PDA

View Full Version : Zdravstveno osiguranje

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10

Mavado
26.11.2009., 00:03
Do prije 2 godine sam imao zdrastveno preko poslodavca,ali nakon 1 mj. dana sam dao otkaz.U tom vremenu do sada nisam ništa poduzeo o tome.Čuo sam da nakon nekoliko vremena možež izgubiti pravo na zd.os.Pa pitam šta ja mogu sad npraviti?

Skattemus
26.11.2009., 00:05
Možeš:
1. Kupiti pravopis.
2. Nazvati Zavod i pitati koje su ti opcije.

likich
26.11.2009., 01:45
Možeš:
1. Kupiti pravopis.
:s
:lol::lol::lol::lol:

Enivej, nađi nekoga tko će te prijaviti u radni odnos na tjedan dana i nakon toga odi u HZZO i imat ćeš zdravstveno...

Mavado
26.11.2009., 13:16
Možeš:
1. Kupiti pravopis.
2. Nazvati Zavod i pitati koje su ti opcije.

Ha-ha.Da,znam da se piše zdravstveno,ali bio sam pijan kad sam to pisao.Pogledaj vrijeme na post-u.

Enivej, nađi nekoga tko će te prijaviti u radni odnos na tjedan dana i nakon toga odi u HZZO i imat ćeš zdravstveno...

Da,a kad sam več tamo mogu naći i neku staru panteru koja če me uzdržavati do kraja života...
Nemam koga zvati da mi napravi takvu uslugu.

tomo88
26.11.2009., 15:24
znam da je već prožvakana tema par puta ali ako ima koja dobra duša da objasni meni osobno

izgubio sam studentska prava(nisam siguran kad točno , vjerojatno 31.9.ove godine) pa me zanima što mi je najbolje činiti u vezi osiguranja , platiti osiguranje za ova dva mjeseca ili nešto drugo?

i još nešto , dosad sam bio prek tate osiguran i nikad ga nitko na poslu nije tražio nekakvu potvrdu da se radovito školujem i sl.
ne kužim jel ovi iz hzzo to uopće provjeravaju na faksu ili u srednjoj školi?

hvala

Teeja
26.11.2009., 17:35
Pozdrav, mene zanima sljedeće:
Lani u ovo vrijeme sam bila vanredni student i tako dobila zdravstvenu i dopunsko koji traju jos neko vrijeme. E sad, diplomirala sam i prijavila se na biro, još uvijek sam nezaposlena osoba. Da li moram išta mijenjati kod zdravstvenog osiguranja ili da pustim da mi rok istekne? S time da kad mi istekne u 3. mjesec za dopunsko, šta moram donit na hzzo? radnu knjižicu i jel još šta treba?

lolita21
27.11.2009., 14:37
mene zanima,mogu li se ja prijavit na zdravstveno preko jednog od roditelja,ako izvanredno studiram,i nemam zdravstveno od 2005. godine jer nisam znala da se trebam prijavit u roku na novo zdravstveno?

tina88
27.11.2009., 15:00
Ne znam hoće li ovo ikome pomoći ali svejedno ću napisati a plus toga imam i pitanje.

30.9. mi je istekao status redovnog studenta, prebacila sam se na izvanredan studij. Rečeno mi je da imam rok od 30 dana, dakle do 30.10. da se odjavim od osobe preko koje sam dotad bila osigurana (konkretno, to je bio moj otac) i tiskanicom 2 ponovno prijavim na HZZO do navedenog datuma kako bih stekla pravo na zdravstveno o trošku države. Ja sam to i učinila te trenutno čekam novu iskaznicu (doći će negdje nakon Nove godine). Ovo pišem jer vidim da ima studenata koji su u sličnoj poziciji kao i ja a i onih koji su navedeni rok propustili. Koliko sam obavještena, u slučaju da ste propustili navedeni rok morate napraviti sljedeće; zaposliti se fiksno kod nekoga na mjesec dana i nakon toga ponovno teče rok od 30 dana da se prijavite na HZZO i ostvarite pravo na zdravstveno.
E sad mene konkretno zanima sljedeće; da li i meni, bez obzira što nisam osigurana preko roditelja, pravo na besplatno zdrav. istječe s navršenom 26. god. života? I što je s dopunskim osiguranjem za izvanredne? Ja sam tu narančastu karticu napravila ove godine u 7.mj. kad sam još formalno bila redovan student a teta na šalteru HZZO-a je rekla da mi ona ostaje ista i da moje prebacivanje tj. mjenjanje onoga preko kojeg sam osigurana nema veze, postupak je isti kao i dosad- svake godine donijeti potvrdu o studiranju i to je to. Dakle, da li je to tako ili sam i nju trebala promijeniti?
I još jedna stvar, da li se ja moram javiti svim svojim doktorima po dolasku nove zdravstvene radi promjene broja osigurane osobe? Naime, znam da to piše na kartonima a nedavno sam se prijavila kod jednog doktora van mjesta prebivališta pa sam išla u Jukićevu da mi njihovo računovodstvo tj. pravna služba to sredi...drugim riječima, po promjeni kartice trebam li se toj službi ponovno javiti radi izmjene podataka? (Znam, zakomplicirala sam post ali i sama sam izgubljena u svemu ovome) Hvala

Ban-Furiora
27.11.2009., 17:11
imam drzavljanstvo Hrvatsko i vracam se nakon dosta godina u RH gdje nisam imao prijavljeno prebivaliste.Predao sam zahtjev za prijavu prebivalista i to je sad u tijeku moram naglasiti da sam trenutno nezaposlen, koja su moja prava da li imam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje ???

Zikomid
27.11.2009., 17:30
mene zanima,mogu li se ja prijavit na zdravstveno preko jednog od roditelja,ako izvanredno studiram,i nemam zdravstveno od 2005. godine jer nisam znala da se trebam prijavit u roku na novo zdravstveno?

Ne, samo redovni studenti mogu biti osigurani preko roditelja.

Pitaj ako te može faks osigurati preko sebe.

Zikomid
27.11.2009., 17:31
imam drzavljanstvo Hrvatsko i vracam se nakon dosta godina u RH gdje nisam imao prijavljeno prebivaliste.Predao sam zahtjev za prijavu prebivalista i to je sad u tijeku moram naglasiti da sam trenutno nezaposlen, koja su moja prava da li imam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje ???

Imate li zdr.osiguranje u državi iz koje dolazite, koja je država, koliko godina imate..., malo više podataka molim.:)

Ban-Furiora
27.11.2009., 18:13
Imate li zdr.osiguranje u državi iz koje dolazite, koja je država, koliko godina imate..., malo više podataka molim.:)

ima 35 godina i njemacka (neznam da li ima zdravstveno tamo jer mi je tetak pa mi je rekao da se raspitam sto mora uraditi)

Zikomid
27.11.2009., 18:34
ima 35 godina i njemacka (neznam da li ima zdravstveno tamo jer mi je tetak pa mi je rekao da se raspitam sto mora uraditi)

Znači radi se o tetku? Bitno je da li ima zdr.osiguranje tamo. Najprije to ispitajte. Da li radi? Koji mu je status u Njemačkoj? Može i na pp, samo detaljno.

Zikomid
27.11.2009., 18:39
Htio bih se prijaviti na zdravstveno ali nikako ne mogu naci odjavnicu... Sto mi je raditi i kakav je dalje postupak?

Hvala!

Za prijavu ne treba nositi odjavu. U HZZO ne mogu napraviti novu prijavu ako nije provedena odjava. Dovoljan je i telefonski poziv (pripremiti jmbg) za provjeru jeste li odjavljeni.

Zikomid
27.11.2009., 18:46
Ne znam hoće li ovo ikome pomoći ali svejedno ću napisati a plus toga imam i pitanje.

30.9. mi je istekao status redovnog studenta, prebacila sam se na izvanredan studij. Rečeno mi je da imam rok od 30 dana, dakle do 30.10. da se odjavim od osobe preko koje sam dotad bila osigurana (konkretno, to je bio moj otac) i tiskanicom 2 ponovno prijavim na HZZO do navedenog datuma kako bih stekla pravo na zdravstveno o trošku države. Ja sam to i učinila te trenutno čekam novu iskaznicu (doći će negdje nakon Nove godine). Ovo pišem jer vidim da ima studenata koji su u sličnoj poziciji kao i ja a i onih koji su navedeni rok propustili. Koliko sam obavještena, u slučaju da ste propustili navedeni rok morate napraviti sljedeće; zaposliti se fiksno kod nekoga na mjesec dana i nakon toga ponovno teče rok od 30 dana da se prijavite na HZZO i ostvarite pravo na zdravstveno.
E sad mene konkretno zanima sljedeće; da li i meni, bez obzira što nisam osigurana preko roditelja, pravo na besplatno zdrav. istječe s navršenom 26. god. života? I što je s dopunskim osiguranjem za izvanredne? Ja sam tu narančastu karticu napravila ove godine u 7.mj. kad sam još formalno bila redovan student a teta na šalteru HZZO-a je rekla da mi ona ostaje ista i da moje prebacivanje tj. mjenjanje onoga preko kojeg sam osigurana nema veze, postupak je isti kao i dosad- svake godine donijeti potvrdu o studiranju i to je to. Dakle, da li je to tako ili sam i nju trebala promijeniti?
I još jedna stvar, da li se ja moram javiti svim svojim doktorima po dolasku nove zdravstvene radi promjene broja osigurane osobe? Naime, znam da to piše na kartonima a nedavno sam se prijavila kod jednog doktora van mjesta prebivališta pa sam išla u Jukićevu da mi njihovo računovodstvo tj. pravna služba to sredi...drugim riječima, po promjeni kartice trebam li se toj službi ponovno javiti radi izmjene podataka? (Znam, zakomplicirala sam post ali i sama sam izgubljena u svemu ovome) Hvala

1. Osiguranje nezaposlene osobe nema veze s godinama života.
2. Dopunsko ostaje isto.
3. Da, treba dati doktoru opće prakse novi broj osigurane osobe. Taj broj piše na tiskanici 2.

Zikomid
27.11.2009., 18:50
znam da je već prožvakana tema par puta ali ako ima koja dobra duša da objasni meni osobno

izgubio sam studentska prava(nisam siguran kad točno , vjerojatno 31.9.ove godine) pa me zanima što mi je najbolje činiti u vezi osiguranja , platiti osiguranje za ova dva mjeseca ili nešto drugo?

i još nešto , dosad sam bio prek tate osiguran i nikad ga nitko na poslu nije tražio nekakvu potvrdu da se radovito školujem i sl.
ne kužim jel ovi iz hzzo to uopće provjeravaju na faksu ili u srednjoj školi?

hvala

To je greška poslodavca.

Rok za prijavu kao nezaposlene osobe teče od datuma prekida redovnog studiranja i iznosi 30 dana. Treba provjeriti u studentskoj evidenciji najprije.

nesh_ti
28.11.2009., 17:31
Daklem, ajmo još jednom probat... :D
Kod ugovora o autorskom honoraru tko plaća doprinose? Odnosno, da li zdravstveno imam i dalje kao nezaposlena osoba ili moram negdje nešto prijaviti?! Ako može neko pojašnjenje od nekog tko zna...
... Zikomid??? :moli:

contesa
28.11.2009., 17:54
evo ovak.posto sam tek sad saznala da je obavezno biti osiguran, zanima me sta da se radi.
bila sam osigurana do 5. mjeseca kao povratnik iz inozemstva koje je prestalo postojati pa su mi jednostavno oduzeli zdravstveno. ja rekoh ok.znam za opcije da se zaposlim fiktivno pa me otpuste pa mi zavod da osiguranje kao nezaposlenoj.ja sam opet otisla iz hrvatske a da nisam o tome razmisljala. sad me zanima koje posljedice me ocekuju kad se vratim i da li se na neku foru mogu izbjeci placanja unatrag za vrijeme kad sam neosigurana?

Zikomid
28.11.2009., 21:21
Daklem, ajmo još jednom probat... :D
Kod ugovora o autorskom honoraru tko plaća doprinose? Odnosno, da li zdravstveno imam i dalje kao nezaposlena osoba ili moram negdje nešto prijaviti?! Ako može neko pojašnjenje od nekog tko zna...
... Zikomid??? :moli:

Postoji osnova osiguranja:
osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj kojima je po osnovi primitaka od kojih se prema propisima o porezu na dohodak utvrđuje drugi dohodak a kojima je u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja uplaćen jednokratnom ili višekratnim uplatama u poslijednjih pet godina doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje najmanje u visini doprinosa obračunatog na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje za razdoblje od šest mjeseci, ako ne ostvaruje pravo na obvezno zdravstveno osiguranje po drugoj osnovi– članak 7. stavak 1. Zakona

Ali to se odnosi na osobe koje nemaju drugu osnovu osiguranja .
U nekoliko godina samo jedna stranka je inzistirala na tom osiguranju.

Zašto misliš da moraš plaćati doprinos, ako si potpisala da ne plaćaš? Nisi u radnom odnosu, zar ne?

Zikomid
28.11.2009., 21:27
evo ovak.posto sam tek sad saznala da je obavezno biti osiguran, zanima me sta da se radi.
bila sam osigurana do 5. mjeseca kao povratnik iz inozemstva koje je prestalo postojati pa su mi jednostavno oduzeli zdravstveno. ja rekoh ok.znam za opcije da se zaposlim fiktivno pa me otpuste pa mi zavod da osiguranje kao nezaposlenoj.ja sam opet otisla iz hrvatske a da nisam o tome razmisljala. sad me zanima koje posljedice me ocekuju kad se vratim i da li se na neku foru mogu izbjeci placanja unatrag za vrijeme kad sam neosigurana?

Kako misliš oduzeli zdravstveno?? Koja je to osnova osiguranja bila? U koju državu si otišla (bitno jer ima država s kojima imamo i s kojima nemamo Ugovor o socijalnom osiguranju) i koje vrijeme nećeš biti u RH?

marton
29.11.2009., 11:20
Htio bih platiti mjesecnu uplatu za dopunsko preko e-zabe, pa bi molio ako netko na isti nacin placa, kako unijeti broj 5924 u prvo polje "poziv na broj" jer ZABA u prvom polju ne dopusta vise od 2 znamenke za unos.
Nasao sam i primjer uplatnice (http://www.hzzo-net.hr/dload/dopunsko_osig/uplatnica.jpg).

nesh_ti
29.11.2009., 12:29
Zašto misliš da moraš plaćati doprinos, ako si potpisala da ne plaćaš? Nisi u radnom odnosu, zar ne?

Ne, potpisala sam samo taj autorski ugovor i nemam drugih prihoda. Znači to je to, mogu bit mirna?? Ne želim da ispadne na na nečemu "varam" državu, samo me to brinulo! :D
Inače sama si uplaćujem staž i mirovinsko, valjda nastavljam i dalje bez obriza na ove povremene prihode :ne zna:

Zikomid
29.11.2009., 13:02
Ne, potpisala sam samo taj autorski ugovor i nemam drugih prihoda. Znači to je to, mogu bit mirna?? Ne želim da ispadne na na nečemu "varam" državu, samo me to brinulo! :D
Inače sama si uplaćujem staž i mirovinsko, valjda nastavljam i dalje bez obriza na ove povremene prihode :ne zna:

Zdravstveno mijenjati ne moraš, bila bi osigurana po osnovi koju sam navela samo u slučaju da nemaš nikakvu drugu opciju osiguranja, a to bi povuklo i jednokratne uplate doprinosa. Mirovinsko možeš plaćati (odnosno staž) i u slučaju osiguranja kao nezaposlena osoba.

Još ću sutra provjeriti pa ti javim, može?

contesa
02.12.2009., 15:08
pa imala sam zdravstveno na osnovi povratnik iz inozemstva....to je postojalo ali je ta osnovica ukinuta. nece me biti u hr do ozujka 2010.nalazim se u nizozemskoj a koliko znam do prije godinu dana hr i nizozemska nisu imale potpisani takav ugovor.

Zikomid
02.12.2009., 20:14
pa imala sam zdravstveno na osnovi povratnik iz inozemstva....to je postojalo ali je ta osnovica ukinuta. nece me biti u hr do ozujka 2010.nalazim se u nizozemskoj a koliko znam do prije godinu dana hr i nizozemska nisu imale potpisani takav ugovor.

S Nizozemskom postoji Konvencija o socijalnom osiguranju.
Osnova "povratnik iz inozemstva" ne postoji - F 00119, a uvjet za njeno stjecanje je bilo prethodno osiguranje prije odlaska u inozemstvo.

Tu mi nije jasno: ako imate osiguranje u NL možete koristiti njihovo osiguranje kad ste u RH - ne postoji mogućnost dvostrukog zdr.osiguranja!

država osigurane osobe
NIZOZEMSKA

potvrda o pravu
NL/HR 111

osnova za korištenje
Bolesnički list izdan u područnom uredu ili u ispostavi HZZOa. Iznimno, u slučaju hitnoće moguće je korištenje zdravstvene zaštite na osnovi potvrde o pravu.

opseg i način korištenja
U ugovornoj zdravstvenoj ustanovi ili kod ugovornog doktora privatne prakse, hitna zdravstvena zaštita u cilju otklanjanja opasnosti po život i zdravlje uz pravo na korištenje lijekova na recept

podmirenje troškova
Primjena cijena vrijedećih za domaće osiguranike. Troškove snosi područni ured HZZOa koji je izdao bolesnički list. U slučaju korištenja osnovom potvrde, troškove snosi nadležni područni ured ustanove ili ordinacije (uz račun obavezno priložiti potvrdu). Osigurana osoba plaća samo participaciju.

napomena
Ako osoba nije u posjedu predviđene potrvde o pravu u slučaju dugotrajnijeg ili bolničkog liječenja obavezno se obratiti nadležnom područnom uredu HZZOa koji će zatražiti naknadno izdavanje potvrde o pravu od stranog nositelja osiguranja. Ako korisnik ne posjeduje potrebnu potvrdu, osobno snosi sve troškove, cijene tada mogu biti različite od cijena za domaće osiguranike.

Tiki88
03.12.2009., 00:11
Zdravo,
znate li mozda na koji nacin mogu dobiti zdravstveno osiguranje ukoliko do sada (imam 21.god) nisam imala zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj jer sam se do prije 3 godine skolovala u Bosni(a tamo nemam vise osig.). Sada imam vec pola godine prebivaliste u V.Gorici,ali nisam se nikad prijavila na HZZO.
Je li moguce da dobijem zdravstveno ukoliko promjenim prebivaliste i npr.prijavim se u Zagrebu,i sto u tom slucaju trebam i gdje da ucinim u vezi zdravstvenog?
Nezaposlena sam i izvanredni student. Prije dva dana sam imala gadan pad s bicikla i stvarno bi mi trebala vasa pomoc sto prije,jer bih trebala stomatologu da mi napravi dva zuba koja sam prilikom pada slomila.

Unaprijed hvala

Zikomid
03.12.2009., 07:31
Zdravo,
znate li mozda na koji nacin mogu dobiti zdravstveno osiguranje ukoliko do sada (imam 21.god) nisam imala zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj jer sam se do prije 3 godine skolovala u Bosni(a tamo nemam vise osig.). Sada imam vec pola godine prebivaliste u V.Gorici,ali nisam se nikad prijavila na HZZO.
Je li moguce da dobijem zdravstveno ukoliko promjenim prebivaliste i npr.prijavim se u Zagrebu,i sto u tom slucaju trebam i gdje da ucinim u vezi zdravstvenog?
Nezaposlena sam i izvanredni student. Prije dva dana sam imala gadan pad s bicikla i stvarno bi mi trebala vasa pomoc sto prije,jer bih trebala stomatologu da mi napravi dva zuba koja sam prilikom pada slomila.

Unaprijed hvala

Imate li hrv. osobnu iskaznicu?
Ako da, kupite tiskanicu 3, i na fakultetu tražite da Vas osiguraju.

Tiki88
03.12.2009., 19:18
Imate li hrv. osobnu iskaznicu?
Ako da, kupite tiskanicu 3, i na fakultetu tražite da Vas osiguraju.

Imam hrv.osobnu, ali mislim da fakultet ne osigurava izvanredne studente:(

Zikomid
03.12.2009., 22:50
Imam hrv.osobnu, ali mislim da fakultet ne osigurava izvanredne studente:(

To ste pitali na faksu?
Fakultet može odbiti, ali ako student nema druge opcije osiguranja, onda osigura studenta.

Tiki88
04.12.2009., 17:16
To ste pitali na faksu?
Fakultet može odbiti, ali ako student nema druge opcije osiguranja, onda osigura studenta.

Nisam pitala jer su svi rekli da izvanredni nemaju pravo na osiguranje od faksa.
OK,hvala,raspitat cu se.

iiivvv
14.12.2009., 14:01
jel mi može netko reći koliko bi koštalo da me netko prijavi kao kućnu pomoćnicu,na par dana, jer nemam zdravstveno pa da na taj način ostvarim z.o?

zrska
14.12.2009., 21:11
Pazite ovu situaciju!!

Bila sam redovna studentica do 9. mjeseca ove godine. 26 sam napunila prije dvije godine. Bila sam osigurana preko oca. U medjuvremenu od 26-te godine do danas u HZZO-u sam bila nekoliko puta sa svim potrebnim dokumentima.

Nitko mi pune dvije godine nije rekao kako sa navrsenom 26-om, kao redovna studentica trebam prijeci na drugi vid osiguranja (preko faksa), nego su mi uredno primali papire i izdavali iskaznicu koja je stizala u ocevu firmu.

Sad kad sam izgubila stud. prava i postala vanredna studentica, javili su se u ocevu firmu, izgleda su skuzili svoju pogresku i odjavili me dvije godine unatrag.

Pa tko je tu lud?! Kako je to moguce da nitko dvije godine nije skuzio o cemu se radi? Oni su me odjavili dvije godine unatrag, oprali svoju gresku, a ja neka se snalazim. Strasno sam ogorcena na nesposobnost tih administrativnih djelatnika u poslovnicama. Jasno mi je kako rad sa ljudima nije lak posao, ali ipak treba savjesno raditi svoj posao. Isto tako, jasno mi je kako su greske moguce, ali nisam jedini slucaj u svome mjestu. Bliska kolegica s kojom studiram (i zivim u istoj ulici) odjavljena je takodjer, ali godinu dana unatrag! No, svejedno nema vise prava na z.o.

Naravno da nisam znala za kljucnu 26-tu godinu jer su nam na fakultetu govorili dok smo redovni studenti ne moramo brinuti, samo donositi potvrde sa faksa.

Imam 3 opcije kako bih ostvarila osnovno zdravstveno osiguranje:
01. Udati se
02. Zaposliti se
03. Placati si sama, ali moram podmiriti troskove dvije godine unatrag = 24x350 kn

Sto kazete?

Zikomid
14.12.2009., 23:07
Pazite ovu situaciju!!

Bila sam redovna studentica do 9. mjeseca ove godine. 26 sam napunila prije dvije godine. Bila sam osigurana preko oca. U medjuvremenu od 26-te godine do danas u HZZO-u sam bila nekoliko puta sa svim potrebnim dokumentima.

Nitko mi pune dvije godine nije rekao kako sa navrsenom 26-om, kao redovna studentica trebam prijeci na drugi vid osiguranja (preko faksa), nego su mi uredno primali papire i izdavali iskaznicu koja je stizala u ocevu firmu.

Sad kad sam izgubila stud. prava i postala vanredna studentica, javili su se u ocevu firmu, izgleda su skuzili svoju pogresku i odjavili me dvije godine unatrag.

Pa tko je tu lud?! Kako je to moguce da nitko dvije godine nije skuzio o cemu se radi? Oni su me odjavili dvije godine unatrag, oprali svoju gresku, a ja neka se snalazim. Strasno sam ogorcena na nesposobnost tih administrativnih djelatnika u poslovnicama. Jasno mi je kako rad sa ljudima nije lak posao, ali ipak treba savjesno raditi svoj posao. Isto tako, jasno mi je kako su greske moguce, ali nisam jedini slucaj u svome mjestu. Bliska kolegica s kojom studiram (i zivim u istoj ulici) odjavljena je takodjer, ali godinu dana unatrag! No, svejedno nema vise prava na z.o.

Naravno da nisam znala za kljucnu 26-tu godinu jer su nam na fakultetu govorili dok smo redovni studenti ne moramo brinuti, samo donositi potvrde sa faksa.

Imam 3 opcije kako bih ostvarila osnovno zdravstveno osiguranje:
01. Udati se
02. Zaposliti se
03. Placati si sama, ali moram podmiriti troskove dvije godine unatrag = 24x350 kn

Sto kazete?

Nažalost, da, moguće je da se ne utvrdi status studenta 2 godine, pa i više. Ne branim nikoga, ali nekad i u kadrovskoj službi rade ljudi koji ne prate propise. Zdravstvena iskaznica se generira automatski dok je netko ne poništi, npr. čovjek umre, nitko ga ne odjavi na HZZO, dođe nova iskaznica i onda familija tuži HZZO jer je dobila iskaznicu za mrtvog čovjeka. U Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju je navedeno da je svaka osoba obvezna javiti promjenu svog statusa u roku od 30 dana.

Tvoja odjava je napravljena po Zakonu, i jedino je takva bila i moguća.
Koliko čitam, krivu informaciju si dobila i na faksu i u roditeljskoj firmi, ali njih ne kriviš.

Da li si koristila zdr.osiguranje u razdoblju kad nisi imala pravo - bila u bolnici, na specijalističkim pregledima i sl.?? Jer ako jesi, HZZO ima pravo tražiti nadoknadu troškova.

iiivvv
15.12.2009., 09:09
jel mi može netko reći koliko bi koštalo da me netko prijavi kao kućnu pomoćnicu,na par dana, jer nemam zdravstveno pa da na taj način ostvarim z.o?

netko???hitno jeee

Zikomid
15.12.2009., 09:26

netko???hitno jeee

Naplatu doprinosa vrši Porezna uprava, pa se tamo treba informirati o iznosima.

NMT
22.12.2009., 21:20
odjavio sam se sa zdravstvenog i ponovo prijavio.
dobio sam onaj papir ugovora s podacima kojeg koristim umjesto zdravstvene kartice.

1. nakon koliko vremena bi zdravstvena kartica trebala biti gotova i dolazi li doma poštom ili moram ići po nju na zavod? prošlo je već mjesec i pol ako se ne varam otkad sam dobio papir ugovora.

2. trebam li nakon promjene broja zdravstvenog osiguranja, dakle nakon vađenja nove zdravstvene kartice vaditi i novu karticu dopunskog osiguranja i postoji li neki rok do kad se to treba napraviti ako treba? ili dopunsko z.o. vrijedi neovisno o tome što se dešava s osnovnim z.o?

prilika
28.12.2009., 07:56
Ako si sada nezaposlen po novu zdravstvenu iskaznicu trebaš sam otići u Žajinu kod Doma sportova na Trešnjevci, naravno ako si iz Zagreba. Meni je bila gotova za oko mjesec i pol. Možeš provjeriti i telefonski je li ti gotova iskaznica od obaveznog zdravstvenog.

Moraš promijeniti i iskaznicu od dopunskog zdravstvenog osiguranja, ako si do prije mjesec i pol radio, a sada si nezaposlen. Ja sam do kraja 9. mjeseca bila zaposlena i sama sam plaćala dopunsko, a od kada sam nezaposlena isti taj dan 1.10., kada sam se išla prijaviti na novo obavezno zdravstveno kao nezaposlena osoba u Klovićevoj su mi poništili tu staru iskaznicu od dopunskog i dali su mi novu policu dopuskog koju ne moram plaćati jer sam nezaposlena. Za oko mjesec dana stigla mi je na kućnu adresu iskaznica od dopunskog.

Ako si promijenio posao, dakle i dalje radiš i plaća ti je ostala ista, odnosno samim time i rata dopunskog je ostala ista, u tom slučaju ti vrijedi i dalje to isti dopunsko i samo i dalje nastaviš redovito plaćati mjesečne rate za dopunsko zdravstveno osiguranje.

~Scarlet~
31.12.2009., 10:42
Imam poznanika koji radi na crnjaka i godišnje zaradi i do 100,00 eura, a ZO ima kao nezaposlena osoba i naravno besplatno dopunsko. Još kad to priča se smije kako mu glupi porezni obveznici plaćaju ZO, a on super zarađuje.
Dakle pretpostavljam da ne postoji pravni mehanizam otkrivanja takve prijevare?

Zikomid
01.01.2010., 12:00
Imam poznanika koji radi na crnjaka i godišnje zaradi i do 100,00 eura, a ZO ima kao nezaposlena osoba i naravno besplatno dopunsko. Još kad to priča se smije kako mu glupi porezni obveznici plaćaju ZO, a on super zarađuje.
Dakle pretpostavljam da ne postoji pravni mehanizam otkrivanja takve prijevare?

Nažalost, nije jedini takav. Ako radi na crno, nema podataka u Poreznoj upravi o njegovoj zaradi. HZZO koji je povezan s Poreznom također ne vidi podatke o zaradi, a za podizanje zdr.iskaznice treba mu radna knjižica u kojoj nema upisan staž, tako da ispada da je sve ok.

Nikita1985
18.01.2010., 11:34
Dolazim iz BiH, imam HR državljanstvo. U Zagrebu sam studirala od 2003-2009 i cijelo razdoblje studija živjela u studentskom domu.
Svake godine bih se ponovo zdravstveno osiguravala preko fakulteta na osnovi boravišta, koju bi svake godine dom podnosio za razdoblje od 1.10-31.7.
Dakle, zdravstvena iskaznica bi mi svake godine vrijedila za razdoblje od 1.10-31.7 odnosno, za ono razdoblje za koje bih imala potvrdu o boravištu.

Diplomirala sam u 7 mjesecu 2009. , budući da mi je zdravstvena iskaznica vrijedila do 31.7.2009. nisam radila odjavu s fakulteta.

Nakon fakulteta sam ostala bez potvrde o boravištu a prebivalište u RH nisam imala.

Pošto sam odlučila nastaviti živjeti u Zg-u podnijela sam zahtjev za prebivalištem koji je rješen tek 23.12.2009 . Dakle prije toga datuma ja nisam mogla uraditi ništa vezano za zdravstveno jer sam bila bez ikakave potvrde o boravištu/prebivalištu.

Mene zanima sljedece:

Po kojoj osnovi se ja sad mogu osigurati, budući da nikako nisam mogla ispoštovati onaj rok od 90 dana? :ne zna:

Zli_Ciko
18.01.2010., 12:39
@Nikita,

Nisam siguran možeš li se sad i po kojoj osnovi zdravstveno osigurati, ali u svakom slučaju, kad se zaposliš, tada ćeš preko firme dobiti zdravstveno osiguranje.

Inače, nije neki big deal biti neko vrijeme bez zdravstvenog. Ja sam svojedobno bio bez zdravstvenog 3 mjeseca (razdoblje izmedju diplomiranja i zaposlenja), cisto radi vlastite lijenosti - citaj: nije mi se dalo natezati sa papirologijom i sluzbenicama na salteru HZZO-a gdje je uvijek bila guzva.

Nikita1985
18.01.2010., 13:05
Ali problem je što moram hitno kod doktora :( :( :ne zna:

martinna_tt
18.01.2010., 23:01
ja sam vanredni student, imam li pravo na zdravstveno kao student ili kao nezaposlena osoba?
naime, moja zdravstvena iskaznica mi vrijedi do kraja ove godine(ili ne vrijedi ako sam promijenila status iz srednjoškolca u studenta?

Zikomid
19.01.2010., 21:00
ja sam vanredni student, imam li pravo na zdravstveno kao student ili kao nezaposlena osoba?
naime, moja zdravstvena iskaznica mi vrijedi do kraja ove godine(ili ne vrijedi ako sam promijenila status iz srednjoškolca u studenta?

Zdr.iskaznica ostaje ista ako srednjoškolac postaje redovni student - tada vrijedi do isteka (datuma koji piše na iskaznici).

Ako je student vanredan, tada je rok za osiguranje 30 dana od promjene statusa osigurane osobe. Kada si prešla na vanredno studiranje?

martinna_tt
19.01.2010., 21:21
hmm, 15.10. kad je počela akademska godina sam upisala izvanredno studij ,ne radim,i mislila sam da zdravstvena vrijedi i dalje :ne zna:

znači moram se prijavit da sam promjenila status

Troop3r
08.02.2010., 17:37
ajde ako netko zna nek pomogne.. Isteko mi status redovitog studenta 30.9. prosle godine.. Ostao mi je jos diplomski, to bi trebao brzo rijesit.. Cuo sam da sam trebao reagirat u roku 30 dana od kada mi je isteko status studenta?(to je proslo) Ili mogu nakon sto diplomiram ici napravit zdravstveno bez obzira sto je isteko status studenta?

iiivvv
09.02.2010., 09:58
jel zna netko gdje trebam zvati da mi kažu di,šta i kako trebam za kućnu pomoćnicu?

jahorinka
09.02.2010., 10:12
ajde ako netko zna nek pomogne.. Isteko mi status redovitog studenta 30.9. prosle godine.. Ostao mi je jos diplomski, to bi trebao brzo rijesit.. Cuo sam da sam trebao reagirat u roku 30 dana od kada mi je isteko status studenta?(to je proslo) Ili mogu nakon sto diplomiram ici napravit zdravstveno bez obzira sto je isteko status studenta?

u roku od 30 dana od prekida redovnog školovanja/statusa redovnog studenta trebao si se prijaviti na hzzo, jedino ti sad preostaje da ideš moliti da ti ipak daju... ja znam da su jednom dečku tak dali, a jednoj curi ne :ne zna:

:zvrko:

pure evil
10.02.2010., 23:32
pliz help! zbunjena sam totalno i odgovore uopće ne pronalazim na netu
moja situacija je sljedeća:
-redovan sam student,imam položene SVE ispite,pišem diplomski i samo trebam još diplomirat
-zdravstvena mi je istekla prekjučer,dakle 9.2.2010.
-apsolventski staž mi traje do 9mj ove godine

kaj trebam napravit da dobim novu zdravstvenu?
i da li i dalje vrijedi onaj rok od 30 dana od datuma isteka zdravstvene?dakle dal mogu još mjesec dana ić bez problema kod dokorice?

robihr
11.02.2010., 00:23
pokusaj dici potvrdu sa fakulteta. mislim da bi jos mogla dignuti tu potvrdu (posto nisi jos diplomirala), samo ne znam kako ide na tvom fakultetu sa upisom godine/semestra i pravima, pa vidi na studentskoj sluzbi.

pure evil
11.02.2010., 08:51
fala robi ;)

pure evil
11.02.2010., 10:19
a jel mi vrijedi zdravstvena još 30 dana? budući da bi danas trebala kod doktorice,al ću vjerojatno u pon zbog ove mećave vani..

jahorinka
11.02.2010., 10:23
:ne zna:

al novu zdravstvenu nećeš dobiti tak skoro, ja svoju čekam od sredine 10. mj :lux:

ryell
11.02.2010., 20:15
ako pod "zdravstvene" podrazumijevate one lijepe bijele plastične kartice... e pa NEMA IH DO DALJNJEG :D

info je friška, od danas (HZZO, Klovićeva).
Išla sam napraviti prijavu kao friško nezaposlena :D i uredno sam dobila onaj formular PRIJAVE na zdravstveno osiguranje
(koji je po starom sistemu vrijedio mjesec dana, tj. do kad ne bih otišla u Žajinu po plastičnu iskaznicu).
Postupak je još uvijek isti, ali iz "razloga prelaska na nove kartice koje će biti trajne, s čipom, a ne kao ove stare koje su imale rok do kad vrijede" (tako kaže čiko na šalteru) dobije se uz taj formular i KARTONSKA iskaznica. Koja vrijedi "do daljnjeg", nema na njoj datum isteka.
U slučaju potrebe odlaska liječniku, sa sobom treba imati oboje: i taj papir s prijavom, i kartonsku iskaznicu.
Kaže striček da već 2-3 mjeseca ljudi ne dobijaju te plastične "prave" iskaznice. :ne zna:

kjara_laura
16.02.2010., 23:34
Ako redovan student (ove akademske godine 2009/2010) navrsio 26 godina u 10tom mjesecu 2009 godine i do sad je prijavljen na mamu/tatu i na iskaznici mu pise da mu iskaznica zdravstvenog osiguranja vrijedi do 12.02.1011. a iskaznica dopunskog zdravstvenog osiguranja pise da vrijedi do 14.05.2010. sto mu je ciniti? Iskaznice jos vrijede, kod doktora sve normalno prolazi, normalno je dobio neke recepte u 12tom mjesecu i nitko ga nije nista upozorio. A neki govore o nekom roku od 30 dana, te da se treba na faks prijavit. A ako je to tocno, vec je dosta proslo vremena. Molim Vas za odgovor jer sam zbilja zbunjena.
Hvala:ne zna:

mudramama
17.02.2010., 16:48
Ako sama uplacujem zdravstveno osiguranje, imaju li preko mene i moja maloljetna djeca to pravo, ili za njih moram posebno uplacivati?

marinica1985
19.02.2010., 17:26
Može mi netko molim vas pomoći; ako već imam sklopljen ugovor o radu i sklopim dodatno ugovor o djelu, da li moram uplaćivati i tu (duplo) zdravstveno ???

mudramama
20.02.2010., 07:34
Nakon vise od deset godina izvan Hrvatske i stranog zdravstvenog, vracam se u Hrvatsku. Da li mogu sama uplacivati zdravstveno u Hrvatskoj, bez da placam unatrag 10 i vise godina?

Zna li netko?

Zikomid
21.02.2010., 16:35
Ako redovan student (ove akademske godine 2009/2010) navrsio 26 godina u 10tom mjesecu 2009 godine i do sad je prijavljen na mamu/tatu i na iskaznici mu pise da mu iskaznica zdravstvenog osiguranja vrijedi do 12.02.1011. a iskaznica dopunskog zdravstvenog osiguranja pise da vrijedi do 14.05.2010. sto mu je ciniti? Iskaznice jos vrijede, kod doktora sve normalno prolazi, normalno je dobio neke recepte u 12tom mjesecu i nitko ga nije nista upozorio. A neki govore o nekom roku od 30 dana, te da se treba na faks prijavit. A ako je to tocno, vec je dosta proslo vremena. Molim Vas za odgovor jer sam zbilja zbunjena.
Hvala:ne zna:

Iskaznice ne vrijede, one se štampaju na rok od 4 godine, a osiguranik je svaku promjenu svog statusa obvezan prijaviti u roku od 15 dana.
Nakon navršene 26.godine života, osoba ne može biti osigurana kao član, osim ako je nesposobna za samostalan rad i život. Iskaznice treba odjaviti.

Zikomid
21.02.2010., 16:38
Nakon vise od deset godina izvan Hrvatske i stranog zdravstvenog, vracam se u Hrvatsku. Da li mogu sama uplacivati zdravstveno u Hrvatskoj, bez da placam unatrag 10 i vise godina?

Zna li netko?

Uplata je 12 mjeseci unazad ukoliko niste imali zdr. osiguranje 12 i više mjeseci, a ne 10 godina. Ne znam otkud Vam ta informacija.

mudramama
22.02.2010., 03:12
Uplata je 12 mjeseci unazad ukoliko niste imali zdr. osiguranje 12 i više mjeseci, a ne 10 godina. Ne znam otkud Vam ta informacija.

Dakle, puno hvala na odgovoru! Ne, nisam imala tu informaciju, samo sam se bojala da bi moglo biti tako... Znaci, 12 mjeseci unazad, to je ok.

tempo_#
22.02.2010., 09:44
Pozdrav,

imam jedno kratko pitanje samo..
Nakon zavrsetka faksa sam odmah isao odjaviti zdravstveno i osigurali su me odmah po osnovi tek zavrsenog studenta, nezaposlenog.. Dobio sam novu iskaznicu i dopunsko. U medjuvremenu sam se zaposlio u inozemstvu i otisao sam vani te nisam nista poduzimao glede toga dalje. Da li sam se trebao prijavljivati, odjavljivati ili sto god? :ne zna: (proslo je vise od 3 mj.)

puno hvala!

Zikomid
22.02.2010., 09:59
Pozdrav,

imam jedno kratko pitanje samo..
Nakon zavrsetka faksa sam odmah isao odjaviti zdravstveno i osigurali su me odmah po osnovi tek zavrsenog studenta, nezaposlenog.. Dobio sam novu iskaznicu i dopunsko. U medjuvremenu sam se zaposlio u inozemstvu i otisao sam vani te nisam nista poduzimao glede toga dalje. Da li sam se trebao prijavljivati, odjavljivati ili sto god? :ne zna: (proslo je vise od 3 mj.)

puno hvala!

Je li zaposlenje legalno? Koja država?

Zikomid
22.02.2010., 10:00
Dakle, puno hvala na odgovoru! Ne, nisam imala tu informaciju, samo sam se bojala da bi moglo biti tako... Znaci, 12 mjeseci unazad, to je ok.

Ali ako ste imali strano zdravstveno do dolaska u RH ne treba plaćati ništa unazad - u biti ovisi u kojoj ste državi bili (imamo Ugovore o socijalnom osiguranju s pojedinim državama)! Koja država i koja vrsta zdr.osiguranja?

tempo_#
22.02.2010., 10:50
Je li zaposlenje legalno? Koja država?

je je, posve legalno, njemacka. Tu sam i osiguran isto...pa zato pitam

Zikomid
22.02.2010., 11:18
je je, posve legalno, njemacka. Tu sam i osiguran isto...pa zato pitam

Dobro.
Dvostruko zdr.osiguranje je protuzakonito, znači odjavite se u RH dan prije nego što ste stekli osiguranje u NJemačkoj (temeljem potvrde Krankenkasse u kojoj ste osigurani; može za Vas napraviti odjavu netko tko je stalno ovdje, ne morate Vi osobno). Kad dođete u RH imate pravo na zdr.osiguranje poradi hitnoće s karticom EU ili temeljem obrasca HRD 111.

Obavezno odjavite zdr. iskaznicu i dopunsko osiguranje.

missfantasy
22.02.2010., 11:27
zna li netko mogu li donijeti kopiju prosjeka plaće ili mora biti original za besplatno zdr. osiguranje?

tempo_#
22.02.2010., 12:18
Dobro.
Dvostruko zdr.osiguranje je protuzakonito, znači odjavite se u RH dan prije nego što ste stekli osiguranje u NJemačkoj (temeljem potvrde Krankenkasse u kojoj ste osigurani; može za Vas napraviti odjavu netko tko je stalno ovdje, ne morate Vi osobno). Kad dođete u RH imate pravo na zdr.osiguranje poradi hitnoće s karticom EU ili temeljem obrasca HRD 111.

Obavezno odjavite zdr. iskaznicu i dopunsko osiguranje.

hvala na info!

necu valjda morat platit za ovo razdoblje sto sam bio dvostruko osiguran? mogu znaci samo doc i odjavit ovo i to je to ili...?
sto mi sve treba osim onog obrasca 2 (ili 3, sto li je)

hvala

Teeja
22.02.2010., 14:41
koristim iskaznicu vec godinu dana i istice mi iduci tjedan. naime razlika je šta sam prošle godine još bila vanredni student a od 9. mjeseca sam nezaposlena osoba. šta moram idući tjedan ponit sa sobom da mi izdaju novu zdravstvenu+dopunsko na osnovi nezaposlenosti a ne vanrednog statusa?

ryell
22.02.2010., 14:46
zna li netko mogu li donijeti kopiju prosjeka plaće ili mora biti original za besplatno zdr. osiguranje?
A što će ti pobogu prosjek plaće, kakve to ima veze sa zdravstvenim? :eek: pogotovo "besplatnim" zdravstvenim?
Ako se misliš prijaviti kao nezaposlena osoba te tako imati besplatno zdravstveno, treba ti prethodna ODJAVA sa zdravstvenog od poslodavca (kod kojeg si zadnjeg bila prijavljena), a ne prosjek plaće.

mudramama
22.02.2010., 16:54
Ali ako ste imali strano zdravstveno do dolaska u RH ne treba plaćati ništa unazad - u biti ovisi u kojoj ste državi bili (imamo Ugovore o socijalnom osiguranju s pojedinim državama)! Koja država i koja vrsta zdr.osiguranja?

Jos uvijek ga imam - privatno zdravstveno osiguranje za expat-e, Cigna International (americka firma). Naravno imam dokaze o tome. Je li to dovoljno? PUno hvala!

Zikomid
22.02.2010., 19:13
hvala na info!

necu valjda morat platit za ovo razdoblje sto sam bio dvostruko osiguran? mogu znaci samo doc i odjavit ovo i to je to ili...?
sto mi sve treba osim onog obrasca 2 (ili 3, sto li je)

hvala

Tiskanica 2 (mislim da ste rekli da imate osiguranje nakon završetka faksa), vratiti zdr. iskaznicu i iskaznicu dopunskog. Ne plaćate ništa :)
samo što prije napravite odjavu, jer je zakonski rok za promjenu statusa osigurane osobe 15 dana!

Zikomid
22.02.2010., 19:14
Jos uvijek ga imam - privatno zdravstveno osiguranje za expat-e, Cigna International (americka firma). Naravno imam dokaze o tome. Je li to dovoljno? PUno hvala!

Sa USA nemamo konvenciju o zdr.osiguranju. Živite u USA?

mudramama
23.02.2010., 04:34
Sa USA nemamo konvenciju o zdr.osiguranju. Živite u USA?

Ne, nego radim za americku, ustvari MNC, kompaniju u Aziji. Mislim, to je jedno od najboljih privatnih zdravstvenih polica na svijetu... je li moguce da mi to nece priznati?

tempo_#
23.02.2010., 08:26
Tiskanica 2 (mislim da ste rekli da imate osiguranje nakon završetka faksa), vratiti zdr. iskaznicu i iskaznicu dopunskog. Ne plaćate ništa :)
samo što prije napravite odjavu, jer je zakonski rok za promjenu statusa osigurane osobe 15 dana!

hvala :)

Djevojče
23.02.2010., 14:39
da ne čitam sad sve,zanima me ako sam promjenila prebivalište, i više nisam na istoj adresi kao roditelji, mogu li još uvijek biti zdravstveno osigurana preko mame(Redovni student)

Zikomid
23.02.2010., 19:12
Ne, nego radim za americku, ustvari MNC, kompaniju u Aziji. Mislim, to je jedno od najboljih privatnih zdravstvenih polica na svijetu... je li moguce da mi to nece priznati?

HZZO je državno osiguranje, te nema veze s privatnim. Trebala bih se još konzultirati, pa javim, može :)?

mudramama
24.02.2010., 04:08
HZZO je državno osiguranje, te nema veze s privatnim. Trebala bih se još konzultirati, pa javim, može :)?

Puno hvala!

power_1
24.02.2010., 17:16
Zanimalo bi me što činiti u slučaju da je redovni student prešao iz R H na redovni studij u BiH(isti studij), nije odjavio zdravstveno osiguranje iz neznanja (osiguran kao član obitelji), radi promjene zakona o zdravstvenom osiguranju gubi pravo da bude osiguran kao član, jer studira vani. I zbog propuštenog roka za odjavu ostat će bez zdravstvenog osiguranja.
Student je državljanin RH sa prebivalištem u R H.
Kako može ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje u R H, ili može li ga možda ostvariti u B i H??
(nije imao prekida u studiju)
Molim vas za komentar, hvala..

sparina123
26.02.2010., 11:01
evo ovako,moj sin je izvanredni student,ima 19 god,izgubio je :ne zna:zdr iskaznicu,nema je nigdje,znači nema zdravstveno,jel zna netko od vas kako ju dobiti,šta treba poduzeti,zvala sam par puta HZZO,svaki put drugi odgovor:kava:

Zikomid
26.02.2010., 18:55
evo ovako,moj sin je izvanredni student,ima 19 god,izgubio je :ne zna:zdr iskaznicu,nema je nigdje,znači nema zdravstveno,jel zna netko od vas kako ju dobiti,šta treba poduzeti,zvala sam par puta HZZO,svaki put drugi odgovor:kava:

Da li je izgubio zdravstvenu iskaznicu ili je izgubio pravo na osiguranje jer ga niste odjavili u propisanom roku? To nije isto.

Zikomid
26.02.2010., 18:57
Zanimalo bi me što činiti u slučaju da je redovni student prešao iz R H na redovni studij u BiH(isti studij), nije odjavio zdravstveno osiguranje iz neznanja (osiguran kao član obitelji), radi promjene zakona o zdravstvenom osiguranju gubi pravo da bude osiguran kao član, jer studira vani. I zbog propuštenog roka za odjavu ostat će bez zdravstvenog osiguranja.
Student je državljanin RH sa prebivalištem u R H.
Kako može ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje u R H, ili može li ga možda ostvariti u B i H??
(nije imao prekida u studiju)
Molim vas za komentar, hvala..

RH ima Ugovor o socijalnom osiguranju s BIH. Javite se u HZZO za detaljne informacije. Studiranjem u državi s kojom ima konvenciju ne gubi se zdr.osiguranje.

sparina123
26.02.2010., 20:20
Da li je izgubio zdravstvenu iskaznicu ili je izgubio pravo na osiguranje jer ga niste odjavili u propisanom roku? To nije isto.

18 god je navršio u srednjoj školi i pitali smo dal treba mijenjati rekla mi je u jukićevoj na tel da još ne treba,da mu vrijedi(osiguran je preko supruga-obrt),prošle god bio je na moru i nosio je zdr sa sobom,nije mu trebala,ali nešto je neki dan tražio po svojim stvarima i nije zdr nigdje bilo,sve smo pretražili i nema,pa pretpostavljam da je izgubljena,prošle god upao je kao vanredni student i kaj sad sa iskaznicom:confused:

Zikomid
27.02.2010., 11:41
18 god je navršio u srednjoj školi i pitali smo dal treba mijenjati rekla mi je u jukićevoj na tel da još ne treba,da mu vrijedi(osiguran je preko supruga-obrt),prošle god bio je na moru i nosio je zdr sa sobom,nije mu trebala,ali nešto je neki dan tražio po svojim stvarima i nije zdr nigdje bilo,sve smo pretražili i nema,pa pretpostavljam da je izgubljena,prošle god upao je kao vanredni student i kaj sad sa iskaznicom:confused:

U Jukićevoj su Vam tada dobro rekli, jer zdr.iskaznica vrijedi dok se dijete redovno školuje, max do navršene 26. godine života. No, zdravstveno je trebalo promijeniti u roku od 30 dana otkad je prešao na vanredan studij, jer vanredan student ne može biti osiguran kao član obitelji. Tu izgubljenu iskaznicu treba hitno odjaviti, uzmite index kao dokaz o prelasku na vanredni studij i tiskanicu 3 koju treba pečatirati pečatom obrta. Nema pravo biti osiguran kao član obitelji. To što je iskaznica izgubljena, ne znači da ju ne morate odjaviti.
Svaka promjena statusa osigurane osobe mora se javiti u HZZO u roku od 15 dana.

sparina123
27.02.2010., 18:49
hvala,pokušat ćemo drugi tjedan to srediti,valjda nebu problem:ne zna:

trustno1
28.02.2010., 17:17
ako netko zna, moze pomoc? zivim u UK pa stoga nemam pravo na zdravstveno u Hr.. koji bi mi bio najlaksi nacin da ostvarim pravo , makar na neko vrijeme?? unaprijed hvala!

menso
01.03.2010., 14:20
Ja sam osiguran vec dugo u jednoj firmi gdje poslodavac ne uplacuje doprinose za zdravstveno osiguranje.Moja supruga i djeca su takode osigurani preko mene,ali niko od nas ne moze da zavjeri knjizicu(zdravstvenu).Supruga je na birou a djeca idu u skolu.Htio sam da ostvarim pravo da oni imaju svoje osiguranje preko zavoda,ali nemoze navodno zbog toga sto supruga nema ni dana radng staza. Rekose mi da se mora negdje prijaviti najmanje 15 dana pa da se odjavi da bi imala svoje osiguranje.Sta da radim kako to da izvedem?I nace zivim u Sarajevu.Puno zahvaljujem ako neko moze da mi odgovori..

Zikomid
01.03.2010., 19:37
ako netko zna, moze pomoc? zivim u UK pa stoga nemam pravo na zdravstveno u Hr.. koji bi mi bio najlaksi nacin da ostvarim pravo , makar na neko vrijeme?? unaprijed hvala!

Ne postoji zakonska mogućnost zdr.osiguranja u dvije države, jedino pravo na obvezno osiguranje u jednoj, te pravo na hitnoću u drugoj državi.

Zikomid
01.03.2010., 19:39
Ja sam osiguran vec dugo u jednoj firmi gdje poslodavac ne uplacuje doprinose za zdravstveno osiguranje.Moja supruga i djeca su takode osigurani preko mene,ali niko od nas ne moze da zavjeri knjizicu(zdravstvenu).Supruga je na birou a djeca idu u skolu.Htio sam da ostvarim pravo da oni imaju svoje osiguranje preko zavoda,ali nemoze navodno zbog toga sto supruga nema ni dana radng staza. Rekose mi da se mora negdje prijaviti najmanje 15 dana pa da se odjavi da bi imala svoje osiguranje.Sta da radim kako to da izvedem?I nace zivim u Sarajevu.Puno zahvaljujem ako neko moze da mi odgovori..

Da li se ovdje radi o osiguranicima BIH ili RH???

I što znači "niko od nas ne moze da zavjeri knjizicu"???

DarkEternal
02.03.2010., 11:05
Dakle, stvar mi je relativno hitna, ako ne i kritična. Imam 26 godina i izvanredni sam student, te sam tek prije par dana vidio da imam do 6. 3 da obnovim zdravstveno osiguranje. Sada, znam da je to cijela procedura, ali ja da jos malo pojacam interesantnost svega, sam prije par dana izgubio osobnu, tako da mi je to jos jedna procedura dodatna(a putovnica mi je istekla, tako da ne znam da li u nasoj birokraciji je i dalje vazeci dokument koji sluzi za identifikaciju).

Zanima me da li mogu ikako to sve sada stici obaviti u par dana ili sam do zaposlenja gotov sto se tice poslova s HZZO-m? Ako mogu, što sve moram nabaviti? Pretpotstavljam radnu knjizicu, plus jos neke stvari?

Teeja
02.03.2010., 11:57
^^ jesi li dosad bio osiguran kao redovni student ili samo obnavljas onih godinu dana sta si imao kao vanredni student?

DarkEternal
02.03.2010., 12:58
Ne, od svoje devetnaeste sam izvanredni student. Do svoje 26 sam bio osiguran preko roditelja.

DarkEternal
02.03.2010., 15:48
Također, danas sam odjavio zdravstvenu pa me zanima, rok od 30 dana, da li vrijedi od dana kada sam odjavio zdravstvenu ili od onog dana koji je bio napisan na zdravstvenoj(dakle, istekla mi je 6.2 pa pretpotstavljam da 6. 3 bi bilo ako je od toga dana).

Acid303
05.03.2010., 19:16
Jedno pitanje.
Nakon što se navrši 26. godina kao redovan student, tada znači ide odjava od osiguranja preko roditelja, zatim kupnja tiskanice 2 i ispunjavanje i ovjeravanje te tiskanice na faksu i odnijeti tiskanicu na HZZO da bi me odjavili i prijavili kao osiguranika po drugoj osnovi (preko faksa).
Mene zanima da li je u tom slučaju faks obavezan dozvoliti mi da budem osiguran preko faksa jer kao što sam naveo redovan sam student ? Pitam zato, ako je možda bilo slučajeva da faks odbije ovjeriti tiskanicu 2.

zuba
05.03.2010., 20:23
Ne, od svoje devetnaeste sam izvanredni student. Do svoje 26 sam bio osiguran preko roditelja.

ovo mi nije jasno.. :confused:

ako moze zikomid malo pojasniti:

zar nije kao izvanredan student trebao imati osiguranje po nekoj drugoj osnovi? (kao nezaposlen, preko faxa..)
kako je moglo ostati ovo osiguranje preko roditelja?
zar tu ne postoji mogucnost da hzz trazi nekakav povrat love i sl.?

Zikomid
06.03.2010., 09:49
ovo mi nije jasno.. :confused:

ako moze zikomid malo pojasniti:

zar nije kao izvanredan student trebao imati osiguranje po nekoj drugoj osnovi? (kao nezaposlen, preko faxa..)
kako je moglo ostati ovo osiguranje preko roditelja?
zar tu ne postoji mogucnost da hzz trazi nekakav povrat love i sl.?

Izvanredni student nema pravo biti osiguran kao član obitelji. U roku od 30 dana od prijelaza na izvanredni studij osoba ima pravo biti osigurana kao nezaposlena osoba dok ne diplomira (ovdje ne postoji rok 26. godina života) ili preko fakulteta koji onda plaća osiguranje za tog studenta.

Problem je u praksi što osiguranici ne prijavljuju promjene svog statusa osigurane osobe (a što su obvezni), budući se iskaznice generiraju automatski dok sama osoba ne prijavi promjenu svog statusa.

zuba
06.03.2010., 12:36
Problem je u praksi što osiguranici ne prijavljuju promjene svog statusa osigurane osobe (a što su obvezni),...

pa da.. to sam i mislila..

sada ostaje ovo pod zadnje sto sam pitala, povrat eventualnih troskova lijecenja i sl. , zar ne? naravno, ako i kada ovi u hzz-u to primijete..

Zikomid
06.03.2010., 19:02
pa da.. to sam i mislila..

sada ostaje ovo pod zadnje sto sam pitala, povrat eventualnih troskova lijecenja i sl. , zar ne? naravno, ako i kada ovi u hzz-u to primijete..

Primijećeno je u HZZO-u čim je izvršena odjava. Sad je pitanje da li će se poduzeti određeni pravni postupci ili ne, što ovisi o samom Područnom uredu HZZO-a.

Anubisova Robinja
24.03.2010., 16:10
HZZO me izluđuje :bonk: Evo, prošlo je 3 mjeseca otkako sam dala zahtjev za izradu zdravstvene, nakon što mi je prijašnja istekla i nikako dočekati dolazak iste na kućnu adresu ... bila sam opet u područnom uredu (nisam iz ZG-a) i rekli su da se trebam strpiti da će već doći...neupućeni činovnici kakvi jesu naravno da mi nisu dali nikakav koristan odgovor...već mi je iskreno pun k nosati papir sa sobom :rolleyes:
Gdje urigirati? Kako ubrzati postupak? To je već krajnji bezobrazluk...

jahorinka
24.03.2010., 16:19
ja zdravstvenu čekam od sredine listopada :zubo:

rade se neke nove zdravstvene, pa zato tak dugo čekanje :ne zna: tak su meni objasnili.

Anubisova Robinja
24.03.2010., 18:12
ja zdravstvenu čekam od sredine listopada :zubo:

rade se neke nove zdravstvene, pa zato tak dugo čekanje :ne zna: tak su meni objasnili.

:ceka: naravno, uvijek krenu sa izvođenjem bijesnih glista - kad meni nešto treba :zubo:

ryell
25.03.2010., 20:29
Imaš papir i onu kartonsku iskaznicu koji vrijede jednako kao i plastična iskaznica.

Anubisova Robinja
26.03.2010., 09:10
Imaš papir i onu kartonsku iskaznicu koji vrijede jednako kao i plastična iskaznica.

Znam da vrijede isto...ali bi rađe imala plastičnu iskaznicu u novčaniku, nego nagužvani papir koji jedva uguram...samo mi je jedna briga više sa neriješenim formalnostima, što nije moja krivnja...stvarno - građani su na prvom mjestu :rolleyes:

Katrin
26.03.2010., 11:17
Koja drama oko iskaznice :facepalm:

Imas karton/papir, dakle imas osnovu za ostvarenje zdravstvene zastite. Nece ti se svijet srusiti ako ne dobijes iskaznicu isti cas. Meni su prije par dana rekli da dodjem za 4 mjeseca po iskaznicu i gle cuda, svijet je jos uvijek na svom mjestu.

Anubisova Robinja
26.03.2010., 18:09
Koja drama oko iskaznice :facepalm:

Imas karton/papir, dakle imas osnovu za ostvarenje zdravstvene zastite. Nece ti se svijet srusiti ako ne dobijes iskaznicu isti cas. Meni su prije par dana rekli da dodjem za 4 mjeseca po iskaznicu i gle cuda, svijet je jos uvijek na svom mjestu.

Je drama je :blabla:
Jer mi se gadi naša država u kojoj kad god nešto treba dati (pa makar i bila banalna iskaznica) za to su nesposobni i po tom pitanju i flegmatični...no treba li uzeti - znati će bez problema i u što hitrijem roku...
Uz to, da meni nisu rekli kad će iskaznica biti gotova, niti da se rade neke nove ekstraodiarne iskaznice - već su me babe od tamo is*izdile kao da sam im neku štetu nanjela, a ne kao da im je to posao...
Šta ako dramim? Jednostavno ne želim imati posla s tim zamjenskim papirom! (za primjer: kod moje doktorice je gužvetina enormnih razmjera, i ako radi recimo popodne (od 13.30) već u 11 treba doći i ostaviti knjižicu da bi do 3 na red došao...i tako ja došla i stavila taj kurchev papir, otišla obavljati nešto po gradu - kad se vratim: papir je izguran u stranu, i ljudi lijepo poslagali svoje zdravstvene, šta će njima tamo neki papir smetati :mad: ...moram li reći kad sam na red došla?? )

prilika
28.03.2010., 10:45
Ja sam nezaposlena od 1.10.2009. godine i taj dan sam dobila odjavu sa zdravstvenog iz firme u kojoj sam radila do tada i taj isti dan sam se išla prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena. Moja zdravstvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog je bila gotova već 13.11.2009., ali na njoj ne pišu skoro nikakvi brojevi, tako da kada sam išla po uputnicu ove godine u 2. mjesecu 2010. morala sam dati doktorici i taj papir od prijave na zdravstveno koji sam koristila i dok mi nije bila gotova ta nova zdravsvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog osiguranja. Tako da meni skoro pa ništa ne znači da sam dobila novu zdravstvenu iskaznicu, kada i dalje moram nositi onaj stari papir od prijave na obavezno zdravstveno.

Vi koji sada čekate novu zdravstvenu iskaznicu ćete je valjda i dobiti kroz koji mjesec, a meni će ostati ova stara zdravstvena bez potrebnih brojeva, na kojoj čak niti ne piše niti do kada vrijedi, ne piše niti broj obveze, niti broj osigurane osobe u Zavodu što se sve i dalje mora stavljati na uputnice. Na ovoj zdravstvenoj iskaznici mi piše samo matični broj osigurane osobe, ime i prezime i datum rođenja. Po svemu sudeći ta zdravstvena bez brojeva će mi ostati sve dok ne počnem ponovo raditi, a pitanje je kada ću uopće naći posao. Jedino što mi je iskaznica od dopunskog zdravstvenog osiguranja sasvim u redu i ima sve potrebne brojeve.

Zikomid
28.03.2010., 13:20
Ove "stare" zdravstvene bez ikakvih brojeva su najnovije zdravstvene iskaznice! Na iskaznicama više ne piše broj osigurane osobe, broj obveze i svi ostali "potrebni" brojevi. Samo što se nove iskaznice generiraju po isteku stare ili po mijenjanju statusa osigurane osobe. Liječnik nije obvezan tražiti papir umjesto iskaznice, drugi par rukava je što podatke s papira mora ispisivati ručno, a drugo je kad iskaznicu samo preslika. Vezano uz dobivanje zdr.iskaznice umjesto papira, u prosjeku se čeka 2 mjeseca na iskaznicu (ovisi o PU).

bblah20102
28.03.2010., 14:05
Ne trebaju oni brojevi sa starih iskaznica, to su si neki liječnici zamislili "svoj" način rada. Da trebaju, ostali bi na iskaznicama, ali onda je s njima cirkus kad mijenjaš posao ili isteknu, stalno neka druga... Ovako je jedna i gotovo.
Preko onih programa na kompjuteru, CEZIH, kod njih mogu doć do svih podataka, ima na sustavu tko plaća, tko ima pravo, kome je što isteklo i svi brojevi koji trebaju. Drugi je par rukava što se liječnici ne znaju služiti kompjuterom ili drže staru verziju programa bez tog što im treba (ne plate novu verziju, nego zadrže novac koji su dobili), a onda izmišljaju svašta bolesnicima.
Koga liječnik bude gnjavio, samo neka kaže da ima preko kompjutera sve i da ne treba ništa prepisivati, sve već ima najnovije. Ako i dalje gnjavi, treba se žalit u HZZO, kao što se žali gospodarskoj inspekciji kad trgovac mulja.
Oni brojevi na starim iskaznicama najčešće više ne važe, moraju se uzeti oni novi iz programa, inače recept ili uputnica mogu biti nevažeći. Kao da promijeniš banku i broj računa, a netko ti ide uplaćivat lovu u staru banku ili na krivi račun, ne završi dobro.

prilika
29.03.2010., 08:23
Ovako, mene doktorica opće prakse nije niti tražila onaj papir od prijave na zdravstveno, već je medicinska sestra na uputnicu napisala samo onaj matični broj osigurane osobe koji i piše na toj novoj zdravstvenoj iskaznici od obaveznog osiguranja, a napisala je i moj OIB jer sam joj pokazala onaj papirć od OIB-a. Kada mi je sestra dala uputnicu vidjela sam da su na njoj ostale prazne rubrike broj obaveze i broj osigurane osobe u Zavodu. Zato sam pitala sestru šta je s tim brojevima i da ja te brojeve imam zapisane na papiru od prijave na zdravstveno, a ona mi je na to rekla da svakako taj papir ponesem u bolnicu, ali ona nije htjela te brojeve dopisivati na uputnicu. Kada sam došla u bolnicu na pregled, a to je bilo isto sredinom 2. mjeseca 2010. godine, sestra na šalteru mi je odmah rekla da na uputnici ne pišu svi potrebni brojevi i ja sam joj dala taj papir od prijave na obavezno zdravstveno, tako da mi je ona rukom dopisala na uputnicu broj obaveze i broj osigurane osobe u Zavodu.

Iz ovoga zaključujem da je ipak trebala medicinska sestra kod doktorice opće prakse unijeti u svoj kompjutor sve moje brojeve sa toga papira prijave na obavezno zdravstveno, s obzirom da svi brojevi ne postoje na novoj iskaznici od obaveznog zdravstvenog. Tek tada je trebala isprintati uputnicu koja bi onda imala sve brojeve.

Ja mislim da ovi koji sada tako dugo čekaju nove zdravstvene iskaznice da zapravo čekaju iskaznice sa čipom koje će u samom čipu imati pohranjene sve potrebne brojeve.

Može li meni netko reći da li moram mijenjati iskaznicu obaveznog zdravstvenog ako za koji mjesec počnem ponovo raditi? Sada sam nezaposlena, ali ako ću početi raditi promijeniti će mi se status. A opet ne znam, možda će i ove stare zdravstvene iskaznice vrijediti s obzirom da na njima ionako nema onih brojeva koji se mijenjaju kod promjene statusa iz nezaposlenog u zaposlenog i obrnuto. Na ovo pitanje mi nije znala odgovoriti niti službenica u HZZO u Klovićevoj kada sam je to pitala u 12. mjesecu prošle godine.

zacky
29.03.2010., 23:23
Pitat ću ovdje.
Zanima me dali je ova iskaznca samo dopunska i dali bi trebao dobiti
klasičnu koju nisam dobio osim ove.Ah neda se loadat slika!
Dakle imam samo onu žutu od dopunskog!

ryell
30.03.2010., 00:52
Žuta (točnije, narančasta) je samo od dopunskog.
"Klasičnu" ćeš dobit kad-tad, do tad vrijedi papir + kartonska iskaznica.

hulked
31.03.2010., 06:47
Puno je tu caka, napiši koja je tvoja situacija pa ću ti znat reći nešto više:)

Bio sam na faksu i odmah nakon prekida sam krenuo na tecaj koji je trajao tocno u vrijeme rada referade pa nsiam mogao podici papire o prestaneku statusa redovnog studenta (koji su potreebni za zdravstveno) te mi je istekao rok od 30 dana. (naime ja sam izostao 2 dana sa tih tecajeva i oba puta gospoda u referadi su odlucila da ne rade sa strankama)
Ako bi izostao vise ne bi imao pravo polaganja ispita te mi je tako isteka rok od 30 dana.

Moje pitanje je kako da sad obnovim to osiguranje?
PS:
Stupanje u stalni radni odnos nemogu jer sam na burzi i od burze imam odredeni popust na tecaj, ako se odjavim tj zaposlim, gubim ga.

a sta je to nego bit smotan. Jedan odlazak na HZZO, je i ljenost i nemarnost i smotanost :) ali dobro, upravo sam na to ciljao, da je prosao rok od 30 dana.

Nije ako nemas papire sa referade a nisi u stanju ih podic jer ti se vrijeme tecaja koji pohadas poklapa sa vremenom rada referade. To se dogodilo meni i zamolio sam gospodu iz referade da mi papiri ostanu tamo jer jednostavno nisam stigao doci po njih (izostanak = nemozes polagat ispit) a u to vrijeme uopce nisam ni znao da moram rijesit zdravstveno..
I danas kad pitam jel se moze napisat molba da mi se upise drugi datum ispisa (tj gubitka prava) ona kaze nemoze (a znam da se moze jer su ljudi to vec tako radili). I sta da ja sad radim.. u stalan radni odnos jedino a vrijeme bi se preklapalo sa tecajem... znaci jedno i drugo nemoze nikako...
Rupa u zakonu... velika.
PS: kako sam na brzinu organizirao recaj odmah po prestanku studiranja vec slijedeci tjedan sam isao na tecaj.. a gospoda u referadi je rekla da papire mogu podici od drugog tjedna (kad sam ja vec bio na tecaju).
Katastrofa..

raven-shield
06.04.2010., 12:01
Nakon prestanka radnog odnosa nisam se prijavio na HZZO u roku od 30 dana i izgubio pravo na zdravstveno...
I sad sam prijavljen na HZZO ali nemam zdravstveno...
Moj savjetodavac na birou mi je rekao da moram nać neku privatnu firmu koja će me zaposlit i otpustit isti dan ... pa s nekim formularima otić na zavod za zdravstveno osiguranje bla bla...uglavnom nisam ga razumio...
Zdrav sam ali nikad se ne zna...
Hvala na vašim odgovorima i iskustvima.

ryell
06.04.2010., 14:42
Mislim da nije moguće isti dan da te zaposle i da dobiješ otkaz, moraš biti prijavljen neko vrijeme (čini mi se 10 ili 15 dana, provjeri).
Papiri koji ti onda za osiguranje kao nezaposlenom trebaju su zadnja odjava s mirovinskog i zdravstvenog.

lala
07.04.2010., 14:18
Je li se ikome dogodilo da mu je HZZO bez ikakvih posebnih zahtjeva produljivao zdravstvenu i dopunsku
(nakon prekida školovanja, nakon što se uredno javio...ali i nakon par godina nezaposlenosti-spominje se 28. godina)?

Navodno, to ne vrijedi-korisnik je otkrio slučajno...i što sad?
Je li ga mogu tužiti i tražiti povrat novca?
(Iako je njihovom greškom produljivano tj. nije upozoren da je imao samo neku vrstu privremenog osiguranja :confused::confused:)

Gustavo
28.04.2010., 13:17
Nakon koliko vremena nastupa zastara duga za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, da li je to 5 ili 10 godina jer čuo za obje cifre pa ne znam koja je točna?

sivkić
28.04.2010., 14:07
Nakon koliko vremena nastupa zastara duga za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, da li je to 5 ili 10 godina jer čuo za obje cifre pa ne znam koja je točna?

Nisam siguran ali mislim da za to nema zastare, jer dok ne platiš sve nitko ti ne može zaključit radnu knjižicu.Takvo što su tražili poljoprivrednici prije puno godina (za vrijeme RH) pa su ih otpilili.Vidi na stranicama HZMO-a tamo imaš zakone i druge propise.Možda se šta i mjenjali u zadnje vrijeme.

File
28.04.2010., 15:12
Ovisi koja te zastara zanima, ali uglavnom se primjenjuju odredbe o zastari iz Općeg poreznog zakona.

Zastara
Članak 90.

(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pokretanje prekršajnog postupka, naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

(3) Zastara prava na pokretanje prekršajnog postupka počinje teći nakon isteka godine u kojoj je počinjen prekršaj.

(4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu.

(5) Zastara prava na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik stekao pravo na povrat.

(6) Ako ovim Zakonom nije drukčije propisano na poreznu zastaru primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima.

Apsolutna zastara
Članak 92.

Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pokretanje prekršajnog postupka, naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

Gustavo
28.04.2010., 21:02
Ne znam sad pod koje spada ovo, tip u poreznoj mi je spominjao 5 i 10 godina za zastaru zdravstvenog i mirovinskog poljoprivrednog , tri su prošle...

File
29.04.2010., 09:48
Ovo iz Općeg poreznog zakona se odnosi na stara dugovanja prije 2002 ili 2003., kaja su sa Mirovinskog i Zdravstvenog prenesena na Poreznu upravu, pa su onda oni to tako tumačili, a po novom Zakonu o doprinosima za obvezna osiguranja zastara je :
ZASTARA

Članak 82.

(1) Pravo na obračunavanje doprinosa, pokretanje prekršaj­nog postupka, naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te pravo obveznika na povrat doprinosa plaćenih bez pravne osnove i više uplaćenog iznosa doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčane kazne zastarijeva istekom pet godina od dana kada je zastara počela teći.

(2) Zastara prava počinje teći:

1. na obračunavanje doprinosa i kamata – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je trebalo obračunati doprinose i kamate;

2. na pokretanje prekršajnog postupka – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je počinjen prekršaj;

3. na naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je obveznik sam obračunao obvezu ili u kojoj je tijelo nadležno za obračunavanje doprinosa utvrdilo obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu;

4. na povrat više plaćenog iznosa doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni – nakon isteka kalendarske godine u kojoj je obveznik stekao pravo na povrat.

(3) Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom tijela nadležnog za obračunavanje i naplatu doprinosa usmjerenom na obračunavanje ili naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, koja je dostavljena na znanje obvezniku doprinosa.

(4) Tijek zastare prekida se svakom radnjom obveznika doprinosa dostavljenom na znanje tijelu nadležnom za obra­čunavanje i naplatu doprinosa, koja je poduzeta radi ostvarenja prava na povrat doprinosa naplaćenih bez pravne osnove ili više plaćenih doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni.

(5) Nakon poduzimanja radnji iz stavka 3. i 4. ovoga članka, rok zastare počinje ponovno teći

(6) Apsolutni rok zastare prava na obračunavanje doprinosa i kamata, na pokretanje prekršajnog postupka, naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, te prava obveznika na povrat doprinosa plaćenih bez pravne osnove i više plaćenih iznosa doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa deset godina nakon dana kada je zastara počela prvi put teći.

(7) Na pitanja zastare potraživanja doprinosa koja nisu uređena ovim Zakonom primjenjuju se odredbe Zakona o obveznim odnosima.

sivkić
29.04.2010., 11:13
Ne znam sad pod koje spada ovo, tip u poreznoj mi je spominjao 5 i 10 godina za zastaru zdravstvenog i mirovinskog poljoprivrednog , tri su prošle...

Članak 65.

Ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, potraživanja doprinosa zastaruju za pet godina, računajući od kraja godine u kojoj je dospjela obveza plaćanja.

Rok zastare prekida se svakom službenom radnjom Zavoda, odnosno porezne uprave izvršenom radi utvrđivanja obveze plaćanja doprinosa ili naplate o kojoj je na propisan način izviješten obveznik plaćanja doprinosa. Nakon svakog prekida roka zastare počinje teći novi rok zastare.

Ako se u rokovima iz stavka 1. i 2. ovoga članka ne naplati doprinos, potraživanja neuplaćenog doprinosa zastaruju istekom šest godina, računajući od kraja godine u kojoj je dospjela obveza plaćanja doprinosa.

Na pitanja zastare potraživanja doprinosa koja nisu uređena ovim Zakonom primjenjuju se odredbe Zakona o obveznim odnosima.

Gustavo
29.04.2010., 17:04
Boli me glava od tih pravnih zavrzlama, dakle zastara nastupa za 5 godina jedino ako s porezne nisu poslali neku opomenu u tih 5 godina? Da li se zastara prekida i ponovno teče ukoliko je dužnik platio dio duga?

sivkić
29.04.2010., 17:42
Ako se u rokovima iz stavka 1. i 2. ovoga članka ne naplati doprinos, potraživanja neuplaćenog doprinosa zastaruju istekom šest godina, računajući od kraja godine u kojoj je dospjela obveza plaćanja doprinosa.-znači nakon 6 godina od kraja godine u kojoj si trebao platit ratu.To sa zastarama je totalni shit jer svatko ima svoje rokove umjesto da su napravili jedan kratak zakon i svima bi bilo sve jasno.Ovako ti spominje ako nema u zakonu o zdravstvenom osiguranju pogledaj u zakon o obvezin odnosima.Da bi saznao jednu sitnicu moraš pretražit sto zakona.To ima samo u ovoj državi.Što veća pomutnja lakše guzit.Ne znam da li sam ti išta pomogao.Nisam previše jak kod zastara.Možda da ih zovneš telefonom pa kao da slučajno priupitaš šta bi se dogodilo da slučajno ne platiš zdravstveno.

Gustavo
30.04.2010., 13:35
Ako se u rokovima iz stavka 1. i 2. ovoga članka ne naplati doprinos, potraživanja neuplaćenog doprinosa zastaruju istekom šest godina, računajući od kraja godine u kojoj je dospjela obveza plaćanja doprinosa.-znači nakon 6 godina od kraja godine u kojoj si trebao platit ratu.To sa zastarama je totalni shit jer svatko ima svoje rokove umjesto da su napravili jedan kratak zakon i svima bi bilo sve jasno.Ovako ti spominje ako nema u zakonu o zdravstvenom osiguranju pogledaj u zakon o obvezin odnosima.Da bi saznao jednu sitnicu moraš pretražit sto zakona.To ima samo u ovoj državi.Što veća pomutnja lakše guzit.Ne znam da li sam ti išta pomogao.Nisam previše jak kod zastara.Možda da ih zovneš telefonom pa kao da slučajno priupitaš šta bi se dogodilo da slučajno ne platiš zdravstveno.

Zvao sam mirovinsko i oni me prebacuju na poreznu i obrnuto, na poreznoj mi spominjao 5 i 10 godina, ali mi nije htio precizno odgovoriti, uglavnom su savjetovali da pišem zamolbu za otpis duga, na kraju ću ispast budala i platit taj dug od kojeg je velika većina kamata :confused:

čarobnica
02.05.2010., 22:56
Imam veliki problem do završetka srednje bila sam osigurana na oca a kad sam završila trebala sam se odjaviti i prijaviti valjda na socijalno nisam sigurna ugl.mislim da je rok bio mjesec dana tako nešto a ja nisam to znala po po završetku srednje nisam bila tu i nisam to napravila.Sad nemam zdravstveno a što je najgore iako nemam išla sam 3 puta kod doktora i saznala da je to kazneno djelo navodno mi za to može stići nocvčana kazna.Ko za peh baš sad moram ić po doktorima a ne mogu se nigdj zaposlit da dobijem osiguranje.Može li se nekak izbjeć novčana kazna,kolika je i ima li neko rješenje POMAGAJTE

sivkić
02.05.2010., 23:33
Imam veliki problem do završetka srednje bila sam osigurana na oca a kad sam završila trebala sam se odjaviti i prijaviti valjda na socijalno nisam sigurna ugl.mislim da je rok bio mjesec dana tako nešto a ja nisam to znala po po završetku srednje nisam bila tu i nisam to napravila.Sad nemam zdravstveno a što je najgore iako nemam išla sam 3 puta kod doktora i saznala da je to kazneno djelo navodno mi za to može stići nocvčana kazna.Ko za peh baš sad moram ić po doktorima a ne mogu se nigdj zaposlit da dobijem osiguranje.Može li se nekak izbjeć novčana kazna,kolika je i ima li neko rješenje POMAGAJTE

po ovome bi te teretili

Članak 109.
Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje utvrđuje se priznavanjem statusa osigurane osobe u Zavodu.
Osiguranoj osobi prestaje status osigurane osobe prestankom okolnosti na temelju kojih je stekla taj status.
Status osigurane osobe dokazuje se posebnom ispravom.

Članak 136.
Novčanom kaznom u iznosu od 8.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj osigurana osoba:
– ako koristi ispravu kojom se dokazuje status osigurane osobe na način protivan odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona (članak 109.).

a mogli bi ti i naplatit liječenje po stvarnim cijenama.Prijavi se na biro pa imaš pravo na zdravstveno.

ZeroOne
03.05.2010., 13:16
Da li netko zna do kada vrijedi ova nova zdravstvena kartica pošto na njoj to više ne piše?

zacky
03.05.2010., 16:09
:rofl:
Evo ide 5. njesec otakad nemam zdrastveno osnovno,ali zato imam dopunsko
koje ne vrijedi bez osnovnog.
Pitanje je dal ja mogu na zdrastvenon to mjenjat za osnovno.
Trebao sam odmah odbit đabe dopunsko,pa bi sada imao i osnovno!
Imam neki dojam da zdrastveno nema za osnovno pa su svakom uvaljali dopunsko,
jer ja to nisam tražio.Normalno oni su unaprijed znali da ne vrijedi bez osnovnog!

sivkić
03.05.2010., 18:10
:rofl:
Evo ide 5. njesec otakad nemam zdrastveno osnovno,ali zato imam dopunsko
koje ne vrijedi bez osnovnog.
Pitanje je dal ja mogu na zdrastvenon to mjenjat za osnovno.
Trebao sam odmah odbit đabe dopunsko,pa bi sada imao i osnovno!
Imam neki dojam da zdrastveno nema za osnovno pa su svakom uvaljali dopunsko,
jer ja to nisam tražio.Normalno oni su unaprijed znali da ne vrijedi bez osnovnog!

Ne možeš mijenjat.Znali su svi koji su čitali što je dopunsko a tako se i zove.

Zikomid
03.05.2010., 22:07
po ovome bi te teretili

Članak 109.
Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje utvrđuje se priznavanjem statusa osigurane osobe u Zavodu.
Osiguranoj osobi prestaje status osigurane osobe prestankom okolnosti na temelju kojih je stekla taj status.
Status osigurane osobe dokazuje se posebnom ispravom.

Članak 136.
Novčanom kaznom u iznosu od 8.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj osigurana osoba:
– ako koristi ispravu kojom se dokazuje status osigurane osobe na način protivan odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona (članak 109.).

a mogli bi ti i naplatit liječenje po stvarnim cijenama.Prijavi se na biro pa imaš pravo na zdravstveno.

Prijava na Zavod za zapošljavanje ne daje pravo na zdravstveno osiguranje. Ovo je netočna informacija.

ryell
04.05.2010., 10:57
Kako da saznam da li mi je gotova (izrađena) ona plastična iskaznica zdravstvenog?
Od početka 2. mjeseca imam kartonsku, "privremenu"; i koliko se sjećam obavijest da je gotova plastična i da ju trebam podignuti - trebala bi stići poštom... Nije stiglo ništa (3 mjeseca).

zacky
05.05.2010., 13:10
Nije ni meni!
Zato je moja teorija da su nam uvalili dopunsko koje ionako ne vrijedi bez osnovnog.

alveolina
05.05.2010., 14:47
Imam pitanje: naime prošle godine u 9. mjesecu mi je prestalo važiti zdravstveno osiguranje, nisam se javila u roku 30 dana. Nedavno sam imala jedan pregled te su skužili da nemam zdravstveno i moram platiti 100i nešto kn. Ja sam našla način kako da dobijem zdravstveno ali mene zanima nešto drugo: dali ja trebam raditi nekakvu odjavu na faxu ili na HZZO-u? Ove god bih trebala diplomirati, nemam st. prava i još moram poplaćati to nešto sitno ispita što mi je ostalo.

Hvala!

ryell
05.05.2010., 17:57
Nije ni meni!
Zato je moja teorija da su nam uvalili dopunsko koje ionako ne vrijedi bez osnovnog.

Bez obzira imaš li plastičnu karticu ili onaj kartonček, osnovno imaš (kao nezaposlen). Uz njega vrijedi i dopunsko. Provjereno.

Mephisto
11.05.2010., 01:57
Imam 25 godina, redovni sam student, osiguran sam po majci. Međutim, mama je 17.3. otišla u mirovinu, napravila prijavu/odjavu za sebe, ali za mene nije radila nikakvu prijavu/odjavu. Zanima me je li ona trebala mene odjaviti i mogu li ja uopće biti osiguran po njoj, budući da je u mirovini?

sivkić
11.05.2010., 07:47
Imam 25 godina, redovni sam student, osiguran sam po majci. Međutim, mama je 17.3. otišla u mirovinu, napravila prijavu/odjavu za sebe, ali za mene nije radila nikakvu prijavu/odjavu. Zanima me je li ona trebala mene odjaviti i mogu li ja uopće biti osiguran po njoj, budući da je u mirovini?

Imaš i dalje pravo kao redoviti student i pošto te ona uzdržava kao i prije dok je radila ali pošto će ti mama dobit novu zdravstvenu jer je umirovljenik možda bi trebao samo provjerit da li i ti trebaš samo novu iskaznicu zbog drugih brojeva na njoj.

lala
11.05.2010., 22:51
Kako da saznam da li mi je gotova (izrađena) ona plastična iskaznica zdravstvenog?
Od početka 2. mjeseca imam kartonsku, "privremenu"; i koliko se sjećam obavijest da je gotova plastična i da ju trebam podignuti - trebala bi stići poštom... Nije stiglo ništa (3 mjeseca).

meni danas stigla-a početkom ožujka predala

jahorinka
11.05.2010., 23:55

idi na zdravstveno i pitaj :D

ja sam svoju konačno dočekala :cheer: (od listopada) tj. ona je mene na šalteru, al kaj sad :p

altruisy
12.05.2010., 08:33
Vidio sam u temu zdravlje gdje se sugerira da ovakva pitanja idu na pravo pa ih ovdje postavljam.

Imao sam prije 2 godine obrt koji sam zatvorio. No istodobno bio sam i izvanredni student. Nedavno sam se prijavio na zavod za zapošljavanje u roku od 30 dana nakon diplomiranja tj. od prestanka statusa izvanrednog studenta. (duga priča)

Tamo mi kazu da mogu imati osiguranje samo ako me netko prijavi na posao 1 dan i odjavi.

Pa me sada zanima kako su moja prava oko osiguranja i pod kakvim uvjetima. Dakle status nezaposlen i ne znam jel' pomaze sto status je isto hrvatski branitelj (negdje sam vidio da ako osoba ne moze po nikakvom drugoj osnovi ostvariti pravo na zdravstveno da onda moze preko te osnove)???

Molio bih ako bilo tko moze dati vise informacija.

prilika
12.05.2010., 17:28
Jahorinka

Kako izgleda tvoja nova zdravstvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog? Ima li sve brojeve, mislim na broj obveze, broj osigurane osobe u Zavodu, datum do kada vrijedi, ima li možda i čip?

Ja sam svoju novu zdravstvenu iskaznicu dobila još sredinom 11. mjeseca 2009. godine i moja nema nikakve brojeve osim matičnog broja osigurane osobe. Ne piše čak niti datum do kada vrijedi. Pitala sam u HZZO i oni su mi rekli da će mi ta iskaznica vjerojatno vrijediti i dalje i kada se zaposlim. Za sada sam još uvijek nezaposlena od 10. mjeseca 2009. godine. Ne znam kako će to biti moguće jer već sam morala nositi i onaj papir od prijave koji sam koristila prije nego što mi je bila gotova zdravstvena iskaznica zato što su mi falili ti brojevi recimo za uputnicu. Pa tako i kada se zaposlim faliti će mi te brojevi, a ako će mi ostati ova zdravstvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog onda mi neće niti dati papir prijave na novo obavezno zdravstveno kao zaposlena osoba.

magdalena2509
12.05.2010., 19:22
Molim pomoc. Vec duze vrijeme samostalno placam zdrastveno osiguranje koje i nije jeftino oko 400 kn mjesecno i zanima me posto vise nisam u mogucnosti da placam na koji nacin mogu doci do besplatnoga osiguranja?

Znam da vrijede isto...ali bi rađe imala plastičnu iskaznicu u novčaniku, nego nagužvani papir koji jedva uguram...samo mi je jedna briga više sa neriješenim formalnostima, što nije moja krivnja...stvarno - građani su na prvom mjestu :rolleyes:

Ja sam novu iskaznicu čekala 8 mjeseci i konačno ju dobila.

korištenje caps locka se smatra deranjem, pa molim pročitajte pravila ovog pdf-a prije postanja.

tomcal1100
13.05.2010., 11:50
Molim pomoc. Vec duze vrijeme samostalno placam zdrastveno osiguranje koje i nije jeftino oko 400 kn mjesecno i zanima me posto vise nisam u mogucnosti da placam na koji nacin mogu doci do besplatnoga osiguranja?

Ides na onaj biro za nezaposlene i po zakonu imas besplatno zdravstveno osiguranje.

Mislim da nije moguće isti dan da te zaposle i da dobiješ otkaz, moraš biti prijavljen neko vrijeme (čini mi se 10 ili 15 dana, provjeri).
Papiri koji ti onda za osiguranje kao nezaposlenom trebaju su zadnja odjava s mirovinskog i zdravstvenog.

Moras biti prijavljen minimalno 1 mjesec. Toliko ti je i otkazni rok prema zakonu.

jahorinka
13.05.2010., 11:54
Jahorinka

Kako izgleda tvoja nova zdravstvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog? Ima li sve brojeve, mislim na broj obveze, broj osigurane osobe u Zavodu, datum do kada vrijedi, ima li možda i čip?

ima ime, prezime, oib, datum rođenja i mbo i to je to.

nema do kad vrijedi :mig:

sugarfree7
13.05.2010., 15:12
da li netko zna kako nezaposleni produljuju dopunsko osiguranje.
da li to ide automatski ili moram sa radnom knjižicom opet ići u hzzo.

jahorinka
13.05.2010., 15:19
za prošlu godinu su mi prijatelji dobili doma kuvertu s novom karticom, bez da su ikaj morali na HZZO :ne zna:
meni sad u 6.mj ističe, pa bumo vidli :zubo:

GEISCHA
13.05.2010., 15:36
Ide automatski i salju na kucnu adresu, Tako su meni danas rekli telefonski.

sanja1111
14.05.2010., 10:32
Bokk!
Zavrsila ja u bolnici,na hitnoj.
Redovan sam student, starci zatvorili firmu, a stara me nije na vrijeme odjavila, stari me tek sad prijavio u firmi gdje on radi pa je sad to u procesu ali jos nisam bila dobila onaj papir o potvrdi da imam zdravstveno, tj. to jos nije ni doslo do zdravstvenog.
Troskovi hitne mi dosli 900 kuna..e sad ja vas pitam da li postoji sansa da pustim da to ode na sud, objasnim sucu da sam redovan student mali jadni, starci taman zatvorili firmu i bas tad mene ulovili bolovi pa da mi sreze te troskove il neznam nekaj..il da se ne zajebavam i platim u roku da mi jos i kamate nebi dosle??
hvala

anastacia
14.05.2010., 10:40
Bokk!
Zavrsila ja u bolnici,na hitnoj.
Redovan sam student, starci zatvorili firmu, a stara me nije na vrijeme odjavila, stari me tek sad prijavio u firmi gdje on radi pa je sad to u procesu ali jos nisam bila dobila onaj papir o potvrdi da imam zdravstveno, tj. to jos nije ni doslo do zdravstvenog.
Troskovi hitne mi dosli 900 kuna..e sad ja vas pitam da li postoji sansa da pustim da to ode na sud, objasnim sucu da sam redovan student mali jadni, starci taman zatvorili firmu i bas tad mene ulovili bolovi pa da mi sreze te troskove il neznam nekaj..il da se ne zajebavam i platim u roku da mi jos i kamate nebi dosle??
hvala

Zanima me kada si odjavljena, prijavljena i kad se dogodio taj hitan slučaj. Ne razumijem baš puno.

glenda
16.05.2010., 00:15
Ovo iz Općeg poreznog zakona se .....[/I]
molim vas da mi točno napišete ime zakona i broj članka po kojem se zastara primjenjuje tak da znam se na to pozvati prilikom obraćanja poreznoj...
imam dug od '95-'99. i ne daju mi van :((( čak sam pokušala to i preko odvjetnika srediti i jedino što sam uspjela je da mi smanje dug i povećaju kamatu:lol: same sh..t
...i dobila ogromni račun od odvjetnika ofkors.

ryell
16.05.2010., 12:27
Ides na onaj biro za nezaposlene i po zakonu imas besplatno zdravstveno osiguranje.
...
Moras biti prijavljen minimalno 1 mjesec. Toliko ti je i otkazni rok prema zakonu.

Ne širi dezinformacije.
"Onaj biro za nezaposlene" nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem.
"Otkazni rok prema zakonu" ovisi o trajanju radnog odnosa.

anastacia
16.05.2010., 12:57
da li netko zna kako nezaposleni produljuju dopunsko osiguranje.
da li to ide automatski ili moram sa radnom knjižicom opet ići u hzzo.

Automatski.

tonkaa
21.05.2010., 18:44
Da li netko može pomoći oko moje situacije? Bila bih jakooo zahvalna. Dakle, pred 6 mjeseci sam napunila 26 godina i tek nedavno shvatila da redovni studenti mogu preko roditelja biti osigurani samo do tada. Ne znam što mi je činiti s obzirom da sam kasnije upisala faks i da mi status redovnog studenta vrijedi najmanje do 9.mjeseca 2011., a uz to je odavno prošlo 30 dana od napunjenih 26 godina. Zdravstvena knjižica ističe mi u 10. mjesecu ako to uoće ima ikakve veze. heeelp, pliiizzz...

omnimodeus
26.05.2010., 17:18
Dakle osoba je prestala sa radnim odnosom u 12mj/2009 g.
Nije se prijavljivala na burzu kao i na HZZO dakle dobrano je prešla zakonski rok unutar 30 dana...Koja su njena prava, da li se moze sada prijaviti na burzu i da li se moze prijaviti na HZZO jer joj je isteklo i pravo na zdravstveno osiguranje

Unaprijed hvala na odgovoru

Zikomid
28.05.2010., 22:07
Dakle osoba je prestala sa radnim odnosom u 12mj/2009 g.
Nije se prijavljivala na burzu kao i na HZZO dakle dobrano je prešla zakonski rok unutar 30 dana...Koja su njena prava, da li se moze sada prijaviti na burzu i da li se moze prijaviti na HZZO jer joj je isteklo i pravo na zdravstveno osiguranje

Unaprijed hvala na odgovoru
Može se prijaviti na HZZO, ali samo uz plaćanje zdr.osiguranja.
Besplatno može ako ima supružnika koji je zdravstveno osiguran.

đurđa 76
31.05.2010., 16:58
mene zanima kaj je sa ljudima koji su u radnom odnosu,znači imaju zdravstveno,ali znaju da im nisu plaćeni doprinosi,mogu li oni normalno koristiti usluge kod liječnika,odnosno neki sad pričaju kak je sve povezano kompjuterski da ne mogu

bljakfujkaka
31.05.2010., 21:14
Joj, molila bih ako mi tko moze dati neku konkretnu situaciju jer neznam kako da postupim u ovom svom problemu :(
u travnju prosle godine sam zavrsila u bolnici i nisam imala dopunsko osiguranje. sklopila sam tada sa zagreb osiguranje policu na dvije godine iz razloga sto je odmah bila vazeca, nije se trebalo cekati nista a meni je to bilo hitno iz razloga sto su racuni bili poveci.
uglavnom shema je bila da sakupljam racune od ljecnika, lijekova i da im to posaljem.tako sam i uradila.skupilo se tih racuna oko 500kn cini mi se.poslala sam ih u prvom mjesecu ove godine jer su mi rekli da ne saljem male cifre i da je samo bitno da posaljem u vremenu dok mi je polica valjana.
e sad.....u veljači sam od njih dobila pismo gdje mi kazu da mi to nece platiti vec samo iznose preko 200 kn.
raspitala sam se i saznala da se zagreb osiguranje i bastler osiguranje spojilo u jedno i da su u tom spajanju promijenili nacin i uvjete poslovanja.
o promjenama nisam uopce bila obavjestena premda u ugovoru stoji da me moraju obavijestiti u nekom roku od 30dana.
kako mi je sve to nenormalno bezobrazno, ja bih htjela otkazati policu pa me zanima dal ima tko iskustva s njima jer sam cula da je ovakvih slucajeva dosta?i ima li mi tko reci nesto pametno na sve ovo jer sam luda vise
ispada da im svaki mjesec poklanjam 150kn

Zikomid
06.06.2010., 09:45
mene zanima kaj je sa ljudima koji su u radnom odnosu,znači imaju zdravstveno,ali znaju da im nisu plaćeni doprinosi,mogu li oni normalno koristiti usluge kod liječnika,odnosno neki sad pričaju kak je sve povezano kompjuterski da ne mogu

Ukoliko imate zdr.iskaznicu, odnosno prijavljeni ste na HZZO (a time i na HZMO, jer je to uvjet za prijavu na HZZO), možete koristiti zdr.osiguranje, odnosno liječničke usluge. Za neplaćanje doprinosa tereti se obveznik uplate doprinosa, tj. poslodavac, a ne osiguranik.

Inače su podaci povezani u Poreznoj upravi, ali to se opet tiče obveznika uplate doprinosa.

Znači ako ste Vi npr. obrtnik (vlasnik obrta) jedino Vas mogu teretiti za neplaćanje doprinosa. Ako ste radnik u obrtu, za neplaćanje doprinosa tereti se vlasnik obrta, a Vi normalno koristite zdr.osiguranje.

anavi1
13.06.2010., 17:25
Ako netko zna:
- kako nezaposleni produljuju osnovno osiguranje (automatski ili se mora ici na HZZO)
- za dopunsko znam da se produljuje automatski (tako su rekli na HZZO-u), ali za osnovno nisam sigurna

hvala

prilika
14.06.2010., 06:48
Mislim da ti je bolje da odeš na HZZO i za produljenje osnovnog zdravstvenog i za dopunsko. Do sada se je dopunsko zdravstveno automatski produžavalo, ali sada je donesen ovaj novi zakon po kojem će i nezaposleni plaćati dopunsko zdravstveno ako im zarada po članu obitelji prelazi 1500 kn. Bez obzira što taj nezapoleni sam ništa ne zarađuje jer ne radi i teško može naći novi posao. Tako da ti sigurno neće dopunsko produljiti automatski na godinu dana kao što je to bilo do sada.

Ako to obaviš mene baš zanima da nam javiš do kada su ti produljili besplatno dopunsko kao nezaposlenoj osobi. Ja sam isto nezaposlena, a meni ovo besplatno dopunsko ističe 30.9.2010. godine. Milinović je nešto rekao da kao većini nezaposlenih osoba dopunsko ističe u 1. ili 2. mjesecu 2011. godine, pa da će njima besplatno dopunsko vrijediti do tada, a poslije će sami plaćati. Što je s nama ostalima nezaposlenima kojima ranije ističe dopunsko već ove jeseni? Da li ćemo mi to morati plaćati već krajem ove godine?

ryell
14.06.2010., 13:08
ali sada je donesen ovaj novi zakon po kojem će i nezaposleni plaćati dopunsko zdravstveno ako im zarada po članu obitelji prelazi 1500 kn.
Ima neki link na to?
Znam da se pričalo o prijedlogu zakona, a dalje nisam pratila :rolleyes:

prilika
15.06.2010., 07:01
Pa to ti je kao gotova stvar da će nezaposleni plaćati dopunsko. Mislim da je i vlada prihvatila Milinovićev prijedlog. Samo šta su oni spominjali da kao neke slučajeve da neka žena ima bogatoga muža i ona kao i ne želi naći posao pa neka joj muž plaća dopunsko. Iako mislim da nije u redu navoditi samo te slučajeve jer ima nas koji nemamo muževe, tražimo aktivno posao, a teško ga možemo naći.

anavi1
18.06.2010., 09:17
Mislim da ti je bolje da odeš na HZZO i za produljenje osnovnog zdravstvenog i za dopunsko. Do sada se je dopunsko zdravstveno automatski produžavalo, ali sada je donesen ovaj novi zakon po kojem će i nezaposleni plaćati dopunsko zdravstveno ako im zarada po članu obitelji prelazi 1500 kn. Bez obzira što taj nezapoleni sam ništa ne zarađuje jer ne radi i teško može naći novi posao. Tako da ti sigurno neće dopunsko produljiti automatski na godinu dana kao što je to bilo do sada.

Ako to obaviš mene baš zanima da nam javiš do kada su ti produljili besplatno dopunsko kao nezaposlenoj osobi. Ja sam isto nezaposlena, a meni ovo besplatno dopunsko ističe 30.9.2010. godine. Milinović je nešto rekao da kao većini nezaposlenih osoba dopunsko ističe u 1. ili 2. mjesecu 2011. godine, pa da će njima besplatno dopunsko vrijediti do tada, a poslije će sami plaćati. Što je s nama ostalima nezaposlenima kojima ranije ističe dopunsko već ove jeseni? Da li ćemo mi to morati plaćati već krajem ove godine?

Evo duzna sam odgovor:
- besplatno dopunsko osiguranje (po osnovi nezaposlene osobe) mi je isteklo pocetkom 5.mj. o.g., i na zavodu su rekli da ce mi nova iskaznica doci na kucnu adresu, jer da se nezaposlenima produljuje automatski do promjene statusa osiguranje
- osnovno osiguranje (po osnovi nezaposlene osobe) mi je isteklo pocetkom 6.mj.o.g., i na zavodu su rekli da oni to automatski produljuju, ukoliko ne dodje do promjene statusa osiguranja, a po knjizicu treba otici osobno na zavod podignuti (ceka se nekih mjesec-dva, u medjuvremenu se dobije privremena potvrda osiguranja)

Evo nadam se da ce nekome pomoci. Informacije su od prije 2 dana i iz prve ruke.

prilika
18.06.2010., 15:37
To znači da i dopunsko i dalje ostaje besplatno za sve nezaposlene? Šta su onda govorili da će to ukinuti. Nije mi sada baš to jasno. Možda će ukinuti tek od početka slijedeće godine, a onima koji sada produljuju besplatno dopunsko će vrijediti sve do ljeta slijedeće godine.

tina1404
27.06.2010., 20:55
To znači da i dopunsko i dalje ostaje besplatno za sve nezaposlene? Šta su onda govorili da će to ukinuti. Nije mi sada baš to jasno. Možda će ukinuti tek od početka slijedeće godine, a onima koji sada produljuju besplatno dopunsko će vrijediti sve do ljeta slijedeće godine.
Ni meni nije jasno,zakon je valjda donesen,evo što sam našla od kada vrijedi to ne znam
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/02_03.pdf
Prema ovome gleda se po prihodima,i ako je prihod veći od 1.516 ali pod člankom 8 piše da će se pravila provođenja osiguranja odrediti u roku 6 mjeseci,tako da možda postoji mogućnost,da ćemo još neko vrijeme imati besplatno

jahorinka
30.06.2010., 13:55
meni dopunsko isteklo 23. ovog mjeseca i još nije došla nova kartica :zubo:
al vidim po anavi1 da se ona jedno duže vrijeme čeka :rofl:

ak sam običnu zdravstvenu čekala pol godine, onda mogu i ovu :lol:

tina1404
01.07.2010., 09:06
meni dopunsko isteklo 23. ovog mjeseca i još nije došla nova kartica :zubo:
al vidim po anavi1 da se ona jedno duže vrijeme čeka :rofl:

ak sam običnu zdravstvenu čekala pol godine, onda mogu i ovu :lol:

Znači istekla ti je 23.6,jesi sigurna da imaš pravo na bespl.dop.možda se zakon priomijenio,pitam jer i meni uskoro istječe a ne znam hoću li pravo na bespl,kao prije,tj.dali se automatski produžuje..

prilika
01.07.2010., 09:06
jahorinka

Otiđi u svoj područni ured HZZO i oni će ti dati isprintanu policu dopunskog zdravstvenog koju koristiš dok ti ne stigne narančasta iskaznica od dopunskog. Mojoj mami je došla relativno brzo, već nakon jedno tri tjedna. To je bilo početkom 4. mjeseca ove godine. Isto još ne plaća dopunsko, za sada.

prilika
01.07.2010., 09:13
Koliko vidim tu na forumu nezaposlenim ljudima su još u 6. mjesecu produžavali besplatno dopunsko bez obzira na prihode članova obitelji s kojima žive. Do kada će tako biti ne znam? Meni istječe dopunsko 30.9.2010., a u HZZO sam namjeravala otići negdje oko 20.9.2010. Da nam barem još produže jednom besplatno. Netko je stavio link da je taj zakon već donesen, ali da se mora primjenjivati u roku od 6 mjeseci. Možda to znači da će nezaposleni morati plaćati dopunsko tek od početka slijedeće godine. Odnosno tokom slijedeće godine će nazaposleni početi plaćati dopunsko, ovisno kada im istječe ovogodišnja polica.

a1exa
01.07.2010., 13:54
Neznam gdje da ovo uopće pitam, osigurana sam ali ja nemam pojma preko koga :rofl:, nije baš pohvalno al ajde. Redovan sam student. Pitam jer sam bila na karlovačkom sc-u gdje imaju limit ovisno o tome preko koga si osiguran. Kako da to saznam, di? :ne zna:

jahorinka
01.07.2010., 18:31
@prilika i tina - sad sam baš na "trudnicama" čitala da nezaposleni moraju plaćati dopunsko.

http://www.forum.hr/showthread.php?p=27515279#post27515279

nisam trudna, samo lurkam iz dosade :Svestrana-forumašica: :rofl:

ah, vidim da bum se morala do hzzo-a prošetati :zvrko:

sugarfree7
01.07.2010., 19:02
meni je automatski produženo dopunsko ali na novoj iskaznici nema više onog datum do kada vrijedi. samo datum otkad vrijedi.

dobila sam ju jučer, 3 tjedna nakon isteka stare.

tina1404
02.07.2010., 13:06
@prilika i tina - sad sam baš na "trudnicama" čitala da nezaposleni moraju plaćati dopunsko.

hm to je prvi post koji tako kaže,svi ostali kažu da je besplatno,ali možda je to sad od sedmog mjeseca.U ovom linku koji sam postavila,piše da će se "pravila prvođenja novog zakona"odrediti u roku 6 mjeseci,pa sam ja pomislila da imamo pravo do kraja ove godine produžiti besplatno,nešto je u tom smislu i Milinović govorio...da je taj zakon već na snazi,je donesen ali da se počeo provoditi mislim da bi bilo riječi o tome na tv,novinama,pa i na
njihovoj str.od hzzo-a..@Sugar automatski ti se podužilo za nezaposlene ili ovako normalno koje plačaš?Ako netko bude išao ovih dana produživati a da je nezaposlen,neka napiše, ja ako budem išla,javim,ako nema više pravo ne mislim si ni uplačivati,barem ne još...

plava3
02.07.2010., 13:37
lijep pozdrav

molim bilo kakav savjet u vezi sljedeće situacije. majka mi je godinama uplaćivala mirovinsko osiguranje (preko 20 godina), a zdravstveno je bila osigurana preko oca (kao i ostatak obitelji dok se nismo zaposlili). inače je bila prijavljena kao poljoprivredni radnik ili tako nešto, u principu nezaposlena godinama. nedavno je otvorila obrt i danas joj je stigla obavijest od socijalnog da je dužna nekoliko tisuća kuna jer navodno nije smjela biti osigurana preko oca, nego je trebala sama uplaćivati zdravstveno.

znači, preko 25 godina otac je osigurava, nitko ih nikad nije upozorio na to, ne postoji način na koji bi to mogli znati i sad potražuju novac.

zanima me na koji način to riješiti? da li je pravno moguće da se dogode takve stvari s obzirom da je 25 godina nitko nije upozorio usmeno, a kamoli da je dobila neku pismenu obavijest, opomenu ili nešto slično?

molim bilo kakav savjet.

što učiniti???

prilika
03.07.2010., 13:08

Hvala ti za link. Znam i ja da ćemo i mi nezaposleni morati plaćati po novome dopunsko, iako mi to i nije baš jasno zašto. Mogli su to ostaviti nama koji smo prijavljeni na burzu i tražimo posao. Vidjela sam tu temu na koju si stavila link i tamo jedna forumašica kaže da će se dopunsko plaćati 80 kn mjesečno i za nezaposlene. Pa toliko sam sama plaćala i prošle godine kada sam radila i imala plaću ispod 5000 kn. Plaća mi je bila oko 3600 kn. Mislim da je bilo rečeno da će nezaposleni plaćati dopunsko zdravstveno 50 kn kao i umirovljenici. Nije mi baš logično da plaćaju isto kao i zaposleni sa plaćom ispod 5000 kn. Na ovoj polici od prošle godine piše da je za nezaposlene dopunsko zdravstveno osiguranje plaćalo Ministarstvo financija i da je cijena police 600 kn godišnje, što bi bilo 50 kn mjesečno, a ne 80 kn. Valjda će i dalje ostati cijena nove police 600 kn samo što će nezaposleni to sada sami plaćati. Zašto bi se to sada još podizala cijena police za nezaposlene, valjda da još više plaćamo.

sugarfree7
03.07.2010., 21:31
@Sugar automatski ti se podužilo za nezaposlene ili ovako normalno koje plačaš?

nezaposlena sam. ne trebate nikud ići, i dalje se automatski produžava. ja sam svoju iskaznicu na kućnu adresu dobila 3 tjedna nakon isteka stare, prije nekoliko dana.

tina1404
05.07.2010., 09:56
nezaposlena sam. ne trebate nikud ići, i dalje se automatski produžava. ja sam svoju iskaznicu na kućnu adresu dobila 3 tjedna nakon isteka stare, prije nekoliko dana.

Nadam se da to još vrijedi,i da ću i ja tako.Tnx:)

zelimskriptu
05.07.2010., 10:30
Zaposlila sam se prvi puta u ožujku ove godine i poslodavac je izvršio prijavu na hzzo. No nisam još dobila iskaznicu, a negdje sam zametnula papirnatu potvrdu. Na kojoj adresi u Zg-u mogu provjeriti da li je gotova iskaznica? Da li moram osobno po nju? Hvala

ebelinn
05.07.2010., 10:47
Upravo se vratila sa HZZO i nazalost nezaposlene osobe moraju placat dopunsko, jedino u slucaju da su primanja po osobi u kucanstvu manja od 1516 kn, onda ne...to je pocelo vrijedit od 18.06....I ako nezasposlena osoba zeli imat dopunsko mora placat mjesecno 80 kn isto kao i osoba cija su mjesecna primanja veca od 5.108,00 kuna. Mislim ovo je prestrasno u kakvoj mi drzavi zivimo, uzas.....sad samo neznam kak da dokazem da su primanja po ukucanu do 1516 kn, sta im trebam odnijet isplatne liste od ukucana ili? zna mozda netko?

Orleanska I.
05.07.2010., 11:16
Znači istekla ti je 23.6,jesi sigurna da imaš pravo na bespl.dop.možda se zakon priomijenio,pitam jer i meni uskoro istječe a ne znam hoću li pravo na bespl,kao prije,tj.dali se automatski produžuje..

Ja sam do sad imala pravo na besplatno, do 23. 5. Mislila sam da ću morati plaćati, ali mi je nakon više od mjesec dana stigla nova, bez datuma uz objašnjenje da imam pravo na besplatno dok se u sustavu ne promijeni, valjda dok se ne zaposlim i sl. tako da ću tada samo početi plaćati, ali će mi iskaznica ostati ista.

jahorinka
05.07.2010., 11:16
@ebelinn - hvala na informaciji :s

banana država :zvrko:

Orleanska I.
05.07.2010., 11:18
Upravo se vratila sa HZZO i nazalost nezaposlene osobe moraju placat dopunsko, jedino u slucaju da su primanja po osobi u kucanstvu manja od 1516 kn, onda ne...to je pocelo vrijedit od 18.06....I ako nezasposlena osoba zeli imat dopunsko mora placat mjesecno 80 kn isto kao i osoba cija su mjesecna primanja veca od 5.108,00 kuna. Mislim ovo je prestrasno u kakvoj mi drzavi zivimo, uzas.....sad samo neznam kak da dokazem da su primanja po ukucanu do 1516 kn, sta im trebam odnijet isplatne liste od ukucana ili? zna mozda netko?

Zar ne bi trebalo biti da oni čija je plaća veća od 5108,00 kn plaćaju 130 kn, a ne 80?
Ovo s dokazima o primanju po članu kućanstva mislim da donosiš iz porezne.

ryell
05.07.2010., 12:35

OSNOVNO zdravstveno osiguranje, za nezaposlene:
Nakon 5 mjeseci koliko imam i koristim "privremenu" kartonsku iskaznicu, a rečeno mi je da ću dobiti obavijest poštom kad bude gotova plastična, obavijesti jok.
Maločas sam nazvala direkt u Žajinu (kod Doma Sportova), izdiktirala broj s te kartonske, i čovjek mi kaže "dođite po iskaznicu."
Pon-pet, 8-16h.
Tako da očito ne šalju poštom više obavijesti :ne zna:
Ako je netko u istoj situaciji, tel. su 01/4722-074, 4722-078

ebelinn
05.07.2010., 13:17
Zar ne bi trebalo biti da oni čija je plaća veća od 5108,00 kn plaćaju 130 kn, a ne 80?
Ovo s dokazima o primanju po članu kućanstva mislim da donosiš iz porezne.

tocno krivo sam vidla...al svejedno, da su bar stavili 50 kn, ma katastrofa....

prilika
05.07.2010., 13:59
Jel to sigurno da nije 50 kn za nezaposlene? Pa kako to da nezaposleni plaćaju čak 80 kn, kao i zaposleni koji imaju plaću ispod 5000 kn. Na mojoj staroj polici od dopunskog od 1.10.2009. koju sam dobila jer sam od tada nezaposlena piše da je godišnja premija 600 kn, a to bi bilo 50 kn mjesečno sam što do ovog novog zakona nismo to mi sami plaćalo već je plaćalo Ministarstvo financija. Zašto bi to samo nezaposlenima poskupilo, a penzionerima ostaje i dalje 50 kn mjesečno. Baš bez veze. Pa mogli su to ostaviti bar nama koji smo prijavljeni na burzu i tražimo posao. Meni bi čak bilo bolje da su nam ukinuli ZET-ov pokaz, a da nam je dopunsko ostalo barem do kraja godine.

ebelinn
05.07.2010., 20:15
Jel to sigurno da nije 50 kn za nezaposlene? Pa kako to da nezaposleni plaćaju čak 80 kn, kao i zaposleni koji imaju plaću ispod 5000 kn. Na mojoj staroj polici od dopunskog od 1.10.2009. koju sam dobila jer sam od tada nezaposlena piše da je godišnja premija 600 kn, a to bi bilo 50 kn mjesečno sam što do ovog novog zakona nismo to mi sami plaćalo već je plaćalo Ministarstvo financija. Zašto bi to samo nezaposlenima poskupilo, a penzionerima ostaje i dalje 50 kn mjesečno. Baš bez veze. Pa mogli su to ostaviti bar nama koji smo prijavljeni na burzu i tražimo posao. Meni bi čak bilo bolje da su nam ukinuli ZET-ov pokaz, a da nam je dopunsko ostalo barem do kraja godine.

Nije 50 kn jer sam i zvala bas HZZO info telefon i pitam dal je onda 50 kn mjesecno za nezaposlene , a ona "ne, ne 80 kn za nezaposlene, 50 kn imaju penzioneri" jos mi je po glasu zvucala onak kao kak mi je uopce palo na pamet da bi bilo 50 kn za nezaposlene..

tina1404
05.07.2010., 21:16
Meni sada više ništa nije jasno,na drugom forumu čitam kao su nekoj curi automatski produljili zdr.prije koji tjedan,i došla joj sad doma zd.i list u kojem piše da će ju"možda"zvati tijekom godine da donese potvrdu o primanjima kako bi imala i sljedeče godine bespl.dop.zdravstv...znači prema tome zakonu onima kojima su produžili vrijediti će zdr.još godinu dana,a nama kojima sada istječe ne vrijedi ništa više..ajde da su bar 50 stavili,ali 80kn,s time da i ona koji imaju ukupno primanja 20 000,i oni koji imaju 3.500 ako ih živi dvoje izjednačeni su,i plačaju jednako...prekrasno:flop::flop:I slažem se bolje da su ostavili dopusnko,a ukinuli pokaz,ipak je zdravlje bitnije od vožnje...

any201
05.07.2010., 21:34
To sam sad prvi puta vidjela i čula. Može ih biti sramota, nezaposlenima naplaćivati dopunsko. Kao da nekim ljudima nije dovoljno što su ostali bez posla još moraju odvajati za dopunsko. Konkretno meni nezaposlenoj majci malenog djeteta je tih 80 kuna jedan paket pelena za bebu. Moram pitati ministra koji je smislio taj predivan zakon da li će mi ih on možda kupiti. U kojoj mi idiotskoj državi živimo.

žacko1
05.07.2010., 23:13
Molim,može li tko što striktnije objasniti prava o dopunskom zakonu zdravstvene zaštite? Više ni RVI-dom rata,nemaju do stalno već se i plača ovisno o pretrazi,a o labos pretragama da i ne pričam,imam tu iskaznicu sa papirom na kojem je sve dvosmisleno napisano.
I sad kaj je sestra krivo pročitala datum,ak nije istekla,moram platiti sve pretrage.
Ima li smilsa i dokle tako?

prilika
06.07.2010., 07:31
Pa da su nam barem stavili da plaćamo 50 kn dok smo nezaposleni, pa onda kada se zaposlimo neka tek onda plaćamo 80 kn jer ionako ću sigurno imati plaću ispod 5000 kn ako uspijem naći posao. I kako to da su penzionerima ostavili dopunsko 50 kn, pa oni ipak imaju kakvu takvu penziju, a mi nezaposleni nemamo ništa. Osim toga oni više koriste zdravstvene usluge nego mi mlađi nezaposleni. Oni su to sada nama nametnuli jer im se čini da ima vremena, izbori su tek u 11. mjesecu 2011. Da su kojim slučajem ove godine ne bi se oni usudili to uvesti, ne bi Kosorica to dala. Ali ništa dočekati ćemo mi taj kraj 2011. godine, nema šanse da ovi ostanu na vlasti.

2001. godine je bilo 400 000 nezaposlenih pa svejedno tada nije bilo ukinuto oslobađanje od participacije za nezaposlene, sjećam se da sam tada bila prvi puta nezaposlena i da sam imala onaj bijeli kartončić oslobođenja od participacije koji su imali svi nezaposleni.

jahorinka
06.07.2010., 08:03
I kako to da su penzionerima ostavili dopunsko 50 kn, pa oni ipak imaju kakvu takvu penziju, a mi nezaposleni nemamo ništa.

ak imamo nekog da nas hrani i oblači dok smo nezaposleni, imamo onda i nekog da nam plaća dopunsko :cerek: :mirko:

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

mali offtopic - sad su ljude ispitivali dal su sretni što je ukinut krizni porez (bar za one s prosječnom plaćom) i što će dobiti veću plaću :zubo: a svi redom: "joj, pa kaj nam znači tih par kn, pa s tim ne mogu ni u dućan... :blabla:"

evo :D sad će takvi ionak taj novac usmjeriti za dopunsko za svoje doma nezaposlene :o:rofl:

prilika
06.07.2010., 08:48
Tim ljudima koji rade su povećali stopu poreza na dohodak, tako da će im se taj porez povećati, iako je krizni porez kao ukinut. Ljudi će dobiti približno jednaju plaću, biti će veća otprilike 10 kn nego sa kriznim porezom. Bilo je to na vijestima na televiziji prije nekoliko dana. To nije dovoljno niti za dopunsko za nezaposlene koji su članovi obitelji. To što oni rade to je pretakanje iz šupljeg u prazno. Ukinute su i porezne olakšice, tako ako je netko ove godine dobio povrat poreza od 1400 kn, slijedeće godine će dobiti duplo manje, oko 700 kn. Tako da će zaposlenim ljudima biti zapravo gore nego sa kriznim porezom. Sada su još i uveli ovrhu na štednju građana. Zato su valjda i uveli OIB. Samo ne znam u kojem slučaju nastupa ta ovrha na štednju, ako se porez ne plaća ili što već. Ne znam samo čega će se sada sjetiti, što je slijedeće iza ovih novih mjera.

tina1404
06.07.2010., 08:50
Pa da su nam barem stavili da plaćamo 50 kn dok smo nezaposleni, pa onda kada se zaposlimo neka tek onda plaćamo 80 kn jer ionako ću sigurno imati plaću ispod 5000 kn ako uspijem naći posao. I kako to da su penzionerima ostavili dopunsko 50 kn, pa oni ipak imaju kakvu takvu penziju, a mi nezaposleni nemamo ništa. Osim toga oni više koriste zdravstvene usluge nego mi mlađi nezaposleni. Oni su to sada nama nametnuli jer im se čini da ima vremena, izbori su tek u 11. mjesecu 2011. Da su kojim slučajem ove godine ne bi se oni usudili to uvesti, ne bi Kosorica to dala. Ali ništa dočekati ćemo mi taj kraj 2011. godine, nema šanse da ovi ostanu na vlasti.

2001. godine je bilo 400 000 nezaposlenih pa svejedno tada nije bilo ukinuto oslobađanje od participacije za nezaposlene, sjećam se da sam tada bila prvi puta nezaposlena i da sam imala onaj bijeli kartončić oslobođenja od participacije koji su imali svi nezaposleni.
Ovaj zakon ima puno rupa čini se meni.Ok trebaju nešto promjeniti,ali ovako naglo,pa po kojim su onda kriterijima pričali da ćemo svi otprilike imati još godinu besplatno,kad se već sad ukida,i tako naprasno,bar poslati obavijest doma,ili tako nešto..nego danas je besplatno,sutra više nije.Po meni bi penzioneri pogotovo s malim pemzijama,i nezaposleni trebali imati besplatno,osim ako nema velikih primanja,a ovi zaposleni s velikim primanjima nek si plačaju i osnovno i dodatno,500kn,izdvojiti za zdr.nekome tko ima 15 000 kn plaču mislim da nije puno,a bilo bi prihoda u proračun,a ne ovako udri po onima koji nemaju..i još štediti na zdravlju..divno.Ako je netko ispunjao policu dopunskog za nezaposlenog da li pišete stari broj police gdje piše u slučaju nastavka osiguranja ili to preskočite,i koji broj zaokružite,i da li morate dmah vaditi dopunsko,tj.da li možete predati policu i početi plačati kad želite,ili morate odmah nakon gubitka pravo na besplatno?pitam zato jer ja još ne bih počela plačati,pa da znam

prilika
06.07.2010., 09:01
Trebali su staviti da svi nezaposleni plaćaju istovremeno. Dakle od Nove godine. A ne da neki plaćaju već sada od 7. mjeseca ove godine, ili od 10. mjeseca 2010. Nekima istječe stara polica tek u 1. ili 2. mjesecu 2011. godine i oni ako i dalje ostanu nezaposleni će tek tada početi plaćati dopunsko. I trebali su staviti maksimalno 50 kn, za nezaposlene, a ne 80 kn. Dobro da nam nisu još stavili 130 kn za nezaposlene, to se možda sjete slijedeće godine. Pa bolje da sada ništa ne plaćamo ako smo nezaposleni, pa onda kada se zaposlimo bolje da onda plaćamo i 130 kn bez obzira kolika nam je plaća, pa na taj način izkompenziramo ovo što nismo plaćali za vrijeme nezaposlenosti.

ebelinn
06.07.2010., 12:34
ak imamo nekog da nas hrani i oblači dok smo nezaposleni, imamo onda i nekog da nam plaća dopunsko :cerek: :mirko:

ti to ozbiljno?:facepalm:

jahorinka
06.07.2010., 12:39
ti to ozbiljno?:facepalm:

pa stavila sam dole tri rolajza, al to nisi citirala :rofl:

inače, to je bilo ironično :mig: :zubo:

tina1404
06.07.2010., 13:37
Trebali su staviti da svi nezaposleni plaćaju istovremeno. Dakle od Nove godine. A ne da neki plaćaju već sada od 7. mjeseca ove godine, ili od 10. mjeseca 2010. Nekima istječe stara polica tek u 1. ili 2. mjesecu 2011. godine i oni ako i dalje ostanu nezaposleni će tek tada početi plaćati dopunsko. I trebali su staviti maksimalno 50 kn, za nezaposlene, a ne 80 kn. Dobro da nam nisu još stavili 130 kn za nezaposlene, to se možda sjete slijedeće godine. Pa bolje da sada ništa ne plaćamo ako smo nezaposleni, pa onda kada se zaposlimo bolje da onda plaćamo i 130 kn bez obzira kolika nam je plaća, pa na taj način izkompenziramo ovo što nismo plaćali za vrijeme nezaposlenosti.

Da upravo tako,a nekima istječe u 6 .mjesecu 2011,baš su divan zakon donjeli,mogli su ga bar uskladiti,a ne da netko plača odmah,a netko za godinu dana.A ništa onda ne gine nam drugo nego plačati,ja inaće rijetko idem doktoru,ali u slučaju da mi nešto bude masno bi mi to naplatili,pa mi se isplati i ovako nego nikako.

Orleanska I.
06.07.2010., 15:54
Mislim da je glupost taj iznos po članu obitelji jer po tome mom mužu i meni prelazi za ~100 kn, a nigdje ne piše da imamo stambeni kredit od 2200 kn. Nedorečeno totalno.
Pogotovo ovo s tim da netko plaća, netko ne.

anavi1
06.07.2010., 16:17
Evo duzna sam odgovor:
- besplatno dopunsko osiguranje (po osnovi nezaposlene osobe) mi je isteklo pocetkom 5.mj. o.g., i na zavodu su rekli da ce mi nova iskaznica doci na kucnu adresu, jer da se nezaposlenima produljuje automatski do promjene statusa osiguranje
- osnovno osiguranje (po osnovi nezaposlene osobe) mi je isteklo pocetkom 6.mj.o.g., i na zavodu su rekli da oni to automatski produljuju, ukoliko ne dodje do promjene statusa osiguranja, a po knjizicu treba otici osobno na zavod podignuti (ceka se nekih mjesec-dva, u medjuvremenu se dobije privremena potvrda osiguranja)

Evo nadam se da ce nekome pomoci. Informacije su od prije 2 dana i iz prve ruke.

Evo mali update:
- iskaznica dopunskog osiguranja stigla jucer na kucnu adresu, nema datuma do kada vrijedi, vec ce se automatski produzivati dok ne dodje do promjene uvjeta osiguranja, a o tome ce obavjestavati ukoliko bi trebalo donositi neke dodatne potvrde (prema popratnom dopisu uz iskaznicu)

ryell
06.07.2010., 23:06
2001. godine je bilo 400 000 nezaposlenih pa svejedno tada nije bilo ukinuto oslobađanje od participacije za nezaposlene , sjećam se da sam tada bila prvi puta nezaposlena i da sam imala onaj bijeli kartončić oslobođenja od participacije koji su imali svi nezaposleni.
Daj se dogovori. :D

Orleanska I.
07.07.2010., 17:24
Pa nije bilo ukinuto oslobađanje, nego su ga imali.

ryell
08.07.2010., 00:49
Mozak mi ne radi. Sorry. :brukica:

poison_eLf
08.07.2010., 07:57
pozdrav ljudi :D

diplomirala sam 18.6. , jučer su mi bili gotovi dokumenti o diplomi koje sam pokupila.........
kako sam mijenjala fakultet, tako sam 26. godinu dočekala kao redovan student, te sam prijavila za socijalno preko fakulteta..međutim, sad kad sam diplomirala, moram se odjaviti i prijaviti na burzu..
pa me zanima koje dokumente i što sve trebam donjeti tamo..? :ne zna:
1. dokumente o završetku obrazovanja/diploma/bla
2. onu odjavu/prijavu koju ću ispuniti i potvrdit će mi ju na referadi..
3. frišku radnu knjižicu?

još nešto...? novac? koliko?..i tako..

ispričavam se na gnjavaži, ali zivkam još od jučer onaj info telefon na koji se nitko ne javlja, a na web stranici nalazim samo djelomične podatke, no valja sam ćoravi krele :zubo:
pa vas molim da me posavjetujete..trebam to hitno riješiti

Hvala! :D

Lima
08.07.2010., 09:55
Kćerka mi je napunila 18. godina prije godinu dana i završila srednju školu.Zbog administarcije mi je tek nakon 6 mjeseci rečeno da ne može biti osigurana preko mene jer je navršila 18. godina i nije na redovnom školovanju (mislim na OBAVEZNO osiguranje).Prije mjesec dana se prijavila na burzu (po savjetu prijatelja) kako bi automatski dobila besplatno obavezno zdravstveno (misli se upisati na redovni faks pa da ju vratim na svoje osiguranje).Na HZZO kažu da to nema veze sa burzom i što je nezaposlena te da ako hoće sama plaćati obavezno osiguranje (prijaviti se ) mora platiti unazad tih godinu dana što nije bila osigurana.Znači radi se o obaveznom osiguranju i jeli istina da mora platiti unazad godinu dana, ili postoji neko drugo rješenje??

tina1404
08.07.2010., 10:30
Kćerka mi je napunila 18. godina prije godinu dana i završila srednju školu.Zbog administarcije mi je tek nakon 6 mjeseci rečeno da ne može biti osigurana preko mene jer je navršila 18. godina i nije na redovnom školovanju (mislim na OBAVEZNO osiguranje).Prije mjesec dana se prijavila na burzu (po savjetu prijatelja) kako bi automatski dobila besplatno obavezno zdravstveno (misli se upisati na redovni faks pa da ju vratim na svoje osiguranje).Na HZZO kažu da to nema veze sa burzom i što je nezaposlena te da ako hoće sama plaćati obavezno osiguranje (prijaviti se ) mora platiti unazad tih godinu dana što nije bila osigurana.Znači radi se o obaveznom osiguranju i jeli istina da mora platiti unazad godinu dana, ili postoji neko drugo rješenje??

Da burza i hzzo nemaju veze više nikakve.Ona je prešla zadani rok u kojem se trebala javiti na hzzo.Ako ne želite plaačati,jedini način je da se zaposli negdje,da je netko prijavi,i onda odjavi,i onda ide na hzzo i dobiti će obvezno za nezaposlene,a dopunsko ovisi o prihodima,možda će morati plačati(80)kn,ali najvažnije je da ima obvezno.Ja sam bila završila školu,i onda nisam došla na vrijeme prijaviti se za nezaposlene,i nisam imala zdr.nikakvo,i morala sam mjesec dana biti prijavljena,i nakon što su me odjavili otišla sam u hzzo,i dobila besp.za nezaposlene.Ako poznajete nekoga tko ima obrt/firmu nek je prijavi pa onda odjavi,mislim da može biti i manje od mjesec dana,ali onda obavezno mora u roku od njesec dana nakon što je poslodavac odjavi otiči na hzzo sa papirima.

Lima
08.07.2010., 10:52
Da burza i hzzo nemaju veze više nikakve.Ona je prešla zadani rok u kojem se trebala javiti na hzzo.Ako ne želite plaačati,jedini način je da se zaposli negdje,da je netko prijavi,i onda odjavi,i onda ide na hzzo i dobiti će obvezno za nezaposlene,a dopunsko ovisi o prihodima,možda će morati plačati(80)kn,ali najvažnije je da ima obvezno.Ja sam bila završila školu,i onda nisam došla na vrijeme prijaviti se za nezaposlene,i nisam imala zdr.nikakvo,i morala sam mjesec dana biti prijavljena,i nakon što su me odjavili otišla sam u hzzo,i dobila besp.za nezaposlene.Ako poznajete nekoga tko ima obrt/firmu nek je prijavi pa onda odjavi,mislim da može biti i manje od mjesec dana,ali onda obavezno mora u roku od njesec dana nakon što je poslodavac odjavi otiči na hzzo sa papirima.

Hmm, to sa zapošljavanjem i odjavom mi je jasno, jedini je problem što (ako sam dobro skužio) ja kao njen uzdržavatelj gubim olakšicu na plaću, pa bi to možda bila veća šteta nego korist.
Još mi nije jasno da ako hoću sam plaćati obavezno zdravstveno, zašto bih morao platiti godinu dana unazad kad kćer nije bila osigurana - istina ili mi muljaju?

poison_eLf
08.07.2010., 12:21
pozdrav ljudi :D

diplomirala sam 18.6. , jučer su mi bili gotovi dokumenti o diplomi koje sam pokupila.........
kako sam mijenjala fakultet, tako sam 26. godinu dočekala kao redovan student, te sam prijavila za socijalno preko fakulteta..međutim, sad kad sam diplomirala, moram se odjaviti i prijaviti na burzu..
pa me zanima koje dokumente i što sve trebam donjeti tamo..? :ne zna:
1. dokumente o završetku obrazovanja/diploma/bla
2. onu odjavu/prijavu koju ću ispuniti i potvrdit će mi ju na referadi..
3. frišku radnu knjižicu?

još nešto...? novac? koliko?..i tako..

ispričavam se na gnjavaži, ali zivkam još od jučer onaj info telefon na koji se nitko ne javlja, a na web stranici nalazim samo djelomične podatke, no valja sam ćoravi krele :zubo:
pa vas molim da me posavjetujete..trebam to hitno riješiti

Hvala! :D

edit--> saznala nakon telefonskog razgovora..
uglavnom ne treba nikakva radna knjižica već samo potvrda o završetku školovanja, osobna, zdravstvena, te ispunjena i ovjerena (na faksu) tiskanica T2 -odjavnica, jel.............pa eto , ako nekome zatreba :zubo:

jahorinka
08.07.2010., 12:45
Hmm, to sa zapošljavanjem i odjavom mi je jasno, jedini je problem što (ako sam dobro skužio) ja kao njen uzdržavatelj gubim olakšicu na plaću, pa bi to možda bila veća šteta nego korist.

zbog čega bi gubil olakšicu?
ja sam nezaposlena od 30.9. i nisam bila prijavljena na burzi do sredine siječnja, al sam svejedno bila olakšica tati :mig: potrebno je bilo samo ispuniti izjavu na poreznoj da nisam imala prihod i da nisam bila prijavljena na hzz.

ak je nemaš na poreznoj kartici i ako se ona ne zaposli do kraja godine, otići će na burzu po potvrdu da je bila nezaposlena i priložit ćeš uz poreznu prijavu i to je to :)

sitbit
08.07.2010., 13:57
pitanjce...
zavrsio sam faks prije 6 mjeseci, dakle prosao je rok od 3 mjeseca da se prijavim na hzzo i tu je problem:
1. ako odem doktoru kako on zna da li jesam ili nisam prijavljen, buduci se nisam odjavio?
2. ako odem doktoru, ispadne da jesam prijavljen(a ne bi trebao biti zbog zavrsetka faksa), da li hzzo moze skuziti da sam koristio usluge zdravstva onog trenutka kad se odjavim/prijavim?

znam da sam blesav jer sam to trebao prije obavit, al sad je kasno, tak da...:rolleyes:

prilika
08.07.2010., 14:51
Ti si se trebao na vrijeme prijaviti na HZZO. Tako da će oni sigurno skužiti da zapravo nisi osiguran jer danas ti je to sve uvedeno u kompjuter i jednim klikom miša se može provjeriti status obaveznog zdravstvenog osiguranja. Naveli su ti gore moguća rješenja, to vrijedi i za tebe. Naravno da ne možeš sada koristiti ovu zdravstvenu iskaznicu koju si koristio kao student jer nemaš više studentska prava. Mislim da bi ti mogla stići i kazna na kućnu adresu, ako budeš koristio zdravstvene usluge a isteklo ti je sadašnje zdravstveno osiguranje.

tina1404
08.07.2010., 14:53
pitanjce...
zavrsio sam faks prije 6 mjeseci, dakle prosao je rok od 3 mjeseca da se prijavim na hzzo i tu je problem:
1. ako odem doktoru kako on zna da li jesam ili nisam prijavljen, buduci se nisam odjavio?
2. ako odem doktoru, ispadne da jesam prijavljen(a ne bi trebao biti zbog zavrsetka faksa), da li hzzo moze skuziti da sam koristio usluge zdravstva onog trenutka kad se odjavim/prijavim?

znam da sam blesav jer sam to trebao prije obavit, al sad je kasno, tak da...:rolleyes:

Mislim da će skužiti,oni ti utipkaju matični broj osiguranika,i znaju kad ti je istekla i sve...ja sam bila preko mame osigurana,i iako se nisam odjavila od njenog i prijavila kao nezaposlena,meni je zdr.osiguranje prestalo važiti 31.8,kad mi je istekao i rok da se prijavim na hzzo,nema veze što se nisam bila odjavila.Nemoj ići doktoru s takvom iskaznicom,još možeš zaraditi kaznu,sve je to kompjuterski povezano,prije se možda i moglo,ali danas pogotovo ne.Ako ćeš se prijavljivati tj.ako će te poslodavac prijavljivati onda moraš donjeti odjavu s prethodnog osiguranja ,da bi dobio drugu prijavu.

sitbit
08.07.2010., 15:24
Mislim da će skužiti,oni ti utipkaju matični broj osiguranika,i znaju kad ti je istekla i sve...ja sam bila preko mame osigurana,i iako se nisam odjavila od njenog i prijavila kao nezaposlena,meni je zdr.osiguranje prestalo važiti 31.8,kad mi je istekao i rok da se prijavim na hzzo,nema veze što se nisam bila odjavila.Nemoj ići doktoru s takvom iskaznicom,još možeš zaraditi kaznu,sve je to kompjuterski povezano,prije se možda i moglo,ali danas pogotovo ne.Ako ćeš se prijavljivati tj.ako će te poslodavac prijavljivati onda moraš donjeti odjavu s prethodnog osiguranja ,da bi dobio drugu prijavu.

upravo je tu caka, jer sam ja za ovu akademsku godinu dao potvrdu da sam redovni student (od 10.mj 2009. do 10.mj 2010.), a sluzbeno je osiguranje isteklo u 12. mjesecu kad sam diplomirao. i sad pitam: kako hzzo moze znati da sam diplomirao u 12.mjesecu 2010 kada im ja to nisam javio?

zato tak pitam, ovo za klik misa znam. :mig:

prilika
08.07.2010., 17:36
Pa mogu znati jer je sve kompjuterizirano. Oni će sigurno biti obavješteni, pogotovo ako ćeš koristiti zdravstvene usluge, onda će vjerojatno ići provjeravati u HZZO-u. A ti niti u 10 mj. 2010. nećeš moći dobiti obavezno zdravstveno osiguranje kao nezaposlen jer ti je već istekao rok od 3 mjeseca od diplomiranja odnosno završetka školovanja kada si se trebao ići prijaviti na HZZO za obavezno zdravstveno osiguranje. Sigurno će te tražiti potvrdu kada si diplomirao, pa sigurno nećeš moći reći da si diplomirao tek u 9. ili 10. mjesecu 2010. godine

Orleanska I.
08.07.2010., 21:08
Pa mogu znati jer je sve kompjuterizirano. Oni će sigurno biti obavješteni, pogotovo ako ćeš koristiti zdravstvene usluge, onda će vjerojatno ići provjeravati u HZZO-u. A ti niti u 10 mj. 2010. nećeš moći dobiti obavezno zdravstveno osiguranje kao nezaposlen jer ti je već istekao rok od 3 mjeseca od diplomiranja odnosno završetka školovanja kada si se trebao ići prijaviti na HZZO za obavezno zdravstveno osiguranje. Sigurno će te tražiti potvrdu kada si diplomirao, pa sigurno nećeš moći reći da si diplomirao tek u 9. ili 10. mjesecu 2010. godine

Ali ga može netko preko sebe osigurati tj. neki zaposleni član obitelji.

sitbit
09.07.2010., 08:19

ovo s potvrdom me zanimalo, ostalo mi je jasno!! tenks!!

prilika
10.07.2010., 08:07
Zaposleni član obitelji ga je mogao preko sebe osigurati jedino dok je bio na redovnom školovanju kao redovni student i to samo do navršene 26 godine života. Ne može se sada više osigurati preko zaposlenog roditelja jer nije više redoviti student. Sada bi se jedino mogao osigurati ako je u braku, a on nezaposlen, pa ako mu supruga radi, odnosno zaposlena je, da se zdravstveno osigura preko nje, kao supružnik.

vintage
14.07.2010., 23:46
dobri ljudi pomozite...malo sam puno sebi zakomplicirala stvar lijenoscu i neinformiranoscu. prava redovnog studenta sam izgubila ove godine, al mi se status zbog priznavanja ispita nije rijesio do sad. tako da se nisam prijavila na zavod, jer nisam znala za zakonski rok, a i ne bi imala potvrdu od faksa...komplicirano. ..trudna sam i imam brzo termin. sad, koliko sam skuzila, isteklo mi zdravstveno, a ja se nisam prijavila nigdi, ni ista...uf...po ovome sto citam u zakonu, mogla bi se prijavit preko muza, al ne znam kako ni jel se moze...(navrsila taman 27 godina), ili bi mogla sebi placat, al ne znam ni kako se to moze....a kad odem na hzzo ovako isprasit ce me, pa da znam sto me ceka...po nekakvoj bi si osnovi trebala osigurat zdravstveno, jel...nije mi problem platit cu si ga i unatrag...samo da se to rijesi, ako budem imala zdravstveno-imam i naknadu rodiljnu, naravno...pa se novci budu vratili.

souza
19.07.2010., 13:17
Bok! trebam pomoc...

nakon zavrsetka srednje skole upisao sam se na fax kao izvanredni student ali nemam zdravstveno osiguranje zato kaj nisam na vrijeme se prijavio tj oni 30 ili 90 dana kaj to traje i sad vec godinu dana nemam zdravstvenog i iso bih ga napravit pa kaj mi sve treba a nezaposlen sam, radio sam samo na crno..dal moram ic na burzu ... i...kaj mi sve treba i dal mogu uopce to dobit ... sad cu produzit god na faxu...hvala unaprijed!!!

tina1404
20.07.2010., 09:03
Bok! trebam pomoc...

nakon zavrsetka srednje skole upisao sam se na fax kao izvanredni student ali nemam zdravstveno osiguranje zato kaj nisam na vrijeme se prijavio tj oni 30 ili 90 dana kaj to traje i sad vec godinu dana nemam zdravstvenog i iso bih ga napravit pa kaj mi sve treba a nezaposlen sam, radio sam samo na crno..dal moram ic na burzu ... i...kaj mi sve treba i dal mogu uopce to dobit ... sad cu produzit god na faxu...hvala unaprijed!!!

Nema ti burza veze više sa zdravstvenim.Jedino što na burzi dobiješ je besplatni pokaz,i to da ti kao traže zaposlenje,nikakava druga prava....Osim ovi što imaju pravo na nakanadu,ti tu ne spadaš.Trebao si se u roku prijaviti na hzzo,a ti si taj rok prešao,sad imaš više opcija.
1.Da se zaposliš negdje na prijavu, dobivaš automatski zdravstveno,naravno
2.Da si plačaš zdravstveno svaki mjesec,ali moraš platiti i 6 mjeseci unazad,tako da je mislim da je ta opcija najgora
3.Da te netko prijavi,i onda odjavi.onda odeš u hzzo i dobivaš obvezno automatski osiguranje,a možda i dopunsko ako ti prihodi po članu ne prelaze 1560kn.Probaj nači nekog da te prijavi:)

petra_wb
20.07.2010., 16:17
Javljam se ovdje u nadi da ce mi netko pomoci na temelju svog iskustva.
vise ni sama ne znam sta da radim ni sta da mislim :ne zna:

Situacija je ovakva.
Zavrsila sam fax kao redovan student,
i cijelo vrijeme bila sam osigurana na temelju toga sto sam redovan student.
Promociju sam imala sada 29.6.
Teta na salteru kaze da sam se trebala javit u roku od 30 dana kako sam dala zadnji ispit (sto je btw bilo jos negdje krajem 5.mjeseca)
Ja sam najprije mislila da se uopce ne trebam javljat na hzzo jer planiram na jesen nastaviti studij (bolonja, sistem 3+2).
Medjutim, unatoc tome sto necu raditi pauzu u studiranju, ja eto gubim studentska prava pa tako i ovo za zdravstveno.
ali ajde, to i nije toliko problematicno.

Najveca problematika u svemu tome ispada to sto planiram nastaviti studij u inozemstvu, takodjer kao redovan student.
Ali teta na salteru mi je rekla da u slucaju studiranja u inozemstvu nemam pravo na zdravstveno osim ako ga sama ne placam :eek:
Ima ovdje mozda netko tko studira u inozemstvu?
Fakat je tako????

I ako stvarno moram sama placat, koliko to iznosi godisnje?
Znali li netko?

Rina6
22.07.2010., 15:16
Imam i ja tu jedno pitanje.. kako ovi na hzzo-u znaju do kad sam ja imala studentska prava? Ispisala sam se s faksa i na toj potvrdi pise samo datum kad sam ispisana, a ne i do kad su mi vrijedila prava.. i jos nesto, dal se ja mogu sama odjaviti sa tatinog zdravstvenog (tata mi je u mirovini) i sto mi je sve za to potrebno? Hvala..

peggy jo
24.08.2010., 10:33
pozdrav svima
nova sam na forumu pa sve greškice koje napravim molim da mi oprostite
ovako mene zanima dali postoji mogućnost otpisa ili zastare duga za zdravstveno osiguranje. moj prijatelj ima dugovanje prema hzzz još od 2000 godine on inače ima status branitelj i još k tomu je dijabetičar na inzulinu. njemu je rekla tamo neka teta u hzzz da nema pravo zdravstvenog osiguranja jedino preko poljoprivrede pošto je naslijedio zemlju od dijeda. tako da on i dalje ide kod doktora iako nema pravo na putne troškove jer nemože priložit uplatnicu plaćenog hzzz sada mu je stigla opomena za njega sa vrtoglavim iznosom od 23000 kn koje on nema kako da mu pomognem molim za savijet unaprijed hvala

Magda09
26.08.2010., 15:56
pozdrav svima
nova sam na forumu pa sve greškice koje napravim molim da mi oprostite
ovako mene zanima dali postoji mogućnost otpisa ili zastare duga za zdravstveno osiguranje. moj prijatelj ima dugovanje prema hzzz još od 2000 godine on inače ima status branitelj i još k tomu je dijabetičar na inzulinu. njemu je rekla tamo neka teta u hzzz da nema pravo zdravstvenog osiguranja jedino preko poljoprivrede pošto je naslijedio zemlju od dijeda. tako da on i dalje ide kod doktora iako nema pravo na putne troškove jer nemože priložit uplatnicu plaćenog hzzz sada mu je stigla opomena za njega sa vrtoglavim iznosom od 23000 kn koje on nema kako da mu pomognem molim za savijet unaprijed hvala

Po novom zakonu nema zastare ili otpisa duga za zdrastveno osig., jer to spada pod poreznu upravu, mogu mu napraviti ovrhu na primanja ili na ono što posjeduje.Sva dugovanja prema državi mora se platiti, međutim može pokušati napisati žalbu i neka napiše kakva mu je situacija, pa da mu barem kamate otpišu (ako ne sve barem dio),jer kamate će ga pojesti (današnji dug od 23 000 kn je sigurno 2000 god. bilo oko 10 000 kn-glavnice, a ostalo su se nakupile kamate) , tako da se može ograditi da je želio podmiriti dugovanje a da mu nisu izašli u susret.

Mogu mu izaći u susret još da to otplaćuje mjesečno.

kovrcava_mala
09.09.2010., 15:16
pozdrav svima.studiram dva faksa.na jednom redovno,na drugom izvanredno.mislim da ću ove godine izgubiti studentska prava zato jer nisam dala uvijet na drugom faksu.ali sam dopunsko osgirnanje produžila u 5 mj.da li to znači da imam dopunsko osiguranje još godinu dana bez obzira na proomjenu u statusu.i znam za rok od mjesec dana da se moram prijaviti.hvala

Dina0701
10.09.2010., 14:14
evo ovako..meni je ugovor za rad isteko u prvom mj i naravno oni su poslali papire na krivu adresu i ja sam zakasnila nekoliko dana i oni su mi rekli da je nemoguce imat zbog toga zdravstvenu..jos sam i izvanredni student..sad me nesto zabolilo i jedva sam danas uspjela se pregledat bez zdravstvene,a treba mi za ubuduce..zna netko neki nacin na koji se moze dobit jer po svemu di sam se raspitivala zvuci nemoguce..tnx

sweetamber
11.09.2010., 11:33
Imam pitanjce :D
Upisala sam prosle godine faks kao izvanredni student.Na HZZO-u sam sredila zdravstveno tako da su me prijavili po kategoriji F(to je ovo za nezaposlene valjda) po osnovi 00120.
Jel neko zna kaj znaci ova osnova?

I kolko meni vrijedi sada zdravstveno(dal je to ovih 2 godine;i ako je,dal postoji nacin kako produžiti osiguranje bez ovog zapošljavanja na mjesec dana)

Puno hvala!

Sanny497
12.09.2010., 22:33
zna li netko molimm vas koji mi sve dokumenti trebaju za zdravstveno osiguranje poslije zavrsene srednje skole....da bi napravio to zdravstveno....pls odg sta prije hitno je!!!....:s:s:s

lili p.
13.09.2010., 20:49
Tiskanica 2 - odjava od roditelja na kojem si imala prijavu, stara zdravstvena, tiskanica 2 - prijava, osobna iskaznica.

Zikomid
13.09.2010., 21:07
Tiskanica 2 - odjava od roditelja na kojem si imala prijavu, stara zdravstvena, tiskanica 2 - prijava, osobna iskaznica.

Za odjavu člana obitelji je tiskanica 3.

Zikomid
13.09.2010., 21:08
Imam pitanjce :D
Upisala sam prosle godine faks kao izvanredni student.Na HZZO-u sam sredila zdravstveno tako da su me prijavili po kategoriji F(to je ovo za nezaposlene valjda) po osnovi 00120.
Jel neko zna kaj znaci ova osnova?

I kolko meni vrijedi sada zdravstveno(dal je to ovih 2 godine;i ako je,dal postoji nacin kako produžiti osiguranje bez ovog zapošljavanja na mjesec dana)

Puno hvala!

F 120 je nezaposlena osoba po završetku ili prekidu redovitog školovanja. Zdravstveno vrijedi do stjecanja nove osnove osiguranja. Ne mora se produživati, kad iskaznica istekne automatski se izrađuje nova.

sweetamber
14.09.2010., 14:39
F 120 je nezaposlena osoba po završetku ili prekidu redovitog školovanja. Zdravstveno vrijedi do stjecanja nove osnove osiguranja. Ne mora se produživati, kad iskaznica istekne automatski se izrađuje nova.
Hvala puno :D

_Mo
14.09.2010., 15:10
Imam pitanje :D
Kako sad, kao redovni student, s 18 godina(ako je to bitno), vadim zdravstvenu? Nemam pojma ništa o tome, čak niti hint mali. Ispričajte me ako ste već pričali o tome, ne snalazim se baš :)

bravo-ri
14.09.2010., 17:30
Pitanje...Dao sam otkaz ,do 1.7 mi je bio otkazni rok i ujedno prijava na biro i zdravstveno.od 1.7 do 1.8 nisam bio ovdje u Hr pa se nisam prijavio na zdravstveno...znaći trenutno sad nemam zdravstveno.Ženska na šalteru kad sam bio na zdravstvenom kaže nema besplatno ,moraš plaćat 430 kn mjesečno ,i jednokratno odmah uplatiti zaostatke tj za 7 mjesec...Kroz skorije vrijeme počinjem raditi u drugoj firmi.Dali će poslodavac morati platiti tih 430 kn mjesečno od 1.7 do dana stupanja u radni odnos?Hvala

Zikomid
14.09.2010., 21:18
Pitanje...Dao sam otkaz ,do 1.7 mi je bio otkazni rok i ujedno prijava na biro i zdravstveno.od 1.7 do 1.8 nisam bio ovdje u Hr pa se nisam prijavio na zdravstveno...znaći trenutno sad nemam zdravstveno.Ženska na šalteru kad sam bio na zdravstvenom kaže nema besplatno ,moraš plaćat 430 kn mjesečno ,i jednokratno odmah uplatiti zaostatke tj za 7 mjesec...Kroz skorije vrijeme počinjem raditi u drugoj firmi.Dali će poslodavac morati platiti tih 430 kn mjesečno od 1.7 do dana stupanja u radni odnos?Hvala

Poslodavac nema veze s tim.
Iznos se odnosi na Vas osobno. Inače, to što niste bili u RH nije razlog da niste napravili zdravstveno, mogao je bilo tko s Vašim dokumentima.

Zikomid
14.09.2010., 21:22
Imam pitanje :D
Kako sad, kao redovni student, s 18 godina(ako je to bitno), vadim zdravstvenu? Nemam pojma ništa o tome, čak niti hint mali. Ispričajte me ako ste već pričali o tome, ne snalazim se baš :)

Tiskanica 3, potvrda fakulteta i predati u kadrovsku roditelja - ako se radi o osiguranju člana obitelji.

anika30
17.09.2010., 15:42
Nemam zdravstveno vec godinu dana, sad sam trudna i trebam ici kod doktora, da li sama mogu placat zdravstveno, koliko to kosta ili je sada najbolje da odmah odem kod privatnika i tamo placam te preglede...?

Zikomid
18.09.2010., 10:08
Nemam zdravstveno vec godinu dana, sad sam trudna i trebam ici kod doktora, da li sama mogu placat zdravstveno, koliko to kosta ili je sada najbolje da odmah odem kod privatnika i tamo placam te preglede...?

Ima li suprug zdravstveno?

tiina
18.09.2010., 11:30
Pozdrav!
Nakon 20g. boravka vani, trenutno sam u Hrvatskoj do 05.2011.Imam jos vazece z.o. vanjsko (IT), ali moram dok sam ovdje izvrsiti neke preglede i male kirurske intervencije i ostalo a nemam mogucnosti otici van da bih to mogla tamo obaviti besplatno. Molim vas za savjet, mogu li mozda platiti dopunsko z.o.? Sve detaljne info na pm.

emyrtlee
20.09.2010., 12:01
Pozdrav!
Vidim ovdje ima puno pitanja, nazalost imam i ja jedno pa ako ima netko tko mi moze pomoci. Bila sam redovan student ali zbog puno razloga vise ne studiram, prava mi istjecu krajem ovog mjeseca. Isteklo mi dopunsko zdravstveno osiguranje ( bar kak pise na iskaznici ) 16.8. E sad, ja neznam dal oni meni trebaju poslat novu iskaznicu, jer jos nisu, ili ja moram otic tamo nes sredivat ponovo. Velim, meni prava jos uvijek vrijede, i znam da kad prestanu trebam ic to mijenjat u hzzo, ali sada zar mi ne bi trebali samo poslat novu na osnovu toga sto sam jos uvijek kao redovan student? Nije mi jasno zasto vec nije stiglo, da ne bi bilo problema s tim poslije. Da li moze biti problem sto sam promijenila adresu, pa mozda zato ne salju iako neznam kako to uopce znaju ako nisam javila? I da li ja to njima moram javit ili samo idem u onaj hzzo po mjestu koje mi je sad? A kad mi isteknu prava moram donijet tu neku potvrdu il sta vec da bi dobila kao nezaposlena osoba nakon skolovanja? Kako to ide?
Hvala unaprijed na pomoći!

howyesno
20.09.2010., 14:10
Pozdrav!
Vidim ovdje ima puno pitanja, nazalost imam i ja jedno pa ako ima netko tko mi moze pomoci. Bila sam redovan student ali zbog puno razloga vise ne studiram, prava mi istjecu krajem ovog mjeseca. Isteklo mi dopunsko zdravstveno osiguranje ( bar kak pise na iskaznici ) 16.8.

ovako, ja sam nakon faksa pauzirala godinu dana, pa sam bila na burzi i znam da se u roku od 30 dana nakon što izgubiš prava moraš prijaviti na burzu, i onda ćeš preko burze imati osnovno i dopunsko zdravstveno, ako ne ukinu dopunsko preko burze...

emyrtlee
20.09.2010., 23:58
ovako, ja sam nakon faksa pauzirala godinu dana, pa sam bila na burzi i znam da se u roku od 30 dana nakon što izgubiš prava moraš prijaviti na burzu, i onda ćeš preko burze imati osnovno i dopunsko zdravstveno, ako ne ukinu dopunsko preko burze...

a jesi morala donijet nekakvu potvrdu s faksa? i jel istina sto je netko napisao da preko burze mozes dobit besplatan pokaz??
hvala na odgovoru :)

KecZec
21.09.2010., 16:36
Imao bih pitanje za vas, jer vidim da se vi tu dosta kužite u to. Pročitao sam sve postove i mislim da sam donekle shvatio, ali odlučio sam vas ipak još pitati, jer ipak tu ima ljudi koji bolje znaju.
Ja imam 25 godina, nakon srednje škole upisao sam se odmah na fakultet, ali sam ga prekinuo nakon godinu dana, to je bilo 2005. godine. Od tog perioda sam bio na burzi i na hzzo-u gdje sam imao zdravstveno osiguranje za nezaposlene. Prošle godine sam se opet upisao na fakultet, ali sam zaboravio otići u hzzo promijeniti osiguranje na studensko. Sada ću upisati drugu godinu redovitog studija. Imam zdravstvenu iskaznicu koja je istekla 6.10.2009 (a niti to nisam skužio donedavno), a imam i iskaznice dopunskog osiguranja koje redovito stižu, najnovija mi vrijedi od 5. mjeseca ove godine nadalje. Ja nisam siguran, ali mislim da mi zdravstveno za nezaposlene i dalje vrijedi. Na sistematskom fakultetska doktorica mi je rekla da nema veze što je zdravstvena kartica istekla, da mi nisu poslali novu jer su imali problema s plastikom za izradu novih. Sad me zanima par stvari.
1. S obzirom da se ja nisam odmah išao (u roku 30 dana) prebaciti na studentsko osiguranje mogu li ja to sada napraviti kada se upišem u drugu godinu, ili to više uopće ne mogu prebaciti?
2. Ako se ne uspijem prebaciti na studentsko osiguranje, mogu li onda sada dobiti zdravstveno preko roditelja do 26. godine, a od 26. godine da odem srediti sve ispočetka kao redovni student osiguran preko fakulteta?

Puno hvala

Elich San
21.09.2010., 17:10
Pozdrav!
Vidim ovdje ima puno pitanja, nazalost imam i ja jedno .... Isteklo mi dopunsko zdravstveno osiguranje ( bar kak pise na iskaznici ) 16.8. E sad, ja neznam dal oni meni trebaju poslat novu iskaznicu, jer jos nisu, ili ja moram otic tamo nes sredivat ponovo......

za dopunsko ti ne šalju novu karticu nakon isteka stare već moraš u hzzo i ponovno ispunit zahtjev. nakon toga dobiješ karticu na kojoj ne piše do kada vrijedi, ali svake godine moraš obnavljat policu dopunskog osiguranja.

Elich San
21.09.2010., 17:11
Imao bih pitanje za vas, jer vidim da se vi tu dosta kužite u to. Pročitao sam sve postove i mislim da sam donekle shvatio, ali odlučio sam vas ipak još pitati, jer ipak tu ima ljudi koji bolje znaju.
Ja imam 25 godina, nakon srednje škole upisao sam se odmah na fakultet, ali sam ga prekinuo nakon godinu dana, to je bilo 2005. godine. Od tog perioda sam bio na burzi i na hzzo-u gdje sam imao zdravstveno osiguranje za nezaposlene. Prošle godine sam se opet upisao na fakultet, ali sam zaboravio otići u hzzo promijeniti osiguranje na studensko. Sada ću upisati drugu godinu redovitog studija. Imam zdravstvenu iskaznicu koja je istekla 6.10.2009 (a niti to nisam skužio donedavno), a imam i iskaznice dopunskog osiguranja koje redovito stižu, najnovija mi vrijedi od 5. mjeseca ove godine nadalje. Ja nisam siguran, ali mislim da mi zdravstveno za nezaposlene i dalje vrijedi. Na sistematskom fakultetska doktorica mi je rekla da nema veze što je zdravstvena kartica istekla, da mi nisu poslali novu jer su imali problema s plastikom za izradu novih. Sad me zanima par stvari.
1. S obzirom da se ja nisam odmah išao (u roku 30 dana) prebaciti na studentsko osiguranje mogu li ja to sada napraviti kada se upišem u drugu godinu, ili to više uopće ne mogu prebaciti?
2. Ako se ne uspijem prebaciti na studentsko osiguranje, mogu li onda sada dobiti zdravstveno preko roditelja do 26. godine, a od 26. godine da odem srediti sve ispočetka kao redovni student osiguran preko fakulteta?

Puno hvala

za pod broj 1. ti ne znam odgovor, a za broj 2.ne moraš preko roditelja pravit osiguranje jer nije kao prije da nezaposlene osobe imaju preko hzz-a osiguranje. tj i osobe koje nisu na hzz-u mogu ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje ,samo je potrebno otići u hzzo

Zikomid
21.09.2010., 18:31

Puno hvala

1. Možeš i ne moraš mijenjati zdravstveno, no ako promijeniš zdravstveno preko roditelja nećeš plaćati dopunsko jer je za studente besplatno, a za nezaposlene nije.
2. Da, jer preko 26. godine ne možeš biti osiguran preko roditelja.

Doktorica je u pravu, jer se nova iskaznica generira pod istim brojem osigurane osobe i istom osnovom osiguranja, samo je nisi podigao/HZZO je nije poslao.

Zikomid
21.09.2010., 18:35
Pozdrav!
Vidim ovdje ima puno pitanja, nazalost imam i ja jedno pa ako ima netko tko mi moze pomoci. Bila sam redovan student ali zbog puno razloga vise ne studiram, prava mi istjecu krajem ovog mjeseca. Isteklo mi dopunsko zdravstveno osiguranje ( bar kak pise na iskaznici ) 16.8. E sad, ja neznam dal oni meni trebaju poslat novu iskaznicu, jer jos nisu, ili ja moram otic tamo nes sredivat ponovo. Velim, meni prava jos uvijek vrijede, i znam da kad prestanu trebam ic to mijenjat u hzzo, ali sada zar mi ne bi trebali samo poslat novu na osnovu toga sto sam jos uvijek kao redovan student? Nije mi jasno zasto vec nije stiglo, da ne bi bilo problema s tim poslije. Da li moze biti problem sto sam promijenila adresu, pa mozda zato ne salju iako neznam kako to uopce znaju ako nisam javila? I da li ja to njima moram javit ili samo idem u onaj hzzo po mjestu koje mi je sad? A kad mi isteknu prava moram donijet tu neku potvrdu il sta vec da bi dobila kao nezaposlena osoba nakon skolovanja? Kako to ide?
Hvala unaprijed na pomoći!

Svaku promjenu osigurana osoba je obvezna javiti u HZZO. To se odnosi i na promjenu prebivališta/boravka. Znači, trebaš dostaviti osobnu iskaznicu/potvrdu policije na HZZO radi promjene adrese u njihovom inf.programu.

Promjena zdr.iskaznice se radi u roku od 30 dana od prijelaza s redovnog na vanredni studij. Isto se dokazuje indeksom ili potvrdom fakulteta.

bureqq
22.09.2010., 23:52
pozdrav,

imam 24 godine, bio redovan student, nezaposlen, zdravstveno osiguran preko roditelja, završio fakultet 16-og ovog mjeseca...znači od tog dana odnosno dana diplomiranja počinje teći taj rok od 30 dana za odjavljivanje te prijavljivanje kao nezaposlena osoba ? šta mi je sve potrebno/moram napraviti da bi to sredio ?

hvala !

Zikomid
23.09.2010., 09:40
Čl. 6. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 150/08): u roku od 90 dana od isteka školske godine u kojoj je završeno redovito školovanje ili u roku od 30 dana od dana položenog završnog ispita.

Znači 2 su mogućnosti prijave: mjesec dana od 16., odnosno datuma diplome ili 3 mjeseca po završetku školske godine (treba vidjeti na faxu do kojeg datuma računaju školsku godinu, npr. ako je kraj školske godine 31.8. onda je rok do 30.11).

Potrebno je najprije na tiskanici 3 odjaviti zdr.osiguranje preko roditelja (predati zdr.iskaznicu u kadrovsku službu roditelja), a zatim na tiskanici 2 uz potvrdu fakulteta o završetku istog (ili diplomu) i osobnu iskaznicu prijaviti se kao nezaposlena osoba u najbližem HZZO-u prema mjestu prebivališta ili boravišta.

prilika
23.09.2010., 10:16
Zlikomid

Molim vas možete mi odgovoriti na jedno pitanje, vidim da se dosta razumijete u to.

Jučer sam dobila one upute za popunjavanje uplatnica za dopunsko zdravstveno osiguranje. Tamo piše da na uplatnicu za dopunsko treba upisati pod OPIS PLAĆANJA-Premija dopunskog zdravstvenog osiguranja, a ne piše da se upiše koja je to rata po redu i za koji mjesec u godini. Budući da sada prvi puta trebam samo popunjavati tu uplatnicu, zanima me da li da ipak upišem pod OPIS PLAĆANJA da mi je to prva rata za 10. mjesec 2010. Ovo staro dopunsko mi vrijedi do 30.9. i do tada sam imala pravo na besplatno dopunsko kao nezaposlena. Od 1.10.2010. sama počinjem plaćati dopunsko jer je besplatno dopunsko ukinuto za nezaposlene. Već su mi izdali i tu novu policu dopunskog koja mi počinje vrijediti od 1.10. ove godine, to je kao nastavno osiguranje. Zato bi trebala do 1.10. uplatiti prvu ratu od 80 kn. Da li je bolje da prvu ratu uplatim baš 1.10. ili da to uplatim koji dan ranije?

prilika
23.09.2010., 10:27
Imam pitanje u vezi dopunskog zdravstvenog osiguranja. Jučer sam dobila one upute kako se ispunjava uplatnica za dopunsko. U tim uputama piše da se pod OPIS PLAĆANJA samo upiše Premija dopunskog zdravstvenog osiguranja. Da li da tu ipak još upišem da uplaćujem ratu za 10. mjesec 2010. godine i da mi je to prva rata u iznosu od 80 kn? Ovo staro dopunsko mi vrijedi do 30.09.2010 i do sada sam imala pravo na besplatno dopunsko kao nezaposlena. Od 1.10. počinjem sama plaćati dopunsko jer su ukinuli besplatno dopunsko za nezaposlene.

U uputama mi piše da je dospijeće plaćanja 1. u mjesecu. Pa me zanima da li je bolje da uplatim prvu ratu za dopunsko baš 1.10.2010. ili mogu uplatiti i koji dan ranije? Da li se u Fini može plaćati dopunsko bez one provizije od 5 kuna.

Zikomid
23.09.2010., 18:34
Imam pitanje u vezi dopunskog zdravstvenog osiguranja. Jučer sam dobila one upute kako se ispunjava uplatnica za dopunsko. U tim uputama piše da se pod OPIS PLAĆANJA samo upiše Premija dopunskog zdravstvenog osiguranja. Da li da tu ipak još upišem da uplaćujem ratu za 10. mjesec 2010. godine i da mi je to prva rata u iznosu od 80 kn? Ovo staro dopunsko mi vrijedi do 30.09.2010 i do sada sam imala pravo na besplatno dopunsko kao nezaposlena. Od 1.10. počinjem sama plaćati dopunsko jer su ukinuli besplatno dopunsko za nezaposlene.

U uputama mi piše da je dospijeće plaćanja 1. u mjesecu. Pa me zanima da li je bolje da uplatim prvu ratu za dopunsko baš 1.10.2010. ili mogu uplatiti i koji dan ranije? Da li se u Fini može plaćati dopunsko bez one provizije od 5 kuna.

Uplatnicu za dopunsko ispunite točno prema uputi, ne treba ništa dodavati jer se uplate knjiže prema broju police (svaka polica ima svoju analitičku karticu zaduženja i uplata), tako da se uplata ne može pomiješati i knjižiti na neku drugu karticu, odnosno na karticu police koja je istekla.

Bitno je da uplatu ne vršite nakon 1. odnosno nakon roka dospijeća, jer se tada knjiže zatezne kamate. Da li ćete uplatu napraviti prije ili točno na dan dospijeća, ne radi nikakvu razliku na analitičkoj kartici dopunskog osiguranja, odnosno nemate nikakve pogodnosti za raniju uplatu.

U Fini više nema plaćanja dopunskog osiguranja bez provizije, pa preporučam (ako ste u mogućnosti) otvaranje trajnog naloga u banci.