PDA

View Full Version : Istovremeno cijepljenje - nuspojave

the edge
11.03.2008., 18:14
Danas sam cijepio psa protiv bjeasnoće, a veterinar mu je odmah dao i cjepivo protiv zaraznih bolesti. Očekivao sam određenu reakciju na cjepivo, prije svega potuljenost i neraspoloženje, ali pesek je evo takav preko svake mjere i to traje već cijeli dan. Uopće nema volje ni za što.
S obzirom na to da ga prošle godine nisam dao cijepiti istovremeno nego u razmaku od mjesec dana (kao što bih i ove godine, ali mi veterinar uopće nije rekao što radi nego sam tek na računu vidio da cijepljen i protiv zaraznih bolesti), volio bih čuti mišljenja vlasnika koji su bili u istoj situaciji. Jel to normalno ili su u ambulanti nešto zbrljali?

leptirica13
11.03.2008., 18:19
Koliko ja znam prvo se daje za zarazne bolesti a onda nakon mjesec dana najmanje za bjesnoću, mislim ja sam svog tako cjepila, a sad stvarno ne znam...:ne zna:

Zla patka
11.03.2008., 18:28
moj vet uvijek cijepi u razmaku od najmanje 3 tjedna

disleksicar
11.03.2008., 18:35
moj vet uvijek cijepi u razmaku od najmanje 3 tjedna

Također! I moj mi to svaki put prilikom cijepljenja napomene, uz argument da se to ne radi i ne smije zbog mogućih nuspojava.
Savjetujem ti da nazoveš svog veterinara te mu objasniš situaciju (zašto on istovremeno cijepi kada drugi veterinari to strogo zabranjuju), te mu opiši kako se pas ponaša. Ili otiđi po drugo mišljenje. Meni u ambulanti rade veterinar i veterinarka u različitim smjenama, pa mi je to bar jednostavno :zubo:

porga
11.03.2008., 18:48
Mislim da se praksa razdvajanja cijepiva primjenjuje zato sto imunoloski sustav tijela ne treba opterecivati time da mora u isto vrijeme imati dva imunoloska odgovora, odnosno proizvodnje antitijela.

Da tvom psu njie mozda nesto drugo, sto se poklopilo sa cijepljenjem?

the edge
11.03.2008., 18:58
Da tvom psu njie mozda nesto drugo, sto se poklopilo sa cijepljenjem?

Mislim da nije, nema temperaturu. Sad sam ustanovio da ga na jednom mjestu, na dnu leđa pa prema trbuhu, jako boli na dodir. Toliko da je spreman ugristi. Izgleda je krivo uboden, više prema trbuhu i to je očito jako bolno.
U pizdu materinu, nemrem vjerovati. Naime, pesek ima i dva mala lipoma, i dok sam ja razgovarao s gazdom-veterinarom o tome, njegova praktikantica, asistentica, studentica, što li je već, ga je pikala dok nismo obraćali previše pažnje. Izgleda da je nešto zasrala i da je to uzrok cijele priče.

porga
11.03.2008., 21:20
Ma ja sam toliko frustriran veterinarskim uslugama u Hr da mi nekad dođe da pucam. Tak da sam si kupio vise tisuca stranica knjiga o veterini, i sad idem pripremljen kod veterinara, ne dam se vise zezat.

:top: da sve dobro prođe.

snježana0301
11.03.2008., 21:39
Moj njemački ovčar, sada je star 7 i pol godina, od prvog cjepljenja protiv bjesnoće, dobiva još i to neko cjepivo protiv tih nekih zaraznih bolesti (parvoviroza, leptospiroza.... šta ja znam šta već sve ne). Znači, uvijek dobije dvije injekcije i to obje odmah. Prva je protiv bjesnoće i ta je obavezna, a druga, vet.je rekao nije obavezna (znam puno ljudi čiji psi nisu nikad dobili to cjepivo), ali ako hoćemo da ga zaštitimo protiv te bolesti da onda dobije i to. I normalno da mu to dajemo svake godine, pa kako ga ne bismo zaštitili, hvala Bogu da ima nešto da se može bar od nečega zaštititi. Tako da mi svake godine uz injekciju protiv bjesnoće, koja je otprilike 120,00 kn uključivši i one tabletice protiv parazita, platimo još i kojih 100,00 kn za to drugo cjepivo. To je sve uredno u knjižici, naljepnice su unutra, sve registrirano i nikad nisam primijetila bilo kakve nuspojave, promjenu ponašanja ili neku reakciju na bilo koje od tih cjepiva. Napominjem još jednom, oba cjepiva dobije odjednom, znači dvije injekcije i to ne zato jer mi to tako hoćemo nego zato jer vet.tako kaže.

nisamlu
11.03.2008., 21:46
meni ove cene nikako nisu jasne. tabletica protiv parazita + vakcina protiv besnila + cip u srbiji je 2 evra :ne zna:

fermina-daza
11.03.2008., 22:52
Danas sam cijepio psa protiv bjeasnoće, a veterinar mu je odmah dao i cjepivo protiv zaraznih bolesti. Očekivao sam određenu reakciju na cjepivo, prije svega potuljenost i neraspoloženje, ali pesek je evo takav preko svake mjere i to traje već cijeli dan. Uopće nema volje ni za što.

I ja sam čula da se ova cjepiva ne daju zajedno. Pa ja moju pasicu zimi cijepim protiv bjesnoće, a ljeti protiv zaraznih bolesti.

Pretpostavljam da do bolnosti na dodir dolazi zbog toga jer na mjestu cijepljenja zna doći do otekline kojoj treba nekoliko sati da splasne. Tako i moja pasica nakon cijepljenja protiv zaraznih bolesti redovno zacvili kada ju netko dodirne po tom mjestu. I bol traje nekoliko sati do pola dana (barem kod nje). Tada pobjegne pod kauč i sirota stoji, jer ju boli ako pokuša leći, a bježi od mene, jer misli da sam ja izvor toga zla (budući da sam je dodirnula po bolnome mjestu)

the edge
11.03.2008., 22:54
:top: da sve dobro prođe.

Izgleda da i bude. Živnuo je donekle, jede, hoće van, doduše još uvijek mi ne da ga pipkam po toj bolnoj strani, ali izgleda da je ipak popustilo. Hvala ti.

nisamlu
11.03.2008., 23:13
ako je pas primio pre neki dan vakcinu protiv besnila a sasvim se normalno ponasao od tada jel to moze znaciti da nesto nije u redu? :ne zna:

porga
12.03.2008., 16:13
Izgleda da i bude. Živnuo je donekle, jede, hoće van, doduše još uvijek mi ne da ga pipkam po toj bolnoj strani, ali izgleda da je ipak popustilo. Hvala ti.

Ajde neka!
Nemas mi zasto hvaliti, znam ja koliko je to brige kad je ljubimac bolestan. :mig:

white alien
12.03.2008., 18:09
Čitam što se dogodilo i ne vjerujem , tj. voljela bih da ne vjerujem samo što su takve stvari kod nas normalne. Nevjerovatno je da jedan veterinar to napravi kad svaki vlasnik psa pa sad i ti, zna da je svako cijepljenje opterećenje za imunitet psa, za svako se pas treba pripremiti i posebno tretirati poslije, a ovaj je primio dva odjednom, katastrofa.
Moguće je da je pas tako reagirao i na Prazinon koji se psima daje za čišćenje od parazita uz cijepivo protiv bjesnoće.
Bulldozi obično jako burno reagiraju na isti, čak do mjere da b i mogli uginuti, a događalo se i kod dogoa jake nuspojave kakve si ti opisao kod tvog psa pa i kod drugih pasmina.
Mi inače ne damo da nam se psima daje taj preparat kod cijepljenja jer pse uvijek 3 dana prije istog čistimo Drontalom i nije potrebno , a kako sam rekla, zna biti ovakvih reakcija pa toplo preporučam da se kaže veterinaru da je pas čišćen ( znači i da bude) i preskoči ta injekcija.:top:

Jackp0t
12.03.2008., 18:49
Moj uvijek dobije oba dva cijepiva zajedno, i nikad nikakvih problema.:ne zna:

Ovo po prvi put cujem da moze biti problema zbog toga, raspitat cu se malo kod svoje veterinarke sljedeci puta kada budem u prolazu. :kava:

***woolf***
02.01.2010., 10:23
zanima me da li pas moze primiti 2 vakcine istovremeno,vakcinu protiv leptospiroze i parvoviroze zajedno??? pocetak je godine vrijeme je za cijepljene, ne znam kojim redoslijedom pesonja treba primiti koju vakcinu, da li da ga prvo vodim da primi vakcinu protiv bjesnila pa da napravimo pauzu pa da nakon pauze primi istovremeno 2 vakcine?? Poznajuci svog veta, on bi vjerovatno sve tri vakcine dao istovremeno a ja nisam sigurna da je to bas ispravno pa ako tko ima savjet,pisite,dobro ce mi doci!!!

hlapichka
02.01.2010., 10:30
izmedu svakog cijepljenja se mora cekat najmanje 15 dana, tako da ne - nemozes odjednom.

Clearwater
02.01.2010., 10:41
Može se dati istovremeno bez problema.

***woolf***
02.01.2010., 11:56
da li se moze dati istovremeno ili se mora cekati 15 dana?:ne zna:

Clearwater
02.01.2010., 11:58
Može se dati istovremeno.

Arvena
02.01.2010., 12:13
Mi smo uvijek i sa svim psima morali raditi pauzu od bar dva tjedna :ne zna:

Clearwater
02.01.2010., 12:18
A čuj... prije su robovi vukli kamene kocke i gradili piramide; danas dođe dizalica i to digne, tako da...

S time da u ovom konkretnom slučaju, ne vidim kako je uopće moguće dati posebno vakcinu protiv leptospiroze i parva odvojeno, jer one dolaze u kompletu... a da stvar bude bolja, neke vakcine imaju u sebi i parvo i leptospiru i hepatitis i štenećak i bjesnoću zajedno u bočici...

***woolf***
02.01.2010., 12:57
thanx clearwater,nije mi bilo jasno jesu li lepto i parva jedna vakcina ili odvojene, znaci to ide u kompletu kao jedna,ok.

hlapichka
02.01.2010., 13:04
ja neznam ko je tu lud. prije manje od mjesec dana sam cjepila protiv leukoze macu i nisam mogla odma protiv bjesnoce a ni trovalentno, stovise na 3mj sam to morala rastegnut.

Corduroy
02.01.2010., 13:06
Gore je bilo pitanje jel mogu leptospiroza i parvo zajedno, a s obzirom da dolaze u istom cjepivu...

Jelena-82
02.01.2010., 13:08
Vakcina protiv leptospiroze i parvoviroze je jedna vakcina.
U jednoj vakcini pas primi zaštitu od leptospiroze, parvoviroze, štenećaka i hepatitisa.

Druga priča je bjesnoća. Protiv nje se cijepi posebno i treba biti razmak između cijeplje ove četiri zarazne bolesti gore nabrojane i bjesnoće.

Clearwater
02.01.2010., 13:14
Dobro, kad vi znate bolje, nek mi netko objasni zašto se ne bi moglo cijepiti bjesnoću s ovim drugim bolestima? Pa da i ja znam, nije u redu da samo ja to ne znam...

hlapichka
02.01.2010., 13:18
ja samo kazem ono sta su meni rekli veterinari...drugo naravno kad je sve u istom cjepivu.

Clearwater
02.01.2010., 13:23
Nigdje ja u ovih 10 godina nisam našao da piše da se ne smije, pa ne znam otkuda su to ti veterinari zaključili. Osobno mislim da je to još jedan veterinarski urbani mit, bez osnove.

OOOOOOO
02.01.2010., 15:40
ja mojeg cijepila za oboje,idobro da je prezivio noc..pozlilo mu,oduzelo noge,dobio temp,tresao uzasno... a kad sam pitala vet da li se smije cijepit za oboje u isto vrijeme rekla mi da moze,da zasto ne...i kad mu navecer pozlilo zovem ju ona kaze joj nisam ga smjela ipak cijepit onda...krasno!!!!!!!:mad:

ogybob
02.01.2010., 19:41
svi znamo kakva je bolest bjesnoća,oboljevaju i ljudi,zato nemojte nikada pse cijepiti vakcinama koje sadrže i ostale zarazne bolesti pasa jer imunost i imunosni odgovor bude slabiji nego kod zasebnog cijepljenja jer životinja mora stvoriti imunost za 6 bolesti a ne za 1

mopsica
02.01.2010., 22:07
Nigdje ja u ovih 10 godina nisam našao da piše da se ne smije, pa ne znam otkuda su to ti veterinari zaključili. Osobno mislim da je to još jedan veterinarski urbani mit, bez osnove.

meni su objasnili da je to zbog eventualne rekacije na cjepivo, pa da se zna na koje je alergičan, ali zašto onda razmak od 2 tjedna :ne zna:

Clearwater
03.01.2010., 10:39
Bojim se da ne znaju ni oni koji to zagovaraju...

ogybob
03.01.2010., 21:04
Polivalentne vakcine koje sadrže i vakcinu za bjesnoću nisu nikako za preporučit,pogotov za prvu vakcinaciju protiv bjesnoće,preveliki je rizik imunosni odgovor koj životinja postiže,pa se svakako onda i povečava rizik kod takvih životinja da obole nedajbože od bjesnoće,ako da onda su to nadocijepljivanja svake god,no osobno mislim da je to kvalitetnije odradit zasebno, istina skuplje ali...

***woolf***
04.01.2010., 15:57
da li se moze psu dati vakcina u predjelu rebara?

Corduroy
04.01.2010., 16:32
Vakcina se aplicira subkutano. Tako da, može se dati bilo gdje gdje se može nategnuti koža za takvu aplikaciju. No, nije inače mjesto izbora...

phoenix33
29.05.2012., 12:48
Čitam što se dogodilo i ne vjerujem , tj. voljela bih da ne vjerujem samo što su takve stvari kod nas normalne. Nevjerovatno je da jedan veterinar to napravi kad svaki vlasnik psa pa sad i ti, zna da je svako cijepljenje opterećenje za imunitet psa, za svako se pas treba pripremiti i posebno tretirati poslije, a ovaj je primio dva odjednom, katastrofa.
Moguće je da je pas tako reagirao i na Prazinon koji se psima daje za čišćenje od parazita uz cijepivo protiv bjesnoće.
Bulldozi obično jako burno reagiraju na isti, čak do mjere da b i mogli uginuti, a događalo se i kod dogoa jake nuspojave kakve si ti opisao kod tvog psa pa i kod drugih pasmina.
Mi inače ne damo da nam se psima daje taj preparat kod cijepljenja jer pse uvijek 3 dana prije istog čistimo Drontalom i nije potrebno , a kako sam rekla, zna biti ovakvih reakcija pa toplo preporučam da se kaže veterinaru da je pas čišćen ( znači i da bude) i preskoči ta injekcija.:top:

__________________________________________________ _________________________19. 5. 2012 veterinar mi je - kao i svake godine - cijepio psa protiv bjesnoće. KAO I SVAKE GODINE, u kombinaciji mu je dao (istog dana) i cjepivo protiv zaraznih bolesti(leptospiroza). Ove godine, po prvi put - vjerojatno što mi je pas ima već 13god. - reakcija je bila.....surova: povraćanje, proljev, manično pijenje vode, surkvica u mokraći...užas...Tek danas, 8 dana nakon cijepljenja, malo je došao sebi...U urinu nema više tragova krvi, živnuo je. Mogu sad glavom o zid udarat' što vjerujem veterinaru ... Sretna sam da je živ, ali me je strah ako bude još kakvih nuspojava. Žao mi je što bi o tome trebali voditi računa stručnjaci tj. veterinari...pogotovo što je ovaj moj veterinar privatne prakse koji GODINAMA tretira mog psa. Godine su učinile svoje..sad je on zaista star pas, pa takve šokove njegov imunitet nije dobro podnio. ...
Jel ima netko tako starijeg psa(moj je mješanac njem.ovčara i terijera-jaki geni-očito) koji je slično reagirao na kombinirana cjepiva?

Corduroy
29.05.2012., 13:08
Cjepiva se bez problema mogu dati istovremeno.
Što se tiče reakcije jesi li siguran da je baš od cijepljenja. Pas ima neke godine i za očekivati je da će se pojavljivati zdravstveni problemi. po pisanju ne vidim da ste zbog toga bili na pregledu ili griješim?

Vivy
29.05.2012., 21:08
Ja sam bila danas na cjepljenju bjesnoće i rekla sam da bi cjepila i zaraze pa mi je vetica rekla da se preporuča tek za 2 tjedna.

Lehane
26.03.2013., 19:38
Ne znam gdje da postavim ovo pitanje, a ovo mi je nekako najprikladnija tema.
Dakle:

Kod mene je na privremeno došla jedna kujica koju sam pocijepila zaraze. Taman kad je trebala ponoviti cjepiva, teško se razboljela, i rečeno nam je da može na revakcinaciju 3 tjedna od zadnjeg dana terapije. Što je palo otprilike danas.
E sad, u ambulanti su nam rekli da smo profulali termin revakcinacije, i da ju sad opet moraju pikati dvaput, bez obzira na ono prvo cijepljenje. Znači, danas su ju bocnuli, i za 3 tjedna opet, i tek tri tjedna nakon toga može bjesnoća.

E sad me zanima, jel to baš tako?

Prvo - ne bih htjela bzvz bockati psa
Drugo - hoću više riješiti tu vražju bjesnoću jer me strah ko zeca! Ima već 5 mjeseci, čipirana je, i hoću biti u skladu sa zakonom.

Firecracker1
26.03.2013., 19:43
Ne znam kome vjerovati, a vidim da se mišljenja razlikuju i kod veterinara. Moje štene je dobilo 2 cjepiva protiv zaraznih i razmaku od mjesec dana, s tim da je vet rekao da će krajem 4. dobiti još jedno + cjepivo protiv bjesnoće.

Didi
26.03.2013., 19:49
Baš tako. Od veta do veta, a pogotovo od jednog forumskog "stručnjaka" do drugog. Posljednje štene koje je bilo kod mene na čuvanju, uredno je i sa zakašnjenjem, s obzirom na to da je došlo s ceste, primilo tri puta cjepivo protiv zaraznih bolesti, a uz posljednje zarazne i čip i cjepivo protiv bjesnoće.

Naslušala sam se priča kako to "nije dobro", ali nisam čula nijedna suvisli razlog zbog čega to ne valja. :ne zna:

Lehane
26.03.2013., 20:08
A problem je što taman kad dođe termin za bjesnoću ona mora na sterilizaciju (i to mogu molit sva božanstva da mi se ne protjera jer bi realno mogla već kroz koji dan), i znači mogla bi na bjesnoću tek sa 8-8 i pol mjeseci! :503:
Predugo mi je to čekat. A na sterilizaciju mora prije prvog tjeranja.

Didi
26.03.2013., 20:58
A problem je što taman kad dođe termin za bjesnoću ona mora na sterilizaciju (i to mogu molit sva božanstva da mi se ne protjera jer bi realno mogla već kroz koji dan), i znači mogla bi na bjesnoću tek sa 8-8 i pol mjeseci! :503:
Predugo mi je to čekat. A na sterilizaciju mora prije prvog tjeranja.Mislim da cijepljenje bjesnoće ili ma što drugo - nema veze sa sterilizacijom. I na jedno i na drugo, to jest na odgađanje, može utjecati samo nekakva bolest. Buffy, koliko sam shvatila, "boluje" samo od kilo i pol BARF-a dnevno. :cerek:

Pimpinell@
26.03.2013., 23:05
Dakle:

Kod mene je na privremeno došla jedna kujica koju sam pocijepila zaraze. Taman kad je trebala ponoviti cjepiva, teško se razboljela, i rečeno nam je da može na revakcinaciju 3 tjedna od zadnjeg dana terapije. Što je palo otprilike danas.
E sad, u ambulanti su nam rekli da smo profulali termin revakcinacije, i da ju sad opet moraju pikati dvaput, bez obzira na ono prvo cijepljenje. Znači, danas su ju bocnuli, i za 3 tjedna opet, i tek tri tjedna nakon toga može bjesnoća.

Drugo - hoću više riješiti tu vražju bjesnoću jer me strah ko zeca! Ima već 5 mjeseci, čipirana je, i hoću biti u skladu sa zakonom.

ako je primila samo jedno onda je kao niejdno jer se niej povezalo da ostala dva..
e sad..pošto je već veća onda se ta dva tretiraju kao da je dobila sva tri bez obzira na onaj prvi..ali se te pse onda treba dvaput procijepiti i za godnu dana...umjesto jednom i onda nastavit jednom godišnje..

tako nekako ide ukoliko se pas cijepi samo dva puta..
ako sam ja dobro shvatila
a bjesnoća može doći i između, tako su meni rekli..zaraza..pa bjesnoća pa opet zaraza..ne sudaraju se međusobno..

a cijepljenje i sterlizacija..nema nekog razloga što bis e to moralo izbjegavati ..za psa normalnog zdravlja..

Lehane
27.03.2013., 08:35
Mislim da cijepljenje bjesnoće ili ma što drugo - nema veze sa sterilizacijom. I na jedno i na drugo, to jest na odgađanje, može utjecati samo nekakva bolest. Buffy, koliko sam shvatila, "boluje" samo od kilo i pol BARF-a dnevno. :cerek:

Samo ti zezaj, a to što nemam za natočit auto i platit telefon je isto smiješno? :p

Inače, da se pohvalimo, jučer je vagana, i nedostaje joj ravno 1 kg do prosječne težine ženke rotta u toj dobi :cerek:
Odletjelo je jedno solidno ljetovanje i hrpa živaca na njeno liječenje, ali isplatilo se. Još nismo gotovi, ali je neusporedivo bolje. Tolko sam bila sretna da sam poželjela to objavit na statusu, kao one lude novorotkinje "kakli smo, piškili smo, izbio nam je zubić, igramo se, sad spavamo....imamo 23 kile"

ako je primila samo jedno onda je kao niejdno jer se niej povezalo da ostala dva..
e sad..pošto je već veća onda se ta dva tretiraju kao da je dobila sva tri bez obzira na onaj prvi..ali se te pse onda treba dvaput procijepiti i za godnu dana...umjesto jednom i onda nastavit jednom godišnje..

tako nekako ide ukoliko se pas cijepi samo dva puta..
ako sam ja dobro shvatila
a bjesnoća može doći i između, tako su meni rekli..zaraza..pa bjesnoća pa opet zaraza..ne sudaraju se međusobno..

a cijepljenje i sterlizacija..nema nekog razloga što bis e to moralo izbjegavati ..za psa normalnog zdravlja..

E sad.... nama su u dvije ambulante rekli da neće sterilizirati psa ako nije pokupila sva cjepiva, i da joj od zadnje revakcinacije trebaju proći minimum 3 tjedna :ne zna:

I da, opet su ju čistili od parazita, već treći put otkad je kod mene... jel može i tu imati nuspojave?

jožin jastučić
27.03.2013., 08:46
Ako sam dobro pohvatala to je ona mršava rotica, ja na tvome mjestu nebi dala da ju više čiste od parazita.Ti proizvodi su dosta jaki sami po sebi i trebalo bi ih koristiti što manje,a pogotovo kod psa koji je bio pothranjen i vjerojatno lošeg imuniteta. Ali joj vjerojatno neće biti ništa.
I kod mene večina veterinara neće sterilizirati ako pas nije primio sva cijepiva(zaraze + bjesnoca), ja sam jedva,jedvice namolila jednoga za kujicu kojoj je bilo hitno a nije bila komplet pocijepljena.

ryell
27.03.2013., 12:26
Posljednje štene koje je bilo kod mene na čuvanju, uredno je i sa zakašnjenjem, s obzirom na to da je došlo s ceste, primilo tri puta cjepivo protiv zaraznih bolesti, a uz posljednje zarazne i čip i cjepivo protiv bjesnoće.

Naslušala sam se priča kako to "nije dobro", ali nisam čula nijedna suvisli razlog zbog čega to ne valja. :ne zna:
Ziher bezveze, to su veterinari izmislili da više zarade jer ćeš im više puta doći u ordinaciju :rofl:
<ironija mode OFF>

Jer su veće šanse da se nešto zakomplicira (npr alergijska reakcija) i manje šanse da oba cjepiva budu djelotvorna.

Zato jer (čista logika) svako cijepljenje predstavlja veliko opterećenje za imunosustav jer nije svejedno da li pokušava stvoriti antitijela za jednu boleštinu ili za više njih odjednom. U slučaju kombiniranih cjepiva za zarazne bolesti (dakle, 3 i više) se pokazalo da je imunosustav sposoban istovremeno razviti sva ta antitijela. Bjesnoća se obično cijepi odvojeno baš zbog toga da se može "posvetiti" samo tome. Plus što je solidan udar na imunitet pa može biti trigger za izbijanje nečeg drugog (što uostalom može biti i svako drugo cjepivo, zato se živine ne cijepe kad su bolesne jer se imunosustav očito tad bavi nečim drugim). Dakle, imunosustav se "bavi" cjepivom koje je primio i istovremeno je više prijemčiv za sve druge boleštine koje bi inače prošle "same od sebe" odnosno ne bismo ih ni primjetili.

Evo jedan user-friendly tekstić (http://www.ivis.org/journals/vetfocus/22_2/en/5.pdf):

When simultaneous vaccination for multiple different pathogens is required, each vaccine should be administered at sites drained by different lymph nodes, or, if possible, a combination vaccine should be used. In human medicine, simultaneous vaccination for multiple pathogens does not seem to interfere with immune responses to each component of the vaccine, or contribute to adverse effects (13-15), and manufacturers of veterinary vaccines must demonstrate that the protection that occurs for a specific pathogen after immunization with a combination product equals the protection that occurs when a vaccine for only that pathogen is given.

Za još čitanja:
- http://www.merckmanuals.com/vet/pharmacology/vaccines_and_immunotherapy/active_immunization.html
- http://www.vmd.defra.gov.uk/pdf/WSAVAguidelines.pdf

S druge strane, neki veterinari godinama daju cjepiva istovremeno pa nikad ništa loše nije ispalo iz toga.
Da je moja živina, vodim se onom "just to be on the safe side".

Lehane
27.03.2013., 12:43
Ako sam dobro pohvatala to je ona mršava rotica, ja na tvome mjestu nebi dala da ju više čiste od parazita.Ti proizvodi su dosta jaki sami po sebi i trebalo bi ih koristiti što manje,a pogotovo kod psa koji je bio pothranjen i vjerojatno lošeg imuniteta. Ali joj vjerojatno neće biti ništa.
I kod mene večina veterinara neće sterilizirati ako pas nije primio sva cijepiva(zaraze + bjesnoca), ja sam jedva,jedvice namolila jednoga za kujicu kojoj je bilo hitno a nije bila komplet pocijepljena.

Da, to je ta, iako se sad poprilično oporavila... ma ni meni se to kljukanje antiparazitikom ne sviđa baš. Pogotovo je ona ima osjetljiv željudac.
I evo, npr već cca 2 tjedna nije povraćala ni imala proljev, i jučer joj dam te tri tablete, i bljucnula je jednom jučer i jednom jutros! Ne kažem da je povezano, ali je čudno.

Ryell, dobar tekst i jako dobro objašnjeno, hvala! :top:

Didi
27.03.2013., 13:33
Ziher bezveze, to su veterinari izmislili da više zarade jer ćeš im više puta doći u ordinaciju :rofl:Nisu veterinari, nego sam to čula od zaštitara.

ryell
27.03.2013., 13:45
Nisu veterinari, nego sam to čula od zaštitara.Za koje ne vjerujem da su sami izmislili, nego su čuli od veterinara :D
Jelte, svakakve pizdarije se pričaju, ali većina toga je lako provjerljiva ili pozivom drugom vetu ili uz malo poštenog guglanja relevantnih izvora. :ne zna:

Didi
27.03.2013., 14:03
Za koje ne vjerujem da su sami izmislili, nego su čuli od veterinara :D
Jelte, svakakve pizdarije se pričaju, ali većina toga je lako provjerljiva ili pozivom drugom vetu ili uz malo poštenog guglanja relevantnih izvora. :ne zna:Tja, od koga god da su čuli, vet kojeg sam ja konzultirala nije bio dobar. :cerek:

No, to je već stara stvar - pomozi sirotu na svoju sramotu. :mig:

Linai
27.03.2013., 14:06
Lehane, moja zvjerka je cijepljena 3 puta iz istog razloga. Nakon prvog cjepiva je dobila upalu pluća, mjesec dana atb-a i dva tjedna od zadnje terapije je već prošlo preko mjesec i pol od cijepljenja, pa je cijepljena još 2 puta + bjesnoća. Isto mi je bila frka da li ću uspjeti cijepiti bjesnoću prije tjeranja, no uspjeli smo na kraju i sterilizirati prije prvog tjeranja tako da je sve dobro prošlo.

ryell
27.03.2013., 14:07
Tja, od koga god da su čuli, vet kojeg sam ja konzultirala nije bio dobar. :cerek:
Ne razumijem što ovdje znači "dobar" :ne zna:

Didi
27.03.2013., 14:08
Ne razumijem što ovdje znači "dobar" :ne zna:Nije se slagao s njihovim mišljenjem pa su ga otpilili - "šta on zna". :mig:

tanjafg
10.08.2013., 10:34
Dakle:

Radije brini za zdravlje psa, a ne za zakon... Učestalije su zarazne bolesti pasa kod nas nego bjesnoća