PDA

View Full Version : Krov

ROAD RUNNER
15.12.2003., 12:41
Spremam se u uređivanje tavanskog stana na obiteljskoj kući i htio bih zamijeniti 30 god. stari crijep sa nečim dugovječnijim.

Naime, dvoumim se između novog crijepa Tondach i sl. i limenog krova!

Sobe u potkrovlju formirao bih od gips-ploča sa izolacijom od staklene vune, a izolacija od krova bi isto bila izvedena staklenom vunom. Pošto mi trenutno pod crijepom stanuju brojne ptičice, htio bih im zatvoriti pristup u krov kako mi ne bi nosile smeće i stvarale buku. Mislim da bih to najbolje napravio sa krovnim limom.

Dajte mi neke prednosti i mane, cijene...savjet.....PLEASE

fakin
15.12.2003., 14:58
nikako lim. samo jedna sitnica: zamisli buku kada pada kiša!!
ja bio kod ljudi koji ga imaju i mijenjat će ga. vele da su pak po ljeti kao u mikrovalnoj, bez obzira na izolaciju.

Lee Champa
17.12.2003., 20:13
Nakon 26 godina skinuo sam salonitne ploće i postavio lim.
Ono o kiši kako lupa po krovu je glupost, ako postoji izolacija (ili možda glazba za uši opterećene bukom).
Ono o mikrovalki je isto glupost, ako postoji izolacija (mineralna vuna i preporućeni razmak).
Limene ploće kupi valjane, a ne motane (pigane) jer se izgubi pravac kanala. Ploće narući u dva dijela, ali da jedan dio ne bude duži od 3-4m, jer je problem prilikom manevriranja na krovu i vjetru. Ućvrsti ih vijcima za ploće. U Zaboku jedan vijak košta oko 1,1 kn.
Pazi da ne padneš sa krova !

fakin
17.12.2003., 21:00
naj se srditi odmah. govorim da sam bio kod ljudi i prenašam njihovo iskustvo. ono nisu zadovoljni.
tebi ak je ok, super.

ROAD RUNNER
19.12.2003., 08:36
Osvald, hvala!

Kakav si lim stavio (pocinčani...), koliko te košta m2 i da li se to može napraviti bez majstora?

konspirator
19.12.2003., 10:10
ako želiš nešto dugovječno, onda to sigurno nije lim. Moram priznati da ne vidim dilemu, crijep, crijep, crijep. Ovo ostalo, razne šindre, limovi i slično nije ni blizu crijepa ni iz estetskog a ni iz gledišta kvalitete.

kumek
19.12.2003., 11:28
Mineralnu vunu, a ne staklenu (kancerogena je)

sailor
19.12.2003., 11:56
A što ti smetaju ptičice?
Bio si na Vranskom jezeru? :confused:

tilla
19.12.2003., 12:53
kumek kaže:
Mineralnu vunu, a ne staklenu (kancerogena je)

staklena vuna ide kao fasadna izolacija, a mineralna ide kao zvucna i toplotna izolacija u potkrovljima, podkonstrukcija podova, itd.

nikad cula da je kancerogena, imas neku provjerenu informaciju?

a ispod lima buci od kise, moras imat jako dobru izolaciju, a da ne klazem kako estetski to izgleda.

kumek
20.12.2003., 11:58
tilla kaže:
staklena vuna ide kao fasadna izolacija, a mineralna ide kao zvucna i toplotna izolacija u potkrovljima, podkonstrukcija podova, itd.

nikad cula da je kancerogena, imas neku provjerenu informaciju?

a ispod lima buci od kise, moras imat jako dobru izolaciju, a da ne klazem kako estetski to izgleda.

http://www.honeywellroofs.com/pdfs/msds/ArmorRGlasFiberglass.pdf

http://www.fibrex.org/pdf/msds.pdf

Ovo je za staklenu i mineralnu

ROAD RUNNER
20.12.2003., 20:10
konspirator kaže:
ako želiš nešto dugovječno, onda to sigurno nije lim. Moram priznati da ne vidim dilemu, crijep, crijep, crijep. Ovo ostalo, razne šindre, limovi i slično nije ni blizu crijepa ni iz estetskog a ni iz gledišta kvalitete.

Na lim sam se odlučio radi toga što mi kroz crijep vjetar napuhuje snijeg, što crijep s godinama postaje porozan, što ga ima mali milijun komada, što se s njim ne može krov pošteno zatvoriti od smeća i ptica, puca, drobi se.............

Lim dolazi u velikim komadima , traje minimalno 30-40 godina i s njime zatvoriš što hoćeš. Što se tiče estetike, postoje limovi sa uzorkom crijepa tako da izgleda kao da je na krovu crijep.

Eh, da, lim je vjerojatno i lakši od crijepa............:rolleyes:

fakin
20.12.2003., 20:48
vrijeme će pokazati jel to ispravno ili nije.
osobno, ne mogu zamisliti da mi je lim na krovu. nisam primjetio da se drobi, puca, da smeće ulazi, niti išta slično.
zašto onda ne napraviti metalni okvir, prikovati lim umjesto cigle, staviti izolaciju...pa da sve bude u kompletu. eto limene kuće.
nisam još nigdje vidio lim na krovu kuće, radione, garaže, šupe ... ajd to da, no sama kuća mi nekak nejde.
niš, ti napravi pa za par godinica javi kako je.

Lee Champa
21.12.2003., 19:52
Bok Fakin
Pogledaj malo ove nove robne kuće. Zidovi su od lim-pjena-lim. Pokucaj po njemu!
Jedino je cijena oko 200kn/m2.

fakin
21.12.2003., 20:50
da, robne kuće, skladišta,radničke barake... želiš tu živjeti?
pitaš li se zašto ih rade od lima?

tilla
22.12.2003., 11:24
kumek,

procitala san, meni je sve to prvi put da cujem. kod nas se sve sto san rekla prodaje, na fakultetima se uci o tim stvarima, tako da stvarno nikad cula.

750 IL
23.12.2003., 08:50
Lim je OK za garaže, ali za kuću?
Kupi si crijep i to CREATON, ima 50 god. garancije.

zh1
17.02.2005., 09:30
Dolaskom proljeća aktualnom temom postati će pitanje krova i svega oko njega pa pokušajmo ovdje sabrati ideje ,savjete i konačno,dobiti neke odgovore . Budući da sam u tome i "zaozbiljno" staviću nekoliko natuknica i smjernica a tema se nek dalje razvija sama.
1. Prije izrade vlastitog krovišta uzeti u obzir koji je tradicionalni tip krovišta za određeno podrućje kao i vrstu pokrova za isto jer su to veoma bitni detalji koji se kasnije mogu obiti o vlastitu glavu.
2. Kod odabira pokrova naročitu pažnju pokloniti odabiru materijala za odvodnju krovnih voda tj. limarije .
Ukoliko vaš pokrov nije crijep to je veoma bitno zbog različitog međusobnog reagiranja materijala.
3. Odabir izvođaća je veoma bitan zbog garancije i kvalitete izvedenih radova , a cijene obrtnika se u pravilu malo ili nikako ne razlikuju od cijena kojekakvih "majstora".
Važno je znati da garancija na crijep ne važi ukoliko krov nije izveden prema propisima a to vam osigurava jedino izvođenje od strane izvođaća iz "Hrvatske udruge krovopokrivača" ili izvođaća sa licencom .
4. Pogrešno je povoditi se za teorijom "što lakši krov to bolje" jer to ne stoji . Pustite stručnjaka da to on procijeni . Nije naodmet reći da u zadnje vrijeme lagani krovovi (limeni npr.) najčešće lete prema nebu za svakog jačeg nevremena . ZAŠTO????
5. Odluka o nabavci materijala u vlastitom aranžmanu ili od strane izvođaća je prilićno bitna i ovisi isključivo o vašoj sposobnosti pregovaranja . Prilične količine rabata i kojekakvih kombinacija su u igri .
Toliko za početak ,rasprava može početi ...

konjina
17.02.2005., 09:40
Bok,
jedno konkretno pitanje.

Uzmimo ovaj primjer krova :
knauf, parna brana, termo izolacija, daske, paropropusna-vodonepropusna folija, letve, lim....

btw...spika da ukoliko se stavlja paropropusna-vodonepropusna folija ne
treba ostavljati zracni dzep izmedju folije i termo izolacije je tocna ?

-Ok, da li to znaci ukoliko stavim samo foliju (recimo na rogove) da na nju ne mogu postaviti daske pa letve vec samo letve pa recimo lim ? (zbog paropropusnosti) ....ili ne smijem ostaviti zracni dzep ukoliko na rogove stavim daske pa paropropusnu foliju kak se naravno normalno stavlja ?

Lp,
k

zh1
17.02.2005., 11:46
Redoslijed je: rog-daska-folija-kontraletva-letva - pokrov.
Folija nema nikakve veze sa zraćnim džepom jer on omogućava ventiliranje krova po vertikali, od žlijeba prema odzračniku u predzadnjem redu crijepa ili nekom drugom odzračniku ovisno o pokrovu . Ukoliko stavljaš samo foliju ona ide na rogove pa na nju letva . Ukoliko ide i daska,tada folija po njoj pa onda opet kontraletva i letva .

konjina
17.02.2005., 12:18
zh1 kaže:
Redoslijed je: rog-daska-folija-kontraletva-letva - pokrov.
Folija nema nikakve veze sa zraćnim džepom jer on omogućava ventiliranje krova po vertikali, od žlijeba prema odzračniku u predzadnjem redu crijepa ili nekom drugom odzračniku ovisno o pokrovu . Ukoliko stavljaš samo foliju ona ide na rogove pa na nju letva . Ukoliko ide i daska,tada folija po njoj pa onda opet kontraletva i letva .

hm...mislim da se nismo skuzili.
Ispod rogova ide termo izolacija, tipa kamena vuna.
Po nekim pravilima ona se ne bi trebala nabiti gore skroz do daski vec ostaviti par cm znaci ako je rog 14 cm, vuna bi trebala biti 10.
E sad neki proizvodaci tvrde da ukoliko se stavlja paropropusna folija, a ne daska i ljepenka da nije potrebno ostavljati ta 4 cm praznim vec da se rog ispuni skroz do paropropusne folije.

E sad....ja pretpostavljam da to hoda ako na tu foliju dolaze letve,kontraletve pa pokrov, ali ne hoda ako se napravi standardno rog,daska,folija,odnosno u tom slucaju se mora ostaviti par cm zraka.

skica 4

http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki/Grobovsek/PT125.htm

zh1
17.02.2005., 13:50
Dobro pretpostavljaš, kao što se može nabiti do daske pod uvjetom da na dasku stavljaš isto pp foliju a ne obićnu ljepenku koja ne diše .

konjina
17.02.2005., 15:14
zh1 kaže:
Dobro pretpostavljaš, kao što se može nabiti do daske pod uvjetom da na dasku stavljaš isto pp foliju a ne obićnu ljepenku koja ne diše .

yep....taj odgovor sam trazio :top:

-jerbo izolacije nikad dosta

Lp,
k

fakin
20.02.2005., 20:25
trebam mijenjati crijep. kak vidim ovdje ću si najlakše pomoći. koji je najjeftiniji po m2 a da je kak spada i koliko istog ide u m2, naravno gdje se isplati ga kupiti? fala

zh1
21.02.2005., 08:07
Tvojim prohtjevima bi najbolje odgovarao "Tondach continental plus" koji je idealan za naše podneblje,ide ga do 15 kom/m2 ,ukoliko misliš samo promijeniti crijep velike su šanse da nečeš morati preletvati krov jer taj crijep ima toleranciju razmaka letvi do 7 cm. Cijene su veoma povoljne sada neposredno pred uskrs a najpovoljnije rješenje je dogovor sa nekim od krovopokrivaća koji mogu manipulirati sa rabatima ili na privatnim skladištima direktnom pogodbom jer cijena ovisi o količini , načinu plaćanja a i prijevoz i istovar su uglavnom besplatni .

astra999
09.03.2005., 19:30
Pozdrav zh1,

Pročitao sam tvoje savjete i malo sam se provrtio po starim postovima, no nisam našao nijedan slučaj s betonskim krovom. Možeš li mi pomoći savjetom oko izolacije krovišta na obiteljskoj kući?

Kuća se nalazi u području sa vrućim ljetima (temperature do +40 C) i vjetrovitim zimama (temp.do –8 C), 'gleda' u pravcu juga. Krov je pod nagibom od 18 stupnjeva, izgrađen kao kosa monta ploča: armirane betonske gredice na svakih 40 cm kao nosivi dio povezane opekom (monta ispuna) debljine 14 cm, preko čega ide armirani beton debljine 7 cm. Urađeni su tzv. betonski oluci.

Na krov planiram postaviti hidro i termoizolaciju, zanimaju me preporuke za materijale i redoslijed postavljanja slojeva na ovakvom betonskom krovu (parna brana, postoji li mogućnost isparavanja iz prostorije i stvaranja kondenzata i slično, što bi se sve trebalo staviti na krov da bude urađen po pravilu?). Imam u glavi skrojen plan, volio bih čuti još neko mišljenje, pogotovo jer ti je ovo struka.

zh1
12.03.2005., 12:01
Budući da naćin izvođenja krovne konstrukcije i pripadajuće izolacije na betonske(monta) podloge uvelike ovisi o količini novca koju je investitor spreman uložiti ja ti predlažem da pogledaš ovu (http://www.isover.hr) stranicu i pokušaš naći sebi najprihvatljivije rješenje . Moram napomenuti da u dosta slučajeva ljudi na monta konstrukcije stavljaju samo hidroizolaciju v3 ljepenkom bez toplinske izolacije dok sam kao totalnu krajnost imao slučaj sa dva sloja topl. i hidro izolacije ,rezervnu nevidljivu limariju(pocinčanu) te glavnu od bakra ,sa drvenom konstrukcijom položenom u limene nosače (šalice) te pokriveno lindab pločama kojih još nije bilo u Hrvatskoj . U žljebove smo ugradili grijače da se ne stvara led koji bi deformirao iste.

astra999
12.03.2005., 21:28
zh1, nisam u kategoriji tog tipa sa grijačima za led, no svakako planiram staviti termoizolaciju. Nemam namjeru pretjerivati sa troškovima, ako se može reći tražim nekakav optimum da zadovoljim osnovne zahtjeve struke uz razumne troškove. Što bi to bilo konkretno?

Plan je ovakav:

- Iznutra, znači odozdo, ce se samo ozbukati klasicno, sve ostalo ide po betonu.
- na betonsku ploču nanesen sloj hidroizolacije, površina je premazana resitolom (tečna smjesa) i zavaren je bitufix samo na spojevima krovova i kritičnim mjestima, ne po cijeloj površini.
- Postavice se krovna ljepenka ili nesto slicno u funkciji parne brane.
- Postavljaju se letve 5x8 i pricvrscuju vijcima za beton
- Praznine između letvi popunjavaju se termoizolacijom d = 5 cm, Tervol tvrdi (Termika Novi Marof) ili Isover Austrija.
- Preko svega ide PE folija paropropusna – vodonepropusna (nemam pojma koji tip)
- Uzduzne letve 1 cm za prozracivanje (zakivaju se cavlima za letve 5x8)
- Letve 3x5 (zakivaju se cavlima)
- Crijep Tondach

Ovo sam isplanirao, ako možeš prokomentirati detalje. Inače, isover katalog imam i pratim njihovu stranicu.

zh1
13.03.2005., 08:24
Sve što planiraš je standardno osim što bi ti kontra letva trebala biti od 3cm a ne od 1 cm jer je to premalo .Obavezno navariti ljepenku i u odvodni kanal (trebalo bi ustvari napraviti u njemu daščanu oplatu pa po njoj v3) i ne uzimati limariju koja se ne može lemiti ,znači u obzir ti dolazi pocinčana,bakrena ili cinkotit . Budući da će ti sve to za podlogu držati šarafići nemoj škrtariti na njima jer kažeš da živiš u vjetrovitom podrućju.

astra999
13.03.2005., 20:12
Da, povario sam ljepenku u oluke, otprilike nešto iznad visine betonskih oluka u slučaju da voda bude ležala u olucima da ne kisne dolje.

Čekaj malo, limarija koja se lemi? Grrr, objasnili su mi da je aluminjski lim puno bolje i kvalitetnije rješenje od klasičnog pocinčanog. Jesam li ja nešto pomiješao ili što?
U čemu je problem, jel' to što se Al lim silikonira ili nešto drugo?

Al lim mi je inače nešto skuplji od pocinčanog, za nekih 20 % čini mi se.

zh1
14.03.2005., 06:36
Al i ostali bojani limovi su preporučljiviji kod samostojeće viseće limarije gdje se nivelacija žljeba određuje mjernim instrumentom i gdje je eventualni servis tj. pristup spoju jednostavniji. Problem je kod definiranih kanala što njihov nagib uglavnom nije idealan te što zbog svojeg poprećnog presjeka puno duže i više zadržavaju vodu koja se zimi ledi i izaziva veće pomake spojeva koji onda postaju propusni bez obzira na kvalitetu silikona . Vani je uobićajeno (standard) da se svakih x metara stavlja gumena diletacija no kod nas je to prva stavka koja se precrta kao i grijaći što se vidi i kod tvog načina razmišljanja. Problem je u tome što većinu savjeta dijele ljudi koji smatraju da su u svim područjima "doma" a mi smo spremni automatski prihvatiti to kao takvo ako samo malo "vuće" prema našim željama. Dodaj još 20% i stavi si bakar te neka ti ga ugradi limar po provjerenoj preporuci a ne zidar u kompletu sa ostalim radovima.

astra999
15.03.2005., 19:48
Razgovarao sam jučer sa limarom o tvojoj sugestiji za limove u odvodnim kanalima i kaže on da može to uraditi bez problema ako hoću. Iskreno, problem sa snijegom mi i nije neki prioritet jer se ne nalazim u području gdje snijeg pada, doslovno se na prste ruke mogu nabrojiti dani kada pada snijeg. Inače, jedan od zahtjeva koje sam mu postavio je bio taj da se padovi u olucima izvedu savršeno precizno zbog same odvodnje vode sa krovišta, više sam računao na opciju da se negdje ne previdi dovoljan pad pa da mi voda leži na limu što bi vremenom moglo dovesti do negativnih posljedica. Pravilnim rješavanjem ovoga pitanja smatram da bi izbjegao scenarij o kojem si govorio, a onih nekoliko dana u godini me ne bi previše zabrinjavali tada. Za snjegobrane nemam potrebe.
Zašto ipak mislim da ne idem na pocinčani lim u olucima? Volio bih da svi ostali limovi budu aluminijski zbog trajnosti, a kada bi samo u olucima postavio pocinčane onda bi ih negdje na rubovima betonskih oluka morao spajati sa Al limom i time bih dobio još jedan dodatni sastav limova što sam želio izbjeći po svaku cijenu. Napomenuo sam mu kod sklapanja posla da želim što manje veza i sastava limova na mjestima gdje voda može doći, najviše se 'bojim' loših spojeva zbog čega bi voda mogla prodrijeti do betonske ploče i eto problema u stambenom dijelu. Ako izbjegnem taj spoj i stavim pocinčani do vrha onda bi mi se razlikovali limovi na krovu što ne bi bilo baš lijepo. Bakreni su mi ipak skupi, definitivno ostajem na Al limu.

I da, postavit ću letvu od 3 cm za prozračivanje.

Bogart
27.12.2005., 09:24
ne znam zašto je ovaj topik zamro, valjda znaju svi sve o krovu. evo ja moram priznat da ne znam.

obično kad neko nešt ne zna, onda otvori topik pa ga onda svi popljuju: "e, to je već tisuću puta prožvakana tema", "nemoj bit lijen, prokopaj malo po starim postovima", itd.

tako sam ja iz straha od javne bruke noćas do dva ujutru prekapao po starim postovima tražeći bilo kakvu korisnu informaciju u vezi [B]šindre.[B] i moram priznati da nisam našao ni jednu. a ova tema mi se činila zgodna (i ima tu intenciju u naslovu!) da objedini sve dileme u vezi krova pa sam je odlučio revitalizirati.

i inače na internetu (hrvatskom) postoji jako malo informacija u vezi šindre. šećući po kvartu (obiteljske kuće isključivo!), vidim da skoro svaka treća kao krovni pokrov ima šindru. znači, pokrivanje krova na taj način (osim estetskog dojma) bi moralo imati svog rezona.

može li me tko uputiti? zašto bi šindra bila bolja od crijepa? da li je pokrov od šindre kvalitetniji od crijepa? kakav je odnos cijena?
zanimaju me i vrste šindre. da li je originalna kanadska šindra bolja od druge šindre? ono... spravlja se po nekoj tajnovitoj recepturi ko coca cola, ili vegeta:) ... ili su to samo fame...

zh1
27.12.2005., 15:18
Šindra je prošlost u krovogradnji u Hrvata. Njome se danas pokrivaju dvorišne tj.vrtne sjenice i nadstrešnice te eventualno nadogradnje na postojeće stanje.Nakon svojevrsnog buma u 90-tim sada se polako na krovove pokrivene šindrom stavljaju nove "roštilj-konstrukcije" te se prekriva crijepom,"tondachom" ili austrijskim plastićnjakom koji pokušava uzeti svoj dio kolača na našem tržištu.Nakon 15-tak godina se pokazalo da šindra baš i nije za naša klimatska podneblja što se vidi i po trenutnoj cijeni jer je ima po 50-tak kn/m2 svih vrsta dok je prije toliko koštala najjeftinija .Pokazalo se da ju tuča uredno probija,da joj smetaju sve kiselije kiše ,da se granulat drastićno osiplje sa podloge uslijed temperaturnih promjena i još puno toga . Kad se tome pridoda da su se svi proglasili stručnjacima za istu po pitanju ugradnje rezultat je bio za neke koji su ju ugradili na vlastiti krov poražavajući.Uz sve to zahtijeva kvalitetnu limariju jer bitumenski iscjedak "jede" obićni pocinčani lim.

Bogart
27.12.2005., 16:04
Kad se tome pridoda da su se svi proglasili stručnjacima za istu po pitanju ugradnje rezultat je bio za neke koji su ju ugradili na vlastiti krov poražavajući.

Ma, to je stvarno istina. mom susjedu, koji je šindru stavljao prije nekoliko godina, već se na puno mjesta počela odljepljivati, tako da jedna inače lijepa kuća sada izgleda stvarno grozno.

znači, ti si kao čovjek od struke apsolutno protiv šindre, ili možda postoji šindra i "šindra", pa je kvaliteta izrade različita od proizvođača do proizvođača? drugim riječima, postoji li šindra koja bi ipak mogla konkurirati crijepu, s obzirom na njegove tehničke karakteristike?
priznajem da mi se šindra dopada zbog njenog dekorativnog potencijala. kontinental plus dolazi u samo jednoj boji, tako da je izgled krova tu unaprijed determiniran.
s druge strane, tondach nudi i paletu crijepova austrijske proizvodnje (landach, sulm), koji se proizvode i u drugim bojama, ali su i 50% skuplje.

zh1
27.12.2005., 16:25
Postoji "tegolina" šindra na bakrenom voalu do koje je relativno teško doći i koja ima i adekvatnu cijenu a svako ispravno postavljanje šindre podrazumijeva "varenje" plamenom na v4 bitumensku podlogu a ne pribijanje čavlima ,razlika u cijeni je također relativna . Sada ću se izletjeti ali pokrov ravno falcanim bakrenim limom je ono što već stoljećima traje .http://www.yesalbum.com/v001/zh11/tm_108_0873=jpg.jpgNa ovoj slici je prikaz upravo takve sanacije.

Bogart
27.12.2005., 16:46
znači, drugim riječima, batali šindru, Bogarte.;)

gledam malo te tvoje slike, vidim da ti je bakar miljenik!:)

sjenica je mrak, nemoj se ljutit, al moram stavit link!http://www.yesalbum.com/v001/zh11/sjenica.jpg

zh1
27.12.2005., 17:28
Da budem iskren, i meni je šindra idealan pokrov za zahtjevnije krovne konstrukcije pogotovo kad se poigraš bojama no šteta što nije za nas,uostalom najsigurniji krovovi su obični dvostrešni krovovi i prvenstveno bi trebalo gledati da krov potraje budući da i košta ,a ne izvoditi perverzije od toga.Zlo mi dođe kad vidim alpe i dalmaciju jedno pored drugog na zagrebačkom brijegu a Zagreb ima vlastitu tradiciju što se tiće tipa krovogradnje.Ako imaš love pokrij "decra"(hosekra,gerrard) pokrovom ,to nije loša stvar.

Bogart
27.12.2005., 18:00
ma, nemam lovu, al ću potražit na netu obavezno (ako imaš kakav link, pošalji!)

šta onda ak je skupo, niko nam ne brani da sanjarimo...:) a s druge strane, već dulje vrijeme se spremam dobit na lotu, al uvijek bezobrazno ispadaju neki brojevi koji nemaju veze s mojim listićem.;)

fishenwalc
27.12.2005., 19:32
Ej zh1, jel´ se baviš i praksom, il` si teoretičar ??
Baš tražim meštra za krov u proljeće, pa ak si blizu metropole dogovorimo nekakav biznis ;) ;)

zh1
27.12.2005., 20:21
Nema problema,zašto čekati proljeće:D

plimpi
27.12.2005., 21:19
Trebat ćeš i meni na proljeće, al' u Rijeci, jeb'ga.

Bogart
28.12.2005., 07:04
Ako imaš love pokrij "decra"(hosekra,gerrard) pokrovom ,to nije loša stvar.

Proučio sinoć. Naravno, u onoj mjeri kolko je laiku pojmljivo da prouči nešto o čemu nema pojma.
Decra je zapravo švedska tvornica po kojoj je taj sistem pokrova nazvan (nešto ko kad smo mi nekad sve kalkulatore zvali digitronima:D ).
Radi se o limenoj bazi obučenoj u kameni granulat i cijela ta priča stvarno zvuči ozbiljno. Dostupno je kod nas u Lesnini (Gerard), a radi i slovenska Hosekra (dostupno na više mjesta, ali se sad ne sjećam gdje, gledao sam to u dva ujutro).
Na interesantnu stvar sam naišao na jednom slovenskom forumu - negdje u podalpskom području je prošla oluja svih oluja. Oštetila je sve krovove osim one prekrite "decra" sistemom.
I inače sama Decra na taj sistem daje garanciju na vjetar od 200 km/h.

Jedino što to ne znam staviti u neki financijski omjer u usporedbi s drugim pokrovima. Ako sam dobro shvatio, sam pokrov mi se čini duplo skupljim od crijepa kontinental plus, samo ne znam koliko je skuplja izvedba.

Gilmor
28.12.2005., 07:04
Molim savjet za kvalitetnog krovopokrivača u Splitu.

zh1
28.12.2005., 08:03
Trebat ćeš i meni na proljeće, al' u Rijeci, jeb'ga.Ne vidim u tome nikakav problem !!

S60R
25.08.2006., 17:35
tražeći netom informacije naišao sam na ovu stranicu i mogu reč da ima različitih mišljenja u svezi lima što i tražim.
...naime, planiram mjenjat pokrov. trenutno imam crijep i vrijeme je za promjenu. dvoumim se između crijepa i lima. prednost dajem limu iz 3 razloga:
1) dugotrajniji je (u susjedstvu imam primjere da je crijep star nepunih 20 godina doslovno izljušten, potrošen, porozan i prisiljava vlasnika na promjenu)
2) lakši je (konstrukcija kuće je stara pa je preporučljivi lakši pokrov)
3) krov se sastoji od 2 dijela, tj u slovo L i na kritičnom spoju ta dva krova uvijek se cijedila voda i mislim da bi se to rješilo limom.

s obzirom da je krov postao vrlo valovit vjerojatno će biti potrebno mjenjat većinu ili čak sve letve a i ravnat ili mjenjat neke rogove. kvadratura krova je 200 m2 pa bi to htio rješiti dugotrajno i kvalitetno ali išto jeftinije (ne pod cijenu loše kvalitete) jer financije nisu idealne i mjenjam krov samo iz razloga što mi prokišnjava na nekim mjestima.
izračunao sam da bi me lim stajao nekih 60000 kn sa poslom i izmjenom već spomenutih letvi i rogova. je li to moguće??

..i da vidio sam neki dan onaj gerard ''crijep'' i čini mi se atraktivan a i kvalitetan ali i skup??? s obzirom da je svakak moram preletvavat možda to nije ni toliko skuplje??

MOLIM VAŠA MIŠLJENJA I ZAHVALJUJEM NA SVAKOJ KORISNOJ INFORMACIJI.

Mvatrogasac
31.10.2009., 21:19
Imam jednu nejasnoću zato molim za savjet ako netko zna

Trebam stavit krov na kuću a muči me poletvat i stavit kontra letvu, imam ponudu od 22 i 35 mm ta kontraletva-- KOJU UZETI????:ne zna:
MOLIM VAS SAVJET :s:s:s:s

zh1
01.11.2009., 08:00
Ta "kontraletva" bi ustvari trebala biti "štafla" 5x8 cm gdje bi 5cm bila visina zone za ventiliranje. Fušeri umjesto toga rasparaju običnu "colericu" dasku pa imaš 22-25 mm ili pak krovnu letvu 3x5 pa imaš 30 mm što ne priznaje nijedan proizvođać kod eventualnih reklamacija.

Mvatrogasac
01.11.2009., 19:47
Puno hvala na odgovoru ako ima još kaki savjeta oko toga i sličnog bilo bi mi drago :top:

keber35
18.01.2010., 06:55
pozdrav znalci,majstori,experti manji i veci i ini....naime nakon 17 godina je mojoj sindri dosao kraj pa tavanski stan trpi kapljice koje mi se nikako ne uklapaju u interijer , pa sam nakon dana i dana provedenih u trazenju rijesenja novog pokrova odlucio pitati i vas za savjet...zh1? ca 180m2 krova na kojem su 4 krovna prozora , 2 dimnjaka , lokacija zagreb nekak naginjem prema limenom pokrovu zbog prvenstveno tezine , e sad koja bi bila okvirna cijena postavljanja istog ...sa ,odnosno bez materijala ...letve , lim (lindab?),? kaj treba jos puno toga?... koje su vase preporuke ? dal je potrebno skidati sindru (vele da ne )? ili bi crijep bio bolje rijesenje ? ak imate kakve preporuke za kvalitetne majstore ili okvirne cijene , linkove (moze i na pm)savjete...bio bih zahvalan...

Pejić.Grad.
01.02.2010., 17:37
Ta "kontraletva" bi ustvari trebala biti "štafla" 5x8 cm gdje bi 5cm bila visina zone za ventiliranje. Fušeri umjesto toga rasparaju običnu "colericu" dasku pa imaš 22-25 mm ili pak krovnu letvu 3x5 pa imaš 30 mm što ne priznaje nijedan proizvođać kod eventualnih reklamacija.

:)gospon šljakeru tkz.kontra letva služi da bi kroviste imalo protok zraka od 0,3m3 po 1m dužine sto svi proizvođači zahtjevaju tako da je bacanje novca ako se stave štafle koje kostaju 27,90kn kom od 4m a letva 10kn kom od 4m. ipak treba pripaziti na kvalitetu i cijenu zasto 27,9kn kad moze i 10kn

Pejić.Grad.
01.02.2010., 17:44
vidim ja da tu čim netko ekser zna zbiti glumi majstora
treba uzet knjigu i mal to sve procitati pa ce sve biti puno jasnije

Exper
01.02.2010., 18:43
:)gospon šljakeru tkz.kontra letva služi da bi kroviste imalo protok zraka od 0,3m3 po 1m dužine sto svi proizvođači zahtjevaju tako da je bacanje novca ako se stave štafle koje kostaju 27,90kn kom od 4m a letva 10kn kom od 4m. ipak treba pripaziti na kvalitetu i cijenu zasto 27,9kn kad moze i 10kn

Znaći trake za ulaz zraka su preširoke.Ti proizvođaći proizvode preširoke trake, bezveze, i onda ne priznaju tvoje gluposti. Nek bu vruće pa neš ti živel na tom tavanu.:confused:

brgi
01.02.2010., 21:46
Spremam se uskoro na početak gradnje kuće pa me zanima u vezi krova da li je bolje koristiti daske ili OSB ploče prilikom "daskanja" krova? Koje bi bile prednosti i mane jednog ili drugog načina i eventualna iskustva iz prakse (korištenja) jednog ili drugog rješenja. Zanimaju me gledišta i majstora i korisnika.

zh1
02.02.2010., 17:46
E moj Pejiću,da si ti koju knjigu više u životu pročitao ne bi ti toliko slova u tekstu falilo!! I poneki čavao (EKSER),znaš gdje,kak veli moj "zemljak" Drele.A dovoljno je za spoznaju da na skladištu kad gazdi utovariš kombi uzmeš prospekt od proizvođaća crijepa i malo proučiš do bauštele.Kontra letvu visine minimalno 30 mm(ključna rijeć je MINIMALNO) od svih partnera tolerira jedino "Nexe grupa",svi ostali traže 50.I stvarno,zašto je onda mrežica široka 10 cm ???

kanjar
06.02.2010., 19:23
Pejiću pejiću nisu moji tesari elektroničari da čavao od ... mm zabiju u kontraletvu kvalitetno (kroz kontraletvu dasku do roga ako je ona široka tridesetak mm i onda još letvanje praktično NEMOGUĆE. teoretski moguće je a ni paslode nisu jeftini. Gerard je stvarno skup, ali je i dokazano kvalitetan (lani smo napravili na 5 krovova cca 800 m2), jedina je primjedba da zidari ne znaju i ne bi trebali hodati po krovu.

franjob
08.02.2010., 18:57
Spremam se uskoro na početak gradnje kuće pa me zanima u vezi krova da li je bolje koristiti daske ili OSB ploče prilikom "daskanja" krova? Koje bi bile prednosti i mane jednog ili drugog načina i eventualna iskustva iz prakse (korištenja) jednog ili drugog rješenja. Zanimaju me gledišta i majstora i korisnika.

Evo ja se spremam u izradu krova pa sam se raspitivao. Moje skromno misljenje je na strani OSB-a. Prednost mu je da je vodootporan ali ono najvaznije da se ne rasusi. Ako imas suhe daske idi na dasku inace ne. Mana OSB je cijena jer je cca 25% skuplji ali s druge strane ustedis na otpadu kojeg je puni manje nego kod daske. To vrijedi za OSB koji ima utor - pero - slaze se kao parket i ne mora se rezati na rogu kao daska nego se spaja.

zh1
08.02.2010., 19:47
Samo o majstoru ovisi hočeš li biti otpada kod dasaka,razmjeriš optimalno rogove i stvar riješena!! Netko je nekoga krivo poučio i o ispravnosti međusobnog spajanja osb ploče van zone roga!!Taj utor i pero na ploči su toliko osjetljivi da ni kod polaganja na čvrstu podlogu ne možeš izbjeći oštećenja istog a kamoli na "zraku"jer ne daju nikakvu čvrstoću spoja.Kod pokrova šindrom u redu no za crijep se ne isplati dati 25% više novaca,dovoljno je uzeti relativno suhu i usku (cca 15-18 cm) jelovu dasku.

mačak_felix
09.02.2010., 02:27

Ako je pravilan međuprostor za ventilaciju, odzraćnici i izlaz ispod sljemenjaka, daske, da se može isušivat izolacija od kondenzirane vlage po ljeti kad se daske rasuše. Dobra bi bila i samo folija paropropusna a vodonepropusna. Jedino kod šindre, lima, ... OSB, i to obavezno u dva sloja sa međuprostorom i... .:kava:

franjob
10.02.2010., 10:42
Samo o majstoru ovisi hočeš li biti otpada kod dasaka,razmjeriš optimalno rogove i stvar riješena!! Netko je nekoga krivo poučio i o ispravnosti međusobnog spajanja osb ploče van zone roga!!Taj utor i pero na ploči su toliko osjetljivi da ni kod polaganja na čvrstu podlogu ne možeš izbjeći oštećenja istog a kamoli na "zraku"jer ne daju nikakvu čvrstoću spoja.Kod pokrova šindrom u redu no za crijep se ne isplati dati 25% više novaca,dovoljno je uzeti relativno suhu i usku (cca 15-18 cm) jelovu dasku.

Slažem se za novo krovište da se može raspon rogova prilagoditi duljini daske. JA sam konkretno gledao kad su radili kod susjeda i postavljali dasku na postojeće rogove. Daska im je dolazila na 15-ak cm do sljedećeg roga pa je bilo dosta otpada. Zapravo sam i prenio njegovo mišljenje jer je rekao da mu je žao što nije išao s OSB om da ga posi između rogova. Majstor koji mu je radio je tvrdio da oni rade na taj način i da spoj drži. Ionako na sebi nosi samo paropropusnu foliju a kontračetva, letva i pokrov leže na rogu.

Pejić.Grad.
11.02.2010., 09:23
Pejiću pejiću nisu moji tesari elektroničari da čavao od ... mm zabiju u kontraletvu kvalitetno (kroz kontraletvu dasku do roga ako je ona široka tridesetak mm i onda još letvanje praktično NEMOGUĆE. teoretski moguće je a ni paslode nisu jeftini. Gerard je stvarno skup, ali je i dokazano kvalitetan (lani smo napravili na 5 krovova cca 800 m2), jedina je primjedba da zidari ne znaju i ne bi trebali hodati po krovu.

a gdje kupujes i koliko kostaju ČAVLI paslode?

MAJSTOR mali
11.02.2010., 10:07

A KAD SVAK MISLI DA JE TO SVE JEDNOSTAVNO I LAKO. A I MAL SI ZEKNUO SIRINE I VISINE.

MAJSTOR mali
11.02.2010., 10:10

A TKO CE TI IZVODITI RADOVE???
I UOSTALOM ZASTO DASKATI KROV KAD TI JE DOVOLJNA SAMO FOLIJA!!!

brgi
11.02.2010., 15:19
Izvođača radova još nisam odabrao, recimo da još prikupljam ponude (postupak je pri kraju pa se moram odlučiti za pojedina rješenja vezana za gradnju). Postavio sam pitanje ovdje na forumu jer sam mislio da ću se lakše odlučiti za jedno od ta dva rješenja, a ispalo je da može i bez daskanja. Nije problem toliko u cijeni daske-OSB, koliko mi je problem izabrati bolje ili zapravo optimalnije rješenje (nisam građevinske struke pa skupljam informacije gdje stignem). Daskanje je u projektu pa sam mislio da tako mora biti, a tu kod mene svi tako rade (nisam još vidio da netko u novogradnji ide bez daskanja).

franjob
11.02.2010., 15:45
Izvođača radova još nisam odabrao, recimo da još prikupljam ponude (postupak je pri kraju pa se moram odlučiti za pojedina rješenja vezana za gradnju). Postavio sam pitanje ovdje na forumu jer sam mislio da ću se lakše odlučiti za jedno od ta dva rješenja, a ispalo je da može i bez daskanja. Nije problem toliko u cijeni daske-OSB, koliko mi je problem izabrati bolje ili zapravo optimalnije rješenje (nisam građevinske struke pa skupljam informacije gdje stignem). Daskanje je u projektu pa sam mislio da tako mora biti, a tu kod mene svi tako rade (nisam još vidio da netko u novogradnji ide bez daskanja).
Ja sam u sličnoj situaciji kao i ti pa sam se dosta raspitivao. Osobno ja ću ići na OSB ali vjerojatno tanki 12 mm ili eventualno 15. Zna ga se naći na akciji pa se nadam da će uletiti nešto jeftinije. Svakako možeš i bez ičega ali ja osbno mislim da je vijek same folije duži ako je na nekoj plohi nego ako visi između rogova (možda se varam ali to ti nitko ni nemože točno reći jer su folije na tržištu valjda 10 godina).
Ima čak i opcija da se stavi daska ali ne na cijelu površinu nego s razmacima. Tako se može potrošiti pola potrebne količine drva. Ja sam recimo razmišljao o tome ali za to moraš imati dasku iste širine a takva je obično skuplja.
Sama ploha znači mora nositi samu sebe i tu foliju pa ne treba biti neznam kako čvrsta. Ja ću gore ići s limenim pokrovom s kamenim granulatom koji je dosta lakši ali isto vrijedi i za najteži crijep jer se težina preko kontraletve prenosi samo na rog. U biti odabir je samo tvoj...

MAJSTOR mali
11.02.2010., 15:46

na koliko voda je krov i s kojim crijepom se pokriva

MAJSTOR mali
11.02.2010., 15:52
Ja sam u sličnoj situaciji kao i ti pa sam se dosta raspitivao. Osobno ja ću ići na OSB ali vjerojatno tanki 12 mm ili eventualno 15. Zna ga se naći na akciji pa se nadam da će uletiti nešto jeftinije. Svakako možeš i bez ičega ali ja osbno mislim da je vijek same folije duži ako je na nekoj plohi nego ako visi između rogova (možda se varam ali to ti nitko ni nemože točno reći jer su folije na tržištu valjda 10 godina).
Ima čak i opcija da se stavi daska ali ne na cijelu površinu nego s razmacima. Tako se može potrošiti pola potrebne količine drva. Ja sam recimo razmišljao o tome ali za to moraš imati dasku iste širine a takva je obično skuplja.
Sama ploha znači mora nositi samu sebe i tu foliju pa ne treba biti neznam kako čvrsta. Ja ću gore ići s limenim pokrovom s kamenim granulatom koji je dosta lakši ali isto vrijedi i za najteži crijep jer se težina preko kontraletve prenosi samo na rog. U biti odabir je samo tvoj...

ja na svojoj kuci imam armirani najlon koji je postavljen prije 25 god bez daske a sluzi svrsi i dan danas

brgi
11.02.2010., 21:39
na koliko voda je krov i s kojim crijepom se pokriva

Krov je na 2 vode, sa dvije krovne kućice (na jednoj strani), nagib je 30%, a pokrivat će se sa Tondach Jupiter - engobirani.

kanjar
13.02.2010., 18:41
a gdje kupujes i koliko kostaju ČAVLI paslode?

imaš ih u Lesnini, kao i pištolje (govorili smo o crijepu Gerard gdje se čavli zabijaju postrance )

geoterm
14.02.2010., 23:27

OSB -bolja otpornost na vlagu, ne napadaju ju štetočine, ne suši se i ne deformira, ne sakuplja se uslijed isušivanja pa je manji utjecaj propuha na izolaciju, manje otpada kod ugradnje.

http://geoterma.blog.hr/

franjob
22.02.2010., 13:36
tražeći netom informacije naišao sam na ovu stranicu i mogu reč da ima različitih mišljenja u svezi lima što i tražim.
...naime, planiram mjenjat pokrov. trenutno imam crijep i vrijeme je za promjenu. dvoumim se između crijepa i lima. prednost dajem limu iz 3 razloga:
1) dugotrajniji je (u susjedstvu imam primjere da je crijep star nepunih 20 godina doslovno izljušten, potrošen, porozan i prisiljava vlasnika na promjenu)
2) lakši je (konstrukcija kuće je stara pa je preporučljivi lakši pokrov)
3) krov se sastoji od 2 dijela, tj u slovo L i na kritičnom spoju ta dva krova uvijek se cijedila voda i mislim da bi se to rješilo limom.

s obzirom da je krov postao vrlo valovit vjerojatno će biti potrebno mjenjat većinu ili čak sve letve a i ravnat ili mjenjat neke rogove. kvadratura krova je 200 m2 pa bi to htio rješiti dugotrajno i kvalitetno ali išto jeftinije (ne pod cijenu loše kvalitete) jer financije nisu idealne i mjenjam krov samo iz razloga što mi prokišnjava na nekim mjestima.
izračunao sam da bi me lim stajao nekih 60000 kn sa poslom i izmjenom već spomenutih letvi i rogova. je li to moguće??

..i da vidio sam neki dan onaj gerard ''crijep'' i čini mi se atraktivan a i kvalitetan ali i skup??? s obzirom da je svakak moram preletvavat možda to nije ni toliko skuplje??

MOLIM VAŠA MIŠLJENJA I ZAHVALJUJEM NA SVAKOJ KORISNOJ INFORMACIJI.

Ja sam isto gledao gerard ali sam se na kraju odlučio za feroof. Po mome skromnom mišljenju radi se o istom pokrovu a nešto je jeftiniji. Pogledaj na ovoj stranici detalje: http://www.webgradnja.hr/katalog/2476/celicni-krovni-pokrov-feroof-classic/

bing01
10.03.2010., 12:10
najkvalitetniji je biber crijep za pokrov. sindre, razni betonski crijepovi i limovi su nesto jeftiniji i imaju dobru reklamu ali nesluze nicemu.

p.s. limeni krov uzasno iritatno pucketa kad se zagrijava danju , a nocu hladi.

matija84
12.03.2010., 08:48
Koliko mora biti ventiliajući prostor ispod crijepa za krov sa 25% nagiba!?Dakle kolike debljine letvi i kontraletvi je preporučljivo staviti!?

franjob
13.04.2010., 09:31
Koliko mora biti ventiliajući prostor ispod crijepa za krov sa 25% nagiba!?Dakle kolike debljine letvi i kontraletvi je preporučljivo staviti!?

Pogledaj preporuke proizvođača crijepa. Obično je između 4 i 5 centimetara visine kontraletve. Ja sam stavio letvu dimenzije 4 x 5 cm i kao letvu i kao kontraletvu jer mi je bilo jeftinije nego štafla (8x5) a razlika u visni je 1 cm što mislim da je zanemarivo. Važnije je da imaš veći broj odzračnika jer su zapravo oni usko grlo i ograničavaju protok zraka.

kilkenny
05.06.2010., 11:24
Imam 87 godina (da, dobro ste procitali, 87 godina) stari hrastovi krov i na njemu originalan crijep. Sada je vec doslo vrijeme da ga se pokrije ponovno. S obzirom da je to stara kuca katnica, s pripadajucim tavanskim prostorom koji sluzi za nista, tj. u njemu se ne stanuje, nego se stanuje u prizemlji i na katu.
Zanima me, da li je bolje staviti continental plus crijep ili lim, gledajuci prema tezini s obzirom na starost kuce?
Moze li se lim staviti na letve, bez daskanja krova, tavan je dosta ventiliran...

titicaca
20.08.2010., 10:52
Nakon 26 godina skinuo sam salonitne ploće i postavio lim.
Ono o kiši kako lupa po krovu je glupost, ako postoji izolacija (ili možda glazba za uši opterećene bukom).
Ono o mikrovalki je isto glupost, ako postoji izolacija (mineralna vuna i preporućeni razmak).
Limene ploće kupi valjane, a ne motane (pigane) jer se izgubi pravac kanala. Ploće narući u dva dijela, ali da jedan dio ne bude duži od 3-4m, jer je problem prilikom manevriranja na krovu i vjetru. Ućvrsti ih vijcima za ploće. U Zaboku jedan vijak košta oko 1,1 kn.
Pazi da ne padneš sa krova !

Ne mogu reći kakva je buka U kući limenog krova iznutra jer ga nemam, ali ga ima susjed i mogu posvjedočit da će susjedi jako dobro čuti zvek-zvek na vašem limenom krovu! I nije ugodna glazba za uši :flop:

uran101
08.03.2011., 09:58
Bok!

Prije par mjeseci sam uočio da mi je krov nahero. Konkretno, na jednom dijelu se udubio i to se jako primijeti. Izgleda kao da je greda koja ide ispod tog dijela popustila ili nešto slično.
Danas ujutro sam skužio i fleke u kutu svojeg dnevnog boravka. Nakon malo boljeg vizualnog pregledavanj krovišta sam vidio da mi se dio crijepova dosta odvojio od lajsne koja ide bočnom stranom krova. Točno ispod tog dijela krova se nalaze i te fleke unutar moje dnevne sobe. Izgleda kao da je zbog onog udubljenja na krovu dio crijepova "otklizio" prema sredini krova.

Da li je to velik problem za popraviti? Nemam novaca za novo krovište, pa bih volio srediti postojeće. Inače, krov je star 12-13 godina i čudno mi je da se već sad pojavio ovakav problem.

Hvala!

P.s. mogu staviti i neke slike ako će pomoći.

croatan7
15.03.2011., 15:42
Kao prvo budite pozdravljeni.
Trebao bih savjet dva oko "sanacije" krova tj. drvene građe. Nedavno je rođak kupio staru kuću koja ima građu staru više od 100 godina, na opće čuđenje, građa je u izuzetno dobrom stanju. Budući da će narednu godinu dvije uslijediti žešća renovacija zanime što nam je činiti s građom tj. kako i s čim je zaštiti da potraje još tolko. Dal da pohoblamo površinski sloj i onda s nečim premažemo ili....radi se o hrastu.

kromaser
17.03.2011., 01:58
Kuća mi je 92 granatirana imam stari i novi dio kuće stari ima krov a novi je pod dekom nema krova to je bilo premazano nekom njemačkom plastikom i nigdje nije curilo dok nije granatirana.No posle je pokrivana svime i svačim, nešto crveno valovito to je izdržalo 3,4 godine,pa cerada,pa nešto crno nalik katranu more 2 godine....
Šta se god stavi to bi trebao biti tanko jer bi se moralo moći podvuči pod ciglu
Ima li itko ideju šta da stavim kontao sam lim ???
Znam šta bi da imam 100 000 kn ali tražim nešto privremeno bar 5,7 godima

marion56
17.03.2011., 05:02
Kuća mi je 92 granatirana imam stari i novi dio kuće stari ima krov a novi je pod dekom nema krova to je bilo premazano nekom njemačkom plastikom i nigdje nije curilo dok nije granatirana.No posle je pokrivana svime i svačim, nešto crveno valovito to je izdržalo 3,4 godine,pa cerada,pa nešto crno nalik katranu more 2 godine....
Šta se god stavi to bi trebao biti tanko jer bi se moralo moći podvuči pod ciglu
Ima li itko ideju šta da stavim kontao sam lim ???
Znam šta bi da imam 100 000 kn ali tražim nešto privremeno bar 5,7 godima

tražiš da te policajajc tjeraq da voziš kroz crveno ili da kreadeš?

tako od nas tražiš da ti tamo rješenje koje to ustvari nije...
napravi krov kako spada

inače...nebi se htel mešati:)

truba5
17.03.2011., 18:55
Kako je najsigurnije srušiti krov stare štale?Riječ je o štali koja je sagrađena oko 1950 godine.Grede i letve krova dosta su slabe,prilikom skidanja crijepa,moglo bi se svašta desit.Molim savjet

marion56
17.03.2011., 21:47
Kako je najsigurnije srušiti krov stare štale?Riječ je o štali koja je sagrađena oko 1950 godine.Grede i letve krova dosta su slabe,prilikom skidanja crijepa,moglo bi se svašta desit.Molim savjet

ako se ne možeš penjati gore, tj radi sigurnosti se nesmije....kombinirka iliti bager...

zanny
17.03.2011., 21:55
ako se ne možeš penjati gore, tj radi sigurnosti se nesmije....kombinirka iliti bager...

ili naša seljačka metoda, uvatiš sajlom gredu za kamion i povučeš, tako smo mi rušili neke ograde, pa valjda i za krov vrijedi :D

djoomla
18.03.2011., 07:20
ili naša seljačka metoda, uvatiš sajlom gredu za kamion i povučeš, tako smo mi rušili neke ograde, pa valjda i za krov vrijedi :D

ova metoda je bolja :D nema tu kombinirka šta raditi

-B3-
18.03.2011., 17:19
Pozdrav!
Da napomenem, nemam baš iskustva u gradnji krovišta, tako da ako sam gdje pogriješio ispravite me slobodno. :D

Dakle, imam dvije garaže bez krova, spojene, jedna iza druge i samo je smola stavljena na njih. Naravno, radnici su to jako loše napravili i sada, cim padne malo jaca kiša ili ako se gomila snijega pocne topit, pocne mi kapati u garazi.
Eh sada, imam zamisao pa zato pisem da vidim jeli to uopce izvedivo.
Imam dosta krovnih ploča koje sam odlucio iskoristiti. Ideja je ta, da nebih radio sada krovište od ne znam koliko tisuca kn, nego bih samo napravio nekakvu konstrukciju od cijevi (koji takoder imam brdo), na koje bih postavio te krovne ploce i naravno zatvorio to sa svake strane da nebi kod susjeda završilo to sve kada puhne jaci vjetar. Naravno, konstrukciju bih pricvrstio za garazu. Podigao bih nekih 30-50tak cm jednu stranu.
Sad, jeli to u redu? hoce li biti kakvih posljedica? Ili ako netko od vas forumasa ima bolju ideju za rjesiti taj problem bio bih zahvalan da ga podijeli samnom.
Novac nije problem ako se radi do nekih 500 kn :lol:
Hvala unaprijed!

Humana dolina
18.03.2011., 17:24
Kakvih ploča imaš?
Salonitnih?
Ako imaš cijevi i ako znaš variti zašto ne!
Kakve su cijevi...okrugle ili kvadratne? Koje su dimenzije, širina i visina?

-B3-
18.03.2011., 17:37
Kakvih ploča imaš?
Salonitnih?
Ako imaš cijevi i ako znaš variti zašto ne!
Kakve su cijevi...okrugle ili kvadratne? Koje su dimenzije, širina i visina?

Limene ploče su nekakve..ne znam sada baš točno kakve, bitno je da nema nigdje rupica da ne propuštaju vodu :D
Cijevi imam svakakvih, kvadratnih i okruglih, duljina 5,6 metara i kraćih..ugl..dosta da se slozi lijepa konstrukcija i da se to stavi...nadam se da bi to bilo u redu..

totejapitam
18.03.2011., 21:55
A garaže su zidane, sa betonskom dekom ili ? Bilo bi zgodno da postaviš kakvu slikicu, ovako je teško nešto konkretnije napisati. Kolika je širina garaže? Pitam zato jel, koliko sam shvatio želiš napraviti krov na jednu vodu (sa jednom kosinom). U svakom slučaju, sve se da napraviti, pogotovo uz ovakav izdašni budžet :s
Btw, daj izmjeri promjer cijevi, debljinu stijenke i vrstu profila (kvadratni, pravokutni, okrugli i sl.)

-B3-
19.03.2011., 10:48
A garaže su zidane, sa betonskom dekom ili ? Bilo bi zgodno da postaviš kakvu slikicu, ovako je teško nešto konkretnije napisati. Kolika je širina garaže? Pitam zato jel, koliko sam shvatio želiš napraviti krov na jednu vodu (sa jednom kosinom). U svakom slučaju, sve se da napraviti, pogotovo uz ovakav izdašni budžet :s
Btw, daj izmjeri promjer cijevi, debljinu stijenke i vrstu profila (kvadratni, pravokutni, okrugli i sl.)

Da, da sa betonskom dekom...A širina garaže je 5, a dužina 4 metra (plus,minus 2,3 cm :D)..
A cijevi imam svakakvih..to se godinama nakupljalo..a koliko sam uspio odokativnom metodom skuzit imam najvise kvadratnih..i to razlicitih duzina i dimenzija, ali prevladavaju 50x50, duzine oko 5 metara...ima i okruglih i pravokutnih također. Sliku garaže mogu na mail poslati ako hoćeš.. :)

BIG O
19.03.2011., 16:40
Pozdrav forumaši naime moja priča ide ovako imam radionicu 11,50 m * 5,60m
na kojoj je trenutno betonska ploča koja je s godinama na par mjesta počela puštati (malo) na par mjesta,sad se bavim mišlju da napravim kosi krov na jednu vodu koristio bih krovne panele ili sendvić ispunjene pu pjenom.Koliki bi trebao biti nagib na ovih 5,60 i kakvu po vama zahtjeva konstrukciju i gdje uopće ima tih panela za kupit onako iz prve ruke tj. direktno od proizvođaća.Inače stojim u dalmaciji ako to nesto ima veze s krovom a ti paneli mi se čine najjednostavniji i najlakši na ciglu nebi iša zbog težine i izvođenja radova(zahtjeva majstora) Svaki savjet dobro došao hvala :top:

BD-zg
19.03.2011., 20:47
Pozdrav forumaši naime moja priča ide ovako imam radionicu 11,50 m * 5,60m
na kojoj je trenutno betonska ploča koja je s godinama na par mjesta počela puštati (malo) na par mjesta,sad se bavim mišlju da napravim kosi krov na jednu vodu koristio bih krovne panele ili sendvić ispunjene pu pjenom.Koliki bi trebao biti nagib na ovih 5,60 i kakvu po vama zahtjeva konstrukciju i gdje uopće ima tih panela za kupit onako iz prve ruke tj. direktno od proizvođaća.Inače stojim u dalmaciji ako to nesto ima veze s krovom a ti paneli mi se čine najjednostavniji i najlakši na ciglu nebi iša zbog težine i izvođenja radova(zahtjeva majstora) Svaki savjet dobro došao hvala :top:

Ako nečeš uzimati sendvić panele moraš uzeti bar sa filcom zbog kondenzacije takav sam ja imao problem radi se o otvorenoj garaži ispod hladni zrak kad zapiči sunce npr ujutro se to pojavljuje izgleda kao da je kiša padala

BIG O
19.03.2011., 21:07
Ako nečeš uzimati sendvić panele moraš uzeti bar sa filcom zbog kondenzacije takav sam ja imao problem radi se o otvorenoj garaži ispod hladni zrak kad zapiči sunce npr ujutro se to pojavljuje izgleda kao da je kiša padala

Pa mislim na panel koji se sastoji od dva lima a u sredini pur pjena sve to stavit na neku konstrukciju bilo metalnu ili grede i zatvorit s strana ko pravi krov,samo me zanima koji nagib krova da stavim i ako neko ima informaciju gdj se paneli mogu kupiti i koja je cijena

totejapitam
19.03.2011., 21:25
Da, da sa betonskom dekom...A širina garaže je 5, a dužina 4 metra...)

Po mom mišljenju, situacija je jednostavna. Imaš čvrsti oslonac cijelim rasponom, profile koji su i više nego dovoljni, samo treba malo truda i znanja da se to posloži. Možeš napraviti nešto slično ovom (http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://217.26.67.168/uploads/2/4/2481175/R%2520nosa%C4%8D%252012%2520m.jpg&imgrefurl=http://www.elitesecurity.org/t381305-0&usg=__Z3gD0-svSZJoDZKAT73Jvz1Vo_o=&h=1500&w=2289&sz=411&hl=hr&start=6&zoom=1&tbnid=SjOgzimavSl_TM:&tbnh=148&tbnw=277&ei=UjCFTe61H5HRsgbt8-CdAw&prev=/images%3Fq%3Dre%25C5%25A1etkasti%2Bnosa%25C4%258D% 26um%3D1%26hl%3Dhr%26biw%3D924%26bih%3D471%26tbs%3 Disch:10%2C218&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=387&vpy=198&dur=4608&hovh=182&hovw=277&tx=145&ty=92&oei=TTCFTaq_MMTYsgbtysmHAw&page=2&ndsp=6&ved=1t:429,r:1,s:6&biw=924&bih=471), a i jednostavnije, jer će sila djelovati samo s gornje strane (cca teoretski max. 50 cm snijega). Treba obratiti pažnju još na preklop ploča (ne znam jel lim trapezni ili ravni), napust krovišta, razmak između nosača i naravno na dobro učvršćenje na deku.

totejapitam
19.03.2011., 21:45
Pa mislim na panel koji se sastoji od dva lima a u sredini pur pjena sve to stavit na neku konstrukciju bilo metalnu ili grede i zatvorit s strana ko pravi krov,samo me zanima koji nagib krova da stavim i ako neko ima informaciju gdj se paneli mogu kupiti i koja je cijena

Možeš pogledati ovdje,klikneš na brošuru - sandwich paneli (http://www.ruukki.hr/www/croatia.nsf/Documents/621AA30C331AFCF3C225723D0037F767?OpenDocument&lang=1), a tu su adresa i tel. (http://www.ruukki.hr/www/croatia.nsf/Documents/DE99E0312127CBEEC225721300297A1E?OpenDocument&lang=1)

BIG O
19.03.2011., 21:55
Možeš pogledati ovdje,klikneš na brošuru - sandwich paneli (http://www.ruukki.hr/www/croatia.nsf/Documents/621AA30C331AFCF3C225723D0037F767?OpenDocument&lang=1), a tu su adresa i tel. (http://www.ruukki.hr/www/croatia.nsf/Documents/DE99E0312127CBEEC225721300297A1E?OpenDocument&lang=1)

sve stoji ovakvih stranica nasa 100-nu u ponedjeljak se vatam telefona pa se informiran za cijenu i dimenzije istih.Još samo ostaje koliki nagib da stavim?

totejapitam
19.03.2011., 22:08
Još samo ostaje koliki nagib da stavim?

To ovisi o dosta stvari, ali u grubo bi 20° trebalo biti OK.

BIG O
19.03.2011., 22:22
To ovisi o dosta stvari, ali u grubo bi 20° trebalo biti OK.

Možeš biti malo precizniji o čemu to ovisi laik sam za to mislija sam da je to neki standard koji se dobije nekim izračunom s obzirom na veličinu objekta ili tako nekako :ne zna:

javašluk
19.03.2011., 23:12
E, ajde dečki tko zna da napiše glavne prednosti i minuse limenih panela o obliku crijepa?

Lee Champa
20.03.2011., 14:07
Ne znam zašto bi na betonsku deku, ako ispod nje nije koristan prostor, nakalemio izolacijski panel:ne zna:
Napraviš konstrukciju od cijevi ili dasaka sve podaskaš i to pokriješ sa profiliranim limom ili imitacijom crijepa, a ako trebaš izolaciju na deku baciš mineralnu vunu.
Cijena takvog panela je od 150 kuna/kvadratu!

BIG O
20.03.2011., 16:14
Ne znam zašto bi na betonsku deku, ako ispod nje nije koristan prostor, nakalemio izolacijski panel:ne zna:
Napraviš konstrukciju od cijevi ili dasaka sve podaskaš i to pokriješ sa profiliranim limom ili imitacijom crijepa, a ako trebaš izolaciju na deku baciš mineralnu vunu.
Cijena takvog panela je od 150 kuna/kvadratu!

Ispod sam planirao stavit kompresor 100 l da mi ne zvrči u radioni te eventualno najvisočiji dio koristiti kao neko priručno skladište.150 kn po kvadratu je u redu jer dok uzmem daske,lim te mineralnu vunu sumnjam da će cijena biti nešto manja,a panel mi je po dimenzijama nekako najiskoristiviji.Molim ako neko zna koji nagib da stavim zahvaljujem :s

Lee Champa
20.03.2011., 18:11
....Molim ako neko zna koji nagib da stavim zahvaljujem :s

Ako je panel "u komadu od-do" nagib - koji paše uz ostalo (voda će otići)!

BIG O
20.03.2011., 19:43
Ako je panel "u komadu od-do" nagib - koji paše uz ostalo (voda će otići)!

Paše mi panel dužine 6 m jer moj raspon je 5,60 m i u toj varijanti bi ima najmanje otpada,e sad voda će otići ako stavim 20 cm nagiba a isto tako ce oticati ako stavim 100 cm sad me zanima da li ima neki izračun za taj pad jer kad već radim nebi tija nešto zas..t :D

Zvon
21.03.2011., 06:51
Pazi na smjer vjetra, jer kod malih nagiba se može dogoditi da voda ide uzbrdo.

Lee Champa
21.03.2011., 08:10
Pazi na smjer vjetra, jer kod malih nagiba se može dogoditi da voda ide uzbrdo.

i krov:lol: (počinje se ponašati kao krilo aviona)

BIG O
21.03.2011., 10:11
Jel ko zna koji nagib da stavim ili ne?

Humana dolina
21.03.2011., 11:21
Stavi nagib 25°

BIG O
21.03.2011., 13:29
Stavi nagib 25°

Hvala :s :top: :)

kanjar
23.03.2011., 21:14
Jel ko zna koji nagib da stavim ili ne?

minimalni nagib je 3 a preporuča se 5 posto. O debljini panela zavisi koliko ćeš nosača staviti za svoj raspon, a budući da si na Jadranu onda su 3 točke dovoljne. Kod manjih padova trebaš zapuniti spojne preklope poliuretanskim kitom u neprekidnoc crti. Da bi bio siguran od igara sa vjetrom nosači moraju biti kvalitetno ukrućeni, a vijci za pričvršćivanje trebaju biti originalni sa plastičnom podloškom i zaštitnom kapicom ( onaj koji će ti prodati panele ima i galanteriju)

oktavia007
02.04.2011., 16:59
Molio bih vas da me rješite dileme u vezi armirane folije za pokrov koja ide direktno na rogove.
Kao što neki već znate,ta folija se stavlja ako se ne daska ili ne stavlja osb ploče.
Mene zanima da li ta armirana folija zaista zamjenjuje daskanje ili je ipak bolja varijanta daska ili osb sa običnom parapropusnom folijom.
Zadnjih dana i tjedana koga god pitam,majstore ili trgovce,jedni su za varijantu sa armiranom folijom,drugi za daska+folija.
Malo više je ovih za daskanje,dok ovi prvi kažu da se daske ili osb više ni vani ne stavljaju.
Zanima da li se daskanjem dobije šta na termoizolaciji,jer sam negdje čitao da daske ili osb uglavnom služe za kompaktnost krova,a ne za termoizolaciju.
Tako da jedan sam ipak za daskanje,a drugi pak za varijantu sa armiranom folijom bez daski.
U dogledno vrijeme ču naravno iznutra raditi izolaciju sa vunom ili stiroporom,tako da me i to zanima da li prolazi kakvo isparavanje ili neka kondenzacija ispod armirane folije na vunu ili stiropor.
Krov će biti od lima.

Da više ne duljim,ARMIRANA FOLIJA ILI DASKA?:s

Humana dolina
03.04.2011., 08:33
Molio bih vas da me rješite dileme u vezi armirane folije za pokrov koja ide direktno na rogove.
Kao što neki već znate,ta folija se stavlja ako se ne daska ili ne stavlja osb ploče.
Mene zanima da li ta armirana folija zaista zamjenjuje daskanje ili je ipak bolja varijanta daska ili osb sa običnom parapropusnom folijom.
Zadnjih dana i tjedana koga god pitam,majstore ili trgovce,jedni su za varijantu sa armiranom folijom,drugi za daska+folija.
Malo više je ovih za daskanje,dok ovi prvi kažu da se daske ili osb više ni vani ne stavljaju.
Zanima da li se daskanjem dobije šta na termoizolaciji,jer sam negdje čitao da daske ili osb uglavnom služe za kompaktnost krova,a ne za termoizolaciju.
Tako da jedan sam ipak za daskanje,a drugi pak za varijantu sa armiranom folijom bez daski.
U dogledno vrijeme ču naravno iznutra raditi izolaciju sa vunom ili stiroporom,tako da me i to zanima da li prolazi kakvo isparavanje ili neka kondenzacija ispod armirane folije na vunu ili stiropor.
Krov će biti od lima.

Da više ne duljim,ARMIRANA FOLIJA ILI DASKA?:s

Ja osobno sam podaskavao...samo sam se dvoumio između dasaka i osb ploča.
A jel ta armirana folija ima svojstva kao i paropropusna?

Johnny B.
28.04.2011., 19:45
Ljudi, trebao bih savjet :)

Mijenjat ćemo pokrov kuće i zbog težine smo se odlučili za limeni pokrov.
Jedan majstor nam je dao ponudu sa sendvič panelima od 4cm, ali drugi majstor veli da sendvič paneli nisu dobri jer krov treba biti "hladan" (što god mu to značilo) i preporuča stavljanje folije (krov je nepodaskan) i lim.

Dakle, koji majstor je u pravu i koju ponudu bi bilo bolje prihvatiti, e da i glede spomenute folije - jel ona ima kakva parapropusna svojstva ili ću morati stavljati nekakve zračnike? :ne zna:

Ivan0705
01.05.2011., 16:47
Poštovani forumaši!
Napokon sam poslušao savjet nekih forumaša i odlučio zanemariti koje kakve hidro premaze za sanaciju ravne deke na garaži, te imam namjeru napraviti normalni krov pokriven crijepom.
Radi se o garaži na moru koja je naslonjena jednom stranom na kuću.Dimenzije su u grubo 8X4.Krov bi bio na jedno pero.
Pitanje za vas znalce:
Koja debljina greda je dovoljna i koji minimalan pad može biti? Problem je u tome da mi kosinu krova diktira bočna strana kuće na koju je garaža naslonjena.Znači mjereno od deke garaže do žljebnjaka na kući imam visinu 30 cm.Da li je to dovoljan pad za crijep na ovu širinu deke? Ova mjera od 30 cm obuhvaća visinu uključujući budući crijep na garaži.Napominjem da je to varijanta u kojoj je donja niža strana na nuli. Znači gredu po dužini ne mogu staviti na sam kraj jer mi onda smanjuje pad, nego ju moram maknuti prema sredini ili ju nekako zarezati u donji kraj deke .Možda postoji neka bolja i jednostavnija ideja? Da li da višu stranu grede po dužini stavim na visinu na nekakve betonske nosače i onda jednostavno ušarafim duge šarafe kroz gredu pa u deku tiplu... ili? Onu nižu gredu znam da moram probušiti i staviti navojnu šipku i probušiti deku i prišarafiti.Naravno riječ je o drvenoj građi.Knačno radi se o garaži a ne o stambenom prostoru, pa vjerujem da su moguća rješenja van uobičajenih standarda...Unaprijed hvala na pomoći!:s
Poz...:top:

aaatina
25.05.2011., 13:44
Zamolila bi za savjet,mi na staroj kući imamo relativno novi krov,prošle godine smo stavljali knauf na stropove,sad nam se događa da negdje prokišnjava,kad se popnemo na tavan nema nigdje tragova,najvjerojatnije da vjetar nanosi kišu ispod rubova crijepa,prokišnjava/nanosi samo na jednom/rubnom dijelu kuće,majstor koji nam je stavljao knauf predlaže da zovemo limara koji bi postavio limove,šta vi predlažete,mi smo potpuno očajni jer taj knauf na određenom mjesu kisne,a ne znamo zašto ni kako to spriječiti?!

Prob1em
25.05.2011., 18:00
@Ivan0705
Crijep za najblazi nagib ti je Balance i ide ti na >12°.

@aaatina:
Prokisnjavati moze bilo gdje, bez da se pregleda tesko da ce ti netko tocno reci...

aaatina
26.05.2011., 09:35
@Ivan0705
Crijep za najblazi nagib ti je Balance i ide ti na >12°.

@aaatina:
Prokisnjavati moze bilo gdje, bez da se pregleda tesko da ce ti netko tocno reci...

Znam da netko mora pregledati,mene zanima da li je uopće dobra opcija zvati limara,šta limar može učiniti

Armstrong
26.05.2011., 14:15
Znam da netko mora pregledati,mene zanima da li je uopće dobra opcija zvati limara,šta limar može učiniti

Limar može samo naplatiti i otići. To če se i kanije dešavati.
Sve u svemu napravili ste jako loš krov. Ako je u pitanju novogradnja krova, netko ga je jako loše postavio, jer po pravilu treba s vana prvo obiti krov, zatim prekriti daske vodonepropusnom falijom, zatim rešetkasto složene letve.
Kasnije kad se postavlja knauf s unutarnje str. treba ići paropropusna-vodonepropusna folija i nema straha. U tom cijelom procesu došlo je do propuštaja.
Znači jedina prava opcija je rastepanje krova (crijepa) da se složi kako spada.

Ako pak ste knauf postavili na staru konstrukciju ( s pokušajem unutarnjeg obijanja) opet ste napravili da tako moram reći sranje, jer dok se propusti jedan proces to nemože biti toliko kvalitetno.

Nadam se da ste shvatili kakva je daljnja procedura.
...istina novi troškovi :top: .

Prob1em
26.05.2011., 18:47
Najvjerojatnije je da pusta negdje oko nekog limarskog dijela, bilo opšav, vjetarlajsna, krovni prozor (ako ga ima), prikljucak za napu/antenu...

E sad, koga zvati.... Neku trecu osobu koja nije izvođač, a kuži se :D
Limar ce optuzit krovopokrivaca i obratno xD. Moze biti da je lose izvedena limarija, moze biti da su pokrivački radovi lose izvedeni. Kao sto velim, nista bez postenog pregleda...

SandiVukas
28.05.2011., 19:31
Pozdrav,

imamo kucu na moru sa betonskim krovom od nekih 50m2 i trebali bi uskoro mijenjati pokrov. Trenutno su neke ploce gore koje su dotrajale i pocele su pustat, tako da moramo mijenjat. Izolacije nema uopce. Znaci, betonski krov na dvije vode sa blazim padom koji gleda prema sjeveru (Velebitu) i malo vecim padom, ali i to je blagi pad, koji gleda prema jugu.

Ono sto nam je jako bitno je toplinska izolacija. Sto koristit i kako? Ovdje inace ne vidim krovove sa onim sistemom ventilacije koji se inace koristi sjevernije, gje topli zrak izlazi pri vrhu krova. Pretpostavljam da je to zbog bure i zato sto se ovdje uglavnom radi mali pad, a za takakv sistem je najbolje da krov ima veci pad...
Jasno i koji pokrov je najbolje stavit u ovakvom slucaju? Ovdje se uglavnom koriste nekakve valovite ploce koje se sarafe...
Uglavnom ja se u krovove ne razumijem. Moj otac misli da se razumije :D, ali nema ni od tog nista pa bi zamolio nekog sa iskustvom da nam pojasni sto i kako napravit da bi imali krov ispod kojeg nije vruce i koji nece procurit u sljedecih bar 25 godina.

Unaprijed hvala na savjetima

zanny
28.05.2011., 20:42
Pozdrav,

imamo kucu na moru sa betonskim krovom od nekih 50m2 i trebali bi uskoro mijenjati pokrov. Trenutno su neke ploce gore koje su dotrajale i pocele su pustat, tako da moramo mijenjat. Izolacije nema uopce. Znaci, betonski krov na dvije vode sa blazim padom koji gleda prema sjeveru (Velebitu) i malo vecim padom, ali i to je blagi pad, koji gleda prema jugu.

Ono sto nam je jako bitno je toplinska izolacija. Sto koristit i kako? Ovdje inace ne vidim krovove sa onim sistemom ventilacije koji se inace koristi sjevernije, gje topli zrak izlazi pri vrhu krova. Pretpostavljam da je to zbog bure i zato sto se ovdje uglavnom radi mali pad, a za takakv sistem je najbolje da krov ima veci pad...
Jasno i koji pokrov je najbolje stavit u ovakvom slucaju? Ovdje se uglavnom koriste nekakve valovite ploce koje se sarafe...
Uglavnom ja se u krovove ne razumijem. Moj otac misli da se razumije :D, ali nema ni od tog nista pa bi zamolio nekog sa iskustvom da nam pojasni sto i kako napravit da bi imali krov ispod kojeg nije vruce i koji nece procurit u sljedecih bar 25 godina.

Unaprijed hvala na savjetima

jabii napravio klasični krov sa betonskim gurlama i KOMPLETNIM sustavom tondach ili bramac sa svim onim dodatcima kopčama priključcima rubnim kupama i svime šta ide u kompletan sustav, i to sigurno neće dignit, i ne treba se radit mali nagib

SandiVukas
28.05.2011., 21:45
Ma krov je vec tu izbetoniran. Nas zanima sto da mi radimo, a ne sto bi ti radio da gradis novu kucu :D

Dali bi bilo dobro ici sa recimo

10cm stiropora

pa ona folija koja je kao sekundarni krov

letve i ako treba kontraletve

i na kraju nekakav pokrov, recimo te valovite ploce kakve ovdje ljudi uglavnom koriste i dali mozemo napravit tu ventilaciju pri vrhu krova, ili se to ovdje uopce ne moze radit?

koka36
29.05.2011., 19:33
Majstori u obnovi (http://slike.hr/slike/spa0231_f6974.jpg.html)
http://slike.hr/slike/spa0233_9c41b.jpg.html
http://slike.hr/slike/spa0231_f6974.jpg.html

kako ovaj biser sanirati.......

Armstrong
29.05.2011., 20:34
Majstori u obnovi (http://slike.hr/slike/spa0231_f6974.jpg.html)
http://slike.hr/slike/spa0233_9c41b.jpg.html
http://slike.hr/slike/spa0231_f6974.jpg.html

kako ovaj biser sanirati.......

Nemoj me jbt, pa kako se ova konstrukcija još drži :ne zna: . Još mi je kolko tolko jasno za lijevu stranu-dimnjak :D drži, ali za desnu stranu :confused:

Armstrong
29.05.2011., 20:39
Ma krov je vec tu izbetoniran. Nas zanima sto da mi radimo, a ne sto bi ti radio da gradis novu kucu :D

10cm stiropora

i na kraju nekakav pokrov, recimo te valovite ploce kakve ovdje ljudi uglavnom koriste i dali mozemo napravit tu ventilaciju pri vrhu krova, ili se to ovdje uopce ne moze radit?

Stiropor nikako za tu vručini!!!!!, isključivo mineralnu vunu, preporuka kamena vuna.

Isto tako bramac korv ni u ludilu, jer je ta firma propala, tako da ništa od njihove garancije itd. Eventualno tondach ili nešto strano- creaton, nibra, itd

Za letve i kontra letve, neznam ipak je kod vas bura...

koka36
29.05.2011., 21:16
Nemoj me jbt, pa kako se ova konstrukcija još drži :ne zna: . Još mi je kolko tolko jasno za lijevu stranu-dimnjak :D drži, ali za desnu stranu :confused:

Ni jednu stranu ništa ne drži jer dimljak nije ni završen do kraja, ja kad sam vidio nisam mogao vjerovati ali eto drži se to tako več desetak godina (dalmacija, nema snjega)...
Dakle jedan kraj obe grede stoji na stupovima a drugi kraj je kao što vidite spojen letvom...po meni umjesto da greda drži rogove, rogovi drže gredu...

zanny
29.05.2011., 21:54

10cm stiropora

evo prenosim šta su mi rekli na jednom seminaru

greda 12 x 14 umjesto murala nizbrdo, kantinele popriko, napunit vune do visine kantinela (znaći 15cm), folije i svi bakraći, i kupe s jedne strane brokvane s druge hvatane kopčama, obavezno završni crijepovi na slobodnom kraju krova ako je na dvi vode (evo u petak kupovao tondach venera 50kn kom :D)

ja sa latom nebi riskirao, najveća mana su joj vide koje razglave latu, dihtunzi koji popucaju... ima ovdi negdi cila dizertacija o toj temi pa malo prolistaj, a plus to kad se bura zavuće pod latu otvori je ko alkoholičar pivu :)

SandiVukas
29.05.2011., 22:07
Kaj? :D

Daj covjece objasni laiku. Pusti ove brokovane bakrace, kantinele, kupe i sve ostalo za sto prvi put cujem :D

Ajde polako i daj malo ove sjevernije izraze za sve to, ti boga jarca.

zanny
29.05.2011., 23:25
Kaj? :D

Daj covjece objasni laiku. Pusti ove brokovane bakrace, kantinele, kupe i sve ostalo za sto prvi put cujem :D

Ajde polako i daj malo ove sjevernije izraze za sve to, ti boga jarca.

ajde pokušat ću

kad se radi krov na beton (prićamo o dalmaciji, i ovih par kuća na kojima sam ja bio prisutan i par manjih zahvata koje sam radio)
radi se na naćin da se napravi recitol i ljepenka (iako u principu bespotrebno jer ga iovako izbušiš sa pričvrsnim materijalom)

pa se na to kucaju mezomurali (letva 5x8) nizbrdo u zadanom razmaku koje preporučava proizvođač

pa se stavlja vuna 5 cm jer je mural visok 5

pa stavi folija

pa se stave kantinele (letva 3,5 x 5) poprečno od murala na zadani razmak od strane proizvođaća

i sad tu obično nastaje jaz između proizvođaća i meštara (recimo stariji meštri tipa moj punac koji je život proveo po krovovima i raznim bauštelima)

proizvođač savjetje debljinu vune 10 ili više, šta vuće stavljanje greda a ne murala na krov

proizvođač savjetuje stavljanje kupa tako da se zadnji kraj kupe zabije čavlima za kantinelu (svaka kupa dva čavla), a prednji uhvati kopćom da se kupa ne može dignuti prilikom frontalnog udara vjetra

proizvođač savjetuje da se prve kupe na krovu nikako ne zabacuju mortom radi slobodnog strujanja zraka između sekundarnog krova i crijepa

proizvođač savjetuje da se sljeme krova odradi sa kupama koje se priključuju na sljemenik bez morta (imaju neke kopče trake i šta ja znam sve) radi istog strujanja zraka

proizvođač savjetuje da se svako 7 - 8 kupu drugi red od sljemena stavi ozračnik radi strujanja zraka

i na kraju proizvođač savjetuje da se na rub krova stavljaju krajnje kupe koje imaju rep da se voda nebi podvlačila u fasadu na spoju morta i kupe

naši meštri to rade ovako

prvi red kupa naslone na mort
čavlaju svako 5 kupu
za kopče nisu ni čuli
kranje kupe su im preskupe i nemjau neku svrhu (osim šta služe kao okap :lol:)
sljemenik se kupi od najeftinije marke kupe i prilipi mortom na obične kupe
ozračnik ne treba jer pod svako neku kupu stavi komadić daščice (nema veze šta je spriječio strujanje zraka betoniranjem prvog reda)

i zato se razlikju meštri od meštara i cijene od cijena

kad takvog zahvata je nabitine da onaj ko plača ima nekakvo znanje o građevini i novijim sustavima, ili dobrog nadzornika radova (ne mora bit inžinjer, samo da je dovoljno stručan i da mu se može vjerovati) po mogučnosti nekoga ko nije iz stare garde

joke6
29.05.2011., 23:49
Ja sam gornju poklopnicu vata cimentom i svaku kupu zakucava brokvom
Nisan stavlja nikakve kopče.
U mene je sistem sa mezomuralima i kantinelima i evo 10 godina nema nikakvih problema a
kuća je na udaru bure.

zanny
30.05.2011., 16:54
Ja sam gornju poklopnicu vata cimentom i svaku kupu zakucava brokvom
Nisan stavlja nikakve kopče.
U mene je sistem sa mezomuralima i kantinelima i evo 10 godina nema nikakvih problema a
kuća je na udaru bure.

znam da nema, ja samo prenosim preporuke proizvođaća

ni ja nisam stavljao kopće jer mislim da nema teorije da bura digne 4 kila tešku kupi koja je pritisnuta s jedne strane, ali pazim na provjetravanje krova, to je najbitnije za vručinu, znam iz osobnog iskustva jer kad smo radili kuću u Slatinama, jedna meštar nam je napravio krov ajme i vruće je kao u paklu, samo tada se nisam bavio ovim poslom toliko široko kao danas (prije 10 godina) jer mi sigurno nebi tako napravija

mjanusic
31.05.2011., 17:59
Ljudi, trebao bih savjet :)

Mijenjat ćemo pokrov kuće i zbog težine smo se odlučili za limeni pokrov.
Jedan majstor nam je dao ponudu sa sendvič panelima od 4cm, ali drugi majstor veli da sendvič paneli nisu dobri jer krov treba biti "hladan" (što god mu to značilo) i preporuča stavljanje folije (krov je nepodaskan) i lim.

Dakle, koji majstor je u pravu i koju ponudu bi bilo bolje prihvatiti, e da i glede spomenute folije - jel ona ima kakva parapropusna svojstva ili ću morati stavljati nekakve zračnike? :ne zna:

Evo ja sam nedavno bio u tvojoj situaciji i prije dva tjedna rješio pitanje krovišta. Razmišljao sam o više solucija uzeo četri ponude. Od toga jedna je bila za sendvić panel. Tražio sam referentne poslove i to prvo slike a onda otišao i pogledati uživo.
Iskreno naslušao sam se svakakvih priča. Svaki ti majstor hvali ono s čime najviše radi jer valjda s tim materijalom ima najveću maržu.
Moja preporuka je pogledati radove pa čak i porazgovarati s ljudima ako imaš vremena.
Uglavnom crijep mi je bio najjeftiniji i stvarno lijepo izgleda ali mi se ne dopada težina. Recimo 200m2 crijepa teži oko 10t. Majstori mi vele da je kuća pripremljena za to na vrhu ali ja se bojim što će se dešavati kod potresa...
Kod sendvić panela mi se nisu svidjeli završeci. Ne znam kako da opišem ali sve mi je izgledalo kao za halu. Nakraju sam uzeo lim s posipom. čitao sam na njuzima i forumu da je ok i zadovoljan sam sa dobivenim. Uglavnom to je lim koji ima po sebi nanesen kamen pa navodno manje buči i dulje traje. Izgleda super, lagano je a vidjet ću kako će biti kroz koju godinu.

Prob1em
31.05.2011., 19:37
Tebe muci masa pokrova od 10t (slucaj sa crijepom). Ti znas kolko prosjecno padne snijega po kvadratu u kontinentalnoj hrvatskoj? Min.duplo više od te mase crijepa. Pa se ti sad brini ako te to bas tolko muci xD

Druga stvar kaj se tice lima. Svi znamo kak se limeni pokrov radi. Ako neko nezna, onda mu ja velim. Prešanjem.
Znači imate ravnu tablu pleha i on ju spreša da dobi određeni profil. E sad, ne morate biti previse pametni da bi zakljucili da smo lim na tom prelomljenom dijelu xy puta oslabili. Znaci to mu je slaba tocka broj jedan. Druga stvar je kondenzacija. Ako nemate rijeseno vrhunski ventilaciju krova imate kuhalo pod pokrovom. Eto slabe tocke broj dva (uvjetno). Dolazimo do nacina pricvrscenja ploca. Vecina ploca se pricvrscuje sarafima sa gumenom brtvom. Tijekom ljeta desavaju se na limu astronomske razlike u temperaturi tokom noci i na najjacem suncu. Eto ti ga na. Tko tu strada??? Brtva. Kolko ce godina trajat? Nemam blage. Al da to nepovoljno utjece na nju, eto utjece. Evo nas na slaboj točci broj tri. :) Drukcija je stvar ako se pokrov pricvrscuje cavlima "bocno" ko npr gerard.

Neda mi se vise pisati, danas sam imao naporan dan :)

LP

mjanusic
31.05.2011., 21:42
Tebe muci masa pokrova od 10t (slucaj sa crijepom). Ti znas kolko prosjecno padne snijega po kvadratu u kontinentalnoj hrvatskoj? Min.duplo više od te mase crijepa. Pa se ti sad brini ako te to bas tolko muci xD

Druga stvar kaj se tice lima. Svi znamo kak se limeni pokrov radi. Ako neko nezna, onda mu ja velim. Prešanjem.
Znači imate ravnu tablu pleha i on ju spreša da dobi određeni profil. E sad, ne morate biti previse pametni da bi zakljucili da smo lim na tom prelomljenom dijelu xy puta oslabili. Znaci to mu je slaba tocka broj jedan. Druga stvar je kondenzacija. Ako nemate rijeseno vrhunski ventilaciju krova imate kuhalo pod pokrovom. Eto slabe tocke broj dva (uvjetno). Dolazimo do nacina pricvrscenja ploca. Vecina ploca se pricvrscuje sarafima sa gumenom brtvom. Tijekom ljeta desavaju se na limu astronomske razlike u temperaturi tokom noci i na najjacem suncu. Eto ti ga na. Tko tu strada??? Brtva. Kolko ce godina trajat? Nemam blage. Al da to nepovoljno utjece na nju, eto utjece. Evo nas na slaboj točci broj tri. :) Drukcija je stvar ako se pokrov pricvrscuje cavlima "bocno" ko npr gerard.

Neda mi se vise pisati, danas sam imao naporan dan :)

LP

Eto iznio sam dobronamjeran savjet. Imao sam puno majstora od zidara, keramičara, centralaša i krovopokrivača i nisam sa svima imao dobra iskustva.
Zato sam napisao čovjeku da traži reference...
Što se tiče težine crijepa nisam stručnjak ali i ja sam na faksu slušal fiziku pa mi se ne dopada velika masa koja podiže težište objekta. O statici nemam pojma i mislim da kad je stabilno nema problema ali kad iz statike dođe do dinamike kao kod potresa radije ću iznad glave imati lakši pokrov.
U svakom slučaju cijenim tvoje mišljenje ali smijem iznijeti i svoje.
Ja sam se na kraju odlučio za nešto tipa gerard ali po nešto nižoj cijeni a vidim da ga ti spominješ pa me zanima što misliš o toj vrsti pokrova.
Pišem "tipa" jer sam uzeo nešto slično od firme gratrade iz varaždina. Ako hoćeš baci pogled na link pa komentiraj:
http://www.webgradnja.hr/specifikacije/655/celicni-krovni-pokrov-feroof-rio/

boskob
20.07.2011., 10:48
Molio bih nekoga ako ima iskustvo sa krovnom folijom, tj. paropropusnom-vodonepropusnom folijom postavljenom ispod limenog pokrivača. Dobio sam informaciju da nakon svega nekoliko godina ta ista folija jednostavno se pretvori u pepeo.

Neroslava
21.10.2011., 00:48
Kaj bi vi rekli na tvrdnju da para ne može proći kroz dasku
(pa stoga ili nema potrebe stavljati kvalitetnu paropropusnu foliju na podaskani krov ili ne treba daskati krov)?
:503:

zh1
21.10.2011., 05:42
Ja bih rekao da se daska uvijek(manje/više) odvoji jedna od druge pa može proći i još ponešto osim pare .

Humana dolina
21.10.2011., 09:03
(pa stoga ili nema potrebe stavljati kvalitetnu paropropusnu foliju na podaskani krov ili ne treba daskati krov)?

Ima potrebe staviti paropropusnu foliju jel ti ona služi ako slučajno crijep negdje vrisne!
Ako ne daskaš krov onda ne možeš staviti kontraletve i nemaš ventilirani krov!

Prob1em
21.10.2011., 18:06

Prolazi. Pa nije to ti para u kolicini kad recimo voda kipi. Misli se na vlagu.

migi
21.10.2011., 18:27
Pozz!
Trebao bi pomoć;
Urđujem potkrovlje i saqd bi htjeo izolirati krov!
Imam AB deku, koja ima 2 kosine sa svake strane i u sredini ravnu plohu, od te ravne plohe do vrha krova ima otprilike 120cm, a kosine na kojima su rogovi, na rogovima letve i na letvama lim!
sad me zanima kako bi se to moglo izolirati, tj imam vunu 15cm debljine
šta bi se trebalo napraviti da se to kvalitetno izolira i da vuna s godinama ne propadne!
Hvala!

Prob1em
21.10.2011., 19:49
između rogova i na ravni dio vuna, na rogove kvalitetnija folija, pa kontraletve, letve, crijep. Dobro rijesiti zracni prostor posto imas lim.

Pero Kapula
22.10.2011., 18:06
jeli zna tko gdje mogu vidjet slike crijepa tondach venera i mediteran plus? ima na stranici tondacha, ali samo par slika i ne vidi se bas najbolje. zanima me uglavnom boja oker antik enegoba, tj. htio bi vidjet jos koju sliku da nebi bilo, dode crijep, a ono lici na govno :D

Neroslava
24.10.2011., 06:09
Ja bih rekao da se daska uvijek(manje/više) odvoji jedna od druge pa može proći i još ponešto osim pare .

Ma moje pitanje je bilo usmjereno na to je li moguće zbog daskanog krova imati problema s vlagom u stambenom potkrovlju VS. nepodaskanog krova koji je kao bolje rješenje za nas (kaže jedan od ponuđača, iz prethodno navedenih razloga, dakle po njemu daske neće propuštati vlagu pa će drvo prije truliti, biti podložnije na gamad i sl.). Meni to baš nije jasno jer su daske drvo, nisu plastika pa da baš ne propuštaju vlagu iz stana (makar difuzno, imamo mi i prozore, jel, bumo i prozračivali stan :zubo:)? Svi drugi zagovaraju podaskani krov kao bolje rješenje. :504:

zh1
24.10.2011., 06:30
Naravno da je podaskano bolje rješenje.

migi
27.10.2011., 23:57
između rogova i na ravni dio vuna, na rogove kvalitetnija folija, pa kontraletve, letve, crijep. Dobro rijesiti zracni prostor posto imas lim.

Da li bi stiropor vršio istu funkciju kao i vuna????
Koliko sam čitao stiropor ne upija vodu u nekoj zabrinjavajućoj mjeri, pa da sad ne otkrivam cijeli krov nego samo naguram stiropor između rogova!

baustelac99
28.10.2011., 07:59
Pozz!
Trebao bi pomoć;
Urđujem potkrovlje i saqd bi htjeo izolirati krov!
Imam AB deku, koja ima 2 kosine sa svake strane i u sredini ravnu plohu, od te ravne plohe do vrha krova ima otprilike 120cm, a kosine na kojima su rogovi, na rogovima letve i na letvama lim!
sad me zanima kako bi se to moglo izolirati, tj imam vunu 15cm debljine
šta bi se trebalo napraviti da se to kvalitetno izolira i da vuna s godinama ne propadne!
Hvala!

Možeš li stavik kakvu sliku tog krova? otprilike kužim o čem se radi.
da bi to pravilno izoliraš trebaš otkriti krov i staviti vunu među rogove

da,ali
28.10.2011., 13:58
Neroslava

Postoji više dobrih načina rješavanja slojeva krova iznad toplinske izolacije:

Slojevi iznad toplinske izolacije općenito:

1. - ventilirajući sloj zraka
- daščana oplata
- hidroizolacija (bez paropropusnog sloja)
- kontraletve
- letve
- pokrov

2. - paroprospusna-vodonepropusna folija
- kontraletve
- letve
- pokrov

Prvi način je kvalitetnije rješenje, ali i nešto skuplje. Ponekad je to i jedino dobro rješenje, ali često je i drugo rješenje dovoljno dobro.

Ako ste slojeve ispod termoizolacije dobro stavili, a iznad imate jednu od ovih dviju varijanti nema straha od zadržavanja vlage u kući. (Podrazumijeva se da kuću povremeno prozračujete.)

migi

Nema načina da dobro izoliraš krov ne skidajući pokrov.

migi
28.10.2011., 21:20
Možeš li stavik kakvu sliku tog krova? otprilike kužim o čem se radi.
da bi to pravilno izoliraš trebaš otkriti krov i staviti vunu među rogove

Evo sad trenutno nemam slike možda ovo pomogne:

U potkrovlju imam sljedeću situaciju:

lim

MatijaKralj
27.11.2011., 13:04
Zanima me koliko kostaju inox sarafi za crijep dugi 5cm i dali je na moru potrebno stavljat od inoxa, ili moze i nesto drugo?

ttp274
23.01.2012., 00:06
pozz... radimo sobe u potkrovlju... a ja sam totalni laik sto se toga tice... na rogovima je samo crijep... eee sad mene zanima kako bi to bilo kad bi se da nemoramo skidati crijep iznutra po rogovima prisili sendvic limovi pa na njega stiropor i na stiropor navuc mrezicu ,ljepilo i na to fasada... aj koje pametno misljenje... to nam je jedan majstor savjetovo ...cjena bi bila prihvatljiva jer mozemo iz bosne nabavit sendvic lim po 40 kuna m2... e sad kolko je to dobro..:504:

Canon5DMkII
02.02.2012., 01:06
Nigdje na forumu nisam našao objašnjenje u čemu je razlika kod paropropusne folije 110gr 3 sloja i 140gr 4 sloja?

Koja se od te dvije folije stavlja na daske pa onda kontra letve, letve...?

ravnalo
02.02.2012., 21:45
Nigdje na forumu nisam našao objašnjenje u čemu je razlika kod paropropusne folije 110gr 3 sloja i 140gr 4 sloja?

Koja se od te dvije folije stavlja na daske pa onda kontra letve, letve...?

Troslojne krovne folije imaju između 2 paroprpusna sloja imaju okapnu membranu, dok četveroslojne imaju tri paropropusna sloja od kojih su 2 sloja filc i membranu..
Ako stavljaš na daščanu oplatu onda ti preporučujem neku sa filcom jer je otpornija na trganje, a imaš ih u rasponu do 500gr/m2

Žile
02.03.2012., 10:53
Pozdrav
Situacija: kuća na Viru, kosa AB deka sa montom.
Po deki namjeravam poljepit V3, stavit kontra letve 8x5, letve 5x3, Tondach Venera.
A sad nekoliko pitanja , čime učvrstiti kontra letve za deku i u kojem razmaku ?
Koliki razmak mogu staviti između kontra letvi 8x5 ?
Da li treba svaki crijep pričvrstiti za letvu i da li je bolji vijak ili čavao?
Hvala iskusnim majstorima na odgovoru .

Žile
02.03.2012., 14:54
KUC ! KUC !
Ima li koga ???

kanjar
02.03.2012., 21:10
Pozdrav
Po deki namjeravam poljepit V3, stavit kontra letve 8x5, letve 5x3, Tondach Venera.
A sad nekoliko pitanja , čime učvrstiti kontra letve za deku i u kojem razmaku ?

1. vinkli ili perforirana traka
2. razmak 60 cm
3. vir-vijak
4. fali ti parna brana makar je bušiš

ravnalo
03.03.2012., 12:32
Pozdrav

Sidrenim vijcima sa razmakom od 50ak cm, razmak između kontra letvi (od sredine do sredine) 66,5cm ili 80cm.
Preporučujem svaki crijep pričvrstiti, a sad, vijak ili čavao...vijak bolje drži, ali čavao je praktičnije za izvaditi radi eventualne izmjene nekog oštećenog crijepa.

Žile
03.03.2012., 18:04
Sidrenim vijcima sa razmakom od 50ak cm, razmak između kontra letvi (od sredine do sredine) 66,5cm ili 80cm.
Preporučujem svaki crijep pričvrstiti, a sad, vijak ili čavao...vijak bolje drži, ali čavao je praktičnije za izvaditi radi eventualne izmjene nekog oštećenog crijepa.

Pozdrav
Ako idem na taj razmak na nekim mjestima će trebat bušiti na mjestu gdje je beton debel svega 5-6 cm jer je ispod monta, da li će to držati. Ako sa kontra letvama idem iznad mont gredica razmak će biti 42 cm ili 92 cm ako idem na svaku drugu. Da li je 92 cm prevelik razmak ako koristim letve 5 x 4 . Mislim da ću onda ipak ići sa čavlima radi eventualnih popravaka kasnije. Hvala .:kava:

baustelac99
03.03.2012., 20:30
nemaš Monte nego Fert (monte se ne koriste od 70tih). Fert je osno 50cm. dali planiraš staviti ikakvu toplinsku izolaciju?
Bilo bi pametno da je staviš, a ako je staviš trebaju ti duple kontraletve.
Nemoj ni slučajno koristiti pocinčane čavle, uzmi neki plemenitiji metal (inače će za 20tak god biti kuknjave i psovki)
Inače, već je bila tema " Ventilirani krov na udaru bure"

Žile
03.03.2012., 22:58
nemaš Monte nego Fert (monte se ne koriste od 70tih). Fert je osno 50cm. dali planiraš staviti ikakvu toplinsku izolaciju?
Bilo bi pametno da je staviš, a ako je staviš trebaju ti duple kontraletve.
Nemoj ni slučajno koristiti pocinčane čavle, uzmi neki plemenitiji metal (inače će za 20tak god biti kuknjave i psovki)
Inače, već je bila tema " Ventilirani krov na udaru bure"

Pozdrav
Znam da bi bilo dobro staviti izolaciju ali isto tako znam da je moj novčanik protiv toga.
Bio sam na 'Ventilirani krov na udaru bure' kao i Vi . Tada sam skupljao informacije a sad je došlo vrijeme da se to i napravi , mislim krov. Da li je 92 cm prevelik razmak kontra letvi ako se koriste letve 5 x 4 , zbog eventualnog uvijanja i da li bi za učvršćivanje kontra letvi bile dnbre Fisher udarne tiple 120 x 10 ?

baustelac99
03.03.2012., 23:28
Ako misliš živjeti pod tim krovom, bit će ti jako žao ako ne izoliraš, jasna mi je problematika novčanika, ali kad se radi treba raditi kako treba.
po mojim iskustvima ne trebaš "nišaniti" da tiplaš u gredicu, držat će i u samo ploču. 92cm mi je malo previše (a već sam rekao da je osni razmak 50 cm, dakle nije 92 nego 100cm.
za detalje o tiplama treba pričekati nekog majstora krovopokrivača da da savjet.

Žile
04.03.2012., 12:05
Ako misliš živjeti pod tim krovom, bit će ti jako žao ako ne izoliraš, jasna mi je problematika novčanika, ali kad se radi treba raditi kako treba.
po mojim iskustvima ne trebaš "nišaniti" da tiplaš u gredicu, držat će i u samo ploču. 92cm mi je malo previše (a već sam rekao da je osni razmak 50 cm, dakle nije 92 nego 100cm.
za detalje o tiplama treba pričekati nekog majstora krovopokrivača da da savjet.

Pozdrav
Živit će se ali povemeno. Kada budem izrađivao kat radit ću sa GK pločama i mineralnom vunom , tako sam napravio u kući u kojoj živim , u kontinentalnom djelu lijepe naše i kada je nedavno bilo -20 mom iznenađenju nije bilo kraja, naravno pozitivnom. Znam za problematiku kondenzacije, odvlaživanja, 12 l pare po četveročlanoj obitelji itd. Ako je bilo dobro na kontinentu i na toj temperaturi u kući u kojoj se stalno boravi mislim da neće biti nekih velikih problema ni na Viru a tu je za svaki slčaj Silika gel da pokupi višak vlage.
Nemojte me pogrešno shvatit, znam da to što mi predlažete je dobro namjerno i ispravno , ali ...
A što se razmaka tiče znam da je 100 cm , od sredine do sredine štafle (8x5)
ja sam mislio na razmak između njih a to je 92 cm.
A sada idem tražiti tiple. HVALA .

kanjar
04.03.2012., 13:55
ma prevelik raspon ti je i premalo čvrstih točaka misli na buru, inače venera ti je ok

baustelac99
04.03.2012., 17:40
I ne zaboravi odzračnike na sljemenu i perforiranu traku na vijencu da bi zračni sloj imao smisla.

ravnalo
04.03.2012., 20:19
Pozdrav
Živit će se ali povemeno. Kada budem izrađivao kat radit ću sa GK pločama i mineralnom vunom , tako sam napravio u kući u kojoj živim , u kontinentalnom djelu lijepe naše i kada je nedavno bilo -20 mom iznenađenju nije bilo kraja, naravno pozitivnom. Znam za problematiku kondenzacije, odvlaživanja, 12 l pare po četveročlanoj obitelji itd. Ako je bilo dobro na kontinentu i na toj temperaturi u kući u kojoj se stalno boravi mislim da neće biti nekih velikih problema ni na Viru a tu je za svaki slčaj Silika gel da pokupi višak vlage.
Nemojte me pogrešno shvatit, znam da to što mi predlažete je dobro namjerno i ispravno , ali ...
A što se razmaka tiče znam da je 100 cm , od sredine do sredine štafle (8x5)
ja sam mislio na razmak između njih a to je 92 cm.
A sada idem tražiti tiple. HVALA .

:top: sretno.. :mig:

Žile
04.03.2012., 20:47
Pozdrav
Ah da Bura , to je ono što kotura šlepere po Velebitu a šta bi tek napravila sa mojom " venerom " . Nagovorili ste me idem na razmak 80 cm pa kud puklo... nadam se da neće.
Odzračni crijepovi , perforirana traka i zaštitni "češalj" svakako , nisam ih zaboravio samo nisam spominjao.
Hvala ekipa .

zh1
05.03.2012., 08:01
Ja bih na tvojem mjestu malo "stisnuo" financije te pomoću kemijske tiple u podlogu ugradio pocinčanu šalicu tj."u" profil kao bazu za tu 5x8 kontraletvu.Time bih dobio prostor za nivelaciju i sigurnost da nikakva bura neće iščupati kompletnu krovnu konstrukciju jer kemija kad primi,više ne pušta.

Žile
05.03.2012., 11:54
Ja bih na tvojem mjestu malo "stisnuo" financije te pomoću kemijske tiple u podlogu ugradio pocinčanu šalicu tj."u" profil kao bazu za tu 5x8 kontraletvu.Time bih dobio prostor za nivelaciju i sigurnost da nikakva bura neće iščupati kompletnu krovnu konstrukciju jer kemija kad primi,više ne pušta.
Pozdrav
Da li možda znate neke okvirne cijene ?

zh1
05.03.2012., 15:36
Tuba "kemije" od 280 ml košta od 200kn naviše a za nosače ne znam cijenu jer ih za svoje potrebe izrađujem sam od 2.5 mm poc.lima. Pogledaj po bau centrima jer tamo ima raznih profila za spojeve drvenih konstrukcija pa eventualno modificiraj neki "u" profil na način da u donju bazu navariš "špicu" koju gurneš u rupu u betonu i zapuniš aditivom.Kroz rupe na bočnim stranama "šalice" vijcima fiksiraš štaflu . Prvo postaviš krajnje(rubne) štafle,zatim rastegneš špagu između njih okomito i dijagonalno i tada možeš savršeno iznivelirati pokrivnu plohu kako bi to na nešto ličilo,budući betonska deka vjerojatno nije idealno ravna(barem ja još nisam vidio ravan betonski krov).

spoki007
12.09.2012., 07:41
trebao bi raditi nadstecnicu za auto pa me zanima na ovoj slici koliki je kut odnosno koliki je nagib u stupnjevima?
kako ga izracunati i dali je takav kut adekvatan za vinkovacki crijep 104?
http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/th_krov2.jpg (http://s206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/?action=view&current=krov2.jpg)

baustelac99
12.09.2012., 09:49
trebao bi raditi nadstecnicu za auto pa me zanima na ovoj slici koliki je kut odnosno koliki je nagib u stupnjevima?
[

jel imaš doma kojeg školarca 7-8 razred ili starijeg? da ti to izračuna?

ne, nisam podrugljiv niti mislim zbijati sprdanciju, to se uči u 7 ili 8razredu. pa da provjerimo što klinci znaju. ako su ti klinci mlađi, ja ti izračunam.

kolko kužim, planiraš to raditi od čeličnih cijevi? ako da, zamjeni donju horizontalnu i gornju kosu cijev, tj gore jača cijev!
cijev stavi na "ležeći".
rešetke "ukruti" dijagonalama, i to tako da staviš dva puta X, tj iz kraja rešetke na sredinu susjedne, pa iz sredine susjedne na drugi kraj prve.
da nebi bilo izvijanja.

odoka mi je to premali nagib za skoro svaki crijep.

spoki007
12.09.2012., 10:01
nadstrecnica za auto....drvena građa...
guglo i izracunao nagib(a mali je tek 4.razred :D )...puno premalo...moram barem uduplati visinu na 1,5m da bi dobio prihvatljivih 25 stupnjeva nagiba...

baustelac99
12.09.2012., 10:02
planiraš napraviti drvenu rešetku??
ili te zanima samo nagib?

spoki007
12.09.2012., 10:28
ma samo nagib....slika je izvucena sa wwwa i odgovarala mi je dimenzijama,odnosno moja nadstrecnica(garaza za auto) bi bila 3,2mx6,4m na jednu vodu....
a imam dva krova pa zelim da budu paralelna....
evo slike...je malo fuserski napravljena ali mislim da ce se razumjeti
http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/th_krov3.jpg (http://s206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/?action=view&current=krov3.jpg)

baustelac99
12.09.2012., 11:26
kužim.
zapravo želiš da krović nad vratima i krov nadstrešnice budu patralelni, nevezano za krov kuće (za koji vidim da je strmiji)?

spoki007
12.09.2012., 11:39
da!
htio bi minimalan nagib krova(da mi zid na stepenicama bude sto nizi) ali opet dovoljan zbog crijepa (vinkovacki 104).....

anpi
20.01.2013., 12:35
Danas nam (do sada) otpala 3 snjegobrana s krova koji novo postavljen prošlo ljeto. :confused:

Molim stručnjake za mišljenje trebamo li promptno reklamirati izvođaču krovište da sanira štetu prije novog naleta snijega ili se možemo strpiti do proljeća.
Može li se zbog iščupanih snjegobrana narušiti statika crijepovima ili nešto još gore tipa da nam popadaju crijepovi prilikom idućeg snijega?

Koje su moguće posljedice popadalih snjegobrana s krova?

bajadojaja
20.01.2013., 14:16
Neka slika situacije bi dobro došla, ovako na pamet će ti teško netko dati ispravan savjet.
Niti se zna na kakvom su krovu snjegobrani, gdje i s čime su učvršćeni, da li su nadigli crijep, lim...

zh1
20.01.2013., 14:26
Danas je nažalost uobičajeno da se količina i tip snjegobrana na krov stavljaju odokativno(najčešće 3 reda u donju zonu krova) a ne prema tablici ,ovisno o dijelu kontinenta na kojem se nalazi krov. Vrsta snjegobrana je također vrlo bitna jer se npr. snjegobran za crijep koji se kod nas prodaje kao "univerzalni" pokazao kao mnogo lošiji od namjenski izrađenog a razlika je u nekoliko vrlo bitnih cm koji "vire" ispod crijepa i diktiraju stabilnost istog.Nedovoljan broj snjegobrana uvjetuje pojačano opterećenje na donju zonu krova,taloženje novih slojeva snijega na postojeći ,što rezultira da se iznad oluka stvara viseća nakupina koja rezultira deformacijom oluka i/ili padom na ljude i objekte ispod.Mogućnost da popadaju crijepovi je vrlo mala ,skoro pa zanemariva ukoliko se radi o novom krovu no šteta na limariji i svemu ispod ruba može biti velika.Hoće li vama biti kompenziran nedostatak po pitanju snjegobrana ovisi o tome što ste se i kako dogovorili sa izvođaćem radova.

anpi
20.01.2013., 14:50
Ovo što je palo su nekakvi limeni snjegobrani izgledom isti kao prve fotke koje ti google izbaci za pojam snjegobrana. Tko je proizvođač - nemam pojma. Koliko ih je stavljeno na krov te metode stavljanja isto tako ne znam...

Radi se o tome da je svekar rukovodio radovima i majstorima tako da ja nisam bila baš upućena u sav tijek radova niti dogovore, no budući on nema namjeru reklamirati izvođaču, a ako i bude (pod našim pritiskom, jel'te :cerek:) to će biti u najboljem slučaju kad prođe zima...

Za sada je limarija (žljebnjaci i to) ispod krova ok, koliko ja mogu vidjeti sa prozora. A k tome to je dvorišna strana krova tako da ne postoji bojazan da će pasti ikome bilo što na glavu. Krovni prozor se još uvijek ne može otvoriti jer i dalje ima snijega gore pa da bi se vidjela stvarna šteta na krovu.

Mene je strah da kad i uspijemo doći do krova ne bude prekasno za reakciju, ali ako sam dobro shvatila - tog se ne trebam bojati?

koka36
20.01.2013., 15:33
Ja gledam tu kod mene po ulici i skoro na svim krovovima ima 1-5 iščupanih snjegobrana. Izgleda da je ipak ovaj snjeg bio previše za njih (70 cm)

zh1
20.01.2013., 16:41
Ne bi trebalo biti nikakvih problema,no ni snjegobrani ne bi smjeli padati da je posao izveden kako treba.

anpi
22.01.2013., 22:09
slažem se apsolutno, no što je tu je..:ne zna:

tnx za info da je sve ok unatoč tome!

Lee Champa
23.01.2013., 09:04
...evo slike...je malo fuserski napravljena ali mislim da ce se razumjeti...

Radi moguče težine snijega konstrukcija mora biti jaka.
Sve pokri daskama, a na njih terpapir ili nešto slično i tek gore crijep. Zbog malog pada krova crijep će biti propustan kad vjetar podlijeva kišu, ali će se voda zadržavati na terpapiru:kava:

bajadojaja
23.01.2013., 13:11
Mene je arhitekta uvjerio da je terpapir zlo za krov i da obavezno treba koristiti paropropusnu vodonepropusnu foliju.
Ja sam ga poslušao za svoj krov, argumenti mu imaju smisla.
Navodno terpapir ne diše, s donje strane terpapira se lovi kondenzacija koja ubrzava truljenje drva, a time se skraćuje i vijek trajanja krovišta.
Ako ima koji građevinar više iskustva oko toga, nek podijeli znanje s nama (ali ne argumentima: to se tak stavlja ili tak se radi XY godina i zašto mijenjati).

baustelac99
23.01.2013., 13:18
IMa to smisla samo je pitanje koliko god treba da protruli drvo od te količine vlage. Sjećam se kad se u susjedstvu rušila kuća stara 100tinjak god (krov je možda bio mlađi, ali star bar 50 jer je bio pokriven kanalicom), daske su bile pune crvotočine kao i sva ostala građa,ali se drugo nije ni moglo očekivati nakon toliko godina a bez ikakve zaštite. da je bilo jakog truljenja sigurno bi prije propao.
Najgore što možeš staviti na krov je obična PVC folija jer osim što je parna brana nije naročito trajna ni otporna pa nakon nekog vremena kao da je i nemaš. Doduše i ta ljepenka sa starog krova je bila u lošem stanju, teško da bi pomogla ako voda procuri ispod crijepa.

Lee Champa
23.01.2013., 18:26
U ovom slučaju ispod krova je dobra cirkulacija pa se drvo osuši:kava:

aranea
25.01.2013., 10:19
treba mi brzo jedan odgovor, a nisam ni sama sigurna pitam li na dobrom mjestu...uglavnom...
može li se plastificirani lim bojati temeljnom bojom za metal?

baustelac99
25.01.2013., 10:23
Hm, mislim da ne. jer temeljna boja je namjenjena da ide na metal, a ne na plastiku.

aranea
25.01.2013., 10:29
superiška... hvala

NafNaf
26.01.2013., 08:16
Ovo sa vodonepropusnom paropropusnom folijom mi je potvrdio čovjek koji prodje posebne materijale za oblaganje zidova i krovova. Rekao je da je to obavezno, a cijena vrlo mala stavka u cijeloj priči.

Pored toga, rekao je, da gdje god je moguće treba napraviti ventilirani krov.

baranovski
08.09.2013., 22:12
pozdrav!trebao bi savjet vezano za promjenu krova.Imam krov površine 77 m2,treba ga mijenjat,a jedan građevinar mi nudi cijenu od cca 41000 kn.ta bi promjena uključivala daske,letve,kontraletve,krovna ljepljenka i crijep nexe mediteran,sve novo,znači BEZ izolacije,i BEZ novih greda,jer ostaju stare koju su u dobrom stanju.u cijenu je uključeno i zidanje jednog pregradnog zida u prostoriji,zid je površine površine cca 10 m2 od opeke 10 cm.čini li vam se ta cijena malo prevelika za takve radove?
puno hvala na odgovoru :)!

zh1
09.09.2013., 07:24
Je,malo je nabrijana cijena no samo ako je to iznos bez uračunatog pdv-a .

baranovski
09.09.2013., 09:05
uračunat je PDV u cijenu,barem tako piše na ponudi koju sam dobio

zh1
09.09.2013., 09:14
Moja cijena na tu kvadraturu je cca 38 k kuna sa uračunatom limarijom u boji.

baranovski
09.09.2013., 09:21
da...meni ovaj ne nudi lim,samo ovo prethodno napisano,tako da me malo ta cijena ponukala,ipak je riječ o mijenjanju krova,stare grede ostaju,a ni izolacija nije uračunata...morat ću razmisliti još šta ću

leano
11.09.2013., 21:53
Moli bin vas savjet.
Ploča kosog krova kuće je napravljena od siporeks armiranih ploča i na to pred puno let stavljena kanalica. Sad bi se kanalica maknula ipokrilo novin crijepon. Ča bi sve trebalo napravit???
Moja verzija:
1.resitol
2.papa
3.letva i kontraletva
4.crijep
Tavanski prostor se ne koristi i na ravnu ploču je stavljena toplinska izolacija. Da li treba još nešto napravit??

Ero77
12.09.2013., 13:37
Pozdrav svima
Vidim da ima znalaca pa molim savjet. Za jednostrešan krov kuće, plohe od cca 15° do 22° i tavanski prostor koji nije namjenjen stanovanju. Namjeravam staviti pokrov Tondach Veneru.
Zanima me da li je nužno staviti daščanu oplatu i paropropusnu foliju, ili može samo folija direktno na rogove. Ako može, koju foliju za direktno na rogove bi preporučili.
Unaprijed hvala na odgovorima

tekucaguma
03.04.2014., 14:47
Pogledajte www.tekucaguma.hr