PDA

View Full Version : Automatska klima

zbuki
05.03.2008., 18:29
Ovako:
razmisljam o automatskoj klimi u autu. Da li se isplati nadoplatiti ili je to samo bacanje novaca.
Nadoplata od oko 500eura u ford focusu 1,6 16V
Što velite?

fangs
05.03.2008., 18:34
Ovisi koliko je nadoplata i koja klasa auta...ali to je prilično zgodna stvar.

alfa146
05.03.2008., 18:35
Ovako:
razmisljam o automatskoj klimi u autu. Da li se isplati nadoplatiti ili je to samo bacanje novaca. Što velite?

Interesantno,baš sam danas vodio polemiku s jednim prijateljem oko toga.Naime ja zastupam stav da mi je bolja manualna(iz nekih skoro pa samo menih znanih razloga),on veli da je auto AC zakon.
A o kojoj je cifri za nadoplatu riječ?

zbuki
05.03.2008., 18:38
Interesantno,baš sam danas vodio polemiku s jednim prijateljem oko toga.Naime ja zastupam stav da mi je bolja manualna(iz nekih skoro pa samo menih znanih razloga),on veli da je auto AC zakon.

Nadoplata je oko 500 eura u novom ford focusu 1,616V

tomicaX
05.03.2008., 18:44
pa, ovisi kolika je nadoplata i koja je cijena auta. Imam automatsku klimu u autu i cijelo vrijeme je AC na off. Izbjegavam koristenje klime dokle god je moguce, tako da i ljeti najcesce rucno podesavam brzinu ventilatora i ukljucivanje klime.

A najvise me nervira sto se u nekim autima i rucna i automatska sama ukljucuje kad se odabere puhanje na vjetrobran.

Neznam, ako je neka sitna doplata ili ide u paketu sa jos nekom opremom, onda ok. Inace, dati par tisuca kuna samo za auto-klimu u autu od 100000 kuna mi se cini previse. Bolje nesto korisnije uzeti za te novce.

jpm
05.03.2008., 19:01
Nadoplata je oko 500 eura u novom ford focusu 1,616V
Zar narucujes auto po zelji:confused: S lagera ne mozes dobit samo automatsku klimu za 500 eura, dobije se bolji PAKET opreme koji ukljucuje tu klimu.

johny5
05.03.2008., 19:05

Hehe! Ja mislim da je automatska klima najbolja! No zato je to i polemika sto drukcije mislimo! Automatska klima je 5 puta zdravija za zdravlje! Prije dok sam se vozio u autima s manualnom klimom znao mi je nos malo curit ili bolit glava! Otkad vozim aute s automatskom palim je bez problema i na +40 c i nisam nikad aimao takav problem! No to je samo jedna stvar u vezi automatske klime! Ima toga jos, navest cu kansije! Pozdrav!

Neznam_nista
05.03.2008., 19:06
imam automatsku,stavis na 21 i boli te k. a

zbuki
05.03.2008., 19:13
Zar narucujes auto po zelji:confused: S lagera ne mozes dobit samo automatsku klimu za 500 eura, dobije se bolji PAKET opreme koji ukljucuje tu klimu.

možeš, nudili mi tu opciju prosli tjedan. projerit cu sutra i javim feedback

alfa146
05.03.2008., 19:15
Hehe! Ja mislim da je automatska klima najbolja! No zato je to i polemika sto drukcije mislimo! Automatska klima je 5 puta zdravija za zdravlje! Prije dok sam se vozio u autima s manualnom klimom znao mi je nos malo curit ili bolit glava! Otkad vozim aute s automatskom palim je bez problema i na +40 c i nisam nikad aimao takav problem! No to je samo jedna stvar u vezi automatske klime! Ima toga jos, navest cu kansije! Pozdrav!

Pa baš i ja to tvrdim.Meni automatska iz nekih njenih razloga puše jače na konzolu,pa slabije pod noge,pa jače pozadi,pa slabije po strani....,ovisno o senzorima.:pManualna brate puše gdje ja hoću,kad ja hoću i onoliko jako koliko ja hoću.

booyakasha
05.03.2008., 19:23
Pa da, a zasto ti zapravo kad si ga kupovao nisi naručio odmah automatsku

alfa146
05.03.2008., 19:26
možeš, nudili mi tu opciju prosli tjedan. projerit cu sutra i javim feedback

Ja je osobno ne volim,tj valja mi i ručna,ali ako je 500 € uzmi,nije to neko zlo.

Saško
05.03.2008., 19:33
Kod ručne klime u focusu dobiješ one ružne prekidače na okretanje koji podsjećaju na šporete iz 1960-ih. Samo zato valja automatska

jpm
05.03.2008., 19:41
Puno lakse i jeftinije je popraviti kvar na rucnoj nego na automatskoj klimi. To kod novih auta s garancijom nije toliko bitno...

johny5
05.03.2008., 20:02
Pa baš i ja to tvrdim.Meni automatska iz nekih njenih razloga puše jače na konzolu,pa slabije pod noge,pa jače pozadi,pa slabije po strani....,ovisno o senzorima.:pManualna brate puše gdje ja hoću,kad ja hoću i onoliko jako koliko ja hoću.

Ima u tome nesto no mislim da se razlikuje od auta do auta, vozio sam se na duze relacije u 3 razlicita auta s automatskom klimom i postoje neke razlike! mozda je rucna cak i bolja u nekim detaljima no ja sam se cesto vozio i na +40c s automatskom i nije me nikad bolila glava niti sam se uznojio, zadovoljan sam! Pozdrav!

johny5
05.03.2008., 20:05
Puno lakse i jeftinije je popraviti kvar na rucnoj nego na automatskoj klimi. To kod novih auta s garancijom nije toliko bitno...

Da, istina no ima i starih pila kod kojih to nije bitno! Imam ja jednoga sa preko 400tkm na kojem je jos originalni kompresor i sve i hladi ko lud! Samo se ubaci plin! To sam zasad napravio samo jednom u 70tkm! istina na jednom je mijenjan kompresor na 260tkm, tako je covjek rekao! Neznam kakvi bi ostali problemi mogli postojat! Pozdrav!

Dado_Dixie
05.03.2008., 20:38
A najvise me nervira sto se u nekim autima i rucna i automatska sama ukljucuje kad se odabere puhanje na vjetrobran.

Nikada ti nije palo na pamet da ima neki razlog za to? Evo, ako nisi znao klima isuši zrak (odvlaži ga) i takav zrak daleko brže i efikasnije ukloni vlagu s vjetrobrana.

tomicaX
05.03.2008., 20:43
Nikada ti nije palo na pamet da ima neki razlog za to? Evo, ako nisi znao klima isuši zrak (odvlaži ga) i takav zrak daleko brže i efikasnije ukloni vlagu s vjetrobrana.

Palo mi ja na pamet i znam zasto to tako radi (jesam li negdje napisao da neznam?)

Ali ja ne zelim da to tako radi, jer ne zelim da mi se na temperaturi od 5 stupnjava vani pali klima, kada topli zrak ionako dobro osusi/odmagli staklo.

Dado_Dixie
05.03.2008., 20:48
Palo mi ja na pamet i znam zasto to tako radi (jesam li negdje napisao da neznam?)

Ali ja ne zelim da to tako radi, jer ne zelim da mi se na temperaturi od 5 stupnjava vani pali klima, kada topli zrak ionako dobro osusi/odmagli staklo.

Klima radi dvije stvari - uklanja višak vlage i hladi zrak. Ako ti namjestiš višu temperaturu, puhati će smao odvlaženi zrak, ne i rashlađeni. A kada ti je vanjska vlaga 90% (unutarnja je u pravilu 99%-100% ako ti je staklo zamagljeno), nema tu efikasnosti od samo topline (pogotovo ako si tek upalio auto)

ship-shop
05.03.2008., 20:50
Johny5, nema te klime koja je manje štetna za zdravlje.

tomicaX
05.03.2008., 20:55
Klima radi dvije stvari - uklanja višak vlage i hladi zrak. Ako ti namjestiš višu temperaturu, puhati će smao odvlaženi zrak, ne i rashlađeni. A kada ti je vanjska vlaga 90% (unutarnja je u pravilu 99%-100% ako ti je staklo zamagljeno), nema tu efikasnosti od samo topline (pogotovo ako si tek upalio auto)

gle, neznam hladi li ili samo odvlazuje, ali trosi gorivo i uzima snagu motora. A ne treba mi ...

ray_barone
05.03.2008., 20:55
Uzmi automatsku...500e i nije neka lova kod novog auta...ja više iz principa neću one "prekidače iz šporheta" u svojem autu...nekih stvari se više neću odreći ni mrtav, a to su automatska klima i naslon za ruke...doduše provjeri dal za odprilike tu lovu dobiješ jači paket opreme...najbolja stvar je kod automatske da možeš naštelati tih "zdravih" 5 stupnjeva niže od vanjske temperature dok kod A/C imaš samo on/off i potencijalno možeš upaliti grijanje...

ray_barone
05.03.2008., 20:58
gle, neznam hladi li ili samo odvlazuje, ali trosi gorivo i uzima snagu motora. A ne treba mi ...
U čemu je problem...pritisneš gumb i klima ugašena, a dalje puše na staklo...90% ljudi nema ništa protiv toga.

tomicaX
05.03.2008., 21:03
U čemu je problem...pritisneš gumb i klima ugašena, a dalje puše na staklo...90% ljudi nema ništa protiv toga.

e da je tako jednostavno, a nije: na nekim autima ju nemozes ugasiti dok puse na sajbu.

Glavni frajer kaže:
05.03.2008., 21:07
Nadoplata je oko 500 eura u novom ford focusu 1,616VAutomatska se isplati ako radiš puno kilometara, više od npr. 15-20 000km godišnje. Ali ako ti auto služi za na posao i natrag i poneki put na godinu, znači ako radiš oko 10 000km, onda si radije uzmi ručnu.

Znači stvar je u tome koliko boraviš u autu.

Dado_Dixie
05.03.2008., 21:11
e da je tako jednostavno, a nije: na nekim autima ju nemozes ugasiti dok puse na sajbu.

Zamjeni za auto na kojem možeš :ne zna:

johny5
05.03.2008., 21:12
Johny5, nema te klime koja je manje štetna za zdravlje.

Ma da, hm, prvi put to cujem! Automatska klima i rucna hlade zrak na drugaciji nacin, tj. automatska klima ako stavis na 23 stupnja ne piri hladan zrak ohlađen na +10 C direktno u facu nego ga direktno pretvara u 23 C i postepeno hladi! razlika je to! No nema veze! Pozdrav!

tomicaX
05.03.2008., 21:13
Zamjeni za auto na kojem možeš :ne zna:

:lol:

johny5
05.03.2008., 21:13

Misli se na ozbiljne aute i ozbiljne auto klime a ne na nesta nabacano sto se zove automatska klima! Pozdrav!

Renault F1
05.03.2008., 21:19
imam automatsku,stavis na 21 i boli te k. a
Amen. Kupiš auto, namjestiš klimu i ne drkaš po njoj dok ga ne prodaš...

Neznam_nista
05.03.2008., 22:59
Ma da, hm, prvi put to cujem! Automatska klima i rucna hlade zrak na drugaciji nacin, tj. automatska klima ako stavis na 23 stupnja ne piri hladan zrak ohlađen na +10 C direktno u facu nego ga direktno pretvara u 23 C i postepeno hladi! razlika je to! No nema veze! Pozdrav!

nije bas tako. nego.. npr manualnu stavis najhladnije i stavis npr 2 brzina.. ono stalno isto puse.. pa ti moze postat prehadnoo. a na automatskoj, stavis 23 c a vani je 35, onda ne puse od 23c nego isto na npr 10 c samo sto kad ohladi auto, ono odrzava temp, a na manualnoj puse stalno..

zpintar
06.03.2008., 08:21
Ne zaboravite činjenicu da je u novom focusu automatska klima - dvozonska, tako da si i suvozač, ako mu smeta može svoj dio posebno provjetriti i naštelati.
Manulana to, naravno nema....

alfa146
06.03.2008., 08:26
Ne zaboravite činjenicu da je u novom focusu automatska klima - dvozonska, tako da si i suvozač, ako mu smeta može svoj dio posebno provjetriti i naštelati.

Točno.Onda suvozač/ica zatvori klapne ispred sebe ili ih preusmjeri prema meni i "problem" riješen.

johny5
06.03.2008., 08:39
nije bas tako. nego.. npr manualnu stavis najhladnije i stavis npr 2 brzina.. ono stalno isto puse.. pa ti moze postat prehadnoo. a na automatskoj, stavis 23 c a vani je 35, onda ne puse od 23c nego isto na npr 10 c samo sto kad ohladi auto, ono odrzava temp, a na manualnoj puse stalno..

Lol! Kad budem imao vise vremena prokomentirat cu ovo! Manualna ne puse nikada na 10c jer to nemoze nikako postici ako se koriste stupnjevi za regulaciju! Najmanje je 17,18c ako nestavis bas ono low pa da smrzava sto obicna klima radi skroz samo naravno lakse ili slabije! Znaci ako ja stavim na 23c ono piri sa 23c, ne sa 10c, dajte to malo pokopčajte! Ako stavim na 17c onda piri sa 17c! Koliko sam to puta testiro i mjerio na svakakve moguce nacine! Zakljucak nemoguce je da piri sa 10c ako vlasnik ne stavi na low hladenje no onda si je sam kriv! Jos jedan zakljucak mislim da rucna klima moze u konacnici brze rashladiti unutrasnjost, ja kad sjednem u auto s rucnom klimom zacas sam ohladen,ako je na 4,5 i prehladen! Dakle polako i sigurno! Pozdrav!

johny5
06.03.2008., 08:42
Quote:
zpintar kaže:

Točno.Onda suvozač/ica zatvori klapne ispred sebe ili ih preusmjeri prema meni i "problem" riješen.

Ima i manualna isti sistem, sam zatvoris il otvoris gdje oces no tu se misli da razlicito reguliras temperaturu kod vozaca i suvozaca! Quotam zpintara ne alfu! No razumije se sve! Nema "problema" hehe! Pozdrav!

alfa146
06.03.2008., 08:46
Lol! Kad budem imao vise vremena prokomentirat cu ovo! Manualna ne puse nikada na 10c jer to nemoze nikako postici ako se koriste stupnjevi za regulaciju! Najmanje je 17,18c ako nestavis bas ono low pa da smrzava sto obicna klima radi skroz samo naravno lakse ili slabije! Znaci ako ja stavim na 23c ono piri sa 23c, ne sa 10c, dajte to malo pokopčajte! Ako stavim na 17c onda piri sa 17c! Koliko sam to puta testiro i mjerio na svakakve moguce nacine! Zakljucak nemoguce je da piri sa 10c ako vlasnik ne stavi na low hladenje no onda si je sam kriv! Jos jedan zakljucak mislim da rucna klima moze u konacnici brze rashladiti unutrasnjost, ja kad sjednem u auto s rucnom klimom zacas sam ohladen,ako je na 4,5 i prehladen! Dakle polako i sigurno! Pozdrav!

Meni ručna izbacuje na rešetki konzole 6,2C:p

tomislav10
06.03.2008., 08:50
Uno question: jel automatska klima brže zagrije kabinu po zimi ? Il je princip isti ...

hrkivoj
06.03.2008., 08:51
hm,ja imam automatsku klimu i jako rijetko pritisnem AUTO., uglavnom si sam podešavam, i meni je dilema dali automatska ili ručna jer kupujem novi auto,i baš gledam po salonima pa sam zaklučio da bi na nekim modelima auta zbog drugih stvari u jačem kompletu opreme uzeo autom, ali opet nebi tolike novce nadoplatio samo za klimu. jer osobno kao što sam napisao jako rijetko koristim tu opciju (e sad izgled je druga priča) ,ali svako ima svoje prioritete a ja bi stavio veče alu felge za te pare. ali to je sve moje mišljenje

zpintar
06.03.2008., 08:52
Uno question: jel automatska klima brže zagrije kabinu po zimi ? Il je princip isti ...

Ako automatska sama kontrolira brzinu puhanja onda bi trebala brže.

Kod mene u glofu, climatronic na početku (kada se motor dovoljno zagrije) prvo pojača puhanje, a onda kada se temparatura ustali na podešenu, sve smiri i održava. Isto tako radi kada je u autu prevruće, pa treba ohladiti.

alfa146
06.03.2008., 09:03
Ako automatska sama kontrolira brzinu puhanja onda bi trebala brže.

Kod mene u glofu, climatronic na početku (kada se motor dovoljno zagrije) prvo pojača puhanje, a onda kada se temparatura ustali na podešenu, sve smiri i održava. Isto tako radi kada je u autu prevruće, pa treba ohladiti.

Tako je.Međutim mene kod automatske ne smeta toliko intenzitet upuhanog zraka nego smjer,na kojeg u principu ne mogu utjecati.
Naime ljeti kad je u autu pakao napravim ovako.Ventilator na full,puhanje na konzolu,recirkulacija zraka na off,2 minute,ulazim u dijelom rashlađen auto,ventilator na 2,pa malo poslije na 1,recirkulacija na on,smjer na vjetrobransko staklo.Može li to klimatronic?

Neznam_nista
06.03.2008., 09:14

vidi... ako stavis na npr 23 c.. ono ce istu temp puhat, samo slabijje, al ako stavis na 14 c onda ce jako puhat, jer treba to rashladit na 14.jel ti znas koliko pi trebalo rashladit na 23c, ako je i zrak koji puse 23c.. nikad nebi..zato ona puse mnogo hladnije, pa kad dodje na tu temp koju zelis, onda ona odrzava,tj puse po potreb

Glavni frajer kaže:
06.03.2008., 09:15
:rofl:
Čini mi se da automatska gasi kompresor kada postigne zadanu temperaturu (npr. 21 celzijaner), te ga ponovno pali kada temp. u kabini naraste iznad zadane temp. (odnosno 21 celzijanera)... Pretpostavljam, možda, tko zna, možda se zato zove "automatska", jer zadržava zadanu temp....:rofl:

Dok ručna ima uključen kompresor cijelo vrijeme, znači opterečuje motor cijelo vrijeme... A hladiti će dok ne isključite ventilator za puhanje... Znači možeš se i smrznut u autu, a da "ručna" to ne skuži...:lol:

Baš me zanima, što je odlučio pokretač ove teme...:s

zpintar
06.03.2008., 09:17
Čini mi se da automatska gasi kompresor kada postigne zadanu temperaturu

Neznam, nekako nebih dao ruku u vatru da gasi kompresor... možda na nekim modelima...

Neznam_nista
06.03.2008., 09:17
[QUOTE=alfa146;12957615]Tako je.Međutim mene kod automatske ne smeta toliko intenzitet upuhanog zraka nego smjer,na kojeg u principu ne mogu utjecati.
Naime ljeti kad je u autu pakao napravim ovako.Ventilator na full,puhanje na konzolu,recirkulacija zraka na off,2 minute,ulazim u dijelom rashlađen auto,ventilator na 2,pa malo poslije na 1,recirkulacija na on,smjer na vjetrobransko staklo.Može li to klimatronic?[/QUOTda

daaa... pa namjestis di oces da ti puse... ccc

zpintar
06.03.2008., 09:18
Baš me zanima, što je odlučio pokretač ove teme...:s

Ako se ovako nastavi, vjerojatno će odustati i od kupnje samog auta...:D

zbuki
06.03.2008., 10:51
[QUOTE=zpintar;12957863]Ako se ovako nastavi, vjerojatno će odustati i od kupnje samog auta...:D[/QUOTE

Nisam još definitivno odlučio - Ja sam ovom temom želio vidjeti da li je velika razlika izmedju maualne i automatske klime.
Koliko mi se čini razlike nisu baš toliko značajne.

zpintar
06.03.2008., 10:56
[QUOTE=zpintar;12957863]Ako se ovako nastavi, vjerojatno će odustati i od kupnje samog auta...:D[/QUOTE

Nisam još definitivno odlučio - Ja sam ovom temom želio vidjeti da li je velika razlika izmedju maualne i automatske klime.
Koliko mi se čini razlike nisu baš toliko značajne.

Naravno, i jedna i druga - hladi a to joj je i osnovna funkcija, zar ne? Sve ostalo su nijanse...:)

I wonder
06.03.2008., 11:04

htio bi vidjeti taj auto kojemu se mijenja temperatura zraka koji izlazi iz klime u ovisnosti od namještanja.

klima kompresor ima 2 stanja. radi i ne radi. (poneki imaju još i ekonomični mod, gdje valjda preko kvačila smanjuju broj okretaja na kompresoru i tako štede gorivo ali i manje hlade).
jedina regulacija je vrtnja motora. i nemože kompresor raditi "na pola" osim ako nema taj eko-mod.

kad radi, baca van zrak na određenoj temperaturi koja ovisi o temp. ulaznog zraka.
ručna klima sve radi po podešenjima.
automatska klima raspoređuje puhanje i jačinu u ovisnosti o senzorima. kad počne, najjače puše na staklo da što prije rashladi a da ne puše u lice.
kad se auto ohladi, automatska klima sama smanjuje brzinu ventilatora i pušta hladni zrak na sredini. ako tada uđeš u thladni tunel, senzori to osjete i gase klimu.

skuplji auti kod kojih potrošnja nije u pitanju, oni sa jakim motorom i svi američki auti imaju uključenu opciju da čim se podesi puhanje na šajbu, automatski se pali klima i gasi se recirkulacija da bi se isušilo staklo.
uz klimu može se koristiti i grijanje zraka koji puše na šajbu ili pod noge, to nije povezano. tada klima služi za isušivanje.

i mene to nervira.
htio bi u proljeće cirkulaciju zraka a neću da mi puše u lice. tada namještam na puhanje na šajbu, ali to sada nesmijem jer tada pali klimu a to ne želim.
moram naći sheme struje pa to sam isklučiti.

dopuna:
ako si mislio da automatska klima može mijenjati temperaturu tako da miješa hladni zrak sa toplim kojeg pušta po potrebi, onda da, u pravu si.
ali samu hladnoću zraka koji izlazi, to ne.

supervox
06.03.2008., 11:05
Ovako:
razmisljam o automatskoj klimi u autu. Da li se isplati nadoplatiti ili je to samo bacanje novaca.
Nadoplata od oko 500eura u ford focusu 1,6 16V
Što velite?

Ne čitajući prethodne postove odmah prelazim na stvar:

Dakle, ako nisi tehničke struke i ne znaš kako funkcionira klima uređaj u autu, niti te to previše zanima, onda bez oklijevanja nadoplati za automatsku klimu... i ...stvar rješena...!!!

Ako pak imaš želju naučiti i sklon si tehnici, sa ručnim klima uređajem možeš postići sve identične funkcije kao i sa automatskom, samo trebaš znati podesiti...!!!

Samo dvije opcije nemaš kod ručne klime, a to su: prikaz temperature (nije loše vidjeti), te manje precizno doziranje upuhavanja toplog/hladnog zraka u kabinu, jer automatske imaju ventilator u više koraka, i do 20-tak, dok kod ručne obično ima samo 4 koraka ventilatora...!!!

Eto sad imaš plodno tlo za razmišljanje, a ako se odlučiš na ručnu klimatizaciju, javi se da ti dam naputke za korištenje, jer sada bi predugo trajalo, najbolje na PM...!!! :mig:

Neznam_nista
06.03.2008., 11:54
vidi... ne mozes.jer na manualnoj kad stavis hladno, ono ce puhat hladno.jedino mozues brzinu smanjit.. dok na automatskoj temp stavis i on ce sam pukah kako treba..

imanideju
06.03.2008., 13:27
uvijek je bolja rucna....(uvjetno) ako se kuzis kako treba okrenuti klapnu za hladjenje, a kako za grijanje...
da ti se ne dogodi, da ti zimi glava kuha, a noge se smrzavaju....
ljeti obratno!
s rucnom se da jako fino sve ustelati, pod uvjetima :rolleyes:

ako se bas ne kuzis, onda uzmi automatsku i miran si!

supervox
06.03.2008., 13:41
vidi... ne mozes.jer na manualnoj kad stavis hladno, ono ce puhat hladno.jedino mozues brzinu smanjit.. dok na automatskoj temp stavis i on ce sam pukah kako treba..

Nije istina, automatika će prema odabranoj temperaturi u tom slučaju dodati malo grijanja preko kime, dakle stručno rečeno uz upuhavanje zraka ventilatorom preko isparivača klime, paralelno se dodaje topla rashladna tekućine iz sustava grijanja (mali kiler u kabini), tako da nije prehladno..., a to isto možeš i ručno samo moraš znati što hoćeš, ili ti to mora netko objasniti...!!! (upuhani zrak ventilatora prelazi preko oba tijela za izmjenu topline, dakle i preko isparivača klime i preko grijača tzv. malog kilera)

Dakle navedeni primjer je obično u proljetnim, ili jesenskim uvjetima, pogotovo kad pada kiša, tada se pali kompresor klime (oduzimanje vlage/sušenje-odmagljivanje) i dodaje grijanja po potrebi, tako da ne bude pre hladno...i to je to...!!!
Automatika to radi automatski prema odabranoj temperaturi..., a kod automatike možeš jedino birati auto off, ili a/c off..., dakle isključivanje automatike i prelaska na ručno podešavanje, a ovo drugo je isključivanje kompresora, npr. po zimi, ili u graničnim uvijetima, kad ciljano ne želiš da se kompresor uključuje...itd.

Mogao bih satima o tome, ... dalje pišem samo na PM, a sve sam rekao u prvom postu...!!! :mig:

alfa146
06.03.2008., 13:54
[QUOTE=alfa146;12957615]Tako je.Međutim mene kod automatske ne smeta toliko intenzitet upuhanog zraka nego smjer,na kojeg u principu ne mogu utjecati.
Naime ljeti kad je u autu pakao napravim ovako.Ventilator na full,puhanje na konzolu,recirkulacija zraka na off,2 minute,ulazim u dijelom rashlađen auto,ventilator na 2,pa malo poslije na 1,recirkulacija na on,smjer na vjetrobransko staklo.Može li to klimatronic?[/QUOTda

daaa... pa namjestis di oces da ti puse... ccc

Jesi 100% siguran da climatronik ima onih 5 pozicija-staklo,noge,konzola,i kombinacije?

vr6
07.03.2008., 16:01
ide mi na racku AC - uvijek sam podesim temp i brzinu ventilatora. Sjednem u auto uznojen ko krebil onda upalim AC koja automatski pocinje puhat po mojoj glavi... Uzas. Bolje je volim manualno namjestit.

CDRW
07.03.2008., 20:38

Je, da ... da nebi. Disco iz 97 je imal TROZONSKU (opcija - dvozonska je bila serija) manualnu klimu. Kaj mislite da se svijet stvoril kad su izmislili elektroniku.

On topic - do sada sam vidio više automatsih klima koje imaju zakurac logiku rada nego onih koje rade OK. Ako se mene pita - poluautomatska (da temperaturu drži sama) je sasvim Ok - ostalo je bacanje novca. Bolje dokupi ESP (lova bi i tak trebala biti tu negdje).

@gentSMITH
07.03.2008., 20:57
Manualna klima konstantno i konstantno puše na zadanoj temperaturi, dok automatska održava Vašu zadanu temperaturu na displayu u autu(to znači da ona ne puše uvijek istom temperaturom npr. otvorite prozor i rashladite kabinu i ona odmah prilagođava na zadanu) kod manualne toga nema. U tome je bitna razlika od automatske i manualne. Koja prije rashladi kabinu po ljetnim žegama više-manje nije bitno ali znam kada ju idem puniti kod svoga "klima-servisera" koji se cijeli život bavi sa klima uređajima kaže da je BMW bog i batina klima-auto sustava. Mene osobno živciraju klime u autu koje se pale odmah kad i ventilatori, mislim da je to najveća glupost ikada izmišljena jer ako ja ne želim paliti kompresor i povećavati potrošnju onda ne želim. Imao sam problema jer mi je curila pa mi je sipao neku svjetleću tekućinu i gledao u mraku gdje curi i kaže kako ne postoji savršeni klima sistem za auto, plin kad-tada ispari, negdje može raditi tjedan, negdje mjesec, negdje dvije godine da ne ishlapi. To vi sami možete zaključiti kada je upalite i vidite da ne hladi kako treba odnosno lani je bolje rashlađivala nego sada, po tom pitanju je morate napuniti i pogledati da ne curi.

SharkyZg
07.03.2008., 21:08
Automatska klima je super stvar.
Nema više okretanja ručica, prevruče prehladno. Sa novim autom obavzna stvar.

Tolko je dobra da je bolje recimo izbacit navigaciju ili felge(jer si možeš kupit jeftinije i bolje posebno).

CDRW
07.03.2008., 21:15
Manualna klima konstantno i konstantno puše na zadanoj temperaturi, dok automatska održava Vašu zadanu temperaturu na displayu u autu(to znači da ona ne puše uvijek istom temperaturom npr. otvorite prozor i rashladite kabinu i ona odmah prilagođava na zadanu) kod manualne toga nema.

To je poluautomatska klima što si opisao. Automatska se bavi i raspodjelom zraka (lice, staklo, noge ....u zavisnosti od želja, vanjskei unutarnje temparature, položaja sunca ....) i TU je većinom zajeb.

I vjeruj mi imam klimu na jednom autu već ... Isuse 20 godina. Još nije punjena. I isto tako to je NAJMANJI problem klime (kad iscuri plin) - napuniš i gotovo. Ako je logika sjebana - moli Boga da tvornica izda update software-a koji ju kontrolira.

@gentSMITH
07.03.2008., 21:36
To je poluautomatska klima što si opisao. Automatska se bavi i raspodjelom zraka (lice, staklo, noge ....u zavisnosti od želja, vanjskei unutarnje temparature, položaja sunca ....) i TU je većinom zajeb.

To se naravno podrazumijeva kod automatske samo sam htio napisati (objasniti) razlika manualno(ručno)-automatsko.

CDRW
07.03.2008., 21:42
To se naravno podrazumijeva kod automatske samo sam htio napisati (objasniti) razlika manualno(ručno)-automatsko.

Automatska - postaviš željenu temperaturu i bok - to je to - dalje sve radi elektronika - smjer, temeratura, brzina puhanja ... sve (uključujući i recirkulaciju)

Poluautomatska - postaviš željenu temperaturu u klima ju održava sama (nebitno o vanjskim uvjetima) - sve ostalo je ručno

Manualna - postaviš temperaturu ali ako se promjeni vanjska - moraš sam "prilagodit" ručno - kao i sve ostale parametre

kamikaza777
08.03.2008., 12:43
neznam za ford, ali na mazdi je automatska klima zakon, radi jako dobro... bolje nego na citroenu...

johny5
08.03.2008., 12:51
Tako je.Međutim mene kod automatske ne smeta toliko intenzitet upuhanog zraka nego smjer,na kojeg u principu ne mogu utjecati.
Naime ljeti kad je u autu pakao napravim ovako.Ventilator na full,puhanje na konzolu,recirkulacija zraka na off,2 minute,ulazim u dijelom rashlađen auto,ventilator na 2,pa malo poslije na 1,recirkulacija na on,smjer na vjetrobransko staklo.Može li to klimatronic?

A može, kak ne! Cak i na automatskom modu mozes posebno regulirati puhanje samo na odredene dijelove auta, npr. samo na sajbu, samo na noge, ili samo na srednju konzolu, ili i jedno i drugo, kak oces! Ako to neki auti nemaju pa valjda onda imaju da se automatska klima stavi na manual! Samo se iskljuci automat i klima piri nacinom kao rucna! neznam kakve su to automatske klime kod nekih auta da takve stvari dolaze u pitanje! Pozdrav!

johny5
08.03.2008., 13:00

Ovo odrzavanje bi trebalo rijesiti jer koliko sam ja vidio na svim autima s automatskom klimom ona piri skroz, tj . i kad postigne npr 22C piri skroz i dalje, samo naravno mrvicu lakse jer je zeljena temperatura vec postignuta!

johny5
08.03.2008., 13:04
Quote:
johny5 kaže:
Lol! Kad budem imao vise vremena prokomentirat cu ovo! Manualna ne puse nikada na 10c jer to nemoze nikako postici ako se koriste stupnjevi za regulaciju! Najmanje je 17,18c ako nestavis bas ono low pa da smrzava sto obicna klima radi skroz samo naravno lakse ili slabije! Znaci ako ja stavim na 23c ono piri sa 23c, ne sa 10c, dajte to malo pokopčajte! Ako stavim na 17c onda piri sa 17c! Koliko sam to puta testiro i mjerio na svakakve moguce nacine! Zakljucak nemoguce je da piri sa 10c ako vlasnik ne stavi na low hladenje no onda si je sam kriv! Jos jedan zakljucak mislim da rucna klima moze u konacnici brze rashladiti unutrasnjost, ja kad sjednem u auto s rucnom klimom zacas sam ohladen,ako je na 4,5 i prehladen! Dakle polako i sigurno! Pozdrav

Meni ručna izbacuje na rešetki konzole 6,2C:p

Ispricavam se, krivo sam napisao! Misli se da automatska nepuse nikada 10c celzijusa hladan zrak ako covjek to nezeli i ne stavi na low nego ako koristi stupnjeve koji idu do recimo najmanje 17c! Dakle ako nezelis nemora ti u glavu pirit zrak ohladen na 10C! Neki to nekuze nikako! Dajte malo uzmite termometre i izmjerite kako puse, a ne bubat napamet! Pozdrav!

Neznam_nista
08.03.2008., 14:32
Vidi.. ako je vani npr 30 C a ti oces na 23 da ohladi.. ajd ti meni objasni, koliko vremena bi trebalo da se ohladi auto na 23 c ako bi zrak koji ulazi bio 23 c? ajd objasni... zato klima puse hladnije, neznam koliko tocno. jer tako moze ohladit na 23. dok s 23 na 23 jako tesko sine moj

Renault F1
08.03.2008., 17:52
Baš to. Ti kod automatske ne namještavaš temperaturu zraka koji puše iz kompresora nego željenu temperaturu kabine.

Neznam_nista
08.03.2008., 18:07
Da. Jer bi trebalo 100 godina dok nebi ohladio auto, kad bi htio da ti na 23 ohladi, a da zrak koji ulazi je isto 23. a vani 35.. nemoguce..

Eagle30
09.03.2008., 13:33
Ja sam za običnu ručnu. Imao sam automatsku i 1000 puta j epopravljao.
Ovako kad je klim amanualna brate imaš sajle pa udri.

Crodra
09.03.2008., 18:39
Možda sam staromodan, a možda je i profesionalna deformacija, ali uvijek samo manualnu klimu po sistemu - upalim pa hladi - ugasim pa ne hladi. Je taj software pametan, ali kad je vani hladno, sunce u kabini, ja bi hladil a on pametan misli da je meni zima i onda .....

alfa146
09.03.2008., 19:28
A može, kak ne! Cak i na automatskom modu mozes posebno regulirati puhanje samo na odredene dijelove auta, npr. samo na sajbu, samo na noge, ili samo na srednju konzolu, ili i jedno i drugo, kak oces! Ako to neki auti nemaju pa valjda onda imaju da se automatska klima stavi na manual! Samo se iskljuci automat i klima piri nacinom kao rucna! neznam kakve su to automatske klime kod nekih auta da takve stvari dolaze u pitanje! Pozdrav!

Ne znam baš.Evo maloprije sam izašao iz pasata 98(ne bojte se nije moj) i piše climatronic,i nema na šajbu i nema kombinacija gore-dole nego ima samo konzola ili noge,ostalo on sam.
2Crodra-lol:lol:

Davixx
11.03.2008., 13:49
Slučajno imam Focusa sa tom automatskom klimom. Kod mene je uvijek upaljena i radi stvarno odlično. Imam i manualnu klimu u drugom autu (Citroen) nije da ne radi ali automatska (kod Forda) puno je komotnija jer jednostavno radi sve sama i to radi dobro.
U svako slučaju ako ti ne paše automatski mod uvijek možeš isključiti automatiku i sve parametre sam namještati.
Ono što osobno nebi preporučio je poluautomatika (npr kod VW auta). Imao sam prilike više puta voziti Passat sa time i sistem me se nije baš dojmilo; ni automatika niti ručna :ne zna:

Neznam_nista
11.03.2008., 14:28
Ja na alfi imam ,neznam kakva je to, al mogu namjestat temperaturu, i na auto puhanje.. al nije digitalna.. a mogu i kao manualno... Al cujte ovo, npr sad kad su jos hladniji dani, drzim uvijek na 20 c i na auto.. a nekad mi bude pretoplo , a nekad tama, a nekad mozda malo zima.. u cem je problem

xyzeus1
11.03.2008., 16:24
Kupi automatsku!!! Bolja i veće opcije. Kad ne želiš da radi sve na "auto" jednostavno isključiš i imaš "manualnu" samo što se klapne elektronski otvaraju kad promjeniš neki parametar npr. puhanje. Znači kod automatske imaš opcije da je automatska i manualna. Kod ponovne prodaje imaš veliki plus. Ja osobno nikad više nebi kupio neki skuplji auto a da nema automatsku klimu.

Neznam_nista
11.03.2008., 17:38
Pa i imam automatsku!!!

alfa146
11.03.2008., 17:52
Kupi automatsku!!! Bolja i veće opcije. Kad ne želiš da radi sve na "auto" jednostavno isključiš i imaš "manualnu" samo što se klapne elektronski otvaraju kad promjeniš neki parametar npr. puhanje. Znači kod automatske imaš opcije da je automatska i manualna. Kod ponovne prodaje imaš veliki plus. Ja osobno nikad više nebi kupio neki skuplji auto a da nema automatsku klimu.

Krivo kolega.Nije to baš tako,dijelom jest,ali većim dijelom ipak nje.

tomo123
26.04.2008., 18:55
Zapeo sam na temi za maturalni rad pod nazivom pretvaranje poluautomatske klime u automatsku u automobilu. Ako se neko razumije o klimama u automobilu npr. kako rade, opisati njihove komponente(kompresor,kondenzator,isparivač...) molio bih da mi se javi ili mi preporuči neku literaturu.

I wonder
27.04.2008., 21:38
probaj ovdje
http://www.aa1car.com/carleyware/library.htm

traminac
28.04.2008., 14:02
Imam automatsku dvozonsku u a4, i stalno je na manual jer mi se ne svidja kako je to sve isprogramirano. Temperatura zraka je mozda i ok ali kad ventilator ode iz nekog svog razloga na 5-6 crtica (od 20) i puse hladno to ide do kosti, sto nikako ne pridonosi zdravlju na duzi rok. Inace ne vidim neku korist (osim financijske auto proizvodjacu) od dvozonske koja nikako ne moze u nepodijeljenoj kabini drzat temperaturu s lijeve drugacijom od one s desne strane.

dujatdi
28.04.2008., 22:37
Definitivno uzmi automatsku. Nariktas temperaturu koju oces i ona sama dalje radi. Kod rucne stalno moras prckat po prekidacima, zaso ako nemoras.

H-K
28.04.2008., 23:24
Donedavno sam imao auto sa manualnom klimom, sada imam automatsku. Nije me baš nešto hitila...

CDRW
28.04.2008., 23:44
Definitivno uzmi automatsku. Nariktas temperaturu koju oces i ona sama dalje radi. Kod rucne stalno moras prckat po prekidacima, zaso ako nemoras.

AKO radi kak spada. A ako ne? Onda plači.

dujatdi
29.04.2008., 18:54
AKO radi kak spada. A ako ne? Onda plači.

A zaso nebi radila kako spada??? Covjek kupuje novi auto pa je za predpostavit da radi i da ce radit. Ko da ces ti sam moc nesto pametno napravit ako ti rucna klima krepa.

_code_x_
11.07.2008., 19:07
Pitanje:

Kod klimatronika(prisutnog u Audiju i VW-u) koji sve senzori postoje za regulaciju?

Postoji li još koji senzor u kabini osim onog ispod prednjeg stakla (mjerač unutarnje temperature- kakve li koristi od njega kad je izložen direktno suncu :mad:) ?

The Chemist
11.07.2008., 22:38
Pitanje:

Kod klimatronika(prisutnog u Audiju i VW-u) koji sve senzori postoje za regulaciju?

Postoji li još koji senzor u kabini osim onog ispod prednjeg stakla (mjerač unutarnje temperature- kakve li koristi od njega kad je izložen direktno suncu :mad:) ?

I moj senzor (Hyundai i30) je ispod prednjeg stakla, izložen direktno suncu, što je i mene začudilo, ALI...
Vrlo je precizan i brzo reagira, bez obzira na to da li je sunčano ili oblačno... Očito se ne radi samo o termo-senzoru ispod šajbe. Možda aktivno strujanje zraka iz kabine kraj senzora ili nešto slično...??

_code_x_
12.07.2008., 08:58
Ma pitam zato što na središnjoj konzoli, ispod radia, imam jedan mali pravokutni dio koji je istočkan(rupičast) pa ne znam krije li se iza njega kakav senzor. Naime u tim rupicama sada je nakupljena prašina pa bih to dao očistiti ako je tu kakav senzor, ako ne onda bih ostavio tako

A što se tiče onog senzora ispod prednjeg stakla, zašto ga stavljaju tamo kada on neće prikazivati realnu temperaturu u kabini, jer pod udarom sunca mogao bi pokazivati puno više od realnog i onda funkcija automatske klime nema smisla (ako stavim temp. na 24, a taj senzor pod suncem uporno pokazuje npr 35,40-znate kako je to kad se zagrije onaj dio ispod stakla, čemu onda sve to kada će automatika intenzivno nastojati ohladiti auto)

frenchkey
12.07.2008., 11:18
a nitko se nije sjetio i aspekta sigurnosti...
Petljat po ventilatoru, usmjeravanju, hlađenju, grijanju, usmjerivačima dok voziš 200 km/h nije baš uputno

i btw, klimu treba povremeno i zimi paliti radi zdravlja kompresora, a da ne spominjem da se tada ni ostala stakla u kabini ne magle

johny5
12.07.2008., 12:29
Pitanje:

Auto klime u audiju imaju senzore koji ne griješe. Ni vanjski mjerač temperature jer je dobro postavljen a unutarnji još manje. Naravno ja sam to sve provjerio i stavio termometar u auto i to provjerio. Koliko piše na autoklimi toliko i na termometru. Najveće odstupanje je bilo 0.5 celsijusa na cijelom putovanju od 200km. Što se tiče vanjskih senzora tkđ su točni jer kad se vozim autoputom samo pogledam gore na semafor kolika je temperatura i uvijek se poklapa sa onom koja piše unutra u autu. Odstupanja se događaju samo kad je vani +37 celzija pa onda odstupi do 3-4 celzija ali na svim temperaturama do 28-30stupnjeva uvijek štima.
Zaključak, dokle god autoklima unutra u autu održava konstantnu temperaturu i varira do najviše 1stupanj to znači da sve štima

sasar
21.10.2008., 10:57
Jedno pitanje: Zna li iko kako se oznake vrijednosti temperature na automatskoj klimi (Audi A4 1999 god.) ponovo vracaju na celzijuse. Ne znam ni sam kako ali se prebacilo na F (faradeje) i na klimi i na instrument tabli.

CDRW
21.10.2008., 11:27
Jedno pitanje: Zna li iko kako se oznake vrijednosti temperature na automatskoj klimi (Audi A4 1999 god.) ponovo vracaju na celzijuse. Ne znam ni sam kako ali se prebacilo na F (faradeje) i na klimi i na instrument tabli.

Farenhajte. Farad je jedinica za kapacitet. I nemam pojma - znat će Rent. On je doktor za VW.

Saško
21.10.2008., 11:53
...
A što se tiče onog senzora ispod prednjeg stakla, zašto ga stavljaju tamo kada on neće prikazivati realnu temperaturu u kabini, jer pod udarom sunca mogao bi pokazivati puno više od realnog i onda funkcija automatske klime nema smisla (ako stavim temp. na 24, a taj senzor pod suncem uporno pokazuje npr 35,40-znate kako je to kad se zagrije onaj dio ispod stakla, čemu onda sve to kada će automatika intenzivno nastojati ohladiti auto)

Taj senzor je tu jer mora izmjeriti najveću temperaturu u autu, a složit ćemo se, na tome mjestu jest najveća temperatura. Ako taj senzor javlja temperaturu od 100 st.C, što je moguće ako auto stoji ljeti na suncu, klima se mora je*ački oznojiti radeći, ne bi li temperaturu brzo spustila na prihvatljive vrijednosti.

flexo
21.10.2008., 12:33

Da bi prebacio pritisni tipku za recirkulaciju i zadrži ju, zatim pritisni "+" tipku i drži ju par sekundi bez otpuštanja tipke za recirkulaciju.

Heho
21.10.2008., 13:13
I moj senzor (Hyundai i30) je ispod prednjeg stakla, izložen direktno suncu, što je i mene začudilo, ALI...
Vrlo je precizan i brzo reagira, bez obzira na to da li je sunčano ili oblačno... Očito se ne radi samo o termo-senzoru ispod šajbe. Možda aktivno strujanje zraka iz kabine kraj senzora ili nešto slično...??

Koju klimu imaš u i30 i koji motor?

Sobzirom da imam problem s sinusima brine me "puhanje" klime. U 406 3.0 nije me bolila glava od klime, a u Astri sam krepal od glavobolje, a oblje su bile Automatske.

alfa146
21.10.2008., 14:23
Koju klimu imaš u i30 i koji motor?

Sobzirom da imam problem s sinusima brine me "puhanje" klime. U 406 3.0 nije me bolila glava od klime, a u Astri sam krepal od glavobolje, a oblje su bile Automatske.

Pa ne moraš je staviti na " Auto".Imaš gore,dole,šajba,temperatura,jačina ventilatora,pa se igraj.

rusimir
29.01.2009., 10:50
Svi prićaju gdje i kako automatska puše, kako regulira temp, kako kad postavis temp ona istu održava.... Evo mene zanima da li se kod automatske kompresor zaustavi ili on uvijek vrti ako ja postavim temperaturu koju mogu dobiti samo iz rashladne tekučine iz koje se i grije zrak za kabinu, da li se automatska klima, tj. kompresor zaustavi kad dostigne postavljenu temp dok ona ponovno ne padne ili ne naraste pa kad ponovno bude potrebno za hladjenjem ili grijanjem kompresor se upali? Mene zanima da li je automatska klima kad ju svi toliko hvale imalo racionalnija sto se tiče potrošnje???? Ja bi ju uzeo samo ako cu potrositi manje goriva jer se i ručna može naštimat na približne željene temperature, samo što nju ja mogu iskljuciti ako je vani hladnije pa samo grijem željenom temp unutrašnjost a ne da mi ako sam imalo postavio termometar na plavo odmah radi i klima (samim tim i troši više goriva)?

Molim odgovor od nekog tko razumije rad klima uredjaja (bez nagađanja jer sam ih čuo na stotine - sve sami profici :-) )

CDRW
29.01.2009., 11:09
Imaš Eco mod koji gasi kompresor. Isto tako kompresor se gasi ako je vanjska temparatura ispod određene vrijednosti (obično oko nule) radi zaštite samog kompresora.

Kompresor služi samo za hlađenje i za odvlaživanje zraka. On nema veze s grijanjem

Ukratko - manje troši manualna klima (jer ju u nekim slučajevima zaboraviš upalit - kad bi automatika sama upalila kompresor a tebi ne padne na pamet).

4season
29.01.2009., 11:55
Imaš Eco mod koji gasi kompresor. Isto tako kompresor se gasi ako je vanjska temparatura ispod određene vrijednosti (obično oko nule) radi zaštite samog kompresora.

Kompresor služi samo za hlađenje i za odvlaživanje zraka. On nema veze s grijanjem

Ukratko - manje troši manualna klima (jer ju u nekim slučajevima zaboraviš upalit - kad bi automatika sama upalila kompresor a tebi ne padne na pamet).

kaj to onda znači da meni kompresor nikada nije radio (od kad sam auto kupio derem na ECO)?

CDRW
29.01.2009., 12:12
kaj to onda znači da meni kompresor nikada nije radio (od kad sam auto kupio derem na ECO)?

Ma ne ... samo ga ČEŠĆE gasi nego u normalnom modu.

delta11
29.01.2009., 13:09
I ja imam isto pitanje kao rusimir.
Da li (i ako da koliko) radi kompresor automatske klime po zimi, kada je na auto modu i
namjestena temperatura u unutrasnjosti je znatno veca od vanjske?
Auto nema eco mod.

CDRW
29.01.2009., 13:21
I ja imam isto pitanje kao rusimir.
Da li (i ako da koliko) radi kompresor automatske klime po zimi, kada je na auto modu i
namjestena temperatura u unutrasnjosti je znatno veca od vanjske?
Auto nema eco mod.

Ne radi ako elektronski mozak zaključi da ne treba ili ako je pre hladno pa kompresor može stradat.

DAMJANA13
25.01.2010., 15:49
Zna li netko da li u Passatu karavan 2001. godište sa ručnom klimom možeš na displeju (između ura) vidjeti temperaturu u autu i vani? Trenutno displej ne pokazuje to, auto kupljen neki dan...

green-sk
25.01.2010., 16:36
Zna li netko da li u Passatu karavan 2001. godište sa ručnom klimom možeš na displeju (između ura) vidjeti temperaturu u autu i vani? Trenutno displej ne pokazuje to, auto kupljen neki dan...

Listaj po meniju BC-a!
Ja na svom nemam mogućnost prikazivanja između ura (prikazuje se u kilometarsatu), a stric na svom ima u fino crvenom pozadinskom osvjetljenju sve te pizdarije između satova! :D

boys123
25.01.2010., 19:01
oprostite na glupom pitanju..koja je razlika izmedu rucne i automatske klime?

jasmin16v
25.01.2010., 19:32
oprostite na glupom pitanju..koja je razlika izmedu rucne i automatske klime?

automatsku nastimas samo temperaturu i on sve sam radi.
rucna klima ti moras sam odredit brzinu, i temperaturu okretat na hladnije toplije i tako. uglavnom automatska klima je fina za duga putovanja nastimas na 22 i uzivas.

Ivica10
25.01.2010., 20:32
ma ljudi,uzmite automatsku klimu,razlika između man. i aut. je ogromna...imao sam man. u jednom autu,ok hladi,imao autom. u jednom,dvozonsku u sadašnjem i mogu reči prva liga,pošto radim dosta km i vozim više osoba sljedeči auto (za cca 3 mjeseca)najvjerojatnije će biti sa četverozonskom autom. klimom,pozdrav

Knorac
14.04.2010., 19:35
e pih ovdje nisam saznao šta je bolje manual ili automatik :(

sve je kak ti podjeljeno 50/50

Knorac
14.04.2010., 19:46
jel valja šta auto. klima u proceed-u?

Mate Mamilo
14.04.2010., 20:04
e pih ovdje nisam saznao šta je bolje manual ili automatik :(

sve je kak ti podjeljeno 50/50

Nije uopće podijeljeno.

Automatska klima je zakon. Ona za čas rashladi auto ako je vani vruće i poslije sama održava zadanu temperaturu... Zimi ti zagrije do temperature čim ti se zagrije motor.

Kad ju jednom postaviš npr. na 21 kako je meni stalno (klinci odozada stavljaju 22) onda je to to... Ljeti ti hladi, zimi grije i u autu ti je uvijek ugodno... Ostale gumbiće skoro pa i ne diram. Samo zimi kad je šajba zamagljena pritisnem ono brže odmaglivanje...

Imao sam aute s obje klime, ali više nikad ne bi uzeo ručnu klimu...

jasmin16v
14.04.2010., 20:13
Nije uopće podijeljeno.

Automatska klima je zakon. Ona za čas rashladi auto ako je vani vruće i poslije sama održava zadanu temperaturu... Zimi ti zagrije do temperature čim ti se zagrije motor.

Kad ju jednom postaviš npr. na 21 kako je meni stalno (klinci odozada stavljaju 22) onda je to to... Ljeti ti hladi, zimi grije i u autu ti je uvijek ugodno... Ostale gumbiće skoro pa i ne diram. Samo zimi kad je šajba zamagljena pritisnem ono brže odmaglivanje...

Imao sam aute s obje klime, ali više nikad ne bi uzeo ručnu klimu...

Automatska klima nehladi nista brze od manualne, ali da je automatska bolja u svemu ostalome jest.

gentor
14.04.2010., 20:18
Automatska klima nehladi nista brze od manualne, ali da je automatska bolja u svemu ostalome jest.

Ohladi brze jer napravi ono sto ti (barem ja ) nikad ne bi a to je okreno hladjenje i ventilatore na maksimum...

pinkskin
14.04.2010., 20:32
Ohladi brze jer napravi ono sto ti (barem ja ) nikad ne bi a to je okreno hladjenje i ventilatore na maksimum...

Ja to uvijek na manualnoj napravim, okrenem na max, hlađenje ili grijanje, u početku a onda poslije smanjim.

jasmin16v
14.04.2010., 20:36

Ako hoces bas tacnije automatska klima sporije rashladi, jer kad dodje blizu 22stepena(predpostavimo) onda sporije puse, dok na rucnoj ukljucis na najjace i puse dok ti se muda nesmrznu i onda smanjis.

natmalan
14.04.2010., 23:02
lljudi pa vi niste normalni klima puse zrak a je ga vi naštelali ovak onak isti kurac razlika je u onome preko čega stišcete a to je je ti se da okretat ili pretiskat ko idiot ja imam rucnu stari onu za dvije strane kako god se zvala i isti bog samo sto mozes napravit da vozacu puse 18 a suvozacu 30 i onda obojica krepajujer je ovom hladno a ovom vruce i to ti je razlika mozes ritat jačinu na jednoj i drugoj samo sto je razlika da ova postepeno sama smanji a neznam koji debil nece smanjit kada mu ni dosta a taj eco je malo naprednija stvar ali ima je i neke rucne klime a neke automat.nemaju . Zaklucak kada kupis auto odluci se oces okrenut jedamput ili pretiskat ko idiot pa da to jos i platis
idiot ima para pa zato i glumi idiota sa pritiskanjem i dok pritisče lijepo se okupa od vručine a onda ga jos i grč strefi

štenac
14.04.2010., 23:16
lljudi pa vi niste normalni klima puse zrak a je ga vi naštelali ovak onak isti kurac razlika je u onome preko čega stišcete a to je je ti se da okretat ili pretiskat ko idiot ja imam rucnu stari onu za dvije strane kako god se zvala i isti bog samo sto mozes napravit da vozacu puse 18 a suvozacu 30 i onda obojica krepajujer je ovom hladno a ovom vruce i to ti je razlika mozes ritat jačinu na jednoj i drugoj samo sto je razlika da ova postepeno sama smanji a neznam koji debil nece smanjit kada mu ni dosta a taj eco je malo naprednija stvar ali ima je i neke rucne klime a neke automat.nemaju . Zaklucak kada kupis auto odluci se oces okrenut jedamput ili pretiskat ko idiot pa da to jos i platis
idiot ima para pa zato i glumi idiota sa pritiskanjem i dok pritisče lijepo se okupa od vručine a onda ga jos i grč strefi

ajde ujutro kad se dobro odmoriš i popiješ kavu probaj još jednom...

gentor
14.04.2010., 23:21
Ja to uvijek na manualnoj napravim, okrenem na max, hlađenje ili grijanje, u početku a onda poslije smanjim.

Grijanje i ja..:)

johny5
15.04.2010., 06:56
Ako hoces bas tacnije automatska klima sporije rashladi, jer kad dodje blizu 22stepena(predpostavimo) onda sporije puse, dok na rucnoj ukljucis na najjace i puse dok ti se muda nesmrznu i onda smanjis.

Potpis auto klima većinom sporije hladi, no zato dođe i polako na cilj. Ručna hladi presporo ili najčešće prebrzo dok ti se m... ne smrznu kako kažeš pa onda smanjiš.

Knorac
15.04.2010., 16:45
ajde ujutro kad se dobro odmoriš i popiješ kavu probaj još jednom...

POTPISUJEM :rofl:

mucalo55
08.09.2011., 10:24
da li se može kod automatske klime namjestiti da ne želite da radi klima kad je vani zima recimo nego samo da puše grijanje toplo, kao kod ručne ugašene klime, jer ne želim cijelu godinu imati upaljenu klimu a i da motor ne gubi tih 2-3-4-5 konja snage bezveze.

vukojarac1
08.09.2011., 10:32
Može.

alfa146
08.09.2011., 16:22
jel valja šta auto. klima u proceed-u?

meni je o.k.
Ako ti je spora,okreni lijevi prekidač skroz ulijevo (onaj od temperature) dok na displayu ne pokaže low.E to je posao,da vidiš leda po šoferšajbi :D.
Naime bilo je nekih problema sa senzorom unutrašnje temperature.

t.d.
08.09.2011., 20:22
Imam p-307 sa dvozonskom automatskom klimom. Po meni ovo "dvozonsko" je čista glupost. U autu je tako mali prostor i nema logike za takve stvari, kao npr. ako ja nariktam na 21 a suvozač na 24 kaj se dobije?......
Jer po tome ispada da će na jednoj strani puhati hladno, na drugoj mlako a prostor u autu je za te stvari zanemariv.
Automatska klima DA, ima svoje prednosti a za dvozonsko ili četverozonsko korist je najbolja u npr. kombiju, pa da hladniji zrak brže i bolje dođe u zadnji red sjedala

CDRW
08.09.2011., 21:30
Trkeljaš. Prema testu koji sam ja pročitao i mala Panda može napraviti 5°C razlike između vozača i suvozača a velike limuzine (E segment) i nevjerojatnih 11°C. Mjereno na više mjesta na naslonu sica i u prostoru nogu.

Zek0slav
08.09.2011., 22:24
Ja i moj kolega se nikako nismo mogli dogovoriti oko klime u sluzbenom autu. Kada smo dobili novi sa dvozonskom on je svoju drzao na 18, a ja na 24. Svi sretni i zadovoljni. :D

*rabbit*
09.09.2011., 08:25
Ja i moj kolega se nikako nismo mogli dogovoriti oko klime u sluzbenom autu. Kada smo dobili novi sa dvozonskom on je svoju drzao na 18, a ja na 24. Svi sretni i zadovoljni. :D

Kolega ti je eskim? :eek:

Inače, imam vozilo i s automatskom dvozonskom i s ručnom. Ručna 'brže' hladi prostor, ali je automatska kudikamo ugodnija, rekao bih i zdravija. Odnosno manje štetna. A ovo dvozonstvo, nemam pojma, ne koristim to baš pa i nemam neko mišljenje.

Zek0slav
09.09.2011., 10:10
Kolega je dok smo imali ručnu uvijek palio na najjače i najniže. Ja sam u roku 5 minuta šmrcao, a kad izađem boli glava. Kada sam mu prigovorio onda je njemu bilo vruće i znojio se. Pa smo vozili tako da je on sebi usmjerio klimu, a ja sjedio uz lagano otvoren prozor. :rolleyes:

Sva sreća pa sam dočekao i novi auto u firmi. :)

V.Sipak
09.09.2011., 10:18
Kolega ti je eskim? :eek:

Inače, imam vozilo i s automatskom dvozonskom i s ručnom. Ručna 'brže' hladi prostor, ali je automatska kudikamo ugodnija, rekao bih i zdravija. Odnosno manje štetna. A ovo dvozonstvo, nemam pojma, ne koristim to baš pa i nemam neko mišljenje.

zasto bi rucna brzije hladila prostor :confused:
automatska je kudikamo neugodnija i nezdravija od rucne.
dvozonska ili cetverozonska je prakticna kod duze voznje a pogotovo nocu kad suvozac/suvozacica i djeca na zadnjem zicu spavaju pa im treba veca temperatura od vozaca.

Zek0slav
09.09.2011., 10:38
Ručna zato jer samo namjestiš jačinu i brzinu, dok kod automatske imaš senzore koji prate stanje u kabini pa se čini manje invazivna.

I zašto misliš da je automatska nezdravija?

V.Sipak
09.09.2011., 10:56
[QUOTE=Zek0slav;35686286]Ručna zato jer samo namjestiš jačinu i brzinu, dok kod automatske imaš senzore koji prate stanje u kabini pa se čini manje invazivna.

ako je vani +35 i ti automatsku klimu stavis na "low" ,hladit ce punom snagom kao i rucna ako ju stavis na maximum.
I zašto misliš da je automatska nezdravija?
upravo iz istog razloga kao sto sam ti gore napisao,ako je vani +35 i ti ukljucis automatsku klimu ona ce hladiti punom snagom sto nikako nije zdravo pogotovo ako si oznojen a rucnu klimu mozes nastelati kojom snagom ce raditi.
automatska klima je idealna za duza putovanja kad se temperatura u autu stabilizira i automatska klima sama kontrolira tu zeljenu temperaturu.

marcons
09.09.2011., 11:05
[QUOTE]
ako je vani +35 i ti automatsku klimu stavis na "low" ,hladit ce punom snagom kao i rucna ako ju stavis na maximum.

upravo iz istog razloga kao sto sam ti gore napisao,ako je vani +35 i ti ukljucis automatsku klimu ona ce hladiti punom snagom sto nikako nije zdravo pogotovo ako si oznojen a rucnu klimu mozes nastelati kojom snagom ce raditi.

a na automatskoj ne možeš naštelat temperaturu?

Zgodni
09.09.2011., 11:53
[QUOTE]

automatska klima je idealna za duza putovanja kad se temperatura u autu stabilizira i automatska klima sama kontrolira tu zeljenu temperaturu.

Pa nece hladiti punom snagom ako stavim da hladi na ugodnih 26 npr.

V.Sipak
09.09.2011., 13:04
[QUOTE=V.Sipak;35686549]

a na automatskoj ne možeš naštelat temperaturu?

temperaturu mozes nastelati ali nemozes snagu odnosno brzinu ventilatora.
u praksi;
sjednes u vruci auto i ukljucis automatsku klimu na tih ugodnih 26c,automatska klima sama bira brzinu ventilatora kojom ce rashladiti unutrasnjost auta na tih ugodnih 26c.
kod rucne klime sam biras brzinu ventilatora.
znaci kad sjednes oznojen u vruci auto nariktas temperaturu npr na 26 i rucno nariktas ventilator da vrti manjom brzinom i daleko su ti manje sanse da ces imati glavobolju nego kad si automatska klima sama bira brzinu ventilatora.

alfa146
09.09.2011., 13:33
Kolega 26 je sve samo ne ugodno :).
Meni je jedina prednost automatske klime što može raditi kao manualna,vice versa ne ide.
Dakle nema te kombinacije koju automatska klima u ručnome modu ne može postići,gore/dole,brže/sporije,samo reci.

Henry Miller
09.09.2011., 13:41
[QUOTE=V.Sipak;35686549]

Pa nece hladiti punom snagom ako stavim da hladi na ugodnih 26 npr.

Hoće, prvo će početi raditi maksimalnom snagom, a onda će, kako se bliži prema 26, polagano smaljivati intenzitet puhanja ventilatora...

Ali to se lako riješi, čim se dirne kolut za podešavanje ventilatora, odmah prebaci na "ručnu" regulaciju ventilatora pa se stavi da puše kako kome paše..

Automatska klima je zakon, pogotovo dvozonska.

frANZi50
09.09.2011., 14:23
Automatska klima je zakon, pogotovo dvozonska.

Potpis.

Knorac
09.09.2011., 15:11
Kolega 26 je sve samo ne ugodno :).
Meni je jedina prednost automatske klime što može raditi kao manualna,vice versa ne ide.
Dakle nema te kombinacije koju automatska klima u ručnome modu ne može postići,gore/dole,brže/sporije,samo reci.

potpis... najviša temp koju sam stavio po ovim vrućim ljetnim danima je 24... i to samo zbog cure koja je pipičasta na temperaturu.

kada stavim na 26 prije se otopim nego što ohladi auto.

*rabbit*
09.09.2011., 16:48
[QUOTE=marcons;35686657]

temperaturu mozes nastelati ali nemozes snagu odnosno brzinu ventilatora.
u praksi;
sjednes u vruci auto i ukljucis automatsku klimu na tih ugodnih 26c,automatska klima sama bira brzinu ventilatora kojom ce rashladiti unutrasnjost auta na tih ugodnih 26c.
kod rucne klime sam biras brzinu ventilatora.
znaci kad sjednes oznojen u vruci auto nariktas temperaturu npr na 26 i rucno nariktas ventilator da vrti manjom brzinom i daleko su ti manje sanse da ces imati glavobolju nego kad si automatska klima sama bira brzinu ventilatora.

a u kojem to autu molim te imaš automatsku klimu, a da ne možeš birati brzinu ventilatora :confused::confused::confused:

ako iskopčaš tipku AUTO, staviš temperaturu, ne znam 24° i brzinu ventilatora 2/6 i doviđenja. Ono bolje obično uključuje opcije onog lošijeg, plus poneka dodatna funkcija.

V.Sipak
09.09.2011., 17:26
[QUOTE=V.Sipak;35688864]

[QUOTE]a u kojem to autu molim te imaš automatsku klimu, a da ne možeš birati brzinu ventilatora :confused::confused::confused:
kad biras brzinu ventilatora iskljucujes automatsku klimu,dodirom na tipku za reguliranje brzine ventilatora iskljucis automatsku klimu i imas manualnu.
ako iskopčaš tipku AUTO, staviš temperaturu, ne znam 24° i brzinu ventilatora 2/6 i doviđenja. Ono bolje obično uključuje opcije onog lošijeg, plus poneka dodatna funkcija.
kad iskopcas tipku AUTO vise nemas automatsku klimu isto kao kad pritisnes tipku za reguliranje brzine ventilatora.
i mislio sam da ce doci do nesporazuma,svaka automatska klima je ujedno i manualna.

V.Sipak
09.09.2011., 17:29
Automatska klima je zakon, pogotovo dvozonska.[/QUOTE]
onda je cetverozonska klima ustavni zakon :D
i pokraj cetverozonske klime se vozin na kratke relacije skoro pa uvijek na manualno nastelanu klimu.
svako onako kako zeli :mig:

*rabbit*
09.09.2011., 17:44
kad biras brzinu ventilatora iskljucujes automatsku klimu,dodirom na tipku za reguliranje brzine ventilatora iskljucis automatsku klimu i imas manualnu.

kad iskopcas tipku AUTO vise nemas automatsku klimu isto kao kad pritisnes tipku za reguliranje brzine ventilatora.
i mislio sam da ce doci do nesporazuma,svaka automatska klima je ujedno i manualna.

a kad autom od 200 ks upadneš u more imaš gliser, jel? zgodno.

sucker
09.09.2011., 18:44
Imam u BMW-u aut. dvozonsku klimu,koja radi apsolutno savršeno. Do sada sam vozio aute isključivo sa manualnom klimom,i takvu nikad više nebi niti ću kupiti. Em izgleda za qurac,kao gorenje štednjak,em sporije i slabije hladi,i jednako tako sporije zagrije kabinu.

Ovdje mi je namješteno cijelu godinu na 22 C,kada je u auto +40 kad stoj ina suncu ,samo piknem gumb max. i klima sama prebaci vozačevu i suvozačevu stranu na 16 C,i ostavim tako 5-10 min. max. da rashladi kabinu,nakon toga stisnem AUTO i klima se vraća na 22 C,a ventilator po potrebi pojačava ili smanjuje automatski puhanje i to je sve. Klima je uključena doslovno 365 dana u godini,i nikad nikakvih problema s njom ili mojim zdravljem. Naavno treba redovito mjenjati filter i mikrofiter ( ja mjenjam jednom godišnje) i sve super,bez mirisa i okusa. Da ne govorim kolika je prednost aut. klime za kišnih i hladnih dana kada je u kabini velika vlaga,i šajbe se magle,pogotovo sam imao takvih iskustava sa autima s manualnom klimom. Ovdje toga više nema.

Na tvojem mjestu jedino i isključivo aut. klima,jer 500 eura na cijenu auta i nisu neke pare,a ipak živimo u 21.stoljeću i bio bi red kad bi svi počeli nudit isključivo aut. klime. Amen.

V.Sipak
09.09.2011., 20:56
a kad autom od 200 ks upadneš u more imaš gliser, jel? zgodno.

sto ti trkeljas :(
jel ti uopce imas automatsku klimu :confused:
koja automatska klima ostaje u automatskom modusu ako joj ti stelas brzinu ventilatora :504:

Knorac
10.09.2011., 09:30
Zeko si je malo cugno

frANZi50
10.09.2011., 19:18
Zeko si je malo cugno

Nije nego je u pravu, kad namjestiš brzinu vrtnje ventilatora, i dalje to ostaje automatska klima, automatski regulira temperaturu i ostalo, jedino što intenzitet puhanja nije automatski.

Armstrong
10.09.2011., 19:28
Nije nego je u pravu, kad namjestiš brzinu vrtnje ventilatora, i dalje to ostaje automatska klima, automatski regulira temperaturu i ostalo, jedino što intenzitet puhanja nije automatski.

S ovime se slažem :top: ( za passat b6)

Inače u ljeto si namjesti na 17-18C, a u zime na cca 27C :D .

Dvije zone neznam kad sam zadnji put koristio :ne zna:

*rabbit*
10.09.2011., 20:09
sto ti trkeljas :(
jel ti uopce imas automatsku klimu :confused:
koja automatska klima ostaje u automatskom modusu ako joj ti stelas brzinu ventilatora :504:

jel ti razumiješ da je AUTOMATSKA KLIMA uređaj. ako joj sam zadaš brzinu vrtnje ventilatora to je i dalje ista ta AUTOMATSKA KLIMA.

da ti bude jednostavnije:

ako imaš DSG mjenjač i sam prešaltaš brzinu s vremena na vrijeme, je li to i dalje automatski mjenjač?

tko je shvatio - shvatio je. tko nije ni neće :kava:

Komar22
10.09.2011., 20:28
ako promjenis brzinu ventilatora, AUTO klima se iskljuci.......jer ovak i onak si ona sama odabere brzinu venta, tako dugo dok ti to ne poremetiš:zubo:

barem je tako kod mene

V.Sipak
10.09.2011., 20:40
[QUOTE=*rabbit*;35710126]jel ti razumiješ da je AUTOMATSKA KLIMA uređaj.
razumijem,to je uredjaj koji moze raditi na automatskom i na manualnom modusu.
ako joj sam zadaš brzinu vrtnje ventilatora to je i dalje ista ta AUTOMATSKA KLIMA.
uredjaj je jos uvijek isti ali vise ne radi na automatskom modusu vec na manualnom.

da ti bude jednostavnije;
vozis se kroz tunel (recimo sv. rok) i nariktas si temperaturu na automatskoj klimi na nekih 23c i ventilator na prvi stupanj posto je i ljeti u tako dugom tunelu nekih ugodnih 23c nemas potrebe da ti ventilator radi brzije i kad izadjes iz tunela vani je temperatura 35c,posto si ti manualno nariktao ventilator da vrti na prvom stupnju on ce i vani bez obzira sto se temperatura naglo popela na 35 vrtiti u prvom stupnju i ti ces se kuhati u tom autu bez obzira sto imas automatsku klimu jer ta klima vise ne radi na automatskom modusu vec na manualnom posto si ti manualno nariktao brzinu ventilatora.

ako imaš DSG mjenjač i sam prešaltaš brzinu s vremena na vrijeme, je li to i dalje automatski mjenjač?
nemam DSG vec 7G-Tronic mjenjac i ako ga nariktam na C (comfort) onda je u C modusu ako ga nariktam na S (sport) onda je u S modusu ako ga nariktam na M (manuel) onda je u manualnom modusu i mogu mjenjati izmedju modusa koliko hocu ali getriba ostaje ista mjenjem samo moduse a ne getribu isto ti je i sa automatskom klimom,klima ostaje ista mjenjas samo moduse a ne cjelu klimu.

tko je shvatio - shvatio je. tko nije ni neće :kava:
tko je shvato-shvatio,tko nije mozda shvati.

V.Sipak
10.09.2011., 20:41
ako promjenis brzinu ventilatora, AUTO klima se iskljuci.......jer ovak i onak si ona sama odabere brzinu venta, tako dugo dok ti to ne poremetiš:zubo:

barem je tako kod mene

tako je kod svih automatskih klima

frANZi50
11.09.2011., 12:15
tako je kod svih automatskih klima

Jebemu sunce, ali i dalje regulira temperaturu i drži je na zadanoj vrijednosti, koliko god jako ventilator puhao. Jedino je jačina puhanja manualna, sve ostalo je i dalje automatski.

V.Sipak
11.09.2011., 13:17
Jebemu sunce, ali i dalje regulira temperaturu i drži je na zadanoj vrijednosti, koliko god jako ventilator puhao. Jedino je jačina puhanja manualna, sve ostalo je i dalje automatski.

jebemu sunce,franci,a koje "sve ostalo":ne zna:
osnovna razlika (design ne racunam) izmedju manualne i automatske klime je u tome sto automatska klima ima u autu razporedjene senzore koji joj salju signale dali treba ventilator pojacati ili smanjiti da bi se dobila temperatura koja je manualno zadana od vozaca ili suvozaca ili cak od ovih sto sjede otraga.
ako ti automatskoj klimi odredis kojom brzinom ce ventilator puhati onda njoj ti senzori badava salju signale da je pre vruce i da treba ventilator pojacati i onda ona ako si ventilator nariktao na prvom stupnju i u slucaju da je vani vruce nemoze drzati temperaturu na zadanoj vrijednosti.

noxis93
11.09.2011., 13:25
Imam automatsku, a imao sam i rucnu.
Automatska je komotnija. Namjestis temperaturu koju zelis (po gradu drzim 22, a van spustim na 21) i vozi. Vozio sam i aute sa rucnom klimom i moram reci da je ono stelanje ventalitora veliki prc. 1 je pre malo, 2 je pre jako, pa vrtis one mlaznice, smanjujes temperaturu onom plavo/crvenom polugom, kombiniras prozore i klimu, itd...
Ovisno o poziciji senzora, automatska zna puhat previse svako tolko pa moram namjestavat ventilator, ali to je jedan slucaj na 10 voznji.
Uz to, automatska klima je bolja po zimi, jer dok se auto ne ugrije nece puhat hladan zrak vec ce samo vrtit pomalo ventilator i cekat da motor zgrije zrak.

V.Sipak
11.09.2011., 14:00
Imam automatsku, a imao sam i rucnu.
Automatska je komotnija. Namjestis temperaturu koju zelis (po gradu drzim 22, a van spustim na 21) i vozi. Vozio sam i aute sa rucnom klimom i moram reci da je ono stelanje ventalitora veliki prc. 1 je pre malo, 2 je pre jako, pa vrtis one mlaznice, smanjujes temperaturu onom plavo/crvenom polugom, kombiniras prozore i klimu, itd...
Ovisno o poziciji senzora, automatska zna puhat previse svako tolko pa moram namjestavat ventilator, ali to je jedan slucaj na 10 voznji.
Uz to, automatska klima je bolja po zimi, jer dok se auto ne ugrije nece puhat hladan zrak vec ce samo vrtit pomalo ventilator i cekat da motor zgrije zrak.

normalno da je automatska klima i bolja i ljepsa od manualne, ujedno je svaka automatska klima i manualna a samo manualna nije automatska.
pitanje je samo upotrebe klime na automatskom ili manualnom modusu.
ovima koji nemaju problema sa glavoboljom je svejedno sto klima kod vecih vanjskih temperatura radi punom parom kad oni sjednu oznojeni u auto ali vecoj vecini nije svejedno i imaju zdravstvenih problema stoga u takvim slucajevima kad su oznojeni a velike su vrucine iskljuce automatsku klimu i manualno riktaju brzinu ventilatora dok se unutrasnjos ne ohladi da mogu prebaciti na automatski modus.

CDRW
12.09.2011., 10:06
Na žalost vidio sam više automatskih klima koje rade LOŠE nego onih koje rade dobro. Kako je netko već napisao - najveća prednost automatske klime je što može radit i kao poluautomatska i kao ručna. Obratno ne vrijedi.

sprint1
12.09.2011., 11:12
Imam poluautomatsku, moram ručno namještati temperaturu što mi nije neki problem, ali smjer puhanja, čas mi je nogama prehladno, čas mi smeta da mi puše u lice, što svako malo moram regulirati(nekako mi je puhanje 80% na šajbu, 20% na noge najudobnije)...pa se mislim da li sam se zahebo što nisam nadoplatio za automatsku klimu.
Pitam znalce, jesam li trebao uzeti automatsku ili ne?

sucker
12.09.2011., 11:27
Na žalost vidio sam više automatskih klima koje rade LOŠE nego onih koje rade dobro. Kako je netko već napisao - najveća prednost automatske klime je što može radit i kao poluautomatska i kao ručna. Obratno ne vrijedi.

Kako si ti zadovoljan svojom u golfu?

Meni je to uz još neke stvarni na auto najbolji dio auto,i najviše sam zadovoljan učinkom aut. klime,tako da sam samo potvrdio ono što sam oduvijek mislio/pretpostavljao a to je da nikada više neću pogledati manualnu klimu.

CDRW
12.09.2011., 11:41
Kako sam zadovoljan .... pa čudna je. Previše se pravi pametna. Recimo uzima u obzir vanjsku temperarturu. I dodatno "osunčanost" auta. I onda ti se dogodi da bolje hladi na +35 nego na +30 (isti seting temperature). Ili još gore - vani pakleni +37 i zađe sunce (navuku se neki oblaci) - i ona hladi MANJE. Iako je temperatura okoline ista ko i prije ....

Što se tiče nekakvog zdravlja i sličnog - nemam zamjerke. Sve komande su progresivne - neće odma krenut sa ledenim zrakom, progresivno spušta temperaturu.

S treće strane - ja koristim klimu samo na dužim putovanjima. Dok se vozikam po otoku ljeti niti je ne palim. Po gradu samo ako je nekakva paklena temperatura na ovom Zg asfaltu.

A.M.80
12.09.2011., 14:36
Imam poluautomatsku, moram ručno namještati temperaturu što mi nije neki problem, ali smjer puhanja, čas mi je nogama prehladno, čas mi smeta da mi puše u lice, što svako malo moram regulirati(nekako mi je puhanje 80% na šajbu, 20% na noge najudobnije)...pa se mislim da li sam se zahebo što nisam nadoplatio za automatsku klimu.
Pitam znalce, jesam li trebao uzeti automatsku ili ne?

A što misliš da bi se automatska povodila tvojim željama?

Isto je imao ručnu ili automatsku. Smjerovi su: šajba/noge, samo u noge, samo u glavu i glava/noge.

S time da meni na Audiju A6 ("premium") na automatskom modu puše samo u glavu. Čim pritisnem tipku da se prebaci i na noge, automatski mod se odmah isključi. Zato automatski mod nikada ne koristim već ručno namjestim npr. 22 stupnja i stavim na sve smjerove. A to možeš i na ručnoj.

marlasr
12.09.2011., 20:13

Asu, DSG nije automatski mjenjac u pravom smislu rijeci. Mjenjacka kutija je manualna... jedino sto je automatsko kod DSGa je regulacija promjene stupnja prijenosa, dakle rijec je o robotiziranom manualnom prijenosu...

Tako da si jedan pomalo nejasan pojam kao sto je automatska vs. manualna klima zamjenio jos jednim neodredjenim pojmom. :)

CDRW
13.09.2011., 09:50
Ako nije automatski kakav je onda :rofl: ... evo ja već godinama u zabludi da vozim automatika .... stavim u D i piči baja ...

marlasr
13.09.2011., 17:09
Ako nije automatski kakav je onda :rofl: ... evo ja već godinama u zabludi da vozim automatika .... stavim u D i piči baja ...

Robotizirani... ili mozda imas kontinuiranu promjenu prijenosnog omjera i planetarij i ostale cungelunge?
DSG je hibrid... robotizirana promjena diskretnih prijenosnih omjera, a getriba je i dalje ono sto se zove "manual gearbox".

CDRW
13.09.2011., 17:25
Robotizirani... ili mozda imas kontinuiranu promjenu prijenosnog omjera i planetarij i ostale cungelunge?
DSG je hibrid... robotizirana promjena diskretnih prijenosnih omjera, a getriba je i dalje ono sto se zove "manual gearbox".

Daj ne lupetaj. Mjenjač može bit manualni ili automatski. Ako nije manualni onda je automatski. Trećeg nema. A KAKVA je unutra automatika - koga briga.

Klima može bit manualna, poluautomatska ili automatska. Četvrtog nema

MMachéte
13.09.2011., 17:36
DSG je stvarno nesto izmedu , tak da ne vidim cemu ovakav rezignirani post , i to jos nekoga tko i vozi auto s DSGom..

wikipedija, prvi link
The Direct-Shift Gearbox (German: Direkt-Schalt-Getriebe[1]), commonly abbreviated to DSG,[2][3] is an electronically controlled dual clutch[2] multiple-shaft manual gearbox, in a transaxle design - without a conventional clutch pedal,[4] and with full automatic,[2] or semi-manual control.

marlasr
13.09.2011., 19:08
Daj ne lupetaj. Mjenjač može bit manualni ili automatski. Ako nije manualni onda je automatski. Trećeg nema.

http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-automatic_transmission
Dakle, postoji polu-automatika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_clutch_transmission
DSG je DCT sustav prijenosa... dakle... poluautomatski, a neki za to koriste i termin robotizirani.

V.Sipak
14.09.2011., 08:55
Daj ne lupetaj. Mjenjač može bit manualni ili automatski. Ako nije manualni onda je automatski. Trećeg nema. A KAKVA je unutra automatika - koga briga.

Klima može bit manualna, poluautomatska ili automatska. Četvrtog nema

tocno,DSG je automatska getriba,uostalom tako i pise (http://de.wikipedia.org/wiki/Doppelkupplungsgetriebe) .
ali kakva je to poluautomatska klima :)
ja poznam samo mehanicku (manualnu) ili elektronsku (automatsku),na kojem principu ta poluautomatska funkcionora.

Henry Miller
14.09.2011., 09:18
tocno,DSG je automatska getriba,uostalom tako i pise (http://de.wikipedia.org/wiki/Doppelkupplungsgetriebe) .
ja poznam samo mehanicku (manualnu) ili elektronsku (automatsku),na kojem principu ta poluautomatska funkcionora.

Poluautomatska, za razliku od obične ručne ima senzore koji mjere temperaturu u kabini i održavaju zadanu temperaturu..

golfigno
14.09.2011., 09:47
Zašto manualnu klimu ne rade s onim dislayem za temp, zar je to toliko skupo? Meni je auto-klima bolja od manualne jedino po tome što možeš namjestiti temp na pola stupnja. Auto-mode je bezveze, jer kada hoću da hladi na 21oC, hoću da stalno izbacuje 21 intenzitetom koji meni paše.

Off, pod što spada robotizirani ručni mjenjač?

V.Sipak
14.09.2011., 10:20
Poluautomatska, za razliku od obične ručne ima senzore koji mjere temperaturu u kabini i održavaju zadanu temperaturu..

to bi bila automatska klima :)
automatska klima ima senzore koji mjere temperaturu i automatski dodaje ili smanjuje hladni zrak i usmjerava ga prema potrebi ali sto je "poluautomatska klima"

Knorac
14.09.2011., 10:40
Zašto manualnu klimu ne rade s onim dislayem za temp, zar je to toliko skupo? Meni je auto-klima bolja od manualne jedino po tome što možeš namjestiti temp na pola stupnja. Auto-mode je bezveze, jer kada hoću da hladi na 21oC, hoću da stalno izbacuje 21 intenzitetom koji meni paše.

Off, pod što spada robotizirani ručni mjenjač?

AK naštimaš AutoKlimu na 21C ne izbacuje ti 21C na otvor ventilacije.

CDRW
14.09.2011., 11:03

Manualna klima - sve štelaš sam, nema mikakve elektronike koja bi nadzirala bilo koji parametar (ventilator, temperatura, smjer)

Poluautomatska klima - danas jedna od najčešćih, sama nadzire temperaturu (korisno ako ti se mjenjaju vanjski uvjeti tj vanjska temperatura), ventilator i smjerovi su u tvojim rukama

Automatska - nadzire osim temperature i brzinu strujanja i smjerove puhanja.

Dakle razlika između manualne i poluautomatske je u tome što na manualnoj ti odrediš omjer toplog i hladnog zraka i to je to. Pa ako se VANJSKA temperatura promjeni i ti moraš ponovo podešavat omjer
Poluautomatska to radi sama - ako si namjestio 24°C onda ona drži 24°C bilo vani 25 ili 35 - recimo Climatic je takva klima. Moja prastara Marea je imala takvu.
Bottomline - kod poluautomatske postoji regulacijska petlja koja nadzire temperaturu
Automatska osim toga ima još i nekakvu strategiju koja određuje smjer i jačinu puhanja.
Manualna je drvena motika. Ona nema ništa.

V.Sipak
14.09.2011., 13:03
Manualna klima - sve štelaš sam, nema mikakve elektronike koja bi nadzirala bilo koji parametar (ventilator, temperatura, smjer)

Poluautomatska klima - danas jedna od najčešćih, sama nadzire temperaturu (korisno ako ti se mjenjaju vanjski uvjeti tj vanjska temperatura), ventilator i smjerovi su u tvojim rukama

Automatska - nadzire osim temperature i brzinu strujanja i smjerove puhanja.

Dakle razlika između manualne i poluautomatske je u tome što na manualnoj ti odrediš omjer toplog i hladnog zraka i to je to. Pa ako se VANJSKA temperatura promjeni i ti moraš ponovo podešavat omjer
Poluautomatska to radi sama - ako si namjestio 24°C onda ona drži 24°C bilo vani 25 ili 35 - recimo Climatic je takva klima. Moja prastara Marea je imala takvu.
Bottomline - kod poluautomatske postoji regulacijska petlja koja nadzire temperaturu
Automatska osim toga ima još i nekakvu strategiju koja određuje smjer i jačinu puhanja.
Manualna je drvena motika. Ona nema ništa.

nema "poluautomatske klime"
ima samo mehanicka i automatska
na mehanickoj klimi stelas ;temperaturu,smjer i brzinu ventilatora rucno
klima koja automatski odrzava zadanu temperaturu pojacavanjem odnosno smanjevanjem brzine ventilatora je automatska klima.
automatske klime se opet razlikuju po svojim sposobnostima kao sto su mogucnost da klima automatski regulira smjer i jacinu puhanja,ili dvozonska klima ili cetverozonska klima,automatskih klima ima boljih i losijih ali su ipak sve "automatske" ,slicno kao i automatska geriba od prije 30 godina i danasnje automatske getribe su kao dan i noc ali su ipak "automatske"

CDRW
14.09.2011., 13:17
nema "poluautomatske klime"
ima samo mehanicka i automatska
na mehanickoj klimi stelas ;temperaturu,smjer i brzinu ventilatora rucno
klima koja automatski odrzava zadanu temperaturu pojacavanjem odnosno smanjevanjem brzine ventilatora je automatska klima.
automatske klime se opet razlikuju po svojim sposobnostima kao sto su mogucnost da klima automatski regulira smjer i jacinu puhanja,ili dvozonska klima ili cetverozonska klima,automatskih klima ima boljih i losijih ali su ipak sve "automatske" ,slicno kao i automatska geriba od prije 30 godina i danasnje automatske getribe su kao dan i noc ali su ipak "automatske"

A što je klima koja namještenu temperaturu održava promjenom omjera topli-hladni zrak? Smjer i jačina puhanja su u tvojim rukama.

Knorac
14.09.2011., 14:10
Kao što je CDRW rekao postoje tri verzije klime i amen...

Šta se sada tu čudite ko pura derku... Aj ne filozofirajte...
Pa jebemu šta su i svi auto saloni šuplji kada stave u napomenu da li je klima manualna,poluautomatska (climatic ili kak se već zove u fauvea) i automatska. AMEN
A sad jeli dvozonksa,četvorozonska isti kuki jer to spada pod automatsku...
Samo mi Balkanci možemo tolko filozofirat o očitoj stvari, od ničega napraviti problem....

marlasr
14.09.2011., 14:31

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-Shift_Gearbox

Netocno... DSG ima ono sto se zove manual gearbox odnosno manualna getriba.

V.Sipak
14.09.2011., 14:55
A što je klima koja namještenu temperaturu održava promjenom omjera topli-hladni zrak? Smjer i jačina puhanja su u tvojim rukama.

obicna mehanicka klima stim da mozes paralelno upotrebljavati grijanje sto je usput receno mercedes w123 mogao jos prije 40 godina.
ta klima bi se mogla usporediti sa autom koji ima mehanicku klimu i siber na krovu.te takozvane "Climatronic" klime su mazanje ociju i prodavanje muda pod bubrige.

CDRW
14.09.2011., 14:59
obicna mehanicka klima stim da mozes paralelno upotrebljavati grijanje sto je usput receno mercedes w123 mogao jos prije 40 godina.
ta klima bi se mogla usporediti sa autom koji ima mehanicku klimu i siber na krovu.te takozvane "Climatronic" klime su mazanje ociju i prodavanje muda pod bubrige.

Ma kak je klinac MEHANIČKA ak ima elektroniku koja nadzire temperaturu - šta pričaš čovječe.

V.Sipak
14.09.2011., 15:05
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-Shift_Gearbox

Netocno... DSG ima ono sto se zove manual gearbox odnosno manualna getriba.

sto ne procitas taj link sto si kopirao :confused:
The Direct-Shift Gearbox (German: Direkt-Schalt-Getriebe[1]), commonly abbreviated to DSG,[2][3] is an electronically controlled dual clutch[2] multiple-shaft manual gearbox, in a transaxle design - without a conventional clutch pedal,[4] and with full automatic,[2] or semi-manual control. The first actual Dual Clutch transmissions derived from Porsche in-house development for 962 racing cars in the 1980s.

V.Sipak
14.09.2011., 15:38
Ma kak je klinac MEHANIČKA ak ima elektroniku koja nadzire temperaturu - šta pričaš čovječe.

sjednes u zagrebu u golfa sa climatic klimom,vanjska temperatura je +23 ti na climaticu nariktas +22,vozis se do karlovca,tamo je vanjska temperatura +35,na koji nacin ce ta elektronika nadzirati temperaturu u autu.

CDRW
14.09.2011., 15:46
Jel da ti pokažem senzor ili ga znaš sam naći?

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/123/2039/7159160/climatic-31468.JPG

V.Sipak
14.09.2011., 16:08
Jel da ti pokažem senzor ili ga znaš sam naći?

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/123/2039/7159160/climatic-31468.JPG

tko ce ovaj kotacic za reguliranje brzine ventilatora u zdencini okrenuti na 2,u jaski na 3 a u karlovcu na 4 , elektronika koja nadzire temperaturu ili ti :confused:
http://img843.imageshack.us/img843/8301/climatic31468.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/climatic31468.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

CDRW
14.09.2011., 16:24
Dobro jel ti trolaš ili jednostavno NE razumiješ? Koji si klinac zapeo za brzinu ventilatora? Ona ostaje ista. Onolika koliko si ju TI namjestio (zato klima i jest POLUAUTOMATSKA). Ono što se mjenja je OMJER toplog i hladnog zraka. Postoji klapna unutra, mali stepper koji ju pokreće i koja određuje koliko će zraka proći kroz grijač, koliko kroz hladnjak (isparivač od klime) a koliko mimo njih - i TO određuje temperaturu u kabini, nikakva brzina ventilatora.

Mjenja se dakle temperatura zraka koji izlazi kroz rešetke a ne njegova količina.

Knorac
14.09.2011., 16:32
di je stinger sa double facepalmom :)

sipak jer ti razumiješ "hrvatska jezika" i šta ti kolega priča????

*rabbit*
14.09.2011., 16:51
V. Šipak miješa temperaturu i količinu zraka, odnosno upuhani volumen. Odličnost. Diskusija poprima novu dimenziju :cerek:

V.Sipak
14.09.2011., 18:00
[QUOTE=CDRW;35773505]Dobro jel ti trolaš ili jednostavno NE razumiješ?
ne razumijes ti i ovi tvoji sateliti.
Koji si klinac zapeo za brzinu ventilatora?
brzina ventilatora je odlucujuca za masu hladnog/toplog zraka
Ona ostaje ista.
da kod mehanickih klimi
Onolika koliko si ju TI namjestio (zato klima i jest POLUAUTOMATSKA).
tocno,koliko si ju namjestio,stoga i je mehanicka jer ti moras namjestiti brzinu a tkz poluautomatska je zbog ovod ispod
Ono što se mjenja je OMJER toplog i hladnog zraka.
tocno,climatic (vw) si je uzeo za pravo nazvati svoju mehanicku klimu poluautomatskom zbog toga sto ima tu klapnu pomucu koje u slucaju potrebe dodaje topli zrak
Postoji klapna unutra, mali stepper koji ju pokreće i koja određuje koliko će zraka proći kroz grijač, koliko kroz hladnjak (isparivač od klime) a koliko mimo njih
netocno,klapna se otvara samo ako je potreba za toplim zrakom
- i TO određuje temperaturu u kabini, nikakva brzina ventilatora.
to odredjuje temperaturu samo ako si ti rucicu ventilatora stavio na potrebnu brzinu
Mjenja se dakle temperatura zraka koji izlazi kroz rešetke a ne njegova količina.
tocno,mada si gore iznad napisao drugacije ili sam te ja drugacije shvatio.
(Postoji klapna unutra, mali stepper koji ju pokreće i koja određuje koliko će zraka proći kroz grijač,)
ta climatic klima ce raditi sasvim dobro ako se vozis kroz izjednacenu klimu ali u slucaju kao sto sam ti gore na primjeru zagreb-karlovac pokazao dolazi do problema jer sve dok klima moze rashladiti unutrasnjos auta sa ventilatorom na polozaju "1" je ok ali ako dodjes gdje je puno toplije ventilator sa polozajem 1 nemoze dati dovoljnu masu hladnog zraka da bi rashladio unutrasnjos na zeljenu temperaturu.dobar primjer bi bio voznja prema jadranu gdje moras prolaziti kroz tunele u kojima je drasticno niza temperatura nego sto je vani (govorim o ljetnim temperaturama),u takvim situacijama moras kotacic za ventilator stalno saltati dolje-gore da bi dobio idealnu temperaturu.

marlasr
14.09.2011., 19:18
sto ne procitas taj link sto si kopirao :confused:
The Direct-Shift Gearbox (German: Direkt-Schalt-Getriebe[1]), commonly abbreviated to DSG,[2][3] is an electronically controlled dual clutch[2] multiple-shaft manual gearbox, in a transaxle design - without a conventional clutch pedal,[4] and with full automatic,[2] or semi-manual control. The first actual Dual Clutch transmissions derived from Porsche in-house development for 962 racing cars in the 1980s.

Da citiram sam sebe. Za lakse razumjevanje sam ti obojao:

Asu, DSG nije automatski mjenjac u pravom smislu rijeci. Mjenjacka kutija je manualna... jedino sto je automatsko kod DSGa je regulacija promjene stupnja prijenosa, dakle rijec je o robotiziranom manualnom prijenosu...

U najboljem slucaju DSG je poluautomatika, hibrid.
Osim ako ti mjenjacem ne smatras samo rucicu i pedalu koje su zamjenili sa dvije rucice na volanu i malo elektronike. :)
Getriba je i dalje puno slicnija onoj s klasicnim manualnim mjenjacem nego li automatskoj getribi.

Henry Miller
15.09.2011., 08:10
V.Sipak, jebo ga led, jel ti nas jebeš ili se samo praviš lud!?

Evo kada si naveo tunel (recimo Sv. Rok)... Ideš prema moru i namjestiš si temp. koja ti paše - ventilator na dvojci - vani 30 stupnjeva..

S ručnom klimom će ti već na pola tunela postati prehladno u autu jer ručna i dalje istim intenzitetom puše isto hladni zrak...

S poluautomatskom će ti cijelo vrijeme biti jednako ugodno u autu jer će elektronika postupno smanjivati omjer hladni-topli zrak i održavati će temperaturu u autu kakva je bila i prije ulaska u tunel... A ventilator je cijelo vrijeme na dvojci..

Jel si sada uspio skužiti ili idemo iz početka?

I wonder
15.09.2011., 08:55
U najboljem slucaju DSG je poluautomatika, hibrid.
Osim ako ti mjenjacem ne smatras samo rucicu i pedalu koje su zamjenili sa dvije rucice na volanu i malo elektronike. :)
Getriba je i dalje puno slicnija onoj s klasicnim manualnim mjenjacem nego li automatskoj getribi.
u najboljem slucaju MANUALNA getriba je takva kod koje se brzine mijenjaju pokretom ruke. MORAJU se mijenjati pokretom ruke, jer drugacije neide.
ili drugim rijecima, invalidi koji nemaju jednu ruku ne mogu voziti auto sa manualnim mjenjacem.

svi ostali mjenjaci koji brzine mijenjaju sami, ovako ili onako, su automatici.
a to im i samo ime kaze, automatski mjenjaci, kod kojih nije potrebna nikakva komanda od vozaca da bi se promijenila brzina.

V.Sipak
15.09.2011., 09:07
[QUOTE=Henry Miller;35783875]V.Sipak, jebo ga led, jel ti nas jebeš ili se samo praviš lud!?
aj se malo upristoji :ne zna:

Evo kada si naveo tunel (recimo Sv. Rok)... Ideš prema moru i namjestiš si temp. koja ti paše - ventilator na dvojci - vani 30 stupnjeva..
slazem se,temperatura +30 ,ventilator na 2.
jel se ti samnom slazes ako bi temperatura bila 35 da bi ventilator bio na 3 ?

S ručnom klimom će ti već na pola tunela postati prehladno u autu jer ručna i dalje istim intenzitetom puše isto hladni zrak...
slazem se

S poluautomatskom će ti cijelo vrijeme biti jednako ugodno u autu jer će elektronika postupno smanjivati omjer hladni-topli zrak i održavati će temperaturu u autu kakva je bila i prije ulaska u tunel... A ventilator je cijelo vrijeme na dvojci..
slazem se i stim ALI dali ces se ti samnom sloziti da ako je vani temperatura +35 da ventilator treba raditi na 3 da bi uspio rashladiti auto sto znaci da ces ti ako nista ne diras na klimi uci u taj tunel sa ventilatorom na 3 i da ce klima zahvaljujuci toj klapni koja dodaje topli zrak zadrzati klimu na zadanoj temperaturi ali ce ventilator i dalje okretati na 3 isto vrijedi za suprotan primjer;ako krenes iz umjerene klime npr +25 ,brzina ventilatora ti je u tom slucaju dovoljna na 1 i kreces se prema vrucijem kraju u tom slucaju ti ta brzina ventilatora nece biti dovoljna jer jednostavno ne daje dovoljnu masu hladnog zraka da bi ohladila unutrasnos auta i tada ti moras rucno okrenuti rucicu ventilatora na 2 ili 3 (ovisno o razlici temperature) isto kao i na svakoj rucnoj klimi.

Jel si sada uspio skužiti ili idemo iz početka?
bez obzira dali si/ste skuzili meni je dosta :D

CDRW
15.09.2011., 09:09
Šipak - odustajem. Ti si slijep pored vlastitih očiju. Ja tu nemrem pomoći.

Climatic
Climatic from Volkswagen is a semi-automatic air conditioning system which automatically regulates the temperature of the fresh air supply depending on the desired temperature setting. Air distribution and blower speed are set manually by the driver. Climatic includes an interior sensor to measure the current temperature inside the car. The electronic control regulates the temperature of the fresh air intake to reach the set value as quickly as possible and then maintain it constantly

Climatronic
Climatronic regulates the temperature of the interior based on the chosen temperature setting, adjusting the blower speed and operating the air distribution flaps automatically to ensure a pleasant interior climate in all operating and weather conditions, with minimal draught effects as the air flows through the passenger compartment.

Pa odi objašnjavaj VAG-u kak nemaju pojma što ugrađuju u aute.

A budući da vidim kak malo teže shvaćaš napisano evo ti i slikica - strana 16 i 17
http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_208_d2.pdf

Pa metiljaj i dalje kak temeraturu određuje brzina zraka.

marlasr
15.09.2011., 09:23
u najboljem slucaju MANUALNA getriba je takva kod koje se brzine mijenjaju pokretom ruke. MORAJU se mijenjati pokretom ruke, jer drugacije neide.
ili drugim rijecima, invalidi koji nemaju jednu ruku ne mogu voziti auto sa manualnim mjenjacem.

svi ostali mjenjaci koji brzine mijenjaju sami, ovako ili onako, su automatici.
a to im i samo ime kaze, automatski mjenjaci, kod kojih nije potrebna nikakva komanda od vozaca da bi se promijenila brzina.

Getriba ne zna tko ili sto je pomaknulo polugu u neki drugi polozaj.
Jel to napravio covjek preko rucice mjenjaca ili elektronika preko nekakvog motora. Razlika izmedju manualne i automatske getribe po meni nije u tome tko ili sto pomice polugu nego u njenoj konstrukciji.

I wonder
15.09.2011., 09:30
Jel to napravio covjek preko rucice mjenjaca ili elektronika preko nekakvog motora. Razlika izmedju manualne i automatske getribe po meni nije u tome tko ili sto pomice polugu nego u njenoj konstrukciji.
igra rijeci. i za to trebas drugaciju podjelu a ne samo rucna - automatska jer tu govorimo o nacinu koristenja a ne o tehnickoj izvedbi.

poanta je da invalid u ducanu trazi automatski mjenjac bas zato jer takav ne zahtijeva ikakve radnje od vozaca za promjenu brzine. kako se pritom izvodi sama radnja je nebitno.
iz istog razloga neki zatucanci govore da nebi nikad vozili auto sa automatskim mjenjacem, pa bio to robotizirani, HD automatik, suhi DSG ili onaj sa uljem.
kuzis?
nebitno, jer je mjenjac automatski. svi ti nabrojani.

frANZi50
15.09.2011., 15:09

Manualna getriba znači ručna, a to nema veze sa samom getribom i izvedbom, nego s time kako se njome upravlja. Manualnom moraš upravljati rukama, a automatskom ne moraš.

lat. manus = ruka

MučkoĐubre
15.09.2011., 15:56
Imam p-307 sa dvozonskom automatskom klimom. Po meni ovo "dvozonsko" je čista glupost. U autu je tako mali prostor i nema logike za takve stvari, kao npr. ako ja nariktam na 21 a suvozač na 24 kaj se dobije?......
Jer po tome ispada da će na jednoj strani puhati hladno, na drugoj mlako a prostor u autu je za te stvari zanemariv.
Automatska klima DA, ima svoje prednosti a za dvozonsko ili četverozonsko korist je najbolja u npr. kombiju, pa da hladniji zrak brže i bolje dođe u zadnji red sjedala

Kakve veze ima brzina dolaska s zonama namjestanja temperature?

Pricas gluposti. Imam identicnu tu klimu u C4 i sasvim je ok ako vozac i suvozac nisu iste temperaturne preferencije. A tek u 4 zonskoj E klasi, jedan na 18, drugi na 27, a svima super jer svakome dolazi sto im treba.

Sent from my Galaxy S 2 using Tapatalk

miroslav01
15.09.2011., 16:35
samo da znate kod peugeota 307 mi je rkinila klima i u servisu kažu da bi poravak mogao koštati i do 7000 kn.....uato 2004 god, 90 hiljda na satu...smeće od auta

CDRW
15.09.2011., 16:52
U KOJEM servisu? Ovlaštenom?