PDA

View Full Version : Branko Copic

Gospon Pes
12.01.2003., 23:28
Na drugom podforumu sam spomenula jednu njegovu knjigu i upravo sam saznala da su njegove knjige u Hrvatskoj zabranjene.

Moze li mi netko reci zasto ili se ni to pitanje ne smije postaviti?

Pretpostavljam da je rijec o nekoj politickoj pizdariji, no kao pisac za djecu je covjek bio genijalan, tako da mi nije jasno da ima i takvih kretena koji su odrasli na njegovim knjigama, uzivali vjerojatno u njima kao i ja da bi ih na kraju zabranili.

Tko zna vise?

-Watashi!i!i!i-
13.01.2003., 01:21
Sto to nije pjevac? A ne, ono je zdrafko colic :p

Crow Jane
13.01.2003., 07:21
Pojma nemam!

Po šumi, širom, bez staze, puta
Ježurka Ježić povazdan luta.
Lovom se bavi često ga vide,
s trista kopalja na juriš ide.
I vuk i medo, pa čak i – ovca,
poznaju ježa, slavnoga lovca.
Jastreb ga štuje, vuk mu se sklanja,
zmija ga šarka po svu noć sanja.
Pred njim dan hoda, širi se strava,
njegovim tragom putuje slava.

:D:D:D:D:D :s

verica
13.01.2003., 07:30
Zabranjene? Što bi to značilo?

Pretpostavljam da nisu više u školskoj lektiri - ali zabranjene?

adriatic
13.01.2003., 07:49
Gospon Pes kaže:
... upravo sam saznala da su njegove knjige u Hrvatskoj zabranjene.
Saznala ???:confused: A, da to malo pojasniš? :confused:
On mi je jedan od najboljih pisaca. :)

Gospon Pes
13.01.2003., 09:51
Navodno su njegove knjige jednostavno "uklonjene" iz svih knjizara, knjiznica itd.

Netko mi je to sinoc rekao, a malo sam prekopala po internetu i cini se da je istina.

Nasla sam jedan stariji clanak (http://www.knjizara.com/index.php?gde=http://www.knjizara.com/pkch/data99/Copic_kroz.html), dakle ocito je nesto bilo...

Steta jer covjek je pisao prekrasne knjige. Pretpostavljam da su ih odstranili jer je spominjao partizane i to u pozitivnom smislu.

Neka netko od danasnjih napise nesto ravno Jezevoj kucici, pa nek se onda jave. :rolleyes:

Uglavnom, ne znam ni ja vise, zato sam vas pitala i cudi me da ni vi ne znate. Ocito su ga uklonili potajno da se ne bi tko bunio jer bio je vrlo omiljen i s pravom.

bender
13.01.2003., 09:53
pa bas je cura dobro napisala............ako vec nisu zabranjene,onda su politicki nekorektne.jednom sam prije 3,4 godine iz ciste zajebancije u knjiznici pitala za njega,na sto me je osvijestena teta hrvatica knjiznicarka pitala:STA CE TI ON?A JES SIGURNA DA OSH NJEGA?

verica
13.01.2003., 10:03
U 'mojoj' knjižnici postoji dio srpska književnost - sad da li se na tom odjelu može posuditi Ćopića ne mogu tvrditi jer nisam tražila njegove knjige (pogledat ću kad budem išla u knjižnicu), ali čisto sumnjam da se ne može.
Mislim da je zabranjen preteška riječ - da se ne smatra 'politički korektnim' to je sigurno točno.

Crow Jane
13.01.2003., 10:38
Dakle, svašta! :rolleyes: :rolleyes:

A koji to imbecilni umovi odlučuju šta treba bit "nepoželjno"??

Npr, pitam ja knjižničara imaju li još knjige od De Sadea - on mi kaže: Ne više, jer su zabranjene. :confused: Reko, kak zabranjene jebate a imali ste ih pred 10 let? A on meni veli: Da, ali su bile srpski prijevod! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :flop:

Gospon Pes
13.01.2003., 10:45
Hajde pogledaj, bas me zanima. :D

A sad zalim da si nisam kupila par Brankovih knjiga dok ih je bilo. Tko je znao da ih jednom nece biti... :rolleyes:

Ali imam jednog Nusica. :D

Da me ne bi netko krivo shvatio: nisam zapela za srpske pisce, nego meni je dobra knjiga dobra knjiga i ne ovisi o nacionalnosti i politickom uvjerenju pisca.
Smatram jako zalosnim da se politika mijesa i u umjetnost. Po mom i knjizevnost u to spada.

Gospon Pes
13.01.2003., 10:49
Crow Jane kaže:
Da, ali su bile srpski prijevod! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :flop:
Hehe, prije 100 godina sam citala Quo vadis na cirilici... :D
Tu knjigu su Srbi (komunjare) izdali najnormalnije, a velica krscanstvo i to katolickog smjera...
Mislim da je fakat sranje sto se danas radi.

Ona
13.01.2003., 11:02
ja sam u nekoliko zagrebachkih knjizhara u centru nasla "Jezhurka Jezhica " (kosta negdje oko 30 kn), i to ono staro A4-izdanje (samo umjesto "povazdan" sad pishe "svaki dan" hehe) i odmah kupila svoj djeci mojih frendica. Smatram to divnom prichicom.

Ostale knjige, npr. "basta sljezove boje" sam vidjela prosle godine u Sarajevu.

verica
13.01.2003., 11:14
Pogledat ću, ali kako na policama moje knjižnice ima i Dobrice Ćosića i Selenića i Pavića čisto sumnjam da nema Ćopića.

Vrlo je vjerojatno da nema za kupiti novih knjiga (ali, eto Ježeve kućice čak i ima), ali to je zato što nemamo uvoz knjiga iz Srbije/Bosne što je stvarno glupo. Ja sam prošle godine na Interliberu kupila jednu novu knjigu Danila Kiša, jer je na sajmu bila jedna bosanska izdavačka kuća - i stvarno je poprilično glupo što ja tu knjigu inače ne bih mogla kupiti u Zagrebu.

Što se tiče toga što je a što nije u školskoj lektiri tu se stvarno ne bih htjela miješati - ja sam čitala neke Ćopićeve knjige i jedna mi je bila stvarno odlična, radilo se o njegovom odrastanju u internatu (zaboravila sam kako se zvala) - ali niti u 'moje' vrijeme u školskoj lektiri nije bila ta knjiga nego Doživljaji Nikoletine Bursaća :eek:

Gospon Pes
13.01.2003., 11:32
Ne mora biti u lektiri, jedino je steta ako knjiga nema nikako jer usprkos pro-jugo propagandi, vecina ima i dublju poruku univerzalnog tipa.
Partizane se komotno moze (u sebi :D) zamijeniti npr. HV-om, poruka price ostaje ista, a ona je, koliko pamtim, uvijek bila u redu.

Npr. Jezeva kucica nam porucuje da cijenimo svoj dom vise od svega i sto je u tome lose? I te kako pametno napisano i primjenjivo na svakog covjeka, svaku narodnost, svaku drzavu...
I napisano s puno humora i topline kao i sve ostale njegove knjige.

Ona
13.01.2003., 11:34
verica kaže:

Što se tiče toga što je a što nije u školskoj lektiri tu se stvarno ne bih htjela miješati - ja sam čitala neke Ćopićeve knjige i jedna mi je bila stvarno odlična, radilo se o njegovom odrastanju u internatu (zaboravila sam kako se zvala) - ali niti u 'moje' vrijeme u školskoj lektiri nije bila ta knjiga nego Doživljaji Nikoletine Bursaća :eek:

da nisu "magarece godine" ? :B

u mojoj lektiri je bilo "orlovi rano lete"

Crow Jane
13.01.2003., 11:39
Ona kaže:
u mojoj lektiri je bilo "orlovi rano lete"

I u mojoj, no bog zna o čem se to više radilo? :confused: :D

Gospon Pes
13.01.2003., 12:09
O klincima koji su od pijanog ucitelja Paprike (koji ih je mlatio) zbrisali (mislim kroz prozor) u sumu i postali hajduci. :D

Ma naci cu ja to negdje, makar morala u Beograd. :D Bas mi se cita jos jednom. Bila je to moja najdraza knjiga i znam da sam umirala od smijeha. :D

verica
13.01.2003., 12:25
Ona kaže:
da nisu "magarece godine" ? :B

Jesu, Magareće godine :) Hvala!

Meni je najdraži lik bio onaj njegov prijatelj kojem su plaćali da ga mogu zezati :D

Ona
13.01.2003., 12:40
Crow Jane kaže:
I u mojoj, no bog zna o čem se to više radilo? :confused: :D

pa zar se ne sjecas da su to bili neki klinci u nekom selu i ja pretpostavljam da je to bilo njihovo posljednje ljeto druzenja, poslije toga je poceo rat...

sjecas se da je narator bio zaljubljen u neku glavnu curicu, a ona opet u nekog glavnog starijeg frajera...

znam da se i nesto partizani spominju...hehehe :D

Gospon Pes
13.01.2003., 12:54
Malo sam trazila sadrzaj po internetu i nasla popis lektire u srpskim osnovnim skolama.
U 6. razredu imaju Ivanu Brlic-Mazuranic, Price iz davnine.

Tak treba. Njih nije strah hrvatskih pisaca. :top:

A nasima :flop: :D

verica
13.01.2003., 13:03
Ha, radi se o ideji da nama srpski (a i bosanski) pisci, kao i srpska (a i bosanska) kultura općenito nije ništa bliskija niti važnija od, recimo, rumunjske ili mađarske kulture. Pa se tako u školi uče hrvatski pisci - jer je to domaća književnost - i vrhovi tj. najvažniji pisci svjetske književnosti, a srpski/bosanski pisci opet u to, smatra se, ne spadaju.

Naravno da je ova ideja apsurdna: već sama činjenica da srpskog ili bosanskog pisca svatko tko zna čitati na hrvatskom može čitati u originalu govori protiv takve ideje ( a da ne govorimo o godinama zajedničke povijesti)

bender
13.01.2003., 14:34
hahaha...svaka cast za nusica........
imam i ja neku njegovu knjigu sa pricama,di je naravno i gospodja ministarka:D

adriatic
13.01.2003., 14:36
verica kaže:
Pa se tako u školi uče hrvatski pisci - jer je to domaća književnost - i vrhovi tj. najvažniji pisci svjetske književnosti, a srpski/bosanski pisci opet u to, smatra se, ne spadaju.

Ovo "hrvatski" valja, naravno, čitati: katolički. Tako nam trećorazredni pisci pune čitanke i postaju "veliki", a Ćopić naravno nije "naš" (čitaj: katolik) pa nam ne treba. Jako žalosno! :(

neovisan?
13.01.2003., 18:53
Nusic, Copic, Jovan Sterija Popovic... to je samo mali dio pisaca za koje ce hrvatska djeca biti zakinuta.
Ali, s druge strane, cini mi se da se upravo zbog tog gledanja na "etnicku podobnost" knjige (?) zanemario i opcenito, pravi smisao i zadovljstvo citanja. Mislim da su djeca danas opcenito zakinuta za CITANJE, zadovoljstvo, mudrost i saznanja koje ono pruza.

Ja sam imao priliku kao tinejdzer jos (bila je '92, tu negdje) upasti u skolsko skladiste gdje su stajale kutije pune knjiga na cirilici.
Hm, osobna korist:), ali velika steta za fond i djecu.

panon youth
13.01.2003., 19:40
mi danas u 4. razredu moramo čitati aralicu a npr. kiša niti ne spominjemo/općenito se srpske književnike potpuno ignorira/
od njih imamo jedino andrića(hehe:D )

a što se tiče ježeve kućice nekad sam imao slikovnicu, ali mama ju je dala nekoj prijateljici, sad bi ju baš volio pročitat

kisha
13.01.2003., 20:26
Gospon Pes nije mi baš poznata ta inforamcija da je on kod nas zabranjen,a i to mi se čini suludim,a plus se ne slažem s time !!! Zašto?! Zbog toga što na 3.godini kroatistike u Zd. imaš kolegij Dječja književnost (inače meni najdraži,jer opet imaš za lektiru sve te predivne priče i bajke od I.B.Mažuranić,pa do nekih suvremenijih!!.Super je uspoređivati sjećanja na doživljaje iz djetinstva koja smo imali čitajući ih i sadašnji osjećaji ,koji su proizašli ,ali s odmakom,jer smo kao "odrasli"),ali da se vratim...u sklopu kolegija učili smo ,spominjali i srpske (njareprezentativnije), makedonske i slovenske dječje pisce ,ravno uz hrvatske,tako i Branka Copica...sjećam se kako smo svi stihovali Ježevu kućicu :D,tako da mislim da i nije nešto posebno zabranjen....ako i je ( glupost) to mi neće smetati,ipak uvijek imaš slobodu izbora da djeci preporučuješ što da čitaju....
Ako ga nema u sklopu lektire u školama,to mi je također ok,mislim da se oko toga ne treba praviti neka strka...ali ja znam da će ga moja djeca svakako upoznati :) :)

kisha
13.01.2003., 20:30
panon youth kaže:
mi danas u 4. razredu moramo čitati aralicu a npr. kiša niti ne spominjemo/općenito se srpske književnike potpuno ignorira/

Mislim da Kiš i nije baš za širu adolescensku populaciju i da bi ga 99% srednjoškolaca smatralo dosadnim i nerazumljivim!!!

Pa nekako mi je normalno/ logika prošlosti/ da se srpska književnost u okvirima školskih lektira ignorira!!!! I nemam ništa protiv toga ,iako maltretiranje Aralicom spada isto u jedan od apsurada,no dobro....

Namche
13.01.2003., 20:39
Crow Jane kaže:
Pojma nemam!

:top: :top:

LIJINO PISMO

Jednoga dana, vidjeli nismo,
Ježić je, kažu, dobio pismo.
Medeno pismo, pričao meca,
stiglo u torbi poštara zeca.
Adresa kratka, slova k'o jaja:
"Za druga Ježa
Na kraju gaja".
U pismu piše:
"Ježurka, brate, sanjam te često i
mislim na te.
Evo ti pišem iz kamenjara guskinim perom.
Divno li šara!
Dođi na ručak u moju logu, požuri samo,
ne žali nogu.
Sa punim loncem i masnim brkom
čekat ću na te, požuri trkom.
Nježno te grli medena lica
i pozdrav šalje lisica Mica"
Jež se veseli: – Na gozbu, veli,
tu šale nema, hajd da se sprema.
Ježurka Ježić lukavo škilji,
pregleda bodlje i svaku šilji.
- Ako bi usput došlo do boja,
nek bude spremna obrana moja

Kad sam bio mali to mi je bila najdraza.....
:)

panon youth
13.01.2003., 21:53
kisha kaže:
Mislim da Kiš i nije baš za širu adolescensku populaciju i da bi ga 99% srednjoškolaca smatralo dosadnim i nerazumljivim!!!

Pa nekako mi je normalno/ logika prošlosti/ da se srpska književnost u okvirima školskih lektira ignorira!!!! I nemam ništa protiv toga ,iako maltretiranje Aralicom spada isto u jedan od apsurada,no dobro....

pa 99% srednjoškolaca lektiru općenito smatra dosadnom
nerazumljiv?u lektiri je naprimjer i faulkner pa se nikome nepada napamet da ga makne/tome i služi proces školovanja - da bismo dosegnuli određenu razinu u shvaćanju-inače bi valjda cijelo vrijeme čitali andersenove bajke
-----------------------------------------------------
a kad smo već kod shvaćanja i razumijevanja onda tvoj stav o logičnosti ignoriranja srpske književnosti ne stoji/ona je jako bliska našoj, nastajala je u istoj državi i vjerojatno bi razumijevanje naše književnosti bilo potpunije ako bi se osvrnuli i na srpsku/

verica
13.01.2003., 21:59
Iskreno rečeno, ja nemam pojma što bi a što ne bi trebalo biti u školskoj lektiri (to doduše i nije neka tragedija jer nemam baš nikakve veze sa školstvom :) ). Trebaju li to biti knjige koje će školarcima biti zanimljive za čitanje, ili knjige koje će oni smatrati dosadnima i nerazumljivima ali koje se smatraju ajmo reći vrijednima? Isto mi je tako teško procijeniti ŠTO bi školarci smatrali dosadnim i nerazumljivim - ja sam Kiša čitala u srednjoj školi i nije mi bio dosadan niti nerazumljiv .. jedino se ne mogu složiti da je normalno da se srpska književnost ignorira u okviru školske lektire, ako se radi o piscu kalibra D. Kiša - meni se nekako čini da bi činjenicu da osim hrvatskih i srpske (bosanske etc.) pisce možemo bez ikakvih problema čitati u originalu trebalo doživljavati kao privilegiju.

Dea
19.01.2003., 21:38
"Vrijeme tece,
zivot je kratak,
guska se pece
meni ce batak!"

:cool:

Ko zna, mozda je bio zabranjen bas zbog ovog stiha...:rolleyes:

moonlight
20.01.2003., 23:53
Jesam li ja onda svojevrsna sretnica ;) jer su moji starci svojevremeno, na kredit i preko sindikata :D, svojoj jedinici od par godina kupili "sabrana dela" B. Ćopića u kojoj su i Orlovi i Nikoletina, i Magareće godine i, moja favourite "Glava u klancu, noge na vrancu" :top: koja govori o najranijem djetinjstvu, polasku u školu i otkrivanju života iz perspektive djeteta sa sela?

A možda je nepoželjan jer veliča duh koji, čini mi se, nekako baš i nije popularan posljednjih godina... Duh zajedništva, tolerancije prema različitim vjerama/nacijama, podređivanja vlastitog interesa interesu kolektiva... A sve to začinjeno s malo NOB ideologije. :) To nikako danas ne može proći, u vremenu kad je na cijeni individualizam i neka sasvim druga spika. :o

Ona
21.01.2003., 22:29
enjoy :)

BRANKO COPIC - JEZEVA KUCICA (http://www.malaraja.com/knjigezadjecu/jezevakucica.pdf)

p.s. i to jos ona stara "verzija" u kojoj na pocetku veli "povazdan luta..." hehehe :B

-Watashi!i!i!i-
21.01.2003., 22:49
Ona kaže:
BRANKO COPIC - JEZEVA KUCICA (http://www.malaraja.com/knjigezadjecu/jezevakucica.pdf)

:) :) :)

Chandler
01.02.2003., 21:06
Ovaj, samo da dopunim: djeca u Republici Srpskoj na casovima citaju A.B.Simica, A.G.Matosa, D.Cesarica, Vesne Parun i lista se nastavlja.

Izbaciti Copica iz (djecije) literature je sramotno.

deep in the sun
02.02.2003., 02:01
Chandler kaže:

Izbaciti Copica iz (djecije) literature je sramotno.

naravno da je...

čak ni ezra pound, koliko ja znam, nije izbačen, koji je bio svojedobno lud za fašistima, ili knut hamsun, pa onda, i heidegger ima putra na glavi....i to načelo je ok, tj. djelo ne treba identificirati s autorom, a još manje autorovom biografijom. djelo "živi svojim životom".
(osim da je napisao vrlo nadahnutu i pjesnički uspjelu odu hitleru, to bi onda bilo diskutabilno:))

ali kad već spominjemo politiku, za nekakve ćopićeve "velikosrpske" ispade nisam nikad čula, (čula sam samo, recimo, za desanku maksimović: jedan moj prijatelj koji je s njom (u većem društvu) bio na večeri (negdje sredinom 80-tih, čini mi se) veli da je kul izjavila da "sve šiptare treba pobiti"...frend kaže da nije mogao doći k sebi, da mu je skoro viljuška ispala, ono, intelektualka, pjesnikinja povrh svega, koja je to mirno ubacila usred "poetičnih" i "rafiniranih" tema..)

znam da su ćopića u sfrj optuživali da je nekim djelima "podrivao tekovine revolucije", pa ga je navodno pratila udba, i tjerala da surađuje s vlašću, etc.

ubio se na kraju, to znate, ne...:(

. je li na kraju točna/provjerena ta informacija o zabrani?

deep in the sun
02.02.2003., 02:01
(dupli post, pardon)

Zgembo Adislich
02.02.2003., 10:34
"Naime, ja uočavam da današnje generacije dvadesetogodišnjaka imaju suženo obrazovanje, koncentrisano, manje-više, na užu nacionalnu kulturu i da im naprosto nedostaje taj širi kontekst u kojem se svaka naconalna kultura razvija. Meni je ponekad neprijatno što potegnem primjere Crnjanskog i Pope, jer onda shvatim da im ta imena jedva išta znače. Mislim da se ta vrsta sužavanja kulturnog identiteta mora prevazići i tragati za nekim drugim širim kontekstima, evropskim, orijentalnim,... "

Ovo je isjecak iz intervijua sa prof. Zdenkom Lesicem, profesorom Teorije knjizevnosti na Odsjeku za knjizevnost naroda BiH na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Mislim da se savrseno uklapa u diskusiju iako nije o Branku Copicu.

Cijeli interviju na http://www.omnibus.ba

slafko
05.02.2003., 12:44
Crow Jane kaže:

:top: ja to imam i na kazeti :top:

cabon
06.02.2003., 02:57
MALA MOJA IZ BOSANSKE KRUPE

Bilo mi je dvanaest godina,
prvi put sam sišao do grada
iz mog sela, tihog i dalekog,
kad susretoh tebe iznenada.
Eh, dječačke uspomene glupe!
Mala moja iz Bosanske Krupe!

Jesi li me spazila il' nisi,
zbunjenoga seoskoga đaka,
svjetlokosog i očiju plavih,
u oklopu novih opanaka,
kako zija u izloge skupe?

Naišla si kao lak oblačak,
tvoj me pogled za tren obeznani,
zaboravih ime i očinstvo,
kako mi se zovu ukućani.
Iznevjerih poput sablje tupe.

Tekli tako gimnazijski dani,
uspomena na te ne ocvala,
modra Una u proljetnje noći
tvoje mi je ime šaputala.
Lebdjela si ispred đačke klupe,
mala moja iz Bosanske Krupe!

Brzo minu naše đakovanje,
lagan leptir sa krilima zlatnim,
ipak tebe u srcu sačuvah
kroz sve bure u danima ratnim.
Ta sjećanja mogu l' da se kupe,
mala moja iz Bosanske Krupe!

Sad je kasno, već mi kosa sijedi,
gledam Unu, ćuti kao nijema,
zalud lutam ulicama znanim,
sve je pusto, tebe više nema.
Ej, godine, nemjerljive, skupe!
Zbogom, mala, iz Bosanske Krupe!

ankada
06.02.2003., 11:03
Odmah negdje nakon proglasenja samostalne Hrvatske (ne znam bas tocan datum) pocele su po knjiznicama cistke, hrpe knjiga s cirilicom i ekavicom tiskane na latinici masovno bacati, a u knjizarama su se mogle za mlae novce kupiti knjige koje su prije duplo kostale.
Ne cudi me da je onda i Copic izbacen, ipak onda ne bi bilo mjesta za genijalce kao sto je jedan TOLJ, a jos je i general, a sto je molim Vas bio Copic?
Obican covjek, e pa onda vise ne mogu djeca uciti njegova djela.:D :D :D
P.S. "Pokondirena tikva" ide uz bok s "Gospodjom ministarkom".

Zgembo Adislich
06.02.2003., 16:38
Odmah negdje nakon proglasenja samostalne Hrvatske (ne znam bas tocan datum) pocele su po knjiznicama cistke, hrpe knjiga s cirilicom i ekavicom tiskane na latinici masovno bacati, a u knjizarama su se mogle za mlae novce kupiti knjige koje su prije duplo kostale.

Jel' ko cit'o Farenheit 451?

ankada
07.02.2003., 09:49
Gledala sam film.Slicno je bilo i kod nas, ali nisu se svi toga bas tako pridrzavali.
Ipak nas nisu doma progonili, a za primjetiti je da nase knjiznice imaju na stranim odjelima i srpsku literaturu.
Jest da su to stare knjige, ali sto ces...

T.C.
07.02.2003., 13:43
Ja sam Jezevu kucicu kupila nakon 91 u Zagrebu. Ne znam tocno koja je bila godina. Izgledala je identicno knjizi koju sam imala kako dijete. Moguce da su promijenili par rijeci ( :mad: ) kao u nekim Kusanovim knjigama.

Nedostatak knjiga srpskih pisaca u hrvatskim knjizarama se moze zaobici narucivanjem preko Interneta :D Ja sam nedavno narucila Krlezu (na cirilici doduse) iz neke srpske online knjizare, mislm da se zove yu4you.. tako nesto, provjerit cu pa cu javiti. Osim Krleze, od njih sam narucila i Politikin Zabavnik :D Mogu vam reci da se nije puno pokvario, valjda sam ocekivala katastrofu, pa me ugodno iznenadio. :)

Dunj@
11.02.2003., 01:51
Ćopić???
Kaaaaj, em je bio partizančina, em nije Rvatina...
Kome fali, taj spada u odvratne jugonostalgičare...etc etc
:D :D

I da, jednom dok je bio još živ, sjećam se intervjua s njim na TV...ne znam više koje TV kuće, mislim ipak TV Beograd jer je tamo živio... ali sjećam se pitanja, koje me tada zaprepastilo: Je li on, Ćopić, imao problema što je jednu svoju knjigu naslovio Bojovnici i ... (ne sjećam se dalje, jer se ne sjećam te knjige)...?

Ne, odgovorio je i još nešto reče u vezi s tom riječi...a ja nikako da skontam u čemu je štos! Do ovog rata.
Tad sam se sjetila njegovog odgovora i obrazloženja uporebe riječi, koje je pokupio u svojoj Bosni i Podgrmeču...općenito.

A nisam kontala ni da je bosanski Srbin, koji se nije libio ni jedne riječi koja ga je obogaćivala. Kad je ostao bez riječi (inspiracije)za pisanje...tad je sam skratio svoj život.

To što su napravili s izbacivanjem njega iz lektire, kulturna je hrvatska sramota...

Bože me sačuvaj hrvatske kulture i srpskog junaštva. (Krleža)

cabon
11.02.2003., 17:40
Simona kaže:
Ćopić???
Kaaaaj, em je bio partizančina, em nije Rvatina...
Kome fali, taj spada u odvratne jugonostalgičare...etc etc
:D :D

I da, jednom dok je bio još živ, sjećam se intervjua s njim na TV...ne znam više koje TV kuće, mislim ipak TV Beograd jer je tamo živio... ali sjećam se pitanja, koje me tada zaprepastilo: Je li on, Ćopić, imao problema što je jednu svoju knjigu naslovio Bojovnici i ... (ne sjećam se dalje, jer se ne sjećam te knjige)...?

Ne, odgovorio je i još nešto reče u vezi s tom riječi...a ja nikako da skontam u čemu je štos! Do ovog rata.
Tad sam se sjetila njegovog odgovora i obrazloženja uporebe riječi, koje je pokupio u svojoj Bosni i Podgrmeču...općenito.

A nisam kontala ni da je bosanski Srbin, koji se nije libio ni jedne riječi koja ga je obogaćivala. Kad je ostao bez riječi (inspiracije)za pisanje...tad je sam skratio svoj život.

To što su napravili s izbacivanjem njega iz lektire, kulturna je hrvatska sramota...

Bože me sačuvaj hrvatske kulture i srpskog junaštva. (Krleža)

knjiga se zove :"bojovnici i bjegunci"...i dobra je...jako dobra

Dunj@
11.02.2003., 18:28
cabon kaže:
knjiga se zove :"bojovnici i bjegunci"...i dobra je...jako dobra

Hvala...nadam se da ću je naći i pročitati. :)

monique
13.02.2003., 10:58
Iz provjerenih izvora Ježurka Ježić postoji u knjižnicama. Posudilo mi je djete pred tjedan dva i oduševio se njime. Ilustracije su iste kao u starom Ježurki, samo su neki izrazi "prevedeni" na hrvatski.
Osim Ježurke posudio je slikovnicu, ne znam tko je autor ali je se dobro sjećam:

Išla koka na pazar, ukaljala nožicu...

Samo je u novoj verziji išla koka u dućan

Žlzc
15.02.2003., 13:06
Mrzi me da čitam sve ovo... Možda kasnije. Za sada, mala napomena: Branko nije bio isključivo pisac za decu, ne samo zbog toga što se njegova dela prvenstveno namenjena deci mogu plodno iščitavati i od strane ljudi od 20, 30... 110 godina, nego i zato što je čovek pisao i stvari koje su namenjene prvenstveno odraslima. Branko je bio veliki pisac; ako je neko stvarno zabranio :eek: :eek: :eek: njegove knjige, ili (in)diskretno-preporučio-da-se-izbegavaju, tog treba da bude sramota. Jako.

Da nisu i dela Duška Radovića zabranjena!? Ljubivoja Ršumovića?

idiotluci
17.02.2003., 18:13
Bilo mi je dvanaest godina
prvi put sam sišao do grada
iz mog sela, tihog i dalekog
kad susretoh tebe iznenada.
Eh, dječačke uspomene glupe!

Jesi li me spazila il' nisi
zbunjenoga seoskoga đaka,
svjetlokosog i očiju plavih,
u oklopu novih opanaka
kako zija u izloge skupe?

Naišla si kao lak oblačak,
tvoj me pogled za tren obeznani,
zaboravih ime i očinstvo
kako mi se zovu ukućani.
Iznevjerih poput sablje tupe.

Tekli tako gimnazijski dani,
uspomena na te ne ocvala,
modra Una u proljetne noći
tvoje mi je ime šaputala.
Lebdjela si ispred đačke klupe

Brzo minu naše đakovanje,
lagan leptir sa krilima zlatnim,
ipak tebe u srcu sačuvah
kroz sve bure u danima ratnim.
Ta sjećanja mogu l' da se kupe

Sad je kasno, već mi kosa sijedi,
gledam Unu, ćuti kao nijema,
zalud lutam ulicama znanim,
sve je pusto, tebe više nema.
Ej godine, nemjerljive, skupe!

:D :D :D

Gabriel
18.02.2003., 08:28
Zgembo Adislich kaže:
Jucer sam napisao esej na ovom topicu i dobro da ga nisam poslao (bijah prekinut ekipom koja mi je zbrisala sve sto napisah).

Prije par godinica (vjerujem da je ova prica poznata) udjoh ja u knjiznicu na Tresnjevci, onkraj placa, te lijepo zamolih tetu knjiznicarku: "Teto, ja jesam star, al' jako mi se cita Branko Copic. Imatel' vi njegove 'Magarece Godine'?" Na to se zena okrenula oko sebe da vidi gleda li ju tko i prosapta mi da tih knjiga vjerojatno vise nema jer su bile srp... na cirilici ili na ekavici. Ondak sam ja pao u vatru, ali to mi nije pomoglo. Na kraju pojma nemam sto bi s njima. Mozda su vracene, mozda i nisu.
Hitler je spaljivao knjige, U Fahrenheitu su ih spaljivali, Torquemada i njegova braca dominikanci od spanjilske inkvizicije takodjer... Blago nama sto smo posli stopama takvih velikana povijesti i uzora knjizevnosti.
Meni su Magarece godine obiljezile djetinjstvo. Nezaboravna je knjiga, ali sto ces, nema vise.
Usput, Branko copic je izbacen iz KPJ poradi nepodobnosti i neadekvatnog pisanja. O bojovniku da i ne govorimo.

Prije opet par godinica odlucih ja pokloniti (istoj knjiznici) nekoliko torba bunih knjiga. I kad sam ih sav sretan, rumenih obraza bubnuo na pult, i objasnio sto hocu, rece meni uzasnuta zena: " A zasto?!" Kad sam joj objasnio da zelim uciniti nesto za dobrobit naseg naroda, ona ce meni: "SAMO ako nisu na cirilici i na ekavici!" Ja ju uvjerih da nisu i ona se toliko obradova da je trazila moje ime i prezime...

Neka me nitko ne shvati krivo, knjiznica i ljudi koji u njoj rade su ok. Puno ljubaznosti i dobre literature, ali generalizacija nas ubi.

P. S.
Crow Jane! Falila si mi. Predugo me nije bilo na ovom forumu. Moj rukoljub!

sunshine
18.02.2003., 09:23
moje je dijete prosle godine u vrticu obradjivalo Jezevu kucicu
slusali su pricu na kazeti, teta im je napravila crteze kroz cijelu pricu
cak su i igrokaz napravili

djeci se prica iznimno svidjela

mislim da je zabranjen da to sigurno ne bi tete u vrticima radile sa djecom
tako da ja mislim da je izbacivanje knjiga iz knjiznica djelo pojedinaca koji su bili malo previse revni

Dunj@
18.02.2003., 20:39
Ništa nije bilo zabranjeno, ali svi su srpski pisci uglavnom skinuti iz školskih pa i vrtićkih programa.

U "mojoj" knjižnici su svi pisci bili pod strana književnost, ali čak su i u Zagrebu neke knjižnice "naglo" otpisale nepoćudni knjižni fond, a kako je tek bilo u manjim mjestima.

O takvom skandalu i na jednom otoku pisao je Feral.

Ako je sad Ježeva kućica moguća i u vrtićkom programu, znači da su ipak došla neka normalnija vremena...

Btw, imam slike moga djeteta iz vrtićke dobi u predstavi Ježeve kućice...:)

NIKMAN
20.02.2003., 20:57
"Daj čovjeku samo dva sata da bude vlast i tek tada ćeš vidjeti kakav je čovjek", reče B. Ćopić i bogme pogodi.
Naše vrle vođe uzeše i više a imadošmo šta i vidjeti.
Svaka čast Branko!

idiotluci
21.02.2003., 01:08
BAKA, ON, ĐAK i SLON
oglasi ¨Kupusnog lista¨

Evo novina ¨Kupusnog lista¨,
ovde se piše istina čista,
istina crna, siva i bela.
Evo, na primer, oglasnog dela:

Nudi se direktor

Poletan, spreman dečak osnovac,
ne pije vino, ne voli novac,
šećerne stvari njegov su sektor,
zato bi rado bio direktor
negde u selu ili u gradu,
a u fabrici za čokoladu.

Jedina mana -
priznajem grešan -
mnogo sam ješan!

Poziv

Rođena kuco, vrati se kući,
neću te više nikada tući!
Moli te, kumi, tužnoga lika
Vrebalov Ika
iz Erdevika.

Traži se stražar

Stražar se traži, delija prava,
uz malog batu dok obnoć spava,
jer nešto strašno u tami šuška.
Potrebni: fenjer, sablja i puška.
Koji su hrabri nek' brzo hrle!
Adresa:
Prokop
kod čika - Krle.

Treba nam šaptač

Potreban šaptač u našoj školi
za neke šake.
Za ovo moli
profesor dobri, Popović Ruška,
pošta Beograd,
Četvrta muška.

Prodaja

U tihom kutu, Berek - sokaku,
unučić Pera prodaje baku.
Za pesme spremna, za priče glavna,
za uspavanke nema joj ravna.
Ljuti se retko, nikad ne tuče
i samo katkad za uši vuče.

Zamena

Četiri dvojke, nove - novcate,
svojina lična Kostića Rate,
menjam da znate,
za jednu trojku, osrednju, staru,
polovnu možda ili u kvaru.
Opština Ruma
seoce Vrelac,
Ratibor Kostić,
azbukostrelac.

Poklon

U broju sedam Berek - sokaka
unuka Peru poklanja baka.
Džabe ga daje, starica veli,
hitno je vrlo, baka se seli.
Putuje na jug. Po vrelom danu
pričaće priče orangutanu.
Zadaje tvrdu, pretvrdu veru,
misliti neće na svoga Peru.

Skreće se pažnja

Voćke mi krasno cvetaju, eto,
krušaka biće čitavo leto.
Đacima javljam da imam pseto.
Čuvaj se dobro, nestašna četo!
Baštovan Krum,
Šabački drum.

Kupovina

Kupujem slona od čokolade!
Ako ga neko besplatno dade.
Jasle broj osam,
Ranković Rade.

Nađeno

Loptu od krpe naš'o sam. Pozor!
Juče mi njome razbiše prozor.
Veseli strelac nek' mi se svrati,
da mu je čika u redu vrati.
Srđan Oklobdžija,
bivši tobdžija.

Izjava

U školu idem, s brigom se spremam,
lekciju ne znam, jer knjige nemam.
Na Karaburmi, kod čika - Vase,
juče mi bukvar pojelo prase.
Izjavu dajem pred svetom celim:
svaku ću dvojku s gicom da delim!

:D

question mark
22.02.2003., 06:24
Kod mene je Krleza na cirilici, jel treba da ga bacim i zaboravim cirilicu?

verica
22.02.2003., 16:13
KONAČNO sam se sjetila pogledati u knjižnici: cijela polica tj. odjel srpske književnosti, između ostalog naravno i Branko Ćopić.

Ima i de Sade (to se pojavilo na nekom drugom topicu)

Knjižnica je Vladimir Nazor u Zagrebu

Jalnuški Diletant
13.08.2004., 01:52
Gospon Pes kaže:
Navodno su njegove knjige jednostavno "uklonjene" iz svih knjizara, knjiznica itd.

Netko mi je to sinoc rekao, a malo sam prekopala po internetu i cini se da je istina.

Nasla sam jedan stariji clanak (http://www.knjizara.com/index.php?gde=http://www.knjizara.com/pkch/data99/Copic_kroz.html), dakle ocito je nesto bilo...

Steta jer covjek je pisao prekrasne knjige. Pretpostavljam da su ih odstranili jer je spominjao partizane i to u pozitivnom smislu.

Neka netko od danasnjih napise nesto ravno Jezevoj kucici, pa nek se onda jave. :rolleyes:

Uglavnom, ne znam ni ja vise, zato sam vas pitala i cudi me da ni vi ne znate. Ocito su ga uklonili potajno da se ne bi tko bunio jer bio je vrlo omiljen i s pravom.

Daj, Pes, ne seri!

Kakva pobogu zabrana...

charlize
13.08.2004., 09:35
joj, ljudi mene boli kad vi svi pricate za copica da je srpski pisac. mislim, ok, covjek je bio srbin ali Bosanac. bosanski srbin, srpski bosanac or something, samo ne samo srpski pisac :)

Vojky
13.08.2004., 11:05
ankada kaže:

Dobro da nismo bez melodije himne ostali, Josip(f) Runjanin je bio Srbin...

Nego, kada smo kod nepoćudnih stvari - je li znate da u prvom izdanju Nazorovih "Pjesmi partizanki" iz 1944. stoji "Titov napried!", tj. piše se korienski?

Herostrat
13.08.2004., 11:09
Vojky kaže:
Dobro da nismo bez melodije himne ostali, Josip(f) Runjanin je bio Srbin...

Nego, kada smo kod nepoćudnih stvari - je li znate da u prvom izdanju Nazorovih "Pjesmi partizanki" iz 1944. stoji "Titov napried!", tj. piše se korienski?

A da? Dizastr.
Jel' to ona "Drug Tito jaše na čeu kolone..."? :-)) Svršavao sam na taj pjesmuljak :-)

Antonio cimavica
13.08.2004., 11:19
Tip je mogao biti i Mongol ali ostaje jedan od najboljih djecijih pisaca i pisaca o ratu. Imam doma njegova sabrana djela i dok sam bio djete bio mi je zakon, a poslje rata sam skuzio da rat i sve ono sto on nosi do sada nitko nije bolje opisao na prostoru bivse yu.Mogu protiv njega srat sto god hoce ali svi danasnji veleumni hrvatski knjizevnici zajedno nebi slozili ni jednu Jezevu kucicu ,a kamoli sto drugo.
U svakom slucaju talentiran , jednostavan i posten covjek .
Pokazite mi danas takvog.

diadora
13.08.2004., 15:13
Jalnuški Diletant kaže:
Daj, Pes, ne seri!

Kakva pobogu zabrana...

Pa ja vjerujem da si ti u pravu - nigdje na postoji sluzbena zabrana. Uvjerena sa da niti u jednom od hrvatskih zakona ili uredbi izrijekom ne pise da su srpski pisci i njihova djela zabranjeni, da ce se zakonski goniti nastavnici i knjiznicari koji ih obraduju, nigdje se ne nalaze knjiznicarima da se takva djela uklone sa polica ili da ih se nedajboze pali.
ALI
Zabrane su u glavama knjiznicara, ucitelja i profesora, teta koje rade u knjizarama. Sto radi straha sto radi vlastitih uvjerenja koje nalaze za shodno neprofesionalno "gurati" na radnom mjestu.

diadora
13.08.2004., 15:15
Zgembo Adislich kaže:

:top: :top:
Mislim da bi ova knjiga trebala biti dio srednjoskolske lektire. Izvanredna za diskusije...

Jalnuški Diletant
13.08.2004., 21:12
Nevjerojatno koliko priče oko jedne laži.

Branko Ćopić, niti itko drugi u HR nije zabranjen.

Toliko.

lala
16.08.2004., 22:07
Ja sam nedavno kupila u Getroa "Ježevu kućicu", onu mekih korica, velika ilustracija na naslovnici, baš onakvu kakvu sam imala kao dijete. I poklonim ja to malom od 5 godina, on otvara i razočarano:" Ah, opet Ježeva kućica!"
Ima je već, zna je napamet i mislim da ju je učio u vrtiću, kod teta časnih sestara.

Toliko o zabrani. Znam da su devedesetih neke knjige bile u skladištu (a bit će se i palile negdi) (Momo Kapor) i sad se vratile.
A sad da bi vratili sve prijeratne srpske pisce u lektiru, zašto?:rolleyes:

Oni koji su stvarno dobri, naći će mjesta u sklopu strane lektire.

Pa ti su programi ograničeni. Zašto nikome ne padaju na pamet razni strani autori za djecu za koje u moje vrijeme nije bilo mjesta pored pustih priča i pričica o Titovom djetinjstvu?:rolleyes:
Na već spomenutoj kroatistici, studenti itekako imaju priliku upoznati srpsku književnost, i to više nego druge susjedne. Vjerojatno zbog većeg broja stručnjaka.
Svi narodi preferiraju u školstvu svoju književnost, povijest, kulturu. (bez obzira na veličinu) I ne vidim da je to u opreci s kvalitetnom naobrazbom.
Ostali dolaze isključivo po kriteriju kvalitete i svjetskog značaja.

Bagremov med
18.08.2004., 08:45
Bashta sljezove boje je jedno od najboljih djela sa ovih prostora ...

A to shto su uradili u kjizharama, ako su uradili, ima samo jedno ime : SKRNAVLJENJE ...

go2slep
22.08.2004., 08:06
Jalnuški Diletant kaže:
Nevjerojatno koliko priče oko jedne laži.

Branko Ćopić, niti itko drugi u HR nije zabranjen.

Toliko.

ako nešto nisi čuo to ne znači da je laž
Njemu je njegovu najbolju knjigu koja se zvala "General na odmoru" zabranio Tito osobno, čak je i govor održao:
" Mi nikom nećemo da branimo da piše, mi to nećemo da tiskamo"

ili tako nekako

werner_herzog
22.08.2004., 21:03
'Vratimo se ipak detalju s početka ove priče. Zašto sam svojim američkim znancima rekla da je moja omiljena knjiga bio Winnie The Pooh? Možda zbog trenutne osamljenosti, možda zbog želje da se i ja ogrijem na kolektivnoj pari nostalgična zazivanja djetinjstva, a možda, što će najprije biti, i zbog svijesti da bi moj pravi odgovor zahtijevao i suviše pojašnjavajućih fusnota i na kraju ipak ostao neprevodiv.

Moja omiljena dječja knjiga bila je, naime, "Ježeva kućica". Mala, topla, bezazlena knjiga postala je svojinom generacija djece koja su se rađala u Jugoslaviji. Njezin autor je Branko Ćopić. Znala sam krug zagrebačkih studenata, koji su marljivo studirali Lacana, Foucaulta i Derridu, ali su "glupu" i dragu "Ježevu kućicu" proglasili svojom kultnom knjigom i zabavljali se recitirajući stihove napamet. Bila je to slobodna nostalgična gesta, mali test iz generacijskog pamćenja. Branko Ćopić, inače bosanski Srbin, prije dvadesetak godina izvršio je samoubojstvo, prethodno predvidjevši u mračnu pogovoru jedne od svojih posljednjih knjiga sve što će se kasnije izdogađati. Danas je Branko Ćopić zaboravljen pisac*. Svoje će mjesto, jednoga dana kada se uklone ruševine, već prema svojoj krvnoj grupi, naći u povijesti srpske književnosti. Možda i bosanske, zavisi od velikodušnosti trenutka. U Hrvatskoj Branko Ćopić više ne postoji. Iz trostruka, čini se, razloga. Prvi leži u samom ratu koji je sam po sebi amnestička ljudska aktivnost. Drugi u činjenici da je Ćopić bio Srbin. Treći pak razlog leži u činjenici da Ćopić pripada bivšoj, jugoslavenskoj kulturi. Da postoji, za njegovom knjigom mogla bi posegnuti ruka nostalgična čitaoca. A svaka i najbezazlenija nostalgija u vremenu brisanja jednog pamćenja i konstruiranja novoga (ili vremenu prisilne amnezije i prisilna pamćenja) smatra se, s pravom, opasnom.

* U jednom zapisu sarajevskog novinara Branka Vukovića opisana je potresna epizoda razgovora s mladim sarajevskim snajperistom muslimanske nacionalnosti. Vojnik koji je "prolupao" u bunilu govori kako se, zacudo, "fura" na samo jednu stvar, na knjigu "Orlovi rano lete". Dječja knjiga, čiji je autor Branko Copic, spada u visoko-afektivni topos kulturnog pamcenja nekoliko generacija Jugoslavena. Epizoda je, dakako, gotovo neprevodiva, njezinu potresnost, tezinu i simboliku mogu u ovom casu razumjeti samo bivsi Jugoslaveni, oni rezistentniji na nacionalisticku mrznju, ti malobrojniji, uostalom.'

(Dubravka Ugrešić, Zabranjeno čitanje)

'Ježeva kućica' i 'Orlovi rano lete' sjajne su knjige, pogotovo bi ova današnja djeca mogla iz njih puno naučiti. Svatko tko je čitao ovu drugu razumjet će zašto je epizoda sa sarajevskim snajperistom toliko potresna i neprevodiva, jer uključuje toliko slojeva svjesne i nesvjesne memorije ljudi s ovih prostora, kao i sama knjiga autora koji nipošto nije bio niskokalorični pisac trivijalnih heripoterijada.

adriatic
23.08.2004., 12:58
werner_herzog kaže:
'Ježeva kućica' i 'Orlovi rano lete' sjajne su knjige, ...

Od mnogobrojnih njegovih knjiga (skoro) sve su sjajne. On mi je jedan od najomiljenijih naših književnika, a u čiju će ga (nacionalnu) književnost netko svrstati uopće me ne zanima. :)

Khan
26.08.2004., 11:59
joooj, orlovi rano lete OBOŽAVAO sam tu knjigu. tako je skinuo sve ono što smo svi kao klinci željeli, a tek magareće godine.

Imam još svoju staru 'Doživljaji mačka Toše/u svijetu medvjeda i leptirova', i jedva čekam da mi sin malkice poraste pa da mu čitam iz toga :) I btw, one kratke pjesmice koje je gore netko napisao, kod mene su na ijekavici. No offense.

cabon
24.11.2005., 05:34
akademiki valjda znaju (http://www.iskon.hr/vijesti/page/2005/11/23/0072006.html)

Pklat
24.11.2005., 08:02
go2slep kaže:
Tito osobno, čak je i govor održao:
" Mi nikom nećemo da branimo da piše, mi to nećemo da tiskamo"

ili tako nekako :rofl: :s :jumping:

rompepe
24.11.2005., 11:57
cabon kaže:
akademiki valjda znaju (http://www.iskon.hr/vijesti/page/2005/11/23/0072006.html)

tuzna li epiloga... :tuzni:

jedino me tjesi pomisao da ni ja nisam ucio citati u skoli, nego od mame, pa ce valjda tako i moja djeca imati prilike sticati znanja izvan programa odredjenog nacionalnom vizijom nekog matorog polutalenta...

lilla
27.11.2005., 09:42
Nedavno je frend kupio stan i poželjela sam mu kupiti Ježevu kućicu za useljenje. I pronašlka sam ju. Na polici u Kauflandu, poznata zelena slikovnica:cerek: Dakle, može se kupiti, ali teško. Nije popularan u nas.
Meni se osobno u djetinjstvu najviše svidjela Mjesec i njegova baka:cerek:
U šumi staroj oganj gori
blista u mraku, na kraju svijeta.
Kad bliže priđeš od srebra dvori
po njima mudra starica šeta
nad krovom, plavi vije se dim
tu živi Mjesec i baka s njim.....

Natch
27.11.2005., 09:52
panon youth kaže:

a što se tiče ježeve kućice nekad sam imao slikovnicu, ali mama ju je dala nekoj prijateljici, sad bi ju baš volio pročitat isusa ti...sta od aralice?

Natch
27.11.2005., 09:55
kisha kaže:

Pa nekako mi je normalno/ logika prošlosti/ da se srpska književnost u okvirima školskih lektira ignorira!!!! I nemam ništa protiv toga ,iako maltretiranje Aralicom spada isto u jedan od apsurada,no dobro.... da, imamo srece sto je andric bio i hrvatski pjesnik, prije nego sto je postao srpski pisac:D

koja nebuloza

kachunchica
27.11.2005., 10:47
kisha kaže:

ja sam ga citala u srednjoj i nije mi bio dosadan i nerazumljiv. Niti ikom od mojih kolega. :rolleyes:
radi se o sirini duha koja se gradi i u skolama...i sirini obrazovanja. zasto se onda ne ignorira njemacka knjizevnost s obzirom na proslost...ako ides tom logikom. Bezveze:)
Ne mislim da trebaju biti sad nasilno ubaceni srp. pisci...ali ignorirati nesto nikako nije bas normalno...vise ograniceno.
Ravnateljica moje knjiznice je prosle godine htjela baciti cjelokupnu srp. knjizevnost....sva sreca neko je odreagirao blagovremeno...mislim, nema zabrane, ali ima bolesnih i nekompetentnih ljudi na mjestima na kojima bi ipak trebao raditi strucnjak.
Doduse ista zena je bacila i stara sabrana Matoseva djela(super ocuvana) jer je izaslo novo izdanje. Agronom na funkciji ravnateljice knjiznice. Eh....Za nju je Majakovski srbin:zubo: Nije cula ni za Ivana Gundulica:cerek: I josh uvijek radi:cerek: