PDA

View Full Version : Zdravstveno osiguranje

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11

prilika
24.09.2010., 09:48
Hvala puno za odgovor. Znači tamo pod Opis plaćanja na uplatnici da upišem samo Premija dopunskog zdravstvenog osiguranja? Ne trebam tu dodati za koji mjesec je uplata za dopunsko i koja je po redu uplaćena rata?

Zikomid
24.09.2010., 09:56
Hvala puno za odgovor. Znači tamo pod Opis plaćanja na uplatnici da upišem samo Premija dopunskog zdravstvenog osiguranja? Ne trebam tu dodati za koji mjesec je uplata za dopunsko i koja je po redu uplaćena rata?

Ne, to nije bitno, jer je broj police sadržan u pozivu na broj i uplatom se automatski zatvara mjesečno zaduženje.

emyrtlee
24.09.2010., 15:33
Hvala svima na odgovorima!

goomb
25.09.2010., 18:23
evo još jednog pitanja u vezi zdravstvenog, siguran sam da je bilo sličnih ali svaka je situacija donekle različita pa pitam opet, ne zamjerite.

uskoro navršavam 26god i još nisam završio fax. upisao sam studij od početka kao izvanredan i nisam imao problema sa zdravstvenim. od proljeća 2007 sam radio skoro 3 godine i bio sam prijavljen preko njih. kada sam prestao raditi prijavio sam se hzzo-u i uredno dobio zdravstveno i dopunsko, koje mi vjerojatno prestaje vrijediti kada napunim 26. kada sam, nakon prekida posla, pitao djelatnicu hzzoa na šalteru do kada mi vrijedi zdravstvena, rekla je - dok se opet ne zaposlite, što mi zvuči kao priličnmo glup odgovor. zdravstvenu sam podigao tek prije koji mjesec jer sam do ove godine valjda samo 2x bio kod doktora - i tamo sam pitao onu tetu koja daje zdravstvene (ul. andrije žaje) do kada mi vrijedi zdravstvena, odgovorila je da nema pojma jer da se to mijenja svako malo. sada me zanima, dan kada napunim 26. godinu, što da radim, odem u područni ured hzzoa tu u kvartu i krenem sa postupkom vađenja nove, krenem na fax po neku potvrdu, što? vidim da ljudi ovdje spominju zdravstvenu koja vrijedi 2.god od 26-28 i da onda prestaje svaka osnova za zdravstveno, međutim mislim da znam par ljudi koji su ju bez zaposlenja i bez redovnog školovanja imali i nakon 28.. što da radim?

hvala unaprijed.

Zikomid
26.09.2010., 10:28
evo još jednog pitanja u vezi zdravstvenog, siguran sam da je bilo sličnih ali svaka je situacija donekle različita pa pitam opet, ne zamjerite.

uskoro navršavam 26god i još nisam završio fax. upisao sam studij od početka kao izvanredan i nisam imao problema sa zdravstvenim. od proljeća 2007 sam radio skoro 3 godine i bio sam prijavljen preko njih. kada sam prestao raditi prijavio sam se hzzo-u i uredno dobio zdravstveno i dopunsko, koje mi vjerojatno prestaje vrijediti kada napunim 26. kada sam, nakon prekida posla, pitao djelatnicu hzzoa na šalteru do kada mi vrijedi zdravstvena, rekla je - dok se opet ne zaposlite, što mi zvuči kao priličnmo glup odgovor. zdravstvenu sam podigao tek prije koji mjesec jer sam do ove godine valjda samo 2x bio kod doktora - i tamo sam pitao onu tetu koja daje zdravstvene (ul. andrije žaje) do kada mi vrijedi zdravstvena, odgovorila je da nema pojma jer da se to mijenja svako malo. sada me zanima, dan kada napunim 26. godinu, što da radim, odem u područni ured hzzoa tu u kvartu i krenem sa postupkom vađenja nove, krenem na fax po neku potvrdu, što? vidim da ljudi ovdje spominju zdravstvenu koja vrijedi 2.god od 26-28 i da onda prestaje svaka osnova za zdravstveno, međutim mislim da znam par ljudi koji su ju bez zaposlenja i bez redovnog školovanja imali i nakon 28.. što da radim?

hvala unaprijed.

Budući da ste osigurani po prestanku radnog odnosa, djelatnica HZZO-a nije dala glup nego točan odgovor. Ako Vam je na iskaznici osnova osiguranja F 115, onda zdravstvena vrijedi do idućeg zaposlenja. Izvanredni studenti ne mogu biti osigurani kao članovi obitelji i tu ne vrijedi pravilo do 26 godine života. Jedino ako Vam na iskaznici piše osnova F 120, F 123, A 208, D 208 ili F 208, tada iskaznica vrijedi do 26 godine.

Naravno da ljudi imaju svakakve iskaznice, jer ne prijavljuju promjene svog statusa, evo ja sam imala primjer osobe koja je došla odjaviti svoje umrlo dijete nakon 2 godine, znači za državu je to dijete bilo živo! Ukoliko imate još neko pitanje možete mi se javiti na pm.

dana69
04.10.2010., 10:36
Dakle danas sam na faksu produljila apsolventsko za jos godinu dana i imam sva prava osim sto su mi rekli da vise ne mogu bit preko faksa osigurana vec radim odjavu/prijavu.
E sad mene zanima na faksu mi ispune sve za odjavu i ja to odnesem u Jukicevu i oni me odjave, a prijavit se navodno moram u Splitu(iz splita sam ali zivim u zagrebu), dali ima ikakve sanse da napravim prijavu tu u zagrebu, jer trenutno nemogu ic dolje u split(financijski i zdravstveni problemi)

Zikomid
04.10.2010., 14:12
Dakle danas sam na faksu produljila apsolventsko za jos godinu dana i imam sva prava osim sto su mi rekli da vise ne mogu bit preko faksa osigurana vec radim odjavu/prijavu.
E sad mene zanima na faksu mi ispune sve za odjavu i ja to odnesem u Jukicevu i oni me odjave, a prijavit se navodno moram u Splitu(iz splita sam ali zivim u zagrebu), dali ima ikakve sanse da napravim prijavu tu u zagrebu, jer trenutno nemogu ic dolje u split(financijski i zdravstveni problemi)

Ukoliko imate prijavljeno prebivalište u St, a boravište u Zg (ili obratno), prijavu/odjavu možete raditi u oba grada, odnosno kako Vam odgovara.

bureqq
04.10.2010., 23:00
Čl. 6. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 150/08): u roku od 90 dana od isteka školske godine u kojoj je završeno redovito školovanje ili u roku od 30 dana od dana položenog završnog ispita.

Znači 2 su mogućnosti prijave: mjesec dana od 16., odnosno datuma diplome ili 3 mjeseca po završetku školske godine (treba vidjeti na faxu do kojeg datuma računaju školsku godinu, npr. ako je kraj školske godine 31.8. onda je rok do 30.11).

Potrebno je najprije na tiskanici 3 odjaviti zdr.osiguranje preko roditelja (predati zdr.iskaznicu u kadrovsku službu roditelja), a zatim na tiskanici 2 uz potvrdu fakulteta o završetku istog (ili diplomu) i osobnu iskaznicu prijaviti se kao nezaposlena osoba u najbližem HZZO-u prema mjestu prebivališta ili boravišta.

hvala na odgovoru

da li moram tu iskaznicu predati u kadrovsku službu roditelja ili mogu s njom i s tom tiskanicom za odjavu sam to ići srediti u HZZO-u ?

Zikomid
05.10.2010., 10:03
hvala na odgovoru

da li moram tu iskaznicu predati u kadrovsku službu roditelja ili mogu s njom i s tom tiskanicom za odjavu sam to ići srediti u HZZO-u ?

Tiskanicu za odjavu mora popuniti i pečatirati pečatom firme kadrovska ili služba koja to radi u firmi. Vi možete uzeti tu tiskanicu i istovremeno napraviti odjavu i prijavu u HZZO. Ili kadrovska radi odjavu, daje Vama tiskanicu odjave, a Vi prijavu. Stvar je dogovora Vas i kadrovske.

bureqq
05.10.2010., 10:28
hvala još jednom !

H&h
05.10.2010., 20:23
Ljudovi, ajde i meni pomognite, pretty please!

Dakle, nakon srednje studirao sam dvije godine u statusu izvanrednog i nisam ništa odjavljivao što se zdravstvenog tiče, niti sam se prijavljivao na burzu. Ove godine upisao sam redovno drugi fakultet. Imam 21 godinu. Da li moram nešto posebno sređivati što se tiče ove dvije godine ili se samo idem prijavljivati kao da sam nakon srednje odmah upisao faks u statusu redovnog?

Također, kome nositi tiskanicu 3 nakon potvrde na fakultetu ako su mi roditelji u mirovini? Mogu li uopće preko nekog od njih biti osiguran u tom slučaju?

Zahvaljujem! :)

Zikomid
05.10.2010., 21:29
Ljudovi, ajde i meni pomognite, pretty please!

Dakle, nakon srednje studirao sam dvije godine u statusu izvanrednog i nisam ništa odjavljivao što se zdravstvenog tiče, niti sam se prijavljivao na burzu. Ove godine upisao sam redovno drugi fakultet. Imam 21 godinu. Da li moram nešto posebno sređivati što se tiče ove dvije godine ili se samo idem prijavljivati kao da sam nakon srednje odmah upisao faks u statusu redovnog?

Također, kome nositi tiskanicu 3 nakon potvrde na fakultetu ako su mi roditelji u mirovini? Mogu li uopće preko nekog od njih biti osiguran u tom slučaju?

Zahvaljujem! :)

Treba srediti zdravstveno unazad dvije godine, javi se u najbliži HZZO.

Tiskanicu 3 nosiš na HZZO i naravno da možeš biti osiguran preko roditelja u mirovini. Pa kako si sad osiguran? Koja osnova osiguranja ti piše na zdr.iskaznici koju imaš?

Kambe
06.10.2010., 11:10
Imam pitanje, nis se ne kuzim u tu administraciju, imam 23 godine i zdravstveno prek stare koja je sad otisla u mirovinu, meni istekla aposlventska prava 1.10. Odjavljena je zdravstvena prek stare itd. E sad, da li se ja trebam prijavit kao nezaposlena osoba i preko toga ici po zdravstveno osiguranje, ili se ne moram prijavljivat u evidenciju nezaposlenih nego nekakva potvrda s faksa ili stajaznam.

riche
06.10.2010., 11:24
Treba ti potvrda s faksa da su ti istekla prava i s njom otiđi u HZZO.

H&h
06.10.2010., 12:24
Treba srediti zdravstveno unazad dvije godine, javi se u najbliži HZZO.

Tiskanicu 3 nosiš na HZZO i naravno da možeš biti osiguran preko roditelja u mirovini. Pa kako si sad osiguran? Koja osnova osiguranja ti piše na zdr.iskaznici koju imaš?

D208, piše da vrijedi do polovice iduće godine.

Gledam tu tiskanicu 3, nositelj osiguranja je onda valjda moj otac jer preko njega sam bio do sad... A što napišem pod 'obveznik uplate dopronosa'?

Eh, birokracija.

Zikomid
06.10.2010., 14:19
D208, piše da vrijedi do polovice iduće godine.

Gledam tu tiskanicu 3, nositelj osiguranja je onda valjda moj otac jer preko njega sam bio do sad... A što napišem pod 'obveznik uplate dopronosa'?

Eh, birokracija.

Iskaznica prestaje važiti onog trenutka kad se promijeni status osigurane osobe, a izrađuje se na 4 godine. Znači tvoja iskaznica je prestala važiti prijelazom na izvanredni studij.

Npr. osoba može umrijeti a iskaznica mu važi još 3 godine, što onda ne treba odjaviti iskaznicu? Nije birokracija, već je greška osiguranika, koji su obvezni prijaviti svaku promjenu statusa osigurane osobe u roku od 15 dana.

Na tiskanici 3 piše koje dijelove popunjava osiguranik (to popuni), a koje dijelove HZZO (to će popuniti službenik HZZO-a).

D208 je član obitelji umirovljenika. Ti si rekao da su oba roditelja umirovljenici.

Kambe
06.10.2010., 15:34
Treba ti potvrda s faksa da su ti istekla prava i s njom otiđi u HZZO.

e bio sam i nes su mi rekli da se onda trebam prijavit kao nezaposlen tak da nemam pojma vise sta, ono tolko kompliciraju, na jednom mjestu kazu jedno, na drugom drugo itd.

H&h
06.10.2010., 15:34
Nisam odjavljivao iskaznicu jer sam planirao u kratkom roku prijeći na redovno, ali to se nije, nažalost, dogodilo. Možda da je procedura odjavljivanja jednostavnija (internet, anyone?) bi više ljudi odjavljivalo. Dok pogledam na te tiskanice smuči mi se istog trena...

Uglavnom, sad sam bio tamo, nisam spominjao da sam bio dvije godine izvanredan i stvar je riješena. Tip u stanovitoj sobi 2 mi je rekao da ne moram ništa predavati i da sam osiguran dok god sam redovan student, samo sam potvrdu o statusu dao radi dopunskog osiguranja.

Zikomid
06.10.2010., 15:36
e bio sam i nes su mi rekli da se onda trebam prijavit kao nezaposlen tak da nemam pojma vise sta, ono tolko kompliciraju, na jednom mjestu kazu jedno, na drugom drugo itd.

A u čemu je problem što ćeš imati osiguranje kao nezaposlena osoba? To je jedina mogućnost, tiskanica 2, potvrda od faksa, odjava od mame, osobna iskaznica i pravac u HZZO. Rok je 30 dana od gubitka statusa studenta.

Zikomid
06.10.2010., 15:38
Nisam odjavljivao iskaznicu jer sam planirao u kratkom roku prijeći na redovno, ali to se nije, nažalost, dogodilo. Možda da je procedura odjavljivanja jednostavnija (internet, anyone?) bi više ljudi odjavljivalo. Dok pogledam na te tiskanice smuči mi se istog trena...

Uglavnom, sad sam bio tamo, nisam spominjao da sam bio dvije godine izvanredan i stvar je riješena. Tip u stanovitoj sobi 2 mi je rekao da ne moram ništa predavati i da sam osiguran dok god sam redovan student, samo sam potvrdu o statusu dao radi dopunskog osiguranja.

Internet procedura postoji, ali za pravne osobe.

Prešućivanje statusa osigurane osobe je kažnjivo.

wonderland
07.10.2010., 00:12
Moje pitanjce :)
Radila sam na određeno, nakon toga se u zakonskom roku prijavila na hzzo kao nezaposlena. Podižem li sada novu zdravstvenu iskaznicu na hzzo-u kao nekada, ili je riječ o novim trajnim iskaznicama, pa je moram tražiti od bivšeg poslodavca (radila sam kratko pa mi nije stigla biti dostavljena iskaznica po osnovi zaposlene osobe)? :confused:

prale
07.10.2010., 01:03
Prije 15 dana sam napunio 26 godina, ali pošto sam imao problema sa srcem, još uvijek sam redovan student, ali samo do 15. 10. 2010. Nakon toga pišem zamolbu da mi ponovno odobre zamrzavanje godine, za koju pretpostavljam da će mi odobrit, ali ne mogu biti siguran. Pravnica u tatinoj firmi mi je napravila odjavu, jer više ne mogu biti osiguran kao član obitelji. Sada me zanima koje su moje mogućnosti i što dalje trebam činiti?

Zikomid
07.10.2010., 09:57
Prije 15 dana sam napunio 26 godina, ali pošto sam imao problema sa srcem, još uvijek sam redovan student, ali samo do 15. 10. 2010. Nakon toga pišem zamolbu da mi ponovno odobre zamrzavanje godine, za koju pretpostavljam da će mi odobrit, ali ne mogu biti siguran. Pravnica u tatinoj firmi mi je napravila odjavu, jer više ne mogu biti osiguran kao član obitelji. Sada me zanima koje su moje mogućnosti i što dalje trebam činiti?

U roku od 30 dana od navršenih 26 godina, javiti se u HZZO s tiskanicom 2, indeksom (ili potvrdm faxa) i osobnom iskaznicom. Tatina firma mora napraviti odjavu prije toga.

Moje pitanjce :)
Radila sam na određeno, nakon toga se u zakonskom roku prijavila na hzzo kao nezaposlena. Podižem li sada novu zdravstvenu iskaznicu na hzzo-u kao nekada, ili je riječ o novim trajnim iskaznicama, pa je moram tražiti od bivšeg poslodavca (radila sam kratko pa mi nije stigla biti dostavljena iskaznica po osnovi zaposlene osobe)? :confused:

Trajne iskaznice su plave boje, a ovu crvenu dižeš kao prije.

Kambe
07.10.2010., 10:14
nije mi jasno, sta im treba tolko dugo za izdavanje zdravstvene iskaznice, 2-4 mjeseca?

Zikomid
07.10.2010., 10:27
nije mi jasno, sta im treba tolko dugo za izdavanje zdravstvene iskaznice, 2-4 mjeseca?

Do izdavanja iskaznice vrijedi tiskanica koja se dobije.

Kambe
07.10.2010., 10:32
Do izdavanja iskaznice vrijedi tiskanica koja se dobije.

pa nije bas prakticna za nosit okolo lol

Zikomid
07.10.2010., 10:40
pa nije bas prakticna za nosit okolo lol

To se slažem s Vama.

Međutim, zdr.iskaznice se izrađuju na jednom mjestu za cijelu Hrvatsku, pa ih treba podijeliti po lokalnim HZZO-ima, pa HZZO krajnjem korisniku, a ljudi u međuvremenu naprave novu odjavu i prijavu, itd., itd.

wonderland
07.10.2010., 11:05
Trajne iskaznice su plave boje, a ovu crvenu dižeš kao prije.

Hvala na odgovoru. :) I svjesna sam bedastog pitanja, ali... kako ja znam da će me čekati crvena na hzzo-u, a ne plava trajna kod bivšeg poslodavca ili gdje već? :D

bubolina_3232
09.10.2010., 12:29
Lijepi pozdrav!

Evo, moje pitanje je identično kao i od Misery.

Naime, navršila sam 26 godina a od toga je prošlo mjesec i deset dana.
Nisam još prebacila osiguranje s roditelja na faks (u firmi od roditelja su me odjavili).
Zanima me, ako je netko bio u istoj situaciji - jeste li izgubili prava zato što je prošlo više od mjesec dana od navršenih 26 godina?

Molim vas za pouzdan odgovor.:s
Dobila sam par skroz oprečnih odgovora...

Hvala unaprijed svima!

Bilješka20
09.10.2010., 17:47
Pozdrav, izgubila sam zdravstvenu i ne radim već duže vrijeme. Znam da je ne mogu sad izvaditi jer ne radim, tako su mi rekli pa kad se zaposlim jel moram biti prijavljena na burzu da bi je mogla izvaditi ili ne trebam

Zikomid
10.10.2010., 10:00
Pozdrav, izgubila sam zdravstvenu i ne radim već duže vrijeme. Znam da je ne mogu sad izvaditi jer ne radim, tako su mi rekli pa kad se zaposlim jel moram biti prijavljena na burzu da bi je mogla izvaditi ili ne trebam

Izgubili ste zdravstvenu iskaznicu nezaposlene osobe ili zdravstvenu iskaznicu iz prethodnog radnog odnosa koja je odjavljena?

Lijepi pozdrav!

Evo, moje pitanje je identično kao i od Misery.

Naime, navršila sam 26 godina a od toga je prošlo mjesec i deset dana.
Nisam još prebacila osiguranje s roditelja na faks (u firmi od roditelja su me odjavili).
Zanima me, ako je netko bio u istoj situaciji - jeste li izgubili prava zato što je prošlo više od mjesec dana od navršenih 26 godina?

Molim vas za pouzdan odgovor.:s
Dobila sam par skroz oprečnih odgovora...

Hvala unaprijed svima!

Još imaš vremena da se prijaviš i budeš nositelj svog osiguranja. Postoje i druge osnove osiguranja koje nisu vezane uz rok prijave, tako da je moguće osigurati se i na druge načine. Nisu svi rokovi i sve osnove vezane uz 26 godina.

Zašto želiš propustiti zakonski rok?!

Bilješka20
10.10.2010., 13:42
Izgubili ste zdravstvenu iskaznicu nezaposlene osobe ili zdravstvenu iskaznicu iz prethodnog radnog odnosa koja je odjavljena?

Radila sam i odmah nakon par dana kada sam dala otkaz sam izgubila te se prije toga odjavila

my fair lady
10.10.2010., 18:22
moja situacija:
ove godine sam odustala od faksa. zdravstveno imam preko mame. prijavila sam se na burzu i žena mi je rekla da si moram zdravstveno sredit. što mi sve treba da odjavim? i nakon što odjavim što mi treba da se opet prijavim i gdje?

bubolina_3232
10.10.2010., 19:59
Još imaš vremena da se prijaviš i budeš nositelj svog osiguranja. Postoje i druge osnove osiguranja koje nisu vezane uz rok prijave, tako da je moguće osigurati se i na druge načine. Nisu svi rokovi i sve osnove vezane uz 26 godina.

Zašto želiš propustiti zakonski rok?!

Ne ne, ne želim ja propustiti zakonski rok, upravo suprotno, ja se bojim da sam zakasnila, budući da je prošlo mjesec i pol od mog 26og rođendana, odjavljena sam iz tatine firme,a nisam prijavljena na faks jer su mi upravo trebali produžiti prava (30.09) a nisu još, trebali bi ovaj tjedan.

Dakle, moj strah je bio da li će biti problem što je prošlo 30 dana od navršenih 26 god i da neću moći prebaciti osnovu osiguranja na Fakultet..

Upozorenja za rok od 30 dana nakon prestanka stud. prava pišu na više mjesta, ali ovo za navršenih 26 nisam našla..

Znam više osoba koje su u sličnoj situaciji, no jedina ja brinem :ne zna:

Zikomid
11.10.2010., 10:47
Radila sam i odmah nakon par dana kada sam dala otkaz sam izgubila te se prije toga odjavila

Ako je izgubljena odjavljena zdr.iskaznica (iz radnog odnosa) a niste se javili u HZZO u roku od 30 dana po odjavi, izgubili ste pravo na besplatno zdr.osiguranje.
Ako je izgubljena zdr.iskaznica koja je napravljena nakon odjave iz radnog odnosa, onda se možete javiti u HZZO jer se nova iskaznica može napraviti po gubitku.

Ako ste izgubili pravo na zdr.osiguranje jer se niste javili u roku, možete se besplatno osigurati preko supruga (ako ga imate), ili uz plaćanje do stjecanja novog statusa (npr. zaposlenja), s time da morate platiti unazad do datuma kad ste prestali imati zdr.osiguranje.

Zikomid
11.10.2010., 10:50
moja situacija:
ove godine sam odustala od faksa. zdravstveno imam preko mame. prijavila sam se na burzu i žena mi je rekla da si moram zdravstveno sredit. što mi sve treba da odjavim? i nakon što odjavim što mi treba da se opet prijavim i gdje?

Osoba koja je odustala od faksa ne može biti osigurana kao član obitelji. Rok za promjenu osiguranja je 30 dana od ispisa s faksa - za odjavu zdr.iskaznicu predati u firmu roditelja, a ako roditelj ne radi ili je u mirovini, za odjavu na HZZO treba: tiskanica 3, zdr.iskaznica, potvrda faksa (ili indeks), a za prijavu tiskanica 2, potvrda faksa, osobna iskaznica na uvid.

flegma
11.10.2010., 11:05
Prije dvije godine izgubio sam studentska prava te kako više nisam bio redovan student trebalo se odjaviti od roditelja i prijaviti kao nezaposlen. Na HZZO-u su mi rekli da me oni ne mogu odjaviti već da se to mora napraviti u firmi od roditelja preko kojeg sam prijavljen. u firmi su me i odjavili i prijavili, ali ne znam pokojoj osnovi (na iskaznici piše F 123). Uglavnom zdravstvena iskaznica mi ističe krajem mjeseca, u međuvremenu sam i diplomirao, ali sam još uvijek nezaposlen. Da li se sad ponovno treba odjavljivati i prijavljivati kao nezaposlen?

Zikomid
11.10.2010., 11:44
Prije dvije godine izgubio sam studentska prava te kako više nisam bio redovan student trebalo se odjaviti od roditelja i prijaviti kao nezaposlen. Na HZZO-u su mi rekli da me oni ne mogu odjaviti već da se to mora napraviti u firmi od roditelja preko kojeg sam prijavljen. u firmi su me i odjavili i prijavili, ali ne znam pokojoj osnovi (na iskaznici piše F 123). Uglavnom zdravstvena iskaznica mi ističe krajem mjeseca, u međuvremenu sam i diplomirao, ali sam još uvijek nezaposlen. Da li se sad ponovno treba odjavljivati i prijavljivati kao nezaposlen?

Ne treba, jer kategorija osiguranja ostaje ista (F), jedino bi se promijenila osnova osiguranja iz 123 (osiguranje po prekidu redovitog školovanja) u 120 (po završetku školovanja). To se može, ali i ne mora korigirati.
Ovom iskaznicom se možeš koristiti do zaposlenja.

Ne ne, ne želim ja propustiti zakonski rok, upravo suprotno, ja se bojim da sam zakasnila, budući da je prošlo mjesec i pol od mog 26og rođendana, odjavljena sam iz tatine firme,a nisam prijavljena na faks jer su mi upravo trebali produžiti prava (30.09) a nisu još, trebali bi ovaj tjedan.

Dakle, moj strah je bio da li će biti problem što je prošlo 30 dana od navršenih 26 god i da neću moći prebaciti osnovu osiguranja na Fakultet..

Upozorenja za rok od 30 dana nakon prestanka stud. prava pišu na više mjesta, ali ovo za navršenih 26 nisam našla..

Znam više osoba koje su u sličnoj situaciji, no jedina ja brinem :ne zna:

Ako nisi diplomirala, a navršila si 26 godina, trebala si se u roku od 30 dana od navršenih 26 godina javiti u HZZO za promjenu osnove osiguranja.

Sad se javi u evidenciju studija (kažeš da je mjesec i pol od rođendana) jer možeš biti osigurana preko fakulteta dok ne diplomiraš. Preko roditelja više ne možeš biti osigurana.

Čl. 10. Zakona o obveznom zdr.osiguranju (Narodne novine 150/2008):
Djeca osiguranika iz članka 8. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status
člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na redovitom
srednjem, odnosno visokom obrazovanju prema propisima o redovitom školovanju u
Republici Hrvatskoj, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene
26. godine života.
Pod redovitim obrazovanjem u smislu stavka 1. ovoga članka smatra se obrazovanje
do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog
studija.

prilika
12.10.2010., 09:28
Zlikomid

Imam pitanje za vas. Mama je prijavljena na obavezno zdravstveno kao umirovljenik još 4.6.2010. Zdravstvena iskaznica još uvijek nije gotova, iako su mi rekli da će je poslati na kućnu adresu kada bude gotova. Prošli tjedan sam zvala u HZZO u Klovićevu u Zagrebu i rekli su mi da još nije niti izdan nalog za izdavanje zdravstvene iskaznice i da mora čekati još najmanje dva do tri mjeseca. Rekli su mi i da su doktori upoznati sa ovom situacijom i da ona i dalje može koristiti onaj papir prijave na zdravstveno koji ima još od 6. mjeseca. Taj papir nije ništa produžavala.

Zanima me je li to uobičajeno da umirovljenici više od pola godine čekaju na izradu nove zdravstvene iskaznice? Mama je u mirovini od 22.5.2010. i trebala bi dobiti prvi puta zdravstvenu iskaznicu kao umirovljenik. Hoće li ona onda dobiti novu plavu zdravstvenu iskaznicu sa čipom, pa zato tako dugo čeka na izdavanje nove zdravstvene iskaznice? Meni je prošle godine u 10. mjesecu kao nezaposlenoj ona obična crvena zdravstvena iskaznica bila gotova već za mjesec i pol i sama sam otišla po nju. Za umirovljenike su rekli da šalju poštom.

bubolina_3232
12.10.2010., 21:23
Ako nisi diplomirala, a navršila si 26 godina, trebala si se u roku od 30 dana od navršenih 26 godina javiti u HZZO za promjenu osnove osiguranja

U HZZO-u su mi rekli da ne postoji rok od 30 dana nakon navršenih 26. Da može proći i više vremena, no u periodu dok se ne prebaci osnova osiguranja na fakultet jednostavno osoba nema zdr. osiguranje.

Zikomid
13.10.2010., 10:34
U HZZO-u su mi rekli da ne postoji rok od 30 dana nakon navršenih 26. Da može proći i više vremena, no u periodu dok se ne prebaci osnova osiguranja na fakultet jednostavno osoba nema zdr. osiguranje.

Navela sam ti članak zakona koji je na snazi. I popis osnova osiguranja je na stranicama HZZO-a.

Zdr.osiguranje je obvezno i ne postoji mogućnost biti bez osiguranja.

Ti postupi kako smatraš da treba. Moji su odgovori u skladu s važećim propisima i radnim iskustvom.

zoya85
13.10.2010., 13:49
Pozdrav svima.

Ovako, imam pitanje. Vjerojatno prelazim na izvanredni studij i u HZZO-u mi je rečeno da moram nabaviti tiskanicu, ovjerenu žigom firme gdje roditelj radi, kako bi odjavila zdravstveno osiguranje koje sam imala preko roditelja i regulirala osiguranje kao nezaposlena osoba.

Sad me zanima, gdje mogu nabaviti tiskanicu. Dakle, da li je u kupim u nekoj knjižari ili odmah dobijem u firmi.

Druga stvar se odnosi na pitanje dodatka na plaću roditelja, dok se dijete školuje. Do kada on vrijedi? Ja ću uskoro navršiti 26 godina. Moj otac također navodno prima taj dodatak kad se školujem i čula sam da prelaskom na izvanredni studij tj. na osiguranje kao nezaposlena osoba, roditelj može izgubiti i oko 1500 kuna plaće.
Da li netko zna nešto o tome?:ne zna: Zahvaljujem.:)

prilika
13.10.2010., 14:56
Tiskanice se kupuju u Narodnim novinama. Nema ih za kupiti u svakoj knjižari. Nekada se dobiju i u područnom uredu HZZO kada se dođeš prijaviti kao nezaposlena, a za odjavu možda ih već imaju u firmi od tvojeg roditelja. Za svaki slučaj bolje odmah kupiti tiskanice koje trebaš u Narodnim novinama. To nije skupo, jedna tiskanica je možda oko 1 kunu ili čak i manje. Jedino trebaš znati točno koju tiskanicu tražiš, ali znati će ti pomoći i prodavačice u Narodnim novinama.

zoya85
13.10.2010., 15:34
Hvala na brzom odgovoru, kupit ću tiskanicu u NN.:mig:

Za ovo ostalo (dodatak na plaću roditelja/koliki je i sl.) moram se raspitati, jer vjerojatno nije svugdje isto uređeno.

prilika
13.10.2010., 15:59
Za ovo ostalo ti ne znam točno reći. Ali mislim da ti i kao nezaposlena možeš biti porezna olakšica roditelja kao uzdržavani član. Jedino ako primaš novčanu naknadu s burze, onda ne možeš biti uzdržavani član i porezna olakšica roditelju. Barem je tako bilo prošle godine, znam da sam čitala nešto o tome. Jedino što su sada uglavnom ukinuli porezne olakšice, tipa računi od obavljenih privatnih zdravstvenih usluga, dopunsko zdravstveno osiguranje. Možda je ovo još i ostalo. Ako nisi do sada nikada radila, odnosno nemaš 9. mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine, onda ionako nemaš pravo na novčanu naknadu sa burze.

A za zdravstveno najbolje bi bilo da što prije to riješiš da ti ne prođe rok od 30 dana od dana isteka studentskih prava. Prvo napraviš odjavu od roditelja u njegovoj firmi i onda sa tom odjavom ideš u područni ured HZZO-a po mjestu stanovanja. Predaš im tu odjavu i oni te prijave kao nezaposlenu osobu na obavezno zdravstveno osiguranje. Na burzu se ne moraš prijavljivati, ako ne želiš, neće te to ništa pitati. Ako nisi do sada nikada radila i nemaš radnog staža, onda te neće niti tražiti da pokažeš radnu knjižicu na HZZO-u. Nezaposlenima koji dolaze iz radnog odnosa traže radnu knjižicu na uvid. Jedino što sada više nećeš imati pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje jer su to ukinuli ove godine za nezaposlene. Ali ako hoćeš možeš si sama to uplaćivati, to je 80 kn mjesečno. Ako ti je po članu obitelji prihod manji od 1500 kn mjesečno, jedino u tom slučaju imaš pravo na besplatno dopunsko osiguranje i moraš donijeti potvrdu o prihodu u Područni ured HZZO.

zoya85
13.10.2010., 21:46
@Prilika, stvarno koristan post.:top:

Još samo jedno pitanjce oko eventualnih poraznih olakšica nezaposlenih uzdržavanih članova i sl. Gdje bi se mogla o tome konkretno informirati?
Da li da tražim u NN ili nazovem neki centar?

banarama
13.10.2010., 23:21
pozdrav svima...
prosle akademske godine 09/10 istekao mi je status redovitog studenta,cijelo vrijeme bio sam osiguran preko firme roditelja.ove godine tocnije 7.10 napunio sam 26 godina i odjavio se 20 dana prije rođendana..sad cu upisati ponovno vanredno dok ne diplomiram(nadam se ove akademske godine :))...sto mi treba kako bih ostvario z.o?..zasad imam potvrdu o odjavi iz firme roditelja..:ne zna:..puno hvala

zoya85
14.10.2010., 12:44
pozdrav svima...
prosle akademske godine 09/10 istekao mi je status redovitog studenta,cijelo vrijeme bio sam osiguran preko firme roditelja.ove godine tocnije 7.10 napunio sam 26 godina i odjavio se 20 dana prije rođendana..sad cu upisati ponovno vanredno dok ne diplomiram(nadam se ove akademske godine :))...sto mi treba kako bih ostvario z.o?..zasad imam potvrdu o odjavi iz firme roditelja..:ne zna:..puno hvala

Ovako...Budući da imaš potvrdu o odjavi iz firme, mislim da bi s tim trebao otići na HZZO, tvog mjesta prebivališta, gdje ćeš dobiti zdravstveno osiguranje, jer se sada tretiraš kao nezaposlena osoba, ali još trebaš nabaviti potvrdu da si bio redovni student i da su ti studentska prava istekla.
Ja sam primjerice na faksu uzela dva para potvrda, jednu za odjavu zdravstvenog osiguranja, drugu radi reguliranja zdravstvenog osiguranja. Na obje potvrde sam napisala da sam redovni student (ne izvanredni!) i napisala da je to bilo u toj i toj akademskoj godini, a na dnu potvrde sam naznačila da su studentska prava prestala npr.30.09.2010.

Njima u HZZO-u u biti treba potvrda da si bio redovni student i da su ti studentska prava prestala te da naznačiš točni datum kada je to bilo. Uzmeš tu potvrdu i potvrdu o odjavi iz firme roditelja.

Btw. čitam okolo postove na sličnim temama i svi kažu da se nešto "odjavljuju" prije 26-og rođendana.:ne zna:
U čemu je stvar, radi li se o nekoj zakonskoj obvezi? :

Zikomid
14.10.2010., 16:09
[Btw. čitam okolo postove na sličnim temama i svi kažu da se nešto "odjavljuju" prije 26-og rođendana.:ne zna:
U čemu je stvar, radi li se o nekoj zakonskoj obvezi? :[/QUOTE]

Prije par postova navela sam članak Zakona koji daje odgovor na ovo pitanje.
Bit je u tome što osoba ne može biti beskonačno osigurana kao član obitelji, znači možeš studirati i nakon 30-te godine, ali osigurana kao član obitelji može max do 26. godine i to ako si redoviti student.

banarama
14.10.2010., 16:39
zoya citajuci malo forum skuzio sam da sam se trebao odjaviti jos prosle godine u krajem 9 kad su mi istekla prava redovitog studenta..sad ako pitam potvrdu ovi na referadi ce samo zaokruziti vanredni bez obzira sto ja napisao..znaci bio sam osiguran preko roditelja cijelu ovu akodemsku godinu kao neredoviti student:zubo:..datum isteka redovitog sudija je 30.09.09!
mislim da sam izgubio pravo na zdravstveno..:(..ili ima neke nade još?...

prilika
14.10.2010., 18:47
zoya85

U vezi poreznih olakšica kao uzdržavani nezaposleni član obitelji, to trebaš pitati u Poreznoj upravi po mjestu stanovanja. Pitaj svoje roditelji, oni to sigurno znaju jer su u Poreznu upravu otišli predati prijavu za godišnji povrat poreza. Mislim da možeš pitati i telefonom u Poreznu upravu. Ako si iz Zagreba Porezna uprava je u Novom Zagrebu, uz tramvajsku prugu, jednu tramvajsku stanicu iza shopping centra Avenue Mall.

zoya85
15.10.2010., 17:56
@banarama, mislim da možeš dobiti zdravstveno kao nezaposlena osoba.

Na jednoj stranici za izvanredne studente sam pronašla ovaj podatak:
"Ako propustite rok, problem mozete rijesiti tako da se fiktivno zaposlite na mjesec dana (firma vas zaposli i prijavi za zdravstveno, a vi im platite iznos doprinosa za zdravstveno). Nakon mjesec dana se odjavite i ponovo vam tece rok od trideset dana da u tom roku sredite zdravstveno kao izvanredni student."

Tebi bi bilo najbolje da se informiraš telefonom u HZZO-u. Reći će ti sve što te zanima i najbolje je da ne propuštaš srediti si zdravstveno.:mig:

@Prilika, hvala budem se opširnije informirala u poreznoj. Većina odgovora koje nisam znala se sadrži u gore navedenoj odredbi koju je navela Zikimod.

Kratka Kavica
18.10.2010., 11:01
Pozdrav, trebala bih savjet.

Želim se odjaviti iz burze rada, a potrebno mi je zdrastveno osiguranje. Trenutno sam zdrastveno osigurana , osigurala sam se kad sam se prijavila na burzu.

Dali cu ispisivanjem iz burze izgubiti pravo na zdrastveno osiguranje?

Nisam udana, nisam prijavljena na socijalno, ne školujem se.

Molim vas da mi odgovorite jer mi je dosta hitno. Hvala :top:

Zikomid
18.10.2010., 14:36
Pozdrav, trebala bih savjet.

Želim se odjaviti iz burze rada, a potrebno mi je zdrastveno osiguranje. Trenutno sam zdrastveno osigurana , osigurala sam se kad sam se prijavila na burzu.

Dali cu ispisivanjem iz burze izgubiti pravo na zdrastveno osiguranje?

Nisam udana, nisam prijavljena na socijalno, ne školujem se.

Molim vas da mi odgovorite jer mi je dosta hitno. Hvala :top:

Burza i zdravstveno osiguranje nisu ni u kakvoj svezi. Zdr.osiguranje se ostvaruje prijavom u zakonskim rokovima na HZZO i ne postoji uvjet prijave na burzu da bi se imalo zdr.osiguranje.

optimistic girl
18.10.2010., 22:25
ove godine sam upisala fakultet nakon 1 godine pauziranja.. imam 20 god.. i sad me zanima dal mi se bolje prijavit prek faksa za zdravstveno il prek roditelja? šta ima manje papirologije?

Zikomid
19.10.2010., 20:30
ove godine sam upisala fakultet nakon 1 godine pauziranja.. imam 20 god.. i sad me zanima dal mi se bolje prijavit prek faksa za zdravstveno il prek roditelja? šta ima manje papirologije?

Ako se radi o redovitom studiju ne postoji odabir osiguranja - jedina opcija je osiguranje preko roditelja. Papirologija je količinski ista.

optimistic girl
19.10.2010., 22:28
Ako se radi o redovitom studiju ne postoji odabir osiguranja - jedina opcija je osiguranje preko roditelja. Papirologija je količinski ista.

aha, ok.. samo još jedno pitanjce.. dali moram otići ja sama se odjavit prije nego me tata prijavi preko sebe ili to sve obavlja njegova firma?

Zikomid
20.10.2010., 10:02
aha, ok.. samo još jedno pitanjce.. dali moram otići ja sama se odjavit prije nego me tata prijavi preko sebe ili to sve obavlja njegova firma?

Kako si uopće osigurana? Napiši mi osnovu osiguranja s iskaznice.

optimistic girl
20.10.2010., 16:52
Kako si uopće osigurana? Napiši mi osnovu osiguranja s iskaznice.

ovako..trenutno sam prijavljena prek hzzo-a il čega već jer sam prijavljena na burzi bila... i sad sam upisala redovno faks i trebam se prek tate prijavit.. i sad neznam koji je postupak.. potvrdu s faksa i popunjenu tiskanicu nosim gdje... dal zaokružujem odjava il prijava il kaj... il i jedno i drugo..

Zikomid
20.10.2010., 18:09
ovako..trenutno sam prijavljena prek hzzo-a il čega već jer sam prijavljena na burzi bila... i sad sam upisala redovno faks i trebam se prek tate prijavit.. i sad neznam koji je postupak.. potvrdu s faksa i popunjenu tiskanicu nosim gdje... dal zaokružujem odjava il prijava il kaj... il i jedno i drugo..

Aha, onda za odjavu tiskanica 2 -odjava, vraća se zdr.iskaznica a prijava tiskanica 3, potvrda s faksa, osobna iskaznica. Tiskanica 3 mora biti pečatirana u firmi gdje tata radi. Može ti odnijeti osoba koja to radi u firmi ili sama možeš odnijeti i odjavu i prijavu u HZZO (najbliži prema mjestu prebivališta ili boravišta). Stvar je dogovora između tebe i tatine firme.

optimistic girl
20.10.2010., 22:34
Aha, onda za odjavu tiskanica 2 -odjava, vraća se zdr.iskaznica a prijava tiskanica 3, potvrda s faksa, osobna iskaznica. Tiskanica 3 mora biti pečatirana u firmi gdje tata radi. Može ti odnijeti osoba koja to radi u firmi ili sama možeš odnijeti i odjavu i prijavu u HZZO (najbliži prema mjestu prebivališta ili boravišta). Stvar je dogovora između tebe i tatine firme.

aha, ok... hvala ti puno :)

alpa11
21.10.2010., 08:11
Danas sam doznala da mi poslodavac nije uplatio doprinose HZZO-u posljednja tri mjeseca. Mogu li i dalje ići kod stomatologa i liječit se uz olakšicu HZZO-a u ovom statusu quo dok se ne riješe ti zaostatci od strane poslodavca?

Zikomid
21.10.2010., 09:41
Danas sam doznala da mi poslodavac nije uplatio doprinose HZZO-u posljednja tri mjeseca. Mogu li i dalje ići kod stomatologa i liječit se uz olakšicu HZZO-a u ovom statusu quo dok se ne riješe ti zaostatci od strane poslodavca?

Uplata doprinosa nema veze s ostvarivanjem prava osigurane osobe (jedino ako se radi o samome poslodavcu, npr. obrtniku, tada mu se neka prava ograničavaju). Poslodavac je obveznik uplate doprinosa, a ne osiguranik, te se njega zakonski obvezuje za uplatu.

Znači, bitno je da imate zdr.iskaznicu, a uplata doprinosa nije Vaš problem.

A stranger
21.10.2010., 14:16
Stranci i privremeni boravak

Izgleda da je donedavno bila praksa da je za odobrenje privremenog boravka potrebno zdravstveno osiguranje.

Sada odjednom nije dovoljno zdravstveno, nego je potrebno *hrvatsko* zdravstveno osiguranje.

Nazalost, ne mogu naci na koje propise se MUP/Zavod poziva (pokusat cu saznati), jer svugdje pise samo "zdravstveno osiguranje".

Koliko je ta terminologija podlozna interpretaciji, odnosno ima li prostora za manevar, jer je krajnje smijesno da netko placa dva zdravstvena. Konkretno, radi se o stranim studentima na hrv fakultetu.

Bio sam pod dojmom da osoba formalno ima zdravstveno osiguranje ako ga ima u zemlji iz koje dolazi, a RH ima s tom zemljom sklopljem bilateralni sporazum. Ili se na to odjednom gleda samo kao na zdravstvene usluge a ne i valjano osiguranje u smislu hrv zakona?

Htio bi napomenuti da, koliko znam, ovo je novija praksa, a nije mi poznato da je u medjuvremenu doslo do izmjena relevantnih zakona.

A stranger
21.10.2010., 16:16
OK, zanemariti gornji pasus, skuzio sam u cemu je fora.

hrenovcica
26.10.2010., 11:18
ljudi,pomoć! studentica sam 2. godine faksa,ali problem je u tome što sam ja prije upisa na faks pauzirala jednu godinu.tad sam se prijavila na hzzo kao nezaposlena osoba i tak dobila zdravstveno osiguranje.i šalju mi i karticu za dopunsko kao nezaposlenoj osobi.ali ja bih se htjela voditi kao student tak da ne kršim zakon (iako to radim već 2 godine,ups...)što sve trebam napravit?imam potvrdu od faksa.koje tiskanice mi trebaju?

Zikomid
26.10.2010., 14:32
ljudi,pomoć! studentica sam 2. godine faksa,ali problem je u tome što sam ja prije upisa na faks pauzirala jednu godinu.tad sam se prijavila na hzzo kao nezaposlena osoba i tak dobila zdravstveno osiguranje.i šalju mi i karticu za dopunsko kao nezaposlenoj osobi.ali ja bih se htjela voditi kao student tak da ne kršim zakon (iako to radim već 2 godine,ups...)što sve trebam napravit?imam potvrdu od faksa.koje tiskanice mi trebaju?

Tiskanica 2 za odjavu, a tiskanica 3 za prijavu (ako si redoviti student) i potvrda faksa te predaješ u firmu roditelja (pretpostavka ako rade).

Alkemicharka
26.10.2010., 15:05
Sin student je prijavljen preko mene tj.moje firme na zdravstveno osiguranje. Do 15.10 je trebao predati potvrdu o redovnom školovanju, no nije je bio u mogućnosti dobiti jer je zapeo na 5.godini studija te mora ponavljati jedan semestar, a potvrdu ne može dobiti još nekih desetak dana dok mu se ne ocijeni rad sa prakse. Danas sam dobila fax od firme da će ga odjaviti sa zdravstvenog ukoliko sutra ne pošalje potvrdu da se redovno školuje:confused:.

Zanima me slijedeće: ako ga po sili zakona moraju odjaviti jer vjerojatno postoji rok u kojem mora predati potvrdu, da li ga ponovno mogu prijaviti na sebe kad napokon isposluje potvrdu o redovnom upisu? Znači, ako ga odjave npr. sa 28.10., da li ga mogu ponovno prijaviti preko sebe čim dobije potvrdu? Što za to vrijeme dok bude neosiguran i da li se ponovni upis u istu godinu studija smatra redovnim studiranjem? Dok god ne upiše godinu nema pravo niti na iksicu i samo je napravio sa svim tim problem:ne zna:

Unaprijed hvala na odgovorima:s

Zikomid
26.10.2010., 15:28
Sin student je prijavljen preko mene tj.moje firme na zdravstveno osiguranje. Do 15.10 je trebao predati potvrdu o redovnom školovanju, no nije je bio u mogućnosti dobiti jer je zapeo na 5.godini studija te mora ponavljati jedan semestar, a potvrdu ne može dobiti još nekih desetak dana dok mu se ne ocijeni rad sa prakse. Danas sam dobila fax od firme da će ga odjaviti sa zdravstvenog ukoliko sutra ne pošalje potvrdu da se redovno školuje:confused:.

Zanima me slijedeće: ako ga po sili zakona moraju odjaviti jer vjerojatno postoji rok u kojem mora predati potvrdu, da li ga ponovno mogu prijaviti na sebe kad napokon isposluje potvrdu o redovnom upisu? Znači, ako ga odjave npr. sa 28.10., da li ga mogu ponovno prijaviti preko sebe čim dobije potvrdu? Što za to vrijeme dok bude neosiguran i da li se ponovni upis u istu godinu studija smatra redovnim studiranjem? Dok god ne upiše godinu nema pravo niti na iksicu i samo je napravio sa svim tim problem:ne zna:

Unaprijed hvala na odgovorima:s

Kad postane redovni student, ne da možete, nego morate prebaciti zdr.osiguranje. U međuvremenu ako ga Vaša firma odjavi, neće biti bez osiguranja jer ima pravo osigurati se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od odjave. Prema tome, nema nikakvih problema.

Alkemicharka
26.10.2010., 18:37
Kad postane redovni student, ne da možete, nego morate prebaciti zdr.osiguranje. U međuvremenu ako ga Vaša firma odjavi, neće biti bez osiguranja jer ima pravo osigurati se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od odjave. Prema tome, nema nikakvih problema.

Puno hvala na odgovoru:rolleyes:. Znači kad dobije potvrdu da je redovni student, samo je pošaljem u firmu i dužni su ga ponovno prijaviti?

Zikomid
26.10.2010., 18:51
Puno hvala na odgovoru:rolleyes:. Znači kad dobije potvrdu da je redovni student, samo je pošaljem u firmu i dužni su ga ponovno prijaviti?

Da i odjaviti osiguranje kao nezaposlene osobe. Svaku promjenu statusa osiguranika, u ovom slučaju studentskog statusa dužni ste javiti u HZZO u roku od 15 dana.

Alkemicharka
26.10.2010., 18:58
Da i odjaviti osiguranje kao nezaposlene osobe. Svaku promjenu statusa osiguranika, u ovom slučaju studentskog statusa dužni ste javiti u HZZO u roku od 15 dana.

Sad sam malo zbunjena s tim statusom nezaposlene osobe:misli:. On je jednostavno zapeo na petoj godini faksa, niti je završio pa nema diplomu da bi se mogao prijaviti na burzu. Što moram napraviti kad dođe odjava od firme? Otići u HZZO s tom tiskanicom i da li još s nečim? Negdje sam pročitala da postoji i potvrda o gubitku studentskih prava:ne zna:. Mora li uz to i vratiti zdravstvenu iskaznicu?

Zikomid
26.10.2010., 21:24
Sad sam malo zbunjena s tim statusom nezaposlene osobe:misli:. On je jednostavno zapeo na petoj godini faksa, niti je završio pa nema diplomu da bi se mogao prijaviti na burzu. Što moram napraviti kad dođe odjava od firme? Otići u HZZO s tom tiskanicom i da li još s nečim? Negdje sam pročitala da postoji i potvrda o gubitku studentskih prava:ne zna:. Mora li uz to i vratiti zdravstvenu iskaznicu?

Tko spominje burzu? Nebrojeno puta sam napisala da burza i zdravstveno nemaju nikakve veze. Osnova osiguranja je nezaposlena osoba po prekidu redovitog školovanja, a popis osnova osiguranja se nalazi na www.hzzo-net.hr. Također stjecanje statusa osigurane osobe nema veze s diplomom.

Sve korake sam napisala:
1. odjava člana obitelji jer nije redoviti student
2. prijava kao nositelja osiguranja (nezaposlena osoba po prekidu redovitog školovanja) dok kako Vi kažete ne stekne ponovni status redovitog studenta
3. odjava nezaposlene osobe kad stekne status redovitog studenta
4. ponovna prijava člana obitelji kad stekne status redovitog studenta.

Odjava= poništenje zdr.iskaznice, normalno da ne može imati iskaznicu kao član obitelji kad će biti odjavljen.

Vi napravite te korake, a to zašto se osnova osiguranja zove nezaposlena osoba je najmanji problem. Napominjem da su rokovi kratki, te u slučaju da propustite zakonski rok prijave i odjave, moj odgovor više nije važeći.

Alkemicharka
26.10.2010., 21:49
Tko spominje burzu? Nebrojeno puta sam napisala da burza i zdravstveno nemaju nikakve veze. Osnova osiguranja je nezaposlena osoba po prekidu redovitog školovanja, a popis osnova osiguranja se nalazi na www.hzzo-net.hr. Također stjecanje statusa osigurane osobe nema veze s diplomom.

Sve korake sam napisala:
1. odjava člana obitelji jer nije redoviti student
2. prijava kao nositelja osiguranja (nezaposlena osoba po prekidu redovitog školovanja) dok kako Vi kažete ne stekne ponovni status redovitog studenta
3. odjava nezaposlene osobe kad stekne status redovitog studenta
4. ponovna prijava člana obitelji kad stekne status redovitog studenta.

Odjava= poništenje zdr.iskaznice, normalno da ne može imati iskaznicu kao član obitelji kad će biti odjavljen.

Vi napravite te korake, a to zašto se osnova osiguranja zove nezaposlena osoba je najmanji problem. Napominjem da su rokovi kratki, te u slučaju da propustite zakonski rok prijave i odjave, moj odgovor više nije važeći.

Ispričavam se što nisam pažljivije čitala prethodne postove o zdravstvenom osiguranju, već odmah postavila svoje pitanje jer bih u tom slučaju pročitala i ovo što kažete da ste nebrojeno puta napisali o burzi, nezaposlenim osobama i sl. Do sada se nisam našla u takvoj situaciji niti imala tih problema pa me jednostavno uhvatila mala panika:ne zna:.

Napravit ću te korake kako ste napisali, a jedino bih Vas još molila da mi odgovorite da li ću to moći umjesto njega, pošto je on u drugom gradu i ne može osobno, te da li je potrebna potvrda sa fakulteta o prekidu studentskih prava?

Hvala puno:top:

Zikomid
26.10.2010., 22:05
Osoba ne mora doći osobno u HZZO, to možete biti Vi ili Vaša kadrovska služba. Potrebna je potvrda fakulteta ili se daje indeks na uvid (ukoliko je promijenjeni status studenta upisan u indeks), i osobna iskaznica na uvid (radi potvrde prebivališta). Naravno za odjavu je potrebno vratiti zdr.iskaznicu. Za odjavu/prijavu člana obitelji potrebna je tiskanica 3, a za odjavu/prijavu nez.osobe tiskanica 2. Napominjem da napisano vrijedi u slučaju gubitka statusa redovitog studenta i njegova ponovna stjecanja, a svaka druga promjena statusa mijenja i odgovor.

zli_pablo
27.10.2010., 21:19
Pozdrav

prije nekoliko dana napunio sam 26.g

Još uvijek sam redovan student pa me zanima kako da prebacim osiguranje s roditelja na faks.

dobio sam neku informaciju da moram popuniti Tiskanicu 2 i odnjeti to na faks ili tako nešto, ali me sve to zbunjuje pa ako ima netko tko bi bio ljubazan da mi pojasni što trebam, gdje što trebam nositi i slično. Da li trebam samo potvrdu sa faksa i onda popunjenu tiskanicu nosim u HZZO ili i tiskanicu treba ovjeriti na faksu?

hvala svima

Zikomid
27.10.2010., 21:28
Pozdrav

prije nekoliko dana napunio sam 26.g

Još uvijek sam redovan student pa me zanima kako da prebacim osiguranje s roditelja na faks.

dobio sam neku informaciju da moram popuniti Tiskanicu 2 i odnjeti to na faks ili tako nešto, ali me sve to zbunjuje pa ako ima netko tko bi bio ljubazan da mi pojasni što trebam, gdje što trebam nositi i slično. Da li trebam samo potvrdu sa faksa i onda popunjenu tiskanicu nosim u HZZO ili i tiskanicu treba ovjeriti na faksu?

hvala svima

Tiskanicu 2 i potvrdu fakulteta treba odnijeti u HZZO u roku od 30 dana od navršenih 26 godina. Tiskanica se ne ovjerava na faksu. Prethodno odjaviti osiguranje preko roditelja na tiskanici 3 (pečatiranoj u poduzeću ako su zaposleni). Naravno, prilikom odjave treba vratiti zdr.iskaznicu.

zli_pablo
27.10.2010., 21:44
Tiskanicu 2 i potvrdu fakulteta treba odnijeti u HZZO u roku od 30 dana od navršenih 26 godina. Tiskanica se ne ovjerava na faksu. Prethodno odjaviti osiguranje preko roditelja na tiskanici 3 (pečatiranoj u poduzeću ako su zaposleni). Naravno, prilikom odjave treba vratiti zdr.iskaznicu.

Aha
Osiguranje je već odjavljeno

sada dakle

uzeti običnu potvrdu od faksa, kupiti tiskanicu popuniti je i to sve sa zdravstvenom iskaznicom odnjeti u HZZO.

Sad me zanima, našao sma tu tiskanicu na stranici HZZoa

Što popunjavam pod stavkom 1. Podatci o obvezniku uplate doprinosa?

Zikomid
27.10.2010., 22:01
Aha
Osiguranje je već odjavljeno

sada dakle

uzeti običnu potvrdu od faksa, kupiti tiskanicu popuniti je i to sve sa zdravstvenom iskaznicom odnjeti u HZZO.

Sad me zanima, našao sma tu tiskanicu na stranici HZZoa

Što popunjavam pod stavkom 1. Podatci o obvezniku uplate doprinosa?

Samo svoje osobne podatke popunite i potpišite tiskanicu. Ostalo popunjava HZZO.
Inače je obveznik uplate u Vašem slučaju Ministarstvo financija.

zli_pablo
27.10.2010., 22:05
Samo svoje osobne podatke popunite i potpišite tiskanicu. Ostalo popunjava HZZO.
Inače je obveznik uplate u Vašem slučaju Ministarstvo financija.
Znači popunjavam samo stavku 2 gdje su podaci o osiguraniku a ostalo će oni.

super

hvala najljepša na odgovoru.

Zagrepcanka13
28.10.2010., 09:23
Pozdrav!

Imam 25 godina i prijavljena sam preko tatine firme kao redovan student ali s obzirom da firma kaze da vise ne mogu biti osigurana preko njih, htjela bih se prebaciti na zdravstveno preko faksa te me zanima sto sve trebam napraviti kako bih to ostvarila? u kojem roku to moram napraviti? 30 dana nakon sto me odjave?

Prava su mi istekla u 2.mj ove godine ali sam jos uvijek redovan student (apsolventica) i imam pravo na studiranje do kraja iduce godine...

koliko sam shvatila citajuci postove, treba mi tiskanica 2, potvrda o odjavi iz firme, potvrda s faksa da sam redovan student, osobna iskaznica i zdravstvena? da li mi treba i tiskanica 3? te tiskanice ispunjavam ja?

kako izgleda potvrda o odjavi iz firme?
da li firma navodi razlog odjave ili kako to ide? sto u firmi moraju napisati?
ima li netko mozda te tiskanice a da su popunjene? samo da vidim kako se sve to ispunjava jer poznavajuci sebe, nesto cu pogrijesiti i nekoliko puta cu morati na zavod! uopce ne razumijem tko sto pise na te tiskanice!

hvala svima na pomoci!

Zikomid
28.10.2010., 10:05
Pozdrav!

Imam 25 godina i prijavljena sam preko tatine firme kao redovan student ali s obzirom da firma kaze da vise ne mogu biti osigurana preko njih, htjela bih se prebaciti na zdravstveno preko faksa te me zanima sto sve trebam napraviti kako bih to ostvarila? u kojem roku to moram napraviti? 30 dana nakon sto me odjave?

Prava su mi istekla u 2.mj ove godine ali sam jos uvijek redovan student (apsolventica) i imam pravo na studiranje do kraja iduce godine...

koliko sam shvatila citajuci postove, treba mi tiskanica 2, potvrda o odjavi iz firme, potvrda s faksa da sam redovan student, osobna iskaznica i zdravstvena? da li mi treba i tiskanica 3? te tiskanice ispunjavam ja?

kako izgleda potvrda o odjavi iz firme?
da li firma navodi razlog odjave ili kako to ide? sto u firmi moraju napisati?
ima li netko mozda te tiskanice a da su popunjene? samo da vidim kako se sve to ispunjava jer poznavajuci sebe, nesto cu pogrijesiti i nekoliko puta cu morati na zavod! uopce ne razumijem tko sto pise na te tiskanice!

hvala svima na pomoci!

Odjava člana obitelji (iz firme) se radi na tiskanici 3. Tiskanice su objavljene na www.hzzo-net.hr
Firma popunjava osobne podatke osiguranika i podatke o firmi, to ne ispunjavate Vi.

Tiskanica 2 je za prijavu nositelja osiguranja, a pogriješiti ne možete jer se traže osobni podaci: ime, prezime, adresa, potpis. Ako slučajno i pogriješite, napravite ispravak na tiskanici.

Rok za prijavu je 30 dana od navršenih 26 godina života ili 30 dana od gubitka statusa redovnog studenta, a ne 30 dana od datuma odjave iz firme.

Po godinama života se ne morate odjaviti ako ste redovan student, ali koja prava ste izgubili? Kažete izgubila sam prava, a redovan sam student??

zli_pablo
28.10.2010., 11:34
Zagrepčanka, pogledaj mojih zadnjh par postova ovdje, Zikomid je sve super objasnio/la

Zagrepcanka13
31.10.2010., 03:55
Odjava člana obitelji (iz firme) se radi na tiskanici 3. Tiskanice su objavljene na www.hzzo-net.hr
Firma popunjava osobne podatke osiguranika i podatke o firmi, to ne ispunjavate Vi.

Tiskanica 2 je za prijavu nositelja osiguranja, a pogriješiti ne možete jer se traže osobni podaci: ime, prezime, adresa, potpis. Ako slučajno i pogriješite, napravite ispravak na tiskanici.

Rok za prijavu je 30 dana od navršenih 26 godina života ili 30 dana od gubitka statusa redovnog studenta, a ne 30 dana od datuma odjave iz firme.

Po godinama života se ne morate odjaviti ako ste redovan student, ali koja prava ste izgubili? Kažete izgubila sam prava, a redovan sam student??

Izgubila sam studentska prava, znaci placam ispite ali se jos uvijek vodim kao redovan student jer imam pravo studiranja do kraja iduce god s obzirom da je rijec o cetverogodisnjem studiju... u slucaju da ne diplomiram do kraja iduce godine, postajem izvanredni student... tako su mi rekli na faksu... ali meni to nije jasno...

e sad, s obzirom da ce me odjaviti iz firme, hoce li mi na hzzo-u dati da se prijavim preko njih ili faksa? koliko sam cula trebala bih se moci prijaviti preko faksa s obzirom da jos uvijek studiram... a preko hzzo-a se mogu prijaviti kao nezaposlena ili isto kao redovan student? meni je to sve zbunjujuce...

po onome sto pisete, vidim da se razumijete a mozda i radite u hzzo-u pa ako biste mogli preispitati tu situaciju bila bih vam jako zahvalna... zvala sam hzzo i rekli su mi ovo sto i Vi za 30 dana od navrsetka 26 godina ili gubitka prava... ali sto napraviti u ovom slucaju? znaci nemam 26 godina, imam jos pravo studiranja godinu dana i kazu mi da sam redovan student uz placanje ispita... po tome, kod mene nema tog roka od 30 dana... zato sam mislila da je rok 30 dana od odjave iz firme...
hocete reci da kad me odjave iz firme da nemam odredeni rok za prijavu? ali kako cu onda imati zdravstveno? trebam li i u tom slucaju pokazati potvrdu odjave?

kolegica se prijavila preko faksa i nije trebala pokazati na hzzo-u potvrdu odjave... e sad, ne znam je li to bila stvar toga sto je bila prijavljena u njemackoj ili jer jos nema 26 i ima pravo studiranja pa su je prijavili bez ikakvih pitanja...

mozete li me uputiti sto da tocno napravim...

Hvala puuunooo!!!

Zagrepcanka13
31.10.2010., 03:58
Zagrepčanka, pogledaj mojih zadnjh par postova ovdje, Zikomid je sve super objasnio/la

Ma ja imam malo drugaciju situaciju i zato ne razumijem sto trebam... :-(

Zikomid
31.10.2010., 09:08
Izgubila sam studentska prava, znaci placam ispite ali se jos uvijek vodim kao redovan student jer imam pravo studiranja do kraja iduce god s obzirom da je rijec o cetverogodisnjem studiju... u slucaju da ne diplomiram do kraja iduce godine, postajem izvanredni student... tako su mi rekli na faksu... ali meni to nije jasno...

e sad, s obzirom da ce me odjaviti iz firme, hoce li mi na hzzo-u dati da se prijavim preko njih ili faksa? koliko sam cula trebala bih se moci prijaviti preko faksa s obzirom da jos uvijek studiram... a preko hzzo-a se mogu prijaviti kao nezaposlena ili isto kao redovan student? meni je to sve zbunjujuce...

po onome sto pisete, vidim da se razumijete a mozda i radite u hzzo-u pa ako biste mogli preispitati tu situaciju bila bih vam jako zahvalna... zvala sam hzzo i rekli su mi ovo sto i Vi za 30 dana od navrsetka 26 godina ili gubitka prava... ali sto napraviti u ovom slucaju? znaci nemam 26 godina, imam jos pravo studiranja godinu dana i kazu mi da sam redovan student uz placanje ispita... po tome, kod mene nema tog roka od 30 dana... zato sam mislila da je rok 30 dana od odjave iz firme...
hocete reci da kad me odjave iz firme da nemam odredeni rok za prijavu? ali kako cu onda imati zdravstveno? trebam li i u tom slucaju pokazati potvrdu odjave?

kolegica se prijavila preko faksa i nije trebala pokazati na hzzo-u potvrdu odjave... e sad, ne znam je li to bila stvar toga sto je bila prijavljena u njemackoj ili jer jos nema 26 i ima pravo studiranja pa su je prijavili bez ikakvih pitanja...

mozete li me uputiti sto da tocno napravim...

Hvala puuunooo!!!

Situacija s kolegicom iz Njemačke je sasvim deseti slučaj i nema veze s Vama, pa se nemojte uspoređivati s tim.

Tiskanicu odjave ne treba pokazivati prilikom prijave, jer službenik to vidi u programu, ali je prije nove prijave potrebno provesti odjavu.

Ovo s odjavom od firme niste razumjeli: rok ne teče od datuma kad je firma došla napraviti odjavu u HZZO (jer oni isto imaju rok 30 dana, znači mogu doći prvog, petnaestog ili tridesetog dana u tom roku), već od datuma kad gubite svoja prava.

Ako se vodite i dalje kao redovan student, onda Vas firma ne treba odjaviti kao člana obitelji. Kakvo su Vam pojašnjenje dali u firmi?? Do 26. godine možete biti osigurani preko roditelja samo ako ste redovni student.

Bitno je da znate svoju situaciju - jeste li redovan ili vanredni student. HZZO ne poznaje kategoriju redovan student uz plaćanje ili redovan student bez plaćanja, nije bitno čak ni radi li se o privatnom ili javnom fakultetu - samo redovan/vanredni i o tome ovisi daljnji tijek osiguranja.

Zagrepcanka13
31.10.2010., 14:58
Situacija s kolegicom iz Njemačke je sasvim deseti slučaj i nema veze s Vama, pa se nemojte uspoređivati s tim.

Tiskanicu odjave ne treba pokazivati prilikom prijave, jer službenik to vidi u programu, ali je prije nove prijave potrebno provesti odjavu.

Ovo s odjavom od firme niste razumjeli: rok ne teče od datuma kad je firma došla napraviti odjavu u HZZO (jer oni isto imaju rok 30 dana, znači mogu doći prvog, petnaestog ili tridesetog dana u tom roku), već od datuma kad gubite svoja prava.

Ako se vodite i dalje kao redovan student, onda Vas firma ne treba odjaviti kao člana obitelji. Kakvo su Vam pojašnjenje dali u firmi?? Do 26. godine možete biti osigurani preko roditelja samo ako ste redovni student.

Bitno je da znate svoju situaciju - jeste li redovan ili vanredni student. HZZO ne poznaje kategoriju redovan student uz plaćanje ili redovan student bez plaćanja, nije bitno čak ni radi li se o privatnom ili javnom fakultetu - samo redovan/vanredni i o tome ovisi daljnji tijek osiguranja.

Po svemu onome sto ste napisali ja ne bih trebala biti vise prijavljena preko tatine firme s obzirom da su mi istekla studentska prava u 2.mj, sto bi znacilo da kasnim s odjavom... ali redovito provjeravam status osiguranja na stranici hzzo-a i pise da vrijedi... zato niti nisam nista poduzimala do sada jer sam mislila da sam redovan student a i na faksu mi je receno ono sto sam napisala... i vjerovatno se ne bih ni brinula oko toga da mi nije receno da ce me odjaviti s obzirom da sam mislila da se trebam prijaviti na hzzo 30 dana od odjave ili kada navrsim 26 godina...

nakon sto me odjave iz firme, prijaviti cu se na mjesec dana u firmu od frendice i platiti joj doprinose tako da se mogu prijaviti na hzzo kao nezaposlena... koliko vrijedi onda to osiguranje? mogu li imati besplatno dopunsko i sto trebam donijeti?

ali s obzirom da sam do sada bila prijavljena preko firme i oni nisu imali podatak da su mi istekla prava u 2.mj, izgleda da faks salje podatak da sam redovan student... ili kako to vec ide da hzzo zna kakav je moj status kao osiguranika...

sto se odjave iz firme tice, tata mi je rekao jos dok sam pocela studirati da oni daju osiguranje preko njih do 7 godina studija (ocito bez obzira na godine) tako da je valjda rijec o tome... mislim, nitko ih ne moze natjerati da budem osigurana preko njih... oni su valjda pretpostavljali da onda vise ne cu biti redovan student...

recite mi, mora li firma reci razlog odjave kada dode na hzzo ili samo dode, preda papir i to je to i nitko tamo nista ne pita?

napisali ste da tiskanicu odjave ne trebam pokazivati prilikom prijave ali da li trebam odnijeti staru iskaznicu kad cu se prijavljivati ili ju mogu sama ponistiti, tj. prerezati?

Zikomid
31.10.2010., 16:30
Vi nikakav dokument niti iskaznicu ne smijete sami uništavati, zar biste i osobnu iskaznicu sami prerezali doma? Svaki dokument po isteku treba vratiti u ustanovu koja ga je izdala.

Svaku promjenu statusa osiguranika sam osiguranik mora javiti nositelju osiguranja. Inače HZZO traži od firme potvrdu o studentskom statusu članova obitelji.

Vi na stranicama HZZO-a možete provjeriti do kad važi zdr. iskaznica u slučaju da do promjene nije došlo, znači isto bi se pojavilo i primjerice da iskaznica vrijedi za umrlu osobu a za koju nitko u HZZO nije donio smrtni list. Shvaćate?

O protuzakonitim načinima prijave na HZZO nemam namjere raspravljati.

Zagrepcanka13
01.11.2010., 13:21
Vi nikakav dokument niti iskaznicu ne smijete sami uništavati, zar biste i osobnu iskaznicu sami prerezali doma? Svaki dokument po isteku treba vratiti u ustanovu koja ga je izdala.

Svaku promjenu statusa osiguranika sam osiguranik mora javiti nositelju osiguranja. Inače HZZO traži od firme potvrdu o studentskom statusu članova obitelji.

Vi na stranicama HZZO-a možete provjeriti do kad važi zdr. iskaznica u slučaju da do promjene nije došlo, znači isto bi se pojavilo i primjerice da iskaznica vrijedi za umrlu osobu a za koju nitko u HZZO nije donio smrtni list. Shvaćate?

O protuzakonitim načinima prijave na HZZO nemam namjere raspravljati.

Nisam mislila napraviti nista protuzakonito, pricekati cu odjavu i onda cu vidjeti sto dalje...

nisam nista javila nositelju osiguranja jer su mi na faksu rekli da sam redovan student a nitko me nije trazio da donesem potvrdu u firmu da sam redovan student tako da sam uvijek pretpostavljala da to ide automatski i da faks salje u hzzo status studenta... i da zato cijelo vrijeme na stranici kad provjeravam pise da vrijedi...

ako se prijavim preko hzzo-a kao nezaposlena osoba, imam li onda i dopunsko i sto trebam donijeti kako bih ga dobila kao nezaposlena osoba?

cula sam da osiguranje preko hzzo-a kao nezaposlene osobe vrijedi 2 godine (ili krace ako se zaposlis unutar tog razdoblja) dok preko faksa vrijedi 1 semestar i produzuje se prema potrebi...

Zikomid
01.11.2010., 13:50
I dalje ne shvaćate temelje i povodite se za onim što čujete i što nema veze s Vama.

Ako ste redovni student ne trebate ništa mijenjati, odgovorno tvrdim, a za dopunsko je potrebno imati jedino zdravstveno osiguranje.

cula sam da osiguranje preko hzzo-a kao nezaposlene osobe vrijedi 2 godine (ili krace ako se zaposlis unutar tog razdoblja) dok preko faksa vrijedi 1 semestar i produzuje se prema potrebi

Ovo nije točno, a to sam već napisala: osiguranje vrijedi dok traje određeni status osiguranika.

think.pink34
01.11.2010., 13:56
Poštovani! Molim ako mi netko od vas, a vidim da ste jako dobro upućeni može pomoći. Posljednjih dana igram se pravnika, sanjam Zakone, a na kraju sam ipak samo ekonomist i puno stvari mi nije baš jasno, a jako me strah da negdje slučajno ne izgubim svoja prava.
Zaposlena sam bez prekida na neodređeno već 10 godina. Poslodavac nije posljednje dvije godine plaćao doprinose, a zadnjih 4 mjeseca nije uplatio niti plaće. Sada nas žele prebaciti u novu firmu u kojoj će navodno situacija biti puno bolja, hm, hm.
Moj problem je što mislim da sam trudna, kako je prva trudnoća loše završila, znam da ću morati jako brzo na komplikacije. Sad me jako strah da ne izgubim svoja prava kojih je čini mi se svakim danom sve manje i manje.
Znam da moram imati neprekinuti staž od 12 mjeseci za dobivanje prava na viši iznos komplikacija, u protivnom minimalac.
Poslodavac me želi odjaviti sa mirovinskog i zdravstvenog sa jučerašnjim danom(nedjelja-neradni dan) i prijaviti na današnji dan 01.11. (državni blagdan). Da li je to moguće s obzirom na to da su to meni neradni dani? Da li to onda znači da mi je to neprekinuti staž?
Isto tako molim vas ako me netko može uputiti gdje da pitam dalje u svezi prava oko ostvarivanja iznosa komplikacija u trudnoći i računanja naknade s obzirom na to da ću nekoliko mjeseci imati neisplaćene plaće zabilježene u ER1 obrascu. Javila sam se na Rodu, ali njihovi pravnici trenutno nisu u mogućnosti odgovoriti.
Puno hvala unaprijed!

Zikomid
01.11.2010., 14:35
Nije greška u datumima odjave, može Vas odjaviti s jučerašnjim i prijaviti s današnjim datumom. Neprekinuti staž imate, samo ćete morati imati ER1 iz stare i nove firme, znači 2 ER1. S kojim datumom krećete na komplikacije? To mi treba da Vam kažem što Vam ulazi u novi, a što u stari ER1.

Je li poslodavac u stečaju ili je nelikvidan?

Inače, ovo pitanje u HZZO ne rješavaju pravnici.

think.pink34
01.11.2010., 15:31
OTE][QUOTE=Zikomid;29769782]Nije greška u datumima odjave, može Vas odjaviti s jučerašnjim i prijaviti s današnjim datumom. Neprekinuti staž imate, samo ćete morati imati ER1 iz stare i nove firme, znači 2 ER1. S kojim datumom krećete na komplikacije? To mi treba da Vam kažem što Vam ulazi u novi, a što u stari ER1.

Je li poslodavac u stečaju ili je nelikvidan?

Inače, ovo pitanje u HZZO ne rješavaju pravnici.[/QU

Puno vam hvala na ovako brzom odgovoru, nažalost na forumu ima punooo jako korisnih informacija, ali nađe se i puno netočnih pa su me strašno zbunili.
Nisam još sigurna kad ću na komplikacije, da se mene pita ja bih što duže radila, ali bojim se da to neće biti moguće.
U staroj firmi (trenutnoj još uvijek) imam neisplaćene plaće za 10, 09, 08 i 07 mjesec, a plaće prije toga su bile minimalac, 2183,00 kn.
U novoj firmi bi mi plaća trebala iznositi 5000 kn, pa bi mi to lijepo povećalo prosjek, međutim, ne razumijem kako se računaju ove neisplaćene plaće. Da li se računa prosječna cijena sata samo za isplaćene plaće? Računam pokušati odraditi barem 3 mjeseca u novoj firmi da imam dvije isplaćene plaće....ali bojim se uopće nešto planirati.
Što ako budem prisiljena otvoriti komplikacije npr slijedeći tjedan? Da li mogu imati problema na HZZO-u radi prelaska u novu firmu, da ne ispadne da sam radi trudnoće otišla na novo radno mjesto, pa da mi onda još oduzmu kakva prava?
I na kraju stari poslodavac me još uvijek nije odjavio, a novi nije prijavio. Da li mogu ići kod doktora sa zdravstvenom iskaznicom koju trenutno koristim ili sad moram čekati novu da bih uopće otišla kod doktora? Pretpostavljam da će me sutra odjaviti i prijaviti.
Sadašnja firma nije likvidna radi poreznog duga. Ja bih čak i ostala u staroj firmi i odmah otvorila komplikacije da se ne bojim stečaja kroz par mjeseci pa da na kraju ostanem nezaposlena.
Oprostite na ovako dugom postu, ali jako me puno stvari muči. Nažalost, znam da unatoč dobrim planovima sve može poći po zlu. U provoj trudnoći sam imala jakooooo velika primanja, ali nažalost trudnoća se nije dugo održala. A sada sam osuđena na crkavicu, a duboko se nadam da će trudnoća biti uspješna.
Najljepše zahvaljujem na strpljenju!

Zikomid
01.11.2010., 18:57
Ako krenete na komplikacije u 12 mjesecu, ulazi Vam plaća za 10 mj, znači nema nikakvog utjecaja povećanje plaće u novoj firmi. Inače, HZZO provjerava drastična povećanja plaća u kratkom razdoblju, pogotovo trudnica, jer se zna dogoditi da se radi o namjernom povećanju prosjeka (ne govorim da ste to Vi) i u određenim slučajevima zna doći i do obustave isplate komplikacija. Bitno je da ne mijenjate firmu u tijeku bolovanja.
Iskaznica koju trenutno imate a koja će biti odjavljena sutra, vrijedi po odjavi 30 dana (trebate ju vratiti poslodavcu da je vrati u HZZO prilikom odjave), ako je ne vratite, koristite ju dok ne dobijete tiskanicu nove prijave, a onda samo novu tiskanicu.

Ukoliko je firma nelikvidna najmanje 3 mjeseca, poslodavac vrši obračun plaće, ali ju ne isplaćuje, već uz ER1 (ispravno Potvrda o plaći), dokaz o nelikvidnosti poduzeća i pisanu izjavu osiguranika kojom traži isplatu komplikacija na svoj tekući račun predaje u HZZO. Čl 58. Pravilnika HZZO (Narodne novine 150/08) http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_07.pdf

ER1 iz nove firme bit će prazan, imat će upisane Vaše osobne podatke, podatke nove firme i mora biti pečatiran.

Inače, za ovakav slučaj treba se javiti na šalter HZZO-a, odnosno kod djelatnica koje svakodnevno obavljaju ovakve slučajeve, jer ih nažalost u praksi ima previše.

think.pink34
01.11.2010., 19:31
Ako krenete na komplikacije u 12 mjesecu, ulazi Vam plaća za 10 mj, znači nema nikakvog utjecaja povećanje plaće u novoj firmi.
Ili ću komplikacije otvoriti odmah ili ću pokušati odraditi još barem 3 mjeseca. S obzirom na moje godine i zdravstvenu situaciju, bojim se da moj doktor neće odobriti da radim. U svakom slučaju sad mi je najvažnije da beba bude dobro, ali isto tako da na kraju ne završim na onih zastrašujućih 800 i sitno kuna.

Inače, HZZO provjerava drastična povećanja plaća u kratkom razdoblju, pogotovo trudnica, jer se zna dogoditi da se radi o namjernom povećanju prosjeka (ne govorim da ste to Vi) i u određenim slučajevima zna doći i do obustave isplate komplikacija. Bitno je da ne mijenjate firmu u tijeku bolovanja.
Čula sam da trudnice imaju velikih problema, nažalost ja sam već to sve odradila na svojoj koži. Ipak mi nije realno da ako se promijeni firma i sve krene ispočetka i nakon par mjeseci se otvore komplikacije da se to ne uvažava. Kao da sam ja kriva što me poslodavac tako strašno nasamario neisplaćujući plaće a o doprinosima da i ne govorim. Mislim da mi je olakotna okolnost kod prelaska u novu firmu to što prelazimo svi zaposleni sa istim datumom iz stare firme u novu. Ja bih sad i pristala na ostanak u staroj firmi, ali ostala bih jedina zaposlena i strah me da u jakooo skorom vremenu ne završim na birou. Čini mi se da je ipak bolja opcija biti zaposlen nego nezposlen, iako nakon svih ovih godina staža, borbe za karijeru, školovanja, neplaćenih prekovremenih ja se osjećam kao Pale sam na svijetu u ovom trenutku sada. Kao da nikada nisam tamo niti postojala.

Iskaznica koju trenutno imate a koja će biti odjavljena sutra, vrijedi po odjavi 30 dana (trebate ju vratiti poslodavcu da je vrati u HZZO prilikom odjave), ako je ne vratite, koristite ju dok ne dobijete tiskanicu nove prijave, a onda samo novu tiskanicu.
Treba mi iskaznica radi odlaska kod doktora sad ovih dana, pa ću vidjeti što ću, ako je ne moram sutra vratiti iskoristit ću to pravo.

Ukoliko je firma nelikvidna najmanje 3 mjeseca, poslodavac vrši obračun plaće, ali ju ne isplaćuje, već uz ER1 (ispravno Potvrda o plaći), dokaz o nelikvidnosti poduzeća i pisanu izjavu osiguranika kojom traži isplatu komplikacija na svoj tekući račun predaje u HZZO. Čl 58. Pravilnika HZZO (Narodne novine 150/08) http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_07.pdf

ER1 iz nove firme bit će prazan, imat će upisane Vaše osobne podatke, podatke nove firme i mora biti pečatiran.
Ako ipak budem imala isplaćene plaće u novoj firmi, npr samo jednu, da li imam pravo kasnije kod otvaranja rodiljnog dopusta na reviziju obračuna pa da mi i ta viša plaća uđe u prosjek za delimitiranu naknadu.

Inače, za ovakav slučaj treba se javiti na šalter HZZO-a, odnosno kod djelatnica koje svakodnevno obavljaju ovakve slučajeve, jer ih nažalost u praksi ima previše.

Bila sam u našem lokalnom HZZO-u, nažalost djelatnice nisu bile raspoložene za davanje informacija...i tako dva puta. Baš sam bila ljuta i tužna, pa one bi tamo trebale biti radi nas. Ok, ja kopam po zakonima cijeli dan...pa nešto i doznam, a što je sa svim onim ženama koje se ne znaju izboriti za svoja prava. Uglavnom gđa na HZZO-u mi je rekla da ako nemam niti jednu isplaćenu plaću u ER1 obrascu da cijelo vrijeme komplikacija, rodiljne i porodiljne naknade dobivam okruglo 2000 kn-a???!!! Ja nigdje nisam našla ovaj podatak. Našla sam podatak da ako nema isplata da padam na 1663 kn-a na komplikacijama.

Puno, puno Vam hvala! Nemam riječi! Javit ću Vam daljnji tijek događaja!

Zikomid
01.11.2010., 20:52
Kod rodiljnog dopusta imate pravo na reviziju obračuna samo ako se radi o mjesecu koji ulazi u obračun osnovice bolovanja.

To su dvije stvari: neisplaćene plaće i nelikvidnost firme, ja sam pojasnila slučaj nelikvidnosti, jer ste rekli da se radi o tome. Djelatnice su vjerojatno spomenule najnižu mjesečnu osnovicu od 2700, 60 kn ili minimalnu plaću 2814 kn.

Na zastrašujućih 831,50 kn ne možete završiti jer imate staž osiguranja.

Definitivno su djelatnice na poslu zbog stranaka, ali bitno je postaviti i pravo pitanje, jer o tome ovisi točan odgovor. Evo vidite koliko Vas ja ispitujem.

Možete mi se javiti i na pp.

think.pink34
02.11.2010., 05:50
Kod rodiljnog dopusta imate pravo na reviziju obračuna samo ako se radi o mjesecu koji ulazi u obračun osnovice bolovanja.

To su dvije stvari: neisplaćene plaće i nelikvidnost firme, ja sam pojasnila slučaj nelikvidnosti, jer ste rekli da se radi o tome. Djelatnice su vjerojatno spomenule najnižu mjesečnu osnovicu od 2700, 60 kn ili minimalnu plaću 2814 kn.

Na zastrašujućih 831,50 kn ne možete završiti jer imate staž osiguranja.

Definitivno su djelatnice na poslu zbog stranaka, ali bitno je postaviti i pravo pitanje, jer o tome ovisi točan odgovor. Evo vidite koliko Vas ja ispitujem.

Možete mi se javiti i na pp.

Najljepše hvala na svemu do sada! Biti ću slobodna kontaktirati Vas na pp ako negdje zapne.

Alkemicharka
04.11.2010., 10:23
Osoba ne mora doći osobno u HZZO, to možete biti Vi ili Vaša kadrovska služba. Potrebna je potvrda fakulteta ili se daje indeks na uvid (ukoliko je promijenjeni status studenta upisan u indeks), i osobna iskaznica na uvid (radi potvrde prebivališta). Naravno za odjavu je potrebno vratiti zdr.iskaznicu. Za odjavu/prijavu člana obitelji potrebna je tiskanica 3, a za odjavu/prijavu nez.osobe tiskanica 2. Napominjem da napisano vrijedi u slučaju gubitka statusa redovitog studenta i njegova ponovna stjecanja, a svaka druga promjena statusa mijenja i odgovor.

Ja bih Vam samo htjela javiti da sam uspjela srediti problem sa sinovim osiguranjem:top:. I to na sreću i nakon roka od 30 dana jer je odjavljen sa 30.09. kad su mu prestala studentska prava (on je mene uvjeravao da ih ima do 15.10. do kada mu je vrijedila i iksica). Tek sam 02.11.dobila odjavu iz firme sa tim datumom, tako da je prošao rok ali su mi tolerirali:s. Hvala i Vama još jednom na savjetima!

Zikomid
04.11.2010., 14:01
Ja bih Vam samo htjela javiti da sam uspjela srediti problem sa sinovim osiguranjem:top:. I to na sreću i nakon roka od 30 dana jer je odjavljen sa 30.09. kad su mu prestala studentska prava (on je mene uvjeravao da ih ima do 15.10. do kada mu je vrijedila i iksica). Tek sam 02.11.dobila odjavu iz firme sa tim datumom, tako da je prošao rok ali su mi tolerirali:s. Hvala i Vama još jednom na savjetima!

:top:

Pozdrav

janko88
09.11.2010., 14:37
Pozdrav,

Zavrsio sam preddiplomski studij krajem 9. mjeseca i spletom okolnosti odlucio sam pauzirati godinu te slijedece akademske godine (2011./2012.) upisati diplomski studij.

Posto sam efektivno nakon obrane zavrsnog rada izgubio svoja studentska prava, koliko sam shvatio izgubio sam i pravo na zdravstveno osiguranje koje dobivaju svi studenti. Moje osiguranje islo je preko tatine firme.

Negdje sam citao da je potrebno 30 dana nakon gubitka studentskih prava prijaviti se HZZO-u za ovakve situacija kako ne bi izgubio osiguranje, no taj je rok vec prosao a ja sve potrebno nisam obavio :(

Mene zanima sto mogu sada ocekivati—da li sam placam osiguranje; kakva je situacija ako slijedece godine ponovno dobijem studentska prava, da li mi se po osnovi za studenta vraca zdravstveno osiguranje; moram li strepiti od nekakvih dodatnih placanja ili slicno?

Unaprijed zahvaljujem :)

Zikomid
09.11.2010., 14:50
Pozdrav,

Zavrsio sam preddiplomski studij krajem 9. mjeseca i spletom okolnosti odlucio sam pauzirati godinu te slijedece akademske godine (2011./2012.) upisati diplomski studij.

Posto sam efektivno nakon obrane zavrsnog rada izgubio svoja studentska prava, koliko sam shvatio izgubio sam i pravo na zdravstveno osiguranje koje dobivaju svi studenti. Moje osiguranje islo je preko tatine firme.

Negdje sam citao da je potrebno 30 dana nakon gubitka studentskih prava prijaviti se HZZO-u za ovakve situacija kako ne bi izgubio osiguranje, no taj je rok vec prosao a ja sve potrebno nisam obavio :(

Mene zanima sto mogu sada ocekivati—da li sam placam osiguranje; kakva je situacija ako slijedece godine ponovno dobijem studentska prava, da li mi se po osnovi za studenta vraca zdravstveno osiguranje; moram li strepiti od nekakvih dodatnih placanja ili slicno?

Unaprijed zahvaljujem :)

Nisi izgubio pravo jer Zakon glasi ovako:

Kao nezaposlena osoba, osoba ima pravo na zdr.osiguranje ako se javi u HZZO u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita.

Prema tome, hitno u HZZO.

janko88
09.11.2010., 14:57
Nisi izgubio pravo jer Zakon glasi ovako:

Kao nezaposlena osoba, osoba ima pravo na zdr.osiguranje ako se javi u HZZO u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita.

Prema tome, hitno u HZZO.
Ali pise 30 dana od polozenog zavrsnog ispita—posto sam ja zavrsni ispiti imao krajem 9. mjeseca, taj rok je vec prosao. Jedino ako i ovih 90 dana se ne odnosi na akademsku godinu…

HelloShitty
16.11.2010., 19:12
Nejasnoca u vezi dopunskog osiguranja:

Osoba ima osnovno osiguranje po osnovi zaposlenja i uplacuje dopunsko zdravstveno osiguranje. Dobija otkaz, poslodavac ju odjavi s osnovnog. U datom roku prijavljuje se po drugoj osnovi na osnovno osiguranje (kao nezaposlena osoba).

E sad - sto se to cijelo vrijeme dogadja s dopunskim osiguranjem? Treba li sto napraviti po pitanju dopunskog osiguranja kad se odjavljuje i prijavljuje osnovno osiguranje po drugoj osnovi ili se jednostavno nastavi placati polica dopunskog kao da nije doslo do promjene u osnovnom osiguranju?

Zahvaljujem!

nenax
17.11.2010., 12:11
Ponavljac sam druge godine na faksu, imam sva studentska prava posto sam prvi put pao. Ugl. mama mi radi u njemackoj od 2004., s ocem nisam u kontaktu vec par godina, i on je u inozemstvu. Do nedavno sam imao u njemackoj osiguranje preko mame, tj. europsko osiguranje, s tom karticom sam se mogao lijeciti u cijeloj Hrvatskoj. I sve je bilo super. U HZZo-u mi je osiguranje isteklo 2004., i od tad nisam bio osiguran u Hrvatskoj, samo u Njemackoj. E sad mi je mama osla u prijevremenu mirovinu, i vise ne mogu biti preko nje osiguran u Njemackoj. Zanima me, kako da se ja sad osiguram? Preko faksa? Sta sve treba?
Jel fakultet obavezan mene osigurati? Nesto sam nacuo kao da postoji sansa da me odbiju? U hzzo-u mi nisu nista konkretno rekli, nego da ''pokusam'' preko faksa....ajde molim vas ako neko nesto zna? Sta recimo studenti koji nemaju roditelja, kako se oni osiguravaju?

marta 29
17.11.2010., 13:19
Nemam zdravstveno osiguranje par godina, a i bila sam izvanredni student, tako da nisam imala studentska prava, pa me zanima da li mogu nekako dobiti sad zdravstveno osiguranje ili moram čekati da se zaposlim? Diplomirala sam prije mjesec ili pol dana.

Zikomid
17.11.2010., 15:12
Nemam zdravstveno osiguranje par godina, a i bila sam izvanredni student, tako da nisam imala studentska prava, pa me zanima da li mogu nekako dobiti sad zdravstveno osiguranje ili moram čekati da se zaposlim? Diplomirala sam prije mjesec ili pol dana.

Zikomid
17.11.2010., 15:15
Ponavljac sam druge godine na faksu, imam sva studentska prava posto sam prvi put pao. Ugl. mama mi radi u njemackoj od 2004., s ocem nisam u kontaktu vec par godina, i on je u inozemstvu. Do nedavno sam imao u njemackoj osiguranje preko mame, tj. europsko osiguranje, s tom karticom sam se mogao lijeciti u cijeloj Hrvatskoj. I sve je bilo super. U HZZo-u mi je osiguranje isteklo 2004., i od tad nisam bio osiguran u Hrvatskoj, samo u Njemackoj. E sad mi je mama osla u prijevremenu mirovinu, i vise ne mogu biti preko nje osiguran u Njemackoj. Zanima me, kako da se ja sad osiguram? Preko faksa? Sta sve treba?
Jel fakultet obavezan mene osigurati? Nesto sam nacuo kao da postoji sansa da me odbiju? U hzzo-u mi nisu nista konkretno rekli, nego da ''pokusam'' preko faksa....ajde molim vas ako neko nesto zna? Sta recimo studenti koji nemaju roditelja, kako se oni osiguravaju?

Studenti se mogu osigurati preko faksa samo u slučaju kad nemaju neku drugu osnovu osiguranja, faks izbjegava takve načine osiguranja jer za Vas mora plaćati zdr.osiguranje, zato je HZZO rekao da pokušate ostvariti to pravo.
Javite se u evidenciju studija i dostavite sve dokaze da nemate više mogućnosti biti osigurani preko majke, u tom slučaju ne bi trebali biti odbijeni.

Samo mi još pojasnite zašto ne možete biti osigurani preko majke?

Zikomid
18.11.2010., 14:54
Nejasnoca u vezi dopunskog osiguranja:

Osoba ima osnovno osiguranje po osnovi zaposlenja i uplacuje dopunsko zdravstveno osiguranje. Dobija otkaz, poslodavac ju odjavi s osnovnog. U datom roku prijavljuje se po drugoj osnovi na osnovno osiguranje (kao nezaposlena osoba).

E sad - sto se to cijelo vrijeme dogadja s dopunskim osiguranjem? Treba li sto napraviti po pitanju dopunskog osiguranja kad se odjavljuje i prijavljuje osnovno osiguranje po drugoj osnovi ili se jednostavno nastavi placati polica dopunskog kao da nije doslo do promjene u osnovnom osiguranju?

Zahvaljujem!

Iskaznica dopunskog osiguranja ostaje ista, jedino treba napraviti prekid police dopunskog osiguranja ukoliko ste plaćali premiju 130,00 kn budući da nezaposleni plaćaju premiju od 80,00 kn.

Znači ako ste plaćali 80,00 kn sve ostaje isto, a ako ste plaćali 130,00 kn treba promijeniti policu - pazite policu, a ne iskaznicu.

HelloShitty
18.11.2010., 21:40
Dakle, sve po starom... Hvala puno na odgovoru! :top:

nenax
20.11.2010., 12:15
Ne mogu biti osiguran preko majke, jer ona je u prijevremenoj mirovini u Njemackoj. Prije sam bio osiguran preko nje u njemackoj, dok je ona radila, ali sad ona sebi sama placa osiguranje, i ne podrazumjeva se da su i njezina djeca osigurana.

Zikomid
20.11.2010., 13:55
Ne mogu biti osiguran preko majke, jer ona je u prijevremenoj mirovini u Njemackoj. Prije sam bio osiguran preko nje u njemackoj, dok je ona radila, ali sad ona sebi sama placa osiguranje, i ne podrazumjeva se da su i njezina djeca osigurana.

Ako je osigurana po osnovi 00308, ta osnova osiguranja ne može uz sebe vezati druge članove osiguranja.

Druge osnove osiguranja mogu vezati članove na sebe, ali ukoliko ste redoviti student.

Ako je majka njemački umirovljenik treba biti osigurana prema osnovi 00414.
Pogledajte koju osnovu osiguranja ima majka na zdr.iskaznici.

EnlightenedPhoenix
21.11.2010., 15:44
Da vas pitam, imam 23 godine, osiguranje mi je po osnovi A 00208...

Jel meni to osiguranje vrijedi i do kada i po kojoj osnovi?

Također nemam policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, pa da vas pitam koliko bi me izasao pregled sveukupno jer imam upaljen limfni čvor, ili je bolje da odmah odem sklopiti ugovor o dopunskom osiguranju, pričekam do kraja mjeseca i odem tek onda na pregled?

Zikomid
21.11.2010., 16:13
Da vas pitam, imam 23 godine, osiguranje mi je po osnovi A 00208...

Jel meni to osiguranje vrijedi i do kada i po kojoj osnovi?

Također nemam policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, pa da vas pitam koliko bi me izasao pregled sveukupno jer imam upaljen limfni čvor, ili je bolje da odmah odem sklopiti ugovor o dopunskom osiguranju, pričekam do kraja mjeseca i odem tek onda na pregled?

A 208 je osiguranje preko roditelja u radnom odnosu, a vrijedi ukoliko ste redoviti učenik/student a i u tom slučaju maximalno do 26. godine života.
Dopunsko osiguranje za redovite studente je besplatno. Vakacijski rok (rok koji treba proći da polica dopunskog osiguranja počne važiti) je 30 dana, znači ako sutra podnesete ponudu u HZZO počinje važiti za 30 dana, te nema veze sa za završetkom kalendarskog mjeseca.

EnlightenedPhoenix
21.11.2010., 16:21
Pa ocito je da vrijedi pošto mi ne bi izlistalo kao takvo na stranicama niti bi dobio nedavno novu karticu...

Inače moj status je prekompliciran da bi ga objasnjavao, ali nemam prava na dopunsko osiguranje ove godine...

Mah ma boli me briga hocu li placati ili ne, meni je važno bilo da potvrdim da mi osiguranje još vrijedi (obvezno)... Zvanjem na broj HZZO maloprije sam dobio potvrdu da vrijedi (bez potrebe objasnjavanja situacije)...

Tako da pregled here I come...

Zikomid
21.11.2010., 16:26
Pa ocito je da vrijedi pošto mi ne bi izlistalo kao takvo na stranicama niti bi dobio nedavno novu karticu...

Inače moj status je prekompliciran da bi ga objasnjavao, ali nemam prava na dopunsko osiguranje ove godine...

Mah ma boli me briga hocu li placati ili ne, meni je važno bilo da potvrdim da mi osiguranje još vrijedi (obvezno)... Zvanjem na broj HZZO maloprije sam dobio potvrdu da vrijedi (bez potrebe objasnjavanja situacije)...

Tako da pregled here I come...

Očito nisi redoviti student, jer ne bi postavio pitanje. Takva vrsta osiguranja dobije dop.osiguranje.

A što se tiče stranica HZZO-a i telefona, odgovori vrijede za neodjavljene brojeve osiguranih osoba, znači tvoje osiguranje je pogrešno, a nije odjavljeno, zato i kažu da vrijedi bez objašnjavanja situacije.

Inače, ja sam provjerila broj zdr.iskaznice za moju pok.rođakinju, koja je mrtva ali neodjavljena u HZZO i sve dok je netko ne odjavi, za HZZO ima važeću zdr.iskaznicu bez pojašnjavanja situacije. Kužiš?

EnlightenedPhoenix
21.11.2010., 16:33
Ma kuzim ja to sve...

Ali meni je najvaznije da me pregledaju da vidim jel to limfom ili nije... sve ostalo me boli briga...

Inače ako je osiguranje pogrešno (a očito je), na koju foru iskaznica vrijedi? To znači da ne daj Bože netko umre, netko drugi može nastaviti koristiti njegovo osiguranje dok ga se ne odjavi... mislim bar po tome...

I da... čisto informativno, jesam redoviti student, ali kazem komplicirana situacija jer sam imao teže bolesti ovih godina...

Zikomid
21.11.2010., 16:36
Ma kuzim ja to sve...

Ali meni je najvaznije da me pregledaju da vidim jel to limfom ili nije... sve ostalo me boli briga...

Inače ako je osiguranje pogrešno (a očito je), na koju foru iskaznica vrijedi? To znači da ne daj Bože netko umre, netko drugi može nastaviti koristiti njegovo osiguranje dok ga se ne odjavi... mislim bar po tome...

I da... čisto informativno, jesam redoviti student, ali kazem komplicirana situacija jer sam imao teže bolesti ovih godina...

Iskaznica se štampa na određeni broj godina, a svaku promjenu statusa treba promijeniti u HZZO. Tako je kako misliš. Ako si redoviti student postoje opcije osiguranja, a to da li ćeš se ti koristiti svjesno neispravnom iskaznicom ili korigirati status u HZZO je tvoj problem. Navedeno je kažnjivo.

EnlightenedPhoenix
21.11.2010., 16:42
Ma da da :)
shvacam sve to...

I da cisto nakon evo drugog razgovora sam i saznao zbog čega imam pravo na to... tako da je osiguranje valjano...

Zikomid
21.11.2010., 18:32
Ma da da :)
shvacam sve to...

I da cisto nakon evo drugog razgovora sam i saznao zbog čega imam pravo na to... tako da je osiguranje valjano...

Naravno. Stranka je uvijek u pravu.

nenax
21.11.2010., 21:36
Ako je osigurana po osnovi 00308, ta osnova osiguranja ne može uz sebe vezati druge članove osiguranja.

Druge osnove osiguranja mogu vezati članove na sebe, ali ukoliko ste redoviti student.

Ako je majka njemački umirovljenik treba biti osigurana prema osnovi 00414.
Pogledajte koju osnovu osiguranja ima majka na zdr.iskaznici.

hmm...ja sad uopce ne znam jeste li vi mene razumjeli ili ne! Moja majka zivi u njemackoj, hrvatica je, radila je u njemackoj dok nije imala problema sa srcem. dok je radila, bila je osigurana u njemackoj, nikakvo osiguranje u hrvatskoj nije imala. Bila je osigurana u AOK, njemackoj osiguravajucoj kuci. I kao takva je imala pravo svoju djecu osigurati, i osigurala je mene, besplatno. To znaci, da sam ja proteklih 6 godina sa sobom nosio njemacku karticu, znaci karticu od AOK, s kojom sam se mogao lijeciti u Hrvatskoj bez problema. Odem kod doktora, ispunim mu neki formular, on to poslaje i sve 5. Jel me sad razumijete?

Zikomid
21.11.2010., 22:44
hmm...ja sad uopce ne znam jeste li vi mene razumjeli ili ne! Moja majka zivi u njemackoj, hrvatica je, radila je u njemackoj dok nije imala problema sa srcem. dok je radila, bila je osigurana u njemackoj, nikakvo osiguranje u hrvatskoj nije imala. Bila je osigurana u AOK, njemackoj osiguravajucoj kuci. I kao takva je imala pravo svoju djecu osigurati, i osigurala je mene, besplatno. To znaci, da sam ja proteklih 6 godina sa sobom nosio njemacku karticu, znaci karticu od AOK, s kojom sam se mogao lijeciti u Hrvatskoj bez problema. Odem kod doktora, ispunim mu neki formular, on to poslaje i sve 5. Jel me sad razumijete?

Razumjela sam apsolutno. To ste trebali odmah napisati, jer nigdje niste rekli da li majka živi u Njemačkoj ili Hrvatskoj. S obzirom na postojanje Socijalnog ugovora između Hrvatske i Njemačke, mogli ste biti tako osigurani, a članovi su i u Njemačkoj i Hrvatskoj osigurani besplatno. Vi ako ste živjeli u Hrvatskoj a majka u Njemačkoj ste mogli imati zdr.iskaznicu kao i svi ostali, a ne se liječiti na temelju formulara Krankenkasse. Majka može bit zdr.osigurana u slučaju da se preseli u Hrvatsku bez obzira što prima njemačku mirovinu.

Moj odgovor je isti i točan je, fakultet Vas može osigurati preko sebe, a možete se i Vi sami osigurati po osnovi 308, ali tu osnovu bi plaćali dok ne završite fakultet 405 kn mjesečno.

Pitala sam detalje, jer ljudi obično kažu dio, a onda su poslije ljuti jer dobiju pogrešan odgovor.

kabar
30.11.2010., 13:02
pozdrav! molila bi upućene ako mogu mi mogu pomoć.. hvala unaprijed!!

prošlu sam akademsku godinu bila prijavljena na zdravstveno preko faxa (navršila sam 26 godina i imala sam status redovnog studenta). osiguranje mi je trajalo do 30.9. (kraj akademske godine). u međuvremenu sam se udala. htjela sam se osigurat preko supruga, ali ne mogu jer nisam odjavljena.. kako to sada ide? da li kupujem T2 i ispunim svoje podatke,a ostalo oni faxu i s tim idem u hzzo ili ne moram u hzzo nego to odnesem u suprugovu firmu,pa oni sve obavljaju.. i za dopunsko, i dalje sam redovni student, što bi značilo da imam pravo na besplatno.. to mogu sređivat tek nakon što budem prijavljena prek supruga? da li mi treba samo potvrda s faxa da sam redovni student ili još što?

Zikomid
30.11.2010., 18:37
pozdrav! molila bi upućene ako mogu mi mogu pomoć.. hvala unaprijed!!

prošlu sam akademsku godinu bila prijavljena na zdravstveno preko faxa (navršila sam 26 godina i imala sam status redovnog studenta). osiguranje mi je trajalo do 30.9. (kraj akademske godine). u međuvremenu sam se udala. htjela sam se osigurat preko supruga, ali ne mogu jer nisam odjavljena.. kako to sada ide? da li kupujem T2 i ispunim svoje podatke,a ostalo oni faxu i s tim idem u hzzo ili ne moram u hzzo nego to odnesem u suprugovu firmu,pa oni sve obavljaju.. i za dopunsko, i dalje sam redovni student, što bi značilo da imam pravo na besplatno.. to mogu sređivat tek nakon što budem prijavljena prek supruga? da li mi treba samo potvrda s faxa da sam redovni student ili još što?

Za odjavu tiskanica 2, a za prijavu tiskanica 3, vjenčani list, potvrda s faksa, osobna iskaznica. Odjava i prijava se mogu istovremeno napraviti, Vi osobno ili firma od supruga. Dopunsko možete napraviti nakon što regulirate osnovno osiguranje. Treba Vam tiskanica prijave preko supruga i potvrda faksa.

kabar
30.11.2010., 21:40
hvala puno zikomid!!

Terpsihorra
02.12.2010., 10:55
trebam pomoć!

opis situacije:

osoba bila osigurana preko pokojnog oca u drugoj državi. osiguranje isteklo kad je napunila 25 godina, a u međuvremenu izgubila i status redovitog studenta. na hzzo joj rečeno da je jedina opcija da plaća doprinose jer se nema po kojoj osnovici osigurati. je li to stvarno jedina opcija? ne radi osim honorarno, uzdržavana od majke (hrvatski branitelj). diplomirat će kroz mjesec dana i ukoliko ne nađe posao!, prijaviti se na burzu. hoće li tada moći imati zdravstveno po socijalnoj osnovi?
može li pomoću dokaza da ne ostvaruje nikakve prihode izbjeći to plaćanje doprinosa?

molim vas za savjete i hvala puno unaprijed!!!

Zikomid
02.12.2010., 17:57
trebam pomoć!

opis situacije:

osoba bila osigurana preko pokojnog oca u drugoj državi. osiguranje isteklo kad je napunila 25 godina, a u međuvremenu izgubila i status redovitog studenta. na hzzo joj rečeno da je jedina opcija da plaća doprinose jer se nema po kojoj osnovici osigurati. je li to stvarno jedina opcija? ne radi osim honorarno, uzdržavana od majke (hrvatski branitelj). diplomirat će kroz mjesec dana i ukoliko ne nađe posao!, prijaviti se na burzu. hoće li tada moći imati zdravstveno po socijalnoj osnovi?
može li pomoću dokaza da ne ostvaruje nikakve prihode izbjeći to plaćanje doprinosa?

molim vas za savjete i hvala puno unaprijed!!!

Ako je prošlo više od 30 dana otkad je izgubila status redovnog studenta ne može biti osigurana besplatno, već jedino uz plaćanje (dobro su rekli na HZZO).
Kad diplomira ima pravo da se u roku od 30 dana od dana diplomiranja besplatno osigura kao nezaposlena osoba. Treba se javiti na HZZO s tiskanicom 2, potvrdom faksa da je diplomirala i osobnom iskaznicom. Burza nema veze sa zdr.osiguranjem.

Majčino osiguranje nema veze s tom osobom, kao ni potvrda da ne ostvaruje nikakve prihode.

Najbolje je da pričeka još mjesec dana da diplomira i da se javi u roku na HZZO.

lueny
03.12.2010., 12:59
uh! i ja trebam pomoć!

u akademsku godinu 2009/2010 (znači od 1.10.2009 do 30.09.2010) bila sam upisana na 6 .godinu medicine kao redovni student, ali diplomirala sam prije isteka tog svog statusa, dakle u 7. mjesecu. bila sam u 8. mjesecu u hzzo-u gdje mi je rečeno da se mogu prijaviti zavodu u roku od 90 dana nakon isteka školske godine u kojoj sam završila redovno školovanje...
ja sam još za provjeru pitala, da li je to znači da imam prava do 12. mjeseca, i rečeno mi je da je tako...

sada kad sam se išla prijaviti, u hzzo-u, kao i u majčinoj tvrtci kažu da mi je to pravo na prijavu isteklo...
ja sam im rekla što mi je bilo rečeno u 8.mj, pa kažu da nabavim potvrdu o tome do kada sam imala prava, ali ja ne znam kakva bi to potvrda bila... jer to je znači potvrda za prošlu godinu, i ne znam kako mi to sad faks može izdati?
mogu li donjeti indeks gdje se vidi da sam redovno bila upisana u tu akademsku godinu? između ostaloga potvrdu da sam redovno upisana bila sam dostavila zavodu u 1. mjesecu 2010, radi produženja dopunskog osiguranja, može li se ta potvrda pronaći, jer ne znam kako da mi sad faks retrogradno daje potvrdu da sam bila upisana prošlu akademsku godinu???

i što u slučaju da sam zaista izgubila pravo na prijavu, zar sam dok se ne zaposlim bez osiguranja???

Zikomid
03.12.2010., 17:37
uh! i ja trebam pomoć!

u akademsku godinu 2009/2010 (znači od 1.10.2009 do 30.09.2010) bila sam upisana na 6 .godinu medicine kao redovni student, ali diplomirala sam prije isteka tog svog statusa, dakle u 7. mjesecu. bila sam u 8. mjesecu u hzzo-u gdje mi je rečeno da se mogu prijaviti zavodu u roku od 90 dana nakon isteka školske godine u kojoj sam završila redovno školovanje...
ja sam još za provjeru pitala, da li je to znači da imam prava do 12. mjeseca, i rečeno mi je da je tako...

sada kad sam se išla prijaviti, u hzzo-u, kao i u majčinoj tvrtci kažu da mi je to pravo na prijavu isteklo...
ja sam im rekla što mi je bilo rečeno u 8.mj, pa kažu da nabavim potvrdu o tome do kada sam imala prava, ali ja ne znam kakva bi to potvrda bila... jer to je znači potvrda za prošlu godinu, i ne znam kako mi to sad faks može izdati?
mogu li donjeti indeks gdje se vidi da sam redovno bila upisana u tu akademsku godinu? između ostaloga potvrdu da sam redovno upisana bila sam dostavila zavodu u 1. mjesecu 2010, radi produženja dopunskog osiguranja, može li se ta potvrda pronaći, jer ne znam kako da mi sad faks retrogradno daje potvrdu da sam bila upisana prošlu akademsku godinu???

i što u slučaju da sam zaista izgubila pravo na prijavu, zar sam dok se ne zaposlim bez osiguranja???

Kao nezaposlena osoba, osoba ima pravo na zdr.osiguranje ako se javi u HZZO u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita. Diplomirala si u 7. mjesecu, a ta školska godina (u biti fakultetska godina) završava 30.9., pa imaš rok za prijavu do 30.12.2010. Majčina firma se nema što brinuti o tvom roku za prijavu, već te mora odjaviti s danom kad si diplomirala na tiskanici 3.

U HZZO-u ne možeš dobiti potvrdu koju si predala početkom godine, a faks ti uvijek može dati potvrdu u kojoj si školskoj godini diplomirala i da li si bila redoviti student.

Ako te u HZZO odbiju, pozovi se na Zakon o obveznom zdr.osiguranju, Narodne novine 150/2008, čl.6., stavak 12f. :)

I javi se kad riješiš.

lueny
03.12.2010., 18:01
tako sam i ja to shvatila, i našla taj stavak, samo me malo brine sad ta potvrda, valjda će na faksu shvatiti što mi treba.
u ponedjeljak to idem riješiti, pa se javim...

svakako puno hvala!

ni2ckp
08.12.2010., 16:18
30.10.2008 su mi istekla prava redovnog studenta , i tad sam upisala vanrendo. NIsam se nigdje prijavljivala odjavljivala nit išta. Bila sam zdravstveno osigurana preko majke, a u njenoj firmi tek sad traže kao da napravimo odjavu jer ne mogu više bit osigurana. . Zanima me što sad... Hoću li morat platit neku kaznu ?

nobody0770
08.12.2010., 20:16
Evo ovako! Radi se o sljedećem. Imam 25 g. i ove godine sam u 6 mjesecu diplomirao med.biokemiju, a sa stažom počeo 1.10. Totalni sam laik u pogledu ovog pitanja pa sam mislio da ,budući da ja imam pravo na bespl.osiguranje dok god redovitom studiram da je dovoljno poslat ispunjen ugovor koji sam dobio na vrata(točnije kojeg mi je mama ispunila budući da sam iz Šibenika) a ne da ću još dodatno trebat tome priložit potvrdu o redovitom studiranju(nepažnja totalna,znam) a budući da moju staru nisu ništa tražili na šalteru mislili smo da je to to i sve u redu. Budući da uopće nisam išao u nikakvu zdravstvenu ustanovu nisam se iskaznicom koju sam dobio niti služio,da bi mi sad zatrebala kod stomatologa a budući da mi je isetkla morao sam ugovorit osiguranje koje bi mi sad trebalo sjedat na plaću. Međutim,u međuvremenu sam saznao da sam dužan 1100 kn otprilke s kamatama za premije dopunsko zdr.osiguranja-dakle ja sam bio normalno ugovorio osiguranje iako imam pravo na bespl,bar sam imao do 4mjeseca do kad je ugovor i sklopljen-tako da mi HZZO sad ne želi sklopit samnom novi ugovor dok ne platim dospjle,a nenaplaćene premije .Dakle pitanje je imam li ja po osnovi da sam imao pravo na bespl. osiguranje pobijat njihova potraživanja? Zahvaljujem na savjetima

Zikomid
08.12.2010., 21:05
Evo ovako! Radi se o sljedećem. Imam 25 g. i ove godine sam u 6 mjesecu diplomirao med.biokemiju, a sa stažom počeo 1.10. Totalni sam laik u pogledu ovog pitanja pa sam mislio da ,budući da ja imam pravo na bespl.osiguranje dok god redovitom studiram da je dovoljno poslat ispunjen ugovor koji sam dobio na vrata(točnije kojeg mi je mama ispunila budući da sam iz Šibenika) a ne da ću još dodatno trebat tome priložit potvrdu o redovitom studiranju(nepažnja totalna,znam) a budući da moju staru nisu ništa tražili na šalteru mislili smo da je to to i sve u redu. Budući da uopće nisam išao u nikakvu zdravstvenu ustanovu nisam se iskaznicom koju sam dobio niti služio,da bi mi sad zatrebala kod stomatologa a budući da mi je isetkla morao sam ugovorit osiguranje koje bi mi sad trebalo sjedat na plaću. Međutim,u međuvremenu sam saznao da sam dužan 1100 kn otprilke s kamatama za premije dopunsko zdr.osiguranja-dakle ja sam bio normalno ugovorio osiguranje iako imam pravo na bespl,bar sam imao do 4mjeseca do kad je ugovor i sklopljen-tako da mi HZZO sad ne želi sklopit samnom novi ugovor dok ne platim dospjle,a nenaplaćene premije .Dakle pitanje je imam li ja po osnovi da sam imao pravo na bespl. osiguranje pobijat njihova potraživanja? Zahvaljujem na savjetima

Svakom promjenom statusa osiguranika mijenja se i polica dopunskog osiguranja.
HZZO prema Općim uvjetima ugovaranja (na poleđini police dop.osiguranja piše sitnim slovima) ne dozvoljava sklapanje novog ugovora do podmirenja duga po prethodnim policama. Besplatno dopunsko si imao dok si bio redoviti student, vanredni studenti i nezaposlene osobe po završetku školovanja plaćaju dop.osiguranje.
U svakom slučaju možeš napisati i predati žalbu u HZZO ali do rješavanja žalbe ne možeš sklopiti novi ugovor o dop.osiguranju.

nobody0770
09.12.2010., 01:38
Svakom promjenom statusa osiguranika mijenja se i polica dopunskog osiguranja.
HZZO prema Općim uvjetima ugovaranja (na poleđini police dop.osiguranja piše sitnim slovima) ne dozvoljava sklapanje novog ugovora do podmirenja duga po prethodnim policama. Besplatno dopunsko si imao dok si bio redoviti student, vanredni studenti i nezaposlene osobe po završetku školovanja plaćaju dop.osiguranje.
U svakom slučaju možeš napisati i predati žalbu u HZZO ali do rješavanja žalbe ne možeš sklopiti novi ugovor o dop.osiguranju.

Kome pišem žalbu? Što misliš da li će uspjet,tj. da li ću morat platit budući da sam bio oslobođen na temelju zakona,al sam pogreškom sklopio ugovor kao da tu povlasticu nemam?

Zikomid
09.12.2010., 07:20
Žalbu napiši na HZZO - Odjel dopunskog osiguranja i pojasni situaciju na najjednostavniji način. Mogu ti usvojiti i dio storna premije osiguranja.

lueny
09.12.2010., 17:54
evo, ja javljam da sam se uspješno prijavila, međutim rečeno mi je da sam u proteklom razdoblju bila u "rupi" što se tiče osiguranja... znači li to da nisam bila osigurana i da ako sam koristila zdravstvenu zaštitu za te ću usluge morati platiti?

Zikomid
09.12.2010., 18:00
evo, ja javljam da sam se uspješno prijavila, međutim rečeno mi je da sam u proteklom razdoblju bila u "rupi" što se tiče osiguranja... znači li to da nisam bila osigurana i da ako sam koristila zdravstvenu zaštitu za te ću usluge morati platiti?

Kolika ti je ta rupa u osiguranju? Na koju osnovu i s kojim datumom si prijavljena? Piše ti na tiskanici.

Mogu te po službenoj dužnosti zadužiti za plaćanje zdr.osiguranja u tom nepokrivenom periodu - 405 kn po mjesecu, time ne bi platila zdr.usluge, već doprinos za zdr.osiguranje.

Zikomid
09.12.2010., 18:01
30.10.2008 su mi istekla prava redovnog studenta , i tad sam upisala vanrendo. NIsam se nigdje prijavljivala odjavljivala nit išta. Bila sam zdravstveno osigurana preko majke, a u njenoj firmi tek sad traže kao da napravimo odjavu jer ne mogu više bit osigurana. . Zanima me što sad... Hoću li morat platit neku kaznu ?

Kaznu plaća obveznik uplate doprinosa, odnosno mamina firma. HZZO šalje zakašnjele prijave/odjave na Prekršajni sud.

lueny
09.12.2010., 18:14
Kolika ti je ta rupa u osiguranju? Na koju osnovu i s kojim datumom si prijavljena? Piše ti na tiskanici.

Mogu te po službenoj dužnosti zadužiti za plaćanje zdr.osiguranja u tom nepokrivenom periodu - 405 kn po mjesecu, time ne bi platila zdr.usluge, već doprinos za zdr.osiguranje.

moj je problem bio

vaš odgovor je bio
Kao nezaposlena osoba, osoba ima pravo na zdr.osiguranje ako se javi u HZZO u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita. Diplomirala si u 7. mjesecu, a ta školska godina (u biti fakultetska godina) završava 30.9., pa imaš rok za prijavu do 30.12.2010. Majčina firma se nema što brinuti o tvom roku za prijavu, već te mora odjaviti s danom kad si diplomirala na tiskanici 3.

U HZZO-u ne možeš dobiti potvrdu koju si predala početkom godine, a faks ti uvijek može dati potvrdu u kojoj si školskoj godini diplomirala i da li si bila redoviti student.

Ako te u HZZO odbiju, pozovi se na Zakon o obveznom zdr.osiguranju, Narodne novine 150/2008, čl.6., stavak 12f.

I javi se kad riješiš.

i sad sam vas pitala za tu rupu, odjavu su mi napravili s datumom diplome, znači 7.mj, a prijavu sa datumom u 12. mj, a 720 mi se čini je osnova osiguranja???

ne razumijem sad više ništa.... :(

Zikomid
09.12.2010., 18:19
Osnova je onda 120, mogu te zadužiti za tih 5 mjeseci, ali to ovisi o samom referentu u HZZO, kao i ažurnosti Pravne službe u HZZO (drugim riječima ovisi o kojem se Područnom uredu HZZO-a radi).

5*450 kn=2250 kn cca te mogu i ne moraju zadužiti.

lueny
09.12.2010., 18:30
Osnova je onda 120, mogu te zadužiti za tih 5 mjeseci, ali to ovisi o samom referentu u HZZO, kao i ažurnosti Pravne službe u HZZO (drugim riječima ovisi o kojem se Područnom uredu HZZO-a radi).

5*450 kn=2250 kn cca te mogu i ne moraju zadužiti.

Ma ne mogu vjerovati!
Pa gdje to piše i kako sam ja to mogla znati? Zaista mi to nitko nikad nije rekao, a tri puta sam osobno bila u HZZO-u.
Kako to može funkcionirati tako? Možda da, možda ne, nitko me na to ne upozori! Kako biti upoznat sa svim tim "cakama"? :(

Imam li pravo na žalbu ako to dobijem na naplatu?

Zikomid
09.12.2010., 18:40
Ma ne mogu vjerovati!
Pa gdje to piše i kako sam ja to mogla znati? Zaista mi to nitko nikad nije rekao, a tri puta sam osobno bila u HZZO-u.
Kako to može funkcionirati tako? Možda da, možda ne, nitko me na to ne upozori! Kako biti upoznat sa svim tim "cakama"? :(

Imam li pravo na žalbu ako to dobijem na naplatu?

Prema čl. 3. Zakona o obv.zdr.osiguranju (NN 150/08) zdr.osiguranje u RH je obvezno. To znači da osoba MORA biti zdr.osigurana, a ne može odabirati hoće ili neće biti osigurana.

Na žalbu uvijek imaš pravo.

Kažem ti da sve ovisi o kojem se HZZO-u radi.

ni2ckp
09.12.2010., 21:45
Kaznu plaća obveznik uplate doprinosa, odnosno mamina firma. HZZO šalje zakašnjele prijave/odjave na Prekršajni sud.

Hvala!!! A kolike te kazne budu otprilike? I kako to da niko u roku 2 god nije primjetio ?? Nisam ni koristila zdravstvene usluge uopće koliko se sjećam!! Čak su mi prije par mjeseci poslali novu zdravstvenu.

Zikomid
09.12.2010., 22:19
Hvala!!! A kolike te kazne budu otprilike? I kako to da niko u roku 2 god nije primjetio ?? Nisam ni koristila zdravstvene usluge uopće koliko se sjećam!! Čak su mi prije par mjeseci poslali novu zdravstvenu.

Pogledaj čl.126.-129. Zakona o obveznom zdr.osiguranju (NN 150/08)
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf

HZZO nema podatke o tvom školovanju, svaku promjenu si dužna dostaviti nositelju osiguranja (mamina firma) a oni u HZZO. Zdravstvena iskaznica ti je poslata jer se automatski izrađuje nova dok se ne prekine neispravni status osiguranja.

koktel
10.12.2010., 22:22
Imam pitanje vezano uz dopunsko osiguranje.

Imala sam dopunsko osiguranje kao student. Diplomirala sam i sad sam nezaposlena. Rekli su mi da moram plaćati dopunsko jer živim s dečkom koji ima prihod veći od 3000 Kn mjesečno. E sad, malo sam gledala zakone i kaže:

Pravo na plaćanje premije iz državnog proračuna ostvaruju:
osigurane osobe čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 45,59% proračunske osnovice, a što u ovom momentu iznosi 1.516,32 kn (prihodovni cenzus), a za osiguranike - samce, ako im prihodovni cenzus u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od 58,31% proračunske osnovice tj. 1.939,39 kn.

Pod obitelji smatraju se bračni i izvanbračni supružnik te ostali članovi obitelji iz članka 8. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (djeca, roditelji, unuci, braća, sestre, djed i baka), neovisno o tome jesu li zdravstveno osigurani kao članovi obitelji, jesu li sposobni za samostalan život i rad i imaju li sredstva za uzdržavanje, pod uvjetom da žive u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Prema obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

Živim s dečkom na istoj adresi godinu i 8 mjeseci i nemamo djece. Po obiteljskom zakonu mi nismo izvanbračna zajednica. Znači, dečko i ja nismo obitelj. Jednako tako bi se moglo reći da živim s cimerom ili prijateljem. Gledaju li se onda i njegovi prihodi ili ne, tj. moram li plaćati dopunsko osiguranje?

Zikomid
11.12.2010., 09:45
Imam pitanje vezano uz dopunsko osiguranje.

Imala sam dopunsko osiguranje kao student. Diplomirala sam i sad sam nezaposlena. Rekli su mi da moram plaćati dopunsko jer živim s dečkom koji ima prihod veći od 3000 Kn mjesečno. E sad, malo sam gledala zakone i kaže:

Pravo na plaćanje premije iz državnog proračuna ostvaruju:
osigurane osobe čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 45,59% proračunske osnovice, a što u ovom momentu iznosi 1.516,32 kn (prihodovni cenzus), a za osiguranike - samce, ako im prihodovni cenzus u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od 58,31% proračunske osnovice tj. 1.939,39 kn.

Pod obitelji smatraju se bračni i izvanbračni supružnik te ostali članovi obitelji iz članka 8. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (djeca, roditelji, unuci, braća, sestre, djed i baka), neovisno o tome jesu li zdravstveno osigurani kao članovi obitelji, jesu li sposobni za samostalan život i rad i imaju li sredstva za uzdržavanje, pod uvjetom da žive u zajedničkom kućanstvu.

Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

Prema obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

Živim s dečkom na istoj adresi godinu i 8 mjeseci i nemamo djece. Po obiteljskom zakonu mi nismo izvanbračna zajednica. Znači, dečko i ja nismo obitelj. Jednako tako bi se moglo reći da živim s cimerom ili prijateljem. Gledaju li se onda i njegovi prihodi ili ne, tj. moram li plaćati dopunsko osiguranje?

Prema čl. 12. stavak 3. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja (NN 67/09)
http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_07.pdf
izvanbračna zajednica podrazumijeva stanovanje na istoj adresi najmanje godinu dana.

To znači da se za HZZO ti i dečko smatrate zajedničkim kućanstvom i njegovi prihodi se dijele na vas dvoje. Ukoliko primanja prelaze limit moraš plaćati dopunsko osiguranje.

PTICA SELICA
13.12.2010., 00:24
Molim informaciju - nemam sliku o trenutnom stanju vazeceg zakonodavstva?
Upucen sam na rad u Britaniju (medjudrzavno regulirana puna zdr. zastita), pred vise od 10 godina (osiguran u odlasku), no u medjuvremenu sam prekinuo radni odnos s tvrtkom (prestali su placati zdr.osiguranje 2003.), a ja sam nastavio boravak uz vlastiti novi posao.
Planiram se definitivno vratiti u RH, jer su se poslovni uvjeti drasticno izmjenili, a i godine su vec poodmakle.
U slucaju povratka sam nezaposlen (bez prihoda), supruga je osobni umirovljenik (penzija cca 3000 Kn) i nosilac osiguranja.
Sto je potrebno za prijavu HZZO-u da se osiguram preko supruge, i koji su rokovi vazni te sa kojim uvjetima mogu racunati?
Nek i meni "Iza oblaka, Sunce" rasvjetli situaciju - unaprijed zahvalan

Zikomid
13.12.2010., 18:24
Molim informaciju - nemam sliku o trenutnom stanju vazeceg zakonodavstva?
Upucen sam na rad u Britaniju (medjudrzavno regulirana puna zdr. zastita), pred vise od 10 godina (osiguran u odlasku), no u medjuvremenu sam prekinuo radni odnos s tvrtkom (prestali su placati zdr.osiguranje 2003.), a ja sam nastavio boravak uz vlastiti novi posao.
Planiram se definitivno vratiti u RH, jer su se poslovni uvjeti drasticno izmjenili, a i godine su vec poodmakle.
U slucaju povratka sam nezaposlen (bez prihoda), supruga je osobni umirovljenik (penzija cca 3000 Kn) i nosilac osiguranja.
Sto je potrebno za prijavu HZZO-u da se osiguram preko supruge, i koji su rokovi vazni te sa kojim uvjetima mogu racunati?
Nek i meni "Iza oblaka, Sunce" rasvjetli situaciju - unaprijed zahvalan

Kako ste bili osigurani u GB? Nemate uvjete za mirovinu (koliko godina imate)? Pretpostavljam da imate radnog staža u RH.

mala-teja3
13.12.2010., 18:28
e ovako...imam pitanjce...bila sam redovna studentica do 30.09.2010. i bila sam osigurana preko tate.prebacila sam se na izvanredno studiranje, no nisam znala da je zakonski rok 30 dana da odem i prijavim se u zdravstveno (da odem i da imam svoje zdravstveno a ne da vise budem osigurana preko tate)...tako da mi je teta u zdravstvenom na salteru rekla neka ovo ostane ovako i neka budem osigurana preko tate i dalje (iako ne bi smjela)...al posto sam ostala trudna bojim se da ne ostanem bez porodiljne naknade...posto se jos uvijek nisam prijavila ni na biro(trebam roditi 2.5.2010.)...a vjencanje imam 30.12.2010....i jos mi je ta teta u zdravstvenom rekla da kad se vjencam da s vjencanim listom dodjem pa da se osiguram preko muza...no on ide uskoro na biro...hoce li biti nekih problema kad budem isla po svoje zdravstveno posto su mi prava kao redovnog studenta istekla 30.09.2010....i nisam se javila 30 dana nakon isteka tih prava...i nisam se jos odjavila s tatinog zdravstvenog

gatuzo
13.12.2010., 22:51
Molim pomoć , imam sljedeću situaciju: živim u Zagrebu a preko ljeta sam imala sezoski obrt na moru koji sam zatvorila sa 31.08.2010. Obzirom da su pri otvaranju obrta gospođe na poreznoj rekle da sve prijave i odjave moram obaviti prema mjestu stanovanja, vrativši se u 9. mjesecu u Zagreb krenula sam to obaviti i naravno ništa nisam obavila, jer sam to sve ipak trebala obaviti prema mjestu otvaranja obrta.Dogovorila sam se preko telefona sa gospođom koja radi u Hzzo u Biogradu da to možemo obaviti sve preko pošte ( ja u Zagrebu popunim i pečatiram tiskanice i pošaljem joj a onda ona meni sve vrati na adresu). tako je i bilo.Sve obavljeno samo sa velikim zakašnjenjem. Sve papire sam dobila nešto krajem 11 mjeseca. E sad, moj problem je sljedeći: obzirom da sam zbog svih tih stvari zakasnila 4 mjeseca, nemam pravo na zdravstveno osiguranje. Postoji li neka mogućnost da dobijem zdravstveno osiguranje? da li se mogu pro forma kod nekoga prijaviti (npr. kao kućna pomoćnica) dobiti otkaz i tako ostvariti pravo? Koliko dugo moram minimalno biti prijavljena? Da li ću morat platiti kaznu za ta 4 mjeseca kako ste u ovom naveli:

Prema čl. 3. Zakona o obv.zdr.osiguranju (NN 150/08) zdr.osiguranje u RH je obvezno. To znači da osoba MORA biti zdr.osigurana, a ne može odabirati hoće ili neće biti osigurana.

Jesam li dobro shvatila da ako si želim sama plačati zdravstveno osiguranje da li to iznosi 405 kuna mjesečno plus dopunsko osiguranje?
Oprostite na dugom postu

Zikomid
13.12.2010., 23:03
Prijavu i odjavu na zdravstveno možete obaviti bilo gdje u RH, tako da rok od 30 dana nije trebao isteći. Niste specificirali na koje prijave i odjave su mislili u Poreznoj upravi.
Trebali biste plaćati zdr.osiguranje do zaposlenja ili stjecanja neke druge osnove osiguranja.

gatuzo
14.12.2010., 07:17
Hvala na brzom odgovoru, u poreznoj su mislili na sve prijave. Znači da se mogu na zdravstveno prijaviti i odjaviti i ovdje u Zagrebu bez obzira što mi je sezonski obrt na moru? Kaj da se onda negdje kod nekog prijavim pa odjavim da dobijem zdavstveno? Koliko dugo moram biti prijavljena? U pravnoj službu u HZZo-u su mi rekli da nema vremenskog ograničenja, što bi značilo da mogu biti prijavljena samo npr. jedan dan, dobim otkaz i tako stječem pravo na zdravstveno. Je sam li to dobro shvatila? Ajme, opet pišem romane

Nella5
14.12.2010., 07:59
Ja mislim da moraš biti minimalno 1 mjesec prijavljena kao zaposlena osoba kod poslodavca.

PTICA SELICA
14.12.2010., 16:11
Hvala. Je, bil sam osiguran UK NHS osiguranjem, tam je bar do sad bilo pravilo da svaki rezident tko ima uredjeno pravo boravka u UK stjece pravo na besplatno osnovno zdravstveno osiguranje, i to po mjestu boravka, prijavi se lokalnoj ambulanti i gotovo. Tko hoce luksuz hitnih pregleda kod specijaliste za nehitne slucajeve (ili vlastitu sobu kad ide u bolnicu) taj plati dodatno extra.
Nemam uvjete za penziju - 62 god i 27 g hrv. staza, za razliku se maratonski sudim vec 7 g. sa bivsim poslodavcem (nisam jedini:mad:). Postoji mogucnost da to pripisem iz UK, no prvo trebam znat kako ce se ovaj lokalni spor rjesit, jer tam nisam bas uplacival posebno mirovinsko - nije bila trajna situacija (odnosno ispala je to tek kasnije - trajno privremena).
Pretpostavljam je nabolje probat osigurat se privremeno dok se mozda ne zaposlim ili slicno, preko supruge, pa da imam hrv. zdravstvenu zastitu.
U principu bi mogel koristiti zastitu u RH kao britanski osiguranik-rezident valjda do 2 godine, s tim sam racunal obicno za dopust prek ljeta ili za posjete RH. Noi to bi bila gnjavaza za mene, za doktore, i za HZZO? Imam visok tlak pa bi dokt6ori brzo skuzili da sam stalno na boravku u RH, a ne gore. Sto zakon veli? Hvala

krena
16.12.2010., 20:46
Evo jednog specifičnog slučaja. Moj susjed ima ženu koja je nezaposlena. Ima 52 godina i ima 23 godine radnog staža. Žena ima problema s kralježnicom gdje se preporučuje operacija. Nakon operacije slijedi rehabilitacija, koja će po mišljenu specijaliste trajati pola godine. Mojem je susjedu netko savjetovao: neka mu se žena fiktivno zaposli kod nekog. Po mogućnosti gdje se radi fizički, npr. čistačica. I neka je prijavi na 4000 kuna. Plaćati će doprinose oko 2000 kuna mjesečno. Ali neka plati prvih par mjeseci i neka čeka na odlazak na operaciju barem mjesec dana. Onda neka ide na operaciju i neka otvori bolovanja. Nakon 42 dana bolovanja ide na državni trošak (tj. zdravstvenog fonda). I njoj će slijedećih pola godine, dok je na bolovanju teći plaća oko 2500 kuna plus će joj ići staž. Ali se moj susjed boji da netko u HZZOu ne skuži da se radi o namještaljci. Ja ga uvjeravam da je to vrlo teško i nikako dokazati. A pogotovo što naši kontrolori bolovanaj nisu tako agilni da bi išli istraživati kako i zašto se ta osoba zaposlila baš mjesec dana prije operacije. Da li stvarno postoji opasnost da je otkucaju kao fiktivni zaposlenik radi izvlaćenja novca od bolovanja. A to bolovanje je bilo predviđeno i splanirano.

Zikomid
16.12.2010., 21:09
Evo jednog specifičnog slučaja. Moj susjed ima ženu koja je nezaposlena. Ima 52 godina i ima 23 godine radnog staža. Žena ima problema s kralježnicom gdje se preporučuje operacija. Nakon operacije slijedi rehabilitacija, koja će po mišljenu specijaliste trajati pola godine. Mojem je susjedu netko savjetovao: neka mu se žena fiktivno zaposli kod nekog. Po mogućnosti gdje se radi fizički, npr. čistačica. I neka je prijavi na 4000 kuna. Plaćati će doprinose oko 2000 kuna mjesečno. Ali neka plati prvih par mjeseci i neka čeka na odlazak na operaciju barem mjesec dana. Onda neka ide na operaciju i neka otvori bolovanja. Nakon 42 dana bolovanja ide na državni trošak (tj. zdravstvenog fonda). I njoj će slijedećih pola godine, dok je na bolovanju teći plaća oko 2500 kuna plus će joj ići staž. Ali se moj susjed boji da netko u HZZOu ne skuži da se radi o namještaljci. Ja ga uvjeravam da je to vrlo teško i nikako dokazati. A pogotovo što naši kontrolori bolovanaj nisu tako agilni da bi išli istraživati kako i zašto se ta osoba zaposlila baš mjesec dana prije operacije. Da li stvarno postoji opasnost da je otkucaju kao fiktivni zaposlenik radi izvlaćenja novca od bolovanja. A to bolovanje je bilo predviđeno i splanirano.

Kontrolori bolovanja uopće ne istražuju fiktivne prijave. I zašto ne bi koristila bolovanje tamo gdje radi, kad kažete da ima 23 godine staža?

Chocollina
16.12.2010., 21:12
jel vi znate možda u vezi dopunskog zdravstvenog osiguranja,dobila sam obavijest da mi vrijedi do 3 mjeseca i da nemam više na njega pravo ako nisam nešto od navedenog...imam 21 godinu i studiram redovno u ljubljani,nemam svojih prihoda i samohrana majka me uzdržava,do sad sam ga imala jer su me stavili kao nezaposlenu,kako bi ga sada i da li bi ga mogla dobit?

Zikomid
16.12.2010., 21:25
jel vi znate možda u vezi dopunskog zdravstvenog osiguranja,dobila sam obavijest da mi vrijedi do 3 mjeseca i da nemam više na njega pravo ako nisam nešto od navedenog...imam 21 godinu i studiram redovno u ljubljani,nemam svojih prihoda i samohrana majka me uzdržava,do sad sam ga imala jer su me stavili kao nezaposlenu,kako bi ga sada i da li bi ga mogla dobit?

Svatko ima pravo na dopunsko, pitanje je hoćete li plaćati ili ne. Nezaposlene osobe plaćaju, a redovni studenti ne.

krena
17.12.2010., 14:45
Kontrolori bolovanja uopće ne istražuju fiktivne prijave. I zašto ne bi koristila bolovanje tamo gdje radi, kad kažete da ima 23 godine staža?

Ona je radila dok joj prije 3 godine nije propala firma. Sada je na bioru i više ne dobiva naknadu.
Evo jednog specifičnog slučaja.[/B[B]] Moj susjed ima ženu koja je nezaposlena. Ima 52 godina i ima 23 godine radnog staža. .

1mikula
20.12.2010., 15:08
Izgubila sam pravo na studiranje. Kad sam pala ispit u devetom mjesecu išla sam u referadu i rekli su mi da pišem zamolbu za mirovanjem godine.Danas sam dobila rješenje o prestanku statusa studenta s datumom 20.9 a rješenje je izdano 16. 12.. Koji se datum priznaje u HZZOu. Imam li pravo na zdravstveno i na koji način ga mogu ostvariti?

Zikomid
20.12.2010., 17:36
Izgubila sam pravo na studiranje. Kad sam pala ispit u devetom mjesecu išla sam u referadu i rekli su mi da pišem zamolbu za mirovanjem godine.Danas sam dobila rješenje o prestanku statusa studenta s datumom 20.9 a rješenje je izdano 16. 12.. Koji se datum priznaje u HZZOu. Imam li pravo na zdravstveno i na koji način ga mogu ostvariti?

Trebalo bi gledati datum 20.9., ali ovdje se očito radi o iznimci, odnosno o retroaktivnom izdavanju rješenja . Uzmite to rješenje i javite se ovaj tjedan u HZZO.

1mikula
20.12.2010., 18:01
Ok, tak sam i mislila sutra otići. Hvala

Chocollina
20.12.2010., 21:11
Svatko ima pravo na dopunsko, pitanje je hoćete li plaćati ili ne. Nezaposlene osobe plaćaju, a redovni studenti ne.

Pa da to sam i mislila a li bi mogla nekako izbjeći to plaćanje jer redoviti sam student samo u Ljubljani...:ne zna:

Zikomid
20.12.2010., 21:39
Pa da to sam i mislila a li bi mogla nekako izbjeći to plaćanje jer redoviti sam student samo u Ljubljani...:ne zna:

Nije bitno u kojoj državi studiraš, bitno je da si redoviti student i da isto dokažeš potvrdom fakulteta.

1mikula
21.12.2010., 12:57
Trebalo bi gledati datum 20.9., ali ovdje se očito radi o iznimci, odnosno o retroaktivnom izdavanju rješenja . Uzmite to rješenje i javite se ovaj tjedan u HZZO.

Bila danas, sa šaltera me poslali u pravnu službu, pravnik rekao da se gleda datum 20.09. i da sam izgubila pravo na osiguranje ali da napišem zahtjev za nastavkom osiguranja pa će oni riješiti negativno pa ću se ja žaliti pa ćemo vidjeti što će biti. I još reče da ove godine ima jako puno takvih slučajeva. Mene brine što ako u međuvremenu mi se nešto dogodi hoću li morati sve platiti??

Zikomid
21.12.2010., 14:46
Bila danas, sa šaltera me poslali u pravnu službu, pravnik rekao da se gleda datum 20.09. i da sam izgubila pravo na osiguranje ali da napišem zahtjev za nastavkom osiguranja pa će oni riješiti negativno pa ću se ja žaliti pa ćemo vidjeti što će biti. I još reče da ove godine ima jako puno takvih slučajeva. Mene brine što ako u međuvremenu mi se nešto dogodi hoću li morati sve platiti??

Ovo je stvarno iznimka i obično se takvi slučajevi riješe u korist stranaka. Obavezno napiši žalbu, ali žalba ne odgađa izvršenje rješenja.

Nemoj se ni u kom slučaju koristiti zdr.iskaznicom na koju nemaš pravo, upravo zbog troškova.

1mikula
21.12.2010., 15:37
Ok, hvala, nadam se da ću uspjeti to riješiti.

krena
22.12.2010., 13:56
.

Svima odgovoaraš, ali meni ne. Pitanje je previše teško?
http://www.forum.hr/showpost.php?p=30593189&postcount=654

Da li zdravstveni fond može netkome odbiti isplatu bolovanja nakon 42 dan ako ovi uvide da se netko zaposlio upravo onda kada mu je dijagnosticirana kronična bolest koja traži dugotrajno lijećenje (normalno i dugotrajno bolovanje) :eek:

Zikomid
22.12.2010., 16:00
Svima odgovoaraš, ali meni ne. Pitanje je previše teško?
http://www.forum.hr/showpost.php?p=30593189&postcount=654

Da li zdravstveni fond može netkome odbiti isplatu bolovanja nakon 42 dan ako ovi uvide da se netko zaposlio upravo onda kada mu je dijagnosticirana kronična bolest koja traži dugotrajno lijećenje (normalno i dugotrajno bolovanje) :eek:

Ne, pitanje je uobičajeno i koliko se sjećam odgovorila sam ti da liječnici ne idu u kontrolu bolovanja osiguranika.

Refundacija bolovanja (isplata bolovanja je izravna isplata bolovanja na tekući račun osiguranika u određenim slučajevima) poslodavcu se može odbiti ukoliko se utvrdi fiktivna prijava u radni odnos i korištenje bolovanja temeljem radnog odnosa. Na eventualno rješenje kojim se odbija refundacija bolovanja, može se žaliti poslodavac, ne osiguranik.

krena
23.12.2010., 06:38
Ne, pitanje je uobičajeno i koliko se sjećam odgovorila sam ti da liječnici ne idu u kontrolu bolovanja osiguranika.

Refundacija bolovanja (isplata bolovanja je izravna isplata bolovanja na tekući račun osiguranika u određenim slučajevima) poslodavcu se može odbiti ukoliko se utvrdi fiktivna prijava u radni odnos i korištenje bolovanja temeljem radnog odnosa. Na eventualno rješenje kojim se odbija refundacija bolovanja, može se žaliti poslodavac, ne osiguranik.

Stvar se komplicira. Osoba će se prijaviti kao kućna pomoćnica, kod nekog prijatelja. Te će poslije koji mjesec dana otići na operaciju i biti na rehabilitaciji oko pola godine. Da li će i tu fond istraživati zašto se ta osoba zaposlila baš onda kada je zaznala za bolest.

alma 188
03.01.2011., 14:39
molim vas da mi netko pomogne sa odgovorom,ja sam duuugo nezaposlena ,prijavljujem se redovito na zavod,suprug ostao bez posla prije par mjeseci,isto se prijavljuje na zavod,danas nam rekli da moramo plaćati dopunsko zdravstveno oboje po 80k,on je još osiguran do sredine 1. mj a ja do 3.mj,da li postoje neke olakšice ako smo oboje nezaposleni,ima li koji članak zakona koji bi nas oslobodio ovoga?????

Zikomid
03.01.2011., 16:36
molim vas da mi netko pomogne sa odgovorom,ja sam duuugo nezaposlena ,prijavljujem se redovito na zavod,suprug ostao bez posla prije par mjeseci,isto se prijavljuje na zavod,danas nam rekli da moramo plaćati dopunsko zdravstveno oboje po 80k,on je još osiguran do sredine 1. mj a ja do 3.mj,da li postoje neke olakšice ako smo oboje nezaposleni,ima li koji članak zakona koji bi nas oslobodio ovoga?????

Nažalost, ne. Nezaposlene osobe više nemaju besplatno dopunsko osiguranje.
Pogledajte link
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/02_03.pdf
čl. 2. taksativno navodi kategorije osiguranika koji ne plaćaju dopunsko osiguranje, odnosno osiguranike za čije su premije osigurana sredstva u Državnom proračunu.

arna
03.01.2011., 17:23
A članak 14.b, odnosno koji je to iznos po članu obitelji ?

prilika
03.01.2011., 17:25
Iznos je negdje oko 1500 kn po članu obitelji. Trebalo bi pisati u tom članku koji si spomenula.

arna
03.01.2011., 18:35
Je, našla sam, 1.516,32 kn po članu obitelji mjesečno.
Pa kaj se nije nešto govorilo da će se iznos povećati na oko 2.000,00 po osobi mjesečno?

Zikomid
03.01.2011., 20:15
A članak 14.b, odnosno koji je to iznos po članu obitelji ?

Prihodovni cenzus je slijedeći:
ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno ne smije prijeći iznos od:

1.516,32 kune
1.939,39 kuna - za osiguranika umirovljenika - samca

Pri utvrđivanje prihodovnog cenzusa u obzir se uzima prihod svih osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu.

http://www.hzzo-net.hr/08_01_03.php

alma 188
03.01.2011., 21:17
prvo puno hvala na odgovoru,prihod nam nije prelazio 1500k po članu domaćinstva,sin student,ja nezaposlena,mala plaća,e sad kome se dalje obratit za to dokazati,je li na poreznu upravu,jel se to odnosi na 2010god,koje još papire treba skupit,ova na HZZO-u samo rekla-morate plaćat i ništa više,nikakav prihod po članu domaćinsva..ma ni zuc

cat deluxe
04.01.2011., 19:24
prvo puno hvala na odgovoru,prihod nam nije prelazio 1500k po članu domaćinstva,sin student,ja nezaposlena,mala plaća,e sad kome se dalje obratit za to dokazati,je li na poreznu upravu,jel se to odnosi na 2010god,koje još papire treba skupit,ova na HZZO-u samo rekla-morate plaćat i ništa više,nikakav prihod po članu domaćinsva..ma ni zuc

laže ko prasac, mada prasci ne lažu..
e sad jedno pitanje, rođaka je nezaposlena i njen suprug a djeca srednjoškolci, tražili su prihode od 2009. godine i predala papire (nisu je tražili visinu prihoda za tu godinu jer ziher provjeravaju u poreznoj ) i već mjesec dana čeka iskaznicu da je oslobođena plaćanja dopunskog osiguranja tj. ide se na teret državnog proračuna jer nisu imali prihoda . Što ako mora u bolnicu a nema iskaznice jer je u obradi (samo ne znam koliko njima treba provjera a svi povezani i mirovinsko i porezna i hzzo) ??

Zikomid
04.01.2011., 19:40
laže ko prasac, mada prasci ne lažu..
e sad jedno pitanje, rođaka je nezaposlena i njen suprug a djeca srednjoškolci, tražili su prihode od 2009. godine i predala papire (nisu je tražili visinu prihoda za tu godinu jer ziher provjeravaju u poreznoj ) i već mjesec dana čeka iskaznicu da je oslobođena plaćanja dopunskog osiguranja tj. ide se na teret državnog proračuna jer nisu imali prihoda . Što ako mora u bolnicu a nema iskaznice jer je u obradi (samo ne znam koliko njima treba provjera a svi povezani i mirovinsko i porezna i hzzo) ??

Dopunsko se radi istog trenutka na šalteru HZZO-a. Ne radi se nikakva provjera od mjesec dana.
Jedino se može čekati iskaznica koja stiže poštom na kućnu adresu, a ako joj treba dokument, može tražiti ispis police u HZZO.

Polica dop.osiguranja ima istu vrijednost kao i iskaznica.

cat deluxe
04.01.2011., 19:46
Dopunsko se radi istog trenutka na šalteru HZZO-a. Ne radi se nikakva provjera od mjesec dana.
Jedino se može čekati iskaznica koja stiže poštom na kućnu adresu, a ako joj treba dokument, može tražiti ispis police u HZZO.

Polica dop.osiguranja ima istu vrijednost kao i iskaznica.

Hvala! Odmah ću obavjestiti. A ta iskaznica dolazi u nekom roku od mjesec dana??

Zikomid
04.01.2011., 19:56
Hvala! Odmah ću obavjestiti. A ta iskaznica dolazi u nekom roku od mjesec dana??

Je li se radi o obnovljivoj polici? Ili se polica radi prvi put?
Kako je osoba osigurana?

cat deluxe
04.01.2011., 19:58
Je li se radi o obnovljivoj polici? Ili se polica radi prvi put?
Kako je osoba osigurana?

Koliko ja znam, istekla im je po jednoj osnovi pa su morali po drugoj osnovi. Zašto ? jel to jakoo bitno?

Zikomid
04.01.2011., 21:05
Koliko ja znam, istekla im je po jednoj osnovi pa su morali po drugoj osnovi. Zašto ? jel to jakoo bitno?

Naravno da je bitno, ako je obnovljiva polica, ostaje stara iskaznica (na kojoj ne piše datum do kad vrijedi). Odgovor stvarno ovisi o detaljima.
Najjednostavnije je provjeriti osobno u HZZO, ako ne baratate s točnim podacima na Forumu.

ko-ko-da
05.01.2011., 13:20
napisali ste u jednom postu da se prijava i odjava mogu obaviti u bilo kojem mjestu u republici hrvatskoj. dakle, ja ako imam prebivaliste u bilo kojem mjestu u rh, mogu u zagrebu napraviti novu prijavu?

konkretno, bila sam redovni student, osigurana na obrt od jednog od roditelja, nakon toga pauzirala sam dvije godine i bila u radnom odnosu i bila prijavljena na tu firmu i sad se vracam na studij kao redovni student, onda znaci trebam odnjeti odjavu od bivse firme, potvrdu s faksa i osobnu? jedino imam problem sto vise ne mogu na roditelje, jer je obrt trenutno neaktivan, onda se osigravam preko faksa? to isto moram u roku od 30 dana, odnjeti potvrdu i ostalo?
za dopunsko treba jos neka dodatna potvrda?

hvala na odgovorima!

Zikomid
05.01.2011., 16:55
napisali ste u jednom postu da se prijava i odjava mogu obaviti u bilo kojem mjestu u republici hrvatskoj. dakle, ja ako imam prebivaliste u bilo kojem mjestu u rh, mogu u zagrebu napraviti novu prijavu?

konkretno, bila sam redovni student, osigurana na obrt od jednog od roditelja, nakon toga pauzirala sam dvije godine i bila u radnom odnosu i bila prijavljena na tu firmu i sad se vracam na studij kao redovni student, onda znaci trebam odnjeti odjavu od bivse firme, potvrdu s faksa i osobnu? jedino imam problem sto vise ne mogu na roditelje, jer je obrt trenutno neaktivan, onda se osigravam preko faksa? to isto moram u roku od 30 dana, odnjeti potvrdu i ostalo?
za dopunsko treba jos neka dodatna potvrda?

hvala na odgovorima!

Imate 2 opcije:
1. osigurati se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od prekida radnog odnosa i plaćati dopunsko osiguranje (nezaposlene osobe plaćaju dopunsko 80 kn)
2. osigurati se preko fakulteta (fakultet za Vas plaća osiguranje) i imati besplatno dopunsko osiguranje.

Obrt roditelja je sezonski?

ko-ko-da
05.01.2011., 17:11
nije, nego je u nekoj fazi mirovanja, zbog bolovanja,
a ovo da se moze u bilo kojem gradu to napraviti, mogu u zagrebu? to me zapravo najvise zanima jer svaki salter vodi svoju politiku

prilika
05.01.2011., 17:47
Zlikomid

Molim vas odgovor ako možda znate. Mama je išla u mirovinu 22.5.2010. godine sa punih 65 godina. Zaposlenici njene bivše firme predana je njena stara zdravstvena iskaznica i ona ju je išla odjaviti još krajem 5. mjeseca prošle godine. Prijavila se sa potvrdom od Mirovinskog zavoda na novo zdravstveno kao umirovljenik u HZZO u Klovićevu još 4.6.2010. godine. Ona još uvijek koristi onaj papir od prijave jer zdravstvena iskaznica još uvijek nije gotova. Jučer sam bila u Klovićevoj gdje su provjerili u kompjutoru i sve je u redu, ali jedino nema njezine nove zdravstvene iskaznice, iako je prošlo već 7. mjeseci od kada je predan zahtjev za izradu nove zdravstvene iskaznice. Čak mi je službenik u Klovićevoj jučer rekao da je ona trebala zadržati staru iskaznicu jer su one sada postale trajne. Ali mislim da je krivo rekao jer je ona mijenjala status, prije je imala zdravstvenu iskaznicu kao radnik sa crvenim kockicama, a sada bi trebala dobiti onu sa ljubičastim kockicama za umirovljenike. Nitko do jučer nije rekao da bi ona trebala zadržati staru zdravstvenu. Ne znam da li da čekamo još? Ili da odem u Žajinu na HZZO, tamo nezaposleni podižu zdravstvenu, ali za umirovljenike su mi rekli da šalju na kućnu adresu? Mislite li da je možda ta njezina zdravstvena iskaznica negdje izgubljena? Ne znam kako mi jučer u Klovićevoj na HZZO-u nije znao ništa konkretno reći? Za dopunsko osiguranje ima narančastu iskaznicu još od 4. mjeseca 2010. tako da je to u redu, a provjerila sam i na web stranici HZZO-a preko OIB-a i ona je uvedena u kompjutersku bazu.

Zikomid
05.01.2011., 18:23
nije, nego je u nekoj fazi mirovanja, zbog bolovanja,
a ovo da se moze u bilo kojem gradu to napraviti, mogu u zagrebu? to me zapravo najvise zanima jer svaki salter vodi svoju politiku

Po Zakonu možete bilo gdje u RH, jer je baza podataka HZZO-a jedna i ista je za sve Područne urede HZZO-a, ali istina je, svaki Područni ured vodi svoju politiku.

Pozovite se na Zakon o zdr.osiguranju i Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdr.osiguranja.

ko-ko-da
05.01.2011., 18:25
hvala puno na infosima!

Zikomid
05.01.2011., 18:28
Zlikomid

Molim vas odgovor ako možda znate. Mama je išla u mirovinu 22.5.2010. godine sa punih 65 godina. Zaposlenici njene bivše firme predana je njena stara zdravstvena iskaznica i ona ju je išla odjaviti još krajem 5. mjeseca prošle godine. Prijavila se sa potvrdom od Mirovinskog zavoda na novo zdravstveno kao umirovljenik u HZZO u Klovićevu još 4.6.2010. godine. Ona još uvijek koristi onaj papir od prijave jer zdravstvena iskaznica još uvijek nije gotova. Jučer sam bila u Klovićevoj gdje su provjerili u kompjutoru i sve je u redu, ali jedino nema njezine nove zdravstvene iskaznice, iako je prošlo već 7. mjeseci od kada je predan zahtjev za izradu nove zdravstvene iskaznice. Čak mi je službenik u Klovićevoj jučer rekao da je ona trebala zadržati staru iskaznicu jer su one sada postale trajne. Ali mislim da je krivo rekao jer je ona mijenjala status, prije je imala zdravstvenu iskaznicu kao radnik sa crvenim kockicama, a sada bi trebala dobiti onu sa ljubičastim kockicama za umirovljenike. Nitko do jučer nije rekao da bi ona trebala zadržati staru zdravstvenu. Ne znam da li da čekamo još? Ili da odem u Žajinu na HZZO, tamo nezaposleni podižu zdravstvenu, ali za umirovljenike su mi rekli da šalju na kućnu adresu? Mislite li da je možda ta njezina zdravstvena iskaznica negdje izgubljena? Ne znam kako mi jučer u Klovićevoj na HZZO-u nije znao ništa konkretno reći? Za dopunsko osiguranje ima narančastu iskaznicu još od 4. mjeseca 2010. tako da je to u redu, a provjerila sam i na web stranici HZZO-a preko OIB-a i ona je uvedena u kompjutersku bazu.

Obavijest o nemijenjanju zdr.iskaznica bez obzira na boju iste:
http://www.hzzo-net.hr/dload/novosti/obavijest_o_zdr_isk.pdf

vrijedi od ove godine. Znači za majku to ne vrijedi!

Prošle godine je majka trebala dobiti ljubičastu zdr.iskaznicu. Ona se izrađuje max 3 mjeseca. Problem može biti jedino u činjenici da ste došli s potvrdom HZMO, a ne s rješenjem HZMO, te je službenik HZZO-a iskaznicu stavio u tzv. status R, kad osoba ima zdr.osiguranje ali mu se iskaznica ne daje na izradu! Postavite pitanje u HZZO-u da li je zdr.iskaznica u statusu R i neka vam izlista ekransku sliku iz baze podataka!

Dopunsko mora promijeniti zbog plaćanja, jer umirovljenici plaćaju 50 kn, a kao zaposlena je plaćala ili 80 ili 130 kn. Mislim na promjenu u bazi podataka HZZO-a, a ne fizički iskaznice, koja vrijedi i dalje ako na njoj ne piše datum prestanka važenja.

Zikomid
05.01.2011., 18:29
hvala puno na infosima!

Nema problema, u svakom slučaju pozovite se na pravne akte HZZO-a (isprintajte s www.hzzo-net.hr)

:top:

Ni(T)kolina
05.01.2011., 19:05
Pitanje: osoba kojoj poslodavac ne uplaćuje doprinose (točnije, zdravstveno, a trebao bi) a mora liječniku (zubaru, urologu,...) će snositi trošak pregleda i liječenja u cijelosti? ili samo onak, neku participaciju kao u "normalnim slučajevima"

Hvala

Zikomid
05.01.2011., 19:29
Pitanje: osoba kojoj poslodavac ne uplaćuje doprinose (točnije, zdravstveno, a trebao bi) a mora liječniku (zubaru, urologu,...) će snositi trošak pregleda i liječenja u cijelosti? ili samo onak, neku participaciju kao u "normalnim slučajevima"

Hvala

Za osiguranu osobu je jedino važno da je osigurana sukladno Zakonu o zdr.osiguranju, a plaćanje doprinosa tereti obveznika uplate doprinosa, ne osiguranika.

Pravo na korištenje zdr.zaštite ograničava se jedino u slučaju kad se radi o obvezniku uplate doprinosa i osiguraniku u jednoj osobi, npr. obrtniku.

prilika
06.01.2011., 09:12
Zlikomid

Puno vam hvala na odgovoru. U pravu ste, ona još nije bila dobila rješenje o mirovini kada sam je ja početkom 6. mjeseca 2010. godine išla prijaviti na novo zdravstveno kao umirovljenik, ali meni su u HZMO u Tvtkovoj u Zagrebu pečatirali njezinu prijavu za zdravstveno osiguranje i to je bilo dovoljno kada sam otišla sa tim u Klovićevu na HZZO prijaviti je na novo zdravstveno kao umirovljenik. Rješenje o mirovini je stiglo na kućnu adresu sredinom 6. mjeseca 2010. godine, ali meni su u Klovićevoj još 4.6.2010. kada sam je išla prijaviti rekli da im ne trebam donositi to rješenje o mirovini kada bude gotovo. Zatim sam se raspitivala telefonski početkom 10. mjeseca 2010. zašto njezina zdravstvena još nije gotova, pa su mi rekli da njoj vrijedi papir od prijave za zdravstveno, a da još nije niti podignut radni nalog za izdavanje nove ljubičaste iskaznice i još su mi rekli da bi nova ljubičasta zdravstvena trebala biti gotova za otprilike 3. mjeseca, znači trebala je biti gotova početkom 1. mjeseca 2011., a nije uopće gotova. Sada stvarno ne znam više što da napravim, da li da zovem prvo telefonski na HZZO, pa da pitam gdje da donesem njezino rješenje o mirovini da se pokrene izrada te ljubičaste zdravstvene iskaznice? U Klovićevoj u HZZO-u sam bila prije dva dana i nisu mi ništa konkretno rekli u vezi te nove ljubičaste zdravstvene iskaznice, osim da joj kao i dalje vrijedi taj papir od prijave na zdravstveno kao umirovljenik. Dopunsko nije mijenjala jer ima tjelesno oštećenje i nije dobila nikakvu obavijest da bi ga trebala promijeniti sa odlaskom u mirovinu. Tako da mislim da je to s dopunskim sve u redu, provjerila sam na web stranici HZZO-a.

Zikomid
06.01.2011., 10:18
Prilika, govorim ti o najčešćoj pogrešci koja se napravi na šalteru HZZO-a. Radni nalog se radi u programu čim se iskaznica stavi u tzv. status G, majčina iskaznica kako objašnjavaš očito nikad nije stavljena u taj status.
Zato pitaj kako sam ti rekla u prethodnom postu. Ako je stara iskaznica predana i poništena u HZZO (tako se radilo prošle godine), nova mora biti napravljena.

Vezano uz dopunsko, majka ne plaća jedino ako ima tjelesno oštećenje u visini od 100%, u ostalim slučajevima da. Dopunsko osiguranje ne može biti u redu ako osnovno nije izrađeno, jer sama riječ govori dopunsko je nadstandard osnovnog osiguranja.

prilika
06.01.2011., 10:36
Zikomid

Hvala vam puno za odgovor. Nisam stvarno znala za te statuse R i G. Otići ću ponovo tamo i pitati. Ona inače ima osnovno zdravstveno, sve imaju u bazi podataka u HZZO jer se na vrijeme prijavila kod odlaska u mirovinu, jedino što nije još gotova ta ljubičasta iskaznica. Dakle da ja baš kažem da je prebace u taj status G? Ako to kažem onda će me pitati od kuda to znam, ako tamo ne radim? Za dopunsko ne znam da li da sada uopće pitam. Prvo ću pitati za ovu ljubičastu iskaznicu, da krene postupak izdavanja. A za dopunsko sam čula da šalju nezaposlenim ljudima na kućnu adresu od kada moraju sami plaćati dopunsko, po novome je to za sve nezaposlene od kraja 3. mjeseca 2011. Iako sam ja nezaposlena, pa sama plaćam dopunsko od početka 10. mjeseca 2010. jer mi je tada već isteklo prošlogodišnje besplatno dopunsko za nezaposlene. Da li znate možda da li to pravilo da imaju pravo za besplatno dopunsko samo sa 100% tjelesnog oštećenja stupa isto na snagu od početka 4. mjeseca ove 2011. godine? Jer ona je dobila novu iskaznicu od dopunskog u 4. mjesecu 2010. još po starom zakonu na kojoj ne piše rok trajanja, pa će se možda taj novi zakon o tjelesnom oštećenju primjenjivati tek po isteku godine dana odnosno u 4. mjesecu 2011. Pretpostavljala sam da će joj ipak poslati neku obavijest o dopunskom na kućnu adresu, kada tako šalju i nezaposlenima, pa da će tako znati da li i od kada sama mora plaćati dopunsko.

Zikomid
06.01.2011., 10:42
Vezano za radni status, to ne možete znati nikako, zato ćete reći da ste se informirali :) ili tražite nadređenu osobu gospođi ili gospodinu koji radi na šalteru. Objasnila sam taj status jer tu dolazi do grešaka.

Vezano za dopunsko, propis o oslobađanju plaćanja za osobe s tjelesnim oštećenjem od 100% vrijedi od lipnja 2010 ili do isteka iskaznice, znači ako majčina iskaznica ističe u travnju, tada treba promijeniti način plaćanja, a još je prerano da dobije obavijest koja se šalje na adresu osiguranika, upravo zato da osiguranik sazna novosti o plaćanju premije.

I obavezno javite što ste riješili.

prilika
06.01.2011., 11:06
Puno vam hvala. Ne znam što bi bez vas, sada mi je sve jasnije što se tiče obaveznog zdravstvenog za mamu. Ponijeti ću ja i rješenje o mirovini, pa neće valjda biti problema, sa pokretanjem izrade te ljubičaste zdravstvene iskaznice. Reći ću i za taj radni nalog. A što se tiče dopunskog to će ona vjerojatno trebati sama početi plaćati od 4. mjeseca 2011. ako ima manje od 100% tjelesnog oštećenja. Do onda joj još vrijedi po starom zakonu prijašnje prošlogodišnje dopunsko za osobe sa tjelesnim oštećenjem.

patakmeister
09.01.2011., 23:22
Molio bih da mi pomognete u i razjasnite nedoumice šta znači Kategorija 1 zdravstvenog osiguranja i Osnova 00308 to sam provjerio na njihovoj stranici. Prvenstveno me strah da me ne opale po Đepu tj. mom ionako istanjenom novčaniku.
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
P.s.Zanima me da li mi je osiguranje isteklo pošto je uvidjeh iskaznica istekla 19.12.2009. godine.

Zikomid
10.01.2011., 10:37
Osnova 00308 je osoba koja plaća zdravstveno osiguranje do stjecanje nove osnove osiguranja (zaposlenja ili sl.).
Ovo se osiguranje ne može prekinuti svojevoljno.

Zar niste pitali kako ste osigurani kad ste potpisali tiskanicu 2??

patakmeister
10.01.2011., 12:07
Osnova 00308 je osoba koja plaća zdravstveno osiguranje do stjecanje nove osnove osiguranja (zaposlenja ili sl.).
Ovo se osiguranje ne može prekinuti svojevoljno.

Zar niste pitali kako ste osigurani kad ste potpisali tiskanicu 2??

18.12.2007. godine i platio nekakav pozamasan iznos. posto ne radim u RH vece negdje drugdje nisam u mogucnosti da odem u HZZO da se informiram. Pa me zanima sta mi je ciniti.
Unaprijed zahvaljujem na odogovorima
Provjerio sam u poreskoj upravi telefonom da nema kakvog duga, niti ima duga niti na adresu dolaze uplatnice!

Zikomid
10.01.2011., 19:50
Ako radite u nekoj drugoj državi s kojom Hrvatska ima Ugovor o socijalnom osiguranju, ovo osiguranje trebate prekinuti. Zakonski nije dozvoljeno dvostruko osiguranje.

Napišite detalje.

prestona
11.01.2011., 19:32
Pozdrav !
Mama mi je imala infarkt prije 7 dana, dok sam dosla sebi, svatila san da ona nema dopunsko zdravstveno osiguranje..
ugradili su joj 2 stenta i kisu drugih pretraga, sta pretpostavljam da ce kostat ko sam vrag !
mi zivimo od njene penzije koja iznosi manje od 2 500 kn..
i prikupila sam svu dokumentaciju da bi nju oslobodili participacije..međutim izgleda da nece moc retrogradno!!! sta da radim ako mi sad bolnica dođe 10 000 kn, a ona ima pravo na oslobođenje , al od sutra???

Zikomid
11.01.2011., 20:49
Nažalost, niti oslobađanje od participacije niti dopunsko osiguranje se ne mogu napraviti unazadno.

Damolina
12.01.2011., 21:04
Pitanjce, pitanjce....

Radila sam 7 mj u trgovini,imala ugovor na neodređeno i dobila sam otkaz kao višak radne snage dan prije nove godine.
Na sreću, nisam se stigla još ni prijaviti na Zavod za zapošljavanje i već sam se zaposlila u drugoj trgovini, gjde sad radim tjedan dana.
Međutim, tu sam prijavljena samo na pola radnog vremena, znači na 20 h tjedno s plačom od 1500 kn bruto..To bude neto negdje oko 1200..valjda.

Do sad sam imala plaču 2500 i plačala sam dopunsko zdravstveno osiguranje.
Zanima me da li bi sad mogla ostvariti pravo na besplatno dopunsko, s obzirom da ću dobivati 1200 kn mjesečne plače.

Suprug zarađuje do 3800, plača si dopunsko i imamo dijete od 2 godine.

Hvala na odgovoru.

ryell
13.01.2011., 02:32
Malo sam glupava danas pa ću tu pitati jer nemrem nać temu od dopunskog - Zikomid, help :zubo:
Daklem ističe mi početkom 2. mjeseca dopunsko koje sam imala po osnovi nezaposlenosti, a od sad ću ga morati sama plaćati.
Karticu imam, a stigla mi je u 11. mjesecu još ponuda od HZZOa za sklapanje ugovora o dopunskom.
Ispunim to i pošaljem poštom/ili odnesem osobno. Onda pretpostavljam treba potpisati Ugovor.
Ako odnesem ispunjenu ponudu osobno, to se na licu mjesta napravi Ugovor i platim, ili moram čekati da nekaj šalju?
Namjeravam to platiti odjednom, za cijelu godinu.
Pročitala sam ona sva sitna slova na poleđini ponude i ne vidim di to piše :brukica:

prilika
13.01.2011., 09:45
Ja sam isto nezaposlena i sama plaćam dopunsko od 10. mjeseca 2010. pa ti mogu reći ono što znam. Odi što prije u HZZO jer sada se mora ići i 30 dana ranije tamo prije isteka starog dopunskog, ispuniš novu ponudu za dopunsko i odabereš na ponudi onu opciju nastavno dopunsko osiguranje s obzirom da si i do sada imala već dopunsko i oni će ti odmah isprintati novu policu dopunskog i dati će ti papir sa uputama kako se ispunjavaju uplatnice za mjesečne rate za dopunsko. Meni su poslali novu naranđastu iskaznicu za dopunsko već za oko 20 dana. Ako ti na iskaznici od dopunskog ne piše datum do kada vrijedi onda ti ostaje ta stara iskaznica od dopunskog. Ratu ne možeš tamo platiti jer oni tamo nemaju blagajnu, već moraš prvo otići u Narodne novine i tamo kupiti uplatnice. Svaki mjesec sama ispuniš uplatnicu prema uputama koje su ti dali i cijena je 80 kn plus provizija 5 kuna u ako se plaća u pošti, ili 4,50 kn ako plaća rata za dopunsko u Fini. Nema više mogućnosti plaćanja bez provizije. Za plaćenje svih rata od jednom za cijelu godinu, ne znam točno, ali za to vjerojatno isto moraš sama ispuniti uplatnicu pa platiti u pošti ili Fini. Koliko ja znam tamo na HZZO-u se ne plaća direktno kod njih. Najbolje da za to plaćanje odjednom pitaš u svom područnom uredu HZZO-a.

ryell
13.01.2011., 10:26
@prilika: Hvala!
Na iskaznici koju imam piše samo "vrijedi od 11.02.2010" tako da mi ostaje ta ista iskaznica.
Ako je rok 30 dana prije isteka, onda sam već zakasnila? :(

EDIT: zovem cijelo jutro na 0800-7989, broj sa stranica HZZO za info o dopunskom. Ne radi taj broj. :facepalm:
A u HZZO u Klovićevoj se pak nitko ne javlja. I krasno su to složili, javlja se automat, i onda nakon x minuta nesnosne "muzike" mi prekine poziv. Hijoj...

prilika
14.01.2011., 08:58
Mislim da ipak nisi zakasnila. Ja sam otišla u HZZO 22.9.2010. jer mi je na naranđastoj iskaznici pisalo da mi staro besplatno dopunsko za nezaposlene vrijedi do 30.9.2010. Tamo sam ispunila onu ponudu i predala je odmah na šalteru. Odmah mi je isprintala novu policu i dala mi je uputu za ispunjavanje uplatnice za mjesečnu ratu za nezaposlene za 80 kn. Prvu ratu sam platila još krajem 9. mjeseca jer je dospjeće prve rate bilo do 1.10.2010. Pisalo je na web stranici HZZO-a da se nastavno dopunsko osiguranje smatra ako se produži prije isteka police ili najkasnije nakon 30 dana od isteka police. Sada sam i ja pročitala na teletekstu prije par dana da se polica može produžiti 30 dana prije isteka, ali ne znam da li je to baš obavezno tih 30 dana ranije. Možda su to nešto i promijenili sa 1.1.2011. godine. U najgorem slučaju tebi će dopunsko početi vrijediti tek nakon mjesec dana nakon što dobiješ novu policu, ali mislim da će ti ipak odmah početi vrijediti s obzirom da ti ova stara polica dopunskog još niti nije istekla. Naranđasta iskaznica će ti ostati ista jer na njoj ne piše datum do kada vrijedi. Otiđi u HZZO u Klovićevu pa sama pitaj i ispuni novu ponudu te je predaj na šalteru, bolje je tako nego da pitaš preko telefona.

ryell
14.01.2011., 13:07
Uspjela sam ih jučer ipak dobiti na telefon (tek oko 15h i to Jukićevu) - odem u bilokoji ured (npr Klovićevu), predam ispunjenu ponudu, tamo dobijem ugovor i upute za plaćanje.
Pošto imam onu "noviju" narančastu iskaznicu koja sama po sebi nema datum isteka, ona mi ostaje; i onda mi nema roka od 30 dana ranije, već mogu bilokad prije isteka sadašnjeg dopunskog to napraviti - bitno je da nema prekida. Hvala! ;)

NooKie
17.01.2011., 23:53
Ovako... Diplomirao sam 12.10.2010. i poslije toga sam se osigurao u statusu nezaposlene osobe. Medjutim, dopunsko zdravstveno mi je isticalo u 6 mjesecu kada sam jos uvijek bio redovan student, tako da sam u to vrijeme produzio i dopunsko koje sam imao besplatno... sad mene zanima - jel smijem ja koristiti to besplatno dopunsko koje vrijedi do 6 mjeseca ove godine (tako pise u bazi na stranici od hzzo kad unesem svoj oib) ili se moram prijavit da placam dopunsko?

*jezebel*
18.01.2011., 14:54
osigurana sam pocetkom 2009. nakon prestanka radnog odnosa (datum na iskaznici 23.01.2009.) pa me zanima istjece li meni osnovno zdravstveno osiguranje ili ne? u glavi mi je informacija da traje dvije godine, ali je sada vise ne nalazim napisanu. :rofl: dakle, traje li obvezno zdravstveno osiguranje nakon prestanka radnog odnosa dvije godine ili ga nije potrebno obnavljati? ukoliko je potrebno obnavljati, mogu li i dalje biti osigurana kao nezaposlena?

sto se dopunskog tice, na kartici od pocetka 2009. je naveden isti datum, zatim su mi pocetkom 2010. poslali novu, uz dopis na kojem pise ''pocetak osiguranja 23.01.2010.'' i u kojem me obavjestavaju o novim opcim uvjetima od 1. listopada 2009.:
''...za osiguranike, medju koje se i vi ubrajate, koji ostvaruju policu na teret sredstava drzavnog proracuna..., ugovor/polica nece biti automatski vazeca, vec ce zavod po sluzbenoj duznosti, tijekom osiguravateljnog razdoblja, utvrdjivati daljnje postojanje uvjeta za stjecanje tog prava. za slucaj da su potonji zavodu nedostupni, dokaz o ispunjenju uvjeta za policu na teret drzavnog proracuna biti cete obvezni predociti na zahtjev zavoda. prema tome, ako vas tijekom vazeceg...razdoblja ne kontaktiramo, vasa ce polica/iskaznica vrijediti do njezinog opoziva, tj. do mozebitnog raskida ugovora o dopunskom...osiguranju od strane zavoda iz razloga gubitka predmetnog prava.''
gotovo sam uvjerena da mi poslije mi vise nista nisu slali. sto ja sada trebam? njima se javiti i obnoviti si dopunsko, ali ga od sada placam, ili...?

unaprijed hvala!

prilika
19.01.2011., 09:05
Obavezno zdravstveno osiguranje ti ne istječe i mislim da ga niti ne moraš ništa obnavljati sve dok si i dalje nezaposlena. Kada se ponovo zaposliš poslodavac će te morati prijaviti na zdravstveno kao radnika, ali ostati će ti dotadašnja crvena iskaznica jer one sada trajno vrijede za obvezno zdravstveno. Ako sam u krivu, neka me netko ispravi. Ja isto imam obavezno zdravstveno kao nezaposlena od 1.10.2009. i nisam ga ništa obnavljala u međuvremenu jer sam i dalje nezaposlena. Imam crvenu iskaznicu, bez OIB-a i datuma do kada vrijedi. U to vrijeme još nisu stavljali OIB na zdravstvenu iskaznicu, to su počeli tek početkom 2010. godine.

Što se tiče dopunskog zdravstvenog to ćeš morati sama početi plaćati od tog datuma koji su naveli u dopisu jer ti tada ističe prošlogodišnje besplatno dopunsko za sve nezaposlene po starom zakonu. Naravno ako želiš i dalje imati dopunsko jer ono nije obavezno. Mislim da je ipak dobro imati dopunsko za svaki slučaj i ja ga isto sama plaćam iako sam trenutno nezaposlena. Jedino u slučaju da ti je prihod po članu obitelji s kojima živiš manji od 1500 kn jedino u tom slučaju imaš pravo na besplatno dopunsko. Ali moraš dostaviti potvrdu u tome u svoj područni ured HZZO-a. Mislim da potvrdu izdaje porezna uprava, ali nisam sigurna. Tako nešto sam pročitala tu na forumu.

prilika
19.01.2011., 09:16
Obavijest o nemijenjanju zdr.iskaznica bez obzira na boju iste:
http://www.hzzo-net.hr/dload/novosti/obavijest_o_zdr_isk.pdf

vrijedi od ove godine. Znači za majku to ne vrijedi!

Prošle godine je majka trebala dobiti ljubičastu zdr.iskaznicu. Ona se izrađuje max 3 mjeseca. Problem može biti jedino u činjenici da ste došli s potvrdom HZMO, a ne s rješenjem HZMO, te je službenik HZZO-a iskaznicu stavio u tzv. status R, kad osoba ima zdr.osiguranje ali mu se iskaznica ne daje na izradu! Postavite pitanje u HZZO-u da li je zdr.iskaznica u statusu R i neka vam izlista ekransku sliku iz baze podataka!

Dopunsko mora promijeniti zbog plaćanja, jer umirovljenici plaćaju 50 kn, a kao zaposlena je plaćala ili 80 ili 130 kn. Mislim na promjenu u bazi podataka HZZO-a, a ne fizički iskaznice, koja vrijedi i dalje ako na njoj ne piše datum prestanka važenja.

Evo da javim. Mama je jučer (18.1.2011.) konačno dobila poštom novu zdravstvenu iskaznicu. Ona je umirovljenik, ali stigla joj je zdravstvena iskaznica crvene boje, a ne ljubičasta kao što ste mi vi napisali. Da li je to u redu da je dobila iskaznicu crvene boje? Svi brojevi, OIB, matični broj osigurane osobe, datum i godina rođenja su ispravno upisani na iskaznici. To znači da i umirovljenici dobivaju sada crvene iskaznice? Mama ima 65 godina i u mirovini je od 22.5.2010., dan nakon navršene 65 godine života.

sims
23.01.2011., 01:33
Kratko pitanjce. Nakon otkaza sam otisao u HZZO i prijavio se. Nisam dobio onaj neki papir nego su mi rekli da dok mi ne dodje nova iskaznica nek koristim staru, onu bijelu. Sad me zanima ako sam nezaposlen, kakvu cu ja karticu dobit i da li cu imat obvezno zdravstveno osiguranje ili i dopunsko? Da li ce na kartici pisati datum otkad vrijedi ili ne? I da li trebam ici po karticu u HZZO ili to stize postom?

Hvala :)

ryell
23.01.2011., 02:16
Obavezno zdravstveno osiguranje ti ne istječe i mislim da ga niti ne moraš ništa obnavljati sve dok si i dalje nezaposlena. Kada se ponovo zaposliš poslodavac će te morati prijaviti na zdravstveno kao radnika, ali ostati će ti dotadašnja crvena iskaznica jer one sada trajno vrijede za obvezno zdravstveno. Ako sam u krivu, neka me netko ispravi. Ja isto imam obavezno zdravstveno kao nezaposlena od 1.10.2009. i nisam ga ništa obnavljala u međuvremenu jer sam i dalje nezaposlena. Imam crvenu iskaznicu, bez OIB-a i datuma do kada vrijedi. U to vrijeme još nisu stavljali OIB na zdravstvenu iskaznicu, to su počeli tek početkom 2010. godine.

Što se tiče dopunskog zdravstvenog to ćeš morati sama početi plaćati od tog datuma koji su naveli u dopisu jer ti tada ističe prošlogodišnje besplatno dopunsko za sve nezaposlene po starom zakonu. Naravno ako želiš i dalje imati dopunsko jer ono nije obavezno. Mislim da je ipak dobro imati dopunsko za svaki slučaj i ja ga isto sama plaćam iako sam trenutno nezaposlena. Jedino u slučaju da ti je prihod po članu obitelji s kojima živiš manji od 1500 kn jedino u tom slučaju imaš pravo na besplatno dopunsko. Ali moraš dostaviti potvrdu u tome u svoj područni ured HZZO-a. Mislim da potvrdu izdaje porezna uprava, ali nisam sigurna. Tako nešto sam pročitala tu na forumu.

Bila sam ovaj tjedan u HZZO.
Točno, ona "crvena" iskaznica bez datuma isteka mi vrijedi zastalno. Pošto se u međuvremenu nisam zaposlila, nisam se zbog toga morala ni javljati, naime nema roka nego vrijedi "do daljnjeg" odnosno dok ne bude neke promjene (npr. zaposlenje). :top:

Što se tiče dopunskog, iako sam nezaposlena ne ulazim u kategoriju koja ima na teret države, tako da sam morala u HZZO potpisati i predati onu njihovu ponudu, i dobila sam papir s uputom za plaćanje (i datumima dospijeća, po mjesecima). Može se platiti i "unaprijed", npr. jedan mjesec dvije rate ili slično.
Nisu mi odmah tamo isprintali policu kao tebi jer još uvijek mi vrijedi stara polica, nego ću ju navodno dobiti poštom - a iskaznica ostaje koja je i bila, nema na njoj datum isteka.

Hvala :top:

danijella13
24.01.2011., 12:35
bok,molim vas za pomoć isteklo mi je osnovno zdravstveno osiguranje u 11 mjesecu nisam zaposlena niti udana,pa me zanima dali imam pravo na obavezno zdravstveno osiguranje i tko me može prijaviti ako nisam zaposlena?koja je procedura ako bi si sama mjesečno uplačivala zdravstveno?molim odgovor

tome
24.01.2011., 13:08
Zbog informatizacije zdravstvenog sustava iskaznice su sada trajne - status osigurane osobe se provjerava "online". Čak i tko nije dobio novu iskaznicu, koristi staru (kojoj je istekao rok važenja), jer više nije bitno što piše na kartici.

nessiescotland
24.01.2011., 16:05
bok svima... imam jedno pitanje pa dal itko ima slicnih iskustava ili je bio u slicnoj situaciji....
naime, nezaposlena sam, imam 29 godina i prije nekih 3 godine su mi istekla studentska prava. do sada sam bila osigurana preko tate al posto je on nedavno otisao u mirovinu jer je napunio 65 godina, time je i moje zdravstveno osiguranje prestalo. iako mi na zdravstevnoj iskaznici pise da vrijedi do kraja 2012.
prijatelj je u istoj situaciji i samo je otisao u Jukicevu i bez puno pitanja su mu produzili zdravstvenu/dali novu. a ja sam zvala danas HZZO i rekli su mi da mogu dobito novo zdravstveno jedino ako se negdje zaposlim...
jel zna netko nesto o tome kaj sad da radim...

trenutno nekog zaposlenja nema na vidiku :O((

hvala

Zikomid
24.01.2011., 17:23
Osiguranje ti je prestalo s navršenih 26 godina života, jer je to dobna granica do koje redovni student može biti osiguran preko roditelja. U HZZO-u su ti dobro rekli.

Zikomid
24.01.2011., 17:25
bok,molim vas za pomoć isteklo mi je osnovno zdravstveno osiguranje u 11 mjesecu nisam zaposlena niti udana,pa me zanima dali imam pravo na obavezno zdravstveno osiguranje i tko me može prijaviti ako nisam zaposlena?koja je procedura ako bi si sama mjesečno uplačivala zdravstveno?molim odgovor

Koje zdrav.osiguranje je isteklo, mislim na osnovu osiguranja?

Procedura za plaćanje je 405 kn mjesečno do zaposlenja ili stjecanje druge osnove osiguranja i plaćanje unazad od datuma prestanka zadnjeg osiguranja - dođete u HZZO i kažete želim sama plaćati zdr.osiguranje.

nessiescotland
24.01.2011., 17:32
Osiguranje ti je prestalo s navršenih 26 godina života, jer je to dobna granica do koje redovni student može biti osiguran preko roditelja. U HZZO-u su ti dobro rekli.

A kako onda nisam imala nikakvih problema s iskaznicom ni uputnicama ni receptima do danas? ako je iskaznica prestala vaziti prije 3 godine..ne kuzim..

Zikomid
24.01.2011., 18:59
O tome sam već puno puta pisala.
Uostalom, tko je jedini tko zna tvoj status studenta? Ti.

nessiescotland
24.01.2011., 19:20
O tome sam već puno puta pisala.
Uostalom, tko je jedini tko zna tvoj status studenta? Ti.

potrazit cu onda odgovor na ranijim postovima.
hvala na pomoci :O)

danijella13
25.01.2011., 11:28
OSNOVA OSIGURANJA JE F.ZAR NEMAM PRAVO NA BESPLATNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE AKO NISAM ZAPOSLENA JER NISAM U MOGUCNOSTI DA SI SAMA UPLACUJEM ZDRAVSTVENO!

Zikomid
25.01.2011., 16:56
Osnova osiguranja F označava osnovno obvezno zdr.osiguranje nezaposlene osobe i ono je besplatno za osiguranika. Plaća se dopunsko osiguranje u iznosu od 80 kn, koje je dobrovoljno.

pinkis
26.01.2011., 16:05
pozdrav!
bit cu kratka, imam 2 pitanja:

1. moze li se bolovanje naknadno upisati? cula sam da se moze u roku od 3 godine, ako je trajalo manje od mjesec dana

2. preko koga je osoba osigurana onih 30 dana po prestanku radnog odnosa? onih 30 dana sto imamo fore prijaviti se na hzzo kao osiguranik preko zavoda za zaposljavanje. valjda i u tih 30 dana (zaonski rok) osiguranje vrijedi, ali na ciji teret je ono?

ja sam se u tih 30 dana prijavila na biro ali ne i na hzzo, jer sam u medjuvremenu dobila drugi posao... ciji sam ja onda osiguranik bila u tih par dana?

ancir13
28.01.2011., 10:46
Pozdrav!

Trebala bih pomoc! Prije nesto manje od godine dana su mi istekla studentska prava ali mi jos uvijek pise na stranici hzzo-a da mi iskaznica vrijedi! Znam da mi zakonski ne vrijedi i da vise ne mogu biti prijavljena preko tatine firme! Od iduceg tjedna ce me decko prijavit u svoju firmu da bih imala zdravstveno jer moram na neke preglede pa me zanima dal mogu osobno otic u hzzo i napravit prijavu i odjavu ili me prvo iz tatine firme moraju odjaviti? I da li mi treba potvrda o isteku prava? Pitam jer je odavno prosao rok od 30 dana za prijavu na hzzo pa mozda to mogu sama napravit i doci tamo pa da oni u hzzo-u prekinu to osiguranje! Mogu li osobno donijeti staru zdravstvenu ili ju moram poslati u tatinu firmu? Tatin sef je dosta cudan i nije bas u nekim odnosima s mojim tatom pa bih ga, ako je moguce, htjela izbjec!

Hvala na odgovoru!

Zikomid
28.01.2011., 17:15
pozdrav!
bit cu kratka, imam 2 pitanja:

2. preko koga je osoba osigurana onih 30 dana po prestanku radnog odnosa? onih 30 dana sto imamo fore prijaviti se na hzzo kao osiguranik preko zavoda za zaposljavanje. valjda i u tih 30 dana (zaonski rok) osiguranje vrijedi, ali na ciji teret je ono?

ja sam se u tih 30 dana prijavila na biro ali ne i na hzzo, jer sam u medjuvremenu dobila drugi posao... ciji sam ja onda osiguranik bila u tih par dana?

Zdr.osiguranje po odjavi vrijedi 30 dana (zato i postoji taj rok za novu prijavu), znači osiguranik se tiskanicom odjave može služiti u tom međuperiodu.

pinkis
30.01.2011., 17:04
Zdr.osiguranje po odjavi vrijedi 30 dana (zato i postoji taj rok za novu prijavu), znači osiguranik se tiskanicom odjave može služiti u tom međuperiodu.

thanx!

e i jos, s obzirom da se ja ne sjecam da sam isla se odjavljivati, jel to inace "zadatak" tajnice ustanove u kojoj sam radila? uglavnom, pitanje je, jesu me ONI odjavili? ja se ne sjecam jesam uopce imala u ruci taj papir s odjavom....

Zikomid
30.01.2011., 18:06
Ovisi tko je u firmi zadužen za taj posao. Ako si radila morala si dobiti tiskanicu odjave. To je zakonski propisano.

global123456
01.02.2011., 09:26
postovani,

Imam 29 godina, nedavno sam zavrsio fakultet, bio sam osiguran preko oca kao redovni student, nisam dosada bio upucen u to da se moram prijavljivat i odjavljivat sa 26 godina, tete koje rade u administraciji kod tate u firmi su mi rekle da su me odavno odjavile preko njih i da su mi poslale taj papir odjeve kuci, ja ga nisam dobio i tek nedavno kad sam trebao kod doktora sam saznao da mi je zdravstvena knjizica istekla vec 2007. Jako brinem kako vratit osnovno zdravstveno osiguranje sada jer uistinu jako dugo kasnim oko prijava odjava. A sad mi je nastao i taj zdravstveni problem dosta ozbiljne i teske bolesti i neophodno mi treba.

Hvala vam puno i molim vas pomozite ako ista postoji.

stella1234
01.02.2011., 12:55
Bok!!Imam jedno pitanje.Naime,zdravstvena iskaznica mi je istekla u 12.mjesecu prošle godine i sad me zanima trebam li je ići produžiti jer sam vidjela obavijest na njihovoj stranici da se ne treba ništa produživati jer su kao informatički povezani sa svim ugovornim subjektima pa imaju sve informacije o tome ko ima obv.zdravstveno osiguranje.Inače,studentica sam.Na njihovoj stranici sam vidjela da sam kategorija F,osnova 00123.Ne znam što to znači pa ako mi neko može objasnit??
Unaprijed zahvaljujem

Zikomid
01.02.2011., 16:15
F 123 je osnova osiguranja za studenta koji je izgubio status redovnog studenta ili prekinuo redovito školovanje. Iskaznicu treba mijenjati jedino ako se promijenio status studenta. Ne treba je produžavati bez obzira na datum koji piše na njoj.

Zikomid
01.02.2011., 16:17
postovani,

Imam 29 godina, nedavno sam zavrsio fakultet, bio sam osiguran preko oca kao redovni student, nisam dosada bio upucen u to da se moram prijavljivat i odjavljivat sa 26 godina, tete koje rade u administraciji kod tate u firmi su mi rekle da su me odavno odjavile preko njih i da su mi poslale taj papir odjeve kuci, ja ga nisam dobio i tek nedavno kad sam trebao kod doktora sam saznao da mi je zdravstvena knjizica istekla vec 2007. Jako brinem kako vratit osnovno zdravstveno osiguranje sada jer uistinu jako dugo kasnim oko prijava odjava. A sad mi je nastao i taj zdravstveni problem dosta ozbiljne i teske bolesti i neophodno mi treba.

Hvala vam puno i molim vas pomozite ako ista postoji.

Možete se prijaviti u radni odnos, preko supruga bračnog/vanbračnog, ili plaćati 405 kn mjesečno do zaposlenja ili stjecanja nove osnove osiguranja (i godinu dana unazad jer niste bili zdr.osigurani).

ancir13
01.02.2011., 17:04
Molim vas, ako netko zna odgovor na moj post iznad?!?

Pravnica u tatinoj firmi trazi da joj donesem presliku diplome zbog datuma odjave jer kaze da me jedino s diplomom moze odjaviti ali s obzirom da jos nisam diplomirala, otisla bih kod nje s potvrdom kad su mi istekla prava, jer koliko sam shvatila, bitan je datum isteka prava... prava su mi istekla 28.2.2010. Sve i da jesam diplomirala, trebalo bi napisati datum isteka prava, je li tako?

Ovako, nisam diplomirala ali studentska prava su mi istekla prije godinu dana... koliko sam shvatila, tata me onda kad su mi istekla prava trebao odjaviti iz firme te sam se trebala javiti na hzzo...

s obzirom da to nisam napravila niti me tata odjavio, htjela bih se odjaviti sutra ali ne znam sto to onda znaci?
koji datum u firmi moraju napisati kao datum prestanka statusa? treba li to biti datum kad su mi prestala studentska prava ili sutrasnji datum?

nakon sto me u firmi odjave, zaposlila bih se u jednoj firmi pa me zato zanima sto mi je sve potrebno...

a i moram to rijesit s obzirom da moram hitno kod zubara a koliko sam procitala na forumu, meni vise ne vrijedi zdravstveno jer su mi istekla prava i da sad odem kod doktora, to bi bilo kaznjivo...

imam 25 godina ali to nema veze jer su mi prava istekla tako da sam se trebala odavno odjaviti, jesam dobro sve shvatila i pohvatala?

Molim vas pomoc!!! hitno mi je!!!

Tnx!!!

Zikomid
01.02.2011., 18:34
Odjavi se s datumom prestanka statusa studenta. Dobro si sve pokopčala na Forumu. Uzmi potvrdu s faksa ili indeks ako u njemu piše datum s kojim ti je prestao status studenta.

Za prijavu u firmu: prijava na HZMO, tiskanica 2, osobna iskaznica.

ancir13
Da, s tim datumom se trebaš odjaviti.
O tome sam već pisala na Forumu: iskaznica na stranicama HZZO-a pokazuje da vrijedi jer nitko nije prijavio promjenu statusa osiguranika. Znači, ako ti je status redovnog studenta prestao, iskaznica ne vrijedi, bez obzira što piše na stranicama HZZO-a.

global123456
02.02.2011., 08:11
Možete se prijaviti u radni odnos, preko supruga bračnog/vanbračnog, ili plaćati 405 kn mjesečno do zaposlenja ili stjecanja nove osnove osiguranja (i godinu dana unazad jer niste bili zdr.osigurani).

Na zaposlenje trenutacno ne mogu racunat jer sam zdravstveno u jako velikim porblemima, zanima me ako bi plaćao 405 kn mjesecno do stjecanja novog osiguranja sto to tocno znaci, koliko je to dugo, i zanima me sto se dogodi kad platim prvi put 405 kn mjesecno jel odmah dobijam neki dokument da imam postojece osnovno zdravstveno osiguranje pa kasnije dobijem zdravstvenu knjizicu ili je drugacija procedura...?

Puno vam hvala na odgovoru, vec sada jako puno pomazete.

Zikomid
02.02.2011., 16:07
Da, dobijete najprije papir do izrade zdr.iskaznice koji vrijedi isto što i zdr.iskaznica, a osiguranje vrijedi od onog dana kad dođete napraviti to osiguranje u HZZO. Problem je što tu vrstu osiguranja ne možete svojevoljno prekinuti ako npr.nemate sredstava za plaćanje, već samo stjecanjem nove osnove osiguranja.
I još je jedna caka: ako niste imali osiguranje više od godine dana, morate platiti u komadu 405 kn za 12 mjeseci + 405 kn za tekući mjesec.

global123456
02.02.2011., 19:32
Da, dobijete najprije papir do izrade zdr.iskaznice koji vrijedi isto što i zdr.iskaznica, a osiguranje vrijedi od onog dana kad dođete napraviti to osiguranje u HZZO. Problem je što tu vrstu osiguranja ne možete svojevoljno prekinuti ako npr.nemate sredstava za plaćanje, već samo stjecanjem nove osnove osiguranja.
I još je jedna caka: ako niste imali osiguranje više od godine dana, morate platiti u komadu 405 kn za 12 mjeseci + 405 kn za tekući mjesec.

zasto moram platiti zadnjih godinu dana u komadu 405*12 ako nisam koristio to zdravstveno osiguranje?
I zanima me sto znaci placati do stjecanja novog osiguranja? Dokada trebam placat da steknem osiguranje kao nezaposlena osoba i imam pravo na besplatno osnovno zdravstveno osiguranje...
Mozete li mi naci mozda zakon o tom placanju od 405 kuna...Trazim po internetu a nikako da pronadem.?

Hvala jos jednom:)

Zikomid
02.02.2011., 22:03
čl. 11.

Plaća se jer je tako propisano gore navedenim zakonom, a ovo ostalo ste dobro shvatili.

global123456
02.02.2011., 23:38
čl. 11.

Plaća se jer je tako propisano gore navedenim zakonom, a ovo ostalo ste dobro shvatili.

dal sam dobro shvatio i radi li se mozda o ovoj crtici zakona koju mi vi spominjete:

Osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
koje pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti prema jednoj od
osnova osiguranja utvrđenih člankom 6. do 10. i člankom 12. i 13. ovoga Zakona
obvezne su se osigurati na obvezno zdravstveno osiguranje kao osigurane osobe.
Osobe iz stavka 1. ovoga članka prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog
osiguranja stječu pod uvjetom da su prethodno jednokratno uplatile doprinos za
obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za
obvezno zdravstveno osiguranje od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe, a
najdulje za razdoblje od 12 mjeseci.

al moje pitanje me jos uvijek muci, ako i platim unazad godinu dana i ako placam nakon toga 405 kuna mjesecno, moje glavno pitanje je kad prestajem sa placanjem osim opcije zaposlenja? Sto znaci jos osiguranje po drugoj osnovi koju stalno spominjete ili ovo ispada ako sada pocnem placat da cu stalno placat?:confused:
Dal sam opet dobro shvatio?:s
Dal postoji jos neka opcija svega toga?:ne zna:

Oprostite sto sam dosadan sa pitanjima al zelim sve preispitat da znam sto da napravim.
Hvala vam jos jednom puno.
Uistinu pomazete :)

Zikomid
03.02.2011., 17:56
Je, sve ste dobro shvatili. Znači ako se ne zaposlite ili ne oženite pa se osigurate preko supruge, plaćate u beskonačnost. Druge osnove osiguranja pogledajte na linku koji sam Vam postavila, ali prema onome što ste napisali nemate drugih opcija za osiguranje.

D-A-N-C-H-Y
03.02.2011., 23:36
Nisam siguran da sam dobro smjestio temu, unaprijed se ispricavam.

Ovako: Imam djevojku koja je trudna, te prije godinu dana je dala otkaz te se nije prijavila na burzu. I sad nema zdravstveno osiguranje, Zanima me koja je solucija da ona dobije zdravstveno osiguranje, a da nije preko mene, tj da se ne vjencamo.

Zahvaljujem na Fer odgovorima.

ryell
04.02.2011., 02:33
Netko ju nakratko zaposli (nisam sigurna koji je minimum - 2 tjedna ili mjesec dana?), i kad dobije otkaz prijavi se kao nezaposlena pa ima zdravstveno.
Drugi način je da ga sama plaća.

Sigurna
05.02.2011., 18:01
Ne znam gdje drugdje bi ovo pitala: imam fizijatra u xx gradu. Nije moja županija, blizu je, ali sam k njoj krenula privatno u njenu ordinaciju na pregled koji sam bila platila, jer se u mojoj županiji u bolnici čeka 6 mjeseci, a meni je bilo hitno. Nisam ni znala da ona radi i u bolnici u tom xx gradu. Nakon pregleda i pretraga, uzela me kod sebe u bolnici na fizikalnu terapiju. I rekla da će mi terapija trajati par mjeseci nakon čega bi trebala biti dobro. Za sve ovo vezano uz terapiju imala sam uputnicu liječnice opće prakse, naravno. Nakon 10 dana terapije, fizijatar prekida terapiju uz glupe izgovore (vjerojatno zato što nisam donijela kuvertu). No, moja liječnica opće prakse koja je jako OK, meni ipak daje uputnicu za još jednu pretragu koja pokazuje da imam to što imam i da se preporuča 3 mjeseca intenzivne terapije, a tek ako ne pomogne, operacija. Sva literatura koju sam proučila govori da se to moje stanje sa fizikalnom može popraviti 100%, ali da se mora početi odmah. A meni vrijeme prolazi u čekanju na red na preglede i dijagnozu onoga što je od prvog dana jasno... I sad, naravno, ja se trebam vratiti sa nalazima opet fizijatru. Budući joj više ne vjerujem i ne bi me čudilo da me odmah pošalje na operaciju ili stavi na opet neko čekanje ili mi da samo 10 dana terapije (bez obzira što je neurolog napisao 3 mjeseca intenzivne terapije), ako se to dogodi zanima me:

imam li pravo tražiti liječnicu opće prakse da mi da uputnicu za fizijatra u još nekoj bolnici? Jer, koliko znam, imam pravo na drugo mišljenje, ili?
I još nešto: mogu li i takve uputnice biti sa nekom oznakom "hitno" budući se ne radi o stanju koje je opasno za život, ali se progresivno pogoršava, a ja na svaki pregled čekam mjesecima, jer kao, nije to tak strašno?

Zikomid
05.02.2011., 19:30
Čl. 10. Zakona o zaštiti prava pacijenata http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/313593.html

imate pravo na drugo mišljenje.

Sigurna
05.02.2011., 19:34
Čl. 10. Zakona o zaštiti prava pacijenata http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/313593.html

imate pravo na drugo mišljenje.

Hvala. Dakle mora mi moja opće prakse na moje traženje dati uputnicu za drugog fizijatra?

Zikomid
06.02.2011., 09:28
Trebala bi dati novu uputnicu. Riječ hitno na uputnici neće pomoći bržem rješavanju problema.

Sigurna
06.02.2011., 09:54
Trebala bi dati novu uputnicu. Riječ hitno na uputnici neće pomoći bržem rješavanju problema.

Upravo u tome i je stvar - kako neće? Koliko znam, kad se ide na bilo koji pregled, pretragu, ako ima oznaku hitno odmah si na redu, najkasnije sliejdeći dan, a ako ne, onda se naručuješ - a kod mene u bolnici to znači čekanje i po 6 mjeseci - evo, za oftalmologa sam čekala 5, a za UZV abdomena 8 mjeseci. Mojoj frendici napisao hitno, jer je procijeno valjda da je hitno, iako je ispalo da nije ništa, i slijedeći dan je išla. I njezin opće prakse joj za sve tak napiše, a ja ko mutava čekam mjesecima. Ovdje, konkretno, govorimo o fizikalnoj koja se isto čeka po par mjeseci kod nas, a opet, s druge strane, teta mi ima ozbiljnijih problema od mene, odmah ju uputili na fizikalnu, drugi dan.

Pa me zanima da li se to radi i za fizijatra, ili nije praksa.

Zikomid
06.02.2011., 13:08
Provjerit ću za ovu oznaku hitnoće sutra, pa javim.