PDA

View Full Version : Peć za centralno - lijevano željezo/lim

brunosa
04.01.2008., 08:36
Upravo sam u fazi nabavke peći za centralno i dvoumim se između CENTROMETAL 30 kcal (limena) ili VIADRUS 26 30kcal (giza). Prva ima veće ložište u odnosu na ovu drugu. Znam da bi giza trebala duže držati ali sam čuo da imaju i nedostataka (pucanje članaka). Puno su skuplje od gize, koliko manje troše itd. Otvaram ovaj forum da prikupim vaša iskustva koja će mi dobro doći pri donošenju odluke

spoki007
05.01.2008., 09:43
po meni je bolja centrometalova ako bas biras jedan od ta dva kotla.....
jesi razmisljao o pecima na pirolizu (vitolig 150 :D(sjedi u podrumu) ili buderus logano)

brunosa
05.01.2008., 18:09
To mi je rekao i majstor jer da su Centrometalove jako kvalitetne i priznate a da sa peći od gize neću ništa više uštedjeti a ima puno manje ložište. Čak je imao slučaj da je jednom čovjeku pukao članak peći stare 2 godine a rez. djelova nigdje. Što se tiče peći na pirolizu to da su puste priče jer da je ona efikasna samo ako ugradiš rezervar od 1000 lit. minimalno a kod običnog rezervoara od 100 lit. da se učinak smanji za 50 % jer ona radi na principu da najprije zagrije vodu a tek onda je pusti odnosno ona je predviđena za grijanje bez gašenja a ne kako mi svi radimo malo pali pa malo gasi ovisno o vanjskoj temperaturi.

Lee Champa
05.01.2008., 20:32
Peći od ljevanih elemenata se ne isplate kupovati.
Košta puno, iskoristivost je nešto bolja, ali kad pukne ili procuri članak..:s
Jedino ako ju dobiješ na poklon ili nabaviš na otpadu ispravnu!
A, piroliza je dobra, ako imaš uvjete koje traži, samo tko ih može postići?

sasase
06.01.2008., 09:55
da prvo resim da ne navijam niti za jednu firmu

centrometal ima vece loziste ali ima mana na racun njihovih vrata ona jesu velika ali ne omogucuju ljepo tovarenje drv u nju
vidarus je po tom pitanju bolji
a zanimljivost je u tome da ista firma ljeva clanke i za buderus
prednost centrometala je jedino to sto je limena i njezina odazivnost je brza napram gusene
pucanje clanaka se moze dogodit i na renomiranim kotlovima ali u 20 godina susretanja sa svakojakim kotlovima nisu bas toliko cesta da bi to trebalo uzimat ko parametar
do sad sam vise puta susreto pustanja limenih kotlova nego gusenih

spoki007
07.01.2008., 07:01
Što se tiče peći na pirolizu to da su puste priče jer da je ona efikasna samo ako ugradiš rezervar od 1000 lit. minimalno a kod običnog rezervoara od 100 lit. da se učinak smanji za 50 % jer ona radi na principu da najprije zagrije vodu a tek onda je pusti odnosno ona je predviđena za grijanje bez gašenja a ne kako mi svi radimo malo pali pa malo gasi ovisno o vanjskoj temperaturi.

Zasto to mislis????:confused:

dali ti mislis svoj buduci kotao naloziti pa za 2 sata ugasiti vatru?
ja svoju pec viessman vitolig 150(sa laddomatom,bez spremnika!) ujutro nalozim u 6.00h i popodne kad dodjem s posla oko 15-16h temperatura je zadana tj.72stupnja!
iskljucivo radi toga sam je kupio,da djeca ne moraju ici u podrum svaka 2-3h bacati drva u kotao....
do sada nisam pozalio niti kn koju sam investirao u taj kotao

ali jos jednom kazem,odluka je tvoja,izmedju one dvje ponudjene peci odabrao bi centrometalovu ako su one iskljucivi izbor :top:

champ
08.01.2008., 07:23
Kao prvo, kučište kotla nijedne peči nije napravljeno od lima, nego od kotlovskog čelika (pločevine). Prednost tog materijala je da se može i rezati, mijenjati (eventualno puknute) dijelove kotla i ponovno ih zavarivati.

U spomenutom slučaju, ja bih odabrao Centrometal.

Lee Champa
08.01.2008., 11:16
Lim se računa do 10-tak mm poslije je ploćevina :top:
Ne postoji kotlovski čelik to je trgovački naziv za Č XYWQ:top:
A koji lim/pločevina se ne može rezati, variti ,motati..........:s

champ
08.01.2008., 11:42
OK, ovo je definicija iz strojarstva, inače u domaćinstvu se sve što je deblje od nekoliko mm smatra pločevinom, dok je lim stvarno lim..

Prvi etažni atmosferski plinski kotao kod mene je bio stvarno izrađen od inox lima, sigurno ne debljeg od 1,5 mm. Imao je grijače članke vjerojatno izrađene štancanjem, i to je bila jezgra na koju su bile učvršćene stranice - vanjsko kučište kotla.

Nakon par godina jedan od vanjskih članaka je pukao poput stakla, pokraj mjesta na kojem je bio zavaren nosač bočne stranice...

S druge strane, imam još uvijek klasični kotao na kruta goriva, izrađen od 5 mm "lima", taj je pretrpio već svašta, pa i loženje s viskokokaloričnim briketom. Stjenke su se na nekim mjestima malo izvitoperile, ali još uvijek sve drži kao prvog dana.

Codegun
08.01.2008., 11:51
OK, ovo je definicija iz strojarstva, inače u domaćinstvu se sve što je deblje od nekoliko mm smatra pločevinom, dok je lim stvarno lim..

Prvi etažni atmosferski plinski kotao kod mene je bio stvarno izrađen od inox lima, sigurno ne debljeg od 1,5 mm. Imao je grijače članke vjerojatno izrađene štancanjem, i to je bila jezgra na koju su bile učvršćene stranice - vanjsko kučište kotla.

Nakon par godina jedan od vanjskih članaka je pukao poput stakla, pokraj mjesta na kojem je bio zavaren nosač bočne stranice...

S druge strane, imam još uvijek klasični kotao na kruta goriva, izrađen od 5 mm "lima", taj je pretrpio već svašta, pa i loženje s viskokokaloričnim briketom. Stjenke su se na nekim mjestima malo izvitoperile, ali još uvijek sve drži kao prvog dana.

daj reci da li je taj lim ili kotlovski čelik (zapravo se radi o Č1200 - Č1208) obojan kakvom bojom, kako ta boja podnosi loženje i da li na mjestima gdje se boja oljuštila (valjda negdje je) ima hrđe? Pitam zato jer ja imam ložište za kamin od 4 ili 5mm lima i nešto gusa pa da znam što me čeka.

champ
08.01.2008., 18:03
Stjenke kotla nisu prefarbane iznutra, ali nema nigdje korozije. Izvana je stjenka otprilike tamnosive hameršlag boje, dali je tako ispočetka bilo i iznutra, toga se više ne sjećam.

Prilikom izgaranja, iznutra se po stjenkama skuplja prilično smole iz ogrjeva, ali kada se postigne dovoljno visoka temperatura, smola se otopi i stjenke su čiste "same od sebe"..

sasase
08.01.2008., 18:35
Lim se računa do 10-tak mm poslije je ploćevina :top:
Ne postoji kotlovski čelik to je trgovački naziv za Č XYWQ:top:
A koji lim/pločevina se ne može rezati, variti ,motati..........:s

gde bi se dalo kupit kaj od toga
Č.1202,Č.1204,Č.1206)
P265GH.
debljine 3 i 5mm
i cjevi
Č.1214 (St35.8 č 1215 (St45.8
fi40mm

Zvon
09.01.2008., 07:10
...Lim se računa do 10-tak mm poslije je ploćevina :top:...

Krivo!!!
A zakaj onda u brodogradnji koriste limove od 50 mm? :confused:

champ
09.01.2008., 12:14
A zakaj onda u brodogradnji koriste limove od 50 mm? :confused:

Zamisli da dođeš u željezariju i pitaš: imate li lim?

- Kako debelog trebate?

- 50 mm, gradim oklopno vozilo! :lol: :rofl: :top:

Lee Champa
09.01.2008., 14:37
gde bi se dalo kupit kaj od toga
Č.1202,Č.1204,Č.1206)
P265GH.
debljine 3 i 5mm
i cjevi
Č.1214 (St35.8 č 1215 (St45.8
fi40mm

Probaj u Belom Manastiru, možeš i u Puli, ima toga u Imotskom:s

Nimalo Vazan
09.01.2008., 16:08
Upravo sam u fazi nabavke peći za centralno i dvoumim se između CENTROMETAL 30 kcal (limena) ili VIADRUS 26 30kcal (giza). Prva ima veće ložište u odnosu na ovu drugu. Znam da bi giza trebala duže držati ali sam čuo da imaju i nedostataka (pucanje članaka). Puno su skuplje od gize, koliko manje troše itd. Otvaram ovaj forum da prikupim vaša iskustva koja će mi dobro doći pri donošenju odluke

Lijevano željezo. Ako pak pusti možeš barem zamijeniti rebro. Kod čelika, a pogodtovo ak pusti na nezgodnom mjestu možeš baciti. No, bez obzira što obabereš pridržavaj se OBAVEZNO naputaka proizvođača.:top:

dfranc
09.01.2008., 21:51

I ja sam u nedoumici ,kakvu peć i dali limene radijatore ili aluminijske.Kolega monter mi preporuča , Viadrus u 22 od 29 kw za cca 120 m2 površine obiteljske kuće poluetažne izvedbe,građene 1987.g sa fasadom sep.Zidovi su od blokova debljine 30 cm ,bez termo izolacije,prozori su inlesovi sa izo staklom i ima ih dosta velikih.Dakle tri balkona sa balkonskim vratima i prozorom cca 140x140 plus još jedno 6 manjih prozora.Balkoni su smjer prema jugu.Lokacija kod Daruvara.Ispod dnevnog boravka je podrum ,a ispod dve sobe je garaža,ostale dve sobe su u potkrovlju.Dosad sam cijelu kuću grijao sa amiti kaninom pa onda sa Kalijevom peči od 110x45x160 visine.Nakon dve zime kalijeva peć dosta puca , pa bi išao na centralno sa drvima jer kod mene još nema plina.Dvoumim se između nove peći Viadrus u 22 od 35 kw 5400 kn za keš ili mi jedan kolega nudi , sačuvanu, stariju zrenjaninku gusenu od 35 kw
sa malim vratinma.Dakle morao bi promjeniti prvi ćlanak sa velikim vratima od novije verzije peći cca 2000 kn + 500 kuna peč.Instalacija bi bila sa bakrom i radson ili ferroli ili korad limenim radijatorima sve to bi došlo sa novom Viadrus u 22 oko 17 000 kn + majstoru 8x250 za postavu radijatora=2000 kn.Još k tome montaža peći 3x250=750 kn,sveukupno oko 20000 kn.U sastavu kuće imam dupli dimnjak od glinenih blokova 190x190 mm na jedan bi ostala kalijeva peć , ana drugi bi probao staviti Viadrusa ,ako nebude dobro , moraču probiti zid iz podruma te postaviti prokromski dimnjak uz fasadu .To je dodatnih oko 7m x 350 kn za dimnjak fi 160 ili 180 mm.Pošto sam već previše oduljio sa prićom ,izvinjavam se na tome ,te vas molim da to malo probate pojasniti jednoj neznalici,to jest meni , i recite dali će to biti koliko toliko u redu.Puno hvala i veliki pozdrav!

champ
10.01.2008., 07:46
dfranc, nisam razumio kakav je to dimnjak od glinenih blokova? Jeli to ona šuplja cigla, s otvorima koji glume dimnjak?

Čini mi se da za centralno grijanje to neće biti dobro, trebao bi imati pravi dimnjak, toplinski izoliran, budući da se radi o kotlu veće snage. Vrlo lako može ti se dogoditi da popuca zid, usljed termičkih naprezanja!

Kod izbora kotla nastoj odabrati onaj koji ima mogućnost regulacije ulaza zraka (vjerojatno imaju oba modela), ali i klapnu na izlazu, tako da kasnije možeš pritvoriti klapnu, i smanjiti "cug" dimnjaka..

cd_covers
10.01.2008., 08:22

ja od nedavno imam Viadrus 52 kw, i jako sam zadovoljan.
vrlo brzo se zagrije, ne dimi, dovoljno veliko ložište da kad navečer oko 11 stavim ujutro oko 7:30 ima još dosta žara....Buderus peć ima potpuno iste članke kao ova...
što se trajnosti tiče 10 godina je garancija tako da si sigurno miran a i poslije ako se bilo što dogodi može se mijenjati pojedini članak....
kad limena peć procuri (kao što je nama nedavno) pomoći nema...možeš krpati ali uglavnom procuri tamo gdje se zakrpati ne može ili je toliko teško da je neisplativo....
Isto tako što se cijene tiče nas je ova koštala 7500kn + 300kn majstor koji ju je spojio što po meni nije puno...
Razmišljali smo o pirolizi, ali to bi nas koštalo dobro preko 20000kn tako da se za to nismo odlučili.

Pozdrav,
Tomislav

sasase
10.01.2008., 10:59
Kod izbora kotla nastoj odabrati onaj koji ima mogućnost regulacije ulaza zraka (vjerojatno imaju oba modela), ali i klapnu na izlazu, tako da kasnije možeš pritvoriti klapnu, i smanjiti "cug" dimnjaka..

a koje to centralno nema regulator zraka i zadnju klapnu --suber
nema peci bez toga
ljudi po vecini rade gresku bas sa zadnjom klapnom ako se kuri na drva ta klapna mora obavezno ostat otvorena jer prednji regulator odreduje intezitet gorenja zadnja klapna se pripira jedino ako se na pec stavlja plamenik na loz ulje i to radi sto boljeg postelavanja plamenika a znaju se namotirat i pot motori koji prilikom paljenja otvaraju a kad plamenik zavrsi gorenje zatvaraju
tu klapnu

spoki007
10.01.2008., 12:09
ja od nedavno imam Viadrus 52 kw, i jako sam zadovoljan.

Pozdrav,
Tomislav

pravi "kotlic" !!!! samo 52kW :D
:top:

cd_covers
10.01.2008., 14:25
pravi "kotlic" !!!! samo 52kW :D
:top:

meni je jedan stariji majstor rekao da obratim pažnju na to da je specificirana snaga, konkretno 52kw, izračunata u optimalnim uvjetima sa koksom kao gorivom...
ta peć na drva (a i svaka druga) može samo sanjati o nazivnoj sanzi sa drvima kojima ja (većina) ložimo...

Pozdrav,
Tomislav

mazgov
10.01.2008., 15:09
lijevano željezo je bolje o čelika za te stvari

dfranc
10.01.2008., 15:28
dfranc, nisam razumio kakav je to dimnjak od glinenih blokova? Jeli to ona šuplja cigla, s otvorima koji glume dimnjak?

Čini mi se da za centralno grijanje to neće biti dobro, trebao bi imati pravi dimnjak, toplinski izoliran, budući da se radi o kotlu veće snage. Vrlo lako može ti se dogoditi da popuca zid, usljed termičkih naprezanja!

To je ustvari kao blok samo što u sredini ima otvor 19x 19 cm ,dakle ziđe se kao sa blokom ,samo što se spojevi moraju dobro izmazati mortom.Oko otvora ima stijenka pa zrak pa vanjski sloj slićno kao blokovi samo se fuge dobro moraju zatvoriti.Normalno to je sve ožbukano ,pošto to ide kroz dnevni boravak.Dosad je na jednom dimnjaku dobro radilo Amiti guseni kamin ,par godina ,te zadnje dve zime kalijeva peč.Mislim da kad nije kalijeva peč srušila dimnjak niti je pušila,makar smo ložili sa polovicama cjepanica,da bi i Viadrus 35 kw trebao raditi.Ako nebude , onda ide prokromski dimnjak uz fasadu.pozz

sasase
10.01.2008., 15:43
ti blokovi su predvideni za ventilaciju i prije je da ces imat problema nego da neces
samo primjera radi amiti ti ima nekih 9kw a kalijeva pec ne prelazi 10kw
imas mogucnost ako je stvarno dimenzija 19 otvora da das ugurat pokrom cjevi u taj dimnjak inace je to jedan od nacina sanacije dimnjaka

dfranc
10.01.2008., 16:50
ti blokovi su predvideni za ventilaciju i prije je da ces imat problema nego da neces
samo primjera radi amiti ti ima nekih 9kw a kalijeva pec ne prelazi 10kw
imas mogucnost ako je stvarno dimenzija 19 otvora da das ugurat pokrom cjevi u taj dimnjak inace je to jedan od nacina sanacije dimnjaka

Hvala na savjetu ,več sam i o tome razmišljao,to bi bilo malo jeftinije rješenje nego cijeli novi dimnjak.Molio bih da malo pogledaš cijeli moj prvi post i da mi daš savjet o radijatorima dali radson ,ferrelli ili neke druge s obzirom na cijenu i kvalitetu.pozz

sasase
10.01.2008., 21:15
dfranc
prvo bezi od zrenjaninke jer ima vise mana neg dobrih strana a i dok ju slozis doso si do pol cjene stim da nemas garanciju da ti ju je monter dobro slozio nazad ( miaslim na spojene clanke )
vidarus nije los izbor gledajuci na cjenu al trazi dobar dimnjak ( ne samo da su clanci isti ko na buderusu nego ti isti cehi ljevaju za buderus )

za radijatore ti posaljem pp da nebi ispalo da reklamiram kaj

dfranc
03.02.2008., 14:05
I ja sam u nedoumici ,kakvu peć i dali limene radijatore ili aluminijske.Kolega monter mi preporuča , Viadrus u 22 od 29 kw za cca 120 m2 površine obiteljske kuće poluetažne izvedbe,građene 1987.g sa fasadom sep.Zidovi su od blokova debljine 30 cm ,bez termo izolacije,prozori su inlesovi sa izo staklom i ima ih dosta velikih.Dakle tri balkona sa balkonskim vratima i prozorom cca 140x140 plus još jedno 6 manjih prozora.Balkoni su smjer prema jugu.Lokacija kod Daruvara.Ispod dnevnog boravka je podrum ,a ispod dve sobe je garaža,ostale dve sobe su u potkrovlju.Dosad sam cijelu kuću grijao sa amiti kaninom pa onda sa Kalijevom peči od 110x45x160 visine.Nakon dve zime kalijeva peć dosta puca , pa bi išao na centralno sa drvima jer kod mene još nema plina.Dvoumim se između nove peći Viadrus u 22 od 35 kw 5400 kn za keš ili mi jedan kolega nudi , sačuvanu, stariju zrenjaninku gusenu od 35 kw
sa malim vratinma.Dakle morao bi promjeniti prvi ćlanak sa velikim vratima od novije verzije peći cca 2000 kn + 500 kuna peč.Instalacija bi bila sa bakrom i radson ili ferroli ili korad limenim radijatorima sve to bi došlo sa novom Viadrus u 22 oko 17 000 kn + majstoru 8x250 za postavu radijatora=2000 kn.Još k tome montaža peći 3x250=750 kn,sveukupno oko 20000 kn.U sastavu kuće imam dupli dimnjak od glinenih blokova 190x190 mm na jedan bi ostala kalijeva peć , ana drugi bi probao staviti Viadrusa ,ako nebude dobro , moraču probiti zid iz podruma te postaviti prokromski dimnjak uz fasadu .To je dodatnih oko 7m x 350 kn za dimnjak fi 160 ili 180 mm.Pošto sam već previše oduljio sa prićom ,izvinjavam se na tome ,te vas molim da to malo probate pojasniti jednoj neznalici,to jest meni , i recite dali će to biti koliko toliko u redu.Puno hvala i veliki pozdrav!

Da malo osvježim temu.Grijanje je napravljeno.Peć Viadrus u 22 ,35 kw,radijatori radson,esbe miš ventil,bakrene cijevi,bojler kupaonski 80 l,ventili 5 herzovih thermostar termostatskih i ostali obični.Pošto je peč u podrumu spojena je sa dve cijevi 160 mm i dva koljena u dimnjak kroz ploću,polovina jedne metrove cijevi je ugurana u dimnjak.Zasad to dosta dobro radi,trošimo dvoje srednje tačke drva na dan i noć,24 sata.Ako netko ima volje da malo opiše način loženja za Viadrus iz svog iskustva,radi što veće iskoristivosti sistema grijanja.Zahvaljujem na pomoći.Pozdrav!

bigip
04.02.2008., 20:38
Da malo osvježim temu.Grijanje je napravljeno.Peć Viadrus u 22 ,35 kw,radijatori radson,esbe miš ventil,bakrene cijevi,bojler kupaonski 80 l,ventili 5 herzovih thermostar termostatskih i ostali obični.Pošto je peč u podrumu spojena je sa dve cijevi 160 mm i dva koljena u dimnjak kroz ploću,polovina jedne metrove cijevi je ugurana u dimnjak.Zasad to dosta dobro radi,trošimo dvoje srednje tačke drva na dan i noć,24 sata.Ako netko ima volje da malo opiše način loženja za Viadrus iz svog iskustva,radi što veće iskoristivosti sistema grijanja.Zahvaljujem na pomoći.Pozdrav!

Spremam se ugraditi skoro pa identičan sustav grijanja ko tvoj.
Zanima me kako si riješio dimnjak? Dali si radio prokromski koji si spominjao ranije i koliko te koštalo postavljanje dimnjaka.
thanx:)

dfranc
05.02.2008., 22:41
Spremam se ugraditi skoro pa identičan sustav grijanja ko tvoj.
Zanima me kako si riješio dimnjak? Dali si radio prokromski koji si spominjao ranije i koliko te koštalo postavljanje dimnjaka.
thanx:)

Zasad ložim na dimnjak koji je napravljen zajedno sa gradnjom kuće,17x17 cm,ako bude problema na proljeće radim prokromski fi 16 cm.Cjena je kod domaćeg limara oko 350 kn po dužnom metru.pozz

blade-ri
22.08.2008., 11:01
pozdrav!

dda li je netko čuo za peći za centralno (na drva), koje za gorivo koriste brikete (ono, prešana piljevina, bla-bla)?

navodno da se proizvode negdje u slo, i još da imaju sistem samopunjenje -nešto da se stavi umjesto vratiju (eliki lijevak, koji na dnu ima "puža", pa sam ubacuje brikete kako pada temp.)

Lee Champa
22.08.2008., 12:50
To nisu brikete (kupe se u trg. centrima Bau. Pev. Kauf.....) i mogu se trpati u bilo koju peć za kruta goriva, već su to PELETE.
I kakva korist od tog, ako koštaju ko loža?

spoki007
22.08.2008., 13:17
...ovo... (http://www.centrometal.hr/index_HR.htm)

jedini problem sto je tesko nabaviti pelet...

sasase
24.08.2008., 21:30
To nisu brikete (kupe se u trg. centrima Bau. Pev. Kauf.....) i mogu se trpati u bilo koju peć za kruta goriva, već su to PELETE.
I kakva korist od tog, ako koštaju ko loža?

peleti se proizvode i u hrvatskoj inace su jako nezahvalni za kurit ako pec nije predvidena za njih

lorddog
23.03.2009., 10:47
e da se ija ukljucim,iako je tema malo zamrla :D
naime ja sam u 8-9 mj. prosle godine imao sport od kojih 50 tisuca kunića i slozio si doma centralno grijanje za dva kata od po cca.85 metara kv. e sad uzeo sam pec buderus logano g211 ona g211d mi nije stala u podrum,napravili smo ganc novi dimljak ,otvor brijem 22 ili tak nekaj uglavnom pec od prvog dana dimi sve u 16 :lol: to je za smijat i plakat istovremeno tolike pare a ona dimi cijeli podrum mi je od dima mogo bi u fusu dimit ljudima kobase :)
e sad ne samo kaj ona dimi neg nemrem ni zadrzat temperaturu recimo na 85 stupnjeva nego ode ona na 110 i preko pa mi svako malo izbaci onaj sigurnosni ventil!!
eh da pec ima sve i svasta sve moguce osiguravajuce lonce i poklopce i klapne i sta ti ja znam ,al jednostavno nemres je kontrolirat iskoristava sva svoja 33 -36 kilovata :D
e ak ima ko da kaj zna zakaj se to dogada nek javi !!"pliz :)

spoki007
23.03.2009., 11:35
poslikaj pa se vrati....

Lee Champa
23.03.2009., 13:35
Je li dimnjak prohodan?:D
Čime ložiš?
Imaš li regulator propuha i je li ispravan?:D

maca75
31.12.2009., 08:28
Ukoliko neko koristi vitoligna molio bi da napise svoje iskustvo u koristenju (potrosnja i odrazavanje).

Hvala

batak79
14.02.2011., 05:15
trebam pomoc...,imam centrometalovu pec na drva 35kcal,i imam probleme sto mi pec rosi,ustvari i pec i dimnjak i kad se otvore vrata vraca dim napolje.dimnjak je fi 16 i visok je oko sedam metara,da li je imo neko slicni problema i kako ih ukloniti?

alf46
14.02.2011., 23:59
trebam pomoc...,imam centrometalovu pec na drva 35kcal,i imam probleme sto mi pec rosi,ustvari i pec i dimnjak i kad se otvore vrata vraca dim napolje.dimnjak je fi 16 i visok je oko sedam metara,da li je imo neko slicni problema i kako ih ukloniti?

Ja sam imao istih problema sa centrometalovim štednjakom za centralno eko-pek 23, dimnjak je bio zidani 15 x 15 cm. Smola svuda u peci na peci u dimnjaku, problem sam rijesio sa drugim dimnjakom, radio sam ga od inoxa fi 180 x 2 mm, izolirao sa schiedel kamenom vunom 50 mm i vanjski plašt od inoxa 0.5 mm, dimnjak je sad iznad sljemena nekih 1.8 met. dok je prije bio 0.5 met. i problem je nestao tj. jednom se dogodilo ali zbog vlazne hrastovine. Necu sto posto tvrdit ali 7o % je dimnjak premalog promjera pogotovo za 35 kal peć.
http://i40.tinypic.com/2u61ow8.jpg
Ako te zanimaju detalji mozes vidjet na http://www.alf46.com/samogradnja/viewtopic.php?f=17&t=58 nadm se da je pomoglo.

Zvon
15.02.2011., 10:51
Samo jedno pitanje: gdje ima za kupiti takvih inox cijevi? Meni treba fi160mm, za spoj peći i dimnjaka, nekih 2 metra.

alf46
15.02.2011., 20:39
U sesvetama u inox centru su koliko sam se ja raspitivao najjeftinije
http://www.inoxcentarsesvete.hr/ ili preko neke trgovine željezom ako si daleko od ZG.
Najbliža mjera ti je 154 ili 168.3 mm vanjskog promjera, mozda ti je ova druga bolja 168-4 mm stjenke 164.

Zvon
15.02.2011., 20:54
Fala, već sam došel do njih. Cijev je fi 168,3 (vanjski) sa stjenkom 2mm. Taman kaj mi treba, jedino je oko 300kn/m.

alf46
15.02.2011., 23:56
Da cijena je takva kakva je ali je dozivotno izdržliva te naj sigurnija.

Zvon
16.02.2011., 05:35
Čime si zavarival? REL-om s krom elektrodama, MIG-om s argonom ili TIG-om?

energon
22.02.2011., 19:41
razlika viadruss,buderus i centrometal.prve dvije su radene,lijevane pa je moguce spajanje clanaka dok centrometal je pec koja je varena od metalnih ploca.moj odabir bi bio centrometal zbog lakseg ciscenja/odrzavanja i velike jednostavnosti dorada,mogucnost lozenja na pelet,i dogrijavanja na loz ulje.nove serije buderus peci su po meni lose tehnicki projektirane.imaju veliko loziste a malo sace kroz koje prolaze dimni plinovi,pa dolazi do toga kad otvorite vrata da bi napunili pec drvima ona izbaci veliku kolicinu dima u prostoriju.sve u svemu sve su to kvalitetne peci a na kupcu je da odabere sto zeli.

Zvon
22.02.2011., 19:56
U sesvetama u inox centru su koliko sam se ja raspitivao najjeftinije
http://www.inoxcentarsesvete.hr/ ili preko neke trgovine željezom ako si daleko od ZG.
Najbliža mjera ti je 154 ili 168.3 mm vanjskog promjera, mozda ti je ova druga bolja 168-4 mm stjenke 164.

Kupljeno fi 168,3x2mm, 2m, cca 550kn. Hvala! :)
Razmišljal sam o zavarivanju koljena MIG postupkom, ali elektrode su ipak jeftinije: fi2,5mm košta kod njih cca 80 kn/kg. Najjeftinije do sad.

sasase
23.02.2011., 05:14
razlika viadruss,buderus i centrometal.prve dvije su radene,lijevane pa je moguce spajanje clanaka dok centrometal je pec koja je varena od metalnih ploca.moj odabir bi bio centrometal zbog lakseg ciscenja/odrzavanja i velike jednostavnosti dorada,mogucnost lozenja na pelet,i dogrijavanja na loz ulje.nove serije buderus peci su po meni lose tehnicki projektirane.imaju veliko loziste a malo sace kroz koje prolaze dimni plinovi,pa dolazi do toga kad otvorite vrata da bi napunili pec drvima ona izbaci veliku kolicinu dima u prostoriju.sve u svemu sve su to kvalitetne peci a na kupcu je da odabere sto zeli.

daj ne prodaj krivu vjeru sve te navedena peci su konstrukcijsko na nivo ispred 50 godina nazalost u nasoj drzavi mogu prodat sranje koje se vani vise nemoze zato i je poplava tih svakojakih peci ove gusane peci koje si naveo njima je osnovno gorivo ugljen a ne drvo a kaj se centrometala tice konstrukcijski je nedoraden
na nju namontirat bilo plamenik na loz ulje ili peletni je bacanje novaca jer je iskoristenje jako slabo

energon
23.02.2011., 12:23
daj ne prodaj krivu vjeru sve te navedena peci su konstrukcijsko na nivo ispred 50 godina nazalost u nasoj drzavi mogu prodat sranje koje se vani vise nemoze zato i je poplava tih svakojakih peci ove gusane peci koje si naveo njima je osnovno gorivo ugljen a ne drvo a kaj se centrometala tice konstrukcijski je nedoraden
na nju namontirat bilo plamenik na loz ulje ili peletni je bacanje novaca jer je iskoristenje jako slabo

U svemu ima istine pa tako i u tome.trenutno su to najprodavanije/najpovoljnije peci na trzistu.a sto se tice lozenja.osnovno lozenje je na drva a uljni/pelet plamenik je tu u namjeni dogrijavanja u prijelaznom periodu,za povremeno dogrijavanje.naravno da su gubici na taj nacin poveci a i iskoristivost smanjena.nazalos situacija je takva da se s financijske strane gledano takve peci kupuju jel su cijenom najprihvatljivije.

d2267
23.02.2011., 15:57
Nisam ljubitel Centrometalovih peći.Ćak ih i ne ugrađujem više,zbog kratkog roka trajanja.No onima koji govore o zastarijelosti i nedorađenosti,iznjeo bi podatak da se više Centrometalovih peći prodaje van Hrvatske,nego u Hrvatskoj.Među ostalim i u zemlje Beneluxa i Francuskoj.Onima koji misle da je to proizvod sklepan u limarskoj radioni,rekao bih da se varaju,jer se u izradi koriste laserski rezači,varenja izvode roboti i tako.Drugi je par rukava što se u proizvodnji koreiste jeftiniji kotlovski limovi da bi se dobila konkurentna cijena.

sasase
23.02.2011., 18:42
Nisam ljubitel Centrometalovih peći.Ćak ih i ne ugrađujem više,zbog kratkog roka trajanja.No onima koji govore o zastarijelosti i nedorađenosti,iznjeo bi podatak da se više Centrometalovih peći prodaje van Hrvatske,nego u Hrvatskoj.Među ostalim i u zemlje Beneluxa i Francuskoj.Onima koji misle da je to proizvod sklepan u limarskoj radioni,rekao bih da se varaju,jer se u izradi koriste laserski rezači,varenja izvode roboti i tako.Drugi je par rukava što se u proizvodnji koreiste jeftiniji kotlovski limovi da bi se dobila konkurentna cijena.

necemo u tehnologiji proizvodnje nitko ne spori to
sto se kvalitete lima tice to je drzava kriva jer nema pravih standarda

ak si na tekucem sa prodajom tih peci u inostranstvu u koji razred spadaju i pod kojim uvjetima se mogu prodavat

i bilo bi zanimljivo koji link di se vani to prodaje

sasase
23.02.2011., 18:52
U svemu ima istine pa tako i u tome.trenutno su to najprodavanije/najpovoljnije peci na trzistu.a sto se tice lozenja.osnovno lozenje je na drva a uljni/pelet plamenik je tu u namjeni dogrijavanja u prijelaznom periodu,za povremeno dogrijavanje.naravno da su gubici na taj nacin poveci a i iskoristivost smanjena.nazalos situacija je takva da se s financijske strane gledano takve peci kupuju jel su cijenom najprihvatljivije.

gle na auto cemo potrosit cijelo bogatsvo i vozit ga par godina a na stvar koja nam omogucuje komfor u ovo ludo vreme vise od pola godine i zelimo da traje bar 15 godina gledamo da sto jeftinije prodemo pa makar kupili ficeka
nema logike

energon
23.02.2011., 20:23
gle na auto cemo potrosit cijelo bogatsvo i vozit ga par godina a na stvar koja nam omogucuje komfor u ovo ludo vreme vise od pola godine i zelimo da traje bar 15 godina gledamo da sto jeftinije prodemo pa makar kupili ficeka
nema logike

To razumijem i prihvacam tvoje misljenje.takva su nam razmisljanja i ja bi bio najsretniji da svi budemo bez problema po tom pitanju.nazalost svakome se daje na osobni odabir koji auto ce vozit a kako i s kojom peci ce se grijat.svatko odlucuje sam za sebe pa tako ti i ja.

d2267
23.02.2011., 20:31
necemo u tehnologiji proizvodnje nitko ne spori to
sto se kvalitete lima tice to je drzava kriva jer nema pravih standarda

ak si na tekucem sa prodajom tih peci u inostranstvu u koji razred spadaju i pod kojim uvjetima se mogu prodavat

i bilo bi zanimljivo koji link di se vani to prodaje
ne znam odgovoriti precizno,ali bio sam u toj tvornici,i prošetao kroz cijeli proizvodni proces.do podatka o prodaji došao sam usmenom predajom u razgovoru s vlasnicima tvornice.peći koje se prodaju vani malo drugačije izgledaju od ovih "domaćih",imaju nekakav smeđi oklop,i isporučuju se s montiranom oblogom.

energon
23.02.2011., 21:01
ne znam odgovoriti precizno,ali bio sam u toj tvornici,i prošetao kroz cijeli proizvodni proces.do podatka o prodaji došao sam usmenom predajom u razgovoru s vlasnicima tvornice.peći koje se prodaju vani malo drugačije izgledaju od ovih "domaćih",imaju nekakav smeđi oklop,i isporučuju se s montiranom oblogom.

A srce peci,sam metalni lim,jel isti u tim pecima za prodaju u inozemstvu kao ovaj za nase trziste?
Kakav smedi oklop?

lorddog
01.01.2013., 14:50
Mogu samo da kažem iz iskustva..vani u 70% prostora cete pronaci buderus i njene izvedenice..sukladno kao i svi eu. proizvodi koji su na kakvom takvom glasu dovedeni su i kod nas na trziste i prodaju se po relativno pristupačnim cijenama.....bivse YU. peći su nekad bile hebeno kvalitetne kada usporedujemo sa stranima,iako istina bog nekad nisi ni imo neki veli izbor(non yu. nije moglo bit toliko dobavljivo)

no da li dolaze po kvaliteti identicni proizvodi nemogu tvrditi,ali konstrukcijiski su isti..i jedino sto za buderus mogu reci da je to čisto smece..navedeno je da se mogu koristiti xy goriva ..no te peči ne vrijede pišljiva boba.... u principu griju odlicno za to su i napravljene ali održavanje je muka isusova....potrosnja goriva samim tim je i povecana i ono sto navode u specifikacijama neodgovara stvarnom stanju ni približno....ma kakvo god gorivo koristio i na koji god nacin ložio....

KSENADO
08.01.2013., 10:50
Mogu samo da kažem iz iskustva..vani u 70% prostora cete pronaci buderus i njene izvedenice..sukladno kao i svi eu. proizvodi koji su na kakvom takvom glasu dovedeni su i kod nas na trziste i prodaju se po relativno pristupačnim cijenama.....bivse YU. peći su nekad bile hebeno kvalitetne kada usporedujemo sa stranima,iako istina bog nekad nisi ni imo neki veli izbor(non yu. nije moglo bit toliko dobavljivo)

no da li dolaze po kvaliteti identicni proizvodi nemogu tvrditi,ali konstrukcijiski su isti..i jedino sto za buderus mogu reci da je to čisto smece..navedeno je da se mogu koristiti xy goriva ..no te peči ne vrijede pišljiva boba.... u principu griju odlicno za to su i napravljene ali održavanje je muka isusova....potrosnja goriva samim tim je i povecana i ono sto navode u specifikacijama neodgovara stvarnom stanju ni približno....ma kakvo god gorivo koristio i na koji god nacin ložio....

Ovo za Buderus se slažem 100 %. Mi smo kupili prije 3-4 godine Buderus peć na pirolizu i mogu samo reči da je to bačeni novac cca 22000 kn,garancija 2 god, a peč se prošupljila za 4 god i mogu je baciti u smeće, jer se pločevina istanjila na 1 mm i neda se mijenjati. Za info pločevina je za naše tržište 4 mm, a za EU 8 mm + keramički ovoj oko ložišta. Predstavnici Boscha nemaju pojima o toj peći (savjeti), bitno da je prodaju:503:, sada su mi ponudili (kao jako su ljubazni, jer sam rekla da ću ih dati u novine)testnu peć CHT LOGICA 30-38 za 6500 kn + morala sam platiti njihovog ovlaštenog servisera (koji pojima nema o instaliranju te peći,ali ga moram uzeti jer inače nemam garanciju) 2000 kn + novi djelovi za spajanje peći 3500 kn= opet sranje, jer peć serviser nezna podesiti:503: i dimi iz dimnjaka koji vodi do zida ko luda i curi smola iz njega i ložište je evo u par dana već puno čađi i smole. Da bi podesio tu peć, moraš imati završen fakultet ,valjda :mad:Kada pitam u predstavništvu kaj sada da radim, oni se prave grbavi i zmišljaju gluposti: mokra drva (drva suha ko barut imam), te nije dobar dimljak (oni su bili kod mene i sve vidjeli i prdložili mi tu peć), te dijelo za spajanje nisu orginalni (kvragu pa majstor je kupio njohiv sve nove djelove, nisam ja ). Pomoći ni od kuda,glavno da su me opet nasanjkali. NIKADA VIŠE BUDERUS,NI KUPNJA PREKO BOSCHA.:504:Inače buderus na pirolizu iziskuje takvo čišćenje da vi postajete rob te peći.Mora se čistiti svakih 2-3 dana ,a generalno svakih 7 dana i gasiti svakih 14 dana i čistiti dimljak. BLJAK,BLJAK.Da li vi znate nešto o tim CHT (POLJSKA) ?