PDA

View Full Version : CIN I, II, III i HPV

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

JosJedna
23.01.2008., 17:52
Sorrela, zvala sam dr. Omeragica, ne radi uopce konizaciju :S Ima laser ali samo za uklanjanje kondiloma.

Definitivno sam se odlucila za Hrvatsku. Mada sam sada u velikoj dilemi. Neko mi je vec prije predlozio dr. Ljubojevica a sad vidim da hvalite i tog dr. Halera. Pa kojem da odem? Trebam savjet HITNO, i ako mi neko moze poslati brojeve od obojice. Nadam se da cete mi izaci u susret...
Ocajna sam...

sweet
23.01.2008., 18:21
Sorrela, zvala sam dr. Omeragica, ne radi uopce konizaciju :S Ima laser ali samo za uklanjanje kondiloma.

Definitivno sam se odlucila za Hrvatsku. Mada sam sada u velikoj dilemi. Neko mi je vec prije predlozio dr. Ljubojevica a sad vidim da hvalite i tog dr. Halera. Pa kojem da odem? Trebam savjet HITNO, i ako mi neko moze poslati brojeve od obojice. Nadam se da cete mi izaci u susret...
Ocajna sam...

evo, ovo ti je stranica od Ljubojevića, pa ti pišu svi brojevi na njoj...nazovi ih pa se raspitaj... www.ginderma.hr

Suey
23.01.2008., 18:34
Cure evo mene sa nalazom zadnjim - SVE JE ČISTO!!!! UREDAN NALAZ, NEMA CINOVA! Jeeeeeeej!!! Ne mogu vam opisati kako sam sretna..... Sada do travnja i dalje dizati imunitet, pa opet papa pa tipizacija ukoliko je papa OK....
Držite mi se! Ja vam ne idem nikamo,čitam vas i dalje! ;)
Pusa!

cestitam!!! koji CIN si imala?

nego, jeste citale u novinama o gardasilu?

plavka
23.01.2008., 18:42
Cure evo link na str. ako želite potpisat peticiju
"STOP raku vrata maternice"
http://www.cervicalcancerpetition.eu/main.php?langto=hr:top:

silvaes85
23.01.2008., 18:47
Malenaaaaa, ti si imala cin3 koji si uspjela smanjiti na cin1 bez konizacije?
Kako si to uspijela?

JosJedna
23.01.2008., 18:47
Hvala Sweet. Nasla sam. Sutra zovem. Drzite mi fige :(

Sunchana cestitke i od mene. Nadam se da cemo sve uskoro biti na tvom mjestu, tako sretne i vesele :mig:

sunchana123
23.01.2008., 18:50
Cure hvala vam!
Mariza drži nam se, uz tebe smo svi, i najbolje je da ne čekaš, riješiti se toga i bok.... Samo hrabro.
Ukratko - imala sam prvo CIN 1,pa nakon 4 mj CIN 2, pa nakon 4 mj opet CIN 2, onda sada u 8 mj uredan nalaz, i sada ovaj uredan nalaz.
I dalje nastavljam 'po starom', folna, ehinacea, možda kant ulje (ali prestajem minimum 1 mj pred papu), čaj od vrkute, vitamin C, vježba, što zdravija prehrana,..... Ajmo cure izbaciti mi sve tu gamad ha? :)

sunchana123
23.01.2008., 18:52
E da, i što je najbitnije, sve je u redu, nema promjena vezanih uz viruščinu ni ništa....

silvaes85
23.01.2008., 18:55
I ja ti sunchana cestitam od srca! Bravo:jumping: ti!

plavka
23.01.2008., 18:56
E da, i što je najbitnije, sve je u redu, nema promjena vezanih uz viruščinu ni ništa....

Ako smijem pitat zanima me jesu ti svi brisevi bili negativni? imala si samo hpv ?+ upala??
i ništa od drugih bakterija ???:top:

sunchana123
24.01.2008., 05:41
Imala sam i bakteriju ureaplasma urealyctum (mislim da se tako piše), otkrivena je prošle god u 1.mjesecu, pila sam antibiotike i u 2.mjesecu ju nisam imala, ali mi je papa u 4.mj svejedno i dalje bio cin 2, grrrrrrr... i onda u 8. u redu i sada u 12. Briseve ponavljam nakon naredne pape....

VeRy NiCe
24.01.2008., 08:33
Imala sam i bakteriju ureaplasma urealyctum (mislim da se tako piše), otkrivena je prošle god u 1.mjesecu, pila sam antibiotike i u 2.mjesecu ju nisam imala, ali mi je papa u 4.mj svejedno i dalje bio cin 2, grrrrrrr... i onda u 8. u redu i sada u 12. Briseve ponavljam nakon naredne pape....

Moje čestitkeeeeeeeeeeeee :D !!
Htjela sam te pitati nešto u vezi ureaplasme! I meni je izolirana (10 E3 CCU) pa me zanima da li nakon popijene ture antibiotika, ponovno išla popnovit briseve na ureaplasmu. Da li se to mora ili se samtra da je antibioticima stvar riješena? Hvala :mig:

sunchana123
24.01.2008., 08:36
Hvala, hvala! :D
Da, moraš ići opet na bris, ali samo na tu bakteriju (neće ti ponavljati klamidiju i ostalo). Meni je rekla da dođem bar 2 tjed nakon terapije antib (pila sam ih 2 tjed mislim) i vaginaletama (imala sam ih mislim za 8 dana), tako sam nekako i išla......

Suey
24.01.2008., 08:43
e da, netko je jos prije napisao da je hpv vezan za upalu. meni je u 6. mjesecu 2006. pisalo (nemam tu kod sebe pa pricam napamet) nesto druge ne neoplasticne promjene : upala, i rekli su mi da je to ok nalaz. hm, jel se na to odnosilo, odnosno jel to tak pocinje, ili je taj netko mislio na situaciju kad se vec pokaze cin i reaktivne promjene povezane s upalom? jer ak je ovo prvo, onda doktor nije reagirao na vrijeme :(

chiara88
24.01.2008., 11:44
ja ne mogu vjerovat u ovo sta se danas dogodilo..dosla sam u bolnicu jer sam bila narucena na biopsiju,u međuvremu su dosli rezultati pape..i ono-NISTA..Bas nista,ni hpv ni cin..nista..al sam da podsjetim da 8.1. su nalazi pokazali hpv,cin3,cis....vise mi nista nije jasno...jel ima tko slicnih iskustava????'

sunchana123
24.01.2008., 11:56
Prvi glas..... Daj odi na kolposkopiju da vide 'pravo' stanje.
Nakon koliko si na drugu papu išla? jesi išla u međuvremenu na neke briseve ili sl?

sunchana123
24.01.2008., 12:05
Čekaj, koliko sam prema vlastitoj procjeni izračunala išla si na 2 pape u roku manjem od mjesec dana?
Jer za drugu papu se mora MINIMUM 3 tjedna čekati da se bris uzme, neki ginekolozi neće ni tada uzeti bris, jer (sada ću se izraziti laički nemoj zamjeriti) treba čekati da se cerviks 'oporavi', jer se papa može uzeti sa prijašnje 'sastruganog' dijela i onda može dati krive rezultate, zato se na papu ide svaka 3-4 mjeseca.
Jesam se dobro izrazila? Meni je to moja ginek bolje objasnila, ali to je poanta...

chiara88
24.01.2008., 12:11
bla sam na kolposkopiji i danas sam sam trebala obavit biopsiju,al nis od toga..inace,bila sam u vinogradskoj kod dr.delac,koja je navodno najbolja.ginekolog mi je rekao da bolju nisam mogla izabrati..bavi se proucavanjem hpv-a jos od 1977..od proslog pape mi je proslo mjesec i pol

sunchana123
24.01.2008., 12:21
Evo stvarno ne znam, ne kužim, meni je moja ginek tako rekla, a prijateljici je jedan ginek dao terapiju za upalu i rekao joj da dođe za nekoliko dana, došla je, tamo je bila neka zamjena, i doslovno ju je otjerao da 'šta ona misli?da se papa ne može uzimati bilo kada bla bla, da treba proći neko vrijeme', bio je zločest pa mi je zato i ostalo u sjećanju ful......
Ne znam, možda sačekati 3 mj i opet? Nisam ti tu nikako pametna draga. Pa šta ti je ginek rekla na to?

mariza
24.01.2008., 13:46
@mariza,

drago mi je da si došla do Hallera, vidjet ćeš da će sve biti u redu nakon što obaviš konizaciju. ja sam mišljenja da se sa cin-om 3 ne isplati mučiti raznim tretmanima, a na kraju nije sigurno da se upala neće vratiti. ovako će ti odstraniti zaraženo tkivo i virus u njemu, tako da ćeš biti ko` nova! :mig:

kod Hallera je bila gužva jer jedino srijedom radi s pacijenticama

inače, i ja sam radila konizaciju lani 14.02! valentinovo! :rofl:

sretno i javi se!hvala:lol:

sad i meni uplalilo da je valentinovo, ali sam nekako smirena, slažem se sa tvjom mišljem, vidis nisam ni znala da Haler radi samo srijedom pa sam mi jasno odkuda onoliko žena da se sjesti nije u ambulanti nije moglo:D cure od mene:top:

mariza
24.01.2008., 13:56
:rolleyes:ja ne mogu vjerovat u ovo sta se danas dogodilo..dosla sam u bolnicu jer sam bila narucena na biopsiju,u međuvremu su dosli rezultati pape..i ono-NISTA..Bas nista,ni hpv ni cin..nista..al sam da podsjetim da 8.1. su nalazi pokazali hpv,cin3,cis....vise mi nista nije jasno...jel ima tko slicnih iskustava????'
odi na još jedno mišljenje, i ja sam išla na više mišljenja, slažem se da se papa ne može uzimati dok se grlić ne oporavi(laički pišem) ponovilo mi ti više vrhunskih ginekolga, a da cis i hpv može sam od sebe nestati -nemoguće jedino ako nikada nisi ga ni imala:rolleyes:

opsjednuta
24.01.2008., 14:07
Cure evo mene sa nalazom zadnjim - SVE JE ČISTO!!!! UREDAN NALAZ, NEMA CINOVA! Jeeeeeeej!!! Ne mogu vam opisati kako sam sretna..... Sada do travnja i dalje dizati imunitet, pa opet papa pa tipizacija ukoliko je papa OK....
Pusa!ČESTITAM,super još jedna pobjeda,a ostalim curama glavu gore i sretno!

chiara88
24.01.2008., 17:02
upravo me zvala sestra i kaze da je i njima stigao nalaz pape..nakon sta su mi rekli da je cin 3,ginic je ponovio papu...ugl.hpv imam,ali cinove ne..ona meni kaze da je vjerojatno doslo do zabune itd.....uglavnom,napravit cu biopsiju pa da se vidi konacno sta je tocno...

dakle,prvi nalaz koma,druga 2 ok

CocaCola
24.01.2008., 19:08
Ljudi, da li je tacno da posle Lettz-a procenat ozdravljenja je preko 90% ??

:)

Mariet
25.01.2008., 00:38
Hej, evo mene opet.... Nakon što sam vam se prije manje od tjedan dana pohvalila da mi je nakon biopsije cin II postao acsus, danas vam eto javljam da mi tipazacija kaže hpv visokog rizika :flop:
Ljubo mi je rekao da dođem na kolposkopiju pa će tek onda vidjeti što bi bilo najbolje, lletz, krio ili zamrzavanje..... Tako kaže....
Pozdrav svima, uz čestitke onima koje se vesele nalazima, i puno podrške onima kojima još nije krenulo...... :cerek:

female_zg
25.01.2008., 11:28
Suey 100% da sam pročitala da ako je papa 2 puta zaredom uredan i ukoliko je žena u monogamnoj vezi, pregled se može produljiti na svake 3 godine, i ne znam tko je napisao na prijašnjim stranicama da je isto tako pročitao. Spora mi je veza pa ne mogu sada ići tražiti točne navode.....ali tako je pisalo, skoro pa tim riječima....

mozda, u idealnim okolnostima (u za koje bajdvej nema nikakve garancije), kada si u monogamnoj vezi u kojoj te partner ne vara
iako, posjet ginekologu samo 1 u 3 godine meni se cini suludim u bilo kojoj varijanti

female_zg
25.01.2008., 11:41
Pusa!

bravoooo!!!!
super super super :s :s :top:

nemoj se sad opustit

e a jesi isla na biopsiju, letz il tak nesto?
sorry kaj se stalno moras ponavljat, al ne mogu sad nac stare postove

ja imam "uredan" cin 2, kolposkopija mi ne pokazuje nist posebno....zapravo samo hpv + cin II
i dobila sam redom: dalacin krema (7 dana), betadin vag. (2 tjedna) i albothyl (2 tjedna), al kupit cu si nakon toga i onu TEUTA mast

sta mislite jel ima sanse da prodjem bez letz-a? :ne zna:

female_zg
25.01.2008., 11:56
Jer za drugu papu se mora MINIMUM 3 tjedna čekati da se bris uzme, neki ginekolozi neće ni tada uzeti bris, jer (sada ću se izraziti laički nemoj zamjeriti) treba čekati da se cerviks 'oporavi', jer se papa može uzeti sa prijašnje 'sastruganog' dijela i onda može dati krive rezultate, zato se na papu ide svaka 3-4 mjeseca.
Jesam se dobro izrazila? Meni je to moja ginek bolje objasnila, ali to je poanta...

da, dobro zboris :D
treba se pricekati neko vrijeme da se stvori "novi sloj stanica" na grlicu, a onda ce se utvrditi jel su se stvorile normalne ili abnormalne stanice
ako u tako kratkom vremenu napravis 2 ili 3 birisa, vrlo je vjerojatno da ce ti nalaz biti lazno negativan, jer su na tom mjestu "bolesne" stanice vec osturgane
zato se brisevi uzimaju nakon 3-4 mj. , mislim da bi 2,5 - 3 mj. bio minimalan rok za vjerodostojne rezultate

JosJedna
25.01.2008., 13:19
Informacija za sve cure iz BiH. Dr. Sahinpasic iz Tuzle radi LLETZ konizaciju, cijena je 600 KM.

Ja uskoro idem pa cu vam javiti kako je sve proslo.

silvaes85
25.01.2008., 18:45
Pozdrav svima! Mojoj sreci nema kraja.:jumping::jumping:!!!!
Moj papa pokazuje ASCUS. Nakon biopsije bilo je proslo 6 tjedana i obavila sam papu i eto. Naravno to ne mora znaciti da je bas sve ok, ali zvuci odlicno nakon cin3. Moram sad opet na kolposkopiju, pa cemo vidjeti sta dalje. Juhu!!!

sweet
25.01.2008., 21:08
Moj papa pokazuje ASCUS. Nakon biopsije bilo je proslo 6 tjedana i obavila sam papu i eto. Naravno to ne mora znaciti da je bas sve ok, ali zvuci odlicno nakon cin3. Moram sad opet na kolposkopiju, pa cemo vidjeti sta dalje. Juhu!!!

ajde super, baš mi je drago ;)
a šta si samo imala biopsiju i onda se smanjilo na ascus? i što zapravo znači ascus?

sunce30
25.01.2008., 21:47
JosJedna, u slučaju da budeš morala za SLO..malo sam se raspitala o doktoru Rakaru i mogu ti reči da je vrlo priznat ovdje, mada sam ja eto tom prilikom prvi put čula za njega...

Kako god, želim ti sreču ..

silvaes85
26.01.2008., 08:16
ajde super, baš mi je drago ;)
a šta si samo imala biopsiju i onda se smanjilo na ascus? i što zapravo znači ascus?

Da, odmah nakon biopsije. Mada znate i sami da nalazi mogu biti lazno poz. ili neg. Uglavnom, meni to super zvuci, mada mi je dr. rekao da ce se sve najbolje vidjeti kolposkopijom. Ako se kolposkopija podudara s papom onda nemoram na konizaciju:top:, a ako to na kolpokopiji izgleda puno gore onda cu morati ici:flop:. Uglavnom ja se nadam da sam uspijela bar malo pridonijeti svim tim povrcem i kapsulama sto stavljam u sebe:klopa:. Nastavljam slati i dalje pozitivne misli u svemir!!!Ja sam zdrava!:klap:

Ovo sam nasla na netu o ascusu:
Promjene tipa ASCUS(atypical squamos cell of undetermined significance) se mogu naći u oko 3,4 % svih abnormalnih PAPA nalaza.
Po definiciji Bethesda sistema-TBS(jedinstvena klasifikacija za citološke nalaze vrata maternice na međunarodnoj razini) radi se o abnormalnosti pločastih stanica izraženijih od onih koje bi se moge pripisati reaktivnim i reparatornim promjenama,ali kvantitaivno i kvalitativno nedovoljnih za definitivnu dijagnozu skvamozne intraepitelne lezije.One se interpretiraju kao neodređenog značaja jer mogu biti odraz bujnih benignih promjena, ali potencijalno ozbiljnjih lezija a to se ne može nedvojbeno utvrdit.
Po novoj Bethesda kategorizaciji-2001. atipične skvamozne stanice su podjeljene na dvije podskupine:neodređenog značaja (ASC-US) i HSIL se ne može isključit (ASC-H) .
Kod histološke provjere ASCUS-a se nalazi u 29,1-43 % skvamozna intraepitelna lezija,te u 1,7 % invazivni karcinom.Stoga problemu treba pristup ozbiljno.
U postupku obrade nalaza ASCUS-a u PAPA testu mogu se vršiti citološke kontrole u razmacima 3-6 mjeseci,ako su dva nalaza za redom uredna prelazi se na redovne godišnje kontrole.Međutim prema najnovijim rezultatima ALTS projekta Nacionalnog instituta za karcinom korisno je napraviti HPV testiranje kod postojanja ASCUS-a(pogotovo kod žena starijih od 30 godina).
U slučaju pozitivnog nalaza radi se kolposkopija, a ako su nalazi negativni rade se redovne godišnje kontrole.
Stoga je kod nalaza ASCUS uz prisutnu upalu potrebno napraviti mikrobiološku obradu što uključuje aerobne i anaerobne bakterije,mikoplazme,klamidiju i HPV-testiranje(digene).Nakon izolacije uzročnika provodi se ciljana antiupalna terapija,a u slučaju pozitivnog HPV-a kolposkopija ieventualno biopsija ovisno o kolposkopskom nalazu.

JosJedna
26.01.2008., 10:07
JosJedna, u slučaju da budeš morala za SLO..malo sam se raspitala o doktoru Rakaru i mogu ti reči da je vrlo priznat ovdje, mada sam ja eto tom prilikom prvi put čula za njega...

Kako god, želim ti sreču ..

Hvala ti puno.

Pozdrav.

Sorrela
26.01.2008., 18:47
Informacija za sve cure iz BiH. Dr. Sahinpasic iz Tuzle radi LLETZ konizaciju, cijena je 600 KM.

Ja uskoro idem pa cu vam javiti kako je sve proslo.

Pliz, javi nam ovdje kako je bilo u Tuzli, sta ti je rekao, sta ces raditi, i cijene pliz

Renata
26.01.2008., 21:01
ako je hpv test negativan, napravljen u poliklinici, da li je točan ili ga treba možda ponoviti?
pitam konkretno za virogenu, što znate o njoj, jer sam za neke poliklinike čula da nemaju dbobre testove, tj. da su zastarijeli. tako sam čula npr. za polikliniku brazda.

Adrian385
27.01.2008., 12:06
Koliko je potrebno vremena od CIN I do CIN III ?

Suey
27.01.2008., 12:12
ako je hpv test negativan, napravljen u poliklinici, da li je točan ili ga treba možda ponoviti?
pitam konkretno za virogenu, što znate o njoj, jer sam za neke poliklinike čula da nemaju dbobre testove, tj. da su zastarijeli. tako sam čula npr. za polikliniku brazda.

samo dnk pcr analiza moze s visokom pouzdanoscu otkriti hpv.

http://www.moderna-dijagnostika.hr/hrv/aktualne_teme/hpv_dijagnoza.asp

Suey
27.01.2008., 12:41

mislim da to nitko ne moze sa sigurnoscu reci, jer mozda prvi puta taj nalaz uopce nije bio CIN1 nego je CIN bio i veci. PAPA test nije pouzdan test za otkrivanje HPV-a i stupnja CIN-a.da bi se tako nesto moglo utvrditi, zena bi trebala ici na dokazivanje HPV-a i stupnja neoplazije svaka 3,4 mjeseca. obicno se CIN1 i nadje bas na papa testu, nitko ne trazi tek tako dokazivanje HPV-a, zato i preporucuju daljnje pretrage kako bi se tocno ustanovilo o cemu se radi.

ovdje je problem sto smo svi laici i pojma nemamo o cemu pricamo, pricamo o promjenama na stanicama, a nismo ljudi od struke i mozemo samo nagadjati neke stvari. bilo bi dobro kada bi na forumu bio neki iskusni citolog ili ginekolog, cak i onkolog da nam malo razjasni ove promjene i vremenski interval, ali tesko da je tako nesto moguce.

JosJedna
27.01.2008., 14:41
Pliz, javi nam ovdje kako je bilo u Tuzli, sta ti je rekao, sta ces raditi, i cijene pliz

Trebam ovih dana dobiti mengu pa kad mi prodje idem kod njega. Naravno javicu kako je bilo... Cijena LLETZ-a je 600 KM, isto kao u Hr. A ostalo cu provjeriti pa vam javim.

Malo me sad panika hvata... Neko rece da malo boli konizacija iako je lokalna anestezija... :(

JosJedna
27.01.2008., 14:44
mislim da to nitko ne moze sa sigurnoscu reci, jer mozda prvi puta taj nalaz uopce nije bio CIN1 nego je CIN bio i veci. PAPA test nije pouzdan test za otkrivanje HPV-a i stupnja CIN-a.da bi se tako nesto moglo utvrditi, zena bi trebala ici na dokazivanje HPV-a i stupnja neoplazije svaka 3,4 mjeseca. obicno se CIN1 i nadje bas na papa testu, nitko ne trazi tek tako dokazivanje HPV-a, zato i preporucuju daljnje pretrage kako bi se tocno ustanovilo o cemu se radi.

ovdje je problem sto smo svi laici i pojma nemamo o cemu pricamo, pricamo o promjenama na stanicama, a nismo ljudi od struke i mozemo samo nagadjati neke stvari. bilo bi dobro kada bi na forumu bio neki iskusni citolog ili ginekolog, cak i onkolog da nam malo razjasni ove promjene i vremenski interval, ali tesko da je tako nesto moguce.

Da, slazem se. Za nas bi najbolje bilo kad bi ipak bio i neki ginekolog tu. Ali sta je tu je. Bar imamo podrsku. :)

mariza
27.01.2008., 16:04

čestitam draga:top:no odi na kolposkopiju ,meni je isto poslije bio ASCUS, a onda opet cin 3 pa budi pametan, sve je induvidualno:ne zna:no držim fige svima nama:top:

mariza
27.01.2008., 16:19
ponavljam sve je iduvidulano, meni je jedan dobar ginić obajsnio ako se sve dobro očisti, da ne ostene nijedna stanica, najbolje konizacija, pa više ako imaš sreće:rolleyes:a ja sam optimista, upće se ne bediram, a sve što pijemo kaže nije nam od velike pomoći, dobro je netko napisao da je aloa vera laskativ, na sebi sam uočila ,sad uzimam folnu i tahebo i da stvarno papa nalazi mogu biti lažno negatvni ili pozitivni:rolleyes:
mi smo tu svi laici, ali trebamo moliti ,inzistirati da nam naprave tipzaciju na HPV i ostale beštije:mad: no idemo u boj, najbolje optimizmom i pozitivnim razmišljanjem:o kako me čeka konizacija 14.2. jedva čekam da to prođe , puna mi papa širenja nogu:D btw tko je ono bio na konizaciji, koliko se mora mirovati i ne ići van, jer mene ne drži mjesto, a koliko traje sami zahvat

silvaes85
27.01.2008., 17:36
čestitam draga:top:no odi na kolposkopiju ,meni je isto poslije bio ASCUS, a onda opet cin 3 pa budi pametan, sve je induvidualno:ne zna:no držim fige svima nama:top:

Ne sjecam se da si to spominjala. Meni je ipak proslo 6,5 tjedana od biopsije prije nego sam napravila papu. Nakon koliko si ti napravila papu?
Nadam se da si u krivu, i da necu morati na konizaciju. Ja nisam rodila, a zelim.
Naravno da cu ici na kolposkopiju. Sta je sigurno, sigurno je. Al cu se svejedno nadati najboljem i vjerovati u to da mi je ipak biopsijom smanjen cin.
Drzim ti fige 14.2.:top: i nadam se da nakon toga neces vise morati se muciti s bolestinama.
Pozdrav!

tamara25
27.01.2008., 18:24
Pitanje za Phyto!!
Teuta krema?? Jeli bi to moglo pomoći!

phyto
27.01.2008., 19:35
jel ima tko kakva iskustva s Cell Defense od KAL? sadrzi ehinaceu, shitake gljive, ginseng, propolis i jos svasta nesto.

U tom preparatu je stvarno sve i svašta natrpano (i ono što djeluje i ono što sigurno ne djeluje),a takvi preparati mi nisu niti najmanje dragi jer se povećava mogućnosti interakcija među samim biljem te sa lijekovima (to nije ni približno dovoljno dobro istraženo).No da ne duljim nema ničega u dovoljno visokoj (čitaj djelotvornoj) dozi.http://www.nutraceutical.com/search/view_product.cfm?product_index=8922789

phyto
27.01.2008., 19:52
Pitanje za Phyto!!
Teuta krema?? Jeli bi to moglo pomoći!

Evo analize sastava:
neven-protupalno djelovanje,pospješuje cijeljenje,antiviralno i antikancerogeno djelovanje se pokazalo samo in vitro (u epruveti)
gospina trava-pomaže cijeljenje rana,protupalno,antiviralno i antibakterijski
smilje-adstrigens,koleretik,ima određeno protuupalno djelovanje,drugim riječima što ovo tu radi?
vrkuta-adstrigens,spazmolitik,kod menstrulanih tegoba (podiže progesteron)-opet beskorisno u vaginalnoj kremi
hrast-jaki adstrigens,koristi se za proljeve i kod hemeroida,uopće se ne preporuča kod infekcija i rana
"The German Commission E monograph warns against people with open sores, wounds, high fever, or infection bathing in water with oak bark."
čajevac-protugljivično,antibakterijsko i antiviralno djelovanje (ima i efikasnijih eteričnih ulja za HPV i CIN)
Nigdje ne piše postotak upotrijebljenih biljnih ekstrakata i eteričnih ulja.
Zaključak može donijeti svatko za sebe.

mariza
27.01.2008., 20:36
Ne sjecam se da si to spominjala. Meni je ipak proslo 6,5 tjedana od biopsije prije nego sam napravila papu. Nakon koliko si ti napravila papu?
Nadam se da si u krivu, i da necu morati na konizaciju. Ja nisam rodila, a zelim.
Naravno da cu ici na kolposkopiju. Sta je sigurno, sigurno je. Al cu se svejedno nadati najboljem i vjerovati u to da mi je ipak biopsijom smanjen cin.
Drzim ti fige 14.2.:top: i nadam se da nakon toga neces vise morati se muciti s bolestinama.
Pozdrav!

jesam radila sam papu ,pa kolposkopiju ,a kako ne želim više rađati najbolje da se konizacijom rješim gamadi, ti se trudi izliječiti bez konizacije, fige tebi i ostalima, iako znam žene koje su rodile zdravu djecu nakon konizacije, ipak se ti silvera ne daj:)

remorker_02
27.01.2008., 23:02
btw tko je ono bio na konizaciji, koliko se mora mirovati i ne ići van, jer mene ne drži mjesto, a koliko traje sami zahvat

Ja sam bila na konizaciji, u veljači 2002., i bila najmlađa na odjelu..:-( Poslije operacije jedan dan na intenzivnoj i još tjedan dana u očajnoj bolnici.. svaki sam dan moljakala na viziti da me puste kući jer mi je ok, ali ne, tek nakon tjedan dana.. Uglavnom, ništa ne boli, ni prije ni poslije... samo, brate, dosadi to širenje nogu:-) Poslije bolnice mjesec dana bolovanja, ja sam mirovala, tek nakon 2 tjedna otišla do grada na kavu.. Nije mi bilo teško:-), a i bolje nego da počnem krvariti, pa da me opet vrate u bolnicu. Poslije sam imala kontrolnu kolposkopiju, da budu sigurni da su sve uklonili, jer liječnik nije htio duboko rezati jer još planiram rađati.. I sve ok.. sljedećih godinu dana papa svaka 3 mjeseca, poslije normalno jednom godišnje...I do dana današnjeg sve ok.. (kuc-kuc)
Glavu gore, sve će biti ok:-)

tamara25
28.01.2008., 09:01
Pitanje za phyto:

Postoje li na tržištu (RH) ikakve kreme ili pripravci (vaginalni) koje ne moram ja sama spravljat a mogli bi pomoći?
E i čula sam da mr. I.Buhač spravlja vaginalete(navodno djelotvorno) te koliko je to zapravo djelotvorno?

sunchana123
28.01.2008., 10:08
mozda, u idealnim okolnostima (u za koje bajdvej nema nikakve garancije), kada si u monogamnoj vezi u kojoj te partner ne vara
iako, posjet ginekologu samo 1 u 3 godine meni se cini suludim u bilo kojoj varijanti

Pa jel da? Bezveze, a to su kao službene stranice? Kao prvo, nikada ne možeš biti sigurna da li te netko vara ili ne, misliš da osobu znaš a onda te iznenadi sa nekom tako 'ljudskom' karakteristikom, ma užas.... I na kraju krajeva, HPV se najčešće dobiva sex kontaktom, ali ne i ISKLJUČIVO! Puf, puf što sam se uzrujala! :)

Ovako, odg na pitanje - ja ti nisam ni na šta išla, hvala Bogu, u slučaju da mi 'kolovoški' papa nije bio dobar, trebala sam na ljeto na biopsiju, ali eto hvala Bogu pa bio je dobar. :cerek: Jer sam ja u travnju imala cin II, ali nikakve promjene uz HPV, dakle gjubre je štetu napravilo (u suradnji sa bakterijicom) i povukao se, grrrrrrrrrr.

Ali poslije toga sam se prestala živcirati, rekla sam šta bude bude, i manje sam mislila o papi, hpv-u i svemu, to mi je ginek stalno govorila, da uopće ne mislim na to, i eto, uredan nalaz! Jeeeeej!
Malo sam se raspisala, i hvala vam curke moje puno na podršci, vidjet ćete vi, sve ćemo mi riješiti tu zločestobu! :top:

sunchana123
28.01.2008., 10:10
da, dobro zboris :D
treba se pricekati neko vrijeme da se stvori "novi sloj stanica" na grlicu, a onda ce se utvrditi jel su se stvorile normalne ili abnormalne stanice
ako u tako kratkom vremenu napravis 2 ili 3 birisa, vrlo je vjerojatno da ce ti nalaz biti lazno negativan, jer su na tom mjestu "bolesne" stanice vec osturgane
zato se brisevi uzimaju nakon 3-4 mj. , mislim da bi 2,5 - 3 mj. bio minimalan rok za vjerodostojne rezultate

E vidiš kako si se lijepo izrazila! Ali eto - to znači da sam bar bila donekle jasna! :D
Super objašnjenje!

Sunny Flower
28.01.2008., 16:39
Drage Cure,

Mozete li me savjetovati na koji nacin se boriti protiv HPV-a i CINa. Pokusala sam terapiju premazivanjem, i to cinim vec vise od godinu dana, bezuspjesno.
Lijecnik mi kaze da je sve stvar imuniteta, a ja uzimam multivitaminski kompleks, folnu kiselinu, antioksidanse, maticnu mlijec, beta glucan, Petrovicev med za jacanje imuniteta, bila sam i na detoksikaciji (navodno jaca imunitet) i nista mi ne pomaze. Cak stovise, stanje mi se nakon godine dana pogorsalo, i "napredovalo" do CIN-a 1.
Molim vas, podijelite sa mnom svoja iskustva, mozda postoji jos nesto sto do sada nisam probala...
Hvala,
Sunny Flower

Mrs.Solis
28.01.2008., 16:53
Mislim da ti to dosta ovisi i o tome koji je tip HPV-a.

*jezebel*
28.01.2008., 16:54
draga, za ovakve stvari nek' ti prioritet bude "zdravlje", a ne "zenski kutak" - evo temurina: http://www.forum.hr/showthread.php?t=219334.

sto se imuno-boostera tice, nemoj se krkati sa sto proizvoda u isto vrijeme (pogotovo ako su sintetski), opterecujes organizam.

sretno! :)

silvaes85
28.01.2008., 17:29
jesam radila sam papu ,pa kolposkopiju ,a kako ne želim više rađati najbolje da se konizacijom rješim gamadi, ti se trudi izliječiti bez konizacije, fige tebi i ostalima, iako znam žene koje su rodile zdravu djecu nakon konizacije, ipak se ti silvera ne daj:)

Razumijem da si radila papu, al me zanima koliko je vremena prošlo od biopsije do prve pape?
Ti znači ideš na klasičnu konizaciju kod Halera ili ipak lletz?
Samo hrabro draga, mislit cu na tebe i slati ti pozitivne misli!:)

Suey
28.01.2008., 19:22
jedan doktor mi prepisao betadine, drugi (jako poznati) medazol i plymicol i rekao da imam jaku upalu nakon pregleda. brisevi jos nisu stigli (to sam napravila kod prvog)

i sad ne znam sto s betadine. nakon sto sam rekla ovom drugom da vec imam betadine i sto cu s njima, on rekao na to samo, da, da dobre su betadine i to dok je pisao povijest bolesti i terapiju, ali nije napisao nista za njih, odnosno da ih uzimam ili ne, ja pretpostavila da bude.

uglavnom, moje je pitanje jel tko koristio zajedno s betadine neke druge vaginalete?

Mrs. T
28.01.2008., 19:39
imam jedno pitanje iako i nije baš usko vezano uz temu.
čitala sam na netu da klamidija nerijetko dolazi sa hpv-om
imam hpv, iz jednog razloga (duga priča, pa da ne objašnjavam i prijeđem na stvar), ako npr. imam klamidiju da li bi to moja gin vidjela na papa testu ili prilikom pregleda, totalno sam zbunjena, jer je dečku oftamolog rekao da možda ima klamidiju a jedan od simptoma je problemi s očima, a onda bi to ispalo da imam i ja, a meni papa test nalaz bio gotov prije 10-tak dana i gin mi ništa nije rekla :confused:

još bi mi samo to falilo uz cin2 i hpv, da imam klamidiju i da mi tip naj* zbog toga :tuzni:

Sunny Flower
28.01.2008., 19:48
jedan doktor mi prepisao betadine, drugi (jako poznati) medazol i plymicol i rekao da imam jaku upalu nakon pregleda. brisevi jos nisu stigli (to sam napravila kod prvog)

i sad ne znam sto s betadine. nakon sto sam rekla ovom drugom da vec imam betadine i sto cu s njima, on rekao na to samo, da, da dobre su betadine i to dok je pisao povijest bolesti i terapiju, ali nije napisao nista za njih, odnosno da ih uzimam ili ne, ja pretpostavila da bude.

uglavnom, moje je pitanje jel tko koristio zajedno s betadine neke druge vaginalete?

Ja sam koristila Albothyl skupa s Betadine. Rezultat je uvijek isti - nikakav!

Suey
28.01.2008., 19:56
imam hpv, iz jednog razloga (duga priča, pa da ne objašnjavam i prijeđem na stvar), ako npr. imam klamidiju da li bi to moja gin vidjela na papa testu ili prilikom pregleda, totalno sam zbunjena, jer je dečku oftamolog rekao da možda ima klamidiju a jedan od simptoma je problemi s očima, a onda bi to ispalo da imam i ja, a meni papa test nalaz bio gotov prije 10-tak dana i gin mi ništa nije rekla :confused:

još bi mi samo to falilo uz cin2 i hpv, da imam klamidiju i da mi tip naj* zbog toga :tuzni:

ne. klamidija se ne vidi na papa testu, potrebno je uzeti bris i napraviti poseban test na kjlamidiju. idi k njoj i reci sto se dogodilo, morala bi ti uzeti bris, ako nece, onda idi privatno, oni ce ti to napraviti, i to ne bi trebalo biti iznad 160 kn.

Suey
28.01.2008., 19:59

zato sto to nije nikakva terapija, povidon jodid sluzi za dezifenkciju a za albothyl mi je ovaj drugi dr. kojem vjerujem, rekao da nije dobar i da se nista njime ne postigne. a ovo drugo je ipak terapija, medazol i plimycol.

Mrs. T
28.01.2008., 20:20
ne. klamidija se ne vidi na papa testu, potrebno je uzeti bris i napraviti poseban test na kjlamidiju. idi k njoj i reci sto se dogodilo, morala bi ti uzeti bris, ako nece, onda idi privatno, oni ce ti to napraviti, i to ne bi trebalo biti iznad 160 kn.

e ali kad sam radila kolposkopiju su mi uzimali isto bris i na citološkom nalazu dole pod miroorganizmi nije označena chlamydia trachomatis, nego samo promjene povezane s hpv-om, nazvat ću sutra ginekologicu :ne zna:

plavka
28.01.2008., 20:40
:W Evo ja sam obavila papa test dva miseca nakon letz biopsije i danas mi je stigao nalaz! sve čisto kako kaže Ljubo - savršeno , ponoviti papa test za 4 mjeseca! :Sex:
:cheer:

Mrs. T
28.01.2008., 20:51
bravo plavka :cheer:

sweet
29.01.2008., 00:27
:W Evo ja sam obavila papa test dva miseca nakon letz biopsije i danas mi je stigao nalaz! sve čisto kako kaže Ljubo - savršeno , ponoviti papa test za 4 mjeseca! :Sex:

:rock: ajme, super !!!

a imala si sličnu situaciju ko ja jel ;) i samo biopsija i čisto... aah...
iako je tebi biopsija rekla cin 1, a meni 2 :(

Suey
29.01.2008., 07:51
e ali kad sam radila kolposkopiju su mi uzimali isto bris i na citološkom nalazu dole pod miroorganizmi nije označena chlamydia trachomatis, nego samo promjene povezane s hpv-om, nazvat ću sutra ginekologicu :ne zna:

pojma nemam, nikad dosad nisam bila na kolposkopiji, al ceka me i to za 2 mjeseca:rolleyes:

plavka cestitam!!:top:

sunchana123
29.01.2008., 12:26

Ne vidi se da je to klamidija, ali se vide promjene na stanicama i onda te ginek ovisno o tome šalje na briseve, recimo mene su odmah slali na tipizaciju kada sam imala cin I jer je pisalo promjene vezane uz hpv, nakon toga se nalaz pogoršavao a hpv je mirovao, očito je da se od nečega pogoršavalo i onda su me poslali na ostale briseve. Ali u pravilu se ne vidi, i trebala bi to zatražiti ako sumnjaš....
ovo mi je prvi glas za oči, meni bliska osoba je imala klamidiju, ali dokt joj je rekao da nema simptoma nikakvih u pravilu, eventualno možeš imati jači iscjedak, peckanje (mislim pri seksu) i pazi ovo - bolove u bubrezima, onak iza na leđima. A ona je imala problema i išla na uzv i provjeru za kamence i sve.....čudno.... Ali prosurfaj za točne simptome.

sunchana123
29.01.2008., 12:28

:jumping:

ČESTITAM!!!!!

:headbang:

Suey
29.01.2008., 13:38
Ne vidi se da je to klamidija, ali se vide promjene na stanicama i onda te ginek ovisno o tome šalje na briseve, recimo mene su odmah slali na tipizaciju kada sam imala cin I jer je pisalo promjene vezane uz hpv, nakon toga se nalaz pogoršavao a hpv je mirovao, očito je da se od nečega pogoršavalo i onda su me poslali na ostale briseve. Ali u pravilu se ne vidi, i trebala bi to zatražiti ako sumnjaš....
ovo mi je prvi glas za oči, meni bliska osoba je imala klamidiju, ali dokt joj je rekao da nema simptoma nikakvih u pravilu, eventualno možeš imati jači iscjedak, peckanje (mislim pri seksu) i pazi ovo - bolove u bubrezima, onak iza na leđima. A ona je imala problema i išla na uzv i provjeru za kamence i sve.....čudno.... Ali prosurfaj za točne simptome.

"Chlamydia trachomatis (C. trachomatis), ili jednostavno rečeno klamidija, je bakterija koja ne može rasti izvan žive stanice. Pripada rodu Chlamydiae gdje se, između ostalog, nalaze još dvije slične vrste: C. pneumoniae (koja uzrokuje određeni oblik upale pluća), te C. psittaci (koja u životinja, najčešće papiga, može biti uzročnik psitakoze).
Unutar bakterije Chlamydia trachomatis razlikujemo petnaestak tipova (označavamo ih kao serotipove) od A-L. Serotipovi A-C uzrokuju trahom, bolest očiju koja dovodi do sljepoće. Serotipovi od D-K povezani su s infekcijama očiju i spolovila, a serotipovi L1-L3 s lymphogranuloma venereum, spolno prenosivom bolešću, koja je znatno češća u tropima.

Koji su simptomi klamidijske genitalne infekcije?

a) kod muškaraca

Kod muškaraca Chlamydia trachomatis najčešće uzrokuje nespecifični uretritis (uretritis je upala vanjskog, izvodnog dijela mokraćnog sustava, dakle, pojednostavljeno, onog dijela mokraćnog sustava koji je smješten u trupu i glaviću penisa). Više od polovice svih nespecifičnih uretritisa uzrokovano je klamidijom i klamidijske genitalne infekcije predstavljaju, kao što je u Predgovoru rečeno, jednu od najčešćih spolnih bolesti današnjice. Put prijenosa najčešće je spolni i inkubacija (vrijeme od ulaska uzročnika u organizam do pojave prvih znakova bolesti) traje od 1 do 3 tjedna. Posebnost nespecifičnih (u medicinskoj terminologiji “nespecifičan” u ovom kontekstu znači “negonorojičan”, dakle, onaj uretritis koji nije uzrokovan uzročnikom gonoreje, kapavca ili tripera) uretritisa uopće, pa tako i klamidijskih genitalnih infekcija, jest relativno blaga klinička slika koja se manifestira svijetlim (ponekad oskudnim) iscjetkom iz uretre, uz mogućnost blagih dizuričkih tegoba (smetnje mokrenja u vidu “pečenja”, učestalijeg nagona za mokrenjem, ili osjećaja otežanog ili isprekidanog izlaska mokraće) i eventualno crvenilom i vlaženjem vanjskog ušća uretre na samom vrhu glavića spolovila. Simptomi bolesti mogu biti blagi, jedva primjetni, a ponekad mogu i potpuno izostati. Zbog toga infekcija može prijeći u kroničnu fazu kod koje se može primijetiti povremeni svijetli iscjedak ili pokoja, ili niti jedna od navedenih smetnji mokrenja. Kronična faza ne znači, međutim, nestanak bolesti, već, nasuprot tome, kronični klamidijski uretritis može dovesti do komplikacija u vidu prostatitisa, epididimitisa (upala pamuda) ili, pak, u određenim slučajevima, može biti uzrok neplodnosti muškarca. Svakako treba napomenuti da muškarci (kao i žene) s neprepoznatom i neliječenom klamidijskom genitalnom infekcijom predstavljaju stalni izvor infekta i rezervoar širenja bolesti. S obzirom da simptomi mogu biti, kao što je navedeno, vrlo oskudni, a komplikacije višestruke, nužna je pouzdana laboratorijska dijagnostika klamidije s obzirom da je to, u većini slučajeva, jedini mogući način dokazivanja klamidijske genitalne infekcije i preduvjet njezina uspješnog liječenja.

Postoje i latentne, relativno rijetke komplikacije klamidijske genitalne infekcije u smislu pojave autoimunosti zbog sličnosti nekih klamidijskih antigena s ljudskim. Primjer takve bolesti je Reiterov sindrom, koji se sastoji od uretritisa, promjena na oku, zglobovima i koži.

a) kod žena

Kod žena, infekcija klamidijom najčešće uzrokuje cervicitis i uretritis. Upala vrata maternice ili cervicitis je najčešća spolno prenosiva bolest u svijetu i kod nas. Pretpostavlja se da je oko 9% spolno aktivnih žena u dobi od 16-40 godine života zaraženo s klamidijom. Učestalost je nešto viša u spolno aktivnih adolescentica gdje iznosi 15-25%. Nerijetko se uz klamidijsku infekciju nađe i infekcija Humanim papiloma virusom. Najugroženija skupina su adolescenti. Klamidijska infekcija u većine žena ne izaziva simptome. U 70% slučajeva klamidijski cervicitis nema simptoma, a u 20-30% žena s klamidijskim cervicitisom nema znakova na temelju kojih bi liječnik tijekom ginekološkog pregleda posumnjao na infekciju. Rijetki i blagi su simptomi poput peckanja tijekom mokrenja, pojačanog iscjetka u rodnici i krvarenja nakon spolnog odnosa. Simptomi klamidijske infekcije se pojavljuju nakon 7-14 dana od spolnog odnosa sa zaraženim partnerom. Najčešće se manifestira kao peckanje tijekom mokrenja, pojačanim iscjetkom žućkaste boje iz rodnice. Liječnik će na pregledu posumnjati na klamidijsku infekciju ako primijeti sluzavo gnojan iscjedak iz vrata maternice, edem i crvenilo na cerviksu kao znakove upale, te oskudno krvarenje na dodir.

Postoje i asimptomatske klamidijske genitalne infekcije koje se mogu otkriti jedino na temelju laboratorijskih pretraga. Relativno duga inkubacija i slaba izraženost kliničke simptomatologije vrlo često rezultira perzistencijom infekta, što, osobito kod žena, može dovesti do ozbiljnih posljedica u smislu upalne bolesti male zdjelice (PID, engleski pelvic inflammatory disease), izvanmaternične trudnoće i sterilnosti."

"Chlamydia trachomatis najčešće se prenosi spolnim odnosom. Kontaminacija prstiju s genitalnim iscjetkom može dovesti do infekcije konjuktive oka. Tad nastupa klamidijski konjuktivitis. "

sunchana123
29.01.2008., 13:59
Ajme, užas......dakle nekim pasivnim prijenosom u oko.....

silvaes85
29.01.2008., 14:17

:jumping::jumping: BRAVO! Bas mi je drago zbog tebe. Sad samo nastavi s dobrom prehranom i zdravim zivotom i neces se imati cega brinuti.
Jel ti sta spominjao fulguraciju? Hoces li ici na to?

Mrs. T
29.01.2008., 14:39
da baš sam sinoć sve pogledala simptome (pa tako i ove stavljene), ali meni i dalje nije jasno da npr. ako imam da na papi se nije pokazala sumnja niti išta - mislim koliko onda tako bolesti možeš imat a da niti ne znaš

plavka
29.01.2008., 15:04
:jumping::jumping: BRAVO! Bas mi je drago zbog tebe. Sad samo nastavi s dobrom prehranom i zdravim zivotom i neces se imati cega brinuti.
Jel ti sta spominjao fulguraciju? Hoces li ici na to?

Ej mala, sad sam tek vidjela da ti je papa test ascus- pa to je super-ne?:top:
Kad sam došla na papa test pitala sam ga u vezi fulguracije i rekao je da će papa test pokazat sve i ako bude cin-a svakako kolposkopija i uklanjanje,
a pošto je papa test VCE obrisak (vagina-cervix-endometrij) tj. uzima se obrisak sa rodničkog dijela vrata maternice, rodnice i kanala vrata maternice pa će svakako pokazat da li ima još šta .
Otišla sam odmah podići nalaz i tada mi je rekao "zaboravite sve jer vam je papa test savršen - nije potrebna kolposkopija nego papa test ponovit za 4 mj."
Mislim da je biopsijom sve uklonio :s a to će svakako pokazat naredni papa testovi:mig:

Suey
29.01.2008., 15:12
da baš sam sinoć sve pogledala simptome (pa tako i ove stavljene), ali meni i dalje nije jasno da npr. ako imam da na papi se nije pokazala sumnja niti išta - mislim koliko onda tako bolesti možeš imat a da niti ne znaš

"Papa test je dijagnostička metoda kojom se pod svjetlosnim mikroskopom analizira izgled stanica iz obriska grlića maternice (cerviksa) i rodnice (vagine). Na cervikalnim i vaginalnim stanicama nastoje se uočiti promjene (abnormalnosti) koje upućuju na rak ili promjene koje prethode raku. Ako se nađu abnormalne stanice, nalaz se klasificira prema stupnju abnormalnosti. Većinu blažih abnormalnosti (CIN I i CIN II) uzrokuju spolno prenosive infekcije ili upale. Pod svjetlosnim mikroskopom moguće je vidjeti i prepoznati parazite (Trichomonas) i gljivice (fungi) dok većina bakterija (aerobi i anaerobi), mikoplazme, ureaplazme, klamidija i virusi (HPV, HSV) nisu vidljivi svjetlosnim mikroskopom. Za dokazivanje infekcije submikroskopskim uzročnicima potrebno je uzeti uzorke za posebne laboratorijske testove. Papa test nije dijagnostički test za utvrđivanje uzročnika infekcije.
Papa testom nije moguće pouzdano otkriti druge vrste karcinoma spolnih organa koji se javljaju u žena, kao što su rak maternice (endometrija) i rak jajnika (ovarija)."

to znaci da se tek mikrobioloskom analizom moze utvrditi o kojem je uzrocniku tocno rijec. senzitivnost PAPA testa je 80% sto znaci da se ne moze smatrati pouzdanom dijagnostickom metodom za detekciju infekcije klamidijom i HPV-om, PAPA test zapravo sluzi samo kao metoda otkrivanja ranog stadija karcinoma (CIN je predstadij, nije jos uvijek karcinom, ni CIS isto tako jos uvijek nije pravi karcinom), ali ti ne moze reci sto CIN-ove tocno uzrokuje! kad ti nadju CIN, onda te salju na briseve, znaci mikrobioloske pretrage, kako bi se vidjelo sto ih uzrokuje, ako ti je npr. nalaz los, ne znaci da je samo HPV doveo do njega, vec je moguce da uz HPV imas i klamidiju i svasta drugo, a sto je dovelo do loseg nalaza. uopce neces niti znati imas li klamidiju ako ti ne pocne raditi probleme, kao i HPV - jer poznato je da i HPV moze mirovati i ne mora nuzno napraviti stetu tj. CIN. ako sumnjas na klamidiju, bolje napravi test da ti ne pocne raditi probleme, ne zaboravi da je posljedica nelijecene infekcije klamidijom sterilitet!

plavka
29.01.2008., 15:15

Ne znam jesi li radila briseve , i da li si radila tipizaciju hpv , ako imaš visoki rizik i reaktivne promjene + upala onda moraš na kolposkopiju + biopsiju - meni betadine nije rješio ništa ali ja sam otišla na biopsiju 6 mj. nakon nalaza cin1 +hpv visokorizični+ upala, a ostali brisevi su mi bili negativni :top:

plavka
29.01.2008., 18:12
:rock: ajme, super !!!

a imala si sličnu situaciju ko ja jel ;) i samo biopsija i čisto... aah...
iako je tebi biopsija rekla cin 1, a meni 2 :(

držim fige da i tebi bude kontrolni papa čist ka suza:grli:

anaxy
29.01.2008., 18:22
[QUOTE=plavka;12386305]:W Evo ja sam obavila papa test dva miseca nakon letz biopsije i danas mi je stigao nalaz! sve čisto kako kaže Ljubo - savršeno , ponoviti papa test za 4 mjeseca! :Sex:
:cheer:[/QUOTS

SVE ČESTITKE PLAVČICE!!!!!!!!
Nadam se da ćemo se jedna po jedna iščupat iz svih ovih problema, bravo!

Mrs. T
29.01.2008., 22:38
nego, budući da su ovdje najčešće žene, pišemo samo o HPV-u i njegovim posljedicama na ženski rod.
i prilikom objašnjavanja dečku što imam, njegovo pitanje je bilo a jel može šta njemu biti od toga - što reći?!?

gledajući po internetu piše da najčešće njima ne bude ništa ali isto tako mogu dobiti rak

sweet
29.01.2008., 22:57
nego, budući da su ovdje najčešće žene, pišemo samo o HPV-u i njegovim posljedicama na ženski rod.
i prilikom objašnjavanja dečku što imam, njegovo pitanje je bilo a jel može šta njemu biti od toga - što reći?!?

gledajući po internetu piše da najčešće njima ne bude ništa ali isto tako mogu dobiti rak

hm... a recimo da njima ne može ništa, samo ga dalje prenose...

opet, imaš i slike kondiloma na penisu, i spominje se i rak... pa eto, i mene zanima taj dio.. kad prestaje razdoblje da ima hpv i samo prenosi, a kad počinje to da ima i osjeti posljedice i isto se mora borit s tim kao i mi?

plavka
29.01.2008., 23:18

Iz mog primjera, kad sam išla u Petrovu na kolposkopiju ginekolog je savjetovao pregled partnera u Kl. za dermatologiju KBC Šalata, i obavezno kondom, ako ima promjena da se one ukolne-trebao bi ti dragi obavit peniskopiju just in case!
Mislim da su ozbiljno počeli i s lječenjem muškaraca , evo i link gdje je Ljubo to najbolje objasnio jer je sam radio studije i iz dugogodišnjeg iskustva izvukao statistiku!
http://ginoderma.hr/o_hpv_u.htm
http://www.poliklinika-harni.hr/teme.asp?id=261&godina=2005
ovdje je i članak u pdf-u
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11814
:mig:

Suey
30.01.2008., 07:05
mozete napisati vasa iskustva kod dr ljubojevica? vidim da se bavi bas hpv-om

VivianVickson
30.01.2008., 07:25
Pozdrav curke! Imam jedno pitanje. Jel moguće da se klamidija vrati nakon što sam ju prebolila prije par godina ili se vraća isključivo ponovnom zarazom?! :confused:

Suey
30.01.2008., 08:30
Imam jednu obavjest! Koja god od VAS ima cin i tipizacija je pokazala hpv a nije odmah poslana na kolposkopiju i biopsiju već su joj prepisali vaginalete i čekanja da se to povuče -to nije nikakav tretman jer može bit samo gore- te promjene treba uklonit šta prije i nema se šta čekat i kljukat vitaminima i vaginaletama! preporuka dr. Ljubojevića , sad su mi neke stvari puno jasnije i krečem to rješit jer čekanje nema smisla i naravno partner na peniskopiju! promjene treba uklanjat:s

citajuci unazad, nasla sam ovo!

nakon sto mi je moja ginekologica javila da imam CIN III, dosla sam na briseve. na nalazu su stajale i promjene povezane s hpv te reaktivne promjene povezane uz upalu. pisalo je da treba uzeti briseve, napraviti kolposkopiju i tipizaciju, te ponoviti papu za 4 mj. sad cekam nalaz briseva, a ona je dala betadine. u medjuvremenu isla sam po drugo misljenje i taj ginekolog me odmah pregledao, napravio uzv i rekao da imam i jaku upalu te da smjesta uzmem sumamed, prepisao mi medazol i plimycol vaginalete, narucio me za 2 mj za PAPA test i kolposkopiju, nista nije spominjao hpv i da mu donesem nalaz briseva. sto kad za 10 dana nalaz pokaze high risk hpv? ne bi li trebalo smjesta na kolposkopiju, a ne za 2 mj? pitam se nisam li trebala ipak otici kod ljubojevica:(

VeRy NiCe
30.01.2008., 10:36
citajuci unazad, nasla sam ovo!

nakon sto mi je moja ginekologica javila da imam CIN III, dosla sam na briseve. na nalazu su stajale i promjene povezane s hpv te reaktivne promjene povezane uz upalu. pisalo je da treba uzeti briseve, napraviti kolposkopiju i tipizaciju, te ponoviti papu za 4 mj. sad cekam nalaz briseva, a ona je dala betadine. u medjuvremenu isla sam po drugo misljenje i taj ginekolog me odmah pregledao, napravio uzv i rekao da imam i jaku upalu te da smjesta uzmem sumamed, prepisao mi medazol i plimycol vaginalete, narucio me za 2 mj za PAPA test i kolposkopiju, nista nije spominjao hpv i da mu donesem nalaz briseva. sto kad za 10 dana nalaz pokaze high risk hpv? ne bi li trebalo smjesta na kolposkopiju, a ne za 2 mj? pitam se nisam li trebala ipak otici kod ljubojevica:(

Ako si već zatražila drugo mišljenje i doktor je već započeo tretman, pričekaj rezultate briseva. Odnesi ih tom doktoru i sve će ti objasniti. Stvar je u tome da ako je papa pokazalao CIN, liječnike ne zabrinjava točan uzročnik CIN-a, već znaju da je to HPV (jer ga se povezuje uz 99 % takvih promjena), a brisevi će to potvrditi. Čak i da ti je HPV test negativan, svejedno moraš zalječiti promjene. Ako ti je prepisao terapiju, poslušaj ga, uzmi sve što ti je dao i odi na pretrage za koje te je zapisao. Onda će biti sve jasnije. Pošto imaš upalu, prvo nju riješava (antibioticima i vaginaletama). Kada se upala povuče, na kolposkopiji će vidjeti što ti je ostalo od promjena i da li su one bile zbog upale, HPV-a (rezultate ćete već tad znati) i dalje ćete nakon toga.
Kolposkopiju je pomaknu jer želi prvo izlječiti upalu, da ga ona ne bi zavarala.
Ti pomogni svom tijelu tako da se ne živciraš, fino papaš, dugo spavaš i sl.
Sretno! Ne brini......:mig:

VeRy NiCe
30.01.2008., 10:41
Iz mog primjera, kad sam išla u Petrovu na kolposkopiju ginekolog je savjetovao pregled partnera u Kl. za dermatologiju KBC Šalata, i obavezno kondom, ako ima promjena da se one ukolne-trebao bi ti dragi obavit peniskopiju just in case!
Mislim da su ozbiljno počeli i s lječenjem muškaraca , evo i link gdje je Ljubo to najbolje objasnio jer je sam radio studije i iz dugogodišnjeg iskustva izvukao statistiku!
http://ginoderma.hr/o_hpv_u.htm
http://www.poliklinika-harni.hr/teme.asp?id=261&godina=2005
ovdje je i članak u pdf-u
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11814
:mig:

Iz vlastitog iskustva znam da je jeko bitno da se partner liječi kada i vi curke.
Nakon što sam saznala za HPV i svog sam dragog odvela Ljubojeviću i na peniskopiji mu je uočio promjene (one su nevidljive golim okom). Dobio je terapiju s kremama i nakon što ih je potrošio sve mu se povuklo :top:. (osim jednog malog kondiloma, kojeg je doktor na licu mjesta "spržio" :D :D, da mi je bilo vidjeti njegovu facu kad je bio u ordinaciji :D) U međuvremenu smo koristili kondom i to je OBAVEZNO.
Također, pošto mi je izolirana Ureaplasma i ja i on moramo piti antibiotike. Ne zaboravite da ništa ne znači ako se samo vi liječite. Morate oboje! :top:

plavka
30.01.2008., 12:52
Htjela sam reć da su soc. ginekolozi počeli preporučivat i pregled partnera samo šta sam ja tu informaciju dobila tek u 11 mjesec u bolnici .U 5 mj. mi niko nije ništa savjetovao osim cura na forumu i ovih članaka šta sam našla i u 6 mj. nazvala Ljubu koji mi je rekao da bi odmah trebala obavit kolposkopiju i biopsiju a ja sam tada mislila da je to preekstremno s obzirom da nisam imala do sada nikakve ginekološke probleme i brisevi su mi bili negativni (a tipizacija visokorozičnih hpv-a poz. ) i imala sam upalu i trošila betadine (koji nije pomogao) pa nisam htjela prekidat terapiju .
Došla sam kod njega s dečkom u 7 mj. da obavi peniskopiju i našao mu je jedan kondilom na prepuciju koji je spalio i onda za 3 mj. još jednom jer mali gad nije nestao!Tada mi je opet rekao da moram na kolposkopiju i biopsiju jer visokorizični znaju samo progradirat cin, naravno nisam poslušala.:flop:
To sam obavila tek u 11 mj. a virus se širio po cervix-u i rodnici.:flop:
Uvijek možete nazvat telefonom par privatnih ordinacija i zatražit mišljenje, to bar stvarno ne košta!:top:
Malo smo se počeli ponavljat, čitajte prethodne stranice!:mig:
sritno svima!:D

female_zg
30.01.2008., 14:05
Pa jel da? Bezveze, a to su kao službene stranice? Kao prvo, nikada ne možeš biti sigurna da li te netko vara ili ne, misliš da osobu znaš a onda te iznenadi sa nekom tako 'ljudskom' karakteristikom, ma užas.... I na kraju krajeva, HPV se najčešće dobiva sex kontaktom, ali ne i ISKLJUČIVO! Puf, puf što sam se uzrujala! :)

Ovako, odg na pitanje - ja ti nisam ni na šta išla, hvala Bogu, u slučaju da mi 'kolovoški' papa nije bio dobar, trebala sam na ljeto na biopsiju, ali eto hvala Bogu pa bio je dobar. :cerek: Jer sam ja u travnju imala cin II, ali nikakve promjene uz HPV, dakle gjubre je štetu napravilo (u suradnji sa bakterijicom) i povukao se, grrrrrrrrrr.

:lol: :lol: pa da....... ak sumnjas da te frajer vara samo daj picu na servis kod "pravog majstora" :rofl:
ima da trtare svaki put kad idemo ginicu - to je ko kad ti starci idu na informacije u skolu (ak si zlocest - frka je he he)

uh uh, dobro si ti to sve sredila
svaka cast! i pazi se sad
ja cu vidjet za kojih cca 2 mj sta ca mi papa pokazat
sad mica maca ima takav "kozmeticki" tretman, ni na lice nisam tolko pazila
valjda ce mi pomoc sve te kreme i vaginalete

i cestitke svima koje su pobjedile gamad :top:
nama ostalima..... sretno dalje

female_zg
30.01.2008., 14:17

dobro ti je very nice napisala.......slusaj sad ovog drugog ginica
treba rijesit upale (jer su mozda bakterijske) pa onda kad se to "ocisti" otic na kolposkopiju vidjet pravo stanje

meni je papa u 12 mj. pokazao cin 2, kad sam dosla napravit cervikalne briseve doc mi je odmah dao sumamed, onak "na coravo" jer je bila jaka upala i bolilo me kad mi je uzimao bris
jedna kura antibiotika ti ne moze skodit
medjutim - stigli brisevi cisti ko suza, jedino hpv jako pozitivan

poslao me na kolposkopiju, a ovaj na kolposkopiji nije vidio nist posebno (samo cin 2) i prepisao mi: dalacin kremu, betadin vaginalete i na kraju albothyl
sad kad to sve iskonzumiram, nakon mjesec dana idem na papu

chiara88
30.01.2008., 15:13
evo i mene malo..
danas sam bila na biopsiji.nis posebno strasno,al mi je odvratan onaj osjecaj kad osjecas da nesto cupa iz tebe..užas..kad je doktor zavrsio ja sam lijepo ustala i odjedanput neka slabost,skoro sam se srusila,pa su mi donjeli secer i vodu..ja glupaca dosla na taste,umjesto da sam se fino napapala...sad cekat nalaze 2 tjedna..i da,pitala sam doktora ako cu morat na konizaciju hocu li ostat u bolnici ili idem doma?buduci da sam mlada(21 god),ostaje se po 5 dana jer kao ja jos moram rodit i sve to pa da obave to kak treba..uglavnom,bio je pun optimizma i bas mi je to trebalo,tak da sam sad konacno bolje volje...

Suey
30.01.2008., 15:39
Ako si već zatražila drugo mišljenje i doktor je već započeo tretman, pričekaj rezultate briseva. Odnesi ih tom doktoru i sve će ti objasniti. Stvar je u tome da ako je papa pokazalao CIN, liječnike ne zabrinjava točan uzročnik CIN-a, već znaju da je to HPV (jer ga se povezuje uz 99 % takvih promjena), a brisevi će to potvrditi. Čak i da ti je HPV test negativan, svejedno moraš zalječiti promjene. Ako ti je prepisao terapiju, poslušaj ga, uzmi sve što ti je dao i odi na pretrage za koje te je zapisao. Onda će biti sve jasnije. Pošto imaš upalu, prvo nju riješava (antibioticima i vaginaletama). Kada se upala povuče, na kolposkopiji će vidjeti što ti je ostalo od promjena i da li su one bile zbog upale, HPV-a (rezultate ćete već tad znati) i dalje ćete nakon toga.
Kolposkopiju je pomaknu jer želi prvo izlječiti upalu, da ga ona ne bi zavarala.
Ti pomogni svom tijelu tako da se ne živciraš, fino papaš, dugo spavaš i sl.
Sretno! Ne brini......:mig:

dakako da sam uzela sve sto je dao, radi se o vrlo poznatom klinickom lijecniku. pocela sam jucer s medazolom, a sumamed popila na nacin koji je propisao.

znam da je u 99% slucajeva uzrok CIN-a hpv, dosta sam citala o tome. no, eto, interesiralo me zbog cega kolposkopija tek onda, a ne nakon nalaza briseva kako je preporucio ljubojevic.

zapravo, on mi nista nije rekao vezano za briseve. mozda i stoga sto visokorizicni i uzrokuje CIN, pa je nesumnjivo da ce biti rijec o visokorizicnom.

naravno da ce trebati ponoviti papa test jer upravo te upale mogu pogorsati nalaz, ali taj nalaz uopce ne znaci i da doista jest CIN III, to tek biopsija moze reci. vidim da nije niti siguran u citologa koji je radio taj papa test. "odokativno" je procijenio kako je rijec o zaista teskoj upali, vjerujem da tako iskusan doktor to moze procijeniti i bez briseva, dok, s druge strane, prvi lijecnik ceka briseve da vidi o cemu je tocno rijec.

dakako da papa test ne moze reci koji uzrocnik je kriv upali, ali cekati briseve znaci biti bez terapije 2 tjedna i ubijati sto god da tamo ima u medjuvremenu povidon jodidom, a to nije prava terapija. zato sam i krenula lijeciti upalu kako je ovaj doktor rekao jer postoji mogucnost i da se stanje jos vise pogorsa.

sto se tice nacina zivota, nisam u mogucnosti dugo spavati i ne mogu se ne nervirati jer radim, pa se od stresa niti ne mogu distancirati, a imam i vrlo odgovoran posao. uostalom, i sama pomisao na ovaj problem i ishod me nervira.

no, to ne znaci da vec nisam poduzela neke korake - uzimam echinaceu i folnu u udarnim dozama, pijem razne cajeve, jedem voce i povrce kad sam doma, koristim maslinovo ulje, a pijem vec dugo vremena supradyn da si popravim imunitet jer, buduci radim, nisam u mogucnosti unositi dnevno pozeljnu kolicinu vitamina i minerala.

Suey
30.01.2008., 15:48
dobro ti je very nice napisala.......slusaj sad ovog drugog ginica
treba rijesit upale (jer su mozda bakterijske) pa onda kad se to "ocisti" otic na kolposkopiju vidjet pravo stanje

meni je papa u 12 mj. pokazao cin 2, kad sam dosla napravit cervikalne briseve doc mi je odmah dao sumamed, onak "na coravo" jer je bila jaka upala i bolilo me kad mi je uzimao bris
jedna kura antibiotika ti ne moze skodit
medjutim - stigli brisevi cisti ko suza, jedino hpv jako pozitivan

poslao me na kolposkopiju, a ovaj na kolposkopiji nije vidio nist posebno (samo cin 2) i prepisao mi: dalacin kremu, betadin vaginalete i na kraju albothyl
sad kad to sve iskonzumiram, nakon mjesec dana idem na papu

sigurno da ne moze skoditi:D, no sto ako dobijes nesto sto moras lijeciti opet antibioticima, npr. upalu uha, a nije proslo dovoljno dugo vremena izmedju ta dva uzimanja antibiotika. precesto i bezrazlozno koristenje antibiotika stvara rezistenciju. ali vjerujem da je dobro procijenio.

jos jedna stvar, taj dr. je rekao da albothyl ne bi preporucio. svakako idem k njemu na kolposkopiju, upravo zato da me ne bi gledao netko tko nema pojma.

Mrs. T
30.01.2008., 15:54
hm... a recimo da njima ne može ništa, samo ga dalje prenose...

opet, imaš i slike kondiloma na penisu, i spominje se i rak... pa eto, i mene zanima taj dio.. kad prestaje razdoblje da ima hpv i samo prenosi, a kad počinje to da ima i osjeti posljedice i isto se mora borit s tim kao i mi?

jel zapravo i ginekolozi rijetko kad spominju partnere, naravno spomenu obavezan kondom ali u principu ništa više...

prilikom pitanja partnera "a jel može meni šta bit" ja mu stvarno nisam znala šta odgovorit, rekla sam ne, i onda pročitam ne netu jako malo toga, jer većinom je sve napisano za ženu i muškarci se uopće ne spominju, da mogu dobiti i oni rak, pa sam se osjećala ko da mu lažem, a naravno da si ne bi oprostila, kad već znam da ja to imam, da i on to dobi od mene :confused:

Mrs. T
30.01.2008., 15:57
Iz vlastitog iskustva znam da je jeko bitno da se partner liječi kada i vi curke.
Nakon što sam saznala za HPV i svog sam dragog odvela Ljubojeviću i na peniskopiji mu je uočio promjene (one su nevidljive golim okom). Dobio je terapiju s kremama i nakon što ih je potrošio sve mu se povuklo :top:. (osim jednog malog kondiloma, kojeg je doktor na licu mjesta "spržio" :D :D, da mi je bilo vidjeti njegovu facu kad je bio u ordinaciji :D) U međuvremenu smo koristili kondom i to je OBAVEZNO.
Također, pošto mi je izolirana Ureaplasma i ja i on moramo piti antibiotike. Ne zaboravite da ništa ne znači ako se samo vi liječite. Morate oboje! :top:

ali na netu baš piše da se kondilomi ženi javljaju kod hpv-a niskog i srednjeg rizika i onda logično da mogu prijeći i na partnera, ali kod hpv-a gdje nema kondiloma, ako se ne varam ima unutarnji i vanjski, kod vanjskog se javljaju kondilomi ?

Sunny Flower
30.01.2008., 17:35
Curke, vi koje ste spominjale dr. Ljubojevica - pretpostavljam da je on dobar. Kako se moze doci do njega? Imate li broj?

plavka
30.01.2008., 18:12
Curke, vi koje ste spominjale dr. Ljubojevica - pretpostavljam da je on dobar. Kako se moze doci do njega? Imate li broj?

Možeš tražit docenta osobno na tel. pa mu ispričaj svoj slučaj a onda odluči!u svakom slučaju sritnooo:mig:
http://ginoderma.hr/index.htm

Sunny Flower
30.01.2008., 19:15
Hvala Plavka!

female_zg
30.01.2008., 21:07
sigurno da ne moze skoditi:D, no sto ako dobijes nesto sto moras lijeciti opet antibioticima, npr. upalu uha, a nije proslo dovoljno dugo vremena izmedju ta dva uzimanja antibiotika. precesto i bezrazlozno koristenje antibiotika stvara rezistenciju. ali vjerujem da je dobro procijenio.

jos jedna stvar, taj dr. je rekao da albothyl ne bi preporucio. svakako idem k njemu na kolposkopiju, upravo zato da me ne bi gledao netko tko nema pojma.

ak ih uzimas precesto (sta god da ti to znacilo), onda je tak svejedno jesi li uzela sumamed
a ako ti je ovaj sumamed prvi antibiotik u zadnjih pol godine - godinu i ako je ista prezivjelo pod njim (od tih upala uha i grla), onda jednostavno promjenis antibiotik :D
uzmes ciljani, npr. za anaerobne bakt.
ja mislim da ovaj sa sumamedom nije pogrijesio - a plymicol o kojem si gore pricala je antimikotik sto znaci da ubija gljive
medazol je cinim mi se antibiotik (mozda za anaerobne bakt)
no nema veze... sa svom tom terapijom on pokusava pobit gljive i bakt., pa ako to uspije i nalaz ti opet bude cin (vjerojatno od hpv-a) - onda te poslat na kolposkopiju
no nije mi jasno kak je na uzv mogao vidjet da imas uplau i sta ce mu uzv za cin?
za kolposkopiju ti trebaju nalazi briseva i zadnje dvije pape da bi se moglo dati neko misljenje na osnovu svega (jel ti treba biopsija ili ne)

i sad me bas i zanima koji je to fenomenalan doktor....

Suey
30.01.2008., 21:54
ak ih uzimas precesto (sta god da ti to znacilo), onda je tak svejedno jesi li uzela sumamed
a ako ti je ovaj sumamed prvi antibiotik u zadnjih pol godine - godinu i ako je ista prezivjelo pod njim (od tih upala uha i grla), onda jednostavno promjenis antibiotik :D
uzmes ciljani, npr. za anaerobne bakt.
ja mislim da ovaj sa sumamedom nije pogrijesio - a plymicol o kojem si gore pricala je antimikotik sto znaci da ubija gljive
medazol je cinim mi se antibiotik (mozda za anaerobne bakt)
no nema veze... sa svom tom terapijom on pokusava pobit gljive i bakt., pa ako to uspije i nalaz ti opet bude cin (vjerojatno od hpv-a) - onda te poslat na kolposkopiju
no nije mi jasno kak je na uzv mogao vidjet da imas uplau i sta ce mu uzv za cin?
za kolposkopiju ti trebaju nalazi briseva i zadnje dvije pape da bi se moglo dati neko misljenje na osnovu svega (jel ti treba biopsija ili ne)

i sad me bas i zanima koji je to fenomenalan doktor....

znam sto je plimycol pobogu, i nije prvi put da ga koristim, i ne samo kao vaginalete. medazol pak ubija odredjene skupine bakterija, vidis da znas. nisam pitala cemu sluze,

nego je moje pitanje bilo: jel trebao, bez obzira na to sto brisevi nisu gotovi i zapravo ne znamo sto je u pitanju, poceti s terapijom ili je bolje u medjuvremenu koristiti betadine i pricekati briseve. vidis da si i ti na coravo dobila antibiotik.

pa zato i kazem da antibiotike ne bi trebalo cesto koristiti jer ne pomazu ako je razmak izmedju uzimanja prekratak. znaci, nije dobro da za svaku glupost pijes antibiotik. a i sumamed se pije na odredjeni nacin, ovisno o tome sto njime lijecis. dakako da mozes koristiti za odredjene infekcije i druge antibiotike, primjerice klavocin. obicno sumamed i daju kad nemaju pojma sto je u pitanju, tako sam i ja jednom zavrsila na zaraznoj zbog kvrge na vratu, prosla i onkologiju prije toga takodjer, no nije bilo nista takvoga, i nakon svih testiranja u zaraznoj na sve zivo tipa mononukleoze, toksoplazmoze i slicno, nisu znali sto je pa su mi dali 5 dana sumamed od 500 za svaki slucaj.

uzv je bio reda radi, da provjeri jel sve u redu. nisam rekla da je upalu vidio tijekom uzv-a, vec tijekom pregleda, gin. pregled nije uzv, - dakle, otvorio me kao da uzima papu i prema sekretu i stanju rekao da je posrijedi upala te napravio i palpaciju da vidi jel bolno.

eto, imat ce dva nalaza papa testa kad ga za 2 mjeseca napravi pa cemo vidjeti sto dalje.

VeRy NiCe
31.01.2008., 06:49
ali na netu baš piše da se kondilomi ženi javljaju kod hpv-a niskog i srednjeg rizika i onda logično da mogu prijeći i na partnera, ali kod hpv-a gdje nema kondiloma, ako se ne varam ima unutarnji i vanjski, kod vanjskog se javljaju kondilomi ?

Sorry, unutarnji i vanjski? Nisam čula za to.
Mislim da ne može škoditi da muški odu na pregled, ali o tome je najbolje s doktorom porazgovarati. To ovisi o tome kakvi su vaši nalazi.

plavka
31.01.2008., 12:19
Cure na znam kakve su upale kod vas u pitanju-čini mi se ozbiljne kad su kod pregleda vidljive, meni je samo na papa testu pisalo
Drugi ne-neoplastični nalazi
Reaktivne promjene na stanicama združene s:
Upalom (križić kod upale)
a pri pregledu me nije ništa bolilo, ni pri uzimanju briseva(mada me pitala da li boli)
i to je bilo na papa testu u 5 mj. i u 9 mj. označeno
a sad od čega je to -virus mjenja jezgru stanica vrata maternice pa možda uzrokuje i upalu ...

MeToo
31.01.2008., 21:56
Cure, nova sam na forumu, pročitala san toliko toga o hpv-u i cinovima, i htjela bih vas pitati za savjet oko vitamina koje točno uzeti za pojačanje imunološkog sustava radi CinI i hpv-a. Mislim se između Supradyna,Natural Wealth, Centravit..nešto treće..koji vam se čine najučinkovitijima?

Suey
01.02.2008., 10:36
Cure na znam kakve su upale kod vas u pitanju-čini mi se ozbiljne kad su kod pregleda vidljive, meni je samo na papa testu pisalo
Drugi ne-neoplastični nalazi
Reaktivne promjene na stanicama združene s:
Upalom (križić kod upale)
a pri pregledu me nije ništa bolilo, ni pri uzimanju briseva(mada me pitala da li boli)
i to je bilo na papa testu u 5 mj. i u 9 mj. označeno
a sad od čega je to -virus mjenja jezgru stanica vrata maternice pa možda uzrokuje i upalu ...

tak je i meni pisalo, osim toga, to je bilo oznaceno i na prijasnjem papa nalazu kada nije bilo abnormalnih stanica, ali rekli su mi tada da je to uredan nalaz. nije me bolilo kod briseva, tek kasnije neki uzasan osjecaj, ali kad me on pregledao, malo me ipak bolilo.

Suey
01.02.2008., 10:41
Cure, nova sam na forumu, pročitala san toliko toga o hpv-u i cinovima, i htjela bih vas pitati za savjet oko vitamina koje točno uzeti za pojačanje imunološkog sustava radi CinI i hpv-a. Mislim se između Supradyna,Natural Wealth, Centravit..nešto treće..koji vam se čine najučinkovitijima?

najucinkovitije ti je jest puno voca i povrca, a ak to neces ili ne mozes, onda uzimati vitamine :D

jedi puno crvenog voca, osobito papaju i crveni grejp, a od povrca odlicni su brokula, repa, blitva i slatki krumpir te mrkva

supradyn je ok.

MeToo
01.02.2008., 12:32
najucinkovitije ti je jest puno voca i povrca, a ak to neces ili ne mozes, onda uzimati vitamine :D

jedi puno crvenog voca, osobito papaju i crveni grejp, a od povrca odlicni su brokula, repa, blitva i slatki krumpir te mrkva

supradyn je ok.

Hvala Suey..:top:

Jedem u zadnje vrijeme dosta voća i povrća, al sam mislila još pojačati unos vitamina jer se stvarno želim rješiti Cin-a i deaktivirati hpv..al opet ne valja ni pretjerivati s tim..

MeToo
01.02.2008., 13:03
evo da još pojasnim ukratko svoje stanje pa da mi možete dati koji učinkovit savjet..krajem 11 mjeseca prvi puta sam napravila papa test i dobila sam nalaz papa testa cinI+promjene povezane s hpv-om, ginekolog me poslao na briseve za tipizaciju hpv-a, ureu,mikoplame,aerobe,anaerobe,klamidiju. Nalazi su pokazali da se radi o hpv-u visokog rizika, dok su ostali brisevi bili negativni..nisam dobila nikakvu terapiju jer citolozi su preporučili ponovnu kontrolu papa testa za 4 mjeseca, bez ikakve terapije. ginekolog je rekao da se cinI promjene u većini slučajeva same povuku, tj. imunološki sustav organizma ih riješi,a ako se ne povuku promjene tek onda slijedi terapija, te da je bitno ići na redovitu kontolu papa testa na koji idem za 2 tjedna..
s obzirom na moje stanje, da li je stvarno potrebno samo čekati ili je potrebno napraviti kolposkopiju i biopsiju?

Suey
01.02.2008., 14:44
Hvala Suey..:top:

Jedem u zadnje vrijeme dosta voća i povrća, al sam mislila još pojačati unos vitamina jer se stvarno želim rješiti Cin-a i deaktivirati hpv..al opet ne valja ni pretjerivati s tim..

cak je bio clanak o tome da sintetski vitamini nisu dobri te da je najbolje ih unijeti hranom, a tu se sigurno ne mozes predozirati.

pij Imunnal kapi, to je echinacea istisnuta iz svjeze biljke, a ako pijes kontracepciju, uzimaj i folnu kiselinu, sami vitamini nece bas pomoci (i ja sam jako skepticna prema njima pa se trudim jesti voce i povrce)

bitno je da nadjes dobrog i iskusnog ginekologa koji ce ti raditi kolposkopiju, a svakako treba ici na nju ako ce ti nalaz i dalje pokazivati promjene na stanicama, nema se sto cekati.

plavka
01.02.2008., 14:53
tak je i meni pisalo, osim toga, to je bilo oznaceno i na prijasnjem papa nalazu kada nije bilo abnormalnih stanica, ali rekli su mi tada da je to uredan nalaz. nije me bolilo kod briseva, tek kasnije neki uzasan osjecaj, ali kad me on pregledao, malo me ipak bolilo.

Meni nije bilo nikad do tad označeno, prvi put uz cin1 +hpv i zato me zanima ta uzročno-posljedična veza!:flop:

Suey
01.02.2008., 15:05
http://www.herbs.org/greenpapers/echinacea.html

@plavka - neka upala sigurno jest, e sad, meni su rekli za onaj nalaz kada je samo bila oznacena upala da je to uredan nalaz. uputa citologa: redovni pregled (to kod ginica kojem idemo preko hzzo-a znaci da treba doci za godinu dana, a eto nakon vise od godinu vec je cin3:(

MeToo
01.02.2008., 15:19
cak je bio clanak o tome da sintetski vitamini nisu dobri te da je najbolje ih unijeti hranom, a tu se sigurno ne mozes predozirati.

pij Imunnal kapi, to je echinacea istisnuta iz svjeze biljke, a ako pijes kontracepciju, uzimaj i folnu kiselinu, sami vitamini nece bas pomoci (i ja sam jako skepticna prema njima pa se trudim jesti voce i povrce)

bitno je da nadjes dobrog i iskusnog ginekologa koji ce ti raditi kolposkopiju, a svakako treba ici na nju ako ce ti nalaz i dalje pokazivati promjene na stanicama, nema se sto cekati.

zaboravila san spomenuti da sam počela piti aloe vera kapsule, mogla bih uzeti i Imunal kapi, naravno uz to, puno voća i povrća..

sweet
01.02.2008., 16:37
evo da još pojasnim ukratko svoje stanje pa da mi možete dati koji učinkovit savjet..krajem 11 mjeseca prvi puta sam napravila papa test i dobila sam nalaz papa testa cinI+promjene povezane s hpv-om, ginekolog me poslao na briseve za tipizaciju hpv-a, ureu,mikoplame,aerobe,anaerobe,klamidiju. Nalazi su pokazali da se radi o hpv-u visokog rizika, dok su ostali brisevi bili negativni..nisam dobila nikakvu terapiju jer citolozi su preporučili ponovnu kontrolu papa testa za 4 mjeseca, bez ikakve terapije. ginekolog je rekao da se cinI promjene u većini slučajeva same povuku, tj. imunološki sustav organizma ih riješi,a ako se ne povuku promjene tek onda slijedi terapija, te da je bitno ići na redovitu kontolu papa testa na koji idem za 2 tjedna..
s obzirom na moje stanje, da li je stvarno potrebno samo čekati ili je potrebno napraviti kolposkopiju i biopsiju?

ej čuj, meni su ti tako 2 godine držali na čekanju... nema ti kruha od toga..samo to neće nestat, ja ne vjerujem u to... il ga požuri da krene s kolposkopijom, biopsijom itd... il promijeni doktora... te fore test svaka 4mj su samo odugovlačenje i mogu ti napraviti više problema nego što ih imaš sad...

chiara88
02.02.2008., 09:49
mene ovo pitanje zbilja muci..
moj decko je bio na testiranju za hpv u 5.mj.i nalaz je negativan..ok,znam da ga oni ne moraju imati,ali mogu biti prenosioci..i sad mene zanima sta je s njegovim ljecenjem???kak???mislim,nema nikakve simptome,kondilome,nista!!!
recimo ja se izlijecim i on me opet zarazi...trebamo koristit kondome,to mi je jasno,al kako ako jednog dana pozelimo imati djecu???

zagi hr
02.02.2008., 10:32
da ali testiranja na muskarce nisu 100% tocna

zagi hr
02.02.2008., 10:35
bok! ja imam samo hpv, a cin-a sam se rijesila prosle godine pa jel znate neke idealne terapije ili proizvoda da se rijesim hpv-a

sweet
02.02.2008., 13:18
bok! ja imam samo hpv, a cin-a sam se rijesila prosle godine pa jel znate neke idealne terapije ili proizvoda da se rijesim hpv-a

ček, šta nemaš cinove al ti tipizacija pokazala da je ostao hpv? hm... a ne znam iskreno... meni je to dvoje nekako povezano...
šta ti je doktor rekao?

zagi hr
02.02.2008., 13:34
ah doktori ko doktori niko mi nista ne govori osim da dodem za pola godine na papa test i preko zdrastvenog vise nemam prava na testiranje na hpv dok mi je papa uredu

tamara25
02.02.2008., 13:37
moj decko je bio na testiranju za hpv u 5.mj.i nalaz je negativan..ok,znam da ga oni ne moraju imati,ali mogu biti prenosioci..i sad mene zanima sta je s njegovim ljecenjem???kak???mislim,nema nikakve simptome,kondilome,nista!!!
recimo ja se izlijecim i on me opet zarazi...trebamo koristit kondome,to mi je jasno,al kako ako jednog dana pozelimo imati djecu???

Ili ima hpv ili nema. nema tu prenosioc-zaražen odnosa. Dečko je vjerojatno imao hpv kada je tebe zarazio ali je kod njega došlo da samoizlječenja(kod muškaraca normalnog imuniteta je to vrlo brzo), a ti ga imaš i dalje jer kod žena to malo sporije ide. Također ne postoje testovi za testiranje muškaraca pa se oni testiraju onima za žene i ta testiranja nisu baš točna. I sad ti zapravo ne znaš ima li on hpv ili nema. Bitno da se ti izliječiš kaj će biti poslije??... možda kroz par mjeseci idobijemo test za muškarce...:)

tamara25
02.02.2008., 13:39
kako si se riješila cinova?

plavka
02.02.2008., 13:46

Je li bio na peniskopiji? ako nije mora još to napravit i ako nema ni promjena vidljivih peniskopijom onda je siguran a i ti!
do tad hmmm drž se kondoma dok to ne obavi

zagi hr
02.02.2008., 15:08
kako si se riješila cinova?

kod doktorice Harny sam se lijecila, napravila mi je lettz biopsiju,

zagi hr
02.02.2008., 15:10
jel peniskopija dovoljan pregled za muskarce ili mora na jos neka testiranja

plavka
02.02.2008., 15:19
jel peniskopija dovoljan pregled za muskarce ili mora na jos neka testiranja

Pošto nema ljeka za hpv već se samo lječe-uklanjaju promjene kod nas vidljive kolposkopijom a kod frajera peniskopijom(ako nema promjena neće mu ni radit bris na hpv jer ionako mu mogu samo preporučit kondom dok se ti potpuno ne rješiš hpv-a) to ti je najbolji pokazatelj i provjera od bilo kojeg testa, +papa test + tipizacija hpv-a ,e to ti je naj naj kombinacija!
Nego šta ti je označeno na papa testu nakon letz biopsije?

zagi hr
02.02.2008., 15:38
uglavnom upala, bakterije i parakteroza to nemam pojma kaje

zagi hr
02.02.2008., 16:35
ja koristim Immune Formula za imunitet pa jel mogu uz to koristiti Imunal kapi

anaxy
02.02.2008., 17:22
Curke jel tko od Vas koristio vaginalete od Cydonie, ako jest molim komentar, ja naručila sad od kantariona i čajevca, vidim da imaju i nekakve od propolisa sa alojom

zagi hr
02.02.2008., 18:02
ja sam ih isto narucila za sebe i gel za decka, jos ih nisam isprobala ali sam cula da je pusiona a i da su dobre. iskreno nemam dume ali cu ih isprobati a kasnije prelazim nase vaginalete od aromaterapeuta

malena23
02.02.2008., 19:23
Curke jel tko od Vas koristio vaginalete od Cydonie, ako jest molim komentar, ja naručila sad od kantariona i čajevca, vidim da imaju i nekakve od propolisa sa alojom

prije ti se pisalo na forumu, neznam na kojoj točno stranici da ti postoje vaginalete od kantarionovog ulja, vaginalete od australijskog čajevca, vaginalete od pripolisa, vaginalete od ulja raverse i vaginelte od 5 ljekovitih bilja. Jedina mana što se nemogu kupiti kod nas, već samo u Bosni, al se mogu naručiti preko neke ženske ali ti je to onda naravno skuplje. Ja sam koristila osobno te, ali samo od kantarionovog ulja, a od čajevca su me pekle pa sam prestala. No znam slučajeve di su im pomoge.
Eto...sad da li je to isto neznam, ali pogledaj malo unatrag pa možd i nađeš to...

Suey
04.02.2008., 09:33
evo malo o istrazivanjima kako folna kiselina utjece na cervikalnu displaziju:D

http://www.phac-aspc.gc.ca/publicat/cdic-mcc/16-3/b_e.html

http://findarticles.com/p/articles/mi_m0887/is_n4_v14/ai_16896787

http://www.umm.edu/altmed/articles/vitamin-b9-000338.htm

http://www.lef.org/newsletter/2005/2005_09_13.htm

http://www.tidesoflife.com/cervical_dysplasia.htm

hamilija
04.02.2008., 10:56
Bok ljudi!
Već dva sata citam o hpv-u i mogu reci da vec 3 godine ga malo imam malo nemam ali sam svaki put sve rijesila sa vitaminima, premazivanjem kod dr. i naravno fizickom aktivnoscu.
Mislim da prvo treba ovo napraviti sve pod noz ici tek kada nema vise izlaza.
Pozdrav

Suey
04.02.2008., 12:04
uspostava narusenog imuniteta sigurno je malo dugotrajniji proces, mislim da ipak ovdje malo banaliziramo stvari.

sto se vitamina tice, treba biti dobro upoznat s poejdinim vitaminima, koja im je uloga i koje su posljedice uzimanja prevelikih doza. neki ih nemaju uopce (B9, B12) jer se izmokre iz organizma, dok drugi u prevelikim dozama znaju uzrokovati trovanja. vitamini mogu doci u interakciju s nekim lijekovima te se u tom slucaju ne smiju uzimati. osim toga, neki vitaminski pripravci spajaju sve i svasta, a koliko je to dobar preparat, vrlo je upitno. takodjer, i doza je bitna, jer nije isto ako uzimamo neki vitamin preventivno ili kad vec imamo neku bolest.

naposljetku, vitamini se najbolje apsorbiraju iz prirodnih namirnica, a opet na nase trznice i u lance trgovina dolazi voce i povrce koje mjesecima zna stajati u skladistu.

mislim da ne treba cekati da ovo stanje samo od sebe prodje te da ce se poboljsati samo od sebe, vec treba djelovati, ici na kolposkopiju, briseve.

ne bih niti ja pod noz, tko bi to uopce htio.

no, karcinom se i inace odstranjuje kirurski, pa ako se nalaz vrati, najbolje je kirurski odstraniti to tkivo zajedno s virusom, i onda si tek siguran da se nece siriti dalje. spaljivanja i premazivanja su samo privremena rjesenja.

sweet
04.02.2008., 23:06
bok cure, ja sam upotpunila kućnu ljekarnu ;)
aloe vera sok, supradyn vitamini, danas uzela folnu kiselinu i zink s vitaminom c... s tim da mi je supradyn pri kraju pa ću pričekat malo da ne bude too much...
u srijedu idem na papu pa ćemo vidjet kakvo je stanje nakon biopsije...

plavka
05.02.2008., 12:17
uglavnom upala, bakterije i parakteroza to nemam pojma kaje

Pa kako onda znaš da imaš još uvjek hpv? možeš jedino to potvrdit tipizacijom hpv-a , možeš i privatno, mislim da je najjeftinija 300 kn, ali kažu najbolje je napravit 4-6 mj nakon biopsije.:mig:

Hiperkeratoza i parakeratoza su stručni nazivi za promjene prisutne na pokrovnim stanicama vrata maternice i rodnice ( stručno: na stanicama pločastog epitela ). Nastaju kao reakcija na kronične podražaje i oštećenja pločastog epitela koja nastaju u rodnici svake spolno aktivne žene
:D
upala i parakeratoza se tretiraju pod uredan nalaz ako nema abnormalnih stanica---dakle bez ascus i cin-ova:rolleyes:

sweet - sritnoo :mig:

sweet
05.02.2008., 17:03
a šta je sad s folnom kiselinom? ja sam kupila onu od twinlaba...
neki kažu da se ne smije prijeći 1mg, drugi spominju i 10...

kolko vi uzimate? i jel može doć do trovanja ako se uzme previše? jer znam da nijedan vitamin skoro nije preporučljivo uzimat u velikim dozama jer se samo taloži u organizmu...

sweet
05.02.2008., 21:21
ne moze doci do trovanja vitaminom B9 (folna), ali se isti mora uzimati zajedno s B12! ja uzimam 10 mg dnevno.

od B vitamina jedino B3 i B7 (H) mogu biti toksicni. B3 primjerice ostecuje jetru.

D isto moze biti vrlo toksican u vecim dozama, kao i A, a E zapravo jos nije dovoljno istrazen, no kazu da se njime ne moze predozirati, kao ni vitaminom C.

a jel ima ovdje netko da mu je to uzimanje folne u visokim dozama poboljšalo stanje ?

Aviss
06.02.2008., 06:12
ne moze doci do trovanja vitaminom B9 (folna), ali se isti mora uzimati zajedno s B12! ja uzimam 10 mg dnevno.

Uzimaš Folacin?

Suey
06.02.2008., 08:24
a jel ima ovdje netko da mu je to uzimanje folne u visokim dozama poboljšalo stanje ?

ja ju uzimam tek 2 tjedna u toj dozi (10 mg), a cini mi se da su ju u istrazivanjima zene uzimale dulje od 3 mjeseca. prije toga sam ju uzimala krace vrijeme u puno manjoj dozi. taman ce sljedeci papa test pokazati jel utjecala, sad je jos prerano, no treba biti uporan. citala sam da zenama uvijek fali folne pa se preporuca uzimati dodatno, pogotovo u trudnoci. pijem od twinlaba folic acid caps, po 4 kapsule 3 x dnevno, razmisljam da uzmem i njihov B12, jer ne znam je li u supradynu dovoljna doza obzirom na ovu konjsku dozu folne. kupila sam i od enciana pivski kvasac, dobar izvor B kompleksa, no jos ga ne uzimam dok ne dodju nalazi briseva - naime, ne smije se uzimati ako vas muce gljivice (candida recimo), a zasad jos ne znam jel imam koju, no vjerujem da ne jer bi me sigurno svrbilo:D

sto se beta karotena tice - pocela sam piti sok od mrkve, kupujem ga u dm-u, kosta oko 10 kn 330 ml.

osim toga, jedem papaju, crveni grejp, limun, narance, mrkvu, papriku, zelenu salatu gotovo svaki dan, nisam na dijeti i nastojim da mi sve namirnice budu zastupljene u prehrani. umjesto suncokretovog koristim maslinovo ulje iskljucivo.

i naravno, immunal kapi.

netko je jos na pocetku pisao da se bacio na makrobioticku prehranu i izbjegavao meso - mislim da je to nemoguce obzirom na tempo zivota, to bi mogao netko tko ima u svakom trenutku dostupnu kuhinju i takve namirnice, znaci, osoba koja ne radi.

svakako da stres dodatno potencira razvoj bolesti. uvijek se uz nastanak karcinoma veze i nacin zivota i stres, ali nazalost, nemoguce ga je izbjeci jer bi onda trebalo mijenjati posao i grad - sigurno jest i da je glavni grad najzagadjeniji, a povrce i voce koje zagrepcani kupuju na placu - tko garantira da nije recimo uzgojeno na jakusevcu (u kojem je gradski otpad i u kojem zene idu na besplatni sistematski svake godine, onda znate koliko je sati)

sula
06.02.2008., 10:03
Drage moje cure, pretprošle godine dijagnosticiran mi je cin1, odnosno hpv, već od 7 mj. prošle godine moj papa test je uredan. jedan vrlo jednostavan savjet, zaboravie na svu kemju (tablete) koju vam savjetuju doktori i ljekarnici, probajte sa čajevima, medovima, šetnjama, radite na poboljšanju imuniteta, jedite puno voća i povrća, probajte uživati same u sebi. i ja sam pila tablete, išla na mazanja , probajte nešto alternativnije.

sweet
06.02.2008., 10:21
Drage moje cure, pretprošle godine dijagnosticiran mi je cin1, odnosno hpv, već od 7 mj. prošle godine moj papa test je uredan. jedan vrlo jednostavan savjet, zaboravie na svu kemju (tablete) koju vam savjetuju doktori i ljekarnici, probajte sa čajevima, medovima, šetnjama, radite na poboljšanju imuniteta, jedite puno voća i povrća, probajte uživati same u sebi. i ja sam pila tablete, išla na mazanja , probajte nešto alternativnije.

e sorry, nemoj ovo shvatit osobno, al ti čudesno dobri nalazi sami od sebe.. ja ti to ne pušim... il ti je bio lažan cin 1 onda il ti je sad lažan dobar papa...
hpv ne može sam od sebe nestat... jedino ako je bio tako malo zastupljen, i da imaš super imunitet ...
al svatko tko ima duže problema s tim, neće niš postić samo da promijeni prehranu...već je to otišlo preduboko i treba se kriruški to riješit...

Suey
06.02.2008., 15:20
e sorry, nemoj ovo shvatit osobno, al ti čudesno dobri nalazi sami od sebe.. ja ti to ne pušim... il ti je bio lažan cin 1 onda il ti je sad lažan dobar papa...
hpv ne može sam od sebe nestat... jedino ako je bio tako malo zastupljen, i da imaš super imunitet ...
al svatko tko ima duže problema s tim, neće niš postić samo da promijeni prehranu...već je to otišlo preduboko i treba se kriruški to riješit...

bas, a i tko zna jel bio high risk, nije nis navela, jel bila na tipizaciji ili ne...svasta! uostalom, kaj s nama koji imamo cin3 - mos mislit kak ode sam od sebe, jedino mozda da odem kod bijelog maga, pa mozda i ode nekim cudom:lol:

mariza
06.02.2008., 15:26
dan curke, kako ste mi, ja se spremam za konizaciju , danas vadila krv, pa RH faktor ,EKG, i još anestologa, drž te mi fige 14.2 idem u blonicu, iako je to kako oni kažu rutinski, uvijek postoji ali, no neću se s tim opterćivati, fige vama i meni:top:

Suey
06.02.2008., 21:37
dan curke, kako ste mi, ja se spremam za konizaciju , danas vadila krv, pa RH faktor ,EKG, i još anestologa, drž te mi fige 14.2 idem u blonicu, iako je to kako oni kažu rutinski, uvijek postoji ali, no neću se s tim opterćivati, fige vama i meni:top:

necemo ti drzati fige, to je nesreca:mig: dakle, break a leg, i vrati nam se ziva i zdrava:D

niaamh
06.02.2008., 22:50
Bok cure!
Pitanjce za one koje su isle kod Ljube. Uskoro ce mi proci 6 tj. od biopsije pa me lagano hvata panika :(. Koja je procedura nakon biopsije, da li se radi samo papa ili/i kolposkopija? Koja su vaša iskustva.. da li je bilo promjene na bolje? I mislila sam, buduci da nisam nikad radila tipizaciju, da to obavim sada, ili da jos poradim na imunitetu pa za mjesec, dva. Savjeti?? Naravno, sve cu pitati njega kad odem, ali tek toliko da se psihicki pripremim do tad :kava:

sweet
07.02.2008., 00:07
Bok cure!
Pitanjce za one koje su isle kod Ljube. Uskoro ce mi proci 6 tj. od biopsije pa me lagano hvata panika :(. Koja je procedura nakon biopsije, da li se radi samo papa ili/i kolposkopija? Koja su vaša iskustva.. da li je bilo promjene na bolje? I mislila sam, buduci da nisam nikad radila tipizaciju, da to obavim sada, ili da jos poradim na imunitetu pa za mjesec, dva. Savjeti?? Naravno, sve cu pitati njega kad odem, ali tek toliko da se psihicki pripremim do tad :kava:

a koji ti je nalaz biopsije? ovisi ti sve...
meni je rekao da ću vjerojatno morat na konizaciju... jebeš dizanje imuniteta, sorry al to me već počinje živcirat... aj ti to riješi ovako pa onda diži imunitet i ne daj da te opet ulovi... tim forama samo gubimo vrijeme i bude gore...

sunchana123
07.02.2008., 07:40
Cure moje, znam da vam je već dosta svega, ali i ja sam pobornik toga da se prvo treba probati sa alternativnim metodama, vitaminima i sl, probati sve a ako ne pomogne tek onda krenuti u drastičnije mjere. I ja sam sama rekla na ljeto da mi je dosta čekanja i svega i bila sam uvjerena da mi papa neće na ljeto biti dobar, rekoh tražiti ću od nje neka me šalje dalje na pretrage itd (u slučaju da bi rekla čekajmo još), ali eto hvala dragom Bogu bilo je sve u redu. I frka me bila pred ovu papu, milijun pitanja - šta ako je onaj bilo lažno dobar, možda je 'krivo' bris uzela itd,...... ali eto me, moja borba i dalje traje ali ne odustajem! :)

Što se tiče folne, ja ne znam da li mi je ona pomogla ili ne, ali od kada sam ju počela piti prošlo je cca 4 mjeseca (u kombinaciji sa drugim vitaminima) i nalaz mi je bio u redu. :D
Od negdje 11.mj sam pila 'tradicionalnih' 800mcg od twinlaba i ultra abc plus za sportaše od nat wealtha u kojoj ima 400mcg (u isto vrijeme), i vitamin C, čajevi,........
Puno fizičke aktivnosti (e da jaka sam kao bik!), smijeha i ne razmišljanja o 'problemu'! Hmmmm, e da, ja nikako ne bi mogla ostaviti se mesa (prasetinu i govedinu slabo i jedem), i ograničila sam se na izbjegavanje fast fooda, maksimalno 1 tjedno, ali po mogućnosti niti to. I alkohol ne pijem gotovo pa uopće (čitaj 5 puta godišnje možda). Prema meni to nisu neka odricanja, ali sam puno dobila sa time - moje zdravlje.....

Suey
07.02.2008., 09:39
izgleda da regresija nalaza moze nastupiti jedino kod cin1 i to ako nema high risk hpv-a.

a dizanje imuniteta i slicno, to je individualno i ne znamo kako ce tko reagirati, ovisno je sigurno i o tome je li osoba mladja ili starija - vjerojatnije je da je netko od 22 godine otporniji od onog s 33, tako da se ne smije nikako zanemariti konvencionalna medicina s nalazima cin 2 i cin 3 (a ne bi trebalo niti s cin 1)! alternativne puteve mozete uvijek usporedno, jer jedno ne iskljucuje drugo, nemojte se igrati sa zdravljem. ako bi vam konizacija spasila zivot tj. ako je vec tako uznapredovalo da je sigurno da ce se i dalje siriti, ne oklijevajte, karcinom je ozbiljna stvar i ne mozete si dopustiti da takve stvari rjesavate alternativno!!

sunchana123
07.02.2008., 11:12
OK ja sam imala 8 mjeseci cin II i HPV visokorizični. Isto kao i Dersu mislim koja je pisala pred nekoliko desetaka stranica (i mjeseci), i isto tako nije išla 'pod nož'.
I nitko nije rekao da je konv medicina zamjenjuje sa alternativnom, pa i ja sam betadine 'trošila' i to par puta....

silvaes85
07.02.2008., 13:34
Bok cure!

Pozdrav! Ja sam bila kod Ljube. Nalaz biopsije mi je bio cin3. Nakon 6 tjedana sam otisla kod njega i samo mi je obavio papu. Papa je pokazala ASCUS(na nalazu biopsije sam primjetila da je uzeo dva poveca komada tkiva). Zadnja 3,5 mjeseca se kljukam svim i svacim. Vitamini, folna, maticn mlijec, propolis i ostalo. Jedem puno povrca, jogurta, ribe.....Razmisljam pozitivno. Al moram ici sad kod njega na kolposkopiju da sigurno utvrdi kako nalaz nije bio lazno negativan (jer ascus je kao blazi od cin1). Ako se pokaze da je stanje lose, morat cu na lletz konizaciju. Mada ja razmisljam da pokusam jos bar 2 mjeseca raditi na sebi, pa onda ako nema druge otici na konizaciju. Nadam se da kolposkopija nece pokazati lose stanje kao prije i da je ovaj dobar doktor uspio rijesiti moj problem bez konizacije.
Eto, to su moja iskustva za sada.

ivanita
07.02.2008., 14:15
bok curke,čitam vas već tjedan dana...pa evo da vas sad napokon pitam nešto...
prije 6 mj papa mi je pokazivala askus i označena je bila kućica promjene vezane uz hpv,moj tadašnji ginekolog me nije slao na tipizaciju već mi je dao herplex?? i abortyl...i rekao da dođem na kontrolu za 6mj,i eto mene sad prije tjedan dana...došla je neka nova ginekologica i pita ona mene di sam ja do sad da se papa radi već nakon 4mj...nakon dužeg razgovora skužila sam da je doktor malo zeznuo kaj me nije slao na tipizaciju...jer kao možda ni nemam hpv(u što me je on čvrsto uvjerio),u međuvremenu kroz ovih 6 mj. moj se dečko išao testirati(uzeli su mu bris) i nema hpv,da bi meni danas došli nalazi od tipizacije i ispostavlja se da imam hpv iz skupine visoko rizičnih...(doktor ipak nije fulao)
jel mi može neko sad reć kako da ja sad dečka zaštitim...koristimo kondom čitavo vrijeme i ne mislim prestat..ali mogu zaboravit oralno ili??
sutra idem ginekologici pa će mi valjda nešto reć..al htjela bi i vas čut...

sweet
07.02.2008., 22:38
bok curke,čitam vas već tjedan dana...pa evo da vas sad napokon pitam nešto...
prije 6 mj papa mi je pokazivala askus i označena je bila kućica promjene vezane uz hpv,moj tadašnji ginekolog me nije slao na tipizaciju već mi je dao herplex?? i abortyl...i rekao da dođem na kontrolu za 6mj,i eto mene sad prije tjedan dana...došla je neka nova ginekologica i pita ona mene di sam ja do sad da se papa radi već nakon 4mj...nakon dužeg razgovora skužila sam da je doktor malo zeznuo kaj me nije slao na tipizaciju...jer kao možda ni nemam hpv(u što me je on čvrsto uvjerio),u međuvremenu kroz ovih 6 mj. moj se dečko išao testirati(uzeli su mu bris) i nema hpv,da bi meni danas došli nalazi od tipizacije i ispostavlja se da imam hpv iz skupine visoko rizičnih...(doktor ipak nije fulao)
jel mi može neko sad reć kako da ja sad dečka zaštitim...koristimo kondom čitavo vrijeme i ne mislim prestat..ali mogu zaboravit oralno ili??

a čuj, oralno definitivno zaboravi, a zapravo bi trebali pazit da vam se i tekućine ne miješaju... iako, nije ti kondom potpuna zaštita, al bolje i to nego bez...
def traži da se točno utvrdi što je i počni s liječenjem ... držim fige ;)

plavka
07.02.2008., 23:24
da bi meni danas došli nalazi od tipizacije i ispostavlja se da imam hpv iz skupine visoko rizičnih...(doktor ipak nije fulao)

kako nije fulao? imaš visokorizični hpv,a šta se tiče oralnog evo dva linkića !huh, mislim da za sad izbjegavamo i usta testirat:lol: ,a pretpostavljam da te nisu kao i većinu nas testirali i na niski rizik!
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11812
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11817
:cerek:
po nekim ginekolozima trebala bi odmah na kolposkopiju makar je ascus a to kaže najiskusniji a ostali većinom čekaju da vide hoće li bit sljedeći papa test gori pa da onda možda nešto poduzmu---- nažalost!:o

sunchana123
08.02.2008., 08:13
:mad:
Znate šta? Baš me sve više živcira - pa danas mi ne smijemo ništa više raditi, samo se paziti danas da u budućnosti ne bi slučajno obolili koliko danas bakterija i viruščina ima - ne mislim ovdje samo na HPV naravno. Ali eto gledajte koliko tih sranja ima oko nas? Ja se čudim da još uvijek ima zdravih ljudi?!? Pa zar nije? Malo sam skrenula sa naše teme, ali od kada imam ovaj problem, samo se pazim, pola vremena mi odlazi na prevenciju gripe, pada imuniteta, pa kontrole, pa pazi na jajnike..... Eto nam 'čari' modernoga i ubrzanog života..... Grrrrrrrrr!!!! :mad:

Suey
08.02.2008., 12:23
nish, idemo na pusti otok - samo mi, palma i hpv:D

pazite s folnom! meni su se snizile vrijednosti crvenih krvnih zrnaca ispod normale:(, valjda ne unosim dovoljno B12:confused:, ili je nekaj deseto

ivanita
08.02.2008., 12:35
čitam,čitam i svugdje se spominje kolposkopija al nigdje kaj je to zapravo...a ako bi neko bio dobar i objasnio..ne treba mi nikakava duga priča...samo da znam o čem čitam uopće ..:)) nisam se još s tim susrela...(početnik :) )al sve mi se čini da nisam daleko....:(

ivanita
08.02.2008., 12:44
kako nije fulao? imaš visokorizični hpv,a šta se tiče oralnog evo dva linkića !huh, mislim da za sad izbjegavamo i usta testirat:lol: ,a pretpostavljam da te nisu kao i većinu nas testirali i na niski rizik!
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11812
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11817
:cerek:
po nekim ginekolozima trebala bi odmah na kolposkopiju makar je ascus a to kaže najiskusniji a ostali većinom čekaju da vide hoće li bit sljedeći papa test gori pa da onda možda nešto poduzmu---- nažalost!:o

doktor je rekao da imam hpv: reakcija mu je bila doslovno ZA BOGA MILOGA IMAŠ HPV....:eek:
ali mi je sadašnja doktorica rekla da ne mora biti da je hpv pošto doktor nije radio tipizaciju...sad smo ju napravili i ipak doktor nije fulao...nažalost:(

Suey
08.02.2008., 13:43
"If your Pap smear has atypical squamous changes (ASCUS), it should be read out as either ASCUS favor benign or ASCUS favor dysplasia. Most physicians do not currently recommend colposcopy and cervical biopsy for the category of ASCUS favor benign. In addition, for the category of ASCUS favor dysplasia, there are still many physicians who will just repeat the Pap smears at 3-4 month intervals as long as:

they have experience that the lab they are using to read Pap smears is reliable and accurate
the woman is likely to remain in compliance of returning to the office for repeat Pap smears and unlikely to be "lost to follow up"

They do this because the yield of a biopsy to find a moderate or severe dysplasia is fairly low (5-10%) (1) and if those changes are actually present, it is likely that one of the subsequent Pap smears will pick up the more advanced dysplasia before there is any progression."

"ASCUS: An acronym for Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance. This term is used in the Bethesda System for reporting Pap smear findings and indicates that some flat (squamous) cells look unusual and may or may not be pre-malignant or malignant. Of all Pap tests with an ASCUS reading, 90-95% are caused by benign conditions, chiefly infections. The remaining 5-10% prove to be precancer or cancer"

"Promjene tipa ASCUS(atypical squamos cell of undetermined significance) se mogu naći u oko 3,4 % svih abnormalnih PAPA nalaza.
Po definiciji Bethesda sistema-TBS (jedinstvena klasifikacija za citološke nalaze vrata maternice na međunarodnoj razini) radi se o abnormalnosti pločastih stanica izraženijih od onih koje bi se mogle pripisati reaktivnim i reparatornim promjenama,ali kvantitativno i kvalitativno nedovoljnih za definitivnu dijagnozu skvamozne intraepitelne lezije. One se interpretiraju kao neodređenog značaja jer mogu biti odraz bujnih benignih promjena, ali i potencijalno ozbiljnjih lezija, a to se ne može nedvojbeno utvrditi.
Po novoj Bethesda kategorizaciji-2001. atipične skvamozne stanice su podjeljene na dvije podskupine:neodređenog značaja (ASC-US) i HSIL se ne može isključit (ASC-H) .
Kod histološke provjere ASCUS-a se nalazi u 29,1-43 % skvamozna intraepitelna lezija,te u 1,7 % invazivni karcinom.Stoga problemu treba pristupiti ozbiljno.U postupku obrade nalaza ASCUS-a u PAPA testu mogu se vršiti citološke kontrole u razmacima 3-6 mjeseci,ako su dva nalaza za redom uredna prelazi se na redovne godišnje kontrole.Međutim prema najnovijim rezultatima ALTS projekta Nacionalnog instituta za karcinom korisno je napraviti HPV testiranje kod postojanja ASCUS-a(pogotovo kod žena starijih od 30 godina).
U slučaju pozitivnog nalaza radi se kolposkopija, a ako su nalazi negativni rade se redovne godišnje kontrole.
Stoga je kod nalaza ASCUS uz prisutnu upalu potrebno napraviti mikrobiološku obradu što uključuje aerobne i anaerobne bakterije,mikoplazme,klamidiju i HPV-testiranje(digene).Nakon izolacije uzročnika provodi se ciljana antiupalna terapija,a u slučaju pozitivnog HPV-a kolposkopija ieventualno biopsija ovisno o kolposkopskom nalazu."

plavka
08.02.2008., 13:58
aha, malo si drugačije gore napisala...... ma kolposkopija ništa strašno, kao pregled samo umjesto palpacije premaže ti grlić s otopinom da se vidi imaš li promjena na grliću! evo link
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/centri_za_edukaciju/rak_vrata_maternice_i_hpv/sto_je_kolposkopija_i_biopsija

Suey
08.02.2008., 14:01
OK ja sam imala 8 mjeseci cin II i HPV visokorizični. Isto kao i Dersu mislim koja je pisala pred nekoliko desetaka stranica (i mjeseci), i isto tako nije išla 'pod nož'.
I nitko nije rekao da je konv medicina zamjenjuje sa alternativnom, pa i ja sam betadine 'trošila' i to par puta....

hehe evo nesto sto sam nasla na guglu, a pitanje dr. Darku Husaru je postavila jedna cura s ovog foruma:mig:

"Postovani,
prvi nalaz PAPA testa je bio ASCUS, drugi CIN II i CIN III. Uradila sam kolposkopiju i biopsiju. Prilikom kolposkopije ustanovljeno je da postoji displazija i sumnja na HPV, ali nisam radila HPV - genotipizaciju. Trenutno cekam rezultate biopsije, a preporucena mi je konizacija laserom, s obzirom da jos nisam radjala. Zanima me je li moguce ista drugo uraditi osim konizacije? Ako ne, koliko to kosta u Hr.(pisem iz BiH)? Da li bih trebala ipak uraditi HPV - genotipizaciju i ostale pretrage prije konizacije? I kako se rijesiti HPV virusa? Citala sam dosta o podizanju imuniteta. Sta vi mislite o ekstraktima zelenog caja, folnoj kiselini, aloe veri, kantarionovom ulju, ehinache-i i ostalim biljnim preparatima? Da li zaista nesto od toga moze "istjerati" virus? I je li konizacija znaci kraj svih ovih muka? Puno pitanja, ali nadam se da cete mi odgovoriti.
S postovanjem!
Unaprijed zahvalna."

odg.: "Ukoliko bi se histološki, nakon učinjene biopsije, potvrdila dijagnoza CIN-a II odnosno III, tada je konizacija jedino liječenje. Nema medikamentoznog postupka koji bi odstranio dokazani poremećaj. Nije potrebno raditi serotipizaciju HPV-a. Infekcija HPV-om je vjerojatno pokrenula cijeli poremećaj, kao što je to praktično uvijek, no kada liječimo CIN, odnosno kada ga ostranjeujemo, mi ne liječimo infekciju HPV-om, već odstranjujemo poremećaj koji će, ukoliko se ne zaustavi, potencijalo postati maligan, odnosno zloćudan (on to može, ali i ne mora). Nakon odstranjivanja CIN-a vrlo često organizam savladava znakove infekcije HPV-om odnosno postiže imunitet na serotip virusa koji je proces uzrokovao. Mi organizmu pri tome pomažemo odstranivši većinu tkiva u kojem je virus bio prisutan. Kada kažete da bi bilo dobro raditi na podizanju imuniteta to je teoretski točno, samo je problem što danas ne raspolažemo terapijskim postupkom koji bi to pouzdano i sa sigurnošću mogao učiniti. Dakle, sva sredstva koje ste nabrojali možete isprobati, ali nema garancija da će bilo koje od njih i djelovati. Ukoliko se konizacija uredno učini to bi dosta najvjerojatnije i bio kraj procesa. Nakon zahvata, nakon oko 3 mjeseca, treba provjeriti da li je kontrolni nalaz PAPA uredan (što bi bilo za očekivati). U sljedeće dvije godine nakon učinjenog zahvata treba nalaz PAPA češće kontrolirati, svakih 4-6 mjeseci. Ukoliko su nalazi PAPA dvije godine nakon zahvata uredni, tada proces smatramo saniranim. Ako se nakon takvog urednog nalaza, nakon tog perioda od dvije godine, ponovno pojavi patološki nalaz PAPA, tada to smatramo novim procesom koji sa prethotnim nema nikakve veze."

Sorrela
08.02.2008., 18:02
Moze li mi neko objasniti proces biopsije,ko je vec radio, koliko traje, boli li, boli li poslije, kako ide oporavak, sta se njom dokaze, sta se radi poslije biopsije, sta je s hpv-om i cinom.
Ja imam cin I i hpv visokog rizika, tri puta u zadnju godinu sam radila papu i stoji na cin I pa dr kaze da trebam na biopsiju.
Da, i ima li vise nacina izvedbe biopsije?

Suey
08.02.2008., 19:17
Moze li mi neko objasniti proces biopsije,ko je vec radio, koliko traje, boli li, boli li poslije, kako ide oporavak, sta se njom dokaze, sta se radi poslije biopsije, sta je s hpv-om i cinom.
Ja imam cin I i hpv visokog rizika, tri puta u zadnju godinu sam radila papu i stoji na cin I pa dr kaze da trebam na biopsiju.
Da, i ima li vise nacina izvedbe biopsije?

jao, a google as your best friend:)?

biopsija se moze raditi na vise nacina, tako sam barem ja cula, a iz iskustava drugih znam da ne boli, malo je mozda samo nelagodan osjecaj, zapravo ti uzme komad tkiva koji posalje na analizu pa ces tek nakon biopsije znati koji ti je tocno cin, ako doktor to dobro napravi, a tu treba onda imati strucnjaka s iskustvom, moze na taj nacin ukloniti cijelo tkivo koje je zarazeno (naravno ako moze prema stanju, ako je stanje takvo da treba konizacija, tesko da ce moci). nakon toga ides na kontrolnu papu, ako je i dalje lose, ide se na konizaciju.

eto nasih vrlih ginekologa, uopce nista ne objasne pa se moramo raspitivati na forumu, sramota.

sweet
08.02.2008., 19:51
e suey, a da nisi možda ipak malo pretjerala s folnom? ti si rekla da piješ 10mg dnevno, šta ne? ja sam negdje pročitala da žene koje žele zatrudnit krene s terapijom od 4mg, a budući da svugdje piše da je 1mg dosta, 10 mi se čini stvarno previše...

a za sve curke, jel mi možete reći koliko košta konizacija kod Ljube?

iwchy
08.02.2008., 20:28
a za sve curke, jel mi možete reći koliko košta konizacija kod Ljube?

2000, ako me sjecanje dobro sluzi :mig:

sweet
08.02.2008., 22:57
iwchi, ti si bila na konizaciji? i šta poslije toga? jesi se onda riješila svih briga oko hpva? i jel boli sam postupak :confused: mislim, meni je bolno i kad stavi onaj "metalni kljun" hehe, kak se već zove, da uzme bris jel... to što si u tom ukočenom položaju neko vrijeme, a pogotovo ako znam da se ne smijem micat da on ne bi zeznuo, uf...

Sorrela
09.02.2008., 01:37
jao, a google as your best friend:)?

biopsija se moze raditi na vise nacina, tako sam barem ja cula, a iz iskustava drugih znam da ne boli, malo je mozda samo nelagodan osjecaj, zapravo ti uzme komad tkiva koji posalje na analizu pa ces tek nakon biopsije znati koji ti je tocno cin, ako doktor to dobro napravi, a tu treba onda imati strucnjaka s iskustvom, moze na taj nacin ukloniti cijelo tkivo koje je zarazeno (naravno ako moze prema stanju, ako je stanje takvo da treba konizacija, tesko da ce moci). nakon toga ides na kontrolnu papu, ako je i dalje lose, ide se na konizaciju.

eto nasih vrlih ginekologa, uopce nista ne objasne pa se moramo raspitivati na forumu, sramota.

ok za google :cerek: ali osobno iskustvo je nesto drugo.
Znam da se biopsijom moze i uklonti ta promjena na sluznici, ako dobro uradi, sve se odstrani.
Evo sta mi se desilo, znam za cin I i hpv visokog rizika vec skoro godinu, svaki kontolni test kaze isto, ok, kazem super, bar ne napreduje, ne znam kako, zasto, ispocetka sam pila aloaeu, ehhinaceu, vitamine, dala brdo para, razne propolis vaginalete, zivot zivim kao i uvijek, samo popijem sve te preporucene terapije.
Inace idem u bolnicu i vodi me prof. dr. koji je doktorirao na ovu temu, kaze zbog guzvi ne rade tusiranja Albothyom, ja sam za sve tretmane ,pa ne moze skoditi, odem u privatnika iz drugog razloga, htjala sam sve briseve jer hocu biti nacisto u vezi bebe koju planiram, i on na koposkopiji viidi moj cin,sve ostalo cisto kao suza, nema nista...
Sta da radim, zato me zanima biopsija i iskustva, ja planiram dijete, znam da moze ali ono vjecito ali.,,,,,

iwchy
09.02.2008., 09:18
iwchi, ti si bila na konizaciji? i šta poslije toga? jesi se onda riješila svih briga oko hpva? i jel boli sam postupak :confused: mislim, meni je bolno i kad stavi onaj "metalni kljun" hehe, kak se već zove, da uzme bris jel... to što si u tom ukočenom položaju neko vrijeme, a pogotovo ako znam da se ne smijem micat da on ne bi zeznuo, uf...

uh, a nisam ja jos gotova s tim, al najvise svojom krivicom :tuzni:

konizacija je bila pokazala CIN I..napravila sam samo papu nakon toga koji je bio ASCUS..i onda sam stala :o
trebala sam prije Nove godine jos do njega, al me ono jednom iznenadila menga na putu za Zg, i kasnije nikako da uhvatim vremena..

nadam se krajem 2. ili pocetkom 3.mj da cu opet skociti do Zg, da vidim sta je sad..

e, jel zna mozda netko radi li Ljubojevic subotom ujutro? preko tjedna sam u takvoj guzvi da jednostavno ne stignem otici a trebala bi :(

a sto se tice same konizacije, pa nije da ne boli, al fakat nije nis strasno..sutne ti opet par injekcija :D
ja sam svejedno jedno 2 puta malo "poskocila" jer sam osjetila da boli al nije nista prestrasno..u biti sam ocekivala da ce biti puno gore pa je na kraju ispalo super :mig:

Suey
09.02.2008., 09:24
konizacija je bila pokazala CIN I..

:confused: kak je konizacija pokazala? da nije to bila biopsija?

iwchy
09.02.2008., 09:36
:confused: kak je konizacija pokazala? da nije to bila biopsija?

ne, na biopsiji sam bila jedno 7 mjeseci ranije :D
imam nalaz sa Zavoda za patologiju Medicinskog fakulteta u Zg na kojem lijepo pise letz konus: dg NEOPLASIA INTRAEPITHELIALIS GRADUS I CERVIS CUM KOILOCYTOSIS (+ onaj opisni dio, kako se na vecem dijelu povrsine nalazi viseslojni plocasti epitel poremecene stratifikacije i sazrijevanja u donjoj trecini debljine sloja, sa hiperkromnim jezgrama i pojedinacnim mitozama..i kako je endocervikalni epitel urednog izgleda te promjene ne dopiru do rubova isjecka ni do endocervikalnog vrska)

nalaz biopsije mi je iz Petrove, i tamo pise letz biopsio; NEOPLASIA INTRAEPITHELIALIS GRADUS II CERVIS CUM KOILOCYTOSIS
ostalo je otprilike isto, samo sta je tu pisalo da opisana promjena dopire do endocervikalnog vrha konusa i sve su te promjene u donjoj polovini (sto znaci da je CIN II)

eto, sad sam skoro sve prepisala :D

Suey
09.02.2008., 12:20
ahaa, znaci i to se daje na analizu.

dakle, ti si to sve radila u bolnici ili kod ljube?

plavka
09.02.2008., 13:39
Iwchy :mig: ej pa tu si! hah radi od 8-12 i 16-20 preko tjedna ,nažalost vikendom neeee!
pa probaj se naručit u petak u 19:30 ili kasnije, ma primit će te 100%! :D

JosJedna
10.02.2008., 14:09
Sorrela, ja sam bila na "punch" biopsiji. To ti je kad ti "otkinu" komadic tkiva :D A ima i ta letzz biopsija, radi se valjda niskofrekventnom omcicom, da ne "lupam" imas to na netu. A moje iskustvo sa ovom "punch" je ok. Nije uopce bolilo. To se moze raditi i sa lokalnom anestezijom, ali i ne mora. Ja nisam radila sa anestezijom, i samo sam osjetila kao da me nesto stipnulo :) Jedino sto je bilo poprilicno nezgodno je vadjenje metra gaze nakon dva sata. Ali sve se prezivi :D Krvarila sam dosta jedan dan, drugi po koja kap i onda je stalo. Dakle, nista nije bolilo.
Koliko razumih ti si iz BiH. Bila sam kod dr. Sahinpasica u Tuzli. Radila sam drugu kolposkopiju. Kaze da mi grlic "ovako" izgleda sasvim uredu :D ali kad malo bolje pogleda ima promjena. Da napomenem, imam CIN III. On radi LLETZ konizaciju. Dakle omcicom odstrani promjene koje se poslije salju na analize i dobijamo konacnu dijagnozu, sto nije slucaj sa laserskom konizacijom (tako mi rece doktor). U mom slucaju, rece da promjene nisu usle duboko, te ce ici sto postednije i povrsnije. Cekam mengu za dvadesetak dana, pa poslije nje idem na lletz.

Sad me zanima ako neko ima iskustva da mi odgovori pls... Rekao mi je da nakon lletz-a moram ici na nekakva ispiranja :confused: To nigdje ne procitah. I da, rekao mi je da postoji mogucnost spontanog pobacaja ili kiretaze nakon lletza, pa me zanima je li neka od vas rodila poslije lletza, kako je prosla trudnoca itd... ?

sweet
10.02.2008., 14:27
Sorrela, ja sam bila na "punch" biopsiji. To ti je kad ti "otkinu" komadic tkiva :D A ima i ta letzz biopsija, radi se valjda niskofrekventnom omcicom, da ne "lupam" imas to na netu. A moje iskustvo sa ovom "punch" je ok. Nije uopce bolilo. To se moze raditi i sa lokalnom anestezijom, ali i ne mora. Ja nisam radila sa anestezijom, i samo sam osjetila kao da me nesto stipnulo :) Jedino sto je bilo poprilicno nezgodno je vadjenje metra gaze nakon dva sata. Ali sve se prezivi :D Krvarila sam dosta jedan dan, drugi po koja kap i onda je stalo. Dakle, nista nije bolilo.
Koliko razumih ti si iz BiH. Bila sam kod dr. Sahinpasica u Tuzli. Radila sam drugu kolposkopiju. Kaze da mi grlic "ovako" izgleda sasvim uredu :D ali kad malo bolje pogleda ima promjena. Da napomenem, imam CIN III. On radi LLETZ konizaciju. Dakle omcicom odstrani promjene koje se poslije salju na analize i dobijamo konacnu dijagnozu, sto nije slucaj sa laserskom konizacijom (tako mi rece doktor). U mom slucaju, rece da promjene nisu usle duboko, te ce ici sto postednije i povrsnije. Cekam mengu za dvadesetak dana, pa poslije nje idem na lletz.

Sad me zanima ako neko ima iskustva da mi odgovori pls... Rekao mi je da nakon lletz-a moram ici na nekakva ispiranja :confused: To nigdje ne procitah. I da, rekao mi je da postoji mogucnost spontanog pobacaja ili kiretaze nakon lletza, pa me zanima je li neka od vas rodila poslije lletza, kako je prosla trudnoca itd... ?

hm, ja ti to mogu reći samo po tome što sam pročitala, a mislim da ovdje nema baš cura koje su nedavno radile konizaciju i već rodile.. koliko sam shvatila, sve smo mlade i malo koja je već mama...

ja mislim da ako se to uredno napravi, bez da dr nešto pogriješi, da ne bi trebalo biti nikakvih problema... pogotovo ako prođe koja godinica do bebe...
jer što se toga tiče, klasična konizacija nožem je opasnija, ne znam točno zašto, a lletz se preporuča ženama koje nisu rađale, pa valjda računaju na to da trebaju što pažljivije odstraniti tkivo koje nije u redu...

to je meni najveća briga iskreno... a nećemo saznat kako je djelovalo na koju dok ne rodimo :P jel se nudi neki dobrovoljac pa da ostalima ispriča svoja iskustva? :mig:

kiya
10.02.2008., 17:45
Moja kolegica je bila na konizaciji, 2 godine nakon poroda... Za sada ne planira drugu trudnocu, ali rekli su joj da moze biti problema, ali da i ne mora. Uglavnom, njoj je dan danas jod proba na kolposkopiji uvijek pozitivna?! :confused:

Suey
10.02.2008., 18:27
Moja kolegica je bila na konizaciji, 2 godine nakon poroda... Za sada ne planira drugu trudnocu, ali rekli su joj da moze biti problema, ali da i ne mora. Uglavnom, njoj je dan danas jod proba na kolposkopiji uvijek pozitivna?! :confused:

kaj je to jod proba:confused:?

plavka
10.02.2008., 18:39
Kod kolposkopije- primjena Lugolove otopine -otopina joda u kalijevom jodatu--Schillerova proba, ako je pozitivna znači da je ok!
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/04_kolpos.asp

sweet
10.02.2008., 19:23
e pa to ja kažem, ovdje su svi nakon poroda radili konizaciju, nemamo nijedan slučaj da je bilo obrnuto... tako da ćemo moći samo jedna drugoj za par godina javiti dal smo imale problema ili ne :ne zna:

chiara88
10.02.2008., 21:38
ej curke..koliko dugo nakon biopsije nije preporucljivo imati spolne odnose??

Sorrela
11.02.2008., 00:01

Je li mi mozes reci gdje ides kod ginekologa i ko ti je radio biopsiju, ili na PM ako nije problem, kakav nalaz su ti dali?

JosJedna
11.02.2008., 09:26
e pa to ja kažem, ovdje su svi nakon poroda radili konizaciju, nemamo nijedan slučaj da je bilo obrnuto... tako da ćemo moći samo jedna drugoj za par godina javiti dal smo imale problema ili ne :ne zna:

:s I znaci sad same rizikujemo... Uzas. :mad: A sta je sa laserom? Je li iko radio lasersku konizaciju? Doktor mi rece da je ona najpostednija za djevojke, ali posto se laserom ne uzima zarazeno tkivo, vec se unistava, znaci ne salje se dalje na analize. Koliko ja shvatih, ni biopsija nije 100% tacna, odnosno u medjuvremenu CIN III moze preci u CIS ili nedaj Boze invazivni rak. Pa onda zakljucujem da je ponajbolja lletz.

JosJedna
11.02.2008., 09:27
ej curke..koliko dugo nakon biopsije nije preporucljivo imati spolne odnose??

Meni je moja ginekologica rekla mjesec dana.

double
11.02.2008., 10:00
Uputite me, što dalje.
Prošli tjedan sam bila na gin. pregledu, (nakon par mjeseci "lijičenja" od candide), da bi mi doktor na moje uporno ukazivanje na "nekakv" problem, (on ga nije vidio), rekao: imate pravo, evo:jedan, dva, tri kondiloma.
Samo što nisam pala sa onog stola.
Neću ni govriti filmove koji su mi se u par sekundi provrtili kroz glavu, znajući da se nisam seksala s nikim osim MM, i to godinama.
Dobro, pitam ga: što sad, a on odgovara: a samo da vam PAPA bude dobar. I propiše mi Virolex kremu, na kojoj piše da je za genitalni herpes.
Ni spomena o vitaminima (što čitam ovdje), o jačanju imuniteta, o pregledu MM,.... Što još, pišite, uputite, jer ludim.:(

double
11.02.2008., 13:09
Hello.
anyone. anything???
Pa nemojte sad odustati od pisanja, kad mi trebate!:confused:

Suey
11.02.2008., 13:20
Hello.
anyone. anything???
Pa nemojte sad odustati od pisanja, kad mi trebate!:confused:

kako si znala da imas problem, tj na sto si ukazivala doktoru? nije bas jasno.znala si za kondilome:mig:?
cekaj nalaz, lijeci kondilome i citaj malo postove prije:mig:
i kakva je to fora s MM:lol:
ne znam zasto si candidu lijecila nekoliko mjeseci, inace se da jednokratno diflucan 150 mg, popijete ti i partner i problem rijesen
doktor ti je rekao ovo za papa test jer zeli vidjeti imas li kakvih abnormalnih stanica jer u tom slucaju imas i visoko rizicni hpv! hpv koji uzrokuje kondilome je nisko rizicni i ne uzrokuje karcinom.
ne moze se sa sigurnoscu tvrditi da ti je taj izvjesni MM "prodao" hpv jer taj tip hpv-a si mogla dobiti i preko rucnika ili wc-a

double
11.02.2008., 14:11
Ne, nisam znala za kondilome, već me stalno na jednom mjestu nešto kao peckalo. Ali samo na jednom mjestu. I kad je dr. tu malo bolje pogledao, rekao je da je to samo malo veći nabor, a onda: imate pravo, evo... da ne ponavljam.
Zašto sam se tako dugo liječila? Nije bilo ni iscjetka, ni nekakvog mirisa. I to je tako mjesecima trajalo, a doktor prepisivao canesten v. i kremu, pa opet isto sa još jednom tabletom. Kasnije sam sama uzimala kremu i mazala sam otvor, jer ništa drugo i nidje drugo nisam osjećala smetnje. I to ne stalno. Smetnje bi osjećala uglavnom sredinom ciklusa.
Znam da moram liječiti kondilome, ali sa Virolex kremom? Samo to mi je prepisao!?
MM znači - moj muž. Zar ne bi trebao i on na pregled?
Hvala ti

sweet
11.02.2008., 14:53
Ne, nisam znala za kondilome, već me stalno na jednom mjestu nešto kao peckalo. Ali samo na jednom mjestu. I kad je dr. tu malo bolje pogledao, rekao je da je to samo malo veći nabor, a onda: imate pravo, evo... da ne ponavljam.
Zašto sam se tako dugo liječila? Nije bilo ni iscjetka, ni nekakvog mirisa. I to je tako mjesecima trajalo, a doktor prepisivao canesten v. i kremu, pa opet isto sa još jednom tabletom. Kasnije sam sama uzimala kremu i mazala sam otvor, jer ništa drugo i nidje drugo nisam osjećala smetnje. I to ne stalno. Smetnje bi osjećala uglavnom sredinom ciklusa.
Znam da moram liječiti kondilome, ali sa Virolex kremom? Samo to mi je prepisao!?
Hvala ti

ma ne idu ti kondilomi s kremom, mislim da to pali samo za vanjske, a i to teško... oni se ugl spaljuju ili nekim drugim postupkom..

tako su ti meni doktori govorili.. ja opisivala šta mi je, a tad se još nisam s nikim seksala, i oni mi uporno liječe "gljivice"... dok nije ispalo da je ipak hpv...
raspitaj se sljedeći put malo bolje kod dr, ako vidiš da te ignorira i zavlači, promijeni doktora..jer je ovo važno, nema se šta čekat s hpvom... treba to što prije riješit

kiya
11.02.2008., 19:27
Kod kolposkopije- primjena Lugolove otopine -otopina joda u kalijevom jodatu--Schillerova proba, ako je pozitivna znači da je ok!

Ha? Dobro je ao je pozitivna? Ja sam pak upucena, da ako je pozitivna, pokazuje prisutnost karcenogenih stanica! :confused: Meni je bila negativna, i dr. je rekao da je sve uredu, kontrola i to je to... Na svu srecu, PAPA-e su mi vec dugo uredne.

howyesno
11.02.2008., 22:18
Dok čekam nalaze svog birsa na HPV, palo mi na pamet, pa da vas pitam, cure & žene, koliko NAKON što ste bile s nekim za koga recimo sumnjate da vas je zarazio HPV-om su počeli CIN-ovi i ostala "veselja"?

tamara25
11.02.2008., 23:00
Dok čekam nalaze svog birsa na HPV, palo mi na pamet, pa da vas pitam, cure & žene, koliko NAKON što ste bile s nekim za koga recimo sumnjate da vas je zarazio HPV-om su počeli CIN-ovi i ostala "veselja"?

može proći i do 10 godina do prve promjene, a može i 2 mjeseca, ako se nisi u nekom razdoblju testirala pa bila negativna na hpv onda ne možeš znati.
btw ukoliko ti je papa bio dobar ne mora značiti da nisi imala hpv čak je veća mogućnost da si ga imala nego nisi.
Neke statistike pokazuju da je čak između 60-80% djevojaka/žena zaraženo nekon vrstom hpv-a, a da ih je u cijelom životu između 80-100% došlo u kontakt sa hpv-om. Tako da ne možeš znati (jedino ako si imala jednog partnera)

Suey
11.02.2008., 23:26

nakon 8 mjeseci nakon sto sam prvi puta, jel, s tim partnerom (prekinula nakon 4 mjeseca) za kojeg sumnjam, isla sam na papa test i - CIN III!! (prije toga s bivsim uvijek sve uredno):(

u jednom strucnom clanku pise da se CIN I moze razviti vec za 3 mjeseca

Sorrela
11.02.2008., 23:28

na zalost, to mozes bit sigurna ako si bila samo s jednim, sve ostalo se ne moze pohvatati, a vrijeme pocetka promjena isto niko ne moze znati....:flop:

Suey
12.02.2008., 13:14
na zalost, to mozes bit sigurna ako si bila samo s jednim, sve ostalo se ne moze pohvatati, a vrijeme pocetka promjena isto niko ne moze znati....:flop:

ma ja u to cisto sumnjam, cini mi se da doktori to govore da se veze i brakovi ne bi raspadali:mig:

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=23646

procitajte ovaj clanak (puni tekst), u tekstu se spominje i da se CIN I razvija od trenutka zaraze u roku od 3-18 mjeseci:mig:

prosjecno vrijeme prelaska displazije u invazivni rak iznosi od 5 do 7 godina no autori govore o primjeru gdje je CIN 1 presao u invazivni rak za manje od 3 godine!

malena23
12.02.2008., 14:13
mislim da ipak sve ovisi o imunitetu organizma da bi se razvio cin...

Abrakadabraa
12.02.2008., 16:23
Da li mi mozete reci kakve su vam promene uosene kolposkopijom , kada vam je uocen Cin biopsijom?
Kolika je ranica bila...kakve su bile promene?
Meni su uocene razlicite abnormalnosti..tipa mozaika,lezija,punktacije..itd...velika gruba ranica....pa sam prilicno uplasena sta bi to moglo znaciti, i kakvi ce rezultati bipsije biti.
Da li bi se vec od oka , bez kolposkopa....videlo da ej , ne daj Boze, nesto strasno ?
Upomoc!

florijana
12.02.2008., 19:07
možda nekome unesem tračak nade...

uz sve pročitano, i sve oprečne informacije koje (ne)znamo, teško je reći kako kod koje osobe virus reagira i zašto se nekome promjene povuku, a nekome razviju.
ali dogodi se da CIN II padne na CIN I, kao što je meni danas nalaz potvrdio, dogodi se i da nakon dvojke dođe uredan nalaz (kao što je slučaj s moje dvije prijateljice), a dogodi se to čak i nakon CIN III, što se isto tako dogodilo jednoj osobi, danas zdravoj majci dvoje djece...

eto, ne odustajte, drž'te se :top:

Suey
12.02.2008., 20:05

uz sve pročitano, i sve oprečne informacije koje (ne)znamo, teško je reći kako kod koje osobe virus reagira i zašto se nekome promjene povuku, a nekome razviju.
ali dogodi se da CIN II padne na CIN I, kao što je meni danas nalaz potvrdio, dogodi se i da nakon dvojke dođe uredan nalaz (kao što je slučaj s moje dvije prijateljice), a dogodi se to čak i nakon CIN III, što se isto tako dogodilo jednoj osobi, danas zdravoj majci dvoje djece...

nije mi samo jasno kak je doktor dozvolio da cekaju s CIN III drugi nalaz:confused:, pa to je najmanje 3 mjeseca od papa testa koji je pokazao CIN III

florijana
12.02.2008., 21:09
nije mi samo jasno kak je doktor dozvolio da cekaju s CIN III drugi nalaz:confused:, pa to je najmanje 3 mjeseca od papa testa koji je pokazao CIN III

ne idu svi odmah na drastične mjere, čak i ako je CIN III u pitanju. i to se uglavnom ne razvije u tri mjeseca u invazivni karcinom. osim ako si baš pehist, ali obično treba koja godinica proći, i to bez nadzora.

Suey
12.02.2008., 22:03
ne idu svi odmah na drastične mjere, čak i ako je CIN III u pitanju. i to se uglavnom ne razvije u tri mjeseca u invazivni karcinom. osim ako si baš pehist, ali obično treba koja godinica proći, i to bez nadzora.

pa jel koristila sto, tj. je li radila na podizanju imuniteta, ili je proslo samo od sebe? nakon koliko se povukao CIN III?

charlotte12980
12.02.2008., 22:17

Oko 3 mjeseca. I sve otislo nakon druga 3 mjeseca.
I jos uvijek cisto, nakon 5 mj............

florijana
13.02.2008., 09:39
pa jel koristila sto, tj. je li radila na podizanju imuniteta, ili je proslo samo od sebe? nakon koliko se povukao CIN III?

naravno da je koristila sredstva za podizanje imuniteta, više ni ne znam što. znam da se dosta dugo gnjavila time, kao i sve mi, a točan broj mjeseci ne znam (bilo je to prije par godina), a za variranja od jedinice do trojke ne mogu govoriti u njenom slučaju, riječ je o poznanici pa ne znam sve detalje...
ne bih ovime htjela reći da ne treba ništa poduzimati ako dođe do CIN-a III, niti vas ohrabrivati da čekate u nadi da će proći, nego samo istaknuti da ima i pozitivnih slučajeva.
meni je sa CIN II (dva pregleda u razdoblju od 5 mjeseci to potvrdila) otišlo na CIN I u roku od oko dva mjeseca. koristila sam hrpu preparata, no opet, ne tvrdim da su mi upravo oni pomogli (koristila beta glucan, taheebo, nativni propolis u kapsulama, tekući propolis, matičnu mliječ, jela hrpu voća, češnjaka i tako...). uz to sam se držala propisane terapije.
što se tiče stanja psihe (znate ono kad vam kažu da morate 'mislit pozitivno'), ne bih rekla da mi je to baš uspijevalo. štoviše, bila sam pod izraženijim stresom :D

Suey
13.02.2008., 11:34
naravno da je koristila sredstva za podizanje imuniteta, više ni ne znam što. znam da se dosta dugo gnjavila time, kao i sve mi, a točan broj mjeseci ne znam (bilo je to prije par godina), a za variranja od jedinice do trojke ne mogu govoriti u njenom slučaju, riječ je o poznanici pa ne znam sve detalje...
ne bih ovime htjela reći da ne treba ništa poduzimati ako dođe do CIN-a III, niti vas ohrabrivati da čekate u nadi da će proći, nego samo istaknuti da ima i pozitivnih slučajeva.
meni je sa CIN II (dva pregleda u razdoblju od 5 mjeseci to potvrdila) otišlo na CIN I u roku od oko dva mjeseca. koristila sam hrpu preparata, no opet, ne tvrdim da su mi upravo oni pomogli (koristila beta glucan, taheebo, nativni propolis u kapsulama, tekući propolis, matičnu mliječ, jela hrpu voća, češnjaka i tako...). uz to sam se držala propisane terapije.
što se tiče stanja psihe (znate ono kad vam kažu da morate 'mislit pozitivno'), ne bih rekla da mi je to baš uspijevalo. štoviše, bila sam pod izraženijim stresom :D

ufff da samo stresom, ja sam opsjednuta time i izucavam sve sto je vezano za hpv, pogotovo ove strucne clanke na hrcku koji su mi dali najvise odgovora. jedva cekam da odem ljubojevicu da i njega malo izbombardiram pitanjima:D
treba biti oprezan s poznanicima - recimo, meni niti frendice nisu htjele reci da su to imale, tek kada sam im rekla svoju dijagnozu, s tim da je jedna najprije tvrdila da joj je cin 3 uklonjen letzom da bi se na kraju ispostavilo da je isla kod bionergeticara. za jednu poznanicu znam da je imala hpv te da je morala cuvati trudnocu ali nije nikad rekla jel imala cin (no sigurno jest pa je zavrsila na konizaciji, zakaj bi inace cuvala trudnocu). sto zelim reci jest da mozda zene govore da im se povuklo, ali na kraju ipak zavrse na konizaciji, no nitko to ne zna, eto, jer iz nekog razloga im je to tesko reci, ili sramote ili mozda zbog toga sto se smatra u ovom drustvu kao sto je nase da je imati spolnu bolest povezano uvijek s dnom drustva, narkomanima, prostitutkama i slicno, sto kod hpv-a bas i nije slucaj jer je on najrasprostranjeniji medju mladima, neovisno o edukaciji i navikama.

malo je previse cuvanja trudnoce, toga prije nije bilo u tolikoj mjeri kao danas. i u samim strucnim clancima lijecnici se slazu da je sve vise hpv infekcija te da je potrebno napraviti nacionalni program za suzbijanje ove infekcije, kao i educirati i informirati populaciju. ocito je to poprimilo ogromne razmjere te je struka zabrinuta, no s ovakvim konzervama na vlasti tesko da ce skole i fakulteti moci nesto uciniti vezano za edukaciju, a upravo su mladi najvise pogodjeni. ako ovaj novi ministar nesto ne ucini, onda nam se ne pise bas dobro:flop:, a trebali bi se malo i ugledati na zapadne zemlje, odnosno eu i sto se takvih stvari tice, a ne samo podizanja cijena i usuglasavanja pravnog sustava jer se u takvim stvarima vidi koliko smo napredna zemlja.

ljubojevic vec i nakon cin 1 predlaze kolposkopiju, no kako je meni moja ginekologica otkrila cin 3, narucila sam se kod njega a iz iskustava drugih znam da on ne ceka, odmah napravi i biopsiju, ako biopsija ne ukloni, ide se na letz, nema se sto cekati. iskreno, sumnjam da ce koji doktor riskirati u slucaju cin 3, a na konizaciju u petrovu salju vec i sa cin 2.

sweet
13.02.2008., 11:47
evo meni su stigli nalazi papa testa nakon biopsije, i Ljubo kaže da je sad Ascus, s tim da- TO MOŽE ZNAČITI DA JE BOLJE, ALI I DA JE GORE OD CIN 1...
u pon sam se naručila na koloposkopiju pa ne znam šta će onda još radit...

uglavnom, znam da ste se već ponavljale, ali ako vam nije teško... što je to zapravo ascus? znam samo toliko da je kao neki blaži oblik od cina, al iskreno čim to i dalje upućuje na hpv i da je ostao bar mali dio, nije mi to neka utjeha...

ima netko kom je bio isto ascus nakon biopsije, šta se onda dalje radi?

Suey
13.02.2008., 12:17
evo meni su stigli nalazi papa testa nakon biopsije, i Ljubo kaže da je sad Ascus, s tim da- TO MOŽE ZNAČITI DA JE BOLJE, ALI I DA JE GORE OD CIN 1...
u pon sam se naručila na koloposkopiju pa ne znam šta će onda još radit...

uglavnom, znam da ste se već ponavljale, ali ako vam nije teško... što je to zapravo ascus? znam samo toliko da je kao neki blaži oblik od cina, al iskreno čim to i dalje upućuje na hpv i da je ostao bar mali dio, nije mi to neka utjeha...

ima netko kom je bio isto ascus nakon biopsije, šta se onda dalje radi?

imas na strani 107 moj post o ascusu, malo sam citala po netu jer me bas zanimalo koja je razlika. ispada da nije blazi od cin-a, nego se kod njega ne moze tocno odrediti sto je tj. ne moze se iskljuciti neoplazija, pa se takav nalaz ne smije zanemariti, a obicno slijedeci papa test pokaze sto je tocno.

sweet
13.02.2008., 12:44
imas na strani 107 moj post o ascusu, malo sam citala po netu jer me bas zanimalo koja je razlika. ispada da nije blazi od cin-a, nego se kod njega ne moze tocno odrediti sto je tj. ne moze se iskljuciti neoplazija, pa se takav nalaz ne smije zanemariti, a obicno slijedeci papa test pokaze sto je tocno.

e hvala, .. a zapravo mi to nije ništa ni poz ni neg, kako je i doktor rekao, ...
dobro valjda samo zato jer je već rekao da ću morati na konizaciju, a eto to ćemo odgodit za sad...

šta je tebi rekao, koji vam je plan za dalje?

silvaes85
13.02.2008., 13:40
Ovako, i meni je bio ascus nakon biopsije, all sam bila i na kolposkopiji nakon tog nalaza i vidjela svojim ocima da i dalje postoje neoplazije. Uh nije bas bio dobar prizor. NIje tako strasno kao sto je bilo prije biopsije, al vise ne vidim ni ja smisla da cekam. Sta cu ako mi se prosiri opet jos vise dok ja cekam. Bolje mi je da uklonim sada to malo tkiva. Uglavnom idem na lletz konizaciju i rijesiti se ovog problema jednom za svagda. Na kraju krajeva, svi mi trosimo vitamine i raznorazne pripravke, al opet odemo na konizaciju. Ne kazem da nije dobro uzimati vitamine, ja cu i dalje nastaviti jer cu se svakako trebati i oporaviti nakon konizacije.
Ovo sam ja odlucila napraviti. Vi trebate same odluciti sto vam je najpametnije i na koji nacin cete to postici. Ja nemam vise snage iscekivati svaki papa u strahu dal je bolje ili gore. A na kraju krajeva to sve i kosta. (mene barem)

Suey
13.02.2008., 14:08
e hvala, .. a zapravo mi to nije ništa ni poz ni neg, kako je i doktor rekao, ...
dobro valjda samo zato jer je već rekao da ću morati na konizaciju, a eto to ćemo odgodit za sad...

šta je tebi rekao, koji vam je plan za dalje?

ma mene je ljubojevic narucio na kolposkopiju iza menstruacije koju jos nisam ni dobila, znaci tek tamo iduci petak, pa pretpostavljam da ce raditi i biopsiju jer imam cin 3, tak mi je barem plavka rekla jer je tak i njoj isto radio. covjek se krizao kad je cuo da ova moja ginicka ceka nalaz tipizacije jer cin 3 je nesumnjivo uzrokovan high risk hpv-om i nema kaj cekat, a ovaj drugi dr me narucio tek za 2 mjeseca na kolposkopiju jer zeli uzeti papa test da vidi jel se stanje popravilo buduci lijecim upalu, no ljubojevic smatra da nemamo kaj cekati, treba hitno napraviti kolposkopiju.

evo citala sam i kod harnice za ascus - ona kaze da to moze biti i znak iritacije, recimo tamponom ili necim drugim, ali da moze znaciti i da postoji hpv i neoplazija pa preporucuje u slucaju kad je ascus napraviti hpv tipizaciju. e sad ne znam, buduci da smo mi vec radile tipizaciju, vjerojatno nema smisla ponovo ju raditi kad smo pozitivne i ascus je onda od toga, od ceg drugog bi bio. u svakom slucaju, ascus se ne smije zanemariti pa zato valjda najbolje kolposkopija opet pokaze kakvo je stanje tamo dole:D

sretno, pa valjda ne bu bas tako lose!

jos nesto, citala sam da hpv jako dobro izbjegava nas imunitet, naime, zadrzava se u epitelu i tako izbjegava humoralni imunoloski odgovor jer nije izlozen nadzornim imunoloskim stanicama u cirkulaciji, sto znaci da ovo sve s podizanjem imuniteta na opci nacin najvjerojatnije nema utjecaja na hpv. najbolje je lokalno djelovati et. uljima i vaginaletama, pogotvo stoga sto hpv nema proteinski omotac pa je na njega lakse djelovati nego na viruse koji ga imaju

Suey
13.02.2008., 14:25
evo, procitajte malo o hpv-u:

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11560

sunce30
13.02.2008., 15:57
Bok!

Moj ascus ulazi u treču godinu :) nikakva kolposkopija, nikakvo testiranje :flop:

Kupila sam folnu i to u apoteci dobijem neku onu pravu za trudnice :)
E sad, dali je ipak smijem piti, jer ne želim ostati trudna :)

Tablete su 0,4 mg...Mogu li jih piti unatoč ostalim vitaminima?

Hvala!

ivanita
13.02.2008., 16:12
jel ima kakve opasnosti ako želim počet pit kontacepciju tj hormonsku terapiju... a imam hpv?jel to kako povezano?

sweet
13.02.2008., 16:22
jel ima kakve opasnosti ako želim počet pit kontacepciju tj hormonsku terapiju... a imam hpv?jel to kako povezano?

hm, a čuj... ja pijem već 4 mj yasmin, a i kad se tek otkrio sam pila nekih godinu dana... nije mi nikad nitko rekao da je to povezano, i da ne bi smjela...

imala sam akne i kad smo kontrolirali hormone, ženski su bili smanjeni, muški povišeni pa su pilule jedino rješenje...

budući da sam radila i pauzu od godinu dana i nije se u vezi hpv-a ništa promijenilo, neću više prestajat s yasmin..

sweet
13.02.2008., 16:54
Sweet, nema zaštite, hahahaha...idemo na onu da se izvuče van prije vremena :)
Znam da nije ok, al šta se može :)

Gdje dobit sad B12, hmmmm

Ovde u Slo prvi put čuju kad kažem da je folna dobra za hpv...niko o ničemu nema pojma.....sva sreča pa imam vas :kiss:

hellou, nemoj tako... 1-nisam se seksala 2 godine, ilti otkad znam za hpv (nije samo radi toga, nego sam s tadašnjim prekinula i nemam ništa ozbiljno otada), a i prije nego sam dobila hpv sam uvijek koristila kondom.. pa molim lijepo, respect :mig:

sunce30
13.02.2008., 17:45
Sweet, doktor mi reko ako sexam sa kondomom ili bez da mi je isti klinac..ionako si s NJIM podajem te viruse..i to što sam pokupila, pokupila sam :)...al mi se čini da je ON počeo da švrlja :( morat ču ga :tuctuc:

Suey, da iz Slovenije sam..ovde ti je taj hpv katastrofalan..stvarno svaka druga cura ga ima..ali niko ne pravi nekakve panike iz toga..samo se cure šalju pod nož..i kao to nije ništa strašno...
Evo popila sam prvu tabletu folne - TIFOL :) samo nedaj bože da zatrudnim kad se tako ne pazim, hihi

Ma ja ti i popijem koju, pušim, evo sexam bez ikakve zaštite....jaoooooooo ..a sa druge strane kao jačam imunitet :D

Aha, kod nas isto niko ne spominje podizanje imuniteta, nikakve kolposkopije dok izgleda baš ne pređe u cin ili još gore...a testriranje na Hpv ovde nema (skupo jim) .....jedino naravno ako češ si sama platiti i otič na testiranje ..

chiara88
13.02.2008., 19:27
ej..evo danas mi je dosao nalaz biopsije.da napomenem da mi je prvi papa bio cin 3,drugi uredan...uglavnom,ispod epitela mi se ne nalazi stroma i zato je nemoguce odrediti stupanj displazije:ne zna:..i tako sam ja lijepo 6.3. narucena za konizaciju

sweet
13.02.2008., 20:07
ej..evo danas mi je dosao nalaz biopsije.da napomenem da mi je prvi papa bio cin 3,drugi uredan...uglavnom,ispod epitela mi se ne nalazi stroma i zato je nemoguce odrediti stupanj displazije:ne zna:..i tako sam ja lijepo 6.3. narucena za konizaciju

a šta znači stupanj displazije?

sweet
13.02.2008., 20:10
Sweet, doktor mi reko ako sexam sa kondomom ili bez da mi je isti klinac..ionako si s NJIM podajem te viruse..i to što sam pokupila, pokupila sam :)...al mi se čini da je ON počeo da švrlja :( morat ču ga :tuctuc:

Suey, da iz Slovenije sam..ovde ti je taj hpv katastrofalan..stvarno svaka druga cura ga ima..ali niko ne pravi nekakve panike iz toga..samo se cure šalju pod nož..i kao to nije ništa strašno...
Evo popila sam prvu tabletu folne - TIFOL :) samo nedaj bože da zatrudnim kad se tako ne pazim, hihi

Ma ja ti i popijem koju, pušim, evo sexam bez ikakve zaštite....jaoooooooo ..a sa druge strane kao jačam imunitet :D

Aha, kod nas isto niko ne spominje podizanje imuniteta, nikakve kolposkopije dok izgleda baš ne pređe u cin ili još gore...a testriranje na Hpv ovde nema (skupo jim) .....jedino naravno ako češ si sama platiti i otič na testiranje ..

a znam, to sam više puta pročitala, da nas kondomi ne štite od hpv-a, viđ mene :D

zato mi cijela ta tema nije ugodna, ok da imaš stalnog dečka, al budući da ga nemam, zatomila sam svoju seksualnost u jednu malu kutijicu sve dok se ne riješi papa :rofl:

i možda ovo nije na mjestu, nek me napadne tko hoće... al svi smo svjesni da se hpv prenosi i sa kondomom...
šta je onda s onima što imaju hiv? svi tvrde da s kondomom nema problema? a onako, ako može hpv, očito može i sve drugo proći...

eh... pa kako da znamo s kim se smijemo seksat ? :confused::confused:

Suey
13.02.2008., 20:35
a šta znači stupanj displazije?

pa CIN 1,2 i 3 su stupnjevi displazije:D

@sunce30

nisam znala da je takva situacija u sloveniji, mislila sam da je ipak nesto bolje, ma i kod nas ima svaka druga, samo kaj nitko o tom ne prica, ja nisam imala pojma kaj je to tocno dok nisam dobila, onda kad ti to postane problem, kopas dublje i saznajes sve i svasta, pocnes i strucne clanke citati:D, ma pandemija ocito o kojoj se u javnosti ne govori.

sunce30
13.02.2008., 20:55
Ma kondom ne vredi ništa...samo se bojim da nisam dobila još šta u paketu sa hpv-om....

Ja sam prvi put čula za hpv kad mi je ginekolog reko da imam (prije otprilike 3 godine) ...tako me na brzinu sprašijo iz ordinacije da sam došla kuči i plakala još mjesec dana..
I tako u googlanju pronađem vas :)
A i ovde niko ništa ne priča...čak ni kolegice..ko če znat koja ga ima a koja nema :)
A puno cura uopšte ne ide redovito na papu, tako da nemaju pojma šta imaju /nemaju :)

A ja jadna opet u aprilu na papu :(

Abrakadabraa
13.02.2008., 21:00
Da li mi mozete reci kakve su vam promene uosene kolposkopijom , kada vam je uocen Cin biopsijom?
Kolika je ranica bila...kakve su bile promene?
Meni su uocene razlicite abnormalnosti..tipa mozaika,lezija,punktacije..itd...velika gruba ranica....pa sam prilicno uplasena sta bi to moglo znaciti, i kakvi ce rezultati bipsije biti.
Da li bi se vec od oka , bez kolposkopa....videlo da ej , ne daj Boze, nesto strasno ?
Upomoc!

Zar niko ne vidi moje pitanje??:confused::confused::confused:

sweet
13.02.2008., 22:24

a čuj, i meni je tako nešto doktor napričao... šta da ti kažem, nemoj se živcirat, smiri i idi redovno do doktora... on može samo pretpostavit golim okom šta je to, al testovi pokazuju pravo stanje...

za svakog je individualno pa je teško generalizirat, al ne daj se ;)

howyesno
13.02.2008., 23:01
Je li išao tko testirati se na HPV u Virogenu i ako da, kakva su vam iskustva?

Ja sam si rekla, ako rezultat bude negativan :moli: od dana kad dobijem nalaze pa do istog datuma 2009. apstiniram!

sweet
14.02.2008., 00:11
Je li išao tko testirati se na HPV u Virogenu i ako da, kakva su vam iskustva?

Ja sam si rekla, ako rezultat bude negativan :moli: od dana kad dobijem nalaze pa do istog datuma 2009. apstiniram!

hehe, ja razmišljam baš suprotno ;)

Abrakadabraa
14.02.2008., 01:03
a čuj, i meni je tako nešto doktor napričao... šta da ti kažem, nemoj se živcirat, smiri i idi redovno do doktora... on može samo pretpostavit golim okom šta je to, al testovi pokazuju pravo stanje...

za svakog je individualno pa je teško generalizirat, al ne daj se ;)

Evo pokusavam.:ne zna:
Ali , ipak bi me umirilo da znam da je jos nekom kolposkopski vidjeno sto i meni, a da ipak nije bilo nista strasno:mig:
Nikako ne mogu da pronadjem kakva je situacija bila na tom polju...mislim konkretno na grlic, tj. tu ranicu...da li je bila velika, mala..
Vidim da ljudi pominju CIN- ali niko ne pominje ono najvaznije...tj. sta je kod njih prouzrokovao.
Hvala ti puno, puno!!

Suey
14.02.2008., 08:40

a kaj ti je rekao doktor? pa ja bih ga izdavila pitanjima dok mi ne bi rekao kaj to znaci:D

jer tu kod harni pise :"Neravna površina, erozija, ulceracija: Nalaz rane ili ulcusa vrata maternice gotovo uvijek upućuje na karcinomatoznu etiologiju."

ali to kaj je on vidio moze biti i grubi mozaik. najbolje je da to pitas svog doktora!jel te salje na konizaciju ili kaj?

i kako je sweet rekla, citologiji se daje prednost pred kolposkopijom, tocnija je!

tamara25
14.02.2008., 09:30
a znam, to sam više puta pročitala, da nas kondomi ne štite od hpv-a, viđ mene :D

zato mi cijela ta tema nije ugodna, ok da imaš stalnog dečka, al budući da ga nemam, zatomila sam svoju seksualnost u jednu malu kutijicu sve dok se ne riješi papa :rofl:

i možda ovo nije na mjestu, nek me napadne tko hoće... al svi smo svjesni da se hpv prenosi i sa kondomom...
šta je onda s onima što imaju hiv? svi tvrde da s kondomom nema problema? a onako, ako može hpv, očito može i sve drugo proći...

eh... pa kako da znamo s kim se smijemo seksat ? :confused::confused:

Hpv se prenosi i uz kondom samo iz jednog jedinog razloga a to je da se virus nalazi i na sluznici genitalija i na koži koja se ne može zaštiti kondomom, hiv je druga stvar, prenosi se tekućinama i tu kondom štiti. Kondom smanjuje prijenos količine virusa i svi bi ga trebali koristiti ako su zaraženi hpv-om bez obzira što nije 100% zaštita, s druge strane moj doktor je mišljenja da treba apstinirati do negativizacije testa oba partnera, jer to je infekcija kao i svaka druga (dao mi je i primjer: kad imaš virusnu upalu pluća nećeš pušiti, piti.. nego ćeš odmarati jesti zdravo i liječiti se; jedina je razlika kaj hpv infekciija može tresti i do 2 godine a upala pluća traje do 2 mjeseca)...tako da nade ima:)

Abrakadabraa
14.02.2008., 10:40

a kaj ti je rekao doktor? pa ja bih ga izdavila pitanjima dok mi ne bi rekao kaj to znaci:D

jer tu kod harni pise :"Neravna površina, erozija, ulceracija: Nalaz rane ili ulcusa vrata maternice gotovo uvijek upućuje na karcinomatoznu etiologiju."

ali to kaj je on vidio moze biti i grubi mozaik. najbolje je da to pitas svog doktora!jel te salje na konizaciju ili kaj?

i kako je sweet rekla, citologiji se daje prednost pred kolposkopijom, tocnija je!

Naravno da sam ga pitala. I to ne jednog nego 3.
U tome i jeste problem. Imala sam dva razlicita nalaza. Jedan ne toliko los , drugi grozan...kod privatnog lekara...i to sve u dva dana.
Zanima me, ako zaista jeste tako grozno...da li je to jos neko imao....
Pitala sam naravno ....ali ja se uvek bojim da mozda lekari do kraja i nece da ti kazu pravu istinu , da te ne bi isprepadali. Meni je ta privatna lekarka predlozila biopsiju....pre no su stigli nalazi pape. Drugi DR. posle nje, rece da sacekam papu, pa onda dodjem...Juce se javio i kaze da je papa dobar, ali sta to znaci...mislim koliko zaista dobar, znacu kada odem kod njega .Sada ne mogu jer imam ciklus.
Do tada pokusavam da saznam sto vise...u slucaju da je ova druga lekarka ipak videla sve to.Ocajna sam.

silvaes85
14.02.2008., 13:15
Sretno Valentinov:grli:o!!!!

Suey
14.02.2008., 14:03
U tome i jeste problem. Imala sam dva razlicita nalaza. Jedan ne toliko los , drugi grozan...kod privatnog lekara...i to sve u dva dana.
Pitala sam naravno ....ali ja se uvek bojim da mozda lekari do kraja i nece da ti kazu pravu istinu , da te ne bi isprepadali. Meni je ta privatna lekarka predlozila biopsiju....pre no su stigli nalazi pape. Drugi DR. posle nje, rece da sacekam papu, pa onda dodjem...Juce se javio i kaze da je papa dobar, ali sta to znaci...mislim koliko zaista dobar, znacu kada odem kod njega .Sada ne mogu jer imam ciklus.
Do tada pokusavam da saznam sto vise...u slucaju da je ova druga lekarka ipak videla sve to.Ocajna sam.

koliko doktora toliko misljenja, nije to nis cudno.
ja se recimo necu zezati s ambulantnim doktorima, pa cu ici ljubojevicu, tu treba, draga moja, iskusno oko klinicara. zasto ne probas doci do njega? ti si iz bosne? mozda da ga kontaktiras na mail i opises situaciju?

sweet
14.02.2008., 15:37

gle, i meni je rekao da vidi jednu veliku ranicu na grliću, i ja sam ju vidjela...
sad mi je nalaz nakon biopsije ascus, i u pon idem opet na kolposkopiju... ascus može bit kao samo od infekcije, a budući da nemam čist papa već 2 godine, očito nije nešto banalno... ne želim se izluđivat i razmišljat šta je točno..vjerujem Ljubi, i da će on to sve riješiti, ako treba i na konizaciju, i da će jednom sve bit u redu...
vidiš, ja nisam nikog nit pitala šta je s tim ranicama? što znače zapravo, Ljubo reče da nastaju vjerojatno od upala, infekcija... a onda pogodoju širenju ostalih infekcija jer je već tkivo "ozlijeđeno" i podložno bakterijama i virusima...

silvaes85
14.02.2008., 15:42
pozdrav sweet. Te ranice su ja mislim tkivo s neoplazijama. Ja imam na dva mjesta. isto nakon cin 3 pa biopsije mi je papa ascus, al odlucila sam ici na konizaciju. bila sam na kolposkopiji i ne izgleda dobro. bolje neka to izreze iz mene pa cu biti mirna. jel ti moras i na fulguraciju?

sweet
14.02.2008., 15:46
pozdrav sweet. Te ranice su ja mislim tkivo s neoplazijama. Ja imam na dva mjesta. isto nakon cin 3 pa biopsije mi je papa ascus, al odlucila sam ici na konizaciju. bila sam na kolposkopiji i ne izgleda dobro. bolje neka to izreze iz mene pa cu biti mirna. jel ti moras i na fulguraciju?

ma joj ne znam, dok je radio papu rekao je da mu to izgleda kao za konizaciju,a sad me naručio u pon za kolposkopiju i nije rekao šta će još raditi.. ma i ja bi na konizaciju.. to mi se čini neko sigurno rješenje, da bi moglo stvarno riješit taj problem...
kad bi ti trebala na konizaciju?

Abrakadabraa
14.02.2008., 15:52
Neoplazije? Jesu li to isto sto i displazije ?
Mene to prosto zanima, jer mi je lakarka svasta nacrtala na onom papiru...videla mi je zilion nekih promena...te lezija, te leukoplatija, te mozaik,punktacije...ma ni sama ne znam sta sve ne...ta mi je ranica vise od polovine kruga..onog kruga na kome crtaju...maltene do kraja....ludilo.:rolleyes:

silvaes85
14.02.2008., 15:53
Trebala bi otici nakon menstruacije. Iduci mjesec uglavnom. Valjda se to treba napraviti odmah dan-dva nakon sto ti zavrsi menstruacija.Ne znam zasto, al tako je i par cura reklo, a i Ljubo.

Abrakadabraa
14.02.2008., 15:53
gle, i meni je rekao da vidi jednu veliku ranicu na grliću, i ja sam ju vidjela...
sad mi je nalaz nakon biopsije ascus, i u pon idem opet na kolposkopiju... ascus može bit kao samo od infekcije, a budući da nemam čist papa već 2 godine, očito nije nešto banalno... ne želim se izluđivat i razmišljat šta je točno..vjerujem Ljubi, i da će on to sve riješiti, ako treba i na konizaciju, i da će jednom sve bit u redu...
vidiš, ja nisam nikog nit pitala šta je s tim ranicama? što znače zapravo, Ljubo reče da nastaju vjerojatno od upala, infekcija... a onda pogodoju širenju ostalih infekcija jer je već tkivo "ozlijeđeno" i podložno bakterijama i virusima...

Pa jeste, vrlo je vazno imati lekara kome mozes da verujes.

silvaes85
14.02.2008., 15:55
Neoplazije? Jesu li to isto sto i displazije ?
Mene to prosto zanima, jer mi je lakarka svasta nacrtala na onom papiru...videla mi je zilion nekih promena...te lezija, te leukoplatija, te mozaik,punktacije...ma ni sama ne znam sta sve ne...ta mi je ranica vise od polovine kruga..onog kruga na kome crtaju...maltene do kraja....ludilo.:rolleyes:

CIN-Cervical Intraepithelial Neoplasia

sweet
14.02.2008., 17:14
Trebala bi otici nakon menstruacije. Iduci mjesec uglavnom. Valjda se to treba napraviti odmah dan-dva nakon sto ti zavrsi menstruacija.Ne znam zasto, al tako je i par cura reklo, a i Ljubo.

a vjerojatno, i meni je to rekao, možda zato jer je tad najčišće dolje :)
a i u slučaju bolova, da se oporaviš prije sljedeće menge... štogod, to čekanje menge mi usporava uvijek cijeli taj proces... na kraju će me konizacija dopast taman kad opet krenu predavanja i ne znam kako ću se onda čuvat i mirovat ta 2 tjedna...

Unreckognised
14.02.2008., 17:58
evo drage moje... imam 25 god i vec godinu i pol vucem CIN 1 do CIN 3
pa se povuce i tako... ugl. idem u privatnu poznatu ambulantu u zg i mogu samo reci da svi kod kojih se virus manifestira (skloni su takvoj reakciji na njega) na kraju zavrse na uklanjanju-lletz ili klasicna konizacija ili (ima jos opcija). ugl. sto zelim reci... ceka nas sve ista sudbina. svi koje ja do sada znam su tako zavrsili.
ja sam se u ovih god dana napila svakakvih tbl za podizanje imuniteta,prestala pusit, promijenila nacin prehrane, EDUCIRALA se maksimalano o tom sranju od HPV-a. i....NISTA! jedno veliko NISTA. :kava:
nisam dobila bitku.. idem na lletz (mislim da se tak pise,da mi se ne nadje neki zajedljivac, neda mi se gledat) dvadesetog. drzte mi fige!
nek vam je svima sa srecom koke!!!!
p.s. jel ide neko kod doktorice Grujić mozda?

Suey
14.02.2008., 19:36
ja sam se u ovih god dana napila svakakvih tbl za podizanje imuniteta,prestala pusit, promijenila nacin prehrane, EDUCIRALA se maksimalano o tom sranju od HPV-a. i....NISTA! jedno veliko NISTA. :kava:
nisam dobila bitku.. idem na lletz (mislim da se tak pise,da mi se ne nadje neki zajedljivac, neda mi se gledat) dvadesetog. drzte mi fige!
nek vam je svima sa srecom koke!!!!
p.s. jel ide neko kod doktorice Grujić mozda?

sretno draga:), sve ce biti ok.

ma to sam i ja rekla, sve se nadamo, ali tu se radi o promjenama na tkivu, ne znam sto bi se trebalo dogoditi, valjda cudo, da se to povuce samo od sebe i vise nikad ne vrati. velim da se doktori ne zele zezat s tim, nakon 2 papa testa ako je cin 3 ide se na konizaciju. pa to vam je kao da vam otkriju bilo kakav tumor u ranoj fazi - rezi tkivo i cao, i da tako kontroliramo sve dijelove tijela kao sto se kontroliramo ginekoloski, i otkrijemo tumore u ranoj fazi, smrtnost od istih bi se minimalizirala.

female_zg
15.02.2008., 12:29
Ne, nisam znala za kondilome, već me stalno na jednom mjestu nešto kao peckalo. Smetnje bi osjećala uglavnom sredinom ciklusa.
Hvala ti

peckalo? to bi mogao biti gen. herpes
cekaj nalaz pape, a papa ce dalje ukazivati sto treba dalje testirati i sto bi to moglo biti
da, trebalo bi i muza poslati na pregled - ne moze mu skoditi

female_zg
15.02.2008., 12:36

necemo odustati! :D

kolko im je vremena proslo izmedju uzimanja papa briseva?

Suey
15.02.2008., 13:42
ovak, cure, nakon izucavanja koje bi namirnice mogle pomoci, dosla sam do sljedece spoznaje:

izvrsni antioksidanti:

brazilski orascic - izuzetno bogat selenom, ima i cinka, 3 dnevno su vam dovoljna (nemojte pretjerivati s njime jer je i jako mastan:D)

http://www.vegicept.com/ingridient170.html

opcenito orasasti plodovi

http://klik.vecernji.hr/art/43825

kivi: check this out!!! ---> http://www.vitamini.hr/3086.aspx

http://www.blog.hr/print/?id=1622883201

umak od paradajza i kecap - izvor likopena, likopen je cak snazniji antioksidans od betakarotena, a ne otpusta vitamin a

zeleni caj i bijeli caj:

http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=1

http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=3

female_zg
15.02.2008., 14:07
hpv nema proteinski omotac pa je na njega lakse djelovati nego na viruse koji ga imaju

ne kuzim ovo
hpv je virus, HPV = humani papiloma virus
virusi su gradjeni od nukleinske kiseline i proteinskog omotaca
kolko se sjecam iz skole :confused:
...a mozda se lose sjecam :ne zna:

tamara25
15.02.2008., 15:12
http://www.ljubavje.com/Sex-guru/HPV-bolest-danasnjice/Page-2.html

kaže tekst da ste imuni na neku vrstu hpv-a kad ju prebolite!:-);
moj ginić nemre vjerovati kakve sve gluposti objavljuju na netu, nigdje nema ozbiljna studija o proteinskom omotaču samo forumaši..

Suey
15.02.2008., 16:08
http://www.ljubavje.com/Sex-guru/HPV-bolest-danasnjice/Page-2.html

kaže tekst da ste imuni na neku vrstu hpv-a kad ju prebolite!:-);
moj ginić nemre vjerovati kakve sve gluposti objavljuju na netu, nigdje nema ozbiljna studija o proteinskom omotaču samo forumaši..

inace imaju omotac kao i svaki virus, no kad udju u stanicu domacina, ostaju bez omotaca te tamo egzistiraju kao viralni genom, pretpostavljam da se na to mislilo kada se govorilo o tome da virus hpv-a nema proteinski omotac.

evo jedne zanimljive teorije (str. 4, zadnji pasus): http://www.torexin.co.yu/docs/Kondilomi.pdf , a govori se i o upotrebi todoxina u lijecenju hpv-a, koji se inace koristi u lijecenju aids-a

kakva studija o omotacu, tamara?

citajte malo clanke o hpv-u na hrcku, to su znanstveni clanci, a ne ovo sto vadite s koekakvih blogova

howyesno
15.02.2008., 16:33
Sad ću ispasti tutlekica, ali dobro, nije prvi put :D

Ovako, curke, objasnite mi nešto...

Koliko skužih čitajući- CIN-ove, tj. oštećenja tkiva uzrokovana CIN-ovima gineklozi prvo pokušavaju liječiti raznim metodama, a konizacija se spominje kao zadnja opcija i kao poslije nje je onda ok...

Moje pitanje je : Kako to da virus HPV-a, pošto gad ostaje u tijelu forever, ne "napada" to friško, zdravo tkivo koje ostaje poslije konizacije, ako razumijete što hoću pitati?
Kakva iskustva imaju cure koje su prošle konizaciju, nadam se da se CIN-ovi onda više ne vraćaju? :confused::ne zna:

female_zg
15.02.2008., 17:40
inace imaju omotac kao i svaki virus, no kad udju u stanicu domacina, ostaju bez omotaca te tamo egzistiraju kao viralni genom, pretpostavljam da se na to mislilo kada se govorilo o tome da virus hpv-a nema proteinski omotac.

pa da, svaki virus ima proteinsku kapsulu oko svoje (virusne) nukleinske kis.
to je njegova gradja
kad udje u domacina, integrira se u njegovu dna ili rna (koje su nukleinske kiseline).....

tamara25
15.02.2008., 17:52

evo jedne zanimljive teorije (str. 4, zadnji pasus): http://www.torexin.co.yu/docs/Kondilomi.pdf , a govori se i o upotrebi todoxina u lijecenju hpv-a, koji se inace koristi u lijecenju aids-a

kakva studija o omotacu, tamara?

citajte malo clanke o hpv-u na hrcku, to su znanstveni clanci, a ne ovo sto vadite s koekakvih blogova

izvadila sam tekst zato kaj je smiješan da se malo nasmijete :) a nisam našla nikakve studije kako bilo kakvi biljni pripravci djeluju na hpv s obzirom da nema omotač samo forum:)

sweet
15.02.2008., 19:32
Sad ću ispasti tutlekica, ali dobro, nije prvi put :D

Ovako, curke, objasnite mi nešto...

Koliko skužih čitajući- CIN-ove, tj. oštećenja tkiva uzrokovana CIN-ovima gineklozi prvo pokušavaju liječiti raznim metodama, a konizacija se spominje kao zadnja opcija i kao poslije nje je onda ok...

Moje pitanje je : Kako to da virus HPV-a, pošto gad ostaje u tijelu forever, ne "napada" to friško, zdravo tkivo koje ostaje poslije konizacije, ako razumijete što hoću pitati?
Kakva iskustva imaju cure koje su prošle konizaciju, nadam se da se CIN-ovi onda više ne vraćaju? :confused::ne zna:

da ti probam odg... ehem :D
kad jednom dobiješ hpv, taj virus ostaje u tijelu cijeli život, al mislim da on kad jednom "ošteti tkivo" da je to to..može se eventualno širiti ako se ne liječi, ali ako se izreže sve što ne valja, i ostane samo zdravo tkvio, tijelo je već prihvatilo taj hpv,tj otporno je na tu vrstu virusa pa mu ona neće opet nanovo napravit štetu, eventualno ako se zarazimo novim tipom virusa...

i guess so :D

Ljubo je rekao da kad se izreže sve zaraženo i pape i tipizacije počnu pokazivat da nema ništa,da se smatra da više nemaš hpv... pa ću ja to tako i vjerovat ;) a živim za dan kad će svi nalazi bit uredni ;)

howyesno
15.02.2008., 20:18
da ti probam odg... ehem :D
kad jednom dobiješ hpv, taj virus ostaje u tijelu cijeli život, al mislim da on kad jednom "ošteti tkivo" da je to to..može se eventualno širiti ako se ne liječi, ali ako se izreže sve što ne valja, i ostane samo zdravo tkvio, tijelo je već prihvatilo taj hpv,tj otporno je na tu vrstu virusa pa mu ona neće opet nanovo napravit štetu, eventualno ako se zarazimo novim tipom virusa...

i guess so :D

Ljubo je rekao da kad se izreže sve zaraženo i pape i tipizacije počnu pokazivat da nema ništa,da se smatra da više nemaš hpv... pa ću ja to tako i vjerovat ;) a živim za dan kad će svi nalazi bit uredni ;)

Hvala ti na odgovoru sweet :) I držim ti fige za taj dan :) I svim curama ovdje

Ja svoje rezultate na HPV čekam do petka i brijem da ću skrenut do onda :zvrko:

sweet
15.02.2008., 20:46
Hvala ti na odgovoru sweet :) I držim ti fige za taj dan :) I svim curama ovdje

Ja svoje rezultate na HPV čekam do petka i brijem da ću skrenut do onda :zvrko:

ja čekam rezultate kolokvija u pon, ako sam ga pala, pala sam i godinu ... uvijek to neizvjesno čekanje rezultata, nikad kraja :rofl:

howyesno
15.02.2008., 20:50
ja čekam rezultate kolokvija u pon, ako sam ga pala, pala sam i godinu ... uvijek to neizvjesno čekanje rezultata, nikad kraja :rofl:

Akademsko-ginekološke muke, da da, sve poznato ;)

Suey
16.02.2008., 10:21
izvadila sam tekst zato kaj je smiješan da se malo nasmijete :) a nisam našla nikakve studije kako bilo kakvi biljni pripravci djeluju na hpv s obzirom da nema omotač samo forum:)

:D
ma ja sam nasla neki tekstic gdje se to spominje, a negdje na stranicama prije je i phyto to bio napisao - jedino da pitamo phyta i ljude iz aromaterre sto je pjesnik s time htio reci, jer bas kak je femalezg rekla, virusi ostaju bez omotaca kad udju u stanicu, zato to s omotacem nije nista novo i revolucionarno, vec pretpostavljam da su htjeli reci da je bolje djelovati lokalno jer je koncentracija virusa na cerviksu velika, to mi je logicnije (vjerojatno ga ima i na drugim mjestima, ali ne u tolikom broju)
mozda da to malo razjasni plavka kad se vrati, to je njeno podrucje mislim:D

http://www.aromaterra.hr/Tekstovi/pdf/vag_infekcije.pdf

ne znam, ja jos nisam probala jer sam bila na 16 dana na terapiji medazolom i plimycolom, a sad da tih par dana prije kolposkopije stavljam ulja, ne znam koliko smisla ima, a mogu mislit kak ce to djelovati na sluznicu nakon svih ovih medikamenata:lol:

zanimljivo je i ono lijecenje todoxinom, no na nekom (srpskom) forumu sam vidjela da nekima pomaze, drugima ne, a i navodno je vrlo skup. ja za to nisam nikad cula prije kod nas, al, evo, svasta se nadje na netu pod pojmom hpv.

mislim da sam dala vec link na onaj clanak gdje se govori kako hpv izbjegava nas imunitet, no evo opet
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11560

ima jedna zanimljiva teorija (zavjere):D

napisao dr. Joshua David Stone:"Postojao je i tajni plan tajne vlade (illuminati) koji je uključivao depopulaciju Zemlje. Dio ovog plana je bila kontrola rađanja i sterilizacija te ubacivanje smrtonosnih mikroba kako bi se usporio porast stanovništva (Ovaj plan se provodi i danas na mnogo načina. Npr. uz AIDS, tu je i epidemija HPV-a koja u svom krajnjem ishodu fatalno djeluje na ženski reproduktivni sustav. Pored toga, tu je i izazivanje steriliteta nekim vrstama genetski modificirane hrane i preko nekih cjepiva, itd).":D

female_zg
16.02.2008., 11:40

kolko sam uspjela skuziti do sad, a to su mi i ginici tvrdili
najveca koncentracija hpv virusa je u samom grlicu maternice (kao sto je sweet napisala) i kad je aktivan on prodire sve dublje, tj. ide prema "gore" i na taj nacin se siri - sto povrsinski sto svojim sturkturnim stanicnim promjenama i tako do karcinoma.
Na konizaciji ti skidaju taj povrsinski zarazeni sloj grlica. Naravno to smiju samo do odredjene i najpostednije granice. Ako ti virus nije prosao dublje od toga i sve su dobro odstranili, zapravo su ti odstranili i "mrijestiliste" virusa :D.
Onak primitivno receno - kao kad odstranis truli dio jabuke. Ako nakon toga imas negativan hpv nalaz (znaci da su uspjeli sve maknut) i nakon nekog vremena ti se opet pojave cin-ovi i pozitivan hpv nalaz, onda se pretpostavlja da se radi o reinfekciji.

A sad, jel je u tebi virus ostao zauvjek to ne znam (vjerojatno DA), ali to je u krvi tako zanemariva kolicina i nebitna za danji tijek dogadjaja, jer je taj virus najopasniji ukoliko se nadje u grlicu maternice (i sve mi ovdje znamo kako je tamo dospio:D). Zato se i uzima bris s grlica da ga se detektira. Mislim da se hpv iz krvi cak ni ne moze izolirati (toliko su male koncentracije, cak i za najosjetljivije metode), za razliku od herpesa.

ja bih zakljucila ovak:
ako ti konizacijom uspiju odstranit sve nastale promjene i podrucje koje je virus zahvatio - velike su sanse da si se rijesila gamadi (i u koliko cemo dalje biti jako pazljive i naci frajera koji je cist i nece nas nikad varati i bla bla...)

ali, recimo herpes.....mislim da je to jako zahebano :flop:
u principu lokalno lijecis promjene, al to djubre nemres sam tak maknut, jer ostaje cijeli zivot u zivcanim stanicama i cak i kad je neaktivan putuje do ledjne mozdine i tamo se zadrzava
brrrrrrrr

cuvajte se curke :top:

i sorry na poduzem postu

Suey
16.02.2008., 11:40

s tim da te prate 2 god i ako se u tom intervalu nista ne pojavi, smatra se da je to rijeseno, eventualno pojavljivanje cin-ova nakon tog perioda se smatra novim procesom (novom zarazom), tako kazu ginekolozi.

evo, nasla sam ovo s ovojnicom: hpv nema vlastitu ovojnicu - dakle, misli se na lipidsku ovojnicu kao sto ima hiv ili virus gripe a koja potjece od stanice u kojoj se virus umnozava, a ne na proteinski omotac - kapsidu :D, kapsidu nemaju jedino viroidi

eto, rijeseno, hvala female!

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=23609

(puni tekst)

chiara88
16.02.2008., 12:03
koliko se nakon konizacije treba mirovati???ja sam narucena 6.3. i rekao mi je ginic da cu biti kojih 4,5 dana u bolnici!!al zanima me sad kolko cu morati jos doma mirovati jer imam neke ispite za rijesiti i tak!!!