PDA

View Full Version : Zdravstveno osiguranje

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Azar'i
13.02.2008., 11:20
zamolila bi sve upucene da me informiraju ili pomognu da saznam sljedece: da li osobe koje poslodavac nije prijavio dakle koje rade na crno mogu ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje i kako?

-kec-
13.02.2008., 14:01
mogu ako se prijave na zavodu za zapošljavanje, mogu kao član obitelji zaposlene i prijavljene osobe itd...

vanjaa
13.02.2008., 20:29
Svi imaju pravo na zdravstveno,ali trebaju biti ispunjeni neki uvjeti...
Kakvo ti je bilo prethodno osiguranje ? Da li si odjavljena ?
npr. ako si radila prije i radni odnos je prestao trebaš se prijavit hzzo-u u roku 30 dana ili gubiš pravo sve dok ne nađeš novi posao gdje će te prijavit
ili ako nemaš zdravstveno, a imaš muža onda možeš biti preko njega osigurana
ali ako nemaš zdravstveno, možeš biti po roditelju ako si na redovnom školovanju ali maksimalno do 26.god.života...
Puno je tu caka, napiši koja je tvoja situacija pa ću ti znat reći nešto više:)

Ro_
14.02.2008., 09:15
mogu ako se prijave na zavodu za zapošljavanje

Burza vec duze vrijeme nema veze sa HZZO-om.

Da bi imao zdravstveno kao nezaposleni u roku od 30 dana od prestanka osiguranja po drugoj osnovi moras se prijavit na HZZO, a ne na burzu.

Azar'i
15.02.2008., 15:37
Svi imaju pravo na zdravstveno,ali trebaju biti ispunjeni neki uvjeti...
Kakvo ti je bilo prethodno osiguranje ? Da li si odjavljena ?
npr. ako si radila prije i radni odnos je prestao trebaš se prijavit hzzo-u u roku 30 dana ili gubiš pravo sve dok ne nađeš novi posao gdje će te prijavit
ili ako nemaš zdravstveno, a imaš muža onda možeš biti preko njega osigurana
ali ako nemaš zdravstveno, možeš biti po roditelju ako si na redovnom školovanju ali maksimalno do 26.god.života...
Puno je tu caka, napiši koja je tvoja situacija pa ću ti znat reći nešto više:)

recimo da radim vec neko vrijeme, cca godinu dana i da sam prije bila osigurana preko roditelja dok sam studirala.... e i nemam bracnog druga

vanjaa
15.02.2008., 16:05
recimo da radim vec neko vrijeme, cca godinu dana i da sam prije bila osigurana preko roditelja dok sam studirala.... e i nemam bracnog druga

Nadam se da si nakon završetka fakulteta napravila odjavu sa zdravstvenog preko roditelja i prijavila se kao nezaposlena osoba u HZZO-u.
Tada bi imala sada i dalje zdravstveno bez obzira na rad na crno.
Ako to tada nisi napravila sada je kasno jer se to mora u roku od 90 dana od završetka fakulteta (diplome) ili u roku 30 dana ako si izgubila studentska prava.

Azar'i
15.02.2008., 21:02
znaci ako to nisam napravila u tom roku sad nikako nemogu biti zdravstveno osigurana?

vanjaa
15.02.2008., 21:18
znaci ako to nisam napravila u tom roku sad nikako nemogu biti zdravstveno osigurana?

Tako je nemaš pravo, jedini izlaz ti je da te poslodavac prijavi pa makar i na 15 dana i da si sama platiš doprinos za taj period, pa kad bi te odjavio opet bi imala pravo prijaviti se kao nezaposlena u roku 30 dana. Mislim porazgovajaj s poslodavcem to je najmanje što ti on može napravit kad već nije pošten da te prijavi za stvarno.

Azar'i
17.02.2008., 11:14
puno hvala na odgovoru! :)

barakokula
23.03.2008., 00:42
Bok svima!

Nakon desetak godina vani, suprug i ja namjeravamo se vratit u HR . On je HR drzavljanin, ali ja ne. Upravo sam iscitala HZZO-ova silna pravila, ali ne mogu naci nijedno koje bi se odnosilo na nas slucaj.

Da li on automatski ima pravo na zdravstveno osiguranje kao drzavljanin HR? Da li ja sticem to pravo preko njega? Ako ne, kako mozemo dobiti zdrav. osiguranje?

Hvala unaprijed na odgovoru.

potepuh
23.03.2008., 14:50
Bok svima!

Nakon desetak godina vani, suprug i ja namjeravamo se vratit u HR . On je HR drzavljanin, ali ja ne. Upravo sam iscitala HZZO-ova silna pravila, ali ne mogu naci nijedno koje bi se odnosilo na nas slucaj.

Da li on automatski ima pravo na zdravstveno osiguranje kao drzavljanin HR? Da li ja sticem to pravo preko njega? Ako ne, kako mozemo dobiti zdrav. osiguranje? .

Neke od odgovora mozes naci na
http://www.forum.hr/showthread.php?t=316804
http://www.forum.hr/showthread.php?t=320629
a za ostalo se i ja raspitujem... pa kad nesto saznamo, mozemo podjeliti info :mig:

barakokula
23.03.2008., 16:14
Neke od odgovora mozes naci na
http://www.forum.hr/showthread.php?t=316804
http://www.forum.hr/showthread.php?t=320629
a za ostalo se i ja raspitujem... pa kad nesto saznamo, mozemo podjeliti info :mig:

Aj, aj, aj! Puno iskustava, a sva razlicita.

HZZO se zaista potrudio da bude sto sveobuhvatniji, ali ipak nema nista za HR drzavljane koji se vracaju doma nakon duzeg boravka vani, a ni za supruznike - strance HR drzavljana koji su nastanjeni u Hrvatskoj. (A mi se meracimo da se vratimo za stalno :lux: )

Koliko razumijem iz ovih postova, suprug(a) HR drzavljanin(ka) dobija automatski na osnovu drzavljanstva (tj. JMBG-a). Znaci, cim stigne pravac u HZZO. Sto se tice stranca, svi (bilo da su privremeno ili stalno nastanjeni u HR) placaju 366 kn mjesecno do “sudenjaga dana” :D ili do kad se zaposle jer im onda placa polodavac. Oni, znaci, pravac u policijsku postaju, pa onda u HZZO.

Hm. To se ne slaze sa Clanakom 7:

Prema ovom Zakonu, status osigurane osobe kao članovi obitelji osiguranika mogu steći:

1. supružnik (bračni i izvanbračni, sukladno propisima o obiteljskim odnosima)
.
.
Članovi obitelji osiguranika iz stavka 1. ovoga članka stječu pravo po osnovi ovoga Zakona pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti po nekoj od osnova iz članka 5. ovoga Zakona te da imaju prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Zavod će općim aktom utvrditi uvjete pod kojima se smatra da je osoba iz stavka 1. ovoga članka nesposobna za samostalan život i rad i nema vlastitih sredstava za uzdržavanje, te da živi u zajedničkom kućanstvu sa osiguranikom. "

Ako bi neko mogao ovo razjasnit puno bi pomoglo.

Ovo “nesposobna za samostalan život” zvuci grozno, ka da su supruznici neki kljakavi… :D

Ako se ne varam, Potepuh, djeca HR drzavljana dobijaju HR drzavljanstvo automatski preko roditelja (jednog ili oboje + HR priznaje dvojeno drzavljanstvo), pa znaci da dobijaju JMBG i tako sticu pravo na zdravstveno.

Mantis Religiosa
04.10.2008., 17:06
Dakle, ako osoba upise redovan studij u 25.godini ( nema mogucnost izvanrednoga) na kakvo ona zdravstveno osiguranje ima pravo :ne zna: Ako redovni studenti imaju pravo na zdravstvene do 26. godine :ne zna:
Dakle, mene zanima sta raditi sa zdravstvenim osiguranjem poslije 26-te ako se osoba jos uvijek nalazi na redovnome skolovanju :ne zna:

lana10
04.10.2008., 18:00
Dakle, ako osoba upise redovan studij u 25.godini ( nema mogucnost izvanrednoga) na kakvo ona zdravstveno osiguranje ima pravo :ne zna: Ako redovni studenti imaju pravo na zdravstvene do 26. godine :ne zna:
Dakle, mene zanima sta raditi sa zdravstvenim osiguranjem poslije 26-te ako se osoba jos uvijek nalazi na redovnome skolovanju :ne zna:

evo ti link (http://www.hzzo-net.hr/03_01_01.php)

uglavnom, ako se javiš na vrijeme postoji osnova za zdravstveno, ako nikako onda preko faksa

Mantis Religiosa
04.10.2008., 18:12
uglavnom, ako se javiš na vrijeme postoji osnova za zdravstveno, ako nikako onda preko faksa

ok, ali mi ovo preko faxa nije jasno , u cemu je razlika, zasto je naglaseno do 26.- te. i dalje trebam samo dostaviti potvrdu o upisu u visu godinu i to je to :ne zna:

lana10
04.10.2008., 18:31

ok, ali mi ovo preko faxa nije jasno , u cemu je razlika, zasto je naglaseno do 26.- te. i dalje trebam samo dostaviti potvrdu o upisu u visu godinu i to je to :ne zna:

daj se raspitaj u referadi, samo vodi računa o tih 30 dana

do 26, nemam pojima :ne zna:

strijelčic@
04.10.2008., 19:10
Ovako..imaš pravo na zdr. osiguranje preko faksa kao redovan student ako si navršio/la 26 godina..znači tražiš na faksu u referadi da ti ovjere TISKANICU 2 koju kupiš u narodnim novinama i onda kad ti ovjere sa tom tiskanicom 2 i potvrdom o redovnom školovanju odeš u hzzo gdje ti pripada faks (istočni dio grada Klovićeva 1, zapadni dio Jukićeva 12, N.Zagreb, Remetinečki Gaj)

Razlika u tome kad osoba navrši 26 godina nema više pravo biti osigurana preko roditelja kao redovan student nego mora biti preko faksa..eto nadam se da je sad jasnije..

Goričanka
04.10.2008., 19:37

Dok si na redovnom školovanju imaš pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu sve dotle dok imaš pravo na redovnom školovanju ili ne prekineš redovno školovanje neovisno o godinama života. Obveznik prijave na zdravstvenio osiguranje je fakultet koji pohađaš. Obrati se referadi.

Ne gubi se zdravstveno osiguranje nakon 26. godine života ako se osoba nalazi na redovnom školovanju. Mijenja se osnov osiguranja. Poslije 26. godine života više ne možeš imati zdravstveno osiguranje kao član obitelji /preko roditelja ili skrbnika i dr./ već te fakultet mora prijaviti.

Pazi na rok, svaku promjenu moraš izvršiti u roku od 30 dana.

strijelčic@
04.10.2008., 19:47
Upravo to sam ja gore napisala.

Shurik
04.10.2008., 20:17
mislim da sam u sličnoj situaciji. radio sam prošle zime i nakon prestanka posla, nisam se prijavio na vrijeme. nakon toga sam redovno upisao faks, i mislio sam preko njih izvaditi zdravstveno.

u mojoj matičnoj općini na zdravstvenom su mi rekli da se ne mogu osigurati preko faksa jer imam 26 godina i rekli su mi da se zaposlim redovno , nakon toga kad prestanem raditi da se prijavim njima i na zavod za zapošljavanje i da ću onda imati pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

tko tu nije u pravu?

lana10
04.10.2008., 20:53
mislim da sam u sličnoj situaciji. radio sam prošle zime i nakon prestanka posla, nisam se prijavio na vrijeme. nakon toga sam redovno upisao faks, i mislio sam preko njih izvaditi zdravstveno.

u mojoj matičnoj općini na zdravstvenom su mi rekli da se ne mogu osigurati preko faksa jer imam 26 godina i rekli su mi da se zaposlim redovno , nakon toga kad prestanem raditi da se prijavim njima i na zavod za zapošljavanje i da ću onda imati pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

tko tu nije u pravu?

ti si tada imao navršenih 26, a ona još nema :ne zna:
drugo, ona nije izgubila zdravstveno osiguranje koliko sam ja svatila, a ti jesi

Goričanka
05.10.2008., 08:16

tko tu nije u pravu?

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju

Članak 5.

Status osiguranika prema ovom Zakonu stječu:

"11. učenici srednjih škola i redoviti studenti visokih učilišta koji su državljani Republike Hrvatske i imaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Hrvatskoj, te stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, a nisu zdravstveno osigurani kao članovi obitelji osiguranika, s time da to pravo mogu koristiti najduže do isteka školske godine u kojoj su završili redovito školovanje" (

Obveznik podnošenja prijave na zdravstveno osiguranje je fakultet a potrebna dokumentacija
- prijava - T-2
- dokaz o prebivalištu, boravku ili odobrenom stalnom boravku
(uvjerenje MUP-a ili osobna iskaznica)
- dokaz o redovnom školovanju

Članak 9.
Djeca osiguranika iz članka 7. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na srednjem, odnosno visokom obrazovanju, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.......

Obveznik podnošenja prijave je pravna ili fizička osoba - poslodavac nositelja
zdravstvenog osiguranja, odnosno nositelj zdravstvenog osiguranja za dijete
Potrebni dokumenti

- prijava - T-3
- dokaz o prebivalištu ili odobrenom stalnom boravku (uvjerenje MUP-a
ili osobna iskaznica)
- dokaz o srodstvu s nositeljem zdravstvenog osiguranja, odnosno
dokaz da se radi o posvojenom djetetu, pastorku ili dokaz o uzdržavanju
djeteta bez roditelja
- potvrda o redovnom školovanju djeteta

Nigdje u Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju ne piše da gubiš pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu redovnog školovanja nakon navršene 26. godine života izuzev da nakon navršene 26 godine života gubiš pravo na zdravstveno osiguranje kao član obitelji odnosno gubiš pravo na osiguranje preko roditelja ili skrbnika.

Da si i prijavljen na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena ili zaposlerna osoba upisom na redovni studij morao si izvršiti promjenu na HZZO. Naime, osnov osiguranja više nije nezaposlena osoba ili radni odnos već redovno školovanje.

Na ovom LINKU (www.hzzo-net.hr/05_01_03.php) pod P 9 nalazi se Popis osnova osiguranja u obveznom zdravstvenom osiguranju pa pročitaj.

strijelčic@
05.10.2008., 12:18

tko tu nije u pravu?

Ma ko ti je to rekao? Fino se vrati i reci im da ne pričaju gluposti i da su te OBVEZNI prijaviti kao redovnog studenta preko faksa na zdravstveno osiguranje. Kako ljudi pričaju gluposti nevjerojatno..

Shurik
07.10.2008., 16:46
Ma ko ti je to rekao? Fino se vrati i reci im da ne pričaju gluposti i da su te OBVEZNI prijaviti kao redovnog studenta preko faksa na zdravstveno osiguranje. Kako ljudi pričaju gluposti nevjerojatno..

trebam li se prijaviti u matičnoj općini ( u kojoj imam prebivalište) ili u zagrebu gdje studiram?

Insecure
09.10.2008., 17:31
Pa ako ides preko faksa, onda u Zagrebu gdje studiras.

Insecure
09.10.2008., 18:26
Ja isto imam pitanje vezano za zdravstveno...

Dakle, prosle godine sam bila osigurana preko fakulteta. Izdali su mi zdravstvenu iskaznicu samo do kraja akademske godine (30.09.2008), sto znaci da mi je dosad ta iskaznica vec istekla.

Zvala sam iz u HZZO i pitala kakva je procedura sad, da li moram donijeti samo potvrdu sa faxa ili opet popunjavati onu tiskanicu T-2, vaditi potvrdu o prebivalistu i sve to... rekli su da moram sve opet, i da ce mi svake godine dokle god sam osigurana preko faxa izdavati iskaznicu samo do kraja akademske godine.

Mene zanima da li opet moram birati i lijecnike i ici po one potpise kod njih i to (sve sto sam prosle godine obavila), ili je dovoljno samo da u HZZO donesem tiskanicu koji ovjerava fax, potvrdu o statusu redovitog studenta, osobnu iskaznicu (i staru zdravstvenu iskaznicu) ???

Hvala vam unaprijed na odgovoru

Goričanka
09.10.2008., 19:45
Mene zanima da li opet moram birati i lijecnike i ici po one potpise kod njih i to (sve sto sam prosle godine obavila), ili je dovoljno samo da u HZZO donesem tiskanicu koji ovjerava fax, potvrdu o statusu redovitog studenta, osobnu iskaznicu (i staru zdravstvenu iskaznicu) ???

Odabir liječnika primarne zdravstvene zaštite nije vezano uz prijavu na zdravstveno osiguranje. Za prijavu dovoljni su ti dokumenti koje si navela.

interceptor23
16.10.2008., 11:05
Dakle, kako preko faksa više ne mogu dobit potvrdu o studiranju za zdravstveno, a usto sam i nezaposlen kako će ja sad dobit pravo na zdravstveno osiguranje, kome se obrati i to.Čuo sam za neki novi zakon o tome ali nisam baš u tijeku. Hvala unaprijed !

meelitaa
16.10.2008., 11:10
pretpostavljam da nisi redovni student kad ju nemožeš dobit.
ako si izvanredni student nemaš sva prava i nemožeš ju dobiti.
a ako imaš prebivalište u RH mislim da možeš po novom preko ministarstva bit osiguran, a kako i šta stvarno ne znam

Fun-atica
16.10.2008., 11:18
Pozdrav! Vidim da ne ratujem sa zdravstvenim osiguranjem samo ja.:flop:

Redovna sam studentica, imam 26 godina. Par dana prije 26-og rođendana sam išla se raspitati kako se mogu osigurati. Žena mi je rekla da dođem dan nakon rođendana (sa tiskanicama 2 i 3), s potvrdom od faksa i da će me osigurati. Napravila sam kako mi je rekla, ali nije bilo te iste, nego neka druga, živčana, koja mi je nakon 10 min tipkanja po kompjuteru rekla da sam sad osigurana i da u roku od 2 mjeseca dođem po zdravstvenu knjižicu s radnom knjižicom. Pitala sam je kako s radnom knjižicom, budući da sam i dalje student, rekla mi je da sam nezaposlena i prozvala slijedećeg.
Sad bih ja trebala ići napraviti radnu knjižicu(?) i na taj način biti osigurana ili me je žena zeznula? Neka mi netko da savjet tko se u to razumije- mogu li se osigurati preko faksa ili je sad gotovo?
Tnx

strijelčic@
19.10.2008., 00:06

Redovna sam studentica, imam 26 godina. Par dana prije 26-og rođendana sam išla se raspitati kako se mogu osigurati. Žena mi je rekla da dođem dan nakon rođendana (sa tiskanicama 2 i 3), s potvrdom od faksa i da će me osigurati. Napravila sam kako mi je rekla, ali nije bilo te iste, nego neka druga, živčana, koja mi je nakon 10 min tipkanja po kompjuteru rekla da sam sad osigurana i da u roku od 2 mjeseca dođem po zdravstvenu knjižicu s radnom knjižicom. Pitala sam je kako s radnom knjižicom, budući da sam i dalje student, rekla mi je da sam nezaposlena i prozvala slijedećeg.
Sad bih ja trebala ići napraviti radnu knjižicu(?) i na taj način biti osigurana ili me je žena zeznula? Neka mi netko da savjet tko se u to razumije- mogu li se osigurati preko faksa ili je sad gotovo?
Tnx

Imaš osiguranje kao nezaposlena osoba, a ako baš želiš možeš se osigurati preko fakulteta kao redovan student i to ti je ta živčana morala napravit, ali eto nije jer već imaš osiguranje..

vanjaa
19.10.2008., 10:08

Tnx

Bolje ti je ovo osiguranje što ti je sad napravila kao nezaposlena jer ga ne moraš mijenjat kad završiš faks nego si mirna sve do sklapanja radnog odnosa

Mantis Religiosa
19.10.2008., 10:41
mene jos znima da li se ja mogu osigurati poslije 26. ako se nalazim na redovnom skolovanju kao nezaposlena osoba??? ili moram biti osigurana kao redovan student preko faxa ??

i ako se tako mogu osigurati da li ja moram traziti aktivno zaposlenje ako sam u statusu nezaposlene osobe ili to nema veze (zdravstveno i zaposlenje) jedno s drugim??

Dakle, mogu li biti redovan student poslije 26.-te imati zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i ne traziti aktivno posao
hvala :)

vanjaa
19.10.2008., 20:32
Dakle, mogu li biti redovan student poslije 26.-te imati zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i ne traziti aktivno posao
hvala :)

Možes- vidiš primjer fun-atice iznad , burza i zdravstveno nisu vezani, tj. nemoraš se javljat na burzu i tražit posao da bi imala zdravstveno

Fun-atica
24.10.2008., 12:18
Ljudi moji, hvala vam na odgovoru. Malo ste me umirili, jer sam mislila ići napraviti frku na zavod. Ovako će živčana baba proći lišo.
Ali moje mišljenje da s našim zakonima i državom općenito, ništa ne štima se samo još više učvrstilo. Previše papirologije za nešto što bi se moglo riješiti, recimo, umrežavanjem svih institucija, a ne da nas svaka "živčana baba" šeta ko mlade majmune radi jednog komadića papira.
Pozdrav!

blackwater
30.10.2008., 11:59
Pozdrav!
Do prošle sam godine bio redovan student na Filozofskom u Zg. Zbog ovdje nevažnih razloga napustio sam studij te sam prijavljen na Zavodu za zapošljavanje. Zbog posla se moram odjaviti sa Zavoda za zdravstveno na kojem sam prijavljen preko majke radi školovanja, al veli mi gospođa sa Zavoda da moram donijeti potvrdu gdje piše otkad do kad sam bio redovan student. Na faxu mi kažu da takvu potvrdu ne izdaju, već samo potvrdu o redovnosti, a ja kao bivši student ionako ne mogu dobiti slične potvrde. Tko je ovdje lud? Jel se ja fakat ne mogu odjaviti zbog nepostojeće potvrde?

reckless_girl
30.10.2008., 13:31
..samo da se nadovežem na ovu temu.. za sve koji su redoviti studenti nakon 26g., pazite da diplomirate u roku, jer u suprotnom, za razliku od onih mlađih od 26, ostajete bez zdravstvenog! Jedini način da ga dobijete po isteku statusa redovnog studenta je da diplomirate ili da vas netko prijavi kao zaposlenog (dakle na nas se ne odnosi onaj stavak u zakonu da zdravstveno imamo i dalje, ako se prijavimo u roku od 30 dana od isteka statusa redovitog studenta)..

Meni je ostao samo diplomski, status mi je istekao 30.09. i na Zavodu su me uredno otpilili da imam više od 26g. i da nemam na kojoj osnovi tražit zdravstveno.. (do sada sam bila osigurana preko faksa, i to nakon što su i mene, kao i vas, krivo informirali da mi treba radna knjižica.. sve ovisi na koju tetu naletiš na šalteru, prestrašno) :confused:

blackwater
30.10.2008., 13:54
Do prošle sam godine bio redovan student na Filozofskom u Zg. Zbog ovdje nevažnih razloga napustio sam studij te sam prijavljen na Zavodu za zapošljavanje. Zbog posla se moram odjaviti sa Zavoda za zdravstveno na kojem sam prijavljen preko majke radi školovanja, al veli mi gospođa sa Zavoda da moram donijeti potvrdu gdje piše otkad do kad sam bio redovan student. Na faxu mi kažu da takvu potvrdu ne izdaju, već samo potvrdu o redovnosti, a ja kao bivši student ionako ne mogu dobiti slične potvrde. Tko je ovdje lud? Jel se ja fakat ne mogu odjaviti zbog nepostojeće potvrde?

Patkica_ST
30.10.2008., 14:02
Plašiš ljude bez razloga. Ja sam starija od 26. i ovu godinu sam izgubila zdravstveno preko faxa zbog toga šta nisam diplomirala u roku. Dobila sam automatski novo osiguranje, samo sam trebala donit odjavnicu osiguranja sa faxa i potvrdu da studiram duže od sedam godina. I kako je netko rekao, ova je varijanta bolja, jer mi sad osiguranje važi dvije godine.

Patkica_ST
30.10.2008., 14:06

Moja prethodna poruka se odnosila na reckless. Traži na faxu da ti daju potvrdu da su ti prestala važit studentska prava (ako ne potvrdu, nek ti napišu nekakvu izjavu sa pečatom), takvu potvrdu sam i ja dobila.

blackwater
30.10.2008., 19:19
Moja prethodna poruka se odnosila na reckless. Traži na faxu da ti daju potvrdu da su ti prestala važit studentska prava (ako ne potvrdu, nek ti napišu nekakvu izjavu sa pečatom), takvu potvrdu sam i ja dobila.

Ne mogu mi to dati jer 'takvo što službeno ne postoji'. Ugl, na faksu su mi rekli da šta izmišljaju toplu vodu na Zavodu, kao nezaposlena osoba prijavljena na burzi automatski bi me trebali odjaviti sa HZZO-a. Mislim, svašta. Vjerujem da ako budem im dovoljno dugo pilio živce, nešto će poduzeti, ali htio bih to izbjeći. Zna li itko za bilo kakvu drugu potvrdu (nešto s HZZ-a npr.) koja bi mogla zamijeniti potvrdu s faksa? Žena koja mi je radila ugovor veli da probam odnijeti ugovor o radu... Ono, kako bih se mogao prijaviti na Zavod za zapošljavanje da sam još uvijek redovan student?

Goričanka
30.10.2008., 21:00
Pozdrav!

Kako to da si se prijavio na Zavod za zapošljavanje /iako nije obvezno/ a nisi izvršio i izmjene u zdravstvenom osiguranju. Prekidom redovnog školovanja izgubio si pravo biti zdravstveno osiguran po tom osnovu, bilo preko roditelja kao član obitelji ili preko faksa. Tada si trebao tražiti potvrdu fakulteta o prekidu redovnog školovanja kako bi se mogao prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

No bez obzira na to, fakultet ti je dužan izdati potvrdu o prekidu redovnog školovanja kako bi mogao izvršiti odjavu /odjava će biti s datumom prekida redovnog školovanja/. To što tvrde na faksu je notorna glupost, pa nisi ti jedini student koji je prekinuo redovno školovanje. Valjda je teti teško napisati jednu rečenicu.

Nažalost ne možeš se odjaviti bez takve potvrde. Nije to nikakva izmišljotina referenta u HZZO već je propisano Pravilnikom o načinu prijavljivanja i odjavljivanja na obvezno zdravstveno osiguranje - popis osnova osiguranja.

Mantis Religiosa
31.10.2008., 03:18
cekajte da rezimiramo :)
dakle, meni ce nagodinu biti 26.ta i redovni sam student, upisala sam ga u 25. (drugi fax) i do sada sam imala zdravstveno osiguranje preko faxa, kao redovan student, sada ako sam dobro skuzila ja se moram se poslije 26.rodjendana odjaviti i prijaviti na HZZ-O da bih imala zdravstveno kao nezaposlena osoba :ne zna: ali, i ja cu i dalje biti redovan student :confused:

Patkica_ST
31.10.2008., 07:38
Imat ćeš osiguranje na faxu koliko ti i vrijede studentska prava, bez obzira na tvoje godine.

reckless_girl
31.10.2008., 08:53

Imam tu potvrdu, zajedno s pečatom i potpisom, s njom sam i došla na zavod za zdravstveno (u Puli btw), kao i s urednom odjavom zdravstvenog od faksa.. I dobila sam odgovor koji sam gore napisala, da nemam nikakva prava jer imam više od 26g.

Nije mi namjera strašit ljude, ispričavam se ako je tako ispalo, nego sam samo prenijela svoje osobno iskustvo :(

edit: poslala sam mail Uredu državne uprave Istarske županije, za pravni savjet oko ovoga, jer kako izgleda nezakonito sam ostala bez osiguranja.. :(

blackwater
31.10.2008., 14:10
Kako to da si se prijavio na Zavod za zapošljavanje /iako nije obvezno/ a nisi izvršio i izmjene u zdravstvenom osiguranju. Prekidom redovnog školovanja izgubio si pravo biti zdravstveno osiguran po tom osnovu, bilo preko roditelja kao član obitelji ili preko faksa. Tada si trebao tražiti potvrdu fakulteta o prekidu redovnog školovanja kako bi se mogao prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

No bez obzira na to, fakultet ti je dužan izdati potvrdu o prekidu redovnog školovanja kako bi mogao izvršiti odjavu /odjava će biti s datumom prekida redovnog školovanja/. To što tvrde na faksu je notorna glupost, pa nisi ti jedini student koji je prekinuo redovno školovanje. Valjda je teti teško napisati jednu rečenicu.

Nažalost ne možeš se odjaviti bez takve potvrde. Nije to nikakva izmišljotina referenta u HZZO već je propisano Pravilnikom o načinu prijavljivanja i odjavljivanja na obvezno zdravstveno osiguranje - popis osnova osiguranja.

Nisam znao ni da postoji potvrda o prekidu redovnog školovanja! Na HZZ-u su mi rekli da se ne trebam odjavljivati na zdravstvenom sve dok mi ne istekne valjanost zdravstvene knjižice... Za što sad vidim da je bila glupost. Fakat se mora hodati uokolo od ustanove do ustanove i pitati za svaku glupost inače nema šanse da otprve sve napraviš kako treba...

Goričanka
31.10.2008., 21:59
..samo da se nadovežem na ovu temu.. za sve koji su redoviti studenti nakon 26g., pazite da diplomirate u roku, jer u suprotnom, za razliku od onih mlađih od 26, ostajete bez zdravstvenog! Jedini način da ga dobijete po isteku statusa redovnog studenta je da diplomirate ili da vas netko prijavi kao zaposlenog (dakle na nas se ne odnosi onaj stavak u zakonu da zdravstveno imamo i dalje, ako se prijavimo u roku od 30 dana od isteka statusa redovitog studenta)..

Meni je ostao samo diplomski, status mi je istekao 30.09. i na Zavodu su me uredno otpilili da imam više od 26g. i da nemam na kojoj osnovi tražit zdravstveno.. (do sada sam bila osigurana preko faksa, i to nakon što su i mene, kao i vas, krivo informirali da mi treba radna knjižica.. sve ovisi na koju tetu naletiš na šalteru, prestrašno) :confused:

Izgubila si pravo na redovno školovanje a time i pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu. Trebala si napraviti odjavu na zdravstveno i prijavit se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od dana gubitka prava.

Također, nije točno da redovni studenti gube pravo na zdravstveno osiguranje nakon navršene 26. godine života. Pravo na zdravstveno osiguranje imaju sve dotle dok ne izgube status redovnog studenta bez obzira na godine života.

Navršenih 26. godina života odnosi se studente koji su na redovnom školovanju a osigurani su kao članovi obitelji preko roditelja.To znači, da ako je netko osiguran kao član obitelji a navršio je 26. godina života i još je na redovnom školovanju mora se odjaviti kao član obitelji i prijaviti na zdravstveno preko faksa.

reckless_girl
01.11.2008., 10:13
Izgubila si pravo na redovno školovanje a time i pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu. Trebala si napraviti odjavu na zdravstveno i prijavit se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od dana gubitka prava.

Hvala na savjetima Goričanka.. :)

Problem je što sam ja sve što navodiš već napravila, odjavljena sam, prijavljena na zavod za zapošljavanje.. ali i dalje nemam zdravstveno. Žena na šalteru mi je pri prijavi zdravstvenog tražila radnu knjižicu, ja sam je izvadila, samo da bi mi je ona vratila i rekla.. A ne, ne, vi imate više od 26g.., do sada vas je faks plaćao, a vi niste diplomirali, nemam vas po kojoj osnovi osigurati.. Jedini način je da ili diplomirate ili da se zaposlite.. do tada ništa.. (kraj citata)

Također, nije točno da redovni studenti gube pravo na zdravstveno osiguranje nakon navršene 26. godine života. Pravo na zdravstveno osiguranje imaju sve dotle dok ne izgube status redovnog studenta bez obzira na godine života.

Nisam rekla da redovni studenti gube pravo nakon 26g., nego da se, u mom slučaju, nakon gubitka statusa studenta a da pri tom imate više od 26g, nemate pravo na zdravstveno. Napominjem da sam u međuvremenu od svih vas saznala da to nije točno, razlog zašto sam to napisala je što mi je takva izjava dana od službene osobe koja radi na Zavodu za zdravstveno.. (koja očito ne poznaje zakon).. Ispričavam se ako sam nekoga zbunila sa svime ovime, samo pokušavam razjasniti ovu neugodnu situaciju, a to je da sam zbog nečijeg neznanja ostala bez zdravstvenog osiguranja..

Dakle, da rezimiram, ako se prijavite u roku od 30 dana od gubitka statusa redovnog studenta, bez obzira koliko godina imali imate pravo na zdravstveno.

Meni je to pravo iz nekog razloga uskraćeno, pa budući da odgovor od Ureda državne uprave, pod čijom ingerencijom je i pravo na zdravstvenu zaštitu još nisam dobila, pon.ujutro idem osobno tamo.. držite fige :)

Misery24
01.11.2008., 11:36
Problem je što sam ja sve što navodiš već napravila, odjavljena sam, prijavljena na zavod za zapošljavanje.. ali i dalje nemam zdravstveno. Žena na šalteru mi je pri prijavi zdravstvenog tražila radnu knjižicu, ja sam je izvadila, samo da bi mi je ona vratila i rekla.. A ne, ne, vi imate više od 26g.., do sada vas je faks plaćao, a vi niste diplomirali, nemam vas po kojoj osnovi osigurati.. Jedini način je da ili diplomirate ili da se zaposlite.. do tada ništa.. (kraj citata)

Ja ne mogu vjerovati da u Zavodu rade toliko nesposobni ljudi koji ne znaju po kojoj osnovi osigurati osobu koja nije zaposlena.... Na tvom mjestu bi se vratila ponovno do iste žene i ponovila isto, a onda tražila njenog nadređenog ako ponovi iste riječi. Pa, valjda je to najmanje kaj može znati ako radi na toj poziciji. Ili bar nek pita nekog ako već sama ne zna.

Jer, ako sam dobro shvatila, ti si izgubila status redovnog studenta i sad studiraš izvanredno (ili uopće ne studiraš, niti nema veze) i želiš se prijaviti kao nezaposlena osoba. Ja ne kužim kaj je tu zbunilo tu žensku... Pa, kaj po njenom nitko ne završi studij, a krenuo je, ne može se više osigurati kao nezaposlena osoba?! Radna knjižica da se vidi da nigdje ne radiš, osobna, zadnja odjava, tiskanica i to je to. A čak i tu odjavu i tiskanicu negdje ne traže, jer je sve kompjuterizirano.

reckless_girl
03.11.2008., 10:27
..upravo sam se vratila iz ureda Voditelja Zavoda za zdravstveno osiguranje u Puli i prenosim vam u cijelosti informacije koje sam tamo dobila..

"Redoviti studenti su s navršenjem 26g. dužni se prijaviti Zavodu za z.o., kako bi ostvarili daljnja prava na zdravstveno osiguranje, na rok ne duži od dvije godine, dakle najkasnije do 28.g. To što su neki studenti, na nekim fakultetima osigurani preko fakulteta, to ja ne znam zbog čega je niti gdje su našli zakonsku osnovu za to. Dapače, u Puli takvih slučajeva više nema i ja sam dužan svaki takav slučaj i prijaviti. Ako vas fakultet želi plaćati dok ste redoviti student, to je njihova stvar.
Vi možete biti osigurani preko nas, dakle, najkasnije do 28g., a nakon toga pravo na osiguranje stječete trenutkom kada se zaposlite. Budući da imate 29g., nemate više prava biti osigurani preko nas."

Na moje pitanje što je sa člankom 5. točka 17. Zakona o z.o., koji je navedeni gospodin držao ispred mene dok mi je sve ovo govorio, rekao je da se zadnja rečenica iz tog članka:

"Osobe s prebivalištem ili stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju izgubile status učenika, odnosno redovnog studenta ili su prekinule redovno školovanje, ako su se prijavile Zavodu u roku 30 dana od gubitka statusa učenika ili redovnog studenta, odnosno od dana prekida školovanja i ako pravo na zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi"

..ne odnosi na mene, jer ja mogu to pravo ostvariti - ako se zaposlim.

Evo, iskreno, ne znam što bih rekla na sve ovo, osim da sam ostala bez zdravstvenog, a po vašim postovima sam dobila dojam da se to ne bi dogodilo da živim u nekom drugom gradu.:(

reckless_girl
05.11.2008., 09:43
update: u međuvremenu sam od Ureda za državnu upravu Istarske županije dobila odgovor da oni ne vide zakonsku osnovu po kojoj sam ostala bez zdr.osiguranja, te da se moram obratiti pravnoj službi HZZOa Pazin, i po potrebi Zagreb.

Javila sam se na Bijeli telefon (http://www.mzss.hr/programi_i_projekti/bijeli_telefon), gdje su moj upit proslijedili HZZOu Zagreb, pa čekam odgovor.. :ne zna:

Mantis Religiosa
07.11.2008., 10:32
update: u međuvremenu sam od Ureda za državnu upravu Istarske županije dobila odgovor da oni ne vide zakonsku osnovu po kojoj sam ostala bez zdr.osiguranja, te da se moram obratiti pravnoj službi HZZOa Pazin, i po potrebi Zagreb.

Javila sam se na Bijeli telefon (http://www.mzss.hr/programi_i_projekti/bijeli_telefon), gdje su moj upit proslijedili HZZOu Zagreb, pa čekam odgovor.. :ne zna:

a, kako imaju zdravstveno osiguranje oni koji nikada ne rade :ne zna: ili si ne mogu pronaci godinama posao???
Sta je sad ovo do 28- :confused:
A, kao ce onda oni koji upisu fax s 25, 26 imati zdravstveno kada ga nece zavrsiti do 30-te :ne zna:

redmax
12.11.2008., 13:55
Ovako , imam i ja jedno pitanje vezano uz zdravstveno osiguranje.

Evo za dva dana će mi isteći knjižica a ne znam kaj da napravim, situacija je ovakva...

Imam 22 godine i apsolvent sam sa svim položenim ispitima ( pišem diplomski) i tražim posao, tražim već duže vrijeme ali ništa.
Uglavnom dosad sam bila osigurana kao redovni student preko oca, ali pošto sam se u međuvremenu udala, neznam na koga da se sada prijavim?

Preko oca ili muža, ili da se prijavim na burzu pa kao nezaposlena? Nisu mi baš jasne te stvari, da li se uopće mogu prijaviti na burzu kao apsolvent?

E da zanima me koje to prednosti ili nedostatke čini onima preko kojih sam osigurana ?
Molim vas što savjetujete, treba mi hitan odgovor???

moongirl
12.11.2008., 16:08
Ovako , imam i ja jedno pitanje vezano uz zdravstveno osiguranje.

Evo za dva dana će mi isteći knjižica a ne znam kaj da napravim, situacija je ovakva...

Imam 22 godine i apsolvent sam sa svim položenim ispitima ( pišem diplomski) i tražim posao, tražim već duže vrijeme ali ništa.
Uglavnom dosad sam bila osigurana kao redovni student preko oca, ali pošto sam se u međuvremenu udala, neznam na koga da se sada prijavim?

Preko oca ili muža, ili da se prijavim na burzu pa kao nezaposlena? Nisu mi baš jasne te stvari, da li se uopće mogu prijaviti na burzu kao apsolvent?

E da zanima me koje to prednosti ili nedostatke čini onima preko kojih sam osigurana ?
Molim vas što savjetujete, treba mi hitan odgovor???

ovo za burzu neznam ali možeš se prijaviti preko muža. kaj se tiče prednosti i nedostataka svejedno je. glavno da imaš zdravstveno osiguranje. nego, ako ti muž radi, neka te prijavi na poreznu karticu kao uzdržavanog člana obitelji ako može. ostvarit će pravo na olakšicu. treba vidjeti te uvjete.:top:

redmax
12.11.2008., 23:16
mjesečeva djevojko hvala na odgovoru, mislim da ću i to učiniti !

Carmen26
20.11.2008., 23:40
evo ovako: molim vas, ako itko zna, neka mi pomogne; izgubila sam studentska prava 2006. godine - tada mi je jedini problem bio fakultet i uopće nisam razmišljala o tome da s gubitkom tih prava gubim, naravno, i ova druga. :eek:
u međuvremenu nisam imala potrebu odlaziti liječniku, niti sam razmišljala o zdravstvenom osiguranju...do sad. pročitala sam članak zakona u kojem jasno stoji da sam se morala javit u roku od trideset dana nakon gubitka studentskih prava (da sam barem to znala ranije). uglavnom, pokušavala sam riješit "stvar" - gospođa u zdravstvenom mi je rekla da joj donesem odjavu, potvrdu s fakulteta i staru zrdav. knjižicu, te da ćemo sve riješiti. ja sam bila uvjerena, u svom neznanju, da ćemo doista riješiti sve. međutim, ispalo je da sam sad jednostavno odjavljena, a da nikakva prava na zdravstveno osiguranje nemam (iako ih ustav svakome obećava - naravno, pod uvijetom da se javimo u određenom roku). gospođa me ljubazno savjetovala da se udam, pa ću bit osigurana preko supruga (što mi ne pada na pamet, bio bi to fakat bezvezan razlog za brak) i još mi je rekla da bih morala retrogradno plaćat nekih 300kn (valjda HZZO-u ili kome) mjesečno za cijelu prošlu godinu. nije imala vremena objašnjavat jer joj se bližilo vrijeme pauze, a ja sam bila predzadnja u redu. na moje pitanje - što ako se prijavim na zavod za zapošljavanje, rekla je da svejedno ne mogu dobiti zdravstveno osiguranje. planiram svejedno ovih dana na zavod, da vidim što će mi tamo reći, ali morala sam najprije pitat ovdje.

kaj da sad radim? ne znam se kome obratit jer me ovi na šalterima šalju na neke druge šaltere, koji me opet seljakaju, a nitko mi ne veli što konkretno mogu radit (osim udaje). mogu tražit neki posao na zavodu, pri kraju sam s fakultetom, pa bih kao zaposlena dobila to osiguranje, to mi je jasno. Ali, zar nema ni jedan drugi način? Zakasnila sam, pa se sad mogu slikat? Trebam pravni savjet jer niš ne znam, a ne znam ni kog pitat. Hvala unaprijed.:s

još jedna stvar, vidim sad da se može neš osigurat preko faksa - ja sam na Filozofskom (uskoro ću navršit 27 godina), al svejedno, nemam studentska prava, mada mi je u referadi objašnjeno da mogu bez problema studirat do 2010., uz, naravno, plaćanje ispita. dakle, oni mene vode pod studenta, al ja sad fakat ne znam više jel jesm redovni kak sam bila do isteka prava, ili se i to mijenja....ma svaki put mi drugo vele, više ništa ne znam.

NekaNovaJa
21.11.2008., 13:27
Carmen, nažalost, izgubila si pravo na zdravstveno.
Možeš se eventualno privatno osigurat.

Carmen26
21.11.2008., 20:52
mmmmda, tak sam nekak i sama jučer skužila čitajući ove postove i preporučene linkove... :kava: hm, ma nema veze, tražit ću neki posao, bilo što, dok ne diplomiram. a kaj ću sad drugo..

enivej, hvala svima na pomoći :mig:

mmmaya
23.11.2008., 17:53
Kada se upišete na faks kao redovni student koji je naćin mjenjanja zdravstvene iskaznice?Npr. ako ste do tad bili osigurani preko burze.To student sam ide mjenjat na socijal ili? Pitam za frendicu jer joj nisam od pomoći. To nije baš moje područje.

smarti
24.11.2008., 20:29
Postavila bih pitanje tu da ne otvaram novi topic, ovako zdravstvena knjizica mi istice u 12 mjesecu a osigurana sam kao nezaposlena osoba od 2004g, imam 32godine. Jeli se mogu ponovno osigurati preko hzzo-a ili vise nemam pravo, u medjuvremenu jos nisam nasla posao.

*jezebel*
10.12.2008., 20:21
ove godine sam izgubila zdravstveno osiguranje. od 1.12. sam prijavljena na mjesec dana u firmi cije je sjediste u drugoj zupaniji.
nekidan sam dobila tiskanicu 2 i tiskanicu m-1p, dakle, trenutno sam sluzbeno osigurana preko poslodavca pa me zanima
gdje trebam podici karticu umjesto koje mi sada sluzi tiskanica 2? stize li kartica u opcinu mog prebivalista koje je ujedno moje mjesto rada, ili u podrucni ured u mjesto sjedista moje firme odakle su mi i poslali tiskanicu 2? ako ne, podize li je poslodavac ili ja? mislim, ne moram valjda ici na drugi kraj hrvatske? :misli: :brukica:

hvala unaprijed!

Goričanka
11.12.2008., 16:48
ove godine sam izgubila zdravstveno osiguranje. od 1.12. sam prijavljena na mjesec dana u firmi cije je sjediste u drugoj zupaniji.
nekidan sam dobila tiskanicu 2 i tiskanicu m-1p, dakle, trenutno sam sluzbeno osigurana preko poslodavca pa me zanima
gdje trebam podici karticu umjesto koje mi sada sluzi tiskanica 2? stize li kartica u opcinu mog prebivalista koje je ujedno moje mjesto rada, ili u podrucni ured u mjesto sjedista moje firme odakle su mi i poslali tiskanicu 2? ako ne, podize li je poslodavac ili ja? mislim, ne moram valjda ici na drugi kraj hrvatske? :misli: :brukica:

hvala unaprijed!

Sumnjam da ćeš dobiti zdravstvenu iskaznicu obzirom da ti radni odnos traje samo jedan mjesec a izrada zdravstvenih iskaznica traje od 30-45 dana. Zamjena za iskaznicu u tom periodu je tiskanica 2 koju si dobila od poslodavca.

Zdravstvene iskaznice za zaposlene i članove njihovih obitelji koji su osigurani preko njih HZZO dostavlja poslodavcima a nezaposlenima, umirovljenicima i sl. šalje na kućne adrese.

Pogledaj da li ti je na tiskanici 2 (prijava, promjena, odjava na obvezno zdravstveno osiguranje) upisan datum prestanka osiguranja, ako je tiskanicu 2 priložit ćeš prilikom prijave na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba. Vodi računa o roku, 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.

*jezebel*
12.12.2008., 13:11
Sumnjam da ćeš dobiti zdravstvenu iskaznicu obzirom da ti radni odnos traje samo jedan mjesec a izrada zdravstvenih iskaznica traje od 30-45 dana. Zamjena za iskaznicu u tom periodu je tiskanica 2 koju si dobila od poslodavca.

Zdravstvene iskaznice za zaposlene i članove njihovih obitelji koji su osigurani preko njih HZZO dostavlja poslodavcima a nezaposlenima, umirovljenicima i sl. šalje na kućne adrese.

Pogledaj da li ti je na tiskanici 2 (prijava, promjena, odjava na obvezno zdravstveno osiguranje) upisan datum prestanka osiguranja, ako je tiskanicu 2 priložit ćeš prilikom prijave na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba. Vodi računa o roku, 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.

nije upisan datum, samo da vrijedi od 1.12. - odnijet cu je onda kad dobijem otkaz skupa s radnom knjizicom, valjda nece bit' problema. mislim... da mi tamo bude gotova kartica, a da je ne dobijem... :ne zna:

hvala!

ćaršijaner
15.12.2008., 08:49
Da li mi neko može pomoć? U indexu mi piše da mi studentska prava ističu 28.02.2009, a već sam diplomirao. Da li se moram prijavljivati na HZZO kao nezaposlen. Još par dana pa ističe mjesec dana od kad sam diplomirao.
Hvala

aircanada
15.12.2008., 10:53
Da li mi neko može pomoć? U indexu mi piše da mi studentska prava ističu 28.02.2009, a već sam diplomirao. Da li se moram prijavljivati na HZZO kao nezaposlen. Još par dana pa ističe mjesec dana od kad sam diplomirao.
Hvala

ako se ne varam, po datumu diplomiranja ti se gleda misec dana. To sta ces ti imat mozda xicu do tada, osim tebi, nikom nista ne znaci. Ne bi imao ni dom, ako se ne varam... Dakle, idi odma na zavod...
Ako se ne varam, HZZO je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, a ono sta ti mislis je HZZ - Hrvatski zavod za zapošljavanje ;)

Goričanka
15.12.2008., 14:27
Hvala

Imaš PM. Zaboravila sam napisati. Ne moraš se prijaviti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje da bi stekao pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu nezaposlene osobe.

aircanada
15.12.2008., 17:08
Imaš PM. Zaboravila sam napisati. Ne moraš se prijaviti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje da bi stekao pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu nezaposlene osobe.

Mislim da on prica o HZZ-u, a ne HZZO...no mozda grijesim.

Barca 4ever
28.12.2008., 22:33
moja sestricna je trudna sljedeci mjesec treba roditi ostala je bez zdravstvenog osiguranja nije se prijavila na burzu u roku nema muza pa tako nezna sta da radi jel za bolnicu nece imati novaca

prilika
29.12.2008., 07:15
Ako živi u Zagrebu neka ode u područni ured HZZO u Klovićevu ili Jukićevu, ovisno gdje pripada po mjestu stanovanja pa neka tamo pita. Svoje urede HZZO ima i u drugim gradovima. Ljudi koji rade tamo sigurno bi joj mogli reći na koju osnovu bi se mogla prijaviti na zdravstveno osiguranje.

*ĐIPI*
04.01.2009., 20:02
Imam i ja jedno pitanje, možda malo glupo ali recimo mene zanima ovo. Imam 19 godina, studiram izvanredno, nisam prijavljena na burzi. Što bi ja sad trebala napraviti? Dobila sam doma da bi kao trebala platiti 900 kn godišnje ili tu negdje, nisam sigurna. Jel mogu ja to nekako izbjeć? Donjet neke potvrde nekamo? Da sam student? Otić na burzu?

dr_off_topic
04.01.2009., 20:36
Imam i ja jedno pitanje, možda malo glupo ali recimo mene zanima ovo. Imam 19 godina, studiram izvanredno, nisam prijavljena na burzi. Što bi ja sad trebala napraviti? Dobila sam doma da bi kao trebala platiti 900 kn godišnje ili tu negdje, nisam sigurna. Jel mogu ja to nekako izbjeć? Donjet neke potvrde nekamo? Da sam student? Otić na burzu?

isti problem sam imao i ja. vanredno studiranje ti nedonosi nikakva prava i ti si odmah po upisu trebala otici sa diplomom tj svjedodžbom srednje skole u hzzo i prekiniti zdravstveno preko roditelja i sebi otvoriti ... ako je proslo 3 mj (a vjerujem da je) onda ti je jedino sljedece moguce:

otvori radnu knjizicu i nek te netko prijavi na mjesec dana (cisto da imas tih mjesec dana u knjizici), plati to nekom ili se snađi na neki drugi nacin... nakon toga kad "dobijes otkaz" odmah ili u roku 30 dana s tom odjavom odi i prijavi se kao nezaposlena na hzzo... i onda si mirna :mig:

eto to ti je provjereno jedini nacin... tako prođe more vanrednih studenata jer na fakultetu nitko ne obavijesti te ljude koja su njihova prava :flop:

eto, ako imas jos pitanja slobodno se javi, ja sam kroz ovo isto prolazio i kako god budem mogao pomognem ti :top:

*ĐIPI*
04.01.2009., 22:57
E hvala ti puno. Nisam imala pojma da to uopće moram. Kad ono danas mi ovo dođe :mad: . Pričala sam s frendicom o tome prije mjesec dana, al nisam shvatila ozbiljno. Mislila sam, pa valjda bi netko obavjestio nešto ili bi starci znali?!? Al ok, nisu ni oni znali, ni ja pa ću probat ovo što si ti napisao jer da, prošlo je tri mjeseca. Hvala još jednom.

Bratija
08.01.2009., 12:41
pozdrav
malo citam odgvore i nisam siguran za svoju situaciju...
posto sam planirao diplomirati u 12. mjesecu (18.12. tocnije), morao sam upisati godinu tako da studentska prava imam do 30.09.2009.... tada sam i diplomirao, pa me sada zanima kakva je situacija sa osiguranjem, da li meni ta prava jos uvijek vrijede pa mogu biti osiguran preko roditelja ili me roditelj treba odjaviti? koja je procedura u drugom slucaju?
hvala na odgovorima

Goričanka
08.01.2009., 14:58
pozdrav
malo citam odgvore i nisam siguran za svoju situaciju...
posto sam planirao diplomirati u 12. mjesecu (18.12. tocnije), morao sam upisati godinu tako da studentska prava imam do 30.09.2009.... tada sam i diplomirao, pa me sada zanima kakva je situacija sa osiguranjem, da li meni ta prava jos uvijek vrijede pa mogu biti osiguran preko roditelja ili me roditelj treba odjaviti? koja je procedura u drugom slucaju?
hvala na odgovorima

Završetkom redovnog školovanja gubi se pravo na zdravstveno osiguranje po tom osnovu bilo da je prijavu izvršio poslodavac roditelja (kao člana obitelji) bilo da je prijavu izvršio fakultet. U oba slučaja mora se izvršiti odjava i prijaviti se na HZZO kao nezaposlena osoba. Rok 30 dana od dana nastale promjene.

scripta elegans fe
09.01.2009., 15:21
jesu li redoviti studenti oslobodeni od placanja ovog novog "dopunskog zdravstvenog osiguranja"?

Weedeemer
11.01.2009., 16:38
jesu li redoviti studenti oslobodeni od placanja ovog novog "dopunskog zdravstvenog osiguranja"?

koje dokumente treba dofurati u hzzo?
jer guzva je nemila da me se sam tak rijese na jeftinu foru....

scripta elegans fe
11.01.2009., 18:20
koje dokumente treba dofurati u hzzo?
jer guzva je nemila da me se sam tak rijese na jeftinu foru....

pa prvo je uopce pitanje jesmo li oslobodeni ili ne.. ako jesmo pretpostavljam da bi samo ona potvrda s referade da si redovan student bio dovoljna :ne zna:

ja sam redoviti student i u petak mi je stigao ugovor za to dopunsko osiguranje.. sad ne znam tko tu koga :flop:

leptirica 2
11.01.2009., 20:03
pa prvo je uopce pitanje jesmo li oslobodeni ili ne.. ako jesmo pretpostavljam da bi samo ona potvrda s referade da si redovan student bio dovoljna :ne zna:ja sam redoviti student i u petak mi je stigao ugovor za to dopunsko osiguranje.. sad ne znam tko tu koga :flop:ni ja neznam ko tu koga:Sex:slikovito rečeno:zubo:to je sve ludo,evo prekjučer ja čula jedna medicinska sestra je u radnom odnosu i zamislite oslobođena paricipacije jer izdražava djecu,samohrana majka,a što je moj muž jedini zaposlen sa plaćom od 2800 kn i uzdržava nas 3,mene i 2 djece-eeee za nas taj zakon ne vrijedi:eek:onda se gleda ponaosobno..inače za nju mi je rekla mama provjerena istina,nije rekla-kazala već tako je...dok sam za muža platila za 1.mjesec dopunsko,a za slijedeći im evo:2up:izgleda dragi moji da nije isti zakon za sve ..i neka doktori sabotiraju milinovićevu super reformu:top:

Weedeemer
12.01.2009., 09:38
samo ne kuzim zasto zele bolesne ljude u drzavi...
ak netko nema para, nece ici na pregled, sto znaci da ce radije biti bolestan ili ce otic kod samana pa ce skupa grickat buniku...

scripta elegans fe
12.01.2009., 10:21
ok jel itko saznao jel redoviti studenti to moraju platiti ili ne? :misli:

edit: evo ja saznala...

uzmete potvrdu s fakulteta da ste redoviti student i ispunite onu ponudu koju ste dobili postom (ako ju niste dobili mozete ju podic u HZZOu), to dvoje mozete poslati postom na HZZO, dostavit osobno na salter ili ubacit u za to predvidene kutije... i kroz sta-ti-ja-zna-koliko-vremena doci ce vem postom to oslobodenje.

leptirica 2
12.01.2009., 16:45
joj šta sam ja danas doživjela:mad::mad::mad:dođem ja u apoteku podignuti recept i ona meni:molim karticu dopunskog ili onu od oslobođenja,ja:evo izvolite uplatnicu da sam uplatila premiju,ona:to vam neće vrijediti,morati ćete platiti ovaj put dok vam ne stigne kartica!:eek:ja već luuuudddaaaa!!!Bila sam za muža podignuti lijek.
Ja:molim?:eek:pa sam platila policu baš zato jer sam znala da ću danas ići po recept,da ne plaćam participacije,ona:ovaj put ćete morati platiti dok vam ne dođe kartica dopunskog,ja:gospodim Milinović nije tako rekao,već je rekao da uplatnica vrijedi od istog trena kao dokaz da vam ne mogu naplatiti participaciju,ona:ne,ne..tu nema broja,pa ja moram upisati broj na recept-morat ćete platiti..a meni več PROKUHALO,pa rako:dobro,naplatite vi meni recept pa mi dajte račun pa ću ja njega faxirat drito u hzzo direkciju..U tom je trenu rekla:samo malo,i čitala neki papir i rekla:tu se spominje neka uplata premije al šta ću ja s tim...ja reko:neznam!ona meni:ovako ćemo,uzeti ću ja vama kopiju uplatnice i neznam šta ću s njom..i pitala je prije toga sve radnice kako to ide a niko nije imao pojima,mislim..wtf ?????:eek:Da ne spominjem rep od ljudi koji je bio u čekaoni i zablokirao radi njezine zejeban.ije!
Reko ljudima,ovo je prvi puta da sam interevenirala ,al kad imam pravo neće mene nitko zejeb.vati,svi su samo tiho mrmljali,a jedna žena je rekla:tako je,i ja sam čula da se uplatnica koristi kao dokaz uplate dok ne stigne kartica za jedno mjesec dana od hzzo-a,jeb. te koliko sramota,koji režim,ma ko tu koga,ljudi..:confused:

scripta elegans fe
12.01.2009., 16:51
radije se pravit mutav i pobrat lovu.. APP drzava :s

james
14.01.2009., 17:15
e ovako da pocnem...
zivim u koprivnici i sve vezano za mene vodi se tamo, jedino sto me veze za rijeku je potvrda o boravistu od stanodavca jer u rijeci studiram kao redovni student.
moja majka se odselila u rijeku prije 3 godine, u rijeci je prijavljena i sve vezano uz nju je u rijeci i vise nema veze sa koprivnicom.
danas se ispostavilo da je meni pravo na z.o. isteklo prije 3 godine!!!:eek:
sto bi znacilo da me majka nije prijavila tj. osigurala preko sebe a trebala je jer 2006 kad sam upisivala fax nisam znala da se mogu osigurat preko faxa.

nisam sigurna dal se moram sto se tice z.o. odjavit iz koprivnice i prijavit u rijeci da bi imala to z.o. preko stare ili samo ta tiskanica 3 i potvrda s faxa pa to njena firma sve rijesava ili koja je uopce procedura sad za to?

e sad moje je pitanje sljedece:
koje je bolje, osigurat se preko faxa ili preko stare?
ako preko faxa - koji mi papiri trebaju?
ako preko stare - dal je fakat dovoljna samo tiskanica 3 i potvrda s faxa?
puno hvala bilo kome na odgovoru?:s:tuzni:

medeni5
14.01.2009., 21:29
duplić :tuzni:

-Iva-
16.01.2009., 19:39

Ako možeš objasniti što točno misliš pod potvrdom o prekidu redovnog školovanja?
Koliko mi je poznato postoji potvrda o redovitom/izvarednom studiju, ali ne i o prekidu. Eventualno se na potvrdu o redovitom studiju nadopiše datum ispisa, odnosno prestanka studentskih prava.

Damson
19.01.2009., 15:29
Pozdravljam!

Imam 26 godina, i zavrsio sam fakultet 18.12.2008. i do tada sam stalno bio redoviti student uz potporu ministarstva, jer sam 2 godine "zamrznuo" zbog bolesti.

Sad mi na HZZO kazu da otkad sam navrsio 26 godina nisam smio biti osiguran preko roditelja i prave mi probleme...

Ja sam ovo pronasao, pa me zanima jesu li oni u krivu?

zakon o zdravstvenom osiguranju

Članak 9.

Djeca osiguranika iz članka 7. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na srednjem, odnosno visokom obrazovanju, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.
Pod redovitim obrazovanjem smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
Djeci osiguranika iz stavka 3. ovoga članka kao i djeci osiguranika koja su zbog služenja vojnog roka prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
Djeca osiguranika koja postanu potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima prije navršene 18. godine života, odnosno za vrijeme trajanja redovitog obrazovanja, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za sve vrijeme trajanja te nesposobnosti.
Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje imaju i djeca osiguranika koja su nakon navršene 18. godine života postala potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima, ako ih osiguranik uzdržava.
Djeca koja imaju jednog ili oba roditelja, a koje je osiguranik uzeo na uzdržavanje, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi obitelji tog osiguranika, ako se roditelji te djece zbog svojega zdravstvenog stanja ili drugih razloga ne mogu brinuti o djeci i njihovom uzdržavanju.

Damson
19.01.2009., 17:07
Pozdravljam!
Imam 26 godina, i zavrsio sam fakultet 18.12.2008. i do tada sam stalno bio redoviti student uz potporu ministarstva, jer sam 2 godine "zamrznuo" zbog bolesti.

Sad mi na HZZO kazu da otkad sam navrsio 26 godina nisam smio biti osiguran preko roditelja i prave mi probleme...

Problem je to sta sam ja bio u bolnici 15 dana zbog mononukleoze, ovo ljeto, a bio samo osiguran preko oca sto izgleda nisam smio.

Ja sam od fakulteta uredno dobivao potvrde za zdravstveno osiguranje i participaciju... jesam li ja duzan poznavati ovaj zakon ili me je na to netko trebao upozoriti?

Goričanka
19.01.2009., 18:13
Ako možeš objasniti što točno misliš pod potvrdom o prekidu redovnog školovanja?
Koliko mi je poznato postoji potvrda o redovitom/izvarednom studiju, ali ne i o prekidu. Eventualno se na potvrdu o redovitom studiju nadopiše datum ispisa, odnosno prestanka studentskih prava.

Potvrda ili ispisnica na isto ti dođe. Bitno je da imaš dokument iz kojeg su vidljivi podaci koji se traže.

Goričanka
19.01.2009., 19:17
zakon o zdravstvenom osiguranju

Članak 9.

Djeca osiguranika iz članka 7. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona zadržavaju status člana obitelji osiguranika i nakon navršene 18. godine života ako su na srednjem, odnosno visokom obrazovanju, do kraja redovitog obrazovanja, odnosno najduže do navršene 26. godine života.

Pod redovitim obrazovanjem smatra se obrazovanje do završetka stručnog studija, preddiplomskog, odnosno diplomskoga sveučilišnog studija.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka djeci osiguranika koja su zbog bolesti ili ozljede prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za onoliko vremena koliko je trajala bolest, odnosno ozljeda.
Djeci osiguranika iz stavka 3. ovoga članka kao i djeci osiguranika koja su zbog služenja vojnog roka prekinula redovito obrazovanje, produžava se pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za vrijeme nastavka redovitog obrazovanja za onoliko vremena koliko je trajao prekid redovitog obrazovanja.
Djeca osiguranika koja postanu potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima prije navršene 18. godine života, odnosno za vrijeme trajanja redovitog obrazovanja, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje za sve vrijeme trajanja te nesposobnosti.
Pravo na obvezno zdravstveno osiguranje imaju i djeca osiguranika koja su nakon navršene 18. godine života postala potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad sukladno posebnim propisima, ako ih osiguranik uzdržava.
Djeca koja imaju jednog ili oba roditelja, a koje je osiguranik uzeo na uzdržavanje, imaju pravo na obvezno zdravstveno osiguranje kao članovi obitelji tog osiguranika, ako se roditelji te djece zbog svojega zdravstvenog stanja ili drugih razloga ne mogu brinuti o djeci i njihovom uzdržavanju.

Sve stoji ali samo pod uvjetom da se napravi izmjena u zdravstvenom osiguranja u zakonskom roku (30 dana od dana nastale promjene) uz odgovarajuću dokumentaciju.

Izmjena nije učinjena i sada imaš problema jer si vjerojatno odjavljen s navršenih 26. godina života čime je prokoračen rok za prijavu na zdravsteno osiguranje po novom osnovu.

Kako će očev poslodavac ili HZZO upozoriti da su kod tebe nastupile promjene u zdravstvenom osiguranju ako ih nisi obavijestio da si zamrznuo redovno školovanje zbog bolesti.

origigi91
19.01.2009., 20:23
ovih dana se dosta prica o tom zdravstvu#
hmmm osobno mislim da ovaj zakon i nije tako los samo bi ga trebalo jos modificirati. ako malo bolje pogledamo odrzavanje zdravstvenog sustava i sto je najvaznije(jer smo MI u to ukljuceni) zdravstvenih usluga je uzasno skupo... a ne znam sto dalje rec jer me sve u nasoj pravnoj drzavi uzasno ljuti >.<* i sto god pokusali napravit samo ce pokusat pokrit svoje guzice

*Whitney*
20.01.2009., 10:18
Imam i ja pitanje vezano za obavezno z.o.
Naime redovan sam student,imam 26 godina i moram diplomirati (što i budem) do 31.9. e sad trebala bih se prijaviti na osiguranje preko fakulteta pa me zanima što točno moram napraviti. Također sam dobila poštom ono za dopunsko z.o....šta s tim?
Inače htjela bih dobiti oslobođenje plaćanja participacije jer svaka dva mjeseca moram ići na kontrole zbog bolesti i te kontrole plaćam svaki put više od 500 kn pa me zaniam ako ću ja biti osigurana preko faxa jer mogu dobiti tu iskaznicu ili ne?

Malo sam zbunjena sa svim tim. pročitala sam ovaj topic ali niš mi nije jasno...:o

Goričanka
20.01.2009., 12:36
Imam i ja pitanje vezano za obavezno z.o.
Naime redovan sam student,imam 26 godina i moram diplomirati (što i budem) do 31.9. e sad trebala bih se prijaviti na osiguranje preko fakulteta pa me zanima što točno moram napraviti. Također sam dobila poštom ono za dopunsko z.o....šta s tim?
Inače htjela bih dobiti oslobođenje plaćanja participacije jer svaka dva mjeseca moram ići na kontrole zbog bolesti i te kontrole plaćam svaki put više od 500 kn pa me zaniam ako ću ja biti osigurana preko faxa jer mogu dobiti tu iskaznicu ili ne?

Malo sam zbunjena sa svim tim. pročitala sam ovaj topic ali niš mi nije jasno...:o

Pretpostavljam da si osigurana preko roditelja. Ako je to točno, prvo te poslodavac od roditelja mora odjaviti a ti ćeš nakon toga:

- kupiti tiskanicu 2 - prijava,odjava,promjena na obvezno zdravstveno osiguranje, popuniti je te odnijeti na faks da ti ovjere,

- uzeti na faksu potvrdu da pohađaš redovno školovanje

- osobnu iskaznicu

- kopiju odjave sa zdravstvenog (koju ćeš dobiti kada te poslodavac od roditelja odjavi)

i sa navedenim dokumentima odšetati do HZZO i prijavit se. Pazi na rokove - 30 dana od dana nastale promjene!

Kada diplomiraš vodi računa o da su u roko od 30 dana od dana diplomiranja moraš odjaviti sa zdravstvenog jer si završila redovno školovanje i prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

Za oslobađanje od plaćanja participacije potrebni su slijedeći dokumenti:

- potvrda o redovnom školovanju
- osobna iskaznica
- zdravstvena iskaznica (budući da je do tada vjerojatno nećeš imati jer izrada traje 1-1,5 mjesec uzet ćeš kopiju prijave na zdravstveno).

To što si dobila poštom je ponuda koju popunjavaju oni koji nemaju pravo na oslobađanje od plaćanja participacije. Mislim da su takvu ponudu dobili svi punoljetni građani koji su zdravstveno osigurani.

*Whitney*
20.01.2009., 13:13
Pretpostavljam da si osigurana preko roditelja. Ako je to točno, prvo te poslodavac od roditelja mora odjaviti a ti ćeš nakon toga:

- kupiti tiskanicu 2 - prijava,odjava,promjena na obvezno zdravstveno osiguranje, popuniti je te odnijeti na faks da ti ovjere,

- uzeti na faksu potvrdu da pohađaš redovno školovanje

- osobnu iskaznicu

- kopiju odjave sa zdravstvenog (koju ćeš dobiti kada te poslodavac od roditelja odjavi)

i sa navedenim dokumentima odšetati do HZZO i prijavit se. Pazi na rokove - 30 dana od dana nastale promjene!

Kada diplomiraš vodi računa o da su u roko od 30 dana od dana diplomiranja moraš odjaviti sa zdravstvenog jer si završila redovno školovanje i prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba.

Za oslobađanje od plaćanja participacije potrebni su slijedeći dokumenti:

- potvrda o redovnom školovanju
- osobna iskaznica
- zdravstvena iskaznica (budući da je do tada vjerojatno nećeš imati jer izrada traje 1-1,5 mjesec uzet ćeš kopiju prijave na zdravstveno).

To što si dobila poštom je ponuda koju popunjavaju oni koji nemaju pravo na oslobađanje od plaćanja participacije. Mislim da su takvu ponudu dobili svi punoljetni građani koji su zdravstveno osigurani.

Puno hvala!!!:)

MacaKlinka
21.01.2009., 12:13
imam i ja jedno pitanje:
da li nezaposlene osobe trebaju plaćati participaciju kod pružanja zdr. usluga?

Berkut
21.01.2009., 13:12
imam i ja jedno pitanje:

Ne moraš,jer na burzi dobivaš karticu sa oslobođenjem od participacije,koja ti vrijedi do datuma na njoj,a onda na socijalnom radiš karticu dopunskog koje ti plaća država..

Dubravka20
22.01.2009., 06:47
imam i ja jedno pitanje:

Sada će umjesto kartončića nezaposlene osobe na kućnu adresu dobiti narančastu karticu za DZO koje plaća država.A sa kartončićem još možeš odlaziti dok ti on vrijedi.Pogledaj na forumu stranicu-HZZO dopunsko zdravstveno,tamo smo dosta toga pojasnili.

Plavi Lav
05.02.2009., 11:29
Imam jedno pitanje...
Diplomirao sam u 12 mjesecu ali si nisam produžio prije toga zdrastvenu iskaznicu.
Bio sam prijavljen preko tate ali sam se odjavio...
E sad,zanima me koliko dugo vrijede studentska prava?
Meni su na referadi rekli da su ukinuta onog dana kad sam diplomirao.
Izbrisan sam sa studomata,pa se više ne vodim kao student.
Zanima me dal vrijede studentska prava mjesec dana nakon diplome ili 3 mjeseca?
Pitam radi zdrastvenog osiguranja.
Ako ne mogu produžiti zdrastveno preko studentskih prava onda moram na burzu koliko sam shvatio?

Ovako bi morao plačati 400 kn svaki mjesec da mi vrijedi zdrastvena.

Katrin
05.02.2009., 11:34
nema vise prava nakon diplome, prijavljujes se kao nezaposlen na burzu, no oni ionako vise nemaju veze sa zdravstvenim. odes u hzzo i napravis prijavu. nije neka pamet. :)
ima i ova tema o tome (http://www.forum.hr/showthread.php?t=382229).

Plavi Lav
05.02.2009., 11:53
nema vise prava nakon diplome, prijavljujes se kao nezaposlen na burzu, no oni ionako vise nemaju veze sa zdravstvenim. odes u hzzo i napravis prijavu. nije neka pamet. :)
ima i ova tema o tome (http://www.forum.hr/showthread.php?t=382229).

E ovako...
Situacija je ovakva.
Student koji je diplomirao kao redovni student uz potporu ministarstva ima pravo 3 mjeseca od dana diplomiranja da donese na socijal potvrdu od faksa da je kao redovan student završio studij(uz nabrojeno da je uz potporu ministarstva završio u roku sve).

I tad mu se se može izdati nova zdrastvena.
Znači nema veze što se gube prava.
Njima samo treba potvrda da je završeno.Iako to sve piše na uvjerenju traže posebno potvrdu radi evidencije.
No to se mora napraviti u roku od 90 dana.

Evo sad sam pitao i tako su rekli.

ariella
04.03.2009., 11:54
Moja situacija je sljedeća:

1.3. istekla su mi prava na faksu, nisam još diplomirala, imam 26 godina i trebam dakle otići u HZZO da bih ponovo dobila zdravstveno.

Zvala sam info telefon HZZO-a i rekli su mi da mi treba potvrda s faksa o prestanku prava, osobna i da me stara treba odjaviti. E sad, zanima me kako ide to odjavljivanje, kaj stara samo kaže poslodavcu da me odjavi ili kaj? Jel' se čeka nekakva potvrda o odjavi? Tko to šalje? Koliko to vremenski traje da se odjavi? Jer imam rok do 1.4. (tad ističe onih 30 dana).

I vidim da se spominju nekakve tiskanice, di se to kupuje, jel' mi i to treba?

vanjaa
05.03.2009., 14:40
Moja situacija je sljedeća:

1.3. istekla su mi prava na faksu, nisam još diplomirala, imam 26 godina i trebam dakle otići u HZZO da bih ponovo dobila zdravstveno.

Zvala sam info telefon HZZO-a i rekli su mi da mi treba potvrda s faksa o prestanku prava, osobna i da me stara treba odjaviti. E sad, zanima me kako ide to odjavljivanje, kaj stara samo kaže poslodavcu da me odjavi ili kaj? Jel' se čeka nekakva potvrda o odjavi? Tko to šalje? Koliko to vremenski traje da se odjavi? Jer imam rok do 1.4. (tad ističe onih 30 dana).

I vidim da se spominju nekakve tiskanice, di se to kupuje, jel' mi i to treba?

Tiskanicu za odjavu sa zdravstvenog popunjava poslodavac tvoje mame, oni ju trebaju imati u firmi(ako nemaju kupiš ju u knjizari od narodnih novina),
tvoja mama im donese na uvid tvoju potvrdu s faksa(napravi i fotokopiju ako zele zadrzat u evidenciji, trebali bi )da su ti istekla prava te da te se zato odjavljuje i da se vidi s kojim datumom,
kad to popuni poslodavac tad njihov dostavljač ili ti, svejedno, nose to na hzzo prema sjedištu firme (tiskanicu i potvrdu). To sve može biti gotovo isti dan!
1 primjerak odjave ide poslodavcu, jedan tebi i onda se možeš prijavit

ariella
05.03.2009., 18:06
Hvala ti na iscrpnom odgovoru, sad mi je sve jasno :mig:

Thanx :s:s:s

Basil Fawlty
18.03.2009., 16:13
Ovako, danas mi je sestra skužila da joj je zdravstvena iskaznica istekla prije više od godinu dana. Sad me zanima dali će joj ovi u zdravstvenom praviti probleme kada bude išla praviti novu iskaznicu. Maloljetna je, upravo je napunila 17god.

aircanada
18.03.2009., 16:22
Ovako, danas mi je sestra skužila da joj je zdravstvena iskaznica istekla prije više od godinu dana. Sad me zanima dali će joj ovi u zdravstvenom praviti probleme kada bude išla praviti novu iskaznicu. Maloljetna je, upravo je napunila 17god.
jel osigurana preko ikoga? s obzirom da je maloljetna, i vjerojatno se skoluje, osigurana je preko jednog od zaposlenih roditelja, koji je uredno placao osiguranje cijelo vrijeme. Tako da ne bi trebalo bit problema.

Berkut
18.03.2009., 22:31
jel osigurana preko ikoga? s obzirom da je maloljetna, i vjerojatno se skoluje, osigurana je preko jednog od zaposlenih roditelja, koji je uredno placao osiguranje cijelo vrijeme. Tako da ne bi trebalo bit problema.

Tako je...odeš na HZZO po novu i to je to....
Problem bi bio da je napunila 18g

Goričanka
19.03.2009., 10:55

Pretpostavljam da je do sada bila osigurana preko roditelja kao član obitelji. Neka uzme potvrdu u školi da pohađa redovno školovanje i da roditelju preko kojeg je do sada bila osigurana da odnese svojem poslodavcu. Poslodavac će izvršiti prijavu u HZZO. Potrebna je priložiti staru iskaznicu.

azzoresk8
19.03.2009., 11:19
Tako je...odeš na HZZO po novu i to je to....
Problem bi bio da je napunila 18g

kakav bi problem bio??? meni je zdravstveno isteklo prošle god. u 10-om mj. jer sam izgubio redovna studentska prava, i po tom pitanju nisam ništa poduzimao do sad jer mislim u 7. mj. upisat drugi fax. jesam si zakomplicirao što?

Kladi
19.03.2009., 12:30
kakav bi problem bio??? meni je zdravstveno isteklo prošle god. u 10-om mj. jer sam izgubio redovna studentska prava, i po tom pitanju nisam ništa poduzimao do sad jer mislim u 7. mj. upisat drugi fax. jesam si zakomplicirao što?

problem bi bio da se razboliš ili ti se nešto dogodi....

a zašto ne odeš u HZZO i ne reguliraš to? u RH svi imaju pravo na osnovno zdravstveno osiguranje. svi!:mig:

azzoresk8
19.03.2009., 12:52
problem bi bio da se razboliš ili ti se nešto dogodi....

a zašto ne odeš u HZZO i ne reguliraš to? u RH svi imaju pravo na osnovno zdravstveno osiguranje. svi!:mig:

da ali ja se nisam javio u roku od mj. dana nakon isteka zdr. osiguranja, pa sam ga izgubio.:mig:

pa me zanima jel će biti problema kad se budem ponovo prijavljivao? jer staru iskaznicu nisam odjavljivao, niti išta :confused:

Kladi
19.03.2009., 13:18
da ali ja se nisam javio u roku od mj. dana nakon isteka zdr. osiguranja, pa sam ga izgubio.:mig:

pa me zanima jel će biti problema kad se budem ponovo prijavljivao? jer staru iskaznicu nisam odjavljivao, niti išta :confused:

ma ja mislim da ne bi trebalo biti....što ti mogu učiniti? mogao si biti npr,. u inozemstvu. uostalom, najbolje ti je nazvati HZZO i traži pravnu službu i reci sve točno kak je...i reći će ti po kojoj osnovi te mogu osigurati. živiš s roditeljima, da li oni rade?

azzoresk8
19.03.2009., 13:26
ma ja mislim da ne bi trebalo biti....što ti mogu učiniti? mogao si biti npr,. u inozemstvu. uostalom, najbolje ti je nazvati HZZO i traži pravnu službu i reci sve točno kak je...i reći će ti po kojoj osnovi te mogu osigurati. živiš s roditeljima, da li oni rade?

nemam zdravstveno preko njih, i ne mogu biti osiguran po nijednoj osnovi osim da se zaposlim/pa dobijem otkaz/, ili postanem redovni student. ma nije mi tolika sila za zdravstveno, mogu si priuštiti da ga nemam, nego me samo muci to hoce li biti komplikacija kad ponovo steknem pravo na njega kao redovni student.

aircanada
19.03.2009., 17:33
Problem ce ti se javit onog trenutka kada budes isao se osigurat, i trazit ce da platis svu razliku.
Ja sam izbivao iz Hrvatske, i cak sam i pitao gospodicnu na salteru oko toga (i rekla da ne moram nista placat), a kad sam se vratio, cekala me uplatnica u tom periodu sta nisam placao.
Dakle, postankom redovnog studenta i/ili zaposljavanjem ti vise ne vrijedi ovo od prije, odnosno mozes biti neosiguran, ali ima tu i odgovornosti (banalna situacija i potreba lijecnika) ce te dovest u jako nezgodnu situaciju. Dakle, onog trenutka kada postanes student i/ili se zaposlis, ponovo si osiguran bez problema.

azzoresk8
19.03.2009., 17:53
Problem ce ti se javit onog trenutka kada budes isao se osigurat, i trazit ce da platis svu razliku.
Ja sam izbivao iz Hrvatske, i cak sam i pitao gospodicnu na salteru oko toga (i rekla da ne moram nista placat), a kad sam se vratio, cekala me uplatnica u tom periodu sta nisam placao.
Dakle, postankom redovnog studenta i/ili zaposljavanjem ti vise ne vrijedi ovo od prije, odnosno mozes biti neosiguran, ali ima tu i odgovornosti (banalna situacija i potreba lijecnika) ce te dovest u jako nezgodnu situaciju. Dakle, onog trenutka kada postanes student i/ili se zaposlis, ponovo si osiguran bez problema.

ovo je malo zbunjujuce. znaci, kad postanem redovni student, necu morati nista platiti, i biti cu normalno osiguran? isto tako da se zaposlim, ne bi nista morao platiti?

aircanada
19.03.2009., 18:19
ovo je malo zbunjujuce. znaci, kad postanem redovni student, necu morati nista platiti, i biti cu normalno osiguran? isto tako da se zaposlim, ne bi nista morao platiti?

ne sjecam se kako je za vrijeme studiranja, ali kad se zaposlis, osiguranje ti placa poslodavac. Te u tom slucaju ne trebas placat vremenski period od prije sta nisi bio osiguran.
Ako si na zavodu, osiguran si preko drzave, ako si maloljetan ili se skolujes, osiguran si preko roditelja. Ako radis, osiguran si preko poslodavca, tako da ne vidim kako bi mogao bit neosiguran, osim ako si smotan :)
Ja sam bio van Hrvatske, i nisam se prijavio na HZZ, jer sam dobio krive informacije, i onda kad sam se vratio, isao prijavit na HZZO, ispalo je da moram platit sav period, makar izbivao iz hrvatske.

Goričanka
19.03.2009., 20:48
ne sjecam se kako je za vrijeme studiranja, ali kad se zaposlis, osiguranje ti placa poslodavac. Te u tom slucaju ne trebas placat vremenski period od prije sta nisi bio osiguran.
Ako si na zavodu, osiguran si preko drzave, ako si maloljetan ili se skolujes, osiguran si preko roditelja. Ako radis, osiguran si preko poslodavca, tako da ne vidim kako bi mogao bit neosiguran, osim ako si smotan :)
Ja sam bio van Hrvatske, i nisam se prijavio na HZZ, jer sam dobio krive informacije, i onda kad sam se vratio, isao prijavit na HZZO, ispalo je da moram platit sav period, makar izbivao iz hrvatske.

Nije smotan, već zbog neznanja ili nemara nije se prijavio u roku od 30 dana od gubitka prava na redovno školovanje budući da mu se promijenio osnov osiguranja. Gubitkom prava na redovno školovanje, trebao se je odjaviti na zdravstveno osiguranje po tom osnovu i prijaviti kao nezaposlena osoba.

aircanada
19.03.2009., 20:56
a sta je to nego bit smotan. Jedan odlazak na HZZO, je i ljenost i nemarnost i smotanost :) ali dobro, upravo sam na to ciljao, da je prosao rok od 30 dana.

azzoresk8
19.03.2009., 21:03
a sta je to nego bit smotan. Jedan odlazak na HZZO, je i ljenost i nemarnost i smotanost :) ali dobro, upravo sam na to ciljao, da je prosao rok od 30 dana.

to je ignorantia, a ignorantia iuris nocet:mig:

beare
20.03.2009., 16:54
UPOMOĆ!!!!
ostao sam bez zdravstvenog!

naime do 30.10.2008.g. bio sam osiguran kao nezaposlena osoba, inace sam izvanredan student, 27g. , kad je dosao dopis da mi se ukida osiguranje jer ne mogu biti vise osiguran po toj osnovi. ZAŠTO?
kako sam u medjuvremenu stekao status redovnog studenta na jednom veleucilistu odlucio sam se prijaviti preko nijh, i to sam ucinio,da bi danas saznao da su me odjavili sa zdravstvenog s 31.12.2008.godine. Zvao sam ih da pitam zasto, rekli su mi da su dobili nekakvu uredbu da ako mi je roditelj u radnom odnosu ne mogu biti preko njih osiguran.

I sto sad?

1) zasto me je faks odjavio i to prije 3 mj. retroaktivno bez mog znanja?
2) zasto sam prvenstveno izgubio pravo biti osiguran kao nezaposlena osoba, kad znam ljude koji imaju 28.g. i nemaju problema?
3) kako se sad osigurati?

lolita21
26.03.2009., 09:32
oh..,ja već tri godine nemam zdravstveno i to zbog neznanja...
nakon srednje sam upisala fax izvanredno i nisam imala pojma šta trebam radit,i tako se nisam prijavila na hzzo i burzu i ostah bez svega...kad sam došla,treba mi je rekla da ili neka platim sve zaostaatke( što mi je skroz retardirano,da ja platim nešto unazad što nisam ni koristilA) ili da se zaposlim pa nek mi oni plaćaju...bemti retardiranu državu

snoopy_girl
26.03.2009., 11:16
imam jedno pitanje

redovni sam student, osigurana sam preko mame

ispisala bi se sada s faksa i ponovno u 7. mjesecu upisala drugi faks

koja je sad procedura za zdravstveno? jel moram ić u HZZO prijavit da sam odustala od školovanja ili nešto drugo...?

i kakva je procedura kad ponovno upišem faks?

Goričanka
26.03.2009., 20:59
imam jedno pitanje

redovni sam student, osigurana sam preko mame

ispisala bi se sada s faksa i ponovno u 7. mjesecu upisala drugi faks

koja je sad procedura za zdravstveno? jel moram ić u HZZO prijavit da sam odustala od školovanja ili nešto drugo...?

i kakva je procedura kad ponovno upišem faks?

Uzmio na faksu ispisnicu ili potvrdu i neka je mama odnese svojem poslodavcu koji će te odjaviti sa zdravstvenom.

Nakon toga uz:

- popunjenu tisanicu 2 - prijava, odjava ili promjena na obvezno zdravstveno osiguranje (kupi se u knjižari)

- kopiju odjave (to će mama dobiti od svojeg poslodavca)

- potvrdu o prekidu faksa

- osobnu iskaznicu

odšetaj do HZZO prema mjestu stanovanja i prijavi se.

Odjava sa zdravstvenog i ponovna prijava mora se obaviti u roku od 30 dana, od dana ispisa sa faksa. Pripazi da ti taj rok ne prođe, jer ćeš izgubiti pravo na zdravstveno.

Kada ponovno redovno upišeš faks, morat ćeš izvršit promjenu u zdravstvenom osiguranju, odjavit se i prijaviti po osnovu redovnog školovanja. Sve u roku od 30 dana.
Tada ćeš se moći prijaviti:
- direktno preko faksa i zdravstveno osiguranje po tom osnovu imat ćeš sve dotle dok ne izgubiš pravo na redovno školovanje ili
- preko mame kao član obitelji. U ovom slučaju imaš pravo na zdravstveno osiguranje do navršene 26. godine života. Nakon toga bi morala napraviti odjavu i prijavit se preko faksa. Bolje je odmah direktno preko faksa.

krempača
29.03.2009., 13:44
molila bih nekog odgovor!!!!!!!!!!!!!!!!!!Muž je imao otvoren obrt i ja sam bila osigurana preko njega,zatvorio je obrt ali nije odjavio zdravstveno jer je mislio biti tako osiguran dok ne nađe novi posao.nismo znali da HZZO sam prekida zdravstveno osiguranje nakon zatvaranja obrta,mi to nismo znali a oni nas nisu obavjestili tako da smo ostali bez zdravstvenig osiguranja.zanima me koliko naj manje moram biti kod nekog prijavljena u radnom odnosu da opet steknem pravo na zdravstveno?hvala unaprijed!:s

Goričanka
29.03.2009., 15:51
molila bih nekog odgovor!!!!!!!!!!!!!!!!!!Muž je imao otvoren obrt i ja sam bila osigurana preko njega,zatvorio je obrt ali nije odjavio zdravstveno jer je mislio biti tako osiguran dok ne nađe novi posao.nismo znali da HZZO sam prekida zdravstveno osiguranje nakon zatvaranja obrta,mi to nismo znali a oni nas nisu obavjestili tako da smo ostali bez zdravstvenig osiguranja.zanima me koliko naj manje moram biti kod nekog prijavljena u radnom odnosu da opet steknem pravo na zdravstveno?hvala unaprijed!:s

Za svaku promjenu u zdravstvenom osiguranju, osiguranik je dužan obavijestiti HZZO. Niste to učinili u roku od 30 dana pa ste izgubili pravo na zdravstveno osiguranje.

Možete zasnovati radni odnos na jedan dan i nakon toga steći pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu nezaposlenosti.

deviant
04.04.2009., 17:47
Da li mi netko može objasniti šta mi je činiti, naime, završila sam prije mjesec dana fakultet kao izvanredni student i već sam prijavljena na HZZO (znači kao vanredni student) i sada me zanima da li se ponovo moram odjavljivati ili prijavljivati i koji mi je rok za to, s obzirom da mi sada to osiguranje traje do 10.mj. 2009. ?

Hvala ;)

Goričanka
04.04.2009., 19:41
E ovako...
Situacija je ovakva.
Student koji je diplomirao kao redovni student uz potporu ministarstva ima pravo 3 mjeseca od dana diplomiranja da donese na socijal potvrdu od faksa da je kao redovan student završio studij(uz nabrojeno da je uz potporu ministarstva završio u roku sve).

I tad mu se se može izdati nova zdrastvena.
Znači nema veze što se gube prava.
Njima samo treba potvrda da je završeno.Iako to sve piše na uvjerenju traže posebno potvrdu radi evidencije.
No to se mora napraviti u roku od 90 dana.

Evo sad sam pitao i tako su rekli.

Zakon o obveznom zdravstenom osiguranju

Članak 6.

Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:

12. osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu obvezno zdravstveno osigurane po drugoj osnovi i koje su prijavljene Zavodu:

f) u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita,

13. učenici srednjih škola i redoviti studenti visokih učilišta koji su državljani Republike Hrvatske i imaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Hrvatskoj, te stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, a nisu zdravstveno osigurani kao članovi obitelji osiguranika, s time da to pravo mogu koristiti najduže do isteka školske godine u kojoj su završili redovito školovanje,

14. osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju Republike Hrvatske izgubile status učenika, odnosno redovitog studenta ako su se prijavile Zavodu u roku od 30 dana od dana gubitka statusa učenika ili redovitog studenta i ako pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi,

Za osobe iz stavka 1. točke 12., 14., 15. i 17. ovoga članka Zavod i Hrvatski zavod za zapošljavanje međusobno će razmjenjivati podatke o nezaposlenim osobama koje se vode u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Goričanka
04.04.2009., 20:08
Da li mi netko može objasniti šta mi je činiti, naime, završila sam prije mjesec dana fakultet kao izvanredni student i već sam prijavljena na HZZO (znači kao vanredni student) i sada me zanima da li se ponovo moram odjavljivati ili prijavljivati i koji mi je rok za to, s obzirom da mi sada to osiguranje traje do 10.mj. 2009. ?

Hvala ;)

Nisi se mogla prijaviti na zdravstveno osiguranje kao izvanredni student. Takav osnov ne postoji (vanredno školovanje). Teško je dati bilo konkretan odgovor kada je nepoznato po kojem si osnovu osigurana. Obrati se HZZO.

Datum na zdravstvenoj iskaznici do kada vrijedi zdravstveno osiguranje, ništa ne znači ako se mijenja osnov osiguranja.

Popis osnova osiguranja nalaze se na ovoj stranici (www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/09_04_01.pdf)

deviant
05.04.2009., 18:41
Nisi se mogla prijaviti na zdravstveno osiguranje kao izvanredni student. Takav osnov ne postoji (vanredno školovanje). Teško je dati bilo konkretan odgovor kada je nepoznato po kojem si osnovu osigurana. Obrati se HZZO.

Datum na zdravstvenoj iskaznici do kada vrijedi zdravstveno osiguranje, ništa ne znači ako se mijenja osnov osiguranja.

Popis osnova osiguranja nalaze se na ovoj stranici (www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/09_04_01.pdf)

ovako... ja sam mislila da se treba prijaviti najprije na zavod za zapošljavanje i onda na zdravstveno, a na zdravstenom u mi rekli da ne trebam i bez problema su mi kao izvanrednom studentu dali iskaznicu zdravstvenu...
na njoj mi piše osnova osiguranja F 123 ... a sad se moram prijaviti na zavod za zapošljavanje zbog mogućeg posla, pa čisto da znam koliko imam vremena tj. dana fore prijave na zdravstveno tj. ako trebam to uopce mijenjati...

Hvala :mig:

Goričanka
06.04.2009., 07:23
ovako... ja sam mislila da se treba prijaviti najprije na zavod za zapošljavanje i onda na zdravstveno, a na zdravstenom u mi rekli da ne trebam i bez problema su mi kao izvanrednom studentu dali iskaznicu zdravstvenu...
na njoj mi piše osnova osiguranja F 123 ... a sad se moram prijaviti na zavod za zapošljavanje zbog mogućeg posla, pa čisto da znam koliko imam vremena tj. dana fore prijave na zdravstveno tj. ako trebam to uopce mijenjati...

Hvala :mig:

F je oznaka za osobe privremeno nezaposlene i članovi njihovih obitelji. Pretpostavljam da si izgubila status redovnog studenta i prijavila se kao nezaposlena osoba. Ako je ovo točno, to pravo možeš koristiti najduže do isteka roka od 2 godine od datuma stjecanja statusa po ovom osnovu. Svakako se obrati HZZO, da ti se nebi dogodilo da izgubiš pravo na zdravstveno osiguranje. Pazi na rok, 30 dana od dana nastale promjene osnove osiguranja.

Lyysssyyyy
27.04.2009., 13:57
Ovako, u roku 30dana nakon završetka srednje se nisam odjavila s firme preko tate što se tiče zdravstvenog i upisala izvanredan studij pa sam izgubila zdravstveno, na birou sam, i planiram ostvarit radni odnos da bih opet imala pravo na zdravstveno, u ovom mjesecu se još nisam prijavila na biro. ako će radni odnos početi od svibnja, trebam li se prijavit ovaj mjesec na biro i ako da trebam li prilikom prijave što reći da ću ostvarit radni odnos u svibnju?

likich
28.04.2009., 03:13
Nikome ne moraš ništa reći. HZZ nema veze sa prijavom na HZZO (zdravstveno). Kad budeš zaposlena, HZZ te briše. Kad ti istekne RO imaš 30 dana da se prijaviš na zdravstveno. A na HZZ se možeš prijaviti bilo kad. A i ne moraš. To je tvoja volja i potpuno je dobrovoljno.

dust_hr
02.05.2009., 16:47
...poodrav.. imam jedno pitanje!!!! imam strica cca nekih 45 godina, od rata nema rijeseno zdravstveno pitanje, no, ima mjesto prebivalista RH, nasu osobnu i sve to...!!! e sad bih trebao naputak sto je sve potrebno za osnivanje zdr. osiguranja (ako je to uopce izvedivo), zapravo treba mi nacin na koji bi ga bilo moguce osigurati tako da bi se mogao lijeciti.... kako rekoh nije od rata potezao takvo pitanje valjda nije imao potrebu za doktorom... ali sada su dosle godine... e da i jos nesto nije zaposlen, nikada nigdje nije radio, nema ni dana rada!!!.... nema ni radni knjizicu!!! molim da mi netko bar kaze da li je moguce osigurati ga ili ne ( mislim na besplatno zdr. osiguranje)

žužika
07.05.2009., 18:02
Šta treba priložiti za to?
zna li netko?

gordana013
11.05.2009., 09:04
Dečko je zaposlen vani pa me zanima dali on ima pravo na zdravstveno osiguranje u hrvatskoj

Dubravka20
11.05.2009., 12:44
Šta treba priložiti za to?
zna li netko?

Odi na HZZO-dopunsko osiguranje sve piše

V@is
12.05.2009., 12:10
Imam 27. godina, još sam na faxu, za 2 mjeseca bih trebao diplomirati. Od školske godine 08/09 sam prebačen kao izvanredni student (nisam mogao uz potporu ministarstva; nezaposlen sam, neprijavljen na birou,), a diplomirat ću za 2 mjeseca. Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.
Pitanje je što sad trebam učiniti? Zna li netko?

Hvala

Kladi
12.05.2009., 20:10
Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.

Hvala

jesi bio preko roditelja zdravstveno osiguran? vjerojatno da. neka roditelj tvoju iskaznicu zdr.osiguranja vrati u firmu u kojoj radi, oni će te odjavit i dobit ćeš potvrdu toga - Odjavu. na iskaznici ti vjerojatno stoji mjesec/godina dokle ti iskaznica vrijedi.

Hobby
13.05.2009., 01:50
Imam 27. godina, još sam na faxu, za 2 mjeseca bih trebao diplomirati. Od školske godine 08/09 sam prebačen kao izvanredni student (nisam mogao uz potporu ministarstva; nezaposlen sam, neprijavljen na birou,), a diplomirat ću za 2 mjeseca. Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.

Hvala

Ja sam se našla u identičnom problemu.
Naime, znala sam da imam pravo biti osigurana preko roditelja do navršene 26. godine, ali nisam znala da to ima ikakve veze sa školovanjem.
I tako sam ja fino kada sam navršila 26 godina nadobudno otišla u HZZO da vidim kako se nadalje mogu osigurati, a oni su meni fino rekli da mi zdravstveno ne vrijedi od datuma prestanka redovnog školovanja (studiranja).
A to može biti istek studentskih prava ili diplomiranje, bez obzira koliko imaš godina.

I tako je ispalo da ja već duže vremena nemam zdravstveno i da moram platiti sve liječničke usluge korištene u tom periodu, te nemam niti pravo osigurati se kao nezaposlena osoba, niti po bilo kakvoj drugoj osnovi.
Jedini izlaz mi je bio fiktivno se zaposliti i na kraju sam tako to riješila.

Znači - od datuma od kada si prebačen kao izvanredni student ti zapravo nemaš pravo biti osiguran kako si bio do sada (preko roditelja).
Odeš li na HZZO, pitat će te od kada nemaš studentska prava i s tim datumom će te odjaviti.
Muljati ne možeš, jer traže potvrdu s faksa.
Ako si u međuvremenu koristio liječničke usluge, moraš ih platiti.

Ako je prošlo više od mjesec dana od kada si izgubio studentska prava, jedini način da se zdravstveno osiguraš je da se zaposliš (makar na jedan dan), prijaviš na HZZO, platiš za taj period doprinose.
Ili si možeš sam plaćati zdravstveno (400 kn mjesečno + dopunsko ako ga želiš) - opcija koju valjda nitko ne koristi.
Zatim sa datumom kada si "dobio otkaz" se odjaviš i prijaviš kao nezaposlen.
Smiješno i blesavo, ali tako je.

V@is
13.05.2009., 09:23
jesi bio preko roditelja zdravstveno osiguran? vjerojatno da. neka roditelj tvoju iskaznicu zdr.osiguranja vrati u firmu u kojoj radi, oni će te odjavit i dobit ćeš potvrdu toga - Odjavu. na iskaznici ti vjerojatno stoji mjesec/godina dokle ti iskaznica vrijedi.
Znači samo da roditelju predam iskaznicu i to je to? Ne moram ići na HZZO i popunjavat neke formulare?

Ili si možeš sam plaćati zdravstveno (400 kn mjesečno + dopunsko ako ga želiš)
Ovo mi je interesantno, no o ovome nema ništa na njihovoj stranici. Jel sigurno samo 400kn?

Hobby
13.05.2009., 16:16
Ovo mi je interesantno, no o ovome nema ništa na njihovoj stranici. Jel sigurno samo 400kn?

Točno ti je 395 kn.
Znam, jer sam nedavno to rješavala.
Ali, ako imaš ikoga tko bi te mogao prijaviti da radiš kod njega, riješi si to tako, jer to nije "samo 400 kn" - to je puno.
Ja sam bila prijavljena na 9 dana.
Nakon toga smo "sporazumno prekinuli radni odnos" i odonda sam osigurana kao "nezaposlena" - ne moram ništa nikome plaćati, ni dopunsko.

A ako si mislio to plaćati samo ta 2 mjeseca dok ne diplomiraš - to je onda OK ako te čeka posao odmah nakon diplome, jer ti diplomiranje ništa ne mijenja na stvari.
Mijenja ti jedino zaposlenje.

V@is
13.05.2009., 17:09
A ako si mislio to plaćati samo ta 2 mjeseca dok ne diplomiraš - to je onda OK ako te čeka posao odmah nakon diplome

Hvala ti puno, tako je posao me čeka čim diplomiram.

Mantis Religiosa
13.05.2009., 17:30

Hvala

cekajte, a sto ako netko upise fax u poznijim godinama redovno i ima vise od 26. Kako on ima pravo na zdravstveno :ne zna:

Hobby
13.05.2009., 17:35
cekajte, a sto ako netko upise fax u poznijim godinama redovno i ima vise od 26. Kako on ima pravo na zdravstveno :ne zna:

E, onda ti ima neka šema preko ministarstva, ali ne znam to u detalje.
Jedna moja kolegica je bila u takvoj situaciji i isto nije mogla više biti osigurana preko roditelja (jer je imala vše od 26, a još je imala studentska prava).
Osigurala se ona, ali ne znam točno po kojoj osnovi, ali ima način.

trustno1
13.05.2009., 19:45
e ovak,,, ja sam radila jako dugo na turistickim brodovima, i tada nisam imala osiguranje..
kad sam dosla doma, radila sam mjesec dana i na osnovu toga ostvarila pravo na zdrastveno, i dobila iskaznicu na 3 godine.. to mi je isteklo jos lani i sada nemam zdrastveno..Zadnjih 4.5 godina zivim u UK..
htjela bih opet u Hr ostvariti pravo na zdrastveno, bar opet na neko vrijeme..pa dok dodem doma mogu kod zubara, i slicno...
uopce nemam pojma kakvi su sad zakoni u Hr.. Imam prijateljicu koja ima obrt, ona bi me mogla prijaviti na mozda mjesec dana, ili slicno.. koliko bi to kostalo?? i sto bih uopce s time ostvarila? to mi je jedini nacin, jer druge osnove mislim da nemam, jer nisam u Hr i ne mogu se prijavljivati na zavodu kao nezaposlena.. Unaprijed puno hvala onome tko nesto zna o tome!!

Hobby
13.05.2009., 22:43
e ovak,,, ja sam radila jako dugo na turistickim brodovima, i tada nisam imala osiguranje..
kad sam dosla doma, radila sam mjesec dana i na osnovu toga ostvarila pravo na zdrastveno, i dobila iskaznicu na 3 godine.. to mi je isteklo jos lani i sada nemam zdrastveno..Zadnjih 4.5 godina zivim u UK..
htjela bih opet u Hr ostvariti pravo na zdrastveno, bar opet na neko vrijeme..pa dok dodem doma mogu kod zubara, i slicno...
uopce nemam pojma kakvi su sad zakoni u Hr.. Imam prijateljicu koja ima obrt, ona bi me mogla prijaviti na mozda mjesec dana, ili slicno.. koliko bi to kostalo?? i sto bih uopce s time ostvarila? to mi je jedini nacin, jer druge osnove mislim da nemam, jer nisam u Hr i ne mogu se prijavljivati na zavodu kao nezaposlena.. Unaprijed puno hvala onome tko nesto zna o tome!!

Ako te ona prijavi, imala bi tih mjesec dana zdravstveno osiguranje, koje bi ti ona plaćala (mislim da su ti svi doprinosi oko 1500 kn za mjesec dana, jer se ne radi samo o zdravstvenom).
Nakon što bi "dobila otkaz" nakon tih mjesec dana, ne bi više imala osiguranje preko nje, već ti počinje teći rok od 30 dana u kojemu se moraš osigurati po nekoj drugoj osnovi - kao nezaposlena.
Za to ti treba radna knjižica i odjava (ili je samo radna knjižica dovoljna, nisam sigurna).
Prijava na burzu nije potrebna i burza više nema ništa s time.

A sada - budući da ne živiš u Hrvatskoj, nemam pojma kakva je procedura i je li boravak u RH uvjet za dobivanje zdravstvenog osiguranja.
Po nekakvoj logici stvari bi trebao biti, ali nikad se ne zna.
Pretpostavljam da imaš nekakvo dvojno državljanstvo... ili?

Hobby
13.05.2009., 22:55
Evo, sada sam ti pogledala u zakonu - imam ga na kompu, jer je meni trebalo.
Moraš imati prebivalište ili odobreni stalni boravak u Republici Hrvatskoj, a ako si zaposlena u inozemstvu i tamo imaš zdravstveno osiguranje, onda nemaš pravo na hrvatsko.
Ako sam to dobro protumačila.

1. OSIGURANICI
Članak 6.
Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu
status osiguranika:

...

3. osobe s prebivalištem ili odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj zaposlene u
inozemstvu kod stranog poslodavca koje nemaju zdravstveno osiguranje stranog nositelja
zdravstvenog osiguranja, odnosno koje nisu obvezno osigurane prema inozemnim propisima
na način kako je to određeno međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju,

...

12. osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje
nisu obvezno zdravstveno osigurane po drugoj osnovi i koje su prijavljene Zavodu:

Ima cijela hrpa nabrojanih "osiguranika", ali se ostatak odnosi na školarce, studente, umirovljenike, ratne invalide... itd.
Uglavnom, svugdje piše osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj.

Mislim da se ovo drugo odnosi na strance (odobreni boravak).
Ne znam najbolje tumačiti te zakone, jer nisam pravnik.

likich
15.05.2009., 04:28
molim da mi netko bar kaze da li je moguce osigurati ga ili ne

Mora u radni odnos na kratko pa se prijaviti u HZZO!

trustno1
15.05.2009., 20:30
hobby puno hvala na trudu imas pp!

Imoen
15.05.2009., 21:04
Imam prijateljicu koja ima obrt, ona bi me mogla prijaviti na mozda mjesec dana, ili slicno.. koliko bi to kostalo?? i sto bih uopce s time ostvarila? to mi je jedini nacin, jer druge osnove mislim da nemam, jer nisam u Hr i ne mogu se prijavljivati na zavodu kao nezaposlena.. Unaprijed puno hvala onome tko nesto zna o tome!!

Ma ne mora te prijavit na mjesec dana, sklopite ugovor o radu s minimalnom bruto plaćom (2747 kn) na recimo 2 dana pa ti poslodavac proporcionalno tome isplati plaću.
Trošak cijele akcije za tu tvoju prijateljicu bi u svibnju bio manji od 307 kn.
(2747kn/168 radnih sati u svibnju)*16h rada=261,62 kn + doprinosi 17,2%=306,62 kn.
Nakon 2 dana te odjavi i trčiš u hzzo prijavit se na teret države.

trustno1
17.05.2009., 10:07
Ma ne mora te prijavit na mjesec dana, sklopite ugovor o radu s minimalnom bruto plaćom (2747 kn) na recimo 2 dana pa ti poslodavac proporcionalno tome isplati plaću.
Trošak cijele akcije za tu tvoju prijateljicu bi u svibnju bio manji od 307 kn.
(2747kn/168 radnih sati u svibnju)*16h rada=261,62 kn + doprinosi 17,2%=306,62 kn.
Nakon 2 dana te odjavi i trčiš u hzzo prijavit se na teret države.
helouu imoen....to je jako dobar savjet.. takvo bi me nest zanimalo, ali sto mene jos zanima je : Dali se poslije toga moram redovito negdje prijavljivat?(burza/ kao nezaposlena)??jer to ne mogu kad nisam u Hr.
i na koliko dugo dobijem zdravstvenu iskaznicu??(koliko dugo vrijedi )?? znas sto o tome??:kava:

trustno1
17.05.2009., 12:03
goricanka, ako se prijavim na par dana u radni odnos, i steknem po toj osnovi pravo na zdrastveno, koliko dugo mi traje to pravo, mislim do kad mi vrijedi datum na zdravstvenoj iskaznici??

Goričanka
17.05.2009., 13:25
goricanka, ako se prijavim na par dana u radni odnos, i steknem po toj osnovi pravo na zdrastveno, koliko dugo mi traje to pravo, mislim do kad mi vrijedi datum na zdravstvenoj iskaznici??

Zdravstveno osiguranje po osnovu zaposlenosti traje dok traje radni odnos. Nakon prestanka radnog odnosa prijavit će se kao nezaposlena osoba (rok 30 dana od dana prestanka radnog odnosa).

Datum do kada vrijedi zdravstvena iskaznica ništa ne znači ako se promijeni osnov osiguranja.
Evo i Popis osnova osiguranja u obveznom zdravstvenom osiguranju (www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/09_04_01.pdf)

Dubravka20
18.05.2009., 08:19
Dobiješ zdravstveno i to ti je dokle god si nezaposlena osoba,još odneseš svoju radnu knjižicu po prestanku rada,na HZZO dobiješ dopunsko zdravstveno besplatno dakle na teret Državnog proračuna.
Burza nema nikakve veze sa zdravstvenim,ne moraš se prijavljivati,to je samo tvoja volja ako želiš da ti oni budu posrednici prilikom traženja posla.

Misery24
18.05.2009., 21:41
Vezano za zdravstveno osiguranje, imam i ja jedno pitanje, pa da ne otvaram novu temu.

Nakon što sam se prijavila u HZZO kao nezaposlena osoba, nakon prestanka radnog odnosa, dobila sam i karticu dopunskog osiguranja.

E sad, mene zanima, što sa njom sada, kada sam ja ponovno zaposlena (s obzirom da je riječ o zamjenama u školi, to je znači period od 3 tjedna)? Znači, mene je tajnica normalno odjavila i napravila mi prijavu na zdravstveno, no zanima me što sa tim dopunskim? Moram li ja to osobno odjavljivati u HZZO-u?

trustno1
20.05.2009., 22:07
hvala Dubravka20!!

trustno1
20.05.2009., 22:16
goricanka, ja nisam zaposlena, i ne zivim u Hr.. ako se prijavim kod nekoga na kratko vrijeme, pa dobijem otkaz, moja osnova za dobivanje ZO-a je nezaposlenost. mene zanima kada dobijem islaznicu po osnovi nezaposlenosti, koliko mi dugo ta iskaznica traje??
pozdrav!

mišica27
22.05.2009., 17:18
1. 3. ove godine bila su mi istekla studentska prava i dok su mi na faksu, u sporoj administraciji produžili prava nanovo i to do 30.9.....mislim da je bilo prošlo nešto malo više od mjesec dana.

Sad kad sam diplomirala(prije 3 dana), raspitujem se i vidim to pravilo od mjesec dana.

Dakle, hoću li ja sad kad se dođem prijavit na HZZO nakon diplome imati kakvih problema što je bila ta rupa od mjesec i nešto. Mislim, jel moj faks to njima javlja, kaK ovi s HZZo-a mogu znati da formalno nisam imala prava. Mada to meni ni u indeksu ne piše. Doktoru u tom razdoblju nisam išla i vodila sam se koliko znam još preko tate.

Ako netko može pomoći, zahvalna sam do neba!!!:)

iiivvv
18.06.2009., 10:55
znači dovoljno je da jedan dan budem prijavljena da bi dobila zdravstveno? a taj koji me prijavi(ako ga ikad uspijem naći) može opet zaposlit nekog poslije mene ili mora proći 6 mjeseci?? i ako netko zna netkog,nek javi :)))

vbr666
18.06.2009., 16:08
pozdrav.
dobio doma pismo da moram do kraja lipnja produziti prava za
oslobodenje od participacije u zdravstvenom osiguranju, tj novi kartoncic. student sam i svake sam godine po upisu ak. god. vadio te potvrde na faksu koje bih odnio na zavod i dobio onaj kartoncic te bih bio osloboden od particip. i ne bih imao nikakvih troskova za osiguranje, inace sam osiguran preko starog (njegove police).

danas odem tamo, objasnim sto trebam, ona mi turne nekakav ugovor kojeg ispunim i dam, dam stari kartoncic i potvrdu da sam upisan u tekucu ak. god. na faksu i ona mi da nekakav ugovor za dopunsko osiguranje i veli da to koristim dok mi ne dode postom onaj kartoncic valjda ili koji vrag, te da po upisu nove ak. god. tj za 3 mjeseca moram ponovo doci s potvrdom o upisu od faksa te da cu tad ponovo
dobit novi kartoncic, wtf?

sad kad sam dosao doma, vidim da na tom ugovoru pise da je godisnja polica 600kn (zaokruzio sam slovo G na papiru tj za one koji imaju pravo na oslobodenje od particip.)?!? pise i na njemu gore da sam student i ista sifra 11 kao i prije, a sta sad to znaci da cu i ja kao student bez primanja morati placati nekakvo osiguranje, iako sam osiguran preko police od starog?? dosad naravno nisam nista placao nego samo dizao te potvrde sfaksa i na pocetku svake godine dobivao kartoncic.

koje su sad to retardacije?

Aviss
18.06.2009., 18:08
Ja imam sličan problem. Naime, i ja sam dobila danas to pismo da mi krajem lipnja ističe pravo na oslobođenje od participacije tj. prestaje vrijediti taj kartončić.

Ja sam u rujnu 2008, prestala biti student i imala sam pravo dvije godine biti na teret države tj. biti oslobođena plaćanja participacije.

Kako sad odjednom gubim to pravo? Ili ne gubim? Kako produžiti to oslobađanje ?

tia19
18.06.2009., 23:30
molim pomoć! zdrastveno sam osigurana preko oca ali uskoro cu se udati-apsolvenitca sam i trudna sam. Nakon udaje gubim pravo osiguranja preko oca a budući muž je student. Radio je mjesec dana-bio je prijavljen na burzu a nakon toga je upiso fax. Nije osiguran preko roditelja. Da li se ja mogu zdrastveno osigurati preko njega ili ne? Ako ne,kako da dobim zdrastveno osiguranje? Da li mogu biti apsolvent i biti prijavljena na burzu? Makar mi se to ne isplati jer onda necu dobiti porodiljnu naknadu jer necu biti dovoljno dugo prijavljena na burzu :(

taniaaa
20.06.2009., 11:48
ja sam izgubila pravo na z.o.
bila sam redovan student i kao takva bila sam prijavljena preko oca...
prešla sam na izvanredan studij i nisam se na vrijeme odjavila i tako sam izgubila pravo....
molim vas da mi neko kaže ako ove god upišem neki fakultet kao redovan student dali time opet stječem prava na zdravstveno,bez obzira što ga prije tog nisam imala????
pliiiiiiz nek mi neko odg...

iiivvv
21.06.2009., 13:34
neka mi netko odgovoriii pliz

jel stvarno dovoljno biti prijavljen samo jedan dan,ili mora proć minimalno 30 dana? i može li onaj ko me zaposli zaposlit nekoga poslije mene odmah ili mora proći neki rok? i jel moram "dobit" otkaz ili sporazumno??

hvalaaaa

Katrin
21.06.2009., 17:22
s obzirom da ovakve stvari predstavljaju krsenje zakona, svatko tko to iduci savjetuje ce biti kaznjen sukladno pravilima.

Novčanom kaznom u iznosu od 70.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja Zavodu u propisanom roku ne dostavi prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje, (članak 104. stavak 2.).

Novčanom kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja podnese prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje na temelju zaključenog ugovora o radu čija svrha nije bila obavljanje poslova u skladu s tim ugovorom već isključivo ostvarivanje prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja.

Novčanom kaznom u iznosu od 8.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se odgovorna osoba u pravnoj osobi i fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. i 2. ovoga članka.

Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka pravnoj osobi i fizičkoj osobi može se uz novčanu kaznu izreći i zaštitna mjera privremene zabrane obavljanja djelatnosti.

kontradiktorna
21.06.2009., 17:38
sad kad sam dosao doma, vidim da na tom ugovoru pise da je godisnja polica 600kn (zaokruzio sam slovo G na papiru tj za one koji imaju pravo na oslobodenje od particip.)?!? pise i na njemu gore da sam student i ista sifra 11 kao i prije, a sta sad to znaci da cu i ja kao student bez primanja morati placati nekakvo osiguranje, iako sam osiguran preko police od starog?? dosad naravno nisam nista placao nego samo dizao te potvrde sfaksa i na pocetku svake godine dobivao kartoncic.

Ja sam zvala njih na besplatan broj, rekli su mi da zaokružim G i priložim potvrdu o studiranju te kopiju zdravstvene iskaznice i da predam to te da NEĆU morati plaćati. Sad me ovo zbunilo??

Mene još zanima mogu li ja to predati u Zagrebu, ako mi je prebivalište u drugom gradu?

tia19
21.06.2009., 22:15
molim pomoć! zdrastveno sam osigurana preko oca ali uskoro cu se udati-apsolvenitca sam i trudna sam. Nakon udaje gubim pravo osiguranja preko oca a budući muž je student. Radio je mjesec dana-bio je prijavljen na burzu a nakon toga je upiso fax. Nije osiguran preko roditelja. Da li se ja mogu zdrastveno osigurati preko njega ili ne? Ako ne,kako da dobim zdrastveno osiguranje? Da li mogu biti apsolvent i biti prijavljena na burzu? Makar mi se to ne isplati jer onda necu dobiti porodiljnu naknadu jer necu biti dovoljno dugo prijavljena na burzu :( zar mi nitko ne moze odgovoriti?-molim vas savjet

jahorinka
24.06.2009., 11:21

baš sam htela pitati jer i meni piše tih 600kn :D
a bumo vidli dal bu kaj došlo na naplatu :D

Ja imam sličan problem. Naime, i ja sam dobila danas to pismo da mi krajem lipnja ističe pravo na oslobođenje od participacije tj. prestaje vrijediti taj kartončić.

Ja sam u rujnu 2008, prestala biti student i imala sam pravo dvije godine biti na teret države tj. biti oslobođena plaćanja participacije.

Kako sad odjednom gubim to pravo? Ili ne gubim? Kako produžiti to oslobađanje ?

ako nisi studnet, ne mreš imati zdravstveno po toj osnovi :ne zna:
ne kužim :confused:

kad ti isteknu stud. prava u roku od 30dana se moraš prijaviti na zdravstveno, tak nekak :misli:

tina88
24.06.2009., 12:07
Imaju li izvanredni studenti pravo na zdravstveno o.?

jahorinka
24.06.2009., 13:24
imaju, svi imaju pravo :zubo: samo se treba na vrijeme prijaviti na zdravstveno

Aviss
24.06.2009., 22:48
ako nisi studnet, ne mreš imati zdravstveno po toj osnovi :ne zna:
ne kužim :confused:

kad ti isteknu stud. prava u roku od 30dana se moraš prijaviti na zdravstveno, tak nekak :misli:

Kad su mi istekla studetska prava, otišla sam se na zdravstveno odjaviti i dobila sam novu zdravstvenu knjižicu i bijeli kartončić, po osnovi valjda kao nezaposlena (oznaka 07)= sve to vrijedi 2. godine tj. do 30.09.2010.

Ali sad mi nije jasno zašto se to prekida tj. zašto bijeli kart. više ne vrijedi. Kako ispuniti ponudu i koje slovo zaokružiti?!?!

jahorinka
25.06.2009., 00:16
nemam pojma :ne zna:

frendica je nezaposlena i prijavila se na zdravstveno (prije 5 let) i poslali su joj tu narančastu iskaznicu doma bez da je dobila obavijest o prestanku važenja kartončića i bez da je dobila ponudu... tak da sad ni ja niš ne kužim :D

lepo ti nazovi njihov info telefon, pa javi kaj si rješila :zubo:

Goričanka
25.06.2009., 09:39
Kad su mi istekla studetska prava, otišla sam se na zdravstveno odjaviti i dobila sam novu zdravstvenu knjižicu i bijeli kartončić, po osnovi valjda kao nezaposlena (oznaka 07)= sve to vrijedi 2. godine tj. do 30.09.2010.

Ali sad mi nije jasno zašto se to prekida tj. zašto bijeli kart. više ne vrijedi. Kako ispuniti ponudu i koje slovo zaokružiti?!?!

26. 2. ove godine donešena je Odluka o o izgledu, obliku, sadržaju i načinu korištenja iskaznice dopunskog osiguranja. ovom Odlukom svi ćemo imati narančaste plastificirane iskaznice bez obzira da li dopunsko plaćamo sami ili ide na teret proračuna RH.

Po toj Odluci, bijele iskaznice-kartončići (za one koji su bili oslobođeni participacije) vrijede do isteka roka. Obzirom da se ugovor za dopunsko osiguranje sklapa na 1 godinu toliko vrijede i iskaznice dopunskog osiguranja.

Oni koji su oslobođeni plaćanja participacije, moraju prilikom sklapanja ugovora zaokružiti slovo G (oznaka za one kojima dopunsko plaća država).

Aviss, pogledaj na kartončiću do kada ti vrijedi (ne može vrijediti dulje od 1 godine).

vanjaa
25.06.2009., 11:47

Na polici piše da je ugovaratelj ministarstvo financija, za one koji su oslobođeni plaćanja, ugovaratelj tj.država plaća tih 600 kn!

Sandi
29.06.2009., 18:51
Imam pitenje o privatnom zdravstvenom osiguranju.

Ja nemam zdravstveno osiguranje otkad sam završila srednju školu, ima tome desetak godina. jedina mogućnost da ga dobijem je da me netko zaposli, a to kako stvari stoje bi moglo potrajati. I sad se pojavilo nešto zbog čega ja moram odmah na pregled (sumnjam na rak kože). Zna li netko kako najbrže do privatnog zdravstvenog osiguranja, koliko ono košta, koliko treba da ga se dobije, gdje, što, kada, kako, uglavnom neznam ništa.

Ako odem privatniku koliko bi on uzeo za pregled, pretrage i nedaj bože operaciju?

Ako netko zna nešto o tome molim vas da napiše.

vanjaa
29.06.2009., 21:08
Imam pitenje o privatnom zdravstvenom osiguranju.

Ja nemam zdravstveno osiguranje otkad sam završila srednju školu, ima tome desetak godina. jedina mogućnost da ga dobijem je da me netko zaposli, a to kako stvari stoje bi moglo potrajati. I sad se pojavilo nešto zbog čega ja moram odmah na pregled (sumnjam na rak kože). Zna li netko kako najbrže do privatnog zdravstvenog osiguranja, koliko ono košta, koliko treba da ga se dobije, gdje, što, kada, kako, uglavnom neznam ništa.

Ako odem privatniku koliko bi on uzeo za pregled, pretrage i nedaj bože operaciju?

Ako netko zna nešto o tome molim vas da napiše.

Odeš u hzzo prema mjestu stanovanja i kažeš da želiš sama plaćat zdravstveno, to je nekih 300 kn mjesečno, ali fora je u tom da moraš platiti i 6 mj. unatrag i nastavit plaćat sve dok se ne zaposliš , znači nemožeš prekinut kad ti više neće trebat.
a onda ak to uplatiš trebala bi uzet i dopunsko - to je 80 kn mjesečno, da ne plaćaš participacije. Dopunsko se ne plaća unatrag, ali fora je u tom da dopunsko počinje važit tek mjesec dana od kad potpišeš ugovor.

a za privatno zdravstveno neznam, nazovi sunce osiguranje :ne zna:
sretno!

Sandi
30.06.2009., 00:11
Odeš u hzzo prema mjestu stanovanja i kažeš da želiš sama plaćat zdravstveno, to je nekih 300 kn mjesečno, ali fora je u tom da moraš platiti i 6 mj. unatrag i nastavit plaćat sve dok se ne zaposliš , znači nemožeš prekinut kad ti više neće trebat.

e to je stvarno zajebano, baš se ponadala kad odjednom ta caka sa zaposlenjem. uf uvijek nešto..to vjerojatno otpada.

pogledala sam što nudi croatia zdravstveno osiguranje i imaju više vrsta tih polica od 100 i nešto do preko 350 kn/mj. nemam pojma koja bi meni pokrila ono što mi treba/bi eventualno trebalo i koja je procedura za to, koje papire trebaš, da li trebaš neki liječnički pregled obaviti prije, da li treba biti u mjestu prebivališta, ja živim u drugom gradu... a sad je malo kasno za zvati ih.

da li znaš, ti ili bilo tko drugi, koliko dođe da ja to idem vidjeti kod privatnika, onako okvirno? znači pregled i dijagnoza?

tina88
30.06.2009., 11:09
Ovako, na jesen vjerovatno postajem izvanredan student. Ujedno bih se prijavila na burzu pa me zanima sljedeće. Mogu li zadržati zdravstveno po osnovi izvanrednog studija ili je nužno da to sređujem preko burze?

Bubamala
30.06.2009., 17:43
hellou, mene zanima ako nisam upisala2. semestar, dakle automatski sam pala godinu imam li pravo na zdravstveno osiguranje preko roditelja kao student do kraja ove akademske godine?

malenask
09.07.2009., 09:20
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje. Naime, suprug mi je vlasnik obrta, koji ne posluje baš najbolje, pa smo ga odlučili zatvorit. Zanima me dali on ima pravo na zdravstveno osiguranje nakon zatvaranja obrta? Ako ima koliko dana je rok prijave? A ako nema, dali može dobiti zdravstveno osiguranje preko mene, jer ja sam zaposlena na neodređeno u dobroj firmi?
Hvala!!!

Łłß×€§
17.07.2009., 10:52
1. kako dobit zdravstveno kao kučni pomoćnik?
jel se to još može?

2. koliko poslodavac mora uplatiti doprinosa minimalno, da bi zaposlenik ostvario pravo na zdravstveno?

ZgSash
17.07.2009., 11:17
1. tako da budes prijavljen i da ti se uplacuju placa i doprinosi
2. plati si sam zdravstveno

Goričanka
17.07.2009., 19:45
1. kako dobit zdravstveno kao kučni pomoćnik?
jel se to još može?

2. koliko poslodavac mora uplatiti doprinosa minimalno, da bi zaposlenik ostvario pravo na zdravstveno?

Poslala sam ti PM.

sunce112
22.07.2009., 14:37
Ljudi pomagajte!
Problem je sljedeci. Imam 19g. nakon što sam dobio otkaz, nisam se u roku on 30 dana prijavio na hzzo(proslo je nekih 6 mjeseci) tako da sad vise nemogu biti njihov osiguranik. U međuvremenu sam zagubio zdrastvenu iskaznicu(onu koju sam sam dobio kad sam bio osiguran preko poslodavca), imam samo rjesenje o odjavi koje mi je dao poslodavac. Kako se sad osigurati na hzzo-u, i dali je to uopce vise moguce? Puno Hvala.

Goričanka
23.07.2009., 18:48
Ljudi pomagajte!
Problem je sljedeci. Imam 19g. nakon što sam dobio otkaz, nisam se u roku on 30 dana prijavio na hzzo(proslo je nekih 6 mjeseci) tako da sad vise nemogu biti njihov osiguranik. U međuvremenu sam zagubio zdrastvenu iskaznicu(onu koju sam sam dobio kad sam bio osiguran preko poslodavca), imam samo rjesenje o odjavi koje mi je dao poslodavac. Kako se sad osigurati na hzzo-u, i dali je to uopce vise moguce? Puno Hvala.

Poslala sam ti PM.

freya.k
29.07.2009., 08:23
Zanima me mogu li biti pacijent liječniku u gradu u kojem nemam prebivalište ni boravište? Druga županija je u pitanju. Naravno, pitanje se odnosi na "socijalnog" liječnika, a ne privatnog s plaćanjem.

lili p.
29.07.2009., 08:25
Nažalost ne, moraš biti prijavljen i tu prijavu dati u zdravstveno da imaš pravo na doktora u tom gradu.

freya.k
29.07.2009., 10:23
Hvala!

max.falcon
02.08.2009., 14:17
pozdrav ! interesira me na koji način mogu dobiti zdravstvenu iskaznicu.
naime , već duže vrijeme "privremeno boravim" u inozemstvu,(imam stalno prebivalište u hrvatskoj), ovog ljeta dolazim u hrvatsku pa me interesira da li kao hrvatski državljnin imam pravo na zdravstvenu iskaznicu.

marko86
29.08.2009., 09:02
Diplomirao sam 31.3.2009 i onda je došao brzo Uskrs pa sam se malo zafrkavao, pa našao posao preko Sc, pa je došao na red i odmor od tri tjedna, i prije par dana se ja prijavio na zavod i išao riješit zdravstveno ali sam onda saznao da sam se trebao prijavit tri mjeseca nakon diplomiranja i sada sam izgubio zdravstveno ,sad mene zanima postoji li kakva caka da ja njih lijepo sjebem, sa kojim to guštom napravio nasmijao bi se ženi u lice i rekao da sam sjebao nju i cijeli sistem i da se više nikad ne bahati pred ljudima ako je nešto normalno pitaju ali dobro to je sad već za drugu temu

antea.doll
16.09.2009., 12:50
Lijepi pozdrav, molim odgovor.

Što treba učiniti osoba kojoj je istekao ugovor o radu (nezaposlena), a zdravstvena iskaznica ima rok valjanosti do 2012. godine?

Zikomid
18.09.2009., 21:09
Lijepi pozdrav, molim odgovor.

Što treba učiniti osoba kojoj je istekao ugovor o radu (nezaposlena), a zdravstvena iskaznica ima rok valjanosti do 2012. godine?

U roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa javiti se u najbliži HZZO s tiskanicom 2, osobnom iskaznicom, radnom knjižicom i odjavom iz prethodnog radnog odnosa (odjava sa zdravstvenog). Iskaznica iz radnog odnosa vrijedi dok isti traje, a štampana je do 2012. Znači iskaznica je prestala vrijediti prestankom radnog odnosa! Pazi na rok!

Weird Al Yankovic
21.09.2009., 15:40
Pitanje: Trebao bih ovih dana doktoru, i tek sam sad primjetio da mi je zdravstvena istekla još u 12.-om mjesecu prošle godine.

hoću li imati problema pri podizanju nove? Vjerojatno hoću, samo onda kakvih?

Hvala.

Zikomid
21.09.2009., 23:15
Pitanje: Trebao bih ovih dana doktoru, i tek sam sad primjetio da mi je zdravstvena istekla još u 12.-om mjesecu prošle godine.

hoću li imati problema pri podizanju nove? Vjerojatno hoću, samo onda kakvih?

Hvala.

Kako ste osigurani? Radni odnos, nezaposleni, član obitelji,..? Napišite koja Vam je osnova osiguranja (piše na zdr.iskaznici, kombinacija slova i 5-znamenkastog broja, npr. A 00101)?

Weird Al Yankovic
21.09.2009., 23:24
Kako ste osigurani? Radni odnos, nezaposleni, član obitelji,..? Napišite koja Vam je osnova osiguranja (piše na zdr.iskaznici, kombinacija slova i 5-znamenkastog broja, npr. A 00101)?
Nezaposlen. Nisam više prijavljen na burzi.

F 00122

Zikomid
22.09.2009., 10:52
Nezaposlen. Nisam više prijavljen na burzi.

F 00122

Nezaposlena osoba ne mora biti prijavljena na Zavodu za zapošljavanje da bi imala zdr.osiguranje.

Otiđite u HZZO (Područni ured - lokacija kojoj pripadate prema adresi stanovanja), te ponesite radnu knjižicu i staru zdr.iskaznicu. Radna knjižica daje se na uvid službeniku da provjeri jeste li u međuvremenu imali radni odnos ili ne, budući se iskaznica za nezaposlenu osobu automatski generira po isteku stare. Stara zdr.iskaznica daje se na poništenje u HZZO.

Problema nema.

Zikomid
22.09.2009., 10:56
pozdrav ! interesira me na koji način mogu dobiti zdravstvenu iskaznicu.
naime , već duže vrijeme "privremeno boravim" u inozemstvu,(imam stalno prebivalište u hrvatskoj), ovog ljeta dolazim u hrvatsku pa me interesira da li kao hrvatski državljnin imam pravo na zdravstvenu iskaznicu.

U kojoj državi "privremeno" boravite i imate li tamo zdr.osiguranje?

BlackBerry
24.09.2009., 13:12
Ovako ja imam jednu zavrzlamu oko zdravstvenog...pošto ja nisam uspijela dati nikakav pametni savjet, možda više umova može biti pametnije.

Dakle sporna osoba je uredno upisala fakultet sa tih svoji 18 god. Studirala je s prekidima Prvo 2 godine pa pauza od 4 godine pa 1 godina pa pauza i td td

Pred dvije godine se je opet vratila na faks, kao bolonjci su tu pa da završi to dok još nije izgubila pravo na studij jelte.
Kako prema propisima i pravilima u trenutku upisa na faks oni njoj garantiraju 4+2 (valjda) godine studiranja na trošak države ( tj. statusa redovnog studenta sa st. pravima)
Ona je uredno nakon 10 godina takvog studiranja upisala 4 godinu kao redovni student i ove godinu kao apsolvent sve sa punim studentskim pravima.

E sad doticna osoba je vec odavno presla 26 godinu tako da osiguranje preko roditelja je isteklo.
Kako je tada aktualna knjižica prestala važiti, nije ni tražila novu i tako je do danas bez ikakve prijave na zdravstveno.

Dakle imamo osobu 30+ godina.
Koja ima status redovnog studenta sa studenstkim pravima (u međuvremenu je radila samo na crno)
Po kojoj osnovi može dobiti zdravstveno osiguranje?

Fakultet?
Kao nezaposleni ne moze jer ima studentska prava. Ako se ne varam.

Zikomid
24.09.2009., 23:03
Ovako ja imam jednu zavrzlamu oko zdravstvenog...pošto ja nisam uspijela dati nikakav pametni savjet, možda više umova može biti pametnije.

Dakle sporna osoba je uredno upisala fakultet sa tih svoji 18 god. Studirala je s prekidima Prvo 2 godine pa pauza od 4 godine pa 1 godina pa pauza i td td

Pred dvije godine se je opet vratila na faks, kao bolonjci su tu pa da završi to dok još nije izgubila pravo na studij jelte.
Kako prema propisima i pravilima u trenutku upisa na faks oni njoj garantiraju 4+2 (valjda) godine studiranja na trošak države ( tj. statusa redovnog studenta sa st. pravima)
Ona je uredno nakon 10 godina takvog studiranja upisala 4 godinu kao redovni student i ove godinu kao apsolvent sve sa punim studentskim pravima.

E sad doticna osoba je vec odavno presla 26 godinu tako da osiguranje preko roditelja je isteklo.
Kako je tada aktualna knjižica prestala važiti, nije ni tražila novu i tako je do danas bez ikakve prijave na zdravstveno.

Dakle imamo osobu 30+ godina.
Koja ima status redovnog studenta sa studenstkim pravima (u međuvremenu je radila samo na crno)
Po kojoj osnovi može dobiti zdravstveno osiguranje?

Fakultet?
Kao nezaposleni ne moze jer ima studentska prava. Ako se ne varam.

Preko roditelja ne može biti osigurana, osim u slučaju da se radi o osobi koja nije sposobna za samostalan rad i život. Znači student može bit max osiguran preko roditelja do 26. godine života (osoba može studirati nakon 26. godine i imati studentska prava, ali ne može biti osigurana preko roditelja).

Kao nezaposlena osoba ne može, jer zdr.osiguranje nije vezano za prijavu na Zavod za zapošljavanje, već uz prestanak radnog odnosa, završetak školovanja i sl., što znači da bi osoba trebala npr. raditi, pa se u roku od 30 dana prijaviti na HZZO kao nezaposlena osoba.

Može se osigurati kao supružnik (bračni/vanbračni) ili uz plaćanje kao samostalni obveznik uplate doprinosa do završetka fakulteta.

Ali najprije treba otići na HZZO i vidjeti kad je osoba odjavljena na zdr.osiguranju, jer je rečeno da "nije ni tražila novu zdr.iskaznicu" - ne mora je ni tražiti jer se ona automatski izrađuje po isteku, tko je napravio odjavu (HZZO po službenoj dužnosti), možda nije odjavljena, pa se pogrešno vodi u evidencij HZZO i sl.

BlackBerry
25.09.2009., 08:27
Može se osigurati kao supružnik (bračni/vanbračni) ili uz plaćanje kao samostalni obveznik uplate doprinosa do završetka fakulteta.

Ali najprije treba otići na HZZO i vidjeti kad je osoba odjavljena na zdr.osiguranju, jer je rečeno da "nije ni tražila novu zdr.iskaznicu" - ne mora je ni tražiti jer se ona automatski izrađuje po isteku, tko je napravio odjavu (HZZO po službenoj dužnosti), možda nije odjavljena, pa se pogrešno vodi u evidencij HZZO i sl.

ok ovo samostalni obveznik mi zvuci razumno
mozda bi proslo i ovo kao supruznik.

pretpostavljamo da je odjavljena jer je majka (preko koje je bila prijavljena) vec odavno otisla u penziju.
u poduzecu isto nam nisu nista znali reci ali misle da je odjavljena..jer nemaju pojma da li imaju i gdje su im podaci o zaposlenima od prije 6 godina.

znaci HZZO bi nam mogao nesto vise reci.
Onda cu se nadati da ekipa tamo ima dobar dan i da nas nece previse ozljediti.

felis23
28.09.2009., 17:34
Ovako..imaš pravo na zdr. osiguranje preko faksa kao redovan student ako si navršio/la 26 godina..znači tražiš na faksu u referadi da ti ovjere TISKANICU 2 koju kupiš u narodnim novinama i onda kad ti ovjere sa tom tiskanicom 2 i potvrdom o redovnom školovanju odeš u hzzo gdje ti pripada faks (istočni dio grada Klovićeva 1, zapadni dio Jukićeva 12, N.Zagreb, Remetinečki Gaj)

Razlika u tome kad osoba navrši 26 godina nema više pravo biti osigurana preko roditelja kao redovan student nego mora biti preko faksa..eto nadam se da je sad jasnije..

status redovnog studenta prestaje s akademskom godinom u kojoj se napuni 26-ta god jel? a i osoba nemože biti osigurana preko roditelja douz d 26-tog rođendana? Jel je* oK. mene od travnja do sad evo 30.09.2009 je osiguravao fakultet. sad sam upisala zadnju godinu petu fakulteta. i blokirali mi iksicu što povlači da daklem vjerovatno nemam više studentska prava. ALI ja sam studentica pete godine. wtf? studentica bez prava. dali po tome jednako tako nemam ni prav ana zdravsveno preko faksa?

felis23
28.09.2009., 17:54
i da, čitam negdje status redvnog je 4 + 2 apsolventskog. Moj faks traje 5 god (za stare i za mene), ok je sutdiram od 2001 i sad sam upisakla petu ono normalno. mislim kuzim sve al mi j debilno-student bez strudentskih prava koji studira every day

Zikomid
28.09.2009., 22:26
status redovnog studenta prestaje s akademskom godinom u kojoj se napuni 26-ta god jel? a i osoba nemože biti osigurana preko roditelja douz d 26-tog rođendana? Jel je* oK. mene od travnja do sad evo 30.09.2009 je osiguravao fakultet. sad sam upisala zadnju godinu petu fakulteta. i blokirali mi iksicu što povlači da daklem vjerovatno nemam više studentska prava. ALI ja sam studentica pete godine. wtf? studentica bez prava. dali po tome jednako tako nemam ni prav ana zdravsveno preko faksa?
1. Koja ti je osnova osiguranja na zdr.iskaznici (kombinacija slova i 5-znamenkastog broja, npr. A 00208)? Važno je za ispravan odgovor.
2. Do navršene 26. godine života redovni student može biti osiguran kao član obitelji. Student može biti redovan student u 30. godini života, ali ne može biti osiguran kao član.
3. Studenta osigurava fakultet ako roditelji nisu zdravstveno osigurani.
4. Možeš biti osigurana kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana od datuma odjave s prethodnog osiguranja.

Konačan odgovor slijedi nakon tvog odgovora na točku 1.

felis23
29.09.2009., 19:26
A 208

e al to mi stara knjižica :D od petog mjeseca sam preko faks aosigurana i valjda je nova knjiž došla kod njih al nisam ju nikad podigla...ugl na onom papiru koji mi služi kao umisto knjiž piše oznaka osnive osiguranaj 304

Zikomid
30.09.2009., 19:12
A 208

e al to mi stara knjižica :D od petog mjeseca sam preko faks aosigurana i valjda je nova knjiž došla kod njih al nisam ju nikad podigla...ugl na onom papiru koji mi služi kao umisto knjiž piše oznaka osnive osiguranaj 304

A 208 je nevažeća iskaznica, to je bilo osiguranje preko roditelja u radnom odnosu. J 304 je osiguranje preko fakulteta i tako možeš biti osigurana dok si redovan student. Nije mi jasno zašto te je fakultet osigurao? Roditelji nemaju osiguranje? Kad si navršila 26 godina?Faks osigurava studente dok su redovni i ako osoba nema druge mogućnosti da se zdravstveno osigura (fakulteti plaćaju zdr.osiguranje za studente i zato ograniče zdr.osiguranje preko sebe).
Bitno je s kojim datumom više nisi redovan student i od tog datuma u roku od 30 dana imaš pravo na zdr.osiguranje kao nezaposlena osoba (osnova osiguranja F 120 ili F 123 - ovisi koji HZZO je u pitanju). Potrebna dokumentacija je tiskanica 2, osobna iskaznica na uvid, potvrda na kojoj piše otkad nisi redovan student ili indeks na uvid (ako u njemu isto piše). Naravno, prije toga te faks mora odjaviti. Možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu da ne gubiš vrijeme.

Molim te odgovor na moja pitanja, baš me zanima.
Ti ništa ne gubiš prijelazom na novu osnovu, samo u HZZO vrati staru iskaznicu A 208 na poništenje.

darknes
30.09.2009., 19:38
Pozdrav svima,

Dakle, cura mi studira u Zagrebu, a prijavljena je u Splitu. Dakle boraviste je Zagreb, a prebivaliste Split. E sad, ona bi trebala primati jedan lijek preko zdravstvenog, medutim zbog toga sto studira u Zagrebu to joj predstavlja problem. Dakle doktorica iz Zagreba je salje (moglo bi se reci tjera) da navedeni lijek trazi preko Splita gdje je i prijavljena, ali njoj bi daleko vise odgovaralo da navedeni lijek i terapiju zatrazi u Zagrebu jer tu provodi 95% vremena u godini. Da li ona moze prebaciti zdravstveno u Zagreb, ima li ona pravo u Zagrebu da se prijavi i prima lijek, ili bi morala promijenti prebivaliste? Ako mora promijeniti kakva je procedura? Problem je i sto prima stipendiju preko Splita, da li bi je onda izgubila?
Uglavnom molim pomoc... Imate li kakav savjet.

Unaprijed hvala.

Zikomid
30.09.2009., 21:29
Pozdrav svima,

Dakle, cura mi studira u Zagrebu, a prijavljena je u Splitu. Dakle boraviste je Zagreb, a prebivaliste Split. E sad, ona bi trebala primati jedan lijek preko zdravstvenog, medutim zbog toga sto studira u Zagrebu to joj predstavlja problem. Dakle doktorica iz Zagreba je salje (moglo bi se reci tjera) da navedeni lijek trazi preko Splita gdje je i prijavljena, ali njoj bi daleko vise odgovaralo da navedeni lijek i terapiju zatrazi u Zagrebu jer tu provodi 95% vremena u godini. Da li ona moze prebaciti zdravstveno u Zagreb, ima li ona pravo u Zagrebu da se prijavi i prima lijek, ili bi morala promijenti prebivaliste? Ako mora promijeniti kakva je procedura? Problem je i sto prima stipendiju preko Splita, da li bi je onda izgubila?
Uglavnom molim pomoc... Imate li kakav savjet.

Unaprijed hvala.

Ako cura ima prijavljeno i prebivalište i boravište (regularno na MUP-u) rješenje je slijedeće:
- mora odabrati liječnika opće prakse u Zg/ginekologa/stomatologa (ovisno tko joj treba dati recept za lijek) i tada sve obavlja kod novoizabranog liječnika u Zg a ne u St
- kod novoizabranog liječnika potpisuje izjavu (tipizirani obrazac) da želi baš tog liječnika, liječnik dostavlja svoje nove pacijente na upis u HZZO, a HZZO sređuje dostavu kartona
- od dana potpisa izjave liječi se kod novog liječnika u Zg

Neka liječniku uzme potvrdu o prijavljenom boravištu, jer se na izjavi navodi razlog biranja liječnika (važno za HZZO).

Ne mijenja se zdravstveno (zdr.iskaznica ostaje ista), već se mijenja liječnik. Zato ju dr iz Zg tjera u St - jer je dr iz Zg nema na svom popisu pacijenata.

Stipendiju prima prema prebivalištu, a zdr.zaštitu ima prema boravištu.

radzid
04.10.2009., 00:06
Imam problem. Naime...

redovni sam student imam 22 godine, nisam tražio dopunsko osiguranje na koje imam pravo besplatno. Taman se sjetio ah mogao bi podignut tu potvrdu da ne plaćam zubarici 15 kn. Ali počeli su bolovi u trbuhu i operirao sam slijepo crijevo :O , bio sam u bolnici par dana, i dali su mi račun od 1300 kn. Nakon operacije sam sredio to dopunsko zdravstveno, ali mi piše da vrijedi od 18.9.2009. do 18.9. 2010.

Moram platit u roku od 15 dana. E sad, budući da sam redovni student pitanje je vrijedi li dopunsko ipso facto jer sam student ili samo ako podignem tu potvrdu.
Po onome što sam prošvrljao po netu skužio sam da bi to vrijedilo samo za one koji to podignu, što je blesavo jer onda nemaju dopunsko studenti koji ne podignu to. Svjestan sam gluposti što nisam napravio to zdravstveno početkom godine.

Ako me tuže mogu mi na ovrhi uzet samo električnu gitaru, krevet i ormar jer ja nemam nikakve imovine :D

Ima ko kakav savjet?

Zikomid
04.10.2009., 11:43
Imam problem. Naime...

redovni sam student imam 22 godine, nisam tražio dopunsko osiguranje na koje imam pravo besplatno. Taman se sjetio ah mogao bi podignut tu potvrdu da ne plaćam zubarici 15 kn. Ali počeli su bolovi u trbuhu i operirao sam slijepo crijevo :O , bio sam u bolnici par dana, i dali su mi račun od 1300 kn. Nakon operacije sam sredio to dopunsko zdravstveno, ali mi piše da vrijedi od 18.9.2009. do 18.9. 2010.

Moram platit u roku od 15 dana. E sad, budući da sam redovni student pitanje je vrijedi li dopunsko ipso facto jer sam student ili samo ako podignem tu potvrdu.
Po onome što sam prošvrljao po netu skužio sam da bi to vrijedilo samo za one koji to podignu, što je blesavo jer onda nemaju dopunsko studenti koji ne podignu to. Svjestan sam gluposti što nisam napravio to zdravstveno početkom godine.

Ako me tuže mogu mi na ovrhi uzet samo električnu gitaru, krevet i ormar jer ja nemam nikakve imovine :D

Ima ko kakav savjet?

Redovni učenici s navršenih 18 godina života kao i redovni studenti sklapaju ugovor / policu o dopunskom zdravstvenom osiguranju, ali na teret državnog proračuna tj. sredstva za plaćanje premije osiguravaju se u državnom proračunu. Pravo na sklapanje ugovora / police na teret državnog proračuna dokazuju osnovom potvrde o redovnom školovanju odnosno o redovnom studiranju.

Ponudu obvezno potpisuje osoba koja želi postati osiguranikom.
Svojim potpisom na ponudi osiguranik/ugovaratelj potvrđuje prihvaćanje Općih i posebnih uvjeta dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Prava i obveze iz ugovora o dopunskom zdravstvenom osiguranju počinju vrijediti u roku od 30 dana od dana sklapanja ugovora.

Znači, svojim potpisom potvrdio si da prihvaćaš Opće uvjete (napisane na poleđini police - sitnim slovima), a da bi polica pokrila troškove operacije, trebao si je sklopiti 30 dana prije te operacije. Samim tim što si redovni student ne podrazumijeva se da si oslobođen plaćanja troškova zdr.osiguranja. Isto dokazuješ policom ili iskaznicom DZO, kojeg si napravio sa zakašnjenjem.

felis23
04.10.2009., 19:44
A 208 je nevažeća iskaznica, to je bilo osiguranje preko roditelja u radnom odnosu. J 304 je osiguranje preko fakulteta i tako možeš biti osigurana dok si redovan student. Nije mi jasno zašto te je fakultet osigurao? Roditelji nemaju osiguranje? Kad si navršila 26 godina?Faks osigurava studente dok su redovni i ako osoba nema druge mogućnosti da se zdravstveno osigura (fakulteti plaćaju zdr.osiguranje za studente i zato ograniče zdr.osiguranje preko sebe).
Bitno je s kojim datumom više nisi redovan student i od tog datuma u roku od 30 dana imaš pravo na zdr.osiguranje kao nezaposlena osoba (osnova osiguranja F 120 ili F 123 - ovisi koji HZZO je u pitanju). Potrebna dokumentacija je tiskanica 2, osobna iskaznica na uvid, potvrda na kojoj piše otkad nisi redovan student ili indeks na uvid (ako u njemu isto piše). Naravno, prije toga te faks mora odjaviti. Možeš istovremeno napraviti odjavu i prijavu da ne gubiš vrijeme.

Molim te odgovor na moja pitanja, baš me zanima.
Ti ništa ne gubiš prijelazom na novu osnovu, samo u HZZO vrati staru iskaznicu A 208 na poništenje.

pozz, ovako u travnju sam napunila 26, do tad sam bila osigurana preko majke. OD travnja sam osigurana preko fakulteta s ststusom redvnog stud.

miss_marple
13.10.2009., 10:35
Imam i ja pitanje u svezi zdravstvenoga.

Student sam, izgubila sam redovna prava 30.09., nemam još 26 godina, osigurana sam preko majke. Jel ja gubim onda pravo na zdravstveno, trebam li se gdje javiti ???

Zikomid
13.10.2009., 17:22
Imam i ja pitanje u svezi zdravstvenoga.

Student sam, izgubila sam redovna prava 30.09., nemam još 26 godina, osigurana sam preko majke. Jel ja gubim onda pravo na zdravstveno, trebam li se gdje javiti ???

Ako više nisi redovni student u roku od 30 dana (znači do 30.10.) trebaš se odjaviti od majke (tiskanica 3 i stara zdr.isk.), te prijaviti kao nezaposlena osoba koja je prekinula redovito školovanje (tiskanica 3, osobna iskaznica, potvrda fakulteta ili indeks s datumom prekida redovnog školovanja). Kao nezaposlena osoba imaš pravo i na besplatno dopunsko osiguranje (na teret države). Pazi na rok, inače gubiš pravo na zdr.osiguranje!

Ovdje nije bitno što nemaš 26 godina, već je bitan datum prekida redovnog školovanja od kojeg teku rokovi.

Zikomid
13.10.2009., 17:25
pozz, ovako u travnju sam napunila 26, do tad sam bila osigurana preko majke. OD travnja sam osigurana preko fakulteta s ststusom redvnog stud.

Fakulteti jako rijetko osiguravaju studente preko sebe, poradi plaćanja. Imala si pravo i na besplatno zdr.osiguranje i baš mi je čudno da te faks osigurao.

Nadam se da koristiš tiskanicu umjesto pogrešne zdr.iskaznice.

miss_marple
14.10.2009., 15:49
Ako više nisi redovni student u roku od 30 dana (znači do 30.10.) trebaš se odjaviti od majke (tiskanica 3 i stara zdr.isk.), te prijaviti kao nezaposlena osoba koja je prekinula redovito školovanje (tiskanica 3, osobna iskaznica, potvrda fakulteta ili indeks s datumom prekida redovnog školovanja). Kao nezaposlena osoba imaš pravo i na besplatno dopunsko osiguranje (na teret države). Pazi na rok, inače gubiš pravo na zdr.osiguranje!

Ovdje nije bitno što nemaš 26 godina, već je bitan datum prekida redovnog školovanja od kojeg teku rokovi.

Jel se moram prijaviti i na burzu i od njih dignuti potvrdu o nezaposlenosti?

Zikomid
14.10.2009., 17:09
Jel se moram prijaviti i na burzu i od njih dignuti potvrdu o nezaposlenosti?

Ne, zdravstveno osiguranje nije uvjetovano prijavom na Hrvatski zavod za zapošljavanje.

felis23
14.10.2009., 17:54
Fakulteti jako rijetko osiguravaju studente preko sebe, poradi plaćanja. Imala si pravo i na besplatno zdr.osiguranje i baš mi je čudno da te faks osigurao.

Nadam se da koristiš tiskanicu umjesto pogrešne zdr.iskaznice.

pa u biti velika većina mojih kolega preko 26 (a sa statusom redovitog stud) su osigurani preko faksa, nemali broj nas su upravo područni uredi hzzo-a uputili na to da se možemo il preko faksa osigurat il na burzi kao nezaposleni.

don't worry koristim papir

miss_marple
14.10.2009., 18:01
Ne, zdravstveno osiguranje nije uvjetovano prijavom na Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Oki, thanks puno :)

Zikomid
14.10.2009., 20:22
pa u biti velika većina mojih kolega preko 26 (a sa statusom redovitog stud) su osigurani preko faksa, nemali broj nas su upravo područni uredi hzzo-a uputili na to da se možemo il preko faksa osigurat il na burzi kao nezaposleni.
don't worry koristim papir

To je sukladno Zakonu o obveznom zdr.osiguranju, samo to ne prakticira većina fakulteta (zbog plaćanja) i studenti se u 90% slučajeva osiguravaju kao nezaposlene osobe. Zato sam pitala.

Dobro za papir :)

felis23
14.10.2009., 22:04
To je sukladno Zakonu o obveznom zdr.osiguranju, samo to ne prakticira većina fakulteta (zbog plaćanja) i studenti se u 90% slučajeva osiguravaju kao nezaposlene osobe. Zato sam pitala.

Dobro za papir :)

ma kuzim kuzim nakanu tvoju. Mozda je to zato jer imamo ogromnu školarinu i dugo se studira pa je to valjda ipak neki ''minimum'' s njihove strane za nas studente.

inače, tebi thnx za odgovorim do sad. :)

~Scarlet~
15.10.2009., 10:39
Pozz!
Imam jedno pitanje. Čim sam otvorila bolovanje radi komplikacija u trudnoći sam uzela policu dopunskog, ali kako sam dobivala onih 4500 kn, sam odlučila plaćati 80 kn.
Moje je pitanje slijedeće: kada se vratim na posao nakon porodiljnog ću imati plaću veću od 5500 kn. Da li me HZZO može nekako skužiti i ako da kakve su posljedice?
Thx:)

Zikomid
15.10.2009., 23:03
Pozz!
Imam jedno pitanje. Čim sam otvorila bolovanje radi komplikacija u trudnoći sam uzela policu dopunskog, ali kako sam dobivala onih 4500 kn, sam odlučila plaćati 80 kn.
Moje je pitanje slijedeće: kada se vratim na posao nakon porodiljnog ću imati plaću veću od 5500 kn. Da li me HZZO može nekako skužiti i ako da kakve su posljedice?
Thx:)

Trudnicama HZZO u cijelosti osigurava plaćanje zdravstvenih usluga, ali samo za stanja i poremećaje vezane na trudnoću. Znači zbog trudnoće nisi trebala uzeti dopunsko.
Ali za sve druge bolesti, stanja ili povrede plaćaš sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite. Ako ti je uredna trudnoća i nemaš druge zdravstvene probleme, možeš otkazati policu.

Mogu te skužiti, ali dok se vratiš na posao isteći će ti ova sadašnja polica dopunskog, pa ćeš ako ti i dalje bude trebala napraviti novu s višom premijom i sve ok.

~Scarlet~
16.10.2009., 13:00
Trudnicama HZZO u cijelosti osigurava plaćanje zdravstvenih usluga, ali samo za stanja i poremećaje vezane na trudnoću. Znači zbog trudnoće nisi trebala uzeti dopunsko.
Ali za sve druge bolesti, stanja ili povrede plaćaš sudjelovanje u troškovima tijekom korištenja zdravstvene zaštite. Ako ti je uredna trudnoća i nemaš druge zdravstvene probleme, možeš otkazati policu.

Mogu te skužiti, ali dok se vratiš na posao isteći će ti ova sadašnja polica dopunskog, pa ćeš ako ti i dalje bude trebala napraviti novu s višom premijom i sve ok.

Hvala, policu sam uzela radi drugih razloga. Ali, zanima me, ako i dalje obnovim policu na 80 kn kad počmem raditi, da li će me skužiti. Kako oni to provjeravaju, onak nasumično, ili baš sve...

Zikomid
17.10.2009., 11:13
Hvala, policu sam uzela radi drugih razloga. Ali, zanima me, ako i dalje obnovim policu na 80 kn kad počmem raditi, da li će me skužiti. Kako oni to provjeravaju, onak nasumično, ili baš sve...

Svojim potpisom jamčiš istinitost podataka na ponudi, ali i ovlašćuješ HZZO da provjerava tvoje podatke. HZZO ima podatke o mjesečnim primanjima osiguranika, i to ne samo plaća, već i svih drugih prijavljenih dohodaka.

HZZO u pravilu pribavlja po službenoj dužnosti dokaze o:
- visini mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj
- visini dohotka (podaci od porezne uprave)
- visina naknade zbog nezaposlenosti
- visina primitaka ostvarenih prema propisima o socijalnoj skrbi
- visina drugih novčanih prava ostvarenih prema propisima o mirovinskom osiguranju, o doplatku za djecu, o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata

U svakom slučaju, plaćanje niže premije ako ulaziš u granice više premije je svjesno kršenje Zakona.

littleblueone
19.10.2009., 00:00
pozdrav...
moja priča: imala sam z. osiguranje preko tate sve dok nisam odustala od fakulteta... nakon toga sam se odjavila od tate jer sam se zaposlila, ali dala sam otkaz jer sam bila izložena prijevari... poslodavac mi je poslao sve moje dokumente, odjava sa zdravstvenog, mirovinskog bla bla... to je bilo u 4 mj. ove godine i nisam se išla prijaviti na HZZ, i samim time nemam zdravstveno osiguranje.... od 9.mj ove godine sam redovan student, ali kad sam se prijavljivala na posao, promijenila sam prebivalište... e sada, dali se mogu opet prijaviti preko tate bez obzira što mi je sada prebivalište u Zagrebu, a njemu u Đakovu? ili jednostavno moram promijenim prebivalište u Đakovo... i dali uopće imam ikako pravo opet biti osigurana preko tate?

Zikomid
19.10.2009., 22:03
pozdrav...
moja priča: imala sam z. osiguranje preko tate sve dok nisam odustala od fakulteta... nakon toga sam se odjavila od tate jer sam se zaposlila, ali dala sam otkaz jer sam bila izložena prijevari... poslodavac mi je poslao sve moje dokumente, odjava sa zdravstvenog, mirovinskog bla bla... to je bilo u 4 mj. ove godine i nisam se išla prijaviti na HZZ, i samim time nemam zdravstveno osiguranje.... od 9.mj ove godine sam redovan student, ali kad sam se prijavljivala na posao, promijenila sam prebivalište... e sada, dali se mogu opet prijaviti preko tate bez obzira što mi je sada prebivalište u Zagrebu, a njemu u Đakovu? ili jednostavno moram promijenim prebivalište u Đakovo... i dali uopće imam ikako pravo opet biti osigurana preko tate?

Ako si redovan student i imaš manje od 26 godina možeš se osigurati kao član obitelji. Treba ti tiskanica 3 i potvrda od fakulteta koje daješ tati da nosi u poduzeće (pretpostavljam da radi). Tvoje prebivalište i prebivalište nositelja osiguranja ne mora biti isto i nije uvjet za zdr.osiguranje.

littleblueone
20.10.2009., 19:47
Zikomid, hvala ti puno... :s :s :s
i da, mlađa sam od 26, tata je zaposlen i evo poslala sam mu sve papire pa će mi to sutra već dati onim tetama u firmi...:top: e sada, dali će meni ugovor o dopunskom osiguranju stići kod mene u zg, ili će to tati dati? jer sam na potvrdi faxa napisala u svrhu: osnovnog i dopunskog osiguranja

Zikomid
20.10.2009., 22:42
Zikomid, hvala ti puno... :s :s :s
i da, mlađa sam od 26, tata je zaposlen i evo poslala sam mu sve papire pa će mi to sutra već dati onim tetama u firmi...:top: e sada, dali će meni ugovor o dopunskom osiguranju stići kod mene u zg, ili će to tati dati? jer sam na potvrdi faxa napisala u svrhu: osnovnog i dopunskog osiguranja

Ako imaš prijavljeno boravište na MUP-u (imaš potvrdu?), može se ta adresa upisati na policu dopunskog osiguranja. Tako ti iskaznica dopunskog osiguranja stiže u Zg (tamo studiraš pretpostavljam), a zdravstvena iskaznica u poduzeće gdje je tata zaposlen.

Inače, prilikom prijave zdr.osiguranja ako osoba ima i prebivalište i boravište, obje se adrese upisuju u bazu podataka. Neka tete u firmi napišu na tiskanicu 3 obje adrese i problem riješen.

Možeš tati u firmu i faksirati potvrdu s MUP-a i presliku osobne iskaznice(HZZO ne traži original).

littleblueone
21.10.2009., 14:42
ma ja imam prebivalište u zagrebu... ne boraviše... tako da meni sada i osobna glasi na zagreb... a kad sam radila novu osobnu, dobila sam i tu potvdu o prijavljenom prebivalištu...

insatiable
22.10.2009., 19:29
ok imam par pitanja..
ako je osoba bila zaposlena i dala otkaz i dobila odjavu sa zdrvatsvenog i nije se prijavila na zavod u roku od 30 dana sto uciniti za dobiti zdravstveno osiguranje?
koja je fora s kucnom pomocnicom?
i dal znate ista o pravima na naknadu za nezaposlene?
puno hvala!

Zikomid
22.10.2009., 19:40
ok imam par pitanja..
ako je osoba bila zaposlena i dala otkaz i dobila odjavu sa zdrvatsvenog i nije se prijavila na zavod u roku od 30 dana sto uciniti za dobiti zdravstveno osiguranje?
koja je fora s kucnom pomocnicom?
i dal znate ista o pravima na naknadu za nezaposlene?
puno hvala!

Sukladno Zakonu o obveznom zdr.osiguranju, može plaćati zdr.osiguranje do stjecanja novog uvjeta osiguranja, npr. radnog odnosa. Ako ima supružnika, osiguranje se ne plaća i može se osigurati preko istog.

Pucca&Garu
22.10.2009., 20:19
pitanjce... :)

studirala sam, izgubila pravo studiranja, zaposlila se te imala zdravstveno preko poslodavca. ugovor mi završava s 1.11. te kako sam u međuvremenu upisala redovno drugi fakultet, imam studentska prava. je li nužno da se prijavim na burzu ili mogu koristiti opet zdravstveno preko roditelja? i što će biti s dopunskim osiguranjem, mijenja li se tu što?

hvala...

Zikomid
22.10.2009., 22:47
pitanjce... :)

studirala sam, izgubila pravo studiranja, zaposlila se te imala zdravstveno preko poslodavca. ugovor mi završava s 1.11. te kako sam u međuvremenu upisala redovno drugi fakultet, imam studentska prava. je li nužno da se prijavim na burzu ili mogu koristiti opet zdravstveno preko roditelja? i što će biti s dopunskim osiguranjem, mijenja li se tu što?

hvala...

Na burzu se ne treba prijavljivati, jer nije povezana sa zdr.osiguranjem. U roku od 30 dana se prijavi kao nezaposlena osoba (T-2, radna knjižica i osobna iskaznica). Dopunsko se mijenja, jer onda imaš pravo na besplatnu karticu dopunskog osiguranja.

Kad postoje dvije mogućnosti za osiguranje, uvijek se preporuča osigurati se kao nositelj svog osiguranja, a ako se kojim slučajem izgubi to pravo, onda se osoba osigurava kao član obitelji.

Jedan od roditelja te može koristiti kao poreznu olakšicu bez obzira na to što imaš svoje zdr.osiguranje.

Lanyca
23.10.2009., 13:16
Pozdrav!

Prije 2 godine izgubila sam prava redovnog studenta i prešla na izvanredno studiranje. Fulala sam rok za prijavu na hzzo. Od tada sam odjavljena i neosigurana. Sada sam diplomirala (prije koji dan).
Zanima me da li mogu sada ostvariti pravo na zdravstveno?
Od kada sam neosigurana nisam imala posao, sada ću ga potražiti, ali pitanje je što do tada.

Zikomid
24.10.2009., 10:41
Pozdrav!

Prije 2 godine izgubila sam prava redovnog studenta i prešla na izvanredno studiranje. Fulala sam rok za prijavu na hzzo. Od tada sam odjavljena i neosigurana. Sada sam diplomirala (prije koji dan).
Zanima me da li mogu sada ostvariti pravo na zdravstveno?Od kada sam neosigurana nisam imala posao, sada ću ga potražiti, ali pitanje je što do tada.

U roku od 30 dana otkad si diplomirala javi se u najbliži HZZO s tiskanicom 2, osobnom iskaznicom i potvrdom fakulteta da si isti završila. Imaš pravo i na besplatno dopunsko osiguranje dok si nezaposlena.

Ovu osnovu osiguranja koristit ćeš do zaposlenja.

poison_eLf
02.11.2009., 08:40
Dobro jutro!

Dakle znam od prilike što trebam raditi no plai me ovaj rok od 30 dana :ne zna:

Dakle, napunila sam 26 godina u 6. mjesecu.,,redovni sam student(pripremam diplomu,prije toga sam bila na drugom fakultetu,nebitno)...., bila sam osigurana preko oca,, a to smo odjavili prije 10 dana.....
da li taj rok od 30 dana teče od moje odjave ili od mog rođendana??? :ne zna:

Hvala unaprijed!

nike85
09.11.2009., 11:15
Ljudi imam problem.Vec 2 godine sam izvanredni student,znaci ovu i proslu,prosle godine se nisam prijavljivo za zravstveno i bio sam cjelu proslu godinu bez zdravstvenog osiguranja,neki dan sam isao pitati kako bih mogao ostvariti prava i rekli su mi da bi trebo platiti oko 4800 kbn godisnju policu za ovu i proslu godinu znaci oko 9600,pa mene zanima jel ima koja kombinacij,jedna od opcija je da se zaposlim negdje,o tome razmsljam,ali moze li mi tko pojasniti to,recimo frend bi me prijavio koda radim u bircu tjedan dva i kao ja bi dao otkaz i roku 30 dana se prijavm ponovo i dobivam zdravstveno,sad me zanima kolko moram minimalno dana raditi i kakva je sema,ima ko kakvu ideju?

Zikomid
09.11.2009., 23:07
Dobro jutro!

Dakle, napunila sam 26 godina u 6. mjesecu.,,redovni sam student(pripremam diplomu,prije toga sam bila na drugom fakultetu,nebitno)...., bila sam osigurana preko oca,, a to smo odjavili prije 10 dana.....

Hvala unaprijed!
Od navršenih 26 godina.

Zikomid
09.11.2009., 23:10
Ljudi imam problem.Vec 2 godine sam izvanredni student,znaci ovu i proslu,prosle godine se nisam prijavljivo za zravstveno i bio sam cjelu proslu godinu bez zdravstvenog osiguranja,neki dan sam isao pitati kako bih mogao ostvariti prava i rekli su mi da bi trebo platiti oko 4800 kbn godisnju policu za ovu i proslu godinu znaci oko 9600,pa mene zanima jel ima koja kombinacij,jedna od opcija je da se zaposlim negdje,o tome razmsljam,ali moze li mi tko pojasniti to,recimo frend bi me prijavio koda radim u bircu tjedan dva i kao ja bi dao otkaz i roku 30 dana se prijavm ponovo i dobivam zdravstveno,sad me zanima kolko moram minimalno dana raditi i kakva je sema,ima ko kakvu ideju?

Treba platiti zdravstveno osiguranje a ne policu od datuma kad nisi imao osiguranje, jer je zdravstveno osiguranje OBVEZNO. Dobro ti je rečeno, i to je jedina opcija sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju. Jedino ako imaš supružnika, onda imaš pravo na besplatno zdravstveno osiguranje.

fandango
09.11.2009., 23:54
Dobro jutro!

Hvala unaprijed!

Tako sam i ja mislio jer sam bio uvjeren da imam zdravstveno barem do kraja akademske godine, no ispostavilo se do 26-te godine, što sam doznao tek nedavno kada sam išao praviti odjavu zbog stalnoga zaposljenja...

Što će reći ti nemaš zdravstveno od 6. mjeseca.

Logaah
11.11.2009., 00:26
može pomoć?!

status redovnog studenta sam imao do 30.09.2009.
diplomirao sam u 10mj i prijavio se na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
tu nastaje moj problem.
u siječnju sam navršio 26 godina i do tada bio prijavljen preko majke ali se sa navršenih 26 godina nisam odjavio i prijavio preko faksa (kako je i trebalo).
i sada mi ovi iz hzz-o tvrde da postoji prazan hod od 1 do 9 mj i da bi ja to trebao podmiriti?

šta napraviti?
bio sam u pravnoj službi i oni kažu da tražim od faksa da mi retroaktivno podmire, a to se sigurno neće desiti.
ima tko kakvu ideju?

fandango
11.11.2009., 03:25
može pomoć?!

status redovnog studenta sam imao do 30.09.2009.
diplomirao sam u 10mj i prijavio se na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
tu nastaje moj problem.
u siječnju sam navršio 26 godina i do tada bio prijavljen preko majke ali se sa navršenih 26 godina nisam odjavio i prijavio preko faksa (kako je i trebalo).
i sada mi ovi iz hzz-o tvrde da postoji prazan hod od 1 do 9 mj i da bi ja to trebao podmiriti?

šta napraviti?
bio sam u pravnoj službi i oni kažu da tražim od faksa da mi retroaktivno podmire, a to se sigurno neće desiti.
ima tko kakvu ideju?

Imam isti problem samo što sam ja pronašao posao, tj. mene zanima da li će moj sadašnji poslodavac (prijava je u tijeku) morati namiriti te "zaostatke" ili?

prilika
17.11.2009., 07:48
Prestala sam raditi 30.9.2009. i odmah slijedeći dan sam se išla prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba. Dobila sam prijavu na obavezno zdravstveno i policu dopunskog osiguranja. Prošli tjedan došla mi je iskaznica dopunskog osiguranja na kućnu adresu. Dan kasnije sam otišla u Žajinu ulicu po iskaznicu obaveznog osiguranja jer sam provjerila telefonski i rekli su mi da je gotova zdravstvena. U Žajinoj su mi dali iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i kada sam vidjela tu iskaznicu jednostavno nisam mogla vjerovati. Na toj novoj iskaznici od obaveznog zdravstvenog osiguranja uopće nema broja područnog ureda, nema broja osigurane osobe u Zavodu i nema broja obveze. Nema čak niti datuma izdavanja iskaznice niti do kada vrijedi zdravstvena. Jedino što piše na toj novoj zdravstvenoj je Matični broj osigurane osobe u Zavodu koji uvijek ostaje isti bilo da radim ili sam nezaposlena, piše i ime i prezime i datum i godina rođenja.

Znam da se ti svi brojevi na zdravstvenoj koji su izostavljeni obavezno moraju upisati na uputnicu, tako je barem bilo ovog ljeta kada sam nekoliko puta išla po uputnicu za specijalistički pregled kod oftalmologa. Tako da mislim da je to sve ostalo isto, tako da stvarno ne znam zašto su izbacili te brojeve sa zdravstvene. Ja imam te potrebne brojeve napisane na prijavi za obavezno zdravstveno koja je ostala kod mene, ali do sada nikada nisam koristila tu prijavu kada bi dobila novu zdravstvenu iskaznicu. Zvala sam u Klovićevu, tamo su me pokušali prespojiti, ali to nije uspjelo pa mi je gospođa na centrali rekla da se od sada kao (vjerojatno) obavezne zdravstvene iskaznice neće mijenjati kod promjene statusa ( ponovog zaposlenja i slično) i da nosim sa sobom kada idem kod doktora i onu prijavu za obavezno zdravstveno na kojoj pišu svi potrebni brojevi, a izostavljeni su sa nove zdravstvene iskaznice. Tako nešto sam i ja pročitala u Večernjem listu, ali trajne zdravstvene iskaznice odnosile su se na one smart kartice koje imaju čip, a ova moja nova zdravstvena je ona sasvim obična iskaznica koja uopće nema čip.

Početkom slijedeće godine moram ponovo ići po jednu uputnicu jer sam naručena na kontrolu u bolnicu. Nadam se da neću imati problema zbog tih brojeva jer znam da su mi ljetos na šalteru u bolnici uz uputnicu tražili i zdravstvenu i iskaznicu od dopunskog i vidjela sam da provjeravaju te sve brojeve sa uputnice i uspoređuju sa brojevima na zdravstvenim iskaznicama. Kako sada kada uopće nemam pola tih brojeva na novoj zdravstvenoj? Što ako se zaposlim u međuvremenu, mislim mene će poslodavac prijaviti na zdravstveno, ali više mi neće vrijediti ova stara prijava na zdravstveno na kojoj pišu ti svi brojevi, a nisam sigurna hoću li dobiti novu prijavu na obavezno zdravstveno, ako će mi i dalje vrijedi ova stara iskaznica od obaveznog zdravstvenog koja će od sada navodno trajno vrijediti bez obzira na promjenu statusa ( ponovo zaposlenje). Baš su to zakomplicirali.

1. Jel netko možda dobio tu novu zdravstvenu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog bez većine brojeva? I vama su izostavljeni ti brojevi? To nije smart kartica već obična iskaznica. Ne znam da li da odem u Klovićevu pitati jel su to meni uopće napravili dobro iskaznicu?

Ako netko možda zna, molim vas da mi kažete.

2. Još me zanima ako se uspijem u međuvremenu zaposliti moram li predati poslodavcu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i dopunskog ili ne? Početkom ove godine (1. mjesec 2009.) kada sam se zaposlila sam predala poslodavcu staru zdravstvenu i onaj bijeli kartončić oslobađanja od participacije i on me je prijavio na obavezno zdravstveno i dao mi je tu prijavu. Dopunsko sam sama sredila i zatražila u Klovićevoj. Kako će to od sada funkcionirati?

BLR
17.11.2009., 08:12
...................

Znam da su par ljudi koji su od 01.08. prijavljeni u nasoj firmi dobili tu novu iskaznicu na kojoj nista ne pise osim imena, datum rođenja i matični broj.

Tako da...nisi sama.
Ni meni nije jasno kako ta kartica funkcionira ali se ne opterecujem previse jer ako su je oni takvu izdali onda valjda znaju sta rade. valjda :rolleyes:

prilika
17.11.2009., 08:22
Hvala ti na informaciji. Dakle nisam jedina. Ja sam inače i mijenjala poslodavca u 6. mjesecu i 10.6.2009. sam dobila zdravstvenu iskaznicu na kojoj su pisali svi brojevi. Oni su ovo novo pravilo izgleda uveli sa 1.8.2009. zajedno sa onim novim porezom (haračem). Ova moja nova zdravstvena iskaznica ( kao nezaposlena osoba) je od 1.10.2009. i nema te sve potrebne brojeve. Nositi ću za sada kod doktora uz iskaznice (obvezno i dopunsko) i onu prijavu na obavezno zdravstveno na kojoj pišu svi brojevi. Iako sam čula da gospođa u Žajinoj govori dečku prije mene kako mu više uopće ne treba ta prijava ( nije ju niti imao kod sebe) jer je dobio novu zdravstvenu iskaznicu.

Gilda.
17.11.2009., 08:34
I moja kćer je nedavno dobila novu zdravstvenu istu takvu. Očito je dovoljan samo taj matični broj osiguranika. Znači li to da nam se zdravstvo potpuno kompjuteriziralo i umrežilo? Ak je to razlog, onda je to valjda napredak.

prilika
17.11.2009., 08:55
Ja sam jučer išla mami po uputnicu u Dom zdravlja i dalje su potrebni ti svi brojevi jer se i dalje upisuju u uputnicu, a mi ih na novim iskaznicama obaveznog zdravstvenog više uopće nemamo. Tako da ću ja svakako nositi i prijavu na obavezno zdravstveno i reći ću dr. da od tamo prepiše broj kada će mi trebati uputnica. Možda se nešto u vezi toga i promijeni nakon Nove godine. Iako čisto sumnjam, sve će se informatizirati tek kada svi osiguranici budu imali smart kartice s čipom, a ove nove koje smo mi dobili nemaju uopće čip i to su sasvim obične iskaznice.

Zikomid
17.11.2009., 20:32
Ja sam jučer išla mami po uputnicu u Dom zdravlja i dalje su potrebni ti svi brojevi jer se i dalje upisuju u uputnicu, a mi ih na novim iskaznicama obaveznog zdravstvenog više uopće nemamo. Tako da ću ja svakako nositi i prijavu na obavezno zdravstveno i reći ću dr. da od tamo prepiše broj kada će mi trebati uputnica. Možda se nešto u vezi toga i promijeni nakon Nove godine. Iako čisto sumnjam, sve će se informatizirati tek kada svi osiguranici budu imali smart kartice s čipom, a ove nove koje smo mi dobili nemaju uopće čip i to su sasvim obične iskaznice.

To su nove zdr.iskaznice (nemaju veze s uvođenjem harača) i imaju samo MBO. Potpuno su važeće. Na receptima i uputnicama i dalje trebaju brojevi osigurane osobe i brojevi obveze, ali svaki izabrani liječnik koji popunjava recepte i uputnice je već spojen s podacima HZZO-a tako da tu nema problema. Smart kartice će se dijeliti u narednih 5 godina.

Kad se zaposliš predaješ poslodavcu iskaznicu nez.osobe i dopunskog jer ti oni vrijede samo dok imaš status nezaposlene osobe.

Sve promjene u svezi zdr.iskaznica idu u etapama, tako da uvijek ima onih s iskaznicama koje imaju sve brojeve i one koje nemaju sve brojeve, a obje vrste iskaznica su važeće.

prilika
18.11.2009., 14:09
Meni je rekla gospođa na centrali u Klovićevoj da se to još ne zna sasvim točno, ali s obzirom da ova nova zdravstvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog ima samo Matični broj osigurane osobe koji sigurno uvijek ostaje isti i godinu i datum rođenja i ime i prezime, da će ta iskaznica vrijediti i kada se zaposlim i promijenim osnovu osiguranja jer sam sada trenutno nezaposlena! Zato su i maknuli sa iskaznice Broj osigurane osobe u Zavodu i broj obveze jer se ta dva podatka sigurno mijenjau kada se mijena osnova osiguranja, pri tome mislim na ponovo zapošljavanje nakon nezaposlenosti. Onda bi oni mogli u kompjutoru samo staviti taj novi broj obveze osiguranja i novi broj osigurane osobe u Zavodu, a na novoj zdravstvenoj iskaznici ionako više nemam te brojeve koji se mijenjaju. Na novoj zdravstvenoj nema više čak niti datuma izdavanja zdravstvene niti datuma do kada vrijedi, nema niti broja područnog ureda niti onog slova F koji je označavao nezaposlene. Tako da mislim da zato i ne treba predavati poslodavcu staru zdravstvenu iskaznicu kada se zaposlim kada će ova sadašnja i dalje vrijediti. Za dopunsko znam da ću morati otkazati ovo staro i sklopiti novu policu koju ću sama plaćati, ali opet mislim da to sve moram sama napraviti jer poslodavac nema nikakve veze sa dopunskim, to je moja osobna odluka da li ga želim i dalje imati. Dakle mislim da iskaznicu od dopunskog ne treba davati poslodavcu već kada mi on da novu prijavu na obavezno zdravstveno i kada se promijene ti brojevi koje se mijenjaju u kompjutoru onda ja sama odem u Klovićevu jer je to moj matični ured, tamo će mi poništiti ovo staru policu dopunskog i sklopiti ću novu policu koju ću sama plaćati. Tako sam i sada u 10. mjesecu predala njima u Klovićevoj staru iskaznicu od dopunskog koje sam sama plaćala jer sam do tada radila i oni su je poništili i dali su mi odmah novu policu koju više ne moram plaćati jer sam trenutno nezaposlena.

mirjana7
18.11.2009., 15:30
Prestala sam raditi 30.9.2009. i odmah slijedeći dan sam se išla prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba. Dobila sam prijavu na obavezno zdravstveno i policu dopunskog osiguranja. Prošli tjedan došla mi je iskaznica dopunskog osiguranja na kućnu adresu. Dan kasnije sam otišla u Žajinu ulicu po iskaznicu obaveznog osiguranja jer sam provjerila telefonski i rekli su mi da je gotova zdravstvena. U Žajinoj su mi dali iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i kada sam vidjela tu iskaznicu jednostavno nisam mogla vjerovati. Na toj novoj iskaznici od obaveznog zdravstvenog osiguranja uopće nema broja područnog ureda, nema broja osigurane osobe u Zavodu i nema broja obveze. Nema čak niti datuma izdavanja iskaznice niti do kada vrijedi zdravstvena. Jedino što piše na toj novoj zdravstvenoj je Matični broj osigurane osobe u Zavodu koji uvijek ostaje isti bilo da radim ili sam nezaposlena, piše i ime i prezime i datum i godina rođenja.

Znam da se ti svi brojevi na zdravstvenoj koji su izostavljeni obavezno moraju upisati na uputnicu, tako je barem bilo ovog ljeta kada sam nekoliko puta išla po uputnicu za specijalistički pregled kod oftalmologa. Tako da mislim da je to sve ostalo isto, tako da stvarno ne znam zašto su izbacili te brojeve sa zdravstvene. Ja imam te potrebne brojeve napisane na prijavi za obavezno zdravstveno koja je ostala kod mene, ali do sada nikada nisam koristila tu prijavu kada bi dobila novu zdravstvenu iskaznicu. Zvala sam u Klovićevu, tamo su me pokušali prespojiti, ali to nije uspjelo pa mi je gospođa na centrali rekla da se od sada kao (vjerojatno) obavezne zdravstvene iskaznice neće mijenjati kod promjene statusa ( ponovog zaposlenja i slično) i da nosim sa sobom kada idem kod doktora i onu prijavu za obavezno zdravstveno na kojoj pišu svi potrebni brojevi, a izostavljeni su sa nove zdravstvene iskaznice. Tako nešto sam i ja pročitala u Večernjem listu, ali trajne zdravstvene iskaznice odnosile su se na one smart kartice koje imaju čip, a ova moja nova zdravstvena je ona sasvim obična iskaznica koja uopće nema čip.

Početkom slijedeće godine moram ponovo ići po jednu uputnicu jer sam naručena na kontrolu u bolnicu. Nadam se da neću imati problema zbog tih brojeva jer znam da su mi ljetos na šalteru u bolnici uz uputnicu tražili i zdravstvenu i iskaznicu od dopunskog i vidjela sam da provjeravaju te sve brojeve sa uputnice i uspoređuju sa brojevima na zdravstvenim iskaznicama. Kako sada kada uopće nemam pola tih brojeva na novoj zdravstvenoj? Što ako se zaposlim u međuvremenu, mislim mene će poslodavac prijaviti na zdravstveno, ali više mi neće vrijediti ova stara prijava na zdravstveno na kojoj pišu ti svi brojevi, a nisam sigurna hoću li dobiti novu prijavu na obavezno zdravstveno, ako će mi i dalje vrijedi ova stara iskaznica od obaveznog zdravstvenog koja će od sada navodno trajno vrijediti bez obzira na promjenu statusa ( ponovo zaposlenje). Baš su to zakomplicirali.

1. Jel netko možda dobio tu novu zdravstvenu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog bez većine brojeva? I vama su izostavljeni ti brojevi? To nije smart kartica već obična iskaznica. Ne znam da li da odem u Klovićevu pitati jel su to meni uopće napravili dobro iskaznicu?

Ako netko možda zna, molim vas da mi kažete.

2. Još me zanima ako se uspijem u međuvremenu zaposliti moram li predati poslodavcu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i dopunskog ili ne? Početkom ove godine (1. mjesec 2009.) kada sam se zaposlila sam predala poslodavcu staru zdravstvenu i onaj bijeli kartončić oslobađanja od participacije i on me je prijavio na obavezno zdravstveno i dao mi je tu prijavu. Dopunsko sam sama sredila i zatražila u Klovićevoj. Kako će to od sada funkcionirati?
ja sam takodjer dobila novu zdravstvenu prije tri tjedna i takodjer pise samo datum rođenja ime i prezime i br osigurane osobe ali sam čitala na stranici hzzo da čemo uz tu iskaznicu s vremenom dobiti još jednu sa čipom uz koju če mo dobiti ineki pin br.s kojim čemo se autorizirati u ambulantama i apotekama a koja če se koristiti sa ovom običnom

nesh_ti
18.11.2009., 20:36
Ne znam da li sam na dobrom mjestu, ako nisam, slobodno me prebacite! :ne zna:
Uglavnom, imam pitanje. Posljednjih godinu dana imam zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i sama si plaćam staž. Neki dan sam potpisala Ugovor o autorskom djelu prema kojemu se ne plaćaju doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ja bih molila, neka dobra duša ako mi može objasniti kao djetetu od 2 godine, što to točno znači?! Znači kada tvrtka ne uplaćuje doprinose da li sam ja dužna sama ih plaćati (npr. kako bi imala zdravstveno osiguranje), kako i koliko?!

Znam da su pitanja možda glupa, ali i ja sam zaista glupa kada se radi o tim "sitnicama". A što ću, još me život nije naučio tim stvarima...
:brukica:

nesh_ti
20.11.2009., 19:24
Ne znam da li sam na dobrom mjestu, ako nisam, slobodno me prebacite! :ne zna:
Uglavnom, imam pitanje. Posljednjih godinu dana imam zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i sama si plaćam staž. Neki dan sam potpisala Ugovor o autorskom djelu prema kojemu se ne plaćaju doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ja bih molila, neka dobra duša ako mi može objasniti kao djetetu od 2 godine, što to točno znači?! Znači kada tvrtka ne uplaćuje doprinose da li sam ja dužna sama ih plaćati (npr. kako bi imala zdravstveno osiguranje), kako i koliko?!

Znam da su pitanja možda glupa, ali i ja sam zaista glupa kada se radi o tim "sitnicama". A što ću, još me život nije naučio tim stvarima...
:brukica:

Anyone??? :ne zna:

nedamise
21.11.2009., 21:04
Htio bih se prijaviti na zdravstveno ali nikako ne mogu naci odjavnicu... Sto mi je raditi i kakav je dalje postupak?

Hvala!