PDA

View Full Version : Skidanje+Postavljanje plocica

Lei
22.12.2003., 20:35
Trebamo u stanu s poda i zidova hodnika i kuhinje skinuti stare plocice i postaviti nove. Stare su toliko ocajno bile postavljene (a i kvaliteta im je valjda "jaca") da su na nekim mjestima otpale.

Na sto treba paziti kod skidanja plocica? (s obzirom da nismo nesto pri parama, a i moj stari je "uradi-sam" nastrojen te ima nekog iskustva u tome, ovu fazu cemo raditi sami)

Kako treba uopce pripremiti podlogu da bi majstor mogao doci i postaviti plocice?

Koliko rezerve treba uzeti (tocni izracun povrsine je 9.95m2)?

Znam da ove sve odgovore mogu saznati i tako da pitam majstora, ali iz iskustva - bolje je kad se raspitam unaprijed i naucim gradivo.

Hvala unaprijed :s

Tija
22.12.2003., 21:31
Uzmeš macu i razbijaš.:D
Vodi računa da će biti ola la prašine pa zatvori vrata.:D
Ne trebaš posebno paziti jer zid ionako moraš pripremiti tj. ogletati (valjda se tako kaže)
Oš i to sam raditi? Mislim da je bolje da radi majstor, štajaznam, ako nemaš iskustva u tome, bolje da daš koju kunu više i da ti zidovi budu ravni.:)

Mi smo nedavno postavljali pločice, 20 ojra po kvadratu ali je u cijenu ulazilo i salivanje deeebele podloge. Ispalo je :top:

Lei
23.12.2003., 07:45
Tija kaže:
Ne trebaš posebno paziti jer zid ionako moraš pripremiti tj. ogletati (valjda se tako kaže)
Oš i to sam raditi? Mislim da je bolje da radi majstor, štajaznam, ako nemaš iskustva u tome, bolje da daš koju kunu više i da ti zidovi budu ravni.:)

Vjerojatno cemo to isto sami. Ja necu nis - to ce bolja polovica i moj stari. Ja cu kuhati kave i trcati po pive ;)

Tija
23.12.2003., 08:15
Sori, mislila sam da si muško :D :) ;)

BILJEŽNIK
24.12.2003., 07:11
Posto su plocice u ocajnom stanju, kako i sama kazes, nece ih biti problem skinuti. Za to vam treba cekic (ne macola) i neko dlijeto, najbolje ono za drvo, sirine 2-3 cm. Plocice skidajte tako da ih dlijetom odbijate od zida. Obavezno koristite zaštitne naočale! Tada pozovite majstora da pregleda zidove.

sassy1
24.12.2003., 07:26
Samo skidanje ploćica ne bi trebalo biti problem. Ja sam neki dan konačno dobila ključeve novog stana i prvo što smo napravili je da smo skinuli pločice u kuhinji (nove novcate) jer su bile ooooooodvratne.

Prvo je stari ludio jer kako će skinuti nove ploćice, uništit će zid.....

Skinuo ih je u roku 15 minuta :) Doduše bilo je dosta buke i prašine ali nije bilo tako strašno.

E sad kad skidaš pločice važno je znati kakva ti je žbuka ispod pločica jer ako je korišteno vapno (a što se u žbuci u prostorijama gdje ima dosta vlage obično koristilo) onda bi mogla imati rupe po zidovima (jer ćeš uz pločice i ljepilo skinuti i komade žbuke) ali to ćete ionako zagletovati kasnije a za to stvarno treba strpljenja i pedanterije :)

Dakle, samo naprijed i sretno :)

Lei
10.01.2004., 21:12
Plocice skinute. Jedna rijec - stemalica :s

champ
12.01.2004., 09:55
Skidanje pločica najbrže se obavlja s čekić-bušilicom, pogotovo podnih pločica položenih na cement...zidne ionako najčešće same otpadaju..
Problem je kod postavljanja novih da majstori računaju posao po višestruko većim cijenama nego što ploćice uopće koštaju...a uopće ih nije problem postaviti...uz uvjet da imate alat za rezanje pločica i samo malo smisla za te stvari, jer je danas ponuda svega potrebnoga za to u trgovinama odlična.....

Lei
12.01.2004., 10:04
champ kaže:
Skidanje pločica najbrže se obavlja s čekić-bušilicom, pogotovo podnih pločica položenih na cement...zidne ionako najčešće same otpadaju..

To je stemalica, zar ne? Izgleda kao velika busilica, na vrhu ima veliki nastavak koji ide "gore-dole" i izbija sve sto mu je na putu?

Dusu dalo za skidanje podnih, iskopavanje cijevi i prokopavanje bilo kakvih rupa :) Zidne su isle lagano, jedino sto je ljepilo ostalo cvrsto na zidu pa smo i njega napali stemalicom.

Problem je kod postavljanja novih da majstori računaju posao po višestruko većim cijenama nego što ploćice uopće koštaju...

60 kn/m2.

champ
12.01.2004., 10:23
Ja sam prošle godine malo više toga morao popločiti (na pr. pod i zidovi u vikendici)...nabavio jeftine pločice (29 kn/m2), pa mi je bilo bez veze da majstor bude duplo skuplji od materijala. Sam sam sve postavio, izravnao podloge...za veće pločice treba ostavljati veće fuge, i ispalo je super.....

Lei
12.01.2004., 12:03
Ma pretpostavljam da to nije problem, ali uz sve sto moramo napraviti u stanu (a useljavamo krajem mjeseca), jednostavno zelim nekome drugome dati nek se zeza s tim :)

daba41
26.01.2004., 16:06
ako bas nemas iskustva u tome, najbolje uzmi majstora. Na kraju ce ti biti i jeftinije i brze. To je dobrom majstoru cas posla obzirom da imas samo 10+ kvadrata. A i imas koga za :tuctuc: ako posao ne valja

Lei
27.01.2004., 08:16
Plocice bi trebale biti gotove danas (jucer su postavljene, danas idu fuge). Radi majstor, nemamo se vremena natezati s tim jer se ovaj tjedan selimo i pokusavamo vec danima ugurati sve stvari u kutije :D

deatwin
29.01.2004., 10:04
Apropo te bušilice/štemalice i skidanja pločica...

Pročitala sam na reklamnom letku BauHausa da se tamo može i iznajmiti alat. Tko zna, možda se i ta bušilicoštemalica može iznajmiti. Zna li netko nešto o tome????
Pa da pločice barem sama skinem, ipak je ušteda.

Čini mi se da će to biti moja varijanta kad ću mijenjati pločice. Ne izgleda mi komplicirano. Udri po njima, pa skupi šutu u one tvrde vrećice i izneseš van. A majstor onda samo zaračunava ravnanje zidova i stavljanje novih.

A eto mi i prilika za žešći aerobik i rješavanje nagomilanog stresa/bijesa/muke. Opleti po pločicama Dea, sagni se, kupi, trpaj, nosi gore dole.. Idealno za dovođenje tijela i psihe u formu u rano proljeće :D

A možda će me i majstori onda ozbiljnije shvaćati i gledati nakon toga, a ne da me pokušavaju preveslati sam zato što sam žemsko.

Da, već "vidim" sliku: Ja onak prašnjava i zamuljana, sa macolom koja mi se ljulja na boku, naočalama kaj me čuvaju od šplitera (Bilježniku hvala na savjetu) velim: Eto majstore, pločice sam skinula, sad je dalje na vama. I nemojte slučajno sfušati (sa najslađim osmjehom br 14 na licu).
:D

Lei
29.01.2004., 10:38
deatwin... ako budes sama isla stemati uzmi si neku manju stemalicu. Ova koju imamo mi (kupljena u Metrou za nekih 300tinjak kn) je odlicno odradila posao, ali je i decke umarala jer je jako teska.

Mi smo sami stemali i onda betonirali pod i zagletali zidove. Usput smo i struju prepravili tako da nam pase.

Majstoru smo dali da stavi plocice i to je bilo dobro iz vise razloga: posao je napravljen jako dobro i precizno, mi nismo na to izgubili vrijeme i najvaznije - po stanu se nije moglo hodati dan i pol tako da smo se odmorili od radova i iskoristili vrijeme za pakiranje stvari :)

Plocice izgledaju super :)

BTW, jedno pitanje za znalce: fuge su se osusile (plocice su stavljane u ponedjeljak, fuge u utorak ujutro dakle sad je proslo oko dva dana). Da li smijem oprati pod bez da nanesem neku stetu ili da pustim jos malo? Imam osjecaj da je ostao lagani sivi sloj prljavstine iza majstora (isto kao i na parketima, parkete sam oprala :D ), pa bi ja to prebrisala mokrom krpom. Jel smijem? :)

champ
29.01.2004., 10:50
Požuri se sa pranjem, jer će ti se jako zasušiti masa za fugiranje....Smiješ s mokrom krpom, samo nemoj baš po fugama jako namakati, nego okolo toga....

Lei
29.01.2004., 11:49
Ma ja imam dojam da su oni to sve oprali, samo sto je krpa bila prljava - kad je sunce onda se tocno vidi kako su rukom brisali :)

FANCY
22.02.2004., 10:37
Lei kaže:
To je stemalica, zar ne? Izgleda kao velika busilica, na vrhu ima veliki nastavak koji ide "gore-dole" i izbija sve sto mu je na putu?

Ovo je najbolje pojašnjenje za neki alat u zadnjih par mjeseci.
:W :top: :W :top: :W :top:

iwoa
04.03.2004., 21:48
Ako može malo u vezi cijene postavljanja pločica?:

dogovorili s majstorom €8 po kvadratu. Nije baš nešto povoljno, ali, kao, on je super. Ajd ok! Onda mi prilikom razgledavanja kaže i 6 eura po metru cokla. Jel to malo ono "jebe lud zbunjenog"? Ili je ok?, jel imate iskustva?

Lei
05.03.2004., 07:35
Cijena zbilja ide posebno za cokle posebno za m2. Nas je doslo 60 kn/m2, a za cokle se vise ne sjecam :(

S tim ide posebno cijena ako su cokli gotovi ili ih on sam pili iz plocica.

iwoa
05.03.2004., 19:42
Ma, ok, jasno mi je da cijena ide posebno, samo mi se €6 po dužnom metru čini malo too much:(
Šteta što se ne možeš sjetiti... but thanks

Vanjushka
07.03.2004., 16:44
Par savjeta.

Taj sivi sloj po plocicama je ustvari ostatak fug mase jer se fug masa na plocice nanosi specijalnom gletalicom koja je od gumene smjese, neko fugiranje radi prstima ali to zna biti suvise bolno. Dakle, moj savjet je da se sivi sloj sa plocica skida uz pomoc mrezice od stare vrece za kupus ili krompir. Kasnije se plocice prebrisu vlaznom krpom.

Sto se tice stemalice ili takozvanog pistolja, on se moze iznajmiti ako u blizini postoji neko gradiliste i dovoljno je otici kod poslovodje gradilista ili onoga koji brine o alatu. E sad, naravno da je tu cijeli problem do tog covjeka, da li ce on biti voljan da iznajmi stemalicu. Ali vrijedi pitati, ja sam nekoliko puta na taj nacin iznajmljivao stemalicu, polakome se oni jer dobiju novac koji ide njima u djep. A ako se stemalica pokvari on se uvijek moze pravdati da se pokvarila na gradilistu.

Uzimanje viska pocica se obavezno gleda po dimenzijama plocica. Ako je plocica recimo 25X25 cm onda se uzmu dimenzije zidova i podova i pravi se kalkulacija. Recimo, ako je pod 4,35 X 3,50 onda se uzima kolicina plocica po duzini i sirini (4,35= 18 komada zadnja se reze i 3,50= 14) pomnozi (18X14= 252) preracuna u kvadratne metre (16 plocica kvadrat, 252/16= 15,75 metara kvadratnih) i doda se jos metar recimo jer moze doci do lomljenja plocica, ali to sve zavisi od umjesnosti majstora. Dakle, za taj pod se kupi 17 metara kvadratnih ili 16 ako zelis da rizikujes.

iwoa
07.03.2004., 19:31
Vanjushka kaže:
Par savjeta.

Taj sivi sloj po plocicama je ustvari ostatak fug mase jer se fug masa na plocice nanosi specijalnom gletalicom koja je od gumene smjese, neko fugiranje radi prstima ali to zna biti suvise bolno. Dakle, moj savjet je da se sivi sloj sa plocica skida uz pomoc mrezice od stare vrece za kupus ili krompir. Kasnije se plocice prebrisu vlaznom krpom.

Može se ovo odstraniti i s esencijom octa. Malo štipa, ali radi.

DeeGee
12.07.2007., 18:34
Ipak, ako sve drugo propadne, slobodno se javite za savjet glede polaganja pločica (http://www.kerabella.hr) na http://www.kerabella.hr

ANUŠKA
29.08.2009., 18:28
OTPADAJU MI PLOČICE! HELP!
Naime. Prije mora (prije dva tjedna) sam s mužem postavljala gres pločice na štenge na glazuru i pločica na pločicu u hodniku. Po pločicama smo lijepili sa flexibilnim i sve je ispalo super , a ove na štengama smo lijepili s običnim. Dakle -možeš ih skinuti sa špahtlom . Ljepilo opće nije primilo. Močili smo podlogu i pločice , ali je bilo jako vruće i možda se zbog toga ljepilo prebrzo osušilo. Ne znam...dakle , moje pitanje glasi. Zbog čega pločice otpadaju , odnosno što treba napraviti da bi se pločice dobro zalijepile? Molim brzi odgovor , jer bi ih sutra trebala lijepiti!

ANUŠKA
29.08.2009., 20:39
Još nešto- Jel za gres obavezno flexibilino ljepilo ?

ANUŠKA
29.08.2009., 20:41
[QUOTE=ANUŠKA;22277013]OTPADAJU MI PLOČICE! HELP!
Naime. Prije dva tjedna sam s mužem postavljala gres pločice na štenge na glazuru i pločica na pločicu u hodniku. Po pločicama smo lijepili sa flexibilnim i sve je ispalo super , a ove na štengama smo lijepili s običnim. Dakle -možeš ih skinuti sa špahtlom . Ljepilo opće nije primilo. Močili smo podlogu i pločice , ali je bilo jako vruće i možda se zbog toga ljepilo prebrzo osušilo. Ne znam...dakle , moje pitanje glasi. Zbog čega pločice otpadaju , odnosno što treba napraviti da bi se pločice dobro zalijepile? Molim brzi odgovor , jer bi ih sutra trebala lijepiti!
Što da radim?

tonino2008
29.08.2009., 22:25
Skini sve i ponovo, mozes i na obicno al se nesmije presusit ljepilo i nemoj ih mocit(plocice)

baustelac99
29.08.2009., 22:40
i ako stavljaš pločice na stube (što nije baš pametno) obavezno stavi one rubne profile, protiv klizanja i da se ne odlomi rub pločice

ANUŠKA
30.08.2009., 08:49
Znači -nije stvar u tome što smo koristili obično ljepilo. Meni rekoše da sam obavezno trebala stavilti flexibilno. I NE močiti? Mislila sam da ih nisam DOVOLJNO močila.Ne kužim . Zakaj su mi onda popadale pločice? Zbog vrućine? Lijepo sam cijelu površinu namazala , napravila smjesu ni prerijetku ni gustu , nismo hodali 2 dana po njima...Tko zna?

ANUŠKA
30.08.2009., 08:50
I da, stavljala sam rubne profile. To mi je ok ispalo , a sad smo sve skinuli . Neke su se dale rukom skinuti.

snakehunter
30.08.2009., 11:13
Skini sve i ponovo, mozes i na obicno al se nesmije presusit ljepilo i nemoj ih mocit(plocice)

loš savjet i u dobroj namjer je loš savjet...:flop:
slaboupojne podloge=flex ljepilo(gress,porculan....)

ANUŠKA
30.08.2009., 11:46
Kupila sam grund. To mi je reko tip u Bauhausu da sam trebala. I sad samo - treba li močiti podlogu i pločice ili ne? Ja znam da se kad sve zidarije sve treba močiti.

snakehunter
30.08.2009., 16:38
Kupila sam grund. To mi je reko tip u Bauhausu da sam trebala. I sad samo - treba li močiti podlogu i pločice ili ne? Ja znam da se kad sve zidarije sve treba močiti.

grund(akrilnu emulziju )razrijediš prema deklaraciji i namažeš podlogu....
gres se ne moči več se postavlja na FLEXIBILNO ljepilo...inače,močenje podloge je samo triper kombinacija u pokušaju uštede na impregnaciji(tehnologija materijala...)...:top:
ukoliko su stepenice vanjske obavezno fugirajte sa flex masom...:kava:

snakehunter
30.08.2009., 16:39
samo da dodam....obavezno mazati i podlogu i pločicu...

ANUŠKA
30.08.2009., 16:40
Ja ne močim! jesam u pravu ili bum opet sjebala stvar? :eek:

ANUŠKA
30.08.2009., 16:43
Mažem podlogu i pločicu. Vidim da su mi skinute pločice skoro suhe , tj uopće mi nije ušlo ljepilo u reške odostraga . Sad se malo odmaram -bumo vidli kak bu sad ispalo. One kaj sam prije ljepila sa flexibilnim po pločicama na podu su stvarno super. Zakaj mi nisu u dućanu rekli da trebam to ljepolo , jebemu...

snakehunter
30.08.2009., 16:49
Mažem podlogu i pločicu. Vidim da su mi skinute pločice skoro suhe , tj uopće mi nije ušlo ljepilo u reške odostraga . Sad se malo odmaram -bumo vidli kak bu sad ispalo. One kaj sam prije ljepila sa flexibilnim po pločicama na podu su stvarno super. Zakaj mi nisu u dućanu rekli da trebam to ljepolo , jebemu...

niko u dučanu nebi pomislil da bu "baba" bila keramičar,pogotovo oblagala stepenice...:lol::top:

ANUŠKA
30.08.2009., 18:09
To je istina. Nisam jednom izazvala reakciju -uzdignuta obrva , stisnuta čuba , nevjerica i komentar :"Gospođo , pošaljite muža.."

snakehunter
30.08.2009., 19:04
To je istina. Nisam jednom izazvala reakciju -uzdignuta obrva , stisnuta čuba , nevjerica i komentar :"Gospođo , pošaljite muža.."

to znam,zato sam ja moju bolju polovicu istrenirao za takve slučajeve....nema prodavača kojeg ne može tehnički zašamarati...:rofl:

tonino2008
30.08.2009., 20:20
loš savjet i u dobroj namjer je loš savjet...:flop:
slaboupojne podloge=flex ljepilo(gress,porculan....)

I vanjskih terasa i stepenica (gres, porculan) na obicno ljepilo, po moru i u unutrasnjosti sam poljepio cca 10 000 m2 i nema reklamacija

Hoces reci da budu otpale???:lol: Samo sa Hilti T84:lol:

Preporucljivo je ali nije nuzno:top:

snakehunter
30.08.2009., 21:36
I vanjskih terasa i stepenica (gres, porculan) na obicno ljepilo, po moru i u unutrasnjosti sam poljepio cca 10 000 m2 i nema reklamacija

Hoces reci da budu otpale???:lol: Samo sa Hilti T84:lol:

Preporucljivo je ali nije nuzno:top:

bravo majstore....:s:lol::rofl:

ANUŠKA
30.08.2009., 21:43
Dečki , ne se svađati . Činjenica je da flexibilno na podu drži , a obično na štengama možeš noktom skinuti. Ovo danas je dobro ispalo. Ni jedna ne "zvoni" kad se kucne , a sutra bum vidla jel dobro drže. Laku noć!

ANUŠKA
31.08.2009., 12:57
Sve čvrste -sve na broju. Ni jedna ne "zvoni". Huh , fala Bogu.Već sam računala kolko bi be koštal majstor po štengi.

sunnyah
02.09.2009., 15:08
Pitanjce: koji alat se koristi za ispunjavanje fuga (za fugiranje)? Kako se točno zove? Hvala

marion56
02.09.2009., 15:56
Pitanjce: koji alat se koristi za ispunjavanje fuga (za fugiranje)? Kako se točno zove? Hvala

ima jedno 17-64 naziva, kako kome paše, uglavom, nemožeš fulat sa najobičnijim nazivm, GUMA ZA FUGIRANJE PLOČICA

ANUŠKA
05.09.2009., 08:17
Moje pločice gotove , pofugirane , predivne! Tako sam ponosna na sebe. Nitko mi još nije bacio komentar , bolje im je da smo hvale . Malo su mi musave od mase za fugiranje. Kak da to operem. pločice su hrapave da netko ne padne niz štenge m pa ih je teže oprati.

snakehunter
05.09.2009., 08:28
Moje pločice gotove , pofugirane , predivne! Tako sam ponosna na sebe. Nitko mi još nije bacio komentar , bolje im je da smo hvale . Malo su mi musave od mase za fugiranje. Kak da to operem. pločice su hrapave da netko ne padne niz štenge m pa ih je teže oprati.

ako fugmasu nisi odmah oprala više i ne budeš...osim sa kiselinom...:(

ANUŠKA
05.09.2009., 15:23
Oprala sam , ali nisam mogla ribati da ne skinem fuge. Pa sam malo i razmaljala po pločici . Ide dole , ali ne lako , jer su hrapave pločice.

amater_total
17.09.2009., 12:45
Uselili smo u novu zgradu gdje su pločice na balkone bile polijepljene (najvjerojatnije) običnim građ. ljepilom. Slijedeće proljeće su se počele odizati. Budući da je zgrada bila pod garancijom a mi već uselili, izvođač je lijepo oko cijele zgrade podigao skelu, skinuo pločice i nalijepio nove. Ovaj put fleksibilnim ljepilom. I nakon šest godina se nisu pomaknule ni milimetar. Što mislite jeli se isplatilo štedjeti ?

karolinaxf
18.04.2010., 17:08
da ne otvaram novu temu

koja je maksimalna veličina pločice koja se smije lijepiti na zid

radi se o kuhinji

radi što manje fuga stavljali bi 60x60 koje su inače predviđene za pod

snakehunter
18.04.2010., 19:40
da ne otvaram novu temu

koja je maksimalna veličina pločice koja se smije lijepiti na zid

radi se o kuhinji

radi što manje fuga stavljali bi 60x60 koje su inače predviđene za pod

ako se kvalitetno odradi dimenzija pločice je nebitna...:kava:

Ja Osobno
19.04.2010., 09:26
Što više Čak!
U Gramatu možeš naručiti kamenu zidnu oblogu u jednom komadu.
Drugi je par rukava što ćeš morati probiti zid da ju uneseš.

keramičar
19.04.2010., 20:53
ha ha ha

dobarrrr:top:

sham69
12.10.2010., 20:12
jedno pitanje sam postavljati plocice ili ne
:ne zna:iskustvo-gledao par puta dok se radi?

snakehunter
13.10.2010., 06:44
...a čuj, trenutno je na tržištu puno "majstora" koji pokušavaju zaraditi za kruh a reference su im identične tvojima :D...no ako imaš vremena i prvenstveno volje upustiti se u taj posao tu ima dosta iskusnih ljudi i vjerujem da če mo te svi vrlo rado pogurati savjetima:top:

sham69
14.10.2010., 17:38
...a čuj, trenutno je na tržištu puno "majstora" koji pokušavaju zaraditi za kruh a reference su im identične tvojima :D...no ako imaš vremena i prvenstveno volje upustiti se u taj posao tu ima dosta iskusnih ljudi i vjerujem da če mo te svi vrlo rado pogurati savjetima:top:

vrimena dosta volje još više, uglavnom prije početka još se javim,
pozdrav i cujemo se