PDA

View Full Version : Zaštita potrošača

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7

Katrin
16.09.2009., 13:14
dakle shvaćate o čem je riječ, auto bi se kupio ugovor je na temelju viđeno kupljno. nema test drivea! što zakon o zaštiti potrošaća kaže o tome, npr ukoliko ja kupim auto i ne izađe iz dvorišta jer nije u vozno, stanju, a prodan je pod sve super i sve pet
fala

pogledaj zakon o obveznim odnosima, dio o kupoprodaji i odgovornosti prodavatelja za nedostatke :mig: a i ovo vec receno, nitko te ne tjera da kupis bez probe.

*_spike
17.09.2009., 09:34
Danas sam vidio "zanimljivost" na poleđini pakiranja određene juhe. Fotkao sam, ali podforum ne podržava IMG kod, pa evo ovdje (http://i31.tinypic.com/10ymof5.jpg).

Uglavnom, zanima me može li se što učiniti oko ovoga? Na ambalaži jasno piše da u 100g proizvoda ima 11.6g bjelančevina, što bi značilo da je udio istih 11.6%. I do tih informacija je "info panel" oko važnosti pilećih bjelančevina i sl.

Onda pogled padne na sastojke i nakon čitavog niza svega osim mesa, dolazimo do pilećeg mesa u prahu, kojeg ima 0.17%.

Potrebno je vrlo malo razmišljanja, da se onda skuži da je većina bjelančevina od tih 11.6%, koliko ih proizvod ima, ne-pilećeg podrijetla, tj. vjerojatno od tjestenine, ali i od drugih sastojaka.

Kako ovakva "reklama" prođe, odakle im toliko petlje da pišu oko pilećih bjelančevina, kojih ne stave niti 0.17% u proizvod, a do istog tog info panela stave da je bjelančevina 11.6%, valjda da ljudi pomisle da je sve to pileće. Mislim, nisu svi nutricionisti, ne bave se svi biologijom ili medicinom, prehranom ili sportom, običan čovjek će pomisliti baš to (ako već ide čitati) - IMA 11.6% PILEĆIH BJELANČEVINA U PROIZVODU.
I oni info paneli do toga samo potvrđuju tu misao, jer zašto bi proizvođač to pisao, ako ih ima tako malo kao 0.17%? :bonk:

Zanima me može li se što učiniti oko ovoga, prolazi li kao lažno oglašavanje (jer "običnu" osobu navede na krivi zaključak) ili je samo tip bezobrazluka na koji se treba - naviknuti?

F10EXX
17.09.2009., 10:46
Danas sam vidio "zanimljivost" na poleđini pakiranja određene juhe. Fotkao sam, ali podforum ne podržava IMG kod, pa evo ovdje (http://i31.tinypic.com/10ymof5.jpg).

Uglavnom, zanima me može li se što učiniti oko ovoga? Na ambalaži jasno piše da u 100g proizvoda ima 11.6g bjelančevina, što bi značilo da je udio istih 11.6%. I do tih informacija je "info panel" oko važnosti pilećih bjelančevina i sl.

Onda pogled padne na sastojke i nakon čitavog niza svega osim mesa, dolazimo do pilećeg mesa u prahu, kojeg ima 0.17%.

Potrebno je vrlo malo razmišljanja, da se onda skuži da je većina bjelančevina od tih 11.6%, koliko ih proizvod ima, ne-pilećeg podrijetla, tj. vjerojatno od tjestenine, ali i od drugih sastojaka.

Kako ovakva "reklama" prođe, odakle im toliko petlje da pišu oko pilećih bjelančevina, kojih ne stave niti 0.17% u proizvod, a do istog tog info panela stave da je bjelančevina 11.6%, valjda da ljudi pomisle da je sve to pileće. Mislim, nisu svi nutricionisti, ne bave se svi biologijom ili medicinom, prehranom ili sportom, običan čovjek će pomisliti baš to (ako već ide čitati) - IMA 11.6% PILEĆIH BJELANČEVINA U PROIZVODU.
I oni info paneli do toga samo potvrđuju tu misao, jer zašto bi proizvođač to pisao, ako ih ima tako malo kao 0.17%? :bonk:

Zanima me može li se što učiniti oko ovoga, prolazi li kao lažno oglašavanje (jer "običnu" osobu navede na krivi zaključak) ili je samo tip bezobrazluka na koji se treba - naviknuti?

Ne vidim kako ce covjek pomisliti da ima 11.6% pilecih bjelancevina ako kaze da ima 11.6% bjelancevina, pogotovo stoga sto je jasno navedeno koliko ima piletine, tj pileceg mesa. Ak ides citat, onda citaj sve. A to da nisu svi nutricionisti biolozi ili medicinari, sigurno tako ima i ljudi koji ne znaju sto su to bjelancevine, treba li i to objasnjavati na pakiranju hrane?

*_spike
17.09.2009., 12:05
Ne vidim kako ce covjek pomisliti da ima 11.6% pilecih bjelancevina ako kaze da ima 11.6% bjelancevina, pogotovo stoga sto je jasno navedeno koliko ima piletine, tj pileceg mesa. Ak ides citat, onda citaj sve. A to da nisu svi nutricionisti biolozi ili medicinari, sigurno tako ima i ljudi koji ne znaju sto su to bjelancevine, treba li i to objasnjavati na pakiranju hrane?
Gle, sve bi bilo ok da nisu davali "info panel" u kojem pišu kako su pileće bjelančevine zdrave i la-la. Kad imaš njega, preko konteksta je lako za zaključit da to pišu baš zato jer njihov proizvod ima visok udio istih. A nema.

Katrin
17.09.2009., 12:10
to sto ti zakljucujes nigdje ne pise. moglo bi se podvesti pod zavaravajuce oglasavanje, ali bi bilo puno lakse da pise da su pilece bjelancevine a po sastavu ih gotovo i nema.

F10EXX
17.09.2009., 12:22
Gle, sve bi bilo ok da nisu davali "info panel" u kojem pišu kako su pileće bjelančevine zdrave i la-la. Kad imaš njega, preko konteksta je lako za zaključit da to pišu baš zato jer njihov proizvod ima visok udio istih. A nema.

Preko konteksta? A da ne zakljucujes preko konteksta, nego na temelju onoga sto jasno pise, kak bi to bilo?

PetBorut
22.09.2009., 16:55
Preko konteksta? A da ne zakljucujes preko konteksta, nego na temelju onoga sto jasno pise, kak bi to bilo?

Al ja bih ipak rekao da to naginje na zavaravajuce oglasavanje. Za bjelancevine ajde - one su istaknute u prvi plan ali ih i ima preko 10%. Ali na proizvod koji sadrzi 0,17% piletine napisat kako je "piletina zdrava" ipak jeste u odredjenom raskoraku. Ja kao kupac nekako ne citam koliko cega ima u svakom proizvodu. Ako na proizvodu pise pileca juha ili ako se piletina u nekoj drugoj formi medju dominantnijim elementima na ambalazi, ipak ocekujem da je ima vise od 0,17%. No istu stvar nam rade sa svim drugim proizvodima. Da ne spominjemo koliko sira ima u "pizzi sa sirom" ili koliko jagoda ima u jogurtu od jagode. Nazalost je potrebno provodit sve vise i vise vremena citajuci te detaljne sastojke. :ne zna:

skyline77
29.09.2009., 16:51
Jučer se vraćam iz jednog trgovačkog centra i doma sasvim slučajno uzmem račun i malo bacim oko, inače nemam običaj pregledavati račune, i vidim grešku. Naime, teta na blagajni mi je otkucala 2 puta po 2kg jabuka i uredno mi je naplatila tih 4kg, a ja kupio samo 2 kg.
To je sitnica, naplatila mi je više nekih 15kn, međutim kasnije sam se logično pitao jesu li me još koji put negdje zakinuli. Vjerujem da je to bilo nenamjerno, u toj brzini žena je kucala više nego što je trebala i naravno nisam imao potrebe reagirati za tih 15kn. Međutim što napraviti kada dođe do veće greške, kad je riječ o 60-70kn? Vjerujem da mnogima je svaka kuna bitna. Naknadne reklamacije se pretpostavljam ne uvažavaju, jer tko će mi zaista vjerovati da sam ja uzeo samo 2kg jabuka a ne 4. A opet na blagajni kad se dobije račun, pregledavati i zbrajati na kalkulatoru stavku po stavku svaki put (pogotovo kad se radi o većoj kupovini sa punim kolicima) jednostavno mi nema smisla. Red na blagajni bi bio kilometarski. Dakle što napraviti i kome se žaliti kad dođe do prevare trgovca?

Ako tema nije za ovaj pdf, ispirke uz molbu moderatora da ga premjeste.

ex_1
29.09.2009., 17:20
E vidis neznam,ali sljedeci put pogledaj boli te briga za red.Tako je moja stara u kauflandu nesto kupovala i bas zadnji artikl od 80 kuna je 2 puta uracunat,i normalno kao i 99 posto ljudi kuci dosla i bezveze oko bacila na racun.Heh sto ces koliko ljudi to recimo neprimjeti :cerek:

moses
29.09.2009., 19:42
Meni se to toliko često događa da već počinjem sumnjati da je skroz slučajno

Kladi
29.09.2009., 22:53
mislim da si trebao s računom i svom robom vratiti se u dućan. baš u konkretnom primjeru s jabukama jasno je da ćeš ti teško u gram izvagat ista dva paketa, mislim da bi to bilo lako utvrditi da je žena pogriješila.

druga stvar da ti je nešto od industrijski pakirane robe s barcodom duplano. to bi već teže bilo dokazivo. makar....sjećam se da sam ja jednom išla tako na reklamaciju, kupila sam kisele krastavce 1 bočicu, naplaćene dvije i žena je rekla da se sjeća mene i moje robe....ne znam da li je prihvatila to što joj govorim da izbjegne rasprave sa šefovima ili se fakat sjećala:ne zna:.

al vrijedi pokušati:mig:

Putnik92
30.09.2009., 11:42
Većina šoping centara ima na kasama displeje na kojima se vidi cijena robe koju provlači, ako ti štogod dvostruko naplati, vidjet ćeš. Puno bolje nego naknadno listati (obično nečitljivi) račun

nelyca
08.10.2009., 07:30
u puno dućana jedna cijena na policama,druga na blagajni kad provuče kod.zato sad sve kontroliram na onom čudu za provjeru cijena.neki dan u plodinama kupovala nareske i kad mi izvagala sve cijene bile točno 10 kn/kg veće nego istaknute.lijepo sam joj to vratila na pult i rekla neka si babu vara,a ne mene.bilo je to u Plodinama poznatim po varanju kupaca.:flop:

Zlajjja
11.10.2009., 23:58
Ovako...
Kupio sam laptop preko posrednika, koji mi je ujedno prijatelj, od jedne osobe.
Na moje pitanje kakav je laptop, kako radi, ona je odgovorila da je laptop ispravan i da je sa njim bila prezadovoljna i da se nada da cu i ja biti zadovoljan ( ovdje nema nikakvog ugovora, niti pisanog teksta gdje je prodavatelj garantirao navedeno).
Nakon dva dana ispostavilo se da je laptop neispravan( zaledi se) sto su naknadno potvrdili kompjuterski strucnjaci.
Saznavsi za kvar, trazio sam da mi se vrati novac od te osobe.
Novac sam dobio i pod pritiskom osoba je na kraju priznala da je postojao kvar na laptopu. (problem sa baterijom laptopa). Ovo upucuje na to da je osoba prethodno znala za kvar, ali je presutjela.

Nasa pitanja:
1. prijatelj: "Moje misljenje je da ona apsolutno nije morala vratiti laptop. Pozivam se na to, da nije bilo nikakvog ugovora, niti pisane forme gdje je ona garantirala da je laptop ispravan. I kako korisnik moze dokazati da ustvari on nije pokvario laptop. Htio bih napometi da je prodavac naravno dozvoli kupcu da isproba laptop prije kupovine i da je odma u pocetku bio upoznat sa cijenom i konfiguracijom..
2.prijatelj: " moje je ipak misljenje da je ta doticna osoba samim priznanjem da je prodala neispravan laptop potvrdila ono sto govorim otpocetka a to je da nije govorila istinu, da me htjela zavarati i "podvaliti" neispravan racunar, a kompjuterski strucnjaci su dokazali dijagnozom njegovu neispravnost.( izmedjuostalog cijena laptopa je bila dosta visoka za jedan polovan laptop i smatram da se nitko nebi upustio u toliki trosak kako bi kupio nesto neispravno.)

VELIKO PITANJE:
Da li je prodavac morao/trebao vratiti novac za laptop?:confused:

Ostavljamo subjektivna misljenja po strani, nego nas prvenstveno zanimaju vasa misljenja, a posebice ona koja su pravno potkovana.

Unaprijed zahvalni ! :)

Katrin
12.10.2009., 00:35
ukoliko kupac nije znao za neispravnost onda prodavac mora vratiti novac ili zamijeniti robu.

Zlajjja
12.10.2009., 01:27
@Katrin je li to tvoje misljenje ili je to po zakonu( uz sve gore navedene cinjenice i argumente)

Anton
12.10.2009., 06:17
ukoliko kupac nije znao za neispravnost onda prodavac mora vratiti novac ili zamijeniti robu.

Čekaj samo malo, pa tip je kupio polovnu robu, kakav povrat novca?Neka bude sretan što je kune dobio nazad.
Ako sam dobro shvatio.

@Katrin je li to tvoje misljenje ili je to po zakonu( uz sve gore navedene cinjenice i argumente)

Jesi ti to kupio polovni ( nije bitno je li i novi ) laptop, od fizičke osobe?

PetBorut
12.10.2009., 07:54
Čekaj samo malo, pa tip je kupio polovnu robu, kakav povrat novca?Neka bude sretan što je kune dobio nazad.
Ako sam dobro shvatio.

Jesi ti to kupio polovni ( nije bitno je li i novi ) laptop, od fizičke osobe?

Nije bitno jel polovno ili nije, ako prodavac kaze da je roba ispravna a roba nije ispravna (pri prodaji), onda niti nema podloge za vazeci ugovor.
Nakon 6 mjeseci (mislim) nastupa "zastara" za otkrivanjem starog kvara.
To jel fizicka osoba ili nije cak i nije presudno - ako se radi o "komercijalnoj" preprodaji, odnosno ako i fizicka osoba od toga zivi i preproda recimo 20 laptopa mjesecno. U takvim slucajevima se ne moze odreci gorespomenute odgovornosti, ako pak fizicka osoba prodaje svoj stari laptop onda se moze formalno odreci takve odgovornosti ali ako kupac dokaze (sto je tesko) da je prodavac presutio neki kvar, onda naravno moze dobit naknadu kroz sudski proces.

Anton
12.10.2009., 08:30
Nije bitno jel polovno ili nije, ako prodavac kaze da je roba ispravna a roba nije ispravna (pri prodaji), onda niti nema podloge za vazeci ugovor.

Kakav ugovor?

Nakon 6 mjeseci (mislim) nastupa "zastara" za otkrivanjem starog kvara.
To jel fizicka osoba ili nije cak i nije presudno - ako se radi o "komercijalnoj" preprodaji, odnosno ako i fizicka osoba od toga zivi i preproda recimo 20 laptopa mjesecno. U takvim slucajevima se ne moze odreci gorespomenute odgovornosti, ako pak fizicka osoba prodaje svoj stari laptop onda se moze formalno odreci takve odgovornosti ali ako kupac dokaze (sto je tesko) da je prodavac presutio neki kvar, onda naravno moze dobit naknadu kroz sudski proces.

Prije mislim da pričamo o drugom slučaju.Sada mene zanima je li se ikada u povijesti hrvatskog sudstva dokazalo da je netko nekome prodao mačka u vreći, jer da je, sudovi bi bili zatrpani sa brat-bratu, parsto tisuća slučajeva.

PetBorut
12.10.2009., 08:38
Kakav ugovor?

Kupoprodajni (ne mora biti u pisanoj formi).

Prije mislim da pričamo o drugom slučaju.Sada mene zanima je li se ikada u povijesti hrvatskog sudstva dokazalo da je netko nekome prodao mačka u vreći, jer da je, sudovi bi bili zatrpani sa brat-bratu, parsto tisuća slučajeva.

Pa i rekao sam da je to cesto tesko dokazivo. U Njemackoj postoji nesto sto se zove "Gewährleistung" i sto je sasvim drugacije od "Garancije". Ovo prvo je zakonom propisan rok od 6 mjeseci u kojem kupac robe ima vremena da pronadje kvarove - teret dokazivanja da kvara nije bilo u trenutku prodaje je na prodavacu (!!!). Nakon tih 6 mjeseci dolazi do inverzije, odnosno kupac mora dokazat da je kvar bio prisutan u trenutku prodaje.
Ne znam kako je kod nas to regulirano, odnosno na kome je teret dokazivanja, no mislim da je gomila tih zakona prepisana upravo iz EUa.

Anton
12.10.2009., 08:51
Kupoprodajni (ne mora biti u pisanoj formi).

Kupoprodajni ugovor za laptop?Ja u životu nisam vidio kupoprodajni ugovor za ništa osim motorna vozila i nekretnine.
Kako ćeš dokazati usmeni kupoprodajni ugovor?

Pa i rekao sam da je to cesto tesko dokazivo. U Njemackoj postoji nesto sto se zove "Gewährleistung" i sto je sasvim drugacije od "Garancije". Ovo prvo je zakonom propisan rok od 6 mjeseci u kojem kupac robe ima vremena da pronadje kvarove - teret dokazivanja da kvara nije bilo u trenutku prodaje je na prodavacu (!!!). Nakon tih 6 mjeseci dolazi do inverzije, odnosno kupac mora dokazat da je kvar bio prisutan u trenutku prodaje.
Ne znam kako je kod nas to regulirano, odnosno na kome je teret dokazivanja, no mislim da je gomila tih zakona prepisana upravo iz EUa.

Kako ćeš to dokazati?Ti mi se javiš, ja ti prodam smeće od laptopa.Ti mene tužiš, a ja kažem da sam te prvi puta u životu vidio.Svjedoka nema.

PetBorut
12.10.2009., 09:07
Kupoprodajni ugovor za laptop?Ja u životu nisam vidio kupoprodajni ugovor za ništa osim motorna vozila i nekretnine.

I racun i "usmeni dogovor" su kupoprodajni ugovor.
Kad god nesto kupis, podloga za to je kupoprodajni ugovor - pa i kad kupis kruh kod pekara ili kad kupis novinen a kiosku (iako ne dobijes racun).

Kako ćeš dokazati usmeni kupoprodajni ugovor?

Antone, napisao sam da je dokazivost nesto sasvim drugo. Kljucno je pitanje "na kome je teret dokazivanja" jer to je to sto u praksi odredjuje tijek zbivanja.

Kako ćeš to dokazati?Ti mi se javiš, ja ti prodam smeće od laptopa.Ti mene tužiš, a ja kažem da sam te prvi puta u životu vidio.Svjedoka nema.

Naravno da ce uvijek bit ljudi koji ce ic kontra kaznenog zakona (clanak 224, prijevara). Stoga je bitno da ljudi barem uzimaju racune (makar i od fizickih osoba), ja ponekad znam i ukljucit audio snimanje na telefonu (uredno kazem prodavacu da ga snimam jer mi se ne da pisat detaljan ugovor). Cesto postoje mehanizmi da se kupac zastiti ali ljudska naivnost ucini svoje. :ne zna:

Anton
12.10.2009., 09:18
I racun i "usmeni dogovor" su kupoprodajni ugovor.
Kad god nesto kupis, podloga za to je kupoprodajni ugovor - pa i kad kupis kruh kod pekara ili kad kupis novinen a kiosku (iako ne dobijes racun).

Sve je to meni jasno, ali sam objasnio problem u daljnjem tekstu.

Antone, napisao sam da je dokazivost nesto sasvim drugo. Kljucno je pitanje "na kome je teret dokazivanja" jer to je to sto u praksi odredjuje tijek zbivanja.

Kao što rekoh.

Naravno da ce uvijek bit ljudi koji ce ic kontra kaznenog zakona (clanak 224, prijevara). Stoga je bitno da ljudi barem uzimaju racune (makar i od fizickih osoba), ja ponekad znam i ukljucit audio snimanje na telefonu (uredno kazem prodavacu da ga snimam jer mi se ne da pisat detaljan ugovor). Cesto postoje mehanizmi da se kupac zastiti ali ljudska naivnost ucini svoje. :ne zna:

Hm, nisam baš na ti sa ekonomijom, ali račun i fizička osoba? :misli:

Sve ovo stoji što si ti rekao, no naše sudstvo je toliko sporo, da i u slučaju ove prodaje, teoretske između tebe i mene, mislim da bi sudski proces trajao godinama.

PetBorut
12.10.2009., 09:35
Hm, nisam baš na ti sa ekonomijom, ali račun i fizička osoba? :misli:

Racun nije nista drugo no kupoprodajni ugovor - moze ga izdati svatko.
Ako zelis R1 racun kojeg mozes priznat kao predracun, to je naravno druga stvar (njega ne moze izdati bilotko).

Opet moram govorit za Njemacku, tamo je u BGB §368. propisano to sa racunima (i za fizicke osobe), pretpostavljam da je i kod nas nesto slicno.

§ 368
Quittung

Der Gläubiger hat gegen Empfang der Leistung auf Verlangen ein schriftliches Empfangsbekenntnis (Quittung) zu erteilen. Hat der Schuldner ein rechtliches Interesse, dass die Quittung in anderer Form erteilt wird, so kann er die Erteilung in dieser Form verlangen.

Dakle, ukoliko kupac trazi racun, prodavatelj ga MORA napisat (bez obzira jel fizicka ili pravna osoba).

Sve ovo stoji što si ti rekao, no naše sudstvo je toliko sporo, da i u slučaju ove prodaje, teoretske između tebe i mene, mislim da bi sudski proces trajao godinama.

Da, lako moguce.
Ja govorim kakva ja pravna pozadina takvog problema, a sudstvo nam je takvo kakvo je :ne zna:

EDIT:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/288230.html
ZOO, Članak 376. na dalje govori o kupoprodajnim ugovorima

Katrin
12.10.2009., 09:37

po zakonu.

Anton
12.10.2009., 10:36
Racun nije nista drugo no kupoprodajni ugovor - moze ga izdati svatko.
Ako zelis R1 racun kojeg mozes priznat kao predracun, to je naravno druga stvar (njega ne moze izdati bilotko).

Da, jasno da je R1 samo za pravne osobe.No, moram priznati da nisam znao da se kupoprodajni ugovor percipira kao račun ( iako u biti on to je ).

Dakle, ukoliko kupac trazi racun, prodavatelj ga MORA napisat (bez obzira jel fizicka ili pravna osoba).

Eh, da, a to ti je ono "neću napraviti, ne moraš niti kupiti", a kod polovnih stvari često je izbor jako sužen.

Da, lako moguce.
Ja govorim kakva ja pravna pozadina takvog problema, a sudstvo nam je takvo kakvo je :ne zna:

I to je glavni problem, uz ono što sam gore napisao ( "onda ti neću prodati" ).
Ako netko zna primjer iz prakse koji je uspio u dokazivanju ovakve prijevare, neka navede.

Hrc
12.10.2009., 10:56
Vidim ja da se vi tu ljudi zajebavate s čovjekom. Od kada je snimljeno mojim mobitelom dokaz na sudu? Prodao sam ti šta sam prodao i mogao si probati. Ako naknadno ne radi, tko ti kriv. Bilo je polovno, istekla je garancija... Borute, znači da po tvojoj teoriji švabe mogu kupiti auto i ako ne nešto pokvari u 6 mjeseci onda prodavatelj to mora popraviti ili vratiti novce? Tj. ima garanciju najmanje 6 mjeseci. A nakon toga kupac mora dokazivati da je bilo neispravno-onda ima garanciju do kada hoće na polovnu stvar. Otkada ti ja kao fizička osoba mogu izdati račun za prodani polovni laptop? Laptop može sada radit pa za 8 sekundi prestati. Ipak je to elektronika. Kako bi ti dokazao da je HDD bio neispravan. Malo je lupkao ali je i dalje radio. Nakon 8 sekundi samo lupa i gotovo.

Katrin
12.10.2009., 11:18
kod nas je rok za skrivene nedostatke 2 mjeseca, a prodavatelj ne odgovra za nedostatke po proteku 2 godine (kod polovnih stvari se moze ugovoriti godinu dana) od predaje stvari kupcu.

odgovornost se moze iskljuciti, ali ne onda kad prodavatelj za nedostatak zna i to ne kaze kupcu.

Hrc
12.10.2009., 11:24
kod nas je rok za skrivene nedostatke 2 mjeseca, a prodavatelj ne odgovra za nedostatke po proteku 2 godine (kod polovnih stvari se moze ugovoriti godinu dana) od predaje stvari kupcu.

odgovornost se moze iskljuciti, ali ne onda kad prodavatelj za nedostatak zna i to ne kaze kupcu.

Znači ja ti prodam auto. Ti ga probaš i sve ti odgovara i ti nakon toga saznaš da je auto udaran. Ti onda možeš dobiti novce nazad a vozila si se 2 mjeseca s tim autom? Ili još bolje godinu dana kako si napisala!! A šta je ako kupac ne pita je li auto razbijan a kasnije, kada sazna da je auto razbijan, se "sjeti" da je "pitao"? Jebote, ako je tako, onda stvarno znamo zašto plačamo silne milijarde iz proračuna za pravne usluge! Za još idiotskije zakone nego si to možemo zamisliti.

Ja sam se mogao blago rečeno postaviti na trepavice kad mi plin na autu nije radio jer mi jednostavno nije htio vratiti sve pare nego 80%.

PetBorut
12.10.2009., 11:26
Vidim ja da se vi tu ljudi zajebavate s čovjekom. Od kada je snimljeno mojim mobitelom dokaz na sudu?

Ugovor moze bit na papiru, na diktafonu, pred svjedocima... bitno je da su obadviej strane svjesne tog ugovora i njegove forme. Obrati paznju da ne govorim o nekakvom tajnom ili prikrivenom snimanju.

Prodao sam ti šta sam prodao i mogao si probati. Ako naknadno ne radi, tko ti kriv. Bilo je polovno, istekla je garancija...

Borute, znači da po tvojoj teoriji švabe mogu kupiti auto i ako ne nešto pokvari u 6 mjeseci onda prodavatelj to mora popraviti ili vratiti novce? Tj. ima garanciju najmanje 6 mjeseci. A nakon toga kupac mora dokazivati da je bilo neispravno-onda ima garanciju do kada hoće na polovnu stvar.

Hm, ajde jos jednom cu objasnit.
Kao prvo, potrebno je razlikovat "Gewährleistung" i "Garantie". Koristim njemacke izraz ne radi preseravanja vec zato sto zaista ne znam kako se ovja prvi kaze na nasem. :ne zna:
Gewährleitung je ZAKONOM PROPISAN za sve pravne osobe, odnosno osobe koje se komercijalno bave tom trgovinom. Ako ja dakle kao fizicka osoba svaki tjedan preprodam dva rabljena laptopa na eBayu, ja mozda jesam fizicka osoba, ali priroda toga sto radim me odredjuje kao komercijalnog trgovca. Ja se kao takav ne mogu odrec odgovornosti koju mi propisuje zakon. S druge strane, ako prodam laptop kojeg sam sam koristio godinama, ja pri prodaju mogu naglasit da iskljucujem taj "Gewährleistung".
A sto je uopce "Gewährleistung"? To je jamstvo da je pri prodaji roba upravo onakva kakvom ju je prodavac deklarirao. Rok za otkrivanje kvara je 6 mjeseci i to sve skupa vazi samo ukoliko je kupac fizicka a ne pravna osoba. Dakle, ako ti kao fizicka osoba kupis rabljeni auto od trgovca automobila, i ako trgovac kaze da je automobil ispravan a ti nakon 4 mjeseca skuzis da auto nije bio ispravan pri preuzimanju, onda trgovac mora dokazat da je taj kvar koji se pojavio dosao nakon prodaje. Nakon 6 mjeseci si ti taj koji mora dokazat da je kvar bio i prije prisutan.
Ako je pak kupac tog automobila pravna osoba, onda tog Gewährleistunga nema - dakle kupac pregleda vozilo, i ako mu neki kvar promakne rizik je kupca.

Garancija je nesto sasvim deseto - to je jamstvo da ce prodana roba obavljat svoju funkciju u narednih XX mjeseci. Garancija u ZOOu nije zakonom propisana, time se koliko znam bavi ZZP. U Njemackoj je garancija "dobrovoljna".

Otkada ti ja kao fizička osoba mogu izdati račun za prodani polovni laptop?

Pa koja ce ti budala kupit laptop bez da mu das potvrdu? Ne govorimo naravno o ukradenoj robi. Ponavljam, ne znam kako je kod nas, u Njemackoj na trazenje kupca prodavac MORA napisat racun, svejedno jel prodavac fizicka ili pravna osoba. Sto te sprjecava da na komad papira napises "Ja, taj i taj prodajem laptop XX za XX Kuna, datum, potpis"?

Laptop može sada radit pa za 8 sekundi prestati. Ipak je to elektronika. Kako bi ti dokazao da je HDD bio neispravan. Malo je lupkao ali je i dalje radio. Nakon 8 sekundi samo lupa i gotovo.

Pa ako si komercijalan preprodavac onda je tvoja "duznost" ne varat kupce vec im prodavat ono sto i tvrdis da im prodajes i prethodno ispitat robu (ili jedsnotavno riskirat). Zakon te (barem u Njemackoj) jednsotavno onemogucuje da varas kupce. Kao privatni prodavac nisi duzan bit strucnjak i znat sto prodajes pa ti zakon daje mogucnost da se odreknes te odgovornosti (sto je i logicno), ali profesionalni trgovac se te odgovornosti ne moze odreci, osim u slucaju da prodaje drugoj pravnoj osobi.

Uvoznim lobijim medjutim takve odredbe nisu bas u interesu (kad bi svi kupovali rabljeno onda tolikog uvoza ne bi ni bilo) tako da se ne bih cudio da kod nas toga nema.

PetBorut
12.10.2009., 11:31
Znači ja ti prodam auto. Ti ga probaš i sve ti odgovara i ti nakon toga saznaš da je auto udaran. Ti onda možeš dobiti novce nazad a vozila si se 2 mjeseca s tim autom?

Pa ako je vozilo prodano kao "nikad sudjelovalo u sudaru", onda je ugovor nevazeci ukoliko se spostavi da prodavac nije iznio istinu. Dapace, moze se radit i o prevari ukoliko je prodavac svjesno presutio neke cinjenice.
Odgovor na tvoej pitanje je dakle - naravno (ukoliko je rabljeno vozilo kupljeno od autokuce)

Ili još bolje godinu dana kako si napisala!! A šta je ako kupac ne pita je li auto razbijan a kasnije, kada sazna da je auto razbijan, se "sjeti" da je "pitao"?

Pa ako to jel auto razbijen ili nije nije nikad bilo pitanje, i ako to nije nesto sto se podrazumijeva (recimo da auto nije ukraden), onda ta "tocka" ni nije predmet ugovora. No ja vjerujem da ljudi obicno ipak pitaju jel auto bio udaren.

Hrc
12.10.2009., 11:44
Kako netko zna da li prodaš tjedno dva laptopa. Možeš samo mjenjati oglase iz zajebancije i nikada ne prodati. Jel možeš? Možeš.

Otkud prodavatelj zna da kupac nije nakon 5 mjeseci razbio auto, pokrpao ga i sad ga jebe da hoće nazad pare?

Ne znam jesi li ikada kupio auto ali svi koji su kupili aute koje ja poznam su otišli u knjižaru, kupili ugovor, popunili kod bilježnika i doviđenja.

Ja bi ti rekao da me zajebavaš kad bi rekao da snimaš i lagano se okrenuo i otišao jer se nedam maltretirat više nikome. Ako hočeš probat probaj. Otkud ja znam, ili sveti Petar hoće li se pokvariti nakon 5 mjeseci???

Kupio si auto i pukne selen blok nakon mjesec dana jer ceste su kakve jesu. I sad ćeš ti dobiti novce nazad jer je pukao. Naravno da nije bio novi ali opet može puknuti s ovolikom količinom rupa i ležečih policajaca svakih 50 metara.

Ja Pero, Pere Popare 17, Zagreb prodajem tebi Mirku laptop za 3000 kuna.
Naravno da nisam Pero niti živim na toj adresi pa me sexaj kasnije. Hrpa ih tako radi.

Sad mi je jasno zašto seru kvake ovi gastići iz svemoguće švabije. Više kod njih ni ne idem raditi. Koliko oni mogu kakat i postaviti pitanja to stvarno nema veze s mozgom. Pa daj osobnu pa ovo pa ono. Mogao sam izgubiti osobnu na cesti, netko ju pokupi, skenira i kaže da sam mu ja popravio laptop i da se nakon mjesec dana pokvario. A ja niti ne znam šta je to laptop ali mu moram vratiti novce. Malo puno karikiram ali ljudima svašta pada na pamet.

PetBorut
12.10.2009., 12:07
Kako netko zna da li prodaš tjedno dva laptopa. Možeš samo mjenjati oglase iz zajebancije i nikada ne prodati. Jel možeš? Možeš.

Opet povlacis pitanje "kako dokazati". Uvijek ce bit ljudi koji ce htjet "zaobic" zakon i koji ce pokusat sakrit dokaze. Ja o tome ne govorim, govorim o onome sto zakoni govore. A zakon razlikuje osobu koja "gospodari" robom i onom koja robu povremeno prodaje za osobne potrebe. Ako zaista imas prikriveni obrt onda ce se s tobom vjerojatno prije zahebavat porezna uprava nego ovi za zastitu potrosaca jer nakon odredjenog prometa si duzan naplacivat i PDV i sve ostalo sto ide uz taj modus.

Otkud prodavatelj zna da kupac nije nakon 5 mjeseci razbio auto, pokrpao ga i sad ga jebe da hoće nazad pare?

Napisao sam da je teret dokazivanja u prvih 6 mjeseci na prodavacu (ostalih godinu i pol je na kupcu). Dakle u slucaju profesionalnog prodavaca i kupca amatera, zakon naravno staje na stranu kupca i daje mu 6 mjeseci vremena da otkrije eventualne nedostatke. Ti non stop polazis od nekakvih pokusaja prevare, muljanja, dokazivanja... ne kazem naravno da toga nema, ali ja govorim o onome sto zakon propisuje.

Ne znam jesi li ikada kupio auto ali svi koji su kupili aute koje ja poznam su otišli u knjižaru, kupili ugovor, popunili kod bilježnika i doviđenja.

Kupovao sam samo nove aute, ali cudio bih se da je kupovina rabljenog vozila u Njemackoj autosalonu puno razliticije od kupovanje rabljenog vozila u hrvtatskom autosalonu.
Pa zar nema u tom formularu mjesto gdje mozes stavit razne biljeske o stanju vozila? I ponavljam, i sve ono sto se usmeno kaze je dio kupoprodajnog ugovora - naravno teze dokaziv.

Ja bi ti rekao da me zajebavaš kad bi rekao da snimaš i lagano se okrenuo i otišao jer se nedam maltretirat više nikome. Ako hočeš probat probaj. Otkud ja znam, ili sveti Petar hoće li se pokvariti nakon 5 mjeseci???

Pa ako zaista ne zelis da dokumentiramo predmet kupoprodajnog ugovora, onda cu ja kao kupac naravno bjezat od takvih prodavaca koji nesto skrivaju. Ponavljam jos jednom, ti kao neprofesionalni prodavac ne moras znat strucno stanje vozila vec je nuzno da imas iskrenu namjeru da kazes ono sto znas. Sto je tu tebi sporno? Ako se vozilo pokvari nakon 5 mjeseci, to tebi kao neprofesionalnom prodavacu moze bit problem onda ukoliko je kvar posljedica neceg sto si prodavacu NAMJERNO/SVJESNO presutio.

Kupio si auto i pukne selen blok nakon mjesec dana jer ceste su kakve jesu. I sad ćeš ti dobiti novce nazad jer je pukao.

Hm, nesto si pogresno procitao. Dobit ces novce naazd ako je selen vec bio puknut u trenutku prodaje (ili kao direktna posljedica neceg drugog sto je presuceno) i ako je profesionalan prodavac to u inspekciji previdio ili iz nekog drugog razloga presutio.

Naravno da nije bio novi ali opet može puknuti s ovolikom količinom rupa i ležečih policajaca svakih 50 metara.

Gle, zakon je nasao kompromis od 6 mjeseci - to je po meni OK. Rok od 2 godine u kojem je teret dokazivanja na prodavacu je "nepravedan", isto kao i rok od 0 mjeseci za dokazivanje od strane amatera. Vidim da nesto nisi zadovoljan tim rokom, pa reci nam koliko bi to po tebi bilo pravedno? Kupac amater naravno ne moze pri kupovini od profesionalca naprait detaljnu inspekciju svega, valjda se slazes da neki "testni" period mora postojat. U protivnom bi skroz zamrlo trziste rabljenim stvarima, imali bi krcate otpade i imali bi gomilu smeca, uvozili bi puno vise nego sada... a cemu?

Ja Pero, Pere Popare 17, Zagreb prodajem tebi Mirku laptop za 3000 kuna.
Naravno da nisam Pero niti živim na toj adresi pa me sexaj kasnije. Hrpa ih tako radi.

Opet ti o falsificiranju dokumenata i petljanju sa kaznenim zakonima, pokusajima prevare i slicno. I kad das kreditnu karticu covjeku na pumpi on to moze zloupotrijebiti. Ako polazis od toga da svi krse sve zakoneonda nam zakoni niti ne trebaju. No ovo je PDF pravo.

Sad mi je jasno zašto seru kvake ovi gastići iz svemoguće švabije. Više kod njih ni ne idem raditi. Koliko oni mogu kakat i postaviti pitanja to stvarno nema veze s mozgom. Pa daj osobnu pa ovo pa ono. Mogao sam izgubiti osobnu na cesti, netko ju pokupi, skenira i kaže da sam mu ja popravio laptop i da se nakon mjesec dana pokvario. A ja niti ne znam šta je to laptop ali mu moram vratiti novce. Malo puno karikiram ali ljudima svašta pada na pamet.

Iznenadio bi se, ali u Njemackoj su puno napredniji oko zastite podataka nego ovi kod nas. Kradje identiteta ni kod nas nisu rijetkost, nema ti to veze sa ovime o cemu ovdje govorimo. Stvar u Njemackoj funkcionira relativno dobro, mozda zato sto tamo nesto vise drze do zakona nego Balkanci.

A i ne kuzim bas cemu se ti toliko "uzrujavas", jesi li ti nekakav profesionalan trgovac ili samo povremeno nesto prodas sto ti netreba?

Hrc
12.10.2009., 12:30
Niti prodajem, niti sam profesionalni trgovac. Samo sam slučajno vidio post. Pošto se malo bavim kompovima, znam da ljudi idu svašta čistiti, brisati po kompovima jer im kao nekim mojim prijateljima ne trebaju driveri, pa neki fajlovi...I onda kažu da nisu ništa dirali, brisali i slično. Kako da ja dokazujem da stvarno nisu. Morao bi izgubiti sate da to dokažem a oni bi i dalje tvrdili da nisu ništa radili.
Stvar sa prodavateljima auta je najbolji biznis. Auti koštaju preko 100 000 kuna a laptopi oko 4000 (oni prodavaniji, naravno novi). Tako da te ne može za baš puno zajebat kao npr ovi s autima. Problem je što zakone pišu pravnici koji blage veze nemaju sa stanjem na terenu, prevarama i slično. Ja sam ti samo pokušao dočarati neke koje su mi pale na pamet.
Evo ti jedan primjer HDD. Kupio je jedan prijatelj serviser HDD i nakon 2 sata prestao raditi kad se ugrije. Došao je u servis i kaže da ne valja a oni ga uzmu, ubodu u komp i radi. On opet kući i ista stvar. I opet u servis i opet valja. I šta je onda napravio. Uzeo HDD i omotao ga u krpu i lupao u pod dok nije prestao raditi. Tek je onda uspio dobiti drugi. I kako da oni u servisu dokažu da ga je lupao u pod?? Tako se može svakih godinu dana minus jedan dan dobiti novi disk ;)
Ne da mi se dalje. Uglavnom, ako mu je vratio pare - lud je. Jer mogao je krepati u transportu do kuće od trešnje i slično. Ne bi se laptop smrzavao zbog baterije jer može raditi i bez nje. Bar još nisam vidio da se smrzava ako baterija ne radi. Može biti da ima struje, nema struje ili je crknuto hehe

PetBorut
12.10.2009., 13:01
Problem je što zakone pišu pravnici koji blage veze nemaju sa stanjem na terenu, prevarama i slično. Ja sam ti samo pokušao dočarati neke koje su mi pale na pamet.

Pa naravno da ces nac primjere u kojima mozes pocinit prijevaru koja se ne moze dokazat. Za svaki zakon ces nac nekog tko ce ga prekrsit, to nije glavna briga sastavljaca zakona vec egzekucije i pravosudnog sustava. Zakon u teoriji sasvim dobro funkcionira u Njemackoj iako i tamo sigurnoima raznih "Dellboyeva" i muljatora. Al iskreno receno ne znam sto bih ja to uopce mijenjao u tom zakonu da sam i sam zakonodavac. Ovo je PDF pravo pa ako imas neki drugi prijedlog, mislim da neces bit offtopic ako napises ako smatras da bi neki drugi model bio adekvatniji. :ne zna:

Evo ti jedan primjer HDD. Kupio je jedan prijatelj serviser HDD i nakon 2 sata prestao raditi kad se ugrije. Došao je u servis i kaže da ne valja a oni ga uzmu, ubodu u komp i radi. On opet kući i ista stvar. I opet u servis i opet valja. I šta je onda napravio. Uzeo HDD i omotao ga u krpu i lupao u pod dok nije prestao raditi. Tek je onda uspio dobiti drugi. I kako da oni u servisu dokažu da ga je lupao u pod?? Tako se može svakih godinu dana minus jedan dan dobiti novi disk ;)

Rabljeni disk? Kupio u ducanu (dakle ne online) od profesionalca?
Gle, idalnog rjesenja u kojem ce svi u svim situacijama bit sretni - nema niti ce ga ikad bit. U "idealnom" svijetu bi to mozda najblize izgledao poput amerike jer tamo zakoni nisu bas ni potrebni jer trziste odredjuje pravila ponasanja. Dodjes nakon 9 mjeseci sa nosenim carapama - ako kazes da te prejako stiscu, dobit ces nove. Toliki je promet da se popravci ili ne isplate ili se vec u marzi zaracunaju takvi gubici pa se to nekako kompenzira. Mi smo naravno maleno trziste i moraju postojat zakoni koji to reguliraju.
Ja recimo nikad ne bih kupio nesto za sto znam da je prodavac mogao podvalit nesto sasvim deseto i da ja to nit ne mogu vratit ukoliko skuzim da se radi o prijevari. Trazim racun kad nesto kupujem i gledam da se zastitim koliko je to realno moguce.

Hrc
12.10.2009., 13:12
Kupio je disk u trgovini a u servisu mu isto radi prijatelj ali mu nije mogao dati drugi zbog šefa. I onda ga je unutra razbio, navedenom metodom, ali da se ne vidi izvana ;)

Sigurno bi rješenje bilo da, kao i kad kupuješ stan od npr. HZMOa, piše: Stan ili stvar se kupuje u viđenom stanju, slobodan od stvari, te se kasnije nema prava prigovora na kvalitetu.

Ti svi primjeri nisu kršenje zakona nego izbjegavanje. Sve je legalno.
To s čarapama mi je stvarno super. Po toj teoriji ne moraš ništa kupovati nego bi te sve stiskalo, hrana bi ti smrdila na WC-u ( da se ne izrazim slikovitije ), autu bi ti bila kriva boja i sve bi bilo besplatno.
Kupiš nešto preko e-baya za 200 kuna i na to platiš carinu i porez u toj državi i još jednom u svojoj. Ali ti je došla - nenamjerno kriva veličina npr. kaputa. I šta možeš? Vratiti to nazad (platiti poštarinu još jednom), platiti porez i carinu još jednom i na kraju te sve košta preko 600 kuna ;) Bio slučaj u nekoj emisiji. Carinici kažu sve po PS-u.

PetBorut
12.10.2009., 13:30
Kupio je disk u trgovini a u servisu mu isto radi prijatelj ali mu nije mogao dati drugi zbog šefa. I onda ga je unutra razbio, navedenom metodom, ali da se ne vidi izvana ;)

Da, problemi sa servisima su ucestali. Pogotovo kod tih situacija u kojima niti nem ozes dokazat da nesto ne radi kako treba (a taj teret dokazivanja je naravno ipak na kupcu).

Sigurno bi rješenje bilo da, kao i kad kupuješ stan od npr. HZMOa, piše: Stan ili stvar se kupuje u viđenom stanju, slobodan od stvari, te se kasnije nema prava prigovora na kvalitetu.

Pa kako moze kupac (amater) znat jel nesto ima gresku ili ne - dok ne proba. Kako mislis da bi funkcionirala maloprodaja ako bi sve bilo tako kockarski. Kupis racunalo, ali ne znas hoce li uopce radit kad dodjes doma. Pa ljudi ne bi nista kupovali, trgovina bi se prepolovila a troskovi za nekakva vjestacenja bi eksplodirali. Meni je puno logicnije ovo da je zakonodavac propisao rok za otkrivanje defekata i definirao tko u kojoj situacijji mora preuzet teret dokazivanja.

Ti svi primjeri nisu kršenje zakona nego izbjegavanje. Sve je legalno.

Pa navodio sui primjere u koima falsificiras ugovore, naravno da je to krsenje zakona i prijevara ukoliko nekome uvaljujes nesto za sto znas da ne radi a njemu kazes da radi.

To s čarapama mi je stvarno super. Po toj teoriji ne moraš ništa kupovati nego bi te sve stiskalo, hrana bi ti smrdila na WC-u ( da se ne izrazim slikovitije ), autu bi ti bila kriva boja i sve bi bilo besplatno.
Kupiš nešto preko e-baya za 200 kuna i na to platiš carinu i porez u toj državi i još jednom u svojoj. Ali ti je došla - nenamjerno kriva veličina npr. kaputa. I šta možeš? Vratiti to nazad (platiti poštarinu još jednom), platiti porez i carinu još jednom i na kraju te sve košta preko 600 kuna ;) Bio slučaj u nekoj emisiji. Carinici kažu sve po PS-u.

Naveo sam primjer SADa jer tamo trgovina funkcionira i bez intervencija zakonodavaca (manje vise) jer tamo trziste diktira (zadovoljan) kupac. Prodavacu je isplativije uzet te smrdljive carape koje valjda kostaju $2 nego gibit vrijeme i prepucavat se sa kupcem i na kraju ga i izgubit.

Sve ovo sto spominjes sam i ja manje vise imao, i cesto je zaista zajebancija vracat neispravnu robu na koju si vec platio carinu i porez (mora ice preko spedicije i slicno). Ja samo govorim da nemam nikoji pametniji prijedlog od tog "europskog".

mandy
15.10.2009., 10:37
23.07 prvi se put javlja error 3....dolaze majstori mjenjaju jedan dio, mašina opere 2 puta i opet isti E3...
dolaze opet kažu isti taj dio....opere 2 puta i E3......
dolaze opet i mjenjaju taj isti dio + još jedan, mašina kod prvog pranja pokazuje E3 (za svaki servis od prijave kvara čekamo 4 dana da je dođu popravit)

Napokon je odvode u servis na ispitivanje...zovu nas nakon tjedan dana da će nam dostaviti popravljenu perilicu, dolazi majstor i pita gdje je perilica :confused: :confused: :confused: ..on je dobio nalog da je dođe popraviti a perilica je kod njih.
Zovem nakon 3 dana (nakon što je majstor otišao nazvala sam ih i rekli su bit će dostavljena za dan-dva, greška u komunikaciji u servisu) i kažu "još je na ispitivanju" :confused: :confused:
reko al prije 3 dana je trebala biti dostavljena POPRAVLJENA perilica a sad je još ispitujete...odgovor je "da to je standardna procedura"
dostavili su je tek za tjedan i pol nakon što je MM napisao mail i tražio potvrdu da nije popravljena u roku od 45 dana i da nam daju novu....mail je poslan u 9 (jer ih je na telefon nemoguće dobit) i zovu za 15 min da imaju dostavu i da je perilica kod nas za pola sata :rolleyes:
i stvarno su je dostavili, na "otpusnom pismu" piše kvar ožićenje i datum popravka dan kad je dostavljena (neznam smao kad su je stigli popravit taj dan)..
i prvo pranje i pogodite....opet E3

Kako se radi o istom kvaru koji servis očito nije u stanju otkloniti da li se 45 dana broji od prvog popravka ili od zadnjeg?
Što možemo zahtjevat?
Oni kažu da ne mogu izdat potvrdu jer su svi nalozi otvoreni i zatvoreni unatar 45 dana a to što perilica ne radi 90 dana to nije bito :confused:

Prevršili su sve mjere....

Perilica je pod garancijom još godinu dana ....sad ih čekamo da dođu 5. put ..
Poslali smo i pisani prigovor (po čl.8 zakona o potrošačima) i prodajnom dućanu i servisu.

Da li bi prijava dotičnog servisa Inspektoratu nešto značila u ovom slučaju?

Majkus!
15.10.2009., 10:40
Moj problem sa Ve-mil trgovinom!
Kupio kod njih ladicu za HDD,bilo sve ok dok nije riknula.
Poslao ju na reklamaciju i oni mi je sad vraćaj unazad (na moj trošak) jer na ladici nema nekog serijskog broja!
Što mi je činiti? Pliz help!

genesys
16.10.2009., 19:28
Evo piatanje za znalce prava potrosaca.

Radi se o tome da sam se mjesecima trovao teskim metalima,iz pokvarenog
ležaja blendera.to je nemoguce primjetiti naravno,ako miksate bananu,jabuku ne primjeti se nista,a normalno ni po okusu.
Nego sam primjetio sreberno zlatne naslage na donjem dijelu gdje se posuda odvaja od motora.nije me zabrinjavalo jer to je ipak ispod,ali ajde da napravim test.decilitar ciste vode 2 minute ukjucim,i evo u vodi zlatno sreberne cestice vidljivo golim okom,naravno da ima i puno manjih.

Drzim da je to kobna konstrukcijska pogreška proizvođača (uglednog !) i takav se proizvod nebi smio pojaviti na tržištu prije detaljnog testiranja jer radi se o hrani.

postalo mi je odmah jasno da svi zdravstveni problemi nastal 99% zbog toga,da ne ulazim sad previse zanima me što bi se dogodilo da tužim proizvođača, i neradi se samo o meni,to je verojatno dobro prodavani blender...milijuni prodanih,da svaki tisućiti samo radi kao moj - kolko oboljelih od ko zna cega,a da ni ne skuze...

Misliš na zdravlje i ovaj ti masno naplati uređaj koji te truje !

Ima tko iskustava s nećim sličnim ?

ThirdGuard
16.10.2009., 21:43
Puno papirologije treba obavit da bih zavrsio na sud i dobio odstetu... neisplati se dakle trosit toliko vremena,
drugi put pazi koju marku kupujes, nisu bezveze proizvodi skuplji i jefitiniji,
sto je proizvod jeftiniji vrsi se manje kontrola...

vatrokurac
16.10.2009., 22:08
Moj problem sa Ve-mil trgovinom!
Kupio kod njih ladicu za HDD,bilo sve ok dok nije riknula.
Poslao ju na reklamaciju i oni mi je sad vraćaj unazad (na moj trošak) jer na ladici nema nekog serijskog broja!
Što mi je činiti? Pliz help!

I ja sam isto imao problem s jamstvom u Vemila, ali mi je sve riješeno na kraju... Ustraj da ti kažu što nije uredu.

genesys
17.10.2009., 15:19
Puno papirologije treba obavit da bih zavrsio na sud i dobio odstetu... neisplati se dakle trosit toliko vremena,
drugi put pazi koju marku kupujes, nisu bezveze proizvodi skuplji i jefitiniji,
sto je proizvod jeftiniji vrsi se manje kontrola...

da, ali je od poznatog,samo danas sve rade isti...

nista,sada detoksifikacija organizma i pamet u glavu !

KILLERDOG
17.10.2009., 16:57

ovo je totalno krivo
u toj državi ti ne plaćaš pdv ako je prodavač registriran (zato neki imaju da ako je kupac iz te zemlje treba platiti još i porez)
poštarina nema veze s nićime,a predmet kad vraćaš prvo se trebaš javiti carini s potvrdama i ostalim dobiješ lovu natrag,a zatim kad drugi put dobiješ ponovo moraš platiti

i za predmete do 300kn s poštarinom nema plaćanja carine (nema ni ako je iz eu podrijeklom,na knjige itd. )

FIOLINA
21.10.2009., 10:07
Dakle, sinoć bila, kao i obično utorkom u kupovini. U dućanu (ne znam smijem li spominjati ime?) u kojem redovno kupujem, uglavnom zbog cijena, ali uvijek zatvaram oči na higijenske uvjete koji su po meni, na minimumu.
Oči sam zatvarala do sinoć. Dok sam čekala u redu na kasi, osjetila sam oštar ubod u vrat. Nisam obraćala odmah pažnju, no za manje od sat vremena sam završila na hitnoj, sa bolovima koji su se širili, oteklinom, i na injekcijama sa protuotrovom. Liječnik kaže - najvjerovatnije ubod škorpiona kojeg sam morala pokupiti negdje sa kutija tijekom kupovine.:mad:
Poslati reklamaciju i barem ih upozoriti????

Tyr43l
24.10.2009., 09:58
Pozdrav, situacija je sljedeća:
Mobitel sam odnio na servis u T-centar 10.09. Vraćen je u trgovinu nakon 4 tjedna sa oštećenjem ekrana kojeg prije nije bilo i za što imam pismeni dokaz. Rečeno mi je da će ili zamijeniti ekran ili dati novi uređaj, a da to mogu tek kad stigne odobrenje putem maila iz Zagreba. Uvjeravaju me da će doći i govore da oni tu ne mogu ništa.

Uređaj je sada dva tjedna kod njih u trgovini sa razbijenim ekranom i oni još uvijek čekaju odobrenje. Ponašaju se krajnje neodgovorno i nezainteresirano. Pozvali me da pričam s voditeljem poslovnice, čekao sam voditelja 35 minuta iako je on bio u uredu i na kraju nije htio pričat. Bez mobitela sam sada 44 dana. Pisao sam pritužbu službi za korisnike jučer putem maila. Molim vas za savjet što napraviti u slučaju:
a) da mi NE odobre popravak/zamjenu uređaja.
Tužiti ih temeljem Članak 427. Zakona o obveznim odnosima?
„(1) Prodavatelj, odnosno proizvođač dužan je o svom trošku prenijeti stvar do mjesta gdje se treba popraviti, odnosno zamijeniti te popravljenu, odnosno zamijenjenu stvar vratiti kupcu.
(2) Za to vrijeme prodavatelj, odnosno proizvođač snosi rizik za propast ili oštećenje stvari.“

b) U slučaju da odobre popravak i odluče ponovo slat u servis, to bi značilo da ću biti bez mobitela ukupno minimalno 65 dana pa me zanima je li to zakonski prihvatljivo.

Komu se još mogu obratiti u slučaju da njihovog odgovora i dalje ne bude.

Hvala, pozdrav!

Katrin
24.10.2009., 10:12
Od tuzbe nemas koristi, jer se za mobitel zbilja ne isplati godinama vuci po sudu i gomilati troskove. Pricekaj odgovor njihove sluzbe, za pocetak. Ukoliko ne rijese stvar, napravi prijavu Sudu casti pri HGK (http://www.hgk.hr/wps/portal/!ut/p/.cmd/cl/.l/hr?legacyWcmClippingUrl=http%3A%2F%2Fhgk.biznet.hr %2Fhgk%2Ftekst3.php%3Fa%3Db%26page%3Dtekst%26id%3D 1609%26kid%3D1807), imas tamo upute za sastavljanje i za cijeli postupak. Oni stvar rijese u mjesec, dva, jedino je problem ako nisi iz Zg sto moras ici tamo i sam snosis svoje troskove.

Tyr43l
24.10.2009., 11:39
Od tuzbe nemas koristi, jer se za mobitel zbilja ne isplati godinama vuci po sudu i gomilati troskove. Pricekaj odgovor njihove sluzbe, za pocetak. Ukoliko ne rijese stvar, napravi prijavu Sudu casti pri HGK (http://www.hgk.hr/wps/portal/!ut/p/.cmd/cl/.l/hr?legacyWcmClippingUrl=http%3A%2F%2Fhgk.biznet.hr %2Fhgk%2Ftekst3.php%3Fa%3Db%26page%3Dtekst%26id%3D 1609%26kid%3D1807), imas tamo upute za sastavljanje i za cijeli postupak. Oni stvar rijese u mjesec, dva, jedino je problem ako nisi iz Zg sto moras ici tamo i sam snosis svoje troskove.

Tužio bi ih iz principa jer znam da sam u pravu i napravio im negativan publicitet.
Hvala puno za HGK!

Smiley2805
27.10.2009., 14:56
pozdrav svima, imam jedno jednostavno pitanje pa molim nekoga sa istim ili sličnim iskustvom da mi se javi.

Naime, vlasnik sam Nokie koju već 4 puta šaljem na servis zbog brzog pražnjenja baterije (manje od 12 sati). sva 4 puta razlog slanja je bio isti.
u zadnjem navratu su mi vratili "popravljen uređaj" s napomenom da je "komisija" utvrdila da je uređaj u potpunosti ispravan te da moram kupiti novi punjač i bateriju jer su oni neispravni (neoriginalni).
Bateriju sam kupila u dućanu informatičkom opremom (zapakirana u nokia pakiranju, sa svim silnim naljepnicama da je u pitanju original i sl). servis sad tvrdi da je neoriginalna. Otkud bi ja to mogla znati!!!

Punjač imam od nove nokie (stara svega mjesec dana) i sa tim istim punjačem, baterija isto traje manje od 12 sati. dok drugi mob normalno traje 3 do 4 dana. ovisno o upotrebi.

svaki put, servis mi je mob vratio sa istim komentarom: sistemski ažurirana , test OK.

da li oni imaju ikakvu zakonsku obvezu meni izdati novi uređaj ili ne?

bejo
03.11.2009., 18:39
Pozdrav,
zanima me sljedeće: postoji li zakon koji štiti mene kao kupca da ja mogu vratiti proizvod unutar nekoliko dana, a u istom cjenovnom rangu uzeti neki drugi proizvod (dakle, ne radi se o opciji povrata novca)? Znači, radilo bi se o potpuno ispravnom proizvodu koji želim zamijeniti, uz priložen račun. Konkretno pitam za povrat parfema u parfumeriji - dobila sam nedavno parfem na poklon, zapakiran u celofanu, i priložen račun uz njega. Otišla sam u parfumeriji zamijeniti ga (dan nakon što sam ga dobila), nisam ga otvarala, te su mi uredno zamijenili taj parfem za drugi u istom cjenovnom rangu. No znalo se dogoditi da ne žele zamijeniti robu, iako kupac ima valjani račun te nije otvarao i oštetio proizvod.
Postoji li zakon koji štiti kupce po tom pitanju?
Hvala

ivanamalecna:-)
10.11.2009., 13:06
Bok,

da li mi itko može reći što se može učiniti ako kupite proizvod koji ima još barem nekoliko mjeseci rok trajanja i u njemu nađe nešto što se tamo nikako ne bi smjelo nalaziti tipa zaostali dio nečega koji su upakirali i onda se on upljesnivio.
Što poduzeti kad kupimo proizvod koji nije ispravan a namijenjen je konzumaciji???
Ko zna kakva sve smeča pojedemo zbog nemara i nepažnje onoga ko te proizvode proizvodi
Ako nešto platimo onda bi to trebalo biti ispravno bez mogućnosti da se od toga otrujemo:flop:

Ajmo ideje!!
Društvo za zaštitu potrošača baš i nije prefunkcionalno

bojleric
12.11.2009., 15:47
Dakle radi se o sljedećem:
Kupio sam kuhinjske stolice. Stolice sam izabrao iz kataloga, s time da nisam izabrao ovogodišnji model već lanjski. Prilikom kupovine rekli su mi da prvo moraju provjeriti da li tvornica ima na lageru prošlogodišnji model. Ja kažem u redu, napravimo prvi predračun na kojem su navedene stolice iz ovogodišnjeg modela. za par dana zove me žena i kaže kako tvornica ima još stoica na lageru. šalje mi novi predračun sa novom šifrom stolica (koja meni ništa ne znači) ja ga potpisujem, uplaćujem i čekam. Danas mi dolaze stolice, za koje se ispostavlja da su one koje ja uopće nisam htio iako po šifri odgovaraju onima na drugom predračunu. što da radim?

Hrc
13.11.2009., 21:31
Dobio sam mobitel Samsung S5600 na poklon za rođendan. Kupljen je 2.11. ove godine i neki dan idem probati kako funkcionira slikanje. Ali sam skužio da kada slika s uključenim blicom slike budu kao da je slikano u gustoj magli.

Chansomps
13.11.2009., 21:43
I tvoje pitanje je? :kava:

Fulao si podforum :mig:

Hrc
14.11.2009., 08:54
Nisam stigao dovršiti pa je zato stalo samo na tome.

Dobio sam mobitel Samsung S5600 na poklon za rođendan. Kupljen je 2.11. ove godine i neki dan idem probati kako funkcionira slikanje. Ali sam skužio da kada slika s uključenim blicom slike budu kao da je slikano u guuustoj magli. I dođem jučer u trgovinu gdje je kupljen da ga zamjenim, jer je nekad postojao rok od mislim mjesec dana da se može vratiti neispravan uređaj, ali mi tamo prodavač kaže da ne može jer je rok samo 3 dana i taj rok im daje t-mobile. Ja kažem da mi mora po zakonu vratiti ali on neće. Zove šefa ali se na javlja. Kažem mu da mi da potvrdu sa žigom da sam bio zamjeniti mobitel i neće bez šefa. Probao je slikati s novim istim mobitelom i ista stvar. Slike su kao u guustoj magli. Znaći svi uređaji su neispravni. Još mi prodavać kaže da je to normalno pa sam ga skoro nokautirao. Ono, ne vidi se šta je slikano a tebi je to normalno?? ?? :mad: Isto je bilo i s navigacijama Vivax gdje je cijela serija bila neispravna ali su u MSAN-u mislim vračali novce.

Zvao sam Udrugu za zaštitu potrošaća i jedni mi kažu da mi mora dati drugi ispravan ili novce a drugi da im samo ostavim i da moraju zamjeniti te da ga nikako ne nosim na servis jer sam automatski odustao od zamjene. Isto tako su mi rekli da im napišem dopis gdje tražim zamjenu ili povrat novca.

Ono što mene zanima, pošto živimo gdje živimo, šta im mogu napraviti ako mi u zakonskom roku od 15 dana u kojem mi mora odgovoriti, napiše da mi neće zamjeniti uređaj i neka idem na servis? Da li da im napišem prigovor i ostavim mobitel kod njih pa neka se zajebavaju s njim ili šta?

U jedinom Samsungovom servisu rade ljudi koji nemaju pojma šta rade. To sam već nekoliko puta provjerio i na puno skupljim stvarima gdje sam čekao 40 dana jer je jedini majstor koji to zna popraviti na bolovanju.

robihr
19.11.2009., 20:45
evo jednoj mojoj tetki stigao racun od 1300kn od vipa. naravno nije problem jel ona napravila taj racun ili nije (naravno da je al.. :) ).

ona je korisnica vip tarife 0 koja je do 10. mjeseca iznosila 1500 minuta besplatnih minuta razgovora, a poslije 1000 minuta. problem nastaje u tome što je vip nije obavijestio o tome da oni skidaju tih 500 minuta besplatnih razgovora niti u računu, niti porukom na mobitel. a naravno vip ne salje poruke kada isteknu besplatne minute, nego se nadaju da cete napraviti ovakve racune i onda ocekuju da platite... jebemu legalna kradja...

posto sam odslusao semestar trgovackog prava, mislim se ja kako oni mogu tako promijeniti tarifne opcije a da o tome ne obavijeste korisnika. i tako napisem prigovor na ime tetke, i kazem im da je nisu obavjestili, te ne mogu ocekivati da ona plati nesto sto nije ugovorom potpisala a da je nisu obavijestili o promjenama.

i evo mi odgovora

ovim putem Vas zelimo obavijestiti da smo sve Vip pretplatnike obavijestili pisanim putem o promjenama koje su nastupile 01.10. Spomenutu obavijest smo naveli na racunu za 08. mjesec. Donosimo Vam tekst te obavijesti:

U skladu sa cl. 42. Zakona o elektronickim komunikacijama i cl. 7.1.2. Opcih uvjeta poslovanja, VIPnet d.o.o. objavljuje cjenovne sustave vazece od 1. listopada 2009. i od 1. studenog 2009. Sve detaljne informacije nalaze se na www.vipnet.hr

. Na internet stranici moj.vip.hr

mozete pregledati Vase Vip racune za posljednjih sest mjeseci te ukljuciti ili iskljuciti razne Vip usluge. Imate li dodatnih pitanja, obratite nam se elektronickom postom na adresu sluzba.za.korisnike@vipnet.hr i navedite broj Vaseg mobilnog telefona ili Vasu sifru pretplatnika:x.xxxxxxx.

Izuzetno nam je zao ako Vam je obavijest promaknula iako je poslana mjesec dana prije stupanja na snagu. Promjene se ne odnose na sve usluge kao niti na sve korisnike stoga ne mozemo dati konkretnu informaciju za svakog individualnog korisnika. Potrebno je tekst osobno prouciti na web stranici www.vipnet.hr

kako biste se upoznali s detaljima i vidjeli postoji li neka promjena koja se odnosi na Vas. Dokument je objavljen u .pdf formatu, kod teksta Opcih Uvjeta poslovanja.

naravno da sam prethodno provjerio racun za prosli mjesec i vidio sam da je na racunu sitnim slovima to napisano (al stvarno ako to ne trazis ne bi ni skuzio, samo bi uzeo racun i platio ga), ali ovo za mene jednostavno nije obavijest o promjenama tarifa, nego jednostavno prebacivanje odgovornosti na kupca zbog njihovog namjernog neobavjestavanja kupca o promjenama tarifa.

ovu njihovu obavijest o promjenama tarife shvacam kao da su joj rekli: "Ovim putem vas obavjestavamo da je doslo do promjena tarife. Zelimo vam reci da kompletnu promjenu tarifnog modela mozete pogledati na oglasnoj ploci koja se nalazi na adresi krademo legalno 12, u tunguziji. A ko vas jebe ako ne mozete do tunguzije, mi smo vas obavjestili". zasto sam to ovako formulirao?
zato sto moja tetka niti posjeduje racunalo, niti je informaticki pismena, pa se pitam kako ovo moze biti legalna obavijest, posto znam da vise od polovice hrvatske nije informaticki pismeno.

da su oni htjeli obavijestiti kupce, oni su mogli poslati taj PDF dokument na kucnu adresu, pa nek si oni gledaju promjene cjenika, a ovako mi se cini samo da je izgovor.

sada mene zanima jel moj prigovor moze biti uvazen? da li nas oni sa tom kratkom obavijesti mogu sjebati ili??? poslao sam prigovor i na drustvo potrosac, ali pitanje je kada ce mi oni odgovoriti, a racun treba platiti.

molim vasa misljenja (po mogucnosti pravnika) :s :s

zzz_zzz
19.11.2009., 22:25
ne mogu oni to tek tako napravit.
Javi se drustvu za zastitu potrosaca, ako vas se skupi dovoljno koji se zale, onda ce vip sam odustat od naplate.
O izmjenama vip mora upozoriti na vrjeme i na odgovarajuci nacin.
Posto se radi o odredbi koja je ocito na stetu korisnika, oni su morali izricito upozoriti na izmjene u uvjetima poslovanja.

likich
25.11.2009., 04:12
Kolega je kupio Tomato paket u kiosku Tiska. Nakon sastavljanja i isprobavanja mobitela zaključio je da su mu brojke i slova na ekranu presitni i da ih ni uz najbolju volju i naočale ne može vidjeti. I pokušao je vratiti paket nazad u trafiku jer nije bio zadovoljan kupljenim. Naravno da mu to nije uspjelo, jer se gospođa prodavačica, nakon duge peripetije i pozivanja nekoliko "šefova" sjetila pitati je li on možda aktivirao broj u tom Tomato paketu. Kako je odgovor bio potvrdan, a ni mobitel se ne može isprobati bez aktiviranja broja, gospođa nije htjela niti čuti za povrat novca! Napominjem da se radilo o povratu kupljenoga unutar jednog sata!!!
Povrat novca bi uredno dobio da je naveo da je uređaj neispravan, a u slučaju da serviseri istog zaključe da je uređaj ipak ispravan, gazda (Todorić) bi prodavačici cijenu tog paketa odbio od plaće...

Kako dosad nismo imali sličnih iskustava jer smo uredno vraćali razne kupljene i isprobane stvari u Kauflandu, Lidlu i drugdje, pitam se tko tu koga i tko je u pravu: Mi, koji smo tražili novac nazad, za što smatramo da imamo pravo, ili prodavačica koja smatra da nemamo...

SweetHeart
25.11.2009., 10:28
Da javim samo da se isplati poslati prigovor inspekciji.
Moj su uvažili, otišli u inspekciju i kaznili dotičnog. :D
Drago mi je da su mu dokazali da nije bio u pravu, nadam se da će sljedeći put biti ljubazniji s gostima. :mad:

Gustavo
27.11.2009., 16:36
Kupio sam neispravne prazne CD-ove i reklamirao i ne žele mi zamijenit, kakva su moja prava?

Zoom_zoom
28.11.2009., 11:59
obrati se tržnoj inspekciji ili društvu za zaštitu potrošača. po zakonu o zaštiti potrošača imaš bezuvjetno pravo u roku od 15 dana zamjeniti proizvod

Coco Vanilla
06.12.2009., 10:21
pozdrav!!

Problem s mobitelom.
3-4 puta je nošen na servis (još je pod jamstvom, a i dobila sam novo jamstvo od servisa). Rečeno mi je zadnji put da je to greška na cijeloj seriji i da oni tu ne mogu ništa, i evo nakon par dana ode meni zvučnik! E pa sad mi je stvarno dosta, vozikanja po servisima i popravaka mobitela koji je nov i gotovo nekorišten!!!!! Nije pao, nije oštećen, kupljen je u T-comovom centru (Simpa paket Sony Ericsson S312). Postoji li mogućnost da mi zamijene uređaj nekim drugim modelom u istoj vrijednosti ovog?

Ovo je ta famozna t mobile akcija https://webshop.t-mobile.hr/Kategorija.aspx?kategorija=S312&np=0&narudzba=&tk=

Kome da se obratim ako mi nebudu htjeli zamijeniti uređaj?
Imam li uopće pravo tražiti novi uređaj?
Mislim nema smisla da novi uređaj, kupljen pod garancijom nosim po servisima od prvog dana kad sam ga dobila!!!!

deedeedee
06.12.2009., 11:07
tako sam i ja jedan mobitel od dana kad sam ga kupila nosila po servisima, nakon 4. puta mi je lik u TComu reka da nakon 3 puta što nosiš na servis RADI ISTOG RAZLOGA imaš pravo na novi uređaj. (meni je prvi razlog bio napisan drukčije nego ostali, zato se to računa kao drugi razlog :rolleyes:)

Hrc
06.12.2009., 11:46
Ma odjebi sve te njihove priče. Meni su kooperanti T-mobile-a rekli da imam pravo zamjeniti uređaj u samo 3 dana jer im tako daje t-mobile. Reko kakva 3 dana. Jebo te T-mobile, nisam kupio od njih nego od tebe a zakona se morati držati a ne imati neke svoje rokove. Još sam ga dobio za rođendan pa nisam ni mogao reklamirati unutar 3 dana. Nakon prigovora sam dobio novce nazad bez ikakvih problema. A mislim da imaš pravo nakon što si ga 3 puta nosila na servis. Neovisno o razlogu jer je uređaj neispravan. Ako ti ubuduće nešto ne bude valjalo unutar 3 mjeseca nikako ne nosi na servis nego dopis trgovcu i traži novi uređaj. Pitaj još u DZP ali mislim da su meni tako rekli.

SweetHeart
08.12.2009., 16:25
29.11. sam kupila čizme od brušene kože, visine skoro do koljena. Nisam uopće računala na to da će one ''pasti'' do gležnja, nit je izložbeni primjerak bio takav, niti mi je to rečeno. Nažalost, prošao je onaj rok od 8 dana da se mogu žaliti jer sam bila izvan grada i sad sam očajna. Prvo mi je pukao jedan dio pa su to popravili i rekli da više to ne zatežem. Opet su se spustile. Danas sam opet bila i pitala u vezi s tim, prodavačica mi kaže da ona nema pojma kaj s tim, nek postolaru odnesem. Ja rekoh, ja trebam za 300 kuna nešto kupit i nosit još dodatno na popravke? Ne znam kaj da radim, poslala bih ih sve k vragu kaj sam bila tak naivna i kupila te čizmice. :(

Jel mi to pouka za sljedeći put il nešto ipak mogu napraviti?

Hrc
08.12.2009., 20:40
Kako mi je rekao vlasnik trgovine cipelama u importaneu, on i nakon 6 mjeseci uredno uzima cipele ako su neispravne i vrača proizvođaču bez ikakvih problema. Napiši im prigovor i traži pare i dobiti ćeš ih sigurno.
Nije rok 8 dana nego bar 3 mjeseca.

Tako su isto mene guzili s 3 dana roka za žalbu. Pa u 3 dana ne mogu provjeriti sve funkcije mobitela.

robihr
10.12.2009., 17:32
evo posto se idem kaciti sa vipom, zanima me ima li negdje u zakonu definirana kako treba izgledati sluzbena obavijest, tj. sta treba sadrzavati da bi mogla biti smatrana obavijesti i sl.

googlam, ali mi bas i ne ide, a kod nas koliko znam ne postoji nesto tipa oxford dictionary u kojem su napisane ovakve definicije, a nisam ni vidio da pise negdje u narodnim novinama.

edit:
evo i dijela na kojeg se mislim zalit:

(8) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka operator javnih komunikacijskih usluga mora izvijestiti pretplatnika pisanim ili elektroničkim putem o predloženim izmjenama i njegovom pravu na raskid ugovora, u skladu s općim uvjetima poslovanja iz stavka 1. ovoga članka.

robihr
10.12.2009., 19:09
uff nasao. mod moze lockati, brisati ili stagod

za one koje zanima sve pise u zakonu u zastiti potrosaca
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298920.html

ali evo primjera
"(1) Trgovac mora za prodani proizvod, odnosno obavljenu uslugu potrošaču izdati račun koji mora biti točan, neizbrisiv, jasan, vidljiv i čitljiv u papirnatom ili elektroničkom obliku."

"(2) Isprave iz stavka 1. ovoga članka moraju biti napisane jasno, vidljivo i čitljivo na hrvatskom jeziku i latiničnim pismom."

"(1) Obavijest o proizvodu mora se nalaziti na proizvodu ili ambalaži, a za njezino postojanje na proizvodu i potpunost odgovoran je trgovac.
(2) Svi podaci iz obavijesti o proizvodu iz članka 17. stavka 2. ovoga Zakona moraju biti istiniti, jasni, vidljivi i čitljivi te napisani hrvatskim jezikom i latiničnim pismom, što ne isključuje mogućnost istodobne uporabe i drugih jezika i znakova lako razumljivih potrošaču. Za podatke iz obavijesti o proizvodu odgovoran je proizvođač, a za uvozne proizvode uvoznik."

zivio zakon o zastiti potrosaca.

Hrc
10.12.2009., 19:30
(8) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka operator javnih komunikacijskih usluga mora izvijestiti pretplatnika pisanim ili elektroničkim putem o predloženim izmjenama i njegovom pravu na raskid ugovora, u skladu s općim uvjetima poslovanja iz stavka 1. ovoga članka.

Pa poslali su ti u SMS-u da objavljuju nove uvjete i s time su zadovoljili formu.

robihr
10.12.2009., 20:32
nije za mene ovo, ali ne nisu poslali SMS, samo su poslali u racunu malim sitnim slovima napisano da se promjenu tarifa mogu vidjeti na internetu.

i jos nesto oni nisu zadovoljili formu. zasto? oni se pozivaju na clanak 42. zakona o elektronskim komunikacijama koji medjuostalim spominje.
1. oni su obavezni staviti staviti na njihove stranice te objaviti promjenu cjenika u barem jednom dnevnom listu. jesu li zadovoljili? jesu.
2. oni moraju poslati obavijest korisniku njihovih usluga pismenim ili elektronickim putem.

e vidis tu nije bila definirana obavijest kakvog izgleda mora biti. oni su jednostavno se pozvali da posto moraju oni to staviti na net, pa da mogu ustedjeti na papiru, u racunu stavili da se sve izmjene mogu vidjeti na internetu.

e super za njih zar ne?

e vidis sada lijepo uzmes zakon o zastiti potrosaca i pogledas kakva obavijest mora biti:
točna, neizbrisiva, jasna, vidljiva i čitljiva u papirnatom ili elektroničkom obliku.

sada posto moja tetka nije korisnica interneta preko vipa, nije informaticki pismena, ne posjeduje racunalo, oni njoj osim na mobitel nikakvim drugim elektronickim putem ne mogu slati obavijesti, pa cak ni ne mogu ocekivati da u zemlji u kojoj je vise od polovice hrvata informaticki nepismeno da takva obavijest bude sluzbena osim ako nije navedeno od ugovorene stranke tako. zato su oni njoj morali poslati obavijest pismenim putem jasno, vidljivo i citljivo o tome koje se tarife mijenjaju.

ovo gore smatram dobivenim bez problema, sada gledam da joj ostatak racuna maknem na temelju nesavjesnog postupanja vipa prema potrosacu s time da ga oni ne obavijeste o prestanku besplatnih minuta kada ih potrosi, niti recimo obavijesti o potrosnji kada se prijedje ugovorena minimalna mjesecna potrosnja, sto je zapravo poslovna praksa njihovih konkurenata, te uobicajena poslovna praksa u zemljama europe prema koji se nasi zakoni pocinju ravnati.

cak i da su javili sms-om, oni su morali napisati u sms-u sta se tocno mijenja i/ili gdje se mogu dobiti te informacije osim na netu.

SweetHeart
10.12.2009., 20:36
Kako mi je rekao vlasnik trgovine cipelama u importaneu, on i nakon 6 mjeseci uredno uzima cipele ako su neispravne i vrača proizvođaču bez ikakvih problema. Napiši im prigovor i traži pare i dobiti ćeš ih sigurno.
Nije rok 8 dana nego bar 3 mjeseca.

Možeš mi molim te reći kak bi taj prigovor trebao izgledati? Il samo opišem situaciju i potpišem se? Nikad još to nisam radila pa ne znam, a u trgovini su jako bezobrazni. :(

simba_m
11.12.2009., 07:50
Ovaj slučaj možda ne spada direktno u ovu kategoriju, ali možda mi netko odgovori.
Radi se o slijedećem:
Fotograf koji je slikao i snimao svatove (ne meni) isporučio je video i 100-tinjak izrađenih slika, ali nije isporučio dvd sa slikama nego je dao umanjene slike da se mogu naručiti. Nije problem što nije dao dvd sa slikama već je problem što on za "duplikat" slika traži 5 kn po komadu, a inače je izrada slike kod njega 2 kn po komadu (10x15). On je u ovom slučaju u cijenu duplikata uračunao i to što je on te slike uslikao, a za taj dio je već bio plačen kad je unajmljen da slika svatove. Ima li ovdje prostora za neki prigovor ili nešto?

Hrc
11.12.2009., 08:20
ovo gore smatram dobivenim bez problema, sada gledam da joj ostatak racuna maknem na temelju nesavjesnog postupanja vipa prema potrosacu s time da ga oni ne obavijeste o prestanku besplatnih minuta kada ih potrosi, niti recimo obavijesti o potrosnji kada se prijedje ugovorena minimalna mjesecna potrosnja, sto je zapravo poslovna praksa njihovih konkurenata, te uobicajena poslovna praksa u zemljama europe prema koji se nasi zakoni pocinju ravnati.

cak i da su javili sms-om, oni su morali napisati u sms-u sta se tocno mijenja i/ili gdje se mogu dobiti te informacije osim na netu.

Jebiga drugar, oni se ravnaju po tome da bi ti kao korisnik trebao biti informatički pismen. Fax je komad papira pa ga još uvijek 90% ljudi ne zna poslati. Sjećaš se priče s T-mobile-om i računom od 27000 kn. I onda su ju trebali blokirati i reći gotovo, plati, pa se igraj dalje. Ali to nisu i onda sam govorio da se prigovor treba temeljiti na tome. To što su oni tvojoj tetki poslali obavijest o prekoračenju nakon 2 dana to definitivno nije OK i trebalo bi se dobiti. Samo nemam pojma hoće li proći. Trebalo bi ali nitko od pravnika se ne javlja konkretno.

Što se tiče poslovne politike njihovih vlasnika... samo se sjeti kamatnih stopa i njihovog pada van Hrvatske i deeebelog rasta u RH.

Ja bi bio najsretniji kada bi to uspio riješiti. U svakom slučaju javi šta si postigao.

robihr
11.12.2009., 11:44
a gle oni joj nisu poslali nikakvu obavijest o prekoracenju, u tom ti je fora. ne znam ni ja da li bi se to moglo dobiti, ali imam argumenata na koje bi to moglo proci, pa cemo vidjeti. ali mogu samo reci da ga oni mogu dosta najebati ako prodje i pocnu se ljudi zaliti...

Hobby
12.12.2009., 14:39
Bok svima!

Kao prvo, ispričavam se ako postavljam pitanje na krivom mjestu, ali vidim da se neki ljudi ovdje malo više kuže u mobilnu tehnologiju, pa se nadam da ću prije ovdje dobiti odgovor, budući da mi na "mobilnoj tehnologiji" nitko ne odgovara.

Radi se o naplati poziva u roamingu, odnosno o "naplati magle".

Dakle, roaming u Sloveniji, a na računu naplaćena hrpa poziva od po par sekundi - javljanje automata kada ne odgovoriš na poziv ili je mobitel isključen.
Svaki takav "poziv" je naplaćen po 7,50 kn.
A prije toga zatraženo isključivanje te usluge (isključivanje govorne pošte), jer se to već jednom prije dogodilo.
Čak je naplaćen i jedan poziv koji je odbijen.

Zanima me o kome ovisi hoće li se javiti automatska sekretarica i koliko će se to naplatiti?
O domaćem operateru ili o slovenskom operateru na čijoj je mreži bio roaming?

Budući da se to već drugi puta ponovilo, željeli bismo (ja i moj dečko, jer nam se oboje to dogodilo) nešto poduzeti, ali glupo mi je svađati se u Tele 2, ako je za to kriva slovenska mreža - a to mi pada na pamet zato što u niti jednoj drugoj državi u kojoj sam bila u roamingu nisam imala takvih iznenađenja na računu, već samo u Sloveniji.

Već sam jednom platila preko 100 kuna roaminga, a da nisam razgovarala niti minute.
Svaki poziv koji je bio upućen na moj broj, dok mi je mobitel bio isključen je naplaćen po 7,50 kn.

Tko me pljačka, Tele2 ili Slovenci?

maltipoo
15.12.2009., 07:55
molim vas za savijet mišljenje i iskustva
dakle prije skoro godinu dana sam stavila oglas na internet stranicu centarnekretnina i više nisam uopće pratila što se događa
da bi me nakon nekog vremena kontaktirala agencija opereta i putem maila me pitali dali želim da me obavijeste kada je neka stranka zainteresirana za moje zemljište i ja sam rekla da može.
da bih sada vidjela svoj oglas na njihovoj internet stranici-koji nisam niti stavila niti odobrila -a podaci su prekopirani iz mog oglasa na cenratnekretnina- pa me zanima kako je moguče da oni bez mog odobrenja upravljaju mojim oglasom.
Postoji li tu kakva muljaža? nisam potpisala nikakav ugovor s njima niti sam ih ja zvala pa mi nije jasno
imaju li oni pravo samo tako oglašavati moju nekretninu?
dali je moguče da potražuju proviziju ako se to jednog dana bude prodalo?

robihr
16.12.2009., 14:09
bez ugovora nista... a oni nek ti sam rade besplatnu reklamu :)

robihr
24.12.2009., 10:35

evo updatea... upravo dobio poziv od tetke, i kaze da su je zvali iz vipa, te da su joj uvazili zalbu, tj. prema onom cemu sam skuzio samo dio zalbe i to onaj koji se odnosi na tu obavijest o smanjenju opcije vip 0 sa 1500 minuta na 1000 (kao sto rekoh dobiveno :) ). uglavnom oni su njoj maknuli tih 500 minuta sa obracuna (~600kn). sada ne znam jel se isplati zalit na ostatak ili ne, ali vidjet cu kada stigne sluzbena obavijest.

nego moram reci argumenti za ovu zalbu su bili skoro isti kao i u prvoj napisanoj, samo sto sam lijepo proucio zakon o elektronickim komunikacijama, te zakon o zastiti potrosaca, te naveo na temelju kojih clanaka se zalim. i onda reci da oni ne pokusavaju zajebati laike...

i jos nesto... internetska prijava na stranici potrosaca je uzasna.. em sto moras koristiti IE, em sto moras cekati mjesec dana za odgovor. prije sam rijesim zalbu nego sto mi oni daju odgovor...

canopus
05.01.2010., 14:42
Pozdrav

Predao sam fotoaparat vrijednosti 2200kn trgovcu koji je ovlašten prodavati Sony-eve proizvode.(bilo je malo svađe jer to kao nije u njihovoj djelatnosti ali nisam popustio).

Proizvod je dan na servis i 45 dana mogu čekati.

Posjedujem jamstveni list sa pečatom i datumom tvrtke koja mi je fotić prodala.
Račun ne posjedujem, nit su mi htjeli dati kopiju u trgovini jer oni takve stvari ne arhiviraju.

Da li mogu umjesto računa ako zatraže kao "dokaz" dati ispis sa bankovnog računa?

Mogu li mi odbiti mogućnost popravka/zamjene zbog loše ispunjenog jamstvenog lista od strane trgovca(navodno treba pisati moje ime i prezime kako stoji na Sony-evoj stranici) ili zbog nedostatka računa(na Sony-evoj stranici sam našao verziju gdje izričito piše da račun uz jamstveni list nije ni potreban, dok u drugom tekstu veli da je).

Mogućnosti?Natezanje?

P.S. Fotoaparatu se zaglavio objektiv te je prošlo tek godinu dana od uporabe, jamstvo je 2 godine.Nema fizičkih oštećenja, ogrebotina i slično...

Hvala mnogo!

huzp
06.01.2010., 09:04
Trgovac je bio dužan dati račun, jamstveni list , popis servisera i uputu na hrvatskom jeziku. Može se desiti da potrošač izgubi račun (kao npr putovnicu) tada mu trgovac treba dati duplikat računa . Nažalost jamstvo proizlazi i iz ovjerenog jamstvenog lista što trgovci ne čine. Kada bi upisali u jamstveni list sve podatke o kupovini broju računa i ostalom onda račun nebi niti trebao za dokaz o kupovini.
Ako ste već dali fotić na popravak onda je naksimalno vrijeme za popravak ono što je naznačeno u jamstvenom listu.
U slučaju problema javite se državnim inspektorima.

canopus
06.01.2010., 09:39
hvla mnogo na savjetu.nema predaje.

čipičips
09.01.2010., 10:41
Pozdrav svima!

Kupila sam čizme i nakon 20ak dana puknuo je đon i to na pola. Kad sam vratila čizme, oni su iz bez problema uzeli i rekli da izaberem nešto umjesto njih. Pošto mi ništa nije odgovaralo nisam ništa ni uzela. Prodavačica mi je vratila čizme i rekla da ih u roku od 6 mjeseci mogu zamjeniti za drugi proizvod. E sad, mene zanima dali su oni dužni meni vratiti novce?

Faca5
09.01.2010., 10:50
Evo jedno moje iskustvo iz Vemila.

Kupio (prilično skup) miš. Koji je prestao raditi cca 2 mjeseca prije isteka garancije.
Otišao reklamirati. Kažu oni da ga ne mogu servisirati a da više nema u ponudi taj model tako da mi ne mogu dati zamjenski. I saopće mi da si mogu izabrati nešto drugo u vrijednosti 70% od kupljenoga. :rofl:

APP... vjerujem da mnogi ljudi to popuše i pristanu.
Ali ja sam dobio popizditis i zahtijevao da razgovaram sa voditeljem trgovine, prvo se počeo izvlačiti ali nakon što sam se malo izvikao na njega i priprijetio medijima i prijavama onda je pristao na 100% iznosa.

Ne mogu se te stvari riješiti na fini način. Ako vidite da vas hoće izigrati onda dignite frku. Ne treba ništa popustiti lopovima.

robihr
09.01.2010., 11:35
Evo jedno moje iskustvo iz Vemila.

Kupio (prilično skup) miš. Koji je prestao raditi cca 2 mjeseca prije isteka garancije.
Otišao reklamirati. Kažu oni da ga ne mogu servisirati a da više nema u ponudi taj model tako da mi ne mogu dati zamjenski. I saopće mi da si mogu izabrati nešto drugo u vrijednosti 70% od kupljenoga. :rofl:

APP... vjerujem da mnogi ljudi to popuše i pristanu.
Ali ja sam dobio popizditis i zahtijevao da razgovaram sa voditeljem trgovine, prvo se počeo izvlačiti ali nakon što sam se malo izvikao na njega i priprijetio medijima i prijavama onda je pristao na 100% iznosa.

Ne mogu se te stvari riješiti na fini način. Ako vidite da vas hoće izigrati onda dignite frku. Ne treba ništa popustiti lopovima.

ma vemil je postao poznat sa svojim ponasanjem prema ljudima koji reklamiraju. dok su jos bili u bastijanovoj bili su sasvim dobra trgovina, ali sada kada su se premjestili, em sto su im cijene skocile (a bio je jedan od najjeftinijih ducana), em sto im je usluga uzasna (pogotovo kada treba reklamirati nesto)
cudim se da nisu zadobili prijavu, ili njih vise s obzirom kakva sranja izvode...

huzp
11.01.2010., 23:41
Pozdrav svima!

Kupila sam čizme i nakon 20ak dana puknuo je đon i to na pola. Kad sam vratila čizme, oni su iz bez problema uzeli i rekli da izaberem nešto umjesto njih. Pošto mi ništa nije odgovaralo nisam ništa ni uzela. Prodavačica mi je vratila čizme i rekla da ih u roku od 6 mjeseci mogu zamjeniti za drugi proizvod. E sad, mene zanima dali su oni dužni meni vratiti novce?

Ako trgovac nema iste takve čizme dužan je vratiti novac. Vi ne morate pristati da uzmete nešto drugo iz dućana. Obratite se državnim inspektorima prema mjestu trgovine

instruktorxp
14.01.2010., 16:08
Nedavno sam u Turbosportu kupio jednu stvar za 60 kn da bi isti dan primjetio da mi ta stvar ne paše,te odlučio zamjenit za drugu dimenziju.Sljedeći dan otišao u dućan natrag te tražio tu istu stvar druge dimenzije koje više nije bilo te odlučio vratit robu jer mi ne paše i tražit povrat novca.Na blagajni je rečeno da ne primaju robu natrag te da mi novac neće bit vraćen.Tražio sam nekog iznad prodavačice.Došao je neki voditelj,upravitelj te počeo držat predavanje da se drže neke politike Europske unije da po tome nema vraćanja robe i novca.Odlučio sam tražit još nekog više od tog voditelja.Kontaktirao me neki direktor te rekao da ne prave probleme oko pišljivih 60 kn da mi ne paše ova stvar da mi je beskorisna te tražim natrag novac da mogu drugdje tražit tu stvar druge dimenzije.Na kraju je popustio i vraćeno mi je tih 'pišljivih' 60 kn.
Sve ovo je banalna stvar ne bi pisao da osoblje u Turbosportu nije bilo strašno antipatično,nesusretljivo i bezobrazno.Sve radi 60 kn.
Sad me zanima koji je zakon o zaštiti potrošača,konkretno u ovom slučaju?
Dal sve zavisi od dućana do dućana kakvu politiku provode il svugdje jednak zakon vrijedi? mislim oni pričaju nešto o europskoj uniji kak tamo nema vraćanja robe i povrata novca a sad nabrojim bar 5 dućana iz eu u kojima sam vraćao robu koja mi se nije svidjela i dobio natrag lovu. Dal je moguća neka tužba u svrhu obmanjivanja kupca?

Katrin
14.01.2010., 18:09
Nisu ti duzni vratiti novac ukoliko roba nije ostecena ili nema neku manu. Mogu ali ne moraju. Pisalo se ovdje vec o tome, procitaj malo unazad temu.

Frenky08
27.01.2010., 22:00
Hitno!
Kako ide u Sloveniji sa vraćanjem robe? Danas kupila aparat za kavu, došli doma-ne radi! Sutra popodne ga idemo vratiti i zanima me da li mogu dobiti nazad novac ili samo zamjenu za drugi aparat? Prilično sam razočarana sa ovim koji ne radi pa bi radije novac nego novi aparat pa da se ponovi ista stvar....pa ako netko ima iskustva help!

pajic3
28.01.2010., 23:06
Ovako, imam jedan problem. Naime, svoj mobilni uređaj sam predao vipu na popravak. Garancija mi je vrijedila do 16.01.2010. Popravak je trajao 10 dana. Pritom sam zatražio da mi produže jamstveni rok onoliko koliko je bio na popravku.
Gospođa me je fino odbila te je rekla da se to ne može. Na garatnome listu stoji točno određen prostor za produljenje jamstvenoga roka.
Malo sam pregledavao zakone te sam našao ono što sam tražio.

U zakonu o obveznim odnosima stoji:

Produljenje jamstvenog roka

Članak 425.

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.

Znači ja mogu slobodno doći u poslovnicu vipa te se pozvati na ovaj članak koji stoji u Zakonu o obveznim odnosima?

Hvala

huzp
28.01.2010., 23:57
Ovako, imam jedan problem. Naime, svoj mobilni uređaj sam predao vipu na popravak. Garancija mi je vrijedila do 16.01.2010. Popravak je trajao 10 dana. Pritom sam zatražio da mi produže jamstveni rok onoliko koliko je bio na popravku.
Gospođa me je fino odbila te je rekla da se to ne može. Na garatnome listu stoji točno određen prostor za produljenje jamstvenoga roka.
Malo sam pregledavao zakone te sam našao ono što sam tražio.

U zakonu o obveznim odnosima stoji:

Produljenje jamstvenog roka

Članak 425.

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.

Znači ja mogu slobodno doći u poslovnicu vipa te se pozvati na ovaj članak koji stoji u Zakonu o obveznim odnosima?

Hvala+

Svakako bi bilo dobro obratiti se i državnim inspektorima Ako se radi o Zagrebu Područna jedinica Zagreb Prilaz Ivana Visine 1-3 tel 650 3000

pajic3
29.01.2010., 09:34
Konkretno, radi se o Puli.

pajic3
29.01.2010., 22:55
Evo danas sam bio u vipu. Produljuli su mi jamstvo. To je demokracija :top:

deedeedee
31.01.2010., 08:34
:mad:

stigao mi je laptop sa popravka prije 10 dana i opet ne radi. :rolleyes:

s tim da mi je ovo već zamijenjeni uređaj, jer su mi prošli zagubili, bila je uključena inspekcija i tako. :rolleyes:

niš ne mogu učinit osim nosit ga ponovno na servis, jelda?

Katrin
31.01.2010., 08:43
:mad:

stigao mi je laptop sa popravka prije 10 dana i opet ne radi. :rolleyes:

s tim da mi je ovo već zamijenjeni uređaj, jer su mi prošli zagubili, bila je uključena inspekcija i tako. :rolleyes:

niš ne mogu učinit osim nosit ga ponovno na servis, jelda?

Mozes se obratiti nadredjenima ili nekoj visoj instanci tvrtke u kojoj si kupila laptop i bizat buku pa mozda upali.
Mozes napisati zalbu Sudu casti pri HGK, rijese stvar u mjesec-dva. Pisalo se o tome ovdje, a imas info i na stranicama HGK.

deedeedee
31.01.2010., 08:51
ma sumnjam da bi obraćanje Vemilu imalo ikakvog smisla, prošli put su me odfakavali danima unatoč mnogim pozivima, mejlovima, udrugama za zaštitu potrošača i prijetnjom inspekcije. :zubo:

niš, očito mi preostaje taj zadnji korak sa HGK. :tuzni: :zubo:

thanks na odgovoru. :mig:

ivanmi
07.02.2010., 14:55
pozdrav svima
malo sam pregledao cijeli ovaj topic i nisam našao ni jedan primjer gdje netko upozorava ili štiti nas druge od štetnih ili neipravnih ili pokvarenih radnji ili postupaka u cilju prevare potrošača.
ne bih želio ući u polemiku, nisam pravnik, ali nepostupanje po zakonu u slučaju neispravnosti nekog proizvoda je samo nepoštovanje zakona od strane trgovca i/ili proizvođača i to je to.

Šta je svim onim slučajevima kada smo kao potrošači dovedeni u zabludu "uspješnom marketinškom strategijom" trgovca i/ili proizvođača
primjer
nagradna igra sa sloganom "kupuj kod XXXXX i osvoji 1.000.000,00 kn" gdje ja kao porošač željan dobitka od milijun kuna promjenim trgovca a ono glavna nagrada je 50.000 kn (ukupni fond je milijun!)
je li to dobra kampanja ili prevara potrošača?

sasa80
07.02.2010., 16:36
to je igra riječi gdje ljudi, po naravi naivni, ali i pohlepni, ne gledaju ona "mala slova" već vide samo brojku od 1.000.000,00 kn...

ajmo reći da je navlakuša, ali bez elemenata nezakonitosti ;)

ivanmi
07.02.2010., 21:58
to je igra riječi gdje ljudi, po naravi naivni, ali i pohlepni, ne gledaju ona "mala slova" već vide samo brojku od 1.000.000,00 kn...

ajmo reći da je navlakuša, ali bez elemenata nezakonitosti ;)

zgodna formulacija
pa nije li zakon tu da štiti slabije, sporijeg kopčanja iliti naivne,...
ime ili slogan ne smije otvarati mogućnost dovođenja u zabludu -ovo nije neki članak zakona već jednostavno srž zaštite potrošača.

iako pretostavljam da se možemo složiti da je pokušaj dovođenja potrošača u zabludu prekršaj, puno je to teže odrediti u egzaktnom primjeru
pitanje je da li možda može ime ili slogan zbuniti?
ako možda može - evo posla za institucije sistema.
navest ću Vam jedan za koji ste svi čuli, zapravo upravo mu svjedočite:
jogurt koji svi poznamo a mnogi ga trošimo godinama a zvao se "Bioaktiv"
što tu ne valja
ime nararavno
a zašto
dovodi u zabludu
možda je navlakuša ali šta tu ima nezakonito? pa ja sam znao da to nije jogurt bio ili organika porijekla!
pitanje je da li može dovesti u zabludu, a odgovor od korporacije Lactalis možete svaki dan čuti na telki:
"zbog usklađivanja s standardima EU mijenjamo ime u Baktiv"
toliko za sada i pozdrav

Eric Prydz
01.03.2010., 19:50
Kupio uredjaj za pravljenje kokica tzv kokicar, nije radio i odnesen je na servis.
Zovem Konikom nakon 30 dana i kazu da nece biti gotov u roku od 45 dana.
Nakon isteka 45dana koje su mi opcije, imam pravo tražiti novi ili povrat novca? Bio je pod garancijom jer je nov.

Katrin
01.03.2010., 20:02
Rok od 45 dana nije zakonski.
Ako taj rok stoji u jamstvu i bude prekoracen, imas pravo na novi uredjaj.

Eric Prydz
01.03.2010., 20:19
Rok od 45 dana nije zakonski.
Ako taj rok stoji u jamstvu i bude prekoracen, imas pravo na novi uredjaj.

Hm, pise citiram Pristajem da zakonski rok od 45 dana traje od datuma prijema etc.
U svakom slucaju, jos samo dva tjedna da se slastim pecenom kuruzom :D

tomislav10
08.03.2010., 10:56
Svojevremeno sam kupio novu Škodu Octaviu kojoj se u garantnom roku pokvarila brava petih vrata. Brava je zamijenjena, jasno, bez naknade. Nakon cca 18 mjeseci od zamjene brave dogodio se identičan kvar odnosno brava petih vrata se ponovo pokvarila, ali sad auto nije više bio pod garancijom. Kad sam išao reklamirti bravu u isti ovlašteni servis gdje sam i prvi put mijenjao bravu rekli su mi da istu moram platiti jer da se garancija od dvije godine na rezervne dijelove odnosi samo na dijelove ugrađene poslije isteka garancije na vozilo i koji su plaćeni od strane stranke ?! Bravu s troškovima zamjene (ruke) sam platio.
Je li servis imao pravo zatražiti plaćanje brave koja je po drugi put zamjenjena na nepune tri i pol godine starom vozilu? Ako ne, šti mi je za činiti?

Hvala unaprijed.

huzp
10.03.2010., 21:39
Kada je uređaj predan na popravak u jamstvenom roku mora biti popravljn u roku naznačenom u jamstvu.
U slučaju da do popravka nije došlo tada potrošač od servisera treba tražiti potvrdu da uređaj nije popravljen i s tom potvrdom treba u trgovini dobiti novi uređaj. Ne dobije li potvrdu treba se obratiti državnim inspektorima

Što se tiče bravice na vratima škode koja je promijenjena u jamstvenom roku za nju teče novi jamstveni roku koji je bio određen i za staru bravicu.
Potrošač se trebao obratiti državnim inspekorima prema mjestu servisa

amycoll
12.03.2010., 19:18
pozz svima.
trazim strucno misljenje na 1 problem koji ne znam ako da rjesim.
prie nekih 4 mj sam u ducanu kupio novi komponentu za kompjuter cjene oko 1500kn.
nakon 4 mjeseca od prilike komponenta se je pokvarila i naravno vratim sve nazad u ducan di sam to nabavio i sve je ok kada trgovac kaze da ce ju poslati u servis jer sve je po propisima za pravo na jamstvo.
nakon 3 tjedna trgovac mi kaze da u servisu ne mogu popraviti tu komponentu i nudi mi alternativno rjesenje, da zamjeni proizvod sa nekim 2. komponentom jer dobavljac ne moze vise nabavati isti proizvod.
ne zelim pristati na takvu soluciju jer taj 2 proizvod nije u usporedbi sa proizvodom koji se je meni pokvario i zapravo jeftinije kosta i trgovac bi bio spreman platiti razliku na to ili da od dobavljaca nabavi nesto drugo pa da ja na to platim razliku.
pitanje. dali ja imam pravo na povrat novca ili da moram pristati na ucjenu dobavljaca i trgovca??
na jamstvenome listicu nigdje ne pise da imam pravo na povrat novca ali pise jasno da dobavljac odnosno trgovac mogu samo po mojem zahtjevu traziti zamjenu ostecene robe ako nije vise popravljiva. ne pise nigdje da nemam ni pravo traziti povrat novca. ima li tko kakve ideje da se ova situacija rjesi na sto kulturniji nacin? unaprjed zahvaljujem za savjete i odgovore na moj problem.

p.s. ovaj gore tekst je napisao talijan :) pa eto zbog gramatike

prale
01.04.2010., 01:17
skuzio sam da se mogu obratit udruzi za zaštitu potrošača, imam li još koju mogućnost?

robihr
01.04.2010., 01:22
inspektoratu...

huzp
03.04.2010., 17:09
Ukoliko trgovac nema isti takav proizvod dužan je vratiti novac. Trgovcu treba napisati preporučeno pismo sa zahtjevom za povrat novca i obavezno treba navesti rok.
Ukoliko trgovac ne želi dati novac poslije navedenog roka treba ga prijaviti državnim inspektorima ( za Zagreb Prilaz Ivana Visine 1-3 tel.650 3000)

iPhone_Killer
07.04.2010., 00:14
Kolika je kazna za taksista koji ima tablu, nema taksimetar i vozi ''na crnjaka?''
Naletio sam na takvog jednog, nisam mu nista rekao, ali stvarno, da je i do toga doslo, nevjerojatno. Kako se to sankcionira?

robihr
07.04.2010., 00:28
kao i svaki drugi rad na crno. inspekcijom (http://www.inspektorat.hr/)

iPhone_Killer
08.04.2010., 01:17
Zar ne moze policija nekako kazniti tog taksista ili nesto, ipak on i koristi sve povlastice, zutu traku i to.

MadMilkman
08.04.2010., 14:35
Dakle kupio sam stolno računalo prije malo više od godinu dana u HG-spota. Nisam posebno birao dijelove već sam kupio već sastavljenu konfiguraciju, na koju sam dobio 2 god. garancije.

Dakle garancija mi jos nije istekla, a evo računalo mi se pokvarilo 4-ti put. Za neke druge tehničke proizvode negdje sam saznao da ako ti se pokvare 4-ti put da imas pravo na zamjenu uređaja. Zanima me dali i ja sada imam pravo na zamjenu računala, tj. zanima me dali je to zakonski propis da nakon 4-tog kvara dobivas novi uređaj.

Evo još par napomena koje bi vam mogle pomoći da odgovorite na pitanje

- dakle ja nemam garanciju na djelove, već na cijelo kučište

- kučište ima naljepnicu koju nisam skidao

- i kvar nije izazvan s moje strane

Kvar mi se jučer dogodio i jos nisam odveo računalo na popravak. I prije nego ga odvedem htio bih znati dali mogu zahtjevati zamjenu računala.

Hvala unaprijed!!

robihr
08.04.2010., 18:29
racunala su ti malo zajebana zato sto su ona sastavljena od dijelova, a dijelovi se kvare, a ne cijelo racunalo(osim ako nije nesto stvarno otislo i sa sobom povuklo sve ostalo). isto tako dijelovi se ne popravljaju, nego se vrsi zamjena dijelova, pa tako da mislim da ti ovo nema smisla zahtjevati, zato sto ce ti oni zamjeniti dio koji je pokvaren.

nego sta ti se kvari? ako ti se kvari 4 puta u 2 godina, sumnjam da imas neko sranjsko napajanje zbog cega rikava ostatak kompa.

MadMilkman
08.04.2010., 21:56
Ma stvar je u tome sta su mi prodali skart racunalo za relativno visoku cijenu. nije uvijek isti kvar, vec se uvijek nesto drugo kvari. do sada su mijenjali napajanje, maticnu, i kabel neki(nesicam se kako se zove) a sada predpostavljam da je graficka u pitanju.

ja razumim da je sastavljen od mnogo dijelova, ali ja nisam kupovao dijelove nego konfiguraciju s svojim imenom pa mislim da bi se na to moglo gledat kao uređaj. npr poznata mi je situacija da je covjek dobio novu perilicu nakon sto mu se 4-ti put pokvarila. zamjena nakon 4-tog kvara nije bila istaknuta u jamstvenom listu, niti su ga prodavaci upozorili na to pravo. on je ocito poznavao zakon.

u biti zanima me bilo kakva akcija koju mogu poduzeti da imam racunalo koje radi, a ne da vecinu vremena provodi na servisu. s obzirom da sam samo kuciste platio 5-6k kuna mislim da imam pravo na to. samo sta drzava tako ne misli....

robihr
08.04.2010., 22:39
a jebiga trebao si paziti. hspot vec duze vrijeme nije na glasu kao dobra trgovina. bili su dobri dok su jos bili na staroj adresi (iako se nesto prije preseljenja poceo nazirati pad kvalitete robe).

a ne znam stvarno sta ocekujes. oni tebi da cak i priznaju zamjenu dali bi ti istu tu skart robu koju si dobio i prvi puta, samo neisprobanu.

recimo ja imam jedan komp iz hgspota koji radi vec 8 i pol godina bez ijednog kvara (a znao je non stop raditi par godina). sve ovisi o sreci.

mom2be
13.04.2010., 12:02
pozdrav svima!
trebam pravnu pomoc :)
kupili smo proizvod koji se nakon montaze pokazao neispravnim. kvar je telefonski prijavljen trgovini prije 3 tjedna i tada mi je obecano kako ce se netko javiti i doci otkloniti kvar. naravno, nitko se nije javio pa sam tjedan iza ponovo zvala, tjedan iza jos jednom... uglavnom, zvala sam tri puta i sad vise ni ne zelim popravak vec zelim povrat novca.
upravo im pisem dopis pa mi treba savjet koji je rok za povrat novca koji se uobicajeno stavlja (7 dana, vise?).
(u dopisu se pozivam na zakon o zastiti potrosaca i zakon o obveznim odnosima)

hvala!

Eric Prydz
15.04.2010., 17:21
kome se zaliti kada drzavni inspektorat ne radi svoj posao kako treba?
Izmedju moje malenkosti i hz-a (horor zeljeznica, jel :) ) nije cist racun, duga ljubav no inspektorima se ocigledno ne daa raditi svoj posao, i sto sada?
Mos se *ebati, jel? :D

huzp
15.04.2010., 23:54
Nažalost državnih inspektora je malo, a koji puta i ne rade kako treba.

Prema članku 5. Zakona o zaštiti potrošača potrošač ima pravo neispravan proizvod koji ima materijalni nedostatak zamijeniti, popraviti, tražiti sniženje cijene, a ako ne uspije treba tražiti od trgovca novac i prijaviti sve državnim inspektorima prema mjestu trgovine.

Artis
24.04.2010., 18:56
Pozdrav svima,

Pisem ovdje iskreno neznajuci iz kojeg tocno razloga ali do slijedeceg posjeta stomatologu imam vremena, pa cisto da vidim kako drugi razmisljaju.

Prica ide ovako:
Dolazim kod zubara prije 5mj, otvara mi zub i mjesec dana se petljamo sa zubom da ga konacno sredimo (mislim da nije potrebno u detalje, ukoliko netko zeli nesto detaljnije rado cu napisati). Sredimo taj zub slikamo ga 3 puta, da vidimo dali je sve ispalo ok, i zuber je na ocito zadovoljstvo i super zadovoljan sa zubom, ja sam jos zadovoljniji jer sam nakon mjesec dana uspio pojesti nesto trdu hranu a i imam vlastiti zub.
Nakon toga zuba sredujemo druge zube jos 2 na drugoj strani, a zubar svakim danom hvali svoj rad i kako je sretan sto je ispalo ok sa ovim prvim zubom. Secer na kraju govori mi da mi je prijasnji zubar bio ocajan, i da su blombe jako lose.

Zubar i ja rastajemo se nakon 1.5 mj provoda kod njega za 3 zuba (ok priznajem samo jedan zub je trajao skoro mjesec dana).

Ovaj tjedan dakle nakon 5mj mi puca zub koji je popravljao mjesec dana, odlazim istom zubaru, on gleda, kaze pricekaj malo primit cu te. Primi me sjednem na onu stolicu, gleda on sliku i kaze meni je zao ali zub se slomio. Zao mu je isto tako jer mi je zaboravio reci da nije stavio krunu, iako u bilo kojem takvom slucaju on govori da treba staviti krunu.

Ostao sam u soku, platio sam samo taj jedan zub poprilicno svotu novaca, a on sada kaze da mu je zao jer mi je pukao zub, ali da mi nebi pukao da se on sjetio staviti krunu.

Moje razmisljanje je sada, da me primi ovaj tjedan i uvidi sto mi je sa zubom. Zanima me pravna strana ovoga, trazio sam po komori i po webu ali sa zubarima bas i nema iskustva.
Iskreno nebi zelio covjeku napraviti muku prije nego mi kaze koliko me kosta popravak, iako mozda mi i ne naplati (ali ovo je hrvatska, pa cisto sumnjam u to.)

Ima netko savjeta ili sto kako ? Nisam pametan ali zelim biti spreman kada mi on priopci cijenu novog zuba ili sto vec (mozda samo popravka) pa da se znam postaviti, a opet da imam i neku pravno uporiste.

Svi savjeti i prijedlozi su dobrodosli.

NAPOMENA: zubar je privatni

Unaprijed zahvaljujem

Silvester1208
25.04.2010., 10:53
Ovako iz ove priče dade se zaključiti da si prije posjeta ovom stomatologu imao groblje u ustima, za što nije kriv on ili prijašnji stomatolog nego isključivo ti jer nisi išao redovito na preglede.
To što je popravak zuba trajao mjesec dana, nema nikakve veze, mogao je i dulje jer je očito da se stomatolog trudio da ti spasi taj zub. Mogao ga je odma izvadit i ne zafrkavat se s time. Ostao bi bez zuba, napravio ti umjetni, i svi sretni, ali si je on dao truda.
Sam si napisao da si jeo nešto tvrđu hranu. Moguće je da si zagrizao nešto tvrdog, kruna ispala i nakon toga se slomio zub.

Ukratko, pravne osnove nemaš jer pucaju i zdravi zubi ako se zagrize nešto nezgodno i tvrdo.
Nema veze što je privatni stomatolog, to je tvoj obdabir, ima jednako dobrih, ako ne i boljih stomatologa koji su pod ugovorom s HZZO-om koji su ti to mogli složiti jednako dobro ako ne i bolje od toga a bi ništa platio.

sara4
02.05.2010., 07:49
Imam problem. Kupila sam posteljinu na kojoj piše da je 100% pamučna, no meni se čini, sad kad sam je oprala i počela koristiti, da to može biti jedino neka mješavina s pamukom, nikako čisti pamuk. Da li postoji mogućnost da je dam na ispitivanje sastava?

seljo123
02.05.2010., 09:34
Zeleni durexovi "Classic" kondomi pucaju. Imam li pravne osnove tražiti od Durexa sufinanciranje možebitnog abortusa?

beba42
02.05.2010., 16:27
Zeleni durexovi "Classic" kondomi pucaju. Imam li pravne osnove tražiti od Durexa sufinanciranje možebitnog abortusa?

pa zna se da kondomi mogu pucati,mislim da piše na pakovanje.

seljo123
02.05.2010., 18:49
pa zna se da kondomi mogu pucati,mislim da piše na pakovanje.

da,ali ovi zeleni stalno pucaju, za razliku od onih u crnoj kutiji (arousser mislim)

sasa80
03.05.2010., 09:57
Pravno gledano, a nisam stručnjak u ovoj grani prava koja ima veze s kondomima (šala...), ako si ih koristio na način kako piše u uputstvima ne bi smjeli pucati i tu je odgovornost na proizvođaču...ali s obzirom na delikatnost tematike, mislim da bismo lagano mogli otići off topic...

fico007
03.05.2010., 10:50
Prošli tjedan sam išao vratiti nakupljenu plastičnu ambalažu u Kaufland. Kako oni imaju onaj automat za povrat, desilo se da nekoliko boca automat nije htio preuzeti. Nakon pozivanja zaposlenika Kauflanda njegov odgovor je bio da oni više takvu ambalažu nemaju u ponudi i da preuzimaju samo one boce kakve oni imaju u svojoj ponudi. Radilo se o boci Coca-cole od 2 litre, ali ne onoj skroz okrugloj. Na boci lijepo piše: Povratna naknada za područje Republike Hrvatske 0,50 kn. Boca je s cijelom etiketom, čista nezgužvana... Prema njima, ja mogu kod njih vratiti samo ambalažu koju oni imaju u svom asortimanu. Malo mi to ne drži vodu, ali obzirom da nisam se ne kužim u te pravne poslove trebao bih pomoć:
Imaju li oni pravo odbiti takvu ambalažu iako je vidljivo da je kupljena u RH? Ima li smisla zvati tržišnog inspektora?

sasa80
04.05.2010., 08:45
Ma totalna glupost, pa njima uopće nije bitno kakva je ambalaža, oni to ionako (kao i svi drugi dućani) samo pakiraju u velike vreće i šalju dalje na recikliranje...

Odi na stranicu inspektorata i tamo negdje imaš link za slanje anonimne ili neanonimne prijave...malo prosurfaj, prije sam imao taj link al sam ga izgubio...

Intrigantica
04.05.2010., 09:19
Ma totalna glupost, pa njima uopće nije bitno kakva je ambalaža, oni to ionako (kao i svi drugi dućani) samo pakiraju u velike vreće i šalju dalje na recikliranje...

Odi na stranicu inspektorata i tamo negdje imaš link za slanje anonimne ili neanonimne prijave...malo prosurfaj, prije sam imao taj link al sam ga izgubio...

sumnjam da ce poslati inspekciju radi par boca od pola kune:rolleyes: I uostalom radnik mu je lijepo odgovorio, automat nije preuzeo boce jer ih nema u ponudi, i to sto na boci pise da je povrat moguc u cijeloj Hrvatskoj ne znaci da je moguc u svim trgovinama po Hrvatskoj vec samo onima koji imaju takve boce u ponudi po Hrvatskoj, znaci u svakoj trgovini u Hrvatskoj u kojoj se iste prodaju.
I umjesto da se pegla s inspekcijom lijepo ode u drugu trgovinu i preda boce i dobije povrat novca.

Alfa Romeo
04.05.2010., 12:49
I uostalom radnik mu je lijepo odgovorio, automat nije preuzeo boce jer ih nema u ponudi, i to sto na boci pise da je povrat moguc u cijeloj Hrvatskoj ne znaci da je moguc u svim trgovinama po Hrvatskoj vec samo onima koji imaju takve boce u ponudi po Hrvatskoj, znaci u svakoj trgovini u Hrvatskoj u kojoj se iste prodaju.

Nadji mi to sto kazes u zakonu? :p

Interni "pravilnici" (i izlike na nekakvoj njihovoj logici) ne mogu bitu u suprotnosti sa zakonom.
Nije to kaucija na boce.

fico007
04.05.2010., 14:49
sumnjam da ce poslati inspekciju radi par boca od pola kune:rolleyes: I uostalom radnik mu je lijepo odgovorio, automat nije preuzeo boce jer ih nema u ponudi, i to sto na boci pise da je povrat moguc u cijeloj Hrvatskoj ne znaci da je moguc u svim trgovinama po Hrvatskoj vec samo onima koji imaju takve boce u ponudi po Hrvatskoj, znaci u svakoj trgovini u Hrvatskoj u kojoj se iste prodaju.
I umjesto da se pegla s inspekcijom lijepo ode u drugu trgovinu i preda boce i dobije povrat novca.

Ne slažem se sa tobom. Zbog takvih razmišljanja, "okreni leđa kao da nije ništa bilo", nam je danas tako "dobro" u državi. Nije stvar u par kuna, već u principu. Mislim da bi bilo dosta da nas zajebava tko kako hoće. Malo sam se raspitao kod ljudi koji se kuže u propise i kažu da bi bez obzira da li oni imaju boce u svom asortimanu ili ne, ako na boci piše da je povratna naknada za RH 0,50 kn morali uzeti boce nazad, jer oni ionako dobivaju povrat tih novac ovisan o broju boca, a ne ovisno da li imaju taj proizvod (bocu) u svom asortimanu ili ne.
Probat ću još jednom u isom dučanu, da ne ispadne da su se slučajno zabunili i ako bude ista situacija onda se javljam tržišnom inspektoru, pa ako on ne poduzme ništa onda novine i slično.
Treba jednom reći dosta i ne dozvoliti da ljude zajebava tko se sjeti.

sivkić
04.05.2010., 15:38
Prošli tjedan sam išao vratiti nakupljenu plastičnu ambalažu u Kaufland. Kako oni imaju onaj automat za povrat, desilo se da nekoliko boca automat nije htio preuzeti. Nakon pozivanja zaposlenika Kauflanda njegov odgovor je bio da oni više takvu ambalažu nemaju u ponudi i da preuzimaju samo one boce kakve oni imaju u svojoj ponudi. Radilo se o boci Coca-cole od 2 litre, ali ne onoj skroz okrugloj. Na boci lijepo piše: Povratna naknada za područje Republike Hrvatske 0,50 kn. Boca je s cijelom etiketom, čista nezgužvana... Prema njima, ja mogu kod njih vratiti samo ambalažu koju oni imaju u svom asortimanu. Malo mi to ne drži vodu, ali obzirom da nisam se ne kužim u te pravne poslove trebao bih pomoć:
Imaju li oni pravo odbiti takvu ambalažu iako je vidljivo da je kupljena u RH? Ima li smisla zvati tržišnog inspektora?

Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu (NN97/05 i 115/05

2. OBVEZE PRODAVATELJA
(6) Prodavatelj čiji je prodajni prostor površine veće od 200 četvornih metara obvezan je preuzimati ambalažu svih proizvoda za koje se kupcu, u skladu s odredbama ovog Pravilnika vraća naknada prilikom povrata iskorištene ambalaže, kao i ambalažu ostalih proizvoda koje drži u svom prodajnom programu, bez obzira na proizvođača. Ova odredba ne odnosi se na prodavatelje koji u svom programu nemaju pića ili napitke.

ZAKON O OTPADU
Članak 38.
(1) Proizvođači su dužni kupcu i/ili korisniku proizvoda osigurati:
1. mogućnost povrata uporabljenih proizvoda odnosno ambalaže koja se nakon odgovarajuće obrade može ponovno uporabiti,
2. mogućnost isplate naknade za oporabljivi otpad nakon iskorištenja proizvoda.

Članak 91.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 150.000,00 do 400.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja:
12. je proizvođač, a kupcu odnosno korisniku proizvoda ne osigurava mogućnost povrata uporabljenih proizvoda, povrata uplaćenog depozita na proizvode ili naknadu za otpad od proizvoda u skladu s ovim Zakonom (članak 38.),

Intrigantica
04.05.2010., 18:23
Nadji mi to sto kazes u zakonu? :p

Interni "pravilnici" (i izlike na nekakvoj njihovoj logici) ne mogu bitu u suprotnosti sa zakonom.
Nije to kaucija na boce.
pa vidjet cemo da li ce imati uspjeha nas fico

Ne slažem se sa tobom. Zbog takvih razmišljanja, "okreni leđa kao da nije ništa bilo", nam je danas tako "dobro" u državi. Nije stvar u par kuna, već u principu. Mislim da bi bilo dosta da nas zajebava tko kako hoće. Malo sam se raspitao kod ljudi koji se kuže u propise i kažu da bi bez obzira da li oni imaju boce u svom asortimanu ili ne, ako na boci piše da je povratna naknada za RH 0,50 kn morali uzeti boce nazad, jer oni ionako dobivaju povrat tih novac ovisan o broju boca, a ne ovisno da li imaju taj proizvod (bocu) u svom asortimanu ili ne.
Probat ću još jednom u isom dučanu, da ne ispadne da su se slučajno zabunili i ako bude ista situacija onda se javljam tržišnom inspektoru, pa ako on ne poduzme ništa onda novine i slično.
Treba jednom reći dosta i ne dozvoliti da ljude zajebava tko se sjeti.
tebe nitko nije isao namjerno zajebavati vec ti je radnik rekao onako kako je pravilo trgovine, nemoj misliti da radnika koji radi tamo za bijednih 2700 kuna boli djon oce li automat primiti tvoju bocu od ambalaze ili nece, niti njemu ide iz djepa i u djep.
A mene samo zanima tko stiti radnike po tim centrima kad se susrecu s bahatim i bezobraznim kupcima a cime sam ja osobno svjedocila puno puta. Svaka susa ih jebe u zdrav mozak. Danas slusam lika kako pegla onog jadnika sto slaze police u Konzumu za jaja, da koja su kvalitetnija, da koji je postotak kvalitete s obzirom na omjer cijene. Doslo mi je da lika razvalim sakom u glavu. A ovaj jadan pristojan jer se valjda boji da ce izgubiti posao, i onda si ljudi svasta dopustaju da gnjave.
Ja ne kazem, kupce se itekako zna prevariti, ali kad dodju cjepidlaciti oko pola kune, ili kad cjepidlace oko proizvoda to zaista da covjek ne povjeruje.

Iskrneo d ati kazem mene bi bilo sram ici dignuti halabuku oko povrata za bocu od pola kune, a ti samo izvoli, tvoje pravo.

Elich San
04.05.2010., 21:50
što se tiče boca ni ktc ne prima boce koje nemaju u svom asortimanu iako na njima piše da se otkupljuju, tako da mi to nije ništa novo.

sasa80
05.05.2010., 00:16
Postoji nesto sto se zove zakon i postoji nesto sto se zove pravilnik, Kaufland i ostali prodajni lanci su tu da se istih pridrzavaju, a ne da izmisljaju neka svoja pravila. Sve je tu jasno.. Moraju uzet sve boce, a ti kaj oni to ne prodaju nema nikakve veze, dapace uopce mi nema logike...

fico007
05.05.2010., 12:55
pa vidjet cemo da li ce imati uspjeha nas fico

tebe nitko nije isao namjerno zajebavati vec ti je radnik rekao onako kako je pravilo trgovine, nemoj misliti da radnika koji radi tamo za bijednih 2700 kuna boli djon oce li automat primiti tvoju bocu od ambalaze ili nece, niti njemu ide iz djepa i u djep.
A mene samo zanima tko stiti radnike po tim centrima kad se susrecu s bahatim i bezobraznim kupcima a cime sam ja osobno svjedocila puno puta. Svaka susa ih jebe u zdrav mozak. Danas slusam lika kako pegla onog jadnika sto slaze police u Konzumu za jaja, da koja su kvalitetnija, da koji je postotak kvalitete s obzirom na omjer cijene. Doslo mi je da lika razvalim sakom u glavu. A ovaj jadan pristojan jer se valjda boji da ce izgubiti posao, i onda si ljudi svasta dopustaju da gnjave.
Ja ne kazem, kupce se itekako zna prevariti, ali kad dodju cjepidlaciti oko pola kune, ili kad cjepidlace oko proizvoda to zaista da covjek ne povjeruje.

Iskrneo d ati kazem mene bi bilo sram ici dignuti halabuku oko povrata za bocu od pola kune, a ti samo izvoli, tvoje pravo.

Apsolutno se slažem da radnik (trgovac) u ovom slučaju nije ništa kriv. Nisam dobro napisao, mislio sam na samovolju trgovačkih lanaca, a ne na obične radnike. I ja sam prije nego sam završio faks radio kao trgovac i znam da oni moraju raditi ono što kažu nadređeni.
Nikad nisam cjepidlačio oko par lipa, hrpu puta kad trebaju vratiti do kune znam reći: zaokružite.
Ne kužim zašto bi te bilo sram. Ako je država propisala neki zakon onda neka se tog zakona drže oni na koje se odnosi. Ako se neki zakon odnosi na tebe, npr zakon o porezu, i ti ne platiš začas će te kazniti, pa neka se onda i druga strrana pridržava zakona.
Javit ću kako je prošlo.

sivkić
05.05.2010., 21:37
Ovima se javit http://www.potrosac.hr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=91

fico007
10.05.2010., 13:26
Evo izvještaja o opisanoj situaciji.
Bio ponovno u Kauflandu i opet isto. Tražio sam nekog od voditelja i voditeljica je opisala razlog neuzimanja ambalaže isto kao radnik u trgovini prošli put. Prije sam isprintao ovo što je Sivkić (hvala na navedenim pravilnicima) napisao u jednom svom postu i predočio ženi te je tražila par minuta da se još s nekim konzultira. Nakon konzultacija izjavila je da su oni pak u krivu i da se ispričava. Uzeli su sve boce bez obzira da li imaju u ponudi ili ne.
Uglavnom, riješili smo problem na jedan kulturan način i mogu reći sve pohvale na račun voditeljice. Obzirom da je sve prošlo u vrlo pristojnom tonu tržišnu inskeciju nisam ni spominjao.
Samo me zanima da li kada dođem drugi put ili kada dođe neka druga osoba vratiti boce da li će opet postojati isti problem. Ali dobro ipak je ovo Hrvatska.....

noaccount
10.05.2010., 13:33
mene zanima kako mogu neku robu obracunati sa npr. 9,99 kn a meni ne mogu uzvratiti kusur je 1 lipe nema u opticaju?

sasa80
12.05.2010., 21:58
Evo izvještaja o opisanoj situaciji.
Bio ponovno u Kauflandu i opet isto. Tražio sam nekog od voditelja i voditeljica je opisala razlog neuzimanja ambalaže isto kao radnik u trgovini prošli put. Prije sam isprintao ovo što je Sivkić (hvala na navedenim pravilnicima) napisao u jednom svom postu i predočio ženi te je tražila par minuta da se još s nekim konzultira. Nakon konzultacija izjavila je da su oni pak u krivu i da se ispričava. Uzeli su sve boce bez obzira da li imaju u ponudi ili ne.
Uglavnom, riješili smo problem na jedan kulturan način i mogu reći sve pohvale na račun voditeljice. Obzirom da je sve prošlo u vrlo pristojnom tonu tržišnu inskeciju nisam ni spominjao.
Samo me zanima da li kada dođem drugi put ili kada dođe neka druga osoba vratiti boce da li će opet postojati isti problem. Ali dobro ipak je ovo Hrvatska.....

fico, svaka čast:top:

moguće da će oni i dalje po svom...daj reci koji je to Kaufland i koje su boce u igri, možda se zaletim jedan dan:D

KILLERDOG
13.05.2010., 09:06
mene zanima kako mogu neku robu obracunati sa npr. 9,99 kn a meni ne mogu uzvratiti kusur je 1 lipe nema u opticaju?

od kud ti da ih nema? :ne zna:
ja ih u konzumu dobijem skupljam baš sve ispod 50lipa u kasicu pa to zamjenim svakih 2-3mj. u lokalnom dućanu

Kladi
13.05.2010., 13:58

ako kupiš 10 takvih artikala, vratit će ti 10 lp!:D

jahorinka
13.05.2010., 14:14
od kud ti da ih nema? :ne zna:
ja ih u konzumu dobijem skupljam baš sve ispod 50lipa u kasicu pa to zamjenim svakih 2-3mj. u lokalnom dućanu

normalno da ih ima, samo ih oni u kasi nemaju :lol:
pa veli: "budem vam ostala dužna lipu"

a kad ja trebam ostati dužna lipu onda nisu tak fini.

ili točnije kaj se desilo... račun je bio xx,56kn, ja sam imala xx,50 kn i još 5lp i 2lp... i kak uvijek imam lipice jer skupljamo doma, pa joj sipam da si sama izabere... i uzme mi xx,57kn... i mene uskrati za lipu, a ne sebe :rolleyes:

:rofl:

volem konzum :Serek:

hebeš lipu, al principi su to :zubo:

isto kak sam u vipu kupila mob na pretplatu za 0,91kn, pa mi isto nisu vratili 9lp :bonk:

on i ona
13.05.2010., 21:18
Časni forumaši, administratori i gosti

prije otprilike tri mjeseca sam kupio laptop.

U ducan sam usetao sa namjerom da kupim jedan drugi ali me prodavac uspio "nagovoriti" da uzmem ovaj koji sada imam. I uzmem ja taj laptop fino, iskesiram lovu i sve ok. Proslo nekoliko dana al' meni laptop ne pase... Neznam zasto al' ne pase... Zovem ja njih da bi ja mjenjao i kaze meni lik "Jel ima original Windowse koji su došli uz racunalo?", ja rekoh ima na to on meni vrati "Onda nazalost nema mjenjanja..." i ok. Rekoh ja nema i sta sada?

Medutim neki dan sam popizdio na sebe ali vise na trgovca koji mi je prodao jebenog macka u vreci. Iako znam da ce vam ovo biti predmet sprdnje ili neznam cega ja sada zaista zelim vratiti laptop tj zamjeniti jer nisam dobio ono sto sam mislio da kupujem.

Da sada ne pisem u detalje (al' budem ako bude potrebe) jel smijem ja sad njih zvat i traziti zamjenu i svadu jer su mi prodali racunalo (laptop) ciju sam ja veliku manu (za koju se trgovsac kunuo da nece biti ili ce biti al ce biti neprimjetna) tek nedavno otkrio.

Hvala na normalnim (nesarkasticnim i neironicnim) odgovorima i savjetima

Katrin
14.05.2010., 07:51
Hvala tebi sto ces prvo procitati temu i vidjeti da potrebnih savjeta vec ima :)

on i ona
14.05.2010., 09:31
Hvala tebi sto ces prvo procitati temu i vidjeti da potrebnih savjeta vec ima :)

Vidim da se ljudi zale na Konikom, VeMil, HG Spot i slicno ali su njihovi uredaji pokvareni. Moj uredaj radi normalno ali ja nisam zadovoljan njegovim radom i smatram da su mi uvalili muda pod bubrege. Imam svjedoka sa kojim sam kupovao laptop koji moze potvrditi moju pricu.

Pa pitam opet tebe ja :)

Jel imam ja pravo ici tamo se zaliti na prodanu robu? Jer proslo je tri mjeseca pa zato pitam :)

P.S. Mozemo mi raspravu preseliti u PM pa ti pojasnim sve u detalje...

Alfa Romeo
14.05.2010., 17:02
Vidim da se ljudi zale na Konikom, VeMil, HG Spot i slicno ali su njihovi uredaji pokvareni. Moj uredaj radi normalno ali ja nisam zadovoljan njegovim radom i smatram da su mi uvalili muda pod bubrege. Imam svjedoka sa kojim sam kupovao laptop koji moze potvrditi moju pricu.

Jel imam ja pravo ici tamo se zaliti na prodanu robu? Jer proslo je tri mjeseca pa zato pitam :)

Ako proizvod ima nedostatak, onda možeš. Nedostatak je da piše da ima HDMI - a nema, da piše monitor rezolucije te i te, a nije i tako. Nategnuto je ako je tako nešto rekao prodavač - a prošlo je 3 mjeseca ipak...

Uglavnom, pomoglo bi da si opisao slučaj u detalje.

goranbo
14.05.2010., 17:19
Evo pošto je vrla moderatorica zaključila da "slične teme postoje" te tu konstataciju i zaključavanje moje teme popratila crvenim kartonom, kao da ne smiju bit dvije slične teme, stavljam to ovdje. Valjda je ovo slična tema, ili bi trebo pola sata pretraživat teme da nadjem slične i sortiram ih po sličnosti i nadam se da su moji kriteriji sličnosti jednaki moderatorskim.

Evo zanima me misljenja pravnika, meni se osobno cini da tu postoji više prekršaja:
Zvao sam T-com sluzbu za korisnike prije petnaestak dana zbog nekakve sasvim desete stvari, ni ne sjecam se vise zbog cega.
Na kraju razgovore, operaterka me moli (dakle nakon što smo rijesili to zbog cega sam zvao), veli, vidim da ste vi na tarifi Super 150, biste li zeljeli jos 20 besplatnih minuta (nisam siguran u bvroj, 20 ili sto, ne znam) mjesečno, nije potrebna nikakva doplata, kao imaju tu neku promotivnu tarifu Super 150.
Ja velim, "dakle nije potrebna nikakva nadoplata? Pa ako je besplatno, moze, zašto ne, prebacite ma na tu tarifu. Što da ne."

I... neki dan stigne ugovor poštom, na 12 mjeseci za tarifu Super 150 Promo!!!

Za ne povjerovati!!

Nit je spomenula ugovor, bilo kakvu ugovornu obavezu, niti 12 mjeseci;
takodjer znala jer da ja nisam vlasnik prikljucka ()jer samo joj rekao), tj onaj na kojeg se prikljucag vodi, nego njegov sin, itd itd itd ()dakle ja sam dao JMBG od stariog jer je trazila, ali nikakav ugovor nikad nije spomenut, ja sam mislio da im je to potrebno eto tako... nisam ni razmišljo)
Nego ono, kao cista promjena opcije, u tom smilsu je govorila.

Tako da, ne dajte se tako prevariti, meni se ne da sad s njima nadjebavati, jer tu ima masu toga nezakonitog po mom mišljenju, nego cemo mozda samo otici u T-com centar i dici tamo frku da poniste ugovor odmah, jer se mislimo prebaciti na Optimu.Po meni je to ČISTA prijevara

sceletroy
14.05.2010., 22:55

nemaš više potrebe za žaljenje, nakon 3 mjeseca nitko ti neće pirmiti uređaj natrag, eventualno ga možeš odnesti u servis, ali ako je ispravan otpilit će te i tamo

Ako proizvod ima nedostatak, onda možeš. Nedostatak je da piše da ima HDMI - a nema, da piše monitor rezolucije te i te, a nije i tako. Nategnuto je ako je tako nešto rekao prodavač - a prošlo je 3 mjeseca ipak...

Uglavnom, pomoglo bi da si opisao slučaj u detalje.

teško da proizvod ima takve nedostatke, izglednije je da rade uputstva za više modela odjednom i to je uvijek naznačeno, istina ponekad ne baš velikim slovima.
nema "ipak" nakon 3 mjeseca se možeš samo slikat

sasa80
14.05.2010., 23:04
isto kak sam u vipu kupila mob na pretplatu za 0,91kn, pa mi isto nisu vratili 9lp :bonk:

Ja sam već dva puta kupio mobitel za kunu prilikom produživanja ugovora (T-mobile) i ni jednom me nisu tražili tu fuckin kunu...:top:

marko86
14.05.2010., 23:12
problem sa HT, crko mi je modem i ne žele mi dati novi pošto sam izgubio to pravo zato što sam uzeo neki njihov dar, kada su mi nudili dar uopće nisu to spominjali, nije da sam išta potpisivao već je sve išlo telefonski

goranbo
14.05.2010., 23:23
problem sa HT, crko mi je modem i ne žele mi dati novi pošto sam izgubio to pravo zato što sam uzeo neki njihov dar, kada su mi nudili dar uopće nisu to spominjali, nije da sam išta potpisivao već je sve išlo telefonski
Pa ne mogu vjerovat su pohlepni i nemoralni pored golemog profita koji ovako i onako imaju.

sivkić
14.05.2010., 23:49

Ne možeš.To bi isto bilo kupiš auto on ispravan a ti nezadovoljan jer slabo starta pa bi ga vratio.Imaš u garancijskom listu upute u kojim slučajevima se može vratiti uređaj i oni se toga drže kao i sve institucije koje bi presuđivale u tom slučaju.Jedino ako ti je naplaćeno nešto čega nema.Inače prodavač se neće sjećati ništa ili ti je svo objasnio prije kupnje.

deedeedee
15.05.2010., 00:10
teško da proizvod ima takve nedostatke, izglednije je da rade uputstva za više modela odjednom i to je uvijek naznačeno, istina ponekad ne baš velikim slovima.

istina, ovo se dogodilo meni, ja sam odmah reagirala, pisalo je da laptop ima BT, a nije imao, rekli su mi da si kupim usb BT. :zubo: i da je naznačeno da ne odgovaraju za eventualne greške u specifikacijama. :rolleyes:

Alfa Romeo
15.05.2010., 01:28
istina, ovo se dogodilo meni, ja sam odmah reagirala, pisalo je da laptop ima BT, a nije imao, rekli su mi da si kupim usb BT. :zubo: i da je naznačeno da ne odgovaraju za eventualne greške u specifikacijama. :rolleyes:

U gadno su te zaribali. Ako pise na kutiji, racunu ili cijeni pored toga da ima BT a nema tvoje su opcije : zatraziti da prodavac taj nedostatak o vlastitom trosku ukloni ili da ti vrati novac/zamjeni za proizvod bez nedostatak. (BT USB je zakrpa na koju mozes, i nemoras pristati).

To oznaceno si mogu okaciti o macku o rep... Da vidim kako bi to DI objasnili ;)

ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA

Članak 5.

(1) Trgovac je dužan potrošaču ispuniti ugovor u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima obveznog prava.
(2) Trgovac je dužan, na zahtjev i prema izboru potrošača, proizvod koji ima nedostatak zamijeniti novim ispravnim proizvodom ili mu vratiti iznos plaćen za taj proizvod, odnosno sniziti cijenu ili, uz suglasnost potrošača, otkloniti nedostatak na proizvodu.
(3) Trgovac je u slučaju nedostatka kod obavljene usluge dužan, na zahtjev potrošača, vratiti iznos plaćen za tu uslugu, sniziti cijenu usluge ili otkloniti nedostatak obavljene usluge.
(4) Potrošač može u slučaju iz stavka 2. i 3. ovoga članka zahtijevati povrat plaćenog iznosa samo ako je prethodno dao trgovcu primjereni rok za ispunjenje ugovora.
(5) Nedostatak na proizvodu, odnosno obavljenoj usluzi, kada je to nužno, dokazuje se vještačenjem u za to ovlaštenim ustanovama ili uz pomoć ovlaštenog sudskog vještaka, a troškove vještačenja snosi potrošač ili trgovac, ovisno o rezultatu vještačenja.
(6) Trgovac je dužan, u tijeku jamstvenog roka, popraviti u primjerenom roku neispravan proizvod potrošaču koji je predao jamstveni (garancijski) list, ili, ako to nije moguće, umjesto istoga predati mu proizvod koji je ispravan.
Pravna narav zakonskih odredbi kojima se uređuju potrošački ugovori

deedeedee
15.05.2010., 01:51
evo što su mi točno odgovorili:
"Pregledom ovog proizvoda utvrđeno je da na njemu nije navedeno postojanje bluetooth opcije. Naime, opis na web stranicama preuzima se od proizvođača ili Interneta, te kako je na samoj stranici i navedeno, ne možemo jamčiti uvijek za potpunu točnost podataka. Blue Tooth se može naknadno ugraditi, postoje vrlo jednostavni USB adapteri sa software-om, također jeftini."

i moj model laptopa zbilja postoji sa i bez BTa, samo što je na Vemilovoj stranici pisalo da ima BT. :zubo: na računu mislim da piše samo model laptopa. :misli: tako da u biti i nije to nekakav nedostatak, samo oni ne znaju napisat točne specifikacije po kojima ja kupujem laptop.

ali dobro, nakon 3 servisa, izgubljenog laptopa, 2 inspekcije i zamijenjenog laptopa, ne žalim se (previše :zubo:) radi malog BTa. :rofl:

pouka: ne kupujte u Vemilu. :Pop:

Alfa Romeo
15.05.2010., 02:09
ali dobro, nakon 3 servisa, izgubljenog laptopa, 2 inspekcije i zamijenjenog laptopa, ne žalim se (previše :zubo:) radi malog BTa. :rofl:

pouka: ne kupujte u Vemilu. :Pop:

Nadam se da si zatrazila i dobila novu garanciju na novi uređaj ;)

deedeedee
15.05.2010., 02:14
ofkors. :zubo:

edit: samo da nadodam, kad sam to odmah spomenula u Vemila, rekli su mi da sam smiješna, da nema šanse da dobijam novu garanciju uz novi uređaj, jer gdje bi oni došli kad bi tako dijelili garancije. :rofl:
par mejlova kasnije i saznala da automatski ide nova garancija uz novi uređaj, bez po frke. :cerek: da sam se vodila po Vemilovim savjetima, ostala bi dosad i bez laptopa i bez garancije i bez živaca. :D

sivkić
15.05.2010., 10:28

edit: samo da nadodam, kad sam to odmah spomenula u Vemila, rekli su mi da sam smiješna, da nema šanse da dobijam novu garanciju uz novi uređaj, jer gdje bi oni došli kad bi tako dijelili garancije. :rofl:
par mejlova kasnije i saznala da automatski ide nova garancija uz novi uređaj, bez po frke. :cerek: da sam se vodila po Vemilovim savjetima, ostala bi dosad i bez laptopa i bez garancije i bez živaca. :D

drugi put im reci, ok.no problem čitajte o sebi u sutrašnjim novinama.

Suey
15.05.2010., 11:04

Užas, jednom sam samo kupila kod njih nešto. Inače, nemaju oni kaj savjetovati, zna se što Zakon o obveznim odnosima kaže o garanciji. Ja sam se pak natezala oko Guessovog sata s jednom trgovinom - nakon 3 mjeseca počeo je kasniti. Nakon prvog popravka, počeo je ispadati mali cajger. Onda sam ga opet odnijela u servis. I tako jedno 4 puta sat bio na popravku i nikakvog pomaka nije bilo. Na kraju sam poludjela, došla sa starim, zatražili smo novi sat, i zaprijetili se novinama, pa kad su vidjeli koliko je sati (:lol:), zamijenili su čitav mehanizam, i otad je dobro, da pokucam.

on i ona
15.05.2010., 16:33
Procitao sam sve sto ste napisali i nekako se povukao od zelje da zamjenim.

Ali!!!

Jutros mi nekako ne radi touchpad (mis jelte) pa ko se "ne popravi" do ponedjeljka idem kod njih pa cu im se krvi za sve napiti.

Eto... Sad imam i razlog i motiv za isto :D

deedeedee
15.05.2010., 16:39
samo će te uputit na servis. i tu se pripremi na mnogo strpljenja. :zubo: pogotovo ako nisi u Zagrebu. :zubo:

drugi put im reci, ok.no problem čitajte o sebi u sutrašnjim novinama.
ne moš virovat, ali meni to nije upalilo. niti prijetnje inspekcijom. :rofl: čak i nakon inspekcije su oni meni davali novi laptop uz rečenicu "mi tebi ovdje radimo uslugu jer smo super". :rolleyes:

srećom su propali par mjeseci poslije. :D

DLS
15.05.2010., 17:31
Evo stvarno ne znam kome da se obratim, udruzi potrosaca sam poslao upit ali ne znam koliko ce njima trebati da odgovore i dali ce uopce odgovoriti.

U ponedjeljak cu ih svejedno zvati.

Evo o cemu se radi:

Kupio sam proizvod (neki kolac) kojemu je istekao rok trajanja 1.4.2010. !

Jedan komad sam pojeo i sad se bojim da se necu otrovat jer unutra ima jaja !

Taj paket je gnjusno postavljen na sam pocetak stalaze kako bi se prodao !

Uglavnom, ta stoka nije prodala vakumirani kupus kojem je rok istekao prije par dana koji je prodan po povoljnijoj cijeni vec su mi mucki podvalili stari kolac iz 1.4.2010. !!

Molim vas ako ima medju vama netko tko zna sta ciniti u tavkim situacijama neka mi da nekakav koristan savjet...dali treba potvrda lijecnika da mi je zaista bilo slabo od tog proizvoda ili je dovoljan racun i sam proizvod kao dokaz ?

robihr
15.05.2010., 20:07
Evo stvarno ne znam kome da se obratim, udruzi potrosaca sam poslao upit ali ne znam koliko ce njima trebati da odgovore i dali ce uopce odgovoriti.

U ponedjeljak cu ih svejedno zvati.

Evo o cemu se radi:

Kupio sam proizvod (neki kolac) kojemu je istekao rok trajanja 1.4.2010. !

Jedan komad sam pojeo i sad se bojim da se necu otrovat jer unutra ima jaja !

Taj paket je gnjusno postavljen na sam pocetak stalaze kako bi se prodao !

Uglavnom, ta stoka nije prodala vakumirani kupus kojem je rok istekao prije par dana koji je prodan po povoljnijoj cijeni vec su mi mucki podvalili stari kolac iz 1.4.2010. !!

Molim vas ako ima medju vama netko tko zna sta ciniti u tavkim situacijama neka mi da nekakav koristan savjet...dali treba potvrda lijecnika da mi je zaista bilo slabo od tog proizvoda ili je dovoljan racun i sam proizvod kao dokaz ?
od udruge mozes ocekivati odgovor za nekih mjesec dana.

sto se tice kolaca, mozes doci normalno u ducan i traziti ih zamjenu, naravno sa racunom i tim proizvodom.

btw pogledaj da li je kolac napravljen 1.4 ili je rok do 1.4. ponekad se i ja tako zajebem, pa mislim da su mi uvalili pokvarenu robu.

DLS
15.05.2010., 22:40
od udruge mozes ocekivati odgovor za nekih mjesec dana.

sto se tice kolaca, mozes doci normalno u ducan i traziti ih zamjenu, naravno sa racunom i tim proizvodom.

btw pogledaj da li je kolac napravljen 1.4 ili je rok do 1.4. ponekad se i ja tako zajebem, pa mislim da su mi uvalili pokvarenu robu.

Ma sta ce mi zamjena, nije im se omako koji dan...vec su ciljano isli prodavat odavno pokvaren proizvod. Znaci za to trebaju platit !

Ma kad bi ga probao odmah bi ti bilo jasno jel to datum proizvodnje ili isteka roka. :bljak:

Zeleni
15.05.2010., 23:01
Procitao sam sve sto ste napisali i nekako se povukao od zelje da zamjenim.

Ali!!!

Jutros mi nekako ne radi touchpad (mis jelte) pa ko se "ne popravi" do ponedjeljka idem kod njih pa cu im se krvi za sve napiti.

Eto... Sad imam i razlog i motiv za isto :D
Bit će smiješno kad ispadne softverski kvar (driver) pa ti još i dijagnostiku naplate :D Razlog reklamacije ti je bezveze, kako ti to laptop "ne odgovara"? Ako ti je spor stavi friški win koji nije "brandiran" od proizvođača.

robihr
16.05.2010., 05:41
Ma sta ce mi zamjena, nije im se omako koji dan...vec su ciljano isli prodavat odavno pokvaren proizvod. Znaci za to trebaju platit !

Ma kad bi ga probao odmah bi ti bilo jasno jel to datum proizvodnje ili isteka roka. :bljak:

onda im zovi inspekciju.

dijetlic
16.05.2010., 07:48

meni se desilo nesto slicno, nije mi crko modem ali kupila sam novi laptop sa Vistom na koju ovaj stari nije odgovarao

kada sam ih zvala da mogu zamijeniti za drugi koji podrzava Vistu isto su mi rekli ne moze .... jer sam primila poklon (telefonski dogovoreno)
kao mogu kupiti kod njih novi bezicni koji kosta oko 700,00 kn :rolleyes:

otisla sam u HT centar i objasnila tipu koji mi je preporucio da uzmem MAXtv ( taman su imali akciju za 1,00 kn) i vratim ga nakon mjesec dva probnog roka (nikakav ugovor nisam potpisivala) a modem si ostavim jer oni to nigdje ne knjize

tako sam napravila i ustedila 700,00 kunica :D

kako smo se s vremenom prebacili na bnet uopce nikakvih problema nismo imali prilikom raskida ugovora, modem nismo ni trebali vratiti

Noemie-
01.06.2010., 16:49
Prije manje od mjesec dana (20-25 dana) kupila sam balerinke koje su koštale 129kn, i jučer mi je gumeni džon na pregibu kod prstiju puknuo po pola, a pukotina je duljine 2,5cm. Nije toliko stvar u novcu, koliko u tome da mi se balerinke sviđaju a i činile su se dosta čvrste. Ni trgovina inače nema lošu robu, pa nisam ovakvo što očekivala.
Problem je što nisam sačuvala račun, ali imam original kutiju na kojoj još stoji cijena, veličina i boja balerinki. Isplati li mi se uopće otići reklamirati ili me bez računa prodavačica neće ni saslušati...? :confused:

đurđa 76
01.06.2010., 16:51
Prije manje od mjesec dana (20-25 dana) kupila sam balerinke koje su koštale 129kn, i jučer mi je gumeni džon na pregibu kod prstiju puknuo po pola, a pukotina je duljine 2,5cm. Nije toliko stvar u novcu, koliko u tome da mi se balerinke sviđaju a i činile su se dosta čvrste. Ni trgovina inače nema lošu robu, pa nisam ovakvo što očekivala.
Problem je što nisam sačuvala račun, ali imam original kutiju na kojoj još stoji cijena, veličina i boja balerinki. Isplati li mi se uopće otići reklamirati ili me bez računa prodavačica neće ni saslušati...? :confused:

mislim da od reklamacije ništa obzirom da nemaš račun.otiđi kod postolara da ti preljepi novu gumu preko toga dijela i rješila si problem

Sexy angel
01.06.2010., 17:00
sve ti ovisi od susretljivosti prodavaca.ja sam imala isti slucaj,samo sa hlacama.prodavacica se potrudila pronaci njihov racun,i zamjenila mi je hlace bez problema. nabaci veliki osmijeh i pokusaj...

Noemie-
01.06.2010., 17:10
Hvala na odgovorima, pokušat ću prvo napraviti reklamaciju (možda mi uvaži zbog kutije i velikog osmijeha :) ), a ako ne uspije, odoh kod postolara, jer su mi balerinkice stvarno prekrasne :rolleyes:

Samo se nadam da mi neće postolar naplatiti popravak više nego što sam platila balerinke :zubo:

Boki_boo
02.06.2010., 21:06
Za Quadro perilicu ne priznaju trošak promjene grijača u garantnom roku zbog kamenca! To nazivaju "višom silom" u rangu udara groma, pada napona i sl. Ima li se smisla žaliti?

Alfa Romeo
03.06.2010., 00:12
Za Quadro perilicu ne priznaju trošak promjene grijača u garantnom roku zbog kamenca! To nazivaju "višom silom" u rangu udara groma, pada napona i sl. Ima li se smisla žaliti?

Naravno da ima. To im je prvi odjeb, ocito. Sta pise u jamstvenim, ima li toga?
Ocito su previse gledali reklame za kalgonit i dobili inspiraciju. Sta bi trebali reci tek proizvodjaci bojlera? Otvori bojler i sipaj kalgonit? :)

Uglavnom, lijepo posalji im dopis u firmu (ne servis) dali je to njihova politika. I usput lijepo popuni prijavu sa svom dokumentacijom na drzavni inspektorat ovdje (https://prijava.mingorp.hr/). Besplatno je i neces morati ici nigdje, a ovi pametnjakovici ce te vjerovatno zvati da pitaju kad si tislobodan da ti dodju popraviti perilicu.

Boki_boo
03.06.2010., 11:20
Poslao sam im dopis u kojem se žalim i dobio odgovor u smislu da kamenac ide pod višu silu! U jamstvu se nigdje ne navodi kamenac nego: oštećenja koja su nastala uslijed više sile kao što su požar,poplava i sl. U razgovoru sa serviserom, koji su uredni, samo im za Quadro ne priznaje trošak promjene grijača u garantnom roku,pa naplačuju mušteriji! Izgleda da imaju,Intronic (Quadro), dosta reklamacija pa se probaju vaditi prodajom šupljih priča! Zanimaju me iskustva drugih zato sam ovdje stavio upit!
:

Alfa Romeo
04.06.2010., 10:37
Poslao sam im dopis u kojem se žalim i dobio odgovor u smislu da kamenac ide pod višu silu! U jamstvu se nigdje ne navodi kamenac nego: oštećenja koja su nastala uslijed više sile kao što su požar,poplava i sl. U razgovoru sa serviserom, koji su uredni, samo im za Quadro ne priznaje trošak promjene grijača u garantnom roku,pa naplačuju mušteriji! Izgleda da imaju,Intronic (Quadro), dosta reklamacija pa se probaju vaditi prodajom šupljih priča! Zanimaju me iskustva drugih zato sam ovdje stavio upit!
:

Bilo je drugdje govora o tome. Drugi proizvodjaci mjenjaju. Dopis je bas u pismenom obliku? Onda imas dokaz.
Prijavi ih Inspektoratu na onom linku jer drugi bez beda mjenjaju, a ovi si nasli izliku da greska na materijalu ili obradi ne bude pokrivena garancijom.

Mislim, perilica je stvorena da radi u takvim uvjetima. Ako nije, nebi se smjela prodavati na hr trzistu.

marko86
07.06.2010., 20:08
Ako se netko sjeća ne tako davno na televiziji se vrtila reklama Zvijezde za maslinovo ulje kao Jadran neki stari đed domaće masline i te fore i još su na kraju naglasili da je ulje od domaćih maslina a još kako naš narod ne čita deklaracije sigurno je popasao. Masline iz Grčke kao one što se pakiraju za jelo i one od kojih se dobiva ulje, ne bi me čudilo da se direktno ulje i puni u grčkoj a naši samo zalijepe etikete kako to radi Podravka sa povrćem. Smije li se uopće ovako obmanjivat javnost

Alfa Romeo
08.06.2010., 01:14
Ako se netko sjeća ne tako davno na televiziji se vrtila reklama Zvijezde za maslinovo ulje kao Jadran neki stari đed domaće masline i te fore i još su na kraju naglasili da je ulje od domaćih maslina a još kako naš narod ne čita deklaracije sigurno je popasao. Masline iz Grčke kao one što se pakiraju za jelo i one od kojih se dobiva ulje, ne bi me čudilo da se direktno ulje i puni u grčkoj a naši samo zalijepe etikete kako to radi Podravka sa povrćem. Smije li se uopće ovako obmanjivat javnost

Ocito smiju. A gle, vidim ja otočki sir, nekakava ovca nacrtana, otok, hrvatske kockice - a kad tamo italija. Jel, i sicilija je otok.
Meni je zao sto to EU zeli maknuti, te deklaracije. A sto se tice maslinovog, kupujem puno kvalitetnije talijansko nego ovo "nase" po cijenama vise od dvostruko jeftinijim u italiji. A sta bi tek bilo da ne kupujem te talijanske marke tamo nego jeftine (kao i to uvozno iz grcke)?

robihr
08.06.2010., 11:09
Ocito smiju.

ne, ne smiju.

posto ne znam sada kada je tocno ta reklama bila na emitirana (znaci jesu li prosli mjeseci ili godine), a niti tocan sadrzaj reklame ne mogu tocno reci da li su prekrsili zakon, a takodjer je moguce da su oni u to vrijeme koristili hrvatske masline, a kasnije se prebacili na grcke.

Alfa Romeo
08.06.2010., 15:46
ne, ne smiju.

posto ne znam sada kada je tocno ta reklama bila na emitirana (znaci jesu li prosli mjeseci ili godine), a niti tocan sadrzaj reklame ne mogu tocno reci da li su prekrsili zakon, a takodjer je moguce da su oni u to vrijeme koristili hrvatske masline, a kasnije se prebacili na grcke.

O tome ti i pricam. Smiju, otkad je laz normalna pojava. Npr vipove reklame. Npr kunolovci gdje oni se "cude" kako nitko ne zove... i svakakve druge smislice gdje je istina sakrivena u malim slovima negdje na rubu ekrana, ugovora ili u uvjetima na netu.

FileExplorer
08.06.2010., 16:12
O tome ti i pricam. Smiju, otkad je laz normalna pojava. Npr vipove reklame. Npr kunolovci gdje oni se "cude" kako nitko ne zove... i svakakve druge smislice gdje je istina sakrivena u malim slovima negdje na rubu ekrana, ugovora ili u uvjetima na netu.

Da, vjerojatno su se i ovi iz Zvijezde nekako vec osigurali.
Klasicna navlakusa je upravo ovo sa telekom operaterima. Klasicna provala im je u stilu: "100 minuta mjesecnih razgovora - besplatno ali sitnim slovima pise da ipak nije besplatno" :confused:. U EU takve reklame naravno ne prolaze i to sve spada pod zavaravajuce reklamiranje a postoje i agencije koje to sve efikasno sankcioniraju. Kod nas agencije modza i postoje ali ne rade nista (da ne politiziram previse) a i narodna svijest je na jako niskom nivou pa to izgleda jako malo ljudi uopce i smeta, udruge za zastitu potrosaca su cesto jad i bijeda pa se covjek niti nema kome obratit. Ja sam do sada koristio usluge inspektorata i mogu ih pohvalit, tako da predlazem da se i ovakve stvari prijave na http://inspektorat.hr/DirhWeb/Pages/Prijave/OnlinePrijava.aspx .

robihr
08.06.2010., 19:52
Da, vjerojatno su se i ovi iz Zvijezde nekako vec osigurali.
Klasicna navlakusa je upravo ovo sa telekom operaterima. Klasicna provala im je u stilu: "100 minuta mjesecnih razgovora - besplatno ali sitnim slovima pise da ipak nije besplatno" :confused:. U EU takve reklame naravno ne prolaze i to sve spada pod zavaravajuce reklamiranje a postoje i agencije koje to sve efikasno sankcioniraju. Kod nas agencije modza i postoje ali ne rade nista (da ne politiziram previse) a i narodna svijest je na jako niskom nivou pa to izgleda jako malo ljudi uopce i smeta, udruge za zastitu potrosaca su cesto jad i bijeda pa se covjek niti nema kome obratit. Ja sam do sada koristio usluge inspektorata i mogu ih pohvalit, tako da predlazem da se i ovakve stvari prijave na http://inspektorat.hr/DirhWeb/Pages/Prijave/OnlinePrijava.aspx .

ja volim telekom :D o tome svjedoci otprilike 40-tak mojih ljubavnih pisama prema razlicitim telekom operaterima :D
ako mi ne uspije ovaj prekid pretplate (a odugovlace me) lijepo zalba na inspektorat i hakom...
btw mislim se da i ako mi prodje to da ih svejedno prijavim :)

Alfa Romeo
09.06.2010., 09:23
ja volim telekom :D o tome svjedoci otprilike 40-tak mojih ljubavnih pisama prema razlicitim telekom operaterima :D
ako mi ne uspije ovaj prekid pretplate (a odugovlace me) lijepo zalba na inspektorat i hakom...
btw mislim se da i ako mi prodje to da ih svejedno prijavim :)

Ako imas osnove za prijavu, zasto uopce cekas? Zao ti ih je? :rofl:

:)

svinja16
14.06.2010., 08:29
Da li netko zna koliko je uvoznik elektronicke opreme duzan osiguravati rezervne dijelove i servis za uvezenu robu?
Ako zna gdje to pise?

president0
14.06.2010., 10:52
Račun u kafiću!

Bio sam neki dan u kafiću sa ženom i djecom. Uzmemo 2 kave i sok, konobar donese, sve ok, i 2 računa. kave posebno, sok posebno. Beba počela plakati, treba je presvući, popijemo to nabrzinu, uzmem račune, i zbrajam. i vidim da je račun za 2 kave izdan sat i pol prije nego smo mi dosli, a ovaj za sok je ok. Znaci , netko je ostavio račun-koji je konobar meni opet uvalio! jer velika je šansa da ce netko opet doci na kavu , 2 kave, colu i sl. I pitam konobara-gle, ovo ti nije moj rn, daj mi moj račun!? on sam uspaničen--kako nije!? bla-bla, guzva, ne stiže, pa mora prekucavati, počeo se znojiti! nisam dalje inzistirao, dijete je plakalo. Ali opet cu otići , pa cu vidjeti hoce li se to ponoviti.
Ako da, što da radim!??

ryell
14.06.2010., 11:45
Da li se ovo tiče zaštite potrošača, ili? Stavila sam post u temu o pošasti telemarketinga, al evo ga i ovdje...

http://imenik.net/

Evo, prokleto najveće zlo.
Ne znam otkud ni kako to, guglam bezveze nekaj i naletim.
Ak je ovo dozvoljeno... onda fakat.
Sad sam si starog provjerila. Oba broja telefona (od čega je jedan tajni!!!!!!), plus mobitel (koji je VIP a ne t-com).
Pa nek se pitam otkud im to.

BTW, kad se ide na "izmijeni podatke", onda se treba registrirati.
Stiže povratni mail za aktivaciju. OK, kliknem, aktiviram.
Izmijenim podatke.
Opet stiže mail s nekakvim PINom, i kaže "Nazovite broj (01) 55 00 988 sa telefona (moj fiksni) da potvrdite izmjenjene podatke. Vaš PIN je 921XXX".
Naravno, nazovem. Kokoš.
I naravno, javi se automat. Koji kaže "zahvaljujemo na donaciji....." i nema šanse da dobijem ikoga živoga tamo.
Sad se pitam KOLIKA je to donacija.

Google nalazi samo ovo (http://zagreb-forum.com/index.php?topic=876.0)

robihr
14.06.2010., 11:50
Da li netko zna koliko je uvoznik elektronicke opreme duzan osiguravati rezervne dijelove i servis za uvezenu robu?
Ako zna gdje to pise?
u nacelu da, ali zavisi koja elektronicka oprema. neku je elektroniku skoro pa nemoguce popraviti (barem sa znanjem prosjecnog servisera), pa se vecinom ta oprema salje natrag proizvodjacu, te ako oni priznaju garanciju onda zamjene.

pogledaj si zakon o zasitit potrosaca...

anin1
31.07.2010., 11:08
Evo slučaja, pa ako netko ima savjet..Naime, ljetovanje smo uplatili u agenciji u Zg-u, Kolumbo travel d.o.o., sve regularno, sve plaćeno, dobili vaučer i prijavili se u hotel...Nakon 5 dana ljetovanja, zovu nas na recepciju (inače, to je bilo sedmodnevno ljetovanje), te traže od nas (četveročlana obitelj) doplatu od oko 1250kn...kakti, za mlađe dijete (uskoro će imati 7 godina)...da skratim priču, naravno, odbijamo platiti, pokazujemo sve plaćene račune i vaučer na kojemu piše da je sve plaćeno, da ljetovanje obuhvaća 4 člana, dvoje odraslih i dvoje djece, jedno dijete plaća 50 posto a drugo je gratis jer još nije napunilo 7...sve to na vaučeru jasno piše, vaučer je valjan ima žig...
A što stoji iza svega??Nakon što su nam u agenciji prodali dotično ljetovanje, nakon što smo ga mi platili i dobili račun i vaučer, te otputovali na more, njima ( u agenciji) pada na pamet da su se možda zeznuli, te da djeca do 6 godina imaju besplatan boravak, a djeca sa 6 god i nekoliko mjeseci nemaju...nevažno...mi nismo krili datume rođenja djece i nismo sami sebi izračunavali cijenu te se sami smjestili u sobu u hotelu...agencija je izračunala cijenu koju smo mi kao obitelj prihvatili i platili, da bi oni nakon 5 dana zvali hotel i tražili da nam se naplati još :confused:

Da završim...ja se želim nekom žaliti na njihov rad, zna li netko kome??I imam li osnova??Ja mislim da imam, jer su su mi ljetovanje začinili bezrazložnim stresom, izdali su mi račun i vaučer na kojemu lijepo piše da je sve plaćeno, a zatim naknadno tražili još...morala sam kojekakvim hotelskim šefovima obrazlagat da sam zaista sve platila i da ako se netko zeznuo to nisam bila ja...koma...kao kakav lopov!!
Ne mogu dopustiti da im to tako prođe!!Što mi je činiti??
Hvala

Katrin
31.07.2010., 11:54
Malo manje dramiti za pocetak :mig:
Trazili su vas da platite, dokazali ste im da je sve placeno i niste platili nista dodatno. Ako je agencija pogrijesila, onda ce hotel to naplatiti od njih. Ti bi sad da oni u najmanju ruku gore na lomaci ili sto? Nije vas nitko isao namjerno preveslati, a greske se mogu dogoditi svakome.

anin1
31.07.2010., 15:52
Dramim ili ne :ne zna:..no iskreno...meni to i jest bila drama...jer ako ja odem na kratko i dugo isčekivano sedmodnevno ljetovanje, nakon što sam sve unaprijed uredno platila, hoću uživat...što u prvom redu znači da me se ostavi na miru...a ne da me nakon večere na vratima sobe dočekuju porukice da se javim na recepciju...ne da me tamo šalju kod šefa kojeg sam cijelo jutro morala loviti...i nisam ništa naknadno platila, da...jer znam kako izgleda plaćen račun...jer sam ga imala...i nisam nikom dala radit budalu iz mene...nisam platila...ali sam se za to morala izborit...doživjela sam puno ružnih riječi...i to na svom unaprijed plaćenom godišnjem...
Po meni je to...u najmanju ruku neprofesionalno...i naravno da će sad to oni rješit između sebe i to nije moj problem, trebali su to odmah rješit tako bez prozivanja mene..
Ja to shvaćam ovako...kupim nešto...dobijem račun...već dopola to potrošila, kad eto ti trgovca trči za mnom da mu to isto još malo doplatim...:flop:
Želim se žalit na rad agencije koja svoje naplaćene usluge nakon izdavanja računa opet nastoji naplatit, zvanjem hotela i pokušajem stopiranja vlastitog vaučera - plaćenog!!To nije profesionalno...a nije niti greška...jer...kad na poslu napraviš grešku, ne tražiš druge da ju plate za tebe...bahato, bezobrazno...i bez isprike..

perich
03.08.2010., 20:51
Dakle firma u HR, bavi se hostingom i prodajom domena... ja fino kupio com.hr domenu da bi se na kraju ispostavilo da su ju vec prodali prije 2 mjeseca... jer "sustav je imao gresku koja nije na vrijeme uocena"... pod uvjetom da sam poslovnu ideju bazirao na imenu domene i poceo sa radom, sto ja tu mogu napraviti? ja HOCU tu domenu...

mogu li kako pravno zahtijevati ista osim povrata tih 49 kn za domenu? jer nije mi do 49 kn, nije mi cak ni do nekih para, bas mi treba ta domena....

crvenooka
07.08.2010., 13:23
Nadam se da je ovo odgovarajući podforum i ispričavam se ako je tema već bila, ali na bespućima interneta ništa nisam uspjela pronaći.

Imala sam strateški plan: popisati cijene 15 prozivoda koje najčešće kupujem u 3 trgovine u kojima najčešće kupujem.

I tako ušla u prvu, počela zapisivati cijene i uskoro mi je prišla djelatnica trgovine i pitala u koju svrhu to radim i da li je u pitanju neka agencija i slično.
Ja sam to radila čisto iz osobnih financijskih razloga :D i kad sam joj rekla da me nitko nije poslao nešta je promrmljala da se moram najaviti i da ako je neka agencija u pitanju ne smijem (nisam je baš pohvatala).

Popisala što sam htjela, s novim saznanjem otišla u drugu trgovinu i drito s vrata pitala smijem li napraviti to što sam planirala, da bi mi trgovkinja to zabranila. :o

U trećoj nisam ništa ni pokušavala.

Zanima me samo iz kojih razloga je to zabranjeno i da li je fakat zabranjeno nekim pravilnicima, zakonima i slično ili je to samo direktiva šefova tih kompanija koja nije legitimna?

Nisam se bunila, radila scene niti ignorirala kad su mi rekli da ne smijem; ne planiram se vraćati u te trgovine i pravit se pametna nego me samo zanima zašto. :)

Jer, da imam malo bolju memoriju ne bi mi trebali papir i olovka.
Da baš želim zapisivati cijene mogla bih svake dvije minute ulazit i izlaziti iz trgovine i zapisati cijene tih par prozivoda koje sam zapamtila vani, pa se vraćati.

U svakom slučaju, ima različitih načina da usporedim cijene različitih trgovačkih lanaca.

Zašto to ne dopuštaju i što se mijenja ako sam iz neke agencije?

Hvala na odgovorima (nadam se da će ih biti :zubo:) :)

Cvrčak i Mrav
07.08.2010., 13:30
mislim da nije zabranjeno, pitaj društvo za zaštitu potrošača i ako sam u pravu, odi i zapisuj, pa i zaprijeti prijavom ukoliko ti zabrane

JPK
07.08.2010., 13:37
Ja bih rekao prodavačici da ako smatra da radim nešto protuzakonito, neka zove policiju. :)

A zabranjuju to valjda jer ne vole da netko analizira i objavljuje koliko je artikala poskupilo u njihovom dućanu zadnjih mjeseci.

b0xx
07.08.2010., 13:57
Prijatelj mi je nesto slicno radio, medutim nije za sebe, vec za konkurentsku tvrtku. I, koliko se sjecam, radio je to na prilicno suptilan nacin bas zbog toga da ga ne skuze.

Pretpostavljam da je zabrana popisivanja artikala vjerojatno kako bi se onemogucilo konkurenciji lak pristup takvim podacima - cijenama, broju kupaca odredenog artikla, itd.

zulma
07.08.2010., 14:01
Ja bih rekao prodavačici da ako smatra da radim nešto protuzakonito, neka zove policiju. :)

ditto

Ne kužim kojim zakonima i pravilnicima bi se ista radnja uopće mogla zabraniti :confused:

Eventualno da zabrane ulazak sa olovkom i papirom jer sami drže te artikle (kao što znaju zabraniti ulazak sa vrećicama iz drugih prodavaonica ili torbama, što je isto nebuloza svoje vrste) no i tada ti ostaje mobitel- ja upravo u mobitel zapisujem (utipkavam naravno :D) sve čega se sjetim, pa tako i primjerice popis špeceraja za sljedeći dan kad se sjetim nečega u busu.
U dućanu vadim svoj popis i prepravljam.

Ja bih se mejlom požalila upravi i zatražila da mi pošalju pravilnik (vjerojatno interni) prema kojem postupaju, uz napomenu da ću ga rado proslijediti i medijima.

Elich San
07.08.2010., 14:02
u našem gradiću na vrlo maloj udaljenosti nalaze se tri trgovačka lanca.
ne rijetko viđam poslovođe iz jednog TC-a kako zapisuje cijene u konkurentskom kako bi stavili jedan tjedan jedni određene proizvode na akciju sa razlikom u cijeni od 0,01kn ,a idući tjedan drugi imaju te proizvode na akciji.

sve to radeotvoreno sa bilježnicom u ruci u sred radnog dana, vjerovatno po dogovoru.
ne vidim razlog zašto bi to bilo zabranjeno ''običnom'' čovjeku

alapača
07.08.2010., 14:07
Pretpostavljam da je zabrana popisivanja artikala vjerojatno kako bi se onemogucilo konkurenciji lak pristup takvim podacima - cijenama, broju kupaca odredenog artikla, itd.

ako je baš zabrana, zar ne bi trebalo biti istaknuto na ulazu u dućan nešto tipa "ne smijete olovkom na papir zapisivati cijene artikala. u mobitel prstom smijete"? :confused:

Ptica Trkačica
07.08.2010., 14:13
Znam za to jer mi je mama radila u trgovini. Obično su dolazili iz drugih trgovina da znaju kakvo je stanje kod konkurencije. Da, ista stvar je i s mobitelom. Nije bitno zapisuje li se ili se govori preko mobitela. Oni su takve uvijek izbacili van.

A što se tiče tvoga zapisivanja, uđi ponovno u trgovinu gdje ti nisu dozvolili, kreni popisivati i ako kažu da se ne smije pitaj ih po kojem članku (tu trgovkinja treba ostat zbunjena), ako nastavi inzistirat da odeš, reci im neka zovu policiju ako je problem. Nemaju ti to na temelju čega zabraniti.

kylma
07.08.2010., 14:16
ako ti već rade komplikacije - pa valjda uzmeš račun
kad platiš što si kupila i doma si pogledaj kolika je
cijena svakog proizvoda, a mora ti pisat i ime dućana
na računu, u čemu je problem?

alapača
07.08.2010., 14:18
Znam za to jer mi je mama radila u trgovini. Obično su dolazili iz drugih trgovina da znaju kakvo je stanje kod konkurencije. Da, ista stvar je i s mobitelom. Nije bitno zapisuje li se ili se govori preko mobitela. Oni su takve uvijek izbacili van.

nikad mi nitko u dućanu nije rekao da ne smijem razgovarati na mobitel ili ga koristiti na bilo koji drugi način :confused:

Ptica Trkačica
07.08.2010., 14:19
nikad mi nitko u dućanu nije rekao da ne smijem razgovarati na mobitel ili ga koristiti na bilo koji drugi način :confused:

ma ne to, nego je lik hodao po trgovini i čitao cijene na mobitel liku koji ih je zapisivao (to je još davno bilo, prije otprilike osam godina kada su mobiteli ipak bili rjeđi pa lik nije mogao ostat neprimjećen).

-hrco-
07.08.2010., 14:26
ja sam jednom dobrih pola sata u getrou zapisivao cijene svih čajeva u veliku bilježnicu. nisam se uopce trudio skrivat sto radim. proslo je nekoliko djelatnika, nitko me nije ni pogledao. bilo je za konkurentsku firmu ali u svrhu uvođenja novog proizvoda pa da vidimo kako se krecu cijene inače tih proizvoda.

crvenooka
07.08.2010., 14:44
ako ti već rade komplikacije - pa valjda uzmeš račun
kad platiš što si kupila i doma si pogledaj kolika je
cijena svakog proizvoda, a mora ti pisat i ime dućana
na računu, u čemu je problem?

Nije mi plan kupiti tri ista proizvoda po različitim cijenama, već jedan po najpovoljnijoj cijeni ;)

zulma
07.08.2010., 14:45
Na ovo s mobitelom i izbacivanjem se mogu samo nasmijati- jer kad bi izbacili sve koji pričaju i tipkaju na mobitele tijekom kupnje, dućani bi im ostali prazni.
A kada bi provjeravali samo mobi- zapisivače, kako bi oni znali šta ti točno radiš (pišeš poruku frendu ili cijene artikala).

Znaš kako bih ikad nekom dala na uvid sadržaj mog mobitela.
Ni policajcu/ službenoj osobi bez naloga.

Ja kažem- ili reci nek' izvole naznačit na ulazu da je zabranjeno ili neka slobodno zovu policiju.
Ja sam, nevezano uz ovu situaciju, više puta tako ljudima rekla da mi ne pada na pamet uopće se raspravljat s njima i neka samo zovu policiju ako misle da je to nešto što radim kažnjivo* na bilo koji način i većina se totalno zbuni i odšeće (*jer najčešće naravno nije).

A da me izbace iz objekta za nešto što nisu naveli kao nedopušteno, nema šanse da se ne bih žalila.

nuša
07.08.2010., 15:02

evo, meni je.. jučer u ljekarni. Slučajno mi zazvonio mobitel dok sam razgledavala okolo i prišao mi neki tip (čak nije bio niti zaštitar) i rekao da je zabranjeno razgovarati na mobitel u ljekarni :confused:

Ful me zbunio...

Otišla sam vani ništa ne kupivši...

somied
07.08.2010., 15:13
A pobogu, i ducan i apoteka su prostori u privatnom vlasnistvu i vlasnik ima pravo odredjivati pravila koja se odnose na njegovo koristenje. Tako i ja kad mi netko dodje doma ocekujem da postuje pravila koja sam ja postavio. Ako mu se ne svidja, ne mora doci k meni. :zubo:

nosko5
07.08.2010., 15:14
evo, meni je.. jučer u ljekarni. Slučajno mi zazvonio mobitel dok sam razgledavala okolo i prišao mi neki tip (čak nije bio niti zaštitar) i rekao da je zabranjeno razgovarati na mobitel u ljekarni :confused:

Lijepo takvima drugi put kažeš da te se njihovo mišljenje baš ništa ne tiče i nastaviš telefonirati ako je nešto hitno ili važno. Ja sam osobno farmaceut i slažem se s time da je ljepše osobne razgovore dovršiti izvan ljekarne kako se ne bi ometala komunikacija između ostalih pacijenata i zdravstvenog osoblja (zato i stavljaju znakove "zabrane" telefoniranja), ali to hoće li se netko toga pridržavati je njegova osobna stvar. Nema tu nikakvih zabrana niti propisa.

zulma
07.08.2010., 15:23
A pobogu, i ducan i apoteka su prostori u privatnom vlasnistvu i vlasnik ima pravo odredjivati pravila koja se odnose na njegovo koristenje. Tako i ja kad mi netko dodje doma ocekujem da postuje pravila koja sam ja postavio. Ako mu se ne svidja, ne mora doci k meni. :zubo:

Jes, naravno, ali neka to i navedu na ulazu u objekt.

Lijepo imaš na ulazu prekrižene sladolede, role, pse i slično, pa neka prekriže i olovku i papir, ali i tipkanje na mobitel, ne samo razgovaranje* :D
* u mnogim ustanovama je zabranjeno samo zvonjenje i razgovaranje, ali ne i tipkanje ili slušanje glazbe (preko slušalica naravno), dok je u drugim obvezatno isključivanje mobitela

Ja primjerice ne volim razgovarati ni u tramvajima i slično (osim u iznimnim slučajevima, a kad se ponekad moram javiti kao zadnji put taman na blagajni, lijepo se ispričam i zađem van), a tek mi ne pada na pamet tamo gdje je to posebno naglašeno (liječničke ordinacije, bolnice, javne ustanove i sl.)

Ali koliko znam oni su to i dužni navesti.

JPK
07.08.2010., 15:53

Ma može on u svojem prostoru propisati i novi zakon gravitacije ako hoće. Ali, što ima pravo napraviti da te spriječi u nepoštovanju istoga?

1) izbaciti te - nema
2) odbiti uslugu - nema
3) zvati policiju - ima
4) dubiti na glavi - ima

nuša
07.08.2010., 16:05

Ma, dobro.. Kužim to..
Ali, svejedno.. Mene su klinci zvali nešto na mob., razgovor je trajao 15 sekundi.. nije sad da sam pričala pola sata..

A on me je odmah došao upozoravati i čitati mi bukvicu tamo pred svima...

A nije farmaceut.. samo tamo hoda okolo, onako u civilu, pretpstavljam da je to jedan od onih koji čuvaju da se ne krade...

nosko5
07.08.2010., 16:16
Ma, dobro.. Kužim to..
Ali, svejedno.. Mene su klinci zvali nešto na mob., razgovor je trajao 15 sekundi.. nije sad da sam pričala pola sata..

Ne obaziri se na takve glupane, sljedeći put nosi "pepper spray" sa sobom te kaži takvima da se izvole odmaknuti dva metra od tebe i da im ne ćeš ponavljati dva puta. Ljudi se počesto danas dadu terorizirati kojekakovim pojedincima željnima autoriteta i pozornosti. Pa kada bude liječio ozljede, tada će razmišljati o tome da sljedeći puta ne gura nos u tuđa posla. Baš me zanima bi li mu smetalo "telefoniranje" nekog športaša od dva metra i stotinu kilograma? Bio bi manji od vodika, kako to mi s kemijskom naobrazbom volimo reći.

alapača
07.08.2010., 16:22

Ful me zbunio...

Otišla sam vani ništa ne kupivši...

možda ti je tip samo htio nešto reći a nije znao što ni kako :cerek:
u svakom slučaju ulet mu je krajnje nestručan :rofl:

chocolatecookie
07.08.2010., 17:00
Mene su, dok sam se sms-om konzultirala s frendicom oko recepta :D, pitali snimam li ja to cijene. :D

lili p.
07.08.2010., 17:11
Cijene u dućanima maloprodaje su javan podatak, jednako dostupan svim potencijalnim kupcima, konkurentima, tajnim kupcima i inspekcjij koja može doći nenajavljeno. Tako da zabraniti prepisivanje cijena je glupost koju čine zbog konkurentskih firmi. Mogu te probati spriječiti, ali samo to što su cijene istaknute i javni su podatak daju ti pravo da ih zapišeš, fotografiraš mobom ili naslikaš u akvarelu :mig:

x-type
07.08.2010., 18:21
Cijene u dućanima maloprodaje su javan podatak, jednako dostupan svim potencijalnim kupcima, konkurentima, tajnim kupcima i inspekcjij koja može doći nenajavljeno. Tako da zabraniti prepisivanje cijena je glupost koju čine zbog konkurentskih firmi. Mogu te probati spriječiti, ali samo to što su cijene istaknute i javni su podatak daju ti pravo da ih zapišeš, fotografiraš mobom ili naslikaš u akvarelu :mig:

zapravo fotografiranje mogu zabraniti jer to ipak nije javno dobro.

no, ljute se zbog toga što im konkurencija dolazi popisivat cijene, a oni to obično rade poskrivce, takav im je nekakav kodeks valjda. ako lijepo ukratko kažeš što ti trebaju cijene i odmah na početku uvjeriš zaposlenike da nisi djelatnik konkurencije (što uopće ne bi trebalo biti teško), nikakvih problema ne bi trebalo biti

nosko5
07.08.2010., 18:27
no, ljute se zbog toga što im konkurencija dolazi popisivat cijene, a oni to obično rade poskrivce, takav im je nekakav kodeks valjda. ako lijepo ukratko kažeš što ti trebaju cijene i odmah na početku uvjeriš zaposlenike da nisi djelatnik konkurencije (što uopće ne bi trebalo biti teško), nikakvih problema ne bi trebalo biti
A što se mene kao potrošača tiče nekakav kodeks d.o.o.-a XYZ? ZAšto bih ja morao nekoga u nešto "uvjeravati" ako se želim informirati o mogućnostima povoljnije kupnje?:ne zna:

FileExplorer
07.08.2010., 19:14
Jes, naravno, ali neka to i navedu na ulazu u objekt.

Lijepo imaš na ulazu prekrižene sladolede, role, pse i slično, pa neka prekriže i olovku i papir, ali i tipkanje na mobitel, ne samo razgovaranje* :D
* u mnogim ustanovama je zabranjeno samo zvonjenje i razgovaranje, ali ne i tipkanje ili slušanje glazbe (preko slušalica naravno), dok je u drugim obvezatno isključivanje mobitela

Ali koliko znam oni su to i dužni navesti.

Soimed je u pravu.
Kao sto te i na ulasku u disco nece pustit ako ne zele, tako i upravitelj nekog ducana ima pravo zatrazit kupca da napusti prostor. Ne mora svaki objekt imat napisano da je fotografiranje zabranjeno, ako oni vide da ti cinis nesto sto im nanosi stetu u gospodarskom smislu (kao recimo popisivanje cijena u korist konkurencije), naravno da imaju i legitimimtet i legalitet da te u tome sprijece na legalan nacin - reci ce ti da ometas posjed bez njihove suglasnosti te zamolit da odes.

Pitanje je naravno metoda koje smije primjenit kako bi t eizbacio, ali to je za drugi topic.

lili p.
07.08.2010., 19:31
Pih, pa vi ste totalni amateri. :zubo:
Zar mislite da se razno razne inspekcije najavljuju poslovođama? Ponekad upravo to i rade. Dođu, zapisuju, gledaju i kupe neku sitnicu, pa se vrate sa nalogom...
Zar mislite da će poslovođa, ako se i okuraži zamoliti te da izađeš iz njegovog dućana, ostati smiren ukoliko zatražiš njegove podatke, ime, prezime, funciju koju obavlja u tom objektu... U najmanju ruku će ustuknuti od poziva policiji.

S druge strane zar niste vidjeli u raznim novinama i na raznim portalima usporedbe cijena proizvoda raznih trgovačkih centara?
Tako da su te informacije dostupne svima i moraju biti, prema pravilima i zakonima maloprodaje.

Disco nije maloprodajni dućan, tako da nemojmo miješati kruške i jabuke :mig:

drot13
07.08.2010., 19:39
... Zar mislite da će poslovođa, ako se i okuraži zamoliti te da izađeš iz njegovog dućana, ostati smiren ukoliko zatražiš njegove podatke, ime, prezime, funciju koju obavlja u tom objektu...

Ne vidim kako bi ga to omelo u njegovom poslu? Ime i prezime ti nije dužan reći, a može ti samo reći svoju funkciju (a i to ako želi).:ne zna:

crvenooka
07.08.2010., 19:46
Baš kao što lili p. kaže- u dnevnom tisku se znaju naći usporedbe cijena (više trgovačkih lanaca, od podataka koji je općenito povoljniji, pa do najvećeg rasta cijene nekog određenog proizvoda).

Valjda mi zato uopće nije palo na pamet kad sam danas išla s ovom namjerom da bih mogla imati ikakvih neprilika. :ne zna:

Svejedno, ja sam i u prvoj i u drugoj trgovini rekla da fakat nisam iz nekakve agencije, imala sam ručno napisano listu od 10 proizvoda (totalno amaterski napravljena tablica :o :D) i u prvoj me žena takoreći samo upozorila (uspjela sam zapisati sve cijene), ali u drugoj gdje sam samoinicijativno se obratila i pitala su mi rekli da ne može.

Mislim, glupo mi je to.

I kako da ja njih uvjerim da neću dobiti nikakav honorar za to već samo uštediti koju kunu? :confused:

Na kraju imaju li oni pravo na to ili ne?

FileExplorer
07.08.2010., 19:53
S druge strane zar niste vidjeli u raznim novinama i na raznim portalima usporedbe cijena proizvoda raznih trgovačkih centara?
Tako da su te informacije dostupne svima i moraju biti, prema pravilima i zakonima maloprodaje.

Disco nije maloprodajni dućan, tako da nemojmo miješati kruške i jabuke :mig:

Pa nitko nije niti tvrdio da je cijena nekakav tajni podatak, to uopce nije sporno.
Ali gdje u tim zakonima na koje se pozivas pise da je trgovac duzan omogucit musteriji/spijunu da fotografira po njegovoj trgovini? na koji bi se ti to zakon pozvala?
BTW, cesto se police uopce ne fotografiraju radi cijena vec radi placementa proizvoda na policama.

lili p.
07.08.2010., 20:28
Ne vidim kako bi ga to omelo u njegovom poslu? Ime i prezime ti nije dužan reći, a može ti samo reći svoju funkciju (a i to ako želi).:ne zna:

Ukoliko, kao što je File rekao, želi me istjerati iz dućana i prijeti dovođenjem policije, mora mi reći sve navedeno, jer inače samo prijeti, tj. ne nastupa kao službena osoba prodajnog centra. A tu je mogućnost da i ja tražim zaštitu kao potrošač, kojeg neki g.XY traži da napusti maloprodajni dućan. A i dužan je nositi identifikacijsku karticu na vidljivom mjestu.
Naravno, tu mislim na mogućnost da podnesem pisani prigovor, na koji mi je obavezan odgovoriti u roku od 15 dana, te čuvati taj prigovor najmanje godinu dana.

Čl.114 Zakona o zaštiti potrošaća
– bez opravdanog razloga odbije s potrošačem zaključiti ugovor o prodaji proizvoda koji izlaže na prodajnome mjestu ili usluge koja je predmet njegova poslovanja (članak 7. stavak 1.),

File, ja se ne pozivam na zakon da ti omogućuje da slikaš u njegom dućanu, to je bilo da bi istakla poantu da su cijene dostupne javnosti i da ti ne može zabraniti prepisivanje istih.

Moja poanta je samo da ti ne mogu zabraniti da si zapišeš cijene njihovih proizvoda, ništa više od toga.

FileExplorer
07.08.2010., 20:39
Čl.114 Zakona o zaštiti potrošaća
– bez opravdanog razloga odbije s potrošačem zaključiti ugovor o prodaji proizvoda koji izlaže na prodajnome mjestu ili usluge koja je predmet njegova poslovanja (članak 7. stavak 1.),

File, ja se ne pozivam na zakon da ti omogućuje da slikaš u njegom dućanu, to je bilo da bi istakla poantu da su cijene dostupne javnosti i da ti ne može zabraniti prepisivanje istih.

Ukoliko netko digitalnom kamerom snima cijene sa ciljem kako bi ojacao polozaj konkurencije, te oslabio polozaj doticnog trgovca - onda se radi o opravdanom razlogu da se osobu zamoli da napusti ducan.
Mi ovdje dakle ne govorimo o nekakvom rasizmu po vjerskoj ili nacionalnoj vec o sasvim legitimnom poslovnom razlogu. Mi ovdje cak niti ne govorimo o tome da trgovac odbija prodat nesto potencijalnom kupcu vec o ponasanju u njegovoj trgovini. Kad bi postojao neki drugi mogui rzalog zasto bi trgovac nekom "zabranjivao" dokumentiranje (svih) cijena u svojoj trgovini, onda bi se mozda i moglo govorit o neopravdanim razlozima, ali meni zaista niti jedan takav razlog ne pada na pamet. Dakle, zasto bi netko uopce isao zabranjivat fotografiranje ako razlog nije sumnja na "spijunazu"? Da ti imas trgovinu i da ti neki lik ide slikat sve (ekstreman primjer) cijene, ti bi mu do dozvolila misleci da je to za osobne potrebe?

Moja poanta je samo da ti ne mogu zabraniti da si zapišeš cijene njihovih proizvoda, ništa više od toga.

Ako ides sa barcode citacem i digitalnom kamerom to cinit i to na 100 proizvoda, naravno da ce trgovac lakse opravdat svoju sumnju nego ukoliko netko na komadic papira zapise cijenu jednog proizvoda.

alapača
07.08.2010., 20:40
pa dobro a što ako ja dođem u taj dućan i hodajući redovima i gledajući artikle zapravo crtam svoju pokojnu baku ili pišem roman? :confused:
čime bilo koja službena osoba tog dućana ima pravo tražiti od mene da pokažem što je na papiru ili u mom mobitelu?

btw ja uvijek hodam po dućanu sa papirom i olovkom jer uvijek idem u velike kupovine špeceraja, a popis mi nikad nije u skladu sa rasporedom artikala pa uvijek križam nešto, dodajem, šaram... i nikad mi nitko nije prišao i rekao da to ne smijem raditi ili me zamolio da napustim dućan :ne zna:
vrlo često i razgovaram na mobitel dok kupujem. ni sa tim nisam imala problema.

lili p.
07.08.2010., 20:48
File,

I tako ušla u prvu, počela zapisivati cijene...
Popisala što sam htjela, s novim saznanjem otišla u drugu trgovinu i drito s vrata pitala smijem li napraviti to što sam planirala, da bi mi trgovkinja to zabranila. :o
U trećoj nisam ništa ni pokušavala.

Ja govorim o ovoj situaciji, ne znam gdje si sad ubacio snimanje kamerom? I to konkurenta?
Što sam rekla za fotkanje mobom, sam i objasnila zašto sam to rekla.

Te sam se osvrnula na ovo
vlasnik ima pravo odredjivati pravila koja se odnose na njegovo koristenje.

gdje je obaveza prodavaća prema kupcima ...ma dala sam članak, u kojem se navodi bez opravdanog razloga i ja o tome govorim.

A špijunaža nije nimalo novi način istjeravanja konkurencije, samo je pitanje koliko "suptilno" to čine :mig:

FileExplorer
07.08.2010., 20:54
pa dobro a što ako ja dođem u taj dućan i hodajući redovima i gledajući artikle zapravo crtam svoju pokojnu baku ili pišem roman? :confused:
čime bilo koja službena osoba tog dućana ima pravo tražiti od mene da pokažem što je na papiru ili u mom mobitelu?

Koliko ja znam - nema pravo, moze ti jedino naredit da napustis prostor, ako pokazes sto je na papiru i trgovac vidi da je nesto "bezazleno" onda te vjerojatno ni nece izbacivat iz trgovine. Pokusaj ovaj problem zaista sagledat na pragmatican nacin. Trgovac zaista nema razloga izbacivat potencijalne kupce iz svog ducana ili im ogranicavat ponasanje u ducanu ukoliko to nije povezano sa poslovnim razlozima. Naravno da ima iznimki i ksenofoba koji ce mozda nekom crncu rec da napusti ducan samo zato sto je crn ali o tome ovdje ne govorimo. Isto kao sto ima i granicnih slucajeva ili slucajeva u kojima se trgovac ponasa na direktnu stetu potrosaca i sa namjerom da ga osteti - to naravno ne spada pod "opravdani razlog".

To ti je slicna stvar kao sto i McDonalds smije izbacit gosta koji naruci hamburger i sjedi i zauzima stol 3 sata dok drugi ljudi cekaju u redu. To je za McDonalds (oportunitetni) trosak i uz sve one zakone o slobodi kretanja i slicno - oni covjeka smiju izbacit van.

btw ja uvijek hodam po dućanu sa papirom i olovkom jer uvijek idem u velike kupovine špeceraja, a popis mi nikad nije u skladu sa rasporedom artikala pa uvijek križam nešto, dodajem, šaram... i nikad mi nitko nije prišao i rekao da to ne smijem raditi ili me zamolio da napustim dućan :ne zna:
vrlo često i razgovaram na mobitel dok kupujem. ni sa tim nisam imala problema.

Nisam ni ja nikad imao problema, ali vjeurjem da bih ih imao kad bih se pojavio sa barcode scannerom i fotoaparatom i slikao sve na policama - i u Njemackoj i u Hrvatskoj.

somied
07.08.2010., 21:04
...
gdje je obaveza prodavaća prema kupcima ...ma dala sam članak, u kojem se navodi bez opravdanog razloga i ja o tome govorim.
...

Pravo vlasnistva je iznad dosta ostalih prava i ustavna je kategorija. Vlasnik ne samo da te moze ne pustiti u svoj prostor, nego te moze zamoliti da ga napustis bez ikakvog objasnjenja i razloga.
Odnos kupac-prodavac nije obavezni odnos, nego dobrovoljni. Ulazenjem u privatni posjed potvrdjujes implicitni ugovor koji vrijedi u tom slucaju. Zakonska odredba koja si navela odnosi se na prodaju, ne na boravak u prostoru i zapisivanje cijena, ali i ona je u osnovi krsenje osnovnog ljudskog prava - prava na raspolaganje vlasnistvom.

FileExplorer
07.08.2010., 21:04
Ja govorim o ovoj situaciji, ne znam gdje si sad ubacio snimanje kamerom? I to konkurenta?
Što sam rekla za fotkanje mobom, sam i objasnila zašto sam to rekla.

Te sam se osvrnula na ovo

Clanak koji si spomenula govori o svojevrsnoj obavezi trgovca da ne uskrati prodaju potencijalnom kupcu, ali to nema veze sa pravilima ponasanja koje trgovac propise u trgovini - ovdje nitko ne zabranjuje nekome da nesto kupi. Trgovac itekako ima pravo stavit naljepnicu "zabranjeno fotografiranje" - jel to radi straha od provale ili radi spijuniranja, to i nije tako bitno. Isto kao sto ima i pravo stavit naljepnicu "zabranjeno pisanje cijene na papir" - radi se naravno o tome da iza tog zahtjeva mora stajat legitiman razlog zabrane (tehnicko je pitanje kako se taj razlog i kada dokazuje, ali to je drugo pitanje).

Postoje medjutim granicni slucajevi, primjer bi bio da potrosac ide nesto slikat zato sto je primjetio krsenje zakona (recimo oglasena jedna cijena, na kasi druga) te zeli podnjet prijavu inspektoratu i predocit "dokaz". Ne znam kako bi se u praksi rjesio taj konflikt u slucaju da trgovac kupcu zabrani fotografiranje u tom slucaju. :ne zna:

JPK
07.08.2010., 21:05
Soimed je u pravu.
Kao sto te i na ulasku u disco nece pustit ako ne zele, tako i upravitelj nekog ducana ima pravo zatrazit kupca da napusti prostor. Ne mora svaki objekt imat napisano da je fotografiranje zabranjeno, ako oni vide da ti cinis nesto sto im nanosi stetu u gospodarskom smislu (kao recimo popisivanje cijena u korist konkurencije), naravno da imaju i legitimimtet i legalitet da te u tome sprijece na legalan nacin - reci ce ti da ometas posjed bez njihove suglasnosti te zamolit da odes.

Pitanje je naravno metoda koje smije primjenit kako bi t eizbacio, ali to je za drugi topic.

Ne, nemaju pravo izbaciti te van i odbiti ti uslugu iz proizvoljnih razloga. Još manje mogu reći da "ometaš posjed" kad je riječ o javnom prostoru.

Pogledaj ovaj thread: http://www.forum.hr/showthread.php?t=155348

somied
07.08.2010., 21:11
To je takodjer primjer krsenja ljudskih prava.

FileExplorer
07.08.2010., 21:12
Ne, nemaju pravo izbaciti te van i odbiti ti uslugu iz proizvoljnih razloga. Još manje mogu reći da "ometaš posjed" kad je riječ o javnom prostoru.

Mi ovdje (ako sam dobro shvatio) govorimo o slucaju da te netko izbaci van (odnosno ogranici ponasanje u trgovini) zato sto popisujes cijene. Isto tako, ja govorim o slucaju da ta zabrana fotografiranja dolazi radi poslovnih razloga i to je po mojem shvacanju sasvim legitiman razlog. Naravno da te nitko iz ducana ne smije izbacit radi boje koze ili nacionalnosti, to sam vec i prije rekao.

JPK
07.08.2010., 21:25
Mi ovdje (ako sam dobro shvatio) govorimo o slucaju da te netko izbaci van (odnosno ogranici ponasanje u trgovini) zato sto popisujes cijene. Isto tako, ja govorim o slucaju da ta zabrana fotografiranja dolazi radi poslovnih razloga i to je po mojem shvacanju sasvim legitiman razlog. Naravno da te nitko iz ducana ne smije izbacit radi boje koze ili nacionalnosti, to sam vec i prije rekao.

Da, znam o čemu govorimo, i to je pred zakonom proizvoljan razlog. Pročitaj linkani thread.

FileExplorer
07.08.2010., 21:31
Da, znam o čemu govorimo, i to je pred zakonom proizvoljan razlog. Pročitaj linkani thread.

Sorry, ne kuzim na sto to sad tocno mislis. Zelis rec da je pred zakonom fotografiranje u trgovini radi "spijunaze" za konkurenciju nesto sto bi trgovac morao tolerirat a naljepnica sa zabranom fotografiranja nije dozvoljena???
Znam onaj topic koji si linkao, gdje tamo pise da je to proizvoljan razlog?
Il si mislio na nesto drugo?

JPK
07.08.2010., 21:34
Sorry, ne kuzim na sto to sad tocno mislis. Zelis rec da je pred zakonom fotografiranje u trgovini radi "spijunaze" za konkurenciju nesto sto bi trgovac morao tolerirat a naljepnica sa zabranom fotografiranja nije dozvoljena???
Znam onaj topic koji si linkao, gdje tamo pise da je to proizvoljan razlog?
Il si mislio na nesto drugo?

Popisivanje javno istaknutih cijena nije opravdan razlog i nije špijunaža. Na temelju toga ti ne mogu odbiti uslugu. Ako misliš da mogu, navedi članak zakona.

FileExplorer
07.08.2010., 21:46
Popisivanje javno istaknutih cijena nije opravdan razlog i nije špijunaža. Na temelju toga ti ne mogu odbiti uslugu. Ako misliš da mogu, navedi članak zakona.

Opet se nesto ne razumijemo.
Ja ne govorim o tome kako sta dokazat vec jednostavno kazem da stvar zapravo ovisi o motivima a motivima se doticni zakon uopce ne bavi. Stoga sam i napisao da ako netko popisuje cijene fotoaparatom i barcode scannerom s namjerom da popise cijene svih artikala i proda ih konkurenciji - da je to opravdan razlog. Isto tako ako netko na komadic papirazapise jednu cijenu, to vjerojatno nece bit dovoljno da se nekome zabrani pristup. Kad trgovac vidi osobu da fotografira cijene artikala, i ako je na ulazu u trgovinu istaknut analjepnica da je fotografiranje zabranjeno, zasto smatras da to nije dovoljno opravdan razlog da se kupca izbaci iz trgovine. Covjek mozda sasvim dobronamjerno fotografira proizvode, ali trgovac nije vidovnjak koji cita misli, ukoliko on zaista ima dojam da se radi o spijunazi (pitanje dokazivosti naravno), sto je tu tebi tocno sporno? Isto tako, ako trgovac zna da netko pise cijene na papir za njegovu osobnu potrebu, vjerujem da ga ne smije izbacit.

Smatram da je kljucan motiv trgovca - ako sumnja na "spijunazu", to je za mene sasvim opravdan razlog. Sam zakon naravno ne moze znat motive trgovca.

JPK
07.08.2010., 21:51
Opet se nesto ne razumijemo.
Ja ne govorim o tome kako sta dokazat vec jednostavno kazem da stvar zapravo ovisi o motivima a motivima se doticni zakon uopce ne bavi. Stoga sam i napisao da ako netko popisuje cijene fotoaparatom i barcode scannerom s namjerom da popise cijene svih artikala i proda ih konkurenciji - da je to opravdan razlog. Isto tako ako netko na komadic papirazapise jednu cijenu, to vjerojatno nece bit dovoljno da se nekome zabrani pristup. Kad trgovac vidi osobu da fotografira cijene artikala, i ako je na ulazu u trgovinu istaknut analjepnica da je fotografiranje zabranjeno, zasto smatras da to nije dovoljno opravdan razlog da se kupca izbaci iz trgovine. Covjek mozda sasvim dobronamjerno fotografira proizvode, ali trgovac nije vidovnjak koji cita misli, ukoliko on zaista ima dojam da se radi o spijunazi (pitanje dokazivosti naravno), sto je tu tebi tocno sporno? Isto tako, ako trgovac zna da netko pise cijene na papir za njegovu osobnu potrebu, vjerujem da ga ne smije izbacit.

Smatram da je kljucan motiv trgovca - ako sumnja na "spijunazu", to je za mene sasvim opravdan razlog. Sam zakon naravno ne moze znat motive trgovca.

Sporno je to što trgovac nema pravomoćnu sudsku presudu kojom se osobi XY zabranjuje ulazak u taj objekt, eto što je sporno.

Ovako kako si ti to postavio, svaki seronja bi iz razloga koji su mu se sprdnuli mogao provoditi pravila kakva hoće u svom dućanu na štetu kupaca.

nosko5
07.08.2010., 21:55
Ovako kako si ti to postavio, svaki seronja bi iz razloga koji su mu se sprdnuli mogao provoditi pravila kakva hoće u svom dućanu na štetu kupaca.
I zato lijepo preporučujem nositi obrambeni raspršivač s iritirajućim sredstvom. Pa ako se "službena osoba", "zaštitar" i "poslovođa" (a tako sam sebe naziva svaki drek u ovoj državi) počne ponašati bezobrazno i nasilno prema meni kao kupcu - dobiva pun spremnik u oči. Neka onda na sudu dokazuje da se "borio protiv špijunaže". Ti trgovčići sebi uistinu svašta dopuštaju.

FileExplorer
07.08.2010., 22:30
Sporno je to što trgovac nema pravomoćnu sudsku presudu kojom se osobi XY zabranjuje ulazak u taj objekt, eto što je sporno.

Ne, ne bi mogao, ali trgovac ima pravo zastititi se od konkurencije i onemoguci spijunazu. Ukoliko mu je namjera ostetit kupca, onda to naravno nije nikakav opravdan razlog ali ne znam zasto ti pretpostavljas da je svako fotografiranje ono koje nije za spijunazu. Ja nigdje nisam niti napisao da se svako popisivanje cijena moze zabranit. To jel trgovac nekome zabrani slikanje jer smatra da je to na njegovu stetu a na prednost konkurencije je nesto sto se tice motiva i donekle je vezano za dokzivanje.

b0xx
08.08.2010., 20:50
Imalo bi smisla zabraniti slikanje/popisivanje cijena ako bi kupac/konkurencija morala doci do njih dekriptirajuci cijene enkriptirane nekim algoritmom. Ili, ako bi se za provjeru cijena morala placati clanarina.

Medutim, dok su one izlozene na nacin na koji su izlozene (javno), sto bi mene, kao konkurenciju, sprijecavalo da udem, zapamtim dio cijena, izadem van, zapisem, repeat.

Zabrana, ako postoji i ako je regulirana nekakvim unutarnjim propisom tvrtke, nema smisla, osim ako sam ja nesto previdio.

Ptica Trkačica
08.08.2010., 23:24
Na ovo s mobitelom i izbacivanjem se mogu samo nasmijati- jer kad bi izbacili sve koji pričaju i tipkaju na mobitele tijekom kupnje, dućani bi im ostali prazni.
A kada bi provjeravali samo mobi- zapisivače, kako bi oni znali šta ti točno radiš (pišeš poruku frendu ili cijene artikala).

Znaš kako bih ikad nekom dala na uvid sadržaj mog mobitela.
Ni policajcu/ službenoj osobi bez naloga.

Ja kažem- ili reci nek' izvole naznačit na ulazu da je zabranjeno ili neka slobodno zovu policiju.
Ja sam, nevezano uz ovu situaciju, više puta tako ljudima rekla da mi ne pada na pamet uopće se raspravljat s njima i neka samo zovu policiju ako misle da je to nešto što radim kažnjivo* na bilo koji način i većina se totalno zbuni i odšeće (*jer najčešće naravno nije).

A da me izbace iz objekta za nešto što nisu naveli kao nedopušteno, nema šanse da se ne bih žalila.
Pa iskrivila si ono što sam rekla.
Ja sam samo rekla da su kod moje mame u trgovini izbacili lika jer su znali da za konkurentsku trgovinu popisuje cijene (za to doba novom metodom, mobitelom).
Ne kažem da su imali pravo na to, samo kažem što su napravili.

FileExplorer
08.08.2010., 23:36
Pa iskrivila si ono što sam rekla.
Ja sam samo rekla da su kod moje mame u trgovini izbacili lika jer su znali da za konkurentsku trgovinu popisuje cijene (za to doba novom metodom, mobitelom).
Ne kažem da su imali pravo na to, samo kažem što su napravili.

Meni to zvuci kao opravdan razlog (pitanje dokazivosti je druga stvar). :ne zna:

Yuma san
13.08.2010., 21:09
Početkom četvrtog mjeseca ove godine dogovorili smo kod stolara da nam napravi ulazna vrata i jedan prozor. Rečeno je da će to napraviti do kraja travnja, ali je završio u bolnici pa smo mi sami rekli da nam se javi kad ih bude mogao napraviti. Tražio je kapare 6000 kuna i to smo mu isplatili (nije izdao nikadav račun niti smo tražili potvrdu, naša glupa greška). Vrata i prozor su napravljeni krajem petog mjeseca, ali vjerojatno ne bi ni tada da nismo urgirali (ima on svoje radnike, a i izašao je iz bolnice nakon tjedan dana). Kada ih je ugradio vidjeli smo da nije uzeo dobre mjere pa vrata nisu baš ispala kako je zamišljeno i druga glupa greška, dajemo ih ugraditi i plaćamo ostatak od 6000 kuna za izvršeni posao (nije nam izdao račun). Išli smo na povjerenje jer ga ipak poznajemo ( bedastoća, nemojte nikada ići kod poznatog). Sada je osmi mjesec, već smo reklamirali x puta vrata, a noćas je po drugi put vani bio potop i kroz vrata curi voda jer očito nisu dobro napravljena. Danas su ih opet trebali doći popraviti nisu se pojavili.
Da li si možemo ikako pomoći obzirom da nam nije izdao račun, a mi smo mu platili pun iznos od 12 000 kuna, a definitivno s kvalitetom vrata nismo zadovoljni.

robihr
13.08.2010., 22:46
Da li si možemo ikako pomoći obzirom da nam nije izdao račun, a mi smo mu platili pun iznos od 12 000 kuna, a definitivno s kvalitetom vrata nismo zadovoljni.

www.inspektorat.hr

prijavis neizdavanje racuna, rad na crno, nepriznavanje reklamacije...

Yuma san
14.08.2010., 18:24
Hvala robihr, za sada sam se javila u društvo Potrošač sa sličnim upitom kao ovaj na forumu, ali ako se ubrzo (u ponedjeljak je obećano da će doći ), ništa ne riješi, javljam se na adresu koji si dao.

Mr.Bean
18.08.2010., 11:21
Početkom četvrtog mjeseca ove godine dogovorili smo kod stolara da nam napravi ulazna vrata i jedan prozor. Rečeno je da će to napraviti do kraja travnja, ali je završio u bolnici pa smo mi sami rekli da nam se javi kad ih bude mogao napraviti. Tražio je kapare 6000 kuna i to smo mu isplatili (nije izdao nikadav račun niti smo tražili potvrdu, naša glupa greška). Vrata i prozor su napravljeni krajem petog mjeseca, ali vjerojatno ne bi ni tada da nismo urgirali (ima on svoje radnike, a i izašao je iz bolnice nakon tjedan dana). Kada ih je ugradio vidjeli smo da nije uzeo dobre mjere pa vrata nisu baš ispala kako je zamišljeno i druga glupa greška, dajemo ih ugraditi i plaćamo ostatak od 6000 kuna za izvršeni posao (nije nam izdao račun). Išli smo na povjerenje jer ga ipak poznajemo ( bedastoća, nemojte nikada ići kod poznatog). Sada je osmi mjesec, već smo reklamirali x puta vrata, a noćas je po drugi put vani bio potop i kroz vrata curi voda jer očito nisu dobro napravljena. Danas su ih opet trebali doći popraviti nisu se pojavili.

Obavezno prijavi inspektoratu...da vidis koje ce sranje imati zbog ne izdavanje racuna!Pogotovo mala poduzeca koje drzava ne "stiti"...

dr. McCoy
23.08.2010., 15:19
Može li mi netko objasniti eventualnu nelogičnost između članka 425. stavak 2 i članka 429. zakona o obveznim odnosima?

Jedan ističe da zamjena proizvoda uvjetuje novi početak jamstvenog roka, a drugi daje ograničenje na valjanost novog jamstva na godinu dana od zahtjeva zamjene. Što je s jamstvima koja su originalno dulja od godine dana? Ne vrijede premda se moraju izdati? Ili je članak 429. objašnjenje u kojem roku je zapravo nužno zaključiti traženi servis?

Katrin
23.08.2010., 16:14
Kad se spominju clanci onda ih je dobro i navesti, nije da ih znamo napamet po brojevima :)

Jamstvo moze trajati duze. Ako u jamstvu neka prava i obveze nisu odredjeni onda na snagu stupa zakon.

Yuma san
24.08.2010., 16:34
Obavezno prijavi inspektoratu...da vidis koje ce sranje imati zbog ne izdavanje racuna!Pogotovo mala poduzeca koje drzava ne "stiti"...

Možda Vas gnjavim, ali da li bi inspektorat mogao kazniti i mene s obzirom da niti sama nisam inzistirala da mi se račun izda?

female
24.08.2010., 18:41
Molim vas, ako netko može pogledati ovaj moj post i reći mi što da radim. :)
http://www.forum.hr/showpost.php?p=28512241&postcount=139

Sve sam opisala na toj drugoj temi, ali zanima me i kakve su moje šanse kao potrošača protiv velike zločeste kompanije :Serek:

caroly
25.08.2010., 07:35
Možda Vas gnjavim, ali da li bi inspektorat mogao kazniti i mene s obzirom da niti sama nisam inzistirala da mi se račun izda?

Prije nego prijaviš inspektoratu, pošalji njemu dopis preporučeno u kojem tražiš XXXX i daj mu rok od dva tjedna da to obavi, tako da imaš nešto napismeno. I tek po isteku tog roka ev. pošalji žalbu drž. inspektoratu i sudu časti pri gosp. komori s kopijom svojeg dopisa.

Yuma san
25.08.2010., 20:54
Prije nego prijaviš inspektoratu, pošalji njemu dopis preporučeno u kojem tražiš XXXX i daj mu rok od dva tjedna da to obavi, tako da imaš nešto napismeno. I tek po isteku tog roka ev. pošalji žalbu drž. inspektoratu i sudu časti pri gosp. komori s kopijom svojeg dopisa.

Hvala, srce si! :cerek: