PDA

View Full Version : Zdravstveno osiguranje stranca / stranac

goppingen
29.02.2008., 12:33
Imam jedno pitanje budući da mi baš nije jasan taj zakon i prava stranaca u našoj zemlji.
Kolegica već duže vremena održava vezu s dečkom koji je stranac (državljanin BiH konkretno), namjeravaju se vjenčati i sad ju zanima da li on ima pravo na zdravstveno osiguranje preko nje? Ili ako nema koliko mora proći vremena da bi stekao pravo na zdravstveno i kakvo? :ne zna:

goppingen
03.03.2008., 10:18
:misli: Zna li netko? Molim vas, hitno je

polly
03.03.2008., 13:58
HZZO (http://www.hzzo-net.hr/pocetna.html)
imaš lijevo "inoosiguranje" pa kad ti se otvori gore odabereš "Zdrav. zaštita za priv. boravka u RH"

mish mali
06.03.2008., 13:26
Postoji više mogućnosti. Nisi napisala da li ima prijavljen boravak u RH? Kada se predaje zahtjev za privremeni boravak u RH jedan od uvjeta je da ta osoba ima osigurano zdravstveno: 1. INO- osiguranje podrazumjeva slučaj da osiguranik iz BiH u svom uredu zdr. osiguranja uzme tiskanicu BHHR3 kojom ostaruje pr na zdr. zaštitu u RH ali samo u hitnim slučajevima - to se na mjesec plaća nešto oko 50KM 2. da si sam uplaćuje u HR zdr. osiguranje cca. 350 kn mjesečno - tad dobije zdr. iskaznicu. Preko svoje buduće ima pr na zdravstveno tek nakon što postane hrv. državljanin. Nadam se da sam pomogla

potepuh
06.03.2008., 16:29
2. da si sam uplaćuje u HR zdr. osiguranje cca. 350 kn mjesečno - tad dobije zdr. iskaznicu.
Preko svoje buduće ima pr na zdravstveno tek nakon što postane hrv. državljanin.

..iako ja nisam otvorila temu, ona zanima i mene, a pogotovo ovaj zadnji navod. Sto ako suprug - strani drzavljanin, iz bilo kojeg razloga, ne zatrazi HR drzavljanstvo? Da li to znaci da nikad ne moze ostvariti zdravstveno preko supruge? A sto je s djecom, ako su ona strani drzavljani?! Hvala.

mish mali
07.03.2008., 13:13
Potepuh, moj tata ima hrv državljanstvo i hrv. zdravstveno. Kad smo mamu htjeli prijaviti kao supružnika na njegovo zdr. nismo mogli jer treba hrv. jmbg, koji naravno nema onaj koji nije hrv državljanin. Dakle, ako ne griješim, i u tvom slučaju je odgovor ne.

ZgSash
07.03.2008., 13:25
preko supruge mozda i ne moze dobiti ,ali moze si uplacivati zdravstveno osiguranje

kad bolje razmislim , nije ni jmbg prepreka , inace ni stranci koji rade nebi mogli imati zdravstveno (a imaju)

potepuh
07.03.2008., 14:19
hvala.. ovo je sada "brainstorming". Stranci su nekada u HR mogli dobiti "osobnu iskaznicu za strance", i pisao im je JMBG. Promjenom Zakona o maticnom broju iz 2002 , "stranci" su izbrisani...

Ako ne postoji nacin da strani drzavljanin ostvari zdravstveno preko supruznika, i to samo zato sto je stranac, to mi izgleda kao diskriminacija na osnovi drzavljanstva... iliti nesto sto ne bi trebalo biti prihvatljivo (odnosno, suprotno je zakonima u normalnim zemljama). Sad me bas zaintrigiralo...

ZgSash
07.03.2008., 14:25
stranci koji su zaposleni , po zakonu moraju imati i imaju zdravstveno
dakle , mogu ga imati
dakle , manje je bitno po kojoj ga osnovi ostvaruju

zakljucak - moze

Neznadar
07.03.2008., 16:14
...to mi izgleda kao diskriminacija na osnovi drzavljanstva... iliti nesto sto ne bi trebalo biti prihvatljivo (odnosno, suprotno je zakonima u normalnim zemljama). Sad me bas zaintrigiralo...

To je nesto najnormalnije u bilo kojoj zemlji na svijetu. Stranac nema niti pravo glasa, niti pravo na besplatno skolovanje, niti pravo na besplatno zdravstvo, niti pravo na socijalnu pomoc, niti tisuce drugih prava koje imaju drzavljani neke zemlje, nije to nikakve neprihvatljiva diskriminacija.

potepuh
07.03.2008., 16:24
To je nesto najnormalnije u bilo kojoj zemlji na svijetu. Stranac nema niti pravo glasa, niti pravo na besplatno skolovanje, niti pravo na besplatno zdravstvo, niti pravo na socijalnu pomoc, niti tisuce drugih prava koje imaju drzavljani neke zemlje, nije to nikakve neprihvatljiva diskriminacija.
ne slazem se... stranac u zemlji u kojoj ima odobreni boravak moze ostvariti vecinu prava kao i drzavljanin te zemlje (osim glasovanja). Barem je takvo moje iskustvo...

Neznadar
07.03.2008., 16:30
ne slazem se... stranac u zemlji u kojoj ima odobreni boravak moze ostvariti vecinu prava kao i drzavljanin te zemlje (osim glasovanja). Barem je takvo moje iskustvo...

Moze ostvariti samo ono sto mora ostvariti da bi uopce dobio dozvolu boravka. Jer kada bi vjencanjem automatski dobio drzavljanstvo i sva prava ubrzo bi imali poplavu fiktivnih brakova.

potepuh
07.03.2008., 16:31
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju

Clanak 5

Status osiguranika prema ovom Zakonu stječu:

1. osobe u radnom odnosu kod domaćeg ili stranog poslodavca sa sjedištem u Republici Hrvatskoj,

Clanak 7

Prema ovom Zakonu, status osigurane osobe kao članovi obitelji osiguranika mogu steći:

1. supružnik (bračni i izvanbračni, sukladno propisima o obiteljskim odnosima)
.
.
Članovi obitelji osiguranika iz stavka 1. ovoga članka stječu pravo po osnovi ovoga Zakona pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti po nekoj od osnova iz članka 5. ovoga Zakona te da imaju prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Zavod će općim aktom utvrditi uvjete pod kojima se smatra da je osoba iz stavka 1. ovoga članka nesposobna za samostalan život i rad i nema vlastitih sredstava za uzdržavanje, te da živi u zajedničkom kućanstvu sa osiguranikom. "

Neimanje MB je tehnicko pitanje, a ne zakonsko.

mish mali
11.03.2008., 07:03
[QUOTE=ZgSash;12978533]preko supruge mozda i ne moze dobiti ,ali moze si uplacivati zdravstveno osiguranje

kad bolje razmislim , nije ni jmbg prepreka , inace ni stranci koji rade nebi mogli imati zdravstveno (a imaju)[/QDa je moja mama imala hrv jmbg mogla bi ostvariti zdravstveno preko tate, kao supružnik, a ovako si sama plaća.

kaneshiro
11.03.2008., 07:19
To možda kad radi (a ni tad), no tražit nešto za što uplaćuju državljani ali ne i taj isti stranac, aha, ma jedva čekaju takve :lol:

Iako je to za svaku zemlju zasebno, mnoge države ti prvo uvjetuju stvari prije nego ti uopće daju bilo kakav boravak...a među njima je i uplati si zdravstveno prije nego ti dozvolimo boravak ;)

darmar
11.03.2008., 17:09
ono sto sigurno znam jest da:
- stranac ima jmbg u hrvatskoj
on se razlikjuje po jednom broju od hrvatskih drzavljan
ja inace imam 3 jedinstvena maticna broja (sva sam jedinstvena:))
-dijete moze imati hr drzavljanstvo ako nema jedan od roditelje
- ne mora supruznik traziti drzavljanstvo, prijavit ce boravak ovdje...
- ja sam kao stranac imala zdravstveno na osnovu roditelja,faksa i kasnije posla
- vjerujem da kad se vjenca i prijavi boravak ima neku vrstu osiguranja preko supruge ali to se stalno mjenja pa provjeri u hzzo,
- postoje razliciti stranci-kako ovo glupo zvuci.Ooni koji su tu turisticki npr.i sigurno nemaju pravo na zdravstveno, skolovanje... i oni koji tu zive, rade, placaju doprinose i uglavnom vise postuju hr zakone jer im se stalno provjerava podobnost

potepuh
11.03.2008., 18:05
ono sto sigurno znam jest da:
- stranac ima jmbg u hrvatskoj
on se razlikjuje po jednom broju od hrvatskih drzavljan
Da, i ja sam vidjala "osobne" za strance sa JMBG-om, ali mi se cini da se "stranci" vise ne spominju u novom Zakonu o MB, pa ne znam kako je sada.

Ljepo je cuti i jedno pozitivno iskustvo...

To možda kad radi (a ni tad), no tražit nešto za što uplaćuju državljani ali ne i taj isti stranac, aha, ma jedva čekaju takve :lol:

Iako je to za svaku zemlju zasebno, mnoge države ti prvo uvjetuju stvari prije nego ti uopće daju bilo kakav boravak...a među njima je i uplati si zdravstveno prije nego ti dozvolimo boravak ;)
joj.. sad se osjecam kao curica u zemlji crtica koja je zivot provela skakutajuci s jednog lopoca na drugi... odnosno iz jedne zemlje u drugu gdje su "samo ruze cvjetale". Cinjenica je da se boravak u nekoj zemlji dobije na osnovu razlicitih kriterija i o tome ovisi koja prava moze netko ostvariti. Zdravstveno sam ja do sada imala:
1. preko supruga koji je drzavljanin te zemlje, kao i svi ostali supruznici, bez obzira na drzavljanstvo
ili
2. preko suprugovog poslodavca u zemlji u kojoj smo oboje bili stranci
ili
3. preko svog poslodavca, kao svi ostali zaposlenici-drzavljani u toj 3. zemlji
a
4. i trenutno smo u zemlji u kojoj svi stanovnici (ilegalci i turisti iskljuceni) imaju zdravstveno bez obzira na drzavljanstvo, posao...
Nigdje nije zdravstveno osiguranje bilo uvjet dobivanja boravka... vec pravo koje se moze ostvariti (nakon odobrenog boravka na osnovu rodbinske veze ili posla) Citam da u je u HR osigurano zdravstveno jedan od uvjeta dobivanja boravka...

lucija80
12.03.2008., 08:24
Postoji više mogućnosti. Nisi napisala da li ima prijavljen boravak u RH? Kada se predaje zahtjev za privremeni boravak u RH jedan od uvjeta je da ta osoba ima osigurano zdravstveno: 1. INO- osiguranje podrazumjeva slučaj da osiguranik iz BiH u svom uredu zdr. osiguranja uzme tiskanicu BHHR3 kojom ostaruje pr na zdr. zaštitu u RH ali samo u hitnim slučajevima - to se na mjesec plaća nešto oko 50KM 2. da si sam uplaćuje u HR zdr. osiguranje cca. 350 kn mjesečno - tad dobije zdr. iskaznicu. Preko svoje buduće ima pr na zdravstveno tek nakon što postane hrv. državljanin. Nadam se da sam pomogla

Molim te uputi me gdje si našla podatak da se osiguranje plaća 350,00 kn mjesečno, odnosno 50,00 kn?
Moji poznanici su oboje hrvatski državljani sa prebivalištem u Grudama i zanima ih kako ostvariti pravo na zdr. zaštitu kada borave u Splitu.
Hvala.

mp_3
10.10.2009., 12:47
Imam jedno pitanje!

Zašto stranac koji ovdje u RH ima privremeni boravak (boravak u svrhu braka), mora plaćati zdravstveno osiguranje? Iako toj osobi ne treba ZO.

i drugo pitanje. Zašto stranac, supružnik, ne može biti prijavljen preko drugog supružnika? Kao što je to primjer u nekim zemljama EU.

Zikomid
10.10.2009., 14:09
Imam jedno pitanje!

Zašto stranac koji ovdje u RH ima privremeni boravak (boravak u svrhu braka), mora plaćati zdravstveno osiguranje? Iako toj osobi ne treba ZO.

i drugo pitanje. Zašto stranac, supružnik, ne može biti prijavljen preko drugog supružnika? Kao što je to primjer u nekim zemljama EU.

1. Zato što je zdr.osiguranje u RH OBVEZNO, što znači da se osiguranje ne radi po potrebi i regulirano je Zakonom o obveznom zdr.osiguranju, NN 150/08.
Zdr.osiguranje se bazira na principima uzajamnosti i solidarnosti osiguranika.

2. Stranci s odobrenim stalnim boravkom su obvezni osigurati se na zdravstveno osiguranje, čl.3. gore navedenog zakona, a osiguranje preko supružnika je moguće kad stranac s odobrenim stalnim boravkom dobije trajno nastanjenje u RH i pod uvjetima u čl. 8. istog zakona.

Vjenčanjem s državljankom ili državljaninom RH, stranac s odobrenim stalnim boravkom ne može dobiti besplatno osiguranje kao član obitelji, već osiguranje plaća do trajnog nastanjenja.

mp_3
10.10.2009., 16:39
U Finskoj npr. stranac preko supružnika ima sve besplatno. Tako i ZO. Njihovo dijete dobi odjeću itd, sve što je potrebno. Naročito kod drugog itd djeteta...

Dobro, mora se plaćati zdravstveno. Ali zašto MUP zahtjeva da se pokaže potvrda od porezne uprave da je zdravstveno uplaćeno? Inače u protivnom se ne može dobiti slijedeći privremeni boravak.

Zikomid
10.10.2009., 17:51
U Finskoj npr. stranac preko supružnika ima sve besplatno. Tako i ZO. Njihovo dijete dobi odjeću itd, sve što je potrebno. Naročito kod drugog itd djeteta...

Dobro, mora se plaćati zdravstveno. Ali zašto MUP zahtjeva da se pokaže potvrda od porezne uprave da je zdravstveno uplaćeno? Inače u protivnom se ne može dobiti slijedeći privremeni boravak.

Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak.

Stalni boravak odobrit će se strancu koji, uz uvjete iz članka 78. Zakona o strancima NN 79/2007 ima i ove uvjete:
1. ima valjanu stranu putnu ispravu,
2. ima sredstva za uzdržavanje,
3. ima zdravstveno osiguranje,
4. poznaje hrvatski jezik i latinično pismo,
5. ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.

Znači stranac ima zdr.osiguranje koje se plaća, ono je uvjet za daljnje produženje boravka, a uplate zdr.osiguranja od 01.01.2003. g. vodi Porezna uprava (pravo na zdr.osiguranje utvrđuje HZZO, a naplatu vrši Porezna uprava). MUP po službenoj dužnosti šalje HZZO-u zahtjeve stranaca za boravak u RH, a HZZO te iste osobe po službenoj dužnosti prijavljuje na zdr.osiguranje (ukoliko se sami ne jave u razumnom roku) i šalje MUP-u njihove prijave. Prijavom zdr.osiguranja u HZZO, osobe (stranci) se automatski zadužuju za plaćanje zdr.osiguranja. Znači, HZZO, MUP i Porezna uprava su u međusobnoj sprezi.

Želim napomenuti da je pitanje dosta općenito, jer je za zdr.osiguranje bitno iz koje je države stranac, budući da RH ima konvencije o zdr.osiguranju s pojedinim državama. Npr., ako je stranac iz BIH, a tamo ima zdr.osiguranje, određeno tiskanicom se oslobađa plaćanja zdr.osiguranja!

Vicenco71
10.02.2010., 13:18
Moja supruga je ruska državljanka na privremenom boravku u RH , nema pravo na zdravst.osiguranje preko mene , več joj plačam oko 350 KN mjesečno zdravstveno, danas smo bšš predali papire za treče produženje boravka i izvadija sam iz porezne uprave potvrdu da su plačena sva davanja za zdravstvo...

Stalni boravak se može dobit nakon 5 godina neprekidnog boravka.

Sad smo stekli uvjete da dobije privremeni boravak na dvije godine.

E, sad , ova vlast je donila uredbu o O NAČINU IZRAČUNA I VISINI SREDSTAVA ZA UZDRŽAVANJE STRANCA U REPUBLICI HRVATSKOJ http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_07_88_2155.html

Tu ima puno problema , uredba je neustavna kako mi kažu pravnici , ali trenutno je na snazi i velikom broju ljudi radi problem. Samo za napomenu , meni, supruzi i malodobnom sinu po njima treba za život minimalno 3250 KN , ili da imamo 12x3250 kn na banci . Morate biti zaposleni , donjeti ugovor o radu koji mora važiti do isteka boravka i ostale nebuloze... to što imamo dijete koji je HR državljanin i rođen u HR njih nije briga , nisu mi htjeli dati ni da stavim djetetov rodni list u dokumente , toliko o ovoj civilizaciji...

Ja ta sredstva imam , mislim plaču , na banci nemam , ali što da trenutno neradim , majka bi po njima morala napustit HR , a ja postat samohrani otac , ha ???!!!

Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak.

Stalni boravak odobrit će se strancu koji, uz uvjete iz članka 78. Zakona o strancima NN 79/2007 ima i ove uvjete:
5. ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.

Znači stranac ima zdr.osiguranje koje se plaća, ono je uvjet za daljnje produženje boravka, a uplate zdr.osiguranja od 01.01.2003. g. vodi Porezna uprava (pravo na zdr.osiguranje utvrđuje HZZO, a naplatu vrši Porezna uprava). MUP po službenoj dužnosti šalje HZZO-u zahtjeve stranaca za boravak u RH, a HZZO te iste osobe po službenoj dužnosti prijavljuje na zdr.osiguranje (ukoliko se sami ne jave u razumnom roku) i šalje MUP-u njihove prijave. Prijavom zdr.osiguranja u HZZO, osobe (stranci) se automatski zadužuju za plaćanje zdr.osiguranja. Znači, HZZO, MUP i Porezna uprava su u međusobnoj sprezi.

Želim napomenuti da je pitanje dosta općenito, jer je za zdr.osiguranje bitno iz koje je države stranac, budući da RH ima konvencije o zdr.osiguranju s pojedinim državama. Npr., ako je stranac iz BIH, a tamo ima zdr.osiguranje, određeno tiskanicom se oslobađa plaćanja zdr.osiguranja!

robihr
10.02.2010., 19:14
Moja supruga je ruska državljanka na privremenom boravku u RH , nema pravo na zdravst.osiguranje preko mene , več joj plačam oko 350 KN mjesečno zdravstveno, danas smo bšš predali papire za treče produženje boravka i izvadija sam iz porezne uprave potvrdu da su plačena sva davanja za zdravstvo...

Stalni boravak se može dobit nakon 5 godina neprekidnog boravka.

Sad smo stekli uvjete da dobije privremeni boravak na dvije godine.

E, sad , ova vlast je donila uredbu o O NAČINU IZRAČUNA I VISINI SREDSTAVA ZA UZDRŽAVANJE STRANCA U REPUBLICI HRVATSKOJ http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_07_88_2155.html

Tu ima puno problema , uredba je neustavna kako mi kažu pravnici , ali trenutno je na snazi i velikom broju ljudi radi problem. Samo za napomenu , meni, supruzi i malodobnom sinu po njima treba za život minimalno 3250 KN , ili da imamo 12x3250 kn na banci . Morate biti zaposleni , donjeti ugovor o radu koji mora važiti do isteka boravka i ostale nebuloze... to što imamo dijete koji je HR državljanin i rođen u HR njih nije briga , nisu mi htjeli dati ni da stavim djetetov rodni list u dokumente , toliko o ovoj civilizaciji...

Ja ta sredstva imam , mislim plaču , na banci nemam , ali što da trenutno neradim , majka bi po njima morala napustit HR , a ja postat samohrani otac , ha ???!!!

http://www.forum.hr/showthread.php?t=383934
prouci temu i ako je nesto nejasno postavi pitanje tamo

Vicenco71
10.02.2010., 21:00

A tko je uopče postavija pitanje ? :ne zna::mig:

mudramama
11.02.2010., 11:29

Robihr, molim te reci, da li ste prvu dozvolu za privremeni boravak trazili u ambasadi vani ili u Hrvatskoj?
Jer po "dopunama i izmjenama zakona o strancima" cini se da se da se prva dozvola moze traziti u policiji u Hrvatskoj ako je rijec o "spajanju obitelji".

Da li jos netko zna odgovor?

Vicenco71
11.02.2010., 12:49
Da , po novom možeš prvu dozvolu tražit u PU

Robihr, molim te reci, da li ste prvu dozvolu za privremeni boravak trazili u ambasadi vani ili u Hrvatskoj?
Jer po "dopunama i izmjenama zakona o strancima" cini se da se da se prva dozvola moze traziti u policiji u Hrvatskoj ako je rijec o "spajanju obitelji".

Da li jos netko zna odgovor?

urban78
10.06.2012., 21:36
:504: :504::503:

zanima me jeli moguce produziti privremeni boravak ako nije uplaceno zdravstveno??ja sam inace stranac ozenjen hrvaticom...imam dvoje djece! I sada me zanima kakva je procedura ak ne stignem uplatiti zdravstveno do produzetka?ne produze mi boravak?? Dobijem progon ili sto vec??

Zikomid
10.06.2012., 22:30
Produženje privremenog i odobrenje stalnog boravka u RH uvjetovano je produženjem zdr.osiguranja.

urban78
11.06.2012., 00:08
Produženje privremenog i odobrenje stalnog boravka u RH uvjetovano je produženjem zdr.osiguranja.
da to znam...ali zanima me kakva je daljnja procedura,dali imam pravo zalbe?dali sam na crno tu od onog dana kada dobijem odijenicu?ili moram sve ponovo predati na novo iako sam to uredno produzivao 3 g?to pada u vodu tek tako ili sta?
:503:

Torma
19.12.2012., 10:10
Pitanje za znalce ili one koji su prosli istu proceduru. :D

Mom zakonitom je prije nekoliko dana odobren privremeni boravak, sad bi mu trebali srediti zdravstveno. Teta u MUP-u je bila jako simpaticna ali dala nam je nepotpune informacije jer je bila guzva- znam samo da moramo u Petrinjsku po OIB i onda u Jukicevu s dokumentima.

Ne znam koji forumular nam treba, da li u Jukicevu moramo u neki poseban ured i sl.
Znam da zvuci kao nesto sto bi bilo bolje pitati na licu mjesta, ali svatko koga su šutali od vrata do vrata u Petrinjskoj i sire zna da pitati ≠ dobiti odgovor. :mig:

Zahvaljujem na odgovorima, u trampu nudim (vrlo friško) iskustvo dobivanja privremenog boravka (ako je nekome potrebno). :)

Torma
20.12.2012., 15:34
Procedura (uzdaj se u se i u svoje kljuse :zubo:)

Ide se u sobu 101 u Petrinjskoj po OIB nekoliko dana nakon odobrenja boravka tj nakon informativnog razgovora u PP prema boravistu i dobivanja naljepnice.
U NN (ili u onoj knjizari kod SCa , ta je najbliza ako idete u HZZO u Jukicevu) se kupi Tiskanica 2 (ona klasicna plava), ispuni se, preda u HZZO i iskaznica dolazi na adresu. Porezna uprava salje uplatnice na mjesto boravista stranca.
Mene je teta upozorila da porezna nije jako azurna sa slanjem pa se desi da u pocetku ne salju uplatnicu svaki mjesec, nego posalju 3 svaka 3 mjeseca i moraju se platiti odmah.
Da se to sprijeci, ide se direktno u poreznu dogovoriti s njima oko slanja uplatnica.

Iznos je 380Kn mjesecno.

Dobro je znati: stranac ne mora doci osobno- treba vam samo njegova putovnica ili sken stranice na kojoj je slika i sken stranice na kojoj je naljepnica- naravno i papir/potvrda za HZZO koja se dobije u Petrinjskoj.

Nadam se da sam nekome pomogla. :)

Yelan
15.02.2013., 07:56

Pozdrav.
Ovako, mene zanima zasto stranac s privremenim boravkom vec nekoliko godina, ne moze koristiti usluge HZZO-a kad je u postupku produzenje boravka. Odnosno, "cekanje" da se dobi novi boravak-nova naljepnica u pasport.
Malo mi je glupo. Zahtjeva se da se obvezno placa zdravstveno osiguranje. A u tom famoznom periodu stranac, odnosno osiguranim ne moze koristiti!
Im li tko od struke na odgovori na ovo pitanje. Jer je istekao zadnji boravak samim time i zdravstvena kartica osiguranika.
Hvala

Torma
15.02.2013., 09:00
Jer je istekao zadnji boravak samim time i zdravstvena kartica osiguranika.

Produzenje privremenog boravka trazi se 30 dana prije isteka boravka, koliko ja znam.
Samim time ne bi trebalo biti velikih "rupa" izmedju isteka boravka i odobravanja iduceg, a ako vam se to desilo pogreska je u birokratskoj sporosti ili kasnoj predaji zahtjeva- a ne u HZZO-u.

Yelan
15.02.2013., 10:34
Produzenje privremenog boravka trazi se 30 dana prije isteka boravka, koliko ja znam. 
Samim time ne bi trebalo biti velikih "rupa" izmedju isteka boravka i odobravanja iduceg, a ako vam se to desilo pogreska je u birokratskoj sporosti ili kasnoj predaji zahtjeva- a ne u HZZO-u.

Naravno, da je zahtjev za novi PB predan mupu na vrijeme. Dakle prije isteka prijasnjeg boravka 30 dana. Predaju li se dokumenti kasnije radi se prekrsaj. 
Ne smije stranac zbog birokracije - sporosti rijesavanja slucaja gubiti pravo na zdravstveno. Koje redovito placa. Hej sto je Vama!!!???
ako je po zakonu stranac duzan placati mjesecno sebi zdravstveno. Onda to isto ima pravo i koristiti. Ili u drugom slucaju zbog spore birokracije ne placati zdravstveno za mjesece u kojima ne moze ostvariti svoja prava, odnosno koristiti usluge hzzo-a. Mislim da je ovo apsurdno. Katastrofa.
U protivnom ako stranac ne plati samo jedan mjesec za HZZO ili neki duzi period to ce mu se na kraju oduzeti ako ce npr traziti stalni boravak i drzavljanstvo. Jer se za stalni boravak ili drzavljvanstvo mora imati 5 godina boravka u RH s time sukladno i 5 godina placanja za HZZO. Znaci, za zakljucit je da zapravno Stranac ne placa "samo" za zdravstveno. Nego, u neku ruku Stranac placa kao neku taksu za boravak u RH. Zato jer zivi u Hrvatskoj. Kaj ne? 

I btw. Sam odnos djelatnica u spornom uredu HZZO prema Strancu je uzasan. Jer je Stranac dosao produziti osiguranje 15 minuta do isteka vremena. A njima muka. Jer treba ici doma. Vec se i taskice pakirale.

sivkić
16.02.2013., 11:52
Zbog sporosti birokracije 2 ministrstva zahtjev se može podnijeti i prije od zakonskog zadnjeg roka da bi se anulirale ovakove situacije i stvar je riješena.

Gibbs
02.04.2013., 17:19
Prvenstveno pozdrav svima koji ovo čitaju, te se nadam da će se među vama naći neko tko će mi pomoći u vezi mog problema. Ovo je moja prva tema i ujedno i prvi post na ovom forumu, što ne znači da će biti i posljednji. Možda je ovo samo početak jednog finog druženja. A sada da pređem na problem koji imam. Radi se o sljedećem:

Imam ujaka koji je bosanskohercegovački državljanin. Prije nekoliko godina je došao u Zagreb da radi kao gasterbajter u jednom hrvatskom poduzeću, međutim nakon nekog vremena javile su mu se određene zdravstvene poteškoće. Pošto je imao sređeno zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj, počeo se liječiti u Zagrebu i sve se vuklo do toga da su mu liječnici dijagnosticirali tumor. Onda ga je gazda poslao na bolovanje da bi imao pravo na liječenje u Hrvatskoj, jer se tamo i počeo liječiti. Već dvije godine se liječi u Zagrebu, međutim stanje se nije nimalo popravilo.
Konkretno što ga zanima su dvije stvaro i to:
Prvo, ukoliko bi on dobio rješenje o prijevremenoj mirovini, da li bi i dalje imao pravo na liječenje u Hrvatskoj?
Drugo, gazda mu je prestao uplaćivati bolovanje, te ga također zanima kome se treba obratiti povodom toga?

Unapriijed hvala na pomoći!

Zikomid
02.04.2013., 18:37
1. Ako ima staža i u Hrvatskoj i u BIH, za mirovinu mora imati obrađen ukupan staž u obje države. Tada se opredjeljuje gdje će živjeti i gdje će imati zdr.osiguranje. Ne može u obje države.

2. Ako je poslodavac u stečaju ili je nelikvidan HZZO mu može direktno isplaćivati bolovanje na tekući račun. Naravno radnik mora dokazati da je poslodavac u takvoj situaciji.

Gibbs
02.04.2013., 20:51
1. Ako ima staža i u Hrvatskoj i u BIH, za mirovinu mora imati obrađen ukupan staž u obje države. Tada se opredjeljuje gdje će živjeti i gdje će imati zdr.osiguranje. Ne može u obje države.

2. Ako je poslodavac u stečaju ili je nelikvidan HZZO mu može direktno isplaćivati bolovanje na tekući račun. Naravno radnik mora dokazati da je poslodavac u takvoj situaciji.

Prema ovom zaključio sam sledeće, ispravi me ako griješim:
Ukoliko bi se odlučio da uzme samo hrvatsko zdravstveno osiguranje, može se to srediti.
U svakom slučaju HZZO je mjesto gdje se treba javiti.

Hvala na odgovoru, a ako ima još neko nešto dodati višak informacija neće škoditi.

Zikomid
03.04.2013., 19:17
Naravno da se može srediti. Nisam ti napisala, a ti naglašavaš da je BIH državljanin, za zdravstveno kao umirovljenik, uvjet je da ima odobren trajni boravak u RH.

RuSkO_17
30.04.2013., 10:40
pisao sam na ovoj temi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=766136) prije 2 mjeseca, uredno mi je stigao racun od nekih 500tinjak kuna, koji naravno nisam platio jer nisam ni u jednom trenutku pristao da snosim troškove, ni u bolnici a ni sada kad je došao račun iz KBC Rijeka.

na stranici HZJZ sam našao:

država osigurane osobe: AUSTRIJA, NJEMAČKA, BOSNA I HERCEGOVINA, ČEŠKA, FRANCUSKA (državljani RH) ITALIJA, LUXEMBURG, MAKEDONIJA, NIZOZEMSKA, BELGIJA, RUMUNJSKA, SLOVENIJA, SRBIJA I CRNA GORA
osnova za korištenje zdravstvene zaštite
Bolesnički list izdan u područnom uredu ili u ispostavi HZZOa. Iznimno, u slučaju hitnoće moguće je korištenje zdravstvene zaštite na osnovi dvojezične potvrde o pravu.
opseg i način korištenja zdravstvene zaštite
U ugovornoj zdravstvenoj ustanovi ili kod ugovornog doktora privatne prakse, sve zdravstvene usluge koje se ne mogu otkloniti do namjeravanog povratka u državu prebivališta, uključujući lijekove na recept
podmirenje troškova
Primjena cijena vrijedećih za domaće osiguranike. Troškove snosi područni ured HZZOa koji je izdao bolesnički list. U slučaju korištenja osnovom dvojezične potvrde, troškove snosi nadležni područni ured ustanove ili ordinacije (uz račun obavezno priložiti potvrdu). Osigurana osoba plaća samo participaciju.
napomena
U slučaju dugotrajnijeg ili bolničkog liječenja obavezno se obratiti nadležnom područnom uredu HZZOa koji će zatražiti naknadno izdavanje dvojezične potvrde o pravu od stranog nositelja osiguranja. Ako korisnik ne posjeduje potrebnu potvrdu, osobno snosi sve troškove, cijene tada mogu biti različite od cijena za domaće osiguranike

Kakve pravne posljedice mogu biti u mom slučaju? Da li je moguće da me klinički centar tuži i eventualno donese presudu zbog propuštanja? Zabrana ulaza u Hr dok ne platim troškove itd..? Napominjem da sam u međuvremenu saznao da mi je uplaćeno 'zdr.osiguranje za inozemstvo' koje mi je firma platila kada radim van BiH.

Zikomid
30.04.2013., 16:57
Ako ti je uplaćeno zdr.osiguranje za inozemstvo, imaš potvrdu, donesi u KBC i stornira se račun.
To je standardna procedura. I napisala sam ti već to isto.

Torma
14.09.2013., 17:15
Postavit cu i ovdje isto pitanje: sto se smatra dokazom o podmirenoj obavezi zdravstvenog osiguranja za drugi privremeni boravak?
Da li treba ici u poreznu po neku potvrdu, i ako treba sto moram donijeti- dokaze o uplati?

Zvala sam MUP ali je razgovor bio jako konfuzan- mislim da teta nije skuzila sto pitam. :zvrko: :zvrko:

Help :moli:

Zikomid
14.09.2013., 17:51
Idi na Poreznu upravu, dat će ti uplatnicu s iznosom koji treba platiti za pripadajuće razdoblje za koje je osoba bila zdravstveno osigurana, plati i to je dokaz.

Naravno osoba treba imati i odgovarajuću tiskanicu s HZZO-a da je zdr.osigurana.

Torma
14.09.2013., 18:15
Idi na Poreznu upravu, dat će ti uplatnicu s iznosom koji treba platiti za pripadajuće razdoblje za koje je osoba bila zdravstveno osigurana, plati i to je dokaz.

Naravno osoba treba imati i odgovarajuću tiskanicu s HZZO-a da je zdr.osigurana.

Hvala na odgovoru :)

Sve je vec placeno- uplatnice su uredno stizale svaki mjesec i imam sve odreske.
Osoba ima i tiskanicu 2 i zdravstvenu iskaznicu.

Znaci s tim odem u poreznu upravu i oni izdaju neku potvrdu da je za to razdoblje uplacivano zdravstveno?
Ili odresci od uplatnica + tiskanica sami po sebi dokazuju podmirenu obvezu, pa ih samo mogu priloziti ostaloj dokumentaciji za produzenje boravka?

mudramama
14.09.2013., 18:23
Vec sam to prije postala, mislim da je neustavno da zakon onemogucuje da i supruge/supruzi stranci budu osigurani preko partnera. Mislim da bismo se trebali obratiti javnom pravobranitelju. Sto mislite?

Zikomid
14.09.2013., 18:37
Stranac s privremenim boravkom u RH mora imati zdr.osiguranje da bi mu se produžio boravak, ali MUP ne može tražiti potvrdu o uplaćenim doprinosima za ZO. MUP-u je jedino bitno da stranac ima ZO. Ako odneseš uplatnice, službenica ne može znati da je obveza podmirena, jer ne zna koja je visina obveze za ZO, niti je u njenoj nadležnosti da to utvrđuje. To može znati Porezna uprava i HZZO.

Ako te baš traže potvrdu, onda potvrdu traži u Poreznoj.

Torma
14.09.2013., 19:02
Konacno sam iskopala (pa stavljam ovdje ako ce nekome trebati):

Dokazom o podmirenim obvezama s osnove zdravstvenog osiguranja, sukladno članku 52. stavku 1. točke 3. Zakona o strancima, smatra se potvrda porezne uprave o podmirenim obvezama za zdravstveno osiguranje.

Znaci u poreznu nosim odreske, tiskanicu ili sto vec treba. Ajde, bar mi je u kvartu. :D

Mudramama, slazem se da nije savrseno uredjeno ali ne vidim sto bi se moglo napraviti po tom pitanju- pogotovo ako se uzme u obzir da se puno vaznije stvari u zakonu o strancima moraju mijenjati . Nama, sva sreca, placanje zdravstvenog nije veliki izdatak.

Torma
23.09.2013., 11:56
Samo da se nadovezem: za doticnu potvrdu ide se u poreznu upravu po mjestu stanovanja (dakle ne u centralu u Sopotu) u ured za izdavanje poreznih potvrda i ispunjava se zahtjev.
Ne mora biti prisutan stranac osobno.
40 kuna biljega i to je to- nikakve uplatnice i tiskanice, sve se vidi u kompu kad ukucaju OIB. :top:

Ivanita5
17.11.2013., 07:52
Pozdrav!

Da li bi mi netko mogao odgovoriti na ovo pitanje:

Zašto stranac, supružnik hr. državljanina s privremenim boravkom na 5 godina, nezaposlen, mora platiti zdravstveno za godinu dana unatrag da bi stekao pravo na zdravstveno osiguranje?

Zahvaljujem na odgovoru, ako netko zna !

Zikomid
17.11.2013., 09:28
Za zdr.osiguranje uopće nije bitno je li stranac supružnik hrv.državljana.

Osiguranje unazad ne mora platiti ako je imao osiguranje u državi iz koje je došao.

Ivanita5
18.11.2013., 13:33
Evo, saznala sam odgovor.
Zato jer je osoba iz Rusije, s kojom RH nema sklopljene nikakve ugovore kad se radi o zdravstvenom osiguranju.

No, svejedno mi nije jasno zašto uopće platiti nešto godinu dana unatrag da bi ostvario pravo na to ???

Ivanita5
21.11.2013., 07:28
Evo, još jedno pitanje:

nakon prvog zaposlenja stranca u RH, koliko dugo treba biti zaposlen, da bi nakon prestanka radnog odnosa ostvario pravo za prijavu na HZZ i pravo na zdravstveno ?

Zahvaljujem !

Torma
21.11.2013., 08:44
Koliko ja znam ne moze kao stranac na privremenom boravku biti osiguran po toj osnovi (nezaposlena osoba)- ili si placa sam, ili placa poslodavac.
Dodatna info: zavod za zaposljavanje nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem vec godinama.

Korijenko
24.12.2013., 08:46
Zanima me, da li sada stranac s stalnim boravkom u RH (svrha spajanja obitelji) ima pravo na zdravtsveno osiguranje preko supružnika (hrv. državljanin). Ili ga mora kao i do sada plaćati oko 4.500 kuna godišnje?
Hvala

Torma
24.12.2013., 20:59
Stranac kojem je odobren stalni boravak (dakle nakon 5 godina boravka u RH), moze se osigurati preko supruznika koji je u radnom odnosu.

Korijenko
29.12.2013., 08:43
Stranac kojem je odobren stalni boravak (dakle nakon 5 godina boravka u RH), moze se osigurati preko supruznika koji je u radnom odnosu.

Ok,

Ali možeš mi dati kakav link za potvrdu.

Naime, na ovom topicu je navedeno:

1. Zato što je zdr.osiguranje u RH OBVEZNO, što znači da se osiguranje ne radi po potrebi i regulirano je Zakonom o obveznom zdr.osiguranju, NN 150/08.
Zdr.osiguranje se bazira na principima uzajamnosti i solidarnosti osiguranika.

2. Stranci s odobrenim stalnim boravkom su obvezni osigurati se na zdravstveno osiguranje, čl.3. gore navedenog zakona, a osiguranje preko supružnika je moguće kad stranac s odobrenim stalnim boravkom dobije trajno nastanjenje u RH i pod uvjetima u čl. 8. istog zakona.

Vjenčanjem s državljankom ili državljaninom RH, stranac s odobrenim stalnim boravkom ne može dobiti besplatno osiguranje kao član obitelji, već osiguranje plaća do trajnog nastanjenja.

Može li tko ovo objasniti-kada to stranac s stalnim boravkom može onda po supružnicu u radnom odnosu dobiti zdravstveno preko njega? A što kada bude na burzi rada?

Kada supružnik krkne onda stranac može imati besplatno zdravstveno http://www.upravnisudrh.hr/praksa/htm/02073.htm ili sam ja što krivo shvatio.

Molim nekog da mi to sve objasni, jer su se valjda očitno mjenjali neki zakoni od usalka Hrvatske u EU.

Hvala :)

Torma
29.12.2013., 09:45
Stranci s odobrenim stalnim boravkom u RH status osiguranika, odnosno osigurane osobe stječu na istovjetan način kao i hrvatski državljani s
prebivalištem u RH.
Stranci koji u RH nemaju odobren stalni boravak, a zdravstvena zaštita im nije osigurana po drugoj osnovi, obvezni su se zdravstveno osigurati prema
odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj.

Dakle:

Status osigurane osobe kao člana obitelji osiguranika, pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti kao osiguranici, te da imaju prebivalište, odnosno
odobren stalni boravak u RH ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno, mogu steći:

- bračni ili izvanbračni supružnik
-djeca (rođena u braku, izvan braka, posvojena, pastorčad) i druga djeca ako ih osiguranik uzdržava
-roditelji (otac, majka, maćeha, posvojitelj) pod uvjetom:
- da s osiguranikom žive u zajedničkom kućanstvu
- da su nesposobni za samostalan život i rad
- da nemaju sredstava za uzdržavanje
• da ih osiguranik uzdržava

Izvor: http://www.hzzo-net.hr/dload/publikacije/Vodic_prava_iz_osnovnog_zdravstvenog_osiguranja.pd f

Zikomid
29.12.2013., 09:47
http://www.hzzo.hr/obvezno-osiguranje

pogledaj pod Članovi obitelji osiguranika.

Stranac s odobrenim stalnim boravkom može se osigurati preko supružnika koji ima obvezno osiguranje pod uvjetom da isto pravo ne može ostvariti po nekoj od osnova po kojima se osiguravaju nositelji osiguranja (vidi Osiguranici točke 1-26).

mali mrav 007
13.01.2014., 14:04
Poštovani,

Žena mi je strana državljanka odobren joj je prvi privremeni boravak u RH 27.12.2012 i dobila je naljepnicu u putovnicu koja je važila do 27.12.2013god.Danas je predala zahtjev za biometrijsku dozvolu boravka koja će biti kao osobna iskaznica .
Stiglo nam je pismo da treba da plati zdravstveno osiguranje u iznosu od 4 306kn
pismo je došlo iz porezne uprave i uplatnica.
Ispod te uplatice koja je spremna da se uplati taj iznos ima jos dvije koje su prazne.Jel to znači da možemo da platimo iz više puta?

Također smo dobili jos dva pisma prošli tjedan od porezne uprave i glase ovako.

Prvo pismo , Riješenje x ime i x prezime ,adresa,osiguraniku s osnove stranac u RH utvrđuje se za 2012 godinu s početkom od 27.12.2012 i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 714 ,60 kn obveza doprinosa u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 352,89 kn

Drugo pismo sve isto piše kao i prvo u uvodu u daljem tekstu utvrđuje se za 2013 godinu s početkom od 01.01.2013 god i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 753,45 kn.u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 357,94 kn

Zašto ima tri različita iznosa i šta mi u stvari sada da platimo i koliko? pri tome da kažem da godinu dana nam ništa nisu poslali nego sve odjednom.Do kada možemo da otežemo da to platimo i jel može na rate .Jel imao netko takvo iskustvo?
Također u vezi biometrijske iskaznice jel može ona da putuje sa njom u Englesku s obzirom da joj treba viza na njenu stranu putovnicu?
Hvala svima na odgovorima

Torma
13.01.2014., 16:06
Nisam shvatila, da li ste vi uopce prijavili suprugu na HZZO nakon sto joj je odobren privremeni boravak?

Ako jeste, nije mi jasno zasto sami niste otisli na poreznu kad vam prva uplatnica za zdravstveno nije stigla nekoliko mjeseci.

Ako niste, nije mi jasno kako su vam uopce zaprimili ovaj zahtjev za produzenje boravka.

No bilo kako bilo- da sam na vasem mjestu zvala bih poreznu, ali po logici (cista matematika) iznos koji morate platiti je ovaj prvi (4306 kn) jer je to iznos koji dugujete za godinu dana boravka.

Ove prazne uplatnice ignorirajte, i nama uvijek tako posalju iz nekog razloga.

Ne mozete nista otezati jer vec godinu dana niste nista platili, za rate se morate dogovoriti direktno s poreznom.

Inace supruga vam nece dobiti biometrijsku dozvolu boravka, vec ce kao supruga drzavljana drzave clanice EGP-a dobiti biometrijsku boravisnu iskaznicu.
Koliko je meni poznato, boravisna iskaznica se ne moze koristiti kao putna isprava, ali moguce da sam u krivu.

mali mrav 007
13.01.2014., 17:25
Nisam shvatila, da li ste vi uopce prijavili suprugu na HZZO nakon sto joj je odobren privremeni boravak?

Ako jeste, nije mi jasno zasto sami niste otisli na poreznu kad vam prva uplatnica za zdravstveno nije stigla nekoliko mjeseci.

Ako niste, nije mi jasno kako su vam uopce zaprimili ovaj zahtjev za produzenje boravka.

No bilo kako bilo- da sam na vasem mjestu zvala bih poreznu, ali po logici (cista matematika) iznos koji morate platiti je ovaj prvi (4306 kn) jer je to iznos koji dugujete za godinu dana boravka.

Ove prazne uplatnice ignorirajte, i nama uvijek tako posalju iz nekog razloga.

Ne mozete nista otezati jer vec godinu dana niste nista platili, za rate se morate dogovoriti direktno s poreznom.

Inace supruga vam nece dobiti biometrijsku dozvolu boravka, vec ce kao supruga drzavljana drzave clanice EGP-a dobiti biometrijsku boravisnu iskaznicu.
Koliko je meni poznato, boravisna iskaznica se ne moze koristiti kao putna isprava, ali moguce da sam u krivu.

Pozdrav,

Prvi put kada se prijavila u prosincu 2012 morao sam da priložim 3 zadnje plaće odreske,prijavila se na hzzo(jer bez prijave ne može da dobije naljepnicu u putovnicu)Dakle prijavio sam je.
Mi smo išli i u hzzo i u poreznu i svuda se prave blesavi i mutavi i šalju nas od vrata do vrata i nitko nije nizašta nadležan niti ko šta zna.Samo jedan čovjek nam je rekao da je sustav takav i da će nam uplatnice stići odjednom na kraju godine i da odvajamo novac da ne uđemo u dugove.Mi taj novac imamo i platićemo odjednom (ne pada mi napamet da plaćam kasnije koje kakvim handžekovič đubradima kamate itd).
Ona je danas podnijela za biometrijsku dozvolu boravka platila je 240 kn i ona će izgledati ovako
https://www.google.hr/search?q=biometrijska+dozvola+boravka&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=OR_UUvDyAfSCyQO89IHgCA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=674#facrc=_&imgdii=_&imgrc=k76xVx2lNLUK-M%253A%3BnPTPgMA3uFoqGM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.a kd.hr%252Fwp-content%252Fgallery%252Fedozvola-boravka%252Fprednja.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.a kd.hr%252F%253Fp%253D3086%3B900%3B650

I imam potvrdu da je predala za biometrijsku dozvolu boravka.......Bit će gotova za najkasnije 3 tjedna....
Inače prvu dozvolu smo platili 500 kn + minus...
Biometrijska boravišna iskaznica je možda isto što i biometrijska dozvola boravka,više izgleda ne zna ni policija ni hzzo,porezna a ni narod šta se kako zove i šta treba.
Jedno je sigurno a to je da uplatnice uvijek stignu kad tad, i nitko ne pita jel imaš ili odakle ti,samo plati.
Katastrofa od države ,plaće ko u Africi a cijene Norveške.

Zikomid
13.01.2014., 18:16
Poštovani,

Žena mi je strana državljanka odobren joj je prvi privremeni boravak u RH 27.12.2012 i dobila je naljepnicu u putovnicu koja je važila do 27.12.2013god.Danas je predala zahtjev za biometrijsku dozvolu boravka koja će biti kao osobna iskaznica .
Stiglo nam je pismo da treba da plati zdravstveno osiguranje u iznosu od 4 306kn
pismo je došlo iz porezne uprave i uplatnica.
Ispod te uplatice koja je spremna da se uplati taj iznos ima jos dvije koje su prazne.Jel to znači da možemo da platimo iz više puta?

Također smo dobili jos dva pisma prošli tjedan od porezne uprave i glase ovako.

Prvo pismo , Riješenje x ime i x prezime ,adresa,osiguraniku s osnove stranac u RH utvrđuje se za 2012 godinu s početkom od 27.12.2012 i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 714 ,60 kn obveza doprinosa u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 352,89 kn

Drugo pismo sve isto piše kao i prvo u uvodu u daljem tekstu utvrđuje se za 2013 godinu s početkom od 01.01.2013 god i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 753,45 kn.u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 357,94 kn

Zašto ima tri različita iznosa i šta mi u stvari sada da platimo i koliko? pri tome da kažem da godinu dana nam ništa nisu poslali nego sve odjednom.Do kada možemo da otežemo da to platimo i jel može na rate .Jel imao netko takvo iskustvo?

Nemaš tri različita iznosa, imaš ukupni iznos koji moraš platiti i razradu tog iznosa po godinama.

Osnovica za obračun se mijenja svake godine i to ti je specificirano za 2012 i 2013 godinu.

Evo detaljno:

2012.g.

zadužena za razdoblje 27-31.12. 352,89/31*5 = 56,91 kn

2013.g.

siječanj-studeni 357,94*11= 3937,34 kn
01.-27.12. 357,94/31*27= 311,75 kn

56,91 kn +3937,34 kn +311,75 kn =4306 kn

Što se tiče plaćanja na rate moraš se dogovoriti u Poreznoj upravi.

HZZO radi prijavu osiguranja, a Porezna uprava radi naplatu.

mali mrav 007
13.01.2014., 18:58
Hvala svima na odgovorima i živi bili........:kava:

Torma
22.01.2014., 12:46
Zikomid,

znas li mozda mora li se moj suprug (stranac, drzava nije clanica EGP-a) ponovo prijavljivati u HZZO za zdravstveno?
Imao je privremeni boravak od sredine prosinca 2012. do sredine prosinca 2013. i placali smo zdravstveno za to razdoblje, a u međuvremenu (pocetkom prosinca) podnijeli smo zahtjev za boravisnu iskaznicu.
Zahtjev je (danas) odobren, iskaznica u izradi (bit ce gotova za oko dva tjedna), ali nitko nam u MUP-u ne zna reci da li se prijavljuje ponovo na zdravstveno ili ide po automatizmu.
Zadnji racun je stigao pocetkom prvog mjeseca, samo za pola prosinca (do kad mu je trajao ovaj prijasnji privremeni boravak)- dakle cca 170kn umjesto 352kn.

Zikomid
25.01.2014., 15:43
Znači, sad nije osiguran?

Torma
26.01.2014., 09:12
Nije, jer mu je 14.12. prestala osnova za osiguranje (stranac na privremenom boravku) koju je sad ponovo stekao. Ali boravišna iskaznica je u izradi, a to je za HZZO jedini dokaz da je na boravku ovdje- buduci da nase institucije ocito ne komuniciraju medjusobno bas najbolje. :ne zna:

voayer
01.07.2014., 18:47
Osiguranje unazad ne mora platiti ako je imao osiguranje u državi iz koje je došao.
Izvinjavam se sto dizem temu iz "mrtvih" ali mi treba vasa pomoc. Naime, prvi put sam dobio privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji na godinu dana. Na resenju mi pise od 18.03.2014.godine.

Platio sam odmah i dva meseca unapred, ali danas kada sam otisao u poreznu umalo se nisam slogirao, oni su me zaduzili za celu 2013.godinu (tamo su mi i skinuli te dve uplate) i celu 2014.godinu do 18.03.2015.godine

Nista mi nije jasno? Kako moze da mi naplacuju osiguranje unazad? Ja sam u Srbiji bio osiguran u tom peridou i uredno sam doneo potrvrdu prilikom podnosenja zahteva za privremeni boravak. Sta mi je sada raditi, kakva su vasa iskustva? Unapred hvala svima na pomoci

cvjeticka
17.07.2014., 11:12
Pomoc: brat mi je ozenio Ruskinju i sad kaze na zdravstvenom da mora platiti osiguranje unazad godinu dana? Zasto???? Mislim nje nije ni bilo ovdje...ne razumijem...inace, da stvar bude bolja zvala sam direktivu Hzzo-a u Zagreb i kazu da ne treba platiti zaostatak taj od godinu dana...mozete li mi pomoci i dati link na clanak tog zakona...trazim ali ne nalazim nikako..Hvala lijepa :)