PDA

View Full Version : Zavarivač - skupna tema

stranice : [1] 2

STRATOS
24.02.2008., 16:54
Dali je itko od vas radio kao zavarivač u Hrv. ili inozemstvu? Zanima me kolike su vam otprilike plaće bile i dali je teško nači posao kao zavarivač? Unaprijed hvala!

kiki-j-zg
24.02.2008., 17:55
Dali je itko od vas radio kao zavarivač u Hrv. ili inozemstvu? Zanima me kolike su vam otprilike plaće bile i dali je teško nači posao kao zavarivač? Unaprijed hvala!

U Hrvatskoj je zavarivač deficitno zanimanje. Puno firmi traži zavarivače.

-mobyXXL-
24.02.2008., 18:02
a zašto radit tu ak može i vani radit isti posao za 5x veću plaću :confused:

zacky
25.02.2008., 16:38
Navodno nije.
To bi bilo zanimljivo čuti od nekog zavarivača.
Manje više jedino bi oni znali kako je.

STRATOS
27.03.2008., 14:09
U kojim je zemljama zavarivač deficitarno zanimanje? Eto, ako itko zna da mi odgovori. Hvala!

spy
28.03.2008., 01:39
U kojim je zemljama zavarivač deficitarno zanimanje? Eto, ako itko zna da mi odgovori. Hvala!

u hrvatskoj

zacky
29.03.2008., 07:43
Kao ima jedna navodno,metalno brdno bogata tu negdje.

berlusconi
30.03.2008., 10:38

Italija i Njemačka. Ako si argonac onda ti je i lova znatno veća. Mogućnost rada u tim zemljama i preko naših firmi.

Cthulhu
30.03.2008., 21:02
Republika Petrijevci, Slavonski Brod, a i Hrvatska.

Njufukasaki
03.04.2008., 10:46
Republika Pešćenica.

Ozbiljno,zavarivač je deficitarno zanimanje u cijelom svijetu,frend mi je zavarivač i ima posla u cijeloj europi.
Prošli teren mu je bio jedna skandinavska zemlja,plaću je dobio 3500 eura.

zaručena
06.04.2008., 20:01
belgija, nizozemska, finska, italija i njemačka koliko ja znam primaju hrvatske zavarivače za rad tamo. zagreb ti je pun firmi preko koje možeš ići. položiš u tjedan - dva kod njih atest i preko njih ideš. mislim da gotovo uvijek nude smještaj, ponegdje i 1-2 plaćena obroka. u nekim zemljama možeš povesti i svoju obitelj sa sobom, ukoliko ju imaš ;)

STRATOS
06.04.2008., 21:01
Hvala svima na odgovorima!

zacky
08.04.2008., 06:59
Bilo bi zanimljivi vidjeti dali HZZ još uvijek nudi prekvalifikaciju za zavarivača.
Jel netko bio?

TRAP-JAW
08.04.2008., 12:37
Kolega mi ide preko HZZO-a na tečaj za zavarivača. Taj mi se njihov sistem ne sviđa. On ide preko firme Montaža ĐĐ. Caka je u tome da kad završiš tečaj, moraš ostati raditi za tu firmu par godina, a oni te bace negdje na teren za ne baš neku lovu. I još ti ne mogu atest izdati, zato jer nisu ovlašteni za to. Dok preko nekih drugih firmi radnici zarade puno više love kad su vani. Znam jednog lika koji u Italiji zarađuje 3 do 4 tisuće eura kao zavarivač.

zacky
08.04.2008., 13:16
Znači montaža.
Što traže od papira,ili to samo Montaža obućava.

TRAP-JAW
08.04.2008., 13:43
Ne znam točno što traže od papira. On se je jednostavno prijavio na HZZO-u kad je vidio da je natječaj otvoren. Mislim da je s njim u grupi bilo 40tak osoba. Najbolje se raspitaj na birou. Ja trenutno idem u pravu školu zavarivanja, dobit ću atest za rad sa sigmom i elektro zavarivanje. Samo razlika je u tome što ja sam plaćam svoj tečaj.

-vuk-
08.04.2008., 20:35
Ne znam točno što traže od papira. On se je jednostavno prijavio na HZZO-u kad je vidio da je natječaj otvoren. Mislim da je s njim u grupi bilo 40tak osoba. Najbolje se raspitaj na birou. Ja trenutno idem u pravu školu zavarivanja, dobit ću atest za rad sa sigmom i elektro zavarivanje. Samo razlika je u tome što ja sam plaćam svoj tečaj.

čićak jesi to ti:D

zacky
12.04.2008., 15:04
Izgleda da je potražnja za njima prenapuhana.
Uskoro će ih biti previše kao i ostalog.
Tako da je taj deficit trenutačan i zanemariv.

STRATOS
12.04.2008., 16:48
Izgleda da je potražnja za njima prenapuhana.
Uskoro će ih biti previše kao i ostalog.
Tako da je taj deficit trenutačan i zanemariv.

Sumnjam, sestrična mi radi već godinama na birou i kaže da im potražnja uopće ne pada.

mate2007
12.04.2008., 17:04
dali mi itko može preporučiti neku firmu iz zg-a preko koje bi mogao na terern.. recimo italija ili njemačka.
imam završen tečaj za argonca.

STRATOS
12.04.2008., 17:56
dali mi itko može preporučiti neku firmu iz zg-a preko koje bi mogao na terern.. recimo italija ili njemačka.
imam završen tečaj za argonca.
Jedan poznanik mi kaže da putuje u njemačku idući tjedan i to baš preko neke firme iz Zg-a, također je argonac. Ako ga vidim, raspitat ću se pa ti javim.

zacky
13.04.2008., 04:05
Sumnjam, sestrična mi radi već godinama na birou i kaže da im potražnja uopće ne pada.

Pa da je tako bi se već nešto poduzelo da se pronađu ljudi za to.
To što na zavodu tako stoji ništa ne znači.
Poslodavci često znaju staviti velike brojke,recimo zapošljavaju barem deset radnika pa na više,
a u stvari trebaju jednoga.Stave barem deset puta veću brojku.

gabriel - 4300/55
13.04.2008., 22:55
potražnja nije prenapuhana. to ni meni nije jasno jer sam prije radio mnogostruko gore poslove (i što se tiče uvjeta rada i što se tiče plaće) i u usporedbi sa tim poslovima ovo je "penzija". jedina kvaka je u tome što argon uništava zube i kosti. baš i nije neka beznačajna sitnica ali je plaća zato odlična, pogotovo u usporedbi sa plaćama koje bi obični radnik dobio u hrvatskoj.

za ovo sljedeće nisam 100% siguran već sam to čuo od radnika u svojoj firmi (ako lažu mene i ja lažem vas) u njemačkoj: njemcima se isplati zapošljavati naše firme jer za svoje radnike moraju plaćati dodatno zdravstveno osiguranje i mirovinsko. kod njih zavarivači imaju benificirani radni staž dok sam im ja samo još jedan balkanac i nikog nije briga kako ću izgledati za 10-15 godina.

zacky
14.04.2008., 06:43
Šta da kažem,variti znaju i mnogi ljudi koji se bave bravarijom,strojarstvom i sl. stvarima.
I sad imaš mnogo malih obrtnika kojima treba neki varioc koji zna spojit dva komada metala.
I sad on napiše da treba varioca,a ustvari treba čovjeka koji zna i variti.

zacky
14.04.2008., 10:28
Može biti i da postoji deal sa Njemcima. :rolleyes:

TRAP-JAW
14.04.2008., 12:42
potražnja nije prenapuhana. to ni meni nije jasno jer sam prije radio mnogostruko gore poslove (i što se tiče uvjeta rada i što se tiče plaće) i u usporedbi sa tim poslovima ovo je "penzija". jedina kvaka je u tome što argon uništava zube i kosti. baš i nije neka beznačajna sitnica ali je plaća zato odlična, pogotovo u usporedbi sa plaćama koje bi obični radnik dobio u hrvatskoj.

za ovo sljedeće nisam 100% siguran već sam to čuo od radnika u svojoj firmi (ako lažu mene i ja lažem vas) u njemačkoj: njemcima se isplati zapošljavati naše firme jer za svoje radnike moraju plaćati dodatno zdravstveno osiguranje i mirovinsko. kod njih zavarivači imaju benificirani radni staž dok sam im ja samo još jedan balkanac i nikog nije briga kako ću izgledati za 10-15 godina.

Istina, argon je zajeban. A, šta se tiče toga da potražnja i nije prenapuhana, ja mislim da nije u svakom mjestu ista potražnja. Evo kolega mi kaže da je danas bio na birou i da je vidio na oglasnoj ploči da se traži nekih 30 tak zavarivača. Ja mislim da tko hoče radit ovaj posao, da se ne mora puno brinit dali će ga naći.

Cthulhu
14.04.2008., 19:03
Šta da kažem,variti znaju i mnogi ljudi koji se bave bravarijom,strojarstvom i sl. stvarima.
I sad imaš mnogo malih obrtnika kojima treba neki varioc koji zna spojit dva komada metala.
I sad on napiše da treba varioca,a ustvari treba čovjeka koji zna i variti.

Električar koji zna dobro varit, može radit na visini, ima položen vozački i poznaje jedan strani jezik... i eto idealnog kandidata za razgovor za posao.

zacky
15.04.2008., 08:50
Električar koji zna dobro varit, može radit na visini, ima položen vozački i poznaje jedan strani jezik... i eto idealnog kandidata za razgovor za posao.

Pa to je onda električar koji vari umjesto lemljenja,penjač,vozač i prevoditelj.

marija1960
15.04.2008., 09:32
Italija i Njemačka. Ako si argonac onda ti je i lova znatno veća. Mogućnost rada u tim zemljama i preko naših firmi.

Mozete li mi odgovoriti koje su to firme. Hvala

marija1960
15.04.2008., 09:36
Kolega mi ide preko HZZO-a na tečaj za zavarivača. Taj mi se njihov sistem ne sviđa. On ide preko firme Montaža ĐĐ. Caka je u tome da kad završiš tečaj, moraš ostati raditi za tu firmu par godina, a oni te bace negdje na teren za ne baš neku lovu. I još ti ne mogu atest izdati, zato jer nisu ovlašteni za to. Dok preko nekih drugih firmi radnici zarade puno više love kad su vani. Znam jednog lika koji u Italiji zarađuje 3 do 4 tisuće eura kao zavarivač.

Odgovorite mi ako mozete koja je to firma, hvala

marija1960
15.04.2008., 09:42
Republika Pešćenica.

Ozbiljno,zavarivač je deficitarno zanimanje u cijelom svijetu,frend mi je zavarivač i ima posla u cijeloj europi.
Prošli teren mu je bio jedna skandinavska zemlja,plaću je dobio 3500 eura.

Moj sin je dobar zavarivac (argon) i ostalo. kako se moze otici direktno raditi za stranca, preko nasih je problem najcesce isplate.

zacky
15.04.2008., 10:01
Treba vidjeti tko zapošljava strance.Mogao bi dobiti dozvolu za rad ako se direktno javi poslodavcu koji traži varioce i ima neprestanu potrebu za njima.

Cthulhu
15.04.2008., 15:42
Pa to je onda električar koji vari umjesto lemljenja,penjač,vozač i prevoditelj.

To je čovjek koji može zaraditi svoju plaću, za razliku od onih kojima je doseg trolati na forumu bez osnovnog razumjevanja struke i svakodnevnih radnih zadataka.

TRAP-JAW
15.04.2008., 16:40
To je čovjek koji može zaraditi svoju plaću, za razliku od onih kojima je doseg trolati na forumu bez osnovnog razumjevanja struke i svakodnevnih radnih zadataka.

Slažem se!

zacky
15.04.2008., 21:30
Tojest superčovjek,zvani elektrovarioc

zacky
19.04.2008., 20:08
Tko još treba REL

zacky
27.04.2008., 17:22
Pa ja imam posao,i to u Hrvatskoj,ou jeee.
I radim sladoled ou jeee :D

tihidon
27.04.2008., 17:35

Pozdrav svima!
Ja trenutno radim u Italiji kao dipl.ing.strojarstva i znam dosta zavarivaca koji rade ovdje za nekih 2000Eura + smjestaj i hrana. Nadam se da ti je to ohrabrenje:-)
Jako puno hrvata radi u Italiji kao varioci jer to zanimanje nije bas atraktivno za u razvijenim zemljama ako me razumijes.:-) Mnogi od nih su dosli ovdje iz brodogradilšta u Puli, tako da ti i to može biti u neku ruku smjernica.
Sto se tice D.D.Montaze i tamo sam radio nakon fakulteta, i mislim da place nisu lose za zavarivace na terenu. Ovisi da li je teren u Hr ili inozemstvu. Ali u inozemstvo mislim da se isto krece oko 2000eura mozda malo manje + smjestaj i hrana.
Nadam se da sam pomogao i da ces uskoro naci posao:-)

zacky
27.04.2008., 18:34
Dobro ti ide ovo sa prestizanjem postova.
Znam još neke koji to mogu izvesti.

tihidon
27.04.2008., 23:13
Dobro ti ide ovo sa prestizanjem postova.
Znam još neke koji to mogu izvesti.

Samo ti nastavi prodavati sladoled, nadam se da ćeš daleko dogurati. Pusa

zacky
28.04.2008., 10:28
Samo ti nastavi prodavati sladoled, nadam se da ćeš daleko dogurati. Pusa

:lol:
Ipak hvala

nemesis1
11.10.2008., 16:19
pozdrav vidio sam post tek sada mozda je malo kasno al ja ocajnicki zelim otici negdje van raditi kao zavarivac jer je placa ogromno bolja i sve ostalo! radim ovdje u hrvatskoj kao zavarivac ali za 3000 kuna +- ovisi o mjesecu i to mi se nesviđa pa bih vas molio ako netko zna broj neke firme ili me moze povezat s nekim da me ubace u neku firmu al ako je moguce bez menagera jer uzme dobar dio place pa se nebi isplatilo! bar ime firme s telefonskim brojem a da primaju hrvate! hvala! njemacka ili italija!

marioart
24.10.2008., 18:32
Svi spominu to varenje i neke tečajeve...gdje to ima i koliko košta?

Dosadnjaković
25.10.2008., 07:50
Svi spominu to varenje i neke tečajeve...gdje to ima i koliko košta?

Mislim da sva hr. brodogradilista organiziraju obuku za zavarivace. Konkretno znam da 3. maj otprilike svaka 3 mjeseca raspisuje natjecaj za zaposljavanje zavarivaca, a buduci da se nikada ne javi dovoljan broj kandidata, organiziraju izobrazbu koja kosta 15000 kn. Inace, ta izobrazba se ne placa nista, tj. ljudi cak i za vrijeme obuke dobivaju placu, istina minimalac, ali nakon tri mjeseca, koliko traje tecaj, zavarivaci polazu atest za dva postupka (REL, MIG/MAG) i ako ga uspjesno poloze, odlaze na rad u pogon. Kad kazem da se tecaj ne placa nista, moram reci i to da se ne placa nista pod uvjetom da odradis 4 godine, tj. moras potpisati ugovor na 4 godine, a ako odes ranije placas razliku, npr. nakon dvije odradjene godine das otkaz, morao bi platiti 7500 kn. U 3. maju zavarivaci nisu bog zna kako placeni (mislim da je prosjecna placa oko 4000-5000 kn, ali na pocetku mnogi imaju i manje, tj. prvih godinu dana) pa uglavnom odlaze van ili rade po privatnim firmama u brodogradilistu (kooperanti), gdje su puno bolje placeni pa imaju satnice od oko 30-35 kn, sto ti dodje oko 7000 kn mjesecno, a to je solidna placa. Uglavnom, radi se o solidnom i dobro placenom zanimanju, koje i nije toliko opasno koliko neupuceni pricaju. Inace, najbolje su placeni TIG/WIG zavarivaci, popularno zvani argoncima. To je i najkompliciraniji postupak za nauciti, tj. radi se o elektrolucnom zavarivanju netaljivom elektrodom od wolframa u zastitnoj atmosferi argona. Uglavnom se koristi za skroz precizne i fine poslove tipa zavarivanje korijenskog zavara kod cijevi ili npr. za zavarivanje aluminija i sl.

Akademik1208
26.10.2008., 09:24
3. Maj ti zasigurno omogućava jako kvalitetnu obuku, naravno ako si željan naučiti raditi. Problem jedino leži u plaćama koje su nikakve 3500-4000kn.
Moj savjet ti je da završiš tečaj odradiš nekoliko mjeseci i odeš van (Njemačka, Italija), ali naravno, tamo ćeš krvavo odraditi svojih 1800-2000 €, jer se samo u našim firmama plaća nerad.

marioart
28.10.2008., 21:17
znači odradim tečaj, skupim malo iskustva poslije i onda zaprašim van... i naravno otplatim dug za tečaj..

hmmm

tataraga
04.11.2008., 20:07
Moja firma treba zavarivace za rad u Njemackoj i to samo one koji vare TIG+REL ili samo TIG. Ide se 01.12.2008., pravi se viza, satnica je oko 14 EUR-a , a stan je osiguran. Ako si pravi zavarivac, javi se. Telefon je 091-592-5293.

Akademik1208
11.11.2008., 20:25
Ja sam zavarivač, radim u Hrvatskoj, i vjerujte mi da je kod nas posao potplaćen (oko 4000 kn), kod koperanata možeš zaraditi i 6000-7000, ali se naradiš kao budala.
Sve u svemu zanimljiv posao i dinamičan, ne baš toliko težak da se umaraš fizički, tu i tamo koja sitna opekotina (ništa strašno), u svakom slučaju lijep zanat za raditi izvan Lijepe naše

NENSI25
13.11.2008., 23:16
Ja sam zavarivač, radim u Hrvatskoj, i vjerujte mi da je kod nas posao potplaćen (oko 4000 kn), kod koperanata možeš zaraditi i 6000-7000, ali se naradiš kao budala.
Sve u svemu zanimljiv posao i dinamičan, ne baš toliko težak da se umaraš fizički, tu i tamo koja sitna opekotina (ništa strašno), u svakom slučaju lijep zanat za raditi izvan Lijepe naše

Da ako uspiješ upasti i raditi direktno za stranca,inače katastrofa,suprug mi radi vani,al preko naše firme,radi u prosjeku 52 sata na tjedan,satnica mu je 7,00 eura,dolazi svaki vikend doma,jedan tjedan u petak,a drugi u subotu(tako mora,takav je raspored šefa),a prijevoz ga košta 40,00eura*4 tjedna=160,00eura u vlastitom trošku + što stvarno minimalno potroši tamo za piće,pošto tamo moraš kupovat i vodu jer njihova ne valja za piće,pa si ti sad računaj koliko se isplati,da čak mu je i do nedugo poslodavac skidao s njegove zarade za prijavu,mirovinsko i socijalno 100,00eura.
Pokušava se zaposlit direktno,ali jako teško,problem je s papirima i trebaš dobru vezu.
Toliko o zanatu za raditi izvan Lijepe naše,a nije više to što je nekad bilo....

Masai
15.11.2008., 22:41
Evo prijatelju pa udri brigu na veselje,
http://www.moj-posao.net/jseeker_ad_detailedview.php?sessionId=4930509209c1 2b1e87c486cf95d3c8a0&entityId=235eb661d781a6776bd891243986fddf&keywords= :top:

Akademik1208
15.01.2009., 16:35
Moja predpostavka je da Vam suprug radi u jako lošoj firmi vjerojatno Slovenija ili Italija, i stvarno mi je žao da ima tako malu plaću za zavarivača. Ali vjerujte mi poznam jako veliki broj ljudi koji rade vani kao zavarivači također preko naših firmi sa satnicama 9,10,i 11 eura na sat. Činjenica je da nisu svaki tjedan kod kuće, možda jedanput mjesečno, ali na nečemu se mora žrtvovati. Istina je i to što govorite da je teško raditi direkt za stranu firmu a jedna od velikih prepreka su hrvatski papiri i naše ne EU članstvo

darko rr
10.02.2009., 14:40

ja nisam radio u inozenstvu ali kod nas jesam kod jednog privatnika koji se bavi varenjem više manje plinovoda i imam 30kn satnicu i to kao pomoćni zavarivać jer još nemam iskustva,ali zapamti ak ti neko veli da položiš atest i ideš van radit kao zavarivač to je čista glupost jer svi traže radnike sa idkustvom,pogotovo u inozenstvu:bicedobro::bicedobro:

Cro beast
02.03.2009., 12:27
Mene bi interesiralo nekoliko informacija od iskusnijih ljudi, pa evo...

Imam 23 godine, radim uredske poslove kao administator, no već mi je dosta navlačenja oko plača sa svim tim privatnicima, pa razmišljam da napravim tečaj za varioca i radim za malo veči novac.
Jedina opcija koja mi je zasad ponuđena je tečaj u 3. maju, gdje nedostaje zavarivača, pa me interesira slijedeće :
Kolike su plaće u 3. maju??
Je li se netko od Vas zaposlio preko tog tečaja???
Kakve su šanse da se zaposlim u inozemstvu za 2 godine??
ImA li nekakva druga opcija da se položi taj tečaj??

Zvao sam u HZZ za nekoliko informacija o tom poslu, no oni ko da im nije volja živjeti, na poslu su tek toliko da im prođe vrijeme, a mi ih plaćamo iz naših plaća.. al dobro, to je za neku drugu temu...

Uglavnom, bio bih vrlo zahvalan ukoliko bi netko izdvojio nekoliko minuta za mene...

Unaprijed Hvala...

ZgeNbo
02.03.2009., 16:39
Ja sam VŠS, a dao sam i 2005.g. nekakav atest za sigmu i trenutno mogu reći da se ponešto čak razumijem u zavarivanje (rel i co2) ali eto hvala Bogu nikada nisam morao raditi baš kao zavarivač. Jesam ponešto vario na prethodnom poslu ali to čisto iz dosade i da se malo okušam. Neznam razliku između tečaja i tog mog atesta, ali što sam ja čuo je da ti taj moj atest nevrijedi baš previše ako neznaš varit, a opet mi je jedan frend otišao radit kao zavarivač i malo ga tamo poučili i nešta je položio i sad vari sa sigmom kao pravi a i satnica mu se vrti oko 30 kn, a neredi ni godinu dana. Ljudi su svašta spremni da dođu do nekih para. Sretno

lee_chan
02.03.2009., 20:40
a sto je zdravljem? cuo sam da oni koji rade s argonom imaju dosta problema sa zdravljem? ispadanje zubiju i slicno? :ne zna:

lepotan1990
02.03.2009., 21:00
nije loša šema završiti za zavarivača, možda malo skupiti iskustva, i onda trk na naftnu platformu. il možda u irak preko KBRa ako se traži to zanimanje.

Cro beast
03.03.2009., 08:47
Hvala na brzim odgovorima...
Prelistavajući forum na ovu temu, naišao sam i na temu koliko je opasno biti varioc, i večina se složila da ti, sve dok si pažljiv i koristiš zaštitnu opremu, argon ne može ništa, a i otac mi je varioc već tridesetak godina, i još se uvijek ponosno smije SVOJIM ZUBIMA. :)
A što se Lepotanovog posta tiče, moglo bi se reči da sam sličnog razmišljanja, žrtvuješ tri-četiri godine u inozemstvu, i napraviš neki konkretniji iznos na računu, s kojim se, danas, sutra, može započeti i neki vlastiti posao... a koliko čujem (i vidim), zavarivač je več duže vrijeme deficitarno zanimanje, i uvijek ih traže...
Jer sve ostalo u našoj prelijepoj RH je preživljavanje (osim, naravno, ako nisi političar, ili njegovo dijete)...

totti31
03.03.2009., 08:57
Ukratko: ne preporucujem ti 3.Maj, ne isplati se, mala placa, i moras 4 god.
raditi za njih, inace zavrsio sam taj tecaj pa znam, ali opet ako ti nije zarada toliko vazna bar na pocetku, i zelis dobro nauciti REL i CO2 postupak onda se isplati, poslije picis u inozemstvo i evo dobre zarade!
Ako te mozda zanima TIG postupak, posjeti ovu stranicu www.kontis.hr,
tamo ti sve pise u detalje o cemu se radi, uvjeti i sl.!
Firma je o.k., radi se iskljucivo u inozemstvu!
Sretno!

darko rr
08.03.2009., 18:23
[QUOTE=totti31;19155924]Ukratko: ne preporucujem ti 3.Maj, ne isplati se, mala placa, i moras 4 god.
raditi za njih, inace zavrsio sam taj tecaj pa znam, ali opet ako ti nije zarada toliko vazna bar na pocetku, i zelis dobro nauciti REL i CO2 postupak onda se isplati, poslije picis u inozemstvo i evo dobre zarade!
Sretno![/DA DA TAK JE TO:mudri::klap::klap::klap:

lee_chan
09.03.2009., 05:44
i CO2 postupak onda se isplati, poslije picis u inozemstvo i evo dobre zarade!
Sretno!
jel ima netko iskustva iz prve ruke s ovom firmom?

pise da plate tecaj, nakon sto polozis tecaj obvezan si 24 mjeseca raditi za njih. i vratis im 3000 eura kroz te 2 godine.

totti31
09.03.2009., 07:30
jel ima netko iskustva iz prve ruke s ovom firmom?

pise da plate tecaj, nakon sto polozis tecaj obvezan si 24 mjeseca raditi za njih. i vratis im 3000 eura kroz te 2 godine.

Koliko ja znam firma je o.k., nema muljanja, placa na vrijeme i sta ces vise, a i vidis da im na stranicama sve zivo sta se tice uvjeta pise, znaci nista ne skrivaju!
Znam par ljudi sta su radili kao pom. radnici i bilo je sve u redu, nisu imali nikakve zamjerke.
I znam tipa koji jos radi kod njih, isto je kod njih zavrsio tecaj, ali neki brzinski od 2 tjedna (ovo sada im je novo, tek od prosle godine), ali isto je 2 g. morao odraditi, cak mislim da je i vec proslo 2 g., i jos radi kod njih, tako da je valjda onda o.k., nebi bio da nije!
Za pocetak mislim da to nije lose jer da ides privatno polagati tecaj za TIG varioca, npr. u ZG, tecaj dodje 17000 kn i traje 3 mj, jos ako nisi iz ZG moras platiti i smjestaj i hranu. Jedino sta je plus sta naucis sve, i bijele i crne cijevi a u Kontisu za pocetak samo crne i nesto rel, ali i to je za pocetak o.k., na terenu se naucis, to je najbolja skola!!!

lee_chan
09.03.2009., 07:58
Koliko ja znam firma je o.k., ..................!!!
thx na odgovoru.
a gdje je taj tečaj u ZG, jel na pučkom otvorenom učilištu?

totti31
09.03.2009., 10:40
thx na odgovoru.
a gdje je taj tečaj u ZG, jel na pučkom otvorenom učilištu?

Radi se o privatnoj firmi, ZM-MONTAG, Selska cesta 26, imaju svoju skolu zavarivanja, za sve vrste postupaka, rel, CO2, TIG.
Mislim da se cak mozes dogovorit, da zavrsis kod njih tecaj i radis za njih, mislim da moras 3 ili 4 god. radit za njih ali nisam siguran.
Evo ti broj od nekog inzinjera iz njihove skole, on je tamo neki voditelj, zove se gos. Kacan, pa ako te sta zanima iz prve ruke, on ce ti sve znati!
tel. 098454336

sarah25
30.03.2009., 09:31
Koliko ja znam firma je o.k., nema muljanja, placa na vrijeme i sta ces vise, a i vidis da im na stranicama sve zivo sta se tice uvjeta pise, znaci nista ne skrivaju!
Znam par ljudi sta su radili kao pom. radnici i bilo je sve u redu, nisu imali nikakve zamjerke.
I znam tipa koji jos radi kod njih, isto je kod njih zavrsio tecaj, ali neki brzinski od 2 tjedna (ovo sada im je novo, tek od prosle godine), ali isto je 2 g. morao odraditi, cak mislim da je i vec proslo 2 g., i jos radi kod njih, tako da je valjda onda o.k., nebi bio da nije!
Za pocetak mislim da to nije lose jer da ides privatno polagati tecaj za TIG varioca, npr. u ZG, tecaj dodje 17000 kn i traje 3 mj, jos ako nisi iz ZG moras platiti i smjestaj i hranu. Jedino sta je plus sta naucis sve, i bijele i crne cijevi a u Kontisu za pocetak samo crne i nesto rel, ali i to je za pocetak o.k., na terenu se naucis, to je najbolja skola!!!

ja znam firmu kontis d.o.o.križevci i znam da firma nije ok...na veliko varaju ljude...

rotte
01.04.2009., 19:56
ja znam firmu kontis d.o.o.križevci i znam da firma nije ok...na veliko varaju ljude...

svi oni varaju ljude. znam radim dugo sa takvima

rotte
01.04.2009., 20:03
cro beast zaposli se negdje da upoznas verenje naj bolje brodogradnja i za pola godine ako si sposoban ides vani. imam puno iskustva pa se javi ako te varenje vise interesira

dragoza
02.04.2009., 01:04
Pozdrav svima! Vec duze vrijeme razmisljam da upisem kurs za zavarivaca. Da li mi neko moze reci koji postupak varenja je najtrazeniji vani:elektro lucno,co2,tig ili autogeno.Hvala...

rotte
02.04.2009., 17:35
Pozdrav svima! Vec duze vrijeme razmisljam da upisem kurs za zavarivaca. Da li mi neko moze reci koji postupak varenja je najtrazeniji vani:elektro lucno,co2,tig ili autogeno.Hvala...

co2 i tig te elektro, autogeno se manje ili se uopce nekoristi

totti31
05.04.2009., 20:26

Ako znas da varaju ljude i to na veliko onda napisi kako to oni varaju ljude jer ja za to ne znam, jedino sta znam je da osobno varioca kazne po placi ako nije dobar zavar jer se sve snima, ali to se zna, a za drugo ja ne znam. Ali to nije varanje, po meni. Najlakse je napisat oni varaju i to je to, pa napisi kako, da ljudi onda znaju, ne zelim se prepucavat, ni svadjati, i uostalom mene boli ona stvar za kontis ili bilo koju drugu firmu, nemam razloga nikoga branit, ali tako nesto napisat i ne objasnit po meni je totalno neozbiljno.

sarah25
06.04.2009., 07:25
Ako znas da varaju ljude i to na veliko onda napisi kako to oni varaju ljude jer ja za to ne znam, jedino sta znam je da osobno varioca kazne po placi ako nije dobar zavar jer se sve snima, ali to se zna, a za drugo ja ne znam. Ali to nije varanje, po meni. Najlakse je napisat oni varaju i to je to, pa napisi kako, da ljudi onda znaju, ne zelim se prepucavat, ni svadjati, i uostalom mene boli ona stvar za kontis ili bilo koju drugu firmu, nemam razloga nikoga branit, ali tako nesto napisat i ne objasnit po meni je totalno neozbiljno.

ja imam frendove koji su tamo radili,kaznjavali ih nisu nikada,al nekima nisu do kraja place isplatili i sad se ganjaju po sudu.
Ni porez iz njemacke(di su radili)nisu dobili nazad,iako im je firma poslala porezne kartice i navodno su trebali dobit nesto nazad.
ja sam nazvala porezni ured u njemackoj i isla pitat,i oni su mi rekli da je najbolje takve stvari rjesavat sam,jer da cesto imaju problema sa takvim firmama.
jedan frend mi ima zenu,i djecu i po zakonu su mu trebali platit neki odredeni dio zbog odvojenosti od obitelji,a nisu i on je isto sada s njima na sudu,jer je radio godinu dana a nisu mu placali, a ni godisnji mu dali nisu.
mislim,meni je svejedno,ja sam zensko i neradim takve poslove a sve te firme vecinom na isti nacin varaju...

Cro beast
21.04.2009., 15:27
Hvala ti Rotte,
evo bas sam u fazi prikupljanja iskustva ( prekvalifikacija s upisom u radnu knjizicu ),
sa sigurnim zaposlenjem nakon skolovanja, pa cemo se cuti nakon sto budem imao dovoljno iskustva i prakse
za radit vani ...

MesS_-)
06.08.2009., 19:51
Ja bi samo htio se nadovezat za firme koje bi trebalo izbjegavat u širokom luku.
Mistal doo (registriran u Trstu)
Progres doo ( Rijeka)
lopovi i prevaranti, zavlače radnike i obećavaju bajke . Jako puno nesreća i radnika je poginulo (http://209.85.129.132/search?q=cache:XUQ2wwa7yjQJ:www.glasistre.hr/%3F2a0883bf85ff55ea70973597903026a7,RS,3561,,18017 ,,,,+Progres+doo+soldo&cd=1&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&client=firefox-a) na radu u italiji :flop::flop:

GoGs
09.08.2009., 00:06
2800 kuna u najvećoj strojarskoj firmi u HR. pa zbrajajte i oduzimajte.

dodo666
10.08.2009., 08:40

Istina, u ĐĐ toliko dobivaju ljudi sa 30 godina staza.

GoGs
10.08.2009., 15:51
Istina, u ĐĐ toliko dobivaju ljudi sa 30 godina staza.PP iliti pun pogodak. A da ne spominjem da su u Kompenzatorima spustili plaće svima za 10%. plus još država. Koliko ostane onome koji ima 2800 kuna plaće? Da sjedi i plače, ništa više.:rolleyes:

pa ti zavarivaj, udiši kancerogene plinove, budi ozračen gama zrakama i skuri oči do kraja.:mad:

totti31
16.08.2009., 00:17
[QUOTE=MesS_-);21901843]Ja bi samo htio se nadovezat za firme koje bi trebalo izbjegavat u širokom luku.
Progres doo ( Rijeka)
lopovi i prevaranti, zavlače radnike i obećavaju bajke .

samo ukratko: kum mi radi za soldu (vlasnik progresa),CO2 zavarivac, ima placu od 18000 do 25000 kn, ovisi koliko sati ima i koliki mu je prebacaj, plus marenda, vecera i stan placeno!!!

Cro beast
19.08.2009., 19:10
Zato ljudi masovno iseljavaju iz Slavonije, i dolaze raditi u Zagreb, Rijeku i bolje stoječe Hrv. gradove ! U 3. maju je najmanja satnica jednog zavarivača 33 kn, znači prosječna oko 40 kn po satu kod privatnika!
Tko je zaposlen u 3. maju, ima prosječnu plaču ( bez prekovremenih) oko 4200 kn, 33 dana godišnjeg odmora, i 3 mjeseca benificiranog radnog staža, al unatoč tome fali radnika, jer su ljudi prelijeni da ustanu iz stolica, i počnu nešto raditi !

Rađe doma jauču da je teško živjeti u ovoj državi ...

ex_1
21.08.2009., 01:03
Krecem za argonca tecaj a poslje njemacka kao pocetnik satnica 13 eura.
Moje misljenje bjezite iz hrvatske ako imate zanimanje bravar/zavarivac bilo koji.

Stari mi radi 10 i vise godina u njemackoj 4500 eura placa a meni 2500-3000 kao pocetnik hebiga sredjen mi posao.

A ovdje mi frend radi kao argonac za 3000kn pa sada vidi tko tu koga :s

dodo666
21.08.2009., 11:11
Hmmm 4500€, to ti otac radi kao voditelj radilista jer jos nisam vidio da zavarivaci zaradjuju tolike novca, dok ovih 2500-3000€ bruttolohn stoji, i vecina ih ima takvu placu u DE. :top:

MesS_-)
21.08.2009., 14:01
[QUOTE=MesS_-);21901843]Ja bi samo htio se nadovezat za firme koje bi trebalo izbjegavat u širokom luku.
Progres doo ( Rijeka)
lopovi i prevaranti, zavlače radnike i obećavaju bajke .

samo ukratko: kum mi radi za soldu (vlasnik progresa),CO2 zavarivac, ima placu od 18000 do 25000 kn, ovisi koliko sati ima i koliki mu je prebacaj, plus marenda, vecera i stan placeno!!!

to su bajke , i priče za malu djecu.
Ako radi u monfalconeu ili u genovi a to su u jedina gradišta.
ima 10eura /h, plaćen stan (režije plaća sam),10 eura po radnom danu za marendu i to je to.Prebačaj je sve manji i tanji, a i rade po cca.180h mjesečno.
Tako da nema sigurno 25000kn , ne vjerujem ni da ima 18000kn.

ex_1
21.08.2009., 19:25
Hmmm 4500€, to ti otac radi kao voditelj radilista jer jos nisam vidio da zavarivaci zaradjuju tolike novca, dok ovih 2500-3000€ bruttolohn stoji, i vecina ih ima takvu placu u DE. :top:

Da kako se kaze 55 godina ima i sad je voditelj,to jest vodi ove mulce poput mene kako raditi..Pa sam zato i ja ubacen da radim u dojce a sto se tice argonac ima dosta veliku,u zavodu za zaposljavanje sam vidio traze argonca 5 godina iskustva satnica 18-22 eura :s:s

ex_1
21.08.2009., 19:27
Vidite ljudi vas zivot ako ste vec zavarivac.Nekako se snadjite i bjezite iz hrvatske to je moj odgovor makar se mucio vani ali cu zaraditi ono sto ovdje samo u snu.

Djuro djakovic 3500kn frend ima kao pocetnik a ja u dojce 2900 eura pa sada vidite nije da nevolim rvatsku ali ako imate priliku iskoristite makar posao bio i na antartici kako ja frendu kazem

Glasovac
22.08.2009., 10:31

co2 i tig te elektro, autogeno se manje ili se uopce nekoristi

U elektrolučno zavarivanje spada i CO2 i TIG:rolleyes:

evo podjele;

REL - ručno elektrolučno
MAG (Metal Active Gas) - pod zaštitom aktivnog plina (popularno zvani CO2)
MIG (Metal Inert Gas) - pod zaštitom plemenitog(inertnog) plina (uglavnom Argon ili njegove mješavine)
EPP - pod zaštitom praška
TIG (Tungsten Inert Gas) - zavarivanje netopivom Volframovom elektrodom pod zaštitom plemenitog(inertnog) plina

a ako već plačaš tečaj upiši TIG jer nema puno ljudi kao MIG/MAG završeno i bolje je plačeno.

Uglavnom,jel zna netko za neki dobar posao u inozemstvu...neke veze i sl.
u vezi MIG/MAG zavarivanja:)

-mobyXXL-
22.08.2009., 11:04
Zato ljudi masovno iseljavaju iz Slavonije, i dolaze raditi u Zagreb, Rijeku i bolje stoječe Hrv. gradove ! U 3. maju je najmanja satnica jednog zavarivača 33 kn, znači prosječna oko 40 kn po satu kod privatnika!
Tko je zaposlen u 3. maju, ima prosječnu plaču ( bez prekovremenih) oko 4200 kn, 33 dana godišnjeg odmora, i 3 mjeseca benificiranog radnog staža, al unatoč tome fali radnika, jer su ljudi prelijeni da ustanu iz stolica, i počnu nešto raditi !

Rađe doma jauču da je teško živjeti u ovoj državi ...

je, kak ne, na njihovim i uljanikovim službenim web stranicama se sere kako fali brodomontera i varioca i kak su spremni prekvalificirat ljude o svom trošku a na webu hzz-a objavljuju natječaje za ista radna mjesta i traže ljude s najmanje tri godine iskustva. Jer - eto kao ne mogu nać radnike svjesni da im ljudi odlaze jer nitko ne želi varit za pet soma kad vani može dobit 3x više a s druge strane nisu spremni uložit u nekog tehničke struke ko ne zna varit. Da bi jednog dana dobili dobrog varioca. A ne mogu ga zadržat jer su nesposobni socijalistički mastodonti koji imaju plaće po uravnilovci tak da istu lovu ima izvrstan i prosječan radnik.
Rezultat je da ih više nitko ne doživljava. Ni taj jebeni uljanik a još manje 3.maj. Ni radnici , ni naručioci brodova (kupci), ni država...
A šta će se dogodit kroz 3-5 godina: završit će se aktualne narudžbe, zatvorit će se sva ta brodogradilišta pa čak i uljanik jer država se orjentirala na turizam a ne brodogradnju i tam će niknut ACI marine i hotelčine. I kaj će neki monter ili varioc nego brisat van. Čak i da je veća plaća u našim škverovima jer tu nema perspektive. Još koju godinu i zdravo...

totti31
25.08.2009., 15:08
[QUOTE=totti31;22040784]

to su bajke , i priče za malu djecu.
Ako radi u monfalconeu ili u genovi a to su u jedina gradišta.
ima 10eura /h, plaćen stan (režije plaća sam),10 eura po radnom danu za marendu i to je to.Prebačaj je sve manji i tanji, a i rade po cca.180h mjesečno.
Tako da nema sigurno 25000kn , ne vjerujem ni da ima 18000kn.

U pravu si, pretjero sam nije tolika zarada, isprika, ali ispod 18000 kn nije dobio kako radi za njega (soldu) u 2 god. i da, radi u monfalconeu i ima 11 eura/h zbog toga sto radi po noci, a prebacaj je malo tanji a razlog kao kriza,
gluposti, ali ne mogu oni tu nista.

totti31
25.08.2009., 15:38
a sta se tice pricama za malu djecu i bajkama ili jos bolje lovackim pricama imate ih od ex 1, nevjerovatno kakve izmisljotine, pa gdje toga ima da tig argonac i to jos pocetnik ima 13 eura/h, taj koji bi to toliko dao morao bi biti neki teski kreten, stvarno nevjerovatno!!!

rotte
04.09.2009., 19:52
U elektrolučno zavarivanje spada i CO2 i TIG:rolleyes:

evo podjele;

REL - ručno elektrolučno
MAG (Metal Active Gas) - pod zaštitom aktivnog plina (popularno zvani CO2)
MIG (Metal Inert Gas) - pod zaštitom plemenitog(inertnog) plina (uglavnom Argon ili njegove mješavine)
EPP - pod zaštitom praška
TIG (Tungsten Inert Gas) - zavarivanje netopivom Volframovom elektrodom pod zaštitom plemenitog(inertnog) plina

a ako već plačaš tečaj upiši TIG jer nema puno ljudi kao MIG/MAG završeno i bolje je plačeno.

Uglavnom,jel zna netko za neki dobar posao u inozemstvu...neke veze i sl.
u vezi MIG/MAG zavarivanja:)

ako si dobar varioc ima posla da se rijesit!!!!!! mada mislim da moja firma trenutno neuzima nove ljude ja se sad vracam doma najvise zbog isplativosti( bar meni).

crni mile
10.09.2009., 11:05
Bok. Ja sam zavarivač već 17 godina (imam 41god). radio sam i u brodogradnji, rafinerijama, izgradnji velikih rezervoara, izgradnji i montaži velikih metalnih konstrukcija i samo sam van hrvatske mogao lijepo zaraditi. Sad opet idem u Njemačku i to je jedini spas od besparice. Ako si dobar zavarivač javi se u Zagreb montažu i dobit ćrš posao. Sretno.

dejo77
14.09.2009., 16:35

Da samo što je danas malo teže naći posao i u DE

Glasovac
18.09.2009., 11:11
Bok. Ja sam zavarivač već 17 godina (imam 41god). radio sam i u brodogradnji, rafinerijama, izgradnji velikih rezervoara, izgradnji i montaži velikih metalnih konstrukcija i samo sam van hrvatske mogao lijepo zaraditi. Sad opet idem u Njemačku i to je jedini spas od besparice. Ako si dobar zavarivač javi se u Zagreb montažu i dobit ćrš posao. Sretno.

Što znači dobar,nemam puno iskustva,nešto sitno sam zavarivao,od nedavno imam i tečaj sa atestom za MAG,položaji PA,PB,PF za sučeoni i kutni spoj.

Za Zagreb Montažu sam čuo,čak sam bio i razgovarao sa gospođom iz kadrovske kad su tražili u Travnju ljude za Njemačku,ali mi se više nisu javili...Onda još nisam imao završen tečaj ali tražili su pomoćne radnike u bravariji kolko sam shvatio.
Jel imate sada posla,što da im se sam javim ili čekam neki njihov natječaj.
Iz Osijeka sam i nije mi problem ići nigdje radit.

Mario T
01.10.2009., 21:59
bok! Možeš li mi molim te dati neku adresu gdje da pitam za posao.Radio sam u 3 maj-u kao CO2 zavarivač tri i pol godine tako da se posla ne bojim,ali sada je dole situacija nikakva i na čekanju sam već dva mj. tako da moram dalje. (Radio sam za koperanta) vala

Glasovac
04.10.2009., 19:31
U Puli dvije firme traže zavarivače,pogledaj na stranicama koje se bave sa pronalaženjem posla :)

cohkka
23.10.2009., 17:51
Pozdrav!

ne znam dali vec postoji ovakva ili slicna tema, no ono sto me zanima jest dali netko zna tko u ovome trenutku ima potrebu za co2 zavarivačima negdje vani, nebitno, njemačka, nizozemska, italija, finska...

unaprijed zahvalan

btw. ima li ovdje jos koj welder, gdje se radi, kakva su iskustva sa odredjenim firmama i sve sto nam medjusobno moze koristit, toliko, pozdrav!

Glasovac
28.10.2009., 10:43
http://www.forum.hr/showthread.php?t=315177

dokial
29.10.2009., 19:32
Radim kao zaarivač 7 godina. Imam položeno REL, CO2 i EPP. Radio sam u 3. maju a sada sam u V.Lencu.
U 3.maju nije bilo grozno ipak je to novogradnja, plaća oko 4300 kn.
sada radim za privatnika plaća ok redovita zarađujem oko 8000 mjesečno ali moja preporuka je da se bježi ko može iz ovog posla.
Nezdravo je i stvarno se puno radi. Ja radim prosječno 230 sati mjesečno i ubijam se.
Plaća izgleda dobra na papiru ali treba to odraditi. Po ljetu se pržiš na 50-tak stupnjeva(nama su ovo ljeto izmjerili +68 na metar iznad lima).
Po zimi kad krene bura nema te robe koja te može zagrijati.
Sve u svemu užas. Da mi nije frka s parama (podstanarstvo+autokredit+obitelj) sigurno bi dao petama vjetra.

dokial
29.10.2009., 19:34
Radim kao zaarivač 7 godina. Imam položeno REL, CO2 i EPP. Radio sam u 3. maju a sada sam u V.Lencu.
U 3.maju nije bilo grozno ipak je to novogradnja, plaća oko 4300 kn.
sada radim za privatnika plaća ok redovita zarađujem oko 8000 mjesečno ali moja preporuka je da se bježi ko može iz ovog posla.
Nezdravo je i stvarno se puno radi. Ja radim prosječno 230 sati mjesečno i ubijam se.
Plaća izgleda dobra na papiru ali treba to odraditi. Po ljetu se pržiš na 50-tak stupnjeva(nama su ovo ljeto izmjerili +68 na metar iznad lima).
Po zimi kad krene bura nema te robe koja te može zagrijati.
Sve u svemu užas. Da mi nije frka s parama (podstanarstvo+autokredit+obitelj) sigurno bi dao petama vjetra.

cohkka
03.11.2009., 16:27
dokial pa jesi ti na prisilnom radu!?? ako te toliko pati, promjeni posao, radi manje sati mjesecno, prodaj auto... kakva je ovo kukavica? ja takodjer radim kao zavarivac cca 7-8 god, za sada samo mig, radio sam po hrvatskoj, italiji i njemackoj, kako u skveru tako i u halama, od pola koluta zice do 4 na dan, istina, nije lako, i vjetar i dim i visoke temperature, ali kako bi ti 8ooo kn ili vise zaradio nije mi jasno? zao mi te je jer znam kako je raditi posao koji ne volis, ali isto tako znam da od takvog posla treba pobjeci sto prije, makar i u sumu

btw. ako netko ima kakvu novost o potrazivanjima za co2 zavarivace, hr ili vanka neka javi, hvala

Charlly987
07.11.2009., 13:14
vidim da manje vise govorite o zavarivanju sa srednjom strucnom spremom. a dali itko zna kakva je situacija sa inzinjerima ? kolika je placa, sto se radi ? dali se isplati zajebavat na FSB-u 5 godina radi toga ? Imam 21 i iduce sam godine odlucio upisat zavarene konstrukcije jer me zanima posao, poduzetan je i ima mjesta napredku. al vidim da je situacija daleko od bajne...

dokial
12.11.2009., 19:33
dokial pa jesi ti na prisilnom radu!?? ako te toliko pati, promjeni posao, radi manje sati mjesecno, prodaj auto... kakva je ovo kukavica?
Nije to baš tako jednostavno kao što govoriš!
Nemaš baš izbora što se tiče broja sati ako nećeš toliko raditi šef samo kaže da je 3. maj propao i da će on lako naći drugog zavarivača. A pitao bi te ja da li bi ti bio kukavica da imaš ženu i dijete od 10 mjeseci.

cohkka
12.11.2009., 21:12
Nije to baš tako jednostavno kao što govoriš!
Nemaš baš izbora što se tiče broja sati ako nećeš toliko raditi šef samo kaže da je 3. maj propao i da će on lako naći drugog zavarivača. A pitao bi te ja da li bi ti bio kukavica da imaš ženu i dijete od 10 mjeseci.

prvo, pod ''kukavica'' sam mislio na kukanje a ne na tebe kao kukavicu

imam i ja dokial pola godine mladje djete, i zenu, i stan na kredit, i auto na istu foru, i rezije svaki mjesec, samo sto ja volim biti zavarivac, ne zelim bjezati od toga nego idem jos dublje pa se eto skolujem za tig, obisao sam par zemalja radeci u njima, kako po skverovima ukljucujuci i remont tako i po halama i da sada ne zakoljem sa detaljima. ali ponavljam, za placu koju ti zaradjujes a ona je cca 160-170% prosjecne place sa nekih 50h prekovremenog, to bi mnogi pozeljeli, no najveca je poanta kako se radik osjeca u svojemu poslu, ako ti je tlaka ujutro ustati jer znas da tamo nesto moras raditi, moja je preporuka sljedeca, prekvalificiraj se, bjezi iz toga, od toga ces prije oboliti nego od argona i para od izgaranja.

btw2; dali netko zna koja firma uzima argonce ali bez iskustva, za rad na crnim cijevima

dokial
21.11.2009., 21:34
ma dobro nije to sve tako strašno, samo sam htio otvoriti oči onima koji su neodlučni a misle da će u ovom poslu zaraditi lake novce.
Za tig probaj se raspitati u Dalmont iz Kraljevice. Rade na Lošinju, Kraljevici i u V. Lencu.
Pozdrav

zvonkecX
24.11.2009., 12:36
kao prvo htio bi napomenut svima koji misle da je zavarivanje brza i laka lova, da to baš i nije tako.
najveći problem je visoka temperatura koja vas s vremenom ubija i štetne posljedice za zdravlje (pluća udišu i odlaze zubi od plina), no kao što moj stari kaže od nečeg se mora i umrijeti :-)
ovo govorim z iskustva. moj stari cijeli život radi kao monter plinskih instalacija (sad ima 50) a zadnjih godina od kad sam odustao od faksa i ja s njim pošto je otvorio obrt.
da ne miješate mi autogeno varimo s acetilenom a po kotlovnicama se rade elektrovarovi.
nije jednostavno i lako ali da se raditi i zaraditi.
mi smo dugo tražili čovjeka koji zna variti i nudili plaću od 7 500 za 8h dan bez subota i nedjelja, kolektivnim godišnjim po ljeti (2tjedna) s tim da se za Božić i novu isto tako spaja. prekovremeni su plaćeni 30% više + dodatak od 100kn po suboti ak se radi subotom s time da u slučaju da treba da se dogovara tko radi (nije ono moraš doć radit u sub nego da li možeš i hoćeš).
i šta je najbolje svega par ljudi se javilo a od njih večina je varila ko da se djeca igraju...
smatramo da je to sasvim poštena ponuda ali očito i nije tako..
po ostalim firmama ljudi rade puno više za manju lovu ali nisu zainteresirani otić, pa šta da im mi radimo.
tako da se da i ovdje zaraditi sasvim solidno (naravno ne kao u njemačkoj ali ni ne može se naplatit kao tamo)

možda ovo nije točno ono o čemu ste pričali ali ipak se radi o varenju i htio sam Vam iznjeti naš problem s nedostatkom kvalitetne rade snage

zacky
24.11.2009., 23:25
Jel ima kakvog posla za rel?

darko rr
26.11.2009., 14:56

ej zdravo crni,jel znaš možda dal zm-montag traži rel za njemačku:moli::W

1toma
07.12.2009., 10:33
trenutno u zm montag-u imaš 130 ljudi viška tj. radi se preraspored.

dobri muž
09.12.2009., 08:58
vidim da manje vise govorite o zavarivanju sa srednjom strucnom spremom. a dali itko zna kakva je situacija sa inzinjerima ? kolika je placa, sto se radi ? dali se isplati zajebavat na FSB-u 5 godina radi toga ? Imam 21 i iduce sam godine odlucio upisat zavarene konstrukcije jer me zanima posao, poduzetan je i ima mjesta napredku. al vidim da je situacija daleko od bajne...

trenutno je kao nekakva recesija u svijetu i poslovi su malo stali, no moje je misljenje da ce se sve to opet pokrenuti. unatrag nekoliko godina potrebe za inzenjerima i kontrolorima zavarivanja su bile velike u svijetu. nadam se da ce se ta vremena uskoro opet vratiti.
moj savjet je da ti za taj posao ne treba 5 godina FSB-a, dovoljno je 2 i pol (VI stupanj).
moguce je dobro zaraditi, ali onda moras biti spreman na terenski rad.

darko rr
09.12.2009., 09:22
:hebemu::hebemu::hebemu::hebemu::hebemu:

Skorpionka
28.12.2009., 19:24
Bok svima!

Moj dragi već 8 godina radi kao CO2 varioc, radio je i u Njemačkoj godinu dana, ali se vratio u 6. mjesecu kad su i sve ostale varioce poslali kućama jer nije više bilo posla ni za Njemce a kamoli za strance...sad trenutno radi kao vozač, ali zanima ga posao varioca, jer je to posao koji savršeno zna raditi, i svi šefovi dosad su ga hvalili, vrijedan i marljiv, potpuno se prilagođava poslu i suradnicima. Znao je raditi i po 20 sati bez prestanka, samo da bi se posao odradio na vrijeme, i ako ga netko zaposli stvarno neće pogriješiti. Ako imate ikakve ponude, ili ako mi netko može reći gdje trebaju varioca, molim vas neka mi se svakako javi na PM. Hvala unaprijed :)

bajoo
07.01.2010., 14:11
Mene bi interesiralo nekoliko informacija od iskusnijih ljudi, pa evo...

Imam 23 godine, radim uredske poslove kao administator, no već mi je dosta navlačenja oko plača sa svim tim privatnicima, pa razmišljam da napravim tečaj za varioca i radim za malo veči novac.
Jedina opcija koja mi je zasad ponuđena je tečaj u 3. maju, gdje nedostaje zavarivača, pa me interesira slijedeće :
Kolike su plaće u 3. maju??
Je li se netko od Vas zaposlio preko tog tečaja???
Kakve su šanse da se zaposlim u inozemstvu za 2 godine??
ImA li nekakva druga opcija da se položi taj tečaj??

Zvao sam u HZZ za nekoliko informacija o tom poslu, no oni ko da im nije volja živjeti, na poslu su tek toliko da im prođe vrijeme, a mi ih plaćamo iz naših plaća.. al dobro, to je za neku drugu temu...

Uglavnom, bio bih vrlo zahvalan ukoliko bi netko izdvojio nekoliko minuta za mene...

Unaprijed Hvala...
Ja sam isao na takav tecaj al ne u 3 maju.Radio sam u splitu 2 god i nakon toga preko zagreb montaze sam isao u hamburg na 2 god i bilo je super.imao sam smjestaj i satnicu od 10,90e hranili smo se sami i hrana gore nije skupa.isplati se zavrsit takav tecaj poslije polozi atest i to je to.

mimi7
14.01.2010., 12:59
molim vas recite mi gdje u zagrebu ima tečaj za varioca, ili možda u varaždinu. Mene jako zanima taj posao ali di mogu dobiti papire za to??

Ivica10
14.01.2010., 17:54
radio sam par godina kao bravar/zavarivač,REL,MIG,TIG i autogeno,promijenio sam posao i sad još povremeno za prijatelja koji ima bravarsku radionu kad mu zatreba uskočim u pomoć ak treba nekaj zavariti autogeno jer nijedan njegov dečko to nezna,nažalost i gore u jednom postu sam vidio da se to i baš ne traži ali ak već idete na tečaj varenja probajte i autogeno,škodilo vam nebude,pozdrav svima

bajoo
15.01.2010., 09:46
molim vas recite mi gdje u zagrebu ima tečaj za varioca, ili možda u varaždinu. Mene jako zanima taj posao ali di mogu dobiti papire za to??

imas u zagrebu u zagrebmontazi u veslackoj ulici tamo polazas ates dan ti je 800kn ili mozes upisat njihovu skolu vara da te oni financiraju pa da radis za njih

daynight
18.01.2010., 06:09
Nemoj sad za varioca,trenutna situacija je UŽAS!!!Bavim se TIG(WIG) zavarivanjem več 6 godina i nikad nije bilo ko sad:gdje god se pojavi neko gradiliste za njeg se grebe stotinu firmii nakraju samo gradilište propadne il se odgodi.Ako nekog zanimaju firme koje se bave zavarivanjem nek mi se javi na pm.2007. godina je bila zlatna godina,a kasnije je islo sve u onu stvar,pogotovo poslije poovice 2009.Sad u 2010 ako se nista ne pomakne do 4. mjeseca nit se neće još godinu dana.Što se satnica tiće najbolje je plačeno zavarivanje na kotlovima što je i jedino što se sad radi oko 15eurića a ostalo računaj od 8 do 12 eura te češ najprije završit na 10.Na 220 sati to je 2200 eura -800 eura ako si momak za izlaske i zivot te - 300eura sto ces potrosit kod kuće ostaje ti 1100 eura od kojih ti se još oduzima razne gluposti kroz godinu(tehnologija,autić,godišnji(gdje ga ima)...) mjesečnu uštedu možeš računat na kojih 800 eura.To je sve OK ako ima posla cijele godine,a ako si pokoji mjesec na čekanju automatski ti je manja godišnja satnica.Neču ti previše ni spominjat da ima crnih ovaca koje nedaju plače.Živiš sa raznim ljudima 24 sata koji nisu uvijek ti baš po volji i koji nepodnose jedan drugog i jedva čekaju da nekog cinkare.Dakle 24 sata pripadaš firmi.Obična deviza ti je "ako ti se nedopada možeš kući".Radi se u prosjeku od 11 na više sati,nikad u 3 smijene neg 2 po 12 sati 7 dana u tjednu.Manje firme nemaju ni previše organizirane odlaske kući tako da dosta puta neznaš kad ideš kući.U 99% slučaja radiš za njemce koji te gledaju ko neku balkansku boleštinu te cijelo vrijeme ti diše za vratom.Kad radiš u nekoj obližnjoj zemlji do 12 sati vožnje,voziš cijelu noč te ujutro več radiš.Šanse su stavarno velike da radiš na crno,a da ni neznaš pa bježiš kad dođe kontrola il se sakrivaš po gradilištu-preporučam mobitel sa GPS-om ukoliko si pobjego u obližnju šumu te uvijjek trebaš da imaš putovnicu i pare sa sobom.Nakon par godina nemaš pojima što se događa kod kuće i bolje da nemaš mladu zgodnu ženu jer ti češ nju varat sigurno 100%,a ona tebe ovisi hehehe :-)))Prelazak u stranu firmu ti je siguran koliko i susret 3. vrste! Da se vratim na zavarivanje-ZAVARIVANJE NIJE ZNANJE NEG VJEŠTINA koju moraš razvijati i nesmiješ zapostavljati ,ukoliko želiš dobru satnicu.Znanje stranih jezika ti nije potrebno te je čak opasno jer voditelji gradilišta iz firme za koju radiš nevole takve ljude,a najmanje ljude koji razmišljaju svojom glavom i postavljaju pitanja.Ukoliko nisi u dugovima il teška sirotinja nemoj ići nikuda!!!Još malo pa čemo biti u EU pa če bit kud koji mili moji za duplo veče satnice...lp

zacky
18.01.2010., 22:10
Uh,zašto mi se to čini poznato.
I zašto me takav izvještaj ne iznenađuje.
Znači delaj,delaj.

celo
25.01.2010., 17:12
bez obzira na sve,meni je pun kufer ovoga posla sto radim po cijeli dan za nikakve novce.radio sam kao varioc co2 4.god u jednoj firmi,pa sam se prebacio u drugu firmu obecali su mi vecu paru,redovita plata.itd a nakraju zajeb teski nista od toga nije bilo tocno.uglavnom otisao sam iz gore firme u goru.pa bi vas zamolio da li itko zna koju firmu.da trazi varioca-bravara u njemackoj bio bi jako zahvalan.

ivica zeravica
14.02.2010., 13:47

Ja radim kao zavarivac u Belgiji. Satnica mi je oko 11 EUR. Radim za Belgijsko poduzece pa se vodim kao lokalni radnik i nemam terenskog dodatka i socijalno, staz i porez mi uplacuju u Belgiji.

ivica zeravica
14.02.2010., 13:55
bez obzira na sve,meni je pun kufer ovoga posla sto radim po cijeli dan za nikakve novce.radio sam kao varioc co2 4.god u jednoj firmi,pa sam se prebacio u drugu firmu obecali su mi vecu paru,redovita plata.itd a nakraju zajeb teski nista od toga nije bilo tocno.uglavnom otisao sam iz gore firme u goru.pa bi vas zamolio da li itko zna koju firmu.da trazi varioca-bravara u njemackoj bio bi jako zahvalan.

Moja firma u Belgiji trazi varioce.Rade na rezervoarima i imaju dosta posla.Problem je da su jako izbirljivi, traze poznavanje jezika, scc certifikat.

celo
16.02.2010., 19:12
znam njemacki jezik,scc certifikat nemam.kako se firma zove?

ivica zeravica
17.02.2010., 11:22
znam njemacki jezik,scc certifikat nemam.kako se firma zove?
Megaflex, posalji im zivotopis na Hrvatskom na e-mail: megaflex@skynet.be Imaju suvlasnika iz Hrvatske pa ce razumjeti.

dado391
18.02.2010., 17:35
Bok ljudi nov sam na forumu...zanima me dal neko zna neke firme koje traze zavarivace..za inozemstvo...ja sam polozio prosle god atest...za zavarivaca TIG ZA VARENJE CRNIH CIJEVI....vise manje sam samo i to radio..nesto malo i nox..te imam iskustva iz njemacke..u brodogradnji...al vratio sam se doma 2009 god zaposlio se u jednoj domacoj firmi..al sad..dobio nogu..posto sam zadnji dosao..a posla je bilo sve manje i manje...ako nektko zna neke dobre firme..te..ako netko radi negdje vani pa zna da trebaju radnike bio bih vrlo zahvalan..da mi se jave...ljep pozdrav..inace imam 23 god...

rocket86
18.02.2010., 20:25

ovisi i u kojem pogonu u ĐĐ i koliko rade... znam slučajeve koji su na minimalcu(ne znam kak se zove pogon), ali isto tako one koji zarađuju +1000eura(cjevkara).

btw ĐĐ je naked bio najveća strojarska firma, ali više nije jedinstvena, ali je dosta njih zadržalo"etiketu" u imenu

papa štrumf
28.02.2010., 22:12
Koliko košta tečaj i koliko dugo traje?

speedglas
04.03.2010., 22:10
Koliko košta tečaj i koliko dugo traje?

2.000 eura i traje 3 mjeseca ,3.maj

ex_1
10.03.2010., 20:37
Ja sam u slav.brodu isao na tecaj za argon izaslo me oko 24.000kn jest puno ali zato prvi posao u njemackoj placa pre dobra i tako da...

Ja ti preporucujem argon pa elektro kad zaradis ako imas kombinaciju a jos naucis sa spiglom raditi onda si baja bez obzira na staz

ex_1
10.03.2010., 20:39
Mislim da sva hr. brodogradilista organiziraju obuku za zavarivace. Konkretno znam da 3. maj otprilike svaka 3 mjeseca raspisuje natjecaj za zaposljavanje zavarivaca, a buduci da se nikada ne javi dovoljan broj kandidata, organiziraju izobrazbu koja kosta 15000 kn. Inace, ta izobrazba se ne placa nista, tj. ljudi cak i za vrijeme obuke dobivaju placu, istina minimalac, ali nakon tri mjeseca, koliko traje tecaj, zavarivaci polazu atest za dva postupka (REL, MIG/MAG) i ako ga uspjesno poloze, odlaze na rad u pogon. Kad kazem da se tecaj ne placa nista, moram reci i to da se ne placa nista pod uvjetom da odradis 4 godine, tj. moras potpisati ugovor na 4 godine, a ako odes ranije placas razliku, npr. nakon dvije odradjene godine das otkaz, morao bi platiti 7500 kn. U 3. maju zavarivaci nisu bog zna kako placeni (mislim da je prosjecna placa oko 4000-5000 kn, ali na pocetku mnogi imaju i manje, tj. prvih godinu dana) pa uglavnom odlaze van ili rade po privatnim firmama u brodogradilistu (kooperanti), gdje su puno bolje placeni pa imaju satnice od oko 30-35 kn, sto ti dodje oko 7000 kn mjesecno, a to je solidna placa. Uglavnom, radi se o solidnom i dobro placenom zanimanju, koje i nije toliko opasno koliko neupuceni pricaju. Inace, najbolje su placeni TIG/WIG zavarivaci, popularno zvani argoncima. To je i najkompliciraniji postupak za nauciti, tj. radi se o elektrolucnom zavarivanju netaljivom elektrodom od wolframa u zastitnoj atmosferi argona. Uglavnom se koristi za skroz precizne i fine poslove tipa zavarivanje korijenskog zavara kod cijevi ili npr. za zavarivanje aluminija i sl.

Nebih se slozio da je argon tezak,ok ja sam ga skuzio kod davanja atesta nisam imao cak zajed ni jednu gresku bez prekorno napravljeno.Jest napocetku isprzio ko picka ali

papa štrumf
11.03.2010., 10:49
Ja sam u slav.brodu isao na tecaj za argon izaslo me oko 24.000kn jest puno ali zato prvi posao u njemackoj placa pre dobra i tako da...

Ja ti preporucujem argon pa elektro kad zaradis ako imas kombinaciju a jos naucis sa spiglom raditi onda si baja bez obzira na stazUh puno je to za balkan. Koliko je u Njemackoj placa i jel ima posla? U Kanadi pravi mjastori tuku oko 130-150kn po satu, bila je nestasica radnika cini se da je sad manja nestasica.

ex_1
11.03.2010., 11:00
Uh puno je to za balkan. Koliko je u Njemackoj placa i jel ima posla? U Kanadi pravi mjastori tuku oko 130-150kn po satu, bila je nestasica radnika cini se da je sad manja nestasica.

U njemackoj minimalno bih imao oko 2000 eura pa do 3000 se dize mjesecno.
Recimo argonac ima oko 13 eura satnicu na pocetku i to moze rasti naravno.
E sada onaj tko ima plati si argon + elektro = kombinacija odmah znaj da 3 eura ako ne i vise satnica.Posto mi stari oko 30 godina vani radi kaze najplacenije je kad imas kombinaciju a naucis sa spiglom raditi onda si siguran da neces otkaz dobiti a para kamara.
Ja idem u poljsku za par dana,radi se i subote i nedelje i prezadovoljan sam.
A za kanadu sam cuo isto para,naftne platforme isto para kamara.
Ma ako si zavarivac sigurno ces naci bilo gdje samo se snaci treba.
Kad imas diplomu pogotovo argon onda je sve lakse

papa štrumf
11.03.2010., 11:58
Ja idem u poljsku za par dana,radi se i subote i nedelje i prezadovoljan sam. :top: Tko bi rekao da oni trebaju strane radnike. Udri dok traje, neće dovijeka tako biti.

Nisam čuo za varenje sa ogledalom :confused: možeš li malo pojasniti? na youtubu nema takva snimka.

http://www.youtube.com/watch?v=LTwiIkGLfzc&feature=channel

zacky
11.03.2010., 14:42
Nedavno sam rekao na HZZ da želim ići na osposobljavanje za zavarivača.
Zatim mi je savjetnica rekla da treba prvo proći testiranje,pa me odaberu.
I onda si mislim.Da se sam javim na POU i platim ne bi bilo nikakvog testiranja.
Bilo bi: Dobar dan,dobro došli,živi ste,u redu,evo tu se prijavite,platite i vidimo se.

ex_1
12.03.2010., 00:45
:top: Tko bi rekao da oni trebaju strane radnike. Udri dok traje, neće dovijeka tako biti.

Nisam čuo za varenje sa ogledalom :confused: možeš li malo pojasniti? na youtubu nema takva snimka.

http://www.youtube.com/watch?v=LTwiIkGLfzc&feature=channel

Nisam nikad vario s ogledalom ali radi se o tome da recimo ogledalo postavis iza cijevi ili pokraj tako da vidis iza cijevi,jer nemozes recimo doci drugacije to jest nema ama bas nikakvog polozaja da bih svojim ocima ajmo reci fino vidio.Tad postavis ogledalo i pomocu njega taj dio zavarujes.Ali to je jako tesko a cuo sam da vani ako to znas jako dobro placen budes.

Moja preporuka argon pa kad zaradis onda elektro i kupis aparat za argon i vjezbas kod kuce sa ogledalom

BUBI69
12.03.2010., 01:31
Moj brat je prije koji mjesec zavrsio tecaj preko Zavoda za zaposljavanje, nista nije platio, nego su mu to oni platili.

Dobivao je placu nekih 1800 kuna mjesecno cini mi se!!

Trebao bi si sam naci posao, a ako ne onda cim dobije od njih ponudu trebao bi ici raditi, 2 godine koliko sam ja skuzio.

Radio je sa argonom!!

papa štrumf
12.03.2010., 08:00
Koliko tečaj u zavodu dugo traje i kakve ima certifikate, jesu međunarodno priznati?

Kakav argon, na MIG i TIG mislite?
Ovdje piše kako se šta zove u svijetu, http://en.wikipedia.org/wiki/Welding#Processes_2

Imam doma elektro aparat za SMAW 60-220 ampera. Nisam sa MIG radio ali gledao sam frenda a i kažu da je to jednostavno varenje.

Basil Fawlty
12.03.2010., 12:07
Koliko tečaj u zavodu dugo traje i kakve ima certifikate, jesu međunarodno priznati?

Kakav argon, na MIG i TIG mislite?
Ovdje piše kako se šta zove u svijetu, http://en.wikipedia.org/wiki/Welding#Processes_2

Imam doma elektro aparat za SMAW 60-220 ampera. Nisam sa MIG radio ali gledao sam frenda a i kažu da je to jednostavno varenje.

Argon ti je TIG postupak zavarivanja.
Kažeš da je MIG jednostavno zavarivaje. Ja imam iskustva preko godinu dana s MIG postupkom i kao i sa svakim poslom treba prakse da bi ti postalo jednostavno. Ovisi koliko je neki metal koji trebaš zavariti debel, pa tu odmah moraš znati i koliku struju podesiti za taj metal da bi zavar bio kvalitetan..isl...Imaš tu dosta stvari koje treba naučiti. Nije baš sve to tako lagano kao što izgleda. Sve dolazi na svoje sa praksom.

BUBI69
12.03.2010., 20:00
On je uglavnom 3 mjeseca isao cini mi se!!

Pretpostavljam da ma te međunarodne certifikate cim su ga zvali u njemacku da ide radit, cini mi se 2000 eura placa, stan i grana obezbjeđeni, i imao je nekoliko puta pravo kuci ici, neki mali broj puta cini mi se, samo sta se morao ugovor na 2 godine potpisat!! Zbog tog i nije otisao!!

papa štrumf
13.03.2010., 07:41
On je uglavnom 3 mjeseca isao cini mi se!!

Pretpostavljam da ma te međunarodne certifikate cim su ga zvali u njemacku da ide radit, cini mi se 2000 eura placa, stan i grana obezbjeđeni, i imao je nekoliko puta pravo kuci ici, neki mali broj puta cini mi se, samo sta se morao ugovor na 2 godine potpisat!! Zbog tog i nije otisao!!To je odlično. Hvala :top:

speedglas
20.03.2010., 21:17
Bok ljudi nov sam na forumu...zanima me dal neko zna neke firme koje traze zavarivace..za inozemstvo...ja sam polozio prosle god atest...za zavarivaca TIG ZA VARENJE CRNIH CIJEVI....vise manje sam samo i to radio..nesto malo i nox..te imam iskustva iz njemacke..u brodogradnji...al vratio sam se doma 2009 god zaposlio se u jednoj domacoj firmi..al sad..dobio nogu..posto sam zadnji dosao..a posla je bilo sve manje i manje...ako nektko zna neke dobre firme..te..ako netko radi negdje vani pa zna da trebaju radnike bio bih vrlo zahvalan..da mi se jave...ljep pozdrav..inace imam 23 god...

bok,čuo sam da Monting treba TIG zavarivače za Finsku,rad na dvije nuklearke

Brksi
21.03.2010., 14:55
Bok ljudi,evo sam malo čitao vaša pitanja i pojedinačna iskustva,pa bi s vama podijelio i svoje,možda nekom dobro dođe!! Kao varioc radim već 8g. ,MIG/MAG postupak i mogu reći da u tom imam dosta iskustva i znanja! Kao i kod svakog posla, postoje lakši i teži poslovi, a to ovisi kakvim se proizvodima određena firma bavi i kojim debljinama materijala, pa u završnici to određuje kakvu bi vještinu i znanje sam varioc morao imati. Proveo sam 3g. u Njemačkoj i sad sam 1g. i nešto u Italiji. Obje firme se bave proizvodnjom teških konstrukcija, mostova, stadiona, ind. hala i svega sličnog ako je pitanje željeza. Svi oni koji misle atestirati ovakav posao, bi trebali nakon toga početi s jednostavnijim poslovima tj. raditi na tanjim materjalima dok ne steknu malo vještine,jer ona dolazi samo s konstantnim radom i željom za napredovanje, a isto tako slušanjem iskusnijih. Nemojte da vas bude sram pitati šta ne znate ili niste sigurni. Ovaj posao nije jednostavan kako se čini ako ćeš ga raditi kako spada, a niti je zdrav. Nemojte da vas ovo zadnje obeshrabri!
Zarada u Hrv. na ovakvim poslovima je mala u odnosu na broj odrađenih sati!
Moj prijedlog vam je (za početnike) da prihvatite nešto optimalno u Hrv. dok malo ne steknete iskustva i "uhvatite ruku", a tek onda se odlučite za inozemstvo jer se vani traži samostalan i "gotovi" radnik(varioc)!
O samoj zaradi vani ne bih htio puno pričat jer to ovisi o firmi za koju radite, ali ponekad svi ti novci nisu vrijedni svega toga. Sve to izgleda dobro na papiru dok kalkulirate ali je stvarnost malo drugačija! Odvojenost od obitelji,cure,žene,djece,prijatelja je teška ali ne znaš dok ne probaš!
Nadam se da sam barem nekom pomogao u rasvjetljavanju nekih stvari,pa ako netko ima konkretno pitanje u vezi samih firmi ili posla, rado ću pomoći, a do tad pozdrav svima i sretno!!!!

ilovik
21.03.2010., 16:31
Bok ljudi,evo sam malo čitao vaša pitanja i pojedinačna iskustva,pa bi s vama podijelio i svoje,možda nekom dobro dođe!! ....Ovaj posao nije jednostavan kako se čini ako ćeš ga raditi kako spada, a niti je zdrav....
Nadam se da sam barem nekom pomogao u rasvjetljavanju nekih stvari,pa ako netko ima konkretno pitanje u vezi samih firmi ili posla, rado ću pomoći, a do tad pozdrav svima i sretno!!!!

Izvrstan post :top:
Možeš li malo podrobnije opisati ovo: a niti je zdrav ?

Brksi
21.03.2010., 17:49
To šta ne spada u zdravo tj. nije zdravo su udisanje raznih para i plinova koji nastaju prilikom varenja,koji opet ovise o plinu (CO2, Ar/CO2 u omjerima 82/18 ili 90/10% )koji se koristi,a i samoj žici koje ima dosta vrsta (obična,punjena-rutilnim ili metalnim prahom),a ove se najčešće koriste! Poslodavac ti u najmanju ruku mora osigurati respiratorne jednokratne zaštitne maske,šta kod nas u Hrv. nije praksa.Pa onda dolaze na red UV,a i magnetsko zračenje.
Stvar je u tom da se treba pridržavati pravila zaštite kod varenja iako sve to ne garantira da ti nešto od ovog neće štetiti!
Znam dosta ljudi koji su u ovom poslu dugo godina i svi su još relativno zdravi,dok su mi svi znali govoriti da bi mogao imat probleme s plodnošću radi tog posla. Nedavno sam slučajno napravio test i još uvijek sve u redu :ne zna:

cohkka
22.03.2010., 16:16
pozdrav brksi, daj molim te mi reci preko koga si u italiji, moze i na pm.

ja sam trenutno u uljaniku, a tu je katastrofa (iako je trenutno najbolje stojeci skver u hr), sa mag-om radim kao i ti, 8-9 god, za tig sam prosle godine vjezbao u djuri pa tako na to ne mogu racunati, nitko ne treba argonca bez iskustva (za sada se cini baceni novci), radio sam u italiji prije 4god, radio i u njemackoj, prije 1,5god dosao u hr i tu je katastrofa, nema ama bas nista, svi traze argonce sa debelim iskustvom ili kombinatorce, ako znas da netko treba dobrog zavarivaca co2, bez obzira sa kojom se zicom radi, ima iskustva od brodogradnje do varenja extra debelih materijala, vise od 10 puta sam bio atestiran, TÜV, Rina... trenutno je cini se u njemackoj katastrofa po pitanju ovog posla, ne znam kako je u italiji (znam samo da sam rekao da bi volio u tu zemlju vise ne uci ni kao turist) no situacija je takva, daj sta das

unaprijed hvala!

btw: sto se tice nezdravosti i slicnih prica koje prate zavarivace, ja bih samo stavio kontra pitanje, zar je rad u kojemu se sjedi 8h dnevno ispred monitora zdraviji? zar je rad na blagajni dok ti mjerodavni dise za vratom zdraviji? jeli zdravije biti vozac / dostavljac, koji je to posao koji od covjeka nesto ne uzima???

Onima koji nisu nikada varili a o tome se propituju: NE, niti slucajno, ne sada, posla nema za nekoga sa iskustvom a kamo li bez, nitko sada ne kvalificira zavarivace uz obavezan ugovor kad je zavarivaca hrpa na raspolaganju, a trositi svoje novce, ne, niti slucajno, nece biti vraceni ni ako ova kriza ove godine prodje barem 5god

Brksi
22.03.2010., 22:02
Istina je to što kažeš u vezi zdravlja, ali mislim da je ljudima dobro napomenuti dobre i loše strane onoga o čemu ih savjetuješ!!
Ovo da više ne bi u Italiju ni kao turist se slažem s tobom, pa ti isto tako toplo ne preporučam firmu u kojoj ja radim(hrvatska firma)!!!!!
Šta se tiče samog posla je ok ali međuljudski odnosi su ravni robovlasničkom društvu iako znam da je više-manje svugdi tako, ali ovako nešto još nisam doživio! Talijanska firma je CIMOLAI u San Giorgio di nogaro u kojoj smo mi kao nekakvi koperanti. Trenutno mislim da ne primaju nikog ali čim nešto načujem ti mogu javit ako si već u takvoj nevolji da ne biraš. Mislim da imaju neke već u pripremi ali oni još nikako ne dolaze, a i sad je nekakav prelazni rok u kojem bi se trebao ili možda ne produžit ugovor pa je malo klimavo.
Ovo ti je samo ono okvirno, a ako te zanimaju detalji poslat ću ti ih na e-mail !!!!
Pozdrav pa se čujemo !!!!!!!

cohkka
23.03.2010., 14:52
euromontaza, ex zkk ha? jedan od tih u pripremi bih i ja bio, bio sam na probi pocetkom 5-og mj prosle godine, no drzali mene i kolegu 2 mj na minimalcu pa otkazali ugovore, vracao je navodno i neke svoje, kasnije se pojavio neki teren u venezueli ali ni od toga nista.

cuo sam se sa direktorom prije cca mjesec dana, nesto je imao pa je rekao da ga zovem kasnije, za mj-dva, pa kontam da ga okrenem i vidim sta je. aj poslat cu ti pm, pozdrav

ilovik
23.03.2010., 15:32
Onima koji nisu nikada varili a o tome se propituju: NE, niti slucajno, ne sada, posla nema za nekoga sa iskustvom a kamo li bez, nitko sada ne kvalificira zavarivace uz obavezan ugovor kad je zavarivaca hrpa na raspolaganju, a trositi svoje novce, ne, niti slucajno, nece biti vraceni ni ako ova kriza ove godine prodje barem 5god

Vrlo depresivno :(
Baš sam imao u planu prekvalifikaciju za zavarivača.

cohkka
24.03.2010., 15:08
ha cuj, ov ti je savjet, ne moras ga poslusati.

ja varim citav zivot, od malena, to se dakako ne ubraja u radni staz ili iskustvo, no bavim se iskljucivo i jedino zavarivanje cca 8 god, ono prije je bilo svastarenje i istrazivanje. nema pola godine kako sam potrosio 2o ooo kn nebi li se obuci za argonca oli ti wig/tig zavarivaca, i sto sada, koga god bih nazvao pita za iskustvo i tu se zavrsava, lagati se ne isplati, odlaziti na teren 1ooo-2ooo km od kuce pa se nakon par dana vratiti i 'potrositi' vizu extremno je glup potez.

dali primaju negdje tig-ovce bez iskustva, ne, primali su dok nije dosla ova situacija na trzistu rada, dali cu imati uskoro priliku povratiti svoj ulozeni novac i 2mj ulozenog vremena sa popratnim troskovima, nadam se, no, obzirom da sam ja krenuo na tecaj sa podebljim iskustvom i znanjem, prije cu naci posao cak i sa tig-om nego netko tko se varenja prvi puta uhvatio.

prekvalifikacija za zavarivaca isplati se jedino onome kome je to placeno od strane hzz-a ili pak poslodavca koji ga nakon toga veze ugovorom (citaj to kao osiguran posao i mjesto gdje ce se natuci neko iskustvo, i btw zaraditi nesto).

netko je napisao kako je zavarivanje jedino i iskljucivo vjestina koju se ne smije zapostavljati (ne znam dali je taj post u ovoj temi), sto dakako nije tocno, jer tu se trazi znanje kao npr. sto ti vrijedi vjestina ako ne poznajes materijal i materijal koji dodajes pri varenju, ili kakve vjestina ima veze sa znanjem gdje zavariti prvo kako nebi doslo do savijanja, deformiranja, pucanja..., dakle radi se o poprilicno slozenom poslu koji sa sobom bas kao i svaki drugi donosi nesto dobroga i nesto losega, prosjecnih zavarivaca koji posjeduju samo vjestinu (i uglavnom potpuno krivo 'znanje' kako variti) takodjer ima na vagone.

ovdje se ne radi o poslu za koji ces se obuciti i onda maltiti pare po njemackoj, italiji, nizozemskoj.... postoje standardi, norme, postoje tone literature, postoje inzinjeri zavarivanja koji su se skolovali 4 godine da bi naucili dio teorije, postoji tu hrpa toga i nikako se ne moze svesti na vjestinu i prekvalifikaciju, prekvalificirati se mozes za pekara, prodavaca, skladistara... no i u tim poslovima postoje rangovi znanja i iskustva

Brksi
24.03.2010., 18:37
ej cohkka!!!!
Napisao si tu par pametnih stvari i onaj tko zna nešto o tom isto tako zna ,da se taj posao ne može svesti u par rečenica nekog teksta!!!!!
Kao šta kažeš, ima hrpa ljudi(varioca) koji misle ako znaju povuć 1/2-1m položenog vara da su nekakvi meštri! To je ipak puno više od toga i nemojte se zavaravati ako mislite da se takve stvari uče preko noći!
Pročitao sam jedan tvoj post u kojem kažeš da se troši od 1/2-4 koluta žice dnevno!!!!!!! Mislim da je to ipak malo pretjerano(2ok do 3 još nekako)!!!!!
Koliko je trajao taj radni dan u kojem se uspije potrošit 4 koluta i sve to još počistiti za sobom? :confused:Svejedno,ne mislim te izrugivati ali mi je to malo bilo smiješno!
Daj mi pošalji na mail nešto pa ću ti detaljnije opisat ovaj jad i tugu gdje bi možda i završio i napiši iz kojeg djela Hrv. stižeš jer me nešto zanima,a to ću ti kasnije pojasniti!!:kava:

ilovik
24.03.2010., 20:35
ovdje se ne radi o poslu za koji ces se obuciti i onda maltiti pare po njemackoj, italiji, nizozemskoj.... postoje standardi, norme, postoje tone literature, postoje inzinjeri zavarivanja koji su se skolovali 4 godine da bi naucili dio teorije, postoji tu hrpa toga i nikako se ne moze svesti na vjestinu i prekvalifikaciju, prekvalificirati se mozes za pekara, prodavaca, skladistara... no i u tim poslovima postoje rangovi znanja i iskustva

Slažem se u potpunosti, nisam ni mislio da mogu preko noći postati varioc i onda u inozemstvu dobro zarađivati...od nečega početi i bar plaća za golo preživljavanje.:ne zna:

cohkka
25.03.2010., 15:49
brksi, poslao sam ti privatnu poruku tu na forumu, ne vidim nigdje tvoj mail!?

sto se tice 4 koluta zice, pa evo, mjesto Thiene, 30km zapadno od Vicenze, firma 2M (mirko i massimo delafina), radili smo neke 60t prese, to su bile šrege da mozes polegnuti podkoljenicu i nece viriti van, dugacko i do 12m, to je bilo 4 koluta pune zice, vario sam sa 500 ili 600A ovisno kakav je aparat bio (fronius 5000 ili 6000), i nikakvo ciscenje tu nije bilo, tu bi metla gorila da se samo priblizi, to je bilo '06-e, satnica 11e sto je bilo puno tada, no ispalo je da nece raditi permesso pa sam utekao nakon 5-6mj, talijan je znao sam doci i pojacat parametre do kraja, a novo odijelo plave boje do pauze je bilo bijelo suvugdje osim na pregibima (lakat, koljeno, kragna), poslje 12h rada disao sam kao da sam ronio na dah ili u plinskoj komori bio, poludio, odumiro sam tamo.

dakle, imas privatnu poruku pa mi vrati isto tako mail

ilovik, ima par bitnih stvari koje si trebas postaviti kao pitanje prije nego se odlucis baviti ovime, prvo, dali si spreman raditi u teskoj industriji, nesto od toga sam opisao gore (jest da je to bilo iznimka i extra grozno), tu ti ide jos brodogradnja koja kao rijec i nije teska ali kad te poslovodja 'zavuce' u rupu u koju ustvari ne mozes uci i kaze 'to tu zavari' itd
drugo, mozes li podnijeti i po 3mj biti odsutan od obitelji, prijatelja, svojeg rodnog kraja, djeteta... a i kada dodjes biti doma 5-15 dana pa nazad na 3mj?
trece, mozda i najbitnije, zdravlje, postoje ljecnicki pregledi, za inozemstvo posebni (po cijeni uglavnom), dakle srce, pluca, koza, vid, sluh... to uglavnom stradava, plus zubi ako se bakces argonom (tig) dugo, pa i kosa, nokti...
cetvrto, pojam da vise zaradjujes povlaci za sobom i to da vise trosis, pa ako si u npr njemackoj placas svaka 3mj avionske karte od 50-500E, odvojeno domacinstvo (nije bezveze posebno rangirano), sve sto imas doma a treba ti trebat ce ti i na terenu, e sad dali ces vuci 7 velikih toribi ili sve poduplati da imas tu i tamo itd

na kraju, moras znati da je ono sto je brksi spomenu pa i ja, postoje oni koji su zavrsili tecaj, nabrali nekog iskustva, pa i da su godinama po nekakvim terenima a kada svoj zavar stavim pored njegovoga to nema nista zajednickoga, mora te i sreca posluzit, moras i lagati, biti snalazljiv, riskirati... moj je savijet i dalje, ne, ja bih osobno promijenio profesiju, sad vise zbog ove krize, al ima srecu da volim ovo raditi pa izdrzavam

ilovik
25.03.2010., 23:47
ilovik, ima par bitnih stvari koje si trebas postaviti kao pitanje prije nego se odlucis baviti ovime...

Hvala na stvarno iscrpnom postu :top:
Mene tu brinu tri stvar:
1.narušavanje zdravlja, profesionalne bolesti
2.imam pomalo strah od visine
3.koliko će kvalitetno i brzo moći raditi
Posao varioca je nesumljivo težak ali kaj da radim, nema posla, faks nisam završio a sa gimnazijom ne mogu ništa:ne zna:

Brksi
26.03.2010., 00:02
Imaš privatnu poruku pa pogledaj!!!!!!!!

cohkka
26.03.2010., 15:26
Hvala na stvarno iscrpnom postu :top:
Mene tu brinu tri stvar:
1.narušavanje zdravlja, profesionalne bolesti
2.imam pomalo strah od visine
3.koliko će kvalitetno i brzo moći raditi
Posao varioca je nesumljivo težak ali kaj da radim, nema posla, faks nisam završio a sa gimnazijom ne mogu ništa:ne zna:

1. ja radim recimo dugo, jos sam mlad pa ne mogu puno pisati o nekakvim velikim posljedicama, no, od varenja nemam vecih problema od pogorsanog vida, prorjedjene kose (to je od kape, non-stop je na glavi) i par oziljaka po kozi

2. visina je sastavni dio vecine poslova ovakve prirode, no na visinu se ide osiguran, istina kod nas u hr to jos nije rjeseno po paragrafima jer niti jedna firma nije dobro nastradala zbog npr. smrti djelatnika niti je njen gazda robijao za to, no vani je to uglavnom rjeseno i osigurano

3. u zavarivanju (to je pravilno, varioc je srpski, varilec je slovenski....) brzina je bitna fusarosima i maj*unima koji nemaju pojma o poslu i grabe profit, kao sto sam opisao u gornjem postu kod onih zabara.
kod zavarivanja se stavlja naglasak na kvalitetno odradjenom poslu, jer zamisli kako bi ljudi ginuli da se zavarivaci zure, uzmi primjer mornare na brodovima, busace na platformama, bajlkere na motorima, bicikliste, kamiondjije, kraniste, radnike na presama, podmornicari, obicni puk (dalekovodi, mostovi, vijadukti, nuklearke...). dakle, za pocetak moras odraditi dobar posao, zato postoje atesti i oni se osvjezavaju odnosno ponavljaju, svakih 6mj-2god ovisno o zahtjevu samih spojeva, kada se uhodas, naravno je da ces poraditi i na brzini, no to ce vise odraditi rutina jer ces steci iskustva i raditi sasvim normalno, to neka te ne sekira

ako si i dalje neodlucan, pa imas druge poslove u metalurgiji, npr monter, brodomonter, bravar, brusac, farbac/pitur, kranista... to su sve zanimanja koja skupa idu na teren, jedni bez drugih ne mogu napraviti nista osim roch bau proizvoda, kontam ja tebe, imam ja bracu u takvom problemu, i sto da mu savjetujem, aj samnom na teren varit, pa neka mu se nesto dogodi, nesto propusti, poludi tamo negdje... ili da mu ne pomognem, a sta da gledam kako se koprca sa nekakvom nebitnom sss po kojekakvim privatnim firmicama za nikakve novce ili pak radnicku sigurnost, ne znam ni sam

to odluci pa se javi, dobit ces savijete za dalje, jer zavarivanje je tehnologija, toliko je toga prisutno da se izgubis u svemu, jos kad se dodaju strucni nazivi i obiljezija mislis da se radi o nerjesivoj jednadjbi

ilovik
28.03.2010., 17:04
Cohkka, poslao sam ti PM.
Na Zagrebačkom velesajmu je u srijedu, 31.03.2010. Sajam poslova, Paviljon 7 - besplatan upad.
HZZZ kaže da će sudjelovati i tvrtke koje zapošljavaju zavarivače.

dariuca
01.04.2010., 11:02
Molim vas jedan savjet.. Moj muž trenutno radi u Uljaniku kao elektrozavarivač (mislim da nema neke određene tečajeve položeno co2 i sl.). Obzirom da razmišljamo o preseljenju, molim vas ako imate neki savjet i iskustva sa sličnim poslovima u Sloveniji(Kopar i okolica) ili u Italiji? Kako je u Monfalconeu? Znam jedino jednog dečka koji radi u Avianu i on je jako zadovoljan i s plaćom i uvjetima. Zanima me kakvi su uvjeti i kakvu plaću može očekivati.

cohkka
06.04.2010., 15:56
dariuca, ne znam kuda se vi to selite, u italiju ili sloveniju, no sto se tice posla bolje je u obje zemlje nego u nas, e sad da li ce sa rel-om bas lako naci posao... tko zna, vjerojatnost je veca ako ponovno pokusau skveru (tu onda slovenija odpada :) ). ako se zaposli moze ocekivati bolju placu nego u uljaniku, recimo duplo bolju pa navise, e sad, ja kazem, iz vlastita iskustva, kada bih birao izmedju italije i bilo koje imalo dostojne zemlje za rad bvez obzira na kojem se kontinentu nalazi, italiju bih prekrizio odmah, no to je na bazi osobnog iskustva dakako.

U 99% slučaja radiš za njemce koji te gledaju ko neku balkansku boleštinu te cijelo vrijeme ti diše za vratom.

ovako, izvukao sam ovaj malo stariji post jer izmedju svega napisanoga ima jedna zanimljivost, nju sam eto i izdvojio.
dakle, bez obzira dali nasi ljudi u njemacku idu u sparoge, skverove, baustele, bolnice... stvar je uglavnom takva kakva je i opisana, ali bitno za istaknuti je to da svatko imalo pametan zna iz kojeg je to razloga, pa da pojasnim, daynight spominje (vjerojatno je i dozivio) da 'nas' njemac gleda kao kako navidi 'balkansku bolestinu', pa evo sto sam ja imao prilike vidjeti iz kojeg je to razloga:

- wc u skveru prije nego su dosli nasi (iako tu nerjetko ulaze i bosanci i srbi) izgledao je sasvim solidno, ono, vrata, wc skoljka, kotlic, stalak za papir i papir, cetka za skoljku, brava za zakljucati se... nakon samo cca 3 mj totalno je promjenjen, brave su razvaljene, plocice su isarane sa glupostima, stalak za papir je na podu, skoljka je pukla na nekoliko mjesta, kotlic je razbijen, vrata imaju rupe od udaraca sakom... i tako 10 kabina, to je sto se tice te vrste devastacije, u istom prostoru ima i druga vrsta devastacije, necete vjerovati, no netko obavi nuzdu br. 2 pored skoljke!!?, cetka pored skoljke je za mnoge cudo, nikad ju nisu imali u rukama... uglavnom, njemac nije mogao naci zene koje bi to cistile za prosjecnu njem. placu, koja je nekih 16ooE

- kada balkanac hoda ulicom i otvara kutiju cigareta, pogadjate, najlon i papir samo onako ispusti pored sebe, iza njega hoda domaci covjek, kupi za njim i nesto grinta na njemackom, ovaj se okrece i govori: ma 'ko ti svabo *eb* mater! , dozivio osobno, bio 5m iza njemca.

- kada njem. dodje na pruzni prijelaz sa spustenom ogradom, on ugasi motor (znamo zasto jel), i tako njih 5-6 u koloni, a nas seljacina otvorio prozore, turira kao budala i razglavio narodnjake iz nekakvog trulog bmw-a kockice sa ozvucenjem od sigurno parsto eura. Nema potrebe opisivati izraze lica od 5-6 ostalih u koloni i njihovih suputnika

- kada balkanci dobiju placu, to je veselje za ugostitelje, po tom pitanju se u nekom manjem njem. gradicu stvarno 'ozivi', no, kad balkanac pije onda znate sta se dogadja... 3 dana i nema se vise novca, balkanac potrosio oko 2oooE u 3 dana, kad pije malteretira domace cure po kaficima, jer seljo ne konta da je tamo NE stvarno ne, a DA je da, i onda ga ova prijavi za zlostvljanje pa prenoci u stanici, da ne opisujem sta bude kada pijani balkanac sjedne za volan... remecenje javnog reda i mira nikada nije bilo vece nego kada balanac prebiva u njemackoj, vjerojatno ni unazad 100 god. kada se zbroji.

- na poslu, u hali ili otvrenom, kada smo dosli, sve cisto, kako to vec je u teskoj industriji, materijal je razbacan ali onako pregledno rasporedjen, sa prolazima za strojeve ili ljude, po podu nema najlona, papira, kartona, plastike... to se nalazi u za to predvidjenim kontejnerima kojih je po svuda. E kada je dosla horda od cca 150 nasih, od cega je barem 100 bilo hrvata, ostalo su bosancici, al sasvim nebitno, radiona izgleda kao smetliste, materijal stoji, ma neobjasnjivo, di god da stanes vjerojatno ces se ili ogrebati, iscasiti nogu ili pak slomiti, mislim da je unutar 24mj bilo barem 10-ak takvih slucajeva, onda, plasticne case od caffe aparata i piksne od aparata sa sokovima su po svuda, i moru pltaju dakako, plasticne vrecice, papir najlon... vjetar to samo vrti i raznosi, u kontejnerima na kojima na njemackom pise 'metal', vjerojatno nitko nije znao tu rijec prevesti pa se tamo nalazi SVE, tako je i sa ostalim kontejnerima, firma je placala na tisuce eura za selekciju otpada, e dok njemac nije dosao i reko: jos jedna casa na podu i svi pakujete kuci (zamjenili bi nas poljaci), onda se popravilo, oni koji nisu bili su ubrzo na zeljeznickom za kuci.

e pa netko sada kaze da je njemac lud ili nesto, a nasi jadni zbog geografskog polozaja diskriminirani!
razlika imedju nas i njemca je kao ona izmedju nas i nasih domacih roma, bez imalo pretjerivanja, mi i jesmo balkanska bolestina, sramota na svakom koraku, kada u njemackoj vidim ili cujem naseg a ne poznajem ga, ne prilazim mu, cak stovise bjezim, nije da sam ja neki njemac ili sta ja znam nekakva fina faca, ali ovo opisano je stvarno za svaku osudu.

nasi su ljudi vrijedni, i dobri majstori, njemac nas po tom pitanju izricito cijeni i postuje, no, sve use*remo sa gore opisanim

stoga, onaj koji ide raditi u njemacku neka postuje ono sto je taj narod izgradio, iz gotovo nicega, i biti ce mu dobro, pamtit ce jako dobro iskustvo koje ce tamo pokupiti

freeze
06.04.2010., 23:08
nevoli njemac naše radnike nego naši radnici tamo rade iz istog razloga zašto sva gradska djeca kod nas neće na bauštelu ić radit, kad bi njemac htio na baušteli radit nebi hercegovci vozili mercedese jer nebi za kruh imali (onako karikirano)

zacky
07.04.2010., 01:25
Ma i da hoćeju tu nema posla,evo ja se intresiram!

papa štrumf
07.04.2010., 09:58
e pa netko sada kaze da je njemac lud ili nesto, a nasi jadni zbog geografskog polozaja diskriminirani!
razlika imedju nas i njemca je kao ona izmedju nas i nasih domacih roma, bez imalo pretjerivanja, mi i jesmo balkanska bolestina, sramota na svakom koraku, kada u njemackoj vidim ili cujem naseg a ne poznajem ga, ne prilazim mu, cak stovise bjezim, nije da sam ja neki njemac ili sta ja znam nekakva fina faca, ali ovo opisano je stvarno za svaku osudu.

nasi su ljudi vrijedni, i dobri majstori, njemac nas po tom pitanju izricito cijeni i postuje, no, sve use*remo sa gore opisanim

stoga, onaj koji ide raditi u njemacku neka postuje ono sto je taj narod izgradio, iz gotovo nicega, i biti ce mu dobro, pamtit ce jako dobro iskustvo koje ce tamo pokupitiTu su i stranci malo krivi, šta uopće puštaju balkansku smeće u svoje države. A pošteni ljudi poput mene nemogu van, patim se u ovoj truloj državi cijeli život. Švabo bi se ubio da mora ovdje živit a i meni je dosta svega. Stranci su trebali uvesti test osobnosti, pa ko paše u njihovoj državi neka ga puste, a većina smrdljivih balkanaca neka ostane na balkanu.

cohkka
07.04.2010., 15:50
Tu su i stranci malo krivi, šta uopće puštaju balkansku smeće u svoje države. A pošteni ljudi poput mene nemogu van, patim se u ovoj truloj državi cijeli život. Švabo bi se ubio da mora ovdje živit a i meni je dosta svega. Stranci su trebali uvesti test osobnosti, pa ko paše u njihovoj državi neka ga puste, a većina smrdljivih balkanaca neka ostane na balkanu.

stranci krivi?? u ovom slucaju njemac, na koji tocno nacin?? test osobnosti??? pa mi smo u pregovorima za ulazag u eu, sta treba provesti test osobnosti??? kakva je ovo glupost?

balkansko smece nema kulturu, sto ne znaci da nemaju znanje ili pak dobre radne navike, posebice po pitanju brodogradnje i metalske struke opcenito, a taj njemac ima policiju i svoj proracun gdje balkanac uplacuje kaznu i puni ga, dakle oni imaju ono sto bi svatko od nas trebao imati a plus toga imaju dobro organizirane institucije koje ce one koji ne znaju sto je kultura, cuvanje okolisa, cuvanje tudjih zivota... vrlo lako ukrotiti, ili pak poslati kuci.

ne znam sto ti papa strumf radis, no za rad u nekim zemljama nije dovoljno samo to zeljeti, postoji niz stvari koje su uvijet tomu, od ugovora izmedju drzava, deficitom radnog kadra, cijenom ugovora... njemac je do ovga sto ima dosao iz gore situacije (po svim tockama izuzev mentaliteta) nego smo ju mi imali '95, ono sto je stvorio mozemo pripisati njihovom mentalitetu i shvacanju zajednice, nacije, odnosa prema poslu, kvaliteti rada... prema tome za nas je takav scenarij moguc samo ako hrvatsku vodi njemac, sve drugo je iluzija i ovo sto imamo treba nam uci u naviku, jer kako se mi krecemo kao drzava bolje nece biti ni za 2000 godina

Brksi
08.04.2010., 19:51
Možda imam nešto za tebe ali znat ću tek za dan-dva,pa ti pošaljem na mail!!!

kieler
14.04.2010., 00:42
Pročitah skoro sve što ste napisali tu,vidim da se dobar broj već dobro školovao radeći po inozemstvu,i većina stvari je istinita. I sam sam bio dva puta na terenskom radu,i doista,nitko vam to ne može dočarat niti opisat dok sami ne oprobate. Da nije lako,istina je,ali sve ovisi o okolnostima u kojima radite,živite,i kakav ste i sami karakter naravno. Što se prekvalifikacija tiče,i ja preporučujem malo strpljenja,jer i sam trenutno nemam posla kao zavarivač,unatoč tome što sam dosta dobar u zavarivanju,i relativno mlad jel... :rolleyes:
Svi ti tečajevi zapravo koštaju dosta novca,bez iskustva ste kad se sve skupa zbroji zapravo nigdje,jedina isplativa opcija je prekvalifikacija sa ugovorom,tako da ostanete bar neko vrijeme u toj firmi i zapravo makar do neke mjere kako se kaže "uhvatite ruku". U tom vremenu možda nešto i izleti,nikad se ne zna,ali bitno je da radite taj posao svaki dan. Druga stvar,pametarenje i mudrovanje od prvog dana možete zaboravit jer ma koliko god dobri i spretni bili uvijek će se naći netko tko je zapravo puno bolji od vas,estetikom i brzinom naravno. Znači,iz početka lagano,pitajte i gledajte kako drugi rade. Naravno što više postupaka uspijete izučiti i za njih istovremeno garantirati,to bolje,jer je poslije lakše aplicirati i uopće naći posao.
I onda kad se konačno dočepate neke strane zemlje,zaboravite na sve ono što ste imali u našim firmama,to je neki sasvim drugi svijet. Ne želim nikoga zastrašiti ili odvratiti od nakane,ali i sam sam to preživio već,jednostavno treba moći dosta stvari probaviti,prešutiti,i ponekad imati dosta živaca (te zgažen ponos ili aroganciju).... Al sve za eure jel....hehehehe
Ukratko,zanimanje kao zanimanje zna biti interesantno i ponekad lagano za radit,ali bude tu i dana kad faktički proplačete skoro od muke,teških pozicija,dima i ne znam već čega ne. I toga su nadam se svi svjesni,svaki euro koji dobijete u stranoj zemlji MORATE odraditi maksimalno,gospoda koja su već bila vani znaju koja je poanta. Tempo je uvijek maksimalan,gas do poda,najtamnije staklo ako dobro vidite i skupite noge da jajca ne izgore od jake amperaže.... I bez puno nastavaka,da brusač ne gubi puno vremena (ako sami ne morate malo ugladit što ste kako bi moj bivši šef rekao nasrali)... :cerek:
Mislim da je to to....I da btw ako netko zna neku mogućnost za radit vani,Italija ili Njemačka,cijenio bih neku poruku,mig oka ili bilo šta,jer kao što sam rekao trenutno ne "švajsam",i mene je stigla recesija,mada sam se otimao i bježao. Varim REL i CO2 sa svim sortama žice,sučeljeno takodjer sa full massive draht i punjenom praškom svejedno,dosta brz,pedantan,ispod 30 god. Atest mogu položiti,u ThyssenKruppu sam polagao ISO9001 njemački certifikat. I da,govorim Njemački i Engleski jezik. Za eventualne info i upite poruka ili mail bi bili dobrodošli.
Malo je predugo ovo ispalo :confused: Hvala

cohkka
14.04.2010., 15:24
Mislim da je to to....I da btw ako netko zna neku mogućnost za radit vani,Italija ili Njemačka,cijenio bih neku poruku,mig oka ili bilo šta,jer kao što sam rekao trenutno ne "švajsam",i mene je stigla recesija,mada sam se otimao i bježao. Varim REL i CO2 sa svim sortama žice,sučeljeno takodjer sa full massive draht i punjenom praškom svejedno,dosta brz,pedantan,ispod 30 god. Atest mogu položiti,u ThyssenKruppu sam polagao ISO9001 njemački certifikat. I da,govorim Njemački i Engleski jezik. Za eventualne info i upite poruka ili mail bi bili dobrodošli.
Malo je predugo ovo ispalo :confused: Hvala

ali uvijek je bitnije naglasiti da ces se u njemackoj (sto cesto nije slucaj u italiji) puno manje nahodati po svojem ponosu i drzati gas do poda nego je to kod nasih tvrtki primjer, razlika je velika, to dakako ovisi i o samom radilistu i tako tome, no i da je jednako kao u rh, tamo se za sat rada dobije 60 a kod nas ne vise od 30kn, a nekada zna biti i razlika tipa 70-20, e sad puta 10 sati na dan, pa cca 200-250h na mjesec, pa godina... i sve je jasno.

ne znam da itko trazi zavarivace izuzev tig-ovaca i kombinatoraca, vani se jos za nase firme nista ne otvara a u nas je pitanje kad ce se doseci pola milijuna nezaposlenih i izlazak naroda na ulice

majdo10
03.05.2010., 20:06
poštovanje
pročitao sam ovih par postova od cohkka mislim da je sto posto u pravu
ja sam radio u italiji dvije godine kod talijana svaki petak lova,plaćen hotel i dva obroka. (poćeo sam sa 6 DM a samo svojim radom i zalaganjem sam se za par mjeseci digao na 13 DM) sve fer i korektno samo je bilo frke kad sam htio ići kući. kad je gazda prodao firmu stranci su morali dalje prešao sam u ZKK iz čakovca i odmah problemi kasni plaća smanjivale su se satnice još i dan danas mi nije platio 100 DM.
Ne znaš za koga je gore raditi za našeg ili za talijana ja bih sada probao u austriju ili njemačku mislim da je svejedno bolje nego kod žabara.

dokial
09.05.2010., 20:46
Stvarno je sad katastrofa! Ne znam gdje ćemo svi završiti kad privatizacija propadne.
BTW radio sam duplex žicom i nisam baš bio oduševljen plin je bio stargon. Ima li tko kakva iskustva da usporedimo.
Kopam nešto za van, al nije neka ponuda pa ću najvjerojatnije ipak ostati.

speedglas
14.05.2010., 20:28
Stvarno je sad katastrofa! Ne znam gdje ćemo svi završiti kad privatizacija propadne.
BTW radio sam duplex žicom i nisam baš bio oduševljen plin je bio stargon. Ima li tko kakva iskustva da usporedimo.
Kopam nešto za van, al nije neka ponuda pa ću najvjerojatnije ipak ostati.

pozdrav,ja sam polago atest postupka na duplexu i nije bilo nimalo lako,jako je teško pratit talinu,velika je razlika od klasičnog mag postupka :)

papa štrumf
17.05.2010., 15:43
Molio bih iskusne zavarivače da daju ocjenu ovog vertikalnog vara, kakve kvalitete je to var za Hrvatske ili EU kriterije? (http://i152.photobucket.com/albums/s193/papastrumf/Picture915.jpg)
Vareno je od dole prema gore sa E 6013 - RC. Zanemarite šta var nije išao ravno i šta podloga nije čista.

cohkka
20.05.2010., 07:43
pozdrav,ja sam polago atest postupka na duplexu i nije bilo nimalo lako,jako je teško pratit talinu,velika je razlika od klasičnog mag postupka :)

na duplexu, to je flux core wire ili prahom punjena zica ne!?
Ne znam gdje si taj atest polagao, no vjerojatno si zavarivao mag-om, mig se koristi puno rjedje, inace je velika razlika dali se radi sa punom zicom (bazicnom) ili ovom prahom punjenom (rutilnom), no kada znas niti jedno nije problem, bazicna je sporija tj rad s njom ide puno sporije ali je vrlo jednostavno pratiti zavar, kod rutilne je takodjer jednostavno i nije problem dobro zavariti i znati sto se ispod šljake nalazi, no moras znati, imati iskustva jel, kako god

papa strumf, ovaj tvoj zavar je grbav odnosno nejednake je debljine i sirine, i ne moze se zanemariti sto nije ravan tj sto si skrenuo u desno, to govori da nisi pratio lijevi rub ploce nego samo talinu koja je takodjer, oprosti, vrlo lose na kraju ispala kao sam zavar.
ubuduce kada se budes vjezvao radi to sa dvije ploce, pripremljene za provar, dakle skosene i spojene gdje su najtanje (šav), tesko je i nepotrebno na ravnoj podlozi vjezbati vertikalni zavar, cesto ispadne slicno kao ovaj tvoj, no bitna je razlika tko ga radi jel, ovdje je malo previse zice dodano pa je zato tako debel zavar, neravna debljina je zbog neravnomjernog kretanja prema gore, a neravno po sirini je zato sto nije ravnomjerno razljevan, odlazak u stranu sam opisao, nista vjezbanje i vjezbanje, no neka ti barem netko tko zna pokaze kako se radi priprema polcevine za zavarivanje pa udri, imas vertikalan, zidni, nadglavni, podni, nadglavni pod 45' ... sve treba znati

papa štrumf
20.05.2010., 08:37
Hvala.
Išlo je ukoso jer je komad bio ukoso i zavarivano je nasred stola pa je kabel zapinjao dok se vukao po čošku stola, složit ću se neki stalak primjerene visine i tako da kabel visi. Znam kako se priprema pločevina, budem još vježbao.

cohkka
20.05.2010., 19:15
hm, kabel ne treba visiti, tako ces njega morat drzati a nije lagan, posebice ne kada moras duze biti u istoj poziciji, neka ti kabel bude na podu, stolu, koljenima...tako je lakse i preciznije baratati

ovdje je mi je promakla bitna stvar, speedglas, kakav si ti to atest postupka davao?? atest i atest postupka dvije su sasvim razlicite stvari, meni se cini da je to bio atest, za koij registar ne znam jer nisi naveo, no atest postupka ne rade pocetnici ili oni koji nisu bas sigurni u ono sto rade, a po tvojim rijecima se da vidjeti da nemas bas iskustva sa ovim postupkom, to rade najbolji od najboljih. Nego jesi prosao na tom atestu, za koji si registar polagao?

valeiiva
23.05.2010., 20:15

najbolje za tebe i za ostale je da si polozite ako niste ateste za TIG zavarivace(argon),moj brat radi kao tig zavarivac u jednoj nasoj firmi i vijeruj te mi i ovdije je taj poso dobro placen,samo treba naletiti na dobrog poslodavca,a prijatelj mi radi u njemackoj kao tig zavrivac preko ZAGREB MONTAZE i ima 15 eura po satu,plus prijevoz,hrana i smijestaj,tako da sretno svima,ja sam sad kreno na 4mijesecni tecaj za tig zavarivaca i nadam se da ce biti posla,kako drugi govore da ga ima u toj struci

cohkka
25.05.2010., 19:58
najbolje za tebe i za ostale je da si polozite ako niste ateste za TIG zavarivace(argon),moj brat radi kao tig zavarivac u jednoj nasoj firmi i vijeruj te mi i ovdije je taj poso dobro placen,samo treba naletiti na dobrog poslodavca,a prijatelj mi radi u njemackoj kao tig zavrivac preko ZAGREB MONTAZE i ima 15 eura po satu,plus prijevoz,hrana i smijestaj,tako da sretno svima,ja sam sad kreno na 4mijesecni tecaj za tig zavarivaca i nadam se da ce biti posla,kako drugi govore da ga ima u toj struci

...i zivjeli su sretno do kraja zivota...

citirani post i ovaj gore poznati zavrsetak imaju nesto zajednicko, a to je da je oboje ustvari bajka!

scusa veleiiva, no nade i racunanje na posao nakon obuke za zavarivaca tig postupkom (pa i svim drugim postupcima) su u trenutnoj situaciji uzalud potroseno vrijeme, da se ne ponavljam, procitaj temu od pocetka i uvidjet ces o cemu se radi i gdje je problem.

osim toga, zg montaza ne placa hranu u njemackoj, nitko ne placa, mozda u vidu nekog dodatka na satnicu ali to uvijek dodje na 0 (nulu), a ako je to sa hranom neistina, vjerojatno je neistina i visina satnice o kojoj govoris, ustvari sigurno nije istina, danas niti dobar kombinatorac nema vise od 15 eura, dakle molio bih da se ne pisu ovakve gluposti jer ovo netko i cita, a i nije pristojno lagati jel

tvoj tecaj (ja bih ga nazvao obukom) od 4mj nece ti 'kupiti' posao, i ja sam argonac bez iskustva sa iskustvom u zavarivanju od cca 9god, i, radim li kao argonac? ne! ne moram objasnjavati zasto, ne!?

dobar zavarivac se ne postaje nakon obuke vec nakon dugogodisnjeg ili visegodisnjeg iskustva (netko ni tada a netko pak kroz par mjeseci), stoga, satnicu od 15 eura neces imati ako se ova situacija nastavi nikada, a ako se popravi i ti budes dobar argonac (znaci negdje 'naberes' iskustva) onda mozda i hoces, tamo negdje par godina nakon povratka stabilnosti u svijetu, stoga spusti ocekivanja da budu manja razocarenja, i radi na obuci 'kao lud', svaki sat je jedan sat iskustva vise, pozdrav!

crni mile
27.05.2010., 15:23
E ovako. Kao prvo u potpunosti podržavam kolegu cohkku što se tiče zavarivanja. Prije nekoliko dana sam dobio otkaz u Zagrebmontaži kao višak i zbog toga što nema posla, mada sam kod njih odradio dva mandata u Njemačkoj. Ja sam zavarivač već 18 godina i jedino što nemam je atest za TIG. Ta ista firma je tražila zavarivače prošle godine u masovnom broju da bi iste otpustili krajem godine i ovih dana a GREBATORI i MILJENICI šefova su ostali. Mislio sam da ću u toj firmi ostati na neko dugo vrijeme ali sad ne želim više čuti za njih. Nemojte se zavaravati da je satnia u toj firmi dobra. Svi imaju istu satnicu, što je greška, a različitu plaću dobiju. Nemojte srljati u školu zavarivanja ako nemate sigurnu firmu zbog posla, jer kao ˝novi˝zavarivač mala je šansa za posao zbog iskustva. Nemojte misliti da je zavarivanje lako. Ja bih rekao da je to više umjetnost. Tko VOLI zavarivati, a ima nas dosta, taj se tom poslu predaje u potpunosti. Ja trenutno nosim leće diptrija L+2,5 a D+3,0 što je od posla. To zaradite jer su velike temperature zavarivanja + godine staža = loš vid, što nemora biti ali je istina. I na kraju ista priča jel zna netko nešto za van ali da nije Njemačka pošto moram pauzirati. Poz svima.

IvanPivar
16.06.2010., 20:09
Ja sada cekam poso za tig varioca ...
Ako necu dobit placeno od zavoda(tj od drzave),tad idem preko jedne slovenske firme..gdje si na tecaju 2 mj...
Plate ti taj A test za tig varioca,dobis ugovor mislim na 2 godine i to vrijeme radis za njih..zaradis u 2 godine ko u Hrvatskoj 10 godina...

Ja zavrsio skolu..cekam papire..al bjezim iz ove banana drzave..:mad::rolleyes::top:

cohkka
18.06.2010., 15:22
Ja sada cekam poso za tig varioca ...
Ako necu dobit placeno od zavoda(tj od drzave),tad idem preko jedne slovenske firme..gdje si na tecaju 2 mj...
Plate ti taj A test za tig varioca,dobis ugovor mislim na 2 godine i to vrijeme radis za njih..zaradis u 2 godine ko u Hrvatskoj 10 godina...

Ja zavrsio skolu..cekam papire..al bjezim iz ove banana drzave..:mad::rolleyes::top:

jel ti cekas posao ili obuku?

zavod ili ti drzava kako kazes i tako besmisleno baca novac na te likove koji idu na skupe obuke poput one za tig zavarivanje, od njih niti 2% nece kruh zaraditi zavarivanjem, ali nije to samo u metalskoj stuci, prosvjetarstvo i opcenito reforme skolstva u rh su bolesno pogresne, pa npr. pravnike i ekonome se skoluje i na tisuce a potrebni kadar nigdje.

so se tice slovenske firme, daj javi koja je to, cisto sumnjam da netko tko si mouze povuci iskusnog tigovca za posao ide na opciju skolovanja, no sretno ti bilo, iako vrlo neobicno

inace, nije A test vec atest, i nitko ga nece platiti tebi vec sebi, neces ga niti vidjeti a kamo li posjedovati, zao mi je sto ponovno zvucim ajde recimo negativno, no ovo gore citirano je ekstremno pozitivno za ovakvu situaciju da bi se moglo smatrati istinitim i mogucim, bez obzira, svu srecu

goran07
21.06.2010., 11:39
neko je ovdje rekao da ZM montag ima tecaj skole za zavarivanje,
ja ih sad zovem oni se cude,,,kazu,da tog nema,,,nemam pojma sta je to sad,,,
,a na netu gledam i ima naravno,,,hm,,,

cohkka
30.06.2010., 10:06
neko je ovdje rekao da ZM montag ima tecaj skole za zavarivanje,
ja ih sad zovem oni se cude,,,kazu,da tog nema,,,nemam pojma sta je to sad,,,
,a na netu gledam i ima naravno,,,hm,,,

zagreb montaza ima centar za obuku, moguca su 2 razloga sto su se cudili:

1 - ne vrse obuku zavarivaca za vlastite potrebe kao do prije par godina, dakle besplatno tj obuka vezana ugovorom na 2, 3, 4, 5 godina

2 - ukinuli su skolu jer nema zainteresiranih pa su instruktore poslali kuci, na go, na cekanje...

pitanje je samo kakvu bi ti obuku, na vlastiti trosak, preko hzz-a ili na njihov trosak, na ovo prvo mnogi ce ti se odazvati, na drugo oni koji suradjuju sa hzz-om a na ovo trece trenutno nitko, dakle pitanje je sto zelis jel!??

dobri muž
01.07.2010., 12:33
Montmontaza trenutno ima natjecaj za vise zavarivaca.
Da li netko zna kakve su place zavarivaca i inzenjera u montmontazi?

ronis
15.07.2010., 08:56
i što ronilac-zavarivač? zavarivač pod vodom. nemislim naftne platforme, ali na obale, u lucima. da li su oni traženi, kakve su njihove place. ima li tko iskustvo s ovim radom?

darko rr
25.07.2010., 11:24
Montmontaza trenutno ima natjecaj za vise zavarivaca.
Da li netko zna kakve su place zavarivaca i inzenjera u montmontazi?

Neznam kakve su plaće al sam čuo od više ljudi da im kasne. :( :ne zna:

Lincoln
27.07.2010., 11:51
Jel zna netko otprilike kolike su plaće zavarivača u Đuri Đakoviću u Sl. Brodu, a kolike otprilike u brodogradilištima? Upisao bi tečaj za zavarivača, radio bi par godina kao zavarivač da skupim malo iskustva, i onda uz malo sreće i znanja bi otišao na naftnu platformu.
Još jedno pitanje ako netko zna, koliko su zavarivači zastupljeni na naftnim platformama, jel oni uglavnom budu na jednoj platformi ili ih se seljaka sa platforme na platformu ukoliko treba izvršiti neke popravke tipa zavarivanja ili tako slično?

dobri muž
28.07.2010., 16:46
place u brodogradilistime variraju najvise zavisno od iskustva, staza i vrste zavarivanja, a takodjer i od toga da li radis za skver ili si kooperant.
one mogu varirati od cca 4000 kn do 7 i vise, pogotovo ako si kooperant.
takodjer, dosta se radi prekovremeno pa i tu mozes skupit dodatne zarade.

za platformu u produkciji ne znam koliko ima zavarivanja, ali kad se instalira platforma, pogotovo podmorski cjevovodi, treba puno zavarivaca.

Lincoln
30.07.2010., 10:21
Hvala na odgovoru.
Još jedno pitanje vezano uz vrstu zavarivanja...koji postupak zavarivanja se najviše koristi, odnosno koji se postupak najviše traži (najzastupljeniji je) i koji se koristi u brodogradnji?

dobri muž
30.07.2010., 11:20
MIG-MAG i REL. Rel se pogotovo koristi u remontu brodova, platformi i na instalacijama platformi.
U brodogradilistima se koriste i druge tehnike (EPP i TIG), ali ne toliko puno. Za njih su zavarivaci bolje placeni (ili bi bar trebali biti) jer su nesto kompleksnije.
Mislim da je REL baza i primjena joj je siroka, ne samo u brodogradnji nego i na drugim konstrukcijama.

cohkka
30.07.2010., 11:22
Hvala na odgovoru.
Još jedno pitanje vezano uz vrstu zavarivanja...koji postupak zavarivanja se najviše koristi, odnosno koji se postupak najviše traži (najzastupljeniji je) i koji se koristi u brodogradnji?

nema najzastupljenijeg postupka, svaki je postupak pogodniji za neke poslove, pa tako npr u brodogradnji je najvise mag-ovaca, postupak 136, u prehrambenoj industriji, cjevarijama raznim, nuklearkama, TE-ma... su najbrojniji wig-ovci, rel-ovci su svugdje, na cjevovodima, brodogradilištima, halama raznim, takodjer u preciznijim radovima (NE, TE, HE...). Za sta god da se odlucis neces pogoditi, ili bolje receno za sta god da se odlucis neces promasiti, ako si dobar i u autogenom zavarivanju naci ces posao, naravno je da ako si dobar wig-ovac i rel-ovac (tj kombinatorac) najlakse ces naci posao danas, jos ako si toliko dobar i iskusan da mozes zavarivati na ogledalo (znaci nedostupna mjesta koristeci ogledalo, a tu je dakako sve obrnuto jel), tada neces biti bez posla.
znati samo jedan postupak danas je ajdemo reci nedovoljno.

sve se grana pa tako mig/mag postupak imas 135 i 136, da sada ne dijelim na bijelu i crnu metalurgiju, tako i kod wig/tig postupka, kod rel-a takodjer, kisela elektroda, bazicna, celulozna...

ako nisi zavarivac tj ako to do sada nisi radio, moje je misljenje da se ne isplati ulagati da se nauci, danas je vrijeme da je zavarivaca previse, na svako otvoreno radno mjesto dolazi nekoliko zavarivaca, svakakvih, od pocetnika do profesionalca, jasno da ako dolazis kao pocetnik firma te automatizmom odbacuje, zlatne godine za zavarivace su iza nas, kako ce biti za koju godinu tko zna, ali danas to nije zanat u koji se isplati potrositi vrijeme i novac, eto toliko

danijela23
13.08.2010., 15:07
Pozdrav. Suprug radi kao varioc u jednoj međimurskoj firmi, plaća je sve lošija pa stoga razmišlja otići u Italiju. Vidim da pišete mnogo o firmama koje zapošljavaju pa me zanima da li ima tko tko radi u Italiji preko neke međimurske firme, pa da li je plaća u redu i na vrijeme, jer nebi baš da ide nekamo van raditi pa da plaću uopće i ne dobije. Hvala:)

The_End
14.08.2010., 02:03
Suprug od jedne osobe koja mi je jako bliska rodom radi kao zavarivač.Posao ga vodi svugdje.Njemačka,Švedska,Belgija.Plaća je dobra,ali uvjeti rada zahtjevni.Dugo radno vrijeme.Malo vremena provodi sa svojom obitelji.Ozljede su lako moguće.On je imao problema kad mu je,ne znam kako;nisam upućen,oko stradalo na radnom mjestu,pa brže bolje suprižini roditelji se dizali usred noći te išli po njega u Sloveniju gdje je trenutno radio.Nije radio nekoliko tjedana.

Mislim da se ipak da naći nešto bolje.

darko rr
16.08.2010., 06:56
POMOOOĆ.Dali itko zna kakve su plaće rel zavarivača u ULJANIKU na brodogradnji,jesu li redovite?Molim samo ozbiljne odgovore.Unaprijed vam se zahvaljujem. :confused::ne zna:

Elich San
16.08.2010., 07:54
moj brat radi za jednu zagrebačku firmu ali u njemačkoj.
plaća je oko 2000 E mjesečno, ovisno o broju sati. ima smještaj koji ne plaća i tamo je 3 mjeseca pa 1-2 tjedna doma.
za čovjeka s djecom(malom) vrlo nezgodan posao, ali preživjet se mora.
radi se u svim vremenskim uvjetima i često ih sele na različite krajeve njemačke i nikada ne znaju koliko gdje ostaju.

Lincoln
17.08.2010., 17:13
Koliko otprilike košta taj tečaj za zavarivača (mislim da sam negdje pročitao, samo se ne mogu sjetit gdje-možda i ovdje, da je iznad 10.000kn, jel to istina) i kad ga upišeš, jel se na tečaju uče svi postupci zavarivanja ili samo ono što odabereš?

cohkka
18.08.2010., 20:10
Koliko otprilike košta taj tečaj za zavarivača (mislim da sam negdje pročitao, samo se ne mogu sjetit gdje-možda i ovdje, da je iznad 10.000kn, jel to istina) i kad ga upišeš, jel se na tečaju uče svi postupci zavarivanja ili samo ono što odabereš?

istina je da je 10 000, odnosno jos je veca istina sljedece, cca 12000 je obuka za rel (ne znam koliko traje), koju tisucu vise za mig/mag (takodjer ne znam koliko traje, ja sam ga zavrsio za 6 dana, sa nekoliko godisnjim iskustvom, i na racun tvrtke),a odprilike 17000 je tig (traje 40 radnih dana, tko zna moze i prije zavrsiti, to sam financirao sam ali sam puuuno ustedio time sto imam dosta godina iskustva), tu sam ti odgovorio odmah i na drugo pitanje.

tko ne uziva u varenju neka se toga posla trenutno kloni, sada su aktivni samo profesionalci, ali i remonti razni

Lincoln
19.08.2010., 11:10
istina je da je 10 000, odnosno jos je veca istina sljedece, cca 12000 je obuka za rel (ne znam koliko traje), koju tisucu vise za mig/mag (takodjer ne znam koliko traje, ja sam ga zavrsio za 6 dana, sa nekoliko godisnjim iskustvom, i na racun tvrtke),a odprilike 17000 je tig (traje 40 radnih dana, tko zna moze i prije zavrsiti, to sam financirao sam ali sam puuuno ustedio time sto imam dosta godina iskustva), tu sam ti odgovorio odmah i na drugo pitanje.
Znači, ako sam dobro shvatio, obuka za svaki od ovih postupaka se posebno plaća, ne sve odjednom, tj. obučavaš se za svaki postupak posebno, odnosno za onaj koji si platio...?

tko ne uziva u varenju neka se toga posla trenutno kloni, sada su aktivni samo profesionalci, ali i remonti razni
Gledaj, znam da nije bajna situacija ni u zavarivačkoj djelatnosti, a kamoli u drugima, ali zbilja se u tome vidim i htio bi to završit pod svaku cijenu, jer mi je to karta za posao u inozemstvu (reći ću samo da sam završio srednju školu koja ne vrijedi ni pišljivog boba i kod nas u Hrv. s njom (a da ne govorim za van) neću naći posao ni do sudnjeg dana, a trenutno studiram na fakultetu s kojim 'kad' ga i 'ako' završim u inozemstvu mogu radit znaš gdje-u restoranu kao pomoćni perač suđa, eto u takvoj se situaciji trenutno nalazim), a mišljenja sam da sam došao u godine kada bi se stvarno trebao starcima skinit s grbače i počet zarađivat novce i preživljavat od svog vlastitog rada, eto toliko da ne dužim previše.

cohkka
21.08.2010., 19:03
a vidi lincoln, moji savjeti nisu zlonamjerni, a nisu ni obavezni, dakle cini sto hoces! znaci, svaki postupak posebno se izucava a tako se i placa, ne znam sto ti znaci da se u tome vidis, probao si? bio si u sred ljeta na +35 obucen u kozno odijelo i zavarivao u tanku pod trecom palubom u kojoj se biljezi temperatura veca od 50'C? vario si na visinama, na hladnocama, vjetrovima... ako nisi, onda se ne vidis u tome, onda znaci da mastas ili pak prizeljkujes, no dobro, dobar zavarivac uvijek se trazi, ali dobar zavarivac ne postaje se nakon obuke, vec nakon godina iskustva, a nakon obuke tesko se danas nalazi posao, toliko, pozdrav!

ex_1
21.08.2010., 20:11
Evo ja sam zavarivac,jako lijep posao ali dosta tezak.

Istina kad zavrsis tecaj za argon predlazem ti bar 2 godine da se naucis u hrvatskoj jer negubis s time nista.Jer kad zavrsis tecaj odes u njemacku i neprodjes probu ode ti kuci ako nisi recimo bravar pa na lijepe oci zamolis sefa da te umjesto varioca ostavi kao bravara u struci naravno.

Da placa je odlicna ovisno o satima mozes nekad 2000 a nekad 4000 eura iz iskustva.
Nemojte slusati ove sto vam pricaju evo ja sam u dojce 6mjeseci jos 3 i kuci a fino se i zaradilo.

Ovo je moja preporuka

1.Kad zavrsite argon nadjite odmah posao u hrvatskoj 1 do 2 godine se uvjezbajte nakon toga otidjite na tecaj za elektro
2.Nakon toga trazite za vani kad odradite godinu dana u njemackoj ili negdje u svijetu,pocnite uciti sa spiglom zavarivati sto je jako :top::flop: tesko ali da se nauciti.
3.Sa kombinacijom i spiglom ako znate a jedan mi pricao u povjerenju ima 20 eura satnicu a recimo 280 sati nakupis pa racunaj

da posao je tezak ako radis vani nesmije greska,kod nas isto ali da se ispraviti u dojce bas i ne...

ex_1
21.08.2010., 20:17
Suprug od jedne osobe koja mi je jako bliska rodom radi kao zavarivač.Posao ga vodi svugdje.Njemačka,Švedska,Belgija.Plaća je dobra,ali uvjeti rada zahtjevni.Dugo radno vrijeme.Malo vremena provodi sa svojom obitelji.Ozljede su lako moguće.On je imao problema kad mu je,ne znam kako;nisam upućen,oko stradalo na radnom mjestu,pa brže bolje suprižini roditelji se dizali usred noći te išli po njega u Sloveniju gdje je trenutno radio.Nije radio nekoliko tjedana.

Mislim da se ipak da naći nešto bolje.

Moj stari je 35 godina na montazi.Prosao njemacku cijelu uzduz i poprijeko.Jako jeben,tezak,sumoran posao ali zivot je takav

darko rr
22.08.2010., 12:51
Moj stari je 35 godina na montazi.Prosao njemacku cijelu uzduz i poprijeko.Jako jeben,tezak,sumoran posao ali zivot je takav

majstore u kojoj ti firmi radiš?Ja sam rel zavarivač i momentalno sam bez posla pa dal možda tvoja firma traži zavarivače?:confused:

cohkka
22.08.2010., 15:39
1.Kad zavrsite argon nadjite odmah posao u hrvatskoj 1 do 2 godine se uvjezbajte nakon toga otidjite na tecaj za elektro
2.Nakon toga trazite za vani kad odradite godinu dana u njemackoj ili negdje u svijetu,pocnite uciti sa spiglom zavarivati sto je jako :top::flop: tesko ali da se nauciti.
3.Sa kombinacijom i spiglom ako znate a jedan mi pricao u povjerenju ima 20 eura satnicu a recimo 280 sati nakupis pa racunaj

kako ti ex.1 pises gluposti, prvo, ne moze svatko zavrsiti obuku za zavarivaca, bilo rel, mig ili wig, ali ajde recimo da bude uspjesan, da mu ide i da zavrsi, kako ti pises neka nadje posao u hr, pa ajde ti nadji posao u hr nakon tecaja, bez iskustva, samo na crnim cijevima, ajde nadji, ili napisi ovdje tko prima wig-ovce bez iskustva, hajde!!!???

pod 2, kazes trazi posao vani, pa to trazenje u ovoj situaciji kakva je moze trajati vjecno ili godinama, posla nema, ako ga ti ima ne znaci da ce svatko upasti, X zavarivaca je na cekanju, bez posla, na losim poslovima... kada bude prilike oni prvi upadaju sto znaci da netko nakon tecaja ima sansu za zaposliti se ravno nuli

pod trece kako pises, kombinacija i ogledalo, alo mulac, pa to se ne nauci u skoli, od instruktora ili za 40 dana, za to su potrebne godine, sto znaci hrpa iskustva na raznim poslovima, kobiacija podrazumjeva odlicnog wig-ovca koji ce napraviti korijen na crnoj ili bijeloj cijevi i moze raditi u npr NE na reaktoru, i onda popunu i zavsrni napraviti rel-om, MOLIM TE DA NE PISES GLUPOSTI, ili si neki prosjecni zavarivac sa malo iskustva koji misli da moze sve ili si lud/glup pa ne vidis kakva je situacija!!

ja trebutno sa gotovo 10 god iskustva radim na poslu u inozemstvu, daleko od obitelji, jezik ne razumijem, nasi me tjeraju, posao je toliko prljav i tezak a placa je kao npr 2005 za 180 radnih sati.

ne citajte postove kao ovaj sto sam citirao, to nije realna situacija, tako pisu neznalice, zavarivace se ne postaje tako kako ex1 pise, prvo ovo, pa onda ono i onda fino ono, ne, svako to ovo/ono traje godinama, i to ako si dobar, imas malo srece i imas zeludac raditi na poslovima koje bi vecina odbila nebito o kojem se novcu radi

neka ex1 napise koja su njegova iskustva, dosadasnje obuke, certifikati, tereni na kojima je radio, vrste poslova i postupci zavarivanja... firme ne mora imenovati, kada to napise lako cemo vidjeti zasto pise ovakve komedije

ex_1
22.08.2010., 18:04
kako ti ex.1 pises gluposti, prvo, ne moze svatko zavrsiti obuku za zavarivaca, bilo rel, mig ili wig, ali ajde recimo da bude uspjesan, da mu ide i da zavrsi, kako ti pises neka nadje posao u hr, pa ajde ti nadji posao u hr nakon tecaja, bez iskustva, samo na crnim cijevima, ajde nadji, ili napisi ovdje tko prima wig-ovce bez iskustva, hajde!!!???

pod 2, kazes trazi posao vani, pa to trazenje u ovoj situaciji kakva je moze trajati vjecno ili godinama, posla nema, ako ga ti ima ne znaci da ce svatko upasti, X zavarivaca je na cekanju, bez posla, na losim poslovima... kada bude prilike oni prvi upadaju sto znaci da netko nakon tecaja ima sansu za zaposliti se ravno nuli

pod trece kako pises, kombinacija i ogledalo, alo mulac, pa to se ne nauci u skoli, od instruktora ili za 40 dana, za to su potrebne godine, sto znaci hrpa iskustva na raznim poslovima, kobiacija podrazumjeva odlicnog wig-ovca koji ce napraviti korijen na crnoj ili bijeloj cijevi i moze raditi u npr NE na reaktoru, i onda popunu i zavsrni napraviti rel-om, MOLIM TE DA NE PISES GLUPOSTI, ili si neki prosjecni zavarivac sa malo iskustva koji misli da moze sve ili si lud/glup pa ne vidis kakva je situacija!!

ja trebutno sa gotovo 10 god iskustva radim na poslu u inozemstvu, daleko od obitelji, jezik ne razumijem, nasi me tjeraju, posao je toliko prljav i tezak a placa je kao npr 2005 za 180 radnih sati.

ne citajte postove kao ovaj sto sam citirao, to nije realna situacija, tako pisu neznalice, zavarivace se ne postaje tako kako ex1 pise, prvo ovo, pa onda ono i onda fino ono, ne, svako to ovo/ono traje godinama, i to ako si dobar, imas malo srece i imas zeludac raditi na poslovima koje bi vecina odbila nebito o kojem se novcu radi

neka ex1 napise koja su njegova iskustva, dosadasnje obuke, certifikati, tereni na kojima je radio, vrste poslova i postupci zavarivanja... firme ne mora imenovati, kada to napise lako cemo vidjeti zasto pise ovakve komedije

Jesam napisao da se u skoli nauci spiglo nisam.Svatko moze postat jebeni zavarivac ako koristi 2 posto mozga za to netreba znanje znam ljudi koji su konobari pa zavrsili tecaj argon i elektro.Da naravno da kao varioc treba iskustva imati ali ja sam otisao u njemacku iako nemam iskustva pa opet nekako radim iako je tesko ide,placa do sada zaradio sto bih u hr zaradio za 3 do 4 godine s nekom placom od 3000 do 4000kn racunaj onda.U 6mjeseci 3baustela mi je po redu tek i fino ide.

Recimo sami sef moje firme je zavarivac 30 godina i sam je rekao da je najbolje ako nemas priliku ici u vani zaposliti se u hrvatskoj da steknes neko iskustvo a onda se mozes nekako ubaciti vani.

Ono podvuceno:Bez uvrede tipicno balkansko razmisljanje hocu pare ali necu raditi,kako ovaj ima a ja nemam e vidis s takvim razmisljanjem mi smo u kurcu.

Normalno da ti koji radis 10 godina vec pun kurac ali ja tek poceo pa mi to jos toliko i nije tesko a mlad sam.

Za ovo sto sam gore napisao tako su mi ljudi koji kao i ti rade po 10 i vise godina savjetovali,ali posto sam vezom otisao u njemacku nemam tih problema.

I na kraju ja kao zavarivac jos jedno 9 godina ako bog da u njemackoj i po svijetu raditi i dolazim kuci na balkan i to je to ovaj posao nemislim raditi 30 godina.U planu mi je neki faks za 2-3 godine upisati jer sam i sam prekinuo faks strojarstvo jer sam kreten i budala bio.

Uglavnom sretno svima koji na tecaj krenu i zapamtite ako idete preko zavoda za zaposljavanje molite boga da prodjete jer sve je to za kurac

cohkka
22.08.2010., 20:16
Jesam napisao da se u skoli nauci spiglo nisam.Svatko moze postat jebeni zavarivac ako koristi 2 posto mozga za to netreba znanje znam ljudi koji su konobari pa zavrsili tecaj argon i elektro.

hehe, dobro ti kazes, stvarno svatko danas vari, pa evo pogledaj i po svojem postu, moram koristiti 120% mozga zato jer ti sa svojih aktivnih 2% nisi u stanju pisati interpukcijske znakove. ali dobro, ti si jedan od onih koje je drzava obucila za zavarivaca, preko veze si otisao u njemacku i sada ti tamo drljas i muljavis sa svojim kvazi zavarivanjem a pravi majstor sjedi kod kuce nezaposlen

Ono podvuceno:Bez uvrede tipicno balkansko razmisljanje hocu pare ali necu raditi,kako ovaj ima a ja nemam e vidis s takvim razmisljanjem mi smo u kurcu.

ono podvuceno nije podvuceno vec podebljano oli ti bold-ano! katastrofa, ti niti to ne razlikujes!

ti klopavac nemas pojma sto je remont broda, platforme, TE, NE... ti znas povuci vodoravno i spustiti zavar, da ti zamjenim polove na aparatu ceskao bi se po glavi do mirovine, tvoj vertikalni zavar je vjerojatno smjesan bas kao i tvoje iskustvo, tvoje skolovanje, pisanje i tvoja veza za posao u njemackoj, i umjesto da te je sramota jer si ljigavac koji pametuje bez trunke pameti, ti to jos ovako javno pises

...ali posto sam vezom otisao u njemacku nemam tih problema.

ti si momak sramota metalske struke, vjerojatno si sramota i za svoju zajednicu, to sto si u njemackoj dozivljavas kao da si boga za bradu uhvatio, a ovdje postoje ljudi koji su duze bili u njemackoj nego sto si ti sati prespavao do sada, i umjesto da se poklopis jer si karcinom drustva, drzave i poreznih obveznika, ti nam ovdje dijelis savjete iz svoje siromasne biografije, bez imalo stida, i to jos na stranom jeziku, jer ovo sto ti pises nije hrvatski

katastrofa, odbijam vise komunicirati sa ovakvim neukim i bahatim likovima, to jednostavno nema smisla, citave se struke i zanati mjenjaju zbog ovakvih kao ex1, a da ne spomenem kako takvi likovi znaju biti i poslovodje, bolesno, bas kao sto sam rekao, karcinomi - koji se sire i imaju pristup internetu :lol:

ex_1
23.08.2010., 18:13
Ok necu vise pisati jer me boli kurac da usao sam preko veze i da trenutno mi je sef stari hehe koji me i doveo kao i svi sto svoju djecu dovode.Zaradio sam kao bahato djubre nekih 17.000 eura tako da pisi sta hoces ja sam dao savjet onako kako su meni davali ljudi stariji 10 pa i 20 godina ti ocigledno nekuzis.

kad sam prvi put predao zahtjev za tecaj argona preko zavoda za zaposljavanje nisam primljen a neki koji niti u toj struci nisu su primljeni kako jer su jebeni kako ti kazes karcinom drustva,konobari i nist koristi.Onda eto platio sam argon zavrsio i odmah u njemacku s minimalnom placom od 2500eura a max do 4000.

Mozes ti imati iskustva koliko hoces ali kad nezelis shvatit da nekom lakse to ide a nekom teze zato sam i sam rekao da bolje godinu,dvije nadje u hr posao ako nema priliku otici vani.A bas bih ja otisao vani da mi stari preko 30 godina radi vani.Tako da ja sto se ovog posla tice jos 7-8 godina i to je to dovoljno zaradjeno i lagodno zivit mogu.

cohkka
23.08.2010., 19:14
Ok necu vise pisati jer me boli kurac da usao sam preko veze i da trenutno mi je sef stari hehe koji me i doveo kao i svi sto svoju djecu dovode.Zaradio sam kao bahato djubre nekih 17.000 eura tako da pisi sta hoces ja sam dao savjet onako kako su meni davali ljudi stariji 10 pa i 20 godina ti ocigledno nekuzis.

kad sam prvi put predao zahtjev za tecaj argona preko zavoda za zaposljavanje nisam primljen a neki koji niti u toj struci nisu su primljeni kako jer su jebeni kako ti kazes karcinom drustva,konobari i nist koristi.Onda eto platio sam argon zavrsio i odmah u njemacku s minimalnom placom od 2500eura a max do 4000.

Mozes ti imati iskustva koliko hoces ali kad nezelis shvatit da nekom lakse to ide a nekom teze zato sam i sam rekao da bolje godinu,dvije nadje u hr posao ako nema priliku otici vani.A bas bih ja otisao vani da mi stari preko 30 godina radi vani.Tako da ja sto se ovog posla tice jos 7-8 godina i to je to dovoljno zaradjeno i lagodno zivit mogu.

ma ti si smijesan, nisi ti ni zavarivac niti radnik, ti si obcan glupan, da nema tate koji balkanci po njemackoj konobario bi i sam bi sebe nazivao glupim i to bi bilo jedino pametno sto bi ti mogao reci.

argonac, hehe, jadna cijev koju ti spojis, i blago namagarcenom njemucu koji za tvoj sat placa vise nego sto ti vrijedis svome tateku, i neka ti tih 17000 eura bude ustedjevina, jer nemas dovoljno mozga da je tih tvojih pisljivih 17000 apsolutno nista, a opet za nekoga kao ti to je baceno bogatstvo, idi dijeli savjete nekome tko nema dostojanstva niti znanja poput tebe, tamo cijene svaku glupu rijec

ac-dc3
24.08.2010., 19:15
Jesam napisao da se u skoli nauci spiglo nisam.Svatko moze postat jebeni zavarivac ako koristi 2 posto mozga za to netreba znanje znam ljudi koji su konobari pa zavrsili tecaj argon i elektro.Da naravno da kao varioc treba iskustva imati ali ja sam otisao u njemacku iako nemam iskustva pa opet nekako radim iako je tesko ide,placa do sada zaradio sto bih u hr zaradio za 3 do 4 godine s nekom placom od 3000 do 4000kn racunaj onda.U 6mjeseci 3baustela mi je po redu tek i fino ide.

Recimo sami sef moje firme je zavarivac 30 godina i sam je rekao da je najbolje ako nemas priliku ici u vani zaposliti se u hrvatskoj da steknes neko iskustvo a onda se mozes nekako ubaciti vani.

Normalno da ti koji radis 10 godina vec pun kurac ali ja tek poceo pa mi to jos toliko i nije tesko a mlad sam.

Za ovo sto sam gore napisao tako su mi ljudi koji kao i ti rade po 10 i vise godina savjetovali,ali posto sam vezom otisao u njemacku nemam tih problema.

I na kraju ja kao zavarivac jos jedno 9 godina ako bog da u njemackoj i po svijetu raditi i dolazim kuci na balkan i to je to ovaj posao nemislim raditi 30 godina.U planu mi je neki faks za 2-3 godine upisati jer sam i sam prekinuo faks strojarstvo jer sam kreten i budala bio.

Uglavnom sretno svima koji na tecaj krenu i zapamtite ako idete preko zavoda za zaposljavanje molite boga da prodjete jer sve je to za kurac
Ja sam lani zavrsio preko zavoda tecaj za Tig,a sta se tice zavoda pisali smo neke testove prije svega,valjda da vide dal je neko za to, il nije....testove po mojem misljenju nemogu proc samo gadno zakinuti u glavu!:top:

Lincoln
26.08.2010., 10:39
[/B]
Ja sam lani zavrsio preko zavoda tecaj za Tig,a sta se tice zavoda pisali smo neke testove prije svega,valjda da vide dal je neko za to, il nije....testove po mojem misljenju nemogu proc samo gadno zakinuti u glavu!:top:
Ajd molim te napiši par pitanja koja su bila, živo me zanima...

cohkka
26.08.2010., 18:19
da bi uopce i dobio atest/certifikat, bez obzira sto su ti zavari prosli vizualno i na rengenu, moras poloziti test od cca 30 pitanja, to je TÜV-ov standard, a hr je od '07 presla na TÜV, u nekim skolama za obuku zavarivaca uz taj ispit dobijes i rjesenja (hrvatska posla), inace radi se o bitnim stvarima kao npr: cime oprati rezervar u kojem se skladistilo zapaljivo gorivo, cime gasti pozar na el. instalacijama, kojim dodanim materijalom zavarivati CrNi materijale... cist sumnjam da je kako ac-dc3 kaze, ili su imali pomoc kako sam naveo ili su svi bili jako dobro upoznati sa radom u hali, na otvorenomu, sa pozarima i raznim zavarivanjem.

test nije tezak, ali npr. gimnazijalac ga nebi znao rjesiti sto znaci da nebi preko schengena isao raditi

ac-dc3
26.08.2010., 22:17
Ajd molim te napiši par pitanja koja su bila, živo me zanima...
Prvo smo pisali neke testove u zavodu za zaposljavanje neke IQ recimo,nakon toga psihijatar i ljecnicki.
Ostalo smo pisali u zit-u,nakon predavanja.
Pisali smo strucne ispite i zastitu na radu.
evo jednih od pitanja:
Kako djeluju elektrodinamicke sile na prijenos metalne kapi u elektricnom luku?
Koje su karakteristike zavarivanja u "lijevo"?
Koje su najcesce greske kod TIG zavarivanja?
I nije istina da ih gimnazijalac nemoze to proc jer sam ja jedan:usama::D:D:jumping:

Lincoln
27.08.2010., 10:48
Jel se dobije na tom tečaju za zavarivača literatura-neka knjiga iz čega se uči to što bude na tim ispitima, taj teoretski dio?

ac-dc3
27.08.2010., 14:05
Jel se dobije na tom tečaju za zavarivača literatura-neka knjiga iz čega se uči to što bude na tim ispitima, taj teoretski dio?
Dobije se sve na cd-u i u knjigama ko kak zeli.
Pisao sam pet cjelina 1)rel
2)plinsko
3)tig
4)mig-mag
5)zastita na radu
Nadam se da sam pomogo oko nedoumica,--hint-ja jos uvijek trazim posao!:flop:

cohkka
27.08.2010., 18:19
I nije istina da ih gimnazijalac nemoze to proc jer sam ja jedan:usama::D:D:jumping:

misli se na postavljena pitanja bez ikakve literature, jer zavarivac kod polaganja atesta ne dobija nikakvu literatutru vec rukavice i plocevine, nakon zavarivanja pise test, test koji jedan npr. gimnazijalac ne moze proci,

zar je tu nesto nejasno?

ac-dc3
27.08.2010., 19:49
misli se na postavljena pitanja bez ikakve literature, jer zavarivac kod polaganja atesta ne dobija nikakvu literatutru vec rukavice i plocevine, nakon zavarivanja pise test, test koji jedan npr. gimnazijalac ne moze proci,

zar je tu nesto nejasno?
Sve OK nisam dobro citao :) bez ljutnje molim:s:D bio sam van sebe kada sam citao postove od EX-1 ...:facepalm:

speedglas
12.09.2010., 20:17
Dali ima ovdje pravih zavarivača,ili su samo oni koji čitaju o zavarivanju pa tu piskaraju gluposti i prave se da su izmislili zavarivanje

cohkka
14.09.2010., 19:10
Dali ima ovdje pravih zavarivača,ili su samo oni koji čitaju o zavarivanju pa tu piskaraju gluposti i prave se da su izmislili zavarivanje

a sta je to 'pravi zavarivac'? mozda i ima koji, ali recimo ja ne znam razliku izmedu 'pravog' i 'krivog', osim ovoga sto si naveo

nekako mi se cini da si ti 'pravi zavarivac' i da cemo svjedociti necemu 'pravome', jesam u 'pravu'?

vidnikdoo
14.09.2010., 19:56
Evo veliki pozdrav svima na ovoj stranici. Mi smo firma koja trazi ambiciozne argonske varioce za rad u njemackoj. posao je obezbjedjen do 2020 g. Ako ima zainteresiranih neka se jave na broj 091 169 66 94 . Moze i na mail Vidnikdoo@yahoo.net . Nakon sto nam se javite uputit cemo vas o svemu ostalom. Pozdrav

cohkka
16.09.2010., 19:34
Evo veliki pozdrav svima na ovoj stranici. Mi smo firma koja trazi ambiciozne argonske varioce za rad u njemackoj. posao je obezbjedjen do 2020 g. Ako ima zainteresiranih neka se jave na broj 091 169 66 94 . Moze i na mail Vidnikdoo@yahoo.net . Nakon sto nam se javite uputit cemo vas o svemu ostalom. Pozdrav

Delivery to the following recipient has been delayed:

Vidnikdoo@yahoo.net

Message will be retried for 2 more day(s)

speedglas
18.09.2010., 10:33
a sta je to 'pravi zavarivac'? mozda i ima koji, ali recimo ja ne znam razliku izmedu 'pravog' i 'krivog', osim ovoga sto si naveo

nekako mi se cini da si ti 'pravi zavarivac' i da cemo svjedociti necemu 'pravome', jesam u 'pravu'?

Pod pravi sam mislio na kolege koji se svakodnevno bave ovim poslom,da se vidi ko šta radi ,di radi,kakvi su uvjeti,neka razmjena iskustava i slično, sad malo jasnije

cohkka
19.09.2010., 08:56
Pod pravi sam mislio na kolege koji se svakodnevno bave ovim poslom,da se vidi ko šta radi ,di radi,kakvi su uvjeti,neka razmjena iskustava i slično, sad malo jasnije

onda bi ja bio pravi, valjda!?

radim cca 9god, ono, profesionalno, ali prva elektroda je potrosene jos prije kretanja u skolu (uvijek sam volio zavarivanje), hehe, kakva ljubav prema profesiji ha!?

gdje trenutno radim, hm, nebi nista pretjerano detaljno, nisam u hrvatskoj, kao i unazad 6 godina, ako te sta vise zanima pitaj preko pp-a.

speedglas
19.09.2010., 10:52
Staž nam je isti prije 9,5 godina sam počeo u 3.maj-u,klasika tečaj 3 mjeseca elektroda pa rad na navozu 2 godine pa tečaj za CO2,nakon 6 godina u brodogradnji promijenio sam firmu i sad već 3 godine i kusur radim kao reparaturni zavarivač,znači zavarivanje svega što se može zavariti nebitno na postupak i tehnologiju,a pošto se firma bavi prodajom uređaja za zavarivanje i rezanje ondda sam po potrebi i demonstrator

MesS_-)
19.09.2010., 13:36
Staž nam je isti prije 9,5 godina sam počeo u 3.maj-u,klasika tečaj 3 mjeseca elektroda pa rad na navozu 2 godine pa tečaj za CO2,nakon 6 godina u brodogradnji promijenio sam firmu i sad već 3 godine i kusur radim kao reparaturni zavarivač,znači zavarivanje svega što se može zavariti nebitno na postupak i tehnologiju,a pošto se firma bavi prodajom uređaja za zavarivanje i rezanje ondda sam po potrebi i demonstrator

pepi jesi li to ti ?

daj malo na pm se javi

speedglas
19.09.2010., 15:08
pepi jesi li to ti ?

daj malo na pm se javi

javit ću se kad nazoveš

cohkka
19.09.2010., 15:15

hm, moram priznati da mi se tvoj put cini nekako boljim, ono, 2 firme, mirnije, ide...

ja nisam naucio na nicijim obukama zavarivati, imao sam pri ruci nekakvu literaturu za rel i mag, kasnije i za wig (u kombinaciji sa esab-ovim aparatom), to je kao neki vodic za svaki pojedinacno jos iz yu, a poceo sam na jednostavnim poslovima na kojima sam vjezbao primjere iz literature (na pauzi, kad je poslovodja dobre volje...), a onda sam se 'otisnuo' na teren, prvo u rh, mislim da sam prvi puta izasao na atest negdje '04-e, a do sada sam atestirao oko 20 puta i duplo vise puta 'davao' radnu probu, radim sva 3 postupka, no sa rel-om najmanje pa se ni u kojem slucaju ne usudjujem nazivati kombinatorcem (za sada naravno).
obisao sam za sada 4 zemlje eu, i evo ucim cetvrti jezik, poslovi su sve tezi i ljudi su sve veca gamad.
rado bih se zaposlio u mjestu gdje zivim, no to nije moguce, i dugo jos nece biti cini se.
nakon ovog terena, vec je bezeciran neki drugi, jos ne znam niti gdje, znam samo da cu najvjerojatnije na tom nekom novom terenu morati se sporazumjevati rukama i pantomimom, jer sto vise jezika pokusavam savladati i nauciti, pa makar i u osnovi, to me manje ljudi razumije.

sto se zavarivanja tice, ja bih to volio raditi do kraja zivota, ja to apsolutno obozavam, samo ucim i vjezbam, nema prepreka za mene, nema u zavarivanju ali eto ima u ekonomskom svijetu pa je doslo da ne mogu birati, tamo sam gdje se nesto popravlja, nadogradjuje, modernizira...

majdo10
19.09.2010., 17:28

poštovani
možete li mi preporučiti aparate MIG-MAG od 300-tinjak Ampera koje prodajete i zastupate ,u fazi sam nabavke novog aparata pa me zanima što da uzmem.

speedglas
19.09.2010., 18:08
hm, moram priznati da mi se tvoj put cini nekako boljim, ono, 2 firme, mirnije, ide...

ja nisam naucio na nicijim obukama zavarivati, imao sam pri ruci nekakvu literaturu za rel i mag, kasnije i za wig (u kombinaciji sa esab-ovim aparatom), to je kao neki vodic za svaki pojedinacno jos iz yu, a poceo sam na jednostavnim poslovima na kojima sam vjezbao primjere iz literature (na pauzi, kad je poslovodja dobre volje...), a onda sam se 'otisnuo' na teren, prvo u rh, mislim da sam prvi puta izasao na atest negdje '04-e, a do sada sam atestirao oko 20 puta i duplo vise puta 'davao' radnu probu, radim sva 3 postupka, no sa rel-om najmanje pa se ni u kojem slucaju ne usudjujem nazivati kombinatorcem (za sada naravno).
obisao sam za sada 4 zemlje eu, i evo ucim cetvrti jezik, poslovi su sve tezi i ljudi su sve veca gamad.
rado bih se zaposlio u mjestu gdje zivim, no to nije moguce, i dugo jos nece biti cini se.
nakon ovog terena, vec je bezeciran neki drugi, jos ne znam niti gdje, znam samo da cu najvjerojatnije na tom nekom novom terenu morati se sporazumjevati rukama i pantomimom, jer sto vise jezika pokusavam savladati i nauciti, pa makar i u osnovi, to me manje ljudi razumije.

sto se zavarivanja tice, ja bih to volio raditi do kraja zivota, ja to apsolutno obozavam, samo ucim i vjezbam, nema prepreka za mene, nema u zavarivanju ali eto ima u ekonomskom svijetu pa je doslo da ne mogu birati, tamo sam gdje se nesto popravlja, nadogradjuje, modernizira...

Dobro je kad radiš posao koji voliš,a to sa terenom znam da nije bajno,neznam iz kojeg si dijela RH ali i sam znaš da kad bi našao posao kod nas da nebi imao primanja ni blizu koja sada imaš vani.Ja recimo kada sam došao u ovu firmu nisam znao ništa osim bazične elektrode i praškom punjene žice ali sa vremenom sam naučio i punu žicu ,žicu bez plina specijalne žice i elektrode za tvrda navarivanja ,za sivi ljev,tig inox,aluminij,rezat,žljebit sa brenerom,EPP na gredi i još dosta toga

MesS_-)
19.09.2010., 18:15
poštovani
možete li mi preporučiti aparate MIG-MAG od 300-tinjak Ampera koje prodajete i zastupate ,u fazi sam nabavke novog aparata pa me zanima što da uzmem.

www.treatrade.hr

Lincoln
19.09.2010., 18:15
Pitanje...kada se položi atest za zavarivača, jel on vrijedi za stalno ili se to mora nakon nekog vremena obnavljati?

speedglas
19.09.2010., 18:16
poštovani

Poštovanje,ako možete u kratko opisat koju žicu koristite,debljine materijala koji se zavaruje,jer imamo više vrsta uređaja sa dodavačem žice i bez dodavača, i ako nije problem iz kojeg ste dijela RH

vidnikdoo
19.09.2010., 19:51
Pitanje...kada se položi atest za zavarivača, jel on vrijedi za stalno ili se to mora nakon nekog vremena obnavljati?

Atest vrijedi dvije godine, stim da ti predlazem ako zelis da posjedujes atest onda da ga platis sam i papirologiju kopiras i ovjeris kod javnog biljeznika da je vjerodostojan orginalu. Zbog cega: zbog toga jer svaka firma koja ti to plati pokusat ce te zadrzati te dvije godine na poslu inace ako das otkaz nece ti dati atest da ga nosis sa sobom.

cohkka
19.09.2010., 20:34
Atest vrijedi dvije godine, stim da ti predlazem ako zelis da posjedujes atest onda da ga platis sam i papirologiju kopiras i ovjeris kod javnog biljeznika da je vjerodostojan orginalu. Zbog cega: zbog toga jer svaka firma koja ti to plati pokusat ce te zadrzati te dvije godine na poslu inace ako das otkaz nece ti dati atest da ga nosis sa sobom.

vidnik, kao prvo, mail koji ste ostavili je nevazeci, tocnije ne postoji, napisao sam u prethodnim postovima, dajte se oko toga izjasnite, to kao prvo

a kao drugo, atest ili certifikat ne vrijedi dvije godine, to nije pravilo, postoje certifikati koji traju godinu dana, postoje oni koji vrijede 2 godine no moraju se 'osvjeziti' svakih 6 mjeseci, postoje stotine registara, nama najpoznatiji su tüv, rina, lloyd..., svatko ima svoja pravila, propise, standarde... atesti se razlikuju po puno stvari, trajanje i registre smo vec spomenuli jel, onda postoje razlike u postupku, pa tako za npr mig postupak postoji hrpa, jedan od najzahtjevniji je postupkom 136 ssnb, ili isto tako 6g pozicija, ona je zahtjevna tj smatra se najzahtjevnijom za sve postupke (mig, wig, rel).

kao trece, vas savijet oko posjedovanja atesta je, iz mojeg iskustva, u najmanju ruku smijesan i rasipan, dakle ovo sto sam samo podebljao da prvo pokusam demantirat; savjetujete da netko sam plati atestaciju i ovjeri, pa to je smjesno, a za sta da atestira?? stotine i tisuce je vrsti certifikata! ali onaj koji vas poslusa ode i plati taj atest, cini mi se da je po tüv standardu koji je u RH najzastupljeniji svaka pozicija negdje izmedju 1500-1800kn, a jedna pozicija, bez obzira dali je pw ili fw naprimjer, ne vrijedi nista, znaci treba 3 pozicij, 2 spmentue i lom kutnog zavara, pa si izracunajte koliko to kosta, i onda neki poslodavac zatrazi poziciju 6g, ili neki sasvim drugi, i sto onda???

a ovo sto sam podebljao i podvukao, pa sta meni vrijedi 10 certifikata koje drzim u ladici, pa recimo da vrijedi, ako ih dostavljam uz CV, no to su samo obicni papiri, gdje god da dodjem u najmanju ruku pred nekakvim tehnologom moram 'dati radnu probu', tehnolog ce iz toga sve vidjeti, za inozemstvo mora biti atest, nekog odredjenog registra jel.
i firma koja financira certifikaciju, a to cini svaka firma, samo kreten moze traziti zavarivaca sa vazecim certifikatom i racunati da ce ga naci, da ne govorim ako ih trazi npr 10 ili vise, i sad mene firma posalje na atest, odveze me 1000-2000km na teren i naravno u placeni smjestaj (bolja firma ima organizirane i obroke), i npr ja dam otkaz nakon 6mj, pa sta ce meni njihov atest, zasto bi uopce i trazio da mi ga daju ili prodaju osim ako se ne radio o kolekcionarstvu, i tako cu preci u firmu koja treba nesto sasvim drugu, ali sve da je i isto, cak i za isti registar, traziti ce ponavljanje certifikacije

tako da gospodine vidnikdoo, vrlo ste mi sumljivi pocevsi sa vasim oglasom koji ne vrijedi apsolutno nista, zatim sumljivo izrazavanje i na kraju smijesni savijeti, pa eto, ako mi to mozete malo pojasniti, mislim da dijelite savjete a ustvari nemate pojma o certifikatima i zavarivanju uopce, kad ja kao obicni radnik znam ovoliko, zamislite da ovaj vas post procita kakav tehnolog ili instruktor zavarivanja, dajte se skoncentrirajte malo

Lincoln
20.09.2010., 15:56
Znači taj atest se obnavlja, e sad me zanima na koji način se obnavlja, jel moraš sve ponovno prolazit ono što se učilo na tečaju ili samo produžiš taj certifikat? I još, preko koga se obnavlja, preko firme u kojoj si zaposlen ili tamo gdje si polazio tečaj?

cohkka
20.09.2010., 18:08
Znači taj atest se obnavlja, e sad me zanima na koji način se obnavlja, jel moraš sve ponovno prolazit ono što se učilo na tečaju ili samo produžiš taj certifikat? I još, preko koga se obnavlja, preko firme u kojoj si zaposlen ili tamo gdje si polazio tečaj?

obnavlja se na nacin na koji si ga i polozio, ili drugacije ako tako inzistira tehnolog, investitor, nadzor... ako ga obnavljas logicno je da nisi mijenjao poslodavca, ukoliko ga promjenis a ovaj treba isto sve ali drugi registar, onda ne obnavljas/produzujes vec ponovno atestiras.

ono sto ucis na tecaju i ono sto kao zavarivac radis je isto kao i razlika izmedju toga da ides u skolu ili radis i boris se kroz zivot, tako da u slucaju certifikacije ili obnavljanja vazeceg certifikata, nadlezni te moze traziti i nesto sto nisi ucio na tecaju, to se podrazumjeva, bilo prakticno ili teoretski

vidnikdoo
23.09.2010., 15:51
vidnik, kao prvo, mail koji ste ostavili je nevazeci, tocnije ne postoji, napisao sam u prethodnim postovima, dajte se oko toga izjasnite, to kao prvo

a kao drugo, atest ili certifikat ne vrijedi dvije godine, to nije pravilo, postoje certifikati koji traju godinu dana, postoje oni koji vrijede 2 godine no moraju se 'osvjeziti' svakih 6 mjeseci, postoje stotine registara, nama najpoznatiji su tüv, rina, lloyd..., svatko ima svoja pravila, propise, standarde... atesti se razlikuju po puno stvari, trajanje i registre smo vec spomenuli jel, onda postoje razlike u postupku, pa tako za npr mig postupak postoji hrpa, jedan od najzahtjevniji je postupkom 136 ssnb, ili isto tako 6g pozicija, ona je zahtjevna tj smatra se najzahtjevnijom za sve postupke (mig, wig, rel).

kao trece, vas savijet oko posjedovanja atesta je, iz mojeg iskustva, u najmanju ruku smijesan i rasipan, dakle ovo sto sam samo podebljao da prvo pokusam demantirat; savjetujete da netko sam plati atestaciju i ovjeri, pa to je smjesno, a za sta da atestira?? stotine i tisuce je vrsti certifikata! ali onaj koji vas poslusa ode i plati taj atest, cini mi se da je po tüv standardu koji je u RH najzastupljeniji svaka pozicija negdje izmedju 1500-1800kn, a jedna pozicija, bez obzira dali je pw ili fw naprimjer, ne vrijedi nista, znaci treba 3 pozicij, 2 spmentue i lom kutnog zavara, pa si izracunajte koliko to kosta, i onda neki poslodavac zatrazi poziciju 6g, ili neki sasvim drugi, i sto onda???

a ovo sto sam podebljao i podvukao, pa sta meni vrijedi 10 certifikata koje drzim u ladici, pa recimo da vrijedi, ako ih dostavljam uz CV, no to su samo obicni papiri, gdje god da dodjem u najmanju ruku pred nekakvim tehnologom moram 'dati radnu probu', tehnolog ce iz toga sve vidjeti, za inozemstvo mora biti atest, nekog odredjenog registra jel.
i firma koja financira certifikaciju, a to cini svaka firma, samo kreten moze traziti zavarivaca sa vazecim certifikatom i racunati da ce ga naci, da ne govorim ako ih trazi npr 10 ili vise, i sad mene firma posalje na atest, odveze me 1000-2000km na teren i naravno u placeni smjestaj (bolja firma ima organizirane i obroke), i npr ja dam otkaz nakon 6mj, pa sta ce meni njihov atest, zasto bi uopce i trazio da mi ga daju ili prodaju osim ako se ne radio o kolekcionarstvu, i tako cu preci u firmu koja treba nesto sasvim drugu, ali sve da je i isto, cak i za isti registar, traziti ce ponavljanje certifikacije

tako da gospodine vidnikdoo, vrlo ste mi sumljivi pocevsi sa vasim oglasom koji ne vrijedi apsolutno nista, zatim sumljivo izrazavanje i na kraju smijesni savijeti, pa eto, ako mi to mozete malo pojasniti, mislim da dijelite savjete a ustvari nemate pojma o certifikatima i zavarivanju uopce, kad ja kao obicni radnik znam ovoliko, zamislite da ovaj vas post procita kakav tehnolog ili instruktor zavarivanja, dajte se skoncentrirajte malo

Ovako prvo cu se ispricati za adresu jer sam ovih dana bez glave zbog posla znaci ako nekoga zanima rad u Njemackoj ( argonci ) neka se jave na adresu Vidnikdoo@yahoo.com ili broj 091 169 66 94 i dobice ostale informacije.
E sad nezelim se niskim prepirati ovdje jer nismo valjda zbog toga tu.
Posto je covjek pitao dali zna netko koliko vrijedi atest pretpostavka je da zna gdje ce radit jer se raspituje za isto ,a o vrstama atesta necemo raspravljat jer to nitko nije ni spomenuo. Slazem se da je glupost drzati atest u ladici ali ako imas viziju sta ces raditi onda zasto ga nemat. Mi smo imali iskustvo sa ljudimada su imali polozen atest za dobijeni posao i stupali smo sa njihovim bivsim firmama u kontakt htjeli smo da platimo za uzvrat smo dobili pljuvanje po ljudima koi su se pokazali izvrsnim variocima na kraju.
Zasto sam rekao dvije godine zato sto ljudi se najvise ovdje raspituju o odlasku van. Trenutno je najlakse otici u Njemacku na remont termoelektrana. Tamo se radi sa materijalim P91 , cromo 7, 13 cromo za te materijale mozete poloziti u Djuri atest i vrijedi 2 god.
Da nebi netko mislio da nagovaram iz razloga sto imam firmu , nenagovaram jer za nase ljude mi rjesavamo ateste. Sto se tice odlaska za inozemstvo raditi procedura je takva da ce vas svatko odvesti gore na probni rad od 8 sati i da morate proci gore. Jos jedno lose iskustvo je to da svaki covjek moze imati los dan i da padne. Procedura je sljedeca nadjete firmu, odete jedan dan na probno , ako prodjete udara vam se viza i za 3-4 dana ste gore.
Jos jednom se ispricavam zbog pogresmo upisane adrese ali tko je trebao kontaktirat imao je ispravan broj mobitela.

cohkka
28.09.2010., 10:16
Ovako prvo cu se ispricati za adresu jer sam ovih dana bez glave zbog posla znaci ako nekoga zanima rad u Njemackoj ( argonci ) neka se jave na adresu Vidnikdoo@yahoo.com ili broj 091 169 66 94 begin_of_the_skype_highlighting              091 169 66 94      end_of_the_skype_highlighting i dobice ostale informacije.
E sad nezelim se niskim prepirati ovdje jer nismo valjda zbog toga tu.
Posto je covjek pitao dali zna netko koliko vrijedi atest pretpostavka je da zna gdje ce radit jer se raspituje za isto ,a o vrstama atesta necemo raspravljat jer to nitko nije ni spomenuo. Slazem se da je glupost drzati atest u ladici ali ako imas viziju sta ces raditi onda zasto ga nemat. Mi smo imali iskustvo sa ljudimada su imali polozen atest za dobijeni posao i stupali smo sa njihovim bivsim firmama u kontakt htjeli smo da platimo za uzvrat smo dobili pljuvanje po ljudima koi su se pokazali izvrsnim variocima na kraju.
Zasto sam rekao dvije godine zato sto ljudi se najvise ovdje raspituju o odlasku van. Trenutno je najlakse otici u Njemacku na remont termoelektrana. Tamo se radi sa materijalim P91 , cromo 7, 13 cromo za te materijale mozete poloziti u Djuri atest i vrijedi 2 god.
Da nebi netko mislio da nagovaram iz razloga sto imam firmu , nenagovaram jer za nase ljude mi rjesavamo ateste. Sto se tice odlaska za inozemstvo raditi procedura je takva da ce vas svatko odvesti gore na probni rad od 8 sati i da morate proci gore. Jos jedno lose iskustvo je to da svaki covjek moze imati los dan i da padne. Procedura je sljedeca nadjete firmu, odete jedan dan na probno , ako prodjete udara vam se viza i za 3-4 dana ste gore.
Jos jednom se ispricavam zbog pogresmo upisane adrese ali tko je trebao kontaktirat imao je ispravan broj mobitela.

nije problem pogresno upisana mail adresa, vec sam pomislio da ignorirate prethodno napisan post koji je ukazivao na nepostojanje takve mail adrese, sto se tice broja telefona, ja sam vas kontaktirao iz inozemstva, ponudjene su 2 opcije za komunikaciju, dakle mobitel i mail,obzirom da sam sa mobitelom bio u roamingu smatrao sam da je mail sasvim dovoljan, cak stovise, i bolji od kakvog kratkog razgovora ili jos gore sms-a. no dobro.

trenutno su u njemackoj aktualne TE, bilo remont ili novogradnja, jer brodogradnja trenutno stagnira i tu je tesko upasti, pogotovo usporedjujuci unazad 5-6 godina. no kod poslova vezanih za TE vrlo je bitno dali se radi o remontu ili pak o novogradnji, jer primjerice remont TE je jedan od najprljavijih poslova koji sam ja ikada radio, pa i najopasniji odnosno najveci su rizici za ozljedjivanje prisutni

jos samo da se kratko izjasnim oko certifikata, dakle, nikome ne savjetujem polaganje bilo kojeg atesta na vlastiti racun, izuzev ako isti otvara neki odlican posao i za isto se ima dogovor napismeno ili bilo kako sluzbeno, certifikacija je skupa, rizicna i ima vijek trajanja, a s druge strane tvrtke financiraju istu tu certifikaciju i zadrzavaju dokument dokle god radnik radi za njeih i dokle god mora imati arhiviran certifikat za posao koji obavlja, i nije to tako samo za zavarivace, e sad dali ce tvrtka po raskidu ili istjecanju ugovora o pojedincu govoriti pozitivno ili negativno, to je vec druga tema, uglavnom, ja osobno u ovome trenutku posjedjum certifikate za 3 postupka, neki vise ne vrijede no neki vrijedi i po godinu i pol jos, u putovnici imam 3 vize za zemlje unutar eu (ukljucujuci i popratnu radnu dozvolu), i na kraju, sto mi to sve vrijedi... a gdje bih bio da sam samo 10% certifikata financirao sam!? eto, toliko

vidnikdoo
30.09.2010., 17:11
Eto ga sad smo se slozili oko mnogih stvari.

bagerman
07.10.2010., 22:26
a ima li firmi koje trebaju usluge EWE inžinjera??? znači praćenje i dokumentiranje zavarivačkih radova. i kako se kreću njihove plaće?

majdo10
21.10.2010., 09:50
Poštovanje,ako možete u kratko opisat koju žicu koristite,debljine materijala koji se zavaruje,jer imamo više vrsta uređaja sa dodavačem žice i bez dodavača, i ako nije problem iz kojeg ste dijela RH

javljam se iz donjeg miholjca treba mi aparat za sučeono zavarivanje limova debljine 15 mm s provarom korjena, puna žica niskolegirani i nelegirani čelici.
bez dodavača žice nekakav kompaktni uredjaj za neku srednju cijenu koštanja

vidnikdoo
26.10.2010., 18:58
Pozdravjam sve jos jednom na ovoj stranici. Potrebno mi je 10 TIG zavarivaca za rad u Njemackoj. Cijena po satu se krece od 15-20 EUR po satu i plus smjestaj. Moze se raditi i po 260h mjesecno. Zainteresirani neka mi se jave na mobitel 091 169 66 94 ili na mail Vidnikdoo@yahoo.com

vidnikdoo
26.10.2010., 19:07
POMOOOĆ.Dali itko zna kakve su plaće rel zavarivača u ULJANIKU na brodogradnji,jesu li redovite?Molim samo ozbiljne odgovore.Unaprijed vam se zahvaljujem. :confused::ne zna:

Oko 30 kn. Sve se vrti oko toga, negdje samarendom negdje sa smjestajem bez marende isl ali oko 30 kn

speedglas
27.10.2010., 18:23
javljam se iz donjeg miholjca treba mi aparat za sučeono zavarivanje limova debljine 15 mm s provarom korjena, puna žica niskolegirani i nelegirani čelici.
bez dodavača žice nekakav kompaktni uredjaj za neku srednju cijenu koštanja

Pozdrav,ja bih preporučio POWERTEC 420C PRO ,malo opširnije možete vidjet na našoj stranici www.trea trade

majdo10
30.10.2010., 14:41
Pozdrav,ja bih preporučio POWERTEC 420C PRO ,malo opširnije možete vidjet na našoj stranici www.trea trade

koja je cijena takvog stroja?

speedglas
02.11.2010., 20:46
koja je cijena takvog stroja?

cijena je cca 19.000 kn + pdv, zračno hlađenje

majdo10
04.11.2010., 21:19
za te pare imam fronius 340 A

addenda
18.11.2010., 21:20
pozdravljam!
1-atest moze vrijediti 4 godine, a ne samo dvije, sto se tice EN-a..a prema ASME kodovima i puno dulje

1.1-naravno, moras atestirati kod ustanove koja ce ti nakon dvije godine na temelju nekakvih papira (RT izvjestaja i sl.) produziti za jos dvije godine, npr. slovenski TUV

1.1.1-svakih 6 mjeseci atest moze i MORA produziti IWI (ako pricamo o atestima prema EN)

1.2-po pravilu imas pravo traziti dva orginalna primjerka koja platis isto kao i jedan stoga ne blebeci o javnom biljezniku

1.2.2-i bez javnog biljeznika kopija u boji prolazi bez problema skoro pa svagdje

1.3-tuv nije standard vec notified body koji moze dati atest..standardi su EN 287-1, EN 1418...

1.4-ne pricaj gluposti o "pozicijama" (nisu ovo crtezi) vec procitaj malo norme pa onda mozemo o tome

1.5-radna proba se u svakom slucaju treba i mora dati..i ja bi da sam poslodavac bez obzira imao ti 1 ili 10 atesta prvo trazio da das probu, pa onda mozemo dalje

2-sta je to cromo 7? zica nekakva? napisi barem 7-crom ako ne znas o cemu pricas

2.1-i koji 7crom je u pitanju? slucajno postoje 2 koja kolaju po terenima; T/P 23 i T/P24 i lijepo po terenima u zadnje vrijeme lagano pucaju membrane radjenje od njih i pokazuju kvalitetu tih materijala

3.-13cromo? ni ne znate sta zavarujete a tu pricate kao da ste doktori znanosti

3.1-da nisi zaboravio "10 cromo" "11 cromo"?

addenda
18.11.2010., 21:30
Tamo se radi sa materijalim P91 , cromo 7, 13 cromo za te materijale mozete poloziti u Djuri atest i vrijedi 2 god.

gle ti, na 13CrMo4-5 polozis atest - vrijedi za sve materijale osim za austenitne, sto bi znacilo da ako zavaris atest na 13CrMo4-5 imas prava zavarivati i sve materijale 5. grupe ("kromove" tipa 10, 11, 13, 21...), a isto tako i 6. grupe (VM 12, P91, P92, 7 "kromove"..)a bogami i najobicnije 16Mo3, P235 i sl. materije.no radna proba ce pokazati da li si sposoban za to, stoga..okaci macku o rep na kojem materijalu atestiras jer ako mislis raditi vani- bez radne probe nema nista.
fajrunt!

vidnikdoo
22.11.2010., 18:33
Zasto cu sad odgovoriti:
samo zato sto ljudima pricas gluposti.
Ako nekoga zanima mi smo u njemacku poslali 15 ljudi od toga je proslo 4. Ovi ostali su vjerojatno i bolji od tebe zato sto ti lupas glupost a oni su zeljeli raditi.
Dali ce neko napisato cromo-7 ili 7-cromo ili 7-kromo to mene nezanima meni ljudi trebaju i ja sam ponudio posao. Sto se tice atesta to cu vam ponoviti na jednostavan nacin da ne petljam puno atest za P91 vrijedi vam ako ga polozite u Djuri 2 godine i nemorate ga produzavat jer da se treba produzavat valjda bi mi prvi to znali jer radimo na nuklearnoj termoelektrani. Ovo je moj zadnji komenar na ovu temu jer moj broj mobitela stoji u postu iznad i netreba mi da mi netko pametuje o poslu i govori da lupetam jer sve sto sam rekao rekao sam iz svog iskustva od kad sam otvorio firmu i poceoraditi. Nezelim nikoga vrijedjat.
Pozdrav

addenda
22.11.2010., 21:30
Zasto cu sad odgovoriti:
samo zato sto ljudima pricas gluposti.
Ako nekoga zanima mi smo u njemacku poslali 15 ljudi od toga je proslo 4. Ovi ostali su vjerojatno i bolji od tebe zato sto ti lupas glupost a oni su zeljeli raditi.
Dali ce neko napisato cromo-7 ili 7-cromo ili 7-kromo to mene nezanima meni ljudi trebaju i ja sam ponudio posao. Sto se tice atesta to cu vam ponoviti na jednostavan nacin da ne petljam puno atest za P91 vrijedi vam ako ga polozite u Djuri 2 godine i nemorate ga produzavat jer da se treba produzavat valjda bi mi prvi to znali jer radimo na nuklearnoj termoelektrani. Ovo je moj zadnji komenar na ovu temu jer moj broj mobitela stoji u postu iznad i netreba mi da mi netko pametuje o poslu i govori da lupetam jer sve sto sam rekao rekao sam iz svog iskustva od kad sam otvorio firmu i poceoraditi. Nezelim nikoga vrijedjat.
Pozdrav

1-ja NISAM zavarivac

2-a po kojem vi to propisima radite u termoelektrani? jel ti imas pojma o cemu pricas? tu si otvorio neku firmu i pricas gluposti o atestima...procitaj slobodno 287-1 normu za atestiranje i onda pametari da ti pise da atest vrijedi dvije godine..ok vrijedi, to stoji, ali produzenje nakon svakih 6 mjeseci u te dvije godine je neophodno..prva i osnovna stvar koju ne znas..
2.1-jos jednom, atest polozen na 13CrMo4-5 ili 10CrMo9-10 pokriva i X10CrMoVNb9-1..pa jos jednom, pogledaj prvo 13445-2 normu, pa onda 287-1, do tada nemamo sta pricat :rofl:

andela1keres
25.11.2010., 16:55
Novi sam ovdje i završio sam tečaj za varenje CO2 u Mariboru,zatim sam radio u Metalnoj(Maribor)1 god i Italiji(Treviso) 6god.U Mariboru sam radio isključivo varenje CO2 opušteno kao naši roditelji u bivšoj Jugi,dok sam u Italiji upao u jednu firmu u kojoj sam pomislio da sam u paklu na prvi mah.Vremenom se čovjek na sve navikne,ovisno o situaciji u kojoj se nalazi,a ja tad nisam imao nekog izbora.Uglavnom u Italiji sam naučio da ne postoji riječ nemogu,pa sam uz varenje naučio i bravariju i varenje na robotima(grendžer) zavarivanje profila i cijevi sve automatizirano pod pijeskom.Kad sam dosao u Italiju 2001 gazda je imao radionu 50 sa 50 metara,nakon6 god. mog rada i mojih prijatelja imao je jos jednu 150 sa 100 metara,sve najnoviji strojevi cnc itd.Poprilicno se covjek istrosi tamo radeci svaki dan po 10 do 14 sati,ali to je zapad.Ne smijes odbiti kad od tebe traze da ostanes duže raditi,jer te uzmu na zub kasnije.Bilo kako bilo ja se vratim u Hrvatsku2007,zaradio sam neku lovu i napravio radionicu za izradu kovanih ograda i taman kad sam pomislio da će me krenuti,udari ova kriza 2009 i sve više razmišljam o tome da ponovo idem negdje van raditi,jer ovdje je sve stalo.Neka ugasi svijetlo tko zadnji izadje iz Hrvatske,jer ce valjda i ova gospoda koja upravljaju zemljom otici kad vide da nema tko raditi za njihove hirove.

papa štrumf
25.11.2010., 18:23
Neka ugasi svijetlo tko zadnji izadje iz Hrvatske,jer ce valjda i ova gospoda koja upravljaju zemljom otici kad vide da nema tko raditi za njihove hirove.
E više niti nedaju da odeš u ove usrane države. Ima jedan program da se može u kanadu, trebao je biti aktivan ali naši koče. Nebi se čudio da gamad potpuno zabrani izlazak iz zemlje. Al onda bude krv proljevana.

andela1keres
26.11.2010., 07:34
Usporedbe radi ovdje covjek uza svo znanje i sposobnost koju ima,ne može uspijeti ako je pošten i pokuša raditi sve regularno,znači temelj države je korupcija i veza.Ne kažem da toga nema vani,ali je svedena na minimum i ako se malo potrudiš uspjećeš ostvariti neku srednju klasu i normalan život.Koliko god se ovi vani trude da pomognu svojim gradjanima,ovi naši se trude još više da nas dokrajče.Ja sam običan varioc i mislim da smo sad negdje dotakli dno dnai,a jedina nam je sreća što nam valjda gore ne može biti i što nismo daleko od eu,pa uvijek postoji opcija da pobjegneš negdje na zapad.

majdo10
09.12.2010., 21:35
ljudi odem ja neki dan u jednu evropsku firmu ali tu kod nas u lijepoj našoj,i pitam tamo jednog varioca da mi zavari sučeoni zavar na limu 15 s provarom korjena naravno vertikalu i majstor to napravi školski u leru.
znate za koliko radi 4 tisuće kuna.bilo gdje vani bi imao toliko eura.
E sad atest izdan od TUV-a vrijedi dvije godine s tim da ga firma ovjerava svakih 6 mjeseci i onda ako su se zavari tijekom godine snimali pa to postoji dokumentirano onda se izadje atest na još dvije godine.
To vam je provjerena informacija

Karakondzula
21.12.2010., 01:37
Nudim 10 TIG zavarivaca!!!Cjevari!TIG+REL

2804
26.01.2011., 19:39
Ako vas zanima nešto o zavarivanju pogledajte na www.zavarivanje-hr.com

cortezthekilled
27.01.2011., 23:00
daj zna li ko od vas di se u Splitu može napraviti osposobljavanje za varioca? koliko bi to koštalo i koliko to traje?

ZWEKAN636
31.01.2011., 10:25

Bok dal mi možeš pomoči imam talijanski permesso na neodređeno vrijeme.Radio sam u Vicenzi 10 god kovanu bravariju.Pitaj svoga frenda dal zna za kakav posao u okolici Trsta imam kategorije c,c-e,cqc hvala ti unaprijed

papiga
31.01.2011., 21:43
u italiji napr na brodovima dobra zarada za zavarioce

Vrana
31.01.2011., 22:26
Ja bi samo htio se nadovezat za firme koje bi trebalo izbjegavat u širokom luku.
Progres doo ( Rijeka)
lopovi i prevaranti, zavlače radnike i obećavaju bajke . Jako puno nesreća i radnika je poginulo (http://209.85.129.132/search?q=cache:XUQ2wwa7yjQJ:www.glasistre.hr/%3F2a0883bf85ff55ea70973597903026a7,RS,3561,,18017 ,,,,+Progres+doo+soldo&cd=1&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&client=firefox-a) na radu u italiji :flop::flop:

sta si ti izletia iz fimre a pljujes?meni dva prijatelja rade za soldu i kazu da je sve ok i fer zaradjuju tri puta vise nego u nasih skvera