PDA

View Full Version : Zdravstveno osiguranje

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

1mikula
20.07.2011., 13:41
Pitanje za Zikomid,

Prošle godine sam izgubila pravo na studiranje i ostala bez zdravstvenog osiguranja, možda me se sjećate. Sad sam ponovno upisala redoviti studij pa me zanima što mi je sad činiti. Mogu li se odmah ići prijaviti ili čekati 1. 10. kad počinje akademska godina. Hvala

Zikomid
20.07.2011., 18:02
Je li tu rijec o tome da imam pravo na tri uputnice godisnje? I to, pretpostavljam, za istu specijalizaciju? Nijedna druga varijanta mi nema smisla, otkud znam od cega cu bolovati za desetak godina... A uputnice "ispucao" u mladosti. :rolleyes:

Da, radi se o godišnjem standardu, nevezanom za djelatnost za koju se traži recept/uputnica. Ponavljam, radi se o standardu, neki će osiguranik brže "potrošiti" standard, a neki uopće neće ni doći do liječnika, pa liječnik može izdati uputnice koje je "uštedio" na onome tko ne dolazi do njega.

Npr. ja sam ove godine potrošila standard recepata, ali ću trebati još recepata i dobiti ću ih jer imam pravo na njih.

Pitanje za Zikomid,

Prošle godine sam izgubila pravo na studiranje i ostala bez zdravstvenog osiguranja, možda me se sjećate. Sad sam ponovno upisala redoviti studij pa me zanima što mi je sad činiti. Mogu li se odmah ići prijaviti ili čekati 1. 10. kad počinje akademska godina. Hvala

Ako ti faks može izdati potvrdu da si redovni student ili imaš ovjereni indeks, možeš odmah na HZZO napraviti prijavu. Bez toga ne.

Sjećam se, to je bilo ono retrogradno rješenje o prestanku prava na studiranje?

1mikula
20.07.2011., 18:31
Jesam, to sam ja.

Dobila sam potvrdu da sam redoviti student, u svrhu reguluranja zdravstvenog osiguranja. Indeks još nije gotov. Nadam se da me neće tražiti da platim ovo vrijeme koje sam bila bez osiguranja. Ići ću sutra odmah da to riješim

HelloShitty
20.07.2011., 21:54
Da, radi se o godišnjem standardu, nevezanom za djelatnost za koju se traži recept/uputnica. Ponavljam, radi se o standardu, neki će osiguranik brže "potrošiti" standard, a neki uopće neće ni doći do liječnika, pa liječnik može izdati uputnice koje je "uštedio" na onome tko ne dolazi do njega.

Npr. ja sam ove godine potrošila standard recepata, ali ću trebati još recepata i dobiti ću ih jer imam pravo na njih.
A, tako... Onda sam i ja potrosio standard uputnica (sve skupa mislim da su bile bas tri ove godine).
Samo me buni to sto je meni doktorica govorila o pravu na "dva misljenja", tj. dala bi mi uputnicu za nesto drugo, ali ne i ORL. A ta "misljenja" su bila: "mislim da ti ne mogu pomoci jer to ne znam raditi pa idi drugome". Samo sto to, jasno, ne napisu u nalazu pa ostajem sam protiv vjetrenjaca... I tako... Napravih anketu medju ORL specijalistima o tome sto tko zna raditi i to na racun HZZO-a... Neprocjenjivo! :rolleyes:
Mijenjam doktoricu cim joj istekne mandat.

Jos jednom hvala i pozdrav!

1mikula
21.07.2011., 20:58
Ako ti faks može izdati potvrdu da si redovni student ili imaš ovjereni indeks, možeš odmah na HZZO napraviti prijavu. Bez toga ne.

Sjećam se, to je bilo ono retrogradno rješenje o prestanku prava na studiranje?[/QUOTE]

Bila sam danas, i rekla mi je žena na šalteru da dođem 1.10. jer tek tada počinje godina. I usput, neću morati ništa platiti.

Flower soul
25.07.2011., 20:26
Imam pitanje, pretpostavljam da je na isto već odgovoreno, ali molim da mi pomognete.
nemam zdravstveno, trebala bih se osigurati preko supruga i sve bi to uredno funkcioniralo, ali se mi ne vodimo da zivimo na istoj adresi, da li je moguce ikako bez toga, imam vjencani i sve, ali zbog nesredenih odnosa u obitelji ne mogu se prebaciti na njegovu adresu

zmaja91
26.07.2011., 13:45
molim vas odgovor hitno je!!!!!
Izvandredni sam student i nemam zdravstveno vec godinu dana, da li imam pravo na zdravstveno i kako ga mogu napraviti

đulijano
27.07.2011., 10:02
Izvandredni sam student i nemam zdravstveno vec godinu dana, da li imam pravo na zdravstveno i kako ga mogu napraviti

a nemogu virovat taman ovo i mene muči. :D
nek odgovori ako neko zna nešto više po ovon novon zakonu, ja san čita od početka temu al to je sve vezano za stari zakon.
zna li neko više o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju ili neki sličan termin.
fala unaprid

Zikomid
27.07.2011., 17:20
Imam pitanje, pretpostavljam da je na isto već odgovoreno, ali molim da mi pomognete.
nemam zdravstveno, trebala bih se osigurati preko supruga i sve bi to uredno funkcioniralo, ali se mi ne vodimo da zivimo na istoj adresi, da li je moguce ikako bez toga, imam vjencani i sve, ali zbog nesredenih odnosa u obitelji ne mogu se prebaciti na njegovu adresu

Ne trebate mijenjati prebivalište, ali trebate prijaviti boravište na Policiji. Znači ili prebivališna ili boravišna adresa kod supružnika trebaju biti iste da bi bili osigurani preko supruga.

Svatko ima pravo na zdr.osiguranje, samo se razlikuje da li imate pravo na besplatno ili osiguranje uz plaćanje. Izvanredni student ne može biti osiguran kao član obitelji niti preko fakulteta, znači ili možete plaćati do stjecanja nove osnove osiguranja ili osigurati se preko radnog odnosa.

ROGY
06.08.2011., 11:52
Poštovani poznavaoci relacija, prava i običaja u HZZOu - molim Vas za pomoć;

Da kratko opišem svoj slučaj; prije godinu dana sam dobro nastradao - propao sam kroz truli pod svoje starine u Mrkoplju i doslovno devastirao desnu (radnu) ruku;
- napuknuće lakta
- un prijelom palčane kosti
- vanjski prijelom ulne koja mi je pritom oštetila artetiju i počupala ulanris.
Operiran sam ali je nakon 6 mjeseci zaključeno da nije uspjelo krpanje živca (nervus ulnaris) - 4. i 5. prst su ostali zgrčeni i istopljena je muskulatura šake te imam magloviti osjet na pola 4. i u malom prstu te na donjem djelu dlana.
U 5. mjesecu sam bio na drugom zahvatu prespajanja ulnarisa - skinuli su mi jedan osjetilni živac sa podkoljenice i od njega napravili premosnicu za ulnaris.

Prošlo je gotovo 3 mjeseca od tog zahavata a stanje mi je gore nego prije - osim gore navedenih simptoma sad uopće nemam osjeta koji je prije bio makar kroz maglu. Neurokirurg tvrdi da je takav zahvat trebalo odmah napraviti kad sam se polomio (a ne stavljati neke silokonske spojnice u tjelo) ali i da treba proć najmanje 6 mjeseci dok se nešto ne počne događat sa tim mojim živcem (ako se to uopće dogodi).
Inače imam grubu snagu u šaci ali sam zakraćen za finu motoriku; npr rukovanje odvijačem, vađenje novčanica iz novčanika...

Svo vrijeme sam na bolovanju i dobivam 80% plaće. Kod zadnjeg posjeta doktoru OM rečeno mi je da KONTROLORKA BOLOVANJA traži da me firma pošalje kod firminog doktora medicine rada na pregled i mišljenje u smislu promjene radnog mjesta. To će poslje moja doktorica obradit i poslat na invalidsku komisiju....

Moja pitanja su sljedeća; kako može kontrola bolovanja išta zahtijevat a nije upoznata sa trenutnim stanjem koje u ovom trenutku najgore do sada? I šta znači ta promjena radnog mjesta u smislu činjenice da radim u maloj doo firmi i nemam osim svog radnog mjesta druge pozicije? Dr. opće je spomenula dizanje telefona - a šta će cura što sad diže telefone dobit otkaz da bi mogli mene tamo posjest? još ću dobit otkaz!!!
Zanima me kako izgleda hijerarhija HZZO - odnosno tko je iznad kontolorke i kome se mogu žalit na njene postupke i na koji način?

I još nešto; kad sam se već ovako udesio - što mogu na račun toga izvući od zdravstvenog sustava?
Unaprijed hvala svima na savjetima.
Pozdrav iz RI

Zikomid
07.08.2011., 11:37
Nakon 18 mjeseci neprekidnog bolovanja (ista dg) naknada plaće iznosi 50% zadnje isplaćene plaće. Kontrolor bolovanja ukoliko sam liječnik opće prakse to ne učini treba upozoriti na postupak procjene radne sposobnosti.
Ako se radi o Mrkoplju, obratite se voditelju ispostave Delnice ili u Područni ured Rijeka.

ROGY
07.08.2011., 16:38
Nakon 18 mjeseci neprekidnog bolovanja (ista dg) naknada plaće iznosi 50% zadnje isplaćene plaće. Kontrolor bolovanja ukoliko sam liječnik opće prakse to ne učini treba upozoriti na postupak procjene radne sposobnosti.
Ako se radi o Mrkoplju, obratite se voditelju ispostave Delnice ili u Područni ured Rijeka.

Zahvaljujem na odgovoru mada nisam saznao puno novoga.
Inače živim u Rijeci. U Mrkoplju mi je starina od roditelja. Postoji li neka osoba ili institucija koja bi me savjetovala kako se postaviti prema HZZOu da izvučem najviše za sebe??
Hvala!

Zikomid
07.08.2011., 16:54
A što želite izvući?
Pa upućuje Vas se na procjenu radne sposobnosti da ne padnete na 50% naknade plaće, tj. bolovanja. Ostalo je stvar preraspodjele posla u poduzeću gdje radite, nitko ne može prisiliti poslodavca da Vas rasporedi na neko drugo radno mjesto, npr. odgovaranje na telefon.

jedan83
10.08.2011., 17:26
imam pitanje! ja i supruga smo nedavno vjencani u opcini!supruga je jos od prije izgubila pravo na zdrastveno,nije se na vrijeme prijavila na hzzo! jel ima ona pravo preko mene dobiti zdrastveno osiguranje??
ja imam zdrastveno preko hzzo , jer mi je od nedavno istekao ugovor o radu!
hvala unaprijed!:confused:

Zikomid
10.08.2011., 17:57
Ima pravo. Treba vam tiskanica 3, vjenčani list, njezina radna knjižica i osobna iskaznica.

angeliz
11.08.2011., 11:22
Imam 17 godina, i osigurana sam preko tate, treba li mi bilo kakva potvrada o tome kada idem doktoru? ili je dovoljno to što mi na zdravstvenoj iskaznici piše datum rođenja? Danas sam pri vađenju krvi morala platiti 40 kn, pa neznam zbog cega je to? Hvala unaprijed na odgovoru...

jedan83
11.08.2011., 12:40
Ima pravo. Treba vam tiskanica 3, vjenčani list, njezina radna knjižica i osobna iskaznica.

ok! puno hvala:top:

Zikomid
11.08.2011., 17:34
Imam 17 godina, i osigurana sam preko tate, treba li mi bilo kakva potvrada o tome kada idem doktoru? ili je dovoljno to što mi na zdravstvenoj iskaznici piše datum rođenja? Danas sam pri vađenju krvi morala platiti 40 kn, pa neznam zbog cega je to? Hvala unaprijed na odgovoru...

Da li si vadila krv u privatnoj ustanovi?

angeliz
11.08.2011., 21:08
Da li si vadila krv u privatnoj ustanovi?

ne, u ordinaciji koja radi preko hzzo.. neznam da li trebam napraviti dopusnko ili nesto? mislila sam da maloljetne osobe imaju besplatno sve...

poop
12.08.2011., 22:07
mene samo zanima odkad hzzo ima pravilo da i zdravstvene iskaznice koje su istekle vrijede do daljnjeg???
naime, dala sam otkaz, dobila odjavu i nakon 10 dana otišla se na burzu prijavit ko tražitelj zaposlenja i na hzzo prijavit se za zdravstveno
e sad meni nije jasno zašto nisam trebala ispunit nikakvu prijavu niti sam ikakv papir dobila a iskaznica mi je istekla prije mjesec dana??
a nova će doćit najranije za godinu dana
ništ mi nije jasno :(

strasnomlat
16.08.2011., 01:39
Od 6. mjeseca ove godine sam zaposlen. Prijavili smo zdravstveno 20.06. i baš sam se danas sjetio da bi trebao podići novu zdravstvenu iskaznicu. Al' koliko sam shvatio, ona bi trebala stići na adresu. Sjećam se da me je prošli put kad sam podizao čekala nakon cca mjesec dana od dana prijave, u Zagrebu, u Žajinoj 44, i to mi je žena napomenula prilikom prijave, a sad kad sam prijavljivao ne sjećam se da mi je išta rekla o tome gdje i kad da je podignem. Koliko vidim, trebala bi stići na adresu poslodavca, zar ne? S obzirom da su to neke nove, kompliciranije za izraditi, treba čekati duže vrijeme? Čitao sam da su je neki čekali i po godinu dana?! Zar je se ne može ići podići nego baš treba čekati da je oni pošalju? Zašto ništa o tome ne piše na stranicama HZZO-a...Hvala.

Zikomid
16.08.2011., 16:54
Zdr. iskaznica se neće napraviti ako imaš iskaznicu koja nije istekla - bez obzira po kojoj osnovi si je dobio. Npr. ako si bio nezaposlena osoba i dobio iskaznicu koja vrijedi do 15.9.2012. bez obzira što si sad zaposlen, ostaje ti ista iskaznica. Nova iskaznica će stići na adresu poslodavca jedino u slučaju da ti je prethodna iskaznica istekla.

Na stranicama HZZO-a odavno postoji obavijest o tome:

http://www.hzzo-net.hr/dload/novosti/obavijest_o_zdr_isk.pdf

Zikomid
16.08.2011., 17:05
Prijava nez.osobe na HZZO nije ukinuta. Odjava iz firme traje max 30 dana, a u tom roku treba se napraviti prijava nez.osobe.

poop
16.08.2011., 20:05
mene samo zanima odkad hzzo ima pravilo da i zdravstvene iskaznice koje su istekle vrijede do daljnjeg???
naime, dala sam otkaz, dobila odjavu i nakon 10 dana otišla se na burzu prijavit ko tražitelj zaposlenja i na hzzo prijavit se za zdravstveno
e sad meni nije jasno zašto nisam trebala ispunit nikakvu prijavu niti sam ikakv papir dobila a iskaznica mi je istekla prije mjesec dana??
a nova će doćit najranije za godinu dana
ništ mi nije jasno :(

Prijava nez.osobe na HZZO nije ukinuta. Odjava iz firme traje max 30 dana, a u tom roku treba se napraviti prijava nez.osobe.

tvoj odgovor nema veze s mojim pitanjem

Sigurna
20.08.2011., 19:46
Koliko puta godišnje imam pravo na fizikalnu terapiju? Ima to negdje propisano? Konkretno, zbog kralježnice. Dakle, fizijatar mi je napisala "periodički". Što to znači? Ovisi o mojoj doktorici opće prakse i njenoj milosti ili o stanju ili, ili? Jer negdje sam pročitala da 1x godišnje. Ne sjećam se gdje. Jer nema mi logike - to je dakle kronično stanje - da "periodički" znači svakih par godina. Ionako je uvijek po 10 dana.

BUBI69
25.08.2011., 00:20
Ovako imam jedan problemcic.

Naime, istekla mi je zdravstvena iskaznica, a ne zele mi ju produzit jer sam po njihovim rijecima ja strani student. Studiram u BiH, donjeo sam potvrdu sa faksa i ispunio ostale papire, no ne moze. Mislim, ja strani student?? Kojom logikom strani ako imam HR drzavljanstvo ali studiram u drugoj zemlji, tamo mozda jesam strani student, ali u HR ne mogu bit nikako.

Pa mi recite, jesu li oni u pravu i dali to igdje postoji u zakonu, ili sam pak ja u pravu i link zakona ako moze da im odnesem.

Hvala puno na odgovoru!

Cheyenne
25.08.2011., 11:38

Naime, istekla mi je zdravstvena iskaznica, a ne zele mi ju produzit jer sam po njihovim rijecima ja strani student. Studiram u BiH, donjeo sam potvrdu sa faksa i ispunio ostale papire, no ne moze. Mislim, ja strani student?? Kojom logikom strani ako imam HR drzavljanstvo ali studiram u drugoj zemlji, tamo mozda jesam strani student, ali u HR ne mogu bit nikako.

Pa mi recite, jesu li oni u pravu i dali to igdje postoji u zakonu, ili sam pak ja u pravu i link zakona ako moze da im odnesem.

Hvala puno na odgovoru!

To i mene zanima. Doduše, ja sam redovni student u Italiji. Sad sam završila 1. godinu.

Proučavala sam zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju i piše:
Članak 8. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (nn 150/08)
"Prema ovom Zakonu, status osigurane osobe kao članovi obitelji osiguranika mogu steći:
2. djeca (rođena u braku, izvan braka ili posvojena, pastorčad), te druga djeca bez roditelja, ako ih osiguranik uzdržava"

Članak 10. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (nn 150/08)
„1. Djeca osiguranika iz članka 8. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na redovitom srednjem, odnosno visokom obrazovanju prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.

Pod redovitim obrazovanjem u smislu stavka 1. ovoga članka smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.“

S druge strane na stranicama hzzo-a sam također gledala „Prijava članova obitelji osiguranika“ (dokumentacija koja je potrebna) i pod tim je navedeno za djecu:
„Prijava djece
�� Tiskanica T-3 – ispunjena i ovjerene pečatom poslodavca
�� Dokaz o srodstvu s nositeljem osiguranja, ili dokaz o
posvojenju ili o uzdržavanju
�� Preslika osobne iskaznice ili uvjerenje MUP-a o
prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku
�� Potvrda o redovnom školovanju – za punoljetnu djecu do
navršene 26. godine života“
Što se tiče potvrde o redovnom školovanju, nije naznačeno da se odnosi na studente isključivo na fakultetima u RH.

Je li moguće da onda ipak ostvarim pravo na obavezno zdravstveno osiguranje kao redovni student, unatoč tome što studiram u Italiji, a ne u Hrvatskoj? Ispričavam se ako sam nešto krivo protumačila, nisam pravnica, ali bih voljela što prije riješiti pitanje zdravstvenog osiguranja.
Hvala unaprijed na odgovoru!

Torma
25.08.2011., 12:13

Imas li adresu HR ili samo drzavljanstvo? Koliko ja znam za zdravstveno moras imati osnovu- ne znam koja je osnova nekome tko je redovni student u drugoj drzavi. Kakva prava imas u BiH?

Zikomid
25.08.2011., 17:05
Vezano uz upite za ostvarivanje prava na zdr.osiguranje redovitih studenata u inozemstvu: kako ostvarujete pravo u tim državama u kojima studirate?

Ne možete biti osigurani u 2 države.

Cheyenne
25.08.2011., 20:50
Vezano uz upite za ostvarivanje prava na zdr.osiguranje redovitih studenata u inozemstvu: kako ostvarujete pravo u tim državama u kojima studirate?

Ne možete biti osigurani u 2 države.

Ja studiram u Italiji i tamo sam osigurana preko INA Assitalia. U principu to je talijansko osiguravajuće društvo koje je, u dogovoru s talijanskim ministarstvom zdravstva, odredilo policu osiguranja koju godišnje platim 100€ i time imam osiguranje za medicinsku njegu i bolničko liječenje u Italiji. Obnavljam ju svake godine kad obnavljam dozvolu boravka tamo.

Zikomid
26.08.2011., 17:54
Prema članku 10. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine" broj 150/08. – u daljnjem tekstu Zakon) djeca osiguranika zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na redovitom srednjem, odnosno visokom obrazovanju prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života. Dakle, nakon što dijete osiguranika navrši 18. godina njegov daljnji status osigurane osobe člana obitelji uvjetovan je redovnim školovanjem prema propisima Republike Hrvatske.Učenici i studenti koji se prema vlastitom opredjeljenju školuju u inozemstvu od 1. siječnja 2009. godine, kada je Zakon stupio na snagu, više ne mogu zadržati status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju kao članovi obitelji osiguranika budući da se ne školuju prema propisima o redovitom školovanju Republike Hrvatske, odnosno u obrazovnim ustanovama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
Navedeno se odnosi na učenike i studente koji prvi put tijekom 2009. godine upisuju nastavni program za školsku godinu 2009./2010. godinu u nekoj inozemnoj obrazovnoj ustanovi.Navedene osobe, budući da status člana obitelji osiguranika ne mogu zadržati po osnovi školovanja u inozemstvu pravo na obvezno zdravstveno osiguranje mogu ostvariti u skladu s odredbama

- članka 6. stavka 1. točke 12.d. Zakona (ako se Zavodu prijave u roku od 30 dana od dana navršenih 18- godina života u slučaju da su redovito školovanje završile prije navršenih
18. godine)
- članka 6. stavka 1. točke 12.f. Zakona (ako se Zavodu prijave u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenog završnog ispita ).
Dakle, osobe koje su se odlučile nastaviti školovanje u inozemstvu mogu steći status u obveznom zdravstvenom osiguranju i zadržati ga za sve vrijeme školovanja u inozemstvu, ali ne mogu biti osigurani preko roditelja kao članovi obitelji.
U slučaju propuštanja navedenih rokova za prijavu Zavodu, status u obveznom zdravstvenom osiguranju mogu steći osnovom članka 11. Zakona uz obvezu osobnog plaćanja doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje.
Osigurane osobe učenici i studenti koji su na dan 1. siječnja 2009. godine zatečeni u statusu zdravstveno osigurane osobe člana obitelji po osnovi školovanja u inozemstvu to pravo, prema odredbi članka 135. stavku 2. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, zadržavaju do završetka redovitog školovanja, odnosno sve dok imaju status redovitog učenika , odnosno studenta prema potvrdama , ali najduže do navršene 26. godine života.

@BUBI69 ako si bio osiguran kao član obitelji a počeo studirati u BIH iza 1.1.2009.g., nemaš pravo na produženje zdr.osiguranja.

@Cheyenne; ne možeš biti osigurana kao član obitelji, samo kao nositelj svog osiguranja, ali ako se javiš u rokovima predviđenim Zakonom o obveznom zdr.osiguranju.

Insecure
26.08.2011., 18:48
Moze li mi netko pomoci oko slijedeceg pitanja, molim vas:

Ovako, prelazim sa redovnih na izvanredne studente ove godine.
Dosad sam bila osigurana preko fakulteta.

Sad znam da se moram prijavit na HZZO u roku od 30 dana od gubitka statusa redovnog studenta, ali sto od dokumentacije trebam?
Negdje pise odjavu sa zdravstvenog, ali meni zdravstveno ionako vrijedi do 30.9. (jer sam osigurana preko faxa pa se svake godine iznova osiguravam i traje koliko i ta akademska godina) i onda istice, pa ne znam trebam li i ja odjavu za zdravstveno koje ionako samo istice.
I sto uopce jos od tih papira?

I jos nesto - imam li pravo na dopunsko zdravstveno? Negdje sam procitala da cu sada kao izvanredni student biti osigurana kao nezaposlena osoba, pa ako nemam primanja (nisam udana i sl.) imam pravo i na besplatno dopunsko.
I zna li netko sto tu treba od papira?

Hvala vam puno unaprijed, ubija me administracija :(

Zikomid
26.08.2011., 19:04
Treba ti odjava osiguranja preko fakulteta, potvrda da si prešla na izvanredni studij, osobna iskaznica i tiskanica 2.
Svatko ima pravo na dopunsko osiguranje (to je dobrovoljno osiguranje), ali ga plaćaš 80 kn mjesečno, jedino ga ne plaćaš ako primanja članova s kojima živiš u kućanstvu ne prelaze 1516,32 kn.

Moraš popuniti ponudu za dopunsko osiguranje i predati u HZZO.

Insecure
26.08.2011., 19:18
Hvala Vam najljepsa na odgovoru, dosta mi je jasnije sad, samo me jos zanima - tu tiskanicu T-2 popunjava fakultet isto? Jer dosad su mi je ispunjavali na fakultetu prilikom prijave zdravstvenog, pa se vodim za logikom da je kod odjave isto?

Ispricavam se ako sam davez. :ne zna:

Zikomid
26.08.2011., 19:25
Tiskanicu 2 za odjavu popunjava i pečatira pečatom fakulteta fakultet, a tiskanicu 2 za prijavu popunjavaš sama.
Možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu ili može fakultet najprije napraviti odjavu, a ti sama prijavu, samo sve mora biti u roku od 30 dana od prijelaza na izvanredni studij, inače gubiš pravo na besplatno zdr.osiguranje.

Cheyenne
26.08.2011., 22:52
(...)
@Cheyenne; ne možeš biti osigurana kao član obitelji, samo kao nositelj svog osiguranja, ali ako se javiš u rokovima predviđenim Zakonom o obveznom zdr.osiguranju.

Ok. Puno hvala na odgovoru.

Zla patka
27.08.2011., 22:53
26.06. sam napunila 26 godina
redovni sam student (barem do 15.10.2011.)
osigurana sam po mami (odnosno bila do 26.06.)
mam odnosno njen poslodavac me nije odjavio
nisam se prijavila u HZZO
na zdravstvenoj pise da vrijedi do 2013. godine

imam li ja uopce zdravsteno trenutno? i sto da radim?
mogu li iskorisiti ono pravo od 90 dana za prijavu pa se prijaviti do 26.9. kao nezaposlena osoba? :ne zna:
hvala :)

Zikomid
27.08.2011., 23:29
Nemaš pravo na zdr.osiguranje kao član obitelji od navršenih 26 godina. Moraš se odjaviti od mame i izgubila si pravo na besplatno zdr.osiguranje. Možeš plaćati osiguranje dok ne diplomiraš.

Rok od 90 dana se odnosi na prijavu nezaposlene osobe po završetku školovanja.

Zla patka
27.08.2011., 23:57
Nemaš pravo na zdr.osiguranje kao član obitelji od navršenih 26 godina. Moraš se odjaviti od mame i izgubila si pravo na besplatno zdr.osiguranje. Možeš plaćati osiguranje dok ne diplomiraš.

ok, hvala

Mordekaiser
30.08.2011., 00:33
Bok,
Imam sljedeću situaciju, naime, primam mirovinu nasljedjenu od mog pokojnog oca, naime pošto trenutno još idem na fakultet mi i dalje primamo obiteljsku mirovinu i imamo zdravstveno dok se ja školujem (kako sam ja to razumio). Medjutim želim (tj imam veoma oštru odluku) da napustim fakultet, medjutim kako sam saznao to povlači mnogo posljedica samim tim što moja majka ne puni 45 godina, kad bih ja napustio dakle ne bi napunila 45 godina za vrijeme mojeg školovanja.
1. da li ona nastavlja primati mirovinu od 50 ili mora čekati 60-u godinu? Ako da postoji li način da se to nekako sredi, u smislu da se nadje neko rješenje?
2. rečeno mi je da cu izgubit zdravstveno ukoliko prekinem školovanje, ako je tako, postoji li neka mogućnost da ga dobijem dok ne nadjem neki posao sa prijavom?
Naime ako išta znači, planiram nastaviti školovanje sljedeće godine naime na drugom fakultetu, ako se iz toga može izvući da se ta mirovina ili to zdravstveno ne izgube, no ja sam tu da pitam, tako da bi svaka pomoć dobrodošla.

Unaprijed zahvalan.

Zla patka
30.08.2011., 10:20
Bok,
Imam sljedeću situaciju, naime, primam mirovinu nasljedjenu od mog pokojnog oca, naime pošto trenutno još idem na fakultet mi i dalje primamo obiteljsku mirovinu i imamo zdravstveno dok se ja školujem (kako sam ja to razumio). Medjutim želim (tj imam veoma oštru odluku) da napustim fakultet, medjutim kako sam saznao to povlači mnogo posljedica samim tim što moja majka ne puni 45 godina, kad bih ja napustio dakle ne bi napunila 45 godina za vrijeme mojeg školovanja.
1. da li ona nastavlja primati mirovinu od 50 ili mora čekati 60-u godinu? Ako da postoji li način da se to nekako sredi, u smislu da se nadje neko rješenje?
2. rečeno mi je da cu izgubit zdravstveno ukoliko prekinem školovanje, ako je tako, postoji li neka mogućnost da ga dobijem dok ne nadjem neki posao sa prijavom?
Naime ako išta znači, planiram nastaviti školovanje sljedeće godine naime na drugom fakultetu, ako se iz toga može izvući da se ta mirovina ili to zdravstveno ne izgube, no ja sam tu da pitam, tako da bi svaka pomoć dobrodošla.

Unaprijed zahvalan.
zakaj si odlucio to sada na kraju akademske godine? :D
je li faks koji zelis studirati srodan ovome koji sad studiras? mozda se mozes prebaciti sada prije pocetka nove akad.godine

ti na mirovinu imas pravo do 26.godine ako se redovno skolujes...ako odustajes od faksa - nema vise mirovine, mislim da ju ne mozes ponovno dobiti ako su ju izgubio (no za to nisam ziher)

tvoja majka nema pravo na ocevu mirovinu osim ako nije u mirovini - dakle ako tvoja majka radi, ne moze dobivati ocevu mirovinu.
takodjer ne moze dobivati mirovinu po 2 osnove pa onda obicno ljudi primaju onu koja je veca.
zdravstveno neces izgubiti samo se moras prijaviti u hzzo u zadanom roku :D (nemoj biti glup kao ja)
ako prekidas skolovanje dobit ces zdravstevno kao nezaposlena osoba dok posao ne nadjes

ono sto ti ja predlazem je da ne prekidas studiranje (jer ces izgubiti mirovinu)
ja bih na tvome mjestu upisala novu godinu kako bih zadrzala studentska prava, iskoristila to vrijeme za rad preko student servisa i spremanje za prijemni za novi faks
u 7.mj lijepo odes na prijemni, upises novi faks, ispises stari i dalje primas obiteljsku mirovinu

lacalut
30.08.2011., 15:13
Pozdrav

može pomoć u vezi zdravstvene iskaznice. Ističe mi sredinom desetog mjeseca ove godine i ne znam imam li prava na produženje i gdje da idem.

Ovako, imam 26g, trenutna iskaznica je izvađena još prije 4 godine na temelju redovnog studija, no studij sam ja završio još prije 3 godine i koristio sam je normalno do sada, no evo sad ističe za mjesec dana. A što onda da radim? Radim, no poslodavac me nije prijavio, dakle nemam zdravstveno osiguranje preko njega. Moram li, ukoliko želim dalje osnovno osiguranje, ići se prijaviti na zavod za zapošljavanje pa da dobivam osiguranje na temelju toga što sam kao nezaposlen ili kako to ide?

Hvala svima na odgovorima.

Zikomid
30.08.2011., 17:39
Bok,

Unaprijed zahvalan.

U slučaju prekida školovanja imaš pravo na besplatno zdravstveno osiguranje po osnovi 00123 (nezaposlena osoba po prekidu školovanja) ukoliko se javiš u HZZO u roku od 30 dana od prekida školovanja. Treba ti tiskanica 2 i potvrda fakulteta na kojoj je naveden datum prekida školovanja. Prije treba odjaviti osiguranje umirovljenika na drugoj tiskanici 2.

BUBI69
01.09.2011., 19:48
Imas li adresu HR ili samo drzavljanstvo? Koliko ja znam za zdravstveno moras imati osnovu- ne znam koja je osnova nekome tko je redovni student u drugoj drzavi. Kakva prava imas u BiH?

Imam i adresu i drzavljanstvo, i dalje sam tu prijavljen, ovdje studiram.

Prava su takva da i ljudi koji su ovdje prijavljeni moraju placat sve, a kamoli netko tko je dosao sa strane.

Za sad su mi odobrili osiguranje do 2013. jer su oni "zajebali" pa su mi produzili osiguranje i to ne mogu ukinut tek tako, tako da cu imat jos godinu i tih nekoliko mjeseci osiguranje :)

_ribitza_
03.09.2011., 21:40
Pitanje.

Izgubila sam zdravstveno osiguranje jer ser nisam prijavila na Hzzo u roku od 30 dana od otkaza na poslu (nije namjerno, radila sam na crno na moru). Ko za vraga, danas me počne boljeti zub (mislim da je upala u pitanju) i sad me frka otići kod zubara jer ne znam koliko će mi naplatiti lječenje. E sad, zanima me dali ja mogu preko roditelja koji je zaposlen dobiti zdravstveno? Imam 26 godina..

Zikomid
03.09.2011., 22:34
Preko roditelja možeš jedino ako si redoviti student do 26 godina života, a u tvom slučaju ostaje ti opcija plaćanja zdr.osiguranja do novog zaposlenja ili stjecanja neke druge osnove osiguranja.

_ribitza_
03.09.2011., 22:53
da, i mislila sam da je tako. faks sam završila. hvala na odg.
veliš plačanje zdravstvenog..dal misliš na mjesečno plačanje ili plačanje kod svakog posjeta liječniku/stomatologu?
dopunsko ili što? koliko će mi sad moj zubar naplatit za popravak zuba?

Zikomid
03.09.2011., 23:10
Mjesečno osnovno oko 400 kn i dopunsko (dobrovoljno) 80 kn - ako ne prelazite limit. Ti sad nisi na spisku svog zubara, jer nisi zdravstveno osigurana, a da li će socijalni zubar uzeti tebe kao pacijenta to je sad pitanje.

Inače, mogla si se i na moru prijaviti na HZZO, prijava nije uvjetovana mjestom prebivališta ili boravišta. Ili je netko za tebe mogao napraviti prijavu.

_ribitza_
04.09.2011., 12:30
Hvala Zikomid!
meni su rekli da se moram prijaviti u mjestu prebivališta..
No to je sad i nebitno jer je situacija nepovratna.
ako sutra odem uplatiti to osnovno, mogu li odmah sutra kod zubara?

btw, neki su mi savjetovali da nađem nekoga tko će me prijaviti na jedan dan kako bi mi opet počeo teći taj rok od 30 dana da se prijavim na hzzo. Imam par prijatelja koji imaju vlastite firme stoga bih to mogla napraviti samo me zanima dali je to po zakonu i kako to uopće ide?

Zikomid
04.09.2011., 14:30
Moraš platiti i razliku od dana otkad si neosigurana + taj iznos koji sam ti napisala. Čim ti u HZZO naprave tiskanicu prijave, imaš zdravstveno i ponovno si na spisku zubara.

Ovo o fiktivnoj prijavi ne bih komentirala.

_ribitza_
05.09.2011., 08:03
Moraš platiti i razliku od dana otkad si neosigurana

zašto moram platiti razliku ako nisam koristila apsolutno ništa vezano za zdravstveno u ta dva mjeseca otkad sam neosigurana? i recimo da ne platim sama to, nego čekam da se zaposlim, dal to znaći da će moj budući poslodavac morat platiti tu razliku?

Zikomid
05.09.2011., 16:36
Zato što je plaćanje propisano Zakonom o obveznom zdr.osiguranju (NN 150/08). Vidi članak 11.:

http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf

Inače se naš sustav osiguranja bazira na solidarnosti, pa to što ti plaćaš, ne plaćaš osobno za sebe, odnosno ne postoji nekakav osobni račun uplata zdr.osiguranja. Tvoj budući stvarni ili fiktivni poslodavac nema veze s tim što se ti nisi zdravstveno osigurala, već je to samo i jedino tvoja obveza, jer je zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj OBVEZNO, a to znači da ti ne smiješ biti neosigurana, a kamoli birati osnovu osiguranja.

srndač
05.09.2011., 20:13
Pozdrav,
imam pitanje, a ako nije za ovaj podforum molim da me se premjesti na odgovarajući.
Dakle, baka mi je stara i postaje nemočna. Mi bi je doveli kod nas u Zagreb što i ne bi bio problem da ona nije stanovnik i državljanim Srbije.
Moje pitanje je slijedeće, obzirom na njezino zdravstveno stanje, je li moguće da se ona preseli kod nas i da ima zdravstveno osiguranje?
Ponavljam, zbog njezinih godina i zdravstvenog stanja, kakva je mogućnost da baka preseljenjem ima pravo i na zdrvstvenu zaštitu?

Zikomid
05.09.2011., 20:38
Sa Srbijom imamo Ugovor o socijalnom osiguranju, tako da baka ukoliko ima zdr.osiguranje u Srbiji može to osiguranje prebaciti u Hrvatsku. Neka se javi u njihov zavod za osiguranje, tamo će dobiti odgovarajuće tiskanice kojima će joj se napraviti osiguranje u Hrvatskoj.

srndač
06.09.2011., 06:18
Sa Srbijom imamo Ugovor o socijalnom osiguranju, tako da baka ukoliko ima zdr.osiguranje u Srbiji može to osiguranje prebaciti u Hrvatsku. Neka se javi u njihov zavod za osiguranje, tamo će dobiti odgovarajuće tiskanice kojima će joj se napraviti osiguranje u Hrvatskoj.

Hvala,
nadam se da ćemo tako taj problem rješiti jer u suprotnom se sve zakomplicira.
Tamo je sama a nemam nikakve druge rodbine tamo.
Pozdrav.

Alucard Nosferato
07.09.2011., 14:25
Ja sam upisao fakultet u zagrebu 14.7.2011.. Do tada sam bio nezaposlena osoba i pod time sam imao obvezno zdravstveno. Što sada trebam točno napraviti da dobim zdravstveno (obvezno i dopunsko) od fakulteta? Koji sve dokumenti, tiskanice i kopije trebam?

Zikomid
07.09.2011., 16:33
Ako imaš zdravstveno osiguranje nezaposlene osobe, bez obzira što si se upisao na fakultet ne moraš mijenjati zdravstveno osiguranje.

Alucard Nosferato
07.09.2011., 18:46
Aha. Znači mijenjam samo kad napunim 26 godina (u tom slučaju onda preko faksa uzimam) ili započnem neki radni odnos?

Zikomid
07.09.2011., 19:13
Osiguranje nezaposlene osobe ne ovisi o tvom statusu studenta (redoviti ili vanredni) i nema veze s dobnom granicom od 26 godina života. Znači, ovako možeš biti osiguran dok ne diplomiraš i ne nađeš posao.

Alucard Nosferato
07.09.2011., 19:50
Ok. Super! Hvala ti na informacijama :top:

Zla patka
12.09.2011., 22:59
26.06. sam napunila 26 godina
redovni sam student (barem do 15.10.2011.)
osigurana sam po mami (odnosno bila do 26.06.)
mam odnosno njen poslodavac me nije odjavio
nisam se prijavila u HZZO
na zdravstvenoj pise da vrijedi do 2013. godine

imam li ja uopce zdravsteno trenutno? i sto da radim?
mogu li iskorisiti ono pravo od 90 dana za prijavu pa se prijaviti do 26.9. kao nezaposlena osoba? :ne zna:
hvala :)

evo mene sa zdravstvenim
besplatnim, preko faksa.

dakle ovo pravilo od 30 dana ne vrijedi ili se zanemaruje :ne zna:
isla sam se raspitati na hzzo koliko ce me kostati zdravstveno itd. i rekli mi da nema veze sto je proslo 30 dana.
donijelasam maminu odjavu i prijavu od faksa i to je to

takodjer su mi rekli na faksu da nakon isteka prava na besplatno zdravstveno imam doticno jos 6 mjeseci od tog datuma :ne zna:

Zikomid
13.09.2011., 08:42
Jedino ako ima još nešto što nisi napomenula?
Ako je osnova osiguranja 304, faks plaća osiguranje za tebe.

night angel
15.09.2011., 10:50
Molim brzi odgovor, očajna sam!
Zovem HZZO ali stalno me prebacuju s agenta na agenta gdje stalno ponavljam jedno te isto pitanje pa opet na čekanje i prebacivanje nekom drugom. :503:
Kažu likovi da je pauza i neka zovem iza pola 12, a pola 12 je prošlo. :confused: Hrvatska... :kava:

Dakle, ispisala sam se u sedmom mjesecu s jednog fakulteta i upisala drugi. Sve je redovno. Znam da imam pravo na zdravstveno osiguranje, no zanima me da li moram nositi nekakve potvrde nekamo? Ako da, kakve potvrde i kamo?

Drugo pitanje, u petom mjesecu sam produžila dopunsko zdravstveno na temelju potvrde s fakulteta s kojeg sam se ispisala dva mjeseca kasnije. Navodno dopunsko traje godinu dana no da li se nešto mijenja ako se ja iz tog fakulteta ispišem? Sada sam na drugom fakultetu kao redovan student. Ista pitanja, da li trebam nositi nekakve potvrde, kamo, itd?

Treće pitanje. Također sam dosad bila osigurana i preko mame (ili njene firme, ne znam točno, ovaj dio mi je najmanje jasan). Da li trebam uključiti mamu ili neke potvrde iz njene firme u slučaju da moram napraviti nešto iz zadnja dva odlomka ili sve to mogu rješiti potvrdom da sam redovni student?
Jer... Nakon što sam ja sebi produžila dopunsko, par dana nakon toga gospođa koja je zadužena za te administrativne poslove u firmi je presrela mamu na hodniku na poslu i rekla da ja nemam dopunsko. :confused: Da li je to rekla zato jer mama nije predala sve one papire kao i svake godine dotad jer sam ja sama to rješila ili se stvarno sve to može rješiti samo u kombinaciji redovan student/učenik + osiguranje preko roditelja?

sara4
16.09.2011., 09:18
Pitanje: ako se suprug nije prijavio na HZZO u roku od mjesec dana nakon što je ostao bez posla, da li sad može biti zdravstveno osiguran preko mene?

Zikomid
19.09.2011., 11:20
Molim brzi odgovor, očajna sam!

1. Ako je status redovnog studenta kontinuiran, a imaš manje od 26 godina, ne trebaš nositi nikakve potvrde.
2. Dopunsko nije vezano uz određeni fakultet, bitan je status osigurane osobe, tj. ne mijenja ti se ništa dok god si redovan student. Ne traje godinu dana, nego do promjene statusa.
3. Osigurana si kao član obitelji preko mame koja je u radnom odnosu. Imaš li iskaznicu ili policu dopunskog? Je li gđa iz mamine firme prekidala tvoje dopunsko u HZZO?

Pitanje: ako se suprug nije prijavio na HZZO u roku od mjesec dana nakon što je ostao bez posla, da li sad može biti zdravstveno osiguran preko mene?

Može, treba tiskanica 3 (pečatirana u firmi ako ste zaposleni), njegova radna knjižica i osobna iskaznica (vaše adrese moraju biti iste).

Zikomid
20.09.2011., 08:32
@sara4 - i vjenčani list.

sara4
20.09.2011., 08:43
Hvala, Zikomid, riješeno!
Ako nekome bude bilo potrebno, priložila sam:
1) Tiskanica 3 ovjerena u firmi u kojoj radim
2) Kopija vjenčanog lista (iako na netu piše da ne smije biti starija od 6 mjeseci, meni je prošla i starija)
3) Kopija osobne
4) Radna knjižica

huu-tuu-aa
20.09.2011., 16:09
pozdrav :)

dakle, išla sam kod doktora zbog upale oka i bla bla, dobijem 4 recepta za lijek. nemam dopunsko osiguranje, no imam zdravstveno.
platim pregled 10 kn, i za lijekove cca 70kn s tim da mi je teta u ljekarni rekla da mi nešto ne štima s osigurnjem da nek idem na socijalno provjeriti.

i ok, imam ispite (redovan student od 2008.-e god.) i mislim budem poslije rokova.

dns me zove medic.sestra i kaže da nemam zdravstveno osiguranje od 5.07.2009.!!! (fax sam redovno upisala 2008., na zdravstvenoj kartici mi piše da vrijedi od 2008-2012.) i da trebm doći platiti pregled i ljekove!
jel sam ja trebala to zdravstveno svake godine produživati ili što? (zadnji put sam kod doktora bila u 5.mj.2009.pa nikako nisam mogla prije saznati da nisam osigurna)

hvala

Zikomid
20.09.2011., 19:57
Jesi promijenila iskaznicu kad si postala punoljetna?
Da li si mijenjala status studenta iz redovnog u vanredni?
Što ti piše na iskaznici - koja osnova osiguranja, npr. A 00208 ili ?

night angel
21.09.2011., 22:21
1. Ako je status redovnog studenta kontinuiran, a imaš manje od 26 godina, ne trebaš nositi nikakve potvrde.
2. Dopunsko nije vezano uz određeni fakultet, bitan je status osigurane osobe, tj. ne mijenja ti se ništa dok god si redovan student. Ne traje godinu dana, nego do promjene statusa.
3. Osigurana si kao član obitelji preko mame koja je u radnom odnosu. Imaš li iskaznicu ili policu dopunskog? Je li gđa iz mamine firme prekidala tvoje dopunsko u HZZO?

1. Što znači kontinuirano? Ako misliš da li sam imala 'praznu' godinu, nisam.
2. No promjenila sam fakultet, što znači da dok nisam nigdje bila upisana, također nisam bila ni redovni student tih par dana.
3. Misliš na onu narančastu iskaznicu? Imam ju. Mislim da nitko nije prekidao ništa.

Uglavnom, sve je sređeno sada. Mami sam poslala potvrde s faksa, u slučaju da trebaju, no rečeno joj je da je sve u redu. Da je sve i bilo u redu. Samo što je njena firma trebala te potvrde, kao i svake godine. Eto, sada ih imaju, ja imam zdravstveno (i dopunsko) i svi su sretni. :D

Hvala ti na odgovoru. :)

luxina
26.09.2011., 20:24

imam jedno pitanje, radi se o mom tati, on je s 01.01.2011. u invalidskoj mirovini u austriji. njihovo mirovinsko je to poslalo u nase i tu su mu ( na austrijsku mirovinu) dodali jos tih nekoliko godina koliko je odradio u hrvatskoj.
u austriji (gdje ima stalni boravak) ima zdravstveno osiguranje, a sada ne razumijemo na koji nacin da dobije zdravstveno osiguranje u hrvatskoj (u kojoj ima prebivaliste)?
znaci pitanje je moze li on imati osnovno zdravstveno osiguranje i u hrvatskoj, jer prema međunarodnom ugovoru između hrvatske i austrije, austrijsko osiguranje pokriva samo hitne slucajeve, sto bas i nije neko rjesenje posto je covjek vecinu vremena u hrvatskoj?
ili, ako vec nema pravo na osnovno zdravstveno osiguranje (iako mu je priznata invalidska mirovina u hrvatskoj) da li ga moze sam uplacivati ?

unaprijed, puno hvala :)

Zikomid
27.09.2011., 15:12

imam jedno pitanje, radi se o mom tati, on je s 01.01.2011. u invalidskoj mirovini u austriji. njihovo mirovinsko je to poslalo u nase i tu su mu ( na austrijsku mirovinu) dodali jos tih nekoliko godina koliko je odradio u hrvatskoj.
u austriji (gdje ima stalni boravak) ima zdravstveno osiguranje, a sada ne razumijemo na koji nacin da dobije zdravstveno osiguranje u hrvatskoj (u kojoj ima prebivaliste)?
znaci pitanje je moze li on imati osnovno zdravstveno osiguranje i u hrvatskoj, jer prema međunarodnom ugovoru između hrvatske i austrije, austrijsko osiguranje pokriva samo hitne slucajeve, sto bas i nije neko rjesenje posto je covjek vecinu vremena u hrvatskoj?
ili, ako vec nema pravo na osnovno zdravstveno osiguranje (iako mu je priznata invalidska mirovina u hrvatskoj) da li ga moze sam uplacivati ?

unaprijed, puno hvala :)

Tata može imati dvije opcije:

1. imati zdr.osiguranje u Austriji i ovdje putem njihove Krankenkasse ostvarivati pravo na hitnoću (pretpostavljam da ima EU karticu zdr.osig.), plaćati zdr.račune i potraživati povrat novca u Austriji

ili

2. imati zdr.osiguranje u RH (imamo konvenciju tj. Ugovor o socijalnom osiguranju s Austrijom) odnosno imati umirovljeničku zdr.iskaznicu, dopunsko osiguranje i sva ostala prava iz zdr.osiguranja stanovnika RH, ali treba odjaviti zdr.osiguranje u Austriji. Zdr.osig. ne treba plaćati jer ima pravo na besplatno osnovno osig. Dopunsko bi plaćao ovisno o primanjima i broju članova u kućanstvu.

U svakom slučaju treba procijeniti što mu se više isplati, odnosno kakvog je zdravstvenog stanja i na temelju toga donijeti odluku.

rupa u zakonu
27.09.2011., 15:27
A zasto bi u slucaju 2 morao odjavljivati austrijsko? Jednostavno se prijavi na HZZO kao umirovljenik i zatrazi zdravstveno. Za austrijsko ga nitko nece pitati.

Zikomid
27.09.2011., 16:22
Zato što postoje međunarodni ugovori koji propisuju ostvarivanje zdr.osiguranja. Kad u HZZO donese rješenje o mirovini na njemu će se vidjeti iznos i staž ostvaren u inozemstvu i RH, a svaka osoba koja je radila u inozemstvu bila je i zdravstveno osigurana. Ne mora čak niti reći da je radio u inozemstvu, sve se vidi na dokumentaciji.

No u svakom slučaju osoba ima pravo odlučiti se za varijantu koja joj više odgovara.

luxina
27.09.2011., 16:25
[QUOTE=Zikomid;35970034]Tata može imati dvije opcije:

1. imati zdr.osiguranje u Austriji i ovdje putem njihove Krankenkasse ostvarivati pravo na hitnoću (pretpostavljam da ima EU karticu zdr.osig.), plaćati zdr.račune i potraživati povrat novca u Austriji

ili

2. imati zdr.osiguranje u RH (imamo konvenciju tj. Ugovor o socijalnom osiguranju s Austrijom) odnosno imati umirovljeničku zdr.iskaznicu, dopunsko osiguranje i sva ostala prava iz zdr.osiguranja stanovnika RH, ali treba odjaviti zdr.osiguranje u Austriji. Zdr.osig. ne treba plaćati jer ima pravo na besplatno osnovno osig. Dopunsko bi plaćao ovisno o primanjima i broju članova u kućanstvu.

U svakom slučaju treba procijeniti što mu se više isplati, odnosno kakvog je zdravstvenog stanja i na temelju toga donijeti odluku.[/QUOTE

ok, ne moze imati oba osiguranja, ali da li moze zadrzati austrijsko, a sam uplacivati ovdje hrvatsko osnovno zdravstveno osiguranje. problem je u tome sto on i dalje zivi pola godine u hrvatskoj, a pola godine u austriji, a zdravstveno stanje mu nije najbolje, zato bi mu takva opcija i bila najbolja.
znam da je takva opcija bila moguca dok je bio u stalnom radnom odnosu (u austriji), pa ne razumijem zasto sada ne bi mogao sam placati to osiguranje? mislim da se tada radilo o nekakvih 400kn mjesecno, s tim da je bilo potrebno uplatiti godinu dana u natrag prvo.
molim vas ako mi mozete jos to odgovoriti, jer ako je to moguce, nama bi ta opcija da sami placamo iznos bila bolja od ove da ima samo jedno osiguranje.

hvala jos jednom,
pozdrav

Zikomid
27.09.2011., 16:27
Ta opcija nije u skladu sa Zakonom o obveznom zdr.osiguranju.

rupa u zakonu
27.09.2011., 16:41
Ta opcija nije u skladu sa Zakonom o obveznom zdr.osiguranju.

Kako nije? Sam naziv zakona ti kaze - zdravstveno osiguranje u HR je obvezno za sve koji imaju prebivaliste u HR. Isto tako, ako ima boraviste u AT, ima pravo tamo (mozda i obvezu) biti zdravstveno osiguran. Ne postoji zakon koji bi hrvatskom drzavljaninu koji privremeno boravi u inozemstvu nalagao obvezu odjave prebivalista u HR (a samim prebivalistem u HR osoba je obvezna biti prijavljena na HZZO - ovisno o osnovi prijave, uz placanje (indirektno) ili besplatno), a ukoliko ista osoba ima pravo (vrlo cesto i obvezu) na zdravstveno osiguranje u inozemstvu, ne moze mu nitko u HR to pravo osporavati.

Zikomid
27.09.2011., 16:48
Konkretna osoba ima pravo na zdr.osiguranje u obje države, ali je problem u tome što želi imati pravo na zdravstvenu zaštitu u punom opsegu u obje države. Opet ponavljam, ima pravo na odabir, a ima pravo i odabrati što će reći na šalteru HZZO-a.

Zakone o prebivalištu i boravištu ne mogu komentirati jer ih ne poznajem. Inače pravo na zdr.osiguranje se može osporavati i nakon što osoba dobije zdr.iskaznicu.

Zikomid
27.09.2011., 16:58
http://www.mvpei.hr/hmiu/tekst.asp?q=05oi-oi05

Nositelj zdr.osiguranja u Austriji daje osiguraniku tiskanicu kojom on ostvaruje pravo na zdr.zaštitu u RH. No u ovom slučaju osoba ima i hrvatsku mirovinu, pa ne mora biti osigurana po inozemnom nositelju.

rupa u zakonu
27.09.2011., 17:01
Ima pravo na odabir, a jedna od mogucnosti odabira je - obje opcije, naravno u cjelini. Prijava na HZZO je obvezna za osobe s prebivalistem u HR, i isto tako svima jamci isti stupanj zdravstvene zastite (u cjelini). Slican sistem je i u drugim drzavama (doduse, nije svuda za sve obvezno) i zbog cega bi necije neupitno pravo (ponekad i obveze) u jednoj drzavi utjecala na neupitna prava (obveze) iste osobe u drugim drzavama (pod uvjetom da u obje boravi legalno)?

Zikomid
27.09.2011., 17:08
Slažem se s većinom što navodiš, no zakonodavac je to drugačije regulirao. Inače naš sustav zdravstva nije sličan većini europskih država.

luxina
27.09.2011., 18:39
ni ja ne razumijem zasto nije moguce imat i jedno i drugo. najveci problem je to, sto austrijsko osiguranje, vrijedi u hrvatskoj, ali iskljucivo za hitne slucajeve i s njim nije moguce otici na bilo kakav rutinski pregled niti imati odabranog svog lijecnika opce prakse u hrvatskoj, te sukladno tome dobiti bilo kakvu uputnicu ili recept. to znaci da bi on samo zbog recepata trebao ici svaka dva mjeseca u austriju, prema tome mogu jedino zakljuciti da austrijsko osiguranje u hrvatskoj vrijedi isto toliko koliko i nekakva putna osiguranja, pa na kraju sve lijekove u hrvatskoj kupujemo privatnim na temelju povijesti bolesti iz austrije....

ali i dalje ne razumije zasto je problem ako netko ima mogucnosti i zelje sam placati to osiguranje?? a fascinantno je da sam ja to isto osiguranje placala pune cetiri godine jer nisam imala po kome biti osigurana u hrvatskoj (posto otac nije radio ovdje), a tek nakon cetiri godine su mi u hzzo-u rekli da ja, kao redovita, maloljetna ucenica i osoba sa boravkom i prebivalistem u istoj, imam besplatno osiguranje do kraja redovitog skolovanja. naravno, povrat uplacenih novaca vidjela nisam nikada...

Zikomid
27.09.2011., 18:51
Dobro zaključuješ. Inače si mogla biti osigurana preko tate svo vrijeme dok je radio vani, u biti sve dok se redovno školuješ. I ne samo ti, već svi članovi obitelji, tipa nezaposlena supruga, majka bez mirovine i sl.

A zašto je u zakonu određena takva mogućnost osiguranja, treba pitati zakonodavca.

luxina
27.09.2011., 19:01
da, samo sto je zalosno da nam to nitko nije rekao, vec da smo cetiri godine placali nesto na sto imam puno pravo...
al dobro, tako je to na zalost kod nas...
u svakom slucaju hvala vam na iscrpnim odgovorima :)

Zikomid
27.09.2011., 19:13
Je, najgore je kad osoba nema informaciju u pravom trenutku. Nažalost, nemaš pravo na povrat uplaćenog novca za zdr.osiguranje jer ti austrijski osiguravatelj ne može izdati potvrdu retrogradno.

luxina
27.09.2011., 19:21
mislim da to uopce nema veze sa austrijom. ja sam sama svaki mjesec uplacivala cca 400 kn za svoje zdravstveno osiguranje, samo zato sto mi gospodja na salteru nije rekla informaciju da ja sa 12-13 godina imam besplatno zdravstveno osiguranje kao maloljetna osoba koja se redovito skoluje u hrvatskoj. kasnije sam imala to pravo tokom cijele srednje skole, pa i fakulteta. nismo mi uopce upleli austriju u to, nego jednostavno nismo dobili pravu informaciju, pa smo placali jer sam ja po ocu imala osiguranje, ali austrijsko i vrijedilo je otprilike koliko i ovo mome ocu sada,a mame nemam , pa nisam imala drugaciju mogucnost. o povratu novaca smo pitali, pa je iz toga ispala tolika zavrzlama, da smo odustali od "naganjanja drzave " koje tko zna koliko bi potrajalo....

Zikomid
27.09.2011., 19:29
Naravno da ima veze s Austrijom. Otac ti je napravio osiguranje u Austriji jer vjerojatno imaš tamo i prijavljen boravak. Znači austrijsko osiguranje nije bilo u saznanju da si ti u Hrvatskoj. S 12-13 godina sigurno nisi uplaćivala zdr.osiguranje. Mogla si uplaćivati tek s navršenih 18.
No, izgleda da ovo pitanje vodi sasvim nečemu drugome, odnosno kako koristiti sva prava u obje države.

luxina
27.09.2011., 21:11
nikada nisam imala prijavljen boravak u austriji. nemam ga niti danas, zato i tvrdim da to nema veze sa austrijom niti njihovim osiguranjem. u austriji sam imala osiguranje kada sam bila kod tate na praznicima samo zato sto je njima firma uplacivala jos i neko skupo privatno osiguranje koje je pokrivalo i troskove familije njihovih korisnika. i da, na zalost, placala sam zdravstveno kao maloljetna pune 4 godine... ali kao sto i samo kazete...bilo i proslo, to su neke druge teme, danas nebitne....
pozdrav

...sara...
28.09.2011., 09:56
Pozdrav,

imam pitanje, vjerojatno je o tome vec bilo govora ali ima previse stranica da trazim..
naime, ja zakljucno s 9.mj ove godine gubim studentska prava, a nisam jos diplomirala, a dosad sam bila osigurana preko mame. s obzirom da mi isticu prava, ona ce me odjavit, i morala bi se ic prijavit na hzzo kao nezaposlena na tih par mjeseci jos dok ne diplomiram.
pa ako mi netko moze pomoc, sto mi sve treba? i dal se moram i prijavit na burzu ili to ne moram?

Zikomid
28.09.2011., 10:34
Tiskanica 2, potvrda fakulteta s kojim datumom prestaješ biti redovni student/odnosno prestaju studentska prava i osobna iskaznica. Rok je 30 dana od datuma navedenog na potvrdi fakulteta. Ne moraš na burzu.

ivonich91
28.09.2011., 20:25
Ovak... Imam pitanje... Država mi je plaćala i dopunsko i zdravstveno jer sam nezaposlena osoba i zbog prihoda u kući itd... I tad sam bila na birou no međutim zbog 2 mj. nejavljanja na birou, izbrisali su me za zavoda za zapošljavanja,. I sad je moje pitanje jesam li odjavljena i sa hzzo-a i moram se ić ponovno prijavit ili nemoram ići...?

P.S. trebala bih ić doktoru a ne znam jel mogu bez plaćanja (ako sam odjavljena sa hzzo-a) :P

Zikomid
28.09.2011., 22:14
Biro nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem.

The_Rock
30.09.2011., 17:16
Bok ljudi,

istekla mi je zdr. iskaznica vec prije pola godine. Cudim se kako nitko nije primjetio, jer sam vec nekoliko puta bio kod doktora od tad :D
Koja je sad procedura da ju obnovim/produzim (ili sta vec). Neki mi kazu da moram u firmi trazit novu, neki da idem u HZZO.

Hvala unaprijed :)

Zikomid
30.09.2011., 20:05
Doktoru više uopće nije bitno što piše na zdr.iskaznici jer putem brojeva na istoj ulazi u podatke HZZO-a, znači bitno je da si osiguran, kako kažeš imaš osiguranje preko radnog odnosa.

Možeš se javiti i u firmu i u HZZO, ovisi da li tvoji imaju običaj podizati iskaznice ili čekaju da im HZZO pošalje novoizrađene iskaznice.

The_Rock
30.09.2011., 21:16
Ok, hvala puno :)

dana69
05.10.2011., 14:55
Pitanjce, osigurana sam kao nezaposlena osoba, i na prijavi za zdravstveno mi ne pise do kad vrijedi, zdravstvenu jos uvijek imam staru jer nove nisu dosle(pitanje kad ce) i sad me zanima dali se trebam opet javljat na zdravstveno s obzirom da sam se prijavila kao nezaposlena prije godinu dana ili samo ako mi se status promijeni onda mijenjam. hvala

Zikomid
05.10.2011., 16:47
Na prijavi ne može ni pisati do kad vrijedi, jer vrijedi do promjene statusa osigurane osobe. Znači na HZZO se javljaš u roku od 8 dana od promjene statusa osiguranja.

dana69
05.10.2011., 17:16
Na prijavi ne može ni pisati do kad vrijedi, jer vrijedi do promjene statusa osigurane osobe. Znači na HZZO se javljaš u roku od 8 dana od promjene statusa osiguranja.

e vidis za studente koji smo bili osigurani preko faksa na prijavi je pisalo od kad do kad vrijedi, ili jednu godinu i onda opet postupak sljedece godine, zato sam pitala jer kolegice sa faksa su me zbunile da ovo za nezaposlene vrijedi samo godinu dana isto kao ovo preko faksa...hvala na objasnjenju

Zikomid
05.10.2011., 17:22
Što se tiče osiguranja preko faksa, prijava je bila ograničena iz razloga što u tom slučaju osiguranje za studenta plaća faks.

Za različite osnove osiguranja vrijede i različita pravila.

malla_crnaaa
05.10.2011., 20:38
bok svima,

imam par problema koji me muče sa zdravstvenim osiguranjem pa ako itko može pomoć.. dakle, osigurana sam po osnovi D208 (tj roditelja koji je u mirovini) i prošle godine sam u 9 mj. prestala sa statusom redovitog studenta u Zagrebu i nastavila ga u Sarajevu. Adresa prebivališta i boravka mi je ostala ista kao za vrijeme studiranja u Zagrebu. Donijela sam novu potvrdu na Hzzo tj potvrdu o redovitom studiranju u Sarajevu i rečeno mi je da mi status osiguranja vrijedi do 7 mj ove godine. Ove godine u 7 mj sam isla u zavod kako bi se odjavila misleći kako su mi istekla prava i rekli su mi da mi vrijedi tj da sam osigurana dok god imam status redovitog studenta tj studentska prava, bez obzira na datum koji piše na knjižici. Kako sam u situaciji da moram izaći samo na ispite, sam se prijavila na burzu i tražim posao, sad bi se trebala odjaviti od tate tj uzeti osiguranje kao nezaposlena osoba, tj zaposlena ukoliko uskoro posao dobijem, ali na burzi me ne žele/mogu odjaviti bez potvrde o prestanku studiranja, što nemam jer još studiram, ali ne priznaju mi više potvrdu iz Sarajeva jer kao nisam student u RH. A ako im donesem potvrdu o prestanku studiranja u Zagrebu, ona je izdana u 9 mj prošle godine što ispada da kasnim punoo. Svaki put me na šalteru dočeka druga osoba sa drugačijim pravilima :( Da li zna netko postoji još neki način kako se mogu odjaviti, da li je moguće da me tata odjavi od sebe u mirovinskom pa da im onda tu potvrdu donesem ili kako? Kakva me procedura sada čeka sa nastalom situacijom ?
Zahvaljujem na pomoći :)

Zikomid
06.10.2011., 18:00
Trebala si se odjaviti još prošle godine, odnosno kad si prešla na studij u inozemstvu. Biro nema veze sa zdravstvenim osiguranjem.

malla_crnaaa
07.10.2011., 12:02
pa nosila sam im potvrdu i nitko mi tada nije napomenuo da se trebam odjaviti tada ili nešto.. kakva ce procedura sada bit kad im donesem tu potvrdu sa fakulteta iz Zg od lani,, jel ostajem bez osiguranja ili ima neki način da se to rjesi?
hvala vam :)

Zikomid
07.10.2011., 16:26
Po pravilu te treba odjaviti s datumom prestanka redovitog studija u RH, odnosno prijelazom na studij u inozemstvu. Osoba ne može biti osigurana kao član obitelji ako se redovito školuje u inozemstvu.

Osiguranje možeš steći plaćanjem ili zaposlenjem.

APerfectCircle
08.10.2011., 13:37
Molim vas pomozite mi...prije 2 godine sam se prebacila izvanredno na fakultet bez znanja roditelja. I to mi se obilo o glavu jer nisam bila dovoljno informirana koja sve praba gubim. Znala sad da vise necu moci jesti u menzi na iksicu, da vise necu imati popust na busne karte...ali nije mi palo na pamet da gubim zdravstveno tj. da moram odnjeti nekakve papire na socijalno. Na upit u referadi, da li moram nesto posebno napraviti, rekli su mi - NISTA. I tako, slucajno, sam razgovarala s nekim i shvatila sam koji sam propust napravila....ono sto vas zelim pitati je koliko bi mojoj mami mogli novaca oduzeti zbog toga sto sam ja ostetila drzavu i da li ja ikako mogu podmiriti racun tako da ona to ne sazna? :cry: mozete me slobodno popljuvati da sam ovakva ili onakva, ali vas molim da mi barem odgovorite ako znate ista o ovome. Strah me ići na socijalno. I ako treba ova informacija, imam 22 godine.

Zikomid
08.10.2011., 14:06
Moraš se hitno odjaviti s maminog zdr.osiguranja. Ako mama radi tiskanicu 3 treba pečatirati njena kadrovska služba, ako je u mirovini ili je nezaposlena, treba ti tiskanica 3. Zdr.iskaznicu moraš vratiti.
Jesi koristila zdr.usluge, tj. bila kod liječnika, dizala lijekove na recept i sl.?

APerfectCircle
08.10.2011., 14:19
Moraš se hitno odjaviti s maminog zdr.osiguranja. Ako mama radi tiskanicu 3 treba pečatirati njena kadrovska služba, ako je u mirovini ili je nezaposlena, treba ti tiskanica 3. Zdr.iskaznicu moraš vratiti.
Jesi koristila zdr.usluge, tj. bila kod liječnika, dizala lijekove na recept i sl.?

Mama je zaposlena.
Nisam koristila nikakve zdravstvene usluge niti dizala lijekove na recept. Jedino sam bila kod zubara, ali on je privatnik. Ovog mjeseca me mama vodi kod dermatologa :(
Znači tiskanica 3 koju mora pečatirati kadrovska služba i vratiti zdravstvenu iskaznicu...a, koliko će joj oduzeti s računa? :( Ja cu joj to vratiti, ali bi htjela znati da se pripremim.

Zikomid
08.10.2011., 14:31
Neće njoj ništa oduzeti s računa. Poslodavac je u prekršaju.
Trebaš joj dati potvrdu s faksa na kojoj piše od kojeg datuma (ili index ako je u njemu naveden datum) si izvanredni student, jer s tim datumom prestaje tvoj status osiguranja kao člana obitelji.

Čim budeš odjavljena sa zdr.osiguranja, pregledat će se da li si koristila zdr.usluge, tako da preporučam da ne dižeš uputnicu za dermatologa s obzirom da na nju nemaš pravo.

Inače, trebala si se javiti u HZZO u roku od 30 dana od prebacivanja na izvanredni studij i tad bi imala pravo na besplatno zdr.osiguranje do zaposlenja. Ovako gubiš pravo na besplatno osiguranje, možeš se osigurati uz plaćanje.

APerfectCircle
08.10.2011., 14:37
Neće njoj ništa oduzeti s računa. Poslodavac je u prekršaju.
Trebaš joj dati potvrdu s faksa na kojoj piše od kojeg datuma (ili index ako je u njemu naveden datum) si izvanredni student, jer s tim datumom prestaje tvoj status osiguranja kao člana obitelji.

Čim budeš odjavljena sa zdr.osiguranja, pregledat će se da li si koristila zdr.usluge, tako da preporučam da ne dižeš uputnicu za dermatologa s obzirom da na nju nemaš pravo.

Inače, trebala si se javiti u HZZO u roku od 30 dana od prebacivanja na izvanredni studij i tad bi imala pravo na besplatno zdr.osiguranje do zaposlenja. Ovako gubiš pravo na besplatno osiguranje, možeš se osigurati uz plaćanje.

Grozno, kako sam sam zeznula stvar....
Puno hvala na odgovoru.

lovački
09.10.2011., 23:28
ja sam isto tako napravio propust prelaskom na izvanredno, i izgubio pravo na zdravstveno, zakasnio ona 3 mjeseca koja koja su bila kao dopuštena za odjavu i neku novu prijavu, ne znam ni šta je tu trebalo napraviti, i sad sam radio cca 3 mjeseca preko ljeta i poslodavac mi je rekao kako bih na konto toga mogao imati zdravstveno, kao da se moram prijavljivati svaki mjesec na zavod, tako nekako. sad me zanima kako to ide? hvala!

Zikomid
10.10.2011., 15:52
U roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa javi se u HZZO s tiskanicom 2 i osobnom iskaznicom i imaš pravo na besplatno zdr.osiguranje do slijedećeg zaposlenja.

APerfectCircle
10.10.2011., 17:05
Lovački je napravio istu grešku kao i ja. Mogu li se i ja zaposliti pa raditi par mjeseci i onda opet ostvariti svoje pravo na besplatno zdravstveno osiguranje do 26.godine? Ili sam totalno izgubila pravo na besplatno osiguranje kao što ste mi rekli?

Lapulapu
11.10.2011., 20:17
Koliko puta godišnje imam pravo na fizikalnu terapiju? Ima to negdje propisano? Konkretno, zbog kralježnice. Dakle, fizijatar mi je napisala "periodički". Što to znači? Ovisi o mojoj doktorici opće prakse i njenoj milosti ili o stanju ili, ili? Jer negdje sam pročitala da 1x godišnje. Ne sjećam se gdje. Jer nema mi logike - to je dakle kronično stanje - da "periodički" znači svakih par godina. Ionako je uvijek po 10 dana.

Evo i mene to zanima. Gdje je i kako regulirano pravo na fizikalnu terapiju? Liječnik opće prakse i fizijatri u nekoliko ustanova uvjeravaju me da imam pravo dva puta godišnje. Isto mi govore i osobe koje imaju i puno teže dijagnoze od mojih, a navodno imamo pravo na fizikalnu terapiju prema potrebi.

deprived_soul
13.10.2011., 21:05
hello :D

imam pitanje za kolegicu. dakle, prije desetak dana se ispisala s faxa, a zdravstveno je do toga dana bila osigurana preko oca. e sad postoji problem, da li ona može samo otići u jukićevu sa potvrdom o ispisu s faxa (dobila je to) i iskaznicom i tražiti da ju prijave kao nezaposlenu s obzirom da roditelji ne znaju da se ispisala? niti bi bilo pametno da to saznaju, bar ne još neko vrijeme..

i još jedno pitanje za mene :D fax me prije par mjeseci prijavio jer sam navršila 26. godina i rekli su mi u jukićevoj da će iskaznica stići za par mjeseci. pa pošto sam bila pametna i nisam pitala :504:, zanima me da li će stići meni doma ili na fax ili u jukićevu? :D

hvala unaprijed :cerek:

Zikomid
14.10.2011., 18:10
Može ako je otac nezaposlen ili u mirovini, u suprotnom odjavu potvrdu i iskaznicu predaje u kadrovsku službu gdje otac radi. Rok je 30 dana.

Na fax.

pocoyo1
16.10.2011., 22:09
zanima me dal možda netk ovdje zna?

kako ide postupak promjene zubara?prije dva mjeseca sam changala..ali opet nisam zadovoljna i sutra idem k njoj tražit neke uputnice...jer ovako -bojim se da ću izgubit zube kod nje...nadamse da se i uspijem izborit za sebe..a ako ne..
što moram napravit da bih prije isteka godine dana changala zubara? jer tek u osmom 2012. mi ističe godina dana..kakav razlog-što bih trebala uradit a da mi se odobri izbor nekog novog..

misscow
17.10.2011., 17:39
prošle godine početkom listopada sam osigurana po kategoriji F osnovi 00120 (nezaposlena osoba prestankom školovanja). tada sam dobila i besplatno dopunsko, više se ne sjećam jel na temelju cenzusa ili nečeg drugog.
koliko dugo vrijedi to dopunsko? jel se mora produživati?
jel dobijemo kakvu obavijest ili moramo samo provjeriti da li još uvijek vrijedi?

kada provjeravam na netu na stranicama HZZOa, piše sve ok za osnovno, a za dopunsko ovako
DOPUNSKO OSIGURANJE
Broj iskaznice DZO
Vrijedi od - do ...-...
ne pokaže mi ni broj iskaznice, ni od kad do kad vrijedi. jel to znači da mi dopunsko više ne vrijedi?

Zikomid
17.10.2011., 18:10
zanima me dal možda netk ovdje zna?

kako ide postupak promjene zubara?prije dva mjeseca sam changala..ali opet nisam zadovoljna i sutra idem k njoj tražit neke uputnice...jer ovako -bojim se da ću izgubit zube kod nje...nadamse da se i uspijem izborit za sebe..a ako ne..
što moram napravit da bih prije isteka godine dana changala zubara? jer tek u osmom 2012. mi ističe godina dana..kakav razlog-što bih trebala uradit a da mi se odobri izbor nekog novog..

Kod novoizabranog stomatologa potpiši ovu tiskanicu

http://www.hzzo-net.hr/dload/tiskanice/2010/IzborDr.pdf

možeš se pozvati jedino na narušene odnose, tj. šifra 06.

prošle godine početkom listopada sam osigurana po kategoriji F osnovi 00120 (nezaposlena osoba prestankom školovanja). tada sam dobila i besplatno dopunsko, više se ne sjećam jel na temelju cenzusa ili nečeg drugog.
koliko dugo vrijedi to dopunsko? jel se mora produživati?
jel dobijemo kakvu obavijest ili moramo samo provjeriti da li još uvijek vrijedi?

kada provjeravam na netu na stranicama HZZOa, piše sve ok za osnovno, a za dopunsko ovako

ne pokaže mi ni broj iskaznice, ni od kad do kad vrijedi. jel to znači da mi dopunsko više ne vrijedi?

Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko, tako da si vjerojatno oslobođena temeljem prihodovnog cenzusa (ali kažem vjerojatno). Police po prihodovnom cenzusu treba obnavljati, odnosno dostaviti dokaze da imaš pravo i dalje po cenzusu. Znači, svake godine treba dostaviti dokaze o primanjima za cijelo kućanstvo.

Ako imaš dopunsko kao nezaposlena osoba plaćaš 80 kn mjesečno.

misscow
17.10.2011., 18:15
Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko, tako da si vjerojatno oslobođena temeljem prihodovnog cenzusa (ali kažem vjerojatno). Police po prihodovnom cenzusu treba obnavljati, odnosno dostaviti dokaze da imaš pravo i dalje po cenzusu.
a koji papiri se nose?

Zikomid
17.10.2011., 18:19
Kako se dokazuje visina ukupnog prihoda?
- visina plaće ostvarene kod poslodavca za rad u tuzemstvu i inozemstvu potvrdom ovjerenom od poslodavca
- visina mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj - potvrdom Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, odnosno isplatitelja mirovinskog primanja
- visina mirovine ostvarene u inozemstvu - potvrdom poslovne banke putem koje se mirovina isplaćuje, odnosno drugom ispravom kad se mirovina ne isplaćuje putem banke
- visina dohotka:
. od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dohotka i bez umanjenja dohotka za gubitak iz ranijih godina,
. dobiti ostvarene od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dobiti i bez umanjenja dobiti za gubitak iz ranijih godina,
. dohotka s osnove primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak,
. dohotka od imovine i imovinskih prava,
. dohodak od iznajmljivanja soba i postelja turistima od kojega se plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu dokazuje se potvrdom nadležne porezne uprave,
- o visini naknade zbog nezaposlenosti - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
- o visini novčanih prava ostvarenih prema propisima o socijalnoj skrbi - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije nadležnog centra za socijalnu skrb,
- o visini drugih novčanih prava ostvarenih prema propisima o mirovinskom osiguranju, o doplatku za djecu, o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije nadležnog tijela,
- visinu ostvarenih prihoda od naknada plaće, koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda, odnosno koju Zavod isplaćuje na teret sredstava državnog proračuna, Zavod utvrđuje na osnovi svojih evidencija.

Dokumentacija se nosi za sve članove kućanstva, koji u prijavljeni na istoj adresi.

pocoyo1
17.10.2011., 18:19
Kod novoizabranog stomatologa potpiši ovu tiskanicu

http://www.hzzo-net.hr/dload/tiskanice/2010/IzborDr.pdf

možeš se pozvati jedino na narušene odnose, tj. šifra 06.

Nezaposlene osobe plaćaju dopunsko, tako da si vjerojatno oslobođena temeljem prihodovnog cenzusa (ali kažem vjerojatno). Police po prihodovnom cenzusu treba obnavljati, odnosno dostaviti dokaze da imaš pravo i dalje po cenzusu. Znači, svake godine treba dostaviti dokaze o primanjima za cijelo kućanstvo.

Ako imaš dopunsko kao nezaposlena osoba plaćaš 80 kn mjesečno.

misliš na poremećene odnose (kad osigurana osoba da zahtjev)...dal se to uvijek odobri il mogu obustavit tj..odbit zahtjev za promjenom?
i još me zanima dal moram navest-opisat i koji razlog il ne i dovoljno 06?

Zikomid
17.10.2011., 18:23
Da, na to mislim. Može se odbiti od strane HZZO-a. Treba napisati kratku izjavu. Izjavu daješ pod materijalnom i krivičnom odgovornosti.

pocoyo1
17.10.2011., 18:36
Da, na to mislim. Može se odbiti od strane HZZO-a. Treba napisati kratku izjavu. Izjavu daješ pod materijalnom i krivičnom odgovornosti.

hm..nadam se da ću uspjet riješit s ovom doktoricom zdr.problem sa zubima.

pocoyo1
18.10.2011., 08:44

zanima me koliki je period da se može naručiti kod novog doktora?
znam da u slučaju normalnog prebacivanja nakon isteka godine dana-može već odmah nakon osam dana...a zanima me kolko u ovom slučaju -06 potraje postupak...dosta mi se zakomplicirala stvar sa zubima i hitno ih moram riješit pa zato pitam..ako danas ne uspijem postić dogovor s mojom

pocoyo1
18.10.2011., 16:55
bila ja kod zubarice...ona se čudi zašto sam opet kod nje.a u nedjelju sam bila na hitnoj i otvorio mi je zub umnjak jer je apsces na njemu-ona to na slici nije vidjela nego ga je na moje inzistiranje isla otvorit..pokusala lijecit ali mene boli i boli.. .zamolila sam je uputnicu za specijalista i za slikanje svih zubi s obzirom da imam staru ali jasnu sliku od siječnja 2010. i mutnu nejasnu od kolovoza 2011.ne da mi uputnice tek možda dr.put za paradontologa za slikanje-ne ..ne želi ga slikat nego vadit bez ponovnog slikanja...ja sam na čudu jer dezurni na hitnoj mi je rekao da mi to treba specijalist vadit ali prije slikat i da moguce da su mi susjedni zubi se pokvarili zbog umnjaka..ja sam joj rekla da bih htjela mjenjat sve plombe gdje je moguć kvar..ali ona sliku uopće ne mari..mene zubi bole.pogotovo gdje mi je parodontni dzep i to dubok..neznam što očekuje i zašto se tako ponaša..samo želim da mi se kvalitetno poprave zubi.nisam bila ni gruba ni bezobrazna ali sad stvarno neznam što dalje..mislim izvadit će taj umnjak-a sedmica do njega-što je s njom jer se čini pokvarena...

šta navest u izjavi da se prebacim a da me HZZO ne odbije ..jer krenem li privatno-imam feeling da će me ogulit do kože...stvarno sam na čudu

Zikomid
18.10.2011., 17:03
Najbolje je navesti isto što i govoriš ovdje.

pocoyo1
18.10.2011., 17:29
Najbolje je navesti isto što i govoriš ovdje.

dakle nema pravila....muči me što samo želim riješit zube..ne želim inat, svadje i sl...

Zikomid
18.10.2011., 17:38
Rekla sam ti da izjavu daješ pod materijalnom i krivičnom odgovornosti i potpisuješ ju, pa te drugačije ni ne mogu savjetovati.
Prebacivanje kod drugog doktora se ionako ne rješava istog trena.
Vezano uz kritike koje imaš prema svom stomatologu, isto može razmatrati samo drugi stomatolog, odnosno ovlašteni doktor HZZO-a.

pocoyo1
18.10.2011., 18:49
Rekla sam ti da izjavu daješ pod materijalnom i krivičnom odgovornosti i potpisuješ ju, pa te drugačije ni ne mogu savjetovati.
Prebacivanje kod drugog doktora se ionako ne rješava istog trena.
Vezano uz kritike koje imaš prema svom stomatologu, isto može razmatrati samo drugi stomatolog, odnosno ovlašteni doktor HZZO-a.

me sve ok....nema frke
umorna sam od silnih drugih pretraga i svega pa gubim volju a znam da to moram riješit

fructal2304
19.10.2011., 15:07
Bok,
treba mi savjet. Lani u 9.mjesecu sam upisala 3. godinu na Sveučilištu u Zadru po posebnom statusu ( gubitak studentskih prava). Tada nam je još vrijedilo besplatno zdravstveno osiguranje, no tokom akademske godine ono je prestalo vrijedit, a ja sam u međuvremenu prestala studirati bez da sam pokupila papire i javila se na hzzo. Nedavno sam išla vadit krv i primjetila da mi na uputnici ne piše isti broj kao i na staroj zdravstvenoj, no nitko mi ništa nije rekao. Sada sam podigla papire s faksa s kojima sam dobila i potvrdu o ispisu s fakulteta na kojoj piše da su mi studentska prava prestala vrijedit 30.09.2010.
Zanima me jel mogu ikako dobit besplatno osiguranje ako se javim do kraja ovog mjeseca?
jel postoji kakva novčana kazna koju moram platiti što se nisam pojavila u međuvremenu? I Jel se mogu prijavit preko nekog ( npr, muža) ko je zaposlen. Udajem se sljedeći mjesec, trudna sam i očajna a isto tako svjesna svoje gluposti i lijenosti pa me zanima jel išta mogu napravit, bilo kakav savjet je dobrodošao!

Zikomid
19.10.2011., 20:04
Možeš se osigurati preko supruga - osiguranje člana obitelji je isto besplatno. Treba ti tiskanica 3, vjenčani list ne stariji od 6 mjeseci, radna knjižica i osobna iskaznica.

Rok za prijavu po prekidu školovanja si propustila - on je 30 dana od datuma prekida školovanja.

Moje je pitanje koje si ti brojeve na uputnici usporedila s brojem na iskaznici?

fructal2304
19.10.2011., 21:26
e, hvala puno na odgovoru. znači ja bi sad trebala ostavit ovo kako je, bit neprijavljena još mjesec dana dok se udam ili? oprostite ako gnjavim.
Broj osigurane osobe i osnova osiguranja mi nije bila ista kao i na iskaznici. to mi nije bilo jasno, bilo me strah da će mi netko primjetiti, pogotovo na transfuziji, jer su mi mami primjetili da ni dopunsko nema, al meni nista, pa mi zato nije bilo jasno. i imam jos jedno pitanje, ako budem osigurana preko njega jel mozemo primati porodiljnu naknadu za dijete nakon poroda?

misscow
19.10.2011., 22:11
ako je vađenje krvi bilo vezano uz trudnoću, onda ne moraš ništa plaćati, zato te nitko ništa nije pitao. Trudnice kod nas imaju automatski sve besplatno. Svejedno, prijavi se kad se udaš preko supruga. Imaš pravo na porodiljnu naknadu, raspitaj se još gdje se prijavljuješ i koji papiri ti trebaju za prijavu kad rodiš

pocoyo1
20.10.2011., 11:32
ako je vađenje krvi bilo vezano uz trudnoću, onda ne moraš ništa plaćati, zato te nitko ništa nije pitao. Trudnice kod nas imaju automatski sve besplatno. Svejedno, prijavi se kad se udaš preko supruga. Imaš pravo na porodiljnu naknadu, raspitaj se još gdje se prijavljuješ i koji papiri ti trebaju za prijavu kad rodiš

kolko ja znam da trudnice imaju bespaltno ono što je vezano za trudnoću..sve drugo -plaćaju..kao npr.zubara..to mi je rekla sestra moje zubarice jednom prilikom da kao problemi sa zubima nisu direktno vezano uz trudnoću :confused: i da to nije besplatno unatoč tome što je žena trudna..dakle samo pregledi koji su isključivo vezano uz trudnoću-ako sam pogriješila-nek me netko ispravi

imogen8
21.10.2011., 09:39
Bok, u potrazi za savjetom sam.

S 28.2.2011 izgubila sam studentska prava. Trenutno studiram kao izvanredni student. Zdravstveno sam bila osigurana preko roditelja, a iz firme su me odjavili s 28.2. Uglavnom, kako se nisam prijavila na zavod u roku od 30 dana, izgubila sam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje. Kako bi trebala diplomirati u 12 mjesecu, zanima me da li prijavom u roku od 30 dana nakon diplome ponovno imam osnovu za besplatno zdravstveno osiguranje?

Hvala

Zikomid
21.10.2011., 17:08
e, hvala puno na odgovoru. znači ja bi sad trebala ostavit ovo kako je, bit neprijavljena još mjesec dana dok se udam ili? oprostite ako gnjavim.
Broj osigurane osobe i osnova osiguranja mi nije bila ista kao i na iskaznici. to mi nije bilo jasno, bilo me strah da će mi netko primjetiti, pogotovo na transfuziji, jer su mi mami primjetili da ni dopunsko nema, al meni nista, pa mi zato nije bilo jasno. i imam jos jedno pitanje, ako budem osigurana preko njega jel mozemo primati porodiljnu naknadu za dijete nakon poroda?

Ako se osiguraš kao član obitelji preko muža imaš pravo na rodiljnu naknadu kao majka van sustava rada i isplatu naknade od datuma rođenja djeteta.

Bok, u potrazi za savjetom sam.

S 28.2.2011 izgubila sam studentska prava. Trenutno studiram kao izvanredni student. Zdravstveno sam bila osigurana preko roditelja, a iz firme su me odjavili s 28.2. Uglavnom, kako se nisam prijavila na zavod u roku od 30 dana, izgubila sam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje. Kako bi trebala diplomirati u 12 mjesecu, zanima me da li prijavom u roku od 30 dana nakon diplome ponovno imam osnovu za besplatno zdravstveno osiguranje?

Hvala

Imaš. Ako se javiš u roku, ostvaruješ pravo na besplatno zdr.osiguranje do zaposlenja.

RokiBalaboa
23.10.2011., 20:29
da li se mora prijaviti na hzzo tamo gdje je faks/firma... ili može gdje je prebivalište?

oulu
24.10.2011., 08:17
molim vas, ako bi mi netko znao reći,
koliko bi minimalno trebala biti prijavljena pa da nakon otkaza imam pravo na zdravstveno preko burze?

hvala.

RokiBalaboa
24.10.2011., 08:38
da li se mora prijaviti na hzzo tamo gdje je faks/firma... ili može gdje je prebivalište?

kažu da može gdje je prebivalište

SunShine :P
24.10.2011., 11:26
Molim vas za pomoć, izgubila sam studentska prava, bila sam osigurana preko oca koji je obrtnik. na hzzo su mi rekli da moram ispuniti tiskanicu 3, i mene zanima, budući da mi je otac obrtnik, tko ispunjava tu tiskanicu? može li je on sam ispuniti ili se mora negdje ovjeriti?

EmAerIenA
24.10.2011., 13:14
Pozdrav!

1. Studiram i živim (relativno nedavno promijenila prebivalište) u Zagrebu.
Dobila sam pečate na potvrde o osiguranju i o oslobađanju od participacije.
Moram li to odnijeti u Jukićevu ili pak u neki područni ured kojemu pripada moj kvart?

2. Gdje da na netu nađem koji kvart pripada kojem uredu? Stranica HZZO-a nema dovoljno informacija, ne mogu naći ni radno vrijeme ureda ni ništa.
A možda sam samo mutava -.-

Pomoć, please :confused:

Zikomid
24.10.2011., 16:34

Svejedno je, baza podataka je ista u cijeloj državi.

Molim vas za pomoć, izgubila sam studentska prava, bila sam osigurana preko oca koji je obrtnik. na hzzo su mi rekli da moram ispuniti tiskanicu 3, i mene zanima, budući da mi je otac obrtnik, tko ispunjava tu tiskanicu? može li je on sam ispuniti ili se mora negdje ovjeriti?

Tiskanica 3 mora biti pečatirana pečatom tatinog obrta. Možeš ispuniti ti, tata, knjigovođa (pretpostavljam da ima knjigovođu) i neka tata potpiše tiskanicu.

Pozdrav!

1. Studiram i živim (relativno nedavno promijenila prebivalište) u Zagrebu.
Dobila sam pečate na potvrde o osiguranju i o oslobađanju od participacije.
Moram li to odnijeti u Jukićevu ili pak u neki područni ured kojemu pripada moj kvart?

2. Gdje da na netu nađem koji kvart pripada kojem uredu? Stranica HZZO-a nema dovoljno informacija, ne mogu naći ni radno vrijeme ureda ni ništa.
A možda sam samo mutava -.-

Pomoć, please :confused:
1. Na lokaciju gdje pripada tvoj kvart, iako je u praksi svejedno.

2. Link na sve lokacije HZZO-a u Zagrebu

http://www.hzzo-net.hr/02_04_20.php

Radno vrijeme 8-16.

SunShine :P
24.10.2011., 16:46
Zikomid, hvala vam puno.

Crimson Wind
25.10.2011., 14:09
pozdrav, apsolventica sam FFZG-a. pošto sam u travnju navršila 26 g. osigurana sam preko fakulteta (Filozofski fakultet u ZG) i prava su mi vrijedila do 30.9.2011.
međutim, nikako ne mogu doći do referade fakulteta koja je blokirana već ohoho, znate i sami što se događa s Filozofskim, tako da ne mogu produžiti studentska prava i dignuti potvrdu koju bih odnijela do HZZO-a u Klovićevoj.
zdravstveno mi ističe 30.10. i ne znam kome bih se obratila i što učiniti, i ja i stotine kolega s FFZG-a smo u istoj situaciji i već skoro mjesec dana ne možemo učiniti apsolutno ništa, ruke su nam vezane i već lagano očajavamo. :ne zna: ako ne odblokiraju referadu i ne uspijemo dignuti potvrde, ostajemo bez zdravstvenog i to ne vlastitom krivicom. :(

puno hvala unaprijed!

Zikomid
25.10.2011., 18:57
Ne bi trebalo biti problema, ipak se radi o izvanrednoj situaciji.

Mogu jedino preporučiti da s popunjenom tiskanicom 2 odete na šalter HZZO-a i tražite da službenici stave pečat i potpis na dio tiskanice gdje je oznaka ZAPRIMLJENO. Na taj način dokazujete da ste se javili u roku od 30 dana ali pravo niste mogli ostvariti iz objektivnih razloga.

Crimson Wind
26.10.2011., 14:25
hvala. :) sve je riješeno, a referada nam je odblokirana tako da ipak nije bilo potrebe za tim mjerama.

munchen
26.10.2011., 18:18
Pozdrav,
da pitam ako netko zna. Radim odjavu zdravstvenog osiguranja, bila sam osigurana preko mame. Prebivalište mi nije u Zagrebu, ali boravište je, tj. prijavljena sam. Je li mogu to sve napraviti u Jukićevoj ili moram otići u nadležni hzzo prema mjestu prebivališta?

Zikomid
26.10.2011., 19:28
Možeš bilo gdje u državi, kao i bilo gdje u Zg. Jukićeva je samo jedna od lokacija HZZO-a u Zg.

zli_pablo
27.10.2011., 09:39
Poslje navršenih 26god sam se prijavio na zdravstveno preko fakulteta, nikada nisam dobio knjižicu a oni su mi rekli da potvrdom od faksa ili indeksom sam išao kod nadležnog studentskog liječnika.
Mene zanima pošto sam sada prebačen na izvanredni što mi treba da se na hzzo prijavim kao nezaposleni. Prijava/odjava/osobna??? Molim vas da mi u slučaju da trebam tiskanice napišete koje i gdje ih ovjeravam.

Imam informaciju da ne moram ići na burzu nego je dosta a potvrdom da sam izgubio studentska prava doći u jukićevu da mi oni to srede (tako su radili neki studenti). Nitko ne spominje tiskanice pa me zanima da li mi trebaju i što sa zdravstvenom iskaznicom (i da li mi ona uopće treba za odjavu/prijavo tj što god trebam napraviti) i da li je onaj rok od 30 dana od gubitka prava točno 30 dana ili se može ukrasti još koji dan s obzirom da mi upis možda neće biti gotov do isteka tih 30 dana.

Hvala

Ivy_Emancipated
27.10.2011., 10:30
Bok, ljudi, brzinsko pitanje!

Navršila 26 godina, već godinu dana nemam prava redovitog studenta, jedino imam u indeksu da imam pravo polagati ispite o svom trošku do kraja sljedeće godine.

Zdravstvena mi ističe ovih dana.

Kako da se osiguram?

Hvala :)

Katrin
27.10.2011., 10:47
Sve vec objasnjeno u postovima iznad.

lorena_5
27.10.2011., 13:06
Pozdrav. Dakle, diplomirala sam nedavno i pokusavam naci staz u skoli. Ravnatelj mi je rekao da ce me primiti ako mi Zavod za zaposljavanje sve pokrije i Zavod mi pokriva mirovinsko no zdravstveno (jer imam nesto sitno radnog iskustva) mi treba pokriti skola sama, jer to inace pokriva Zavod za zdravstveno siguranje valjda ako osoba nema radnog iskustva a ja eto imam i sad me to ubilo. Skola kaze da nece platit zdravstveno i znaci ja ne mogu odstazirati. Sad me zanima, postoji li neki zakon da ja mogu sama sebi uplacivati zdravstveno preko skole? Ili da si uplacujem preko HZZO-a? Pa da mi oni uplacuju kako bi inace uplacivali da nemam radnog iskustva? Jer nijedna skola nece sebi nabijati dodatni trosak i necu nikako moc naci staz. Ili, jel se moze ponistiti radno iskustvo? :D Iznimno sam neupucena u sve i zanima me koje su mi opcije. Hvala

Zbunjevita :)
27.10.2011., 21:45
Zdravo ljudi! Molim za pomoć ako netko zna odgovor :)
Naime, naručena sam sutra za pregled, ali sam danas shvatila da sam negdje zagubila zdravstvenu iskaznicu i iskaznicu dopunskog osiguranja :(
Produljila sam zdravstveno prije koji tjedan, a dopunsko mi traje još par mjeseci. Kod sebe imam papir koji je služio kao zamjenska iskaznica dopunskog osiguranja (ove koju sam izgubila), a također kod sebe imam i staru zdravstvenu za koju su mi rekli (ne sjećam se iz kojeg razloga) da je ne bacam (na njoj je otisnut datum da vrijedi do 11. mjeseca 2010.). Otprilike znam proceduru koja slijedi nakon gubitka zdravstvene, ali me zanimka hoće li me ikako primiti na pregled bez nje uz ove dokumente koje imam kod sebe?

28.10.2011., 07:05
Nema nikog da mi pomogne riješit dilemu i olakšat mi dan? :/

Zikomid
28.10.2011., 17:14
Pozdrav. Dakle, diplomirala sam nedavno i pokusavam naci staz u skoli. Ravnatelj mi je rekao da ce me primiti ako mi Zavod za zaposljavanje sve pokrije i Zavod mi pokriva mirovinsko no zdravstveno (jer imam nesto sitno radnog iskustva) mi treba pokriti skola sama, jer to inace pokriva Zavod za zdravstveno siguranje valjda ako osoba nema radnog iskustva a ja eto imam i sad me to ubilo. Skola kaze da nece platit zdravstveno i znaci ja ne mogu odstazirati. Sad me zanima, postoji li neki zakon da ja mogu sama sebi uplacivati zdravstveno preko skole? Ili da si uplacujem preko HZZO-a? Pa da mi oni uplacuju kako bi inace uplacivali da nemam radnog iskustva? Jer nijedna skola nece sebi nabijati dodatni trosak i necu nikako moc naci staz. Ili, jel se moze ponistiti radno iskustvo? :D Iznimno sam neupucena u sve i zanima me koje su mi opcije. Hvala

Poslodavac je za osobu koja se prvi puta zapošljava oslobođen plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje (obvezno i ozljedu na radu) i doprinosa za zapošljavanje. Iz plaće obračunava jedino doprinos na mirovinsko osiguranje. Ne možeš si sama uplaćivati zdravstveno jer se zapošljavanjem osiguravaš na osnovu osiguranja prema radnom odnosu, tj. samim tim osiguranjem poslodavac mora obračunati doprinose iz i doprinose na plaću (one doprinose kojih je oslobođen u slučaju prvog zaposlenja). Poništiti radno iskustvo ne možeš.

Ovo navedeno ne vrijedi ako se radi o volonteru.

Zdravo ljudi! Molim za pomoć ako netko zna odgovor :)
Naime, naručena sam sutra za pregled, ali sam danas shvatila da sam negdje zagubila zdravstvenu iskaznicu i iskaznicu dopunskog osiguranja :(
Produljila sam zdravstveno prije koji tjedan, a dopunsko mi traje još par mjeseci. Kod sebe imam papir koji je služio kao zamjenska iskaznica dopunskog osiguranja (ove koju sam izgubila), a također kod sebe imam i staru zdravstvenu za koju su mi rekli (ne sjećam se iz kojeg razloga) da je ne bacam (na njoj je otisnut datum da vrijedi do 11. mjeseca 2010.). Otprilike znam proceduru koja slijedi nakon gubitka zdravstvene, ali me zanimka hoće li me ikako primiti na pregled bez nje uz ove dokumente koje imam kod sebe?

Uzmi ovu dokumentaciju koju imaš, ionako bi osiguranje trebali provjeriti povezivanjem s HZZO-om.
Ostala ti je stara zdravstvena jer nije više bitno koji datumi pišu na njoj.

28.10.2011., 23:53
Tnx! Nije bilo problema :)
A kako je s podizanjem ljekova na recept? Za to mi treba nova iskaznica? Zdrava sam (da pokucam u drvo) i nemam puno posla s doktorima i lijekovima pa ne znam baš kako to sad ide od kad su uveli novi sustav i te e-recepte. Trebala bih uskoro početi uzimati hormonalnu terapiju, a ne znam da li ću tablete moć podignut prije nego sredim taj gubitak iskaznice?

Zikomid
29.10.2011., 08:26
Sada je bitno da si osigurana, odnosno da u bazi podataka HZZO-a imaš valjano zdr.osiguranje i da si osigurana na odgovarajuću osnovu osiguranja. Ukoliko imaš bilo koji dokument u fizičkom obliku, a ti imaš staru zdr.isk., moći ćeš podići lijekove. Svaka zdr.ustanova je informatički povezana s HZZO-om i temeljem tvojih podataka može provjeriti jesi li osigurana ili ne, bez obzira koju iskaznicu imaš.

No, u svakom slučaju, prijavi gubitak iskaznice u HZZO, jer je to ispravna procedura.

DailyProphet
30.10.2011., 18:25
dakle, nedavno mi je istekla zdravstvena iskaznica. i na pregledu kod doktorice je bilo sve ok- rekla mi je da u komp. sustavu stoji da imam pravo na osiguranje (negdi do polovice iduće godine) jer se neka osiguranja automatski produžuju. redovna sam studentica.

trebam li ja onda raditi novu iskaznicu?
ako da- znam postupak (bar mislim, predam iskaznicu i potvrdu ocu u firmu).
a ako ne- trebam li u tom slučaju barem nekome (kome?) dostaviti potvrdu s faksa da i dalje studiram?

Zikomid
31.10.2011., 17:03
Potvrdu o faksu dostavi u kadrovsku službu firme preko koje si osigurana.

Hando
03.11.2011., 15:51
Ovako, već sam pisao ovdje o svojem problemu na temi burze ali to i nije nešto što se tiče samo burze nego cijele državne uprave, zato otvaram ovu zasebnu temu.

Naime, 2007. godine sam upisao redovno faks. dobivam status redovnog studenta. 2008. upisujem drugu godinu koju padam pa 2009. upisujem pad kao redovni student. mjesec dana nakon što sam upisao pad, zapošljavam se. ne na studentski ugovor, ne na ugovor o djelu, nego na ugovor o radu. godinu i mjesec dana radim, uplaćuju mi se svi doprinosi i onda dobivam otkaz (ne produžuje mi se ugovor). znači cijelu godinu dana sam ja redovni student i zaposlen.

nakon što mi se ne produžuje ugovor, prijavljujem se na burzu kako bi dobio naknadu na što mi odgovaraju da ja kao redovan student nemam pravo na naknadu iako sam ostvario sve uvjete za to. neprekidan rad ugovorom o radu dulje od 9 mjeseci, plaćeni svi doprinosi...Burza me tretira kao redovnog studenta.

e sad uslijedilo je još jedno razočaranje. tih godinu dana sam plaćao dopunsko zdravstveno jer sam bio zaposlen. no dopunsko zdravstveno osiguranje mi je trebalo biti besplatno kao redovnom studentu. ja sam ga plaćao kao zaposlena osoba. moje dopunsko je plaćano znači 2 puta. iz ministarstva obrazovanja kao redovnom studentu i ja sam osobno plaćao.

nisu mi jasni ti kriteriji. da me dvije institucije iste države tretiraju različito. što sam ja u toj spornoj godini bio? redovan student ili zaposlena osoba? ako sam bio redovan student morao bi dobiti povrat uplaćenog dopunskog osiguranja jer kao redovan student to ne moram plaćati (oko 1000 kuna). ako sam pak zaposlena osoba, prilikom raskida (odnosno ne produživanja) ugovora o radu postajem nezaposlena osoba (valjda :ne zna:) i onda u tom slučaju nemam pravo na povrat tih sredstava ali bi morao dobiti onda 3 mjeseca naknadu s burze. svaka institucija me tretira kako joj odgovara. :mad:

Zikomid
03.11.2011., 16:57
Dopunsko osiguranje je vezano uz osnovu osiguranja u obveznom zdr.osiguranju, tj. ako si osiguran kao član obitelji (redovni student) dopunsko je besplatno, a ako si osiguran kao zaposlena osoba, dopunsko plaćaš.
Znači, ako si u određenom razdoblju bio osiguran kao zaposlena osoba, ispravno je što si plaćao, odnosno Ministarstvo financija nije plaćalo za tebe.

Za HZZO si u toj spornoj godini bio u onom statusu kakvo ti je bilo zdravstveno osiguranje.

Hando
03.11.2011., 17:09
razumijem to što si napisao. ali prema tome ako sam bio osiguran kao zaposlena osoba, i plaćao dopunsko kao zaposlena osoba, prilikom otkaza postajem nezaposlena osoba i trebao bi dobiti s burze novce. no oni ne daju to jer sam redovan student.

naime, ja nisam prestao raditi i krenuo redovno studirati. ja sam u isto vrijeme i redovan student i zaposlena osoba bio.

edit: kome se obratiti za rješavanje ove situacije. na burzi govore jedno, na HZZO-u drugo...treba mi netko treći, neutralan da mi pomogne. tko je to?

zdenka27
09.11.2011., 08:11
Kada osoba koja je učenik navrši 18god radi se odjava-prijava.
U HZZOu su rekli da će nova iskaznica stići za otprilike mjesec dana, a u firmi koja je radila odjavu-prijavu tvrde da se iskaznica ne mijenja.
Tko je u pravu?
I još jedno pitanje - može li se odmah raditi dopunsko ( s onim formularom o prijavi-odjavi)?

Zikomid
10.11.2011., 16:44
Izraditi će se nova iskaznica crvene boje. Dopunsko se može napraviti odmah jer se tiskanica prijave koristi dok se ne izradi iskaznica.

zdenka27
16.11.2011., 10:24
Hvala!

Altan Gobi
16.11.2011., 18:02
ovako zivim u vanbracnoj zajednici s stranom drzavljankom i imamo dijete od sijecnja, zahtjev za prvi boravak je podnesla u listpoadu prosle godine i dobila ga, zdravstveno smo isto napravili i receno mi je da za vanbracnog druga stranog drzavljana moram placat oko 400kn zdravstvenog mjesecno, i dobro javili se na zdravstveno i oni rekli da ce porezna nakon nekih 2 mjeseca poslat uplatnice za zdravstveno, i ja cekam nista ne dolazi pa sam mislio da posto je trudna i rodila u medjuvremenu da je oslobodjena placanja, ali nakon godinu dana doslo je vrijeme da produzimo boravak i traze me potvrdu iz porezne da ona nista ne duguje drzavi, ja odem u poreznu i trazim potvrdu, oni mi kazu da ona uopce nije registrirana kod njih iako posjeduje zdravstvenu iskaznicu i ima zdravstveno, pa me salju natrag u zdravstveno da dobiju potvrdu da je registrirana kod njih, oni mi kazu da je sve uredno al da sam iako je trudna morao placat 400 kuna, ja se vratim u poreznu oni kazu da nisu dobili nista od zdravsta za nju, nakraju posto sam isao okolo saznam da je zaglavilo u posrednistvu izmedju zdravstva i porezne i sad me traze da platim 5000kn u komadu koje ja nemam, molio bih da mi netko objasni sto sam ja tu kriv ako je administracija sj,ebala stvar? i jesam li duzan to platit iako nije moja greska? jel se oni inace zajebavaju s ljudima tako? hvala

blahblah11
16.11.2011., 19:30
Izraditi će se nova iskaznica crvene boje.
Ne bih rekao da će se iskaznica mijenjati tek tako.
Ukoliko se nešto od podataka nije mijenjalo, tipa prezime, ostaje postojeća iskaznica bez obzira na boju - a u ovom slučaju se ništa nije promijenilo.
Stariji/mlađi od 18 radi oslobođenja od troškova (i status osiguranja) se ne gleda po iskaznici nego kroz CEZIH mrežu.

Zikomid
16.11.2011., 20:06
@ Altan Gobi

Stranac je obvezan plaćati zdravstveno osiguranje dok ne dobije odobrenje stalnog boravka u RH, kad dobije odobrenje, može se osigurati besplatno preko supružnika. Osoba ne može dobiti produženje/obnovu boravka u RH ukoliko nema zdravstveno osiguranje, odnosno osiguranje je obvezno, pa ste stoga obvezni i platiti isto.

HZZO prijavljuje osiguranike, ali uplatnice šalje Porezna uprava, pa je moguće da je došlo do grešaka u proceduri.

Altan Gobi
17.11.2011., 06:27
@ Altan Gobi

Stranac je obvezan plaćati zdravstveno osiguranje dok ne dobije odobrenje stalnog boravka u RH, kad dobije odobrenje, može se osigurati besplatno preko supružnika. Osoba ne može dobiti produženje/obnovu boravka u RH ukoliko nema zdravstveno osiguranje, odnosno osiguranje je obvezno, pa ste stoga obvezni i platiti isto.

HZZO prijavljuje osiguranike, ali uplatnice šalje Porezna uprava, pa je moguće da je došlo do grešaka u proceduri.

i zbog greske u proceduri ja moram ispastat? kad mi se nasmije tamo i kaze nema problema gospodine vi samo platite 5000 kn i sve u redu, totalni amaterizam u hrvatskoj, veselim se sto idem uskoro odavde

blahblah11
17.11.2011., 19:52

Radi čega se ne mogu primijeniti one odredbe o konvencijama ili kako se već zove o uzajamnom priznavanju prava stranim državljanima na određeni set zdravstvenih usluga u inozemstvu?
Ukoliko ima onu plavu EU karticu zdravstvenog osiguranja, kakvu često nose turisti, ni to ne važi?
Koliko vidim iz propisa i rasprava, smije se biti obvezno osiguran samo u jednoj državi (slučaj kad je umirovljenih pola godine bio u RH, a pola u Austriji ili Italiji ali je morao odabrati jedno OZO)... Zašto se u ovom slučaju mora plaćati, a ne koristi konvencija/EKZO i slično?

Iz mog iskustva, HZZO je kooperativniji u smislu pomoći ljudima od PU :) Od područnog ureda se treba dobiti informaciju kad su podaci proslijeđeni PU. Ako područni ured oteže ili odbija, e-mail Direkciji HZZO-a (na webu su im e-mail adrese uza kontakt) će to riješiti, naročito kad se objasni situacija s troškom.

Kad se od HZZO-a dobije info o slanju u PU, od nadležne PU treba tražiti odgovornost radi neobavljanaj potrebnih akcija, te tražiti mogućnost obročnog plaćanja.

Nije da želim pametovati, vidim kako si u stvarno nezgodnoj situaciji, @Altan Gobi, ali zar si mislio kako će obveza plaćanja (koja ti je najavljena) nestati jer nije došla uplatnica koju su najavili?
Još može biti gore ako ne pokušaš srediti stvari, recimo pokrenu ovhu radi duga i dodaju par tisuća kuna troška ovrhe na postojeći dug :(

wulong5
22.11.2011., 14:28
Imam pitanje. Dečko je kao vanredni student izgubio pravo na zdrastvenu, (zakasnio se prijavit, došao dan poslije roka :503: ) pa smo to napravili kao onu fintu koju je dosta ljudi radilo. Ja kao poslodavac sam ga prijavila kao svog radnika u kućanstvu, tipa selidba namještaja, na tjedan dana. "Isplatila" sam mu kao 600 kn za to. Sve je to ok prošlo, on je odma dobio zdrastvenu. To smo rješili prije više mjeseci, ali se izredalo masu toga, da ne duljim, nismo rješili taj zadnji papir kojim se to prijavi i plati se porez na to. Uglavnom, nisam tu doma, pa nek mi neka dobra duša objasni. S obzirom da to još nije plaćeno (a ni prijavljeno) da li ću ja kao "poslodavac" imati neke sankcije i platititi neki nebulozni iznos? Mislim to MORAM riješiti ovaj tjedan pod hitno. I još jedna stvar, ne kužim kak je on odma dobio zdrastvenu, a nismo tu zadnju stavku riješili do kraja?:confused: Znam samo da to moram riješiti na poreznoj na trešnjevci.

ondinezg
22.11.2011., 19:00
ovako imam mali problem
imam 27 godina i još studiram (osto samo diplomski) međutim od 30.9.2010. nemam studentska prava. kako, hvala Bogu, nisam bila bolesna do sada potpuno sam zaboravila na zdravstveno. prošli tjedan su me zvali iz tatine firme da više ne mogu biti preko njih osigurana i da defakto nisam imala zdravstveno od kad sam navršila 26 ali oni su tek sad to skužili i sad me odjavili. sad mene zanima što da radim, odem na burzu pa se prijavim pa tako dobijem pravo na besplatno zdravstveno ili ću morati plaćati ili netko mi je reko da čekam dok ne diplomiram pa da onda to pokušam sredit??
svaki savjet je dobrodošao :)

Zikomid
22.11.2011., 19:36
Imam pitanje. Dečko je kao vanredni student izgubio pravo na zdrastvenu, (zakasnio se prijavit, došao dan poslije roka :503: ) pa smo to napravili kao onu fintu koju je dosta ljudi radilo. Ja kao poslodavac sam ga prijavila kao svog radnika u kućanstvu, tipa selidba namještaja, na tjedan dana. "Isplatila" sam mu kao 600 kn za to. Sve je to ok prošlo, on je odma dobio zdrastvenu. To smo rješili prije više mjeseci, ali se izredalo masu toga, da ne duljim, nismo rješili taj zadnji papir kojim se to prijavi i plati se porez na to. Uglavnom, nisam tu doma, pa nek mi neka dobra duša objasni. S obzirom da to još nije plaćeno (a ni prijavljeno) da li ću ja kao "poslodavac" imati neke sankcije i platititi neki nebulozni iznos? Mislim to MORAM riješiti ovaj tjedan pod hitno. I još jedna stvar, ne kužim kak je on odma dobio zdrastvenu, a nismo tu zadnju stavku riješili do kraja?:confused: Znam samo da to moram riješiti na poreznoj na trešnjevci.

Ako je dobio zdr.iskaznicu znači da si ga prijavila na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Porezna uprava vodi naplatu i doprinosa za mirovinsko i doprinosa za zdravstveno, znači na Poreznu upravu ideš platiti to razdoblje za koje je bio prijavljen u radnom odnosu.

ovako imam mali problem
imam 27 godina i još studiram (osto samo diplomski) međutim od 30.9.2010. nemam studentska prava. kako, hvala Bogu, nisam bila bolesna do sada potpuno sam zaboravila na zdravstveno. prošli tjedan su me zvali iz tatine firme da više ne mogu biti preko njih osigurana i da defakto nisam imala zdravstveno od kad sam navršila 26 ali oni su tek sad to skužili i sad me odjavili. sad mene zanima što da radim, odem na burzu pa se prijavim pa tako dobijem pravo na besplatno zdravstveno ili ću morati plaćati ili netko mi je reko da čekam dok ne diplomiram pa da onda to pokušam sredit??
svaki savjet je dobrodošao :)

Ako ćeš ubrzo diplomirati, onda je najbolje da čekaš da diplomiraš i onda se u roku od 30 dana prijaviš na HZZO. Burza nema veze sa zdr.osiguranjem. U ovom razdoblju bez osiguranja ne bi trebala odlaziti kod ugovornih liječnika HZZO-a.

Ako želiš plaćati osiguranje do diplome, moraš platiti unazad od datuma kad si izgubila pravo na osiguranje i svaki mjesec unaprijed cca 400 kn (po mjesecu) ali tada imaš sva prava iz zdr.osiguranja.

Mikaha
22.11.2011., 20:13
Mene zanima, imam li pravo promjenit stomatologa?

Kažu mi na zdravstvenom da mogu tek kad prođe godinu dana od posljednje promjene.

Išao sam na arbitražu ali ništa. Jel me oni to jebu na zdravstvenom?

Zikomid
22.11.2011., 20:41
Ako arbitražom nije odobrena promjena, morat ćeš čekati da prođe godina dana. Inače se izabrani liječnik može mijenjati nakon godine dana boravka kod istog.

vjetrovka
25.11.2011., 17:06
Već sam jednom postavljala pitanje...a sad imam novosti :) Imala sam zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba nekih 5 godina. kako nisam imala posla, a završila sam fakultet ukaže mi se prilika raditi godinu dana u BiH. ( 3. mjesec 2008. do 3. mjesec 2009.) Poslije tzoga se vraćam u RH, gdje sam i dalje nezaposlena i tako koristim zdravstveno osiguranje. Nisam znala da negdje trebam prijaviti da sam radila u BiH. U ožujku ove godine sam rodila i zatražila pravo na rodiljnu naknadu. Iz HZZO-a su mi tražili radnu knjižicu iz BiH iz čega je bilo vidljivo da sam radila tu godinu dana i rečeno mi je da mi je tada prekinuto zdravstveno osiguranje i da ga mogu ostvariti jedino kao samostalni uplatitelj na osnovu čl. 11 Zakona u kojem piše da plaćam sebi zdravstveno unazad od dana prestanka prethodnog statusa, a najduže godinu dana. U Rješenju mi piše da mi se utvrđuje status osiguranika HZZO-a kao osobi s prebivalištem u Hrvatskoj od 4. 3. 2009. Je li sada to znači da trebam platiti sebi osiguranje od toga datuma i koliko to iznosi i što s tim što u Zakonu piše najduže godinu dana ?

tomogol
25.11.2011., 19:37
Pozdrav. Zanimalo bi me što znači da imam obvezno zdravstveno osiguranje kategorija A, osnova 00130? Unaprijed se zahvaljujem

Zikomid
25.11.2011., 21:29
Već sam jednom postavljala pitanje...a sad imam novosti :) Imala sam zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba nekih 5 godina. kako nisam imala posla, a završila sam fakultet ukaže mi se prilika raditi godinu dana u BiH. ( 3. mjesec 2008. do 3. mjesec 2009.) Poslije tzoga se vraćam u RH, gdje sam i dalje nezaposlena i tako koristim zdravstveno osiguranje. Nisam znala da negdje trebam prijaviti da sam radila u BiH. U ožujku ove godine sam rodila i zatražila pravo na rodiljnu naknadu. Iz HZZO-a su mi tražili radnu knjižicu iz BiH iz čega je bilo vidljivo da sam radila tu godinu dana i rečeno mi je da mi je tada prekinuto zdravstveno osiguranje i da ga mogu ostvariti jedino kao samostalni uplatitelj na osnovu čl. 11 Zakona u kojem piše da plaćam sebi zdravstveno unazad od dana prestanka prethodnog statusa, a najduže godinu dana. U Rješenju mi piše da mi se utvrđuje status osiguranika HZZO-a kao osobi s prebivalištem u Hrvatskoj od 4. 3. 2009. Je li sada to znači da trebam platiti sebi osiguranje od toga datuma i koliko to iznosi i što s tim što u Zakonu piše najduže godinu dana ?

To znači da ćeš platiti 12 mjeseci unazad x cca 400 kn i onda do stjecanja nove osnove osiguranja svaki mjesec 400tinjak kn.

Pozdrav. Zanimalo bi me što znači da imam obvezno zdravstveno osiguranje kategorija A, osnova 00130? Unaprijed se zahvaljujem

Radnik zaposlen kod fizičke osobe (u obrtu).

vjetrovka
26.11.2011., 05:17
[QUOTE=Zikomid;36895847]To znači da ćeš platiti 12 mjeseci unazad x cca 400 kn i onda do stjecanja nove osnove osiguranja svaki mjesec 400tinjak kn.

U Zakonu piše godinu dana, a meni je gospođa iz HZZO-a rekla da moram platiti od 4. 3. 2009. tj. od prestanka starog statusa da bi mi mogla odobriti porodiljnu naknadu koja bi tekla od 20. 3. 2011. ( Njeno objašnjenje je da moram biti osigurana u trenutku rođenja djeteta)

Zikomid
26.11.2011., 08:24
Ne, plaćaš maksimalno godinu dana doprinosa za zdr.osiguranje. Znači, mogli su ti utvrditi status npr. 5 godina unazad i tad bi isto platila doprinose za godinu dana. Da su ti utvrdili status osigurane osobe 6 mjeseci unazad, platila bi tih 6 mjeseci doprinosa. Ukratko, za utvrđeni status osiguranika za razdoblje od godine dana i duže, plaćaš doprinose za godinu dana unazad, a za utvrđeni status osiguranika za manje od godine dana, plaćaš za one mjesece za koje su te osigurali.
HZZO utvrđuje status osiguranika (datume stjecanja i prestanka statusa, tj. osiguranja), ali naplatu doprinosa ne, jer je za to zadužena Porezna uprava već 10 godina.

Točno je da moraš biti osigurana u trenutku rođenja djeteta.

vjetrovka
26.11.2011., 10:00
Ne, plaćaš maksimalno godinu dana doprinosa za zdr.osiguranje. Znači, mogli su ti utvrditi status npr. 5 godina unazad i tad bi isto platila doprinose za godinu dana. Da su ti utvrdili status osigurane osobe 6 mjeseci unazad, platila bi tih 6 mjeseci doprinosa. Ukratko, za utvrđeni status osiguranika za razdoblje od godine dana i duže, plaćaš doprinose za godinu dana unazad, a za utvrđeni status osiguranika za manje od godine dana, plaćaš za one mjesece za koje su te osigurali.
HZZO utvrđuje status osiguranika (datume stjecanja i prestanka statusa, tj. osiguranja), ali naplatu doprinosa ne, jer je za to zadužena Porezna uprava već 10 godina.

Točno je da moraš biti osigurana u trenutku rođenja djeteta.

U Rješenju koje sam dobila od HZZO-a piše da mi se od 4. 3. 2009. utvrđuje status osiguranika HZZO-a kao osobi s prebivalištem u RH, u sljedećoj točki da mi se odobrava rodiljna naknada od 20. 3. 2011.
Gospođa mi je usmeno rekla da ću morati platiti od 4.3.2009. U ovom Rješenju ne piše iznos, niti od kada trebam platiti, pa me još zanima je li onda Porezna uprava meni treba dostaviti tu neku uplatnicu ili šta već koliko trebam platiti?Rješenje sam dobila prije 2 dana. Je li sada unazad godina dana od datuma Rješenja ili godina dana unazad od rođenja djeteta ( a jesam zakomplicirala)?
Hvala Zikomid na pomoći :)

Darko1990
30.11.2011., 10:51
Pozdrav, molio bih za odgovor pošto sam se našao u velikoj neprilici jer naime, jučer sam bio na birou da se prijavim i službenik mi je rekao da se odjavim sa zdravstvenog (na koje sam bio prijavljen preko roditelja-majke) i da se prijavim na socijalno. Danas me je mama odjavila i mislim otić sutra to obavit kad usput pročitam da se na obvezno osiguranje mogu prijaviti ako sam nakon obrane završnog ispita u roku 30 dana došao se prijaviti a ja sam obranio završni kao redovni studentna Veleučilištu 27.10. tako da mi je isteklo tih 30 dana, pa me zanima na koji način da se prijavim na obvezno zdravstveno osiguranje (dal' kao nezaposlena osoba jer sam potpisao ugovor na HZZ-u ili?) jer sam očito propustio priliku s ovih 30 dana. Unaprijed hvala.

Zikomid
30.11.2011., 18:25
Biro nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem.

Može proći jedino ako si se prijavio u roku od 30 dana na biro, pa da službenik HZZO-a tu činjenicu eventualno uzme u obzir. Obavezno što prije idi u HZZO.

wlenarsi
01.12.2011., 11:03
ovako zivim u vanbracnoj zajednici s stranom drzavljankom i imamo dijete od sijecnja, zahtjev za prvi boravak je podnesla u listpoadu prosle godine i dobila ga, zdravstveno smo isto napravili i receno mi je da za vanbracnog druga stranog drzavljana moram placat oko 400kn zdravstvenog mjesecno, i dobro javili se na zdravstveno i oni rekli da ce porezna nakon nekih 2 mjeseca poslat uplatnice za zdravstveno, i ja cekam nista ne dolazi pa sam mislio da posto je trudna i rodila u medjuvremenu da je oslobodjena placanja, ali nakon godinu dana doslo je vrijeme da produzimo boravak i traze me potvrdu iz porezne da ona nista ne duguje drzavi, ja odem u poreznu i trazim potvrdu, oni mi kazu da ona uopce nije registrirana kod njih iako posjeduje zdravstvenu iskaznicu i ima zdravstveno, pa me salju natrag u zdravstveno da dobiju potvrdu da je registrirana kod njih, oni mi kazu da je sve uredno al da sam iako je trudna morao placat 400 kuna, ja se vratim u poreznu oni kazu da nisu dobili nista od zdravsta za nju, nakraju posto sam isao okolo saznam da je zaglavilo u posrednistvu izmedju zdravstva i porezne i sad me traze da platim 5000kn u komadu koje ja nemam, molio bih da mi netko objasni sto sam ja tu kriv ako je administracija sj,ebala stvar? i jesam li duzan to platit iako nije moja greska? jel se oni inace zajebavaju s ljudima tako? hvala

Pozdrav,

imam slićan problem sa Hzzo ali sa drugaćijim problemom..

...stranac sam sa zd.os. svoje zemlje,obnavljam boravak u Hr. i policija me šalje na HZZO da potvrde zdr.os...godinama nosim potvrde i zdravstvene iskaznice, redovnu i evropsku na Hzzo ali oni nikako da to uvaže i uporno mi i dalje traže potpis na prijavu da bi mi dali potvrdu na osnovu koje mi policija odobrava boravak-vizu.
Sada se zakompliciralo jer to nisu uvažavali godinama,moje osiguranje.. i poslali su me na poreznu da ustanove "moj dug" za zdr.os.koji iznosi 35.000kn.Traže sve moguće i nemoguće potvrde,stare evropske knjižice koje se inaće obnavljaju svake godine,dobijaju se nove za razdoblje od 3 mjeseca ili godinu dana,stare se uništavaju.
Donela sam im sve što se je moglo i trebalo doneti,to sam donosila godinama ali na šalteru to nisu želeli prihvatiti niti uvažiti,samo sam morala potpisati što mi je ponuđeno.
sada sam donela:
-potvrdu o zd.os.
-evropski certifikat
..na šta sam dobila odgovor da se postupak mora obnoviti,kako obnoviti,šta da napišem u tom zahtjevu za obnovu postupka što oni već ne bi znali..(?)..zato vas molim recite mi kako postići da se sva ta dugovanja storniraju (može se rekli su mi na poreznoj samo trebaju nalog HZZO/a) jer nisam kriva za njih pošto sam svo vreme zdravstveno osigurana (od 1978)?
Hvala.
Izvinjavam se na dugom postu.lp.

vjetrovka
01.12.2011., 14:06
U Rješenju koje sam dobila od HZZO-a piše da mi se od 4. 3. 2009. utvrđuje status osiguranika HZZO-a kao osobi s prebivalištem u RH, u sljedećoj točki da mi se odobrava rodiljna naknada od 20. 3. 2011.
Gospođa mi je usmeno rekla da ću morati platiti od 4.3.2009. U ovom Rješenju ne piše iznos, niti od kada trebam platiti, pa me još zanima je li onda Porezna uprava meni treba dostaviti tu neku uplatnicu ili šta već koliko trebam platiti?Rješenje sam dobila prije 2 dana. Je li sada unazad godina dana od datuma Rješenja ili godina dana unazad od rođenja djeteta ( a jesam zakomplicirala)?
Hvala Zikomid na pomoći :)

Ponavljam pitanje: kako ja sada trebam platiti osiguranje kao samostalni osiguravatelj, je li trebam otići na poreznu ili ću dobiti neku obavijest?

Zikomid
01.12.2011., 18:08
Pozdrav,

imam slićan problem sa Hzzo ali sa drugaćijim problemom..

...stranac sam sa zd.os. svoje zemlje,obnavljam boravak u Hr. i policija me šalje na HZZO da potvrde zdr.os...godinama nosim potvrde i zdravstvene iskaznice, redovnu i evropsku na Hzzo ali oni nikako da to uvaže i uporno mi i dalje traže potpis na prijavu da bi mi dali potvrdu na osnovu koje mi policija odobrava boravak-vizu.
Sada se zakompliciralo jer to nisu uvažavali godinama,moje osiguranje.. i poslali su me na poreznu da ustanove "moj dug" za zdr.os.koji iznosi 35.000kn.Traže sve moguće i nemoguće potvrde,stare evropske knjižice koje se inaće obnavljaju svake godine,dobijaju se nove za razdoblje od 3 mjeseca ili godinu dana,stare se uništavaju.
Donela sam im sve što se je moglo i trebalo doneti,to sam donosila godinama ali na šalteru to nisu želeli prihvatiti niti uvažiti,samo sam morala potpisati što mi je ponuđeno.
sada sam donela:
-potvrdu o zd.os.
-evropski certifikat
..na šta sam dobila odgovor da se postupak mora obnoviti,kako obnoviti,šta da napišem u tom zahtjevu za obnovu postupka što oni već ne bi znali..(?)..zato vas molim recite mi kako postići da se sva ta dugovanja storniraju (može se rekli su mi na poreznoj samo trebaju nalog HZZO/a) jer nisam kriva za njih pošto sam svo vreme zdravstveno osigurana (od 1978)?
Hvala.
Izvinjavam se na dugom postu.lp.

Kakav potpis traži HZZO?

Produženje boravka se ne može dobiti bez zdr.osiguranja, a ako imate zdr.osiguranje u drugoj državi, dokazima, odnosno potvrdom zdr.osiguranja te države ili EU karticom, stornira se zaduženje i niste u obvezi plaćanja zdr.osiguranja u Hrvatskoj.

Ponavljam pitanje: kako ja sada trebam platiti osiguranje kao samostalni osiguravatelj, je li trebam otići na poreznu ili ću dobiti neku obavijest?

Moraš platiti jednokratno 12 mjeseci doprinosa.

vidi čl. 11. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju

Da li ti je to osiguranje napravljeno za unazad (da pokrije rupe u zdr.osiguranju), odnosno kako si trenutno osigurana?

Kad su ti podaci ukucani u HZZO-u? Podaci iz HZZO-a se prebacuju u Poreznu upravu jednom mjesečno, tako da ako dođeš u Poreznu prije nego su podaci prebačeni, ne mogu ti ni izračunati dug niti dati uplatnicu.

vjetrovka
01.12.2011., 20:04
Moraš platiti jednokratno 12 mjeseci doprinosa.

vidi čl. 11. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju

Da li ti je to osiguranje napravljeno za unazad (da pokrije rupe u zdr.osiguranju), odnosno kako si trenutno osigurana?

Kad su ti podaci ukucani u HZZO-u? Podaci iz HZZO-a se prebacuju u Poreznu upravu jednom mjesečno, tako da ako dođeš u Poreznu prije nego su podaci prebačeni, ne mogu ti ni izračunati dug niti dati uplatnicu.

Dobila sam Rješenje od HZZO-a prije tjedan dana s mogućnošću žalbe u roku 15 dana, tako da mislim da trebam valjda čekati da žalbeni rok prođe, a onda će mi podaci biti ukucani u HZZO??? I da osiguranje je napravljeno za unazad. Samo mene zanima je li se dobije neka obavijest od Porezne poštom ili ja trebam ići na Poreznu i raspitivati se kada i koliko trebam platiti?

wlenarsi
02.12.2011., 00:05
Imam redovno zd.os.,koje automatićno podrazumeva i Eu osiguranje i obje iskaznice.

Mislila sam da podpisujem predaju potvrde o osiguranju,sada mi kažu da je to bilo potpisivanje hrvatskog zd.os.

"Mući" ih i zašto Eu osiguranje imam od 01.01.2004g.!
Žalosno je da ne znaju da je tada moja država postala ćlanica.

Hvala vam na odgovoru,ohrabrujući je.., samo ne znam šta napisati u "Zahtjevu za obnovu postupka"..navesti sve datume,i jednostavno zamoliti za storniranje svega jer je došlo do nesporazuma?

Hvala još jednom.

Zikomid
03.12.2011., 10:15
Dobila sam Rješenje od HZZO-a prije tjedan dana s mogućnošću žalbe u roku 15 dana, tako da mislim da trebam valjda čekati da žalbeni rok prođe, a onda će mi podaci biti ukucani u HZZO??? I da osiguranje je napravljeno za unazad. Samo mene zanima je li se dobije neka obavijest od Porezne poštom ili ja trebam ići na Poreznu i raspitivati se kada i koliko trebam platiti?

Od Porezne ćeš dobiti rješenje o utvrđivanju osnovice za plaćanje doprinosa i uplatni račun. Dok to ne dobiješ ne možeš ništa ni platiti. Mislim da je još rano da to dobiješ, jer podaci HZZO-a sigurno nisu prebačeni u Poreznu.

Jesi uz rješenje HZZO-a dobila i tiskanicu 1 i tiskanicu 2? Ako jesi, znači da su podaci ukucani u njihovu bazu podataka. Ako nisi, informiraj se u HZZO-u, jesu li podaci ukucani i kada.

Imam redovno zd.os.,koje automatićno podrazumeva i Eu osiguranje i obje iskaznice.

Mislila sam da podpisujem predaju potvrde o osiguranju,sada mi kažu da je to bilo potpisivanje hrvatskog zd.os.

"Mući" ih i zašto Eu osiguranje imam od 01.01.2004g.!
Žalosno je da ne znaju da je tada moja država postala ćlanica.

Hvala vam na odgovoru,ohrabrujući je.., samo ne znam šta napisati u "Zahtjevu za obnovu postupka"..navesti sve datume,i jednostavno zamoliti za storniranje svega jer je došlo do nesporazuma?

Hvala još jednom.

U zahtjevu navedite sve datume, tj. datume prijave boravka u RH i datume otkad ste osigurani u inozemstvu. Uglavnom, najbitnije je da ste imali zdravstveno u inozemstvu u onom trenutku kad ste tražili boravak u RH i da Vam to zdravstveno u inozemstvu nije prekidano. Ako je zdravstveno u inozemstvu prekidano, za to razdoblje morate platiti zdravstveno u RH. Uz zahtjev priložite kopije kartice EU i ostalih dokumenata iz inozemstva, kao i prijavu boravka na policiji u RH. Zahtjev treba predati i u HZZO i u Poreznu upravu.

1mikula
04.12.2011., 13:08
Pitanje za Zikomid:

moze li osoba biti zdravstveno osigurana u dvije drzave istovremeno, konkretno u ch i hr?

Zikomid
04.12.2011., 16:29
Može, ali u jednoj državi ostvaruje punu zdravstvenu zaštitu, a u drugoj pravo na hitnoću.

1mikula
04.12.2011., 16:38
Hvala, ako ti nije problem kojim zakonom je to regulirano, da malo to proucim.

Zikomid
04.12.2011., 16:49
Zakon o obveznom zdr.osiguranju

Pravilnik (podzakonski akt)

http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_07.pdf

međudržavni ugovori

http://www.hzzo-net.hr/03_03_06.php

Za točan odgovor treba postaviti detaljnije pitanje.

1mikula
04.12.2011., 17:16
evo detaljnije pitanje: Osoba sklopi brak sa svicarskim drzavljaninom, dobije tamo dozvolu boravka i redovno zdravstveno osiguranje.Moze li ta osoba koristiti i hrvatsko zdravstveno osiguranje kad je u HR, ili ga mora odjaviti, jos uvijek ima prebivaliste u HR i putovnicu i osobnu kartu.

Zikomid
04.12.2011., 20:23
Po Zakonu mora odjaviti zdr.osiguranje u RH, jer ako u CH ima punu zdr.zaštitu, onda isto ne može ostvarivati u RH. Kad dođe u RH ima pravo putem obrazaca koje sam navela na prethodnom linku (međudržavni ugovori) ostvariti pravo na zdr.zaštitu i neće biti oštećena ni u kom slučaju.
No u praksi se često protuzakonito koriste oba osiguranja i tada nastaju razne neželjene situacije po osiguranika.

U svakom slučaju osoba mora odlučiti gdje će živjeti i gdje će se liječiti.

1mikula
05.12.2011., 15:10
hvala,ako moze jos samo koje su posljedice, recimo, ako koristi hr zdravstveno kad je u Hrvatskoj.

Zikomid
05.12.2011., 19:22
Prijava, promjena, odjava u obveznom zdravstvenom osiguranju podnosi se u bilo kojem područnom uredu ili ispostavi HZZO-a, u roku od 8 dana od dana nastanka, promjene ili prestanka okolnosti na osnovi kojih se stječe status u obveznom zdravstvenom osiguranju.
Sve ostalo je kršenje Zakona.

HelloShitty
07.12.2011., 11:44
Mozda je negdje vec bilo, ali nisam nasao...
Uskoro mi istice godina od izbora lijecnika primarne zdravstvene zastite i stomatologa i namjeravam ih promijeniti.
Imam li neki rok u kojem to mogu napraviti ili mogu bilo kad nakon proteka 365 dana od proslog izbora?

Zahvaljujem!

mai14
07.12.2011., 13:01
Pozdrav, samo jedno pitanje:

Selim se uskoro (novi grad i županija) i trebam otići do HZZO-a da evidentiraju tu promjenu.
Da li trebam popuniti tiskanicu 2 ili neki drugi formular u tu svrhu?

Rygel XVI
07.12.2011., 16:17

Prijatelj mi ima identičan problem. Jel to išlo prek ugovora o djelu? Sličnu foru bi ja napravio i njega uzeo za radnika u kućanstvu, da mi sprazni šupu. :)

Zikomid
07.12.2011., 18:57
Mozda je negdje vec bilo, ali nisam nasao...
Uskoro mi istice godina od izbora lijecnika primarne zdravstvene zastite i stomatologa i namjeravam ih promijeniti.
Imam li neki rok u kojem to mogu napraviti ili mogu bilo kad nakon proteka 365 dana od proslog izbora?

Zahvaljujem!

Nakon proteka od godine dana možeš bilo kad promijeniti doktora. Nema nikakvog roka, bitno je da si kod jednog doktora najmanje godinu dana. Potpiši obrazac kod novoizabranog doktora i odnesi u HZZO na ovjeru.

Pozdrav, samo jedno pitanje:

Selim se uskoro (novi grad i županija) i trebam otići do HZZO-a da evidentiraju tu promjenu.
Da li trebam popuniti tiskanicu 2 ili neki drugi formular u tu svrhu?

Najprije moraš u novome gradu prijaviti prebivalište na MUP-u, s potvrdom kojom dobiješ i tiskanicom 2 (ako si nezaposlena/zaposlena osoba) ili tiskanicom 3 (ako si član obitelji) javi se u HZZO.

mai14
08.12.2011., 06:13
Zahvaljujem na odgovoru, nabavila tiskanicu 2 i nakon prijave prebivališta na MUP-u idem do područnog ureda HZZO-a prijaviti promjenu, naravno, kad se preselim.

Samo me još zanima da li u trenutnom prebivalištu (dakle, prije selidbe) trebam nešto obaviti u područnom uredu HZZO-a ili samo kad se preselim?
Hvala!

theaceofspades
08.12.2011., 14:01
Pitanje za Zikomid!

Zdravstveno imam preko roditelja, a redovni student bio sam do 1.10.2008. Od tada do danas sam izvanredni.

Međutim, nisam se odjavio sa zdravstvenog, a roditeljeva kadrovska u međuvremenu ništa nije tražila...

Našao sam posao, trebam se zaposliti i ,naravno, odjaviti sa zdravstvenog na datum 1.10.2008, dakle zakašnjela odjava.

Zanima me, kakve će biti sankcije i tko će ih snositi...? Pročitao sam da HZZO zakašnjele odjave šalje na Prekršajni sud.

Pa molim za savjet; što da napravim? Hoću li ja ili roditelj snositi nekakvu sankciju? Hoću li HZZO-u morati što nadoknaditi?

Da napomenem, do danas (od prestanka redovnog studiranja) nisam koristio nikakvu zdravstvenu uslugu.

P.S. Osiguranje ne bih trebao izgubiti jer bih se nakon odjave odmah i prijavio kod poslodavca.

Zikomid
08.12.2011., 23:41
Zahvaljujem na odgovoru, nabavila tiskanicu 2 i nakon prijave prebivališta na MUP-u idem do područnog ureda HZZO-a prijaviti promjenu, naravno, kad se preselim.

Samo me još zanima da li u trenutnom prebivalištu (dakle, prije selidbe) trebam nešto obaviti u područnom uredu HZZO-a ili samo kad se preselim?
Hvala!

Promjenu prebivališta/boravišta treba napraviti u PU HZZO-a gdje se seliš.

Pitanje za Zikomid!

Zdravstveno imam preko roditelja, a redovni student bio sam do 1.10.2008. Od tada do danas sam izvanredni.

Međutim, nisam se odjavio sa zdravstvenog, a roditeljeva kadrovska u međuvremenu ništa nije tražila...

Našao sam posao, trebam se zaposliti i ,naravno, odjaviti sa zdravstvenog na datum 1.10.2008, dakle zakašnjela odjava.

Zanima me, kakve će biti sankcije i tko će ih snositi...? Pročitao sam da HZZO zakašnjele odjave šalje na Prekršajni sud.

Pa molim za savjet; što da napravim? Hoću li ja ili roditelj snositi nekakvu sankciju? Hoću li HZZO-u morati što nadoknaditi?

Da napomenem, do danas (od prestanka redovnog studiranja) nisam koristio nikakvu zdravstvenu uslugu.

P.S. Osiguranje ne bih trebao izgubiti jer bih se nakon odjave odmah i prijavio kod poslodavca.

Sankcije (financijske) za zakašnjelu odjavu snosi poslodavac roditelja (čl.125. - čl. 129. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf. )

Od osiguranika se potražuju sredstva za korištene zdravstvene usluge u razdoblju za koje osiguranik nije imao pravo na zdr. osiguranje. Provjerava se korištenje zdravstvenih usluga i podizanje lijekova na recept.

HZZO te može po sili zakona i osigurati kao osobu koja sama plaća osiguranje za razdoblje u kojem nisi imao osiguranje.

tvoj_tata
11.12.2011., 22:02
Pozdrav svima, ne znam da li je ovo pravi podforum za ovu temu, ali nisam znao gdje je drugo "ugurati".
Naime, "problem" je slijedeci. Zavrsio sam srednju skolu ove godine i nisam se uspio upisati na fakultet te sam bio suvise lijen napraviti prijavu u hzz-u te srediti zdravstveno. Gledao sam po internetu i pise da je vremenski rok prijava 90 dana nakon zavrsetka skole. Sada, moje pitanje glasi: Da li sam jos uvijek u mogucnosti napraviti zdravstveno osiguranje i sto mi je sve potrebno za prijavu u hzz-u.
Unaprijed hvala.

El Gato Félix
11.12.2011., 22:27
Premješteno s pdf-a Zdravlje.

HoneyGeldof
11.12.2011., 23:12
Pozdrav,
dosad sam bila osigurana preko oca(koji ima svoju firmu) te bila redovni student, međutim krajem 9mj sam prešla na izvanredno, a totalno zaboravila na zdravstveno. U ponedjeljak počinjem raditi, pa da li bi se trebala odjaviti? kako i šta dalje? Sve me to totalno zbunjuje...
Puno hvala :)

mpetro
12.12.2011., 09:25
imam jednu nedoumicu oko 100% plaćenog bolovanja. naime bio sam hospitaliziran
nekoliko mjeseci zbog zarazne bolesti, prema zakonu imam pravo na 100 % plaćeno
bolovanje ( i to mi nitko ne osporava) međutim problem je u tome što je moja prosječna
plaća oko 5 500 kn, a hzzo ne isplaćuje više od 4 257 kn(nekakav državni prosjek).
Postoji li varijanta po kojoj bi mi isplatili čitavu plaću , ili priča o 100 % plaćenom bolovanju
u praksi vrijedi samo za one koji imaju plaću do navedenih 4 257 kn ?

jaja
12.12.2011., 11:25

da

Zikomid
13.12.2011., 17:31
Pozdrav svima, ne znam da li je ovo pravi podforum za ovu temu, ali nisam znao gdje je drugo "ugurati".
Naime, "problem" je slijedeci. Zavrsio sam srednju skolu ove godine i nisam se uspio upisati na fakultet te sam bio suvise lijen napraviti prijavu u hzz-u te srediti zdravstveno. Gledao sam po internetu i pise da je vremenski rok prijava 90 dana nakon zavrsetka skole. Sada, moje pitanje glasi: Da li sam jos uvijek u mogucnosti napraviti zdravstveno osiguranje i sto mi je sve potrebno za prijavu u hzz-u.
Unaprijed hvala.

90 dana po završetku školske godine, znači krajnji rok za prijavu ti je bio 30.11.2011.g.

Pozdrav,
dosad sam bila osigurana preko oca(koji ima svoju firmu) te bila redovni student, međutim krajem 9mj sam prešla na izvanredno, a totalno zaboravila na zdravstveno. U ponedjeljak počinjem raditi, pa da li bi se trebala odjaviti? kako i šta dalje? Sve me to totalno zbunjuje...
Puno hvala :)

Odjava na tiskanici 3 i prijava na tiskanici 2 uz tiskanice HZMO-a, radnu knjižicu i osobnu iskaznicu. Najprije napravi prijavu na HZMO, a onda na HZZO. Odjava i prijava se trebaju provesti u roku od 8 dana od zaposlenja.

imam jednu nedoumicu oko 100% plaćenog bolovanja. naime bio sam hospitaliziran
nekoliko mjeseci zbog zarazne bolesti, prema zakonu imam pravo na 100 % plaćeno
bolovanje ( i to mi nitko ne osporava) međutim problem je u tome što je moja prosječna
plaća oko 5 500 kn, a hzzo ne isplaćuje više od 4 257 kn(nekakav državni prosjek).
Postoji li varijanta po kojoj bi mi isplatili čitavu plaću , ili priča o 100 % plaćenom bolovanju

4257,28 kn je maksimalna isplata bolovanja - nije državni prosjek već proračunska osnovica uvećana za 28%. Proračunska osnovica iznosi 3326,00 kn.
100% isplatu imali bi npr. u slučaju ozljede na radu/profesionalne bolesti, odnosno samo u slučajevima određenima Zakonom.

simple
14.12.2011., 12:01
Molim malu pomoc :). Prestaje li polica obnovljivog dopunskog osiguranja vaziti s istekom dviju godina koristenja (tj. s jednim realiziranim automatskim produljenjem) ili automatizam vrijedi i za svaku sljedecu godinu dok se ne promijene okolnosti?

Veki22
14.12.2011., 12:20
Ovako trebao bih malu pomoć u vezi obaveznog zdravstvenog osiguranja, zvao sam besplatni info telefon, još neki telefon i naravno nitko se ne javlja da pitam.
Pošto sam se morao prebaciti na izvanredno studiranje izgubio sam pravo na osiguranje preko oca. On je u firmi dobio papir za odjavu i rečeno mu je da moram prvo u Vodnikovu pa onda prijava na burzu.
Mene zanima procedura u Vodnikovoj, što mi sve treba od dokumenata (indeks, osobna, oib ili što već) i što dobijem tamo od papira?
E da pošto su mi prava istekla 1.10.2011. a ja sam skroz zaboravio da li će biti kakva posljedica zbog toga? Puno hvala.

Zikomid
14.12.2011., 18:08
Molim malu pomoc :). Prestaje li polica obnovljivog dopunskog osiguranja vaziti s istekom dviju godina koristenja (tj. s jednim realiziranim automatskim produljenjem) ili automatizam vrijedi i za svaku sljedecu godinu dok se ne promijene okolnosti?

Dopunsko osiguranje vrijedi dok god osiguranik sam ne želi prekinuti policu ili do trenutka promjene statusa osigurane osobe.

Ovako trebao bih malu pomoć u vezi obaveznog zdravstvenog osiguranja, zvao sam besplatni info telefon, još neki telefon i naravno nitko se ne javlja da pitam.
Pošto sam se morao prebaciti na izvanredno studiranje izgubio sam pravo na osiguranje preko oca. On je u firmi dobio papir za odjavu i rečeno mu je da moram prvo u Vodnikovu pa onda prijava na burzu.
Mene zanima procedura u Vodnikovoj, što mi sve treba od dokumenata (indeks, osobna, oib ili što već) i što dobijem tamo od papira?
E da pošto su mi prava istekla 1.10.2011. a ja sam skroz zaboravio da li će biti kakva posljedica zbog toga? Puno hvala.

Za odjavu osiguranja preko oca na tiskanici 3, u HZZO treba dati na uvid indeks ili potvrdu na kojoj piše datum prijelaza na izvanredni studij.
Rok za prijavu nezaposlene osobe po prijelazu na izvanredni studij je 30 dana od datuma promjene studija.
Burza nema veze sa zdr.osiguranjem, odnosno prijava na burzu ne uvjetuje i prijavu na zdr.osiguranje.

mpetro
15.12.2011., 09:06
Zikomid kaže :
4257,28 kn je maksimalna isplata bolovanja - nije državni prosjek već proračunska osnovica uvećana za 28%. Proračunska osnovica iznosi 3326,00 kn.
100% isplatu imali bi npr. u slučaju ozljede na radu/profesionalne bolesti, odnosno samo u slučajevima određenima Zakonom.[/QUOTE]

da takvo objašnjenje sam već dobio, ali u zakonu piše slijedeće ...

Članak 42.

Naknada plaće ne može biti niža od 70% osnovice za naknadu, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, s time da kao mjesečni iznos za puno radno vrijeme ne može biti manja od 25% od proračunske osnovice.

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu:

1. za vrijeme bolovanja zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu,

2. za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porodom,

3. za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta i prava na rad s polovicom punog radnog vremena iz članka 26. točke 7. ovoga Zakona,

4. za vrijeme korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta iz članka 26. točke 8. ovoga Zakona,

5. za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života,

6. za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe,

7. za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.

Visinu naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda utvrđuje Zavod, s time da najviši mjesečni iznos naknade plaće obračunate prema odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona ne može iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28%, osim naknade plaće iz stavka 2. točke 3. i 4. ovoga članka.

jel to onda znači 100 % od osnovice, a ne 100% od plaće osiguranika ?

Neytiri11
15.12.2011., 09:50
Pozdrav svima. Nisam sigurna jesam li na pravom mjestu ,ali ne škodi pitati.Naime radi se o bolovanju radnika iz 2008.godine.Bolovanje je trajalo duže od godinu dana i moj pametni direktor se sad nakon tri godine sjetio tražiti refundaciju .Prikupljajući potrebnu dokumentaciju,skužila sam da je cura koja je radila prije mene ( nova sam u ovoj firmi )pogrešno obračunavala to isto bolovanje.Radi se naime o razlici od nekoliko desetaka kuna ( pogrešno je obračunala osnovicu za obračun po satu ).Što mi je sad činiti nakon toliko vremena.E da,taj isti djelatnik više nije naš zaposlenik.:504:

redizajn
15.12.2011., 09:57
Kako dugo moraš biti u stalnom radnom odnosu da bi nakon otkaza mogao imati zdravstveno?

Ili to nije vremenski ograničeno?

Hvala.

Veki22
15.12.2011., 12:16
Dopunsko osiguranje vrijedi dok god osiguranik sam ne želi prekinuti policu ili do trenutka promjene statusa osigurane osobe.

Za odjavu osiguranja preko oca na tiskanici 3, u HZZO treba dati na uvid indeks ili potvrdu na kojoj piše datum prijelaza na izvanredni studij.
Rok za prijavu nezaposlene osobe po prijelazu na izvanredni studij je 30 dana od datuma promjene studija.
Burza nema veze sa zdr.osiguranjem, odnosno prijava na burzu ne uvjetuje i prijavu na zdr.osiguranje.

Puno hvala na odgovoru, ali danas sam išao na hzzo i rekli su mi da sam izgubio obvezno zdravstveno osiguranje jer sam zakasnio sa odjavom. Što da sad napravim, tj kako da dobijem zdravstveno, a da nemoram plaćat 400-injak kn mjesečno? Da li se prijavom na burzu može dobiti zdravstveno?

Zikomid
15.12.2011., 23:33
Kako dugo moraš biti u stalnom radnom odnosu da bi nakon otkaza mogao imati zdravstveno?

Ili to nije vremenski ograničeno?

Hvala.

Nije ograničeno.

Puno hvala na odgovoru, ali danas sam išao na hzzo i rekli su mi da sam izgubio obvezno zdravstveno osiguranje jer sam zakasnio sa odjavom. Što da sad napravim, tj kako da dobijem zdravstveno, a da nemoram plaćat 400-injak kn mjesečno? Da li se prijavom na burzu može dobiti zdravstveno?

Ne može. Zdr.osiguranje možeš dobiti prijavom na HZZO uz plaćanje do stjecanja nove osnove osiguranja ili zaposlenjem.

Afx01
28.12.2011., 21:28
Pozdrav !

Vjerojatno na ovo moje pitanje već negdje u temi ima odgovor,no tema je velika pa mi se ne da baš tražit,ne zamjerite.

Dakle u 9.mjesecu sam se ispisao s faksa,prijavio se na burzu i trenutno sam nezaposlen. Ono što nisam znap i što mi nisu rekli je da se trebam javit u hzzo i pijavit kao nezaposlena osoba (jer sam tokom studiranja bio prijavljen na roditelje ,bar mislim ).
Trebao bih ovih dana do doktora,pa kako onda ide procedra sa plaćanjem ako nisam osiguran,jel moram više platit i jel mogu uopće doći na pregled ? I kako da "sredim" to stanje da budem opet osiguran?

Hvala.

eneola
29.12.2011., 11:38
Unaprijed hvala na odgovoru. Prijavljena sam na hzz, ali zakasnila za zdravstveno.
Na koji način si sama mogu uplatiti zdravstveno jer me nema tko prijaviti?

Lea3107
29.12.2011., 15:53
Pozdrav,neznam dali je pitanjebilo,no ja nisam pronašla pa ako netko zna bila bih zahvalna!
Situacija je ovakva,djevojka je trudna,ona i dečko žive u istoj kući no ona nije prijavljena na tu adresu,on je,vjenčani nisu,ona je u radnom odnosu,on nije niti ima zdravstveno,kad se dijete rodi ona ga planira prijaviti na adresu oca,no zdravstveno osigurati preko sebe,može li to tako?tj.može li ona kao nositelj osiguranja imati različitu adresu od djeteta,adrese su u dvije različite županije?

Zikomid
29.12.2011., 17:26
Pozdrav !

Vjerojatno na ovo moje pitanje već negdje u temi ima odgovor,no tema je velika pa mi se ne da baš tražit,ne zamjerite.

Dakle u 9.mjesecu sam se ispisao s faksa,prijavio se na burzu i trenutno sam nezaposlen. Ono što nisam znap i što mi nisu rekli je da se trebam javit u hzzo i pijavit kao nezaposlena osoba (jer sam tokom studiranja bio prijavljen na roditelje ,bar mislim ).
Trebao bih ovih dana do doktora,pa kako onda ide procedra sa plaćanjem ako nisam osiguran,jel moram više platit i jel mogu uopće doći na pregled ? I kako da "sredim" to stanje da budem opet osiguran?

Hvala.
Jesi se odjavio od roditelja na tiskanici 3 s datumom prekida školovanja?

Unaprijed hvala na odgovoru. Prijavljena sam na hzz, ali zakasnila za zdravstveno.
Na koji način si sama mogu uplatiti zdravstveno jer me nema tko prijaviti?

Prijavi se na HZZO kao osoba koja sama plaća osiguranje, treba ti tiskanica 1 i tiskanica 2, a plaćaš cca 400 kn unazad od datuma kad si izgubila zdr.osiguranje (maksimalno godinu dana unazad) i svaki mjesec unaprijed taj iznos dok ne stekneš novu osnovu osiguranja (npr. zaposliš se).

Pozdrav,neznam dali je pitanjebilo,no ja nisam pronašla pa ako netko zna bila bih zahvalna!
Situacija je ovakva,djevojka je trudna,ona i dečko žive u istoj kući no ona nije prijavljena na tu adresu,on je,vjenčani nisu,ona je u radnom odnosu,on nije niti ima zdravstveno,kad se dijete rodi ona ga planira prijaviti na adresu oca,no zdravstveno osigurati preko sebe,može li to tako?tj.može li ona kao nositelj osiguranja imati različitu adresu od djeteta,adrese su u dvije različite županije?

Neka majka prijavi boravak kod dečka (prebivalište ostaje isto) i prijavi dijete preko sebe.
Koliko žive skupa? Dečko može biti osiguran kao nevjenčani supružnik, ali pod određenim uvjetima.

Lea3107
29.12.2011., 19:15
Za prijavak boravišta ili adrese vlasnik kuće treba potpisati nešto,a on to ne želi,zato i je tak glupava situacija!
Nevjenčani suprug i ona moraju imati 1god života na istoj adresi da bi imao zdravstveno preko nje,to znam,al neznam za ovo s bebom!

eneola
29.12.2011., 21:13
hvala na odgovoru!

Atanasovski
31.12.2011., 18:00
Pozdrav,

Dobila sam prijedlog za ovrhu radi neplaćanje dopunskog zdravstvenog osiguranja od 22.01.2009. do 22.01.2010.

Zanima me što trebam napraviti dalje, žaliti se ili sl jer (ispravite me ako griješim) sam informirana da ako ne plaćam premije da dolazi do raskida ugovora i gubitka dopunskog osiguranja?

Što bih trebala napraviti sljedeće?

Također napominjem da od 2007 nisam koristila nikakve lječničke usluge, pogotovo one pokrivene dopunskim osiguranjem.

Hvala.

Zikomid
01.01.2012., 12:39
Točno je da je neplaćanjem premije ugovor o dopunskom osiguranju trebao biti prekinut automatizmom, jer je tako navedeno u Općim uvjetima ugovaranja. Činjenica je da isto nije predviđeno u praksi. Nije bitno jesi li koristila liječničke usluge ili ne, to nije uvjet za pokretanje ovrhe, već je uvjet neplaćanje premije.
Napiši pismenu žalbu i pozovi se na Opće uvjete ugovaranja u kojima je navedena opcija automatskog prekida dopunskog osiguranja u slučaju neplaćanja premije.

Apsolutna zastara u slučaju pokrenute ovrhe nastupa tek za 10 godina.

Canon5DMkII
05.01.2012., 08:10
I ja samdanas dobio potpuno istu ovrhu.
Čitam sada ugovor:
Članak 22.
(1) Ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju iznimno prestaje prije ugovorenog roka trajanja u
slučajevima:
2) raskida ugovora zbog neplaćanja premije u skladu s odredbama općih uvjeta;

Što to konkretno znaći??

lou reed_616
05.01.2012., 11:16
bizarnost hrvatskog zakonodavstva u zdravstvu...dobio sam neplaćeni dopust 22.10.2011.,na razgovoru s pravnikom u hzzo-u objašenjeno mi je da jedini način (ako nisam u braku) je da samostalno plaćam obvezno zdravstveno u iznosu cca. 400 hrk mjesečno, na moj upit "da li nakon godine dana koliko traje neplaćeni, a ja prekinem radni odnos i prijavim se na burzu rada imam pravo na zdravstveno?" odgovor je NE jer sam ja prekinuo radni odnos s datumom prestanka 22.10.2011 (rok je 30 dana) a ja sam se prijavio na hzzo odmah ali nisam u statusu "nezaposlenih" a nisam ni zaposlen ?!?
prestrašno...mislim da ću nakon što mi istekne neplaćeni dati otkaz u firmi kojoj radim jer ne namjeravam se tamo vratiti,zamoliti nekog od prijatelja koji imaju firmu da me zaposle na 15 dana i daju otkaz pa na "burzu i onda imam pravo na zdravstveno.....da li netko zna mogu li otkazati plaćanje obveznog zdravstvenog osig. tih cca.400 kn mjesećno?

tonka1512
05.01.2012., 17:15
Nisam naisla na sličnu situaciju kao moju, pa molim nekog upućenog da mi pomogne.

Imam 30 godina, do 8 mjeseca 2011. sam bila u radnom odnosu, a istodobno i redovan student, međutim osigurana sam bila po osnovi radnog odnosa (ne znam kako je to bilo moguće, ali nitko me ništa nije pitao kod zapošljavanja). I sada naravno propustila sam rok od 30 dana za promjenu osnove osiguranja:504:, pa ne znam sta da radim, koje su mi opcije? Da li mogu biti osigurana kao student?

Zvala sam informacije HZZO-a i rekli su mi da je to moguće, jel mi može netko ovo potvrdit? E, i da li ću trebat platiti za te mjesece šta nisam bila osigurana:503:

Zikomid
05.01.2012., 22:16
bizarnost hrvatskog zakonodavstva u zdravstvu...dobio sam neplaćeni dopust 22.10.2011.,na razgovoru s pravnikom u hzzo-u objašenjeno mi je da jedini način (ako nisam u braku) je da samostalno plaćam obvezno zdravstveno u iznosu cca. 400 hrk mjesečno, na moj upit "da li nakon godine dana koliko traje neplaćeni, a ja prekinem radni odnos i prijavim se na burzu rada imam pravo na zdravstveno?" odgovor je NE jer sam ja prekinuo radni odnos s datumom prestanka 22.10.2011 (rok je 30 dana) a ja sam se prijavio na hzzo odmah ali nisam u statusu "nezaposlenih" a nisam ni zaposlen ?!?
prestrašno...mislim da ću nakon što mi istekne neplaćeni dati otkaz u firmi kojoj radim jer ne namjeravam se tamo vratiti,zamoliti nekog od prijatelja koji imaju firmu da me zaposle na 15 dana i daju otkaz pa na "burzu i onda imam pravo na zdravstveno.....da li netko zna mogu li otkazati plaćanje obveznog zdravstvenog osig. tih cca.400 kn mjesećno?

Ako uzimaš neplaćeni dopust, firma te odjavljuje sa zdravstvenog i mirovinskog. U roku od 30 dana trebao si se javiti na HZZO. Ako si prijavljen uz plaćanje, to osiguranje možeš prekinuti samo stjecanjem nove osnove osiguranja, npr. zaposlenjem. Ne možeš samo otkazati to osiguranje, jer moraš predočiti dokaz o stjecanju nove osnove osiguranja.

Nisam naisla na sličnu situaciju kao moju, pa molim nekog upućenog da mi pomogne.

Imam 30 godina, do 8 mjeseca 2011. sam bila u radnom odnosu, a istodobno i redovan student, međutim osigurana sam bila po osnovi radnog odnosa (ne znam kako je to bilo moguće, ali nitko me ništa nije pitao kod zapošljavanja). I sada naravno propustila sam rok od 30 dana za promjenu osnove osiguranja:504:, pa ne znam sta da radim, koje su mi opcije? Da li mogu biti osigurana kao student?

Zvala sam informacije HZZO-a i rekli su mi da je to moguće, jel mi može netko ovo potvrdit? E, i da li ću trebat platiti za te mjesece šta nisam bila osigurana:503:

Redovni student može biti osiguran kao član obitelji samo do navršenih 26 godina života. Propustila si rok od 30 dana po prekidu radnog odnosa, a prema godinama života nemaš pravo biti osigurana kao redovni student.

Ako ćeš biti osigurana uz plaćanje, onda trebaš i platiti unazad mjesece bez zdr.osiguranja.

nestalo
05.01.2012., 23:20
Na lječničkoj komisiji mi je doktor koji odlučuje o bolovanju produžio bolovanje na osnovu nalaza više specijalista, ali mi je rekao da ja izmišljam bolesti:confused: Zanima me da li mi on ima pravo govoriti da ja u biti sve lažem i izmišljam? Ja sam ostao šokiran, več danima sam uzdrman takvim ponašanjem. Ako ima pravo na to ok, ako nema želim znati da li se mogu obratiti nekome?

stamy
06.01.2012., 14:39
Ovako, ja sam izgubio osnovno zdrastveno osiguranje zato sto nisam dosao na individualni razgovor na biro, pa su me uklonili s popisa nezaposlenih osoba.Imam 20 godina i zanima me kako da vratim zdrastveno posto se nemogu prijavit do 4. mj ove godine.

mirjana7
06.01.2012., 16:20
Ovako, ja sam izgubio osnovno zdrastveno osiguranje zato sto nisam dosao na individualni razgovor na biro, pa su me uklonili s popisa nezaposlenih osoba.Imam 20 godina i zanima me kako da vratim zdrastveno posto se nemogu prijavit do 4. mj ove godine.

nemogu ti ukinuti zdravstveno ako se nisi javio na burzu..mogu te sam sa burze odjaviti..zdravstveno imaš stalno ako si se prijavio na zdravstvo u roku 1mjesec od prestanka radnog odnosa ili školovanja..

Zikomid
06.01.2012., 16:27
Zdravstveno osiguranje nema nikakve veze sa zavodom za zapošljavanje.
Po čemu znaš da si izgubio zdravstveno osiguranje?

tonka1512
06.01.2012., 17:24
Redovni student može biti osiguran kao član obitelji samo do navršenih 26 godina života. Propustila si rok od 30 dana po prekidu radnog odnosa, a prema godinama života nemaš pravo biti osigurana kao redovni student.

Ako ćeš biti osigurana uz plaćanje, onda trebaš i platiti unazad mjesece bez zdr.osiguranja.[/QUOTE]

Hvala ti puno na brzom odgovoru:) ali imam još jedno pitanje:cerek: Da li se moram prijaviti u HZZ0 u mjestu prebivališta, jer trenutno nisam tamo, i da li moram doći osobno:ne zna: znam da su glupasta pitanja ali na stranicama hzzo -a ne mogu naći te podatke, pogotovo ovo o osobnom dolasku....unaprijed zahvalna :)

Zikomid
06.01.2012., 17:44
Na lječničkoj komisiji mi je doktor koji odlučuje o bolovanju produžio bolovanje na osnovu nalaza više specijalista, ali mi je rekao da ja izmišljam bolesti:confused: Zanima me da li mi on ima pravo govoriti da ja u biti sve lažem i izmišljam? Ja sam ostao šokiran, več danima sam uzdrman takvim ponašanjem. Ako ima pravo na to ok, ako nema želim znati da li se mogu obratiti nekome?

Možeš se žaliti u HZZO. Napiši dopis u kojem ćeš napisati što se dogodilo na komisiji i predaj u pisarnicu HZZO-a (ili pošalji poštom). Možeš se žaliti i u Ministarstvo zdravstva, ali žalba uvijek ide prema principu hijerarhije.

Hvala ti puno na brzom odgovoru:) ali imam još jedno pitanje:cerek: Da li se moram prijaviti u HZZ0 u mjestu prebivališta, jer trenutno nisam tamo, i da li moram doći osobno:ne zna: znam da su glupasta pitanja ali na stranicama hzzo -a ne mogu naći te podatke, pogotovo ovo o osobnom dolasku....unaprijed zahvalna :)

Možeš se prijaviti bilo gdje u Hrvatskoj, baza podataka je ista. Ne moraš doći osobno, ali moraš potpisati tiskanice koje ćeš dati osobi koja će ići u HZZO (tiskanica 1 i tiskanica 2).

kladionicar5
06.01.2012., 18:15
Pitanje za Zikomid i ostale!

Osoba bila prijavljena prije cca godinu dana(možda dvije), tj. zaposlena, prijavila se za zdravstvenu knjižicu(iskaznicu) nakon otkaza, no međutim do danas nije ju otišla podić...u međuvremenu nije nigdje radila, ako se ne varam prestala se prijavljivat na biro...jel postoji ikoji način da dođe do zdravstvene, a da se ne mora negdje zaposliti(bez veze nemoguće) i bez 'ženidbe', to je nešto spominjala, kao onda bi se mogla prijaviti preko supruga i dobiti iskaznicu.
Jel se može prijaviti nekako preko oca koji je u mirovini?Ako da,kako?

Unaprijed zahvaljujem!

stamy
06.01.2012., 22:29
Bio sam kod doktorice i rekla mi je da nemam zdrastveno.Nisam znao da se moram prijavit na socijalno poslije radnog odnosa mora da je to problem

Zikomid
07.01.2012., 09:37
To što nije podigla iskaznicu, ne znači da više nema zdr.osiguranje. Najprije treba u HZZO-u provjeriti u kojem je statusu. Biro nema nikakve veze sa zdr.osiguranjem.
Ukoliko nije osigurana, uvijek se može osigurati preko supruga (vjenčanog ili nevjenčanog). Osoba koja je navršila 26 godina i ne školuje se redovito, ne može se osigurati preko oca.

Znači, prvi korak je otići u HZZO (ili nazvati) i provjeriti status osigurane osobe. Obavezno pripremiti slijedeći podatak: JMBG ili OIB.

riche
07.01.2012., 10:00
Može se status provjeriti i preko interneta (http://www.hzzo-net.hr/08_01_13.php) potrebno je samo znati OIB

WilliamsF1
07.01.2012., 22:00
Istekla mi je zdravstvena iskaznica, jel moram negdje tražiti drugu ili to oni odmah vide pa pošalju?

I kad već pišem, koja je razlika između obveznog i dopunskog osiguranja, tj. kaj to dopusnko znači?

kladionicar5
09.01.2012., 16:11
To što nije podigla iskaznicu, ne znači da više nema zdr.osiguranje. Najprije treba u HZZO-u provjeriti u kojem je statusu. Biro nema nikakve veze sa zdr.osiguranjem.
Ukoliko nije osigurana, uvijek se može osigurati preko supruga (vjenčanog ili nevjenčanog). Osoba koja je navršila 26 godina i ne školuje se redovito, ne može se osigurati preko oca.

Znači, prvi korak je otići u HZZO (ili nazvati) i provjeriti status osigurane osobe. Obavezno pripremiti slijedeći podatak: JMBG ili OIB.

Evo, ovako:provjerili smo na internetu, uopće je nema(na linku od riche). Nakon toga smo zvali u HZZO, pa nam rečeno da nema zdravstveno,već da je zadnji puta imala 2009. godine godine, e sad...navodno da se ne može osigurati preko oca, ako se ne školuje redovito?
Ponudili sljedeće mogućnosti:
1.Da si sama plati, 407kn mislim mjesečno(unatrag zadnjih godinu dana) i onda dođe sa tom uplatom,da je obavila
2.Da se osigura preko supruga(nije oženjena,a i jel prolazi to,ako suprug ne radi?)
3.Da ode u centar za socijalnu skrb,ako je baš hitno i da joj oni pokriju taj dio u kojem mora ići na hitnu(tipa:narkomani,trudnice i slično,tako rekli)
4.Trajno nesposobana za rad

E,sad situacija je da ta osoba ima 23 godine,nezaposlena,ne studira, otac(cca 57-58 godina) ima mirovinu, zadnji puta imala zdravstveno osiguranje 2009. godine...na koji način najlakše doći do zdravstvene iskaznice u ovoj situaciji? Zikomid i ostali please pomagajte...hitno je...treba ići na neki pregled(a nije niti narkoman,niti trudnica,niti išta slično,pa da bi se pod to 'ugurala')...svaki savjet je dobrodošao...jel je moguće i kako da se osigura preko oca koji ima mirovinu?

Unaprijed tnx!

Zikomid
09.01.2012., 17:17
Preko oca može i ako je nesposobna za samostalan rad i život, nema sredstava za uzdržavanje i živi u zajedničkom kućanstvu s ocem.

Na kojoj je adresi prijavljena, očevoj ili onoj supružnika i koliko vremena živi sa suprugom? Nema veze što suprug ne radi, bitno je da ima zdr.osiguranje.

kladionicar5
09.01.2012., 20:50
Prijavljena je kod mame, na drugoj adresi(starci joj rastavljeni), nije oženjena...jel bi bilo dovoljno da promjeni boravište sa mamine adrese na tatinu adresu(to na policiji dovoljno ili?), da ne mora sad opet sve ispočetka vadit novu osobnu i ostale papire?Jel mora i prebivalište promjenit ili dovoljno samo boravište?

Ako se prijavi kod tate(prebivalište ili boravište?) onda je sa njime u zajedničkom kućanstvu, tata joj u mirovini, jel se onda može nekako preko njega dobit ta iskaznica?da se ona osigura preko njega?

Šta se tiče sredstva za uzdržavanje, koliko znam nema nikakvih mjesečnih primanja(niti socijalna pomoć, niti išta drugo), koliko uopće smije mjesečno imati primanja da bi pripadala kategoriji da nema sredstva za uzdržavanje?

Zikomid ako uspijemo ovo riješiti, u najmanju ruku piva te ide ;)

smart ass
10.01.2012., 16:59
Mislim da imam PROBLEM. Provjerila sam na netu za obvezno zdravstveno i osigurana sam po osnovi F 208.
No, izvanredni student sam i istekao mi je onaj rok o kojem svi pricaju na forumu. Naravno, kako se nisam prije informirala nisam ni znala za to. Bila sam do 2010. god redovni student. Ne znam sto znaci ta osnova, pa AKO MI NETKO MOŽE POMOĆI.

Zikomid
10.01.2012., 17:52
Istekla mi je zdravstvena iskaznica, jel moram negdje tražiti drugu ili to oni odmah vide pa pošalju?

I kad već pišem, koja je razlika između obveznog i dopunskog osiguranja, tj. kaj to dopusnko znači?

Ovisi kako si osiguran. Inače iskaznice vrijede i nakon datuma koji piše na njoj jer su liječnici umreženi s HZZO. Najbolje provjeri u HZZO.

Plaćanjem dopunskog osiguranja pokriveno ti je sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite. Dopunsko ne možeš imati bez obveznog osnovnog osiguranja.

Prijavljena je kod mame, na drugoj adresi(starci joj rastavljeni), nije oženjena...jel bi bilo dovoljno da promjeni boravište sa mamine adrese na tatinu adresu(to na policiji dovoljno ili?), da ne mora sad opet sve ispočetka vadit novu osobnu i ostale papire?Jel mora i prebivalište promjenit ili dovoljno samo boravište?

Ako se prijavi kod tate(prebivalište ili boravište?) onda je sa njime u zajedničkom kućanstvu, tata joj u mirovini, jel se onda može nekako preko njega dobit ta iskaznica?da se ona osigura preko njega?

Šta se tiče sredstva za uzdržavanje, koliko znam nema nikakvih mjesečnih primanja(niti socijalna pomoć, niti išta drugo), koliko uopće smije mjesečno imati primanja da bi pripadala kategoriji da nema sredstva za uzdržavanje?

Zikomid ako uspijemo ovo riješiti, u najmanju ruku piva te ide ;)

Hajdemo ispočetka.
Je li ta osoba nesposobna za samostalan rad i život? Ima rješenje o tome?
Ako se ne radi o takvom slučaju, preko oca se ne može osigurati.

Mislim da imam PROBLEM. Provjerila sam na netu za obvezno zdravstveno i osigurana sam po osnovi F 208.
No, izvanredni student sam i istekao mi je onaj rok o kojem svi pricaju na forumu. Naravno, kako se nisam prije informirala nisam ni znala za to. Bila sam do 2010. god redovni student. Ne znam sto znaci ta osnova, pa AKO MI NETKO MOŽE POMOĆI.

Prema ovome što pišeš, nemaš pravo na to osiguranje i propustila si rok za prijavu kao nezaposlena osoba po prekidu redovitog školovanja (besplatno zdr.osiguranje).

Novu osnovu osiguranja možeš steći zaposlenjem ili plaćanjem dok ne diplomiraš.

kladionicar5
10.01.2012., 19:29
Hajdemo ispočetka.
Je li ta osoba nesposobna za samostalan rad i život? Ima rješenje o tome?
Ako se ne radi o takvom slučaju, preko oca se ne može osigurati.

Ajmo...nije nesposobna,nema nikakvo rješenje o tome, znači preko oca se ne može nikako osigurati, kao član obitelji?(osoba ne radi, ne školuje se nikako,ima 23 godine,zadnji puta 2009-e godine imala zdravstveno)...
Ako ne može preko oca,jel bi upalilo,ako bi ju netko prijavio npr. na 15 dana(mjesec dana), pa da ju odjavi, i onda ona u roku od 30 dana od odjave ode u hzzo, zatražiti knjižicu? Jel to još uopće moguće ili?
Šta joj uopće preostaje?

Zikomid
10.01.2012., 21:55
Ne razumijem čemu forsiranje osiguranja preko oca, kad to nije moguće u njenom slučaju.
Ova rečenica Preko oca može i ako je nesposobna za samostalan rad i život, nema sredstava za uzdržavanje i živi u zajedničkom kućanstvu s ocem znači da moraju biti udovoljeni SVI navedeni kriteriji, a ne da možete odabrati da nema sredstava za uzdržavanje i da živi s ocem, a zanemariti nesposobnost za samostalan rad i život.

I čemu plaćanje osiguranja kad ima supružnika preko kojeg može imati besplatno osiguranje??

Znači, može plaćati zdravstveno do zaposlenja ili besplatno se osigurati preko supružnika.

kladionicar5
11.01.2012., 19:30
Ne razumijem čemu forsiranje osiguranja preko oca, kad to nije moguće u njenom slučaju.
Ova rečenica Preko oca može i ako je nesposobna za samostalan rad i život, nema sredstava za uzdržavanje i živi u zajedničkom kućanstvu s ocem znači da moraju biti udovoljeni SVI navedeni kriteriji, a ne da možete odabrati da nema sredstava za uzdržavanje i da živi s ocem, a zanemariti nesposobnost za samostalan rad i život.

I čemu plaćanje osiguranja kad ima supružnika preko kojeg može imati besplatno osiguranje??

Znači, može plaćati zdravstveno do zaposlenja ili besplatno se osigurati preko supružnika.

Mi smo mislili da je dovoljan jedan od spomenutih uvjeta da bi se mogla osigurati preko oca, ona NEMA supružnika, dakle to otpada u startu. Jel prolazi ona verzija da je zaposlena na mjesec dana(možda 15 dana) i nakon toga prijavi se na biro i odmah za hzzo, po zahtjev za knjižicu?

anita
22.01.2012., 16:40
Imam ugovor za dopunsko s HZZOom od 21. 1. 2010. Polica se automatski obnovila 21.1.2011., a ja sam nastavila s uplatama.
prije par dana dobivam preporučenu opomenu i navodni dug od 620 kn (uključujući i kamate).
Skupim uplatnice i odem u područni ured, a kad tamo veli tip da imam neka nepodmirena dugovanja (dvije uplate) u 2010 iz čega se nameće jedini zaključak da hzzo voli loviti u mutnom jer:
1. ne raskida ugovor na vrijeme kao što u ugovoru piše, već namjerno dozvoljava automatsko obnavljanje kako bi nakon podužeg vremena mogao obračunati veću kamatu, mada i to na upitan način
2. obračunava kamatu na krajnje netransparentan način jer u ugovoru stoji da se u slučaju nepravovremene uplate, od sljedećih uplata prvo podmiruju kamate, pa onda glavnica. Znači, ako sam u 2010. preskočila jednu ratu, s uplatom sljedeće rate koja je usljedila nakon samo mjesec dana, morali su obračunati zateznu kamatu za neplaćenu ratu, a ona je na iznos od 130 kn i rok od mjesec dana mogla iznositi - koliko? Budući da su moje uplate bile gotovo kontinuirane, sistemom domina se stalno morao pokrivati dug.
Po njihovom izračunu, danas imam kamatu od 100 kn!

U točki x ugovora stoji. "Zavod će o dospjelim, a neplaćenim premijama izvijestiti ugovaratelja pisanom opomenom."
Ne piše u kojem roku će to Zavod učiniti. Je li taj rok reguliran nekim drugim zakonom, možda o obveznim odnosima ili sl.? Zna netko? Ili se oni mogu javiti nakon godinu i pol.
Ne može to (valjda) biti, kao što je jedna forumašica napisala da su joj rekli "kad im se skupi", jer njima se to skuplja na račun visine mojih kamata, pa što duže, to bolje.

Što napraviti u ovakvom slučaju?

Zikomid
22.01.2012., 17:18
Kažeš da si odnijela uplatnice u HZZO, tada se uplata knjiži sa stvarnim datumom valute i storniraju se kamate.
Ako nemaš tu uplatu, obvezna si ju podmiriti s pripadajućom kamatom, koja je takva jer je obračunata od 2010. g.
Inače zatezna kamata je 12%.

Tvoji zaključci su logični, ali praksa nije takva.