PDA

View Full Version : Jeste zatražili zamjenu svoje dipl.-diplome s mag.-diplomom?

m515
17.01.2008., 09:57
Ovo je bila velika priča a sad svi muče kao zaliveni.

Jeli se bar netko raspitivao na matičnom fakultetu o ovome?

Vojky
17.01.2008., 11:53
Pa još nije donesen provedbeni akt gdje će biti popisani novi nazivi (skoro bi trebao).

m515
17.01.2008., 12:38
Pa još nije donesen provedbeni akt gdje će biti popisani novi nazivi (skoro bi trebao).

Siguran si?

larazg
17.01.2008., 14:57
a kaj je sa onim diplomama koje su uokvirene i vise po odvjetničkim uredima, po doktorskim ordinacijama, arhitektonskim uredima, strojarskim institutima.. kaj to KAO TAPETE ODLJEPIVATI?

AustinP
18.01.2008., 07:46
a kaj je sa onim diplomama koje su uokvirene i vise po odvjetničkim uredima, po doktorskim ordinacijama, arhitektonskim uredima, strojarskim institutima.. kaj to KAO TAPETE ODLJEPIVATI?

Te stare diplome ipak više vrijede od ovih "SVI MAGISTRI HRVATSKE".
Tko bi to skidao? eventualno dodati i ovu.

crnarupa
18.01.2008., 08:46
jesam ja, pa šta? ionako mi u radnoj knjižici stoji dipl.ing jer to još nisu počeli upisivati.
ne znam zašto je to bitno, zna se što je tko završio...

Hannah
18.01.2008., 09:50
Mislim da će po nove diplome pohitati oni koji misle da je mag. struke nešto puno više od dipl. ing. npr., pa eto brze i jednostavne prilike da badava dobiješ magisterij.:lol::lol::lol:.
kladim se da ce si mnogi pisati mr.sc. umjesto mag. struke. :lol:

btw, malo offtopic, ali nije mi jasno zasto u vremenskoj prognozi u dnevniku htv-a, prognosticarima pisu dipl. ing. Ime Prezime. i da nitko na to nije reagirao iz njihove jezicne/lektorske/pravopisne sluzbe, obzirom da se radi o vrlo gledanom, a bome i drzavnom mediju.

crnarupa
18.01.2008., 10:33
Mislim da će po nove diplome pohitati oni koji misle da je mag. struke nešto puno više od dipl. ing. npr., pa eto brze i jednostavne prilike da badava dobiješ magisterij.:lol::lol::lol:.
kladim se da ce si mnogi pisati mr.sc. umjesto mag. struke. :lol:

btw, malo offtopic, ali nije mi jasno zasto u vremenskoj prognozi u dnevniku htv-a, prognosticarima pisu dipl. ing. Ime Prezime. i da nitko na to nije reagirao iz njihove jezicne/lektorske/pravopisne sluzbe, obzirom da se radi o vrlo gledanom, a bome i drzavnom mediju.

pa zato i ne razumijem zašto je to bitno...zna se šta je tko završio da ne znam što piše.
ja sam to napravila isključivo iz jednog razloga: faks sam završila van hrvatske i kad sam nostrificirala diplomu došlo da sam mag...bezze

m515
18.01.2008., 10:46
pa zato i ne razumijem zašto je to bitno...zna se šta je tko završio da ne znam što piše.
ja sam to napravila isključivo iz jednog razloga: faks sam završila van hrvatske i kad sam nostrificirala diplomu došlo da sam mag...bezze

Tako znači. Mislim da se i ne može kod nas još dobit mag. ing. diploma.

A_N_A
18.01.2008., 11:21
Živo mi se hebe kaj piše u radnoj knjižici kad unatoč tim kvazi titulama ne mogu dobiti posao! Dipl. , mag.... tak me boli guzica!

Renata
18.01.2008., 12:23
na studiju za mag.pravnika doista budući magistri struke, sadašnji bolonjci, imaju jednu cijelu godinu više sa potpuno novim predmetima. tako da zapravo nije fer da oni moraju završiti 5 godina, a stari imaju samo 4, a stručna sprema je potpuno ista

decec
18.01.2008., 12:32
Ma nemoj, ima puno fakulteta koji traju 9 semestara (FER, PBF, FKI...)+ još 1 za izradu diplomskog (jer teško prije možeš uopće počet s tim). A ovo za pravni ne znam, što imaju u 5. godini, možda je nešto razvodnjeno samo.

Vojky
18.01.2008., 12:46
Siguran si?

Jesam. Nedavno sam ubrao i neku kunicu na račun članka o novim titulama. Mislite vi da ja samo ovdje za djaba pišem. :)

m515
18.01.2008., 13:10
na studiju za mag.pravnika doista budući magistri struke, sadašnji bolonjci, imaju jednu cijelu godinu više sa potpuno novim predmetima. tako da zapravo nije fer da oni moraju završiti 5 godina, a stari imaju samo 4, a stručna sprema je potpuno ista

Gledaj težinu: stari su svoje 4 g. studirali 7-8 a bolonjci će svojih 5 studirati max.6 g.

Renata
18.01.2008., 15:39
Ma nemoj, ima puno fakulteta koji traju 9 semestara (FER, PBF, FKI...)+ još 1 za izradu diplomskog (jer teško prije možeš uopće počet s tim). A ovo za pravni ne znam, što imaju u 5. godini, možda je nešto razvodnjeno samo.

ma nije ništa razdvojeno, 4 godine su ostale 4 godine a dodana je nova 5 godina sa potpuno novim predmetima!
i ma nemoj tebi, pravo sada ne traje ni 8 ni 9 semestara nego 10!

Renata
18.01.2008., 15:41
Gledaj težinu: stari su svoje 4 g. studirali 7-8 a bolonjci će svojih 5 studirati max.6 g.

na koju foru si to izračunao? ma na pravu nije ništa drukčije samo je više predmeta, na predavanjima se i dalje ne prate dolasci, a samo sa nekim predmetima je lakše zbog kolokvija

AustinP
18.01.2008., 15:50
Svaka čast bolonjcima i sve, ali jos ce proci dugo godina kada ce nova diploma vrjedjeti vise nego stara. Prvo ce stara garda u penziju pa onda može po novome.

A i fora su ovi neki nadobudni koji misle kada oni dodju sa novim diplomama da ce prestici ove sa "starim" diplomama. Da ce godine staža samo tako iščeznuti jer je netko studirao po novome. Ispada da se prije studiji nisu mijenjali. Nije studirao isto netko prije 20 godina i kao prije 5 godina.

Renata
18.01.2008., 16:09
ne kužim zašto pričaš kao da bolonjci misle da nove diplome vrijede više od starih? ja to nisam primijetila

AustinP
18.01.2008., 16:16
ne kužim zašto pričaš kao da bolonjci misle da nove diplome vrijede više od starih? ja to nisam primijetila

A bilo je jednom na TV. Možda su to bas neke čudake uhvatili.

pa su bile izjave za smijati. Da samo zato je oni studiraju po novome odma vrijede vise :)

Najbolja je bila jedna koje je grunula da HR živi od turizma :) pa je ona upisala samo zato "turizam".

ena-ina
21.01.2008., 09:47
Ja sam diplomirala u 12.mjesecu 2007. i kad sam otišla na upisivanje zvanja u radnu knjižicu rekli su mi da dođem krajem sječnja ili početkom veljače, jer mi sad ništa ne mogu upisati dok ta promjena zvanja ne bude izašla u Narodnim novinama i dok ju ne dobiju sva sveučilišta,veleučilišta i sl., a i diplome su od 2008. također nove.

Hannah
21.01.2008., 09:56

pa u tome i je fora - promijenio se program i zato se napravila preraspodjela predmeta prema bodovima, pa i faks traje 5 godina.

a ovo da je strucna sprema potpuno ista, a trajanje studija je drukcije je bilo i do sada: npr. pravo je trajalo 4, a medicina 6 godina, a zavrseni su imali istu strucnu spremu (vss - diploma).

Hannah
21.01.2008., 09:58
A i fora su ovi neki nadobudni koji misle kada oni dodju sa novim diplomama da ce prestici ove sa "starim" diplomama. Da ce godine staža samo tako iščeznuti jer je netko studirao po novome.

:rofl: tipicne vizije mladih, sasvim zelenih bez dana staza i stvarnog posla iza sebe :mig:.

Cthulhu
21.01.2008., 18:15
Ja budem tražio novu diplomu. Za razliku od nebrojenih prije mene, ja neću morati prepisati magisterij od nekog kako bi postao magistar.

Lilit
22.01.2008., 16:07
ma nije ništa razdvojeno, 4 godine su ostale 4 godine a dodana je nova 5 godina sa potpuno novim predmetima!
i ma nemoj tebi, pravo sada ne traje ni 8 ni 9 semestara nego 10!

pa i ne bas... recimo po bolonji postoji kolegij ovrha ili ovrsno pravo tako nekako a po starom se to uci u sklopu gpp-a... svi ce iste stvari ucit samo drukcije koncipirano a i kad mozes polagat preko kolokvija je jednostavnije nego sve u komadu, isto tako i kad mozes polagat i u 2 i u 6 mj je jednostvanije nego kad mozes samo u 6

Ja budem tražio novu diplomu. Za razliku od nebrojenih prije mene, ja neću morati prepisati magisterij od nekog kako bi postao magistar.

ne... jer taj magistar struke nije isto sta i mr.sc.

Cthulhu
24.01.2008., 21:12
ne... jer taj magistar struke nije isto sta i mr.sc.

pa to je totalno nebitno. ni doktori znanosti nisu pravi doktori jer ne mogu prepisati praksitene, ispričnice ili otvoriti bolovanje. :p

titule mi tak i tak ne određuju status na poslu rezultati koje ostvarim.

...al bit ćemo đapić i ja magistri...

Hannah
25.01.2008., 11:03
pa to je totalno nebitno. ni doktori znanosti nisu pravi doktori jer ne mogu prepisati praksitene, ispričnice ili otvoriti bolovanje. :p

titule mi tak i tak ne određuju status na poslu rezultati koje ostvarim.

...al bit ćemo đapić i ja magistri...

:lol::lol::lol:

Attack
28.01.2008., 23:41

nisam nikad razmišljao na taj način,... sad sam tek skužio zašto me onaj neki čovjek sa trećeg kata kojemu na vratima piše neki dr.sc. Nešto stalno tjera kad dađem da mi prepiše tablete za hemeroide,.. znači ti očeš reć da on kao dr.sc zapravo nije doktor za tablete davat???
ček onda ni zubar nije doktor nego zubar a časna sestra zapravo nije doktorica iako se zove slično kao i medicinska sestra tj. obje su sestre po naravi :misli: ili ni medicinska sestra nije doktor nego je samo doktorova polusestra??? :confused:

slonko
05.02.2008., 15:15
Ovi zadnji postovi su otišli WAAAY off...

Nego da prokomentriam ovo:
Ja sam diplomirala u 12.mjesecu 2007. i kad sam otišla na upisivanje zvanja u radnu knjižicu rekli su mi da dođem krajem sječnja ili početkom veljače, jer mi sad ništa ne mogu upisati dok ta promjena zvanja ne bude izašla u Narodnim novinama i dok ju ne dobiju sva sveučilišta,veleučilišta i sl., a i diplome su od 2008. također nove.

Početak je veljače, pa... je li tko bio skoro u Vodnikovoj; što se priča po gradu?
Hoće li biti štogod od tih novih nazivlja? :misli:

Osobno sam za to. Uostalom, zašto ne? Utjecalo to na posao ili ne, radi se samo o malo angažiranja oko pisanja zahtjeva, pretpostavljam da ništa ne košta. Pa kad je badava, neka ga... :top:

___
P.S. za one koji su s pravopisom na "Vi": nemojte previše isticati da ste dipl. nešto, ne ide vam u prilog... :mig:

sara tancredi
05.02.2008., 17:48
prijateljica je prije par dana razgovarala s pravnikom Ekonomskog fakulteta u Zg i on joj je rekao da mijenjanja diploma neće biti :eek: i svima koji još trebaju diplomirati po starom programu u će u diplomi pisati dipl. što god već
stvar je jedino u tome da ćemo moći "izvaditi" na faksu papir koji će dokazivati da mi stari imamo jednaka prava kao i ti novi "magistri" - npr. u slučaju nastavka školovanja ili natječaja za posao u kojem će se tražiti magistar struke

ne znam koliko je informacija točna, ali ako je tako rekao pravnik fakulteta valjda ima nešto u tome

a.r.w.e.n.
07.02.2008., 08:42
Tko zna jesu li u Vodnikovoj voljni davati te informacije što se promjena titula tiče. Možda bi bilo najjednostavnije samo njih nazvati i pitati.

aBSOLUTELY
08.02.2008., 23:09
A mene zanima ako će već i nama koji smo po starom programu pisati mag. na diplomi, zanima hoće li također pisati i prosjek ocjena????:ne zna:

Mariela
09.02.2008., 08:40
Pozdrav,

neki dan sam bio na Prometnom fakultetu i tražio novu, nisu mi je dali jer, kako kažu, nisu dobili upute i način izdavanja. Završio sam VI stupanj cestovnog smjera 1998. god. (2,5 godine studiranja), a prema novome bit će da sam završio 3 godine po bolonji i vodi se kao visoka stručna sprema.

Bilobrkster
09.02.2008., 13:05
ajmo ljudi kad će se to više usuglasit da znam tiskat nove vizitke?!! starih mi polako nestaje a ne da mi se ponovno iste tiskat :lol:

a propos dr.med. ja svakoga oslovljavam sa liječniče ili liječnice! nema zajebancije!!! :mad:

Hannah
09.02.2008., 14:04
jedan od boljih potpisa mi je ovaj:
mr.sc. dr.med. Ime Prezime
(vidjeh na službenom pečatu liječnika da tako piše :rolleyes:)

ah, teško prebaciti taj dr. iza imena gdje mu je btw, neovisno o mr.sc., i mjesto... :rofl::lol::rofl:

snowleopard
09.02.2008., 14:23
Dam se kladiti da vecina ovih koji se rugaju ekipi koja istice svoje titule ima iste komplekse (ako su to uopce kompleksi), ali tu na forumu glume da im titula nije bitna. Ista stvar je i s nazovom radnog mjesta.

Hannah
09.02.2008., 15:00
misao je bila sljedeća:
ako već imaš neku titulu, onda barem trebaš naučiti kako se u poslovnom miljeu možeš potpisivati (privatno je ona sasvim irelevantna).

jednako se "rugam" (ako je to ruganje) i onima koji pišu opČenito, kuČa, struĆno i sl.:mig:

Cthulhu
09.02.2008., 18:21
Greške vezane za č i ć ili -ije -je su neoprostive. Svaku ponudu koja ne zadovoljava osnovne pravopisne standarde automatski odbacujem. Razmišljam čak da u ugovore ubacim klauzulu za penale u slučaju pravopisno netočne poslovne korespondencije. Jednako tako korištenje riječi 'pogrješka' je valjan razlog za prekid poslovne suradnje i kategorički se odbacuju sve svinjarije učinjene pravopisu u 21.stoljeću. Ak je 'pogreška' bila dovoljno dobra za Tuđmana, dovoljno je dobra i za mene.

A što se titule tiče... ona mi je totalno sporedna kad se potpisujem na ugovore, al zato naziv radnog mjesta nije... al nisam ja kriv kad riječ direktor tako lijepo zvuči. :D

Attack
11.02.2008., 01:33
Pozdrav,

neki dan sam bio na Prometnom fakultetu i tražio novu, nisu mi je dali jer, kako kažu, nisu dobili upute i način izdavanja. Završio sam VI stupanj cestovnog smjera 1998. god. (2,5 godine studiranja), a prema novome bit će da sam završio 3 godine po bolonji i vodi se kao visoka stručna sprema.

nisam baš siguran da se vodi kao visoka strušna sprema??? :misli:
više kao viša??

m515
11.02.2008., 08:16
Pozdrav,

mislim da ćete morati studirati dodatna 1-2 semestra kako bi postali bolonjci s 3 godine.

slonko
11.02.2008., 08:55
mislim da ćete morati studirati dodatna 1-2 semestra kako bi postali bolonjci s 3 godine.

Nemoj 'brijat'.:)
Ne stoji ti ta izjava, kad svi već znamo da se priznaju 2 za 3 i 4 za 5 godina.
Nigdje se ne spominje polaganje razlike, iako bi bilo logično. No, čini mi se da 'bolonjeze' imaju malo manje kolegija po godini nego što je bilo ranije.

deep_purple
11.02.2008., 15:34
Nemoj 'brijat'.:)
Ne stoji ti ta izjava, kad svi već znamo da se priznaju 2 za 3 i 4 za 5 godina.
Nigdje se ne spominje polaganje razlike, iako bi bilo logično. No, čini mi se da 'bolonjeze' imaju malo manje kolegija po godini nego što je bilo ranije.

malo nepravedno ali mi s 4 ćemo imati 5 godina bolonje.
Vi s 2.5 ćete morati 2 semestra polagati da biste imali 3 g po bolonji.
----------------------------------------------------------------
Znam, nije ugodan osjećaj ali gotovo sam siguran da ti to sve ovako izgleda.

mojkarma
12.02.2008., 22:55
Trenutno je u toku postupak usklađivanja akademskih naziva po fakultetima (sastavnicama sveučilišta). Nakon toga slijedi dogovor i usuglašavanje oko izgleda i sadržaja teksta na diplomama.

Baš i ne razumijem taj interes za titulama mag. koje nisu ama baš ni po čemu vrednije od sadašnjih koje su ljudi stekli kroz četverogodišnji studij. U Njemačkoj i Austriji je najnormalnija stvar biti Mag. jer se time završava veliki dio fakultetskih struka. Isto tako će se kod nas kroz neko kraće vrijeme riječ mag. ustaliti kao titula koja se stiče završetkom fakulteta i izgubit će svoje svoje sadašnje "impresivno" značenje. No takvi smo mi: uvijek se više zamaramo formom, nego sadržajem.

zaruljica
12.02.2008., 23:25
vidjela sam da se sada ljudi sa visom skolom potpisuju kao dipl.ing. ..zanima me kako ce sada netko razlikovati dipl.ing. sa VSS od onih sa visom?

Navigator
13.02.2008., 14:29
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3126.htm

Evo ovdje sve piše

copy_xerox
13.02.2008., 15:05
Ja sam se pokušala informirati na Ekonomskom faksu - nula bodova. Čak sam poslala i mail šefici referade - naravno da mi nikad nije ni odgovorila!!

U osnovi sam i ja čula da se neće izdavati "nove" nego da će se samo dobiti potvrda na kojoj će pisati nova titula. Šteta :)

Jel tko probao podnijeti zahtjev za to? Kakva je procedura? Što košta? Ja to planiram napraviti čim budem mogla, pusti ti to, ne škodi...i upisat u radnu knjižicu....makar se one i ukinule :)

slonko
14.02.2008., 07:56
Isto tako će se kod nas kroz neko kraće vrijeme riječ mag. ustaliti kao titula koja se stiče završetkom fakulteta i izgubit će svoje svoje sadašnje "impresivno" značenje. No takvi smo mi: uvijek se više zamaramo formom, nego sadržajem.

Slažem se. Nema potrebe za ljubomorom, to je samo proces. Isti mi je klinac jesam li mag. ili dipl. ili sss kad mi direktor čoban :eek::bonk::bljak::asshole::bang::brukica::hebemu:
Ali ću rado to njemu trljat na nos he he he

ane_007
14.02.2008., 14:54
ja još nisam ništa promijenila, diplomirala sam prije godinu dana

a i mislim da mi nema smisla, jer ni ovako ni onako ne mogu naći posao:flop:

snowleopard
14.02.2008., 18:36
Jednako tako korištenje riječi 'pogrješka' je valjan razlog za prekid poslovne suradnje i kategorički se odbacuju sve svinjarije učinjene pravopisu u 21.stoljeću. Ak je 'pogreška' bila dovoljno dobra za Tuđmana, dovoljno je dobra i za mene.

Kakva nevidena glupost. I dok se slazem za č i č, ije i je, za ovo se ne slazem. Sto ako molbu pise netko zaposlen na institutu za hrvatski jezik gdje je obavezna uporaba BFM pravopisa kojim se nalaze "pogrjeska"? Ljudi tamo vec automatski tako pisu i sto je najbolje, ne grijese nego se drze pravopisa koji je preporucen od strane ministarstva za sve, a obavezan za neke. Ovdje je problem samo u tebi. Ocito si politicki iskljuciv jer se osim jezicara samo takvi zamaraju s ovakvim stvarima i zamjeraju koristenje jednog ili drugog, a sad vec i treceg pravopisa (BFM, A-S, MH). I ako po tom kriteriju gledas zaposlenike, onda si ne samo los poslodavac nego i losa osoba.

NoWa
14.02.2008., 19:09
prijateljica je prije par dana razgovarala s pravnikom Ekonomskog fakulteta u Zg i on joj je rekao da mijenjanja diploma neće biti :eek: i svima koji još trebaju diplomirati po starom programu u će u diplomi pisati dipl. što god već
stvar je jedino u tome da ćemo moći "izvaditi" na faksu papir koji će dokazivati da mi stari imamo jednaka prava kao i ti novi "magistri" - npr. u slučaju nastavka školovanja ili natječaja za posao u kojem će se tražiti magistar struke

ne znam koliko je informacija točna, ali ako je tako rekao pravnik fakulteta valjda ima nešto u tomeda, al nece zvanje moci upisati u radnu knjizicu. jer tamo tete ne žele upisivati stare titule, a novih još nema.

i onda nastaje sranje.jer ekipa vec mjesecima ne moze u radne knjizice upisati NISTA.

mojkarma
14.02.2008., 23:23
da, al nece zvanje moci upisati u radnu knjizicu. jer tamo tete ne žele upisivati stare titule, a novih još nema.

i onda nastaje sranje.jer ekipa vec mjesecima ne moze u radne knjizice upisati NISTA.

Ma, da ja ovoga trena imam promociju i steknem diplomu prof. ili dipl. inženjera; e da mi je vidjeti tu tetu koja mi ne bi htjela upisati zvanje u radnu knjižicu, a da meni ista treba.
Mislim da ljudi pretjeruju s tim cijelim cirkusom zvanim bologna i nove diplome. Već sam bio rekao da se ovoga trenutak još uopće ne zna kako će diplome izgledati i što će u njima pisati.

alfaomega
14.02.2008., 23:33
nisam, zašto?

NoWa
15.02.2008., 11:44
Ma, da ja ovoga trena imam promociju i steknem diplomu prof. ili dipl. inženjera; e da mi je vidjeti tu tetu koja mi ne bi htjela upisati zvanje u radnu knjižicu, a da meni ista treba..mnogi su je gledali. vodnikova ulica:mig:

lescolxl
15.02.2008., 12:07
to je tako svejedno, jer ne nosi nikavu dobit sa sobom, a to je ono što je rasli problem, što kao visokoobrazovan imaš daleko manju plaću od varioca npr.

slonko
11.03.2008., 19:43
... prošlo je skoro mjesec dana od zadnje rasprave. Osnovno pitanje bilo je: Jeste li zatražili.. itd.

I da baš nitko nije bio u Vodnikovoj u ovih mjesec dana pa da nam napiše što su mu tamo rekli. Još uvijek je tema aktualna, a ništa novo ne znamo...:eek:

Cthulhu
11.03.2008., 20:18
to je tako svejedno, jer ne nosi nikavu dobit sa sobom, a to je ono što je rasli problem, što kao visokoobrazovan imaš daleko manju plaću od varioca npr.

Zato što dobar zavarivač stvara veću dodanu vrijednost nego dobar dio VSS, i kad smo kod toga, ak neko zna nekog dobrog zavarivača u Osijeku da traži posao nek ga meni pošalje.

S obzirom da ne treba nikakav poseban papir... što je više sexy nakon imena... dipl.oec. ili mag.oec.?

dipl.oec. = klasika, konzervativno i elegantno, no možda malo dosadno

mag.oec. = malo... novopečeno, i nouveau...(nije riche već recimo...) intellectuele, sa pozamašnom dozom bahatosti i samodopadnosti, no opet mistično i intrigantno, mag.oec. mag ekonomije, zna sve čarolije prodaje, financija, marketinga... sexxy

bsalopek
13.03.2008., 00:20
ja im poslala mail prije nego sam vidla ovu raspravu ovdje..
evo odgovora.. stigao danas:

Poštovana,

sukladno odredbi clanka 120. stavka 2. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju ("Narodne novine", broj 123/03, 105/04, 174/04 i 46/07), osobe ce moci tražiti od visokog ucilišta na kojemu su stekle, uvjetno receno, "stari" akademski i(li) strucni naziv, da im u postupku i pod uvjetima predvidenim opcim aktom maticno visoko ucilište izda ispravu ili potvrdu iz koje ce biti vidljivo kojemu od, uvjetno receno, "novih" akademskih i(li) strucnih naziva odgovara prije steceni akademski i(li) strucni naziv. Ovom prilikom napominjemo Vam da to pravo necete moci ostvariti do izglasavanja Popisa akademskih i strucnih naziva i akademskih stupnjeva, za izradu kojega su zaduženi Rektorski zbor i Vijece veleucilišta i visokih škola, a koji bi trebao biti izglasan u predstojecem razdoblju.

S poštovanjem,

Uprava za visoko obrazovanje
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa

koja smo mi drzava.. na na dnevniku prije par mejseci reki da je to gotova stvar.. ma kako sve izvrcu... a ovi koji to sve vode ne znaju ko pije ko placa..

ernestina
13.03.2008., 07:29

ne znam koliko je informacija točna, ali ako je tako rekao pravnik fakulteta valjda ima nešto u tome

Pa ne mogu vjerovati to što čujem. Da će se studiranje "po bologni" više vrednovati od prijašnjeg načina školovanja?! Ajme sad će biti dottorea i dottoresa ma baš kao i u Italiji, a znanja niti od korova.

ernestina
13.03.2008., 07:42

Nisi li ti nešto propustila?! "Stari" su u startu imali 4 godine da bi dobili titulu dipl...., a poslije toga su morali još dvije godine za magisterij, a tko hoće dr još .... A "Novi" studiraju 3 godine do prve titule, a onda dvije do magisterija, pa kad se to sve zbroji omjeri su 4:3 za prvu diplomu u korist "starih", 6:5 u korist "starih mr", a o dr neću niti razmišljati. Ili sam ja nešto propustila?!

slonko
13.03.2008., 10:00
..."Stari" su u startu imali 4 godine da bi dobili titulu dipl...., a poslije toga su morali još dvije godine za magisterij, a tko hoće dr još .... A "Novi" studiraju 3 godine do prve titule, a onda dvije do magisterija, pa kad se to sve zbroji omjeri su 4:3 za prvu diplomu u korist "starih", 6:5 u korist "starih mr", a o dr neću niti razmišljati. Ili sam ja nešto propustila?!

Ernestina, nisi pratila:
Primjer inžinjerske titule (http://www.geocities.com/gjole_53/)

Prema tome, novi imaju jednu godinu manje do doktorata.
Također, najviši stupanj ima najkraći naziv, dok najniži stupanj ima najduži naziv :D

A glede ovog:
Ovom prilikom napominjemo Vam da to pravo necete moci ostvariti do izglasavanja Popisa akademskih i strucnih naziva i akademskih stupnjeva... ...koji bi trebao biti izglasan u predstojecem razdoblju.

naravno, u puno riječi rekli su - ništa. Koje je to predstojeće razdoblje?
Tisućljeće je tek počelo !? :eek:

idica
13.03.2008., 16:05
Evo ja sam bila neki dan u Vodnikovoj i opet su mi kenjali da oni ne mogu upisivati u radnu knjizicu, jer se jos u ministarstvu nisu suglasili. bla bla bla vec mi idu na k.... njihovo suglasavanje oko zvanja. nek mi upisu zvanje koje mi pripada, a onda nek naknadno upisuju kaj hoce. vec mi je pun kufer nekompetentnosti i onih koji nis zivo ne rade, neg hlade svoje ustogljene guzice. nis drugo se ne trazi, nego da ti upisu ono kaj te pripada, a ne stalno nesto izmisljaju. vec cekam mjesecima da mi upisu i s pola njih sam se tamo posvadala. mislim, ako si po starom programu zavrsio i ako ti jasno pise u diplomi naziv struke, sta imaju dalje kenjat.
sorry, ali sam fakat ogorcena. ova zemlja je totalno u k.... nesto sto bi trebalo biti jednostavno, tu se komplicira. eto to je to. komentari?

Cthulhu
13.03.2008., 19:52
<snip>ali sam fakat ogorcena. ova zemlja je totalno u k.... nesto sto bi trebalo biti jednostavno, tu se komplicira. eto to je to. komentari?

Korak 1. Odi u sex shop.
Korak 2. Kupi dva para lisica, onih s krznom.
Korak 3. Dođi u Vodnikovu pred kraj radnog vremena
Korak 4. Ak ti ne upišu što trebaju veži se lisicama za ulazna vrata tako da milostive kojima kronična upala birokratitisa ne omogućuje da ti upišu zvanje u knjižicu ne mogu doma, a i bilo tko od tko se slučajno zatekne tamo.

Dok milicija dođe da te makne dogodit će se slijedeće:

Postoji dobra šansa da gnjevna rulja unutra krene u stampedo i rastrga milostive birokratkinje.

Bude došao RTL garant, vjerojatno i NOVA a možda i HRT. Budeš u vjestima(sexy lisice garant naprave svoje), a mediji budu napuhali stvar dovoljno da nadležni ne budu imali alternative nego riješiti tvoj problem.

slonko
13.03.2008., 23:23
Cthulhu, ti si genije :top: - to bi jedino i upalilo :lol:

Ima li kandidat koji bi se vezao za Bandićeva ulazna vrata da ne može van? :rofl:

idica
14.03.2008., 12:38
:lol::lol::lol:
super ideja, valja pokusat, ali trebam imati potporu "rulje":mig:

Profesorica78
14.03.2008., 22:02
ja bijah na faksu nedavno...i rekose da ne izdaju jos potvrde i ne zna se kad ce...
mislim da je receno da je protuzakonito titulirati se s mag bez te potvrde...sto nije sprijecilo moju bivsu direktoricu da se naziva magom vec mjesecima...da ne pricam o sluzbenim dokumentima gdje se potpisuje kao mag...a zavrsila je visu...:lol:

Cthulhu
20.03.2008., 18:27
ja bijah na faksu nedavno...i rekose da ne izdaju jos potvrde i ne zna se kad ce...
mislim da je receno da je protuzakonito titulirati se s mag bez te potvrde...sto nije sprijecilo moju bivsu direktoricu da se naziva magom vec mjesecima...da ne pricam o sluzbenim dokumentima gdje se potpisuje kao mag...a zavrsila je visu...:lol:

S obzirom na razinu obfuskacije, sigurno je neka profi ob-fuca.

slonko
07.04.2008., 10:07
Nađoh neke nove informacije na stranicama Visoke Škole za Sigurnost
http://www.vss.hr/pred/main.php

Kao: 18.3. je bio sastanak, ali nema još ništa u Narodnim novinama.

Također, ovi u Vodnikovoj još ništa ne upisuju, to su jutrošnje informacije.:flop:

Suey
09.04.2008., 18:09
na koju foru si to izračunao? ma na pravu nije ništa drukčije samo je više predmeta, na predavanjima se i dalje ne prate dolasci, a samo sa nekim predmetima je lakše zbog kolokvija

je, da. samo su izdvojili materiju iz nekih predmeta, primjerice europsko pravo se ucilo u okviru mpp-a. koliko sam cula, u 5. godinu su utrpali i praksu?

Lord Angel
09.04.2008., 19:04
Citam ovdje da neki koji su zavrsili vise skole da se potpisuju sa dipl. ing. ili mag.,sto je apsolutno netocno i neispravno jer nove titule za ljude koji su zavrsili vise skole (2 i 2.5 godine) je strucni pristupnik a za ljude koji su npr. zavrsili veleucilista i visoke skole(3 god.) nova titula je strucni prvostupnik.

cokolino08
11.04.2008., 11:25
Ovo je bila velika priča a sad svi muče kao zaliveni.

Jeli se bar netko raspitivao na matičnom fakultetu o ovome?

Ne! Jer me to ni ne zanima...

Cthulhu
11.04.2008., 11:46
Citam ovdje da neki koji su zavrsili vise skole da se potpisuju sa dipl. ing. ili mag.,sto je apsolutno netocno i neispravno jer nove titule za ljude koji su zavrsili vise skole (2 i 2.5 godine) je strucni pristupnik a za ljude koji su npr. zavrsili veleucilista i visoke skole(3 god.) nova titula je strucni prvostupnik.

A one koji su završili osnovnu školu... zastupnik.

Znam da je još više offtopic nego sve ostalo u ovom threadu ali nisam mogao odolit jel se rimuje.

The Whale
11.04.2008., 15:19
Meni se sve više čini da će prva isprava koju ću upisat u radnu knjižicu biti potvrda o doktoratu. :D

Inače, neznam kaj se bahatite, poslodavac vas bez problema može prijavit na mirovinsko i zdravstveno s vašom potvrdom o diplomi/diplomom.

NoWa
11.04.2008., 20:36
poslodavac vas bez problema može prijavit na mirovinsko i zdravstveno s vašom potvrdom o diplomi/diplomom.al ti u radnoj knjizici i dalje pise srednja stručna sprema:kava:

ssnjoff
11.04.2008., 21:17
Nisi li ti nešto propustila?! "Stari" su u startu imali 4 godine da bi dobili titulu dipl...., a poslije toga su morali još dvije godine za magisterij, a tko hoće dr još .... A "Novi" studiraju 3 godine do prve titule, a onda dvije do magisterija, pa kad se to sve zbroji omjeri su 4:3 za prvu diplomu u korist "starih", 6:5 u korist "starih mr", a o dr neću niti razmišljati. Ili sam ja nešto propustila?!

da. pobrkala si stručni i znanstveni magisterij.
novi magistri, daklem 3+2 ili koja god kombinacija, praktički odgovara starom stručnom magisteriju (4+1), a i tak'i bolonjac postaje magistar struke.
dvogodišnjim znanstvenim magisterijem (4+2), po starom, dolazilo se do titule magistra znanosti i ista je u novom zakonu zadržana do izumiranja magistara znanosti, daklem spominje se u prijelaznim i završnim odredbama...
u stvarnosti izumiruća kategorija magistara znanosti upravo je na pol puta između bolonjeških magistara struke i doktora znanosti...netko je to fino ocijenio kao "skoro doktori"...

The Whale
11.04.2008., 22:47
al ti u radnoj knjizici i dalje pise srednja stručna sprema:kava:

Stari moj, u radnoj knjižici mi ne piše ništa. :D

ssnjoff
12.04.2008., 07:52
e, pojašnjenje jedne moje tvrdnje... napisah da je bolonjski mag skoro kao stručni mag prije, mislila sam na vremensko trajanje, ali sadržaj bi bio sadašnjeg magisterija da je budući bolonjski magistar negdje između starog diplomanta i mag.struke....

Lei
22.04.2008., 14:14
Objavljen je popis novih naziva i kratica prije par dana u Narodnim Novinama. Evo i linkova:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/1542.htm
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/1543.htm
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2008/1544.htm

Inace, pise u novinama (Novi List) danas clanak o tome i kazu da jos uvijek nije dogovoreno tko bi i kako trebao izdavati potvrde o novostecenom nazivu i da se jos uvijek premisljaju da li bi to trebali biti fakulteti ili posebna agencija oformljena bas za to

Cthulhu
26.04.2008., 10:53
Objavljen je popis novih naziva i kratica prije par dana u Narodnim Novinama. Evo i linkova:

Inace, pise u novinama (Novi List) danas clanak o tome i kazu da jos uvijek nije dogovoreno tko bi i kako trebao izdavati potvrde o novostecenom nazivu i da se jos uvijek premisljaju da li bi to trebali biti fakulteti ili posebna agencija oformljena bas za to

Jel može to netko interpretirat na hrvatski jezik?

4 godine ekonomije u Osijeku, smjer Financijski management, po starom Napolitana procesu = mag.oec.?

Jer ak mi je po novom titula neki univerzalni bacil ekonomije, budem od muke postdiplomski upisao. dipl.oec. bar nešto znači.

Suey
26.04.2008., 11:40
mnogi su je gledali. vodnikova ulica:mig:

jedino vodnikova u cijeloj rh ne zeli upisivati u radnu knjizicu, ne zele cak postupiti po rjesenju kojim im se naredjuje da to ucine. bas nam je divna nasa pravna drzava. uostalom, svi koji su krenuli po starom programu, ne stjecu nove, vec stare titule.

Perrault
27.04.2008., 21:45

Korisni linkovi, hvala! Samo što nema pojašnjenja o tome kako će nama, koji smo diplomirali po starom programu četverogodišnjeg faksa, biti nova titula.
Bio bi red da su i to naznačili, kad već postoje preinake za ove sa završenom višom školom.

I da upitam, zna li tko možda kako bi u engleskom prijevodu bilo to mag. struke? Je li to možda masters degree? Hvala :)

celavi2
28.04.2008., 04:20
Korisni linkovi, hvala! Samo što nema pojašnjenja o tome kako će nama, koji smo diplomirali po starom programu četverogodišnjeg faksa, biti nova titula.
Bio bi red da su i to naznačili, kad već postoje preinake za ove sa završenom višom školom.

I da upitam, zna li tko možda kako bi u engleskom prijevodu bilo to mag. struke? Je li to možda masters degree? Hvala :)

Da, ali ne Master of Science, nego Master of Engineering, Master of ...

msindustrial
28.04.2008., 10:31
Greške vezane za č i ć ili -ije -je su neoprostive. Svaku ponudu koja ne zadovoljava osnovne pravopisne standarde automatski odbacujem. Razmišljam čak da u ugovore ubacim klauzulu za penale u slučaju pravopisno netočne poslovne korespondencije. Jednako tako korištenje riječi 'pogrješka' je valjan razlog za prekid poslovne suradnje i kategorički se odbacuju sve svinjarije učinjene pravopisu u 21.stoljeću. Ak je 'pogreška' bila dovoljno dobra za Tuđmana, dovoljno je dobra i za mene.

A što se titule tiče... ona mi je totalno sporedna kad se potpisujem na ugovore, al zato naziv radnog mjesta nije... al nisam ja kriv kad riječ direktor tako lijepo zvuči. :D

Pa čovječe ti se stvarno zamaraš glupostima. Takvi da me mole ne bih radio za njih, s takvima možeš samo ispaliti na živce!
Zar je važno oće li netko napisati "oćeš" ili "očeš"? Mislim, lijepo je viditi da netko piše gramatički, dalekood toga.
Mislim da je to nebitna stvar ako je osoba profesionalna za obavljanje vašeg polsa.
Prijatelju daleko ces s tim dogurati!!:kava:

Hannah
28.04.2008., 11:00
Kako ne, bitno jel si pismen ili ne, a naročito ako si visokoobrazovan.
Kažeš ako je netko stručan da je nebitno. Pa nebitno je onda i da li je čovjek pristojan, ako je stručan. I tako bi mogli još štošta nabrojiti.

Ima puno parametara za procjenu kvalitete, a među inima je i pismenost, ako želiš potpuno i dobro obavljati posao. Možda nije ključni parametar, ali nije "zamaranje glupostima".
Ali, obično je deviza "ono što JA ne znam nije niti važno" mjerilo za procjenu sposobnosti. :rolleyes::mig:

slonko
28.04.2008., 23:36
Kako ne, bitno jel si pismen ili ne, a naročito ako si visokoobrazovan.
Kažeš ako je netko stručan da je nebitno. Pa nebitno je onda i da li je čovjek pristojan, ako je stručan. I tako bi mogli još štošta nabrojiti.

Ima puno parametara za procjenu kvalitete, a među inima je i pismenost, ako želiš potpuno i dobro obavljati posao. Možda nije ključni parametar, ali nije "zamaranje glupostima"...

Ovo jest malo offtopic (ali moram! :))
Slažem se, Hana, samo, ovo je sklizak teren, pa treba dobro paziti i na svoj pravopis, da ne bi bilo "rugala se sova sjenici...".
S obzirom da ovo nije chat gdje se tipfeller-i i ini 'feleri' toleriraju zbog brzine korespondencije,
ima dovoljno vremena za razmišljanje i ispravke :ne zna:

---
Nego, molim vas, samo neka prvi kojemu u Vodnikovoj upišu tu j[pi!!!iip]u stručnu spremu, upiše koju lijepu riječ ovdje u, nadam se, što skorije vrijeme.
Klanjam se :s

Perrault
29.04.2008., 20:36
Da, ali ne Master of Science, nego Master of Engineering, Master of ...

Hvala ti na odgovoru. Dakle Ameri bi na naš završen diplomski studij, recimo, anglistike i talijanskog (sad po bolonji, petogodišnji) rekli 'I've mastered in english and italian' ..

A kako bi glasio engleski prijevod titule nas koji smo završili po starom, četverogodišnjem programu? Može li se i za nas reći da smo 'mastered'? Je li to stvar jezika, ili dogovora u našem Ministarstvu, u smislu da se nekadašnje 4 prizna za sadašnjih 5? :ne zna:

Suey
01.05.2008., 17:28
Ovo jest malo offtopic (ali moram! :))
Slažem se, Hana, samo, ovo je sklizak teren, pa treba dobro paziti i na svoj pravopis, da ne bi bilo "rugala se sova sjenici...".
S obzirom da ovo nije chat gdje se tipfeller-i i ini 'feleri' toleriraju zbog brzine korespondencije,
ima dovoljno vremena za razmišljanje i ispravke :ne zna:

---
Nego, molim vas, samo neka prvi kojemu u Vodnikovoj upišu tu j[pi!!!iip]u stručnu spremu, upiše koju lijepu riječ ovdje u, nadam se, što skorije vrijeme.
Klanjam se :s

kako vec rekoh - vodnikova, koja je jedina u rh odbila upisivati strucnu spremu u rk, i dalje ne zeli postupiti po 2 -stupanjskom rjesenju koje je donijelo nadlezno ministarstvo, a kojim im se to nalaze! i nikome nista, bez obzira sto je to sto oni rade potpuno nezakonito:rolleyes:

celavi2
02.05.2008., 04:05
Hvala ti na odgovoru. Dakle Ameri bi na naš završen diplomski studij, recimo, anglistike i talijanskog (sad po bolonji, petogodišnji) rekli 'I've mastered in english and italian' ..

A kako bi glasio engleski prijevod titule nas koji smo završili po starom, četverogodišnjem programu? Može li se i za nas reći da smo 'mastered'? Je li to stvar jezika, ili dogovora u našem Ministarstvu, u smislu da se nekadašnje 4 prizna za sadašnjih 5? :ne zna:

Masters nije diplomski studij, i u SAD-u su prilicno rijetko da netko ima masters koji nije znanstveni.

Prijevod stare titule je Bachelor of Science (ili Bachelor of Art, zavisi kaj si studiro)

Pilatus
02.05.2008., 06:45
Ne

berm
02.05.2008., 07:28
Masters nije diplomski studij, i u SAD-u su prilicno rijetko da netko ima masters koji nije znanstveni.

Prijevod stare titule je Bachelor of Science (ili Bachelor of Art, zavisi kaj si studiro)

Kakav je onda prijevod za one koji nisu dipl.ing., nego samo su ing.)? Da li je i to isto Bachelor of...?

celavi2
02.05.2008., 10:08
Sorry, nisam potpuno odgovorio na prijasnji post. To je cisto stvar prijevoda jer u Americi nema nostrifikacije - tak ak ti nase ministarstvo prizna nekadasnjih 4 za danasnjih 5, vjerojatno mozes prevodit to ko Master of Engineering. (neznam kakvi su nazivi za ne-tehnicke smjerove)

Same ing. bi vjerojatno bio nekakav Associate Degree.

cica5
06.05.2008., 11:45
Kakav je onda prijevod za one koji nisu dipl.ing., nego samo su ing.)? Da li je i to isto Bachelor of...?

Da, trebalo bi biti, samo opet zavisi koji si fax završio:zvrko::):)

berm
06.05.2008., 13:51
Da, trebalo bi biti, samo opet zavisi koji si fax završio:zvrko::):)

VŠS, ing. prometa, telekomunikacije.
Gdje mogu službeno saznati navedeno i mogu li zatražiti diplomu po novom, ako je vec imam po starom titulom (ing.) ?

slonko
07.05.2008., 20:00
VŠS, ing. prometa, telekomunikacije.
Gdje mogu službeno saznati navedeno i mogu li zatražiti diplomu po novom, ako je vec imam po starom titulom (ing.) ?

Je, pa treba čitati... Cijela ova tema govori samo o tome.

No, ukratko:
Lei na početku 4 stranice stavila je linkove iz Narodnih Novina s popisom
novog stručnog/sveučilišnog/akademskog nazivlja.

Za titulu trebaš upitati na svom faksu, jer se vjerojatno treba pisati
neki zahtjev, ali nitko ovdje ne zna u kojoj je to fazi razvoja.

Upise novih titula u radnu knjižicu u ZG vrši se u Vodnikovoj,
ali oni su tamo toliko smotani da još sami ne znaju da li da upisuju ili ne.
U ostalim gradovima je, navodno, sve regularno.
:p

ribica2
15.05.2008., 12:03
Ja bih htjela da mi na diplomi piše mag.iur. (promocija mi je za mjesec dana pa ću tada znati) čisto zato što sam studirala vremenski kao da sam bila i na magisteriju:D
Pa kad se sjetim stare kako me pilila da jel ja to ikad mislim završiti (i slični monolozi), da mogu reći-eto, kći ti je magistrica!

BTW, novim popisom titula je uvedena i podjela spolova, pa jedna recimo pripadnica nježnijeg spola nije više ekonomist nego ekonomistica (tj magistica ekonomije, magistrica prava i sl.)

Hannah
15.05.2008., 13:06
uskoro ce svi silni magistri biti isfrustrirani sto ih nitko ne cijeni prema zaslugama.:rofl:

Perrault
22.05.2008., 15:01
Sorry, nisam potpuno odgovorio na prijasnji post. To je cisto stvar prijevoda jer u Americi nema nostrifikacije - tak ak ti nase ministarstvo prizna nekadasnjih 4 za danasnjih 5, vjerojatno mozes prevodit to ko Master of Engineering. (neznam kakvi su nazivi za ne-tehnicke smjerove)

tnx :Pivo:

Markoleo
22.05.2008., 15:49
ako je titula mag.struke jednaka tituli Master degree.
titula spec.struke jednaka tituli Master of Engineering -> ovdje mislim na diplomski stručni studij.
a šta je onda sa magistrom znanosti?
praktički po tome ispada da po bolonji nema magistra znanosti.
jer stari dipl.ing je u rangu mag. struke.

Vojky
22.05.2008., 16:20

Mr. sc. ostaje mr. sc. ispred imena.

Bolonja to nema, ili ćeš se baviti znanošću (doktorski) ili ćeš se specijalizirati u praksi (poslijediplomski specijalistički). Tako je i vani uostalom - naše magistre znanosti su obično nostrificirali kao master, a mr. sc. je dosta više.

PONISTRA
22.05.2008., 21:06
ja svoju titulu ne zelin minjat nek se zna da san studira po starom programu i da san u 4 god polozija 58 ispita! dipl.ing.!

Sundust
23.05.2008., 08:13
Ovo je i meni rečeno.:ne zna:
Pred diplomom sam za prof.stranog jezika, zanima me kako će nas voditi? mr.prof., mr.human.znanosti? ili???
a za ''bolonjce'', kod nas će oni nakon 3 god. postati humanisti prvostupnici i ne, neće to biti titula jednaka prof.! Jedan od predavača na faksu rekao mi je da (ovi nakon 3.g.) čak neće moći predavati u školi...
kolegiji po ''starom'' i ''novom'' su jednaki, samo su ih njima ''razmrvili'' i time olakšali, kao što im je polaganje putem više kolokvija olakšalo ispit. Inače je sve isto kod ''bolonjaca'' u 5.g. i ''stare garde'' u 4.g.!

Vojky
23.05.2008., 10:08
Ovo je i meni rečeno.:ne zna:
Pred diplomom sam za prof.stranog jezika, zanima me kako će nas voditi? mr.prof., mr.human.znanosti? ili???
a za ''bolonjce'', kod nas će oni nakon 3 god. postati humanisti prvostupnici i ne, neće to biti titula jednaka prof.!

Prof. ti se ukida, jer to nema nigdje na zapadu. Skraćenica "prof." vani obično znači da je netko redoviti profesor, ali da je iz države gdje se titule baš ne guraju na vizitke.

tsc2
23.05.2008., 10:55

vidi rodila se i nova grana znanosti. "Sveučilište u Zagrebu,
Geotehnički fakultet, Varaždin, sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) inženjer/inženjerka geoinženjerstva".

:)

nakon svih gluposti sa nezakonitom diplomom ekipa s GTF-a opet radi po svom bez da bude bilo tko odgovarao za posljedice.

Sundust
23.05.2008., 15:56
Prof. ti se ukida, jer to nema nigdje na zapadu. Skraćenica "prof." vani obično znači da je netko redoviti profesor, ali da je iz države gdje se titule baš ne guraju na vizitke.

onda će biti mr.human.znanosti, ili mr.xy jezika, ili?:confused:
(to je pomalo zbunjujuće i lako se zamijeni s mr.sc.:ne zna:)

igor106
27.05.2008., 15:51
dobro, ajd nek smo svi magistri... ali mene zanima da li iz dodiplomskog studija (4 god. teoloski) mogu onda otici, na primjer, negde magistrirati interdisciplinarni teorijska fizika-teologija-filozofija? Jedna mi je profesorica rekla da ima na Zagrebackom Sveucilistu takav studij i da se moze cak i doktorat. Jel itko iz Zagrebackom zna da li stvarno postoji takva opcija. Na popisu novih zvanja nisam to naso. Hvala.

celavi2
28.05.2008., 14:57
ako je titula mag.struke jednaka tituli Master degree.
titula spec.struke jednaka tituli Master of Engineering -> ovdje mislim na diplomski stručni studij.
a šta je onda sa magistrom znanosti?

Magistar znanosti prevodis ko Master of Science. Neznam kak je u europi, ali u americi su vecina magistara 'pravi magistri' i imaju Master of Science ili Master of Arts (za ne-tehnicke smjerove). Master of Engineering i sl. je prilicno rijetko.

Perrault
01.06.2008., 20:33
da, al nece zvanje moci upisati u radnu knjizicu. jer tamo tete ne žele upisivati stare titule, a novih još nema.

Kakva je sad situacija, zna li tko, jel se počelo upisivat u radne knjižice?

deep_purple
02.06.2008., 09:36
ja svoju titulu ne zelin minjat nek se zna da san studira po starom programu i da san u 4 god polozija 58 ispita! dipl.ing.!

Neće ti mjenjati diplomu, samo ćeš dobiti komad "kate" na kojij piše dipl.ing. = mag. ing.

---------------------
S zbog našeg :s zapadu, događaju nam se ova s..nja.

slonko
23.06.2008., 16:10
Kakva je sad situacija, zna li tko, jel se počelo upisivat u radne knjižice?

To i jest tema ove rasprave:
"Jeste li zatražili..."

Pa hajde, tko je zvao Vodnikovu, ha? Tko, nek se javi, nećemo ga ujest za gu'icu :lol:

Amariee
01.07.2008., 15:00
Ma, da ja ovoga trena imam promociju i steknem diplomu prof. ili dipl. inženjera; e da mi je vidjeti tu tetu koja mi ne bi htjela upisati zvanje u radnu knjižicu, a da meni ista treba.
Mislim da ljudi pretjeruju s tim cijelim cirkusom zvanim bologna i nove diplome. Već sam bio rekao da se ovoga trenutak još uopće ne zna kako će diplome izgledati i što će u njima pisati.

Diplomirala sam i ne žele mi upisati titulu prof.!:flop:

Amariee
01.07.2008., 15:03
mnogi su je gledali. vodnikova ulica:mig:

Da, I ja sam...

vusa
05.07.2008., 22:10
mislim da bi svatko trazio diplomu za mag.ing. da to ima utjecaj na placu la u vecini slucajeva nema

Napoleon Bonaparte
10.07.2008., 23:06
O čem ti pričaš? Nije naš ego pa da želimo potvrde da smo magistri.

Oni nam ne žele ništa zapisati u radnu knjižicu iako smo završili faks! Pa kad završim jadni tečaj na kompu mi se zapiše. Ovako nula bodova!:mad:

teniska loptica
11.07.2008., 00:59
ako je netko u vrijeme jugoslavije završio fakultet u zemljama ex yu, kako može u hrvatskoj dobiti zamjenu titule dipl. ing. s mag. ing? traži li to od matičnog fakulteta u srbiji/bih/sloveniji ili kako?

m515
11.07.2008., 12:33
O čem ti pričaš? Nije naš ego pa da želimo potvrde da smo magistri.

Oni nam ne žele ništa zapisati u radnu knjižicu iako smo završili faks! Pa kad završim jadni tečaj na kompu mi se zapiše. Ovako nula bodova!:mad:

Prošli izbori pa više nikoga nije briga za osjećajem zadovoljstva društva. A zamalo smo postali i doktori a sad neće ni da upišu da smo magistri.

jelena-85
11.07.2008., 19:08
mamicu im njihovu, diplomirala sam prošle godine, a u radnoj knjižici mi još stoji SSS... :(

gaza
14.07.2008., 20:08
Ma dragi moji, ne uzrujavajte se..mozda je bolje imati papir sa dipl.ing. ili dipl iur itd...jer kad ti gazda vidi da ti piše mag (struke), on jadan neće znati da je to isto kao dipl.ing. pa će se uplašiti da će vam morati dati veću plaću, i ništ od posla :) Upišite doktorski studij, tako ćete ih sve zahebati :)

groznababa
17.07.2008., 02:09
Bok...
Završila sam na faksu 3 godine i diplomirala kao dipl. modni dizajner... Sada su mi smjestili razlikovni (1 semestar) bez kojega ne mogu na još dvije godine magistarskog.
Dakle dala sam 3 godine i diplomirala, sada već jednu godinu čistim ovaj razlikovni ( 1 godinu zato što ne mogu prije ne zbog mene već sistema na faksu) poslije kojeg sam čini mi se sveuč. prvostupnik, a tek tada još 2 za magistarski!!!

3+1+2=6 godina ja ću guslati po nečemu što bolognci imaju ( će dobiti) sa 4 ili 5!?

Jesam li ja to dobro skužila???
I još da napomenem: na razlikovnom je samo 5 predmeta (kolegija) od kojih smo tri dali već tijekom normalnog studija, nekima su samo promijenili naziv, a nekima čak niti to!!!! Opet sam guslala po istim predmetima/kolegijima njih 3, a samo 2 su nova!

Eto toliko o...

flowerson
12.08.2008., 17:14
Da li se dobije vise kvalitete zavrsetkom studija po starom programu, dakle starih 4 god. studija naspram 3 god. po novom?
Molim da mi netko pojasni u cemu je stara titula dipl.ing. bolja (tako neki tvrde) od nove Bachelor of Engineering?
(napomena je da se u usa i nekim drugim zemljama jednako prevode kao bachelor's degree)

Situacija je ovakva: diplomirao sam na VŠS ing.prometa i nastavio studij na VSS dipl.ing, ali nisam siguran da li cu ga stici zavrsiti uz posao koji radim, ostalo mi je i jako puno ispita i nitko ziv ne zna sto ce se desiti sa onim studentima kojima ostane 5-6 ispita pred kraj posto stari program ima vremenski limit za diplomirati.
Posto faks sam po sebi nije nimalo cijenjen, a bavim se IT-em, razmisljam o upisu studija racunarstva - dakle Bachelor (Bakalareus) razina, te sam stoga i postavio pitanje o tome da li je stara dipl.ing. titula u vecoj prednosti pred Bachelor of Comp.Engineering?

Hvala!

IvkaL
13.08.2008., 09:00
mamicu im njihovu, diplomirala sam prošle godine, a u radnoj knjižici mi još stoji SSS... :(

Ja cim sam dobila diplomu nakon promocije sam otisla sa njom i radnom knjizicom u zavod i upisali su mi VSS odmah isti cas, ne kuzim sta se kod tebe dogodilo?

Cthulhu
13.08.2008., 15:54
Molim da mi netko pojasni u cemu je stara titula dipl.ing. bolja (tako neki tvrde) od nove Bachelor of Engineering?

Ukratko, ta diploma je komad papira i nije neko mjerilo tvojeg znanja, sposobnosti, volje za rad ili nedostatka nečeg od navedenog. Još manje je bitno koji su predmeti bili u programu te da li ima razlike ili nema.

Dipl.ing je bolji jer dipl.ing je bolji jer dipl.ing. drma, od projektanata, do voditelja gradilišta, do nadzornih inženjera. A taj bachelor of goli k***c nije dipl.ing. i mos se ti j***t.

Ukratko, i elokventnije, titula diplomiranog inženjera ima veću vrijednost na tržištu radne snage i unutar gospodarstva koja se sintetizira iz niza subjektivnih i objektivnih sudova koje formira pluralitet hrvatskog gospodarstva.

Sheky
14.08.2008., 22:36
Ukratko, i elokventnije, titula diplomiranog inženjera ima veću vrijednost na tržištu radne snage i unutar gospodarstva koja se sintetizira iz niza subjektivnih i objektivnih sudova koje formira pluralitet hrvatskog gospodarstva.

Daj molim te da čujem te objektivne sudove pluraliteta hrvatskog gospodarstva pošto su prvi bachelori tek prije mjesec dana izašli sa fakulteta:kava:

Vincent V
15.08.2008., 09:01
Ne prevodite svoje diplomeni ni u ludilu. Doći će vrijeme kada će stara diploma biti puno vrednija poslodavcu.

MilkyWay
15.08.2008., 09:42
Uf, slažem se s Vincentom. Bolonja nam bude donijela samo degradaciju znanja u visokoobrazovanih ljudi.

Ja nemam potrebe za nikakvim prevođenjem kad ionak imam znanstvenu titulu.

Vincent V
15.08.2008., 10:00
Ljudi prevode jer im se sviđa da ih tituliraju s magistrom, barem na papiru. Nemreš vjerovat. Svog dipl.ing nebih mjenjao ni za karton vinjaka.

MilkyWay
15.08.2008., 14:35
Blah. Nisu poslodavci tak bedasti da ne kuže razliku. Oni pametniji budu rađe zaposlili dipl.ing. nego mag. struke.
A i tituliranje u samom poslu je rijetkost. Većina ljudi koja radi samnom niti nezna moju titulu. Sazna ju samo kad dobije u ruke neki službeni dokument, gdje mora pisati i titula. I to je to.

Vincent V
15.08.2008., 16:52
Moj frend je podnio zahtjev zbog mag. što bi mu po novomstajalo ispred imena jer se voli tako titulirati. Svi drugi nisu nimalo time impresionirani al njega to veseli. Uopće mi nije jasno što su to išli dirati zna se dobro što je magistar a šta doktor.

MilkyWay
15.08.2008., 21:02
Moj frend je podnio zahtjev zbog mag. što bi mu po novomstajalo ispred imena jer se voli tako titulirati. Svi drugi nisu nimalo time impresionirani al njega to veseli. Uopće mi nije jasno što su to išli dirati zna se dobro što je magistar a šta doktor.

Ne... ne... titula mu i dalje stoji IZA imena i prezimena. Upozori ga na to, jer bi mogao upast u neugodnu situaciju, a upotrebom stručne titule ispred imena i prezimena krši i zakon. On i dalje ima samo stručni stupanj.

Dakle velika je razlika između:
mr.sc. Ivo Ivić

i

Ivo Ivić, mag. ekonomije
Ivo Ivić, mag. elektrotehnike

Prvo je znanstvena titula kakva se mogla dosad dobiti, a drugo je stručna titula ekvivalent dipl.ing. tituli.
Ovo ćemo izgleda morati jedno 10 godina ponavljat.

Vincent V
15.08.2008., 22:13
Ne... ne... titula mu i dalje stoji IZA imena i prezimena. Upozori ga na to, jer bi mogao upast u neugodnu situaciju, a upotrebom stručne titule ispred imena i prezimena krši i zakon. On i dalje ima samo stručni stupanj.

Dakle velika je razlika između:
mr.sc. Ivo Ivić

i

Ivo Ivić, mag. ekonomije
Ivo Ivić, mag. elektrotehnike

Prvo je znanstvena titula kakva se mogla dosad dobiti, a drugo je stručna titula ekvivalent dipl.ing. tituli.
Ovo ćemo izgleda morati jedno 10 godina ponavljat.

Yo Milky,

kad ti je kompa kreten onda je kreten. Tu ništa ne pomaže. Neznam, možda sam ja u krivu, ali nisam nešto previše impresioniran svojom titulom niti ju drugima nabijam na nos niti ju osobito pominjem. Osobno, na magisterij mi se neide jer mi se neda trošit vrijeme obzirom da u mojoj struci na magisteriju nemam niš novog naučit (jebiga, takve sam struke IT da i kad bi skockali neki zanimljivi magisterij, za godinu dana bi zastario) Da ne odemo u offtopic, poanta ovog odgovora je da fakat ima ljudi kao moj frend naprimjer koji će prenjest diplomu na bolonjsku titulu i preko noći U SVOJOJ GLAVI postati magistri. I šta je najžalosnije, u to če vjerovat. Naravno, kolega mi je pravnik po struci pa valjda će to imati na umu (mož si mislit).

Vojky
15.08.2008., 22:18
Da ne odemo u offtopic, poanta ovog odgovora je da fakat ima ljudi kao moj frend naprimjer koji će prenjest diplomu na bolonjsku titulu i preko noći U SVOJOJ GLAVI postati magistri. I šta je najžalosnije, u to če vjerovat. Naravno, kolega mi je pravnik po struci pa valjda će to imati na umu (mož si mislit).

Ima po Internetu naručit doktorskih "temeljem životnog iskustva" za stotinjak dolara, pa ga razveselite za rođendan... :)

Vincent V
15.08.2008., 22:24
Ima po Internetu naručit doktorskih "temeljem životnog iskustva" za stotinjak dolara, pa ga razveselite za rođendan... :)

E pa uzeo si mi rijeć iz usta. Kupili smo diplomu/uvjerenje o doktorskoj tituli dotičnog da eto uštedi novce za prijevod diplome po bolonji. Mala interna zajbancija iz našeg društva a njemu za rođendan.

Sad ću biti zločest do kraja, doktorska titula se je odnosila na vječitog studenta obzirom da je dotični odstudirao kojih 13 godina do dipl .iur (jel se tako piše?!)

Vojky
15.08.2008., 22:32
Sad ću biti zločest do kraja, doktorska titula se je odnosila na vječitog studenta obzirom da je dotični odstudirao kojih 13 godina do dipl .iur (jel se tako piše?!)

Spomenite mu još da zatraži i diplomu na latinskom, dobro izgleda na zidu.

Hmmm... Evo, i ja gledam svoja tri tuljka (dipl.iur., mr.sc., dr.sc.), uredno položeni na komplet CD-ova sa serijalom 'Allo, 'Allo...

Shockwave
15.08.2008., 22:35
Daj molim te da čujem te objektivne sudove pluraliteta hrvatskog gospodarstva pošto su prvi bachelori tek prije mjesec dana izašli sa fakulteta:kava:

To nije tocno. Prvi bakalareusi su izasli jos prije godinu dana sa Dubrovackog sveucilista.

Vincent V
15.08.2008., 22:40

Hmmm... Evo, i ja gledam svoja tri tuljka (dipl.iur., mr.sc., dr.sc.), uredno položeni na komplet CD-ova sa serijalom 'Allo, 'Allo...

Da nisam morao vadit vizu i radnu dozvolu za njemačku, ostala bi i dalje ispod kreveta u kutiji. :rofl:

Morski.
16.08.2008., 12:01
Al ovo je postalo smijurija sa ovim diplomama i nazivima.....
Ja sam zatražio da mi izdaju i diplomu sa tim bolognskim nazivom ( razmišljao sam o postdiplomskom na jednom stranom fakultetu u to doba), da bi meni u referadi mog fakulteta rekli da oni to ne mogu izdati,jer nisu nikad izdali takvu diplomu pa ne znaju točno što sve ide u takvu diplomu :s:s:kava:

slonko
18.08.2008., 09:20
Ja cim sam dobila diplomu nakon promocije sam otisla sa njom i radnom knjizicom u zavod i upisali su mi VSS odmah isti cas, ne kuzim sta se kod tebe dogodilo?

Kad je to bilo?
Naime, kad god bismo nazvali Vodnikovu (od prosinca '07 do proljeća), rečeno nam je da još ne upisuju, a kad će - ne zna se :eek:
Govorimo li o istom zavodu (Gradski ured za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje, Vodnikova 14, Zagreb, rad@zagreb.hr,
primanje stranaka: pon-pet 8,30 do 15,30 sati)?

IvkaL
18.08.2008., 13:39
Kad je to bilo?
Naime, kad god bismo nazvali Vodnikovu (od prosinca '07 do proljeća), rečeno nam je da još ne upisuju, a kad će - ne zna se :eek:
Govorimo li o istom zavodu (Gradski ured za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje, Vodnikova 14, Zagreb, rad@zagreb.hr,

Ne, ja nisam iz Zagreba, nego iz Crikvenice, ali to ne bi trebalo imat veze, svi zavodi bi trebali biti jednaki. KAd diplomiras, trebas otic sa diplomom na zavod da ti se strucna sprema upise u radnu knjizicu, i ja sam to odmah dobila. Ne kuzim zasto te odbijaju, pa to je tvoje pravo

IvkaL
18.08.2008., 13:44
Kad je to bilo?

Kad si diplomirala? Bit ce da je to zbog uvodjenja novih titula. Ja sam diplomirala u svibnju 2006.

Vincent V
18.08.2008., 18:06
Da nisam morao vadit vizu i radnu dozvolu za njemačku, ostala bi i dalje ispod kreveta u kutiji. :rofl:

Makar, ovdje u Minhenu/Bavarska svršavaju na magistre. Jaaako malo ih je pa brijem da oni s tim govnom od bolognje nisu niti započeli. Radim u manjoj informatičkoj firmi gdje radimo sw za banke i svi su manje više pozavršavali fakultete makar ima i likova s srednjim skolama koji zarađuju toliko da ih se bojim i pitat.

Vidiš, baš bum se raspital ovdje dal su čuli za bolonju, imaju li takve diplome i sl.

Uglavnom, ja bum imao po prvi puta magistra u familiji jerbo manji od braće se premišlja da se vrati na fakultet i okonča agoniju. Ostali su davno digli ruke i noge.

Vincent V
18.08.2008., 18:12

obzirom da radi u odvjetničkom uredu, možda ih ima više s prevedenim diplomama pa sam možda i malo prestrog. Ko će ga znati.

Markoleo
18.08.2008., 19:42
Ukratko, ta diploma je komad papira i nije neko mjerilo tvojeg znanja, sposobnosti, volje za rad ili nedostatka nečeg od navedenog. Još manje je bitno koji su predmeti bili u programu te da li ima razlike ili nema.

Dipl.ing je bolji jer dipl.ing je bolji jer dipl.ing. drma, od projektanata, do voditelja gradilišta, do nadzornih inženjera. A taj bachelor of goli k***c nije dipl.ing. i mos se ti j***t.

u večini slučajeva jedino veza drma toliko da netko sa 3 razreda srednje može biti šef bez dana radnog iskustva.ovo je 10000 %.
a netko sposoban sa diplomom ne može naći posao.
govorim opčenito.

slonko
16.09.2008., 13:52
u večini slučajeva jedino veza drma toliko da netko sa 3 razreda srednje može biti šef bez dana radnog iskustva.ovo je 10000 %.
a netko sposoban sa diplomom ne može naći posao.
govorim opčenito.

Pa... sudeći prema ovom post-u, ti bi mogao bez problema biti direktor.:D

m515
10.10.2008., 14:47
Mate Matic, dipl.ing.el. ostaje Mate Matic, dipl.ing.el. ukoliko to zeli. Jedan od takvih koji ce to ostati sam ja, necu traziti suplement diplomi, osim ako mi ne bude trebalo za nostrifikaciju u inozemstvu.
Strucne titule se pisu iza imena i poprilicno je vazno, osim ako se ne zelis sramotit pred poslovnim partnerima.

Sto se tice specijalistickog studija, u pravu si, pogrijesio sam, na pameti mi je bilo nesto drugo, a to je kratica univ.spec. sa zavrsenim strucnim poslijediplomskim na sveucilistu. Prsti su mi brzi od pameti.
Dakle, Mate Matic. mag.ing.univ.spec. sa zavrsenim specijalistickim PDS-om na fakultetu.

Provjerio sam upravo s jednom prijateljicom iz referade jednog od tehnickih fakulteta i ona kaze da ni sama nije sigurna kako ce tocno izgledati titula dipl.ing. koji zavrse specijalisticki studij (koji jos ne postoji,ali kad ga bude), s obzirom da formalno nisu mag. ing. ukoliko to ne zatraze. Odgovor je: "Rijesit ce se to u hodu".
Za elektrotehniku specificno bi trebalo sacekati da zavrse prvi univ.spec. PDS-a transformatori na FER-u, to je trenutno jedini specijalisticki elektrotehnicki PDS u drzavi. Sigurno je samo da ce dobiti titulu univ.spec.

Strojarstvo sam slucajno dao samo kao kontraprimjer razlicite struke pa nije bilo bitno je li mag. ing. Nisam ni spominjao titulu strojarskog magistra, nego diplomiranog inzenjera.

A i kako vec rekoh, kolega koji je dipl.ing. nije mag.ing. jer su te titule zasad izjednacene kao jednakovrijedne, a ova prva nije ukinuta, dakle, nitko ga ne prisiljava da se potpisuje Bolonjski. Cekam i sam pravno tumacenje moze li se dipl.ing. nakon ovog zakona potpisivati kao mag.ing.

Ja bih dodao da nećemo ako zatražimo dobivati nove diplome. Dobit ćemo jedino komad papira - potvrdu na kojoj piše dipl. ing.Ivan Ivanić = Ivan Ivanić mag. ing.

sandro.m
10.10.2008., 15:00
Ja bih dodao da nećemo ako zatražimo dobivati nove diplome. Dobit ćemo jedino komad papira - potvrdu na kojoj piše dipl. ing.Ivan Ivanić = Ivan Ivanić mag. ing.

Pa napisao sam to, dobit cemo suplement diplomi (kako je izjavio dekan FER-a) iako to nije diploma supplement u onom pravom Bolonjskom smislu.

Da jos jednom ponovim. :cerek:
Samo se znanstvene i znanstveno-nastavne titule pisu ispred imena.

Dakle ispred imena pise: mr.sc., dr.sc.,dr.h.c. kao znanstvena zvanja i kao znanstveno-nastavna zvanja:
doc.dr.X, prof.dr.X. prof.emer.dr.X i akademik gdje X moze biti dr.sc. ili dr.h.c.

Doduse, mislim da su prof.dr.h.c. kod nas jako rijetki, ako vec nisu svi blagopocivajuci.
Za doktore umjetnosti se ne pise sc. nego po novome art. Zna li netko kako je po starom?

PONISTRA
13.10.2008., 22:19
sveučilišna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka elektrotehnike i informacijske tehnologije

kako bi ova titula isla na ENG jeziku, naravno provjereno ispravna verzija jer je za dokument? hitno je molin pomoc! hvala unaprid!

slonko
22.10.2008., 15:20
sveučilišna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka elektrotehnike i informacijske tehnologije

kako bi ova titula isla na ENG jeziku, naravno provjereno ispravna verzija jer je za dokument? hitno je molin pomoc! hvala unaprid!

Tu se mogu naći titule, ali ne znam kako se kombiniraju :kava:
Bachelor's degree (http://en.wikipedia.org/wiki/Bachelor%27s_degree#New_bachelor.27s_degrees)

BScIT
The Bachelor of Science in Information Technology

BSEE
Bachelor of Science in Electrical Engineering

m515
31.10.2008., 14:33
ima li šta nova po ovom pitanju?

scarletton
12.11.2008., 14:14
može bump :rolleyes:

tko je bio u Vodnikovoj nedavno neka prenese svoja iskustva :D
Bolje još, da li je netko išao na upis zvanja u radnju knjižicu samo s uvjerenjem o diplomiranju?

snoopyca
07.01.2009., 18:32
može bump :rolleyes:

tko je bio u Vodnikovoj nedavno neka prenese svoja iskustva :D
Bolje još, da li je netko išao na upis zvanja u radnju knjižicu samo s uvjerenjem o diplomiranju?

ovo i mene zanima, ja moram ići i to obaviti do 13.1. a strah me, jer mi na potvrdi piše stručna pristupnica ekonomije, a ova na burzi je spominjala stručni prvostupnik... :eek: i ko tu koga sada.... najradije bi čekala diplomu, a rekla je da mogu sa potvrdom ići.... :ne zna: :confused::rolleyes:

Sjajna
08.01.2009., 18:40
ovo i mene zanima, ja moram ići i to obaviti do 13.1. a strah me, jer mi na potvrdi piše stručna pristupnica ekonomije, a ova na burzi je spominjala stručni prvostupnik... :eek: i ko tu koga sada.... najradije bi čekala diplomu, a rekla je da mogu sa potvrdom ići.... :ne zna: :confused::rolleyes:

Kao prvo: ovi u Zg. u Vodnkovoj puno kakaju, bilo gdje u Hr. će ti upisati u Radnu knjižicu ono što ti piše u potvrdi, dok ne primiš diplomu.
Kao drugo: ako si ŽENA piše se STRUČNA PRVOSTUPNICA.

Svi koji su diplomirali iza 26.10.2007. upisuje im se naziv po novom zakonu, pogledaj Narodne novine broj 107/2007. pod brojem 1542 i 3126 Odluka o proglašenju zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju, koja je stupila na snagu od 05.12.2008.

Još jedan detalj, od 2010.godine ili tokom 2010. više neće postojati radne knjižice kao do sada, već nekakav drugi nači dokazivanja šta si sve završila i kojm kompeticijama vladaš, naravno sve usklaeno sa regulativama EU.

snoopyca
14.01.2009., 18:08
Kao prvo: ovi u Zg. u Vodnkovoj puno kakaju, bilo gdje u Hr. će ti upisati u Radnu knjižicu ono što ti piše u potvrdi, dok ne primiš diplomu.
Kao drugo: ako si ŽENA piše se STRUČNA PRVOSTUPNICA.

Svi koji su diplomirali iza 26.10.2007. upisuje im se naziv po novom zakonu, pogledaj Narodne novine broj 107/2007. pod brojem 1542 i 3126 Odluka o proglašenju zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju, koja je stupila na snagu od 05.12.2008.

Još jedan detalj, od 2010.godine ili tokom 2010. više neće postojati radne knjižice kao do sada, već nekakav drugi nači dokazivanja šta si sve završila i kojm kompeticijama vladaš, naravno sve usklaeno sa regulativama EU.

Hvala na odg, pitala sam na burzi savjetnika i reko mi je da mi neće ništa upisivati dok im ne donesem diplomu, a meni je promocija tek krajem 2. početak 3. mj, pa ko ih šljivi, ja ću čekat do tad, imam potvrdu s kojom se mogu zaposliti i to je to.

A a ko će mi neko raditi probleme baš ću otići do Vodnikove.

ubojica mekog tuljca
15.01.2009., 12:00
pozdrav

koja je procedura ako se diploma dipl.ing želi prebaciti u mr. struke?

Konkretno govorim o FER-u. Nitko se ne javlja u referadi, a nemrem do faxa jer delam od jutra do mraka...

Sjajna
15.01.2009., 21:45
pozdrav

Konkretno govorim o FER-u. Nitko se ne javlja u referadi, a nemrem do faxa jer delam od jutra do mraka...

Napisala sam 08.01.09. gdje u Narodnim novinama možeš pročitati ša je napisano.

Čula sam negdje nešto ( ne sjećam se gdje ) da FER čeka još neke naputke tako da će tek od 2010. nešto rješavati.

Do tada čeprkaj, pa možda nešto korisno iskopaš i za druge znatižaljnike.

slonko
19.01.2009., 20:44
Konkretno govorim o FER-u.

Negdje je, sjećam se, pisalo da se za tu svrhu posebno piše molba fakultetu, preimenovanje nije automatsko.
Ali ne znam kako je na kojem faksu...
Morat ćeš upornije zvati referadu ili vaše tajništvo :bonk:

onomat
05.03.2009., 13:26
mislim da je krenulo.

Samo ne znaa šta piše na tom novom papiru. Milim da to nije nova diploma već list na kojem piše da dipl. diplomu možemo prilagati kao da smo priložili onu s titulom mag.

m515
26.05.2009., 10:05
Ima šta nova po ovom pitanju?

Jeli netko dobio novu diplomu?

chosen-1
27.05.2009., 16:46
Pozdrav

imam zavrsen fax u americi,tamo sam igramo kosarku na collegu i usputno studirao,i normalno odabrao sam najlaksi studij da bi sto vise vremena posvetio kosarci. diploma koju sam stekao kroz cetiri godine se zove: "Bachelor of Science in Interdiscplinari studies - with upper-level concentration in business and psychology."
ja nemam pojma dali moja diploma vrijedi u hrvatskoj niti znam sto znaci moja diploma,niti znam kakve poslove mogu radit! :-) Bio bih zahvalan onom ko mi moze pomoc/rec nesto vise o tome.

zahvaljujem!

elektro strojar
27.05.2009., 22:41
Pozdrav

imam zavrsen fax u americi,tamo sam igramo kosarku na collegu i usputno studirao,i normalno odabrao sam najlaksi studij da bi sto vise vremena posvetio kosarci. diploma koju sam stekao kroz cetiri godine se zove: "Bachelor of Science in Interdiscplinari studies - with upper-level concentration in business and psychology."
ja nemam pojma dali moja diploma vrijedi u hrvatskoj niti znam sto znaci moja diploma,niti znam kakve poslove mogu radit! :-) Bio bih zahvalan onom ko mi moze pomoc/rec nesto vise o tome.

zahvaljujem!

:rofl:
Dobar si:top:

deep_purple
30.07.2009., 14:52
jeli itko ima taj novi papir?

marija82
30.07.2009., 15:38
na mom faksu (pravni u ri) izdaju potvrde ili diplome (ovisno što želiš :zubo:) sa naznakom mag. potvrda dođe 200 kn, a diploma 400 ili 500 čak (ako je na latinskom, vel'ka stvar :rolleyes:). nisam još zatražila, namjeravam ako mi ustreba, al ne vidim trenutno neku veliku svrhu u tome, tim više što se plaća, a i samo mi 8kao i poslodavcu) nekako više znači da znam da sam dipl. iur. + pravosudni, nego mag. meni to mag. izgleda ko skraćeno magarac! :zubo:

markotros
31.07.2009., 09:10
kolko sam ja shvatio europa se sad vraca na stari princip jer im ta bolonja nije bas najbolje sjela. neko mi je pricao da su pocele europske drzave vracat sve natrag jer je ispalo da im dolazi hrpa studenata iz zemalja treceg svijeta (citaj rumunjske i bugarske i hrvatske) a njihovi studenti ne odlaze tolko u te zemlje i onda imaju preopterecenje odredenih smjerova i studija.

jelena-85
03.08.2009., 11:14
i evo me opet nakon godinu dana na ovoj temi. dakle imam SSS i dalje u radnoj knjizi jer kad sam krajem 2007.diplomirala odbili su mi upisati diplomu kao zbog toga što još nisu bile definirane nove titule. e sad je moje pitanje dal moram prevesti diplomu (i platiti famoznih 500 kn) ili je dovoljna ta potvrda od 200 kn?? pitala bi taj sud u zg ali naravno da se nitko ne javlja na telefon...tipično za državne službenike...

marija82
03.08.2009., 12:39
ma gdje ti to nisu htjeli upisat staru diplomu? :eek: koji kreteni! oni bi ti morali upisat staru titulu, a to dal ćeš ti kasnije upisat novu ili ne, tvoja stvar. u rijeci je ako želiš upisat dosta i potvrda s faksa da si mag. struke. :mig:

jelena-85
09.08.2009., 13:01
evo zvala sam i rekli su mi ok ne znamo šta vi imate pa dođite sa diplomom pa ćemo vidjet dal s emože upisati.inače iz zagreba sam. sad znači neka opet dolazim....

m515
04.09.2009., 11:36
na mom faksu (pravni u ri) izdaju potvrde ili diplome (ovisno što želiš :zubo:) sa naznakom mag. potvrda dođe 200 kn, a diploma 400 ili 500 čak (ako je na latinskom, vel'ka stvar :rolleyes:). nisam još zatražila, namjeravam ako mi ustreba, al ne vidim trenutno neku veliku svrhu u tome, tim više što se plaća, a i samo mi 8kao i poslodavcu) nekako više znači da znam da sam dipl. iur. + pravosudni, nego mag. meni to mag. izgleda ko skraćeno magarac! :zubo:

jesi uspila izvući nešto od tih papira? :)

marija82
07.09.2009., 10:31
nisam još niš, sad na jesen ću, čekam da se vrate s godišnjih. :zubo:

Linea Exclusive
07.09.2009., 13:30
Završila sam ekonomiju u ZG 2007., baš sam prošli tjedan bila na faksu radi "nove diplome".

EFZG ne izdaje novu diplomu, nego potvrdu (!), na kojoj piše da si magistar ekonomije i da imaš sva zakonska prava koja ti pripadaju, blabla. Taj list papira koštao me 500kn.:rolleyes:

Sad je pitanje kako bi sudski tumač preveo tu potvrdu kada bi se prijavljivalo na inozemno sveučilište? Ima netko iskustava?

m515
15.12.2009., 10:01
nisam još niš, sad na jesen ću, čekam da se vrate s godišnjih. :zubo:

Završila sam ekonomiju u ZG 2007., baš sam prošli tjedan bila na faksu radi "nove diplome".

EFZG ne izdaje novu diplomu, nego potvrdu (!), na kojoj piše da si magistar ekonomije i da imaš sva zakonska prava koja ti pripadaju, blabla. Taj list papira koštao me 500kn.:rolleyes:

Sad je pitanje kako bi sudski tumač preveo tu potvrdu kada bi se prijavljivalo na inozemno sveučilište? Ima netko iskustava?

samo komad papira ? biće na A4 .....

nesho
15.12.2009., 13:29
Građevinski fakultet isto ne izdaje novu diplomu nego samo potvrdu o izjednačenosti naziva. Morao sam to vaditi prije par mjeseci za upis u komoru. Sad se moram potpisivati kao mag.ing., htio-ne htio :zubo:

tinkerbell
15.12.2009., 13:49
Građevinski fakultet isto ne izdaje novu diplomu nego samo potvrdu o izjednačenosti naziva. Morao sam to vaditi prije par mjeseci za upis u komoru. Sad se moram potpisivati kao mag.ing., htio-ne htio :zubo:

i PMF ista stvar....izdaje potvrdu o izjednačenosti naziva koju platiš 300 kunića... :)....vadila je prije mjesec dana...

nesho
15.12.2009., 14:00
Onda je ovih 200 koje sam platio još i jeftino :D

tinkerbell
15.12.2009., 14:12
Onda je ovih 200 koje sam platio još i jeftino :D

jp....PMF je poznat po svojim cijenama...:flop:..ali jbga treba mi....

2lava
17.12.2009., 17:17
diplomirala sam ekonomiju 2002. i to mi je upisano u knjizicu.
za sitnih 500 kuna su mi izdali potvrdu o izjednacavanju.
u vodnikovoj to NE upisuju u knjizicu jer se to "podrazumijeva da si sada mag.oecc." (kaze teta u vodnikovoj).
dakle, nama po starom sistemu ostaje da smo dipl.oec, a ovu potvrdu si imas doma za 500 kuna.

novima koji odmah dobiju mag.ide odmah u knjizicu jer im je to prvo nakon zavrsene srednje skole.

to je info od proslog tjedna.

tinkerbell
18.12.2009., 07:12
diplomirala sam ekonomiju 2002. i to mi je upisano u knjizicu.
za sitnih 500 kuna su mi izdali potvrdu o izjednacavanju.
u vodnikovoj to NE upisuju u knjizicu jer se to "podrazumijeva da si sada mag.oecc." (kaze teta u vodnikovoj).
dakle, nama po starom sistemu ostaje da smo dipl.oec, a ovu potvrdu si imas doma za 500 kuna.

novima koji odmah dobiju mag.ide odmah u knjizicu jer im je to prvo nakon zavrsene srednje skole.

to je info od proslog tjedna.

to je super...i to mi/ti odgovara jer naši poslodavci više drže do "starosustavnih" studenata nego do bolonjaca(da diskriminacija ali tako je)...a zašto si uzimala uopće potvrdu?Mislim trebala ti je za nešto ili ovak da imaš?...ja sam uzimala potvrdu jer mi treba za nostrifikaciju diplome vani i z PhD...a njima je lakše kada im usporediš s njihovim sustavom visokoškolskog obrazovanja...svi će znati da ako si diplomirala 2002 da si diplomirala po starom sistemu...a "podrazumijevaju" upućeni u pravnu legislativu i oni koji moraju znati...tebi se fućka u principu jer svoj fax imaš i samo se lijepo piši dipl.oecc... :D:D:D:D....

2lava
18.12.2009., 08:22
...a zašto si uzimala uopće potvrdu?Mislim trebala ti je za nešto ili ovak da imaš?...

tak da si je imam :D

Lady_Q
20.12.2009., 01:14

I u Rijeci je ista stvar, potvrda sa novom titulom košta 500 kn.

Jel stvrano netko zna, šta će nam pisati u prijevodu? Trebam prijevod na engleski, za nastavk daljnjeg školovanja.
Kako prevode diplomiranog ekonomista, s obzirom kako u Hr mogu na doktorski studij? Šta je sa nastavkom školovanja vani?

tinkerbell
21.12.2009., 10:41
I u Rijeci je ista stvar, potvrda sa novom titulom košta 500 kn.

Jel stvrano netko zna, šta će nam pisati u prijevodu? Trebam prijevod na engleski, za nastavk daljnjeg školovanja.
Kako prevode diplomiranog ekonomista, s obzirom kako u Hr mogu na doktorski studij? Šta je sa nastavkom školovanja vani?

ja nisam ekonomist ali "prevodiš" se na svoju titulu po bologni...ne znam koja je nakon 5 godina...i to je to što se prijevoda titule tiče...

Nooj
10.02.2010., 13:35
Ima li netko tu potvrdu?

Blaz001
15.07.2010., 11:37
Čitao sam ranije postove, pa rekoh, možda je u međuvremenu neki novi zakon izašao...;-)

Završio sam ekonomski u Osijeku (po starom programu) i teta mi u referadi kaže da nakon promocije dođem s diplomom i platim 200 kn prijevod akademskog nazivlja te da time dobijem titulu magistra (nakon imena).

Svakako sam planirao "ići do kraja" i već sam se predbilježio za magistarski studij. Međutim, kako teta u referadi veli, mogu direktno upisati doktorat. Dakle ušteda od 20.000,00 kn i 1-2 godine.

Zvuči mi predobro da bi bilo istinito...

Jel ima netko provjerene informacije i/ili sl. iskustva

Hvala

vucica_100
15.07.2010., 16:06
Ja sam prošli tjedan diplomirala na Pravnom fakultetu u Osijeku i nisam uzimala još tu potvrdu da sam mag.iur...Zasada mi ne treba, plaća se 200kn..i ja sam čula da poslodavci više drže do starog nazivlja nego novog..uglavnom mogu je uzeti kad bilo ako mi zatreba.

envoy
16.07.2010., 07:23
Čitao sam ranije postove, pa rekoh, možda je u međuvremenu neki novi zakon izašao...;-)

Završio sam ekonomski u Osijeku (po starom programu) i teta mi u referadi kaže da nakon promocije dođem s diplomom i platim 200 kn prijevod akademskog nazivlja te da time dobijem titulu magistra (nakon imena).

Svakako sam planirao "ići do kraja" i već sam se predbilježio za magistarski studij. Međutim, kako teta u referadi veli, mogu direktno upisati doktorat. Dakle ušteda od 20.000,00 kn i 1-2 godine.

Zvuči mi predobro da bi bilo istinito...

Jel ima netko provjerene informacije i/ili sl. iskustva

Hvala

Je,istina je. Po Bolonjskom sistemu ideš direkt na doktorski.

batelant
17.07.2010., 11:36
da se razumimo studij za magistra znanosti i doktora znanosti nije ukinut i to i dalje postoji...

magistar struke i doktor struke nije isto sta i magistar i doktor znanosti...

u cemu je razlika nemojte me pitat ali znam da i dalje postoji postdiplomski magistarski studij po kojem se stjece titula magistar znanosti... e sad tko njega ima pravo upisat ja mislim samo oni koji su diplomirali po ''starom programu''...

dok ''bolonjci'' izgleda nemaju tu mogucnost nego samo mogu sa faxa produzit na doktorski studij od 3 godine...

sminkica
17.07.2010., 15:05
da se razumimo studij za magistra znanosti i doktora znanosti nije ukinut i to i dalje postoji...
studij za magistra znanosti više ne postoji, tj. dovršavaju ga oni koji su ga prethodno već upisali, oni imaju pravo to dovršiti i postati mr.sc., ali da sad netko može ići upisati magisterij znanosti - ne može

doktor struke ne postoji niti je ikad postojao, sad postoje magistar struke i doktor znanosti kao mogućnosti upisa i studiranja, a onome tko je prethodno stekao mr.sc. (ili je u fazi dovršenja) njemu to trajno ostaje (ispred imena)

envoy
17.07.2010., 18:28

u cemu je razlika nemojte me pitat ali znam da i dalje postoji postdiplomski magistarski studij po kojem se stjece titula magistar znanosti... e sad tko njega ima pravo upisat ja mislim samo oni koji su diplomirali po ''starom programu''...

dok ''bolonjci'' izgleda nemaju tu mogucnost nego samo mogu sa faxa produzit na doktorski studij od 3 godine...

:lol: Doktor struke? Pa ti si za riknut. Pod hitno kod tete u referadu da ti objasni prvo terminologiju,a onda hijerarhiju. :D

Sminkica je sve lijepo rastumačila,a ja dodajem da se i oni koji su upisali magisterij po starom,a na prelomnici sa bolonjom,mogu prebacit sa magisterskog na doktorski. To naravno ovisi i o samoj temi,ali je uz neke korekcije svakako moguće.

Suncana 007
17.07.2010., 18:54
Ja sam diplomirala prije 10 dana, i dobila sam potvrdu da sam diplomirani ekonomist, diplomu ćemo dobit na jesen kad bude promocija.... A ova potvrda za izjednačavanje naziva se kod nas plača 400Kn:eek::eek:, al to mogu zatražit na jesen tek, kad ću ići po diplomu...

P.S. Zanima me da jednog dana odlučim nešto upisati, kako to ide, pošto vidim da pišete da magisterija više nema...

sminkica
17.07.2010., 19:48
oni koji su upisali magisterij po starom,a na prelomnici sa bolonjom,mogu prebacit sa magisterskog na doktorski. To naravno ovisi i o samoj temi,ali je uz neke korekcije svakako moguće.
da, upravo ovo su napravili svi koji su za to imali mogućnost, ovisi koliko se tema mogla modificirati kako bi dobila "snagu" doktorata, gdje je to bilo moguće oni su se jednostavno u sred svog magisterija prebacili na doktorski studij... a ima ih dosta koji su poodmakli s izradom magisterija pa bi im prebačaj na doktorat zahtijevao preveliku preobrazbu velikog već izrađenog materijala - takvi su ostali pri tom da obrane magisterij

P.S. Zanima me da jednog dana odlučim nešto upisati, kako to ide, pošto vidim da pišete da magisterija više nema...
ideš na doktorski studij (traje 3 godine) i nakon obrane doktorata dobijaš isto kao i uvijek do sad "dr.sc." ispred imena

Suncana 007
17.07.2010., 19:54
Hvala ti...:s

smedjišećer
18.07.2010., 18:43
baš me briga:kava:

Ja sam i dalje profa. Bolje zvuči. hehe

Suncana 007
21.07.2010., 11:08
da, upravo ovo su napravili svi koji su za to imali mogućnost, ovisi koliko se tema mogla modificirati kako bi dobila "snagu" doktorata, gdje je to bilo moguće oni su se jednostavno u sred svog magisterija prebacili na doktorski studij... a ima ih dosta koji su poodmakli s izradom magisterija pa bi im prebačaj na doktorat zahtijevao preveliku preobrazbu velikog već izrađenog materijala - takvi su ostali pri tom da obrane magisterij

ideš na doktorski studij (traje 3 godine) i nakon obrane doktorata dobijaš isto kao i uvijek do sad "dr.sc." ispred imena

A jel znaš koji su uvjeti da upišeš doktorat? Negdje sam čitala, koji mora biti prosjek ocjena, pa obavezno znat enegleski, i sl., a sad to ne mogu ni naći više...

dundo1
18.10.2011., 22:35
Koja je razlika između stručnog i sveučilišnog prvostupnika?

Stronger Free
20.10.2011., 09:27
Znači da su završili različitu vrstu studija, postoje dvije vrste sveučilišni studij i stručni studij pa su i titule ponešto drugačije, dakle sveučilišni prvostupnik i stručni prvostupnik. Ono što zapravo tebe vjerujem najviše zanima je odnos prema istima na tržištu rada, a na to pitanje je malo teže odgovoriti.

kvisko123
20.10.2011., 21:41
Ja bi tražija promjenu svoje titule mag.ing u dipl.ing da mogu :D

Doll House
21.10.2011., 07:36
Ja bi tražija promjenu svoje titule mag.ing u dipl.ing da mogu :D

:rofl::rofl::rofl:

ja ne znam nikoga od kolega, koji bi zamijenili titulu dipl. onom mag.:ne zna:
meni isto ne bi palo na pamet.:D

kvisko123
21.10.2011., 16:25
:rofl::rofl::rofl:

ja ne znam nikoga od kolega, koji bi zamijenili titulu dipl. onom mag.:ne zna:
meni isto ne bi palo na pamet.:D

Pa zato šta se više cijene stari inžinjeri, a ove noove titule nitko ni ne zna

Dumber
21.10.2011., 18:26
Koja je razlika između stručnog i sveučilišnog prvostupnika?

Sveučilišni prvostupnik je VSS, a stručni VŠS.

Stronger Free
21.10.2011., 20:38

Niti sveučilišni niti stručni prvostupnik ne odgovaraju visokoj spremi (VII), nego nekadašnjoj višoj spremi (VI), ovisno o skupljenim ECTS bodovima. VSS su današnji magistri kod sveučilišnog studija, a specijalisti kod stručnog studija.

Dumber
21.10.2011., 21:42
Niti sveučilišni niti stručni prvostupnik ne odgovaraju visokoj spremi (VII), nego nekadašnjoj višoj spremi (VI), ovisno o skupljenim ECTS bodovima. VSS su današnji magistri kod sveučilišnog studija, a specijalisti kod stručnog studija.

Netočno, sveučilišni prvostupnici spadaju pod VSS.
Provjeri što piše u zakonu. :mig: (http://mudrac.ffzg.hr/~szbor/Zakoni/Zakon_nazivi.pdf)

Stronger Free
22.10.2011., 07:37
Istina, a ispada da i stručni, ali oni ovise o godinama studiranja, npr.

"...– stručnoga dodiplomskog studija, u trajanju od najmanje četiri godine čijim završetkom se stječe visoka stručna sprema (VSS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalureus), odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke..."

A donošenjem zakona o HKO-u, stvari će se opet donekle promijeniti.

Azzura
22.10.2011., 08:11
ne bih ništa mijenjala. uostalom, nedam im više niti lipe za tu diplomu, i ovako će potrajat još x godina dok isplatim svoje školovanje jer nema posla :flop:
sve su diplome u hr trenutno isto (bez)vrijedne.

Dumber
22.10.2011., 10:13
Istina, a ispada da i stručni, ali oni ovise o godinama studiranja, npr.

"...– stručnoga dodiplomskog studija, u trajanju od najmanje četiri godine čijim završetkom se stječe visoka stručna sprema (VSS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalureus), odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke..."

A donošenjem zakona o HKO-u, stvari će se opet donekle promijeniti.

Mislim da se to odnosi na stare programe. :ne zna:

Pero_Kanister
23.10.2011., 16:35
studij za magistra znanosti više ne postoji, tj. dovršavaju ga oni koji su ga prethodno već upisali, oni imaju pravo to dovršiti i postati mr.sc., ali da sad netko može ići upisati magisterij znanosti - ne može

doktor struke ne postoji niti je ikad postojao, sad postoje magistar struke i doktor znanosti kao mogućnosti upisa i studiranja, a onome tko je prethodno stekao mr.sc. (ili je u fazi dovršenja) njemu to trajno ostaje (ispred imena)

Koji naziv stječu oni koji završe posdiplomski stručni studij?

Stronger Free
24.10.2011., 11:14
Mislim da se to odnosi na stare programe. :ne zna:

Može bit, ali po novom visoka stručna sprema će biti samo 7. stupanj složenosti po NKZ-u. Barem tako ispada po zadnjem prijedlogu HKO-a. Što se opet temelji na nekim od prije donesenim klasifikacijama. Zapetljano. Evo linka.http://www.vlada.hr/hr/aktualne_teme_i_projekti/aktualne_teme/hko_hrvatski_kvalifikacijski_okvir/dokumenti

Zlatorepa
24.10.2011., 17:44
Provjeri što piše u zakonu. :mig: (http://mudrac.ffzg.hr/~szbor/Zakoni/Zakon_nazivi.pdf)

Netočno. Vss je 300 bodova i ništa manje. Sedmi stupanj obuhvaća sveučilišne magistre, stručne specijaliste i dipl prijašnjeg četverogodišnjeg "starog" studija.

elektroman
25.10.2011., 23:02

Totalna neistina!!!

Sama rijec prvostupnik ti govori da se radi o prvom stupnju fakultetske naobrazbe. Problem je sto ljudi stalno vrse nekakve usporedbe. Najproblematicniji je uciteljski studij jer je 4 godine a strucni je studij. Uglavnom su strucni studiji 3 godine kao i sveucilisni - tj. prvi dio studija. Upravo u tome i je smisao bolonje - izjednacavanje strucnog i sveucilisnog - tako je u vecini zemalja...

Mnogima to ne pase jer se godinama pljuvalo po strucnom studiju...

A sto se tice kako na to gledaju poslodavci - zbunjeni su!!!

Naravno da osobe koje zavrse samo 3 godine puno konkretnija znanja za posao stjecu na strucnom studiju, a sveucilisni dolazi do pravog izrazaja tek kada se zavrse oba stupnja...

Primjer:

Na presvetom FER-u se u prve 3 godine ne obradi ni polovica strucnih kolegija koje imaju ljudi na strucnom studiju...

dalmata40
12.12.2011., 17:40
da li tko zna što bi danas bio studij koji je prije 20 godina trajao 8 semestara ...radi se konkretno o dipl.prof.pedagogije (jednopredmetni studij) ...magistar struke ili ....???? :)

castelorum
12.12.2011., 20:16
da li tko zna što bi danas bio studij koji je prije 20 godina trajao 8 semestara ...radi se konkretno o dipl.prof.pedagogije (jednopredmetni studij) ...magistar struke ili ....???? :)

Pa da, trebao bi biti magistar pedagogije odnosno mag. paed.
To je barem titula koja se trenutno dodjeljuje nakon završetka diplomskog studija pedagogije, a pretpostavljam da svi dipl. prelaze u mag.
Naravno treba provjeriti u službenim institucijama, ovo je samo nagađanje:-)

Dumber
13.12.2011., 22:42
Totalna neistina!!!

Sama rijec prvostupnik ti govori da se radi o prvom stupnju fakultetske naobrazbe. Problem je sto ljudi stalno vrse nekakve usporedbe. Najproblematicniji je uciteljski studij jer je 4 godine a strucni je studij. Uglavnom su strucni studiji 3 godine kao i sveucilisni - tj. prvi dio studija. Upravo u tome i je smisao bolonje - izjednacavanje strucnog i sveucilisnog - tako je u vecini zemalja...

Mnogima to ne pase jer se godinama pljuvalo po strucnom studiju...

A sto se tice kako na to gledaju poslodavci - zbunjeni su!!!

Naravno da osobe koje zavrse samo 3 godine puno konkretnija znanja za posao stjecu na strucnom studiju, a sveucilisni dolazi do pravog izrazaja tek kada se zavrse oba stupnja...

Primjer:

Na presvetom FER-u se u prve 3 godine ne obradi ni polovica strucnih kolegija koje imaju ljudi na strucnom studiju...

Po zakonu o akademskim nazivima, kojeg sam i linkala gore, sveučilišni prvostupnik je VSS. Kraj priče.

Tvoje mišljenje je tvoje mišljenje. Zakon je svoje rekao.

elektroman
14.12.2011., 01:20
Po zakonu o akademskim nazivima, kojeg sam i linkala gore, sveučilišni prvostupnik je VSS. Kraj priče.

Tvoje mišljenje je tvoje mišljenje. Zakon je svoje rekao.

Kao prvo problem i je sto se stalno usporedjuju stari i novi nazivi. Vss i všs više službeno ne postoje, iako poslodavci još uvijek se ravnaju prema tome, i svugdje gdje traže po starom vss traže petogodišnji studij i nisam još se susreo da netko smatra trogodišnji vss.

Kao drugo bolonja izjednačava stručni i sveučilišni studij po razini obrazovanja a to se vidi i po natječajima: prvostupnik prve 3 god bez obzira na vrstu studija i magistar ili stručni specijalist nakon dodatne dvije.

I to nije moje mišljenje već činjenica - tamo gdje su nekad tražili dipl.ing. sada traže ne bacc.ing. već mag.ing.

Slobodno pogledaj natječaje...

Dumber
14.12.2011., 01:25
Kao prvo problem i je sto se stalno usporedjuju stari i novi nazivi. Vss i všs više službeno ne postoje, iako poslodavci još uvijek se ravnaju prema tome, i svugdje gdje traže po starom vss traže petogodišnji studij i nisam još se susreo da netko smatra trogodišnji vss.

Kao drugo bolonja izjednačava stručni i sveučilišni studij po razini obrazovanja a to se vidi i po natječajima: prvostupnik prve 3 god bez obzira na vrstu studija i magistar ili stručni specijalist nakon dodatne dvije.

I to nije moje mišljenje već činjenica - tamo gdje su nekad tražili dipl.ing. sada traže ne bacc.ing. već mag.ing.

Slobodno pogledaj natječaje...

To je problem neobrazovanosti i neukosti poslodavaca, ne onih koji imaju te diplome.

Netko je gore napisao da univ.bacc. nikako ne može biti 7. stupanj. Koliko je meni poznato, (bivši) 7. stupanj podrazumijeva završen fakultet.
Sad, ako netko nakon te tri ili četiri godine ne želi ići dalje i ostane samo sa titulom sveučilišnog prvostupnika, on nije završio fakultet? :confused:

Nije isto stručni i sveučilišni. Pitaj ove koji se sa stručnog žele prebaciti na sveučilišni, koliku razliku predmeta su im nabili? Da je to izjednačeno, osoba sa završenim stručnim preddiplomskim bi mogla direktno upisati sveučilišni diplomski, a ne može. Što misliš zašto?

Evo ti i slika. (http://img190.imageshack.us/img190/3033/capture1ke.png)

sminkica
14.12.2011., 05:53
Koliko je meni poznato, (bivši) 7. stupanj podrazumijeva završen fakultet.
Sad, ako netko nakon te tri ili četiri godine ne želi ići dalje i ostane samo sa titulom sveučilišnog prvostupnika, on nije završio fakultet? :confused:

nije ti prije postojao samo VII. stupanj, nego slično kao i danas postojale su dvije razine fakultetskog obrazovanja tj. niži i viši stupanj, prije je to bilo 2 godine (VI. stupanj, VŠS) ili pak 4 (ili više) godine (VII. stupanj, VSS).

s obzirom da i danas postoji podjela na višu i nižu razinu fakultetskog obrazovanja tako postoji preddiplomski koji traje (uglavnom najčešće) 3 godine (u javnosti i kod poslodavaca percipirano kao VI. stupanj tj. VŠS) i diplomski s kojim ukupno fakultetsko obrazovanje traje 5 godina (percipirano kao VII. stupanj tj. VSS).

ima još razloga zašto preddiplomski ne može biti VSS - jednostavno zato što potpuno fakultetski obrazovana osoba bi trebala imati diplomu, a s preddiplomskim je nema, dobija samo svjedodžbu kao u srednjoj školi, dok tek nakon 5 godina studija dobijaš diplomu i time na papiru postaješ fakultetski obrazovana osoba. dodatno ti sve govori i sam naziv - PREDDIPLOMSKI - nešto što je prije diplomskog, nešto što je prije onog na kojeg ćeš se kasnije upisati kako bi jednom stekao i diplomu (a ne samo svjedodžbu koja ti omogućuje kasniji pristup pravom diplomskom studiju).
preddiplomski studij je kao neka međufaza između srednje škole i fakulteta gdje se u te tri godine opredjeljuješ za užu specijalizaciju u svom životu, oni će ti nakon završetka dati svjedodžbu, a na tebi je hoćeš li s tom svjedodžbom konkurirati na rang listama diplomskog studija te, ako ga uspiješ upisati, dobiti priliku steći pravu diplomu i postati VSS. meni bi bilo čudno da je netko tko posjeduje svjedodžbu ravnopravan onome tko posjeduje diplomu, ipak su to papiri različitog značaja i nikako svjedodžba i diploma ne mogu imati istu akademsku vrijednost.

Dumber
14.12.2011., 10:11
ima još razloga zašto preddiplomski ne može biti VSS - jednostavno zato što potpuno fakultetski obrazovana osoba bi trebala imati diplomu, a s preddiplomskim je nema, dobija samo svjedodžbu kao u srednjoj školi, dok tek nakon 5 godina studija dobijaš diplomu i time na papiru postaješ fakultetski obrazovana osoba. dodatno ti sve govori i sam naziv - PREDDIPLOMSKI - nešto što je prije diplomskog, nešto što je prije onog na kojeg ćeš se kasnije upisati kako bi jednom stekao i diplomu (a ne samo svjedodžbu koja ti omogućuje kasniji pristup pravom diplomskom studiju).
preddiplomski studij je kao neka međufaza između srednje škole i fakulteta gdje se u te tri godine opredjeljuješ za užu specijalizaciju u svom životu, oni će ti nakon završetka dati svjedodžbu, a na tebi je hoćeš li s tom svjedodžbom konkurirati na rang listama diplomskog studija te, ako ga uspiješ upisati, dobiti priliku steći pravu diplomu i postati VSS. meni bi bilo čudno da je netko tko posjeduje svjedodžbu ravnopravan onome tko posjeduje diplomu, ipak su to papiri različitog značaja i nikako svjedodžba i diploma ne mogu imati istu akademsku vrijednost.

Dobro, čemu ja linkam zakon kad nitko ne zna čitati? Eno ti i slika gore, podcrtala sam.

Kao drugo, preddiplomski je zamišljen tako da pripremi ljudi na rad ranije, da ljudi već nakon tri godine faksa mogu biti spremni za tržište rada i da se smanji vijek studiranja. Ono što je tu problem je što poslodavci to ne prepoznaju, većina ni ne priznaje preddiplomski kao išta relevantno, čula sam čak da u jednoj banci ne priznaji ni kao VŠS, nego kao SSS, što je apsolutno apsurdno.

Možete vi raspravljati i tupiti po svome, ali u zakonu jasno piše tko je što.

elektroman
14.12.2011., 12:46
Dobro, čemu ja linkam zakon kad nitko ne zna čitati? Eno ti i slika gore, podcrtala sam.

Kao drugo, preddiplomski je zamišljen tako da pripremi ljudi na rad ranije, da ljudi već nakon tri godine faksa mogu biti spremni za tržište rada i da se smanji vijek studiranja. Ono što je tu problem je što poslodavci to ne prepoznaju, većina ni ne priznaje preddiplomski kao išta relevantno, čula sam čak da u jednoj banci ne priznaji ni kao VŠS, nego kao SSS, što je apsolutno apsurdno.

Možete vi raspravljati i tupiti po svome, ali u zakonu jasno piše tko je što.

Ovo je tocno, ali se ne odnosi na sveucilisne prvostupnike vec na strucne prvostupnike. Sveucilisni prvostupnici imaju premalo strucnih sadrzaja i te prve 3 godine im sluze za pripreme za kasniji dvogodisnji studij, dok strucni prvostupnici imaju jako puno strucnih sadrzaja i sposobni su za trziste rada...

Dakle ako zelite ici samo 3 godine preporucujem strucni studij a ako 5 onda sveuclisni, po meni samo 3 god. sveuclisnog nemaju smisla, usporedjivao sam programe, doista premalo strucnih sadrzaja da bi se konkuriralo na trzistu rada, ide se vise u sirinu radi kasnijeg diplomskog studija.

I ujedno odgovor u vezi prebacivanja sa strucnog na sveuclisni - a zasto bih se prebacivao? Zavrsim dodatne 2 god specijalistickog i imam istu razinu kao i nakon diplomskog sveuclisnog osim nemogucnosti doktorskog studija ali i tu su moguce promjene u buducnosti...

Na zalost ljudi ne razlikuju vrste studija, samo gledaju koliko si dugo isao sto nema smisla, vani ljudi uglavnom i idu strucni studij dok se kod nas pljuje po njemu...

burke 1978
14.12.2011., 14:51
Pozdrav svima!

Diplomirao sam na četverogodišnjem stručnom studiju po starom programu i stekao VSS (i titulu dipl. inženjera). Naime, sad smo svi mi, koji smo završili četverogodišnje stručne studije po starom programu degradirani u prvostupnike (bacc. ing.), dok su ljudi koji su završili četverogodišnje sveučilišne studije po starom programu automatizmom postali magistri struke.
Iskreno, živo mi se fućka što će mi pisati ispred ili iza imena i prezimena, već me samo zanima da li će mi, eventualna obveza izjednačavanja naziva u dogledno vrijeme, utjecati na koeficijent obračuna plaće. :confused:

Argo Navis
15.12.2011., 01:03
Dumber kaže:
Provjeri što piše u zakonu.

Možeš li, molim te, reći točno koji dio zakona (koji članak, stavak) to potvrđuje? Pročitala sam link, no nisam uspjela naći ništa što bi izričito upućivalo na to da su prvostupnici bivša visoka stručna sprema, a sam akademski naziv ne podrazumijeva (ili možda da? :ne zna:) visoku stručnu spremu, jer je gradacija postojala i u prošlom sistemu. Sve što je eksplicitno izrečeno odnosi se na stručne studije (npr. članak 14, stavka 3, potvrđuje da se bivša viša stručna sprema izjednačava sa nazivom prvostupnik)

Stručni naziv stečen završetkom stručnoga dodiplomskog studija, u trajanju od tri godine čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS), izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalaureus), odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke ili stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke, sukladno članku 9. ovoga Zakona

Također, pravilnici o izjednačavanju govore da je bivša visoka stručna sprema izjednačena sa magisterijem (dakle, diplomskim studijem od 5 godina) a sve ispod (bivša viša stručna) je bacc.

http://www.fkit.unizg.hr/_download/repository/Pravilnik_o_izjednacavanju_strucnih_i_akademskih_n aziva.pdf

Članak 6.
Stručni naziv stečen završetkom studija Kemijske tehnologije,u trajanju od
dvije i pol godine (V semestara) čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS) i stručni naziv inženjer kemijske tehnologije, izjednačen je sa stručnim nazivom stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer kemijskog inženjerstva, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka kemijskog inženjerstva.
Članak 7.
Stručni naziv stečen završetkom studija Kemijske tehnologije,u trajanju od
dvije godine (IV semestra) čijim završetkom se stječe viša stručna sprema (VŠS) i stručni naziv inženjer kemijske tehnologije, izjednačen je sa stručnim nazivom stručni pristupnik kemijskog inženjerstva, odnosno stručna pristupnica kemijskog inženjerstva

U kojem dijelu Zakona o akademskim nazivima se može saznati nešto eksplicitno o tome sa kojom bi stručnom spremom bili izjednačeni prvostupnici?

burke 1978
15.12.2011., 08:16
Jesu li Zakonom o akademskim i stručnim nazivima prekršena Ustavom zajamčena prava na jednakost svim onim studentima koji su završili stručne studije u trajanju od najmanje 4 godine po starom programu, a koji su sada degradirani u stručne prvostupnike?

Dumber
15.12.2011., 10:03
Možeš li, molim te, reći točno koji dio zakona (koji članak, stavak) to potvrđuje? Pročitala sam link, no nisam uspjela naći ništa što bi izričito upućivalo na to da su prvostupnici bivša visoka stručna sprema, a sam akademski naziv ne podrazumijeva (ili možda da? :ne zna:) visoku stručnu spremu, jer je gradacija postojala i u prošlom sistemu. Sve što je eksplicitno izrečeno odnosi se na stručne studije (npr. članak 14, stavka 3, potvrđuje da se bivša viša stručna sprema izjednačava sa nazivom prvostupnik)

Također, pravilnici o izjednačavanju govore da je bivša visoka stručna sprema izjednačena sa magisterijem (dakle, diplomskim studijem od 5 godina) a sve ispod (bivša viša stručna) je bacc.

http://www.fkit.unizg.hr/_download/repository/Pravilnik_o_izjednacavanju_strucnih_i_akademskih_n aziva.pdf

U kojem dijelu Zakona o akademskim nazivima se može saznati nešto eksplicitno o tome sa kojom bi stručnom spremom bili izjednačeni prvostupnici?

Nije ni čudno da nisi mogla naći, budući da ni ne čitaš postove na forumu dobro.

Evo ti i slika. (http://img190.imageshack.us/img190/3033/capture1ke.png)

Argo Navis
16.12.2011., 00:26
Nije ni čudno da nisi mogla naći, budući da ni ne čitaš postove na forumu dobro.

Čitam odlično, a usto i pucam od zdravlja, hvala na pitanju :)

Ti?

I ponovno,

a sam akademski naziv ne podrazumijeva (ili možda da? ) visoku stručnu spremu...

Dakle, kliknuh na tvoju sličicu i prvi put. Jasno mi je za stručne i specijalističke studije, no nigdje ni u jednom zakonu ili pravilniku nisam našla da je jednako eksplicitno izrečeno isto za prvostupnike sveučilišnog studija (kao što je, recimo, napisano za Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
u pravilniku kojeg sam linkala), a doista neznam (nemam to saznanje) da li svaki akademski naziv automatski podrazumijeva visoku stučnu spremu, pa pitam.

Pretpostavila sam da si našla još neki članak/stavak u zakonu koji sam
previdjela i da si na tome temeljila svoj zaključak, ili da mi bar možeš sa sigurnošću potvrditi da se koncept 'akademski naziv' ne odnosi samo na titulu (bacc., mr., dipl. Štogod, itd - naravno da svaki stupanj dobije akademski naziv) nego podrazumijeva visoku stručnu spremu, bez gradacije, bez obzira na trajanje školovanja i razliku između dodiplomskog i diplomskog studija.
Eto, nemože jasnije :)

burke 1978 kaže: Naime, sad smo svi mi, koji smo završili četverogodišnje stručne studije po starom programu degradirani u prvostupnike (bacc. ing.), dok su ljudi koji su završili četverogodišnje sveučilišne studije po starom programu automatizmom postali magistri struke.

Da, ovo mi se nikako ne čini fer, ali to valjda ovisi o programu. Iako, sabit gradivo od četiri godine u tri... neznam baš da je efektno.

Dumber
16.12.2011., 00:33
Dakle, kliknuh na tvoju sličicu i prvi put. Jasno mi je za stručne i specijalističke studije, no nigdje ni u jednom zakonu ili pravilniku nisam našla da je jednako eksplicitno izrečeno isto za prvostupnike sveučilišnog studija (kao što je, recimo, napisano za Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
u pravilniku kojeg sam linkala), a doista neznam (nemam to saznanje) da li svaki akademski naziv automatski podrazumijeva visoku stučnu spremu, pa pitam.

Ako jedni prvostupnici stječu akademski naziv, skupa sa magistrima i specijalistima, a drugi prvostupnici stječu stručni naziv mislim da je sasvim jasno. Ili ti opet nije jasno?

Zašto ne nazoveš ministarstvo i pitaš?

Argo Navis
16.12.2011., 01:05
Ako jedni prvostupnici stječu akademski naziv, skupa sa magistrima i specijalistima, a drugi prvostupnici stječu stručni naziv mislim da je sasvim jasno. Ili ti opet nije jasno?

Zašto ne nazoveš ministarstvo i pitaš?

Dakle, akademski naziv podrazumijeva visoku stručnu spremu, bez obzira da li si bacc ili magistar ili doktor znanosti.

Ok, sve štima.

Nije mi hitnja zvati ministarstvo, vidjela sam temu pa sam samo htjela skužiti logiku između bivšeg vrednovanja diploma i sadašnjeg, ali zapravo bih i mogla kad se dovrši smjena vlasti. Hvala na prijedlogu.

Dumber
16.12.2011., 01:33
Ne, doktor ima akademski stupanj.
Zapravo je gradacija jednaka kao i prije, samo postoji vise razina studija.

Argo Navis
16.12.2011., 01:52
Tako je, akademski stupanj za doktore, mind-feller.

Da, zato me i zbunilo jer bi zapravo trebali zaboraviti na viša-visoka stručna sprema, i koristiti samo po bacc., mr. itd.

Thnx, sad mogu mirno ići spavati :)