PDA

View Full Version : Zdravstveno osiguranje

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11

Sigurna
06.02.2011., 13:24
E, hvala, super.

Evo, još jedna stvar: i kad dođeš na vađenje krvi....ima kutija na kojoj piše: uputnice i druga na kojoj piše: uputnice za hitne slučajeve. Tako da...

Ajde, baš me zanima.

~Scarlet~
06.02.2011., 14:54
Hitno na uputnici je pro forme i u praksi ne znači ništa. Eventualno kod vađenja krvi, da ti bude gotovo isti dan, uzmu uzorak na obradu preko reda.

Ukoliko se radi o hitnim stanjima ide se na hitnu. Pregled na uputnicu i hitna stanja su zapravo pomalo u kontradikciji.

Sigurna
07.02.2011., 10:13
Gledaj, slažem se. Ali ne govorim na temelju glasina nego činjenično. Ako ne završiš na hitnoj, nego recimo odeš svojem liječniku opće prakse jer te nešto boli...dobiti ćeš uputnicu i biti isti ili slijedeći dan na redu, bez da si bio na hitnoj. Provjereno. Prijateljica koja ima kamence koji je bole povremeno, isto tako. Kad sam ja išla na fizikalnu, čekala sam prvo mjesecima, onda otišla u drugu bolnicu gdje je bila manja gužva. Tamo se sprijateljila sa jednom curom koja je imala slične tegobe kao ja. Kaže ona: kaj? Pa kak to misliš da si čekala? Ja sam svojem rekla da me to nervira i da hoću čim prije početi s terapijom i napisal hitno i uzeli me isti tjedan.

Pa kaj sad nek si mislim ja?

Jasno mi je da bi trebalo postojati hitno i oni koji čekaju na red. Ali vidim da ima kategorija hitno odmah sad, kategorija za najkasnije par dana i kategorija čekaj mjesecima. Ja imam dijagnozu koja nije životno ugrožavajuća, ali kako prolaze mjeeci stanje mi se pogoršava i može dovesti do toga da više neće biti povratka. Neću umrijeti, ali mogu slobodno u invalidsku.
Na koju god pretragu dođem, svi pitaju: kaj ste čekali, a ja sve idem redovito, ne čekam ništa, ali to nije dovoljno brzo.

Joj, pošizila bum.

smile4
09.02.2011., 12:44
sa 01.09.2010. sam ostala bez posla.dopunsko zdravstveno plaćam sama jer po onom zakonu(nisam sigurna dal i dalje taj zakon vrijedi) primanja po članu familije ne smiju biti preko 1560 kn. i to se treba dokumentirat da bi se ostvarilo pravo na besplatno dopunkso zdravstveno osiguranje...

danas sam saznala da su se od 01.01.2010. i visine naknada za prvih 90 dana ( što nažalost mene nije ulovilo i ljuta sam ko ris na cijeli sistem države kako funkcionira)-pa mi je paralelno prošlo glavom -da nisu slučajno nešto changali i oko dopunskog zdravstvenog osiguranja ili je i dalje sve po starom ?

molim ako netko ima neku info da javi...

Sigurna
09.02.2011., 13:04
Sve po starom, plaćaš si dopunsko i dalje.

smile4
09.02.2011., 13:07
Sve po starom, plaćaš si dopunsko i dalje.

a to dakle nisu changali...udri po nezaposlenima...:mad::mad::mad:

Sigurna
09.02.2011., 13:35
a to dakle nisu changali...udri po nezaposlenima...:mad::mad::mad:

Znam kako je....i ja sam u toj kategoriji - plaćam si dopunsko, a pripadnici nacionalne manjine (znamo o kojoj govorimo ako se radi o SZ Hrvatskoj) imaju besplatno. Jer nemaju primanja, ali barem po 5-ero djece, pa zadovoljavaju uvjete za besplatno. Guba.

smile4
09.02.2011., 14:49
Znam kako je....i ja sam u toj kategoriji - plaćam si dopunsko, a pripadnici nacionalne manjine (znamo o kojoj govorimo ako se radi o SZ Hrvatskoj) imaju besplatno. Jer nemaju primanja, ali barem po 5-ero djece, pa zadovoljavaju uvjete za besplatno. Guba.

na koncu ispada da je najbolje radit djecu/sirotinju i živjet na teret države

prilika
10.02.2011., 13:44
Pitanje za osobu koja je u penziji. Morati će početi plaćati dopunsko za koji mjesec jer je do sada bila oslobođena plaćanja zbog tjelesnog oštećenja (80%). Sada to po novom zakonu više nije dovoljno pa će sama morati plaćati dopunsko. Kako se gleda visina mirovine, da li samo po rješenju o mirovini? Osoba ima po rješenju o mirovini mirovinu u iznosu 4600 kn i tu ne pišu nikakvi dodaci. Ali dobiva na tekući račun mirovinu sa dodacima u ukupnom iznosu oko 5400 kn, pa ne zna da li će trebati plaćati dopunsko 50 kn mjesečno ili 80 kn mjesečno?

Zikomid
10.02.2011., 18:15
Gleda se mirovina koja se isplaćuje, znači plaćat će 80 kn.

Orleanska I.
11.02.2011., 07:16
Ajd sad neka mi netko kaže, država misli da je u redu da netko tko ima mirovinu 5400 plaća isto kao i netko tko je nezaposlen, a uzdržava ga član obitelji i po članu obitelji imaju primanja 1600 kuna što je nedovoljno malo da imamo besplatno. Razočarava me ova država svakim danom sve više i više.

prilika
11.02.2011., 08:50
Pa gledaj taj netko tko ima mirovinu oko 5400 kn je to i zaslužio. Školovao se i radio cijeli život, nije ta mirovina pala sa neba, a nije niti saborski zastupnik. Uz to za vrijeme dok je radio bio je i bolestan, pa je svejedno radio i dalje do 65 godine. Smeta me da si ovo uzela za primjer, a ne znaš o čemu se i radi.

Osim toga ta osoba i mene uzdržava jer ja ne mogu naći posao iako ga tražim. I ja plaćam dopunsko sama i to 80 kn mjesečno. Jedino ako misliš da je nama po članu obitelji više nego tebi. Pa nije valjda da si zato ljubomorna. Šta bi sada trebali tebi slati taj višak jer eto ti imaš 1600 kn po članu obitelji. Ja mislim da svima koji žele treba omogućiti da nađu posao. Ja ne znam je li ti uopće tražiš posao ili samo kukaš koliko imaš po članu obitelji.

Ja mislim da se gleda rješenje o mirovini jer je tamo baš navedeno koliki je iznos mirovine. Dodaci možda i neće uvijek biti isti. Rješenje o mirovini je službeni dokument koji se mora uvažiti. Njega su tražili na uvid kod svih prijava vezanih za mirovinu (obavezno zdravstveno, nova porezna kartica).

Zikomid
11.02.2011., 18:09
Prilika, gleda se isplaćena mirovina! A ako je osoba u kućanstvu s nekim drugim osobama, zbrajaju se i njihova primanja.

Gledaj primjer: rješenje je izdato 1998. godine i svake godine se radilo usklađenje mirovine s plaćama, onda bi većina umirovljenika bila i ispod limita i imali bi besplatno dopunsko.

ancir13
12.02.2011., 15:27
Odjavila sam se sa zdravstvenog od tate i sad me trebaju prijaviti u firmi... e sda, zanima me kako se prijavljujem na mirovinsko? sto mi sve treba osim radne knjizice? moze li me firma prijaviti preko interneta ili moram otici tamo? vidjela sam da postoji e-prijava za mirovinsko...

Sto se zdravstvenog tice, ono mi je isteklo prije godinu dana ali sam ga koristila u 11.mj jer sam imala bronhitis pa me zanima hocu li morati platiti za antibiotik koji sam koristila ili cu mozda morati platiti unazad za godinu dana od kada sam prestala biti redovan student? ako je potrebno, nadam se da treba platiti samo za ono za sto se koristi zdravstveno...

Hvala!!!

Orleanska I.
12.02.2011., 19:41
Prilika, ne ću objašnjavati svoj komentar. Mislim da si krivo shvatila da je ono upućeno tebi osobno.

prilika
13.02.2011., 08:18
Ali ovo rješenje o mirovini je izdano u lipnju 2010. godine, a mirovina je počela stizati u srpnju 2010., ali u nešto većem iznosu nego što je to naznačeno na rješenju. Dakle nije iz 1998. godine. Pitati ćemo u HZZO, i plaćati će onoliko koliko je propisano zakonom. Mislila sam da je rješenje dokaz o mirovini i da se to gleda. Da li na HZZO-u uopće traže neki dokaz o visini mirovine? Rješenje je zapravo jedini dokaz, ako ne gledaju potvrdu od banke ili sa bankomata.

filip_
14.02.2011., 18:33
pozdrav svima,

pokušavam osposobiti zdravvstveno osiguranje i sutra se prijavljujem na burzu, da li je to istina da se ja fiktivno mogu zaposliti kod nekoga na nekoliko dana i onda dobiti otkaz od te osobe te onda imam zdravstveno kada dođem na burzu ponovno. Bitno mi je što ranije dobiti nekakvo zdravstveno jer sam 90 postotni invalid i trebam neke lijekove za bolest. Dosada sam bio osiguran preko tate do 26 an onda godinu dana na faksu koji sam prekinio al se nisam prijavio na burzu u roku tako da sada nemam zdravstveno osiguranje od sredine devetog mjeseca prošle godine

zile123
20.02.2011., 21:15
Imam jedno pitanje:Sin mi ima 2800 i placa fax.ja imam 2500 placu i kcer redovni student!dali imamo pravo na oslobadanje od placanja participacije!!!

ryell
21.02.2011., 13:02
Svi ste u jednom kućanstvu? Ako da, i ako misliš na dopunsko zdravstveno na teret države - ne.

Zikomid
21.02.2011., 17:59
Imam jedno pitanje:Sin mi ima 2800 i placa fax.ja imam 2500 placu i kcer redovni student!dali imamo pravo na oslobadanje od placanja participacije!!!

Prema navedenim primanjima i broju članova kućanstva nemate pravo na besplatno dopunsko osiguranje.

Pravo na besplatno dopunsko ima jedino kćer redovni student, uz potvrdu fakulteta da redovno studira.

Oslobađanje od plaćanja participacije je zamijenjeno besplatnim dopunskim osiguranjem!

tinc
22.02.2011., 21:38
Bok!
Ja sam redovna studentica i imam 27 godina. Medjutim, napravila sam glupost i nisam otisla u hzzo kad sam napunila 26. Nemam pojma koji mi je sad status, niti moze li mi se dogoditi da trebam placati neke zaostatke ako se sad prijavim(preko faksa)?
I mogu li otici na bilo koji ured hzzo u Zagrebu ili mogu samo u onaj koji mi je najblizi po mjestu stanovanja?

Zikomid
22.02.2011., 21:46
Možeš otići u bilo koji HZZO u Hrvatskoj. Odjavi se hitno, pretpostavljam da si osigurana preko roditelja.

tinc
22.02.2011., 22:23
Hvala puno na brzom odgovoru!

iwana21m
23.02.2011., 12:51
e ovako zanima me nešto jako hitno i bitno i trebala bih odgovor nekoga tko stvarno razumije ovo pitanje!! Završila sam redovno studiranje na faksu u 10 mj i prebacila se na novi faks ali na vandredno studiranje. i nisam vodila brigu o zdravstvenom i prijavljivanju na biro jer nisam znala za taj rok od 30 dana. Imam 21 godinu, i dalje sam osigurana preko tate do 2012., saznala sam da sam trudna u 1.mj, i kao otišla sam se prijaviti na biro i odmah otišla u HZZO da bi mi čiko na šalteru rekao da mi je isteklo pravo jer se nisam prijavila u roku od 30 dana. I da si nađem nekoga tko će me prijaviti bar na dva dana (KAO TA NEKA FIKTIVNA PRIJAVA, FIKTIVNI RADNI ODNOS)i raskinuti odmah ugovor da bi si napravila zdravstveno ako nezaposlena osoba. Ali sam čula da i kao trudnica imam pravo na tu porodiljnu naknadu. Međutim, čak i moji najprijatelji koji imaju obrte i firmice, "ne mogu" me zaposliti, jer su im roditelji rekli da se to više ne radi i da se kažnjava. Onda mi nije jasno zašto je meni to čovjek rekao, koji radi u državnoj firmi da BAŠ TAKO to napravim. Nadam se da ima netko tko razumije ovo moje pitanje. i Stv bih vam bila zahvalna na odg. Ja znam da bi trebala sama plačati sve te doprinose i bilo koje troškove, ali eto svi kao prijatelji, a nitko ne želi prijaviti. Kako da im objasnim da to nije ništa "nezakonito" (iako mislim ja je nezakonito, ali da to svi rade). Hvala vam svima unaprijed.

missvikernes
25.02.2011., 13:12
Ja se također nadam nečijem odgovoru. Znači ovako imam 18 god,dijete poginulog-znači primam obiteljsku mirovinu. završila sam trogodišnju školu upisala četvrtu godinu tj stupanj(i državna matura) da mogu na fakultet. Dobila sam pravo god dana još mirovine preko biroa(dok ne završim ove god 4 stupanj i upišem faks) pa se mirovina samo normalno nastavlja.Nisam se mogla prijaviti kao nezasposlena osoba nego kao osoba koja traži zaposlenje. I od silnih ispita na početku godine napunila sam 18 i nisam se u roku 30 dana prijavila za zdravstveno na biro. Otišla sam u HZZO da bi mi teta tamo rekla pošto sam ja nosioc mirovine da odem u mirovinsko i da tražim tiskanicu dva-zdravstveno osiguranje preko mirovine. Napravim to,vratim se u HZZO nakon par dana predam tiskanicu 2 ženska mi krene raditi zdravstveno da bi odjednom došla druga teta i rekla šta tu imamo,pogledala sve i rekla mi da se ne mogu prijaviti.Normalno odma sam ju napala i rekla zašto mi je onda rekla da mogu preko mirovine..Eh onda su me doslovno izje*** u mozak.Prvo su mi rekle da ipak mogu imat preko mirovine,onda zvale neke ljude i onda rekle da ne može.Zatim su mi rekle da donesem potvrdu iz te škole gdje završavam 4 stupanj pa su opet nekog zvale i opet su mi rekli da ni to ne može.Zatim su mi rekle da me netko zaposli na dan dva tj prijavi i onda odjavi,ali ja ukoliko se skinem i na makar dan dva s biroa gubim pravo na mirovinu. pa ni to ne može,onda su mi rekle da donesem tiskanicu tri i svjedodžbu završenog trećeg srednjeg razreda. Onda su rekli da ne i to nego jednostavno da ostavim ovak kak je i u 10 mj ako uspijem upisat fakultet da donesem potvrdu ak ne da se odjavim. Dođem doma,nazovem mirovinsko oni kažu da ja OSTVARUJEM PRAVO NA ZDRAVSTVENO preko mirovinskog. I tko tu sad koga j**... Oprostite na podužem postu,veliko hvala na bilo kakvom odg.

Zikomid
25.02.2011., 16:49
Možeš imati zdr.osiguranje preko HZMO samo u slučaju ako se redovno školuješ. Bit je što ti je napisano na potvrdi koju si donijela u HZZO. Po onome što pišeš zaključujem da se ne radi o redovitom školovanju, te da je druga "teta" na HZZO bila u pravu.

iwana21m
25.02.2011., 18:47
mene samo zanima da li se moram prijaviti na određeno ili na neodređeno..jer bih da me se prijavi do prve god rođenja djeteta da bih mogla primati za bolovanje novac i za dijete jer imam na to pravo...ali me strašno zanima da li je na određeno ili na neodređeno, jer bih ja tih kao god dana!!?????? plsss odg

@n@-m@rij@
26.02.2011., 14:48
u akademsku godinu 2010/2011 sam se upisala kao izvanredni student. do te godine sam bila redovni student, a obvezno zdravstveno osiguranje sam imala preko supruga. nisam se nigdje prijavljivala ni odjavljivala, tako da mi je i rok za to istekao... zanima me jesam li i dalje osigurana preko suprugove firme ili nisam? pretpostavljam da nisam...
znam da ako se prelazi na izvanredno studiranje a osiguranje je preko majke ili oca, da se onda mora napraviti odjava, a neznam vrijedi li isto i u mom slučaju...

Zikomid
27.02.2011., 09:47
Preko supruga možete biti i dalje osigurani, sve dok ne diplomirate. Kad diplomirate prijavite se na svoje osiguranje.

vino&gitare
28.02.2011., 11:27
Osoba koja nema zdravstveno sa svojih 50 i koju laganu godinicu iza 50,ne znam koliko,kako može dobiti zdravstveno? kome se obratiti? ima koja caka ili način??? help

Zikomid
28.02.2011., 16:23
Osoba koja nema zdravstveno sa svojih 50 i koju laganu godinicu iza 50,ne znam koliko,kako može dobiti zdravstveno? kome se obratiti? ima koja caka ili način??? help

Ima:
1. osigurati se preko supružnika (bilo bračnog bilo vanbračnog)
2. kao hrvatski branitelj (ako imate potvrdu)
3. plaćati svaki mjesec 405 kn, tzv. samoplatioc.

Prva dva načina su besplatna.

Zdr.osiguranje nema veze s godinama života.

Flower soul
02.03.2011., 11:47
imam pitanje, dakle nemam zdravstveno osguranje, a imam duga prema hzzo (zbog obrta koji sam imala) te se nisam u roku prijavila na zdravstveno, u meduvremenu sam se udala i suprug nije zaposlen, a niti ne vodimo se da zivimo na istoj adresi (zbog imovinskih pitanja) sada me zanima na koji način mogu ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje?

Zikomid
05.03.2011., 20:54
HZZO ne uvjetuje ostvarivanje osiguranja prethodnim podmirenjem duga. Ukoliko je suprug osiguran, možete se besplatno osigurati preko njega. Za osiguranje nije bitno da živite na istoj adresi.

mousse od čokolade
06.03.2011., 19:28
Pozdrav!

Promijenila sam adresu stanovanja (isti grad i dalje!) pa me interesira da li moram to ici prijaviti u svoj područni ured? Naime, moram produziti dopunsko osiguranje pa se brinem da mi ne bi pravili probleme zbog toga..

Unaprijed hvala!

Zikomid
06.03.2011., 22:21
Svaku promjenu podataka osiguranik je obvezan prijaviti u HZZO u roku od 8 dana.

http://www.hzzo-net.hr/03_01_02.php

Najprije treba promijeniti podatke u osnovnom, a zatim u dopunskom osiguranju. Nikako samo u dopunskom!

mousse od čokolade
06.03.2011., 22:54
U roku od 8 dana? :-D a koje su sankcije ukoliko to nije ucinjeno vec 10-ak mjeseci!

I hvala ti na odgovoru, super si :top:

** - piše: ""okolnosti na osnovi kojih se stječe status u obveznom zdravstvenom osiguranju se prijavljuju u roku od 8 dana - na primjer od dana početka ili prestanka radnog odnosa, odlaska u mirovinu, završetka redovnog školovanja i dr." - što i adresa spada u tako bitnu kategoriju?

Xenoborg
07.03.2011., 17:06
Tražio sam po forumu, našao pitanje, ali odgovor je stigao na PM tako da i dalje ne znam.
Nezaposlen sam, nemam zdravstveno. Rekli su mi da me netko prijavi pa mi da otkaz za mjesec dana i onda na zavod. Ali imam par pitanja (već postavljena ovdje, ali nisam vidio odgovor): je li još moguća prijava za kućnog pomoćnika (to mi je frend davno napravio, ne znam štima li još) i koliki su doprinosi poslodavca (tj. mene jer bih ja to platio) da bi mi ostalo zdravstveno. Jer pronaći stalan posao... Teško. Ako netko može pomoći, bio bih veoma zahvalan.

Zikomid
07.03.2011., 20:18
U roku od 8 dana? :-D a koje su sankcije ukoliko to nije ucinjeno vec 10-ak mjeseci!

I hvala ti na odgovoru, super si :top:

** - piše: ""okolnosti na osnovi kojih se stječe status u obveznom zdravstvenom osiguranju se prijavljuju u roku od 8 dana - na primjer od dana početka ili prestanka radnog odnosa, odlaska u mirovinu, završetka redovnog školovanja i dr." - što i adresa spada u tako bitnu kategoriju?

Svi podaci osiguranika su bitni. Ti pitaš da li treba mijenjati podatke za dopunsko, najprije se mijenjaju podaci za osnovno osiguranje, jer ako nemaš osnovno ne možeš imati ni dopunsko koje je nadogradnja na osnovno. Osiguranici različito shvaćaju važnost pojedinih osobnih podataka.

mousse od čokolade
08.03.2011., 15:44
Svi podaci osiguranika su bitni. Ti pitaš da li treba mijenjati podatke za dopunsko, najprije se mijenjaju podaci za osnovno osiguranje, jer ako nemaš osnovno ne možeš imati ni dopunsko koje je nadogradnja na osnovno. Osiguranici različito shvaćaju važnost pojedinih osobnih podataka.

Ja sam osigurana kao clan obitelji osiguranika (Preko oca). Moj otac nije promijenio adresu stanovanja, to sam ucinila samo ja.
Jucer sam bila u HZZO i receno mi je da promjenu adrese ne javljam njima nego kadrovskoj u firmi gdje moj otac radi. Isto tako, rekli su da to sad nije neka hitna stvar, odnosno vaznije bi bilo da je moj otac promijenio prebivaliste. Takoder, bez ikakvog problema sam produzila dopunsko osiguranje na novu adresu.

Tak da, ne znam...

monatina
09.03.2011., 06:38
Imaju li darovatelji krvi besplatno dopunsko?
Negdje sam to nacula,zna li tko?

Zikomid
09.03.2011., 18:37
Imaju li darovatelji krvi besplatno dopunsko?
Negdje sam to nacula,zna li tko?

Imaju, žene nakon 25, a muškarci nakon 35 davanja.

mirela2211
09.03.2011., 23:14
Brat je prije 10ak godina imao obrt prema kojem je ostalo neko dugovanje za zdravstveno.Kada se počelo uvoditi dopunsko zdravstveno on ga je imao,ali kako unazad nekih godinu dana nije bio u financijskoj mogućnosti ga plaćati nije ga niti uzimao.Sada su mu na Zavodu za zdravstveno rekli kako po novom zakonu najprije mora podmiriti dug koji je imao od obrta pa tek onda može dobiti dopunsko.Nije oženjen,dakle živi sam. Da li postoji neka zastara što se tiče tog dugovanja ( jer je za današnje prilike dug malo veći) ili neki drugi način na koji bi mogao dobiti dopunsko zdravstveno?I od kada je uopće taj zakon?!

monatina
12.03.2011., 06:00
Suprug mi je darovatelj organa -tek prije par dana saznala
Sad me zanima-trenutno placamo dopunsko- ali jesu li darovatelji organa oslobodeni placanja?
to sam negdje usput davno procitala al zaboravila......
ako je osloboden sta trebam napravit da prestanemo placat?

Zikomid
12.03.2011., 09:25
Već je dao organ ili ima karticu donora organa? Oslobođenje plaćanja participacije imaju samo oni koji su dali organ.

monatina
12.03.2011., 11:57
Već je dao organ ili ima karticu donora organa? Oslobođenje plaćanja participacije imaju samo oni koji su dali organ.

Hvala ti zikomid na odgovorima:top:
Ima karticu donora.

Zikomid
12.03.2011., 13:54
Brat je prije 10ak godina imao obrt prema kojem je ostalo neko dugovanje za zdravstveno.Kada se počelo uvoditi dopunsko zdravstveno on ga je imao,ali kako unazad nekih godinu dana nije bio u financijskoj mogućnosti ga plaćati nije ga niti uzimao.Sada su mu na Zavodu za zdravstveno rekli kako po novom zakonu najprije mora podmiriti dug koji je imao od obrta pa tek onda može dobiti dopunsko.Nije oženjen,dakle živi sam. Da li postoji neka zastara što se tiče tog dugovanja ( jer je za današnje prilike dug malo veći) ili neki drugi način na koji bi mogao dobiti dopunsko zdravstveno?I od kada je uopće taj zakon?!

Relativna zastara je 5, a apsolutna 10 godina, no ako su HZZO ili Porezna uprava poduzimali bilo kakve radnje prema bratu (dostavili mu opomenu, rješenje o dugovanju ili sl.) tijek zastare se prekida.

Kako je osiguran sada? Ako radi, onda plaćanje dopunskog ovisi o iznosu plaće, 80 kn za plaću do 5108 kn, a 130 kn za plaću iznad tog iznosa.

mirela2211
12.03.2011., 15:00
Da,dobivao je redovito opomenu o dugovanju.Dakle,u tom slučaju zastara ne igra nikakvu ulogu?Zaposlen je,plaća mu je oko 3.000 kn,znači uplaćivao je 80 kn,ali kažem,u prošloj godini nije uplaćivao jer,eto,silom prilike nije bio u mogućnosti ( kredit,režije...) i sada više ne može ostvariti pravo na dopunsko.

Zikomid
12.03.2011., 17:12
Ako je dugovanje otprije "desetak godina" tada je pitanje vrlo komplicirano, jer je do 31.12.2002. naplatu doprinosa vršio HZZO i dugovanje trebaju riješiti i HZZO i Porezna uprava međusobnom suradnjom. Da li je podnio zahtjev za otpis dugovanja u Poreznoj upravi?

mirela2211
13.03.2011., 20:36
Ako je dugovanje otprije "desetak godina" tada je pitanje vrlo komplicirano, jer je do 31.12.2002. naplatu doprinosa vršio HZZO i dugovanje trebaju riješiti i HZZO i Porezna uprava međusobnom suradnjom. Da li je podnio zahtjev za otpis dugovanja u Poreznoj upravi?

Ne nije podnio zahtjev jer vjerojatno nije niti znao da se to može.Da li vrijedi ako sada podnese taj zahtjev Poreznoj upravi? Pretpostavljam da ne.Obrt je bio otvoren godinu dana,od 2000 do 2001.god.
Na Hzzo su mu rekli da bi privatno,preko odvetnika trebao riješiti to.Dakle,da bi trebao podnjeti zahtjev za zastaru.Ima li istine u tome i da li je to uopće moguće?
Ispričavam se ako puno pitam,ali ne poznam nikoga tko bi mi mogao pomoći u pogledu toga.

gana81
14.03.2011., 17:01

Imam sličan problem kao dotična gospođica!!A vidim da se razumete, pa mi molim vas pomozite,jer nema ko!!!Moja svekrva pametna je 1997 god., čini mi se potpisala nekakvo poljoprivredno zdr,.osiguranje gdje je navela sebe i supruga, nije ni koristila ali cifra je sve veća, ne bih o njoj, stalno nam šalju uplatnice, a danas i opomenu pred ovrhu!!!A što je najgore oni nemaju novaca a i oni su se otselili iz kuće i ne žive ovdje 14-15 god., šta sad da ja i moj muž radimo, da li ih mi možemo nekako odjaviti iz tog osiguranja, da popunimo obrazac odjaca, pa da čekamo nekakvu zastaru, tako je jedna žena napravila u našem selu!molim vas za neki savjet ko zna!!mi svakako nemamo te pare za platiti!!nisu pravili nikakvu molbu za otpis duga!!!hvala Vam

Zikomid
15.03.2011., 22:42
Imam sličan problem kao dotična gospođica!!A vidim da se razumete, pa mi molim vas pomozite,jer nema ko!!!Moja svekrva pametna je 1997 god., čini mi se potpisala nekakvo poljoprivredno zdr,.osiguranje gdje je navela sebe i supruga, nije ni koristila ali cifra je sve veća, ne bih o njoj, stalno nam šalju uplatnice, a danas i opomenu pred ovrhu!!!A što je najgore oni nemaju novaca a i oni su se otselili iz kuće i ne žive ovdje 14-15 god., šta sad da ja i moj muž radimo, da li ih mi možemo nekako odjaviti iz tog osiguranja, da popunimo obrazac odjaca, pa da čekamo nekakvu zastaru, tako je jedna žena napravila u našem selu!molim vas za neki savjet ko zna!!mi svakako nemamo te pare za platiti!!nisu pravili nikakvu molbu za otpis duga!!!hvala Vam

Nije bitno da li je osiguranje korišteno ili ne, zdr.osiguranje se bazira na principu solidarnosti. Ako je potpisala to osiguranje, vjerojatno je to bila jedina solucija zdr.osiguranja.
Gdje žive sada? U Hrvatskoj? Premalo podataka za odgovor.

gana81
16.03.2011., 11:02
Nije bitno da li je osiguranje korišteno ili ne, zdr.osiguranje se bazira na principu solidarnosti. Ako je potpisala to osiguranje, vjerojatno je to bila jedina solucija zdr.osiguranja.
Gdje žive sada? U Hrvatskoj? Premalo podataka za odgovor.

Zikomid:hvala Vam na odgovoru!!Evo sad ću vam detaljnjije objasniti!!Ja i suprug živimo sami u kući njegovih roditelja, oni su se otselili u inozemstvo, i sad nama ostaje njihov problem, iako sam im ja ukazivala na opasnost i razne mogućnossti oni ne reagiraju, tako da moramo mi!
Moja svekrva je dolaskom reintegracije na prostore vukovarsko-srijemske županije, potpisala nekakav ugovor o poljoprivrednom zdravstvenom osiguranju,pošto su se oni tada bavili poljoprivredom, međutim, oni to koriste jako malo ili uopće ne koriste, ali i ne plaćaju, tako da nama stalno stiže kuverta sa sve većom cifrom, juče nam je stiglo da u roku od 8 dana moramo platiti dug koji je približno 48 000 kn, i ukoliko ne platimo, biće ovrha!E sad mene zanima, na plaću im ne mogu sjesti jer oni nisu tu, nemaju tekući rn, niti bilo šta jedino kuća i nešto zemlje.Međutim moj muž kaže da je to dolazilo i ranije ali poslije toga nije se ništa desilo!Mene iskreno to plaši, i ja bih htjela nekako toga da se riješim, e zato Vas molim da mi pomognete, recite mi Molim Vas što je najpametnije učiniti??Jedna susjeda ovdje kaže da i njoj to stiže da se ona odjavila sa zdravstvenog i da čeka nekakvu zastaru!Da li je ikako moguće da mi njih pokušamo odjaviti i da čekamo zastaru ili to nije moguće, kome da se obratimo?Da li je moguć nekakav otpis duga, nekakve molbe, ili da se taj račun plati bez kamata, jer dug je 26 000 i skoro toliko kamata 23 000.Ja i moj suprug smo, mladi, ali nezaposleni, znači nemamo nikakva primanja, njih dvoje ne žive ovdje, ali isto nemaju primanja!
Kako je moguće toga se rješiti, šta mi savjetujete, gdje da se obratimo,šta da radimo, da li vrijedi pisati neke žalbe, ili otići u porezno, dogovoriti se o obročnoj otplati, uz smanjenje duga!?

Zikomid
16.03.2011., 20:21
Ako ne žive u RH, jedino rješenje je da odjave prebivalište/boravište i temeljem toga im možete Vi napraviti odjavu na HZZO. U kojoj državi sada žive? Ako je to država s kojom imamo Ugovor o socijalnom osiguranju, pretpostavljam da i tamo imaju zdr.osiguranje, pa su i na taj način u prekršaju jer ne mogu imati osiguranje u dvije države (i prijavljeno prebivalište).
Račun se ne može platiti bez kamata, inače se uplatom najprije podmiruju kamate, a tek onda se načima glavnica duga.
Ovako: najprije morate utvrditi gdje oni stvarno žive i stvarno su zdr.osigurani, ako to nije RH, odjaviti prebivalište na MUP-u, odjaviti mirovinsko na HZMO i zdravstveno na HZZO, i onda na Poreznoj upravi podnijeti zahtjev za otpis duga zbog zastare i zamolbu za obročno plaćanje duga koji nije u zastari.

Zikomid
16.03.2011., 20:25
Ne nije podnio zahtjev jer vjerojatno nije niti znao da se to može.Da li vrijedi ako sada podnese taj zahtjev Poreznoj upravi? Pretpostavljam da ne.Obrt je bio otvoren godinu dana,od 2000 do 2001.god.
Na Hzzo su mu rekli da bi privatno,preko odvetnika trebao riješiti to.Dakle,da bi trebao podnjeti zahtjev za zastaru.Ima li istine u tome i da li je to uopće moguće?
Ispričavam se ako puno pitam,ali ne poznam nikoga tko bi mi mogao pomoći u pogledu toga.

Neka se hitno javi u nadležnu Poreznu upravu i podnese zahtjev za zastaru.

gana81
16.03.2011., 20:43
Ako ne žive u RH, jedino rješenje je da odjave prebivalište/boravište i temeljem toga im možete Vi napraviti odjavu na HZZO. U kojoj državi sada žive? Ako je to država s kojom imamo Ugovor o socijalnom osiguranju, pretpostavljam da i tamo imaju zdr.osiguranje, pa su i na taj način u prekršaju jer ne mogu imati osiguranje u dvije države (i prijavljeno prebivalište).
Račun se ne može platiti bez kamata, inače se uplatom najprije podmiruju kamate, a tek onda se načima glavnica duga.
Ovako: najprije morate utvrditi gdje oni stvarno žive i stvarno su zdr.osigurani, ako to nije RH, odjaviti prebivalište na MUP-u, odjaviti mirovinsko na HZMO i zdravstveno na HZZO, i onda na Poreznoj upravi podnijeti zahtjev za otpis duga zbog zastare i zamolbu za obročno plaćanje duga koji nije u zastari.

E ovako,hvala Vam na odgovoru, čekam vas danas cijeli dan,,uh bilo bi lijepo da je istinito!Oni su otišli u srbiju 98-99 god., i žive tamo godinama, a tamo nemaju zdravstveno osiguranje!znači imaju samo ovo ovdje koje i ne koriste i ne plaćaju,svekrva je prijavila sebe, muža, djecu!!Da li mi možemo u MUP-u odjaviti prebivalište, pretpostavljam da je potrebno odjaviti samo svekra jer je on nosilac osiguranja!!Mislite da je dio duga u zastari, možete li mi reći koliko je to godina, s obzirom da je zdravstveno ugovoreno 97 godine!!!to je već nekih 13-14 god., da se ne plaća!!Dug nam je 49000 kn!!Molim Vas na osnovu ovoga savjetujte nas šta da uradimo, i mi ćemo sve pokušati!!!Da li je moguće da svekar prepiše neke nekretnine što ima na nekoga da se dug ne može naplatiti prislino??

Zikomid
17.03.2011., 17:17
E ovako,hvala Vam na odgovoru, čekam vas danas cijeli dan,,uh bilo bi lijepo da je istinito!Oni su otišli u srbiju 98-99 god., i žive tamo godinama, a tamo nemaju zdravstveno osiguranje!znači imaju samo ovo ovdje koje i ne koriste i ne plaćaju,svekrva je prijavila sebe, muža, djecu!!Da li mi možemo u MUP-u odjaviti prebivalište, pretpostavljam da je potrebno odjaviti samo svekra jer je on nosilac osiguranja!!Mislite da je dio duga u zastari, možete li mi reći koliko je to godina, s obzirom da je zdravstveno ugovoreno 97 godine!!!to je već nekih 13-14 god., da se ne plaća!!Dug nam je 49000 kn!!Molim Vas na osnovu ovoga savjetujte nas šta da uradimo, i mi ćemo sve pokušati!!!Da li je moguće da svekar prepiše neke nekretnine što ima na nekoga da se dug ne može naplatiti prislino??

Treba odjaviti svih koji nisu u RH. Nemaju mirovinu? Nisu ostvarili radni staž u Srbiji? Kako znate da je svekar nosilac osiguranja?
http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/Popis_osnova_osiguranja_u_OZO.pdf
Pogledajte pod točkom 9.

gana81
17.03.2011., 19:50
Treba odjaviti svih koji nisu u RH. Nemaju mirovinu? Nisu ostvarili radni staž u Srbiji? Kako znate da je svekar nosilac osiguranja?
Pogledajte pod točkom 9.

E ovako pročitala sam to pod rednim br. 9,tada dok su oni tu živili bavili su se poljoprivredom ali nisu imali OPG kao što je to danas niti bilo kakav registriran obrt, a zdravstveno im je neko ponudio samo zato jer su kao radili zemlju i vlasnici su zemlje, a svekar je nosilac jer je on vlasnik a i koverta duga dolazi na njegovo ime!!E sad što se tiče radnog staža oni su ga ostvarili u RH imaće oboje starosne ona od 60 a on od 65,jer nemaju dovoljno radnog staža, kako sad ide oko odjave prebivališta, ako mi to napravimo možda oni danas sutra ne mogu ponjeti zahtjev za mirovinu!?Kako u tom slučaju, oni su sada tek u 50-im ranim godinama!!Negdje sam čitala da je možda rješenje da on te nekretnine koje ima prepiše na negok da se ne bi mogla izvršiti prisilna naplata!Recite mi po Vama, a sada znate cijelu situaciju što je najpametnije učiniti!??Znam da će štete biti ali koja je najmanja po nas, koji nismo krivi za nerazmišljanje moje svekrve!??

Zikomid
17.03.2011., 21:23
Mogu Vam odgovoriti samo za zdravstveno osiguranje. Zdravstveno osiguranje se ne nudi, ono je obvezno u Hrvatskoj i po Vašim navodima je ova vrsta osiguranja bila njihova jedina mogućnost. Morate se dogovoriti svi skupa što želite, jer ovako možemo unedogled. Inače, problem se neće riješiti čekanjem zastare, jer ste dobili opomenu, pa je tijek zastare prekinut.

gana81
17.03.2011., 21:34
Mogu Vam odgovoriti samo za zdravstveno osiguranje. Zdravstveno osiguranje se ne nudi, ono je obvezno u Hrvatskoj i po Vašim navodima je ova vrsta osiguranja bila njihova jedina mogućnost. Morate se dogovoriti svi skupa što želite, jer ovako možemo unedogled. Inače, problem se neće riješiti čekanjem zastare, jer ste dobili opomenu, pa je tijek zastare prekinut.

Shvatam i ja to razumijem da se problem neće riješiti čekanjem zastare,zato se i raspitujem što je najpametnije učiniti!!Recite mi samo ako se odjavi boravište u RH da li će oni kasnije imati pravo na starosnu mirovinu, pošto oni svakako imaju državljanstvo!!!Eto samo me to zanima, pošto, najrazumnija opcija mi se čini da im odjavimo prebivalište, zatim na HZZO, i HZMO i da se ode u poreznu upravu da se vidi jeli postoji neka zastara duga, i da se dogovore bar za neko obročno plaćanje, ja sam svjesna da mi to moramo početi rješavati i da će se morati plaćati dug tj.,otplaćivati!!Eto sami mi to još pojasnite ako ih odjavimo, da li će imati kasnije pravo na mirovinu??oni svakako uvijek mogu prijaviti ovdje boravište jer imaju državljanstvo!!!

Zikomid
17.03.2011., 22:01
Na pitanja o mirovinskom osiguranju se raspitajte u HZMO. Moj odgovor se odnosi na domenu zdravstvenog osiguranja.

gana81
17.03.2011., 22:12
Na pitanja o mirovinskom osiguranju se raspitajte u HZMO. Moj odgovor se odnosi na domenu zdravstvenog osiguranja.

ok zikomid, hvala Vam u svakom slučaju mnogo ste mi pomogli, bar otprilike znam odakle mogu da krenem!!prvo što ćemo pokušati nekako da ih odjavimo sa zdravstvenog, vidićemo i šta će nam oni tamo reći!!!:ne zna :confused:

ryell
18.03.2011., 04:40
Hmm, pitanje oko dopunskog, pa ako netko zna...?
Plaćam mjesečno, u ratama.
Što se događa ako zaboravim platiti jednu ratu na vrijeme?
Da li je dovoljno da samo uplatim i dopunsko nastavlja normalno vrijediti, ili?

Orleanska I.
18.03.2011., 07:21
Mi kasnimo, ali ipak plaćamo. Dopunsko vrijedi iako kasnimo s plaćanjem. Ne birni, ako budeš previše kasnila, već će te oni opomenuti i nekako naplatiti tvoj dug.

Zikomid
18.03.2011., 18:02
ok zikomid, hvala Vam u svakom slučaju mnogo ste mi pomogli, bar otprilike znam odakle mogu da krenem!!prvo što ćemo pokušati nekako da ih odjavimo sa zdravstvenog, vidićemo i šta će nam oni tamo reći!!!:ne zna :confused:

Mala napomena: prvo se radi odjava na HZMO, a onda na HZZO!

gana81
18.03.2011., 19:02
Mala napomena: prvo se radi odjava na HZMO, a onda na HZZO!

Ok., hvala vam a prije toga odjava boravišta!!Recite mi samo ako osoba dođe odjaviti boravište da li mora prijaviti novo boravište ili samo dobije nekakvu potvrdu o odjavi??I recite mi da li će moći dobiti odjavu na HZMO i šta da kaže zašto joj treba ako je pitaju???

shalimar
18.03.2011., 23:18
Imam jedno pitanje-nezaposlena sam i do sada sam imala osnovno (obavezno) i dopunsko osiguranje besplatno. Oba su mi istekla, u Zavodu su mi rekli da mogu uplaćivati 80 kn dopunskog, no što je s obaveznim? I dalje sam nezaposlena, da li treba podići tu iskaznicu negdje ili ju pošalju kući (tek je prošlo 5 dana od isteka) ili su i to ukinuli? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Zikomid
19.03.2011., 18:08
Imam jedno pitanje-nezaposlena sam i do sada sam imala osnovno (obavezno) i dopunsko osiguranje besplatno. Oba su mi istekla, u Zavodu su mi rekli da mogu uplaćivati 80 kn dopunskog, no što je s obaveznim? I dalje sam nezaposlena, da li treba podići tu iskaznicu negdje ili ju pošalju kući (tek je prošlo 5 dana od isteka) ili su i to ukinuli? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ako na iskaznici piše datum DO kada vrijedi, automatski se izrađuje nova (naravno ako se ne mijenja status osigurane osobe), a ako na iskaznici ne piše datum do kada vrijedi, onda se nova iskaznica ne izrađuje.

U prvom slučaju treba podići novu iskaznicu u HZZO uz radnu knjižicu koja se daje na uvid.

Ok., hvala vam a prije toga odjava boravišta!!Recite mi samo ako osoba dođe odjaviti boravište da li mora prijaviti novo boravište ili samo dobije nekakvu potvrdu o odjavi??I recite mi da li će moći dobiti odjavu na HZMO i šta da kaže zašto joj treba ako je pitaju???

Odjavu na HZMO će dobiti iz razloga što ovdje ne živi i ne bavi se poljoprivredom.

Na MUP-u ne treba prijaviti novo boravište, jer ljudi nisu u državi!

marijan1984
20.03.2011., 13:18
Da li neko zna koji je osnov osiguranja 00112 i 00414 ?

Zikomid
20.03.2011., 13:50
Da li neko zna koji je osnov osiguranja 00112 i 00414 ?

112 - umirovljenik s hrvatskom mirovinom
414 - umirovljenik s inozemnom mirovinom (države s kojima imamo Ugovor o
socijalnom osiguranju)

galatea20
21.03.2011., 09:17
Bok, jel bi mi netko mogao objasniti postupak za prijavu na zdrastveno osiguranje? bila bih vam jako zahvalna :)

MonCamarade
21.03.2011., 12:52
Imam zdravstveno osiguranje preko fakulteta, i obavezno i dopunsko. Svake godine ga obnavljam u listopadu. Međutim ove godine sam imala dopunsko osiguranje uredno u veljači 2011. a sad odjednom u ožujku 2011. kad sam došla s receptom rečeno mi je da mi dopunsko osiguranje ne vrijedi, da nije obdnovljeno (a obnovljeno je u listopadu). Mislim da je greška u računalnom sustavu HZZO-a, ali je službenici ne priznaju. Jeli se to još nekome dogodilo?

Zikomid
21.03.2011., 18:05
Bok, jel bi mi netko mogao objasniti postupak za prijavu na zdrastveno osiguranje? bila bih vam jako zahvalna :)

Koja osnova osiguranja??

dana69
21.03.2011., 22:56
Imam zdravstveno osiguranje preko fakulteta, i obavezno i dopunsko. Svake godine ga obnavljam u listopadu. Međutim ove godine sam imala dopunsko osiguranje uredno u veljači 2011. a sad odjednom u ožujku 2011. kad sam došla s receptom rečeno mi je da mi dopunsko osiguranje ne vrijedi, da nije obdnovljeno (a obnovljeno je u listopadu). Mislim da je greška u računalnom sustavu HZZO-a, ali je službenici ne priznaju. Jeli se to još nekome dogodilo?

imam isti problem ko i ti, bila sam u listopadu u zdravstvenom za novu iskaaznicu i za dopunsko, na sto mi je sluzbenica rekla da dopunsko ne trebam nikakvu novu policu da ako sam redoviti student da je ta polica samoobnavljajuca, uzela je samo potvrdu od faksa i sve je bilo ok do prije dva tjedna kad sam bila kod doktorice gdje mi je sestra rekla da mi polica ne vrijedi...
kako sam bila bolesna nisam isla jos do zdravstvenog da vidim sto se desava :(

Dvojba
22.03.2011., 00:28
Poštovani g. Zikomid, možete li odgovoriti i meni?

Imam 48 godina.

Već 20 godina sam honorarac u novinama, staž mi se ne plaća, a zbog svih ostalih životnih troškova ( samohrani sam roditelj) i financijskog uzdržavanja brata bez posla i majke s minimalnom mirovinom, te djeteta s razvojnim teškoćama i silnim plaćanim instrukcijama, nisam nalazila novaca da sama sebi uplaćujem doprinose.

Više od 10 godina bila sam bez zdravstvenog osiguranja. Počela sam ga uplaćivati samovoljno prije nekih 4 godine ( retrogradno sam morala uplatiti za godinu dana oko 4.000 kn) a dalje redovno 400 kn svaki mjesec. Sve mi to sada postaje previše. Neka samo jedan mjesec ne platim, puf, eto 800 kn za platiti.
Sin mi je osiguran preko škole.
Imam li ja ikakvih zakonskih prava na besplatno zdrav. osiguranje ili neko drugo rješenje?
Radna knjiga je kod mene.

Hvala!

galatea20
22.03.2011., 10:35
Koja osnova osiguranja??

studentica sam, dakle na teret fakulteta. Jel bi mi mogao reći koja je potrebna dokumentacija i koji je postupak?
Hvala :)

žacko11
22.03.2011., 10:44
Molim odgovor,
Ratni v.invalid sam sa 60 % oštečenja organizma.
Ona žuta dopunska iskznica mi je istekla, a za novu su rekli kako ču je dobiti poštom,još je ugl. nisam dobio.
Što mi je činiti i mogu li iči sa potvrdom o invalidnosti,bez plačanja participacije?
Ona točka o donatorima organa,mi je mutna,te neznam jesu li to osobe koje su već darovale organ ili se mogu prijaviti i ja osobno za darivanje?
Molim objašnjenje.
Hvala!
Pozdrav!

galatea20
22.03.2011., 15:14
i još jedno pitanje.dakle, prijateljica mi je bila na skijanju i slomila je ruku. prethodno se osigurala u turističkoj agenciji. osiguranje je pokrilo troškove rendgena,ali ne i gips koji btw košta 800 kn. predala je zahtejv hzzo za povrat novca i pritom priložila račun i povijest bolesti i sve što je dobila u Francuskoj. hzzo je zahtjev poslao u branimirovu od kud su je nazvali i rekli da iako je redovan student i ima dopunsko osiguranje, ne može dobiti povrat novca. zanima je zbog čega je to tako. bila bi vam jako zahvalna na odgovoru.

Zikomid
22.03.2011., 17:38
i još jedno pitanje.

HZZO vrši povrat troškova liječenja u inozemstvu samo u slučaju ako je dodatno zdr. osiguranje plaćeno prije odlaska na put u HZZO-u. Budući je u ovom slučaju plaćeno osiguranje kod nekog drugog osiguravatelja (privatnog) od njih treba tražiti povrat sredstava, a ne od HZZO.

Molim odgovor,
Ratni v.invalid sam sa 60 % oštečenja organizma.
Ona žuta dopunska iskznica mi je istekla, a za novu su rekli kako ču je dobiti poštom,još je ugl. nisam dobio.
Što mi je činiti i mogu li iči sa potvrdom o invalidnosti,bez plačanja participacije?
Ona točka o donatorima organa,mi je mutna,te neznam jesu li to osobe koje su već darovale organ ili se mogu prijaviti i ja osobno za darivanje?
Molim objašnjenje.
Hvala!
Pozdrav!

1. Nikakva potvrda o invalidnosti ne zamjenjuje iskaznicu dop.osiguranja. Možete se koristiti policom.
2. Radi se o osobama koje su već darovale organ.

Poštovani g. Zikomid, možete li odgovoriti i meni?

Ovu vrstu osiguranja možete prekinuti samo stjecanjem nove osnove osiguranja, npr. zaposlenjem.

Preko majke ili brata možete biti osigurani jedino ako Vam je rješenjem utvrđena nesposobnost za samostalan život i rad.

Nažalost, nema druge opcije.

plavusa44
23.03.2011., 10:38
molim pomoc koji je postupak u slucaju izdavanja zdravstvene prvi put i u slucaju izgubljene zdravstvene za zaposlene ? :S

Dvojba
23.03.2011., 14:35
Ovu vrstu osiguranja možete prekinuti samo stjecanjem nove osnove osiguranja, npr. zaposlenjem.

Preko majke ili brata možete biti osigurani jedino ako Vam je rješenjem utvrđena nesposobnost za samostalan život i rad.

Nažalost, nema druge opcije.

Hvala na odgovoru.:)

sanja0504984
23.03.2011., 14:45
Molim da mi netko odgovori

Istekao mi je ugovor o radu, a na porodiljnom sam (drugih 6 mj.)
Sada sam ja prekinula taj porodiljni (ostalo mi je još 2 mj do godine dana starosti djeteta) jer bi ih iskoristila u idućih 7 god., te sam se prijavila na hzz i od njih ću primati naknadu 4 mj. (imam preko 2 godine staža)
Ono što me zanima: zašto me ne može suprug prijaviti kao člana obitelji za zdravstveno osiguranje nego moram preko Zavoda (tako tvrde zavod i firma)

Hvala puno!

Zikomid
23.03.2011., 18:23
Koji Zavod to tvrdi? Zavod za zapošljavanje ili Zavod za zdravstveno osiguranje?

Možete se osigurati preko supruga, ali ako osoba ostvaruje pravo da se osigura kao nositelj svog osiguranja, onda se osigurava tako, jedino u slučaju da osoba izgubi pravo na svoje osiguranje, onda se osigurava kao član obitelji.

sanja0504984
23.03.2011., 19:05
Zavod za zdravstveno osiguranje.
A nije li bolje da se osiguram preko supruga kako bi on koristio olakšicu na plaću (ili to nema veze s tim?)

Zikomid
23.03.2011., 19:37
Naravno da nije bolje osigurati se preko supruga, jer osiguranje člana obitelji ima manji opseg prava nego osiguranje nositelja. Uvijek se možete osigurati kao član preko supruga, ali se ne možete vratiti na osiguranje nositelja kad to poželite.

Porezna olakšica se ostvaruje na Poreznoj upravi i nema nikakve veze sa zdr.osiguranjem.

sanja0504984
23.03.2011., 19:46
Sve jasno! Hvala puno:)

anabe
24.03.2011., 22:12
Pozdrav svima,imam jedno hitno pitanje!Listala sam po topicu ali nisam vidjela da je netko spominjao šta sve treba ponijeti kada se ide prijavljivati!?
Naime,prekinut mi je radni odnos i sada se moram ići prijaviti u HZZO no ne znam što sve moram imati sa sobom :S
Molim vas odgovor!

HelloShitty
24.03.2011., 23:20
Pozdrav svima,imam jedno hitno pitanje!Listala sam po topicu ali nisam vidjela da je netko spominjao šta sve treba ponijeti kada se ide prijavljivati!?
Naime,prekinut mi je radni odnos i sada se moram ići prijaviti u HZZO no ne znam što sve moram imati sa sobom :S
Molim vas odgovor!
Mislim da trebas odjavu s HZZO-a (prethodna osnova osiguranja 101) i radnu knjizicu. Odmah ce te prijaviti po osnovi 115 (nezaposlena osoba).
VAZNO: Imas rok od 30 dana da to napravis.
Ako sam negdje pogrijesio, Zikomid ce me vec ispraviti. :s

anabe
25.03.2011., 06:59
Mislim da trebas odjavu s HZZO-a (prethodna osnova osiguranja 101) i radnu knjizicu. Odmah ce te prijaviti po osnovi 115 (nezaposlena osoba).
VAZNO: Imas rok od 30 dana da to napravis.
Ako sam negdje pogrijesio, Zikomid ce me vec ispraviti. :s

Hvala na brzom odgovoru!:top:
Ma netko mi je rekao da treba ugovor o prekidu radnog odnosa,a on mi je na burzi pa me to mučilo....tnx i pozz

arna
25.03.2011., 11:32
Pozdrav!
Molim informaciju da bih znala dalje postupati, najme, suprug koji je ujedno i vlasnik poduzeća u kojem je sam radio, dobio je, nakon gotovo godine dana bolovanja, privremeno rješenje za invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad. To je sad friško i kako ja nemam nikakvih znanja o tome, zanima me što treba poduzeti, ono, odjaviti dosadašnje stanje i prijaviti novo, gdje, kome, jer ću to ja morati obavljati za njega. :ne zna:
Ujedno molim informaciju što treba poduzeti glede kćerkinog zdravstvenog osiguranja, obzirom da je ona prijevljana preko njega.

Unaprijed hvala na odgovoru. :)

Zikomid
25.03.2011., 16:56
1. Odjava na HZMO
2. Odjava (tiskanica 2, tiskanica 3 za kćer) i prijava na HZZO (tiskanica 2, tiskanica 3 ukoliko se prijavljuje kćer). Osobna iskaznica i rješenje HZMO-a samo na uvid.

Ako se odjavljuje poduzeće treba i tiskanica 1. Ako će poduzeće raditi i dalje s drugim zaposlenima, onda ne treba tiskanica 1.

Kćer može i dalje biti osigurana preko umirovljenika. Ako je punoljetna treba priložiti potvrdu o redovitom školovanju.

arna
26.03.2011., 08:04
Puno hvala na odgovoru!

Vidar
28.03.2011., 12:31
Dakle, radi se o tome da sam bio u bolnici na operaciji 7.3., a dopunsko osiguranje na koje imam pravo(redovni sam student 1. godine diplomskog studija) je bilo isteklo 2.3., stoga mi je iz bolnice dosao racun na otprilike 1000 kuna. Zbog oporavka nakon operacije dopunsko osiguranje sam produžio tek 17.3., pa me sad zanima je li moguće nekako poništiti račun iz bolnice?

Bio sam u HZZO-u i rekli su mi da imam dvije opcije, jedna je da platim pa da se žalim i tražim povrat novca, a druga je da ne platim i da čekam ovrhu ili šta će već biti. Ne znam je li moguća ovrha jer nemam nikakvih primanja.

Zikomid
29.03.2011., 19:56
Dakle, radi se o tome da sam bio u bolnici na operaciji 7.3., a dopunsko osiguranje na koje imam pravo(redovni sam student 1. godine diplomskog studija) je bilo isteklo 2.3., stoga mi je iz bolnice dosao racun na otprilike 1000 kuna. Zbog oporavka nakon operacije dopunsko osiguranje sam produžio tek 17.3., pa me sad zanima je li moguće nekako poništiti račun iz bolnice?

Bio sam u HZZO-u i rekli su mi da imam dvije opcije, jedna je da platim pa da se žalim i tražim povrat novca, a druga je da ne platim i da čekam ovrhu ili šta će već biti. Ne znam je li moguća ovrha jer nemam nikakvih primanja.

Plati račun bolnice.

Je li na iskaznici dop.osiguranja pisalo da vrijedi do 2.3.2011. ili nisi imao iskaznicu/policu sa sobom?

mai14
31.03.2011., 17:53
Zanima me na koje sve načine nezaposlena osoba ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje u slučaju da nije prijavljena na zavod za zapošljavanje ili je izbrisana iz njihove evidencije?

Može li se ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje kao uzdržavani član, dakle, uz nositelja prava (zaposlenu osobu - supružnika)? Ako da, koja je dokumentacija potrebna i kakva je procedura?

Hvala na odgovoru.

Zikomid
31.03.2011., 18:14
Zanima me na koje sve načine nezaposlena osoba ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje u slučaju da nije prijavljena na zavod za zapošljavanje ili je izbrisana iz njihove evidencije?

Može li se ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje kao uzdržavani član, dakle, uz nositelja prava (zaposlenu osobu - supružnika)? Ako da, koja je dokumentacija potrebna i kakva je procedura?

Hvala na odgovoru.

Može preko bračnog/vanbračnog supružnika, pogledaj točku 40.

mai14
04.04.2011., 11:48
Može preko bračnog/vanbračnog supružnika, pogledaj točku 40.

Hvala na odgovoru.

Danas sam bila do područnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i rekli su mi da i u slučaju brisanja iz evidencije, osnova osiguranja ostaje ista, odnosno i dalje nezaposlena osoba ima pravo na zdravstveno osiguranje (službenica mi je rekla: "Ako vas i ispišemo iz evidencije, pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlenoj osobi vam se ne ukida").

A zanimljivo je i njihovo tumačenje odredbe zakona po kojom nezaposlena osoba mora biti raspoloživa/dostupna - njihovo tumačenje je da nezaposlena osoba mora doslovno biti pri telefonu (fiksanom ili mobilnom i odazvati se na svaki njihov poziv ili sms poruku (za tu mogućnost nisam niti znala), ako vas nazovu, a vi se ne javite, mogu vas brisati iz evidencije na 6 mjeseci).

Prema tome, ne bih smjela niti do trgovine, niti do pošte, niti do banke, niti iznijeti smeće ili bilo što drugo ...

Otkako sam nezaposlena, ovo mi je bila prva sms poruka u 5 godina kako sam prijavljena. Do sada su me zvali manje od 5 puta, što oni, što poslodavci, no nije bilo sreće, toliko o posredovanju.

Kako mi je istekla zdravstvena iskaznica, i to još prošle godine (vrijedila je od 30. 10. 2006. do 29. 10. 2010. godine), tek sam sad primijetila jer nisam bila bolesna, nazvala sam danas područni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i rekli su mi da mi ova i dalje vrijedi (gospodine je rekao da mi vrijedi do daljnjega).

Zanima me da li je to istina? U slučaju potrebe hoće li mi liječnik uvažiti takvu zdravstvenu iskaznicu?

Napisala sam odmah mail u njihovu centralu pa čekam odgovor i od tamo jer mi je to stvarno sumnjivo. Tim više što je gospodin napomenuo da mi vrijedi do daljnjega dok ne vide što će ... Postoji li mogućnost da nam ukinu i obvezno zdravstveno osiguranje???

I da, rekao mi je da nezaposlene osobe više nemaju pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje, odnosno da to ovisi o cenzusu, dakle ukupnim prihodima kućanstva, a njegova kolegica koja se bavi tom tematikom rekla mi je da si nezaposlene osobe dopunsko osiguranje same moraju plaćati.

Tko je u pravu?

ryell
04.04.2011., 12:49
I da, rekao mi je da nezaposlene osobe više nemaju pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje, odnosno da to ovisi o cenzusu, dakle ukupnim prihodima kućanstva, a njegova kolegica koja se bavi tom tematikom rekla mi je da si nezaposlene osobe dopunsko osiguranje same moraju plaćati.

Tko je u pravu?
Oboje. Plaćaš sama ako ukupni prihodi kućanstva po prelaze oko 1500kn po članu (proguglaj za točan iznos).
I nezaposleni ne moraju plaćati sami, nego mogu (ako žele imati dopunsko a ne ostvaruju uvjete za to da im plaća država). :)

mai14
04.04.2011., 16:47
Hvala na odgovoru, ryell.

Prihodi su nam veći od tog iznosa, tako da mi država više neće plaćati dopunsko osiguranje, a ja ću o tome razmisliti.

A gospođa mi je upravo tako rekla, da nezaposleni moraju plaćati, nije uopće spomenula prihode, kao što je to učinio gospodin, a on je zadužen za osnovno, a ona za dopunsko osiguranje, tj. upite na tu temu.

Zikomid
04.04.2011., 16:50
Hvala na odgovoru.

Danas sam bila do područnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i rekli su mi da i u slučaju brisanja iz evidencije, osnova osiguranja ostaje ista, odnosno i dalje nezaposlena osoba ima pravo na zdravstveno osiguranje (službenica mi je rekla: "Ako vas i ispišemo iz evidencije, pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlenoj osobi vam se ne ukida").

A zanimljivo je i njihovo tumačenje odredbe zakona po kojom nezaposlena osoba mora biti raspoloživa/dostupna - njihovo tumačenje je da nezaposlena osoba mora doslovno biti pri telefonu (fiksanom ili mobilnom i odazvati se na svaki njihov poziv ili sms poruku (za tu mogućnost nisam niti znala), ako vas nazovu, a vi se ne javite, mogu vas brisati iz evidencije na 6 mjeseci).

Prema tome, ne bih smjela niti do trgovine, niti do pošte, niti do banke, niti iznijeti smeće ili bilo što drugo ...

Otkako sam nezaposlena, ovo mi je bila prva sms poruka u 5 godina kako sam prijavljena. Do sada su me zvali manje od 5 puta, što oni, što poslodavci, no nije bilo sreće, toliko o posredovanju.

Kako mi je istekla zdravstvena iskaznica, i to još prošle godine (vrijedila je od 30. 10. 2006. do 29. 10. 2010. godine), tek sam sad primijetila jer nisam bila bolesna, nazvala sam danas područni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i rekli su mi da mi ova i dalje vrijedi (gospodine je rekao da mi vrijedi do daljnjega).

Zanima me da li je to istina? U slučaju potrebe hoće li mi liječnik uvažiti takvu zdravstvenu iskaznicu?

Napisala sam odmah mail u njihovu centralu pa čekam odgovor i od tamo jer mi je to stvarno sumnjivo. Tim više što je gospodin napomenuo da mi vrijedi do daljnjega dok ne vide što će ... Postoji li mogućnost da nam ukinu i obvezno zdravstveno osiguranje???

Tko je u pravu?

Pitanje je postavljeno pogrešno, jer se iz njega pretpostavljalo da nemate zdr.osiguranje te da se želite osigurati preko supružnika.
Danas ste rekli da imate zdr.osiguranje, ali niste prijavljeni na Zavodu za zapošljavanje. To je sasvim drugačija konstatacija, jer HZZO i Zavod za zapošljavanje nisu ni u kakvoj svezi, kao ni zdr. osiguranje koje Vam ne daje Zavod za zapošljavanje nego ga ostvarujete u rokovima koje je propisao HZZO.

Zdr.iskaznice se više ne mijenjaju, tj. ne izrađuju se nove bez obzira što piše na njima, bitno je da ste zdr.osigurani, a nije bitno što piše na zdr.iskaznici!

Nezaposlene osobe nemaju pravo na BESPLATNO dopunsko osiguranje! Svatko tko ima osnovno, može birati želi li ili ne imati dopunsko osiguranje, to je vrsta DOBROVOLJNOG osiguranja.

mai14
05.04.2011., 06:38
Hvala na odgovoru.

Zaista me zanimalo na koje sve načina nezaposlena osoba može ostvariti pravo na osnovno zdravstveno osiguranje u slučaju da nije prijavljena na zavod (zbog nećaka, koji je upravo završio studij) ili da je prijavljena, pa izbrisana iz evidencije (što bi se moglo dogoditi u mom slučaju). Pretpostavljala sam da se to pravo može realizirati putem supružnika, što se mene tiče.

Prijavljena sam kao nezaposlena osoba na Zavod za zapošljavanje i imam osnovno zdravstveno osiguranje (a prošle godine sam imala i dopunsko - oba mi je financirala država kao nezaposlenoj osobi), ali me zanimalo što slijedi ako me izbrišu iz evidencije, tj. da li mi nakon toga HZZO ukida to pravo i koje su mi onda opcije da ostvarim pravo na osnovno zdravstveno.

Što se veze HZZ i HZZO-a tiče, ne znam kako je sada, ali prije pet godina kad sam bila u područnom uredu HZZO-a prilikom prijave s dokumentacijom potrebnom za ostvarivanje prava za osnovno zdravstveno osiguranje, tražena i kopija radne knjižice, ali i onaj bijeli kartončić koji dobijete kad se prijavite na HZZ i koji se koristi za evidenciju redovitih javljanja na Zavod. Dakle, morala sam se prijaviti na Zavod za zapošljavanje, pa tek onda na HZZO.
Nadam se da se to pravilo promijenilo i da se neovisno o prijavi na HZZO, može ostvariti pravo na osnovno zdravstveno osiguranje.

Ovo za promjenu iskaznica nisam znala, znači, vrijedi do daljnjega, a za dopunsko ću vidjeti hoću li uplaćivati ili ne.

U svakom slučaju, hvala još jednom za odgovore.

ryell
05.04.2011., 14:03
Prijavljena sam kao nezaposlena osoba na Zavod za zapošljavanje i imam osnovno zdravstveno osiguranje (a prošle godine sam imala i dopunsko - oba mi je financirala država kao nezaposlenoj osobi), ali me zanimalo što slijedi ako me izbrišu iz evidencije, tj. da li mi nakon toga HZZO ukida to pravo i koje su mi onda opcije da ostvarim pravo na osnovno zdravstveno.
Burza (HZZ) i zdravstveno (HZZO) nemaju nikakve veze. Mene su (zbog nejavljanja) izbrisali iz evidencije HZZ-a na 6 mjeseci, a osnovno zdravstveno imam i dalje. Ništa se ne ukida ako te brišu iz evidencije na burzi, ne brini.
Dopunsko si odnedavno plaćam sama.

gaf
05.04.2011., 19:17
evo i mene novi sam citao sam od 2008 godine pa mi se sve zbrkalo stanje je ovakvooo...

dakle zavrsio sam fax 8.03 ove godine 2011, imam 24 godine..
digao papire i sve bla bla...

iz proslih komentara pishe da imam 30 dana da odjavim zdrastveno bilo ono preko obitelji ili faxa do sada te da se prijavim na hzzo, kako bi mi ga oni produzili kao nezaposlenom covjkeku.

-sad mene zanima kako chu znat jesam li osiguran preko faxa ili majke hmmm nesica se ni ona hh:D
-ako sam preko majke ok, ona ce se odjavit tamo gdje radi i onda idem s tim papirim na hzzo, a ako sam preko faxa oni ce me odjavit i idem s tim papirima na hzzo.
e sad oni ce mene prijavit kao nezaposlenog,za daljne zdrasteveno osiguranje,interesira me da li ja moran bit prijavljen na BIROU da bi oni ustanovili da sam ja nezaposlen,ili kako to ide.

i koje sve dokumente uz ove od odjave moran dole donjet, te koliko cu morat platit to osiguranje i do kada mi traje.

hvala na odgopvoru nadam se da ce bit brz jer imam jos 2 dana :((

Zikomid
05.04.2011., 19:54
1. Nazovi na HZZO, pročitaj OIB ili JMBG i reci da radiš odjavu pa te zanima koja ti je osnova osiguranja, odnosno kako si osiguran.
2. Rok ti je 30 dana od datuma kad si diplomirao (bez obzira radi li se o redovitom ili vanrednom školovanju) ili 90 dana od završetka školske godine u kojoj si diplomirao (ako si se redovito školovao).
3. Osiguranje nezaposlene osobe je besplatno za tebe (na teret Državnog proračuna) i ne moraš biti prijavljen na Zavodu za zapošljavanje.
4. Kad utvrdiš kako si osiguran, ovdje ti piše koja ti je dokumentacija potrebna
točka 23. nezaposlene osobe po završetku školovanja.
5. Osiguranje ti traje dok se ne zaposliš.

gaf
05.04.2011., 20:03
1. Nazovi na HZZO, pročitaj OIB ili JMBG i reci da radiš odjavu pa te zanima koja ti je osnova osiguranja, odnosno kako si osiguran.
2. Rok ti je 30 dana od datuma kad si diplomirao (bez obzira radi li se o redovitom ili vanrednom školovanju) ili 90 dana od završetka školske godine u kojoj si diplomirao (ako si se redovito školovao).
3. Osiguranje nezaposlene osobe je besplatno za tebe (na teret Državnog proračuna) i ne moraš biti prijavljen na Zavodu za zapošljavanje.
4. Kad utvrdiš kako si osiguran, ovdje ti piše koja ti je dokumentacija potrebna
točka 23. nezaposlene osobe po završetku školovanja.
5. Osiguranje ti traje dok se ne zaposliš.

_€___________________________

Prvo hvala na brzom i širokom odgovoru ovdje je sve rečeno i jako sam zahvalan na uputama.

-Samo bih još upitao vezano za točku 2 što ste naveli,gdje se kaze 90 dana od završetka skolske godine u kojoj si diplomirao ako si redovan.

(bio sam redovan student cijelo vrijeme, ali upisao sam samo ove godine zimski semestar i zavrsio u zimskom ispitnom roku kao i diplomirao, tako da mi vjerojatno ne vrijedi 90 dana nego 30. Jer mislim da se upisuje semestar po semestar pa se vjerojatno tako racuna i godina.Jer u protivnom bih do 10mj + 30 dana imao pravo na zdrastveno u koliko sma razumio.U svakom slucaju sutra provjerim preko koga sam osiguran i rijesavam stvar .

HVALA

Zikomid
05.04.2011., 20:09
Nazovi evidenciju studija da budeš siguran u koju kategoriju spadaš, jer je velika razlika u vremenskom roku za prijavu na HZZO.

Inače u tablici koja je na linku Zavod znači HZZO, ne Zavod za zapošljavanje. Ti se možeš javiti na Zavod za zapošljavanje radi ostvarivanja nekih drugih prava, ali ta prijava nema nikakve veze sa zdr.osiguranjem.

I prijavu i odjavu možeš riješiti u jednom danu, tako da straha nema.

gaf
05.04.2011., 20:11
-i reci mi rekao si da netribam bit prijavljen na biroou, a citam ovu 23 stavku sto si rekao i pishe da kao dokumentaciju moran priložit radnu knjizicu hmmm, ja nju nemam (te kad bi je izvadio tj napravio , zar onda nebi bio i prijavljen na biro?) tj. pitanje da li ja mogu napravit radnu knjizicu a da se neprijavim na biro...

HVALA

Zikomid
05.04.2011., 20:14
Možeš napraviti radnu knjižicu bez Zavoda za zapošljavanje. Njome ćeš kasnije dokazivati da si nezaposlena osoba, sve dok se ne zaposliš.

gaf
05.04.2011., 20:23
Možeš napraviti radnu knjižicu bez Zavoda za zapošljavanje. Njome ćeš kasnije dokazivati da si nezaposlena osoba, sve dok se ne zaposliš.

Ok al to mi zvuči ka neka rupa u zakonu, jer ja gledam ovako ako nisam prijavljen na biro, i nisam nikad do sada radio, ispada da sam nezaposlen, u protivnom bih radio na crnom jer nisam nigdje evidentiran =?

e sad ako ja napravim radnu knjizicu (btw ona se radi na zavodu za zaposljavanje=?) hmm malo je glupo da imam radnu knjizicu a nisam se prijavio na biro, mislim da ce oni to automatski napravit, u mom slucaju to mi neodgovara :)

uglavnom dakle moje je da odem napravit samo radnu knjizicu gdje ce mi oni upisat zanimanje i to je to??? i kad mi je vrate da neidem na biro jer mi to u mom slucaju ne treba nego pravac hzzo i rijesavaj :P

ala bas sam upila al evo nakon ovoga chu bit mirne dushe i zahvalan pa ako moze jos ovaj odgovor. tnx

Zikomid
05.04.2011., 20:28
Radna knjižica se ne radi na Zavodu za zapošljavanje. Tamo dobiješ Karton prijave.

Ti se možeš i ne moraš javiti na Zavod za zapošljavanje, samo želim napomenuti da se zdr.osiguranje ne ostvaruje prijavom na Zavod za zapošljavanje. U druga prava koja tamo možeš ostvariti ne ulazim, držim se područja zdr.osiguranja.

gaf
05.04.2011., 20:35
Radna knjižica se ne radi na Zavodu za zapošljavanje. Tamo dobiješ Karton prijave.

Ti se možeš i ne moraš javiti na Zavod za zapošljavanje, samo želim napomenuti da se zdr.osiguranje ne ostvaruje prijavom na Zavod za zapošljavanje. U druga prava koja tamo možeš ostvariti ne ulazim, držim se područja zdr.osiguranja.

hmm ajd me onda jos uputi, kupio sam radnu knjizicu i dobio neki formular s njom koji trebam ispunit za njeno izdavanje..što mi je činiti s tim ...gdje predat formular gdje radnu knjizicu =?

kandy7
07.04.2011., 15:28
imam pitanje,

otac mi je umirovljenik i imao je dopunsko zdravstveno osiguranje od vremena kad su ga uveli. Međutim, kada je trebalo obnoviti potpisom godišnju policu osiguranja 2005. on to nije učinio iz razloga jer osiguranje nije ni koristio, tj. nisu mu trebali lijekovi ili posjet doktoru i od tada ga ne plaća.

s obzirom da je trebalo potpisom obnoviti policu osiguranja pretpostavljam da je riječ o neobnovljivoj polici osiguranja, tj onoj koja se ne obnavlja automatski nakon isteka godine dana.

sada bi ponovo želio imati dopunsko zdravstveno osiguranje pa me zanima da kad bude obnavljao policu ili zatražio novu, već što bude trebalo, da li će mu naplatiti i ovaj period od 6 godina kada nije plaćao osiguranje?

hvala

Brle
08.04.2011., 08:14
Pozzz.........mene zanima koliko ce nezaposlena osoba morati placati dopunsko osiguranje......dali ce placati 50,80kn ili koliko vec mjesecno........hvala

Zikomid
08.04.2011., 09:51
Pozzz.........mene zanima koliko ce nezaposlena osoba morati placati dopunsko osiguranje......dali ce placati 50,80kn ili koliko vec mjesecno........hvala

80 kn. Osim ako živi u kućanstvu s ostalim članovima, tada se gledaju primanja svih članova i dijele na broj članova u kućanstvu (tada je moguće i eventualno oslobađanje plaćanja dop.osiguranja).

imam pitanje,

otac mi je umirovljenik i imao je dopunsko zdravstveno osiguranje od vremena kad su ga uveli. Međutim, kada je trebalo obnoviti potpisom godišnju policu osiguranja 2005. on to nije učinio iz razloga jer osiguranje nije ni koristio, tj. nisu mu trebali lijekovi ili posjet doktoru i od tada ga ne plaća.

s obzirom da je trebalo potpisom obnoviti policu osiguranja pretpostavljam da je riječ o neobnovljivoj polici osiguranja, tj onoj koja se ne obnavlja automatski nakon isteka godine dana.

sada bi ponovo želio imati dopunsko zdravstveno osiguranje pa me zanima da kad bude obnavljao policu ili zatražio novu, već što bude trebalo, da li će mu naplatiti i ovaj period od 6 godina kada nije plaćao osiguranje?

hvala

Ako nije obnavljao policu i u tom razdoblju nije imao dopunsko osiguranje, onda se ne može naplatiti nikakva premija.
Pitanje je samo da li je ostao kakav dug od prethodne police, jer se nova polica može sklopiti samo nakon podmirenja duga po prethodnim policama.

kandy7
09.04.2011., 17:12
@Zikomid,

hvala na odgovoru :)

mislim da nije imao duga jer je čekao da mu istekne postojeća polica koju poslije nije obnovio

sljedeći tjedan idemo na hzzo pa ćemo provjeriti, samo se nadam da poslije kad se potpiše nova polica ne bi iznenadili sa uplatnicama iz ovog perioda kad nije produžio osiguranje

to sve pitam jer je jednom u "Potrošačkom kodu" bio prilog o osobi koja je morala platiti puste uplatnice kod obnavljanja osiguranja samo ne znam da li je ta osoba imala obnovljivu ili neobnovljivu policu

Zikomid
09.04.2011., 18:48
Obnovljiva polica je relativno nova kategorija. A nije niti morao čekati da polica istekne, mogao je potpisati otkaz police, pa onda plaća još 3 mjeseca (otkazni rok).

morčić_ri
10.04.2011., 16:57
80 kn. Osim ako živi u kućanstvu s ostalim članovima, tada se gledaju primanja svih članova i dijele na broj članova u kućanstvu (tada je moguće i eventualno oslobađanje plaćanja dop.osiguranja).

Ja bi se nadovezala na ovaj odgovor sa pitanjem. Sestri mi ističe dopunsko 12.05., nezaposlena je i živi sa mnom i roditeljima penzionerima. Ja sam slučaj, radi, a ne prima plaču. Mene sad zanima, pišu ljudi, da su dobili na kučne adrese kako im ističe dopunsko i da više nemaju pravo na besplatno, zašto nama ništa nije došlo, odnosno njoj? OIB nije zaživio da bi HZZO mogao vidjeti prihodovni cenzus ili....?

Zikomid
10.04.2011., 22:21
Ne dolazi ništa na kućnu adresu ako je polica obnovljiva.
I bez OIB-a se može ustanoviti tko su članovi kućanstva.

morčić_ri
11.04.2011., 09:37
Ne dolazi ništa na kućnu adresu ako je polica obnovljiva.
I bez OIB-a se može ustanoviti tko su članovi kućanstva.

Ali ona mora u svakom slučaju otići na HZZO da produže dopunsko i da dokaže da je još nezaposlena, je li tako? Sorry na takvim pitanjima, ali nikako da ju uvjerim da mora ona otići tamo. Ima knjižicu bez završnog datuma, ali to ništ ne znači, je li tako?

Zikomid
11.04.2011., 09:51
Ako na iskaznici dop. osiguranja ne piše datum do kad vrijedi, znači samo datum početka važenja, ali ne i prestanka važenja, ne mora se ići na HZZO, jer se polica automatski obnavlja pod istim uvjetima. Treba ići samo u slučaju ako se nešto mijenja kod osigurane osobe, npr. imala je policu kao nezaposlena osoba, a počela raditi, ili otišla u mirovinu i sl.

To što iskaznica nema završnog datuma znači da se radi o obnovljivoj polici za koju osiguranik ne treba ići u HZZO (ako mu se nije promijenio status u osiguranju).

Alkemicharka
11.04.2011., 10:05
Ako na iskaznici dop. osiguranja ne piše datum do kad vrijedi, znači samo datum početka važenja, ali ne i prestanka važenja, ne mora se ići na HZZO, jer se polica automatski obnavlja pod istim uvjetima. Treba ići samo u slučaju ako se nešto mijenja kod osigurane osobe, npr. imala je policu kao nezaposlena osoba, a počela raditi, ili otišla u mirovinu i sl.

To što iskaznica nema završnog datuma znači da se radi o obnovljivoj polici za koju osiguranik ne treba ići u HZZO (ako mu se nije promijenio status u osiguranju).

Ja sam prošle godine dobila obnovljivu policu i na iskaznici imam dakle samo datum početka važenja. Uz tu policu sam bila dobila i upute za plaćanje premije, a kako sam uzela mjesečno plaćanje, znači li to da nakon plaćanja zadnje rate koja je u 5.mj., samo nastavljam plaćati dalje sa istim pozivom na broj i istim iznosom?

morčić_ri
11.04.2011., 10:36

Hvala na odgovorima, stvar je u tome da prošle godine u to vrijeme još nije stupio na snagu ovaj zakon o prihodovnom cenzusu, pa sad mi ne znamo da li se ona mora ići javiti u HZZO da dokaže prihodovni cenzus kućanstva ili će oni to vidjeti i poslati pismo da se njoj ukida ili ne ukida dopunsko.

Zikomid
11.04.2011., 11:34
Ja sam prošle godine dobila obnovljivu policu i na iskaznici imam dakle samo datum početka važenja. Uz tu policu sam bila dobila i upute za plaćanje premije, a kako sam uzela mjesečno plaćanje, znači li to da nakon plaćanja zadnje rate koja je u 5.mj., samo nastavljam plaćati dalje sa istim pozivom na broj i istim iznosom?

Da, jedino ako su ti se promijenili neki uvjeti u osiguranju onda treba otići u HZZO.

Hvala na odgovorima, stvar je u tome da prošle godine u to vrijeme još nije stupio na snagu ovaj zakon o prihodovnom cenzusu, pa sad mi ne znamo da li se ona mora ići javiti u HZZO da dokaže prihodovni cenzus kućanstva ili će oni to vidjeti i poslati pismo da se njoj ukida ili ne ukida dopunsko.

Prihodovni cenzus je isti kao i prošle godine. http://www.hzzo-net.hr/08_01_02.php#11
On se nije
Zakonom o izmjenama Zakona o dobrovoljnom zdr.osiguranju.

http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/02_03.pdf

Tim izmjenama su ukinute određene kategorije osiguranika koje su imale besplatno dopunsko osiguranje.

Još jednom: ne morate ići produžavati dopunsko.

kandy7
13.04.2011., 15:18
Obnovljiva polica je relativno nova kategorija. A nije niti morao čekati da polica istekne, mogao je potpisati otkaz police, pa onda plaća još 3 mjeseca (otkazni rok).

znam za otkazni rok ali je on ipak čekao da polica istekne

danas smo zaključili novu policu, izgleda da nema nikakvih dugovanja a poštom će poslati način plaćanja

hvala na odgovorima :)

Lion_punk
14.04.2011., 01:46
ovoga, ovako ja sam redovni student, imam osnovno osiguranje, jer su mi starci valjda mislili da se to automatski obnavlja dopunsko, očito da nije tako sa dopunskim. e sad bi ja trebao na operaciju uskoro, imam potvrdu, iksicu, sve što mi treba, samo me zanima jel uopće imam šanse dobit dopunsko u roku od par dana pošto ne želim plaćat operaciju, a student sam i besplatno mi je dopunsko. neznam ni gdje trebam ni što trebam, lud sam na ovo.

Zikomid
14.04.2011., 13:59
ovoga, ovako ja sam redovni student, imam osnovno osiguranje, jer su mi starci valjda mislili da se to automatski obnavlja dopunsko, očito da nije tako sa dopunskim. e sad bi ja trebao na operaciju uskoro, imam potvrdu, iksicu, sve što mi treba, samo me zanima jel uopće imam šanse dobit dopunsko u roku od par dana pošto ne želim plaćat operaciju, a student sam i besplatno mi je dopunsko. neznam ni gdje trebam ni što trebam, lud sam na ovo.

Jesi imao dopunsko?
Obnavlja se automatski, ako se radi o obnovljivoj polici, ali ne uz osnovno osiguranje, već ovisno o datumu na iskaznici dopunskog osiguranja.

Lenita
14.04.2011., 16:46
Pozz, treba mi savjet i dosta mi je hitno. Jedna meni draga osoba ostala je bez obveznog zdravstvenog osiguranja jer nije znala za onaj rok od 30 tj 90 dana, a sada ju ceka teska operacija. Nije udana, ni student, vec je nezaposlena i ne može si priuštiti 5000 kn retrogradno platit osiguranje, a bome ni sama ga plačat u nedogled. Pa je treća opcija jedina. Ukoliko bi nasli nekoga da ju zaposli, nas zanima na koliko minimalno mora biti zaposlena te koliko bi ju dosli doprinosti, porezi, prirezi ako ju prijave na minimalac. Hvala puno unaprijed!

P.S. Isto sam pitanje postavila i na drugom threadu jer je zbilja hitno a i vidim da ovdje ima dosta ljudi koji se zbilja razumiju...

Lion_punk
14.04.2011., 21:59
Jesi imao dopunsko?
Obnavlja se automatski, ako se radi o obnovljivoj polici, ali ne uz osnovno osiguranje, već ovisno o datumu na iskaznici dopunskog osiguranja.

jesam, isteklo 2010...

1mikula
15.04.2011., 10:36
Izgubila sam pravo na studiranje. Kad sam pala ispit u devetom mjesecu išla sam u referadu i rekli su mi da pišem zamolbu za mirovanjem godine.Danas sam dobila rješenje o prestanku statusa studenta s datumom 20.9 a rješenje je izdano 16. 12.. Koji se datum priznaje u HZZOu. Imam li pravo na zdravstveno i na koji način ga mogu ostvariti?

Danas sam dobila odgovor na žalbu, i naravno odbili su me. Ok, sad me zanima mogu li ja biti neosigurana osoba još par mjeseci, a potom kad ponovno upišem studij steknem zdravstveno osiguranje. Nisam se zaposlila, plaćati ne mogu. Moram li se javiti u HZZO i šta mogu očekivati tamo.

Zikomid
15.04.2011., 17:25
Danas sam dobila odgovor na žalbu, i naravno odbili su me. Ok, sad me zanima mogu li ja biti neosigurana osoba još par mjeseci, a potom kad ponovno upišem studij steknem zdravstveno osiguranje. Nisam se zaposlila, plaćati ne mogu. Moram li se javiti u HZZO i šta mogu očekivati tamo.

Ako svjesno odabireš biti neosigurana osoba (protivno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju) nemaš nikakva razloga javljati se u HZZO.

Sjećam se tvoga slučaja. U pravilu takvi slučajevi idu u korist stranke.

lala
15.04.2011., 20:06

Što treba napraviti za to?

1mikula
16.04.2011., 05:36
Ako svjesno odabireš biti neosigurana osoba (protivno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju) nemaš nikakva razloga javljati se u HZZO.

Sjećam se tvoga slučaja. U pravilu takvi slučajevi idu u korist stranke.

Sve su oni to lijepo obrazložili, razumiju situaciju ali zakon nema nikakvu mogućnost da mi odobri nastavak obveznog osiguranja i kao, iako nisam imala nikakvu potvrdu trebala sam se javiti njima. A šta je , tu je.

Hvala na odgovoru, još me zanima kad ponovno dodjem sa potvrdom o redovitom studiranju hoću li tad morati platiti ovo vrijeme bez osiguranja, iako nisam koristila zdravstveno i nadam se da neću morati sve do ponovnog upisa na faks.

Zikomid
16.04.2011., 21:19
Što treba napraviti za to?Pogledaj

http://www.hzzo-net.hr/08_01_02.php

Prihodovni cenzus i prihod

Sve su oni to lijepo obrazložili, razumiju situaciju ali zakon nema nikakvu mogućnost da mi odobri nastavak obveznog osiguranja i kao, iako nisam imala nikakvu potvrdu trebala sam se javiti njima. A šta je , tu je.

Hvala na odgovoru, još me zanima kad ponovno dodjem sa potvrdom o redovitom studiranju hoću li tad morati platiti ovo vrijeme bez osiguranja, iako nisam koristila zdravstveno i nadam se da neću morati sve do ponovnog upisa na faks.

Po Zakonu bi trebala platiti taj period bez osiguranja bez obzira jesi li koristila ili ne zdr.osiguranje. Ali i tu postoje različiti slučajevi.
Samo nemoj koristiti zdr.iskaznicu na koju nemaš pravo. To bi bila najveća greška.

1mikula
17.04.2011., 10:19
OK, hvala, nadam se da će sve biti dobro, jer zbilja nemam otkud platiti

Sigurna
18.04.2011., 15:35
Ne znam gdje ovo pitati, pa ću tu, ako moderatori smatraju da spada negdje drugdje, neka premjeste post.

Dakle, imam jedan sindrom zbog kojeg ću trebati na operaciju. Fizijatru i na fizikalnu terapiju sam išla u Vž. Jer se tamo puno prije dođe na red nego u mojoj domicilnoj bolnici u Čk-u. E sad, daljnji korak je kirurška ambulanta, pa operacija. Ja ne bi to obavila u Vž-u već u Čk-u ili Kc zbog složenosti operacije i boljih preporuka. Mogu li ja to, ili imam kakvu obvezu liječenje dovršiti tamo gdje sam počela, dakle, jesam li sad tim svojim problemom vezana za bolnicu Vž? I općenito, budući nisam zadovoljna tom fizijatricom, mogu li sve daljnje postupke odrađivati u nekoj drugoj bolnici?

imeiprezimepise
26.04.2011., 11:42
Dobio sam pismo do zdravstvenog, ali nisam siguran da sam shvatio tocno o cemu se radi. Uglavnom koliko sam shvatio da ce mi prestat vrijedit dopunsko, ali nisam siguran dali ce i ovo osnovno prestat.

http://img833.imageshack.us/i/zdravstveno.jpg/

Ja sam nezaposlen. Zadnji put sam na prijavu radio prije oko 2 godine i odtad sam radio samo povremene poslove bez prijave. Zamolio bi nekog za pojasnjenje dali ja gubim i osnovno osiguranje i ako da kako je najjednostavnije do njega.

Unaprijed hvala na pomoci.

HelloShitty
26.04.2011., 12:43
Dobio sam pismo do zdravstvenog, ali nisam siguran da sam shvatio tocno o cemu se radi. Uglavnom koliko sam shvatio da ce mi prestat vrijedit dopunsko, ali nisam siguran dali ce i ovo osnovno prestat.

Ja sam nezaposlen. Zadnji put sam na prijavu radio prije oko 2 godine i odtad sam radio samo povremene poslove bez prijave. Zamolio bi nekog za pojasnjenje dali ja gubim i osnovno osiguranje i ako da kako je najjednostavnije do njega.

Ako si se nakon gubitka posla prijavio na HZZO kao nezaposlen, tada ti to vrijedi do novog zaposlenja, tj. nece prestati vrijediti.
Sto se tice dopunskog, imao si ga besplatno kao nezaposlen. Medjutim, kako pise, to je promijenjeno sredinom prosle godine i nezaposleni sada placaju policu 80 kn mjesecno, osim u slucaju koji je zaokruzen u pismu.

Zikomid
26.04.2011., 18:01

Ne gubiš pravo na osnovno osiguranje, gubiš pravo na besplatno dopunsko osiguranje, jer je ono ukinuto Zakonom.

Ukoliko je situacija u kućanstvu takva da prihodi po članu ne prelaze zaokruženi cenzus, tj. 1516,32 kn, isto treba dokazati dokumentacijom, te tada i dalje postoji mogućnost da imaš besplatno dopunsko osiguranje.

U suprotnom, odnosno ako situacija u kućanstvu ne udovoljava navedenim uvjetima, ukoliko želiš možeš plaćati dopunsko 80 kn, a ako ne želiš, ne moraš, dopunsko osiguranje se plaća na dobrovoljnoj osnovi.

imeiprezimepise
27.04.2011., 11:12
OK, hvala na pojasnjenju. Malo me zbunilo nesto u tekstu.
Zanima me dali se polica dopunskog mora uzet na 12 mjeseci, ili moze i krace? Vjerojatno cu morat na operaciju uskoro pa bi uzeo dopunsko, ali samo za taj period, jer inace mi ni ne treba.

Zikomid
27.04.2011., 17:35
Polica se sklapa na razdoblje od 12 mjeseci.

morčić_ri
28.04.2011., 11:18
Evo, danas došlo ipak, sestri, pismo da joj se ukida dopunsko i da se javi na HZZO radi utvrđivanja prihodovnog cenzusa. S obzirom da se gleda prošla godina, kada sam ja još radila, a ne trenutno stanje (bravo Milinoviću! u kući dva penzionera sa 2.400,00 kn mirovine i dve nezaposlene i morat će plačati dopunsko), prihodovni cenzus nam je veći od 1.500,00 kn.
Mene sad zanima da li se dopunsko mora plačati u mjesečnim ratama ili može sve odjednom?

Zikomid
28.04.2011., 17:40
Evo, danas došlo ipak, sestri, pismo da joj se ukida dopunsko i da se javi na HZZO radi utvrđivanja prihodovnog cenzusa. S obzirom da se gleda prošla godina, kada sam ja još radila, a ne trenutno stanje (bravo Milinoviću! u kući dva penzionera sa 2.400,00 kn mirovine i dve nezaposlene i morat će plačati dopunsko), prihodovni cenzus nam je veći od 1.500,00 kn.
Mene sad zanima da li se dopunsko mora plačati u mjesečnim ratama ili može sve odjednom?

Može prema vlastitom odabiru: mjesečno, tromjesečno, polugodišnje ili godišnje.

Decadent Sympozium
28.04.2011., 20:29
Osoba je izvanredni student i izbačena je s burze. Da li ona ima kakvo pravo na zdravstveno osiguranje?

Zikomid
28.04.2011., 20:48
Burza nema veze sa zdr.osiguranjem. U roku od 30 dana od prijelaza na vanredni studij trebala se javiti na HZZO.

Decadent Sympozium
28.04.2011., 21:18
Ali ona je na burzi tipa od 2005 il tak nekaj a cijelo vrijeme je osigurana. :ne zna:

Zikomid
28.04.2011., 21:26
Napiši mi koja je osnova osiguranja na iskaznici (kombinacija slova i brojki, npr. F 00120).

smile4
29.04.2011., 11:55
nisam sigurna dal sam potrefila forum..
Zilkomid dal možda ti znaš..

osobi je istekao ugovor na odredjeno 20.04. a na bolovanju je zbog prometne nesreće od 05.04..ugovor joj neće produžiti.u toj firmi je dva mjeseca.ima li pravo od HZZO na naknadu? i koliko dugo-mjesec?

morčić_ri
29.04.2011., 13:28
Imam ja još jedno pitanje. Šta je sa onim nezaposlenim osobama koje danas ugovore dopunsko na teret državnog proračuna, a onda se zaposle recimo kroz dva-tri mjeseca? Da li njima vrijedi dopunsko godinu dana na državni proračun ili počinju sami plaćati kada se zaposle?

Pitam jer, eto, četveročlana obitelj, prošle godine im je prihodovni cenzus bio manji od 1.500,00 kn, ali ima naznaka da se dva člana obitelji zaposle s 01.06.2011. I po ovom Milinovićevim zakonom, zaposlene osobe će imati plačeno dopunsko slijedećih 11 mjeseci, a nezaposlene nemaju jer su bile zaposlene prošle godine.

@smile4
Nisam uopče razumjela tvoje pitanje. Tko da li ima pravo na naknadu? Osoba ili poduzeće? Poduzeće ima pravo na naknadu nakon 42 dana bolovanja, a to ovdje nije slučaj jer više nije zaposlena. Ja ti to više gledam sa strane knjigovođe, pa će Zilkomid točno znati odgovoriti, ali mislim da ni pitanje baš nije jasno postavljeno.

smile4
29.04.2011., 16:14
morčić ri-zanima me iz pozicije osobe kojoj je istekao ugovor...recimo teoretski da sam to ja..nisam ali never mind.

dakle radila sam dva mjeseca ..ugovor mi istekao 20.04. a od 05.04. sam na bolovanju zbog prometne nesreće..dal imam pravo na kakvu naknadu od HZZO jer negdje u jednom članku sam našla da osoba u tom slučaju ima pravo još 30 dana na naknadu plaće od HZZO? dal to stoji il se opet veže na odredjeni broj mjeseci rada prije?

valda je jasno pitanje..nadam se :)

Zikomid
29.04.2011., 16:51
Da razriješimo :)

Ako je radni odnos zaključen 20.4., a na osoba je na bolovanje krenula 05.04., na teret HZZO-a ima pravo na bolovanje još maksimalno 30 dana od zaključenog radnog odnosa (doktor određuje duljinu bolovanja). Naknada za bolovanje se isplaćuje izravno na račun osiguranika, a HZZO ti upisuje i staž (tih 30 dana) u radnu knjižicu.

Koliko imaš radnog staža?

smile4
29.04.2011., 16:52
thanks thanks thanks :)

Zikomid
29.04.2011., 16:58
Pazi, doktor ti ne mora dati tih 30 dana bolovanja, može ti dati i manje.

Koliko imaš staža?

Kambe
30.04.2011., 17:51
Unaprijed se ispričavam jer neznam gdje bi postavio ovu temu, ako netko nije skužio radi se o Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Moj problem je sljedeći: pošto mi je istekla zdravstvena iskaznica predao sam zahtijev u HZZO radi izdavanja nove iskaznice u kolovozu prošle godine. U međuvremenu koristim valjda kopiju tog zahtijeva ili što već. To nije važno sada. Stvar je toga da je prošlo pola godine od predaje tog zahtijeva i još nije napravljena nova zdravstvena iskaznica. Nije mi jasno kakva se to znanstvena fantastika tamo odvija da njima treba toliko dugo da otisnu par redova na komad plastike i stave podatke na čip.

manchild
01.05.2011., 01:17
treba prebaciti na podforum pravo

Skarlet Sun
02.05.2011., 10:51
Trebam bilo kakve informacije pliz. Tata mi je završio u bolnici u Poljskoj, saznali smo da osoba koja je planirala izlet nije platila osiguranje (ono putno). On ima dopunsko i zdravstveno. Da li ćemo trebati nešto platiti ili se nekako može to izbjeći, odnosno da plati Hrvatska.

Sori kaj je sve tak zbrda zdola, žurim.

Hvala.

Yuna
02.05.2011., 11:46
Imam jedno pitanje. Redovni sam student već godinu i pol i po tome imam pravo na besplatno zdravstveno. Na 1. godini faksa sam izvadila onu karticu za dopunsko koja je vrijedila samo godinu dana, znači negdje do 11. mjeseca 2010. ali ja to nisam skužila jer sam mislila da vrijedi par godina ko ona od prije pa nisam ni gledala do kad vrijedi pa sam morala platit par pregleda u bolnici.
Sad sam napravila tu novu dopunsku pa me zanima dal ja imam pravo na povrat novca za te preglede koje sam morala platit jer sam ustvari cijelo vrijeme imala pravo na besplatno zdravstveno?

Zikomid
02.05.2011., 15:54
Trebam bilo kakve informacije pliz. Tata mi je završio u bolnici u Poljskoj, saznali smo da osoba koja je planirala izlet nije platila osiguranje (ono putno). On ima dopunsko i zdravstveno. Da li ćemo trebati nešto platiti ili se nekako može to izbjeći, odnosno da plati Hrvatska.

Sori kaj je sve tak zbrda zdola, žurim.

Hvala.

Putno zdr.osiguranje se mora napraviti prije odlaska na put (može u HZZO ili u bilo kojoj osiguravajućoj kući), kako bi osoba imala pravo na povrat eventualnih troškova zdr.zaštite u inozemstvu. Ako osiguranje nije napravljeno, ne može dobiti povrat troškova.

Imam jedno pitanje. Redovni sam student već godinu i pol i po tome imam pravo na besplatno zdravstveno. Na 1. godini faksa sam izvadila onu karticu za dopunsko koja je vrijedila samo godinu dana, znači negdje do 11. mjeseca 2010. ali ja to nisam skužila jer sam mislila da vrijedi par godina ko ona od prije pa nisam ni gledala do kad vrijedi pa sam morala platit par pregleda u bolnici.
Sad sam napravila tu novu dopunsku pa me zanima dal ja imam pravo na povrat novca za te preglede koje sam morala platit jer sam ustvari cijelo vrijeme imala pravo na besplatno zdravstveno?

Ne.

Skarlet Sun
02.05.2011., 16:37
Putno zdr.osiguranje se mora napraviti prije odlaska na put (može u HZZO ili u bilo kojoj osiguravajućoj kući), kako bi osoba imala pravo na povrat eventualnih troškova zdr.zaštite u inozemstvu. Ako osiguranje nije napravljeno, ne može dobiti povrat troškova.

Thanks.

Yuna
02.05.2011., 16:41
Ne.

Govoriš napamet ili znaš? Jer sam pričala s doktoricom i rekla je da je to njihova greška kaj su mi stavili samo godinu dana da vrijedi tak da bi trebala dobit.

morčić_ri
03.05.2011., 09:50
Osjećam da sam pomalo dosadna, ali s obzirom da smo kod kuće dvije nezaposlene, svaku odluku moramo dobro proanalizirati i odvagati.

Nisam dobila još odgovor na ovo moje pitanje,

http://www.forum.hr/showpost.php?p=33315344&postcount=897

a imam još i jedno.

Zanima me jedna stvar. Danas nezaposlena osoba ugovori dopunsko i plaća si sama. Recimo, s obzirom da se bliže izbori, (ne bi me začudilo da zbog ulizivanja biračima), ponovo uvedu besplatno dopunsko za nezaposlene. Pa mene interesira da li ja kroz par mjeseci (ako kojim slučajem donesu takav zakon) mogu natrag preći na besplatno dopunsko ili ću morat plačat svih godinu dana dok traje polica, bez obzira što sam nezaposlena?

marinchek
03.05.2011., 15:56
pozz...trebala bih odgovor na jedno pitanje...redovni sam student,osigurana kao član obitelji preko tate...planiram se iduci tjedan ispisati s faksa,i opet upisati drugi smjer na istom faksu u 7. mjesecu,pa bi me zanimalo koja je procedura s zdravstvenim oko toga? unaprijed hvala :)

blackgirl20
03.05.2011., 17:01
Dakle, prošle godine sam se zaposlila, prvi put, i naravno nakon 3 mjeseca, odustala sam od tog posla jer nisam si nikako mogla uskladiti fax s takvim poslom, jer se radilo o 4 smjene... :P :( Inače izvanredno studiram... S obzirom da sam dala otkaz, a nisam se prijavila na hzzo u roku od 30 dana, nego nakon 32 dana, izgubila sam pravo na zdrastveno osiguranje, i sad sam nažalost još uvijek bez osiguranja, jer si nisam našla nikakav posao... :ne zna: E sad mene zanima ako postoji koja caka da se nekako uspijem prijaviti, jer neznam kad će kakav posao uskočiti... :kava: Molim vas pomozite... :s:s

Bayta
03.05.2011., 19:38
Dakle, prošle godine sam se zaposlila, prvi put, i naravno nakon 3 mjeseca, odustala sam od tog posla jer nisam si nikako mogla uskladiti fax s takvim poslom, jer se radilo o 4 smjene... :P :( Inače izvanredno studiram... S obzirom da sam dala otkaz, a nisam se prijavila na hzzo u roku od 30 dana, nego nakon 32 dana, izgubila sam pravo na zdrastveno osiguranje, i sad sam nažalost još uvijek bez osiguranja, jer si nisam našla nikakav posao... :ne zna: E sad mene zanima ako postoji koja caka da se nekako uspijem prijaviti, jer neznam kad će kakav posao uskočiti... :kava: Molim vas pomozite... :s:s

Ovo i mene zanima, za frendicu koja je na isti način izgubila pravo na zdravstveno. Postoji li neka kazna za platiti ili tako nešto, pošto nema baš nade da će pronaći posao u skorije vrijeme?

XdsadX
05.05.2011., 10:02
pozdrav,

da li je moguce da u 21. stoljecu ja na zdravstvenu iskaznicu čekam još od 01.09.2010. kada sam se i prijavila nakon dobivanja posla?

istina da imam onaj njihov papir, ali ovo je vec takva sramota da nije niti smjesno. da li cekam tu iskaznicu na kucnoj adresi, na hzzo-u gdje sam se prijavila ili dolazi na poslodavcevu adresu?

hvala

morčić_ri
05.05.2011., 10:14
Moguće je. A meni nije jasno zašto se toliko čudiš jer jako dobro znamo gdje živimo? :mig:

Inače, zavisi od određenog grada da li ti iskaznicu šalju doma, u firmu, ili je moraš sama podići u HZZO-u. Ovo znam točno iz vlastitog iskustva, jer sam radila u dvije različite Županije. Nazovi područnu službu HZZO-a gdje se radila prijava i pitaj.

Da li si zaposlena na određeno ili neodređeno? Jer i to puno ovisi da li uopče izrađuju iskaznicu.

GEISCHA
05.05.2011., 14:43
Ako muž i žena ne žive na istoj adresi, i u istom gradu, obadvoje su nezaposleni, nemaju primanja, muž nema zdravstveno osiguranje može li supruga dobiti besplatno dopunsko osiguranje, ili je uvjet da oboje moraju biti na istoj adresi.

XdsadX
06.05.2011., 09:37
Moguće je. A meni nije jasno zašto se toliko čudiš jer jako dobro znamo gdje živimo? :mig:

Inače, zavisi od određenog grada da li ti iskaznicu šalju doma, u firmu, ili je moraš sama podići u HZZO-u. Ovo znam točno iz vlastitog iskustva, jer sam radila u dvije različite Županije. Nazovi područnu službu HZZO-a gdje se radila prijava i pitaj.

Da li si zaposlena na određeno ili neodređeno? Jer i to puno ovisi da li uopče izrađuju iskaznicu.

pa naravno da se cudim, bez obzira sto zivimo u HR, da treba osam (8) mjeseci za iskaznicu ... :)

na odredeno sam zaposlena. ugl, zvala sam jucer u lokalni HZZO ured, i sluzbenica mi je rekla da se zdravstvene iskaznice iz odredenog razloga vise NE STAMPAJU ... oni pretpostavljaju da se mozda spremaju neke nove iskaznice ... bla bla bla ...

e fakat smo gori od polovice africkih drzava ... s r a m o t a.

prilika
06.05.2011., 13:11
Mislim da si možda trebala zadržati staru zdravstvenu iskaznicu (pogovotvo ako na njoj nema datuma do kada vrijedi) jer one stalno vrijede bez obzira na promjenu statusa osiguranika. Znači bez obzira ako si recimo prije ovog sadašnjeg posla bila nezaposlena. Samo nosiš uz tu staru zdravstvenu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i papir prijave da te poslodavac prijavio na zdravstveno kao zaposlenu osobu kako bi se mogli provjeriti neki brojevi koji se mijenjaju. Mislim da se to i u njihovoj kompjuterskoj bazi podataka u HZZO može vidjeti. Neki brojevi se i ne mijenjaju bez obzira na status, recimo matični broj osiguranika uvijek ostaje isti.

zacky
06.05.2011., 23:54
Nisi jedini!
Otkad je free,štamparija za iskaznice ne radi!

Zikomid
09.05.2011., 18:11
Ako muž i žena ne žive na istoj adresi, i u istom gradu, obadvoje su nezaposleni, nemaju primanja, muž nema zdravstveno osiguranje može li supruga dobiti besplatno dopunsko osiguranje, ili je uvjet da oboje moraju biti na istoj adresi.

Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko osiguranje.

Inače, ako nemaju isto prebivalište, mogu prijaviti boravište kod onog drugog supružnika.

Zikomid
12.05.2011., 22:00
pozz...trebala bih odgovor na jedno pitanje...redovni sam student,osigurana kao član obitelji preko tate...planiram se iduci tjedan ispisati s faksa,i opet upisati drugi smjer na istom faksu u 7. mjesecu,pa bi me zanimalo koja je procedura s zdravstvenim oko toga? unaprijed hvala :)

Odjaviti se kao član obitelji (tiskanica 3) i prijaviti kao nezaposlena osoba (tiskanica 2) u roku od 30 dana od ispisa s faksa.

U 7.mjesecu isto ali u suprotnom smjeru - ako se radi o redovnom studiranju. Rok za prijavu je 8 dana.

lulucry
16.05.2011., 11:54
Bila sam prijavljena na biro kao nezaposlena osoba i tako imala zdravstveno, kad sam rodila dvoje djece nisam se više prijavljivala na biro s obzirom da kad mi je mlađi sin navršio godinu dana mi je službenik na birou rekao da ne trebam se javljati jer ionako nemam pravo na više nikakva primanja i ne tražim posao s obzirom da imam dvoje male djece i nemam kud s njima..to je bilo prije 4 godine..od onda se više nisam javljala na biro i ne vodim se u njihovoj evidenciji..kad bi mi istekla zdravstvena samo bih išla na hzzo da mi naprave novu, nikad mi nisu tražili nikakve papire (imam crvenu zdravstvenu)...e sad me zanima dali je moguće imati zdravstveno ako sam nezaposlena i ne nalazim se na birou??? jer mislim da pošto mi je crvena zdravstvena da sam ostvarila to pravo dok sam bila na birou ali kako da iako se ne nalazim na birou ja i dalje imam zdravstveno????

Zikomid
16.05.2011., 17:53
Biro nema nikakve veze sa zdr.osiguranjem. Pravo na zdr.osiguranje ostvaruje se prijavom na HZZO u rokovima propisanima Zakonom o obveznom zdr.osiguranju.

Lily Rose
22.05.2011., 12:03
Imam malo pitanje - prije 7 dana sam navrsila 26 godina, i dalje sam redovni student pa cu sada biti osigurana preko faulteta. Samo me zanima da li me mamin poslodavac prvo mora odjaviti prije nego ja idem u studentsku referadu ili se to obavlja automatski kada imam 26 godina? Pitala sam u referadi - djelatnica mi je rekla da ne treba odjava a negdje sam procitala da treba. Pa sada nemam pojma...

Zikomid
22.05.2011., 12:17
Odjava od mame na tiskanici 3, koju predaješ u evidenciju studija. Oni te osiguravaju na tiskanici 2. Rok ti je 30 dana od navršenih 26 godina.

Lily Rose
22.05.2011., 12:22
Ok, puno ti hvala, tako sam i mislila. Da li mamin poslodavac treba da ti neko obrazlozenje zasto me odjavljuje ili ne? Da li mu treba neka potvrda da imam 26 godina?

Zikomid
22.05.2011., 12:27
Ne treba potvrda, poslodavac je Zakonom o obveznom zdrav.osiguranju obvezan odjaviti te kao člana obitelji, a godine života su vidljive iz tvojih osobnih podataka koji se popunjavaju na tiskanicu odjave.

Lily Rose
22.05.2011., 12:32
Puuuno ti hvala! Jos samo moram uhvatiti maminog sefa da mi to sve obavi na vrijeme :) Rok je mjesec dana od 17.05 jelda? Za slucaj da on nema vremena ici na HZZO, da li mi moze dati zig pa da ja to obavim?

Zikomid
22.05.2011., 12:34
Puuuno ti hvala! Jos samo moram uhvatiti maminog sefa da mi to sve obavi na vrijeme :) Rok je mjesec dana od 17.05 jelda? Za slucaj da on nema vremena ici na HZZO, da li mi moze dati zig pa da ja to obavim?

30 dana od tvog roćkasa, ali u tom roku mora biti i prijava preko faksa. Može bilo tko ići na HZZO, a možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu, pa samo jednom odeš na šalter :mig:

Lily Rose
22.05.2011., 12:36
Da, tako sam i mislila sve to obaviti u jednom. Budem mu onda ponudila ako se njemu ne da ici da ja to sve obavim a on mi samo da zig. Puno ti hvala na odgovoru.

sophiae
24.05.2011., 15:46
30 dana od tvog roćkasa, ali u tom roku mora biti i prijava preko faksa. Može bilo tko ići na HZZO, a možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu, pa samo jednom odeš na šalter :mig:

dakle ako ja iz određenih razloga nisam napravila tu prijavu, s time da me tatin poslodavac odjavio 4 mj nakon 26og rođendana - nekidan (nisam ni znala za hrpu toga što moram odradit, već saznajem u hodu), iako tehnički imam pravo na zdravstveno, ne mogu dobit zdravstveno do daljnjeg? tj dok se netko ne smiluje i ne zaposli me, što će se desit nikad, hodam svijetom bez zdravstvenog...

toplo se nadam da mi se ništa neće dogodit, jer iskreno radije nek me ostave da umrem na cesti nego da još i ostatak familije financijski uništim radi svoje gluposti :)

Zikomid
24.05.2011., 17:42
Ti ne možeš ostvariti pravo na BESPLATNO zdr. osiguranje, ali možeš imati zdr. osiguranje uz plaćanje ili ako si još redoviti student možeš biti osigurana preko fakulteta.

replayme
27.05.2011., 09:58
Gdje mogu saznati na koliki iznos je osoba osigurana ?
Platna lista ? Hzzo ?

Zikomid
27.05.2011., 17:23
Gdje mogu saznati na koliki iznos je osoba osigurana ?
Platna lista ? Hzzo ?

Ako se pitanje odnosi na zdr.osiguranje, ono se plaća na ukupan broj zaposlenih, što znači da na platnoj listi nemaš takav podatak.

MissC
06.06.2011., 13:47
Od nedavno sam nezaposlena.
Zanima me slijedeće, znam da je rok 30 dana da se prijavim na HZZO, da mi za prijavu treba radna knjižica i osobna, treba li mi i potvrda o boravištu (ili je to prebivalište, zbunila sam se sad), ukolik,o se prijavljujem u podružnici u gradu koji mi nije napisan na osobnoj iskaznici.
Zvala sam ih ali mi gospođa nije znala reći treba li ili ne.

Zikomid
06.06.2011., 16:21
Treba, jer se obje adrese (prebivališna i boravišna) trebaju upisati u program prilikom prijave.

Boravišna adresa je privremena adresa, znači potvrda se odnosi na boravišnu adresu.

Makyme
08.06.2011., 12:27
POZZ. navršio 26 i sad ide osiguranje preko faksa. imam odjavu na tiskanici 3. što jos trebam ispunit i potvrdit na faksu, i što jos treba u socijalno donijeti?

Sandi
09.06.2011., 03:55
Imam jedno pitanje... Prije 12 g. sam završila srednju i nisam imala pojma o ničemu, pa se tako nisam ni prijavila u roku na hzzo kao nezaposlena. I svih ovih godina živim u uvjerenju da nemam zdravstveno (nikad nisam studirala redovno, ni bila zaposlena).

Danas tek tako idem na hzzo na provjeru statusa obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja (http://www.hzzo-net.hr/status_osiguranja_NOVO.htm), upišem oib i izbaci mi podatke. kod dopunskog osiguranja nema ništa, ali za obvezno osiguranje mi piše: Kategorija F, Osnova 00120. Jeli to znači da sam po nekoj providnosti ipak svih ovih godina bila osigurana, i još sam?

Zikomid
12.06.2011., 15:22
POZZ. navršio 26 i sad ide osiguranje preko faksa. imam odjavu na tiskanici 3. što jos trebam ispunit i potvrdit na faksu, i što jos treba u socijalno donijeti?

Faks ti treba popuniti i pečatirati tiskanicu 2 koju nosiš u HZZO.

Imam jedno pitanje... Prije 12 g. sam završila srednju i nisam imala pojma o ničemu, pa se tako nisam ni prijavila u roku na hzzo kao nezaposlena. I svih ovih godina živim u uvjerenju da nemam zdravstveno (nikad nisam studirala redovno, ni bila zaposlena).

Danas tek tako idem na hzzo na provjeru statusa obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja (http://www.hzzo-net.hr/status_osiguranja_NOVO.htm), upišem oib i izbaci mi podatke. kod dopunskog osiguranja nema ništa, ali za obvezno osiguranje mi piše: Kategorija F, Osnova 00120. Jeli to znači da sam po nekoj providnosti ipak svih ovih godina bila osigurana, i još sam?

Osnova F 120 je osiguranje po završetku školovanja, i imaju je osobe koje nisu nikad bile zaposlene. Prije 12 godina Zavod za zapošljavanje, a ne HZZO je davao zdr. osiguranje, tako da se ne radi o providnosti, već o tadašnjim propisima.

rainbowhunter
14.06.2011., 15:11
bok ljudi :)

zanima me da li osoba nezaposlena 2 godine,odavno odjavljena s burze,koja neko vrijeme nije imala nikakvo zdravstveno osiguranje,ima pravo na zdravstveno osiguranje? Ako da,kakva je procedura?

Hvala

rainbowhunter
14.06.2011., 15:12

da,to ti znači da si zdravstveno osigurana

Zikomid
14.06.2011., 15:39
bok ljudi :)

zanima me da li osoba nezaposlena 2 godine,odavno odjavljena s burze,koja neko vrijeme nije imala nikakvo zdravstveno osiguranje,ima pravo na zdravstveno osiguranje? Ako da,kakva je procedura?

Hvala

Ima dvije opcije:

1. plaćanje do stjecanja nove osnove osiguranja (cca 400 kn mjesečno)
2. besplatno kao član obitelji (npr. preko bračnog/izvanbračnog supružnika) ili kao hrv.branitelj (ako se radi o osobi koja je sudjelovala u Domovinskom ratu).

rainbowhunter
14.06.2011., 15:47
Ima dvije opcije:

1. plaćanje do stjecanja nove osnove osiguranja (cca 400 kn mjesečno)
2. besplatno kao član obitelji (npr. preko bračnog/izvanbračnog supružnika) ili kao hrv.branitelj (ako se radi o osobi koja je sudjelovala u Domovinskom ratu).

s obzirom na to da se radi o mojem budućem mužu,znači,kad se vjenčamo,može imati zdravstveno preko mene?dovoljno je samo da smo vjenčani?pojavimo se na HZZO-u,on dobije zdravstvenu,i to je to?

anomaly
14.06.2011., 15:49
Ejj. Imam jedno pitanjce, ako netko zna, a ne znam kamo drugdje da postam. Maznuli su mi rođakinji neki dan novčanik u kojem je među ostalim bila i zdravstvena i kartica dopunskog pa me zanima gdje se u Zagrebu vadi nova (dal' u Jukićevoj?)? Jel mora ona prije negdje još prijavit krađu zdravstvene osim na murji (gdje je bila) ili se to sve može obaviti odjednom?

Zikomid
14.06.2011., 16:02
s obzirom na to da se radi o mojem budućem mužu,znači,kad se vjenčamo,može imati zdravstveno preko mene?dovoljno je samo da smo vjenčani?pojavimo se na HZZO-u,on dobije zdravstvenu,i to je to?

Potrebno je slijedeće:

– prijava – T-3
– dokaz o prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku (uvjerenje MUP-a ili osobna iskaznica)
– vjenčani list ne stariji od 6 mjeseci
– radna knjižica ili ispis staža HZMO-a, a za izvanbračne supružnike i izjava ovjerena kod javnog bilježnika da žive u izvanbračnoj zajednici, da niti jedan od njih nije u braku s trećom osobom i da prebivaju na istoj adresi najmanje godinu dana

rainbowhunter
14.06.2011., 16:53
hvala

l'avidité
14.06.2011., 19:33
imam jedno pitanje - nemam obvezno zdravstveno osiguranje već 6 mjeseci i sada bih se išla prijaviti jer moram pod hitno obaviti neke preglede prije nego što slijedeći mjesec upišem fakultet (a tada ću biti osigurana kao redovan student).. zanima me moram li platiti samo ti 400tinjak kuna za taj jedan mjesec osiguranja ili moram platiti retrogradno i za ovih 6 mjeseci koliko nisam bila osigurana? :ne zna: molim vas za pomoć, hitno mi je. hvala :)

Zikomid
14.06.2011., 20:00
Osiguranje se plaća za cjelokupno razdoblje za koje osoba nije bila osigurana, a maksimalno godinu dana. Osiguranje uz plaćanje vrijedi do stjecanja nove osnove osiguranja.

l'avidité
14.06.2011., 21:35
Osiguranje se plaća za cjelokupno razdoblje za koje osoba nije bila osigurana, a maksimalno godinu dana. Osiguranje uz plaćanje vrijedi do stjecanja nove osnove osiguranja.

ajmeee :eek: :( pa jel zna netko onda mogu li se pregledi na medicini rada obaviti bez zdravstvene? uz plaćanje naravno.. :confused: katastrofa

Zikomid
14.06.2011., 21:59
Naravno da mogu.

l'avidité
14.06.2011., 22:47
Naravno da mogu.

ajd bar nešto.. super, puno ti hvala :)

Zikomid
15.06.2011., 12:38
@ anomaly gubitak zdr.iskaznice i iskaznice dop.osiguranja se prijavljuje na HZZO. Moraju ti se izraditi nove iskaznice.

Zek0slav
15.06.2011., 13:06

ajmeee :eek: :( pa jel zna netko onda mogu li se pregledi na medicini rada obaviti bez zdravstvene? uz plaćanje naravno.. :confused: katastrofa

Ja sam to rješavao prije par mjeseci, nakon što sam cca 10 mjeseci bez osiguranja bio. Govorili su mi da cu morati platiti, ali na kraju nisam. :)

Zikomid
16.06.2011., 09:48
U ovom slučaju govorim o osnovi osiguranja 308 (vidi na svojoj tiskanici), a ako se u tvom slučaju radi o ovoj osnovi, pretpostavka je da nisi dobio još uplatnicu. Zaduženja i uplate vodi Porezna uprava, a osiguranje vrši HZZO, pa je u praksi veliki vremenski raskorak između ostvarivanja osiguranja i plaćanja istog.

torente33
17.06.2011., 08:15
Pozdrav svima.

Ovih mi dana ističe pravo na naknadu iz zavoda za zapošljavanje.E sad,koliko sam ja informiran i dalje sam zdravstveno osiguran preko zavoda?Zanima me da li je bolje ostati i dalje na zavodu ili da se osiguram preko supruge koja je zaposlena?Ako odaberem ovu prvu opciju koje su moje obaveze prema zavodu?Odnosno da li se i da moram obavezno javljati jednom mjesečno,prisustvovati savjetovanjima itd.
Zahvaljujem.

maja1981
17.06.2011., 09:34
Da li postoji negdje pravno regulirano da ako redovni student ima vise od 26 godina da mu fakultet snosi troskove zdrastvenog? Jer moj fakultet uporno negira to pravo a nigdje nije provjerio to, a ja trebam kao student obaviti njihov posao.

Zikomid
17.06.2011., 10:22
Pozdrav svima.

Ovih mi dana ističe pravo na naknadu iz zavoda za zapošljavanje.E sad,koliko sam ja informiran i dalje sam zdravstveno osiguran preko zavoda?Zanima me da li je bolje ostati i dalje na zavodu ili da se osiguram preko supruge koja je zaposlena?Ako odaberem ovu prvu opciju koje su moje obaveze prema zavodu?Odnosno da li se i da moram obavezno javljati jednom mjesečno,prisustvovati savjetovanjima itd.
Zahvaljujem.

Ovdje najprije trebaš razumjeti da zdravstveno osiguranje preko Zavoda podrazumijeva HZZO, a ne Zavod za zapošljavanje. Zdr.osiguranje nema nikakve veze sa Zavodom za zapošljavanje. Znači ostat ćeš osiguran kao do sada do stjecanja nove osnove osiguranja, npr. zaposlenja.
U svakom slučaju bolje je biti nositelj svog osiguranja nego osiguran kao član obitelji. Prava nositelja i članova osiguranja nisu jednaka.

Da li postoji negdje pravno regulirano da ako redovni student ima vise od 26 godina da mu fakultet snosi troskove zdrastvenog? Jer moj fakultet uporno negira to pravo a nigdje nije provjerio to, a ja trebam kao student obaviti njihov posao.

Postoji:

http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf

čl.6. stavak 1. točka 13.

Ovo je osiguranje uz plaćanje, a ako se prijaviš na HZZO u roku od 30 dana od navršenih 26 godina imaš pravo na besplatno osiguranje.

Jaca mv
17.06.2011., 11:04
Dobar dan, molim vas pomoć u razumjevanju!
Bila sam na OPD 4 mjeseca i prekinula radi sezonskog zapošljavanja. Na HZZO su mi rekli da moram podnjeti prijavu o prekidu unutar mjesec dana prije početka rada.Prijavu sam podnjela oko 10-tog u prošlom mjesecu jer radim od 01.06. Sve je ok osim što sam umjesto punih 1663,00 kn za 5.mj. dobila oko570,00. Jeli moguće da su mi u OPD računali samo tih 10 dana do podnošenja zahtjeva???
I sad, radim do 31.09. i nastavila bi koristiti RD idućih 6 mj., dakle, kada se trebam ponovo javiti na HZZO i kako mogu ostati u statusu zaposlene osobe da dobivam veću naknadu ako mi ugovor prestaje 31.09.?
Naime, za veći OPD nisam imala 12 mj. staža, već samo devet, pa mislim da bi se sada moglo zbrojiti tih 9+4 OPD+4 rada, jeli tako?
Hvala unaprijed jer me sve to totalno zbunjuje!

maja1981
20.06.2011., 18:22
Mene moj faks uvjerava da je nemoguce osigurati redovnog studenta preko faksa. Da li tko poznaje tu pravnu regulativu?

TAMARA01
21.06.2011., 18:44
Bok ljudi! imam jedno pitanjce pa ako mi netko može pomoći...

Rodila sam prije 2 i pol godine i imala sam zdravstveno preko firme do prošle godine,onda sam postala nezaposlena i prijavila sam se na hzzo za zdravstveno,dobila sam obrazac s kojim ću podići zdravstvenu iskaznicu..ali ja je još nisam podigla i sad me zanima dal meni i dalje vrijedi to zdravstvena iskaznica tj dali ju još mogu podignuti nakon toliko vremena ili se moram ponovo prijavljivati?
Unaprijed hvala.

Zikomid
21.06.2011., 18:57
S tim papirom i radnom knjižicom (koja je dokaz nezaposlenosti) idi na HZZO i podigni zdr.iskaznicu. Ne radi se nova prijava.

petra0001
26.06.2011., 16:56
Neznam dal je tko imao slična iskustva..al trebam neki savjet!

Dečko je imao ozljedu na radu,na 100 postotnom je bolovanju..imao je operaciju koljena,obavljao fizikalnu do pretprošlog mjeseca kada je liječničko povjerenstvo iliti komisija rekla da pokuša raditi..naravno otišao na posao iako nije bio sposoban(radi u građevini gdje je koljeno nužno potrebno) naravno nije prošao na liječničkom...rekla mu doktorica šta je došao na posao ako nije izlječen..te mu napisala brdo stvari koje nesmije raditi-sve ono što je zapravo u opisu njegovog radnog mjesta. U firmi naravno nema šta raditi i otkaz-no nekako je uspio se dogovoriti sa direktorom da ponovno otvori bolovanje da ne dobije otkaz..i opet otvara bolovanje..doktorica na povjerenstvu naravno je time nezadovoljna..prepa preporuci ortopeda mora nositi nekoliko mj ortozu na nozi jer mu koljeno povrijeđeno..no šta ako mu opet prekine bolovanje??kome se žaliti??
Ne razumijem kako jedan liječnik može reći da čovjek sa ortozm na nozi može raditi u građevini???

arco
27.06.2011., 15:43
Zanima me da li ja nakon što prekinem radni odnos na određeno imam pravo na osnovno zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba na HZZO, s obzirom da ću ja dati otkaz,a ne poslodavac meni? I ako možda zna netko, kakva je situacija s studiranjem u inozemstvu, po kojoj osnovi bi se trebao prijaviti na HZZO dok sam na studiju vani?

Zikomid
27.06.2011., 16:55
Za zdr.osiguranje je jedino bitno da se javiš u roku od 30 dana od prekida radnog odnosa da stekneš pravo na zdr.osiguranje kao nezaposlena osoba.

U kojoj državi ćeš studirati? Radi li se o redovnom studiranju?

arco
27.06.2011., 17:00
Za zdr.osiguranje je jedino bitno da se javiš u roku od 30 dana od prekida radnog odnosa da stekneš pravo na zdr.osiguranje kao nezaposlena osoba.

U kojoj državi ćeš studirati? Radi li se o redovnom studiranju?

Odlično ne moram se briniti da ću izgubiti pravo na osiguranje.
Redovno ću studirati, u Portugalu.

Zikomid
27.06.2011., 17:16
Ne moraš se brinuti za osiguranje, ali pazi na rok prijave!

Evo link za osiguranje za vrijeme studiranja (ostaje ti ovo osiguranje nez.osobe + dodatak za inozemstvo)

http://www.hzzo-net.hr/03_03_01.php

pogledaj upute pod Za vrijeme privremenog boravka u inozemstvu radi privatnog posla.

arco
27.06.2011., 18:43
Ne moraš se brinuti za osiguranje, ali pazi na rok prijave!

Evo link za osiguranje za vrijeme studiranja (ostaje ti ovo osiguranje nez.osobe + dodatak za inozemstvo)

http://www.hzzo-net.hr/03_03_01.php

pogledaj upute pod Za vrijeme privremenog boravka u inozemstvu radi privatnog posla.

Hvala na odgovoru Zikomid. Mislim da neću ni trebati ovaj dodatak za inozemstvo, pošto ću imati policu osiguranja od fakulteta tokom studija.

Radoznala naranča
29.06.2011., 13:52
Kakva je situacija sa zdravstvenim osiguranjem za stranca? Naime, zdravstveno je osiguranje jedno od stavki koje je potrebno zadovoljiti prije podnošenja zahtjeva za produženi boravak, a ja nisam sasvim sigurna kojim putem se to sređuje. Zna li itko išta od pomoći? :(

Zikomid
29.06.2011., 17:22
Najprije se trebaš javiti na Policiju, dobiješ potvrdu s kojoj ideš u HZZO koji te osigurava i šalje povratnu informaciju u Policiju. Osiguranje za stranca se plaća. Ne plaća se jedino u slučaju ako imaš zdr.osiguranje u državi iz koje dolaziš i to onda moraš dokazati u HZZO.

Radoznala naranča
30.06.2011., 11:12
Zahvaljujem mnogo :s

Sandi
01.07.2011., 11:36
prilikom promjene doktora (općeg, ginekologa i stomatologa) iz jednog grada u drugi, da li se mora promijeniti i prebivalište ili boravište?

Brle
01.07.2011., 11:53
Pozzz....zanima me kad recimo netko vise nije na burzi zbog neredovnog javljanja jer mora ic sredivat zdrastveno il ostaje sve kako je jer navodno osnovno zdrastveno osiguranje nejde preko burze

Zikomid
01.07.2011., 17:56
prilikom promjene doktora (općeg, ginekologa i stomatologa) iz jednog grada u drugi, da li se mora promijeniti i prebivalište ili boravište?

Promjena doktora nije u svezi s promjenom prebivališta/boravišta. Ako privremeno mijenjaš mjesto boravka, na Policiji se radi promjena boravišta, a prebivalište se ne mijenja. No, to nije nužno za promjenu doktora.

Pozzz....zanima me kad recimo netko vise nije na burzi zbog neredovnog javljanja jer mora ic sredivat zdrastveno il ostaje sve kako je jer navodno osnovno zdrastveno osiguranje nejde preko burze

Zdravstveno i burza nisu povezani već desetak godina.

DoT
05.07.2011., 16:17

Ovo i mene zanima pa ako netko zna... Unaprijed hvala na pomoći!

Mr.Bean
11.07.2011., 20:28
...Zdravstveno i burza nisu povezani već desetak godina.

E ovo meni nikako nije jasno...upravo sam zavrsio faks i zelim se prijaviti na hzzo (do sada sam bio osiguran u njemackoj), i znam da za to imam 30 dana nakon diplome.ALI,na temelju cega ce oni meni dati zdravstveno ako vise nije potrebno prijaviti se na burzu kao nezaposlenik???

Mr.Bean
12.07.2011., 14:00
Evo,da se nadovezem na moj post.Upravo sam bio u hzzo-u i objasnio sam im da sam do sada bio osiguran u njemackoj te da sam diplomirao tu kod nas.i kazu oni meni da ja uopce nemam pravo na osiguranje (ni kao nezaposlenik!!!!!) zato jer se prvi put prijavljujem na hzzo...jebalo ih zdravstvo:s

Zikomid
12.07.2011., 19:32
Imaš pravo ako odjaviš osiguranje u Njemačkoj, ali to zahtijeva i odjavu prebivališta u Njemačkoj. Ne možeš imati osiguranje u dvije države.

krena
13.07.2011., 22:33
blackgirl20 kaže:
Dakle, prošle godine sam se zaposlila, prvi put, i naravno nakon 3 mjeseca, odustala sam od tog posla jer nisam si nikako mogla uskladiti fax s takvim poslom, jer se radilo o 4 smjene... :P Inače izvanredno studiram... S obzirom da sam dala otkaz, a nisam se prijavila na hzzo u roku od 30 dana, nego nakon 32 dana, izgubila sam pravo na zdrastveno osiguranje, i sad sam nažalost još uvijek bez osiguranja, jer si nisam našla nikakav posao... E sad mene zanima ako postoji koja caka da se nekako uspijem prijaviti, jer neznam kad će kakav posao uskočiti... Molim vas pomozite...

Ovo i mene zanima pa ako netko zna... Unaprijed hvala na pomoći!

Lako. Zaposli se kod nekog (recimo kućna pomoćnica) na mjesec dana (nisam siguran da li MORA biti mjesec dana li više, a možda i manje). I nakon toga se prijavi na biro rada i imaš pravo na socijalno osiguranje. Normalno, čeka te mjesec dana gnajvaže. A vjerovatno ćeš morati iz svoga džepa platiti da te netko fiktivno zaposli na mjesec dana. To košta oko 1200 - 1500 kn. (staž i doprinosi)

Izgleda da je mene stručno preveslala jedna baba na šalteru dopunskog osiguranja. Ja jedino radim u obitelji i uzdržavam ženu i dvoje djece koje se školuju.
Primanja mi umogućuju da je i nezaposlena supruga ne moramo plaćati dopunsko. li sada slijedi KVAKA 22. Ja sam prijavljen na drugoj adresi, a ovi na socijalnom traže da svi članovi moraju biti na istoj adresi. Mene sada zanima da li se moja žena može napraviti luda i tražiti za sebe dopunsko osiguranje. Jer ona živi sama sa dvoje djece. To znači primanja su joj nula na tri člana. Da li je tako nešto moguće ?

Zikomid
13.07.2011., 23:29
Ženu će tražiti vjenčani list, tako da će se opet tvoja primanja podijeliti na svih.
Inače se gledaju primanja u protekloj godini.

krena
14.07.2011., 07:29
Ženu će tražiti vjenčani list, tako da će se opet tvoja primanja podijeliti na svih.
Inače se gledaju primanja u protekloj godini.

To je meni jasno. Ali to znači da unutar zakonika koji daje oslobađanje plaćanja participacije negdje piše da svi članovi obitelji MORAJU BITI NA ISTOJ ADRESI. Ako nečije dijete studira u drugom gradu i tamo napravi svoj boravak i novu osobnu iskaznicu, on ne ulazi u raspodjelu primanja roditelja. Nije valjda da je to tako !?? Motati ću malo prostudirati Narodne novine da vidim gdje to stoji zapisano, jer imam osjećaj da me baba na šalteru stučno preveslala.

GEISCHA
14.07.2011., 08:06
To se i meni dogodilo, ja sam nezaposlena, dvoje djece studiraju, muž na drugoj adresi, nezaposlen. I vele moraš plaćati.I plaćam.

krena
14.07.2011., 08:22
To se i meni dogodilo, ja sam nezaposlena, dvoje djece studiraju, muž na drugoj adresi, nezaposlen. I vele moraš plaćati.I plaćam.

Malo čudno. Jer vi NEMATE primanja ako ste oba nezaposleni.

GEISCHA
14.07.2011., 12:31
Njih to ne zanima, njih zanima da živite na istoj adresi, ne znam zbog čega. I još mi vele koja bih sve prava i povlastice imala da smo skupa prijavljeni, nije im jasno zašto neki ljudi ne žele biti socijalni slučajevi. Ali moram plaćati 80 kunića.

krena
14.07.2011., 15:18
Njih to ne zanima, njih zanima da živite na istoj adresi, ne znam zbog čega. I još mi vele koja bih sve prava i povlastice imala da smo skupa prijavljeni, nije im jasno zašto neki ljudi ne žele biti socijalni slučajevi. Ali moram plaćati 80 kunića.

Da li postoji neki zakon gdje je to tako propisano ?

Zikomid
14.07.2011., 16:34
To je meni jasno. Ali to znači da unutar zakonika koji daje oslobađanje plaćanja participacije negdje piše da svi članovi obitelji MORAJU BITI NA ISTOJ ADRESI. Ako nečije dijete studira u drugom gradu i tamo napravi svoj boravak i novu osobnu iskaznicu, on ne ulazi u raspodjelu primanja roditelja. Nije valjda da je to tako !?? Motati ću malo prostudirati Narodne novine da vidim gdje to stoji zapisano, jer imam osjećaj da me baba na šalteru stučno preveslala.

Ako dijete studira u drugom gradu, tamo prijavi boravak, a prebivalište ostaje isto kao roditelja preko kojeg je osigurano, tako da to nije sporno.

Malo čudno. Jer vi NEMATE primanja ako ste oba nezaposleni.

Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko osiguranje. To je uvedeno 2010. godine u lipnju.

GEISCHA
14.07.2011., 20:56
Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko osiguranje. To je uvedeno 2010. godine u lipnju.[/QUOTE]

Ne bih ja plaćala , nemamo primanja, plaćalo bi za mene ministarstvo financija, nego plaćam zato što nismo na istoj adresi.

Alkemicharka
14.07.2011., 21:01
Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko osiguranje. To je uvedeno 2010. godine u lipnju.

Ne bih ja plaćala , nemamo primanja, plaćalo bi za mene ministarstvo financija, nego plaćam zato što nismo na istoj adresi.[/QUOTE]

Zar ne bi bilo dovoljno da muž prijavi samo boravište na toj adresi?

krena
14.07.2011., 22:12
Ako dijete studira u drugom gradu, tamo prijavi boravak, a prebivalište ostaje isto kao roditelja preko kojeg je osigurano, tako da to nije sporno.

Ali se stvar mijenje ako prijavi PREBIVALIŠTE u drugom gradu (ako mu je otac kupio stan)

Ovisi o tome kolika su primanja u obitelji po članu domaćinstva.

ribaplivapreko
18.07.2011., 13:21
ljudi pomagajte ako znate!!ja sam idiot!26 sam navršila u 2. mj i sad mi je otišla zdravstvena.išla sam normalno kod doktora jer nisam znala da meni nakon 26. to ne vrijedi kad mi je na knjižici pisao datum do 7.mj.pauziram godinu na faksu znači nemam studenska prava i neznam kako da si produžim zdravstvo.pomozite ako znate što sad.hvala

tiina
18.07.2011., 16:07
Nakon uzaludnog trazenja na netu, evo pitanje ukratko, da se ne zabrlja nesto i izgubi eventualna prava:
Buduci povratnik iz Italije koji ima talijansko zdravstveno sta treba napraviti i u kojem vremenskom roku? Ima li pravo na zdravstveno ako nema osobnih dohodaka? Mozeli se prijaviti na burzu i onda steci pravo na zdrastveno? Ima i staru zdravstvenu kao prognanik a bio je uredno zaposlen prije prognanstva te imao zdravstveno.

Puno hvala.

Zikomid
18.07.2011., 19:39
ljudi pomagajte ako znate!!ja sam idiot!26 sam navršila u 2. mj i sad mi je otišla zdravstvena.išla sam normalno kod doktora jer nisam znala da meni nakon 26. to ne vrijedi kad mi je na knjižici pisao datum do 7.mj.pauziram godinu na faksu znači nemam studenska prava i neznam kako da si produžim zdravstvo.pomozite ako znate što sad.hvala
Produžiti nikako. Zdr.iskaznicu treba odjaviti s navršenih 26 godina života (ako si osigurana kao član obitelji). Možeš se osigurati uz plaćanje dok ne stekneš studentska prava, a onda preko fakulteta.

Nakon uzaludnog trazenja na netu, evo pitanje ukratko, da se ne zabrlja nesto i izgubi eventualna prava:
Buduci povratnik iz Italije koji ima talijansko zdravstveno sta treba napraviti i u kojem vremenskom roku? Ima li pravo na zdravstveno ako nema osobnih dohodaka? Mozeli se prijaviti na burzu i onda steci pravo na zdrastveno? Ima i staru zdravstvenu kao prognanik a bio je uredno zaposlen prije prognanstva te imao zdravstveno.

Puno hvala.

Odjaviti zdravstveno u Italiji i s odjavom napraviti prijavu u HZZO. U Hrvatskoj svi imaju pravo na zdr.osiguranje, razlikuju se osnove osiguranja. Burza i zdravstveno nemaju nikakve veze. Zdr.iskaznicu prognanika treba odjaviti ukoliko već nije odjavljena temeljem podataka Centra za socijalnu skrb. Status prognanika više se ne priznaje u Hrvatskoj, a osoba zakonski ne može imati zdravstveno u dvije države.

global123456
18.07.2011., 23:02
opet imam problem, odjavio sam se od firme 3.6.2011 i zena na hzzo mi je rekla cuvaj tu odjavu da ti vrijedi za lijecenje al mi nije rekla da moram i prijavu napravit i sad je proslo malo vise od mjesec dana da se prijavim kao nezaposlena osoba pa sad neznam sto da radim, sutra sam imao namjeru otic u hzzo sa prijavom kao nezaposlena osoba i pitanje je dal cu uspijet ostvarit to pravo jer nisam uistinu od prve shvatio tu zenu ...
Mislio sam da sam tom odjevom promjenio odmah i status u nezaposlenu osobu a ne samo da sam se odjavio..
Molim savjete sto da napravim sada dalje..
Zahvaljujem vam unaprijed
lijep vam pozdrav:)

tiina
19.07.2011., 16:16
U Hrvatskoj svi imaju pravo na zdr.osiguranje, razlikuju se osnove osiguranja.... a osoba zakonski ne može imati zdravstveno u dvije države.
Ehm.., jedno je pravo na zdr. a drugo pravo na besplatno zdr. osiguranje.:(
Posto talijansko zdravstveno ne placa niti jedan cent i u slucaju bilo kakve operacije u Italiji sve je pokriveno (mozda nesto i ovdje, jer vidim da mnogi u zdravstvu nisu znali kako se ophoditi cak ni u hitnom slucaju, a govorimo o Zagrebu) zanima ga dali ce morati placati u hrvatskoj osnovno osiguranje ako nije zaposlen. Strah ga je odjavit se u Italiji i onda morat ovdje placat, pogotovo kad ITA zdravstvena zamjenjuje i obrazac 111 (ne znam da li sam dobro napisala).
Sigurno ne moze biti povratnik i koristit zdravstveno talijansko dok ne istekne (03/13) ?
Ljubazno zahvaljujem na vasem odgovoru.

Zikomid
19.07.2011., 16:43
opet imam problem, odjavio sam se od firme 3.6.2011 i zena na hzzo mi je rekla cuvaj tu odjavu da ti vrijedi za lijecenje al mi nije rekla da moram i prijavu napravit i sad je proslo malo vise od mjesec dana da se prijavim kao nezaposlena osoba pa sad neznam sto da radim, sutra sam imao namjeru otic u hzzo sa prijavom kao nezaposlena osoba i pitanje je dal cu uspijet ostvarit to pravo jer nisam uistinu od prve shvatio tu zenu ...
Mislio sam da sam tom odjevom promjenio odmah i status u nezaposlenu osobu a ne samo da sam se odjavio..
Molim savjete sto da napravim sada dalje..
Zahvaljujem vam unaprijed
lijep vam pozdrav:)

Odjava je kao što sama riječ kazuje odjava, nema automatskog prebacivanja na prijavu. Rok za prijavu nezaposlene osobe je 30 dana od datuma prestanka prethodnog osiguranja. Besplatno osiguranje po isteku roka za prijavu možeš imati preko supružnika bračnog/vanbračnog ili uz mjesečno plaćanje do stjecanja nove osnove osiguranja.
A možeš pokušati i na šalteru HZZO da nisi razumio što ti je rekla službenica.

Ehm.., jedno je pravo na zdr. a drugo pravo na besplatno zdr. osiguranje.:(
Posto talijansko zdravstveno ne placa niti jedan cent i u slucaju bilo kakve operacije u Italiji sve je pokriveno (mozda nesto i ovdje, jer vidim da mnogi u zdravstvu nisu znali kako se ophoditi cak ni u hitnom slucaju, a govorimo o Zagrebu) zanima ga dali ce morati placati u hrvatskoj osnovno osiguranje ako nije zaposlen. Strah ga je odjavit se u Italiji i onda morat ovdje placat, pogotovo kad ITA zdravstvena zamjenjuje i obrazac 111 (ne znam da li sam dobro napisala).
Sigurno ne moze biti povratnik i koristit zdravstveno talijansko dok ne istekne (03/13) ?
Ljubazno zahvaljujem na vasem odgovoru.

Svaki slučaj zdr. osiguranja je za sebe, a povratnici su posebna kategorija.
Obrazac I(ITA) 111 ili Europska kartica služe samo za hitnoću, znači osoba ne može odabrati liječnika, dobivati lijekove i sl.

Sigurno ne može biti povratnik i prognanik. Zanima me kako bi dokazao status prognanika? Hrvatska i Italija imaju sklopljen Ugovor o socijalnom osiguranju, svi podaci se međusobno izmjenjuju i provjeravaju. Uostalom, pitanje je ozbiljno i kompleksno, pa je takav i odgovor.

Na osobi je da odluči hoće li postupiti u skladu sa zakonima. Napominjem da je u Hrvatskoj zdr.osiguranje OBVEZNO, što znači da osoba ne može birati hoće ili neće biti osigurana.

tiina
19.07.2011., 19:20
Svaki slučaj zdr. osiguranja je za sebe, a povratnici su posebna kategorija.
On i jeste povratnik, to jest, uskoro ce biti i zbog toga sva pitanja a ne mogu da nadjem nista u vezi na str. HZZO. Koja bi bila kategorija?
Sigurno ne može biti povratnik i prognanik. Zanima me kako bi dokazao status prognanika?.... Uostalom, pitanje je ozbiljno i kompleksno, pa je takav i odgovor.
Ja sam se mozda krivo prijethodno izrazila, jer sam citala po netu svasta, pa sam samo navela sve ono sto od starih documentata jos ima, jer stvarno nemam pojma po kojoj osnovi ce imati zdravstveno. Boji se da ce na kraju placat, jer nisu svi povratnici puni love, netko je i nastradao u evropskoj krizi.

Zikomid
19.07.2011., 19:31
Ja nisam niti jednom riječi navela da povratnik treba plaćati zdr.osiguranje, a Zakon o obveznom zdr.osiguranju točno navodi kategorije osiguranja.
Isto je tako pogrešno razmišljanje da stanovnici Hrvatske ne plaćaju zdr.osiguranje, a da se to traži samo i jedino od povratnika.

Vezano uz kategoriju osiguranja koju bi ta osoba imala, ja ne mogu odgovoriti jer mi nije niti rečeno po kojoj je osnovi osiguran u Italiji. Povratnik kao kategorija osiguranja ne postoji, zato ni ne možete naći na netu. A zdr.iskaznicu prognanika je trebalo odjaviti čim se osoba osigurala u Italiji. Pretpostavljam da je zbog neke "sigurnosti" zadržao tu iskaznicu, ali time je samo počinio prekršaj.

HelloShitty
19.07.2011., 19:50
Pokusat cu sto jasnije objasniti svoj problem i postaviti konkretno pitanje (nadam se, na pravom mjestu...) - ispricavam se na opsirnosti:

Vrlo tesko disem na nos, a uzrok je kolabiranje unutarnje valvule pri udisanju, problem koji veliki broj nasih ORL specijalista niti ne uzme u obzir pri pregledu iako je upravo to jedan od najcescih uzroka postoperativnom losem disanju. Praksa u zapadnom svijetu ide za tim da utvrdi i reoperacijom otkloni takav problem nekom od vise dostupnih metoda.

Kod nas, medjutim, dobar dio lijecnika taj problem doslovno ignorira (niti ne pogleda, cesto ni nakon spominjanja nekoliko indikativnih simptoma!), a dojma sam da im je problem lakse presutjeti nego priznati da ga ne znaju rijesiti (jer, realno, rijec je o zahvatu kompliciranijem od "tesanja" septuma). Dijagnoza mi je potvrdjena par puta - ali - od strane specijalista koji nije siguran da bi zahvat obavio na zadovoljavajuci nacin i od privatnika koji, opet, za to ocekuju pozamasne svote.

Povrh svega, u vecini slucajeva ne postoji mogucnost kontaktiranja lijecnika telefonom ili emailom da bi ga se pitalo operira li doticni takve slucajeve nego je potrebno "potrositi" uputnicu da bi ga se uopce prvi put vidjelo/culo na pregledu.

Tu dolazim do glavne nejasnoce - naime, lijecnica opce prakse mi veli da mogu dobiti ukupno dvije uputnice za ORL - od kojih sam jednu vec "udijelio" bez uspjeha ("da, to je to, ali ja to ne znam/ne mogu/necu operirati"). Drugu uputnicu cuvam za nekoga tko ce znati/htjeti rijesiti moj problem, ali, kako ranije napisah, ne mogu uopce saznati tko bi taj bio (jer ne odgovaraju na emailove, a ako dodjem do direktnog telefona u ordinaciji, nikad ih nema, glavna sestra pojma nema, itd.).

Pitanje je: je li istina to o maksimalno dvije uputnice i sto to konkretno znaci - da mi nema pomoci jer problem koji mi bitno narusava kvalitetu zivota nekim nasim "strucnjacima" nije vidljiv u povrsnom poluminutnom pregledu i stoga ja trebam platiti 15000 kn koje nemam privatniku?
Ako je to istina, sto mi je ciniti? Postoji li mogucnost zalbe nekom tijelu HZZO-a ili Ministarstvu zdravstva?

Mogu razumjeti da nekima nedostaje "obuka" za takav zahvat (rijec je implantiranju hrskavice u podrucje valvule radi stabiliziranja), ali ignorantski pristup ne ide mi u glavu. Pa nisam dosao na pregled jer mi je dosadno i ne, nemam cak ni psihickih problema. Imam samo polufunkcionalan nos koji doslovno pola dana ili vise - ne funkcionira (a, vidi cuda, septum ravan...).

Hvala unaprijed svima na potencijalnim sugestijama, a posebno najupucenijem opakom zecu - Zikomidu (zasto nije otorinolaringologinja?! :D).

tiina
19.07.2011., 20:11
Niti sam ja spomenula da ste vi rekli da bi placao. Sistem zdravstvene skrbi u Hrvatskoj se promijenio i toga smo svi svjesni.
A tako je isto i pogresno misljenje da svi povratnici dolaze sa hrpom love.
Zdr. osiguranje u Italiji ima drugi sistem: kad dobijes njihov JMBG, odes u njihovo zdravstveno i daju ti zdr. iskaznicu odmah i ne mijenja se do isteka, nakon ne znam koliko godina, bez obzira dali radio ili ne, ako ne radis dobijes jos i potvrdu s kojom ne placas nikako lijekove i ostalo. Dakle njihova je osnova imati codice fiscale (tipo oib ili jmbg).
Zdr. iskaznica prognanika je istekla prije nego sto je bio osiguran u Italiji, prema tome ne vjerujem zbog "sigurnosti", jedina sigurnost ako bi ga ikad nesto trazili od dokumenata u hrvatskoj, sto se nikad ne zna :D Ovdje je samo pomenuta da postoji, naravno stara i nevazeca, ali kao dokaz da je prije odlaska u inozemstvo bio osiguran, ah ima i staru radnu knjizicu. Znam, rekli ste da nema veze burza sa zdravstvenim. :) Pozdrav!

Zikomid
19.07.2011., 20:18
Pitanje je da li je osobi dovoljna samo hitna zdr.zaštita (onda koristi I 111 u RH i ne odjavljuje zdr. u Italiji) ili liječenje u RH (tada mora odjaviti osiguranje). To sam mora odlučiti.
Nekad je jedan od uvjeta za povratnike bilo dokazati prethodno osiguranje u Hrvatskoj, ali sada to više nije bitno. A ako nije radio u Italiji, ovdje ne bi plaćao osnovno osiguranje.

Zikomid
19.07.2011., 22:12
Pitanje je: je li istina to o maksimalno dvije uputnice i sto to konkretno znaci - da mi nema pomoci jer problem koji mi bitno narusava kvalitetu zivota nekim nasim "strucnjacima" nije vidljiv u povrsnom poluminutnom pregledu i stoga ja trebam platiti 15000 kn koje nemam privatniku?
Ako je to istina, sto mi je ciniti? Postoji li mogucnost zalbe nekom tijelu HZZO-a ili Ministarstvu zdravstva?

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_04_43_1091.html

vidi čl. 19.

Navedeni broj recepata i uputnica označava standard po osiguranoj osobi - u praksi znači da predstavlja prosjek, ali ne i konačan broj recepata i uputnica koje liječnik smije izdati.

Najprije bi bilo dobro uputiti pisani upit (ne žalbu) HZZO-u (Područnom uredu koji je nadležan prema adresi osiguranika) u kome se moli pojašnjenje gdje je moguće obaviti navedeni zahvat (uz medicinsku dokumentaciju) na teret HZZO-a i koja prava osiguranik kojemu je potvrđena navedena dijagnoza može ostvariti temeljem obveznog zdr.osiguranja.

HelloShitty
19.07.2011., 23:35
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_04_43_1091.html

vidi čl. 19.

Navedeni broj recepata i uputnica označava standard po osiguranoj osobi - u praksi znači da predstavlja prosjek, ali ne i konačan broj recepata i uputnica koje liječnik smije izdati.
Je li tu rijec o tome da imam pravo na tri uputnice godisnje? I to, pretpostavljam, za istu specijalizaciju? Nijedna druga varijanta mi nema smisla, otkud znam od cega cu bolovati za desetak godina... A uputnice "ispucao" u mladosti. :rolleyes:

Najprije bi bilo dobro uputiti pisani upit (ne žalbu) HZZO-u (Područnom uredu koji je nadležan prema adresi osiguranika) u kome se moli pojašnjenje gdje je moguće obaviti navedeni zahvat (uz medicinsku dokumentaciju) na teret HZZO-a i koja prava osiguranik kojemu je potvrđena navedena dijagnoza može ostvariti temeljem obveznog zdr.osiguranja.
Otici cu jos na jedan pregled pa postupiti tako nakon njega ako opet naidjem na zid. Mozda je problemcic taj sto mi u jednoj dijagnozi stoji da "za sada nije indicirana operacija", a objasnjenje toga "za sada" dobio sam samo usmeno (u smislu - "da, to treba i sad bih ja to odmah, ali... kako ce to ispasti, sta ce onda biti, joj..."), a ovako napismeno zvuci skoro kao da sam premlad za operaciju (a ja u tridesetima...).
Ne bi bilo lose i da pristupim nekom "objektivnom" testu mjerenja tlaka u nosnicama, tek toliko da ne ispadne da disem kao usisavac, a glumim bolesnika (iako je ocito kako disem, dovoljno je samo i poslusati).

Hvala na uputama, zabiljezit cu link na ovaj pravilnik! :top: