PDA

View Full Version : CIN I, II, III i HPV

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

valneahana
09.05.2008., 12:32
Da vas pitam nešto? Od kada sam počela uzimati preparate za imunitet i druge vitamine stalno sam gladna i ne mogu si
pomoći... Nitko to nije prije spominjao, pa pitam???

od vitamina i minerala se zna pojačati apetit

silvaes85
09.05.2008., 15:54
Ja isto svim curama preporucam Ljubojevica. Kad sam saznala dijagnozu smracilo mi se, ali sada se vise ne zivciram oko toga jer znam da sam u dobrim rukama. Vodim stres-free zivot, bar sto se tice hpv-a i cinova.

Plavka, dobro sam. Bila sam na prvoj kontroli nakon konizacije i sve zarasta dobro. Osjecam se dobro i sada mislim ako sam to prezivjela, sve mogu prezivjeti. Mozda i nije to operacija srca, ali kad ti se radi o reproduktivnim organima jednako je vazno. Meni barem. Za 2 tjedna cu na fulguraciju. Mislim da cu morati bar 2 puta jer mi je i tu stanje katastrofalno. I ako sve prodje ok, nakon sto obavim fulguracije, papa bi trebao biti cist kao suza. Nakon toga odmah pocinjem raditi na bebi. Nema vise odgadjanja i cekanja. Nadam se da cu biti blagoslovljena s pravilnom i normalnom trudnocom i predivnim djetetom.

Kako si ti?

Suey
09.05.2008., 19:17
promoviram ga iz velike vjere u korist. a vjera dolazi iz najegzaktnijih informacija o učinkovitosti. kaj bi ti napravila da čvrsto vjeruješ u nekaj, ne bi preporučala?

jedino je tako j.... skup :mad:

mislim da bi tu bilo i elemenata placeba - i ako tebi pomogne, to je zato jer si vjerovao pa opet ne bi znali ima li sam po sebi ucinaka:mig:

ja pak preporucam ginodermu:top:

raverica
09.05.2008., 19:30
imam papu pred sobom, 2 plusa su kod C, a V i E su prazni i upućuje me dalje na kolposkopiju što bih napravila i sama :D ovaj desni stupac mi se čini ok :)

jedino me muče što su 2 plusa a ne samo jedan :(

valneahana
09.05.2008., 20:27
imam papu pred sobom, 2 plusa su kod C, a V i E su prazni i upućuje me dalje na kolposkopiju što bih napravila i sama :D ovaj desni stupac mi se čini ok :)

jedino me muče što su 2 plusa a ne samo jedan :(

ti plusiči označavaju količinu stanica koje su nađene a prema nalazu cin ti je na cervixu,možda ćeš morati na konizaciju no to ćeš sve vidjeti i dogovoriti sa ljubojevićem

raverica
09.05.2008., 20:39
znači da imam dosta tih stanica što god to značilo. ma dosadna sam već sama sebi i taj utorak mi se čini miljama daleko :(

ali neću vas više gnjaviti do utorka :o

iwchy
09.05.2008., 22:13
nije me dugo bilo tu..zaredali su mi se neki drugi problemi, a ni ovaj topic nije vise kao sto je bio :mig:
sjetila sam se danas da bi uskoro trebala opet do Ljube pa evo samo da vas usput sve pozdravim..posebno plavku i silvaes85 :) cure, lijepo vas je opet citati..

sweet
09.05.2008., 22:50
hej, evo da se i ja nakon određenog vremena javim...šta je bilo s ovim topicom da ga se više ne može tako lako naći kao prije?
no ugl, bila sam prošli petak kod ljube, da podsjetim, dugo sam imala cin 2 pa 1 pa biopsija rekla 2, napravili fulguraciju u 2mj, i sad je rekao da je sve "superiška" :D ... sve lijepo zaraslo, ništa se ne vidi... ostao samo mali mali dio kondiloma s jedne strane i to je odmah uklonio i kaže da je to vjerojatno "to" ..za 4mj kontrola, i taj papa bi trebao biti uredan...

ja sretna, oduševljena... u blagoj nevjerici da je sve završeno...

bilo tko tko ima ikakvih problema, a pogotovo vezanih za hpv, LJUBOJEVIĆ !!! i nijedan drugi... mene je izliječio, kao i mnoge druge na ovom forumu, i stvarno mogu samo najbolje reći za njega...

btw, tek sad vidim da imamo još podforum podforuma, žensko zdravlje ;) nisam to odmah skužila...

ugl, sretno svima, i ako imate kakva pitanja, javite se na private..
i tnx plavki koja me nagovorila da odem kod ljube :five:

silvaes85
10.05.2008., 07:40
nije me dugo bilo tu..zaredali su mi se neki drugi problemi, a ni ovaj topic nije vise kao sto je bio :mig:
sjetila sam se danas da bi uskoro trebala opet do Ljube pa evo samo da vas usput sve pozdravim..posebno plavku i silvaes85 :) cure, lijepo vas je opet citati..

Ej draga. Nadam se da si uspjesno rijesila druge probleme. I ja sam jedno vrijeme odustala od foruma. Nekako mi se ucinilo da nije vise sto je nekad bio. Zaista za moje zdravlje trebam zahvaliti tebi i plavki. Vi ste mi bile potpora i ohrabrenje, a i savjetodavci. Ne znam kako bi moja prica danas izgledala da nisam vas dvije upoznala. :top:
Sve je super i sve je za pet....lijep je i suncan dan! Idemo u prirodu na svjezi zrak i malo zdrave rekreacije! To je najbolji lijek za nas!
Ne trebamo stalno misliti na hpv jer ce nam poceti kontrolirati zivot. Ja to sebi ne zelim. Prije sam se budila i isla spavati s hpv-om u glavi. Sad vise ne. I manje sam pod stresom, vjerujte mi. Pusa svima i zelim vam ugodan i suncan vikend!!!:D:D:D:D:D:D:D

daci
11.05.2008., 21:12
cure tako je lijepo cuti da se neko rijesio problema, tako sam sretna radi vas.... i nemojte odlaziti sa foruma :( vasa podrska i iskustva su nam vise nego potrebna...

DUGO JE NIJE JAVILA I "Jos jedna",OVAJ ZED PIJE KRV.
JA SAM BILA NA LETTZ BIOPSIJI ILI KONIZACIJI POSTO JE MENI TO JEDNO TE ISTO I PRIJE 5 DANA MI JE STIGAO PATO HISTOLOSKI NALAZ,CIN III.KOJI SOK!AL EVO,BOLJE SAM.IMALA SAM CIN II I HPV A PRIJE MANJE OD GODINU NISAM IMALA NISTA.ZATO I PISEM,IMA LI KO SLICNO ISKUSTVO?UNAZAD 5 GODINA SAM SVAKE GODINE RADILA PAPA I KOLPOSKOPIJU I UVJEK SVE UREDNO,SVE(INACE POZNATA I JAKO DOBRA DOKTORICA).NAKON STO MI JE DOKTORICA PENZIONISANA,PROMJENILA SAM GINEKOLOGA I ON MI URADI PAPA I DOBIJEM NALAZ CIN II I HPV VISOKOG RIZIKA.NAKON 4 MJESECA OPET CIN II I URADIMO LETZ I NALAZ JE STIGAO CIN III.EH,SAD...JEL MOGUCE DA TO IDE TAKO BRZO,MOJ GINEKOLOG TVRDI DA JE POTREBNO OKO 2 GODINE DA BI SE IZ CIN I RAZVIO CIN II I TAKO DALJE.UZASNO SE BOJIM.KAO STO RECE JEDNA OD VAS TO JE KORAK DO KARCINOMA,A ON MI JE REKAO DA JE SVE OK,DA JE SVE ODSTRANIO,DA SAMO TREBA PONOVITI PAPA ZA 4 MJESECA I NARAVNO IMUNITET.BOJIM SE DA NE BUDE KASNO,A STA MOGU PROMJENITI?PIJEM IMUNITI BOSTER,FOLNU I BROKULU,A PONEKAD I B VITAMIN.S T R A H M E JE

Het
11.05.2008., 21:28
JA SAM BILA NA LETTZ BIOPSIJI ILI KONIZACIJI POSTO JE MENI TO JEDNO TE ISTO I PRIJE 5 DANA MI JE STIGAO PATO HISTOLOSKI NALAZ,CIN III.KOJI SOK!AL EVO,BOLJE SAM.IMALA SAM CIN II I HPV A PRIJE MANJE OD GODINU NISAM IMALA NISTA.ZATO I PISEM,IMA LI KO SLICNO ISKUSTVO?UNAZAD 5 GODINA SAM SVAKE GODINE RADILA PAPA I KOLPOSKOPIJU I UVJEK SVE UREDNO,SVE(INACE POZNATA I JAKO DOBRA DOKTORICA).NAKON STO MI JE DOKTORICA PENZIONISANA,PROMJENILA SAM GINEKOLOGA I ON MI URADI PAPA I DOBIJEM NALAZ CIN II I HPV VISOKOG RIZIKA.NAKON 4 MJESECA OPET CIN II I URADIMO LETZ I NALAZ JE STIGAO CIN III.EH,SAD...JEL MOGUCE DA TO IDE TAKO BRZO,MOJ GINEKOLOG TVRDI DA JE POTREBNO OKO 2 GODINE DA BI SE IZ CIN I RAZVIO CIN II I TAKO DALJE.UZASNO SE BOJIM.KAO STO RECE JEDNA OD VAS TO JE KORAK DO KARCINOMA,A ON MI JE REKAO DA JE SVE OK,DA JE SVE ODSTRANIO,DA SAMO TREBA PONOVITI PAPA ZA 4 MJESECA I NARAVNO IMUNITET.BOJIM SE DA NE BUDE KASNO,A STA MOGU PROMJENITI?PIJEM IMUNITI BOSTER,FOLNU I BROKULU,A PONEKAD I B VITAMIN.S T R A H M E JE

hej

molim te nemoj pisat velikim slovima..takvo sta se smatra deranjem i nije preporuceno..hvala

valneahana
11.05.2008., 22:00
inače treba tako jedna do dvije godine da od cin I dođe do CIN III,ali naravno sve je individualno i nemaju svi isti tip visokog rizika,očito su neki agresivniji pa brže rade promjene,kad sam radila kod ginekologa došla je jedna cura sa cinom I,da bi nakon tri mjeseca završila s cinom III,TO JE DOKTORICI BILO ČUDNO jer većinom treba jedna do dvije godine i ona joj je napravila biopsiju da se točno vidi koji je cin jer biopsija daje točan rezultat a papa nemože sa sigurnošću pokazati koji je cin,zato se i radi biopsija i biopsija je potvrdila da je zbilja cin III,nekad se zna dogoditi da je papa u pravu ali kao što rekoh papa nije precizan,on daje samo uvid i stanje otprilike ali eto nekad se zna pogoditi,tako da ti želim reći da baš zato što postoji hrpa visokorizičnih hpv-ova,a nitko nezna koji tip ima i zato je sve individualno i tako je toj curi znači za tri mjeseca od cin I došlo DO III,ja sam rekla da je to korak do karcinoma jer i je,nakon cin III SLIJEDI karcinom in situ,ali ako se otkrije kad je cin III TO se da sve riješiti,uostalom da se i karcinom,tako da se ne bojiš,glavno je da se sve to vidjelo i da si napravila sve,biopsija i lletz nije isto,biopsija je znači uzimanje tkiva za analizu da se vidi koji je cin a lletz je metoda uklanjanja promjena tj. cinova i ravnih kondiloma koje uzrukuje hpv,ako ti je dr. napravio lletz onda stoji ono da za četiri mjeseca se radi kontrolna papa jer treba vremena da sve to se oporavi,nastavi s tim tabletama koje piješ za imunitet jer su jako dobre,nemoj se živcirati i biti u strahu jer to izaziva stres a stres ruši imunitet i vjerujem da će biti sve ok,ako te još šta zanima pitaj,ali uglavnom nemoj se ništa čuditi šta ti se tako brzo pogoršao nalaz jer kažem svatko je individua i svjedočila sam takvom slučaju tako da nisi jedina i to se dešava ali u manjem broju.bit će sve ok

raverica
11.05.2008., 22:35
jel potrebno mirovati nakon biopsije?

valneahana
12.05.2008., 07:05

mirovati kao ležati nije potrebno

nicole76
12.05.2008., 07:42

nije potrebno mirovati, ali pokušaj izbjegavati veće fizičke napore, spolne odnose, tampone... itd. cca mjesec dana.

raverica
12.05.2008., 09:24
nije potrebno mirovati, ali pokušaj izbjegavati veće fizičke napore, spolne odnose, tampone... itd. cca mjesec dana.

na to sam mislila, hvala :kiss:

Suey
12.05.2008., 09:30
smije li se 2 tjedna nakon fulguracije picit po orbitreku:D?
:zubo:

Suey
12.05.2008., 09:36
već je bilo vremena za elemente placeba (vezano uz neke druge sheme), pa se nažalost nisu pokazali odlučujućim...inače ne bi razgovarali po svojoj prilici

međutim, da ti neka medicina i postigne učinak temeljem placeba...niti ćeš to ikad znati, niti bi ti u konačnici bilo bitno, bilo bi ti bitno jedino da si zdrava. dobro je vjerovati u nešto

na kraju se, što god ti ili ja pričali, svede na lovu. problem nam je, priznali mi to ili ne

ja sam prestala s dodacima, osim s ekstraktom zelenog caja. mislim da je to sve nis koristi, puno kosta, a i debljam se od vitamina:rolleyes: osim toga, najnovija istrazivanja pokazuju da su sintetski vitamini stetni. toliko o tome.

nicole76
12.05.2008., 09:49
ja sam prestala s dodacima, osim s ekstraktom zelenog caja. mislim da je to sve nis koristi, puno kosta, a i debljam se od vitamina:rolleyes: osim toga, najnovija istrazivanja pokazuju da su sintetski vitamini stetni. toliko o tome.

I ja sam sa svime prestala oralno, djelujem samo lokalno i nadam se uspjehu, jer od svih silnih pripravaka nije bilo pomaka na bolje

plavka
12.05.2008., 10:21
silvaes85 baš mi je drago čuti da tako razmišljaš , ove godine će sve doći na svoje jer prošla je bila koma kako psihički tako i fizički, iz ovog iskustva izašle smo jače.Naravno da če bit sve dobro i želim ti da skoro budeš mamica :trio:
Idem na drugi papa test nakon letz biopsije pa čemo vidjeti jel i dalje sve čisto!:moli:

sweet super , liječenje je pri kraju ,još samo malo strpljenja:mig:

iwchy draga :kiss:

raverica ne daviš nas, i mi smo sve bile pune pitanja i normalno je da si zabrinuta ali odabir pravog ginekologa ti je najvažniji a taj dio si obavila ,samo smireno i bez straha ,sve češ riješiti:grli:

plavka
12.05.2008., 10:35
daci moguće je, baš zato je biopsija bitna, da se vidi pravo stanje a i usput skine šta više da se izbjegne konizacija a u phd nalazu ti piše šta si radila

raverica
12.05.2008., 10:37
raverica ne daviš nas, i mi smo sve bile pune pitanja i normalno je da si zabrinuta ali odabir pravog ginekologa ti je najvažniji a taj dio si obavila ,samo smireno i bez straha ,sve češ riješiti:grli:

:top: po tom pitanju sam smirena, jer vidim da svi samo dobro govore o tom doktoru :kiss:

plavka
12.05.2008., 10:37
Cure pa pile ste folnu i sve moguće vitamine šta se preporuča za trudnoću! Zato ste dobile apetit!

plavka
12.05.2008., 10:48
:top: po tom pitanju sam smirena, jer vidim da svi samo dobro govore o tom doktoru :kiss:

Tako je, na papa testu ti je označeno da su promjene na cervix-u i ideš na kolposkopiju, vidjet češ na monitoru i sama gdje se nalaze promjene i docent će ti reči i objasnit šta se vidi i ako se poklapa sa papa testom napravit će ti letz biopsiju da se ustanovi jel stvarno cinIII da se može dalje znat šta treba a tipizaciju ne trebaš raditi

nicole76
12.05.2008., 11:04
malo što djeluje oralno, i tu smo se većinom zeznuli u izboru. kad uzimaš oralno većina korisnih tvari se ne iskoristi, a kod nekih pripravaka, gotovo ništa. rijetki su korisni oralno. moja lista imunostimulatora koji bi to trebali biti jest: biobran, AHCC, coriolus versicolor, maitake, cordiceps, hitozan. oko komercijalnog beta d-glukana dvojim jer način na koji se proizvodi nije idealan i to nije onaj isti beta-d-glukan koji se nalazi u maitake gljivi. stoga gljivi dajem prednost. koristan je i beta-mannan ali kao side efekt se naprave neke gljivice

ja sam svojevremeno uzimala Magmu, Spirulinu, Taheebo čaj, folnu, "paket" od Petrovića (tinkturu, med, kremu), vitamine i minerale. Da ne velim da sam promijenila prehranu, smanjila pušenje, izbacila alkohol, bavila se sportom, smanjila stres... i ništa!
Više ne vjerujem ama baš nikakvim pripravcima i dodacima prehrani, sve je to bacanje para!

raverica
12.05.2008., 11:12
Tako je, na papa testu ti je označeno da su promjene na cervix-u i ideš na kolposkopiju, vidjet češ na monitoru i sama gdje se nalaze promjene i docent će ti reči i objasnit šta se vidi i ako se poklapa sa papa testom napravit će ti letz biopsiju da se ustanovi jel stvarno cinIII da se može dalje znat šta treba a tipizaciju ne trebaš raditi

zašto ne moram tipizaciju? to mi je ginićka prvo rekla da trebam raditi :ne zna: al dobro pitat ću njega sutra i uzet ću pare i za tipizaciju ako mi odmah bude radio :)

valneahana
12.05.2008., 11:17
evo da se javim,ja danas išla na papa test i tražila sam da mi uradi briseve pa mi je rekla da će mi uzeti briseve danas a papu onda nakon što dođu nalazi briseva,kaže da mi je rodnica super,nemam kondiloma,imam eritroplakiju ali to je normalna pojava,radila mi je i tipizaciju makaar neznam zašto kad sam ju radila prije 7 mj. i bila je negativna ali ja sam šutila,od viška glava ne boli,pitala sam ju za bol pri odnosu i rekla mi je da je sve ok i ja sam zaključila da je to meni na psihičkoj bazi radi hpv-a jer kad mi je ona gurala spekulum nije me niš bolilo a naravno nisam bila navlažena a kad s mužem spavam onda me boli u početku tako da sam zaključila da me jebe psiha radi hpv-a a ja mislim da baš se neopterećujem s njim ali očito nešto podsvjesno meni neda mira kad idem spavati s mužem,uglavnom nalazi su mi gotovi za osam dana i nisam morala ništa nositi u zavod za javno zdravstvo jer moj dom zdravlja ima mali labos gdje se čuvaju uzorci koji se isti dan voze u zavod do dva sata tak da mi je to super,jedva čekam nalaze

valneahana
12.05.2008., 11:19
zašto ne moram tipizaciju? to mi je ginićka prvo rekla da trebam raditi :ne zna: al dobro pitat ću njega sutra i uzet ću pare i za tipizaciju ako mi odmah bude radio :)

napravi si ti tipizaciju da vidiš uopće od čega ti dolazi cin jer cin može biti od niskog rizika isto a može biti i od čestih upala a tipizacija će ti to pokazati i odmah ćeš znati jel imaš visokorizični ili ne.

plavka
12.05.2008., 11:22

Kod onog prvog lošeg papa testa prije 3 godine trebala si obavit briseve cervix-a među kojima je tipizacija i onda po nalazima je trebalo djelovat a s obzirom da ti je to preskočeno dogurala si do cinIII (mada još postoji mogučnost krivog nalaza zato se radi kolposkopija) ako imaš promjene na cervix-u -letz biopsija a ako imaš i na rodnici -fulguracija jer je bitno maknut promjene šta prije

valneahana
12.05.2008., 11:32
smije li se 2 tjedna nakon fulguracije picit po orbitreku:D?
:zubo:

a zašto ne bi mogla?pa ne šljaka tebi maternica ili rodnica kad si na orbitreku a i kako žene nakon poroda odmah idu vježbati da bi skinule kile a tad je maternica otvorena rana,niš ti nebude,sam ti vježbaj

sofi
12.05.2008., 12:04
ja uistinu vise ne znam u sto vjerovati.... u jacanje imuniteta ili ne, u cekanje ili djelovanje sto prije... svaki doktor drugo prica....
ja ocekujem rezultate hpv tipizacije za dva dana i slusajuci vas, prilicno mi je jasno sto me ceka, nije bas da mi se dopada :)....

odlucila sam se prepustiti u ruke dr. ljubojevicu, tako da cu vjerovatno neko vrijeme biti na relaciji zagreb- sarajevo....

joj da nije ovog foruma stvarno ne znam s kim bi dijelila ove ne tako radosne misli..........

pozdrav svim curama, drzite se, sve ce ovo jednom biti iza nas........ :)

plavka
12.05.2008., 12:32
ja uistinu vise ne znam u sto vjerovati.... u jacanje imuniteta ili ne, u cekanje ili djelovanje sto prije... svaki doktor drugo prica....
ja ocekujem rezultate hpv tipizacije za dva dana i slusajuci vas, prilicno mi je jasno sto me ceka, nije bas da mi se dopada :)....

odlucila sam se prepustiti u ruke dr. ljubojevicu, tako da cu vjerovatno neko vrijeme biti na relaciji zagreb- sarajevo....

joj da nije ovog foruma stvarno ne znam s kim bi dijelila ove ne tako radosne misli..........

pozdrav svim curama, drzite se, sve ce ovo jednom biti iza nas........ :)

Čekaj, cure su pisale za ginekologa u Tuzli, radile su biopsiju i konizaciju kod njega, daj potraži tu na topicu!:top: JosJedna je bila kod njega

nicole76
12.05.2008., 12:37
pa ti nemaš čak ni CIN 1 ak sam dobro shvatio, kak znaš kak bi i kaj bi bilo da si legla i radila ništa? :ne zna: možda bi imala već CIN 2 ili CIN 3?

a spomenuh istraživanje s coriolus versicolor valjda stoput. dakle čisto oralno uzimanje. 100% CIN 1 nestao, preko 90% i HPV nestao. prema tome, ne možeš reći da ništa ne djeluje

ali jebiga...radilo se o godinu dana uzimanja. i radilo se o preparatu koji djeluje

ovako: ja sam sve te preparate počela uzimati kad mi je dijagnosticiran CIN 1 + HPV visokog rizika. Sa svim tim preparatima sam dogurala do CIN 2. Onda sam bila na biopsiji nakon čega mi je prvi kontrolni nalaz bio ok.
Ja ne kažem da ništa ne djeluje, ali nemam dobrih iskustava. Uza sve to, ne da mi se stalno bit napeta i razmišljat, jer jedan se preparat pije 2x dnevo prije jela, drugi 3x dnevno tokom jela, treći 3x dnevno iza jela... Da ne velim kad negdje ideš (na put) koliko je nezgodno sve nosit sa sobom, pogotovo jer dosta toga mora biti u frižideru... Napominjem da mi ama baš ništa ne bi bilo teško da ima efekta! Pila bih i 100 stvari dnevno, ali efekt svega toga je kod mene 0 bodova!
Ako mi nalaz ne bude dobar, probat ću taj Coriolus versicolor.

plavka
12.05.2008., 13:41
sofi mislim da su ti sve info na ovom linku
http://www.vasaapoteka.com/member/Clanak1.aspx?q=133

raverica
12.05.2008., 14:32
napravi si ti tipizaciju da vidiš uopće od čega ti dolazi cin jer cin može biti od niskog rizika isto a može biti i od čestih upala a tipizacija će ti to pokazati i odmah ćeš znati jel imaš visokorizični ili ne.

e pa da, zato obavezno želim tu tipizaciju

Kod onog prvog lošeg papa testa prije 3 godine trebala si obavit briseve cervix-a među kojima je tipizacija i onda po nalazima je trebalo djelovat a s obzirom da ti je to preskočeno dogurala si do cinIII (mada još postoji mogučnost krivog nalaza zato se radi kolposkopija) ako imaš promjene na cervix-u -letz biopsija a ako imaš i na rodnici -fulguracija jer je bitno maknut promjene šta prije

tada sam samo pila neke konjske tablete i to je to. nikud me doktorica nije slala, da mi je barem rekla da si to napravim išla bih drugdje. mlado pa ludo :rolleyes:

sunce30
12.05.2008., 14:39
Bok curkeeeeeee!

Neznam koliko se sjecate moje price...2 godine i pol sam imala ascus, promjene vezane uz Hpv..
Konacno super nalaz pape :)

Kontrola za godinu dana :jumping:

Sretno svima vama sa nalazima!

sofi
12.05.2008., 15:44
sofi mislim da su ti sve info na ovom linku
http://www.vasaapoteka.com/member/Clanak1.aspx?q=133

hvala puno :) sjecam se da je josjedna bila na letzu kod ovog doktora... ali isto se sjecam da joj je nakon operacije rekao da je tkivo koje je skinuto bilo potpuno zdravo, sto znaci da operacija nije bila neophodna jer je biopsijom sve odstranjeno.... no svejedno, hvala bogu, imam mogucnosti da dodjem u zagreb do dr. ljubojevica kojeg svi tako hvale, a kao i sve ovdje djevojke, zeljela bih da mi ovo rijesi neko ko zna sta radi....
hvala ti jos jednom, i opet cu ponoviti, vise od pola informacija kojima sad baratam o hpv, ne bih znala da nije bilo ovog foruma... doslovno mogu, zahvaljujuci svom znanju, uticati na tok lijecenja....:top:

Paprena_mala
12.05.2008., 16:00
Jel mislite da ovi acidoverusi i bifidoverusi imaju kakvog efekta ili su cisto bacanje novaca?

valneahana
12.05.2008., 16:21
Jel mislite da ovi acidoverusi i bifidoverusi imaju kakvog efekta ili su cisto bacanje novaca?

na hpv nemAJu utjecaj,oni su dobri za gljivice i neke bakterije,uostalom njih imaš po jogurtima a oni nisu skupi ali na hpv nedjeluje

daci
12.05.2008., 21:46
na hpv nemAJu utjecaj,oni su dobri za gljivice i neke bakterije,uostalom njih imaš po jogurtima a oni nisu skupi ali na hpv nedjeluje

Hvala ti,i stvarno imas strpljenja za sve.Ja neznam sta bi bez vas,forum mi je otkrice bas...Mislim da me niko ne razumije,misle da pretjerujem,a ja se ustvari pretjerano bojim i brinem za svoje zdravlje,a ko ne bi?ni muz mi nije kao nekad,ma niko.Samo ovdje vidim sebi slicne i normalne.Nadam se da ce ti brisevi bit ok,nedaj se,mada je cekanje najgore.
Pusa za sve cure

raverica
13.05.2008., 08:43
evo mene natrag :D nije baš ugodno moram reći :visi: nije ono najgore ali ni ne izgleda baš dobro :ne zna: nalaz biopsije za 8 dana

doktor je :top:

valneahana
13.05.2008., 09:17
evo mene natrag :D nije baš ugodno moram reći :visi: nije ono najgore ali ni ne izgleda baš dobro :ne zna: nalaz biopsije za 8 dana

doktor je :top:

kaj ti je sve radio?

raverica
13.05.2008., 09:25
kaj ti je sve radio?

samo kolposkopiju i biopsiju. imam promjene i na cervixu i na rodnici + velika rana. jeej :rolleyes::D

za tipizaciju je rekao da trenutno nije bitna

valneahana
13.05.2008., 09:28
samo kolposkopiju i biopsiju. imam promjene i na cervixu i na rodnici + velika rana. jeej :rolleyes::D

za tipizaciju je rekao da trenutno nije bitna

ma dobro nju stigneš napraviti glavno da ti je to pogledao i da se vidi šta će reći biopsija;kad onda moraš na kontrolu i dali ti je spominjao šta će ti raditi dalje?

raverica
13.05.2008., 09:31
trebam nazvati za 8 dana kada nalaz bude gotov pa ćemo dalje dogovarati, za sad nije ništa spominjao, samo da moram i dečka naručiti za pregled. kak to ide kod muških?

Suey
13.05.2008., 09:37
ma dobro nju stigneš napraviti glavno da ti je to pogledao i da se vidi šta će reći biopsija;kad onda moraš na kontrolu i dali ti je spominjao šta će ti raditi dalje?

pa ne treba tipizacija kod cin III, naravno da je hpv:rolleyes:, to je potvrdila i kolposkopija. pogledajte postupnik koji je ljubo napisao, nema tipizacije kod cin III, odmah na kolposkopiju!

valneahana
13.05.2008., 09:37
trebam nazvati za 8 dana kada nalaz bude gotov pa ćemo dalje dogovarati, za sad nije ništa spominjao, samo da moram i dečka naručiti za pregled. kak to ide kod muških?

pregled za njega ti je 250 kn,njemu će premazati penis octenom kiselinom i onda će kolposkopom gledati dali on ima promjene po penisu,to ništa neboli i neulazi mu u penis kako si neki dečki misle nego samo izvana gleda i ako nađe nešto onda mu to može odmah maknutu,mojem su se vidjele dvije bradavice ali nismo bili sigurni jel to od hpv-a i kad smo došli on je pogledao i rekao da nema ništa nego samo te dvije i da one jesu od hpv-a i odmah mu ih je maknuo i to isto nije niš bolilo,mora se i dečku maknuti promjene ako ih ima da nebi bilo ping pong učinka,e da i to što mu je maknuo plus pregled nas je izašlo 500 kn

valneahana
13.05.2008., 09:40
pa ne treba tipizacija kod cin III, naravno da je hpv:rolleyes:, to je potvrdila i kolposkopija. pogledajte postupnik koji je ljubo napisao, nema tipizacije kod cin III, odmah na kolposkopiju!

pa u principu da netreba ali kod nas su svejedno radili da sve točno bude crno na bijelo

raverica
13.05.2008., 09:42

pa dobro, ali ne bih se žalila i da mi je tipizaciju radio pa da budem sigurna. ali za sada ne treba, stignemo i to napraviti :)

valneahana
13.05.2008., 09:45
ovo mu moram pokazat jer on jadan misli da će ga rezat :rofl::rofl: mišek moj :cerek:
nema nikakve vidljive promjene, tako da se nadam da neće imati ni na kolposkopiji :moli: bar da njega poštedim muke

nemora biti ako nema vidljive promjene da nema nevidljive,zato se i premazuje octenom kiselinom da se pokažu nevidljive promjene.stvarno ništa neboli,ja sam bila s mužem unutra jer sam htjela ući

Suey
13.05.2008., 09:45
pregled za njega ti je 250 kn,njemu će premazati penis octenom kiselinom i onda će kolposkopom gledati dali on ima promjene po penisu,to ništa neboli i neulazi mu u penis kako si neki dečki misle nego samo izvana gleda i ako nađe nešto onda mu to može odmah maknutu,mojem su se vidjele dvije bradavice ali nismo bili sigurni jel to od hpv-a i kad smo došli on je pogledao i rekao da nema ništa nego samo te dvije i da one jesu od hpv-a i odmah mu ih je maknuo i to isto nije niš bolilo,mora se i dečku maknuti promjene ako ih ima da nebi bilo ping pong učinka,e da i to što mu je maknuo plus pregled nas je izašlo 500 kn

hm? peniskopija je 250 kn, to je ujedno i pregled. moj decko je platio samo toliko. ali, nije imao promjene pa pretpostavljam da ste vi ukupno platili 500 kuna jer je morao paliti promjene tvom muzu.

valneahana
13.05.2008., 09:46
hm? peniskopija je 250 kn, to je ujedno i pregled. moj decko je platio samo toliko. ali, nije imao promjene pa pretpostavljam da ste vi ukupno platili 500 kuna jer je morao paliti promjene tvom muzu.

pa da tak sam i napisala da pregled tj. peniskopija plus skidanje tih bradavica nas je izašlo 500,a sama peniskopija je 250.

Suey
13.05.2008., 09:51
pa dobro, ali ne bih se žalila i da mi je tipizaciju radio pa da budem sigurna. ali za sada ne treba, stignemo i to napraviti :)

nemoj nista brinuti, ljubo je iskusan i vidi po promjenama jel hpv ili nesto drugo. hpv radi tipicne promjene:mig:, a ako ti je i rodnica zahvacena, pogotovo ako je recimo vidio kondilome (ravne), nema ti sto drugo biti, anece ti bezveze uzet 400 kn za nesto sto je evidentno.

kod cin III nema sto drugo biti nego hpv- tako je i meni rekao, jer je mene ginicka slala na tipizaciju nakon papa koji je pokazao cin III pa se on tome smijao - naime, morala me smjesta uputiti na kolposkopiju, a ne gubiti vrijeme na tipizaciju koja ce potvrditi hpv:rolleyes:, pogotovo stoga sto je u kvadraticu bilo oznaceno promjene vezano za hpv jer citolog takodjer prema izgledu stanica moze posumnjati na hpv, tipizacija treba zapravo da se potvrdi sa sigurnsoscu da je hpv, osim kod cin III, jer cin-ovi nizeg stupnja mogu biti uzrokovani i nekim drugim uzrocnicima (najcesce cin I, rjedje cin II), npr. klamidijom.

sad si u strucnim rukama:mig:, pa vjerujem da ce sve biti ok!

sto ti je tocno napisao, kakav ti je kolposkopski nalaz, jel imas na rodnici acetobijeli epitel?

raverica
13.05.2008., 09:56
sad si u strucnim rukama:mig:, pa vjerujem da ce sve biti ok!

sto ti je tocno napisao, kakav ti je kolposkopski nalaz, jel imas na rodnici acetobijeli epitel?

:mig::top:

piše ovako: vidljiva s-k granica. oko kanala široki ektopij na čijoj se periferiji oko 12 i 9 sati nalazi acidobijeli epitel s punktacijama. u forniksima acidobijeli epitel s kondilomima.

Suey
13.05.2008., 09:57
pa da tak sam i napisala da pregled tj. peniskopija plus skidanje tih bradavica nas je izašlo 500,a sama peniskopija je 250.

e, to:D

ma nista to ne boli, samo premaze octenom i gleda pazljivo, dio po dio, pod mikroskopom tako da, raverica, slobodno reci decku da ode. sumnjam da ce mu uzimati bris jer sto imas i ti, ima i on, a to je hpv.

rave on:D

Suey
13.05.2008., 09:59
:mig::top:

u forniksima acidobijeli epitel s kondilomima.

to ti je hpv:mig:, jer samo hpv radi kondilome - ne moras na tipizaciju, to ti je bacanje 400 kn - imam i ja takav nalaz u rodnici i hpv visokog rizika, ali nista nemam na cerviksu srecom!

raverica
13.05.2008., 10:05
to ti je hpv:mig:, jer samo hpv radi kondilome - ne moras na tipizaciju, to ti je bacanje 400 kn - imam i ja takav nalaz u rodnici i hpv visokog rizika, ali nista nemam na cerviksu srecom!

meni je cervix i rodnica i baš se to kuži na monitoru :visi:

plavka
13.05.2008., 10:20
ma znam nek dura, sve za ljubav :D

btw. meni je ta anestezija još bila i najgora, pet puta me pikao i to onak poštenski :eek::eek:

:cerek: E da baš tako i ja sam bila počaščena s 4 komada, on se trudi skinut sve biopsijom da ti cervix bude šta prije čist :s a za 6 tjedana češ na papa test i dalje ovisno o tome i nalazu biopsije:mig:

A šta se tiče dragog ,moj nije dobio anesteziju a spržio mu je peniskopijom jedan jedva vidljiv kondilom

Suey
13.05.2008., 10:49
:cerek: E da baš tako i ja sam bila počaščena s 4 komada, on se trudi skinut sve biopsijom da ti cervix bude šta prije čist :s a za 6 tjedana češ na papa test i dalje ovisno o tome i nalazu biopsije:mig:

A šta se tiče dragog ,moj nije dobio anesteziju a spržio mu je peniskopijom jedan jedva vidljiv kondilom

meni je pak nasprejao s necim

Suey
13.05.2008., 15:38
ma ja sam zastupnik sto brendova koje sam navodio :ne zna: oprosti, a jesi li ti možda zastupnik doktora ljubojevića? jer vidim da si mu fini broj pacijentica priskrbila...možda ste prijatelji? :ne zna:

predlažem da prestanemo s ovakvim pristupom. svakom sam ponudio kavu s mojom ženom, da se uvjeri tko god želi, a može se i mene upoznati pa će se vidjeti da nisam ničiji zastupnik. da skinemo ovo više s dnevnog reda, jer sit sam odgovaranja na ovakve gluposti. dakle, spominjem proizvode koje sam isprobao, i proizvode za koje vjerujem da djeluju i za koje imam poneki pisani argument ili dokaz da doista djeluju. nije zabranjeno

što se tiče čaja: ja niti u jednom trenutku nisam spominjao kuhanje za vrijeme radnog vremena i ne znam otkud ti to

:lol:, vidi se da ne pratis - o dr. ljubojevicu se pisalo puno prije nego sto sam ja dosla na ovaj forum! a i spasio je mnoge cure, plavku, iwchy, sweet, silvau, a postoji i tema o preporukama ginekologa, dakle, nije zabranjeno preporuciti ginica, tako da mislim da nisam pogrijesila sto sam preporucila klinicara s velikim iskustvom koji se bavi hpv-om. , sto je i tema ovdje. a ti preporucujes da se idu rjesavati premaligne promjene, dakle potencijalno i vrlo vjerojatno i buduce maligne promjene osobito ako je u pitanju tip 16 i 18, sto ne mozemo znati pa sve visokorizicne tipove tretiramo jednako, alternativnim putem. to nije ispravno, i vrlo je riskantno, i protivno je nacelu savjesnosti i postenja.

osim toga, navedeni doktor kojeg ovdje svi hvale, a ne samo ja,upravo je autor hrvatskog nacionalnog postupnika za premaligne promjene na cerviksu , dakle, postoji i obligatorno postupanje u takvim slucajevima, a ti sugeriras upravo kontra toga, nesto sto uopce znanstveno nije priznato!!!

i nisi probao biobran, a preporucas ga, a isti kosta 1.000 kuna!! sto se proizvoda tice, rekla sam da ne vjerujem niti jednom, osim mozda zelenom caju, sto je potvrdila i FDA jer je kao lijek potvrdila kremu od zelenog caja. ovo ostalo je sve macak u vreci najvjerojatnije. a ti uporno i konstantno reklamiras jedno te iste proizvode sumnjivog i spornog ucinka.

ovdje je tema hpv i cin-ovi - dakle, uklanjanje hpv-a, sto nije moguce prema znanstvenim spoznajama, te uklanjanje cin-ova, sto se i radi, i sto je ujedno i lijecenje kod takvih dijagnoza pa je normalno da jedna drugoj preporucujemo doktore!

silvaes85
13.05.2008., 16:03
Pozdrav!
supatnice moje. Svi govorimo kako cemo prestati odgovarati zed-u, a i dalje to uporno radimo. Od jedne "support group" je nastao cirkus. Ja nemam volje uopce govoriti svoja iskustva, jer ne zelim da me netko poput zed-a citira i preispituje moja osobna iskustva.
Ukratko, prosla sam sve cin3, biopsiju i konizaciju. To sve kod Ljubojevica. Koga zanimaju iskustva ili savjeti neka mi se javi na pm. Dok se zed ne ukloni potpuno, citam vas, ali pisem samo na pm.
Drz'te se cure moje i saljem vam pozitivne misli.:)

raverica
13.05.2008., 16:06
Pozdrav!
supatnice moje. Svi govorimo kako cemo prestati odgovarati zed-u, a i dalje to uporno radimo. Od jedne "support group" je nastao cirkus. Ja nemam volje uopce govoriti svoja iskustva, jer ne zelim da me netko poput zed-a citira i preispituje moja osobna iskustva.
Ukratko, prosla sam sve cin3, biopsiju i konizaciju. To sve kod Ljubojevica. Koga zanimaju iskustva ili savjeti neka mi se javi na pm. Dok se zed ne ukloni potpuno, citam vas, ali pisem samo na pm.
Drz'te se cure moje i saljem vam pozitivne misli.:)

vidim da smo si tu negdje. samo mene tek čeka konizacija... stavi zeda na ignore kao što ću i ja sada pa možemo na miru razgovarati :) ;)

Het
13.05.2008., 17:39
Ljepo bih Vas zamolila da se suzdrzavate od ne potrebnih komentara i vrijedjanja. Opcija 'ignore' postoji, niste prisiljeni nikog citat ako ne zelite. Zalbe su primljene i sa njima cu se zabavit cim stignem procitat sve sta je potrebno (ne samo zalbe) vec obje strane price i naravno same postove. Drzite se topica a sve ostale komentare preselite na PP.
Unaprijed hvala na razumjevanju.
Het

Suey
13.05.2008., 18:48
U lipnju prosle godine papa test mi je bio CIN 1, a papa od prije tjedan dana, CIN 2. Malo sam zabrinuta kako se to razvija, a zapravo konkretnog lijeka nema! Stupnj cistoce na bakterije mi je savrsen, tj. nemam nikakve bakterije. HPV takodjer nemam. Imate li slicna iskustva i jeste li dobivale neku terapiju zbog CIN-a?! Sta bi se trebalo cekati do CIN 3 Carcinom in Situ da bi se islo na kiruski zahvat, ili sta? Meni su 24 godine i nemam djecu! A ako se ovo ovako nastavi, imat cu ih mozda i to s velikim problemima odrzavanja trudnoce ako dodje do najgoreg! Molim za vasa iskustva, prvenstveno s mogucom terpaijom u lijecenju istog!

evo, ovo je bio post kojim je tema otvorena. kasnije je ukljucen i sam hpv kao virus u ovu temu, jer ova ga curka navodno nije imala.

dakle, kao sto je het i upozorila, mi se i drzimo teme - medjusobno razmjenjujemo iskustva vezano za cin i hpv, kako smo tretirale cin, jesmo li i kako smo uspjele rijesiti isti i i slicno. svakako ovdje ulaze i iskustva s ginekolozima, to se podrazumijeva jer je pitanje prvenstveno vezano uz cin - promjene koje se inace uklanjaju nekom od metoda kod ginekologa.

medjutim, zed je sam izjavio da ne zeli na pregled pa ne moze niti znati ima li pin, niti zeli isti tretirati, sto znaci da nema nikakvih iskustava s time niti se lijecio klasicnom medicinom, no, nije ni sam iskusio ucinkovitost tih proizvoda koje preporuca, pa stoga smatram da nam ne moze dati koristan savjet.

i nemoj se zed ljutiti kad to kazem jer je to istina i nemas stoga zasto pisati na ovoj temi.

za razliku od njega, mi smo prosle kalvariju s cin-om i hpv-om i promijenile i par ginekologa dok nismo nasle pravog koji ce znati sto i kako poduzeti, a neke koje jos to nisu ucinile i sumnjaju u misljenje svojih ginekologa, i dosle su na ovaj forum (zbog cega bi inace dosle) po savjet i misljenje, uostalom, kao i ja. a buduci da smo se nasle u istoj situaciji, svakako smo si i velika podrska.

nacelo savjesnosti i postenja, etika i opcenito dobra vjera - mislim da se curke toga drze i da si medjusobno zaista savjetujemo kako najbolje znamo, a na temelju svojeg vlastitog iskustva. jednostavno ne bih mogla za sebe zadrzati znanje koje imam sada, nakon sto sam proucila i izucila sve moguce vezano za hpv i njeogve posljedice te i sama prosla kroz par dijagnosticko-terapijskih postupaka - zelim to podijeliti sa svima ovdje kako bih i drugima skratila muke jer znam sto sam ja prozivljavala kada sam cula da imam cin III i hpv i kada su me doktori motali jer i sami nisu znali sto treba poduzeti. i ne pada mi na pamet reci da ce nekakvi multivitamini i hitozan rijesiti sve jer nece. hpv rapidno radi promjene, osobito ako ste zarazene jos necim - klamidijom, ureaplazmom i slicno, no, i sam po sebi moze napraviti veliku stetu ako se na vrijeme ne detektira i ako se pravovremeno ne uklone promjene koje su vec nastale. necete znati koji tocno tip imate,mozete imati i ona dva najgora - 16 i 18, koji vrlo brzo rade promjene, pa kad vam se utvrdi visokorizicni hpv, postupa se na jednak nacin. zahvati koje doktor mora poduzeti u tom slucaju su manja steta od stete koja bi nastala da se ceka, jer ako doktor procijeni da se mora brzo djelovati kako ne bi promjene presle u invazivni karcinom, to se mora napraviti. zed, ti to ne razumijes, vec sam ti napisala da znam to iz prve ruke jer mi clan obitelji radi na onkologiji, a drugi clan moje obitelji isto je tako radila u bolnici u inozemstvu i imala je i sama tumor koji je isla podhitno ukloniti. da, odstranili su joj dojku, ali to je manja steta nego da je umrla!

nisi lijecnik i ne mozes govoriti koliko su ili nisu opasne operacije koje ginekolozi izvode jer nisi cak znao niti koje to metode uopce postoje. to moze govoriti samo onaj tko posjeduje diplomu medicinskog fakulteta i ima iskustva. da su te metode tako opasne, ne bi se izvodile niti bi postupak nakon bio tako jednostavan ili bi bile upozorene na moguce lose ishode. ti postupci traju cca oko 5 min i ne treba mirovanje, osim kod klasicne konizacije koja je kirurska metoda i mora se izvoditi u bolnici.kad bi se sve dalo rijesiti vitaminima i ostalim, kirurgija ne bi postojala

promijenila sam ginekologe jer se nisu drzali postupnika, prepisivali mi antibiotike bez nalaza briseva, odokativno, cekali s kolposkopijom na koju je citolog odmah uputio, javljali mi nalaze nakon 2 mjeseca i slicno, i normalno da sam ljuta i izvan sebe - najradije bih im spicila tuzbu zbog nesavjesnog lijecenja, ali je to protiv doktora gotovo nemoguce jer ih stite kolege, a i oni mogu opaliti protuzbu vezano za klevetu i uvredu.

dakle, djevojke, proucite postupnik i vidite jel se vas ginekolog drzi toga. cin-ovi koji nisu uzorkovani hpv-om obicno se povuku, no, to nije slucaj kod cin-a uzrokovanog hpv-om. tu moze biti samo jos gore i nemte sto cekati. bolje da napravite biopsiju vec kod cin I, nego da zavrsite na konizaciji. osobito ako imate cin I pa vam kazu da dodjete za 4 mjeseca. ne, tada morate na tipizaciju hpv-a i ako vam ustanove visokorizicni, smjesta na kolposkopiju! jedino cete tako vidjeti gdje su promjene i kojoj su mjeri te ce se moci vec vrlo rano rjesavati problemi kako bi se sprijecile teze posljedice. pripravci vezano za imunitet vrlo su sporni jer je hpv lokalna infekcija, a ne sistemska, i hpv vrlo vjesto izbjegava nas imunitet. zato vam je sve to bacanje novaca. idite ginekologu, ako posumnjate da vas nesavjesno lijeci, mijenjate ga!

postupnik i pojasnjenja:

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/04_cin_postupnik.asp

dakle,ako imate cin, i nadjen je hpv visokorizicni, preporuca se napraviti kolposkopija i biopsija:

"U liječenju CIN-a prevladava stav o što poštednijem liječenju, koje će omogućiti što ranije "rješavanje" displazije, bez značajnijih ili trajnijih posljedica. S obzirom na znatnu mogućnost spontane regresije nalaza: kod CIN 1 do 60%, kod CIN 2 i CIN 3 prosječno 35%, osobito nakon liječenja upalnih promjena, prvi korak je bakteriološka i virusološka obrada vrata maternice, te liječenje prisutne infekcije. U slučaju nalaza HPV infekcije visokorizičnim tipovima, nužno je načiniti kolposkopiju, a ovisno o kolposkopskom nalazu i biopsiju. Regresija nalaza - povlačenje displazije nakon biopsije iznosi i do 70%."

dakle, regresija nalaza nakon biopsije, sto znaci da se ista preporuca napraviti ako vam kolposkopijom nadju promjene, a nikako cekati s takvim nalazom milost bozju jer se ovaj dio o sto postednijem lijecenju i regresiji nalaza nakon upalnih promjena odnosio na nalaz cin-a bez visokorizicnog hpv-a.

sofi
13.05.2008., 19:35
ja sam nakon lose pape (CIN I), odmah upucena da radim kolposkopiju, a onda i na hpv tipizaciju...... citolog je prilikom kolposkopije vidio promjene i kondilome i odmah rekao da nema dvojbe da je rijec o visokorizicnom, ali da bismo bili 100 %, naravno uzeli su bris i poslali na analizu....

sutra ili prekosutra su mi nalazi i opet sam nervozna iako znam potencijalni ishod.....

Suey
13.05.2008., 19:42
ja sam nakon lose pape (CIN I), odmah upucena da radim kolposkopiju, a onda i na hpv tipizaciju...... citolog je prilikom kolposkopije vidio promjene i kondilome i odmah rekao da nema dvojbe da je rijec o visokorizicnom, ali da bismo bili 100 %, naravno uzeli su bris i poslali na analizu....

sutra ili prekosutra su mi nalazi i opet sam nervozna iako znam potencijalni ishod.....

jasno, ali morali su ti uzeti sve briseve - dakle, na urea i mikoplazmu, hpv, bakterioloski bris i bris na klamidiju da se eventualno vidi ima li jos sto uz hpv. ako su kondilomi, nema sumnje da imas hpv. a gdje su ti sve promjene, na cerviksu ili imas i na rodnici? jos jedna vazna stvar - ne gledaju svi ginekolozi rodnicu, tako da pazite i na to, jer i na njoj mogu biti promjene koje se moraju ukloniti!

valneahana
13.05.2008., 20:41
jasno, ali morali su ti uzeti sve briseve - dakle, na urea i mikoplazmu, hpv, bakterioloski bris i bris na klamidiju da se eventualno vidi ima li jos sto uz hpv. ako su kondilomi, nema sumnje da imas hpv. a gdje su ti sve promjene, na cerviksu ili imas i na rodnici? jos jedna vazna stvar - ne gledaju svi ginekolozi rodnicu, tako da pazite i na to, jer i na njoj mogu biti promjene koje se moraju ukloniti!

ajme sad si me podsjetila jer neznam jeli meni moja pogledala ili nije,a valjda bi vidjela da ima nešto kad mi je uzimala briseve,joooooooooj kako smo jadne u pi... mat....samo problem za problemom

sofi
13.05.2008., 21:03
DG: ....forniksi bez promjena...........
mislim da to znaci da su promjene samo na cerviksu.........

a za tu mikrobiolosku obradu, niko mi nije nista spominjao, ali ja sam se raspitala i sama cu insistirati da mi se naprave ti brisevi ...
kakav sam peh, nace mi sve sta postoji od tih bakterija, plazmi i caga sve jos:)

sto se tice kondiloma na cerviksu neki ( mislim na doktore) pretpostavljaju da je rijec o visokorizicnom hpv-u koji prouzrokuje kondilome, ja se nadam da je mozda mozda niskorizicni u pitanju, a nekako osjecam da ce i jedani i drugi biti pozitivni....

i da, pocela sam koristiti vaginalete sa kantarionovim uljem, kupila sam i jos neke sa uljem australijskog cajevca, ravensarom, alo verom, propolisom... prije nego sam ih pocela koristiti imala sam upalu i bukvalno osjecaj vrucice, nelagode i samo nakon par dana koristenja to mi je proslo... a za te vaginalete sam i procitala ovdje na forumu, steta sto se ne mogu kupiti u hrvatskoj vec samo u bosni jer su uistinu jeftine... kutija oko 15 kn.... al sam procitala da se mogu naruciti preko neke zena, al tada su skuplje naravno...

Suey
13.05.2008., 21:19
DG: ....forniksi bez promjena...........
mislim da to znaci da su promjene samo na cerviksu.........

a za tu mikrobiolosku obradu, niko mi nije nista spominjao, ali ja sma se raspitala i sama cu insistirati da mi se naprave ti brisevi ...
kakav sam peh, nace mi sve sta postoji od tih bakterija, plazmi i caga sve jos)

zato sam i dala link na harnicinu stranicu jer ti je prvi korak potpuna obrada, znaci, svih 5 briseva koje sam napisala. prvo mora rjesavati ostalo, a onda hpv, tj. promjene.

ma ne mora biti, meni nisu nista drugo nasli, nemoj tako crno:) a jedan biser od ginica mi dao sumamed, medazol i plimycol bez da je cekao nalaz briseva koji su na kraju stigli uredni:rolleyes:

cudna dijagnoza, mislim da je trebalo spomenuti cerviks:confused:, ali nisam sigurna:ne zna:, kod mene je napisano da je nalaz na cerviksu uredan, vidljiva s-k granica, a u forniksima debeli acidobijeli epitel s kondilomima.

a evo o kolposkopiji i kakvi sve nalazi kolposkopije mogu biti:

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/04_kolpos.asp

Suey
13.05.2008., 21:26
sto se tice kondiloma na cerviksu neki ( mislim na doktore) pretpostavljaju da je rijec o visokorizicnom hpv-u koji prouzrokuje kondilome, ja se nadam da je mozda mozda niskorizicni u pitanju, a nekako osjecam da ce i jedani i drugi biti pozitivni....

i da, pocela sam koristiti vaginalete sa kantarionovim uljem, kupila sam i jos neke sa uljem australijskog cajevca, ravensarom, alo verom, propolisom... prije nego sam ih pocela koristiti imala sam upalu i bukvalno osjecaj vrucice, nelagode i samo nakon par dana koristenja to mi je proslo... a za te vaginalete sam i procitala ovdje na forumu, steta sto se ne mogu kupiti u hrvatskoj vec samo u bosni jer su uistinu jeftine... kutija oko 15 kn.... al sam procitala da se mogu naruciti preko neke zena, al tada su skuplje naravno...

nije ti bitan niskorizicni jer on nije potencijalno maligni, pa zato zavodi za javno zdravstvo niti ne rade tipizaciju na niskorizicni. no, ovisi i kojom metodom rade kod vas tipizaciju, jel roche amplicor pcr ili digene, jer ovaj prvi test je puno tocniji i obuhvaca puno vise tipova, dok je digene slabiji i zastarjeli. ovi kondilomi koje ti imas su najvjerojatnije ravni kondilomi koji su, prema najnovijim saznanjima, uzrokovani visokorizicnim tipovima. oni ti niti nisu vidljivi dok se rodnica i cerviks ne premazu octenom kiselinom. siljasti kondilomi su ti vrlo uocljivi i rjedje se nalaze unutra, to su uglavnom vanjski kondilomi. e sad, ja sam sve vidjela na monitoru kraj sebe, kako izgleda taj moj acidobijeli epitel i ravni kondilomi. ne znam kako je kod tvog ginica.

Suey
13.05.2008., 21:35
ajme sad si me podsjetila jer neznam jeli meni moja pogledala ili nije,a valjda bi vidjela da ima nešto kad mi je uzimala briseve,joooooooooj kako smo jadne u pi... mat....samo problem za problemom

nemam pojma, bolje da ju pitas:ne zna:, no, nisi li vec radila tipizaciju i bila negativna? a imala si urednu papu, jel da? onda sigurno nemas nista!

valneahana
13.05.2008., 21:47
nemam pojma, bolje da ju pitas:ne zna:, no, nisi li vec radila tipizaciju i bila negativna? a imala si urednu papu, jel da? onda sigurno nemas nista!

pa radila sam i bila je negativna ali me strah da možda nemam kondilome od niskog,kak sam imala vani pa da nemam možda unutra na početku ulaska u rodnicu,jer to mi sigurno nije vidjela jer tamo stoji spekulum pa nemože vidjeti,može jedino ako koristi onaj spekulum koji ide u L,A ZNAŠ DA sam nedavno pričala da sam si napipala nešto jedno na 2 cm dubine,sad neznam jeli to kondilom ili je takva sluznica i ja glupača skroz zaboravila,jučer mi je radila briseve jer sam tražila i opet tipizaciju makar neznam zašto kad je ova bila negativna ali ja sam šutila,od viška glava ne boli a papu mi je rekla napraviti onda nakon što dođu nalazi briseva pa ću je onda pitati da mi pogleda to kaj sam napipala,baš me zanima kaj će biti na brisevima,nalaz mi je za osam dana.sofi te vaginalete sam ja zvala ženu i rekla mi je da je jedna kutija 40 kn a unutra ima 5 vaginaleta i da trebam to koristiti 3 mjeseca radi hpv-a i to mi izađe previše,koliko bi ja onda kutija trebala naručiti,a u hrvatskoj će se u apotekama pojaviti za oko godinu dana,tako mi je rekla.

Suey
13.05.2008., 21:58
pa radila sam i bila je negativna ali me strah da možda nemam kondilome od niskog,kak sam imala vani pa da nemam možda unutra na početku ulaska u rodnicu,jer to mi sigurno nije vidjela jer tamo stoji spekulum pa nemože vidjeti,može jedino ako koristi onaj spekulum koji ide u L,A ZNAŠ DA sam nedavno pričala da sam si napipala nešto jedno na 2 cm dubine,sad neznam jeli to kondilom ili je takva sluznica i ja glupača skroz zaboravila,jučer mi je radila briseve jer sam tražila i opet tipizaciju makar neznam zašto kad je ova bila negativna ali ja sam šutila,od viška glava ne boli a papu mi je rekla napraviti onda nakon što dođu nalazi briseva pa ću je onda pitati da mi pogleda to kaj sam napipala,baš me zanima kaj će biti na brisevima,nalaz mi je za osam dana.sofi te vaginalete sam ja zvala ženu i rekla mi je da je jedna kutija 40 kn a unutra ima 5 vaginaleta i da trebam to koristiti 3 mjeseca radi hpv-a i to mi izađe previše,koliko bi ja onda kutija trebala naručiti,a u hrvatskoj će se u apotekama pojaviti za oko godinu dana,tako mi je rekla.

e, vidis, to i mene muci, jel oni uopce pogledaju sto je na pocetku? jer tamo je spekulum a ne znam kakav spekulum ljubo koristi:ne zna:

te vaginalete su od cydonie i navodno nemaju ravensaru koju bi trebale imati.ali, dajte pazite kaj sve stavljate dolje, to je i topli savjet od plavke!

valneahana
13.05.2008., 22:36
e, vidis, to i mene muci, jel oni uopce pogledaju sto je na pocetku? jer tamo je spekulum a ne znam kakav spekulum ljubo koristi:ne zna:

te vaginalete su od cydonie i navodno nemaju ravensaru koju bi trebale imati.ali, dajte pazite kaj sve stavljate dolje, to je i topli savjet od plavke!

mislim da ljubo koristi običan tj. onaj koji se otvara kao kad patka otvara kljun,takvi svi koriste jer su ti za takvu primjenu a oni šta idu u L se nemogu sjetiti za šta smo ih mi koristili,znam da je bio neki zahvat ali se nemogu sjetiti koji i ja sam morala držati jer nemože doktor držati i raditi,znači da kad ti nešto radi ako sestra ništa dolje nedrži onda ti radi s običnim ali ja ću sljedeći puta tražiti pošto mi netreba ništa raditi dolje neka mi onda stavi taj u L da može vidjeti dali ima kaj jer inače se ti u L trebaju držati jer oni nemaju šerafić kao obični da zašerafi pa da stoji na mjestu i mislim da kad te pregledava sa onim u L DA MU TREBAJU DVA jer se jedan stavlja gore na ulaz a drugi dolje i onda se to nategne tj. povuče se ovaj gore prema gore a ovaj dolje prema dolje i onda se može vidjeti a isto tako se mogu zarotirati u stranu pa da se vidi taj ulaz

sofi
13.05.2008., 22:55
zato sam i dala link na harnicinu stranicu jer ti je prvi korak potpuna obrada, znaci, svih 5 briseva koje sam napisala. prvo mora rjesavati ostalo, a onda hpv, tj. promjene.

ma ne mora biti, meni nisu nista drugo nasli, nemoj tako crno:) a jedan biser od ginica mi dao sumamed, medazol i plimycol bez da je cekao nalaz briseva koji su na kraju stigli uredni:rolleyes:

cudna dijagnoza, mislim da je trebalo spomenuti cerviks:confused:, ali nisam sigurna:ne zna:, kod mene je napisano da je nalaz na cerviksu uredan, vidljiva s-k granica, a u forniksima debeli acidobijeli epitel s kondilomima.

a evo o kolposkopiji i kakvi sve nalazi kolposkopije mogu biti:

to nije cio nalaz, nego samo dio koji se odnosi na rodnicu, jer si me pitala da li je samo na cerviksu ili i na rodnici, a vec sam napisala da imam cin I i kondilome na cerviksu.... a sto se tice vaginaleta, ja sam stvarno cula sve najbolje...... a sta je sa ravensarom, te jos nisam koristila, jos uvijek koristim te sa kantarionovim ?

sweet
13.05.2008., 22:57
nije zabranjeno niti preporučiti proizvode. kad netko spominje folacin, što to znači da je agent JGL? svašta

biobran preporučujem zato jer je nadokumentiraniji, najkonkretniji, s najviše istraživanja koja bi potvrdila njegovu konkretnu korist i to kroz oralno uzimanje, s najkonkretnijim brojkama i najkonkretnijom dokumentacijom

razmisli malo. meni ne bi bio problem da sam agent koji ga prodaje napisati, 'moja žena se izlječila pomoću biobrana'. napisao bih samo par takvih postova i skinuo se s teme, i sigurno bi bilo onih koji bi kupili

pa neću pisat laži, smiješno

joj zed, al ti s tim svojim preparatima... aj nek digne ruku ijedna cura kojoj su samo "travke" pomogle i izliječile ju? ajmo ne zavaravat ljude... da, može pomoći, al bitno je DA NE MORA!!! isto kako je nekad gladovanje spasilo nekog od tumora, tako može nekog drugog nešto bla bla...

ovo nije šala, treba otići doktoru, riješiti sve što prije i amen... a onda, tko se želi igrat liječnika, nek samo izvoli...

oni koji žele što prije ozdraviti trebaju sve promjene klinički odstraniti i kad je sve "u redu", onda se baviti imunitetom i slično...

Suey
13.05.2008., 23:07
to nije cio nalaz, nego samo dio koji se odnosi na rodnicu, jer si me pitala da li je samo na cerviksu ili i na rodnici, a vec sam napisala da imam cin I i kondilome na cerviksu.... a sto se tice vaginaleta, ja sam stvarno cula sve najbolje...... a sta je sa ravensarom, te jos nisam koristila, jos uvijek koristim te sa kantarionovim ?

a onda ok, krivo sam te shvatila!ma najvjerojatnije su ti to ravni kondilomi. a sto ti je ginic rekao da ce raditi nakon tipizacije? naime, mora ti napraviti biopsiju ako imas cin I i kondilome na cerviksu.

pod ravensaru se svasta trpa, a i ima ih nekoliko vrsta, tako nesto, a njihova ravensara nije ona koja bi trebala biti. vise o tome ce ti znati reci phyto, jer ja se ne bavim time, on je o tome pisao tu na forumu.

nicole76
14.05.2008., 12:51
i dr. ljubojević zarađuje. i to fine pare. 2000 kn za mali zahvat poput lletz konizacije nije kikiriki lova. čovjek odradi vjerojatno deset takvih zahvata na dan. plus, čovjek obavi i kolposkopiju, biopsiju, fulguraciju, a onda još obavi i peniskopiju pa i to naplati. što to govori o kvaliteti njegova rada? samo po sebi, baš ništa (da se krivo ne shvati: čovjek radi kvalitetno, ali to nema nikakve veze s cijenom kuju naplaćuje. on bi mogao naplaćivati triput više ili triput manje za isti posao)

Naravno da zarađuje, pa ne radi da bi bio u gubitku!
Samo što drugi privatnici naplaćuju puno više, a o stručnosti da ne pričam. Zahvaljujući curama i Forumu gdje sam čula za Ljubojevića, ne samo da sam došla u najbolje ruke nego sam samo na biopsiji uštedila 600 kn!!!! :s

nicole76
14.05.2008., 13:19
i svaka mu čast na stručnosti i pristupu. ali zašto mu lletz konizacija košta 2000? koliko drugi naplaćuju lletz konizaciju?

Nemam pojma koliko drugi naplaćuju, sva sreća to nisam obavila i nadam se da neću morati. Al uopće se ne bih čudila da naplaćuju puno više nego Ljubo. Kod njega su cijene stvarno pristupačne.

Suey
14.05.2008., 13:26
je, zato su na listi lijekova.

privatnik je i ima pravo uzimati naknadu za svoj rad. pa te cijene su nista naspram cijena u eu ili usa. k nama i dolaze stranci da bi jeftino prosli u tome. a biobran koji u rh nitko nije niti koristio, dodje 1000 kn za jedva mjesec dana, ako i toliko, a rezultati su nepoznati, dok doktor ukloni sve te promjene i to ti nitko drugi ne moze napraviti. opet govoris o operacijama o kojima ne znas nista. jesi li ti ikad vidio odvjetnicke tarife?
a booooomeeee cijene tih svih kvazi dodataka koji nisu priznati u sluzbenoj medicini shishaju cak i cijene antibiotika!! kod nas situacija obrnuta - doktori jeftini, a preparati skupi. ja sam platila sve te obrade kod njega dosad oko 1300 kuna, a toliko ti je skoro biobran. i gotova sam, jos samo kontrolni papa i to je to. a tebi treba barem tri mjeseca biobrana, i to ako uopce pomaze. ti dodaci se niti ne nalaze na listi lijekova jer nisu lijekovi, znaci, netko tko ima rak, dobije besplatno s liste lijekova odobrene lijekove, ali ove dodatke mora platiti masno. kola neki takav mail - neki covjek trazi pomoc za kcer koja se zeli lijeciti takvim lijekovima, ali nema love pa da mi kao pomognemo i uplatimo. dakle, citostatici su joj besplatni, ali od nas se trazi da pomognemo tako nesto - pa sto onda taj biobran proizvodjac ne pomogne malo takvima? pa ne skodi niti takvima malo socijalne osjetljivosti. ali ne, za sve se napada sluzbena medicina i sluzbena farmaceutska industrija. uostalom, taj biobran ti je za osobe koje su podvrgnute zracenju i kemoterapiji, a ne za nas, zdrave i mlade djevojke, jos ce nam i zeznut imunitet.

ti zivis u nekakvom svom uvrnutom svijetu alternative gdje su svi doktori zlocinci, djelujes kao nekakav sektash, ali, oprosti, u 21. stoljecu takvo je razmisljanje neprihvatljivo. eto, to je to, i vise ti ne odgovaram.

plavka
14.05.2008., 13:34
I da ne zaboravimo dobiješ phd nalaz i to za 7 dana, a još mi je nejasno kako se cure usude potrošit toliko love na te vaginalete za 3 mjeseca korištenja( upitno je šta uopće stavljaju u sebe) a na kolposkopiju ne bi išle za 200 kn da vide kakvo je stanje pa da se zna šta dalje

zed_alive
14.05.2008., 14:28
I da ne zaboravimo dobiješ phd nalaz i to za 7 dana, a još mi je nejasno kako se cure usude potrošit toliko love na te vaginalete za 3 mjeseca korištenja( upitno je šta uopće stavljaju u sebe) a na kolposkopiju ne bi išle za 200 kn da vide kakvo je stanje pa da se zna šta dalje

kolposkopiju treba napraviti. rekao bih da većina cura vjeruje papa nalazu jer ne zna koliko je papa nepouzdan, a doista je nepouzdan

Suey
14.05.2008., 14:31

evo zedov odgovor ne vidim jer je na ignore listi:lol:, slozila bih se s plavkom - nesto sto je vrlo sumnjivo, a i riskantno, pa nitko pametan i razuman ne bi izabrao! kod ginica, pravog i strucnog, rijesite to u kratkom postupku!

ne zaboravite, a to sam i napisala u onom dugackom postu - cin-ovi uzrokovani hpv-om se ne povlace - ovdje morate napraviti kolposkopiju i vec prema nalazu kolposkopije, biopsiju ili fulguraciju, nakon toga je tek moguca regresija nalaza! u takvim slucajevima se ne smije pustiti i cekati da prodje samo od sebe - to je protivno postupniku!! no, ne drze vam se svi doktori postupnika i svaki ima svoje misljenje o tome:rolleyes:, a vama je vrijeme dragocjeno!

raverica
14.05.2008., 14:44
maloprije sam pričala sa sestričnom, ona je imala cin2 i hpv. od lijekova koje je dobila je imala alergijsku reakciju i skoro se ugušila tako da se nisu usudili joj dati neke druge lijekove. otišla je kod petrovića u veliku goricu koji joj je dao med sa dodacima i tinkturu. bila je uporna i za 2-3 mjeseca se riješila cina i sada su joj nalazi već nekoliko godina u redu. svakako ću probati taj med, ne može napraviti ništa loše :top:

larazg
14.05.2008., 14:46
Suey... evo stigli mi brisevi:
nalaz mikrobiološke pretrage - Lactobacillus sp
Roche aplicator PCR DNK test na HPV - pozitivan
Roche aplicator PCR test na Chlamydia trachomatis - negativan
Mycoplasma nije izolirana
Ureaplazma nije izolirana

urinokultura - Escherichia colii 10 x3

Suey
14.05.2008., 14:56
maloprije sam pričala sa sestričnom, ona je imala cin2 i hpv. od lijekova koje je dobila je imala alergijsku reakciju i skoro se ugušila tako da se nisu usudili joj dati neke druge lijekove. otišla je kod petrovića u veliku goricu koji joj je dao med sa dodacima i tinkturu. bila je uporna i za 2-3 mjeseca se riješila cina i sada su joj nalazi već nekoliko godina u redu. svakako ću probati taj med, ne može napraviti ništa loše :top:

pa kakve su joj lijekove dali kod hpv-a?? hpv se ne lijeci, uklanjaju se promjene! a svasta moze biti u tom cin-u - je li imala sto drugo osim hpv-a, jel isla na tipizaciju ili je hpv pisalo samo na papi?

Suey
14.05.2008., 14:58
Suey... evo stigli mi brisevi:
nalaz mikrobiološke pretrage - Lactobacillus sp
Roche aplicator PCR test na Chlamydia trachomatis - negativan
Mycoplasma nije izolirana
Ureaplazma nije izolirana

urinokultura - Escherichia colii 10 x3

imas isti nalaz kao i ja:D, jedino ja nisam radila urinokulturu. lactobacillus je dobra bakterija pa je to uredan nalaz, tako kazu ginici:)

nista, kontrolirat ces se cesto zbog hpv-a, super je sto nemas promjena, a i ako slucajno se dogode kakve, vrlo ces ih rano ukloniti!:top:

raverica
14.05.2008., 15:00
pa kakve su joj lijekove dali kod hpv-a?? hpv se ne lijeci, uklanjaju se promjene! a svasta moze biti u tom cin-u - je li imala sto drugo osim hpv-a, jel isla na tipizaciju ili je hpv pisalo samo na papi?

išla je na kolposkopiju i biopsiju, za ostalo ne znam. i imala je nekog koma ginekologa pa je prešla nekom drugom koji joj je valjda to preporučio. ne znam detalje, ali mi je rekla da odeš tom čovjeku s nalazima pa ti on preporuči med i ako treba i tu tinkturu..
a ima za kupiti i u ljekarnama po zagrebu

plavka
14.05.2008., 15:25
išla je na kolposkopiju i biopsiju, za ostalo ne znam. i imala je nekog koma ginekologa pa je prešla nekom drugom koji joj je valjda to preporučio. ne znam detalje, ali mi je rekla da odeš tom čovjeku s nalazima pa ti on preporuči med i ako treba i tu tinkturu..

Odlično si to napisala ,naime sve joj je uklonjeno biopsijom! :top:
A med sam po sebi --pretpostavljam onaj --zeleni med--- za dizanje imuniteta ne može štetit alii nije maknuo CIN II

plavka
14.05.2008., 15:27

Koliko dugo si pozitivna na visokorizičan hpv?

zed_alive
14.05.2008., 15:27
aj nek digne ruku ijedna cura kojoj su samo "travke" pomogle i izliječile ju?

ovo previdjeh. bila ti je dersu, ali bilo je na temi još takvih cura, ne pamtim koje, mislim da sam još za latiteu pročitao po sjećanju, ali još ih je bilo

plavka
14.05.2008., 15:36
Da ne bi bilo zabluda Dersu je imala niskorizični hpv!

Suey
14.05.2008., 15:39
Odlično si to napisala ,naime sve joj je uklonjeno biopsijom! :top:
A med sam po sebi --pretpostavljam onaj --zeleni med--- za dizanje imuniteta ne može štetit alii nije maknuo CIN II

ma imam ja svog medara, volim med i uzimam domaci med od kolege, danas je rekao da ce mi probati nabaviti propolis, al pravi, jer ovo sto se prodaje, nije to to!

a i to sto kaze plavka - nemoguce je da ti med makne cin II, pa isla je na biopsiju i time je sve receno:mig:

zed_alive
14.05.2008., 16:03
Da ne bi bilo zabluda Dersu je imala niskorizični hpv!

kaj nije imala CIN?

larazg
14.05.2008., 16:06

pa oko 7-8 godina

Het
14.05.2008., 16:45
jao miline ne vidim vise zeda....... :)
napokon se mozemo fokusirati na nase probleme...

lijepo sam rekla da se kanite jedni drugih..kazneni kartoni postoje za svih..bez iznimke

Het
14.05.2008., 16:54
ovo sta je ona njega komentirala ..komentirala je totalno ne izazvana..covjek joj se nije uopce ni obratio..svi ste lijepo zamoljeni da se ne obracate jedni drugima te sve ostale rasprave ne vezane uz temu preselite na PP dok ja ne procitam sve..ignore opciju svi znate
ovakvim 'bockastim' komentarima samo potvrdjujete tvrdnje da vi prve pocnete..razmislite malo..ja imam puno toga za citat.ali ne pomazete mi ako se dirate u covjeka koji je na moj zahtjev jako kulturno reagirao dok drugi moju molbu ignoriraju

Het
14.05.2008., 17:24
da, vidim. a tko je koga napadao i tko je fokusiran na tematiku, zna se.

mislim da si zaboravila spomenut da je ovo bio povod tom komentaru tj ti si prva krenula

evo zedov odgovor ne vidim jer je na ignore listi:lol:,

budi fer pa pejstaj sve kad vec pejstas..ti si njega spomenula prva (malo bocnula) isto kao i kolegica sofi
nije se obratio ni tebi ni njoj na osobnom nivou PRVI van teme u toku dana

sofi
14.05.2008., 18:10
eh jedno konkretno pitanje: da li je neka od vas radila mikrobiolosku obradu kod dr. ljubojevica ( aerobne, anaerobne bakterije, mikolpazma, klamidija i ureaplazma), ako jeste koliko kosta i koliko se ceka na nalaz?

nicole76
14.05.2008., 18:15

Ja sam bila kod Radovana Petrovića sa tadašnjim nalazima (CIN 1 i HPV visokog rizika). Dao mi je tinkturu za uro-genitalni sustav, med s dodatkom (za jačanje imuniteta) i žutu kremu (za mazanje dolje). Odmah ti kaže da ne očekuješ rezultat preko noći (treba cca 1 god!!!).
Jedan komplet (med, tinktura i krema) traje oko mjesec dana i košta oko 350 kn u biljnoj ljekarni (kod njega je nešto jeftinije, ali živi u Gorici).
Išla sam k njemu na preporuku jedne poznanice koja je tako, navodno, izliječila CIN II.

larazg
14.05.2008., 18:20

krivo sam ti napisala.. 1999 sam prvi put radila briseve i tada sam bila pozitivna na HPV... a u sebi bog zna koliko sma ga nosila...:ne zna:

raverica
14.05.2008., 18:27
Ja sam bila kod Radovana Petrovića sa tadašnjim nalazima (CIN 1 i HPV visokog rizika). Dao mi je tinkturu za uro-genitalni sustav, med s dodatkom (za jačanje imuniteta) i žutu kremu (za mazanje dolje). Odmah ti kaže da ne očekuješ rezultat preko noći (treba cca 1 god!!!).
Jedan komplet (med, tinktura i krema) traje oko mjesec dana i košta oko 350 kn u biljnoj ljekarni (kod njega je nešto jeftinije, ali živi u Gorici).
Išla sam k njemu na preporuku jedne poznanice koja je tako, navodno, izliječila CIN II.

ona je dobila tu tinkturu i med s dodatkom, žutu kremu mi nije spominjala. bila je uporna i nije joj trebala godina, nakon nekoliko mjeseci su se vidjela poboljšanja. samo stvarno treba biti uporan. vidjet ću kakvi će mi nalazi biopsije doći pa možda isto probam :)

plavka
14.05.2008., 18:48
krivo sam ti napisala.. 1999 sam prvi put radila briseve i tada sam bila pozitivna na HPV... a u sebi bog zna koliko sma ga nosila...:ne zna:

Hvala na odgovoru, 9 godina bez promjena:top: a visokorizični konstantno prisutan .
Eto cure još jedan primjer da kad stigne loš nalaz ---bilo koji cin--- šta prije treba na daljnju obradu i uklanjat promjene jer ko zna koliko se organizam borio sa virusom:s

sofi
14.05.2008., 18:53

kazi nam sta ti radis da i mi radimo........ :):):)
mozes li napisati kako ide tvoja prica? da li si ikada imala promjene?

Suey
14.05.2008., 19:51
meticilin rezistentni streptokok grupe a ili ti mrsa je najčešće bolnička infekcija jer je mrsa po bolnicama ajmo tako reći udomaćen i postoje antibiotici koji djeluju na njega ali treba duža uporaba njih,npr. vankomicin djeluje,na mrsu nedjeluju ovi uobičajeni antibiotici tipa ketocefa,klavocina,ceprexa,sumameda,novocefa itd . i zato se zove rezistentan jer zahtjeva bolničko liječenje i jače antibiotike.kada kod bilo kojeg uzročnika ne djeluju antibiotici tj. većina njih onda se daju ovi agresivniji,jer nemože se desiti da na neki uzročnik(bakteriju)ne djeluje ama baš ni jedan,uvijek postoji neki koji djeluje.

meni ti je jedan ginic (mogu ti na pm i koji) dao prije nalaza briseva sumamed (decko i ja popili, onak kak se pije za spolne bolescine), i da kombiniram plimycol i medazol vaginalete naizmjence. i ja ti to sve napravila, a u medjuvremenu stigli brisevi cisti, samo je bio lactobacillus i hpv je bio pozitivan, naravno. pa jel normalan? pregledao me palpacijom i rekao da imam jaku upalu, a ja reko, pa naravno da je iziritirano jer sam taj dan bila na brisevima (a k njemu sam dosla po drugo misljenje) pa ima sekreta, ali on nista, i dalje tupio svoje. strasno, ljubo se krizao na to!

valneahana
14.05.2008., 20:24
meni ti je jedan ginic (mogu ti na pm i koji) dao prije nalaza briseva sumamed (decko i ja popili, onak kak se pije za spolne bolescine), i da kombiniram plimycol i medazol vaginalete naizmjence. i ja ti to sve napravila, a u medjuvremenu stigli brisevi cisti, samo je bio lactobacillus i hpv je bio pozitivan, naravno. pa jel normalan? pregledao me palpacijom i rekao da imam jaku upalu, a ja reko, pa naravno da je iziritirano jer sam taj dan bila na brisevima (a k njemu sam dosla po drugo misljenje) pa ima sekreta, ali on nista, i dalje tupio svoje. strasno, ljubo se krizao na to!

pa zato i kažem da se treba pričekati nalaz,u tih tjedan dana dok ne dođe nalaz se nebude niš dogodilo,ma svi tako daju prije nego dođu nalazi,ali ama baš svi a ja znam da se to nesmije jer sam tako učila,i oni su učili ali šta su sve učili pa oni i dalje po svome,tako je uvijek bilo i biti će

larazg
14.05.2008., 20:44
kazi nam sta ti radis da i mi radimo........ :):):)
mozes li napisati kako ide tvoja prica? da li si ikada imala promjene?

iskreno???

kontroliram PAPA svakih 8-10 mjeseci, briseve svakih 6 mjeseci i ne smije mi imunitet pasti.
Pijem matičinu mlijeć (kapam ispod jezika), nativni propolis, probiotike...

imunitet je ključ kod HPV-a a to znate svi na ovoj temi.

Ne znam ni kada sam dobila HPV a niti od koga sma ga dobila.. nikada nijedan simptom nisam imala, PAPA savršen svaki put...

I 99 mi socijalna ginićka predložila da napravim briseve jer sma seksualno aktivna tada bila (čak i promiskuitetno) tada sma to odbijala jer mi je PAPA super.

Pristala sam jer mi je rekla rečenicu:'kada legnete sa vašim muškarcem u krevet vi ste legli sa svim njegovim ženama'. I tada sam vidjela HPV visokorizičan i pozitivan.

Sa virusima se nije igrati to i same znate i njih se treba držati pod kontrolom.

Za trudnoću HPV nije opasan... osim kada se beba rađa ako postoje kondilomi može se beba zaraziti (ali to je u malo slučajeva).

Živim iz dana u dan.. moleći Boga da mi se ne aktivira..da mi je svejedno...... nije

Het
14.05.2008., 20:44
vidim het da te obradio. recimo, ovdje on mene prvi pocinje cimat kad ja kazem, izmedju ostaloga, da sam lijena kuhati caj. i nikome nista. i poslije me nastavlja napadati kada, kako i zasto ja ne kuham caj. pa je li to normalno?

znam da ti nije lako citati 170 str., ali ja sam ga prijavila i zbog iznosenja opasnih informacija. jel se to razmatra? nije bas eticno i zdravorazumski preporucivati curama s dijagnozom cin-a i hpv-a alternativnu terapiju i neodlazak ginekologu.

no, dobro, necemo o njemu.

nicole, to je uzas:(. moguce da ti je kakva kriva terapija prepisana pa je stafi postao rezistentan?

ovako...ja sam vas zamolila u 17:39 jucer navecer..provjeri
njegov post je od 8 ujutro iliti 9 sati PRIJE moje molbe dok je tvoj i kolegice NAKON..lik je mozda puno toga ali nije vidovnjak pa da zna sta cu ja pisat 9 sati kasnije

a ovo zezanje me je dovoljno motiviralo da ovo dovrsim posteno..tebi vrag neda mira..a meni jos manje..namjeravam citat sve postove i vrijeme pisanja da vidim tko tu sta pocne jer ne volim lupat kartone..i nadam se da do toga nece ni doc

nicole76
14.05.2008., 22:05
streptokok se trebao izolirati u brisevima,ako se nije tamo izolirao onda se nezna jeli uistinu streptokok,ali pretpostavljam da si to saznala iz briseva,e sad kad su ti došli ti nalazi briseva gdje je on pronađen dolje ti treba pisati grupe antibiotika koje djeluju na njega skroz,koji smanjeno djeluju i koji uopće nedjeluju(to se zove antibiogram,oni u labosu testiraju tvoj uzorak ako šta nađu u njemu na par antibiotika i prema tome znaju koji djeluje,..)znači ako ti je dr. dala antibiotik prije nego što su došli nalazi može se desiti da ti je dala baš onaj koji smanjeno djeluje ili koji nedjeluje uopće,dakle zapamtite cure nikada se antibiotik ne uzima dok ne dođu nalazi briseva ili urinokulture(i kod nje se radi antibiogram),znači ako ti je dala prije nalaza može biti da nije djelovao,a ako ti je dala nakon nalaza prema tome antibiogramu onda je antibiotik trebao djelovati svakako,nije moguće da ne djeluje ako se daje prema tom antibiogramu,e sad recimo kad ćeš ići opet na briseve(ako ćeš ići)i ako ti nađu opet njega nemora se taj novi antibiogram poklapati sa starim,jer pošto si pila već neke antibiotike može se desiti da je sad streptokok rezistentan na te pa da se nečudiš ako ti budu pisali drugi antibiotici jer normalno oni opet testiraju taj novi uzorak.to se sve isto radi i kod urinokulture,analize iskašljaja,hemokulture,..

ma streptokok se pokazao na brisevima, antibiotik je dan po antibiogramu, dakle sve po protokolu. Čak u 2 navrata sam se liječila od beštije, svaki put prema nalazu brisa odnosno po antibiogramu... ništa!

Sad kad sam išla tražit te stare nalaze da vam napišem šta sam sve pila od antibiotika (btw, nisam uspjela naći), sjetila sam se jedne stvari koja se dogodila kad sam išla po papa test prije 1 god. Sestra koja je ispunjavala obrazac za moj papa-test je umjesto kućice "promjene povezane s HPV-om". zabunom prekrižila kućicu "Carcinoma in situ" (kućice stoje jedna ispod druge). Skoro me infarkt strefio kad sam to pročitala :eek:

Het
14.05.2008., 22:09
Do daljnjeg ova tema ce bit zakljucana, molim Vas za malo razumjevanja. Razlog zatvaranju ove teme su brojne zalbe koje moraju bit rijesene da bi se svaka daljnja diskusija na ovoj temi odrzala na kulturnoj razini.
Unaprijed hvala
Het

Het
15.05.2008., 08:31
Dobro jutro,

Jos jednom se ispricavam na zatvaranju teme ali nije bilo druge opcije. Nakon citanja svega odluka je pala na to da se kao prvo tema naravno vrati Vama, ali uz par uvjeta.

1. Svi aktivni forumasi na ovoj temi smiju raspravljat samu temu, SVE osobne nesuglasice ovdje nece bit tolerirane.
2. Forumasi kojima ne pasu postovi te misljenja zed_alive su duzni stavit istog na ignore da bi se izbjegli buduci konflikti.
3. Svima je dozvoljen jednak pristup ovom pdf.u i ovoj temi, zabrana pristupu ce bit dana onima koji ne slijede pravila.
4. Zbog zalbi ova tema ce bit pod velikim nadzorom cijelo vrijeme, na Vama i Vasem nacinu komunikacije je 'sudbina' iste. Svi imate slobodu opcije 'ignore' duzni ste ju koristit.

Unaprijed hvala na razumjevanju

Het

plavka
15.05.2008., 10:05
kontroliram PAPA svakih 8-10 mjeseci, briseve svakih 6 mjeseci i ne smije mi imunitet pasti.

Zašto ponavljaš briseve svakih 6 mjeseci? Znači lii to da imaš označenu upalu na papa testu ili mješanu floru? ali naravno bez promjena na stanicama!Možeš li to pogledati? Jesi radila kolposkopiju?

larazg
15.05.2008., 10:21
Zašto ponavljaš briseve svakih 6 mjeseci? Znači lii to da imaš označenu upalu na papa testu ili mješanu floru? ali naravno bez promjena na stanicama!Možeš li to pogledati? Jesi radila kolposkopiju?

nikada nisam radila kolposkopiju.

šalje me na briseve da vidi da li će se povući virus ili mutirati

plavka
15.05.2008., 10:33
šalje me na briseve da vidi da li će se povući virus ili mutirati

Jasno mi je za ponavljanje brisa za tipizaciju hpv-a ali ostalih .. ako imaš koji papa test kod sebe daj please napiši šta ti je označeno :s

Suey
15.05.2008., 11:03
kod dijagnoze cin I i visokorizicnog hpv-a, a sukladno postupniku koji je obligatoran za sve ginekologe, potrebno je napraviti kolposkopiju da se vidi gdje su i u kolikoj mjeri su promjene smjestene. prema kolposkopskom nalazu, poduzet ce se daljnji koraci, a to je biopsija, koja ce pokazati kakvo je pravo stanje te ako je potrebno, ekskohleacija i fulguracija. o tome sam vec pisala, a izvor su mi informacije dobivene od ginekologa, s njihovih web stranica i slicno, te sam postupnik. dakle, ako netko nije brz na operaciji (a taj netko je ocito ginekolog), ovisit ce o savjesti, strucnosti i znanju ginekologa, te brizi za zdravlje pacijenta. naravno da ti nitko ne moze nista ako se nakon kolposkopije odlucis za alternativno lijecenje i ne pojavis vise, ili uopce ne odes ginekologu nakon loseg nalaza pape, ali je neodgovorno prema samoj sebi.

dakle zede, supruga bi ti svakako, buduci joj je dijagnoza cin I i visokorizicni hpv, a sukladno postupniku, trebala otici na kolposkopiju.

nadalje, svi preparati, ako i pomazu, ne smiju se sugerirati u klasicnoj medicini kao iskljuciv tretman, vec mozda kao dodatak klasicnom lijecenju. znaci, ovo sto si naveo ne bi spadalo u odluku lijecnika kako tretirati pacijenticu jer za njih je postupnik obligatoran (to sto ga neki ne primjenjuju je vec nesto drugo, po meni bi spadalo u nesavjesno lijecenje), vec iskljucivo u odluku same pacijentice, i to je veliki rizik, pogotovo ako ima tip 18 ili 16 koji rapidno rade promjene - znaci, hpv ti moze napraviti puno brze promjene, no sto tijelo moze iste zamijeniti novim i zdravim stanicama, pa bi bilo bolje , odnosno, mora vec i kod dijagnoze cin I poceti rjesavati promjene nekim od operativno dijagnostickih metoda. ne znam tko bi uopce pristao na ovakve eksperimente cekanja hoce li se cin povuci. cak sam citala kako su neke zene iskljucene iz tih eksperimenata jer su poslane na hitnu operaciju. dakle, nema se sto cekati. mozda ima smisla nakon operacije, barem pokusati nekako suzbiti virus koji je moguce ostao, jer ne znas koliko je on zapravo duboko u epitelu.

toplo i dobronamjerno savjetujem tebi i tvojoj supruzi, na temelju nacela savjesnosti i dobre vjere, da odete zajedno ginekologu, da ona obavi kolposkopiju jer ce tako znati sto je tocno u pitanju. moguce je da joj promjene uopce nisu na cerviksu, a moguce je da su i tamo i na rodnici, a njen papa je bio prosle godine, dakle, morala bi podhitno otici da ne bude kakvih pogorsanja, a tako moze i pratiti ujedno kako napreduje alternativna terapija na koju se, izgleda, odlucila prema tvom savjetu. ja sam bila vec na 2 kolposkopije nakon nalaza.

chitosan se koristi najvise kao pomoc pri mrsavljenju, a ne kod cin-ova, a aloa vera je vrlo upitna takodjer, cak je i stetna, no, kantarion ili gospina trava je priznata sto se zenskih tegoba tice, a izgleda da bi mogla biti dobra jer ju preporucuju i ginekolozi koji su na temelju svog iskustva u tretiranju pacijentica vidjeli na svoje oci da je pomogla, no, naravno, ne preko noci. imas na temi prirodna kozmetika cini mi se, cijeli topic o kantarionu.

larazg
15.05.2008., 11:04
Jasno mi je za ponavljanje brisa za tipizaciju hpv-a ali ostalih .. ako imaš koji papa test kod sebe daj please napiši šta ti je označeno :s

to se radi u trudnoći...

zadnji papa sam radila prošle godine u 9 mjesecu u devetom sam ostala trudna... prije 19 dana mi došla prva menstruacija, pa čekaju da dođe još jedna pa će mi napraviti PAPA.

Označeno je

Primljenost uzorka - zadovoljava na interpelaciju
Opća podjela - Nagativno na intraeptilnu ili invazivnu leziju

Opisna dijagnoza : Miješana flora

Drugi ne neoplastični nalazi: Reaktivne promjene na stanicama združene s Upalom

Abnormalne stanice - ne piše ništa

Glandularne stanice - ne piše ništa

Atipične stanice - ne piše ništa

Druge meligne neoplazme - ne piše ništa

upute - redovna kontrola

Suey
15.05.2008., 11:30
ima li tko preporuku za ginica preko hzzo-a u zagrebu kod kojeg bih mogla prebaciti karton, a tko dobro rjesava hpv i drzi se postupnika?

lara, kako dobijes tako cesto pravo na briseve preko hzzo-a? mene je moja ginicka oterala kad sam htjela papu raditi nakon 6 mjeseci s obrazlozenjem da se papa radi svake godine, a ne tako cesto.

Suey
15.05.2008., 12:39
biopsija se radi na razlicite nacine, a ona je i ujedno dijagnosticka metoda, osim sto je i operativna. to je kao da guli konus pa se to tkivo salje na analizu. nije nista strasno i mislim da uopce ne treba biti lletz metodom, tako da ce, ako ide k socijalnom, biti vjerojatno upucena u bolnicu te ce joj tamo napraviti biopsiju koja nije lletz!
postupnik je obligatoran za doktora, ne i za pacijenta, i kaze da ako je kolposkopski nalaz abnormalan, slijedi biopsija. dakako da nitko nikoga nema pravo ni na sto tjerati, ako pacijent odbije, to je njegovo pravo. doktor ima obvezu uputiti na daljnje korake - dakle, on mora postupati u skladu sa svojim najboljim znanjem i strukom, kao i savjesti, a to je ono sto nas ovdje brine - mi smo spremne na zahvate, i zelimo to rijesiti u najkracem mogucem roku, ali ginici to ne rade, nego preporucuju cekanje i kod cin-a koji je uzrokovan visokorizicnim hpv-om! oni to ne bi smjeli savjetovati, vec se moraju drzati postupnika. tvoja zena moze i ima pravo odbiti kako socijalnog, tako i privatnika, svakako neka kaze kada dodje sto ocekuje i sto zeli. tko zna, mozda ce trebati i potpisati kakvu izjavu, kako bi se doktor oslobodio od eventualne odgovornosti u slucaju kakve kaznene prijave ili privatne tuzbe, ne znam kako to ide u takvim slucajevima, ali mogu se raspitati. mene je jedan privatnik naprosto natjerao na stol na palpaciju i napravio mi jos i uzv, a nisam ga to trazila, umjesto da je napravio kolposkopiju na koju me btw. narucio tek za 2 mj. jako sam se nelagodno osjecala i jos mi je dao antibiotike bezveze napamet, i naravno da tamo vise nisam otisla. za kolposkopiju joj dakako ne treba ljubo, ali meni se svidja sto ima jak kolposkop i sto gleda rodnicu jer ne gledaju ju svi pa neka ti supruga isto obrati paznju i na to i neka obavezno priupita jel gledaju rodnicu!

zed_alive
15.05.2008., 12:58
ne slažem se suey. ovo što radi ljubo nije (samo) biopsija već i uklanjanje. smatram da se rabi pogrešan naziv, te bi trebalo rabiti drugi naziv kako ne bi dolazilo do konfuzije. biopsija sama po sebi je samo uzimanje uzorka radi analize. ljubo radi djelomičnu konizaciju

druga je stvar što je za one koji nemaju problem biti operirani takva lletz biopsija kakvu provodi ljubo, zapravo dobar izbor...

a ti meni odogovori na nekoliko pitanja:

1. da imaš hipotetsku opciju između najbržeg rješenja i najkvalitetnijeg rješenja, koje bi odabrala?

2. čemu je fulguracija uopće potrebna? zar se VIN razvija u rak vagine? zar je stopa reinfekcije visoka ako se ne napravi fulguracija?

Suey
15.05.2008., 13:23
ma znam sto je biopsija inace, ali, eto, ovdje se isto tako rabi taj naziv. predlozi to doktorima. no, ne radi lletz biopsiju samo ljubo, to rade svi ginekolozi pa i ovaj od kojeg sam pobjegla:D, i nije kao lletz konizacija, ne brini! to je zapravo jedna omcica koja spali tkivo, i blaze je nego da reze. bilo kojom metodom, on otkida dio tkiva koje se salje na analizu. to je jednostavno tako.

1. smatram da je to, osim sto je brzo, ujedno i najkvalitetnije rjesenje u smislu uzimanja u obzir i rizik od nastanka neceg jos goreg, a sto je izvjesno. kada se usporedi tezina tih zahvata i opasnost od sirenja zaraze i stvaranja daljnjih premalignih, izvjesnih malignih promjena, i to u kratkom razdoblju, svakako da se treba opredijeliti za ovo prvo. to bi trebao biti i jedini kriterij - opasnost po zivot, jer karcinom grlica maternice je vrlo visoko rangiran sto se smrtnosti tice. ako je mene zarazio bivsi, onda mi se cin III razvio u roku od nekoliko mjeseci, cak niti godine dana.
2. fulguracija je apsolutno potrebna jer se i na rodnici stvara tzv. debeli acetobijeli epitel, najcesce pracen kondilomima, a znamo da su isti vrlo zarazni, kako za samu osobu, tako i za partnera. te promjene se mogu prosiriti, a i otici u dubinu, i nitko ne garantira da se nece razviti rak rodnice. isto tako, ako rijesis cerviks, logicno je da rjesavas i rodnicu jer, kao sto sam rekla, promjene bi mogle zahvatiti i cerviks koji je vec bio tretiran. ako u rodnici imas promjene, to nije dobro niti za trudnocu jer dijete prolazi kroz zarazenu i kondilomaznu rodnicu te se moze zaraziti. a zena te kondilome moze i sama sebi prenijeti u oci, na ruke i sl.

brojni su razlozi za, inace te metode ne bi sluzbeno postojale i bile priznate niti bi ih lijecnici koristili.

toliko za danas od mene! pozdrav i sretno tvojoj zeni kod ginekologa!

zed_alive
15.05.2008., 13:43
pa i lletz se radi tom omčicom. razlika je samo u opsegu. mislim da na engleskom području to sovu LEEP zahvatima

1. čak i ako se razvije CIN 3 ili čak CIS, radi se isti zahvat i to sa potpunim izlječenjem ako se pravilno izvede. nema opasnosti. no ima razlike koliko duboko se reže, i tu jest dvojba. da, ako se reže, bolje je ranije

ali ako se ne reže a izliječi, to je najbolja opcija. dvosjekli mač

u 2 se neću udubljivati, predaleko bi išli. valjda ta fulguracija nije opasna

raverica
15.05.2008., 14:11
suey vidim da sve lijepo objašnjavaš, jel možeš meni objasniti kolika je razlika između biopsije i konizacije, tj. koje je bolnije? :D vjerujem da ovo drugo :)

plavka
15.05.2008., 14:19
suey vidim da sve lijepo objašnjavaš, jel možeš meni objasniti kolika je razlika između biopsije i konizacije, tj. koje je bolnije? :D vjerujem da ovo drugo :)

Evo na ovom linku češ nać sve šta te zanima
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/04_koniz.asp

raverica
15.05.2008., 14:24
sve sam to već pročitala, zanima me iz prve ruke :D ali nema veze.. vjerojatno ću to doživjeti pa ću znati :zubo:

Suey
15.05.2008., 15:40

nisam bila na ovim zahvatima, vec fulguraciji, jer sam imala promjene samo na rodnici, i nista ne boli. napravio mi je i ekskohleaciju, tj. kiretazu kanalica, i to isto nista ne boli, samo je mozda malo neugodno. dakako, sve je radjeno pod lokalnom anestezijom. sretno s biopsijom :w

mana8
15.05.2008., 15:52
Ovih dana mi je godišnjica prvog nalaza PAPA testa koji mi je pokazao CIN3 (tešku displaziju). Upućena sam na kolposkopiju i biopsiju. To sam obavila u roku od dva dana. Potvrđen mi je CIN3 i HPV tip 16. Išla sam kod drugog liječnika na kolposkopiju i on mi je odmah preporučio lletz (poštedni zahvat je sam "mlada i planiram djecu"). Uopće mi nitko nije radio drugi PAPA test. Lletz sam radila u nekih dva mjeseca nakon toga. Na prvoj kontroli nakon mjesec dana je sve bilo u redu. 4-5 mjeseci poslije nalaz PAPA testa je bio dobar, ali na kolposkopiji mi je moj dragi doktor rekao da on još nešto vidi na grliću maternice. Neke promjene... Slijedeći tjedan idem ponovno na PAPA test i već pomalo ludim. Da li itko ima sličnih iskustava? Da nalaz kolposkopije nakon lletza nije dobar? Ne razlikuje se previše od nalaza prije zahvata.

Suey
15.05.2008., 15:53
LETZ je oznaka za zahvat kojim se odstranjuje transformacijska zona vrata maternice niskovoltažnom "dijatermijskom petljom" - električnom omčicom, pri čemu istovremeno dolazi do rezanja i kogulacije duž crte reza. U svakodnevnoj uporabi "LETZ "označava samu tehniku - uporabu električne omčice ne samo za odstranjivanje transformacijske zone, već i za uzimanje uzoraka vrata maternice s bilo kojeg njegovog dijela što se naziva "LETZ biopsija", kao i odstranjivanje dijela vrata maternice u obliku konusa - "LETZ konizacija".

Transformacijska zona je "živo" područje na granici između mnogoslojnog pločastog epitela koji izvana prekriva vrat maternice i cilindričnog epitela koji oblaže unutrašnjost kanala koji vodi u šupljinu maternice. To je područje gdje se nalazi i nezreli metaplastični epitel koji je najosjetljiviji na djelovanje onkogenih čimbenika.

Odstranjeni komad tkiva vrata maternice se dalje patohistološki procjenjuje.

Studije su potvrdile visoku stopu izlječenja koja se kreće od 90 do 97 % dok su stope intraoperativnih (0-2%) i postoperativnih(0-5,5%) krvarenja, stenoza cerviksa (0-1%) , komplikacija u trudnoći (0-1%), te infekcija (0-1%) minimalne.

U liječenju CIN-a potreban je što poštedniji, a opet dostatan oblik liječenja koji će omogućiti odstranjenje abnormalnih promjena u cijelosti, ali neće ostaviti značajnije posljedice na reprodukcijski sustav žene s obzirom da su ovom patologijom obuhvaćene pretežno žene reprodukcijske i adolescentne dobi. LETZ je zapravo poštedni zahvat jer se sa rezom ne ide toliko u dubinu vrata maternice, već je otklanjanje tkiva površnije - što može biti i dvosjekli mač: naime tek nakon zahvata i histološke provjere odstranjenog tkiva znamo točno da li je lezija u cijelosti otklonjena. Obzirom da visokofrekventna struja koagulira krvne žilice, krvarenje pri zahvatu je oskudnije, a "plastika" cerviksa je nepotrebna. Metoda se zbog svog poštednog karaktera osobito preporučuje ženama koje još nisu rodile.
Nakon zahvata potrebno je ispoštovati sljedeće upute:

Tamponadu (gazicu) natopljenu lijekom za sprječavanje krvarenja, umetnutu u rodnicu nakon zahvata, potrebno je lagano izvući 6-12 h nakon zahvata.
U slučaju bolova (koji nebi smjeli biti jači od menstruacijskih) koristite neki od sljedećih lijekova: Ketonal, Voltaren ili Brufen.
U slučaju LETZ konizacije se nakon zahvata, kao prevencija komplikacija (krvarenja), preporučuje mirovanje 14 dana (bolovanje).
Iscjedak je prvo vodenast, a u drugom tjednu oporavka može biti sukrvav do krvav, ali ne jači od "slabe " menstruacije.
Umjesto kupanja u kadi koristiti tuširanje.
Do prve kontrole nemojte imati spolne odnose niti koristiti tampone, jer bi moglo doći do oštećenja operiranog područja.
Izbjegavati alkohol jer on širi krvne žile.
Prva kontrola je 6-8 tjedana nakon zahvata kada će se provjeriti zarastanje operiranog područja, te načiniti kontrolni kolposkopski pregled i PAPA test.

Suey
15.05.2008., 16:02
pa i lletz se radi tom omčicom. razlika je samo u opsegu.

pa to i kazem! razlika je u opsegu, a oba se zahvata rade omcicom, zato to nije rezanje, vec spaljivanje

zed_alive
15.05.2008., 16:13
Ovih dana mi je godišnjica prvog nalaza PAPA testa koji mi je pokazao CIN3 (tešku displaziju). Upućena sam na kolposkopiju i biopsiju. To sam obavila u roku od dva dana. Potvrđen mi je CIN3 i HPV tip 16. Išla sam kod drugog liječnika na kolposkopiju i on mi je odmah preporučio lletz (poštedni zahvat je sam "mlada i planiram djecu"). Uopće mi nitko nije radio drugi PAPA test. Lletz sam radila u nekih dva mjeseca nakon toga. Na prvoj kontroli nakon mjesec dana je sve bilo u redu. 4-5 mjeseci poslije nalaz PAPA testa je bio dobar, ali na kolposkopiji mi je moj dragi doktor rekao da on još nešto vidi na grliću maternice. Neke promjene... Slijedeći tjedan idem ponovno na PAPA test i već pomalo ludim. Da li itko ima sličnih iskustava? Da nalaz kolposkopije nakon lletza nije dobar? Ne razlikuje se previše od nalaza prije zahvata.

zašto ti nije uzeo biopsijski uzorak za citologiju, tamo gdje je nešto loše vidio? :confused:

mana8
15.05.2008., 16:28
zašto ti nije uzeo biopsijski uzorak za citologiju, tamo gdje je nešto loše vidio? :confused:

Nemam pojama. A nisam ga ništa ni pitala. Bila sam šokirana. Trebalo je sve biti u redu. Rekao je da bi to mogao biti ožiljak od zahvata. Ali i ne mora biti.

sofi
15.05.2008., 17:35
drage cure, evo me danas sam dobila nalaze hpv tipizacije, na moje neiznanadjenje oba pozitivna i visokorizicni i niskorizicni:)

sad me zvanicno ceka ono sto su neke vec prosle...........
no glavu gore i borimo se protiv ovog gada....

sofi
15.05.2008., 18:54
ja sam se jos najvise nasikirala jer sam postavila pitanje na zdravljeizivot.com jednoj doktorici i poslala mi je strasan odgovor koji glasi:

HPVvisokog rizika može dovesti do pojave karcinoma na raznim mjestima gdje se nađe pa i u grlu.Ja sam ga dokazala osobno na donjoj usni na donjoj čeljusti ispod jezika,na gornjoj čeljusti i u papilomima grla. ( sve su bili muškarci ,jer žene se nisu testirale na virus u tim područjima
Kod odraslih ljudi se radi o prijenosu virusa ,nakon oralnog seksa. ( njihove su partnerice bile pozitivne ).
HPV rade vrlo različitu kliničku sliku.Najčešće na sluznicama ako nema vidljive pojave može se osjetiti pećenje.
Radim spec.test na HPV - DIGENE - bris
a ako je test pozitivan radim snimanja da vizualiziram područje i pristupa se liječenju. Za sada nema jednoznačnog stava kako provesti terapiju.Rade se kombinacije operativne,laseri i kemoterap.Potrebna je predbilježba za ove postupke.

najgore mi je sto u zadnje vrijeme ja stalno imam kao upalu grla, bar sam tako mislila, ali sad me strah da nije nesto gore.... eh to ne znam kako bih podnijela........

Suey
15.05.2008., 19:20
ja sam se jos najvise nasikirala jer sam postavila pitanje na zdravljeizivot.com jednoj doktorici i poslala mi je strasan odgovor koji glasi:

HPVvisokog rizika može dovesti do pojave karcinoma na raznim mjestima gdje se nađe pa i u grlu.Ja sam ga dokazala osobno na donjoj usni na donjoj čeljusti ispod jezika,na gornjoj čeljusti i u papilomima grla. ( sve su bili muškarci ,jer žene se nisu testirale na virus u tim područjima
Kod odraslih ljudi se radi o prijenosu virusa ,nakon oralnog seksa. ( njihove su partnerice bile pozitivne ).
HPV rade vrlo različitu kliničku sliku.Najčešće na sluznicama ako nema vidljive pojave može se osjetiti pećenje.
Radim spec.test na HPV - DIGENE - bris
a ako je test pozitivan radim snimanja da vizualiziram područje i pristupa se liječenju. Za sada nema jednoznačnog stava kako provesti terapiju.Rade se kombinacije operativne,laseri i kemoterap.Potrebna je predbilježba za ove postupke.

najgore mi je sto u zadnje vrijeme ja stalno imam kao upalu grla, bar sam tako mislila, ali sad me strah da nije nesto gore.... eh to ne znam kako bih podnijela........

:eek:, gdje ta zena radi?

sofi
15.05.2008., 19:40
na stranici www.zdravljeizivot. com, pod pitajte doktora i ima ta dr. zora profozic odgovara na pitanja... cini se da postuje sve procedure u lijecenju, tako barem odgovara na pitanja... mozete pogledati, ima pravo puno stranica........ a tako zbori o hpv-u u grlu..... a da ima ona i svoju ordinaciju samo sto ne znam gdje, vjerovatno pise na stranici....

ja sam danas dobila nalaz, i jos kad sam ovaj odgovor dobila, lijepo mi je doslo zlo......

sunce30
15.05.2008., 19:40
Sofi, a ja ti imam neku ko bradavicu na donjoj celjusti ..sta bi to bilo????

Suey
15.05.2008., 19:50
na stranici www.zdravljeizivot. com, pod pitajte doktora i ima ta dr. zora profozic odgovara na pitanja... cini se da postuje sve procedure u lijecenju, tako barem odgovara na pitanja... mozete pogledati, ima pravo puno stranica........ a tako zbori o hpv-u u grlu..... a da ima ona i svoju ordinaciju samo sto ne znam gdje, vjerovatno pise na stranici....

ja sam danas dobila nalaz, i jos kad sam ovaj odgovor dobila, lijepo mi je doslo zlo......

aha profozicka je to, ajd bas cu nazvat da vidim kak se uzimaju ti brisevi i kaj onda radi dalje. ma prestrasno! ja osjecam jezikom na nepcu tocno na sredini kao neku izbocinicu, a znam da prije tamo nije bila:eek:

ajme sofi, jesi se raspisala tamo:D, inace, bila sam se registrirala prije par mjeseci tamo, ali nikak nisam mogla postaviti pitanje, stalno mi je pokazivalo error! kako si ti uspjela?

sofi
15.05.2008., 19:59
Sofi, a ja ti imam neku ko bradavicu na donjoj celjusti ..sta bi to bilo????

stvarno ne znam, nadam se da smo se samo sada nafurale od straha....

a suey da li ti znas nesto o toj dr.? na kakvom je glasu?

sunce30
15.05.2008., 20:27
Ma primijecujem vise od godinu dana neku bradavicu koje prije nije bilo...pa se brinem da nije i tu zaluto hpv :)

sofi
15.05.2008., 20:34
ma i ako jesu bradavice onda najvjerovatnije nije visokorizicni, a on samo pravi te promjene... ne treba misliti da su one normalne tackice po grlu hpv....... ma joj ne znam ni ja vise...........
ja cu ici na pregled, jer nemam snage da umisljam neke grozne scenarije..... :)

mayabela
15.05.2008., 20:43
stvarno ne znam, nadam se da smo se samo sada nafurale od straha....

a suey da li ti znas nesto o toj dr.? na kakvom je glasu?

Pozdrav,

ja sam svojevremeno postavljala pitanja dok. Profazić i zaključila da treba bježati od te žene, jedini savjet joj je "dođite kod nas u kliniku" uz broj telefona :rolleyes:

Suey
15.05.2008., 21:09
Pozdrav,

ja sam svojevremeno postavljala pitanja dok. Profazić i zaključila da treba bježati od te žene, jedini savjet joj je "dođite kod nas u kliniku" uz broj telefona :rolleyes:

i ja sam nasla par bisera u njenim odgovorima, recimo, neka zenica pita jel normalan smeckasto krvav iscjedak nakon konizacije jer kao istog nije bilo prvih par dana, a ona kaze da je to infekcija i da dodje k njoj:rofl:, no, nakon konizacije je to normalno, tako je i meni bilo nakon fulguracije, najprije ide proziran iscjedak, a onda nekakav sa sukrvicom.

ali postavih pitanje pa da vidimo kaj ce reci!

sofi, nisam se ulogirala iako mi je pokazivalo stalno da sam logirana:lol:, zato nije htjelo poslati

Suey
15.05.2008., 22:03
evo da vam ispricam jednu smijesnu pricu o kojoj sam danas razmisljala:

naime prije nego sam stupila u sexualne odnose sa svojim sadasnjim deckom ( prije toga sam samo imala jednog momka, s kojim sa bila u vezi 4 godine ) zamolila sam ga da se ode pregledati kako ne bi poslije bilo kakvih iznenadjenja, ironicno zar ne? on me pitao sto da idem pregledati, ja mu rekla pa sta vi decki vec pregledate, nismo se uopce objasnjavali, cinilo se kao da smo se presutno razumjeli.... nakon par dana, nazvao me moj decko i kaze ja sam obavio pretrage i sve je uredu... eh reko super jer i meni je fakat sve ok, papu uradila, nema nikakvih problema, ma odlicno....
proslo neko vrijeme, ja ga pitam tako nesto o tome ( naravno vec smo imali sex ) i on meni tada pojasni da je otisao napraviti analizu svoje sperme da vidi koliko je plodan :):):):) misleci da je kao to bitno ( da je to ono sto decki inace pregledaju), ako veza postane ozbiljna da se zna da je" ispravno musko".... tada sam shvatila za cio zivot da ti muskarci veze nemaju o svim ovim stvarimo o kojim mi izbijamo glavu..... ja sam takodjer kriva sto ga nisam lijepo posavjetovala, ali cini se da ni ja nisam bas to shvacala kao danas .........
uglavnom bila sam blizu da uspijem izmaci hpv-u ali jednostavno se nije dalo....... :):)

:lol: ma nis cudno za njih

a vidi, i da je isao na bris i peniskopiju, moglo mu je sve ispasti negativno, a on ipak ima hpv, jer znamo koja je pouzdanost brisa u muskaraca:rolleyes:

no, ne znam bas za hpv u grlu i ustima, mislim da je to rijetko da se tamo javi rak i to samo ako osoba ima hiv i slicno, dakle, smanjeni imunitet. onda imamo hpv i u zelucu i na svim mogucim sluznicama u tijelu:mama:

daci
15.05.2008., 22:10

Meni je doktorica nakon HPV tipizacije napisala da nakon lijecenja CIN-a tj letza treba lijeciti i HPV.Tacnije,napisala je th za HPV:interferon vaginalete i mast za partnera,te nakon toga aloe vera+propolis vaginalete(20 vaginaleta:3 mjeseca:7+7+6),nakon toga kantarion vaginalete i svakodnevno B kompleks za oboje.
Znači ne trebaju ti vaginalete za tri mjeseca,vec 4 kutije posto u jednoj kutiji ima 5 vaginaleta.Ta doktorica nije ginekolog vec patolog i mislim da se jedina bavi HPV-om.
A jedna kutija kosta 4-5 KM,neznam tacno,to je 16-20 kuna.
Ja sam ranije preventivno stavljala te vaginalete,dok jos nisam znala da imam HPV i mislim da mi nisu nesto puno pomogle,i imaju laksativno dejstvo,to je istina.Ipak,ako mislis da ce ti pomoci,javi mi se na PP,da probamo naci nacin da ti ih posaljem

sofi
15.05.2008., 22:15
:lol: ma nis cudno za njih

a vidi, i da je isao na bris i peniskopiju, moglo mu je sve ispasti negativno, a on ipak ima hpv, jer znamo koja je pouzdanost brisa u muskaraca:rolleyes:

no, ne znam bas za hpv u grlu i ustima, mislim da je to rijetko da se tamo javi rak i to samo ako osoba ima hiv i slicno, dakle, smanjeni imunitet. onda imamo hpv i u zelucu i na svim mogucim sluznicama u tijelu:mama:

ma naravno ali onda bi covjek jos i tada poceo da radi na imunitetu, odnosno da ne dozvoli da dodje do pada.....

za hpv u ustima, samo sa nadam da imas pravo, jos jedno sranje nam nije neophodno.... :)

sofi
15.05.2008., 22:19
Meni je doktorica nakon HPV tipizacije napisala da nakon lijecenja CIN-a tj letza treba lijeciti i HPV.Tacnije,napisala je th za HPV:interferon vaginalete i mast za partnera,te nakon toga aloe vera+propolis vaginalete(20 vaginaleta:3 mjeseca:7+7+6),nakon toga kantarion vaginalete i svakodnevno B kompleks za oboje.
Znači ne trebaju ti vaginalete za tri mjeseca,vec 4 kutije posto u jednoj kutiji ima 5 vaginaleta.Ta doktorica nije ginekolog vec patolog i mislim da se jedina bavi HPV-om.
A jedna kutija kosta 4-5 KM,neznam tacno,to je 16-20 kuna.
Ja sam ranije preventivno stavljala te vaginalete,dok jos nisam znala da imam HPV i mislim da mi nisu nesto puno pomogle,i imaju laksativno dejstvo,to je istina.Ipak,ako mislis da ce ti pomoci,javi mi se na PP,da probamo naci nacin da ti ih posaljem

mozes li napisati o kojoj dr. je rijec, ja sam rodjena u tz......?
koju mast za partnera?
ja sam isto kupila te neke vaginalete, a svakodnevno stavljam kantarion ulje namoceno na tampon...

zutoduzesvjetli
15.05.2008., 23:20
ima li tko preporuku za ginica preko hzzo-a u zagrebu kod kojeg bih mogla prebaciti karton, a tko dobro rjesava hpv i drzi se postupnika?

lara, kako dobijes tako cesto pravo na briseve preko hzzo-a? mene je moja ginicka oterala kad sam htjela papu raditi nakon 6 mjeseci s obrazlozenjem da se papa radi svake godine, a ne tako cesto.

papa se radi cesce ako nisi skroz zdrava. kaj je njoj :eek:

zutoduzesvjetli
15.05.2008., 23:25
stigli mi nalazi tipizacije...
nakon mjesec i pol cekanja!
hpv viskorizicni, ne znam koji ali je ogromnim slovima pisalo JAKO POZITIVNO.
na zadnjoj papi (koja je sad vec bila prije 2 mjeseca, imala sam cin1).
malo me pogodilo ali sam zapravo na neki nacin znala da ga imam
a i dosta stvari s ovog foruma me smirilo tak da... zivot ide dalje,
nije smak svijeta, rjesit cu ga se jednom vec, mozda ne sutra ali jednom budem:D
sad cekam da mi prode menstruacija pa cu na kolposkopiju...
tata (inace doktor koji radi na onkoloskom odjelu) se uopce ne uzrujava
i kaze da ce mi tijelo vjerovatno samo pobijediti virus i da misli da ce
mi to samo od sebe proc (navodno cak 30tak posto viskorizicnih se sami
povuku - naravno, meni ne pada na pamet cekat dal ce otic ili ne al ipak,
ohrabljujuca informacija:mig:)

larazg
16.05.2008., 05:57
stigli mi nalazi tipizacije...
nakon mjesec i pol cekanja!
hpv viskorizicni, ne znam koji ali je ogromnim slovima pisalo JAKO POZITIVNO.
na zadnjoj papi (koja je sad vec bila prije 2 mjeseca, imala sam cin1).
malo me pogodilo ali sam zapravo na neki nacin znala da ga imam
a i dosta stvari s ovog foruma me smirilo tak da... zivot ide dalje,
nije smak svijeta, rjesit cu ga se jednom vec, mozda ne sutra ali jednom budem:D
sad cekam da mi prode menstruacija pa cu na kolposkopiju...
tata (inace doktor koji radi na onkoloskom odjelu) se uopce ne uzrujava
i kaze da ce mi tijelo vjerovatno samo pobijediti virus i da misli da ce
mi to samo od sebe proc (navodno cak 30tak posto viskorizicnih se sami
povuku - naravno, meni ne pada na pamet cekat dal ce otic ili ne al ipak,
ohrabljujuca informacija:mig:)

uf.... ali mene nešto zanima... zašto odmah sa CIN 1 ići na kolposkopiju??

larazg
16.05.2008., 06:09
ja ne znam kako ali navodno svaka 3-4 žena, cura ima HPV.
Njega su proglasili kugom 21 stoljeća.

ništa nego rađati što prije..... nema druge

zed_alive
16.05.2008., 07:57
ja isto mislim da kad bi poslali sve cure na HPV, da bi svaka 3. ili 4. bila pozitivna. najmanje. većina nema problema sa manifestacijama, dakle zdrave su unatoč virusu, stoga nema mjesta panici

nemojte paničariti oko ovih priča o grlu i slično. takve stvari su izuzetno rijetke, inače bi se znalo za njih malo više, ako razmislite. tako da se o mikronskim šansama ne treba brinuti. mislim, ak ćemo tako, onda postoje šanse da pokupiš bilo koju grdu boleštinu, onda ćemo se bojati svega. di to vodi?

zed_alive
16.05.2008., 07:59
ja ne znam kako ali navodno svaka 3-4 žena, cura ima HPV.
Njega su proglasili kugom 21 stoljeća.

ništa nego rađati što prije..... nema druge

većina tih cura nikad neće imati problema s HPV. testiraju se uglavnom one koje imaju problema, ostale većinom niti ne zna da ima. manji broj ljudi se testira informativno

Suey
16.05.2008., 08:09
papa se radi cesce ako nisi skroz zdrava. kaj je njoj :eek:

tad sam bila zdrava, tj. oduvijek imam uredan nalaz, osim ovog zadnjeg, no, svejedno, idealno je ici svakih 6 mjeseci, a obavezno svake godine. ocito su to njima troskovi:rolleyes:

@ lara - stupanj cin-a na papa testu samo je subjektivna procjena citologa, zato treba otici na kolposkopiju da se vide promjene, gdje su smjestene i u kojoj su kolicini, a sukladno nalazu kolposkopije radi se biopsija ciji phd ce tek pokazati koji stupanj cin-a je u pitanju. znaci, ako imas cin I, moze biti da je pravo stanje i cin II ili III, nikad se ne zna, bilo je takvih slucajeva.

plavka
16.05.2008., 10:11

Kakav ti je phd nalaz konusa skinutog letz-om? Koji CIN ??? Postoji mogućnost da nije sve skinuto ako ti piše da promjena dopire do rubova konusa ???

Taj uzorak se šalje na patologiju a ne citologu kao što piše zed

Suey
16.05.2008., 10:43
Kakav ti je phd nalaz konusa skinutog letz-om? Koji CIN ??? Postoji mogućnost da nije sve skinuto ako ti piše da promjena dopire do rubova konusa ???

tako je, citologija je papa test!

Maddie
16.05.2008., 11:00
da se javim,ginekolog mi je rekao da one dvije bradavice oko analnog otvora jesu hpv i šalje me na tipizzaciju i kolposkopiju,bradavica na vagini nemam niti unutra mislim,i reko je da se te dviej povlače,hvala imunitet:)
ovaj ginekolog prije je rekao da to nije ništa,mislim djubre sad sam ljuta ko ris
ma muči me jel će sad to sve biti oke,papa mi je oke,ali ta papa je rađena prije rizičng odnosa,jel inkubacija je oko mjesec do 6 mjeseci i u taj period spadaju 2 osobe samo
kondilmi su se pojavili mjesec dana nakon sexa sa dečkom,a možda je i od ovoga drugog iako je sex s njim trajo ni minutu
neznam od koga sam pokupila nije ni bitno,ali sad se osjećam tako jadno da je to neopisivo,iako znam da to većina ljudi ima i da se može izlječiti,zalječiti,šta već ja sam svedno u bedu

plavka
16.05.2008., 11:23
uf.... ali mene nešto zanima... zašto odmah sa CIN 1 ići na kolposkopiju??

Preporučila bih ti da nakon next papa testa obaviš i kolposkopiju --ako bi ti papa opet bio mješana flora i upala - zbog viskorizičnog hpv-a kojeg imaš već 9 godina, kažu ginekolozi da zbog neliječenih upala dolazi do cin-a i s obzirom na porod :( pa si mirna... Pitaj svog ginekologa

Kolposkopijom se vidi pravo stanje cervix-a i rodnice i da li ima kakvih promjena koje papa test ne može detektirati jer ti nalaz ovisi kako ti ginekolog uzima uzorke.

larazg
16.05.2008., 11:49
Preporučila bih ti da nakon next papa testa obaviš i kolposkopiju --ako bi ti papa opet bio mješana flora i upala - zbog viskorizičnog hpv-a kojeg imaš već 9 godina, kažu ginekolozi da zbog neliječenih upala dolazi do cin-a i s obzirom na porod :( pa si mirna... Pitaj svog ginekologa

Kolposkopijom se vidi pravo stanje cervix-a i rodnice i da li ima kakvih promjena koje papa test ne može detektirati jer ti nalaz ovisi kako ti ginekolog uzima uzorke.

dobro... baš ću pitati ginića,.

A reci mi di se ta kolposkopija radi i što je to uopće i koliko to košta?

plavka
16.05.2008., 12:05

Ako ideš kod privatnog ginića on ti ima kolposkop u svojoj ordinaciji , ako ideš kod socijalca on ti daje uputnicu za bolnicu jer ga nema u svojoj ambulanti
- a cjena privatno od 200-300 kn a neki lupaju i 500 kn ovisi kod koga ideš--

Pretraga kratko traje, premaže ti cervix 3-5% octenom kis. i promatra sa posebnim mikroskopom-kolposkopom da li ima promjena na cervix-u i rodnici i radi se nakon menge jer je cervikalni kanal otvoreniji

Suey
16.05.2008., 12:07

ne boli, kosta oko 200-300 kuna, ovisi gdje radis. a i mora biti dobar strucnjak, jer bilo je slucajvea, bas su cure ovdje pisale o tome, da njihovi ginekolozi nisu nista vidjeli pa kad su otisli boljem strucnjaku, ovaj je svasta nasao.

larazg
16.05.2008., 12:14
aha.. a koji je u Zagrebu.... VIDOVIT????

Suey
16.05.2008., 12:18
aha.. a koji je u Zagrebu.... VIDOVIT????

ne mogu se sjetiti koja je cura ovdje bila na kolposkopiji pa kao stalno nalaz uredan, a kad je otisla drugom, ispostavilo se da ima promjena

+ neki ginekolozi ne gledaju uopce rodnicu, vec samo cerviks, no nalaz moze biti uredan na cerviksu, a promjene na rodnici, kao sto je kod mene

larazg
16.05.2008., 12:29
ne mogu se sjetiti koja je cura ovdje bila na kolposkopiji pa kao stalno nalaz uredan, a kad je otisla drugom, ispostavilo se da ima promjena

+ neki ginekolozi ne gledaju uopce rodnicu, vec samo cerviks, no nalaz moze biti uredan na cerviksu, a promjene na rodnici, kao sto je kod mene

o majko moja... uf...

Da li mi koja može preporučiti nekog dobrog temeljitog, pouzdanog i dovoljno vidovitog doktora koji će me lijepo pregledati tim mikroskopom?

pliz

daci
16.05.2008., 12:42
mozes li napisati o kojoj dr. je rijec, ja sam rodjena u tz......?
koju mast za partnera?
ja sam isto kupila te neke vaginalete, a svakodnevno stavljam kantarion ulje namoceno na tampon...

Doktorica Ilijazovic,inace,super je zena.Dugo smo razgovarale nakon sto sam saznala da sam pozitivna,iako sam tipizaciju radila privatno a ona radi u bolnici,na patologiji.Ako zivis u tz mozes otici kod nje,swtvarno je ok.
Mast je interferon,a za nas isto samo sto sad postoje i vaginalete(prave se samo u jednoj apoteci).A za partnera poslije te masti aloe vera ili propolis gel,nemoj da te zbune u apoteci,to je obicni gel za tjelo,kozu.
Kantarion ulje mozes stavljati i u spric pa u vaginu prije spavanja a postoje i kantarion vaginalete,sve to mozes stavljat kad god hoces jer je biljno

sofi
16.05.2008., 13:31
hvala puno na informacijama, no ne zivim u tz :)
nasla sam finog doktora, a i onaka za sve zahvate mislim da cu otici do zg do tog dr. ljubojevica..........

raverica
16.05.2008., 13:37
ljubojević je meni gledao i cervix i rodnicu i uzeo komadić sa svakog tako da vjerujem da je temeljit. ne razumijem zašto neki već kad gledaju, ne pogledaju sve kako spada :ne zna:

sofi
16.05.2008., 14:08
ljubojević je meni gledao i cervix i rodnicu i uzeo komadić sa svakog tako da vjerujem da je temeljit. ne razumijem zašto neki već kad gledaju, ne pogledaju sve kako spada :ne zna:

ma doktori su uzas, samo pojedini znaju sta rade... ja sam imala problema sa disanjem, bolio me cio abdomen, niko nije znao sta mi je... od dr. do dr., prvo kazu da je to na psihickoj osnovi, pa onda kao ledja sam istegla malo masaze, malo vjezbe i tako... malo je falilo da poludim jer nisam znala sta mi je, a boli me... na kraju sam insistirala, molila, ma nema sta nisam radila, da mi daju uputnicu da snimim kicmu MRI, nekako sam uspjela iako je dr. govorio da to nema potrebe, da bi nalaz pokazao da imam protruziju diskova i da neke vjezbe i ne smijem raditi... ja im gotovo nista ne vjerujem.... jedna mi je dr. opce prakse, nakon sto sam dosla sa strahovitim bolovima zeludca od kojih se nisam mogla ispraviti, nakon jednog pipanja stomaka, povrsno da povrsnije ne moze biti, rekla da imam upalu mjehura i da saljem urin na pregled, dala antibiotike i dovidjenja... naravno dosao nalaz potpuno uredan, da bi se tek na kraju ispostavilo da sam imala ukljestenje zivaca uz kicmeni stub zbog cega se bol prenosi na grudni kos, zeludac itd... kao i u svakoj profesiji samo su neki od njih vrhunski strucnjaci, a kad je rijec o vasem zdravlju, onda niko ne zeli za sebe nista manje od toga.....

nicole76
16.05.2008., 14:24
Uvijek tražiti najmanje 2 mišljenja.
Ja idem paralelno socijalnom ginekologu i Ljubojeviću.

raverica
16.05.2008., 14:29
Uvijek tražiti najmanje 2 mišljenja.
Ja idem paralelno socijalnom ginekologu i Ljubojeviću.

tako sam i ja jučer išla svojoj, pokazala joj što je ljubojević napisao i ona je bacila skroz neku drugu spiku, kak ona ne liječi tim redoslijedom, da sam ubrzala i da će sada morati sa mnom obrnuto, tra la la :rolleyes: znam da ste pisale da nikakvi lijekovi ne dolaze u obzir prije svih nalaza a ona mi kaže da prvo daje sumamed pa onda šalje na tipizaciju, kolposkopiju...

mana8
16.05.2008., 14:33

Nalaz patologa poslije konizaciije je bio CIS. Ići ću na kolposkopiju za 1-2 mjeseca, kad budem imala nalaz PAPA testa.

nicole76
16.05.2008., 14:57
tako sam i ja jučer išla svojoj, pokazala joj što je ljubojević napisao i ona je bacila skroz neku drugu spiku, kak ona ne liječi tim redoslijedom, da sam ubrzala i da će sada morati sa mnom obrnuto, tra la la :rolleyes: znam da ste pisale da nikakvi lijekovi ne dolaze u obzir prije svih nalaza a ona mi kaže da prvo daje sumamed pa onda šalje na tipizaciju, kolposkopiju...

Moj socijalni i Ljubojević se u svemu slažu, hvala Bogu!
Cure su stvarno već dosta pisale o redoslijedu liječenja, pa neću opet o tome. Ali Ljubojević je stvarno stručnjak, pa bih ja osobno uvijek njemu vjerovala.

raverica
16.05.2008., 15:02
i ja vjerujem više njemu i zato mislim ići kod njega dok to ne riješim

raverica
17.05.2008., 14:33
koliko ste dugo krvarile nakon biopsije? meni je do sada bio smeđi ili žućkasti iscjedak pa me jučer zabrinulo kada sam vidjela svježu krv.. jel to normalno? biopsiju sam radila prije 5 dana

iwchy
17.05.2008., 14:58
Ej draga. Nadam se da si uspjesno rijesila druge probleme. I ja sam jedno vrijeme odustala od foruma. Nekako mi se ucinilo da nije vise sto je nekad bio. Zaista za moje zdravlje trebam zahvaliti tebi i plavki. Vi ste mi bile potpora i ohrabrenje, a i savjetodavci. Ne znam kako bi moja prica danas izgledala da nisam vas dvije upoznala. :top:

bas mi je drago da je sve ispalo ok :top:
a ja se samo presaltala od ginekologa neurolozima..nikako se rijesiti tih doktora :D
jedino dobro u svemu tome je, sto i za jedno i za drugo moram paziti na prehranu, voditi zdrav zivot, kljukati se vitaminima, neurobionom..moram nekako do kraja mjeseca naci vremena za ponovni posjet Ljubi pa cemo vidjeti ima li po tom pitanju sta novo :mig:

Het
17.05.2008., 15:20
Koliko dugo se ceka rezultat papa testa u Hr?
Pitam informativno jer kad mi je baba rekla da nazovem za dva mjeseca u vezi rezultata mrak mi pao na oci.

nicole76
17.05.2008., 16:03
koliko ste dugo krvarile nakon biopsije? meni je do sada bio smeđi ili žućkasti iscjedak pa me jučer zabrinulo kada sam vidjela svježu krv.. jel to normalno? biopsiju sam radila prije 5 dana

Cijeli prvi tjedan nakon biopsije sam imala vodeni iscjedak. Onda negdje 7. dan sam počela krvariti, što je trajalo 2 tjedna! Toliko sam se prepala da sam zvala doktora koji je rekao da je to sve normalno.

tessaa
17.05.2008., 16:52
Koliko dugo se ceka rezultat papa testa u Hr?
Pitam informativno jer kad mi je baba rekla da nazovem za dva mjeseca u vezi rezultata mrak mi pao na oci.

Kod socijalnih 2 mjeseca, privatno 3-4 dana, najviše tjedan... :flop:

tessaa
17.05.2008., 16:59

Ta žena ne zna drugo nego zvati u svoju kliniku, a to puno govori... neki njeni odgovori su čisti horor, čak su se i neki doktori zgražavali kad sam im prenosila njene odgovore!
Na ovoj stranici (zdravljeizivot) postavljajte pitanja samo dr. Radončiću i dr. Husaru, oni su puno realniji, objektivniji i više im vjerujem...

P.s. pokušat ću pronaći neke odgovore razl. doktora, pa da vidite što nam sve "prodaju"... :flop:

Het
17.05.2008., 17:02
Kod socijalnih 2 mjeseca, privatno 3-4 dana, najviše tjedan... :flop:

thx na odgovoru..ja sam ih do sad radila kod svog doktora i nekako mi se cinilo da je to bilo sve nekih 14 dana max ili tu negdje
ovaj put sam isla na 'family planning clinic' pa se sokirala na rok od 2 mjeseca

Suey
17.05.2008., 17:06
thx na odgovoru..ja sam ih do sad radila kod svog doktora i nekako mi se cinilo da je to bilo sve nekih 14 dana max ili tu negdje
ovaj put sam isla na 'family planning clinic' pa se sokirala na rok od 2 mjeseca

tako i meni javili nakon 2 mjeseca nalaz cin III i hpv:rolleyes:

nikad vise socijalnom

mayabela
17.05.2008., 17:12
Cijeli prvi tjedan nakon biopsije sam imala vodeni iscjedak. Onda negdje 7. dan sam počela krvariti, što je trajalo 2 tjedna! Toliko sam se prepala da sam zvala doktora koji je rekao da je to sve normalno.

Prvo ide samo sukrvica nakon zahvata, a nakon otprilike dva tjedna rana zarasta tako da krv koja izlazi je zapravo "krastica" koja otpada. To je sve ok, ne trebaš se brinuti

Het
17.05.2008., 17:16
tako i meni javili nakon 2 mjeseca nalaz cin III i hpv:rolleyes:

nikad vise socijalnom

pa to me i malo brine..jer mi frendica jucer za lunch hour-om izvali kako mora na kolposkopiju i biopsiju jer joj zadnji papa bio uzas ..a sva je preplasena
samo se ja tjesim da mi je svaki papa u zivotu do sad bio uredan..valjda ce i ovaj

tessaa
17.05.2008., 17:18
...

P.s. pokušat ću pronaći neke odgovore razl. doktora, pa da vidite što nam sve "prodaju"... :flop:

Evo, kopiram samu sebe, ali evo jedne ilustracije:
HPV TESTIRANJE ZA MUŠKARCE - NEMA ODOBRENOG DIJAGNOSTIČKOG TESTA Objavljeno: 20.2.2008

.
Niti jedan registrirani dijagnostički test na tržištu nije namijenjen testiranju obrisaka uretre ili drugih uzoraka spolnih organa muškaraca.
Svi HPV DNK testovi su registrirani isključivo za obriske vrata maternice.
To znači da proizvođači dijagnostičkih testova jamče pouzdanost rezultata samo ako se test izvodi na propisani način iz navedene vrste uzorka.
Testiranja muškaraca provodi se za sada u sklopu znanstveno-istraživačkih projekata (bez naplate i izdavanja rezultata testa kao nalaza, uz informirani pismeni pristanak).

U slučaju vidljivih promjena kao što su kondilomi (bradavice u području spolovila) ni kod žena niti kod muškaraca nije potrebno DNK testovima dokazivati prisustvo HPV u samim kondilomima.
Samo njihovo postojanje je znak infekcije i indikacija za odstranjivanje nekim od preporučenih postupaka.

Većina HPV infekcija ne uzrokuje nastanak kondiloma.
Oni su karakteristika infekcije virusima iz skupine niskog rizika, a i tu se javljaju samo u oko 1/3 zaraženih osoba.
HPV tipovi visokog rizika u pravilu ne izazivaju kondilome.
...
Većina HPV infekcija kod muškaraca prolazi spontano i bez uočljivih znakova ili smetnji.
Stvarna opasnost od HPV infekcije prijeti prvenstveno ženama jer kod njih može izazvati rak vrata maternice koji spada među najčešće i najsmrtonosnije vrste raka u žena.

U ovom času nema specifičnog djelotvornog lijeka za HPV infekciju, već se liječe samo njezine posljedice ako do njih dođe.
Stoga primjena HPV DNK testova nije usmjerena ka otkrivanju same virusne infekcije, već ka poboljšanju ranog otkrivanja raka vrata maternice kako bi se ženama s utvrđenim rizikom omogućila bolja dijagnostika i liječenje.

a sad drugi odgovor....

Obavezno se dijagnosticiraju i liječe oba partnera istovremeno za to vrijeme se trebaju izostaviti spolni odnosi i kondomi.
DIGENEtest nije marketing nego realna stvarnost.Test je jedinstven i za sada ga samo pokušavaju proizvesti i druge firme ( Roche - AMPLIKOR) no sve je još u poćetku.
Nisam ja ,već američki i evropski stručnjaci su službeno proglasili ovaj test referalnim.Test služi da otkrije virus prije nego virus izazove citološke promjene (CIN-ove ) Provodimo uspješno već 5 godina liječenje žena i muškaraca,što se može potvrditi jednogodišnjim kontrolama.

I sad vi meni recite tko je ovdje lud a tko zbunjen, ja ne razumijem kako se ovako nešto uopće može desiti???? naime, da jedni testiraju po testu koji nitko nije odobrio???

tessaa
17.05.2008., 17:22
Podvlačim slijedeće:

U ovom času nema specifičnog djelotvornog lijeka za HPV infekciju, već se liječe samo njezine posljedice ako do njih dođe.
Stoga primjena HPV DNK testova nije usmjerena ka otkrivanju same virusne infekcije, već ka poboljšanju ranog otkrivanja raka vrata maternice kako bi se ženama s utvrđenim rizikom omogućila bolja dijagnostika i liječenje.

(ovo je inače objavljeno na stranicama Moderne dijagnostike...

a ovo odgovara dr. Profozić:
Provodimo uspješno već 5 godina liječenje žena i muškaraca,što se može potvrditi jednogodišnjim kontrolama.

:confused::ne zna:

sofi
17.05.2008., 17:26
jao da ne mozete vjerovati sta sve doktori govore... jedna djevojka je imala KLASICNU konizaciju nakon CIN II-III, te nakon operacije prvi papa joj bio CIN II i doktor joj reko da je nalaz uredan........... majko mila.....

jedna prica za koju sam cula, radi se o nekom dr. iz sarajeva.......

Suey
17.05.2008., 17:31
pa to me i malo brine..jer mi frendica jucer za lunch hour-om izvali kako mora na kolposkopiju i biopsiju jer joj zadnji papa bio uzas ..a sva je preplasena
samo se ja tjesim da mi je svaki papa u zivotu do sad bio uredan..valjda ce i ovaj

mene ti to nije brinulo dok je sve bilo ok, i to godinama - kad stigne nalaz, stigne, makar i za 2 mjeseca. no, ovaj zadnji papa me preplasio, pogotovo obzirom na cinjenicu da mi je zadnji uredan papa bio u 6. mj 2006., a u 11. mj 2007. sam imala vec cin III. a ako me zarazio onaj na kojeg sumnjam, onda se taj cin III razvio u 8 mjeseci!!!

kad cujes takvu dijagnozu, a nemas pojma o tome, shok je jos veci. super da sam naisla na ovaj forum:s, hvala plavki:s , naime, ona je stalno pisala o vaznosti kolposkopije kod ovakvih nalaza, a i inzistirala da idem ljubi koji je fakat spasio mnoge cure od lutanja po ginekoloskim ambulantama te pogresnih misljenja i lijecenja!

pogotovo kod cin-ova nije uputno tako dugo cekati na nalaze, naime, u 2 mjeseca se moze stanje bitno pogorsati , a onda moras cekati mozda jos mjesec da budes iza menge za kolposkopiju jer se ista radi tada.

ali, bilo je tu cura koje su pisale da kod socijalnih dobiju nalaze kroz 10-ak dana, no, ne sjecam se tocno o kome se radilo.

tessaa
17.05.2008., 17:33

Užasan papa test je relativan pojam, jer svaki doktor ima svoju definiciju za užas...
Ja sam prije 3 godine radila lletz s nalazom CINIII... prije toga je nalaz bio prvo CINII, ali moj dr. nije ništa radio po tom pitanju, njemu taj nalaz valjda nije bio užas...:ne zna:... a s druge strane, neki doktori rade konizaciju ako se CIN I ne povuče za godinu dana... :confused:
Kad je došlo do CINIII, promijenila sam doktora i kod drugog u roku od par dana napravila LLETZ...
Kontrolni papa testovi su svi do sada bili ok (od 2005!) i sad baš planiram slijedeći mjesec na kontrolu... naravno da se bojim,ali tješim se da je zadnji papa bio čist, pa da sad ne može biti neki "užas" valjda... inače, 3 mjeseca nakon zahvata radila sam i papa test i HPV DNK test, i oba su bila negativna, što mi je dodatna utjeha...
ali naravno, godišnje kontrole smatram pod obavezno...

Inače, imala sam u to vrijeme nedoumice i pitanja vezana uz partnera, neki doktori su govorili da se mora testirati, da ću se ponovno zaraziti... a onda sam pronašla informaciju da testa za muškarce nema (i to na nekim stranim stranicama baš o toj temi, ne sjećam se koje, ecca, tako nešto??), a doktor Husar (www.zdravljeizivot.com) odgovorio mi je da se u slučaju spolnog života sa stalnim partnerom na taj tip virusa stekao neki imunitet, i da je ponovna infekcija zanemariva, , pokušat ću pronaći njegov odgovor pa ga postaviti ovdje...

A da doktori pričaju svaki svoje, pričaju, i to me svojevremeno jako ljutilo, ali sam ipak od većine čula ovo što sam gore napisala...

Nadam se da sam vam pomogla...

Sretno s liječenjem:top:

tessaa
17.05.2008., 17:39
---pogotovo obzirom na cinjenicu da mi je zadnji uredan papa bio u 6. mj 2006., a u 11. mj 2007. sam imala vec cin III. a ako me zarazio onaj na kojeg sumnjam, onda se taj cin III razvio u 8 mjeseci!!!

.

Ne možeš znati tko te zarazio, HPV možeš pokupiti puno ranije nego se manifestira, sumnjam da se radi o samo 8 mjeseci... a što se tiče papa -testa, možda ti je onaj iz 6.mj 2006 bio lažno negativan (krivo su ga očitali u laboratoriju, kažu da je mogućnost grešaka oko 20%, a to opet ovisi o laboratoriju :confused:)... tako da ti se eto godinu dana poslije pojavio odmah CINIII - ali pravu dijagnozu koji je CIN dobije se jedino PATOHISTOLOŠKIM NALAZOM nakon konizacije...ili lletz-a, što je zapravo metoda konizacije... često taj nalaz bude i manji od onog koji je pokazao papa test...
Osim toga, ne znam da li ste znale, ali neki doktori ne povezuju HPV sa seksualnim odnosom, HPV je pronađen i kod djevojčica koje nisu imale spolni odnos...:confused:

(možda probam naći odgovor doktora koji o tome piše...)

tessaa
17.05.2008., 17:45
Evo još informacija...

Once you have been exposed to a particular type of HPV, you are unlikely to catch it again, as the body usually becomes immune to that type."
www.csp.nsw.gov.au

PUobicajeno je da nakon odredjene virusne infekcije stvaramo imunitet, pa tako i na HPV. U stvari, imunitet se stvara u oko 95% slucajeva.
Ako se stvorio imunitet na recim tip 33, onda je mala vjerojatnost da ce se taj tip i kasnije pojavljivati, ali to ne iskljucuje pojavu tipa 35, na primjer. To znaci, da je nas najveci problem upravo raznovrsnost virusa, slicno onome koji izaziva gripu.
---(odgovor dr. Radončića...)

Suey
17.05.2008., 17:45
Užasan papa test je relativan pojam, jer svaki doktor ima svoju definiciju za užas...
Ja sam prije 3 godine radila lletz s nalazom CINIII... prije toga je nalaz bio prvo CINII, ali moj dr. nije ništa radio po tom pitanju, njemu taj nalaz valjda nije bio užas...:ne zna:... a s druge strane, neki doktori rade konizaciju ako se CIN I ne povuče za godinu dana... :confused:
Kad je došlo do CINIII, promijenila sam doktora i kod drugog u roku od par dana napravila LLETZ...
Kontrolni papa testovi su svi do sada bili ok (od 2005!) i sad baš planiram slijedeći mjesec na kontrolu... naravno da se bojim,ali tješim se da je zadnji papa bio čist, pa da sad ne može biti neki "užas" valjda... inače, 3 mjeseca nakon zahvata radila sam i papa test i HPV DNK test, i oba su bila negativna, što mi je dodatna utjeha...
ali naravno, godišnje kontrole smatram pod obavezno...

Inače, imala sam u to vrijeme nedoumice i pitanja vezana uz partnera, neki doktori su govorili da se mora testirati, da ću se ponovno zaraziti... a onda sam pronašla informaciju da testa za muškarce nema (i to na nekim stranim stranicama baš o toj temi, ne sjećam se koje, ecca, tako nešto??), a doktor Husar (www.zdravljeizivot.com) odgovorio mi je da se u slučaju spolnog života sa stalnim partnerom na taj tip virusa stekao neki imunitet, i da je ponovna infekcija zanemariva, , pokušat ću pronaći njegov odgovor pa ga postaviti ovdje...

A da doktori pričaju svaki svoje, pričaju, i to me svojevremeno jako ljutilo, ali sam ipak od većine čula ovo što sam gore napisala...

Nadam se da sam vam pomogla...

Sretno s liječenjem:top:

taj isti dr husar savjetuje kod cin I da ne treba tipizacija i kontrolu za 4 mjeseca, te smatra da ce se cin povuci. znaci, ne drzi se postupnika.

ali, nije isto imati cin I uzrokovan necim drugim i uzrokovan visokorizicnim hpv-om. a kako ces znati sto ga je uzrokovalo ako neces napraviti sve briseve?

naime, cin-ovi uzrokovani visokorizicnim hpv-om se ne povlace - obavezno postupanje kod cin I je tipizacija i ako se radi o visokorizicnom hpv-u, kolposkopija i daljnja obrada ovisno o kolposkopskom nalazu. znam dosta cura koje idu kod njega i na kraju su neke otisle drugim ginekolozima.

i ovo nije tocno - ne stjecemo imunitet na hpv virus i moguca je ponovna infekcija, plavka je tu vec pisala o tome, stoga je bitno i da partner ode na peniskopiju da se vidi jel ima kakvih promjena.

tessaa
17.05.2008., 17:47
.

i ovo nije tocno - ne stjecemo imunitet na hpv virus i moguca je ponovna infekcija, plavka je tu vec pisala o tome, stoga je bitno i da partner ode na peniskopiju da se vidi jel ima kakvih promjena.

Kopirala sam gore što govore strane internet stranice specijalizirane za tu tematiku...
Inače, meni se čini da nitko o tom virusu nema točno znanje, nego da pretpostavljaju i nagađaju... očito se o HPV-u malo zna, a ono o čemu se malo zna, time je najlakše manipulirati

tessaa
17.05.2008., 17:48
taj isti dr husar savjetuje kod cin I da ne treba tipizacija i kontrolu za 4 mjeseca, te smatra da ce se cin povuci. znaci, ne drzi se postupnika.

CIN I se povlači u 75% slučajeva, preporuča se kontrola za 4-6 mjeseca, ako ostane, preporuča se HPV DNK test, a naravno, ti ga možeš zatražiti i prije...

tessaa
17.05.2008., 17:51
... stoga je bitno i da partner ode na peniskopiju da se vidi jel ima kakvih promjena.

Na peniskopiji se mogu vidjeti samo kondilomi, koji su posljedica niskorizičnog HPV-a, virus se ne vidi ni peniskopijom, kao ni npr. kolposkopijom kod žene!
A niskorizični hpv koji nema kondilome je mačji kašalj!
Validnog testa da se detektira upravo HPV kod muškaraca nema.

Suey
17.05.2008., 17:51
Ne možeš znati tko te zarazio, HPV možeš pokupiti puno ranije nego se manifestira, sumnjam da se radi o samo 8 mjeseci... a što se tiče papa -testa, možda ti je onaj iz 6.mj 2006 bio lažno negativan (krivo su ga očitali u laboratoriju, kažu da je mogućnost grešaka oko 20%, a to opet ovisi o laboratoriju :confused:)... tako da ti se eto godinu dana poslije pojavio odmah CINIII - ali pravu dijagnozu koji je CIN dobije se jedino PATOHISTOLOŠKIM NALAZOM nakon konizacije...ili lletz-a, što je zapravo metoda konizacije... često taj nalaz bude i manji od onog koji je pokazao papa test...
Osim toga, ne znam da li ste znale, ali neki doktori ne povezuju HPV sa seksualnim odnosom, HPV je pronađen i kod djevojčica koje nisu imale spolni odnos...:confused:

(možda probam naći odgovor doktora koji o tome piše...)

sve ja to znam:), ali znam zasto sumnjam.

tada sam promijenila partnera, bila s njim jedno pola godine i taj papa s cin-om je nakon toga. moguce je da me zarazio i decko prije, ali dok sam bila s njim nisam nikada imala cin-ova pa tako i na tom zadnjem urednom papi. i da mi se bas nikada u 7 godina nije pojavio cin dok sam s njim bila, a bas se pojavi nakon tog novog decka, zato ne vjerujem da je slucajnost.

tessaa
17.05.2008., 17:52
www.ecca.fr
--------------------------------------------------------------------------------

However, as HPV is extremely common but short-lived in younger women, HPV testing is not recommended for women under the age of 30. This is because it would find too many HPV infections that would disappear on their own without any problem
...

tessaa
17.05.2008., 17:55
HPV tipizaciju radimo jedino u slucaju kada citolog opise "promjene povezane s HPV-om", jer -mada je to nedovoljno precizna metoda- dobar citolog ce u oko 80% ispravno posumnjati i vidjeti koilocite. Na taj nacin je probir jednostavniji, a postedjeli smo brojne zene od nepotrebnih testiranja (i izdataka). Naravno, niti u kom slucaju to nije zamjena za test, ali HPV tipizaciju polako ali sigurno napustaju i zapadne zemlje upravo zbog toga sto pozitivan test sam za sebe ne znaci nista.
On je najvazniji u blagih displazija (CIN I recimo), kada najprije pratimo daljnji tok promjena, lijecimo DRUGE infekcije (klamidiozu, urepalsmu, itd) za koje je jasno pokazano da mogu povoljno utjecati na mnozenje virusa zbog djelovanje na lokalnu imunost; u takvim situacijama HPV ovisno o tipu (visoki, srednji ili niski rizik) pomaze u donosenju klinickih odluka (=ono sto je jedino bitno za vas kao pacijentice): ako je npr CIN I i HPV niskog rizika, onda cemo se duze odluciti na pracenje i oslanjanje na vrijeme, jer do samoizljecenja moze doci cak i do 40% u toj fazi. Jasno, ako je HPV visokog rizika, onda se lakse odlucujemo za aktivniji pristup - krioterapija, laser ili lletz, ovisno sto vec imamo na raspolaganju.
- sva druga HPV odredjivanja, nemaju klinicki smisao, vec manje-vise marketinski ili eventualno znanstveno-istrazivacki. Tome je tako jer za HPV nemamo specificnog lijeka (ne ocekujte cuda niti od cjepiva-virus je vrlo raznovrstan, i evolucijski je vjerojatno jako dugo vezan za ljude), a ako bas zelite, ne potvrdjuju niti sve studije njegovu vaznost i ulogu u izazivanju promjena plcastog epitela. Posotoje i radovi koji govore da CIN bez HPV-a napreduje i brze od onog s HPV-om, a da se razvijeni karcinom cerviksa istog tipa cak teze stavlja pod kontrolu i slabije reagira na terapiju.
Treba shvatiti da je posve jedna stvar kada se dvije pojave cesto nadju zajedno, od one da jedna pojava izaziva drugu (dakle, cesto nadjemo zajedno HPV-a i CIN-a odnosno karcinom, ali nema nepobitinih dokaza da HPV svakako izaziva CIN/rak cerviksa - jer onda bi svi karcinomi bili HPV pozitivni, a nisu). Osim toga, prema izvjescima WHO-a, cak 30% djevojcica prije 12g ima pozitivan HPV... I kaj sad? Seksualna transmisija je iskljucena, a od kuda je HPV nazocan u toj skupini - mozemo uglavnom predpostavljati.
Dakle, problem je zaista slojevit i treba biti prije svega racionalan i oprezan u izjavama/tumacenjima.

[: Mr. sc. Erden Radončić 16-01-2006 u 11:31 GMT]

Suey
17.05.2008., 17:58
Na peniskopiji se mogu vidjeti samo kondilomi, koji su posljedica niskorizičnog HPV-a, virus se ne vidi ni peniskopijom, kao ni npr. kolposkopijom kod žene!
A niskorizični hpv koji nema kondilome je mačji kašalj!
Validnog testa da se detektira upravo HPV kod muškaraca nema.

pa naravno da se ne vidi virus!

i nije istina ovo sto pises za kondilome. nisu svi kondilomi posljedica niskorizicnog hpv-a. samo su siljati kondilomi vezani za niskorizicni hpv.

naime, postoje ravni kondilomi koje uzrokuje visokorizicni hpv. i njih ne mozes vidjeti ukoliko se ne napravi peniskopija. isto tako, peniskopija detektira i pin-ove koji su analogni cin-u kod zena.

http://www.ginoderma.hr/o_hpv_u.htm

ravni kondilomi se moraju ukloniti jer su vrlo infektivni, isto kao i kod zena - recimo, ja sam ih imala po rodnici.

i preporuca se koristiti kondom, a ne kao sto husar kaze - sto se si prenijeli, prenijeli ste si. dok god imate promjene koje nisu do kraja uklonjene, morate koristiti kondom.

tessaa
17.05.2008., 17:59
sve ja to znam:), ali znam zasto sumnjam.

tada sam promijenila partnera, bila s njim jedno pola godine i taj papa s cin-om je nakon toga. moguce je da me zarazio i decko prije, ali dok sam bila s njim nisam nikada imala cin-ova pa tako i na tom zadnjem urednom papi. i da mi se bas nikada u 7 godina nije pojavio cin dok sam s njim bila, a bas se pojavi nakon tog novog decka, zato ne vjerujem da je slucajnost.

E da, vidiš... od novog dečka si možda pokupila neki novi virus HPV-a, jer ima ih preko 160, možda si neki već imala od ranije i eto ti sranja...:rofl:
To je moguće objašnjenje, ali kao što rekoh... što god mi ovdje pričale, i dalje će svaki doktor liječiti svoje... :(
Meni je jedna doktorica osobno rekla da treba paziti što tko veli, jer neki doktori jednostavno ne znaju prevesti nešto s engleskog jezika... :ne zna:
Žalosno ali istinito..
E onda sama ti ja tražila na stranicama:
www.ecca.fr
www.csp.nsw.gov.au

Suey
17.05.2008., 18:01
CIN I se povlači u 75% slučajeva, preporuča se kontrola za 4-6 mjeseca, ako ostane, preporuča se HPV DNK test, a naravno, ti ga možeš zatražiti i prije...

ma joj daj, ne pisi bedastoce, a ne znas postupnik. prouci malo pa javi sto si zakljucila iz istog:

dakle, kod nalaza cin I ide se na tipizaciju-ako se nadje hpv visokorizicni, ide se na kolposkopiju-ako je nalaz uredan, onda kontrola nakon 4 mjeseca!

tessaa
17.05.2008., 18:01
pa naravno da se ne vidi virus!

i nije istina ovo sto pises za kondilome. nisu svi kondilomi posljedica niskorizicnog hpv-a. samo su siljati kondilomi vezani za niskorizicni hpv.

naime, postoje ravni kondilomi koje uzrokuje visokorizicni hpv. i njih ne mozes vidjeti ukoliko se ne napravi peniskopija. isto tako, peniskopija detektira i pin-ove koji su analogni cin-u kod zena.

http://www.ginoderma.hr/o_hpv_u.htm

ravni kondilomi se moraju ukloniti jer su vrlo infektivni, isto kao i kod zena - recimo, ja sam ih imala po rodnici.

i preporuca se koristiti kondom, a ne kao sto husar kaze - sto se si prenijeli, prenijeli ste si. dok god imate promjene koje nisu do kraja uklonjene, morate koristiti kondom.

Pretpostavljam da peniskopija ima smisla ako žena ima/imala je kondilome (šiljaste, ravne, svejedno...), koji su se vidjeli kolposkopijom...
Ja nisam npr, kod mene je djelovao HPV visokog rizika i doveo do CINIII, kondilome nisam imala...

Gle, ne znam, znam samo da sam jako puno toga pročitala o toj temi a da i dalje malo znam...:ne zna::flop:

tessaa
17.05.2008., 18:06
ma joj daj, ne pisi bedastoce, a ne znas postupnik. prouci malo pa javi sto si zakljucila iz istog:

dakle, kod nalaza cin I ide se na tipizaciju-ako se nadje hpv visokorizicni, ide se na kolposkopiju-ako je nalaz uredan, onda kontrola nakon 4 mjeseca!

Gle, prije 3 godine sam jako puno proučavala sve to i jako puno pročitala, iako to na žalost ne znači da puno znam, jer to ni doktori ne znaju, a iz prethodnih postova se to i vidi!
Ako neki doktori kod CIN I ne rade HPV DNK valjda i oni imaju svoje razloge za to!...?
Ne možemo pak sad ni i biti pametnije od njih!
Kažem da svako ima svoje mišljenje i stavove, i da je ponekad najbolje napraviti neku sredinu u svemu tome...

www.ecca.fr
www.csp.nsw.gov.au

p.s. neki i cijepivo smatraju čudom medicine, a drugi su skeptični...
Zašto skakat na prvu loptu....
Pročitati malo što svijet piše o tome, a onda skakati po tome...

Suey
17.05.2008., 18:08
Pretpostavljam da peniskopija ima smisla ako žena ima/imala je kondilome (šiljaste, ravne, svejedno...), koji su se vidjeli kolposkopijom...
Ja nisam npr, kod mene je djelovao HPV visokog rizika i doveo do CINIII, kondilome nisam imala...

Gle, ne znam, znam samo da sam jako puno toga pročitala o toj temi a da i dalje malo znam...:ne zna::flop:

jesu li ti gledali rodnicu prilikom kolposkopije?jer neki ginici to ne rade, nazalost. a zasto je to bitno? recimo, ja sam imala cin III i visokorizicni hpv. kolposkopija je pokazala uredan nalaz na cerviksu, ali debeli acetobijeli epitel na rodnici s ravnim kondilomima!

nisu bitni kondilomi za peniskopiju. bitno je da zena ima visokorizicni hpv. on moze, ali i ne mora uzrokovati kondilome (ravne). moguce je da manifestacija u muskih budu ravni kondilomi, a da ih zena nema. isto je tako moguce i suprotno, kao kod mog decka, ja sam ih imala a on je imao cistu peniskopiju.

ali, nije istina sto profozicka prica da se ne smiju imati odnosi. smiju, ali s kondomom. price da kondom ne stiti odnose se na niskorizicni hpv i siljaste kondome jer vas kondom od njih ne stiti. dakle, vanjske kondilome tako mozete dobiti. no, kondom stiti od infekcije rodnice i cerviksa.

kao sto si mogla vidjeti na linku koji sam dala vezano uz postupnik - regresija nalaza se dogadja nakon biopsije, dakle, jako je neodgovorno sugerirati djevojkama da cekaju s cin I i dodju nakon 4 mjeseca.

nema cin-a koji se povukao, a da je bio uzrokovan viskorozicnim hpv-om

edit: sto doktori ne znaju? pa postupnik je obligatoran za sve ginekologe u rh!!! nemaju sto ne znati! imaju ga se drzati!

U liječenju CIN-a prevladava stav o što poštednijem liječenju, koje će omogućiti što ranije "rješavanje" displazije, bez značajnijih ili trajnijih posljedica. S obzirom na znatnu mogućnost spontane regresije nalaza: kod CIN 1 do 60%, kod CIN 2 i CIN 3 prosječno 35%, osobito nakon liječenja upalnih promjena, prvi korak je bakteriološka i virusološka obrada vrata maternice, te liječenje prisutne infekcije. U slučaju nalaza HPV infekcije visokorizičnim tipovima, nužno je načiniti kolposkopiju, a ovisno o kolposkopskom nalazu i biopsiju. Regresija nalaza - povlačenje displazije nakon biopsije iznosi i do 70%.

Kako bi obrada i liječenje pacijentica s CIN-om i na našim prostorima bila standardizirana i u skladu s najnovijim spoznajama medicinske znanosti, od 2001. godine u primjeni je "Revidirani dijagnostičko-terapijski postupnik za premaligne bolesti vrata maternice". U Hrvatskom nacionalnom revidiranom dijagnostičko terapijskom postupniku za premaligne promjene vrata maternice prikazani su postupnici za atipične pločaste stanice neodređenog značenja (ASCUS), cervikalnu intraepitelnu neoplaziju (CIN1, CIN2, CIN3) te mikroinvazivni karcinom (FIGO IA1). Postupnici su načinjeni sukladno najnovijim FIGO preporukama. Revidirani dijagnostičko terapijski postupnik je prikazan i usvojen na simpoziju Hrvatskog društva za kolposkopiju i bolesti vrata maternice i Hrvatskog društva ginekologa i opstetričara HLZ-a održanom 25.studenog 2000. godine. "

inace, postednije lijecenje se ne odnosi na cekanje, vec lletz metode - lletz biopsiju i lletz konizaciju

tessaa
17.05.2008., 18:18
...
Currently, there is no test designed to find HPV in men. But HPV is very common and most men with HPV will never develop health problems from it. Finding out if you have HPV is not as important as finding out if you have the diseases that it can cause.

Is there a test to find genital warts?
Most of the time, you can see genital warts. Some doctors may use a vinegar solution to help find flat warts—but this test can sometimes wrongly identify normal skin as a wart.

Is there a test to screen for HPV-related cancers in men?
Screening tests can find early signs of disease in people who are not yet sick. Screening tests for penile or anal cancer are not widely recommended.

www.cdc.gov/STD/HPV

Suey
17.05.2008., 18:19
pa naravno da hpv sam po sebi nije bitan! to i ljubo kaze. bitne su promjene koje on radi, a koje su potencijalno maligne. i ginekolozi uklanjaju upravo te promjene. hpv se sam po sebi ne moze lijeciti jer se radi o virusu.

Suey
17.05.2008., 18:21
...
Currently, there is no test designed to find HPV in men. But HPV is very common and most men with HPV will never develop health problems from it. Finding out if you have HPV is not as important as finding out if you have the diseases that it can cause.

Is there a test to find genital warts?
Most of the time, you can see genital warts. Some doctors may use a vinegar solution to help find flat warts—but this test can sometimes wrongly identify normal skin as a wart.

Is there a test to screen for HPV-related cancers in men?
Screening tests can find early signs of disease in people who are not yet sick. Screening tests for penile or anal cancer are not widely recommended.

www.cdc.gov/STD/HPV

ma joj. mozda kod neiskusnih doktora. a screening test je papa test inace i nema mu ekvivalenta u ovom sto se ovdje spominje, to nisam nikada cula.

tessaa
17.05.2008., 18:21
jesu li ti gledali rodnicu prilikom kolposkopije?jer neki ginici to ne rade, nazalost. a zasto je to bitno? recimo, ja sam imala cin III i visokorizicni hpv. kolposkopija je pokazala uredan nalaz na cerviksu, ali debeli acetobijeli epitel na rodnici s ravnim kondilomima!

Sve je gledao i baš je to naznačio...
P.s. u postu ispred sam ti napisala ponešto o hpv-u i muškarcima... ako ne vjeruješ meni, napisala sam ti i stranicu pa pročitaj sama... znam zašto to govorim i znam što sve naši doktori rade! Na žalost!

tessaa
17.05.2008., 18:23
Some doctors may use a vinegar solution to help find flat warts—but this test can sometimes wrongly identify normal skin as a wart.
Prijevod:
Neki doktori koriste soluciju premazivanja octom da pronađu ravne kondilome, ali taj test ponekad pogrešno detektira normalno tkivo kao kondilom.

p.s. to se radi kod peniskopije, premazivanje octom!!

tessaa
17.05.2008., 18:25
ma joj. mozda kod neiskusnih doktora. a screening test je papa test inace i nema mu ekvivalenta u ovom sto se ovdje spominje, to nisam nikada cula.

Upravo to i govore, da nema adekvatnog testa kod muškaraca, koji bi npr. bio ekvivalent papa testu.
Ne vjeruješ što ovdje piše, ne kužim, pa ne izmišljam ja stvari kako meni pašu! A ovo što pročitam na stranim stranicama vjerujem više nego našim doktorima!

Suey
17.05.2008., 18:26
- Ako neki doktori kod CIN I ne rade HPV DNK valjda i oni imaju svoje razloge za to!...?
Kažem da svako ima svoje mišljenje i stavove, i da je ponekad najbolje napraviti neku sredinu u svemu tome...

misljenje je ko dupe, svatko ga ima, kak bi rekao clint eastwood:lol:

te cure danas imaju cin II ili III i promijenile su doktora.

ja ti kazem da postoji postupnik kojeg se doktori u rh imaju drzati i nema tu ja mislim ovo ili ono. a ne da danas te cure imaju cin II ili III, a mogla im se odmah napraviti mala biopsija i voila, spasile bi se konizacije. zasto cekati pogorsanja?

Suey
17.05.2008., 18:37
Upravo to i govore, da nema adekvatnog testa kod muškaraca, koji bi npr. bio ekvivalent papa testu.
Ne vjeruješ što ovdje piše, ne kužim, pa ne izmišljam ja stvari kako meni pašu! A ovo što pročitam na stranim stranicama vjerujem više nego našim doktorima!

pa kod ginica kojem ja idem, decki ne rade hpv test jer nema smisla. isto tako, niti meni ga nije preporucio nakon sto dodje dobar papa na koji idem za 4 mj. (ako dodje dobar, ako ne, onda opet fulguracija). a zasto? pa zato sto ga imam i imat cu ga dulje vrijeme dok ga imunitet ne pobijedi! vazno je samo ici na redovitije kontrole i uklanjati promjene.

i taj ginic se bavi hpv-om godinama, i ne brini, educira se konstantno.

ti citas po americkim stranicama. vjerojatno je njima i pobjegao hpv iz labosa:lol:, a cak sam citala teoriju zavjere po kojoj su masoni u americi pustili hpv u promet da bi kontrolirali malo populacijsku politiku:lol:

Suey
17.05.2008., 18:45
Some doctors may use a vinegar solution to help find flat warts—but this test can sometimes wrongly identify normal skin as a wart.
Prijevod:
Neki doktori koriste soluciju premazivanja octom da pronađu ravne kondilome, ali taj test ponekad pogrešno detektira normalno tkivo kao kondilom.

p.s. to se radi kod peniskopije, premazivanje octom!!

cuj draga, prisustvovala sam peniskopiji svog dragog pa znam kako se to radi, a isto je ekvivalent kolposkopiji u zena. i doktor je jako dobro detektirao i pojasnio neke stvari za koje sam primjerice mislila da su siljasti kondilomi. ali, nisu bili. tako da je bitno da decki odu jer mi kao laici ne mozemo znati sto je sto, za to je potrebna diploma medicinskog fakulteta i veliko klinicko iskustvo

i nije nista nasao vezano za hpv, srecom.

ma plavka, gdje si sada da me podrzis?

tessaa
17.05.2008., 19:00
ti citas po americkim stranicama. vjerojatno je njima i pobjegao hpv iz labosa:lol:, a cak sam citala teoriju zavjere po kojoj su masoni u americi pustili hpv u promet da bi kontrolirali malo populacijsku politiku:lol:

www.cdc.gov/STD/HPV - Centers for Disease Control and Prevention

www.csp.nsw.gov.au

Ne znam, meni ove stranice ne djeluju kao da su iz američkih časopisa :ne zna:

a pogledaj i na
www.moderna-dijagnostika.hr

Ne razumijem zašto pokušavaš stanje prikazanim gorim nego jest... ?
Kondilomi ako se ne vide, nikome ništa, neće izazvati nikome rak!!!!
Meni je bitno da mi je papa test uredan, a prije 2,5 godine mi je i HPV DNK test (nakon leltz-a) bio negativan... što znači da sam nekoliko godina sigurna da neću dobiti rak...:top:
Ali da, i to piše na tim stranicama koje sam citirala, pa nema smisla da pričam...

p.s. komentiraš prije nego si pročitala te strance, ne razumijem zašto, ne možeš pričati o nečemu što nisi sama vidjela i pročitala...?
Zato što je Ljubojević tako rekao?
Svaka čast doktoru, ali ne znam što je on napravio time što je tvom dečku peniskopom otkrio kondilome koji se golim okom ne vide? I što ih je otklonio (?), kad se ionako mogu vratiti...?
Da si pročitala na ovim stranicama koje sam ti napisala NEKOLIKO PUTA, vidjela bi da se kondilomi čak i spontano mogu povući ( DA, ZAISTA), ali i da se često vraćaju, no NA SREĆU NE IZAZIVAJU RAK...

tessaa
17.05.2008., 19:05
... i doktor je jako dobro detektirao i pojasnio neke stvari za koje sam primjerice mislila da su siljasti kondilomi. ali, nisu bili. i nije nista nasao vezano za hpv, srecom.

?

:confused::ne zna::confused:

Pitala bih sad zašto je on uopće išao na peniskopiju, ali šutim.... evo...
Ovdje svi sve znate, zašto da čitate ono što piše tamo negdje.... :confused:

Het
17.05.2008., 19:10
u raspravu se ne diram..ali caps lock iskljucite :)
hvala

plavka
17.05.2008., 19:19
:confused::ne zna::confused:

Pitala bih sad zašto je on uopće išao na peniskopiju, ali šutim.... evo...
Ovdje svi sve znate, zašto da čitate ono što piše tamo negdje.... :confused:

Čuj draga, ako si i dalje s istim partnerom zašto i dalje ideš na papa test?? :lol:
Inače ta ista dr. iz Moderne preporučuje cjepljenje nakon izlječenog CIN-a i ako ti je PCR negativan !

plavka
17.05.2008., 19:30
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9293113

Suey
17.05.2008., 19:40
draga tess, pa tko koga ne cita? sva si se spetljala em u svom neznanju em u mojim postovima.

pa jesam napisala da moj dragi nije imao promjena? jesam! dakle, nije imao kondiloma niti drugih promjena i doc. dr. sc. ljubojevic mu nista nije skidao.

no, necu ti uzeti nista za zlo, jer imas dobru namjeru. samo nemoj molim te ovdje navoditi stvari o kojima nista ne znas i o kojima citas iskljucivo po stranicama cdc-a.

cdc je americki centar - center for disease control, i to su americke stranice. to ti je kao nas zavod za javno zdravstvo. pa ti ne znas niti cije stranice citas, kako onda mozes uopce nesto navoditi kao relevantno?

a stranice moderne dijagnostike sam izucila i zvala ih par puta da pojasne neke stvari. recimo, pricaju da jedini u rh rade roche amplicor test sto nije istina - roche amplicor dnk test radi i zavod za javno zdravstvo grada zagreba!

sto se cin-a koji se povlaci tice - to nije saznanje amera, vec nizozemaca. no, to se ticalo opcenito cin-a, a znamo da cin mogu uzrokovati i drugi uzrocnici osim hpv-a.

ti pricas o siljatim kondilomima koje uzrokuje niskorizicni hpv.

postoje i ravni kondilomi koje uzrokuje visokorizicni hpv. oni obicno idu u paketu s cin-om. buduci da ja imam takve i visokoricni hpv, moj je patner isao na peniskopiju. samo da naglasim, los papa nalaz sam imala prije nego sto sam krenula s njim tako da me on nije zarazio. i spavali smo s kondomom, samo jednom nismo, pa nije primio dovoljnu kolicinu hpv-a da bi mu nastale promjene. lijecenje partnera je bitno zbog ping pong efekta!

niskorizicni hpv nije bitan i na njega se ne rade testovi u zavodu za javno zdravstvo.

osim toga, imam u obitelji osoba koje rade na onkologiji. kamo srece da onkolozi kod svojih pacijenata otkriju takve promjene u toj fazi.

u sto ranijoj fazi se otkrije, to bolje za pacijenta!

papa test je tumorski marker za maternicu!

znaci, te promjene u obliku cin-a i ravnih kondiloma se moraju uklanjati!

i ne brini, nasi bolnicki doktori itekako idu po kongresima, konvencijama, seminarima i edukacijama.

ali, nisam bas sigurna za kojekakve privatnike. naime, svatko danas moze biti privatnik.

ravni kondilomi su uzrokovani visokorizicnim hpv-om koji izaziva rak za tvoju info, malena!zato ih je potrebno ukloniti i uvijek dolaze u paketu s cin-om

i nije mi izvor samo doc.dr.sc. ljubojevic, vec i www.hrcak.hr

malo si prouci tamo strucne clanke

o vrstama kondiloma:

http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12797

"Condylomata acuminata (kondilomi, šiljaste bradavice, genitalne bradavice)

To su mekane, izdužene bradavice, ružičaste boje, na peteljci, neravne površine poput cvjetače. Najčešće su lokalizirane na vanjskom genitalu – tipično na mjestu prijanjanja penisa ili na vrhu penisa kod muškaraca, odnosno na stidnici kod žena ili pak na analnoj regiji kod osoba oba spola. Njihova lokalizacija može međutim biti i u unutrašnjem dijelu rodnice, u unutrašnjosti mokraćne cijevi, na preponama ili u području međice. Promjene mogu biti pojedinačne, što je rjeđe, ili u grupi. Često spajanjem dosežu veličinu od 2 do 6 ili više cm, ovisno o lokalizaciji. Takve spojene promjene češće su vidljive u području prepona, mošnji i perianalno.
U posljednje vrijeme sve se više navodi značenje kondiloma u unutrašnjosti mokraćne cijevi zbog mogućnosti prijenosa HPV-a u unutrašnje dijelove mokraćnog sustava (mogućnost pojave raka mokraćnog mjehura i prostate). Kod šiljastih kondiloma najčešće se pojavljuju HPV 6 i 11, međutim mogu se pojaviti i drugi tipovi kao npr. HPV 16, 18, 31, 42.

Condylomata plana (ravni kondilomi)
To su bradavičaste tvorbe ravna oblika, najčešće uzrokovane HPV-om 16, 18, 31 i 33. Izdvojeni su od klasičnih šiljastih kondiloma zbog drugačijeg oblika, teže uočljivosti i zbog znatno većeg onkogenog potencijala. Najveći broj HPV-genitalnih infekcija vrata maternice, kao i određeni broj „asimptomatskih“ promjena kod muškaraca pripada ovoj vrsti kondiloma.

dakle, i siljasti ponekad mogu biti izazvani visokorizicnima.

ali, ravni su gotovo uvijek izazvani visokorizicnima, i to su kondilomi koje ja imam

plavka
17.05.2008., 19:48
i još jedan link što opravdava teoriju da su muškarci zapravo kontinuirani izvor zaraze HPV infekcijom !!

http://www.sem.com.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Itemid=2

veći broj oboljelih bilježi generacija 1971.-1981. godine, odnosno osobe 20-30 godina starosne dobi

Suey
17.05.2008., 19:51
evo, meni se link otvorio:

"Importance of peniscopy, oncologic cytology and histopathology in the diagnosis of penile infection by human papillomavirus.
Nicolau SM, Martins NV, Ferraz PE, Stávale JN, Gonçalves WJ, Baracat EC, de Lima GR.

Department of Obstetrics and Gynecology, Escola Paulista de Medicina, São Paulo, Brazil.

INTRODUCTION: Male genital infection by human papillomavirus is of particular importance since it is often asymptomatic. The patient generally presents no clinical lesion. Therefore, men represent an important reservoir of virus, playing a special role in the transmission and perpetuation of the disease. PATIENTS AND METHODS: In the present prospective clinical trial study, 190 sex partners of women with genital infection by human papillomavirus, associated or not with cervical intraepithelial neoplasia, were investigated. All patients were unaware of or denied the presence of a genital lesion. RESULTS: Cytologic examination revealed koilocytosis in 9 cases (4.7%) in the urethra and in 3 cases (1.6%) in the corona of the glans and the distal prepuce. Peniscopy with the previous use of 5% acetic acid revealed white lesions in 97.9% of the patients. Toluidine blue stained most of the lesions. At least one fragment revealed koilocytosis in the histopathologic study of 97 cases (51.05%). CONCLUSION: The three methods complement one another, allowing a more precise diagnosis of the infection in men."

raverica
17.05.2008., 20:08

meni je prvi dan bila krv, onda 2 dana neku žućkasti iscjedak i sad opet krv

Prvo ide samo sukrvica nakon zahvata, a nakon otprilike dva tjedna rana zarasta tako da krv koja izlazi je zapravo "krastica" koja otpada. To je sve ok, ne trebaš se brinuti

huh..onda dobro, jučer me to baš zabrinulo jer se vidjelo da je baš svježa krv

Ad.Miss.G
17.05.2008., 22:17
- Ako neki doktori kod CIN I ne rade HPV DNK valjda i oni imaju svoje razloge za to!...?

misljenje je ko dupe, svatko ga ima, kak bi rekao clint eastwood:lol:

te cure danas imaju cin II ili III i promijenile su doktora.

ja ti kazem da postoji postupnik kojeg se doktori u rh imaju drzati i nema tu ja mislim ovo ili ono. a ne da danas te cure imaju cin II ili III, a mogla im se odmah napraviti mala biopsija i voila, spasile bi se konizacije. zasto cekati pogorsanja?

Dugo me nije bilo na ovom threadu (zaboravih da imam visokorizični hpv :) da..i to se može pozitivnim razmišljanjem) ..pozdrav svima. Ja starosjedioc u ovoj temi (nažalost) i nemrem vjerovat kaj se zbiva prije su si svi bili podrška a sad svađe na temu kaj je točno kaj nije!? HPV je takva tema o kojoj se mnogo toga ne može sa sigurnošću tvrditi. I zato podataka i mišljenja ima masa. Po meni je najbitnije da sve imamo doktore kojima vjerujemo i da se držimo njih. (Naravno..nakon kaj smo se uvjerile da su stručni i da nas dobro liječe)

Ali on topic...Da, to se dogodilo meni. Od CIN 1 (kojeg sam imala mjesec dana..jer znam kad i od koga sam pokupila hpv) sam u laganih godinu dana krivog doktora kojem CIN 1 + promjene vezane za hpv nije upućivalo na kolposkopiju i biopsiju..došla prekasno kod Ljubojevića (daaa, i ja sam zagriženi fan starog :) ) i na kraju završila na CIN 3 i Lletzu s 19 godina. Scary, ne? Da kucam u 3 drveta otad sam dobro i zadovoljna starim(Ljubojevićem) i unormalila sam život i prihvatila to sranje i sad sam kul. Držte se!

Suey
18.05.2008., 08:47
imam pitanje, malo offtopic, al kad smo ovdje već "svi svoji" ... počeli su mi rokove za predaje radova, pa će nakon toga i ispiti, ...ugl, treba mi nešto za podići imunitet, i što više snage...
svi smo tu pili više manje svakakve imunostimulatore, vitamine itd... pa da vidim, šta mi vi preporučujete? i plz, nek ne bude neka bijesna cijena...

sweet, ako hoces i ako si iz zagreba, poklonim ti twinlabov dualtabs, kupila sam ih u 2. mj ove godine i pila mozda mjesec dana. inace, ima ih 100 u flasi i kostaju oko 250 kn. ostalo ti ih je sigurno za dva mjeseca. vitamini su super, ali ja vise nista ne pijem osim ekstrakta zelenog caja jer sam se pocela uzasno debljati od tih svih vitamina:(:mama: pa bolje da nekome dam ovu flasu neg da je bacim, steta te love

Ad.Miss.G, pozdrav, stvarno te dugo nije bilo na temi!drago mi je da si rijesila to i da imas tako pozitivnorazmisljanje i stav prema toj bolesti, tako treba!

a i eto, potvrdila si ono sto plavka i ja tu stalno pricamo - i sama znam jos par primjera cura koje su tako zavrsile. ja sam srecom kod ljube zavrsila mjesec dana nakon sto mi je javljen nalaz, stjecajem okolnosti, citajuci malo vas po forumu, a i vlastita mama me poslala k njemu jer je bila njegova pacijentica. osim toga, iz zdravstvenih je krugova pa zna tko je kakav ginekolog.

cure, jos jednom, pazite se kojekakvih privatnika!

tessaa
18.05.2008., 09:02
Skoro sve postove koje sam "napisala" su c/p odgovora doktora, odnosno, članci objavljeni na stranicama koje sam navela. Smatrala sam da je to dovoljno jasno iz priloženog, a onda me se napada da sam se ja (ja?????) spetljala u svom neznanju... Halooooo?!? Citirala sam, kužiš???? U stvari, vidim da se ovdje sve zna, pa zašto čitati i druga mišljenja, i nedajbože pogledati više internetskih stranica koje pišu o tome....?

tessaa
18.05.2008., 09:05
i još jedan link što opravdava teoriju da su muškarci zapravo kontinuirani izvor zaraze HPV infekcijom !!

1. odakle njima HPV,ako su izvor infekcije?
2. naravno da smo mi od nekog (tj. od muškaraca) pokupile HPV, i da se mi s tim moramo boriti ako se razvije CIN...
3. neću ponovno citirati stranice, jer sam ih nekoliko puta citirala... i ponavljam (za plavuše, očito...l? :confused:) da si možete i same slobodno pročitati više izvora koji pišu o tome, prije nego krenete raspravljat
4. koji je postupak kod muškaraca kad je HPV u pitanju, neka mi neka onda konkretno objasni!

tessaa
18.05.2008., 09:07
Čuj draga, ako si i dalje s istim partnerom zašto i dalje ideš na papa test?? :lol:
Inače ta ista dr. iz Moderne preporučuje cjepljenje nakon izlječenog CIN-a i ako ti je PCR negativan !

Prva rečenica ti je toliko glupa da je ne želim ni komentirati!

Ovo drugo je pitanje cjepiva o kojem ima još manje znanja i istraživanja nego o samom HPV-u, i o cjepivu se uopće ne izjašnjavam jer i tu postoje bar 2-3 teorije tj. "preporuke liječnika"...

tessaa
18.05.2008., 09:13
Dugo me nije bilo na ovom threadu (zaboravih da imam visokorizični hpv :) da..i to se može pozitivnim razmišljanjem) ..pozdrav svima. Ja starosjedioc u ovoj temi (nažalost) i nemrem vjerovat kaj se zbiva prije su si svi bili podrška a sad svađe na temu kaj je točno kaj nije!? HPV je takva tema o kojoj se mnogo toga ne može sa sigurnošću tvrditi. I zato podataka i mišljenja ima masa. Po meni je najbitnije da sve imamo doktore kojima vjerujemo i da se držimo njih. (Naravno..nakon kaj smo se uvjerile da su stručni i da nas dobro liječe)

Pa stvar i jest u tome da trebamo imati doktora kojem vjerujemo... u masi njihovih različitih mišljenja, kako znati tko je u pravu?
O tome sam ovdje pokušala nešto reći (naime, da ima stvarno različitih, često i oprečnih mišljenja, citirala sam njihove odgovore, no to se ovdje nije shvatilo, stoga odustajem....

p.s.Ja sam od nalaza CIN III, došla do urednih papa testova i negativnog HPV DNK testa ( u zadnje 3 godine su takvi), tako da stvarno nisam kompetentna da o ovome pišem...

Suey
18.05.2008., 09:16
Skoro sve postove koje sam "napisala" su c/p odgovora doktora, odnosno, članci objavljeni na stranicama koje sam navela. Smatrala sam da je to dovoljno jasno iz priloženog, a onda me se napada da sam se ja (ja?????) spetljala u svom neznanju... Halooooo?!? Citirala sam, kužiš???? U stvari, vidim da se ovdje sve zna, pa zašto čitati i druga mišljenja, i nedajbože pogledati više internetskih stranica koje pišu o tome....?

kao prvo, ne deri se. to je nepristojno.

kao drugo, kojih doktora? nisu svi doktori dobri strucnjaci.

kao trece, spetljala si se. mojem decku ljubo nije nista palio jer nista nije nasao.

kao cetvrto, rekla si da ja ne znam o cemu pricam, a zapravo ti nemas pojma. pa jesam ti napisala da postoje dvije vrste kondiloma? ravni su izrazito onkogeni, ako nisi znala, i te sam ja imala, a ti uporno pricas o siljastima koji su uglavnom benigni.

Suey
18.05.2008., 09:22
Prva rečenica ti je toliko glupa da je ne želim ni komentirati!

Ovo drugo je pitanje cjepiva o kojem ima još manje znanja i istraživanja nego o samom HPV-u, i o cjepivu se uopće ne izjašnjavam jer i tu postoje bar 2-3 teorije tj. "preporuke liječnika"...

pa bas i nije. kako ti znas sto je ona po struci? vjeruj, iznenadila bi se. nisu svi ovdje laici kao ti.

a njena recenica ima itekako smisla, samo ti ne zelis razmisliti. da ne mozes vise nista dobiti od svog partnera, ne bi trebala uopce ici na papa test.

sto se cjepiva tice, mozda jos i nije jos dovoljno istrazeno, ali predsjednik hrvatske lige protiv raka, dr. sc. damir eljuga, a nakon napisa o smrtnim slucajevima izazvanima cjepivom, istice kako su to izolirani slucajevi te da ima vise koristi nego stete pa se stoga preporuca cijepiti.

znas li koje ces autore clanaka o hpv-u naci u strucnoj literaturi? pa upravo dr. sc. damira eljuge, ali i doc.dr.sc. nikole ljubojevica koji je autor i mnogih udzbenika, a i prvi je u rh poceo primjenjivati lletz metodu. a kad je husar nesto na tu temu napisao i pise li on uopce takve clanke?

tessaa
18.05.2008., 09:27
Spolno prenosive i one koje to nisu
Autor:
Anka Dorić, dr. med., spec. transfuzijske medicine, voditeljica laboratorijske dijagnostike i savjetovališta za spolno prenosive bolesti objavljeno u broju 43 (8/05)

HPV INFEKCIJA - genitalna viroza

Infekcija humanim papiloma virusima (HPV) najčešća je spolno prenosiva bolest, ali većinom izlječiva i benigna. Virus se ne prenosi krvlju nego penetrativnim genitalnim kontaktom sluznice i kože kroz mikrotraumatske lezije. Spolni kontakti bez penetracije (oralno-genitalni, manualno-genitalni i vanjski genitalno-genitalni) moguć su, ali rjeđi način prijenosa. Inkubacija traje šest tjedana do godine dana. HPV infekcije tipovima niskog rizika rijetko se mogu prenijeti s majke na dijete.
Znanstveno je dokazana povezanost trajne HPV infekcije i karcinoma cerviksa. Taj drugi najčešći karcinom u žena može se spriječiti ranom dijagnostikom (Papa test + HPV test).

Klinička slika - Kožni i genitalni HPV tipovi uzrokuju dobroćudne i zloćudne promjene, neke vidljive mikroskopom (intraepitelne neoplazije), a druge golim okom (kožne bradavice i kondilomi), ali i kondilome u mokraćnom mjehuru, crijevu, usnoj šupljini, na oku ili nosu, HPV pozitivne karcinome regije glave i vrata te anogenitalnih sluznica. Najčešći tipovi visokog rizika (16, 18, 31 i 33) dijagnosticirani su u gotovo 100 posto svih slučajeva invazivnih karcinoma. Najčešći tipovi niskog rizika (6 i 11) uzrokuju benigne tvorbe - kondilome (bradavice) i blage abnormalnosti u stanicama. Bradavice su mekane, vlažne, ružičaste ili sive izrasline koje rastu u nakupinama poput cvjetače. Mogu biti i u ravnini kože (ravni kondilomi).

Ponavljam, ja samo citiram druge, citiram druge, citiram druge, pa koliko puta moram to još naglastiti...

P.s. u ovom članku iznad piše o kondilomima - šiljastim i ravnim, ali nigdje ja tu ne vidim da su ovi ravni onkogeni, i da i jedni i drugi u stvari nisu jednostavno najčešće posljedica niskorizičnog HPV-a

Het
18.05.2008., 09:28
a njena recenica ima itekako smisla, samo ti ne zelis razmisliti. da ne mozes vise nista dobiti od svog partnera, ne bi trebala uopce ici na papa test.

e sad..muz i ja smo zajedno 15 god..svaki papa mi je bio uredan..na zadnjem pregledu prije nekih 10ak dana kaze zena br.1 sljedeci papa za 3 god..kaze zena br2. (te osoba koja je radila papa) sljedeci za 5 god
taj isti komentar ja dobijem svaki put kad idem..obrazlozenje je da sam u stabilnoj vezi jako dugo i ocito smo oboje zdravi ali ja svejedno odem svake druge godine na papa i svake godine na pregled (to izmuljam na poslu jer radim u bolnici)
pametno ili ne?

tessaa
18.05.2008., 09:29

To nisam nigdje napisala, a o mogućoj infekciji istim tipom virusa citirala sam odgovore nekih doktora...

. a kad je husar nesto na tu temu napisao i pise li on uopce takve clanke?

Nisam citirala samo Husara! trebalo bi pažljivije čitati...

Suey
18.05.2008., 09:37
[
Ne razumijem zašto pokušavaš stanje prikazanim gorim nego jest... ?
Kondilomi ako se ne vide, nikome ništa, neće izazvati nikome rak!!!!
Meni je bitno da mi je papa test uredan, a prije 2,5 godine mi je i HPV DNK test (nakon leltz-a) bio negativan... što znači da sam nekoliko godina sigurna da neću dobiti rak...:top:
Ali da, i to piše na tim stranicama koje sam citirala, pa nema smisla da pričam...

p.s. komentiraš prije nego si pročitala te strance, ne razumijem zašto, ne možeš pričati o nečemu što nisi sama vidjela i pročitala...?
Zato što je Ljubojević tako rekao?
Svaka čast doktoru, ali ne znam što je on napravio time što je tvom dečku peniskopom otkrio kondilome koji se golim okom ne vide? I što ih je otklonio (?), kad se ionako mogu vratiti...?
Da si pročitala na ovim stranicama koje sam ti napisala NEKOLIKO PUTA, vidjela bi da se kondilomi čak i spontano mogu povući ( DA, ZAISTA), ali i da se često vraćaju, no NA SREĆU NE IZAZIVAJU RAK...

evo da kvotam tu glupost koju si napisala.

dakle, ponavljam ako netko slabije shvaca - postoje siljasti kondilomi koji ne izazivaju karcinom i koji su uglavnom benigni.

no, postoje i ravni kondilomi koji su uzrokovani visokorizicnim hpv-om i izuzetno su onkogeni, te su vrlo cesti kod muskih. zato je bitna peniskopija da se otkriju takve promjene jer ih okom ne mozes uociti.

i vidi se da ne citas sto pisem jer mom decku ljubo nije nista nasao niti uklanjao.

i daj, molim te, ne pisi o necemu o cemu pojma nemas.

evo ti o peniskopiji

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=11814

malo si pogledaj clanke na hrcku vezano za hpv pa ce ti neke stvari biti jasnije, nadam se

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanci_search&paging_reset=true&search=hpv

Het
18.05.2008., 09:39
zene obuzdajte strasti ..

tessaa
18.05.2008., 09:39
A što se imuniteta tiče, evo što i drugi izvori (a ne samo Dr. Husar i Dr. Radončić, jer njih obojicu sam citirala po tom pitanju!):

Once you have been exposed to a particular type of HPV, you are unlikely to catch it again, as the body usually becomes immune to that type."
www.csp.nsw.gov.au

To naravno ne znači da se ne možeš inficirati drugim tipom virusa! A ima ih preko 160, mutiraju... i u tome je kvaka...

Suey
18.05.2008., 09:49
e sad..muz i ja smo zajedno 15 god..svaki papa mi je bio uredan..na zadnjem pregledu prije nekih 10ak dana kaze zena br.1 sljedeci papa za 3 god..kaze zena br2. (te osoba koja je radila papa) sljedeci za 5 god
taj isti komentar ja dobijem svaki put kad idem..obrazlozenje je da sam u stabilnoj vezi jako dugo i ocito smo oboje zdravi ali ja svejedno odem svake druge godine na papa i svake godine na pregled (to izmuljam na poslu jer radim u bolnici)
pametno ili ne?

pametno!

problem je upravo u tome sto zene misle da ne moraju ici na papa test jer imaju stabilnu vezu i vec su rodile, i slicno. hpv, kako je tessa i rekla, moze zaista biti u inkubaciji dugo, no najcesce se vrlo brzo pojavljuje. ljubojevic je rekao da je inkubacija od jedan mjesec pa do nekoliko godina.

osim toga, mozes ga imati, a da ti ne stvara probleme, kao lara recimo, a kad ti padne imunitet, pocne raditi promjene. i te promjene su bitne za ginekologe, a ne sam hpv. sam hpv je bitan kako bi primila tu cinjenicu na znanje te se sukladno tome, redovito kontrolirala. idealno je ici svakih 6 mjeseci na papa test, a obvezatno svakih godinu dana, bez obzira na stabilnu vezu. a ne mozes znati da imas hpv ako ne odes napraviti bris na isti. papa test je samo marker sto se stanica tice i isti ne otkriva hpv. citolog moze naznaciti promjene vezano za hpv jer vec prema izgledu stanica moze posumnjati na hpv.

evo, osobno sam znala zenu, maminu prijateljicu i kolegicu, koja godinama nije isla na papa test, rodila je i zanemarila se. naravno da je bila u stabilnom braku. umrla je nazalost. i to od raka maternice.

Suey
18.05.2008., 09:49
A što se imuniteta tiče, evo što i drugi izvori (a ne samo Dr. Husar i Dr. Radončić, jer njih obojicu sam citirala po tom pitanju!):

www.csp.nsw.gov.au

To naravno ne znači da se ne možeš inficirati drugim tipom virusa! A ima ih preko 160, mutiraju... i u tome je kvaka...

ako mutiraju, onda se mozes opet zaraziti svakim.

evo, da malo pojasnim.

naime, ima virusa na koje stjeces dozivotni imunitet, ali ima i virusa na koji ne stjeces dozivotni imunitet. hpv je jedan od ovih drugih.

to, primjerice, vidis i po cjepivu. kada se cjepis protiv variole vere, to cjepivo te stiti za citav zivot. isto tako, ako jednom prebolis male boginje, tj. vodene kozice, vise ih neces dobiti. ali, kod virusa gripe nije tako. tu imunitet traje oko godinu dana, i moguce je zaraziti se opet istim virusom gripe, a cjepivo stiti taman godinu dana, do novog vala. tako je i kod hpv-a, cjepivo stiti oko tri godine, a onda opet cijepljenje u tri ture.

radoncica nisam spominjala jer mi se cine ok njegovi odgovori, ali nisam ih sve procitala tamo na toj stranici, dok za husara znam da se ne drzi postupnika.

tessaa
18.05.2008., 09:50
zene obuzdajte strasti ..

Het, ja sam za, ali ja sam samo htjela naglasiti koliko različitih mišljenja ima i da ne treba skakat odmah na svako koje se ne slaže s onim našim...
Zbog različitih iskustava više vjerujem ono što pročitam na stranim internet stranicama, i to u orignalu, jer se i u prijevodu ponešto zna pogubiti....

Inače, postavila sam pitanje koji je konkretno postupak za muškarce ako je ženi ustanovljen CIN i HPV, ali još uvijek nisam dobila odgovor (inače, dobila sam odgovor na drugim int.stranicama svojevremeno... Virogena, Moderna Dijagnostika....
Nitko ne kaže da muškaracima ne treba peniskopija, ja samo govorim da kod infekcije visokorizičnim HPV-om kod muškaraca nema niti testa, niti liječenja, a kondilome izazivaju niskorizični HPV. Inače postoje teorije da ponekad i visokorizični HPV izaziva kondilome, znam... ali ponavljam, kondilomi se vide, a u slučaju sumnje, radi se kolposkopija i peniskopija... ja kondilome nisam imala, HPV DNK je pokazao visokorizični HPV... kad sam pitala doktora što s niskorizičnim, rekao je da kondiloma nemam i da o tome ne moram brinuti, jer ionako ne dovode do raka, kondilomi se uklanjanju jer smetaju, iz estetskih razloga, često spontano prođu a često se i vraćaju... nakon toga sam istraživala, i naravno, ima različitih mišljenja, ali najviše odgovora na moje pitanje bilo je da ako nemam kondiloma, da ih onda nema ni moj muž, jer se oni ionako vide, peniskopijom se otkriju kad su jako sićušni, ali kažu - i oni će narasti pa postati vidljivi...:ne zna:... ja ne mogu znati tko je u pravu, ali očito je da ima stvarno oprečnih stavova i da ne treba baciti novac samo zato jer ti je netko rekao da to treba napraviti... evo jedna moja kolegica je s 26 godina upućena na mamografiju (???!!!), jer je UZV pokazao sumnjivu cistu, a doktor očito nije napravio dobro punkciju, pa joj je napravio mamografiju (sve isti doktor, privatnik)... i sad joj drugi doktor kaže kako je mogla radit mamografiju, da se to s 26 godina NE radi, da se radi UZV i punkcija... ja zaista ne znam što bih više rekla, osim da ni doktori nisu bogovi... tražite više mišljenja i više savjeta, neki vam pregledi možda i ne trebaju... a Ljubojević isto radi u privatnoj poliklinici, ako se ne varam...?

tessaa
18.05.2008., 09:53
ako mutiraju, onda se mozes opet zaraziti svakim.

Moguće je, da, ne kažem... ali tko o tome ima točno, jasno i 100% provjereno znanje? Pa doktori sami kažu da se o HPV-u malo zna... ja sam svojevremeno pročitala da doktori najviše vole HPV... jer tu onda mogu "liječiti" svašta.... pa dr. Profozić navodno liječi HPV, tako je bar svojevremeno pisala...

inače, ja ne znam što mi ti zapravo pokušavaš reći, ja sam citirala druge i htela naglasiti koliko mišljenja ima i kako su oprečna i treba biti pažljiv, pa pročitati više savjeta, a ti me napadaš ko da sam ja to sama napisala... :ne zna:

tessaa
18.05.2008., 09:57
pametno!

problem je upravo u tome sto zene misle da ne moraju ici na papa test jer imaju stabilnu vezu i vec su rodile, i slicno. hpv, kako je tessa i rekla, moze zaista biti u inkubaciji dugo, no najcesce se vrlo brzo pojavljuje. ljubojevic je rekao da je inkubacija od jedan mjesec pa do nekoliko godina.

osim toga, mozes ga imati, a da ti ne stvara probleme, kao lara recimo, a kad ti padne imunitet, pocne raditi promjene. i te promjene su bitne za ginekologe, a ne sam hpv. sam hpv je bitan kako bi primila tu cinjenicu na znanje te se sukladno tome, redovito kontrolirala. idealno je ici svakih 6 mjeseci na papa test, a obvezatno svakih godinu dana, bez obzira na stabilnu vezu. a ne mozes znati da imas hpv ako ne odes napraviti bris na isti. papa test je samo marker sto se stanica tice i isti ne otkriva hpv. citolog moze naznaciti promjene vezano za hpv jer vec prema izgledu stanica moze posumnjati na hpv.

evo, osobno sam znala zenu, maminu prijateljicu i kolegicu, koja godinama nije isla na papa test, rodila je i zanemarila se. naravno da je bila u stabilnom braku. umrla je nazalost. i to od raka maternice.

S ovim se slažem, treba raditi papa test svake godine, neki smatraju ako su 3 papa testa zaredom uredna, može se slijedeći put ići za 2 godine, ali naravno, ako nije do sada bilo CIN-a i HPV-a, što je vjerojatno rijetkost.... zato i ja kakžem, bez obzira što eto, neki doktori imaju svoje mišljenje :ne zna:, bolje je radit papa test svake godine!
Inače, čitala sam svojevremeno da i sam taj postupak uzimanja stvara neka tijela, imunitet (ne lovite me na riječ) koja smanjuje mogućnost raka... ne znam, na Poliklinici Harni je to pisalo (na njihovim stranicama)...:ne zna:

tessaa
18.05.2008., 10:01
naime, ima virusa na koje stjeces dozivotni imunitet, ali ima i virusa na koji ne stjeces dozivotni imunitet. hpv je jedan od ovih drugih.

to, primjerice, vidis i po cjepivu. kada se cjepis protiv variole vere, to cjepivo te stiti za citav zivot. isto tako, ako jednom preblis male boginje, tj. vodene kozice, vise ih neces dobiti. ali, kod virusa gripe nije tako. tu imunitet traje oko godinu dana, i moguce je zaraziti se opet istim virusom gripe, a cjepivo stiti taman godinu dana, do novog vala.

.

E vidiš, to znam, ali kad su počeli spominjati cjepivo protiv HPV-a odmah mi je palo na pamet - imunitet... i onda sam postavljala ta pitanja... tako da su eto neki doktori, a i neki drugi izvori počeli govoriti o tome da se neki imunitet ipak stvara... čak su tako i rekli: neki poluimuntet... znači, teže ćeš se opet zarazit tim tipom, ali vjerojatno i možeš... evo, kozice, npr. kažu neki da su ih imali i 2 puta u životu...:ne zna:
Inače, cjepivo protiv gripe može štititi i duže, kao i preboljena gripa... (to sam isto čitala, očito previše čitam, neću više...:).. kažu da je i tu problem mutacija i različiti tipovi virusa gripe, a nikad se unaprijed valjda ne zna koji će sad tip gripe zadesiti nas... ja sam npr. imala gripu prije 10 godina, nikad se ne cijepim protiv nje (da li je to ok ili ne ne znam...), ali bez obzira na to što ima gripe oko mene, eto... :ne zna:

tessaa
18.05.2008., 10:08
dakle, ponavljam ako netko slabije shvaca - postoje siljasti kondilomi koji ne izazivaju karcinom i koji su uglavnom benigni.

no, postoje i ravni kondilomi koji su uzrokovani visokorizicnim hpv-om i izuzetno su onkogeni, te su vrlo cesti kod muskih. zato je bitna peniskopija da se otkriju takve promjene jer ih okom ne mozes uociti.

i vidi se da ne citas sto pisem jer mom decku ljubo nije nista nasao niti uklanjao.

[alo si pogledaj clanke na hrcku vezano za hpv pa ce ti neke stvari biti jasnije, nadam se

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanci_search&paging_reset=true&search=hpv

Gle, ja znam i za šiljate i ravne kondilome, ali mi molim te kopiraj neki vjerodostojni članak (po mogućnosti sa neke strane int.stranice jer neki kod nas to krivo prevedu, osobno sam to vidjela!!), gdje piše da su ovi ravni onkogeni...
(uvijek su onkogeni... ili mogu biti...?)

Ovo što se objavljuje na našim stranicama i časopisima uzimam s rezervom... jer... kao što napisah... puno se piše...

Pročitala sam da tvom dečku nisu pronašli kondilome jer si to naknadno napisala, ti si imala ravne kondilome... pa eto... :ne zna:

Ne želim govorit da ti pišeš gluposti ili da nisi u pravu, ali ja ti moram još jednom ponoviti: citirala sam druge... nije to moje mišljenje...

Het
18.05.2008., 10:09

e takav slican slucaj znam i ja..susjeda..nedavno joj otkrili rak..ali je toliko prosiren da joj je iz maternice vec presao na crijeva..na kemoterapiji je i sve to..ali kazu max jos god dana..jedino da se desi cudo
4 djece od 15-5 god starosti
e sad neznam koliko je to sve od zanemarivanja ali znam da je cesto isla na hitni trakt sa opakim bolovima u trbuhu i sve to a nitko nista nije otkrio dok nije otisla na neku operaciju i onda dok su kopali unutra nasli i sve to:(

tessaa
18.05.2008., 10:10

Rak grlića maternice i rak maternice su dvije stvari, rak maternice se ne otkriva papa testom, na njega se posumnja kod nepravilnih krvarenja i radi se neka ablacija sluznice maternice, znam jer je moja mama bila... a papa test joj je bio uredan...

tessaa
18.05.2008., 10:14
e takav slican slucaj znam i ja..susjeda..nedavno joj otkrili rak..ali je toliko prosiren da joj je iz maternice vec presao na crijeva..na kemoterapiji je i sve to..ali kazu max jos god dana..jedino da se desi cudo
4 djece od 15-5 god starosti
e sad neznam koliko je to sve od zanemarivanja ali znam da je cesto isla na hitni trakt sa opakim bolovima u trbuhu i sve to a nitko nista nije otkrio dok nije otisla na neku operaciju i onda dok su kopali unutra nasli i sve to:(

Kao što rekoh: rak grlića i rak maternice su različite stvari. Naravno, rak grlića se može proširiti na cijelu maternicu i na dr. organe, ali onda je to naravno stvarno veliki nemar bio u pitanju kad žena nije radila papa test i UZV...
Rak maternice može se pojaviti neovisno o raku grlića, uglavnom kod žena u menopauzi (uglavnom, ne kažem samo, da ne bude opet zabune!!), i papa test može biti uredan...! Kad se sumnja u rak maternice, npr. kad se kod žena u menopauzi javlja krvarenje, radi se neka ablacija sluznice, tako nešto, da se vide da li su te promjene benigne ili maligne...

Het
18.05.2008., 10:21
kod nas ti se bas ne rade dosta tih testova
nema rutinskih ultrazvukova ili krvih slika..to ti je europa draga moja
ja sve sta uspijem obavit ili zahtjevam privatno ili zamolim tete na poslu..inace po samom 'standardnom' procesu toga nema..papa je svakih 2-5 godina ovisno kako ti preporuce..krv se vadi sam kad misle da s tobom nesto nije u redu..a kontracepcijske ti da onako 'od oka'..ovisno koliko imas god..kilaza..eventualno uzme u obzir i bolesti u obitelji itd
ja kad ovdje citam proces u hr..i znam kako je u UK i kako je sad u Irskoj..uzasna razlika tretmana

Het
18.05.2008., 10:23
ta zena mozda bila kod ginice koja joj je dala isti savjet kao ova meni neki dan pa zena cekala 5 godina..a hvala bogu u 5 god se svasta moze desit

Suey
18.05.2008., 10:49
Het, ja sam za, ali ja sam samo htjela naglasiti koliko različitih mišljenja ima i da ne treba skakat odmah na svako koje se ne slaže s onim našim...
Zbog različitih iskustava više vjerujem ono što pročitam na stranim internet stranicama, i to u orignalu, jer se i u prijevodu ponešto zna pogubiti....

Inače, postavila sam pitanje koji je konkretno postupak za muškarce ako je ženi ustanovljen CIN i HPV, ali još uvijek nisam dobila odgovor (inače, dobila sam odgovor na drugim int.stranicama svojevremeno... Virogena, Moderna Dijagnostika....
Nitko ne kaže da muškaracima ne treba peniskopija, ja samo govorim da kod infekcije visokorizičnim HPV-om kod muškaraca nema niti testa, niti liječenja, a kondilome izazivaju niskorizični HPV. Inače postoje teorije da ponekad i visokorizični HPV izaziva kondilome, znam... ali ponavljam, kondilomi se vide, a u slučaju sumnje, radi se kolposkopija i peniskopija... ja kondilome nisam imala, HPV DNK je pokazao visokorizični HPV... kad sam pitala doktora što s niskorizičnim, rekao je da kondiloma nemam i da o tome ne moram brinuti, jer ionako ne dovode do raka, kondilomi se uklanjanju jer smetaju, iz estetskih razloga, često spontano prođu a često se i vraćaju... nakon toga sam istraživala, i naravno, ima različitih mišljenja, ali najviše odgovora na moje pitanje bilo je da ako nemam kondiloma, da ih onda nema ni moj muž, jer se oni ionako vide, peniskopijom se otkriju kad su jako sićušni, ali kažu - i oni će narasti pa postati vidljivi...:ne zna:... ja ne mogu znati tko je u pravu, ali očito je da ima stvarno oprečnih stavova i da ne treba baciti novac samo zato jer ti je netko rekao da to treba napraviti... evo jedna moja kolegica je s 26 godina upućena na mamografiju (???!!!), jer je UZV pokazao sumnjivu cistu, a doktor očito nije napravio dobro punkciju, pa joj je napravio mamografiju (sve isti doktor, privatnik)... i sad joj drugi doktor kaže kako je mogla radit mamografiju, da se to s 26 godina NE radi, da se radi UZV i punkcija... ja zaista ne znam što bih više rekla, osim da ni doktori nisu bogovi... tražite više mišljenja i više savjeta, neki vam pregledi možda i ne trebaju... a Ljubojević isto radi u privatnoj poliklinici, ako se ne varam...?

doc. dr. sc. ljubojevic je radio u petrovoj i imao ordinaciju i na rebru. sada je u mirovini pa je otvorio privatnu polikliniku, no jos uvijek suradjuje s petrovom bolnicom.

za dojku treba ici na onkologiju na rebro, ne privatnicima, osim ako je taj privatnik ljerka eljuga. bitno je tko gleda i jel zna uopce protumaciti nalaz!

Suey
18.05.2008., 10:51
Kao što rekoh: rak grlića i rak maternice su različite stvari. Naravno, rak grlića se može proširiti na cijelu maternicu i na dr. organe, ali onda je to naravno stvarno veliki nemar bio u pitanju kad žena nije radila papa test i UZV...
Rak maternice može se pojaviti neovisno o raku grlića, uglavnom kod žena u menopauzi (uglavnom, ne kažem samo, da ne bude opet zabune!!), i papa test može biti uredan...! Kad se sumnja u rak maternice, npr. kad se kod žena u menopauzi javlja krvarenje, radi se neka ablacija sluznice, tako nešto, da se vide da li su te promjene benigne ili maligne...

tako je!! imas i adenokarcinom! no, ovaj se tumor prosirio preko grlica, nazalost, zena nije godinama, ma sigurno preko 15 god. bila na papa testu!

Suey
18.05.2008., 10:54
Rak grlića maternice i rak maternice su dvije stvari, rak maternice se ne otkriva papa testom, na njega se posumnja kod nepravilnih krvarenja i radi se neka ablacija sluznice maternice, znam jer je moja mama bila... a papa test joj je bio uredan...

e, al moras razlikovati dobrocudni miom i zlocudni karcinom!mojoj mami su izvadili maternicu zbog mioma! adenokarcinom se moze detektirati preko papa testa i to su ti one glandularne stanice, a ne skvamozne!

tessaa
18.05.2008., 11:04
zena nije godinama, ma sigurno preko 15 god. bila na papa testu!

Moram se tu nadovezati jer ima jako puno žena koje godinama ne idu na pregled... ne samo papa test, nego i UZV!
Ja osobno ne poznam ni jednu (osim sebe :D) koja je u posljednje 2 godine bila kod ginekologa!
Žalosno!
Imam kolegicu koja je sa svoje 33 godine sama priznala da nikad nije bila kod ginekologa, iako se naravno uredno sexa... ja to ne da smatram žalosnim, nego glupim i užasno neodgovornim, zatucanim, ne znam ni sama...
Negdje sam pročitala (opet ja i čitanje... :rolleyes:) da svega 30% žena radi koliko toliko redovne preglede, a pod to "redovno" doktori smatraju - bar svake 3 godine... (kako što Het kaže, vele ti da dođeš opet za 3-5 godina... samo ne znam šta nema drugih stvari koje bi trebalo ipak redovitije kontrolirat, jajnici npr.? )... Tako da se onda pitam ako je redovno barem 1 u 3 godine, to znači da 70% njih ide - šta - svakih 5, 10... godina...?
Pa rak grlića je valjda jedini rak koji se može izbjeći ovakvim pregledom, tj. papa testom, ne shvaćam, jest da baš odlazak ginekologu nije piknik, ali svejedno... :ne zna:

Suey
18.05.2008., 11:06
Gle, ja znam i za šiljate i ravne kondilome, ali mi molim te kopiraj neki vjerodostojni članak (po mogućnosti sa neke strane int.stranice jer neki kod nas to krivo prevedu, osobno sam to vidjela!!), gdje piše da su ovi ravni onkogeni...
(uvijek su onkogeni... ili mogu biti...?)

Ovo što se objavljuje na našim stranicama i časopisima uzimam s rezervom... jer... kao što napisah... puno se piše...

Pročitala sam da tvom dečku nisu pronašli kondilome jer si to naknadno napisala, ti si imala ravne kondilome... pa eto... :ne zna:

Ne želim govorit da ti pišeš gluposti ili da nisi u pravu, ali ja ti moram još jednom ponoviti: citirala sam druge... nije to moje mišljenje...

tesssa! uvijek su oni onkogeni jer su izazvani gotovo u pravilu visokoricnim hpv-om! a visokorizcni hpv jest onkogeni hpv!!to su najnovija saznanja i nasi se doktori uskladjuju s time!!

plavka se bavi tim podrucjem i daje ti dobre i relevantne linkove!!

e, sad, ti uglavnom kopiras strane stranice, no, te strane stranice su americke stranice.

cinjenica je da svaki cetvrti amer nema hpv. takve su statistike. ako si gledala film michaela moora, onda ce ti biti jasnije kakav ej zdravstveni sustav u americi. nema obveznog zdravstvenog osiguranja kao u rh, kod nas je to ustavno pravo, a zako o obveznom zdr. osiguranju tocno propisuje u kojim se rokovima i kojim slucajevima osoba prijavljuje hzzo-u radi ostvarivanja prava na zdravstveno osiguranje.

u americi nema obveznog zdravstvenog osiguranja, vec se ameri osiguravaju preko razlicitih osiguravajucih kuca i to je tim kucama ogroman trosak i smilsjaju razne nacine kako ljudima uskratiti neka prava. zato ja ne bih uzela americke stranice cdc-a kao relevantne jer one bas ne obavjestavaju u potpunosti javnost. aznamo kakva je americka javnost, i ne bas previse educirana.

s druge strane, stranice ciji link je plavka dala, isto su americke, ali strucne, i one govore o vaznosti peniskopije. ovaj link na hrcak koji sam ti dala - tu se radi o strucnim clancima, jesi ga otvorila? dakle, samo su ti clanci relevantni u rh, a ne ono sto novinari prenesu.nema potrebe za kopiranjem stranih stranica.