PDA

View Full Version : Koja vas se knjiga najviše dojmila i zašto?

stranice : [1] 2

**ThE_gIrL**
04.03.2008., 19:50
Koja vas se knjiga najviše dojmila,bila vam onako...najsmješnija i najzanimljivija?Knjiga koja je super i uvijek će vam biti dobra?:DMožda je već bilo ovakvih tema,a sigurno jest,no mene sad o ne zanima,zanima me koja je vaša naj bolja knjiga?!:)

I da napomenem,ostavljajte prijedloge koje knjige se moraju pročitati,predložite drugima da dignu neku knjigu...

Napomena: Molimo napisati par rečenica o razlozima odabira svoje najdraže knjige.
U protivnom, brišemo sintagmatske pisac-djelo-bla postove. Hvala.

**ThE_gIrL**
04.03.2008., 19:51
meni definitivno Trenutak s Tanjom!
knjiga je super,onako fora i smiješna..

malizia
04.03.2008., 19:52
hesse - umijeće dokolice

orange_girl
04.03.2008., 19:59
uvijek mogu pročitat alkemičara... savršena knjiga

**ThE_gIrL**
04.03.2008., 20:06
preporučujem i Princezine dnevnike...

Gandalfa
04.03.2008., 20:07
Bulgakov - Majstor i Margarita :s

somekindofmonster2
04.03.2008., 20:36
7000 dana u Sibiru

Simpatična
04.03.2008., 21:01
alhemičar - koeljo

ilhamijin put u smrt - rešad kadić i naravno

sva djela sidneya sheldona
arthura haileya i
den browna

**ThE_gIrL**
05.03.2008., 11:25
2 glasa za alkemičara...možda dignem...i da,knjige koje još nisam pročitala,a znam d su super su:profesorica iz snova,kako je tata osvojio mamu i takve knjige...te su super!

mzara
05.03.2008., 14:16
- PS volim te (bila sam pod dojmom još nekoliko dana, super knjiga)
- Zahir (preporučujem pod obavezno)

Bednaya Nastya
05.03.2008., 15:04
13 minuta
Aleph
Poniženi i Uvrijeđeni...hmmm....

skokan
05.03.2008., 17:27
Definitiiiiivno Molly Moon i tajanstveni priručnik hypnoze, uvjek je mogu pročitati, smiješa je, zaplet rasplet, sve 5

Miss Hyde
05.03.2008., 18:41
sto godina samoće

el.beba
06.03.2008., 01:40
7000 dana u Sibiru

Jedna od boljih...:top:

Richard Dawkins "Iluzija o Bogu"...obavezna lektira za očuvanje zdravog razuma,i realnog pogleda na svijet...:s

melisandre
06.03.2008., 10:37
svi romani Susan Elizabeth Phillips...romantika, ljubav, sex, vrckavi dijalozi i šarmantni muškarci...sve što vam treba za dobru zabavu a osjećati ćete se zadovoljno još nekoliko dana nakon toga
dean koontz, guy gavriel kay...ima toga još...

Bednaya Nastya
08.03.2008., 11:54
Pisma iz Mrtvog Doma
:s :s :s :s :s

NoWa
08.03.2008., 12:36
- PS volim te (bila sam pod dojmom još nekoliko dana, super knjiga)

ja sam istom bila pod dojmom..bezveznosti:D

al evo, prva knjiga koja me baš oduševila bila je "Sjećanja jedne gejše" od Goldena. Sjećam se da sam na kraju knjige baš bila tužna što je kraj. I onda sam krenula u potragu za ostalim knjigama vezanim uz temu gejši

hostel
08.03.2008., 19:15
sto godina samoće

:top::top::top::top:

amy-lee****
09.03.2008., 00:16
"tvrdjava"
i inace selimovic...

Grimhild
10.03.2008., 07:52
Eco - Foucaultovo klatno

HATAKE
12.03.2008., 22:03
Ne čitam puno knjige, ali najviše mi je se svidjela knjiga sedam navika uspješnih tinejđžera od Sean Covey.

Knjiga koja je definitvno najviše i najpogubnije utjecala na mene je Novi zavjet, znam da ću sada skrenut malo s teme i unaprijed se ispričavam ali kad smo već kod knjiga i kako su nam se dojmile moram ispričat ovo svoje iskustvo. Slijepo sam vjerovao sve što piše u bibliji jer sam bio u očajnoj situaciji i nadao sam se da ću naći izlaz u toj "svetoj" knjizi u kojoj stoji samo istina. Užasno su me opteretile različite zapovijedi i tvrdnje tipa: tko ljubi svoj život izgubit će ga, a tko mrzi svoj život sačuvat će ga i naravno uvijek prisutne prijetnje kako ćemo goriti u ognju-paklu za sve vijeke vjekova ne budemo li se pridržavali svega. Nakon više od 3 godine vjerovanja i truda moji problemi ne da se nisu riješili nego su bili još mnogo gori, na koncu sam JA-SAM otkrio što me muči i medicina mi je pomogla i shvatio sam da sam mogao još toliko moliti Boga za pomoć i nebi se desilo apsolutno ništa. Nakon više od tri godine mogu reć da mi vjera u Boga apsolutno ni na koji način nije pomogla.

Moram ovdje izraziti svoju frustraciju i ogorčenost u vezi Biblije i svega negativnog što je sa svojim tvrdnjama prouzročila u mom životu. Za sve, rekao bih naivne kao što sam ja bio, koji se ustručavaju provjeriti istinitost raznih takvih tkz. "svetih pisama" jer misle da time čine grijeh poručujem da je mudro biti kritičan i preispitati istinitost tih knjiga, to je ljudski i sasvim logično i normalno. Osim toga što će nam razum i mozak ako ne da ga koristimo da sami istražujemo ovaj svijet oko sebe. Znanje je fantastična stvar i nebi trebali ograničiti svoje vidike tvrdnjama jedne knjige samo zato što na njoj stoji sveta. Ono što želim reć jest da nije pametno a ni zdravo biti isključiv i to mislim u bilo čemu.

Još jednom se ispričavam što sam skrenuo s teme.

Pozdrav!

Eccentric Freak
14.03.2008., 11:37
Hesse - Der Steppenwolf

:cerek:

Jackass-girl
14.03.2008., 13:38
Krik i bijes - William Faulkner

pjesnik108
19.03.2008., 20:35
[QUOTE=NoWa;12992998]ja sam istom bila pod dojmom..bezveznosti:D

well - p.s.volim te je obavezna literatura za curice do 18 godina! i mislim da se moze svidjeti samo mladim i sentimentalno-nerealno-romantičnim ljudima koji ne znaju jos uvijek dobro gdje zive - i mozda ljudima koji nisu citali nista vise od Koelja! prvoklasni šund kome je jedina svrha zarađivanje novca!:flop:

nego nađi i pročitaj Ispod vulkana od Malkolma Laurija (Lowry), i vidjećeš šta je moćna priča o ljubavi... mnogi kažu da je to najveći roman xx vijeka! takođe od srca preporučam :sRamayanu :s- veoma komplexan i moćan ep koji govori o ljubavi, o svijetu koji nas okružuje, o sudbini, o tome "zašto se loše stvari dešavaju dobrim ljudima"...

vorpatril
19.03.2008., 20:54
POstoji više knjiga koje su me se dojmile. A ne mogu reći koja viša koja manje. Sve ovisi o trenutku kad je čitaš.

bez posebnog reda:

7000 dana u Sibiru
Demijan
Stepski vuk
Stranac
Posljednji križar

daz
21.03.2008., 09:52
Hesse - Der Steppenwolf

...to i "Treće oko" autora Lobsang Rampa.

Dvije knjige koje "otvaraju prozore"...

ana1508
28.03.2008., 10:19
Robert Pauletic: Nepal u 77 priča
:)

aurora16
28.03.2008., 18:26
ej... ja sam nova ovdje pa vas sve puno pozdravljam... ne mogu reći koja me se knjiga najviše dojmila jer je svaka knjiga koju sam pročitala bila savršena... svaka čast autorima koji imaju toliko mašte... evo ja ću navesti neka djela koja su mi ipak bila malo draža od drugih:
S. Kourdakov: oprosti mi Nataša
J.R.R. Tolkien: Gospodar prstenova
itd.
[Život je poput priče; nije važno koliko je du, već koliko je dobar. Seneka]

**ThE_gIrL**
17.08.2008., 11:33
znate li kako se zove jedna knjiga...radi se o nekoj tinejdžerici koja se drogira...
nikako da se sjetim kako se zove...

Miss Hyde
17.08.2008., 11:53
mi djeca s kolodvora zoo?

ot. ima ih dosta, ali trenutno mi prva pada na pamet kunderina nepodnošljiva lakoća postojanja

November_Rain
17.08.2008., 13:37
Zločin i kazna:cerek::cerek:
Nesanica
Ana Karenjina
Lovčevi zapisi

I nisam sigurna da li je Sarajevski Marlboro zbirka pripovjetki Miljenka Jergovića ona u kojoj je priča Betlehem nije daleko, ili tako nešta. :(
Ima već da sam to pročitala, pa sam i zaboravila.
Senilnost u 17. :D

nina333
17.08.2008., 20:54
Definitivno "Sto godina samoće", i "Zločin i kazna".

_GaL_
18.08.2008., 23:10
shodno uzrastu......... tim redom:
devojcica sa sibicama
oliver twist
slika dorijana greja
vjesticji san
bludni sin
lovac u zitu
1001 noc
100 god samoce
tako je govorio zaratustra
poezija i proza miroslava antica

1962
19.08.2008., 21:39
Pričaj mi o njoj (naš pisac, zaboravila sam koji)
za razbibrigu Anđeli i demoni
Za razmišljanje nakon pročitanog "I srne ubijaju, zar ne?"
Malo psihologije "5 jezika ljubavi"
Malo filozofije "Sofijin svijet" (knjiga koju treba čitati s olovkom u ruci, odlična, ali ne za čitanje pred spavanje)

kika11
20.08.2008., 16:36
Imam dvije knjige koje čitam cijeli život. I to tako da mi stoje na nočnom ormariću pa kada me uhvati uzmem ih i otvorim nema veze na kojoj strani ionako su tako dobre. Jedna je Rat i mir od tolstoja, a druga Budenbrokovi od Mana.
Tako dobro već znam što se na kojoj stranici dešava, i kako se radnja nastavlja, i kako opisi teku.... Ali te knjige nemaju greške. One vas preuzmu i vode takvom lakoćom i snagom da se u trenutku mogu potpuno preseliti na mjesto događaja i u likove junaka.
Pa i onaj dokumentarni dio kod Tolstoja gdje on tumači npr. bitku kod Borodina ...to je neponovljivo...

semera
21.08.2008., 12:11
Možda "Angelin prah" - Frank McCourt.
Nasmijala me, rasplakala...sve.
Prije knjige gledala sam film. Tada me se strašno dojmio, ali poslije knjige...

Silent assassin
22.08.2008., 16:02
Najviše me se dojmila saga ˝Sjećanje, Tuga i Trn˝ Tada Williamsa...

doc. Vigil
29.08.2008., 09:14
Dojam, ili osjećaji koje je ona pobudila?

Dojmiti, :lol:

Pričajmo o osjećajima koje je ona pobudila, dojmio me se jedan Porsche 911, a ne knjiga, knjiga se osjeća!

No, kad već pitaš Martin Eden, Jack London.

Majklendželou
29.08.2008., 09:42
nego nađi i pročitaj Ispod vulkana od Malkolma Laurija (Lowry), i vidjećeš šta je moćna priča o ljubavi... mnogi kažu da je to najveći roman xx vijeka!

Potpisujem... Jedan od tih mnogih sam i ja. :-)

takođe od srca preporučam :sRamayanu :s- veoma komplexan i moćan ep koji govori o ljubavi, o svijetu koji nas okružuje, o sudbini, o tome "zašto se loše stvari dešavaju dobrim ljudima"...

Dobra pridlog... mora'cu ponovno!

rembrandt_5
31.08.2008., 21:22
Oscar Wilde - The Picture of Dorian Gray :D :top:

...taština i strah od starenja, utjecaj Lorda Henryja na mladog Doriana; zaljubljenost Doriana u glumicu, njeno ubojstvo... odlična psihološka karakterizacija likova i njihovih odnosa, a naravno, i dobar dio dekadencije...ništa manje se ne može očekivati od dendija...

graff
31.08.2008., 21:42
Michael Connelly : bilo koja knjiga od njega ce vas ostavit budnim duboko u noc dok je ne procitate do kraja:s
Charles Bukowski : neponovljivi Charles, daleko medu najboljima piscima
Jeffrey Archer : medu boljima proznim piscima, ozbiljna preporuka "Kane i Abel" i nastavak te knjige "Izgubljena kći":top:
i dalje jos njih odlicnih pisaca : Robert Ludlum, John Grisham , Robert Gailard, Dan Brown...
I jedan hrvatski pisac Đuro Zrakic i njegovo djelo " Svi me vole, samo tata ne!"

doc. Vigil
31.08.2008., 22:39
well - p.s.volim te je obavezna literatura za curice do 18 godina! i mislim da se moze svidjeti samo mladim i sentimentalno-nerealno-romantičnim ljudima koji ne znaju jos uvijek dobro gdje zive - i mozda ljudima koji nisu citali nista vise od Koelja! prvoklasni šund kome je jedina svrha zarađivanje novca!:flop:

nego nađi i pročitaj Ispod vulkana od Malkolma Laurija (Lowry), i vidjećeš šta je moćna priča o ljubavi... mnogi kažu da je to najveći roman xx vijeka! [/QUOTE]
Slažem se sa tobom, nadasve i sveudilj oko mišljenja o čiči Bradici, ali molim te objasni, pojasni, elokventno, po čemu je Ispod vulkana, i tko je to rekao, največi roman 20. stoljeća.
Glavni lik je možda najveći pijanac 20 stoljeća, ali takve kvalifikacije o romanu, kao nečemu velikome, hm i prijedloge za čitanje, opreznije poklanjati, molim.

Molim pojasniti!

Pozdrav:top:

catlover
01.09.2008., 15:41
[QUOTE=NoWa;12992998]ja sam istom bila pod dojmom..bezveznosti:D

nego nađi i pročitaj Ispod vulkana od Malkolma Laurija (Lowry), i vidjećeš šta je moćna priča o ljubavi... mnogi kažu da je to najveći roman xx vijeka! takođe od srca preporučam :sRamayanu :s- veoma komplexan i moćan ep koji govori o ljubavi, o svijetu koji nas okružuje, o sudbini, o tome "zašto se loše stvari dešavaju dobrim ljudima"...

ne bih se nikako složila s tobom za PS. VT. pročitala sam puno toga i načitala sam se. knjigica je sasvim OK. neće dobiti nobelovu nagradu ali nije joj to ni bila namjera. čisto je da se malo opustiš. meni se recimo ne sviđa Ispod vulkana, ali neću reći za nju da je šrot kad nije.

doc. Vigil
01.09.2008., 22:46
Upravo tako, knjigicu takvu Pod vulkanom, napisao bih lijevom nogom, pritom ne aludirajući na film. Ok, možda pretjerujem, ustvari sigurno pretjerujem.

Kako netko može izjaviti da je to možda, pazite možda najveći roman 20. stoljeća, i snažna ljubavna priča.

Neki dan sam vidio, najljepšu ljubavnu priču, i danas, prekjučer, i prije 10 godina.

Pozdrav, i jedan mescal molim, perfavor!, kako to naš junak naručuje.:kava:

Oprez sa kvalifikacijama, romana,...

žacko1
02.09.2008., 07:16
Upravo tako, knjigicu takvu Pod vulkanom, napisao bih lijevom nogom, pritom ne aludirajući na film. Ok, možda pretjerujem, ustvari sigurno pretjerujem.

Kako netko može izjaviti da je to možda, pazite možda najveći roman 20. stoljeća, i snažna ljubavna priča.

Neki dan sam vidio, najljepšu ljubavnu priču, i danas, prekjučer, i prije 10 godina.

Pozdrav, i jedan mescal molim, perfavor!, kako to naš junak naručuje.:kava:

Oprez sa kvalifikacijama, romana,...

doc.Vigil uvjeren sam poradi vaše lucidne ingenioznosti da nikako ne pretjerujete ,te ste uvelike svojim nadahnutim beskompromisanim,elokventnim predavanjima sa krucijalnom zamisli svojim dubokoumnim,britkim,osebujnim sladostrastima obogatili moj životni put.:top:

žacko1
02.09.2008., 07:20
-H hese-"igra staklenim perlama"
-doc.Vigil-""psihologija briljantnog uma i zapažanja":top:

žacko1
02.09.2008., 07:25
Definitivno "Sto godina samoće", i "Zločin i kazna".

nina ok. za sto godina samoće,ali zar dostojevskoga uvrstiti u naj. dojam iz zločina i kazne? to sam jedini u razredu pročital i napisal,knjiga imade 527 str.
a od Balzaca"otac Gorio",pa Turgenjev...se sječate iz tih đačkih,doba satirično-poetske pjesmice"utjeha kose"?.:s

žacko1
02.09.2008., 07:32
mi djeca s kolodvora zoo?

ot. ima ih dosta, ali trenutno mi prva pada na pamet kunderina nepodnošljiva lakoća postojanja

-molim vas nemojmo barati intuitivnim,proizvoljnim terminima u slučaju nedostatka informacija,te spamati stranice,takovim romanima kao što su djeca s kolodvora zoo.
-e ,kundera je ,već malko teži od socijalne drame -suzane u kolodvoru zoo,sa "nepodnošljivom lakoćom postojanja",dok me, se iritantna fabula filma nije toliko dojmila,poradi neprenesenih zamisli junaka, kao plime njegovih nadahnutih osječaja...

Serenità
02.09.2008., 07:36
ja sam još pod dojmom knjige koju sam pročitala prije dva tjedna (i još dugo ću bit). Nedjeljko Fabrio, Vježbanje života - nešto meni presavršeno!

doc. Vigil
02.09.2008., 22:55
-H hese-"igra staklenim perlama"
-doc.Vigil-""psihologija briljantnog uma i zapažanja":top:

Da zaboravih, igra staklenim perlama, hm...
Muški kvazi internat, muzika, matematika, a slobode nigdje, Edip sindrom:kava:

Tipično Njemački, hladno, svakako izbjegavati,

amy-lee****
04.09.2008., 03:03
dodajem jos jednu

djuro zrakic- "ljubav sudski podijeljena" :cerek:

tzara.girl
04.09.2008., 11:52

Pričajmo o osjećajima koje je ona pobudila, dojmio me se jedan Porsche 911, a ne knjiga, knjiga se osjeća

slažem se u potpunosti.
Knjige s dušom impresionirajte nas!!!
Aldous Huxley: Vrata percepcije i Divni novi svijet
i naravno Goli ručak od Burrougsa (jedinstvena knjiga)

Soleiol
04.09.2008., 19:42
Grička vještica me bila izludila,znala sam svu djecu Marije Terezije po imenima,tada sam zavolila povijesne knjige i često poslije tražila knjige iz sličnog razdoblja.
Mi djeca s kolodvora Zoo-htjela sam biti narkomanka kao Babel koja mi je bila prelijepa.
Nesanica-skroz sam se ufurala u tu knjigu da i dan danas kad mi nestanu neke stvari(a sigurna sam da sam ih tu ostavila) u podsvijest mi dođe S.King i misao da sam gotova,da su mi dani odbrojani:lol:
Janko Matko-Moć zemlje-ljubavna priča koju sam pročitala nebrojeno puta:cerek:
Dan Simmons i njegovi hyperioni :s nakon njih sam poharala sf sekciju u knjižnici.
Evo,na brzinu tih sam se sjetila kao najdojmljivijih.

**ThE_gIrL**
06.09.2008., 14:18

Pričajmo o osjećajima koje je ona pobudila, dojmio me se jedan Porsche 911, a ne knjiga, knjiga se osjeća!

No, kad već pitaš Martin Eden, Jack London.

pa knjiga koja ti se svidjela...jel sad malo jasnije?:rofl:

**ThE_gIrL**
06.09.2008., 14:21
i da ovo je topic da napišeš ime knjige koja ti se sviđa,da daješ prijedloge,a ne da raspravljaš o svojim mišljenjima,jer čini mi se da svi ovdje znaju na što mislim kad kažem dojmila,osim tebe.

doc. Vigil
07.09.2008., 22:21
i da ovo je topic da napišeš ime knjige koja ti se sviđa,da daješ prijedloge,a ne da raspravljaš o svojim mišljenjima,jer čini mi se da svi ovdje znaju na što mislim kad kažem dojmila,osim tebe.

Napisah je draga djevojko, Jack London, Martin Eden.

Moja mišljenja su ionako preduboka za Vas forumaše; duboka, plitka, mutna, pitka, skrojena, zgužvana, smušena, blatnjava, ranjena, krvava, pijana, lažna, brašnasta, slatka, mudra, glupa, vruća, hladna, revolucionarno iskrena...

Hvala na upozorbi Vašoj, djevojko!

Srdačno Vaš doc. Vigil:top:

doc. Vigil
07.09.2008., 23:09
Oprosti djevojko, ali misli teku, pa teku....

Ništa osobno, ali vidjeh da pretjerah žutim se dotjerah!

Hvala i pozdrav!

Anonimnost_ftw
08.09.2008., 19:54
Nepodnosljiva lakoca postojanja od Kundere :top:

smotana20
09.09.2008., 11:14
U skoli bas i nisam voljela citati lektire, ali neke su ipak ostavile nekakav poseban dojam na mene. Medju njima su Mrtvacima ulaz zabranjen, Slika Doriana Greya i Preobrazba! :zubo:

Cadillac_Tramp
12.09.2008., 12:57
dodajem jos jednu

djuro zrakic- "ljubav sudski podijeljena" :cerek:

:s:s:s

Jednostavna, kratka, bolna... :top:

lescolxl
17.09.2008., 21:35
1.Rob
2. Sto godina samoće

lfc_sb
19.09.2008., 17:58
lord of the rings ali iskljucivo eng.original, neka imena i igre rijeci su jednostavno neprevodive, pa na hrv.zvuce pomalo djetinjasto

Dlapek
22.09.2008., 08:50
Bulgakov- Majstor i Margarita

pussy galore
22.09.2008., 16:42
Irvine Welsh- Trainspotting i Wei Hui- Shanghai Baby

nar.kO
22.09.2008., 17:25
George Orwell-Životinjska farma

gdja Castro
23.09.2008., 13:31
Ovaj topik - bez smisla.

Tema se ne briše, ostaje, kao i svi dosadašnji postovi na njoj. Ali od nadalje: nema više pisanja tipa ime/prezime/naziv knjige/vau, već su nužne barem jedna ili dvije rečenice o razlogu zbog kojeg vas se nešto toliko dojmilo. U suprotnom, očito vas se nije toliko dojmilo - i post vam se briše. Čast dosadašnjim iznimkama na topiku. :)

Komentari na moderiranje bit će brisani. Hvala. :s

Satine
23.09.2008., 14:32
Arthur Golden - Sjećanja jedne gejše ... nisam se mogla odvojiti od ove knjige i pročitala sam ju u 2 dana (ima podosta stranica). fascinirala me njihova kultura, hrana, tradicije, život...rastužila me, nasmijala me, ostavila bez daha, naljutila me. Mogla bih pričati o ovoj knjizi danima.

Otada sam počela tražiti sve što mogu naći od sličnih tema i naišla na još jednu predobru knjigu -

Wei Hui - Shanghai baby ... također se radi o životu jedne žene...ovu knjigu sam čitala u srednjoj školi i jednostavno sam shvatila mnoge stvari i pronašla se u svakakvim osjećajima te žene...to je bilo davno pa sam jutros naručila tu knjigu i jedva čekam da stigne pa da se zatvorim u sobu :)

Floverka
23.09.2008., 23:07
Jedina knjiga koje sam se latila više od jednom su Jadnici od Hugoa. po opsežnosti nadilazi i Joyce i Manna. to je štivo koje ti ne da mira. pročitala sam ju tri puta jer je predivno ispripovjedano, prekrasnim stilom, dramatično, fabula razrađena do u najsitniji detalj, mudro, informativno, pustolovno, romantično, jednostavno savršeno.

FLIKI
24.09.2008., 00:23
slazem se za "Sjećanja jedne gejše" knjiga je fenomenalna ,lako je čitljiva i približila mi je dosta njihovu kulturu i običaje. al još me više oduševila "krv cvijeća" definitivno najljepša knjiga koju sam procitala,prekrasni opisi,prekrasne poucne price kojima zavrsava skoro svako poglavlje, isto tako upoznaje nas sa svijetom koji je nama stran i dalek.preporučila bi je svakome

doc. Vigil
26.09.2008., 07:44
Dugi brodovi, Frans Bengtsson; krajnje idilični opisi opijanja, veslanja, paleži, pljačke, navigacije, silovanja, Vikinga, Irske, ali ipak sve u jednome.

Najviše me se dojmio opis palače U Španjolskoj, i moj sastavak o Jeseni u 4 razredu OŠ.

Pozdrav!
Pozdrav

doc. Vigil
26.09.2008., 07:50
Jedina knjiga koje sam se latila više od jednom su Jadnici od Hugoa. po opsežnosti nadilazi i Joyce i Manna. to je štivo koje ti ne da mira. pročitala sam ju tri puta jer je predivno ispripovjedano, prekrasnim stilom, dramatično, fabula razrađena do u najsitniji detalj, mudro, informativno, pustolovno, romantično, jednostavno savršeno.

Da, naročito svekolika kanalizacija Pariška :top:

Nego Joyce, što si u njemu vidjela? Da li si išta razumijela, cvejćkice? Ili smo samo to prožvakali kako bi se sa Šerbeđijom moglo o tome razgovarati?

Pozdrav cvijetiću moj, aca...

Agata1979
26.09.2008., 21:36
Ephraim Kishon-prva koju sam pročitala je Kod kuće je najgore, pa su slijedile ostale.Zašto-oduševio me njegov jedinstven stil i humor.Lakoća kojom opisuje smiješne zgode vešmašine Jonatana i ostale su neponovljive: jednostavne, a opet dojmljive.Neponovljiv humor.
Agatha Cristie-jednostavno obožavam krimiće radi ove žemske. Mali Belgijanac Poirot je briljantan detektiv, a opet tako smiješan perfekcionist. Odličnim i zanimljivim metodama dolazi do ubojice-drži vas u napetosti do zadnje stranice. Obožavam ugođaj u njenim knjigama, bilo da se radnja odvija u Engleskoj, Egiptu ili negdje drugdje.

Puno je još knjiga koje su me se dojmile, ali bilo bi puno za nabrajati.

Floverka
27.09.2008., 14:16
Da, naročito svekolika kanalizacija Pariška :top:

Nego Joyce, što si u njemu vidjela? Da li si išta razumijela, cvejćkice? Ili smo samo to prožvakali kako bi se sa Šerbeđijom moglo o tome razgovarati?

Pozdrav cvijetiću moj, aca...

nisam se još latila Joycea, ali planiram, marljivo treniram koncentraciju i kondiciju.

sajonara :W

ako smijem još malo upotpuniti listu, svakako bih navela Kule od bijesa (Baricco) i Enciklopediju mrtvih (Kiš)

bambi967
28.09.2008., 23:33
Jiri Šotola - Pile na ražnju
Prvo sam se preko pola knjige kuglao od smijeha a na kraju.....
Nakon zadnjih rečenica ostao sam buljiti u strop i razmišljati o glavnom junaku. Pročitajte!

Melpina
29.09.2008., 17:43
mene je npr. dojmila knjiga "republikanci" od marije jurić zagorke.
ako je ko od vas čita, znat će zašto je toliko volin.

npr. svidila mi se ta knjiga jer su likovi tako lipo opisani, realno,
knjiga je dosta pustolovna, al nema tu sad neke fanstazije, sve je
realno, al napeto, pogotovo zbog ljubavnih prizora, opisa.

npr. ima jedan dio gdje glavni ženski lik ksenija izlazi iz dvorca,
zaboravila je rubac, i kad je sjela na kočiju vidjela je svog
voljenog kako nježno dodiruje njezin rubac o svoje lice.

mislin ja to sad ne mogu nekako poetski napisat, al dok to čitaš
onda drukčije doživiš.

osim toga, glavni muški lik se zove goroslav delivuk.
mene to podsjeća kao na delikatnog vuka. ha ha!
a jesan udrena malo.

garfield01
29.09.2008., 18:14
Dnevnik jedne narkomanke-plakala sam na kraju :( jer...kamo sve droga moze odvesti, kolika je to ovisnost...? :(
zalosno

Tatina mala djevojcica-knjiga mi je odlicna, obozavam knjige u kojima se od prve stranice, ma prve recenice, nesto dogadja. Citala sam je bez prestanka, jednostvano nisam mogla odustati.

edo_b
07.10.2008., 17:12
George Orwell-Životinjska farma

Pročitao sam jako puno knjiga, al je ova jedina koju sam od početka do kraja pročitao bez pauze....:top::top::top::s:s:top::top::s:s

sarahwho222
10.10.2008., 23:35
Koja vas se knjiga najviše dojmila,bila vam onako...najsmješnija i najzanimljivija?Knjiga koja je super i uvijek će vam biti dobra?:DMožda je već bilo ovakvih tema,a sigurno jest,no mene sad o ne zanima,zanima me koja je vaša naj bolja knjiga?!:)

I da napomenem,ostavljajte prijedloge koje knjige se moraju pročitati,predložite drugima da dignu neku knjigu...

Napomena: Molimo napisati par rečenica o razlozima odabira svoje najdraže knjige.
Sunčana Škrinjarić "pisac i princeza"..volim je jer se pronalazim u princezi..a knjiga je sve osim obična,vrijedna je potrošenog vremena...

sleng
13.10.2008., 08:59
Ne čitam puno knjige, ali najviše mi je se svidjela knjiga sedam navika uspješnih tinejđžera od Sean Covey.

Knjiga koja je definitvno najviše i najpogubnije utjecala na mene je Novi zavjet, znam da ću sada skrenut malo s teme i unaprijed se ispričavam ali kad smo već kod knjiga i kako su nam se dojmile moram ispričat ovo svoje iskustvo. Slijepo sam vjerovao sve što piše u bibliji jer sam bio u očajnoj situaciji i nadao sam se da ću naći izlaz u toj "svetoj" knjizi u kojoj stoji samo istina. Užasno su me opteretile različite zapovijedi i tvrdnje tipa: tko ljubi svoj život izgubit će ga, a tko mrzi svoj život sačuvat će ga i naravno uvijek prisutne prijetnje kako ćemo goriti u ognju-paklu za sve vijeke vjekova ne budemo li se pridržavali svega. Nakon više od 3 godine vjerovanja i truda moji problemi ne da se nisu riješili nego su bili još mnogo gori, na koncu sam JA-SAM otkrio što me muči i medicina mi je pomogla i shvatio sam da sam mogao još toliko moliti Boga za pomoć i nebi se desilo apsolutno ništa. Nakon više od tri godine mogu reć da mi vjera u Boga apsolutno ni na koji način nije pomogla.

Moram ovdje izraziti svoju frustraciju i ogorčenost u vezi Biblije i svega negativnog što je sa svojim tvrdnjama prouzročila u mom životu. Za sve, rekao bih naivne kao što sam ja bio, koji se ustručavaju provjeriti istinitost raznih takvih tkz. "svetih pisama" jer misle da time čine grijeh poručujem da je mudro biti kritičan i preispitati istinitost tih knjiga, to je ljudski i sasvim logično i normalno. Osim toga što će nam razum i mozak ako ne da ga koristimo da sami istražujemo ovaj svijet oko sebe. Znanje je fantastična stvar i nebi trebali ograničiti svoje vidike tvrdnjama jedne knjige samo zato što na njoj stoji sveta. Ono što želim reć jest da nije pametno a ni zdravo biti isključiv i to mislim u bilo čemu.

Još jednom se ispričavam što sam skrenuo s teme.

Pozdrav!

ti si puko. 7 uspješnih navika za tinejdžere i biblija....ajd se uskladi malo

Starija Sestra
06.12.2008., 17:49
ovako...pjesme mrtvih klinaca (tobby litt) zato jer prikazuje djecu u svjetlu u kakvom ih malo odraslih želi zamišljati,
noć nije beskrajna(ne sijećam se imene autora/ice) - radi se o jednom narkiću i njegovom odvikavajnu
marina ili o biografiji ( irena vrkljan)-knjiga me ostavila bez riječi
judita ( miro gavran) zanimljivo mi je bilo kako je obradio jednu biblijsku temu na način kakav nitko nebi očekivao
životinjska farma-pročita se u jednom dahu a ima se o čemu razmišljati nakon pročitanoga

nokturno
11.12.2008., 17:13
postoje knjige čije riječi zauvijek ostaju u nama...zanima me koje su to knjige i zašto...

nokturno
11.12.2008., 17:18
za mene su to ''P.s . volim te'' i ''Na kraju duge''. nakon svake ostanem u blagoj depri ali su definitivno vrijedne čitanja...ostaje ti saznanje da bez obzira koliko si loše uz pomoć voljenih nikada ne nestaje nada da će biti bolje...a onda tako i bude.
također je na mene veliku impresiju ostavio ''Sumrak''-možda sam podlegla 'kultu' ali ima nešto u njoj što me taknulo...nešto nedefinirajuće ali neizmjerno jako...

nokturno
11.12.2008., 18:54

sry...nova sam u ovome:ne zna:

novinik
13.12.2008., 21:20
za mene su to ''P.s . volim te'' i ''Na kraju duge''. nakon svake ostanem u blagoj depri ali su definitivno vrijedne čitanja...ostaje ti saznanje da bez obzira koliko si loše uz pomoć voljenih nikada ne nestaje nada da će biti bolje...a onda tako i bude.
također je na mene veliku impresiju ostavio ''Sumrak''-možda sam podlegla 'kultu' ali ima nešto u njoj što me taknulo...nešto nedefinirajuće ali neizmjerno jako...

na kraju duge i mene ful dojmilo jer nekako iman blagi osjećaj da je moja pozicija u svemiru nekako smještena na 20 i nekoj strani te knjige. osim toga izravna komunikacija u knjizi mi je super, šteta da je ahern sve zezla s onon zadnjon stranon kad kreće u 3. lice. mogle su stvari ostat i u zraku šta se mene tiče.

prva knjiga koja me se žešće dojmila je bambi - 3. osnovne, ne znan zašto, al plakala san još stoljeće nakon šta san je pročitala.

inače zločin i kazna i lovac u žitu (7. osnovne) prve su knjige za koje sa 90% sigurnošću mogu tvrdit da su me prilično oblikovale kao osobu, i još dan danas (iman 23 godine) osjećan utjecaj tih knjiga na svoj život. ne znan, nikad neću zaboravit tog glupog holdena i njegovu priču o šumi i kući, i ono kad se vozi u vlaku itd., i šta je raskoljnikov bulaznio u vrućici.

inače, jako je na mene utjecao i jesenjin i sve njegove pisme koje valjda od a do ž znan napamet.

od 'novije' ekipe mihael wievegh i sjajne zeznute godine (čitava ta situacija kako su živili i kako se snalazili), pa vladimir kaminer (vojni rock i berlinske ulice, i par priča iz putova u trulalu - način pisanja koji je neopterećen, i opet tu i tamo poistovjećenost sa situacijom) i naravno nick hornby kojeg najčešće citiran - pogotovo hifi. valjda jer volin springsteena, ne znan.

od naših - znan glupo je ko i ovo dosad, al lik laure u registraturi mi je najjači ženski lik u hr književnosti.

to i tin ujević - lik i djelo, sve. ne znan jel i to triban objasnit.

uglavnon to su ti koje najviše osjećan. mnoge cijenim i poštujem, al ove baš ono pamtim. ma ima ih još, i gospodar muha, i zbogom oružje, i eh da farenheit 451. nenadjebiva atmosfera.

novinik
13.12.2008., 21:30
Oscar Wilde - The Picture of Dorian Gray :D :top:

...taština i strah od starenja, utjecaj Lorda Henryja na mladog Doriana; zaljubljenost Doriana u glumicu, njeno ubojstvo... odlična psihološka karakterizacija likova i njihovih odnosa, a naravno, i dobar dio dekadencije...ništa manje se ne može očekivati od dendija...

eh da otkad san ovu knjigu pročitala život mi je mnogo lakši. nekako iman osjećaj da san više u stanju reći svoje mišljenje nego prije.

Rea.
14.12.2008., 22:09
Udisaji - Anne-Sophie Brasme

ostala mi je u sjećanju jer me preplašila na čudan način. možda sam samo zatečena jer sam naišla na još jednu pojavu koju nisam u stanju razumijeti.....

Georgina
14.12.2008., 23:16
Amy Tan - Žena boga kuhinje / tu ima puno nas žena, knjiga je ljekovita
Alkemičar - Paulo Coelho / tu je sve ono što tražim
Mostovi okruga Medison (ko je autor???) - predivna ljubavna priča, vrlo ljudska, ali nikom ne poželjeti
Mali princ...on gleda na svijet kao da smo rasli skupa, a možda i jesmo

zizitop
23.12.2008., 21:13
A
Mostovi okruga Medison (ko je autor???)

Robert James Waller

Ima i nastavak - tisuću seoskih puteva. Bez veze. Po meni bi bilo puno bolje da je ostalo na predivnim mostovima okruga Madison

vanja84
28.12.2008., 13:53
ZATO STO TE VOLIM Gijom Muso

Prica ostavlja bez daha...

Bijela Ofca
28.12.2008., 15:12
MI DJECA S KOLODVORA ZOO-knjiga je tako tuzna....kad je procitas shvatis gdje droga dovede covjeka.kako unisti covjeka u svakom.navede te cak na prostituciju,velike lazi,ma uzas.covijek izgubi osjecaje...nesto nevjerojatno...
malo mi se i zgadilo sve to dok sam citao..previse detalja, ali ipak sam nastavio..knjiga je poput heroina.....neprestajno sam je citao....ne znam,nisam se mogao zaustaviti...ugl.preporucavam svima :D

ZAUVIJEK-a nesto predivno. 1 sex , 'prava' ljubav , glupa sudbina,pomalo tuzan kraj koji me zivciraa dodje da zaplaces i poludis .xD....tih 100 str. osjetis tu pravu ljubav i onda u par stranica sve to pukne...ufff!!!!!:o

ima jos dobirih kao npr. mali princ,taj prenjezni djecak,...

Dark Beautiful
03.01.2009., 12:27
Ne znam kako je u mene u sao nejgov duh,al najbolje me zaintrigirala knjiga "Bijeli Očnjak"od Jacka Londona.
Mnogi bi pomislili da je za djecu,ali imam original knjigu,i tip je na tako tajanstven nacin opisao cari divljine i Sj.Kanade.

Preporucujem:
Milijun Komadica-James Frey
Svi me vole samo tata ne-Djuro Zrakic
Ljubav ,sudski podjeljena Djuro Zrakic
Nesretna Djevojka-nisam sigurna tko ju je napisao al je hrvatski pisac

Ja,Lucifer
03.01.2009., 12:32
Sjećanja jedne gejše. Savršenstvo. Jednostavno predobra knjiga.

jonsi07
03.01.2009., 12:52
"Siddharta"-zato jer je sa tako malo riječi toliko toga rečeno

"Zločin i kazna"-jer je još i danas to jedna od najboljih psiholoških razrada u književnosti. Roman koji je 100 godina ispred svog vremena

"Obojena ptica"-jedna od najbrutalnijih i najdirljivijih knjiga u isto vrijeme-predobro!

"Ljubav u doba kolere"-predivna i slojevita ljubavna priča koja je jednostavno savršeno napisana

"Pokupit ću te i odvesti"-meni najdraži roman koji sam pročitao, istovremeno tragičan, optimističan, perverzan i romantičan... :s :s :s

CroatiaChic
06.01.2009., 23:27
LOLITA U TEHERANU - Azir Nafisi

Kombinacija povijesti, religije, knjizevnsti, zenskih prava, malih ljudi u velikim igrama...Najvise me se dojmilo kako represivne zakone podnosi intelektualka kojoj se zivot, kao i poimanje svijeta oko sebe mjenja u jednom danu, kako preispituje sebe i trazi izalze...ne znam, jednostavno me se dojmila ova knjiga da sam nakon nje zapocela cijeli pus citanja o rezlicitim tematikama spomenutim u knjizi...

NE DAM SVOJE DIJETE - Betty Mahmoody

Prvi sam je put procitala u osmom osnovne i nijedna me se knjiga nije dojmila kao ta jos duugo vremena...nedavno sam je opet procitala na engleskom i ponovno sam osjetila isti strah koji sam osjetila prvi put...obavezno procitati ako mislite da je VAS zivot u komi ili da je VAS dragi u komi...

PS: VOLIM TE

Inace ne volim ljubice, ali ova mi je knjiga bila zakooon...impresionirao me taj tip koji je, dok je umirao razmisljao samo o svojoj zeni i kako ce se snaci bez njega i pisao ta pisma i pomagao joj u zivotu i kad ga nije bilo...mislim da sam se i rasplakala!

Ima jos...mada najvise volim edukativne i informativne knjige, povijest, politika, religije, ekonomija...

MeDiOkRiTeT
08.01.2009., 10:28
Nevjernica - Ayaan Hirsi Ali - fascinatna žena, odlična knjiga! :top:

CroatiaChic
08.01.2009., 11:23
Nevjernica - Ayaan Hirsi Ali - fascinatna žena, odlična knjiga! :top:

Apsolutno se slazem!

hrcko21
08.01.2009., 11:36
Mene je oduševila kradljivica knjiga
savršeno pripovjedanje, genijalna ideja
čitao sam je 3-4 puta

Također trilogija "Svijet od tinte" - također odlično

Harry Potter mi više nije tako nešto posebno,ali i dalje ga volim:)

Emmalu
08.01.2009., 20:13
Kradljivica knjiga (Markus Zusak). Zato što mogla disati koliko je dobrim stilom pisana i koliko je dobra ideja! Također i Knjiga izgubljenih stvari (John Connolly), zbog toga što je napisana kao prava bajka, a bajke me uvijek dirnu :).

Neke druge knjige su mi uglavnom dobre, sviđaju mi se, ali ove dvije su me ostavile bez daha :).

Čačkalica
09.01.2009., 15:19
Vladimir Bartol: Alamut
Veoma teška knjiga, opsežna, diskutabilna ali produkt genijalnog uma, koji u doba kada jos nije bilo terorizma, duboko ulazi u arapsku proslost i vodi nas u samu srz ratnika, navodi nas, da razumijemo kako i zasto su se stvarali ljudi koji su bili spremni umrijeti za svoju ideju, a sve je to unijeto u prekrasnu pricu o tvrđavi koja je imala dva dijela - rajske vrtove i strogu vojnicku stegu, dovodi u centar svega jednog covjeka, kojeg su danasnji kriticari poistovjecivali s Hitlerom, bin Ladenom, Bushom i ostalim tiranima. Dovodi nas do pitanja, koliko daleko je sposoban ici covjek, da bi natjerao nas obicne smrtnike da mu vjerujemo...
Knjiga je savrsena, posebno prica o stanovnicima tvrdjave s jedne, vojnicke strane tvrdjave i s druge ˝rajske˝strane. Preporucam svakome.

Murmuration
16.01.2009., 17:00
Dama s kamelijama- Aleksandar Dima
to je jedna od rijetkih knjiga uz koju sam plakala...cisti klasik,
ljubavni roman u 19 vijeku izmedju kurtizane koja ima neizljecivu bolest i pisca- koji je u djelu niko i nista (knjiga je autobiografska)
Djevojka s bisernom nausnicom- Trejsi Ševalije
nemam pojma zasto me toliko dojmilo, ali procitala sam je u jednom danu..neka siromasna djevojka ode da radi kao sluzavka u bogatoj porodici, za to vrijeme joj umru roditelji od kuge, a vlasnik kuce (inace ozenjen i ima 6 djece), koji je slikar se zaljubljuje u nju
Poeziju ne volim, osim naravno Jesenjina, njegove pjesme se moraju izvdojiti jer su genijalne
:D

leukoteja
25.01.2009., 15:15
irvine welsh - acid house

ne znam zasto sam toliko fascinirana knjigom, ali sam jednostavno uzivala u svakoj stranici knjige.
sastoji se od vise prica, donekle povezanih.

iako, ne bih svakome to preporucila. meni je bila urnebesno zabavna, ali nije za svaciji zeludac. dosta je eksplicitna i izravna, vise bih to nazvala modernom "strujom svijesti".

Razlivena Tinta
31.01.2009., 13:34
Mi djeca s kolodovora Zoo - Christiane F. ( zasada me se ona najviše dojmila)

Zato što mi je promijenila život, ja sam promijenila svoje mišljenje. Više cijenim život i pazim na odluke koje donosim. I sto posto sam sigurna da si neću priliku za život uništiti s drogom.

Lovac u žitu - Holdena nikad neću zaboraviti. Jednostavno... uh. Ne mogu to riječima opisati. :cerek:

Mali princ - njegov nevini pogled na svijet. Najdraži mi je dio dok pričaju on i lisica. To neću nikada zaboraviti. S njom sam uvijek dijete :)

Groinx
01.02.2009., 13:45
nije da bas čitam puno knjiga zadnju pročito prije 3-4 godine, jbg kada nam u skoli stavne dosadne lektire po 300-400 stranica (pa ih moras s interneta skidati) ili neke drame, bio neki dan u školskoj knjiznici i vidim na nekoj knjigi vanzemaljski brod i pročitam kao uvod i vidim dobra knjiga i posudim,knjiga mi se sviđa jer volim sa ovakvom tematikom te knjige.
"Kraj djetinjstva" od A.Clarke

Posjetitelji iz svemira došli su golemim grodovima, lebdeći iznad velegradova. Postali su gospodari svijeta, ali mu pritom donijeli mir i blagostanje.
Došli su da bi obavili tajanstvenu zadaću koju, kao i svoj fizički oblik, kriju od ljudi. A onda, pokazali su se i objavili svoje namjere. Koje, u stvari, i nisu bile njihove? Ljudska rasa završila je razdoblja svoga djetinjstva, sazrela za novi oblik postojanja. Drukčijeg od ičeg ikad pomišljenog? Nezaboravno djelo, SF klasika, jedno od najboljih od jednog od najboljih autora.

sunni
06.02.2009., 00:08
camus - stranac
obožavam tu knjigu. mersault (glavni lik), kojeg mnogi doživljavaju kao oličenje negativnosti za mene je prvenstveno oličenje iskrenosti

i još:
ptice umiru pjevajući,
zločin i kazna...

Starija Sestra
07.02.2009., 12:10
camus - stranac
obožavam tu knjigu. mersault (glavni lik), kojeg mnogi doživljavaju kao oličenje negativnosti za mene je prvenstveno oličenje iskrenosti

i još:
ptice umiru pjevajući,
zločin i kazna...

slažem se sa ovim o Strancu :s :top:

m_lady
07.02.2009., 18:48
posljednja knjiga koju sam pročitala bila je Pustinjski cvijet od Waris Dirie. Knjigu sam pročitala u jednoj večeri jer jednostavno ostavlja bez daha.

to je istinita priča, tj. napisana je po njezinom sjećanju.
jednostavno je prestrašno sve ono što je proživjela, nisam nikad ni pomišljala da bi netko mogao imati takav život :(

divim joj se na tolikoj hrabrosti i svakako pročitajte knjigu! promijenit će vam se neki pogledi na život...

Egenus
07.02.2009., 21:00
Posljednje predavanje (Randy Pausch); dojmila me se zbog svega - knjiga je izrazito jednostavno napisana, a donosi toliko po(r)uka... definitivno ostavila najviše utjecaja na mene. odiše toplinom, vječnim optimizmom i životom.
Pročitao sam je dvaput zaredom...

Tihi zov Australije (Marlo Morgan); pokazuje koliko smo se odmakli od izvornog načina života, načina razmišljanja, načina odnosa prema prirodi, sebi i prema drugima.

Mi djeca s kolodvora Zoo (Christiane F.); koliko čovjek može zastraniti pod utjecajem droge; definitvno i najbolji psihološki roman koji sam pročitao

Sve tri knjige toplo preporučavam svima :)

Dina31
15.02.2009., 07:58
Toliko knjiga koje citas u jednom dahu,zao mi je sto sam zapostavila citanje u zadnjih par godina,ali evo zadnjih par mjeseci trudim se nadoknaditi i pritom uzivam i veselim se kao malo djete:):)

Miro Gavran-Klara
Hrvoje Salkovic-Okolo cucka pa na mala vrata
Renato Baretic-Pricaj mi o njoj
Robert Perisic-Nas covjek na terenu

Sve su to knjige,nakon kojih ostanes pod dojmom,te pomognu da jos vise spoznas neke stvari o zivotu,na koje u svakodnevnici zaboravis.

Inace,jako volim autobiografije velikih ljudi,poput one Martina Luthera Kinga!

I ovo gore navedeno je bio samo mali primjerak dobrih knjiga,ima toga:top:

NoWa
15.02.2009., 14:42
Hrvoje Salkovic-Okolo cucka pa na mala vratameni je ovo primjer strasno bezvezne i dosadne knjige:D

eto kako se ljudi razlikuju. nekom nesto najbolje ikad, a nekom knjiga koja nije zasluzila niti mjesto na polici koliko je loša.

georgieann
15.02.2009., 14:59
Trumane Capote - Hladnokrvno ubojstvo

Majstorski napisano, nisam je mogla ispustit iz ruku dok je nisam završila, 500 strana proletjelo u dahu. Ima dvije godine da sam je pročitala i kad god pomislim na nju sjetim se svih onih emocija koje je pobudila u meni dok su stranice tekle. Sveobuhvatan psihološki prikaz čovjeka. Bez moraliziranja, osuda. Must read!

Alex Garland - Žal

Sjećam se da kad sam završila zadnju stranicu samo otvorila ponovno prvu i krenula iz početka je čitat. Doduše, imala sam tada 18 godina i u toj knjizi je bilo prikazano sve što sam htjela i ja radit. Putovanje, avantura. Pročitala sam je i nekoliko godina kasnije, još uvijek sjajna. Zaboravite film.

**ThE_gIrL**
15.02.2009., 15:17
Dama s kamelijama- Aleksandar Dima
to je jedna od rijetkih knjiga uz koju sam plakala...cisti klasik,
ljubavni roman u 19 vijeku izmedju kurtizane koja ima neizljecivu bolest i pisca- koji je u djelu niko i nista (knjiga je autobiografska)
Djevojka s bisernom nausnicom- Trejsi Ševalije
nemam pojma zasto me toliko dojmilo, ali procitala sam je u jednom danu..neka siromasna djevojka ode da radi kao sluzavka u bogatoj porodici, za to vrijeme joj umru roditelji od kuge, a vlasnik kuce (inace ozenjen i ima 6 djece), koji je slikar se zaljubljuje u nju
Poeziju ne volim, osim naravno Jesenjina, njegove pjesme se moraju izvdojiti jer su genijalne
:D

Djevojku s bisernom naušnicom nisam čitala,ali sam gledala film.Kad bolje sagledam film,zapravo je na neki način i dosadan,ali mi se svidjeo.Gledala sam ga dva puta.Inače nisam baš neka velika čitačica,ali trenutno ću morati pročitati P.S. volim te,Dnevnik jedne narkomanke te Sumrak.:D

zaigrana.foka
16.02.2009., 13:01
Oduvijek sam vjerovala u slobodu izbora i stoga me fasciniraju knjige koje čovjeka stavljaju u položaj marionete nekih "većih sila", zanimljive su mi upravo zbog svoje komplementarnosti mojem pogledu na život. Inspiriraju me i zadivljuju svojom tjeskobom, sumornošću...

1. Orwelova "84." me ubila u pojam svojom lucidnom brutalnošću; još danima/tjednima sam bila zamišljana nakon čitanja.. neočekivani drugi dio knjige bio je upravo stravičan u svojem realizmu, dok je kraj samo umjesto razrješenja agonije ponudio njen nastavak...strašno.

2. Kafkin "Proces" me također unio u sumorni svijet vječnog sivila, okretanja u krugu bez mogućnosti izlaza, bolesnih spodoba koje diktiraju tapkanje u mjestu glavnog junaka. Uz to, smatram knjigu i izuzetno duhovitom, stil rečenica mi je fascinantan

Ami13
16.02.2009., 19:48
camus - stranac

i još:
ptice umiru pjevajući,
zločin i kazna...

ptice umiru pjevajući sam čitala kad sam bila mlađa (zanimljiv obrat, budući da sam sad više za hp). uglavnom, tu knjigu (kod mene su to dvije knjige) sam pročitala valjda 20 puta i samo sam nju čitala uvijek ispočetka sigurno dvije godine. baš ima ono nešto...ne mogu precizirati, i znam da nije vrhunac književne kulture, ali ipak:s:s:s

-- blacky --
21.02.2009., 13:54
100 godina samoće - najdraža ikada napisana, maštarija, tuga, samoća, sreća, knjiga te otme apsolutno, mnogo stranica koje se gutaju samo tako.
Možda malo previše likova, sve sam bilježio na papir da se ne pogubim, međutim ipak sam se pogubio, ali sve u svemu, najbolje preporuke :D

jana_07
23.02.2009., 15:23
Obožavam knjige Marije Jurić Zagorke, a najviše su me se dojmile "Gordana", "Grička vještica" i "Kći Lotrščaka"
Naime, naš Jadran film snima seriju (ne sapunicu) u suradnji sa Njemačkom i Austrijom "Grička vještica", najavljaju da će se prikazivati 2010. godine!
Uh, jedva čekam!!!

volim čokoladu
25.02.2009., 22:17

tu sam knjigu uzela u knjižnici prije 6 godina, kopirala je, dojmio mi se početak i kontam da kad uhvatim vremena ću je pročitat... i tako već godinama, više i nisam teenager, a knjiga i dalje stoji na polici
ali ono što sam pročitala, polovicu je stvarno super

uglavnom on što me se baš dojmilo

ubiti pticu rugalicu
autsajderi
ne mogu se sad sjetiti još

micekTrtko
27.02.2009., 06:24
Imam poremečaj obožavanja književnosti, pa kad čitam nešto novo mislim da mi je to najbolja knjiga :D

Nekako su mi se najviše u sječanje urezala Djeca ponoći Salmana Rushdia (genijalno napisano, savršena alegorija, stalno na rubu realnosti i neke posebne fantastike, duhovito, sa apsolutno najboljim smislom i taktom za ironiju kojeg sam ikad pročitao. I Limeni bubanj Guntera Grassa u kojem sam susreo meni najdraži književni lik (Oskar Matzerath - dječak koji je odlučio da neće odrasti - isto genijalna alegorija, ironičan i na mjestima surov).

Mireille22
01.03.2009., 01:01
U Afganistan Bog dolazi još samo plakati - Priča Shirin-Gol
To je priča o afganistanskim ženama koje su pretrpjele bol, patnju, proganjanje, rat, nasilje...

Mali princ

Životinjska farma
Ova rečenica - Svi su ljudi jednaki, ali neki su jednakiji od drugih- urezala mi se u pamćenje. Nažalost, ponekad je to i istina.

-gimnazijalka-
01.03.2009., 17:10
[QUOTE=mzara;12945093]- PS volim te (bila sam pod dojmom još nekoliko dana, super knjiga)

i ja isto....=)

phuketya
01.03.2009., 22:38
G. G. Marquez, Ljubav u doba kolere. O čovjeku koji cijeli život žudi za jednom ženom.
Nobelovac, ništa manje od toga. Obožavam njegov stil, njegove šokantne opise, misli koje ne znamo izreći.

Cry-Baby
02.03.2009., 10:50
Uz moje vječite favorite Coelhea i Hessea, moram priznati da sam trenutno pod velikim dojmom štiva šta upravo čitam - George RR Martin- ciklus Pjesma leda i vatre :top: samo da ne umre prije nego šta ih dovrši :D

micekTrtko
02.03.2009., 11:00
G. G. Marquez, Ljubav u doba kolere. O čovjeku koji cijeli život žudi za jednom ženom.
Nobelovac, ništa manje od toga. Obožavam njegov stil, njegove šokantne opise, misli koje ne znamo izreći.

+1
Stvarno genije riječi, jedan od velikana i doista mi je drago što smo njegovi suvremenici.
Pročitao sam sve što je napisao (a dostupno je u Hr) i nema djela koje je manje od savršenog (osobno mi je 100 godina samoće najdraže):top::top::top::top::top::top::top::top:: top:

phuketya
05.03.2009., 20:32
+1
Stvarno genije riječi, jedan od velikana i doista mi je drago što smo njegovi suvremenici.
Pročitao sam sve što je napisao (a dostupno je u Hr) i nema djela koje je manje od savršenog (osobno mi je 100 godina samoće najdraže):top::top::top::top::top::top::top::top:: top:

Baš mi je drago što si ovo napisao za Sto godina samoće jer sam prije neki dan kupila upravo tu knjigu. Idem sada dokrajčiti Sjećanja na moje tužne kurve pa se prebacujem 100gs.
Molim te napiši još neko djelo koje te se tako jako dojmilo (iako, vjerujem da je teško izdvojiti).

micekTrtko
05.03.2009., 21:07
Molim te napiši još neko djelo koje te se tako jako dojmilo (iako, vjerujem da je teško izdvojiti).

Jako me se dojmila Živjeti da bi se pripovjedalo (autobiografija), zamisli, čovjek priča o svome (uzbudljivom) životu ali na naćin na koji samo on može. SVAKAKO PROČITATI, TO JE NAREDBA :)

Izvješće o otmici je fenomenalna jer se vidi njegov veliki novinarski talenat (malo drugačije od ostalih djela, ja sam bio počeo, pa odustao, pa se vratio i shvatio koliko je dobro, za neke stvari treba vremena :))

Od novela:Pukovniku nematko da piše

Ps: što god njegovo uzmeš u ruke... ma znaš

ibis2
05.03.2009., 21:11
Nefertiti dojmila me se snaga,moć i ljubav žene kraljice.

micekTrtko
05.03.2009., 21:32
Sad sam se sjetio jedne knjige koja je ostavila popriličan dojam na mene.
Shan Sa - Igra go.

Okosnica priče je ljubav između šesnaestogodišnje Mandžurke i japanskog časnika (ako se spremate čitati malo istražite povijesno stanje Mandžurije '30ih god XX st i njihov odnos s Japanom, odnos prema ženama...)

Dojmilo me se zato što je pisana jednostavnim pitkm, ali estetski jako visokim stilom, a s obzirom da ljubavne priče panično izbjegavam...

Od iste sam autorice čitao i roman Carica, ne mogu odlučiti koji je bolji, ali Igru go sam dovršio jučer pa sam još pod dojmom

phuketya
06.03.2009., 20:24
Jako me se dojmila Živjeti da bi se pripovjedalo (autobiografija), zamisli, čovjek priča o svome (uzbudljivom) životu ali na naćin na koji samo on može. SVAKAKO PROČITATI, TO JE NAREDBA :)

Izvješće o otmici je fenomenalna jer se vidi njegov veliki novinarski talenat (malo drugačije od ostalih djela, ja sam bio počeo, pa odustao, pa se vratio i shvatio koliko je dobro, za neke stvari treba vremena :))

Od novela:Pukovniku nematko da piše

Ps: što god njegovo uzmeš u ruke... ma znaš
:top: hvala

Vjerujem da će ti se svidjeti ova knjiga, zapravo sigurna sam (osim ako već nisi pročitao): Gonič zmajeva, Khaled Hosseini.

micekTrtko
06.03.2009., 21:15
:top: hvala

Vjerujem da će ti se svidjeti ova knjiga, zapravo sigurna sam (osim ako već nisi pročitao): Gonič zmajeva, Khaled Hosseini.

Čitao sam ali hvala, i da stvarno mi se svidila.

Moramo se prestati slagati oko pisaca, ovo postaje dosadno :lol:

passenger3
08.03.2009., 17:38
Meni je Umberto Eco tata, Foucaldovo njihalo mi je najdraže, Otok predhodnog dana je super orginalno, Ime ruže me je natjeralo da promjenim mišljenje o povijesnim romanima, Kako putovati s lososom je urnebesno ironično, smješno, zabavno, Baudolino je genijalno djelo, Tajanstveni plamen kraljice Loane je perfektno. U svakom slučaju Umberto Eco moje preporuke (bilo koje djelo)

passenger3
08.03.2009., 17:38
Mislim nije meni tata, nego je "tata" :rofl:

WesternEyes
10.03.2009., 14:33
Michel Houellebecq je ludilo od pisca.

Širenje područja borbe
Elementarne čestice
Platforma

Uzmi bilo što i uživaj. (ako se voliš osječati loše i malo depresivno nakon čitanja :))

ivana_23
10.03.2009., 17:01
Ma, mislim, mene je "Ljubav u doba kolere" ful razočarala... Previše bespotrebnih opisa koje samo razvodnjuju temu... Starkelja koji bi mlado meso, pedofilčina, on je kao nju čekao, usput spavao sa svakakvim i svekolikim ženama, dok ona samo sa mužem, i na kraju bi ona trebala biti sretna kaj je on nju čekao??? Pa fuj!!!

I da, pridružujem se ljubiteljima Cecelie Ahern :cheer:

Veleta
11.03.2009., 22:09
Jako me se dojmila knjiga ''Trgovci dušama'', ''Operator'' i Priča o karmi'' od Benedicta... U ''Trgovci dušama'' najviše mi se svidjelo kada glavni lik koji je imao sve (novac, kuću, posao), preko noći sve izgubio i ostao na ulici. Samo mogu reći da su čudni putevi Gospodnji....

P.S. Čula sam da je dobra knjiga ''Osveta je moja'' također od Benedicta... :top: :top:

WesternEyes
12.03.2009., 06:24
Lempriereov rječnik - Lawrence Norfolk

Odlično napisan povijesni triler -roman, (radnja se odvija uoči fra revolucije, isprepleteno tajnim društvima, zavjerama i sl) napet i zanemiljiv. Obrađeno je mnogo detalja, ali ne duši. Istina, nije baš "lagan" ali stvarno se isplati.

mirekk
23.03.2009., 12:39
Mene je oduševila knjiga-Snježnica i tajna lepeza- super knjiga o prijateljicama u doba podvezivanja stopala ,oduševila me a bome i osupnula brutalnost opisa patnji tih djevojaka.
Super je i knjiga "Otok" o lepri (gubavcima na odvojenom otoku) .Plakala sam ko kiša kad su majku odvajali od djeteta...šmrc,šmrc...
Od novijih dobre su i "Sumrak" (bar meni super,super) "Praskozorje" , ma sve četiri su dobre al prva mi je zako.
A kad se hoću nasmijati tu je knjiga "Znaš li čuvati tajnu" (čitala više puta ,pogotovo kad sam jadna i tužna) - o curi koja previše priča,ima previše kila a na kraju nađe dobrog frajera

Verbatim01
28.03.2009., 18:23
U zadnje vrijeme najviše me se dojmila knjiga White teeth od Zadie Smith. Zabavna, smiješna, ali u isto vrijeme duboka. Smith je po meni jako perspektivna i talentirana, čak se i S. Rushdie-ju svidila. Mislim da je prijevod Bijeli zubi.

PeaceFrog
28.03.2009., 18:44
Uz moje vječite favorite Coelhea i Hessea, moram priznati da sam trenutno pod velikim dojmom štiva šta upravo čitam - George RR Martin- ciklus Pjesma leda i vatre :top: samo da ne umre prije nego šta ih dovrši :D

:top::top:

Evo nekih mojih all time favorita:

Dnevnik Nicka Twispa 1 od C.D. Payna (doduše čitao sam ga prije o ho ho godina ali je prekomičan),
Anđeli i demoni od Dana Browna (draži mi je od "Da Vincijeva koda")
Žestina i Čudni Thomas od Deana Koontza,
Polagana predaja od Tribusona (prejebena knjiga za sve nostalgičare, rockere, nekonformiste i čitatelj željne kvalitetnog djela),
Dvori od orha od Jergovića (iako se šlepa na Sto godina samoće),
Osmi povjerenik od Baretića (također za umrit od smijeha),
Ono (It) i Godišnja doba od Stephena Kinga,
Tvrđava samoće od Jonathana Lethmana,
Tolkien i spomenuti serijal Georga Martina...ma ima ih

CathyHeath
02.04.2009., 09:35
Emily Bronte: Orkanski visovi
jako mi je neobicno da tu knjigu nitko do sada nije spomenuo!meni je bila predivna, jacina tih emocija, likovi, radnja koja stalno ide, nema praznog hoda, nisam je mogla ispustit iz ruku dok je nisam procitala, a i nakon toga sam bila u transu jos dva tjedna!a u Heatcliffa sam se skroz zaljubila, bez obzira na sve.i sam ustroj romana sa dva zapravo nepouzadana pripovjedaca, te najveća ljubavna prica, izmedu Cathy i Heatcliffa, koje se svi poslije sjećaju, a zapravo je cijela nekako rubna ( mi samo iz pricanja pokusavamo saznati sta je tu sve u pozadini) a ipak nas ostavlja bez daha!ma sta da vise kazem:s:s:s:s:s

evo upravo citam sto godina samoće; uzivam u knjizi ali nikako mi nije kao orkanski visovi

CathyHeath
02.04.2009., 09:38
i Mali princ
svaki put kad je citam mi je drugacija, i u svakoj zivotnoj situaciji mi sjedne ko tocka na i

Verbatim01
02.04.2009., 12:08
jako mi je neobicno da tu knjigu nitko do sada nije spomenuo!meni je bila predivna, jacina tih emocija, likovi, radnja koja stalno ide, nema praznog hoda, nisam je mogla ispustit iz ruku dok je nisam procitala, a i nakon toga sam bila u transu jos dva tjedna!a u Heatcliffa sam se skroz zaljubila, bez obzira na sve.i sam ustroj romana sa dva zapravo nepouzadana pripovjedaca, te najveća ljubavna prica, izmedu Cathy i Heatcliffa, koje se svi poslije sjećaju, a zapravo je cijela nekako rubna ( mi samo iz pricanja pokusavamo saznati sta je tu sve u pozadini) a ipak nas ostavlja bez daha!ma sta da vise kazem:s:s:s:s:s

evo upravo citam sto godina samoće; uzivam u knjizi ali nikako mi nije kao orkanski visovi

da definitivno :top:

Barba Luka
13.04.2009., 23:34
Tesko se odluciti za jednu knjigu kad ih toliko dobrih procitas, pa cu spometi nekoliko romana koji su ostavili neizbrisiv trag u mom zivotu:

T.Mann - DOKTOR FAUSTUS - Knjiga koju jednostavno morate procitati u jednom dahu, pa makar to trajalo i danima ( podebela je). Nijedan roman nije bolje opisao povezanost vrhunske umjetnosti i demonskog utjecaja; knjiga izaziva tihu jezu od prve do zadnje stranice, narocito ako se citalac i sam bavi glazbom, kao moja malenkost...

M.Bulgakov - MAJSTOR I MARGARITA - Genijalan roman; onaj ko ga nije procitao, definitivno ima jednu obvezu do kraja zivota. Vrhunski humor, prilicno jednostavan stil, lucidni dijalozi i monolozi, ali s druge strane je to jedna prekrasna oda beskompromisnoj ljubavi. Opet kazem - OBAVEZNO PROCITATI!

E.Zola - GERMINAL - Definitivno najbolji roman legitimnog Balzacovog nasljednika, koji je ovim djelom mozda i premasio svog literarnog uzora. Opisi likova i dogadjaji su toliko plasticno i realno docarani citatelju, da vas u sceni kad glavni junaci bivaju zatoceni u rudniku, neminovno hvata osjecaj klaufostrobije i muka u zelucu. Vrhunac francuske naturalisticke proze!

T.Mann - CAROBNI BRIJEG - I opet Mann ( najveci genijalac za mene). Reci cu samo - caroban roman, koji se obavezno mora procitati po danu, u nekom osamljenom parkicu, po mogucnosti u proljece, za suncanog vremena. Ako sve ove kriterije ispunite - dozivicete katarzu hehe!

F.M.DOSTOJEVSKI - Na jednom forumu sam nedavno procitao da bi ruski klasici mogli donijeti opis musice na zidu, preko tri stranice, a da citatelju ne bi bilo dosadno hehe. Malo karikirano, ali kad pomislim na knjigu "Zlocin i Kazna", nije ni daleko od istine. Uvod, zaplet, vrhunac radnje, rasplet i pouka - prozno dijelo za udzbenike knjizevnosti! Napeto i dramaticno od pocetka do kraja; sta bi Srbi rekli: Jebo Agatu Kristi!

H.Hesse - NARCIS I ZLATOUSTI - evo za kraj i covjeka, koji me uveo u svijet vrhunske knjizevnosti. Vjerujem da nisam jedini kojem su "SIDDHARTA" i "STEPSKI VUK", odveli zivot u jedan drugi smjer, u vjecito trazenje i kontemplaciju svega postojeceg i nepostojeceg. U jednu ruku, dobro me zajebo taj Hesse, a opet kad promislim; nikad nisam iskreno zazalio za svim onim avanturama, koje su zapocele citanjem njegovih djela. Izdvojicu ipak roman "Narcis i Zlatousti", koji me nekako najvise fascinirao od svih njegovih dijela,mozda bas zbog toga sto ga dijelom dozivljavam kao njegov autobiografski.

Eto, ja se ispricavam na opseznosti, ali bas mi je bilo drago malo se prisjetiti mladjih dana, kad mi je knjiga zaista bila najbolji prijatelj....

Cahit
21.04.2009., 09:00
Kad svijece dogore Sandora Maria. Prekrasni, zivotni dijalozi o starenju, ljubavi, osveti...

Tvrdjava Mese Selimovica. Knjiga kojoj se uvijek vracam

Na Drini cuprija - za mene najbolje "seciranje" covjecanstva. Kad god sam potisten, otvorim zadnju stranicu i procitam Hodzine zadnje misli. Andric je najbolji psihijatar:D

Dark_Fairy
25.04.2009., 17:06
Knjiga koja me baš dirnula, izazvala u meni neke osjećaje uopće nije meni najdraža knjiga- čak ni jedna od dražih- Stranac, Camus. Ali me jednostavno pogodila ta njegova hladnokrvnost, ravnodušnost... Osjeća li on??????

I "1984" Orwella, jer je na mene prešla nervoza, paranoja koju osjećaju likovi koje budno prati Veliki Brat... i dok spavaju i dok jedu..... Aaaaaa!!!!!

I da, slažem se da je knjiga Orkanski visovi divna. Moje simpatije su uz Heatcliffa.....

doty
29.04.2009., 09:37
Ayaan Hirsh Ali:Nevjernica

Knjigu sam nedavno pročitala,ostavila je na mene snažan utisak i ostati će pohranjen u meni zauvijek. Opisi jednog posve drugačijeg djetinjstva,načina života,svjetonadzora,svijeta.Hrabrost,neustrašivos t,snaga,čvrsta volja ove izuzetne žene u borbi za sebe i muslimanskih žena.
Nakon čitanja knjige pogledala sam na netu intervjue s njom i dokumentarac napravljen po njenoj zamisli zbog kojeg je ubijen režiser.

Valeri
29.04.2009., 19:20

:top::top:stvarno super knjiga , uživala sam čitajući i stvarno ostai dojam..o čemu se radiu 100 godina samoće?

zool
02.05.2009., 14:46

Sve od ruskih klasika,a posebno Gogolj!Svaki genij je svjestan prvo svojih mana,a težina misli uvijek je proporcionalna kvaliteti interpretacije.

teacher75
03.05.2009., 17:03
The Kite Runner (Lovac na zmajeve) od Khaled Hossini-a je knjiga na koju niko ne moze ostati ravnodusan. Isplakala sam se kao nikada ni uz jednu knjigu prije, puna je emocija...

Green heaven
05.05.2009., 21:14
Andrić-Na Drini ćuprija - broj jedan definitivno, to je jedna od rijetkih stvari koju sam u školi pročitala baš onak s guštom.

Oscar Wilde - u biti mi je teško izdvojiti neki njegov određeni naslov, jer mu je skoro sve zakon, al moram spomenuti njegovu zbirku bajki i valjda najpoznatiju od njih Slavuj i ruža, s tom sam zbirkom odrasla i s njom sam u biti i počela čitati.

Irving Stone - Agonija i ekstaza, fantastična romansirana biografija o Michelangelu. Nemam kaj za reć, knjiga je zbilja predivna.

WeepingAngel
05.07.2009., 19:41
Deklaracija od Gemme Malley...
Super mi je knjiga...
Baš mi se svidjelo to što je u budućnosti,i to kako je Peter pomogao Anni...
Na kraju sam se i rasplakala...
Super mi je knjiga,ono stvarno i preporučam svima da je pročitaju

Amy Mc23
07.07.2009., 11:35
Knut Hamsun, blagoslov zemlje. Jer govori o tome kako je život najljepši kada je najjednostavniji! Super knjiga!

Kenya
07.07.2009., 14:21

ok, svatko sa imalo razuma zna da je Biblija knjiga alegorija i prenesenih znacenja i da ju treba znati tumaciti, a ne sljediti slijepo svaku riječ i očekivati kako će riješiti sve probleme u životu, mislim stvarno, wtf:confused:

sjecanja jedne gejse - prelijepa topla prica uz neizostavan uvid i razumjevanje kulture, procitala sam je u 2 dana jer se nisam mogla odvojiti od nje;
pijev zivot - naizgled djecja pricica o djecaku ali ipak ima psiholoski veo preko toga, obavezno procitati, jako iznenadjujuce:s ;
memo, zasto places - tuzna prica, ostavila me je pod dojmom svakako, mozda ce se nekome ciniti dosadna, ali vrijedi pokusati;
majstor i margarita - jedna od knjiga na koje se ne mozete ne vracati s vremena na vrijeme, zanimljivo, alegoricno, smjesno, strasno...sve:s ;

jos jedna knjiga mi je bila super, bas za razonodu, ali sam zaboravila kako se zove: radi se o nekom djecaku,mladicu tj., koji preuzima ulogu smrti i obavlja njen posao:top:

Kenya
07.07.2009., 14:27

ne znam da li se 100god samoce moze trpati u istu vrecu sa orkanskim visovima: orkanski visovi su po meni u rangu sa ljubav u doba kolere i ptice umiru pjevajuci. ova zadnja je meni od tih ljubavnih prica jos i najzanimljivija, nije tipicna, nije idilicna, mozemo sagledat cijeli zivot te mlade zene i na kraju stvarno ostavlja dojam u vidu sagledavanja zivota, njegov smisao, kratkocu, muke, ljubav i patnju. ljubav u doba kolere je za mene bila razocaravajuca sto se tice Marqueza, ali njegova 100god samoce - :s

ivana2009
09.07.2009., 03:00
Where the heart is iliti Tamo gdje je srce:cerek: ne mogu objasniti točno zašto, jednostavno je prekrasna, ima nečega čarobnog u njoj:)

Dreamlover
10.07.2009., 10:21
Public Secrets (Javne Tajne), Nore Roberts. Prekrasna, ali istodobno tužna knjiga, puna emocija, pomalo depresivna. :cerek:

Marina2501
10.07.2009., 23:56
nisu po važnosti, rangu, čemu već:

Dama s kamelijama A. Dumas - najdraža ljubavna priča ever, njegova ljubav je svemirska

Žena vremenskog putnika Niffenegger - druga najdraža :) Pismo na kraju, od nje njemu, sam progutala, poslije ušutila i zabezeknuto gledala u daljinu. Od oduševljenja :)

Zločin i kazna - pa otkrila mi je Dostojevskog! Jedinog književnika čija sam djela, ja mislim, pročitala sva (ok, i Orhana Pamuka) On je THE pisac. Za mene barem.

Junak našeg doba Ljermontov - ček, jel mi to možda najbolja ljubavna priča ikad? :cerek: Otkrila mi je ruski realizam i Pečorina u kojeg sam bila malo zaljubljena :) Ostala awww, nakon zadnje stranice. Krenula ispočetka da pokupim citate, odlomke...

Lolita Nabokov - takav stil ne vidjeh, takve rečenice, nevjerojatno lijepe i savršene.

De profundis Oscar Wild - čovjek je genij i sve što napiše je glazba za moje uši, ali ovo intimno, pametno, tužno i duhovito pismo koje je pisao u zatvoru, svom ljubavniku, me oborilo.

riječkaleptirica
11.07.2009., 00:01
Na Drini ćuprija
Nepodnošljiva lakoća postojanja- No.1
Mali princ

ejla22
11.07.2009., 16:08
Junak našeg doba Ljermontov - ček, jel mi to možda najbolja ljubavna priča ikad? Otkrila mi je ruski realizam i Pečorina u kojeg sam bila malo zaljubljena Ostala awww, nakon zadnje stranice. Krenula ispočetka da pokupim citate, odlomke...

moze bit da sam u krivu al sta nije pecorin tipican suvisan covjek, dakle romantizam? zbog te njegove hladnoce i toga sto nikad nije jasno sto mu je u glavi sam se definitivno zaljubila u njega:-)

dosta knjiga je utjecalo na moj nacin razmisljanja, sve skupa dosta, ali nijedna sama po sebi mi nije promijenila zivot

Marina2501
12.07.2009., 15:38
Navečer kad sam legla u krevet, poslije posta si mislim "Je li to možda bio ipak romantizam?" :misli: Nije mi se dalo dizati da provjerim. Moguće da sam fulala. But, still, obožavam knjigu :mig:

malimačak
10.10.2009., 19:48
Andrić - Na Drini ćuprija. Obožavam ovu knjigu. Kupila sam je i imam je uvijek pri ruci, kad mi zatreba - otvorim je bilo gdje, ali najviše volim ono kad priča o
tome kako je Abidaga osigurao gradnju mosta i kada ga nije bilo:" vaš most je vaša briga..." :lol:
Svakako je najtužniji početak o nesretnim materama koje su jadnice trčale za svojom otetom djecom...

Ravnopravno sa Drinom prvo mjesto dijele Gospoda Glembajevi. Često se sama pitam: pa gdje je pobogu veliki Krleža našao inspiraciju za barunicu ??
Sve mislim da joj je natovario tračeve svih "dama" ondašnjeg Zagreba, Beča, Pešte i tko zna što još. Koja je to kurvetina bila: spavala sa starim Glembajem, njegovim sinom, ispovjednikom..., a kad je umrla (ubila se) Leonova majka, odmah je odnijela tepih iz kuće.

Fasciniraju me imena likova iz Bitke kod Bistrice Lesne. Zamislite nekog tko se zove Pesek Mato ili Trdak Vid. Ponekad mislim da nam se Mirek svima iz groba smije...:s:s:s

Luna Lovegood
11.10.2009., 20:50
obožavan "gričku vješticu" (zagorka)- o svima nastavcima san bila ovisna, kako je ta žena opisivala, skroz san se uživila u sve.. likove pogotovo.. :cerek:

"harry potter" (rowling) me oduševia skroz.. sve to nerealno.. mašta, mašta!

"ponos i predrasude" (jane austen)- pa ko se ne bi zaljubia u tu knjigu.. preporučan svima! jednostavno savršena, nikad mi ne može dosadit, a kakvo opisivanje..

"čuvarica sestre svoje" (jodie picoult) - svidia mi se njen način na koji je pisala- šta svaki lik zasebno misli, radi.. kako lipa, a kako tužna knjiga

jednostavno se divin svim autorima bilo kakvih knjiga, njihovim idejama, opisima, mašti, savršenim likovima... :)

lukinaj
29.12.2010., 20:17
inace nikad nisam volio citati knjige i nisu me privlacile, poceo sam citati knjigu : soba cvjetnog praha i previse mi se svidja i siguran sam da cu jos knjiga posudit. Jel mi itko moze prporuciti neko krim dijelo.

Leinha
29.12.2010., 20:33
inace nikad nisam volio citati knjige i nisu me privlacile, poceo sam citati knjigu : soba cvjetnog praha i previse mi se svidja i siguran sam da cu jos knjiga posudit. Jel mi itko moze prporuciti neko krim dijelo.

P.D. James - Svjetionik.
Uživala sam dok sam čitala, psihološka karakterizacija likova i lakoća opisivanja radnje, miljea, priče - nezaboravno. Bez ikakva plana nađeš se kako uživaš u svoj priči, skoro pa osjetiš da si i sam dio nje, makar tek kao promatrač. Nevjerojatno. Na mene je ostavila prejak dojam.

Soul sister
30.12.2010., 08:44
Zar samo jedna knjiga? :rolleyes:

Ako baš moram birati, moja "sveta knjiga" je roman "Derviš i smrt" Meše Selimovića. Tragična životna priča nastala u nemogućnosti autora da na drugi način izrazi svoju tugu, ispravi nepravdu ili na bilo koji drugi način izrazi sve negativne osjećaje prema totalitarnim sistemima. Univerzalna priča koja može zadesiti bilo koga...upravo zbog toga i jeste genijalna. S druge strane, ovo je i psihološki i filozofski roman. Svako ponovno čitanje donese novu spoznaju.

Ipak, još jedan roman ostavio je dubok utjecaj na mene - "Istočni diwan" Dževada Karahasana. Svaka pročitana stranica prožimala me blagom drhtavicom, ne sjećam se da sam ikad sa tolikim žarom čitala bilo koje djelo. S obzirom na to da sam bila na godišnjem odmoru, nisam se čak ni kupala u moru dva dana, skoro da nisam dizala glavu sa knjige. Teško je dati samo jedan razlog zašto mi se to djelo svidjelo - svaka stranica je remek-djelo.

Moram izdvojiti i prvu priču iz "Grobnice za Borisa Davidoviča" - "Nož sa drškom od ružinog drveta". Potresna, ironična priča...

lukinaj
30.12.2010., 22:15
Zar samo jedna knjiga? :rolleyes:

Ako baš moram birati, moja "sveta knjiga" je roman "Derviš i smrt" Meše Selimovića. Tragična životna priča nastala u nemogućnosti autora da na drugi način izrazi svoju tugu, ispravi nepravdu ili na bilo koji drugi način izrazi sve negativne osjećaje prema totalitarnim sistemima. Univerzalna priča koja može zadesiti bilo koga...upravo zbog toga i jeste genijalna. S druge strane, ovo je i psihološki i filozofski roman. Svako ponovno čitanje donese novu spoznaju.

Ipak, još jedan roman ostavio je dubok utjecaj na mene - "Istočni diwan" Dževada Karahasana. Svaka pročitana stranica prožimala me blagom drhtavicom, ne sjećam se da sam ikad sa tolikim žarom čitala bilo koje djelo. S obzirom na to da sam bila na godišnjem odmoru, nisam se čak ni kupala u moru dva dana, skoro da nisam dizala glavu sa knjige. Teško je dati samo jedan razlog zašto mi se to djelo svidjelo - svaka stranica je remek-djelo.

Moram izdvojiti i prvu priču iz "Grobnice za Borisa Davidoviča" - "Nož sa drškom od ružinog drveta". Potresna, ironična priča...

ovo cu svakako procitati, prvo zato sto ti kazes da je ostavila dobar dojam drugo zato sto mi se tako stari zove :D

dominoefekt
03.01.2011., 20:56
Knjiga koja me baš dirnula, izazvala u meni neke osjećaje uopće nije meni najdraža knjiga- čak ni jedna od dražih- Stranac, Camus. Ali me jednostavno pogodila ta njegova hladnokrvnost, ravnodušnost... Osjeća li on??????

I "1984" Orwella, jer je na mene prešla nervoza, paranoja koju osjećaju likovi koje budno prati Veliki Brat... i dok spavaju i dok jedu..... Aaaaaa!!!!!

I da, slažem se da je knjiga Orkanski visovi divna. Moje simpatije su uz Heatcliffa.....

Moram se ograditi i reći da sam Orkanske visove pročitala prije 8 god, pa uzimam u obzir da bi je danas možda drukčije doživjela, ali Orkanski visovi!?
Čitala sam je na poč ljeta i bila sam 2 tj nakon čitanja u depresiji. Mračna.
Ne bi je preporučila osim radi opće kulture.

Martian7
04.01.2011., 11:31
Guy Gavriel Kay: Fionavar Tapestry - zbog krasno opisane hrabrosti nekih ljudi da se žrtvuju za opće dobro

Robert Pirsig: Zen and the Art of Motorcycle Maintenance - kombinacija beletristike i popularno prikazane filozofije, puno životne mudrosti

Hroboatos
04.01.2011., 14:56
Pa, recimo:

* Kipling: Knjiga o džungli- što je bilo kasnije s Mowglijem ? Uzbudljiva protodarvinoistička priča.

* Tolstoj: Smrt Ivana Iljiča- o životu i smrti. S dosta detalja, ali ne ide u nepotrebne naturalističke opise.

* Čehov: Jonič- kako se debljati i kroz sebičnost i pretilost upropastiti život

* Platon: Fedon- vizionarna priča o putu duše je najzapamtljivija

* Proust: Bjegunica- najjači je dio kad se, u Veneciji, otkriva da je Marcelu zapravo svejedno, da se "odljubio"

* LaRochefouculd: Maksime- mračna slika ljudske naravi

* Whitman. Vlati trave- jedinstvena ispovijed protejske svijesti, koja je i Bog i umiruće biće, i ...homić

* Zane Grey: Zapadno od Pecosa & Jahač usamljene zvijezde- i dalje glavni mitski vesterni, yebeš realizam

* Dostojevski: Zapisci iz podzemlja- najjači kratki roman ikad napisan, glavni "junak" prototip Hitlera

* ..dosta

Echoe
04.01.2011., 21:20
Pa, recimo:

* Dostojevski: Zapisci iz podzemlja- najjači kratki roman ikad napisan, glavni "junak" prototip Hitlera

I mene je ova dojmila. Ali lik me nije asocirao na Hitlera. ... Više na mene :zubo:

adiam
07.02.2011., 20:20

Ovo potpisujem :top: "Derviš i smrt" od svih knjiga koje sam pročitala je definitivno na mene ostavio najveći dojam.Čitala sam ga još u srednjoj školi,a čitali smo i negovu "Tvrđavu" i prijetila sam da su svi bili po dojmom Tvrđave,a mene je baš Derviš i smrt najviše dojmio,iako je i Tvrđava puna odličnih odlomaka,ali Derviš upravo zašto što je psihološki i filozofski roman po meni jedno ogromno književno djelo,koje zaslužuje da se pročita više puta i imam želju da još koji put pročitam i prijetim se,a dosta toga(odlomaka)sam bilježila i u svom rokovniku,tako da rado prelistam.
Jednostavno nijedna knjiga nije mi pružala toliko razmišljanja dok čitam,svaki odlomak,svaka rečenica je nešto posebno,posebna vrlo vrijedna misao.

adiam
07.02.2011., 20:40
E.Zola - GERMINAL - Definitivno najbolji roman legitimnog Balzacovog nasljednika, koji je ovim djelom mozda i premasio svog literarnog uzora. Opisi likova i dogadjaji su toliko plasticno i realno docarani citatelju, da vas u sceni kad glavni junaci bivaju zatoceni u rudniku, neminovno hvata osjecaj klaufostrobije i muka u zelucu. Vrhunac francuske naturalisticke proze!

:s Od Emila Zole osim Žerminala(Germinal),veliki dojam na mene je ostavila i Trovačnica(o teškom životu pralja u to vrijeme,siromaštvu i porodicama u to vrijeme i borbi za opstanak),vrlo slično i relistično djelo kao i Žerminal,a naravno pripada realizmu.
Imam čitav komplet njegovih knjiga,koje sam počela čitati još u osnovnoj školi,dok drugi naravno nisu tad ni čuli za njega,niti o realizmu(jer nije bio predmet lektira,niti je bio kasnije u srednjoj,što je šteta,neke ranije generacije su čitale kao lektiru upravo Žerminal).
Izdvojila bi njegovu knjigu Nana i najveći dojam od svih na mene je ostavila "Stranica ljubavi"-knjiga uz koju sam na kraju i zaplakala.Dirljiva priča o bolesnoj djevojčici i njenoj majci,koje se dosele u Pariz,gdje njena majka se zaljubljuje u doktora koji liječi njenu kčerkicu,na kraju njena kćerka umire,ali od svega najveći dojam je bio slijed te radnje,opis te djevojčice,koja je u proljeće bila živahna,vesela,ljeti odisala srećom i igrom,a kako je dolazila jesen njeno stanje se pogoršavalo,imala je napade,iskašljavala krv,a onda u zimu umire i opis na samom kraju knjige je ostavio najveći utisak na mene,a to je bio posljednji dolazak njene mame na njen grob(jer se već udala za drugog i treba da se odseli iz Pariza),gdje se opisuje rana zora,tišina na groblju,nečujno padanje pahulja,koje remeti tek pokoji teret snijega koji padne sa okolnih borova...a zatim nakon klečanja na njenom grobu u miru i tišini i ona sama odlazi sa mužem iz Pariza-jedan jako dirljiv opis na samom kraju,koji je baš zaokružio tu priču,o jednoj jako veseloj djevojčici i njenom djetinstvu.

oulu
08.02.2011., 18:14
corinne hoffman: bijela masajka
ova knjiga nije neko vrhunsko literarno ostvarenje, ali je zbilja dojmljiva i dugo sam razmišljala o njoj nakon što sam je pročitala. pokušala sam zamisliti, dokučiti i vizualizirati si kako je izgledao život te žene s masaijem,koliko daleko može čovjek otići radi ljubavi(?) i koliko bi daleko ja mogla otići.

alessandro barricco - sve njegove knjige koje sam pročitala su ostavile dojam na mene zbog prekrasnog stila pisanja. on mi je baš :cerek::cerek::cerek:

susanna clarke: jonathan strange & g. norrell
i priča, i radnja, i likovi su vrhunski i pravi užitak je čitati ovu knjigu, ali ono što me se najviše dojmilo je atmosfera. ne znam kako bih to opisala, tako je uvjerljiva i snažna, doslovce te ponese i uvuče. kad čitam tu knjigu osjećam se kao da sam dio nje.
:s:s

Soul sister
09.02.2011., 12:37
prijetila sam da su svi bili po dojmom TvrđaveU Tvrđavi je opisana prekrasna ljubavna priča, ali ja sam valjda tragičarka - Derviš me potrgao i svaki put kad čitam tu knjigu, osjećam se kao da se raspadam.
Svaki put kada čitam poglavlje o saznanju za bratovu smrt i govor koji održi u džamiji, rasplačem se. Posebno na ovaj dio:

Možda bi trebalo da ih mrzim, ali ne mogu. Ja nemam dva srca, jedno za mržnju, drugo za ljubav. Ovo što imam, sad zna samo za tugu. Moja molitva i moja pokora, moj život i moja smrt, sve to pripada Bogu, stvoritelju svijeta. Ali moja žalost pripada meni...

a dosta toga(odlomaka)sam bilježila i u svom rokovniku,tako da rado prelistam.Ja imam običaj prepisivati odlomke iz raznih knjiga. Kada sam prvi put čitala Derviša, uzela sam novu svesku i prepisala nekoliko odlomaka. Drugi put, još nekoliko, a kad sam zadnji put pogledala u tu svesku, do posljednje stranice bila je ispisana citatima iz Derviša. :rofl: :cerek:

alessandro barricco - sve njegove knjige koje sam pročitala su ostavile dojam na mene zbog prekrasnog stila pisanja. Na mene također, sve osim "Svile". Ta knjiga me poprilično razočarala.

iana87
09.02.2011., 18:47
Dojmila me se Muškarci koji mrze žene. Ne zato što je nešto extra posebno dobra knjiga i ne u pozitivnom smislu. Moram priznati da sam još danima, tjednima poslije čitanja još razmišljala o tome što sam pročitala. Najviše o onome što je M (ne želim spojlat) rekao o tom svom "hobiju". Kako su žene malo vrijedne u ovom svijetu. Mislim da mi se totalno promijenio pogled na muški rod.

nerrica
10.02.2011., 18:02
Božanska glad- Slavenka Drakulić (nesvakidašnji pristup ljubavi i strasti, potpuno pomaknute granice)
Dvadeseta supruga - Indu Sundaresan (predivan povijesni ep o snažnoj žena koja se uzdigla iznad tadašnjih tradicionalnih pravila)

krtica
19.02.2011., 22:57
Čudo u Poskokovoj Dragi od Tomića. Humoristična, nasmijala me do suza!

Dead Souls
20.02.2011., 01:52
Ako moram izabrati samo jednu, to je onda definitivno "Na Drini ćuprija" od Andrića. Genijalan roman, fikcija sa povijesnim temeljom, povijest jednog grada, zemlje, regije u jednom romanu. Najvrijednije književno dijelo u regiji i svaki istinski ljubitelj knjige bi je morao imati na istaknutom mjestu na polici. To nije priča o gradu Višegradu i mostu preko rijeke, to je priča o nama, našim precima i našoj djeci.
Vidim mnogi spominju Selimovića, na mojoj listi "Tvrđava" i "Derviš i smrt" nalaze se odmah nakon Andrićevog remek djela. Štoviše smatram da je Selimović kvalitetniji pisac od Andrića (osobna neutemeljena procjena), ali ćuprija je korak isred svih...

Lain Coubert
20.02.2011., 04:51
Školice. Nuff said.

5y5t3m-r00t
20.02.2011., 11:33
Lovac u žitu od Salingera. :) Definitivno knjiga koja je ostavila najveći dojam na mene. Ne znam je li to zato što je to zapravo jedini moderni roman koji sam pročitao u cijelom svom srednjoškolskom (č. gimnazijskom) školovanju i jedini u kojem sam zapravo uživao čitajući ga ili je nešto drugo u pitanju. Sve u svemu, odlična knjiga, preporučio bih je svima. :top:

HAJDUK BOY
21.02.2011., 15:59
Saul bellow-Herzog,vrlo jednostavno zbog odlične svakodnevne priče.

thenddd
23.02.2011., 22:41
Erick Van Lustbader ''Sirene'' knjigu sam procitao prije par godina i dan danas neki detalji iz te knjige ostali su mi u sjećanju, doplo preporučam:top:

Anne i Serge Golon ''Anđelika'' jedan nezaboravan svijet, jedna nezaoboravna žena i ljubavna priča, tri mjeseca sam čitao Anđeliku, kada sam procitao zadnji dio plakakao sam sto je došao kraj mom druženju sa Anđelikom

Bosanka 100%
24.02.2011., 13:12
Meni je bila iznimno potresna "Nevjernica" Ayaan Hirsi Ali. Strahota je što mnoge žene proživljavaju u dalekom arapskom / afričkom / azijskom svijetu, kako ih teroriziraju na najgore moguće načine, uskraćuju im najosnovnija ljudska prava, spolno ih osakajuću, tjeraju ih da nose one ogromne marame, feredže kroz kojih im se vide samo oči, itd. Stravična, no ipak na svoj način prelijepa priča koju bih vam apsolutno toplo preporučila da je pročitate. Nećete je ispustiti iz ruku :s!
Moj drugi favorit je domaći klasik "Grička vještica" Marije Jurić Zagorke. Predivna, pomalo idealizirana slika o jednom od najcrnjih razdoblja povijesti čovječanstva, svijetu neznanja, primitivizma, praznovjerja i ljudske gluposti u kojem je toliko nedužnih žena izgubilo život na najkrvaviji mogući način. Tko je nije dosad pročitao, neka to svakako učini, neće se pokajati!
Eh da, umalo zaboravih spomenuti našeg književnog velikana Ivu Andrića. Tko pročita njegova legendarna djela poput "Na Drini ćuprija", "Travnička kronika" i "Gospođica", taj mora shvatiti zašto je baš on od svih domaćih pisaca JEDINI dobio Nobelovu nagradu!

žacko11
24.02.2011., 15:58
Eto i ja preletjeh okom svojim, ovaj izuzetan topic,ali isto tako moram reći,kako sa podosta individua nisam zadovoljan...,upravo stoga jer navedu knjiga,pisca i onako odokativno dva,tri pridjeva,i to je to...pa zar, samo to o najboljoj pročoitanoj knjizi,imate ua izreći? Pa gdje su osječaji emocije?
Pa kada se samo zadnje knjige pročitane, sjetim ...a zove se "Parfem" ,mada nije najbolja od svih pročitanih,ali je izuzetna sa svojim slikopisnim ,osebujnim i nadasve toliko autentičnim opisima da se maštom svojom nehajno vračam u vrijeme radnje 16 st. u Parizu,gdje pisac opisuje sav trulež i smrad onoga doba,pa nadalje kako je dječak raspoznavao mirise na kilometre od konjske stare balege pa sve do nadaleko istančane lepeze mirisa spolnih organa.
I ne samo to,već je knjiga interesantna (za u jednome dahu pročitati-kak se veli)i po fabuli,koja je podijeljena u početku knjige sa pravim ondašnjim životom bijede tadašnje klase (kao npr. žena čisti ribe na smrdljivoj tržnici i rađa dijete...),sredinom-je knjiga obilježena samoćom i životom asketa,rekao bih, dok je sami kraj i tek finalna zvršnica ,mislim više poradi dramkoga efekta publike,završava bajkom,ali opet na neki svoj bizaran način ti dadne materijala za misliti.
Eto-složio bih se sa već spomenutom knjigom "orkanski visovi" premda nisam ljubitelj ljubavnih štiva niti filmskih žanrova,ali jednostavno kada sam ju čitao prije cca 25 godina,ostavila je tako duboki dojam u meni,da jednostavno takove stvari-knjige ostaju zapečačene u dubini duše.
Pozdrav!:)

Bosanka 100%
25.02.2011., 13:08
Eto i ja preletjeh okom svojim, ovaj izuzetan topic,ali isto tako moram reći,kako sa podosta individua nisam zadovoljan...,upravo stoga jer navedu knjiga,pisca i onako odokativno dva,tri pridjeva,i to je to...pa zar, samo to o najboljoj pročoitanoj knjizi,imate ua izreći? Pa gdje su osječaji emocije?
Pa kada se samo zadnje knjige pročitane, sjetim ...a zove se "Parfem" ,mada nije najbolja od svih pročitanih,ali je izuzetna sa svojim slikopisnim ,osebujnim i nadasve toliko autentičnim opisima da se maštom svojom nehajno vračam u vrijeme radnje 16 st. u Parizu,gdje pisac opisuje sav trulež i smrad onoga doba,pa nadalje kako je dječak raspoznavao mirise na kilometre od konjske stare balege pa sve do nadaleko istančane lepeze mirisa spolnih organa.
I ne samo to,već je knjiga interesantna (za u jednome dahu pročitati-kak se veli)i po fabuli,koja je podijeljena u početku knjige sa pravim ondašnjim životom bijede tadašnje klase (kao npr. žena čisti ribe na smrdljivoj tržnici i rađa dijete...),sredinom-je knjiga obilježena samoćom i životom asketa,rekao bih, dok je sami kraj i tek finalna zvršnica ,mislim više poradi dramkoga efekta publike,završava bajkom,ali opet na neki svoj bizaran način ti dadne materijala za misliti.
Eto-složio bih se sa već spomenutom knjigom "orkanski visovi" premda nisam ljubitelj ljubavnih štiva niti filmskih žanrova,ali jednostavno kada sam ju čitao prije cca 25 godina,ostavila je tako duboki dojam u meni,da jednostavno takove stvari-knjige ostaju zapečačene u dubini duše.
Pozdrav!:)

Mali ispravak: radnja "Parfema" se dešava u osamnaestom, a ne šesnaestom stoljeću :lol:.

O'Zookie Mizzy
25.02.2011., 13:33
Nekome tko čita puno kao ja uistinu je teško izdvojiti samo jednu knjigu koja me se dojmila, ali pokušat ću biti što kraća. Dakle:

Djelo koje sam pročitala još davno ali dok sam čitala nije mi bilo toliko intrigantno koliko je u meni zaživjelo nakon što sam zatvorila posljednju stranicu: Čarobna gora Thomasa Manna. Djelo nevjerojatno dotjeranog stila, višeslojnosti, profiliranja likova, moralnih rebusa, atmosferično. Još i dan danas dok se sjetim svih onih opisa salona i kuhinje, minijaturne služavke, raskoši, hladnoće na kojoj se spavalo, moralnih diskusija između vjernika i ateiste... sve to još nakon par godina oživljava gotovo opipljive likove u mojoj glavi.

Slijedeće djelo koje sam počastila sa čak tri čitanja su Jadnici.. mislim da nije potrebno ništa reći o ovom kolosalnom djelu :s

Slijedeće koje mi je isto tako nezaboravno i vjerojatno jedno od najdojmljivijih koje sam ikad čitala je Gospa od cvijeća Jeana Geneta. Jednostavno nemam riječi kojima bih opisala raskoš jezika, estetiku, gracioznost stila :s

Djelo koje me se vrlo dojmilo zbog maštovitosti i koje je samo u cjelosti jedna ogromna, tužna metafora je Pjena dana Borisa Viana.

I nešto što bi bilo bogohulno opisisvati riječima, jer samo djelo je iskustvo u najužem smislu te riječi je Paranoidnije od ljubavi, zabavnije od zla Zorana Roška. Nisam sigurna da li se ovdje može reći da je to književnost, prije filozofija, duhovnost, psihoanaliza, publicistika, kulturološka teorija, ali napisano nevjerojatnom virtuoznošću i vještinom. Cijela knjiga bi se mogla opisati jednom metaforom - pad kroz zečju jamu. Dakle nije štivo za svakoga, definitivno ne za one koji nisu spremni na introspekciju, koji se boje psihodelije i koji robuju dogmi bilo kojeg predznaka (vjerskog ili znanstvenog).

Lutkina kuća
20.07.2011., 12:16
Jako su mi se svidjele knjige Singera, posebno "Neprijatelji, ljubavna priča". Nevjerojatni opisi koji su me zatekli u neočekivanim trenucima. On je svoje romane pisao na jidišu. Od pisaca izdvojila bih i Thomasa Manna, Fitzgeralda, Wirginiju Wolf, Hessea, Nabokova, a kao meni vrlo posebnu književnicu Nafisi Azar. Njene "Stvari o kojima sam šutjela" i "Lolita u Teheranu" su me naprosto razoružale. Ozbiljnost tema u suradnji sa lakočom kojom ona o njima pripovjeda je zadivljujuća. Nakon Lolite dala mi je potpuno novi uvid u neka književna dijela i navela me da ih opet pročitam. Od novijih pisaca jako mi je dobar i Orhan Pamuk, posebno "zovem se crvena".

bktr
20.07.2011., 20:16
Jose Saramago: Ogled o sljepoći

Zato što mi je autorova ideja da stvori situaciju u kojoj cijeli svijet osljepi te posljedice koje to donosi nikad nije pala na pamet niti sam ikad o tome razmišljala... a sve je ustvari jedna velika metafora.

Nije mi to najdraža knjiga, ali je definitivno ostavila najjaći dojam.

A među najdražima su:
- Krv cvijeća
- Gonič zmajeva
- Grad lopova
- Gordana

LaraFabian
21.07.2011., 10:01
ajme, s puno vas se slažem... Izvrsne knjige su mi:
Grad lopova
Gonič zmajeva
Hiljadu sjajnih sunaca
Sjena vjetra
Krv cvijeća
Parfem
Djevičanski čvor
Svila

Ma ne znam, sigurno ih ima još puno, ali ne mogu se sjetiti!

bbojankk
25.10.2011., 23:05
nah, dosta dugo prelistavam temu....
nisam baš primetio da je iko iko napisao išta od Borislava Pekića!

odma u ruke da se uzme

Atlantida

Vreme čuda

Besnilo

Kako upokojiti vampira

Zlatno runo

Pisma iz tuđine

Sentimentalna povest Britanskog carstva

Javite se kad završite sa Atlantidom
a čisto sumnjam da će Zlatno runo i dospeti do Vas

antik
25.10.2011., 23:43
Woody Allen
Puka anarhija
Nuspojave i
Sad smo kvit

knjige da pukneš od smijeha

tanja888
15.01.2012., 16:27
-Demon i gospođica Prym- Paolo Chelo- pisac pokušava objasniti jesu li ljudi dobri ili zli po svojoj prirodi, sviđa mi se zaključak, veoma poučna knjiga!
- Mi djeca s kolodvora ZOO- nepotrebno objašnjenje
Ana Karenjina- inače volim rusku književnost. Knjiga opisuje život zaljubljene žene iz visokog društva i preprke koje joj isto predstavlja i sa kojima se nije znala nositi o čemu svjedoči tragičan kraj!

phillippa
20.01.2012., 21:50
Išla sam u opću gimnaziju i lektire su mi se strašno dojmile.Sve, više manje.Marcel Proust možda najviše kad sam čak dodatno čitala , ne sjećam se više što.

GričkaVještica
21.01.2012., 11:34
Zadnja knjiga koja me baš oborila s nogu je DaVincijev kod.....bila mi je kao nekakvo otkriće...kao da stojiš u mraku i onda netko upali svjetlo....
u svakom slučaju potiče na razmišljanja-što bi bilo kad bi bilo....
i nakon nje sam pročitala dosta knjiga slične tematike....tako da mi je knjiga svakako promijenila razmišljanja o nekim stvarima...bila to sve istina ili ne...

Alicia_K
25.01.2012., 15:16
dostojevski - zločin i kazna... progutala sam je u jednom dahu!! jedina srednjoškolska lektira koja je vrijedna čitanja :cerek: uz anu karenjinu :mig:

g.g.marquez - ljubav u doba kolere, sviđao mi se opis cijele kolumbije u ono doba, i prizak ljubavi koja je na kraju ostvarena,,, čitajući zabojala sam se da nikad neće završšit zajedno :p

Audrey Blue
20.03.2012., 07:01
Ljubav u doba kolere od Marqueza
Kći sreće i Kuća duhova od Allende
Sjećam se kako sam bila zadivljena načinom pripovijedanja, iako sam knjigu čitala na plaži/u krevetu/na balkonu, imala sam osjećaj da sam sjena njihovih likova :cerek:

Mazimiš
26.03.2012., 10:18
Biblija. Knjiga koju su pisali ljudi pod nadahnućem od Boga. Ti ljudi su živjeli u različitim stoljećima, neki su bili pastiri neki kraljevi....pa čak i liječnici, ali imali su istu temu i to zato što je ustvari jedan jedini autor knjige, Bog.
Knjiga je nevjerovatno praktična i djelotvorna. Pa nije čudno, Stvoritelj ju je dao napisati za svoja umom obdarena stvorenja.

mr darcy
26.03.2012., 12:03
dostojevski - zločin i kazna... progutala sam je u jednom dahu!! jedina srednjoškolska lektira koja je vrijedna čitanja :cerek: uz anu karenjinu :mig:

g.g.marquez - ljubav u doba kolere, sviđao mi se opis cijele kolumbije u ono doba, i prizak ljubavi koja je na kraju ostvarena,,, čitajući zabojala sam se da nikad neće završšit zajedno :p

I mene je Marquez obarao s nogu. Sto godina samoće! Presavršeno!

A od školske lektire Madam Bovary! Upečatljiva i impresivna!

Luciferka356
16.06.2012., 18:58
-Silvija Šesto Stipaničić: Debela (super knjiga, govori o tome koliko god mislimo da smo nesavrseni, postoji netko tko misli da smo savrseni ovakvi kakvi jesmo)
-Marija Jurić Zagorka (radnja knjige me uzasno podsjeca na spanjolske sapunice, jedna od meni najdrazih knjiga)
-Krpa: Kody Keplinger (knjiiga koja govori o ljubavi izmedu debele i nesigurne djevojke i izmedu zenskarosa, knjiga navodi na to da nisu svi decki isti)
-Sjena vjetra: Carlos Ruiz Zafon (to je knjiga koju definitivno morate procitati, radnja je dinamicna, tematika u isto vrijeme i ljubavna i kriminalisticka)
-Ljubavnik (jos jedna preljepa ljubavna knjiga, jedino mi je zao sto ima samo oko 80 stranica, ali bez obzira na to ima preljepih opisa. ako vjerujete u bezvremensku i bezuvjetnu ljubav svakako procitajte ovu knjigu)

lexluthor84
17.06.2012., 08:39
Zadnja dva romana koja su me oduševila bili su trileri Chrisa Cartera Krvnik i Ubojica krucifiks,odlični napeti trileri koji nedaju da ih se ispusti iz ruku do kraja,konstantno neizvjesni,a usto i odlično napisani-čisto savršeni trileri.Ne sjećam se da sa čitao neki roman s takvim ushitom još iz razdoblja Da Vincijevog koda ili Povjesničarke.

warpedcat
18.06.2012., 20:46
Knjiga kojoj se često vraćam je "Derviš i smrt" Meše Selimovića. Značenjski jako duboka iako ne samom dinamikom radnje. Zapravo se (uglavnom) svodi na unutrašnje monologe glavnog lika i upravo je zbog toga skoro svaka rečenica kao jedan mali zasebni citat i piščevo filozofsko poimanje svijeta.
Zatim, dvije knige koje su mi jako drage a čitala sam ih kao lektiru: "Stepski vuk" Herman Hesse i "Majstor i Margarita" Mikhail Bulgakov. Obje želim ponovo čitati :D. Od modernije svjetske književnosti svidio mi se "Alhemičar", i povedena entuzijazmom tako pročitah još neka Coelhova djela, ali niti jedno mi se više nije nešto naročito svidjelo :ne zna:. Možda mi ipak više odgovaraju "klasičnija" djela :).

Dlapek
19.06.2012., 10:53
Marguerite Yourcenar - Hadrijanivi memoari
Jedna od onih knjiga koju možete čitati uvijek izniova.Duboka i zanimljiva.

Frozen fire
20.06.2012., 09:45
Balzacov ˝Otac Goriot˝, Williamsova trilogija ˝Sjećanje, Tuga i Trn˝, obožavam djela Karla Maya, Tolkienov ˝Gospodar prstenova˝, Dumasov ˝Grof Monte Cristo˝, ˝Zločin i kazna˝ Dostojevskog, Harry Potter serijal, ˝Mi djeca sa kolodvora ZOO˝...ima ih sigurno još, ali se, trenutno, ne mogu sjetiti.

Starz
30.06.2012., 14:33
Vidim tu mnogo ozbiljnijih knjiga od ovih koje ću ja napisati, no zapravo nije bitno koliko je knjiga ozbiljna ili koliki talent pisac ima, bitno je ono kako ti reagiraš na tu priču i kako si je predočavaš u svojim mislima.
Za mene je to sigurno serijal Harry Potter. Obilježio mi je djetinjstvo i mislim da ću ga i sa 70 godina, ako ću imati priliku, rado pročitati.

Osim Pottera, dojmio me Gospodar muha. Iako je napisan prije šezdesetak godina, mislim da odlično opisuje i današnju političku situaciju koja je zapravo uvijek ista.

sara100
05.07.2012., 23:14
Papisa Ivana-ta knjiga me oduševila toliko da san još dugo bila pod dojmom.Radnja se zbiva u ranom srednjem vijeku i govori o teškom životu ljudi u to mračno doba pogotovo o položaju žena u društvu koje nisu imale nikakva prava nego su bile svojina prvo obitelji ,a onda i muža.Ali Ivana se glumeći muškarca uzdigla na društvenoj ljestvici toliko da je postala Papa.Nažalost tužno završi.

zephyr89
08.07.2012., 19:26
Derviš i smrt - Meša Selimović. Izvanredan stil pisanja, psihološka karakterizacija likova i životna filozofija.

Jadnici - Victor Hugo. Povijesna, duhovna i ljubavna tematika. Poslije nje jednostavno želiš biti bolji čovjek...

Zorée
08.07.2012., 20:26
Dumasov ˝Grof Monte Cristo˝
i ja sam gutala stranice, al nigdje ne mogu nać 3 dio patim se već godinama :(
pa sad koja je najviše ostavila dojam, to se mijenja s obzirom na novo pročitane knjige
u zadnje vrijeme, žena kojoj sam čitao, ne znam zaštop, al ja sam zadnji dio pročitala plačući, i waris dirie putinjski cvijet, njezina biografija..,.ostavila je dojam na mene, tamo u somaliji se ljudi ponašaju ko stoka, očev prijatelj je napastovo kad je imala 4 g, zatim je obrezana s 5, pa je otac htio prodat za 5 deva... ma fuj !

to_moon
08.07.2012., 20:31
bukowski - fotografije iz pakla, ken kesey - let iznad kukavijčjeg gnijezda, štajner - 7000 dana u sibiru...i alkemičar od coelha :)

nikolinaviolina
10.07.2012., 16:28
sori ak je OT.

Molim,da,li je tno ipak,pročitao tkzv hit knjigu "snajperist sa Istočnoga bojišta? jeli vrijedna čitanja ? hvala.

GWTW
11.07.2012., 16:36
Neke od knjiga kojima se često vraćam:
1. Jane Austen - Uvjeravanje - volim sve njezine knjige, ali Uvjeravanje mi je daleko najdraža. Ovo je jedna od onih knjiga koje čuvam za prve kišne jesenske dane. Meni je Anne jedan od onih ženskih likova kojima se savršeno uvući u glavu, bez obzira na to što je živjela prije 200 godina.

2. Charlotte Bronte - Jane Eyre - još jedna jesensko-zimska knjiga. Što reći nego da padam na engleske viktorijanske usidjelice koje negdje na nekoj tamo vrištini nađu ljubav svog života.

3. Henryk Sienkiewicz: Quo vadis - inače volim knjige povijesne tematike, a ova mi je jedna od najdražih. Dok ne izume vremenski stroj, ovo je najbliže što ja mogu doći u posjet Starom Rimu

4. Margaret Mitchell - Zameo ih vjetar - moja prva duga knjiga koju sam pročitala u originalu. Bila sam sva ponosna na sebe što sam pročitala gotovo 1000 stranica na engleskom. Inače, u toj knjizi me nije najviše privukla ljubavna priča (koje, ako ćemo pošteno baš i nema) koliko autoričini opisi života na američkom jugu od 1861 do 1873. Mitchell je toliko plastično opisala doba američkog građanskog rata i poslijeratne rekonstrukcije da mi se nakon čitanja čini kao da sam stvarno bila tamo.

lexluthor84
11.07.2012., 16:49
i ja sam gutala stranice, al nigdje ne mogu nać 3 dio patim se već godinama :(
!
Prije nekih 8 godina je izašlo dvodjelno itdanje u izadnju Jutarnjeg lista,u sklopu klasika za lektiru.Probaj to naći,mislim da je ima u knjižnicama.Inače i meni je Grof jedna od najdražih knjiga iz "klasičnog" fazona.

krszas
11.07.2012., 19:06
Evo ova me knjiga raspametila prije jedno dvanaest godina i bila je među zadnjim knjigama i od tada suša. Tihi zov Australije.

bktr
11.07.2012., 21:00
U zadnjih godinu dana knjige koje su "ostavile trag":

Sluškinje
Polarna svjetlost
Pustinjski cvijet
Jane Eyre

hm, definitivno padam na socijalu

Zorée
13.07.2012., 20:24
Prije nekih 8 godina je izašlo dvodjelno itdanje u izadnju Jutarnjeg lista,u sklopu klasika za lektiru.Probaj to naći,mislim da je ima u knjižnicama.Inače i meni je Grof jedna od najdražih knjiga iz "klasičnog" fazona.

a nema u našoj knjižnici, fuša !
a sad sam se sjtila još nekih koje su me obilježile
1984. knjiga me je dotukla, mjesec dana poslije nisam bila sposobna pročitat išta drugo
dama sa kamelijama, slučajno sam došla do nje, al nekako me je rastužila...
zatim gospodin candid, psihološki triler, da se čovjek zapita dokle ide ljudska perverzija, i da se još jednom posramim što sam čovjek, 2 mjeseca poslije nisam bila u stanju išta pročitati

telenovelas queen
14.07.2012., 15:32
Derviš i smrt - Meša Selimović. Izvanredan stil pisanja, psihološka karakterizacija likova i životna filozofija.
Jadnici - Victor Hugo. Povijesna, duhovna i ljubavna tematika. Poslije nje jednostavno želiš biti bolji čovjek...

Ogorman potpis na ovo. Ko nije procitao, neka procita obavezno. Knjiga je puna zivotnih recenica.
:s:top:

GričkaVještica
14.07.2012., 21:48
Ogorman potpis na ovo. Ko nije procitao, neka procita obavezno. Knjiga je puna zivotnih recenica.
:s:top:

Slažem se :five: obožavala sam Derviša....bilježnica za lektiru mi je bila ispisana rečenicama iz knjige
nažalost, ostali u razredu nisu dijelili moje oduševljenje

telenovelas queen
14.07.2012., 21:52
Slažem se :five: obožavala sam Derviša....bilježnica za lektiru mi je bila ispisana rečenicama iz knjige
nažalost, ostali u razredu nisu dijelili moje oduševljenje

Ista stvar, moji nisu ni procitali. Ali ja se ne kajem. To mi je bila najbolja lektira u sve cetiri godine srednje. :mig:

GričkaVještica
14.07.2012., 21:58
Ista stvar, moji nisu ni procitali. Ali ja se ne kajem. To mi je bila najbolja lektira u sve cetiri godine srednje. :mig:

Ja nemam najbolju lektiru,ali Derviš je svakako jedna od najdražih lektira
Baš bi ga mogla ponovo pročitati :D u neko skorije vrijeme
zanima me hoće li dojam biti isti

I3OEM
17.07.2012., 18:11
Procitao sam 'Cell' (mobitel) Stephena Kinga i svatio sam da sam veliki fan tekve tematike... koliko sam svatio to bi bila neka apokalipticka horor novela...
Ne citam puno knjiga, rob sam današnje tehnologije i tih nekih stvari koje mogu pomalo udaljit od knjige, tako da nemam bas iskustva, pa me zanima, imate li preporuke za nekajk tak slicno??
Mislim da nije vazno da bas bude horor, al Stephen King je ovo genijalno napisao i nije to samo jos jedana standardna apokalipticka prica di zombiji okolo žderu mozgove... dublje je i pametnije, i neznam, ima tih pravila i caka koje tu novelu cine meni jako privlacnom..

Pa evo, molio bih neku preporuku, Puno hvala!

Neznam dali je vec neko pitao ovako nesto slicno.... ispricavam se ako je, i molio bi da me usmjerite tamo....HVALA!

P.S.
Filozofija, i logika mi nisu strane, tako da se nemorate ustrucavat preporucit mi nesto teže ;)

ponita
21.07.2012., 19:38
i ja sam započela s Kingom, moja preporuka je da ako ti se sviđa da nastaviš čitati upravo njega, sve njegove knjige imaju tu dozu horora, fantastike i mistike, a opet zna nasmijati svojim komentarima.

Rosemite
24.07.2012., 21:09
Gimnazijalka
Mi djeca s kolodvora Zoo
Zločin i kazna
Ana Karenjina
Krik i bijes
Mali princ

Trey
25.07.2012., 19:34
Najviše me dojmljuju riječi koje sam napišem, jer, još uvijek nisam sreo pisca, vječito usnulog ili suvremenika mi koji bolje pišu od mene. :ne zna: Fakat! Prestao sam već odavno čitati knjige, jer mi se jedino sviđa ono što sam napišem.

sleng
26.07.2012., 14:52
Najviše me dojmljuju riječi koje sam napišem, jer, još uvijek nisam sreo pisca, vječito usnulog ili suvremenika mi koji bolje pišu od mene. :ne zna: Fakat! Prestao sam već odavno čitati knjige, jer mi se jedino sviđa ono što sam napišem.

Il se zezaš ili si za duži boravak u onoj bivšoj austrougarskoj vojarni :D

Achamiana
26.07.2012., 22:51
Filip Latinovicz - Krleža

Očevi i djeca - Turgenjev

Zločin i kazna - Dostojevski

Bijeg - Nehajev

Stella Raiva - Jorgovanić

Mor - Sudeta

Muzej bezuvjetne predaje - Ugrešić

Nepodnošljiva lakoća postojanja i Oproštajni valcer - Kundera

:cerek:

ove knjige su me držale onako prikovane uz sebe bilo da sam se naježila od tuge, bilo od suosjećanja, ili jednostavno zato što na trenutke probude u meni osjećaj da će mi srce iskočiti

možda je blesav argument, imam još knjiga koje volim, ali ove su onako... posebne

Trey
27.07.2012., 01:09
Il se zezaš ili si za duži boravak u onoj bivšoj austrougarskoj vojarni :D

Nisam, mrsko mi pisati. Jebeš pisanje. Dosadno je. Život je mnogo zanimljiviji. Pisanje je oponašanje života. Da, kada bi se bavio pisanjem stvarno bih mogao završiti u 'onoj bivšoj austrougraskoj vojarni', međutim, mene ne zanima pisanje, nego život i direktno iskustvo. Sad. Just do it!

tigrić gabriel
29.07.2012., 20:42
knjiga koja me se dojmila je Čudnovate zgode šegrta Hlapića od Ivane Brlić-Mažuranić.knjiga na jedan jednostavan i zanimljiv način opisuje kako bi svijet bio puno ljepši da se ponašamo poput Hlapića.:)

black.dahlia
31.07.2012., 00:23
knjiga koja me se dojmila je Čudnovate zgode šegrta Hlapića od Ivane Brlić-Mažuranić.knjiga na jedan jednostavan i zanimljiv način opisuje kako bi svijet bio puno ljepši da se ponašamo poput Hlapića.:)

Tako je! Makar je meni Gita nešto draža, al nema veze.

Pirsig: Zen i umjetnost održavanja motocikla

Čudo jedno kako je ta knjiga sjajna. Ako ste dovoljno mladi i dovoljno ludi, može vam se dogoditi da vam se cijeli svijet okrene naglavačke, da vas u dućanu pitaju hoćete li vrećicu, a vi im iznenađeno kažete: "Čemu?"

O tome da se ne valja previše prenemagati jer život je prekratak. Ima i par savjeta o opisivanju gornje strane vlastitog palca, o popravljanju skupocjenog BMW-a limenkom od piva i o samotnim mjestima na kojima nema zena osim ako ga niste sami tamo donijeli.

Sjeća li se itko Salingerovog romana Franny i Zooey? E, i to.

sputnjik
02.08.2012., 16:15
Papisa Ivana-ta knjiga me oduševila toliko da san još dugo bila pod dojmom.Radnja se zbiva u ranom srednjem vijeku i govori o teškom životu ljudi u to mračno doba pogotovo o položaju žena u društvu koje nisu imale nikakva prava nego su bile svojina prvo obitelji ,a onda i muža.Ali Ivana se glumeći muškarca uzdigla na društvenoj ljestvici toliko da je postala Papa.Nažalost tužno završi.

Upravo pročitala i knjiga je svakako za preporuku. Zanimljivo je što se temelji na povijesnim činjenicama, mnogi likovi su stvarne ličnosti iz toga vremena (9. stoljeće), a Ivana je, bila ona stvarna osoba ili ne, poseban lik u romanu. Nevjerojatno je što je sve prošla i posebno su mi se svidjele njezine rasprave s nadmoćnijim i "mudrijim" muškarcima koji su zapravo bili u zabludi, često vođeni tradicionalnim shvaćanjem i prihvaćanjem života.

Pink Freud
04.08.2012., 22:08
Najviše me je dojmila knjiga od Hansa Jonasa Princip odgovornosti. To je najbolje argumentirana knjiga ikada i svaka osoba koja razmišlja bi je trebala pročitati.

January Jones
29.08.2012., 21:20
moja naj: Arundhati Roy, bog malih stvari.

tak lijepa, i tako zalosna knjiga:(
procitala sam ju 5 puta, svaki put me i razveseli i nasmije, i jako rastuzi.
krasna.

Cave Johnson
29.08.2012., 21:27
Zločin i Kazna-Fjodor Dostojevski -Genijalno djelo.Izvrsno prezentirana priča,i emocije likova.
Pobuna na brodu Bounty-dosta povijesnih činjenica je iskrivljeno,ali je,barem za mene ,riječ o kvalitetnom djelu.
Jedan Hitac-Lee Child-Jedan od najnapetijih romana koje sam pročitao.
20.000 milja pod morem-Jules Verne-meni možda i najdraže književno djelo,čisto zbog odlične preslike tadašnjeg društva.S jedne strane vizionarska mašta,s druge bjelački rasizam,i šovinizam.

AmarieZgb
30.08.2012., 00:28
Od klasika su najjaci dojam ostavile i najvise potakle na razmisljanje knjige: Derviš i smrt, Prokleta avlija, Siddartha i Patnje mladog Werthera. Za mnoge nije klasik, ali dodat cu tu i stihove Kahlila Gibrana.

Ali cu dodatno istaknuti dvije knjige:

Svi me vole samo tata ne (napisao Đuro Zrakić)..... razlog sto me se dojmila je prvenstveno intimne naravi, ali opcenito govoreci zato jer je zivotna, zato jer govori o smislu i bitku, zato sto tako obicnim jezikom istice sto je uistinu bitno u zivotu, zato jer te tjera da ju upijes, osjetis i zapamtis, umjesto da ju samo procitas.

Citat iz knjige: "Toliku djecu grije ljubav oca i majke, a ipak je mnogima uskracena bila jedna strana, nekima cak i obje. Jedni su rodjeni da zive, drugi da pate. Jedni umiru od gladi, drugi su presiti. Gdje ima slobode, ima i robova; tamo gdje su sretni, pored njih su nesretni; lijepi i ruzni istodobno hodaju; dobre i zle jednako sunce grije. Istina i neistina su tu, premda nikada ne mogu ici skupa; svi su ljudi jednaki - tolike razlike ostaju. Govori se o pravdi, a zatvorena su joj vrata; o miru, a neprestano se ratuje. Povezani smo svim mogucim vezama, a cesto smo ipak sami. Izumili smo tolike stvari, sebi i dalje ostajemo tajna."

Zovem se sjecanje (napisala Ann Brashares) .... knjiga koja na jedan tako pitak, stilski jednostavan nacin govori o reinkarnaciji. Nisam vjerovala u taj pojam, nisam se bavila istim, niti su me zanimali ikakvi s time povezani razgovori i argumenti koji bi se povremeno nabacivali u mojem sirem krugu poznanika... sve do ove knjige. Probudila je emociju koja je ucinila pricu (i reinkarnaciju) mogucom, stvarnom, sveprisutnom. Nakon ove knjige sam zapocela novo poglavlje svog osobnog duhovnog razvoja (ne odmah, ali ona je bila presudna).

Piqueta
10.09.2012., 19:21
Od ozbiljne literature definitivno "Stranac" Alberta Camusa, meni osobno najdraža knjiga:s

A od komercijalnijih stvari "Mistična rijeka", autor je Dennis Lehanne. Vjerojatno su mnogi gledali i film u Eastwoodovoj režiji. Moj najdraži triler, koji ti ipak ostane u sjećanju nakon čitanja. :top:

Garfieldica 007
10.09.2012., 19:46
Moram priznat da me Sto godina samoće doslovno pomelo s nogu. Knjiga je nevjerojatna, iako sam se ispočetka mučila s čitanjem. Trebalo mi je vremena da se naviknem na njegov stil pisanja i uvođenja likova, pa na njihovu karakterizaciju i smještanje u radnju. Jednom kad sam se "ušemila" u takav stil pisanja, čitanje je bilo pravi užitak. Pročitala sam knjigu za tjedan dana, čitala bih dnevno po 4-5 sati.....ma sjajna knjiga.

sjećam se da sam u srednjoj školi obožavala knjigu Crveno i Crno od Stendhala - Julien Sorel mi je bio nevjerojatan lik, i dan danas ga se sjetim, morat ću tu knjigu ponovo malo prelistat.

Trenutno čitam D.H.Lawrenca - Ljubavnik lady Chatterlay - za sada je super knjiga iako sam to i očekivala s obzirom da su mi dobri bili i Bijeli paun te Sinovi i ljubavnici.

Posudila sam i T. Manna - Doktor Faustus. Nisam još nikad čitala Manna tako da mi je nepoznanica. Vidim da ga neki preporučuju pa samo da pitam što mogu očekivati od njegovih knjiga?

Wandereeer
11.09.2012., 09:51
U sebi (The Host) - Stephanie Meyer
Trilogija Igre Gladi - Susanne Collins

Zorée
12.09.2012., 15:10
Moram priznat da me Sto godina samoće doslovno pomelo s nogu. Knjiga je nevjerojatna, iako sam se ispočetka mučila s čitanjem. Trebalo mi je vremena da se naviknem na njegov stil pisanja i uvođenja likova, pa na njihovu karakterizaciju i smještanje u radnju. Jednom kad sam se "ušemila" u takav stil pisanja, čitanje je bilo pravi užitak. Pročitala sam knjigu za tjedan dana, čitala bih dnevno po 4-5 sati.....ma sjajna knjiga.

sjećam se da sam u srednjoj školi obožavala knjigu Crveno i Crno od Stendhala - Julien Sorel mi je bio nevjerojatan lik, i dan danas ga se sjetim, morat ću tu knjigu ponovo malo prelistat.

Trenutno čitam D.H.Lawrenca - Ljubavnik lady Chatterlay - za sada je super knjiga iako sam to i očekivala s obzirom da su mi dobri bili i Bijeli paun te Sinovi i ljubavnici.

Posudila sam i T. Manna - Doktor Faustus. Nisam još nikad čitala Manna tako da mi je nepoznanica. Vidim da ga neki preporučuju pa samo da pitam što mogu očekivati od njegovih knjiga?

ja bih ovo željela pročitat, al ne znam gdje se može naći...

mene je trenutno pomela lolita. ja sam čak imala noćnu moru vezanu za tu knjigu.

al je lukavo od nabokova što je tu knjigu pisao u prvom licu, čak i ako ne želiš poistovjetiš se sa H.H. i razumiješ ga. zapravo ovako sa njegove strane izgleda kao strastvena ljubav kakve viđamo u filmivima i serijama, ništa posebno, al na kraju se sjetim da je loliti, 12, 13, 14 godina, i slabo mi dođe :( i sve tako u krug.

Hannah87
12.09.2012., 17:27
Slažem se potpuno za Lolitu, knjiga je genijalno koncipirana. Vjerojatno jedna od najboljih koje sam pročitala.

Zorée
12.09.2012., 21:42
Slažem se potpuno za Lolitu, knjiga je genijalno koncipirana. Vjerojatno jedna od najboljih koje sam pročitala.

odavno me knjiga nije ovako pomela.... jednostavno nema druge riječi nego genijalno...

Proserpina
19.09.2012., 15:42
"Kći čuvara uspomena" mi je odlična knjiga. Prikaz kako jedna greška iz prošlosti uništi cijelu tvoju budućnost i to ne samo tebi već i cijeloj obitelji. I likovi nisu samo crno-bijeli već su mi baš dobro okarakterizirani.

"Pustinjski cvijet" - danima poslije te knjige sam ostala šokirana kad sam saznala sve o obrezivanju žena u Africi. Preporučam svakome, pogotovo ženskom rodu. Sramota me reći da prije nisam ni znala kako izgleda to obrezivanje, a sama sam žensko. :/

Zorée
19.09.2012., 16:17
"Pustinjski cvijet" - danima poslije te knjige sam ostala šokirana kad sam saznala sve o obrezivanju žena u Africi. Preporučam svakome, pogotovo ženskom rodu. Sramota me reći da prije nisam ni znala kako izgleda to obrezivanje, a sama sam žensko. :/

i meni je to bilo grozno.,..osjećala sam fizičku bol dok je opisivala :(

shadowgirl
20.09.2012., 22:06
ne mogu vjerovat da nitko nije spomenuo hladnokrvno ubojstvo - trumana capotea :misli: mene se ta knjiga najviše dojmila,narednih 2 tjedna sam samo o njoj razmišljala :trk:

Dandy_080
21.09.2012., 13:00
Povjesničarka - Elizabeth Kostova , joj tu sam knjigu čitala jedno dva-tri tjedna na preporuku jedne forumašice. Na trenutke mi je išla na živce, a na trenutke ju nisam ispuštala iz ruku, i tako se broj pročitanih stranica povećavao iz dana u dan! Međutim, uhvatila sma samu sebe kako mi je bilo draže čitati tu knjigu nego izaći van, pogledati tv ili bilo što kopati po netu... počela sma sanjati likove i tražiti ih po netu, guglala dvorce i sva ta mjesta koja se spominju u knjizi :o znam friki, ali nisam si mogla pomoći! Po noći mi je posebno bilo uzbudljivo izađemo van, idemo kasno kući i "živiš" u knjizi zamišljajući kako bi se Vlad mogao svakog časa pojaviti :lol: uglavnom.. to mi je do sada jedina knjiga koju sam doslovno proživjela, uživjela se u nju, kako god. Zašto? Ne znam, možda zato što volim priče o drugim mjestima i volim mistične stvari, volim knjige (a različite knjige se često spominju u ovoj knjizi), uglavnom divno! :love:

Sakura
21.09.2012., 15:46
Okajanje-Ian McEwan
genijalno koncipirana prica, predivno ispricana i jedna od najtuznijih knjiga koje sam procitala...Pogotovo zato jer citajuci mislis jedno, a na kraju shvatis da je kraj ipak drugaciji:(

Aage
23.09.2012., 22:12
Lorna Byrane, Anđeli u mojoj kosi.

enna274
28.10.2012., 12:17
Ako ostanem-Gayle Forman
definitivno meni jedna od najdražih knjiga. :D

Andjela1986
28.10.2012., 16:50
Siddharta - Hemian Hesse

Roman o Londonu - Miloš Crnjanski

Factotum - Charles Bukowski

Derviš i smrt - Meša Selimović

Znakovi pored puta - Ivo Andrić

Majadl
30.10.2012., 11:52
Djevojčica koja je obožavala Toma Gordona od Stephena Kinga...
Inače Kinga obožavam, a ovo je jedna od njegovih nerazvikanih, neki bi rekli i lošijih knjiga.. ne znam zašto me toliko dojmila.. Priča o djevojčici koja se izgubi u šumi i tamo pokušava preživjeti... Valjda zato šta obožavam šuu, al me u isto vrijeme iznimno plaši sve šta se može pronaći ispod lišća i iza grmlja...

Marley i ja ... predivna priča o vezanosti čovjeka i psa.... Prva i jedina knjiga uz koju sam plakala..

Lalaith
30.10.2012., 16:46
Khaled Hosseini - Gonič zmajeva
Vladimir Nabokov - Lolita

Ima ih dosta u koje sam se uživjela, sanjala likove, zamišljala se u njihovim ulogama, i ove dvije mi čak nisu ni najdraže ali su imale ono nešto zbog čega sam ih posebno zapamtila. Diraju u osjetljive teme i jednostavno izazivaju bujice emocija, a uz to su i fenomenalno napisane.

snjeska12
11.12.2012., 17:12
Pozdrav svim, tražim godinama jednu knjigu i nikako da je nađem, naime ne znam joj ime ni pisca, jako sam je davno citala. Radnja se događa negdje u Engleskoj, mislim, čovjek se vrati u proslost mislim radi neke žene, u proslo stoljece da bi ispravio neke stvari da kad se vrati u buducnost bude sve ok.Mislim da sudjeluje u nekim plemickim ratovima i tako nesto svasta jako se bori da namjesti neke stvari kako se ne bi dogodile. Naisla sam na slicne knjige al ova se bitno razlikuje jer ima poseban kraj, naime kad se glavni lik odluci vratiti u stvarnost, ne sjecam se ni kako je to izvodio, nije neki vremeplov ili stroj, mislim da se vratio predaleko a u to vrijeme na tom mjestu bila je pruga. Nije bajno zavrsilo:p
Ako se itko sjeca slicnog?

.....godinama je tražim

Aika
05.03.2013., 14:05
Sniježnica i tajna lepeza (Lisa See) - ne znam što mi se nije svidjelo u ovoj knjizi, odlična je: nastala na temelju istinitih izvora, zanimljiva radnja i stil pisanja, upoznavanje starih kineskih običaja (od kojih su neki nezamislivo brutalni), dirljivo prijateljstvo koje ne poznaje granice, dogovoreni brakovi...
Uglavnom, odlična knjiga za upoznavanje kineske tradicije. :)

Firuze
07.03.2013., 13:18
Mesa Selimovic - Dervis i smrt.

" Cetrdeset mi je godina, ruzno doba: covjek je jos mlad da ne bi imao zelja, a vec star da ih ostvaruje. "

Desertflower
10.03.2013., 18:56
Pravi se da ovo nisi vidio - Hrvoje Šalković, jako inspirativno štivo, tjera te da se istog trena spakiraš i otputuješ u nepoznato.
Pretinac 21 - Roslund & Hellström, odlična knjiga o trgovini ljudima radi prostitucije, paralelna priča o drogi i bivšem zatvoreniku... Sve u svemu, odlično. I druge njihove knjige, Tri sekunde, Ćelija 8.
Grad lopova - David Benioff, nešto najbolje što sam pročitala u posljednje vrijeme, vrijeme 2.svjetskog rata, Lenjingrad pod opsadom, nepodnošljiva zima i neimaština. Dva mladića se upućuju u potragu za tucetom jaja da bi sačuvali vlastiti život. Odlično!
Pustinjski cvijet i Mi djeca s kolodvora Zoo - knjige koje su mi odavno drage, uvijek ih mogu čitati.