PDA

View Full Version : Mrtvi grad iliti Ghost town

PIPBoy 2000
04.02.2008., 00:22
Možda je blagi OT (ne onaj scijentološki :)), al' mislim da je tema zanimljiva. Znači radi se o napuštenim gradovima i gradićima. Ne znam je li pod taj pojam spadaju i sela ili smo na napuštena sela toliko navikli da je to "normalna" stvar. Zanimalo me jesu li ti mrtvi gradovi američki proizvod jer takvih gradića tamo ima o ho ho. Otišao na Wiki i vidi vraga, pa potpuno mrtvih gradova ima i u Europi. Dobro, za Pripjat blizu NE Černobil sam znao - to je najveći primjer na svijetu i zbilja je spooky. Samo šteta što je radioaktivan, ali da nije... no, da se vratim, nisam znao da takvih planskih gradića ima u Poljskoj ili Njemačkoj i to sa ne tako starim zgradama. Stanova ko u priči, a ljudi žele stan. :D Pitanje glasi; ima li takvih gradića negdje u našoj blizini?

E da, da ne zaboravim... odlična poljska stranica s lijepom galerijom (http://www.opuszczone.com/index_en.php?s=home_en).

zole052
04.02.2008., 13:11
Pitanje glasi; ima li takvih gradića negdje u našoj blizini?
[/URL].

pa imas srednjovjekovni gradic Dvigrad u blizini Rovinja a za nesto novije neznam

inace bio sam u Dvigradu i stvarno je predivan ali na zalost se urusava cijeli, nema se para za ga srediti, ali tako je puno bolji dozivljaj kada dodjes tamo...

http://www.photocroatia.com/thumball/dvigrad.php

Batt_X
04.02.2008., 13:30
Pitanje glasi; ima li takvih gradića negdje u našoj blizini?

Ima, ali ne bi tamo želio živjeti. Glina, Knin...stanova napuštenih k'o u priči.
No, dođeš tamo, dobiješ stan, ili ga kupiš budzašto i...što ćeš onda? Kako se zaposliti u kraju u kojem se ništa ne radi i koji je bogu iza nogu? Kako izgleda kolodvor u Glini? Kada sam zadnji puta bio, a to je bilo prije nekoliko godina, bio je potpuno zarastao u travu.

Hiperaktivo
04.02.2008., 16:26
Zanimljiva tema, nažalost ne znam za niti jedno takvo mjesto pa ne mogu puno pridonijet ali svejedno uvijek su me zanimale takve stvari :D

kanda
04.02.2008., 20:17
ima jedan napusteni grad u igrici Driver 2 za playstation jos uvijek se sijecam

fairuza
09.02.2008., 02:10
Možda je blagi OT (ne onaj scijentološki :)), al' mislim da je tema zanimljiva. Znači radi se o napuštenim gradovima i gradićima. Ne znam je li pod taj pojam spadaju i sela ili smo na napuštena sela toliko navikli da je to "normalna" stvar. Zanimalo me jesu li ti mrtvi gradovi američki proizvod jer takvih gradića tamo ima o ho ho. Otišao na Wiki i vidi vraga, pa potpuno mrtvih gradova ima i u Europi. Dobro, za Pripjat blizu NE Černobil sam znao - to je najveći primjer na svijetu i zbilja je spooky. Samo šteta što je radioaktivan, ali da nije... no, da se vratim, nisam znao da takvih planskih gradića ima u Poljskoj ili Njemačkoj i to sa ne tako starim zgradama. Stanova ko u priči, a ljudi žele stan. :D Pitanje glasi; ima li takvih gradića negdje u našoj blizini?

E da, da ne zaboravim... odlična poljska stranica s lijepom galerijom (http://www.opuszczone.com/index_en.php?s=home_en).

Pripyat je nenadmasan glede toga (mislim na velicinu grada)

pivka
09.02.2008., 09:09
Pripyat je nenadmasan glede toga (mislim na velicinu grada)

dobro Pripyat je grad duhova zbog nesreće sa nuklearkom.da nije bilo te nesreće nebi niti bilo grada "duhova".
mene čudi kaj se ekipa iz okolnih gradova i mjesta vraćala u Pripyat i krala pločice,wc školjke :rolleyes:
uglavnom kralo se kao ludo,a da ljudi od silne bijede nisu ni svjesni opasnosti.

inače nabasala sam na neki američku stranicu sa njihovim napuštenim mjestima i tu ima začuđujućih građevina i mjesta koja godinama zjape prazna.bez nekog posebnog razloga.jednostavno ljudi su polako odlazili.

šalalalala
09.02.2008., 09:28
ovaj (http://webimenik.tportal.hr/default.asp?Action=LINK_VIEW&IDlink=27119&IDcategory=) bi htjela posjetiti

fairuza
09.02.2008., 09:42
dobro Pripyat je grad duhova zbog nesreće sa nuklearkom.da nije bilo te nesreće nebi niti bilo grada "duhova".
mene čudi kaj se ekipa iz okolnih gradova i mjesta vraćala u Pripyat i krala pločice,wc školjke :rolleyes:
uglavnom kralo se kao ludo,a da ljudi od silne bijede nisu ni svjesni opasnosti.

inače nabasala sam na neki američku stranicu sa njihovim napuštenim mjestima i tu ima začuđujućih građevina i mjesta koja godinama zjape prazna.bez nekog posebnog razloga.jednostavno ljudi su polako odlazili.

Na neka mjesta u pripyatu jos nitko poslije cernobila nije do danas zakoracio poput gradskog groblja gdje je kolicina radijacije jos uvjek abnormalna,u Pripyat se danas moze uci ali se nesmije dugo ostajati tako da se moze naci i poneka skupina turista svako malo a oni koji su bili rekli su da je to takva tisina i sablast da im je utjeralo strah u kosti.
Kadykchan u Rusiji takodjer nije malen a iseljen je u potpunosti ( oko 10 tisuca stanovnika je zivjelo), iseljen jer nije bilo u mogucnosti dovest grijanje a tamo su zime abnormalne, medjutim 1 covjek tamo jos uvjek zivi a izgleda isto sablazno.

somekindofmonster2
09.02.2008., 10:11
evo jedna od stranica (http://www.ghosttowngallery.com/htme/silvercityid.htm)

prije sam se zanimao za ovo,ima stvarno zanimljivih kuca.

somekindofmonster2
09.02.2008., 10:35
na ovim slikama iz Pripyata najgore su one napustene gas maske,oanko u raspadu....grozno

sto mislite zasto je na groblju najveca koncetracija radioaktivnosti,ipak je ovo na rubu znanosti ne mora biti nista cudno,ak su duhovi,ili je groblje najblie izvoru??

fairuza
09.02.2008., 16:51
na ovim slikama iz Pripyata najgore su one napustene gas maske,oanko u raspadu....grozno

sto mislite zasto je na groblju najveca koncetracija radioaktivnosti,ipak je ovo na rubu znanosti ne mora biti nista cudno,ak su duhovi,ili je groblje najblie izvoru??

koliko je to sablasno i stravicno ima i neku svoju ljepotu,tamo je priroda netaknuta a fascinantno je to da sam se informirao oko pripyata i doznao da priroda buja oko tog grada i da se biljezi porast divljih svinja i ostalih divljaci,cak bi se usudio reci da je pripyat raj na zemlji jer nista nemoze nesto unistiti kao ljudska ruka koje tamo vise nema

somekindofmonster2
09.02.2008., 19:09
stvarno si to lijepo rekao :)

salim se,ona vegetacija stvarno buja,mozda se uskoro organiziraju prvenstva u lovu onako u trajanju od 2h,bez priblizavanja groblju :zubo:,ali kad pogledas one
hale,zgrade smuci mi se,sto mislite sto se tamo desava po noci onako pust grad,pa se tamo u daljini cuju cudni zvukovi.....spooky jedva cekam otici tamo.

fairuza
09.02.2008., 23:12
stvarno si to lijepo rekao :)

salim se,ona vegetacija stvarno buja,mozda se uskoro organiziraju prvenstva u lovu onako u trajanju od 2h,bez priblizavanja groblju :zubo:,ali kad pogledas one
hale,zgrade smuci mi se,sto mislite sto se tamo desava po noci onako pust grad,pa se tamo u daljini cuju cudni zvukovi.....spooky jedva cekam otici tamo.

nemoj se zajebat pa poci na groblje:):):):):):):)

John_Frusciante
10.02.2008., 15:42
San Zhi, napušteno naselje u predgrađu Taipeija, sastoji se od futurističkih kuća građenih 1980-ih godina. Naselje je bilo predviđeno kao luksuzno mjesto za odmor, ali iz nerazjašnjenih razloga nikad nije zaživjelo. Za vrijeme gradnje desio se niz nesreća u kojima su neki radnici smrtno stradali. Navodno njihovi duhovi borave u napuštenom naselju...

http://i28.tinypic.com/2lk2mqf.jpg

http://i28.tinypic.com/313kc3t.jpg

http://i28.tinypic.com/346ncx2.jpg

sneak
10.02.2008., 18:48
super tema,ali čini mi se da nema baš previše takvih gradova (naselja).
za ovaj San Zhi sam i ja čuo prije godinu dana.super izgleda

fairuza
10.02.2008., 22:12
Hmmm nisam cuo za taj grad San Zhi,malo cu se podrobnije informirati..inace vecina tih napusetnih gradova dolazi sa istoka

black1888
12.02.2008., 21:35
meni su zakon wild west napušteni gradovi, ja bi tam htio živit :) naravno ne sam :)

fairuza
13.02.2008., 12:28
meni su zakon wild west napušteni gradovi, ja bi tam htio živit :) naravno ne sam :)

Da i mene najvise fasciniraju bas takvi gradici,ono u sred pustinje par kucica stoji napusteno ..takvih djelova ima mnogo po texasu i to cu kad tad ici obici,medjutim pripyata nece nitko i nikada nadmasiti :)

dacho21
13.02.2008., 14:12

Joj daj molim te nemoj me nasmijavat:lol::rofl::kava:

John_Frusciante
13.02.2008., 14:39

Ima jedan dobar film... "Nestajanje" mislim da se zove, pogledaj ga, pa ćeš vidjet što se u "wild west" napuštenim gradovima događa:mig:

black1888
13.02.2008., 18:15
Da i mene najvise fasciniraju bas takvi gradici,ono u sred pustinje par kucica stoji napusteno ..takvih djelova ima mnogo po texasu i to cu kad tad ici obici,medjutim pripyata nece nitko i nikada nadmasiti

evo jedne adrese, lik je išo po ameriki i sliko te gradove Link (http://oak.cats.ohiou.edu/~gulino/ghosttown/index.htm)

Joj daj molim te nemoj me nasmijavat

nekužim kaj je smješno, al ajd

Ima jedan dobar film... "Nestajanje" mislim da se zove, pogledaj ga, pa ćeš vidjet što se u "wild west" napuštenim gradovima događa

zato sam i reko da nebi sam, najmanje jedno 20tak ljudi sa mnom :zubo:

car
14.02.2008., 19:04
Ma ima kod nas tih napuštenih kuča i previše samo kreni starom cestom prema moru ili idi do vukovara nekim starim cestama pa bus se uvjeril.

black1888
14.02.2008., 20:00
jel ima napuštenih gradova?? pa svugdje ima napuštenih kuča ono

car
14.02.2008., 20:33
Pa one slike koje sam ovdje vidio to nisu gradovi nego kuče

black1888
14.02.2008., 21:19
da kuće, ali te kuče su u gradovi (ne ovi moderni, taku su gradivi davni izgledali ;) ) koji su cijeli nenaseljeni ;)

danaye
15.02.2008., 00:00
jel ima napuštenih gradova?? pa svugdje ima napuštenih kuča ono

Postoji npr. jedno davno napusteno selo na Krku u blizini Šila,uz koje se veze par legendi.

dacho21
15.02.2008., 12:42
Ima, ali ne bi tamo želio živjeti. Glina, Knin...stanova napuštenih k'o u priči.
No, dođeš tamo, dobiješ stan, ili ga kupiš budzašto i...što ćeš onda? Kako se zaposliti u kraju u kojem se ništa ne radi i koji je bogu iza nogu? Kako izgleda kolodvor u Glini? Kada sam zadnji puta bio, a to je bilo prije nekoliko godina, bio je potpuno zarastao u travu.

Ta mjesta kao da su samo za tebe napravljena.Napravi nam svima uslugu,i preseli se tamo:kava:

dacho21
15.02.2008., 12:43

Jer cuo sam da tamo nemozes imat internet,tako da neces moci dolazit na forum.hr vise

black1888
15.02.2008., 23:21
Postoji npr. jedno davno napusteno selo na Krku u blizini Šila,uz koje se veze par legendi.

jel znaš koju legendu??

somekindofmonster2
16.02.2008., 09:50
pocinje u jednom davno u ghost townu zivjela je preljepa...vi nastavite

spaljena
21.02.2008., 17:33
Nije mi previše jasno na što se ovdje misli...Ali dobro.
Imaš stari grad Hreljin fora mjesti pogled seže kilometrima uokolo.U gradu je sačuvan kameni toranj crkve koiji je rekonstruiran do njega je mala kapelica iz doba Baroka.
Imaš u Rudinama na Krku uvalu u kojoj se zdovi nikad dovršenog hotela vidjela sa broda izgleda dostra jezivo
Stari grad Drvenik u Vinodolu fantastično mejsto sa kaštelom iz Frankopanskog doba crkvm i par kuća.

danaye
21.02.2008., 21:15
jel znaš koju legendu??

pricala mi nekad davno baka no zaboravio sam. :ne zna:

danaye
21.02.2008., 21:22
Imaš stari grad Hreljin fora mjesti pogled seže kilometrima uokolo.U gradu je sačuvan kameni toranj crkve koiji je rekonstruiran do njega je mala kapelica iz doba Baroka.
Imaš u Rudinama na Krku uvalu u kojoj se zdovi nikad dovršenog hotela vidjela sa broda izgleda dostra jezivo
Stari grad Drvenik u Vinodolu fantastično mejsto sa kaštelom iz Frankopanskog doba crkvm i par kuća.

Steta je sto se Drvenik ne obnavlja(iako sam vidio u kulama postavljene skele),kao ni Belgrad na stijeni nad Grizanima ( ok,izgradili su cestu do gradine mozda se nesto i pomakne) a i stara crkvica uz isti.
Nemrem se sad sjetiti tocno kako se selo zvalo,no nalazilo se gore par km iznad Sila.

spaljena
22.02.2008., 11:37
Ma to sa Grižanam je komedija.Uglavnom, 1994 ser urušila jedna kula, druga se urušila prije par godina a nedavno su "obnovitelji" bagerom usljed proširenja ceste prema gradu sravnili dio temelja sa zemljom,tako da baš nije previše ostalo.
Crkva u Belgradu ima glagoljske natpisde ... između ostalog i orgulje iz 17 stzoljeća koje se doslovce pretvaraju u prah.
Drvenik je pust isključivo zbog gluposti ljudi.
U novije vrijeme navodno bi se trebao pokraj kaštela izgraditi moderni hotel onako znaš u staklu i čeliku pa naravi nakaradno u takvom ambijentu.Svi oltari i umjetnine su U Zagrebu što je s obzirom na sadašnje stanje i bolje.

A ovo mjesto iznad Sila ne znam.Da li moža misliš na Šilo?To je na Krku tako da baš nemam pojma.Znam za Gradec na otku Krku ruševni ljetnikovac Frankopana i za legendu koji ide ovako nekako:Tu odakle se vidi krpa mora tu stari Frankopan blago zakopa.E sad ajmo lopate,krampove i u akciju.

pivka
11.03.2008., 07:13
http://listverse.com/travel/top-10-interesting-abandoned-places/

guba link o napuštenim gradovima

Venom123ng
25.04.2008., 16:24

na par lokacija chernobylske oblasti su ukapani radioaktivni ostaci grafita iz reaktora, kupili su ih tzv likvidatori, ti ostaci su ukapani ali nitko ne zna tocna mjesta gdje (osim tadasnje vlade SSSR-a), moguce da je dio toga na pripyatskom groblju, otuda velika kolicina radijacije. Nemora bit to ali je moguce.

MrBlc
27.04.2008., 23:25
http://chernobyl.users.cg.yu/index.htm

Double size
28.04.2008., 08:35
San Zhi mi je najbolji. tako su oni valjda zamisljali kuce u buducnosti:ne zna:

Batt_X
28.04.2008., 09:04

Hreljin je mjesto, a to gore je gradina Hreljin, baš kao što i Zagreb ima Medvedgrad, a Samobor stari grad. Taj toranj je ostatak crkve sv. Jurja.
Stalno šetam po njemu, a samo za Dacha21, ima gore internet, jer ja svuda nosim laptop i "krilca" tj. GPRS/3G PCMCIA Web'n'walk karticu pa sam probao i na gradini Hreljin.
Inače gradina ima i malo vidljive ostatke bunkera svuda uokolo podnožja vanjskih zidina jer je tu blizu bila granica NDH i Italije. Jest, srušeni su, ali ako se spustite oko zidina naći ćete zidove od armiranog betona.

Sve u svemu, nije baš Pripjat.

A općenito taj vinodolski kraj propada. Ljudi imaju automobile, voze se glavnim cestama. Sve drugo zarasta u korov. Postoji gomila napuštenih cesta, osobito onih kroz prezide. Postoje napuštena groblja, na primjer ono u šumi iznad Bakarca, tamo prema onoj maloj crkvici iza Turinovog sela. Imam fotke, pa ću jednom uploadati.
Moje mišljenje: nisu baš osobito zainteresirani za svoj kraj, ne vole to mjesto gdje žive, pa ih baš briga za sve.
Recimo, najljepše mjesto koje je meni poznato je udolina gdje se sa ceste ide prema gradini Hreljin. Ima nekoliko zidanih kružnih pojilišta, što su zapravo izvori. U jedno je netko bacio zlatne i one crne ribice i sad tamo uredno žive , tuste i zadovoljne. Još nikad nisam vidio tako debele zlatne ribice). Lijepo mjesto, ali za to nitko i ne mari. No zato se uredno bacaju veš mašine i frižideri.

spaljena
28.04.2008., 10:36
Hreljin je mjesto, a to gore je gradina Hreljin, baš kao što i Zagreb ima Medvedgrad, a Samobor stari grad. Taj toranj je ostatak crkve sv. Jurja.
Stalno šetam po njemu, a samo za Dacha21, ima gore internet, jer ja svuda nosim laptop i "krilca" tj. GPRS/3G PCMCIA Web'n'walk karticu pa sam probao i na gradini Hreljin.
Inače gradina ima i malo vidljive ostatke bunkera svuda uokolo podnožja vanjskih zidina jer je tu blizu bila granica NDH i Italije. Jest, srušeni su, ali ako se spustite oko zidina naći ćete zidove od armiranog betona.

Sve u svemu, nije baš Pripjat.

A općenito taj vinodolski kraj propada. Ljudi imaju automobile, voze se glavnim cestama. Sve drugo zarasta u korov. Postoji gomila napuštenih cesta, osobito onih kroz prezide. Postoje napuštena groblja, na primjer ono u šumi iznad Bakarca, tamo prema onoj maloj crkvici iza Turinovog sela. Imam fotke, pa ću jednom uploadati.
Moje mišljenje: nisu baš osobito zainteresirani za svoj kraj, ne vole to mjesto gdje žive, pa ih baš briga za sve.
Recimo, najljepše mjesto koje je meni poznato je udolina gdje se sa ceste ide prema gradini Hreljin. Ima nekoliko zidanih kružnih pojilišta, što su zapravo izvori. U jedno je netko bacio zlatne i one crne ribice i sad tamo uredno žive , tuste i zadovoljne. Još nikad nisam vidio tako debele zlatne ribice). Lijepo mjesto, ali za to nitko i ne mari. No zato se uredno bacaju veš mašine i frižideri.

Čovac,meni je nona na Hreljinu,i znam špto je gradina i i ostalo.
A za Vinodol imaš potpuno pravo.
I nije mi jasno ,gdje su ta pojilišta...Znam da postoje tri ispod Gradine i da su krcata zlatnih ribica.
Groblje iz crkve sv. trojice je staro Hreljinsko groblje.Zamisli nisiti mrtvaca sa Hreljina u Bakrac.

Batt_X
28.04.2008., 12:01
Groblje iz crkve sv. trojice je staro Hreljinsko groblje.Zamisli nisiti mrtvaca sa Hreljina u Bakrac.

Zašto? Pa postoji staza. Jest, malo je poznata, ali postoji. Čak postoji i skrivena cesta koja se više ne koristi i zarasla je. Nekada su njome išla kola. Počinje od starog igrališta. Nitko više ne zna za nju, jer ju je odnijela dijelom voda, pa su zazidali prilaz do nje sa donje strane.

Ima staza koliko voliš, i meni je baš zakon tražiti ih.
Što se pojilišta tiče, tamo raste prekrasna trava. Ima puno vode, ima čak i sunca, ali je sve zaklonjeno šumom. Potpuno netipično za taj krševiti kraj.
Odmah iznad natpisa za motoristički kafić u Križišću.

Batt_X
28.04.2008., 13:24
Dobro, za Pripjat blizu NE Černobil sam znao - to je najveći primjer na svijetu i zbilja je spooky. Samo šteta što je radioaktivan, ali da nije...

Od kada je izašla Call of Duty 4, Modern Warfare, slika ovog luna parka postala je svima prepoznatljiva:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Pripyat01.jpg/800px-Pripyat01.jpg

Ri3
28.04.2008., 16:50
Ovo će na kraju bit još jedna tema Uklete kuće diljem naše :D

pivka
28.04.2008., 18:06
ja u potpisu imam datum jedne od najvećih katastrofa našeg vremena i onda ne ostavim ni jedan komentar.
svašta!

...Anchy...
28.04.2008., 21:02
Ovo će na kraju bit još jedna tema Uklete kuće diljem naše :D

Nadam se:)

K-pax
29.04.2008., 11:45
ovdje ima dosta o tomehttp://weburbanist.com/category/abandonments/

Sunshine007
29.04.2008., 12:23
ovdje ima dosta o tomehttp://weburbanist.com/category/abandonments/

Izvrstan link, hvala!!!:top:

~loo~
29.04.2008., 13:58
Tako što kod nas nebi moglo ni opstati kad bi se ovi naši "cigoši" dočepali toga prvo bi zeljezo počupali pa bi počeli i cigle :rofl:

Dark_knight
29.04.2008., 15:00
50 thousand people used to live in this city...now it's a ghost town"
COD4...

u igri COD4 ghost city je grad nakon nuklearke, u kojem se skupljaju teroristi, i divlji psi

pivka
29.04.2008., 15:04
Tako što kod nas nebi moglo ni opstati kad bi se ovi naši "cigoši" dočepali toga prvo bi zeljezo počupali pa bi počeli i cigle :rofl:

Bog nek mi oprosti,ali između njih i željeza ni radiacija nebi stala.njima bi černobil bio raj.

spaljena
29.04.2008., 20:52
Zašto? Pa postoji staza. Jest, malo je poznata, ali postoji. Čak postoji i skrivena cesta koja se više ne koristi i zarasla je. Nekada su njome išla kola. Počinje od starog igrališta. Nitko više ne zna za nju, jer ju je odnijela dijelom voda, pa su zazidali prilaz do nje sa donje strane.

Ima staza koliko voliš, i meni je baš zakon tražiti ih.
Što se pojilišta tiče, tamo raste prekrasna trava. Ima puno vode, ima čak i sunca, ali je sve zaklonjeno šumom. Potpuno netipično za taj krševiti kraj.
Odmah iznad natpisa za motoristički kafić u Križišću.

E da ti kažem taj predio gdje je natpis ti se Galarija a mjesto gdje je zid s reklamom ti se zove Mostić.
Znam za stazu pardon cestu kod starog igrališta,stari me natjerao da idemo pješke noni a bilo je zima.Strašno.Nije duga ali je strma:)staza,naravno
A znaš li za put koji izlazi u onom zavoju prije sv.trojice?Dobro se vidi od tunela jer je omeđen s dvije pozamašne gromače.Sve mi se čini da je to bio prvi put prema Bakracu.

Thurgood
30.04.2008., 11:31
na weburbanistu (http://weburbanist.com/) ima genijalnih lokacija: http://weburbanist.com/category/abandonments/

al nekak mislim da je tema fulala podforum :misli:

edit: :bonk: nisam skužio K-paxa :bonk:

Batt_X
30.04.2008., 12:50
50 thousand people used to live in this city...now it's a ghost town"
COD4...

u igri COD4 ghost city je grad nakon nuklearke, u kojem se skupljaju teroristi, i divlji psi

U COD4 ghost city je Pripyat, i zaista je vjerna rekonstrukcija stvarnog Pripyata. Vrlo su vjerno napravili onaj luna park (svaki kiosk je na pravom mjestu, svako brdo, a čak i onaj vrtuljak, ili kako se to već zove na hrvatskom, je identičan. Tamo gdje tri psa jedu mrtvog vojnika, stvarno je bazen "Azur" u kojemu su nekada djeca učila plivati i koji je bio jako lijep 1986.
http://i10.photobucket.com/albums/a106/pushmetwice/2-4.jpg
http://i10.photobucket.com/albums/a106/pushmetwice/1-4.jpg
Hotel "Polisja" iz kojega snajperom vrebaju na terorista Imrana Zakaeva, je također odlično rekonstruiran, kao i neke stambene zgrade.
Čak i područje Crvene šume, gdje je visoka trava i groblje tenkova i drugih vozila je realno rekonstruirano (osim što fale i vatrogasna vozila, koja su sudjelovala u gašenju požara u Černobilu). Pripyat je praktički grad uz elektranu Černobil, samo 5 km udaljen od reaktora, i u njemu je živjelo 50 000 ljudi koji su uglavnom bili radnici elektrane ili radili na njezinoj gradnji i održavanju. Sam grad je nastao kada i elektrana.

mladoliki sob
30.04.2008., 13:06
zbilja je vjerno.
pripyat je zanimljiv zato sto daje odgovor na pitanje koliko bi trajali materijalni ostaci nase civilizacije ako nas zadesi neka kataklizma.
koliko sam skuzio-ne dugo.
zgrade u pripyatu naveliko propadaju- voda se slijeva kroz ostecena krovista i prozore te sve truli i raspada se.

Rudolf T
18.05.2008., 21:30
Pripjat nisu samo zgrade. Najstrašnije od svega je kad se sjetim prizora iz tamošnjih dječjih vrtića (bilo ih je ukupno 15), onih igračaka u raspadnutom stanju i slika djece koja su tamo boravila, a još mi je gore kad se sjetim da kad se dogodio Černobil, 1986, da sam tada išao u vrtić, dakle imao sam 5 godina. Jednostavo, užas.:cry:
Kažu da slika govori 1000 riječi, pa pogledajte ovaj video:
http://www.youtube.com/watch?v=lleQPaALSLo

laci
03.10.2008., 11:39
Tema napuštenih gradova me već duže vrijeme okupira i pravi mi je gušt pogledati fotke i pročitati priču o nastanku i propasti grada.

Kao što je već i ranije napisano, Weburbanist (http://weburbanist.com/2008/07/06/20-abandoned-cities-and-towns/) ima zanimljivu i relativno veliku kolekciju napuštenih gradova, međutim na webu ima još dosta zanimljivih stranica sa tom tematikom. npr. Kiddofspeed (http://www.kiddofspeed.com/chernobyl-revisited/) je cura koja je motorom obišla Černobil i poprilično detaljno sve dokumentirala (slikom i tekstom).

Ovo su meni najzanimljiviji mrtvi gradovi koje sam surfajući webom uspio prikupiti:

Bodie, California, USA
Centralia, Pennsylvania, USA
Ruby, Arizona, USA
Gary, Indiana, USA
Times Beach, Missouri, USA
San Zhi, Taiwan
Katoli World, Taiwan
Tyneham, Great Britain
Varosha, Cyprus
Balestrino, Italy
Craco, Italy
Wittenoom, Australia