PDA

View Full Version : Emigracija i život u Kanadi

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

Starfish&Coffee
20.12.2003., 01:25
Sto preporucujete za vidjeti u Canadi izmedju Niagara Falls i Toronta?

Starfish&Coffee
21.12.2003., 01:15
:D Dobro, znam da je ludost ici u Canadu u pol zime, ali niste valjda bas svi ostali bez teksta? :jumping:

Kiki
21.12.2003., 01:16
Stavi na Dijasporu, tamo ce ti kokica i Nomad na par stranica o vrlinama demokratske Kanade. ;)

Starfish&Coffee
21.12.2003., 01:35
Uf, trebaju mi samo turisticke atrakcije u blizini Niagara Fallsa ili Toronta ili izmedju. :D

Starfish&Coffee
21.12.2003., 19:35
Ok Kiki imas pravo. Prebaci ovaj topic u Dijasporu molim te. :)

Banirani
21.12.2003., 20:33
Nema ničeg interesantnog između Niagare i Toronta osim ako te ne zanima da vidiš smog i zagađenje Hamiltona.

Ako pak hoćeš ići na drugu stranu Fort Erie je jako interesantan za posjetiti a također i jedno malo mjesto koje se zove Niagara on the Lake.

Starfish&Coffee
22.12.2003., 01:15
Ok Banirani.

Kokice, steta sto ne zelis podijeliti znanje. Oh well.. valjda nisu svi Kanadjani kao ti. :D

Starfish&Coffee
22.12.2003., 04:25
Festival of lights? Ok, hvala. Potrazit cu vise informacija o tome.

Hellkin
22.12.2003., 04:29
Nema ti na Niagari nis...same kockarnice i beskrajna vodurina...Pogledaj si Ripley's museum, to je meni bilo zabavno, sve ostalo je bez veze.

Starfish&Coffee
22.12.2003., 04:32
OK, a Tornoto? Valjda tamo necega ima?

Kiki
22.12.2003., 04:34
Starfish...pogledaj ovaj (http://www.lonelyplanet.com/destinations/north_america/toronto/obt.htm)
link. Mozda nadjes stogod.

Starfish&Coffee
22.12.2003., 04:47
Kiki :top: Upravo sam ovako nesto trazila. Hvala!

Banirani
22.12.2003., 13:03
Informacije o Torontu možeš naći ovdje,iako nisi zaslužila (http://www.city.toronto.on.ca/)

Starfish&Coffee
23.12.2003., 01:09
Zasto nisam zasluzila? :eek: :cry:

Banirani
23.12.2003., 01:13
Starfish&Coffee kaže:
Zasto nisam zasluzila? :eek: :cry:

Zbog ove (http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=31740&perpage=20&pagenumber=2) izjave ili ti provokacije.

Starfish&Coffee
23.12.2003., 01:33
Da, da, vidjela sam. Ipak hvala ti na trudu.

Banirani
23.12.2003., 01:44
Starfish&Coffee kaže:
Da, da, vidjela sam. Ipak hvala ti na trudu.

Evo još jedan (http://www.torontotourism.com/) .

Starfish&Coffee
23.12.2003., 02:35
Aha, hvala, hvala :top:

Mad Nomad
24.12.2003., 21:02
http://www.toronto.com/

Starfish&Coffee
26.12.2003., 01:21
Hvala Mad i jos jednom hvala svima koji ste se javili. Javit cu kako je bilo.

LaPerla
14.01.2004., 15:37
Dragi nasi,

Ne mozemo jos da konfirmamo nas dolazak ovog leta, ali, kako sada stvari stoje, izgleda da cemo morati da kanselujemo tikete koje smo bukirali,jer nas ubi morgidz za taun haus sto smo skoro kupili. Doduse, za tikete imamo, ali ne mozemo da skupimo za prezente svima vama i ostaloj familiji, a bez toga ne ide da dolazimo jer necemo da nas smatraju za neke amove, kao sto su pricali za Djoleta i njegove kad su svojima doneli samo 100 > dolara, kako su cip i kako nista nisu uradili u Kanadi. Mi tako necemo. Ili dolazimo kao gospoda ili nikako. Zato smo se i dogovorili da sejvujemo sto mozemo vise i da sve odlozimo za sledeci vakejsn.
Inace, mi zivimo dosta dobro. Ja radim ful tajm i jos dva part
tajma,a Zorica je nasla i treci part tajm preko vikenda, ali smo dobro uskladili sihte pa mozemo da se vidjamo svakog drugog vika. Mozda je to malo nezgodno za Rebeku, ali njoj placamo dej ker posle skole, a dotle je uzima bejbi siterka i dovodi kuci na spavanje. Ona, iako je mala da razume da mi ovoliko radimo za njeno dobro i da ovako mora da bude sve dok ne otplatimo morgidz. Svaki fri tajm koristimo da budemo sa njom, pa smo je tako last samer ili to bese pretproslog) vodili ceo dan na lejk.
Kupili smo joj i hot dog i ajs krim i od tada stalno svima
prica kako joj je bilo bjutiful. Ja imam dosta posla oko taun hausa katujem travu, cistim atik i nekako ugrabim par sati dnevno da sre?ujem bejsment jer hocemo da ga rentamo i tako povecamo inkam. Kao sto vidite, da je lako - nije, ali kad je covek hard vorker
i ako dobro isplanira skedzual moze sve da uradi. Ja sam lepo doterao liniju na 130 paunda, pa mi se neki nasi dusmani odavde podsmevaju da sam se osusio zato sto mnogo radim i spavam samo cetiri sata, ali to je samo zato sto oni mnogo dzelos na mene, a i ne znaju da ja uvek ugrabim bar 45 minuta da dremnem u sabveju. Coveku vise i ne treba, a i to je samo privremeno 25-30 godina, dok ne otplatimo morgidz a posle cemo da uzivamo. Sve je lako kad imas svoj target.

Cuo sam da Djole i ove godine ide za stari kraj. Moze se njemu
kad vec deset godina cuci na velferu i jos vozi picu za kes, a zena mu otvorila bjuti salon u stanu pa ove nase guske navalile ko nezdrave da rade her kat. Ali, sta im vredi kad ne znaju da invest nego sve spiskaju na putovanja i neke druge stjupid stvari. Zato ce ceo zivot da budu golje i da rentaju apartment, a mi imamo properti i sejving akaunt u banki. On stalno mejk fan od mene i prica okolo kako sam ful i ne znam da zivim,ali polako, zaigrace mecka i pred njegovim apartmentom koji renta. Ja sam vec obavestio revenju Kanada o njegovim biznisima, pa cu da ga
pitam kako se zivi kad bude poceo da placa taksu za sve ove godine. A to sto on misli kako mi ne znamo da zivimo, malo se prevario.Skoro svaki satrdej uvece ja i Zorica popijemo kejs piva onaj mali od siks. Doduse, ona popije samo jedno zato sto mora na najt posao od devet, ali se zato ja rileks i smazem sve o stalo jer u sandej radim tek od osam ujutro. Zato, kad ga vidite nemojte nista da mu verujete sta prica jer on nije covek za rispekt. To je rizon sto vam nisam poslao pare po njemu, jer znam
kako ce da kaze da sam cip i da grabim samo za sebe. Vi znate
da to nije zbog toga, nego zato sto sam temporari sort, ali i to je samo dok ne otplatimo morgidz. Posle cemo svi da uzivamo.

facasplaca
14.01.2004., 15:43
LaPerla kaže:
Cuo sam da Djole i ove godine ide za stari kraj. Moze se njemu
kad vec deset godina cuci na velferu i jos vozi picu za kes, a zena mu otvorila bjuti salon u stanu pa ove nase guske navalile ko nezdrave da rade her kat. Ali, sta im vredi kad ne znaju da invest nego sve spiskaju na putovanja i neke druge stjupid stvari.

Hej tako me ovo podsjeca na nekog s foruma.....hm hm, Kokuze, nasli smo te! :top:

A jos ako uleti svadba, pa Kokica otvori bjuti salon :D :D

AxMi-24
14.01.2004., 15:44
Ah divote :)

LaPerla
14.01.2004., 16:33
facasplaca kaže:
Hej tako me ovo podsjeca na nekog s foruma.....hm hm, Kokuze, nasli smo te! :top:

:top: :top:

KokuZ
14.01.2004., 19:26
LaPerla kaže:

"Dragi nasi, Ne mozemo jos da konfirmamo nas dolazak ovog leta, ali, kako sada stvari stoje, izgleda da cemo morati da kanselujemo tikete koje smo bukirali,jer nas ubi morgidz za taun haus sto smo skoro kupili.

Ko im je kriv! Ko ga tjero da kupuje taun haus?? Kokuz sigurno nije. Neka sada rinta ko konj i neka kanceluje tikete i neka bukira i odbukira.

"Doduse, za tikete imamo, ali ne mozemo da skupimo za prezente svima vama i ostaloj familiji, a bez toga ne ide da dolazimo jer necemo da nas smatraju za neke amove, kao sto su pricali za Djoleta i njegove kad su svojima doneli samo 100 > dolara, kako su cip i kako nista nisu uradili u Kanadi."

Ko mu je kriv! On oce da se frajerise dole, da ga raja zapamti kao uspjesnog bisnismena koji je uspio u Kanadi. Sve ima svoju cijenu! A ovim putem apelujem na Djoleta da se ostavi corava posla i da ubuduce nikom nista ne kupuje. Jer, ne bi ni oni njemu kupili da ga dolaze posjecivati u Kanadu. Bar ja tako radim. Uopste se ne najavim. Samo dodjem, ako vec moram, onda pozdravim i vidim se s komsilukom i zeljno-iscekivajucom rodbinom. Pa me oni ufatise falit kako je Kokuz uspjesan, kazu " Neka je i od nas neko u Kanadi". Kazu mi da sam se popravio od zadnjeg dolaska i fino popunio. Hvale me vise nego Titu kad je dolazio na vikend. I ocekuju da im dam nesto. Svi se poredali i smjeskaju se. I sad oni misle da ja nemam drugog posla nego da im dajem dio welfare-a. Sta oni misle??
A ja prodjem selom, onako sav vazan i idem da vidim kako napreduje gradnja moje kuce! Sta ce mi tan-haus u Kanadi kada su svi mahom isti, i kad niko nece znat ni marit da je to moje? Ovako je bolje. Zivim u Kanadi, a gradim kucu dole. I tako ja kad sam bio zadnji put, hodam selom kad vidim da je moj jaran iz skolskih klupa sagradio treci sprat. To je kad mu se sin ozeni da ima mladu dje donijeti. "E neces tako" mislim ja, i zurnim korakom odem na mjesto gdje se gradi moja kuca.
"Ocu 4 sprata!!" kazem ja majstoru. "Ama mora da je najveca u selu! Pa makar i za dimnjak!" Djes bolan vidio da ja koji zivim i radim u Kanadi imam manju kucu od skolskog jarana Mehe!? Mora da mi je najveca u selu, il ga nece bit!!!

"Mi tako necemo. Ili dolazimo kao gospoda ili nikako. Zato smo se i dogovorili da sejvujemo sto mozemo vise i da sve odlozimo za sledeci vakejsn.Inace, mi zivimo dosta dobro. Ja radim ful tajm i jos dva part tajma, a Zorica je nasla i treci part tajm preko vikenda, ali smo dobro uskladili sihte pa mozemo da se vidjamo svakog drugog vika."

E budale! Oce on da ko gospodin dodje dole!? Pa sta on misli? Da oni dole oce da ga vide ko gospodina?? E moj jarane, oni dole oce samo da te izmuzu sto vise! Da ti izvade i zadnji cent! Mos ti sejvovat za koji god vekejsn, al djaba ti to kad ti oces da budes gospodin. I to dole!. Eh, a Kokuz je gospon odje! Ustaje oko podne, proteze se do 2. Onda napise da se ubio od trazenja posla i to posalje u velfer ofis. O ona corava u ofisu samo to stavi u fajl. I ne dira me do slijedeceg mjeseca. I zivim dobro! Bolje nego ti. Toliko radi da je zaboravio kako mu se zena zove. Ne zove se Zorica. Zove se Dorica. A on je nazvao Zorica jer ranom zorom ustaje i ide na poso, dok mu se Dorica vraca s posla. I nosi Tim Ortons kafu, dabl/dabl. Da popije, kad vec ne moze da popusi. Uskratio je na cigarama da bi sejvovo za naredni vekejsn. Ako ga dozivi. Ako ne, onda ce mu Dorica svu lovu portosit na prezente. I ona oce da je vide ko gospodju! Balkanska posla.

"Mozda je to malo nezgodno za Rebeku, ali njoj placamo dej ker posle skole, a dotle je uzima bejbi siterka i dovodi kuci na spavanje. Ona, iako je mala da razume da mi ovoliko radimo za njeno dobro i da ovako mora da bude sve dok ne otplatimo morgidz. Svaki fri tajm koristimo da budemo sa njom, pa smo je tako last samer ili to bese pretproslog) vodili ceo dan na lejk.
Kupili smo joj i hot dog i ajs krim i od tada stalno svima
prica kako joj je bilo bjutiful."

Eto vidis! Toliko je jaran zaposlen da nije ni razmisljao kako ce da nazove cerku. I ispalo Rebeka. A za to ime se odlucio kada je iso da baji prezente za prosli vekejsn. I dok je kupovo, naidje na patike ribok. A posto je kupovo ribok unuci od njegovog strica mamine sestre, koja je u rodu sa od njegove zene babe od ujaka ili strica cerke, zauzet kupovinom, a zena mu bila trudna, on bez puno razmisljanja nazove patike Rebeka, umjesto ribok, i tako je to ime ostalo.Kad mu se zena poradjala, on naravno radio nocnu, zena mu je po pamcenju nazvala cerku Rebeka. Od ribok patika.
On jadan kupuje I scream, i kokakolu, a ja to dobijem dzaba. Iz Fud Banke. Svaki mjesec dobijam hamper. U kojem ima i I scream i kokakola i mnogo toga. I to sve dzaba. I imam vremena. Za sve.

"Ja imam dosta posla oko taun hausa katujem travu, cistim atik i nekako ugrabim par sati dnevno da sre?ujem bejsment jer hocemo da ga rentamo i tako povecamo inkam. Kao sto vidite, da je lako - nije, ali kad je covek hard vorker i ako dobro isplanira skedzual moze sve da uradi."

E opet budale! On katuje travu sredjuje bejsment, a ja ne katujem ni travu ni sebe. A bejsment nemam, sta ce mi? Za ono sto imam dovoljan je jedan omanji spajz. On oce da renta bejsment, a ja zivim u socijalnom stanu, i placam 5 puta manje nego on. Al on oce da je gospodin. Sta cu mu ja tu?

"Ja sam lepo doterao liniju na 130 paunda, pa mi se neki nasi dusmani odavde podsmevaju da sam se osusio zato sto mnogo radim i spavam samo cetiri sata, ali to je samo zato sto oni mnogo dzelos na mene, a i ne znaju da ja uvek ugrabim bar 45 minuta da dremnem u sabveju. Coveku vise i ne treba, a i to je samo privremeno 25-30 godina, dok ne otplatimo morgidz a posle cemo da uzivamo. Sve je lako kad imas svoj target."

Svaka cast! Pa ti jedes ko vrabac. 130 libri mu tezina? Kad bi on znao da je jedna prosjecna pica oko 30 libri, i da ja po 2-3 odjednom nosim, jos vise bi se osusio. A i ja sam dotjerao liniju. I to kako! Kupio je na garaz-sejlu i natovario je na moje sepavo magare i pravac kuci. Jes da joj fali za gramofon i da je prasnjava, ali hvata lokalne radio stanice tako da mi nijedan sastanak velferasa ne promakne.
A spavas 3-4 sata. Pa meni treba najmanje 5 sati da usecerim. A onda ide spavanje. Do podne, a nekad i duze. Sabvej ne koristim, jer su tamo svi oni koji rade po cijeli dan, a oni ipak nisu moj nivo. Prosto me mejkaju sik. Zato i ne koristim tu uslugu. A i sto bih? Moje magare me svuda dovede.

"Cuo sam da Djole i ove godine ide za stari kraj. Moze se njemu
kad vec deset godina cuci na velferu i jos vozi picu za kes, a zena mu otvorila bjuti salon u stanu pa ove nase guske navalile ko nezdrave da rade her kat. Ali, sta im vredi kad ne znaju da invest nego sve spiskaju na putovanja i neke druge stjupid stvari."

Konacno nesto pametno da cujem!!! Djole jarane samo tako! Samo pazi, upozorio sam te da ne kupujes nista za one lesinare dole. Ako vec moras, onda je to kila kafe za zenski dio, i litra neke kanadske muckalice za muski dio. Za djecu ne donosi nista, jer oni sve to dole imaju. A i ako doneses, onda ce te ogovarati kako si onom drugom donio bolje stvari nego ovom prvom. Nikad im ugodit. Kupi ti svom djetetu sta god hoces, samo da to ne prelazi 2$. Bices sretan jer ces dijete izvesti na pravi put. Neka se uci kako da lezi i iskoristava drzavu dok drugi rade. I placaju porez. Za tebe i mene, i za tvoje dijete.

"Zato ce ceo zivot da budu golje i da rentaju apartment, a mi imamo properti i sejving akaunt u banki. On stalno mejk fan od mene i prica okolo kako sam ful i ne znam da zivim,ali polako, zaigrace mecka i pred njegovim apartmentom koji renta. Ja sam vec obavestio revenju Kanada o njegovim biznisima, pa cu da ga
pitam kako se zivi kad bude poceo da placa taksu za sve ove godine."

Vidis Djole istinitost one nase" Da komsiji crkne krava" Ovaj levat ce da izravno napadne sve ono za sta se ti i ja zalazemo. I samo mejk fan od njega, jer je jadan to i zasluzio. A za placanje takse nemoj da se brines. On te to samo plasi. Pa drzava ima vece koristi od njega koji placa 100 puta vecu taksu nego sto cemo i ti i ja placati do kraja nasih zivota. Dok oni plate sve one agente da nas pronadju, i dokazu da varamo drzavu, dotle ce sve one pare koje bi dobili od nas da potrose. I cemu onda sve to. A on neka laprda.

"A to sto on misli kako mi ne znamo da zivimo, malo se prevario.Skoro svaki satrdej uvece ja i Zorica popijemo kejs piva onaj mali od siks. Doduse, ona popije samo jedno zato sto mora na najt posao od devet, ali se zato ja rileks i smazem sve o stalo jer u sandej radim tek od osam ujutro."

Opet je promasio ime svoje zene. Ali ga razumijem. Kada ima slobodan dan, onda mu je to ko da mu je zora svanula. I zato naziva svoju zenu Zorica. E vidis, ja ne placam za pivo. Slusam svoju dotjeranu liniju i kad cujem da se nedje sprema svadba, odem tamo. A djes vidio da gost nesto placa? I jos to na svadbi!
Tamo je sve djaba. I jos te tjeraju da pijes!

"Zato, kad ga vidite nemojte nista da mu verujete sta prica jer on nije covek za rispekt. To je rizon sto vam nisam poslao pare po njemu, jer znam kako ce da kaze da sam cip i da grabim samo za sebe. Vi znate da to nije zbog toga, nego zato sto sam temporari sort, ali i to je samo dok ne otplatimo morgidz. Posle cemo svi da uzivamo."

Ko ti je kriv kada sejvujes za morgidz umjesto da pare saljes preko banke.

Tvrtko1995
14.01.2004., 20:29
12. avgust
Uselili smo se u nasu novu kucu u Kanadi. Tako sam uzbudjen. Ovde je tako lijepo. Planine su prekrasne. Jedva cekam da ih vidim prekrivene snijegom.

14. oktobar
Kanada. To je najljepsa zemlja na svetu. Lisce je poprimilo sve one divne nijanse zute i narandzaste boje. Vozio sam kroz prirodu i vidio par jelena. Tako su graciozni. To su najljepse zivotinje na svijetu. Ovo mora da je raj. Volim Kanadu.

11. novembar
Dan sjecanja (Kanadski drzavni praznik). Lov na jelene ce poceti uskoro. Ne mogu da zamislim da neko moze ubiti tako divnu zivotinju. Nadam se da ce uskoro snijeg. Tako je divno.

2. decembar
Nocas je pao prvi snijeg. Ustao sam i vidio sve pokriveno bijelim pokrivacem. Izgleda kao najljepsa razglednica. Izasli smo napolje, ocistili stepeniste i prilazni put a onda se grudvali (ja pobjedio). Kad je prosla grtalica morali smo ponovo da ocistimo kapiju. Kako je samo divna zemlja. Volim Kanadu.

12. decembar
Nocas opet snijeg. Opet prosla grtalica i zatrpala kapiju. Ovde je zaista prekrasno.

19. decembar
Nocas opet snijeg. Nisam mogao izvesti auto da idem na posao. Ovde je zaista divno samo sam malo umoran od lopatanja. Opet jebena grtalica.

22. decembar
Ovo bijelo govno opet padalo celu noc. Dobio zuljeve od lopatanja i ledja me bole. Ovaj majmun sa grtalicom kao da se krije iza coska i samo ceka da ja ocistim ispred kapije. Supak.

25. decembar
Sretan jebeni i usrani Bozic. Jos malo usranog snijega. Ako mi ikad padne saka ovaj peder sto vozi grtalicu, ubicu ga. Mater im jebem sto ne posipaju vise soli po putu, pa da se prije otopi.

27. decembar
Nocas opet sneg. Ne izlazim vec tri dana, osim sto cistim snijeg kad god prodje grtalica. Ne mogu nigde ici, auto se zaglavio u brdu snijega ispred kapije a i hladno je u picku materinu. Kazu da ce nocas pasti novih 30 cm tih govana.

28. decembar
Prognoza je bila losa. Palo je pola metra. Ako ovako nastavi nece se otopiti do ljeta. Grtalica se zaglavila i taj šupak doš'o kod mene da trazi lopatu. Rekao sam mu da sam vec slomio sest lopata cisteci ta govna sa vrata sto ih je on nabio i zamalo da sam mu je slomio o glavu.

3.januar
Supak otis'o. Kaze slabo smo se opskrbili za zimu, kad je pojeo zadnju pastetu. Dali smo mu posljednju bocu vina, sto nam je Salko donio za naselje. Da se co'ek ne smrzne. Kaze on: Pa i nije bila neka berba te godine.

4. januar
Najzad sam izas'o iz kuce. Otisao do prodavnice da kupim nesto hrane i kad sam se vracao udario kolima jelena. 3.000 dolara stete na kolima. Te jebene zivotinje trebaju biti ubijene. Svugdje ih je. Sto ih lovci ne pobise jesenas...

3. maj
Odvez'o kola kod automehanicara. Nevjerovatno koliko su zahrdjala od jebene soli što je posipaju svuda. Kaze majstor sad ce biti 4.500, jer je hrdja uznapredovala.

10. maj
Selim se na Floridu! Ne mogu zamisliti kako neko normalan moze zivjeti u toj jebenoj Kanadi.

Blue_Sunflower
15.01.2004., 03:09
Tvrtko1995 kaže:

22. decembar
Ovo bijelo govno opet padalo celu noc. Dobio zuljeve od lopatanja i ledja me bole. Ovaj majmun sa grtalicom kao da se krije iza coska i samo ceka da ja ocistim ispred kapije. Supak.

E ovak je stvarno danas ovdje, ljudi! :D

Prije sat vremena zavrsila sa drugim lopatanjem za danas. Ledja otpadaju, mazem se s tigrovom masti da se mogu ispravit ujutro. :D

Ak ga nije pol metra napadalo danas, nije uopce. A majmun s grtalicom jos nije prosel. Bar nije sad popodne.

U meduvremenu prosetala pesonju, kojeg je snijeg skoro zatrpal. Jedva sam ga nasla. Izgledali smo ko dva izgubljena snjegovica.
:w

Ajde, ipak volim Kanadu...:D

Sinok
15.01.2004., 03:13
facasplaca kaže:

:lol: :lol: :lol:

Tvrtko1995
15.01.2004., 03:26
:top:

Pozdrav iz Georgije!

Uvijek moram objasnjavati da je to "ona drzava sjeverno od Floride"...

:top:

ADEX
15.01.2004., 03:51
Dobro evo i nastavka putestvije onog izbjeglice, dodje covje i u Floridu

12. maj
Stigli smo na Floridu. Uselili smo se u novu kucu. Tako je velika, ima sav komfor, naravno i pool. Kako je ovdje samo toplo i prijatno. Vec sam zaboravio Kanadu. Volim Floridu.

20. maj
Ovdje su ljudi neverovatno dobri i uvijek se samo smiju. Stvarno je Florida interesantna a ima puno interesantnih zivotinja. Bas je fino toplo i ovaj tjedan sam se pregrijao od one hladne Kanade. Puno volim Floridu.

12. jun
Vec smo mesec dana tu, vrijeme je jos uvijek toplo i jako vlazno. Dobro da u kuci imamo klimu. Susjed mi je pricao kako u jednom restoranu u blizini sluze dobrog aligatora. Kako mogu ljudi da jedu te zivotinje, koje izviru iz doba dinozaura. To ne mogu nikako razumijeti. Vidjeli smo puno toga na Floridi, neverovatno je interesantna. Najvise te volim, Florida.

30. jun
Odkad smo dosli vrijeme se skoro nije menjalo. Uvjek toplo a sad i pomalo suvise vlazno. Ali klima uredaj u kuci i u kolima radi odlicno. Nocu nam jedino smetaju komarci, kojih ima u ovo doba puno. Upoznao sam jos neke susjede. Stvarno su ljudi na Floridi dobri.

18. jul
Neverovatna vrucina i skoro 100% vlaga, za vikend idemo na obalu. Nadam se na lep provod...

20. jul
Kakva noc. Fata je u hotelu slucajno ostavila otvoren prozor. Zamalo da me zivog pojedu ti komarci. Kad se zelimo vratiti kuci, neko nam je ukrao kola! I tako ima da se vozim 100 milja taksijem. Crnac taksista uvjek se samo smjeska, imam utisak da je on ukrao kola. Stvarno ima kriminala na Floridi!

21. jul
Posle vracanja kuci, opet taksi i na posao, pa ja kao da radim samo za ove taksiste. U firmi sef mi je rekao, da se ne smijem dovoljno, ali kako da glupanu objasnim da nisam sklopio oka od onih komaraca a kamoli da spominjem ukradena kola. Neverovatna vrucina!

30. jul
Vrucinski val je na maksimumu, a nama je u kuci crkla klima. I jos ovi komarci, jedino ce da me spasi ujutro jedno kupanje da prozivim. Vec kad sam htio da se bacim u pool vidio sam u njemu aligatora od 3 metra!! Jos mi je samo ta pickarija trebala, brzo zovem policiju da upitam sta treba da radim. Oni kazu da ga pustim na miru da ce sam otici odakle je dosao. Poludecu!

31. jul
Vec od rana jutra neverovatna vrucina. Na poslu sam opet kao prebijen. Sef, onaj *****, kaze da se uopste ne smijem i da to nije dobro za konzumente. Jebo njega i konzumente!

1. avgust
Kakva vrucina. Vec drugi dan bez klime sto znaci i bez spavanja. Sve ce da izgori samo komaraca ima, sve crno i sve vise. Onaj mrgan od 3 metra kao da je u mom poolu kampirao. Kazem cjelu pricu susjedu, on se samo smije, kao i uvjek, picka li mu lepa mila materina!

2. avgust
Jedva docekam, da mi dodu popraviti tu kurcevu klimu. A onaj niger umesto klime sredi mi cerku. Policija kaze samo da treba biti pazljiv a da crnca verovatno nece moci izslediti jer su i onako svi isti. Vrucina kao da smo u paklu - jebem ti Floridu!

12. avgust
Ne mogu da podnesem tu vrucinu. Tu smo jos uvjek kao u paklu a odkad smo dosli vrjeme je isto. Sef me izbacio iz firme sa osmijehom na licu i rekao da su se konzumenti pobunili jer se nisam dovoljno smijao. E tako sam ostao bez posla i idem u kafanu da se propijem. Svi se meni i mojoj prici samo smiju, a osobito onaj policajac koji me uhiti pijanog i trazi da mu platim 3000 USD. Majku im jebem, mrzim Floridu, prokleta bila!

13. avgust
Petak, 13. Boze kakva vrucina. Vracam se kuci iz cuze bez kola, posla i bez para. Mrzim taksiste. Svi beze sa osmijehom na licu, a usput mi kazu da dolazi Mitch. Legnem u kucu, u kojoj jos uvijek ne radi klima da malo razmislim o svemu. Odjednom neverovatan vjetar zapara zrak i kuca nema vise krova, jos minut dva i nema vise kuce. Vjetar sve poleze. Nemam vise nista, samo je onaj aligator ostao u poolu. Sto ga nisu poklopali u onom restoranu....

Susjedi se vracaju i sa osmjehom na licu kazu da imam srecu da sam prezivio hurikan Mitcha. Opet je vrucina ko prije, a ja bez svega mrzim Floridu i selim se odavde. Gde,ovaj put necu da vam kazem...

1. septembar
Naplatio pare od osiguranja. Zgadila mi se ova Amerika. Kao i Kanada, uostalom. Ubjedujem familiju da odemo u Disneyland. Poslije cemo smisliti gdje cemo i kako cemo...

8. septembar
Potrosio pare od osiguranja. Ne znam gdje cemo, djeca bi vec trebala u skolu. Sinula mi je napokon pametna ideja. Zovem rodbinu da me upute kako da kupim stan u Sarajevu. Ucimo ubrzano gramatiku, ja vec uspjesno razlikujem ekavicu i ijekavicu. Djeca brkaju meko, mehko i tvrdo c, zaboravljaju umetnuti h gdje treba, palatalizacija im nijedna ne ide od ruke. Sta li ce s nas biti.

AllweEverWanted
15.01.2004., 06:35
tako ti ej to kad odes vani a ostavish srce doma,...

Tvrtko1995
16.01.2004., 02:00
Hoces cuti sta je bilo kad se vratio?

AxMi-24
16.01.2004., 02:01
Otisli su na cevape i kahvu i zivjeli sretno ever after :D

Sinok
16.01.2004., 03:39
LaPerla kaže:
Dragi nasi,

..... Doduse, za tikete imamo, ali ne mozemo da skupimo za prezente svima vama i ostaloj familiji, a bez toga ne ide da dolazimo jer necemo da nas smatraju za neke amove, kao sto su pricali za Djoleta i njegove kad su svojima doneli samo 100 > dolara, kako su cip i kako nista nisu uradili u Kanadi. Mi tako necemo. Ili dolazimo kao gospoda ili nikako. Zato smo se i dogovorili da sejvujemo sto mozemo vise i da sve odlozimo za sledeci vakejsn.
....
Cula sam za neke recimo s prosjecnim primanjama (ili manje), obicno id u Hr (ili Bosnu) jednom u 10-15 godina, i onda potrose hrpu novca i to onog kojeg nemaju, dignu kredit pa poslije vracaju. Za 1-2 mjeseca potrose $20-30K (bez da placaju smjestaj). A tamo pomisle 'a kako se tamo vani dobro zaradjuje':)

ADEX
16.01.2004., 03:52
Sinok kaže:
Cula sam za neke recimo s prosjecnim primanjama (ili manje), obicno id u Hr (ili Bosnu) jednom u 10-15 godina, i onda potrose hrpu novca i to onog kojeg nemaju, dignu kredit pa poslije vracaju. Za 1-2 mjeseca potrose $20-30K (bez da placaju smjestaj). A tamo pomisle 'a kako se tamo vani dobro zaradjuje':)
Suti bona, cuo sam za tipa koji se hvalio kako mu super ide i mlati pare.
A on shareaccomodation, i neki kithcenhand.
I sestra mu trazila da je pomogne da otvori neki butik, i sta ce?
Digne kredit i sestri posalje 10 000$ i sada ga sasvim lijepo on otplacuje. :D

ADEX
16.01.2004., 03:56
Evo i nastavka i zavrsetka ove istinite price jednog izbjeglice :D

25. novembar
Papiri za stan u Sarajevu sredeni, sreci nema kraja. Mi smo bez para. Djeca ne idu u skolu. Svi pomazemo u obliznjoj samoposluzi, imamo dovoljno za motel i kartu. Pripreme za povratak u toku: gledamo u sobi CNN i pokusavama da shvatimo trenutnu politicku situaciju. Ja imam problema sa razumijevanjem unutarnjih granica, nismo se valjda za to borili. Kazu mi da malo puno naginjem na unitaristicku politiku, a da opet nisam dovoljno ekstreman da mogu prezivjeti lako politicku realnost. Kazu mi isto tako da ne serem.

24. decembar
Posljednje pripreme za put. Uzeli najjeftinije karte, na prvi dan Bozica, bice prazan avion. Tjeraju me da kupim Leviske, ne mogu me vise gledati u dronjcima. Fino smo se svi obukli, ponijeli smo nesto baterija, svijeca, mlijeka u prahu, kafe i dvije-tri cokolade, da obradujemo nase. Posljednja noc na jebenom sjevernoamerickom kontinentu. Nalet ga bilo, i onog ko ga otkri, o ove sto na njemu zive.

25. decembar
Prvi dan Bozica. Na putu do aerodroma blistaju ukrasi na palmama. Samo da mi je docepati se aviona. Nalecem na Deda Mraza u bermudama, saljem ga u neku stvar. Predajemo stvari, oduzimaju nam vrecu sa rizom i otpakovane vrece mlijeka u prahu ... kazu supci, zabranjeno po nekom njihovom zakonu. Ovo je vec prevrsilo mjeru. Psujem tecno. Oni se smiju. Budale.
Stjuardesa me upozorava da pazim kako se ponasam nakon sto sam ljubazno stisnuo pilota i vikn'o mu na uho: "Vozi Misko!".

27. decembar
Amsterdam. Mmmm, osjecam miris Evrope. Zadrzavaju nas u policiji, kazu istekla nam oba pasosa, i crveni, i plavi. "Ma, koji ste mi vi ..." mislim se, ja - tamo se ja vise ne vracam. Fino mu kazem: "No Amerika, no, niks, kaput, finito..." Prenocili na policiji. Uzelo nam tariguz i svijece, kaze treba da prode neko ispitivanje. Bas smo se sjebali. U policiji upoznajemo puno naseg svijeta, svi idu na drugu stranu. Svijece mogu s nama, tariguz ostaje, zapaljiva materija. Otkidam malo papira sa jedne rolne, zlu ne trebalo. Niko ne primjecuje.

31. decembar
Nakon dvije noci prespavane na amsterdamskom aerodromu, evo nas na putu za Bec. Svi smo se vec medusobno posvadali.
Optuzuju me da sam ih sve uvalio u govna, bez njihove volje. Ubjedujem ih da ne seru i da ponavljaju gradivo, vec smo skoro kuci. Slecemo u Bec. Ah, Wienna, Shtrauss, Waltzer, Dunau, jes' klinac. Policija nas odvaja na poseban izlaz.

1. januar
Novu godinu docekao u krugu familije, u posebno ukrasenoj celiji. Gledam novogodisnji koncert kroz resetke. Djeci poklanjam cokolade, Fati sam uspio maznuti jedan tester na Free Shopu u Amsterdamu - Gyvency for men. Svida joj se. Mirise. Izgleda da ce nas pustiti vec za dva dana. Hrana puno bolja od one u Amsterdamu. Vec sam skoro zaboravio ona sranja sto smo jeli u onoj poganoj Floridi. Mekdonald, Meklaud, Mekintos, Meksiko, to su samo neke od zabranjenih rijeci nakon naseg groznog McDonald'skog iskustva.

6. januar
Zagreb. Servus lepi Zabreg moj, kaj se krije v mali toj. Opet bajbok. Uvozenje opasnih materija, oduzimaju nam baterije.
Brzo nas oslobadaju iz policije, izvinjavaju se. Da ne bi placali carinu, ostavljam lazni Rolex u policiji i otkidam dugmad sa Fatine jakne da pokazem da je koristena. Niko iz familije ne prica sa mnom. Tvrde da je moja glupa ideja o povratku.
Carinik se smjeska, policajci se smjeskaju, taksista se smije, ja mislim da nesto debelo nije u redu. Nisu me cak pitali ni za putovnicu, domovnicu, sahovnicu... Pitam treba li mi viza, oni se svi grohotom smiju. Kazu, kak' ste vi Bosanci bedasti.

7. januar
Oduzimaju nam avio-karte, pominju neki medudrzavni sporazum. Nije mi jasno, bunim se k'o Grk u zatvoru. Odustajem, iz carapa vadim zadnje dolarske rezerve. Odlucujem se na put autobusom. Taksista prima dolare. Sreca. Bas bih se obruk'o. Stizemo u zadnji cas na Kolodvor, banka jos radi. Mijenjam dolare u kune za kartu i KM (valjda kilometre) za prtljag. U cekaonici svi puse, postaje neizdrzivo. Idem do klozeta da dodem sebi. Smrdi toliko da jedva stojim na nogama, nekako se dokopam izlaza. Guramo se na ulazu u autobus, neko je prodao visak karata, bice gusto. Ja pristajem na tri sjedista za cetiri karte, pod uslovom da prtljag drzimo u krilu. Bolje ista nego nista. Hajd', mislim se, nek' je ziva glava.

8. januar
Ovo pisem poslije. Hladno je bilo da bi pingvini u nesvjest pali. Al', opet, mislim se, kako je u Kanadi. Pokusavam zaspati, ne mogu, muzicki ukus sofera je gori od onog vec loseg predratnog. Neko povraca pozada. Neko otvorio Argetu i otpakov'o kuhana jaja. Povraca mi se, da hoce zaustaviti autobus. Autobus se zaustavlja na tri carine i tri policije. Oduzimaju mi koznu jaknu koju sam prije rata kupio u Turskoj. Ja sam ukocen toliko da me policajci skidaju. Kakva noc.

11. januar
Ovo pisem na kraju puta. Dva dana smo bili zaglavljeni na Makljenu. Sreca, neki iskusni putnik na ovoj relaciji je imao karton kuhanih jaja. Neki svercer pristaje da trampi paket argete za dzepni Nintendo. Glupan, ja platio Nintendo $4.99 na rasprodaji.
Nismo gladni. Ja sam ukocen, svaki me misic boli. Sad svi imamo mjesta jer su policija poskidali neke nevaljalce usput.

12. januar
Stanica u Sarajevu. Tuga me uhvatila, sjetim se kako smo ovdje cekali na konvoj. Budale, ko nas je tjer'o. Pa, nece Bosna
nigdje, a ni Hercegovina. Fali nam jedna torba. Jedna mi zena kaze da je vidjela neke momke kako pretovaraju svijece i nesto se domundavaju oko nasih sjedista. Prijavljujem policiji. Smije se policajac, neki mlad momak, grohotom, svi mu se krnjatci vide. Kaze, dobro dosli kuci. Svi nam se zahvaljuju na stanici sto smo ih zabavili. Svi puse. Malo mi je zlo. Nude me picem,
odbijam da pijem na javnom mjestu, zakon je zakon. Oni se i dalje smiju, jedan pada sa stolice tako da polomi sve boce ispod stola. Miris alkohola me zapahne, istrcavam na cisti zrak.

13. januar
Pokusavam prvi put da udem u "svoj" stan.

14. januar
Vec nekoliko puta pokusavam da udem u stan. Provodimo citav dan u raznim opstinskim kancelarijama, vadimo potvrde, pokusavamo da iznudimo nalog za iseljenje "stanara".

15. februar
Sudskom odlukom donosi se nalog o iseljenju tih nekakvih uljeza u "nasem" stanu. Pokusavam istjerati te nevaljalce. Vise smo dojadili rodbini, ne zna nam se ni za dan ni za noc. Danas kod ovog, sutra kod onog.

20. februar
Donosim odluku. Idem u policijsku postaju na autobuskoj stanici. Prepoznaju me, kazu da nisu usli u trag lopovima iz autobusa,
jos, i svi se grohotom smiju. Zamolim ih da mi pomognu, da imam rjesenje za stan, i nalog, i da nemam gdje spavati. Svi se smjesta pokupimo odatle, pozovemo posebnu jedinicu, usput ubijedimo pripadnike Unprotection - Eye For - Ass For - Na To - a da nam se pridruze, i u zdruzenoj akciji ulazimo u stan. Stan prazan. Nigdje nista. Ni parketa, ni lustera, ni bojlera, nista. Al' jebi ga, svoje je svoje, ljubim stokove tako strasno da mi se usne lijepe za hladan metal.

28. februar
Bas je nas svijet dobar. Sa prvog sprata donose nase cilime sto su komsije cuvale sest godina. Neko na podvoznjaku nasao nas televizor i otkupio od jednog svercera. Sa smeca donijeli nas bojler. Nadeno dosta nasih slika, predratnih. I moja diploma, zguzvana na mjestu odvaljenih pipa u kuhinji. Sve polahko dolazi na svoje mjesto. Vec pomalo i djeca razgovaraju sa mnom.
Fata je rekla da ce mi dati cim ponovo nabavimo krevet.

1. mart
Danas sam vec poceo da radim u jednog privatnika. Ruke me bole jos od onog autobusa, imam puno unosenja, radim s robom. Fata pocela da sije kod jedne fine zene. I ona je, kaze, bila izbjeglica, u Sarajevo, trebalo joj je dosta da dode na svoje, ali, kaze, ako radimo vrijedno i imacemo. Imamo dovoljno para da platimo dodatne casove djeci. Oni nisu jos u skoli, do septembra. Sada su nam dali dobru sansu da polazu ove razrede sto su zavrsili u Kanadi i Americi, jer se to ovdje nista ne priznaje. Imaju problema sa gramatikom. Ja jos imam problema sa politikom. Sreca, televizor nam se cesto kvari pa ni ne pratimo vijesti. Ja ocekujem da sa dobrim znanjem jezika i sa vozackom dozvolom mogu dobit' fini posao za neku medunarodnu organizaciju. Sve je super. Malo se nerviram, gdje god dodem, svi puse. Puse pravo. Na to se nikako ne mogu navici, k'o da nisam citav zivot zivio ovdje.

2. mart
Pitate se, gdje cemo sad. Necemo nigdje. Ovdje nam je dobro, tako nam i treba. Dobro se dobrim vraca. Super je nama ovdje. Ne mogu nas odavde vise ni puskom otjerati. Dobro nam je - u picku materinu.

AllweEverWanted
25.01.2004., 23:39
Hi,..
Zna li neko kako se iz Canade produzi Hrvatska putovnica. Naime moja istiche za par mjeseci pa bi htio to na vrijeme obaviti. Naime website Hrvatske ambasade neradi, Hvala

Banirani
25.01.2004., 23:44
AllweEverWanted kaže:
Hi,..
Zna li neko kako se iz Canade produzi Hrvatska putovnica. Naime moja istiche za par mjeseci pa bi htio to na vrijeme obaviti. Hvala

Zavisi u kom dijelu Kanade se nalaziš. U Ontariju imaš dvije mogućnosti. Hrvatski konzulat u Etobiku ili ambasada u Otawi.

AllweEverWanted
25.01.2004., 23:50
Pa ja sam u Victora,BC,.. znaci Vancouver mi je najblizi

Banirani
25.01.2004., 23:55
AllweEverWanted kaže:
Pa ja sam u Victora,BC,.. znaci Vancouver mi je najblizi

Nevjerujem da u Vacouveru ima konzulat. Morat ćeš nazvati ili ambasadu u Otawi ili konzulat u Torontu ( Etobiko ) i oni će ti poslati formulare da popuniš i reći će ti gdje možeš uplatiti novac. Onda ćeš formulare i uplatnicu ( money order ) zajedno sa putovnicom poslati njima. Kad postupak bude gotov vratiti će ti sve nazad.

AllweEverWanted
25.01.2004., 23:57
Tnx,... znas li odprilike koliko traje, taj proces?

Banirani
25.01.2004., 23:59
Embassy Of The Republic Of Croatia
229 Chapel, Ottawa, ON K1N7Y6
(613) 562-7820

Evo ti adresa i broj telefona pa ih nazovi. Ja sam to radio prije 3.5 godine. Preporučio bih da to uradiš dok je ranije.

AllweEverWanted
26.01.2004., 00:02
Tnx,..
Jednostavno sam zaboravio,.. planirao sam ici preko granice za weekend i kad sam pogledao putovnicu skuzio sam da je umalo pa istekla,.. :)

Banirani
26.01.2004., 00:03
Što prije to uradiš bolje jer poznajući našu poslovičnost oduljit će se. :top:

AllweEverWanted
26.01.2004., 00:08
Toga me je i strah,.., doduse,.. necu umrijet ako par mjeseci nemogu van zemlje,... nije da mi gori pod petama,.. vise me brine da se ne zakomplicira sta ako mi putovnica istekne....

Banirani
26.01.2004., 00:10
AllweEverWanted kaže:
Toga me je i strah,.., doduse,.. necu umrijet ako par mjeseci nemogu van zemlje,... nije da mi gori pod petama,.. vise me brine da se ne zakomplicira sta ako mi putovnica istekne....

Ništa, ako ti istekne vadit ćeš novu putovnicu. :D

AllweEverWanted
26.01.2004., 00:12
Banirani kaže:
Ništa, ako ti istekne vadit ćeš novu putovnicu. :D

Ova traje do April 19th, znaci ako korz ovaj mjesec posaljem produljenje,... teoretski ako istekne a oni mi ne posalju novu je njihova greska,.. znaci nije moj problem,.. bar ja to tako vidim :)

Banirani
26.01.2004., 00:15
AllweEverWanted kaže:
Ova traje do April 19th, znaci ako korz ovaj mjesec posaljem produljenje,... teoretski ako istekne a oni mi ne posalju novu je njihova greska,.. znaci nije moj problem,.. bar ja to tako vidim :)

Ja to zovem "wishfull thinking". :D

Neznam kako je sad ali je prije bilo manje novaca za izvaditi novu putovnicu nego za produžiti. :eek: :eek:

AllweEverWanted
26.01.2004., 00:19
Banirani kaže:
Ja to zovem "wishfull thinking". :D

Neznam kako je sad ali je prije bilo manje novaca za izvaditi novu putovnicu nego za produžiti. :eek: :eek:

Ajde nek prodje jos 10 mjeseci pa cemo za drzavljanstvo aplicirati znaci to mi je zadnja hrvatska putovnica koju cu vaditi, prezivjet cu,...

Banirani
26.01.2004., 00:23
AllweEverWanted kaže:
Ajde nek prodje jos 10 mjeseci pa cemo za drzavljanstvo aplicirati znaci to mi je zadnja hrvatska putovnica koju cu vaditi, prezivjet cu,...

Koliko puta si izlazio iz Kanade i na koliko vremena ?

Trebaš efektivno provesti 3 godine u Kanadi da bi mogao aplicirati za državljanstvo. Svaki dan izbivanja iz Kanade ti za toliko prolongira rok za aplikaciju. I budi spreman da proces traje od 6-10 mjeseci.

Banirani
26.01.2004., 00:25
Da i ovo sam zaboravio. Možeš aplicirati za privremenu kanadsku putovnicu ali s njom nemožeš putovati u zemlju tvog porijekla.

AllweEverWanted
26.01.2004., 00:28
Banirani kaže:
Da i ovo sam zaboravio. Možeš aplicirati za privremenu kanadsku putovnicu ali s njom nemožeš putovati u zemlju tvog porijekla.
E vidish to me zanima,.. jer cesto idem u states,.. i muka mi je od pogleda na grani kad vide Hrvatsku putovnicu imas li vise informacija o ovome,...
U Canadi sam 2.5 godina,.. i nisam odlazio iz zemlje,.. ajmo rec da sam prezauzet sam karijerom,.. :)

Banirani
26.01.2004., 00:32
AllweEverWanted kaže:
E vidish to me zanima,.. jer cesto idem u states,.. i muka mi je od pogleda na grani kad vide Hrvatsku putovnicu imas li vise informacija o ovome,...
U Canadi sam 2.5 godina,.. i nisam odlazio iz zemlje,.. ajmo rec da sam prezauzet sam karijerom,.. :)

I to ti se računa. Svaki prelazak u USA ti je zabilježen. Meni su jedno mjesec dana prije nego mi je isteklo 3 godine poslali obavijest da mogu aplicirati.

Nedavno je Kanada uvela da moraš imati nešto kao našu osobnu iskaznicu i kad se vraćaš u Kanadu moraš to pokazati inače te neće pustiti nazad. Samo neznam jeli to za sve imigrante ili samo iz pojedinih zemalja. Znam da se nekima već dogodilo da im nedaju nazad.

AllweEverWanted
26.01.2004., 00:35
Banirani kaže:
I to ti se računa. Svaki prelazak u USA ti je zabilježen. Meni su jedno mjesec dana prije nego mi je isteklo 3 godine poslali obavijest da mogu aplicirati.

Nedavno je Kanada uvela da moraš imati nešto kao našu osobnu iskaznicu i kad se vraćaš u Kanadu moraš to pokazati inače te neće pustiti nazad. Samo neznam jeli to za sve imigrante ili samo iz pojedinih zemalja. Znam da se nekima već dogodilo da im nedaju nazad.

To je PR card,.. da nesto kao osobna,.. vidish odugovlacio sam sa time,.. i nedavno sam aplicirao,... dobije se za par tjedana,.. nije frka,... izgleda ko vozachka,.. posaljes im $50, jedan formular, kopiju putovnice i IMM1000, simple as that,.. u slucaju da se vracas u Canadu a nemas taj dokument,.. na granici ti izdaju privremeni dokument koji te kosta dodantinh $50,...

Mad Nomad
26.01.2004., 03:41
Banirani kaže:
Zavisi u kom dijelu Kanade se nalaziš. U Ontariju imaš dvije mogućnosti. Hrvatski konzulat u Etobiku ili ambasada u Otawi.

Hrvatski konzulat nije u Etobiku, vec u Mississaugi.

Mad Nomad
26.01.2004., 03:44
AllweEverWanted kaže:
Tnx,... znas li odprilike koliko traje, taj proces?

Mjesec dana.

AllweEverWanted
26.01.2004., 03:47
Mad Nomad kaže:
Mjesec dana.

Tnx ,.. MadNomad :),... Precizno ko i uvijek :)

Cro-cutie
26.01.2004., 11:09
Mad Nomad kaže:
Hrvatski konzulat nije u Etobiku

FYI: Etobicoke;)

Hellkin
26.01.2004., 18:40
Mad Nomad kaže:
Hrvatski konzulat nije u Etobiku, vec u Mississaugi.

:bonk: :buum:

Blue_Sunflower
26.01.2004., 18:46
Hellkin kaže:
:bonk: :buum:

A kaj je jos bitnije, u istoj zgradi konzulata je onaj Lardovic (ili Milardovic ili votever), koji ima najbolji domaci prsut. I pecenu janjetinu i odojka. :top:

Sumo
27.01.2004., 02:16
Prsut:)

a gdje? a gdje, a je li suh?

Banirani
27.01.2004., 02:39
Sumo kaže:
Prsut:)

a gdje? a gdje, a je li suh?

Pa u istoj zgradi gdje je konzulat naravno. A konzulat nemožeš promašiti, zastava se vidi izdaleka. :D

Blue_Sunflower
27.01.2004., 14:35
Banirani kaže:
Pa u istoj zgradi gdje je konzulat naravno. A konzulat nemožeš promašiti, zastava se vidi izdaleka. :D

Je konzulat ne mozes promasit, zastava sa vidi...ali ono sto jos prije uocis je BOJA fasade konzulata. MRAK!:D

paracho
27.01.2004., 17:47
Banirani kaže:
Nevjerujem da u Vacouveru ima konzulat. Morat ćeš nazvati ili ambasadu u Otawi ili konzulat u Torontu ( Etobiko ) i oni će ti poslati formulare da popuniš i reći će ti gdje možeš uplatiti novac. Onda ćeš formulare i uplatnicu ( money order ) zajedno sa putovnicom poslati njima. Kad postupak bude gotov vratiti će ti sve nazad.

actually Hrvatski konsulat se nalazi na Dundas St. u Mississauga, a ne Etobicoke.

Blue_Sunflower
27.01.2004., 17:49
paracho kaže:
actually Hrvatski konsulat se nalazi na Dundas St. u Mississauga, a ne Etobicoke.

Ajde...
To smo zakljucili na prosloj stranici.:jumping:

Nema ljutis? :w

facasplaca
27.01.2004., 18:28
paracho kaže:

Cek, kaj nije konsulat u Etobicoku? :B :B :B
Ili je u Mississaugi? :B :B :B

Mad Nomad
28.01.2004., 02:50
Cro-cutie kaže:
FYI: Etobicoke;)
Mi to po Vuku. :)

Hellkin
06.04.2004., 16:18
Blue_Sunflower kaže:
A kaj je jos bitnije, u istoj zgradi konzulata je onaj Lardovic (ili Milardovic ili votever), koji ima najbolji domaci prsut. I pecenu janjetinu i odojka. :top:

Jel', a gdje se susi taj prsut? navodno je suseno meso iz Kanade fenomenalno, samo sto jos nisam probao...

Blue_Sunflower
06.04.2004., 16:27
Hellkin kaže:
Jel', a gdje se susi taj prsut? navodno je suseno meso iz Kanade fenomenalno, samo sto jos nisam probao...

Ne znam, pa tu valjda negdje :D , ima covjek susionu (u Misissauga, a ne Etobiko), ko i konzulat.
Stvarno prva klasa prsut. Najbolji.

A janjetina pecena se isto samo kod njega narucuje. To je Oda radosti i uzvisenosti od gusta. Mljac.

Za dva tjedna frendicina kcer ima krizmu. A ja sam glavna pomagacica u kuhinji. Pogodi od kuda se narucije janjetina??? A ja ju prva preuzimam :azdaja: i aranziram tanjure... :trio: , ma nema da fali. Boze koja sam ja gresnica :( :bonk:

Hellkin
07.04.2004., 14:48
Jel', a kako funkcionira sistem sa putovnicama, misim, da li pomaze da se ubrza proces izdavanja ako se kupi i prsut?;)

Blue_Sunflower
07.04.2004., 16:31
Hellkin kaže:
Jel', a kako funkcionira sistem sa putovnicama, misim, da li pomaze da se ubrza proces izdavanja ako se kupi i prsut?;)

Ne bi se cudila...:D

Ja sam bila tupaca bez prsuta i osjecala sam se ko neobrazovana kriminalka u onom sobicku sa kamerama za primit stranku. Odvratno. I naslusala se lekcija o patriotizmu. :rolleyes:

Hellkin
07.04.2004., 19:39
Blue_Sunflower kaže:
Ne bi se cudila...:D

Ja sam bila tupaca bez prsuta i osjecala sam se ko neobrazovana kriminalka u onom sobicku sa kamerama za primit stranku. Odvratno. I naslusala se lekcija o patriotizmu. :rolleyes:

Kakvim sad kamerama? Pa, jesi li isla po putovnicu ili na saslusanje? I, nije vrag da su ti tamo pricali kako bi se trebala vratiti u Hrvatsku?!

Blue_Sunflower
07.04.2004., 19:45
Hellkin kaže:
Kakvim sad kamerama? Pa, jesi li isla po putovnicu ili na saslusanje? I, nije vrag da su ti tamo pricali kako bi se trebala vratiti u Hrvatsku?!

Isli maloj po putovnicu i osjecali se ko na saslusanju. Duga prica da ju drvim ovdje. (to cemo uz peku:D ) I bezobrazno skupa. Kanadska putovnica je duplo jeftinija.

Hellkin
10.04.2004., 03:37
Blue_Sunflower kaže:
Isli maloj po putovnicu i osjecali se ko na saslusanju. Duga prica da ju drvim ovdje. (to cemo uz peku:D ) I bezobrazno skupa. Kanadska putovnica je duplo jeftinija.

Je, al' sa Hrvatskom putovnicom dobijes i prsut za te novce...:D

Tvrtko1995
10.04.2004., 03:52
Hellkin kaže:
Je, al' sa Hrvatskom putovnicom dobijes i prsut za te novce...:D

Po mom iskustvu, mislim da nema sanse... Vjerujem da treba kupiti prsuta u vrijednosti 500 dolara, a onda se dobije bon od 10 dolara, koji onda ide u lutrijsko izvlacenje i ako je spomenuti sretan dobit ce putovnicu za dodatnih 300 dolara. Ostali plate 450 dolara i cekaju dok ne postanu prsuti.:D

goga
10.04.2004., 04:20
Tvrtko1995 kaže:
Po mom iskustvu, mislim da nema sanse... Vjerujem da treba kupiti prsuta u vrijednosti 500 dolara, a onda se dobije bon od 10 dolara, koji onda ide u lutrijsko izvlacenje i ako je spomenuti sretan dobit ce putovnicu za dodatnih 300 dolara. Ostali plate 450 dolara i cekaju dok ne postanu prsuti.:D

450 dolara:confused:
zezas se
reci da se zezas:moli:

Tvrtko1995
10.04.2004., 04:27
goga kaže:
450 dolara:confused:
zezas se
reci da se zezas:moli:

Ma nemam pojma... ali - NISTA NAS NE SME IZNENADITI

McQ
10.04.2004., 17:01
Banirani kaže:
Moze li meni netko molim lijepo reci malo vise o toj privremenoj kanadskoj putovnici? Da li to mogu dobiti permanent residents i ima li kakvih posebnih uvjeta za dobivanje, koliko joj je trajanje i moze li se s njom u USA bez trazenja vize? Imas li kakvu korist od toga sto si permanent resident u Kanadi sto se tice ulaska u USA ili svejedno moras svaki put traziti vizu (mislim na turisticke ulaske u USA).

cunac
10.04.2004., 18:49
McQ kaže:
Moze li meni netko molim lijepo reci malo vise o toj privremenoj kanadskoj putovnici? Da li to mogu dobiti permanent residents i ima li kakvih posebnih uvjeta za dobivanje, koliko joj je trajanje i moze li se s njom u USA bez trazenja vize? Imas li kakvu korist od toga sto si permanent resident u Kanadi sto se tice ulaska u USA ili svejedno moras svaki put traziti vizu (mislim na turisticke ulaske u USA).

Kao PR dobijes USA entry vizu na 5 godina ako zadovoljavas osnovne preduvjete,a u tome roku postanes kanadjan pa ti onda viza vise ne treba.
Znaci samo jednom izvadis vizu i to je to :w

McQ
11.04.2004., 15:07
Hvala cunac. Nije lose, vec sam pomislila da ce bit 'ma mo's se slikat, PR ili nonPR' :W

gogo111
17.05.2004., 17:37
Imam 24 godine, zavrsavam studij elektrotehnike i racunarstva i nostrifikacijom dobivam titulu magistra automatike. Engleski dobro pricam, tako da on nije problem.

Naime, zelim otici u Kanadu raditi i zivjeti, to jest- imigrirati. Raspitivao sam se i imam oko 73 boda na self asessmentu (i to skripavo i nategnuto, jer ne znam kako oni procjenjuju znanje jezika, kako naci prearranged job offer i sl.. Pa bih bio zahvalan na bilo kakvom savjetu sto i kako. Znam da je put trnovit ali spreman sam na to, jer mi je ove drzave puna kapa (medu ostalim).

Trazi se work experiance, pa me zanima kako se to dokazuje. da li mogu naci poslodavca u Hrv. koji bi mi garantirao da sam kod njega radio neko vrijeme (da li bi to proslo) ili postoji neki drugi nacin, jer sam tek diplomirao a svaka godina radnog iskustva donosi gro bodova. A ako cu cekati i skupljati iskustvo, bojim se da ce bodovni prag porasti i da onda necu imati pogotovo sanse. Kakva su vasa iskustva u tome? Hvala!

McQ
17.05.2004., 22:49
Meni nije jasno jel imas ti 73 boda ili nemas. Ako imas onda bih ti samo mogla reci da nemas frke jer je prag 67, ali to ne znaci da ce tako biti i kad ti dojdes na red, a po sadasnjim pravilima nije bitno sto je bilo kad si predavao aplikaciju - bas nezgodno.
Savjetujem ti da procitas na http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.html sve sto ima, ali prvo utvrdi koliko tocno imas bodova - to nije problem. Za jezik moras na IELTS pa ces tocno znati kako s tim stojis. Javi se ako zasteka negdje.

gogo111
18.05.2004., 10:58
Hvala na savjetu. Kako taj test tocno izgleda za engleski jezik?
Sto sve treba za to i gdje se polaze.

Problem je u tome sto sam ja isao na tu web stranicu koju si napisao, isao sam vec procjeniti bodove no ne znam tocno koliko mi se vrednuje znanje jezika, jer je moja procjena da ga znam dobro, (bio sam 2 puta u SAD na ljetnom radu pa sam ga dotjerao), nadalje, svaka godina rada se vrednuje (work exp.) ali ja sam tek diplomirao, pa nemam staz, no ne znam kako oni to provjeravaju, jer bi mogo nac poslodavca koji bi mi napisao da sam kod njega radio dvije godine ili tak nesto. Pa ne znam da li tocno imam 73 boda ili ne. Imam daljnju, daljnju rodbinu u Kanadi (vise kao prijatelji), pa bi oni garantirali za mene, ali ne znam da li oni spadaju pod kategoriju (relatives). Uz to, trazi se your spouses... a ja sam single. kako bi mi oupce bilo bolje ici single ili married, buduci da sam s djevojkom s kojom u ozbiljnoj vezi?

cunac
18.05.2004., 12:10
gogo111 kaže:
nadalje, svaka godina rada se vrednuje (work exp.) ali ja sam tek diplomirao, pa nemam staz, no ne znam kako oni to provjeravaju, jer bi mogo nac poslodavca koji bi mi napisao da sam kod njega radio dvije godine ili tak nesto.

provjeravaju tako da zovu poslodavca i zavod za zaposljavanje, traze te radnu knjizicu itd..

Osim toga sto mislis koji posao bi radio u Kanadi sa 0 godina iskustva ?

Takodjer, glupo je lagati jer ako se otkrije ostati ces bez papira (drzavljanstvo,PR) i svega te biti deportiran po kratkom postupku.

newcomer
18.05.2004., 13:59
te biti deportiran po kratkom postupku.

Ma nije to bas tako oshtro niti brzo... mislim ovdje imaju problema deportirati dokazane ratne zlocince a tek one sto lazu na resumeu ;) come on... ne strashi covjeka

goga
18.05.2004., 14:01
gogo111 kaže:

Trazi se work experiance, pa me zanima kako se to dokazuje. da li mogu naci poslodavca u Hrv. koji bi mi garantirao da sam kod njega radio neko vrijeme (da li bi to proslo) ili postoji neki drugi nacin, jer sam tek diplomirao a svaka godina radnog iskustva donosi gro bodova. A ako cu cekati i skupljati iskustvo, bojim se da ce bodovni prag porasti i da onda necu imati pogotovo sanse. Kakva su vasa iskustva u tome? Hvala!

ne cini mi se da se u pravilu taj staz "dokazuje" iako su mom muzu trazili radnu knjizicu na uvid, a cak nije bio "glavni aplikant"-nema pravila
ali ces, ako si nesto uspjesno radio imat preporuke, i to vise njih, potvrde sa opisom radnog mjesta

i mislim da rutinski vode racuna o datumima...kakvo to iskustvo imas prije nego sto diplomiras...ne misle oni na takvo iskustvo
u svakom slucaju dobro sve promisli, i nemoj zaobilaziti istinu ako bas i ne moras
:W

gogo111
18.05.2004., 14:50
Hvala na savjetu. Koji posao mislim raditi? Bilo koji, samo da je van R. Hrvatske. A mislim da s diplomom magistra elektrotehnike i racunarstva ipak mogu raditi nesto vise nego netko tko ima trogodisnju srednju skolu i 5 godina iskustva. (moja pretpostavka).

Znaci, ako sam dobro shvatio, covjek moze raditi 10 godina i ne biti prijavljen na burzu, te mu se to onda ne prizna ni kao mjesec dana radnog iskustva, jer nije prijavljen!?...

To mi je dosta bitno, jer mi dodaje bodove, to jest prelazim granicu 67 bodova, a ako sad pocmem skupljat iskustvo, za 2-3 godine, tko zna sto ce se desiti s imigracijom???

Pozdrav.

McQ
18.05.2004., 20:03
Pa najbolje sto mi pada na pamet je da odes do British Councila u Ilici. Oni imaju komplete za spremanje IELTSa u knjiznici. Mislim da nisu tako bezobrazni da ti ne bi dali da pogledas iako i nisi clan. Tamo kod njih ali na drugom katu se i prijavljujes i ides na taj test - traje jedan dan. Da bi dobio max br. bodova moras imati min 7 iz svakog dijela (listening, reading, writing, speaking). Test je fuj ako se mene pita, ali sto je tu je.
Za radno iskustvo mislim da je dobro nabrojati sve sto si radio, ali ne boduju se godine za sve poslove naravno. I to provjeravaju - potvrda poslodavca neophodna rekla bih, ako hoces bodove na to. Ne sjecam se vise da li je propisan minimum godina, no to u svakom slucaju pise u uputama (sve je na onom site-u).
Daljnja rodbina ti nista ne znaci sto se bodova tice (v. application form koja se rodbina boduje), ali vjerojatno je + ako ju imas i prilozis kakvo pismo potpore od njih. Ma zapravo ta ti rodbina uopce ne treba. Spouse se ne trazi, ali nije lose ako ga imas ;) Bolje da ides s njom, jer ces dobiti valjda koji bod i na njeno obrazovanje - mislim da Kanadjani priznaju common-law vezu, ali nemam pojma kako se to dokazuje (vjerojatno ista adresa bar 1 god.).

gogo111
19.05.2004., 10:54
Hvala na informacijama, budem se informirao, pa cu onda vidjeti sto i kako dalje...

cunac
19.05.2004., 12:27
gogo111 kaže:
Hvala na savjetu. Koji posao mislim raditi? Bilo koji, samo da je van R. Hrvatske. A mislim da s diplomom magistra elektrotehnike i racunarstva ipak mogu raditi nesto vise nego netko tko ima trogodisnju srednju skolu i 5 godina iskustva. (moja pretpostavka).

sada se vracamo na ono o diplomama.
Zar stvarno mislis da ce te poslodavac u Kanadi zaposlti na osnovu diplome? Vrlo malo vjerojatno jer imaju i svojih takvih dovoljno. Zato ti i traze iskustvo. Naravno mozes pokusati lagati na resume-u da imas iskustvo no ne bih to bas preporucio :D

Znaci, ako sam dobro shvatio, covjek moze raditi 10 godina i ne biti prijavljen na burzu, te mu se to onda ne prizna ni kao mjesec dana radnog iskustva, jer nije prijavljen!?...

ne, samo trebas priloziti kvalitetnu dokumentaciju da si stvarno radio

To mi je dosta bitno, jer mi dodaje bodove, to jest prelazim granicu 67 bodova, a ako sad pocmem skupljat iskustvo, za 2-3 godine, tko zna sto ce se desiti s imigracijom???
Pozdrav.

ja imam problem s tvojim pristupom jer u startu zelis varati na aplikaciji. Zasto tako?

cunac
19.05.2004., 12:30
newcomer kaže:
Ma nije to bas tako oshtro niti brzo... mislim ovdje imaju problema deportirati dokazane ratne zlocince a tek one sto lazu na resumeu ;) come on... ne strashi covjeka

IMNSHO, vrlo je glupo da ti cijeli zivot visi nad glavom mogucnost da izgubis sto si stvarao zbog laganja na aplikaciji.

Ne govorim o laganju na resume-u ,a daleko su expeditivniji da deportacijom ljudi koji varaju na papirologiji jer nema nekih posljedica za njih u zemlji iz koje dolaze dok kod ratnog zlocinca ima malo vise konotacija.

gogo111
19.05.2004., 12:42
Pa ne znam bas koliko oni imaju automaticara-roboticara. Znam da nas na svijetu godisnje jako malo diplomira. I da je zanimanje dosta trazeno.

Ali, what is wrong with this World??? Pa cemu se onda covjek treba skolovat. Zakaj sam ja studirao ovih 5 godina? Mogao sam ici raditi i steci radno iskustvo, lakse bi mi bilo emigrirati... Jer, iskreno, ovaj fax sam studirao samo zato sto sam mislio da mi je to karta za ici van! Al vidim da bas to nije tako. I sad, nist drugo nego- veliko razocaranje!

Zasto lagati na resumeu? Pa nemam namjeru lagati, samo trebam utvrditi sto i kako trebam da predjem prag, jer bi mi naj gore bilo da uopce ne uspijem preci prag, a onda vidim nekog indijca koji ima 3 godisnju dopisnu skolu ekonomije kako bez problema odlazi... (karikiram)

Jel postoji jos neki nacin, na radnu vizu ili nekak, da se ode radit godinu, dvije, pa probat ostat, ili na neko skolovanje, sponzorstvo, ili???

Hvala!

cunac
19.05.2004., 13:44
gogo111 kaže:
Pa ne znam bas koliko oni imaju automaticara-roboticara. Znam da nas na svijetu godisnje jako malo diplomira. I da je zanimanje dosta trazeno.

to su ti rekli na faxu ? :D
Ako znas da je trazeno onda znas i tko trazi pa apliciraj tamo to ti je najjednostavnioja provjera da li je stvarno trazeno.

Ali, what is wrong with this World??? Pa cemu se onda covjek treba skolovat. Zakaj sam ja studirao ovih 5 godina? Mogao sam ici raditi i steci radno iskustvo, lakse bi mi bilo emigrirati... Jer, iskreno, ovaj fax sam studirao samo zato sto sam mislio da mi je to karta za ici van! Al vidim da bas to nije tako. I sad, nist drugo nego- veliko razocaranje!

Ocigledno si malcice pogresio u procjeni.
fax + neko iskustvo ti je gotovo sigurna karta za emigraciju.

Zasto lagati na resumeu? Pa nemam namjeru lagati, samo trebam utvrditi sto i kako trebam da predjem prag, jer bi mi naj gore bilo da uopce ne uspijem preci prag, a onda vidim nekog indijca koji ima 3 godisnju dopisnu skolu ekonomije kako bez problema odlazi... (karikiram)

jednostavno , ako imas 0 godina iskustva ne mozes preci prag za imigraciju u Kanadu jer je minimum zahtjev 2 godine. Pitao si kako bi bilo ako ti netko izda laznu potvrdu da si radio , to nije laganje na resume-u nego laganje na aplikaciji za imigraciju sto je drasticna razlika i nelegalno je iz perspektive Kanadskoga zakonodavstva.

Jel postoji jos neki nacin, na radnu vizu ili nekak, da se ode radit godinu, dvije, pa probat ostat, ili na neko skolovanje, sponzorstvo, ili???
Hvala!

da bi dobio radnu vizu mora ti netko ponuditi posao, pogledaj na workopolis (http://www.workopolis.com)
koliko se trazi to sto ti zelis i onda pokusaj aplicirati.

gogo111
19.05.2004., 14:29
Isao sam na Vladinu stranicu i tamo sam pod work exp unio "less than one year", pa mi nista nisu rekli da nisam kvalificiran za program, neg samo imam manje bodova. Gdje pise da ak imam manje od 2 godine ne zadovoljavam?

A jel zna tko koliko se brzo (dinamicno) mjenja bodovni prag? Svakih 6 mj. godinu, dvije?

Hvala

cunac
19.05.2004., 15:00
gogo111 kaže:
Isao sam na Vladinu stranicu i tamo sam pod work exp unio "less than one year", pa mi nista nisu rekli da nisam kvalificiran za program, neg samo imam manje bodova. Gdje pise da ak imam manje od 2 godine ne zadovoljavam?

ne zadovoljavas u smislu da nemas dosta bodova ako nemas radno iskustvo

A jel zna tko koliko se brzo (dinamicno) mjenja bodovni prag? Svakih 6 mj. godinu, dvije?

Hvala

mislim da se reevaluira svake godine nakon sto se izanalizira uspjesnost prethodne i kretanje stanja na trzistu radne snage

cunac
19.05.2004., 15:03
gogo111 kaže:

Hvala

Pogledaj ovdje (http://www.cic.gc.ca/english/skilled/qual-2.html)

You must meet the following minimum work experience requirements to allow you to apply as a skilled worker:

* You must have at least one year of full-time work experience. You must have been paid for this work.
* Your work experience must be in the category of Skill Type 0, or Skill Level A or B on the Canadian National Occupational Classification (NOC). (See below for instructions.)
* You must have had this experience within the last 10 years.

gogo111
19.05.2004., 16:24
OK, hvala na savjetima.

Izgleda da cu morati iskopati neki posao tamo, otici na radnu vizu i skupit work exp. pa onda ici dalje.

:(
Ako netko ima neku drugu ideju nek predlozi!
:o

AllweEverWanted
19.05.2004., 17:49
gogo111 kaže:
OK, hvala na savjetima.

Izgleda da cu morati iskopati neki posao tamo, otici na radnu vizu i skupit work exp. pa onda ici dalje.

:(
Ako netko ima neku drugu ideju nek predlozi!
:o
Gle gogo,.. sve i da upadnes na taj svoj fax i sve ostale cake koje si pokusao skuziti,.. kad dodjes tu ce ti biti frka,.... immigraciski proces,.. i mozebitni screening imaju svrhu da skuze da li ce tebi biti dobro ovdje i da li ces naci posao,... njih ne zanima jesi li ti nuklearni fizichar ili raznosach pice,... bodovi i prag su samo dobar razlog da te odbiju,.... Ajmo sad predpostavidi da si dobio papire,.. i da si dosao,... i sta sad?,.... prvo i da si slagao na aplikaciji da imas radno iskustvo ,.. slagao si sebi ne njima,... jer tu neces naci posao bolji od cicenja guza,... i McDonaldsa bez radnog iskustva,... sto ce vjerovatno lose djelovati na tvoj moral,.. mongo vise nego to sta si sada razocaran,.. to je sitnica,... prava razocarenja te ocekuju tu.
Bottom line is ,... Canada je zemlja gdje ti diploma faxa je samo papir,.. prava vrijednost istoga je da kroz studiranje steknes konekcije s ljudima iz struke u kojoj zelis raditi i da kroz radne semestre ostvaris nesto radnog iskustva,.. koje ce ti poslje pomoci da nadjes psao i dobijes posao s kojim ces moci vracati studentski kredit. Naravno 60% i nakon faxa rade isti posao koji su mogli i sa srednjom raditi,...
Da neduljim ovdje je radno iskustvo sve,...bez njega,.. tesko se nalazi posao,.. da nekazem nikako,...

gogo111
19.05.2004., 18:43
AllweEverWanted kaže:
Gle gogo,.. sve i da upadnes na taj svoj fax i sve ostale cake koje si pokusao skuziti,.. kad dodjes tu ce ti biti frka,.... immigraciski proces,.. i mozebitni screening imaju svrhu da skuze da li ce tebi biti dobro ovdje i da li ces naci posao,... njih ne zanima jesi li ti nuklearni fizichar ili raznosach pice,... bodovi i prag su samo dobar razlog da te odbiju,.... Ajmo sad predpostavidi da si dobio papire,.. i da si dosao,... i sta sad?,.... prvo i da si slagao na aplikaciji da imas radno iskustvo ,.. slagao si sebi ne njima,... jer tu neces naci posao bolji od cicenja guza,... i McDonaldsa bez radnog iskustva,... sto ce vjerovatno lose djelovati na tvoj moral,.. mongo vise nego to sta si sada razocaran,.. to je sitnica,... prava razocarenja te ocekuju tu.
Bottom line is ,... Canada je zemlja gdje ti diploma faxa je samo papir,.. prava vrijednost istoga je da kroz studiranje steknes konekcije s ljudima iz struke u kojoj zelis raditi i da kroz radne semestre ostvaris nesto radnog iskustva,.. koje ce ti poslje pomoci da nadjes psao i dobijes posao s kojim ces moci vracati studentski kredit. Naravno 60% i nakon faxa rade isti posao koji su mogli i sa srednjom raditi,...
Da neduljim ovdje je radno iskustvo sve,...bez njega,.. tesko se nalazi posao,.. da nekazem nikako,...

Sve i da upadnem na taj moj fax???
ja sam dipomirao.
Probati cu ici na radnu vizu i skupiti neko iskustvo.

Moral? Ja bi radje htio u Kanadi skupljati smece oko Mc Donaldsa nego raditi u Hrv. Jer mi nije razlog emigracije novac. Nego ova zatupljena i jadna zemlja, u kojoj Balkanski mentalitet ratuje za vlast, prepucava se i puno je korupcije. Znam da vani nije nista bolje, ali ako nije, sto se tisuce ljudi koji su emigrirali ne vrate?
Bio sam "preko bare" i shvatio zasto.

Ako tisuce ljudi uspjeva... Valjda cu i ja.... (bar mislim:( )

AllweEverWanted
19.05.2004., 19:15
gogo111 kaže:
Sve i da upadnem na taj moj fax???
ja sam dipomirao.
Probati cu ici na radnu vizu i skupiti neko iskustvo.

Moral? Ja bi radje htio u Kanadi skupljati smece oko Mc Donaldsa nego raditi u Hrv. Jer mi nije razlog emigracije novac. Nego ova zatupljena i jadna zemlja, u kojoj Balkanski mentalitet ratuje za vlast, prepucava se i puno je korupcije. Znam da vani nije nista bolje, ali ako nije, sto se tisuce ljudi koji su emigrirali ne vrate?
Bio sam "preko bare" i shvatio zasto.

Ako tisuce ljudi uspjeva... Valjda cu i ja.... (bar mislim:( )

tak osam i ja mislio dok nisam dosao tu,... onda ti se apetiti promjene,... brzo zabrovljas politiku i sranje u hrvatskoj,... pocnes zeljeti vise,... u svakom slucaju,... bolje je tu nego doma,.. tisuce se nevrate,... iz mnogih razloga,.. jedan od vrlo popularnih razloga je ekonomsko robstvo,.. kreditne kartice i sl... neki se nadaju da ce biti bolje,.. jer nemoze biti gore,... i tak odalje,.. nije bajno,... jako puno energije treba da se ostvari ono zbog cega si dosao,... vjerojatno sa istom ulozenom energijom bi imao dobar standard i u cro,..

piper
19.05.2004., 21:18
Gorane,Probati cu ici na radnu vizu i skupiti neko iskustvo.Gje ces naci sponzora za radnu vizu, bez radnog iskustva? Istina je da se ekonomija popravlja, no proci ce jos neko vrijeme dok potraznja ne preraste ponudu, na lokalnom podrucju. Ako imas poslodavca koji ce te sponzorirati, to je onda vec cool. No, sponzoriranje kosta, poslodavac radije uposljava nekog "domaceg", s lokalnim iskustvom, bez placanja sponzorstva, nego nekog "izvana".
Preporucio bih ti da pocnes raditi u Hrvatskoj, i to u struci. Nakon sto radis preko godine dana, vrati se na stranicu za apliciranje, i zapocni proces. Tako ces imati i diplomu i neko iskustvo iza tebe. Vjeruj mi, tek si 24, zar ne? Imas vremena da svoje emigriranje iz Hrvatske posredis na pravi nacin. Ne teba ti puno, radi svoj posao godinu dana. Bit ce ti najvise 26 kad emigriras.

gogo111
19.05.2004., 21:42
AllweEverWanted kaže:
tak osam i ja mislio dok nisam dosao tu,... onda ti se apetiti promjene,... brzo zabrovljas politiku i sranje u hrvatskoj,... pocnes zeljeti vise,... u svakom slucaju,... bolje je tu nego doma,.. tisuce se nevrate,... iz mnogih razloga,.. jedan od vrlo popularnih razloga je ekonomsko robstvo,.. kreditne kartice i sl... neki se nadaju da ce biti bolje,.. jer nemoze biti gore,... i tak odalje,.. nije bajno,... jako puno energije treba da se ostvari ono zbog cega si dosao,... vjerojatno sa istom ulozenom energijom bi imao dobar standard i u cro,..

Koliko god se trudio, nikad necu postici isto to i u Cro.

Kada bi sad poceo pisati popis svih stvari
koje vani (u Kanadi) postoje, koje se mogu vidjeti,
koristiti, trositi, usluge koje postoje u Kanadi i na zapadu,
mogucnosti koje se nude, proizvodi, izbor, ponuda...

a da za sve to u Hrvatskoj jos nitko nije niti cuo a kamo li
uveo, tada, sta ce meni pare i zivot u HRv?

Let's face it, u Hrv ljudi jos uvijek zive u 19 stoljecu,
sto god ko rekao! Pocevsi od ljudskih prava, preko
obrazovanja, placanja telefonskih impulsa
u bescjenje, monopol na monopolom, nekonkurentnost...
gdje za svaku malo "rijedju" stvar (citaj osim kruha i mlijeka)
moras ici preko granice da bi to nabavio,
a sto je u zapadu normalno... (poznata recenica:
"...pa kaj toga vani ima?!?!..." nasih domacih
kad im dode "tetak iz munchena" itd...)

Mogao bih nabrajati u beskonacnost, i mislim da svi koji
su emigrirali to znaju, samo ne zele to reci,
(samo moje skromno misljenje), jer kome se vani ne svida
vrata su mu uvjek otvorena, mogu se vratiti, ali bas se
nitko ne trga da se vrati...

Ipak bi ja iz hrvatske, pod svaku cijenu!:)

ForzaFiume
19.05.2004., 23:28
gogo111 kaže:

Kazes da je obrazovanje na nivou 19 stoljeca a pokusavas se uvaliti u Kanadu na osnovu upravo toga obrazovanja. Neda mi se bas analizirati svaku tvoju rijec, ali ili zivis u nekoj pripizdini ili nisi normalan. Davno su prosla ta vremena kad se po svaku sitnicu islo preko granice.
I daj mi molim te objasni ono o placanju telefonskih impulsa u bescjenje. Ako si htio reci da su telefonski impulsi skupi malo si se lose izrazio.
A i najbolji su mi ovi koji se besplatno skoluju u Hrvatskoj i onda kad zavrse ovako kenjaju. Zasto onda, kad si takva faca, nisi dosao lijepo u Canadu (ili USA) poslije srednje skole i ovdje se skolovao i placao to ogromne novce, i onda kad lijepo zavrsis onda godinama radis da bi vratio studentske kredite.

ForzaFiume
19.05.2004., 23:29
A nisam skuzila ni onaj dio o tetku iz Munchena.......

AllweEverWanted
19.05.2004., 23:33
gogo111 kaže:
Koliko god se trudio, nikad necu postici isto to i u Cro.

uveo, tada, sta ce meni pare i zivot u HRv?

Ipak bi ja iz hrvatske, pod svaku cijenu!:)

Sasvim slucajno znam kako azijati imigriraju, posto sam prijatelj s nekima od njih,.. dakle,.. dodju u canadu da uce engleski,.. a onda pocnu volontirati negdje,.. a onda zamole za radnu vizu, vecini uspije,... a onda kad imaju radnu vizu,... za par godina apliciraju za stalnu vizu,.. i drzavljanstvo,... ono uhodana metoda,.. Najbolje prolaze Group Homes,.. koji uzimaju Live in workere,.. to rijetko koji kanadjani oce da radi,..

AllweEverWanted
19.05.2004., 23:35
ForzaFiume kaže:
Kazes da je obrazovanje na nivou 19 stoljeca a pokusavas se uvaliti u Kanadu na osnovu upravo toga obrazovanja. Neda mi se bas analizirati svaku tvoju rijec, ali ili zivis u nekoj pripizdini ili nisi normalan. Davno su prosla ta vremena kad se po svaku sitnicu islo preko granice.
I daj mi molim te objasni ono o placanju telefonskih impulsa u bescjenje. Ako si htio reci da su telefonski impulsi skupi malo si se loze izrazio.
A i najbolji su mi ovi koji se besplatno skoluju u Hrvatskoj i onda kad zavrse ovako kenjaju. Zasto onda, kad si takva faca, nisi dosao lijepo u Canadu (ili USA) poslije srednje skole i ovdje se skolovao i placao to ogromne novce, i onda kad lijepo zavrsis onda godinama radis da bi vratio studentske kredite.

!00% se slazem,. samo bi nadodao ,.. jebo skolu,.. kad si nesretan.

ADEX
19.05.2004., 23:44
gogo111 kaže:
Koliko god se trudio, nikad necu postici isto to i u Cro.To je relativna stvar. Pitanje je da li ti treba to u Cro? Sta god sto zelis da postignes, zelis na osnovu ukazanih potreba.

uveo, tada, sta ce meni pare i zivot u HRv? Taj popis stvari koje moze korististiti vani, usluge, proizvodi isl. je tamo manje izvikan i u principu te preko reklama ubijede da ti je neophodan. Koji ce ti klinac poslijednja digitalna DVD tehnologija na tvom osobnom racunaru kada nemas vremena da se igras sa tim. Koji ce ti klinac sve one teh. karakteristike na mobilnom kada se u principu uvijek koristi samo za razgovor. Nije to bas sve tako sjajno kao sto izgleda na reklamama. Poznata je gastarbeiterska:"Za zivot vani ti treba samo radno odijelo i pidzama."

kad im dode "tetak iz munchena" itd...) To mozes i da vidis kao nesto sto daje car onome za cime zudis. Vjeruj mi ono sto ti je tako lako dostupno zelis samo nekih dan dva i onda te prodje, ides da trazis nesto drugo.
Zavisi sta je tebi "neka rijedja stvar"

Ipak bi ja iz hrvatske, pod svaku cijenu!:) Kreni i sretno ti bilo. Ni prvi ni poslijednji vrijedi pokusati.
A suditi o zivotu vani i doma moze samo onaj ko je bio na obje strane.

piper
20.05.2004., 00:31
Gorane,Kada bi sad poceo pisati popis svih stvari
mogucnosti koje se nude, proizvodi, izbor, ponuda...Koliko zuci u jednom postu. Osobno sam zavrsio dodiplomski u HRV, radio u HRV, otisao iz HRV 1997. Slazem se sa Tvrtkom koji je svojevremeno napisao da je ovdje raj za privatnike i da su mogucnosti vece, no ne slazem se sa time da je obrazovanje u HRV na niskom nivou, usporedbi s ovim ovdje. Gorane, poslijediplomski sam zapoceo u Zagrebu, znam sto usporedjujem s cime (u stvari, ovdje na IMF Forumu ima daleko upucenijih od mene) glede obrazovanja.
Takodjer "prosjecan" Amer i "prosjecan" Hrvat, nisu tako daleko jedan od drugog, osim sto ovih prvih ima puno vise. Prosjecan Amer slusa Toby Keith-a (onda ovaj ima triple platinum album), a prosjecan Hrvat Thompsona (ne mislim da je to lose).
U Hrvatskoj trenutno tvrtka moze otpisati (gotovo) sve, osim automobila, kao trosak u prvoj godini, koliko mi je poznato. Takodjer, u Hrvatskoj mozes kupit sve, samo trebas imati novce, kao i svugdje drugdje.
Za na-brzinu-odlazak-iz-Hrvatske: pretrazuj web stranice velikih korporacija, koje bi te mogle sponzorirati, kao friskog diplomanda (za dobivanje vize, te trosak preseljenja). Manje tvrtke za to nemaju novaca, a uz to obicno im je potreban netko s priznatim iskustvom.

cunac
20.05.2004., 02:10
hobbit kaže:
Poznata je gastarbeiterska:"Za zivot vani ti treba samo radno odijelo i pidzama."

A sto ces sa pidzamom jadan ne bio pa i tako moras raditi ,a ne spavati :D

Sumo
20.05.2004., 04:48
Cuj, ako mozes srediti da imas za pokazati godinu dana radnog iskustva, slobodno to sredi i dodji u Kanadu. Ovdje se nalaze neke od najjacih svjetskih tvrtki glede automatike i robotike. Ukoliko uspijes upasti u neku od njih, isplatiti ce ti se.
Na zalost, ukoliko dodjes u Kanadu vidjeti ces koliko ces bolje misljenje imati o Hrvatskoj i Hrvatima. Upravo zato i mislim da ti je dobro doci i vidjeti da li je ono sto si si zamislio tocno. Nitko na forumu ti ne moze opisati zivot imigranta, to moras osjetiti.
Ovdje je moguce dobiti posao i bez dana radnog iskustva, ja sam zivi primjer. Samo je daleko lakse ako imas barem par godinica u struci iza sebe.
Nista se ne sekiraj da ces prevariti kanadu i tako to. Kinezi i Indijci ovdje guze kanadjane godinama i to im uredno prolazi.

gogo111
20.05.2004., 10:54
Je, skolstvo je u hrv jako lose, ali moj fax (FER) je jedan od rijetkih koji je dobar i priznat u svijetu, diploma mi je medunarodno priznata...

Zasto nisam nakon srednje skole isao studirati u Can ili US?
ZAto jer sam bio GLUP, i nisam znao da to mogu!

ForzaFiume kaže:
I daj mi molim te objasni ono o placanju telefonskih impulsa u bescjenje. Ako si htio reci da su telefonski impulsi skupi malo si se lose izrazio.

Dragi moji forumasi, sve mi je to poznato, i sve sam ja to cuo vec od stotina ljudi, "joj kak bi se ja rado vratio..." ali ja jos uvjek stojim pri onom ako se oces vratit, i ako ti tam nije dobro, pa vrati se, ali opet, nitko se ne vraca!!!

Odgovor za ono " sve sto hoces mozes kupiti i u Hrv."

Ok, sada cu navesti par djecjih, banalnih primjera, koji su cista istina, pa vi onda prosudite da li serem ili ne:

- neka mi netko nade u IKEA-i u hrv. djecju sobu!!!
(nema IKEA u HRV)

- neka mi netko nade specializirane kocnice za brdski bicikl
(nema predstavnistva u cijeloj Hrv)

- htio bih otici u pizza hut i popiti vanilla coke, ali
guess what, nema ni pizza hut-a ni vanilla coke

- Htio bih da se tel. impulsi placaju po pozivu a ne po trajanju
kao npr u USA , i da ako nisam zadovoljan kompanijom predem na neku drugu, ali opet, tu je nas svagdasnji HT, djubre monopolisticko (mobilne telefone da ne spominjem)

- htio bi broad-band internet, koji cu mjesecno placati 24 funte kao u UK, (nek me ne ubiju ljudi za tocnu cifru), ali ne, ovdje minuta!! dode cca 7 kuna ili 3 ak si student

trebam li jos nabrajati...

To su samo male (djecje) stvari koje sam nabrojao, samo da me vecina ljudi shvati.
A ima ih jos milion, vecih i ozbiljnijih.;)

gogo111
20.05.2004., 11:01
ForzaFiume kaže:
ili zivis u nekoj pripizdini ili nisi normalan. Davno su prosla ta vremena kad se po svaku sitnicu islo preko granice.

ja zivim u Zagrebu.

Je, da, istina, trziste se otvorilo, ali to je samo kap u moru.......
Za one kojima je i za vrijeme bivse YU bilo super i nisu trebali za nis preko granice, ne trebaju ni sada, no drugi i sada moraju u Italiju, austriju...

Osim toga, nije samo sve u materijalnome...

Tu je i to da mi trewba viza za svaku trecu zemlju, (ne pricam o europi) iako nas i UK tretira ko zadnja govn...

Ma ima jos tu puno toga, da ne nabrajam, svak ima svoje razloge, pa tako i ja, zar ne!:top:

gogo111
20.05.2004., 11:10
ForzaFiume kaže:

Naj bolji su oni koji su vani i koji onda seru po onima koji oce isto to! da li je to ljubomora ili sta vec ne znam.

ne znam sta si ti studirao, ali moj fx ti lagano 5,5 godina pije krv na slamku, grcis, se odrices, no social life what so ever, bottom line is: fax nije lagan, i onda kad diplomiras vidis da ces raditi za bjednih 4000kn, i tek onda se osvjestis, gdje zivis, i sta ti ta lijepa nasa nudi! Sta mi onda vrijedi BESPLATNO studiranje.

gogo111
20.05.2004., 11:14
ForzaFiume kaže:
Zasto onda, kad si takva faca,

Joj, F F nisi mi bas jasna...
Po cemu bi ja bio faca...???

A po cemu si ti to faca, pa si uspjela otici van?

Linija manjeg otpora -brak, ili kaj?

nn-st1
20.05.2004., 11:25
samo da komentiram..

ne znam sta si ti studirao, ali moj fx ti lagano 5,5 godina pije krv na slamku, grcis, se odrices, no social life what so ever, bottom line is: fax nije lagan..

za to isto vani masno platiš..
zar misliš da studoši vani slučajno svrate do faksa i usput polože par ispita?

ovdje to dobiješ besplatno i trebaš to cijeniti..
a naučit ćeš to cijenit, (kad i gotovi svi drugi koji odoše) tek tamo preko grane. i onda ćeš shvatit da ti je ova država po kojoj ti sada pljucaš - dala mukte kruh u ruke.

gogo111
20.05.2004., 11:50
znam, znam, sve ja to zna i cjenim...:)
samo, ne pljujem ja po drzavi, nego
mi nisu jasni ljudi na vlasti... Mozda sam zvucao malo
ogorceno, ali ja samo zelim vaaan, vaaaan:D :D :D

Jer osjecam da me ova zemlja gusi...

gogo111
20.05.2004., 11:52
a sto se tice obrazovanja, objektivna je cinjenica, nisam ju ja izmislio, da je tamo obrazovanje lakse nego tu;) ;) ;)
Pri tom ne mislim na harvard, ili MIT, jer tam si ipak bog i batina:s

cunac
20.05.2004., 12:10
gogo111 kaže:
a sto se tice obrazovanja, objektivna je cinjenica, nisam ju ja izmislio, da je tamo obrazovanje lakse nego tu;) ;) ;)

mozes li ukazati na izvor te "objektivne" cinjenice

gogo111
20.05.2004., 12:20
Jedno desetak ljudi koji su samnom sjedili u osnovnoj skoli pa otisli tamo u srednju i bili najbolji u razredu jer se tam uci ono sto smo mi tri razreda ranije, srednjoj, koji su osli van studirat da ne spominjem kako za svaki ispit imaju duplo vremena za pisat jer su stranci, sestra dobrog frenda koja studira management, i dok se ovdje tupi suhoparna teorija oni tamo imaju projektnu nastavu... Da ne nabrajam

Ying-Yang
20.05.2004., 12:38
Ja se slazem s tobom. U Cro je katastrofa, sjebano je SVE!Mentalitet naroda je da ne pricam. Ljudi su i dalje Balkanci, koliko god oni to poricali.:flop:

cunac
20.05.2004., 14:02
gogo111 kaže:
Jedno desetak ljudi koji su samnom sjedili u osnovnoj skoli pa otisli tamo u srednju i bili najbolji u razredu jer se tam uci ono sto smo mi tri razreda ranije, srednjoj, koji su osli van studirat da ne spominjem kako za svaki ispit imaju duplo vremena za pisat jer su stranci, sestra dobrog frenda koja studira management, i dok se ovdje tupi suhoparna teorija oni tamo imaju projektnu nastavu... Da ne nabrajam

Srednjoskolsko obrazovanje je drugacije i manje opsirno. Tocno u HR se uci vise matematike/fizike

Sveucilisno obrazovanje je jednako tesko kao i HR. I u HR imas lakih i teskih fakseva, ovako usporedjujes kruske i jabuke. Usporedi top tier fakultete u USA/Canada sa top tier fakultetima u HR pa ces vidjeti da u komparaciji sa nekima FER izgleda lagano :D
O priznavanju FER-a vani je isto diskutabilno, sto tebi znaci priznavanje diplome ?

Bottom line je, na ovakav nacin ces tesko otici van(ne kazem nemoguce, moj frend je dobio posao u USA odmah nakon magisterija (FER-akustika) no to je bio splet okolnosti, drugi frend je vec bio tamo u blizini ) ,a iz jednostavnoga razloga sto nisi dovoljno profitabilan potencijalnome poslodavcu. Skupi par godina relevantnoga iskustva i onda ce biti daleko lakse i jednostavnije.
Ovako bi se moglo desiti da po dolasku recenica koju ces najcesce izgovarati bude "Do you want a fries with that?" ,a to sigurno ne zelis.

Ying-Yang
20.05.2004., 14:24
Ma daj, i to je bolje nego u Cro. biti zaposlen u struci. Znas koja je glavna razlika izmedu Cro i vani? Uz isti ulozen trud i vrijeme vani postizes vise uz bolju placu. I nemoj poricat da nije tako!
Da, mozda ces u pocetku sljakat bez veze, ali ako se potrudis i tam zavrsis razlike u fakultetima (sicher ti ne bu SVE priznali s faxa u Zgb.-u), kad-tad ce ti se ukazat prilika.
Ak nis drugo, uvijek se mozes ozenit za Kanadanku. :D Sala!
Ma daj, tu covjek ode od staraca u 30-oj, jer nema dovoljno veliku placu da si kupi stan. A kredit mora otplacivat do penzije. Ko i auto! Fala, ne fala!
A kak stoji emigriranje u Australiju? Jel teze neg u Kanadu?

goga
20.05.2004., 14:56
gogo111 kaže:
Naj bolji su oni koji su vani i koji onda seru po onima koji oce isto to! da li je to ljubomora ili sta vec ne znam.

dragi gogo
ja tebi zelim puno srece
stvarno

ali ovu recenicu prepisi pa tako napisanu svojom rukom donesi u kanadu...pa nam onda reci sto mislis

pitaj- odgovorit ce ti se
konkretno, o skoli bih mogla dosta pisati
ali cemu, kad ti to vec znas :confused:
ali se nemoj ljutiti i vrijedjati druge ako ti se odgovor bas i ne svidi

:eek:

ForzaFiume
20.05.2004., 15:01
gogo111 kaže:
Je, skolstvo je u hrv jako lose, ali moj fax (FER) je jedan od rijetkih koji je dobar i priznat u svijetu, diploma mi je medunarodno priznata...

Ja mislim da nijedna diploma nije medjunarodno priznata nego je stvar nostrifikacije u zemlji u kojoj zelis da je priznaju. Ali ti valjda znas bolje..............

Blue_Sunflower
20.05.2004., 16:21
Gogo...znas sta bi ja na tvom mjestu napravila...

Dala si dvije godine i za to vrijeme:
- usavrsila engleski do savrsenstva (max bodovi)
- naucila francuski kolko mogu ("well" level znanja - dost bodova)
- radila (obavezan uvjet tak i tak)
- sparala lovu (obavezan uvjet tak i tak)
- "pripremila" se za Kanadu i obruzala znanjem o njoj

Zasto na to ne gledas kao na dugorocnan plan? Zasto to moras napraviti ODMAH?
Postujem tvoji zelju da zelis ociti, ali stani malo na loptu.

Kad sam ja prije nesto vise od 5 godina planirala odlazak u Kanadu, nisam to napravila preko noci. A imala sam i obrazovanje i trazenu struku i iskustvo.
Proucila sam sve kaj mogu na Internetu.
Trazila posel. (I nasla ga)
Sparala pare.
Ucila jezik.
Imala frenda gore i svaki tjedan imali Internet online session s njim o svim mogucim pametnim i glupim pitanjima. A glupih je bilo vise, he he.

Znala prije dolaska kakvo cu vrijeme zatec, kakve ljude, kakvu radnu okolinu. OK, barem sam neke ideje imala. Nisam pala s Pearsona ko s Marsa. Znala sam kako cu sredit SIN card, health card, kako otvorit racun, kako cu doc do svog posla u downtownu, gdje cu zivjet.... Sve sam to znala PRIJE nego sam dosla u Kanadu.

Gogo, daj si malo vremena, obavi ono gore i onda dodi. Bez nategnutih bodova, strahova i muljanja.

Dopasti ce ti se sto te ne hebe administracija, politika, birokracija...sto si jednak sa ostalima, sto nisi "gastarbajter" , sto nitko ne prica savrsen engleski i niko se ne zdere zbog toga...ja volim ovu zemlju...zapravo obozavam ju. :)

mallee
20.05.2004., 17:59
gogo111 kaže:

Dragi moji forumasi, sve mi je to poznato, i sve sam ja to cuo vec od stotina ljudi, "joj kak bi se ja rado vratio..." ali ja jos uvjek stojim pri onom ako se oces vratit, i ako ti tam nije dobro, pa vrati se, ali opet, nitko se ne vraca!!!

Odgovor za ono " sve sto hoces mozes kupiti i u Hrv."

Ok, sada cu navesti par djecjih, banalnih primjera, koji su cista istina, pa vi onda prosudite da li serem ili ne:

(nema IKEA u HRV)

(nema predstavnistva u cijeloj Hrv)

guess what, nema ni pizza hut-a ni vanilla coke

kao npr u USA , i da ako nisam zadovoljan kompanijom predem na neku drugu, ali opet, tu je nas svagdasnji HT, djubre monopolisticko (mobilne telefone da ne spominjem)

- htio bi broad-band internet, koji cu mjesecno placati 24 funte kao u UK, (nek me ne ubiju ljudi za tocnu cifru), ali ne, ovdje minuta!! dode cca 7 kuna ili 3 ak si student

trebam li jos nabrajati...

To su samo male (djecje) stvari koje sam nabrojao, samo da me vecina ljudi shvati.
A ima ih jos milion, vecih i ozbiljnijih.;)

Ma cuj..ima ljudi koji se vrate - znam za par slucajeva (doduse, vise ih ostane 'ovdje' nego se vrati doma, ali nije da takvih primjera uopce nema), a jedan od njih je covjek koji nije imao nikakav plan niti ideju (da, ima faks), nego je jednostavno isao na rizik; bio je uvjeren da je nemoguce da osoba njegovog obrazovanja (+nesto iskustva) mora poceti od pocetka (..nesto kao "...fries with that?"). Posao kakav je zelio/ocekivao nije dobio pa se fino spakirao i vratio doma. Tako da mislim nekako kao i Blue_Sunflower: daj si malo vremena.

Sto se tice ovih malih (djecjih) stvari koje si nabrojao :) - dosta toga ti je stvar preferancije; ja, primjerice, kupujem dosta cd-a i "nervira" me nekad sto u Canadi ne mogu naci nesto do cega je puno lakse doci u USA, neke stvari mi je cak vrlo tesko naruciti u cd-shopovima koji nisu uopce losi. I kaj da radim?
Neki proizvodi meni ovdje fale (ne, ne mislim na hrvatske slatkise :)), a sto je itekako moguce naci u Hrvatskoj; stvari koje se sad ipak mogu i tamo nabaviti.
-------
gogo111 kaže:

Nesto od toga je (naravno!) istina (da, npr. impulsi - no nemoj misliti da ti ovdje ne znaju uzeti lovu na neki drugi nacin), ali ovo sa obrazovanjem i tih 'sitnica koje zivot znace' ti bas ne stoji (uostalom, rekli su vec drugi dosta).

cunac
20.05.2004., 18:04
Ying-Yang kaže:
Ma daj, i to je bolje nego u Cro. biti zaposlen u struci. Znas koja je glavna razlika izmedu Cro i vani? Uz isti ulozen trud i vrijeme vani postizes vise uz bolju placu. I nemoj poricat da nije tako!

nitko ne porice da je prosjecan standard bolji
no to nuzno ne znaci da ce tvoj standard biti bolji ili losiji

Da, mozda ces u pocetku sljakat bez veze, ali ako se potrudis i tam zavrsis razlike u fakultetima (sicher ti ne bu SVE priznali s faxa u Zgb.-u), kad-tad ce ti se ukazat prilika.

uopce nije potrebno da polazes razlike u ispitima nego je primarno da steknes neko relevantno iskustvo

Ying-Yang
20.05.2004., 19:04
[QUOTE]cunac kaže:

nitko ne porice da je prosjecan standard bolji
no to nuzno ne znaci da ce tvoj standard biti bolji ili losiji

Znam, to ovisi i o sreci. Al tuzno je gledat pametne i marljive ljude oko sebe kak se pate sa 3000kn place i jos uvijek zive sa starcima. A vani si bar svoj covjek i priznaj, vani ako si pametan, marljiv (i zdrav) veca je sansa da ces i postic nesto. Ne mislim da ces zaradivat milijune, ali ces imat dovoljno para.

piper
20.05.2004., 19:05
Ovo nisam bas uspio skuzit. Ying-Yang kaze:Ma daj, tu covjek ode od staraca u 30-oj, jer nema dovoljno veliku placu da si kupi stan. A kredit mora otplacivat do penzije. Ko i auto! Fala, ne fala! A kak stoji emigriranje u Australiju? Jel teze neg u Kanadu?Koga da pitam ovdje - da li se moze kupit stan/kuca od place? Onako, odes na posao, radis za nekog drugog, otpirlike 7 sati dnevno (to sto tamo radis nije vazno, i onako se vrlo dobro placa), dodjes doma. Na kraju mjeseca unovcis paycheck i kupis stan......
Samo naprijed "Get your money for nothin' get your chicks for free."

gogo111
20.05.2004., 20:48
piper:::
ying-yang zeli reci, (predpostavljam), da ovdje u hrv. rintas ko konj 12 sati dnevno
i sa svojih 30 godina zivis sa starcima jer nemas love ni za jednosobnu garsonjeru.
Naravno, ne znaci da ces vani kupit stan od jedne place, ali isto tako svi vi u Can ne
zivite na ulici, a bogme ni ne zivite sa starcima...

cunac:::
Diploma FER-a se moze vrlo lako nostrificirati u can. Known fact!
A i stvarno ti kazem, uopce mi nebi bilo vazno sto ce mi svaka druga biti
do you want a fries with that..... jer za mene i to je bolje neg bit tu
Vjeruj mi, znam o cemu govorim: Cistio sam kanalizaciju u SAD, da doslovno,
radio na polju, i to je bilo bolje neg tu bit, no morao sam se vratiti radi vize, nisam htio riskirati deportaciju.

Goga:::
Ne vrijedam niti nemam namjeru vrijedati nikoga, nemam nista protiv odgovora, kakvi god oni bili,
vec samo odgovaram "mladoj dami LL " koja je napala mene (ili je bar tako zvucalo).
MRzim kad vrjedaju ljudi koje pitas za pomoc. Nista nije nemoguce, a neki ti govore upravo to.
Dapace, jako sam zahvalan svima koji mi savjetom pomognu.

Blue sunflower:::
Vidis, pa zato sam ja i objavio ovdje ovaj post, da mi ljudi koji znaju mogu pomoci, jer ja
nemam frenda (mojih godina) koji gore zivi da mi moze dati sve detalje. Imam stariju rodbinu no to je druga i duga prica.
Nigdje mi se ne zuri, no sad moram poceti planirati ako zelim ono sto zelim:) :) :)
Tazim savjete, ali ne volim da me ljudi vrijedaju.

"Znala sam kako cu sredit SIN card, health card, kako otvorit racun, kako cu doc do svog posla u downtownu, gdje cu zivjet.... Sve sam to znala PRIJE nego sam dosla u Kanadu."
Tako i ja pitam ljude da mi daju savjete. Ako si voljna, mailaj mi pa da pitam konkretnije! bio bi ti zahvalan!

Anyways, thanx svima!

gogo111
20.05.2004., 20:56
sta ako za dvije tri godine Kanada ukine bodove ili ih drasticno povisi (prag)???

cunac
20.05.2004., 23:06
gogo111 kaže:
sta ako za dvije tri godine Kanada ukine bodove ili ih drasticno povisi (prag)???

ukratko to se nece desiti (ovaj dio sa ukidanjem) , bodovi se mijenjaju ovisno o konjukturi no ne bas drasticno.

Vise je vjerojatno da ce olaksat za neke struke

cunac
20.05.2004., 23:09
gogo111 kaže:

Diploma FER-a se moze vrlo lako nostrificirati u can. Known fact!

nisi shvatio pitanje. Zasto mislis da ti je nostrifikacija potrebna? (potrebna je samo u slucaju da zelis polagati drzavni ispit)
Bitno je ono sto poslodavac misli o tebi i tvojoj diplomi i znanju , to nostrifikacija nece promijeniti.

piper
20.05.2004., 23:38
Gogo,
Cistio sam kanalizaciju u SAD, da doslovno,
radio na polju, i to je bilo bolje neg tu bit, no morao sam se vratiti radi vize, nisam htio riskirati deportaciju.Ovo ti je bio dobar potez. Da su te deportirali iz USA, stavili bi ti to u putovnicu. Nakon toga nebi bas mogao putovati jednostavno niti kao turista. Sto se diplome FER-a tice, ne to nije nikakav problem. U CAD i USA ti je nesto drugacije nego po zapadnim zemljama. Poslodavac sicher nece traziti nikakvu formalnu nostrifikaciju diplome, a ako je i trazi, nece biti problema. Upravo kako sti ti je cunac rekao (a kao sto i sam pretpostavljas). Nigdje mi se ne zuri, no sad moram poceti planirati ako zelim ono sto zelimOvo ti je najbolje sto si do sada rekao (osim sto valja mislis "ako zelim ostvariti ono sto zelim"). Moras biti strpljiv i planirati svoj odlazak. Zaposli se, i pocni raditi (u HRV). Polozi sto vec Kanadjani traze, za potvrdu o dobrom znanju jezika. Upisi tecaj Francuskog u Vodnikovoj. Jos mozda uvjeris i poslodavaca u HRV da ti to subvencionira. Pretrazuj job ads velikih firmi, one te mogu sponzorirati (i uz malo ili nista iskustva), u trenutnoj ekonomskoj situaciji. Uz malo srece, otvorit ce ti se vise opcija: radna viza + imigracija, ili imigracija. Samo, ne srljaj, to ti ne treba.
Ne znam gdje si pokupio onu ideju o Pizza-Hut-u kao idealu, no ja sam bio tamo samo jednom i nikad vise! :) Ima ih cak i u Kini, i nije mi jasno sta napr. Kineze privlaci u doticni, kad imaju tako dobre resorane sa yummy hranom. Usporedjujuci sa Pizza Hut-om, Pizza Hut je :flop: Takodjer, zagrebacke pizzerije su daleko iznad prosjeka te konkurencije! :)

ADEX
20.05.2004., 23:57
gogo111 kaže:

(nema IKEA u HRV) Ikea se ovdje smatra jeftinim namjestajem koje koristi studentarija i ljudi niskih primanja. Znaci stvar percepcije sta je INN a sta nije.

(nema predstavnistva u cijeloj Hrv) Zivot ti je nazamisliv i beznadezan bez tih specijaliziranih kocnica. Specijalizirane kocnice za brdska bicikla su odraz pravog visokog standarda. Kada dodjes u inozemstvo neces ni imati vremena za biciklizam.

guess what, nema ni pizza hut-a ni vanilla coke Vjeruj mi, svaka pizzerija je sto puta bolja i zdravija od Pizza-Hut. Za vanilla-u coke, to je stvar ukusa. Ako volis ukus razmucenje bombone od tresanja u coli.

Opet se nakupi i tog troska. Samo vise i cesce pricas i tako nabijas racune. Nije to izmisljeno da tebi bude bolje nego da donese veci profit telefonskim firmama.

trebam li jos nabrajati... Koliko znam vecina broadbanda se placa po broju megabita downloadovanih pa ti se i toga nakupi. Zavisno opet od kompanije do kompanije.
Ako ce te ciniti srecnijim to sto ces biti u stanju da downloadujes neku pjesmu u roku dok kazes "seks" ili ce ti trebati ipak malo vise vremena. To je do tebe.

Nije mi namjera da te opovrgavam ili da te ubijam u pojam.
Jednostavno, shvati da nije sve tako lijepo kao sto izgleda sa druge strane.

piper
21.05.2004., 01:15
Ikea se ovdje smatra jeftinim namjestajem koje koristi studentarija i ljudi niskih primanja. Znaci stvar percepcije sta je INN a sta nije.Skroz sam zaboravio za IKEA-u. Potpisujem. BTW, svojevremeno sam namjestao stan u ZGB, nasao sam takav namjestaj (drvo, stil, obrada), da ti pamet stane. Ok, nisam sve to pokupovao, no da se namjestaj u ZGB ne moze naci. Takav od kojeg ti pamet stane, vec godinama. Sto se bicikala tice, 1.5h voznje do bicikliste u Krskom. To je bilo prije 10tak godina. Cist sumljam da se stvarno ne mogu kupit kocnice u ZGB, no valjda ti bolje poznajes trenutnu situaciju sa biciklima.

Da se tebi ide "van", to kuzim. Smatram da sam bio pozitivan i nema uopce razloga da ne uspijes u toj svojoj nakani. No, kritike o tome cega *nema* u HRV ne stoje. Da si rekao da nema T-Mobile HotSpots za konekciju na Internet, da nema Wi-Fi-ja na Plesu, za konekciju za Internet... ajde :)

becky
21.05.2004., 08:19
piper kaže:

No, kritike o tome cega *nema* u HRV ne stoje. Da si rekao da nema T-Mobile HotSpots za konekciju na Internet, da nema Wi-Fi-ja na Plesu, za konekciju za Internet... ajde :) [/B]

Ja mislim da je on htio navesti samo par sitnih i ne tako za zivot potrebnih stvari kojih tu nema,a vani da. To ne znaci da je to super i da bi tam kupoval svaki dan (pizza hut, Ikea), vec sama pomisao kako neceg ima vani (vec odavno), a tu nema-frustrira. A i covjek voli mogucnost izbora. Evo, probala sam Vanilla Coke i bas mi je fina! Imam bratice u Belgiji i kad oni dodu tu i pitaju me : "Jel ima kod vas ovo ili ovo(sto je kod njih normalno),a ja moram reci da nema-gledaju nas da ne kazem kak. Pa mi nemamo podzemnu u glavnom gradu, putujemo s jednog kraja grada na drugi u tramvajima bez klime(koji su iz 70ih!). :mad:
Evo, to su neke svakodnevne stvari koje mene smetaju, jer nemam (jos) svoj auto :(

gogo111
21.05.2004., 08:59
Evo, bas kao sto je u postu iznad mene receno, nisam ja doslovno zelio reci da mi tu fali npr IKEA, ali ako ona postoji u svim freakin zemljama, eu usa can, bla bla, i to od pamtivjeka, onda to jaaaaako frustrira kada je ovdje nema. jer, iako mozda nikad necu uci u nju, to daje osjecaj izoliranosti, zaostalosti, da nisi dio svijeta. znm da ima ljudi koji su antiglobalisti, ali meni se globalizacija bas svidja:top: :top: :top:

Osobne preference su u pitanju, valjda!?...

I nema veze da li su neke kocnice za bike skupe ili ne, bitno je da li ih ima ili ne, da ja znam da su tu, pa makar morao stediti 3 godine (karikiram!) ali su tu!

Ma problem je u slijedecem:
Bilo koji proizvod kod nas:
Jedna vrsta, i to 1000 komada istih na polici dugoj 10m.

Vani, "1000" vrsta tog proizvoda, po 2 komada istih na odjelu ducana koji je (odjel, ne ducan) velicine jednog supermarketa kod nas.

npr u Wall martu, zadnjoj rupi od ducana Gore, ima na npr sportskom odjelu vise razlicitih stvari nego u specijaliziranom sportskom ducanu ovdje.

Ponuda, ponuda.... je bitna...

No da ne skrecemo s teme, mislim da ste shvatili poantu:) :) :)

Pozdravko!

i_tu_mama_tambien
21.05.2004., 09:49
evo samo ukratko da ostavim komentar pa cu kasnije sa vise detalje se javiti.

Prvo u vezi bodova, ne verujem da ce oni povecavati ponovo kao sto su to uradili pre jedno 2 godine jer broj imigranata je drasticno opao tokom tog perioda. Tako da ovo je najlaksi nacin od svih zemalja da dobijes imigracioni status.

Ja sam u zadnje vreme dosta upoznao ljudi koji su dosli kao skiled imigranti cak i kao single i mislim da nije to neki veliki minus.

moj savet je da pripremis svu dokumentaciju o sebi, tvom skolovanju aktivnostima kojim se bavis. neki put ce ti to izgledati banalno ili cak smesno ali eto takve stvari ovde cene da upotpune sliku o tebi. jer pazi oni ce te na osnovu tvoje aplikacije i dva sata intervjua doneti odluku koja moze tebe ali i Kanadukao drzavu da afektuje .

sad problem oko radnog iskustva, ja ne bih da ti dajem neke savete za koje nisam licno iskusio ali baci naglasak da si radio neke projekte, onda internship i slicne stvari.

mozda da si imao neku saradnju sa nekim institutima, da si predao neke clanke...
kada budes stavio na papir videces da ce se nakupiti dosta tog.

E sad da li nekog da zamolis da ti napise da si radio 1 godinu da bi zadovoljio taj kriterijum, to ce biti tvoja odluka. Ja licno bi to uradio i ne bih imao nekih moralnih dilema oko toga.

pozdrav

plavozeleno
21.05.2004., 21:12
gogo111, imas pm

cammy
21.05.2004., 23:29
Ja se ne bi igrala sa laznim preporukama, jer imaju nacin da sve provjere. U nasem slucaju, nisu se javljali u firmama gde smo radili, kada smo otisli na interviewu nisu nam potrazili ni jedan originalan dokumenat, ali su bili obavjesteni da sam u medjuvremenu promjenila firmu.
I tebi bi preporucila, kao i svima koji planiraju da imigrijaju, ako postoji mogucnost da dobijes turisticku vizu, dodji pa se sam uvijeri, dali je sve kao sto si zamisljao. Onda ces moci da uporedis i mentalitet i zaostalost i 19to stoljece.

AllweEverWanted
22.05.2004., 01:20
gogo111 kaže:
Evo, bas kao sto je u postu iznad mene receno, nisam ja doslovno zelio reci da mi tu fali npr IKEA, ali ako ona postoji u svim freakin zemljama, eu usa can, bla bla, i to od pamtivjeka, onda to jaaaaako frustrira kada je ovdje nema. jer, iako mozda nikad necu uci u nju, to daje osjecaj izoliranosti, zaostalosti, da nisi dio svijeta. znm da ima ljudi koji su antiglobalisti, ali meni se globalizacija bas svidja:top: :top: :top:

Osobne preference su u pitanju, valjda!?...

I nema veze da li su neke kocnice za bike skupe ili ne, bitno je da li ih ima ili ne, da ja znam da su tu, pa makar morao stediti 3 godine (karikiram!) ali su tu!

Ma problem je u slijedecem:
Bilo koji proizvod kod nas:
Jedna vrsta, i to 1000 komada istih na polici dugoj 10m.

Vani, "1000" vrsta tog proizvoda, po 2 komada istih na odjelu ducana koji je (odjel, ne ducan) velicine jednog supermarketa kod nas.

npr u Wall martu, zadnjoj rupi od ducana Gore, ima na npr sportskom odjelu vise razlicitih stvari nego u specijaliziranom sportskom ducanu ovdje.

Ponuda, ponuda.... je bitna...

No da ne skrecemo s teme, mislim da ste shvatili poantu:) :) :)

Pozdravko!

Pa zar nema konzum i ta sranja u cro isto,.. sve ti je to isto

cute bitch
26.06.2004., 00:27
Bok svima :)

Namjeravam svoj zivot nastaviti ( poslije dugih promijena i selidbi!) u Kanadi. Znam sve ono osnovno: o toj zemlji, raznim programima za iseljenike, znam o sistemu bodovanja, znam da su mi velike sanse da odem ( hope so! ) ali me interesira konkretno kakav je zivot tamo, sta da ocekujem, cega da se plasim a sta da me raduje!!!!

Jako sam zahvalna svakome ko se potrudi malo mi pomoci i pribliziti real life u Kanadi.:) :) :)

Cro-cutie
26.06.2004., 00:33
Na koji način dolaziš u Canadi? Skilled worker class?

Inaće, ja sam rođena u Canadi, neznam točno kaj želiš čuti. Daj malo konkretnija pitanja. :w

Rita
26.06.2004., 00:33
Dobrodosla i prosvrljaj malo po arhivi i sadasnjim topicima pa ces imat sve sta te zanima. Eto na nizem topicu o mamama iz australie imas dosta o zdravstvenom sistemu u Canadi . ;)Sretno

cute bitch
26.06.2004., 00:54
Cro-cutie kaže:
Na koji način dolaziš u Canadi? Skilled worker class?

Inaće, ja sam rođena u Canadi, neznam točno kaj želiš čuti. Daj malo konkretnija pitanja. :w

Da odlazim preko tog programa Higlly skilled worker

A zanima me

da li je skup zivot ( u odnosu na EU )

da li je tesko ostvariti kontakte sa okolinom ( na poslu, sa susjedima .... nisam bas osobito drustvena ali opet ne bih voljela ni da bas nemam nikakvih drustvenih kontakata )

da li zimi jakoooo :eek: hladno i da li cu ikada tamo moci nositi i neku svoju ljetnu robu

uopce me zanima neki tvoj utisak o ljudima i gradovima

i da puno ti hvala
:w :w

Cro-cutie
26.06.2004., 00:58
cute bitch kaže:
Da odlazim preko tog programa Higlly skilled worker

A zanima me

da li je skup zivot ( u odnosu na EU )

da li je tesko ostvariti kontakte sa okolinom ( na poslu, sa susjedima .... nisam bas osobito drustvena ali opet ne bih voljela ni da bas nemam nikakvih drustvenih kontakata )

da li zimi jakoooo :eek: hladno i da li cu ikada tamo moci nositi i neku svoju ljetnu robu

uopce me zanima neki tvoj utisak o ljudima i gradovima

i da puno ti hvala
:w :w

Napisat ću ti više - sad sam na poslu....

Ali, iz koje države dolažiš? Jer recimo, Kanada je jeftinja nego Njemačka, ali skuplja nego Hrvatska.

Pa ovdje nije zima 365 dana u godini. I ovdje imama proljeće i ljeto, i jesen i zimu.

Gdje planiraš živjeti u Canadi? Jeli to nekaj drugo "Highly Skilled Class worker" nego Skilled Worker?

Blue_Sunflower
26.06.2004., 01:04
dzizis...svako malo se neko raspituje za Kanadu, bas zgodno... :)
Imas dosta topica o Kanadi, prosvrljaj malo. I najbolje da bacis konkretna pitanja. I jako vazno - gdje u Kanadu mislis doc. I to je bitno.

A sad... apropo "kakav je zivot tamo, sta da ocekujem, cega da se plasim a sta da me raduje!!!!"

Sto da ocekujes...
- da te zezaju za "Canadian experience". Prvi posel u struci, osim ak nisi ali fakat neophodna Kanadi ili ak nemas unaprijed osiguran posel ili neku fakat dobitnu IT kombinaciju ces ipak malo trazit. Nije pravilo naravno, ali u vecini slucajeva je tako.
- da ces u roku keks sredit dokumente i da te nece zahebavat administracija
- da su ljudi u principu ljubazni, da vole i hoce pomoc
- da u startu nisi gastarbajter ni stranac ni gradanin drugog reda
- da svi manje vise pricaju broken english i da te nitko zbog toga nece zahebavat
- da te ova drzava nikad nece ostavit na cjedilu
- da su zime duuuuuge i hlaaaadne

cega da se plasis..
- shoppinga. Ova ti zemlja neda da sparas. Nema cega nema. Lako je dobit kredu za stan, kucu, auto, tenk, sivacu masinu...cim steknes neki credit record. Naravno, limitiraju te u skladu sa fin. mogucnostima.
- nostalgije ako si jako vezana za Hr. Daleko je.

Sto da te raduje...
- u startu se osjecas ko domaci. Jer svi smo imigranti ili potomci imigranata.
- sansi koje ce ti se ukazati i koje trebas iskoristiti.
- uvjetno bolji zivot. Ovdje si ipak svatko moze priustit pristojan zivot ako hoce. Dobro, treba imati i malo srece. I puno upornosti. Zivot je kakav si sama napravis, ko i svugdje. U metropolama je ko i u Evropi, zivo, nema cega nema (recimo Toronto je takav).
- upoznavanje kanadskih simbola - ludila oko hokeja, rakuna na svakom cosku, lososa koje vadis maltene lopatom iz rijecica, sirupa od javora, ribicije, ispijanja pive, biljara, steakova i chicken wings, rostiljanja, BBQ parties sa ljutim kobasicama i gumenim hamburgerima, drvosjece u kockastim suljama u birtijama, kupanja u jezerima, sojenice i kuce od kartona, perilica za ves kaj ne zagrijavaju vodu, potraga za hr ducanima gdje ima kras napolitanki, vegete i podravkinog senfa ... sve oko cega se mi kanadski forumasi ovdje na forumu zahebavamo. Uoci ipak da nas najmanje hebe politika.

A ti sad pitaj konkretno. :)

cute bitch
26.06.2004., 01:28
Cro-cutie kaže:

Gdje planiraš živjeti u Canadi? Jeli to nekaj drugo "Highly Skilled Class worker" nego Skilled Worker?

Ne znam jos tocno gdje cu zivjeti --- sigurno englasko govorno podrucje ( francuski jos ne znam )

Mislim da su ta dva programa ista !!!

i ja vise ne mogu pisati --- sutra putujem ( moj zivot je jedno veliko putovanje :eek: )

hvala puno!!

cute bitch
26.06.2004., 01:34
Blue_Sunflower kaže:

A ti sad pitaj konkretno. :)

manje vise si mi na sve moje nedoumice odgovorila!!!:) :) :)

ono sa Kanadskim simbolima mi je bilo jako smijesno jer mi se cini da mi nece bas ici u korist to sto sam vegetarijanac;)

imam jos puno pitanja ali za sada ( cuj putujem pa nemam bas vremena ) mi svako od vas moze napisati sto god mu padne na pamet o zivotu u Kanadi!!!!:W :W

da, svidja mi se to sto nema osjecaja da si gradjanin drugog reda i sto administracija funkcionira

Cro-cutie
26.06.2004., 02:28
Blue_Sunflower kaže:

cega da se plasis..
- shoppinga. Ova ti zemlja neda da sparas. Nema cega nema. Lako je dobit kredu za stan, kucu, auto, tenk, sivacu masinu...cim steknes neki credit record. Naravno, limitiraju te u skladu sa fin. mogucnostima.

S ovim postom se slažem od A do Ž :top:

....samo ne sa ovom rečenicom. Ja mislim da ako pametno djeluješ s novcom, možeš itekako šparat dobru lovu. Istina je da ima puno materijalni stvari na raspoloženju, i lako je za osobu da upadne u dug - ali opet - mora se sa novcima pametno. :)

XeiX
26.06.2004., 03:42
Jedino sto mene generalno sjebava u Kanadi je zima. I ljeto. I proljece kojega nema. Ali jesen, jesen je predivna u kanadi.

Cro-cutie
26.06.2004., 03:55
Sad je trenutno u Torontu proljeće. Išli smo od zime - do ljeta - pa sad smo na proljeće. Inaće nije uvijek ovak. :)

Sumo
26.06.2004., 13:27
Surova istina?
E pa 'vako:
Administracija funkcionira: da, pogotovo ako moras cekati mjesec dana da polozis vozacki a bez vozacke ne mozes kupiti auto, a bez auta si kao partizani na Igmanskom Marshu. Dakle, Administracija je Birokracija, kao i u Hrvatskoj. Ekipa iza saltera je ista gdje god da zivis.
Osiguranje za auto je skuplje od od auta, na primjer lako kupis novi auto za 300 cad mjesecno a osiguranje je 350 cad na mjesec. Naravno, to je samo zato sto si novi. To je situacija u Ontariju, razlikuje se od Provincije do Provincije.
Kredit lako dobijes, naravno ako imas Credit History, a dok steknes Credit History ima da se otelis. Moras se poceti zaduzivati (iako imas ustedjevinu) i onda uredno vracati dug, a sve to trazi vremena.
O lijepim stvarima ti necu pisati, o njima ce ti svi pricati, i vecim djelom su u pravu. Samo je pitanje od cega si sagradjena. Zivot imigranta nije za svakoga.

KokuZ
26.06.2004., 18:20
Kad dodjes u Kanadu javi mi se da ti sredim pos'o u pici, jer nista bolje neces naci u naredne 3 godine.
Vrlo sam uticajan u "firmi" u kojoj radim. Mislim da nece biti problema.

AllweEverWanted
26.06.2004., 21:35
XeiX kaže:
Jedino sto mene generalno sjebava u Kanadi je zima. I ljeto. I proljece kojega nema. Ali jesen, jesen je predivna u kanadi.

Nekuzim ja vas ljudi,... ja sam na zapadnoj obali,... klima je vise manja ista ko ona u hrvatskoj,.... snjeg padne eventualno jednom godisnje i stoji par dana,.. zimi je vrlo rijetko ispod nule,. a ljeti rijetko iznad 33C a ispod 20C,.... kud ces bolju klimu????
Ko vam je kriv sta ste u preriji ili Ontario,..

Sta se tice posla,...dobro placen posao u struci se tesko dobiva,.. Ne zanimaju ih skola i evropsko radno iskustvo toliko koliko kanadsko radno iskustvo,.. i da li imas kanadski studentski kredit,.. :)

Bilo kakav posao mozes naci uvijek,... ako znas sta oces,.. i imas energije (preporucam gym 4 puta tjedno dok trazis posao) neznam nema nekih granica,.. bar ih ja jos nisam nasao,.. jednom kad udjes u loop,.. profesije , relativno je lako dobiti bolji posao (i dalje gym jer treba ponekad hodati po ljudima da bi se doslo do ljudi koji ce ti dati posao),..
Ako mozes otvoriti svoj biznis,..

AllweEverWanted
26.06.2004., 21:46
KokuZ kaže:
Kad dodjes u Kanadu javi mi se da ti sredim pos'o u pici, jer nista bolje neces naci u naredne 3 godine.
Vrlo sam uticajan u "firmi" u kojoj radim. Mislim da nece biti problema.

Cuj da ti nisi moj susjed iz Urugvaja?
On shljaka na kesh, u piceriji prekoputa ,.. zivi na socijali,.. vozi auto iz 1923,.. bez mufflera,.. studira da bude X-ray boy,.. ima dvoje djece, 350 funti,..

XeiX
27.06.2004., 01:51
AllweEverWanted kaže:
Sta se tice posla,...:w

primjeti da je dama hajli skild vorker. Ni to kajgod. Hajli jebate!

XeiX
27.06.2004., 01:53
E al nemas beda, prema pisanju Toronto Suna, kronicni je manjak vjestih striptizeta. I vjeruj mi, to ti je bolja lova nego biti hajli skild klas vorker.

Cro-cutie
27.06.2004., 02:18
XeiX kaže:
E al nemas beda, prema pisanju Toronto Suna, kronicni je manjak vjestih striptizeta. I vjeruj mi, to ti je bolja lova nego biti hajli skild klas vorker.

Baš sam i ovo čitala neki dan u Sun. Rumunjke najviše dolaze....

Sve zavisi kaj žena hoće radit. Sumnjam da hoće doći ovdje zaradit pare gdje je stari perverznjaci gledaju kako gola pleše po binama.:rolleyes:

XeiX
27.06.2004., 02:27
Cro-cutie kaže:

Sve zavisi kaj žena hoće radit. Sumnjam da hoće doći ovdje zaradit pare gdje je stari perverznjaci gledaju kako gola pleše po binama.:rolleyes:

Pa nisu bas samo stari perverznjaci, ima i mladih perverznjaka. Evo moji kompici i ja. Tu i tam se zaletimo na pivo u strip joint.

A kazu da dobre striperice zarade i oko 1000 dolara cash na noc. Pa sad si ti misli...

Cro-cutie
27.06.2004., 02:32
XeiX kaže:
Pa nisu bas samo stari perverznjaci, ima i mladih perverznjaka. Evo moji kompici i ja. Tu i tam se zaletimo na pivo u strip joint.

A kazu da dobre striperice zarade i oko 1000 dolara cash na noc. Pa sad si ti misli...

To definitivno nebih nikad u života pa sve da mi plate $3000 na večer. Thanks, but no thanks.

Al svakom svoja sreća, jel?:)

XeiX
27.06.2004., 02:36
Bome za tu lovu bih ja to delal. Zakaj ne?

Rita
27.06.2004., 02:41
Bome i ja bi se zamislila:D Tak sam gola cijelo ljeto na plazi i gleda tko hoce ijos to badava:D

Cro-cutie
27.06.2004., 02:43
Jednostvano nebih mogla takav posao radit. Mislim, isto kao prostitutka (ne kažem da je isti posao), ali mislis da te cure (u neke slučaje curice) zarađuju novac od plesanja? :nono:

Zato postoje one famozne sobice otraga kluba koje se zovu "VIP room". Sad se ti misli kaj se tam događa.

Osobno znam neke striperice (frendica mi je tamo radila - bila konobarica - ustvari - radila iza šanke), em su napušene do daske, em su drogirane (kokain, heroin, kajgod)...da jednostavno samo mogu pod dozom taj posao radit.

Jebeš takav posao. :flop:

KokuZ
27.06.2004., 02:50
XeiX kaže:
Bome za tu lovu bih ja to delal. Zakaj ne?

I ja bih isto, samo nece niko ni da me skida, ni da gleda. :(
A nemam ni stelu.

Cro-cutie
27.06.2004., 02:52
KokuZ kaže:
I ja bih isto, samo nece niko ni da me skida, ni da gleda. :(
A nemam ni stelu.

:lol: :D

XeiX
27.06.2004., 02:52
Da, imas svakakvih treba, pa i nadrogiranih i napusenih i pijanih...Ali znas kaj, profesionalke znaju izvuc lovu od skvadre.

To ti je kao i svaki drugi posao. Imas losih striperica, ima i vrhunskih. Meni na zivce idu one koje misle da je dosta pokazati guzicu na pozornici pa ce lova kapati, a ocito je da nemaju niti znanja, niti su se pripremile za nastup niti su zainteresirane. Takve vjerojatno i ne dizu lovu pa se drogiraju.

Inace, u VIP rooms se ne dogadja nista posebno. Ja osobno NIKADA nisam niti cu platiti za seks i slicne rabote, ali znam kaj kompici pricaju. Mala ti vrti guzom u krilu, eventualno ju mozes primit za rit i to traje par minuta (jednu pjesmu) za koje naplati dvadeset ili trideset dolara. Nisam siguran.

Iako se slazem da za to treba imati zeludac, jer dolaze svakojaki. Ali, dirni je bez dozvole, odmah ti je pet crnih gigantskih majmuna za vratom.

Kaj jebote, radis osam sati u uredu za dvanaest dolara i odes jednom tjedno par sati dopunit budzet s nekoliko stotina dolara kesa. Vraga ja ne bih....

Rita, ti si fest puca, bas sam te polukal na IMFovci online.

AFRODITA69
27.06.2004., 02:57
ima li gdje za kupiti punc torte?znate ona socna sa roza korom?
znam da ima dobosica,ali me zanima dal je ko vidio punc ili zna da ima negdje u torontu i okolici-javite adresu ili cak web ako ima!

Rita
27.06.2004., 02:57
Nego kaj;) Zato kazem meni ne trebaju silikoni:D Ah di sam bila kad sam bila mladja:rolleyes: :D

XeiX
27.06.2004., 02:58
Rita kaže:
Nego kaj;) Zato kazem meni ne trebaju silikoni:D Ah di sam bila kad sam bila mladja:rolleyes: :D

I stare koke prolaze. :-)

Rita
27.06.2004., 03:43
Hej,reko mladja;):eek:

Tvrtko1995
27.06.2004., 04:23
A je li nedostatak MUSKIH stripera? Mislim, naslo bi se zainteresiranih. Mao je RABLJEN, ali moze biti kao karikatura...

Jebes ti to... pa onda u VIP rooms sa onim polovnjacama.... hmmmmm

DAKLE?
ZOVI, SAMO ZOVI!!!!!

nea
28.06.2004., 06:43
ma kakvi strucni radnici
mene ona na intervjuju za kanadu ispitivala 2 sata sto sam radila i to u detalje
a ovdje te niko ne sljivi, nemam kandadsko iskustvo
zavrsila par kurseva vezanih za to ali nema veze, nije njihova diploma
uvijek nesto fali
treba dobro znati glumiti na intervjuju, skromnost ne postoji
jedu govna i pitaju blesava pitanja, tipa tvoje lose i tvoje dobre osobine, e da bas ce sad neko rec lijen sam ili sl.
ali to ovdje pali sto se vise hvalis to bolje, a to treba znati
ja osobno vise volim radit nego pricat, a to na intervjuju ne mozes pokazat, i eto...
bolju placu ima moj rodjak koji je nas jedva zavrsio srednju, nego ja sa faksom, dakle i zanat se placa, a beskorisni fakulteti jedu ...

Blue_Sunflower
28.06.2004., 14:37
nea kaže:
...bolju placu ima moj rodjak koji je nas jedva zavrsio srednju, nego ja sa faksom, dakle i zanat se placa, a beskorisni fakulteti jedu ...

Ima nekaj u tome.
Moj susjed, kad uz svoj rad na gradevini, doda i fusheriju, (a i donese svasta s gradilista, da "ima za po doma"), moze lijepo mjesec dana s familijom all inclusive na neku karipsku lokaciju malo po ljeti. Pa onda isto ponovit po zimi.
Bez da se jadan zaduzuje.

Hebate, sto nisam radje naucila zice spajat. :rolleyes:

AllweEverWanted
28.06.2004., 17:58
nea kaže:
ma kakvi strucni radnici
mene ona na intervjuju za kanadu ispitivala 2 sata sto sam radila i to u detalje
a ovdje te niko ne sljivi, nemam kandadsko iskustvo
zavrsila par kurseva vezanih za to ali nema veze, nije njihova diploma
uvijek nesto fali
treba dobro znati glumiti na intervjuju, skromnost ne postoji
jedu govna i pitaju blesava pitanja, tipa tvoje lose i tvoje dobre osobine, e da bas ce sad neko rec lijen sam ili sl.
ali to ovdje pali sto se vise hvalis to bolje, a to treba znati
ja osobno vise volim radit nego pricat, a to na intervjuju ne mozes pokazat, i eto...
bolju placu ima moj rodjak koji je nas jedva zavrsio srednju, nego ja sa faksom, dakle i zanat se placa, a beskorisni fakulteti jedu ...

:top: ,... treba kako i to nasi ljudi rekli,.... biti pun sebe,... lud,.. odlucan..... puno energije,.... e zato sam i spominjao gym,.... jebo,... dok sam trazio posao,... izgubio sam bio 20 kg,... od silnog hodanja,... po gradu,...plus gym,... ma bio sam qute,.. i ko bi mi odolio i nedao mi posao,... debeli shef masne brade,... sta je jednom skrimpao UTP kabel,. pa sad misli,.. da je network specialist,...
Taki su ti kanadjani,.... lijeni,... deprimirani,.... nezainteresirani,... nevide dalje od svog nosa, prezaduzeni na 35 kreditnih kartica,.. pijani preko weekenda,... u pravilu imaju losh sex,..zbo emancipacije,... pa su nervozni ujutro,... u pravilu imaju vrlo prosjecan IQ, opce obrazovanje,.. neznaju sta oce,...
Naravno cast iznimkama,...

milei
28.06.2004., 21:22
Ima li koga iz gradova Guelph, Burlington, Oakville? Mozete li mi nesto vise reci o tim mestima osim onih klasicnih informacija koje nude sajtovi o njima. Interesuju me licna iskustva.
Unapred hvala!:W

Moloch
28.06.2004., 21:31
milei kaže:
Ima li koga iz gradova Guelph, Burlington, Oakville? Mozete li mi nesto vise reci o tim mestima osim onih klasicnih informacija koje nude sajtovi o njima. Interesuju me licna iskustva.

Ja sam u Oshawi i iz licnog iskustva mogu da ti kazem da mi je mnogo lepo ovde u mom mestu. Jedino je kirija skupa ali moze dobro da se zivi. Odakle si i kada ces da ides gore?

cunac
29.06.2004., 03:18
milei kaže:

Burlington rules :top: (pogodi gdje zivim)

ako radis u downtown Toronto , treba ti oko sat vremena s GO train do Union station. Isto tako ima dosta posla na cijelom potezu do Toronta. Grad ima oko 156000 stanovnika, dobar 2 bedroom apartment je oko 1000 CND, nema puno imigranata :D i manja je fluktuacija stanovnistva. Nekretnine nisu ludjacki skupe kao u Torontu tako da za vec za 250K mozes kupiti cisto solidan plac i kucu na njemu ,a da ne gledas susjedu u lonac :D
Kriminal je vrlo mali (za razliku od susjednoga Hamiltona) , ljudi su prijazni.
Ima lijepo setaliste uz jezero (lici na Opatijsko)
itd..

Blue_Sunflower
29.06.2004., 14:09
cunac kaže:
Burlington rules :top: (pogodi gdje zivim)

ako radis u downtown Toronto , treba ti oko sat vremena s GO train do Union station.

Hebate Cunac, pa mi se onda istom Lakeshore West linijom vozimo svaki dan. :D

O Oakville sve najbolje. Tu sopingiram naveliko.

A u Guelphu bila dva put, na veterinarskom faksu. Mali simpatican gradic, kolko se sjecam.

Moloch
29.06.2004., 16:06
AFRODITA69 kaže:
znam da ima dobosica,ali me zanima dal je ko vidio punc ili zna da ima negdje u torontu i okolici-javite adresu ili cak web ako ima!

Vidi na Swiss Colony dat kom.

Blue_Sunflower
29.06.2004., 16:42
AFRODITA69 kaže:

Pastry villa? Ima punch torta, ali ne znam jel ima gore roza kora. Ali poznam gazdu, drag covjek, mozda da trazis taj rozi secerni preljev? Nije to big deal.

I BTW, Afro, vrijeme je da pocnes pec torte malo. Nemos se samo sminkat i cesljat i bronzat u zivotu... :D :raspa:

Pinockio
29.06.2004., 19:48
Kupis KUHAR i napravis tortu

Pinockio
29.06.2004., 19:51
Ja neznam kako ljudima se da vozit iz OAKVILL-a u Toronto. Ja idem radit iz Toronta skoro do Oakville-a 403/Dundas svaki dan i tamo sam za 20 minuta, dok na suprotnoj strani su tolike kolone auta, da ti treba 2 sata ranije krenut da stignes na vrijeme.

Znaci samo radi u suprotnom pravcu od guzve........i sve je OK

AFRODITA69
30.06.2004., 00:40
Blue_Sunflower kaže:
Pastry villa? Ima punch torta, ali ne znam jel ima gore roza kora. Ali poznam gazdu, drag covjek, mozda da trazis taj rozi secerni preljev? Nije to big deal.

I BTW, Afro, vrijeme je da pocnes pec torte malo. Nemos se samo sminkat i cesljat i bronzat u zivotu... :D :raspa:

pecem ja ali moja mama je specijalista za torte i kolace pa to ostavim njoj!nego,neznam ko da napravi punc tortu-nikad ne ispadne kao slasticarska...a maloj je rockas-mladoj-pa moram nekaj extra!

Cro-cutie
30.06.2004., 02:53
AFRODITA69 kaže:
pecem ja ali moja mama je specijalista za torte i kolace pa to ostavim njoj!nego,neznam ko da napravi punc tortu-nikad ne ispadne kao slasticarska...a maloj je rockas-mladoj-pa moram nekaj extra!

Ma Afro, ti si meni zakon! Najdraže mi je kaj glupe komentare ne šljiviš ni 5%!! Uđe ti kroz jedno uho - pa na drugo izađe! :D:D

Baš mi je drago. Kompletno ignoriraš. Zakon si!:s

Blue_Sunflower
30.06.2004., 14:10
Cro-cutie kaže:
Ma Afro, ti si meni zakon! Najdraže mi je kaj glupe komentare ne šljiviš ni 5%!! Uđe ti kroz jedno uho - pa na drugo izađe! :D:D

Baš mi je drago. Kompletno ignoriraš. Zakon si!:s

Kjutica....:D :grli:

Afro je reagirala kak je reagirala.
Preozbiljno.
Na moju drugu recenicu.
Koja je bila ZAJEBANCIJA.

A u prvoj recenici mog posta, draga kjuti, je bila INFORMACIJA.
Najbolja koju sam imala.
To je valjda svima promaklo.

Za razliku od tebe koja si tu rodena, pa je nemas.
Ali si zato jako jezicava.
Mada mislim da Afro ne treba tvoj dragocjeni suport u ovom slucaju.
Mozda radje da joj das kakvu adresu u Torontu, ti si tu ipak duze nek ja......kaj mislis? ;)

AFRODITA69
30.06.2004., 14:30
znam za pastry villu!tamo smo kupovali nase kolace-srbin neki drzi..zato nisam pridavala vaznost tom djelu-pa sam samo rekla da pecem i ja kolace!
nazalost,srbin je zatvoren zbog praznika vec od cetvrtka na dalje...tak da nebu nis od torte ukoliko zena ne nade neko drugo mjesto!
kuis ljubice?????????

Blue_Sunflower
30.06.2004., 14:46
AFRODITA69 kaže:
znam za pastry villu!tamo smo kupovali nase kolace-srbin neki drzi..zato nisam pridavala vaznost tom djelu-pa sam samo rekla da pecem i ja kolace!
nazalost,srbin je zatvoren zbog praznika vec od cetvrtka na dalje...tak da nebu nis od torte ukoliko zena ne nade neko drugo mjesto!
kuis ljubice?????????

Kuim ljubice... :D

Nisam znala da je zatvoreno. Hebi ga. :(

Off topic - mislim da gazda nije Srbin, nego Musliman.

margarita
30.06.2004., 15:33
afro - osh da ti ja ispecem i shibnem u apple jednu punch tortu :D

Blue_Sunflower
30.06.2004., 15:45
margarita kaže:
afro - osh da ti ja ispecem i shibnem u apple jednu punch tortu :D

Pa gdje si ti dosad? :)
O tortama se raspravlja, a ti uletis na kraj drugog poluvremena... :D

Afro, nemoj samo da ti po Jenici posalje tortu... nacekat ces se... :D :hebemu:

Off topic - Ja slikala tortu sa stargazerima gore, bum ti poslala sliku prek vikenda.

margarita
30.06.2004., 15:51
Blue_Sunflower kaže:
Pa gdje si ti dosad? :)
O tortama se raspravlja, a ti uletis na kraj drugog poluvremena... :D

Afro, nemoj samo da ti po Jenici posalje tortu... nacekat ces se... :D :hebemu:

Off topic - Ja slikala tortu sa stargazerima gore, bum ti poslala sliku prek vikenda.

ja strpljivo cekam :ceka:

hehehe bash - ako ti po Jen posaljem - mozda sljedece godine dobijesh :D

nego Blue- ovaj vikend pravim tortu da izgleda kao kutijica iz Birks & Sons

jedan kolega oce da za godisnjicu zheni pokloni prsten a prsten je iz Birks-a pa ce torta imati poklopac pa kad on podigne poklopac mala srebrna ktijica s prstenom ce biti unutra

naravno - ako sve to tako uspije kao shto sam ja zamislila :D

Blue_Sunflower
30.06.2004., 16:00
margarita kaže:
jedan kolega oce da za godisnjicu zheni pokloni prsten a prsten je iz Birks-a pa ce torta imati poklopac pa kad on podigne poklopac mala srebrna ktijica s prstenom ce biti unutra

naravno - ako sve to tako uspije kao shto sam ja zamislila :D

Ostala sam bez texta... ovo su vec perverzije.

Boze sto volim talentirane, svestrane zene. :top:
Malo je takvih.

Cro-cutie
30.06.2004., 16:38
Blue_Sunflower kaže:
Kjutica....:D :grli:

Afro je reagirala kak je reagirala.
Preozbiljno.
Na moju drugu recenicu.
Koja je bila ZAJEBANCIJA.

A u prvoj recenici mog posta, draga kjuti, je bila INFORMACIJA.
Najbolja koju sam imala.
To je valjda svima promaklo.

Za razliku od tebe koja si tu rodena, pa je nemas.
Ali si zato jako jezicava.
Mada mislim da Afro ne treba tvoj dragocjeni suport u ovom slucaju.
Mozda radje da joj das kakvu adresu u Torontu, ti si tu ipak duze nek ja......kaj mislis? ;)

Pa ženo božja :D:D:K znam da si se zezala. Moj komentar nije baš bio upučen na tvoj post - nego Afro uvijek tako reagira kad joj netko nekaj veli. I baš mi je simpa zbog toga. :K

A glede teme, ja ne volim slatko:B a u pastry villa samo se usudim jesti čevapčiće!:s

Blue_Sunflower
30.06.2004., 16:47
Cro-cutie kaže:
A glede teme, ja ne volim slatko:B a u pastry villa samo se usudim jesti čevapčiće!:s

Cevapi su im fakat odlicni. Jedino mi je krivo kaj ih serviraju sa onim narezuckanim krastavcima i paradajzom, umjesto klasicnog luka i ajvara...

Kaj se tice slatkog, imaju fakat par odlicnih torti. Swiss chocolate probaj jednom. Preporucam. Pa s kavom. Pa dobosicu...stvarno su fine.

A kaj se tice Toronta..imaju neki Srbi slasticarnicu, zove se Jadranka (ili se gazdarica zove Jadranka) :confused: - neki frendovi narucivali boem kocke i sampite, stvarno dobro. Jer ti znas di je to?
Oni bi mogli imat punch tortu za Afro.

cunac
30.06.2004., 18:09
Blue_Sunflower kaže:
Hebate Cunac, pa mi se onda istom Lakeshore West linijom vozimo svaki dan. :D

A u Guelphu bila dva put, na veterinarskom faksu. Mali simpatican gradic, kolko se sjecam.

nusam u downtown-u ,ja radim kod 401/Yonge , treba mi oko 50 minuta voznje u jednom smjeru.
:rolleyes:

Blue_Sunflower
30.06.2004., 18:30
cunac kaže:
nusam u downtown-u ,ja radim kod 401/Yonge , treba mi oko 50 minuta voznje u jednom smjeru.
:rolleyes:

OK, pomislila sam da ides sa GO trainom. Meni je to najbolje jer radim par metri od Union St.

Ne se ljutit zato. :)

goga
30.06.2004., 18:35
milei kaže:

ja bih ti samo dodala nesto o zivotu u manjem gradu
ono jest da je zivot mirniji, sve je nekako sredjenije, manje vremena gubis za razno razne putesestvije, djeca se super uklope.....sve je to ok
u mom slucaju pravi problem je nastao kad sam u manjem gradu pocela traziti posao :(

pa kako boljeg zivota za kojim smo dosli nema bez posla, mozda ti je bolje prvo se raspitati za mogucnost nalazenja posla...ono drugo se samo nekako poslozi

margarita
30.06.2004., 18:35
Blue_Sunflower kaže:
OK, pomislila sam da ides sa GO trainom. Meni je to najbolje jer radim par metri od Union St.

Ne se ljutit zato. :)
jebo te zec :D

pa ja sam svakog decembra u MTCC

dakle - morat cemo na piche ove godine :D

margarita
30.06.2004., 18:37
goga kaže:
ono jest da je zivot mirniji, sve je nekako sredjenije, manje vremena gubis za razno razne putesestvije, djeca se super uklope.....sve je to ok
u mom slucaju pravi problem je nastao kad sam u manjem gradu pocela traziti posao :(

pa kako boljeg zivota za kojim smo dosli nema bez posla, mozda ti je bolje prvo se raspitati za mogucnost nalazenja posla...ono drugo se samo nekako poslozi

ovo je istina

ja bih voljela zivjeti u Kingstonu ali shta bih radila tamo ?

Ottawa nije velika kako TO ali nije ni mala - ima dosta mogucnosti za posao

Blue_Sunflower
30.06.2004., 18:50
margarita kaže:
jebo te zec :D

pa ja sam svakog decembra u MTCC

dakle - morat cemo na piche ove godine :D

Of kors. ;)

AFRODITA69
01.07.2004., 01:12
jebiga,kaj nisu i oni zatvoreni vec od srede?
jer moja kuma ide na put u petak rano,rano..oko 4,da bi bila kod nas u ny-u oko 1-2...i prerano je kupiti tortu u sredu-mada ona kupuje dobosice u villi!daj dojavi adresu jadranke,ak jos stignes do sutra navecer-moje vrjeme-ocito i tvoje!da pita...sad je samo stvar u danima kad rade!

cunac
01.07.2004., 03:33
goga kaže:

to je slucaj, no ova mjesta koja su spomenuta su u commuting distance od Toronta/Mississauge gdje je vecina posla
pod commuting distance podrazumjevam da put na posao u normalnim okolnostima ne prelazi 1h u jednom smjeru

XeiX
01.07.2004., 03:49
Blue_Sunflower kaže:

U Oakville ides u soping? A kam to ak smijem pitat? Jer osim Oakville Place sto je suga od malla nisam uocio da je Oakvile shopping meka.

XeiX
01.07.2004., 03:58
U svakom slucaju, svakom tko dolazi u GTA preporucio bih Mississaugu iz nekoliko razloga:

1 Relativno je lako naci relativno pristojan stan za relativno pristojnu cijenu u relatuivno pristojnom kvartu.

2. Blizu si svega. I izmedju svega.

3. Ima dobrih birtija u okolici square one. Ja sam znao otici On the curve, ali otkako sam uocio da su se tamo pocele okupljati debele bijele ocvale pizdurine koje se guze s crncima te neukusno tamo plesu nazovi seksi plesove s njima, prestao sam tamo zalaziti. Ali ima ih jos. Mjesta mislim.

4. Naci stan izmedju QEW i 401. Pa ti je pod guzicom 401 i 407. Ne?

A za kupit, definitivno od Oakville do Burlingtona. Hamilton zaobilaziti u sirokom luku, naime voziti u krajnjoj, naudaljenijoj traci na QEW ak se vec tamo mora prolaziti i cak i ne gledati u smjeru naseobine pod tim imenom. FUJ.

Jebemu, izgleda da je tvor negdje ispustil svoj miomiris. Kak mi to na zivce ide.

Blue_Sunflower
01.07.2004., 13:09
XeiX kaže:
U Oakville ides u soping? A kam to ak smijem pitat? Jer osim Oakville Place sto je suga od malla nisam uocio da je Oakvile shopping meka.

Mislila sam na zapadnije od Dundas / Winston Churchill..to je Oakville, ne? :confused:
Nisam mislila na mall tipa SQ1. Uzasavam se kupovanja po malovima, to fakat izbjegavam kolko mogu.

A poslije u Mr Greek ili Mandarin na klopu. :D

Blue_Sunflower
01.07.2004., 13:16
XeiX kaže:
U svakom slucaju, svakom tko dolazi u GTA preporucio bih Mississaugu...

Da ne kopiram cijeli post - slazem se (ovo za doticnu birtiju ne znam)
Bas kak si napisao - Mississauga je u sredini svega.
Skuplja je za zivjet, pogotovo nekretnine oko SQ1 ili Lakeshore, od zapadnijih navedenih gradova, ali ima (ipak), puno manje kriminala nego Toronto.
Jos da mi je naci Zg kafice, par slasticarni, koji kiosk sa cevapima, piroskama i burekom, i neko brdo, gdi bi joj bil kraj.

Mississauga rules :)

NEBESA
01.07.2004., 19:13
AFRODITA69 kaže:
jebiga,kaj nisu i oni zatvoreni vec od srede?
jer moja kuma ide na put u petak rano,rano..oko 4,da bi bila kod nas u ny-u oko 1-2...i prerano je kupiti tortu u sredu-mada ona kupuje dobosice u villi!daj dojavi adresu jadranke,ak jos stignes do sutra navecer-moje vrjeme-ocito i tvoje!da pita...sad je samo stvar u danima kad rade!

Kad je vec sve zatvoreno od srijede, zasto ne nazovete LA SEM PASTISSERIE & RISTORANTE na 1275 Eglinton East, blizu Dixie-a u Mississaugi. Oni imaju veliki asortiman torti. Otvoreni su danas do 22:00 sata.
Tel.: 905 624 8888.
Good luck. :)

milei
01.07.2004., 21:12
Hvala puno na sugestijama. Ja sam trenutno van Kanade ali nekako preferiram manja mesta. Problem nalazenja posla zaista postoji te mislim da bi trebalo proceniti da li je isplativo voziti se iz manjeg u veci grad svaki dan i utrositi mnogo vremena na putovanje tamo-amo. Sa druge strane bas ta cinjenica da je u manjem gradu sve uredjenije i mirnije jeste prednost za porodicu sa decom. Koliko se meni cini Oakville, Burlington i Missisagua imaju i najveci prosek primanja, odnosno standard u odnosu na ostali deo Ontaria. Sve to povlaci vece troskove zivota ali i bolje mogucnosti.

cute bitch
01.07.2004., 21:59
Puno vam hvala svima:) cak i onima koji si mi predlagali "kreativne" nacine zaradjivanja ;) ( ipak necu profesionalnim striptizetama praviti konkurenciju).

Ako bi mi jos neko mogao napisati koliki su troskovi zivota, na primer u Torontu ( moze i neki drugi grad ). Tu mislim na ono klasicno:
-iznajmljivanje dvosobnog stana ( moze i veci :) )
-rezije
-hrana ( moze vegetarijanska;) )
-ostali sadrzaji drustvenog zivota ( kava, kazaliste, kino...)
- i da, ako mi moze koja cura napisati da li su kozmetika ( moj najveci porok ) i odjeca skuplji nego u Europi ( na primjer Njemackoj!)

Ne bi bilo lose da znam i kolike su place ( za visoko obrazovane ).

Znam da sam dosadna :rolleyes: ali ako ima neko koje altruisticki raspolozen neka mi odgovori!!!!

Hvala :w :w

KokuZ
01.07.2004., 22:20
nea kaže:

I ja sam preko shtele zavrsio srednju. Nije mi se nikako islo, pa stara kukala razrednici kako sam dozivio razne izbjeglicke traume, i ova mi napise svjedodzbu.
I sada lezim na socijali, kupim lovu u pici. Nisam lud da idem u neku skolu da dobijem fol neku diplomu koja mi moze koristiti samo kao tariguz.
I ne zalim se.

Blue_Sunflower kaže:
Ima nekaj u tome.
Moj susjed, kad uz svoj rad na gradevini, doda i fusheriju, (a i donese svasta s gradilista, da "ima za po doma"), moze lijepo mjesec dana s familijom all inclusive na neku karipsku lokaciju malo po ljeti. Pa onda isto ponovit po zimi.
Bez da se jadan zaduzuje.

Hebate, sto nisam radje naucila zice spajat. :rolleyes:

To je kokuz davnih dana skonto! Samo ja mogu ko coek otic jenom mjesecno u Value Willage, Trift shop i Salvation Army i da kupujem a da se ne brinem koliko cu potrosit.
I ne zalim se.

AFRODITA69
02.07.2004., 01:02
al nemaju punc i dobos-a samo to dolazi u obzir!jer ostalo imam i ovde!

cunac
02.07.2004., 03:52
milei kaže:
Koliko se meni cini Oakville, Burlington i Missisagua imaju i najveci prosek primanja, odnosno standard u odnosu na ostali deo Ontaria. Sve to povlaci vece troskove zivota ali i bolje mogucnosti.

Sto se tice troskova zivota , Burlington i Oakville imaju jeftinije nekretnine u odnosu na Toronto jer su manje napuceni (iako se i to mijenja jer se gradi suludom brzinom)
Opcenito mislim da su troskovi manji nego u Torontu ,a zasto imaju veci prosjek primanja biti ce ti jasno kada vidis sastav stanovnistva :)

cunac
02.07.2004., 03:56
cute bitch kaže:

Ne bi bilo lose da znam i kolike su place ( za visoko obrazovane ).

Ovo zaboravi, daleko vise vrijedi ono sto znas ,nego skole koje imas
Prema tome ako kazes sto znas raditi ,a ne za sto si skolovana onda ti mozemo reci neku prosjecnu placu

Kain
02.07.2004., 14:16
cute bitch kaže:
Bok svima :)

Namjeravam svoj zivot nastaviti ( poslije dugih promijena i selidbi!) u Kanadi. Znam sve ono osnovno: o toj zemlji, raznim programima za iseljenike, znam o sistemu bodovanja, znam da su mi velike sanse da odem ( hope so! ) ali me interesira konkretno kakav je zivot tamo, sta da ocekujem, cega da se plasim a sta da me raduje!!!!

Jako sam zahvalna svakome ko se potrudi malo mi pomoci i pribliziti real life u Kanadi.:) :) :)

12.09.
Uselili smo se u nasu novu kucu u Kanadi.Tako sam uzbudjen!Ovdje je tako lijepo!Planine su prekrasne.Jedva cekam da ih vidim prekrivene snijegom!

14.10.
Kanada.To je najljepsa zemlja na svijetu!Lisce je poprimilo sve one divne nijanse zute i narancaste boje.Vozio sam kroz prirodu i vidio par jelena.Tako su graciozni!To su najljepse zivotinje na svijetu!Ovo mora da je raj.Volim Kanadu!

11.11.
Dan sjecanja (Kanadski drzavni praznik).Lov na jelene ce uskoro poceti.Ne mogu zamisliti da netko moze ubiti tako divnu zivotinju.Nadam se da ce uskoro snijeg.Tako je divno.

2.12.
Nocas je pao prvi snijeg.Ustao sam i vidio sve pokriveno bijelim pokrivacem.Izgleda kao najljepsa razglednica!Izasli smo van, ocistili stepenice i prilazni put a onda smo se grudali (ja pobjedio!).Kad je prosla ralica morali smo ponovo cistiti prilaz.Koja divna zemlja!Volim Kanadu!

12.12.
Nocas opet snijeg.Opet prosla ralica i zatrpala prilaz.Ovdje je zaista prekrasno!

19.12.
Nocas opet snijeg!!Nisam mogao izaci s autom da odem na posao.Ovdje je zaista divno, samo sam malo umoran od lopatanja.Opet ralica!

22.12.
Ovo bijelo govno opet padalo cijelu noc.Dobio zuljeve od lopatanja i ledja me bole.Ovaj majmun s ralicom kao da se krije iza ugla i samo ceka da ja ocistim prilaz.Supak!

25.12.
Sretan jebeni i usrani Bozic!Jos malo usranog snijega.Ako mi ikad padne saka ovog pedera sto vozi ralicu - ubicu ga!Mater im jebem sto ne posipaju vise soli po cesti da se prije otopi!

27.12.
Nocas opet snijeg.Ne izlazim vec tri dana osim sto cistim snijeg kad prodje ralica.Ne mogu nigdje, auto se zaglavio u brdu snijega na prilazu a i hladno je!Kazu da ce nocas pasti novih 30 centimetara ovih govana.

28.12.
Prognoza nije bila tocna.Palo je pola metra.Ako ovako nastavi, nece se otopiti do ljeta.Ralica se zaglavila i supak dosao kod mene traziti lopatu!Rekao sam mu da sam vec slomio sest lopata cisteci ta govna sto ih je on nabio na prilaz i zamalo da sam mu je slomio o glavu!

04.01.
Najzad izasao iz kuce!Otisao do prodavaone da kupim nesto hrane i kad sam se vracao udario autom u jelena!Tri tisuce dolara stete!Te jebene nemani treba sve pobiti.Svugdje ih ima!Sto ih lovci ne umaltise sve jesenas!!!

03.05.
Odvezao auto kod mehanicara.Nevjerojatno koliko je zahrdjao od jebene soli koju posipaju posvuda.

10.05.
Pun mi je qrac svega!Selim na Floridu!Ne mogu zamisliti kako netko normalan moze zivjeti u ovoj jebenoj Kanadi!

No hard feelings?Nisam mogao odoljeti... :D

goga
02.07.2004., 14:26
KokuZ kaže:
......Samo ja mogu ko coek otic jenom mjesecno u Value Willage, Trift shop i Salvation Army i da kupujem a da se ne brinem koliko cu potrosit.
I ne zalim se.

:kava:
:zubo: :rofl: :rofl: :lol: :kiss:

Kain
02.07.2004., 14:28
cunac kaže:
Prema tome ako kazes sto znas raditi ,a ne za sto si skolovana onda ti mozemo reci neku prosjecnu placu

U tom slucaju, veliki dio hrvatske mladezi kod vas ne bi imao sto traziti.Naime, ovdje je "in" saplastiti po raznoraznim fakultetima do otprilike 28 godine, i onda na osnovu diplome, a bez dana radnog staza, traziti direktorski posao u kakvoj firmi.Nikome se kod nas ne da zasukati rukave i oznojiti.Pogledajte samo rezultate upisa u hrvatske strukovne srednje skole...

"OBJAVLJENE BODOVNE LJESTVICE PRIJAVLJENIH ZA UPIS U SREDNJE ŠKOLE
Sedamnaest škola bez prijavljenog učenika!

Istovremeno, kapaciteti većine gimnazija popunjeni su već u ponedjeljak – unatoč ovogodišnjem povećanju bodovnog upisnog praga na 50 bodova

ZAGREB – Po isteku roka za prijave za upis u prve razrede zagrebačkih srednjih škola, utvrđeno je kako su u trogodišnjim industrijskim i obrtničkim školama mnoga mjesta ostala nepopunjena – unatoč ambicioznim poticajnim projektima gradskih vlasti. Istovremeno, kapaciteti većine gimnazija popunjeni su već u ponedjeljak – bez obzira na ovogodišnje povećanje bodovnog upisnog praga na 50 bodova. Također, gimnazije mogu i same odrediti upisni prag. To su pravo neke škole, takozvane »elitne« gimnazije, iskoristile za postavljanje bodovne granice na maksimalnih 60 bodova. U Drugu, Sedmu, Jedanaestu, Gimnaziju Tituša Brezovačkog i Šesnaestu jezičnu prijavilo se već prvog dana više budućih srednjoškolaca od broja predviđenih mjesta..."

Blue_Sunflower
02.07.2004., 15:05
cunac kaže:

Kod job entry pozicija najvaznije je svakako znanje i iskustvo. Problem je ipak dobiti taj prvi kanadski posel, jer bi svi oni da mi imamo u startu "Canadian experience". A ti oces dobit taj prvi posel i nemas Canadian experience. Ovo je za mnoge vrlo frustrirajuci zacarani krug, tako da mnogi vise i manje skolovani i vise i manje iskusni cesto zavrse radeci prve poslove totalno van struke, nazalost. Ili rade besplatno, samo da steknu to famozno iskustvo. Ovo se naravno prvenstveno odnosi na imigrante prve generacije.

Bottom line je da se znas dobro prodat. Prvo CV-om, a onda i na intervjuu. Ako se dokopas intervjua i uvjeris ih sta znas, onda su fakat sve skole od sekundarne vaznosti. Samo doc do intervjua dolazi se nakon sto ti preskaniraju CV u kojem traze kljucne rijeci. A medu inima su ipak i te skole... sto ajde, ne mora uvijek bit presudno, pogotovo u IT-u.

Moj slucaj....Za svoj prvi posel ovdje, u njihovoj kadrovskoj me uopce nisu trazili nikakve formalne potvrde ili diplome. Na intervju smo diskutirali moje znanje i iskustvo.
Moj sadasnji posel je imao formalne uvjete, koji su ukljucivali i odredene certifikate. Da te formalne uvjete nisam imala, ne bi dosla do intervjua na kojem sam onda mogla diskutirati o svom znanju i iskustvu. Dakle bez skola, ne bi imala priliku do tog intervjua doc. (A opet me niko nije trazil nis formalno da pokazem - hebate kolko sam preslika diploma u Hrvatskoj napravila zbog hrvatskih poslova).

Ipak, nije zanimarivo da i ovdje rade veze i to jako. Uz sve nase skole i znanja, ako Kinez team leader oce dat posel svojoj necakinji da mu bude DB administrator, mala ce posel dobit, a ne ti koji imas polozene tecajeve i iskustvo. A mala je samo ko blagajnica u ducanu radila. Bude mala naucila.....Ovo ne pricam na pamet. Nisam jednom vidjela cijelu UNIX administration grupu sastavljenu iskljucivo od Pakistanaca ili team developera samo Kinezi. I to je isto realnost ovdje, nemojmo se zavaravati. Jako frustrirajuca.

Ovo sve je prica za imigrante prve generacije naravno. Nasi klinci nemaju "Canadian experience" problem.

Blue_Sunflower
02.07.2004., 15:14
KokuZ kaže:
To je kokuz davnih dana skonto! Samo ja mogu ko coek otic jenom mjesecno u Value Willage, Trift shop i Salvation Army i da kupujem a da se ne brinem koliko cu potrosit.
I ne zalim se.
:rofl:

C c c.... Ko ti kriv kad se tolko khurchish.....da pripazis malo u tim ducanima kolko trosis, ostalo bi ti i i za Dollaramu. :mig:

cunac
02.07.2004., 23:08
Kain kaže:
U tom slucaju, veliki dio hrvatske mladezi kod vas ne bi imao sto traziti.Naime, ovdje je "in" saplastiti po raznoraznim fakultetima do otprilike 28 godine, i onda na osnovu diplome, a bez dana radnog staza, traziti direktorski posao u kakvoj firmi.Nikome se kod nas ne da zasukati rukave i oznojiti.Pogledajte samo rezultate upisa u hrvatske strukovne srednje skole...

kako da ne, treba uvjek netko picu dostaviti i hamburger posluziti :D

cunac
02.07.2004., 23:22
Blue_Sunflower kaže:

Moj slucaj....Za svoj prvi posel ovdje, u njihovoj kadrovskoj me uopce nisu trazili nikakve formalne potvrde ili diplome. Na intervju smo diskutirali moje znanje i iskustvo.
Moj sadasnji posel je imao formalne uvjete, koji su ukljucivali i odredene certifikate. Da te formalne uvjete nisam imala, ne bi dosla do intervjua na kojem sam onda mogla diskutirati o svom znanju i iskustvu. Dakle bez skola, ne bi imala priliku do tog intervjua doc. (A opet me niko nije trazil nis formalno da pokazem - hebate kolko sam preslika diploma u Hrvatskoj napravila zbog hrvatskih poslova).

evo moje iskustvo (i nekih ljudi koje znam), goverment vise paznje posvecuje formalizmu (znaci skola itd.) kada je u pitanju stalan posao, ostale firme ako nije strogo neki high level R&D onda vecinom broje ono sto znas ,a diploma ako se nadje dobro ako ne opet dobro (to je povezano i sa time da nemaju neku mogucnost provjetiti kvalitetu doticnoga sveucilista pa im dodje na isto)

Ipak, nije zanimarivo da i ovdje rade veze i to jako. Uz sve nase skole i znanja, ako Kinez team leader oce dat posel svojoj necakinji da mu bude DB administrator, mala ce posel dobit, a ne ti koji imas polozene tecajeve i iskustvo. A mala je samo ko blagajnica u ducanu radila. Bude mala naucila.....Ovo ne pricam na pamet. Nisam jednom vidjela cijelu UNIX administration grupu sastavljenu iskljucivo od Pakistanaca ili team developera samo Kinezi. I to je isto realnost ovdje, nemojmo se zavaravati. Jako frustrirajuca.

desi se no vecinom u institucijama koje su same po sebi trome i nezahtjevne (tipa banke,osiguravajuca drustva) , u agilnijim okruzenjima je vrlo tesko tako nesto proguravati no naravno nepotizam je ukorjenjen u prirodu vecina ljudi

kaj se tice canadian experience jos moram sresti nekoga uzivo kome su rekli da ga nece jer nema doticno

Sumo
03.07.2004., 11:33
Cunac, nemoj mjeriti prema IT struci. Kod vas je sve malo drugacije. Ako si u IT-u, onda te nitko ne pita za diplomu ili fakultet, nego sto znas raditi. A za kakv bi te to fakultet mogli pitati? ETF?
Kod Lijecnika, Inzinjera gradjevine, strojarstva... zavrseni fakultet ipak govori o odredjenom nivou znanja. Ako imas tecaj u AutoCad-u i dobro se sluzis istim, to te ne cini inzinjerom. Isto tako, ako te ne traze da im pokazes diplomu, to ne znaci da ih to ne zanima, nego ti vjeruju ako im kazes da si zavrsio(la) to i to. Ukoliko lazes to ce se vidjeti ubrzo.

Sumo
03.07.2004., 11:39
I da, zaboravih reci da je u mojoj struci Kanadsko iskustvo vrlo, vrlo bitno. U odredjenoj mjeri je to zbog toga jer tako mogu dobiti reference, ali dobrim djelom je to tako jer oni u HR nemaju pojma koga bi trebalo zaposliti, pa ako je covijek radio u Kanadi onda im je tako sigurnije da nece zaposliti nekoga koga ce morati odpustiti za dva mjeseca.

cunac
03.07.2004., 13:09
Sumo kaže:
Cunac, nemoj mjeriti prema IT struci. Kod vas je sve malo drugacije. Ako si u IT-u, onda te nitko ne pita za diplomu ili fakultet, nego sto znas raditi. A za kakv bi te to fakultet mogli pitati? ETF?
Kod Lijecnika, Inzinjera gradjevine, strojarstva... zavrseni fakultet ipak govori o odredjenom nivou znanja. Ako imas tecaj u AutoCad-u i dobro se sluzis istim, to te ne cini inzinjerom. Isto tako, ako te ne traze da im pokazes diplomu, to ne znaci da ih to ne zanima, nego ti vjeruju ako im kazes da si zavrsio(la) to i to. Ukoliko lazes to ce se vidjeti ubrzo.

to i kazem, ako ne znas raditi posao nema veze diploma
ti si koliko se sjecam strojar, moj bratic je isto i iako je zavrsko FSB nitko ga jos nije pitao da pokaze diplomu, naravno nisam rekao da je diploma bezvrijedna no pokusavam naglasiti da se ljudi iz HR obicno jako fokusiraju na diplomu pa od tuda to ptanje kolika je placa za VSS

Sumo
03.07.2004., 13:50
Da probam pomoci malo:

-iznajmljivanje dvosobnog stana ( moze i veci )
To je relativno, kod mene u provinciji pristojan stan je od 1000 pa na dalje (moze se naci i za 600, samo...), Toronto je skuplji

-rezije
Obicno su uracunate u stan, ali ako je condominium placas par stotina mjesecno za odrzavanje i luksuzne dodatke (bazen i slicno)

-hrana ( moze vegetarijanska )
Povrce i voce- sitnica; Meso kau u Hrvata ili skuplje

-ostali sadrzaji drustvenog zivota ( kava, kazaliste, kino...)

U Kanadi nema drustvenog zivota.

- i da, ako mi moze koja cura napisati da li su kozmetika ( moj najveci porok ) i odjeca skuplji nego u Europi ( na primjer Njemackoj!)

Nisam cura, ali znam da nije problem u cijeni, nego u stilu. Kanada nije Europa i u takvim stvarima razlika dolazi do izrazaja.

Glede place: visoko obrazovani u Kanadi mogu zaraditi mnogo manje nego Kokuz raznoseci pice. Zarada nije proporcionalna obrazovanju.

cunac
03.07.2004., 21:03
A evo malo slika iz Burlingtona today na setalistu uz Jezero
prva (http://www.cunko.ca/burlington/IMG_2565.JPG) , druga (http://www.cunko.ca/burlington/IMG_2587.JPG) , treca (http://www.cunko.ca/burlington/IMG_2600.JPG)

prava idila :)

cicibella
04.07.2004., 14:00
cunac kaže:
A evo malo slika iz Burlingtona today na setalistu uz Jezero
prva (http://www.cunko.ca/burlington/IMG_2565.JPG) , druga (http://www.cunko.ca/burlington/IMG_2587.JPG) , treca (http://www.cunko.ca/burlington/IMG_2600.JPG)

prava idila :)

Jos kad bi u jezeru bilo zivih stvorova umjesto kemije..... ;) Koliko sam ja upucena u situaciju, nije pozeljno smociti noge u istome, prema tome ta ti je idila mrvu prenapuhana.:D

BadCompany
04.07.2004., 14:21
A gdje su kupaci?
Pa ljeto je ?!

cunac
04.07.2004., 17:02
cicibella kaže:
Jos kad bi u jezeru bilo zivih stvorova umjesto kemije..... ;) Koliko sam ja upucena u situaciju, nije pozeljno smociti noge u istome, prema tome ta ti je idila mrvu prenapuhana.:D

ljudi se kupaju, malo nize na plazi (ja osobno ne ) , riba ima i to dosta, naravno nije cisto bas kao Jadran no nije niti ekstremno prljavo, nesto kao talijanska obala :D

Rita
04.07.2004., 17:32
Pa koja je temperatura:eek: Voda mora da je ledena a i zrak nije bas 35stupnjeva kolko meni treba za kupanje:D

zif
04.07.2004., 22:13
... rules, http://www.yummybaguette.com/magasin.php-id=14.htm

AFRODITA69
04.07.2004., 22:24
da,hvala na infos...ali rodendan je gotov i gosti iz toronta su vec na putu za can!uglavnom,oni svoje kolace kupuju u pastry villa i sweet gallery-u!

zif
04.07.2004., 23:15
Perception is reality.

Sve ovisi o tome kako gledas na stvari...

Sutra kada dodjes u Kanadu bit ces odusevljena mnogim stvarima, zacudjena sto na njihovo pitanje "How are you?" ne cekaju na tvoj odgovor, sto ti danas ne kazu "Good Morning" i prodju pokraj tebe kao da se nikad prije niste susreli a jucer ste tako ugodno pricali cijelih deset minuta.

Na prvim intervjuima za posao pitat ce te (kao sto vec i sama znas) za "Canadian experience" (kanadski Catch 22), kao da nikad nisu citali tvoj Resume. Mozda ce ti i pokazati tvoj "buduci" office, biti "odusevljeni" tvojim kvalifikacijama i uz osmijeh rukovati se sa tobom uz napomenu da ce ti se javiti. Njih 70% nikad i ne odrzi obecanje...

Vrijeme prolazi, malo klizis u ocaj, a onda dodje i taj dan kada cujes "Welcome aboard". Zivot dobije normalniji tok, uzme se kredit za kucu, kupe se nova kola i milion "must have" sitnica za vas novi dom, i naravno uz osmijeh se sjetite kako ste dosli na Pearson International Airport sa tri kufera.

Godine su prosle, ponosni ste na svoj uspjeh na Zapadu, americke filmove gledate drugim ocima, shvacate mnogo bolje sto znaci American Dream/Canadiana, ali to novo odijelo koje vam savrseno stoji nesto grebucka oko vrata, nikako da se rijesite te neugodnosti...

I shvatite, niste tu niti tamo, ukratko nalazite se u Nigdini. Hmm, niste se tako dogovorili sa immigration officer-om tokom intevjua u kanadskoj ambasadi. Dakle, first generation Canadians. Ne brinite, vasa djeca su doma, ali u Kanadi... Nista lose, najvaznije da ce i ona imati svoje sretno djetinjstvo. Dosli ste na kraj svog puta, udarili glavom u zid koji se odjednom nasao tu isped vas... Razmisljate o povratku, nekako prica o tome ne ide tako lako, navikli ste se na ovu zemlju i ljude koje srecete svaki dan.

Kuda i sto poslije toga, neka bude domaca zadaca za svakog ko je presao taj put. Hint: nije vazno gdje si nego s kim si.

Postoje naravno i druge price...

cute bitch
04.07.2004., 23:37
Stalno vam se zahvljujem ( misli, jos cu poceti pisati zahvalnice i dostavljati vam na e-mail adrese:) ) ali stvarno niste ni svjesni koliko mi pomazete....

cunac hvala na slikama, sumo na pojasnjenjima a zif najvise ti hvala jer si me onom recenicom : "nije vazno gdje si nego s kim si " zapravo ubjedio da se nemam cega plasiti ....

Ma svima vam puno hvala i slobodno jos pisite o Kanadi....

zif
05.07.2004., 00:14
Few more facts:

1) ako imate pristojan posao & placu u Hrvatskoj, razmislite jos jednom o dolasku u Kanadu; obicno vam treba oko pet godina da pocnete "normalan" zivot, odnosno da budete tamo gdje ste sad

2) zime su VRLO hladne (Vancouver excluded) i DUGO traju

3) zivot u Kanadi sve vise postaje skup, za dobre stvari uvijek morate malo vise platiti

4) povratna karta Toronto-Zagreb je cca $1200/person x broj clanova obitelji = $$$$$ + pokloni, Deutschland/Italy/Austria suddenly comes to mind

5) etc.

Pitaj sto te interesira.

ADEX
05.07.2004., 00:23
zif kaže:

1) ako imate pristojan posao & placu u Hrvatskoj, razmislite jos jednom o dolasku u Kanadu; obicno vam treba oko pet godina da pocnete "normalan" zivot, odnosno da budete tamo gdje ste sad

Ovo je tako tacno.
Mislis da imas sve predispozicije sa uspjesno uklapanje u novu sredinu. Znas jezik, imas skolu; samo eto, treba da krenes i sve je "fine".

Jezik ti treba na nadoskolovanje(onaj obicni svakodnevni), dok se okrenes gdje si, sta si, dok napravis par gresaka i to ispravis prodje par godina. Dok se uhodas u drustvu i proberes sebi koji ti odgovaraju prodje jos par godina, pa dok nadjes sebi posao koji ti odgovara.
Tesko da ce ti onaj prvi u koji uletis biti bas "fine"

Tacno tako, nekih pet godina sve skupa.

AllweEverWanted
05.07.2004., 02:54
Ja bih jos dodao da je Kanda onakva kakav si ti,...

cunac
05.07.2004., 04:08
Rita kaže:
Pa koja je temperatura:eek: Voda mora da je ledena a i zrak nije bas 35stupnjeva kolko meni treba za kupanje:D

pa zato i nisi kanadjanka :D
ovdje ako je iznad 10 stupnjeva , kratke rukave i hlace jer eto ljeto je pocelo :)

AllweEverWanted
06.07.2004., 08:12
cunac kaže:
pa zato i nisi kanadjanka :D
ovdje ako je iznad 10 stupnjeva , kratke rukave i hlace jer eto ljeto je pocelo :)

:p

AllweEverWanted
25.07.2004., 04:01
Dosao sam u Canadu prije gotovo 3 godine,.. kao Immigrant,.. Vec godinu dana radim za mali Programersku firmu,... Kanadsko-Francuskih vlasnika,.. iz Montreala,..
Nedavno je u firmu dosao novi momak,.. za kojeg sam kasnije saznao da je 21 godinu star i da nema zavrsenu niti srednju skolu, sta sad pokusava ispraviti,...
Dakle Sjedim ja u svom uredu,.. na vratima se pojavi lik i pocne me ispitivati,.. odakle sam... ja kazem Croatia,... on kaze a rusija,.. ja kazem ne Croatia,.. mala zemlja na mediteranu,.. A da znam vi jebene izbjeglice,.. nemate sta jesti u svojoj zemlji pa ste dosli kanadjanima otimati posao,... cereci se prema drugim radnicima u firmi,...
Nakon shoka da se neko opce usudi tako pricati i to pred drugim ljudima,... pokusao sam mu ponovo objasniti da nisam izbjeglica nego imigrant,.. i da sam dosao nacinom kako je vjerojatno i njegov djed dosao (osim avionom),... na sta je on reko,.... sta sad oces i drzavljanstvo,... kako ti mislis biti kanadjani kad ni engleski neznas pricati, jebene izbjeglice,...

Dakle moje pitanje, dijaspori,.. sta leglano mozes napraviti u ovakvom slucaju,... naravno kolega koji sjedi do mene odma je reko da ga ni ne pokusavam mijesati u to,... sefica je rekla da ce popricati s momkom ali da mu oprostim jer je on jos dijete,... i tako neke miroljubive pizd*rije.

Tnx

Spot Perdita
25.07.2004., 04:09
Smijem li te pitati, sto tocno mislis sa ovim upisom? Nije mi jasno.

AllweEverWanted
25.07.2004., 05:34
Spot Perdita kaže:
Smijem li te pitati, sto tocno mislis sa ovim upisom? Nije mi jasno.

AllweEverWanted kaže:Dakle moje pitanje, dijaspori,.. sta leglano mozes napraviti u ovakvom slucaju,... [/B]

Kao sta sam napisao,.. neznam sta nije jasno?

Vilko
25.07.2004., 07:58
Kao sta kazes nitko se ne ce mijesati, svatko cuva svoje dupe.
Ja sam u Australiji 35 tu godinu, mnogo sam prosao sa zafrkancijom nadimka ili WOG ili slicno ,ali svi to predju isto i englezi kao i australijanci, ali mi se jos takovo nesto nije dogodilo.

Sve sta mogu kazati je osoba se ne ce promjeniti sa svojim pogledom na zivot i postivanja druge osobe probaj progutati i vidjeti kako ce biti dalje , a najbolje da mozda potrazis "samo u slucaju", drugi posao.

zelim ti sve sretno.

http://www.theodora.com/flags/as-t.gif :) ;) :cool:

BadCompany
25.07.2004., 08:58
Sta mozes uraditi?
Udji mu u office, zatvori vrata za sobom i *ebi mu mater povisenim glasom tako da zna na cemu je. Uz to se izderi (ne bas da te cuju oni van ureda) i nedvosmisleno mu stavi do znanja, ponovi li se njegov ispad jos jednom, da ces potegnuti tuzbu protiv njega zbog harrasmenta i diskriminacije i da imas svjedoka(e) koji ce te podrzati. A on nek provjereva, ionako mu nitko nece reci da ti je svjedok. Licemjerje je stil ponasanja pa nek i on to osjeti.
I da ces terati slucaj do Vrhovnog suda Canade. Jest da ce te jos vise mrzit nakon toga ali ionako ti je nagovjestio kakav tretman od njega mozes ocekivati.
Nisi ti bespomocan covjece. Bez obzira jesi li permanent, part time ili contarctor.
Plus provjeri koliko ti union/sindikat i propisi uopce mogu ici na ruku jer sumnjam da ne postoji zakon koji sankcionira tu vrstu maltretiranja bez obzira koliko mislis da ti nitko nece to posvjedociti.

Sumo
25.07.2004., 13:05
Mislim da ti tu ne mozes pravno nesto uciniti. Da je firma kako treba taj bi tip dobio po nosu od shefice. Posto se to nije dogodilo, ti samo polako skupljaj dokaze da te tip zaje... a da shefica ne cini nista. Pa ako ti se ukaze prilika u buducnosti uzmi odvjetnika koji je specijaliziran za takve stvari i oderi firmu za dobru lovu. To moze biti profitabilno, ali te moze kostati buducih poslova. Nitko nece biti lud da te zaposli nakon sto si tuzio svoju firmu.
Ja imam na poslu slicnog tipa. Kada on pocne da drobi ja mu stavljam soli na ranu. Kazem da mi vlada daje jos jednu placu dok sam imigrant pa mi se zato ne uzima drzavljanstvo, jer cu onda kao izgubiti privilegije. Ili mu kazem nesto na Hrvatskom pred svima, on pizdi jer nema pojma sto sam mu rekao, a ja mu se cerim u lice. Nakon toga se on utisa.
Mislim da ti nije dobro da ga posve ignoriras (ovisno o poziciji u kojoj se nalazis u firmi), osim ako nije gazdina rodbina (vrlo lako moguce). Znam tipa koji je jednog takvog redovno pitao da li placa porez kako treba, jer vladi treba novaca da dovede bracu i sestre iz domovine. Takvi ti se objese kada pomisle da oni financiraju imigrante.

Kiki
25.07.2004., 13:07
:eek: :eek:
Uzas.
Isto, ne znam sto mozes pravno uciniti, ali bi trebao pritisnuti svoju firmu/seficu/kogali da popricaju s tim momkom malo zesce, a ne da ga glade svilenim rukavicama. Nevidjeno!:flop:

bmx
25.07.2004., 13:35
Ja bi mu reko da to uopce nije smijesno. Ako bi reko da se ne zajebava onda bi ga poceo nazivati nacistom i rasistom, da i sam osjeti kako je biti zrtvom predrasuda. I nebi se inatio pa pricao kako mi njegova zemlja pomaze ili tako nesto, to samo stvara dodatnu mrznju.

math_baby
25.07.2004., 14:59
AllweEverWanted kaže:
Dosao sam u Canadu prije gotovo 3 godine,.. kao Immigrant,.. Vec godinu dana radim za mali Programersku firmu,... Kanadsko-Francuskih vlasnika,.. iz Montreala,..
Nedavno je u firmu dosao novi momak,.. za kojeg sam kasnije saznao da je 21 godinu star i da nema zavrsenu niti srednju skolu, sta sad pokusava ispraviti,...
Dakle Sjedim ja u svom uredu,.. na vratima se pojavi lik i pocne me ispitivati,.. odakle sam... ja kazem Croatia,... on kaze a rusija,.. ja kazem ne Croatia,.. mala zemlja na mediteranu,.. A da znam vi jebene izbjeglice,.. nemate sta jesti u svojoj zemlji pa ste dosli kanadjanima otimati posao,... cereci se prema drugim radnicima u firmi,...
Nakon shoka da se neko opce usudi tako pricati i to pred drugim ljudima,... pokusao sam mu ponovo objasniti da nisam izbjeglica nego imigrant,.. i da sam dosao nacinom kako je vjerojatno i njegov djed dosao (osim avionom),... na sta je on reko,.... sta sad oces i drzavljanstvo,... kako ti mislis biti kanadjani kad ni engleski neznas pricati, jebene izbjeglice,...

Dakle moje pitanje, dijaspori,.. sta leglano mozes napraviti u ovakvom slucaju,... naravno kolega koji sjedi do mene odma je reko da ga ni ne pokusavam mijesati u to,... sefica je rekla da ce popricati s momkom ali da mu oprostim jer je on jos dijete,... i tako neke miroljubive pizd*rije.

Tnx

Hej, pa ti si jos dobro i prosao! A zamisli da si se, npr. zaposlio u firmi u kojoj radi i cunac, pa da si morao slusati njegova preseravanja day in, day out! Mislim da bi to bilo ipak puno teze podnijeti! :D

math_baby:rolleyes:

dr.kronja is back
25.07.2004., 15:42
pa zajebavaj i ti njega imas par klisea za takve glupane opsuj mu sve pod spisku vidjet ces da ce ti biti lakse daj balavcu maramicu da obrise sline majku mu rasisticku ili na balkanski kad ste sami mu zaprijeti da ako bude jos zajebavo bit ce mu light show u ocima a disko na ledjima i da skuzi da si ozbiljan laganu samarcinu iliti balkanski potpis da zna govno s kim ima posla

KokuZ
25.07.2004., 18:17
AllweEverWanted kaže:
Nedavno je u firmu dosao novi momak,.. za kojeg sam kasnije saznao da je 21 godinu star i da nema zavrsenu niti srednju skolu, sta sad pokusava ispraviti,...[/B][/QUOTE]

Ovako, ti njega ufati zezat kako je toliko star a jadan nije ni high school zavrsio. Ima li vece sramote??

"Dakle Sjedim ja u svom uredu,.. na vratima se pojavi lik i pocne me ispitivati,.. odakle sam... ja kazem Croatia,... on kaze a rusija,.. ja kazem ne Croatia,.. mala zemlja na mediteranu,.."

Spomeni mu da je tamo bio rat. I da si bio u ratu. Reci mu da si gulio kozu zarobljenicima i naglasi da te to uzbudjuje. I nedostaje.
Uzmi noz iz firmine kuhinje i slikovito mu pokazes kako se to radi.

"A da znam vi jebene izbjeglice,.. nemate sta jesti u svojoj zemlji pa ste dosli kanadjanima otimati posao,... cereci se prema drugim radnicima u firmi,..."

U takvim slucajevima je najbolje potvrditi sta druga strana govori. Jos mu kazes da imas firmu u Hrvatskoj kojom prodajes hranu onima koji nemaju sta jesti. Kupis je u Kanadi i po tri puta vecoj cijeni prodajes u Hrvatskoj. I da si nasao nacina da ne placas porez u Hrvatskoj. I da mu mozes dati nekoliko savjeta kako da on ne placa porez u Kanadi. Mozes mu reci onako u povjerenju da se bavis uzgojem marihuane, i da mu mozes u pola cijene nabaviti. Spomeni mu da si u ljubavnoj vezi s seficom, koja to javno porice.

"Nakon shoka da se neko opce usudi tako pricati i to pred drugim ljudima,... pokusao sam mu ponovo objasniti da nisam izbjeglica nego imigrant,.. i da sam dosao nacinom kako je vjerojatno i njegov djed dosao (osim avionom),... na sta je on reko,.... sta sad oces i drzavljanstvo,... kako ti mislis biti kanadjani kad ni engleski neznas pricati, jebene izbjeglice,..."

Ne vrijedi objasnjavati ni braniti se. Jer on i takvi ljudi to i ocekuju.
Samo potvrdis sta jaro kaze, i jos mu prodas par stvari, pa nek misli.

"Dakle moje pitanje, dijaspori,.. sta leglano mozes napraviti u ovakvom slucaju,... naravno kolega koji sjedi do mene odma je reko da ga ni ne pokusavam mijesati u to,... sefica je rekla da ce popricati s momkom ali da mu oprostim jer je on jos dijete,... i tako neke miroljubive pizd*rije."

Tnx

To je ozbiljna stvar. Nisam strucnjak za pravo, ali vjerujem da su prava pojedinca zagarantovana.