PDA

View Full Version : Krivotvorenje isprava

Aaron McLoughlin
12.02.2008., 19:31
Kolike su kazne kod nas za falsificiranje dokumenata?
Točnije karti.

Znači koliko će mi frend platit kaznu ako ga uhvate sa falšim kuponom za tekući mjesec?
Ja mu savjetujem da kupi ipak ... ali neće

Šta mu može bit?

Aaron McLoughlin
14.02.2008., 18:46
Nitko?

Katrin
14.02.2008., 19:05
pogledaj kazneni zakon.

Vojky
14.02.2008., 22:49
Za to se dobiva i kazneni dosije, uopće ne spada u "laka" djela.

Krivotvorenje isprave

Članak 311.

(1) Tko izradi lažnu ispravu ili preinači pravu s ciljem da se takva isprava uporabi kao prava, ili tko lažnu ili preinačenu ispravu uporabi kao pravu ili je nabavi radi uporabe,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini glede javne isprave, domovnice, oporuke, mjenice, čeka, platne kartice ili druge isprave kojom se obavlja bezgotovinsko plaćanje javne ili službene knjige koja se mora voditi na temelju zakona,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(3) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

Žumberak
15.02.2008., 14:59
A koja je definicija isprave?

Aaron McLoughlin
15.02.2008., 22:41
Da :zubo:

Mjesečni pokaz nebi trebala bit "isprava".
To je pizdarija :rolleyes:

Katrin
15.02.2008., 22:45
a nego sta je?
nije isprava samo dokument sa slikom.

zuba
16.02.2008., 09:57
.... ako ga uhvate sa falšim kuponom za tekući mjesec?....

Šta mu može bit?

ako gledamo koje bi bilo k.d. onda bi prije bilo ovo:

Krivotvorenje znakova za vrijednost
Članak 276.
(1) Tko izradi lažne biljege ili poštanske marke ili druge znakove za vrijednost izdane na temelju propisa, ili tko preinači koji od tih pravih znakova s ciljem da ih uporabi kao prave ili da ih drugome dade na uporabu, ili tko takve lažne znakove uporabi kao prave ili ih s tim ciljem pribavi,
(2) Tko uklanjanjem žiga sa znaka za vrijednost ili na drugi način djeluje na već uporabljeni znak za vrijednost da bi mu dao izgled neuporabljenog znaka, ili tko već uporabljeni znak za vrijednost ponovno uporabi ili ga proda kao da nije uporabljen,
(3) Lažni znakovi za vrijednost oduzet će se.

a sto mu moze biti - sve zavisi od toga da li ce uopce biti prijavljen i kazneno, ako bude onda opet koliko ima godina, da li mu je ovo prva prijava, obavit ce se defektoloska obrada ... itd. da ne idem u detalje...uglavnom, ako potpada pod Zakon o sudovima za mladez (znaci da je mlt. ili mpo) moze doci i do odbacaja kaznene prijave...
:)

Aaron McLoughlin
29.02.2008., 20:00
(znaci da je mlt. ili mpo)
:)

Sta bi znacilo ovo ?
Maloljetnik i ?

Pupu-kani-oi
29.02.2008., 21:05
Za to se dobiva i kazneni dosije, uopće ne spada u "laka" djela.

Krivotvorenje isprave

Članak 311.

(1) Tko izradi lažnu ispravu ili preinači pravu s ciljem da se takva isprava uporabi kao prava, ili tko lažnu ili preinačenu ispravu uporabi kao pravu ili je nabavi radi uporabe,
(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini glede javne isprave, domovnice, oporuke, mjenice, čeka, platne kartice ili druge isprave kojom se obavlja bezgotovinsko plaćanje javne ili službene knjige koja se mora voditi na temelju zakona,
(3) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

pitanjce ...a kolika je zastara ?

naime - netko falcificira dokument koji mu omogući daljnje školovanje ...slijedom događaja on školovanje dovrši (u novoj državi) i dobije legalni dokument o kvalifikaciji na temelju kojeg se zaposli ...recimo da netko, s odmakom od 17 godina krene osporavati porijeklo nečije kvalifikacije i svih potom stečenih prava ?

zuba
29.02.2008., 21:56
Sta bi znacilo ovo ?
Maloljetnik i ?

i mlađi punoljetnik - od 18 do 21 godine..

zuba
29.02.2008., 22:08
pitanjce ...a kolika je zastara ?

naime - netko falcificira dokument koji mu omogući daljnje školovanje ...slijedom događaja on školovanje dovrši (u novoj državi) i dobije legalni dokument o kvalifikaciji na temelju kojeg se zaposli ...recimo da netko, s odmakom od 17 godina krene osporavati porijeklo nečije kvalifikacije i svih potom stečenih prava ?

ako milis na zastaru pokretanja kaznenog postupka -

u trenutku kada je taj krivotvoreni dokument upotrijebio da bi s njim nastavio skolovanje on je pocinio kaz. djelo.. zastara ovisi o tome da li je taj krivotvoreni dokument privatna ili javna isprava, jer o tome ovisi i zaprijecena kazna, znaci ili je st. 1. ili st.2. KZ, a o visini kazne ovisi zastara..ovaj odmak koji navodis od 17 god. - zastara je..

Pupu-kani-oi
29.02.2008., 22:20
ako milis na zastaru pokretanja kaznenog postupka -

u trenutku kada je taj krivotvoreni dokument upotrijebio da bi s njim nastavio skolovanje on je pocinio kaz. djelo.. zastara ovisi o tome da li je taj krivotvoreni dokument privatna ili javna isprava, jer o tome ovisi i zaprijecena kazna, znaci ili je st. 1. ili st.2. KZ, a o visini kazne ovisi zastara..ovaj odmak koji navodis od 17 god. - zastara je..

pa sad ...privatni je utoliko što je falsificiranjem omogućeno da osoba i dalje ostvaruje stipendiju kod firme koja ga je kasnije i zaposlila ...ta stipendija omogućila je daljnje nesmetano školovanje, što si taj lik ne bi mogao priuštiti da je morao sam plaćati sve troškove....javno je utoliko što je istim falsifikatom omogučio sebi i zdravstveno osiguranje (nebitno jel ga i koristio u upitnom periodu)
tip je kasnije nadoknadio izgubljenu godinu i završio faks, te je njegova diploma pravovaljana

utuživo ili ne - ovisi o tome da li je moguće osporavati nešto što se događalo za vrijeme SFRJ, a sva su se naknadna prava ostvarila u RH

i da ...recimo da je netko danas saznao za to kako je tip to napravio pred puno godina i iz čiste pakosti (ili profesionalne konkurencije) mu želi nauditi :ceka:

heybaby
17.09.2010., 16:30
dečko je na auto stavio stare tablice jer je auto naravno ne registriran i nema para. auto se koristio samo za gluposti tipa do dućana i natrag ( pošto smo na selu i imamo 4 km do prvog dućana.. )al jbg zaustavili su ga i sad čeka sud za krivotvorenje. murjak koji ga je zaustavio je bio super , još je reko" joooj mali bolje da nisi nikakve imao ma pustio bi te, al ovak kad sam ih provjerio prek radia i to moram pisat" . al sad to više nije do njega nego do suda... e sad što može očekivati??? ovo mu je prvo bilo kakvo "sranje" tog tipa u životu, dečko čak ni ne pije... popije pivu jednom u 2 mjeseca, fkt sve 5 al jbg nema se para... no natrag na temu,,, što može očekivat na sudu? neku nočvanu kaznu, uvjetnu??? jel se može žalit na preusdu tipa da se ublaži i to? hvala!

Alkemicharka
17.09.2010., 16:43
dečko je na auto stavio stare tablice jer je auto naravno ne registriran i nema para. auto se koristio samo za gluposti tipa do dućana i natrag ( pošto smo na selu i imamo 4 km do prvog dućana.. )al jbg zaustavili su ga i sad čeka sud za krivotvorenje. murjak koji ga je zaustavio je bio super , još je reko" joooj mali bolje da nisi nikakve imao ma pustio bi te, al ovak kad sam ih provjerio prek radia i to moram pisat" . al sad to više nije do njega nego do suda... e sad što može očekivati??? ovo mu je prvo bilo kakvo "sranje" tog tipa u životu, dečko čak ni ne pije... popije pivu jednom u 2 mjeseca, fkt sve 5 al jbg nema se para... no natrag na temu,,, što može očekivat na sudu? neku nočvanu kaznu, uvjetnu??? jel se može žalit na preusdu tipa da se ublaži i to? hvala!

A čije stare tablice je stavio, svoje ili tuđe?

Stvarno bi bilo bolje da nije imao nikakve:facepalm:. Kazne za neregistrirano vozilo su takve kakve jesu po Zakonu o sigurnosti, a sigurno su manje nego ova što ga sad čeka :ne zna:

Reći će ti drot13 točno

heybaby
17.09.2010., 16:50
mislim da svoje... al svejedno ispada krivotvorenje jbg... dečki na policiji su bili fkt super prema njemu, rekli su mu nek malo "cendra" na sudu pa se možda skroz izvuče, al mene zanima što je ono, realno, za očekivati

heybaby
17.09.2010., 16:52
da i dobio je prekršajnu od 2000 kn za neregestriran auto, ali ovo je sad još kaznena prijava u pitanju za krivotvorenje dokumenata, tako nešto...

Alkemicharka
17.09.2010., 16:57
mislim da svoje... al svejedno ispada krivotvorenje jbg... dečki na policiji su bili fkt super prema njemu, rekli su mu nek malo "cendra" na sudu pa se možda skroz izvuče, al mene zanima što je ono, realno, za očekivati

Znam da je svejedno krivotvorenje ali mislim da ipak bolje da su njegove nego sa tuđeg auta:bonk:..Ne znam samo od kud mu stare tablice i jesu li sa tog istog auta ili nekog drugog njegovog? Pričekaj da se drot13 pojavi, ja mu samo pripremam teren, odnosno utvrđujem činjenično stanje:):mig:

moril
17.09.2010., 18:00
Ako su sa istog auta, onda nikako nema kaznenog djela.

Ako je stavio tablice koje pripadaju nekom drugom autu, radi se o kaznenom djelu Krivotvorenje isprava.

Vjerujem da će se raditi o nekoj blažoj kazni, vjerojatno uvjetnoj.

Sudovi se kod takvih kaznenih djela rijetko odlučuju za kazne zatvora, osim ako se radi o "okorjelom" recidivistu, na kojeg dosadašnje blaže kazne nisu djelovale.

heybaby
17.09.2010., 18:07
a uz tu uvjetnu jel ide i neka novčana kazna ili je fkt kazna tek ako ju prekrši, ovo je bio njegov prvi takav kontakt sa policijom ovim toga na policiju je išao jedino kad je dizao osobnu i vozačku i svo se slažemo da mu nije trebalo, al šta je tu je

moril
17.09.2010., 18:17
Uz uvjetnu neide novčana.

Ili novčana, ili uvjetna.

Po meni, možda je bolje uvjetna, jer uvjet ne bi trebao trajati duže od godinu dana, a ako frend doista nije sklon nevoljama, uvjet mu ne bi trebao biti problem. (dok bi mu novčana kazna mogla biti problem jer je dobio novčanu i u prekršajnom postupku)

zuba
17.09.2010., 22:07
dečko je na auto stavio stare tablice jer je auto naravno ne registriran...

ovo čije su tablice stavljene je vrlo bitno za utvrđenje ima li ili nema kaznenog djela.

inaće, ako bude kaznenog djela, moguće je nekoliko varijanti..

koliko godina ima dečko? više od 21?

spyker22
18.09.2010., 09:51
da i dobio je prekršajnu od 2000 kn za neregestriran auto, ali ovo je sad još kaznena prijava u pitanju za krivotvorenje dokumenata, tako nešto...
Ako se kaznena čeka onda sigurno nije rič o njegovim tablicama već o nekim xy, tako da je ipak malo žešću glupost napravio.
Svoje je vjerojatno vratio u PP u zakonskom roku.

heybaby
18.09.2010., 13:54
da to su tablice od starog auta koji je onak godinama crknut stajao u dvorištu:(

drot13
18.09.2010., 22:37

Na prekršajnu se može žaliti, i ako prizna, kaje se, obeća da neće više, loša materijalna situacija i sl., vjerojatno će mu ju smanjiti (obično na trećinu prvotne).:top:

Što se tiče kaznene prijave, ako nema prethodnih sličnih incidenata, sigurno će dobiti uvjetnu kaznu. Provjereno preko nekoliko puta.:top:

Uglavnom, kako je rekla Ona koja zna, bolje da se vozio bez ikakvih tablica.:top:

heybaby
19.09.2010., 17:56
hvala svima, posebno drotu13 ( baš si faca) još samo jedno pitanje, da li se žalba može predati osobno ili se mora poslati poštom, i kome se točno šalje da li policijskoj upravi koja je za to zadužena ili??? hvala:)

This is SPARTA
19.09.2010., 18:53
hvala svima, posebno drotu13 ( baš si faca) još samo jedno pitanje, da li se žalba može predati osobno ili se mora poslati poštom, i kome se točno šalje da li policijskoj upravi koja je za to zadužena ili??? hvala:)

Zalbu mozes poslati osobno ili sa svojim braniteljom ako ga imas, i naravno predajes je u policijskoj postaji koja je uzela tvoj problem :D

ivo70
20.09.2010., 01:45
Što se tiče kaznene prijave, ako nema prethodnih sličnih incidenata, sigurno će dobiti uvjetnu kaznu. Provjereno preko nekoliko puta.

Mislim da će prije ODO odustati od kaznenog progona, te prosljediti na prekršajni zbog prekršaja iz čl.244.st.5. (5000-15000 kn).

drot13
20.09.2010., 09:25
Mislim da će prije ODO odustati od kaznenog progona, te prosljediti na prekršajni zbog prekršaja iz čl.244.st.5. (5000-15000 kn).

Neće. Ovo je sigurna osuđujuća presuda i postupak će se nastaviti, budući da su takvi počinitelji skloni recidivizmu (u velikom broju slučajeva). Da ne govorim o tome da će slučaj brzo i povoljno biti gotov, pa je i dobar za statistiku. Osobno sam prošle godine imao petnaestak ovakvih slučajeva od kojih niti jedan nije bio odbačaj DORH-a. Oni koji su gotovi, osuđeni su na uvjetne kazne.:top:

BlackJack1o2
09.10.2010., 13:56
Ovako, većini se neće svidjeti ono što ja pišem pa bih takve odmah zamolio da samo zanemare moj post....

radi se o firmi koja mi želi davati stipendiju, ali tek kada upišem 2. god., stvar je u tome što ja sad ponavljam 1. god...ugl. oni mi traže potvrdu fakulteta da sam upisao 2. god., na fakultetu sami popunjavamo potvrde i ja sam ispunio kako treba i dobio pečat na nju, sad se javlja dilema, potvrdu vrlo jednostavno mogu prepraviti da bude da sam 2. god. stvar je u tome što da oni meni daju stipendiju ja nebi nikoga oštetio osim same firme, što se tiče druguh studenata nebi njima uskratio pravo zato što sam ja dobio stipendiju, jer firma inače stipendira sve koji su druga ili viša god. studija u struci kojom se sama firma bavi...

zanima me da li da se upušatam u falsificiranje, jer ne znam provjerava li se vjerodostojnost dokumenata..?i što ako otkriju da je lažna..?mislim sada sam u teškom razdoblju i svaka kuna bi mi dobro došla, jer se ne radi o velikom iznosu koji se daje kao stipendija, ali uz posao preko student servisa to bi mi jako dobro došlo...

i-je-i-nije
09.10.2010., 16:18
ovisi koja firma, neke znaju provjeravati. za ministarstvo se sigurno ne može falsificirat.
raspitaj se među drugima koji su primali od iste firme

ako lani nisi dobivao, tj. sad bi dobivao prvi put, provjeravaju.

Katrin
09.10.2010., 16:34
zanima me da li da se upušatam u falsificiranje

100% cemo ti to savjetovati na ovo pdf-u :D okani se toga :mig:

zuba
12.10.2010., 22:25
...
stvar je u tome što da oni meni daju stipendiju ja nebi nikoga oštetio osim same firme...

i što ako otkriju da je lažna..?...

firma te tereti za sve iznose isplaćenih stipendija plus sve ostalo što još uz to ide..naplatit će se kad-tad..

mogu te prijaviti za počinjenje kaznenog djela, slijedi kazneni postupak i danas-sutra, potpuno nepotrebno, vodiš se u kaznenoj evidenciji..

koliko god ti sada novac treba, ono što se može dogoditi, skuplje je i košta više nego iznos stipendije..

heybaby
26.10.2010., 13:09
evo ako će ko biti u sličnoj situaciji, dečko je dobio optužni prijedlog 6 mj. zatvora godinu dana uvjetno...

tome
26.10.2010., 15:08
evo ako će ko biti u sličnoj situaciji, dečko je dobio optužni prijedlog 6 mj. zatvora godinu dana uvjetno...Skoro k'o Polančec. :)

Alkemicharka
26.10.2010., 15:10
evo ako će ko biti u sličnoj situaciji, dečko je dobio optužni prijedlog 6 mj. zatvora godinu dana uvjetno...

Dobro je prošao, drago mi je:rolleyes::top:

heybaby
11.02.2011., 17:59
molm vas neka mi netko objasni kako funkcioriraju uvjetne kazne.... moj dragi je u 12 mjesecu osuđen uvjetno godinu dana tj. 6 mj. zatvora zbog krivotvorenih tablica( ima već topic ako nekog zanima) i kaj to znači da on u god dana nesmije opet ponoviti to isto djelo ili bilo koje drugo? kaj ak napravi neko drugo prometno sranje ( ne namjerno) tipa ne drži razmak tj ovaj ispred naglo zakoči
pa se zabije u taj auto ispred i to..... u glavnom auto je sad registriran i sve 5 al ja mu baš nedam da vozi, ono ne želim da vozi, nije da mu branim:D,mislim bojim se da se ne desi neka saobraćajka ( ne govorim o promilima, brzini ili bilo čemu namjernom nego ono nikad ne znaš kaj se može desiti) , i šta onda , dal ide u zatvor ili je ta uvjetna striktno vezana uz oriđiđi dijelo... hvala:cerek::top:

drot13
11.02.2011., 18:21
Ne smije počiniti drugo kazneno djelo, tako da ga slobodno pustiš da vozi. Prometni prekršaji, čak i ako ih počini puno (i to bilo kojih), mu ne utječu na taj uvjet.:top:

heybaby
11.02.2011., 18:24
aha znači radi se samo o tablicama? :) mislim ne drogira se, ne krade, ne ubija, ne tuče ljude, tak da samo s tim autom jedino može sranje napravit, hvala:cerek: drot ti bi trebao ostavit neki broj računa pa da ti plačamo za tvoje usluge... :top::s

drot13
11.02.2011., 18:34
Sreća naroda mi je jedini cilj.:top:

heybaby
11.02.2011., 19:04
sorry a ako u toj potecnijanloj (nadam se da se nikad neće dogoditi) saobračajki netko bude ozljeđen, jel to kazneno? i jel to automatski povlači ovaj prvi slučaj?
mene u biti to zanima dal mora biti to isto kazneno za busku ili bilo kakavo.... no najviše me brine taj promet, ljudi ginu bezveze.... mislim kaj ak njemu ili bilo kome drugom netko pretrči preko semofaora a toj je osobi crveno a vozaču zeleno i ta osoba nedaj bože umre:(?

malegria*
11.02.2011., 22:24
evo ovako,uvjetna osuda opozvat će se ako osoba počini jedno ili više kaznenih djela za koje joj bude izrečena kazna zatvora od dvije ili više godina, a može i kazna manje od dvije godine ili novčana. što se tiče prometa, ovako stoje stvari : kazneno djelo je izazivanje prometne nesreće (čl.272 kz) u kojoj je jedna osoba teško ozljeđena ili ako je nekome prouzročena imovinska šteta velikih razmjera (6mj do 5 god zatvora) te kvalificirani oblik kaznenog djela u kojem je prouzročena smrt (1-10 godina). pošto se vožnja automobilom tretira kao opasna radnja, a auto kao opasno sredstvo, postoji odgovornost i za nehaj. e sad, u ovom tvom primjeru, nije tako jednostavno to odredit, treba prvo odredit dal postoji odgovornost vozača za nehaj ili se to mora pripisat slučaju. recimo, nije isto ako je vozač bio u prekršaju zbog prebrze vožnje pa nije uspio zakočit, ili je recimo imao dovoljno vremena za zakočit/skrenut/na bilo koji način izbjeći, ili je vozio po propisima a osoba je doslovno 2 metra ispred njega izletila.. ugl, ako postoji odgovornost za nehaj, kod prouzročenja teške tjelesne ozljede može se izreči novčana kazna ili kazna zatvora do 3 godine, a kod prouzročenja smrti 6mj do 5 godina.

MMachéte
12.02.2011., 17:28
jbg valjda nece skrsit nikog tak jako da mu nanese teske tjelesne ozljede . Ak nije bas najsigurniji vozac , radije mu nedajte da vozi , al ne vidim drugi nacin da napravi svjesno nesto tak veliko da prekrsi uvjetnu.
dakle jasno , alkohol ili droge u voznji ni pomislit.

Makar moram priznat ja bih isto radije stavio ikakve tablice nego vozio bez tablica da sam u vasem slucaju bio , doduse tablice tudeg auta...to je vec dosta nezgodno, to se skoro tretira ko krada sluzbenog dokumenta il kak vec :ban:

drot13
13.02.2011., 11:39
... saobračajki netko bude ozljeđen, jel to kazneno? i jel to automatski povlači ovaj prvi slučaj?...

Ne povlači automatski i ovisi o hrpi elemenata. Neka pazi kad vozi i to je to. Nemoguće je predvidjeti svaki događaj i svaku reakciju.:ne zna:

... to se skoro tretira ko krada sluzbenog dokumenta il kak vec...

Skoro. Falsificiranje.:top:

rinox11
14.10.2011., 02:00
pozdrav svima!

evo odmah da prijeđem na stvar: na auto sam namontirao registracijsku pločicu koju sam našao uz cestu prije nekoliko mjeseci (zimus, u snijegu). auto na koji sam namontirao tu pločicu je tehnički neispravan, nekompletan (nema branike, farove, ...) iz razloga da ne bih dobio prijavu/kaznu od komunalnog redara. auto ni u jednom trenutku nije vožen sa tom pločicom i parkiran je na javnoj površini. jučer je naišla redarstvena (ili kak se već kaže) policija i provjerila je pločicu i onda su zvali neki drugi odjel policije i onda su ti "drugi" slikali auto, broj šasije auta, uzeli podatke od čovjeka pred čijom kućom se auto nalazi, skinuli pločicu (sa rukavicama na rukama) i ostavili zapisnik o "privremenom oduzimanju predmeta" po članku 213. i 261 zakona o kaznenom postupku.

pitanje je: sa čime se sad ja mogu suočiti? je li to kazneno djelo krivotvorenja, zlouporaba registracijske pločice, neprijavljivanje pronađene stvari, ...? nikad prije nisam bio u sukobu sa zakonom osim prekršaja tipa nevezanje pojasa, prekoračenje brzine, a i od toga ima min. 10 godina.

što mogu očekivati? policija me jučer nije tražila. auto nije nikada ni bio registriran na moje ime nego sam ga kupio slupanog i odjavljenog, napravio kupoprodajni ugovor i platio porez. svaki korisni pravni ili neki drugi savjet bi mi bio vrlo dragocjen.

drot13
14.10.2011., 10:49
Radi se o kaznenom djelu "krivotvorenje isprave" iz čl. 311. st. 2. Kaznenog zakona (http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon). Policajci su u tom slučaju dužni podnijeti kaznenu prijavu državnom odvjetništvu, a državni odvjetnik će odlučiti hoće li pokrenuti postupak na sudu ili ne. Ako nemaš prijašnjih sličnih susreta s policijom (kaznenih djela ili težih prekršaja), DO će prijavu vjerojatno odbaciti i neće se voditi nikakav postupak. Ako (zbog kojeg god razloga) podignu optužnicu potiv tebe na sudu, sud opet može odbaciti optužbu ili te proglasiti krivim. Ako te proglase krivim, u pravilu određuju uvjetne kazne zatvora, što znači da nećeš u zatvor ako u nekom roku (otprilike 2-5 godina) ne ponoviš kazneno djelo, a u slučaju postojanja drugih okolnosti (ranijih kaznenih djela ili težih prekršaja i sl.) možeš biti osuđen i na kaznu zatvora (obično 6-12 mj.). Možda sam malo ovo zapetljao, pa reci ako nešto treb razjasniti.:top:

P.S.: Naravno, odvojeno će ti doći i prekršajna prijava za ostavljanje takvog vozila na javnoj površini (čl. 35. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama)).:top:

moril
14.10.2011., 10:50
Da, bojim se da si počinio kazneno djelo Krivotvorenja isprava, bez obzira što auto nisi vozio.

Samim stavljanjem reg. oznaka na auto koji se nalazi na javnoj površini, mislim da su ostvarena obilježja kaznenog djela, jer je očito da si htio nešto lažno prikazati tim pločicama, u suprotnom ih ne bi ni stavljao na kola.

Olakotna okolnost jest što se, kako i sam kažeš, vozilom nisi koristio u prometu.

Policija vjerojatno saa provjerava vlasnika vozila, tako da je pitanje vremena kada će tebi zakucati na vrata.

penava
18.10.2011., 11:38
Malo si se zaribao kad si rekao policiji da si to napravio. Trebao si lijepo reći NISAM JA, pa nek oni dokazuju tko je. Nema veze, sad čekaj poziv od suda, možda nikad niti ne dođe, na sudu lijepo reci JA NISAM, možda je netko prolazio, vidio otpalu pločicu u snijegu i mislio da je baš sa vašeg auta jer nije imao ništa na sebi, drugih dokaza osim onog što ste rekli na policiji, nemaju. A na policiji su te malo tukli, pa si zato tako rekao, ako me razumiješ ;)

MMachéte
18.10.2011., 20:59
Lol pa nije to plac .. makar je prilicno zanimljivo kaj su ti isli provjeravat uopce tablicu, jesi samo jednu imao mozda il kaj ?meni su debosi stavili onu cedulju da maknem auto u roku tri dana , auto je bio slupan odnaprijed ali uredno registriran, plocica je bila iza sofersajbe jer ju nisam imao di stavit, otpala je od sudara..znaci imas prometnu, netko ti totalira auto, cekas policijski zapisnik 3 tjedna do mjesec dana MINIMALNO, za svo to vrijeme em nemas auto jer ti ga je neki debos slupao, em ga nesmijs drzati na javnom parkingu jer je valjda slupan , za sto nisi nista kriv , nego zicaj okolo di da ga stavis u dvoriste , slepaj ga zajebavaj se, a registraciju si uredno platio.Ma,..

drot13
18.10.2011., 22:10
Malo si se zaribao kad si rekao policiji da si to napravio...

Misliš da je priznanje jedini oblik dokazivanja? Uostalom, priznanje na policiji (bez odvjetnika) se može povući na sudu. Ali obzirom na težinu djela, bolje je priznati (ionako je kriv), nego riskirati dokazivanje i težu kaznu.:top:

JohnDoe-25
19.10.2011., 09:48
Misliš da je priznanje jedini oblik dokazivanja? Uostalom, priznanje na policiji (bez odvjetnika) se može povući na sudu

A ako imaš odvjetnika ne možeš ga povući?

sivkić
19.10.2011., 10:02
Ako imaš odvjetnika ,ne po službenoj dužnosti, u ovom slučaju bi ti savjetovao da kažeš da nemaš pojma tko je stavio tablicu a nadležni neka dokazuju da jesi.Otisci prstiju su postojali kad ju je stavljao a da li sada postoje je veoma upitno.

drot13
19.10.2011., 16:36
Kod ovakvih djela, odvjetnici u pravilu savjetuju suradnju (iako ih rijetko tko i zove). Ne radi se o problematičnom dokazivanju i priznanje uštedi puno problema (naravno, ako počinitelj već nema "povijest").:top:

Angie88
13.12.2011., 13:22
Pokušavam negdje nać nešto o ovome, ali bezuspješno :ne zna:

Ovako zanima me,koliko se to provjerava i dali je tko imao slično iskustvo.
Radi se o krivotvorenju potvrde o redovnom studiranju, u 10.mj.sam izgubila status redovnog studenta i ako ja njima dostavim krivotvorenu potvrdu da sam i dalje student, dali oni to provjere, s obzirom kad im se daje potvrda,oni samo nju negdje odlože produže iskaznicu i odmah daju ugovore, dali kasnije provjere ispravnost te potvrde. Nisam prijavljena na biro, niti radim igdje, znači koristila bi samo taj rad preko student servisa, dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????

Partfiš
13.12.2011., 13:27

Radi se o krivotvorenju potvrde o redovnom studiranju, u 10.mj.sam izgubila status redovnog studenta i ako ja njima dostavim krivotvorenu potvrdu da sam i dalje student, dali oni to provjere, s obzirom kad im se daje potvrda,oni samo nju negdje odlože produže iskaznicu i odmah daju ugovore, dali kasnije provjere ispravnost te potvrde. Nisam prijavljena na biro, niti radim igdje, znači koristila bi samo taj rad preko student servisa, dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????

U ovom slucaju moras krivotvoriti pecat fakulteta a to uopce nije zajebancija. Okani se toga...:kava:

Angie88
13.12.2011., 13:30
U ovom slucaju moras krivotvoriti pecat fakulteta a to uopce nije zajebancija. Okani se toga...:kava:

Samo bi potvrdu od prošle godine uzela i izmjenila godinu, ili uzela nečju drugu tko je na istom faksu i stavila svoje ime...
Vjerojatno neću, ali eto pokušavam se raspitat da vidim, jer ako u sc ne provejravaju, onda bi to napravila. Samo meni ovo može pasti na pamet :504:

Discovery.v2
13.12.2011., 14:54
Samo bi potvrdu od prošle godine uzela i izmjenila godinu, ili uzela nečju drugu tko je na istom faksu i stavila svoje ime...
Vjerojatno neću, ali eto pokušavam se raspitat da vidim, jer ako u sc ne provejravaju, onda bi to napravila. Samo meni ovo može pasti na pamet :504:

Bože sačuvaj šta vama ljudima pada na pamet. I onda se mi svi kao čudiomo kako to da u svim firmama svi kradu i rade neke malverzacije kad evo i studentice od 23 godine već razmišljaju o takvim nekakvim kaznenim radnjama i malverzacijama s kojima bi se došlo do novčanih sredstava. Strašno nešto.

drot13
14.12.2011., 00:54
... dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????

Velika je vjerojatnost da će te uhvatiti, a za kaznu baci pogled na Kazneni zakon (čl. 311.) da ti tu ne pričamo priče.:top:

loysyb
14.12.2011., 02:01

Normalno da postoji mogucnost da te uhvate,pa mogucnost uvijek postoji,sad kolko je realna to je druga stvar.Kazne su nikakve,blage,ako te i uhvate skoro pa nikome nista ali cemu da se ides bavit takvim glupostima?

drot13
14.12.2011., 09:07
Koliko je realna? Obzirom da gospođi koja to kontrolira kroz ruke prođe stotine takvih i sličnih potvrda, uočit će da nešto ne valja čim baci prvi pogled.:top:

Što se tiče kazne, neki dan mi je čovjek osuđen na 9 mjeseci bezuvjetnog zatvora jer je na svoj auto stavio nepripadajuće reg. pločice. Doduše, imao je i nekih "starih" grijeha koji su mu uzeti kao otegotna okolnost, ali opet...:top:

BDSSLWYR
14.12.2011., 09:15
stavljanje drugih, znači neripadajućih reg. ploćica na auto je kazneno djelo krivotvorenja isprave...puno njih se zeznulo s tim

sivkić
15.12.2011., 06:56
Jednako kao i izmjena podataka u potvrdi o studiranju.

MMachéte
15.12.2011., 12:51
Ja mislim da to uopce ni priblizno nije djelo iste tezine, ni iz aviona.Al ima valjda koji bas pravnik da zna rec..

a i ovaj kaj je stavio krive tablice, opet nisam pravnik al prilicno sam siguran da nebi dobio ni dana zatvora (samo uvjetnu) da mu je to prvi takav prekrsaj, ima taj putra na glavi..npr. krivotvorenje broja sasije tj prekucavanje + ovo , za to bi ga bome i ja u prdekanu na 9 mjeseci.

Katrin
15.12.2011., 13:10
Al ima valjda koji bas pravnik da zna rec..

Ima zakon koji je vrlo jasan po tom pitanju.

Bazzingaone
15.12.2011., 22:53
Članak 311.

e sad..o cemu je rijec..neki tip u srbiji..prodaje parove za kladjenje..nista posebno miljuni ljudi to radi..

daje mi pare da mu promjenim osobnu..znaci samo sliku osobne..nebi izradjiva osobnu iskaznicu..nego od slike osobne (foticem sta je slika) da promjenim serijski broj..i tu sliku on bi pokaziva ljudima kao spika da je ozbiljan covjek bla bla....sad mene zanima..jeli to isto..kao npr ovo povise..jer kazem nebi falsova osobnu kao osobnu niti bi je on koristio u legalnim institucijama..vec ljudima samo pokazivao..

e sad pare mi dobro dodju..ali ako je ozbiljno kao da izradim flasam doslovno osobnu sto normalno nebi..nema tih para da se zajebajem s tim..a stvar sta razmisljam uopce o tome tj sta me moral jebe..sta imam sranja sa zdravljen moram platiti neke preglede pa bi mi dobro dosle te pare za to...:confused:

Eto,ako zna ko sta,zahvalan sam na pomoci

BUBI69
15.12.2011., 23:08
Po svoj logici, isto ti je to sve ispravit i da on to prikazuje, i stavit sliku Obame i da je onda on pokazuje.

Ti si uredio sliku, ne osobnu...

sivkić
16.12.2011., 06:17
Ti si uredio sliku, ne osobnu...

Ne, on je "uredio" osobnu bez obzira koji podatak je mjenjao uključujući i sliku.Osobna se gleda u cjelini .

U čl.311 krivo su stručno opisana 2 kaznena djela i podvedena pod jedno.Jedno je krivotvorenje (izrada sasvim novog dokumneta nalik na original) a drugo je falsificiranje (izmjena originalnog dokumenta).

Ja mislim da to uopce ni priblizno nije djelo iste tezine, ni iz aviona.Al ima valjda koji bas pravnik da zna rec..

a i ovaj kaj je stavio krive tablice, opet nisam pravnik al prilicno sam siguran da nebi dobio ni dana zatvora (samo uvjetnu) da mu je to prvi takav prekrsaj, ima taj putra na glavi..npr. krivotvorenje broja sasije tj prekucavanje + ovo , za to bi ga bome i ja u prdekanu na 9 mjeseci.

Nije bitno kolika je težina djela bitno je da je isto kazneno djelo.Kazne će biti ovisne o okolnostima djela i šteti.

Bazzingaone
16.12.2011., 18:25
Ukratko..za tu sliku sta bi promjenio samo broj..jer ime prezime i slika je pravo..gledalo bi se isto..kao po članku 311 tj teretilo me ?

sivkić
17.12.2011., 09:37
Nema nikakovih diranja original dokumenata niti izrade bilo kakvih drugih na osnovu originala.Oba ste krivi, jedan za izradu drugi za korištenje.

ZMAJ620
10.02.2012., 09:45
zanima me dali uvjetna presuda od prije 11 god ima utjecaj na drugi proces u kojem je počinjeno isto djelo krivotvorenje službene isprave i kakva je sudska praksa po tome pitanju. riječ je o krivim tablicama na autu

sivkić
10.02.2012., 11:49
Nastupila je rehabilitacija što znači da si čist ako nisi radio druge stvari osim tog zadnjeg.

ZMAJ620
10.02.2012., 12:42
Nastupila je rehabilitacija što znači da si čist ako nisi radio druge stvari osim tog zadnjeg.

to je dva puta u neznam točno 10 ili više god.:(:(:(

-tweety-
05.05.2012., 09:21
Ovak.. dečko je kupio auto sa stranim papirima.. stariji ali u savršenom stanju, pa ga, jasna stvar, tu nije mogao registrirat.. zato je kupio isti model ali druge boje kod nas, i NETKO TREĆI (znači ne on direktno! ) je prevario broj šasije sa auta kupljenog u RH na auto iz Švice.. regan je normalno, i vozio se cijelih 2 mjeseca, dok mu nije došla murja i uručila poziv za provjeru.. prvo nije htio dat auto pa ga je nadobudno sakrio kod frenda u garažu (?!), i ujutro umjesto na provjeru , otišao prijavit krađu.. :504: onda se ipak predomislio i rekao di je auto, ovi su ga zaplijenili i sad mu je stigao poziv na sud..
znam i on i ja da je glupo to kaj je napravio, tak da "dobronamjerne" komentare koji idu u tom smjeru slobodno zaobiđite..

inače, nije kažnjavan, nemaju ga u evidenciji, pa me zanima jel se to kažnjava uvjetnom i novčanom ili bi mogao dobiti koji mjesec zatvora? :confused:

drot13
05.05.2012., 12:07
Za kazneno djelo najvjerojatnije uvjetna kazna zatvora, ali ako psotoji i carinski prekršaj, tu će biti znatna novčana kazna.:ne zna:

P.S.: A bez brige, "dobronamjerni" komentari se brišu.:top:

zuba
05.05.2012., 19:04
...dečko ...
...i NETKO TREĆI (znači ne on direktno! ) je prevario broj šasije...
...regan je normalno, i vozio se....
... prvo nije htio dat auto pa ga je nadobudno sakrio kod frenda u garažu (?!), i ujutro umjesto na provjeru , otišao prijavit krađu...

....inače, nije kažnjavan,....

da se mene pita, a srecom ne pita :) tu bi bilo vise kaznenih djela i vise prijavljenih osoba..
1. decko, za krivotvorenje isprave - cl. 311 st. 2. kz, onda za cl. 315. kz - ovjerovljavanje neistinitog sadrzaja (reganje takvog auta - dovodjenje u zabludu nadleznog tijela) i onda jos za lazno prijavljivanje kaznenog djela - cl. 302. kz
2. ovaj netko treci - za krivotvorenje, cl. 311. st. 2. kz

pa kad se sve to zbroji, i ako nije do sada kaznjavan, slijedi jedna dobra kazna..ipak su tri kaznena djela u pitanju, pa bi tu bio (vrlo moguce) uvjet s duzim rokom kusnje, a ako nabasa na kakvog strozeg suca moguca je i kakva kraca bezuvjetna kazna..
i naravno, ostaje bez auta..

sivkić
05.05.2012., 21:06
.. i NETKO TREĆI (znači ne on direktno! ) je prevario broj šasije sa auta kupljenog u RH na auto iz Švice..

inače, nije kažnjavan, nemaju ga u evidenciji, pa me zanima jel se to kažnjava uvjetnom i novčanom ili bi mogao dobiti koji mjesec zatvora? :confused:

Taj treći se sjetio ili ga je dečko nagovorio na izvršenje kaznenog djela?Kazna će zavist od toga što će mu policija i odvjetništvo sve napisat 1,2.3 kaznena djela.
E sad će ga imat u evidencijima.

bjelov7
30.05.2012., 13:48
Molim nekoga da mi pokuša dati detaljniji uvid u moju situaciju.
Naime uhvaćen sam sa krivotvorenim pokazom. Nikad prije nisam niti kažnjavan niti prijavljivan iz ovog ili onog razloga. Krivotvorenu markicu pokaza sam platio 50kn, osobi koju zapravo niti ne poznajem,
Slučajno sam naletio na njega preko lažnog facebook profila i poznajem ga samo pod nadimkom (taj profil više i ne postoji). Završavam studij za mjesec i pol dana, izuzetno me strah da ne izgubim prava studiranja
Zbog vrijeđanja časti fakulteta. Financijska situacija u obitelji je jednostavno kritična i nikako (iako primam državnu stipendiju u iznosu od 500kn (početkom 4mj ove godine)) si nisam mogao priuštiti pokaz.
Dosad sam imao prosjek na fakultetu 4,5 i ponavljam ne želim 3 godine studiranja baciti u vodu.

Konkretno moje pitanje se odnosni koliko dugo počevši od danas će biti potrebno da mi stigne kaznena prijava (jel ukoliko završim fax u roku mjesec i pol nemogu izgubiti pravo na diplomu?).
Gledajući kazneni zakon radi se o „Članak 311“ te to navodim kako bih po mogućnosti ubrzao bilo koju dobru dušu da me savjetuje.

drot13
30.05.2012., 13:59
Nemaš brige što se tiče školovanja, jer će kaznena prijava doći za više mjeseci (policija ju u roku od mjesec dana podnosi državnom odvjetništvu, ovima treba još nekoliko tjedana da ju pošalju na sud, sudu još nekoliko tjedana da ju zaduži sucu, a sucu možda čak i više mjeseci da mu dođe na red), a tvoj faks ionako neće biti obaviješten o tome.:top:

Garofeeder
30.05.2012., 14:02
Molim nekoga da mi pokuša dati detaljniji uvid u moju situaciju.
Naime uhvaćen sam sa krivotvorenim pokazom. Nikad prije nisam niti kažnjavan niti prijavljivan iz ovog ili onog razloga. Krivotvorenu markicu pokaza sam platio 50kn, osobi koju zapravo niti ne poznajem,
Slučajno sam naletio na njega preko lažnog facebook profila i poznajem ga samo pod nadimkom (taj profil više i ne postoji). Završavam studij za mjesec i pol dana, izuzetno me strah da ne izgubim prava studiranja
Zbog vrijeđanja časti fakulteta. Financijska situacija u obitelji je jednostavno kritična i nikako (iako primam državnu stipendiju u iznosu od 500kn (početkom 4mj ove godine)) si nisam mogao priuštiti pokaz.
Dosad sam imao prosjek na fakultetu 4,5 i ponavljam ne želim 3 godine studiranja baciti u vodu.

Konkretno moje pitanje se odnosni koliko dugo počevši od danas će biti potrebno da mi stigne kaznena prijava (jel ukoliko završim fax u roku mjesec i pol nemogu izgubiti pravo na diplomu?).
Gledajući kazneni zakon radi se o „Članak 311“ te to navodim kako bih po mogućnosti ubrzao bilo koju dobru dušu da me savjetuje.

Na koji foru bi fakultet trebao saznati za to? Nece faksu ici kopija prijave... A nekako i ne mislim da bi to nekoga na faksu previse zanimalo...

bjelov7
30.05.2012., 14:15
Ma sve stoji ali sam sam kriv i moram biti spreman na sve ishode, koje su šanse da državno odvjetništvo u mome slučaju odbije kaznenu prijavu?

drot13
30.05.2012., 14:20
Nemoguće je znati, tj. predvidjeti.:ne zna:

bjelov7
30.05.2012., 14:37
drot13 jel imam ja ikakvo pravo se žalit kada stigne kaznena prijava (naime mislio sam napisati isto ovo što i u ranijem postu samo detaljnije i s priloženom dokumentacijom) ili to direktno ide na državno odvjetništvo? pa s obzirom na to šta oni odluče tada sam ili na sudu ili nisam?

Garofeeder
30.05.2012., 15:55
Ma sve stoji ali sam sam kriv i moram biti spreman na sve ishode, koje su šanse da državno odvjetništvo u mome slučaju odbije kaznenu prijavu?

Ne panicari, nece te nitko s fakulteta izbaciti... Nisi sad neko tesko zlodjelo napravio... A odbacivanje, ne znam kakva je praksa... To bi moglo biti beznacajno djelo, ali vrag ce ih znat...

Sto rec nego: Pitaj advokata....

sivkić
01.06.2012., 07:42
drot13 jel imam ja ikakvo pravo se žalit kada stigne kaznena prijava (naime mislio sam napisati isto ovo što i u ranijem postu samo detaljnije i s priloženom dokumentacijom) ili to direktno ide na državno odvjetništvo? pa s obzirom na to šta oni odluče tada sam ili na sudu ili nisam?
Nećeš se žalit jer nemaš na što kad si kriv.Iskaz na okolnosti djela ćeš dat usmeno sucu kojem ćeš priznat djelo,iskazat kajanje za isto zbog navedenih razloga i kad ti da kaznu onda ćeš se moći žalit na visinu kazne koju ti viši sud može smanjit,potvrdit ili povećat.Čekaj da dođeš do presude a do onda ćeš već završit fakultet.Nekada se čeka i 10-tak mjeseci da DO uputi predmet sudu a onda kako kaže drot njemu treba još vremena da te uvrsti u njegov raspored.

bjelov7
01.06.2012., 13:07
S obzirom da će se protiv mene voditi taj postupak, jel zna mozda neko dali u tom slucaju mogu vadit američku vizu i produljivat putovnicu koja mi istice slj. godine ... Trebaao sam u 10mj ići raditi kao pomorac... hvala na info

sivkić
01.06.2012., 17:12
Da li će se vodit ili neće zna DORH.Zatraži vizu sada s navedenim rokom pa si na miru.Putovnicu ti moraju mjenjat bez obzira na sve.

bjelov7
01.06.2012., 19:07
Ma evo imam neka nova saznanja, prvo s obzirom da su zet i hz odvojeni a mene je hapala neka ekipa iz hz-a, sad ako imaju privatno tužiteljstvo mogo bi odma na red već sljedeci tjedan a ako nemaju, onda sve po starom ... to su sada neredi na sve strane, frendu mi je isto oduzet pokaz a on ima pravi (niđe veze, njemu je fraer rekao 300kn kazne i uzeo markicu)

Dalje sad još malo su godišnji odmori pa se nadam da sam miran do 9 mj barem (ili se varam??)

Također jel zna neko u koju policijsku upravu stiže ta kaznena prijava? moju matičnu koja piše na osobnoj ili to totalno neovisi o meni odnosno mjestu di su me hapali?

drot13
01.06.2012., 20:31
Ne postoji privatno tužiteljstvo, a kaznena prijava se podnosi područnoj policijskoj postaji na čijem području se djelo dogodilo (ili je otkriveno).:top:

kovak
25.11.2012., 11:29
molim vas pomozite. u 3.mj, ove godine napravio sam veliku glupost. kako bi povrijedio gospodina koji me godinama zavlaći zbog novca i vrijeđa. trebalo mu je nekakvo odobrenje za rad sa sekundarnim sirovinama.sam sam napisao nekakvo odobrenje i kopirao pečat od ministarstva pomorstva,i tako mu faksirao. samo da misli da ima potrebno odobrenje za rad. ali samo zbog toga da mu se ne ostvari plan i da ga na neki način kaznim. i na kraju mu to nije uspjelo. ja sam na to već i zaboravio, međutim prije par dana me posjetila policija. bili su vrlo korektni, sve sam im isprićao što i zašto sam to napravio, uzeli su papir na kojem je bio original pečat i laptop na kojem sam to pisao. i rekli su mi da će me kontaktirati. od tad na jedem,ne spavam, još sam i samohrani otac djeteta koji ide u školu i njemu ne mogu pomoći jer više ne funkcioniram. kakav je daljnji postupak i da li je to teško kazneno djelo i kakve su sankcije? što mi je činiti?

drot13
25.11.2012., 12:00
Riječ je o kaznenom djelu, ali ako nisu nastupile posljedice niti je itko oštećen, najvjerojatnije ćeš dobiti uvjetnu kaznu. Kakve posljedice je po njega imao taj dokument?:confused:

kovak
25.11.2012., 12:10
o kakvim je poslijedicama riječ i oštećenju? a gospodin je na smije više raditi što je naumio na moru. nije imao ni potrebne papire za dizalicu za rad. ali se zato prebacio negdje na kopno sa nekim se udružio pa tomo radi. da li to znaći da neću trebati u zatvor? i da li u svemu tome imam kakve olakotne okolnosti,s obzirom da imam samo jednu prkršajnu kaznu iz 2008g., uanprijed puno hvala. inače nikad nisam imao problema s policijom.

drot13
25.11.2012., 12:17
Koliko sam shvatio, on je nešto radio, a nakon tvog krivotvorenog dopisa je prestao s tim radom? Ako je time izgubio prihod, onda će šteta psotojati, ali ako to nije niti smio raditi (prije nego što si mu to poslao), onda štete nema. Olakotne okolnosti su ti obiteljska situacija, nekažnjavanost (prekršaj se tu ne računa) i vjerojatno još nešto što tu nama nije poznato.:top:

kovak
25.11.2012., 12:27
imate pravo, radio je nešto i prije i poslije tog papira, jer mu je neko u kapetaniji usmeno odobrio. sve se išlo na riječ. a dali je olakotna okolnost to što mi je supruga preminula prije par mjeseci i što mi je teško financijsko stanje, ovrha, kredit? najveći mi je problem dijete jer nema mamu. kako dalje ide postupak? oprostite što vas gnavim, hvala

drot13
25.11.2012., 12:32
Sve što ti padne na pamet može biti olakotna okolnost. Policajci će podnijeti kaznenu prijavu državnom odvjetništvu i možda će te i oni zvati na obavljanje razgovora, ali ćeš svakako kroz par mjeseci ćeš dobiti poziv za raspravu na sudu, pa ćeš na njoj sve vidjeti. Preporučam da u slučaju podnošenja kaznene prijave obavezno odeš kod nekog odvjetnika kojem ćeš iznijeti sve detalje i koji će znati što te treba pitati, pa će ti dati najbolji mogući savjet. To ne košta puno, a stvarno ti može pomoći.:top:

kovak
25.11.2012., 12:44
Sigurno je da ću angažirati odvjetnika. I da, policajci su mi rekli da će me pozvati državni odvjetnik za izjavu i da mi je najbolje sve reći kako sam i njima. Da se možda može s državnim odvjetnikom sve riješiti?

drot13
25.11.2012., 12:49
Stvarno ti ne znam.:ne zna:

kovak
26.11.2012., 22:43
Danas sam bio kod odvjetnika, da se posavjetujem oko mog problema. I rekao mi je da je za moje djelo, propisana kazna od 3mj.-5god., ali da će on ići na oslobadajuću presudu. Ali mi je napomenuo da u praksi svi budu osudjeni na kraću zatvorsku kaznu, koja je pretvorena u uvjetnu, sa rokom kušnje na par godina. Nije mi jasno, što je sa mojim dosjeom, kad se može obrisati to za što sam osuđen? I da li se pametno žaliti na uvjetnu presudu?

drot13
27.11.2012., 08:10
Ja baratam smo s informacijama za krivotvorenje reg. pločica, ali da, svi su osuđeni na uvjetne zatvorske kazne (osim jednog kapitalca, ali on je izvan svake kategorije). To će ti se obrisati tek nakon dosta godina, a što se tiče žalbe, tu će te najbolje savjetovati odvjetnik. Po meni, ako bude tako, nemaš se što previše žaliti.:top:

sale288
04.02.2013., 22:05
postovanje,novi sam ovdje,imam sljedecu situaciju, imao sam automobil sa kojim sam se razbio te je popravak bio skup a i nisam imao toliko novca te mi je prijatelj koji inace radi u italiji nasao tamo jedan za nesto sitno novca te sam ga kupio ali mi je limar rekao da je to dosta posla za prebacivanje te bi jednostavnije bilo odrezat komad di su brojevi te ga ubacit na ovaj drugi auto,tako je i bilo i ja sam to registriro normalno i sve 5,vozio se pola godine,razmisljao vozit cu ga dok se ne raspadne pa ga bacit u smece al sad problem,zena ne radi,jedno djete,drugo na putu,ja dobio otkaz,visak radne snage,podstanari,dugovi se gomilaju, i pita me jedan preprodavac da prodam auto,e sad ako ja to njemu prodam,a prisiljen sam,on drugomu,drugi trecem i tako ko zna do kud i kod zadnjeg se otkrije prevara i sve ce se vratit do mene,koje su meni sankcije,normalno nebi nikog uvlacio u to,rekao bi kako je bilo samo sto sam sam nasao drugi auto i to prepilio.mislim pa nisam nikog ubio i nisam nikom ukrao osim drzavu zakinio al kako ju drugi kradu ja sam 0 a i opet ima registraciju,cestarine,gorivo,opet zaradjuje.dvoumim se jos al neznam do kad cu moc. molim za odgovor sta me ceka ako bude najcrnje. hvala. jos samo nesto,radi se o autu 91 godiste

sivkić
05.02.2013., 08:11
.. i nisam nikom ukrao osim drzavu zakinio al kako ju drugi kradu ja sam 0 a i opet ima registraciju,cestarine,gorivo,opet zaradjuje.dvoumim se jos al neznam do kad cu moc. molim za odgovor sta me ceka ako bude najcrnje. hvala. jos samo nesto,radi se o autu 91 godiste
Nije lopov onaj koji krade nego onaj kome se takva radnja dokaže.Ovo je kazneno djelo krivotvorenja i prijevare, uz carinski prekršaj.

zuba
05.02.2013., 17:14
Ovo je kazneno djelo krivotvorenja i prijevare, uz carinski prekršaj.

krivotvorenje isprave - da..
i uz to, ako je bio i prosao tehnicki/registracija/ - ovjeravanje neistinitog sadržaja

prijevara - ne..

sivkić
06.02.2013., 09:33
Ako proda takvo vozilo (što ima namjeru) nije li to dovođenje kupca u zabludu prikrivanjem činjenica i lažnim prikazivanjem da je vozilo legalno?

zuba
06.02.2013., 09:57
ako proda bilo bi da je prevario..

ja sam se osvrnula na ono sto sada ima na dusi..
a ima i ovaj limar/mehanicar/ krivotvorenje, ali je vec rekao da nece nikoga uvlaciti,pa sad..

sivkić
06.02.2013., 10:33
I napisao je da bi ga prodao.Ne mora on nikog uvlačit ukoliko se otkrije krivotvorenje što je sasvim lako ali kako se radi o starom autu nitko neće prljat ruke na cesti iako ima ti takvih.Za 10-15 minuta se utvrdi da auto ne odgovara dokumentaciji.

mrkva1
12.11.2013., 18:51
Nemaš brige što se tiče školovanja, jer će kaznena prijava doći za više mjeseci (policija ju u roku od mjesec dana podnosi državnom odvjetništvu, ovima treba još nekoliko tjedana da ju pošalju na sud, sudu još nekoliko tjedana da ju zaduži sucu, a sucu možda čak i više mjeseci da mu dođe na red), a tvoj faks ionako neće biti obaviješten o tome.:top:

Bok, imam isti slučaj sa krivotvorenom kartom hž-a! Čopila me kontrola i uzela kartu i podatke, pa me zanima kaj sad dalje!? Dal će me kazneno teretiti ili samo poslati kaznu za šverc? Kolko to vremenski traje proces?

drot13
12.11.2013., 23:25
S obzirom da se radi o kaznenom djelu koje se goni po službenoj dužnosti, trebali bi odmah izvijestiti policiju, ali stvarno ne znam kako HŽ to radi.:ne zna:

podanik
30.12.2013., 19:40
pa, kako mislite "nauditi" !? ako mu je disciplinski postupak tada tj.prije 17 g proveden, mislim da mu nikako i nitko ne može nauditi.pa sad ...privatni je utoliko što je falsificiranjem omogućeno da osoba i dalje ostvaruje stipendiju kod firme koja ga je kasnije i zaposlila ...ta stipendija omogućila je daljnje nesmetano školovanje, što si taj lik ne bi mogao priuštiti da je morao sam plaćati sve troškove....javno je utoliko što je istim falsifikatom omogučio sebi i zdravstveno osiguranje (nebitno jel ga i koristio u upitnom periodu)
tip je kasnije nadoknadio izgubljenu godinu i završio faks, te je njegova diploma pravovaljana

utuživo ili ne - ovisi o tome da li je moguće osporavati nešto što se događalo za vrijeme SFRJ, a sva su se naknadna prava ostvarila u RH

i da ...recimo da je netko danas saznao za to kako je tip to napravio pred puno godina i iz čiste pakosti (ili profesionalne konkurencije) mu želi nauditi :ceka: