PDA

View Full Version : Dignuti ruku na roditelja

bSh
16.12.2003., 18:07
Zanima me da li je itko od vas ikada dignuo ruku na svog roditelja?
Ili mozda znate kakav takav slucaj?

Ja jesam. Jucer. I nije mi zao.
Kao malu me mlatio da sam po 2 tjedna imala sljive po nogama. Kada sam navrsila 18 rekao mi je da me vise nece tuci jer sam sada vec velika. I jucer je opet dignuo ruku na mene. I ja sam na njega... sada mi je zao sto ga nisam lupila jace i sto se nije jace zabio u onaj ormar.

Rekla sam mu da ako bas hoce, neka me osamari, a ne da me onako mlati sa remenom. Ono nije normalno i krajnje je ponizavajuce. Rekla sam mu i da ako opet digne ruku na mene, da cu i ja na njega.

Ne dam se vise zajebavati! Ne bojim ga se vise.
Samo neka se usudi lupiti me opet. I ja cu njega.

Sto mislite, da li je opravdano tuci dijete?
Pri tome ne mislim na samar, nego dijete od 17-18 godina (koje vise i nije tako malo) premlatiti da ima ogromne sljive nekoliko tjedana, i jos se kasnije time hvaliti na obiteljskom rucku pred rodbinom.

Imam li pravo lupiti ga nazad?
Bez obzira na to sto mi je tata... Ne postuje me iako mi je 20 godina i sve sam samo ne dijete. Ima me pravo osamariti, ali ne i premlatiti.

crazy child
16.12.2003., 18:15
Nikad nije opravdano tući dijete. NIKAD! NIKAD! Ni ako je malo (tad pogotovo) ni ako je veliko.
U tvom slučaju je normalno što si udarila tatu, ali s tim nećeš puno riješiti. Bilo bi ti najbolje da se što prije osamostališ i odeš od njega, a onda dalje vidiš kakav ćeš imati odnos s njim, tj. ili da bude normalan odnos ili nikakav. Baš mi je žao što ti je tata takav.
Sretno u osamostaljivanju.

mimi2003
16.12.2003., 18:29
bSh kaže:

Kao malu me mlatio da sam po 2 tjedna imala sljive po nogama. Kada sam navrsila 18 rekao mi je da me vise nece tuci jer sam sada vec velika. I jucer je opet dignuo ruku na mene. I ja sam na njega... sada mi je zao sto ga nisam lupila jace i sto se nije jace zabio u onaj ormar.

Rekla sam mu da ako bas hoce, neka me osamari, a ne da me onako mlati sa remenom. Ono nije normalno i krajnje je ponizavajuce. Rekla sam mu i da ako opet digne ruku na mene, da cu i ja na njega.

Pri tome ne mislim na samar, nego dijete od 17-18 godina (koje vise i nije tako malo) premlatiti da ima ogromne sljive nekoliko tjedana, i jos se kasnije time hvaliti na obiteljskom rucku pred rodbinom.

Bez obzira na to sto mi je tata... Ne postuje me iako mi je 20 godina i sve sam samo ne dijete. Ima me pravo osamariti, ali ne i premlatiti.

nemate pravo niti šamarati a kamoli mlatiti jasam uvijek za razgovor i oet samo za razgovor a ako ne ide zna se ,:) odlazak i znaj da ćeš onda biti slobodna i vesela ko ptica:top:
....osjetila sam to sve bezbroj puta na svojoj koži i danas mi je teško 10god kasnije kad se sjetim, jer danas sam srećom u dobrim odnosima sa svojima al ožiljci ostaju zauvijek, dok se druga djeca veselila ja sam lila suze i bila plava no otome sam već pisala.....
....nisam se svađala, nisam se tukla, tada sam poćela raditi, ali ne za stalno, bilo je sve pod upitnikom....ali sam im zadala pljusku koja ih je boljela više nego mene a i šok, jednostavno moj tadašnji dečko sadašnji muž je rekao kupi stvari i ideš k mojima:top:
....s starcim se nisam ćula 1god, stari je prvi nazvao da se vratim doma, stari a ne stara, rekoh nikad....
....danas neke stvari drugačije gledaju

margarita
16.12.2003., 18:43
bSh kaže:

ovdje takvim roditeljima oduzmu djecu - Hvala Bogu pa je tako

a mogu i u zatvor otici za tako maltit dijete

ti se mici iz te kuce sto prije!

nemoj se tuci jer ne zelis pasti na te grane i ne ne zelis biti nasilnik kao on

Lasa Vadački
16.12.2003., 18:57
Kako sam čitao ovu tvoju priču sve me je nešto steglo u trbuhu!
Stvarno mi je žao ako ti je stari tako loša i poremećena osoba!
Naravno da je, kad imaš 20-tak godina, nevjerovatno da postoji bilo kakav razlog da te roditelj udari, a kamoli istuče!
Prestrašno!
Svakako zaslužuje da si mu za sve to vratila....Ali to je samo nastavak priče nasilja...Istina, nekad nasilje ne priznaje drugačiji odgovor, nego uzvraćanje istom mjerom...Ali, nema tu sreće!...

Neću ti zadavat grižnju savjesti....Tvoja samokontrola i grižnja savjesti pokazuju da si dobra osoba!....

Evo, samo da ti predočim svoje iskustvo sa "šamarima"...
Zadnje batine sam dobio kao dijete, i to zbog dječjih nepodopština, bezalene batine, par pljeskanja po guzici....Zadnji šamari u srednjoj školi, dok su me pucale pubertetske muhe...I bili su primjereni, nije to bilo nikakvo fizičko nasilje, uglavnom bi stara, kad više ne bi znala što će, pljesnula šamar!....I sad kad se toga sjetim to mi ima dozu simpatičnosti....Nije to namjerna grubost....Ali, to sve ide u domenu normalnoga....

Ovo što tebi tvoj stari čini je fizičko nasilje i brutalnost!....Mislim da ne bi trebala na njegove batine uzvraćat istom mjerom, osim u slučaju da te fizički ugrožava, onda se branit moraš....Punoljetna si, uskoro ćeš se osamostalit i možeš ga se riješit odseljenjem....Najlakše i najbezbolnije...A do tada!?....Nemoj stvari sama riješavat, moj ti je savjet svaki puta njegovo nasilje prijavit policiji...Nije neko sretno riješenje, ali svakako bolje nego da se svaki puta sama s njim obračunavaš....

Btw, kako se tvoja stara odnosi prema svemu tome, je'l bi bar u njoj mogla naći nekakvu podršku!? Imaš li braće, sestara!?

bSh
16.12.2003., 19:05
Osamostaliti se ne mogu. Nazalost. Studiram na placanje, ne radim, a financijska situacija u kuci nije nikada bila gora.
Sram me priznati samoj sebi, ali cekam bakin stan. I veselim se tom stanu. Baka je ziva i zdrava, a ja sam vec razgovarala sa mamom i rekla joj da zelim preseliti u taj stan kada bake vise ne bude.
Trazim posao, ali od 25 molbi koje sam poslala, bila sam pozvana na samo jedan razgovor. Ne bih mogla dobiti ne znam ni ja kakav posao, mislim da bi mi placa bila max. 3000 kn, ako i toliko. S time ne mogu prezivjeti sama.

Zasto da se ne tucem? Da ga ostavim da on mene mlati kao kada sam bila mala? Necu.
Kasnije sam se sjetila da sam imala praznu staklenu bocu od jamnice i da sam ga time trebala opaliti da mu sve zvoni u glavi.

Kasnije je usao u moju sobu, uzeo me za kosu i rekao da vise nikada ne dignem ruku na njega, da se spakiram i da se odselim. A ja bi otisla da imam gdje. Isti cas.

Sanjam o tome kada cu otici iz ove kuce... Ali to, nazalost, nece biti jos bar nekoliko godina.

Lasa Vadački
16.12.2003., 19:14
bSh kaže:

Kasnije je usao u moju sobu, uzeo me za kosu i rekao da vise nikada ne dignem ruku na njega, da se spakiram i da se odselim.

:(
Isuse Bože!

Kako ti stara reagira na sve to?
Jel' imaš braće, sestara?

bSh
16.12.2003., 19:16
Mislim da je mom starom to nesto normalno jer je i njega njegov stari mlatio. Jednom smo razgovarali i rekao mi je nesto u stilu kako je njemu dobro sto ga je stari povremeno istukao jer je tada moj stari shvatio da je pogrijesio. Ne sjecam se tocno, ali bilo je u smislu kako su te batine ustvari - pozitivna stvar. I rekao mi je da ako i ja ikada pomislim da je to pozitivno, da bi mu bilo drago da mu to dam do znanja. Ja sam mu rekla da mu nikada, ali bas nikada necu oprostiti sve one batine kada sam bila mala. Nikada.

Kazem, da je to bio samar-dva... ne bih nista rekla. Ali ono su bile bas batine. Remenom ili kuhacom. Neko vrijeme gotovo svakodnevno (sa mojih 12-13 godina).

Uvijek se postavljao sa stavom - Ja sam otac i treba me postovati! Uopce nemam griznju savjesti sto sam ga jucer lupila. Bilo je to prvi put da sam mu uzvarila. I drago mi je. Prvi udarac sam mu vratila refleksno, ostalo sam ga namjerno lupila. Tresnula sam ga nogom. I neka sam! I opet bi!

Sto bi policija napravila da ga prijavim? Sumnjam da bi poduzela nesto sto bi mi pomoglo. Zna li netko sto policija radi u ovakvim slucajevima?

Stara nema nista s time. Drzi se sa strane. Inace je ona jedna divna osoba i s njom nemam nikakvih problema. Nemam ni brata ni sestre.

Naravno, stari se daans ponasa kao da se jucer nista nije dogodilo. Jutros se zabrinuo da li me nesto boli jer sam lezala u krevetu budna i razmisljala. Usao u sobu i izljubio me kao pravi dobri tata.
A meni su noge svejedno danas plave... Trebat ce bar 2 tjedna da mi sljive odu.

Lasa Vadački
16.12.2003., 19:25
bSh kaže:

Stara nema nista s time. Drzi se sa strane. Inace je ona jedna divna osoba i s njom nemam nikakvih problema. Nemam ni brata ni sestre.

Čekaj malo! Kakva je to divna osoba koja se u ovakvom slučaju drži sa strane!?
Ali dobro, u nevolji se treba uhvatit za bilo što!..Ipak bi, možda, prvi korak trebao bit da pokušaš staru stavit na svoju stranu, da mu se i ona nekako suprostavi kad te napadne!...Koliko ti se to čini moguće?

Lasa Vadački
16.12.2003., 19:43
bSh kaže:

Sto bi policija napravila da ga prijavim? Sumnjam da bi poduzela nesto sto bi mi pomoglo. Zna li netko sto policija radi u ovakvim slucajevima?

Policija neće riješit problem...Samo jedna od mogućnosti zaštite...Teško mi je procijenit koliko bi ovo u tvom slučaju imalo koristi, a koliko bi bilo kontraproduktivno ( da samo pojača nasilje tvog starog)....Ali ako je nasilje tako intenzivno, ipak uzmi i tu mogućnost u obzir!....

margarita
16.12.2003., 20:23
bSh kaže:
Osamostaliti se ne mogu. Nazalost. Studiram na placanje, ne radim, a financijska situacija u kuci nije nikada bila gora.
Sram me priznati samoj sebi, ali cekam bakin stan. I veselim se tom stanu. Baka je ziva i zdrava, a ja sam vec sam razgovarala sa mamom i rekla joj da zelim preseliti u taj stan kada bake vise ne bude.
Trazim posao, ali od 25 molbi koje sam poslala, bila sam pozvana na samo jedan razgovor. Ne bih mogla dobiti ne znam ni ja kakav posao, mislim da bi mi placa bila max. 3000 kn, ako i toliko. S time ne mogu prezivjeti sama.

Zasto da se ne tucem? Da ga ostavim da on mene mlati kao kada sam bila mala? Necu.
Kasnije sam se sjetila da sam imala praznu staklenu bocu od jamnice i da sam ga time trebala opaliti da mu sve zvoni u glavi.

Kasnije je usao u moju sobu, uzeo me za kosu i rekao da vise nikada ne dignem ruku na njega, da se spakiram i da se odselim. A ja bi otisla da imam gdje. Isti cas.

Sanjam o tome kada cu otici iz ove kuce... Ali to, nazalost, nece biti jos bar nekoliko godina.

pakuj krpe i u centar za zlostavljane zene i djecu

ma ja mu ne bi ni trena vise bila tu kad bi rekao da idem a jos te tako mlati

a faks moze cekati, naci ces posao, cimera, snaci ces se - ali ce ti biti sto puta bolji taman suhog kruha svaki dan jela nego zivjet u toj ludnici

zar ne vidis da je to pitanje puno ozbiljnije nego: nemam kud

otici ce ti zivci, on ce jednom preci granicu i ozbiljno te ozlijediti - ubiti

BJEZI iz te kuce!!!

mimi2003
16.12.2003., 20:37
margarita kaže:
pakuj krpe i u centar za zlostavljane zene i djecu

ma ja mu ne bi ni trena vise bila tu kad bi rekao da idem a jos te tako mlati

a faks moze cekati, naci ces posao, cimera, snaci ces se - ali ce ti biti sto puta bolji taman suhog kruha svaki dan jela nego zivjet u toj ludnici

zar ne vidis da je to pitanje puno ozbiljnije nego: nemam kud

otici ce ti zivci, on ce jednom preci granicu i ozbiljno te ozlijediti - ubiti

BJEZI iz te kuce!!!

Mislim da ti je margarita sve lijepo rekla i napisala....
...kada bi mogla birati između batina, mira i sreće,
što bih izabrala:confused: :confused:

Nakon onog što se meni desilo bila sam kod kuće još dva tjedna i ta odluka da odem samo je sazrela u meni, jer tada sam razmišljala samo o sebi i o načinu kako da nađem i steknem svoj mir, sreća moja nisam bila sama!

xxGaladrielxx
16.12.2003., 22:14
kakav je prema tvojoj majci?
nikako ne razumijem njezin "neutralan" stav :(

Bajki1
16.12.2003., 22:23
bSh kaže:

U pravu si .

On nema pravo udariti te . Nema te pravo ošamariti.

Ali on si to pravo uzima .

Jer je on takav .

Ti si mu sad vratila . I neka si . Dokazala si sama sebi da imaš samopoštovanja do sebe i da znaš postaviti granice.

Pretpostavljam da bi ovo moglo biti preokret u vašim odnosima .

Prvi puta si mu u životu postavila granicu . Nasilnik će se u njemu sada pitati da li bi tako moglo biti i slijedeći puta .

Zadrži se sad u poziciji odgovorne odrasle osobe koja poštuje i traži za sebe poštovanje.
Posjedni ih i traži razgovor.

Ukoliko ga on ne bude htio slušati reci dvije tri riječi i pusti ga .

Nakon par dana ponovi pokušaj . I tako ponovo . Traži svoje pravo da te poštuju jer tako ćeš i ti njih poštovati.

Na tebi je sada da mjenjaš navike unutar vaše obitelji .

Oni su takvi . Njih nećeš promjeniti . Ali možeš promjeniti njihovo ponašanje do sebe.

Za to vrijeme stalno razmišljaj o tome kao želiš da ti izgleda budučnost . sutra . i radi prema tome.

imaš moju podršku.:)

P.S. samo jedno pazi . nemoj si dopustiti da tučnjava preraste u tvoj način reakcije . neka ovo posluži kao put u pozitivnu promjenu a ne u negativno ponavljanje uzorka ponašanja , koje nije tvoje .

Septembar
16.12.2003., 22:30
uzasno preuzasno
najise me cudi ovo: majka divna osoba???
koja to "divna" majka pusta nasilnika i bolesnika da premlacuje jedinu kcer
pa ja bi svom ruke odsjekla prije no dozvolila...
uh ne mogu se zamisliti u tvojoj situaciji
jedino sto mogu reci ne vracaj udarce udarcima, postaces jednog dana kao i on!

a ta ziva i zdrava baka, ima li mjesta i razumjevanja za tebe? njoj da se odselis?
dokle si dosla sa faxom? imas neku frendicu sa faxa da dijelite sobu?

bSh
16.12.2003., 23:22
Ja vam ne znam objasniti te odnose mama-tata, mama-ja, tata-ja.

Prema mami je divan. Predivan. Postuje ju, brine se za nju, kuha joj. Ma sve najbolje. Nema nista negativnoga sto bi nasla u njegovom odnosu prema njoj.

Ona je ta koja nas drzi zajedno i koja drzi konce. On i ja bi se poklali da nema nje kada se svadjamo.

Nju strasno postujem i uvijek pitam za misljenje. S njom uvijek pricam i mislim da nema teme o kojoj ne bi mogla s njom razgovarati. Obicno mi je lakse njoj objasniti kako stvari stoje pa neka ona prenese njemu.

S njim ne pricam. Zivcira me dok mi se obrati. Obicno se zderavam na njega i odjebem ga kada me nesto pita. Najcesce je to kada me pita nesto u vezi faksa. Ide mi na zivce. Uopce me ne slusa kada mu nesto kazem i svaki dan me pita - Koji ispit spremas? Ja mu kazem, i on za pola sata - Koji ispit spremas? (Ajd' u picku materinu, rekla sam ti! - pomislim si). I tu ga odjebem i zatvorim se u sobu. Nemam zivaca za natezati se s njim.
Mrzim ga. To je tako od djetinstva, uopce mi se ne da komunicirati s njim.

Trenutacno i on ima nekih svojih briga pa je jos vise zivcan i pizdi na svaku sitnicu. Ne radi vec nesto vise od pola godine i to ga ubija. Mislim, razumijem da je covjek depresivan i da su mu sve ladje potonule, ali to nije opravdanje da zajebava sve u kuci. Jos je gore sto smo i on i ja po cijele dane u kuci (mama radi, a ja imam predavanja dva puta tjedno). Obicno je svaki u svojoj sobi, tu i tamo se sretnemo u kuhinji ili wc-u.

Zadnji put je dignuo ruku na mene prije 2 godine. To je jos i dobro. Istukao me da je to bilo nesto strasno. Valjda mu je bilo zao pa je razgovarao je sa kolegicom sa posla i rekla mu je da sta on mene ima tuci sa mojih 18 godina. Vec sam zena, punoljetna i neka se onda tako prema meni i ponasa. I tu se pokajao i rekao da me vise nece tuci. Tako je i bilo... do jucer.

U ove dvije godine me jednom osamario. Refleksno. Kasnije mi je dosao u sobu i ispricavao se. Rekao je da mu je jako zao sto me udario i da nije htio. U redu. Ali za ono jucer se NIJE ispricao. A ono jucer je bilo puno gore od jednog samara.

Kod bake ne mogu otici. Ne znam, neugodno mi je utrpati se njoj da me hrani i uzdrzava kada baka ionako jedva sama sa sobom krpa kraj sa krajem. Druga stvar bi bila da radim i imam redovite prihode. Mozda bi i otisla... Ovako cekam da baka ode. (To mi je tako grozno sto si pomislim, ali kada je tako.)

Sa faksom sam zapela. Zbog toga se i svadjamo i zbog toga me i istukao. Nemam volje za uciti, ostali su mi oni tezi predmeti i na pracijali sam. Inace, kada rijesim tu parcijalu, ostat ce mi jos jedna godina.

Bilo bi dobro da imam frendicu da dijelimo sobu. Otisla bi ja i sama traziti okolo cimericu da imam od kuda placati taj stan. Sto se mojih frendica tice, sve su na faksu van ovog grada i zive sa cimericama. Skroz im zavidim. Ja studiram ovdje.

Sto je najgore od svega, ja cu preci preko ovoga. Vec sada mi se cini pretjeranim da pokupim svoje krpe i odem negdje (bilo gdje). To vam je ono, kada se nesto dogodi i taj tren ste jako ljuti sto se to dogodilo... ali kada se stvari smire... kao da se nije ni dogodilo. Razumijete sto hocu reci? Zaboravis, predjes preko toga, pomislis si - valjda se nece ponoviti.
Jedino sto sada jos imam velike sljive po nogama da me podsjecaju na to. Ali kada i one prodju... to ce biti kao da se nije ni dogodilo.
Razgovarati s njim nema smisla. Ne mogu ja to. Nemam zivaca, volje, ne podnosim ga...

Najvise me zivcira sto se on sada pravi kao da se nista nije dogodilo. Maloprije se u kuhinji zezao sa mamom, zeza mene, objasnjava mi kako on samo zeli da ucim i da zavrsim taj faks... Sve fino i pristojno... A ja kipim u sebi.

Mimi, mislim da je razlika kod nas sto si ti imala kuda otici. Decko ti je ponudio da dodjes kod njega i da... nisi bila sama. Za razliku od mene.

magic
17.12.2003., 07:08
Draga, draga bSh :grli:

ne mogu komentirati uopce tvoje postove...svaki put kad tako neshto prochitam, dodje mi da vas svih pozovem zhivjeti kod mene...

I mene je majka tukla...ne tako kao tebe otac, ali nema razlike u tome, vjeruj mi...posljednji put mi je ochupala kosu i raspalila shamarchinu kad sam imala 23 godine...peglala sam...zastala sam, i podigla peglu...u mojim je ochima sve vidjela. Nisam joj uchinila nishta, sljedeci dan sam odselila, u novi buduci pakao.

Kamoli srece da sam imala nekoga da me saslusha, da me savjetuje, josh mnogo mnogo ranije...

magic
17.12.2003., 07:13
Draga bSh, zhao mi je ako cesh me krivo shvatiti, ali ti definitivno SAD i ODMAH trebash struchnu pomoc...imash potpuno poremecen sistem vrijednosti u glavi...ono shto tebe najvishe muchi jest shto te on sad, ovako odraslu, istukao, a ne shto te zlostavlja cijeli zhivot.

Svoju majku koja nishta ne chini i pasivno sve to promatra oslobadjash krivnje...koja bi normalna majka/otac mogla pasivno promatrati kako onaj drugi roditelj zlostavlja dijete?

Kad bi meni za stolom ispalo neshto iz ruke, majka bi vrisnula 'slomit cu ti ruke!!!'...moj otac nikad nije rekao 'shto ti je, kako to govorish djetetu'...nije rekao nishta ni reagirao. Za mene je on isti krivac. Isti. Ja bih reagirala da je nepoznato dijete bilo u pitanju, a kamo ne za svoje.

...sorry, zbrkano pishem :(

plavva
17.12.2003., 08:03
bSh, mozes li otici baki, ne da te ona uzdrzava, nego da nadjes neki privremeni/povremeni posao? ne znam sto studiras, ali znam da neke moje prijateljice daju instrukcije i tako se pokrivaju. mozes pokusati i s radom u nekom butiku, ma bilo sto, samo da si zaradis dovoljno za normalan zivot. ako ne moze baka, imas li nekog drugog rodjaka kojem se mozes obratiti za pomoc?

drzi se draga djevojko i nemoj se osjecati krivom sto si mu vratila milijunti dio udaraca koje ti je uputio.

plavva
17.12.2003., 08:07
i da ti odgovorim: mene je prebijala majka. ja joj nikad nisam vratila - osim ponosom koji mi nije mogla slomiti - ali moj brat jest. osamario ju je. tada sam bila ljuta na njega jer mi je bilo nepojmljivo da netko udari roditelja. danas mislim da je ucinio najbolju stvar na svijetu.

moja majka ne misli da nas je batinama nesto naucila. ona tvrdi da nas nikad nije udarila.

maristella69
17.12.2003., 08:13
Pročitajte još jednom naslov topica - Diguti ruku na roditelja..Sve govori.
Teško je ispraviti 'krive Drine ' iz djetinjstva, ali nije nemoguće.

Sretno djevojko!

bSh
17.12.2003., 08:30
Svijet bi bio puno ljepsi da imam posao. A ne znam vise ni gdje bih ga trazila. Poslala sam molbi i molbi na one oglase na moj-posao.hr. Mozda da odem na biro pitati jel imaju sta?
Kak se uopce posao trazi? Niti imam ne znam kakvo obrazovanje (u struci (srednja koju sam zavrsila) nema sanse da nadjem posao) i jos sam studentica. A niti imam bilo kakvog iskustva.

Jutros sam najozbiljnije razmisljala da pitam baku da me primi. Ali ne mogu. Ne mogu! Baka zivi u jednosobnom stanu. Na sto bi to licilo? Strah me i da bi se pokajala sto sam otisla od doma jer mi mozda ni baka ne bi dala mira i sta onda?
Strah me da bi mi i baka visila nad glavom sa pitanjem - Sta ne ucis?, a ja samo zelim sama sebi odrediti koji ispit cu spremati i na koji rok cu izaci. Ovako me samo guraju, izlazim na rokove da se ne spremim dovoljno i naravno da padnem. Ali ne, ja MORAM otici na taj rok. I onda je starom ok sto sam pala, bar sam izasla. A valjda ne razumije da bi bilo puno bolje da nisam ni otisla. Ovako ce me cekati komisija i bit ce puno gore. Ali ne, ne razumije on to...

Oko tog faksa se najvise i svadjamo. A meni su za sada prioriteti:
1. naci posao
2. naci stan
3. faks... koliko se oduzi - oduzi. Ako nadjem posao, moci cu ga sama placati i onda me bas briga. Pa makar ga nikada ni ne zavrsila.

Bakinom stanu se veselim jer necu morati placati podstanarstvo. To ce biti savrseno, tako bih i mogla prezivjeti. Ostaju mi samo rezije i hrana. Ali prvo taj stan treba biti slobodan...

Strucnu pomoc? Kakvu? Sto ce mi tamo reci? Sumnjam da ce mi pomoci. Bar ne u onom smislu kakva pomoc mi je sada potrebna.

Samo da nadjem posao.... i ode ja.
Ili da nadjem muza... udam se... i odosmo mi. A nemam jos ni decka. Prije da cu naci posao i otici sama.

Sada i ja sve zbrkano pisem. I znam da ovo nema smisla i da ce za mjesec dana sve biti kao da se nista nije ni dogodilo.

plavva
17.12.2003., 08:34
tvoj ti je tata iscijedio sav zivot:(

naravno da mozes naci posao. naravno da mozes zavrsiti faks. mozes sve sto si utuvis u glavu.
strucna pomoc mozda stvarno nije losa - cisto da imas normalnu, neutralnu osobu s kojom mozes razgovarati. lakse je, vjeruj. baka nije lose prijelazno rjesenje, kasnije mozes potraziti cimericu ili cimera i zivjeti sama.

i molim te, nemoj misliti da bi te udaja spasila od problema. vjeruj, u kakvom si sada stanju, vjerojatno bi te cekao jos gori pakao.

chiquita
17.12.2003., 08:35
moj savjet ti je da nazoveš besplatno psihološko savjetovalište za mlade Modus(Kneza Mislava 11, Zgb) na broj 4621-554 i anonimno potražiš pomoć.
neće ti se ništa desiti ako ih nazoveš i podjeliš ovo što si s nama s nekim stručnim koji će ti reći što možeš učiniti kako bi sebi pomogla.
učini to.
:top:

magic
17.12.2003., 08:36
bSh kaže:

Sada i ja sve zbrkano pisem. I znam da ovo nema smisla i da ce za mjesec dana sve biti kao da se nista nije ni dogodilo.

Draga moja, bilo bi prekrasno kad bi nash um i dusha tako lako zaboravljali i preboljevali :rolleyes:

bSh
17.12.2003., 08:50
Necu to nikada zaboraviti. Znam. Osobito ovako neke scene koje jednostavno ostaju. Kada me izmlatio za ruckom jer sam mu jednostavno necim digla zivac (ne sjecam se vise cime)... ili kada me sa 12 godina toliko istukao da mi je potrgao sat koji mi je bio drag... a istukao me zato sto nisam sudje oprala!
Ili kada sam imala masnicu preko pola noge, a bilo je ljeto pa me pitao od kuda mi to. Ja mu kazem da me to on istukao, a on na to reagira u stilu - A u redu onda ako sam ja.
Ili neke gluposti do kojih on drzi... U smislu da ne smijem sjesti na NJEGOVU stolicu. Ako i sjednem, moram se dignuti kada mi on kaze jer se njemu bas na TOJ stolici sjedi i cita novine. Do toga i dan danas drzi.

Za strucnu pomoc je problem sto nisam u Zagrebu. A bas da zadnje od svoje ustedjevine dajem na kartu do Zagreba... ne bi proslo. Iako se slazem da bi bilo dobro da imam sa nekim strucnim porazgovarati. Bar jednom. Bar da vidim sto ce mi reci.

Otisla bi baki kada bih znala na koliko dugo moram otici. Da se radi o mjesec-dva - nema problema.

chiquita
17.12.2003., 08:58
pa što ako nisi iz zagreba?
nazovi, i telefonom ćeš dobiti nečije mišljenje koje će ti pomoć.
za 2o lipa nećeš propast što ćeš zatelefonirat a ipak ćeš dobiti bar malu pomoć...

maristella69
17.12.2003., 09:23
Kako si došla do ovog Foruma?

ZgSash
17.12.2003., 09:43
bsh
ti imas magareci sindrom
navikla si se na batine i navikla si da ti netko odreduje kaj i kako ces raditi
ne treba ti strucnjak da ti kaze koliko je to lose , ne samo sada , nego za cijeli tvoj zivot
ali razgovor sa strucnjakom bi ti mogao pomoci u smislu da zadobijes samopostovanje i hrabrost da doneses svoju odluku
ispravnu odluku , a ne ono prema cemu sada ides
a tvoj smjer , kao sada stvari stoje, je ono o cemu citas u crnoj kronici , kad napisu da je obiteljska svada kobno zavrsila
kaj ces napraviti kad te sljedeci put istuce ? zaklati ga na spavanju ?? sjebati si zivot zatvorom i nocnim morama ?

T@nja
17.12.2003., 09:49
A zasto ne razgovaras sa svojom mamom o tome?
Ja sam isto imala strogog, autoritativnog oca, i kao i ti divnu majku, ali njoj sam se mogla obratiti kad god i u tim trenucima mi je ona bila najveca pomoc.

bSh
17.12.2003., 09:57
Mislila sam da se treba otici u Zagreb. Mogla bih nazvati kada budem sama doma, buduci da je stari stalno doma jer ne radi.

Maristella69, zasto pitas kako sam dosla do ovog foruma?

Mislim se sada najozbiljnije prihvatiti trazenja posla. Vec nekoliko mjeseci razmisljam o selidbi, ali to mi se sve cini jako daleko. Sutra mislim otici do grada, prijaviti se na biro i pitati imaju li sta, makar privremeno dok ne nadjem nesto bolje. Ovi oglasi na netu ocito ne pale. I idem gledati oglase za stanove, tek toliko da vidim kakve su cijene u mom gradu. Vec sam vidjela 2-3 oglasa zaljepljena u centru.

Inace, stari je sada skroz ok, kao da se nije nista dogodilo. Dobar brizni tata, cak mi je jutros htio zatvoriti prozor u wc-u da mi ne bude hladno. Zove me nadimkom kojim me uvijek zvao kada sam bila mala (od milja). Pita smije li on pojesti dorucak koji mi je ostao... Bas kao da se nista nije dogodilo!
A moje noge su jos uvijek plave! :mad: :cry:

bSh
17.12.2003., 10:02
Jutros sam pomislila kako bih trebala razgovarati sa mamom. Ako nista drugo, bar da ju pitam zasto je sve ove godine stajala sa strane.

Razumijem da im dignem zivac, da covjek pukne i dodje mu da premlati sve oko sebe. Ali to svejedno NIJE opravdanje za onolike batine. Nije! Koliko god ja bila bezobrazna prema njima i zderavala se na njih. Svjesna sam da znam biti jako bezobrazna.... Ali svejedno to NIJE opravdanje. Nema pravo!

ZgSash
17.12.2003., 10:04
na faksu nijedna cura ne treba cimericu ?
bsh , ako vec ovako prodajes svoje tijelo za udobnost , bolje bi ti bilo da si kurva
vise bi zaradila , a i posao je ugodniji
:)

Lasa Vadački
17.12.2003., 10:15
zg_sash kaže:
na faksu nijedna cura ne treba cimericu ?
bsh , ako vec ovako prodajes svoje tijelo za udobnost , bolje bi ti bilo da si kurva
vise bi zaradila , a i posao je ugodniji

Cura je u problemima do grla, ne znam baš koliko će joj sarkazam pomoć!:nono:

magic
17.12.2003., 10:16
Prije nego pitanje kako je doshla do ovog foruma :rolleyes:

ZgSash
17.12.2003., 10:19
pomoc , jedina koju ti netko moze pruziti je da te potakne da razmislis i sagledas sebe i svoj zivot
nakon toga mozes donijeti odluku i zivjeti sa saznanjem da je ta odluka , ispravna ili pogresna - tvoja
ako dozvolis zivotu da te savija , slomit ce te , prije ili kasnije
uostalom , nisam bio sarkastican

bSh
17.12.2003., 10:22
Ne, na faksu ni jedna cura ne treba cimericu jer su svi sa faksa domaci. Lakse bih nasla cimericu da povjesam oglase po gradu. Mozda jos neka cura zeli preseliti pa bi nam bilo lakse da podijelimo troskove. Ipak, mislim da je mala sansa da bi nasla cimericu. Prije bih nasla muza.

Sala je uvijek dobro dosla! ;)

Lasa Vadački
17.12.2003., 10:24
bSh kaže:
Ili da nadjem muza... udam se... i odosmo mi.

Ovu situacuju moraš sama riješit! Upuštat se u vezu u ovakvom spletu okolnosti ni pod razno! To te može samo povuć niže i pretvorit ti život u još veće sranje!....Ni ne razmišljaj o vezi u ovom trenutku. Nažalost, ovo moraš sama rješit...

ZgSash
17.12.2003., 10:25
tko se salio ?

bSh
17.12.2003., 10:27
zg_sash kaže:
pomoc , jedina koju ti netko moze pruziti je da te potakne da razmislis i sagledas sebe i svoj zivot
nakon toga mozes donijeti odluku i zivjeti sa saznanjem da je ta odluka , ispravna ili pogresna - tvoja
ako dozvolis zivotu da te savija , slomit ce te , prije ili kasnije
uostalom , nisam bio sarkastican

Ja sam ga sagledala jos prije nekoliko mjeseci. Zelim naci posao i zelim preseliti! A tek onda faks. Kak bude islo - ici ce. Vidite da sam vec pocela razmisljati o bakinom stanu, a baka je jos ziva i zdrava (kuc kuc u drvo). Taj stan ce biti savrsen, a do tada se treba snaci.

To sto me stari opet istukao samo je pojacalo moju zelju za odlaskom i trgnulo me da se pocnem vise truditi ne bih li nasla posao.

Jedva cekam da odem! Stvarno zelim otici...

Lasa Vadački
17.12.2003., 10:28
magic kaže:
Prije nego pitanje kako je doshla do ovog foruma :rolleyes:

Istina, Zg-sash-ova primjedba je ko iglica...OK, nekad i to pomaže da se ljudi trgnu iz situacije!....

maristella69
17.12.2003., 10:28
bSh kaže:
Ne, na faksu ni jedna cura ne treba cimericu jer su svi sa faksa domaci. Lakse bih nasla cimericu da povjesam oglase po gradu. Mozda jos neka cura zeli preseliti pa bi nam bilo lakse da podijelimo troskove. Ipak, mislim da je mala sansa da bi nasla cimericu. Prije bih nasla muza.

Možeš imati i cimericu sa nekog drugog faksa, kupiš Plavi (oglasnik) i - tražiš!
A tamo ti ima i puuuno raznih drugih oglasa. Recimo za neki poslić, honorarni. Ako želiš, naravno.
Osim toga, dijeliti stan možeš i sa nekom starijom ženom, one ti samo žele društvo i malu pomoć. Nije jako skupo.

Da idem dalje, jel' te zanima?!

bSh
17.12.2003., 10:29
zg_sash, moram priznati da nisam bas ozbiljno shvatila tvoj prijedlog da se pocnem seksati za lovu. Nije da nije privlacan, ali eto. :D

Na to sam mislila pod salu.

magic
17.12.2003., 10:29
Jedino shto ti mogu savjetovati iz vlastitog primjera jest da ne odlazish u afektu. Treba ti hladna glava, dobar plan, posao i stan.

Ne chini mi se loshe to preseljenje baki, za prvo vrijeme.

Ali i da bi to ostvarila morash razgovarati s bakom ~ ne znam koliko je ona upoznata s tvojim problemom u obitelji jer se mozhesh vrlo neugodno iznenaditi njenom nevjericom i nerazumijevanjem.

crazy child
17.12.2003., 10:36
Pa razgovaraj s mamom. Pitaj je zašto to dozvoljava i reci joj da ti to više ne smiješ i nećeš trpiti. Nisu posljedice samo masnice, posljedice su na tvoj integritet, tvoje samopoštovanje, tj. nedostatak njega, psihu, osobnost. Shvati, grozno je to što on radi i nema opravdanja. Da si najgora nesmije te nikad udariti. I to tvojoj mami mora biti jasno. Potrudi se da to shvati. Onda nek te mama uzme u svoju zaštitu dok ti ne završiš faks i dok ne stvoriš uvjete da odeš iz te kuće.

bSh
17.12.2003., 10:38
maristella69 kaže:
Možeš imati i cimericu sa nekog drugog faksa, kupiš Plavi (oglasnik) i - tražiš!
A tamo ti ima i puuuno raznih drugih oglasa. Recimo za neki poslić, honorarni. Ako želiš, naravno.
Osim toga, dijeliti stan možeš i sa nekom starijom ženom, one ti samo žele društvo i malu pomoć. Nije jako skupo.

Da idem dalje, jel' te zanima?!

Zanima me.
Ali moram prvo objasniti kako stvari stoje.
Ne zivim u Zagrebu, zivim u manjem gradu. Tu imamo jedan jedini faks i studenti s tog faksa su domaci. Cilj mi je ostati u ovom gradu, ako nista drugo, onda zbog faksa. Zavrsiti ga moram, predavanja imam 2 puta tjedno.
Kada ga zavrsim, onda tek dolazi u obzir da se selim u Zagreb ili bilo gdje drugdje. Do sada sam trazila posao u Zagrebu (mogla bih putovati, a i tada mi je cilj bio sto manje provoditi u kuci, izmedju ostalog, da mi i dan bude ispunjen).

Prvo i osnovno mi je naci posao. Po mogucnosti u mom gradu (gdje je placa manja), ali moze i u Zagrebu (gdje je za isti posao placa veca, jedino sto mi oko 500-600 kn ode na putovanje pa to sve ustvari dodje na isto).

Kada nadjem posao, mogu traziti stan, cimericu i ostalo...
A buduci da nisam nasla posao vec nekoliko mjeseci, sve to mi se cini jako daleko. Naravno, posao cu traziti i dalje, ali... pitanje je kada cu ga dobiti.

Plavi oglasnik bih stvarno mogla kupiti jos danas. Bas budem!

verica
17.12.2003., 10:40
Ne mislim da je nekome od dvadesetak godina baš tako jednostavno otići od roditelja, naći posao i stan, pogotovo ako nije iz Zagreba gdje ipak ima više mogućnosti.

Ne mislim reći da ne trebaš otići - samo kažem da to nije baš jednostavno.

Ja mislim da ti prije svega trebaš razgovarati s majkom - što ona uopće kaže na to što te otac tuče? Razgovarate li vi ikad o tome?
Što misli o tome što ti želiš otići od kuće? Ako je ona u dobrim odnosima sa ocem, kao što kažeš da je, da li bi ona razgovarala s njim o tome da svi potražite pomoć, ne samo ti?

bSh
17.12.2003., 10:47
Baka nije losa i trazila bih ju da odem k njoj kada bih znala na koliko dugo odlazim.

Mogla bih otici kada bih nasla posao pa bi to bilo - Bako, daj da dodjem na ovih mjesec dana dok ne dobijem prvu placu, ne nadjem stan i ne snadjem se malo.

A ne da joj kazem - Bako, daj me primi do... ne znam ni ja do kada.

Jer kako stvari sada stoje, ne znam koliko ce mi jos dugo trebati da nadjem posao. Saljem molbe vec bar 3 mjeseca i bila sam pozvana na jedan jedini razgovor! Nije bas optimisticno...

Inace, sa bakom nema problema. Kada sam bila mladja, bila je dobro upoznata sa situacijom u kuci. Cesto me znala pitati - Jel te jos tuce? Mislim da ne bi bilo problem otici njoj, ali ne znam kako bi mama reagirala na to.
Nije odusevljena idejom da odem baki, a i meni je neugodno uvaliti se jer baka isto financijski lose stoji. I jos ima jednosoban stan, morale bi dijeliti sobu. Ne, taj prijedlog ne prolazi... Jedino kada bi nasla posao pa trazila baku da me primi na mjesec-dva. A s druge strane, toliko onda mogu izdrzati i u kuci... i onda adio... jebite se vi, ode ja!

Bas se veselim odlasku... Da bar bude sto prije!

maristella69
17.12.2003., 10:52
verica kaže:
Ako je ona u dobrim odnosima sa ocem, kao što kažeš da je, da li bi ona razgovarala s njim o tome da svi potražite pomoć, ne samo ti? [/B]

Meni se čini da u toj obiteljskoj patologiji majka baš nije dobro, čini mi se da se povukla, distancirala, ne da je svjesno nezainteresirana...
Djevojko, ti si samo dio jedne čudne atmosfere koja kod tebe vlada, teško je tebe savjetovati a izuzeti cijelu obitelj.
Najlakše je vikat: Bježi! Odlazi od tog monstruma!, kad ti ionako tamo gravitiraš i, priznala ti to ili ne, tvoj otac je prilično ambivalentna pojava u tvom sistemu razmišljanja.

Kupi taj Oglasnik, puno nas ga je barem jednom u životu sa žudnjom šamaralo.

magic
17.12.2003., 10:54
Mislim da ne bi bilo problem otici njoj, ali ne znam kako bi mama reagirala na to.

Jako mi te zhao...jako...:( koliko se josh uvijek lomish 'unutra'.

Kako bi mama reagirala na to??????

Reci nam kako je ta zhena reagirala kad je neki rabijatni chovjek zvan otac mlatio njenu kcer :mad:

bSh
17.12.2003., 10:55
Verice, to si i ja nekada pomislim. Treba biti realan. Znam da nije jednostavno i da cu se morati puno toga odreci. Treba biti i hrabar za tako veliki korak.

Nece biti interneta, morat cu stediti na struji i telefonu maksimalno, pitanje je sto cu jesti (sve ce mi se ciniti skupo)... a o novoj garderobi ne moram ni razmisljati.

Mama se drzi sa strane. Ona to ni ne vidi, samo cuje vristanje iz druge sobe. Nismo o tome nikada razgovarali. Kao mala (osnovna) sam ju trazila da se razvede od njega jer me tuce. Ionako ima vec dvije godine kako nije dignuo ruku na mene. Mislila sam da vise ni nece, jer kao sto je sam rekao... sad sam punoljetna i nisam vise dijete.

Sto se tice trazenja posla, tu imam njezinu podrsku. Pomogla mi je sastaviti molbu, dala mi je novce za kartu da odem na onaj jedan razgovor, dala mi savjete. Mislim da bi imala njezinu podrsku i da se odselim u svoj stan.

mudrica
17.12.2003., 10:57
ne mogu se "otresti" gorkog okusa tvoje priče. pa da napišem što mislim, možda ti i pomogne.
neću ulaziti u razloge ponašanja tvojih roditelja. činjenica je da su godine fizičkog zlostavljanja pokrenule i u tebi reakciju koja nije dobra, ali je i više nego razumljiva. na neki način si im se "prilagodila". svake njegove batine dovodile su do povlačenja bilo kakve komunikacije. on te tuče, a ti ga mrziš. on igra toplo-hladno, a ti konstantno mrziš. mržnja je postala tvoja svakodnevnica.
nemoj misliti da te osuđujem zbog mržnje, mislim da je to normalna reakcija na uvjete u kojima živiš. međutim, ona pokazuje da trebaš pomoć. trebaš razgovor sa stručnom osobom koja će ti pomoći da prevladaš tu mržnju i naučiš se nositi sa svim ožiljcima.
mislim da previše nade polažeš u odlazak. vjerojatno će prekinuti fizičko zlostavljanje, ali mislim da su sada već modrice samo jedan od problema. ono što je u tebi ne može riješiti odlazak u drugo mjesti. od sebe se ne može pobjeći.
mislim da bi se trebala obratiti stručnoj osobi, koja bi bolje i detaljnije od nas procijenila situaciju. možda ta osoba na sebe preuzme i razgovor s majkom pa preko majke i s ocem. svi mi možemo samo nagađati i davati savjete od kojih neki mogu odvesti i na krivi put.
potraži pomoć stručne osobe (ako u gradu kojem živiš dovoljno velik da postoji fakultet, onda sigurno postoji i služba profesionalaca koja ti može pomoći).
budi sada hrabra i obrati im se. držim ti palčeve da uspiješ.

bSh
17.12.2003., 11:03
Vec mi postaje neugodno ovako javno iznositi prljavi ves iz svoje obitelji, ali ionako sam ovdje anonimna.

Ima jedan detalj koji sam zaboravila spomenuti.

Da, mama se ustvari povukla iz svega toga. Ona je inace bolesna. Ne znam koliko ozbiljno jer starci ne razgovaraju o tome, a ja ni ne pitam. Ako nesto i pricaju o bolesti, onda to sve ide kroz salu. Uglavnom ona sve okrene na salu, ne znam, valjda je takva osoba. Imala je infarkt prije nekoliko godina i ima dijabetes vec 20 godina.
I ponovit cu, ona je stvarno divna osoba i jako ju volim.

ZgSash
17.12.2003., 12:01
koliko god to zvuci bescutno , sarkasticno i okrutno , mnoge cure se kurvanjem prehranjuju
ti svoju sigurnost i udobnost (da ne kazem dusu) placas batinama i pokornoscu
u stanju u kojem si sada , tesko da bi ti muz bio daleko od oca
privukla bi nekoga tko bi instiktivno nanjusio zrtvu
kaj da ti kazem ?
mislim da kompanije koje snimaju spanking movies placaju 10 000$ po filmu
gledano iz moje perspektive , to je vise nego kaj dobis od staroga
tocno ?
shvati molim te , meni nije cilj ponizavati te , saliti se ili vrijedati te
razumijem da ti je kroz odgoj i okruzenje unekoliko izmijenjen sustav vrijednosti i da si naucila gledati neke stvari kako si naucila , iz svoje perspektive , a ne kako bi trebalo
iskreno , neznam koliko ovo moje i nase pisanje moze pomoci
vidim da ti ljudi pokusavaju reci da nikome nista ne dugujes , ali znam da je to lako reci , a tesko prihvatiti
ako zelis , javi se na pm , pa mozemo malo dublje otici u analizu

nn-st1
17.12.2003., 12:18
jel se ovo meni čini
ili zg_sash nudi maloj riješenje financijskih problema?

M@3X
17.12.2003., 12:19
U mojoj porodici je nasilje bilo svakodnevna stvar.
Ili je tata mlatio mamu ili mene i brata.Ili sve nas skupa.

Jos prije nego sam posla u osnovnu skolu vise od godinu dana nisam razgovarala s ocem.

Bila sam radoznalo djete i jako bistra.
Tata se volio hvalisati s tim kako sam 'pametna',sto je meni islo na zivce.
Jednog dana sam s tatom radila sabiranje.Imala sam nekih 5 godina.Zadatak je bio,recimo:

858
+
537
-----
XXX

Ja sam zaboravila onog keca koji se prenosi i nisam ga uracunala u desetice i dobila pogresan rezultat.Moj tata je zbog toga popi*dio.
Zamahnuo je rukom i znala sam da se sprema udariti me,kad sam se izderala na njega - i rekla da ne zelim vise komunicirati s njim.
Rekla sam mu da me bas briga sto sam pogrijesila rezultat,rekla sam mu da druga djeca uglavnom ni do 10 ne znaju brojati i nista im ne fali,te da me ta zaboravljena desetica ni najmanje ne tangira i da se nije usudio udariti me zbog takve gluposti,te da mi se vise ne obraca.
I nisam rijec progovorila s njim vise od godinu dana.
Bio je to divan period,jer mi se nije obracao i nije me tukao.

No,zalosno je sto se djete navikne na takvo ponasanje,ako ga gleda cesto i smatra to skoro pa normalnim.
Pogotovo je lose to sto djete osjeca krivnju jer je ljuto,kada se nasilni roditelj pocne ponasati kako to jednom roditelju dolikuje.Kad pocne tepati,pokazuje izlive ljubavi i njeznosti i pravi se kao da se nista nije dogodilo.
Bar sam se ja ponekad tako osjecala,iako je,bar mi se cini,u mojoj prirodi da se opirem ugnjetavanju.
Kao djete sam prirodno reagirala protiv toga,iako majku nikad nisam vidjela da mu se suprotstavila u zlostavljanju.
I mama nas je tukla,cini mi se,da bi lijecila svoje frustracije.
Tata bi mlatio nju,a ona nas,cisto da i ona bude "nad nekim"...
Cupanje kose (kao kod Magicne) bila je njena omiljena metoda za mene.
Ne mogu vam rijecima opisati njeno izobliceno lice u tim trenucima,na kojem se ocrtavala kombinacija mrznje,agresivnosti i doza divljenja samoj sebi,jer ona ima moc.
Zalosno je i to sto kada zlostavljani pricaju o tome,osjecaju se kao da su ucinili nesto lose,kao da su izdali svoje roditelje,osjecaju krivnju jer iznose "prljav ves" svoje porodice,jer pricaju "o onome o cemu se cuti"...

Jednom sam cak otisla od kuce kod tetke.Mislim da sam imala 19.
Brat mi je pomagao finansijski da ne opterecujem tetku...
Dosla sam kuci i upalila TV cisto da razbijem tisinu.
Presvlacila sam se i slicno,TV nisam ni gledala,kad je dosao i on kuci.
Odjednom se poceo derati kako sam ja pomjerila kucnu antenu i po*ebala sliku na TV-u. :confused:
(Slika je naravno bila normalna,kao i uvijek,a posto su daljinski i antena njegove omiljene igracke,niko u kuci i ne dira antenu sem njega,pogotovo jer znamo kakve su mu reakcije).
Nakon dernjave skocio je na mene i poceo me udarati.
Posto sam imala naocale,a udarao me i po glavi,staklo je puklo i zaparalo me iznad kapka (sretna sam sto sam na vrijeme zazmirila i nisam ostala i bez oka).
Otisla sam bez icega kod tetke.
Nakon nekog vremena (on je ispitivao moje prijateljice jesu li navece bile u gradu,ko je sve bio u drustvu,pa posto me one ne bi spomenule - pitao je jesu li me vidjele i znaju li gdje sam) mama me zamolila da se vratim,jer on place,pati,on ce se promijeniti...
Vratila sam se,ali nisam pricala s njim.
Vremenom smo propricali,ali sam rekla da ne zelim da vise pije,a ako vec i pije,da ja nemam namjeru trpiti njegovo zlostavljanje.
Jedno vrijeme je opet sve bilo normalno...ali opet je poceo piti... :rolleyes:
I brat mu je rekao da ce ubiti Boga u njemu,ako me vise takne.

Sad je star,a i zna da bi brat reagovao,pa mene ne dira.
Sa mamom se jos pokaci.

Roditelje ne mrzim.
Njihovi postupci su vise za zaljenje.
Shvatila sam da mrznja zarobljava i da osoba koju mrzimo vlada nasim zivotom,cak i da je miljama daleko.Mi joj sami dajemo tu moc.
Oni nemaju vise tu moc u mom zivotu.
Volim ih na neki nacin,valjda je to normalno,ali me njihove ruzne geste vise ne dodiruju toliko.

Trudim se da se sjecam samo lijepih trenutaka (a bilo ih je,ruku na srce),ali ni one ruzne ne zaboravljam (mada sam ih davno odbolovala i oprostila na neki nacin).

Prije par dana je sin mog brata koji ima 3 godine (brat je razveden,djete zivi sa zenom kod njenih) rekao kako ga je drugi djed udario (vjerovatno malo po goozi),a moj otac je poceo filozofirati kako njega niko nema pravo tuci,jer je on djete i rekao djetetu da kaze drugom djedu da ce mu on odvrnuti glavu kao piletu.
Ja sam na to ironicno rekla da se ne sjecam kad sam ja bila mala da je pricao da se djeca ne smiju tuci,cak naprotiv,da se vrlo dobro sjecam brutalnih napada na mene s njegove strane.
Jos uvijek imam oziljke na kozi iz tog perioda.

afro
17.12.2003., 12:19
Evo samo da ti kazem i moj muz je imao takvu situaciju u kuci.
Otišao je sa 16 godina nakon što mu je dobro uzvratio udarce.
Završio je školu radeći ponoći da preživi.
Uzeo je stan sa još 3 ljudi tako da ga nije puno koštalo.
Dan danas sve to još uvijek stoji u njemu mada je prekriveno vremenom.Tata mu u životu ne znači ništa.Pošto imamo dijete a on kao djed želi imati kontakt sa svojom unukom može dolaziti kod nas i ponašati se pristojno i ne dizati glas(zadnji put kad je to napravio izletio je van),pa se sada divno ponaša kada dođe.

Mislim da si sa svojih 20 godina sposobna se brinuti za sebe.
Pa ima masu ljudi koji si sami financiraju fakultet i sami sebe.

A tvoji roditelji nisu zaslužili ni objašnjenje tvog odlaska .

Meni da samo jednom tako netko udari dijete ,vidio bi ga samo zadnji put u životu.:mad: (tako da ne mogu opravdati tvoju divnu majku).

Još ti sAMO MOGU REĆI ODI I ŽIVI SVOJ ŽIVOT ODRASLA SI OSOBA

bSh
17.12.2003., 12:25
Sada kada si to rekao... moram priznati da mi je jedan oglas zapeo za oko.

Pise ovako:
Djevojke i zene, zgodne, lijepog tijela, trazim za eskort, stan osiguran, placa odlicna.

I sada recite da ne zvuci privlacno?

Buduci da Plavi oglasnik izlazi tek sutra, ja sam danas kupila Zupanijski oglasnik, tek toliko da vidim kakve stanove i poslove nude. Za stan mi je sada lakse, ima hrpa oglasa, ljudi masovno iznajmljuju stanove u ovom gradu. To je dobro. Idem zivkati redom kada budem sama doma, tek toliko da vidim kakve su cijene i da si preracunam kolika mi uopce placa treba da bih mogla prezivjeti.
Uzela bih posao jedino ako mi je dovoljno da preselim. Bas da rintam negdje za 1200 i ostanem doma... i nije mi tako hitno.

Oglasi za poslove mi se ne svidjaju, ali cu ipak nazvati neke, tek toliko da pitam sto nude i traze.
Uglavnom traze trgovacke putnike, suradnike za rad u vlastitom domu, nekakvi oglasi u vezi svedske kozmetike (sto god to bilo), par oglasa za eskort (sto sve podrazumjevaju pod to?) i jedan oglas gdje se trazi cura 18-35 godina za mazazu (ma daj molim te)... I hrpa oglasa gdje ljudi traze bilo kakav posao, samo ne konobarenje. (Ni ja ne bi konobarila).

Cekam da stari ode i zivkam redom... Tek toliko da se raspitam.

ZgSash
17.12.2003., 12:26
cini ti se nn-st1
dekintiran sam
:D

M@3X
17.12.2003., 12:29
Napisala sam svoje iskustvo,jer zelim da znas da nisi sama.
Nazalost - ima nas mnogo sa takvim traumama iz djetinjstva.
Samo,svi o tome cute,pa se svakome cini da je sam sa svojim bolom.

Ono sto tebi zelim reci je da se ne trebas sramiti jer otvoreno pricas o tome sto te boli.
To nije tvoja sramota,vec sramota tvog oca,ali i tvoje majke,donekle,jer ma kako bolesna bila - morala je reagovati,bolest nije opravdanje u ovom slycaju.Nije toliko bolesna da ne moze pricati,zar ne?

Bilo bi dobro da i u RL imas nekoga kome se mozes otvoreno povjeriti o svemu bez stida,ko ce te razumjeti.

Bilo bi dobro i da se obratis strucnom licu da ti pomogne da se rijesis te mrznje,jer i ona te ubija duhovno,koliko i zlostavljanje tvog oca.
Bijeson koji kupis u sebi i svojom mrznjom ti sama sebe zlostavljas na neki nacin i dajes mu moc,stavljas ga u centar svog zivota.

I jos nesto,ne zuri!
Pogotovo ne tako da se udas posto-poto da bi pobjegla od oca.
Srljanje u brak bi ti donijelo samo nove probleme,umjesto ovih.
Ne ocekuj da neko drugi rijesi tvoj problem.
Nadji snagu u sebi.
Budi jaka.

Zelim ti puno srece. :kiss:

:w

nn-st1
17.12.2003., 12:37
a inače bi!?

M@3X
17.12.2003., 12:41
bSh kaže:

Pise ovako:
Djevojke i zene, zgodne, lijepog tijela, trazim za eskort, stan osiguran, placa odlicna.

...

...par oglasa za eskort (sto sve podrazumjevaju pod to?) i jedan oglas gdje se trazi cura 18-35 godina za mazazu (ma daj molim te)...

Mozda zvuci privlacno,ali da li ti stvarno mislis da bi neko stavio u oglas i upozorenje kakve ti se sve ruzne stvari mogu desiti na tom poslu?
Cilj oglasa i jeste istaknuti privlacne stvari,a precutati lose strane - da bi se neko upecao.

Pod eskort-dama se uglavnom podrazumijeva klasicna prostitutka.
Poneke 'dame' stvarno idu na poslovni put kao pratnja,ali ne da bi pomagale,vec da bi seksualno uslozivale "svog privremenog vlasnika".

Ne upustaj se ni u razmisljanje o takvim poslovima,jer ces opet biti neciji rob,necije vlasnistvo,a prostitucija je zacarani krug iz kojeg je tesko izaci,cak i kad sama pozelis pobjeci od toga.
A uz to,to je zivot pun opasnosti...po zivot,po zdravlje (kako fizicko,tako i mentalno)...
Makroi upravo medju osobama koje su u prelomnim zivotnim trenucima,u teskoj situaciji,koje su duhovno iscrpljene - traze svoje zrtve.

ZgSash
17.12.2003., 12:44
ne , ali samo zato jer sam preglup i pre-moralan
inace , mala je pravo bogatstvo za nekoga tko trazi dobro dresiranu robinju
ono kaj ja pokusavam je bas ispricati joj tu stranu price , kao razlog za razmisljanje i oprez
svaki svodnik bi ju smotao za 15 minuta s par slatkih rijeci i ponudom sigurnosti i zastite
zato je bitno da se otrgne iz letargije i rijesi tog magareceg sindroma i postane osoba

magic
17.12.2003., 12:47
I naravno da voli svoju mamu...ali mora prihvatiti da njena mama nije 'dobra osoba'...ona to sve vidi i dopushta...godinama. To je strashno!

Znam da bi tu jedino obiteljska terapija MOZHDA neshto pomogla, no smatram da je to kod njih neizvedivo. Zato je jedino rjeshenje da si ona pokusha pomoci.

Winona
17.12.2003., 13:11
M@3X kaže:
Mozda zvuci privlacno,ali da li ti stvarno mislis da bi neko stavio u oglas i upozorenje kakve ti se sve ruzne stvari mogu desiti na tom poslu?
Cilj oglasa i jeste istaknuti privlacne stvari,a precutati lose strane - da bi se neko upecao.

Pod eskort-dama se uglavnom podrazumijeva klasicna prostitutka.
Poneke 'dame' stvarno idu na poslovni put kao pratnja,ali ne da bi pomagale,vec da bi seksualno uslozivale "svog privremenog vlasnika".

Ne upustaj se ni u razmisljanje o takvim poslovima,jer ces opet biti neciji rob,necije vlasnistvo,a prostitucija je zacarani krug iz kojeg je tesko izaci,cak i kad sama pozelis pobjeci od toga.
A uz to,to je zivot pun opasnosti...po zivot,po zdravlje (kako fizicko,tako i mentalno)...
Makroi upravo medju osobama koje su u prelomnim zivotnim trenucima,u teskoj situaciji,koje su duhovno iscrpljene - traze svoje zrtve.

slazem se s ovim.

Imas i previse modrica na dusi, ne trebaju ti nove ( koje bi ti ovaj posao priskrbio )

Za ostalo - tuzna i pretuzna prica. :(

Ja nisam u Hrvatskoj ali da jesam rado bi te primila dok ne nadjes neki posao. Jedno pitanje - zna li mozda netko od Forumasa za neki prazan stan ?

Tipa rodjaci u inozemstvu i stan stoji veci dio godine prazan. Mozda bi to moglo biti rjesenje za prvih mjesec ili dva.

Ili znate li za neki posao ( koji nije nuzno u Oglasnku ) tipa vas frend ili susjed trazi nekoga u svojoj firmi, u firmi u kojoj radi ?

magic
17.12.2003., 13:14
Ona trenutno nema namjeru mijenjati grad u kojem zhivi. Zheli zavrshiti fakultet.

Winona
17.12.2003., 13:27
magic kaže:
Ona trenutno nema namjeru mijenjati grad u kojem zhivi. Zheli zavrshiti fakultet.

a sto sam ja napisala ? Da joj probamo naci neki privremeni stani/ili posao tamo gdje joj je dostupno.

Kako sam shvatila nije iz Zg, ali bi Zagreb i okolica dosli u pitanje. A otkud posta velik dio Forumasa ?

I ono sto sam ja procitala - prioritet joj je maknuti se i naci smjestaj i posao cak i po cijenu da se faks malo oduzi. Dakle nema potrebe da mi pojasnjavas.

Iskreno bSh - micanje iz ovakve situacije mi se cini kao jedini nacin da uooce skupis snage zavrsiti faks, ovo trenutno stanje te u tolikoj mjeri cini nesretnom da ne znam tko bi se mogao koncentrirati na ispite.

magic
17.12.2003., 13:31
Winona kaže:
I ono sto sam ja procitala - prioritet joj je maknuti se i naci smjestaj i posao cak i po cijenu da se faks malo oduzi. Dakle nema potrebe da mi pojasnjavas.

oh, oprostite Vasha Visosti :rolleyes:

margarita
17.12.2003., 13:35
magic kaže:
Draga bSh, zhao mi je ako cesh me krivo shvatiti, ali ti definitivno SAD i ODMAH trebash struchnu pomoc...imash potpuno poremecen sistem vrijednosti u glavi...ono shto tebe najvishe muchi jest shto te on sad, ovako odraslu, istukao, a ne shto te zlostavlja cijeli zhivot.

Svoju majku koja nishta ne chini i pasivno sve to promatra oslobadjash krivnje...koja bi normalna majka/otac mogla pasivno promatrati kako onaj drugi roditelj zlostavlja dijete?

Kad bi meni za stolom ispalo neshto iz ruke, majka bi vrisnula 'slomit cu ti ruke!!!'...moj otac nikad nije rekao 'shto ti je, kako to govorish djetetu'...nije rekao nishta ni reagirao. Za mene je on isti krivac. Isti. Ja bih reagirala da je nepoznato dijete bilo u pitanju, a kamo ne za svoje.

...sorry, zbrkano pishem :(
apsolutno se slazem

problem je bSh sto se tvoj otac nece promijeniti pa taman ti njega mlatila koliko i on tebe - takvi se ne mijenjaju bas kao ni oni sto tuku zene pa se svaki put izvinjavaju

normalno je da nemas volje ni za uciti ni ni za bilo sto drugo kad ti se takve stvari dogadjaju

i nikoga ne moras voljeti ni postovati samo zato sto ti je roditelj - jer lako je bebu napraviti ali pravi je roditelj onaj koji zna to dijete sa ljubavlju i razumijevanjem i odgojiti

zelim ti puno srece ali mislim da se moras trgnuti i odmah nesto poduzeti radi sebe

sto prije pocnes taj proces prije ces se iz toga iscupati i poceti zivjeti normalno

sretno :grli:

margarita
17.12.2003., 13:39
bSh kaže:
Svijet bi bio puno ljepsi da imam posao. A ne znam vise ni gdje bih ga trazila. Poslala sam molbi i molbi na one oglase na moj-posao.hr. Mozda da odem na biro pitati jel imaju sta?
Kak se uopce posao trazi? Niti imam ne znam kakvo obrazovanje (u struci (srednja koju sam zavrsila) nema sanse da nadjem posao) i jos sam studentica. A niti imam bilo kakvog iskustva.

Jutros sam najozbiljnije razmisljala da pitam baku da me primi. Ali ne mogu. Ne mogu! Baka zivi u jednosobnom stanu. Na sto bi to licilo? Strah me i da bi se pokajala sto sam otisla od doma jer mi mozda ni baka ne bi dala mira i sta onda?
Strah me da bi mi i baka visila nad glavom sa pitanjem - Sta ne ucis?, a ja samo zelim sama sebi odrediti koji ispit cu spremati i na koji rok cu izaci. Ovako me samo guraju, izlazim na rokove da se ne spremim dovoljno i naravno da padnem. Ali ne, ja MORAM otici na taj rok. I onda je starom ok sto sam pala, bar sam izasla. A valjda ne razumije da bi bilo puno bolje da nisam ni otisla. Ovako ce me cekati komisija i bit ce puno gore. Ali ne, ne razumije on to...

Oko tog faksa se najvise i svadjamo. A meni su za sada prioriteti:
1. naci posao
2. naci stan
3. faks... koliko se oduzi - oduzi. Ako nadjem posao, moci cu ga sama placati i onda me bas briga. Pa makar ga nikada ni ne zavrsila.

Bakinom stanu se veselim jer necu morati placati podstanarstvo. To ce biti savrseno, tako bih i mogla prezivjeti. Ostaju mi samo rezije i hrana. Ali prvo taj stan treba biti slobodan...

Strucnu pomoc? Kakvu? Sto ce mi tamo reci? Sumnjam da ce mi pomoci. Bar ne u onom smislu kakva pomoc mi je sada potrebna.

Samo da nadjem posao.... i ode ja.
Ili da nadjem muza... udam se... i odosmo mi. A nemam jos ni decka. Prije da cu naci posao i otici sama.

strucna osoba ce ti pomoci da si vratis vjeru u sebe i da nadjes put kojim ces se izvuci iz te situacije

udaj ti nije rjsenje jer ti se prvo moras rijesiti svojih problema koje vuces jos iz djetinjstva da bi mogla imati uspjesan brak ispunjen ljubavlju

maristella69
17.12.2003., 13:48
Čudesno, imaš 20 godina, pohađaš fakultet, koristiš se Internetom, a ne znaš što je escort?!
Mislim da i drugi misle ono što ja mislim, ali koriste priču za veličanje svog ega i 'dobrohotnosti'.
Rijetki, poput Winone, nastoje konkretno savjetovati i pomoći.

Cirkus ko cirkus.
Bio i ostao.

magic
17.12.2003., 13:50
pa da naravno, nashi savjeti, narochito dani od osoba koje su to iskusile u zhivotu, kao i obichno nish ne vrijede :rolleyes:

Teoreticharke rulez :rolleyes:

nn-st1
17.12.2003., 13:54
bravo maristella69 :top:

i meni je bilo simpatično, podsjeća na soraju..

a i zanimljiva je spika..
šteta prekidat.

maristella69
17.12.2003., 14:14
magic kaže:
pa da naravno, nashi savjeti, narochito dani od osoba koje su to iskusile u zhivotu, kao i obichno nish ne vrijede :rolleyes:

Teoreticharke rulez :rolleyes:

Ti znaš samo jedno o svima nama - NIŠTA.

N- I - Š - T - A.

Svi govorimo o sebi samo ono što želimo da drugi čuju, ni manje, ni više.
A kada bi se kompilirale sve tzv. činjenice o tebi, npr., onda bi se moglo reći da si sasvim čudestan humaniodni patchwork - ponekad siromašna i isprebijana, a ponekad supijana od preskupih pića koje piješ u preskupoj odjeći (verzija prema potrebi).

Stvarno bi te trebalo izabrati za maskotu, ne zbog svoje nedoslijednosti već zbog instinkta kojim njušiš sočne laži koje obrćeš u svoju korist - zavladati glupavim svijetom virtualnih laži.

Žao mi svih onih koji su to doživjeli - iskreno im se ispričavam na ovoj demistifikaciji.

:flop:

bSh
17.12.2003., 14:18
Hvala vam svima na odgovorima i podrsci.
I hvala M@3X. Tvoja prica mi se cini puno gorom od moje. Srecom, na mene mama nikada nije digla ruku. Ako i je, napravila je to jako nespretno i (kao sto je netko rekao) simpaticno. Ne sjecam se da me ikada udarila da bi me zaboljelo. Ili ne daj Boze, da mi ostane sljiva. Nije me nikada tukla.

Istina je da svi sute o tome. I znate sto je najgore? To vam postane normalno. Osobito kada se stvari stisaju, kao sto se sada stisale kod mene i starog. On se ponasa najnormalnije i opet je dobar prema meni. Ni da glasa podigne. Fin i pristojan covjek. I sada, kada su se stvari stisale i opet se sve vratilo u normalu (osim mojih plavih nogu :( jedino me to jos podsjeca na ono sto se dogodilo) mi se stvarno cini pretjeranim pokupiti svoje krpe i otici.

Kako nije sramota? Meni je sramota.
Meni je to strasno ponizavajuce - tata me izmlatio kao da sam... ne znam ni ja sta. I oprostit cete mi sto pisem anonimno. Imam jos jedan nick i svi me tu znaju. Mogla sam pisati i pod mojim "pravim" nickom, ali nisam htjela. Sram me. Kako me ne bi bilo sram? Nisam ja nista krivo ucinila, ali se meni ucnilo.

Ovo za eskort je bila vise sala nego ozbiljno. Nikada se ne bih spustila tako nisko. Da se uzdrzavam time da se prodajem? Ne, radije cu izdrzati jos dvije godine ovdje (dok ne zavrsim faks) i onda otici.

Dobro mi je kod mame sto me podrzava u potrazi za poslom iako i sama zna da ce to oduziti moj faks. Ionako sam ga vec sama oduzila, ako nadjem posao, bit ce jos gore. Dok tata nije ni malo bio odusevljen tom idejom. Djelom i zato sto on zeli da zavrsim taj faks i primim se posla u obiteljskoj firmi. Mogla bih vec i sada pomagati mami u poslu, ali to mi se ne da jer... me ne moze platiti. A ja nemam volje raditi joj besplatno. To je ruzno od mene, ali eto.

Zvala sam za stanove u oglasu. Cine mi se povoljnima. Jednosoban stan u blizini centra - 700 kn + rezije. Dvosobni stan u centru, centralno - 1000 kn + rezije. Dvosobni sa centralnim - 1200 kn (ukljucene rezije). Ne cini mi se puno. Osobito jer su to sve kvartovi u blizini centra.

Za posao jos ne znam. Idem sutra po Plavi oglasnik. Nasla sam ovdje nekakav oglas - punis koverte informacijama (sto god to bilo :confused: ) i saljes ih. S tim da ti oni posalju i koverte i markice, a ti njima trebas poslati 2 koverte, 2 markice i 40 kn. Zarada - 1500 kn na tjedan. Zvuci predobro da bi bilo istiniti. Ili sam ja nesto krivo shvatila?

Kakva Soraja? Mislite da se salim?
Je, da... bas je za crknut od smijeha...

I dajte se nemojte svadjati ovdje

ZgSash
17.12.2003., 14:28
alarm , alarm !!
bs na vidiku !
:W

margarita
17.12.2003., 14:35
maristella69 kaže:
Čudesno, imaš 20 godina, pohađaš fakultet, koristiš se Internetom, a ne znaš što je escort?!
Mislim da i drugi misle ono što ja mislim, ali koriste priču za veličanje svog ega i 'dobrohotnosti'.

Cirkus ko cirkus.
Bio i ostao.
pa meni se cini da su i ostali dali jako konkretne savjete

jel citas ti uopce ista osim Winoninih postova?

Lasa Vadački
17.12.2003., 14:36
maristella69 kaže:

Cirkus ko cirkus.
Bio i ostao.

Winona konkretno pomaže!?:confused: A kako to!?...Netko tko čak ni ne živi ovdje!....:rolleyes:

Ja kažem ono što mislim! I nemam nikakve potrebe za veličanjem ega na ovaj način! Ali svatko po sebi sudi, jel'da!?

Ja sam ono tvoje pitanjce shvatio kao njenu šalu (ecsort,jel!)!

Bla, bla, bla......

Ljuti me kada netko radi veličanja vlastitog ega (što ti upravo ovim činiš) i vlastitog nepovjerenja, a ponajviše od straha da ovakve stvari izvan njegovog ukalupljenog svijeta ipak postoje, reagira infantilnim negiranjem...To me ljuti!

P.S. Što bi trebali!? Svaku iole ozbiljniju priču proglasit odmah "Sorajom" i mirna Bosna!?
:rolleyes:

Lasa Vadački
17.12.2003., 14:40
bSh kaže:

Ovo za eskort je bila vise sala nego ozbiljno. Nikada se ne bih spustila tako nisko. Da se uzdrzavam time da se prodajem? Ne, radije cu izdrzati jos dvije godine ovdje (dok ne zavrsim faks) i onda otici.

Maristella, eto! Cura me preduhitrila,brzo piše....

verica
17.12.2003., 14:41
Da, pazite da slučajno ne napišete koju riječ utjehe ili podrške nekome tko ima problema na forumu - mogla bi biti S O R A J A - mogao bi LAGATI - zamislite kako ćete u tom slučaju samo ispasti GLUPI :rolleyes: :p

maristella69
17.12.2003., 14:45
Nešto je muljala i to se osjeti.
Zato je i ostatak priče izgubio na vjerodostojnosti.
Ne zato što ništa nije istina.

Lasa Vadački
17.12.2003., 14:46
maristella69 kaže:
Ti znaš samo jedno o svima nama - NIŠTA.

N- I - Š - T - A.

Svi govorimo o sebi samo ono što želimo da drugi čuju, ni manje, ni više.
Stvarno bi te trebalo izabrati za maskotu, ne zbog svoje nedoslijednosti već zbog instinkta kojim njušiš sočne laži koje obrćeš u svoju korist - zavladati glupavim svijetom virtualnih laži.

Žao mi svih onih koji su to doživjeli - iskreno im se ispričavam na ovoj demistifikaciji.

O tome sam govorio! Eto što se desi kad se kokoš prestaši svojih demona!:flop:
Onda, sere li ga sere!
Kokošo, čisti infantilni strah! Ili egotrip!?
U svakom slučaju, Maristelasikstinajn:

maristella69
17.12.2003., 14:55
Nisi skužil' intenciju onoga što sam magic rekla, to nije imalo veze sa temom. No, već sam navikla da vam treba ne dva puta, nego barem 69 puta reći istu stvar.

"Jel' si ovo ti na avataru?"

margarita
17.12.2003., 14:56
Lasa Vadački kaže:
Winona konkretno pomaže!?:confused: A kako to!?...Netko tko čak ni ne živi ovdje!....:rolleyes:

Ja kažem ono što mislim! I nemam nikakve potrebe za veličanjem ega na ovaj način! Ali svatko po sebi sudi, jel'da!?

Ja sam ono tvoje pitanjce shvatio kao njenu šalu (ecsort,jel!)!

Bla, bla, bla......

Ljuti me kada netko radi veličanja vlastitog ega (što ti upravo ovim činiš) i vlastitog nepovjerenja, a ponajviše od straha da ovakve stvari izvan njegovog ukalupljenog svijeta ipak postoje, reagira infantilnim negiranjem...To me ljuti!

P.S. Što bi trebali!? Svaku iole ozbiljniju priču proglasit odmah "Sorajom" i mirna Bosna!?

najnevjerovatnije price i jesu u vecini slucajeva istinite (ako je ko gledao Fargo)

maristela ako te sve to skupa nervira sta se javljas na ovaj topic?

za nekg ko stalno tvrdi kako je njegov zivot savrsen neobicno si puna jala i zuci za sve ostale

maristella69
17.12.2003., 15:18
margarita kaže:

za nekg ko stalno tvrdi kako je njegov zivot savrsen neobicno si puna jala i zuci za sve ostale [/B]

To si zaključila? :)

Hvala, hvala...

No, nije savršen...samo sam ja suglasna s time kakav jest.

Lasa Vadački
17.12.2003., 15:18
maristella69 kaže:
Nisi skužil' intenciju onoga što sam magic rekla, to nije imalo veze sa temom. No, već sam navikla da vam treba ne dva puta, nego barem 69 puta reći istu stvar.

"Jel' si ovo ti na avataru?"

Shvatio sam intenciju....A poradi shvaćene intencije sam rekao da tvoje laprdanje nema veze sa temom!....Potpuno nepotrebno iskopavaš vlastite animozitete!
Kakva ti je svrha, po tvom mišljenju, "demistificirat" nekoga!?...Na ovakvoj temi!?...Ti misliš da je priča lažna!?...Tvoja stvar!...Ali, promisli malo kakva si ti to osoba ako je ova priča imalo istinita!...U tom slučaju sam opisao tvoje ponašanje u gornjem postu, da se ne ponavljam....
Svi mi imamo dovoljno vlastite pameti, ne brini , snaći ćemo se u shvaćanju stvari i bez tvoje pomoći! Ne takvom bistrinom i brzinom kao ti, ali ipak ćemo, ćemo...!:mig:

P.S. Zgodniji sam!.....:mig: :p

margarita
17.12.2003., 15:26
ja cu radije riskirati da je prica lazna i da cu ja ispast budala nego da ne napisem neki koristan savjet ako ce toj osobi pomoci ako je prica istinita

ovakve stvari kao sto maristella pishe moze pisati neko ko nikad nije imao pravih problema u zivotu (ne mora biti obavezno s roditeljima) - da je imala znala bi da svaka trunka pomoci u tim najmracnijim trenutcima pomaze

a sad ako je sve izmisljeno - pa sta?

mozda ce ovo procitati neko ko je zaista u slicnoj situaciji

AgentScully
17.12.2003., 16:22
Ne znat sta znaci eskort i punjenje kuverti a sluzit se internetom (cak doma ima komp), nekako mi je nespojivo u danasnje vrijeme. I meni tu nes ne stima.

Dunj@
17.12.2003., 16:48
Prošle noći sam prvi put naletila na ovaj topic s jedva jednom stranicom postova.

I zasmrdio mi do neba na Soraju! Ne mora bit ona, ali joj je u najmanju ruku dobar "uzor".

Danas mi smrdi još više.

1. Jer je jučer na njenom profilu pisala lokacija: Zg.(To sam prvo pogledala) A netko tko je rođen i živi u Zg ima više mogućnosti od pisanja po forumu.
2. Danas više nema lokacije i nije iz Zg nego iz manjeg mjesta u kojem postoji fakultet? Gdje to i koji?
3. Ima ušteđevinu? I ima pristup kompu i netu, a ne TV emisijama koje su u zadnje vrijeme pune priča o nasilju u kući i adresa za pomoć. Mama joj plaća za vožnju u Zg (?) da nađe posao, a ona želi ostati u svom malom gradu?
4. Otac joj svako malo upada u sobu i gotovo ju mazi??? Jel' trebamo pomisliti na incest? Valjda još samo to nije bilo na forumu?

Mogla bih još, ali čemu.

Sorry svima koji su stvarno nasilje doživjeli u svojoj kući, ali postoji i činjenica da neki ne znaju granice kad treba iskoristiti tuđu muku za svoje bolesne ili proračunate namjere.

Najboljaodsvihžena
17.12.2003., 17:26

M@3X
17.12.2003., 17:56
maristella69 kaže:

Cirkus ko cirkus.
Bio i ostao.
:confused:
U BUM-u (Banjaluckom Univerzitetskom Magazinu) je prije par godina (97-98) izasla prica o jednoj djevojci.
Cura je bila odlican student,jako marljiva,vrijedna i pametna.
Javila se na oglas u kome su trazili djevojke za poslovnju pratnju.
Rekli su joj da nije dovoljno lijepa da bi je primili.
Naravno da nije lijepo cuti da nas neko smatra ruznim,pogotovo ako nas smatra toliko ruznim da nas zbog toga ne moze zaposliti na radno mjesto za koje smo kvalifikovani... :eek:
Cura se povjerila kolegi sa faksa kako su je odbili za taj posao,jer nije dovoljno lijepa,a ona govori 2 strana jezika,super brzo kuca,pametna je,bla-bla-truc...
Kolega joj je morao obzirno objasniti da je ta "poslovna pratnja" ustvari ljepsi i savremeniji naziv za prostitutku.
I to je za nju bilo - paf!Sok! :D
Za ostale je to smijesno...
Djevojka s toliko godina,obrazovana,pametna i sposobna ne zna sta se podrazumijeva pod "poslovna pratnja" u oglasima...

Ja mislim da je neko iznijeo jednu tuznu ljudsku pricu,koja se desava svakodnevno.Eto,to ja mislim.
I cak da i njena prica nije istinita,neko sa stvarnim problemom mozda cita ovo sto se njoj dogadja i cita savjete svih ovih ljudi - pa ce to bar nekome pomoci da nadje snage.

Moj ego jako poraste kad kazem da me otac tukao dok sam bila djete (pa i kasnije),a i majka me tukla. :rolleyes:
Vec sam nesto razmisljala da to stavim i u zivotopis kad se budem prijavljivala za neki vazniji posao,sigurno cu dobiti na velicini i uzvisenosti.
:bljak:

Svi su ovdje konkretno savjetovali i pomogli koliko je u njihovoj moci.
Pomoc je kad shvatis da nisi sam.Da nisi ti proklet i jedini nesretan,da nisi samo ti "zigosan".

M@3X
17.12.2003., 18:01
Zaista nisam gledala da li ima rupa u njenoj prici.
Cak i da ima - razumjela bih.

Ljudima je tesko priznati takvu stvar.
Sramota ih je,kao da su oni nesto zgrijesili,mada su oni samo zrtve.

Evo,djevojka je napisala da vec pise na forumu pod drugim nikom.
Vjerovatno ju je sramota da ljudi ne shvate ko je ona.

Jos jednom - zelim joj puno srece,hrabrosti i pribranosti u ovim trenucima. :kiss:

I znaj - oni koji te iskreno vole,nece te manje cijeniti zbog ovoga sto ti se desava. :)

Dunj@
17.12.2003., 18:18
Aha!

Zato je priča o Soraji i nije iznenadila. :D
Pa još njen dodatak: Nemojte se ovdje svađati? :B

Btw, ovdje je već bilo mnogo osobnih priča o nasilju u kući.
Uvjerljivih.

Uostalom, cura je pod ovim nickom pisala vrlo "zgodnu" priču na LJES-u. Baš me zanima gdje je, tako jadna i ugrožena, prakticirala to što je napisala?

A ono o baki je degutantno, u najmanju ruku. Baš je jadna!
Baka, mislim! Vjerujem, da je mlađa od mene.:rolleyes:
Kaj se mene tiče, zaslužila je samo za tu izjavu ovo: :tuctuc:

Usput, stan nasljeđuju djeca a ne unuci.

Dunj@
17.12.2003., 18:26
Za svaki slučaj evo i link s ovog foruma.

http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=26381

Winona
17.12.2003., 18:35
AgentScully kaže:
Ne znat sta znaci eskort i punjenje kuverti a sluzit se internetom (cak doma ima komp), nekako mi je nespojivo u danasnje vrijeme. I meni tu nes ne stima.

sasvim nevezano za temu ja ni dan danas ne znam sto rade ljudi koji se jave na oglase o punjenju kuverti.

Sto cu kad sam uvijek nalazila sljakerske studentske poslove do oglasa alla kuverte nisam ni dosla.

Nego grad koji ima faks a moze se putovati za zg i natrag bi mogao biti varazdin. ( visa informaticka ili nesto slicno ). No nebitno za temu.

magic
17.12.2003., 18:43
maristella69 kaže:
Nešto je muljala i to se osjeti.
Zato je i ostatak priče izgubio na vjerodostojnosti.
Ne zato što ništa nije istina.

Pa shto?

Al su ovdje neke osobe prosule svoju dushu.

No ti si toliko samodopadna da te to nije taklo...emotivna amebo.

p.s. i stavila si taj avatar da bi te svi pitali da li je to tvoja slika.

bSh
17.12.2003., 18:49
Citam i ne vjerujem onome sto sam procitala...

Moja prica je takva kakva je, dosla sam tu po savjet, podrsku i u nadi da ce mi se javiti jos netko sa slicnim iskustvom. I sto na kraju dobijem? Javilo se nekoliko picajzli (maristella69, Simona i Scully) koje su nasle pametovati ostalima i traziti rupe u mojim pricama. Odvratno! :bljak:

Za eskort i koverte uopce ne zelim komentirati. Jos uvijek ne znam nista o tim kovertama. Hoce li mi netko od vas pametnih objasniti?

Fuj.... zbog ove tri budale... ne znam sto bih rekla... :(

Ostalima zahvaljujem na savjetima i podrsci.

Dunj@
17.12.2003., 19:07
bSh kaže:
Fuj.... zbog ove tri budale... ne znam sto bih rekla... :(

Nemš kaj, to ti je.
Uhvaćena si s prstima u pekmezu. :bljak:

Jadna majka koja te rodila. Stvarno je divna. Treba to trpit!
I baka koju ćeš "naslijediti". :rolleyes:

A gdje prakticiraš oralno?

crazy child
17.12.2003., 19:15
Ajde šta zafrkavate! Ja mislim da je cura iskrena i vjerujem joj.
Šta, ako neko ima zlostavljača za tatu ne bi smio imati dečka il ne daj Bože vodit ljubav s njim?:rolleyes:
Kakve su vam to gluposti.

Ono s kuvertama je prevara, zaboravi to. U oglasniku možeš naći poslove- u kafićima, videoteci il kiosku, eventualno za tajnice.

magic
17.12.2003., 19:17
verica kaže:
Da, pazite da slučajno ne napišete koju riječ utjehe ili podrške nekome tko ima problema na forumu - mogla bi biti S O R A J A - mogao bi LAGATI - zamislite kako ćete u tom slučaju samo ispasti GLUPI :rolleyes: :p

Mene nije stid ispasti glupa i lakovjerna kad je tudji jad u pitanju.

A ti, maristello, citiraj gdje sam pisala da imam preskupu odjecu na sebi, ako sam i imala, bila je 'nasljedjena'...meni se to ne gadi, kao tebi i tvojim istomishljenicama...lazhnim purgericama i kvaziintelektualkama.

margarita
17.12.2003., 19:20
M@3X kaže:
[
Svi su ovdje konkretno savjetovali i pomogli koliko je u njihovoj moci.
Pomoc je kad shvatis da nisi sam.Da nisi ti proklet i jedini nesretan,da nisi samo ti "zigosan". [/B]

slazem se

iz istih razloga i ja pisem o PTSP i opsesivnoj kompulsiji kad kod je prilika

zelim ljudima koji pate od slicnog pokazati da nisu sami

nije lako i najradije bih sve to zaboravila - ali znam kako je meni bilo kad sam mislila da sam sama i zigosana

a Simona i ostali - uopce je irelevantno sta bSh radi negdje drugo ili ne radi i sta zna ili ne za

ko je vas postavio za sudce ovdje da kazete sto je istina?

mislim sta u biti znate o ikome od nas?

mozda sam ja u stvari 300-kilas, Hells Angel celav i s bradom do pupka

mislim fakat oladite vishe :flop:

bSh
17.12.2003., 19:20
Jednostavno ne zelim gubiti svoje vrijeme na ljude poput tebe.

Prica je istinita, dokazivati bilo sto bilo kome necu, onima koji mi ne vjeruju - sta bi im ja, oni koji mi vjeruju - hvala na savjetima i podrsci.

Mislim da nemozes ni zamisliti koliko si odvratna jer se salis sa ovakvim stvarima. Nisi ovo prosla i ne znas kako je. Ako inzinstiras da ti dokazem, dodji kod mene i pokazem ti noge. Sljive su ostale... i ostat ce jos jedno 2 tjedna.

I, usput, nisam li gore napisala da sam razgovarala sa MAMOM o bakinom stanu (buduci da je ona jedina nasljednica)? Tuko jedna!

margarita
17.12.2003., 19:23
jebote koliko ovdje lesinara ima

prvo sam to osjetila na svojoj kozi jer sam pisala na zdravlju o svojim problemima - al uvijek isti ljudi se sjate na neciju nesrecu i pocnu pisat bljuvotine

naravno predvodjeni glavnom ovcom maristella aka "guzata"

bSh
17.12.2003., 19:26
Inace, starom sam jasno dala do znanja da se ljutim i da trazim posao i zelim sto prije odseliti. Rekao je da mu je zao sto je tako.

Mama mi kaze da posao necu tako brzo naci zato sto ima puno nezaposlenih ljudi sa vecom skolom od moje. Kaze, jedino da zavrsim taj faks... imala bih vece sanse da ga nadjem.

Ja cu svejedno sutra kupiti Plavi oglasnik.

Dunj@
17.12.2003., 20:10
bSh kaže:
I, usput, nisam li gore napisala da sam razgovarala sa MAMOM o bakinom stanu (buduci da je ona jedina nasljednica)? Tuko jedna!

A s mamom si razgovarala o bakinom stanu? :confused:
Onda ste slične. Jabuka ne pada daleko od stabla.

Obje mislite da možete raspolagati s bakom i njenim stanom, nju ne pitajući. Nije vam palo na pamet da ona ima pravo na vlastiti život. Pa i udati se! I sve ostaviti nekom kome će ona biti važna!
Ili je baka vama još nešto dužna?

I stari ti se podobrio. Eto, žao mu je što ćeš otići.
A zato što mu je žao i nećeš nikud otići, jel tako? ;) :D

Usput, tuku si pogledaj u ogledalo.

Dunj@
17.12.2003., 20:22
bSh kaže:
Ja cu svejedno sutra kupiti Plavi oglasnik.
Za ozbač? ;)
Iz svoje ušteđevine? :D

A kaj ti dečko kaže?

Zamisli, a ima i na netu web stranica za traženje posla, koja se zove Moj posao.

Za one koji su stvarno u nevolji i traže posao, prvo bi bilo na forumu pitati za takvu mogućnost. :B

Lasa Vadački
17.12.2003., 20:59
Simona kaže:

Rospija, eto! Ništa drugo!

Ti kad prolaziš kraj prosjaka vjerovatno zakolutaš svojim okicama, i ni ne kažeš, nego pomisliš: fuuujjj!
Ne možeš mu ni pogledati u oči kao čovjek, pa ni ne možeš vidjeti njegovu tugu i očaj!....I u tih par sekundi koliko zaokupi tvoju pažnju, vjerovatno pomisliš:" Ko' mu je kriv!....Mora valjda bit nekakva ustanova ili netko tko će se pobrinut da ga makne s ceste!...Ovo je ružno vidjet!....Fujjj!"....Suosjećanje, dobrota, samilost, zrno pomoći koje traži od tebe....ne, ti ni tu mrvu ne možeš dati!....

Niš', samo metafora! Malo gruba, da ti dočaram tvoju uskogrudnost!....

I nemoj sad laprdat: " Ja bi kad prosjaka vidim,ja bi ovo...ono..."
Samo metafora tvoje mižerje!

Kvejki
17.12.2003., 21:23
AgentScully kaže:

Ovaj...ne bih se htjela miješati...ali ak se dobro sjećam, Amwayevci i slična kompanija se itekako dobro služe netom pa pojma nemaju kakva je to pizdarija...

Zapravo, ov je tužna priča al činjenica da sam čitala tek sad stavila mi je bubu u uho da je izmišljena, makar da vam budem iskrena, znam mali grad nedaleko Zagreba koji ima faksić na kojem su svi lokalci...
Makar,ima jedna stvar koja mi je tu indikativna da je priča možda ipak bogus...
Tak da ne znam...ja sam isto miss forumske paranoje, na kakve sam sve ja ideje dolazila...al eto...tko to zna...

AgentScully
18.12.2003., 07:05
Winona kaže:
Nego grad koji ima faks a moze se putovati za zg i natrag bi mogao biti varazdin. ( visa informaticka ili nesto slicno ). No nebitno za temu.

U Varazdinu je FOI. Tamo ima i 4-godisnji fax. Mogla bi biti i Petrinja, Sisak... Mislim da u jednom od tih gradova ima Pedagoski fax (ili neka visa skola), nisam sigurna tocno.

AgentScully
18.12.2003., 07:08
crazy child kaže:
Šta, ako neko ima zlostavljača za tatu ne bi smio imati dečka il ne daj Bože vodit ljubav s njim?:rolleyes:

Cura je izjavila da nema decka.

sunshine
18.12.2003., 07:23
AgentScully kaže:
U Varazdinu je FOI. Tamo ima i 4-godisnji fax. Mogla bi biti i Petrinja, Sisak... Mislim da u jednom od tih gradova ima Pedagoski fax (ili neka visa skola), nisam sigurna tocno. u Petrinji ima pedagoski fax tj. visa uciteljska skola

M@3X
18.12.2003., 11:55
Zasto je toliko bitno odakle je?
Ako neko ne zeli da vi znate ko je i odakle je,ako se posluzio drugim nikom da bi zavarao trag,ako je sam napisao da mu je neugodno "potpisati se" ispod svoje price - sta je to sto vas natjera da pored svega drugog sto je ova djevojka napisala,vi najvise paznje posvetite upravo najbeznacajnijoj stvari?
:misli:

Sta da se neko navali vama na grbacu,detaljno pregleda sve vase postove,pokusa otkriti vas IP i saznati ko ste vi zaista,pa pocne o tome pisati na forumu?
Da neko stavi na forum vase ime i prezime,adresu i broj telefona?
AgentScully kaže:
Ja zaista nemam pojma u cemu je trik s tim kovertama,pa ako neko moze neka mi objasni. :confused:
Iako sam minimum 8 sati dnevno na internetu,zaista nisam cula nista neobicno vezano za koverte.
:bonk:
AgentScully kaže:
Cura je izjavila da nema decka.

Pa?
Cura mozda "nema decka",da nije zbog toga izjavila da "nema decka"? :misli:

M@3X
18.12.2003., 12:36
Simona kaže:
Uostalom, cura je pod ovim nickom pisala vrlo "zgodnu" priču na LJES-u. Baš me zanima gdje je, tako jadna i ugrožena, prakticirala to što je napisala?

Simona kaže:
Za svaki slučaj evo i link s ovog foruma.

http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=26381
Izgleda da sam ja jedna jako glupa osoba,pa mi molim vas dajte objasnite – kakva je uzrocno-posljedicna veza izmedju zlostavljanja od strane roditelja i ljubavne veze s momkom?
Tacnije - zasto je vama po defaultu mogucnost da neko ima momka siguran znak da ga roditelji ne tuku?
Zasto jedno iskljucuje drugo?
:misli:

Zasto ti imas neodoljivu zelju nazvati je jadnom?
U tri recenice dva puta si je nazvala jadnom.
I to u jako ruznom kontekstu,podrugljivo,posprdno i uvredljivo.
Nju tata tuce,pa je ona tolika jadnica u tvojim ocima,tek mali bijedni crvic,koji ne zasluzuje nicije postovanje i ljubav?
Kako bi se ona takva nikakva i jadna mogla *ebati?
Ko bi nju htjeo *ebat tako jadnu,kad na ovom svijetu postoje i tako uzvisene persone poput tebe?
Pa svi mi znamo da se samo savrsene osobe sa savrsenim zivotima *ebu i samo one imaju pravo na to,mi ruzni,glupi,zlostavljani mozemo samo mastati o tome... :rolleyes:

M@3X
18.12.2003., 12:38
Ili si nam htjela otvoriti oci kako je ovdje rekla da "nema decka",a na toj temi je pisala da "ima decka"? :confused:
Ljudi inace samo jednom u zivotu nadju partnera i onda s njim zive sretno do kraja zivota... :rolleyes:

Jos samo nesto – u silnoj zelji da je popljujes,obezvrijedis i izvrijedjas,zaboravila si da bi jos neko mogao pretraziti njene postove.
Pa evo i tebi jedan link (za svaki slucaj!):
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=27200&perpage=20&pagenumber=1
(Za tako pametnu osobu poput tebe,a uzevsi u obzir da bsh ima svega 26 postova,zaista je malo nevjerovatno da si previdjela ove postove u kojima ona pise kako ce ostaviti decka jer nije sretna s njim,zar ne?)
:mig:

No,ti si nam valjda tako silno zeljela dokazati nam da ona laze kad je na ovoj temi rekla da nema momka,pa si nam ostavila link na kome ona pise o svom momku i oralnom,a ono izmedju,prica o raskidu,posto se ne uklapa u to,lako se precuti...

I ne mogu shvatiti kako nekim osobama nakon sto neko napise neki neugodni dozivljaj prvo na pamet padne pretraziti sve postove tog korisnika.
Prvo sto vama padne na pamet je – sigurno laze.
To je prva reakcija.
Nije li to vama malo cudno?
Zapitate li se ikada zasto je to tako? :confused:

M@3X
18.12.2003., 13:00
Simona kaže:
A ono o baki je degutantno, u najmanju ruku. Baš je jadna!
Baka, mislim! Vjerujem, da je mlađa od mene.:rolleyes:
Kaj se mene tiče, zaslužila je samo za tu izjavu ovo: :tuctuc:

Usput, stan nasljeđuju djeca a ne unuci.
Simona kaže:
A s mamom si razgovarala o bakinom stanu? :confused:
Onda ste slične. Jabuka ne pada daleko od stabla.

Obje mislite da možete raspolagati s bakom i njenim stanom, nju ne pitajući. Nije vam palo na pamet da ona ima pravo na vlastiti život. Pa i udati se! I sve ostaviti nekom kome će ona biti važna!
Ili je baka vama još nešto dužna?

I stari ti se podobrio. Eto, žao mu je što ćeš otići.
A zato što mu je žao i nećeš nikud otići, jel tako? ;) :D

Usput, tuku si pogledaj u ogledalo.

Ajme,koji grijeh,razmisljati o tako beznacajnoj stvari u zivotu kao sto je stan. :eek:
O tome se ne smije razgovarati u "plemickim obiteljima".
Naime u "plemickim obiteljima" se ne umire. :rolleyes:

Evo,moj dragi ima baku (kao i svi drugi).
Ziva je.
Prepisala mu je stan,tako da kad ona umre – stan je njegov.
To je bila bakina ideja i sve je regulisano na njenu inicijativu.

Znas,ljudi koji gledaju i vide dalje od sebe samih,primijete jos u ranom djetinjstvu da ziva bica oko njih umiru.Shvate da je to prirodan proces koji se dogadja svima,da je smrt sastavni dio zivota.Tako da smrt za njih nije tabu tema.Pogotovo ne u godinama kada im je kraj zaista realno blizu.
A njihova ljubav prema bliznjima i briga za dobro onih koji ostaju iza oglada se i u tome da ne zele popaliti sve sto su stekli,da ne zele sve sto su stekli ponijeti sa sobom u grob,da ne zele sve sto su stekli u zivotu pred kraj istog prodati i spiskati novac na Havajima,vec to sto su stekli ostave onom ko im je blizak,a kome je najpotrebnije ili onome od bliznjih ko se u teskim vremenima brinuo o njima,na kraju krajeva onom ko im je najmiliji,a to su djeca ili unuci.

Za nas obicne smrtnike je stanbeno pitanje jedno od bitnijih u zivotu,jer rijesen stanbeni problem (uz posao) otvara vrata samostalnosti,otvara vrata mogucnosti da se planira brak,porodica...te (za neke izgleda) tako tricave stvari u zivotu...

A eto,baka bi se mogla udati i ostaviti stan nekom dedi,jer je njemu vazno da mu ona pokaze koliko ga je voljela tako sto ce mu ostaviti stan...
Evo,sve oko mene neke bake koje stanove ostavljaju postaru (jer im je donosio penziju),radnici iz lokalne trgovine (jer im je pomogla spremiti stvari u vrecicu),komsinici (jer su pile kafu svako jutro skupa),ko je jos vidio to da se stan ostavlja djetetu ili unucima... :rolleyes:

Pa valjda je najbitnije u zivotu misliti samo na sebe – pa ostaviti stan dvadesetogodisnjaku,da bi prije smrti imala komada u krevetu...
(Ako to zeli - to je njeno pravo,jer je stan njeno vlasnistvo,ali ipak,vecina ljudi u tim godinama zeli pomoci onima koje su cijeli zivot voljeli,a ne misle na svoju udobnost.To je odlika majcinskog i ocinskog odnosa sa djecom - da je djete ispred vlastitog luksuza.)

I naravno,to sto je rekla da se srami priznati samoj sebi da ceka bakin stan,to sto je napisala da je baka zdrava zena plus "kuc kuc u drvo",to sto je rekla kako je grozno sto je pomislila da ce imati stan kad baka umre,to sto je napisala da joj je neugodno uvaliti se baki na grbacu,jer baka zivi u ionako losim finansijskim uslovima,to se lako da preskociti...
To je nebitno...
A i nije pogodno,ne uklapa se u pricu... :rolleyes:

nn-st1
18.12.2003., 13:05
baka ima stan?
i još je k tome sama?
i još je dobrodržeća?

oooo, pa to bi se dalo još što i napravit..
ostavite baku za mene..

crazy child
18.12.2003., 13:40
Bravo M@3x! :top:
Potpisujem svaku riječ.

maristella69
18.12.2003., 14:05
bSh kaže:

I dajte se nemojte svadjati ovdje [/B]

Ovo je antologijska rečenica - molim da uđe u zapisnik! :D

ZgSash
18.12.2003., 14:16
s obzirom da osobu ne poznam - zabole me moj maleni , odgovaram na pricu koja je prezentirana
ako je istina i ako sam rekao nesto pametno - nazdravlje
ako nije i nisam , opet dobro - nis me ne kosta
kako je netko rekao , mozda pomogne nekome tko ima slicnu situaciju , a nije postao

maristella69
18.12.2003., 14:24
Ajmo onda nazvati cijeli topic: Priručnik za zlostavljane adolescente ili Lažeš, MelitaII? Ako ga plasiramo na internet tržište, mogli bismo svi skupa dobro zaraditi.:)

M@3X
18.12.2003., 14:26
maristella69 kaže:
bSh kaže:

I dajte se nemojte svadjati ovdje
Ovo je antologijska rečenica - molim da uđe u zapisnik! :D

Tu ima vise recenica...na koju konkretno mislis? :confused:

anorexia
18.12.2003., 14:43
...me nitko nije istukao.
Jedan put u zivotu, nakon sto sam bratu za ruckom rekla "GLUPANE!", otac je pokusao zavesti reda remenom. Zez utoliko veci sto je poslao mene da donesem remen kojim ce me istuci, a ja donijela mamin platneni - nista ne boli. Nije ni mogao zamahnuti njime, a kad me je dodirnuo (po ruci), nista nije boljelo. Zavrsila prica zajednicim smijehom (nakon moje isprike bratu) i pricom kako oca boli ako se mi ne slazemo, jer nas on jednako voli i zao mu je ako se mi ne slazemo...
Tako ne mogu razumijeti roditelje koji mlate djecu. Kao da ce oni nauciti nesto od toga, osim biti nasilnici i osvecivati se za to na nekome drugom (neduznom).
Svi koji to dozivljavaju moraju naci izlaz. Nije istina da izlaza nema.
Zbog svoga odgoja ne mogu zamisliti da bih digla ruku na roditelja (ili bilo koga, uostalom), ali bih svakako napravila nesto da se maknem iz takve okoline.
Slazem se da se u Hrvatskoj osamostaliti i nije lako, ali zivjeti u miru s 3.000,00 kn, ili zivjeti na grbaci roditelja u potpunom neskladu - biram ovo prvo. Na kraju krajeva, zivjeti s roditeljima, o njihovom trosku i u potpunom neslaganju prije ili poslije dovest ce te u situaciju da te oni izbace, pa da se onda na brzinu moras snalaziti. Bolje se ti polako organiziraj i BJEZI OD TAMO. Zbog svog dusevnog mira!

oona
18.12.2003., 14:53
....svi ovdje mogu naci nesto za sebe (uspjela sam procitati sve!), mislim na one korisne informacije koje nude rjesenja, rijeci potpore izasle iz vlastitih iskustava, ali..............S L U T I M (by Magic!)
...intuicija govori svoje, i drugo sto mi je odmah zaparalo oci je nagla promjena stila pisanja, (sorry, ja sam vizualist), tako podsjeca na nesto vec vidjeno (malo je specifican!).....

...no u ime onih kojima mogu ove informacije dobro doci jer se mogu naci u identicnim situacijama, nista nije bilo uzaludno...

xxGaladrielxx
18.12.2003., 20:17
zakaj je uopce bitno jel prica istinita ili ne?
da postoji samo jedna osoba koja je citala njezine postove, prepoznala se u njima i osjetila da nije sama.... zar to nije dovoljno?

deatwin
19.12.2003., 07:44
Kad sam ja bila dijete, kad sam rasla tako kako sam rasla, nije bilo interneta, nije bilo očiju koje bi čitale "moju priču".
Baš me zanima da li bi se meni vjerovalo.

Znam da mi "tete" iz socijalne službe na početku nisu vjerovale. Tek kad sam u bolnici završila, pokrenuo se slavni državni aparat!
Do tada, svi su zatajili. I oni kojima je to posao, i susjedi, i učiteljica iz tjelesnog, i roditelji djece kojima sam ispirčala što se događalo (kad pričate najboljoj prijateljici, pa ona to kaže svojoj najboljoj prijateljici, pa ova sestri...pa tako se niz nastavlja..).

Bsh je ispričala priču. Slova složena u rečenice koje su postavljene, na ovo mjesto ostavljene, da bi se reagiralo.
Čija je to priča, da li je bitno?

Što učiniti kad pročitaš napisane rečenice?

Dati podršku.
Ponuditi pomoć.
Savjetovati.

Bsh, nisi izrod ako si maltretirana. Na ovom topicu pročitala si i druge priče. Na topicu koji je na ovom Forumu (Kad odrasteš kod roditelja koji te na vole), isto tako možeš pronaći "priče".
Pisale su ih žene koje su izašle iz takvog privatnog pakla. Sad su dobro.
I sve one složile bi se u savjetu: potraži stručnu pomoć.

Postoji (gdje god ti bila) SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja (01/4655222). Obrati im se. Djeluju i područno, odnosno pomažu upravo u ovakvim situacijama kad je puno onih "ako" (ako odem kod bake, da li ću prije fax ili posao, koja su moja prava, pronalazak stana, pronalazak posla). Daju pravu, realnu pomoć, ne samo tješenjem, nego stvarnim djelima.

Bila priča logična ili ne, mijenjan stil pisanja ili ne, smrdilo meni ili ne, ja ne mogu da ne reagiram.

Bilo je zanimljivo pisanje zg-sasha, koji je bez celofana i mašne, sarkastično, ocrtao što bi se moglo dogoditi. Ima i takvih priča koje žive pravu, realnu stvarnost.

Bsh, okreni broj, pričaj, pitaj, traži pomoć. Zato postoje.

Dea

M@3X
19.12.2003., 09:56
Deatwin :top:

Ljudi cesto ne vjeruju (ili ne zele vjerovati)...
Ili ako i vjeruju okrenu to na - dobio/la si malo batina,sta odmah dramis,sigurno si nesto gadno uradio/la i slicno...
Misle da djete na taj nacin samo zeli privuci paznju...
:eek:

Ljudi reaguju tek kad je zlostavljana osoba u zivotnoj opasnosti,nekada ni tad.

A sta je sa svim onim traumama koje ostaju?
Sta je sa tim sto djete raste nenauceno na postovanje,pa cesto vise ni samo sebe ne postuje,boji se iznijeti svoje misljenje,povuce se u sebe,postane depresivno i automatizovano...
Trudi se ugoditi roditelju nasilniku da bi izbjeglo nasilje i to mu postane obrazac za ponasanje u zivotu - ugoditi svima,zivjeti kako to drugi zele i ocekuju od tebe inace si razocarenje,inace si los i zasluzujes kaznu...

Posto ljudi cesto ne pricaju o ruznim stvarima koje im se desavaju,djete misli da se to desava samo njemu,da drugi imaju divan i normalan zivot,da se njima tako nesto ne desava,da se drugima ni neke druge lose stvari ne desavaju - pa se stice utisak lose 'posebnosti',obiljezenosti,osjecaj manje vrijednosti...

ZgSash
19.12.2003., 12:06
svi smo mi otisli vrit otkad je dobro prestalo biti dobro i kad je zakon presao u potpunu domenu drzave
kako se danas umijesati ? kako napraviti razliku , onu ljudsku koja je svima jasna i razumljiva , a da ne postanes osoba izvan zakona ?
u moje vrijeme je bilo sasvim normalno da covjek skoci na nepravdu i da ju ne tolerira
danas , to vise nije nesto sto pripada pojedincu , ljudi su izgubili pravo da budu ljudi i mjesto i okolina su izgubili pravo da budu nesto sto si covjek izabere za zivot po svojim mjerilima i uvjerenjima
nazdravlje !

Bajki1
19.12.2003., 12:15
zg_sash kaže:
svi smo mi otisli vrit otkad je dobro prestalo biti dobro i kad je zakon presao u potpunu domenu drzave
kako se danas umijesati ? kako napraviti razliku , onu ljudsku koja je svima jasna i razumljiva , a da ne postanes osoba izvan zakona ?
u moje vrijeme je bilo sasvim normalno da covjek skoci na nepravdu i da ju ne tolerira
danas , to vise nije nesto sto pripada pojedincu , ljudi su izgubili pravo da budu ljudi i mjesto i okolina su izgubili pravo da budu nesto sto si covjek izabere za zivot po svojim mjerilima i uvjerenjima
nazdravlje !

Znaš li što je bio jedan od prvih razloga udruživanja ljudi u države ?
Strah od nasilja . Zaštita .
Neka me netko zaštiti . Red .
Strah od nasilja koje im drugi čovjek može nanijeti .

Jer je jedan od najvećih strahova upravo taj da ti onaj drugi može oduzeti život bez problema ukoliko ne postoji realan strah od kazne i posljedica .

Zato ne razumijem što misliš kad kažeš da je u tvoje vrijeme bilo sasvim normalno da drugi čovjek skoči na nepravdu i reagira .
Ne , to nije neko pravo koje pripada pojedincu .

Zato postoje institucije a tvoje je kao pojedincu PRAVO da njih natjeraš da svoju obavezu obave kako treba . I kako je uređeno zakonom - odn. državom.

ZgSash
19.12.2003., 12:39

ne cekanje da se referent negdje pokrene i odradi svojih 5 minuta u radnom danu
zastita!

ali oprosti , ja sam govorio o ljudima koji imaju svoje ja i svoj sistem vrijednosti i nedajboze , moral
znam da ti sad pisem apstraktne pojmove , ali pokusaj se skoncetrirati i zamisliti kako ja kao kikic nisam mogao raditi sranja po kvartu jer su me svi poznali i kako sam bio u isto vrijeme zasticen iz istih razloga
pokusaj zamisliti kako je to bilo kad me kao dijete nije bilo strah (a ni moju obitelj) ostati sam vani u parku ili u sumi ili na cesti
kad nije bilo moguce da me netko presretne i opljacka , siluje ili maltretira , jer je cijelo susjedstvo znalo tko sam i bilo spremno skociti za nesto sto su smatrali ispravnim , bez razmisljanja o tome kako je nesto duznost sistema i institucija
u ta davna vremena , ljudi su znali razliku izmedu pravo i krivo
i zbog ostataka tih vremena , moj je kvart jos danas siguran , jer ce netko kao ja , uvijek reagirati i sprijeciti zlocin , pa makar zbog toga i ispastao
kako da ti kazem ? ja ostajem covjek , a ti si jebi mater blesavu
sorry na rjecniku , ali ja stojim iza svojih rijeci i djela

Bajki1
19.12.2003., 12:42
zg_sash kaže:

ali oprosti , ja sam govorio o ljudima koji imaju svoje ja i svoj sistem vrijednosti i nedajboze , moral

kako da ti kazem ? ja ostajem covjek , a ti si jebi mater blesavu

A to ?
Pričaš o ljudima poput sebe
koji imaju sistem vrijednosti i moral za razliku od mene ,
a onda mi ničim izazvan , jebeš mater blesavu ?

anorexia
19.12.2003., 12:47
Bajki1 kaže:
Znaš li što je bio jedan od prvih razloga udruživanja ljudi u države ?
Strah od nasilja koje im drugi čovjek može nanijeti .

Jer je jedan od najvećih strahova upravo taj da ti onaj drugi može oduzeti život bez problema ukoliko ne postoji realan strah od kazne i posljedica .

A ti si nocas gledao Vesnu P. na Novoj TV, i mislis da je sve sto ona izgovori pametno i smisleno. Zasto onda nije tijekom svoga mandata napravila nesto da ovakvi postovi, u najmanju ruku, postanu rijetkost. I nije istina da su ljudi osnivali drzavu da se zastite od zla MEDJU SOBOM, nego od zla koje im je svima zajedno prijetilo (VANJSKI neprijatelj, nikako ne unutarnji).

ZgSash
19.12.2003., 12:53
pricam o ljudima koji su odabrali zivjeti u drustvu i biti zasticeni
ljudi u drustvu i drustvo sacinjeno od ljudi ...
koliko je to tesko za shvatiti ??
ja kad sam napravio sranje i stara me pocastila sa sibom , susjedi su dolazili na vrata , jer nisu mogli/htjeli trpjeti krikove i jer se nesto dogadalo kaj je bilo potencijalno lose
danas , ljude plackaju na cesti usred bijela dana , a nikog ne boli , svi se uzdaju u sistem i glume kornjace

da , moras biti blesav ili totalno neljudski neosjetljiv da mrtav-hladan skrenes sve na sistem i cekanje da se sluzbe pokrenu
cudit ces se ako jednom budes ti taj kojem ce se nesto dogoditi , a tvoj princip bude na tebe primijenjen

Bajki1
19.12.2003., 12:58
anorexia kaže:
A ti si nocas gledao Vesnu P. na Novoj TV, i mislis da je sve sto ona izgovori pametno i smisleno. Zasto onda nije tijekom svoga mandata napravila nesto da ovakvi postovi, u najmanju ruku, postanu rijetkost. I nije istina da su ljudi osnivali drzavu da se zastite od zla MEDJU SOBOM, nego od zla koje im je svima zajedno prijetilo (VANJSKI neprijatelj, nikako ne unutarnji).

Ne . Nisam noćas gledala TV. Ne treba mi politčar reći nešto da bi imala svoj stav .

A kad već pitaš ZAŠTO nitko nije ništa napravio da ovakvi postovi o kućnom nasilju postanu rijetkost

ODGOVOR je jednostavn : Zato jer su ljudi . Pogledaj tvoj odgovor i odgovor od onog ispred tebe , u ovom slučaju i vi ste nasilni . ( on psuje u ime mira a ti zaključuješ da to govorim jer sam nasjela na spike sa teve-ja)

A što se tiče jednog od razloga uvođenja države kao institucije istina je da je razlog bio zaštita od neprijatelja.

Oslobodi me tih demagoških frazetina o unutrašnjem i vanjskom neprijatelju .

Zaštita od neprijatelja je zaštita od neprijatelja .

Ili hoćeš reć da ti "unutrašnji" neprijatelj - susjed - ne bi nikad napravio ništa na žao ?

Da otac nju ne tuče ?
Ili joj je otac u ovom slučaju "vanjski neprijatelj".

Ipanema
19.12.2003., 13:15
fulah, dolje...

bSh
19.12.2003., 13:21
Sada mi je drago sto se nisam potpisala pravim nickom i ipak ostala koliko toliko anonimna.

Ispricam nesto najiskrenije sto mogu, nesto sto se ne prica svakome... i na kraju od nekoliko ljudi budem proglasena lazljivicom!
A onda i ostali pocnu sumnjati... Jer dovoljno je da jedna krene, vecina se predruzuje.

Vidim da su neki izvlacili neke moje druge teme koje sam pisala pod ovim nickom. A zasto sam ih otvarala? Zato sto decko zna moj drugi nick i onda ne bi imalo smisla da vidi kako sam otvorila topic o tome kako razmisljam ostaviti ga.

Ako vas zanima sto ima novoga u mojoj kuci... Odnos sa tatom je najnormalniji, kao da se nista nije ni dogodilo. Danas smo cijeli dan proveli zajedno na putu, sve je ok proslo.
Ja i dalje trazim posao iako sumnjam da cu ga uskoro naci. Kao sto mama veli, imat cu vece sanse kada zavrsim faks.
Kada nadjem posao i malo se uhodam u to, selim.

A ako stari opet digne ruku na mene, dignut cu i ja na njega. S time se ne salim.
Iako sumnjam da ce mu to uskoro opet pasti na pamet. Ali ako i padne... branit cu se. Pa makar se tukli ko dvoje ludjaka.

Ipanema
19.12.2003., 13:33
Procitala sam napokon barem prvu stranicu, dalje ne mogu. Znam o cem s prica pa cu se nadovezati:

I ja sam kroz to prolazila, prvenstveno od strane majke kao dijete (unatoc tome danas se slazemo sasvim ok i ne zelim joj zamijerati nista zato jer se ona totalno promijenila). Od oca rijetko, no od njega me najvise sve i smeta. Tu je takodjer i drugi razlog sto se tice njega, ali ne zelim o tome.

Digla sam ruku na oba roditelja, no samo u obrani.
Nitko ne moze usporediti niti shvatiti bijes kad ti se takvo nesto dogodi. Napravis nesto sto uopce poslije nisi svjestan da si to bio ti i to napravio.
Da me tata tuce kao sto tuce tebe, ja bih ga bila u stanju ubiti vlastitim rukama.
Mozete misliti da sam luda koliko vam se god to prohtjelo, ali onaj ko nije dozivio, nit nema pojma o cem pricam.
Uz sav stres koji bih prolazila, vrlo malo bi mi bilo potrebno da puknem i pocnem razbijati oko sebe. Sva sreca da je to davno iza mene.
On za mene cesto nije roditelj, vec neki stranac koji sam zivi od nase koristi. No ima i slucajeva, kad se zajebavamo i salimo i sve je u redu.
To ja zovem svadjama koje me obuzmu, ali ih hvala bogu vec dugo, dugo nisam dozivjela i drago mi je da to polako zaboravljam.

Dodajem: Meni je bio san jos prije 10 godina otici iz te kuce. I danas mi je to zelja, ali vise ne iz tog razloga (mada jos uvijek ime gluposti) no naucila sam se nositi s tim.
Narodilo se jos djece poslije mene i to je druga prica u familiji.
Nazalost, te stvari ti udare na zivce i ne mozes biti normalan da se trudis.
Jos kad bi svi i imali razumijevanja, bilo bi ok... ali...
Kako da objasnim nekome zasto sam trenutno zivcana, zasto sam se na nekog izderala ili zasto sam otisla bez pozdrava.
Ponekad pozalim zasto netko nije prozivio trenutke kakve sam i ja, pa ne bi bilo postavljanja glupih pitanja ili cudnih pogleda.

anorexia
19.12.2003., 13:54
Bajki1 kaže:

A što se tiče jednog od razloga uvođenja države kao institucije istina je da je razlog bio zaštita od neprijatelja.

Oslobodi me tih demagoških frazetina o unutrašnjem i vanjskom neprijatelju .

Zaštita od neprijatelja je zaštita od neprijatelja .

Ili hoćeš reć da ti "unutrašnji" neprijatelj - susjed - ne bi nikad napravio ništa na žao ?

Da otac nju ne tuče ?
Ili joj je otac u ovom slučaju "vanjski neprijatelj".

Ni trena ne sumnjam da je otac maltretira (najblaze receno), ali sumnjam u cinjenicu da ce je drzava stititi od nekoga tko je materijalno uzdrzava, a uz to joj je i zakoniti otac i SKRBNIK, jer ocito sama ne moze sebi osigurati egzistenciju. Drzava nije crkva - ne uplice se u obiteljske stvari, osim ako nije drasticno lose (pokusaj ubojstva, ili stogod tako lose). Svojim ostankom u toj kuci - ona na neki nacin presutno pristaje biti zrtvom, jer joj je to lakse nego osamostaliti se i sama "nositi svoj kriz".

BTW - ti si bila ta koja je prva spomenula drzavu u kontekstu zastite (nje od njezinog oca). PA, kako je to drzava nju zastitila od osobe koja je uzdrzava? Zabranila mu je da joj placa skolovanje, hrani je, oblaci i zivi s njim u istom kucanstvu?
I, da ne bude zabune, ne opravdavam njezina oca i ne krivim nju zbog njegovih postupaka, samo pokusavam objasniti da ne moze promijeniti njega, ali moze spasiti sebe, ne cekajuci da je drzava (ili bilo tko drugi) spasava od necega.

Ima tu jedan izraz (J**ala bi se, ali da joj ne udje).
Pa ako ti nije jasno: iskoristila bi sve sto joj on moze pruziti, ali pod njenim uvjetima. Mijenjaj uvjete i spasavaj zivu glavu i zdrav razum!

magic
19.12.2003., 15:44
anorexia kaže:
Ni trena ne sumnjam da je otac maltretira (najblaze receno), ali sumnjam u cinjenicu da ce je drzava stititi od nekoga tko je materijalno uzdrzava, a uz to joj je i zakoniti otac i SKRBNIK, jer ocito sama ne moze sebi osigurati egzistenciju.

Nije nemoguce, samo da se neshto uchinilo dok je bila maloljetna.

margarita
19.12.2003., 15:48
bSh kaže:
Sada mi je drago sto se nisam potpisala pravim nickom i ipak ostala koliko toliko anonimna.

Ispricam nesto najiskrenije sto mogu, nesto sto se ne prica svakome... i na kraju od nekoliko ljudi budem proglasena lazljivicom!
A onda i ostali pocnu sumnjati... Jer dovoljno je da jedna krene, vecina se predruzuje.

Vidim da su neki izvlacili neke moje druge teme koje sam pisala pod ovim nickom. A zasto sam ih otvarala? Zato sto decko zna moj drugi nick i onda ne bi imalo smisla da vidi kako sam otvorila topic o tome kako razmisljam ostaviti ga.

Ako vas zanima sto ima novoga u mojoj kuci... Odnos sa tatom je najnormalniji, kao da se nista nije ni dogodilo. Danas smo cijeli dan proveli zajedno na putu, sve je ok proslo.
Ja i dalje trazim posao iako sumnjam da cu ga uskoro naci. Kao sto mama veli, imat cu vece sanse kada zavrsim faks.
Kada nadjem posao i malo se uhodam u to, selim.

A ako stari opet digne ruku na mene, dignut cu i ja na njega. S time se ne salim.
Iako sumnjam da ce mu to uskoro opet pasti na pamet. Ali ako i padne... branit cu se. Pa makar se tukli ko dvoje ludjaka. sta te briga sta ko misli

da sam ja nato pazila davno bi se ubila

T@nja
19.12.2003., 19:56
bSh kaže:

Ako te tjesi, meni se to dogodilo kad sam se ja pojavila na Forumu i pitala za savjet. I u meni su neki vidjeli Soraju. Ali ipak korisnih savjeta je bilo u vecini i zbog takvih sam i ostala.

el nino
20.12.2003., 00:01
Ne znam zašto vam je toliko bitno u kojem gradu bsh navodno živi ali znajte da su neki prepoznali o kojem je gradu riječ od samog početka ove teme. :D

xxGaladrielxx
20.12.2003., 10:44
T@nja kaže:
Ako te tjesi, meni se to dogodilo kad sam se ja pojavila na Forumu i pitala za savjet. I u meni su neki vidjeli Soraju. Ali ipak korisnih savjeta je bilo u vecini i zbog takvih sam i ostala.
Tanja (a kad nemerem odolit :D ), citala sam te tamo i kad ti se javil muz, pomislila sam na Soraju. Mene je zaista bas briga kakvom ce te me nakon pisanja/citanja posta dozivljavati, jer ovo je meni virtualni svijet i nikak ga nemrem dozivljavati kao RL.
No, kad je krenulo ono sa Sorajom, i kad ste vecina vas poceli sumnjati ili shvatili patku, ja sam ostala medju zadnjima. I ne sramim se toga. Tih dana bila sam totalno blokirana i ocajnicki trazila kako pomoci toj obitelji. Kad je "umrla", plakala sam ko kisna godina i zvala muza na mob dok je vozil. Skoro se stumbal s autom. I on i ja smo danima bili zblesirani. Ne radi se o direktnom prijenosu trakavice vec o bespomocnosti na poziv u pomoc koja je totalno destruktivna. Da sam mogla, svu ljubav koju imam, sve dobro u meni, uputila bi toj obitelji. A ja sam se totalno beskorisno osjecala s truge strane monitora.
Istu bespomocnost sam prozivljavala neposredno prije toga u RL.
Akumuliran bijes i tuga skoro me raspolovila.
Kad naidjem na nekaj ovakvog, nakon svega toga, iz straha za uzladno prozvljavanje istog, izbjegavam ove teme s nevjericom istovremeno bojeci se da netko zaista ne pati.
Svoju patnju znam nositi, ali s tudjom, ako nemrem okrenuti brda i doline, ne znam se nositi i unistavaju me.
Najstretnija bi bila kad bi tudja bol nestala prelaskom na mene, ma koliko vam to pateticno zvucalo.
Iz straha prema destruktivnim porivima nekih ljudi, izbjegavam ovakvo pisanje ili izlaganje bilo kakve svoj intime.
Pisem ovo iskljucivo radi onih koji su povrijedjeni poistovjecivanjem sa Sorajom ili onih koje to tek ceka, jer vjerujem da vecina zbog straha vlastitih emotivnih reakcija, bespomocnosti, reagiraju negiranjem, a ne zato sto su losi ljudi. :)

T@nja
20.12.2003., 13:35
xxGaladrielxx kaže:
Tanja (a kad nemerem odolit :D ), citala sam te tamo i kad ti se javil muz, pomislila sam na Soraju. Mene je zaista bas briga kakvom ce te me nakon pisanja/citanja posta dozivljavati, jer ovo je meni virtualni svijet i nikak ga nemrem dozivljavati kao RL.
No, kad je krenulo ono sa Sorajom, i kad ste vecina vas poceli sumnjati ili shvatili patku, ja sam ostala medju zadnjima. I ne sramim se toga.

Ja sam svjesna da nas ima svakojakih, narocito u virtualnom svijetu. I znam da ce biti uvijek i kvarnih, zlocestih ljudi, ali srecom na mene oni ovdje ne mogu utjecati. Jedino mi je zao sto narusavaju topic.
Ono sa Sorajom, pa to je topic of the Forum ever! :s
I ja sam popusila (doduse nisam se javljala na topic), pricala svima tu tuznu pricu, a izmedju ostalog, bas kao i ti, svom muzu koji je tako i saznao da citam Forum. Da bar nisam jer se onda sigurna sam, ne bi javio na onaj moj topic o prevari. Mo's mislit kak sam se smrzla kad sam na poslu procitala njegov post. Zao mi je jedino sto nakon toga nisam mogla o toj temi vise raspravljati. Mogla sam mozda kao i mnogi ovdje promijeniti nick, ali nisam.

No, da ne budem off-topic, pusa svim ljudima dobrih namjera :)

PaleBlueEyes
25.12.2003., 07:25
ma nebitno jel prica istinita ili ne, mada mi je na prvoj stranici vec prismrdilo na Sorayu, no obicno u takvim slucajevima ne dajem komentare....mislim pola forumaskih pricica smrdi na Sorayu...
no ono sto je meni odvratno u ovom slucaju je da ona jedva ceka da baka odapne, kak bi njoj pripao stan... :eek: i pri tom u citavoj prici nije baka negativac... cak naprotiv, baka je opisana kao divna i krasna, no divna i krasna baka je na zalost ipak nekome na putu... :rolleyes:

sorry, djevojko, ali ti meni zasluzujes sve moguce batine s takvim razmisljanjem... imas 20 godina, roditelji te uzdrzavaju, hrane, skoluju, placaju tvoje racune (internet, telefon), pa cak su ti i kompjuter kupili.... ja ne znam nikoga tko bas nikada u zivotu nije dobio batine kao dijete... po tvojoj prici meni ne izgleda da te otac mlati na svakodnevnoj bazi... sama si napisala da te nije taknuo dvije godine...

prije neg se ostali svale na mene, ja nimalo ne opravdavam udaranje djece, a bogami ni roditelja... no treba stvari sagledati u cjelokupnom kontekstu...

u UK, je zabranjeno udariti dijete... batina kao odgojna metoda se ne prihvaca ni drustveno ni zakonski... no ipak je UK "naprednija"zemlja od jedne Hrvatske, u kojoj se primjereni smacking po guzi cak smatra "pozitivnom" odgojnom metodom....

ponavljam jos jednom, ja smacking ne opravdavam iz vise razloga... cak i kao sama pedagoska mjera nije efikasna... no mnogi roditelji dolje nisu pedagozi, psiholozi, etc... vec samo ljudi koji odgajaju djecu na isti nacin na koji su i njihovi roditelji njih odgajali... povremenim smackingom, koji ponekad ode malo dalje...

meni Bshin otac ne izgleda kao neki teski nasilnik... ono tipicna socijalna prica... otac nasilnik, alkoholicar koji danonocno mlati djecu, koja su gladna, pohabana i mogu samo sanjati o fakultetu, kompjuteru i internetu....

prvo bi zakonski trebalo zabraniti smacking djece... dok se ta ucestala odgojna mjera u Hrvatskoj ne sakcionira... tesko ce se mnogi usaglasiti oko toga kad je stvarno zlostavljanje djece u pitanju... za nekoga je zlostavljanje cak i mali slap prek guze djeteta....za drugoga je to najnormalnija odgojna metoda...

ljudi (a djeca jos vise) cesto u opisivanju neke konfliktne situacije znaju dramatizirati, ne bi li zadobili poptune simpatije slusaoca....cesto se faktovi uvelicavaju....ne uvijek namjerno....ponekad ni sama osoba ne mora biti svjesna svoje drame... meni se cini da je to ovdje konkretno slucaj... mozda zato dobra mama nista ne poduzima.... a mozda stvarno nije dobra, a Bsh nista u svojoj prici nije iskrivila niti izdramatizirala.... no zasto onda 20 godisnja djevojka, koja ipak zivi u Hrvatskoj a ne u Afganistanu, i dalje sjedi u svojoj sobi u stanu njezinih roditelja? zasto se vec odavno nije pokupila, kad je i sama priznala da joj nije prioritet zavrsit faks?

culi smo i primjere nekih drugih ljudi s ovog topika...koji su zlostavljani od strane roditelja napustili domove i osamostalili se... no ne i Bhs, ona i dalje sjedi u svojoj sobi, u stanu njezinih roditelja, sluzi se netom, telefonom, razmislja o tome da se odseli, no ipak joj je tesko napustiti sav taj "komfor", dotle ona kupuje PlaviOglasnik, zove za posao tatinim i maminim telefonom, pise po forumu pod vise nickova i ceka da umre baka... :rolleyes:

kad bi sva zlostavljanja 20godnja "djeca" bila zlostavljana na taj nacin... We Wish.....

xxGaladrielxx
25.12.2003., 10:40
PBE, sve to djelomicno stoji, samo ima jedna sitnica koju si zaboravila: strah razlicito djeluje na ljude (narocito u paru s ponizavanjem) - neke paralizira i djeluju samodestruktivno, (covjek cak osjeca krivnju i trazi uzroke kod sebe), a druge ucini borcima

crazy child
25.12.2003., 13:17
PBE kako si ti u krivu!:eek:
Sorry, ali mislim da ti nijedna riječ nije na mjestu!
Svako zlostavljanje je zlostavljanje i narušava naš integritet i smanjuje mogućnost voljenja sebe, zapravo mogućnost da ćemo biti zdravi i sretni ljudi.
I od kud ti to da se spanking u Hrvatskoj potiče kao pozitivna odgojna metoda... pa ne živimo mi ovdje u srednjem vijeku.
Drugo je to što se neki roditelji tako ponašaju, to je samo pokazatelj njihove neosvještenosti, nemara i neznanja. Ali to nije onda tako samo u Hrvatskoj nego vjerojatno svugdje.

I za ono da šta ona radi još uvijek u tom stanu- pa gdje ti živiš?!
Očito ne ovdje, ovdje ljudi koji su završili faks teško nalaze posao ukoliko nemaju vezu, a kamoli da ona sa srednjom nađe zaposlenje! Moguće je, al to je fakat sreća il VEZA.
A i ljudi koji rade ne mogu živjeti sami u stanu, tj. ne mogu s jednom plaćom plaćati i stan, režije, hranu, a ni izlaske.

I kolko sam ja bHs shvatila nije da jedva čeka da baka umre, samo razmišlja šta će biti kad se to dogodi, pa dosta ljudi tako razmišlja.

Bookva
25.12.2003., 15:02
PaleBlueEyes kaže:
ma nebitno jel prica istinita ili ne, mada mi je na prvoj stranici vec prismrdilo na Sorayu, no obicno u takvim slucajevima ne dajem komentare....mislim pola forumaskih pricica smrdi na Sorayu...
no ono sto je meni odvratno u ovom slucaju je da ona jedva ceka da baka odapne, kak bi njoj pripao stan... :eek: i pri tom u citavoj prici nije baka negativac... cak naprotiv, baka je opisana kao divna i krasna, no divna i krasna baka je na zalost ipak nekome na putu... :rolleyes:

sorry, djevojko, ali ti meni zasluzujes sve moguce batine s takvim razmisljanjem... imas 20 godina, roditelji te uzdrzavaju, hrane, skoluju, placaju tvoje racune (internet, telefon), pa cak su ti i kompjuter kupili.... ja ne znam nikoga tko bas nikada u zivotu nije dobio batine kao dijete... po tvojoj prici meni ne izgleda da te otac mlati na svakodnevnoj bazi... sama si napisala da te nije taknuo dvije godine...

prije neg se ostali svale na mene, ja nimalo ne opravdavam udaranje djece, a bogami ni roditelja... no treba stvari sagledati u cjelokupnom kontekstu...

u UK, je zabranjeno udariti dijete... batina kao odgojna metoda se ne prihvaca ni drustveno ni zakonski... no ipak je UK "naprednija"zemlja od jedne Hrvatske, u kojoj se primjereni smacking po guzi cak smatra "pozitivnom" odgojnom metodom....

ponavljam jos jednom, ja smacking ne opravdavam iz vise razloga... cak i kao sama pedagoska mjera nije efikasna... no mnogi roditelji dolje nisu pedagozi, psiholozi, etc... vec samo ljudi koji odgajaju djecu na isti nacin na koji su i njihovi roditelji njih odgajali... povremenim smackingom, koji ponekad ode malo dalje...

meni Bshin otac ne izgleda kao neki teski nasilnik... ono tipicna socijalna prica... otac nasilnik, alkoholicar koji danonocno mlati djecu, koja su gladna, pohabana i mogu samo sanjati o fakultetu, kompjuteru i internetu....

prvo bi zakonski trebalo zabraniti smacking djece... dok se ta ucestala odgojna mjera u Hrvatskoj ne sakcionira... tesko ce se mnogi usaglasiti oko toga kad je stvarno zlostavljanje djece u pitanju... za nekoga je zlostavljanje cak i mali slap prek guze djeteta....za drugoga je to najnormalnija odgojna metoda...

ljudi (a djeca jos vise) cesto u opisivanju neke konfliktne situacije znaju dramatizirati, ne bi li zadobili poptune simpatije slusaoca....cesto se faktovi uvelicavaju....ne uvijek namjerno....ponekad ni sama osoba ne mora biti svjesna svoje drame... meni se cini da je to ovdje konkretno slucaj... mozda zato dobra mama nista ne poduzima.... a mozda stvarno nije dobra, a Bsh nista u svojoj prici nije iskrivila niti izdramatizirala.... no zasto onda 20 godisnja djevojka, koja ipak zivi u Hrvatskoj a ne u Afganistanu, i dalje sjedi u svojoj sobi u stanu njezinih roditelja? zasto se vec odavno nije pokupila, kad je i sama priznala da joj nije prioritet zavrsit faks?

culi smo i primjere nekih drugih ljudi s ovog topika...koji su zlostavljani od strane roditelja napustili domove i osamostalili se... no ne i Bhs, ona i dalje sjedi u svojoj sobi, u stanu njezinih roditelja, sluzi se netom, telefonom, razmislja o tome da se odseli, no ipak joj je tesko napustiti sav taj "komfor", dotle ona kupuje PlaviOglasnik, zove za posao tatinim i maminim telefonom, pise po forumu pod vise nickova i ceka da umre baka... :rolleyes:

kad bi sva zlostavljanja 20godnja "djeca" bila zlostavljana na taj nacin... We Wish.....

tako je.
ne uči ali i neće pomagati u obiteljskom obrtu jer joj ne plaćaju u kešu. lijena je, drska i bezobrazna. i materi i ocu. možda je čak na mater digla ruku pa se otac zatekao.
sve očekuje od drugih a ništa ne daje. razmaženo derište.

PaleBlueEyes
25.12.2003., 17:59
zgleda, da cu na ovom forumu uvijek ostati neshvacena :rolleyes:

Bookva
25.12.2003., 18:30
Ne se sikirati. gospođica mučenica pod pravim nikom pokazuje drugo lice.
a stoji i pitanjce kako zaustaviti lijeno, odraslo i punoljetno vlastito derište kad dobije napad bjesnila?
Zvati policiju ili socijalne službe?

alexxx
25.12.2003., 19:56
ce je drzava stititi od nekoga tko je materijalno uzdrzava, a uz to joj je i zakoniti otac i SKRBNIK, jer ocito sama ne moze sebi osigurati egzistenciju.
cura je rekla da financijska situacija nikad nije bila gora.
cura je rekla da stari nema posao.
ako nema posao, nema je cime uzdrzavati.
ako ne zaradjuje on pare za njen rucak, kakva je objektivna steta od toga da ga prijavi i da ga strpaju u zatvor?
znam za slucaj kad je cura prijavila starog koji ju je osamario. dosla je rija i frajer je momentalno zavrsio u corki.
na kako dugo, ne znam.
je li bilo osvecivanja (ja sam tebe napravio, ti mene MORAS postovati i nemas me sta slat u zatvor, pa evo ti jos modrica na nogama) ne znam.
kakve su reakcije zlostavljaca nakon pustanja, ne znam.
o tome bi trebao pisati netko kompetentniji od mene.
daklem, molim da netko tko nesh zna o tome kaze kakve mogu biti posljedice tog prijavljivanja.

PBE, NITKO NE ZASLUZUJE NASILJE!
ZA NASILJE NEMA OPRAVDANJA!
a zbog ljudi koji govore 'tebe bi trebalo prebit pa ces se naucit postovat starije, pa ces se naucit postovat onoga ko te 'rani placa ti struju i telefon' ljudi i mlate djecu.

da mene stari cijeli zivot mlati ko mazgu, a moja draga dobra divna mama to sutke gleda, ne znam bas da bih bila jaka, fajterica i imala dosta snage za maknut se iz tog pakla.

nikad necu shvatiti.. kako mozes premlacivati dijete koje volis?
kako mozes gledati kako netko drugi premlacuje dijete koje volis?

pasmater. od ljubavi ne ostaju modrice.

da, i ja ne znam tko je soraja.
i nije ni bitno jel ovo prica cure koja ju je napisala.
necija je, to ziher.
i taj netko mozda dodje ovamo. mozda mu bude lakse, jer ce znat da nije sam.
mozda. meni je to mozda dosta da bsh ne kazem da je jadna, lazljiva glupaca koja nema pametnijeg posla od toga da vuce raju za nos.

Shtefitza
25.12.2003., 23:27
bSh kaže:
Prije bih nasla muza.

Ok, mozda je sala. Ali vec drugi put spominjes muza kao izlaz is situacije. Da, muz bi te spasio od oca. Ali uci u vezu samo zato (ili prvenstveno zato) sto bjezis od roditelja je zapravo najbrza karta za ulazak u ocajni brak/vezu. Kome ces pobjeci kad te za par godina pocne mlatiti ovj princ na bijelom konju. (zene koje su u djetinjstvu fizicki zlostavljane cesto za muza izaberu muskarca koji ima problema sa kontroliranjem agresije i nakon nekoliko godina braka muz prestane biti princ, a pocne biti zlostavljatelj) :(

Shtefitza
25.12.2003., 23:30
bSh kaže:

Mama se drzi sa strane. Ona to ni ne vidi, samo cuje vristanje iz druge sobe. Nismo o tome nikada razgovarali. Kao mala (osnovna) sam ju trazila da se razvede od njega jer me tuce. Ionako ima vec dvije godine kako nije dignuo ruku na mene. Mislila sam da vise ni nece, jer kao sto je sam rekao... sad sam punoljetna i nisam vise dijete.

Mamu nema smisla braniti. Ona je bila tu, kao biljka. Majka ima malo vecih zadataka nego biti biljka u zivotu svog djeteta.

Ali nema smisla niti gubiti svoju energiju i vrijeme optuzujuci majku. Ona ima svojih problema u zivotu koje (ocito) nije uspjela rijesiti. U tvom zivotu prioritet ima rjesavanje TVOJIH problema, majku i oca ostavi u proslosti, tek kad sebe zbrines, mozes poceti raditi na odnosu s njima.

Shtefitza
25.12.2003., 23:33
bSh kaže:

Pise ovako:

Naravno da zvuci privacno.

Pogotovo ako su ti roditelji utisnuli u svaki djelic tvog bica da nije vazno sto ti zelis, nije vazno sto ti osjecas, tvoje samopostovanje totalno nevazno. KAd vec nemas zelja, niti snova za sebe, zasto ne bi na brzinu zaradila prodavajuci svoje tijelo. Ili postoji nada da svoje samopostovanje iskopas negdje iz dna same sebe, ispod svih modrica i oziljaka?

Shtefitza
25.12.2003., 23:38
bSh kaže:
Jednostavno ne zelim gubiti svoje vrijeme na ljude poput tebe.

Prica je istinita, dokazivati bilo sto bilo kome necu, onima koji mi ne vjeruju - sta bi im ja, oni koji mi vjeruju - hvala na savjetima i podrsci.

Cak i da ova prica nije istinita, sto posto sam uvjerena da ovaj topik cita barem PET osoba u potpuno istoj situaciji. Tako da si i Soraja, nije vazno. Nije vazno da li ispadnes glup ako se radi o vaznoj prici. Mogla je biti i literarna vjezba. Ako je, odlicna je. Ako nije, zeni treba pomoci!

Shtefitza
25.12.2003., 23:40
deatwin kaže:
Bsh, okreni broj, pričaj, pitaj, traži pomoć. Zato postoje.

Dea

:top: :kiss:

Shtefitza
25.12.2003., 23:45
bSh kaže:

...

Iako sumnjam da ce mu to uskoro opet pasti na pamet. Ali ako i padne... branit cu se. Pa makar se tukli ko dvoje ludjaka.

Ljudi s problemom u kontroliranju agresije se "ispucaju" jedan dan, pa su opet mirni ko bubice, najbolji otac na svijetu, najzabavniji susjed od svih... i nitko ne moze vjerovati, jer ga svi vide tako ugladjenog i dobrocudnog.

AKo je ikako moguce, nemoj mu uzvracati. Jednog dana stvar moze zavrsiti kobno. Dogodit ce se da ces ti ili on posegnuti za nozem ili necim drugim u blizini. Usijani trenutak ce zavladati situacijom, poslije ce biti kasno, bit ce zao njemu, bit ce zao tebi, a bit ce prekasno.

Ako je ikako moguce, probaj se ili zakljucati u sobu, ili otici van, ili otvori prozor i virsti na sav glas: Policija! Nekako probaj prekinnuti situaciju.

Sto se tice bake, probaj se njoj preseliti. Probaj razgovarati s ocem, dok je ovako miran, pitaj ga za dzeparac. I onda probaj razmisliti da s dzeparcem i bakinom penzijom probate zivjeti. Bit ce vam tesko u jednosobnom stanu, ali bolje nego da se ovako izlazes uzasu. I kad baka umre, nece biti jednostavno. Ovako barem imate njenu penziju. Sto ces jesti da baka sutra umre i ti se uselis u njen stan?

Shtefitza
26.12.2003., 00:09
PaleBlueEyes kaže:

Jako cesto se zlostavljana osoba ne zna drugacije ponasati sa svojim ukucanima nego bas onako kako je naucila u svojoj najuzoj obitelji. Zrtva uci od svog agresora, postane agresor u slijedecoj situaciji. Ili se postavi nekom drugom agresoru da slicnu agresiju vrsi nad "vjecnom zrtvom". Najvaznije je izaci iz tog kruga, polako poceti uciti novi nacin ophodjenja.

Marakana
26.12.2003., 17:26
Evo pročitao sam sve...
Pitam se bili ,kad bi ,napisao neke djelove familijarnog, mog, života, i mene ,moj nick, proglasili za famoznu Soraju.....

Niste vrijedni, većina vas, nekih Istina........:)

crazy child
26.12.2003., 19:02
Marakana kaže:
Evo pročitao sam sve...
Pitam se bili ,kad bi ,napisao neke djelove familijarnog, mog, života, i mene ,moj nick, proglasili za famoznu Soraju.....

Niste vrijedni, većina vas, nekih Istina........:)

Ja ne znam zašto je nekima toliko nevjerojatno kad se neko javi sa ovakvom pričom. Takve priče nisu nimalo rijetke, nažalost:(

Marakana, zašto bi uopće pričao nešto takvo, to ti je prošlost i trebaš to tamo ostaviti.:)
Mislim da bi ti bilo još gore da dijeliš takve stvari s bilo kim, a kamoli s tolko ljudi koje ni ne poznaješ.
Ja o ružnim stvarima gotovo nikad ne pričam. To bi mi bilo ko da sam im dala život, snagu, a umrle su i trebaju ostat mrtve.:cool:

Dunj@
26.12.2003., 22:32
Shtefitza kaže:
Mamu nema smisla braniti. Ona je bila tu, kao biljka. Majka ima malo vecih zadataka nego biti biljka u zivotu svog djeteta.

Ali nema smisla niti gubiti svoju energiju i vrijeme optuzujuci majku. Ona ima svojih problema u zivotu koje (ocito) nije uspjela rijesiti. U tvom zivotu prioritet ima rjesavanje TVOJIH problema, majku i oca ostavi u proslosti, tek kad sebe zbrines, mozes poceti raditi na odnosu s njima.

Njena majka je bolesna žena. Ima dijabetes već 20 godina, a usput je zaradila i infarkt.
I dalje (jedina) radi!

Tko je tu lud a tko zbunjen?

Da, mama se ustvari povukla iz svega toga. Ona je inace bolesna. Ne znam koliko ozbiljno jer starci ne razgovaraju o tome, a ja ni ne pitam. Ako nesto i pricaju o bolesti, onda to sve ide kroz salu. Uglavnom ona sve okrene na salu, ne znam, valjda je takva osoba. Imala je infarkt prije nekoliko godina i ima dijabetes vec 20 godina.
I ponovit cu, ona je stvarno divna osoba i jako ju volim.

Dobro mi je kod mame sto me podrzava u potrazi za poslom iako i sama zna da ce to oduziti moj faks. Ionako sam ga vec sama oduzila, ako nadjem posao, bit ce jos gore. Dok tata nije ni malo bio odusevljen tom idejom. Djelom i zato sto on zeli da zavrsim taj faks i primim se posla u obiteljskoj firmi. Mogla bih vec i sada pomagati mami u poslu, ali to mi se ne da jer... me ne moze platiti. A ja nemam volje raditi joj besplatno. To je ruzno od mene, ali eto.

I ponavljam.
Sorry svima koji su bili zlostavljani. Oni su to i pisali pod svojim pravim nickom. Na ovom forumu. I nešto se ne sjećam da im nitko nije vjerovao.

A ja sam odrastala po dječjim domovima, i znam ponešto o životu. Metododom vlastite kože u vlastitoj kući.
Moj mlađi brat je isto "bio zlostavljan" na sličan način. Sve je NJEMU moralo bit, a mami, starijoj gluhonijemoj sestri i meni to ga NIJE bilo briga. A ja sam radila sa 16 godina da bi ON imao, a onda je pobjesnio jer je mama pitala gdje je bio do 10 sati navečer..dok smo mi ostali muku mučili i strahovali da se nije utopio na rijeci. Zbog mame sam ga išla tražiti s mokrom glavom omotanom u ručnik. I našla ga kako se zajebava u društvu...i još me na licu mjesta napao što sam ga tražila...
Kad je konačno došao kući...i odmah s galamom što smo se uopće usudili ...tad sam ja pobjesnila...i samo mogu reću da sam ga TAD prvi put nadjačala i više mu nikad nije palo na pamet da se postavi ni na mamu ni na mene.

Sretan Božić!

Shtefitza
26.12.2003., 23:06
Simona, tebi se dogodilo nesto ruzno u zivotu. Nekome drugom dogodila se potpuno drugacija stvar, a jednako bolna. Ako hoces, mozemo pricati i o tvojoj prici. Ne mislim da moramo ovu pricu zanemariti zato sto je tebi bilo tesko. Ali ne mislim da moramo tvoju pricuzanemariti jer je ovoj anonimnoj osobi tesko danas.

I sto onda? Sto onda ako su neki forumasi odlucili svoju pricu iznijeti pod "originalnim nickom", a nekima je to nezamislivo, pa su se ponovno registrirali i iznijeli pricu anonimno?

Sretan Bozic i tebi! :) :)

Shtefitza
26.12.2003., 23:10
Simona kaže:
Njena majka je bolesna žena. Ima dijabetes već 20 godina, a usput je zaradila i infarkt.
I dalje (jedina) radi!

Onda nesto nije balansirano u njenom zivotu. Ona misli da fizicki radeci i financijski izdrzavajuci svoju obitelj opravdava sto ne brani sigurnost svoje djece. :( :(

Mozda da proba smanjiti broj radnih sati. Mozda da proba raditi na dinamici svoje obitelji i zahtjeva pomoc od svog muza i djece. Mozda ako djeca i muz preuzmu barem neki honorarni posao, ona dio svoje energije ulozi u PODUZETNO PONASANJE I ZASTITI SVOJE POTOMKE!!! mozda bi imala manje stresa na svoje krvne zile i ne bi cekala slijedeci infarkt.

Teoretiziram :rolleyes:

Ali cinjenica da ona ima dijabetes i prezivjela infarkt ne opravdava je da mirno gleda kako joj muz unistava djecu.

plavva
27.12.2003., 19:17
ja ne bih bila tako brza na osudi bilo koga. zao mi je bSh, kao sto mi je zao njezine majke, a u krajnjoj liniji i njezinog oca. ne vidim tu bas puno zivotne srece.

simona, meni je tebe inace silan gust citati, ali sada sudis iz svoje koze, iz onoga sto se tebi dogodilo. mislim da nema smisla pokusavati biti u pravu u takvim stvarima kao sto je bSh-ina situacija jer tu ispravnih i pobjednika nema. nazalost. ti mislis da je ona nezahvalno deriste; ja mislim da je ona jako nesretna i nevoljena cura.

i jos nesto: ja sam na ovom forumu napisala neke stvari iz svog zivota. dugo sam dvojila da li da ih napisem ili ne, jer covjek ponekad dozivi svakakve reakcije na nesto sto je njegovo, intimno. ovaj je topic pravi primjer. neke druge stvari ne bih napisala ni u ludilu, osim mozda pod drugim nickom i IP-em iz druge drzave.

Dunj@
27.12.2003., 21:02
plavva kaže:
ja ne bih bila tako brza na osudi bilo koga. zao mi je bSh, kao sto mi je zao njezine majke, a u krajnjoj liniji i njezinog oca. ne vidim tu bas puno zivotne srece.

simona, meni je tebe inace silan gust citati, ali sada sudis iz svoje koze, iz onoga sto se tebi dogodilo. mislim da nema smisla pokusavati biti u pravu u takvim stvarima kao sto je bSh-ina situacija jer tu ispravnih i pobjednika nema. nazalost. ti mislis da je ona nezahvalno deriste; ja mislim da je ona jako nesretna i nevoljena cura.

i jos nesto: ja sam na ovom forumu napisala neke stvari iz svog zivota. dugo sam dvojila da li da ih napisem ili ne, jer covjek ponekad dozivi svakakve reakcije na nesto sto je njegovo, intimno. ovaj je topic pravi primjer. neke druge stvari ne bih napisala ni u ludilu, osim mozda pod drugim nickom i IP-em iz druge drzave.

Ponajprije...nisam uopće bila brza i obrazložila sam to u prvom postu.
Ali nitko, a najmanje ona nije odagnala (ne samo) moje sumnje.
Ponavljam se, ali ...previše ima nasilja u kući a da bih olako (pre)sudila.

Ali jesam kao kontrapunkt stavila očite kontradikcije...na koje mi je odgovorila da sam tuka.

I dalje mislim da je samo tražila forumsku podršku za svoje a ne očeve postupke! Ali svi su vidjeli samo dio "problema".
Pretpostavljam, svi iz svog iskustva ili knjiški naučenog.

Brijem, da sam i ja ponešto i naučila i iz knjiga ali i iz vlastitog iskustva. Pa u stjecanje iskustva spada i to kako svi uvijek imaju opravdanje za svoje postupke. One loše, naravno.

Osim toga...i ja sam i majka pa bih mogla i s tog stanovišta nešto reći i o odgovornosti djece a ne samo o obavezama roditeljima.

U međuvremenu sam nekoliko puta pročitala sve njene postove i mogu se samo utoliko ispraviti...da je vjerojatno i njena majka žrtva (bar) psihološkog zlostavljanja dvoje odraslih i zdravih i besposlenih osoba: muža i kćeri...
I ponovo govorim iz vlastitog iskustva.

To ne znači da problema u toj kući nema. Ima ga...a ovdje joj je ukazano gdje da ga pokuša riješiti. Nju se te vrste savjeta baš i nisu dojmili, jer je za svaki našla izgovor...

I još nešto plavva...Čitala sam ja i tvoje postove...i isto ti mogu reći da sam shvatila, da isto nisi imala sjajno djetinjstvo. Nije mi palo na pamet da na tvoje tekstove reagiram kao na ove.

Jer očito postoji razlika u pristupu.

I ja sam zamjerala mnogo toga mojoj majci...Odrasla sam kad sam joj oprostila, a oprostila sam joj kad sam naučila shvaćati i njen život. Nije ona ni mogla, ni znala drugačije. A ne sjećam se da me ikad zagrlila ili nedaj Bože pomazila i poljubila! To se tako nije ni u njenoj kući radilo! (Ni mene i sestru, ali brata jest. I on nikad nije bio u domu. Nas dvije jesmo.)

A kad sam ja postala majka, bilo me sram poljubiti vlastito dijete...samo pred vlastitom majkom. Kad mi je to doprlo do svijesti, počela sam se pitati...

Eto...svi mi nosimo ožiljke, a mene su moji naučili da ne padam na lažnu sentimentalnost. Iako to ne znači, da me i dalje ne ulove na "krivoj" nozi. Pa kaj..? I za jedno i za drugo. Nisam cijepljena na pogreške. Pogotovo kad me nađu na "spavanju" i nemam vremena razmisliti. Samo se više ne sikiram i kad nasjednem.

A ovo je virtualni svijet, u kojem smo manje više svi divni i ispravni... Sa samo ponekim zlima koji narušavaju tu idilu. ;) :)

plavva
28.12.2003., 12:05
sad sam se postidjela svoje reakcije...

vidis, mene je jako lako uloviti na emociju. lako se upecam na suosjecanje, pogotovo kada je rijec o djetetu koje trpi batine. mozda sam tu totalna budala; ma ne mozda, sigurno jesam. sentimentalna sam prema vlastitim oziljcima.

ja nemam roditeljsko iskustvo - ne jos. zato lakse razumijem kcer. nedostaje mi perspektiva. zato vjerojatno i prihvacam ovakve price kao apriori istinite jednostavno zato sto ne razumijem zasto bi netko isao izmisljati takvo sto. al opet, ja sam naivna.

sto se roditelja tice... ja sam prosla cijeli krug: od suocavanja s istinom, ljutnje, nevjerice, trazenja opravdanja, ponovne ljutnje, mrznje, odbacivanja, oprastanja, mirenja, prihvacanja, razumijevanja. i da, bila sam ponekad vrlo nepravedna prema njima. nisam za to trazila opravdanja niti bih: to je dio procesa izlijecenja i drugacije, jebi ga, nije moglo ici. da li razumijem svoju majku? o da. ali to je razumjevanje krvavo placeno s obje strane.

ovo su teske teme. meni se ponekad cini da je ispravnije zagrliti ranjenog, pa mu onda polako objasnjavati gdje je pogrijesio, gdje je on drugoga ranio. al opet, to iz mene progovara slabost na vlastite rane koje onda, prave ili izmisljene, stvarne ili virtualne, prepoznajem na drugima.
simona... :)

Dunj@
28.12.2003., 14:41
Nemaš se čega stidjeti...
Naročito ne emocija. Dok ih imamo, dotle smo živi!
Naivnost nikad stvarno ne prerastemo. Nema toga genijalca kojeg ne može preveslati zadnja budala.

Da, nekad je dovoljan i samo zagrljaj. U pravo vrijeme. Naročito povrijeđenom djetetu.

Ali postoje granice i za dijete/djecu. Kad mora shvatiti što smije a što ne. Problem je kako postupiti kad dijete naprosto izaziva i iskušava dokle može ići!

To sam naučila iz jednog američkog filma po istinitom događaju.
Kad su mnoge majke novog doba učile o majčinstvu od jednog popularnog doktora; osnovna teza: djeca se odgajaju ljubavlju, a ne batinama. Velik napredak prema: batina je iz raja izašla.

Ali posljedice su stigle kod prve generacije mladih samo tako odgajanih. Naprosto nisu imali kriterije, jer nisu znali što smiju a što ne. Zaključili su ovako: Roditelji me i ne vole kad mi sve dopuštaju. Ravnodušni su. Nije im ni stalo! I događale su se tragedije.

Toga sam se sjetila, kad me vlastito dijete izazivalo i prkosilo pred masom ljudi na sav glas...na plaži. Nije bilo prvi put. Na zgražanje publike, dobilo je po guzi, ali više nije bilo cirkusa, bar na javnom mjestu.:)

Ali kad bi se takvo ponašanje njima dogodilo od mog djeteta, onda bi pričali o nedostatku kućnog odgoja.
Uvijek sam doživjela da je hvaljeno od drugih... Meni toga vjerojatno puno zamjera, ali još nema vlastitog djeteta. Čekam.;)

Nema recepta. To sam naučila i na seminaru za kuhanje bebama. Jedna majka je bila kemičarka i stalno gnjavila voditeljicu s "mjerama", vitaminima i sl. Dok joj ova nije rekla...da se djeca odgajaju "osluškivanjem" i srcem. To je pokazao i američki pokus s vrtićkom djecom. Djeca koja su sama birala hranu sa "švedskog" stola...bila su zdravija i naprednija od onih hranjenih po "receptu".

Tako je i sa odgojem. Nikad stvarno ne znamo kako će što djelovati na djecu. Djeca istih roditelja i isto odgajanih, nikad nisu ista.

Učimo na vlastitim pogreškama. I mene je moje dijete odgajalo!
Ali pri tom se mora znati tko je odgovoran!

Eto, ovo sam napisala i da se ne ustrašiš pod teretom vlastitog iskustva i odgovornosti prema budućem djetetu.
Ne boj se... sve će doći na svoje mjesto iako po neki put i griješimo.
Ne možemo sve znati..pa čak ni onda kad imamo iskustva s više vlastite djece. Naprosto, svako novo biće je svijet za sebe.
I to nas dovoljno ograničava samo po sebi.

Sretno. :)

allegra
28.12.2003., 14:56
Simona
ovo je krasan post i slažem se s njim.
Ali posebno bih izdvojila ovaj dio
Simona kaže:
Učimo na vlastitim pogreškama. I mene je moje dijete odgajalo! Ali pri tom se mora znati tko je odgovoran!

Istina :s

ZgSash
29.12.2003., 07:21
bravo simona !
post je pravi pogodak

Shtefitza
30.12.2003., 23:25
Nekada se smatralo da se disciplinu moze uspostaviti samo fizickim kaznjavanjem (siba, kuhaca...)

Onda se u sezdesetima i sedamdesetima smatralo da se djeci SVE mora dozvoliti.

Danas se zna da djeca trebaju disciplinu. Trebaju roditelje da im strukturiraju dan, da im zadaju planove. Ali isto tako se zna da fizicko kaznjavanje unistava djetetovo samopouzdanje. Osobe koje su bile zlostavljane u djetinjustvu cesto i same zlostavljaju kad dodju u priliku. Ne samo svoje potomstvo nego i svoju bracu i sestre, i starije (djeda i baku i same roditelje, kad roditelji ostare i fizicki oslabe)

Postoje alternative. Postoji drugaciji nacin ophodjenja. Tuca i vika nije jedini moguci nacin obiteljskog zivota. Drugi nacini se mogu nauciti. Tesko i sa puno ulaganja, ali mogu se nauciti. Samog sebe covjek moze kontrolirati. I kreirati novu situaciju.