PDA

View Full Version : Seboreični dermatitis

znatiželja
13.07.2006., 04:15
meni nije vlasište neki problem, više lice koje je mjestimično ljuskavo - ne jako vidljivo - tako da se ne sjećam kada sam tekući puder stavila na cijelo lice. imaš neku preporuku za lice?

dobra vila
24.07.2006., 18:54
ja sam isto godinama imala problema sa seborejom, pokusavala s raznim kremicama koje mi je davao dermatolog, vitaminom B, vitaminom H.... ali nista nije pomoglo dok se nisam "ostavila" chanela, lancomea, decleora itd... i presla na iskljucivo prirodne kremice- hauschka i slicno. od kada njih koristim ni jednom mi se nije pojavilo crvenilo na licu. cini se da "kemija" nekima ipak ne odgovara i da su te kreme preagresivne i da na tipu koze koja je jako osjetljiva poput moje izazivaju reakcije. moj savjet svima-pokusajte s prirodnim kremicama , samponima, regeneratorima-pravi preporod, a i moram priznati da mi se bez obzira sto sam prije bila totalno skepticna prema svemu sto nije dobro izreklamirano i zvucnog imena cini da su ove kreme jos puno bolje i kvalitetnije.

znatiželja
27.07.2006., 14:14
evo sad sam bila na moru i odmah nakon prvog kupanja, seboreji ni traga.
dermatologinja mi je preporučila phyto skin kremu i šampon pa ću to probati, a i ovaj sebosquam mi je poznat, mislim da sam koristila šampon tog naziva.
nikada nisam probala hauschkinu kremu ni jednu iako mi se činilo da bi mi ona ružina mogla odgovarati. imam jako suhu kožu (što je neobična kombinacija za seboreju).

mrkvich
30.07.2006., 11:15
meni se znalo pojaviti ispod obrve ili ispod oka,kako kad.probala sam avene neku kremicu za osjetljivu kozu, i sve kaj mi je palo pod ruku i nista dok nisam dobila domace nevenovo ulje.prezadovoljna.

phyto
10.12.2007., 22:34
Da li neka od ova dva ulja mogu da pomognu kod seboreje koja se nalazi na licu ( T zona ) i u kosi ( tezak oblik, cela glava zahvacena ljuspicama )

Hvala na odgovoru.

Mogu,ali je jako bitno koristiti i eterična ulja:
rimske i njemačke kamilice (protuupalno)
palmarose ili timijana geraniola ili čajevca (protugljivično)
u baznom ulju ploda divlje ruže,boreča (preporuča se i oralno 3g dnevno) i tamanua,a može se dodati i macerat nevena.
Bršljan,list oraha i slama zobi se koristi za ispiranje lica i vlasišta,a ekstrakti se mogu dodati i u kreme i šampone.
Hidrolat hamamelisa,nerolija i kamilice u koji se doda ekstrakt aloe vere te 1%vitamina B6 su od velike koristi za seboreični dermatitis.
Oralno se koristi folna kiselina (10g),vitamin B12 (500-100mcg-injekcije)-ovo je klinički provjereno.
Također je potrebno drenirati jetru korijenom čička (2 kure),a alternativno se mogu koristiti maćuhica i list koprive (može jako dugo).

tough_cookie
25.01.2008., 22:17
mene je napao :tuzni: jedva cekam da nastavis sa savjetima.

moj krece iz zeluca a javlja se oko nosa, usta i na bradi (ponekad u obrvama i izmedju njih, al ovaj put je taj dio zaobisao). zadnjih dana ne znam sto s tim. :ne zna:

koristim hauschku oko godinu dana. jako sam zadovoljna. u dva navrata imala navalu pristica i rijesila ju samo jojobinim uljem (nakon svega par dana).

za dermatitis sam neko vrijeme koristila uriage cu-zn, a sad sam htjela kupit a-derminu slicnu kremu za bebe (isto ima cu-zn, zob i jos neke sastojke). inace mi je a-derma od "neprirodne" kozmetike dosta uvjerljiva.

sto od prirodne kozmetike mogu koristiti a da ne moram puno muckati (nemam bas vremena za to) - postoji li sto gotovo? kakva su tvoja iskustva i preporuke sa dermokozmetikom (nadam se da ovo nece biti offtopic, jer ipak me primarno zanima prirodna varijanta :mig: ).

hvala unaprijed!

hostel
06.03.2008., 16:22
godinama se patim s tom bolešću kao takvom,svrab,bol,krv,sekundarna infekcija,

pa onda objašnjavanja okolini da to jeste ružno ali nije zarazno...

ne znam šta više da probam...

black_diamonds
30.05.2008., 22:17
meni se čini da imam to..na tjemenu...ko neke bjele/crvenkaste krastice i onda ja to s noktima skidam...al neam puno baš...al svejedno ljušti mi se sad neznam al imam perut il je to...a i ispada mi kosa malo više..ja ne kužim da mi se prorjedila al mi kažu ovi doma..a i svaki drugi dan mi se masti...pročitala sam da su to simptomi...i šta bi ja sad mogla koristit za to jel neka ulja ili šta?

Nikolajevna
13.06.2008., 07:29
alternativno se mogu koristiti maćuhica i list koprive (može jako dugo).

Kako? U obliku čaja?

Negdje sam čula da je dobro ispirati lice čajem lista bijelog sljeza? Jeli netko to probao i pomaže li?

guest123
25.08.2008., 16:44
jel moguce da mi je od seboreje pocela abnormalno otpadati kosa???

minjamat
27.08.2008., 21:00
jel moguce da mi je od seboreje pocela abnormalno otpadati kosa???

A kažu da je moguće jer se začepe žlijezde lojnice, koža ne diše, kosa opada...
Ma i ja imam isti problem, nekoliko mjeseci po porodu počela mi nenormalno opadat kosa što sam pripisivala famoznom porodu...
Dok nisam došla u frizeraj i ona mi rekla da imam neke krastice po glavi (to je bilo prije 4mj i ja zaboravila na to) al jučer mi to opet ponovila spominjujući seboreju i dermatologa.
Dakle morat ću ići kod dr. specijalista da mi dijagnosticira šta već, jer mi je više puna kapa (kapa, vlasište, haha) što mi kosa nenormalno opada svakim češljanjem, tjeme mi je crveno, ljuskavo, svrbi... ljudi će mislit da imam uši, stalno prčkam po kosi...
Nego... nikad nisam imala problema sa kožom i nemam pojma koji je uzrok, gljivice, hormonalni disbalans, genetika. pad imuniteta... zna li tko uzrok??

Estee Lauder
27.08.2008., 22:07
Ja isto imam taj problem,samo mi ne otpada kosa.Stanje sam popravila sa Vichy šamponom.Nedavno sam bila u apoteci na pregledu kose i ženska mi je rekla da od čestog pranja i agresivnih šampona se razmnože gljivice i onda polude,tako mi je doslovno rečeno i da se to može izliječiti.Odbila me kad mi je sve preporučila od Rougj-a,ali mi je rekla kad perem kosu da je grubo masiram 5 minuta.Kupila sam Urtekram šampon sa vulkanskom zemljom i te mi se flekice povlače.

emergence
29.08.2008., 19:27
evo me na ne znam kojem topiku gdje hvalim dr temt crni šampon 70tak kn
imam psorijazu na vlasištu već dugo godina i ove godine je bilo katastrofalno stanje, svrbež, ljuskice ma uzas. još me ducray dodatno iziritirao.

taj crni šampon ima u sebi coal tar koji fantastično sanira problematična vlasišta. već nakon prvog korištenja se vidi razlika. tjeme nema ljuskice, nije iziritirano i ne svrbi

mana je što smrdi dok se kosa ne osuši ali da mi prostite je*** smrad kad najbolje funkcionira od bilo čega na tržištu. vichy, ducray, phyto, h&s, biorga se mogu sakriti pred ovim šamponom

mali_djava
29.08.2008., 23:35
Problem sa seboreičnim dermatitisom jest što se ne zna pravi uzrok tj. što je ono što se liječi i tretira raznim preparatima samo vanjska manifestacija dok je pravi uzrok negdje 'unutra'. Dermatologija je jedna od najslabije razvijenih medicinskih grana, nedovoljno je istražena, a vjerojatno bi bilo i vrlo skupo podvrgavati pacijente sistemskoj obradi (svih) unutarnjih organa samo da bi se utvrdilo zbog čega dolazi do pukog crvenjenja i ljuštenja kože koje se ipak češće doživljava kao estetski, a ne medicinski problem.

Iako sam isprobao gomiletinu proizvoda, za sada sam najbolje rezultate postigao s kombinacijom Betriona (mast) i Oronazola (krema). Na kritično mjesto nanosi se, u tankom sloju, jedna navecer pa druga ujutro i tako dok ne nestane crvenilo i perutanje. Jest, oba su pripravka s kortikosteroidima, ali meni, barem do sada, niti jedan kozmetički proizvod nije pomogao, samo medicinski.

Uputa dermatologa bila je da bi to trebalo mazati sedam ili čak četrnaest dana što se meni činilo besmislenim jer se ne želim trovati kada već nema simptoma. Onda sam jednom pokušao i rezultat je bio isti. Dakle, crvenilo se povuče, ali se nakon nekog vremena opet vrati. Očito je to protivnik kojega možeš preplašiti, ali ne i potpuno poraziti.

Bolesnici sa seborejom trbali bi izbjegavati jako slanu, masnu i začinjenu hranu, alkohol, kofein i nikotin. Sve to pojačava simptome.

Nadam se da je barem netko barem mrvicu uspio profitirati od ovog mojeg iskustva.

phyto
30.08.2008., 00:20
Betrion je antibiotska mast i potpuno je nepotrebna jer problem kod SD-a je infekcija gljivicom Malassezia furfur,a ne bakterijom.
Oronazol je antimikotik (djeluje na gljive).
Sve za prehranu stoji,samo da dodam da se treba mnogo izlagati sunčevoj svjetlosti i uzimati dodatno B-vitamine je i jedno i drugo balansiraju centralni živčani sustav što je jedan dio problema kod SD-a.
Stres kao i problemi s probavnim sustavom (gastritis,čir,infekcija H.plyori) dodatno pogoršavaju SD.

Estee Lauder
30.08.2008., 15:10
Moja seboreja tjemena je posljedica jedne neobjašnjive alergije iz studentskih dana.Neznam od čega i neznam od koga.Doktor mi je rekao da se poremetio rad žlijezda i da tu nema trajnog rješenja.Početno a i najgore stanje sam sanirala oronazol šamponom,spasio me ali na kratko,nakon njega sam koristila Vichy,dosta djelotvoran za već dobro zaliječeno stanje.Perut više nemam,ali imam uvijek neke crvene flekice na zatiljku i ako ne operem kosu svaki drugi dan osjetim lagani svrbež.Momentalno koristim Urtekramov šampon.Dobar je ali i dalje stoje te crvene flekice.Evo danas sam kupila taj crni šampon i Rougj pjenu za čišćenje,pa ćemo probati i tu kombinaciju.Počela sam koristiti malo grublju masažu tjemena pri pranju,ali nije lako onako u zraku trljičati s njima,ali možda pomognu bicepsima i tricepsima.

emergence
30.08.2008., 15:38
ja ti preporučujem da 8 dana samo sa crnim pereš svaki dan a onda 2-3 puta tjedno, ovo od rougja mi zvuči kao nešto što bi moglo iritirati. a meni je živac napuknuo kad mi je zadnji ducray šampon skup ko petra kajgana napravio kaos na glavi. te firme u šampone stavljaju svakakve iritantne sastojke

a.i.c.
31.08.2008., 11:27
ja sam prije koristila vichy jedino mi od njega tjeme ne svrbi, sad pred malo sam prala kosu sa rougj pjenu za čišćenje ni to ne valja zapravo mi se pogorsalo,probat cu i ja taj crni sampom, nadam se da cu ga nac u ri jer sam ga prije vec trazila pa ga nije bilo :(

antonia175
31.08.2008., 15:10
a koliko kosta taj crni sampon? i jel znas tocno kako se zove jer ove tete u mojim ljkarnama nista ne znaju bez da im nacrtas...:)

emergence
31.08.2008., 17:20
a koliko kosta taj crni sampon? i jel znas tocno kako se zove jer ove tete u mojim ljkarnama nista ne znaju bez da im nacrtas...:)

piše ti gore oko 70kn, ja sam ga platila cca 72kn:mig:

zove se crni šampon:ne zna: to mu je naziv( ima još i zeleni i žuti šampon ak se ne varam) a firma je dr. temt :cerek:

peter871
31.08.2008., 23:47
meni prođe nakon kupanja u moru i sunčanja. Zato sam probao namazati sa soli za kupanje iz dm-a i dobro pomaže, ali uvijek se vrati za par dana.
A čini se da ga i gastritis potiče : http://www.tegobe.com/casopisi/vase_zdravlje/dermatovenerologija/05_04_1999_seboroicni_dermatitis.html

a.i.c.
02.09.2008., 11:00
zanima me dali je neko probao jericho šampon od crnog blata? i dali djeluje sta?

ptica-trkacica
06.09.2008., 14:54
dragi moji seborejaši.....;)
Ja svoju seboreju držim pod kontrolom na slijedeći način:
Lice:
1.koristim isključivo medicinsko-dermatološku kozmetiku.
2.dva-tri puta perem lice posebnim emulzijama-sapunima ili pjenama
3.dnevna krema je hidrantnog sadržaja
4.noćna krema-hranjiva

Pošto je seboreja bolest žljezda lojnica.....jako je važno da se lice stalno čisti od masnoće i hidratizira.

Kosa:

Durcay-šampon sa cinkom,kad je vlasište iritirano,a u dnevnoj upotrebi Durcay šampon za svaki dan,za osjetljivo vlasište,nikako šaponi iz dučana.

Također,mrate znati da je svaka koža drugačija,pa bez obzira na istu dijagnozu,svima ne odgovara ono što ovde preporučujemo.
Na žalost,treba istraživati i pokušavati naći neki svoj recept za ublažavanje ovih simptoma.
More i sunce pomažu kod seboreje,ali isto tako isušuju kožu,pa treba stalno paziti i njegovati kožu.

Unborn
19.10.2008., 22:04
Ima li koji dermatolog koji lijeci UZROK dermatitisa a ne POSLJEDICU koju on stvara?

Mislim, otici kod dermatologa i vratiti se sa hrpom kremi nije rijesenje. Da odmah kazem - novac nije problem. Ali mislim da za ucinkovitu borbu protiv seboreje treba promijeniti kompletno prehranu, neke navike, pojacati vitamine i slicno. Ima li koji dermatolog koji problemu pristupa sa te strane a ne prodavanjem skupih kremica?

niki1984
28.10.2008., 12:21
Ima li koji dermatolog koji lijeci UZROK dermatitisa a ne POSLJEDICU koju on stvara?

Mislim, otici kod dermatologa i vratiti se sa hrpom kremi nije rijesenje. Da odmah kazem - novac nije problem. Ali mislim da za ucinkovitu borbu protiv seboreje treba promijeniti kompletno prehranu, neke navike, pojacati vitamine i slicno. Ima li koji dermatolog koji problemu pristupa sa te strane a ne prodavanjem skupih kremica?

Bok, to su ti sve nagadanja..znam privatnu derm. ustanovu, koju Avene sponzorira, i ona samo prepisuje Avene proizvode, ja sam pio cajeve, otisao na alternativu...caj je grozan...knjiga je od austrijske autorice, travarica Maria Treben...a knjiga ne znam tocan naziv...ali se u naslovu spominje ..iz Bozje ljekarne...kompliciran je recept dosta, oduzima vremena, novca...litru i pol treba piti..ja sam pio od kraja lipnja do kraja rujna..bolje je, ali treba duze piti, ali nazalost sada nema zelene ljuske od oraha...:)
I meni je to malo sve cudno, ali eto otisao i ja u alter sekcije...:) Ne vjerujem im osobno...:) pa kupi knjigu na Trgu bana J. J. u knjizari...i pronades u sadrzaju o ljuskanju, psorijazi, crvenilu, seboreji...:) Uzrok je nepoznat, posljedice je nemoguce rijesiti...ja imam blazi oblik seboreicnog dermitisa..ipak je gnjavaza...

lolly1
12.11.2008., 08:53
bok svima
ja bih kupila hipp šampon i unutra stavila od eteričnih ulja rimsk kmilicu,almarosu,čajevac i plod divlje ruže.moje pitanje upućeno svima,a pogotovo phytu,u 1 taj šampon koliko točno kapi čega da stavim?i di da kupim te najmanje bočice s tim et.uljima?i da ,imam 2 kruga koja me posebno jako svrbe i perutaju se na zatiljki,što da stavim na njih? :brukica:

phyto
17.11.2008., 12:59
Molim forumaše da stalno imaju na umu kako je ovo podforum prirodna kozmetika te da o dermatološkim tretmanima mogu raspravljati na drugim podforumima (njega lica, njega kose).

Što se tiče dr. temta i katrana trebate znati da je katran kancerogen te da se u zemljama EU njegova upotreba napušta.

Annnete
21.11.2008., 20:03
moze jedno pitanje?
jel taj crni sampon dr tempt crne boje ili se samo tako zove?
pitam da mi ne bi potamnio kosu (plavusa) kao sto mi je oronazol potamnio nakon par pranja davnih dana kad sam ga koristila

a.i.c.
21.11.2008., 22:38
moze jedno pitanje?
jel taj crni sampon dr tempt crne boje ili se samo tako zove?
pitam da mi ne bi potamnio kosu (plavusa) kao sto mi je oronazol potamnio nakon par pranja davnih dana kad sam ga koristila

meni je kosa svijetlo smeđa a koristila sam neko vrijeme crni sampon i nije mi uopste potamnilo kosu...da, crne je boje :D

robert34
21.02.2009., 10:52
Umivati se hladnom Janom ujutro, POSTATI VEGAN, najvise tri male kasike lanenog ulja dnevno masnoce (po svim osnovama), navece oprati lice blagim losionom (avene) i namazati plavom Nivea kremom da se upije preko noci. Nikada ne dozvoliti da na lice dospije voda iz cesme, puna hlora, uvijek samo Jana (ili neka druga voda sa najmanje hlora).To je sve. Ali morate se pridrzavati ovih stvari. To znaci odricanje od mesa, torti, kolaca. Ali tako je to obicno, ili jedno ili drugo. Zelite li cisto lice ili zamjenu za to..slasni zalogaj. Pozdrav od onoga ko se zauvijek rijesio seboroicnog sranja. Visoka je cijena popularnosti:)

chiril
12.04.2009., 11:56
pa ne znam bas....ja muku mucim sa seborejom vec nekih 9 godina i bas mi je jako izrazena.( celo,oko nosa,obrazi,vrat... ma koma i to je ful jako crveno i ljuska se). Vidim da je kod vas to slabije izrazeno,da je bar i meni tako :( Probao sam sve i svasta no bez pravog ucinka.Znam da sam koristio i betrion ali dermatolog mi je rekao da ga mazem 5 dana i primjetio sam da se u tih 5 dana znacajno smanjilo ljuskanje koze i crvenilo tak da ipak ima nekog ucinka na seboreju. Najradje bih taj Betrion koristio na dulje staze pa jel netko zna dal ima kakvih posljedica ako se koristi dulje....glavno da nema kortikosteroide jel tako

slican problem.
ali rjesenje nije najbolje uvjek traziti kod lijecnika. jer ce oni uvjek davati privremeni, trenutni lijek koji ce nesto odgoditi ali uzrokovati nesto puno gore.
npr tablete koje su trebale ugasiti moju saborneju u uputama napominju da mogu izazvati anemiju, anoreksiju, anksioznost, poticu epilepsiju itd sve najgore.

Umivati se hladnom Janom ujutro, POSTATI VEGAN, ... Ali morate se pridrzavati ovih stvari. To znaci odricanje od mesa, torti, kolaca. Ali tako je to obicno, ili jedno ili drugo. Zelite li cisto lice ili zamjenu za to..slasni zalogaj.

upravo tako!

ja sam otisao kod zene koja se bavi reikijem, aroma terapijama i opcenito alternativnom medicinom, tj tek sam zapoceo lijecenje kod nje.

ugl, prvo kroz sta moram proci jest proces detoksikacije tjela od otrova. sto znaci izbjegavanje:
.mesa
.przene hrane
.mlijeka i jaja
.bjelog secera
.slatkisa
.alkohola
.cigareta
.zacinjene hrane
tu je i kura, caj od korjena cicka 2x na dan.

lijecenje od koznih bolesti se najvise treba prakticirati iznutra a ono je mnogo teze ukoliko se unose ove stvari koje su prepune toksina. to je kao da nista ni ne poduzimate.

schnuckelina
16.04.2009., 13:46
...nisam imala preteske probleme, al meni je pomogel Desquaman - medicinski sampon (pyrithion-zink)- koristila ga sam jednom tjedno. + Hauschkin losion od neema - svakak probajte, a i procitala sam malo postove prije - ljudi reklamiraju hauschkine preparate - probajte, evo ocito da pomazu.

...i rijesila se prhuti i ono najbitnije iritiranog vlasista, sam kaj mi kosa i dalje pojacano opada - jel to normalno sad u proljece? ...ili nenormalno:D

oktavian
09.07.2009., 15:08
Imao sam užasni s. dermatitis na vlasištu, ljuske su mi bile ogromne i s njima su mi opadali pramenovi kose. I pomaže mi Crni šampon dr. Tempta, kupuje se u ljekarnama za oko mislim 70 kn. Stvarno pomaže!!!, vjerujte. Prilično smrdi ali nakon sušenja kose taj miris nestane....probajte ga, ni je nisam vjerovao da će mi pomoći ali prezadovoljan sam sad. Koristim ga već 6 mjeseci i stanje je znatno, znatno bolje, skoro da je sve prošlo (ne sumnjam da će uskoro i proći!). Probajte!
Pozdrav svima

thune
13.07.2009., 23:29
A meni taj crni šampon uopće nije pomogao.

Merlina
14.07.2009., 09:45
Probajte sa ovim receptom za šampon :)

U šamponsku bazu (npr. urtekram) pomiješa se iscrpak slame zobi (suban).
3 jušne žlice slame zobi kuhajte 5 min u 250 ml provrele vode, procijedite i 30 ml dodajte u šampon uz 10 ml ploda divlje ruže te 20 kapi rimske kamilice.

Tomislav H
24.09.2009., 08:20
Imam problema s kožom već godinama i trebam pomoć. Krenulo je s peruti, svrabom i crvenilom na vlasištu. Doktorica mi je preporučila Oronazol šampon i stvarno je pomagalo. Ali čini mi se da je on dosta agresivan i da ga se ne može koristiti na duže staze. Da li sam u pravu? Uglavnom nakon nekog vremena mi se vratilo. Kroz neko vrijeme mi se pojavilo crvenilo i ljuštenje na licu pored nosa (ispod podočnjaka), pa onda na obrvama i zatim na tjemenu kod čela, odnosno sa strane čela. Paralelno s tim i crvenilo na srednjem dijelu prsa (to me tolko ne dira jer se ne vidi). Ne znam kako, ali znam da sam u jednom trenutku došao do toga da sam svaki drugi dan prao kosu zbog svraba, a i jako se mastila. Tada sam otišao na pregled vlasišta u ljekarnu (oni zapravo promoviraju Rougjieve proizvode). I tu mi je čovjek rekao da se masti jer se prečesto pere i da perem samo dva puta tjedno Rougjievom čistećom pjenom. Te mi je još dao neki preparat Rougjiev s čime bi mazao nakon pranja. Rekao je da ovi šamponi tipa Oranozol nisu baš dobri za kožu. (ne znam kolko je tu istine). Nakon što sam prešao na pranje samo 2 puta tjedno, masnoća se brzo regulirala i sad već par godina nemam s tim problema. Također kada bi mazao s tim preparatima (dosta su skupi) i perut bi se regulirala. On je rekao da nema tu pomoći da je to doživotno, da imam takvu kožu i da postoji bolji i lošiji periodi. Najgore je proljeće i jesen jel su promjene u temperaturi.
Za seboreu na licu nisam ništa koristio, osim malo nivea kreme svaki dan da mi se ljuskice tolko ne vide odnosno da koža nije presuha. Ali imam jako crvenilo sa strane.
Sada kosu perem s Roughjivom pjenom i ona mi se čini dobra jer nije agresivna (bar tako mislim). S tim da ne mogu reći da je potpuno učinkovita što se tiče peruti. Ima boljih i lošijih razdoblja. Vidim da neki preporučaju Dr. Temt šampon, jel on agresivan, kakve sastojke ima u sebi? Da li se on može koristiti cijelo vrijeme, a da nije štetan za vlasište? Čak si razmišljam da ponovo počnem koristiti Oronazol jer je pomagao, ali ne znam kolko dugo se njega može koristiti.
Što bi mi preporučili za seboreu na licu? Zanimaju me gotove kreme koje se mogu koristiti duže vremena, a da nemaju kontraindikacije. Što vam je pomoglo od krema?

prljavi_Heri
10.11.2009., 17:17
Uffff...zadnji post (Tomislav) i baš ono što sam tražio. Ja upravo došao sa pregleda vlasišta iz jedne ljekarne od tete koja također promovira te Rougj-eve proizvode. Ja sam također dobio tu čisteću pjenu i neki losion za nanošenje odmah poslije pranja. Također sam dobio i kapsule namjenjene koži i vlasištu.

Sve ovo što si naveo stoji (dobra i lošija razdoblja, masnoća...). Ja ću krenut s tim tretmanom od danas i sad mi je drago što je bar neko spomenuo svoja iskustva s tim proizvodima.

Što se tiče tretmana lica...ne smiju se koristiti nikakvi klasični aftershave preparati...znači samo bezalkoholni balzami. Kao što sam i rekao ja sam dobio i neke kapsule za kožu i vlasište (zovu se CAPS i isto su Rougj-eve). Isto tako žena mi je preporučila i jedan sapun kojeg trenutno nije bilo u ljekarni a zove se "Sap no sap" :) . To bi trebalo djelovati na ova sranja što se po licu javljaju...

svrakica
04.04.2010., 21:02
imam i ja takvih problema... crvenilo i svrab na čelu, uz vlasište, u nos (flekice). na početku se zacrveni i a onda počne ljuštiti. trenutno koristim šampon vichy za perut jer mi se pojavi na mjestima u kosi, ne klasična perut već isto kao na čelu. ljeti bude bolje, a zimi strava. prošle zime sam išla kod kožnog privatno jer sam se zbilja prestrašila. rekao mi je da koristima bepanten kremu ako mi bude pomagala jer rjetkima pomaže. koristila sam je i bilo je ok, al se i do danas toga nisam rješila. meni je to povezano sa stresom.
u trenutku kad sam nanervirana, čelo plane. koristila sam oronazol šampon, fluacet gel (il tako nešto), belosalic, svašta... ništa dugotrajno i sve je na hormonskoj bazi. trenutno koristim belogent kremu i čini mi se ok. ako ne perem kosu 4 dana, lice poludi, nakon šta je operem kroz dan se povuče. sve u svemu, nisam se rješila toga nikako. doktor mi je reka da svaka promjena djeluje na to: godišnje doba, vrime, menstrualni ciklus, stres. svašta je nabroja. čak sam koristila i rougj ili tako nešto preparate. stajali me bogatstvo,a ništa od toga. nekome pomaže gospina trava. šta vi savjetujete?

demetra24
07.04.2010., 12:44
i ja imam tih problema,al samo s tjemenom i kosom. kosa mi se jako masti, perem je svako 2 dana, a ako se malo jace iznerviram pocne mi se isti dan mastiti od dijela kraj usiju i onaj dio od cela, pa cijelo tjeme i osjecam svrbez, dok su mi vrhovi kose suhi..ono, klasika..u zadnje sam vidjela kada susim kosu fenom da mi ispada perut..
to mi je vec tako godinama, probala sam od vichy-ja, urtekram sampona, ducre itd. i nikakvih pomaka..

koza na licu je ok s tim da imam t-zonu, masnu kozu i u zadnje vrijeme mi se cini da se vise masti..i tu bi probala s nekom drugom kremom rijesiti bar malo to mascenje.sada koristim ritual's losion za lice..

pokusala bih opet rijesiti problem s kosom jer sam odustala vec duze vrijeme,al samo sa prirodnom kozmetikom, mozda s nekim uljima + samponi na biljnoj bazi ili neke ampule za kosu? Ima li tko kakav savjet oko toga? Sto se tice etericnih ulja sam totalni pocetnik..
hvala, pozdrav:mig:

bedastamica
20.05.2010., 20:53
Ja imam problem prvenstveno na vlasištu, unutar ušnih školjki a što se tiče lica situacija nije tako strašna. Nakon dugogodišnje borbe i uporabe svega i svačega, nakon tisuća i tisuća utrošenih kuna, donekle sam došla na više nego podnošljivu situaciju. Evo kako: mlada cura u ljekarni mi je doslovno šapnula koji šampon i losion da si nabavim iz Srbije. Šampon se zove EleMenta, na prirodnoj je bazi a prati ga i odgovarajući losion. Kosa mi je padala, vlasište svrbilo, peklo od rana koje sam izazvala češkanjem, kore koje bi vadila iz kose bile su sve veće. Povuci potegni - nabavila sam šampon i losion za smiješnu cifru i već sam 6 mjeseci cca nova žena.
Što se tiče ušiju, svrbež je bio nepodnošljiv do bola, nekoliko sam puta izazvala takve upale uha da sam, naravno završila na antibioticima. Kako sam veliki pobornik mednih proizvoda a u DM-u sam naišla na Olival mast od propolisa (cca 20 kn ) krenula sam s time. Uši me više ne svrbe. Pa mi je logika rekla da probam i s licem. Kožu operem s Holyplant sapunom za intimnu njegu ( smiješno ali stvaaaarno funkcionira ) i onda namažem mast od propolisa. Ljudi moji, lice mi je kao bebina guza. :D

Lake
21.05.2010., 11:43
meni je dermatolog prepisao za vlasište Mycogel pjenušavi gel (koji se koristi za cijelo tijelo ako treba) i ja sam prezadovoljna! dijagnoza je neka vrsta seboreičnog derm. vlasišta tj pretjerano mašćenje kose! i ovaj šampon me je spasio :s

crna.oliva
27.05.2010., 13:01
Ja imam problem prvenstveno na vlasištu, unutar ušnih školjki a što se tiče lica situacija nije tako strašna. Nakon dugogodišnje borbe i uporabe svega i svačega, nakon tisuća i tisuća utrošenih kuna, donekle sam došla na više nego podnošljivu situaciju. Evo kako: mlada cura u ljekarni mi je doslovno šapnula koji šampon i losion da si nabavim iz Srbije. Šampon se zove EleMenta, na prirodnoj je bazi a prati ga i odgovarajući losion. Kosa mi je padala, vlasište svrbilo, peklo od rana koje sam izazvala češkanjem, kore koje bi vadila iz kose bile su sve veće. Povuci potegni - nabavila sam šampon i losion za smiješnu cifru i već sam 6 mjeseci cca nova žena.
Što se tiče ušiju, svrbež je bio nepodnošljiv do bola, nekoliko sam puta izazvala takve upale uha da sam, naravno završila na antibioticima. Kako sam veliki pobornik mednih proizvoda a u DM-u sam naišla na Olival mast od propolisa (cca 20 kn ) krenula sam s time. Uši me više ne svrbe. Pa mi je logika rekla da probam i s licem. Kožu operem s Holyplant sapunom za intimnu njegu ( smiješno ali stvaaaarno funkcionira ) i onda namažem mast od propolisa. Ljudi moji, lice mi je kao bebina guza. :D

Kako si nabavila taj šampon? Može se kupit preko neta????

Ali G
02.06.2010., 19:26
evo i mene nažalost na ovoj temi...
dakle, počelo je prije godinu dana na kosi, klasika...dobio oronazol, nije pomogao, dobio još neki, nije pomogao, dobio mycogel, perut se proširila na CIJELU kosu.
Poslao sve te "seboreja preparate" u rodni kraj, vratio se na svoj vichy dercos, i perut i sve nestalo u roku 2 pranja!! ;) I sad sam čist već 3-4 mjeseca.

NO, problem... prije jedno mjesec dana sam imao jedno osrednje pijanstvo... sljedeće jutro osip na licu... ok, proći će.. ne prolazi.
Dermatolog - seboreja. Uglavnom, crvene fleke, 3-4 komada, kraj nosa, ispod oka i u kutu usta... Ljuska se, crveni, i uglavnom, izgleda odvratno.
U početku mazao sa kantarionovim uljem. Prikrivalo ljuskice, ali bilo jako masno i čim bih se oznojio, opet bi izronile. Onda dobio oronazol kremu od doktorice - nula učinka. U međuvremenu dobio neki sapun iz srbije, od kozjeg mlijeka, navodno bi trebao pomoći - nije pomogao ni on.
Sad su mi se već počele krastice lagano praviti ispod tih ljuskica, onak, malo me plaši sve to, pogotovo zato što sam na poslu svaki dan 8-10 sati među ljudima, koji me zapitkuju, a i mene ove krastice sve više plaše...
Kad god odem kod dermatologa, dobijem hrpu kremica koje ne pomažu - molim vas za neki provjereni savjet! ;)
(iako je svaki tip kože različit)

bababa
05.06.2010., 10:59
dragi moji seborejŠI. :)
JA NEMAMseboreični dermatitis ,ali imam u obitelji(sestra i muž). mužu se povremeno javlja(kad ga ja iznerviram) ,a sestra se s tim bori više od dvadeset godina. On se baš nije ni trudio oko tog jer mu je vidljivo samo malo između obrva,ali mu je vlasište ajme majko. Sestra je upotrebljavala sve,ali doslovno sve što ste spomenili do sad u forumu,uključujuči i travare-kvazi trvare,djete,prirodnu kozmetiku,skupu,jeftinu,tablete,losione..... Kunem vam se sve.
Prije mjesec dana sam sa suprugom otišla u ljekarnu (malo sam ga iznervirala:mig:) i ljekarnik nam je preporučio neki losion. Bila skeptična(gledajuć sestru svih tih godina) ,ali ono ajde probat ćemo i to čudo. Ej ne da radi ,nego je odličan. Nanosi se dva puta na dan, jedna kaplica je dovoljna za cm2,nanosi se u tankom sloju(za dan,dva se povuče ljuskavost i crvenilo). Losion se zove PRUNAKS i proizvođač je Spora Farmakon d.o.o. Split. Vukovarska 10.Košta oko 120 kn.( Ne reklamiram- probajte.)

frayla
05.06.2010., 11:00
da probaš od Uriaga neka D.S. linija koja ima gel za pranje lica i kose i emulzija za lice, čula sam pomaže;)
osobno nisam probala, ali znam ljude koji jesu i kažu da su im pomogli ti preparati...
ja povremeno znam dobiti svrab u području vlasišta uz čelo i iza uha, ali ne toliko da mi trebaju baš specijalni preparati, jedino što me spašava je head and shoulders od mentola šampon pa to nekad svremena na vrijeme upotrijebim...

mona11
21.07.2010., 13:44
ljudi molim vas pomozite!!!! vise ne znam sta da radim...imam dermatitis vlasista vec nekoliko godina ali do sada sam ga nekako uspjevala zaljecit...u biti...nalazio se iza usiju i mali dio vlasista iznad cela....medutim....sada mi je cijela glava zahvacena....probala sam sve....crni sampon,oronazol i druge sampone,razne kreme i losione,izlagala sam glavu suncu cak sam isla i u solarij jer to kao pomaze ali nista.....cijelo vlasiste mi je prepuno ljuskica...cak su mi i u usima....zbilja ne znam sta da napravim jer...moram priznat da mi je neugodno..ljudi u mene bleje...ramena mi izgledaju kao da je na njima snijeg...a da ne spominjem da sve to kao skrivam s kosom pa se topim po ovim vrucinama....stvarno sam ocajna....bilo sta cu stavit na glavu samo pomozite.......hvala....

_k_i_k_a__
20.08.2010., 12:11
Imam ga...
Isla sam dermatologu i dobila sam Perfenac kremu ili mast - to jako pomaze, ali stvar je sto se on uvijek vraca... zatim sam pila tablete Itrac oralno i od njih se odmah vidi poboljsanje...
zatim sam za vlasiste imala Kelual DS šampon
a za stalnu njegu lica imala sam Kelual emulsiu

tak sam se ljecila tri godine...nakon toga sam opet otisla na kontrolu jer Perfenaca nema na tržištu pa m je zamjena Prunaks losion, sve ostalo je ostalo isto....

No neki sam dan otisla u aromateku na kvatricu (ima je i u gajevoj) i kupila tamo (na savjet zene koja radi tamo) ulje nocurka (za dermatitis) i hidrolat čajeca (za smirenje)...nakon dva dana crvenilo je nestalo..koza nije suha jer je ulje u pitanju...hvala bogu nesto sto nije agresivno i koza je nahranjena...savrseno :top:

Željezna
07.09.2010., 17:00
Meni je pomogao Oronazol, ali isključivo se smije koristiti jednom u 15 dana
A za standardno pranje kose se koristi neki blagi šampon na biljnoj bazi, bez puno mirisa i ukrasa

Tako radim vec pola godine, ako ne i više. I stanje se dosta popravilo
Glavni problemi su mi sad uši koje se ljuskaju užasno, obrve (još gore) i dijelovi nosa i obraza sa strane
Mažem lice Baleinom hidratantnom laganom kremom, odgovara mi

A obrve i uši prođem Olivalovim vazelinom-kupljen u Kozmu

Čime mažete svoje krizne točke ? :(

Merlina
07.09.2010., 19:19
Seboreični dermatitis se, osim izvana, tretira i iznutra i to korijenom čička (o tome se već puno pisalo) može se kuhati čaj ili koristiti SIPF.

Zatim se priprema infuz od 3 jušne žlice slame zobi (Suban) te se ispire zahvaćeno područje 1 do 2 puta na dan.

Kožu zahvaćenu dermatitisom njeguje se i liječi mješavinom esencijalnih ulja rimske i njemačke kamilicete palmarose a sve to u biljnom ulju makadamije uz dodatak 20% ploda divlje ruže.

Također se može koristiti i šampon (što prirodniji to bolje) u koji se dodaje opet gore navedeni iscrpak slame zobi te biljno ulje plod divlje ruže a može se dodati i 10- tak kapi esencijalnog ulja kamililice rimske.

Uz to se naravno može oralno uzimati i kvalitetan noćurak, te svakako špricati i hidrolatima bez alkohola i konzervansa (Oshadhi, Florihana).

Također za one koje stvarno zanima tema prirodna kozmetika ili njega, pogledajte još recept na istu temu koji je Phyto dao detaljno i kvalitetno na prošloj strani ove teme.

kwama
10.09.2010., 10:05
meni se javio seboreični dermamtits na vlasištu prije neke 2 godine, i to taman prije ljeta kad mi je dermatologica rekla da se ne rade nikakvi agresivni tretmani. Probala sam vichyijev i eucerinov šampon - bilo mi je još gore. A nije bio ni bolji oronazol. Pomagao mi je ducray kojih godinu dana, ali sad više ni on ne djeluje...
odustala sam od medincinskih šampona i kupila u bio&bio šampon od čajevca i puno mi je bolje. ima još malo ljuskica al ni približno ne svrbi i ne ljušti se ko prije. probajte to. i da, koliko sam ja shvatila, najveći je problem što vlasište nakon nekog vremena prestaje reagirati na korišteni šampon...znači, redovno mijenjanje šampona...i rekla mi je derma da bi trebalo 1 ili 2 tjedno namastiti kosu kombinacijom maslinovog ulja i jaja:mig:

Mojra
19.09.2010., 12:27
Imam jedno malo offtopic pitanje...ali ne znam pod koju temu da ga mentnem ustvari :)

Pliz recite mi koja je razlika između psorijaze,seboreje i neurodermititisa ?
Ja imam ponekad crvene fleke na čelu i ljuštenja kože kao i na tjemenu i ponekad obrvama..šta je to?

Najviše su mi do sada pomogli sunce i more..odmah se povuče..

Šta je to ustvari?

Merlina
20.09.2010., 10:47
Nemoguće ti je ozbiljno odgovoriti na ovo pitanje preko interneta :confused:. Jednostavno Odeš dermatologu, on pogleda i dijagnosticira što ti je :).

mili222
20.09.2010., 22:02
Meni je oronazol sampon rijesio stvar i to dugorocno! Ipak je u pitanju gljivica i samo preparat koji je antimikotik moze pomoci u tom slucaju. Nakon terapije treba koristit blage sampone (iako ja sad bez problema mogu gotovo sve koristit)

A a kozu sam koristila afloderm kremu iako tu nisam imala nekih vecih problema,samo malo u naboru oko nosa.

Merlina
21.09.2010., 09:43
Ovdje smo na "prirodnim pripravcima" pa bi bilo dobro da se na iste savjeti i odnose.

*jezebel*
21.09.2010., 11:36
merlina, gdje mogu nabaviti cicak? hvala!

mala tija
21.09.2010., 14:07

Ja sam baš jučer kupila čaj od korijena čička...inače imam perioralni dermatitis koji mi se pogoršao u zadnje vrijeme, a vidjela sam da su pisali o tom čičku pa ću probat s tim.

kupila sam ga u bio&bio, avenue mall, zagreb

Merlina
21.09.2010., 19:16

Ima ga u Cedrusu sigurno kao i SIPF-a, a trebalo bi ga biti od Subana i po gotovo svim biljnih i običnim bolje opskrbljenim apotekama.

Selmanu
21.11.2010., 09:40
dermatitis se može zaliječiti ili potpuno izliječiti prirodnim kremama , jedna od njih se zove Bioeliksir Dermio i košta oko 50€ , imate na internetu bioleiksir.ba
također postoje i neke francuske kreme , proguglajte

rastagal
14.02.2011., 16:31
Ima li netko kakvu dobru recepturu za tretiranje seboreje biljnim i eteričnim uljima u trudnoći?

Mislila sam si prije pranja kose u vlasište utrljati biljna ulja crnog kima i macerat kamilice i nevena i dodati palmarosu. Nevjerojatno, ali njemačka i rimska kamilica mi izazivaju strašnu reakciju na područjima zahvaćenima dermatitisom, pa bih njih izostavila.

kleopatra321
26.02.2011., 20:18
ja sam par puta koristila oranozol sampon,nisam sigurna koliko ga ima u bocici,sad ga prodajem jer mi vise netreba

tonček333
05.03.2011., 10:54
dali je u koga seboreja dovela do pojačanog ispadanja kose..naime ja imam seboreju u vlasištu, na licu te na prsima....svrbež i perutanje nisu toliko izraženi ali najveći je problem to što mi se kosa zamasti u jednom danu a i lice je isto tako crveno i masno..od tada sam primjetila da mi i kosa ispada previše, iako su mi svi nalazi uredni(štitnjača, vitamini, željezo)

miaw
06.03.2011., 14:55
Dragi ima problema sa seborejom vec par godina,vlasiste i lice...nabavio Prunaks losion i vec dva mjeseca otkada ga koristi nema apsolutno nista na licu (u kosu mu se ne da stavljati, mada bi trebao). Inace je probao svasta,kreme,losione itd...

AvaAdore
12.03.2011., 15:05
Pozdrav!
Trebala bih savjet u vezi šampona. Ovako, problem je u tome što mi kosa nenormalno opada, i to zbog seboroičnog dermatitisa i pojačanog mašćenja. Kosa je već toliko oslabljena i stanjena da izgleda kao ona u 5-godišnjeg djeteta, i ima je sve manje :tuzni:
Koristila sam fitoval, vitamine, ništa nije pomoglo. Zatim sam prešla na Oronazol šampon, koji mi je pomogao, kosa je značajno manje opadala. Nakon potrošene bočice vratila sam se fitovalu i kosa opet opada, gotovo kao i prije Oronazola.
Sad, ne bih se previše igrala Oronazolom, nego trebam neki šampon koji mogu koristiti duže vrijeme, a da se ne moram bojati nuspojava, po mogućnosti na prirodnoj bazi, dok bih Oronazol ubacivala najviše par puta mjesečno, ako bude potrebno.

Razmišljala sam o nekom šamponu na bazi čajevca, imate kakve prijedloge? Našla sam na netu Sebofit od Nikela, ali i on se koristi kao terapija kroz mjesec dana, ne čini se kao da je za dulju uporabu.
Ima li Dr. Hauschka kakav dobar šampon na bazi čajevca, vidim da njihove proizvode svi hvale?

Merlina
14.03.2011., 08:38
Zašto baš na bazi čajevca?
Dr. Hauschka ima puno vrsta šampona pa izaberi neki nježni za osjetljivo vlasište i još si u šampon dodaj čajeve o kojima smo ovdje pisali da pomažu kod ovakvih problema.
Oronazol je samo hitna pomoć.

AvaAdore
14.03.2011., 11:18
Da, slažem se da je samo za hitne slučajeve, ali stanje jest već pomalo kritično. Uzela sam ga na temelju nalaza dermovenerologa od prije par godina, kada sam ga koristila propisano vrijeme, a kosa je prestala toliko opadati i kada sam poslje toga prešla na "obični" šampon. Nažalost, sada se nakon terapije stanje opet vratilo na isto.
Slažem se za ova eterična ulja, i sama koristim čaj od svježeg ružmarina, koji samo prelijem preko oprane kose i ne ispirem. Super je jer smanjuje mašćenje, ali kod mene ne djeluje protiv opadanja. Zato mi treba neki antimikotik, a da nije ketokonazol - zato čajevac.
S blagim šamponima imam isto problem, jer mi se vlasište počne perutati i očito mi ne odgovaraju, zato sam htjela nekakav medicinski na prirodnoj bazi, da si ne napravim rusvaj na glavi, i da nije toliko riskantan kao Oronazol.

Pokušat ću kombinirati fitoval s nekim od eteričnih ulja iz ljekarne, on mi barem ne peruta i ne masti toliko kosu, iako ona opada.
Ako netko ima neki bolji prijedlog, savjet, slobodno neka se javi, jer bih svakako izbjegla agresivne metode tretiranja vlasišta.

Satene
29.03.2011., 14:12
Ako netko ima neki bolji prijedlog, savjet, slobodno neka se javi, jer bih svakako izbjegla agresivne metode tretiranja vlasišta.

Brat mi ima seboreični dermatitis po vlasištu i on već godinama koristi Vichy Dercos shampon tamnoplavi i tamnozeleni (ne znam točno kak se zovu ali mislim da ovaj plavi koristi svaki drugi dan a zelenim opere glavu jednom u dva tjedna jer je malo jači). Taj Vichy sšampon ga je spasio.

Satene
29.03.2011., 14:14
:eek:

Tek sad sam skontala da sam na podforumu Prirodna kozmetika.
Zanemarite moj prethodni post, isprike.

sebor
11.04.2011., 14:19
Može li mi neko sa sigurnosti potvrditi da kosa postaje tanja i nekvalitetnija i da opada upravo zbog stanja koje izaziva s.dermatits.
Naime borim se se ovim već 3 godine,kosa mi je izgubila na bujnosti,ali je dosta ima i POSEBNO NAGLAŠAVAN DA MI JE TJEME puno SITNIH KRISTALIĆA LOJA,kao pijeska, i upravo mislim da mi to guši korijen.Kosa mi je uz to nekako i posvjetlila,moji dermatolozi uopće ne primjećuju smanjenu bujnost,inače sam muško, a više ne planiran ić kod dermatologa.
Da napomenem da mi i obrve također više opadaju i u njima je također prisutan pijesak,Uskoro planiram provest malo čišćenje jetre,trenutno san na vitaminima i time pokušavan sebi pomoć.Dakle stanje je zadnje tri godine nepromijenjeno,a stres je uvijek prisutan,a i ne spavam bog zna šta.

Evo ako tko ima kakav nov,dobrodoša savjet.Hvala unaprijed.

danijel2608
25.06.2011., 14:15
Pozdrav ljudi, imam seboroični dermatitis i psorijazu već nekih 4-5 godina i pokušavao sam svašta od krema kojekakvih do šampona i losiona i ništa mi nije pomoglo, ali me tata nazvao jedno jutro i rekao da gleda nešto na tv-u u vezi neke kreme i da si odem to kupiti . . . Krema se zove EUTEN i nema kortikosteroida pa sam se odlučio za nju iako je bila jako skupa (50grama), naime koštala je 440 kuna. Krema se mora čuvati u frižideru da se ne pokvari . . . Ja sam bio skeptičan prema kremi jer sam imao loše iskustvo sa prijašnjim preparatima, ali napokon prolazi, da se zna, još uvijek je koristim, potrošio sam pola, a dermatitis još malo pa je prošao, a psorijazu nestala . . . Imao sam velike kraste na glavi, iza uha, u ušima. Iza uha mi je sasvim prošlo, u ušima samo što nije (laički) i na glavi se više ne stvara ono ko prhut, a ni ne crveni se, na testisima psorijaze više nema pa sam jako sretan u vezi toga što napokon prolazi i što je prošlo. Krema se koristi za sve vrste dermatitisa, za psorijazu, uostalom upišite u google pa malo pročitajte o tome . . . Pozdrav svima, nadam se da sam vam pomogao . . .

navaha
25.09.2011., 14:12
htjela bih napraviti kremu za seboreju sa raznim uljima i shea maslacem.zanima me dal pcelinji vosak smeta seboreji?tj da mozda ne zacepljuje pore i slicno?
misla sam samo malcice voska staviti zbog same konzistencije kreme da ne bude premekana.
hvala :)

atlantiday
04.10.2011., 19:26
Ako je u pitanju vlasište, navodno pomaže ulje za čišćenje puške. Tako mi kolegisa s posla reče i kune se da bolest nestane kao ruklom odnešena.

merieen
26.10.2011., 19:48
Umivati se hladnom Janom ujutro, POSTATI VEGAN, najvise tri male kasike lanenog ulja dnevno masnoce (po svim osnovama), navece oprati lice blagim losionom (avene) i namazati plavom Nivea kremom da se upije preko noci. Nikada ne dozvoliti da na lice dospije voda iz cesme, puna hlora, uvijek samo Jana (ili neka druga voda sa najmanje hlora).To je sve. Ali morate se pridrzavati ovih stvari. To znaci odricanje od mesa, torti, kolaca. Ali tako je to obicno, ili jedno ili drugo. Zelite li cisto lice ili zamjenu za to..slasni zalogaj. Pozdrav od onoga ko se zauvijek rijesio seboroicnog sranja. Visoka je cijena popularnosti:)

Slažem se! Jedino što mi je zaista pomoglo je u potpunosti promijeniti način prehrane, jesti da bi živio doslovno, i to polu kuhano povrće, ništa kiselo, ne mahunarke, ne meso, ne niti slučajno slatko, slano, margarin zamijeniti maslacem. Tako sam živjela malo više od godinu dana i nisam imala nikakvih problema. Problem je jedini sa nama ljudima, da kada ti je bolje, zaboraviš kako izgleda kad ti je loše, i vratiš se starom načinu života malo po malo i sve ispočetka. Super su pripravci za pranje kose, maske od gline koje doma napraviš i sve iz kućne radinosti, ali to je samo privremeno prikrivanje problema, i to ako upali nakon dugo vremena...

Nema čarobnog šampona, kreme, niti lijeka, vjerujte mi, sve sam isprobala o čemu pišete ovdje. Najgore crvenilo i otpadanje kose je bilo NAKON potrošene terapije od dermatologa.

Sretno svima!

Sigurna
26.10.2011., 21:07
Ne bih se složila. Meni savršeno pomaže ono što mi je dermatolog prepisao i to već godinama. Zdrava prehrana, zdrav život, to je uvijek dobro, ali po tome ljudi koji žive takvim načinom nikad od ničega ne bi bolovali. Ne znači ako netko krene tvojim stopama da će mu se seboreja popraviti ili povući.

Umivanje hladnom Janom....je, Rokefeleri smo, pa ćemo se i kupati u njoj i prati kosu. Ako je flaširana, mora da je super. :rolleyes:

ZooeyS
26.10.2011., 22:08
I meni je godinama pomagalo što je dermatolog preporučio a onda je jednostavno prestalo, sad mi ni elocom više ne djeluje na licu.
I jako mi utječe što jedem, testirala sam par puta, na sir i meso mogu zboraviti. I slažem se za vodu iz pipe, kad god se umivam tom vodom više od dva dana zaredom seboreja na licu poludi, ali srećom termalna voda uvijek popravi stvar, na žalost Jana i ostale mineralne meni ne djeluju kao termalna.

vjekorvk
28.10.2011., 03:36
I meni je godinama pomagalo što je dermatolog preporučio a onda je jednostavno prestalo, sad mi ni elocom više ne djeluje na licu.
I jako mi utječe što jedem, testirala sam par puta, na sir i meso mogu zboraviti. I slažem se za vodu iz pipe, kad god se umivam tom vodom više od dva dana zaredom seboreja na licu poludi, ali srećom termalna voda uvijek popravi stvar, na žalost Jana i ostale mineralne meni ne djeluju kao termalna.

Pozdrav svima. Imam 28 god i AD i seboreju. Nakon puno istrazivanja i probavanja dosao sam do rjesenja koje ce nadam se nekome pomoci, moj problem je po cijelom tijelu osim stomaku, prsima i ledjima. Ovako, prvo sam izbacio potpuno nezdravu hranu, prestao koristiti obicne gelove, sampone i deterdent za rublje, prestao cesto prati ruke (na rukama mi je najgore, zive rane i nesnosan svrab) Pijem kupovnu vodu, tusiram se u mlakoj vodi, koristim sampon na bazi soje. Uz to pijem tablete aloe vere, ulje crnog kima i mjesavinu biljaka tj. caj. koristim psorifix kremu povremeno (1 put mjesecno na najgorim mjestima) i nakon muke od 10 godina smanje se smiruje nevjerovatnom brzinom. zakljucak u mom istrazivanju je sljedeci. Bilo koja bolest koze tipa dermatitis, psorijaza pociva na stanju naseg organizma (imuniteta) i na vrstu hrane koju koristimo. Samo budala moze reci da je hrana tipa pastete, salame, konzerve, povrce, voce u trgovinama zdravo i prirodno, konzervansi i ostali kemijski dodaci kako bi se osigurala trajnost su najvece smece za nas organizam zbog cega strada jetra a samim time i nas imunitet. Doktori pojma nemaju zbog cega nastaje psorijaza ili AD, samo znaju prodavati ljekove i kreme od kojih se bogate oni i proizvodaci. Pokusajte sami uciniti pozitivnu stvar za vas organizam i pocnite se hraniti zdravo i podizite svoj imunitet biljnim uljima, to ce potrajati 3-6mj ali necete se nikada vise pokajati. Ja sam nacin svoje prehrane promjenio i presao koristiti kemiju na sebi i napokon nasao mir i rjesenje za svoje probleme, bolest nece nestati za 2 dana ali za 2 mjeseca hoce i nastavkom zdravog zivota vise se nece ni vratiti. Zapitajte se zasto se AD i psorijaza zovu bolesti 21 stoljeca a doktori sve pripisuju stresu i genima? Zato sto je 21 stoljece puno smeca koje se ljudima prodaje u osbnu korist i korist zarade, a ne zato sto oni neznaju sta je. PAD IMUNITETA, NEPRAVILAN RAD JETRE, SMECE KOJE JEDEMO I KOZMETIKA KOJU KORISTIMO SU GLAVNI I JEDINI RAZLOG OVIH BOLESTI 21 STOLJECA.

To vam govorim iz iskustva i iz srca nadajuci se da cu barem jednoj osobi pomoci da uvidi rijesenje svojeg najveceg problema.
Ako netko zeli navesti cu sta sve koristim za hranu, kozmetiku i pranje rublja.
Pola vas nije ni svjesno da kad im se pojavi nesto na licu onda je muka i ide se kod doktora po kortikosteroid ali kad se to nakon par dana makne sa lica onda se opet mazu svakakve kreme, puderi, sminka, sapuni i ostala smeca pa se bolest za koji dan ili mjesec opet vrati pa opet kod doktora po kortikosteroid i tako u krug, zar ne.
U biti se treba potruditi sam za svoje zdravlje a ne svaki put ocekivati doktora da vam pomogne a oni sretni traljuju ruke zbog vaseg neznanja.

Sjednite pola sata i razmislite sta sam rekao, koristite cistu logiku i shvatit ce te da sam u pravu i da je stvar jednostavna i uz malo truda vrlo lako rijesiva.

Puno srece i puno zdravlja vam zelim.:kava:

foto_starter
05.11.2011., 16:39
Imala sam seboreicni dermatitis uglavnom po vlasistu, kosa mi se pojacano mastila a takodjer i ispadala u nenormalnim kolicinama.
Izbacila sam sve sampone i pocela koristiti ALLIN prirodni sampon nekog srpskog farmaceuta...na pocetku nisam vidjela nekih pomaka...samo me malo manje svrbila glava. Onda sam prije par mjeseci slucajno na jednom mjestu procitala da je neka djevojka zbog ispadanje kose stavila 40cesana češnjaka u 2 dcl rakije i to koristila nakon 15dana. Napravila sam isto. Prije svakog pranja 2satsa ranije bi vaticom navlazila cijelu glavu i ostavila da se osusi i onda operem kosu. To vec radim 3tjedna i mogu vam reci da na vlasistu nemam ni traga peruti niti bilo cega povezanog sa seboreicnim dermatitisom. Sad ne znam jel to neki lud splet okolnosti...i dalje se nerviram iako bi to trebalo izbjegavati jer jr to najveci uzrok SD-a, ali ovo mi je jako pomoglo. Pripremite se jer smrdi ko sam vrag ali pomaze :D. Ako ikome pomogne bit ce mi drago.

Pinkolio
17.11.2011., 15:14
Ključni čimbenici dermatitisa su stres i prehrana. Razdoblje u kojemu sam bio donekle bezbrižan puno mi je više pomoglo od Oronazola. Koristio sam i Vichy jedno vrijeme- razlika: Oronazol ubija gljivice, a Vichy je kao i ostali obični šamponi u svojoj biti obični deterdžent koji zapravo ne radi ništa osim uklanjanja površinskih manifestacija.
U biti ne bi se trebalo živcirati(jea rajt) i izbacit gotovo sve fino iz prehrane. Znači nikakav odojak, pohano, prženo, slatkiši, kave, jaki čajevi...u principu savjet dermatologa je mediteranska kuhinja...ne bit budan po cijele noći, ne previše umarat se pred računalom, ne jest sranja
- čovjek je iskreno rekao svi šamponi su deterdženti i niš ne koriste posebno, stvar je u prevenciji, a ne šta stavit kad sranje već izbije na kožu
Seborični dermatitis je uz ostalo posljedica nepravilnog rada lojnih stanica kojih na kritičnim mjestima im više- pa nemojte nikako jesti masno i cugati žestoka pića...

angel_hybrid
20.11.2011., 14:22
evo ja sam, nakon skoro 10 godina borbe sa problematičnom kožom, došla do zaključka da bi moj problem mogao biti seboreični dermatitis (do sada nisam skoro ni čula za njega nit mi je itko to spomenuo). od puberteta imam problema sa prištićima, gotovo isključivo na bradi, a na području čela i oko nosa su prisutne crvene točkice i ljuštenje i zadebljanje kože. ja sam to sve stavljala pod prišteve i koristila raznorazne kreme (nikad jako agresivne), ali nikad ništa nije pomoglo. ponekad se pojača, ponekad smanji, ali nije tako uočljivo da se ne bi moglo prikriti puderom. prošli tjedan sam počela pit kontracepcijske jer su mi se nakon mora (gdje mi se dosta očistila koža) pojavili OGROMNI potkožni prištevi sa strane brade koji su još uvijek tu. sad se nadam da će mi to pomoći, ali vidim na netu da hormoni iz kontracepcijskih mogu negativno utjecati na seboreju pa me zanima je li to istina :ne zna:
imam i perut u kosi (bar sam mislila da je to perut) koja se povlačila kad sam koristila H&S šampone, ali odmah nakon prestanka korištenja vračala. još jedan velki problem je što si ja konstantno trgam te krastice i nemogu prestati, to je ko ovisnost. a što se tiće H&S čini mi se da mi dosta isušuje kosu. inaće, kosa mi je skoro do guzice relativno gusta bez ispucalih vrhova, samo suha na vrhovima, pa bi se htjela maknut od agresivnih šampona i riješit tu suhoću.

zna li itko konkretno koje namirnice ili voće pomažu? ja se hranim izrazito nezdravo, masna hrana, crveno meso...i teško mi je preč sad na zdravu prehranu jer sam jako mršava i pokušavam se zdebljati pa mi se čini da bi zbog toga još više smršavila. a što se tiće vode, popijem u prosjeku 2 čaše tjedno jer skoro nikad nisam žedna, a možda i bolje jer naš zagorski vodovod ima dosta tvrdu vodu punu klora :503:

trenutni cilj mi je sljedeći (ako nitko nema bolji prijedlog): početi se zdravije hraniti, piti više vode, ne umivati lice vodom (jer mi se čini ko da mi šteti) nego kupiti ili neko mlijeko za skidanje šminke (jer ne mogu bez svakodnevnog korištenja pudera kad izlazim u javnost) ili micelarnu otopinu o kojoj sam pročitala tu na forumu. našla sam i jedan kozmetički salon ili tako nešto tam kod okretišta na Savi di garantiraju izliječenje kožnih problema i nude 100% biljne preparate, konkretno i za seboreični dermatitis. imaju trenutno i ponudu na Grupnjaku za svoje usluge. sutra planiram otići tamo i vidjeti što će mi reč i preporučit...pa vam javim rezultate. fingers crossed

oktavian
12.02.2012., 22:32
Pozdrav ljudi.

Dugo, ali dugo sam se mučio sa seborejom i nikako da se smiri. Na vlasištu su mi bile takve užasne naslage (debele i više od pola centimetra) koje kad bi skinuo s njima bi isapo i cijeli pramen kose. To vam govorim da vidite kako je teško bilo. I onda mi je netko nakon raznih šampona preporučio Crni šampon Doktora Temta, ima ga kupiti u ljekarnama i, Bogu hvala, itekako je pomoglo, sada jedva da imam i peruti!

Još jednom Bogu hvala

oktavian
13.02.2012., 15:20
I još što se tiče seboreje na licu...imao sam dosta jaku seboreju ispod očiju. I što mi je pomoglo?
Dva puta na dan, ujutro i navečer (razmak otprilike 12 h) se umivam blagim sapunom za lice, i ta seboreična mjesta, nakon sat vremena kad se koža dobro osuši, namažem tankim slojem Avene skin recovery kreme (pretpostavljam da možete koristiti i neku drugu kremu na kojoj piše da je za obnavljanje kože). A poslije večernjeg umivanja sa tih seboreičnih mjesta ručnikom sa gustim, sitnim, pomalo hrapavim tkanjem, nježnim i kratkim brisanjem skinem ljuskice koje tu inače nastaju i, kako sam već rekao, onda kad se koža osuši namažem ta mjesta tankim slojem te kreme. Važno je da ne upirete jako ručnikom u kožu jer će se onda ta mjesta jako zacrveniti. Ako su vam sad već ljuske na tim mjestima onda vam se mora zacrveniti kad ih skinete (to bih napravio kad nisam sutradan morao ići nikamo jer bude prilično crveno za vidjeti) jer je ispod mlada koža, pa drugi dan-dva nemojte uopće raditi taj "piling" ručnikom da vam se koža smiri nego samo mažite kremom.
Ta kombinacija sa tim LAGANIM "pilingom" je meni pomogla, al ne znam je li to sa zdravstvene strane ispravno i je li štetno za kožu pa ptajte svog liječnika.
Pazim i da ne jedem žestoku i masnu, nezdravu hranu, i čuvam se živciranja i stresa.

dirtysupestar
25.03.2012., 01:42
Moj problem su bila usta i još uvijek uši.
Koža oko usana bila je crvena, osjetljiva na dodir i bilo koju začinjenu hranu, kisele i gazirane sokove,a najgore od svega bio je svrbež.
Dermatolog mi je propisao advantan kremu i protopic 0,1% mast (ne moram ni spominjat koliko sam tu novca ostavila), advantan je odmah pomogao (cca. 45kn na "bijeli recept") i nakon 1.tj. sam mazala s protopicom (500kn!!!). :504:

2.tj. sve se povuklo, da bi nakon nekog vremena opet počeli problemi s ušima, skoro sam ostala bez njih koliko me svrbjelo, otpadala mi je čak i kosa na tom dijelu.

Doktor mi je još davao i Bepanthen i Plimycol i Chloramphenicol (iako je to antibiotik i to za oči), nisu imali učinka kao obična nivea soft koja je zaustavila svrbež što mi je jako čudno. :confused:
Trenutno koristim crni šampon dr temta i olival mast na bazi propolisa, također sam izbacila iz prehrane bijeli kruh, tjesteninu, bijeli šećer, alkohol i gazirane sokove. Ne znam koliki je utjecaj prehrane na sve, ali stanje je sve bolje.

Svrbež je prestao i nema crvenila, još pokoja ljuskica se nađe,a kosa više ne ispada.

Nadam se da sam nekome pomogla barem malo. :kava:

Suvica
12.04.2012., 07:13
imam seboroični dermatitis i psorijazu . . . Krema se zove EUTEN. . . Pozdrav svima, nadam se da sam vam pomogao . . .

prvo da vas svih pozdravim, ovo mi je prvi post :mig:

imamo u obitelji problema i s dermatitisima i psorijazom. kupili smo euten prije 10ak dana i vidi se svima prilično poboljšanje. lakse slucajeve rijesi u nekoliko mazanja (mališ mi je imao dermatitis u uhu - nestalo). cini mi se da je kod psorijaze nesto brzi rezultat, a kod seb derm nešto sporiji (ali mozda je to subjektivno).

krema je fantasticna. danijel, veliko hvala!

Acid_2
17.10.2012., 10:17
možda je offtopic, no ne znam gdje drugdje pitati...
koristite li suhe šampone ako ih s.dermatitis na vlasištu? meni su simptomi skroz nestali od ljetos, a koristim baby kupke/šampone i Ducray Kelual DS u kombinaciji. kosa mi se brutalno brzo masti, ne znam što mi je gore - prati ju svaki dan ili špricati sa suhim šamponom? help plz :(

crvenkapica5
04.11.2012., 21:17
možda je offtopic, no ne znam gdje drugdje pitati...
koristite li suhe šampone ako ih s.dermatitis na vlasištu? meni su simptomi skroz nestali od ljetos, a koristim baby kupke/šampone i Ducray Kelual DS u kombinaciji. kosa mi se brutalno brzo masti, ne znam što mi je gore - prati ju svaki dan ili špricati sa suhim šamponom? help plz :(

hey, nisam ovo prije vidjela inače bih ti odgovorila - da, koristim suhi šampon, ali samo kada doista moram, inače izbjegavam kako se ne bi nakupilo na vlasištu i prilikom korištenja dobro iščešljam sa nagnutom glavom i kosom prema dolje. mislim da nije najsretniji izbor koristiti proizvode koji se talože ako imaš takvih problema sa vlastištem.
nadam se da si do sada našla šampon koji ti odgovara? :)

Bertogna
04.01.2013., 16:17
Pokušaj ispirati lice čajnim pripravkom maćuhice i smilja. Iznutra piti čaj od maćuhice. Bez šećera, jasno. Zatim se umivati u filtriranoj vodi sa zelenim čajem. Ne brisati lice. Povremeno očistiti lice prahom kurkume i prirodno osušiti. Jasno, promijeniti kompletnu ishranu. Maknuti sav živi šećer oko sebe. Piti isključivo čičak ( ne kadulju), i to kvalitetno bilje. I ode seboreja. Drži se toga. Ne grebati kožu ili dirati prljavim rukama. Nikakve kreme i nikakvi prejaki začini. Kava van. I vjeruj mi, moja je bila toliko ružna da mi je bilo neugodno otići do dućana. Danas - uz držanje gore navedenih pravila - 4 godina bez ijednog problema. Sretno. Ako želiš, mogu ti poslati detaljna pravila kako izliječiti seboreju. :rolleyes:

Rbara
20.01.2013., 18:46
Imam pitanje za Merlinu, nadam se da će ovo pročitati.

Tiče se njenog recepta sa ranijih stranica ove teme za iscrpak slame zobi. Bila sam u Bio&bio i tražila slamu zobi, a tek ono kasnije vidim da sam kupila neljuštenu zob. Može li se od toga (neoljuštene zobi) napraviti iscrpak za dodavanje u šampon kod seboroičnog dermatitisa? I na koliko baze šampona ide 30 ml iscrpka?

Merlina
21.01.2013., 11:38
treba ti ovo
http://i49.tinypic.com/eit91.jpg

ili ovo

ZOB - sušena biljka (slama)

http://www.cajoteka.com.hr/ponuda.asp?show=info&ID=360

(Avenae herba)Zelen (nadzemni dio) zobi prilično je nepoznata biljka, no tradicionalna fitoterapija poznaje njezine brojne upotrebe. Kao i kod sjemenki, zelen zobi sadrži beta-glukane, flavonoide, saponozide, minerale i silicijeve spojeve. Zanimljivo, zob sadrži i veliku količinu željeza, mangana i cinka, pa je na neki način možemo smatrati i riznicom oligoelemenata, usporedimo li je sa sadržajem minerala drugih žitarica. Infuz zobi - Koristio se kao blagi sedativ, premda je posve nepoznata grupa spojeva koja bi iskazivala taj učinak. Možda je blagotvorni učinak i na probavu znao odigrati ulogu "smirenja" i lakšeg sna. Zelen zobi relativno je dobar diuretik i urikozurik (tvar koja pospješuje lučenje mokraćne kiseline), pa se koristila u čajnim smjesama protiv gihta. Infuz za oralnu primjenu spravlja se od jedne jušne žlice slame zobi koja se prelije s 2 do 3 dcl kipuće vode i ostavi stajati 10 do 15 minuta. Pije se dva do tri puta dnevno. U nas je najpoznatija upotreba slame zobi u dermatologiji. Jaki infuz slame zobi koristi se kod raznih kožnih tegoba, od atopijskog dermatitisa do seboroičnog dermatitisa. Premda nije službeno odobrena za tu namjenu, tradicionalna narodna upotreba mnogo je puta potvrdila tu namjenu s uspjehom. Za bebe se spravljaju kupke u koje se doda infuz zeleni zobi. Kupke od zobi stoljećima su bile i lijek protiv reumatoidnog artritisa, hepatitisa i raznih drugih tegoba, no do današnjeg dana održala se samo primjena kupki kod dermatoloških tegoba. Infuz za vanjsku primjenu spravlja se od dvije jušne žlice slame zobi koja se prelije s 1,5 do 2 dcl kipuće vode i ostavi stajati 10 do 15 minuta. Dodaje se u kupke ili se koristi kao tonik za oboljele dijelove kože. Infuz se spravlja uvijek svjež! Zob je biljka sigurna za upotrebu i nisu poznate kontraindikacije i mjere opreza. I sjemenke zobi i zelen zobi smiju se koristiti s lijekovima, što je čini izvrsnom biljkom za samoliječenje. Ukratko....Osnovne djelatne tvari: Sadrži steroidne saponine, silicijevu kiselinu i mineralne tvari. Djelovanje i uporaba: Djeluje umirujuće i kao blagi diuretik. Preporuča se kod nesanice i blažih upala mokraćnog mjehura, gihta. Kao kupka djelotvorna je kod upalnih i gljivičnih promjena na koži jer posjeduje antibakterijski i antimikotski učinak. Način pripreme: 1-2 žličice ploda preliti s 2 dcl kipuće vode, pustiti da odstoji poklopljeno 20 minuta uz povremeno miješanje, zatim procijediti

Rbara
21.01.2013., 14:01
Hvala, sve je jasno. :)

kelica
25.01.2013., 16:52
Evo ako nekome pomaze, ja imam seboreju na vratu, ispod vlasišta vec godinama, pomaze mi krema triderm koju mi je prepisala dermatologica, s njom mi se stanje vrati u potpunu normalu vec u tjedan dana... ali nije preporučljivo je koristiti stalno vec povremeno... također mislim da se nikad nece potpuno povuci, meni ne smeta uopce, glavno mi je da se ne prosiri na vlasiste jer je navodno opasno za gubitak kose na tom mjestu pa je drzim pod kontrolom, a i zbog estetskog problema... Svjesna sam da je seboreja samo posljedica nekog drugog problema...

Victoria88
30.01.2013., 21:05
ja, da pokucam o drvo, nakon oronazola i elocom losiona vise (za sad) nemam problema (tjeme mi je bilo zahvaceno i to dosta)...

D777
07.02.2013., 00:29
mogu li se te kreme mazati i na podrucju oko ociju, obicno nije isto, meni ispod oka bude ...kme

Femmme
11.02.2013., 18:45
mama mi ima seboreicni dermatitis po licu. da li bi joj mjesavina nekih ulja pomogla,i koja ulja bi to trebala biti.
hvala

strawberryinc
14.02.2013., 14:32
Problem sa seboreičnim dermatitisom jest što se ne zna pravi uzrok tj. što je ono što se liječi i tretira raznim preparatima samo vanjska manifestacija dok je pravi uzrok negdje 'unutra'. Dermatologija je jedna od najslabije razvijenih medicinskih grana, nedovoljno je istražena, a vjerojatno bi bilo i vrlo skupo podvrgavati pacijente sistemskoj obradi (svih) unutarnjih organa samo da bi se utvrdilo zbog čega dolazi do pukog crvenjenja i ljuštenja kože koje se ipak češće doživljava kao estetski, a ne medicinski problem.

Iako sam isprobao gomiletinu proizvoda, za sada sam najbolje rezultate postigao s kombinacijom Betriona (mast) i Oronazola (krema). Na kritično mjesto nanosi se, u tankom sloju, jedna navecer pa druga ujutro i tako dok ne nestane crvenilo i perutanje. Jest, oba su pripravka s kortikosteroidima, ali meni, barem do sada, niti jedan kozmetički proizvod nije pomogao, samo medicinski.

Uputa dermatologa bila je da bi to trebalo mazati sedam ili čak četrnaest dana što se meni činilo besmislenim jer se ne želim trovati kada već nema simptoma. Onda sam jednom pokušao i rezultat je bio isti. Dakle, crvenilo se povuče, ali se nakon nekog vremena opet vrati. Očito je to protivnik kojega možeš preplašiti, ali ne i potpuno poraziti.

Bolesnici sa seborejom trbali bi izbjegavati jako slanu, masnu i začinjenu hranu, alkohol, kofein i nikotin. Sve to pojačava simptome.

Nadam se da je barem netko barem mrvicu uspio profitirati od ovog mojeg iskustva.

Za seboreični dermatitis i prhut sa jakim i brzim mašćenjem vlasišta je dobro napravit losion od soka crvenog luka i dodati u njega ulja garanij bourbona,cedra,bergamonta ili cimetovca čiju solidnu ponudu ima Terra organica..
Mašćenje je najčešće uvjetovano hormonski,a prekomjereni razvoj i smanjenje postojeće količine gljivica se radi putem navedenih ulja s antifungicidnim djelovanjem...
Dobro je i ulje australskog čajevca,ali je radi negodnog mirisa koji u kombinaciji s mirisom luka ne izlazi baš običnim šamponiranjem zgodnije da primjesa bude ulje s nosu ugodnijom aromom...
Evo vam malo linkova u utjecaju onion juica:
http://www.skincareguide.com/article/hair-loss-natural-remedy-onion-juice.html
http://synapse.koreamed.org/Synapse/Data/PDFData/0184MB/mb-34-180.pdf

http://www.the-dermatologist.com/content/alternative-treatment-seborrheic-dermatitis

n-i-k-a
10.03.2013., 20:18
treba ti ovo
http://i49.tinypic.com/eit91.jpg

ili ovo

ZOB - sušena biljka (slama)

http://www.cajoteka.com.hr/ponuda.asp?show=info&ID=360

(Avenae herba)Zelen (nadzemni dio) zobi prilično je nepoznata biljka, no tradicionalna fitoterapija poznaje njezine brojne upotrebe. Kao i kod sjemenki, zelen zobi sadrži beta-glukane, flavonoide, saponozide, minerale i silicijeve spojeve. Zanimljivo, zob sadrži i veliku količinu željeza, mangana i cinka, pa je na neki način možemo smatrati i riznicom oligoelemenata, usporedimo li je sa sadržajem minerala drugih žitarica. Infuz zobi - Koristio se kao blagi sedativ, premda je posve nepoznata grupa spojeva koja bi iskazivala taj učinak. Možda je blagotvorni učinak i na probavu znao odigrati ulogu "smirenja" i lakšeg sna. Zelen zobi relativno je dobar diuretik i urikozurik (tvar koja pospješuje lučenje mokraćne kiseline), pa se koristila u čajnim smjesama protiv gihta. Infuz za oralnu primjenu spravlja se od jedne jušne žlice slame zobi koja se prelije s 2 do 3 dcl kipuće vode i ostavi stajati 10 do 15 minuta. Pije se dva do tri puta dnevno. U nas je najpoznatija upotreba slame zobi u dermatologiji. Jaki infuz slame zobi koristi se kod raznih kožnih tegoba, od atopijskog dermatitisa do seboroičnog dermatitisa. Premda nije službeno odobrena za tu namjenu, tradicionalna narodna upotreba mnogo je puta potvrdila tu namjenu s uspjehom. Za bebe se spravljaju kupke u koje se doda infuz zeleni zobi. Kupke od zobi stoljećima su bile i lijek protiv reumatoidnog artritisa, hepatitisa i raznih drugih tegoba, no do današnjeg dana održala se samo primjena kupki kod dermatoloških tegoba. Infuz za vanjsku primjenu spravlja se od dvije jušne žlice slame zobi koja se prelije s 1,5 do 2 dcl kipuće vode i ostavi stajati 10 do 15 minuta. Dodaje se u kupke ili se koristi kao tonik za oboljele dijelove kože. Infuz se spravlja uvijek svjež! Zob je biljka sigurna za upotrebu i nisu poznate kontraindikacije i mjere opreza. I sjemenke zobi i zelen zobi smiju se koristiti s lijekovima, što je čini izvrsnom biljkom za samoliječenje. Ukratko....Osnovne djelatne tvari: Sadrži steroidne saponine, silicijevu kiselinu i mineralne tvari. Djelovanje i uporaba: Djeluje umirujuće i kao blagi diuretik. Preporuča se kod nesanice i blažih upala mokraćnog mjehura, gihta. Kao kupka djelotvorna je kod upalnih i gljivičnih promjena na koži jer posjeduje antibakterijski i antimikotski učinak. Način pripreme: 1-2 žličice ploda preliti s 2 dcl kipuće vode, pustiti da odstoji poklopljeno 20 minuta uz povremeno miješanje, zatim procijediti

znaci s tim mogu jednom dnevnom umiti lice? :rolleyes:

bucho2008
13.03.2013., 09:31
pozdrav svima

dakle imam seboreju vec godinama i prosao sam kroz svakakve faze od nicega do takvih crvenila po faci da mi je bed bio izac van...pomagalo mi je svasta, nekad bolje nekad losije, ali ono zbog cega sam dosao podijeliti svoje iskustvo da bi nekom probao pomoc jesu papirnati rucnici

kad mi se pojavi crvenilo po faci, obicno bude pored nosa, na celu, iza usiju, na bradi, brkovima....uglavnom po cijeloj faci...ne istovremeno, ali u prosjeku po cijeloj faci...i najvise sto mi je do sad pomagalo je bio vichyev sampon i alkohol... ne za pit nego mazat :) ali od prije par mjeseci sam skuzio da za odrzavanje dobre situacije na faci su jako dobri papirnati rucnici...znaci treba uzet pairnati rucnik i "ostrugat" facu s tim....nikako ni pod razno ne cistit dva podrucja sa istom stranom papirnatog rucnika jer ce te u tom slucaju onu mast koju ste pokupili sa jednog dijela face samo prenijet na drugi dio...koliko treba tako strugat ne znam...ja struzem nekoliko puta dnevno, svaki dan...nekad se opustim i zaboravim to radit i odma mi izadje crvenilo

znaci tretirajte se s cim vec zelite i sto vam pomaze, ali kad se situacija popravi, moje iskustvo mi govori da su najbolji papiranti rucnici i to malo jace stisnut rucnik i sastrugat jedan dio face sa novim dijelom papirnatog...inace danas facu perem sa normalnim sapunom, a kosu jednom tjedno sa vichyiem a ostatak puta sa prvim samponom na koji naidjem

ovo sve sto sam rekao je moje isustvo koje se tice lijecenja mrlja tj. simptoma....protiv uzroka svega toga ne znam sto bi pomoglo...oni savjeti da se sto manje zivirate, da pocnete zdravije jest itd. isto tako nisu losi

SophiePendragon
15.03.2013., 20:23
Sestra mi je dermatovenerolog i kmecim joj za svaku sitnicu koja mi se desi. Tako je bilo i za seboreju kad je pocela pred par godina. Tjeme banana, oko nosa ljuske, obrve bijele, KOMA.. mackala me sa 1001 kremom, losionima i ostalim preparatima ali seboreja se naravno vraca.Cim se malo nanerviram ili sam pod stresom, ne spavam dovoljno -BUM- evo je.. Ja sam je na kraju mazala aloe verom i pripazila sam na ishranu, povukla se dosta. Sad svakih par godina sve ispocetka -.-

saiyadjin
25.04.2013., 12:22
Sestra mi je dermatovenerolog i kmecim joj za svaku sitnicu koja mi se desi. Tako je bilo i za seboreju kad je pocela pred par godina. Tjeme banana, oko nosa ljuske, obrve bijele, KOMA.. mackala me sa 1001 kremom, losionima i ostalim preparatima ali seboreja se naravno vraca.Cim se malo nanerviram ili sam pod stresom, ne spavam dovoljno -BUM- evo je.. Ja sam je na kraju mazala aloe verom i pripazila sam na ishranu, povukla se dosta. Sad svakih par godina sve ispocetka -.-

exactly, ovisi o korisniku. tj. o stresu, hormonima itd..

ono što ja mogu reć za sebe je da za kosu koristim vichyev šampon, cca 90ak kn, bez bojila, ovog onog, kosa mi se masti nakon njega za 2 dana opet, ali kroz tjedan dana to se produži na 3-4 dana. također rješava mi sebojeru na licu koja se primiri, a niveom soft je u potpunosti uklonim. ne preporučam nikakve "obične" šampone tipa head and shoulders jer su smeće.

također nije loše pripazit na prehranu (manje šećera, UH itd.) također pomaže, jer sam i na to pazio pa primjetio pozitivne promjene. sve u svemu da se to kontrolirat.

peter871
24.09.2013., 23:49
Jel netko zna gdje se moze kupiti sumporni sapun ili šampon u Hrvatskoj?

jerkoa
28.01.2014., 11:28
Moja iskustva ,muško sam, u 40-tim kažu da su muški skloniji tome
Pojavilo se negdje iza puberteta..(.crvenilo lica, iza ušiju)...
Imao sam dosta kose samo je bila masnija...akne umjereno....
Stanje nakon 20-ak godina - gubitak kose, seboreju imam pod kontrolom , ali moram dosta paziti na stres, prehranu i druge čimbenike -- klor u vodi (preporučujem filtar ) itd- koristi meke ručnike i lagano masirati oboljela područja poslije tuširanja
U 20-tim sam išao na pregled kose i rečeno mi je da je kosa zdrava –( Estetic Uvema – dubinsko snimanje folikula)..dobio sam neku tinkturu i to je to...i Oronazol je bila pomoć u kriznim situacijama vlasišta...
Zadnjih godina , prešla je na lice, osobito oko usta, te u prednjem dijelu lica, odmah do uha (ima je i na gornjem dijelu tjemena i donjem lijevom stražnjem dijelu glave)... Ostala mjesta na tijelu su pošteđena...
Tijekom godina , promijenio sam 6,7 dermatologa, probao razne preparate, od biljnih do kortikosteroida...obavio alergološke testove i testove intolerancije, probao razne detox metode i ništa.. Promijenio sam totalno prehranu i izbacio namirnice za koje odmah skužim da pospješuju simptome...
Na jaja recimo nisam intolerantan ali sam vjerojatno alergičan, iako testovi to nisu pokazali ,jer brzo poslije konzumacije, izbije seboreja ...isto je i s mliječnim proizvodima iako ne svim...
U teoriji, ispada da je cink u hrani važan za sprečavanje seboreje, čak i daju kreme na toj bazi (Avene mi je najbolja) , međutim kod mene ni to ne pomaže...Jaja i mlijeko su npr bogati cinkom...

Najgore su vlažne dermatoze (pojava plikova koji pucaju) koje se pojave poslije suhih, koje svrbe....tada jedino kortikosteroid pomaže
Išao sam i na dermatološko ispitivanje kože u oboljelim području i nisu nađene nikakvi lišajevi, bakterije, paraziti osim onih uobičajenih koje imaju svi ljudi,,,,

Probao sam ionsko srebro, puhovu mast, G-mast, ulje čajevca, kurkumu....ništa....
Čitao sam Mariju Treben, Ayurvedske knjige....
Probao sam i termalnu vodu, slanu sobu....
Imam Gilberov sindrom koji je nastao nekako u isto vrijeme kad i seboreja...
Čak i njega imam pod kontrolom, (ne pijem kavu , gazirano , ne jadem masno , slatko u velikim količinama itd...)
Problem je i pečenje očiju ponekad i svrab u predjelu nosa

Primjećujem jedino, da mi je jastučnica poslije spavanja masnija, iako ne koristim nikakve preparate (gelovi) , nisam sklon znojenju, ne koristim nikakve lijekove
Po ovime što vidim, neki koji su “izliječili” seboreju , ili je nisu imali, ili su imali krivu dijagnozu
Ja sam probao puno stvari, i eto , još je uvijek “sa mnom”
Moj zaključak :
Seboreja je spoj genetski nasljednih faktora - hormoni, okoline, bolesti (alergije, bolesti jetre,bolesti probavnih organa, žlijezda)) , lijekova, prehranbenih navika...
Imam osjećaj kao da je samo mogu držati pod kontolom, ne i izliječiti ....
Mislim da je hidratacija vodom i čićenje kože važno.
Izbalansirana prehrana bogata nutritivnim elementima je isto važna
Mislim da i neke loše navike (pušenje -isušuje kožu, alkohol- muči jetru) isto pogoduju pogoršanju simptoma.

Smanjite unos lijekova, slatkog, masnog, alkohola....
Vodite dnevnik, pratite što vam smeta i imat ćete je pod kontolom...

PS : Ideja – još jedna detoksikacija i isprobat ću obloge od preslice, kažu i da grinje u folikuli dlake izazivaju pogoršanje simptoma...

jerkoa
13.03.2014., 09:06
Podrobnim proučavanjem ove bolesti nalazim još neke momente...
sladič (slatki korijen ) bi trebao pomoći kao i npr.advantan koji je kortikosteroid...
NO , sve više mi se čini da ću ići probati MMS i ako nabavim Borax...
To je još samo jedan pokušakj detoksikacije, no , vidjet ćemo...
Naišao sam i na gorušicu, no , to terapiju bi koristio samo u slučaju kad sam na godišnjem, i nikako ne bi stavljao to na lice (samo na vlasište)...
Mislim da bi gorušica "spržila" kožu...
Nešto slično kao i salicilni alkohol....

jerkoa
13.03.2014., 09:13
I još neki momenti...
koristim i zob, probat ću nabaviti i pšeničnu travu (u prahu)...
Mislim da bi mogao pomoći i sok od crvenog luka...(bogat sumporom)
naime, nekad veći nedostatak oligoelemenata i nutitivnih elemenata pospješuju stanje...
Počeo sam mazati i biljnim uljima (hladnoprešanim) i vlažne dermatoze prelaze u suhe...( u ayurvedi se ulja koriste za oralnu higijenu)

StelaSD5
28.03.2014., 14:13
Ja već godinama imam na tjemenu bijele kraste, išla sam i dermatologu i mazala nekom kremom i losionom, ali ništa. Često ih kidam, no u zadnje vrijeme se suzdržavam. Rijetko me zasvrbe ili nešto tako, ali pošto imam po jednu sa svake strane, iza uha, kad nosim rep vide se i zbog tog kosu rijetko vežem.
Imala sam jednu na vrhu glave, jednu iznad vrata - te dvije su se povukle same od sebe, nakon dugo vremena u biti.

Ako netko ima kakve savjete....

mrkvich
28.03.2014., 18:37
ne znam da li je isto, ali meni se zna nesto slicno pojaviti na potiljku...isto kao bijele krastice, ali meni to djeluje kao nakupina "prhuta" zapravo, i to mi se pojavljuje uglavnom na potiljku i po ljeti kada se vise znojim. i da, svrbi me..."rijesavam" to takod a cesce perem kosu i u sampon ukapam 1-2 kapi ulja cajevca ili pepermin mente (nju cesce po ljeti jer dodatno osvijezi cijelu glavu), pa tako nekako to drzim pod kontrolom, i jednom u tjedan dana, ili u dva tjedna (ljena sam strasno) namazem cijelu glavu sa uljem (maslinovo, kokos, makadamija....sta mi je pri ruci). trenutno sam zadovoljna rezultatima, ali akos e javi netko sa pametnijim i ja cu biti sretna :cerek:

happines
28.03.2014., 18:59
Ja već godinama imam na tjemenu bijele kraste, išla sam i dermatologu i mazala nekom kremom i losionom, ali ništa. Često ih kidam, no u zadnje vrijeme se suzdržavam. Rijetko me zasvrbe ili nešto tako, ali pošto imam po jednu sa svake strane, iza uha, kad nosim rep vide se i zbog tog kosu rijetko vežem.
Imala sam jednu na vrhu glave, jednu iznad vrata - te dvije su se povukle same od sebe, nakon dugo vremena u biti.

Ako netko ima kakve savjete....

Možda bi ti pomoglo pranje kose šamponom koji bi ti pomogao oljuštiti te kraste, bolje nego da ih kidaš, pogledaj si ovaj šampon (http://www.iherb.com/Life-Flo-Health-Salicylic-Acid-Scalp-Shampoo-11-5-fl-oz-340-ml/52412#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=urea%20shampoo%20salicylic&rc=65&sr=null&ic=1)