PDA

View Full Version : Reumatoidni artritis

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

kiki-ri
18.05.2008., 20:25
mile50, ajde vidi za to lika kako se naručuje i koliko košta
Aleksandar Soltysik
Baruna Trenka 4
10000 Zagreb
01 4923 500
pa ako bude rezultata i ja bi probala kod njega. Čujemo se

kiki-ri
18.05.2008., 20:27
Cure vi iz Zagreba, Baruna Trenka ulica koji je to kvart?

Mile50
18.05.2008., 20:54
Cure vi iz Zagreba, Baruna Trenka ulica koji je to kvart?

Centar grada, između glavnog željezničkog kolodvora i trga bana Jelačića. I, Interesirat ću se, pa ti javim. Idem sutra u dnevnu bolnicu na moju mjesečnu infuziju imunoglobulina, pa ću sad uz sedativ polako u krpice. Pozdrav!:zzz:

Nina-01
18.05.2008., 23:17
Ne znam kam da stavim ovo pitanje...vidim da se ovdje pisalo i i RA i AS.
Bolujem od ankilozantnog spondilitisa, pa me zanima da li imam pravo na beneficirani radni staž? U zakonu je naveden samo RA, ali ankilozantni spondilitis je paralelna bolest sa RA.
Jel netko od vas ima beneficiran radni staž i AS?

Bubelino
19.05.2008., 13:51
Ja sam ga pila , ali nisam primijetila nikakvo poboljšanje. A na tržištu ga ima od bezbroj proizvođača i svaki kaže da je baš njegov 100%-tni. Zna li netko koji je najbolji? Ja znam samo da mora biti u staklenoj boci.

Ja sam koristila Noni de Tahiti, 100%, pakovanje u tamnoj staklenci, proizvođač je firma iz SAD-a, a uvoznik neka zagrebačka firma :p (ne znam da li je dopušteno imenovanje firmi :ne zna:), nije lošeg okusa i dosta je pitak; no prijateljica je koristila noni neke druge firme, pakovanje u plastičnoj boci, a pije se razblažen sa vodom- probala sam, ima aromu maline tako da ja nisam osjetila ni traga okusu noni soka :confused:; sve u svemu, ja od nonija nisam osjetila nikakve pomake na bolje :(, a opet je to možda individualni problem..

Bubelino
19.05.2008., 14:04
I kako ste danas, moji RA-ovci :W; ja morala popiti dodatnu tbl protiv bolova :( (pored arave, medrola i naklofena :cry:); a sada dok čekam da bolovi smanje intenzitet dobro će mi doći jedna :kava: - ah, baš filozofiram :no:

aleluja
19.05.2008., 15:41
to (http://www.unreal-net.com/cgi-bin/imenik/jump.cgi?ID=5570) je teško

Mile50
19.05.2008., 16:15
I kako ste danas, moji RA-ovci :W; ja morala popiti dodatnu tbl protiv bolova :( (pored arave, medrola i naklofena :cry:); a sada dok čekam da bolovi smanje intenzitet dobro će mi doći jedna :kava: - ah, baš filozofiram :no:

Ja sam dobila danas infuziju imunoglobulina i sva sam nekeko slomljena, mada sam se naležala u dnevnoj bolnici. Vjerojatno zato što nisam cijelu noć spavala. i ja bi trebala:kava: ali je kasno, vjerojatno nebi zaspala do kraja svibnja. opako me muči nesanica. Još sam usput zaradila i upalu mjehura, pa sam sva u bedu.:bang: Nadam se da te manje boli.:bicedobro:

KAMA SUTRA
19.05.2008., 23:21
pozdrav svima!:)

nadam se da ne spadam u ovaj topic, ali nisam našla nešto slično što sada mene muči, a vi znate puno i svašta o zglobovima.

unazad par dana sam zamijetila da su mi gležnjevi otečeni. jedan više, drugi manje. ne mogu reći da me bole, ali osjećam određenu napetost u tom području. danas sam odnijela urin na urinokulturu jer su nađene neke bakterije (ne znam može li se to ikako povezati - bubrezi?) i SE mi je 35.

kaže mi jedna prijateljica da mi je to moguće voda, da postoje neke tablete za izbacivanje vode.....

znam da je moj problem nikakav prema vašem, ali možda sam vam i vrlo blizu, na putu...:confused:

imate li neko mišljenje, savjet, molim....

hvala unaprijed, pozz

Bubelino
21.05.2008., 10:05
pozdrav svima!:)

nadam se da ne spadam u ovaj topic, ali nisam našla nešto slično što sada mene muči, a vi znate puno i svašta o zglobovima.

unazad par dana sam zamijetila da su mi gležnjevi otečeni. jedan više, drugi manje. ne mogu reći da me bole, ali osjećam određenu napetost u tom području. danas sam odnijela urin na urinokulturu jer su nađene neke bakterije (ne znam može li se to ikako povezati - bubrezi?) i SE mi je 35.

kaže mi jedna prijateljica da mi je to moguće voda, da postoje neke tablete za izbacivanje vode.....

znam da je moj problem nikakav prema vašem, ali možda sam vam i vrlo blizu, na putu...:confused:

imate li neko mišljenje, savjet, molim....

hvala unaprijed, pozz

da, moguće je da se nakuplja tečnost u tom dijelu što je povezano sa radom bubrega i istina postoje tzv. diuretici koji utječu na izbacivanje viška vode iz organizma...
no, ja se zaista ne bih usudila samo tako čekati da vidim što će se desiti :confused:; ja ti preporučujem da uradiš analizu krvi odnosno reuma testove koji bi trebali pokazati da li se aktivirala ova bolest. Ne bih da te plašim no moje sada teško stanje sa reumom je posljedica neadekvatne terapije u samom startu bolesti koja se danas progresivno razvija :( :flop:
Ipak, dio tijela koji je napala ova bolest je u vrijeme upalnog stanja crveno, otečeno i bolno mjesto do te mjere da se ne može dotaknuti. Ma, strašno :bang:

Bubelino
21.05.2008., 10:07
Ja sam dobila danas infuziju imunoglobulina i sva sam nekeko slomljena, mada sam se naležala u dnevnoj bolnici. Vjerojatno zato što nisam cijelu noć spavala. i ja bi trebala:kava: ali je kasno, vjerojatno nebi zaspala do kraja svibnja. opako me muči nesanica. Još sam usput zaradila i upalu mjehura, pa sam sva u bedu.:bang: Nadam se da te manje boli.:bicedobro:

Draga moja, kako se osjećaš danas? Ja sam mrvicu bolje :mig:

Mile50
21.05.2008., 15:01
Draga moja, kako se osjećaš danas? Ja sam mrvicu bolje :mig:

Hvala ti na brizi. I dalje me boli mjehur i bubreg, natačem se sa brusnicama i uvinim čajem i molim Boga :moli: da prođe bez antibiotika i intervencije urologa.

mermaids
21.05.2008., 19:19
isprike što upadam na vašu temu, pogotovo što sam lijena čitati prethodnih 11 stranica!

da skratim, moja kuma je ima reumatski artritis. počelo ju je hvatat oko nove godine, al nije tome pridavala veliku pozornost, onda ju je baš steglo prije 2 mjeseca, da je bila praktički nepokretna, a sada je hvala Bogu pokretna, ali su joj ostali bolovi u zglobovima ruku i nogu i u biti nema snage u rukama i nogama.

e sada, kako sam ja nedavno otkrila prirodnu kozmetiku, pokušala sam tamo postaviti pitanje vezano za neke prirodne pripravke kojima bi ona mogla to mazati (jer su joj zglobovi jako jako otečeni), al su me uputili na ovu temu.

dakle, ima li netko neki korisan prijedlog kombinacije et. ulja kojima bi ona to mogla mazati da si olakša bolove i da ta oteknuća prije prođu? ili neki drugi prijedlog, ne mora biti "prirodna kozmetika", bilo što što bi joj moglo pomoći? jel se netko može poistovjetiti s njenim problemom?

kiki-ri
21.05.2008., 19:38
isprike što upadam na vašu temu, pogotovo što sam lijena čitati prethodnih 11 stranica!

da skratim, moja kuma je ima reumatski artritis. počelo ju je hvatat oko nove godine, al nije tome pridavala veliku pozornost, onda ju je baš steglo prije 2 mjeseca, da je bila praktički nepokretna, a sada je hvala Bogu pokretna, ali su joj ostali bolovi u zglobovima ruku i nogu i u biti nema snage u rukama i nogama.

e sada, kako sam ja nedavno otkrila prirodnu kozmetiku, pokušala sam tamo postaviti pitanje vezano za neke prirodne pripravke kojima bi ona mogla to mazati (jer su joj zglobovi jako jako otečeni), al su me uputili na ovu temu.

dakle, ima li netko neki korisan prijedlog kombinacije et. ulja kojima bi ona to mogla mazati da si olakša bolove i da ta oteknuća prije prođu? ili neki drugi prijedlog, ne mora biti "prirodna kozmetika", bilo što što bi joj moglo pomoći? jel se netko može poistovjetiti s njenim problemom?

meni je jako pomaže led. Znači kada me neki zglob boli više puta ga treba dnevno ledit i bolovi će biti manji.
Ali bez obzira, ne znam koliko godina ima tvoja kuma, pogotovo ako je mlađa, neophodno je potrebno uzimati i lijekove koji usporavaju daljnji napredak bolesti tj. čim više odgoditi kontrakture i nepokretnost. Zatim vrlo je važna i vježba, ne neka agresivna, nego lagane vježbe istezanja do granice boli što može biti kod kuće ili pilates. Može kod svoje dr. fizijatra zatražiti i 3 tjedna toplica. Ima pravo 1x godišnje. Ne znam da li je u radnom odnosu, ali ima pravo i na benificirani radni staž.

mermaids
21.05.2008., 22:21
meni je jako pomaže led. Znači kada me neki zglob boli više puta ga treba dnevno ledit i bolovi će biti manji.
Ali bez obzira, ne znam koliko godina ima tvoja kuma, pogotovo ako je mlađa, neophodno je potrebno uzimati i lijekove koji usporavaju daljnji napredak bolesti tj. čim više odgoditi kontrakture i nepokretnost. Zatim vrlo je važna i vježba, ne neka agresivna, nego lagane vježbe istezanja do granice boli što može biti kod kuće ili pilates. Može kod svoje dr. fizijatra zatražiti i 3 tjedna toplica. Ima pravo 1x godišnje. Ne znam da li je u radnom odnosu, ali ima pravo i na benificirani radni staž.

joj, nisam sigurna koliko ima godina, ali mislim da je negdje između 50 i 54 (jer je nešto mlađa od moje mame, al ne puno). ona sada to maže nekim uljem na bazi komfora što joj je neka žena smiksala, pa kaže da joj nije loše. pila je i matičnu mliječ i kaže da joj je to bilo super :confused: prije 2 mjeseca je bila skroz ukočena, al sada se već lagano kreće, samo nema snagu u šakama i teško se oslanja na noge, ali može hodati, pa tako dnevno nekoliko puta napravi đir gore-dolje po stepenicama (žive na prvom katu).

ona je inače pobornik zdravog života, pa me zato zanimalo zna li netko recept na bazi baznih i eteričnih ulja, mislim da bi joj se takvo nešto svidjelo :)

inače, nju svako nekoliko godina tako pokosi neka bolest - prije 7-8 godina je dobila lupus, pa je jadna jedno vrijeme bila skroz iskrivljena :rolleyes: al, to je prošlo, pa će valjda i ovo. ona se sad šali da je mirna do penzije, jer idućih 7-8 godina može biti mirna :D

eto, hvala na savjetima, ako ti još nešto pada na pamet, samo reci :mig:

KAMA SUTRA
21.05.2008., 23:56
da, moguće je da se nakuplja tečnost u tom dijelu što je povezano sa radom bubrega i istina postoje tzv. diuretici koji utječu na izbacivanje viška vode iz organizma...
no, ja se zaista ne bih usudila samo tako čekati da vidim što će se desiti :confused:; ja ti preporučujem da uradiš analizu krvi odnosno reuma testove koji bi trebali pokazati da li se aktivirala ova bolest. Ne bih da te plašim no moje sada teško stanje sa reumom je posljedica neadekvatne terapije u samom startu bolesti koja se danas progresivno razvija :( :flop:
Ipak, dio tijela koji je napala ova bolest je u vrijeme upalnog stanja crveno, otečeno i bolno mjesto do te mjere da se ne može dotaknuti. Ma, strašno :bang:

zahvaljujem na odgovoru!:) ići ću sigurno, sad čekam nalaz urinokulture, pa kad ga dobijem ili će tu ležati odgovor ili tražim uputnicu za reumatologa.

inače, od kako je kiša pala (ovdje jučer) - osjećam se bolje.....edemi su splasnuli!:confused: možda ima veze i promjena vremana, što misliš?

Bubelino
22.05.2008., 09:17

da, ja je potpuno razumijem jer sam nekoć imala tako jake bolove da se, također, nisam mogla kretati :(; to je bio period neposredno poslije poroda, bila sam u tako teškom stanju da nisam imala snage a niti su mi bolovi dozvoljavali da samostalno uzmem bebu :cry:- duševni bol me mnogo više patio od fizičkog...bolest je također bila zahvatila vrat pa kako bih trpila manji bol suprug mi je pridržavao glavu kada bih je pošla spustiti na jastuk, :mama:; ma da svisneš, a bolest je samo napredovala :klopa: dok mi doc nije uključila bazičnu terapiju (kortikosteroidi, citostatici), danas je stanje :top: u odnosu kako je bilo i nadam se većim pomacima na bolje (u mogućnosti sam čak i trčkarati sa svojom sada već trogodišnjom curicom :cheer:)
dakle, želim ti reći da, ukoliko je bolest uznapredovala do te mjere da je ukine sa nogu neka se ipak obrati ljekaru reumatologu i započne sa terapijom jer ne vjerujem da će i na koji drugi način moći pobijediti ovu napast od bolesti :zubo:
spomenula si da koristi neki pripravak na bazi komfora ili kamfora :flop:, treba znati da se tretirano mjesto kamforom nakon izvjesnog vremena zagrijava što je pogubno za upalno stanje, dakle na taj način može samo pospješiti upalu a nikako spriječiti ili umanjiti i dobro reće kiki-ri: ledirati upaljeno mjesto pa će učinak biti povoljan, to jeste malo neugodan osjećaj ali je definitivno lakše istrpiti lediranje nego trpiti konstantan bol...nadam se da sam bar malo pomogla:mig:

Bubelino
22.05.2008., 09:25
zahvaljujem na odgovoru!:) ići ću sigurno, sad čekam nalaz urinokulture, pa kad ga dobijem ili će tu ležati odgovor ili tražim uputnicu za reumatologa.

inače, od kako je kiša pala (ovdje jučer) - osjećam se bolje.....edemi su splasnuli!:confused: možda ima veze i promjena vremana, što misliš?

pa da li se promjena vremena može dovesti u vezu sa činjenicom da su ti edemi splasnuli to baš i :ne zna:; zaista ti iz sveg srca želim da ne postaneš dio reumatske družine jer je ta bolest prava napast :mad:; javi rezultate nalaza i ne sekiraj se ma biće sve :top:

Bubelino
22.05.2008., 09:42
Kiki-ri, kako se ti osjećaš ovih dana :mig:, nešto se ne javljaš pa pretpostavljam da si :top:
:mig::):)

kiki-ri
22.05.2008., 18:09
Kiki-ri, kako se ti osjećaš ovih dana :mig:, nešto se ne javljaš pa pretpostavljam da si :top:
:mig::):)

dobro danas, jutros popila voltaren i malo prošetala i danas bez većih bolova. Najgore mi je kad radim i kad sjedim 8 sati.

Mile50
22.05.2008., 18:25
Bok, cure :W.Izgleda danas neki dobar dan, čak sam i ja malo bolje.:top:

mermaids
22.05.2008., 19:57
da, ja je potpuno razumijem jer sam nekoć imala tako jake bolove da se, također, nisam mogla kretati :(; to je bio period neposredno poslije poroda, bila sam u tako teškom stanju da nisam imala snage a niti su mi bolovi dozvoljavali da samostalno uzmem bebu :cry:- duševni bol me mnogo više patio od fizičkog...bolest je također bila zahvatila vrat pa kako bih trpila manji bol suprug mi je pridržavao glavu kada bih je pošla spustiti na jastuk, :mama:; ma da svisneš, a bolest je samo napredovala :klopa: dok mi doc nije uključila bazičnu terapiju (kortikosteroidi, citostatici), danas je stanje :top: u odnosu kako je bilo i nadam se većim pomacima na bolje (u mogućnosti sam čak i trčkarati sa svojom sada već trogodišnjom curicom :cheer:)
dakle, želim ti reći da, ukoliko je bolest uznapredovala do te mjere da je ukine sa nogu neka se ipak obrati ljekaru reumatologu i započne sa terapijom jer ne vjerujem da će i na koji drugi način moći pobijediti ovu napast od bolesti
spomenula si da koristi neki pripravak na bazi komfora ili kamfora, treba znati da se tretirano mjesto kamforom nakon izvjesnog vremena zagrijava što je pogubno za upalno stanje, dakle na taj način može samo pospješiti upalu a nikako spriječiti ili umanjiti i dobro reće kiki-ri: ledirati upaljeno mjesto pa će učinak biti povoljan, to jeste malo neugodan osjećaj ali je definitivno lakše istrpiti lediranje nego trpiti konstantan bol...nadam se da sam bar malo pomogla:mig:

jesi, hvala puno, prenijet ću joj! :love:

p.s. drago mi je da ti je bolje :mig:

Bubelino
22.05.2008., 23:04
Bok, cure :W.Izgleda danas neki dobar dan, čak sam i ja malo bolje.:top:

Eh da, bio je dobar dok nije počela padati kiša :flop:; nimbostratusi nam pored padavina donesoše i bolove :(; kako na tebe djeluje promjena vremena :confused: ???

Mile50
23.05.2008., 09:59
Eh da, bio je dobar dok nije počela padati kiša :flop:; nimbostratusi nam pored padavina donesoše i bolove :(; kako na tebe djeluje promjena vremena :confused: ???

Ja baš ne primijetim značajno pogoršanje na loše vrijeme, ni poboljšanje na lijepo vrijeme. Nema dana da me ne boli što od jedne, druge, treće...boleštine. Inače sam uvijek mrzila kišu, a sada sam skoro sretna, jer su mi apsolutno zabranili izlazak na sunce od 10-18 sati, a i tada ne bez faktora 50. A zbog očiju moram nositi sunčane naočale po bilo kojem vremenu. Zamisli kako me ljudi čudno gledaju, pada kiša, a ja naočale. Još sam crvena u licu:o ko da sam upravo litricu strusila...Mogu zamisliti komentare- vidi babe, ova je skroz pukla.:confused:

Mile50
25.05.2008., 10:20
Cure, gdje ste? :ne zna:Jeste dobro?

kiki-ri
25.05.2008., 10:42
dobro sam ove dane, jer sam na godišnjem, pa malo čistim, malo odmaram.
a kad radim onda se sva ukočim od onog prisilnog položaja.

awia
25.05.2008., 11:58
imam jedno pitanje. bolujem od jedne autoimune bolesti uz koji ide i RA tako da imam bolne zglobove i otiču mi. zanima me dal koristite kakve kreme za ublažavanje boli? ako da možete li mi molim vas preporučiti neku jer ću ja više poluditi. trenutno jedva ovo tipkam koliko su mi natečeni i bolni prsti na rukama :(

Mile50
25.05.2008., 13:28
imam jedno pitanje. bolujem od jedne autoimune bolesti uz koji ide i RA tako da imam bolne zglobove i otiču mi. zanima me dal koristite kakve kreme za ublažavanje boli? ako da možete li mi molim vas preporučiti neku jer ću ja više poluditi. trenutno jedva ovo tipkam koliko su mi natečeni i bolni prsti na rukama :(

Awia, ja bolujem od RA i ankilozantnog spondylitisa, a čitam i tvoje postove na "lupusu", jer sam i ja pod sumnjom na lupus. Jedino što meni malo, malo pomogne je "POLAR ICE", koji inače jako hladi pa samim time daje osjećaj blaže boli i smanjene upale. A, najbolje ti je kad je zglob jako upaljen istrljat ga sa ledom dok ne odrveni. Ja sam probala sve druge analgetske kreme i gelove, ali bez nekog učinka. Ako se dobro sjećam ti uzimaš kortiće, na kojoj si sada dozi?

awia
25.05.2008., 13:47
ne sjećaš se dobro, ne uzimam kortiće jer ne želim. a što se tiče leda- nemam ga :( živim u studentskom domu pa nemam frižider.

pitanje ostalima- čula sam da postoje neke kreme koje u sastavu imaju anelgetike tj smanjuju bol, dal vam oni što djeluju?

Bubelino
26.05.2008., 09:28
Ah, drage moje, mene pored zla zvanog RA, sustigla i prehlada :Slin::zvrko:
Kako se vi osjećate :mig::mig:

Mile50
26.05.2008., 10:22
Ah, drage moje, mene pored zla zvanog RA, sustigla i prehlada :Slin::zvrko:
Kako se vi osjećate :mig::mig:

Draga,:mig:uzmi puno c-vitamina i odleži malo, ako ikako možeš. Mene još uvijek zeza mjehur:mad:, ali malo manje. A vratna kralježnica me ubija, naročito po noći i naravno, ništa ne spavam, ko zombi sam :bang Želim ti brz oporavak. :bicedobro:

babacha
26.05.2008., 12:04
Vidim da vas ima na forumu i užasno mi je drago da imamo mjesto gdje se možemo bez suvišnih pitanja ispuhati.Moj se RA jako pogoršao , tako da sam se konačno odlučila na vađenje krajnika jer još jedino to nisam napravila.Trebalo bi mi pomoći oporaviti imunološki sustav , koji se godinama srozavao kako je napredovao RA.Držite mi fige idem u četvrtak.Nije me strah operacije , već oporavka kažu da je jako gadno.Da li je netko bio?Okuražite me malo,treba mi podrška!!!

awia
26.05.2008., 12:19
ja sam vadila krajnike prije 4 godine. OBAVEZNO traži opću anesteziju (to možeš tražiti od doktora koji te pregledava da naznači na uputnici).
hm ne znam baš koliko te mogu okuražiti ali ako ništa drugo napisati ću ti kako sve to ide da znaš što te čeka.
operaciju sam naravno prespavala. kad su me dovezli u sobu su me tjerali da otvorim oči i prebacim se na svoj krevet ali nisam mogla zbog anestezije pa sam samo malo prebacila ravnotežu prema naprijed (ležala sam na boku) i pala na svoj krevet. tu su oni počeli vrištati na mene da zašto se bacam jesam ja normalna a ja si mislim da jesu oni normalni pa nemogu se micat :lol:
taj skoro cijeli dan sam bila ošamućena od anestezije ali kako je njeno djelovanje počelo slabiti tako su počeli bolovi. e da, cijelo vrijeme moraš ležati na boku s otvorenim ustima ispod kojih je hrpetina maramica da ti krv i slina izlaze na njih (da ne gutaš). bolovi su jaki (ne želim te zavaravati i reći ti da to nije ništa kad stvarno boli) ali ako si punoljetna dobit ćeš injekcije protiv bolova. ja sam bila maloljetna pa su mi davali nekakav sirupić koji apsolutno nije djelovao.
no unatoč svemu preživila sam. 2. dan od operacije izlaziš iz bolnice (ako je sve u redu). naravno ne možeš pričati i gutati pa ti preporučam da prvih tjedan dana jedeš samo tekuće jogurte (ali one vrlo rijetke) ili juhu (bez rezanaca i ostalog) vjeruj mi da će ti i to biti teško jesti tako da ne pokušavaš s ničim gustim ili s nekakvim mrvicama. u tih 2-3 tjedna sam smršavila 8kg!!!
tamo gdje sam ja operirala (u osijeku) je zabranjeno bilo što hladno ili toplo. samo mlaku hranu smiješ "jesti".
glas mi se vratio negdje nakon 3 tjedna.
a oporavak nije jako gadan, samo prvih par dana je gadno jer neznaš kud bi sa sobom od bolova, gladi, svega, a moraš cijelo vrijeme ležati...
e da, valjda znaš da smiješ piti i jesti samo do ponoći dan ranije pa ti preporučam da to iskoristiš, ja sam se natrpala svime i svačime taj dan, i još sam 5min prije ponoći pojela bananu tako da sam iskoristila maximum :lol::lol::lol:
to bi bilo otprilike to. ako te još što zanima slobodno pitaj

Mile50
26.05.2008., 18:08
mile50, ajde vidi za to lika kako se naručuje i koliko košta
Aleksandar Soltysik
Baruna Trenka 4
10000 Zagreb
01 4923 500
pa ako bude rezultata i ja bi probala kod njega. Čujemo se

Kiki, ja već danima pokušavam dobiti doktora telefonom, ali se ne javlja. Jesi ti možda pokušala i uspjela?:ne zna:

babacha
27.05.2008., 14:31
Hvala ti awia na podjeli iskustva.Znam da će biti teško to su mi svi rekli koji su vadili krajnike.To mi je stvarno bila zadnja opcija , ali više ne mogu izdržati,raspao mi se cijeli imunološki sustav zbog glupih krajnika.Već sam godinama užasno bolesna , stalno nešto.Ako mi bude samo malo bolje,isplatit će se ,ali nikada se ne zna.Kako je tebi sad?

awia
27.05.2008., 16:04
kod mene je malo komplicirana situacija. bolje mi je što se tiče toga da nemam više gnojne angine (mislim, logično je :rofl:). a što se tiče općeg poboljšanja za koje ti pitaš- ja to kod sebe ne mogu odrediti jer imam sistemski lupus pa malo imam faze kad sam ok, pa faze kad se sva raspadam itd. tako da ne mogu odrediti jel mi se išta osim angina dogodilo vađenjem krajnika.

kiki-ri
29.05.2008., 11:45
Kiki, ja već danima pokušavam dobiti doktora telefonom, ali se ne javlja. Jesi ti možda pokušala i uspjela?:ne zna:

moram ti reći da nisam jer mi je kompjuter bio rastavljen ovih par dana.
I još ti se moram pohvaliti da od kada sam na godišnjem da mi je stanje super, uopće me ne bole zglobovi, radim po kući non stop, čistim jer smo farbali i super mi je. kad se umorim malo počinem i super klapa. Ubije me ono sjedenje na poslu. Vidjet ću u ponedjeljak kako će mi biti. Čak ni ova vrućina nije me uspjela bacit down. Moram uživat u ovim danima bez bolova!!! Pozdrav cure i nadam se da ste i Vi dobro kao i ja!!!

Mile50
29.05.2008., 16:53
moram ti reći da nisam jer mi je kompjuter bio rastavljen ovih par dana.
I još ti se moram pohvaliti da od kada sam na godišnjem da mi je stanje super, uopće me ne bole zglobovi, radim po kući non stop, čistim jer smo farbali i super mi je. kad se umorim malo počinem i super klapa. Ubije me ono sjedenje na poslu. Vidjet ću u ponedjeljak kako će mi biti. Čak ni ova vrućina nije me uspjela bacit down. Moram uživat u ovim danima bez bolova!!! Pozdrav cure i nadam se da ste i Vi dobro kao i ja!!!

Ajde, hvala Bogu, baš mi je drago da ti je dobro. Možda ti se sada stanja ustabili, pa će ti i dalje biti bolje. Meni je danas zubarica otvorila zub, pa sam u roku 3 sata popila dva analgina i voltaren. Skoro sam sišla s pameti. Dobro je jedino to što me sada ništa drugo ne boli. Želim ti da bezbolni dani što duže potraju, uz malo sreće.:jumping:

Mile50
31.05.2008., 10:22
Nešto ste se svi ušutili...Valjda to znači da ste dobro:top: Mene užasno bole pete:mad: Bubelino, jel ti prošla prehlada?

kiki-ri
31.05.2008., 21:13
ja dobro. ne treba se previše hvalit jer ne znam dok će to trajat

Bubelino
01.06.2008., 10:19
Nešto ste se svi ušutili...Valjda to znači da ste dobro:top: Mene užasno bole pete:mad: Bubelino, jel ti prošla prehlada?

Hvala ti, prehladu sam nekako pregurala, no bolovi u zglobovima me ubiše :( zadnja dva dana sam katastrofa :mad:

Bubelino
03.06.2008., 09:28
:w Pa gdje ste svi :ne zna:; ljudi moji mene ubi ova vrućina, svaki zglobić me nesnosno boli :(:cry:; kako Vi podnosite ovu žegu????

Bubelino
03.06.2008., 09:29

Mile50, kako tvoje nožice, odnosno pete :):mig:

Mile50
03.06.2008., 11:07
Mile50, kako tvoje nožice, odnosno pete :):mig:

Dva dana malo bolje, jer zbog zuba pijem enormne količine voltarena. Ak od ničeg drugog, od toga ću riknuti.:amen: Moja dobro puknuta jetra vrišti na sav glas. Navečer idem u krevet s oba stopala namazana polarnim gelom i umotana u zavoje, jer mi je najgore noću. A i ova sparina pritisla za poludit:azdaja:. Kupila sam jučer mast od vražje kandže, po forumu se priča da je navodno dobra za naše bolove. Neki dan je "Optimistična" pričala da se liječi na prirodan način, ali sad nikako da se javi i malo to pojasni.

lara__
03.06.2008., 11:59
ljudovi imam neke simptome za sada bez dijagnoze..vi bi možda mogli znati vise o tome..daklem; tremor ruku..čvoriće na pocetku palca na obje noge, koljena mi škripe i lagano klecaju, tonsilitis. Rtg kralježnice pokazao xy anomalija...koliko je loše;/

babacha
03.06.2008., 15:55
E pa ovako : u petak sam izvadila krajnike.OVO JE UŽAS!!! Danas sam se prvi put ustala iz kreveta i dok ovo pišem vrti mi se u glavi za poludit.Ja sam stvarno navikla na bolove i na lijekove protiv bolova , ali ovo je neopisivo.Ne mogu govoriti , ne mogu gutati , ne mogu ništa jesti osim gole juhe , ne mogu spavati , ja sam totalno luda.Ako ovo ne pomogne za moj RA, ubit ću se!

Bubelino
04.06.2008., 09:27
E pa ovako : u petak sam izvadila krajnike.OVO JE UŽAS!!! Danas sam se prvi put ustala iz kreveta i dok ovo pišem vrti mi se u glavi za poludit.Ja sam stvarno navikla na bolove i na lijekove protiv bolova , ali ovo je neopisivo.Ne mogu govoriti , ne mogu gutati , ne mogu ništa jesti osim gole juhe , ne mogu spavati , ja sam totalno luda.Ako ovo ne pomogne za moj RA, ubit ću se!

Draga moja babacha i ja sam prije nekoliko godina operisala krajnike, oporavak je brzo prošao i sve se dovelo u red.

Prema tome, ne opterećuj sebe bespotrebnim stvarima, sada je najbitnije da se grlo oporavi a poslije ćeš već vidjeti u kojoj mjeri će taj potez biti pozitivan za tebe i tvoj organizam.

Pobijedićemo mi već nekako naš RA, mislim da je to samo pitanje vremena. Glavu gore i nedaj se :top: :)

Bubelino
05.06.2008., 16:19
:confused::ne zna: Ej moje RA-ovke, pa gdje ste. Niko se ne javlja, vjerovatno ste stušile na ljetovanje :lux:, pa Vam i nije do foruma i ovog topica (sorry, ukoliko griješim)...
:rolleyes: Boli li Vas reuma :p

Mile50
05.06.2008., 20:35
:confused::ne zna: Ej moje RA-ovke, pa gdje ste. Niko se ne javlja, vjerovatno ste stušile na ljetovanje :lux:, pa Vam i nije do foruma i ovog topica (sorry, ukoliko griješim)...
:rolleyes: Boli li Vas reuma :p
Ma jok, kakvo ljetovanje...Stalno neki novi problemi, a već sam sama sebi dosadna s kuknjavom.:no: Jedino uživam što baš nije sunčano vrijeme, pa ne moram biti pokrivena ko pljačkaš banke. A da li boli... :hebemu: pa kakav bi to život bio da nas ne boli? Ne mogu ni zamisliti takvu dosadu:bonk:.

kiki-ri
06.06.2008., 01:17
mene nije bilo do sad neko vrijeme, a sad me bole kukovi i prsti na rukama. i još ne mogu spavat, da poludiš, a moram se dignut u 6,00 h.

Mile50
06.06.2008., 10:59
mene nije bilo do sad neko vrijeme, a sad me bole kukovi i prsti na rukama. i još ne mogu spavat, da poludiš, a moram se dignut u 6,00 h.

Da sam znala da i ti imaš problematičnu noć i ja bi se usred noći javila. Šizila sam od bolova u stopalima:mad:, zaspala u 4, a ustala u 6. Sad sam sva šašava. A kiša u ZG lije, da sam već krenula kupit čamac. Jesi uzela nešto za bolove?

sleepless
06.06.2008., 12:48
Drage Ra-ovke i svi ostali,

Evo, stigla vam je jos jedna clanica. Bila sam bas sretna kad sam nasla ovaj forum, da postoji mjesto gdje mogu nac korisne informacije, izmijenit iskustva i na kraju krajeva- izjadat svoje boli.
Imam 24 godine. RA mi je dijagnosticiran pocetkom ove godine, a tegobe su pocele na jesen 2007. kao bolovi u sakama i stopalima, zakocenost i temperatura (do 37.6). Ponekad bole i veliki zglobovi. Ne boli me toliko jako (cini mi se po vasem pisanju da vas boli puno jace) al me ta temperatura koja traje vec mjesecima skroz iscrpila. Jel ima jos netko problema s temperaturom?
Sto se terapije tice bila sam na Salazopyrinu al sam alergicna pa sam sad na Metotrexatu mjesec dana. Uzimam i decortin (isto mjesec dana, pocela sam s 20 mg, sad smanjujem do ukidanja; jos mjesec dana).
Citala sam prethodne postpve, al ovako napamet ne sjecam se svega. Pijem noni sok, al iskreno nemam pojma dal mi pomaze kad je bolest na zacetku i od pocetka pijem lijekove i noni?! Krvna slika mi je sad super, al ne znam je li zbog lijekova ili nonija? Vidjet cemo kad ga prestanem pit. Mazem se i sa kremom vrazje kandze. Nije da je cudotvorna al mi se cini da pomaze. Kad si navecer namazem zglobice ujutro sam manje zakocena.
Toliko od mene za sada. Javljat cu se i dalje!

Bubelino
07.06.2008., 00:34
Mile50 i Kiki-ri, žao mi je što nas boli, ali eto to je naša stvarnost i kao takvu mi je moramo prihvatiti...što se može?:(
I ja sam u bolovima, ramena koja me nisu nikada boljela sada su kao izglavljena iz zgloba, ma katastrofa...no eto guram nekako i trpim, uzmem naklofen ili voltaren supozitorij i bude lakše, kada se bol ponovno javi opet je suzbijem diklofenakom i sve se tako vrti u krug :zvrko:, ako pokušam trpiti bol, samo se ista toliko poveća da je onda potrebna jaka doza diklofenaka i duže vrijeme da je suzbije :mad:
:ne zna: imate li Vi takav problem :confused:
Stalno se pitam da li ćemo biti u prilici da našem RA kažemo :W i :B
:):mig::)

Bubelino
07.06.2008., 00:48

Evo, stigla vam je jos jedna clanica. Bila sam bas sretna kad sam nasla ovaj forum, da postoji mjesto gdje mogu nac korisne informacije, izmijenit iskustva i na kraju krajeva- izjadat svoje boli.
Imam 24 godine. RA mi je dijagnosticiran pocetkom ove godine, a tegobe su pocele na jesen 2007. kao bolovi u sakama i stopalima, zakocenost i temperatura (do 37.6). Ponekad bole i veliki zglobovi. Ne boli me toliko jako (cini mi se po vasem pisanju da vas boli puno jace) al me ta temperatura koja traje vec mjesecima skroz iscrpila. Jel ima jos netko problema s temperaturom?
Sto se terapije tice bila sam na Salazopyrinu al sam alergicna pa sam sad na Metotrexatu mjesec dana. Uzimam i decortin (isto mjesec dana, pocela sam s 20 mg, sad smanjujem do ukidanja; jos mjesec dana).
Citala sam prethodne postpve, al ovako napamet ne sjecam se svega. Pijem noni sok, al iskreno nemam pojma dal mi pomaze kad je bolest na zacetku i od pocetka pijem lijekove i noni?! Krvna slika mi je sad super, al ne znam je li zbog lijekova ili nonija? Vidjet cemo kad ga prestanem pit. Mazem se i sa kremom vrazje kandze. Nije da je cudotvorna al mi se cini da pomaze. Kad si navecer namazem zglobice ujutro sam manje zakocena.

Draga sleepless, dobro nam došla :lux:
Uvijek je dobro podijeliti iskustvo sa sebi sličnima a i što kažeš izjadati se nekome- bojim se da ćemo ukućanima dojaditi sa svojim jadikovkama :rolleyes:
Doduše moj mužić je jako strpljiv samnom i daje mi punu podršku, :kiss: :cerek:, a sa mojim RA možda mu i dođe :visi: hihihi, ali eto kažu strpljen-spašen...:top:
Pišemo se ujutro, idem :zzz:
Još samo nešto: i ja sam na početku imala sličnu terapiju kao ti, no podrobnije drugom prilikom :w

kiki-ri
07.06.2008., 11:43
Da sam znala da i ti imaš problematičnu noć i ja bi se usred noći javila. Šizila sam od bolova u stopalima:mad:, zaspala u 4, a ustala u 6. Sad sam sva šašava. A kiša u ZG lije, da sam već krenula kupit čamac. Jesi uzela nešto za bolove?

ma nije me toliko bolilo koliko nikako nisam mogla zaspat. Danas me boli kažiprst desne ruke, ne mogu mrdnut s njim, a moram čistit i ponedjeljak radit.

Bubelino
08.06.2008., 22:37
Pa gdje ste svi :W
Jesu li bolovi popustili, ja muku mučim sa ramenima, posebno desnim?
Diklofenak djeluje izvijesno vrijeme, a onda opet muke :tuzni:.
Šta da se radi- šuti i trpi :(

Mile50
09.06.2008., 12:10
Pa gdje ste svi :W
Jesu li bolovi popustili, ja muku mučim sa ramenima, posebno desnim?
Diklofenak djeluje izvijesno vrijeme, a onda opet muke :tuzni:.
Šta da se radi- šuti i trpi :(

A, evo nas.:wMoji bolovi isto ne popuštaju, osim ako se nagutam analgetika. Mene i dalje ubijaju kralježnica i pete, a tabani me peku kao da mi netko kuri vatru na njima.:mad:Stvarno nam neme druge nego trpit, hvala Bogu na ovom topicu :s, da se možemo malo jedna drugoj požaliti. Zdravi ljudi, koliko god bili suosjećajni ne mogu to shvatiti:ne zna:A većina ih uglavnom slegne ramenima uz komentar "svakog nešto boli" nekada. Nešto... ili nekada...:azdaja: majko mila! Draga, probaj to rame malo zaledit!

Bubelino
09.06.2008., 12:35
Danas je rame mrvicu bolje, sinoć je bilo katastrofa- do te mjere da nisam bila u stanju podići ruku :cry:; istina nisam ledirala nego masirala sa Eise-Gelom, pa mi je to malo olakšalo te sam uspjela malčice odspavati, no skoro cijelu noć sam provela u jednom položaju, onom koji je najbolje odgovarao mom ramenu a ostalo sam morala trpiti jer nije bilo toliko strašno kao trpiti bol ramena...:flop:
A ovu našu bolest čini mi se najbolje oslikava ovaj smajli :ziba:- relacija boli-ne boli, a sve preko naših glava :lol:
ma i u ovoj muci moramo se malo nasmijati...:p

sleepless
09.06.2008., 14:04
I mene danas bole prstici. Jučer bilo sve super a danas otečene šake. I vrat boli, zakočen, ne znam ni ja što mu je. To me muči već neko vrijeme. Ima li još tko problema s vratom?
Kakva iskustva imate s liječnicima u Ri? Ja sam počela kod dr. Grubišić na Sušaku (fizijatrice) - stvarno divna doktorica; a sad sam kod doc. Novaka u riječkoj. Kažu da je odličan stručnjak al kod njega se osjećam ko na traci, sve na brzinu...
Kako preživljavate ljeto? Ovo je moje prvo sa RA pa ćemo vidjet kako će bit?! Žao mi je što moram izbjegavat sunce a obožavala sam osjetit toplinu kad me sunce zgrije do kosti:bicedobro:.
E, još nešto; kakvi su vam nalazi CCP? Meni su bili preko 300, a normalno je čini mi se do 10. Doc. mi je sad rekao da to znači da je RA agresivniji i sklonost deformacijama veća i terapija je nužna. A ja se bojim lijekova ko vraga:eek::eek:.
Držite se i da što manje boli:)

peta25
09.06.2008., 16:43

ja ti imam reumatsku bolest ankiozantni spondilitis i takoder temperaturu do 37.6 vec godinama mene to isrcpljuje sve vise ivise takoder uzimamsalazopyrin i medrol vec skoro 2 g i temperatura je ista kao i prije,,,,,,

kiki-ri
09.06.2008., 20:21
I mene danas bole prstici. Jučer bilo sve super a danas otečene šake. I vrat boli, zakočen, ne znam ni ja što mu je. To me muči već neko vrijeme. Ima li još tko problema s vratom?
Kakva iskustva imate s liječnicima u Ri? Ja sam počela kod dr. Grubišić na Sušaku (fizijatrice) - stvarno divna doktorica; a sad sam kod doc. Novaka u riječkoj. Kažu da je odličan stručnjak al kod njega se osjećam ko na traci, sve na brzinu...
Kako preživljavate ljeto? Ovo je moje prvo sa RA pa ćemo vidjet kako će bit?! Žao mi je što moram izbjegavat sunce a obožavala sam osjetit toplinu kad me sunce zgrije do kosti:bicedobro:.
E, još nešto; kakvi su vam nalazi CCP? Meni su bili preko 300, a normalno je čini mi se do 10. Doc. mi je sad rekao da to znači da je RA agresivniji i sklonost deformacijama veća i terapija je nužna. A ja se bojim lijekova ko vraga:eek::eek:.
Držite se i da što manje boli:)

draga moja sleepless, ja sam isto iz Rijeke i liječim se kod reumatologice-fizijatra dr. Stamenković, tamo sam počela. Po potrebi me šalje u Zgb doc. Aniću na Rebro. Tamo sam i vadila CCP, ali meni je bio 25. Što si ti to radila u Rijeci? Meni su rekli da nema u Rijeci taj CCP!?! Zanima me da li ti je doc. Novak predlagao biološku terapiju budući ga osobno poznam pa se možda zaletim do njega, a neda mi se brljat sa više liječnika. Uhvatim se jednog i držim se njegovog mišljenja. Inače od terapije uzimam Methotrexat 10 mg tjedno. Zanima me isto da li ti je Decortin dao Novak ili Grubišićka? Koliko imaš godina ako nije tajna. Ja imam 35 godina i godinu dana bolujem od RA. Ako radiš onda imaš pravo na benificirani radni staž koji sam si ja već sredila. I 1x godišnje imaš pravo na toplice - 3 tjedna, to ti mora preporučiti dr. Grubišić! Ja sam dobila 25.08. 3 tjedna u Varaždinskim toplicama. Nadam se da će mi od toga biti bolje. Još da te pitam da li radiš kakve vježbe. Meni stalno predlažu pilates a ja nikako da počnem. Inače sam administrator i na poslu puno sjedim pa me koljena rasturaju. Na početku su me više boljela stopala i prsti na rukama, ali sada veliki zglobovim koljena, laktovi, kukovi, ramena...
Pozdrav, i javi se koji put!!!

babacha
10.06.2008., 10:52
Ja sam i dalje na bolovanju zbog tonzilektomije , ali sada mi je već malo bolje.Nisammogla odoliti, a da vam ne copy-pastam ovo:
:)
Alkoholom protiv artritisa

Umjerena konzumacija alkohola možda smanjuje rizik od reumatskoga artritisa, pokazale su dvije studije.

Dr. Henrik Kallberg sa stockholmskoga instituta Karolinska, sa suradnicima je evaluirao podatke dviju studija. U njima je prosječan broj alkoholnih pića na tjedan bio niži kod ljudi oboljelih od artritisa nego u zdravih: 2,9 prema 4,1 u švedskoj studiji, odnosno 6,6 prema 9,0 u danskoj. Objavili su to istraživači u časopisu Annals of the Rheumatic Diseases.

Vjerojatnost da će oboljeti od reumatskog artritisa manja je za oko 40 do 50 posto u ispitanika koji najviše piju, u usporedbi s onima koji konzumiraju najmanje alkohola. Obje studije pokazuju da je smanjenje rizika uz konzumiranje alkohola više izraženo u ljudi koji su barem nekad pušili nego u onih koji nikad nisu pušili.

Šta kažete !:s

Mile50
10.06.2008., 13:58
Ja sam i dalje na bolovanju zbog tonzilektomije , ali sada mi je već malo bolje.Nisammogla odoliti, a da vam ne copy-pastam ovo:

Umjerena konzumacija alkohola možda smanjuje rizik od reumatskoga artritisa, pokazale su dvije studije.

Dr. Henrik Kallberg sa stockholmskoga instituta Karolinska, sa suradnicima je evaluirao podatke dviju studija. U njima je prosječan broj alkoholnih pića na tjedan bio niži kod ljudi oboljelih od artritisa nego u zdravih: 2,9 prema 4,1 u švedskoj studiji, odnosno 6,6 prema 9,0 u danskoj. Objavili su to istraživači u časopisu Annals of the Rheumatic Diseases.

Vjerojatnost da će oboljeti od reumatskog artritisa manja je za oko 40 do 50 posto u ispitanika koji najviše piju, u usporedbi s onima koji konzumiraju najmanje alkohola. Obje studije pokazuju da je smanjenje rizika uz konzumiranje alkohola više izraženo u ljudi koji su barem nekad pušili nego u onih koji nikad nisu pušili.

Ha, ha, toliko o zdravom životu. Eto, mogle smo cijeli život uživati u porocima :Pivo:i sad biti zdrave. Istina je, da bi vjerojatno bile na listi za transplataciju jetre... ali barem nas nebi zglobovi boljeli:top:.A ništa ne kažu jel kasno početi kad je čovjek već bolestan???:ne zna:

Mile50
10.06.2008., 14:02
Sorry,babacha, skoro sam zaboravila. Drago mi je da ti je bolje:top:.

awia
10.06.2008., 14:11

:rofl: onda ga ja nebi trebala imat, s obzirom na to da imam tek 20god i prije 2 god sam izašla iz faze izlazaka i opijanja (srednja škola :p) i još uz to pušim, ja bi trebala bit zdrava ko dren i bez ikakvih bolova :lol:

Bubelino
10.06.2008., 23:40
Na ovom sajtu www.reuma.hr ima dosta korisnih informacija!!!
:):mig:

Bubelino
11.06.2008., 10:04
A ovo sam copy/paste sa neke stranice, ni sama ne znam koje, imam dosta informacija sa neta u compu, pa više ni ne znam odakle sam šta skidala....
Nekim informacijama iz narednog teksta ja sam bila ne malo šokirana :confused::ne zna:

Uzroci RA

:kukuc: Pretpostavlja se da je jedan od uzroka reumatskog artritisa virus rubeole, tj. njegova nazočnost u zglobovima, kao i mjere imunizacije (vakcine), koje se primjenjuju kod djece, s ciljem prevencije uobičajenih dječjih bolesti. Za samu djecu rubeola (ospice), nije teško oboljenje, a vakcinacija se vrši radi zaštite žene, da se ne bi zarazila tim virusom tijekom trudnoće, jer zaraza tijekom trudnoće može rezultirati rađanjem djece s raznim smetnjama u razvoju i deformitetima. Nažalost, jedna od najčešćih nuspojava vakcinacije protiv rubeole je pojava artritisa i neuralgije. Zbog toga se smatra da je reumatski artritis velikim dijelom posljedica provođenja mjera imunizacije tj. vakcinacije.

:kukuc: Drugi glavni uzrok reumatskog artritisa zasniva se na tzv. autoimunim procesima, tj. da tijekom alergijske reakcije organizam reagira protiv vlastitih zglobova i mekih tkiva, kao da su to strana tijela. Jednostavno rečeno, tijelo pokušava ukloniti ili uništiti svoja vlastita tkiva, to znači biti alergičan na sebe samog (samoalergija, autoimunološko oboljenje). U organizmu postoje dvije vrste stanica koje vrše funkciju prirodnih branitelja našeg organizma (tzv. žderači bakterija), to su T-stanice i B-stanice. Kada je u organizmu premalo T-stanica, a previše B-stanica koje su uz to i hiperreaktivne, dolazi do uništavanja stanica tkiva samog organizma. Kod autoimunih oboljenja poput reumatskog artritisa, raka, ulceroznog kolitisa, multiple skleroze i dijabetesa, smanjen je broj T-stanica, dok je broj B-stanica povećan. Dakle treba raditi na tome da se povrati izgubljena ravnoteža između T-stanica i B-stanica. Vitaminski i mineralni dodaci, kao što su vitamin C, vitamin E, vitamin B5 , vitamin B6 , pantotenska kiselina, folna kiselina, cink i selen bitno će pomoći u uspostavljanju izgubljene ravnoteže.

:kukuc: Uzrok reumatskog artritisa je i neravnoteža slobodnih radikala. Kad je metal dugo izložen kisiku, on počinje oksidirati (rđati). Kad se oguli jabuka ili krumpir, oni brzo mijenjaju boju i oksidiraju. Kad se kosa boji hidrogenom ili hidrogen-peroksidom, ona mijenja boju pod utjecajem ovog moćnog oksidirajućeg sredstva koje uništava pigmente u kosi, a ponekad i samu kosu. Tijekom godina, naša tkiva, kao i koža, počinju pokazivati znakove starenja, pojavom brazdi (bora), što se dobrim dijelom događa zbog procesa oksidacije. Svi ovi primjeri podrazumijevaju nazočnost tvari koju nazivamo “slobodni radikal”. To su prije svega elementi koji su zbog svoje strukture u stanju razbijati druge strukture, “kradući” im elektrone. Pri tome dolazi do čitavog niza promjena, tj. pokreće se lanac nekontroliranih kemijskih reakcija, koje su pokrenuli slobodni radikali. Obrambeni mehanizmi našeg tijela, između ostalog proizvode i slobodne radikale. To je način na koji krvne stanice (leukociti) uništavaju neprijatelje (strane mikroorganizme) u krvi. Kako tijelo samo proizvodi vlastite slobodne radikale i pomoću njih uništava nadiruće mikroorganizme, znači da se tijelo oslanja i na nazočnost neutralizatora (dezaktivatora), koji moraju zaustaviti taj proces nakon što su naši vlastiti slobodni radikali obavili posao i uništili strane mikroorganizme. U zdravom tijelu postoji velik broj dezaktivatora slobodnih radikala ili tzv. “lešinara”, koji skupljaju višak korozivnih elemenata i tako sprečavaju ponovno oštećenje tkiva. Međutim, ako je prisutan prevelik broj slobodnih radikala (zbog ishrane bogate šećerom i mastima, zbog cigareta, alkohola, kemijskih zagađivača, itd.) i nedovoljna količina dezaktivirajućih sastojaka (vitamini A, C, E, B komplex, B6 , D, selen, cink, mangan, kalij, magnezij i dr.), onda cijeli proces ispada iz ravnoteže, tj. više nije moguća neutralizacija svih slobodnih radikala, pa oni ostaju u suvišku koji oštećuje tkiva. Smatra se da je ovaj proces odgovoran za mnoge slučajeve pojave raka, (slobodni radikali mogu uništiti genetske zapise u stanici tj. DNK, i time navesti stanicu na mutaciju), za promjene na krvnim žilama, (koje dovode do kardiovaskularnih oboljenja), kao i za razna artritična stanja. Dijetom zasnovanom na upotrebi osnovnih masnih kiselina, koje se uglavnom nalaze u ribama i nekim biljkama, ali i drugim terapijskim mjerama, uravnotežuju se procesi u kojima sudjeluju slobodni radikali.

:kukuc: Uzroci reumatskog artritisa leže u mnoštvu faktora, među kojima su naslijeđe, starenje, tjelesno držanje, zanimanje, ishrana, alergije, povrede, infekcije, tjelesna težina, upale i hormonalne promjene. Neophodno je da lokalna cirkulacija krvi, kao i tonus mišića, budu u najboljem stanju, jer su oboje bitni za oporavak i održavanje tj. nužne su razne vježbe koje rastežu mišiće zglobova i pospješuju cirkulaciju.

sleepless
12.06.2008., 09:30
draga moja sleepless, ja sam isto iz Rijeke i liječim se kod reumatologice-fizijatra dr. Stamenković, tamo sam počela. Po potrebi me šalje u Zgb doc. Aniću na Rebro. Tamo sam i vadila CCP, ali meni je bio 25. Što si ti to radila u Rijeci? Meni su rekli da nema u Rijeci taj CCP!?! Zanima me da li ti je doc. Novak predlagao biološku terapiju budući ga osobno poznam pa se možda zaletim do njega, a neda mi se brljat sa više liječnika. Uhvatim se jednog i držim se njegovog mišljenja. Inače od terapije uzimam Methotrexat 10 mg tjedno. Zanima me isto da li ti je Decortin dao Novak ili Grubišićka? Koliko imaš godina ako nije tajna. Ja imam 35 godina i godinu dana bolujem od RA. Ako radiš onda imaš pravo na benificirani radni staž koji sam si ja već sredila. I 1x godišnje imaš pravo na toplice - 3 tjedna, to ti mora preporučiti dr. Grubišić! Ja sam dobila 25.08. 3 tjedna u Varaždinskim toplicama. Nadam se da će mi od toga biti bolje. Još da te pitam da li radiš kakve vježbe. Meni stalno predlažu pilates a ja nikako da počnem. Inače sam administrator i na poslu puno sjedim pa me koljena rasturaju. Na početku su me više boljela stopala i prsti na rukama, ali sada veliki zglobovim koljena, laktovi, kukovi, ramena...
Pozdrav, i javi se koji put!!!

Kiki-ri,
Grubišićka mi nije dala decortin, a dvoumila se i za MTX (jer sam mlada, imat ću djecju... - imam 24 god). Slučajno sam završila kod Novaka i sad sam kod njega kako mi je on propisao tu terapiju. Decortin ukidam a MTX 12.5 mg/tj.
Inače, nisam iz Ri (Istra) al se tu liječim kod specijalista. Kad su mi vadili CCP krv sam vadila u svom laboratoriju i zatim su je slali u Zg. Tako je manje gnjavaže, da šalju krv a ne mene:mig: Drugi put su mi vadili u Rijeci i tada je za CCP pisalo da nema reagensa, što potvrđuje da to u Ri ne rade. Ali probaj pitat dal ti lab može poslat krv na analizu u Zg.
Doc. Novak mi nije ništa spominjao biološku terapiju. Valjda će prije probat sa svim drugim lijekovima. Čitala sam kako je takva terapija užasno skupa.
Što se vježbi tiče muku mučim sama sa sobom. Planiram se upisat na nešto jer se sama neću pomaknut. Možda baš pilates. Osobno me zanima joga, al ne znam kako bi naši zglobići reagirali na one položaje:bonk:. Dr. Grubišić mi je već napisala preporuku za toplice pa si to moram ić sredit:kava:
Pozdrav:):)

sleepless
12.06.2008., 09:39
ja ti imam reumatsku bolest ankiozantni spondilitis i takoder temperaturu do 37.6 vec godinama mene to isrcpljuje sve vise ivise takoder uzimamsalazopyrin i medrol vec skoro 2 g i temperatura je ista kao i prije,,,,,,

Draga moja, kako se nosiš s tom temperaturom?! Znam da to nije temp. koja će te bacit u krevet, ali..? Ja se inace osjećam malo umorno, niš posebno, al nakon toliko vremena oreganizam je iscrpljen, pa ne mogu zamislit kako je tebi nakon više godina.:s Drži se!

Da su bar za alkohol rekli da pomaže oboljelima, tada bi se snasle:Pivo:

peta25
12.06.2008., 10:21
Draga moja, kako se nosiš s tom temperaturom?! Znam da to nije temp. koja će te bacit u krevet, ali..? Ja se inace osjećam malo umorno, niš posebno, al nakon toliko vremena oreganizam je iscrpljen, pa ne mogu zamislit kako je tebi nakon više godina.:s Drži se!

Da su bar za alkohol rekli da pomaže oboljelima, tada bi se snasle:Pivo:

strasno mi je...uza sve bolove jos i temper. non stop ali ne lazu kad kazu da se ziv covjek na sve nekako navikne kada ti nema druge ali zasto to moraju bit strasne stvari!!!

kiki-ri
12.06.2008., 10:40
Kiki-ri,
Grubišićka mi nije dala decortin, a dvoumila se i za MTX (jer sam mlada, imat ću djecju... - imam 24 god). Slučajno sam završila kod Novaka i sad sam kod njega kako mi je on propisao tu terapiju. Decortin ukidam a MTX 12.5 mg/tj.
Inače, nisam iz Ri (Istra) al se tu liječim kod specijalista. Kad su mi vadili CCP krv sam vadila u svom laboratoriju i zatim su je slali u Zg. Tako je manje gnjavaže, da šalju krv a ne mene:mig: Drugi put su mi vadili u Rijeci i tada je za CCP pisalo da nema reagensa, što potvrđuje da to u Ri ne rade. Ali probaj pitat dal ti lab može poslat krv na analizu u Zg.
Doc. Novak mi nije ništa spominjao biološku terapiju. Valjda će prije probat sa svim drugim lijekovima. Čitala sam kako je takva terapija užasno skupa.
Što se vježbi tiče muku mučim sama sa sobom. Planiram se upisat na nešto jer se sama neću pomaknut. Možda baš pilates. Osobno me zanima joga, al ne znam kako bi naši zglobići reagirali na one položaje:bonk:. Dr. Grubišić mi je već napisala preporuku za toplice pa si to moram ić sredit:kava:
Pozdrav:):)

super, hvala ti na odgovorima. nema problema sa MTX samo moraš uzimati kontracepciju. kad budeš se odlučila na dijete moraš se najmanje 4 mj čistit od MTX i neće biti problema. meni je veći problem jer ja imam 35 godina, a još nemam djece i moj biološki sat otkucava. a jednostavo strah me ukinuti mtx jer znam kako mi je lani bilo bez njega. evo i sad mi jedna ruka ukočena i natečena i nisam išla radit. tako da ne znam kako bi mi bilo bez njega. dobro je da ti je novak ukinuo kortikosteroide, ja ću njih piti samo ako baš budem morala. imaš ti kakvih problema sa mtx osim što ne smijemo imat djecu. jer cure se žale da imaju mučninu, da ga ne podnose, a ja ga ni ne osjetim.
super za toplice možda se i sretnemo gore. javi kad dobiješ termin. je li radiš? ako radiš što? je li možda imaš sjedeći posao kao i većina ovdje?
pozdrav i čujemo se

mariah-zgb
12.06.2008., 15:05
Pozdrav drustvo, imam pitanje za vas iskusne...
lijecim se od psorijaticnog artritisa i psorijaze i ovih zadnjih tjedan dana kako su pocele ove glupe kise uzasno su me poceli bolit zglobovi, konkretno, desno koljeno mi je jako naoteceno a rucni zglob desne ruke me boli kad ga savinem i naotecen mi je kaziprst lijeve ruke, bolove osjecam i u vratnoj kraljeznici, do sada sam se bolova rjesavala indometacinom po preporuci doktora al vidim da mi zadnjih dana ne pomaze. a ono sto me muci je sto vec dva dana imam temperaturu 38.5 pa me zanima dali je to mozda od tih upaljenih zglobova??? :confused:
na cekanju sam za bioloske lijekove pa ako mi mozete nesto rec vase savjete ili misljenje o tome?!
hvala vam i pozdrav :cerek:

moody
12.06.2008., 15:56
Pozdrav svima:),
ja još ne znam što mi je, ali kad čitam vaše postove čini mi se da bih mogla imati RA, možda je ovo malo predugačak post, ali zbunjena :ne zna: sam svojim stanjem i ne znam više što da radim..sve je počelo prošlog ljeta kad sam bila pod groznim stresom i opterećenjem i onda sam osjetila da me bole i otiču mi prsti na rukama i nogama, a nakon toga su mi i cijele noge postale nekako slabe i bolne, jedva bih se bila popela nekoliko stepenica i više nisam imala snage dalje; šake su me bolile toliko da nisam mogla vozit auto jer nisam mogla stisnuti volan..katastrofa..ne smijem uzimat voltaren u obluku tableta zbog želudca pa sam koristila čepiće i to bi donekle pomagalo, po noći sam spavala na boku, a dlanove bih držala na jastučiću sa strane...bila sam kod reumatologa, svi nalazi su bili uredni (SE; CRP itd.), rtg vrata: početne deg. promjene (izravnanje lordoze) pa me poslao na fizikalnu, ali nisam to nikad obavila (nisam imala vremena!), a i nekako sam bila uvjerena da to nije uzrok bolova...zanimalo ga je kako mi otiču prstu, da li zglobovi ili cijeli prsti kao napuhana rukavica (to je kod mene). Imala sam tada kod sebe rtg. desne šake star 3 mjeseca koji sam radila iz nekog drugog razloga i na njemu piše da su vidljive otekline mekih tkiva svij prstiju, ali za sada bez rubnih uzura i grubljih patomorfoloških promjena-doktor je pogledao taj nalaz pa sliku i napisao da je b.o. E sad ja se u medicinu ne kužim, a ni on nije neki pričljiv doktor (dr. Ivanišević na Rebru), ali muči me to zadebljanje tkiva na koje on nije uopće reagirao. Na kraju mi je rekao da kupim anatomski jastuk za spavanje, rekao da prsti mogu bolit i od toga (i na nogama čak?) i da po nalazima nemam neku težu reumatološku bolest, ali da to ne znači da me ne boli! Uglavnom ja sam tada ostavila voltarene i počela ruke i noge mazat đumbirom i maslinovim uljem(pola-pola) i prešla na makrobiotiku i svaki dan vježbala 20-30 min. Nakon nekih 10 dana sam se već osjećala super, nisam ni trebala voltarene. I naravno, budući da mi je bilo bolje počela sam opet uskoro jesti sve kao i prije. Zimu sam izdržala dosta dobro:top:, tu i tamo bih osjetila laganu bol u zglobobima šaka i stopala, ali ništa posebno. Ipak prije nekih 10 dana počelo je kao i prošle godine, ali za sada mi prsti ne otiču, ali me žiga kroz cijelo tijelo te vrat, te leđa, pa noge, pa ruke i to ne samo zglobovi već i mišići...i to je baš nekakva žigajuća bol, stalno se premješta..čak sm i mandule operirala zimus godine, ali očito to nema veze s tim bolovima...budući da od mog doktora ne mogu saznati puno da li mi vi možete nekako pomoći svojim iskustvima, da li kod RA otiču baš zglobovi ili npr. svi prsti? meni nije nikada natekao i pocrvenio zglob pa da se baš vidi da je upaljen...čak sam razmišljala da nemam možda fibromijalgiju, ali opet me zbunjuje ta rtg slika šake sa oteklinama mekih tkiva..ima netko nekakvu ideju što je meni?:confused:

kiki-ri
12.06.2008., 17:09
Pozdrav drustvo, imam pitanje za vas iskusne...
lijecim se od psorijaticnog artritisa i psorijaze i ovih zadnjih tjedan dana kako su pocele ove glupe kise uzasno su me poceli bolit zglobovi, konkretno, desno koljeno mi je jako naoteceno a rucni zglob desne ruke me boli kad ga savinem i naotecen mi je kaziprst lijeve ruke, bolove osjecam i u vratnoj kraljeznici, do sada sam se bolova rjesavala indometacinom po preporuci doktora al vidim da mi zadnjih dana ne pomaze. a ono sto me muci je sto vec dva dana imam temperaturu 38.5 pa me zanima dali je to mozda od tih upaljenih zglobova??? :confused:
na cekanju sam za bioloske lijekove pa ako mi mozete nesto rec vase savjete ili misljenje o tome?!
hvala vam i pozdrav :cerek:

zanima me gdje si na čekanju za biološke lijekove i koji ti ih je dr. preporučio? ja što znam za biološke lijekove je to da zaustavljaju bolest na dvije godine, a ovi lijekovi što mi uzimamo (barem ja) samo usporavaju bolest. mislim da kad već dođeš na red za biološke lijekove da to prihvatiš jer je do toga jako teško doć. a kad dođeš na red možeš nam reći svoja iskustva. ja bi pristala da meni netko to predloži.

mariah-zgb
12.06.2008., 17:44
zanima me gdje si na čekanju za biološke lijekove i koji ti ih je dr. preporučio? ja što znam za biološke lijekove je to da zaustavljaju bolest na dvije godine, a ovi lijekovi što mi uzimamo (barem ja) samo usporavaju bolest. mislim da kad već dođeš na red za biološke lijekove da to prihvatiš jer je do toga jako teško doć. a kad dođeš na red možeš nam reći svoja iskustva. ja bi pristala da meni netko to predloži.

To su mi prije 3 godine preporucili u Izraelu dok sam bila na lijecenju ali se moja dermatologica na Salati bojala nuspojava i rekla mi da bolje ne, a sada mi bas ona predlaze to i pokusat ce sredit preko nekog doktora koji mene inace ne lijeci, al ti ne znam ni kako se zove ni nista jer mi nista konkretno nije rekla nego da kad sredi sve da ce mi javit i onda cemo o tome razgovarat, to mi je malo glupo od nje al sta da joj radim. Znam da je jako tesko doc do toga al imam tezak slucaj psorijaze pa jos i artritis pa zbog toga postoji mogucnost da ih dobijem. Naravno da cu vam sve javit, za par dana bi trebala saznat dal ce bit ista od toga.
Jel mi mozes molim te rec za temperaturu dal zglobovi mogu bit uzrok tome? To me sad najvise muci. Hvala ti :cerek:

kiki-ri
12.06.2008., 19:24
To su mi prije 3 godine preporucili u Izraelu dok sam bila na lijecenju ali se moja dermatologica na Salati bojala nuspojava i rekla mi da bolje ne, a sada mi bas ona predlaze to i pokusat ce sredit preko nekog doktora koji mene inace ne lijeci, al ti ne znam ni kako se zove ni nista jer mi nista konkretno nije rekla nego da kad sredi sve da ce mi javit i onda cemo o tome razgovarat, to mi je malo glupo od nje al sta da joj radim. Znam da je jako tesko doc do toga al imam tezak slucaj psorijaze pa jos i artritis pa zbog toga postoji mogucnost da ih dobijem. Naravno da cu vam sve javit, za par dana bi trebala saznat dal ce bit ista od toga.
Jel mi mozes molim te rec za temperaturu dal zglobovi mogu bit uzrok tome? To me sad najvise muci. Hvala ti :cerek:

Cure ovdje spominju da imaju temperaturu 37,6. ali ja ti nisam baš zapazila da imam temperaturu, a baš je nisam ni previše mjerila, ako je bila bila mi je oko 37 - 37,5 jer je uopće nisam osjetila. tako da ti ja baš nemam što previše reći o temperaturi

KAMA SUTRA
12.06.2008., 21:54
pa da li se promjena vremena može dovesti u vezu sa činjenicom da su ti edemi splasnuli to baš i :ne zna:; zaista ti iz sveg srca želim da ne postaneš dio reumatske družine jer je ta bolest prava napast :mad:; javi rezultate nalaza i ne sekiraj se ma biće sve :top:

Bubelino:), evo, javljam se.....nalazi su u redu, negativni su! izgleda da su problem mišići koje sam preforsirala malo češćim i žešćim :D vježbanjem. mliječna kiselina, miogeloze i to.... malo sam prorijedila vježbanje, sad je malo bolje, ne otičem, ali me još neki zglobovi bole.

hvala ti na prethodnim odgovorima, drago mi je da nisam dio vaše družine, ali mi je krivo da vas je takva bolest spojila ovdje. sretno i držite se svi, želim vam što manje bolova

:w

kiki-ri
14.06.2008., 08:43
pozdrav cure. evo prestala me ruka bolit, ali me sad za promjenu boli desno rame i desni kuk. da poludiš. ne možeš 1 dan da se probudiš bez boli. a kako je vama?

mariah-zgb
15.06.2008., 00:17
Ej drustvo, moje koljeno je sve vise naoteceno a temperatura se bas i ne smanjuje, padne kada popijem ibrufen al opet se vraca na 38.5 i tako vec tri dana. Trebam nekog dobrog reumatologa, moze i privatnog samo da valja. Inace sam na Rebru kod prof. Naglic al mi je zena za nista jer vec tri godine pijem indometacin a nikad me ni ne salje na neke pretrage i izgleda mi ko da sve radi povrsno, ne znam dali netko ima drugacije iskustvo. Molim vas pomozite sa preporukom jer ne mogu bas stajat na nozi koliko mi je naotecena. pozdrav svima

Mile50
15.06.2008., 08:09
pozdrav cure. evo prestala me ruka bolit, ali me sad za promjenu boli desno rame i desni kuk. da poludiš. ne možeš 1 dan da se probudiš bez boli. a kako je vama?

Meni su moji bolovi u stopalima i kralježnici jako vjerni, ne napuštaju me ni na tren. Sve ostale zglobove nekako lakše trpim, ali ovo mi je najgore.:mad:Stvarno smo osuđene samo na bol,bol i bol.

Mile50
15.06.2008., 08:18
Ej drustvo, moje koljeno je sve vise naoteceno a temperatura se bas i ne smanjuje, padne kada popijem ibrufen al opet se vraca na 38.5 i tako vec tri dana. Trebam nekog dobrog reumatologa, moze i privatnog samo da valja. Inace sam na Rebru kod prof. Naglic al mi je zena za nista jer vec tri godine pijem indometacin a nikad me ni ne salje na neke pretrage i izgleda mi ko da sve radi povrsno, ne znam dali netko ima drugacije iskustvo. Molim vas pomozite sa preporukom jer ne mogu bas stajat na nozi koliko mi je naotecena. pozdrav svima

Bilo bi ti pametno da se obzirom na tu temperaturu javiš u hitnu internu ambulantu, najbolje na Rebru. Oni će vjerojatno na temelju hitnih nalaza zaključiti o čemu se radi i sigurno će ti dati preporuku za imunologa (doc. Anić, dr Sentić, dr Bosnić).Naglićka je dobar stručnjak, ali tebi treba imunolog.

sleepless
15.06.2008., 19:38
super, hvala ti na odgovorima. nema problema sa MTX samo moraš uzimati kontracepciju. kad budeš se odlučila na dijete moraš se najmanje 4 mj čistit od MTX i neće biti problema. meni je veći problem jer ja imam 35 godina, a još nemam djece i moj biološki sat otkucava. a jednostavo strah me ukinuti mtx jer znam kako mi je lani bilo bez njega. evo i sad mi jedna ruka ukočena i natečena i nisam išla radit. tako da ne znam kako bi mi bilo bez njega. dobro je da ti je novak ukinuo kortikosteroide, ja ću njih piti samo ako baš budem morala. imaš ti kakvih problema sa mtx osim što ne smijemo imat djecu. jer cure se žale da imaju mučninu, da ga ne podnose, a ja ga ni ne osjetim.
super za toplice možda se i sretnemo gore. javi kad dobiješ termin. je li radiš? ako radiš što? je li možda imaš sjedeći posao kao i većina ovdje?
pozdrav i čujemo se

bok! ja nemam problema sa mtx. čini mi se da budem umorna taj dan kad ga uzmem, ali možda je slučajno. mučnine nemam.
radim, nema ni godina dana, prof. u školi, tako da nije sjedeći posao nego je pretežno stajaći.
rekla si da boluješ godinu dana. je li ti bolest naglo buknula, proširila se na velike zglobove i tako te jako boli?

mariah-zgb, što se tiče temperature ja imam do 37,6 ali su mi rekli da kad oteknu zglobovi može doć i do visoke temperature kao što je tvoja. ti ipak vidi kod doktora. od imunologa u zgb čula sam preporuke za doc. anića i dr. bosnić. koljeno kad boli probaj zaledit.
i meni su bili otekli prsti na rukama, ali su zapravo otekli zglobovi pa su zbog njih i cijeli prsti nabubrili. sretno

pozdrav

mariah-zgb
15.06.2008., 21:21
Prije svega puno vam hvala kiki-ri, Mile50, sleepless, samo da vas obavjestim sta je bilo, danas ujutro sam vadila krv i nalazi koji su stigli sad navecer su bili jako losi i dermatologica me poslala na hitnu internu na rebro iako nije bilo dr. Anica preko kojeg bi trebala dobit bioloske lijekove. Pregledala me doktorica Gnjidic i stvarno je odlicna, rekla mi je da dodem rano ujutro jos u njenu smjenu buduci da im je sada odjel popunjen a ja sam stvarno blizu doma i da cemo sutra sve pripremit za dr. Anica. Temperatura je i dalje 38.5 najvise 38.7 i sutra ce me zaprimit u bolnicu kako bi mi napravili sve potrebne pretrage i za to koljeno ali ujedno i za bioloske lijekove. Za temperaturu su mi rekli da pijem ibrufen kako sam i do sad pila. Dermatologica mi je govorila da bi od bioloskih lijekova isli na Infliksimab al da cemo jos vidjet.
Puno vam hvala, cuvajte se, pozdrav :cerek:

boletus satanas
16.06.2008., 12:15
pozz
mama mi ima teži oblik reumatskog artritisa
zanjih mjesec-dva ima oteklinu na lijevom zglobu, kod stopala, koja nikako da splasne uz njenu redovito terapiju

bloli ju jako, uzima i hladni gel i sad je zadnje kupila steznik koji joj malo ublažava

e sad moje pitanje je imate li kakav "recept" za smanjenje boli ili kakos e riješiti otekline

prije 2 tjedna doktorica joj je dala i tablete za izbacivanje vode iz organizma pa joj ni to nije pomoglo
prije ju je sve bolilo, ali se barem mogla kretati, a sada šepa

od lijekova koristi aravu i zaldijar protiv bolova

awia
16.06.2008., 15:24
imam jedno pitanje koje me zanima pošto nemam dugo RA i ne znam kako to ide. do sada su mi naticali samo prsti na rukama a jučer mi je natekla cijela šaka, i to jako, izgledala je ko buhtlica. je li to normalno za RA? dal se to kome od vas događa?

boletus satanas
16.06.2008., 15:31
slično je kod moje mame
samo zglob

čime riješavaš oteklinu

awia
16.06.2008., 16:29
stavila sam bila hladni oblog i popila nekoliko neofena pa se smanjilo do danas

Traceur
16.06.2008., 19:13
Pozdrav svima. Ja bolujem od RA 7 godina (od 25). Zadnje dvije godine od mesa samo jedem ribu a zadnjih par mjeseci izbacio sam secer, sol i pastu za zube sto sadrzi fluor. Ne znam sto mi je od svega toga pomoglo ali ne boli me vise toliko kad se skinem sa medrola.

boletus satanas
17.06.2008., 00:22
mojoj mami neofen ne pomaže
ona pije zaldiar
ja sam samo 1 popila 1 jer me boljela glava a nismo imali što drugo u kući i odmah sam otišla spavati

reći ću joj ovo za pastu
btw moja maa je ovisnica o šećeru takod a to neće prihvatiti, već se ionako odrekla mlijeka kojeg je prije pila svaku večćer min 1l

to šteti mišićima

Traceur
17.06.2008., 06:39
ej

evo sam se malo pozabavio pa sam otvorio forum za RA (s malo vise podforuma) pa ako ste zainteresirani pridruzite se i pisite.

http://www.runboard.com/breuart

sleepless
17.06.2008., 10:01
imam jedno pitanje koje me zanima pošto nemam dugo RA i ne znam kako to ide. do sada su mi naticali samo prsti na rukama a jučer mi je natekla cijela šaka, i to jako, izgledala je ko buhtlica. je li to normalno za RA? dal se to kome od vas događa?

valjda je normalno:bonk: i meni se desilo slično. u počrtku su me samo boljeli zglobovi šaka i prstiju, ali jednom je to jaako nateklo. izgledala sam kao da je netko na mene i mojih 55 kila priljepio ruke osobe od 155. nasreću nije se ponovilo. još:mig:

Bubelino
17.06.2008., 11:02

:ne zna:
Zaista ne razumijem šta podrazumijevaš pod tim da "nemaš dugo RA"!!!
RA kada je jednom dijagnosticiran onda nema povratka. Možeš imati samo blaže ili teže simptome ove bolesti. A ukoliko spadaš u kategoriju reumatičara sa dosta laganim simptomima RA onda mi je neizmjerno drago. I meni je prvobitno otekao kažiprst lijeve ruke a zatim cijela šaka, dijagnosticiran mi je RA, oko jednu godinu sam bila pod terapijom dok se taj otok odnosno upala nije smirila, operisala krajnike kao moguće žarište... Nakon toga sam nekih 5 godina spadala u kategoriju reumatičara sa blagim simptomima koji me nisu ni u čemu ograničavali (katkad blaži bol nekog zgloba koji se vrlo lahko rješavao sa jednom voltarenom), ali sam u tom periodu bila bez ikakve konkretne terapije, što je prema mišljenju moje doc-reumatologa bila fatalna greška. Zašto??? E, pa zato što je u tom slučaju veoma velika vjerovatnoća da se RA aktivira i to dosta progresivno, a što je veoma teško zaustaviti.
Eto kod mene se to desilo pa sada patim od silnih bolova koji su sistemski zahvatili moj organizam, pa gotovo da i nema zglobića koji me ne boli i koji nije podložan razaranju :(
Za tako progresivno aktiviranje RA potreban je okidač iz reda onih karakterističnih za ovo oboljenje, a kod mene je taj okidač bio porod....
Zašto ti sve ovo pišem???
Zaista mi nije namjera da te plašim samo želim da se konsultuješ sa stručnjakom iz oblasti reumatologije, da eventualno budeš na nekoj terapiji kako ne bi došla u situaciju u kojoj se ja danas nalazim
Budi mi zdrava i vesela :mig:

Bubelino
17.06.2008., 11:20
Mile50, nije me bilo nekoliko dana na forumu odnosno topicu, vidim da se i ti ne javljaš a živo me interesuje je li ti išta bolje :)
Ima li šta što te prestalo boljeti (zubi, pete...) :ne zna:
Kod nas je vrijeme bilo užasno- kiša i hladno kao da je jesen, a kako sam ja teški meteopata onda možeš samo zamisliti kako mi je bilo :flop:
Pored arawe, medrola i naklofena još sam se morala pomoći i voltaren- supozitorijem :eek:, jednostavno da bih funkcionirala i obavila sve aktivnosti koje trebam
No eto kao nadam se da će nakon poboljšanja vremena i meni biti bar mrvicu bolje. Sve u svemu ljeto teško podnosim :confused:
Kako ostali reumatičari podnose ljetne žege???

boletus satanas
17.06.2008., 11:27
pastu za zube sto sadrzi fluor. .
koju sad pastu za zube koristiš

Traceur
17.06.2008., 14:13
koju sad pastu za zube koristiš

Sad perem sa pastom od Urtekrama. Kupujem u Bio&Bio mislim da kosta oko 25 kn. Ne pjeni se pa mi je u pcetku bila malo cudna al sad mi je super. Inace i to sto stvara pijenu je obican deterdžent koji nema veze sa zdravljem zuba, nego samo zbog ugodnog osjećaja svježine.

Evo i jednog recepta tko zeli sam pravit pastu za zube:

Jednostavna zubna pasta može se napraviti od sode bikarbone, biljnog glicerina (onaj bez alkohola, fluorida, kemijskih konzervanasa, okusa ili boja) i eteričnog ulja, metvice, limuna ili komorača.

Kao opće pravilo, uzmite tekućinu u odnosu na sodu bikarbonu u omjeru 1 : 2, dakle 50ml (4 pune velike kašike napunjene do vrha) glicerina na 100 ml (8 velikih punih do vrha kašika) sode bikarbone. Ovdje možete i eksperimentirati.
Dodajte 5 kapi eteričnog ulja prema izboru kako biste popravili okus.
Dobro protresite prije upotrebe. Upotrebljavajte štedljivo (vrlo malo na četkicu). I nemojte praviti velike količine da vam ne propadne. Dovoljno je gore navedeno...

awia
17.06.2008., 14:31
:ne zna:
Zaista ne razumijem šta podrazumijevaš pod tim da "nemaš dugo RA"!!!
RA kada je jednom dijagnosticiran onda nema povratka. Možeš imati samo blaže ili teže simptome ove bolesti. A ukoliko spadaš u kategoriju reumatičara sa dosta laganim simptomima RA onda mi je neizmjerno drago. I meni je prvobitno otekao kažiprst lijeve ruke a zatim cijela šaka, dijagnosticiran mi je RA, oko jednu godinu sam bila pod terapijom dok se taj otok odnosno upala nije smirila, operisala krajnike kao moguće žarište... Nakon toga sam nekih 5 godina spadala u kategoriju reumatičara sa blagim simptomima koji me nisu ni u čemu ograničavali (katkad blaži bol nekog zgloba koji se vrlo lahko rješavao sa jednom voltarenom), ali sam u tom periodu bila bez ikakve konkretne terapije, što je prema mišljenju moje doc-reumatologa bila fatalna greška. Zašto??? E, pa zato što je u tom slučaju veoma velika vjerovatnoća da se RA aktivira i to dosta progresivno, a što je veoma teško zaustaviti.
Eto kod mene se to desilo pa sada patim od silnih bolova koji su sistemski zahvatili moj organizam, pa gotovo da i nema zglobića koji me ne boli i koji nije podložan razaranju :(
Za tako progresivno aktiviranje RA potreban je okidač iz reda onih karakterističnih za ovo oboljenje, a kod mene je taj okidač bio porod....
Zašto ti sve ovo pišem???
Zaista mi nije namjera da te plašim samo želim da se konsultuješ sa stručnjakom iz oblasti reumatologije, da eventualno budeš na nekoj terapiji kako ne bi došla u situaciju u kojoj se ja danas nalazim
Budi mi zdrava i vesela :mig:

ma ne, time da ga nemam dugo sam htjela reći da ne znam baš puno o njemu. ne brini idem kod reumatologa i imunologa (za moju osnovnu bolest)- u vezi RA sam još u fazi pretraga tako da još ne pijem lijekove.
za sad me ne boli cijelo tijelo- bole me šake, stopala, koljena i ponekad ramena. ne znam bi li to svrstala u lakši ili teži RA. vjerojatno srednji. jer me nekada toliko boli da npr. ne mogu ni olovku držati u ruci, nemam uopće stisak- nisam mogla otvoriti tubu majoneze (koja je već bila otvarana tako da sam morala samo odšarafiti poklopac) nekada ne mogu zaspati koliko me rame boli, ali zasad to ne rješavam anelgeticima, čekam da samo prođe osim ako je baš tako jaka bol da ne mogu izdržati.
najgore mi je što sam tada užasno živčana jer me boli, i onda se samo derem na ljude za svaku sitnicu. užas

Mile50
17.06.2008., 19:50
Mile50, nije me bilo nekoliko dana na forumu odnosno topicu, vidim da se i ti ne javljaš a živo me interesuje je li ti išta bolje :)
Ima li šta što te prestalo boljeti (zubi, pete...) :ne zna:
Kod nas je vrijeme bilo užasno- kiša i hladno kao da je jesen, a kako sam ja teški meteopata onda možeš samo zamisliti kako mi je bilo :flop:
Pored arawe, medrola i naklofena još sam se morala pomoći i voltaren- supozitorijem :eek:, jednostavno da bih funkcionirala i obavila sve aktivnosti koje trebam
No eto kao nadam se da će nakon poboljšanja vremena i meni biti bar mrvicu bolje. Sve u svemu ljeto teško podnosim :confused:
Kako ostali reumatičari podnose ljetne žege???

Draga Bubelino,:w zubi su malo bolje, a pete koma i dalje.Na njih pod milim Bogom ništa ne djeluje, isto kao i na kralježnicu. A da o ostalim zglobovima da i ne pričam. No, sutra pičim do prijateljice u Ploče,:) pa me čeka jako naporan dan, jer sama vozim 500 kilometara. Nadam se da ću izdržati,:ne zna: uz stajanje kod svake vrbe i da ću malo odmorit dušu i tijelo 10-ak dana. Pozdravljam tebe i cijelo reumatično društvance, budite dobre i želim vam što manje boli. Čujemo se!:kiss:

Nandi
17.06.2008., 20:26
Pozdrav svima! Maloprije sam dosla od doktorice i salje me reumatologu. Od siječnja mi se nekoliko puta po dva dana javio otok kažiprsta i srednjeg prsta, zatim druga ruka, pa pojava nekakve kvržice na kažiprstu koji stoji tu vec par mjeseci, ali ne boli. Prosli tjedan sam na poslu htjela zaklamati dva papira i nisam mogla koliko me bolilo. Trajalo je dva dana i proslo. Imam 26 godina, dugo bolujem od dijabetesa tip 1, te sam imala lomove nogu u prometnoj tako da me kosti (koljena, ključna kost,vrat) i inače bole. Jučerašnji nalaz krvi mi je pokazao RF 58.4 i SE 36. Molim vas recite mi da li je to strasno jer mi doktorica opce prakse nije htjela nista reci ili nije znala, neznam. Postoji li mogucnost da je to nesto prolazno i da li moze biti samo privremeno povišeno?

kiki-ri
17.06.2008., 21:23
bok! ja nemam problema sa mtx. čini mi se da budem umorna taj dan kad ga uzmem, ali možda je slučajno. mučnine nemam.
radim, nema ni godina dana, prof. u školi, tako da nije sjedeći posao nego je pretežno stajaći.
rekla si da boluješ godinu dana. je li ti bolest naglo buknula, proširila se na velike zglobove i tako te jako boli?

mariah-zgb, što se tiče temperature ja imam do 37,6 ali su mi rekli da kad oteknu zglobovi može doć i do visoke temperature kao što je tvoja. ti ipak vidi kod doktora. od imunologa u zgb čula sam preporuke za doc. anića i dr. bosnić. koljeno kad boli probaj zaledit.
i meni su bili otekli prsti na rukama, ali su zapravo otekli zglobovi pa su zbog njih i cijeli prsti nabubrili. sretno

pozdrav

meni je lani po ljeti naglo buknulo, boljeli su me svi zglobovi i nisam se mogla dignut iz kreveta. kasnije, kad mi se malo smirilo imala sam bolove u malim zglobovima ruku i stopala. ove godine me kolju koljena, a sad u zadnje vrijeme mi otiču ruke i zglobići na rukama. najprije lijevi ručni zglob, a ove dana palac i treći prst lijeve ruke. ne mogu ni tipkat. ovo tipkam sa jednom rukom. inače ja si pomažem s ledom, ali mi ovaj put ne prolazi samo na led. od terapije imam samo mtx. voltaren uzimam rijetko zbog bubrega, a možda je baš tu greška jer voltaren smanjuje upalu. a moramo se držat, ali meni je sve gore i ne vidim nekog napretka.

kiki-ri
17.06.2008., 21:30
Pozdrav svima! Maloprije sam dosla od doktorice i salje me reumatologu. Od siječnja mi se nekoliko puta po dva dana javio otok kažiprsta i srednjeg prsta, zatim druga ruka, pa pojava nekakve kvržice na kažiprstu koji stoji tu vec par mjeseci, ali ne boli. Prosli tjedan sam na poslu htjela zaklamati dva papira i nisam mogla koliko me bolilo. Trajalo je dva dana i proslo. Imam 26 godina, dugo bolujem od dijabetesa tip 1, te sam imala lomove nogu u prometnoj tako da me kosti (koljena, ključna kost,vrat) i inače bole. Jučerašnji nalaz krvi mi je pokazao RF 58.4 i SE 36. Molim vas recite mi da li je to strasno jer mi doktorica opce prakse nije htjela nista reci ili nije znala, neznam. Postoji li mogucnost da je to nesto prolazno i da li moze biti samo privremeno povišeno?

ja bi ti preporućila dok čekaš reumatologa da izvadiš još CRP i CCP. ti nalazi će ti trebat za reumatologa. neću te strašit, ali ni ja na početku nisam mogla zaklemat dva papira. ali, najbolje ćeš znat što ti je kad izvučeš ove nalaze i obaviš reumatologa. a do tada možeš samo nagađat. za sada još vjeruj da ti nije ništa, a ako nešto i bude prihvatš to i naučiš s tim živjeti. jednostavno ima gorih stvari u životu. ako se bediraš onda ti može još biti gore. najvažnije je pozitivno misliti.

sleepless
18.06.2008., 10:37

reuma faktori ne moraju nužno biti znak RA ili neke druge reumatske bolesti, zato najbolje pričekaj druge nalaze. i kako kaže kiki-ri najvažnije je misliti pozitivno

Nandi
18.06.2008., 10:38
Kiki hvala na brzom postu. Molit cu te za jos jedan savjet, jer sam stvarno od jucer ujutro izgubljena. Iz Zadra sam i zovem bolnicu da se narucim kod reumatologa, na sto oni meni da ga u Zadru nema, i da ce me naruciti kod fizijatra.:confused: Da li da cekam 30.06. i fizijatra ili da trazim uputnicu za Split ili Zagreb, a da u medjuvremenu izvadim taj CRP i CCP? Preporucujes li mi nekog reumatologa? Ako da, molim te jos za broj telefona di se mogu naruciti. Puno ti hvala unaprijed!

sleepless
18.06.2008., 10:44
a moramo se držat, ali meni je sve gore i ne vidim nekog napretka.

draga kiki-ri, da te utješim, znam ljude sa RA koji godinama žive bez ikakvih simptoma, bolest dođe i ode. nadam se da će svima te godine što brže stići i što duže trajati! a do tada ćemo se tještiti ovdje!

sleepless
18.06.2008., 10:50
Kiki hvala na brzom postu. Molit cu te za jos jedan savjet, jer sam stvarno od jucer ujutro izgubljena. Iz Zadra sam i zovem bolnicu da se narucim kod reumatologa, na sto oni meni da ga u Zadru nema, i da ce me naruciti kod fizijatra.:confused: Da li da cekam 30.06. i fizijatra ili da trazim uputnicu za Split ili Zagreb, a da u medjuvremenu izvadim taj CRP i CCP? Preporucujes li mi nekog reumatologa? Ako da, molim te jos za broj telefona di se mogu naruciti. Puno ti hvala unaprijed!

možeš i kod fizijatra, oni se isto bave reumatskim bolestima. i ja sam se liječila kod fizijatrice. vjerujem da ce te on poslat kod reumatologa-imunologa ako bude bilo potrebno. preporučljivo je izvadit CRP i CCP prije da te poslije oni ne šalju na to pa opet čekaš...
drži se!

sleepless
18.06.2008., 10:53
Jednostavna zubna pasta može se napraviti od sode bikarbone, biljnog glicerina (onaj bez alkohola, fluorida, kemijskih konzervanasa, okusa ili boja) i eteričnog ulja, metvice, limuna ili komorača.

super ti je recept. imam samo jedno pitanjce. gdje se može kupiti glicerin? jel ima u običnoj ljekarni? hvala

kiki-ri
18.06.2008., 20:04
draga kiki-ri, da te utješim, znam ljude sa RA koji godinama žive bez ikakvih simptoma, bolest dođe i ode. nadam se da će svima te godine što brže stići i što duže trajati! a do tada ćemo se tještiti ovdje!

sad mi je malo bolje. jutros me još dosta boljela ruka, a sad kako se razvredrilo mi je malo bolje.

kiki-ri
18.06.2008., 20:10

ja ti se isto u rijeci liječim kod fizijatra-reumatologa, a po potrebi me šalje dr. i reumatologu-imunologu. kod imunologa idem kod doc. anića na rebro. nemam ti pojma broj jer mene to moja fizijatrica naručuje kod njeg. ali možemo zamoliti cure koje se liječe na rebru, ako nam mogu dati broj od imunološke ambulante??? Odi kod fizijatra, a naruči se i kod imunologa u Zgb dugo se čeka, ali kad dođeš na red dođeš, Čuvaj se! Obavezno izvadi CRP i CCP.

Nandi
18.06.2008., 20:53
Srećom da sam na godišnjem, jer sam od jucer totalno depresivna sto je jako neobicno i meni samoj. Moj niz dijagnoza se svakih par godina povecava :( Volim zivot, a on mi ovako vraca. Prepala sam se totalno tog visokog RF-a. Po vasem savjetu cekat cu 15 dana do pregleda za fizijatra, a do tada cu jos izvaditi CRP i CCP. Najvjerojatnije cu rezultate dobiti u ponedjeljak pa cu vam javiti kakvi su. Cure stvarno ste mi pomogle, puno puno vam hvala.
I samo pozitivno gledajmo na sve, jer od ovoga ima jos puno gorih stvari.
Pazite na sebe i čujemo se!

THE MERLIN
19.06.2008., 12:00
Pozz cure!Najprije da kazem da mi je JAKO ZAO STO SE OVDJE UPOZNAJEMO!Imam 22 god.i kuckam vam iz istocnog dijela Hrvatske!
Nedavno mi je dijagnosticiran REUMATSKI POLIARTRITIS!Izvadila sam gomilu nalaza a jos moram neki CCP!Jel mi netko moze rec sta ce mi radit na tom CCP?
Citala sam na brzinu neke od vasih postova i moram vam rec da za sada nemam bolove(HVALA BOGU)jedino imam malo otecene sake i stopala!Ne moram vam ni pisat kak se osjecam,imam 22god.pa tek sam pocela zivjet a vec znam kak cu skoncat!Uzassss!!!Jednostavno ne mogu da se pomirim sa tim!Pocela sam piti SALAZOPYRIN 500mg 2 puta na dan i MOVALIS jednom dnevno!Jel mi moze neko nakuckat kak da sredim taj staz(da ne trazim po forumu sad)?I hoce se to kak saznat posto radim kod privatnika koji jedva ceka da nekom da otkaz!?
Hvala na svim odgovorima i kuckamo se jos!:mig:

sleepless
19.06.2008., 15:11
Nedavno mi je dijagnosticiran REUMATSKI POLIARTRITIS!Izvadila sam gomilu nalaza a jos moram neki CCP!Jel mi netko moze rec sta ce mi radit na tom CCP?
Jel mi moze neko nakuckat kak da sredim taj staz(da ne trazim po forumu sad)?

Pozdrav THE MERLIN i dobrodošla, nažalost!

CCP je protein (C reaktivni protein) a analizira se pretragom krvi. Znači, nemoj se niš bojat, samo će ti izvadit još malo krvi.

Što se tiče staža (ni ja si to još nisam sredila) pisale su cure već o tome, pogledaj si prethodne postove.

Drži se, prihvatit ćeš to, ne ide to od danas do sutra. Znam kako ti je, i sama se još uvijek borim s prihvaćanjem (meni je ove god dijagnosticiran RA) i s depresijom. Ma bit će bolje...

kiki-ri
19.06.2008., 18:44
Pozdrav THE MERLIN i dobrodošla, nažalost!

CCP je protein (C reaktivni protein) a analizira se pretragom krvi. Znači, nemoj se niš bojat, samo će ti izvadit još malo krvi.

Što se tiče staža (ni ja si to još nisam sredila) pisale su cure već o tome, pogledaj si prethodne postove.

Drži se, prihvatit ćeš to, ne ide to od danas do sutra. Znam kako ti je, i sama se još uvijek borim s prihvaćanjem (meni je ove god dijagnosticiran RA) i s depresijom. Ma bit će bolje...

mala ispravka. CRP je C reaktivni protein, a CCP je nešto drugo. Koliko je meni poznato CRP dokazuje upalu u organizmu, bilo koju upalu, dok CCP dokazuje baš upalu zglobova. ne boli ništa samo ti vade krv!!!

kiki-ri
19.06.2008., 19:00
Pozz cure!Najprije da kazem da mi je JAKO ZAO STO SE OVDJE UPOZNAJEMO!Imam 22 god.i kuckam vam iz istocnog dijela Hrvatske!
Citala sam na brzinu neke od vasih postova i moram vam rec da za sada nemam bolove(HVALA BOGU)jedino imam malo otecene sake i stopala!Ne moram vam ni pisat kak se osjecam,imam 22god.pa tek sam pocela zivjet a vec znam kak cu skoncat!Uzassss!!!Jednostavno ne mogu da se pomirim sa tim!Pocela sam piti SALAZOPYRIN 500mg 2 puta na dan i MOVALIS jednom dnevno!Jel mi moze neko nakuckat kak da sredim taj staz(da ne trazim po forumu sad)?I hoce se to kak saznat posto radim kod privatnika koji jedva ceka da nekom da otkaz!?

Što se tiče benificiranog radnog staža, trebaš skupit papire, znači fotokopiju sve medicinske dokumentacije koju imaš o RA, fotokopiju osobne i fotokopiju radne knjižice, i još ispuniš dva formulara koji ti daju na Zavodu za mirovinsko osiguranje. Od toga jedan kupiš u Narodnim novinama, reći će ti tamo. To predaš na Mirovinsko i nakon mjesec dana te pozovu na pregled. Nakon toga pregleda dobiješ odgovor na adresu. Nakon toga rješenje predaš u firmu što ona šalje u Zagreb. I kad to u Zagrebu odobre počinje ti teći benificirani staž, dobiva se tri mjeseca na godinu dana.
Nema ti ti veze s privatnikom, on ništa ne gubi. Ti ćeš samo na račun toga ići prije u penziju, a on nema nikakve gubitke na tebi.
Taj CCP će ti dokazat ako imaš RA. Da bi dobila benificirani radni staž dg. ti treba pisat: REUMATOIDNI ARTRITIS.
Nemoj mislit kako ćeš skonačati, najvažnije nam je da uzimamo terapiju jer ta današnja terapija onemogućava da nam zglobovi odu u kontrakture. Ja upće ne mislim na to. A lijekovi idu naprijed, tako da će još i dalje biti boljih lijekova i bit će nam dobro, samo treba malo usporit tempo. Sve možeš isto kao i drugi samo manjim tempom. I sreća je da nemaš bolove. Mene su ubili bolovi ovaj 5 i 6 mj., a jučer kad je prosvjetlilo sunce svi bolovi su mi odjednom prošli. Pozdrav

kiki-ri
19.06.2008., 19:04
Za MERLIN savjeti za RA i nas ostale koje nas gazi RA, ali nedamo se mi:

- Izbjegavajte raditi više od 10 sati dnevno i pobrinite se da imate barem jedan dan slobodnog vremena tjedno.
- Tijekom svakog dana barem dva perioda za opuštanje ili meditaciju. To bi trebalo biti tijekom jutra i predvečer ili poslije obroka.
- Izvodite aktivne fizičke vježbe barem 10 minuta dnevno ili 20 minuta svakog drugog dana.
- Uravnotežite prehranu i eliminirajte stresne namirnice i napitke, (izbacivanje toksina preko crijeva, kože, bubrega i pluća).
- Pokušajte se šetati, razgovarati i ponašati opuštenije.
- Potražite društvo kada vas muče emocionalni problemi ili kada u vama izazivaju svjesnu uznemirenost.
- Ukoliko na poslu ili u kući postoje stresni uvjeti koji se mogu izmijeniti, poduzmite konkretne mjere u tom pravcu.
- Bavite se radije nekim kreativnim, nego takmičarskim hobijem.
- Pokušajte živjeti u sadašnjosti, bez previše razmišljanja o prošlim događajima ili o onima koji su mogući u budućnosti.
- Koncentrirajte se na to što radite i izbjegavajte počinjanje nečeg novog dok niste završili staro.
- Izbjegavajte sebi postavljati rokove ili sebi obećavati nešto nemoguće, što bi vas moglo dovesti u stresne okolnosti. Prihvatite samo ono s čime možete radosno živjeti.
- Naučite otvoreno izražavati svoje osjećaje, na neuvredljiv način, ali isto tako pažljivo slušajte druge ljude.
- Prihvatite osobnu odgovornost za svoj život i zdravlje, ne tražite odmah lijekove i uzroke van sebe, pored praktičnih i objektivnih savjeta stručnjaka.
- Ponašajte se prema ljudima onako, kako bi volili da se oni ponašaju prema vama.
- Osigurajte u vašem domu ili na poslu dovoljno svjetlosti, lagane šetnje i vježbe, kao i duboko disanje.

Neke od ovih ideja mogu se koristiti kod emocionalnih navika i okorjelih stavova. To sa svoje strane može utjecati i na vaše fizičko stanje. Promjene u načinu mišljenja mogu dovesti do promjena u tijelu i time do smanjenja utjecaja artritisa. Samoiscjeljenje počinje sa sviješću i prihvaćanjem svoje osobitosti. Iz te točke, napredak je moguć, tj. neizbježan.

kiki-ri
19.06.2008., 19:10
Srećom da sam na godišnjem, jer sam od jucer totalno depresivna sto je jako neobicno i meni samoj. Moj niz dijagnoza se svakih par godina povecava :( Volim zivot, a on mi ovako vraca. Prepala sam se totalno tog visokog RF-a. Po vasem savjetu cekat cu 15 dana do pregleda za fizijatra, a do tada cu jos izvaditi CRP i CCP. Najvjerojatnije cu rezultate dobiti u ponedjeljak pa cu vam javiti kakvi su. Cure stvarno ste mi pomogle, puno puno vam hvala.
I samo pozitivno gledajmo na sve, jer od ovoga ima jos puno gorih stvari.
Pazite na sebe i čujemo se!

i meni se niz dg. svakih par godina povećava. A pored RA, već 28 godina imam i drugu sistemsku bolest. Tako da mi nije lako, vjeruj mi. Kažu da svatko ima svoj križić, mi ih imamo malo veće i malo više njih. A takav je život. Jedino što mi je jako žao, što ne znam da li ću ikad imat djete budući da imam 35 godina, i da sam na MTX. A ne znam što kad bi ga imala, pa kad oteknu zglobovi, ono plače, a ne možeš ga dignut i nosit. Znači opet treba tražit pomoć od nekoga. Katastofa. Da popiz...

THE MERLIN
19.06.2008., 20:08
Hvala vam na svim odgovorima!Meni je dijagnosticiran reumatski poliartritis ali samo taj CCP nisam uradila jer moram putovat da to napravim a idem kod nekog reumatologa u Osijek!On mi je rekao da kod 15% oboljelih bolest miruje i odredjenom terapijom se drzi pod kontrolom cijeli zivot uz manje poteskoce zivljenja a u 75% bolest(i pored terapije)se siri i pravi deformacije stopala,saka i da vodi do INVALIDSKIH KOLICA:o!!!Nakon ccp ce znat gdje pripadam!Dali postoji privatni reumatolog u Slavoniji?

Nandi
19.06.2008., 20:45
Ej cure sto je to tipizacija HLA antigena, čemu služi i kako se to radi? Da li se vadi krv? A da i to izvadim usput kad vec vadim zbog CCP i CRP?

kiki-ri
19.06.2008., 20:57
Hvala vam na svim odgovorima!Meni je dijagnosticiran reumatski poliartritis ali samo taj CCP nisam uradila jer moram putovat da to napravim a idem kod nekog reumatologa u Osijek!On mi je rekao da kod 15% oboljelih bolest miruje i odredjenom terapijom se drzi pod kontrolom cijeli zivot uz manje poteskoce zivljenja a u 75% bolest(i pored terapije)se siri i pravi deformacije stopala,saka i da vodi do INVALIDSKIH KOLICA:o!!!Nakon ccp ce znat gdje pripadam!Dali postoji privatni reumatolog u Slavoniji?

Moj ti je savjet da ideš na Rebro u Zgb. Pa nije Zgb na kraju svijeta. Ja živim u Rijeci i povremeno idem na kontrole kod reumatologa u Zgb. Kontrole su ti svakih 6 do 12 mj., a to nije tako strašno. I taj CCP kod nas u rijeci nema, pa ne znam da li to u Osijeku imate!

kiki-ri
19.06.2008., 21:00
HLA je skraćenica od “humani leukocitni antigeni”. HLA su nasleđene karakteristike koje se nalaze na ćelijama. Za razliku od krvnih grupa ABO i Rhesus koji su prisutni na crvenim krvnim ćelijama (eritrocitima), HLA dokazujemo na belim krvnim ćelijama (leukocitima). Postupak određivanja HLA se naziva HLA tipizacija.

HLA tipizacija se radi iz uzorka krvi. U našoj laboratoriji primenjuju se dve vrste testova za HLA tipizaciju - serološki testovi i molekularni testovi.

Sory, ali nisam našla na hrvatskom, ali valjda će ti pomoći.
Za RA je tipičan HLA nalaz B27.

Nandi
19.06.2008., 21:20
Je li jednostavno dobiti nalaz za to? Mozda mi u Zadru to i ne mogu napraviti. Vidim po netu da je to skupo, a mozda mi i nije jos potrebno. Ajme majko poluditi cu!
Kiki jesi ti tu tipizaciju radila samo jednom i uz preporuku imunologa?

kiki-ri
19.06.2008., 21:56
Je li jednostavno dobiti nalaz za to? Mozda mi u Zadru to i ne mogu napraviti. Vidim po netu da je to skupo, a mozda mi i nije jos potrebno. Ajme majko poluditi cu!
Kiki jesi ti tu tipizaciju radila samo jednom i uz preporuku imunologa?

to ti se radi jednom u životu, jer je nalaz uvijek isti. A preporuku sam dobila od fizijatra-reumatologa. Nećeš poludit. Smiri se malo. Ako si nervozna to ti ne pomaže tvojoj bolesti. A kada dobijemo dg. moramo se pomiriti s njom. Ima i gorih stvari od ovoga. Pozdrav i čuvaj se

Nandi
20.06.2008., 18:32
CRP je 7, a ostalo (CCP i HLA) se moze napraviti jedino u Zagrebu.
S obzirom da mi je povecano to, sedimentacija i RF očito da je riječ o nekoj upali, pa cu pitati za neke antibiotike ili nesto bar ovih 10 dana do pregleda kod fizijatra. A sto je najgore ovaj vikend uz sve probleme moram biti vesela kuma, a ja bi najradije bila sama i s nikim ne pricala jer mi to pomaze.
Tipkamo se!:w

THE MERLIN
20.06.2008., 18:55
S obzirom da mi je povecano to, sedimentacija i RF očito da je riječ o nekoj upali, pa cu pitati za neke antibiotike ili nesto bar ovih 10 dana do pregleda kod fizijatra. A sto je najgore ovaj vikend uz sve probleme moram biti vesela kuma, a ja bi najradije bila sama i s nikim ne pricala jer mi to pomaze.

Pa kak su me onda uputili na taj ccp u Osijek ,nebi me uputili da nema zar ne!?
Reuma faktor mi je veci od 8 a imam poveci br.bakterija i puno sluzi i povecanu sedimentaciju!A nasli su mi i Klamidiju pa sam pila tablete i ponovo se testirala i onda je bilo negativno!Jel postoji sansa da je kod mene to sam prolazno,jer mi doca rekao da mi ne moze nista rec dok ne napravim taj ccp al da se on ISKRENO NADA DA NIJE U PRAVU!!!Kak ste ovih dana!Ja pokusavam ne mislit na to al malo,malo odlutam!!!Pusa...

kiki-ri
20.06.2008., 19:10

bit ćeš vesela kuma!!! Bolje ti je kad si u društvu manje misliš na bolest. Možda ni nemaš RA. Uživaj dok možeš. A ako i je treba to prihvatit i živjet s tim najbolje što možeš.

sleepless
21.06.2008., 12:41
Bok cure! Kako ste danas?

Ono CRP i CCP sam bila pobrkala, sorry. CCP su neka citrulinska protutijela i karakteristična su baš za REUMATOIDNI artritis. Meni je to bilo jako povišeno pa mj je doc. reko da je to pokazatelj agresivnog oblika RA. Nadam se da kod vas neće biti tako.

kiki-ri, što nije za RA karakterističan HLA DR-4? Pišem napamet pa se nemojte odmah uhvatit za to.
A što se tiče pretrage za HLA košta nekih 600 kn. Ja sam imala uputnicu pa bi svejedno trebalo platit, ali pustila me žena da si napravim dopunsko pa sam im naknadno donijela iskaznicu i bilo je ok, nisam niš platila.

Kako je zatoplilo ovih dana moji zglobići su poludili:( Kako je vama?

sleepless
21.06.2008., 12:54
je riječ o nekoj upali, pa cu pitati za neke antibiotike ili nesto bar ovih 10 dana do pregleda kod fizijatra. A sto je najgore ovaj vikend uz sve probleme moram biti vesela kuma, a ja bi najradije bila sama i s nikim ne pricala jer mi to pomaze.

Draga Nandi, danas sigurno uživaš na nekim svatovima. I trebaš uživat, družit se... (nije to ono "lako je reći..", ali sve mi ovdje pišemo iz iskustva) Ni meni se često ne da s nikim pričat itd. ali trudim se. Misli pozitivno. I na kraju, RA je grozna bolest, ali nije ni to kraj svijeta. A ti još nisi ni sigurna da ga imaš. Ako i da, imat ćeš vremena mislit na to.

Moja preporuka ti je da sačekaš a antibioticima. Nisu oni tako bezazleni da se truješ s njima ako ti nije potrebno tj. ako ti ne dokažu da je neka jača bakterijska upala.

Pozdrav, budi jaka i vesela!
I budi vesela kuma, u srcu, a ne samo na licu!:)

sleepless
21.06.2008., 13:05
Dali postoji privatni reumatolog u Slavoniji?

Probaj potražit na ovoj adresi:

http://www.zdravstveni-vodic.com/

Imaš pod fizikalna medicina. Nisam nigdje našla reumatologa.

Bubelino
22.06.2008., 18:01
Bok cure! Kako ste danas?
Kako je zatoplilo ovih dana moji zglobići su poludili:( Kako je vama?

I mene ova vrućina ubi. Bar ovako jake bolove pripisujem tome. No po glavi mi se mota i misao da sve ovo nije posljedica izbacivanja Mtx-ta iz terapije- šta Vi mislite???
Izgleda Arawa slabo djeluje na moje zglobiće pa divljaju li divljaju :rolleyes::p
No tako nam je kako je...:mad:

Bubelino
22.06.2008., 18:04
:ne zna: Ima li neko od RA-ovaca da je na terapiji Arawa-Medrol??? Ako da, onda kako ova terapija djeluje na Vas. Meni ništa posebno :flop:, bilo je i mnogo boljih dana :(

Bubelino
22.06.2008., 18:07
I još samo nešto: našoj Mile50 lijep provod i da se dobro odmori te napuni baterije za nove pobjede :jumping:

Traceur
23.06.2008., 09:38
da li je netko od vas uzimao Beta Glucan

Bubelino
24.06.2008., 10:11
Pa gdje ste svi :ne zna:
Ja i dalje u bolovima, svaki zglobić boli i to ne malo :flop:
A kako ste mi Vi???

peta25
24.06.2008., 10:38
joj mene kicma rastura vec 2 tjedna medrol oso kvragu,,,,,

kiki-ri
25.06.2008., 06:51
Cure, kako ste?
Evo ja danas napokon dobro. Za sada me niš ne boli. A ove dane mi je bilo strašno. Prošli tjedan su me boljele ruke, a onda mi se za vikend ukočilo rame koje je držalo do jučer. Znam zašto bila sam malo na suncu. A znam da se na sunce ne smije, ali sam morala isprobat novu tatinu barku. Ove dane ću se još čuvat sunca, ali za vikend ako Bog da idem na plivanje!!!
Pozdrav i drž te mi se!

THE MERLIN
25.06.2008., 20:22
Hej pozz cure!Meni je ovih dana ok!Ne boli me i pijem terapiju i tak!Sutra putujem da obavim i taj CCP pa kad mi presude onda cu vam javit sta je u pitanju!Drzte se i pomolite se za mene da mi ne potvrde da je reuma u pitanju!!!:mig:

mikrovalovi24
25.06.2008., 20:29
Draga Kiki, čitala sam tvoje postove od početka jer moj muž ima istih problema. Hvala ti puno za uputu o benificiranom stažu! On je prema tvojim uputama to rješio!!! odobreno mu je, sad čekamo rješenje! PUNO TI PUNO HVALA!!!! :)
Želim ti sve najbolje kao i ostalima s foruma.

THE MERLIN u Osijeku imaš prekrasnu doktoricu reumatologa. Dr.doc. Marija Glasnović. Prekrasno biće i jako, jako dobar doktor!!! Probaj otići do nje i nećeš požaliti. moj muž je išao k njoj i stvarno ima samo pohvale!!

kiki-ri
26.06.2008., 04:06
Draga Kiki, čitala sam tvoje postove od početka jer moj muž ima istih problema. Hvala ti puno za uputu o benificiranom stažu! On je prema tvojim uputama to rješio!!! odobreno mu je, sad čekamo rješenje! PUNO TI PUNO HVALA!!!! :)
Želim ti sve najbolje kao i ostalima s foruma.

THE MERLIN u Osijeku imaš prekrasnu doktoricu reumatologa. Dr.doc. Marija Glasnović. Prekrasno biće i jako, jako dobar doktor!!! Probaj otići do nje i nećeš požaliti. moj muž je išao k njoj i stvarno ima samo pohvale!!

ma ništa, ja isto to ne bi znala da mi gđa iz Kadrovske nije to javila. A ove dane su mi dali i još +2 dana godišnjega odmora zbog tog istog rješenja. Pa ako tvoj muž radi u državnoj firmi neka još i to traži.
Isto tako ima pravo na toplice 3 tjedna 1x godišnje ako želi.
Ja idem 25.8. pa ću vidjet kako je to. Pa javim.
I još smo mi u firmi osigurani preko Croatie osiguranja u slučaju teško bolesnih stanja, među koje spada i RA. To isto ne bi znala da mi teta nije to rekla. Štetu sam isto prijavila prošle godine, ali su me odbili jer da nisam obavila toplice. Pa kad se na jesen vratim iz toplica, dobit će ponovno moju čestitku. Pozdrav!!!

kiki-ri
26.06.2008., 04:06
Curke, ponovno mi se ukočilo isto rame, ne mogu spavat. Katastofa. Ne znam kako ću danas radit. a još danas i sutra pa GO

mikrovalovi24
26.06.2008., 14:40
Kiki, moj muž je mali obrtnik koji samo sebe zapošljava (nema drugih zaposlenika). u to je ušao kad zbog bolova više nije mogao fizički izdržati kod privatnika. tada smo i saznali dijagnozu. on ima i psorijazu. saznala sam da ima pravo na porezne olakšice i poticaje pa ću to vidjeti kad stigne rješenje. i to će nam puno pomoći, bar da malo manje plaćamo doprinose.

hvala ti i za informaciju o osiguranju. on je od 2003 osiguran u merkuru i od teških bolesti pa ću ih kontaktirati da vidim šta se može napraviti. HVALA TI I ZA OVO!!!

On je bio u toplicama. upravo se vratio. bio je u Ivaniću. Oduševljen je i kaže da mu je to puno pomoglo. Mi ti o svemu baš i nismo puno znali pa su nas malo nasanjkali jer su mu dali toplica samo 14 dana i to teškom mukom. morao se s njima svađati jer su mu na komisiji rekli da on nema pravo na toplice (artritis, psorijaza, spondilitis i da dalje ne nabrajam...) devet mjeseci je čekao na red, riješenje je ostarilo pa je morao ponovo na komisiju prije toplica i opet su teškom mukom promjenili datum!!!! prestrašno.

Ja ne znam kako to boli, ali tisuću puta sam se probudila kada on u snu jauče od bolova pa mogu pretpostaviti kako je to.

Pozdrav tebi i naravno ostalim forumašima!

kiki-ri
26.06.2008., 22:43
Kiki, moj muž je mali obrtnik koji samo sebe zapošljava (nema drugih zaposlenika). u to je ušao kad zbog bolova više nije mogao fizički izdržati kod privatnika. tada smo i saznali dijagnozu. on ima i psorijazu. saznala sam da ima pravo na porezne olakšice i poticaje pa ću to vidjeti kad stigne rješenje. i to će nam puno pomoći, bar da malo manje plaćamo doprinose.

hvala ti i za informaciju o osiguranju. on je od 2003 osiguran u merkuru i od teških bolesti pa ću ih kontaktirati da vidim šta se može napraviti. HVALA TI I ZA OVO!!!

On je bio u toplicama. upravo se vratio. bio je u Ivaniću. Oduševljen je i kaže da mu je to puno pomoglo. Mi ti o svemu baš i nismo puno znali pa su nas malo nasanjkali jer su mu dali toplica samo 14 dana i to teškom mukom. morao se s njima svađati jer su mu na komisiji rekli da on nema pravo na toplice (artritis, psorijaza, spondilitis i da dalje ne nabrajam...) devet mjeseci je čekao na red, riješenje je ostarilo pa je morao ponovo na komisiju prije toplica i opet su teškom mukom promjenili datum!!!! prestrašno.

Ja ne znam kako to boli, ali tisuću puta sam se probudila kada on u snu jauče od bolova pa mogu pretpostaviti kako je to.

Pozdrav tebi i naravno ostalim forumašima!

Ma ništa meni je drago da nekom mogu pomoć, jer sam i ja za sve to saznala slučajno.
Boli jako vjeruj mi. Ja od kad pijem th. baš ne jaučem, ali lani sam jaukala i bila sva ukočena. Ove me godine bole pojedinačno zglobovi. I koji put se od bolova ne mogu ni namjesti u krevetu. Ali to prođe. Živim za to da se probudim jednog dana, a da me ništa ne boli. Svaki dan me nešto boli i već sam sebi dosadna. Ne mogu vjerovat da ove bolove još moram dugo godina trpit i da nema pomoći. Danas me baš toliko ne boli, ali mi je ukočeno desno rame. A odkočit će se valjda. Sad idem na GO, pa će mi valjda plivanje pomoći. Samo se moram čuvat sunca, da ne bi bio suprotan učinak. Pozdrav i čuvaj svoga muža!!! Ja baš nemam takvu podršku od svog muža, niti roditelja, a na poslu me gledaju kao da nešto glumim. Baš te nitko ne razumije. A gđa koja na poslu ima isto artritis, ali psorijatični, kad me boli onda mi kaže da neka mi je jer da mi je to jer ne vježbam. A barem bi me ona morala razumjeti. Svi se nekako ponašaju kao da sam si sama kriva što me je ta bolest zadesila!!! Pozdrav:top:

sleepless
27.06.2008., 10:18
Bok cure!
Kako ste? Ja danas ok. Koči me vrat i boli ručni zglob al niš strašno. Neki dan me koljeno ubijalo. Idem puno na more ovih dana, plivam puno pa tp valjda dobro djeluje! Želim i vama odmor i da imate prilike i zaplivati! Pozdrav

sleepless
27.06.2008., 10:24
I još smo mi u firmi osigurani preko Croatie osiguranja u slučaju teško bolesnih stanja, među koje spada i RA.Pozdrav!!!

Bok kiki-ri!
Jel mi možeš pojasnit to s osiguranjem?! Ja se u te ekonomsko-pravne stvari ni najmanje ne kužim.
Nadam se da je rame popustilo i da si bolje!

THE MERLIN
27.06.2008., 10:44
Pozdrav curke moje!Bila sam u Osijeku i obavila sam taj CCP(samo su mi krv izvadili)Ali nalazi ce bit gotovi tek za mjesec dana!
Mikrovalovi24 jel mi mozes rec gdje se nalazi ta doktorica ili neki br.telefona i dali je privatna ili drzavna!?
Cure nedajte se!PUSAAAAA......:mig:

mikrovalovi24
27.06.2008., 17:40
THE MERLIN, dr. Glasnović radi u Kliničkoj bolnici Osijek. broj telefona ne znam ali pokušaj na web stranici bolnice.

mikrovalovi24
27.06.2008., 18:11
Draga Kiki, stvarno mi je jako žao da su takvi prema tebi i da te ne razumiju! Naravno da si nitko bolest nije želio i da bi čovjek bio najsretniji da je zdrav i da ga ništa ne boli. Ne razumijem ljude koji se tako ponašaju prema drugima jer nikad čovjek ne zna šta ga sutra čeka, pa si treba postaviti pitanje kako bi bilo meni na mjestu tog drugog čovjeka. Nemoj se ti samo brinuti oko takvih jer oni ne zaslužuju tvoju pozornost! Ja svog muža jako čuvam, nedam mu da radi teške poslove niti da nosi stvari iz dućana. nosimo mala i ja, njemu je to malo bed jer kao šta će reći susjedi. ali mala i ja kažemo da ga to uopće ne brine, mi valjda najbolje znamo kako ćemo i nije nas briga za druge.
Vidjet ćeš, bit će ti malo lakše kad odradiš toplice. Samo se ti odmaraj i čuvaj a neka misli šta ko hoće! Uživaj na godišnjem i odmaraj se što više!

kiki-ri
27.06.2008., 20:40
Draga Kiki, stvarno mi je jako žao da su takvi prema tebi i da te ne razumiju! Naravno da si nitko bolest nije želio i da bi čovjek bio najsretniji da je zdrav i da ga ništa ne boli. Ne razumijem ljude koji se tako ponašaju prema drugima jer nikad čovjek ne zna šta ga sutra čeka, pa si treba postaviti pitanje kako bi bilo meni na mjestu tog drugog čovjeka. Nemoj se ti samo brinuti oko takvih jer oni ne zaslužuju tvoju pozornost! Ja svog muža jako čuvam, nedam mu da radi teške poslove niti da nosi stvari iz dućana. nosimo mala i ja, njemu je to malo bed jer kao šta će reći susjedi. ali mala i ja kažemo da ga to uopće ne brine, mi valjda najbolje znamo kako ćemo i nije nas briga za druge.
Vidjet ćeš, bit će ti malo lakše kad odradiš toplice. Samo se ti odmaraj i čuvaj a neka misli šta ko hoće! Uživaj na godišnjem i odmaraj se što više!

Hvala puno na lijepim rječima
Danas se pozdravljam sa kolegicom jer idem na GO koji jedva čekam, a ona mi kaže da njoj je slabo i da će me možda zvati u ponedjeljak. Znaš što pozlilo mi je!!!

kiki-ri
27.06.2008., 20:46
Bok kiki-ri!
Jel mi možeš pojasnit to s osiguranjem?! Ja se u te ekonomsko-pravne stvari ni najmanje ne kužim.
Nadam se da je rame popustilo i da si bolje!

Dobro sam hvala Bogu. Danas sam zadnji dan radila i sad 3 tjedna GO.
Znači mi smo osigurani u firmi preko Croatia osiguranja u slučaju teško bolesnih stanja (to je 10 teških dg. među kojima spada i RA).
Prikupiš svu dokumentaciju, fotokopiraš, ispuniš 1 obrazac koji potvrdiš u firmi i predaš u Croatiu osiguranje. Mene su prošli put odbili jer da nisam obavila toplice. Idem sad u 8. mj. pa ću predat papire ponovno.
Dobro je to što kad sam predala papire za osiguranje, onda sam i doznala da imam pravo na benificirani radni staž. A sad su mi odobrili +2 dana godišnjeg zbog dg. RA. Tako da pomalo dobivam neke informacije za koje pojma nisam imala.

mikrovalovi24
28.06.2008., 16:02
Hvala puno na lijepim rječima
Danas se pozdravljam sa kolegicom jer idem na GO koji jedva čekam, a ona mi kaže da njoj je slabo i da će me možda zvati u ponedjeljak. Znaš što pozlilo mi je!!!

Baš je bezobrazna ta tvoja kolegica!!! ne mogu vjerovati da netko može biti takav!!! pa dobro zna da se ti ne smiješ nervirati!!!
trebala si joj reći da bi joj rado došla u ponedjeljak pomoći ali da putuješ u npr.Tunis pa to nikako neće biti moguće, pa bolje da te i ne zove!

ti se lijepo odmaraj, nemoj misliti na nju i njoj slične, ne javljaj se na telefon i baš te briga!

pozdrav i uživaj u svom zasluženom odmoru!

Bubelino
30.06.2008., 08:56
Drage moje RA-ovke i RA-ovci, mene ova vrućina ubi :mad:, kako je Vi podnosite???
Stopala su mi kao buhtle- otečena, no koliko se krećem u ovih zadnjih nekoliko dana to me i ne čudi :p
Imate li Vi sličnih problema :ne zna:
Pozdrav i što manje boli Vam želim :top:

awia
30.06.2008., 09:03

Drago mi je da je vašem mužu bila super ali prema meni je bila, hm, pa recimo da ju nije bilo briga i da se nije baš naročito brinula za mene. s tim da RA nije moja osnovna bolest i da nisam zbog njega išla kod nje nego zbog jedne druge autoimune koja zahtjeva puno brige liječnika. tako da ja nisam bila nimalo zadovoljna njom i prebacila sam se kod jedne doktorice u zagrebu.

mikrovalovi24
30.06.2008., 11:08
Drago mi je da je vašem mužu bila super ali prema meni je bila, hm, pa recimo da ju nije bilo briga i da se nije baš naročito brinula za mene. s tim da RA nije moja osnovna bolest i da nisam zbog njega išla kod nje nego zbog jedne druge autoimune koja zahtjeva puno brige liječnika. tako da ja nisam bila nimalo zadovoljna njom i prebacila sam se kod jedne doktorice u zagrebu.

Ne znam. Moj muž je bio stvarno zadovoljan. a tko će znati, možda je samo imao sreće da baš kad je on dolazio nije ustala na lijevu nogu :)

kiki-ri
01.07.2008., 07:33
Ajme kako me noćas bolio palac na lijevom stopalu. Ful mi je otekao i nabijao me cijelu noć. Nisam mogla niš spavat. Držala sam led cijelu noć. I jutros me još malo boli, ali barem mogu hodat. Jučer nisam mogla ništa!!!
Kako je Vama?

Bubelino
02.07.2008., 10:06
Ajme kako me noćas bolio palac na lijevom stopalu. Ful mi je otekao i nabijao me cijelu noć. Nisam mogla niš spavat. Držala sam led cijelu noć. I jutros me još malo boli, ali barem mogu hodat. Jučer nisam mogla ništa!!!
Kako je Vama?

Ja sam u totalnom rasulu. Kompletno tijelo me boli a zglobići imam osjećaj da se raspadaju (što nije isključeno) :p
Stan je u fazi adaptacije pa sada možete zamisliti kako mi je :bonk:

sleepless
02.07.2008., 21:56
Drage cure, držite se! Šaljem vam lijepi pozdrav. Meni je kako koji dan. Ponekad boli jako a ponekad gotovo ništa. Nasreću, mene bar ne boli kao i vas kad mirujem. Želim vam da vam brzo popusti, pa i prođe ako je moguće!

Mile50
03.07.2008., 15:14
Drago društvo, svima lijepi pozdrav.:mig: Evo mene s mora, iz bajke u grubu stvarnost. Odmorila sam se, napunila baterije i uživala. Puno me manje bole pete i kičma,:top: ali sam sredila koljena jer mi je silazak do plaže bio prilično stjenovit, pa sam glumila kozu...:hebemu: i opako otekla koljena. Nabavila sam neke prirodne ljekarije, pa ako bude mi bolje reći ću vam gdje da ih nabavite. Površno sam preletila postove i vidim da baš niste nešto od zdravlja. Bježite svi na godišnji!:trk:

sleepless
07.07.2008., 19:31
Imate li kakvih iskustava s alternativnim načinima liječenja?
Ja danas krenula na terapije bioenergijom pa javim kako bude.

lidijah
10.07.2008., 12:05
obzirom na moju znatizeljnost slucajno sam usla na ovu temu i jako sam se iznenadila koliko ljudi je bolesno od te neugodne i teske bolesti. Naime ja sam vec upoznata s time jer imam prijateljicu koja boluje od reumatskog artritisa ali nisam znala da ima toliko oboljelih. Moja prijateljica ima 35 godina i vec ima nekih deformacija i vrlo joj je tesko a kaze da joj je najgora bol pa se odlucila podvrgnuti lijecenju po jednoj starokineskoj metodi koja se radi samo svjezim biljkama tj samo u vrijeme vegetacije (od proljeca do jeseni). Lijecenje traje oko 3 tjedna, zauvijek se rijesava boli i maksimalno se usporava razvoj bolesti. Ima li vec netko od vas iskustva s prirodnim lijecenjem?

Traceur
12.07.2008., 20:07
Evo našao sam jednu biljku Boswellia, hrvatski Bosvelija pa malo progooglajte, mozda kome pomogne.

boletus satanas
13.07.2008., 12:30
lidijah@
možeš li malo više pojasniti o toj metodi liječenja

lidijah
14.07.2008., 09:49
Po starokineskoj metodi , uberu se biljke , (recept je odobren ) , stave na jedno stopalo i drže oko šest sati. Za to vrijeme prestane bol , zauvijek. U prvih petnaest dana organizam se oslobodi tekućine koja izaziva bol, a zatim prema potrebi i težini slučaja radi se rehabilitacija.

mikrovalovi24
15.07.2008., 10:09
Po starokineskoj metodi , uberu se biljke , (recept je odobren ) , stave na jedno stopalo i drže oko šest sati. Za to vrijeme prestane bol , zauvijek. U prvih petnaest dana organizam se oslobodi tekućine koja izaziva bol, a zatim prema potrebi i težini slučaja radi se rehabilitacija.

molim te možeš li napisati koje biljke?

mikrovalovi24
15.07.2008., 10:18
ja sam čula za ružmarinovo vino. jedna prijateljica mi je rekla da neka njena rođakinja to pije i da joj je super.
moj muž nažalost ne podnosi miris ružmarina pa ga ne može popiti.

U jednoj knjizi sam pročitala da čaj od kadulje pomaže za artritis. treba ga piti 3 puta dnevno (ujutro, u podne i naveče) po jednu šalicu i to 21 dan. NIKAKO DUŽE!!! 1 žličica čaja u vrelu vodu i držati 3 minute (ne duže jer bi bio prejak i u količini 3 šalice dnevno bilo bi previše što isto nije dobro). moj muž ga pije tjedan dana pa ćemo vidjeti. nakon tri tjedna ću vam javiti da li pomaže.

lidijah
15.07.2008., 11:52
ja recept ne znam, to zna samo osoba koja se tim lijecenjem bavi

brodarica
15.07.2008., 17:39

Zbilja čudno, u OB Zadar ima osoba koja je fizijatar-imunolog [dr.KMR], ali znate već kolegijalna ljubomora i...Osim toga jedini diplomirani reumatolog [pri.mr.sc.dr. ŽM] otišao je u mirovinu 2005, ali dalje radi u Poliklinici kraj male pošte [309-066], zbilja ljudski jal ili zloća nemaju granice, to je zbog dezinformacije... :W

mikrovalovi24
15.07.2008., 19:04
ja recept ne znam, to zna samo osoba koja se tim lijecenjem bavi

aha. onda nam bar reci tko je ta osoba, gdje je. i reci molim te koliko osoba naplaćuje usluge?

kiki-ri
17.07.2008., 07:39
evo cure da vam se malo javim! Bila sam na godišnjem dva tjedna kupanja i odmaranja. Na suncu nisam bila stalno sam bila u hladu. I sad treći sam došla doma i malo imam radne akcije po kući. Hvala Bogu dobro mi je za sada me ništa ne boli. Skoro sam i zaboravila da imam RA. Ali drugi tjedan počinjem raditi, opet 8 sati ukočenog položaja pa ćemo vidjeti kako će mi biti onda! Kako je Vama? Pozdrav

Mile50
17.07.2008., 21:07
evo cure da vam se malo javim! Bila sam na godišnjem dva tjedna kupanja i odmaranja. Na suncu nisam bila stalno sam bila u hladu. I sad treći sam došla doma i malo imam radne akcije po kući. Hvala Bogu dobro mi je za sada me ništa ne boli. Skoro sam i zaboravila da imam RA. Ali drugi tjedan počinjem raditi, opet 8 sati ukočenog položaja pa ćemo vidjeti kako će mi biti onda! Kako je Vama? Pozdrav

Drago mi je da si dobro, mene sve boli,:mad: a lijeva peta toliko da ću trebat štaku. Danas sam dobila moju redovnu infuziju imunoglobulina i povadili su mi ponovo krv za imunologiju. Za mjesec dana idem u toplice, pa će do onda i nalazi biti gotovi. Ti sada malo uspori, nemoj se odmah preopteretiti.

boletus satanas
17.07.2008., 22:51
evo da s epohvalim
danas mi je mama pokazala kost kraj malog prsta desne noge
ljudi moji ta kost je prije 2 tjedna bila normalna
sad strši, veličina lješnjaka

kiki-ri
18.07.2008., 13:23
Drago mi je da si dobro, mene sve boli,:mad: a lijeva peta toliko da ću trebat štaku. Danas sam dobila moju redovnu infuziju imunoglobulina i povadili su mi ponovo krv za imunologiju. Za mjesec dana idem u toplice, pa će do onda i nalazi biti gotovi. Ti sada malo uspori, nemoj se odmah preopteretiti.

ja idem 25.8. u varaždinske toplice, a ti?

peta25
18.07.2008., 14:14
bok cure.....dal ima vas koji uzimate salazopyrin ste imali problema probavnih tipa bolovi u zelucu mucnine,proljevi i to....ja ga vec uzimam god i pol uz medrol i bas me zadnje mjesece muci zeludac da li je to mozda kasno vec za nuspojavu od lijeka''??

kiki-ri
19.07.2008., 08:28
danas me boli kuk, onako s prednje strane u preponi. da li vas kad tako boli? je to isto od artritisa ili...

Mile50
19.07.2008., 09:05
danas me boli kuk, onako s prednje strane u preponi. da li vas kad tako boli? je to isto od artritisa ili...

Mene boli kuk, ali sa strane. To može biti od RA, ali može biti i degenerativno (artroza). Neki dan su mi mi htjeli infiltrirati lijek direktno u kuk i obje pete, ali se baš nisam složila, pa smo odgodili za idući mjesec, kad ionako dođem na infuziju. Ja idem iza Gospe u Krapinske, već sedmu godinu za redom.

Mile50
19.07.2008., 09:07
Bubelino, gdje si???:ne zna:

Mile50
19.07.2008., 10:56
Kiki, imaš privatnu poruku.

kiki-ri
19.07.2008., 23:51
REUMATOIDNI ARTRITIS
tajanstveni je autoimuni poremećaj u kojem je imunološki sustav prekomjerno aktivan te se okreće protiv sebe i pogrešno prepoznaje vlastite zglobove kao strana tijela i napada ih. Rezultat svega je upala zglobova koja za posljedicu ima oštećenje hrskavice i tkiva, unutar i van zglobnih površina.

Važno je znati da se artritične tegobe doista mogu povući,a u nekim slučajevima su i izlječive primjenom adekvatne prehrane i promjena životnih navika.

Neke vrlo jednostavne mjere mogu zaustaviti degeneraciju, a prije svega smanjiti i ukloniti bol i upalu.

PREPORUKE:
- jedite što više šparoga, jaja, bijelog i crvenog luka - oni su bogati spojevima, koji su neophodni za oporavak i pregradnju kostiju, hrskavice i vezivnog tkiva
- uzimajte dosta svježeg povrća, osobito zelenog, lisnatog, svježe necitrično voće, zobeno brašno, smeđu rižu, ribu, proizvode soje
- ananas jedite što češće, bogat je enzimima koji reduciraju upalu
- hrana bogata vlaknima neizostavni je dio jelovnika
- smanjite unos masti, mlijeka i mliječnih proizvoda te crvenog mesa
- što više vremena provodite na svježem zraku i suncu, time osiguravate stvaranje vitamina D
- vježbajte
- pokušajte smanjiti prekomjernu tjelesnu težinu, ako je imate
- postoje znanstveni dokazi da su se tegobe osoba sa Reumatidnim artritisom smanjile nakon višemjesečnog uzimanja preparata ribljeg ulja
- pojačajte unos vitamina E.

epson111
21.07.2008., 20:05
bok ljudi...
evo prvi put pisem ovdje.,nije mi se dalo prije...:rolleyes:nego, mene zanima dali pušenje povećava intenzitet RA?
Mislim, znam da je štetno i sve to...:p ali ima li kakav poseban utjecaj na RA?
Pitam radi vlastite dobrobiti...:D:D

sleepless
22.07.2008., 21:59
bok cure.....dal ima vas koji uzimate salazopyrin ste imali problema probavnih tipa bolovi u zelucu mucnine,proljevi i to....ja ga vec uzimam god i pol uz medrol i bas me zadnje mjesece muci zeludac da li je to mozda kasno vec za nuspojavu od lijeka''??

ja sam ga pila mjesec dana kad sam dobila osip i temperaturu. nisu odmah ustanovili da sam alergicna pa se isto ponovilo kad sam ga sljedeći put uzela nakon 2 tablete.

mene vec par dana boli koljeno za poludit, a vret mi je mjesec dana zakočen, preko dana malo popusti a ujutro i navečer je koma. kako ste vi?

THE MERLIN
23.07.2008., 08:47
I ja uzimam SALAZOPYPIN od 500mg 2 puta na dan i Movalis jednom dnevno!Tu terapiju pijem oko mjesec dana i prije 10 dana sam dobila pristeve po vratu i djelimicno ispod vrata al sam mislila da je to od bazena!???
Meni je doktor izricito zabranio pusenje i alkohol!
27.7.su rezultati ccp pa ce mi onda rec nesto vise!
Cure nedajte se...PUSAAAAAAA:)

kiki-ri
24.07.2008., 20:43
Meni se noćas zakočio kažiprst na desnoj ruki. Malo sam ledila pa mi je bilo bolje. Inače me koljena rasturaju na poslu 8 sati sjedim, godišnji su pa imamo puno posla. A doma i kasnije ništa to mi je baš od sjedenja. A što ću. Moram živit s tim. Čekam toplice i vježbe pa ćemo vidjet. Kako ste VI

kiki-ri
26.07.2008., 07:04
curke, što ima. pozdrav

Mile50
26.07.2008., 08:40
Kod mene baš ništa dobro.:mad: Bolovi su mi se toliko pojačali, da sam sad na 15mg movalisa i zaldiaru. Rastura me kičma, kuk, koljena, pete, šake... :bonk:Ne sjećam se kad mi je bilo ovako loše. Ne znam da li mi je naškodilo ono malo sunca na moru, koje me na tren obasjalo tokom pretrčavanja od jedne sjene do druge. Pozdrav svima, nadam se da je vama bolje.:grli:

kiki-ri
26.07.2008., 12:20
Kod mene baš ništa dobro.:mad: Bolovi su mi se toliko pojačali, da sam sad na 15mg movalisa i zaldiaru. Rastura me kičma, kuk, koljena, pete, šake... :bonk:Ne sjećam se kad mi je bilo ovako loše. Ne znam da li mi je naškodilo ono malo sunca na moru, koje me na tren obasjalo tokom pretrčavanja od jedne sjene do druge. Pozdrav svima, nadam se da je vama bolje.:grli:

100% sunce. Ja sam bila 2 tjedna na moru i stalno u hladu. A svejedno sam dobila bojicu. A jadna ti treba izdržat te bolove. Meni je dobro kad sam doma i kad se pomalo krećem, a kad moram sjedit 8 sati ukočena rasturaju me koljena za poludit.

kiki-ri
29.07.2008., 15:19
pozdrav cure! kako ste? ja dosta dobro. ne smijem se previše hvalit da me ne počne opet bolit

sleepless
30.07.2008., 20:19
pozdrav cure, cini se da ni meni ovo sunce ne paše. ali relativno sam dobro, boli malo ili malo jače, ali još uvijek i nije tako strasno. bas me zanima kakvi će mi nalazi biti. imam kontrolu 21.
kako vi? jel radite ili odmarate? ja radim u skoli pa imam čast imati malčice duži GO. al i to brzo prođe...

kiki-ri
31.07.2008., 21:17
A ništa nitko se javlja? Svi ste na godišnjem?

Mile50
31.07.2008., 21:38
A ništa nitko se javlja? Svi ste na godišnjem?

Mene i dalje dosta boli, pa sam već sama na sebe ljuta.:mad:

kiki-ri
01.08.2008., 21:05
Mene i dalje dosta boli, pa sam već sama na sebe ljuta.:mad:

A joj jadna ti. Koliko godina već imaš taj prokleti RA? Mene sad toliko ne boli. Ne smijem se previše hvalit da ne počne opet. Jedva čekam toplice da se malo razgibam. :top:

Mile50
01.08.2008., 22:03
A joj jadna ti. Koliko godina već imaš taj prokleti RA? Mene sad toliko ne boli. Ne smijem se previše hvalit da ne počne opet. Jedva čekam toplice da se malo razgibam. :top:

2005.g mi je definitivno dijagnosticiran. Do tada me doc. Anić liječio kao imunodeficijenciju i polyartralgije. Najgore je što je RA udružen s ankylozantnim spondylitisom, pa što ne boli od jednog, boli od drugog. A još me dodatno muče hernije diska i vratne i lumbalne kralježnice. Drago mi je da je tebi dobro, daj Bože da je počela faza remisije i da se skineš s mtx-a. Laka ti noć.:zzz:

Cheguevara123
02.08.2008., 05:25
Pozdrav svima!

Moja doktorica sumlja da bolujem od psorijaticnog artritisa iako ja mislim da se radi o RA jer je obavljena tipizacija tkiva i nemam gen B27 koji je tipican za psorijaticni artritis. Sada namjeravam obaviti ostale pretrage da saznam najzad o cemu se tocno radi pa me zanima da mi kazete koje sve nalaze treba prikupiti, koja slikanja obaviti da znam uzeti uputnice kod svoje doktorice.

kiki-ri
02.08.2008., 07:20
Pozdrav svima!

Moja doktorica sumlja da bolujem od psorijaticnog artritisa iako ja mislim da se radi o RA jer je obavljena tipizacija tkiva i nemam gen B27 koji je tipican za psorijaticni artritis. Sada namjeravam obaviti ostale pretrage da saznam najzad o cemu se tocno radi pa me zanima da mi kazete koje sve nalaze treba prikupiti, koja slikanja obaviti da znam uzeti uputnice kod svoje doktorice.

Za RA ti treba: SE, KKS, urin, biokemija, CRP, reuma testovi i obavezno CCP. Meni je od svih nalaza, malo povećan CRP i taj CCP koji je baš karakteirsitčan za RA. Ne znam od kud si, ali ovaj CCP mi u Rijeci nemamo, pa sam ja to morala u Zgrebu vadit. Ali ti možeš izvadi u gradu iz kojeg si pa krv i uputnicu poslat u Zgb - imunološki laboratorij na Rebru. I slikala sam šake i stopala komparativno.

Cheguevara123
02.08.2008., 10:40
Za RA ti treba: SE, KKS, urin, biokemija, CRP, reuma testovi i obavezno CCP. Meni je od svih nalaza, malo povećan CRP i taj CCP koji je baš karakteirsitčan za RA. Ne znam od kud si, ali ovaj CCP mi u Rijeci nemamo, pa sam ja to morala u Zgrebu vadit. Ali ti možeš izvadi u gradu iz kojeg si pa krv i uputnicu poslat u Zgb - imunološki laboratorij na Rebru. I slikala sam šake i stopala komparativno.

Hvala ti puno, daj mi samo reci jer je to samo vadjenje krvi CRP i CCP, SE,KKS i biokemija ili i neka slikanja i punktiranja. Nisam iz Zagreba, ali meni nije problem otici do Zagrebada to obavim. Samo da nebi morao ici nekoliko puta volio bi znati sto mi sve treba da mi doktorica ispise uputnice.
Zanima me jos jer je netko od vas za utvrdivanje RA radio Waller Rose test, Latex test, FLT-RF.

kiki-ri
02.08.2008., 12:59
Hvala ti puno, daj mi samo reci jer je to samo vadjenje krvi CRP i CCP, SE,KKS i biokemija ili i neka slikanja i punktiranja. Nisam iz Zagreba, ali meni nije problem otici do Zagrebada to obavim. Samo da nebi morao ici nekoliko puta volio bi znati sto mi sve treba da mi doktorica ispise uputnice.
Zanima me jos jer je netko od vas za utvrdivanje RA radio Waller Rose test, Latex test, FLT-RF.

waller rose, latex.... to su ti reuma testovi. ovo prvo CRP, CCP... je vađenje krvi. a slikaš samo šake i stopala. punktiranja i biopsije nema. sve možeš vadit doma, osim CCP, ali možda vi to imate provjeri u labosu, ali ako misliš ići na rebro kod imunologa onda sve napravi u njihovom labosu, jer oni ne priznaju druge nalaze.

kiki-ri
03.08.2008., 21:48
Pozdrav, nema vas, a di ste mi? na GO ili

sleepless
04.08.2008., 15:37
Pozdrav svima!
Ja na GO i uopće mi se ne da palit komp pa se ne javljam često. Što se bolesti tiče ništa novo. Ujutro u krevetu mogu igrat lutriju koji će me zglobovi zaboljeti kad ustanem:p.
Idem na par dana u Dalmaciju i nadam se da me bol neće sputavati.
Kako ste mi vi?
Kiki-ri, jel se spremaš u toplice, čini mi se da si rekla da ideš krajem 8. mj.

kiki-ri
04.08.2008., 16:33
Pozdrav svima!
Ja na GO i uopće mi se ne da palit komp pa se ne javljam često. Što se bolesti tiče ništa novo. Ujutro u krevetu mogu igrat lutriju koji će me zglobovi zaboljeti kad ustanem:p.
Idem na par dana u Dalmaciju i nadam se da me bol neće sputavati.
Kako ste mi vi?
Kiki-ri, jel se spremaš u toplice, čini mi se da si rekla da ideš krajem 8. mj.

Ma slušaj dobila sam termin u Minervi 25.08. u dvokrevetnoj sobi uz nadoplatu 110 kn, i u Termama 08.09. u jednokrevetnoj sobi uz nadoplatu 40 kn. i sad ne znam što da prihvatim. što biš ti? A vi ostali?

Mile50
04.08.2008., 17:39
Ma slušaj dobila sam termin u Minervi 25.08. u dvokrevetnoj sobi uz nadoplatu 110 kn, i u Termama 08.09. u jednokrevetnoj sobi uz nadoplatu 40 kn. i sad ne znam što da prihvatim. što biš ti? A vi ostali?

Jednokrevetna, definitivno.

1962
04.08.2008., 20:36
Pošto se svatko drži gdje ga boli evo i ja bi se pridružila ovom "bolnom" društvu.
Reumatoidni artritis mi je registriran unazad dvije godine (prije toga sam isto osjećala tegobe, ali nikad nisam imala vremena za liječnike, dok se nije desilo da mi noge otkažu).
Za prvi puta sam bila u Sušačkoj bolnici na rehabilitaciji 15 dana i zaista mi je terapija pomogla. Vratila sam se kući "laganim korakom" (moš si mislit).
Od onda sam na mex-u 10 mg tjedno, folacinu 10 mg tjedno i Knavonu forte svaki dan i do dvije na dan. Probala sam bez ovih za bolove ali sam nakon 10 dana htjela izludjeti od bolova koju su izazivali zglobovi koji su podivljali od upale i jedva sam ih dovela u red.
Uglavnom prolazim isto što i vi ali se nedam. Mex jako teško podnosim tako da već kod zadnje tablete osjećam mućninu koja me izluđuje (povraćala bi i nebi, ni sama neznam). Redovno se kontroliram u Rijeci na Sušaku i jako sam zadovoljna svojom liječnicom. Vrlo razumna žena, puna suosjećanja ali što će jadna kada ja radim kao sumanuta. Radim dosta naporan i zahtjevan posao, ali svejedno mislim da me on ustvari i održava jer nakon dužeg sjedenja jedva ustajem i imam jake bolove u stopalima i koljenima.
Kod mene se nezna što je aktiviralo bolest jer nije nasljedni faktor. Pretpostavljaju da je stres.
Od vas sam doznala niz korisnih informacija (npr. o benificiranom stažu, toplicama i ostalom) isina nemam pojma kako ih iskoristiti ali tko zna u budućnosti.
I ja sam se kao i kika nakon dijagnosticiranja okrenula malo sebi i svojim potrebama ali zbog bolova koji su konstantno prisutni nestalo je strpljenja za mnoge stvari koje su mi nekada donosile radost.
Najgore mi je što noć nemogu otspavati u jednom komadu nego se obavezno budim zbog bolova u nekom od zglobova koji su bili pritisnuti ili opterećeni.
Samo još malo.
Kika-ri definitivno uzmi jednokrevetnu sobu. Sjeti se sebe kako se ponoći okrećeš možda i nespavaš i tko zna još štošta. Komocija je komocija.
Želim ti oporavak i svakako iskoristi sve blagodati ljećenja. Trebati će ti za zimu (iako je ona meni lakše podnošljiva, ova me vrućina ubija).

kiki-ri
05.08.2008., 10:18
Pošto se svatko drži gdje ga boli evo i ja bi se pridružila ovom "bolnom" društvu.
Reumatoidni artritis mi je registriran unazad dvije godine (prije toga sam isto osjećala tegobe, ali nikad nisam imala vremena za liječnike, dok se nije desilo da mi noge otkažu).
Za prvi puta sam bila u Sušačkoj bolnici na rehabilitaciji 15 dana i zaista mi je terapija pomogla. Vratila sam se kući "laganim korakom" (moš si mislit).
Od onda sam na mex-u 10 mg tjedno, folacinu 10 mg tjedno i Knavonu forte svaki dan i do dvije na dan. Probala sam bez ovih za bolove ali sam nakon 10 dana htjela izludjeti od bolova koju su izazivali zglobovi koji su podivljali od upale i jedva sam ih dovela u red.
Uglavnom prolazim isto što i vi ali se nedam. Mex jako teško podnosim tako da već kod zadnje tablete osjećam mućninu koja me izluđuje (povraćala bi i nebi, ni sama neznam). Redovno se kontroliram u Rijeci na Sušaku i jako sam zadovoljna svojom liječnicom. Vrlo razumna žena, puna suosjećanja ali što će jadna kada ja radim kao sumanuta. Radim dosta naporan i zahtjevan posao, ali svejedno mislim da me on ustvari i održava jer nakon dužeg sjedenja jedva ustajem i imam jake bolove u stopalima i koljenima.
Kod mene se nezna što je aktiviralo bolest jer nije nasljedni faktor. Pretpostavljaju da je stres.
Od vas sam doznala niz korisnih informacija (npr. o benificiranom stažu, toplicama i ostalom) isina nemam pojma kako ih iskoristiti ali tko zna u budućnosti.
I ja sam se kao i kika nakon dijagnosticiranja okrenula malo sebi i svojim potrebama ali zbog bolova koji su konstantno prisutni nestalo je strpljenja za mnoge stvari koje su mi nekada donosile radost.
Najgore mi je što noć nemogu otspavati u jednom komadu nego se obavezno budim zbog bolova u nekom od zglobova koji su bili pritisnuti ili opterećeni.
Samo još malo.
Kika-ri definitivno uzmi jednokrevetnu sobu. Sjeti se sebe kako se ponoći okrećeš možda i nespavaš i tko zna još štošta. Komocija je komocija.
Želim ti oporavak i svakako iskoristi sve blagodati ljećenja. Trebati će ti za zimu (iako je ona meni lakše podnošljiva, ova me vrućina ubija).

Draga moja 1962, ja se isto liječim na Sušaku, možda smo kod iste dr. ja sam kod dr. Stamenković, ona mi je super). Što se tiče MTX, važno ti je da nakon što ga popiješ ne smiješ 1 sat ništa piti ni jesti. Ja sam u godinu dana uzimanja imala samo jednom mučninu jer se uvijek toga držim. Možda se i ti toga držiš, ali razlika je od organizma do organizma. Jesi bila ti toplicama? jesi si sredila benificirani radni staž? Koji posao konkretno radiš? Ja radim kao administrator na kompujuteru i rasturaju me koljena za poludit. Ja isto osim MTX i Folacina bi trebala uzimat i antireumatike, ali to ful izbjgavam jer mi to ništa ne pomaže. Meni kad su zglobići upaljeni najviše pomaže led. Hvala Bogu sad je neko razdoblje kad mi je dosta dobro. Najteži mi je bio ove godine 5 mj. (jako su me boljela koljena, i oticali su mi ruke, ručni zglobovi, kočilo mi se rame i lakat i itd.). Sad idem u toplice i valjda će mi što pomoć.
Pozdrav tebi i javi nam se koji put kad imaš vremena!
:top:

kiki-ri
05.08.2008., 10:19
Jednokrevetna, definitivno.

Hvala Ti, ja mislim da ću ići u tu jednokrevetnu, manja lova, i lošiji hotel. Valjda će biti OK.

sleepless
05.08.2008., 11:23
Kiki-ri, ja bi jednokrevetnu, samo ovisi dal ti paše termin. Dobro0 se izvježbaj i odmori tamo.
Što se tiče mtx nisam to znala da se nesmije jest nakon. Ja sam ga uzimala ujutro nakon jela ali bi i poslije nešto grickala, pila... Hvala na korisnoj informaciji.

1962, drži se i ustraj na tome da radiš nešto za sebe a bolovi će valjda brzo proć.

kiki-ri
05.08.2008., 20:59
Kiki-ri, ja bi jednokrevetnu, samo ovisi dal ti paše termin. Dobro0 se izvježbaj i odmori tamo.
Što se tiče mtx nisam to znala da se nesmije jest nakon. Ja sam ga uzimala ujutro nakon jela ali bi i poslije nešto grickala, pila... Hvala na korisnoj informaciji.

1962, drži se i ustraj na tome da radiš nešto za sebe a bolovi će valjda brzo proć.

Možeš prije toga jest, ali poslije sat vremen ništa jer stvara mučninu. Probaj tako pa ćeš mi reći da li ti je bolje!!! Pozdrav

P.S. više mi paše onaj drugi termin što se tiče m., ali što ću sad snać ću se nekako. Znaš vježbe u bazenu i to...!!! Ah mi žene...

1962
06.08.2008., 07:41
Hvala Kiki na savjetu. Nisam pratila da li jedem nakon uzimanja lijeka. Prije toga jedem obavezno jer mi lijekovi ne gode na prazan želudac.
Pijem ja uz MXT i lijek za tlak i Knavon za bolove pa onda Controloc. Ali sada ću obratiti pažnju na to da ne jedem nakon toga.
Na Sušaku sam kod doktorice Avancini-Dobrović.
Nisam još išla u toplice, iako mi ona to obavezno savjetuje, čak me je htjela staviti u bolnicu prije jedno mjesec dva na terapije i nove pretrage ali ja si to nemogu priuštiti. Radim fizički posao koji zahtjeva određeni napor(vidi u mojim osobnim podacima). Nisam niti znala za benificirani staž, ali ću to svakako iskoristiti. Prvi put kada budem ujutro slobodna odlazim na mirovinsko.
Mene jedino izluđuje to što me stalno nešto boli, ali zaista stalno. Taman se naviknem na ruke, kad zabole ramena, onda se ona malo smire, pa zabole laktovi i tako redom. Ovako ujutro mi je najgore. Dignem se i hodam kao onaj babac sa Nove tv koja hoda za onim tovarom. Jedva se odgegam do kupaonice, a onda nemogu niti četkicu za zube normalno držati. Kavu, odrezani kruh, čašu vode i sve što mi je potrebno ujutro pripremam navečer da mi bude lakše. Dižem se u 4,30 a radim od 6 da se malo otkačim, idem pješice na posao (cca 15 minuta) da se razgibam. I tako si pomažem koliko mogu. Meni led ne pomaže baš puno, nakon njega me još jače sve boli kada se počne zagrijavati, ali zato natočim jako hladne vode i utočam noge u nju i tako držim koliko mogu. To sam videla da mi radi bolje.
More mi pomaže ali samo pod uvijetom da je hladnije i da nema sunca, tako da na plažu i odemo (ako odemo) poslije 19 sati kada već sunce pomalo jenjava.
Jedva čekam zimu jer me ovo izluđuje.
Sinoć sam na Korzu sjedila u kafiću sa kolegicom i pila kavu, možete samo zamisliti kako sam se ustala (to je zaista za poluditi od smijeha). Neke jednostavne stvari u životu ti se tako zakompliciraju da te izluđuju. Ne žalim se ja samo se treba naviknuti na takva ograničenja (ali mislim da se s tim problemo suočavaju svi oni koji imaju neku od kroničnih bolesti).

kiki-ri
06.08.2008., 16:47
Hvala Kiki na savjetu. Nisam pratila da li jedem nakon uzimanja lijeka. Prije toga jedem obavezno jer mi lijekovi ne gode na prazan želudac.
Pijem ja uz MXT i lijek za tlak i Knavon za bolove pa onda Controloc. Ali sada ću obratiti pažnju na to da ne jedem nakon toga.
Nisam još išla u toplice, iako mi ona to obavezno savjetuje, čak me je htjela staviti u bolnicu prije jedno mjesec dva na terapije i nove pretrage ali ja si to nemogu priuštiti. Radim fizički posao koji zahtjeva određeni napor(vidi u mojim osobnim podacima). Nisam niti znala za benificirani staž, ali ću to svakako iskoristiti. Prvi put kada budem ujutro slobodna odlazim na mirovinsko.
Mene jedino izluđuje to što me stalno nešto boli, ali zaista stalno. Taman se naviknem na ruke, kad zabole ramena, onda se ona malo smire, pa zabole laktovi i tako redom. Ovako ujutro mi je najgore. Dignem se i hodam kao onaj babac sa Nove tv koja hoda za onim tovarom. Jedva se odgegam do kupaonice, a onda nemogu niti četkicu za zube normalno držati. Kavu, odrezani kruh, čašu vode i sve što mi je potrebno ujutro pripremam navečer da mi bude lakše. Dižem se u 4,30 a radim od 6 da se malo otkačim, idem pješice na posao (cca 15 minuta) da se razgibam. I tako si pomažem koliko mogu. Meni led ne pomaže baš puno, nakon njega me još jače sve boli kada se počne zagrijavati, ali zato natočim jako hladne vode i utočam noge u nju i tako držim koliko mogu. To sam videla da mi radi bolje.
More mi pomaže ali samo pod uvijetom da je hladnije i da nema sunca, tako da na plažu i odemo (ako odemo) poslije 19 sati kada već sunce pomalo jenjava.
Sinoć sam na Korzu sjedila u kafiću sa kolegicom i pila kavu, možete samo zamisliti kako sam se ustala (to je zaista za poluditi od smijeha). Neke jednostavne stvari u životu ti se tako zakompliciraju da te izluđuju. Ne žalim se ja samo se treba naviknuti na takva ograničenja (ali mislim da se s tim problemo suočavaju svi oni koji imaju neku od kroničnih bolesti).

Draga moja, to sve što navodiš događa se i meni. Ja ne mogu koji put ni hodat koliko me sve boli. Ja puno sjedim i to me ubija, a kad idem između malo prohodat, kaže jedan kolega na poslu što se tako vučem ko stara baba da neka malo mrdam guzicom. a ja kažem dragi moj kolega da samo znaš kako me sve boli da jedva hodam.
Doktorica koju spominješ također je divna osoba.
Ja idem 8.9. u toplice pa ću ti prenest kako mi je bilo.
Meni ne smeta toliko sunce još, ali ne smijem se sunčat, tako da sam stalno u hladu, ali zato dosta plivam kad sam na moru.
Meni je dugo vrijeme bilo dosta dobro međutim, danas me je opet počelo malo boluckat, i to sve. laktovi, koljena, lijevo rame, desni kažiprst. sad sam popila jedan ketonalčić pa možda mi bude malo bolje. Baš se danas osjećam kao da me nešto pregazilo. A dobro bit će valjda bolje. Izgleda da bi opet tebao odmor. Pozdrav

kiki-ri
06.08.2008., 16:50
1962, pogledala sam tvoje zanimanje. Spremi se da kad dođeš na Komisiju pitat ćete što radiš i da li možeš radit. Tako da imaš već spreman odgovor.

1962
06.08.2008., 18:06
Hvala na savjetu.
Danas imam slobodan dan a imam osjećaj kao da me pregazio tenk. Sigurno je nešto u zraku.
Probaj sa Knavonom forte za bolove. Puno je blaži za želudac od ostalih tableta a djeluje i protuupalno.
Ja mogu dobiti odobrenje za sve toplice ovog svijeta kada nemogu dobiti slobodne dane da ih iskoristim. Neme kod privatnika niti bolovanja niti slobodnog (više od jednog dana) niti godišnjeg. To je tako. S time sam se već pomirila i guram dok mogu. Pitanje je kada donesem odobrenje za benificirani staž kako će reagirati.
Ali o tome ću razmišljati kasnije.

kiki-ri
06.08.2008., 18:41
Hvala na savjetu.
Danas imam slobodan dan a imam osjećaj kao da me pregazio tenk. Sigurno je nešto u zraku.
Probaj sa Knavonom forte za bolove. Puno je blaži za želudac od ostalih tableta a djeluje i protuupalno.
Ja mogu dobiti odobrenje za sve toplice ovog svijeta kada nemogu dobiti slobodne dane da ih iskoristim. Neme kod privatnika niti bolovanja niti slobodnog (više od jednog dana) niti godišnjeg. To je tako. S time sam se već pomirila i guram dok mogu. Pitanje je kada donesem odobrenje za benificirani staž kako će reagirati.
Ali o tome ću razmišljati kasnije.

mislim da to nema veze s njim. jedino ćeš prije ići u penziju, znači 3 mjeseca na godinu dobiješ, od kad boluješ pa do penzije.

peta25
06.08.2008., 20:22
jel ima netko od vas reumaticara problema s temperatutom tj lagano povišenu do 37.6?

1962
07.08.2008., 17:42
Ja imam povišenu temperaturu baš i sada.
37,5. To je kod mene jako često. Mislim da će mi morati pojaćati MTX jer mi po ovoj dozi nije baš puno bolje.
Ali ja i dalje radim i živim kao da se ništa ne dešava. (luda baba, šta ćeš)

Bundevica
07.08.2008., 17:46

S čim se hraniš? Kako izgleda tipičan dan glede ishrane?

peta25
07.08.2008., 17:54
37,5. To je kod mene jako često. Mislim da će mi morati pojaćati MTX jer mi po ovoj dozi nije baš puno bolje.

pa jeli ti ti inace tvoja normalna temperatura ili nije? jer meni kada prijede 37 tocno osjecam da ju imam tipa mišići me bole za poludit i osjecam se ono umorno nikako bolesno.....i tako vec godinama ima kad ju bolje i gore podnosim

1962
07.08.2008., 19:01
S čim se hraniš? Kako izgleda tipičan dan glede ishrane?

Nisam baš previše pažljiva ali nisam niti nedisciplinirana.
Suprug mi je transplatirani bubrežni bolesnik k tome još i dijabetičar koji se ishranom uspio maknuti sa inzulina (karakter i po, nema šta) tako da je ishrana uglavnom njemu prilagođena. Ja sam se nekako uspjela uklopiti.
Nema masnoće, nema previše mesa (uglavnom piletina i puretina te riba), nema soli. Kava mi je jedini ozbiljni porok (ali ju pijem bez šećera i mlijeka-filter kava) i obzirom na zanimanje ubija me slatko. Nije da jedem previše ali ga ima više nego je potrebno.
Ima tu i kilaže koju bi trebalo skinuti, ali i to je povezano sa klimaksom koji me ozbiljno puca već neko vrijeme tako da kile ne idu niti gore niti dolje.
Sigurno bi si ishranom i mogla još malo pomoći ali ja baš za neku pretjeranu pažnju i nemam vremena jer uglavnom radim i ne kuham ja nego moj suprug.
Tako da je tu više povrća na lešo, ne prženo i pećeno. Meso dinstano na malo masnoće i uglavnom na vodi. Bez puno tjestenine, riže i krumpira (ovo mi jako nedostaje tako da kada me uhvati apstinencijska kriza skuham gole špagete i najedem se.)
Evo danas sam recimo pojela malo kruha sa margarinom (dobro jutro light) ujutro uz šalicu kave, onda na poslu krafna uz novu kavu. Za ručak palentu i jogurt. I sada maloprije krušku (bljak...) Vode sam popila neznam niti sama koliko jer se užasno znojim, što od temperature, što od fumada, a i od ovih paklenih vrućina.

Peta 25 nije mi to normalna temperatura jer i ja osjećam nelagodu u mišićima kada pređe 37. Ali to uglavnom osjećam kada se premorim. Tako da se jedva dovučem kući s posla. Popijem Knavon za bolove, malo odležim i bude podnošljivo.

peta25
07.08.2008., 20:49
Peta 25 nije mi to normalna temperatura jer i ja osjećam nelagodu u mišićima kada pređe 37. Ali to uglavnom osjećam kada se premorim. Tako da se jedva dovučem kući s posla. Popijem Knavon za bolove, malo odležim i bude podnošljivo.[/QUOTE]

a sta ti dr kaze zasto imas te temperature jel se zalis na to? moj nema blage od cega su ! koliko dugo ih imas

Bundevica
07.08.2008., 22:40
Tako da je tu više povrća na lešo, ne prženo i pećeno. Meso dinstano na malo masnoće i uglavnom na vodi. Bez puno tjestenine, riže i krumpira (ovo mi jako nedostaje tako da kada me uhvati apstinencijska kriza skuham gole špagete i najedem se.)
Evo danas sam recimo pojela malo kruha sa margarinom (dobro jutro light) ujutro uz šalicu kave, onda na poslu krafna uz novu kavu. Za ručak palentu i jogurt. I sada maloprije krušku (bljak...) Vode sam popila neznam niti sama koliko jer se užasno znojim, što od temperature, što od fumada, a i od ovih paklenih vrućina.
.

Ovo što pišeš izgleda ok.
Probaj izbaciti ili maksimalno reducirati svu hranu koja je konzervirana (gotova jela, konzerve) ili pripremljena s konzervansima (npr, majoneze, razni dodaci, umaci,staklenke, suhomesnati proizvodi!, paštete itd...)

THE MERLIN
10.08.2008., 09:47
Hi ljudi!Kak ste?Obavila sam taj CCP i mjesec dana cekala nalaz i sad kad imam nalaz u rukama moram OPET cekat da se reumatologinja vrati sa godišnjeg!Dal netko od vas zna sta znaci taj moj CCP nalaz na kome piše
REZULTAT 0.3
JEDINICA U/ml
REF.INTERVAL <25
I da vas jos pitam kakve mi savjete dajete jer nocas putujem na more pa cega se moram paziti idr.Hvala puno na odgovorima...PUSA:cerek:

sleepless
10.08.2008., 14:26
jel ima netko od vas reumaticara problema s temperatutom tj lagano povišenu do 37.6?

Draga pete25, ja imam problema s tim. I sigurna sam da mi to nije normalna pojava jer se pojavila paralelno sa bolnim zglobovima prije nešto manje od godinu dana. U početku je to bilo gotovo svakodnevno. Sad više ni ne mjerim redovito, al čini mi se da se javlja u drugoj polovici mjesečnog ciklusa. Nemam pojma zašto, valjda je tada organizam slabiji. Kad to kažem doktorima nitko ni ne reagira jer je to za tu dijagnozu normalno.
Nije da sad imam nekih problema zbog te temp. ali me umara, pogotovo nakon toliko vremena..sva sam iscrpljena. Sad sam na godišnjem prikupila malo energije za dalje...

sleepless
10.08.2008., 14:32
Hi ljudi!Kak ste?Obavila sam taj CCP i mjesec dana cekala nalaz i sad kad imam nalaz u rukama moram OPET cekat da se reumatologinja vrati sa godišnjeg!Dal netko od vas zna sta znaci taj moj CCP nalaz na kome piše
REZULTAT 0.3
JEDINICA U/ml
REF.INTERVAL <25
I da vas jos pitam kakve mi savjete dajete jer nocas putujem na more pa cega se moram paziti idr.Hvala puno na odgovorima...PUSA:cerek:

Bok! Što se tiče nalaza mislim da je to dobar rezultat, malo iznad nule. Nadam se da ćeš brzo kod doktorice da te ne brine neizvjesnost oko dijagnoze. Ja imam RA Seropozitiva baš zbog tog CCP koji mi je bio preko 300. Koliko sam shvatila ovo je agresivniji oblik bolesti. Zato je super da ti to nije povišeno.

Za more ti preporučam da se dobro opustiš, odmoriš... puno plivaj jer je to dobro za zglobove i općenito za organizam, ali IZBJEGAVAJ sunce.
I na kraju.. super se provedi!

Mile50
10.08.2008., 19:37
REZULTAT 0.3
JEDINICA U/ml
REF.INTERVAL <25

Uredan nalaz. Pozdrav i dobar provod!:top:

kiki-ri
10.08.2008., 21:50
REZULTAT 0.3
JEDINICA U/ml
REF.INTERVAL <25

super ti je to. nala ti je negativan. onda nemaš RA

Mile50
12.08.2008., 18:00
Ljudi, kako ste? Ja sam i dalje u užasnim bolovima. Ovako loše mi nikad nije bilo.:mad:

1962
12.08.2008., 18:16
Danas je slobodan dan pa sam si uzela u zadatak da pročitam sve što je napisano.
Još jednom sam se obradovala što sam pronašla ljude koji razumiju kako se osjećam. Kao da sam ja sastavljala svih 19 stranica.
Boli, boli i onda za promjenu opet malo boli.
Obzirom na moju osobnost meni jako malo ljudi vjeruje da me iskreno sve boli (ma niti moji ukućani to ne vjeruju uvijek).
Kako sam uvidjela da od kukanja i uvjeravanja nemam ništa postala sam malo bezobrazna pa si jednostavno uzmem vrijeme za odmor kada god to mogu.
Jako naporno fizički radim i duže od 8 sati, 6 dana u tjednu i jednostavno kada dođem kući neću ništa da radim. Legnem i čitam, šetam a radim samo kada i koliko hoću. Sada su moji već naučili ali na početku je bilo čuđenja u stilu "lijena", "poludila", "samo je kući nešto boli" i slično. Ali ja sam lijepo očvrsnula i baš me briga šta pričaju. Do mirovine još imam jako puno i moram raditi. Bolovanja ne dolaze u obzir, a otkaz si nemogu priuštiti.
Moja fizijatrica (Bog je blagoslovijo) mi je rekla da moram misliti na sebe. I ima žena pravo. A tko će ako ja neću.
Pokušavam primjeniti i ono što je Kiki savjetovala u jednom djelu teme, jer za moj RA je isključivo kriv stres i on je bio glavni okidač.
Bundevice sve ono što si napisala da ne jedem ja već odavno ne jedem (možda u nekim malim količinama i u većim vremenskim razmacima, kada se stvarno poželim) jer kao što sam napisala moj suprug je dijabetičar koji jedino i isključivo hranom regulira svoj šećer tako da je izbacio inzulin iz upotrebe.
Čak i od povrća imam selekciju što se jede a što ne zbog njega. Voće ne jedem skoro ništa jer me napuhuje i ne napravi mi dobro (on jede samo kisele jabuke-jednu na dan). Pojedem tu i tamo malo voća koje je trenutno u điru (sezonsko), banane nikada, naranče, grejp i slično uopće.

kiki-ri
12.08.2008., 21:17
Danas je slobodan dan pa sam si uzela u zadatak da pročitam sve što je napisano.
Još jednom sam se obradovala što sam pronašla ljude koji razumiju kako se osjećam. Kao da sam ja sastavljala svih 19 stranica.
Boli, boli i onda za promjenu opet malo boli.
Obzirom na moju osobnost meni jako malo ljudi vjeruje da me iskreno sve boli (ma niti moji ukućani to ne vjeruju uvijek).
Kako sam uvidjela da od kukanja i uvjeravanja nemam ništa postala sam malo bezobrazna pa si jednostavno uzmem vrijeme za odmor kada god to mogu.
Jako naporno fizički radim i duže od 8 sati, 6 dana u tjednu i jednostavno kada dođem kući neću ništa da radim. Legnem i čitam, šetam a radim samo kada i koliko hoću. Sada su moji već naučili ali na početku je bilo čuđenja u stilu "lijena", "poludila", "samo je kući nešto boli" i slično. Ali ja sam lijepo očvrsnula i baš me briga šta pričaju. Do mirovine još imam jako puno i moram raditi. Bolovanja ne dolaze u obzir, a otkaz si nemogu priuštiti.
Moja fizijatrica (Bog je blagoslovijo) mi je rekla da moram misliti na sebe. I ima žena pravo. A tko će ako ja neću.
Pokušavam primjeniti i ono što je Kiki savjetovala u jednom djelu teme, jer za moj RA je isključivo kriv stres i on je bio glavni okidač.
Bundevice sve ono što si napisala da ne jedem ja već odavno ne jedem (možda u nekim malim količinama i u većim vremenskim razmacima, kada se stvarno poželim) jer kao što sam napisala moj suprug je dijabetičar koji jedino i isključivo hranom regulira svoj šećer tako da je izbacio inzulin iz upotrebe.
Čak i od povrća imam selekciju što se jede a što ne zbog njega. Voće ne jedem skoro ništa jer me napuhuje i ne napravi mi dobro (on jede samo kisele jabuke-jednu na dan). Pojedem tu i tamo malo voća koje je trenutno u điru (sezonsko), banane nikada, naranče, grejp i slično uopće.

imaš ti pravo samo ti misli na sebe, i ja tako isto. ja radim 5 dana u tjednu po 8 sati, ali sam isto malo olabavila što se tiče posla. a doma pospremam većinom subotom i to svakih sat vremena odmor dok ne skupim snagu za dalje. nedelja je ful za odmor. a po tjednu samo ono što moram. dok traje traje.

kiki-ri
12.08.2008., 21:19
Ljudi, kako ste? Ja sam i dalje u užasnim bolovima. Ovako loše mi nikad nije bilo.:mad:

a jadna ti. meni je ovih dana bolje. prošli tjedan me je sve po malo boluckalo. a ovaj je dosta dobro. to je možda zbog vremena, a možda zbog toga jer sam se za vikend baš odmorila i malo plivala. bila sam čak i na suncu pa mi hvala bogu ovaj put nije naškodilo.

Bundevica
12.08.2008., 21:30

Nije problem šećer, kalorije i sl. nego da ne jedeš hranu s konzervansima. Npr. sve suhomesnate stvari imaju konzervanse. Hrpa namirnica koje kupujemo ne samo što ima konzervanse nego ima i boje, pojačivače okusa, razne emulgatore i sl. Nećeš vjerovati ali i ova naša najobičnija sol sa Paga ima konzervans u sebi. Probaj selektirati hranu prema tome.

sleepless
13.08.2008., 10:33

Nije ti to zbog osobnosti... Jednostavno nam ne vjeruju, jer ako nemamo neke luđačke otekline niš se ne vidi pa "šta nas ima toliko bolit". Kažeš da si se pomirila s time, ja se još borim. Bar imamo ovaj forum kao podršku i utjehu.

Mile50, to je i jedino što ti šaljem, podrška, drži se i ne gubi nadu.

Puse svima

Mile50
13.08.2008., 10:53
Kiki i Sleepless, hvala na podršci. Sutra idem na infuziju imunoglobulina i na pregled, ponovo će mi podići medrol, pa će valjda biti lakše. A i vidjet ćemo nalaze od prije mjesec dana ( u vezi lupusa). Javim se sutra. Budite mi dobro!

sailon
13.08.2008., 11:12
Pozdrav svima!
Slučajno sam naišao na temu, a kako mi je RA dijagnosticiran prije 8 godina i prošao sam dosta faza bolesti mislim da da mogu dati koji savjet.
A savjet je slijedeći: probajte na bilo koji način doći do neke od slijedećih terapija: Remicade (i sam sam na njemu), Enbrel, Humira. To su "novi" lijekovi koji spadaju pod TNF blokatore koji smanjuju uplani proces i zaustavljaju napredovanje bolesti. Spadaju pod "skupe" i "pametne" terapije koje ciljano djeluju u organizmu. Ja sam bio prije dvije godine praktički nepokretan, na 15 mg mtx tjedno, dva voltarena rapid na dan, 20-30 mg decortina dnevno i uz sve to nisam se mogao kretati a ni funkcionirati (i tako 2 godine). Sedimentacija i CRP su mi konstantno bili oko 100. Sada, dvije godine nakon što primam Remicade (inače ga dobivam na Rebru u obliku infuzije svakih 6 tjedana), CPR i SE su mi oko normale, painkillere više ne pijem, decortina uzimam cca 10 mg a mtx je ostao jer je nužan da Remicade djeluje. I pokretan sam, putujem, radim, funkcioniram normalno. Neke stvari ne mogu (trčati, čučnuti..) jer mi je nastala nepovratna šteta na koljenu, ali već nakon prve terapije Remicada mi je bilo puno bolje. Da se razumijemo, zakoči i mene ruka, šaka, stopalo... Bol se i dalje osjeti, pogotovo nakon napornih dana, ali funkcioniram. Izliječen nisam (niti ću biti), ali da me ovaj lijek preporodio, može se reći.
Svi ovi navedeni lijekovi su jako skupi, ja sam radi mojeg stanja, akutne faze, nalaza i godina (33) uspio ga dobiti preko HZZO-a. Inače svaka moja terapija košta oko 18.000 kn. Moram napomenuti da ne djeluje svima, npr. neko vrijeme ga je primala jedna starija gospođa skupa sa mnom i nakon 3-4 terapije su odustali jer nije bilo rezultata.
Ako nekoga nešto više zanima, slobodno pitajte, znam kako vam je.
pozdrav

kiki-ri
13.08.2008., 13:44
Pozdrav svima!
Slučajno sam naišao na temu, a kako mi je RA dijagnosticiran prije 8 godina i prošao sam dosta faza bolesti mislim da da mogu dati koji savjet.
A savjet je slijedeći: probajte na bilo koji način doći do neke od slijedećih terapija: Remicade (i sam sam na njemu), Enbrel, Humira. To su "novi" lijekovi koji spadaju pod TNF blokatore koji smanjuju uplani proces i zaustavljaju napredovanje bolesti. Spadaju pod "skupe" i "pametne" terapije koje ciljano djeluju u organizmu. Ja sam bio prije dvije godine praktički nepokretan, na 15 mg mtx tjedno, dva voltarena rapid na dan, 20-30 mg decortina dnevno i uz sve to nisam se mogao kretati a ni funkcionirati (i tako 2 godine). Sedimentacija i CRP su mi konstantno bili oko 100. Sada, dvije godine nakon što primam Remicade (inače ga dobivam na Rebru u obliku infuzije svakih 6 tjedana), CPR i SE su mi oko normale, painkillere više ne pijem, decortina uzimam cca 10 mg a mtx je ostao jer je nužan da Remicade djeluje. I pokretan sam, putujem, radim, funkcioniram normalno. Neke stvari ne mogu (trčati, čučnuti..) jer mi je nastala nepovratna šteta na koljenu, ali već nakon prve terapije Remicada mi je bilo puno bolje. Da se razumijemo, zakoči i mene ruka, šaka, stopalo... Bol se i dalje osjeti, pogotovo nakon napornih dana, ali funkcioniram. Izliječen nisam (niti ću biti), ali da me ovaj lijek preporodio, može se reći.
Svi ovi navedeni lijekovi su jako skupi, ja sam radi mojeg stanja, akutne faze, nalaza i godina (33) uspio ga dobiti preko HZZO-a. Inače svaka moja terapija košta oko 18.000 kn. Moram napomenuti da ne djeluje svima, npr. neko vrijeme ga je primala jedna starija gospođa skupa sa mnom i nakon 3-4 terapije su odustali jer nije bilo rezultata.
pozdrav

mene zanima kako si ti dobio te lijekove, koji od imunologa ti je ih je preporučio na rebru. ja inače idem kod doc. anića i ne preporučuje mi ih. Ja pretpostavljam da se ti lijekovi ne daju svima nego samo težim slučajevima. Mada bi i nama "lakšim" slučajevima to puno koristilo da čim kasnije postanemo ti "teži" slučajevi. Ja bi to rado, ali kako nagovorit doktora da ti da te lijekove. U Rijeci nema šanse da to dobijem jedino na rebru.

Mile50
13.08.2008., 15:21
Pozdrav svima!
pozdrav

Imaš li kakvih nuspojava od lijeka? Ja ne smijem na biološke lijekove zbog imunodeficijencije, pa dobivam svaka 4 tjedna infuzije imunoglobulina (octagam), isto poprilično skupo. Upravo sam sutra na terapiji. Pozdrav!

peta25
13.08.2008., 17:54

pa sta ti dr kaze zasto ju imas? jel te salje na pretrage?
mislim ako ni ti nije dobro kad ju imas ko meni??

1962
13.08.2008., 18:31
Peta 25, draga moja, naravno da se moja doktorica trudi oko mene, ali šta da radi kada ja nemogu ići na bolovanje, niti na terapije, niti u toplice. Nema čarobne formule za RA. Postoji odmor, bolovanje, lijekovi. A ja radim i pijem lijekove. Koji može biti djelotvoran ako se ja ne držim ostalih stvari koje mi savjetuje.
Sailon, hvala na savjetu. Kod slijedeće posjete ću malo pitati moju liječnicu za ovaj lijek. Znam da je to skupo ali ja moram još 15 godina bilti radno sposobna i mislim da HZZO ima itekako računicu odobriti lijek nekome tko je u takvoj situaciji.
Mile 50, nadam se da si bolje. Mene su pete rasturale prije godine i pol. Išla sam u bolnicu na 15-tak dana da obavim terapiju jer nisam mogla stajati na nogama. Struja, magneti, led (ustvari jako hladna voda kao kupka) i sada sam ko nova. Naravno i lijekovi. A mislila sam da neću moći na noge više kako je boljelo. Zglobovi su se iskrivili ali tko mari za estetiku kada ništa ne boli. Pazim šta ću kupiti od obuće (sada posloji ona koja ima fudrirani uložak).
Zbog čega dobivaš imunoglobulim?
Bundevice, hvala na savjetu ali imaš li konkretno neki prijedlog, jer ja sam već izbacila dosta toga. Teško je danas pratiti šta ima konzervansa i šta je dopušteno, a čini mi se iz tvojih odgovora da si prilično informirana o tome. Bila bi ti jako zahvalna na savjetu.

Mile50
13.08.2008., 20:17
Peta 25, draga moja, naravno da se moja doktorica trudi oko mene, ali šta da radi kada ja nemogu ići na bolovanje, niti na terapije, niti u toplice. Nema čarobne formule za RA. Postoji odmor, bolovanje, lijekovi. A ja radim i pijem lijekove. Koji može biti djelotvoran ako se ja ne držim ostalih stvari koje mi savjetuje.
Sailon, hvala na savjetu. Kod slijedeće posjete ću malo pitati moju liječnicu za ovaj lijek. Znam da je to skupo ali ja moram još 15 godina bilti radno sposobna i mislim da HZZO ima itekako računicu odobriti lijek nekome tko je u takvoj situaciji.
Mile 50, nadam se da si bolje. Mene su pete rasturale prije godine i pol. Išla sam u bolnicu na 15-tak dana da obavim terapiju jer nisam mogla stajati na nogama. Struja, magneti, led (ustvari jako hladna voda kao kupka) i sada sam ko nova. Naravno i lijekovi. A mislila sam da neću moći na noge više kako je boljelo. Zglobovi su se iskrivili ali tko mari za estetiku kada ništa ne boli. Pazim šta ću kupiti od obuće (sada posloji ona koja ima fudrirani uložak).
Zbog čega dobivaš imunoglobulim?
Bundevice, hvala na savjetu ali imaš li konkretno neki prijedlog, jer ja sam već izbacila dosta toga. Teško je danas pratiti šta ima konzervansa i šta je dopušteno, a čini mi se iz tvojih odgovora da si prilično informirana o tome. Bila bi ti jako zahvalna na savjetu.

1962, imunoglobuline dobivam zbog imunodeficijencije i RA. Moj imunolog kaže da uz njih trebam manju održavajuću dozu medrola, koji mi je inače kontraindiciran jer imam glaukom. Ostale lijekove iz naše krasne palete lijekova ne smijem zbog oboljenja jetre, tako da sam u tom pogledu zeznuta.

peta25
13.08.2008., 20:33
dal netko ima problema da ga boli ruka alo ono podlaktica nemam pojima kaj je sad to evo vec 2tj dal je to misic ili cjela ruka bas mi je tesko ista raditi s desnom rukom samo?????

1962
13.08.2008., 21:07
Mile 50 i moj suprug pije Medrol zbog transplatiranog bubrega a uz njega pije i Sandimun (pretpostavljam da je on zadužen za imunitet). Kod njega je opasno da mu raste zbog toga što može doći do odbacivanja.
Kod mene zbog toga što dolazi do napadanja na zglobove. Tako da smo oboje slabog imuniteta pa niti mačka nemože kihnuti kraj nas odmah smo bolesni.

Mile50
14.08.2008., 16:44
Evo mene s Rebra. Natočili su me imunoglobulinima, digli medrol na 16mg, uz movalis i zaldiar. Danas mi je malo lakše, jer sam sinoć zgriješila i popila voltaren, koji mi brane, a on mi najbolje djeluje. Krajem idućeg tjedna valjda idem u toplice. Nadam se da će onda biti bolje, pa makar na kratko. 1962, raspitaj se kod imunologa za terapiju imunoglobulinima. Pozdrav!:grli:

sailon
14.08.2008., 17:05
Evo i mene natrag sa rebra. Primio dozu Remicada i sad opet za 8 tjedana, ne 6 kao do sada jer mi je dosta bolje.
Inače gore me vodi dr. Bosnić i ona je preporučila taj lijek. Stanje mi je bilo jako loše zato sam ga vjerovatno i dobio.
Nuspojava za sad nema, svi drugi nalazi su ok (jetra, bubrezi...).

Mile50
14.08.2008., 20:14
Evo i mene natrag sa rebra. Primio dozu Remicada i sad opet za 8 tjedana, ne 6 kao do sada jer mi je dosta bolje.
Inače gore me vodi dr. Bosnić i ona je preporučila taj lijek. Stanje mi je bilo jako loše zato sam ga vjerovatno i dobio.
Nuspojava za sad nema, svi drugi nalazi su ok (jetra, bubrezi...).

Jesi li ti bio danas u DBI u pratnji ženske osobe?

sailon
15.08.2008., 09:27
Da, evo sad se znamo i ovako...

Mile50
15.08.2008., 10:08
Da, evo sad se znamo i ovako...

Ja sam bila preko puta u ordinaciji na ležaju, jer nije bilo dosta kreveta. Drago mi je da ti je dobro. Pozdrav!

Nandi
17.08.2008., 10:23
Hey! Sjecate se mene?! Dva mjeseca sam odmarala i fizioterapeutkinja kaze da ne sumnja na RA jer mi je CRP tada bio 0.7 iako su reuma faktori bili visoki . Pitanje je od čega mi kaziprsti ponekad neteknu. Kaze da je mozda uzrok dijabetes. Uskoro cu opet vaditi krv i nadam se da ce sve biti ok. Jeste vi dobro? Kako ste provele ljeto? Pusa

Mile50
17.08.2008., 12:35
:grli:Dragi RA-ovci, kako ste danas? Ja bolje, zglobovi malo popuštaju, jedino se kralježnica nikako neda:mad:. Budite dobro i odmarajte se još ovaj ostatak vikenda:top:.

kiki-ri
17.08.2008., 13:27
Hey! Sjecate se mene?! Dva mjeseca sam odmarala i fizioterapeutkinja kaze da ne sumnja na RA jer mi je CRP tada bio 0.7 iako su reuma faktori bili visoki . Pitanje je od čega mi kaziprsti ponekad neteknu. Kaze da je mozda uzrok dijabetes. Uskoro cu opet vaditi krv i nadam se da ce sve biti ok. Jeste vi dobro? Kako ste provele ljeto? Pusa

Izvadi CCP, ako veći nisi on ti je baš karakterističan za RA.

kiki-ri
17.08.2008., 13:30
:grli:Dragi RA-ovci, kako ste danas? Ja bolje, zglobovi malo popuštaju, jedino se kralježnica nikako neda:mad:. Budite dobro i odmarajte se još ovaj ostatak vikenda:top:.

Ja danas dobro, ali jučer mi se zakočio lakat i boljeli mi prstići.
Popila je ketonalčić, i sad mi je dobro. Ne znam da li je to bilo od vremena ili od dugotrajnog sjedenja pa sam se ukočila (put). :eek:

Bani92
17.08.2008., 18:49
Zdravo svima, koliko vas ima. Zao mi je sto sam uopste imala potrebu pronaci ovakav forum, ali sta cemo.
Kod mene jos nista nije jasno. Pre oko mesec dana prvo mi se javila slabost, utrnulost misica u levoj potkolenici, malo kasnije blagi bol u l.kolenu, a kasnije i l.skocni zglob. Na RTG snimku i kolena i zgloba se nista ne vidi. Tada sam uradila CRP, sedimentaciju i krvnu sliku i bilo je ok. Neposredno posle toga javio mi se bol u kukovima, mozda blize butnoj kosti, ponovo sam otisla kod dr. Sada smo uradili ponovo pretrage krvi. Krvna slika dobra, cak odlicna, ALP ok, kalcijum takodje. Reuma faktor 32(tamo pise da je normalno manje od 40), Sedimentacija 14(kazu da je normalno do 17), ali je sada CRP povisen i iznosi 20, a krajem jula je bio oko 1. Radila sam ultrazvuk skocnog zgloba, ima malo vode, u kolenu i u kukovima niceg.
Ono sto me je jako zabrinulo je pre par dana kada sam ustala , na levoj ruci mali i domali prst kao da su ukoceni, kao da zglob preskace(ha, malo smesno objasnjenje), ali tako je i tako vec par dana. Ponekada osetim cudan osecaj u prstima, kao da su teski, nekada me zaboli lakat. Svi ovo bolovi nisu ni malo jaki, samo dosadni. Na svoju ruku sam otisla kod reumatologa , ali on nije potvrdio moje sumnje da je rec o RA, jer kaze jos uvek nema osnova.
Imam hiljadu pitanja.... Prvo, koliko vremena prodje dok se ne dijagnostikuje RA, sta je od analiza povecano, koliko su jaki bolovi, da li se javljaju pri hodu, ili i pri mirovanju. Da li se , kao autoimunabolest, javlja kao posledica slabog ili prejakog imuniteta?
Volela bih da cujem vasa iskustva. Jako sam zabrinuta, uplasena, imam 24 godine i mislila sam da me ceka svetla buducnost, kad ono...eto ti djavo dosao po svoje. Volela bih da na vreme otkrijem sta je u pitanju i hvala svima koji se budu ukljucili u diskusiju.

kiki-ri
17.08.2008., 19:19
Zdravo svima, koliko vas ima. Zao mi je sto sam uopste imala potrebu pronaci ovakav forum, ali sta cemo.
Kod mene jos nista nije jasno. Pre oko mesec dana prvo mi se javila slabost, utrnulost misica u levoj potkolenici, malo kasnije blagi bol u l.kolenu, a kasnije i l.skocni zglob. Na RTG snimku i kolena i zgloba se nista ne vidi. Tada sam uradila CRP, sedimentaciju i krvnu sliku i bilo je ok. Neposredno posle toga javio mi se bol u kukovima, mozda blize butnoj kosti, ponovo sam otisla kod dr. Sada smo uradili ponovo pretrage krvi. Krvna slika dobra, cak odlicna, ALP ok, kalcijum takodje. Reuma faktor 32(tamo pise da je normalno manje od 40), Sedimentacija 14(kazu da je normalno do 17), ali je sada CRP povisen i iznosi 20, a krajem jula je bio oko 1. Radila sam ultrazvuk skocnog zgloba, ima malo vode, u kolenu i u kukovima niceg.
Ono sto me je jako zabrinulo je pre par dana kada sam ustala , na levoj ruci mali i domali prst kao da su ukoceni, kao da zglob preskace(ha, malo smesno objasnjenje), ali tako je i tako vec par dana. Ponekada osetim cudan osecaj u prstima, kao da su teski, nekada me zaboli lakat. Svi ovo bolovi nisu ni malo jaki, samo dosadni. Na svoju ruku sam otisla kod reumatologa , ali on nije potvrdio moje sumnje da je rec o RA, jer kaze jos uvek nema osnova.
Imam hiljadu pitanja.... Prvo, koliko vremena prodje dok se ne dijagnostikuje RA, sta je od analiza povecano, koliko su jaki bolovi, da li se javljaju pri hodu, ili i pri mirovanju. Da li se , kao autoimunabolest, javlja kao posledica slabog ili prejakog imuniteta?
Volela bih da cujem vasa iskustva. Jako sam zabrinuta, uplasena, imam 24 godine i mislila sam da me ceka svetla buducnost, kad ono...eto ti djavo dosao po svoje. Volela bih da na vreme otkrijem sta je u pitanju i hvala svima koji se budu ukljucili u diskusiju.

sve si dobro izvadila, sad još samo CCP. On ti je baš karakterističan za RA.
Na žalost, ponekad baš i meni ujutro neki zglobovi na rukama kao da preskaču. Više se bolovi javljaju kad si duže vremena u jednom položaju. lagano kretanje je bolje zglobove. kod neka su jaki kod nekoga manji. to je individualno. nemoj se još sekirat dok još ni nemaš dg. a ako ti ga i ustanove, nije to nešto najgore jer ako padneš psihički onda će ti bolest uzet još više maha. zato glavu gore nije to najgore na svijetu. javi se ako si izvadila taj CCP.

Bani92
18.08.2008., 20:11
Hvala na odgovoru i podrsci. Jako mi znaci. Lekar mi je rekao da se javim za 3 nedelje. Mene muce neki simptomi oko mesec dana pa slika nije bas najjasnija. Tada cemo sve to uraditi. Ja sam iz Srbije, i evo odmor cu provesti u Hrvatskoj i pokusati da se rasteretim, a onda kada se vratim sve iz pocetka.
Da li znate, da li osim RA i osteoartritisa postoje i neki drugi oblici artritisa. I, da li da uzmem nesto za imunitet? Da li je RA uzrok slabog ili preaktivnog imuniteta? Za taj CCP se vadi samo krv? Nadam se da ga rade u privatnim laboratorijama. Jos jednom hvala svima.

Mile50
20.08.2008., 14:42
Drago društvo, sve vas lijepo pozdravljam.:grli: Sutra idem u Krapinske toplice na 21 dan i toplo se nadam da ću se vratiti u boljem stanju. I vama od srca želim što manje bolova! Ćao:trk:

kiki-ri
20.08.2008., 19:54
Pozdrav tebi mile50 i dobro se navježbaj. ja idem u varaždinske toplice 8.9. pa se nećemo onda čut ja i ti do kraja 9 mj.

kiki-ri
20.08.2008., 19:56
Danas već od ranog jutra bole ruke, kao što mi je lani bilo jutarnja ukočenost s stopalaima tako mi je sad sa rukama. Inače me prestane za oko sat vremena, ali danas au nastavile boljeti i pomalo me i dalje bolje. inačer sam bila danas kod dr. i dala mi je umjesto voltarena movalis svako jutro i zaldiar po potrebi pa ću probat s tim. mtx je ostao.

Bubelino
22.08.2008., 08:49
Drage moje RA-ovke i RA-ovci evo i mene nakon poduže pauze. Zbog adaptacije stana comp je bio u kutiji :ceka:, a ja se baš uželjela postanja no zbog silnih obaveza sa smještanjem ovog rusvaja nemam puno slobodnog vremena...ugrabih priliku uz jutarnju :kava:
Samo sam na brzinu prelistala prethodne postove, vidim da nam se pridružilo nekoliko novih članova :w.
Bolovi me vjerno prate :p, trpim jer mi ne preostaje ništa drugo. Još uvijek sam na aravi, medrolu i omezol kao zaštita za želudac, a više ni sama ne znam koliko diklofenaka uzimam dnevno da bih mogla funkcionirati :confused: No šta je tu je, ipak se radujem svakom novom danu :top:
Pozdrav za sve RA- ovce, pišemo se uz sljedeću :kava:

Bubelino
22.08.2008., 08:54
Bubelino, gdje si???:ne zna:

Draga moja Mile-50 evo mene iz naftalina pravo na naš forum :) :mig:
Lijep pozdrav za tebe i što manje ti boli želim, te da se lijepo odmoriš i vratiš sa što manje tegoba :W
A mene nakon :kava: čeka nešto slično ovome :bara:
Wozdrica

Bubelino
22.08.2008., 08:58
Danas već od ranog jutra bole ruke, kao što mi je lani bilo jutarnja ukočenost s stopalaima tako mi je sad sa rukama. Inače me prestane za oko sat vremena, ali danas au nastavile boljeti i pomalo me i dalje bolje. inačer sam bila danas kod dr. i dala mi je umjesto voltarena movalis svako jutro i zaldiar po potrebi pa ću probat s tim. mtx je ostao.

Koji je generički sastav lijeka movalis i zaldiar :confused::ne zna: