PDA

View Full Version : Prelazak granice - zabrane, prekršaji i sl.

stranice : [1] 2

suncana75
04.01.2008., 07:48
Molim ako je moguce da mi netko hitno odgovori. Dakle, desilo se ovako. Prije 10 godina je čovjek/Hrvat/ kojemu je istekla visa za rad u Njemačkoj dobio pečat u putovnicu - Ausgewiese / čini mi se da se tako piše .

Vratio se u Hrvatsku, već je 10 godina ovdje zaposlen, dobio je novu Cro putovnicu i zaboravljen slučaj. Prije nekoliko dana dolazi na slovensku granicu i vrate ga nazad uz objašnjenje da je prije 10 godina dobio zabranu ulaska u Njemačku i da je zabrana stavljena na 13 godina i da sada ta zabrana vrijedi još 3 godine, ali za cijelu EU. Napominjem da je cijelo vrijeme uredno putovao i da ga nitko nije upozorio da postoji neka zabrana.

Hitnim postupkom je poslao kopiju putovnice i radne knjižice ovjerene od javnog bilježnika u Njemačku u ured za strance. Gđa koja je preuzela da će mu to rješiti, jer on ne može van iz Hrvatske je rekla da su joj u Uredu rekli da nije na granici kod izlaza onda predao neki papir o potvrdi napuštanja Njemačke.

Navodno neće biti problema oko skidanja zabrane ulaska, ali meni se ovo čini kao veliki problem. Sada mu je i u novoj putovnici udarena zabrana ulaska u EU. Dakle, kaos. Jako je hitno, jer radi posla mora putovati i ako mu ne skinu zabranu doslovno budućnost dolazi u pitanje.

Da li je netko ode Vas imao slično iskustvo ili ima???? Molim da mi odgovorite. Pretpostavljam da će se sada ulaskom Slovenije u EU dosta naših ljudi naći u sličnoj glupoj situaciji.

Samsung2007
04.01.2008., 08:29
pa neka ote u njemacku ambasadu u Hrvatskoj i neka preko njih urgira i oni su ti koji ce najbrze rijesiti taj problem..Vjerovatno njegov izlazak iz Njemacke nije registrovan u kompjuterski sistem, no ne kontam kako je mogao i prije putovati..

mukiklc
04.01.2008., 08:47
ako Hrvatska na godinu uđe u EU onda će ga valjda istjerat iz Hrvatske jer ima zabranu ulaska u EU????:confused: :rofl:

suncana75
04.01.2008., 09:44
Odmah se obratio Njemačkoj ambasadi u Cro, al:ne zna: i oni nisu imali nikakva saznanja o tome niti su ga imali u kompjuteru, uputili su ga na Ured za strance u Dresdenu. To je naravno totalna glupost jer čovjek ne može van zemlje, dakle morao je tamo ovlastiti osobu da to rješava u njegovo ime.
Putovao je cijelo vrijeme bez problema, nema već 8 godina niti tu putovnicu, dakle nitko nije nigdje reagirao, nego prije neki dan susjedi slovenci. Rekli su da su se umrežili u novi sistem kompjutorski za cijelu EU, pa sad vide sve zabrane. Po toj logici su i iz drugih zemalja koje su odavno ušle u EU trebali vidjeti tu zabranu i ne pustiti ga, ali nitko nikada nije ništa pitao. Nevjerojatno, ali eto istina je.

suncana75
08.01.2008., 09:21
Molim moderatora da premjesti ovu temu na podforum PRAVO. Izgleda da ovdje nitko nije imao slicnih iskustava, pa mi mozda netko moze dati pravi savjet na nekom drugom mjestu. Uistinu je hitno, a na mogu vjerovati da se nitko nije suocio sa nekim slicnim problemom.:rolleyes:

Crusader
08.01.2008., 09:37
Putovnica se označi i zatim na schengenskoj granici kada se preda kompjuter učita kod na putovnici.... Ako je netko označio putovnicu ili dodjelio zabranu na kompjuteru piše zabrana ulaska u EU. To je interpol u suradnji sa članicama eu napravio.... Al nekad znaju slovenci ovak zaje...vat bez razloga... ja sam imao dugu kosu i kasnije sam napravio dreadse i nisu me htjeli pustiti jer nisam onaj lik sa fotke. a dao sam osobnu i značku al ne vrijedi... i onda kad sam rekao da ću ih prijaviti onda smo nekako sišli na istu granu pa su me pustili.....a isti sam bio samo zurka... janezi, janezi

Keya
08.01.2008., 10:16
Uistinu je hitno, a na mogu vjerovati da se nitko nije suocio sa nekim slicnim problemom.:rolleyes:

a zeno moja, pa nije bas normalno da se ljudima zabranjuje ulaz u neku zemlju, zasto je tako nevjerojatno da se to nikome nije dogodilo? :rolleyes:

little_devil
08.01.2008., 10:42
Molim moderatora da premjesti ovu temu na podforum PRAVO. Izgleda da ovdje nitko nije imao slicnih iskustava, pa mi mozda netko moze dati pravi savjet na nekom drugom mjestu. Uistinu je hitno, a na mogu vjerovati da se nitko nije suocio sa nekim slicnim problemom.:rolleyes:

da, svatko od nas ima barem 2 zabrane ulaska u razlicite zemlje :rolleyes:

trajekt
08.01.2008., 11:23
Meni je zabranjeno pod zemlju......do daljnjeg

suncana75
08.01.2008., 12:51
Mislim da nitko od vas nije procitao moj prvi post u kojem pise da je covjek 10 godina normalno putovao izmedju ostalog i u Njemacku bez ikakvih problema, da bi mu sada na Slo granici rekli da ima zabranu vec 10 godina. Dakle meni treba savjet kako skinuti tu zabranu i rijesiti problem, a ne komentiranje koje ne sluzi nicemu.

trajekt
09.01.2008., 00:15
Mislim da nitko od vas nije procitao moj prvi post u kojem pise da je covjek 10 godina normalno putovao izmedju ostalog i u Njemacku bez ikakvih problema, da bi mu sada na Slo granici rekli da ima zabranu vec 10 godina. Dakle meni treba savjet kako skinuti tu zabranu i rijesiti problem, a ne komentiranje koje ne sluzi nicemu.

zaboravi, zabranu nećeš skinut ni na koji način.......to što je putovao u međuvremenu znači da na granici nije bila dostupna arhiva, sad je sve onlajn pa kad god ga neko nađe vratit će ga s granice. No to ne znači da ponekad i neće proć, ako je policajac na granici površan.....nek se obrati konzulatu zemlje gdje je prekršaj počinjen i lijepo zamoli, možda se smiluju

Ris
14.01.2008., 00:39
Putovnica se označi i zatim na schengenskoj granici kada se preda kompjuter učita kod na putovnici.... Ako je netko označio putovnicu ili dodjelio zabranu na kompjuteru piše zabrana ulaska u EU. To je interpol u suradnji sa članicama eu napravio.... Al nekad znaju slovenci ovak zaje...vat bez razloga... ja sam imao dugu kosu i kasnije sam napravio dreadse i nisu me htjeli pustiti jer nisam onaj lik sa fotke. a dao sam osobnu i značku al ne vrijedi... i onda kad sam rekao da ću ih prijaviti onda smo nekako sišli na istu granu pa su me pustili.....a isti sam bio samo zurka... janezi, janezi

Meni to redovito rade Hrvati.
Ne obrijem se par tjedana i eto ti sranja....
SLovenci nikad....

Ris
14.01.2008., 00:41

To moraš pitat onog koji ti je dao tu zabranu.
Uostalom, ko kaže da će ti zabranu oupće povuć....?

A zašto su mu ranije dozvolili da putuje, pa jednostavno zato jer nisu provjeravali.

Roomster
14.01.2008., 11:55
Meni se čini da je netko tu nešto pomiješao:

- čovjeku istekla viza za RAD

Kakve to veze ima sa ulaskom u neku zemlju (ili u ovom slučaju sa zabranom ulaska)???

A zbog čeg' mu je istekla viza za rad???

Ris
14.01.2008., 12:09
mislim da mu nije istekla dozvola za rad.
mislim da piše da mu još važi i da ga poslodavac očekuje,
ali na granici su ga vratili jer mu još tri godine vrijedi zabrana ulaska u Njemačku ( a po zakonu izgleda da to vrijedi za cijelo šengensko područje).

Roomster
14.01.2008., 12:28
Ma on ak' je dobio zabranu ulaska u zemlju, to je moralo biti neko kazneno djelo....

Pa ne ukida se dozvola ulaska zbog isteka radne vize

Ris
14.01.2008., 13:11
pa ko je rekao da je zabrana zbog isteka vize?
i da, očito se radi o kaznenom djelu.
i očito je da je taj znao da ima zabranu ulaska u Njemačku, ali je svejedno godinama putovao u nju, i onda se odjednom čudi.
I krivi su mu ti koji ga nisu pustili iako ima zabranu ulaska,
umjesto da se čudi onima koji su ga puštali unatoč zabrani ulaska.

Roomster
14.01.2008., 13:34
Pa cura spominje istjek radne vize - pa samo komentiram da NIJE istjek te radne vize uzrok

što ga ne puštaju u EU!

Btw. to što su mu lupili u putovnicu (ausgewiesen) znači protjeran!!

Dobro Ris veli, sad se on čudi kak' ga ne puste.... ccc

smoric6
23.11.2011., 21:15
zaboravi, zabranu nećeš skinut ni na koji način.......to što je putovao u međuvremenu znači da na granici nije bila dostupna arhiva, sad je sve onlajn pa kad god ga neko nađe vratit će ga s granice. No to ne znači da ponekad i neće proć, ako je policajac na granici površan.....nek se obrati konzulatu zemlje gdje je prekršaj počinjen i lijepo zamoli, možda se smiluju

Ne pomažu konzulati, niti policija, niti uredi za strance, svi se prave "grbavi" i prebacuju lopticu na nekog drugog.Moj dragi ima zabranu ulaska već 12 godina, obišao je sve moguće institucije, a radi se o tipičnoj krađi identiteta, što je i dokazano otiscima prstiju i fotografijama.Nije ništa skrivio a ima zabranu već godinama.Svi dokazi o tome da on nije osoba koja ima zabranu, poslani su u mjesto iz kojeg je potekla ista, ali nema pomaka.Slovenci su ga vratili nebrojeno puta, isto je i sa Mađarskom.Ali u Njemačku može avionom jer imaju potpune podatke i fotke.Zamislite situaciju kad se pojavio u njemačkoj policiji nakon što je doputovao avionom i zatražio samovoljno provjeru. Mislim da će se uskoro u medijima čuti nešto više o cijeloj priči. Radimo na tome.

sivkić
24.11.2011., 09:12
Jako čudno. Preko Slovenije i Mađarske ne može a direktno u Njemačku može a svi koriste istu sistem i bazu podataka.Ako mu se pokaže zabrana kod slovenaca i mađara mora i kod švaba jer je tako sistem napravljen.Kad se osoba ubaci da ima zabranu svi znaju i tako postupaju a kad ga brišu onda je svima obrisan.
Jednako kao i s postovima.Kad je objavljen svi ga čitaju a kad ga mod obriše nitko više ne može čitat.
Kod koje policije se pojavio na aerodromu ili u gradu?

szoran
09.12.2011., 12:19
Jako čudno. Preko Slovenije i Mađarske ne može a direktno u Njemačku može a svi koriste istu sistem i bazu podataka.Ako mu se pokaže zabrana kod slovenaca i mađara mora i kod švaba jer je tako sistem napravljen.Kad se osoba ubaci da ima zabranu svi znaju i tako postupaju a kad ga brišu onda je svima obrisan.
Jednako kao i s postovima.Kad je objavljen svi ga čitaju a kad ga mod obriše nitko više ne može čitat.
Kod koje policije se pojavio na aerodromu ili u gradu?

Jel si mozda upucen kako se skida zabrana na malti?ja pokusavam vec 2 godine i ne ide mi od ruke..

sivkić
09.12.2011., 13:34
Malta je u EU i imaš zabranu u cijelu EU.Skida se kada protekne rok određen u presudi a nikako prije toga.

szoran
09.12.2011., 21:02
Malta je u EU i imaš zabranu u cijelu EU.Skida se kada protekne rok određen u presudi a nikako prije toga.

nemam nikakvu presudu, nemam nista u pasosu.apsolutno nista, nisam dobio ni upozorenje..saznao sam tek kad sam otiso u nemacku, umalo da zaglavim u zatvoru 6meseci jer sam hteo "nelegalno da udjem u zemlju".tamo su mi i rekli da imam zabranu.

sivkić
10.12.2011., 10:03
Pa zbog nečega si dobio?

szoran
10.12.2011., 13:30
Pa zbog nečega si dobio?

2nedelje sam ostao duze na malti.zato sam te i pitao jel znas mozda kako to ide sad?!jel kazem ti da vec 2 god pokusavam da skinem i nista.razmisljam se dali da zovem samo predstavnistvo u Brisel.

sivkić
12.12.2011., 07:11
Zbog toga si i dobio zabranu.A kolika je po njihovom nacionalnom zakonodavstvu ne znam.Nema skidanja dok ne protekne rok.Automatski si zabilježen u sistemu od-do i tako sistem pokazuje.A možda su i švabe dodale koji mjesec jer si pokušao ući za vrijeme zabrane.

Lapulapu
12.12.2011., 08:50
Možeš ući bez problema ako dobiješ državljanstvo neke od zemalja članica EU. Onda nema zabrane. A kolika ti je zabrana, dobio si napismeno nakon provedenog postupka.

szoran
12.12.2011., 12:03
nisu nemci dodali, pricao sam sa njima..ali sa maltezima ne mogu da dodjem u kontakt nikako.moze da se skine, jer znam da su skidali, samo sto meni to ide malo teze, jer nisam bio u zatvoru.

sivkić
15.12.2011., 05:58
Može se skinut kad protekne rok zabrane ako oni nisu ali za to moraš imat neko rješenje sida ili policije odnosno organa koji je donio zabranu.Ili skidanje po žalbi na to rješenje ako si se žalio.U svakom slučaju mora postojat neki dokumnet koji si trebao dobit.Kako ćeš nekome nešto objasnit kad ne znaš ni tko je mjeru dao,zašto i do kada traje bez original dokumenta ili kopije?Imaš posla sa administracijom.

guardiany
28.03.2012., 15:38
Naime od izrečene zabrane je prošlo nekih 8-9 godina pa me sada zanima gdje se može provjeriti dali je ta zabrana istekla.Zabrana je izrečena zbog rada na crno u Njemačkoj te je država napuštena u roku od nekoliko sati,niti znam na koliko je dobiven zabrana niti dali je samo za Njemačkua u Kolovozu bih trebao u Austriju...pomoooooooooooć!!! :D

sivkić
29.03.2012., 06:19
Ako ti Slovenac skenira putovnicu i pusti onda ćeš znat da više nisi u sistemu.Tko će osim tebe znat koliko godina zabrane si dobio?Dobio si valjda neki papir?Možda možeš provjerit samo kod onoga tko je zabranu dao.
Od svih država eu-a jedino Austrijanci ne dozvoljavaju ulaz i državljanima eu-a ako imaju zabranu u sistemu.

tinika22
10.04.2012., 10:56
moja sestra je juce trebala preci granicu i SLO je vratili jer je unutar 6mj vec bila 3mj u EU....a tako radi vec godinama, 3mj tamo, pa dodje ovdje kratko i opet nazad sve do juce....u putovnici joj kraj pecata koji joj je udaren pri ulasku u HR pise samo malo slovo F koje znaci ovo sto sam napisala gore...frajer joj rekao da moze opet u EU 1.7...nista ne mijenja da promjeni putovnicu jer je u kompu uvedena tj predpostavljam da je, jesam u pravu!?

drot13
10.04.2012., 11:06
Da, zavedena je i u kompu i promjena putovnice nema smisla.:top:

tinika22
10.04.2012., 11:51
to sam si i mislila, hvala :mig:

sivkić
13.04.2012., 08:59
Značenje slovnih oznaka prilikom vraćanja osoba od strane policija schengenskog prostora
A - ne posjeduje važeći dokument
B - osiba posjeduje krivotvoreni ili falsificirani dokument
C - osoba nema važeću vizu ili dozvolu boravka
D - osoba posjeduje krivotvorenu,prepravljenu ili falsificiranu vizu
E - osoba ne posjeduje dokumente kojima bi dokauala osnovanost posjeta
F - osoba je prekoračila boravak od 3 mjeseca u periodu od 6 mjeseci
G - osoba nema dovoljno sredstava za uzdržavanje
H - osoba ima zabranu ulaska u područje schengena ili nacionalno područje
I - osoba predstavlja opasnost za javni poredak,zdravlje i sigurnost 1 ili više članica EU-a

ICU
20.04.2012., 11:55
Na koji način to provjeravaju odnosno dokazuju?
Često sam preko grane, mnogo puta samo mahnu, većinom na povratku iz Slovenije...A i uvijek možeš reći da je bilo tako i na ulazu?

sivkić
23.04.2012., 07:45
Dokazuju i provjeravaju putem ulaznih i izlaznih pečata a dodatno ako je putovnica ili osobna skenirana jer se kompletni podaci o putnicima i registraciji automatski bilježe.Mogu i putem prijave-odjave u hotelima ili kampovima.
Možeš reći da su ti mahnuli samo ako dođeš na sud to ti pada u vodu jer se podrazumjeva da su ti udarili i ulazni i izlazni pečat ako si legalno ušao.Zato postoji u eu zakonu u strancima kazna od cca 400 eu ako osoba nema ulazni pečat a izlazi iz eu.Ako si dobio jednom ulazni a nisi dobio izlazni smatra se da boraviš u eu zato treba kad se dobije ulazni tražit izlazni pri povratku u RH naročito oni koji borave oko 90 dana u roku od 6 mjeseci.

rokv
26.06.2012., 15:47
Imam neplaćenu kaznu iz Poljske (oštećivanje imovine) i zanima me kakva je procedura sa ulaskom u ostale EU članice. Najbitnije Slovenijom, da li postoji mogućnost da me oni tamo zadrže kod sljedećeg ulaska u EU?

I da li će Poljaci imati ikakve šanse naplatiti dotičnu kaznu? Prilikom kažnjavanja uzeli su mi novac koji sam imao kod sebe i to je pokrilo jednu petinu kazne.

sivkić
28.06.2012., 10:00
Nisu ti ni trebali pustit van dok ne podmiriš sve obveze prema njima.Ukoliko Poljaci daju zahtjev za zabranom ulaska zbog neplaćanja kazne i štete nećeš moći u Sloveniju.

rokv
29.06.2012., 04:52
A kakva je procedura ako oni daju taj zahtjev za zabranom. Jel onda ja nemogu ući i na granici me okrenu nazad za HR ili će me zatvoriti dok ne platim?

Naime ne mislim platiti jer sam morao priznati pod prijetnjama itd. Sve papire sam vidio i dobio na poljskom, sa tumačom na engleskom jer nemaju na Hrvatskom itd.
Nisam dobio priliku za iznijeti svoju odbranu osim u slučaju da sam pristao na 1mj. pritvora i saslušanje svih svjedoka (2) i mene po redovnom postupku.

Kazna nije sada ekstra velika cca.5000kn i sa time da je petina plaćena, tj. kazna državi je 2500 i tu je plaćeno 1000 a ostatak je šteta koju moram nadoknaditi.

Pa se nadam da pošto su naplatili petinu onda možda neće ništa posebno slati ostalim državama EU.

sivkić
29.06.2012., 07:05
Ako je zabrana nema ulaska, a ako je uhićenje što je malo vjerovatno onda će te predat poljacima.Treće je samo da te vode da nisi podmirio svoje obaveze te u slučaju zaticanja u EU otkazuje ti se boravak(makar i da si tamo jedan dan) i vraćaju te u RH.Trebali su ti ponudit da izvjeste konzulat ili veleposlanstvo RH.

kobila12
04.07.2012., 22:39
Da li je moguce u EU uci sa Hrvatskom putovnicom boraviti tamo 90 dana vratiti se u Hrvatsku otici u BiH sutradan, i iz nje izaci sa BiH pasosom i opet otici u EU bez neke vece pauze ?!?
S obzirom da ja imam dva pasosa i dvijee licne karte apsolutno legalno izdate od strane obe drzave!

Kako tu pravo stoji ? Jeste da su imena i maticni broj ista u oba pasosa ali pravno gledajuci ja kao drzavljanin jedne ili druge drzave imam pravo boraviti u EU 90 dana to jest u drzavama sengena...

Zna li neko ?:503::503::503:

Hvala unaprijed!

Peder 1951
04.07.2012., 22:53
Da li je moguce u EU uci sa Hrvatskom putovnicom boraviti tamo 90 dana vratiti se u Hrvatsku otici u BiH sutradan, i iz nje izaci sa BiH pasosom i opet otici u EU bez neke vece pauze ?!?
S obzirom da ja imam dva pasosa i dvijee licne karte apsolutno legalno izdate od strane obe drzave!

Kako tu pravo stoji ? Jeste da su imena i maticni broj ista u oba pasosa ali pravno gledajuci ja kao drzavljanin jedne ili druge drzave imam pravo boraviti u EU 90 dana to jest u drzavama sengena...

Hvala unaprijed!

Prićekaj još godinu dana ,pa ćeš vidit :D

kobila12
04.07.2012., 23:12
Prićekaj još godinu dana ,pa ćeš vidit :D

Mozes li mi molim te odgovoriti na sta si mislio/la ili pojasniti malo?hvala puno

goran79
06.07.2012., 10:28

Hvala unaprijed!

a zasto bi bio problem vratit se sa hr putovnicom opet? pa nemoj ici busom natrag u eu,nego lijepo autom,pa te nece ni gledat

sivkić
08.07.2012., 10:35
[B]Da li je moguce u EU uci sa Hrvatskom putovnicom boraviti tamo 90 dana vratiti se u Hrvatsku otici u BiH sutradan, i iz nje izaci sa BiH pasosom i opet otici u EU bez neke vece pauze ?!?

Ime,prezime i datum rođenja su normalno isti ali svi ostali podaci:jmbg ukoliko je napisan je različit jer se radi o jmbg-u različitih rešublika tj.država,adresa je drugačija.Ne moraš ići i u BiH dovoljno je da ga uzmeš iz stana u RH.Problem bi mogao bit ako su na obje putovnice iste adrese.
Bez obzira na dvije putovnice ulaskom i izlaskom u/iz RH i boravkom na njenom teritoriju uvijek si RH državljan.

Nailee
18.07.2012., 23:07
Putujem u Frankfurt za par dana i kolegica mi je rekla da postoji minimalan iznos novca koji carinici traže da imaš kod sebe i da konkretno za Njemačku iznosi 200 eura.Je li to istina?hvala unaprijed na odgovoru ;)

silvan
19.07.2012., 00:13
Putujem u Frankfurt za par dana i kolegica mi je rekla da postoji minimalan iznos novca koji carinici traže da imaš kod sebe i da konkretno za Njemačku iznosi 200 eura.Je li to istina?hvala unaprijed na odgovoru ;)

čista glupost... cura i ja prošle godine smo išli autom u Munchen imali smo 130 eura za trošenje...na Njemačkoj granici smo se stali slikati kraj table BRD.. kobre parkirane uz samu granicu i autobahn su nas zaustavili nakon 2 km i napravili pregled po autu i torbi. tražili su putovnice vozačku i prometnu.
kad su vidjeli da ništa nemamo danke i doviđenja..
prije 2 godine smo išli u Lihtenštajn preko Njemačke na slovenskoj granici su nas pitali kamo idemo kroz Njemačku policija nas nije nigdje zaustavila. na Švicarskoj granici odnosno na ulazu u Lihtenštajn carinik je bio jako ljubazan ispricali se s njim i nasmijali... jest gledo di je rezervna guma i šta ima ispod... na kraju aufwiedersehen i danke je rekao.
prije 3 godine sam išao busom za njemačku točnije u essen.. rutinska kontrola na Slovenskoj granici i do Essena nitko ništa nas nije pitao..imao sam 150 eura uza sebe..

ovo što ti je kolegica rekla je čista glupost...jedina granica je slovenska granica i ako si čist puštaju te jer ne smiju te zadržavat bez opravdanog razloga. u Njemačkoj možeš naić na rutinsku kontrolu od strane autobahn policije... isto ako nisi sumnjiv i nisi kriv za neku kaznu koju nisi platio ili bla bla tak nešto... uživaj u vožnji kroz predivnu zemlju zvana Njemačka...

sretan put

sivkić
19.07.2012., 06:38

Gleda se za cijelu EU a ne samo za Njemačku.Imaju pravo pitat i tražit da ih pokažeš kao i za svrhu boravka u EU.Osim gotovine vrijedi i kartica kao sredstvo plaćanja (može bit i prazan račun jer se ne može provjerit).Jednako tako i naši kontroliraju strance na ulazu, ne sve nego samo selektivno.

hasselbaink
20.07.2012., 14:37
Ime,prezime i datum rođenja su normalno isti ali svi ostali podaci:jmbg ukoliko je napisan je različit jer se radi o jmbg-u različitih rešublika tj.država,adresa je drugačija.

Ovo nije nužno točno.
Ljudi rođeni u bivšoj Jugoslaviji koji imaju dvojna državljanstva
dvije bivše republike imaju isti JMBG.

čista glupost... cura i ja prošle godine smo išli autom u Munchen imali smo 130 eura za trošenje...na Njemačkoj granici smo se stali slikati kraj table BRD.. kobre parkirane uz samu granicu i autobahn su nas zaustavili nakon 2 km i napravili pregled po autu i torbi. tražili su putovnice vozačku i prometnu.
prije 2 godine smo išli u Lihtenštajn preko Njemačke na slovenskoj granici su nas pitali kamo idemo kroz Njemačku policija nas nije nigdje zaustavila. na Švicarskoj granici odnosno na ulazu u Lihtenštajn carinik je bio jako ljubazan ispricali se s njim i nasmijali... jest gledo di je rezervna guma i šta ima ispod... na kraju aufwiedersehen i danke je rekao.
prije 3 godine sam išao busom za njemačku točnije u essen.. rutinska kontrola na Slovenskoj granici i do Essena nitko ništa nas nije pitao..imao sam 150 eura uza sebe..

ovo što ti je kolegica rekla je čista glupost...jedina granica je slovenska granica i ako si čist puštaju te jer ne smiju te zadržavat bez opravdanog razloga. u Njemačkoj možeš naić na rutinsku kontrolu od strane autobahn policije... isto ako nisi sumnjiv i nisi kriv za neku kaznu koju nisi platio ili bla bla tak nešto... uživaj u vožnji kroz predivnu zemlju zvana Njemačka...

sretan put

Nije glupost. Mogu pitati za lovu, a ne moraju.
Kako ti se posreći.

A i mogu te ne pustiti u zemlju bez "opravdanog razloga",
jer će biti opravdan ako to oni odluče, bez obzira što ti mislio o tome.

:mig:

sivkić
23.07.2012., 05:28
Ovo nije nužno točno.
Ljudi rođeni u bivšoj Jugoslaviji koji imaju dvojna državljanstva
dvije bivše republike imaju isti JMBG.
Svaka bivša republika a sada država ima svoj dio matičnog broja koji je promjenjiv kada osoba dobije državljanstvo ili u bivše vrijeme kada je promjenila prebivalište iz jedne u drugu republiku.

carrie_
25.07.2012., 09:51
Pozdrav, trebam hitan odgovor!

Može li (maloljetna) državljanka BiH, sa BiH putovnicom ući u Sloveniju sa dvoje (punoljetnih) državljana RH?
Radi se o izletu na par sati, ne o dugotrajnom ostanku.

Hvala!!

sivkić
25.07.2012., 16:58
Uz pisano odobrenje roditelja ovjereno kod bilježnika ili tamo u općini.Nije da će Slovenci tražit ali je moguće.

carrie_
26.07.2012., 08:37
Uz pisano odobrenje roditelja ovjereno kod bilježnika ili tamo u općini.Nije da će Slovenci tražit ali je moguće.

Hvala na odgovoru, uspjeli smo preci ali su nas sa međudržavnog prijelaza vratili na medunarodni. Nikakvih problema dalje nije bilo.

hasselbaink
19.08.2012., 18:16
Svaka bivša republika a sada država ima svoj dio matičnog broja koji je promjenjiv kada osoba dobije državljanstvo ili u bivše vrijeme kada je promjenila prebivalište iz jedne u drugu republiku.

Samo da dodam informaciju iz prve ruke, jer mi je ovo zvučalo sumnjivo.

Imam prijatelja rođenog u RH, koji je prije nekoliko godina
dobio srpsko državljanstvo, a JMBG mu je ostao nepromijenjen.

anastacia
19.08.2012., 18:30

Po njihovom moraš imati za svaki dan 50 eura, mogu te pitati ali i ne ...

sretan put

samo ću ti reći da si imao sreće i ništa više. i to što je njena kolegica rekla nije glupost.

sivkić
19.08.2012., 18:43
Samo da dodam informaciju iz prve ruke, jer mi je ovo zvučalo sumnjivo.

Imam prijatelja rođenog u RH, koji je prije nekoliko godina
dobio srpsko državljanstvo, a JMBG mu je ostao nepromijenjen.

Je, u Srbiji.Dvije različite države i zakonodavstva.Ionako je oib glavni.

hasselbaink
20.08.2012., 12:31
Je, u Srbiji.Dvije različite države i zakonodavstva.Ionako je oib glavni.

Da, ali OIB do nedavno nije ni postojao.
Samo kažem da nije onako kako si gore napisao, barem ne u potpunosti.
:mig:

zika-zh
24.08.2012., 10:24
Značenje slovnih oznaka prilikom vraćanja osoba od strane policija schengenskog prostora
B - osiba posjeduje krivotvoreni ili falsificirani dokument
C - osoba nema važeću vizu ili dozvolu boravka
D - osoba posjeduje krivotvorenu,prepravljenu ili falsificiranu vizu
E - osoba ne posjeduje dokumente kojima bi dokauala osnovanost posjeta
F - osoba je prekoračila boravak od 3 mjeseca u periodu od 6 mjeseci
G - osoba nema dovoljno sredstava za uzdržavanje
H - osoba ima zabranu ulaska u područje schengena ili nacionalno područje
I - osoba predstavlja opasnost za javni poredak,zdravlje i sigurnost 1 ili više članica EU-a

znali ko kolika je zabrana sa slov f dali je 3 mj ili 6 mj

sivkić
24.08.2012., 10:32
Do 1 godine.

Inkognito0
01.10.2012., 02:43
Prije par tjedana sam iz BiH išao u Austriju i na Slovenskoj granici su mi pogledalu putovnicu jedno 5 sekundi i primjetio sam da nisu udarili pečat. Pitam se kako to? Je li to može biti uzrok problema? Ovaj put nije ali me zanima za neki drugi put. Putovao sam s Novozelandskom putovnicom. Hvala.

sivkić
01.10.2012., 06:35
Pa kud bi stigao da svakom udara.U pravilu ne predstavlja problem jer nisi iz zemalje sa bilo kojim rizikom.

Inkognito0
08.10.2012., 15:23
Pa kud bi stigao da svakom udara.U pravilu ne predstavlja problem jer nisi iz zemalje sa bilo kojim rizikom.

Pečat označava kad si ušao u državu. Imam pravo 90 dana boravka. Ako me zaustavi policajac recimo u Minhenu kako će on znati kad sam ušao i koliko boravim? Čuo sam slučajeva gdje su ljudi htjeli izaći iz Šengena ali bilo problematično zato što nisu imali ulazni pečat.

sivkić
08.10.2012., 19:25
400 eu kazne za neimanje ulaznog pečata.U pravilu granična policija je zadužena za kontrolu ulaska,izlaska i boravaka.

Inkognito0
10.10.2012., 06:57
Baš mi se to dogodilo da sam izlazio iz Šengena bez štambilja a graničar me samo pitao jeli se vraćam kući, ja rekoh da i to je sve. Razgovor je bio jedno 15 sekundi.

Ali šta bi se dogodilo u slučajevu ja uđem u Hrvatsku s stranom putovnicom s kojom imam pravo 90 dana boravka a ja ostanem 7 mjeseci. Imam pravo zato što sam dvojn Hrvatski državljanin. E sad kad htjednem izaći a na granici vide da sam bio više od 90 dana u Hrvatskoj? Šta onda? Pokažem im domovnicu?

sivkić
10.10.2012., 08:00
Da, i ako naiđeš na nadobudnog čekaš da sve isprovjerava.

Inkognito0
11.10.2012., 13:32
Navodno sam čuo da osoba koja ulazi u EU mora imati 50-100 eura za svaki dan boravka? Ali me nikad niko nije ništa pitao. Znaći za jedan mjesec je minimalno 1500 eura. Ajde uredu ali tko bi nosio toliki novac, mislim nije to sigurno. Ja uvijek se služim platnim karticama.

sivkić
11.10.2012., 15:42
Ne pitaju svakoga nego samo sumnjive.I kartice su ok kod njih kao i kod nas.

snakemancro
26.10.2012., 18:38
pozz svima...jedno pitanje....majci su naplatili 250 eura na granici sa slovenijom pri povratku iz njemačke zbog prekoračenja dozvoljenog broja dana provedenih tamo....rekli su joj da ima zabranu 3 mjeseca,međutim,nigdje se u putovnici to ne vidi niti smo dobili ikakav papir osim potvrde o uplati kazne....kako saznati ima li ona uistinu zabranu ili je to samo bio uspio pokušaj pospremanja love u džep

sivkić
27.10.2012., 09:30
Zabrana se ne udara u putovnicu.Uz pečat može stajat i jedan (dva) broj koji će označavat prekršaj zabrane ulaska i prekoračenja boravka.
Sljedeći put kad prelazi neka zatraži provjeru.

goran79
27.10.2012., 11:12
Zabrana se ne udara u putovnicu.Uz pečat može stajat i jedan (dva) broj koji će označavat prekršaj zabrane ulaska i prekoračenja boravka.
Sljedeći put kad prelazi neka zatraži provjeru.

poznanik mi na talijanskoj granici dobio kaznu od 250eura zbog prekoracenja boravka u EU,ali nije dobio zabranu ulaska 3mj nego se nakon 2 tjedna normalno vratio nazad u njemacku,kako sad to? nova pravila?

sivkić
29.10.2012., 09:49
Možda ga nisu kontrolirali a i možda je napisana kazna ali pod nekim drugim člankom koji ne podrazumjeva zabranu ulaska.Posao obavljen (napisana i naplaćena kazna).

smouve
06.01.2013., 21:47
Ovako .. jucer mi je prijateljica pokusala preci granicu u Sloveniji.Ovdje je bila oko 15 dana.Medjutim,prije toga je bila 4 mjeseca u eu,a na izlasku nije imala nikakvih problema.Sad kad je posla uci,udarili su joj pecat i nekakvu crticu stavili preko pecata i vratili je nazad. Zanima me,da li je moguce da su joj udarili nekakvu zabranu ili sta?

kookan
07.01.2013., 06:18
Ovako .. jucer mi je prijateljica pokusala preci granicu u Sloveniji.........................................

ovo izgleda da je policajac rucno brojio dane,, zbrojio ,oduzeo,ma pametan neki i valjda nije bilo puno posla,a najvjerojatnije je isla autobusom,a to iz iskustva znam da vole slovenci uciti racunati,,- +- ,,,meni je na prste brojio prije tri mjeseca,ali ja cu za dva dana avionom iz stuttgarta za zagreb,pa za 4 dana opet natrag AVIONOM;;malo je frka,vidjet cu sta ce biti u njemackoj na aerodromu,,prije sam bio 6 mjeseci u komadu i isto avionom za zagreb,malo me cudno gledao policajac ,udario stambilj i pici u zg,,,ma poanta je u tome da je nekako lakse preletit slovence i postedit se muke i stresa,ocu ili necu proci,,do sad je bilo srece,,
14.1 cu napisati kakva je kontrola bila na flughafenu u stg.

kookan
07.01.2013., 06:22
samo da napomenem da povratna karta koja se online rezervira --puno je jeftinija od busa,,dakle povratna stg-zg,zg stg 90 eura,,a to svako ko nema vizu moze napravit jer zna kad mu je vrijeme povratku( najbolje dva dana prije isteka 3 mj.)

sretno putnicki sverceri

sivkić
07.01.2013., 07:37
.Sad kad je posla uci,udarili su joj pecat i nekakvu crticu stavili preko pecata i vratili je nazad. Zanima me,da li je moguce da su joj udarili nekakvu zabranu ili sta?
To je znak da su joj zabranili ulazak.Ima li i neki broj dopisan?

ovo izgleda da je policajac rucno brojio dane,, zbrojio ,oduzeo,ma pametan neki i valjda nije bilo puno posla,a najvjerojatnije je isla autobusom,a to iz iskustva znam da vole slovenci uciti racunati
Imaju program za brojenje dana.

kookan
07.01.2013., 16:27
To je znak da su joj zabranili ulazak.Ima li i neki broj dopisan?

Imaju program za brojenje dana.

imaju program u prstima ,,kriva informacija,,,NEMAJU nikakav program

zaskia
07.01.2013., 21:29
Ako Slovenac udari zabranu (slovo F) može li se u recimo Mađarsku ući sa osobnom?

sivkić
09.01.2013., 06:44
imaju program u prstima ,,kriva informacija,,,NEMAJU nikakav program
Baš će tebi reći da imaju ili nemaju.Na prste ili glave je računao samo zadnju godinu a računa se od 2008 ili 9 na ovamo.

Ako Slovenac udari zabranu (slovo F) može li se u recimo Mađarsku ući sa osobnom?
Možeš ako te ne kontroliraju jer je zabrana i u kompjuteru.

kookan
17.01.2013., 07:49
vatio se ja u njemacku,policija kontrolira nas 50,pogleda moju putovnicu i danke,,nista nije pitao....sad dali je to sreca ili smo vec tretirani ko eu,,,pitanje je sad

sivkić
17.01.2013., 09:11
Sreća, kakva eu.

kookan
29.01.2013., 12:09
sreca ??? ja imam F pored stambilja i bez problema sam usao u njemacku

sivkić
31.01.2013., 08:26
F je prekoračenje boravka a H je zabrana ulaska.Možda nije ni vidio.

dinkomalenica
04.02.2013., 21:00
pozdrav svima!! imam jedno strucno pitanje na ovu temu,dakle.... zna li itko sto ce biti sa svim tim zabranam ulaska u EU nakon sto Hrvatska udje u EU???? dali se zabrane ponistavaju ili sto???? traba mi pouzdan odgovor...

Torma
04.02.2013., 21:51
Ne znam kakvu ti imas zabranu, ali moja frendica ima zabranu ulaska bas u schengen za koju su joj rekli da ce svakako vrijediti do isteka (jos godinu dana) buduci da RH nece biti u schengenskom prostoru jos neko vrijeme.

nexus856
23.02.2013., 15:02
Pozdrav svima! Neznam gdje bih postavio ovo pitanje pa cu ovdje. Ja sam trenutno u njemackoj i imam radnu vizu koja ce uskoro isteci. E sad mene zanima ovako. Dali bi ja mogo kad mi viza istekne ostati ovdje jos 2 tjedna? Jer planiram ici kod rodbine koju nisam dugo vidio pa bih tamo bio to vrijeme. Mislio sam, kad sam vec tu zasto nebih oso u posjetu.

Gedeon
23.02.2013., 16:31
Bio sam 3 dana u Sloveniji, pri ulasku su mi lupili žig, pri izlasku mi samo mahnuo :mad:

Jel može biti problema zbog toga?

sivkić
24.02.2013., 09:07
Pozdrav svima! Neznam gdje bih postavio ovo pitanje pa cu ovdje. Ja sam trenutno u njemackoj i imam radnu vizu koja ce uskoro isteci. E sad mene zanima ovako. Dali bi ja mogo kad mi viza istekne ostati ovdje jos 2 tjedna? Jer planiram ici kod rodbine koju nisam dugo vidio pa bih tamo bio to vrijeme. Mislio sam, kad sam vec tu zasto nebih oso u posjetu.
U pravilu moraš izaći iz schengena te ponovo ući da bi dobio ulazni pečat inače si u prekršaju prekoračenja boravka (ako te kontroliraju).

Bio sam 3 dana u Sloveniji, pri ulasku su mi lupili žig, pri izlasku mi samo mahnuo :mad:

Jel može biti problema zbog toga?
Ne ali drugi put kad ti udare ulazni traži i sa ti udare i izlazni.

nexus856
24.02.2013., 13:49
U pravilu moraš izaći iz schengena te ponovo ući da bi dobio ulazni pečat inače si u prekršaju prekoračenja boravka (ako te kontroliraju).

A nista onda ode ja kuci kad mi istekne viza. Necu da se zezam s tim pa da jos kaznu platim. Hvala na informaciji.

Damolina
25.02.2013., 16:42
Direktor suprugu oduzeo vizu
Suprug se zaposlio u Sloveniji, ali kako ni nakon 6 mj direktor suprugu nije osigurao posao, suprug je odlucio preci u drugu firmu u Sloveniji.
Kad je dosao dati otkaz, direktor je skoro nasrnuo na njega, prijetio mu da nece preci granicu i da mora ostaviti vizu ( vizu je suprug vadio o svom trosku - 102 € ).
Kako nije znao sto napraviti, suprug mu je vizu ostavio.

Otisao je u novu firmu gdje su mu rekli da je viza njegova i da ju nije smio ostaviti, suprug se vratio po nju, ali mu ju nisu htjeli vratiti.

Tajnica nove firme je zvala u Upravnu Enotu u Ptuju i tamo je bio receno da je direktor prve firme odma njih zvao i rekao da je vidio mog supruga da radi na crno, sta naravno nije istina i ne postoje nikakvi dokazi.
Onda je u novoj firmi dobio savjet da im ostavi vizu i da nema posla vise s njima, a da ce morat izvaditi novu vizu ( opet platiti 102€ i cekati mjesec dana na istu ).

Sad nas brine da li ce suprug moci dobiti novu vizu s obzirom da je vec jednu imao, al eto, ostao je bez nje.
I kako je uopce moguce da direktor firme odjavi vizu na suprugovo ime?? Pa ne oduzima vizu samo organ koji ju je i izdao?

Nadam se sto brzem odgovoru!
Hvala!

stanky069
03.03.2013., 23:08
Imam problem. Naime na području EU sam duže od 90 dana tj 140 dana. Sad ja bih se vratio u Hr... Zanima me jel netko zna kolika me kazna čeka??? mislim ići preko mađarske

sivkić
04.03.2013., 05:09
Par sto eura i zabrana, ako te kontroliraju.

0404
14.03.2013., 14:34
Sivkić a sta se dogodi sa zabranom nakon 1.7.? Procitao sam par razlicitih tumacenja.
Da li mu se isplati ostati do iza 1.7. u EU pa se onda vratiti bez obzira sto je vec prekoracio?

sivkić
15.03.2013., 08:20
U pravilu bit trebale bit izbrisane automatizmom za državljane eu-a ali to je samo teorija na papiru.Onome kome ostane morat će pisat zamolbu za brisanjem.

Sasvim je svejedno koliko je prekoračio.

0404
15.03.2013., 13:59
To znaci da iza 1.7. prilikom povratka ne bi niti mogao dobiti zabranu jer je drzavljanin EU?

sivkić
15.03.2013., 15:10
Točno.Važećih uputa/naputaka za svakodnevno postupanje još nema.Nisu pisali jer nisu znali hoće li nas primit ili neće :lol:

siluet
19.03.2013., 16:36
Pitanjce???
Mama je iskoristila 90 dana u roku 6 mjeseci koliko ima na to pravo, odnosno ostao joj je još jedan dan. Na granici sa Slovenijom vračaju je natrag, a kao razlozi se navode nedovoljno novčanih sredstava (g) i neposjedovanje garantnog pisma (e). Sad nas zanima da li ona ima nekakvu zabranu ulaska u Šengen ili jednostavno mora čekati da prođe taj rok, s obzirom da nije dobila nikakvo rješenje o nekakvoj kazni ili dugoročnoj zabrani?

Torma
19.03.2013., 17:05
Iskoristila gdje, vracaju je gdje? :ne zna:

S granice te uvijek mogu vratiti ako smatraju nemas dovoljno sredstava.

goran79
19.03.2013., 17:34
Pitanjce???
Mama je iskoristila 90 dana u roku 6 mjeseci koliko ima na to pravo, odnosno ostao joj je još jedan dan. Na granici sa Slovenijom vračaju je natrag, a kao razlozi se navode nedovoljno novčanih sredstava (g) i neposjedovanje garantnog pisma (e). Sad nas zanima da li ona ima nekakvu zabranu ulaska u Šengen ili jednostavno mora čekati da prođe taj rok, s obzirom da nije dobila nikakvo rješenje o nekakvoj kazni ili dugoročnoj zabrani?

kakvo garantno pismo?? novcana sredstva to mogu razumit makar jaaaaaaako riiiiijetko traze!! ja mislim da ni slovenec nezna koliko bi to trebalo imat novaca po danu za boravak u eu.jos jedanput za garantno pismo prvi put cujem da traze hr drzavljane jel nama nisu nikad vize trebale. p.s. ako je hr drzavljanka

Torma
19.03.2013., 17:49
Za garantno pismo su je pitali jer nije imala novcana sredstva, sto je tu cudno?
To je samo pismo osobe kod koje ce ona boraviti u kojem ta osoba izjavljuje da odgovara za nju financijski sve dok je ona u toj zemlji.

goran79
19.03.2013., 18:51
Za garantno pismo su je pitali jer nije imala novcana sredstva, sto je tu cudno?
To je samo pismo osobe kod koje ce ona boraviti u kojem ta osoba izjavljuje da odgovara za nju financijski sve dok je ona u toj zemlji.

iz iskustva znam da je 1 od 100 da uopce pitaju za lovu,da mogu pitat mogu

siluet
19.03.2013., 19:40
Iskoristila gdje, vracaju je gdje? :ne zna:

S granice te uvijek mogu vratiti ako smatraju nemas dovoljno sredstava.

U Njemačkoj je bila 3 mjeseca, a prešla je granicu odnosno vratila se u Hrvatsku 07.02.2013. Jučer je pokušala prijeći granicu, ali vratili su je sa objašnjenjem da kud ona misli ići kad joj je ostao još jedan dan koji ima pravo iskoristiti.Oni su se jednostavno namjerili da je vrate doma u Hrvatsku pa su je pitali da li ima novčanih sredstva i kod koga ide. Uglavnom samo je potpisala izjavu o razlozima zbog kojih nije prešla granicu pa valjda nema tu nikakve zabrane da ona ponovno otputuje u Njemačku kada joj istekne rok od 3 mjeseca koje mora biti u Hrvatskoj.

Torma
19.03.2013., 22:10
Mislim da je sve ok, tu nema prekrsaja-ona nije prekoracila dozvoljeni turisticki boravak- moze u Schengen nakon tri mjeseca. :)
U redu je sto je nisu pustili, zapravo su joj napravili uslugu.

Samo mogli bi je opet pitati za sredstva iduci put, ili za garantno pismo.

sivkić
20.03.2013., 09:29
ja mislim da ni slovenec nezna koliko bi to trebalo imat novaca po danu za boravak u eu.
Zna.Otprilike od 40 eura po danu na više ovisno o zenlji u koju se ide.

goran79
20.03.2013., 09:48
Zna.Otprilike od 40 eura po danu na više ovisno o zenlji u koju se ide.

u redu,ali poznam puno ljudi koji putuju sto iz hrvatske sto iz bih pa nikad niko nije pitao.ako mozes pogledat sto sam napisao pod drzavljanstva

sivkić
20.03.2013., 10:38
Ako nisu pitali uopće ne znači da ne mogu ili ne smiju.Pravo da to pitaju i provjere imaju.

Što se tiče onog pitanja netko mu je greškom dao državljanstvo i time i putovnicu.Nakon kontrole/provjere uzeto mu je državljanstvo i nema pravo na putovnicu.

asdfghj
22.03.2013., 10:35
21.03. kroz jutro sam se busom vraćao iz njemačke u hrvatsku, i to mi je bio predzadnji dan od ovih dopuštenih 90 u 180 dana. pečat na ulasku u EU busom u Sloveniju sam dobio od njih na granici, ali sad u povratku oni su cijelu bus jednostavno samo pustili. nisu pregledavali putovnice, nisu nigdje izlazili, samo su mahnuli rukom i pustili cijeli bus da prođe. tako da ja sad efektivno nemam izlazni pečat, i ja sam još u EU. sudeći samo po mojoj putovnici sad, već sam u prekršaju s obzirom da izlaska iz EU nemam u putovnici. da li ja ovdje trebam nešto poduzet, i da li mogu uopće išta tu napravit?

jer sudeći po ovome, ako budem za mjesec dana ponovno išao u inozemstvo (dokad bi se oslobodio koji tjedan dana da imam pravo boravit), mogu samo nastradat ako mi netko bude provjeravao putovnicu.

Torma
22.03.2013., 11:22
Nemas nikakvo pravo za mjesec dana ponovo ici (kakvih tjedan dana se oslobodilo o cemu ti?)-imas pravo uci 6 mjeseci nakon inicijalnog ulaska, dakle za cca 3 mjeseca.

asdfghj
22.03.2013., 12:51
krajem 9.og, pocetkom 10.og mjeseca sam isto bio u eu na 10-ak dana, koji mi se trenutno uracunavaju u mojih 90 dana, a za mjesec dana vise ne vaze tako da taj period opet imam. o tome ja.

jeleros
22.03.2013., 16:19
bila sam u italiji 23.12. na 10dana,sa osobnom.sad bi isla krajem svibnja putovnicom.jel mogu ostat 3mj il moram umanjit za tih 10dana?
i to garantno pismo,di se to pise?u policiji?hvala

sivkić
23.03.2013., 09:25
Možeš ostat 3 mjeseca.Garantno pismo daje onaj kod kojeg ideš.U pravilu državljane RH ne pitaju osim u nekim iznimnim situacijama i kad radi "iznimno profesionalan" slovenac.

Sledgehammer
29.03.2013., 14:02
nisu pregledavali putovnice, nisu nigdje izlazili, samo su mahnuli rukom i pustili cijeli bus da prođe.

Trebao si zahtijevati pečat, a oni ti ga moraju dati (iovako su ti ga morali dati), osobito kada znaš kako sustav funkcionira... oni se na aj način rješavaju neželjenih gostiju i kvaziturista - istina, nije korektno, nije profesionalno, no kako je ona "jači koji kvači", ostaje i tebi i svima ostalima koji se nađu ili se budu našli u toj situaciji da "diskretno podsjete" policajca na njuegovu zakonsku obvezu i pravilo da se stranim državljanima obavezno ovjerava ulazak i izlazak iz zemlje u putovnicu...

asdfghj
02.04.2013., 16:23
Trebao si zahtijevati pečat, a oni ti ga moraju dati (iovako su ti ga morali dati), osobito kada znaš kako sustav funkcionira... oni se na aj način rješavaju neželjenih gostiju i kvaziturista - istina, nije korektno, nije profesionalno, no kako je ona "jači koji kvači", ostaje i tebi i svima ostalima koji se nađu ili se budu našli u toj situaciji da "diskretno podsjete" policajca na njuegovu zakonsku obvezu i pravilo da se stranim državljanima obavezno ovjerava ulazak i izlazak iz zemlje u putovnicu...

nisam imao gdje zahtjevati svoj pečat, s obzirom da smo stali na granicu i odmah krenuli, a i nisam bio jedini koji je pitao vozača i konduktera zašto nećemo stat za pečatiranje, a ovi su samo odmahnuli rukom i nastavili, i šta ja tu mogu, svađat se sa cijelim busom možda? :\

meni je jasno da je tu sad problem, mene zanima jel ja mogu oko toga išta napravit, jer ako budem trebao ić za mjesec dana, mogu samo u probleme upast, jer kad dođem kod njih na granicu i on me upita gdje mi je izlazni pečat, mogu ja njima govorit "pa vi mi ga niste ni dali" koliko god hoću, al znam da mi to ništa ne vrijedi. nije meni problem ić niti u neku ambasadu, ministarstvo, ali kad ne znam ni gdje ni kome se obratit (ako uopće mogu se nekom obratit)

sivkić
03.04.2013., 08:32
nije meni problem ić niti u neku ambasadu, ministarstvo, ali kad ne znam ni gdje ni kome se obratit (ako uopće mogu se nekom obratit)
Ne možeš ići nigdje tražit izlazni pečat.

asdfghj
03.04.2013., 20:13
znači mogu se poklopit po ušima, i zaboravit na bilo šta, a pogotovo za to da pokušam idući mjesec ponovno preko slovenije ić?

sivkić
04.04.2013., 07:27
Kažeš da si bio samo 8 dana od ulaznog pečata a da ti nisu stavili izlazni i ako prođe prođe.

asdfghj
04.04.2013., 22:42
hmm, imam ja i kartu od busa na kojoj se vidi kad sam putovao nazad za hrvatsku, ako se s njima da raspravljat oko toga.

ivan.iv
07.04.2013., 15:12
Zanima me nešto ako netko ima da mi objasni koji je postupak i koje su pretrage i slično.
Naprimjer sve do sada se u Sloveniju ili Italiju, i ostale Europske države moglo prelaziti granica, pokaže se putovnica i prođe se granica, mislim kućice gdje je policija i zatim carina. Neznam kakav je bio postupak kada se ide na Ljubljanski aerodrom jer linija iz Zagreba nema do Ljubljanje ili ako se ide iz Zagreba za Milano i Rim koja je bila procedura prije i kako ce biti nakon 02.07.2013 nakon sto budemo u EU.
ono sto mene konkretno zanima dali mozemo ici autom 01 ili 02.07.2013 prođemo hrvatsko-slovensku granicu, prođemo kućice, nikome ne pokazujemo putovnice niti cariniku ista kazemo ili ih nece vise biti tamo. Koja je procedura pravna, dali pitaju za novce koje eure koje iznosimo za neku kupovinu i slicno. i kako je isto nazad u povratku u hrvatsku. isto vrijedi i za italiju, njemačku i ostale zemlje koje su u EU.
Kako ce biti kada u ljeto se ide sa Zagrebačkog aerodroma bilo gdje u Europu dali isto moramo proči kroz onaj rendgen i dali pokazujemo putovnice ikome u onim kućicama-šalterima na aerodromima ili toga vise nece biti osim samo info punktova. i dali ce biti ista procedura da te policija ili carinik na samim tim punktovima pita kuda se ide i jeli povod turistički ili posjet nekoga. to me zanima

Torma
07.04.2013., 21:09
Mi necemo biti u schengenu, granice ce jos uvijek postojati ali moci ces ih prelaziti s osobnom iskaznicom.

Osiguranje na aerodromu nije granica, vec mjera opreza kako se na terminale i sam zrakoplov ne bi unosilo sve i svasta.

sivkić
08.04.2013., 10:04
ono sto mene konkretno zanima dali mozemo ici autom 01 ili 02.07.2013 prođemo hrvatsko-slovensku granicu, prođemo kućice, nikome ne pokazujemo putovnice niti cariniku ista kazemo ili ih nece vise biti tamo. Koja je procedura pravna, dali pitaju za novce koje eure koje iznosimo za neku kupovinu i slicno. i kako je isto nazad u povratku u hrvatsku. isto vrijedi i za italiju, njemačku i ostale zemlje koje su u EU.
Kako ce biti kada u ljeto se ide sa Zagrebačkog aerodroma bilo gdje u Europu dali isto moramo proči kroz onaj rendgen i dali pokazujemo putovnice ikome ...
Putovnice odnosno osobne će se i dalje pokazivat policiji jer policijska (granična) kontrola ostaje dok se schengen ne postavi na srpsku i bosanku granicu.Hrvatska policija će se preselit na slovensku stranu i mađarsku tako da će se vršit samo jedna kontrola.Carine nema tako da se roba može vozit bez ograničenja ali nema ni povrata pdv-a za robu koja bude kupljena u eu.Dakako da se novac mora posjedovat i imaju ga pravo pitat iz razloga da se ne bi išlo u krađu i da se ima za platit troškove.
Na aerodromima ostaje sve isto.

ivan.iv
08.04.2013., 23:57
Zanima me još nešto vezano za prelazak granice, nikako ne razumijem bojazan državljanja BIH I SRBIJE nakon što Hrvatska bude član EU kao njima je teže prelaziti granicu. Pa zar je putovnica ili pasoš nedovoljan dokaz da se granica smije preći?
ne razumijem vode se razgovori da mnogi u bih imaju hrvatsku putovnicu i tada su automatizmom kao i svi hrvatski državljani u eu tako da ce njima ulazak u eu biti dosta olaksan, zar postoji razlika hrvatskih i bih državljanja ako obje strane imaju putovnice-putne isprave koje pokazuju na granicama, jer ako mi ne pokazujemo zar je velika greška bih državljanja sto ce se zadrzavati na granici 30 minuta dulje od nas, to ne razumijem nikako. jer kada bih državljanin pređe bih granicu sa hrvatskom isto ide sigurno bez ograničenja dalje u europu ili je neka caka u tome sto mi jos ne znamo do kraja
Molio bih nekoga tko mi to moze detaljnije pojasniti, hvala

sivkić
09.04.2013., 08:24
jer kada bih državljanin pređe bih granicu sa hrvatskom isto ide sigurno bez ograničenja dalje u europu ili je neka caka u tome sto mi jos ne znamo do kraja
Kad prijeđe ušao je samo u RH ali nije ušao u schengensku zonu.U nju će ući nakon kontrole slovenaca i mađara.Mnogi od njih imaju RH putovnicu ali s BiH prebivalištem pa se to malo drugačije gleda nego kad je adresa prebivališta u RH bez obzira što je ista putovnica.

zlajoan
12.04.2013., 22:47
11.4. sam vlakom probao preci slovensku granicu ali su me skinuli s vlaka i vratili nazad u hrvatsku jer sam bio duze od tri mjeseca unutar 6 mjeseci(za to sam vec prije platio kaznu na izlasku)...
probao sam sutradan preci granicu s autom al opet su me vratili iz istog razloga... kad sam pitao kad mogu ponovo uci carinik mi je rekao tek za 3 mjeseca... oba puta nisam platio nikakvu kaznu niti mi je netko rekao za zabranu od tri mjeseca...
zanima me da li mi oni mogu zabraniti ulazak na tri mjeseca bez da su mi to rekli i dali neku potvrdu... i gdje mogu provjeriti imam li tu zabranu?

DarkStar
12.04.2013., 23:37
Zabranu su ti lupili slovenci pecat kad si na kraju 3 mjeseca se vracao u HR.
U tom pecatu ima jedno dodatno slovo koje znaci prekoracenje. Pogledaj u putovnicu.
Ako se dobro sjecam slovo F nisam vise siguran, vidi u ovoj temi par stranica nazad.
Pored toga imaju oni sve to u kompjuteru, kad prelazis granicu samo provuce putovnicu kroz skener i voila sve mu se pokaze.

Ja kad sam tek napravio putovnicu prije 5 godina, i isao u SLO, tip ju je nosio u kucicu da provjerava jer nije bilo nikakvog pecata u njoj, na kraju mi vratio putovnicu, lupio pecat i nista nije dalje pitao.

Torma
13.04.2013., 09:01
11.4. sam vlakom probao preci slovensku granicu ali su me skinuli s vlaka i vratili nazad u hrvatsku jer sam bio duze od tri mjeseca unutar 6 mjeseci(za to sam vec prije platio kaznu na izlasku)

Kaznu si platio, ali to ne znaci da si se time rijesio posljedica u vidu zabrane ulaska.

oba puta nisam platio nikakvu kaznu niti mi je netko rekao za zabranu od tri mjeseca...

Nisi platio kaznu jer nisi ni presao granicu, tj. nisi boravio unutar Schengena.

zanima me da li mi oni mogu zabraniti ulazak na tri mjeseca bez da su mi to rekli i dali neku potvrdu... i gdje mogu provjeriti imam li tu zabranu?

Kakva potvrda? Prekrsio si zakon o duljini turistickog boravka i toga si svjestan, zabrana je u njihovom sustavu. Mislim da je dvostruki neuspjeli pokusaj prelazenja granice dovoljan dokaz da imas zabranu ulaska. :mig:

zlajoan
13.04.2013., 14:45
Zabranu su ti lupili slovenci pecat kad si na kraju 3 mjeseca se vracao u HR.
U tom pecatu ima jedno dodatno slovo koje znaci prekoracenje. Pogledaj u putovnicu.
Ako se dobro sjecam slovo F nisam vise siguran, vidi u ovoj temi par stranica nazad.
Pored toga imaju oni sve to u kompjuteru, kad prelazis granicu samo provuce putovnicu kroz skener i voila sve mu se pokaze.

Ja kad sam tek napravio putovnicu prije 5 godina, i isao u SLO, tip ju je nosio u kucicu da provjerava jer nije bilo nikakvog pecata u njoj, na kraju mi vratio putovnicu, lupio pecat i nista nije dalje pitao.

gledao sam njihov zakonik i dva su slucaja:
-ako je osoba bila u komadu preko 3 mjeseca onda ide zabrana ulaska na 3 mjeseca
-ako je osoba bila preko 3 mjeseca ali sa prekidima onda moze uci prvi dan nakon sto istekne 6 mjeseci od prvog ulaska ulaska

moj slucaj je pod tockom 2 i prvi ulazak je 12.10.2012., znaci nema nikakve zabrane i mogao bi uci 12.4.2013. sto sam i probao al mi nisu dali...

isao sam s osobnom tako da sigurno nemam taj zig... a nitko mi ni usmeno ni pismeno nije rekao za zabranu...

sivkić
13.04.2013., 18:45
Nemaš slovo u putovnici ali imaš zabranu koja se vidi povlačenjem osobne.Kako si platio kaznu za prekoračenje imaš i zabranu.Zabrana vrijedi od datuma do datuma a za tebe ne vrijedi slučaj pod 2 jer to vrijedi samo za one koji nemaju zabranu.

tommycro
14.04.2013., 13:26
ja sam sa curom koja je inače državljanka Eu, došao u Hr it u smo ostali 3 mjeseca i 2 dana, pošto se ženimo te imamo zakazan termin, otišli smo na policiju prijaviti boravak, oni su je uhitili i bila je u pritvoru do kasno navečer , išla je sucu za prekršaje i dobila je izgon iz hr u roku od 30 dana kao i novčanu kaznu.

mislim da je to sramota za Hrvatsku koja pritvara Državljane Eu, i to par mjeseci prije ulaska da nisam uzeo advokata, ostala bi u pritvoru cijeli vikend ovako su je isti dan pustili, no bili su pristojni prema njoj i dali su nablažu kaznu. Sad ne znam što dalje uglavnom sranje, naša je greška što smo planirali ići prije prijaviti boravak ali zbog našeg nemara to nismo, jasno mi je da je to prekršaj ali nije mi jasno kako su je mogli uhititi i gotovo 6 sati držati na ispitivanju i pritvoru???:ne zna::503:

DarkStar
14.04.2013., 14:25
Ne znam zasto su je uhitili, takva je valjda procedura kod izgona?!
I da, imas cini mi se 3 dana rok da prijavis boravak kad udjes u neku zemlju inace slijedi kazna. To je svugdje tako, zakon je zakon. Cak znaju turistima na aeurodromu kod povratka opalit kaznu jer nemaju ulazni pecat u putovnici ili jer nisu prijavili boravak a bili su tu mjesec dana.
U drugim zemljama te odmah otprate do granice i cekaju da se ukrcas u avion prema tvojoj kuci. Nema nikakvih uhicivanja ni sudova za prekrsaje, a nasi ocito vole gdje god mogu da naplate kaznu.
Da su je odmah protjerali, ne bi nista dobili osim troskova izgona, ovako su si naplatili kaznu i troskove suda.

Uglavnom kazi curi nek ne ocajava, kad je ozenis, za 5 godina ce biti HR drzavljanka pa ce im slobodno svimmoc pokazat fakica:D, ali do tada cemo mozda vec biti u schengenu pa ce biti nikakva zadovoljstina.

Torma
14.04.2013., 14:46
Ona je bila u dvostrukom prekrsaju- em niste prijavili adresu boravka cim je usla u Hr, em je prekoracila 90 dana turistickog boravka.
Vjerujem da su je zadrzali u pritvoru zbog mogucnosti odlaska iz zemlje prije nego se naplati kazna.
Nisam bas sigurna da je to neka sramota za Hrvatsku, buduci da je i vani slican postupak.:ne zna:

A koja je u biti bila vasa namjera, zatraziti privremeni boravak?

Adresa boravista se mora prijaviti odmah iduci dan nakon ulaska u zemlju ako je na privatnoj adresi, a privremeni boravak se trazi najkasnije 30 dana prije isteka turistickog boravka. Na privremeni boravak trenutno nema ni pravo jer za njega nema osnove (niste jos u braku).

Nista, na tvom mjestu bih pricekala sedmi mjesec kad ce se procedure oko privremenog boravka znatno pojednostaviti za EU drzavljane- morat ce imati samo prijavljenu adresu i dokaz o dostatnim financijskim sredstvima.

Ne znam sto konkretno znaci "izgon" (tj, da li je to neka zabrana ulaska na odredjeno vrijeme), znat ce forumas sivkić.

tommycro
14.04.2013., 15:32
Dobila je sudski nalog da napusti zemlju u 30 dana, to je izgon..

kako to nije sramota da se jedno cijelo popodne Eu državljanka zadržava i vodi negdje u zatvor sa nekim muslimanima i afrikancima službeno je bila uhićena, te se kažnjava zato što smo kasnili 2 dana sa prijavom.. it to sve 2 mjeseca prije ulaska u tu uniju to je prekršaj i za to se ne pritvaraju građani, ako bih to prijavio u Bruxelles ili Sudu za kršenje ljudskih prava ovim bi se moglo kazniti ovaj sud a i zakočiti ulazak u EU.
a mi smo imali poštenu namjeru da se prijavimo i da registriramo njen boravak, a pogriješili smo jer nismo vodili računa o datumu.. priznajemo oboje da smo bili nemarni i lijeni ali također nismo bili informirani o zakonima.. tko bi nam to rekao?, to je bila jedna on naših pogrešaka ali također nismo rekli istinu o našem točnom dolasku u Hr kad su nas o tome pitali te smo se kasnije ispričali da je to bilo zbog toga da ne dobijemo veliku novčanu kaznu

Sama Kazna ipak nije bila velika ali da nije imala odvjetnika koji je koštao i mnogostruko više od same kazne tamo bi bila ostala u pritvoru..
Ja ču progutati novčane kazne, troškove odvjetnika, ali ne mogu progutati stres i i duševnu bol oduzimanja njene slobode, i ja sam se tada osjećao da sam uhićen a možda i gore, na kraju krajeva nadam da ovaj problem neće doći do više razine ako se ne bude riješilo pitanje našeg boravka u Hr u najkraćem mogućem roku!

ukratko sve ću prodati što imam, zatvoriti firmu, i živjeti u njenoj zemlji a oni neka zajebavaju nekog drugog!
Amen!

Nani99
14.04.2013., 15:41
Putovnice odnosno osobne će se i dalje pokazivat policiji jer policijska (granična) kontrola ostaje dok se schengen ne postavi na srpsku i bosanku granicu.Hrvatska policija će se preselit na slovensku stranu i mađarsku tako da će se vršit samo jedna kontrola.Carine nema tako da se roba može vozit bez ograničenja ali nema ni povrata pdv-a za robu koja bude kupljena u eu.Dakako da se novac mora posjedovat i imaju ga pravo pitat iz razloga da se ne bi išlo u krađu i da se ima za platit troškove.
Na aerodromima ostaje sve isto.

A reci mi kako će ić kupovina putem ebay-a ili amazon i sl. oće bit limitirano kao i do sada, carina? pls :-)

Torma
14.04.2013., 15:45
Niste kasnili dva dana s prijavom, nego tri mjeseca, sve je po zakonu. I jos ste lagali. :facepalm:

Ova dva dana koje ti spominjes nije ni smjela biti u Hr je je prekoracila turisticki boravak (a na nista drugo nema ni pravo), a adresu boravista ste trebali prijavit odmah iduci dan nakon sto je stigla.

Bolje se informiraj koja su njena prava kao stranca, to si vec trebao i napraviti.

Ove tvoje prijetnje su mi super :rofl: Ti ces blokirati ulazak u EU :Serek:

zlajoan
14.04.2013., 23:00
Nemaš slovo u putovnici ali imaš zabranu koja se vidi povlačenjem osobne.Kako si platio kaznu za prekoračenje imaš i zabranu.Zabrana vrijedi od datuma do datuma a za tebe ne vrijedi slučaj pod 2 jer to vrijedi samo za one koji nemaju zabranu.

gdje mogu provjerit jel imam zabranu i kolika je?
policija, slovenska ambasada?

drot13
15.04.2013., 10:52
... mislim da je to sramota za Hrvatsku koja pritvara Državljane Eu, i to par mjeseci prije ulaska da nisam uzeo advokata, ostala bi u pritvoru cijeli vikend ovako su je isti dan pustili...

Svaka zemlja uhićuje strance u prekršaju, pa i zemlje Europske unije. Razlog je osiguranje dolaska na sud ako taj stranac nema domaću adresu, a ona ju sada nije imala.:top:

Što se tiče pritvora preko vikenda, bez veze si plaćao advokata jer sud ima dežurstva i sve se rješava unutar 24 sata, a nikako "preko vikenda". Ako je zatečena u prekršaju ujutro, do večeri bi svakako bila gotova na sudu.:top:

drot13
15.04.2013., 10:53
Podsjetit ću vas da je ovo podforum Pravo i da se tu držimo pravne strane problema. Za sve ostale koje su vas tu mučile, preporučam neki drugi podforum - u ovom slučaju, Politika. Hvala na razumijevanju.

sivkić
15.04.2013., 15:47
ali nije mi jasno kako su je mogli uhititi i gotovo 6 sati držati na ispitivanju i pritvoru???:ne zna::503:
Tako se radi sa osobama koje nemaju prebivalište u RH (stranci) kao i u drugim državama.

S na kraju krajeva nadam da ovaj problem neće doći do više razine ako se ne bude riješilo pitanje našeg boravka u Hr u najkraćem mogućem roku!
Za državu nema više razine jer su postupali po zakonu.Riješt će se brzinom kao i kod sviju.Što je sa dobivenom zabranom ulaska?

A reci mi kako će ić kupovina putem ebay-a ili amazon i sl. oće bit limitirano kao i do sada, carina? pls :-)
Dignut će limit na 300 eura za osobne potrebe.

gdje mogu provjerit jel imam zabranu i kolika je?
policija, slovenska ambasada?
Na bilo kojem schengenskom graničnom prijelazu.

fruitcake
17.04.2013., 11:05
Pozdrav!
Tata je prvi put u Švicarsku išao krajem 7. mjeseca. Prije 2 tjedna kad je ponovno išao, Slovenci su mu izračunali da je prekoračio 9 dana od dozvoljenih 3 mjeseca u 6 mjeseci ali su ga ipak nekako pustili preko granice i nisu mu naplatili kaznu.
Zanima me od kad se počinje brojati tih 6 mjeseci? Od prvog odlaska u Švicarsku? Da li to znači da je tih 6 mjeseci se računalo do kraja 1. mjeseca te onda nakon toga kreće računanje dalje 6 mjeseci?
Da li oni njemu mogu naplatit kaznu ili dati zabranu za to prekoraćenje kada prođe taj drugi dio godine, tj 6 mjeseci ako je tamo boravio do 3 mjeseca i u Hrvatskoj 3 mjeseca?
Ako netko zna općenito o tom računanju dana, molila bih da odgovori.
Hvala!

kaneshiro
18.04.2013., 03:19
Radi se o bilo kojem sestomjesecnom razdoblju. Dakle na dan na kojii zelis (ponovo) uci u sengen, gleda se unazad 6 mjeseci. Ako u tom razdoblju je osoba bila unutar sengena ukupno 90 dana, nema ulaska. Isto tako, kad si u prostoru sengena, gleda se 6 mjeseci unazad. Ako u tom periodu si bila ukupno vise od 90 dana u schengenu, prekrsila si zakon i vjerojatno ce ti lupit zabranu ulaska.

biljni_prašak
19.04.2013., 20:40
vjerojatno nije prava tema za ovo, ali možda netko zna...

u novoj putovnici imam samo par žigova, zadnji je ulazak u veliku britaniju prošle godine, a po izlasku iz VB, odnosno ulasku u RH nisam dobio nikakav žig...
frendica mi je imala problema kada je ulazila u njemačku i kada joj je zadnji žig bio za ulazak u VB (također nije dobila izlazni ili za ulazak u RH), a kako je prošlo više od 6 mjeseci tip joj je pravio probleme jer je po njemu ona cijelo vrijeme bila ilegalno u EU...

uskoro idem u VB i da imam puno žigova ne bi me bila frka, ali ako na ulasku bude gledao, vidjet će da mi je zadnji žig bio ulazak u VB i da nemam izlazni žig...

jel' imao tko sličnih problema i da li da odem do slovenije ili mađarske po žig ili nepotrebno paničarim?

Romana14
19.04.2013., 21:17
Kak mislis biti dugo vani? Ako si preko 1.7. onda nije vise problem, ili?
Onda se vise ne gleda na stambilj, bar ja tako mislim, tacno neznam.
Da vidimo sta ce drugi da kazu!
pozdrav

biljni_prašak
19.04.2013., 21:24
idem turistički na nekih tjedan dana u 5.mjesecu...

zlajoan
22.04.2013., 19:53
Jel zna netko oce se od 1.7. i dalje dobivati stambilji za ulazak u zemlje EU(npr. Slovenija, Madarska...).
Znam da ce granicni prijelazi ostat dok ne udemo u schengen, ali hoce li nam i dalje trebat putovnica ili ce se moci putovati samo s osobnom(bez dodatnih kartoncica za stambilj)?

sivkić
23.04.2013., 07:57
Osobna će bit dovoljna za sve zemlje eu-a koje su u schengenu.Za one koje jesu u schengenu ali nisu u eu kao i one koje jesu u eu a nisu u schengenu trebat će putovnica.Ali još ima vremena izmjenit stvari.

ICU
23.04.2013., 10:41
Za putovanje među članicama EU dovoljna je national ID card (osobna) bez obzira bile one članice schengenskog sporazuma ili ne.
Znači bilo gdje u EU (i izvan, recimo u CH, N..) će se moći putovati s putovnicom ILI osobnom...

Torma
23.04.2013., 11:24
Meni je rečeno ovako kako je sivkić napisao, i naglašeno da su to vjerojatno privremene mjere.

sivkić
23.04.2013., 11:33
Dobro ti je rečeno.MVEP kaže "Nakon ulaska Republike Hrvatske u EU, hrvatski će državljani moći putovati u druge države članice EU na osnovi valjane putovnice ili na osnovi valjane osobne iskaznice."

ICU
23.04.2013., 11:37
Meni je rečeno ovako kako je sivkić napisao, i naglašeno da su to vjerojatno privremene mjere.

Hear-say...

http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_persons_asylum_immigration/l33152_en.htm

"Right to move and right of residence for up to three months

All Union citizens have the right to enter another Member State by virtue of having an identity card or valid passport. Under no circumstances can an entry or exit visa be required. Where the citizens concerned do not have travel documents, the host Member State must afford them every reasonable means in obtaining the requisite documents or having them sent."

Moći ćeš putovati bilo gdje u EU samo s osobnom. I u Sloveniju i u Irsku i u UK pa i na Island (van EU)

signum
23.04.2013., 12:09
Dignut će limit na 300 eura za osobne potrebe.
.

Nije točno, neće biti i ne može biti nikakvih limita za kupvinu unutar EU!

A za kupovinu robe izvan EU će ostati vjerovatno kao i do sada , tj . ne plaća se PDV ni carina za robu do 160 kn cca 22 EUR - u poštanskom prometu(npr. Ebay roba iz USA ili Kine) ,dok je sada granica u putničkom prometu 1000 kn a nju će izjednačiti sa ostalim EU zemljama a to je onda 300 EUR za osobne potrebe

sivkić
23.04.2013., 12:55
All Union citizens have the right to enter another Member State by virtue of having an identity card or valid passport.
Ni Rumunji nisu odmah mogli s osobnom u eu nego samo s putovnicom.

Nije točno, neće biti i ne može biti nikakvih limita za kupvinu unutar EU!

A za kupovinu robe izvan EU će ostati vjerovatno kao i do sada , tj . ne plaća se PDV ni carina za robu do 160 kn cca 22 EUR - u poštanskom prometu(npr. Ebay roba iz USA ili Kine) ,dok je sada granica u putničkom prometu 1000 kn a nju će izjednačiti sa ostalim EU zemljama a to je onda 300 EUR za osobne potrebe
Van eu-a.I dižu se limiti.
" U putničkom prometu od 01. srpnja 2013. godine primjenjivati će se europska regulativa, prema kojoj je dozvoljen prijenos robe iz trećih zemalja za osobne potrebe putnika (nekomercijalna roba) bez naplate carine i PDV-a do vrijednosti 300,00 eura po putniku, a u zračnom i pomorskom prometu do 430,00 eura (podsjetimo da je trenutno dozvoljen unos u vrijednosti do 1.000,00 kuna)."
http://www.carina.hr/Carina/InformacijeFizicke.aspx#P14

ICU
23.04.2013., 21:44
[QUOTE=sivkić;44747542]Ni Rumunji nisu odmah mogli s osobnom u eu nego samo s putovnicom./QUOTE]

Nije mi poznata ta informacija.
Europska legislativa o kretanju osoba je kratka i jasna i nema nikakvih posebnih odredbi kao naprimjer kod kretanja radnika gdje je ostavljena mogućnost privremenog ograničenja.

sivkić
24.04.2013., 07:44
Točno da je kratka i jasna.Svi se imaju pravo kretat a kakvi dokumenti trebaju je nešto drugo jer određivanjem dokumenta za kretanje se ne krši se sloboda kretanja jer je kretanje dozvoljeno uz uvjet.Jednako tako je i propisana prijava boravka koja je različita od države do države.

ICU
24.04.2013., 10:39
Za prelazak iz jedne države EU u drugu, a za EU državljane bez imigracijske kontrole i posebnih uvjeta se moraš identificirati kao EU državljanin, a za to možeš upotrijebiti ili national ID card države EU ili passport EU. I nema tu bi ovo, ne bi ono.
Dovoljan će biti osobna bilo gdje u EU i za ulazak/izlazak i za ostvarivanje dostupnih statusa u drugoj državi

sivkić
24.04.2013., 10:48
E pa kontrola će postojat još koju godinu.

Torma
24.04.2013., 10:51
Bar neko vrijeme bit ce kako je sivkic napisao, dakako svatko je slobodan eksperimentirati ako mu je do toga. :D
Sto se tice dostupnih statusa (izvan turistickih 90 dana) potrebna je prijava boravka i dokaz o dostatnim financijama.

ICU
24.04.2013., 10:53
Bilo gdje na granicama EU ili unutar EU gdje će postojati bilo kakva kontrola, moći ćeš se identificirati osobnom kartom i na putovnicu za to možeš zaboraviti..

signum
26.04.2013., 08:56
Van eu-a.I dižu se limiti.
" U putničkom prometu od 01. srpnja 2013. godine primjenjivati će se europska regulativa, prema kojoj je dozvoljen prijenos robe iz trećih zemalja za osobne potrebe putnika (nekomercijalna roba) bez naplate carine i PDV-a do vrijednosti 300,00 eura po putniku, a u zračnom i pomorskom prometu do 430,00 eura (podsjetimo da je trenutno dozvoljen unos u vrijednosti do 1.000,00 kuna)."
http://www.carina.hr/Carina/InformacijeFizicke.aspx#P14

Malo je ovo OT , ali upit je bio za Ebay,Amazon i sl. znači ne radi se o putničkom prometu što si ti ovdje naveo nego o poštanskom prometu !

Nakon ulaska u EU , u poštanskom prometu će biti izmjena :

- kod kupovine iz EU zemalja - nema nikakvih ograničenja ni davanja ( osim za cigarete, alkohol ,... - znači robu koja podliježe trošarinama)

- kod kupovine iz ostalih zemalja , npr. Kina, USA . Naplaćivati će se i dalje PDV na pošiljke skuplje od 22 EUR-a , a PDV + carina na pošiljke skuplje od 150 EUR. Pošiljke do 22 EUR su kao i do sada oslobođene davanja

fruitcake
27.04.2013., 10:35
Hvala na odgovoru! A zna li se što će biti s tim provjerama na granici nakon 1.7.? Hoće li Slovenci još neko vrijeme ostat na granicama ili to tad prestaje?
Da li je manja mogućnost da primjete to prekoraćenje ako se prelazi sa osobnom iskaznicom?

sivkić
27.04.2013., 10:41
Policija ostaje na slovenskim granicama do ulaska RH u schengen (koju godinu).Poslije će bit malo teže dokazat boravak.

lee_chan
28.04.2013., 17:30
Ni Rumunji nisu odmah mogli s osobnom u eu nego samo s putovnicom.
]

što onda, osobna ili putovnica? :confused:

ili oboje :rolleyes:

trivial
28.04.2013., 18:20
što onda, osobna ili putovnica? :confused:

ili oboje :rolleyes:

Osobna je posve dovoljna. SVI drzavljani clanica EU mogu prelaziti s osobnom izmedju drzava clanica.

lee_chan
28.04.2013., 20:56
Osobna je posve dovoljna. SVI drzavljani clanica EU mogu prelaziti s osobnom izmedju drzava clanica.

thnx :)

mirna2000
09.05.2013., 21:00
molim vas ako netko zna da mi odgovori.
suprug je otisao u njemacku i prekoracio je boravak od tri mjeseca. sad me zanima sto ce se dogoditi kada bude prelazio granicu jeli samo plaća kaznu ili ce dobiti zabranu ulaska. kako gledaju kad se ide sa avionom? i još samo nesto kakva ce biti situacija nakon sto udemo u EU?? hvala

sivkić
10.05.2013., 06:44
Ništa ako ga ne kontroliraju.Kazna a za zabranu je teško reći jer se ne zna kada će se vratit.Nije bitno s čim se vraća nego da li će ga kontrolirat.

tile1808
10.05.2013., 07:33
Molim Vas za kratku pomoc. Sutra bi trebao ici u Austriju i zanima me dali se rucno broje dani ili kompjutor sve izbaci van....
Nemam nikave zabrane ali nebi smio jos 15 dana izlazit iz hrvatske dok mi ne krene novi period od 6 mjeseci...
Ali trebam hitno ici tako da Vas molim za informaciju.

hvala

sivkić
10.05.2013., 09:15
Ručno ali uz pomoć malog programa koji nije u vezi sa centralnim sistemom.

tile1808
10.05.2013., 09:24
Ručno ali uz pomoć malog programa koji nije u vezi sa centralnim sistemom.

Puno hvala

ivan.iv
21.05.2013., 11:41
http://www.jutarnji.hr/bih-zaprimila-odluku-vlade-hrvatske-o-novom-viznom-rezimu/1103964/

Zanima me sto znaci imati ovu novu biometrijsku putovnicu i sto onu staru, koja je razlika.
Kako je to tako otezani prelazak granice BIH-HRVATSKA, zar je tako tesko izvaditi tu novu putovnicu ili ici sa starom sa vizom, ne razumijem koji su to tako otezavajuci i nepremostivi problemi za građane druge drzave u ovome slucaju BIH da prelaze drzavnu granicu izmedju BIH i Hrvatske.
Kao da ulazak HR predstavlja tako veliki teret građanima bih kada ionako velika vecina ima hrvatske dokumente i putovnice i stime su oni građani EU i ujedno Hrvatske sa prebivalištem u Bih.

mitico79
23.05.2013., 23:16
molim vas ako netko zna da mi odgovori.
suprug je otisao u njemacku i prekoracio je boravak od tri mjeseca. sad me zanima sto ce se dogoditi kada bude prelazio granicu jeli samo plaća kaznu ili ce dobiti zabranu ulaska. kako gledaju kad se ide sa avionom? i još samo nesto kakva ce biti situacija nakon sto udemo u EU?? hvala

Ne znam ali evo ti moj slucaj.
Ajmo racunat od nove godine. Izasao sam negdje oko 12.01, u Eu, veci dio vremena sam se zadrzao u Rumunjskoj.(oko 2 mjeseca, katkad sam se vracao u RH ali na izlazu iz Eu mi nisu davali pecate, jedino na izlazu iz rumunjske i ulazu u madarsku. Na izlazu iz madarske samo mahali rukom, dok na ulazisu mi stavljali pecate, pretezno madari). Negdje oko 15.3 sam iz rumunjske poletio za spanjolsku i tamo imam pecat oko 20.3 da sam usao u Eu. I evo neki dan opet usao u Hrv i izasao iz Hrv za spanjolsku. I slovenci vidjeli putovnicu ali nista, cak i ubacili u kompjuter. Ja mislim da njihov kompjuter to ne vidi, jedino ako stvarno krenu rucno to radit, mislim. Jer po tome ako kompjuter vidi ja sam prekoracio duplo skoro tih 3 mjeseca u 6 mjeseci.

sivkić
24.05.2013., 08:29
Nije te ubacio u komp da vidi duljinu boravka nego da vidi da li imaš zabranu ili je za tobom raspisana tjeralica.Vrijeme boravka tj.utvrđivanje radi se ručno pregledom pečata.

Zanima me sto znaci imati ovu novu biometrijsku putovnicu i sto onu staru, koja je razlika.
Vrijedi i za BH putovnicu.
"Biometrijska putovnica uvedena je zbog usklađivanja s međunarodnim standardima sigurnosti putnih dokumenata, kao elementa sigurnosti granica i putovanja.

Biometrijska putovnica ima značajne prednosti nad dosadašnjom hrvatskom putovnicom:
pruža još veću zaštitu od prijevarne zlouporabe i neovlaštenih izmjena; smanjuje rizik od „krađe identiteta“; pospješuje zaštitu hrvatske granice putem brze provjere nositelja hrvatskih putovnica koji ulaze u zemlju.

Biometrijska putovnica usklađena je s preporukama ICAO-a (Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva) i Uredbom Vijeća Europske unije broj: 2252/2004 od 13. prosinca 2004. godine, o standardima zaštite i biometriji u putovnicama i putnim dokumentima, izdanim od strane zemalja članica Europske unije. Ova Uredba obvezuje države članice EU-a integrirati sliku lica u čip unutar putovnice najkasnije do lipnja 2006. godine, a za implementaciju otisaka prstiju rok je lipanj 2009. godine.

mitico79
24.05.2013., 16:04
Sivkic, a reci mi jos nesto. Dakle sad vise nije ni bitno, jer poslije 1.7 vise nema tog pravila?
I slucajno ako mi recimo do 1.7 to i izracunaju i stave slovo f poslije 1.7 opet mogu svugdje u Eu? Koja zemlja jedino postuje zabranu svicarska il austrija?

sivkić
24.05.2013., 16:47
Ne možeš dok ti se ne izbriše iz sistema.
Austrijanci deru po svome.

TheNeoOne
26.05.2013., 23:03
Pozdrav,
zamolio bih vas da mi pomognete oko jedne sitnice. Ja sam iz BiH, uhapsen 29.12.2012. zbog posjedovanja marihuane i optuzen za prodaju. Da ne ulazimo u detalje, potpisao sam nagodbu na 3 mjeseca 24.01.2013. Zadnje rociste jos nije odrzano. Zanima me koliko dugo traje zabrana prelaska granice i da li ona uopste i postoji, jer imam neke kombinacije da idem u inostranstvo, tako da vas molim da mi pomognete oko ovog.

sivkić
27.05.2013., 07:36
Ukoliko nisi dobio rješenje o zabrani ulaska u RH možeš doći.

devilplayground
05.06.2013., 22:22
pozdrav htjeo bi znati dali imam zabranu za europu 2009 sam zatrazio azil u luxembourgu poslije 2.5 godine dobio sam anule-odbijenicu i nisam htjeo da potpisem da se vratim poslije nekoliko mjeseci su dosli po mene da me vrate avionom ali morao sam ostat u imigracionom pritvoru jer nisam imao pasosa poderao sam ga jer trazio sam azil u vrijeme kad nije bio bezvizni rezim u pritvoru sam proveo mjesec i 20 dana napravili su mi alternativni pasos u briselu koji vrije 10 dana sljedece jutro su me vratili za minhen pa za sarajevo na alternativnom pasosu koji i sad imam nepise nista dali imam zabranu htjeo bi znati dali ce me vratiti sa slovenije ako pokusam preci neki kazu tek zabrane pocne da traje kad pokusas preci u eu.ali ja nisam dobio nikakav papir da imam zabranu ako je neko imao slican slucaj da malo objasni bio bi zahvalan HVALA

sivkić
06.06.2013., 07:33
.. na alternativnom pasosu koji i sad imam nepise nista dali imam zabranu htjeo bi znati dali ce me vratiti sa slovenije ako pokusam preci neki kazu tek zabrane pocne da traje kad pokusas preci u eu.ali ja nisam dobio nikakav papir da imam zabranu ako je neko imao slican slucaj da malo objasni bio bi zahvalan HVALA
Normalno da ti ne piše kad je to dokument samo za povratak kući i ne služi više ničemu.Zabrana traje datumski i nema nikave veze da li osoba pokušava ili ne u to vrijeme ući u eu.U dokumentaciji iz Luxemburga bi trebala bit napisana i zabrana ulaska.

devilplayground
06.06.2013., 13:19
ali nisam dobio nikakav pismeni papir da li imam zabranu ili ne a poslije toga sam putovao u tursku srbiju dubai i afganistan i nigdje nista nisu mi rekli a sad trebam u europu i mislim da ce mi dati neku zabranu da li potoji nacin da se to provjeri negdje HVALA

sivkić
07.06.2013., 06:51
Ovi gdje si putovao ti ni nisu dali zabranu niti ona vrijedi za njih i ni ne znaju za nju.
Zabranu ti neće dati, ili je imaš ili nemaš.Provjerit možeš samo na eu granicama ako te kontroliraju.

jeronomije
11.06.2013., 16:36
Pozdrav! Naime, imam zabranu kretanja u zemljama Schengena na 3 godine (počev od 04.2012), te me zanima da li će ulazak Hrvatske u EU utjecati na tu zabranu (u smislu da bi onda bila poništena)?? Unaprijed hvala.

Torma
11.06.2013., 16:44
Nece utjecati nikako, mojoj frendici je iz MVP stigao odgovor da zabrana za Schengen vrijedi koliko vrijedi.

jeronomije
11.06.2013., 17:18
Nece utjecati nikako, mojoj frendici je iz MVP stigao odgovor da zabrana za Schengen vrijedi koliko vrijedi.

Hvala na odgovoru. Medjutim, postavio sam isto pitanje na: http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/68185-zabrana-za-Schengen-nakon-ulaska-u-EU - te možeš li mi reči što misliš o odgovorima koje sam dobio.

Pozdrav.

DarkStar
11.06.2013., 18:02
To sto HR ulazi u EU 1.7. ne mijenja bas nista po pitanju Schengena.
Ako imas zabranu kretanja unutar Schengena i dalje ces je imati jer Hrvatska NIJE jos uvijek u sistemu Schengena, a ocito nece ni biti jos bar 4 godine kao sto ni Slovenija nije bila.

Drugim rijecima granicna policija ce i dalje provjeravati dokumente na HR-SLO granici iako je to sve EU ali nije Schengenski teritorij.
Jedino sto su rekli da nece vise pecatirati one kartoncice sto daju uz osobnu iskaznicu, ali bez brige ako imas zabranu naci ce te odmah u bazi.

jeronomije
11.06.2013., 18:46
To sto HR ulazi u EU 1.7. ne mijenja bas nista po pitanju Schengena.
Ako imas zabranu kretanja unutar Schengena i dalje ces je imati jer Hrvatska NIJE jos uvijek u sistemu Schengena, a ocito nece ni biti jos bar 4 godine kao sto ni Slovenija nije bila.

Drugim rijecima granicna policija ce i dalje provjeravati dokumente na HR-SLO granici iako je to sve EU ali nije Schengenski teritorij.
Jedino sto su rekli da nece vise pecatirati one kartoncice sto daju uz osobnu iskaznicu, ali bez brige ako imas zabranu naci ce te odmah u bazi.

OK, hvala na info-u.

Mortiis
12.06.2013., 19:11
sto se tice pecata..pa kako ce ih uopce pregledavat ubuduce ako se smije ulazit sa osobnom...kako ce uopce utvrdit tko je koliko dugo u kojoj drzavi...

i sto se tice prijave boravka u zemljama EU,jel trebam kakav dokument ponjet sa sobom osim osobne ili putovnice?

sivkić
12.06.2013., 19:28
Ne mogu ih pregledavat jer ih neće bit gdje stavit.
Osobna ili putovnica.

Mortiis
12.06.2013., 20:29
to onda i je pitanje moje..kako utvrditi uopce ko je koliko dugo bio u kojoj zemlji..sto znaci da ono o 3 turisticka mjeseca u praksi i otpada

Torma
12.06.2013., 22:37
Teoretski nikako ne mogu znati koliko si dugo boravio u zemlji, ali ionako u EU mozes boraviti i dulje od tri mjeseca bez problema s prijavljenom adresom i dokazom o dostatnim financijama. :ne zna:
Sto bi u nekoj zemlji dulje od tri mjeseca radio netko tko ne ispunjava te stvarno minimalne uvjete, ja stvarno ne znam. :misli:

Mortiis
12.06.2013., 23:02
koliko znam osim te dvije stvari moras imati rijeseno i zdravstveno osiguranje..a to dize malo upitnika...

Torma
12.06.2013., 23:22
Uzmes putno osiguranje- moze se uzeti do godinu dana (cca 350€), a nakon tog vremena ako planiras ostati dulje pretpostavljam da ces si polako sredjivati status u toj zemlji. :)

Evo malo korisnog materijala za citanje:

http://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

I odlican FAQ:

http://europa.eu/youreurope/advice/docs/faq_en.pdf

sivkić
13.06.2013., 10:37
Putno osiguranje ne potpada u uvjet za boravak duži od 90 dana.

goran79
14.06.2013., 15:06
jedno pitanje...znaci bosanski drzavljanin koji je bio u njemackoj 3 mj i sada se vraca u bosnu.naravno bit ce u bosni sljedeca 3 mj pa opet u njemacku.dali ce u medjuvremenu moc ulazit u hrvatsku kad hrvatska 1.7 postane clan? znaci 25.6 nakon 3mj se vraca u bosnu,i dali ce 1.7 moc u hr? nedoumica je zato posto jos nismo u schengenu ili to nema veze? on misli da moze.hvala

leonas
14.06.2013., 15:27
jedno pitanje...znaci bosanski drzavljanin koji je bio u njemackoj 3 mj i sada se vraca u bosnu.naravno bit ce u bosni sljedeca 3 mj pa opet u njemacku.dali ce u medjuvremenu moc ulazit u hrvatsku kad hrvatska 1.7 postane clan? znaci 25.6 nakon 3mj se vraca u bosnu,i dali ce 1.7 moc u hr? nedoumica je zato posto jos nismo u schengenu ili to nema veze? on misli da moze.hvalaVajta bi ti zapjevao: Ne moze to taaakooo... :mig:
U drzavama Schengena (znaci i Njemacka) u 365 dana smijes, ukupno biti 90 dana, a ne kako si ti to zamislio da "rostiljas" svaka 3 mjeseca (Bosna/Njemacka). Normalno, mozes ti u Njemackoj biti i duze, ali uz normalnu prijavu na policiji u mjestu gdje boravis.

goran79
14.06.2013., 15:45
Vajta bi ti zapjevao: Ne moze to taaakooo... :mig:
U drzavama Schengena (znaci i Njemacka) u 365 dana smijes, ukupno biti 90 dana, a ne kako si ti to zamislio da "rostiljas" svaka 3 mjeseca (Bosna/Njemacka). Normalno, mozes ti u Njemackoj biti i duze, ali uz normalnu prijavu na policiji u mjestu gdje boravis.

ne....nego sam mislio kad se osoba vrati sad iz njemacke nakon 90 dana,dali smije nakon 1.7 u hrvatsku uci? tak mi je receno da pitam

leonas
14.06.2013., 16:07
ne....nego sam mislio kad se osoba vrati sad iz njemacke nakon 90 dana,dali smije nakon 1.7 u hrvatsku uci? tak mi je receno da pitamKoliko ja znam ne bi trebao imati problem, ali sigurnije ti je da provjeris kod granicne Hr policije.
p.s.
gore si u prvom pisanju napisao "opet se vratiti u Njemacku", pa sam ti zato i prethodnom postu pisao o Njemackoj.

goran79
14.06.2013., 16:13
Koliko ja znam ne bi trebao imati problem, ali sigurnije ti je da provjeris kod granicne Hr policije.
p.s.
gore si u prvom pisanju napisao "opet se vratiti u Njemacku", pa sam ti zato i prethodnom postu pisao o Njemackoj.

napisao sam bit ce sljedeca 3 mj u bosni pa onda opet u njemacku....i dali u medjuvremenu moze ulazit u hrv posto hrv ulazi u eu

leonas
14.06.2013., 17:43
napisao sam bit ce sljedeca 3 mj u bosni pa onda opet u njemacku....i dali u medjuvremenu moze ulazit u hrv posto hrv ulazi u euZa ulazak u Hrvatsku provjeri kod granicne policije. Sto se tice toga "pa onda opet u Njemacku"... To ti ja rekoh u prvom postu. Poslije 3 mjeseca boravka u Njemackoj u toj godini ne mozes vise ici u Njemacku (A niti u bilo koju drzavu koja je u Schengenu). Ako ides preko Slovenije, nece te Slovenci pustiti da udjes u Schengenski prostor, jer si godisnju "kvotu" ispunio.

Gedeon
14.06.2013., 18:01
Za ulazak u Hrvatsku provjeri kod granicne policije. Sto se tice toga "pa onda opet u Njemacku"... To ti ja rekoh u prvom postu. Poslije 3 mjeseca boravka u Njemackoj u toj godini ne mozes vise ici u Njemacku (A niti u bilo koju drzavu koja je u Schengenu). Ako ides preko Slovenije, nece te Slovenci pustiti da udjes u Schengenski prostor, jer si godisnju "kvotu" ispunio.

Nije točno, kvota od 90 dana gleda se na 6-mjesečni period.

sivkić
14.06.2013., 18:14
jedno pitanje...znaci bosanski drzavljanin koji je bio u njemackoj 3 mj i sada se vraca u bosnu.naravno bit ce u bosni sljedeca 3 mj pa opet u njemacku.dali ce u medjuvremenu moc ulazit u hrvatsku kad hrvatska 1.7 postane clan? znaci 25.6 nakon 3mj se vraca u bosnu,i dali ce 1.7 moc u hr? nedoumica je zato posto jos nismo u schengenu ili to nema veze? on misli da moze.hvala
Moći će ulazit.

goran79
14.06.2013., 18:19
Moći će ulazit.

zato sto nismo u schengenu jel tak?

sivkić
14.06.2013., 18:27
Da.

Mortiis
18.06.2013., 18:47
Bliži se datum ulaska Hrvatske u Europsku uniju, što će građanima donijeti i neke promjene prilikom putovanja u druge članice EU. Na internetu su se ovih dana pojavile različite informacije, poluinformacije i dvojbe o dokumentima koji će biti potrebni za prelazak granice od 1. srpnja.

U Ministarstvu vanjskih i europskih poslova (MVEP) za Dnevnik.hr su potvrdili kako će hrvatski državljani od 1. srpnja u sve države članice Europske unije, neovisno o tome provode li one schengenski režim ili ne, moći ulaziti s osobnom iskaznicom.

'Hrvatski će državljani moći ulaziti s osobnom iskaznicom u sve države članice EU, ali za Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švicarsku će i dalje biti potrebna putovnica', rekli su nam u MVEP-u. Spomenute četiri iznimke su države unutar schengenskog prostora, ali nisu članice EU.

Danom ulaska u Europsku uniju Hrvatska neće automatski ući i u schengenski prostor, niti će u potpunosti primjenjivati schengenska pravila. Na graničnim prijelazima s članicama EU neće više biti carinika, ali policija će se zadržati još neko vrijeme, sve dok se ne steknu uvjeti za ulazak u schengenski prostor.

'Jednom kada Hrvatska postane dijelom schengenskog prostora, neće se više provoditi kontrola osoba prema drugim susjednim državama članicama Europske unije, a vanjska granica schengenskog prostora bit će na istočnim granicama Republike Hrvatske', navode u MVEP-u, u kojem procjenjuju da bi Hrvatska u schengenski prostor mogla ući za otprilike dvije godine.

Trenutno su izvan tog prostora Velika Britanija, Irska, Cipar, Bugarska i Rumunjska.

malivelikicovek
18.06.2013., 21:20
Imam pitanje,trebam pomoc,hitno je!? Ziveo sam 13 godina u Austriji,deportovan,dobio zabranu 10 godina i izvadio novi pasos i krenuo na put posle mjesec dana,isao sam sa frendom do Macelja i onda posto sam mislio da sam u registru kod Slovenaca, ja se provucem iza kamiona i predjem ilegalno granicu sacekam frenda i pravac Austrija.Nakon 3 meseca me ponovo deportuju udare stembilj u pasos i vrate nazad,ja odmah isecem skalpelom tu stranu gde je bio stembilj i ponovo sa frendom do Macelja,ista prica opet iza kamiona samo ovog puta me uhvate Slovenci i stave pasos na skener i tek tada shvatim da nisam bio uopste u registru i da sam uzalud prelazio ilegalno a mogao sam sasvim legalno.Niko nije primetio da mi fali ta stranica 2 sata! Imao sam malo novca i nisu me hteli pustiti a trazili su mi cak 800 eura kazne za ilegalni prelaz.Nisam imao platiti i vratili su me na Hrvatsku granicu gde su me sproveli na sud u Krapinu jer su odmah primetili da fali stranica( a to se tretira kao falsifikat i kao nevazeci dokument,dobio sam slovo A pored slovenskog stembilja) iako sam nekoliko sati ranije presao bez problema tu Hrvatsku granicu.Slovenci su otkrili da imam zabranu u Austriji tek nakon 2 sata jer sam rekao da idem za Bec kod zene a oni telefonom zvali policiju za strance i tako saznali za moju zabranu.E sad me zanima da li bih mogao da predjem preko Madjarske u Austriju,mozda nisam ni tamo u registru ili je sad vec kasno pa sam svuda u registru????? Napomenjim da znam za par frenda koji nisu mogli preko Madjarske ali su kod Slovenaca prosli bez problema ili obratno,sta to odlucuje gde si u registru,ko odlucuje i zasto ja nisam bio kod Slovenaca i da li to znaci da nisam bio ni kod Madjara i da li sam sada svuda?Hvala onome ko mi odgovori? Ako promenim ime i prezime da li imama sanse ili je problem maticni broj?Sta skenira tacno skener,sliku,maticni broj,neki kod ili.....

Gedeon
18.06.2013., 21:33
A da ti prestaneš sa vršenjem i planiranjem daljnjih ilegalnih radnji i poštuješ tu zabranu koju su ti Austrijanci izdali?

Pitaj slovenskog policajca na grani kako funkcionira sustav, on sigurno zna bolje nego mi :rofl:

malivelikicovek
18.06.2013., 21:48
A da ti prestaneš sa vršenjem i planiranjem daljnjih ilegalnih radnji i poštuješ tu zabranu koju su ti Austrijanci izdali?

Pitaj slovenskog policajca na grani kako funkcionira sustav, on sigurno zna bolje nego mi :rofl:

Ima koji Slovenski pandur ovdje? :504: Ne ozbiljno ako ne znas nemoj me zezat ok,ja sam u problemu a ti se sprdas tu :P

garfield01
18.06.2013., 22:42
to onda i je pitanje moje..kako utvrditi uopce ko je koliko dugo bio u kojoj zemlji..sto znaci da ono o 3 turisticka mjeseca u praksi i otpada

I sad ti Slovenac skenira putovnicu i datum ostaje u računalu kada si ušao/izašao iz EU.

Vajta bi ti zapjevao: Ne moze to taaakooo... :mig:

U 365 dana smiješ biti 180 dana. 90 dana gore pa 90 dana u svojoj državi. To je pola godine i onda može opet gore na 90 dana.

Mortiis
19.06.2013., 00:01
I sad ti Slovenac skenira putovnicu i datum ostaje u računalu kada si ušao/izašao iz EU.
.

na ulazu nekad skeniraju,na izlazu nikad...
to ti se skenira da se vidi jel osoba koja prelazi granicu ima nekakve zabrane (kao ova osoba gore npr)
valjani datumi su samo žigovi i ništa drugo

Gedeon
19.06.2013., 09:12
Ima koji Slovenski pandur ovdje? :504: Ne ozbiljno ako ne znas nemoj me zezat ok,ja sam u problemu a ti se sprdas tu :P

Ovo je podforum Pravo, a ne "kako ga zajebati". U svakom slučaju, probaj pa nam javi kako je prošlo :mig:

garfield01
19.06.2013., 14:45
na ulazu nekad skeniraju,na izlazu nikad...
to ti se skenira da se vidi jel osoba koja prelazi granicu ima nekakve zabrane (kao ova osoba gore npr)
valjani datumi su samo žigovi i ništa drugo

:misli: Nisam pratila što radi na izlazu.

sivkić
20.06.2013., 09:38
Sta skenira tacno skener,sliku,maticni broj,neki kod ili.....
Na dnu imaš strojno čitljivu zonu (2 reda) koja se sastoji od slova,brojeva i oznaka.Između ostalog tu je i datum rođenja kojeg ne možeš promjenit.Zamjeni ime pa probaj.

Gdje ćeš proći ovisi da li će ti skenirat putovnicu ili neće.(Radi li im se ili čekaju kad će doma).

Jesi dobio zabranu i u RH nakon pustolovine u Krapini?

malivelikicovek
20.06.2013., 11:16
Da dobio sam zabranu za Hrvatsku ali samo godinu dana i dobio uvjetnu kaznu 6 mjeseci na 3 godine a dobio sam i rok od 7 dana da napustim Hrvatsku jer sam morao ici sam u Zagreb na Pantovcak po putni list da mogu izaci iz Hrvatske,sve sam to uradio i zabrana je davnih dana istekla i bez problema sam isao u Hrvatsku bar 10 puta ali dalje nisam! A pazi sad ako promenim ime ostane datum rodjenja i maticni broj,ok taj datum moze imati i druga osoba ali maticni ili u HR se, cini mi se, zove OIB se nikad ne menja.Zanima me hocu li sad od 1.7 imati i problem prilkom ulaska u HR ili Slovenci ne salju te podatke jos na HR granicu? A to za skeniranje putovnice jos nisam doziveo da mi je nisu skenirali,dakle bio sam u Sloveniji,Hrvatskoj,Bosni,Srbiji,Makedoniji,Crnoj Gori i svuda skeniraju cak i osobne! Mozda probati na neki manji prelaz jer na ovim vecim uvjek skeniraju,ne znam kako je vlakom jel i tamo imaju skenere kod sebe ili???

sivkić
20.06.2013., 11:30
Ako nemaš zabranu za RH tko ti brani da uđeš.Slovenci ne šalju podatke jer su ti podaci u europskom SIS-u.Oo 1.7 bi se trebala hrvatska policija (ne sva) selit i radit sa slovencima i mađarima tako da će sistem moći koristit i naši.Kod naših si uveden za ileglani pa te mogu malo bolje "pogledat" a i zabranit ulaz jer nemaš uvjeta za ulazak u eu.Naši imaju skenere i u vlaku a na malim prijelazima nema gužve pa imaju vremena skenirat svakoga.Pošto imaš zabranu koja je izdana Austrija u nju nećeš moći legalno čak ni kad tvoja država uđe u eu jer jedino austrijanci imaju takav propis od svih članica eu-a.

malivelikicovek
20.06.2013., 14:44
Znaci od 1.7 idem na rizik,mogu me pustiti u Hr a mogu me i vratiti,ocigledno ovisi jel ce nesto stajati kraj mog imena!?Vidis taj problem sam i do sada imao jer sam upisan pod stavkom 'krivotvorenje putne isprave' ali neko bi me pitao nesto vezano za to,kao sta je to bilo i tako a neko bi samo pogledao jer verovatno stoji neka oznaka kad me skenira(jer vidim da uzima misa u ruke i klikce nesto i onda cita neko vreme) i nista ne bi pitao jer vidi da je zabrana prosla a neko bi me samo skenirao i odmah vratio putovnicu,znaci faktor srece je odlucujuci :) I ako sam upisan nikad nisam bio vracen jer je logicno da je zabrana prosla i da me nemaju za sto vratiti ali su me znali i skinuti iz auta ili busa i odvesti u kontejner na detaljni pretres,mada je to bilo u pocetku jedno 2-3 puta,posle toga su me upoznali bolje jer sam koristio uglavnom 2 ista prelaza i niko me nije dirao nikada vise, vec su me zezali. E falsifikatore ciju si nam sad putovnicu poturio i tako te fore,imas brata blizanca itd... :D A kako to da u Austriju necu moci cak i ako moja drzava udje u EU? Znam ja da je Austrija policijska drzava jer sam ziveo 13 godina tamo i da su im zakoni za strance uvek bili extremni ali nema veze meni zabrana izlazi 2020 jer sam je 2010 dobio ali do tada moja zemlja necu uci u EU pa nije ni vazno :rofl: Nego da ja krecem na put prije 1 jula,sto je sigurno,sigurno je :rofl: A probacu kod Madjara da udjem pa sta bude,tamo jos nisam bio...:rofl:

sivkić
21.06.2013., 08:55
Eto vidiš da znaš sto piše (ne baš u slovo ali tu si) pored tvojeg imena i par klikova pa i oni znaju.I bude ti kakva im je volja.

Austrijanci jedni rade po svome.Tko ima zabranu nema u Austriju bez obzira da sto eu državljanstava.Jedino njima na svijetu i kad im putovnica istekne vrijedi još 5 godina i nitko im ništa ne može.

malivelikicovek
21.06.2013., 18:28
Eto vidiš da znaš sto piše (ne baš u slovo ali tu si) pored tvojeg imena i par klikova pa i oni znaju.I bude ti kakva im je volja.

Austrijanci jedni rade po svome.Tko ima zabranu nema u Austriju bez obzira da sto eu državljanstava.Jedino njima na svijetu i kad im putovnica istekne vrijedi još 5 godina i nitko im ništa ne može.

Jesi ti Austrijanci opaki decki :503: . Ma nema veze ima jos bolja opcija za ulazak u EU,tudja putovnica, ko i malo lici na tebe,tako da NO SIKIRIKI :mig:

sivkić
21.06.2013., 18:41
Od volje ti jer sam odgovaraš za svoje postupke.A i onaj koji ju je dao.

Gedeon
21.06.2013., 23:18
Od volje ti jer sam odgovaraš za svoje postupke.A i onaj koji ju je dao.

Ha, ne mora se dati, može se i ukrasti :D

sivkić
22.06.2013., 08:59
A onaj kome je ukradena mora prijavit :D. I riskiraš 3 mjeseca do 3 godine zabrane:D

Edit:
samo me zanima tko i koliko plaća ovoga koji je iznio između ostalog:
"Kada se 1. srpnja sa svih graničnih prijelaza u Republici Hrvatskoj povuče policija, te pridruži kolegama carinicima na istočne hrvatske granice – prema BiH, Srbiji i Crnoj Gori, režim ulaska ljudi i roba će se znatno pojačati. Tog dana će Hrvati od Slovenaca preuzeti ulogu čuvara južne granice Unije, za što je iz Bruxellesa već doznačen priličan novac..."
http://www.vecernji.hr/vijesti/ulazak-drzavljana-bih-hrvatsku-nije-moguc-osobnom-clanak-573283

DarkStar
22.06.2013., 11:05
@sivkic,
pa nije tu nista sporno i neistinito.
Tip je lijepo napisao 1. srpnja ali ne i koje godine. 2013. sigurno ne!

Inace negdje sam procitao da ce i dalje biti ogranicenja kod uvoza robe.
Npr. do sada si smio uvesti do 5 litara vina po osobi, sad su to digli na 80litara.
I nece te nitko nista pitati na granici, ali ce te moci zaustaviti kontrolna policija po cesti na teritoriju HR i ako vozis vise to onda nije vise za osobne potrebe nego za preprodaju i opet ces morati platiti carinu i pdv.

Gedeon
22.06.2013., 12:48
@sivkic,

Npr. do sada si smio uvesti do 5 litara vina po osobi, sad su to digli na 80litara.
I nece te nitko nista pitati na granici, ali ce te moci zaustaviti kontrolna policija po cesti na teritoriju HR i ako vozis vise to onda nije vise za osobne potrebe nego za preprodaju i opet ces morati platiti carinu i pdv.

Koliko puta treba ponoviti da unutar EU nema carina :facepalm:

sivkić
22.06.2013., 14:17
@sivkic,

Nitko nije rekao ni 1.srpnja neke druge godine.U članku se govori o sljedećim dolazećim danima.Carina će imat svoje kontrole unutar RH a policija nema veze sa količinom robe koju netko vozi samo će pogledat dokumnetaciju da li postoji.

duffstaff
23.06.2013., 17:57
Nitko nije rekao ni 1.srpnja neke druge godine.U članku se govori o sljedećim dolazećim danima.Carina će imat svoje kontrole unutar RH a policija nema veze sa količinom robe koju netko vozi samo će pogledat dokumnetaciju da li postoji.

pozz Sivkic..Vidim da znas dosta toga,pa ak moze savjet:)Ovak imao sam problem na Slo granici,brojali su mi stembilje i skontali da sam boravio u EU vise od 90 dana..Vratili su me nazad i dali mi zabranu od 3 mjeseca na HR pasos..s obzirom da imam dvojno drzavljanstvo (HR I BIH) nakon par dana sam uzeo BIH pasos i presao na Madjarsku,boravio u EU i izasao bez problema..Bio sam kuci otpr. 4 mjeseca i ponovo sa BH pasosom krenuo na Slo,e tad su me skuzili da sam pod zabranom na HR pasos prelazio sa BH,odnosno da koristim dva pasosa :504: ali su me pustili u EU..sad sam tu u EU vec oko 70 dana i trebam sl tjedan nazad..e sad zanima me dali bi mogao imati neki problem pri izlazku na Slo gr,i ponovo pri ulazku u EU ali ovaj puta na HR pasos jer je zabrana vec odavno istekla,a i HR ce tad biti clanica EU..tesko reci,a :) hvala unaprijed..pozdrav

Torma
23.06.2013., 18:39
Ne znam zasto su te uopce pustili da udjes. :ne zna:
Mogao bi imati problema, valjda ovisi koliko ce entuzijasticni biti na granici u provjeravanju koliko si dugo u EU i s kojom putovnicom.
Slovenci ti mogu lupiti i zabranu za schengen.

Mortiis
23.06.2013., 22:19
pa nek na izlasku iz eu pokaze osobnu a ne putovnicu...
u EU smo taman za tjedan dana

Torma
24.06.2013., 00:03
pa nek na izlasku iz eu pokaze osobnu a ne putovnicu...
u EU smo taman za tjedan dana

Moze probati, ali ga svejedno na granici mogu pitati kada je usao u schengen i s kojim dokumentom. Schengenske granice ne postoje bez razloga.
Puno je tu okolnosti koje mogu utjecati- mozda tip ni nema HR osobnu recimo (ako mu je prebivaliste u BiH), tada mu u HR putovnici takodjer pise BiH adresa koja ce se (prica se, jel) drugacije tretirati nego putovnica u kojoj je RH prebivaliste.. etc, etc.

sivkić
24.06.2013., 05:20
..e sad zanima me dali bi mogao imati neki problem pri izlazku na Slo gr,i ponovo pri ulazku u EU ali ovaj puta na HR pasos jer je zabrana vec odavno istekla,a i HR ce tad biti clanica EU..
Izašao si dan-dva prije ali ti nisu udarili pečat (pošto smo u eu).Još ni slovenci ne znaju da li će "povratnicima" gledat pečate i brojit dane u eu (do 1.7).

Puno je tu okolnosti koje mogu utjecati- mozda tip ni nema HR osobnu recimo (ako mu je prebivaliste u BiH), tada mu u HR putovnici takodjer pise BiH adresa koja ce se (prica se, jel) drugacije tretirati nego putovnica u kojoj je RH prebivaliste.. etc, etc.
Može se tretirat samo kao RH putovnica nikako drugačije jer se gleda državljanstvo a ne adresa prebivališta.Možda samo malo jača kontrola i to je to.

Torma
24.06.2013., 05:48
Može se tretirat samo kao RH putovnica nikako drugačije jer se gleda državljanstvo a ne adresa prebivališta.Možda samo malo jača kontrola i to je to.

Na tako nesto sam i mislila. ;)

Slazem se da se neke stvari nece znati dok se ne pocnu primjenjivati u praksi.

Sledgehammer
24.06.2013., 07:07
Koji savjeti, koji problemi... mislio sam da je tema ozbiljna, no ispada da ja koji radim na graničnom prijelazu skoro 20 godina nemam pojma, no očito "imaju" oni koji slova zakona pročitali nisu... o tempora, o mores... lupetanja samo tako... sivkić, je li i ti radiš na granici??

sivkić
24.06.2013., 08:07
Što nije u redu?

DarkStar
24.06.2013., 09:16
Koliko puta treba ponoviti da unutar EU nema carina :facepalm:Nema carina nego ima ogranicenja nemozes sad kupiti 5 hektolitara goriva u njemackoji uvoziti ga u HR. jer to vise nije za osobne potrebe.
ili stvarno mislis da su nasi politicari budale pa nece opet postaviti nekakva ogranicenja?

Pogledaj samo one raznorazne potrebne dozvole za uvoz RITT opreme koje nijedna druga normalna drzava na svijetu nema.

Uostalom samo prenosim ovdje sto se pise po novinama, a kako ce biti zivi bili pa vidjeli...

Sledgehammer
24.06.2013., 09:16
Što nije u redu?

Pa nisu u redu smatranja o razini kontrole i evidencijama što se može a što ne i gdje se i kako što vodi... da se ljudi ne bi zatekli u banani, pa bi ti se netko spominjao najbliže rodbine...

BTW, zabrane boravka koje su upisane od strane bilo koje zemlje EGP-a su vidljive i obvezujuće za bilo koju članicu. Ulazak sa osobnom iskaznicom u zemlju u koju direktno nije dozvoljen ulazak sa OI smatra se ilegalnim boravkom i adekvatno sankcionira (jer se ne možeš praviti grbav i reći da si se malo zaigrao pa otputovao predaleko...), uključivo i zaštitne mjere protjerivanja i zabrane ulaska i boravka.

Sve se to evidentira u nBMIS sustavima, bez obzira kojega je državljanstva sustav nudi popis svih sličnih osoba sa istim i sličnim osobnim podacima (znači, fore "neću putovnicu nego osobnu, izvadim stranicu iz putovnice i slične fore - su fore za budale... misliti da nitko neće ništa znati jer je isčupao stranicu je glupost, plus što je predmet moguće i kaznene prijave jer putovnica nije vlasništvo putnika, nego države - putnik je samo korisnik, kao i svih ostalih isprava koje izdaju nadležna državna tijela - znači, to su kaznena djela krivotvorenja službene isprave)... da ne velim da smo digli ne znam koliko takvih "isčupam stranicu" morona jer su stranice putovnice i matrikule numerirane, a ima kolega koji i to pregledavaju...)...

Bitno je ono što piše u informacijskom sustavu, ne ono što piše u putovnici, ovisno o raspoloživom vremenu skenira se i ulazak i izlazak iz zemlje (osobito će sada to biti ne samo obaveza za SVAKOG putnika, nego i zbog monitoringa međunarodne zajednice nad provedbama kontrole zajedničke vanjske EU granice)... parovi policijskih službenika naš-stranac obavezno će provlačiti sve, znači ako u sustav ne upišemo mi, budu Slovenci ili Mađari i obrnuto...

Stupa na snagu i novi Zakon o strancima otprije neki dan, pa nije naodmet sve to dobro proučiti, jer je određenih sustava rada, prekršaja, kaznenih odredbi i noviteta koji su debelo pooštreni podosta... no i tu smo morali pokazati svo poltronstvo prema EU, jer je kazna za korištenje tuđom putovnicom ili OI, te davanjem vlastite putovnice ili OI na poslugu drugome za državljane EU sada 100 kuna (slovima: STO KUNA), znači ni 15 eura za ono što je principijelno vrlo blisko kaznenom djelu i težem prekršaju... dobro je da takvih besmislica skoro više i nema, osobito za sve ilegalne radnike u Hrvatskoj i one koji ih zapošljavaju, dovode, smještaju i koriste...

Kao primjer, eto članak 221.:

Članak 221.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 kuna kaznit će se državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji koji:
1. na zahtjev službene osobe ne da na uvid ispravu kojom dokazuje svoj identitet ili je ne nosi sa sobom, odbije na zahtjev policijskog službenika dati osobne podatke ili da svoje isprave drugom da se njima služi ili se služi nevaljanom ispravom ili tuđom ispravom kao svojom (članak 183. stavak 2., 3. i 4.).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji koji:
1. ne prijavi ili ne odjavi boravište ili prebivalište (članak 183. stavak 5.),
2. boravi u Republici Hrvatskoj za vrijeme trajanja zabrane ulaska i boravka.

============================

Drugim riječima, za lažno predstavljanje tuđim dokumentima državljanin neke zemlje EGP-a dobije kaznu 100 kuna, za neprijavljivanje boravka u roku 24 sata može dobiti 5000 kuna... blaženi naši saborski intelektualci na čelu sa Kominternom...

Torma
24.06.2013., 09:52
U biti mi i nije jasno koja je tvoja zamjerka temi. Nije uopce bitno koliko su savjeti bizarni, sve dok su problemi jednako tako bizarni- a problemi nastaju bas stoga sto su manipulacije za koje si ti napisao da "nisu dozvoljene" ,ocito itekako moguce pa dolazi do diskrepancije.

Meni je prva reakcija nakon nekih postova cisti facepalm jer mi nije uopce jasno kako se situacija s prethodne stranice uopce moze dogoditi, zasto nakon pokusaja ilegalnog prelaska nije dobio zabranu i za RH na jos bar 5 godina jer mu je ocito modus operandi ordinirati na nasim granicama.

Kod ovog drugog slucaja mi nije jasno ( a to sam odmah i napisala) kako su ga pustili da udje, i kako je moguce da je bezbrizno izasao.

Dakle u teoriji sve sto si napisao stoji, ali u praksi su nam granice ocito premekane i kontrole nisu dovoljno temeljite.
Zanima me kako ce funkcionirati novi sustav u praksi. :)

Sledgehammer
24.06.2013., 10:39
U biti mi i nije jasno koja je tvoja zamjerka temi. Nije uopce bitno koliko su savjeti bizarni, sve dok su problemi jednako tako bizarni- a problemi nastaju bas stoga sto su manipulacije za koje si ti napisao da "nisu dozvoljene" ,ocito itekako moguce pa dolazi do diskrepancije.

Meni je prva reakcija nakon nekih postova cisti facepalm jer mi nije uopce jasno kako se situacija s prethodne stranice uopce moze dogoditi, zasto nakon pokusaja ilegalnog prelaska nije dobio zabranu i za RH na jos bar 5 godina jer mu je ocito modus operandi ordinirati na nasim granicama.

Kod ovog drugog slucaja mi nije jasno ( a to sam odmah i napisala) kako su ga pustili da udje, i kako je moguce da je bezbrizno izasao.

Dakle u teoriji sve sto si napisao stoji, ali u praksi su nam granice ocito premekane i kontrole nisu dovoljno temeljite.
Zanima me kako ce funkcionirati novi sustav u praksi. :)

Kao prvo, ti problemi nisu bizarni, već su protuzakonite i kriminalne prirode, opisani su kao takovi u zakonima, i nisu ni tako rijetki da bi bili bizarni u tom smislu...

Kao drugo, da li je nešto moguće ili nemoguće nema veze sa time dešava li se to ili ne; to su dvije različite stvari koje međusobno ne pravdaju jedna drugu.

Kao treće, kazne kod nas su jedini bizarni pojam u cijeloj priči, osobito tumačenje eu-zakona u interpretacijama naših vrlih pravnih pismoznanaca, zato i imamo takovu anarhiju u svemu i svi nam se smiju, Hrvatsku ne poštuju jer ni sama Hrvatska sa smiješnim zakonskim odredbama ne drži do sebe.

U biti, jedina korisna stvar od te EU će biti da će se neki prestati ponašati kao da je ovo još uvijek Jugoslavija i da se posvuda kreću i bahate kao da su na svojem dvorištu - podosta njih će se gorko opeći i onda čuditi, osobito iz istočnih zemalja a la BiH i Srbije... a kao i puno drugih stvari, najviše problema imaju zato jer polaze od stanovišta da je kršiti zakon nekakvo njihovo "pravo", i onda žele - narodski rečeno - kruha preko pogače... tome će pridonositi i dvostruka državljanstva, no i tu nastaje problem, jer se u provjeri identiteta neće naglasak stavljati na državljanstvo, nego na sve ostalo...

Naravno da dvostruka državljanstva ostaju poseban problem kojega će se isto nekako trebati riješiti...

sivkić
24.06.2013., 13:11
... parovi policijskih službenika naš-stranac obavezno će provlačiti sve, znači ako u sustav ne upišemo mi, budu Slovenci ili Mađari i obrnuto...Ne budi veći idealist od komunista 41-45.
I mislim da ovdje nitko ne dijeli protuzakonite savjete nikom jer bi postovi bili obrisani a autori kartonirani.
Zanima me kako ce funkcionirati novi sustav u praksi. :)Normalno da stoji i tako će i ostat.Novi sustav neće imat nove ljude pa se zna rezultat.Isto kao i do sada.

duffstaff
24.06.2013., 19:44
Izašao si dan-dva prije ali ti nisu udarili pečat (pošto smo u eu).Još ni slovenci ne znaju da li će "povratnicima" gledat pečate i brojit dane u eu (do 1.7).

:504: ocigledno me niste skuzili :) tko zeli jasno procitati moju temu neka procita i savjet da,bit cu zahvalan...a ovi ostali neka se i dalje zabavljaju i raspravljaju :) pozz

Finlandgirl
24.06.2013., 20:40
Pozdrav svima!
Primijetila sam da ovdje ima ljudi koji rade na granici, pa bih vas molila ako mozete da mi pomognete.

Naime, posjedujem dvojno drzavljanstvo (HR i BiH). Mjesto prebivalista otok Krk. Bila sam u Finskoj dulje od 3 mjeseca (tj.90 dana). Radila sam gore i predala zahtjev za vizu. Proces je trajao dulje od 3 mjeseca. Dobila sam odbijenicu i deportovana, te sam dobila zabranu ulaska na BiH pasos jer sam sa njim bila prijavljena tamo. Bila sam u HR 7 dana.te sam kupila kartu Zagreb-Helsinki i krenula ponovo gore kao HR drzavljanin. na aerodromu u ZG nisu mi stavili ulazni pecat u EU na HR pasos. bila sam gore 80 dana i kad sam se vracala isla sam preko Latvije. Na aerodromu u Rigi mi je carinik uzeo HR pasos i kad ga je provukao pitao me je da li ja imam dvojno drzavljanstvo. rekla sam da imam i pitao me je kako sam usla u EU, rekla sam preko ZG te mi je rekao da imam zabranu ulaska u EU i da nemam ulazni pecat u EU. Mene sad zanima da li cu nakon 01.07. moci putovati u zemlje EU kao HR drzavljanin te da li cu imati problema na granici tj. pri kontoli putnih isprava ili osobne zbog te zabrane koju imam kao BiH drzavljanin??? Imam zagarantovano zaposlenje u Finskoj, neznam sad da li cu moci ici gore raditi jer nisam napravila nikakav prekrsaj kao HR drzavljanin. Bila sam manje od 90 dana, prije vremena izasla iz unije. nadam se da nisam previse komplikovano sve napisala. ako imate nekih pitanja objasnit cu detalje. unaprijed zahvaljujem na odgovoru! Pozdrav!

sivkić
26.06.2013., 01:10
:504: ocigledno me niste skuzili :)
Jesam i odgovoreno ti je.Možeš koristit RH putovnicu.Donji odgovor vrijedi i za tebe.

Naime, posjedujem dvojno drzavljanstvo (HR i BiH).,

U Priručniku europsko pravo za graničnu policiju stoji:
"Samo državljani trećih zemalja mogu sukladno čl.96 SPS biti u raspisu u SIS-u radi uskraćivanja ulaska.Državljani koji imaju dva državljanstva ili više njih, te osim državljanstva neke od država članica EU ili EGP-a posjeduju još jedno državljanstvo ili više drugih državljanstava, važe kao državljani EU-a, a ne kao državljani trećih zemalja.Sukladno čl 134 SPS-a,SPS se primjenjuje samo ako je u skladu sa pravom Zajednice"..

Finlandgirl
26.06.2013., 17:29
[QUOTE=sivkić;45616703]Jesam i odgovoreno ti je.Možeš koristit RH putovnicu.Donji odgovor vrijedi i za tebe.

U Priručniku europsko pravo za graničnu policiju stoji:
"Samo državljani trećih zemalja mogu sukladno čl.96 SPS biti u raspisu u SIS-u radi uskraćivanja ulaska.Državljani koji imaju dva državljanstva ili više njih, te osim državljanstva neke od država članica EU ili EGP-a posjeduju još jedno državljanstvo ili više drugih državljanstava, važe kao državljani EU-a, a ne kao državljani trećih zemalja.Sukladno čl 134 SPS-a,SPS se primjenjuje samo ako je u skladu sa pravom Zajednice"..[/QUOTa

OK, to pise u tom prirucniku, zasto i nitko u ambasadama Finske i HR nije lijepo objasnio, da ja kao laik u medjunarodno ili kako se vec to pravo tretira znam da li mogu bez problema preci granicu na sloveniji i ici u Finsku? jos jedna stvar, ja imam osobnu sa mjestom prebivalista otok Krk. znaci ja sam EU gradjanin od 01.07. sa mjestom stanovanja u HR. znaci samo bih htjela znati da li mi ta zabrana smeta da putujem, inace nisam nikakav kriminalac. samo bih htjela raditi. ali ovi sto u ambasadama rade kao da su neskolovani za to radno mjesto, samo znaju uzet kopirat papire i rec dodji za mjesec dana. nista konkretno. :mad::mad::mad:

malivelikicovek
26.06.2013., 21:52
Koji savjeti, koji problemi... mislio sam da je tema ozbiljna, no ispada da ja koji radim na graničnom prijelazu skoro 20 godina nemam pojma, no očito "imaju" oni koji slova zakona pročitali nisu... o tempora, o mores... lupetanja samo tako... sivkić, je li i ti radiš na granici??

Ok ako radis 20 godina na prijelazu reci ti meni jel mogu ja u Hrvatsku ako imam zabranu za Austriju i da li to stoji u sustavu kod vas? Imam zenu i djecu u HR,nisam HR drzavljanin oni jesu! Sta kazes ako uzmem tudju putovnicu 100 kuna kazne??? Kakav vam to zakon,pa kod nas bi vas odmah vodili kod sudije? I jos jedno pitanje ako sam kod Slovenaca u sustavu za zabranu ulaska jer to znaci da sam i kod Madjara,to pitam jer sam bio kod Austrijanaca ali nisam kod Slovenaca bio dok me nisu otkrili sasvim slucajno,imas gore opisano kako sam ulazio u Austriju,iza kamiona,rezao stranice i tako.Ako zamenim ime i prezime prelazim sigurno tako mi rekao jedan granicni policajac na Hr-BiH granici juce,jel to bas tako?Hvala na odgovoru!

Primorski Bor
27.06.2013., 02:45
Ljudi molim vas za mišljenje,frend ima BiH državljanstvo bio je prijavljen 3 mjeseca u Zagrebu s tim da je ulazio i izlazio sa osobnom,prekoračio je nekih par dana preko 3,vraća se vozom sa osobnom u BiH , da li će vidjeti kad provuku kroz čitač dokumenata da je prekoračio 90 dana ?koji podaci su vidljivi uopće na čitačima u vozu? znam da je pitanje van teme ,ispričavam se unaprijed.

Hvala

Sledgehammer
27.06.2013., 09:04
Ok ako radis 20 godina na prijelazu reci ti meni jel mogu ja u Hrvatsku ako imam zabranu za Austriju i da li to stoji u sustavu kod vas? Imam zenu i djecu u HR,nisam HR drzavljanin oni jesu! Sta kazes ako uzmem tudju putovnicu 100 kuna kazne??? Kakav vam to zakon,pa kod nas bi vas odmah vodili kod sudije? I jos jedno pitanje ako sam kod Slovenaca u sustavu za zabranu ulaska jer to znaci da sam i kod Madjara,to pitam jer sam bio kod Austrijanaca ali nisam kod Slovenaca bio dok me nisu otkrili sasvim slucajno,imas gore opisano kako sam ulazio u Austriju,iza kamiona,rezao stranice i tako.Ako zamenim ime i prezime prelazim sigurno tako mi rekao jedan granicni policajac na Hr-BiH granici juce,jel to bas tako?Hvala na odgovoru!

Pa u Hrvatsku možeš, no u Austriju ne možeš, osim ako ti nisu udarili za cijelo područje EGP-a (jer zemlje IMAJU pravo ograničiti samo za svoj teritorij).

Na pitanje kakvi su nam zakoni - velim jadni i smiješni, baš kao i političari koji ih donose, šaka jada i poltronstva.

Ako si u sustavu unesen od jedne države EGP-a, SVE države u EGP to imaju na uvid.

Taj policajac ti priča gluposti, jer sustav izbacuje slične osobe, osobito ukoliko odgovaraju i ostali podaci.

Sledgehammer
27.06.2013., 09:06
Primorski bor, neće vidjeti, ali ako ide raditi detaljniju kontrolu, onda mu mogu vidjeti jer u sustavu postoji evidencija ulazaka i izlazaka. BTW, ukoliko radi prijavu boravka, onda treba ući sa putovnicom da mu se ima gdje udariti ulazni pečat kao dokaz datuma ulaska.

Mortiis
27.06.2013., 10:15
Prelazak granice

Načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar rekao je da će nakon ulaska RH u EU i nadalje granična policija obavljati graničnu kontrolu na državnoj granici sa svim državama, pa tako i državama članicama EU, sve do ulaska RH u Schengenski prostor, dok se poslovi carine neće obavljati na državnoj granici s državama članicama EU. Na graničnim prijelazima se uvode posebne trake za građane EU-a EGP-a i Švicarske, gdje god je to moguće.

Državljani država članica Europske unije, odnosno Europskog gospodarskog prostora, uključujući državljane Norveške, Islanda, Lihtenštajna te Švicarske Konfederacije, zatim, Kneževine Andore, Kneževine Monako, Republike San Marino i Svete Stolice, mogu ući u Republiku Hrvatsku s osobnom iskaznicom, odnosno drugom ispravom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo.
Građani RH u EU s osobnom iskaznicom

- Državljani RH moći će granice država članica Europske unije prelaziti s osobnom iskaznicom ili putovnicom. Za Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švicarsku zasad nije potvrđena mogućnost prelaska državne granice s osobnom iskaznicom, nego je i dalje potrebna putovnica – naglasio je načelnik Sokolar.

Brže preko Slovenije i Mađarske

Na graničnim prijelazima sa Slovenijom i Mađarskom nakon 1. srpnja 2013. uvode se zajedničke granične kontrole s jednim zaustavljanjem (One stop control), što će ubrzati promet putnika preko granica i smanjite gužve i čekanja.
Pristup Schengenu 2015.

Republika Hrvatska zahtjev za pristup „Schengenskom“ prostoru moći će podnijeti dvije godine nakon članstva u EU odnosno 2015. godine. Kad Republika Hrvatska pristupi „Schengenu”, ukida se granična kontrola na graničnim prijelazima sa Slovenijom, Italijom i Mađarskom, kao i prema ostalim državama članicama EU. Unutarnje granice „Schengena” mogu se prelaziti bez granične kontrole, bilo kada i bilo gdje. I dalje će se provoditi granična kontrola na graničnim prijelazima na vanjskim granicama EU.

Primorski Bor
27.06.2013., 10:44
Primorski bor, neće vidjeti, ali ako ide raditi detaljniju kontrolu, onda mu mogu vidjeti jer u sustavu postoji evidencija ulazaka i izlazaka. BTW, ukoliko radi prijavu boravka, onda treba ući sa putovnicom da mu se ima gdje udariti ulazni pečat kao dokaz datuma ulaska.

Hvala lijepo na odgovoru.

Pozdrav

Gedeon
27.06.2013., 10:54
U ovoj prezentaciji mogu se vidjeti prijelazi na kojima se uvodi One-stop kontrola sa Slovenijom: http://www.mup.hr/UserDocsImages/topvijesti/2013/lipanj/osc/OSC_2013.pdf

sivkić
27.06.2013., 15:19
OK, to pise u tom prirucniku, zasto i nitko u ambasadama Finske i HR nije lijepo objasnio, da ja kao laik u medjunarodno ili kako se vec to pravo tretira znam da li mogu bez problema preci granicu na sloveniji i ici u Finsku?
Zato je oni ne rade po tim pitanjima (ne rade na granici).Drugo, Finca nije briga jer mu je stranac u njegovoj zemlji kršio zakone i zato dobio zabranu.Treće, naše nije briga jer nemaju oni zabranu a prima se lijepa plaća.Četvrto, ionako se svatko brine za sebe.

Finlandgirl
27.06.2013., 16:53
Zato je oni ne rade po tim pitanjima (ne rade na granici).Drugo, Finca nije briga jer mu je stranac u njegovoj zemlji kršio zakone i zato dobio zabranu.Treće, naše nije briga jer nemaju oni zabranu a prima se lijepa plaća.Četvrto, ionako se svatko brine za sebe.

i sta sad sjedem u bus i krenem npr u njemacku sa HR osobnom, i na sloveniji ciko samo kaze >nema ulaska< i ja se vratim bez da mi je itko ista objasnio, strasno , za sto oni placu primaju, samo za stembljanje putovnica i rovljenje automobila.

malivelikicovek
27.06.2013., 20:50
Pa u Hrvatsku možeš, no u Austriju ne možeš, osim ako ti nisu udarili za cijelo područje EGP-a (jer zemlje IMAJU pravo ograničiti samo za svoj teritorij).

Na pitanje kakvi su nam zakoni - velim jadni i smiješni, baš kao i političari koji ih donose, šaka jada i poltronstva.

Ako si u sustavu unesen od jedne države EGP-a, SVE države u EGP to imaju na uvid.

Taj policajac ti priča gluposti, jer sustav izbacuje slične osobe, osobito ukoliko odgovaraju i ostali podaci.

Vidi,ja sam dobio zabranu za Austriju i rekli su mi da vazi za sve zemlje EU!!! Ali nisam bio kod Slovenaca u sustavu-kako onda to??? Slovenci nisu imali pojma da imam zabranu za Austriju! Sada su me Slovenci vjerovatno upisali u taj SIS sustav ili kako se vec zove a onda cu biti i u Hrvatskoj upisan ili ne?
Kako mislis sustav izbacuje slicne osobe? Po cemu slicne,po slici? Ili po imenu,ili po adresi ili sta vec??? Koliko znam skener ne skenira sliku vec samo ona 2 reda pri dnu putovnice sa brojevima i slovima! Hvala na odgovoru.

malivelikicovek
27.06.2013., 21:19

Da li je moguce da sam dobio samo zabranu za Austriju i ako je su mi rekli da vazi za sve zemlje EU??? Kad su me Slovenci vratili sa Gruskovje na Macelj kod Hrvata ja sam pitao Slovenca jel mogu u Sloveniju on je slegao ramenima samo,sad mi nista nije jasno?!

Sledgehammer
28.06.2013., 06:53

Nema veze gdje rade, zakon moraju poznavati ukoliko ih se tiče ili ukoliko rade po njemu. A da nikoga nije briga, to je glupost. Dapače, laž. Jer je obveza svakoga postupati po onome što mu sustav nalaže, i svatko će to i raditi, jer ako se izrode problemi - nikome se ne želi odgovarati za njih... zato nitko neće reći "baš me briga" ili okretati glavu... jer plaća nije lijepa (barem ne hrvatske policije), ali se posao odradi kako treba, a najmanje tako će biti i ubuduće.

Tu sigurno ne vrijedi da svatko brine za sebe. Jer da znaš što je to pojam readmisije, kako izgleda međudržavni sporazum, kolike troškove to izaziva i kako to netko ipak mora pravdati - ne bi ni pomislio na to da nekoga za nešto "nije briga"...

Sledgehammer
28.06.2013., 06:54
Da li je moguce da sam dobio samo zabranu za Austriju i ako je su mi rekli da vazi za sve zemlje EU??? Kad su me Slovenci vratili sa Gruskovje na Macelj kod Hrvata ja sam pitao Slovenca jel mogu u Sloveniju on je slegao ramenima samo,sad mi nista nije jasno?!

Pa lako moguće da ta zabrana vrijedi za sve zemlje (najvjerojatnije da da), a kako dugo - pitaj u veleposlanstvu Republike Austrije.

Ali nisam bio kod Slovenaca u sustavu-kako onda to??? Slovenci nisu imali pojma da imam zabranu za Austriju! Sada su me Slovenci vjerovatno upisali u taj SIS sustav ili kako se vec zove a onda cu biti i u Hrvatskoj upisan ili ne?
Kako mislis sustav izbacuje slicne osobe? Po cemu slicne,po slici? Ili po imenu,ili po adresi ili sta vec??? Koliko znam skener ne skenira sliku vec samo ona 2 reda pri dnu putovnice sa brojevima i slovima! Hvala na odgovoru.

Bio si u sustavu, samo vjerojatno policajac nije radio detaljniju provjeru. I naravno da će sada sve što vrijedi i za Austriju vrijediti i za Hrvatsku, i nama će biti vidljivo sve što imaš po pitanju zabrana. I naravno da ćemo po tome i postupati.

Sustav izbacuje slične osobe po usporedbi pravno-činjeničnih podataka (nepromjenjive činjenice - ime, prezime, datum rođenja, mjesto rođenja, ime oca... ime i prezime možeš mijenjati, no sustav kontrolira i sadašnja i bivša imena i prezimena)... Ona dva reda na dnu se zovu MRZ (strojno čitljiva zona) i u njima su te činjenice, fotografija nije bitan čimbenik za stroj.