavo ali smrdi po vlazi, užasno.

Isplati li se to nositi ina kemijsko? Stavila sam provjetravati, mislila sam posuti sodom bikarbonom pa oprati na ruke... Ideje, savjet, iskustva?

skiffle
02.08.2011., 11:37
Dakle, da li je moguće oprati špagerice i na koji način?...bojim se da će se raspasti pri kontaktu s vodom a žao mi ih je baciti

Aualida
02.08.2011., 11:59
Dakle, da li je moguće oprati špagerice i na koji način?...bojim se da će se raspasti pri kontaktu s vodom a žao mi ih je baciti

Četkica za zube, posuda sa vodom, mrvicu sapuna i dosta strpljenja :D

Četkati polako oprezno da se ne ošteti tkanina (ovisi koliko je osjetljiva), prvo sapunom pa "ispirati" vodom.

Pa jel moguće da nitko nema odgovor na moje pitanje :(

Elöise
03.08.2011., 07:19
Pa jel moguće da nitko nema odgovor na moje pitanje :(

S obzirom da se radi o nečemu što se ne da zamijeniti ako se uništi, radije odnesi na kemijsko i pitaj mogu li oni pomoći. :top:

Loza
03.08.2011., 12:58
Može pomoć??
kako oprati pjenasti/gumeni tepih za kupaonicu? (onaj koji se kupuje na metre, koji je u balama).. znate na kaj mislim?!
ribam ja to ali neide zmazanoća baš dolje..

http://www.si-ba.hr/ostalo/staze/index.html

Pješčani sat
03.08.2011., 19:42
Može pomoć??
kako oprati pjenasti/gumeni tepih za kupaonicu? (onaj koji se kupuje na metre, koji je u balama).. znate na kaj mislim?!

u lavor s vrućom vodom i praškom

Bios
03.08.2011., 19:54

Ja to ubacim u mašinu na 50°.:D

Simple Fille
03.08.2011., 20:29
Kako skinuti sa pegle ostatke nečega?
Mislim da sam pokupila neku naljepnicu sa majice i sada to stoji na pegli.:rolleyes:
Probala sam da peglam po novinama u nadi da će otpasti to sranje,ali bezuspješno.
Probala sam lagano strugati nožićem i opet ništa.
Ne znam smijem li to izribati vimom i žicom i hoću li oštetiti šta?
Ima li tko kakvih iskustava ili ideju šta i kako?

Simple Fille
03.08.2011., 20:31
Ja to ubacim u mašinu na 50°.:D

Ja to isto perem u mašini čak i na manjoj temperaturi.
Da ga ne bi još ručno ribala i prala. :zubo:

atlantis
03.08.2011., 23:20
Može pomoć??

u mašini na 60 zajedno sa svim ostalim krpama za čišćenje i pesicinim ručnicima :D

Loza
05.08.2011., 12:11
Hvala žene :D
spasile ste me od ručnog ribanja (opet). :rofl:

Crnjača
05.08.2011., 12:18
Kako skinuti sa pegle ostatke nečega?
Mislim da sam pokupila neku naljepnicu sa majice i sada to stoji na pegli.:rolleyes:
Probala sam da peglam po novinama u nadi da će otpasti to sranje,ali bezuspješno.
Probala sam lagano strugati nožićem i opet ništa.
Ne znam smijem li to izribati vimom i žicom i hoću li oštetiti šta?
Ima li tko kakvih iskustava ili ideju šta i kako?

Nemoj žicom ni slučajno!:eek:
Oštetit ćeš "stopalo" pegle i svaki drek će se na to lijepiti.
Probaj peglu zagrijati do maksimuma, pa prepeglati neko staro grubo platno.
Ako to ne upali, navlaženu četkicu za zube umoči u vim ili sodu bikarbonu, pa tako oribaj.

koal@
08.08.2011., 12:53
Cure help!
Dakle suknja 100% viskoza na koju je kapnilo ulje za suncanje.Ima li nade?
Nova...prekrasna...nisam je niti jednom obukla:cry:

ruzy
08.08.2011., 13:00
deterdzent za sudje cisti masnocu... mislim da suknji nece nist bit ako je malo properes u likviju :D

Reina
08.08.2011., 13:48
deterdzent za sudje cisti masnocu... mislim da suknji nece nist bit ako je malo properes u likviju :D

slažem se.:top:
ja ti na masne mrlje nakapam par kapi čarlija ili pura - što imaš doma.
malo protrljam i ubacim u mašinu na 30.
i uvijek izađe.:top:

koal@
08.08.2011., 20:21
Hvala cure:sBudem probala:cerek:

ScorpioS
08.08.2011., 22:12
molim i ja za pomoc :o imam jednu bijelu majicu na bretele, nelose kvalitete, danas sam je bas oprala i vidim da se mrlje od znoja (pretpostavljam) nisu oprale :confused: ajd pod pazuhom jos shvacam, al ta ista zuta mrlja se proteze i na rubu "dekoltea"... uglavnom, pretpostavimo da je to sve neka cudnovata mrlja od znoja, trebam savjet kako da je uspjesno operem s obzirom da masina i deterdjent nisu obavili svoje :raspa:
Ja jos uvijek nisam pronasla za te misteriozne zute mrlje na pamucnim majicama :(

Maremonti
09.08.2011., 09:03
Ja peglu cistim alkoholom,otapa mrlje.

kokoshka
10.08.2011., 12:53
ja trebam savjet za pranje vesa :mama:

naime, kad dečkova mama opere veš, cijeli stan miriši, a ako on donese od doma neku majicu koja je oprana prije 2-3mj ona još uvijek miriši. i tak pitam ja nju kak ona pere, kupim isti prašak i omekšivač,sve ko i ona,al meni veš miriši sam kad ga izvadim iz masine,dok se osusi,ode miris.još dečkove polo majice oko kragne pokupe neki cudan miris i pojma nemam kako da to izbjegnem.

probala sam razno razne kombinacije praska i omeksivača, pa samo praska, pa dodatno ispiranje i u zadnju vodu omekšivač, pa mi je veš bio sav ljepljiv,imala sam osjećaj da se nije dobro oprao,na kraju sam rekla da mi se fucka za miris i da samo hocu da mi ves bude cist,tj.da ne bude ljepljiv od praska pa sam ga stavljala na dodatno ispiranje,i sad je ok, al kvragu,ja bi ipak da mi mirisi. ne znam vise koji omeksivac uzet ni kaj napravit da se miris barem do peglanja odrzi?

na kraju sam okrivila vesmasinu (u podstanarskom stanu, neka quadrova). kak vi perete veš?

poop
10.08.2011., 13:31

naime, kad dečkova mama opere veš, cijeli stan miriši, a ako on donese od doma neku majicu koja je oprana prije 2-3mj ona još uvijek miriši. i tak pitam ja nju kak ona pere, kupim isti prašak i omekšivač,sve ko i ona,al meni veš miriši sam kad ga izvadim iz masine,dok se osusi,ode miris.još dečkove polo majice oko kragne pokupe neki cudan miris i pojma nemam kako da to izbjegnem.

probala sam razno razne kombinacije praska i omeksivača, pa samo praska, pa dodatno ispiranje i u zadnju vodu omekšivač, pa mi je veš bio sav ljepljiv,imala sam osjećaj da se nije dobro oprao,na kraju sam rekla da mi se fucka za miris i da samo hocu da mi ves bude cist,tj.da ne bude ljepljiv od praska pa sam ga stavljala na dodatno ispiranje,i sad je ok, al kvragu,ja bi ipak da mi mirisi. ne znam vise koji omeksivac uzet ni kaj napravit da se miris barem do peglanja odrzi?

na kraju sam okrivila vesmasinu (u podstanarskom stanu, neka quadrova). kak vi perete veš?

isti problem sam imala
prvo sam ko manijak ispirala tu mašinu sa octom i soda bikarbonom
onda sa onim posebnim sredstvom za pranje mašina
ja sam još imala i problem da mi je šareni veš ponekad imo čudan miris
i zaključak je osto da je kriva vešmašina
sad se više ne zamaram s tim dal veš miriši, nego da mi je sve čisto
Quadro je užas
jer sam u prošlom stanu imala mašinu iz Drugog svjetskog rata
i muža su mi kolege pitali s čim mu perem veš da tak miriši :)
znači ako radim sve isto ko i prijemora bit problem u mašini

Sigurna
10.08.2011., 17:45

Mama stavlja (pre)više omekšivača. Osobno, nisam ni ljubitelj ni poklonik toga. Dodatni miris znači veću mogućnost za iritacije kože, kemija na koži. Ako se već koristi, koristiti ga prema uputama. Dakle, sami proizvođači navode da treba recimo jedan, jedan i pol čep omekšivača na cijelu mašinu, a žene stave onak, od oka pun onaj predio u mašini za to. Pa sad, računaj ovak - proizvođaču je u interesu da čim više njegovog proizvoda troši. Ako on napiše 1 čep - koliko ga ustvari treba? A onda to usporedi s količinom koju žene ulijevaju - ja recimo točno znam po odjeći u ormaru koju sam ja stavljala prati, a koju mama.
A, sem toga, ako ti majice baš miriše po omekšivaču, i parfem ti se mora slagati s njim :rofl:.

Edit: razmisli još može li biti da ga pereš na previsokoj temperaturi i da li ga odmah stavljaš sušiti ili tek kasnije? Sve to utječe na miris veša.

kokoshka
10.08.2011., 19:24
isti problem sam imala
prvo sam ko manijak ispirala tu mašinu sa octom i soda bikarbonom
onda sa onim posebnim sredstvom za pranje mašina
ja sam još imala i problem da mi je šareni veš ponekad imo čudan miris
i zaključak je osto da je kriva vešmašina
sad se više ne zamaram s tim dal veš miriši, nego da mi je sve čisto
Quadro je užas
jer sam u prošlom stanu imala mašinu iz Drugog svjetskog rata
i muža su mi kolege pitali s čim mu perem veš da tak miriši :)
znači ako radim sve isto ko i prijemora bit problem u mašini

glavno da nisam ja kriva :D ma i meni se cini da je u vesmasini problem, ko zna kakve ova programe ima. nekad mi ne isplahne dobro prasak,a ne stavljam ga puno. onak mi na vratima,na onoj gumi ostane pjene malo.

@sigurna,perem ves ugl na 40 ili na 60 stupnjeva,ali uvijek biram opciju hladnog pranja,rijetko se dogodi da mi ves ceka u masini za vjesanje,jako rijetko,i uvijek ga susim unutra,ne vani. prije dok sam susila vani,miris se jos brze izgubio u tom smogu ;(

Pješčani sat
10.08.2011., 21:09
mislim da ovisi i o vodi. meni se miris mijenjao ovisno di sam stanovala( u zg po kvartovima i u drugim gradovima)

Pješčani sat
10.08.2011., 21:10
hoću reći, mijenjao se miris mog opranog veša :zubo:

poop
11.08.2011., 09:56
glavno da nisam ja kriva :D ma i meni se cini da je u vesmasini problem, ko zna kakve ova programe ima. nekad mi ne isplahne dobro prasak,a ne stavljam ga puno. onak mi na vratima,na onoj gumi ostane pjene malo.

@sigurna,perem ves ugl na 40 ili na 60 stupnjeva,ali uvijek biram opciju hladnog pranja,rijetko se dogodi da mi ves ceka u masini za vjesanje,jako rijetko,i uvijek ga susim unutra,ne vani. prije dok sam susila vani,miris se jos brze izgubio u tom smogu ;(

ja na svojoj mašini imam onaj di si temperaturu određujem al ak stavim na program za 60 a temperaturu npr.30 on će meni oprat na 60. hoću reći da jedan dio tih gumbića uopće nema funkciju. ja sam već svog dragog upoznala sam našom novom lg perilicom, samo ova nikak da krepa ( a već su joj prošle i one 3 godine garancije):cerek::D:D

fluffy chicken
11.08.2011., 11:09
dakle...već je bilo par puta postavljeno pitanje, ali nisam našla odgovor...kak da očistim žute mrlje (od stajanja) na bijelim platnenim balerinkama? probala ručno sa vanishom, pa nije išlo, pa pomiješala vanish i likvi,i ostavila nekih 10-ak minuta na mrljama, opet ne ide...opere se, ali ne skroz...a hoću da opet budu blještavo bijele :) strah me bubnut ih u mašinu da se ne raspadnu...
please savjet, i to brzinski, trebaju mi za par dana :(

lesse
16.08.2011., 23:57
Imam jedne traperice koje su cimerici predugo stajale u masini i uvukao se onaj los smrad u njih:D i sad ne znam kako ga izvuci,oprale su se jubilarni 14.put ali smrad ne izlazi. mijenjala sam i omeksivace i stavljala i vise i manje i vjetrila ih 4 dana i nece. upomoc! :ne zna:

ruzy
17.08.2011., 09:37
opet mi ne pada nista drugo nego soda bikarbona :D ona izvlaci mirise :ne zna:

probaj ih posipat sodom bikarbonom, mozda uspije :misli:

aaatina
17.08.2011., 09:56
Kako maknuti mrlje od hrđe na bijeloj trenirci?

kokoshka
17.08.2011., 10:47
mislim da ovisi i o vodi. meni se miris mijenjao ovisno di sam stanovala( u zg po kvartovima i u drugim gradovima)

moguće je da je i voda u pitanju..jel tu calgon pomaze? koristio tko?

Crnjača
17.08.2011., 10:54
moguće je da je i voda u pitanju..jel tu calgon pomaze? koristio tko?

Koristila sam, ali nisam primijetila razliku :ne zna:

cica ubojica
17.08.2011., 22:20
Trebam savjet,kapljica ljepila mi je špricnula na suknju,kako je to ono par sekundi ljepilo brzo se osušilo i stvrdnulo,ima li koji trik da to skinem..suknja je crna...thx

calm
18.08.2011., 00:22

Ja jos uvijek nisam pronasla za te misteriozne zute mrlje na pamucnim majicama :(

Mrlje od znoja se čiste na slijedeći način:manje osjetljive tkanine se umaču u mlaku octenu vodu,a osjetljivije se tretiraju tako da se pomiješaju 1 jušna žlica špirita i ¼ čajne žliče salicilne kiseline ,te se time obrade tragovi znoja.
Za bijele tkanine preporučam uporabu koncentrirane boraksove otopine(možeš ju kupiti u ljekarni),a nakon primjene tkaninu dobro isprati hladnom vodom.

Trebam savjet,kapljica ljepila mi je špricnula na suknju,kako je to ono par sekundi ljepilo brzo se osušilo i stvrdnulo,ima li koji trik da to skinem..suknja je crna...thx

Pokušaj omekšati mrlju u toploj vodi,istrljati ju octom i na kraju isprati.Inače,mrlju treba tretirati odmah da bi bio bolji rezultat,a sredstvo kojim ćeš ukloniti mrlju na obojenim tkaninama najbolje je isprobati na unutarnjem šavu...nikad ne možemo biti sigurni u postojanost boja odjevnih predmeta. :mig:

*fluffy chicken,možda će ti zvučati čudno,ali obični Domestos mnoge žute mrlje sređuje u nekoliko sekundi...naravno samo bijela tkanina se može tretirati njime i tkaninu treba brzo isprati

fluffy chicken
18.08.2011., 09:28
*fluffy chicken,možda će ti zvučati čudno,ali obični Domestos mnoge žute mrlje sređuje u nekoliko sekundi...naravno samo bijela tkanina se može tretirati njime i tkaninu treba brzo isprati

domestos?? ozbiljno?? jednom mi je kapnuo na košulju i napravio rup u sekundi...ali probat ću na balerinke, pa kud puklo da puklo...

emanca
18.08.2011., 09:37

neki dan viđeno na teveju - izmrviti aspirin i izmiješati ga s vodom - u tu otopinu potopiti dio odjeće sa žutom mrljom i ostaviti 2-3 sata. nakon toga isprati i oprati u mašini

kokoshka
18.08.2011., 10:58
opet mi ne pada nista drugo nego soda bikarbona :D ona izvlaci mirise :ne zna:

probaj ih posipat sodom bikarbonom, mozda uspije :misli:

kako se to koristi? imam i ja jednu majicu koja je poprimila neki cudan miris

calm
19.08.2011., 12:36
domestos?? ozbiljno?? jednom mi je kapnuo na košulju i napravio rup u sekundi...ali probat ću na balerinke, pa kud puklo da puklo...

Važno je namočiti tkaninu vodom,a Domestos ne moraš naliti već se možeš poslužiti četkicom za zube...staviš ju pod vodu,nakapaš na nju sredstvo,istrljaš mjesto na kojem je mrlja i obilno ispereš vodom.Inače,bijele platnene tenisice sam znala namočiti u toplu vodu s Arielom i ostaviti sat,dva pa istrljati i bilo je super.Još nešto,kad se pere platnena obuća uvijek treba dobro isprati,jer se često uz rubove zna sliti i osušiti pa bude prljav trag...uvijek koristim puno vode i četkicu za zube te istrljam dio tik uz gumu.Bijele balerinke nikako ne sušiti na suncu da ne ostanu žute pruge!
Držim fige.

Ne znam je li problem u perilici,ali pokušaj ovako:
1.Dobro očisti perilicu...ne treba ti Calgon,imaš efikasnu jeftinu varijantu: pomiješaj 2 1/2 l octa sa 2 1/2 l vode pa to ulij u perilicu i uključi na 95 stupnjeva.Riješit ćeš se kamenca i neugodnog mirisa koji može biti u perilici te utjecati na kvalitetu pranja
2.Ne stavljaj previše rublja...ako je previše mogućnost dobrog pranja i ispiranja je manja
3.Ovratnike polo majica istrljaj sapunom prije pranja...masnoća na ovratnicima rublju može dati neugodan miris
4.Pravilno doziraj količinu deterđenta...preporučujem ti tekući deterđent,jer ne ostaje u dozirnoj kutiji i bolje se ispire
5.Ako smatraš da je problem u perilici promatraj način na koji radi...možda
previše centrifugira ...veći broj okretaja zna previše isušiti rublje,a miris se tada ne zadržava u odjeći...
6.Ako rublje ima neugodan miris i prije samog pranja(znoj npr.) tada je dobro da pri pranju staviš 2 jušne žlice octa pri prvom uzimanju vode,a ako ti je lakše možeš namočiti te dijelove u octenu tekućinu prije samog pranja...ocat uklanja neugodni miris znoja i čuva boju
Dakle,pokušaj prije pranja otkriti izvor neugodnog mirisa(ovratnici,perilica,znoj,...)i eliminirati ih prije pranja i uspjet ćeš...

Rublje mi uvijek lijepo miriši,ali uvijek pazim na čistoću perilice,koristim isključivo tekući deterđent za šareno rublje(Dreft je odličan i ima predivan miris)i perem na 40 stupnjeva(majice,sportsku odjeću i sl.)...ručnike i posteljinu perem na 60 i koristim omekšivač,a bijelo perem s Arielom na 95.
Sretno!

ruzy
19.08.2011., 13:11
kako se to koristi? imam i ja jednu majicu koja je poprimila neki cudan miris

pa ne znam, palo mi je na pamet da bi moglo izvuc miris jer poznato da soda bikarbona u sebe povuce sve neugodne mirise... meni se npr u frizideru iz bog zna kojeg rzloga pojavio neki smrad, stavila sam sode bikarbone na tanjuric i u frizider - sve je pokupilo :D

ne znam, probaj rasirit majicu ngdje na podu i posipat po njoj :misli:

Pješčani sat
19.08.2011., 14:36
ja sam tuka.
perem sad na ruke neke majice. i stavim svijetložutu novu majicu u lavor.
i onda dodam svileni bijelozelni šal.
koji otpusti malo boje, ko jebena hobotnica:rolleyes:

ljudi, sočim da maknem zelenoplave crte s rukava?
hvala

Scissors.
19.08.2011., 14:44
pozdrav.

s kojim sredstvom prati regal, visoki sjaj, ladice i ormari se otvaraju na dodir, pa ostaju packe. isto mi je i sa kuhinjskim elementima. sredstva za kuhinje (npr Cilit bang) ili za sjaj ogledala/ stakala mi ne pomazu bas...:ne zna:

calm
19.08.2011., 19:46
Kako maknuti mrlje od hrđe na bijeloj trenirci?

S bijelog rublja svježe mrlje od rđe uklanjaju se tako da ih prvo navlažiš prokuhanom i ohlađenom vodom, a zatim na svaku mrlju nakapaš najprije alkohol, a zatim ocat. Neka djeluju desetak minuta. Postupak treba ponavljati dok sve mrlje ne nestanu. Očišćena mjesta treba dobro isprati.

Mrlja na tvojoj trenirci je vjerojatno stara pa je postupak drugačiji...Upotrijebi oksalnu kiselinu. Na svaku mrlju stavi nekoliko kristala te kiseline, navlaži mrlju ili cijeli odjevni predmet,namoči u sapunicu i dobro isperi...oksalna kiselina može ostaviti ružne mrlje na tkanini te zato treba biti oprezan.
Još jedan način je da sok od jednog limuna zagriješ na pari do vrenja,uliješ u posudu od porculana,u to uroniš zaprljani dio tkanine i ostaviš da stoji dok mrlja ne nestane. Na kraju tkaninu ispereš čistom vodom.

*Pješčani sate,potraži u dm-u,Mercatoru ili Dioni Color catcher...to su maramice koje skupljaju boju koja je prešla s drugih odjevnih predmeta pri pranju.
Sredstvo se zove Grey...u Mercatoru,ne mogu se sjetiti koji naziv ima ono u dm-u.

*Scissors,pretpostavljam da se radi o nekom umjetnom materijalu od kojeg je izrađena većina današnjeg modernog namještaja...budući da nije drvo u pitanju pokušaj u toplu vodu staviti malo alkoholnog octa i time prebrisati dio na kojem su tragovi prstiju(znoj+masnoća)...ako je to materijal kakav mislim da jest,ja bih ga održavala Frosh sredstvom za pranje koje u sebi ima ocat...ima ga u dm-u i nije agresivno.Često se takvi masni tragovi mogu tretirati i 70 %-tnim alkoholom koji se nakapa na papirnati ubrus.

Scissors.
19.08.2011., 20:57
*Scissors,pretpostavljam da se radi o nekom umjetnom materijalu od kojeg je izrađena većina današnjeg modernog namještaja...budući da nije drvo u pitanju pokušaj u toplu vodu staviti malo alkoholnog octa i time prebrisati dio na kojem su tragovi prstiju(znoj+masnoća)...ako je to materijal kakav mislim da jest,ja bih ga održavala Frosh sredstvom za pranje koje u sebi ima ocat...ima ga u dm-u i nije agresivno.Često se takvi masni tragovi mogu tretirati i 70 %-tnim alkoholom koji se nakapa na papirnati ubrus.

probati cu, hvala :top:

Little Mermaid
19.08.2011., 21:22
ja sam tuka.
perem sad na ruke neke majice. i stavim svijetložutu novu majicu u lavor.
i onda dodam svileni bijelozelni šal.
koji otpusti malo boje, ko jebena hobotnica:rolleyes:

ljudi, sočim da maknem zelenoplave crte s rukava?
hvala
Ima u Dm.u bas nesto za tu svrhu, mislim da su maramice za masinu ali i tekucina za rucno pranje. pogledaj. sretno

kokoshka
19.08.2011., 21:23
Ne znam je li problem u perilici,ali pokušaj ovako:
1.Dobro očisti perilicu...ne treba ti Calgon,imaš efikasnu jeftinu varijantu: pomiješaj 2 1/2 l octa sa 2 1/2 l vode pa to ulij u perilicu i uključi na 95 stupnjeva.Riješit ćeš se kamenca i neugodnog mirisa koji može biti u perilici te utjecati na kvalitetu pranja
2.Ne stavljaj previše rublja...ako je previše mogućnost dobrog pranja i ispiranja je manja
3.Ovratnike polo majica istrljaj sapunom prije pranja...masnoća na ovratnicima rublju može dati neugodan miris
4.Pravilno doziraj količinu deterđenta...preporučujem ti tekući deterđent,jer ne ostaje u dozirnoj kutiji i bolje se ispire
5.Ako smatraš da je problem u perilici promatraj način na koji radi...možda
previše centrifugira ...veći broj okretaja zna previše isušiti rublje,a miris se tada ne zadržava u odjeći...
6.Ako rublje ima neugodan miris i prije samog pranja(znoj npr.) tada je dobro da pri pranju staviš 2 jušne žlice octa pri prvom uzimanju vode,a ako ti je lakše možeš namočiti te dijelove u octenu tekućinu prije samog pranja...ocat uklanja neugodni miris znoja i čuva boju
Dakle,pokušaj prije pranja otkriti izvor neugodnog mirisa(ovratnici,perilica,znoj,...)i eliminirati ih prije pranja i uspjet ćeš...

Rublje mi uvijek lijepo miriši,ali uvijek pazim na čistoću perilice,koristim isključivo tekući deterđent za šareno rublje(Dreft je odličan i ima predivan miris)i perem na 40 stupnjeva(majice,sportsku odjeću i sl.)...ručnike i posteljinu perem na 60 i koristim omekšivač,a bijelo perem s Arielom na 95.
Sretno!

wow, super savjete imas, hvala ti :grli:
ovo prod br 1, pranje perilice, nisam to nikad radila, bas cu si uzet sutra vremena i to napraviti.inače sam znala prebrisati samo vrata, izvana i iznutra onaj izbočeni dio i gumu,ali samu perilicu iznutra ne. kakav ocat trebam staviti, bijeli? imam doma crveni neki ja mislim, taj nije dobar? i samo tako vodu stavim,pa nek pere prazna, neće joj nis biti? imam neku jadnu quadrovu.

2. prije sam radila grešku i natrpavala vesmasinu jer sam htjela stedjet na vodi,ovom,onom,al sam kasnije skuzila da mi je bolje kad perem 10 majica nego 20 :D

3. e, ovo si mi skroz dobar savjet dala, dečko nosi te polo majice s ovratnicima i oni se REDOVITO nakon sušenja usmrde,iako kad ih izvadim iz masine nemaju nikakav miris. trljam na suho,običnim sapunom ili tekućim? ili malo navlažim ovratnik?
što se njih tiče, imam jos jedan problem, a to je da na onom dijelu gdje se ovratnik preklopi ostaje svjetla linija, a ne peglam ih tako preklopljene niti ih tako stavljam u pranje, ne kuzim zasto to. a nije da su to neke no name majice, dečko uvijek kupi ili nike ili tako neku sportsku majicu.

4. da, to radim,stavljam onako kako je naznačeno na pakiranju,koristim tekuci persil. ali nikako da ulovim neki omeksivač koji se "slaze" s mirisom praska. probala sam prati samo praskom,ok je bio miris,ali je roba bila pretvrda.

5. ja bi prije rekla da premalo centrifugira,nego previse,pogotovo kad imam manje stvari :ne zna:

6. ovo cu isto probati, dakle,pretpostavljam bijeli ocat, odmah staviti u onaj pretinac iz kojeg prvo vuce vodu? (ne znam jel to inače tako,moja masina ne vuce odmah prasak,nego prvo povuče vodu iz skroz desnog pretinca, onda iz lijevog prasak i iz srednjeg na kraju omeksivac)

koji omeksivac koristis? i da li bijelo peres tekucim arielom ili praskastim?
sori,stvarno imam pitanja glede toga, to pranje vesa mi je postala znanstvena fantastika!
i ne kuzim sto je to predpranje,kad se koji ves iskuhava?
ide prvo iskuhavanje ili predpranje?

a ovo za bijelo na 95 stupnjeva...ja sam isto prala na 90 bijeli ves, ali sam onda primijetila na bijelim gacicama da mi je onaj rub, koji je inače bijeli,posivio. pitala sam prodavačicu u ducanu zasto je to, ona je rekla da na njima pise da se peru na 40 i da to trebam postivati, jer taj rub posivi pri prevelikoj temperaturi. i tak ih ja sad na 40 perem i uvijek imam osjećaj da nisu dobro oprane.

ma ne znam, izluduje me to pranje vise..uh, oprostite na dugackom postu!

Munja Dbk
19.08.2011., 21:51
Savjet :moli: - kako maknuti višegodišnji, višeslojni i na-sve-otporan kamenac iz WC školjke? :D Probala sam- Domestosom, nekim bezveze sredstvom za skidanje kamenca, Cilit Bang sredstvom za skidanje kamenca, običnim Arfom, voćnim octom i - ništa :ne zna:
Ne znam što mi još preostaje :ne zna: ali u ovoj fazi, pada mi na pamet :mad: :mad: još samo neko eksplozivno sredstvo - ručna bomba, na primjer :ne zna: :mad:
Znam da će zvučat čudno ali polij coca-colom preko wc papir pa polij opet coca-colom i ostavi sat i više ak je fkt gadno :)

Munja Dbk
19.08.2011., 22:59
kako ću skinuti mrlju od crnog vina na bijeloj majci,probala sam ariel odstranjivač aki mi je osto žuti flek............

Cvrčak i Mrav
20.08.2011., 11:58
meni je mali Vanish sapunić pomogao skinuti mrlju crnog vina s bijelih hlača: navlažiš vodom, istrljaš sapunom i staviš na pranje. sasvim jednostavno.

Munja Dbk
20.08.2011., 12:36
meni je mali Vanish sapunić pomogao skinuti mrlju crnog vina s bijelih hlača: navlažiš vodom, istrljaš sapunom i staviš na pranje. sasvim jednostavno.

Tnx :s:s:s,ali nisam nikada vidjela Vanish sapune samo detergente i praške......potražit ću u dm-a

Pješčani sat
20.08.2011., 13:15
Ima u Dm.u bas nesto za tu svrhu, mislim da su maramice za masinu ali i tekucina za rucno pranje. pogledaj. sretno

ma, hvala
ali maramice su za mašinu, pokušat ću naći tu tekuićinu i probat.

srećom pa ta divna žuta majica ima neke šare, pa se mogu praviti da je i ovo planski :)

lasta 45
20.08.2011., 13:51
Pozdrav!
Moj badć ljubičaste boje, primio na par mjesta crnu boju od parea....kako skinuti te "fleke"?????? Probala sam sa onim praškom iz DM-a kojeg reklamiraju za to poprimanje boja, ali nikakve pomoći?

calm
20.08.2011., 17:53
...ovo prod br 1, pranje perilice, nisam to nikad radila...

2. prije sam radila grešku i natrpavala vesmasinu...

3. e, ovo si mi skroz dobar savjet dala, dečko nosi te polo majice s ovratnicima i oni se REDOVITO nakon sušenja usmrde,iako kad ih izvadim iz masine nemaju nikakav miris. trljam na suho,običnim sapunom ili tekućim? ili malo navlažim ovratnik?

4. da, to radim,stavljam onako kako je naznačeno na pakiranju,koristim tekuci persil. ali nikako da ulovim neki omeksivač koji se "slaze" s mirisom praska. probala sam prati samo praskom,ok je bio miris,ali je roba bila pretvrda.

5. ja bi prije rekla da premalo centrifugira,nego previse,pogotovo kad imam manje stvari :ne zna:

6. ...pretpostavljam bijeli ocat, odmah staviti u onaj pretinac iz kojeg prvo vuce vodu? ...

a ovo za bijelo na 95 stupnjeva...ja sam isto prala na 90 bijeli ves, ali sam onda primijetila na bijelim gacicama da mi je onaj rub, koji je inače bijeli,posivio. pitala sam prodavačicu u ducanu zasto je to, ona je rekla da na njima pise da se peru na 40 i da to trebam postivati, jer taj rub posivi pri prevelikoj temperaturi. i tak ih ja sad na 40 perem i uvijek imam osjećaj da nisu dobro oprane.

ma ne znam, izluduje me to pranje vise..uh, oprostite na dugackom postu!

:rofl: Pretvoriti ćeš se ti u super peračicu...puna si pitanja...neka,neka

1.Nikako crveni(jabučni,vinski,voćni) već prozirni(alkoholni)...u Getrou imaš onaj Standard i jeftiniji je od Kiska,a perilica se ne bu bunila dok bu ga cugala :D
Perilicu nije dobro ni pretrpati,ni staviti premalo veša tak da je tvoje pitanje na mjestu...možeš staviti dva čista stara ručnika da baš ne drnda prazna...ako primjetiš da se čudno ponaša,skrati pranje...visoka temperatura,ocat i voda će otopiti kamenac i prljavštinu pa samo još staviš 1-2 ispiranja...procijeni sama svoju Quadricu
Ili riskiraj pranje na prazno pa poslije stavljaj po žlicu octa pri ispiranju da se ne nakuplja kamenac.
Sad vidim da sam još nešto zaboravila.Kad opereš veš odmah ga izvadi,obriši vodu na gumi(pokupi spužvom),isperi posudicu i ostavi vrata otvorena...da izbjegneš plijesan
2.na greškama se uči...znam ja to :mig:
3.masnoća,prljavština i znoj...to je uobičajena kombinacija na muškom ovratniku...ako ih se ne počne odmah održavati vremenom se slojevi talože i uvlače između niti te postaje tvrdokorno.Postoji sapun i pasta za čišćenje.Sapun u dm-u Denk mit Gallseife(5.90 kn),njime možeš natrljati ovratnike majica prije pranja,a otklanja i mrlje od ulja,ruža,tinte,krvi...drugi sapun je onaj veliki bijeli Ajax i fantastičan je za ovratnike bijelih košulja.Namočiš sapun i tkaninu te istrljaš ovratnik...piše ti uputa na kutiji.
Zbog loma niti na pregibu ovratnika te oksidacije dolazi do pojave crte...da zaštitiš boju dodaj pri ispiranju žlicu octa(bar u početku kad se boje najviše ispiru)
4.iz Persila preporučuju Silan...onaj plavi nije ženskast pa je super za muške...ne bi bilo fora da miriše kao Coccolino,kaj ne?:D
Eh,traži plave i nećeš pogriješiti,Silan,Ornel ili Lenor i skini čep u trgovini pa ponjuši!Tak ja delam.:mig:
E da,tko ne želi koristiti omekšivač,a želi meko rublje trebao bi nabaviti sušilicu...podiže niti i rahli ručnike...
5.:ne zna: može biti,ali bar ga neće uništiti
6.Da,a perilice se razlikuju po rasporedu pretinaca.Bitno je da postoje tri:za pretpranje,pranje i ispiranje.U prva dva ide prašak a u treći omekšivač.Mislila sam na pretinac za pranje,jer gotovo nikad ne koristim pretpranje...dakle stavim prašak(Ariel) u pretinac za pranje(kod mene 2.slijeva,u sredini),a omekšivač+žlica octa u zadnji i uključim na 95.
Pretpranje se koristi za jako prljavo rublje npr.bijele stolnjake s mrljama.Bijele plahte i ostalo bijelo rublje je dovoljno prati na 90,95(zavisi od perilice)bez pretpranja,znači napuniti praškom samo jednu posudicu...štediš energiju,a bijelo rublje možeš održati bijelim ako staviš u prašak 1 vrećicu praška za pecivo.:mig:
Iskušaj pa me se sjeti!!!
Liječnici preporučuju pranje gaćica na 60 minimalno,ali ne obazirem se više na to...većina gaćica ima gumu ili je od čipke,svile i sl.One bijele pamučne bez gume(bapske)perem na 60-90,ali sve ostale perem ručno ili posebno s potkošuljama,ali isključivo u mrežici na 40.Ako opereš ručno s tekućim det. za osjetljive tkanine neće se uništiti i fino će mirisati,a peglom možeš uništiti mikrobe.Možeš koristiti Ajax sapun za unutrašnjost.
Ove uništene(posivjele)namoči u toplu vodu u koju si stavila sodu bikarbonu ili potraži u drogeriji prašak za izbjeljivanje,možda upali.

kokoshka
20.08.2011., 20:08
ajme super, hvala ti, sve si mi super objasnila!

prvo ću perilicu oprati, a onda cu cijeli tjedan ves prat, pa da vidim kak će to sad izgledat,jer do sad mi je pranje vesa zbilja bilo noćna mora!

:grli:

calm
20.08.2011., 21:25
ajme super, hvala ti, sve si mi super objasnila!

prvo ću perilicu oprati, a onda cu cijeli tjedan ves prat, pa da vidim kak će to sad izgledat,jer do sad mi je pranje vesa zbilja bilo noćna mora!

:grli:

:cerek:

Tek sam sad vidjela da si zlostavljačica muškaraca. :rofl:
Toplo mi oko srca...:D
Znam puno caka u kućanstvu,a budući da si se baš zagrijala za pranje zaslužila si da te počastim nečim na što sam upravo naletjela.
Sad ćeš biti carica mirišljavog rublja i susjede će ti zavidjeti.:)
Uživaj!

http://www.gorenje.hr/support/savjeti_i_trikovi/oops

kokoshka
20.08.2011., 23:17
hahaha :D čemu skrivati istinu? :cerek:

hvala za ovaj linkić, prozujala sam, ima korisnih stvari, stavljam u favoritse :)

ma taj veš me već izluđivao,mama stalno priča o aistrijskom arielu i kak to sve pere,nabavila ja praškova od svukud,al meni to sve isto. luda sam bila, zbilja! ovi savjeti su mi zbilja korisni,hvala još jednom :)

ja-koja-jesam
22.08.2011., 06:09
Znam da će zvučat čudno ali polij coca-colom preko wc papir pa polij opet coca-colom i ostavi sat i više ak je fkt gadno :)

Ja sam takvu jednu školjku riješila tako da sam ispraznila što sam više vode mogla van, ulila puno bijelog octa i otišla na dva tjedna. Kad sam se vratila, mogla sam skidati cijele velike komade tog nataloženog kamenca, a bio je sloj barem 4 mm debljine. To u dnu školjke, prema cijevi za odvod. Po gornjem dijelu školjke sam naslagala toaletnog papira namočenog octom (tako da se ne osuši prebrzo), poklopila i ostavila tako. Odlično se skidao i poslije je školjka blistala kao nova. Samo treba malo više vremena, ako to možeš organizirati.

Inače, zadnjih par dana pokušavam skinuti neke mrljice s majica s DM Gallseife sapunom i Dr. Beckmann sredstvom za mrlje i nikakvog učinka. Mrlje su najvjerojatnije od voća, mada nisam primijetila kad su nastale, počele su se vidjeti tek nakon pranja, a jedna je vjerojatno od nekog sladoleda od čokolade. Pa ako netko ima metodu za malo starije mrlje takvog tipa, bit ću zahvalna na pomoći.

elephant
22.08.2011., 11:57
ima li spasa kupacem na kojem je guma postala ljepljiva...na gornjem dijelu one trakice za vezanje...moze li se ocistiti s necim? zaustaviti proces raspadanja?

black berry
22.08.2011., 13:08
ima netko savjet kako očistiti bež sandale, koje sam kupila ovo ljeto, vežu se oko gležnja i taj dio je skroz potamnio, tj.pokupio boju s traperica, i sad su rubovi plavo-crni. isto to se dogodilo pri dnu, skroz do džona, valjda isto od traperica.
budući da su one svijetlije i od nekog umjetnog mat materijala (nešto kao brušena koža, samo su glatke, ne znam dobro objasniti, a na kutiji ne piše :confused:), bojim se, ako ih operem vodom, da ne promijene boju.
također su poprimile neugodne mirise, budući da mi se ljeti znoje stopala, ribala sam ih vlažnim maramicama i pokapala eteričnim uljem od limuna ali ne pomaže.
baš ih volim nositi, ali sam su neupotrebljive na suknje, budući da sad baš izgledaju prljavo.

calm
22.08.2011., 15:42
... Mrlje su najvjerojatnije od voća, mada nisam primijetila kad su nastale, počele su se vidjeti tek nakon pranja, a jedna je vjerojatno od nekog sladoleda od čokolade.

čokolada…
1.način: Natopi mrlju sapunom, prozirnim sredstvom za pranje posuđa ili glicerinom i operi. Ako su ostale mrlje od masnoće, ukloni ih kiselom vodom.

2.način: Natopi odjevni predmet u mlijeku na približno 15 minuta i zatim izribaj mrlju četkom dok se ne izgubi.

Voće…
1.način: Umoči zaprljani dio u toplo mlijeko. Ako je potrebno, utrljaj u mrlju tekući glicerin i pusti da djeluje 10 sati, ili ju ovlaži razrijeđenom octenom kiselinom ili vodikovim peroksidom.

2.način: Pranje špiritom.

3.način: Zagrij salmijakovu otopinu u malo vode i time obradi mrlju.Pomiješaj kiselo mlijeko s malo limunova soka i u toj mješavini drži tkaninu cijelu noć.Mrlja će omekšati,a slijedećeg dana ju isperi vodom.

calm
22.08.2011., 15:56
ima netko savjet kako očistiti bež sandale, koje sam kupila ovo ljeto, vežu se oko gležnja i taj dio je skroz potamnio, tj.pokupio boju s traperica, i sad su rubovi plavo-crni. isto to se dogodilo pri dnu, skroz do džona, valjda isto od traperica.
budući da su one svijetlije i od nekog umjetnog mat materijala (nešto kao brušena koža, samo su glatke, ne znam dobro objasniti, a na kutiji ne piše :confused:), bojim se, ako ih operem vodom, da ne promijene boju.
također su poprimile neugodne mirise, budući da mi se ljeti znoje stopala, ribala sam ih vlažnim maramicama i pokapala eteričnim uljem od limuna ali ne pomaže.
baš ih volim nositi, ali sam su neupotrebljive na suknje, budući da sad baš izgledaju prljavo.

čišćenje:
Pokušaj ovako!
1.način: zagrijanim limunovim sokom...četkicu za zube umoči u sok i istrljaj!
2.način: pomiješaj ocat i špirit(1 jušna žlica alkoholnog octa + 1 čajna žlica špirita),u tu otopinu umoči čistu krpu i istrljaj pažljivo mrlju.Nakon toga isperi krpu vodom i pređi preko mrlje.Ponovi koliko treba.

Ne znam kako izgledaju te sandale,ali ja predmete od brušene kože čistim finim brusnim papirom...najfinijim(možeš ga nabaviti u specijaliziranim trgovinama...npr.Gramat)

neugodan miris:
četkicom za zube očisti unutrašnjost(prašina,zemlja,blabla) pa stavi sodu bikarbonu u sandale.Neka tako odstoji što dulje,pa iščetkaj sodu.Neugodni miris će nestati.

Nadam se da ćeš uspjeti...samo oprezno. :mig:

black berry
22.08.2011., 18:55
hvala ti, probati cu svakako!
vidis, sode b.se nisam ni sjetila, a nju inace koristim za posipavanje po svacemu :D

ScorpioS
23.08.2011., 14:29
neki dan viđeno na teveju - izmrviti aspirin i izmiješati ga s vodom - u tu otopinu potopiti dio odjeće sa žutom mrljom i ostaviti 2-3 sata. nakon toga isprati i oprati u mašini
E hvala, bas cu probati.

A zar solna kiselina ne bi to trebala rijesiti? :kava:

fluffy chicken
23.08.2011., 17:31
Važno je namočiti tkaninu vodom,a Domestos ne moraš naliti već se možeš poslužiti četkicom za zube...staviš ju pod vodu,nakapaš na nju sredstvo,istrljaš mjesto na kojem je mrlja i obilno ispereš vodom.Inače,bijele platnene tenisice sam znala namočiti u toplu vodu s Arielom i ostaviti sat,dva pa istrljati i bilo je super.Još nešto,kad se pere platnena obuća uvijek treba dobro isprati,jer se često uz rubove zna sliti i osušiti pa bude prljav trag...uvijek koristim puno vode i četkicu za zube te istrljam dio tik uz gumu.Bijele balerinke nikako ne sušiti na suncu da ne ostanu žute pruge!
Držim fige.

dakle :s :s :s :s :s balerinke su mi blještavo bijele...HVALA do neba :) već sam se spremala baciti ih, ali sad su blještavo bijele... ja sam namočila balerinke vodom, u plastičnoj čaši pomiješala malo domestosa i vode, četkicu za zube u ruke, malo protrljala,dobro isprala i kraj priče... :cerek:

calm
25.08.2011., 22:22
dakle :s :s :s :s :s balerinke su mi blještavo bijele...HVALA do neba :) već sam se spremala baciti ih, ali sad su blještavo bijele... ja sam namočila balerinke vodom, u plastičnoj čaši pomiješala malo domestosa i vode, četkicu za zube u ruke, malo protrljala,dobro isprala i kraj priče... :cerek:

:jumping:

tu sam,viči kad treba,malo sam nagluva na livo uho!!!:zubo:
šala,šala...baš mi je drago da si sretna.:w

martina318
27.08.2011., 11:40
bok...Molim malu pomoč/savjet...

Naime imam jednu torbicu koja iznutra ima satensku podstavu. Nosila sam je jednom, i stajala je ormaru oko 4 i pol mjeseca, no sad kad sam je izvadila , na podstavi ima one točkice/flekice/piknjice od stajanja. Kako da se toga riješim?

Please, please...podstava je krem boje pa se dosta vide i smetaju mi, mada je iznutra....

:s:s

Etaa
27.08.2011., 21:26
:w

Okei....uspjela sam bijeli veš obojat u svjetlo rozo (zalutali komad odjeće u mašini)...jel mu ima spasa :facepalm: :o ?
Tu su moji naaaaaajdraži komadi robe....neko sredstvo za uklanjanje mrlja, nešto..... :moli: ?

Pješčani sat
27.08.2011., 21:32

Okei....uspjela sam bijeli veš obojat u svjetlo rozo (zalutali komad odjeće u mašini)...jel mu ima spasa :facepalm: :o ?
Tu su moji naaaaaajdraži komadi robe....neko sredstvo za uklanjanje mrlja, nešto..... :moli: ?

da, u dućanima tipa dm, muller..taman sam si ja jučer kupila za sebe :D

Etaa
27.08.2011., 21:43
I kak to zgleda? Kaj piše na njemu? Prašak ili tekućina?
Jel to stvarno funkcionira :o?

diorella
27.08.2011., 21:51
Mislim da je Dr.Beckmann, ima u Mulleru, oko 10 kn. Imaš za hladno i toplo pranje. I da, funkcionira :)

Pješčani sat
27.08.2011., 21:57
košta oko 12 kn, prašak za pranje na ruke i u mašini, ja planiram na ruke jednu majicu anduati :D

Etaa
27.08.2011., 22:12
Ovo:

http://www.dr-beckmann.co.uk/products/laundry-products/colour-run-remover-for-whites/ ?

Ajme, nadam se da će uspjeti :moli:

Hvala vam curke :kiss:!

mirelkok
28.08.2011., 16:33
:cerek:

Tek sam sad vidjela da si zlostavljačica muškaraca. :rofl:
Toplo mi oko srca...:D
Znam puno caka u kućanstvu,a budući da si se baš zagrijala za pranje zaslužila si da te počastim nečim na što sam upravo naletjela.
Sad ćeš biti carica mirišljavog rublja i susjede će ti zavidjeti.:)
Uživaj!

http://www.gorenje.hr/support/savjeti_i_trikovi/oops

budući da znaš puno trikova u kućanstvu, molim za pomoć! Dal imaš kakav savjet za uklanjanje mirisa/smrada rigotine iz sjedala auta?? jel postoji možda kakav sprej ili nešto slično? muž mi odbija odvesti auto na kemijsko, pa je on to sam "popravio" ispiranjem al mi se riga svaki puta kada sjednem u auto...:rigo: Molim za pomoć! :moli:
hvala unaprijed!

Etaa
29.08.2011., 07:11
Mislim da je Dr.Beckmann, ima u Mulleru, oko 10 kn. Imaš za hladno i toplo pranje. I da, funkcionira :)

košta oko 12 kn, prašak za pranje na ruke i u mašini, ja planiram na ruke jednu majicu anduati :D

Okei, kupila ovaj:

http://www.dr-beckmann.de/en/colour_remover/

i to stvaaaaaaarno funkcionira :s :s :s !!!
Sva boja je otišla....čak mi se čini i da je veš bjelji nego inače :cheer: :cheer: :cheer: !!!

boogieman
30.08.2011., 12:29
Problem: bijeli kupaći kostim, požutio od pijeska i sunca valjda, iako je novi, oko 2 tjedna...
Kad sam došla doma s mora, htjela sam ga izbijeliti tj. vratiti mu prijašnju bjelinu pa sam ga stavila u toplu vodu s Dr. Beckmann praškom za bijelo donje rublje (kupljen u DM-u, baš je na kutiji slika grudnjaka, gaćice...).
Na uputama je pisalo da se može držati maksimalno preko noći, pa sam tako i napravila... kupaći je u toj vodi s praškom stajao sveukupno oko 7 sati...

Ujutro je bio smeđe-narančaste boje... ne znam kako je uopće postignuta ta boja, voda je bila čista, prašak bijel, kupaći sam isprala od pijeska prije nego sam ga stavila u tu vodu. Sada kupaći izgleda flekavo, nije ravnomjerno postao smeđe-narančast...

E, sad ne znam što učiniti da ponovno postane bijeli. Ispirala sam ga u običnoj vodi pa ne ide, malo sam ga držala u vodi s Arijelom i bolje izgleda ali je i dalje daleko od bijelog kupaćeg, kakav je bio kupljen.

Imate li kakvih prijedloga?
Razmišljala sam da ga odnesem u kemijsku čistionicu da ga obojaju u bijelo (iako sam čula da to pali samo na pamuku, a kupaći je podstavljen, vjerojatno neka viskoza ili tko zna koji materijal, a i na sebi ima nešto poput sitne čipke) ili da ga oni izbijele kako god znaju, no ipak bih ga prvo sama pokušala spasiti...
Možda da ga stavim u vodu sa sodom bikarbonom ili sol?
Ne bih ga smjela puno trljati i ribati jer na sebi ima sitne čipkaste detalje...
Molim vas za prijedloge. Hvala. :)

Elöise
30.08.2011., 13:22
Soda bikarbona mu neće naštetiti pa probaj. :top:

calm
31.08.2011., 13:10
budući da znaš puno trikova u kućanstvu, molim za pomoć! Dal imaš kakav savjet za uklanjanje mirisa/smrada rigotine iz sjedala auta?? jel postoji možda kakav sprej ili nešto slično? muž mi odbija odvesti auto na kemijsko, pa je on to sam "popravio" ispiranjem al mi se riga svaki puta kada sjednem u auto...:rigo: Molim za pomoć! :moli:
hvala unaprijed!

Evo,tek sad vidim...nije me bilo.
Soda bikarbona se koristi za izvlačenje neugodnih mirisa...koristi se za hladnjak,tepihe,krevete,automobilske sjedalice.Pospi sodu bikarbonu obilno po sjedalu,ostavi tako bar 2 dana pa iščetkaj polako,a nakon toga usisaj.
Trebalo bi pomoći.
Ako nisi prala mrlju,obavezno ju prije tretmana sodom operi mješavinom octa i vode,pričekaj da se ošuši pa tek onda stavi sodu.
Sretno!

:top:

danijela m.
01.09.2011., 08:38
:jumping:

tu sam,viči kad treba,malo sam nagluva na livo uho!!!:zubo:
šala,šala...baš mi je drago da si sretna.:w

Mogu li tebe pitat kako odstraniti tvrdokornu mrlju od krvi s traperica???:mig:

Miss Snješko
01.09.2011., 16:36
dakle, pitanje... imam neku majicu, sad je vec i starija, al je ocuvana posto ju nisam puno nosila, naisla sam neki dan na nju opet i sad bi ju opet nosila nekako, ali, odmah sam se sjetila zasto ju nisam puno nosila...
ima fleku :503: staru fleku, i majica je oprana x puta od nastanka te fleke (bila sam mlada i neodgovorna :504: )

pa me zanima jel ima itko kakvo rijesenje za uklanjanje starih fleka???? iako se ne sjecam tocno od cega je, mislim da je najvjerojatnije od kave ili neceg slicnog, (radila sam u kaficu tad) a sad je narancaste neke boje... majica je prljavobijele neke boje sa nekim uzorkom cvijeca (al je fleka na tom svijetlom dijelu), naravno, nije pamucna, 94% viskoza i 6% elasten (jupi, nisam odrezala etiketu :s )

nadam se da netko ima ideju, moj decko :confused: je cak blesnuo shemu da ju zaprljam necim drugim pa dok budem kao uklanjala tu novu fleku mozda se izvuce i stara :ne zna: a toga me naravno strah, jelte da necu jos jednu fleku natandrcit na jadnu majicu :(

ako imate ideja, pomagajte :moli: i hvala :cerek:

flyingappletree
01.09.2011., 16:48
Ovo sigurno piše već 100 puta ali nemam vrmena pregledavat, daklem, na zalasku ljeta : žute fleke na bijelim majicama ispod pazuha od kombinacije dezić+ znoj? Help :503:

Nora Medica
03.09.2011., 14:51
Žene, zakaj mi se omekšivač zgruda u hladnoj vodi??:mad: primjetila sam to na plavom Silanu, voda je puna grudica i majicu poslije moram dobro isprati jer ostanu fleke kad se posuši. kaj krivo radim? nikad nije bilo problema sa pranjem na ruke. jel to do "serije" omekšivača ili?? :ne zna:

Pješčani sat
03.09.2011., 18:10
Ovo sigurno piše već 100 puta ali nemam vrmena pregledavat, daklem, na zalasku ljeta : žute fleke na bijelim majicama ispod pazuha od kombinacije dezić+ znoj? Help :503:

tekući sapun/ deterdžent za suđe na to mjesto prije vešmašine
Žene, zakaj mi se omekšivač zgruda u hladnoj vodi??:mad: primjetila sam to na plavom Silanu, voda je puna grudica i majicu poslije moram dobro isprati jer ostanu fleke kad se posuši. kaj krivo radim? nikad nije bilo problema sa pranjem na ruke. jel to do "serije" omekšivača ili?? :ne zna:

nemasm pojma, nikad mi se nije desilo, ali ja ne koristim Silan

danijela m.
06.09.2011., 17:46
:kava:Na koji način ukloniti miris ovaca iz posteljine od merino vune???:kava:

MonCamarade
06.09.2011., 18:18
:kava:Na koji način ukloniti miris ovaca iz posteljine od merino vune???:kava:

meni je super taj miris

MonCamarade
06.09.2011., 18:19
Iskorištavate li mnogobrojne kuverte, od računa uglavnom? Imam ih milijun, i baš se pitam bi li s njima mogla napraviti nešto drugo osim da ih bacim u smeće...

MonCamarade
06.09.2011., 18:26
Problem: bijeli kupaći kostim, požutio od pijeska i sunca valjda, iako je novi, oko 2 tjedna...
Kad sam došla doma s mora, htjela sam ga izbijeliti tj. vratiti mu prijašnju bjelinu pa sam ga stavila u toplu vodu s Dr. Beckmann praškom za bijelo donje rublje (kupljen u DM-u, baš je na kutiji slika grudnjaka, gaćice...).
Na uputama je pisalo da se može držati maksimalno preko noći, pa sam tako i napravila... kupaći je u toj vodi s praškom stajao sveukupno oko 7 sati...

Ujutro je bio smeđe-narančaste boje... ne znam kako je uopće postignuta ta boja, voda je bila čista, prašak bijel, kupaći sam isprala od pijeska prije nego sam ga stavila u tu vodu. Sada kupaći izgleda flekavo, nije ravnomjerno postao smeđe-narančast...

E, sad ne znam što učiniti da ponovno postane bijeli. Ispirala sam ga u običnoj vodi pa ne ide, malo sam ga držala u vodi s Arijelom i bolje izgleda ali je i dalje daleko od bijelog kupaćeg, kakav je bio kupljen.

Imate li kakvih prijedloga?
Razmišljala sam da ga odnesem u kemijsku čistionicu da ga obojaju u bijelo (iako sam čula da to pali samo na pamuku, a kupaći je podstavljen, vjerojatno neka viskoza ili tko zna koji materijal, a i na sebi ima nešto poput sitne čipke) ili da ga oni izbijele kako god znaju, no ipak bih ga prvo sama pokušala spasiti...
Možda da ga stavim u vodu sa sodom bikarbonom ili sol?
Ne bih ga smjela puno trljati i ribati jer na sebi ima sitne čipkaste detalje...
Molim vas za prijedloge. Hvala. :)

nisam to radila ali čula sam da se odjeća može izbijeliti s klorom.
a Dr.Beckmann ako uklanja rozilo od iz mašine, onda možda uklanja i žutilo :ne zna:

Nora Medica
06.09.2011., 21:31
Iskorištavate li mnogobrojne kuverte, od računa uglavnom? Imam ih milijun, i baš se pitam bi li s njima mogla napraviti nešto drugo osim da ih bacim u smeće...

zapaliti vatricu s njima :D he he
i dalje me brine kaj je s tim omekšivačem? :misli: jel pokvaren??

dast1503
06.09.2011., 22:39
savjet za sve one koji muku muče s komarcima, muhama ili osama (mrzim ih :mad: ): na pločicu ili na kamen (nikako u pepeljaru, naučila sam to na teži način :facepalm: ) staviti malo kave (mljevene) i zapaliti šibicom-dimi za poludit, al rastjera ih svih. ah ta leteća gamad :hebemu:

*jezebel*
07.09.2011., 17:14
'vako. imam jedan od onih normalnih frizidera, donja vrata obicni, gornja vrata duboko zamrzavanje. eh, sad, u donjim vratima je situacija normalna, dok se iza gornjih vrata krije nesto leda i dosta smrznutog ganachea od tamo neke torte koja mi je curila k'o blesava. jel' mogu ja taj gornji dio malo zalit' i ocistit' toplom vodom bez da iskapcam frizider iz zida? moze l' on meni tako brze krepat' ili nesto?

fala!

Bios
07.09.2011., 17:38
Ne moraš ga iskopčat iz zida. U donjem dijelu friđa imaš dugme za regulaciju i na njemu oznaku 0 STOP. U gornji dio friđa stavi posudu sa zakuhanom vodom. Nakon nekog vremena će led popustiti, odnosno, početi se odvajati od stijenki. Odvajaj ga nekakvom širokom špatulom. Trebao bi se odvajati u komadima.

calm
07.09.2011., 22:10
Mogu li tebe pitat kako odstraniti tvrdokornu mrlju od krvi s traperica???:mig:

Budući da je mrlja od krvi na tvojim trapericama stara možda neće biti dovoljno očistiti ju na uobičajen način hladnom vodom s malo soli,pa pokušaj ovako:
u 1 l tople vode stavi 2 jušne žlice praška za pranje rublja i 3 žlice octa,time istrljaj otopinom,pa isperi.Ako je potrebno ponovi postupak.

calm
07.09.2011., 22:16
'vako. imam jedan od onih normalnih frizidera, donja vrata obicni, gornja vrata duboko zamrzavanje. eh, sad, u donjim vratima je situacija normalna, dok se iza gornjih vrata krije nesto leda i dosta smrznutog ganachea od tamo neke torte koja mi je curila k'o blesava. jel' mogu ja taj gornji dio malo zalit' i ocistit' toplom vodom bez da iskapcam frizider iz zida? moze l' on meni tako brze krepat' ili nesto?

fala!

Najpametnije je isključiti hladnjak iz struje prije čišćenja.Negdje na dnu postoji rupica iz koje se slijeva voda od otopljenog leda.Vjerojatno si dobila i plastični nastavak koji uguraš u taj utor,a ispod staviš posudu.
Ne preporučam nikome taj način otapanja s toplom vodom.Led iz hladnjaka se mora sam otopiti.

*jezebel*
08.09.2011., 01:05
fala na odgovorima! otopila bez problema. iskljucila sam samo taj kotacic, stavila u zamrzivac dvije posude s vrucom vodom, pustila zatvoreno desetak minuta i vec se sav led lijepo dao skinuti. u principu se opere zacas, jedino sto ja jos uvijek imam te fobije od odmrzavanja frizidera jer je kod onih starih to znalo trajati satima.

Elöise
08.09.2011., 07:50
Ne preporučam nikome taj način otapanja s toplom vodom.Led iz hladnjaka se mora sam otopiti.

Možeš navesti razlog za to? Mi uvijek topimo vrućom vodom, brže ide. Ni jedan od hladnjaka tijekom godina nije se pokvario niti smo imali kakvih problema pa ne vidim zašto. :ne zna:

123nick
08.09.2011., 08:02
Trebala bi pomoć jer sam nedavno prošla peglom po bijeloj majici i ostale su crne fleke od pegle jer je moja pametna seka prije tog peglala majicu i natpis na njoj koji se valjda zakeljio na peglu onda. imate kakvu ideju jel bi too ikakooo mogla maknut?:(

mali_vrh
08.09.2011., 08:07

Ariel Profesional spray za mrlje, pošpricaš, okreni majicu da budu izvana ti fleki kad stavljaš u perilicu
meni odlično, i sve fleke skida:)

mali_vrh
08.09.2011., 08:12
kako očistiti stolicu od umjetne kože, prljavo bijele boje? Mrlja je nastala da je nečija majica pustila boju prilikom sjedenja i cijeli naslon mi je ostao sivo-crni i sjedalica dolje. užas kak to izgleda.
Samo da spomenem na stolcima mi redovito ostaje trag od traperica ali to sam do sad uspješnjo skidala s ajaxom za stakla ili s cifom/arfom. Ovo sad nejde, jer izgleda ko da se ta boja upila u one sitne porice. HELP!!!

Munja Dbk
08.09.2011., 12:34
kako skinuti pelud s bijele majce ??? HELP

mali_vrh
08.09.2011., 12:50
kako skinuti pelud s bijele majce ??? HELP

Ariel Profesional Spray ako nejde namoči nakratko u varikinu i dobro isperi majicu. Ovo s varikinom radi samo ako je majica u potpunosti bijela

danijela m.
08.09.2011., 17:06
Budući da je mrlja od krvi na tvojim trapericama stara možda neće biti dovoljno očistiti ju na uobičajen način hladnom vodom s malo soli,pa pokušaj ovako:
u 1 l tople vode stavi 2 jušne žlice praška za pranje rublja i 3 žlice octa,time istrljaj otopinom,pa isperi.Ako je potrebno ponovi postupak.

Fala ti puno, probam sutra!:top:

Miss Snješko
08.09.2011., 21:01
smrc, za moju majicu nitko nema rijesenje :mama:

Elena:07
11.09.2011., 13:43
dakle, pitanje... imam neku majicu, sad je vec i starija, al je ocuvana posto ju nisam puno nosila, naisla sam neki dan na nju opet i sad bi ju opet nosila nekako, ali, odmah sam se sjetila zasto ju nisam puno nosila...
ima fleku :503: staru fleku, i majica je oprana x puta od nastanka te fleke (bila sam mlada i neodgovorna :504: )

pa me zanima jel ima itko kakvo rijesenje za uklanjanje starih fleka???? iako se ne sjecam tocno od cega je, mislim da je najvjerojatnije od kave ili neceg slicnog, (radila sam u kaficu tad) a sad je narancaste neke boje... majica je prljavobijele neke boje sa nekim uzorkom cvijeca (al je fleka na tom svijetlom dijelu), naravno, nije pamucna, 94% viskoza i 6% elasten (jupi, nisam odrezala etiketu :s )

nadam se da netko ima ideju, moj decko :confused: je cak blesnuo shemu da ju zaprljam necim drugim pa dok budem kao uklanjala tu novu fleku mozda se izvuce i stara :ne zna: a toga me naravno strah, jelte da necu jos jednu fleku natandrcit na jadnu majicu :(

ako imate ideja, pomagajte :moli: i hvala :cerek:

Ako je od kave čula sam da se s mljekom po mrlji i ispere se s vodom u kojoj je umješan deterdžent.ako ne upali ocat puno pomaže u većini takvih slučaja .pa probaj :ne zna:

Miss Snješko
11.09.2011., 14:49
Ako je od kave čula sam da se s mljekom po mrlji i ispere se s vodom u kojoj je umješan deterdžent.ako ne upali ocat puno pomaže u većini takvih slučaja .pa probaj :ne zna:

:s hvala!!! budem probala, posto gore vjerojatno ne moze bit :(
jos jednom, hvala ti sto si me dozivila :cerek:

affirmation
11.09.2011., 16:43
Help ! Na kadi po pregibu ( na dnu) se uhvatio kamenac i koliko god cistila, tu nije skroz bijelo, vec malo kao zmazano... Probala cif, domestos, alkoholni ocat + limun ... S cim da to skinem ???? :503:

fairy wings
12.09.2011., 15:26
pozutjele kosulje, ima li sanse da opet budu bijele?? s cim??

affirmation
12.09.2011., 19:20
pozutjele kosulje, ima li sanse da opet budu bijele?? s cim??

Probaj s perwoll white sensation....

polimer
12.09.2011., 20:19
Čime da očistim kauče i tepihe a da ne kupujem čistač na paru?

Pješčani sat
14.09.2011., 08:35
Čime da očistim kauče i tepihe a da ne kupujem čistač na paru?

ja tepihe čistim Vanishem za tepihe. i kod mene djeluje.
s time da kod mene nitko ne hoda u blatnjavim bucama po tepihu :D
uglavnom, pomiješaš s vodom, zapjeni se, ručno sapunaš dio po dio, pustiš da se posuši, usisaš

probuđena
17.09.2011., 11:35
imam apartmane i ove godine mi se nekoliko puta desilo da su ručnici i posteljina ostali nakon pranja na žute fleke. pretpostavljam da je to od nekog sredstva za sunčanje i sl. Pokušala sam s omino bianco, vanishom i sl. ali bez rezultata. Pomagajte ako znate:moli:

Vedranna
17.09.2011., 17:06
Ali doslovno.:D

Sjela sam na klupicu na kojoj je bilo smole opale s nekog drveta. Za klupicu me boli briga ali traperice imaju fleku od smole koja nije otišla pranjem.
Ima li pomoći?

P.s. Ne znam koje je vrste drvo s kojeg je pala smola. :D

Elöise
18.09.2011., 10:32
Vedranna, ima u DM-u razne bočice sa sredstvima za skidanje mrlja, znam da sam vidjela da je na jednoj naznačena i smola, pa si pogledaj na polici kod sredstava za pranje rublja. Bočice su svijetlozelene, mislim da je proizvođač Dr. Beckmann.

Vedranna
20.09.2011., 16:46
Vedranna, ima u DM-u razne bočice sa sredstvima za skidanje mrlja, znam da sam vidjela da je na jednoj naznačena i smola, pa si pogledaj na polici kod sredstava za pranje rublja. Bočice su svijetlozelene, mislim da je proizvođač Dr. Beckmann.

Ne mogu vjerovati:rofl:
hvala, budem probala. :top:

Alexa
20.09.2011., 16:56
Help ! Na kadi po pregibu ( na dnu) se uhvatio kamenac i koliko god cistila, tu nije skroz bijelo, vec malo kao zmazano... Probala cif, domestos, alkoholni ocat + limun ... S cim da to skinem ???? :503:

A jel si držala dovoljno dugo sve to? Tipa pola sata prije skidanja?

Uglavnom, definitivno ti pomaže onaj čistač što ispušta vruću paru (npr. Cleansy od Zeptera), ako imaš nekog takvog. Imaš i jeftiniju verziju, tipa negdje u Lidlu ili nešto tako.

-zvrkica-
21.09.2011., 11:30

Imam jedno malo blesavo pitanje...da li postoji nešto s čim se može skinut postojeća boja s tkanine?
Znaći kupim crnu maju...ali ja bi baš crvenu...izbljedim to crno i ofarbam u crveno :o :D?

susannah
21.09.2011., 17:02
varikina? :ne zna:

-zvrkica-
21.09.2011., 20:29
varikina? :ne zna:

Kak to zgleda :o? I di ima za kupit :o :D?

susannah
22.09.2011., 07:46
plasticna boca, ruzna :D
a imas ih u svim ducanima, od malih kvartovskih do velikih centara

-zvrkica-
22.09.2011., 12:51
Hahahaha...okei...bum pogledala :five:

draganica
25.09.2011., 16:38
ne da mi se citati celu temu i verujem da spasa nema, ali da probam... peglala sam neke braon svecane pantalone, koje u sebi imaju elastina ili tako nekog slicnog govneta i zalepila mi se pegla... ostala je bela fleka... kao da se guma neka istopila... grozno se primeti, presijava se na suncu i drugim vrstama svetlosti...

postoji li neka magija kojom se to skida??? pantalone su nove i nimalo jeftine, a ja sam neeesrecna i treba mi hitno resenje! pliiiz!

ruzy
25.09.2011., 20:54
zasto ne peglas na unutranje strane? :facepalm:

mislim da nista ne moze povratit izgorenu tkaninu

draganica
25.09.2011., 23:23
zasto ne peglas na unutranje strane? :facepalm:

mislim da nista ne moze povratit izgorenu tkaninu

ma peglam, ali ovo sam samo malo htela jos popraviti...:504:

a i nije izgorelo, samo se maaalo zalepilo, onako cim sam dotakla peglom i ostala je ta bela fleka, zbog elastina na pantalonama...

pomislila sam da bi kemijsko ciscenje mozda pomoglo...? :ne zna:

ruzy
26.09.2011., 06:35
ne vjerujem... mislim, mozda neko ima neko rijesenje, a ti odi s njima u kemijsko i pitaj, ali realno gledajuci rekla bih da si spalila elastin... a ono sto je spaljeno se ne moze vratit

GoodLuck
26.09.2011., 19:27
zna li netko mozda cime ukloniti ili barem izblijediti izgoreni parket? pao je komadic ugljena, nije izgorio, ali je ostalo crno :/

sara4
27.09.2011., 09:43
Na robi nakon pranja primjećujem sitne žute točkice, nema ih puno, ali po par točkica na svakom komadu robu. Da li netko ima ideju od čega bi to moglo biti?

Nerija
29.09.2011., 14:05
treba mi pomoć. zanima me kako se riješiti masnih mrlja od povracanja iz majice?
pranje u vešmašini dva put anije pomoglo. inače majica je plava na prugice i 100% pamuk

susannah
29.09.2011., 14:21
treba mi pomoć. zanima me kako se riješiti masnih mrlja od povracanja iz majice?
pranje u vešmašini dva put anije pomoglo. inače majica je plava na prugice i 100% pamuk
sta si ti pila? :zubo:
nemam rjesenja, samo sam dosla umrijeti od smijeha na pitanje i tvoju lokaciju :rofl::rofl:

ne ljuti se, ovo je simpatican smijeh :mig:

Nerija
29.09.2011., 16:50
haha da sam barem nešto pila. pouka priče: ne valja sjediti ispred ljudi koji su pili! neće dobro završiti. i da stvarno bi pomoć dobro došla :D

Mrvica@ZD
01.10.2011., 15:17
pozdrav svima!

molim za pomoć, ako netko zna postoji li mogućnost skinuti tamne mrlje od boje za odjeću s kade?

U iznajmljenom sam stanu tako sa ne postoji mogućnost zamjene kade, ali pokušala sam sva moguća sredstva (osim solne kiseline jer ona navodno uništava zaštitni sloj).. Ostao je neki glupi sivi sloj po kadi koji nikako ne mogu oprati a izgleda jako ružno i prljavo, a nije..

Ako netko ima neko rješenje, pleease help :-)

kozmetika
01.10.2011., 23:24
varikina? i upornost?

Mrvica@ZD
02.10.2011., 08:03
Probala, ne ide.. Mozda ima neko sredstvo za prekrivanje tj. za premazati kadu? Pokusavam to otklonini cca godinu daba tako da sam neka sredstva pokusala vise puta (ona za koja sam mislila da bar malo djeluju).

ruzy
02.10.2011., 08:16
mi smo se prije skoro 2 godine doselili u jedan stan gdje je kada bila odvratno prljava zahvaljujuci bivsim stanarima... uglavnom, ne ide dolje - ribali smo sa svime i svacim, isto ne smijemo nesto preagresivno jer je stara preko 20 godina, novu necemo kupovat ni postavljat jer nije nase da investiramo... jedino sto smo uspjesno napravili da malo bolje izgleda - kupili smo u trgovini bojama sprej bijeli (postoji bas sa bojanje kade), kosta nekih 30 i nesto kuna i prespricali kadu s time...

no, kad to radis uzasno smrdi, treba bit oprezan da se ne bi spricao predebeli sloj odjednom da se ne bi pojavile linije (tj da ne bi boja curila) i kada se mora ostavit 24 sata da se susi...

eto, to ti je druga opcija - DIY emajliranje :D

Mrvica@ZD
02.10.2011., 08:39
Hvala Ruzy,

mislim da će tako i biti na kraju, jer mi ovo više bode oči..

Muž će biti likovni umjetnik (molilm Boga da to odradi kako treba) jer sam ja trudna i ne bi se previše izlagala jakim kemikalijama i mirisima.. Tako da bi i sva ostala sredstva za čišćenje (jača) ionako sad njega dopala :D

U svakom slučaju, tnx!

ja-koja-jesam
03.10.2011., 07:04
zna li netko mozda cime ukloniti ili barem izblijediti izgoreni parket? pao je komadic ugljena, nije izgorio, ali je ostalo crno :/

Ja čitala negdje da se drvo može izblijediti vodikovim peroksidom, ali ne znam baš da li to vrijedi i za izgoreno... možda bi najbolje bilo malo prestrugati i staviti novi sloj laka na tom mjestu.

Nedavno sam baš lakirala stari parket i na par mjesta je bilo malo nagoreno od kad su neki pametni majstori lemili plinske cijevi iznad parketa bez zaštite :rolleyes: - morali smo dobro izbrusiti da to izađe.

Elöise
03.10.2011., 10:19

Namočiti majicu toplom vodom, fleke dobro premazati bilo kojim sredstvom za pranje posuđa, malo protrljati (samo da se zapjeni i razmaže posvuda po flekama) i odmah staviti na pranje u perilicu, na temperaturu što višu, ali onu koju majica može podnijeti (na kojoj se inače pere). Trebalo bi odnijeti mrlje.

doriana gray
05.10.2011., 13:46
Kako ukloniti mrlju od krvi s bijele kože?

Radi se o tome da mi je pukao žulj i toliko krvario da je krv izbila s druge strane cipele :eek:
Pokušala sam s hladnom vodom i uklonila krvavi dio s unutarnje strane (prema žulju), ali s vanjske strane je fleka koja se ne da vodom. Pomagajte, preskupe su bile da ih bacim :(

vivienna
08.10.2011., 14:33
dali itko zna kako uklonuti sa torbice tragove od farmerki?

ruzy
12.10.2011., 14:25
ne znam gdje bi ovo pitanje vise odgovaralo, ovdje ili na proizvodima, ali nema veze...

zanima me postoji li neki dobar omeksivac za stvarno osjetljivu kozu? moja mama ima osjetljivu kozu i svaki put se osipa (intimna zona :rolleyes:) od omeksivaca zbog cega ga vec godinama ne koristi kad pere bijeli ves... ajd na gacicama i sl to toliko ne smeta ali rucnici su nam ko smirgl papir...

pa bi htjela kupit neki za osjetljivu kozu ako tako sta postoji :misli:

kozmetika
12.10.2011., 16:40
alternativno: mabavite radije sušilicu. sve je mekano :)

*jezebel*
12.10.2011., 16:54
ne znam gdje bi ovo pitanje vise odgovaralo, ovdje ili na proizvodima, ali nema veze...

zanima me postoji li neki dobar omeksivac za stvarno osjetljivu kozu? moja mama ima osjetljivu kozu i svaki put se osipa (intimna zona :rolleyes:) od omeksivaca zbog cega ga vec godinama ne koristi kad pere bijeli ves... ajd na gacicama i sl to toliko ne smeta ali rucnici su nam ko smirgl papir...

pa bi htjela kupit neki za osjetljivu kozu ako tako sta postoji :misli:

neka onda ne koristi omeksivac. ja sam ga gotovo u potpunosti izbacila, povremeno koristim frosch ili bijeli ocat.

mozes probati iz dm-a onaj njihov bez parfema ili chicco, iako je to manje-vise isto sranje, s tim da chiccov nisam probala, ali sastav mi nije djelovao obecavajuce, a dm-ov nije nesto djelotvoran.

i pogledaj cega ima u bio&bio, tamo bi mozda mogla naci nesto blago (tocnije, blaze, i te stvari su nerijetko parfimirane, mozda ce zeni smetati i etericna ulja. http://www.ecover.com/de/de/Products/Waschpulver/20050704+WVZ+D.htm), jedino sto ces vjerojatno morati iskesirati malo vise. lenore, silane i slicne *izdarije ne kupuj, cak ni one na kojima pise sensitive/hypoallergenic/baby... prouci malo sastav, sve je isto sranje.

ja od nedavno kupujem u sloveniji tekuci deterdzent na bazi onih orascica za pranje i secernih tenzida i ne znam jel' mi se cini, ali kao da mi je roba od njega nesto manje kruta. marka proizvoda je klar. od ostalih koje imaju na prirodnoj bazi, cine mi se ok attitude proizvodi (npr. ovaj (http://www.labonneattitude.com/en/site/product/softener_lavender_grapefruit), ali su dosta skupi. mislim da ih nema u hrvatskoj.

pri pranju vesa, pogotovo kod zavrsne centrifuge, ukljuci maksimalnu centrifugu, tako ce se manje vode zadrzati na vesu, lakse ce se osusiti i bit ce manje tvrd.

inace, ruzy, kod pranja rucnika i gacica bas i nije pametno dodavati omeksivac. rucnici ce slabije upijati vodu i preko njih ce ti koza primiti odredjenu kolicinu omeksivaca (takodjer mi se cini da se lakse usmrde), a gace su u predugom direktnom kontaktu s kozom.
takodjer pazite koji prasak koristite, radije perite na najvisoj temperaturi nego da stavljate puno, i ukljucite dodatno ispiranje.

ruzy
12.10.2011., 18:59
alternativno: mabavite radije sušilicu. sve je mekano :)

trenutno to nije opcija :D

neka onda ne koristi omeksivac. ja sam ga gotovo u potpunosti izbacila, povremeno koristim frosch ili bijeli ocat.

mozes probati iz dm-a onaj njihov bez parfema ili chicco, iako je to manje-vise isto sranje, s tim da chiccov nisam probala, ali sastav mi nije djelovao obecavajuce, a dm-ov nije nesto djelotvoran.

i pogledaj cega ima u bio&bio, tamo bi mozda mogla naci nesto blago (tocnije, blaze, i te stvari su nerijetko parfimirane, mozda ce zeni smetati i etericna ulja. http://www.ecover.com/de/de/Products/Waschpulver/20050704+WVZ+D.htm), jedino sto ces vjerojatno morati iskesirati malo vise. lenore, silane i slicne *izdarije ne kupuj, cak ni one na kojima pise sensitive/hypoallergenic/baby... prouci malo sastav, sve je isto sranje.

ja od nedavno kupujem u sloveniji tekuci deterdzent na bazi onih orascica za pranje i secernih tenzida i ne znam jel' mi se cini, ali kao da mi je roba od njega nesto manje kruta. marka proizvoda je klar. od ostalih koje imaju na prirodnoj bazi, cine mi se ok attitude proizvodi (npr. ovaj (http://www.labonneattitude.com/en/site/product/softener_lavender_grapefruit), ali su dosta skupi. mislim da ih nema u hrvatskoj.

pri pranju vesa, pogotovo kod zavrsne centrifuge, ukljuci maksimalnu centrifugu, tako ce se manje vode zadrzati na vesu, lakse ce se osusiti i bit ce manje tvrd.

inace, ruzy, kod pranja rucnika i gacica bas i nije pametno dodavati omeksivac. rucnici ce slabije upijati vodu i preko njih ce ti koza primiti odredjenu kolicinu omeksivaca (takodjer mi se cini da se lakse usmrde), a gace su u predugom direktnom kontaktu s kozom.
takodjer pazite koji prasak koristite, radije perite na najvisoj temperaturi nego da stavljate puno, i ukljucite dodatno ispiranje.

a gle, nije toliko do mirisa, nego bas zato sto kazem da su nam rucnici ko smirgl papir grubi... ne znam, pretpostavljam da pomaze i ova slavonska voda prepuna kamenca

u svakom slucaju hvala, pogledat cu u bio&bio :)

Rebelle Fleur
13.10.2011., 17:24
Kako se riješiti malih žutih mrava? :503:

Cimerica i ja smo stavile sol u kuhinju na mjesto na koje smo mislile da je njihovo, ali se ispostavilo da su zauzeli cijeli stan.
Nije ih sad masa, ali je uvijek 1 tu negdje; na radnom stolu, na umivaoniku, na polici s knjigama, pored cipela... :rolleyes:

Moram li napomenuti da vlasnici stana nisu spominjali ovaj problemčić? :cerek:

Elöise
14.10.2011., 07:28
Rebelle, ako uspijete naći rupu na podu odakle izlaze, sipati na to mjesto običan alkoholni ocat. Meni je to rješavalo problem. :D

Rebelle Fleur
14.10.2011., 11:51
Rebelle, ako uspijete naći rupu na podu odakle izlaze, sipati na to mjesto običan alkoholni ocat. Meni je to rješavalo problem. :D

Eh, problem je što mi nemamo pojma odakle oni dolaze. :/

sanjalica4
14.10.2011., 12:44
kako skinut mrlje od boje za krecenje i to tvrdokorne, ne one bijele nego je boja kao uljasta (premda na ambalazi pise da ima vodenu bazu)

stella24
15.10.2011., 10:12
Kako skinuti fleku s cipele koja nije kožna i još je mrlja na dijelu cipele koji je bijele boje? Postoji li neko sredstvo? Ne znam od čega je fleka. Možda mi je netko stao na njih.

evo i link na cipele

http://www.prettyballerinas.com/index.php?mod=product&id=SES4e994e0004112&productID=6&colourID=977&lang=en

smedjeoci
19.10.2011., 06:33

ja sam im usula domestos. nikad se vise nisu pojavili. :amen:

lordy
19.10.2011., 16:19
U naslovu je sve već rečeno,al ajmo detaljnije.Imam kožnu jaknu od "brušene" kože.Potamnila je,ja bih rekla "izlizala" se na kragni,rukavima.Ima li tome pomoči:ne zna:.Može li se očistiti,osvježiti u kemijskoj čistioni? Ajde pomozite...:cry::moli:

Agency
19.10.2011., 16:30
Imas specijalizirane cistione za kozu. Pitaj gugla :mig:

mali slon
19.10.2011., 16:34
Cisti se to bez problema (ako nije bas previse propala), provereno.

U cistioni, naravno.

lordy
19.10.2011., 16:37
Hvala vam.Ma volim tu jaknu,obožavam:cerek:,A čula sam priče sa se brušena koža ne može čistiti.Odoh sutra u kem. čistionu:D

tascha
21.10.2011., 16:44
Prošle godine sam kupila jedne predivne kožne čizme. Sive su i onako dolje prelaze u crniju ( izgledaju baš fora, ko da sam stala u mokru travu pa je sad dolje mokri trag ) no dobro :D i sad kako sam hodala u njima nekad sam se znala ostrugnuti pa su ostale male crtice i mama mi je to prekrila crnom pastom za cipele i sad su sve uprskane jer preružno izgledaju. Pomozite kako da skinem tu pastu za cipele, ima li načina? :504:

Gravity Grave
22.10.2011., 09:43
Molim pomoć...jer ne znam kako sam to izvela i kako da popravim ..uglavnom imam jednu crnu trenirku od sintetike koju sam išla peglati bez da ju okrenem i naravno na nogavici mi je ostao obris pegle....:503: i to dva obrisa:503:
što da radim? da li se to može prekriti ako ofarbam cijelu trenirku ili će se i dalje vidjeti ???
fala :)

mali_vrh
24.10.2011., 09:51
Molim vas savjet kako da najlakše operem radnu odjeću zaprljanu od betona, naime na ruke istrljam onaj grubi gornji sloj od "pijeska" i tako stavim u perilicu na 60 stupnjeva na predpranje i pranje ali mi ostanu bijele fleke

Elöise
24.10.2011., 11:59
Molim pomoć...jer ne znam kako sam to izvela i kako da popravim ..uglavnom imam jednu crnu trenirku od sintetike koju sam išla peglati bez da ju okrenem i naravno na nogavici mi je ostao obris pegle....:503: i to dva obrisa:503:
što da radim? da li se to može prekriti ako ofarbam cijelu trenirku ili će se i dalje vidjeti ???
fala :)

Koliko znam, bojanje neće pomoći. Materijal je spržen i tome nema lijeka. Jedino prekriti nekim našivenim dijelom tkanine (ukoliko nije velika površina, postoje vezeni amblemi i 'sličice' koje se mogu zašiti preko).

Gravity Grave
24.10.2011., 14:55
:facepalm: nema mi spasa....očito da od sada imam još jednu trenirku za "po doma" šmrc.....ufaaaaa
anyway, hvala na odgovoru :p

cvirena
25.10.2011., 09:36
Na vruće peglo mi se zalijepila etiketa od majice,i sad je taj dio pegla sve crnji i crnji.
S čim da očistim to peglo?

mali_vrh
25.10.2011., 10:08
Na vruće peglo mi se zalijepila etiketa od majice,i sad je taj dio pegla sve crnji i crnji.
S čim da očistim to peglo?

arf/cif/vim na spužvu za suđe onaj zeleni hrapavi sloj i deri:mig:

ako nejde, ona isto probati sa atomik žicom, provjereno djeluje:rofl:

photoslut
27.10.2011., 14:32
Netko mi je vani s čikom zakačio prekrasnu laganu haljinu, materijal je recimo viskoza i ostala je mala rupica. Bojim se da se ne počne širit, a ne mogu nikako zakrpati da se ne vidi. Jel postoji kakvo ljepilo ili što da napravim?

Kuzerica
27.10.2011., 14:34
A iam ljepilo ali s vremenom potamni pa se vidi

ne bi ti preporucila

stavi neku zakrpu ili nesto slicno

photoslut
27.10.2011., 14:43
Ne mogu, haljina je dvoslojna, taj prvi skureni sloj je poluproziran, a ovo ostalo je podstava. Najgore od sveg, haljina nije moja :brukica:

Kuzerica
27.10.2011., 14:54
nista skini prvi sloj i nosi postavu i pravi se da to mora biti tako

:zubo:

Sta"š sad?

photoslut
27.10.2011., 15:06
Kontaktirala sam još par frendova dizajnera u nadi da će mi dat optimističnije vijesti od tebe :zubo: a niš, probat sanirat, u svakom slučaju reć frendici koja me neće zadavit jer je užasno dobra, al to je još jedan od razloga da imam još veću grižnju savjesti :zubo: ja bi najradije tu haljinu otkupila od nje jer meni ta rupica ne smeta nit najmanje, a haljina je :cerek:

nnvv
29.10.2011., 21:22
Drage domacice.Peglala sam bijelu pamucnu majicu s preslikacem i slucajno presla peglom malo preko crnog prelikaca i prenijela ga na bijelu majicu ,sad to izgleda kao neka ruzna fleka.Moze li se ikako ta fleka od preslikaca skinuti s majice,molim pomoc jer stvarno volim tu majicu :503:

nnvv
31.10.2011., 19:40
zar nitko ne zna,ne zeli reci ili ne postoji nacin????

tina88
07.11.2011., 15:14
Hitno vas molim pomoć! (prelistala sam par str. ovog topica ali nisam našla odgovor)

Dakle, maločas sam pregledavala svoju kutijicu s nakitom i imala što i vidjeti :503: Većina naušnica i lančića je posmeđila i pocrnila! Istina, sve je to mahom bižuterija :D (kupljena u Accesorize-u, DM-u i tak, jasno vam je o čem pričam) i dosta toga dugo vremena nije ni nošeno. Svejedno, nije ugodno oku i naravno, htjela bih svemu tome vratit sjaj (pogotovo naušnicama s cirkončićima). Moje pitanje je kako, kako očistiti bižuteriju i srebrninu? :ne zna: jednom sam probala nešto s octom ali nije išlo.
Prijedlozi?

ruzy
07.11.2011., 18:12
srebro se cisti pastom za zube... e sad ima li bizuteriji pomoci ne bih znala

mimic
07.11.2011., 22:26
Dali i kako se može oprati lak za nokte sa tepiha?

ruzy
08.11.2011., 06:44
ja bi osobno probala malo namocit vatu acetonom i polako tapkat po tome... ali ne vjerujem, garant pigment ostaje u tepihu, pogotovo ako je crveni, plavi ili tako neki sto se inace s mukom s nokta skida