PDA

View Full Version : Darovni ugovor - Q&A

stranice : [1] 2

BundyBoy
19.02.2008., 14:53
Bok,

znam sve pojedinosti ugovora, nego mene zanima koliko traje taj
proces promjene vlasništva. znači meni majka daruje kuću..
mi ovjerimo ugovor i predamo ga u zemljišno knjižni odjel...
Koliko će tada trajati proces da se promjeni vlasništvo na mene ?
Te dali se može dati kakava molba za ubrzani proces ?

Hvala

BundyBoy
19.02.2008., 18:32
zar nitko nezna ?

pistacija
19.02.2008., 19:50
ma zna ali se vjerovatno nikom ne da pisati odgovor na tako jednostavno pitanje :)

Ako govorimo o gruntovnici u Zgb i ispravno napisanim darovnim ugovorom onda kad predas u gruntovnicu odmah napisi pozurnicu. U pozurnicu stavis da ti je uknjizba hitna jer recimo planiras dizat kredit na kucu, jer hoces kucu kao prodati, nesto smisli. Sa pozurnicom cekat ces redovnim putem oko 4 mjeseca.

BundyBoy
20.02.2008., 06:46
hvala na odgovoru....
tak dugo se čeka ? 4mj. ???
ja to predajem u manjem mjestu kod zagreba, ne predajem u zagrebu...
dali mogu očekivati i da tamo čekam isto cca 4mj. ?

hvala

colour
20.02.2008., 10:45
Ovisi od mjesta gdje upisuješ. Ali s požurnicom 4 mjeseca :confused:... čisto ne vjerujem...

Neće ti nitko bolje reći od konkretnog ureda, pa njih pitaj. Negdje je to sređeno i nema nekog velikog čekanja.
Hm, meni je odvjetnik bez požurnice, požurio, bzv, iako mislim da ne bih ni bez njega puno čekala.

Kažem ti, prvo tamo pitaj pa ovisno o tome koliko ti je hitno, požuruj ili ne.

BundyBoy
20.02.2008., 15:52
evo ja sam danas to sve napravio i predao...
u ponedeljak ću predati požurnicu... pa ćemo
vidjeti. nadam se da će biti u nekom normalnom roku gotovo.
ne radi se o zagrebu.... tak da se nadam da će kraće trajati od
4mj....

pistacija
20.02.2008., 17:22
evo ja sam danas to sve napravio i predao...
u ponedeljak ću predati požurnicu... pa ćemo
vidjeti. nadam se da će biti u nekom normalnom roku gotovo.
ne radi se o zagrebu.... tak da se nadam da će kraće trajati od
4mj....

u zapresicu 3 mjeseca :)

BundyBoy
21.02.2008., 07:28
u zapresicu 3 mjeseca :)

napisat ću ja požurnicu ... da se to riješi što prije...
te ću visit svaki dan tamo tak da bude što prije gotovo :mig:

trajekt
25.02.2008., 23:18
pa ćim si predao prijedlog za upis već se možeš smatrati upisanim, jasno ako nema neke zapreke.

slamka
26.02.2008., 01:48
ja san prosle godine cekala manje od mjesec dana.predala papire i oni mi poslali rjesenje nakon 20-tak dana....eto

goga27
26.02.2008., 06:39
Bok,

Hvala

ja sam čekala otprilike mjesec dana dođe ti poštom na kućnu adresu uknjižba prava vlasništva

SALIX2329
24.09.2008., 20:51
Ispričavam se ako ovakva tema posoji, pregledala sam 10 strana ''Prava'' i nisam ništa slično pronašla, ili mi je promaklo pa molim moderatora da premjesti ako treba.

Dakle ovako, živim u kući koja ima više stanova, kuća je snimljena i u postupku je upisa u katastar i gruntovnicu (to je odradjeno po sluzbenoj duznosti geodetske uprave-pa malo duze traje upis, ali moguće je požurnicom zatražiti brži upis)
Nekretnina je u vlasništvu 1/1 na djedu koji bi sada darovnim ugovorom darovao 1 stan i prepisao ga na sina.

Što je potrebno napraviti i kako sastaviti ugovor, i dali je to moguce?

Hvala puno!

tekst
25.09.2008., 16:54
Otac darovatelj učinio je darovanje kćerki .Poslje četri godine traži putem suda raskid ugovora o darovanju jer je navodno to učinio da bi onemogućio naplatu vjerovnika.I poziva se na ništavnost
Daroprimac˙(kćer) o njegovim dugovima nije znala, nije znala i za njegove namere.
Moje pitanje glasi

Da li će sud raskinuti ugovor bez obzira što daroprimatelj nije znao za okolnosti koje darovatelj navodi sada.

fooreest
25.09.2008., 18:21
Ugovor o darovanju može se opozvati:
a) kada darovatelj zapadne u takvu situaciju da mu je zbog slabog imovinskog stanja ugroženo nužno uzdrža­vanje, a nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati, može opozvati darovanje i od obdarenika zahtijevati povrat dara.
b) zbog nezahvalnosti obdarenika (primjer: obdarenik ugrozi život darovatelju)
c) ako je darovanje učinjeno da bi se izbjegla ranija obveza darovatelja, izbjegavanje vjerovnika između ostalog

tekst
25.09.2008., 18:57
Otac je kćer tužio . Međutim uz veći broj dokaza na sudu ona osporava njegovu tvrdnju.
Darovanje je njezin otac učinio da bi se iskupio za nemar i nebrigu(napustio ju je kao bebu a prvi put je oca upoznala kad je imala 17 godina).

Dakle on nju na neki način prevari, daruje joj , sačeka da njegova dugovanja uđu u zastaru i onda stan traži natrag.
A za sve to daroprimateljica (kćer nema pojma)

U slučaju da na sudu on dokaže svoju tvrdnju i sud raskine ugovor
što se dešava sa njezinim pravom, zakonskim, moralinim...............
Zar to nije čisto obmanjivanje, prijevara, zlupotreba povjerenja
a o ljudskosti i da ne pričam

Da li u tom slučaju kćer ima kakva prava da traži neku nadoknadu

fooreest
25.09.2008., 19:27
Opoziv zbog osiromašenja darovatelja

Članak 493.

(1) Darovatelj koji nakon ispunjenja ugovora o darovanju toliko osiromaši da više nema sredstava za svoje nužno uzdrža­vanje, a nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati, može opozvati darovanje i od obdarenika zahtijevati povrat dara.
(2) Darovanje se može opozvati samo ako se dar ili njegova vrijednost još nalazi u imovini obdarenika, te ako se i obdarenik ne nalazi u oskudici glede svog uzdržavanja i uzdržavanja osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.
(3) Obdarenik nije dužan vratiti dar ako darovatelju osigura sredstva koja mu nedostaju za uzdržavanje u granicama opravdanih potreba.
(4) Darovatelj ne može opozvati darovanje i zahtijevati povrat dara ako se namjerno ili grubom nemarnošću doveo u oskudicu ili ako je od predaje dara proteklo deset godina za nekretnine, odnosno pet godina za pokretnine.

Opoziv zbog nezahvalnosti
Članak 494.
(1) Darovatelj može opozvati darovanje zbog grube nezahvalnosti obdarenika.
(2) Gruba nezahvalnost podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili nekom od članova njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji.
(3) Nasljednik darovatelja može opozvati darovanje samo ako je obdarenik namjerno usmrtio darovatelja ili ga je spriječio da opozove darovanje.
(4) Darovanje se ne može opozvati zbog grube nezahvalnosti koju je darovatelj oprostio obdareniku.
(5) Odricanje od prava na opoziv zbog grube nezahvalnosti obdarenika nema pravni učinak.

U slučaju opoziva darovanja obdarenik je dužan vratiti dar, odnosno njegovu vrijednost

ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA, ČL.1111
Kad dio imovine neke osobe na bilo koji način prijeđe u imovinu druge osobe, a taj prijelaz nema osnove u nekom pravnom poslu, odluci suda, odnosno druge nadležne vlasti ili zakonu, stjecatelj je dužan vratiti ga, odnosno, ako to nije moguće, naknaditi vrijednost postignute koristi

Stvarno ne vidim na osnovu čega bi sud mogao prihvatiti zahtjev za opozivom dara (istina na osnovi ovih par šturih informacija), no sasvim je ok puhati i na hladno u ovoj našoj zemlji.

Znam da je teško i nepravda užasno boli, ali na sudu emocije ne znače ama baš ništa, tamo se barata samo faktima i činjenicama, pa ponekad izgleda da pravo i pravda ne idu skupa pod ruku, ali to je vrlo često zbog neznanja nas samih i nesnalaženja u svim tim postupcima.
Zato iskreno predlažem da si nađe odvjetnika koji će joj odmah biti na raspolaganju, a niti slučajno da se sama brani, jer može puno više izgubiti.

SALIX2329
25.09.2008., 19:38
fooreest čini se da puno znaš, može li i meni neki savjet?
http://www.forum.hr/showthread.php?t=378964

hvala!

tekst
25.09.2008., 20:39
Hvala vam na odgovorima

Ja sam ta kćer iako sam na ovom forumu "anonimna" osjećam nelagodu kad o tome pričam i slažem e sa vama da pravda i pravo ne idu ruku pod ruku. to sam osobno osjetila

17 god moj otac nije znao da li sam uopšte živa.Nučila sam se nositi s tim.
I onda se pojavi i obeća brda i doline čak kaže kao mu je žao.
Pa mi oda daruje etažu kuće(stan) ja sretna i zahvalna svome ocu.
Ne živimo u istom gradu pa tako ja svake nedelje odlazim da mu kuham , perem i čistim...................
A on lukavo čeka dan kad će njegovi dugovi ući u zastaru i glumi pred mojim mužem i mojom djecom i predamnom dobročinitelja
I sad traži dar natrag.Opet me je izigrao, prevario , opet mi nanosi bol
kao da nisam dovoljno patila zbog njegovih postupaka.
A ništa nisam tražila niti očekivala
I sad osim pravne pomoći treba mi i psihijatar jer ne zanm kao ću se time nositi.
I sad smo na sudu da istjeramo pravdu.Ali zanam da se na sudu barata činjenicama i argumentima.A emocije mogu ganuti samo one koje imaju dušu
a suci rade po zakonu gdje emocije nema pa..................
Ja nisam našla nigdje u zakonu o tome da li se ugovor raskida bez obzira što daroprimac nije znao za namjere darodavca.
Dakle , između darodavatelja i daroprimca nije postojao dogovor da se napravi takav ugovor i da se onemogući naplata vjerovnika.
Ja imam dokaze, čak i njegovo priznanje da mi nije htio ništa reći, da sam bila u zabludi punih 4 godine , da je svjesno i namjerno to napravio

fooreest
25.09.2008., 22:24
Eto ima i nas koji smo alergični na ovakva ponašanja ljudi kao što je tvoj otac, pa sam se malo potrudio i čuo se sa dvojicom kolega oko tvog slučaja, pa sam zbog toga i malo promijenio svoje gornje postove kako bi ti bili još jasniji.

Iz prakse znaju slučajeve da je sud baš zbog izbjegavanja i onemogućavanja naplate potraživanja vjerovnika poništio darovni ugovor, ali kako bi se omogućila naplata vjerovnika, iako je obdarenik poricao, odnosno tvrdio je da nije znao za dug darovatelja, što bi rekli glumili su da nisu bili u kompi.

Dakle, ti također tvrdiš da nisi znala za dug radi kojeg je tvoj otac navodno to darovao tebi.

Trenutno mi je premalo podataka oko tog njegovog duga, kome je dužan, vrijednost duga u odnosu na dar, tko su vjerovnici i što su poduzimali u ove 4 godine oko tog duga, zastara duga mi također nije jasna, kako bih mogao procijeniti dalje.

fooreest
25.09.2008., 22:47
Naravno da je moguće. Evo i 4 mogućnosti za Vrbu-Salix:

1. ugovor o darovanju, vidi Zakon o obveznim odnosima, čl.479., .......
-nužni nasljednici imaju pravo tražiti povrat darova u ostavinu radi nadopune njihovog nužnog dijela.

2. ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života, Zakon o nasljeđivanju, čl.105.,.......
- ako je sklopljen ugovor o ustupu i raspodjeli imovine....., sve ono što je ustupljeno tim ugovorom ne ulazi u izračun nužnog dijela, jer su se njime potomci (bogami i bračna druga) suglasili i odrekli prava da traže uračunavanje ustupljenog u nužni dio. Naravno potrebna je ugovorna suglasnost svih potomaka, inače dotični ugovor neće biti sklopljen.
Eventualno bi onda mogao nastati ugovor o darovanju.

3. ugovor o doživotnom uzdržavanju, Zakon o obveznim odnosima, čl.579.,......
-ugovorom o doživotnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.

4. ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, Zakon o obveznim odnosima, čl.586.,......
Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga se strana obvezuje da će mu za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.

Ja osobno preferiram ugovor o ustupu (ako je obitelj "normalna"), sve ovisi o situaciji. Darovni ugovor ipak ima slabiju kariku, a to je dan kada darovatelj umre.

Također ti predlažem odvjetnika koji će ti pripremiti bilo koji od ovih ugovora, jer ipak kad nas zaboli zub idemo zubaru, kovaču smo išli u srednjem vijeku.
Pozz.

tekst
26.09.2008., 00:05
Hvala vam puno što ste se angažirali da mi pomognte

Ja isto znam da su sudovi raskidali takve ugovore ali samo u slučaju kada su vjerovnici tužili i tražili raskid ugovora i naplatu potraživanja iz imovine
Za ovakav slučaj poput mojeg još nisam čula.Nikada još nisam čula da se
darovatelj sam tražir raskid ugovora jer je oštetio vjerovnike.(proradila mu je savjest ili što!!!)

Njega vjerovnici nisu tužili.Dakle niko od vjerovnika nije poduzeo ništa u pobijanju tog ugovora.
Moj otac kaže"ja sam imao dugove i iz straha da mi vjerovnici to ne uzmu ja sam ti to darovao".
Nije mi poznato iznosi tih dugova.

Čak i u tužbi nije predložio kao dolaz niti jedan račun koji ga tereti.

Meni pada na pamet često da je on to sve izmislio samo da raskine ugovor jer
je našo neku ženu koja izgleda vrši pritisak
A opet s druge strane ne mogu vjerovati da bi podneo tužbu i pozivao se na vjerovnike tek tako.

Ali defininitivno sam sigurna da niti jedan vjerovnik(ako ih uopšte ima)
nije podneo tužbu, niti je meni poznato
da se po tom pitanju nešto radilo.

Situacija je takva da meni preostaje samo da vjerujem u ono što on kaže.
I da sačekam ročište gdje će se vidjeti što on ima kao dokaz .

I možda sam u predhodnom postu napravila grešku

Darovano mi je 2002. god. a 2005 on je tužio.
Stalno odugovlči postupak, ne dolazi na ročište, zadnje tražio mirovanje postupka , očekujem negdje u 11 mjesecu da će biti sljedeće roćište

Moram priznati da za mene je situacija vrlo zbunjujuća.
Stvari nisu logične .Tužitelj odugovlači postupak.
Ni za to još nisam čula,
Ne znam prosto što da mislim

radi se ovrijednosti nnekretnine cca 200.000 eur
iznos dugova nije mi poznat

fooreest
26.09.2008., 02:18
Da on ima čvrste dokaze o postojanju dugova i vjerovnika već bi na prvoj parnici mahao s njima. Ovdje mi se sve čini kako si rekla da je neka ženska u pozadini. Mislim da je iz njegovog ponašanja sasvim jasno da je u banani i da se vrti u krug, a sva ta odugovlačenja idu samo tebi u prilog.

tekst
26.09.2008., 09:26
I meni se čini da je tako

U svakom slučaju hvala puno

kayla
26.04.2009., 17:44
da ne otvaram temu.....domovnica koja se predaje kod uknjizdbe jer mora biti nova (ono mlada od 6mj)?

liberty_pu
13.05.2009., 14:14
da ne otvaram temu.....domovnica koja se predaje kod uknjizdbe jer mora biti nova (ono mlada od 6mj)?

ovisi od suda do suda
na pulskom sudu mora

deni007
30.05.2009., 15:11
Pitanje glasi, Otac je sinu darovao stan u kojem živi s svojom ženom te dotičnim sinom i njegovom ženom, ja sam se odselioi odjavio iz tog stana 1995. godine. Tada moj brat nije radio, zajedno sa svojom suprugom pomagao sam novčano roditelje, nakon 3 godine nam se rodilo dijete i nismo više mogli pomagati roditelje i brata što su
nam oni zamjerili. Godine su prolazile i što god bih ja učinio za roditelje nije bilo dovoljno a brat ih je samo iskorištavao, prestao sam im pomagati i brat se zaposlio nakon toga i oženio. Nakon 4. godine bratovog braka u kojem je bilo svega i svačega otac koji je još prije mog odlaska iz stana imao posljedice moždanog udara, prepisuje stan na brata, nakon toga doživljva dva srčana udara jedan za drugim. Ponovno uskačem u pomoč ne znajući što se sve događalo u obitelji jer su me iz nje udaljili. Napominjem da je majka oduvijek više voljela brata nego mene i imala veliki utjecaj na
njega ai i na oca. Slučajno saznajem za taj darovni ugovor, ocu je malo nerazumljivo kada ga pitam bilo što a majka de izvlači da sma ih zapostavio. Što mi je činiti da dobijem svoj nužni dio na koji nadam se imam pravo.

File
30.05.2009., 15:46
Otac ti je još živ, dakle nemaš pravo na nikakav nužni dio...
uostalom, darovnim ugovorom (kada?) ti je otac prenio vlasništvo stana na brata...

To što si roditelje pomagao, i sada ih pomažeš, ti spada u tvoju zakonsku obvezu, tako da ništa od toga, ne možeš se na to pozivati...

deni007
30.05.2009., 16:05
uostalom, darovnim ugovorom (kada?) ti je otac prenio vlasništvo stana na brata...

To što si roditelje pomagao, i sada ih pomažeš, ti spada u tvoju zakonsku obvezu, tako da ništa od toga, ne možeš se na to pozivati...

Izvrstan odgovor, znači moram čekati da mi otac umre, zakonska obaveza je uzdržaviti roditelje i brata neradnika?????
Otac ima mirovinu od 4.000,00 kn a majka 2,500,00kn a supruga i ja zajedno 8.000,00 i dijete u 5. razredu osnovne , te njenu bolesnu majku s mirovinom od 800,00kn i 400.00kn pomoći od grada Zagreba

qwer
30.05.2009., 18:24

Izvrstan odgovor, znači moram čekati da mi otac umre, zakonska obaveza je uzdržaviti roditelje i brata neradnika?????
Otac ima mirovinu od 4.000,00 kn a majka 2,500,00kn a supruga i ja zajedno 8.000,00 i dijete u 5. razredu osnovne , te njenu bolesnu majku s mirovinom od 800,00kn i 400.00kn pomoći od grada Zagreba

Za sada nema pravo na nužni dio (i da, moraš čekati smrt oca, zvuči malo morbidno, ali ne možeš tražiti nečiju imovinu dok je taj živ)...ali imati će pravo tražiti uračunavanje darova ako se radi o darovnom ugovoru oca i brata, a ne doživotnom uzdržavanju, sve pod uvjetoom da ti otac ne ostavi nužni dio putem neke druge imovine.
Jedino ne kužim ovo kada u postu od file30, zašto bi bilo bitno.

Uzdržavanje roditelja jeste zakonska obveza punoljetnog djeteta, ali samo ako ovaj nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.
A čini mi se da je 6.500,00 kn za dvoje umirovljenika i više nego pristojna mirovina, dapače.

File
30.05.2009., 22:26

Tipfeler... mislio sam "kako" -
-..jer sam pomislio, kao i ti, da nije možda u pitanju ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju...a da je autor samo napisao "darovao"...

deni007
02.06.2009., 20:16
Za sada nema pravo na nužni dio (i da, moraš čekati smrt oca, zvuči malo morbidno, ali ne možeš tražiti nečiju imovinu dok je taj živ)...ali imati će pravo tražiti uračunavanje darova ako se radi o darovnom ugovoru oca i brata, a ne doživotnom uzdržavanju, sve pod uvjetoom da ti otac ne ostavi nužni dio putem neke druge imovine.

Uzdržavanje roditelja jeste zakonska obveza punoljetnog djeteta, ali samo ako ovaj nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.
A čini mi se da je 6.500,00 kn za dvoje umirovljenika i više nego pristojna mirovina, dapače.

Hvala na savjetu, ovdje se radi o darovnom ugovoru jer ugovor o uzdržavanju ne dolazi u obzir obzirom na njihova primanja, te se iz toga vidi da su oni uzdržavali brata dok nije radio isto kao i ja a ne on njih, no nema veze nek im bude kako su si napravili samo meni ih je već dosta. Hvala još jednom na savjetu.

Profesor_
25.06.2009., 12:34
Ovako, moj otac je vlasnik 1/1 stare kuće na selu ! Ja sada planiram ulagati u obnovu te kuće (krovište itd.) kako bih je kroz par godina osposobio za stanovanje, te mi otac namjerava prepisati vlasništvo !

E sad ! Zanima me na koji način to izvesti da troškovi budu što manji ?

Navodno ako sam sastavim darovni ugovor i zatim ga odnesem bilježniku prolazim znatno jeftinije, nego ako mi ga sastavlja javni bilježnik ?

Zanima me kakav je točno postupak i ukoliko netko zna gdje mogu pronaći primjerke darovnog ugovora kako bih ga mogao sam sasatviti ?

Unaprijed se zahvaljujem !

Oscaraon
25.06.2009., 13:08
Odi u narodne novine i traži ugovor o darovanju nekretnina, dobit ćeš obrazac, popuni ga, i samo odnesi javnom bilježniku na ovjeru potpisa, to ti je nekih 50-ak kuna... Nakon toga u zemljišne knjige, predaj zahtjev za uknjižbu i kroz mjesec-dva, ovisno o agilnosti službenika si vlasnik..

Profesor_
03.07.2009., 21:06
Evo kupio sam ovaj ugovor o darovanju nekretnina ! Sad me samo zanima trebam li ja išta upisivati na ove dvije prazne stranice ugovora (da sam mu sin zbog neplaćanja poreza) ili ja samo popunim ovo što me pitaju u obrascu ?

File
03.07.2009., 21:42
Te zadnje dvije prazne stranice obično služe za ovjeru, tako tamo ne treba ništa pisati...

Samo popuni rubrike, i pazi kako navodiš podatke o nekretnini, odnosnu u ugovoru podaci o nekretnini moraju biti 100% identični kao u zk izvatku...

Profesor_
03.08.2009., 20:30
U koliko primjeraka treba napisati taj ugovor o darovanju nekretnina ?

I da li ova stavka o tržišnoj vrijednosti nekretnina koju ovdje treba ispuniti utječe na kasnije troškove javnog bilježnika i troškove upisa u zemljišne knjige ?

File
03.08.2009., 22:27
Dva primjerka.

Stavka o tržišnoj vrijednosti ti ne utječe na trošak javnog bilježnika ; jer oboje radite samo ovjeru potpisa na ugovoru, a na to se naplaćuje paušalan iznos bilježniku ; koji ne ide po vrijednosti.

Također pristojba za uknjižbu ugovora ti je 250,-- kn i to je paušalan iznos - bez obzira na vrijednost nekretnine.

To bi ti jedino utjecalo na porez na promet nekretnina, ali kako mi se ćini ; ti ga kao sin ; nećeš trebati platiti.

bedomedo
17.08.2009., 14:58
Evo da iskoristim mužev nick...

Porez se ne plaća samo ako se radi darovni ugovor majka - kćer? Pretpostavljam da se onda plaćaju davanja ako ide ugovor moja ujna - ja?

Ili najbolje da sestra moje mame (ujna) svoj dio daruje njoj, a onda moja mama sve skupa meni?

Jel mene itko kuži o čemu ja? :rofl:

Vodenna
17.08.2009., 17:56
U koliko primjeraka treba napisati taj ugovor o darovanju nekretnina ?

I da li ova stavka o tržišnoj vrijednosti nekretnina koju ovdje treba ispuniti utječe na kasnije troškove javnog bilježnika i troškove upisa u zemljišne knjige ?

treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...Ti možeš napisati tržišnu vrijednost kakvu hoćeš, porezna ima svoje tabele prema kojima ti određuje vrijednost:top:

Vodenna
17.08.2009., 17:57
Evo da iskoristim mužev nick...

Porez se ne plaća samo ako se radi darovni ugovor majka - kćer? Pretpostavljam da se onda plaćaju davanja ako ide ugovor moja ujna - ja?

Ili najbolje da sestra moje mame (ujna) svoj dio daruje njoj, a onda moja mama sve skupa meni?

Jel mene itko kuži o čemu ja? :rofl:

Ne plaća se u tom slučaju, tako svi rade....ne bi bilo loše da tako napravite:top:

Vodenna
17.08.2009., 18:00
Evo kupio sam ovaj ugovor o darovanju nekretnina ! Sad me samo zanima trebam li ja išta upisivati na ove dvije prazne stranice ugovora (da sam mu sin zbog neplaćanja poreza) ili ja samo popunim ovo što me pitaju u obrascu ?

obavezno navedi podatke iz zk izvatka, i broj zk. ul. i broj čkbr, i ono što je u stvarnosti na tome i površinu naravno jer u protivnom neće ti ga zaprimiti, a bilježnici ovjeravaju sve, tako da se poslije ne možeš žaliti da je on kriv:flop:

Vodenna
17.08.2009., 18:01

kopija domovnice, a u slučaju kod darovnog ugovora potrebni su rodni listovi da se utvrdi srodstvo, a oni moraju biti od RH:top:

Vodenna
17.08.2009., 18:03
pa ćim si predao prijedlog za upis već se možeš smatrati upisanim, jasno ako nema neke zapreke.

Isti dan kod predaje prijedloga zaprima se vaš predmet pod brojem Z.-točnije plombom koja se upisuje u z. knjige i u kompjutersku knjigu kako bi se vidjelo da se nešto događa, dok predmet ne dođe na red knjiženja:top:

Vodenna
17.08.2009., 18:05
hvala na odgovoru....
tak dugo se čeka ? 4mj. ???
ja to predajem u manjem mjestu kod zagreba, ne predajem u zagrebu...
dali mogu očekivati i da tamo čekam isto cca 4mj. ?

hvala

U manjim gruntovnicama to bude riješeno unutar jednog mjeseca, problem je ako već ima koja plomba na toj čestici ili možda kakva žalba koja još nije riješena...

File
17.08.2009., 21:53
Ne plaća se u tom slučaju, tako svi rade....ne bi bilo loše da tako napravite:top:

Nije točno da se u tom slučaju ne plaća porez na promet nekretnina.

Naime, promet nekretnina između braće i sestara podliježe plaćanju poreza na taj promet.

Vodenna
17.08.2009., 21:55
Nije točno da se u tom slučaju ne plaća porez na promet nekretnina.

Naime, promet nekretnina između braće i sestara podliježe plaćanju poreza na taj promet.

da istina

File
17.08.2009., 21:57
treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...

To je bilo prije.:kava:

Po novom samo mogu biti dva izvornika ugovora - i to jedan koji ostaje kod bilježnika, te još jedan za stranke.

Onda ostaje na samim strankama da sami odluče i naprave koliko žele ovjerenih preslika te isprave.

Vodenna
17.08.2009., 22:00
To je bilo prije.:kava:

Po novom samo mogu biti dva izvornika ugovora - i to jedan koji ostaje kod bilježnika, te još jedan za stranke.

Onda ostaje na samim strankama da sami odluče i naprave koliko žele ovjerenih preslika te isprave.

Kad se to promijenilo???

File
18.08.2009., 18:10
kopija domovnice, a u slučaju kod darovnog ugovora potrebni su rodni listovi da se utvrdi srodstvo, a oni moraju biti od RH:top:

Za uknjižbu darovnog ugovora ne trebaju nikakvi rodni listovi, već (kao što je i pitanje postavljeno )-samo domovnica kao dokaz državljanstva...

Gruntovnicu ne zanima srodstvo stranaka u ugovoru.

Rodni listovi mogu biti samo potrebni za poreznu upravu, radi eventualnog oslobađanja od poreza, a što opet nema veze sa uknjižbom...

Brazil
18.08.2009., 22:18
Za uknjižbu darovnog ugovora ne trebaju nikakvi rodni listovi, već (kao što je i pitanje postavljeno )-samo domovnica kao dokaz državljanstva...

Gruntovnicu ne zanima srodstvo stranaka u ugovoru.

Rodni listovi mogu biti samo potrebni za poreznu upravu, radi eventualnog oslobađanja od poreza, a što opet nema veze sa uknjižbom...

Tako je.

Hartge
18.08.2009., 23:02
kaj nije da se ne plaća ako ide recimo na drugo koljeno ( baka - unuk) tako je bilo u mom slučaju pred nekoliko godina

Brazil
19.08.2009., 00:47
kaj nije da se ne plaća ako ide recimo na drugo koljeno ( baka - unuk) tako je bilo u mom slučaju pred nekoliko godina

Ne plaćaju pretci ni potomci bez obzira na stupanj.

Predmet
19.08.2009., 12:34
Ja se nadam da je dezinformacija to kaj sam čuo,a glasi:

Vlada 15. 9 ili 16. 9 šalje u proceduru novi zakon po kojemu bi se plaćao porez na darovne ugovor i na nasljedstvo u iznosu od 25% vrijednosti nekretnine ili nasljedstva.
Ja se toplo nadam da je to izmišljotina ali gdje ima dima ima i vatre...Treba pričekati, pa vidjeti. Sigurno to neće proći nezapaženo.

Vincent V
19.08.2009., 12:43
Moj otac ima stan od 100 m2 a ja od 56 m2. Ako bi on meni darovao svoj stan od 100 a ja njemu moj od 56, koliko poreza ću platit u ovom slučaju, odnosno, dali se isto plać porez kad se prenosi s djeteta na oca?

nemoralan
19.08.2009., 13:03

Majku im birokratsku pa kako dokument poput domovnice može bit star? Kako?

File
19.08.2009., 20:03
Moj otac ima stan od 100 m2 a ja od 56 m2. Ako bi on meni darovao svoj stan od 100 a ja njemu moj od 56, koliko poreza ću platit u ovom slučaju, odnosno, dali se isto plać porez kad se prenosi s djeteta na oca?

Ne plaća se porez na darovanja otac-djete, ni djete-otac - bar zasad.:top:

File
19.08.2009., 20:18
Ja se nadam da je dezinformacija to kaj sam čuo,a glasi:

Vlada 15. 9 ili 16. 9 šalje u proceduru novi zakon po kojemu bi se plaćao porez na darovne ugovor i na nasljedstvo u iznosu od 25% vrijednosti nekretnine ili nasljedstva.
Ja se toplo nadam da je to izmišljotina ali gdje ima dima ima i vatre...Treba pričekati, pa vidjeti. Sigurno to neće proći nezapaženo.

Ne vjerujem da će biti 25% porez na nasljedstvo i darovanja, a da će porez na kupoprodaju i sl. - ostati 5%....

A sumljam da će povisiti porez na promet nekretnina sa 5% na 25%, jer bi to dotuklo strana ulaganja i tržište nekretnina, da ne govorimo o građevinarima...

Zato je više vjerojatno da će se uvesti porez od 5% na sva nasljedstva i darovanja..

Mali Maleni
02.09.2009., 08:28
Pozdrav!
Imam par pitanja vezano uz ovu temu pa ako bi mi mogli pomoci...

Nalazim konfliktne podatke na netu vezano uz plaćanje poreza na relaciji dijete -> roditelj i brat -> sestra pa da se rijesim nedoumice
Tu na forumu se spominje da relacija roditelj -> dijete ( i obrnuto) ne podliježe plaćanju poreza, dok relacija braća<->sestre podliježe i to za 5%
guglajući i tražeći po stranicama porezne uprave sam nasao slijedece:
ZAKON O FINANCIRANJU JEDINICA LOKALNE I PODRUČNE (REGIONALNE) SAMOUPRAVE
Članak 14.
Porez na nasljedstva i darove ne plaćaju:

1. bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja,

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili s darovateljem u trenutku primitka dara. Zajedničkim kućanstvom u smislu ovoga Zakona smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

sto bi ga reklo (ako ja to dobro tumačim) da stavka 1. potvrdjuje relaciju roditelj <-> dijete a da stavka 2. znači da se ne plaća porez na relaciji braća <-> sestre ako su u trenutku darovanja bili prijavljeni na istoj adresi
Zapravo mi treba potvrda da sam si ja to dobro protumačio
Vezano uz mogućnost oporezivanja po novome od 5% svakog nasljedstva i dara
Ako će otići taj zakon u proceduru 15/16.09, da li u tom slučaju darovni ugovor koji je napravljen prije i odnešen na poreznu do tog datuma podliježe tom novom zakonu ili ne? Zanima me jer ne znam koliko traje to na poreznoj pa da ne bi ispalo da sam predao papire pa da se to promijeni dok su papiri na obradi (tu se radi o darovnom ugovoru na relaciji roditelj - dijete, tako da nije vezano uz prvo pitanje)
U zemljišnim knjigama je navedena 1. adresa darivatelja dok je na osobnoj 2.
Rekli su mi da se u tom slučaju na darovni ugovor samo dopiše nešto u stilu " Darivatelj, osoba ta i ta, prije na adresi toj i toj, sada na adresi toj i toj br. osobne iskaznice taj i taj..." i da bi to trebalo funkcionirati.
Dal to drži vodu i ako drži, jel bi se našla koja dobra duša koja bi to nekako lijepo isformulirala.
Hvala svima!

File
02.09.2009., 18:07
Pozdrav!
Imam par pitanja vezano uz ovu temu pa ako bi mi mogli pomoci...

Nalazim konfliktne podatke na netu vezano uz plaćanje poreza na relaciji dijete -> roditelj i brat -> sestra pa da se rijesim nedoumice
Tu na forumu se spominje da relacija roditelj -> dijete ( i obrnuto) ne podliježe plaćanju poreza, dok relacija braća<->sestre podliježe i to za 5%
guglajući i tražeći po stranicama porezne uprave sam nasao slijedece:

sto bi ga reklo (ako ja to dobro tumačim) da stavka 1. potvrdjuje relaciju roditelj <-> dijete a da stavka 2. znači da se ne plaća porez na relaciji braća <-> sestre ako su u trenutku darovanja bili prijavljeni na istoj adresi
Zapravo mi treba potvrda da sam si ja to dobro protumačio
Vezano uz mogućnost oporezivanja po novome od 5% svakog nasljedstva i dara
Ako će otići taj zakon u proceduru 15/16.09, da li u tom slučaju darovni ugovor koji je napravljen prije i odnešen na poreznu do tog datuma podliježe tom novom zakonu ili ne? Zanima me jer ne znam koliko traje to na poreznoj pa da ne bi ispalo da sam predao papire pa da se to promijeni dok su papiri na obradi (tu se radi o darovnom ugovoru na relaciji roditelj - dijete, tako da nije vezano uz prvo pitanje)
U zemljišnim knjigama je navedena 1. adresa darivatelja dok je na osobnoj 2.
Rekli su mi da se u tom slučaju na darovni ugovor samo dopiše nešto u stilu " Darivatelj, osoba ta i ta, prije na adresi toj i toj, sada na adresi toj i toj br. osobne iskaznice taj i taj..." i da bi to trebalo funkcionirati.
Dal to drži vodu i ako drži, jel bi se našla koja dobra duša koja bi to nekako lijepo isformulirala.
Hvala svima!
1.Ovo je jako rijedak slučaj u praksi, tj.slučaj koji porezna rijetko priznaje...
Naime, nije dovoljno da su samo prijavljeni na istoj adresi, već je potrebno zadovoljiti još masu kriterija (da žive od zajedničkih sredstava, da su već prije darovanja zajednički raspolagali nekretninom itd.itd..), često uz ovjerene izjave svjedoka i sl., a na kraju to dokazivanja porezna to opet ne priznaje....

2.Ovisi kakav će bit taj novi zakon, tj.šta će predvidjeti u svojim odredbama...ali načelno ne bi trebao se odnositi na ugovore ovjerene prije njegova stupanja na snagu, te na ostavine onih koji su umrli prije stupanja na snagu tog novog zakona, ali nikad se nezna....

3.Pa trebalo bi to funkcionirati...

Mali Maleni
02.09.2009., 18:13
1.Ovo je jako rijedak slučaj u praksi, tj.slučaj koji porezna rijetko priznaje...
Naime, nije dovoljno da su samo prijavljeni na istoj adresi, već je potrebno zadovoljiti još masu kriterija (da žive od zajedničkih sredstava, da su već prije darovanja zajednički raspolagali nekretninom itd.itd..), često uz ovjerene izjave svjedoka i sl., a na kraju to dokazivanja porezna to opet ne priznaje....

2.Ovisi kakav će bit taj novi zakon, tj.šta će predvidjeti u svojim odredbama...ali načelno ne bi trebao se odnositi na ugovore ovjerene prije njegova stupanja na snagu, te na ostavine onih koji su umrli prije stupanja na snagu tog novog zakona, ali nikad se nezna....

3.Pa trebalo bi to funkcionirati...

1. OK. Zapravo mi je vaznije da funkcionira na relaciji dijete -> roditelj, ovo je bilo usputno

2. Znaci ako ja recimo u ponedjeljak predam ovjereni ugovor na poreznu, mene to ne bi smjelo tangirati?

3. sad jos samo da si formulaciju smislim.
U svakom slucaju hvala :top:

fgzcvijetic
10.09.2009., 21:54
Evo situacije koja nas je doslovno zaskočila.

Do jučer je naš otac živio sam u svome stanu da bi, doslovno preko noći "puknuo" i završio na psihijatriji. Bolnica mu nije pomogla, već naprotiv, potonuo je još dublje i takvog smo ga dobili natrag pa nam nije nam preostalo ništa drugo do smještaja u privatni dom koji nas, zbog posebne skrbi i njegove male mirovine masno košta.

Da situacija bude gora i sestra i ja smo financijski u banani, ja jedva spajam kraj s krajem kao podstanar dok je sestra u dužničkom ropstvu s kreditom za stan. I sad nas zapadne još 200 eura po glavi za njegov dom. Što reći, djeca nam postaju željna nekih stvari, pa čak i mesa za ručak.

Jedino rješenje je što prije prodati taj stan i tako isplivati no pojma nemamo kako.

Nas dvoje smo suglasni oko prodaje i podjele imovine no, pitamo se kako to izvesti. U nekakvim trenutcima njegove lucidnosti sa starim se nekako i da razgovarati oko prodaje stana ali on se stalno nećka jer se nada kako će jednog dana stati na noge i ponovno se vratiti među svoja 4 zida iako, po liječnicima, polako ali sigurno putuje u Nirvanu pa nam se može se dogoditi da, ako i nađemo nekakvog kupca, bude mentalno potpuno nesposoban za sklapanje ugovora i time će cijela priča prerasti u agoniju.

S druge strane, ma kako to ružno zvučalo, razmišljamo kako ga nadmudriti, zaobići priču o prodaji i nagovorili ga na darovnicu, nešto poput rješavanje mog stambenog problema uz priču da se može vratiti doma kad poželi recimo ili ga pak nagovoriti na ugovor o dosmrtnom izdržavanju ili pak nekakvu punomoć Nadalje, sestra i ja, ma koliko vjerujemo jedno drugome, želimo oboje biti obuhvaćeni tim aktom.

Pitanja su slijedeća:

- što je najjednostavnije, najbrže i najjeftinije rješenje
- može li punomoć, darovnica ili ugovor o izdržavanju biti adresiran na dvije osobe
- plaća li se i u kom slučaju kakav porez obzirom da sestra već „posjeduje“ nekretninu
- što napraviti ako se starom psihičko stanje dodatno pogorša prije potpisivanja nekakvog pravno važećeg dokumenta

pedoča
12.09.2009., 15:12
molim da mi netko stručan pojasni slijedeće,

imam RJEŠENJE iz davne 1984 godine, na kojem piše slijedeće:

RJEŠENJE

Na temelju darovnog ugovora od 01.03.84. dozvoljava se uknjižba prava vlasništva na nekretnine (ime majke) iz zadra, upisane u z.k.uložak broj...., a koje se sastoje iz obiteljske stambene zgrade u rijeci, adesa, sagrađena na ....u korist:

- ime sina iz rijeke, adresa,

vrijednost iznosi 400.000- dinara
prijepis isprava stavlja se u zbirku isprava, a prijedlog u spise.
ugovor je prijavljen kod uprave prihoda po brojem.....

ovjereno i pečatirano

da li ovo rješenje znači da je majka darovala kuću sinu i kako doći do te darovnice? kako ću provjeriti koliko je to bilo 400.00 dinara 1984 godine?

zahvaljujem na odgovorima

File
12.09.2009., 17:30
da li ovo rješenje znači da je majka darovala kuću sinu i kako doći do te darovnice?

Da, to znaći da je sinu darovana ta nekretnina i da je to provedeno i upisano u zemljišnu knjigu....a preslik tog ugovora o darovanju možeš zatražiti iz zbirke isprava tog zk odjela koji je donio rješenje (kao i zk izvadak sa 20,00kn taxe)....

radzid
13.09.2009., 15:20
- što napraviti ako se starom psihičko stanje dodatno pogorša prije potpisivanja nekakvog pravno važećeg dokumenta

Javite se Centru za socijalnu skrb, oni po službenoj dužnosti donose odluku o lišenju poslovne sposobnosti i određuju skrbnika. Skrbnik je najčešće srodnik vjerojatno će vas odrediti. Tada imate pravo kao skrbnik raspolagati njegovom imovinom, naravno u njegovom interesu. Vjerojatno trebate odobrenje suda ili CSS (centar za socijalnu skrb) da prodate stan, nisam siguran kako se rješava to. Budući da ste u financijskoj gabuli a trebate o njemu skrbit, neće sud ili CSS motat puno. Dobit ćete odobrenje da kao njegov skrbnik možete raspolagati imovinom u njegovom interesu.
Vi ne raspolažete s time kao vlasnik već kao punomoćnik. Tako da neće bit prodaje ni poreza, osim za transakciju kojom prodajete tu nekretninu trečemu da dobijete love.
Tako nekako to piše u pravnim udžbenicima.

Profesor_
22.09.2009., 21:44
Ovako, moj otac je vlasnik 1/1 stare kuće na selu ! Ja sada planiram ulagati u obnovu te kuće (krovište itd.) kako bih je kroz par godina osposobio za stanovanje, te mi otac namjerava prepisati vlasništvo !

E sad ! Zanima me na koji način to izvesti da troškovi budu što manji ?

Navodno ako sam sastavim darovni ugovor i zatim ga odnesem bilježniku prolazim znatno jeftinije, nego ako mi ga sastavlja javni bilježnik ?

Zanima me kakav je točno postupak i ukoliko netko zna gdje mogu pronaći primjerke darovnog ugovora kako bih ga mogao sam sasatviti ?

Unaprijed se zahvaljujem !

Odi u narodne novine i traži ugovor o darovanju nekretnina, dobit ćeš obrazac, popuni ga, i samo odnesi javnom bilježniku na ovjeru potpisa, to ti je nekih 50-ak kuna... Nakon toga u zemljišne knjige, predaj zahtjev za uknjižbu i kroz mjesec-dva, ovisno o agilnosti službenika si vlasnik..

Dva primjerka.

Stavka o tržišnoj vrijednosti ti ne utječe na trošak javnog bilježnika ; jer oboje radite samo ovjeru potpisa na ugovoru, a na to se naplaćuje paušalan iznos bilježniku ; koji ne ide po vrijednosti.

Također pristojba za uknjižbu ugovora ti je 250,-- kn i to je paušalan iznos - bez obzira na vrijednost nekretnine.

To bi ti jedino utjecalo na porez na promet nekretnina, ali kako mi se ćini ; ti ga kao sin ; nećeš trebati platiti.

treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...Ti možeš napisati tržišnu vrijednost kakvu hoćeš, porezna ima svoje tabele prema kojima ti određuje vrijednost:top:

obavezno navedi podatke iz zk izvatka, i broj zk. ul. i broj čkbr, i ono što je u stvarnosti na tome i površinu naravno jer u protivnom neće ti ga zaprimiti, a bilježnici ovjeravaju sve, tako da se poslije ne možeš žaliti da je on kriv:flop:

Napravio sam sve kako ste me savjetovali ! :top:

I evo, danas vidim na netu da sam uveden kao vlasnik u zemljišnim knjigama ! :) :cheer:

Zahvaljujem svima na izuzetno korisnim savjetima ! :Pivo:

perich
23.09.2009., 10:19
Evo i ja imam pitanje... dakle stari ima na svoje ime kucu u kojoj ja vec zivim... i trebalo bi to prepisati na mene, odnosno mene uknjiziti ko vlasnika... ono sto treba naglasiti je da je ta kuca i zemljiste vec pod hipotekom i da moja zena vec ima nekretninu u svom vlasnistvu...

Mene sad zanima moze li se to obzirom na hipoteku prebaciti na mene i pod kojim uvjetima, i drugo, moze li se prijepis kako rijesiti bez da placam porez (kao prva MOJA nekretnina) obzirom da ovog stana koji glasi na zenu nismo ni vidili (punica zivi unutra)...

hvala

Katrin
23.09.2009., 10:52
moze se prebaciti vlasnistvo na tebe i s hipotekom. sto se poreza na promet tice, kod stjecanja prve nekretnine za oslobodjenje od placanja neki od uvjeta su

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

File
23.09.2009., 19:47
Evo i ja imam pitanje... dakle stari ima na svoje ime kucu u kojoj ja vec zivim... i trebalo bi to prepisati na mene, odnosno mene uknjiziti ko vlasnika... ono sto treba naglasiti je da je ta kuca i zemljiste vec pod hipotekom i da moja zena vec ima nekretninu u svom vlasnistvu...

Mene sad zanima moze li se to obzirom na hipoteku prebaciti na mene i pod kojim uvjetima, i drugo, moze li se prijepis kako rijesiti bez da placam porez (kao prva MOJA nekretnina) obzirom da ovog stana koji glasi na zenu nismo ni vidili (punica zivi unutra)...

hvala

Ako otac daruje sinu nekretninu, porez na promet se ne plaća, pa ni ne treba tražiti oslobađanje (kao prva nekretnina) jer je to nebitno za odnos otac-sin.

h478653
24.09.2009., 12:59
ženina baka bi nam htjela pokloniti zemljište i kuću sa svim dozvolama..da li je bolje ići preko darovnog ugovora ili preko ugovora o ustupanju..koliko sam čuo za darovni ugovor, bakin sin..odnosno ženin otac može tražiti nužni dio..a baka njemu ne bi ništa ostavila..da li netko zna kako to riješiti..

plavokosa555
24.09.2009., 13:24
ženina baka bi nam htjela pokloniti zemljište i kuću sa svim dozvolama..da li je bolje ići preko darovnog ugovora ili preko ugovora o ustupanju..koliko sam čuo za darovni ugovor, bakin sin..odnosno ženin otac može tražiti nužni dio..a baka njemu ne bi ništa ostavila..da li netko zna kako to riješiti..

Najsigurnija opcija je kupiti od bake to zemljište. Kupoprodajni ugovor- platiš porez i siguran si da ti se nitko ne moze uvaliti u to.

DinamoBBB
04.10.2009., 13:09
Pitanje za pravnike (larazg, katrin...)
Molim za objašnjenje
Darovni ugovor između brata i oca je potpisan prije 10 g bez ičijeg znanja (po zakonu ni ne trebam znati) OK
e sad bih vas zamolio da mi pomognete na koje sve načine ja mogu pobiti daroni ugovor (znam da sa pravnih aspekata ima caka - teorija je jedno, praksa je drugo..) - oglašavanje da postane ništavim
HVALA UNAPRIJED

Rosie Bee
13.10.2009., 10:44
Imam nekoliko pitanja vezanih uz darovni ugovor. Moj otac želi meni darovati stambeni prostor koji je bio prije toga poslovni prostor od nekakvih 300 m2, kad je prodao dio ostalo je nekih 70 kvadrata koji su prenamijenjeni u stambeni. Zanima me što mi je sve potrebno, koliko će to otprilike koštati i vremenski trajati.

im93560
13.10.2009., 20:06
Poštovani, nažalost još jedno pitanje vezano uz poništavanje darovnice. :kava:
Problem je nastao tamo '98 kada je moj otac darovao jedan kat kuće unucima (još uvijek su maloljetnici, a njihov staratelj je nevjesta koja se godinu, dvije nakon darovnice, rastala od mog brata). Prije 2 godine stari je pokusao pobiti darovnicu no odvjetnica je krivo vodila postupak (u stilu da stari nije bio svjestan što potpisuje :confused: ) i to je palo u vodu stigla je presuda u njihovu korist, žalili smo se sa drugim odvjetnikom koji je otvoreno rekao da su nam sanse male zbog lošeg načina od početka, i tako i žalba bi odbivena:( plus račun 30ak tisuća kn.

Al ta kuća je bračna stečevina mojih roditelja, plus taj kat je podignut od novaca koje je mojoj majci dao njen otac, moj djed , a na darovnici se nalazi samo potpis mog oca bez ikakve punomoći moje majke koja se i prije darovanja protivila tome činu...

Nadam se da ste imali volju proučiti moj problem i stvarno sam vam zahvalan na bilo kojem savjetu, budući da se još uvjek premišljamo dali da majka "tuži" oca pa da pokrenemo novu parnicu.

Hvala svima :mig:

TomislavB92
16.10.2009., 09:27
Pozdrav! imam jedno pitanje i molio bih ako mi netko tko poznaje zakone može pomoći.
Moj otac darovnim ugovorom poklonio je stan mome sinu. Radi se o stanu koji smo supruga i ja u cijelosti otkupili i uredili, pa je otac smatrao (što su činjenice), da i pripada nama, te je to učinio u dogovoru s nama. Javni bilježnik je sve proveo i uknjižio na našeg sina. Pitanje: imam sestru koja je sve ove godine( preko 25 godina) brigu o roditeljima prepustila meni i supruzi. Unazad oko godinu dana počela je dolaziti gotovo svaki tjedan, a zadnjih par mjeseci gotovo svaki dan. Otac je dao meni da otkupim stan upravo zato što ona nije pokazivala namjeru brinuti o njima.Može li ona ostvariti kakva prava na dio bude li to tražila?

mikrost1
20.10.2009., 18:34
zanima me u slučaju ako majka i baka imaju svaka pola pola kuće ,baka želi dat dio kuće meni kao unuci šta trebam napraviti u tom slučaju ,darovni ugovor ili nešto slično i koja je procedura ako tko zna objasniti kako bi što brže i bezbolnije prošla s obzirom da nisam u dobrim odnosima s majkom koja ima pola kuće,
HVALA

Nasumica
20.10.2009., 22:45
Pozdrav! imam jedno pitanje i molio bih ako mi netko tko poznaje zakone može pomoći.
Moj otac darovnim ugovorom poklonio je stan mome sinu. Radi se o stanu koji smo supruga i ja u cijelosti otkupili i uredili, pa je otac smatrao (što su činjenice), da i pripada nama, te je to učinio u dogovoru s nama. Javni bilježnik je sve proveo i uknjižio na našeg sina. Pitanje: imam sestru koja je sve ove godine( preko 25 godina) brigu o roditeljima prepustila meni i supruzi. Unazad oko godinu dana počela je dolaziti gotovo svaki tjedan, a zadnjih par mjeseci gotovo svaki dan. Otac je dao meni da otkupim stan upravo zato što ona nije pokazivala namjeru brinuti o njima.Može li ona ostvariti kakva prava na dio bude li to tražila?

može. ukoliko je zbog tog dara znatno umanjen njezin zakonski nasljedni dio, može tražiti uračunavanje dara.

Nasumica
20.10.2009., 22:49
zanima me u slučaju ako majka i baka imaju svaka pola pola kuće ,baka želi dat dio kuće meni kao unuci šta trebam napraviti u tom slučaju ,darovni ugovor ili nešto slično i koja je procedura ako tko zna objasniti kako bi što brže i bezbolnije prošla s obzirom da nisam u dobrim odnosima s majkom koja ima pola kuće,
HVALA

prvo provjeriti je li baka upisana u gruntovnici (zemljišnim knjigama).
ako je, kupiti u narodnim novinama obrazac darovnog ugovora, ispuniti, odvesti baku javnom bilježniku na ovjeru potpisa, prijavit ugovor u poreznoj upravi, te primjerak ugovora i presliku osobne iskaznice predati u gruntovnici. i pristojbe treba platit, vjerojatno će vam dat u gruntovni uplatnicu.

mikrost1
21.10.2009., 15:38
prvo provjeriti je li baka upisana u gruntovnici (zemljišnim knjigama).
ako je, kupiti u narodnim novinama obrazac darovnog ugovora, ispuniti, odvesti baku javnom bilježniku na ovjeru potpisa, prijavit ugovor u poreznoj upravi, te primjerak ugovora i presliku osobne iskaznice predati u gruntovnici. i pristojbe treba platit, vjerojatno će vam dat u gruntovni uplatnicu.

sad će ovo zvučati jadno ali ja nemam povjerenja u vlastitu obitelj jel je većina dužna na sve strane... zanima me kako provjeriti da li je kome baka potpisala ikakav ugovor i da li se taj ugovor između bake i mene može poništiti jel mislim živjet u tom dijelu kuće pa nedaj bože da me isele ... u gruntov.izvodu nema tereta nikakvog osim banke iz o lala što je djed dizao kredit ali je to otplaćeno nije odpisano s tereta.i naravno dio kuće je od majke.
Što ako baka nemože k javn.biljež. se to da kako napraviti ,nisam bila u situaciji takvoj još pa nemam pojma šta raditi,pitam čisto informativno u nedoumici sam kako počet živjet u vlastitoj kući a da sam tek sad saznala da je dio kuće na majku a dio na baku,ne vidim sigurnosti jel majka me se odrekla i sad mi jedino preostaje dio bake ...
ako se da kome odg.ima ko kakav savjet...

Nasumica
23.10.2009., 08:15
sad će ovo zvučati jadno ali ja nemam povjerenja u vlastitu obitelj jel je većina dužna na sve strane... zanima me kako provjeriti da li je kome baka potpisala ikakav ugovor i da li se taj ugovor između bake i mene može poništiti jel mislim živjet u tom dijelu kuće pa nedaj bože da me isele ... u gruntov.izvodu nema tereta nikakvog osim banke iz o lala što je djed dizao kredit ali je to otplaćeno nije odpisano s tereta.i naravno dio kuće je od majke.
Što ako baka nemože k javn.biljež. se to da kako napraviti ,nisam bila u situaciji takvoj još pa nemam pojma šta raditi,pitam čisto informativno u nedoumici sam kako počet živjet u vlastitoj kući a da sam tek sad saznala da je dio kuće na majku a dio na baku,ne vidim sigurnosti jel majka me se odrekla i sad mi jedino preostaje dio bake ...
ako se da kome odg.ima ko kakav savjet...

jedno po jedno :mig:
provjeriti možeš jedino da li je ikakav ugovor već dostavljen na uknjižbu, to ti piše na izvatku da ima plomba Z-neki broj, pa onda vidiš kaj je pod tom plombom
vlasnik je onaj tko se prvi uknjiži u gruntovnicu, bez obzira koji je ugovor prvi sklopljen
ugovor se može poništavati, primjerice da netko ide dokazivati na sudu da baka nije baš bila pri sebi kad je potpisivala ugovor ili da je prevarena ili nekaj, a sad je pitanje da li ima dokaza za tak nekaj
kaj se tiče dedinog kredita i upisanog tereta, to bi trebalo ishoditi od banke nekaj kaj se zove brisovno očitovanje, pa da se to izbriše
a ako baka ne može k bilježniku, može bilježnik k njoj, samo što to više košta

mikrost1
23.10.2009., 16:18
jedno po jedno :mig:
provjeriti možeš jedino da li je ikakav ugovor već dostavljen na uknjižbu, to ti piše na izvatku da ima plomba Z-neki broj, pa onda vidiš kaj je pod tom plombom
vlasnik je onaj tko se prvi uknjiži u gruntovnicu, bez obzira koji je ugovor prvi sklopljen
ugovor se može poništavati, primjerice da netko ide dokazivati na sudu da baka nije baš bila pri sebi kad je potpisivala ugovor ili da je prevarena ili nekaj, a sad je pitanje da li ima dokaza za tak nekaj
kaj se tiče dedinog kredita i upisanog tereta, to bi trebalo ishoditi od banke nekaj kaj se zove brisovno očitovanje, pa da se to izbriše
a ako baka ne može k bilježniku, može bilježnik k njoj, samo što to više košta

dobro kuzim to i jako sam ti zahvalna na informacijama ali skuzila sam da se plaća porez na taj ugovor tj.nekretninu .jel se plaća s bake na unuka tj.unuku kuziš ,sad bi bilo pametno jedino s bake na mamuu pa na mene a kak ću to napraviti nemam pojma.boze jel je kompliciran zivot! neznam sad kak da to izvedem...

Annie Black
23.10.2009., 18:29
dobro kuzim to i jako sam ti zahvalna na informacijama ali skuzila sam da se plaća porez na taj ugovor tj.nekretninu .jel se plaća s bake na unuka tj.unuku kuziš ,sad bi bilo pametno jedino s bake na mamuu pa na mene a kak ću to napraviti nemam pojma.boze jel je kompliciran zivot! neznam sad kak da to izvedem...

Porez nećeš platiti ako ti baka daruje nekretninu, samo treba poreznoj zajedno sa ugovorom dostaviti tvoj rodni list i rodni list tvoje mame kojima se dokazuje da ste u krvnom srodstvu.

mikrost1
23.10.2009., 19:08
Porez nećeš platiti ako ti baka daruje nekretninu, samo treba poreznoj zajedno sa ugovorom dostaviti tvoj rodni list i rodni list tvoje mame kojima se dokazuje da ste u krvnom srodstvu.

znači to mi najbolja opcija kako da prenesem dio nekretnine na sebe,tj. s bake na unuku da se ne plati porez ,ja sam mislila da se ipak plaća porez navodno sam čula da se plaća zato pitam.a jel se darovnim ugovorom nekretnina prenosi dozivotno na mene ,jel ima di kakav zakon da previše ne gnjavim o tome ili ima dosta takvih slučajeva,ja si mislim da imam samo ja takvih briga .Problem je to šta mi od mamine sestre muz zivi s bakom a pun je dugova i bojim se da ne uzme i taj dio kuće i ne ode u vjetar ,moram nekako izboriti se za to...

TomislavB92
23.10.2009., 19:18
može. ukoliko je zbog tog dara znatno umanjen njezin zakonski nasljedni dio, može tražiti uračunavanje dara.

Hvala na odgovoru!
Da li bi koristila izjava roditelja zašto su tako postupili ili samo ovjerena izjava tko je dao novac za stan,tj. da li bi i uz nešto od toga ili oboje darovni ugovor jednako bio osporiv?

Annie Black
23.10.2009., 20:10
znači to mi najbolja opcija kako da prenesem dio nekretnine na sebe,tj. s bake na unuku da se ne plati porez ,ja sam mislila da se ipak plaća porez navodno sam čula da se plaća zato pitam.a jel se darovnim ugovorom nekretnina prenosi dozivotno na mene ,jel ima di kakav zakon da previše ne gnjavim o tome ili ima dosta takvih slučajeva,ja si mislim da imam samo ja takvih briga .Problem je to šta mi od mamine sestre muz zivi s bakom a pun je dugova i bojim se da ne uzme i taj dio kuće i ne ode u vjetar ,moram nekako izboriti se za to...

Nažalost, zakon ti neće dati odgovor na pitanje iz prakse, iz života. Kad ti netko daruje nekretninu i kad se ti na temelju toga upišeš kao suvlasnik na toj nekretnini zajedno sa svojom mamom koja je već upisana kao suvlasnik sa bakom (ako sam to dobro razumijela), onda je ta nekretnina bezuvjetno tvoja dok god ti ne odlučiš njome raspolagati na neki drugi način, prodati ju ili slično. Ak se radi o kući, reci mi jel se radi o dva kata? Npr. mama dole, a baka gore?! Ak je takav slučaj najpametnije bi ti bilo napraviti etažiranje tog objekta u kojem slučaju "odvajaš" vlasništvo na te dvije cjeline i ako si upisana kao vlasnik, nitko ti to ne može uzeti. Još pametnije bi bilo napraviti sa bakom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koji ti je bolja opcija utoliko da ti mama jednog dana kad baka umre ne može tražiti uračunavanje tog darovanja u svoj nužni dio, a obzirom da imate loše odnose. U tom slučaju ti stvarno ne može ništa. Za tuđe dugove te nije briga! Jedino ako taj muž od tvoje tete odluči dići kredit pa mu baka potpiše kao založni dužnik i da hipoteku svoje kuće kao osiguranje za vraćanje kredita, pa onda on kredit ne vrati, e onda su problemi. A inače, onaj koji je dužan, odgovara svojom imovinom za te dugove, a ne tuđom imovinom, dakle neće se moći tebi uzeti kuća za vraćanje nečijeg kredita, osim naravno ako ti na to pristaneš.

Annie Black
23.10.2009., 20:22
Hvala na odgovoru!
Da li bi koristila izjava roditelja zašto su tako postupili ili samo ovjerena izjava tko je dao novac za stan,tj. da li bi i uz nešto od toga ili oboje darovni ugovor jednako bio osporiv?

Uključujem se i u ovu raspravu! Darovni ugovor je valjan ako je valjano napravljen, a pogotovo ako je na temelju njega proveden upis u zemljišnoj knjizi. dakle, nema osporavanja darovnog ugovora koji je davno zaključen i proveden. U ostavinskom postupku iza roditelja ta nekretnina uopće neće ući u ostavinsku masu jer nije u vlasništvu ostavitelja, tj. želim reći da u ostavinski postupak ulaze samo one nekretnine i pokretnine koje glase na ostavitelja. Stan je darovan vama, dakle više nije u njihovom vlasništvu. Ako u ostavini ne bude više nikakvih nekretnina, nego recimo samo pokretnine tipa mirovina i slično i ako sestra izrijekom traži u ostavinskom postupku uračunavanje tog dara, treba ujedno i dokazati da ona od roditelja nije nikada ništa dobila. Šteta što niste radili tada umjesto darovanja, ugovor o uzdržavanju, tada ne bi mogla postaviti nikakve zahtjeve. A i za takav zahtjev ju netko mora savjetovati! vlasništvo na stanu vam nitko neće oduzeti, u najgorem slučaju, znači u slučaju da postavi zahtjev za uračunavanje darova i da dokaže da ona od roditelja nikad ništa nije dobila, morat ćete ju samo isplatiti u određenom omjeru koji i nije jako velik - maksimalno pola od polovice nekretnine.

Annie Black
23.10.2009., 22:04
Tek sad sam bolje pročitala priču Tomislava B92, i skužila da je darovanje napravljeno vašem sinu,a ne vama. što znači da vaša sestra u ostavinskom postupku iza vaših roditelja neće moći nikako tražiti uračunavanje dara jer nije darovano vama. Dakle, nema brige, stvarno se jedino može buniti što je to napravljeno i oprostite što nisam dobro pročitala točnu priču!

Annie Black
24.10.2009., 13:11

Najsigurniji način rješavanja ovog problema je ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, ovisno o tome želite li steći vlasništvo odmah ili trenutkom bakine smrti. Radi se o dvostranoobveznom ugovoru u kojem obje ugovorne strane imaju prava i obveze, pa u tom slučaju, kad baka umre, ne može nitko od njenih nasljednika ništa. To je najsigurnije, a najjeftinije vam je da vam ga sačini javni bilježnik u formi javnobilježničkog akta. Ako vam ga radi odvjetnik, koštat će par tisuća kuna, pa još solemnizacija kod javnog bilježnika par tisuća kuna ili ovjera ugovora na sudu par stotina kuna plus čekanje da sud zakaže ročište. Ovak par tisuća kuna za akt koji bilježnik napravi i gotovo. Obavezno onda ugovor predat u gruntovnicu na provedbu, a ako vam ga radi javni bilježnik nećete platiti pristojbu od 250,00 kuna za uknjižbu u gruntovnici. :top:

TomislavB92
24.10.2009., 14:47
Tek sad sam bolje pročitala priču Tomislava B92, i skužila da je darovanje napravljeno vašem sinu,a ne vama. što znači da vaša sestra u ostavinskom postupku iza vaših roditelja neće moći nikako tražiti uračunavanje dara jer nije darovano vama. Dakle, nema brige, stvarno se jedino može buniti što je to napravljeno i oprostite što nisam dobro pročitala točnu priču!

Hvala na odgovoru! Znači, darovni ugovor unuku se ne tretira jednako kao i dar svom djetetu, ako sam dobro shvatio. Mijenja li se što u priči ako ona ima djecu ili ako bude tvrdila da je sve napravljeno bez njenog znanja, tj. da nije bila obaviještena? (Bila je obaviještena , ali se to ne može dokazati)?

Annie Black
25.10.2009., 00:02
Hvala na odgovoru! Znači, darovni ugovor unuku se ne tretira jednako kao i dar svom djetetu, ako sam dobro shvatio. Mijenja li se što u priči ako ona ima djecu ili ako bude tvrdila da je sve napravljeno bez njenog znanja, tj. da nije bila obaviještena? (Bila je obaviještena , ali se to ne može dokazati)?

Morate razumijeti jedno osnovno pravilo: o "nasljeđivanju i ostavini" se može govoriti tek poslije nečije smrti!!! znači, vi i sestra ne možete o sebi govoriti kao o nasljednicima iza roditelja koji su još živi, a isto tako ne možete govoriti o nečijoj imovini kao ostavini ako je ta osoba živa! Dakle, svatko za svog života može sa svojom imovinom raspolagati kako god to želi i nije dužan nikome to reći, obavijestiti ga ili slično. Vaša sestra uopće nije trebala znati raspolaganja sa imovinom svojih roditelja, niti su joj oni dužni to reći tj. sve to može biti bez njenog znanja! Nikoga ne možete spriječiti da, recimo sve rasproda, pod izgovorom da vi nećete imati što naslijediti. Darovanje je napravljeno prije dosta godina, koliko se sjećam iz vašeg teksta, a o ostavinskoj masi će se raspravljati tek kad netko od roditelja umre i u nju će ući samo ono što je u vlasništvu umrloga.

vilma01
25.10.2009., 02:39
Pitanje vezano uz pokretninu, ali ima veze s temom. Naime, namjeravam svom ocu darovati automobil, koja je procedura glede toga? Plaća li se tu išta? Uz napomenu da je obvezan zadržati isti najmanje 3 godine...mada mi s ečini da to nije bitno, jedino između nas kao stavka ugovora...

Nasumica
25.10.2009., 09:35
Pitanje vezano uz pokretninu, ali ima veze s temom. Naime, namjeravam svom ocu darovati automobil, koja je procedura glede toga? Plaća li se tu išta? Uz napomenu da je obvezan zadržati isti najmanje 3 godine...mada mi s ečini da to nije bitno, jedino između nas kao stavka ugovora...

u narodnim novinama kupiti obrazac ugovora o darovanju motornog vozila, na ugovoru se još može dopisati da se daroprimac obvezuje da mot. vozilo neće otuđiti naredne tri godine, potpisati i ovjeriti potpis kod bilježnika (ovjerava samo darovatelj, dakle vi). dalje se s tim ugovorom ide na poreznu (otac plaća porez), pa na policiju....

Annie Black
25.10.2009., 13:42

Morat ćete oboje ovjeriti potpis kod javnog bilježnika ako mislite njega obvezati sa time da auto ne smije prodavati neko vrijeme. Osim toga, tata će platiti porez u iznosu od 5 % od tržišne vrijednosti auta.

kokolina1234
25.10.2009., 15:42
Dragi svi,
molim vas za savjet. Je li moguće poništiti darovni ugovor i koja je procedura u tom slučaju? U pitanju je darovanje automobila među bračnim partnerima, a rok poništenja bio bi svega 2-3 mjeseca nakon što je potpisan darovni ugovor...
Naravno, uslijedit će i rastava...
Fala!

vilma01
25.10.2009., 18:42
Morat ćete oboje ovjeriti potpis kod javnog bilježnika ako mislite njega obvezati sa time da auto ne smije prodavati neko vrijeme. Osim toga, tata će platiti porez u iznosu od 5 % od tržišne vrijednosti auta.

A tržišna vrijednost se određuje "od oka":) ili treba ići na procjenu pa s tom procjenom na poreznu? Hvala!

Annie Black
28.10.2009., 07:45
A tržišna vrijednost se određuje "od oka":) ili treba ići na procjenu pa s tom procjenom na poreznu? Hvala!

Porezna utvrđuje porez prema tržišnoj vrijednosti auta, tako da vi tu ne možete utjecati, osim ako u ugovor pod vrijednost napišete veću vrijednost auta od tržišne vrijednosti, onda ćete platiti porez na taj iznos, a ako napišete manju vrijednost od tržišne, onda ćete platiti po tržišnoj vrijednosti o čemu porezna već ima podatke.

bb78
28.10.2009., 11:22
Najsigurniji način rješavanja ovog problema je ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, ovisno o tome želite li steći vlasništvo odmah ili trenutkom bakine smrti. Radi se o dvostranoobveznom ugovoru u kojem obje ugovorne strane imaju prava i obveze, pa u tom slučaju, kad baka umre, ne može nitko od njenih nasljednika ništa. To je najsigurnije, a najjeftinije vam je da vam ga sačini javni bilježnik u formi javnobilježničkog akta. Ako vam ga radi odvjetnik, koštat će par tisuća kuna, pa još solemnizacija kod javnog bilježnika par tisuća kuna ili ovjera ugovora na sudu par stotina kuna plus čekanje da sud zakaže ročište. Ovak par tisuća kuna za akt koji bilježnik napravi i gotovo. Obavezno onda ugovor predat u gruntovnicu na provedbu, a ako vam ga radi javni bilježnik nećete platiti pristojbu od 250,00 kuna za uknjižbu u gruntovnici. :top:

Ja sam prije par godina napravio upravo ovakav postupak - ugovor o uzdržavanju sa ocem i majkom za stan koji su zajednički posjedovali, obavio solemnizaciju, platio par tisuća kuna i predao ugovor u gruntovnicu. Dakle koliko sam skužio sada mi više taj stan nitko ne može oduzeti.
Sada bi htio isto napraviti i za kuću i zemlju koja je u vlasništvu samo moga oca (bez majke). Da li sada mogu sklopiti još jedan ugovor o uzdržavanju sa ocem da bi dobio i tu kuću i zemljište? Da li to što već imam sklopljen ugovor sa ocem i majkom o uzdržavanju radi kakvu prepreku da napravim još jedan ugovor samo sa ocem?

Annie Black
29.10.2009., 07:43
Ja sam prije par godina napravio upravo ovakav postupak - ugovor o uzdržavanju sa ocem i majkom za stan koji su zajednički posjedovali, obavio solemnizaciju, platio par tisuća kuna i predao ugovor u gruntovnicu. Dakle koliko sam skužio sada mi više taj stan nitko ne može oduzeti.
Sada bi htio isto napraviti i za kuću i zemlju koja je u vlasništvu samo moga oca (bez majke). Da li sada mogu sklopiti još jedan ugovor o uzdržavanju sa ocem da bi dobio i tu kuću i zemljište? Da li to što već imam sklopljen ugovor sa ocem i majkom o uzdržavanju radi kakvu prepreku da napravim još jedan ugovor samo sa ocem?

Napravite anex tj. dodatak ugovoru o uzdržavanju kojim ćete obuhvatiti ostale nekretnine, znači samo ćete postojeći ugovor proširiti na još nekretnina. A niste rekli kakav je ugovor, doživotno ili dosmrtno?

bb78
29.10.2009., 08:23
Ugovor je dosmrtno. Znaći nema veze što su te preostale nekretnine samo na oca, a postojeći ugovor je na oca i majku?

Annie Black
29.10.2009., 10:12
Ugovor je dosmrtno. Znaći nema veze što su te preostale nekretnine samo na oca, a postojeći ugovor je na oca i majku?

Nema nikakve veze. Vaša obveza je pretpostavljam, uzdržavati i oca i majku, a otac će zauzvrat vama u vlasništvo predati te ostale nekretnine koje glase na njega. Znači, on će anexom biti obvezan vama predati u vlasništvo svoje nekretnine, a vi ćete i dalje biti obvezni uzdržavati i oca i majku. I onda ste sigurni!!! Te nekretnine neće ući u ostavinsku masu iza roditelja i vaša braća ili sestre, ako ih imate, neće moći tražiti niti uračunavanje darova niti nužni dio. :)

bb78
29.10.2009., 12:05
Puno hvala na jasnom odgovoru

mikrost1
30.10.2009., 16:06
eto ja probala riješiti problem a nemogu,naime baku je od tete muz nagovorio da mi neda darov.ugovorom pola kuće i sad me zanima majka i ja smo u lošim odnosima puno pije a ja uzdržavam kuću ,financije sve jel majka nema ni jednog dana rad.staža otac je u mirovini na njega ne glasi ništa pošto je pola pola na majku i baku a ja živim u kući šta da radim ,baka nije u istoj kući nego kuća do.Financiram kuću a nemogu dobiti ni jedan dio jel me obitelj iskorištava kud kako dalje...help me

mikrost1
01.11.2009., 12:09
eto ja probala riješiti problem a nemogu,naime baku je od tete muz nagovorio da mi neda darov.ugovorom pola kuće i sad me zanima majka i ja smo u lošim odnosima puno pije a ja uzdržavam kuću ,financije sve jel majka nema ni jednog dana rad.staža otac je u mirovini na njega ne glasi ništa pošto je pola pola na majku i baku a ja živim u kući šta da radim ,baka nije u istoj kući nego kuća do.Financiram kuću a nemogu dobiti ni jedan dio jel me obitelj iskorištava kud kako dalje...help me

molim vas ako ima tko savjet što i kako recite bit ću vam zahvalna ...stvar ej takva da bih željela riješit stanbeno pitanje oko kuće koju financiram a drugi su vlasnici ,help

Katrin
01.11.2009., 12:18
Jedina ti je opcija neki dogovor s bakom. Nazalost, to sto ti financiras kucu ti ne donosi nikakva prava niti ti je itko duzan ostaviti ju u nasljedje ili darovati.

SweetHeart
02.11.2009., 10:45
Ovako. Napravljen je darovni ugovor između mene i majke, o autima. Jedan prepisan na mene darovala sam njoj, a ona drugi meni. Uglavnom. :D

E sad, znam da ja ne moram plaćati porez jer se prenosi s roditelja na dijete. Znam da moram u Poreznu otići, ali me zanima moram li ići u Heinzelovu po novu knjižicu i prometnu ili to mogu obaviti u Samoboru? Naime, tu sam se preselila, a u prometnoj je mamina adresa u Zagrebu. Baš sam zakomplicirala. :zubo:

Jedini razlog zašto ne odem sama pitati je jer sam trenutno bolesna, a htjela bih to što prije saznati.

Još nešto. Majka mi je rekla da joj dam potvrdu o prebivalištu da se na njoj vidi gdje sam sve živjela jer je u knjižici i prometnoj moja adresa u Zagrebu, a na Darovnom ugovoru ova u Samoboru. Je li to uopće moguće, znam kad sam prije za stipendije tražila potvrdu na njoj je bio naveden samo taj grad u kojem sam bila prijavljena.

Unaprijed hvala. :s

Annie Black
02.11.2009., 23:15
molim vas ako ima tko savjet što i kako recite bit ću vam zahvalna ...stvar ej takva da bih željela riješit stanbeno pitanje oko kuće koju financiram a drugi su vlasnici ,help

Jel svi oni (baka, mama, tata i tko već živi u kući) trebaju tebe i tvoju financijsku pomoć? Ako te ne trebaju, onda lijepo odi živi sama jel bolje ti je da plaćaš podstanarstvo, nego da ulažeš u tuđe! ako te svi oni trebaju, tj. trebaju tvoju financijsku pomoć oko održavanja kuće i ostalo, onda ti lijepo reci baki, pa i mami, da ćeš i dalje ti snositi financijski teret, ali zauzvrat neka ti daju u vlasništvo kuću. Ako pristanu, napraviš ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, o kojem sam ti, čini mi se već pričala, i onda znaš zašto daješ, a i njima će biti valjda jasno zašto tebi daju kuću (zbog brige, uzdržavanja, održavanja nekretnine, plaćanja režija i sl.) Ako ne pristanu, jednostavno prestani ulagati i financijski održavati kuću i ostalo što već daješ jer pitanje dal će se vlasništvo očuvati da bi ti jednog dana eventualno nešto od toga naslijedila. Radije odi živi sama i smisli kako ćeš doći sama do nekretnine! Nemam drugo niš pametnije za predložiti, samo znam da ne možeš nikada računati da ćeš nešto naslijediti, jer sa time može još svašta biti dok dođe do recimo ostavine iza bake. A bakin dio tako i tako nasljeđuju mama i teta, ako nema više djece.

mikrost1
04.11.2009., 15:08
Jel svi oni (baka, mama, tata i tko već živi u kući) trebaju tebe i tvoju financijsku pomoć? Ako te ne trebaju, onda lijepo odi živi sama jel bolje ti je da plaćaš podstanarstvo, nego da ulažeš u tuđe! ako te svi oni trebaju, tj. trebaju tvoju financijsku pomoć oko održavanja kuće i ostalo, onda ti lijepo reci baki, pa i mami, da ćeš i dalje ti snositi financijski teret, ali zauzvrat neka ti daju u vlasništvo kuću. Ako pristanu, napraviš ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, o kojem sam ti, čini mi se već pričala, i onda znaš zašto daješ, a i njima će biti valjda jasno zašto tebi daju kuću (zbog brige, uzdržavanja, održavanja nekretnine, plaćanja režija i sl.) Ako ne pristanu, jednostavno prestani ulagati i financijski održavati kuću i ostalo što već daješ jer pitanje dal će se vlasništvo očuvati da bi ti jednog dana eventualno nešto od toga naslijedila. Radije odi živi sama i smisli kako ćeš doći sama do nekretnine! Nemam drugo niš pametnije za predložiti, samo znam da ne možeš nikada računati da ćeš nešto naslijediti, jer sa time može još svašta biti dok dođe do recimo ostavine iza bake. A bakin dio tako i tako nasljeđuju mama i teta, ako nema više djece.
slažem se i znam da mi je jedino da se maknem ili mučim s njima ali sjetila sam se da s obzirom da ne prima roditelj nikakva sredstva može se nešto preko socijalne službe skemijat mada mi je glupo raditi scene ...pokušat ću s bakom mada imam dojam da ću na ulici završiti...ah...

emiter1
07.11.2009., 12:30
Prije nekoliko godina kupio sam manju nekretninu za koju sam dobio rješenje vlasništva ali ne i oslobođenje od poreza s obzirom da mi je to prva nekretnina koju posjedujem.

Sada mi roditelj želi darovnim ugovorom prepisati stan.

Moje pitanje i molim za savjet da li s obzirom na navedeno bi morao platiti porez na ovaj stan (jer mi je to 2 nekretnina) a i to bi bio darovni a ne kupoprodajni ugovor i koliko?

Šta sve od dokumentacije i birokratskih stvari treba poduzeti za darovni ugovor?

Hvala puno unaprijed.

pazdrkan
24.11.2009., 21:59
Pozz,

sittuacija je ovakva, imam kuću staru u Lici i sad treba rješavati papire,

problem je što 1/5 udjela ima tetka koja živi u Argentini......

onda bi darovnim ugovorom dala svoj dio mami

Pitanje: di treba ići ovjeriti potpis (ugovor koji joj pošaljemo) i što joj je sve potrebno? nema hrvatsku putovnicu ako je to bitno....odselila se prije 40 godina i nikad nije dolazila

hvala :top:

File
25.11.2009., 19:38
Pitanje: di treba ići ovjeriti potpis (ugovor koji joj pošaljemo) i što joj je sve potrebno? nema hrvatsku putovnicu ako je to bitno....odselila se prije 40 godina i nikad nije dolazila

hvala :top:

Najbolje bi bilo na nekom hrvatskom konzulatu u Argentini, ali ako nije HR državljanka, mislim da ta opcija neće bit moguća...

Potpis na ugovoru može ovjeriti na mjestu gdje se u Argentini ovjeravaju potpisi (notar, sud ili neki njihov upravni organ)

u svakom slučaju gdje god da ovjeri svoj potpis, pored ovjere potpisa na ugovoru, potrebno je da na taj ugovor obavezno još pribavi potvrdu - Apostille, i to se obično dobiva na njihovom lokalnom sudu u mjestu gdje se ovjerava potpis...

Ako je ovjera na HR konzulatu, onda ne treba Apostille.

File
25.11.2009., 19:44
Prije nekoliko godina kupio sam manju nekretninu za koju sam dobio rješenje vlasništva ali ne i oslobođenje od poreza s obzirom da mi je to prva nekretnina koju posjedujem.

Sada mi roditelj želi darovnim ugovorom prepisati stan.

Moje pitanje i molim za savjet da li s obzirom na navedeno bi morao platiti porez na ovaj stan (jer mi je to 2 nekretnina) a i to bi bio darovni a ne kupoprodajni ugovor i koliko?

Šta sve od dokumentacije i birokratskih stvari treba poduzeti za darovni ugovor?

Hvala puno unaprijed.

Bez obzira koja ti je to nekretnina po redu, ako ti nešto daruje roditelj, na to darovanje se u RH nikada ne plaća porez na promet nekretnina, jer je prvi nasljedni red izuzet iz te porezne obveze.

Dakle, napišeš taj darovni ugovor, ovjerite ti i tvoj roditelj svoje potpise na tom ugovoru, i onda ugovor predaš na zk odjel nadležnog suda radi uknjižbe.

A što se tiće poreza, ispuniš formular porezne prijave za promet nekretnina, uz njega priložiš ovjereni preslik darovnog ugovora i preslik svoga rodnog lista, kako bi porezna uprava mogla utvrditi da ti je darovatelj ujedno i roditelj...i onda oni jednostavno ne razrezuju porez...i pritom je nebitno koja ti je to nekretnina po redu, i koliko je vrijedna i slično...

pazdrkan
25.11.2009., 22:06
Najbolje bi bilo na nekom hrvatskom konzulatu u Argentini, ali ako nije HR državljanka, mislim da ta opcija neće bit moguća...

Potpis na ugovoru može ovjeriti na mjestu gdje se u Argentini ovjeravaju potpisi (notar, sud ili neki njihov upravni organ)

u svakom slučaju gdje god da ovjeri svoj potpis, pored ovjere potpisa na ugovoru, potrebno je da na taj ugovor obavezno još pribavi potvrdu - Apostille, i to se obično dobiva na njihovom lokalnom sudu u mjestu gdje se ovjerava potpis...

Ako je ovjera na HR konzulatu, onda ne treba Apostille.

štp znači taj apostille? di to dobije?

File
26.11.2009., 10:53
štp znači taj apostille? di to dobije?

Faktički ti je to "još jedan pečat" na tom ugovoru, koji se dobiva kod nadležnog suda u mjestu ovjere u toj zemlji gdje se ovjerava- dakle u tvom slučaju u Argentini.

pazdrkan
26.11.2009., 19:03
Hvala na odgovoru, ne znam ni sam što će biti na kraju.....nema našu putovnicu jer je otišla 60-tih godina.....evo danas sam diga rodni list njezin iz HR pa budem sve poslao pa nek vidi di i kako

Stropna Mačka
28.11.2009., 18:13
Evo da se i ja uključim u raspravu. :)

1) 1995. godine mi je majka darovala stan, i napisala darovni ugovor koji nikad nije predan na gruntovnicu. Ovjeren je kod JB i vec 15 godina stoji u ormaru i ceka neke bolje dane.

2) U darovnom ugovoru ne pise kat. cestica nego samo oznaka stana, sifra objekta i adresa, jer u ono doba zgrada nije bila etazirana a parcela na kojoj je izgradjena se u katastru vodila kao njiva (Dugave). :cerek: U medjuvremenu smo nabavili tabularnu izjavu od graditelja zgrade od kojeg je majka kupila stan 1980. i sve papire koji nam trebaju, ukljucujuci i kat. cesticu (k.o. zaprudski otok) i sve sve sve ama bas sve.

3) U medjuvremenu sam kupio jos jedan stan i uredno platio porez na njega jer mi nije prva nekretnina (tj. smatram se vlasnikom ovog iz 1995).

4) U vrijeme pisanja ugovora i darovanja nekretnine (1995) bio sam maloljetan. Mogu li maloljetnici biti stjecatelji nekretnina darovnim ugovorom?

5) E a sad bi se ja upisao kao vlasnik u gruntovnici. :)

E SAD. :cerek:

1) Hoce li mi gruntovnica priznati darovni ugovor iz 1995?

2) Da li da pisem novi ugovor ili da formiram suplement ugovora (sa novim podacima, tabularnom izjavom i kojecim) i predam ga skupa sa ugovorom iz 1995. na upis u gruntovnicu, ili da se napravim englez i da pisemo skroz novi darovni ugovor?

3) Kako da prijavim porez (tj. NEporez) na darovanu nekretninu iz 1995?

4) U darovnom ugovoru iz 1995 ima par nebuloza, iako ga je pisao odvjetnik. Mogu li ja to ispraviti u suplementu ugovora?

Zahvaljujem. :mig:

pazdrkan
30.11.2009., 13:11
u ovo drugo se ne bi šte mješati.....al moraš dignuti rodni list da dokažeš da ti je to majka i tad nema poreza

Trevor1309
29.12.2009., 16:50
Otac je prepisao bratu i meni pola kuće, a pola je na majci s time da nije naveo pravo uživanja nego ju je samo darovao. Postoji li mogućnost da mi oduzme pola kuće, jer sada nešto petlja sa nekom ženom pa mislim da bi to hito napraviti.

DinamoBBB
29.12.2009., 17:35
Otac je prepisao bratu i meni pola kuće, a pola je na majci s time da nije naveo pravo uživanja nego ju je samo darovao. Postoji li mogućnost da mi oduzme pola kuće, jer sada nešto petlja sa nekom ženom pa mislim da bi to hito napraviti.

Hoćeš reći 1/4 kuće

Trevor1309
30.12.2009., 11:41
-------------------------------------------
Hoćeš reći 1/4 kuće
--------------------------------

Da ja i brat imamo svaki po 1/4 i mama 2 / 4. Ali to nije ni bitno samo me zanima dali može mi uzeti iako si nije dao pravo uživanja kada je prepisivao.

robihr
30.12.2009., 13:11
ako je sve ovjereno kod javnog biljeznika, onda je to vase i nitko ti to ne moze uzeti. moze pokusati osporiti taj ugovor, ali to onda mora ici na sud i mora imati valjan razlog da to ospori (recimo da je ugovor napravljen pod prisilom). a sada da dodje i kaze ja sam se predomislio, mislim da to nece proci nigdje.

Trevor1309
01.01.2010., 12:24
ako je sve ovjereno kod javnog biljeznika, onda je to vase i nitko ti to ne moze uzeti. moze pokusati osporiti taj ugovor, ali to onda mora ici na sud i mora imati valjan razlog da to ospori (recimo da je ugovor napravljen pod prisilom). a sada da dodje i kaze ja sam se predomislio, mislim da to nece proci nigdje.

Puno hvala!!!

robihr
08.01.2010., 20:21
evo pitanje.

djed oce baki prepisati svoju polovicu kuce (posto se vodi na njih oboje kuca), te auto. sada proceduru za nekretnine sam skuzio (darovni ugovor, domovnica, javni biljeznik, gruntovnica), ali sta je potrebno za auto (javni biljeznik? ili jos nesto?).

i da li podlijezu oni placanju poreza (posto sam vidio da porez ne placaju jedino pretci/potomci, a za bracne drugove ne pise nista) nekretnina i pokretnina?

lana74
09.01.2010., 07:41
evo pitanja-važno mi je:

da li postoji vremenska zastara darovnih ugovora koji mogu ući u ostavinsku masu?

znači da li nešto što je poklonjeno - darovamo darovnim ugovorom prije 25-30 godina može ući u ostavinsku masu?

ema007
09.01.2010., 09:48
Ono što je darovano ulazi u nužni nasljedni dio nakon smrti darivatelja

Katrin
09.01.2010., 10:06
Ovisi kome je darovanje ucinjeno.

Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku
Članak 89.
(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.
(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.
(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.
(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.

lana74
09.01.2010., 11:01
Ono što je darovano ulazi u nužni nasljedni dio nakon smrti darivatelja

Ovisi kome je darovanje ucinjeno.

Uračunavanje darova zakonskom nasljedniku
Članak 89.
(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.
(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.
(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.
(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.

sve mi je ovo jasno a jel postoji neki vremenski rok?
znači osoba je umrla nedavno. sada je ostavinska rasprava. za života (točnije prije nekih 25-30 godina prije smrti) nužnom nasljedniku je darovala nešto. da li to ulazi u ostavinsku masu s obzirom da je to bilo prije toliko vremena? neko mi je nabacio da možda postoji neko vremensko ograničenje od nekih 30 godina

Katrin
09.01.2010., 11:10
Nema vremenskog ogranicenja.

lana74
09.01.2010., 11:12
hvala puno

blalla
23.02.2010., 12:08
evo mog problema!
moj otac vlasnik je 2200 m građevinskog zemljišta, na jednom djelu nalazi se i kuća u kojoj on živi.
Otac mi želi darovati drugi dio zemljišta(1000m) na kome nema nikakvog objekta i nalazi se izvan ograđenog dijela.
U zemljišnim knjigama sve je to zajedno jedna parcela. Što trebam učiniti da mi otac daruje taj dio!!
hvala

Brazil
23.02.2010., 12:15
Pretpostavljam da nećete raditi parcelaciju i formirati novu česticu.

Trebate napisati darovni ugovor u kojem će otac darovati 1/2 zemljišta i neka se unutra opiše koji dio nekretnine daruje.

blalla
23.02.2010., 13:38
Brazil, ako je tako jednostavno, onda moram reći da si mi uljepšao/la dan.
Svi nam govore da moramo parcelirati,napraviti projekt za idejno rješenje..... platit komunalije....i tek kad dobije svoj broj može mi darovati.

File
26.02.2010., 19:07
Normalno da je tako jednostavno. Parcelacija nije obvezna.
Nitko vam ne brani da budete suvlasnici, ako to vama odgovara

Kladi
26.02.2010., 19:19
moja isprika, ne da mi se sad čitati cijelu temu :brukica:

samo vas molim odgovor DA ili NE.....ako djeci darujem nekretninu, plaća li netko porez na taj ugovor?

hvala:)

File
26.02.2010., 19:37
ne plaća.

Kladi
27.02.2010., 12:59
hvala još jednom!:)

rukfaš
03.03.2010., 14:10
Pozdrav svima,

molim onoga tko ima iskustva da mi da odgovor ,,

evo ovako ; otac mi je prepisao automobil darovnim ugovorom i mi smo se usmeno dogovorili da ću mu ja taj auto otplaćivati mjesečnim ratama,
naime nakon godinu dana izbila je svađa i dosta me je uvrijedio te sam ja odlucio da mu vise niti kune ne dam za taj auto ,,on je kako mi kaze
odlucio sudskim putem vratiti taj auto !!! neka mi netko kaze dali je to moguce ?, mi nismo nigdje ovjerili nikakav dokument da cu ja njemu otplaćivati taj auto ..znaci bio je dogovor i zbog izbijene svađe odlucio sam da mu vise neplaćam !

thx

Brazil
03.03.2010., 14:22
Može dokazivat da mu nisi isplatio cijenu. Što piše u ugovoru?

I pomiri se sa tatom. Čak i da nije u pravu, ne možeš se tako ponašat prema roditeljima.

palj
03.03.2010., 15:07
E sad, ako postoji cijena onda nema darovanja.
Očito je ovdje u pitanju klasičan ugovor o darovanju (nema naknade), uz naknadni usmeni dogovor o isplati određenog iznosa za automobil.

Brazil
03.03.2010., 16:14
E sad, ako postoji cijena onda nema darovanja.

Da, u pravu si, previdio sam da se radi o darovnom ugovoru. Može se pobijati iz zakonom predviđenih razloga.

rukfaš
03.03.2010., 22:21
Može dokazivat da mu nisi isplatio cijenu. Što piše u ugovoru?

I pomiri se sa tatom. Čak i da nije u pravu, ne možeš se tako ponašat prema roditeljima.

gledaj ... molim da mi se ne govori kako da se ja ponašam prema svojem roditelju, jer to što sam ja doživio od svog oca to je malo tko doživio i molim da preskočimo temu roditelja te da se vratimo na ono prvobitno !

u darovnom ugovoru piše samo kolika je tržišna vrijednost toga auta i nista vise...

Rain_3
09.03.2010., 17:57
stan je kupljen prije koju godinu, u ugovoru smo navedeni nas troje braće da kupujemo stan- sada ja živim u stanu, i braća su suglasna da se stan prepiše na mene;
1.da li oni trebaju pisati darovni ugovor da mi daruju svoju trećinu ili je dovoljna ovjerena izjava da se odriču svoje trećine u moju korist?

2.Kako smo bili maloljetni, jedna osoba je to rješavala, a kako ne mogu doći do nje, mogu li negdje na net-u (ili negdje već) provjeriti da li je stan uknjižen u gruntovnici i da li nas je uspjela osloboditi plaćanja poreza ili me to tek čeka? Imam kupoprodajni ugovor jedino u sebe.
:ne zna:

palj
09.03.2010., 18:02
stan je kupljen prije koju godinu, u ugovoru smo navedeni nas troje braće da kupujemo stan- sada ja živim u stanu, i braća su suglasna da se stan prepiše na mene;
1.da li oni trebaju pisati darovni ugovor da mi daruju svoju trećinu ili je dovoljna ovjerena izjava da se odriču svoje trećine u moju korist?

2.Kako smo bili maloljetni, jedna osoba je to rješavala, a kako ne mogu doći do nje, mogu li negdje na net-u (ili negdje već) provjeriti da li je stan uknjižen u gruntovnici i da li nas je uspjela osloboditi plaćanja poreza ili me to tek čeka? Imam kupoprodajni ugovor jedino u sebe.
:ne zna:

1. Morate sastaviti darovni ugovor

2. http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb/jsp/menu/menusud.jsp - potrebno je znati broj čestice

dinkudis
29.03.2010., 20:23
pozdrav,
Nadam se da će biti netko pametniji od mene da prenesem ljudima savjet.

Situacija je slijedeća…
Na jednog gospodina (čitaj oca) glasi vikend kuća na zemljištu 9x32m. Prije 4 godine zona na kojoj je zemljište, postala je građevinska zona (prije je bila vikend zona).
Otac bi zemljište i vikend kuću darovao sinu darovnim ugovorom, te bi sin podigao stambeni kredit, investirao u vikend kuću i od nje napravio kuću za život – zemlja je uz prometnicu, ima sve komunalne priključke (dakle, zadovoljava sve kriterije).
1. Da li se plača kakav porez ukoliko se spomenuta zemlja i objekt prenesu na sina?
2. Da li može biti problema kod podizanja stambenog kredita zato što je zemljište darovanom, a ne kupljeno od prijašnjeg vlasnika.

Zahvaljujem.

Brazil
29.03.2010., 20:29
1. Ne.
2. Ne.

nis0508
30.03.2010., 15:16
pitanje: udajem se u šestom mjesecu, useljavam na novu adresu najvjerovatnije u devetom.
Imam darovni ugovor od mame kojim mi poklanja stan potpisan prošli mjesec.
e sad, prezime i adresa su zasada isti osobna-darovni ugovor. Udajom mijenjam prezime, kasnije mijenjam adresu. Ako netko zna, molim savjet odakle krenuti sa uknjižbom vlasništva, da li da počnem sada sa starim prezimenom ili kasnije sa novim???

pistacija
30.03.2010., 15:41
pitanje: udajem se u šestom mjesecu, useljavam na novu adresu najvjerovatnije u devetom.
e sad, prezime i adresa su zasada isti osobna-darovni ugovor. Udajom mijenjam prezime, kasnije mijenjam adresu. Ako netko zna, molim savjet odakle krenuti sa uknjižbom vlasništva, da li da počnem sada sa starim prezimenom ili kasnije sa novim???

Kako god želiš, možeš sada i uz zahtjev za upis plaćaš 250 kn a kasnije nakon udaje priložiš im vjenčani list, uvjerenje o prebivalištu i jednim prijedlogom uz 50 kn biljega zatražiš promjenu prezimena i adrese stanovanja.

Brazil
30.03.2010., 16:45

Sada. Pravo vlasništva stječeš u trenutku uknjižbe pa to obavi odmah, a prezime promjeni kasnije.

nis0508
31.03.2010., 07:28
hvala vam:s

yaya
31.03.2010., 08:31
Bok,

Hvala

ako govorimo o gruntovnici, onda moze trajat i godinama, al samim ugovorom o darivanju, ti ionako postajes vlasnikom kuce, tako da tu upisivanje u gruntovnicu i nije toliko vazno, ja npr ni ne znam dal je stan uknjizen na mene nakon sto mi ga je otac darovao, koji je, nazalost, vec pokojni...

yaya
31.03.2010., 08:33

osim toga, nakon udaje bi to postalo zajednicko vlasnistvo, pretpostavljam, ili mozda nije, al preporucila bih, ipak ti pocni sa starim prezimenom....

palj
31.03.2010., 08:55
ako govorimo o gruntovnici, onda moze trajat i godinama, al samim ugovorom o darivanju, ti ionako postajes vlasnikom kuce, tako da tu upisivanje u gruntovnicu i nije toliko vazno, ja npr ni ne znam dal je stan uknjizen na mene nakon sto mi ga je otac darovao, koji je, nazalost, vec pokojni...

1. Odgovaraš na stari post
2. Jako "dobar" nonšalantni pristup. Upis u gruntovnicu nije toliko važan:confused: i baš te briga jesi li ili nisi upisana :top::rolleyes:
Neki s takvim pristupom se na kraju iznenade, kad vide pravo stanje u gruntovnici. Pa ti maši s darovnim ugovorom nekom tamo trećem vlasniku, koji je uredno kupio nekretninu. Ne kažem da se takve stvari baš često događaju, ali su moguće i vrlo životne. Naravno, ovo sve pod uvjetom da je nonšalantnost tih razmjera, da se ugovor o darovanju nije ni predao na gruntovnicu, što vjerujem ipak nije slučaj.

osim toga, nakon udaje bi to postalo zajednicko vlasnistvo, pretpostavljam, ili mozda nije, al preporucila bih, ipak ti pocni sa starim prezimenom....

Nije točno. Za tako stečeno vlasništvo nije bitno u kojem je trenutku ostvareno (prije ili nakon stupanja u brak).

nis0508
31.03.2010., 10:05
:ne zna::ne zna::ceka::ceka:
zbunj??
a što nije ako je nešto dobiveno prije braka da to ne ulazi u bračnu stečevinu?
Mislim ako se mi rastanemo, i to dijelimo popola ili ne jer je potpisano prije braka???

palj
31.03.2010., 10:43
Obiteljski zakon

1. Bračna stečevina i vlastita imovina

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

Članak 249.

(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

(2) Nevjesta i ženik, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine.

Članak 250.

Na bračnu stečevinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 251.

Za poslove redovite uprave smatra se da je drugi bračni drug dao svoj pristanak ako se ne dokaže suprotno. Nepostojanje pristanka ne utječe na prava i obveze poštene treće osobe.

Članak 252.

Dobitak od igara na sreću bračna je stečevina.

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

Članak 254.

(1) Autorsko djelo je vlastita imovina onoga bračnog druga koji ga je stvorio.

(2) Imovinska korist od autorskog prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice bračna je stečevina.

Jel sada jasnije? Nemaš brige oko toga. Darovano ostaje tvoja imovina, bez obzira kad ju prepisala na tebe.

nis0508
31.03.2010., 14:14
:top:joj je, hvala hvala, sve više mi se sviđa ovaj forum, saznaš sve čim počneš kuckati :)
hvala hvala :s:rolleyes:

avoccato
31.03.2010., 20:00
pozdrav,
Nadam se da će biti netko pametniji od mene da prenesem ljudima savjet.

Situacija je slijedeća…
Na jednog gospodina (čitaj oca) glasi vikend kuća na zemljištu 9x32m. Prije 4 godine zona na kojoj je zemljište, postala je građevinska zona (prije je bila vikend zona).
Otac bi zemljište i vikend kuću darovao sinu darovnim ugovorom, te bi sin podigao stambeni kredit, investirao u vikend kuću i od nje napravio kuću za život – zemlja je uz prometnicu, ima sve komunalne priključke (dakle, zadovoljava sve kriterije).
1. Da li se plača kakav porez ukoliko se spomenuta zemlja i objekt prenesu na sina?
2. Da li može biti problema kod podizanja stambenog kredita zato što je zemljište darovanom, a ne kupljeno od prijašnjeg vlasnika.

Zahvaljujem.

1. Ne treba platiti nikakav porez, eventualno ces platiti troskove sacinjavanje ugovora.
2. Kod poklona se radi o tome da darivaoc predaje u vlasnistvo darovniku (lice koje prima dar) odredjenu stvar a to znaci, da ces ti postati vlasnikom vikend kuce i možes podignuti stambeni kredit.

LUNA000
11.04.2010., 18:21
Smrću sina roditelji nasljeđuju automobil,koji odmah po nasljeđivanju darovnim ugovorom potpisanim od oba roditelja daruju drugom sinu. Međutim, prijepis vlasništva nikad nije napravljen iz razloga što je zbog uštede ostavljeno je auto na ocu, radi popusta na osiguranje. Od toga je prošlo 4 godine, sad sin želi prepisati auto na sebe, pa bi molila brzi odgovor tko se razumije. Dali mu vrijedi darovni ugovor od prije 4 godine, s tim da su oba roditelja potpisana, a auto glasi na oca!!! Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Hvala

File
11.04.2010., 18:46
Dali mu vrijedi darovni ugovor od prije 4 godine, s tim da su oba roditelja potpisana, a auto glasi na oca!!! Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Hvala

Iz ovoga što si napisala, ne vidim zašto nebi vrijedio.:ne zna:

arna
23.04.2010., 20:29
Bok ljudi, imam pitanje u vezi darovnih ugovora kojima bi baka i stric darovali dionice mojoj kćerki. Postoji li kakva špranca darovnog ugovora ili ga mora sastaviti pravnik? Tko sve mora ići kod javnog bilježnika na ovjeru potpisa? Plaća li moja kći kakav porez na to? Unaprijed hvala na odgovoru.

File
23.04.2010., 20:37
Postoji obrazac za kupiti u Narodnim Novinama.
Nije obaveza da ga sastavi pravnik, ali može bit korisno.
Ugovor trebaju potpisati i svoje potpise ovjeriti i darovatelj i daroprimatelji.

arna
23.04.2010., 21:03
Hvala.
A plaća li se kakav porez na te darovne ugovore?

kangaroooo
24.04.2010., 07:59
mama mi je darovnim ugovorom darovala nekretninu, papirnato je sve riješeno, no u međuvremenu su se moji odlučili rastati i sad otac želi polovicu te nekretnine, ima li na to pravo i može li mi osporiti darovni ugovor.

Vox_Populi
24.04.2010., 10:18
mama mi je darovnim ugovorom darovala nekretninu, papirnato je sve riješeno, no u međuvremenu su se moji odlučili rastati i sad otac želi polovicu te nekretnine, ima li na to pravo i može li mi osporiti darovni ugovor.

Ne može!!!!

File
24.04.2010., 14:36
Nije sve tako crno-bijelo, da bi se iz ovako kratkog posta, moglo odgovoriti sa da ili ne.

Treba tu znati još masu podataka...npr.je li nekretnina možda njihova bračna stečevina? Kad je darovanje bilo? Jel otac znao za njega?

takomlada
26.07.2010., 19:49
imam "pola" problema :D

kupila ugovor o darivanju u nn, ali to je ugovor kojim se daruje cijela nekretnina, a ja hoću da tim darovnim ugovorom mm prepiše meni samo pola stana!

molim za savjet što napraviti??
Hvala!

File
26.07.2010., 20:01
jednostavno napišeš :

daruje...."nekretninu xy za 1/2 dijela"

Cilim
09.08.2010., 12:43
Postoji obrazac za kupiti u Narodnim Novinama.
Nije obaveza da ga sastavi pravnik, ali može bit korisno.
Ugovor trebaju potpisati i svoje potpise ovjeriti i darovatelj i daroprimatelji.

Neko je na jednom drugom forumu napisao da "ne valja obrazac darovnog ugovor kojeg kupis u NN" da se ne priznaje. Datum posta 01.2010. god.

citiram:
" gruntovnica neće provesti prijenos darovanog dijela nekretnine temeljem ovjerenog formulara darovnog ugovora iz NN, već ti taj tekst može poslužiti, ali sama prekucaj ugovor...ima neka caka, zašto je to tako, više se ne sjećam,
mi smo imali tu situaciju prije par mjeseci, upozorio nas je javni bilježnik...ne smije ugovor biti pisan ručno, iz ne znam kojih razloga "

Pitanje: jel obrazac iz NN pravovaljani, jel se u njega moze pisati rukom, molim one forumase koji su frisko obavili darovanje koja su njihova iskustva, i ostale koji znaju. :)

mandy
31.08.2010., 18:10
Da li se može kupiti u NN Darovni ugovor ili isti mora sastaviti odvjetnik (koji traži 1800 kn za to i kaže da ne može drugačije)?

Radi se o stanu u zg, otac daruje sinu.

hopeless_ri
31.08.2010., 18:25
Zasto se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ne moze pobijati?

Svaki ugovor se može pobijati, ali u ugovorima o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju su navedene obveze obiju strana (dakle, davatelja uzdržavanja i primatelja) i stoga je, ako je davatelj uzdržavanja ispunio svoje obaveze, teško pobijati taj ogovor. Tj. možeš probati, ali najčešće nemaš osnove.
To je razlog zašto sam ga ja potpisala sa ocem. Obaveze ću ispuniti, a brat mi jedan dan neće moći osporiti taj ugovor i tražiti da dobije pola. Obični darovni ugovor bi mi mogao bez problema nakon očeve smrti osporiti na sudu :flop: Ispada da, radi tzv. zaštite nasljednika, naš sustav ograničava vlasniku slobodno raspolaganje imovinom.

Molim Vas kako saznati kada je darovni ugovor napravljen ako Vas nisu obavijestili, nego ste to saznali slučajno?
Imam istu situaciju kao gore navedena, bojim se daće rok od 3godine proći.

Kćer to može tražiti nakon očeve smrti. Pobijanje darovnog ugovora, odnosno svoj nužni dio (koji je pola od onoga što bi dobila zakonskim nasljeđivanjem). Nisam imala pojma da se darovni ugovor može pobijati od treće strane za života darovatelja :ne zna: A naslušala sam se svačega :(
Tebe nije nitko dužan obavijestiti o sklapanju darovnog ugovora. Pravo je vlasnika da sa svojom imovinom radi što želi. Nakon njegove smrti ti to možeš pobijati i tražiti nužni dio, ali ne vjerujem da možeš za života oca pobijati darovni ugovor koji je on napravio.

File
06.09.2010., 19:08
Da li se može kupiti u NN Darovni ugovor ili isti mora sastaviti odvjetnik (koji traži 1800 kn za to i kaže da ne može drugačije)?

Radi se o stanu u zg, otac daruje sinu.

Ne postoji zakonska obveza da odvjetnik sastavlja darovni ugovor.

paprenjak
14.09.2010., 07:19
Dakle ovako. Prepisala bi stan darovnim ugovorom na osobu koja mi nije u rodu. Zanima me dali je moguće ugovor kupljen u NN ispunti,ovjeriti kod javnog bilježnika i da takav ugovor vrijedi kao dokaz da nekretnina više nije moja,i da ta osoba može zatražiti vlasnički list?
Hvala

File
14.09.2010., 15:46
A da pročitaš samo jedan post iznad?

Normalno da je moguće, bez obzira što daroprimatelj nije s tobom u rodu.

bik123
24.09.2010., 09:13

Nije istina, po Zakonu o vlasništvu i Zakonu o zemljišnim knjigama vlasnik se postaje upisom u zemljišne knjige kao vlasnik....!odnosno taj upis pojednostavljeno vrijedi od dana od kad je prijedlog za uknjižbu predan gruntovnici, naravno ako je prijedlogu gruntovnica udovoljila

Hana246
27.09.2010., 21:00
treba mi mala pomoc, odnosno nekoliko savjeta.
nisam iz hrvatske, vec bih, zakoni se razlikuju logicno, ali sto se tice moje situacije i problema isti su zakoni u obje drzave (iscitala sve :D)
eh ovako,
moj djed je svoju zemlju darovnim ugovorom poklonio mome ocu i 2 tetke prije desetak godina. zemlja je presla na njih i sve je bilo uredu. jedna od tetki je zeljela prodati svoj dio zemlje i moj otac ju je kupio, tako da je i to bilo na njegovom imenu. nakon sto je moj otac preminuo prije nesto vise od mjesec dana, poslali smo prijedlog za ostavinsku raspravu gdje smo se mama i nas 3 sestre sve dogovorile (u biti smo sve znale jer nam je tata vise puta rekao kome ide koji dio zemlje). sud nas treba pozvati do desetog oktobra na rociste da damo usmene izjave.
s druge strane, djed je bio vlasnik radnje starih zanata ( brijaci, kazandzije i sl su stari zanati), nakon sto se nije mogao vise baviti tim poslom, radnja je presla takodjer na tatu i on se time bavio vise od 30 godina. ta ista radnja je sada presla na mene i jednu moju sestru (takodjer po dogovoru).
problem je u tome sto su majka i djed (zajedno sa tetkama) poprilicno mentalno bolesne osobe (nista dijagnosticirano, ali svako to zakljuci po njihovim postupcima) koje zive u norveskoj i ne pustaju nas na miru. danas su nazvali i rekli nam da ce doci 3 oktobra u sarajevo da idu kod advokata i traze zahtjev da djed ponovo podijeli zemlju jer je , kako on kaze, previse ostavio mom rahmetli ocu. takodjer zele traziti da se radnja vrati na njegovo ime. posto su tetke u stanju svasta uraditi (one su nam i usporile ostavinsku raspravu raznim zabiljeskama kod advokata jer su trazili da imaju pravo dozivotnog uzivanja u jednom dijelu kuce) mislim da ce pokusati probati sa tim da djed nije psihicki dobra osoba i da je nagovoren da tako podijeli zemlju.
citala sam ustav bih, ali i ustav rhr i vidjela sam da zakonski oni tu ne mogu nista uraditi, ali me opet zanima misljenje neke potpuno neutralne osobe sa strane. jer nisam u stanju da razmisljam racionalno u citavoj ovoj situaciji jer su nam dosta toga priredili od prvog dana nakon tatine smrti.
da li stvarno mogu nesto uraditi tim sto ce ici na to da je nagovoren???
iako je radnja vec presla na nas, a jedan dio zemlje je ranije prepisan.

mandy
02.10.2010., 00:53
Ne postoji zakonska obveza da odvjetnik sastavlja darovni ugovor.

hvala :)

johnyantich
08.10.2010., 02:17
prije godinu dana kupio sam stan i na njega nisam platio porez jer mi je to prva nekretnina.baka i deda imaju kucu u kojoj zive i koju bi htjeli u skoroj buducnosti meni darovati.e sada,....mene zanima dali bi taj dar utjecao na nekakovo mozebitno placanje poreza?dali netko strucan ima savjet,sto kazu zakoni?jer ako da,onda mi nije sila da upisujem to vlasnistvo odmah,vec da sacekam jos 3,5 god(jer stan mora biti 5 god u vlasnistu,nakon cega obaveza porezne olaksice prestaje,ako se ne varam?!)
tj,ovo pitanje bi moglo glasiti;=dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god? hvala:confused::ne zna:

johnyantich
08.10.2010., 02:21
prije godinu dana kupio sam stan i na njega nisam platio porez jer mi je to prva nekretnina.baka i deda imaju kucu u kojoj zive i koju bi htjeli u skoroj buducnosti meni darovati.e sada,....mene zanima dali bi taj dar utjecao na nekakovo mozebitno placanje poreza?dali netko strucan ima savjet,sto kazu zakoni?jer ako da,onda mi nije sila da upisujem to vlasnistvo odmah,vec da sacekam jos 3,5 god(jer stan mora biti 5 god u vlasnistu,nakon cega obaveza porezne olaksice prestaje,ako se ne varam?!)
tj,ovo pitanje bi moglo glasiti;=dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god? hvala:confused::ne zna:

bik123
11.10.2010., 08:40

Članak 13. Zakona o porezu na promet nekretnina

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

Dakle, ako se radi o darovanju i ako ti daruje baka, bio bi oslobođen plaćanja poreza

E sad dolje pišeš "dali kupnjom drugog stana/kuce u 5 god nakon kupnje prvog stana,moram platiti taj porez kojeg sam izbjegao prosle god?". Zar nisi gore rakao da bi se radilo o darovanju:ne zna:

Ako bi se radilo o kupnji, a već imaš neki stan u vlasništvu, morao bi platiti porez na promet nekretnina bez obzira koliko prošlo od kupnje prvog stana jer nisu bitne godine koliko imaš nekretninu nego da li je uopće imaš u vlasništvu.

natyliberi
12.10.2010., 21:01
Bok,

kao prvo izvinjavam se za moj hrvatski, dugo sam godina zivjela vani pa mi malo steka, nemojte mi zamjeriti.

jaaaaaaaako ukratko:

Moji su roditelji na ratnoj nozi godinama (vise od 10), u vezi podjele imovine. otac mi je npustio kucu kad smo ja i brat bili mali, mama mi je vise puta pokusala samoubojstvo, ja i brat sve trpili. Otac htio mojoj majci uzeti kucu u kojemu su ona i moj brat zivjeli (ja zivim godinama sama u najmu u inozemstvu). ali nakon dvije godine suda, moj otac popusta i napravi darovni ugovor, izmedju moga oca, u
svojstvu darovatelja te moga brata i mene, u svosjtvu daroprimatelja.

Tijekom postupka razvrgnuca bracne zajednice mojih roditelja,
odluceno je da se u svezi njihove imovine stecene tijekom
trajanja braka, darovanjem nekretnine, meni i mome
bratu, svakome u pola (nepodijeljenog i nedefiniranog) dijela. Znaci: moja majka ima 1/2 kuce (kuca je na dva kata), a druga 1/2 sto je bila njegova, ide meni i mom bratu, znaci 1/4 svakome.

Akt o darovanju, potpisan je od strane mog oca (i uvjereno kod javnog biljezinka) i
mog brata Deana. Ja bi, prije sklapanja predmetnog ugovora, a shodno
situaciji, sam htjela prethodno razriješiti odredjene nepoznanice.

Naime, obratila sam se mome ocu, kako bi ga upoznala sa cinjenicom,
da ne bi pristupila sklapanju ugovora, s obzirom da se u istom aktu ne
spominje koji bi kat odnosno dio nekretnine pripao meni u vlasništvu. Oca ne vidim i ne cujem vise od pet godina (po njegovoj odluci, pa tako mi nije htio dati odgovor).
Razgovarajui sa mojim bratom (34 godine, veoma vezan za mamu, koja mu unistava zivot), on ne zeli nijedan medjusobni dogovor, to jest da sudski vjestak procijeni kucu i da on meni isplati cetvrtinu. pokusala sam i da se dogovorimo da prodamo kucu, ali poceli su urlikat na mene i tretirali me kao zadnje smece.
advokata ne mogu si priustiti pa zeljela sam sama to rijesiti nekako. ja sam u najmu i vec mi je to veliki trosak, kod njih ne mogu se vratiti jer me ne zele, grozno se ponasaju itd.

pitala sam odvjetnika moga oca dali se moze zatraziti raskid ugovora, ali kaze da se ne moze. ali da imam kao suvlasnik svaka prava sa tom kucom. zanima me zato dali ja, nakon potpisa, mogu to prodati na aukciji?
buduci da jos uvijek nisma potpisala ugovor, majka me svaki dan zove i tlaci da potpisem jer kaze da je vise od 500 000 kuna kazne iz porezne.

neznam vise kamo sa njima, ja bi njima sve to pustila samo da me puste na miru, ali kazu da moram potpisati (ma u kojoj drzavi netko te moze siliti na potpis??).

eto, to vam je to. zao mi je ako sam malo to kaoticno napisala, ali u zadnje dane sam veoma nervozna zbog svega ovoga, sto se vuce godinama

hvala.

marieta2005
12.10.2010., 22:31
zna li netko: ukoliko dijete roditelju daruje nekretninu da li je roditelj dužan platiti porez na nekretninu od 5% ili je oslobođen toga kao kada roditelj djetetu ostavlja nekretninu?

VericaK
26.10.2010., 13:07
Moj brat i ja smo htjeli napraviti zamjenu zemljišta,jer meni odgovara njegova lokacija a njemu je svejedno.Obavili smo kod javnog bilježnika darovne ugovore jer su nam rekli da je tako najbolje,u poreznoj smo napravili prijavu na porez nekretnina ali nismo na kraju završili što je trebalo u gruntovnici.Zanima me šta još trebamo obaviti i koliko su vremenski ograničeni darovni ugovori jer smo to radili dosta davno.Da još napomenem mi smo na području od posebne državne skrbi.

mio mao
30.10.2010., 11:24
pitanje: otac mi je darovnim ugovorom darovao stan, koji sad glasi na moje ime.

htjela bih pola tog stana darovati suprugu, pa me zanima treba li proći određeni period zbog oslobođenja od plaćanja poreza ili to možemo učiniti bilo kada?

hvala unaprijed na odgovoru!

kukica
02.11.2010., 18:35
htjela bih darovati kuću svojim maloljetnim sinovima,pa me zanima da li moram u darovnom ugovoru navesti da su maloljetni?da li se plaća porez na darovni ugovor majka-sinovi?jos jedno pitanje.ako im ja to darujem jeli moguće da banka prema kojoj imam dug u slučaju ovrhe ospori taj ugovor i da li bi djeca mogla imati problema dok se kuća ne uknjiži u zk.?please help.

bik123
03.11.2010., 09:07

htjela bih pola tog stana darovati suprugu, pa me zanima treba li proći određeni period zbog oslobođenja od plaćanja poreza ili to možemo učiniti bilo kada?

Pretpostavljam da si bila oslobođena od plaćanja poreza na promet nekretnina jer se radilo o darovanju od oca. U tom slučaju nekretnina mora "mirovati" 5 godina U protivnom se treba podmiriti iznos poreza na promet nekretnina kojeg si bila oslobođena.

mio mao
03.11.2010., 10:30
Pretpostavljam da si bila oslobođena od plaćanja poreza na promet nekretnina jer se radilo o darovanju od oca. U tom slučaju nekretnina mora "mirovati" 5 godina U protivnom se treba podmiriti iznos poreza na promet nekretnina kojeg si bila oslobođena.

hvala puno!

MMachéte
08.11.2010., 11:48
Majka daruje sinu , stan u Zg , prva nekretnina bi to bila sinu.
Jel se placa stogod , ako da kolko ?

koje papire trebamo pribaviti? (nemamo isto prezime)

bik123
08.11.2010., 13:28
Majka daruje sinu , stan u Zg , prva nekretnina bi to bila sinu.
Jel se placa stogod , ako da kolko ?

koje papire trebamo pribaviti? (nemamo isto prezime)

Već se pisalo o tome, na plaća se porez

Evo iz Zakona dio:

Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
Članak 13.
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,
3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,
5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka.

Pribaviti očigledno rodni list.

File
17.11.2010., 10:30

Nije to baš tako. Ne radi se o oslobađanju od plaćanja poreza, već o tome da se u ta oba slučaja porez na promet ne plaća.

Postoji razlika od oslobađanja od plaćanja poreza na prmet i od slučaja kad se taj porez ne plaća.

htjela bih darovati kuću svojim maloljetnim sinovima,pa me zanima da li moram u darovnom ugovoru navesti da su maloljetni?da li se plaća porez na darovni ugovor majka-sinovi?jos jedno pitanje.ako im ja to darujem jeli moguće da banka prema kojoj imam dug u slučaju ovrhe ospori taj ugovor i da li bi djeca mogla imati problema dok se kuća ne uknjiži u zk.?please help.

Normalno da se treba navesti da su maloljetni, a i takav ugovor treba odobriti Centar za socijalnu skrb.

Porez na promet se ne plaća.

Banka ima pravo pobijati sve radnje dužnika (pa tako i taj ugovor) ako su iste učinjene na njenu štetu.

ZokaBoss
26.11.2010., 13:07
pitanje: zanima me dali se moze poništiti darovni ugovor o korištenju ulaza u dvorište koju je osoba A dala osobi B na korištenje jer ta osoba nemože drugim putem ući u svoje dvorište .Radi se o dvije kuce koje se nalaze u istom dvorištu koje je naravno podjeljeno na dvije parcele.Unaprijed hvala

Katrin
26.11.2010., 13:36
To nije darovanje nego pravo sluznosti.

File
28.11.2010., 17:36
pitanje: zanima me dali se moze poništiti darovni ugovor o korištenju ulaza u dvorište koju je osoba A dala osobi B na korištenje jer ta osoba nemože drugim putem ući u svoje dvorište .Radi se o dvije kuce koje se nalaze u istom dvorištu koje je naravno podjeljeno na dvije parcele.Unaprijed hvala

Ti misliš da iz ovoga imamo dovoljno podataka za dati odgovor na ovo pitanje.:confused:

bik123
29.11.2010., 08:33
Postoji razlika od oslobađanja od plaćanja poreza na prmet i od slučaja kad se taj porez ne plaća.

Naslov iz Zakona o porezu na promet nekretnina

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
Članak 13.

Dakle, ne vidim razliku. U oba slučaja ako nekretnina ne miruje 5 godina porez kojeg je netko bio oslobođen se mora platiti. Provjereno

Novi233
30.11.2010., 21:04
Eto nekoga molim lijepo...
Dakle desilo se sljedeće:
Ja sam postao vlasnik zemlje(ne svojom voljom),problem je to je to veliki komad zemlje koji je trebao biti razdjeljen na troje (na zemljištu su tri kuće ako to igra ulogu) .
E sada me zanima kako ja mogu dati drugima dvoje zemlju,nači sve je dogovoreno ,samo ne znam kako to izvesti
Dakle poanta je u jeftinoći tako da prijepis ne dolazzi u obzir,zna li tko pouzdano koliko sse plaća darovnica?:ne zna:

File
01.12.2010., 14:04
Eto nekoga molim lijepo...
Dakle desilo se sljedeće:
Ja sam postao vlasnik zemlje(ne svojom voljom),problem je to je to veliki komad zemlje koji je trebao biti razdjeljen na troje (na zemljištu su tri kuće ako to igra ulogu) .
E sada me zanima kako ja mogu dati drugima dvoje zemlju,nači sve je dogovoreno ,samo ne znam kako to izvesti
Dakle poanta je u jeftinoći tako da prijepis ne dolazi u obzir,zna li tko pouzdano koliko sse plaća darovnica?:ne zna:

Ovo dvoje međusobno nema nekog smisla.

Ako želiš drugome "dati" svoju zemlju, onda je trebaš "prepisati" na tu osobu.

RI171
03.12.2010., 10:15
Ima li netko saznanja o tome da li je Centar za socijalnu skrb kome odobrio da njihov štićenik daruje nekretninu skrbniku?

Naime, skrbnica sam rodici koja je lišena u potpunosti poslovne sposobnosti. Ona sa svojom braćom nije desetljećina u dobrim odnosima, a htjela bi darovati nekretninu meni ili mojoj djeci. Želi izbjeći da ostavinski braća to dobiju. Budući da ne može sama to potpisati, meni bi trebalo odobrenje CZSS.

Ima li takvih slučajeva? Molim pomoć

lipa007
13.12.2010., 14:33
Imam pitanje u svezi darovnog ugovora, pa ako ima neka dobra duša da odgovori.
Radi se o slijedećem,majka je bratu i meni darovala kuću prije točno 4.godine.....sada bih ja tu istu nekretninu u dogovoru sa bratom prodati,a ona je rekla da to ne dolazi u obzir, da će tražiti razvrgnuće ugovora, da li je to
moguće....:eek:

S obzirom da:
1) Brat i ja smo prijavljeni na tu adresu već četiri godine.
2) Ja sam osobno digao kredit za uređenje te kuće od nekoliko desetaka
tisuća eura koji su uloženi u tu kuću...(računi svi kod mene u arhivi)
3) Novaca za završetak nema, brat nije ni sudjelovao u tome...
4) Došao je komunalni iznos za platiti 40k kuna, koji ja sada trebam platiti

Pošto nema interesa na obostrano zadovoljstvo,ja sam porazgovarao sa bratom i odlučili se na prodaju istoga i normalno dijeljenje novaca kako bi već išlo.

Da li moja majka stvarno ima ikakvo pravo raskidanja toga ugovora?
Kaj da radim nisam pametan?

Hvala unaprijed.

Malena30
11.01.2011., 14:38
Molim malu pomoć, radi se o tome da bi mi stric poklonio kuću (u kojoj bi i on živio), to bi bila moja prva nekretnina, mene zanima šta je bolje darovni ugovor ili ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju ili da od njega kupim tu kuću, koja je opcija najpovoljnija tj. da izbjegnem plaćanje poreza, puno hvala :s

File
11.01.2011., 16:04
Plaćanje poreza na promet ćeš teško izbjeći, a od ovoga navedenog ti je najbolje kupiti tu nekretninu.

eurijala
22.01.2011., 21:43
Pozdrav!
Zbog dugova (režije, razno razni krediti) mama želi stan prenijeti na mene darovnim ugovorom. niti jedan kredit nije hipotekarni.
pitanja glase:

da li moram odmah prepisati stan na sebe ili je moj od sklapanja darovnog ugovora?
da li bilo koji od vjerovnika ima pravo poslati ovrhu na stan u tom slučaju ili meni komplicirati život?

hvala

Natthali
22.01.2011., 21:58
Imam pitanje u svezi darovnog ugovora, pa ako ima neka dobra duša da odgovori.
Radi se o slijedećem,majka je bratu i meni darovala kuću prije točno 4.godine.....sada bih ja tu istu nekretninu u dogovoru sa bratom prodati,a ona je rekla da to ne dolazi u obzir, da će tražiti razvrgnuće ugovora, da li je to
moguće....:eek:

S obzirom da:
1) Brat i ja smo prijavljeni na tu adresu već četiri godine.
2) Ja sam osobno digao kredit za uređenje te kuće od nekoliko desetaka
tisuća eura koji su uloženi u tu kuću...(računi svi kod mene u arhivi)
3) Novaca za završetak nema, brat nije ni sudjelovao u tome...
4) Došao je komunalni iznos za platiti 40k kuna, koji ja sada trebam platiti

Pošto nema interesa na obostrano zadovoljstvo,ja sam porazgovarao sa bratom i odlučili se na prodaju istoga i normalno dijeljenje novaca kako bi već išlo.

Da li moja majka stvarno ima ikakvo pravo raskidanja toga ugovora?
Kaj da radim nisam pametan?

Hvala unaprijed.

Moguće je.
Imala sam darovni ugovor koji je razvrgnut.
Nakon razvrgnuća Porezna uprava mi je izvršila povrat uplaćenog poreza.
Preporučam sporazumno rješavanje nastale situacije.
Ukoliko slučaj završi na Sudu bit će vam priznato samo ono što vlasnica prizna bez obzira na vaše dokaze, račune i sve nastale troškove.

File
24.01.2011., 14:43
.........Ukoliko slučaj završi na Sudu bit će vam priznato samo ono što vlasnica prizna bez obzira na vaše dokaze, račune i sve nastale troškove.

Ne možeš ovako tvrditi, a da niti neznaš o kakvim se dokazima i činjenicama radi u konkretnom slučaju. Sve ovisi o konkretnom slučaju, a najviše o razlozima pobijanja ugovora.

Ali s ovim se slažem.
Preporučam sporazumno rješavanje nastale situacije.

Natthali
24.01.2011., 15:08
Možda sam krivo opisala..govorim iz osobnog iskustva. Osobna iskustva su značajnija od pisanih pravila.
Vrlo mučna i složena situacija je s darovnim ugovorima..darovatelj može (bez obzira ako se i uknjiži daroprimatelj) u nekom trenutku tražiti razvrgnuće ugovora.
Dokazi i činjenice se prilažu; darodavatelj osporava ili se pravi neuračunljiv, ili nije znao/la ..vještačenje..hm, hm..
Slažem se da je svaki slučaj slučaj za sebe..nema generaliziranja, i nije mi bila namjera generalizirati.

U mom slučaju meni je odgovaralo sporazumno razvrgnuće ugovora.
Darodavateljica me tužila s namjerom da si ishodi financijsku korist itd.

U konzultaciji s dva odvjetnika koji su mi tvrdili da gubim spor...nastavila sam s dokazima i činjenicama samostalno.

Dobila sam sve točke optužnice iako ju je zastupao odvjetnik.

Patrick_Jane
09.02.2011., 09:41
Pozdrav!

Imam pitanje vezano za "darovni ugovor"...
Naime, jedna moja prijateljica bi htjela dio kuće koji je dobila od pokojne majke, pokloniti svom bratu. Odnosno, on je dobio 1/3, a ona 2/3, pa bi darovnim ugovorom htjela na njega prebaciti toliko da budu 50-50.

E sad... Kako to ide?
Da li se ipak plaća ta podjela, neki porez itd., ili ne (s obzirom da je riječ o darivanju) ?!

Hvala unaprijed...

riba34
24.02.2011., 10:55
Lijepo bi molila da mi netko odgovori na moje pitanje. Majka je darovala kuću sinovima, svakom 1/2, a za sebe i kćer stavila doživotno pravo uživanja. Sada bi jedan sin isplatio drugog, da postane vlasnik 1/1. Mene zanim da li kupoprodajni ili darovni ugovor potpisuju i majka i sestra , tj. da li one imaju pravo odlučivanja u ovom slučaju. I još me zanima da li je ovu situaciju (za brata koji kupuje 1/2) bolje rješavati putem darovnog ili kupoprodajnog ugovora, jer će brat koji kupuje isplatiti brata, ali manje od vrijednosti koliko vrijedi njegova polovica.
Zahvaljujem na odgovoru !

Natthali
26.02.2011., 16:50
Bitne su odredbe darovnog ugovora. Što piše u njima. Ponekad darovni ugovor sadrži takve odredbe da se može opozvati - poništiti. Za brata je najbolje rješenje kupoprodajni ugovor.

riba34
26.02.2011., 20:13
Hvala Natthali !
Mene zanima, trebaju li mama i sestra potpisati i pristati na prodaju, obzirom da vlasnički list ima teret, tj. njih dvije su upisane kao doživotne uživateljice. U darovnom ugovoru nema nikakvih posebnih odredbi osim da oni mogu odmah ishoditi uknjižbu prava vlasništva i da one zadržavaju doživotno pravo uživanja.

ATIP
27.02.2011., 17:16
...a dali se plaća porez ako se sklapa darovni ugovor između bratića (sin od strica) i mene...koliko po novom košta javni bilježnik?!

kralj irud
27.02.2011., 17:50
nemoj me hvatat za riječ, al ja mislim da samo mogu otac/majka darovat nešto sinu/kćeri.

Gervasius74
09.03.2011., 19:46
Trebam pomoc oko darovnog ugovora.

Otac daruje stan bratu i meni.

Imam neki ugovor koji sam prepravio, samo jedan clanak ne znam kako 'pravnicki' srociti.

To je clanak u kojem se kaze kako daroprimci primaju na dar taj stan u odnosu 50:50.

Bi li proslo: "2. Daroprimci primaju na dar opisani stan, tako da postaju suvlasnici svaki po jedne polovine (1/2) idealnog dijela stana. " ?

Natthali
10.03.2011., 20:11
Hvala Natthali !
Mene zanima, trebaju li mama i sestra potpisati i pristati na prodaju, obzirom da vlasnički list ima teret, tj. njih dvije su upisane kao doživotne uživateljice. U darovnom ugovoru nema nikakvih posebnih odredbi osim da oni mogu odmah ishoditi uknjižbu prava vlasništva i da one zadržavaju doživotno pravo uživanja.

Majka i sestra trebaju dati pristanak, tj. odreći se doživotnog uživanja u korist x osobe.

nada111
11.03.2011., 11:29
Stalno me to muci ......... dali se darovni ugovor moze sporazumno raskinuti ili daroprimac mora ponovo darovati darodavcu nekretninu, dali to mora biti u pismenom obliku ..... dakle radi se o nekretnini .......

CottonEyeJoe
11.03.2011., 11:37
pitanje, kuća je oko 45m2, moja majka ju je nasljedila od svojih roditelja kad su umrli.

Ako ona to hoće meni dati preko darovnog ugovora, da li plačam porez i kako izračunati koliko treba platiti?

EDIT: PRONAŠAO ODGOVOR:

Članak 13.

Natthali
11.03.2011., 12:21
Stalno me to muci ......... dali se darovni ugovor moze sporazumno raskinuti ili daroprimac mora ponovo darovati darodavcu nekretninu, dali to mora biti u pismenom obliku ..... dakle radi se o nekretnini .......

Postoje forme darovnih ugovora koje se ne mogu raskidati.
Stoga je bitno u darovnom ugovoru složiti članak kojim se darodavatelj odriče opoziva iz bilo kojeg razloga, te da je o svemu prije zaključivanja ugovora dobro promislio i donijeo odluku.
Sve mora biti u pisanom obliku (po mogućnosti rukom pisano).

riba34
14.03.2011., 18:35
Majka i sestra trebaju dati pristanak, tj. odreći se doživotnog uživanja u korist x osobe.

Sorry što sam dosadna, ali što u slučaju ako one i dalje ostaju kao doživotne uživateljice, tj. ako teret na vlasničkom listu ostaje samo što bi jedan brat imao vlasništvo 1/1.
I još me zanima da li sestra koja trenutno nema obitelj, ako se jednog dana uda, da li pravo doživotnog uživanja vrijedi i za njenu djecu ako ih bude imala ?
Natthali pliz ako imaš volje i vremena da mi odgovoriš.
Zahvaljujem !!!

Natthali
15.03.2011., 09:54
Sorry što sam dosadna, ali što u slučaju ako one i dalje ostaju kao doživotne uživateljice, tj. ako teret na vlasničkom listu ostaje samo što bi jedan brat imao vlasništvo 1/1.
I još me zanima da li sestra koja trenutno nema obitelj, ako se jednog dana uda, da li pravo doživotnog uživanja vrijedi i za njenu djecu ako ih bude imala ?
Zahvaljujem !!!

Na ova pitanja nisam u mogućnosti odgovoriti jer nisam upućena.
Moje je mišljenje da se obratiš odvjetniku koji se bavi takvim predmetima.
Vjerujem da imaš još pitanja na koja treba odgovoriti i rješiti dileme.
U svakom slučaju bi trebalo sve dobro razjasniti kako ne bi kasnije bilo nesprazuma.

riba34
15.03.2011., 11:07
Na ova pitanja nisam u mogućnosti odgovoriti jer nisam upućena.
Moje je mišljenje da se obratiš odvjetniku koji se bavi takvim predmetima.
Vjerujem da imaš još pitanja na koja treba odgovoriti i rješiti dileme.
U svakom slučaju bi trebalo sve dobro razjasniti kako ne bi kasnije bilo nesprazuma.

Hvala Natthali !!!

sepeam
16.03.2011., 10:25
Postoje forme darovnih ugovora koje se ne mogu raskidati.
Stoga je bitno u darovnom ugovoru složiti članak kojim se darodavatelj odriče opoziva iz bilo kojeg razloga, te da je o svemu prije zaključivanja ugovora dobro promislio i donijeo odluku.
Sve mora biti u pisanom obliku (po mogućnosti rukom pisano).

Darovanje se moze samo opozvati zbog taksativno navedenih razloga u Zakonu ili pobijati, ne raskidati.

Odricanje od prava na opoziv zbog grube nezahvalnosti nema pravni učinak.

Pravo na opoziv zastarijeva.

pistacija
24.03.2011., 17:20
Zahvaljujem !!!

koliko znam i ono u što sam sigurna 100% tereti uvijek prate nekretninu a ne vlasnika nekretnine. dakle vlasnik se može mijenjati ali teret ne. teret se skida samo uz pristanak onoga tko ga je upisao u svoju korist , dakle teret mogu skinuti samo one. one ništa više ne potpisuju što se tiče ovog pravnog posla između 2 brata.
Za 100%tnu sigurnost i svaki slučaj 2 brata mogu u jednom od članaka sve to još jednom napisati u Darovni ugovor, onako ovlaš spomenete da je daroprimatelj upoznat i nadalje suglasan da pravo doživotnog upisano u zemljišni knjigama i na predmetnom stanu u korist osoba x i y ostaje na snazi i na način kao što je to i ugovoreno ugovorom o doživotnom od dana xy potpisanog između xy i xy....

ono u što nisam sigurna 100% ali ima smisla je da jednog dana kad se sestra uda pravo doživotnog uživanja njena djeca će imati jedino ako brat i djeca potpišu novi ugovor o doživotnom. sada ne mogu unaprijed (valjda) ništa potpisati jer djeca niti imaju imena niti oibe niti se zna broj djece:D ugovor o doživotnom će u tom slučaju potpisati on kao vlasnik i u ime djece ona, njihova zakonska zastupnica. .. ako i ne potpišu nije mi baš najjasnije sa pravne strane kako bi on mogao (u najgoroj varijanti) istjerati malodobnu djecu iz stana dok im je majka u stanu. ugovor eventualno on i djeca mogu potpisati ali kada djeca budu punoljetna.

u svakom slučaju pravac odvjetniku.

pistacija
24.03.2011., 17:37
Trebam pomoc oko darovnog ugovora.

Otac daruje stan bratu i meni.

Imam neki ugovor koji sam prepravio, samo jedan clanak ne znam kako 'pravnicki' srociti.

To je clanak u kojem se kaze kako daroprimci primaju na dar taj stan u odnosu 50:50.

Bi li proslo: "2. Daroprimci primaju na dar opisani stan, tako da postaju suvlasnici svaki po jedne polovine (1/2) idealnog dijela stana. " ?

ako i kad stavite da Darodavac daruje a Daroprimci primaju nekretninu u cijelosti ...... onda ti ne trebaju omjeri, automatski ide na svakog 1/2 ;)

JEREMIJJAA
02.04.2011., 13:30
Molim pomoć!!!
Otvorio bih OPG,a prvi korak je da prepišem zemlju na sebe.
Vlasnik zemlje je moj otac i sad bi on to prepisao na mene ili mi darovao. Sad me zanima koje su procedure i svakako što je jeftinije.
Što prvo moram napraviti i kuda otići?

Zatim,ako to uspijem obaviti uz nečiji stručni savjet ovdje, kuda zatim treba otići da se ta zemlja upiše kao voćnjak i da li se i to plaća?

Znam za kasnije za opg,da će me svi ti biljezi doći do 600kn zato bi bilo super da je ovo prije što jeftinije.

Unaprijed hvala na stručnoj pomoći.

rocket86
16.04.2011., 00:58
da ne otvaram novu temu.

kolika su davanja prilikom darivanja nekretnine? pretpostavljam da se plaća porez na prijenos u iznosu 5% procijenjene vrijednosti, ima li još što?

također, ako je regularno napravljena(čisto vasništvo, bez tereta prije prijenosa), mogu li se pojaviti kakvi problemi po pitanju vlasništva i potraživanja?

Jumai
21.04.2011., 10:52
Pozdrav, pitao sam u temi o porezima, ali ovo je prikladnija tema. Pratetak ( ne znam kako bi ga nazvao) bi mi prepisao svoju imovinu jer nema nasljednika, a u slucaju da nema oporuke imovina bi otisla ljudima koje jedva poznaje. Ne radi se o vilama, ali kad se zbroji ima poprilicno toga, veliki stan u kojem trenutno zivi, stara kuca na bracu u kojoj ljetuje, ali na vrhunskoj lokaciji, zemljiste koje je nasljedstvo pradjeda i kojem nije jedini vlasnik, ali je njegov dio 8000m2 grad zemljista namjenjenog gradnji hotela. Ukratko, sve zajedno trzisno vrijedi preko 30 milijuna kuna. Ne postoji mogucnost da mi to ostavi nekim drugim putevima vec iskljucivo darovnicom. Ne namjeravam prodati djedovinu, ali nemam miljun kn za porez. Sto mogu napravit?

Brazil
21.04.2011., 13:10
Pozdrav, pitao sam u temi o porezima, ali ovo je prikladnija tema. Pratetak ( ne znam kako bi ga nazvao) bi mi prepisao svoju imovinu jer nema nasljednika, a u slucaju da nema oporuke imovina bi otisla ljudima koje jedva poznaje. Ne radi se o vilama, ali kad se zbroji ima poprilicno toga, veliki stan u kojem trenutno zivi, stara kuca na bracu u kojoj ljetuje, ali na vrhunskoj lokaciji, zemljiste koje je nasljedstvo pradjeda i kojem nije jedini vlasnik, ali je njegov dio 8000m2 grad zemljista namjenjenog gradnji hotela. Ukratko, sve zajedno trzisno vrijedi preko 30 milijuna kuna. Ne postoji mogucnost da mi to ostavi nekim drugim putevima vec iskljucivo darovnicom. Ne namjeravam prodati djedovinu, ali nemam miljun kn za porez. Sto mogu napravit?

Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Bit će poreza, ali ne sad i manje nego darovanjem.

rocket86
21.04.2011., 16:40
da ne otvaram novu temu.

kolika su davanja prilikom darivanja nekretnine? pretpostavljam da se plaća porez na prijenos u iznosu 5% procijenjene vrijednosti, ima li još što?

također, ako je regularno napravljena(čisto vasništvo, bez tereta prije prijenosa), mogu li se pojaviti kakvi problemi po pitanju vlasništva i potraživanja?

bump!:ne zna:

edit: sad kopam po temi od početka, mislio sam da darovnica na snagu stupa trenutno:misli:sad vidim da je to proces koji traje i do par mjeseci(tek sam na 1.stranici)

također, još nisam našao koliko se što plaća, ali, je li istina da se na darovni ugovor roditelj-dijete porez ne plaća? i koliko bi trebalo proći vremena između dva takva ugovora?

Jumai
22.04.2011., 16:04
Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Bit će poreza, ali ne sad i manje nego darovanjem.

Postoji li način za (besplatno) doznati koliko bi poreza trebao platiti u slučaju darovnog ugovora?

sepeam
23.04.2011., 08:33
Postoji li način za (besplatno) doznati koliko bi poreza trebao platiti u slučaju darovnog ugovora?

http://propisi.porezna-uprava.hr/?id=b04d1

Jumai
25.04.2011., 01:19
http://propisi.porezna-uprava.hr/?id=b04d1

Znam da je porez na darovane nekretnine 5%, ali me zanimaju iskustva u nadi da bi možda mogao doć do nekakvog rješenja. Iako realno ne očekujem da će država besplatno napraviti procjenu.

Btw., npr. pok djed i njegove pok. sestre su živjeli u zajedničkoj kući. U toj kući živi još muž jedne od sestara koji je ujedno i vlasnik cijele kuće. Ja se preselim živjet u tu kuću te za pola godine on kuću daruje meni darovnim ugovorom, s tim da oboje i dalje živimo u toj kući. Da li u tom slučaju plaćam 5%, iako smo u rodu (?) i živim u toj kući? Pretpostavljam da jesam, ali treba pitat.

Nego da se vratim on-topic. Dobijem u dar građevinsko zemljište 10.000m2, zona T1 (isključivo hoteli). 10.000m2 zemljišta nije dovoljno za izgradnju hotela, a u tom području je zabranjeno graditi stambene građevine, apartmane i sl. Ukratko, jedini kome to mogu prodati je investitor koji je uz to zemljište kupiti još nekoliko parcela (s 50+ vlasnika) i uložiti više desetaka milijuna eura, a takvi se ne nalaze svaki dan.

Teoretski, ako dobijem u dar tih 10.000m2, ja sam u dubokim govn*ma. Jer ako procjene m2 na 200 eur, 5% od 2m eura je 100.000 eur - cca. 730.000 kuna. Da moram platiti 7300kn ne znam odakle bi ih našao, a kamoli 730k kn. A to zemljište nije lako prodat jer se na nalaze ljudi s 3m euru djepu baš lako.

pistacija
26.04.2011., 10:44
bump!:ne zna:

edit: sad kopam po temi od početka, mislio sam da darovnica na snagu stupa trenutno:misli:sad vidim da je to proces koji traje i do par mjeseci(tek sam na 1.stranici)

također, još nisam našao koliko se što plaća, ali, je li istina da se na darovni ugovor roditelj-dijete porez ne plaća? i koliko bi trebalo proći vremena između dva takva ugovora?

što traje? odete kod bilježnika potpišete darovni, daš u sudu prijedlog za upis nekretnine na svoje ime, požurnicu i upis traje par dana. Prva stranica ove teme je pretpostavljam jako stara ;)
nemaš porezna na darovni između roditelja i djeteta. I nejasno je zadnje pitanje, o vremenu na kakva dva ugovora?

rocket86
26.04.2011., 11:04
što traje? odete kod bilježnika potpišete darovni, daš u sudu prijedlog za upis nekretnine na svoje ime, požurnicu i upis traje par dana. Prva stranica ove teme je pretpostavljam jako stara ;)
nemaš porezna na darovni između roditelja i djeteta. I nejasno je zadnje pitanje, o vremenu na kakva dva ugovora?

dva ugovora:
-darovni ugovor mog djeda mom ocu
-darovni ugovor mog oca meni

postoji li period koji bi morao proći između takva dva ugovora, da se u oba slučaja ne plati porez?

pistacija
26.04.2011., 11:25
dva ugovora:
-darovni ugovor mog djeda mom ocu
-darovni ugovor mog oca meni

postoji li period koji bi morao proći između takva dva ugovora, da se u oba slučaja ne plati porez?

oba možete u istom danu ovjeriti. onda u sud predaš oba ugovora i prijedlog kojim tražiš upis prava vlasništva sa djeda na sebe.

rocket86
26.04.2011., 11:45
to se ne uzima kao neka zlouporaba zakona? mislim, to mi je čudno, jer znam da za neke druge povlaštene opcije postoji zabrana otuđivanja kroz neko vrijeme:ne zna:

raff34
24.05.2011., 11:33
oba možete u istom danu ovjeriti. onda u sud predaš oba ugovora i prijedlog kojim tražiš upis prava vlasništva sa djeda na sebe.

Koliko se čeka u Zagrebu na upis darovnog ugovora?

Hvala

johnyantich
13.06.2011., 16:24
molim vas strucnu pomoc,ako netko sigurno zna,jer dobijam razne odgovore;
1.moze li se darovati posjed ako je banka upisala hipoteku?konkretno,djed je uzeo kredit i banka se upisala,on jos ima 7 god za otplatu.
2.djed je vec darovao kucu sinu(mome ujaku).da li bi bilo sasvim uredno da ujak sada daruje nazad svome ocu(mome djedu),pa onda djed meni?naravno pitam bez placanja poreza?
3.na 3 parcele je upisala teret drzava(porezna mislim)zbog ovrhe o neplacanju doprinosa MIO.isto pitanje kao pod 1.,da li se to moze darovati,tj,promijeniti vlasnika? hvala

Matahari
30.06.2011., 15:48
Otac mi planira pokloniti gradilište sa starom kućom kao poklon za udaju.
Koliko će me doći prijenos te nekretnine?

kikica_vz
12.07.2011., 18:43
Pozdrav,

možda se negdje već nalazi odgovor na moje pitanje...iako sumnjam....

situacija je sljedeća:

ja sam prije 5 godina primio od oca i majke darovnice kojima mi majka daruje 1/4, a otac 3/4 zemljišta sa ciljem da ja prodam to zemljište gradu i zadržim taj novac....kako su moji roditelji u procesu rastave i borbe oko vlasništva nad kućom, ja sam ocu pozajmio veći dio tog novca kako bi on napravio odvojene dijelove kuće pa ne bi trebao prodavati kuću (nebitno za moje pitanje) - on taj novac nikad nije vratio...niti me briga za to..

...no ostalo je nešto novca (1/3) i ja sam od tog novca sebi kupio stan...problemi s roditeljima i njihovo psihičko zlostavljanje mene kao sina jedinca prevršila su svaku mjeru...moja majka šalje mi poruke koje su toliko uvredljive da ću ju morati prijaviti (oca sam već ranije prijavio jer je nasrnuo na moju djevojku)...mislim...život mi je katastrofa....

....i sada mi majka prijeti da će podići tužbu kojom će osporiti darovni ugovor....i uzeti mi taj stan....

moje je pitanje da li je to moguće (niti sam počinio bilo kakvo kazneno dijelo - u životu im nisam uputio ružnu riječ, a kamoli bilo što drugo, niti su oni ljudi koji nemaju od čega živjeti, a nemam ni braće ni sestri da bi netko tražio nužni dio)

da li je moguće da mi ona uzme stan...i ako da....što mogu učiniti da to spriječim (npr.prodam stan nekome...)

molim bih nekoga da mi pomogle...jer sam stvarno u šoku od svega što mi roditelji priređuju u životu.....

marya210
13.07.2011., 12:38
Roditelji mog supruga darovnim ugovorom su prepisali kuću na kćer zbog dugova. Sad smo ih mi molili da nam daju dio tog zemljišta pored kuće da možemo izgraditi sebi kuću, tj. tražili smo samo 300 kvadrata koliko minimalno zemljište mora imati da bi se kuća mogla izgraditi.

Ukupna veličina zemljišta je 1290 kvadrata. Roditelji su rekli da nemaju ništa protiv, dapače, međutim sestra se protivi i poludila je doslovno kad je to čula jer ona želi prodati njihovu kuću i okućnicu da bi sebi pokrila dugove

Što nam je činiti? Kuća je pod hipotekom jer je ona uzela kredit za adaptaciju još dok je kuća glasila na roditelje. Nas kuća uopće ne zanima mi samo tražimo 300 kvadrata okućince. Jel ima netko neki savjet?

Romantica
13.07.2011., 18:00
Na žalost, unatoč tome što tvoji roditelji nemaju ništa protiv, odluku o tome hoće li vam se dati 300 m2 zemljišta je nova vlasnica, dakle tvoja sestra.
Teško je tu dati pametan savjet. Možda ev. da zamoliš roditelje da sestri zaprijete oduzimanjem darovanog ( u određenim slučajevim može se pobiti darovni ugovor ) ako tebi ne pokloni tih 300 kvadrata. Neka idu čisto na blef.

Stvarno mi je žao, teška situacija. Ljudi ponekad darovne ugovore shvaćaju prejednostavno ne shvaćajući da sa tim činom gubi sve.
Sretno!

Katrin
14.07.2011., 07:38
Odgovoreno je vec na drugoj temi, stvar rijesena :)

File
14.07.2011., 08:36
Pozdrav,

možda se negdje već nalazi odgovor na moje pitanje...iako sumnjam....

situacija je sljedeća:

ja sam prije 5 godina primio od oca i majke darovnice kojima mi majka daruje 1/4, a otac 3/4 zemljišta sa ciljem da ja prodam to zemljište gradu i zadržim taj novac....kako su moji roditelji u procesu rastave i borbe oko vlasništva nad kućom, ja sam ocu pozajmio veći dio tog novca kako bi on napravio odvojene dijelove kuće pa ne bi trebao prodavati kuću (nebitno za moje pitanje) - on taj novac nikad nije vratio...niti me briga za to..

...no ostalo je nešto novca (1/3) i ja sam od tog novca sebi kupio stan...problemi s roditeljima i njihovo psihičko zlostavljanje mene kao sina jedinca prevršila su svaku mjeru...moja majka šalje mi poruke koje su toliko uvredljive da ću ju morati prijaviti (oca sam već ranije prijavio jer je nasrnuo na moju djevojku)...mislim...život mi je katastrofa....

....i sada mi majka prijeti da će podići tužbu kojom će osporiti darovni ugovor....i uzeti mi taj stan....

moje je pitanje da li je to moguće (niti sam počinio bilo kakvo kazneno dijelo - u životu im nisam uputio ružnu riječ, a kamoli bilo što drugo, niti su oni ljudi koji nemaju od čega živjeti, a nemam ni braće ni sestri da bi netko tražio nužni dio)

da li je moguće da mi ona uzme stan...i ako da....što mogu učiniti da to spriječim (npr.prodam stan nekome...)

molim bih nekoga da mi pomogle...jer sam stvarno u šoku od svega što mi roditelji priređuju u životu.....

Iz ovoga što si napisao teško se može dat odgovor jel to moguće. Ovisi iz kojeg razloga bi ona pobijala ugovor. Iz ovoga napisanog ne vidim nikakav temelj kojim bi ona uspjela pobiti darovni ugovor. Inaće, nije to ni tako lako, niti često u praksi. Darovni ugovor se može pobiti zbog "nezahvalnosti" daroprimatelja, a u praksi je zauzet stav da bi ta nezahvalnost bila tek onda kad bi daroprimatelj bio pravomoćno osuđen za kazneno dijelo učinjeno prema darovatelju.

alanis
15.07.2011., 13:32
jedno pitanje

dakle, vikendica koja je u vlasništvu mog djeda
oni bi mi je poklonili, pa da si uredim stan u njoj
kako je to najlakše izvedivo, može li djed direktno to prenjeti na mene ili mora ići prvo mami pa onda tek meni (pa da ne plaćamo poreze itd)
koliko treba vremena da se to obavi, koliko se plaća?

Brazil
15.07.2011., 14:44
Direktno tebi. Sastav ugovora (ovisi tko će ga sastavljati), ovjera kod bilježnika (47,00 kn), pristojba za uknjižbu (250 kn).

AnnyWitch
19.07.2011., 16:27
Dobar dan!

Otac mi želi darovati nekretninu darovnim ugovorom, pa me zanima što upisati u obrazac.

Situacija je sljedeća:
Moj otac je naslijedio tu nekretninu, a od tada do danas se promijenio sadržaj ZK uloška. Ukupna kvadratura je ostala ista.

Da li se u ugovor piše stanje koje je on naslijedio, ili se unosi sadašnje stanje?

Unaprijed hvala!

File
19.07.2011., 19:02
Uvijek se navodi trenutno stanje zemljišne knjige.

lili-ana
26.07.2011., 17:43
Molim pomoc, ako netko zna.... trebam napraviti darovni ugovor za nekretninu. vise je osoba koje primaju dar, a problem je sto neke od njih zive van Hrvatske, drzavljani su Hrvatske ali zive vani, pa neznam sto upisati umjesto OIB-a Hvala!

File
26.07.2011., 18:40
Nema ništa "umjesto OIB-a".
Mora bit OIB na ugovoru.

Ako su HR državljani, nije bitno što žive vani, odi u Poreznu upravu i traži da ti dadu OIB za te osobe, trebali bi imati OIB.
Ako ih nemaju u sustavu, onda nek sami zatraže OIB, uz preslik putovnice.

lili-ana
27.07.2011., 11:23
Hvala na brzom odgovoru.
Izgleda ih nema u sustavu, pa ce to morati sami rjesavati, ja sam se nadala da bi mozda mogao proci broj putovnice .....neznam zasto uvjek mislimo da je ispravno ono sto bi nama odgovaralo:)

ExCenTric
30.08.2011., 13:48
Bok!

Djed / baka ( svaki ima pola stana ) žele unuci darovati stan na moru, ali uz uvjet da im mjesečno daje kojih 100 € da im se pomogne uz penziju.
Unuka već ima jednu nekretninu.
Pošto ima puno rodbine, a nekom bi si možda moglo okrenuti nešto u glavi, koji ugovor napravit da se ksanije nemože poništiti?

I najvažnije pitanje, dali se plaća 5% poreza na promet nekretninama sa djeda/ bake na unuku?

Puno hvala

mala od kužine
13.09.2011., 14:15
Da li je moguće raskinuti Darovni ugovor jednostranom Izjavom u odvjetnika i ovjerom iste u javnog bilježnika ?

little_kitten
14.09.2011., 10:48
Bok!

Djed / baka ( svaki ima pola stana ) žele unuci darovati stan na moru, ali uz uvjet da im mjesečno daje kojih 100 € da im se pomogne uz penziju.
Unuka već ima jednu nekretninu.
Pošto ima puno rodbine, a nekom bi si možda moglo okrenuti nešto u glavi, koji ugovor napravit da se ksanije nemože poništiti?

I najvažnije pitanje, dali se plaća 5% poreza na promet nekretninama sa djeda/ bake na unuku?

Puno hvala

1. Ugovor o doživotnom uzd.
2. Da

Javite se na PP ako vam treba preporučiti odvjetnika....

noaccount
14.09.2011., 12:26
muz je podigo kredit i kupio stan koji je uknjizen na suprugu. ona bi htjela vlasnistvo stana prebaciti na supruga tako da on bude i vlasnik stana i vlasnik kredita

da li se to provodi darovnim ugovorom? da li se placa pp i solemnizacija?

ExCenTric
15.09.2011., 06:58
1. Ugovor o doživotnom uzd.
2. Da

Javite se na PP ako vam treba preporučiti odvjetnika....

A ak se ide na klasični darovni ugovor, dal se onda plaća porez?

Možda bi ostale uvijete dogovorili na neki drugi način.

little_kitten
15.09.2011., 09:59
A ak se ide na klasični darovni ugovor, dal se onda plaća porez?

Možda bi ostale uvijete dogovorili na neki drugi način.

A naravno da se plaća porez kod darovnog ugovora osim u prvom koljenu. Pogledajte sve o ugovorima o doživotnom uzd. Za svaku godinu uzd. se osnovica smanjuje za 5%...