PDA

View Full Version : Problem sa umrežavanjem dva računara

CondoR
13.01.2008., 11:48
Kabal sam uzeo i priključio ih na mrežne kartice računara. Fiksne adrese su određene na oba računara, sheraj folder isto određen . Konekcija radi, međutim problem je sljedeći. Sa računara 1 koji je glavni, mogu pristupiti računaru 2, ali sa računara 2 ne mogu pristupiti nikako računaru 1. Operativni sisitem na računaru 2 je win xp service pack 2, dok je bio na računaru 1 win xp bez service pack 2 koji sam naknadno ubacio ( update sa cd-a ) ali ni to nije pomoglo .

Poruku koji mi računar 2 prikaže poslije neuspješnog pokušaja konekcije na računar 1 je :" Logon failure : the user has not been granted the requested logon type at this computer. "

Ukoliko je neko imao sličan problem, ili zna moguće rješenje problema, bio bih jako zahvalan na ukazanoj pomoći.

Vurky
13.01.2008., 12:09
Logon failure: the user has not been granted the requested logon type at this computer

If you see this message the following should be done on the computer containing the shared files:

Download the following and install it

Windows Server 2003 Resource Kit Tools
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=4544

after installation is complete, click on: Start, All Programs, Windows Resource Kit Tools, Command Shell

Then enter the following commands. (Attention: they are case sensitive.)

net user guest /active:yes
ntrights +r SeNetworkLogonRight -u Guest
ntrights -r SeDenyNetworkLogonRight -u Guest

The first command enables network access for Guest, the two subsequent ones change two different policies to allow network access for Guest.