PDA

View Full Version : Bojenje namještaja

Sweet/Bitter
06.02.2008., 23:29
Dakle,

postoji li mogućnost prebojavanja namještaja koji je od iverice i ako postoji zna li netko kako se to radi?

Treba li prije bojanja brusit i koja vrsta boja se koristi?

Može li se police pletene od šiblja bojati i kako?

Pliz ako netko zna ili ima iskustva u tome nek me uputi ili da neki korisan link.

:)

Novi Kolacic
07.02.2008., 07:18
stol pleteni od siblja sam farbala - boja i lak u spreju. jednostavno a rezultati odlicni

ivericu nisam jos nikada:ne zna:

a moze li se i kako farbati namjestaj koji je oblozen plastificiranim materijalom (na engleskom formica)?

Sweet/Bitter
07.02.2008., 10:18
Koju vrstu boje odnosno laka si upotrebljavala?
Mislim ne bi htjela autolakom bojat pa da se počne gulit za par dana.

Novi Kolacic
07.02.2008., 11:43
moram pogledati kuci (imam jos uvijek) i meni se nista ne guli i cak je boja odlicna. a lak :top: ja sam imala stol u boji slame onako zuckasto, a nije mi se bas slagalo, kupila taj sprej nesto kao cokolada jos tamnije. ispalo odlicno. i ja se, bas kao i ti prepadnem da ce se guliti i slicno, te poprskam tim lakom. sada taj stol perem u kadi pod mlazom vode i nikad mu nista! kada mi se ucini da se bas ne sljasti kao nov a ja pod tus pa nakon susenja spric lakom i :cerek:

Silajn
09.02.2008., 17:25
Iverica je uglavnom plastificirana, tak da nemaš kaj zapravo brusit, ali farbanje uglavnom ispada loše, jer se sve isplative farbe jedva lijepe na tu plastiku, pa se truse, gule...
Ako ti je namještaj solidan - promijeni fronte. To ti je lakše i jeftinije nego da se zajebavaš s farbanjem :mig:

Što se polica od šiblja tiče: provjeri prvo trusi li ti se lak s kojim je bila pofarbana, jer ako se trusi, lak ili samo šiblje, farbanje će ti bit mukotrpno jer će se stalno stvarat "rupe". Ako su u dobrom stanju, operi ih, dobro osuši, pa farbaj sprejom. Idealno bi bilo da uzmeš neki lak za drvo i špricaš s kompresorom, ali možeš nać i dobre sprejeve u limenkama. Posavjetuj se u dućanima, da sad tu ne ostavljam reklame :mig:

ancy87
26.08.2009., 12:36
Zanima me ako mi netko može pomoć mogu li se vrata (sobna) od iverice nekak obojat , obnovit?
preuredili smo kuću i sve super samo mi još ta vrata od soba "bodu" oči!!:rolleyes:

mehrpreiss
26.08.2009., 13:55
vrata od iverice se ne bojaju vrata od iverice se zamjene vratima od iverice po 300 kn(mislim na npr classen krila), a onda kad prođe kriza ...

luci
05.01.2010., 22:44
ispričavam se na ovom topiću..ali neznam kome da se obratim
naime imam tinejđericu i kupila sam joj krevet boje bukve od iverice cca 1300 kn sa laddicama ispod kreveta...nakon samo 1.5 godine sve se raspalo daske popucale ispod kreveta ,srednja daska koja drži latofleks je pukla po pola tako da se krevet savio i udubio,, cura bi htjela sačuvati krevet da uštedimo na novcu ,stolar će popraviti i zašarafiti sve potrebno i opet će biti funcijonalan...jedina nam je želja da prefarbamo krevet u neku otkačenu boju zelenu ili ljubičastu.. pitanje je čime mogu trajno prefarbati krevet ili eventualno ladice da soba dobije malo živosti i sjaja..i da li se uopće može prefarbati iverica.(čini mi se da nije bog zna kakve kvalitete)strah me da se nebi sa vremenom ljuštila boja ...možda neki sprejevi u boji sa lakom u sebi postoje...ili dajte koju naj idealniju ideju

vikica
06.01.2010., 19:31
Imaš npr luxal lak boje za drvo. U bau- centrima imaš stvarno puno vrsta i svih mogućih boja. Uzmi neku lak boju i valjak...i viola...maljajte. može biti da će ti se ljuštiti ako je iverica već ljuskava i loša, ali tu malo toga (kvalitetno i bez para) možeš napraviti.bude služilo par odina bez problema :)

clia
25.04.2010., 11:14
Kako promijeniti boju/izgled kuhinjskog namještaja?
(Sada je neka iverica, probat ću staviti sliku!)

Na primjer - donji bijeli, gornji naranđasti ili
donji crni, gornji bijeli?

Da li je to moguće?
Kako? S čime?

Ili postoje li nekakva druga riješenja?

Blackie
25.04.2010., 11:27
Kako promijeniti boju/izgled kuhinjskog namještaja?
(Sada je neka iverica, probat ću staviti sliku!)

Na primjer - donji bijeli, gornji naranđasti ili
donji crni, gornji bijeli?

Da li je to moguće?
Kako? S čime?

Ili postoje li nekakva druga riješenja?

možeš ili promijeniti kompletne fronte, ili ići s farbanjem, folijama ili nekim plastičnim oblogama...

ako ti nije preskupo, zamijeni fronte, dobiješ praktički novu kuhinju

envoy
26.04.2010., 08:57
možeš ili promijeniti kompletne fronte, ili ići s farbanjem, folijama ili nekim plastičnim oblogama...

ako ti nije preskupo, zamijeni fronte, dobiješ praktički novu kuhinju

Upravo to! Pogotovo ako imaš korpuse zahvalne (č.prilagodljive) boje!

Napraviš krojnu listu fronti,odeš u elgrad i u roku 1-2 dana ti izrežu sve! Izbušiš rupe i staviš pante stare kuhinje! I voila,imaš novu kuhinju!!

anita
28.04.2010., 07:15
Čak ne moraš niti raditi krojnu listu. Skineš fronte, odneseš ih u Siže, izabereš iveral i oni ti točno po tvojim frontama naprave sve. I izbuše rupe. (Elgrad ne buši rupe.)

Kater
28.04.2010., 08:15
a jeftinije ti je otići u Bauhaus i kupiti Dulux Satinwood ili neku tog tipa, lagano pobrusiti, dobro oprati i baciti se na bojanje spužvenim valjkom:mig:

mi smo bojali tako već sve i svašta....

exitmusic
28.04.2010., 16:20
a jeftinije ti je otići u Bauhaus i kupiti Dulux Satinwood ili neku tog tipa, lagano pobrusiti, dobro oprati i baciti se na bojanje spužvenim valjkom:mig:

mi smo bojali tako već sve i svašta....

pod sve i svašta ide u iverica? nju ne mogu pobrusiti:D

jelacic
26.07.2010., 09:00
Kupili smo krevet puno drvo, prirodna boja, htjela bi ga pobojati u bijelo..jel netko zna di se to moze obaviti?unaprijed hvala

ombia
26.07.2010., 10:42
Pa ofarbajte ga sami.:ne zna: Ja nisam neki strucnjak pa sve sama bojam radi razonode. I bolje rezultate imam bojama u spreju nego ako radim kistom, onda moram jako paziti da se potezi ne vide.

bulthaup
26.07.2010., 11:50
Pa sve zavisi koliko nesto vrijedi. I ja bih sam farbao nesto staro. Ako je nesto novo i vrijedno vise bih volio da ga oboji profesionalac.

ombia
26.07.2010., 12:08
Mozda da, ako netko nikad nije farbao. Istina.
No s ovim sprejevima u boji i amateri imaju odlicne rezultate, ali istina ne bih bas isprobavala na krevetu, prvo bih se izvjezbala na drugim stvarima.

Prije nego sam dosla do vitrina ofarbala sam - stariju lampu, neke vjesalice (da i one moraju biti bijele :D), kantu za smece u kupaoni....

bulthaup
26.07.2010., 12:44
Ma sprej je super, ali nekad se mora i podloga pripremiti, ako je porozna...

ombia
26.07.2010., 13:08
Ma sprej je super, ali nekad se mora i podloga pripremiti, ako je porozna...

Za neke stare mjedene lampe sam koristila bazni sprej tj. podlogu kao sto pises. Jer su lampe bile onako grube, naborane, a za glatke povrsine kao drvo, metal i staklo sam bez podloge.

I slazem se s ovime gore, iverica se ne moze tako obraditi.

Ono na sto treba paziti je da sam ja prve uratke zeznula jer sam sprejala preblizu pa mi se boja "razlijala". No to je greska koja se nauci brzo, ako na spreju pise 25 cm onda se odmakni 25.:D

Za jednu vitrinu kistom mi je trebalo pa par dana uz jako dugotrajno susenje, paznju da se ne vide potezi kista (uzela sam valjak mali), a ovo sa sprejem je bilo gotovo isti dan :s jer se boja susi strasno brzo i jer je lakse nasprejati veliku povrsinu nego ju majusnim valjcicem premazivati.

Tko je profesionalac on moze kistom savrsene stvari napraviti.:top:
I u pravu si, da imam bas skup komad namjestaja ne bih to radila sama.

jelacic
27.07.2010., 08:48
Pa ofarbajte ga sami.:ne zna: Ja nisam neki strucnjak pa sve sama bojam radi razonode. I bolje rezultate imam bojama u spreju nego ako radim kistom, onda moram jako paziti da se potezi ne vide.

a joj..nisam bas sigurna da bude dobro..ipak mi je krevet jos zapakiran pa da ne zavrsi na jakusevcu..radje bi nekog profesionalca..
krevet je ovaj
http://www.emmezeta.hr/namjestaj/djecja-soba/kreveti/750/edouard-country-krevet/

Elektra
31.07.2010., 11:43
Kupili smo krevet puno drvo, prirodna boja, htjela bi ga pobojati u bijelo..jel netko zna di se to moze obaviti?unaprijed hvala

Pa to možete sami, pogotovo ako je drvo jer je drvo jako zahvalan materijal za farbanje. :) Trebate sve dobro išmirglati, nanijeti bazni sloj boje i onda preko toga bijelu u dva sloja najmanje i po želji prelakirati ga nekim sjajnim ili mat lakom. :)

Maya_78
31.07.2010., 23:34
a ako je krevet furniran?

Aoife
01.08.2010., 11:11
Furnirani krevet se isto može bojati, samo treba paziti da se ne pobrusi previše. Inače postoje firme koje se bave baš lakiranjem, uglavnom novog namještaja ali pretpostavljam da rade i ovakve stvari. Pogledajte malo po netu.

tinchylo
07.08.2010., 12:22
ne znam di bi stavila pitanje,pa ako sam pogriješila "preselite me" :) i sorry
našla sam si 3 vaze za dekoraciju (niš posebno) i sad imaju samo u zelenoj,plavoj i srebrnoj boji a meni to nikako ne odgovara,s čime bi ih mogla obojat u boju koju želim. to je neka keramika obojana
(to nije to ,al primjera radi http://www.lisa.rs/thumbnail.php?file=IMG_02127_big.jpg&size=summary_medium )....mislila sam sprej,al nigdje nema ispod 30-ak kn i sad tri boje je min 100 kn. a te vazice su po 14 kn,pa možda neka druga sugestija..hvala unaprijed

easium
20.08.2010., 23:36
Danas mi je stigla (dugoočekivana) komoda koju sam dao raditi po narudžbi, fotografije iste šaljem u privitku.

Kad sam ju stavio u sobu shvatio sam da mi nikako mi ne pase ta boja "bukve", naime kosi se s ostalim namještajem!

To nažalost nisam shvatio ranije, nego tek kad je dotična stigla u prostor :(

Želio bih ju ofarbati (polakirati) u bijelu boju..
Mislim da je materijal od iverala..

Kako da pofarbam navedenu komodu?
Druge opcije nemam, obzirom da je nova šteta mi ju je bacit, a nikako mi se ne uklapa nijansa drveta iste, bijela bi bila bolja..

da li se iveral moze brusit, zatim staviti temeljna boja i nakon toga 2-3 ruke nekog kvalitetnog sjajnog laka...?

ima li tko iskustva da mi da savjet ili preporuči kakvog majstora?!

dimenzije komode su: širina 90cm
visina 100cm
dubina 50cm

hvala svima unaprijed

lepijander
21.08.2010., 13:59
Ja ti iz vlastitog iskustva opisujem postupak. Ništa ne otpada, ne guli se i sl. a rezultat je odličan.

Dakle, ivericu ne brusiti jer će ti se počet mrviti. Uzmi bazu za drvo bijele boje (dulux ili jub) i prefarbaj u jednom sloju. Nakon što se osuši prefarbaj bijelom bojom za drvo u dva sloja s time da pustiš da se između posuši. I to je to.

easium
21.08.2010., 17:56
Ja ti iz vlastitog iskustva opisujem postupak. Ništa ne otpada, ne guli se i sl. a rezultat je odličan.

Dakle, ivericu ne brusiti jer će ti se počet mrviti. Uzmi bazu za drvo bijele boje (dulux ili jub) i prefarbaj u jednom sloju. Nakon što se osuši prefarbaj bijelom bojom za drvo u dva sloja s time da pustiš da se između posuši. I to je to.

moja komoda je poprilicno glatka (mislim da je prevucena nekom sjajnom ivericom),, pa se bojim da ako ju malo ne pobrusim nece mi dobro uhvatiti boju?!

kakva je bila tvoja komoda,, isto glatka, da se presijava, ili?!

p.s.
ni malo ti se ne guli ,, (kad nap. zagrebeš noktom)? :ceka:

pošto na komodu planiram stavljati svakojake stvari,,, ključeve za auto
i slične stvarcice,, posao bih trebo biti dobro odrađen..:mig:

lepijander
21.08.2010., 18:07
Nemrem fotkati jer sam tu komodu uređivala za mamu u njenoj kući.

Isto je bila glatka. Ni slučajno se to ne brusi. Ova baza i služi da boja lijepo prijanja. Najzahvalnije bi to bilo pobojati špricanjem jer je tako jednolik rezultat. Može se i polakirati ali se mora paziti da ako se koristila akrilna boja onda ide nitro lak ili ako je bila nitro boja onda ide akrilni lak da jedno drugo ne bi skidalo.

Amarillis
26.08.2010., 00:33
dakle i ja bi bojala krevet u bijelo. bit ce od jasena, masivni.. e sad mene zanima dali se moze obojati tako u bijelo a da se ne vide godovi i to? znaci da bude bas skroz jednolicno bijelo,a ne da se "skrozira" struktura drveta? i ako se to moze molila bi da mi onaj tko zna napise koliko fino izbrusen mora biti i redom koju boju/lak i u koliko premaza koristiti...

bulthaup
26.08.2010., 09:32
Naravno da moze i to je najbolje da ti neki profesionalac uradi.

Amarillis
26.08.2010., 11:02
:s:s:s znaci nisam luda i to se moze!!! :cerek::cerek:
mene stolar uvjerava da se lazurit bojom to boja i da nema druge boje za drvo (a ja znam da je ta lazurit onako prozirna da se godovi vide) i sad me i muz uvjerava da covjek valjda zna sta prica:mad: jel znas mozda koja onda boja ide za to? to bude neka akrilna ili? da mi ne uvale u trgovini nesto..
imam kolegu koji se bavi bravarijom pa ima kompresor za bojanje, on ce mi to lijepo srediti ako se stolar i dalje bude pravio lud(promijenila bi ja sad i stolara, al nemam vremena trazit drugog, ovaj stvarno super radi-al je pobornik one "kad je drvo nek se vidi da je drvo"...:rolleyes:)

bulthaup
26.08.2010., 11:07
Vjerovatno se mora prvo staviti neka temeljna boja, a onda kasnije sto vise slojeva to bolje.

Stolaru je vjerovatno zao, jer ljudi cesce farbaju mediapan, ali ako ti hoces bijelo samo naprijed.

Ojfe se razumije u farbanje, pa ce ti ona vjerovatno kasnije nesto napisati. (sada ima puno posla):)

Amarillis
26.08.2010., 11:17
ma nama je specificna dimenzija sobe i bas nam ide iskljucivo dim 140x200 a u trgovinama nismo nasli nista "cestito". u sobu ne mogu staviti krevet u boji drveta jer ne ide s nicim i tako da mi mora biti bijel. i sta da ja covjeku radim kad mi ne trebaju nikakvi godovi... ajde fala bogu da se to moze ipak lijepo cisto bijelo pobojati:s :cerek: a sadi ja moram ici nesto malo(napokon mirne duse:D) raditi... :zubo:

sijandraffm
26.08.2010., 17:52
[QUOTE=Amarillis;28545594 znaci nisam luda i to se moze!!! :cerek::cerek:
mene stolar uvjerava da se lazurit bojom to boja i da nema druge boje za drvo (a ja znam da je ta lazurit onako prozirna da se godovi vide)...)[/QUOTE]

naravno se moze:rolleyes: jepemti nase majstore:mad::mad::mad: nema druge boje za drvo:rolleyes::flop:

ako zelis da ti se ne vide godovi, kupis lak u bilo kojoj boji, osim prozirnog naravno, lak zatvara povrsinu i stvara sasvim zatvorenu povrsinu. a lazure upijaju u drvo, tako da se godovi i dalje vide.

Aoife
26.08.2010., 18:25
Amarillis, drvo se može farbati u bijelo. Postupak je brušenje - nanošenje 1 ili 2 sloja temeljnog laka za drvo - nanošenje 1 ili 2 sloja završnog bijelog laka.
Ako to radi profesionalac, to može izgledati profesionalno - a ako ti to nije presudno, možeš i sama.
Koji konkretan lak je najbolji / najkvalitetniji, za to ipak nisam stručna - bolje da pitaš nekog tko se time bavi, ili u dućanu sa lakovima.

easium
04.09.2010., 13:33
Amarillis naravno da se moze ofarbati u bijelo!
evo upravo sam ja prefarbao svoju komodu koja je prvotno bila u boji bukve
a sada je bijela :)

1. dobro izbrusio (obavezno) da skinem glatki sloj.
sa 120 i 180..
2. nakon toga sam premazao sam kvalitetnom temeljnom bojom
(HALFPRIMER) i sve prošao valjkom za lak
(ne ostavlja one štrafte od kista)..
3. dok se dobro osušilo, cca 8h opet sam malo pobrusio sitne neravnine
ali sad sa 320 brusnim papirom.
4. prošao isti postupak još jednu ruku.. (halfprimer i blagi brusni papir)

5. prva ruka PU-GLOSS laka, brušenje
6. druga ruka laka i to je to :top:

p.s.
obavezno između lakiranja i prije brušenja ostaviti dovoljno vremena da se sve dobro posuši..
zezancija je..
meni je cijeli postupak trajao više dana, ali sam zadovoljan ishodom :)

kako je sve ispalo, šaljem u privitku

murtila
04.09.2010., 14:15
ma nama je specificna dimenzija sobe i bas nam ide iskljucivo dim 140x200 a u trgovinama nismo nasli nista "cestito". u sobu ne mogu staviti krevet u boji drveta jer ne ide s nicim i tako da mi mora biti bijel. i sta da ja covjeku radim kad mi ne trebaju nikakvi godovi... ajde fala bogu da se to moze ipak lijepo cisto bijelo pobojati:s :cerek: a sadi ja moram ici nesto malo(napokon mirne duse:D) raditi... :zubo:

MM je lakirao vrata koja isto imaju godove i vidi se struktura drva i htio je da se to vidi :mrzim to: i uzeo je prozirni lak, a vrata od WC-a s unutrašnje strane (ta ista s godovima) sam htjela bijela i tu mi je udovoljio i uzeli smo bijeli lak
i naravno da se ne vidi drvo
a postupak ti je već opisan od Aoife i Easium

Mi smo radili sa Caparolom i odličan je, i škure smo lakirali sa istim (naravno zelene boje) i izgledaju kao nove novcate, boja je stvarno kvalitetna i zadovoljni smo poprilično s njom
a imaš i od Duluxa za kojega kažu da je odličan,
tako da ima brandova koliko hoćeš

easium
04.09.2010., 15:53
Amarillis naravno da se moze ofarbati u bijelo!
evo upravo sam ja prefarbao svoju komodu koja je prvotno bila u boji bukve
a sada je bijela :)

1. dobro izbrusio (obavezno) da skinem glatki sloj.
sa 120 i 180..
2. nakon toga sam premazao sam kvalitetnom temeljnom bojom
(HALFPRIMER) i sve prošao valjkom za lak
(ne ostavlja one štrafte od kista)..
3. dok se dobro osušilo, cca 8h opet sam malo pobrusio sitne neravnine
ali sad sa 320 brusnim papirom.
4. prošao isti postupak još jednu ruku.. (halfprimer i blagi brusni papir)

5. prva ruka PU-GLOSS laka, brušenje
6. druga ruka laka i to je to :top:

p.s.
obavezno između lakiranja i prije brušenja ostaviti dovoljno vremena da se sve dobro posuši..
zezancija je..
meni je cijeli postupak trajao više dana, ali sam zadovoljan ishodom :)

kako je sve ispalo, šaljem u privitku

evo slika :)

Amarillis
04.09.2010., 20:07
uh, havla na savjetima! stolar je stari koji pravi namjestaj, a sin mu boja-pa smo se sa sinekom sve dogovorili:top:
ali ovo ce mi odlicno doci da si i sama jednu komodu pofarbam dok ne kupimo novu!! ova komoda je mrak, nikad ne bih rekla da je to netko sam bojao. u ponedjeljak idem kupiti lak i bacam se na farbanje!

murtila
06.09.2010., 13:50

odlično izgleda :top:

samo mene sad malo buni jel ti iverica ili nije:ne zna:
jer ovako na izgled, ta bukva izgleda kao iverica

a kažeš da si je brusio odnosno radio sve kako se i sa pravim drvom radi

Magali_B
23.09.2010., 14:27

Super izgleda :s Je li to drvo ili iveral?

Mi imamo krevet od iverala u boji bukve koji mi se nikako više ne sviđa, htjela bih ga obojiti u bijelo. Ali, po postovima koje sam ovdje pročitala to nije moguće? :ne zna:

Može li se ili ne?

teta pehta
21.02.2011., 23:34
može mi neko preporučit nekog (ZG i okolica) ko bi kvalitetno pofarbao crni drveni stol u bijeli - jel' to uopce moguce a da se vidi drvenasta struktura?..nebi se htjela sama petljat s tim ...

slavonka123
13.03.2011., 06:09
Pozdrav, pitanje, imam dvije sive stolice kao na slici, al bi htjela ofarbati u crveno, pa me zanima da li se to može prešpricati s onim lakom u spreju za aute ?

http://g-ec2.images-amazon.com/images/I/51zx-uSF6iL._AA280_.jpg

i drugo pitanje, koja je najbolja uljna prozirna boja za zidove u kuhinji?

hvala :)

_crni_[cro]
17.09.2011., 21:28
Pozdrav, imam pitanje u vezi moguće štetnosti boja itd...

Kanim obojati par ukrasnih letvica (na stolu i ormaru) te 2 stranice kreveta...
Imam alkidni emajl (boja za vanjsku i unutrašnju namjenu) i zanima me je li ta boja u redu za takvu namjenu, ima li kakvih "isparavnja" il nečeg.

Hvala

natasa 0209
01.10.2011., 15:19
Mene zanima da li je neko možda farbao plastične radne stolice.Kupila sam dvije crne sa točkićima zato što su bile povoljne.Sada planiram da ih tapaciram i obojim u bijelo.Pa molim za savjet čime je to najbolje bojati.Običan lak ili možda auto lak?I koliko puta da se prelakira?Imam laka bijelog,valjda je za drvo,jer smo u stanu smeđa vrata prebojili u bijelo.Da li mislite da može sa njim?:ne zna:A tim istim lakom nam je majstor obojio balkonsku ogradu.

ombia
01.10.2011., 16:08
Mene zanima da li je neko možda farbao plastične radne stolice.Kupila sam dvije crne sa točkićima zato što su bile povoljne.Sada planiram da ih tapaciram i obojim u bijelo.Pa molim za savjet čime je to najbolje bojati.Običan lak ili možda auto lak?I koliko puta da se prelakira?Imam laka bijelog,valjda je za drvo,jer smo u stanu smeđa vrata prebojili u bijelo.Da li mislite da može sa njim?:ne zna:A tim istim lakom nam je majstor obojio balkonsku ogradu.

Ja sam bojila auto lakom metal, a drvo bojom za drvo, ali.
Iako bojim sve i svasta i zadovoljna sam rezultatom, stolice su zeznuta stvar. Jer se povrsina sjedala intenzivno koristi. I tu mi je boja otisla nakon par mjeseci. Kad sam bojala vjesalice, ormar, stolic, sve je i dan danas kao novo.
Iako nisam shvatila tapicirala bi sjedalo, a bojila postolje ili?
Postolje je plasticno?

@Mala Huba odakle ti to da je epoksi pod toksican? Da je tome tako svi bi vec bili potrovani jer ga mnogo janvih ustanova ima.

natasa 0209
01.10.2011., 19:12
Da,ja bih tapacirala sjedište i naslon a postolje bojila.Samo kakvim lakom pošto je to plastika?

Aoife
01.10.2011., 19:23
Da,ja bih tapacirala sjedište i naslon a postolje bojila.Samo kakvim lakom pošto je to plastika?

Prvo trebaš staviti temeljnu boju za plastiku, a onda lak (bilo u spreju ili neki drugi). Koji lak je kvalitetniji i koji bi dulje držao, to nemam pojma

plava ricava
05.10.2011., 08:48
ja imam krevet boja trešnje mislim isto od iverala, nekako kao da je presvučen nečim gladak je, super mi odgovara i sad bi ga prebojala u bijelo jer mi je skupo kupit novi, sad me zanima jel ga ja trebam il ne izbrusiti???

Maya_78
23.10.2011., 12:39
može li se od iverala boje "izbijeljenog hrasta" nekim postupkom dobiti "tamni hrast" (da se vidi ta "struktura drva" odnosno linije)

sijandraffm
25.10.2011., 08:44
ja imam krevet boja trešnje mislim isto od iverala, nekako kao da je presvučen nečim gladak je, super mi odgovara i sad bi ga prebojala u bijelo jer mi je skupo kupit novi, sad me zanima jel ga ja trebam il ne izbrusiti???

obavezno brusiti, inace se nece primiti temeljna boja:mig:

može li se od iverala boje "izbijeljenog hrasta" nekim postupkom dobiti "tamni hrast" (da se vidi ta "struktura drva" odnosno linije)

ne moze se postici taj efekt na iveralu, samo na drvu, jer to nije prirodna tekstura.

Maya_78
25.10.2011., 09:20
znači, na iveralu mogu dobiti samo "lak efekt"?

sijandraffm
25.10.2011., 09:52
znači, na iveralu mogu dobiti samo "lak efekt"?

tako je.

Bayta
07.12.2011., 19:50
Trebam prebojati vrata koja je pas izgrebao. :cerek:
Vrata su drvena, ravna ploha. Sad su tamno smeđa, malo se sjaje. Počela sam sa šmirglanjem, ali kako imaju neke turbo male okomite ureze (pod prstom se ne osjete) u njima je ostalo boje.

E sad pitanje. Čime da to prefarbam? Kupila sam nešto što sam mislila da je boja za drvo (na kantici piše premaz za drvo za unutarnje i vanjske radove) i poslije skužila sto je to ustvari. Da li da obojam time pa nekim "lakom" da dobijem sjaj ili postoji neka boja (kako se to sredstvo točno zove?) kojom mogo obojati (znači jednim sredstvom) i dobiti boju + sjaj?

Bayta
09.12.2011., 14:06
Za slučaj da se pojavi neki laik s istim problemom kao što je moj bio, napisat ću što sam napravila. Nakon šmirglanja, pranja, kitanja (imali smo malu udubinu) i šmirglanja kitanog dijela, ofarbala sam vrata. Kupila sam neku Heliosovu boju, Tessarol koja je odlično prekrila sve nijanse koje su bile ostale na vratima. Bojala sam kistom od nekih 6 cm. Boja se sporo suši tako da se ne vide prijelazi između "blokova" kako sam nanosila boju.

Sretno svima i samo naprijed u "sam svoj majstor" pothvatima. :top:

BUBBLE JET
05.04.2012., 12:14
Sa čime obojati kašetu?:) ni jedna košara za povrće tipa krumpir, luk itd mi se ne sviđa i uzela bi naobičniju kašetu i ofarbala ju u bijelo. Sa čime?

oksnaps
05.04.2012., 14:01
Sa čime obojati kašetu?:) ni jedna košara za povrće tipa krumpir, luk itd mi se ne sviđa i uzela bi naobičniju kašetu i ofarbala ju u bijelo. Sa čime?

JOj ja ti koristim Swing boju (Bauhaus), bijela, na bazi vode, mat. S njom radim decoupage i farbam ormariće, vrata, plastiku, željezo, tegle za cvijeće....Boja je super i brzo se suši. jedna kantica ti košta 60-ak kuna.

ponekadslaba2
06.04.2012., 15:50

jednostavne stvarčice možeš obojiti akrilnom bojom koja je matrana i brzo se suši(jub decor npr-cca 55 kuna) ili u sjajnoj varijanti s lak bojom(luxal-cca 45 kuna):)

BUBBLE JET
11.04.2012., 08:54
Tnx cure, kad napravim, ovjekovječim ju ovdje da vidite moj prvjenac:)

Elabela
11.04.2012., 11:17
Da li znate kako bojanjem dobiti izgled kože iliti efekt narančine kože? Imam ladičar koji sam već bojala i sad bi opet malo promjene,ali ovaj put nebi glatki izgled.

sugababe156
14.04.2012., 11:23
U "Debbie Travis preuređuje" su na ormariću napravili uzorak kože tako što su ga prekrili gazom, namazali nekom smjesom i onda maknuli gazu. Kasnije su to još pofarbali i posjenčali ali se ne sjećam detalja.

Elabela
15.04.2012., 15:33
Našla sam.Baš kako kažeš,premazali su sa Venacijanskom žbukom,stavili gazu i premazali još jednom. Kad je bilo gotovo suho maknuli su gazu. Kad se skroz osušilo premazali su sa bojom.Ukratko objašnjenje. Sad sam kao pala s marsa,što je to Venecijanska žbuka i što bi bila zamjena. Možda bi bilo dobro i bez žbuke,samo boja. Trebala bi probati.

star 69
27.05.2012., 21:24
Useljavamo se u novi stan, sjetila sam se da moji imaju stol i stolice boje tresnje, dosta cvrsto, mislim da je iveral, sjedista na stolicama su tamno plava. Mislite li da je moguce prefarbati u bijelo sjajno ili u shaby chic ? A sjedala presvuci u neku svijetliju boju? Pokusali bi sami ili dali majstorima. mislim da bi to ispalo jeftinije nego kupovati novo ( ovo je stvarno cvrsto i kvalitetno samo mi boja ne pase )

vlovrec
22.07.2012., 21:50
Selim pitanje sa teme Boja za drvo.

Kako obojati drvenu policu koja je prirodne boje drveta (neka žutkasta bukva) samo lakirana, ja bi je obojila u bijelu boju, ali ne skroz bijelu, nego onako da izgleda kao izbjeljeno drvo.

Kupila sam neki lak u spreju i počela s tim i odmah je bilo vidljivo da ta boja pokrije skroz drvo i polica onda izgleda kao plastična. Ne vide se godovi uopće. Znači neka boja da malko prekrije to žutilo a opet da se vide ispod godovi drveta.

Polica sada izgleda ovako otprilike, mislim na ovu boju stola:

http://img215.imageshack.us/img215/324/klupskistolicvegas.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/215/klupskistolicvegas.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

A ja bi htjela da izgleda ovako

http://img853.imageshack.us/img853/6267/174866398002015889bw2gu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/174866398002015889bw2gu.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

beatriz-zg
22.07.2012., 21:58
Lakiranu ivericu u bijelo puno drvo na slici... Ne znam.

sugababe156
22.07.2012., 23:16
Mi smo gledali neke parkete od 800 kn po kvadratu, isto tako izbjeljene, i odustali smo kad smo saznali da to nakon 2 godine požuti (i to ne ravnomjerno).

Aoife
23.07.2012., 18:47
Selim pitanje sa teme Boja za drvo.

Kako obojati drvenu policu koja je prirodne boje drveta (neka žutkasta bukva) samo lakirana, ja bi je obojila u bijelu boju, ali ne skroz bijelu, nego onako da izgleda kao izbjeljeno drvo.

Kupila sam neki lak u spreju i počela s tim i odmah je bilo vidljivo da ta boja pokrije skroz drvo i polica onda izgleda kao plastična. Ne vide se godovi uopće. Znači neka boja da malko prekrije to žutilo a opet da se vide ispod godovi drveta.

Ako si sigurna da je to pravo drvo a ne iveral, onda ti ne treba boja za drvo nego bajc za drvo, pogledaj negdje gdje se prodaju parketi. Nakon bajcanja treba lakirati bezbojnim lakom

Mi smo gledali neke parkete od 800 kn po kvadratu, isto tako izbjeljene, i odustali smo kad smo saznali da to nakon 2 godine požuti (i to ne ravnomjerno).

Moj bijeljeni parket ima već 4-5 godina, i nigdje nije požutio niti postao neravnomjeran

finky
05.08.2012., 11:55
mogu li novi metalni ormarić, neoštećen i bez ogrebotina i sl., prebojati autolakom u spreju ali direktno, bez brušenja i skidanja prvotne boje?

površina je posve glatka a finiš je sjajni, nema nikakvih plastičnih ili dijelova od drugih materijala

hvala!

Čunga lunga
02.10.2012., 22:26
Trebao bi i ja savjet za bojanje prozora. Prozori su drveni i ružne crne boje, pa me zanima ako je moguče prozor obojati u bijelu boju ? Od kojeg proizvodjaca bi preporucili boju ?

toka13
08.10.2012., 09:29
pozdrav!
imam i ja pitanjce, pa molim malu pomoć, naime prefarbala bi krevet, drveni, sad je onak svijetli boje bukve(ak se ne varama-klasična boja većine namještaja) na njemu je lak, ja bi ga sad prefarbala u bijelu, i da površina bude , ravna i glatka i da se ne vide godovi. koju boju uzeti?, jer treba brusiti lak ili može boja preko laka?
i koja boja bi bila najbolja da to poslije ne smrdi i ne isparava.

murtila
08.10.2012., 11:22
pozdrav!
imam i ja pitanjce, pa molim malu pomoć, naime prefarbala bi krevet, drveni, sad je onak svijetli boje bukve(ak se ne varama-klasična boja većine namještaja) na njemu je lak, ja bi ga sad prefarbala u bijelu, i da površina bude , ravna i glatka i da se ne vide godovi. koju boju uzeti?, jer treba brusiti lak ili može boja preko laka?
i koja boja bi bila najbolja da to poslije ne smrdi i ne isparava.

ako je pravo drvo, prvo pobrusi, dovoljno ti je malo sa brusnim papirom sve to proć, da bolje uhvati boja..onda temeljnom pa lakom za drvo
a i ne moraš temeljnu, ja sam dosta toga radila i bez nje...
i uzmeš bijeli lak...mat ili sjajni, koji više voliš i lakiraj, s njim se neće vidit godovi
oni se vide ako uzmeš lazuru
a da ne smrdi..uzmi akrilni lak bijele boje

Trebao bi i ja savjet za bojanje prozora. Prozori su drveni i ružne crne boje, pa me zanima ako je moguče prozor obojati u bijelu boju ? Od kojeg proizvodjaca bi preporucili boju ?

naravno da je svako drvo moguće obojat
vezano za proizvođača, po meni je najbolji caparol ili dulux
ja najčešće koristim caparol i zadovoljna sam s njim

murtila
08.10.2012., 11:33
Ako si sigurna da je to pravo drvo a ne iveral, onda ti ne treba boja za drvo nego bajc za drvo, pogledaj negdje gdje se prodaju parketi. Nakon bajcanja treba lakirati bezbojnim lakom

napokon sam nakon 3-4 god. počela radit na foteljama :D
malo sam se izmučila sa skidanjem laka ali ok...
i vidim da je to neka bukva...iako je poprilično svijetla boja...čak bi mi bila dobra da je te boje, ali kad se lakira znam da neće ostat ista boja, i da mi se neće sviđat

jel se može posvijetlit to sa bijelom lazurom a onda preko bezbojim lakom ili mora bit baš bajc
ili ako želim neku tamniju recimo orah ...uzmem lazuru te boje oraha i s tim obojam i preko opet bezbojnim

Elektra
08.10.2012., 19:22

Prvo ih moraš ošmirglati i onda jednostavno kupi boju za drvo. Pripremi se na to da će ti ona najvjerojatnije smrditi par dnaa + morat ćeš sigurno dva sloja boje nanijeti. Za firmu ne znam, ja sam kupila neku boju u Bauhausu koju su mi preporučili i odlično izgleda :)

DANIELA30
12.10.2012., 13:41
Dragi moji, imam hrastova, teška, sobna vrata, koja su lakirana. Ja bi bojala u bijelo, al se bojim da ne uništim sadašnje stanje. Naime majstor mi je skup (vjerojatno). Ako mi netko može preporučiti boju, znači kad se oboja da mi se vide godovi i naravno lak preko toga

koke_st555
13.10.2012., 22:26
I meni treba preporuka koji proizvođač boje je najbolji za bojenje iverice, postupak znam, ali ne znam čije su boje ajmo reć među boljima

zokij
14.10.2012., 17:22
nije bas jednostavno s bojama , imao sam problema kad anije htjelo primit boja na boju , bolje pokazat šta se boja nekom tko zna taj posao pa pitat savjet

sijandraffm
14.10.2012., 22:24
napokon sam nakon 3-4 god. počela radit na foteljama :D
malo sam se izmučila sa skidanjem laka ali ok...
i vidim da je to neka bukva...iako je poprilično svijetla boja...čak bi mi bila dobra da je te boje, ali kad se lakira znam da neće ostat ista boja, i da mi se neće sviđat

jel se može posvijetlit to sa bijelom lazurom a onda preko bezbojim lakom ili mora bit baš bajc
ili ako želim neku tamniju recimo orah ...uzmem lazuru te boje oraha i s tim obojam i preko opet bezbojnim

murti, uzmi lak na bazi vode, onda ce ti ostati ta prirodna boja:mig:
provjereno na mojim foteljama!:)

Kakadu
17.11.2012., 14:09
dakle, uskoro se selimo, ali, nažalost, mnoge ćemo stare komade namještaja morati zadržati godinu - dvije dok ne skupimo novce za nove pa sam mislila neke od njih malo ušminkati.
imam stol i stolice od iverala stare kojih 10 godina, s tim da stolice imaju neki užasni izblijedjeli svijetlo plavi tapecung. njih bih svakako pretapicirala, ali bavim se mišlju da obojim i stol i stolice u bijelo. pročitala sam cijelu ovu temu (a totalni sam amater) i nisam ništa pametnija; neki savjetuju šmirglanje iverala, neki viču nipošto, pa jedni preporučuju boju u spreju, a drugi onu koja se maže, pa vrsta boje - za drvo ili metal ili nešto treće, pa sve ostalo... bila bih zahvalna ako me netko pouzdan savjetuje.
drugi problem, čak i ako skužim kako ću najbolje sve to obojati, je sama ideja bojanja stola. jedaća ploča je malo oguljena, a njeno korištenje podrazumijeva svakodnevno prolijevanje i brisanje pa se bojim da se boja ne bi brzo počela guliti. možda bih mogla preko jedaće ploče zalijepiti foliju, a ostatak obojati? hoću li moći dobiti istu nijansu boje?
uglavnom, što mislite, je li moguće sve to izvesti da na nešto sliči ili da se kanem ćorava posla?

beatriz-zg
17.11.2012., 15:28
Nisam ni ja nikakav stučnjak, ali evo, iz mojeg iskustva sa farbanjem namještaja.
Za iveral - kupi najfiniji brus i njim ostrugaj sve površine. Ne sa ciljem da skidaj boju nego masnoću i prljavštinu. Ne bi vjerovala kad se približiš namještaju koliko je prljav i mastan. Zatim sve te površine operi razrjeđivačem. Prije ikakvog farbanja potrebna je dobra priprema; dakle zaštita okolnog prostora od boje i nekakve letvice ili nešto na što ćes staviti stolice tako kad ih farbaš, možeš ofarbati stolice do kraja odnosno do poda.
Zatim dvije ruke idu baznom bojom za drvo.Kad se to posuši tako da nije nimalo ljepljivo, onda sa najfinijim brusom pobrusi sve nepravilnosti, tragove curenja boje dok one dlake od kista što ispadaju i na najskupljim kistovima, čačkalicama diži odmah do farbas.
Zatim idu dvije ruke boje za drvo. Ja kupujem na bazi vode jer manje smrdi. S tim da ako želiš bijeli namještaj, onda bih ti preporučila da iz palete sive uzmeš najsvjetliju. Ona je gotovo kao bijela, ali nije bijela ona već smiksana boja u kanticu. S ovom drugom navedenom dobit ćeš efekt ordinacije iz 80-ih godina. Baš seljački ispadne. Stol bih isto prefarbala, ali bih gore stavila izrezano staklo. I to bijelo, a ne obično prozirno jer ćeš dobiti zelenkasti odsjaj na bijelom stolu.

Tapeciranje je jednostavnije od peći palačinke, u youtube ukucaj neki tutorial. Ako mogu sve američke kućanice, možeš i ti. Good luck :)

Kakadu
17.11.2012., 19:53
kako to izgledaju ordinacije iz osamdesetih? ne privlači me, moram priznati, bilo kakva siva, radije bih bijelo bijelo. :D ova završna boja za drvo, ima li je u spreju ili se mora nanositi kistom? mora li preko toga još ići lak?

beatriz-zg
17.11.2012., 20:01
Nisam sugerirala sivu, nego da iz paleta boja uzmeš najsvjetliju, a to je gotovo bijela. Ugl., ako mene pitaš za savjet, nemoj kupovati gotovu bijelu boji u limenci jer ne valja. Ja ne farbam nikakvih sprejevima, to se sve neravnomjerno raspršuje. Farbam kistom i onom spužvicom na valjku. Nikad ništa nisam lakirala.

Kakadu
17.11.2012., 20:26
beatriz-zg, sori, ja se u to stvarno ne kužim, ali kako to da siva valja, a bijela ne valja? čula sam da recimo dulux boje valjaju, ali nikad nisam čula da unutar jednog "brenda" jedna boja valja, a druga ne. koje ti boje koristiš (mislim kojeg proizvođača)?

beatriz-zg
17.11.2012., 20:37
Ja sam mislila na one gotove boje nepoznatih proizvođača. Gotova bijela boja za drvo. Fabrajući njima dobila sam stolice koje, gotovo, pa plastične djeluju. Ne sviđa mi se kako to na kraju izgleda.
Po meni je bolje na odjelu boja i lakova, gdje se miješaju boje, uzeti najsvjetliju iz palete sive, bež. Svejedno je jel Dulux ili Swingcolor.

Xanthe
18.11.2012., 07:38
dakle, uskoro se selimo, ali, nažalost, mnoge ćemo stare komade namještaja morati zadržati godinu - dvije dok ne skupimo novce za nove pa sam mislila neke od njih malo ušminkati.
imam stol i stolice od iverala stare kojih 10 godina, s tim da stolice imaju neki užasni izblijedjeli svijetlo plavi tapecung. njih bih svakako pretapicirala, ali bavim se mišlju da obojim i stol i stolice u bijelo.

Možeš ih obojiti u koju god boju želiš, ne kužim ovo bijelo ne može, bež može. Evo što smo mi napravili lani, jer smo također trebali privremeno rješenje do kupnje novog namještaja. :mig:

http://img853.imageshack.us/img853/4917/cimg3338f.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/cimg3338f.jpg/)
http://img94.imageshack.us/img94/1225/cimg8456.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/cimg8456.jpg/)

http://img703.imageshack.us/img703/6807/cimg3333s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/cimg3333s.jpg/)
http://img231.imageshack.us/img231/8501/cimg7399.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/231/cimg7399.jpg/)
http://img211.imageshack.us/img211/1686/cimg7401.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/211/cimg7401.jpg/)

EDIT: Bila je gotova boja nepoznatog proizvođača, u živo je više bijelo, fotić je uvijek povlačio crveno od parketa, pa ispadne sve par nijansi tamnije.
Ne farbaj kistovima, nego valjčićima i doći će 10 puta ljepši nanos boje nego kistom. :mig: Osim ako ne želiš shabby, onda je kist obavezan. :)

Kakadu
18.11.2012., 09:42
Xanthe, ovo izgleda super. jeste li slijedili istu proceduru kao beatriz-zg? možeš li se sjetiti koju ste bijelu boju vi koristili?

Xanthe
18.11.2012., 09:54
Da, osim kista, mi smo koristili valjčiće za farbanje svog namještaja i drvenih prozora. :mig:
Boja je bila ova, a lak je bio od istog proizvođača, također bijeli. Sretno!
http://www.supercolor.hr/Repository/Slike/Slike_proizvoda/PRIMERI/hempalin_und_v.jpg

Kakadu
18.11.2012., 10:05
znači, vi ste nakon bojenja i lakirali? jeste li prije bojenja namještaj pripremali na isti način kao beatriz-zg (šmirgl papir+razrjeđivač)? koliko ste ruku čega nanosili, sjećaš li se? sori ako sam dosadna, ali nisam baš najspretnije stvorenje na svijetu i o svemu ovome nemam pojma pa se bojim da ću samo napraviti štetu.

Xanthe
18.11.2012., 10:12
Ma nećeš, zaista. Na kraju skužiš da svi više vole izmišljati toplu vodu oko toga nego što je stvarno zahtjevno. :D Mi smo ošmirglali, ne znam koja granulacija je bila, mislim 100, ''pomeli'' prašinu sa metlicom, prebrisali lagano vlažnom krpom i farbali. Drugi sloj može već nakon 4-5 sati, ne znam točno kako piše na kantici, ali smo mi ipak to drugi dan prefarbali drugi put. Ošlajfali smo sa jako finim brusnim papirom (220 :misli:), i prelakirali. I to ti je sve. Sjedištima na stolicama smo stavili debelu spužvu i klamali materijal cm po cm. Ručkice na ormariću smo skinuli, kitom za drvo popunili rupice i ušarafili nove ručkice. :mig:

Kakadu
18.11.2012., 10:39
znači:
1. dan - brušenje, čišćenje, nanošenje 1. ruke bazne boje za drvo (koja je bezbojna i služi kao podloga)
2. dan - nanošenje 2. ruke bazne boje za drvo
3. dan - brušenje i nanošenje 1. ruke prave boje za drvo (bijele)
4. dan nanošenje 2. ruke prave boje za drvo
5. dan - brušenje jako finim brusnim papirom i lakiranje
Jesam sve dobro shvatila? :D

Xanthe
18.11.2012., 11:02
Temeljna boja za drvo ide u 2 sloja, kažem, možeš isti dan obje ruke pofarbati, ako ti se osuši prvi sloj. Fino šmirglanje...ali nije to sad šmirglanje, samo prođeš kao da brišeš krpom.
Na tu temeljnu boju ide lak za drvo. Sve to ti je u bijeloj boji, i boja i lak. :mig: Mi smo stavljali 1 sloj laka, bilo je dovoljno. I to je to, sad sam se pogubila u ovim tvojim bojama, čini mi se da imaš i viška. :zubo:

Kakadu
18.11.2012., 11:12
joj, sad sam se ja totalno zbunila, a mislila sam da sam sve dobro shvatila. :(

Lorraine
19.11.2012., 15:22
Trebam savjet. Kupila sam jučer pregradnu policu u Emmezeti (nikad više, al' ajd):
http://www.emmezeta.hr/repository/images/_variations/f/c/fc0c323ac414bc18e349005b8c86e6aa_category_large.jp g

I dok sam skidala naljepnicu s gornje ploče na gornjem lijevom rubu, digla se boja :503: Milimetarski papirnati sloj boje, točnije. Kako to obično biva, taj komadićak bez boje je okrenut prema prolazu i doslovno bode u oči. Sad me zanima čime to prefarbati? 2cmx1cm površine? Nekakvim posebnim bojama? Mogu li poslužiti one iz Mullera?

GloriaFox
16.02.2013., 19:47
Pozdrav!! :)

Imam bijeli ormarić za cipele kojem želim udahnuti živost tj. cijelom hodniku fali života...

Trenutno ima samo obični neki bijeli premaz, neznam da li je ikad sjajio, no izgleda grozno. Nisam sigurna je li iverica, djeluje mi črvršće/tvrđe no namjeravam ga prvo šmirglat.

Pošto je bijeli, zanima me koliko premaza temeljne boje trebam i trebam li ju uopće? Također, željela bih da izgleda lakirano, modernije. Pošto će biti zelene boje, postoje li boje koje automatski daju takav sjaj ili moram i lak kupiti?

Pročitala sam da je bolje bojati valjkom, odnosi li se isto i za lak ili lak kistom?

I pošto je boja baš u boji, je li potrebno dva premaza?

I posljednje pitanje: ono naknadno šmirglanje prije lakiranja da li je to preporučjivo u mom slučaju zelene boje?

Hvala svima!!! :cerek:

šalica-kave
16.02.2013., 21:17
iz svog iskustva sa bojanjem namještaja mogu ti reći da svakako trebaš šmirglati između svakog sloja, ispadne neusporedivo bolje nego kad se ne šmirgla. svakako bijelu temeljnu boju, barem jedan sloj. čak i više ako je podloga loša ili izrazito tamna. ja ne volim boje sa već pomiješanim lakom u sebi, izgledaju mi masno :ne zna: ja zato kupujem boju bez laka, pa nakon toga lakiram!

beatriz-zg
17.02.2013., 07:35
Trebam savjet. Kupila sam jučer pregradnu policu u Emmezeti (nikad više, al' ajd):
http://www.emmezeta.hr/repository/images/_variations/f/c/fc0c323ac414bc18e349005b8c86e6aa_category_large.jp g

I dok sam skidala naljepnicu s gornje ploče na gornjem lijevom rubu, digla se boja :503: Milimetarski papirnati sloj boje, točnije. Kako to obično biva, taj komadićak bez boje je okrenut prema prolazu i doslovno bode u oči. Sad me zanima čime to prefarbati? 2cmx1cm površine? Nekakvim posebnim bojama? Mogu li poslužiti one iz Mullera?

A da ti ovo reklamiraš?

sunce moje
19.02.2013., 14:38
Vidim da za iveral koristite neku normalnu temeljnu za drvo. Prije je netko spominjao neki primer s kojim se može farbati a da se nemora prije prebrusiti. Pa ako netko zna koji je to točno primer bila bih zahvalna.

šalica-kave
19.02.2013., 14:42
Vidim da za iveral koristite neku normalnu temeljnu za drvo. Prije je netko spominjao neki primer s kojim se može farbati a da se nemora prije prebrusiti. Pa ako netko zna koji je to točno primer bila bih zahvalna.

mislim da je primer engleska riječ za temeljnu boju :ne zna: u svakom slučaju, brušenje uistinu nije problem. ne treba površinu ostrugati "do srži", samo lagano proći da se prljavštine odstrane i bolje bolje prijanja. nije problem, doista :top:

u svakom slučaju, možes pitati u dućanu specijaliziranom za boje, oni sigurno znaju bolje!

sunce moje
19.02.2013., 20:36
Ma pitam za taj "primer" jel znam da postoji takav za staklo, metal, plastiku, znači za glatke materijale koje želiš farbati. Ja imam neki talijanski ali to je iz onih hobi dućana, jako mala bočica, a i dosta je skup da bi s njime farbala ormar. Budem probala onda stadnardnom metodom brušenje+temeljna+lak.

BUBBLE JET
07.03.2013., 11:51
Imam carrello iz Ikee
http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/70240351/
kojeg nisam ofarbala kad sam ga kupila, držala voće na njemu i naravno kako meni voće istruli, tako je carrello sav u flekama. Ofarbala bi ga sa (još neznam dal farbom iz Ikee ili nekom drugom), pa kakva je procedura, kako da očistim te fleke?

Elabela
07.03.2013., 21:54
Imate ideju kako skinuti boju i lak sa fuga na benkovačkom kamenu.
Muž je to obojao kad je postavio kamen na dimnjak. Ja sam iz pristojnosti pričekala par godina da to maknem i sad bi bilo vrijeme da to ode ća. Probala sam strugati sa čeličnom četkom,ali to se baš i neda.
Ne znam da li bi mi pomogao razređivač ili bi s njim to samo razmuljla.

murtila
08.03.2013., 00:04

Ma pitam za taj "primer" jel znam da postoji takav za staklo, metal, plastiku, znači za glatke materijale koje želiš farbati. Ja imam neki talijanski ali to je iz onih hobi dućana, jako mala bočica, a i dosta je skup da bi s njime farbala ormar. Budem probala onda stadnardnom metodom brušenje+temeljna+lak.

ne znam jel ti već kasno za odgovor, ali kao šta su ti rekli, primer jer temeljne boja
mislim da sam ja spominjala taj primer

imaš od duluxa neki za koji piše da može baš na melamin, staklo, pvc, drvo, metal...znači razne materijale, al ne znam sad točno jel na bazi vode, odnosno dal posli njega moš samo sa vodenim, mislim da ne možeš, ali nisam sigurna, pogledaj malo na njihovoj stranici

a ja sam uzela primer od caparola "acryl haftprimer" ..isto za razne površine.. i u dućanu mi je čovik rekao da nakon njega treba samo sa vodenim lakom lakirat, i uvjeravao me u to jer na deklaraciji piše tako, međutim na samoj teglicii piše da može i vodeni i ovaj drugi, i zato sam se i odlučila za njega, jer imam više kombinacija

i s njim sam prošla ladice u sobi koje su kao neki furnir i to crveni
htjela sam malo to prvo pobrusit, i na jednoj jesam (kao šta su već rekli, to se samo malo pomega sa brusnim papirom,) al onda sam odustala i direktno išla na to, naravno prvo dobro očistila od prašine, masnoće.. čega već ima
prva ruka je već skoro sve pokrila, al bolje dat dvi ruke, ..i to sam sa kistom radila, strašno brzo se suši pa moš drugu ruku dat vrlo brzo (ako ti je tamno i oćeš u svijetlo, bolje dat dvi ruke..a ako nije ili oćeš u tamno, onda i ne treba
inače ladica je crvena a rubna traka je crna koja se nije nigdi ni nadigla ni uništila (ali nije ABS jer ga nije ni bilo prije 30 god, ) ...pa sam i tu crnu traku isto prošla..i super je uhvatilo i na nju
i sad preko toga ide lak koje god boje..a prije toga samo malo taknit finim brusnim velike granulacije
ali još nisam lakirala jer se mislim koju ću boju..a to ću ipak sa valjkom

BobicaBo
09.03.2013., 18:45
ladičar trešnja (http://www.emmezeta.hr/namjestaj/dnevni-boravak/komode-i-ormarici/15916/naia-komoda-4-ladice-tresnja/)

što je ovo? iveral, furnir? i kako se ovo farba?
naime moja jadna dječica imaju takve dvije komode u dječjoj sobi - a ono baš im ne stoje lijepo, i sad bi ja možda i krenula u bojanje da znam odakle krenuti!
jel netko bojao ovako što?

@murtila - jel to možda taj furnir koji ti spominješ?

svaka pomoć je dobrodošla :D

murtila
10.03.2013., 18:48
ladičar trešnja (http://www.emmezeta.hr/namjestaj/dnevni-boravak/komode-i-ormarici/15916/naia-komoda-4-ladice-tresnja/)

što je ovo? iveral, furnir? i kako se ovo farba?
naime moja jadna dječica imaju takve dvije komode u dječjoj sobi - a ono baš im ne stoje lijepo, i sad bi ja možda i krenula u bojanje da znam odakle krenuti!
jel netko bojao ovako što?

@murtila - jel to možda taj furnir koji ti spominješ?

svaka pomoć je dobrodošla :D

a ne bi ti znala reć jel tvoj furnir, ne vjerujem,
nisam ja ni za svoju bila sigurna al s obzirom da je odavno, i ima kao godove po sebi, (u istoj boji pa se i ne vide baš) a i bila je skupa tad za poludit pa pretpostavljam, a i na nekim dijelovima ormara i kreveta ima drvenih dijelova
ja kad sam je išla brusit, dalo se brusit bez problema i to sa brusilicom, a na papiru ostalo sve crveno, iveral ne znam bili se tako baš dao brusit

u svakom slučaju šta bilo da bilo...očisti od masnoće, prašine, kupi kvalitetni primer (evo sam ti napisala u postu poviše o dva dobra primera-temeljne i s njim daj dvi ruke, i onda lakiraj s kojom oćeš bojom

Kladi
10.03.2013., 19:00
u svakom slučaju šta bilo da bilo...očisti od masnoće, prašine, kupi kvalitetni primer (evo sam ti napisala u postu poviše o dva dobra primera-temeljne i s njim daj dvi ruke, i onda lakiraj s kojom oćeš bojom

ti lakiraš kistom, ručno ili špricaš kompresorom?

murtila
10.03.2013., 19:16
ti lakiraš kistom, ručno ili špricaš kompresorom?

ma ke kompresor :eek: da mi ga je imat

znači lakiram kistom i valjkom, ovisno..ili sam neke stvari i lakom u spreju, al zadovoljna samo sa stolicom kako je ispala, na nekim drugim stvarima mi se vide fleke

a šta je najtragičnije ..za kompresor , MM govorio kako ga ima , na kraju su te neke aparate šta većinu posudili i nikad dobili nazad, šta podijelili... pametni svekar kad su jednu garažu kraj firme čistili i micali, jer su išli ća od tu...on je to lipo ovome jednome rođaku i sličnima kojima bi spomenio da treba to maknit i da je to sve tu za bacit...pametni ljudi kad su vidili šta tu ima , pokupili većinu,
a bilo i novih radijatora i svega, bušilica...i dok se MM snašao , ovaj već sve to dao
a za kompresor zna kome ga je posudio al taj se pravi lud i kaže da mu ga je vratio..

ustvari mogla bi i sa kirbijem jer mi je dostupan...i ima mogučnost farbanja ali na vodenoj bazi..vidiš zaboravila sam na to..mogla bi s njim probat

Kladi
10.03.2013., 20:27
ustvari mogla bi i sa kirbijem jer mi je dostupan...i ima mogučnost farbanja ali na vodenoj bazi..vidiš zaboravila sam na to..mogla bi s njim probat

a kirbi ima posudicu za boju?

gledaj ovaj c/p
Jednom kada je boja nanjeta, možete nastaviti sa čipkom, decoupageom, bilo kojom tehnikom oslikavanja. Na koncu je sve potrebno polakirati LAKOM NA NITRO BAZI. Zašto? Pa zato jer bi akrilni lak za zaštitu skidao akrilnu boju, nužno je lakirati drugom bazom, a nitro je odličan za to. Isto tako, ako koristite nitro boje za bojanje namještaja, na kraju lakirajte akrilnim zaštitnim lakom. Dakle, podloga i zadnji lak moraju biti suprotnih baza. Eto, nadam se da sam odgovorila na vaša pitanja, ukoliko uredite neki komad namještaja od iverala, pošaljite mi slikicu da je objavim!

je li to točno? ...da na primer na vodenoj bazi ide nitro lak i obrnuto???

alveolina
10.03.2013., 21:09
ja recimo radim salvetnu tehniku i to i uvijek radim sve za akrilnim lakom,a bojam akrilnim bojama i nikad nije bilo problema. otkud ti taj c/p?
inače jako me veseli činjenica da mogu iveral farbati jer imam kutni element koji je u nekoj ružnoj boji drveta i želim ga u bijeloj boji. i super mi je što ne moram brusiti već samo nanjeti primer kojeg je murtila spomenula.

Kladi
10.03.2013., 21:22
ma gle...sad to ne mogu naći, uglavnom i ta i ova http://diomene.blogspot.com/2009/11/obojani-iveral.html pozivaju se na tu spomenutu Teu koja to kaže

alveolina
10.03.2013., 21:31
ma gle...sad to ne mogu naći, uglavnom i ta i ova http://diomene.blogspot.com/2009/11/obojani-iveral.html pozivaju se na tu spomenutu Teu koja to kaže

onda ako Tea tako kaže-to je zakon.

Kladi
10.03.2013., 22:20
onda ako Tea tako kaže-to je zakon.:rofl:

evo, našla sam:D http://hobbychic.blogspot.com/2009/09/ureivanje-namjestaja-od-iverala.html

murtila
11.03.2013., 17:22
a kirbi ima posudicu za boju?

gledaj ovaj c/p
Jednom kada je boja nanjeta, možete nastaviti sa čipkom, decoupageom, bilo kojom tehnikom oslikavanja. Na koncu je sve potrebno polakirati LAKOM NA NITRO BAZI. Zašto? Pa zato jer bi akrilni lak za zaštitu skidao akrilnu boju, nužno je lakirati drugom bazom, a nitro je odličan za to. Isto tako, ako koristite nitro boje za bojanje namještaja, na kraju lakirajte akrilnim zaštitnim lakom. Dakle, podloga i zadnji lak moraju biti suprotnih baza. Eto, nadam se da sam odgovorila na vaša pitanja, ukoliko uredite neki komad namještaja od iverala, pošaljite mi slikicu da je objavim!

je li to točno? ...da na primer na vodenoj bazi ide nitro lak i obrnuto???

da..kirby ima tu posudicu za boju :mig:
al to ne ide u oni osnovni kirby, već u dodatke

vezano za Copy/paste...jel se to odnosi samo na iveral...
znam da se znalo spominjat da ako ti je nešto prije lakirano sa recimo nitrom...neki komad namještaja (iako kako bi ja znala s čime je nešto lakirano već prije) obavezno ako će se ponovo lakirat ide suprotno..odnosno u tom slučaju akrilnim jer će se gulit, ali ako daš prvo temeljnu, onda mislim da to ne važi jer ta temeljna ustvari služi da to poveže ..

e to me uvik malo zbunjivalo
ali nije mi jasno ovo boldano...zašto bi ja nešto prvo lakirala samo bojom pa onda sa lakom kao zaštitom i ne kužim koje su to boje a koje lakovi
ja odma lakiram sa lakom..
doduše ja sam većinom i lakirala sa lakovima ali ne vodenim, msilim da je i MM vrata lakirao PUlakom
i ako već lakiram...lakiram sa lakom koji vjerovatno u sebi ima i zaštitu i nije mu potrebno dodatno lakiranje, pa bilo to akrilni ili ovaj drugi

vezano za primer, napisala sam gore sve o ta dva primera
pogledaj malo na stranici od duluxa vezano za taj primer koji je za melamin, staklo i svašta drugo...jer njega nisam koristila a kažu da je odličan, al koliko mi stoji u glavi kad sam gledala , nije na vodenoj i posli njega ne može vodeni lak...

i nisam ja rekla da na primer na vodenoj ide nitro i obrnuto nego da na taj od caparola "AcrylHaftprimer" mogu posli njega obe vrste laka, iako mi je čovik rekao da ne može, al na teglici piše da može, ..dok kod duluxovog ima bit ne može

al testirat ću ja taj caparolov i na nitro na neki komad namještaja:mig:

Kladi
11.03.2013., 17:34
akrilne se miješaju s vodom, nitro lakovi s razrjeđivačem i to nitro, jel tak?

ma znaš što....kad dođe do toga, otići ću u bauhaus, tražiti prodavača i reći mu što mi treba i za što, a on neka priča i još ću to sve proučiti na ambalaži.

možda sam ja tebe nešto krivo shvatila:ne zna: al uglavnom, hvala:)

BobicaBo
11.03.2013., 17:58
ja sad mislim ovako
kad smo mi ko djeca lakirali nokte lakom za nokte pa onda nakon par dana staviš lak preko laka i onda ako diraš onaj gornji lak rastopi donji lak
ali ako pustiš da se suši to je ok!
ili ono ako nemaš acetona pa lakom topiš lak i skidaš ga?! a?

to bi bilo to da isti lak topi lak ispod sebe? taj nitro topi nitro?! ono možda ga topi ako trljaš a možda se samo zajedno suše ako ih pustiš na miru?!
:ne zna:
a možda su u šumi!

Xanthe
11.03.2013., 19:16
Bobica, vidjela sam odgovor na Shabby temi, zaboravila sam da sam ti tamo komentirala. :zubo:

Nema puno šmirglanja, meni je poslužio balkon od 4 kvadrata za sve te radove!

BobicaBo
11.03.2013., 22:28
Bobica, vidjela sam odgovor na Shabby temi, zaboravila sam da sam ti tamo komentirala. :zubo:

Nema puno šmirglanja, meni je poslužio balkon od 4 kvadrata za sve te radove!

tenkju
daješ mi krilaaaaaa :mig:

gargamišamel
11.03.2013., 22:56
ja imam one akrilne boje na bazi vode iz hobby dućana za razne sitnice koje farbam. također imam lak na bazi vode. na njemu piše: nije pogodan za boje s lakom. ja sam ga koristila kao premaz kod mat boja, pa se niš nije desilo. mislim, ionak kod sjajnih boja nije potreban jer one sadrže u sebi lak. :ne zna:

Aoife
12.03.2013., 08:32
Nisam znala za to pravilo, ali evo kad se prisjetim zadnje što sam farbala je nekakav štok, i boja je bila na bazi vode, a temeljna boja je bila #$"%%&$###**$$%!!
Naime nestalo nam je razrjeđivača usred noći, kad smo htjeli očistiti ruke i pribor

murtila
13.03.2013., 12:59
akrilne se miješaju s vodom, nitro lakovi s razrjeđivačem i to nitro, jel tak?

ma znaš što....kad dođe do toga, otići ću u bauhaus, tražiti prodavača i reći mu što mi treba i za što, a on neka priča i još ću to sve proučiti na ambalaži.

možda sam ja tebe nešto krivo shvatila:ne zna: al uglavnom, hvala:)

ustvari zašto išta bojat sa nitrom..osim recimo možda parketa
a akrilne boje ne trebaš ni mješat sa vodom i možeš..ovisi..a i ide toliko malo vode
i da...lipo sve to sama proučiš, pročitaš, malo prije toga na gugl i eto...

Nisam znala za to pravilo, ali evo kad se prisjetim zadnje što sam farbala je nekakav štok, i boja je bila na bazi vode, a temeljna boja je bila #$"%%&$###**$$%!!
Naime nestalo nam je razrjeđivača usred noći, kad smo htjeli očistiti ruke i pribor

ne kužim ovo temeljna boja...:confused: kakvi su to znakovi :rofl:...koja je onda temeljna :ne zna:
i boja kojom si farbala ..jel boja ili lak
mene to sad skroz zbunjuje

lazure su većinom boje..temeljne isto, al lakovi :ne zna:

murtila
13.03.2013., 15:01
Kladi

a za onaj primer..krivo sam rekla..znači nakon tog primer caparola , ide premaz od akrilnog laka ili laka na bazi alkidne smole (al to su valjda oba akrilna, samo ovaj od alkidne smole malo se više čuje)
http://www.da-da.hr/hr/boje-i-lakovi/lakovi-za-metal/temeljni-premazi-na-bazi-vode/caparol-capacryl-haftprimer/

ja sam ove zadnje stolice bojala prvo sa njim kao temeljnom i nakon njega sa swing lakom (na njemu piše da je to premaz na bazi alkidne smole)
i bome je taj swing poprilično gust a i mastan, tako da čistim sa uljnim razrjeđivačem

i imaš tih akrilnih stvarno puno, raznih vrsta
mislim ima stvarno toliko toga da više ne znam ni ja sama, al ako je nešto sa akrilnom temeljnom, ..poslije nje ide akrilni lak i neće ga dizat
a ne nitro

to šta idu suprotni je mislim za nešto sasvim drugo..mislim baš kad ideš nešto lakirat šta je već lakirano...ali zato koristiš primer koji veže te dvi podloge pa to nije bitno

evo vidi vezano za oni copy-paste
po njoj temeljna boja triba bit drugačija od završnog laka..i na ovom gornjem linku vidiš da nije tako, a evo i
dulux primer koji sam u prije postovima spominjala je isto na vodenoj bazi ..ovi za melamin, staklo, pločice...svašta nešto..i nakon njega, završni ide ili vodeni ili alkidni..nikako nitro..znači vodeni ga neće ni dizat ni gulit
http://www.dulux.hr/dulux-trade-super-grip-primer/print/

zatim primjer završnog laka na bazi otapala...
http://www.dulux.hr/dulux-trade-satinwood/print/ mat
ili http://www.dulux.hr/dulux-trade-high-gloss/print/ sjaj
prije njega kao predpremaz ili temeljna ide isto takva,
znači na bazi otapala
http://www.dulux.hr/dulux-trade-undercoat/print/

alveolina
05.05.2013., 21:04
ekipa jel netko zna kako u Remaru restauriraju namještaj?jel to naprave kvalitetno ili sfušare?

gargamišamel
07.05.2013., 10:03
kupili smo ovu garnituru u ikeji: http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/60240035/
drvo nije tretirano, pa sam ga mislila lakirati sa bezbojnim lakom na vodenoj bazi. može preporuka koji je najbolji i koliko slojeva bi trebalo staviti.

murtila
07.05.2013., 16:15
kupili smo ovu garnituru u ikeji: http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/60240035/
drvo nije tretirano, pa sam ga mislila lakirati sa bezbojnim lakom na vodenoj bazi. može preporuka koji je najbolji i koliko slojeva bi trebalo staviti.

isti đir stola kao šta je moj veći i stolice
bez obzira šta nije tretirano, ja bi ga isto malo prvo takla sa brusnim papirom i onda lakirala...
po meni su najbolja ta dva šta ih uvik spominjem...dulux i caparol, a imaš još dobrih, hempel ili kako se već zove
ovisi koliko imaš toga lakirat, ako je samo stol, onda se ne isplati kupit veće pakiranje..od litre ili o,7 a kod mene recimo nema njihovih manjih pakiranja

dok u bauhausu ima i taj Swing i malo pakiranje od 0.375
budući da ti je stol, i da će se naslanjat na njega, ja bi uzela kvalitetniji
meni se taj swing na nekim djelovima već guli nakon par mjeseci, dok ovi drugi...ni nakon 4 god nisu

a koliko slojeva, to ćeš sama vidit, ovisi šta želiš, koji efekt želiš, jel ga lakiraš samo radi zaštite
meni je na vrata svaka sljedeća ruka davala tako dobar film, lipo na dodir, glatko ..ko vosak, al mat naravno
pošto je vodeni trebat ćeš min 2-3 sloja, al opet kažem..sama ćeš vidit

al meni je lip i ovakav bez lakiranja, koje će ga sigurno malo potamnit iako sandra kaže da njoj vodeni nije niti malo potamnio boju drva:ne zna:

gargamišamel
07.05.2013., 18:42
uz taj stol smo kupili i dvije stolice. ma lijepše mi je nekak kad je lakirano, pogotovo na dodir.
jel ima svih tih lakova u bauhausu ili ih moram negdje drugdje ići kupovat?
jel može bez brušenja (baš mi se i ne da to delati jer ima toliko rebara)?
muž je čačkao malo po uputama kaj se dobiju uz stol i piše da je premazan s nekakvim uljem, kao nekakva zaštita i da bi to trebalo svako malo raditi. čini mi se da stolice nisu. to valjda vrijedi samo ako se ne lakira. :ne zna:

Elabela
15.05.2013., 11:16
Murtila ili netko tko zna ili je koristio bijelu lazuru,koju da uzmem.
U mom malom selu od ponude ima Belinka(belton i beltop), Sadolin,Elaton,Helios i možda još koji.
Dakle nema Dulux niti ovih drugih koje vi upotrebljavate. Za belinku su mi rekli da belton i beltop požutu ako su u interijeru,jer su oni za van. Da li znate koji ne žuti s vremenom? Imam drveni elemenat u dječjoj sobi koji bi pobijelila,ali da se vide godovi.
Help

Xanthe
15.05.2013., 12:30
Helios je skroz dobar za namještaj.

Elabela
15.05.2013., 13:56
Xanthe,hvala draga. :) Onda Helios.

Xanthe
15.05.2013., 14:02
Ništa. :)

Mislim da je sa Heliosom bila farbana ova komodica u hodnicu (par stranica prije) jer su je imali tu u kvartu, a do Bauhausa mi se nije dalo ići. :)

Edit: farba je bila Hempel, al to je sve isto kad ti ne treba neka određena nijansa boje.

Leonarda Evich
11.06.2013., 16:40
Odlučila sam novu kuhinju od iverala obojati u bijelo, jer mi se nikako ne sviđa kako se uklopila u ovoj sada boji.
Da li bi bilo dovoljno staviti prvo primer pa zatim 2 ruke akrilne boje?

Jel baš nužan nitro lak na kraju, čujem da je otrovan,a ipak se radi o kuhinji.
Hvala.

Ovakva je kuhinja
http://i41.tinypic.com/fpfd4.jpg

0106
12.06.2013., 02:15
Ako nakon akrilne boje staviš nitro lak on će podići boju prethodnu i napraviti užas. Ili sve akrlno (pa i lak završni) ili sve nitro ili sve uljano. Ako hoćeš akrilno ima akrilni lak za parket koji je jako otporan i sija pa možeš njega kao završni sloj na belu.

Leonarda Evich
12.06.2013., 02:36
Ako nakon akrilne boje staviš nitro lak on će podići boju prethodnu i napraviti užas. Ili sve akrlno (pa i lak završni) ili sve nitro ili sve uljano. Ako hoćeš akrilno ima akrilni lak za parket koji je jako otporan i sija pa možeš njega kao završni sloj na belu.

Ovdje piše da mora biti suprotno.

Kopiram s neta:

Na koncu je sve potrebno polakirati LAKOM NA NITRO BAZI. Zašto? Pa zato jer bi akrilni lak za zaštitu skidao akrilnu boju, nužno je lakirati drugom bazom, a nitro je odličan za to. Isto tako, ako koristite nitro boje za bojanje namještaja, na kraju lakirajte akrilnim zaštitnim lakom. Dakle, podloga i zadnji lak moraju biti suprotnih baza.

0106
12.06.2013., 10:13
Nakon npr. nitro bele boje nije problem staviti akrilni lak jer nije jak i neće nagristi nitro. Ali kada staviš nitro preko uljane ili akrilne boje on nagrize. Po jačini od slabog ka jakom - akrilno, uljano, nitro, epoksilno. Moj ti je savet da probaš na nekoj dasci koja ti ne treba pa ako je ok ti farbaj. Ne znam odakle ova preporuka sa neta meni se čini besmisleno. Pitaj u farbari isto oni će ti još najbolju preporuku dati.

komedijašica
12.09.2013., 11:19
Prvo i osnovno, svima lijepi pozdrav!! Ovako, priznajem da sam se registrirala na forum samo zato da vidim vaša iskustva, i da vas zamolim za pomoć..Naime, imam jedan stari stolić, više mi liči na stari pisaći stol i željela bih ga preurediti. Problem je u tome što ne znam s čime ga prefarbati, da li treba skidati staru boju (s tim da gornja ploča-radna ploha izgleda kao "plastificirana"). U odličnom je stanju, znači-nema oštećenja, ogrebotina... Zanima me da li obavezno moram šmirglati stari sloj boje..pliz, pomozite ljudi, jer stvarno mu želim udahnuti neku ludu boju jer mi je doma ionak sve ludo. Hvala svima

alveolina
12.09.2013., 12:03
Prvo i osnovno, svima lijepi pozdrav!! Ovako, priznajem da sam se registrirala na forum samo zato da vidim vaša iskustva, i da vas zamolim za pomoć..Naime, imam jedan stari stolić, više mi liči na stari pisaći stol i željela bih ga preurediti. Problem je u tome što ne znam s čime ga prefarbati, da li treba skidati staru boju (s tim da gornja ploča-radna ploha izgleda kao "plastificirana"). U odličnom je stanju, znači-nema oštećenja, ogrebotina... Zanima me da li obavezno moram šmirglati stari sloj boje..pliz, pomozite ljudi, jer stvarno mu želim udahnuti neku ludu boju jer mi je doma ionak sve ludo. Hvala svima

mislim da ovo nije prava tema za ovo pitanje ali ja ću tu odg,a admin neka premjesti ako misli da postoji bolja tema (a ja mislim da postoji).ako je stol plastificiran onda nemoj šmirglati nego nanesi prvo primer,tj. premaz koji će pripremiti podlogu da se boja bolje hvata,a onda odeš u Bauhaus i tamo kupiš boju.imaš boju sa lakom ili kupiš posebno boju i posebno lak. Šmirglati možeš one dijelove koji nisu plastificirani. pretpostavljam da se radi o iveralu,a gore naljepnica.

0106
13.09.2013., 20:19
Najbolje da staviš sliku stola. Ako je plastificiran (ili furniran) opet bi trebalo prešmirglati ali jako blago samo površinski sloj (vodena 240 npr.) pa zatim farbati. Farbaj sa uljanom bojom (to ti je najsigurnije) i stavi preko toga kad se dobro osuši završni lak (najbolje za parket jer je najjači, akrilni) .

ProstNick
18.09.2013., 11:47
Farbaj sa uljanom bojom (to ti je najsigurnije)

pozdrav.

zašto je uljana boja najsigurnija? najpostojanije su ili šta?

komedijašica
18.09.2013., 12:46
Stavila bum slike, možda mi tak budete najbolje pomogli oko dvojbe što i kako... Moj stolić je identičan ovome (hehe, sliku sam našla na netu-neko ga je prodavao)..a meni je odličan zbog ovih "šarafstih" noga.. Sve prijedloge rado slušam,tj.čitam, prihvaćam. Za sada je moje iskustvo bojanja namještaja jedan mali stolček dječji-to je bila igrarija, ali ovo.... :ne zna:

komedijašica
18.09.2013., 12:49
sad sam skužila da sam nekaj zdrndala...ne znam kak uploadati slike jao,jao:503::504:

komedijašica
18.09.2013., 12:56
http://www.njuskalo.hr/image-bigger/stilski-namjestaj/stolic-hodnik-slika-576244.jpg aha, uspjela sam!!!

alveolina
18.09.2013., 14:31
komedijašica ako je ovo lakirano samo onda definitivno šmirglaj prvo.onda nanesi boju. e sad imaš boju u kojoj je odmah i lak tako da ne moraš kasnije posebno lakirati. možeš šta god hoćeš. možeš napraviti shabby,nacrtati nešto.naljepiti salvetu,rižin papir...a možeš samo ofarbati i tako ostaviti.ovisi kaj ti paše u prostor ;)
kupi si mali valjak od spužve,pazi da ne nanosiš previše boje da nebi dobila "suze",dobro razmaži boju i drži se jednog smjera :)
ove zavoje ćeš vjerojatno trebati sa kistom riješiti.

komedijašica
18.09.2013., 14:56
Hvala Alveolina puno na odgovoru..iskreno, nisam mislila nikak šabić raditi iako mi je predivan namještaj takvog izgleda. Nekako sam mislila baš opaliti kontru, pa obojati stol zeleno, ili plavu-pariško ili ne znam, narančastu..ma joj, bilokoju živu, divlju boju. I da, strah me radi ove gornje ploče jer ona je kao na rubovima sa lajsnama, pa ak krenem šmirglati da ne odvalim

alveolina
18.09.2013., 15:05
Hvala Alveolina puno na odgovoru..iskreno, nisam mislila nikak šabić raditi iako mi je predivan namještaj takvog izgleda. Nekako sam mislila baš opaliti kontru, pa obojati stol zeleno, ili plavu-pariško ili ne znam, narančastu..ma joj, bilokoju živu, divlju boju. I da, strah me radi ove gornje ploče jer ona je kao na rubovima sa lajsnama, pa ak krenem šmirglati da ne odvalim

plava pariška bi bila super :) ako je gornja ploha iveral sa naljepnicom imitacijom drveta onda nemoj šmirglati već stavi primer ;)

komedijašica
19.09.2013., 08:35
Ma znala sam da ću na forumu dobiti odgovore na pitanja...hvala Alve, mučas gracijas. Ak sve ispadne divno i krasno (čitaj-oku ugodno), bum objavila sličku. Hvala ti još jednom

alveolina
19.09.2013., 14:10
Ma znala sam da ću na forumu dobiti odgovore na pitanja...hvala Alve, mučas gracijas. Ak sve ispadne divno i krasno (čitaj-oku ugodno), bum objavila sličku. Hvala ti još jednom

nema na čemu!:mig:

0106
19.09.2013., 21:35
pozdrav.

zašto je uljana boja najsigurnija? najpostojanije su ili šta?

Iz par razloga :

- ako je prethodna boja nitro ili vodena uljana boja neće 'podići' boju ispod
- u odnosu na vodene ima mnogo puniji ton a ne smrdi kao nitro da crkneš
- u odnosu na nitro (koja se suši praktično odmah) uljanoj treba duže pa je lakše popraviti greške i doraditi

djon vejn
23.09.2013., 17:42

Evo boja baš za namještaj i ide direktno bez skidanja brušenjem furnira, melamina i sl.

http://www.les-decoratives.com/en/169-meuble-color-country-0l5.html

ProstNick
23.09.2013., 18:36
Iz par razloga :

- ako je prethodna boja nitro ili vodena uljana boja neće 'podići' boju ispod
- u odnosu na vodene ima mnogo puniji ton a ne smrdi kao nitro da crkneš
- u odnosu na nitro (koja se suši praktično odmah) uljanoj treba duže pa je lakše popraviti greške i doraditi

što se tiče nitro boja, koliko vremena nakon sušenja farbe - nitro farba još smrdi? nisam nikad farbala sa nitro farbama, pa ne znam.
jer uljane jako dugo smrde i to je velika mana. po mom, treba realno jedno mjesec dana da smrad namještaja ofarban uljanom bojom izgubi svaki trag, dakle kad prineseš nos da ne isparava ni malo na farbu. ovo posebno vrijedi ako se namještaj ne iznosi van da bude na otvorenom non stop dok se ne izlufta.

mislim da ću kupiti vodenu, samo ne znam kakva je postojanost kad se osuši, za uljanu znam. oh well. kakva god. ne mogu podnijet dugotrajno isparavanje uljane i taj smrad.

Aoife
24.09.2013., 09:22
Smrdi dok se farba, nakon dan-dva više ne smrdi. Uljana boja je malo specifična

oktogon
24.09.2013., 21:35
što se tiče nitro boja, koliko vremena nakon sušenja farbe - nitro farba još smrdi? nisam nikad farbala sa nitro farbama, pa ne znam.
jer uljane jako dugo smrde i to je velika mana. po mom, treba realno jedno mjesec dana da smrad namještaja ofarban uljanom bojom izgubi svaki trag, dakle kad prineseš nos da ne isparava ni malo na farbu. ovo posebno vrijedi ako se namještaj ne iznosi van da bude na otvorenom non stop dok se ne izlufta.

mislim da ću kupiti vodenu, samo ne znam kakva je postojanost kad se osuši, za uljanu znam. oh well. kakva god. ne mogu podnijet dugotrajno isparavanje uljane i taj smrad.

Vodeni PU Caparol- košta 100-150 kn 0,75 kg ovisno o tonu... nije tako zeznuta raditi kao nitro (radi sušenja) a ima dosta dobru "punoću".
Prajmer obavezan.
1 sloj prajmera i 2 sloja boja i bude dobro....s tim da se suši puno duže nego što piše na ambalaži (pod tim podrazumijevam sušenje na šmirglanje). Svaki dan 1 sloj i bude ok.

ProstNick
25.09.2013., 10:12
Vodeni PU Caparol- košta 100-150 kn 0,75 kg ovisno o tonu... nije tako zeznuta raditi kao nitro (radi sušenja) a ima dosta dobru "punoću".
Prajmer obavezan.
1 sloj prajmera i 2 sloja boja i bude dobro....s tim da se suši puno duže nego što piše na ambalaži (pod tim podrazumijevam sušenje na šmirglanje). Svaki dan 1 sloj i bude ok.

odlično, hvala ti.
još samo da znam koji prajmer :D ? imaju isto taj Caparol vodeni ili da tražim neki drugi?
tnx.

maler & CO.
25.09.2013., 20:39
odlično, hvala ti.
još samo da znam koji prajmer :D ? imaju isto taj Caparol vodeni ili da tražim neki drugi?
tnx.

Ovaj

http://www.tlocrt.hr/hr/capacryl-haftprimer-11

oktogon
25.09.2013., 20:52
odlično, hvala ti.
tnx.

Evo,taj koji je je naveo Maler.
Meni je ova Caparolova boja stvarno dobra a nije ekstremno skupa.

ProstNick
25.09.2013., 21:02
odlično, hvala Aoife, oktogon, maler & CO

komedijašica
30.09.2013., 11:24
Evo boja baš za namještaj i ide direktno bez skidanja brušenjem furnira, melamina i sl.

eh, sve je ovo divno i krasno, ali....ne znam baš da bi naručivala nekaj iz vanka, a pretpostavljam da nema ove boje kod nas za kupiti. No, bilo kak bilo, ovih dana (samo da bude sunčanije, bez kiše i tako to), namjeravam se baciti na posao, farbuckati, drmuckati..a we will see :jumping:

Kladi
01.10.2013., 22:35

divno! a gdje da je kupim???

Myrin
10.12.2013., 22:34
Totalno sam neuka, need help :) Htjela bi ofrlje prefarbati stare ljestve, da mi glume policu za držat ručnike u kupaoni. Pošmirglala sam ih i očistila (nekakve su srednje smeđe)
Htjela bi da su bijele ili zelene, ali da se vidi malo strukture drva ispod (ne želim da poslije izgledaju kao da su plastične)
Ima li ko savjet kakvu boju kupiti za to/gdje? Je li bolje farbati kistom/sprejem/valjkom/kako čime?
Hvala :cerek:

TRD1111
11.12.2013., 09:22
Totalno sam neuka, need help :) Htjela bi ofrlje prefarbati stare ljestve, da mi glume policu za držat ručnike u kupaoni. Pošmirglala sam ih i očistila (nekakve su srednje smeđe)
Htjela bi da su bijele ili zelene, ali da se vidi malo strukture drva ispod (ne želim da poslije izgledaju kao da su plastične)
Ima li ko savjet kakvu boju kupiti za to/gdje? Je li bolje farbati kistom/sprejem/valjkom/kako čime?
Hvala :cerek:

ja bih vam preporučio boju na vodenoj bazi njer uljane i nitro boje imaju intenzivan miris tako da ručnike nećete moći objesiti mjesec dana .jednostavno na oćišćenu i otprašenu površinu kistom nanesite boju,ako želite da se istiće struktura drva onda neka sloj bude tanji a ako vam je to manje bitno napravite to u više slojeva ali između svakog sloja potrebno je finim brusnim papirom proći površinu zbog boljeg prijanjanja

Myrin
11.12.2013., 14:04
Hvala !!
Kad već gnjavim, možda preporuka neke odgovarajuće boje?

TRD1111
11.12.2013., 18:49
Hvala !!
Kad već gnjavim, možda preporuka neke odgovarajuće boje?http://www.dulux.hr/proizvodi-1/boje-i-lakovi-za-drvo-i-metal/

djon vejn
12.12.2013., 00:22
eh, sve je ovo divno i krasno, ali....ne znam baš da bi naručivala nekaj iz vanka, a pretpostavljam da nema ove boje kod nas za kupiti. No, bilo kak bilo, ovih dana (samo da bude sunčanije, bez kiše i tako to), namjeravam se baciti na posao, farbuckati, drmuckati..a we will see :jumping:

Hehe, ne kaže se bez razloga "pretpostavka je majka svih zaj..."

Ima je ima. U Velekemu.

djon vejn
12.12.2013., 00:24
divno! a gdje da je kupim???

Vidi post iznad ;)

costa1234
13.01.2014., 14:27
Dobar dan,

Postavila bi radnu plocu u kuhinji te na stol u blagavaonici i u kupaonicu oko umivaonika lamerirano drvo (ono sto se za gazista stepenica najcesce koristi). Citam da se drvo moze lakirat, premazat uljem pa voskom, jos sam nasla neku 3 tehniku- smola koja se u alkoholu rastopi...al sve to mi se cini nekako «preslabo». Zanima me da li je postoji nesto trece, neki premaz/zastita za lamerirano drvo koje ce bit u doticaju sa vodom, vrucinom, kemikalijama (moram nekak oribat plocu za kuhanje). Ili neka alternativa a da nije prozirna folija :)

Pretpostavljam da je to jeftinije u nekim pilanama nego u Bau centrima...

Pozz!!!

marijabr
10.02.2014., 14:03
bok, zanima me da li je štetno udisanje mirisa koje ispušta namještaj nakon bojanja?
Bojala sam jednu komodu s bojom koju sam razrjeđivala s nitro razrjeđivačem (tu kombinaciju boje i razrjeđivača sam kupila na preporuku u bauhausu), i sad je prošlo već mjesec dana od bojanja, prvih tjedan dana komoda je stajala na otvorenome a sad u sobi, ali komoda i dalje ima jak miris pa me zanima da li je taj intezivan miris štetan??

PurpleDream
05.07.2014., 13:58
Haj :) Ne bih da zvucim kao neznalica, ali jel namjestaj od iverice i recimo ormari kupljeni u salonu i imam osjacaj da imaju po povrsini zalijepljeno nesto da izgledaju kao drvo:ne zna: ... ja bih takav namjestaj bojala, ali ne znam jel se moze :D

bulthaup
05.07.2014., 22:25
Vjerovatno ne.

free spirit
06.07.2014., 05:58
vjerojatno ipak da, uz prehtodno korištenje nekog all purpose color adhesive sredstva.

djon vejn
06.07.2014., 08:06
Ima u Bauhausu cijela linija Les Decoratives boja za namještaj. Ima i njihova boja koja ide direktno na ivericu tj furnir bez potrebe ikakvog mazanja najprije temeljnog premaza.

bulthaup
06.07.2014., 19:34
vjerojatno ipak da, uz prehtodno korištenje nekog all purpose color adhesive sredstva.

Sve se moze kad se hoce, ali je pitanje koliko ce to lijepo izgledati.

free spirit
06.07.2014., 21:39
spremam se ofarbati ružnu unutarnju stranu ulaznih vrata, pa se tješim da se to ipak može......

dazzling
07.07.2014., 13:33
Ja sam ovih dana ofarbala hrpu stvari od iverice i ok je ispalo, a ja sam totalni antitalent za takve stvari :-) ali imam volju :-)

Sent from my A1-811 using Tapatalk

crvenkapica33
07.07.2014., 15:20
spremam se ofarbati ružnu unutarnju stranu ulaznih vrata, pa se tješim da se to ipak može......

:kava:

ako smo mi uspjeli ona naša ružna plastificirana, može se sve.

susjeda je sa sprejem, mi smo valjkom.

ja sam čak i portafon pofarbala.

old_time
07.07.2014., 15:47
Ja sam ovih dana ofarbala hrpu stvari od iverice i ok je ispalo, a ja sam totalni antitalent za takve stvari :-) ali imam volju :-)

Mi volimo gledati slike :kava:

Crveni Mjesec
07.07.2014., 15:47
dazzling, koju si boju koristila? Sestra mi ima cijelu sobu od iverice ružne smeđe boje, a ja sam je uvjerila da se to ne može bojati. :ups:

old_time
07.07.2014., 15:50

I ja ,sa vanjske strane(s unutarnje je foto tapeta,pa je za sada ok dok mi ne dosadi).Daj kada odradiš to koju slikicu i recept:moli:

old_time
07.07.2014., 15:56
:kava:

ako smo mi uspjeli ona naša ružna plastificirana, može se sve.

susjeda je sa sprejem, mi smo valjkom.

ja sam čak i portafon pofarbala.

Jel ide i praimer ,pa boja?Koji proizvođać?Da li vam se na mjestima gdje se često dodiruje prstima ili ključem prilikom odključavanja s vremenom izlizala boja?
C33 molim te detalje,please.Ja odavno već razmišljam o farbanju,ali mm kaže da ne vjeruje da će to dugoročno biti ok.Mislili smo čak naručiti samo nove panele za vrata(protuprovalna) u drugoj boji,ali ova su pre nova da bih opet u njih ulagala toliko.

crvenkapica33
07.07.2014., 16:42
nismo stavljali primer pa je bilo više slojeva dok se nije prekrilo.

ništa se nije izlizalo :misli:

poslije sam nabavila primer pa sam ga na one plastične od roleta stavila i puno lakše sam pofarbala.

old_time
07.07.2014., 16:49
nismo stavljali primer pa je bilo više slojeva dok se nije prekrilo.

ništa se nije izlizalo :misli:

poslije sam nabavila primer pa sam ga na one plastične od roleta stavila i puno lakše sam pofarbala.

Aha...ok! Ništa,opustit ću se i ja u tu avanturu.
Stvar je u tome što em su vrata ružne boje,neka smeđa/mahagonij boja,em je susjeda promijenila vrata i stavila vrata boje slonove kosti,tako da bih i ja ofarbala svoja sa vanjske strane u tu boju da bude isto u hodniku.

crvenkapica33
07.07.2014., 17:03
mi smo izvana ostavili kako je bilo. pofarbali smo samo iznutra. mala smo zgrada stara sedam godina i grozno bi mi bilo da imamo različita vrata.

i naša su taj neki mahagonij. ostatak stolarije u stanu je bijele boje, podovi su jasen tako da stvarno ne znam što im je bilo da stave ovakva vrata. sva sreća da je keramika pristojnog izgleda tako da to nismo morali mijenjati.

old_time
07.07.2014., 17:19
mi smo izvana ostavili kako je bilo. pofarbali smo samo iznutra. mala smo zgrada stara sedam godina i grozno bi mi bilo da imamo različita vrata.

i naša su taj neki mahagonij. ostatak stolarije u stanu je bijele boje, podovi su jasen tako da stvarno ne znam što im je bilo da stave ovakva vrata. sva sreća da je keramika pristojnog izgleda tako da to nismo morali mijenjati.

Boldano,isto je i kod nas.Samo pet velikih stanova.Dva prizemlje(tu smo mi),dva prvi kat i na trećem jedan od 155 kvadrata.
Ali moja susjeda je cijeli stan uredila u boji slonove kosti ,pa je promijenila i sva vrata po stanu,tako i ulazna i sada ću se ja prilagoditi njoj da bar na našem katu bude isto:D Stolarija je nama isto sva bijela po stanu,a ploćice su bile po guštu izvođaća radova(ne i po mom) pošto je naš stan radio za sebe(on voli rustiku),ali sam ja zato sve prekrila parketom,isto jasen.Zato ću rasturiti kupaonu ....Briga me što je prilično novo:mad:

dazzling
07.07.2014., 18:21
Mi volimo gledati slike :kava:

Haha budem sutra fotknula kada odem u stan :)
Ali sve je jos u radnoj fazi :-)

dazzling
07.07.2014., 18:31
dazzling, koju si boju koristila? Sestra mi ima cijelu sobu od iverice ružne smeđe boje, a ja sam je uvjerila da se to ne može bojati. :ups:

Za djecje stvari boju na bazi vode.. Ta mi nije tak lijepo ispala, za antitalente kao ja se boljom pokazao sjajni emajl lak.. Ovaj prvi sam karistila http://www.omniscolor.hr/101/pokrivni-premazi-za-drvo smrdi i duze se susi, ali manje se vide greske.. U oba slucaja sam mrvu posmirglala, pa stavila sloj temeljne i dva sloja laka..

free spirit
07.07.2014., 18:57
Daj kada odradiš to koju slikicu i recept:moli:
mogu ti odmah dati recept (fotku ću kad konačno obavim akciju ulazna vrata): uzet ću crvenkapicu33 pod ruku i natjerat ju da mi pokaže koji prajmer i koju boju da kupim, a onda ću je zatočiti doma dok obavljam prvi dio posla.
to je plan. vidjet ću hoće li uspjeti.

U oba slucaja sam mrvu posmirglala, pa stavila sloj temeljne i dva sloja laka..
uspjela si pošmirglati gornji, glatko-plastični sloj? daj slike, molim te. pogotovo ako imaš snimljeno stanje prije zahvata.

dazzling
07.07.2014., 19:23
Nisam na zalost slikala prije.. nisam jako smirglala.. samo sam kao da brisem krpicom malo prosla brus papirom, iako mislim da bi isti efekt bio i bez toga..

dazzling
07.07.2014., 19:30
Evo dok ne odem u novi stan nesto sto sam prije nekih dva mjeseca bojala.. isto iveral.. dolje je bila smedja poklopac bez.. s tim da sam to radila u stanu, i sklanjala djecu od skrinje, dva dana sam muza i dijete slala spavati kod bake jer je smrdilo, pa sam zato ofarbala samo temeljnu i jedan sloj laka jer pise da se susi 16 sati, a muz je odbio trecu noc spavati van kuce, a ja nisam imala zivaca paziti da je djeca ne diraju i budu u drugoj sobi, pa sam odustala od treceg sloja..

http://i58.tinypic.com/2ii758n.jpg

na zalost nemam fotku od ranije..

dazzling
07.07.2014., 19:45
Isla traziti i nasla na nekoj prastaroj fotki se vidi malo skrinja i boja kako je izgledala

http://i59.tinypic.com/id7m6u.jpg

mali_cox
07.07.2014., 19:51
dazz a iveral je to baš, onako glatko na dodir :zubo:
meni na slikama super izgleda.
mi razmatramo opcije, na garderobi su fronte naravno bukva boje pa bismo to u bijelo. zvala sam neku firmu koja lakira iveral ali lik je bio takva poštenjačina da mi je rekao da mi je 3 puta jeftinije da kuzpim nove bijele fronte od iverala :zubo: na zadnje smo ostali na tome da poskidamo postojeće i kupimo nove bijele fronte.
ne usudim se bojati jer su velike, 2 klizna vrata, svaka cca 70cm, jedna normalna 60cm široka , od poda do stropa, znači 245cm cca. ne želim da se vide potezi ikakvi pa mi se ne čini dobra opcija bojati :ne zna:

dazzling
07.07.2014., 20:21
Je glatki ful iveral.. Onak plastificirani kao.. Cek sad sam se sjetila mislim da imam i fotkicu stepenica od kreveta sto sam farbala.. Doduse tek s prvim slojem, ali sutra stavim konacni proizvod :) tak su bukva boje bile kak opisujes.. Idem potraziti pa stavim..

dazzling
07.07.2014., 20:22
Ja bih probala na tvom mjesti.. Kantica temeljne i kantica laka ce te kostati sto kuna.. A uvijek mozes nova vrata kupiti ako neces biti zadovoljna :mig: meni se ova boja pokazala stvarno ok, lako se s njom farba..

dazzling
07.07.2014., 20:27
Evo ovako su stengice izgledale.. kupili smo ih jer su bile jako snizene jer su bile izlozbeni primjerak, pa nismo mogli birati boju..

http://i59.tinypic.com/161189e.jpg

dazzling
07.07.2014., 20:29
Evo ih nakon sloja temeljne i sloja laka.. sada su dobile jos jedan zavrsni sloj laka, ali nemam fotku

http://i58.tinypic.com/29up25v.jpg

mali_cox
07.07.2014., 20:31
ajme ova prva slika ti je okrenuta, na prvi pogled mi se učinilo da mala leti sa stepenica :rofl:
ne znam kako uživo to izgleda, na slikama izgleda stvarno odlično :top:
probat ću svakako, ionako ta vrata planiramo skinuti pa iskoristiti za police, ako neće valjati.

crvenkapica33
07.07.2014., 21:20
može li netko smanjiti fotke, pliz

ovo se ništa ne vidi.

alveolina
07.07.2014., 22:05
ja sam isto farbala iveral. jedan sloj primera i dva sloja boje. ispalo je čist ok.

djon vejn
20.07.2014., 11:33
Da si pomognete jer vidim da večina još uvijek koristi boje za namještaj prije kojih morate koristiti temeljni premaz (prajmer)...pa koje su "smrdljive" tj štetne za zdravlje zbog kemikalija koje ispuštaju u interijer prilikom sušenja i sl..
Postoji super boja za namještaj (ima je u Bauhausu) za iveral (i sve slične podloge) koja ne zahtijeva temeljni premaz:

Odmastiti dobro površinu pranjem, lagano samo brusnim papirom pohrapaviti površinu i kistom ili valjčićem nanijeti 2 ruke direktno na iveral.
Ne smrdi (akrilna boja na bazi vode), ako se što zaprlja opere se odmah vodom. Drugi sloj se nanosi 4 sata nakon prvog. Antistatična boja koja ne privlaći prašinu.

Isprobano na starom krevetu od iverala. Bitno je uzeti ili valjak od tzv FLOCK spužve ili malo kvalitetniji kist koji ima fine mekane završetke dlaka, oni ne ostavljaju tragove premazivanja.

Aoife
20.07.2014., 13:37
Super, samo šteta što je tako ograničen izbor boja. Čini se da ne postoji niti jedna nijansa plave.

tinkerbell
21.07.2014., 08:31
ja sam vrata štok, stari pisaći stol, i mali dekorativni stolić i 2 stolice farbala prvo s primerom koji inače koristi za hobby stvari (hobby dućan) i onda 2 ruke bijele akrilne boje za drvo na bazi vode (Kemoboja mislim 60tak kn 1L). U 1 danu (5 mj - toplije vrijeme) sve gore navedeno je bilo ofarbano u 2 i 3 ruke (kako što). Bez mirisa. I sve drži bez problema evo sada već 2,5 godine.
Da sam imala mogućnost lagano bi šmirglala ali nisam imala i primer je izvrsno odradio stvar. Prijateljica je na isti način farbala vrata od iverala u svom stanu.
To se za farbanje indoors pokazalo kao najbolja opcija.

old_time
21.07.2014., 08:50
ja sam vrata štok, stari pisaći stol, i mali dekorativni stolić i 2 stolice farbala prvo s primerom koji inače koristi za hobby stvari (hobby dućan) i onda 2 ruke bijele akrilne boje za drvo na bazi vode (Kemoboja mislim 60tak kn 1L). U 1 danu (5 mj - toplije vrijeme) sve gore navedeno je bilo ofarbano u 2 i 3 ruke (kako što). Bez mirisa. I sve drži bez problema evo sada već 2,5 godine.
Da sam imala mogućnost lagano bi šmirglala ali nisam imala i primer je izvrsno odradio stvar. Prijateljica je na isti način farbala vrata od iverala u svom stanu.
To se za farbanje indoors pokazalo kao najbolja opcija.
Ja sam isto ofarbala sva vrata po kući ,prajmer +boja bez mirisa i super je ispalo.Prvu ruku boje sam sa valjkićem i onda se mm sjetio da može on prefarbati sve sa kompresorom..Jedna vrata(kupaona) nisu imala prajmer,ja bila na poslu,a muž automatski bez razmišljanja,prefarbao i njih i ta vrata su se na mjestu gdje klinci hvataju sa rukama izlizala/potrošila se boja.Tri g. je kako su farbana.Ostala vrata su ostala uvijek ista.

Xanthe
21.07.2014., 15:31
Ja sam za najnoviji pothvat koristila one boje iz Bauhausa, 2u1, Swingcolor, paleta neograničena.

old_time
21.07.2014., 17:51
Ja sam za najnoviji pothvat koristila one boje iz Bauhausa, 2u1, Swingcolor, paleta neograničena.

Znači ,zadovoljna si? Ja bih cijeli ormar,klizni 285x 225 prefarbala u bijelo.Misliš da je ok ta boja?

Xanthe
21.07.2014., 18:00
Sve sam šlajfala, oribala i 2 sloja farbe. :)

Iznenađujuće, ali nisam bijelu koristila :D

free spirit
21.07.2014., 18:23
nego koju?
što si brusila (šlajfala)? puno drvo ili neku izvedenicu?

Xanthe
21.07.2014., 21:11
Išla sam na let's go crazy varijantu :mig:
Puno drvo, jelovinu na komodi i stolice ne znam koje drvo, iako je jedna bila furnirana. :)
Čeka me još furnirana komodica koja ima kao neki sjajni premaz, vidjet ću kako će to ispasti. :rolleyes:
Moram se oporaviti od farbanja ugradbenog ormara, drvo, ali je valjda bilo nečim mazano i koliko god sam ga izbrusila izvana nije baš dobro uhvatilo, izbilo je drugi dan nešto žućkasto, a unutrašnjost- Barbie roza. :horor:

free spirit
22.07.2014., 06:14
Išla sam na let's go crazy varijantu :mig:
pa ti si već u otočnom điru!
stvarno si brza. od ideje do realizacije = 5 minuta.
bravo za let`s go crazy odluku!