PDA

View Full Version : Zečevi i kunići

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9

fairy_dea
16.05.2011., 17:34
Sinoc ispred kuce sam vidjela malog kunica.I morala sam ga uzeti k sebi jer sam negdje cula da oni u "divljini" nemogu prezivjeti. Ocito da je nekom pobjegao ili ga je netko izbacio. Dosta je plasljiv zasad,a namjeravam ga zadrzati.Crne je boje,a prednja desna sapica i vrh nosica su mu bijeli. Dala sam mu sinoc vode i mrkve,al nije jeo.Danas ujutro je pojeo malo jabuke.Cekam da se otvori Pet centar pa da mu odem kupit sijeno. Stvarno nikad nisam imala zeku i neznam bas nista o njima. Dali oni mogu biti non stop vani,sto jedu,dali normalno piju vodu ili im je potreban neka cijevcica?Mislim da je u dobrom stanju,ali primjetila sam da se cesto lize i tad trza prednjim sapicama,jel to normalno? Neznam vise ni sam sto bih trebala znati,zato pomazite.

Prevelika slika (http://imageshack.us/photo/my-images/864/dsc00398nm.jpg/).

Poklanjam zeku

Molecule
16.05.2011., 17:43
jel to mene pitaš? nemam pojma, onak je sivo smeđi ali je mali da stane u ruku. i ima one velike smeđe oči, i uheka od otprilike 5 cm. Niš, niš neće jesti! jako se boji i jedva se pomakne s kutka kutije. pročitala sam da zečeki trebaju mlijeko? on ni to neće.. :(

Kunići su jako plahe životinje i treba im dosta vremena da se prilagode u sredini. Tako da ih ne treba forsirati i ne treba ih siliti ni na što. Mlijeko ne piju, nego vodu, a sijeno im je primarna prehrana. Ako je to zec, ne znam koja je procedura, u biti najvažnije je da postaš neku sliku da vidimo o kome se radi :top:

latica61
16.05.2011., 21:21
Podsjećam na moga kunića (bijeli patuljasti ovnoliki), jel netko razmislio o udomljavanju Gaše, jel vidjela sam da ljudi razmišljaju o nabavci. Na savjet da se javim na gore navedene adrese, još nisam jel moram staviti i slike. Stavit ću ih što prije (islikala sam ga ko malog manekena) i na ovaj forum, i sigurna sam da će ga odmah netko poželjeti i uzeti kada vidi kako je sladak. Podsjećam da je to jako mladi i mali kunić (kod nas je manje od 2 mjeseca), i bilo bi dobro da ga uzme netko što prije, dok je mali. On je već sada jako mazan, ne boli se, bez problema ga uzmem u ruke, jako se voli češkati, trči od veselja čim nekog ugleda. Napisala sam da bi odredila neku cijenu, ali nije nužno, poklonila bi ga u dobre ruke gdje će biti željen, mažen i pažen. Tako je nježan, umiljat da se samo tako nježno mora postupati s njim, jednostavno se nameće da mu se tepa i voli. Kavez (veliki), kućicu i svu opremu imam pa povoljno prodajem. Meni je jako drag i volim ga, ali ga stvarno ne mogu zadržati.

Molecule
16.05.2011., 22:13
Podsjećam na moga kunića (bijeli patuljasti ovnoliki), jel netko razmislio o udomljavanju Gaše, jel vidjela sam da ljudi razmišljaju o nabavci. Na savjet da se javim na gore navedene adrese, još nisam jel moram staviti i slike. Stavit ću ih što prije (islikala sam ga ko malog manekena) i na ovaj forum, i sigurna sam da će ga odmah netko poželjeti i uzeti kada vidi kako je sladak. Podsjećam da je to jako mladi i mali kunić (kod nas je manje od 2 mjeseca), i bilo bi dobro da ga uzme netko što prije, dok je mali. On je već sada jako mazan, ne boli se, bez problema ga uzmem u ruke, jako se voli češkati, trči od veselja čim nekog ugleda. Napisala sam da bi odredila neku cijenu, ali nije nužno, poklonila bi ga u dobre ruke gdje će biti željen, mažen i pažen. Tako je nježan, umiljat da se samo tako nježno mora postupati s njim, jednostavno se nameće da mu se tepa i voli. Kavez (veliki), kućicu i svu opremu imam pa povoljno prodajem. Meni je jako drag i volim ga, ali ga stvarno ne mogu zadržati.

Ljudi baš nisu zainteresirani za kuniće nažalost, tako sam i ja udomio dvije angore jer su bili neželjeni. Tri bi mi ipak bili previše :mig:

latica61
19.05.2011., 22:22
Ljudi baš nisu zainteresirani za kuniće nažalost, tako sam i ja udomio dvije angore jer su bili neželjeni. Tri bi mi ipak bili previše :mig:

Kunić je kod mene već nekoliko dana i ja vam ne mogu opisati kako je on sladak i umiljat, uredan. I dalje ga želim dati, moram (stvarno ga ne mogu zadržati i zbog toga mi je žao), ali samo u dobre ruke i onome ko će ga samo maziti i voljeti, tepati mu, jako paziti jel to tijelo je tako malo, sitno, ali zato što je čupav ne izgleda mršavo. Šteta što ljudi baš nisu zainteresirani za kuniće, ali to je vjerojatno iz neznanja kao što nisam znala ni ja kakvi su, dok ga nisam dobila u kuću.

zlocka
23.05.2011., 14:33
latica, pogledaj ovdje (http://www.facebook.com/pages/NATURAhay/124070390991126?ref=ts), drugi post po redu, djevojka iz osijeka traži kunića.
ako poklanjate kuniće (ili druge životinje), možete tamo slobodno staviti oglase.

Kelj
27.05.2011., 21:31
ja vam također preporučam str zecovi.net, ako kunića nažalost morate ''izbaciti'' iz kuće, netko iz udruge je uvijek spreman pomoći, postoji hotel za njih i najlakše ćete tamo naći udomitelje :)

latica61
28.05.2011., 10:12
ja vam također preporučam str zecovi.net, ako kunića nažalost morate ''izbaciti'' iz kuće, netko iz udruge je uvijek spreman pomoći, postoji hotel za njih i najlakše ćete tamo naći udomitelje :)

Na žalost, ne mogu zadržati kunića, ali nikako ga ne želim "izbaciti" već udomiti ali samo kad vidim da ide pravom vlasniku koji će mu biti dobar i pažljiv. Zato je još uvijek kod mene, mazimo se i postao je jako pitom. Žao mi je što ne znam staviti sliku na forum da ga vidite, sav je pufast (kako je rekla cupava mala), skroz sladak. Nadam se da ću uskoro prebaciti koju sliku i staviti ih na forume koje ste mi preporučili.

cupava.mala
28.05.2011., 10:21
Na žalost, ne mogu zadržati kunića, ali nikako ga ne želim "izbaciti" već udomiti ali samo kad vidim da ide pravom vlasniku koji će mu biti dobar i pažljiv. Zato je još uvijek kod mene, mazimo se i postao je jako pitom. Žao mi je što ne znam staviti sliku na forum da ga vidite, sav je pufast (kako je rekla cupava mala), skroz sladak. Nadam se da ću uskoro prebaciti koju sliku i staviti ih na forume koje ste mi preporučili.
da stavim ja slike koje ste mi poslali? :mig:

latica61
28.05.2011., 10:47
da stavim ja slike koje ste mi poslali? :mig:

Može, može, super i hvala.

cupava.mala
28.05.2011., 10:54
Kunić Gašo od latica61
http://oi55.tinypic.com/ilay4o.jpg
http://oi55.tinypic.com/6jogtd.jpg

Kelj
28.05.2011., 15:18
prekrasan ti je:) da nemam dvije štetočine doma, odmah bi bio moj. stavite ga i ovdje http://zecovi.net/forum/viewforum.php?f=9&sid=50b7d599ef775dc62cca88f3421e753c

zlocka
28.05.2011., 18:51
jel može neki kontakt, možda imam nekog zainteresiranog?

zlocka
28.05.2011., 18:56
heh vidim da je kod njih problem dvije mace i veliki pas. ali to ne trebao uopće biti problem, oni postanu vrlo brzo jako veliki prijatelji. a kunići jako velike maze :D

latica61
28.05.2011., 19:39

Neka mi se zainteresirani javi na privatnu poruku pa ćemo se dogovoriti, razmijeniti brojeve. Inače, sudbina i odnos prema Gaši nije niti približan onome u jednoj kunićjoj priči. Ja ga prevolim, stalno se mazimo, ljubimo, ima super smještaj,već sam napisala da se on jednostavno mora maziti jel je presladak, nježan. Zato niti ne žurim s udomljavanjem, dok se ne uvjerim da ide dobrom novom vlasniku,a vidim da je zloćka isto tako brižna i osjećajna, pa je i taj netko vjerojatno takav. Meni je stvarno žao, ali ne mogu ga zadržati, i bilo bi dobro da ga dam što prije dok je još mali da se navikne na novog vlasnika.

hentai_girl
29.05.2011., 23:29
imam pitanjce...

imam kunića starog 3 mjeseca... kad smo ga kupovali rekli su nam da je zenka (to je odredila vlasnica ducana koja je kao veterinarka)... kad sam ju pustila da trci po krevetu, dosla je do plisane igracke i pocela skakati po njoj kao da se pari... jel to normalno za zenke ili se ipak radi o muzjaku???

sindenis uinen
30.05.2011., 06:07
imam pitanjce...

imam kunića starog 3 mjeseca... kad smo ga kupovali rekli su nam da je zenka (to je odredila vlasnica ducana koja je kao veterinarka)... kad sam ju pustila da trci po krevetu, dosla je do plisane igracke i pocela skakati po njoj kao da se pari... jel to normalno za zenke ili se ipak radi o muzjaku???

Ne, i zhenke naskakuju :mig: To je sasvim normalno kad udju u pubertet :)

hentai_girl
30.05.2011., 13:24
Ne, i zhenke naskakuju :mig: To je sasvim normalno kad udju u pubertet :)

a oce li je to proci? sad mi vec i na ruku pocela skakati kad sam ju isla vadit van iz kaveza... :rofl:

sindenis uinen
30.05.2011., 15:18
Pa da, kad ju steriliziras :)
Ako ju ne steriliziras cekaju te jos i lazne trudnoce :rofl:
Meni smjesno jer moja srecom nije imala, ali cula sam da bude zanimljivo :)

Ako si iz zg, odi u bubu i nek ti steriliziraju curicu. Malo zahtjevnije je nego kastracija (i skuplje), ali oni to dobro obave (imaju iskustva) i nemoras se nista brinuti. Jos je sad lijepo vrijeme pa ne bude problema oko grijanja zekice :)

hentai_girl
30.05.2011., 16:28
Pa da, kad ju steriliziras :)
Ako ju ne steriliziras cekaju te jos i lazne trudnoce :rofl:
Meni smjesno jer moja srecom nije imala, ali cula sam da bude zanimljivo :)

Ako si iz zg, odi u bubu i nek ti steriliziraju curicu. Malo zahtjevnije je nego kastracija (i skuplje), ali oni to dobro obave (imaju iskustva) i nemoras se nista brinuti. Jos je sad lijepo vrijeme pa ne bude problema oko grijanja zekice :)

kak se ponasa u laznim trudnocama?

u bubu nejdem, bila sam kod njih sa proslim kunicem, obecavali su da ce sve biti dobro, sve dok nije u par dana uginula...

zlocka
31.05.2011., 07:28
misli mda i don na laščini radi godinama sterilizacije. lažne trudnoće su baš to: zekica misli da je skotna, radi gnijezdo, može bit agresivna, čupa dlaku i ne pušta nikog blizu. to za ljude nije problem, ali u njoj se događaju velike promijene, hormoni i sl, čak proizvedu i mlijeko, što dugoročno može bit opasno.
edit: kunić od 3mj ne bi smio naskakivati :misli:

hentai_girl
31.05.2011., 13:44

... kaj sad to znaci? kaj da radim? ruku u kavez pruzim i vec je na meni... :confused: :ne zna:

sindenis uinen
31.05.2011., 13:58

Zasto? Pa postaju spolno zreli...
Nije li moguce da neke ranije, neke kasnije uhvati pubertet i to "pubertetsko" ponasanje?

Kelj
31.05.2011., 18:15
ma oni uvijek vole naskakivati, ako ništa, onda da hijerarhiju uspostave kad ih je više. ja sam sve cure do sad imala i to je bilo razvlačenja veša po kući,kidanja novina, zgrtanje sijena s tim svim u hrpu za gnijezda i tako, ništa prestrašno :)
jako puno ljudi fura zecove u Bubu, uključujući i mene, i do sad nisam imala nijedno negativno iskustvo.

hentai_girl
31.05.2011., 20:56
prasica mi se pretvara u sadisticu... skoci mi na ruku, nokte mi zabode u kozu i pocne me gristi D:<
i sad skuzih da imam masnicu na tom mjestu... odlicno...

latica61
01.06.2011., 06:17

Rekla si da možda imaš nekog zainteresiranog?! Inače čitam ova vaša iskustva sa ženkama, moj Gašo ne radi ništa slično, valda što je muški, ili je još premal. Inače sam sva u nedoumici oko njegove prehrane; kažu do 6 mjeseci ništa ne smije osim sijena, jel neko zna šta od povrća i voće smije i koliko količinski dnevno, a onu mix gotovu hranu "Menu Vitalkraft"? Čitala sam da u njoj ima svega, super prilagođena kunićima ali ima i kukuruza, a opet sam čitala da ljuskice iz kukuruza štete njegovoj probavi? Kaže u članku da vlasnici pogrešno hrane svoje kuniće pa im se zubići neravnomjerno troše pa poslije imaju poblema, šta to znači? Može kratki odgovor i pojašnjenje ako netko zna.

zlocka
01.06.2011., 08:07
mnoge hrane sadrže sjemenke, no one su osim što su kalorične i mekane (iako se to nama ne čini tako) pa nisu dobre za zube. a i ljuske mogu krivo skrenut (npr suncokretove).
dobre žitarice za jesti su lan i zob i to treba davati povremeno. npr lan kad imaju problema sa probavom. neće ništa biti ako ih ne dobivaju uopće.
ne znam koliko je kunić star, ali može se lagano početi davati zeleno i prije 6mj. lagano znaći mrkvica veličine nokta jedan dan. pa malo pauze. provjerit da nije dobio proljev. onda jedan list peršina drugi put i oept pauza i promatrat kakicu.
da imam bebu opet ne bi čekala 6mj da joj dajem zeleno. no sad imam više iskustva i nekoliko kunića, pa mi to sve izgleda jednostavno. kad sam imala bebu prije jedno 5,6g držala sam se slijepo uputa. da ne bi dobio nešto krivo i uginuo.
uopće ne dajem kelj i zelje, rijetko cvjetaču i brokulu. ne želim da se pate sa nadimanjem. i djetelina može napuhavati, pa ju dobiju malo, samo svježu.
za probavu su najbolja i najkorisnija vlakna. njih ima u lisnatom povrću, travi i sijenu. duge stapke i što žilavije je super za zube. zato je sijeno najvažnija namirnica u prehrani! što se tiće suhe hrane, moji dobiju samo pelete, one mini valjčiće i ima hrane koja se može tako kupiti. ne dobivaju nikakve mješavine.
prehrana izgleda ovako:
ujutro suha hrana
između 2 i 3 popodne zeleno (trava ili povrće)
navećer suha hrana

mogli bi biti samo na jednom dnevno suhoj hrani ali su mi svi tako mršavi i ne dobivaju na kilaži baš pa sam im tako odredila prehranu
sijena imaju cijeli dan

bili su jedno vrijeme samo na sušenom povrću,sijenu i svježoj hrani, bez suhe ali su jako omršavili, svi, pa sam ju ponovo uvela

zlocka
01.06.2011., 14:32
Rekla si da možda imaš nekog zainteresiranog?!

obzirom da mi nisi ostavila ni mail ni neki broj, javi se ovoj curi koja bi ga htjela
http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=231241156890891&id=124070390991126

latica61
01.06.2011., 17:43
obzirom da mi nisi ostavila ni mail ni neki broj, javi se ovoj curi koja bi ga htjela
http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=231241156890891&id=124070390991126

Oprosti što nisam ostavila broj ili kontakt, mali nesporazum. Ali evo povezala si nas, čule smo se i sve dogovorile. Puno hvala na pomoći, a Gašo ide dobrim vlasnicima. Nadam se da neće odustati, a Gašo će imati i društvo tako da će mu stvarno biti super.

zlocka
01.06.2011., 22:04
jeej. sve je dobro što se dobro svrši :D sretno gašo!

latica61
04.06.2011., 17:00
Kunić Gašo od latica61
http://oi55.tinypic.com/ilay4o.jpg
http://oi55.tinypic.com/6jogtd.jpg

Sve se sretno završilo, Gašo je dobio novu obitelj i otputovao. Presretna sam što je otišao jako, jako dobrim vlasnicima, a imat će društvo, isto jako slatkog kunića i bit će mu super. Malo sam bila tužna što ga ostavljam jel smo se sprijateljili i zavolili ovo kratko vrijeme. Ali danas su moje mačke odahnule, konačno su smjele ući u kuću i ponašaju se ko kraljice. Puno vam svima hvala na savjetima oko kunića i pomoći oko udomljavanja:)

Fidelma_
10.06.2011., 22:15
Danas sam dobila novog malog ženskog kunića:cerek:
Stara je 3.mjeseca i ima vlastiti kavez.
Kod mene već živi jedan muški kunić, star cca 2 godine i voljela bi da se lijepo upoznaju i slože, ali čula sam da je obavezna kastracija kunića prije samog upoznavanja. (Ukoliko ne želim još više zekana x) )

Strah me da ju ne bi napao, pošto je vidno veći od nje.
Što se tiče kastracije muškog kunića, je li prekasno sada ga kastrirati kada ima već oko 2 godine? Kako da ih skompam ? :D

Hvala unaprijed ^^

Mother Earth
10.06.2011., 22:46
Bolje ih je kastrirati dok su mladi, ali ne, nije kasno.. prvo se pobrini za kastracije pa tek onda nakon nekog vremena ih upoznaj.. imaš dosta o svemu tome na forumu zeko i prijatelji, najbolje ti se tamo registrirat, da nam možeš predstaviti svoje dlakavce :cerek:

cupava.mala
11.06.2011., 09:03
Trebam po zeku u Zagreb,a iz Osijeka sam.
Traži se prijevoz za zeku i/ili mene vikend 1.7-3.7 ili 8.7-10.7 Osijek-Zagreb i/ili Zagreb-Osijek. :moli:

Fidelma_
11.06.2011., 10:35
Bolje ih je kastrirati dok su mladi, ali ne, nije kasno.. prvo se pobrini za kastracije pa tek onda nakon nekog vremena ih upoznaj.. imaš dosta o svemu tome na forumu zeko i prijatelji, najbolje ti se tamo registrirat, da nam možeš predstaviti svoje dlakavce :cerek:

Hvala na savjetu i odlična je ova stranica, hvala! ^.^

Mother Earth
11.06.2011., 23:54
Nema na čemu :) Ja osobno bih bila izgubljena bez tog foruma i preporučam svima koji imaju kuniće da se tamo registriraju i informiraju :)

valentini
12.06.2011., 18:21
Molim vas za malu pomoć.
Imam patuljastog zeku.Nekih godinu dana.U zadnje vrijeme počinjem primječivati da mu dlaka mjenja boju.Sve ok je s njim.Jede ,pije,igra se.Neki dan kad se onako izvalio za spavanje primjetila sam da mu je na nogicama pala dlaka tj.da su mu nogice gole.To se ne vidi kada on stoji jer su bez dlake samo u gornjem dijelu nego kad ispruži nogice.Pa me malo brine ,neznam dali je tko imao sličnog iskustva??????'Inače sve ostalo sa njim je ok.

sindenis uinen
12.06.2011., 20:59
daj postaj slikicu

jel nogica skroz bez dlake ili ima nest?

valentini
13.06.2011., 08:44
daj postaj slikicu

jel nogica skroz bez dlake ili ima nest?

Aparat mi u komi.
Ma donji dio noge ima normalno dlake al gornji dio koji se vidi samo kad se spruži nema uopće dlake.

~SuNshiNe~
20.06.2011., 14:23
Može pomoć?
Dobila sam prije par dana 2 patuljaste zekice. I osim kaj ih ne mogu nikak naučiti da piške na jednom mjestu nego gdje god stignu, imam još jedan problem. Do sad im je kakica izgledala normalno i lijepo se dala usisati, a sad jedna od njih stalno ima mekane kuglice i na pola manje od ovih normalnih. I pomalo smrde. Sad mene zanima kaj je to jer nikad nisam imala zečiće.
Drugo pitanje je...s čim čistite njihove kućice? Dal se to smije s kakvim detergentom ili kak? Ja sam zasad samo vodom jer me bilo strah da se ne otruju, a htjela bi počistiti s nečim da se uklone svi mirisi.
I da... koliko vam je trebalo da ih naučite na wc i koja je najbolja metoda?
Ispričavam se na puno pitanja ali bi mi bilo drago kad bi mi neko priskočio u pomoć :)

latica61
20.06.2011., 16:56
Može pomoć?
Dobila sam prije par dana 2 patuljaste zekice. I osim kaj ih ne mogu nikak naučiti da piške na jednom mjestu nego gdje god stignu, imam još jedan problem. Do sad im je kakica izgledala normalno i lijepo se dala usisati, a sad jedna od njih stalno ima mekane kuglice i na pola manje od ovih normalnih. I pomalo smrde. Sad mene zanima kaj je to jer nikad nisam imala zečiće.
Drugo pitanje je...s čim čistite njihove kućice? Dal se to smije s kakvim detergentom ili kak? Ja sam zasad samo vodom jer me bilo strah da se ne otruju, a htjela bi počistiti s nečim da se uklone svi mirisi.
I da... koliko vam je trebalo da ih naučite na wc i koja je najbolja metoda?
Ispričavam se na puno pitanja ali bi mi bilo drago kad bi mi neko priskočio u pomoć :)

Možda nisam najmjerodavnija za savjete jel sam imala kunića Gašu kratko vrijeme, ali evo: kunić je prvih mjesec i pol dana bio kod djece i kćer mi je rekla da kad ga je vidjela da se namješta za piškit ili kakat odmah ga je stavila u wc sa piljevinom. Kada je došao kod mene (gdje je bio kratko) ja sam ga nekad znala staviti na wc i kad nisam vidjela da ima potrebu i nikada mi se nije popiškio, pokakao okolo, jedino mu se koji brabonjćić znao zakvačit za dlaku pa ispast van jel je čupav. Zbog mekše stolice treba jako paziti na hranu, meni su rekli 80% sijena, ja sam stvarno pazila, a pogledaj malo odgovore koji su meni par stranica ranije odgovorili oni koji su dobro upućeni u prehranu. Ja sam temeljito kavez koji je bio jako velik čistila dosta rijetko, svaki dan onako malo pospremala, a samo jednom generalku: izvadila sve van i one dijelove koji su se jače zamazali našpricala ajaxom cvjetnog mirisa, prebrisala mokrim pa suhim papirom, pustila da to još ishlapi i opet natrag namjestila kućicu, zdjelicu, sijeno, slamu...Mislim da pojilicu treba isto četkom za boce povremeno oprati, a svaki dan sam mu mijenjala vodu 2 puta. U kavezu ispod pojilice (tamo se dosta zadržavao) sam mu stavila veliki prozirni poklopac od one jednokratne kutije koja se kupuje za kolače, tako da se i tamo ponekad pokakao, a ne svud po kavezu. Vani kraj kaveza sam imala wc (u njemu sloj piljevine), platični veliki podložak od cvjetnjaka, oni ciglasti, nije bio jako dubok pa mu se valda svidio wc, nisam imala original koji sam vidjela u dućanu. Moj kunić Gašo bio je jako čist, mirisao je prelijepo, i sad kada prođem kraj pokošena sijena podsjeća me na njegov miris. Legao bi mi na prsa i tako bi gledali tv i odmarali zajedno, strašno se volio maziti i češkati iz uha. Možda sam ti ipak malo pomogla, sa svakom životinjom i ljubimcem se u početku malo treba raditi dok ne stekne potrebne navike, a onda je poslije sve super. Sretno:)

19NERA82
26.06.2011., 22:19
Naša zečica lily prvi put je večeras parila loptu:lol: Totalno iznaneđenje,haha,nikad je nisam vidila da to radi,evo cilu večer zaskakiva i kad je na lopti ima one pokrete i maše repićem hihi:D

Fidelma_
27.06.2011., 20:43
Imam par problema sa svojim zekanima -.-

1. Što im stavljate za podlogu u kavezu? Zekani su mi čupavi, piljevina ne funkcionira najbolje, sve se zaljepi za njih i kad fino trčkaraju po sobi sve ispada na sve strane i trebam im to vaditi iz dlake. Sijeno - po meni ne baš dobra podloga, s obzirom da to jedu i kupujem sijeno ( ono koje sam uzimala od susjeda jako smrdi -.-) Običan papir - Razgrizu. :o

2. Ogromna želja za kakanjem po krevetu. Naravno da postoji i mjesto gdje mogu obavljati nuždu u kavezu, koji je preko dana otvoren, također imaju i posudu sa pijeskom u kojeg mogu ići ( i idu, ali samo nekad, više vole spavati unutra)

~SuNshiNe~
27.06.2011., 20:59

1. Što im stavljate za podlogu u kavezu? Zekani su mi čupavi, piljevina ne funkcionira najbolje, sve se zaljepi za njih i kad fino trčkaraju po sobi sve ispada na sve strane i trebam im to vaditi iz dlake. Sijeno - po meni ne baš dobra podloga, s obzirom da to jedu i kupujem sijeno ( ono koje sam uzimala od susjeda jako smrdi -.-) Običan papir - Razgrizu. :o

2. Ogromna želja za kakanjem po krevetu. Naravno da postoji i mjesto gdje mogu obavljati nuždu u kavezu, koji je preko dana otvoren, također imaju i posudu sa pijeskom u kojeg mogu ići ( i idu, ali samo nekad, više vole spavati unutra)

moji nemaju ništa u kavezu. samo pod. lakše za čistiti a ne čini se da im smeta.
svejedno idu po cijeloj sobi. ne mogu ih spriječiti.

sad su mi počele i piškiti po krevetu :mad:
A u posudi s piljevinom koja bi trebala služiti kao wc popiške se jednom, ostalo sve izvan kaveza i te posude. više nemam strpljenja pa sam se pomirila s tim da čistim svakih par sati :ne zna:

*tearsinheaven
27.06.2011., 21:08
Naša zečica lily prvi put je večeras parila loptu:lol: Totalno iznaneđenje,haha,nikad je nisam vidila da to radi,evo cilu večer zaskakiva i kad je na lopti ima one pokrete i maše repićem hihi:D

Mojem je loptica dosadila pa se sad igra s ručnikom tako da ga podvlači pod sebe i hopsa po njemu:lol:
A dobro, sve dok ga veseli... :rofl:

Mother Earth
28.06.2011., 00:44

Za podlogu ti nije loše ono.. ne znam kak da ti objasnim kak se zove.. :rofl: gumeno-spužvasti materijal s raznim uzorcima što se prodaje onako zamotan na metre i stavlja se u kupatilo recimo kao tepih i tako to.. Valjd kužiš na šta mislim :D Probaj s tim, super je to ako neće grickat. Moja je jednu novu lijepu što sam joj nedavno kupila cijelu pokidala, a jednu stariju neće.. :ne zna:

A to kakanje, ne znam, mislim da bi kastracija to trebala riješiti.. Meni je barem. Inače je normalno obavljala nuždu u wc-u ali tu i tamo kad mene nema je znala i ostavit mrljice i hrpice na krevetu.. otkad je kastrirana ništa od toga, slobodna je cijeli dan i kaki isključivo u kavezu :cerek:

Lano
28.06.2011., 02:22
da napisem par stvari nakon jednomjesecnog iskustva sa patuljastim zekom kojeg smo poklonuli kcerci od mog brata (luda je za zekama) :cerek: kod nas redovno dolazi u posjetu, idemo i mi kod njih, tako da sam procitala knjiga, linkova, pokupila savjeta od eksperta o zeki. :cerek:

1. sto se tice posjete u "wc" od samog pocetka smo bili pazljivi i urodilo je plodom. kaki i piski gdje treba. na pocetku smo ga drzali (tako da to odradi i ostavi miris), jer smo dobili savjete od profesionalnih radnika sta treba da se uradi.
isto tako ako nemate zivaca da drzite zeku na mjestu gdje ce piskiti i kakiti onda ga vi sami drzite, milujte a ispod stavite wc-papir u koji ce piskiti i kakiti. kad sve odradi taj papir stavite gdje zelite da kasnije ide piskiti i kakiti (ps kao sto sam vec napisala zeke namirisu svoj miris i tu onda obavljaju nuzdu). ne znam, pokusajte, nama je pomoglo.
sad je kavez otvoren, zeko izlazi i ulazi kad hoce, a oko njega sve cisto. :)

2. mi imamo i piljevinu, ali vise koristimo tzv kuglice (koliko znam mogu se koristiti i kad se lozi vatra). puno su bolje, jer se ne lijepe za zeku a absorbiraju sve (kako mokracu tako i miris).

3. sto se tice ishrane nama su rekli da ni slucajno ne pokusavamo davati kupus (jer sadrzi kiselinu u sebi koja zekinom stomacicu ne godi).
isto tako davati salatu, krastavac, brokuli u jako MALIM kolicinama (a ipak davati po nekad)
voli travke kao persun, basilikum, koriander, kamilica, kopriva i to se moze davati zbog vitamina
mrkvu, papriku i tako mnoga druga povrca sto ne sadrze puno vode i kiseline u sebi treba davati
obavezno da ima uvijek sijena! provjeriti koje zeki odgovara, tj sta voli. mi smo kupovali do sada par razlicitih pa gledamo sta voli, jer vidimo da probire dok jede i onda ostatak ostavi i ceka da se skloni

4. PS zeko dnevno jede po 80 puta, zekin stomacic ne radi kao kod nas, pa zato cesto i obavlja nuzdu.
moze piti vode koliko hoce
za glodjanje imajte grancicu od jabuke, kruske, oraha (to im godi)

5. ako vidite da vam zeko ne jede onda ne cekajte ni malo, nego ga vodite kod veterinara odmah!
zekina crijeva su jako osjetljiva i lako pucaju ako nesto sa hranom ne stima

6. zeki ne treba davati zitarice (minimalno ako i dajete), jer sadrze skrob a zekin stomacic to ne moze prevariti dobro (gasovi se u stomaku stvaraju)

7. kad zeku uzimate i drzite onda ga drzite kao sto bi i macu drzali, a ne za usi! to zeku jako boli - iako mnogi misle da je drzanje za usi pravilno

8. sto vise zeku maziti tako da voli sa ljudima (nas malo, malo pa dodje da se mazi) :)

9. ako lupa jako nogama od pod, znaci da je uplasen. uzmite ga, mazite dok se ne smiri

10. zeke vole mir i privatnost, pa ako ga drzite u kavezu onda isto tako obavezno nabavite malu kucicu ili nesto slicno gdje se zeko moze zavuci (voli mrak, tisinu po nekad)

eto, nadam se da ce vam neki od ovih savjeta pomoci. to je to sto mi je u ova doba na um palo, a ako se sjetim neceg drugo podijelit cu to rado sa vama

zlocka
28.06.2011., 14:27
mrkvu, papriku i tako mnoga druga povrca sto ne sadrze puno vode i kiseline u sebi treba davati

ovo nisam shvatila
smiju povrće koje sadrži vodu, štoviše neće im biti ništa. ne znam o kojoj kiselini pišeš, kupus, kelj, brokula, cvjetača napuhuju, neki više neki manje i to baš nije odbro za njih
prije sad davala i brokulu i cvjetaču, sada više ne, kelj i zelje nikako
većinu ostalog lisnatog i korjenastog dajem, kao i salatu + travu
sve svježe, ništa povenuto

evo sad će dobiti korabu korijen, celer korijen i lišće, krastavce, mrkvu

Lano
28.06.2011., 19:58
moja greska, izrazila sam se malo pogresno po pitanju vode i kiseline. kasno je bilo, ni sama ne znam odakle je voda spomenuta u tom mom piskaranju. :cerek:

ok, sto se tice kiseline, mislila sam vise na ljuce voce i povrce (sto je kiselkasto), jer mu ne godi stomacicu. naravno, sve u malim kolicinama ako se i daje.
salatu dajem i ja, ali sam citala da ne treba previse, jer nisu bas hranjive, a zekin stomacic ne vari hranu brzo, pa zato.

evo moj je sad dobio malo zelja (ne puno), ali dodatno uz tu je dobio listove basilikuma i mente - njam njam. :)

ps jedna bitna stvar sto sam ja cula/procitala je da ako perete voce i povrce prije nego ga zeki date onda ga obavezno posusiti. :rolleyes:
i sama sam googlala da saznam zasto, ali pravi odgovor dokucila nisam. do tada se drzim svih pravila za koja sam saznala preko drugih, jer me strah da ne kiksam kad znam kako je osjetljiv.

zlocka
28.06.2011., 20:18
da, pun je net takvih "savjeta".
operite voće i povrće i dajte mokro. pogotovo ako imaju začep (lisnato povrće).
neće dobiti proljev i neće im ništa biti. to je ipak voda koju i inaće piju.

Fidelma_
28.06.2011., 21:40
moji nemaju ništa u kavezu. samo pod. lakše za čistiti a ne čini se da im smeta.
svejedno idu po cijeloj sobi. ne mogu ih spriječiti.

sad su mi počele i piškiti po krevetu :mad:
A u posudi s piljevinom koja bi trebala služiti kao wc popiške se jednom, ostalo sve izvan kaveza i te posude. više nemam strpljenja pa sam se pomirila s tim da čistim svakih par sati :ne zna:

Ma jedno vrijeme nisam stavljala nikakvu podlogu. Al ljutila me pomisao na to da će mi zeko spavati tamo gdje se popiškio i pokakao i da će toga bit po cijelom kavezu.:confused:

Za podlogu ti nije loše ono.. ne znam kak da ti objasnim kak se zove.. :rofl: gumeno-spužvasti materijal s raznim uzorcima što se prodaje onako zamotan na metre i stavlja se u kupatilo recimo kao tepih i tako to.. Valjd kužiš na šta mislim :D Probaj s tim, super je to ako neće grickat. Moja je jednu novu lijepu što sam joj nedavno kupila cijelu pokidala, a jednu stariju neće..

A to kakanje, ne znam, mislim da bi kastracija to trebala riješiti.. Meni je barem. Inače je normalno obavljala nuždu u wc-u ali tu i tamo kad mene nema je znala i ostavit mrljice i hrpice na krevetu.. otkad je kastrirana ništa od toga, slobodna je cijeli dan i kaki isključivo u kavezu

A znaam, onaj kao otirač nekakav gumeni :D Nije loša ideja, probat ću s tim i nadat se da neće htjet grist.

Što se kastracije tiče , u planu je da se kastrira muški zeko, ako on tad prestane s tim možda će i ona :ne zna:

i nešt sam super našla na onom forumu sa zecovima i pokušala napravit doma i uspjelo je :cerek::cerek: i onda si je Maša zapetljala šapu u to pa sam skinula :oLežaljka (http://img187.imageshack.us/img187/1067/cufidot10zo.jpg)

zlocka
29.06.2011., 08:31
A znaam, onaj kao otirač nekakav gumeni :D Nije loša ideja, probat ću s tim i nadat se da neće htjet grist.

ispod stavi piljevinu ili pelete. super je ta guma za kupaone, jer ostaju gore samo kuglice, mokraća ode ispod i oni su većinom na suhom. što je i ok za njihove cape, sprećavaju se žuljevi

lucky13
29.06.2011., 22:16
Jel mogu kunići jesti ribizle? Smiju maline, kupine, ali za ribizle ništa ne piše...

Chesterfield
30.06.2011., 08:55
Imamo kuniće stare 15 dana i trebalo bi očistiti kavez pa me zanima da li smijemo vaditi mamu van ili da je ostavimo unutra? Mali kunići su u kotilici. I da li netko zna do kad ih doji?

TarraLand
01.07.2011., 07:52
:mig:lucky13 kunići mogu ribizle, ali kao i voće inače, u nekim normalnim količinama.

Chesterfield, očistite okolicu gnijezda, no pritom nije preporučljivo dirati još gnijezdo i bebe.
Mama bi kao i svaki kunić inače i trebala moći ići van kaveza, tj ne biti stalno zatvorena u njemu :( a ako ima izlaz van, a nadam se da ima, tada ju očito netrebate posebno vaditi, već očistite navedenu okolicu gnijezda kada je ona sama vani. :mig: Ako ju ne smeta da čistite kavez dok je ona unutra, može i tako. Dakle onaj način koji je najmanje stresan za nju (posebice dok su njene bebice unutra).
P.s. Bebe su tek rođene praktički, i još tjednima trebaju sisati mamu, cca 2 mj.života.

Chesterfield
02.07.2011., 10:36
Hvala na opširnom odgovoru, i još me zanima kad možemo male kuniće uzeti u ruke ( najranije )?

zlocka
03.07.2011., 08:53
za sada nemojte. dok ne progledaju, počnu sami skakutati i sl. dok se ne formiraju u prave male kuniće. ako mama osjeti miris ljudi na njima ostavlja ih i morat ćete ih sami hraniti.

luci
04.07.2011., 15:41
imam malog kunića dva dana,(ima cca 2 mj)držim ga u prozirnoj kutiji plastičnoj dim.cca 45X90 ,i dosta visokoj da ne izađe,stavila sam mu piljevinu u kutiju od cipela,vode u posudicu,i hranu koju sam kupila u pet shopu.danas sam da prvi put izvadila malo van da ide po kući,ali sav je neki prestrašen ,em mu se skliže po pločicama pa se sav rastegne po podu,neiskusna sam pa mi bilo kakva informacija dobro dođe,neda se da se ga digne,počne strašno grebati i mahati nogicama..kako da ga malo umirim,???u kutiji kaka po tepihu.a ne u piljevinu ima neku plastičnu figuricu koju stalno gricka...box mu pripremam,da li ga je poželjno staviti pred veče malo vani u vrt,jer mi je zagrađen pa ne može nigdje???ali uz moj nadzor naravno,što mu još mogu dati jesti tako malenom??javite čim prije

zlocka
04.07.2011., 17:33
još je malen pa nemoj u vrt
prvo se mora naviknut na gajbu, unutarnji okoliš i tebe kao vlasnika
nemoj ga dizat za uši nikako. probaj naći na netu ili youtubu kako se nose kunići
mazi ga između uheka, tamo najviše vole
sijeno je najvažnija namirnica u njihovoj prehrani

twins2
04.07.2011., 19:21
Trebamo vas pomoc! Imamo malenog kunica, starog 3 i pol mijeseca, imamo ga tek nekih mjesec dana. Cule smo da zecicu treba sisati nokte. Jeli to istina? Ako je, koliko cesto? I molimo da nam neko objasni kako!! Hvala....

zlocka
04.07.2011., 22:17
kad narastu onda da. shvatiti ćete kad postanu predugi. još je mali i ima vremena za nokte.

bili1984
05.07.2011., 14:28
Pozdrav Twins2...

Dobro ti je receno kad narastu noktici znat cete ;) vjerojatno ce zekic malo vise rovati nogama a i vidjet cete ih da strse iz dlake, ako naravno zeko nema jako dugu dlaku..

Imate za kupiti skare za rezanje noktica u pet centrima, dodju oko 30kn, i odlicne su! Dobre su jer noktici ne mogu puknut kao kad se rezu s priborom za ljude..

Sto se tice tehnike rezanja noktica, vjerojatno ima tu na forumu, to je druga prica :) ali ima vremena za to..

Eto, ako imate jos kakvih pitanja samo pisite...:mig:

Poz..

twins2
05.07.2011., 14:32
Pozdrav Twins2...

Dobro ti je receno kad narastu noktici znat cete ;) vjerojatno ce zekic malo vise rovati nogama a i vidjet cete ih da strse iz dlake, ako naravno zeko nema jako dugu dlaku..

Imate za kupiti skare za rezanje noktica u pet centrima, dodju oko 30kn, i odlicne su! Dobre su jer noktici ne mogu puknut kao kad se rezu s priborom za ljude..

Sto se tice tehnike rezanja noktica, vjerojatno ima tu na forumu, to je druga prica :) ali ima vremena za to..

Eto, ako imate jos kakvih pitanja samo pisite...:mig:

Poz..

Hvala puno :mig:

luci
05.07.2011., 14:51
kad izvadim malenog iz kaveza namjesti se na jedno mjesto i ne mrda,zovem ga imenom no ne mari...kako da ga pridobijem,imam ga tri dana...da li mu mogu dati mrkvice???

zlocka
05.07.2011., 16:11
pusti ga min 2 tjedna da se privikne. ili duže. nisu oni kao ighračka na namatanje. imaju svoj ritam i tu ne možeš ništa.
naučiti će se raditi nered - ne mora odmah :D

sindenis uinen
05.07.2011., 17:14
kad izvadim malenog iz kaveza namjesti se na jedno mjesto i ne mrda,zovem ga imenom no ne mari...kako da ga pridobijem,imam ga tri dana...da li mu mogu dati mrkvice???

Vjerojatno si ga kupila u pet shopu i vjerojatno ima max 2 mj., a do 6 mj. mu ne bi trebalo davati nista svjezeg i zelenog da mu ne sjebes probavu.

anaid20
05.07.2011., 19:32
Pozz...
Prvi puta u zivotu imam kunice kao kucne ljubimce, imam dvije curice (valjda, teta nije znala ) i jedan jako mali kavezic.... koji sam u svojem gradu uzela za 200kn i onda kasnije vidim da je u jednom bzvz trgovini 120kn...
Gdje da najbolje kupim kavezic za svoje dvije cure?
Spavaju na prospektima iz plodina i kauflanda :) a nuzdu obavljaju vani na svojem tepihu kojeg ja operem i dok se taj susi, stavim drugi i super im je :) barem kolko vidim po kolicini...
Bojim se staviti piljevinu u kavez jer one hopsaju unutra/van iz kaveza i piljevine bi bilo svugdje samo ne tam di treba:confused:
Jedu sijeno i hranu kupljenu za male kunice u trgovini za ljubimce.
Ako ima tko od vas kavez za prodat malo veci, neka mi se javi na pp, jer bi im ovaj mogao postati premalen uskoro :(

luci
05.07.2011., 19:46
nabavila kavez danas,otvorila sm vrata od kaveza ali on sjedi sčućuren i ne pokazuje volju za izaći!na dno sam stavila kupovnu piljevinu i sa strane malo sijena za kuniće,i u malu posudicu sjemenke one za kuniće,nikako ne mogu namjestiti onu bočicu pojilicu, kako see namjesti,izvana ili iznutra,zekan obavlja kakicu po svud,par puta dnevno,dali to moram svakodnevno vaditi i stavljati novu piljevinu ili može potrajati par dana jer mi ajo svaki dan mjenjam dođe skupo.satvila sam pola paketa imam veliki kavez???da li mičete hranu i sjeno nakon sto zekan pojede ili mu ostavite cijeli dan??
hvala na odg

luci
05.07.2011., 19:47
nabavila kavez danas,otvorila sm vrata od kaveza ali on sjedi sčućuren i ne pokazuje volju za izaći!na dno sam stavila kupovnu piljevinu i sa strane malo sijena za kuniće,i u malu posudicu sjemenke one za kuniće,nikako ne mogu namjestiti onu bočicu pojilicu, kako see namjesti,izvana ili iznutra,zekan obavlja kakicu po svud,par puta dnevno,dali to moram svakodnevno vaditi i stavljati novu piljevinu ili može potrajati par dana jer mi ako svaki dan mjenjam dođe skupo.satvila sam pola paketa imam veliki kavez???da li mičete hranu i sjeno nakon sto zekan pojede ili mu ostavite cijeli dan??
hvala na odg
da li su bolji oni briketi,vrećica 56 kn 5 kg????? umjesto piljevine

luci
05.07.2011., 19:53
evo slikice moga maleckog ili malecke,još neznam da li jemužjak ili ženka,kad gledam odispod svu me izgrebe i ne uspijem vidjeti spol,kad da počnem šišanjem noktića??

http://i56.tinypic.com/16bm4xv.jpg
http://i55.tinypic.com/fqqur.jpg

deki00
05.07.2011., 19:54
Kod mene je zeko bez piljevine, samo peleti u kutnom wc-u! Obavlja normalno nuždu tamo! Lako se nauči
Npr, kad se popiški staviš taj popišani komad piljevine u kutni wc i pokupiš okolo crne kuglice pa i njih staviš tamo! Skužiće ubrzo!
A ako želiš da ti dođe, kupi neke poslastice npr one puslice od jogurta za glodavce! Moj sad dojuri do mene kad god šušnem vrećicom!
A kod jedne gospođe sam vidio nešto zaista nevjerojatno! Zeko je cijelo vrijeme skako oko nje kao psić! Spava na stolici kao mačka a wc mu je u kuhinji i tamo obavlja nuždu!

luci
05.07.2011., 20:35
Kod mene je zeko bez piljevine, samo peleti u kutnom wc-u! Obavlja normalno nuždu tamo! Lako se nauči
Npr, kad se popiški staviš taj popišani komad piljevine u kutni wc i pokupiš okolo crne kuglice pa i njih staviš tamo! Skužiće ubrzo!
A ako želiš da ti dođe, kupi neke poslastice npr one puslice od jogurta za glodavce! Moj sad dojuri do mene kad god šušnem vrećicom!
A kod jedne gospođe sam vidio nešto zaista nevjerojatno! Zeko je cijelo vrijeme skako oko nje kao psić! Spava na stolici kao mačka a wc mu je u kuhinji i tamo obavlja nuždu!

znači ne moram imati piljevinu positanu po cjelom kavezu???? mogu staviti malo piljevine u kutiju od cipela u neki čošak i u nju piljevinu pa se možda tako nauči??? ja sam toga nabacala pun klinac
tenks

deki00
05.07.2011., 21:06
Ak ti bude piškio po kartonu usmrdiće se! Imaš u pet shopu te kutne wc-e za zeke! Najbolji je baš za zeku, znaci malo veći da ne piški sa strane! Ima i kukice sa strane i dio za žicu da se prićvrsti posuda za kut kaveza!
A kad ti zeko nauči, onda ti nije potrebna piljevina po svuda! Ja svom znam stavit jastučić u kavez pa on leži onda na njemu! :)

bili1984
05.07.2011., 21:36
Nama se isto pokazalo kao najbolje imati pelete ili ti peletiranu piljevinu..ima je za kupit u bauhausu ili spacvi u savskoj..barem je bilo ;) Peleti su savrseni jer imaju jako veliku moc upijanja tako da ih mozete imatu u zecjem wc barem 2 dana. Upijaju i veliki dio mirisa za razliku od piljevine i naravno nema je po cijelome stanu ;)

Eto ekipa ako jos sta trebate pisite i volite male glodavce!! hehe

Ovaj bijeli zekonja je predivan!!!

deki00
05.07.2011., 22:07
Moj je isto bijeli sa plavim očima ali malo čupaviji :)
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/188540_1779992613462_1048821333_32042552_222280_n. jpg

deki00
05.07.2011., 22:10
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/185969_1771646844823_1048821333_32026123_7452821_n .jpg

bili1984
05.07.2011., 23:25
ma jo, bas su slatki...ja vise nemam zekija ali stvarno ih volim, ma sve zivotinje...hehehe

samo polako s njima i sve ce doc na svoje, obavljanje nuzde, mazenje i sve ostalo...

jedino sto bih jos preporucio da imaju sjeno uvijek ponuđeno jer im je to osnovna hrana a peletiranu hranu jednom dnevno, pozeljno prije podne, a nakon 6mj. postepeno uz to uvodit svjezu hranu...

ma bit ce vam super :D

sindenis uinen
06.07.2011., 14:51
Zeki se wc cisti dva put dnevno, a ne jednom u dva dan :rolleyes: Kako bi tebi bilo da ti ne pustas vodu u wc-u dva dana?? :(
Dok zeko ne napuni 6 mj. treba mu davati suhe hrane koliko god zheli! :mad:
A svjeze sijeno mora imati uvijek! :)

I kartonska kutija u kojoj je ili piljevina ili peleti ce se kad tad smociti od pisaline, a to smrdi. Pogotovo ako zeko nije kastriran ili steriliziran. Jebeni plasticni kutni wc kosta 26 kn i traje duze nego kartonska kutija koju ti zeko moze grickati sto nije dobro.

Puslice od jogurta i nisu neka sreca za zeke. Kupi mu radje susene brusnice da papa (to ce svakako vise voljeti i zdravije su).

I da, i moja zekica je pustena dok je netko kod kuce i izlezava se uokolo kao macka - gdje stigne :mig: Zato jer je opustena. I volimo se maziti dok gledamo star trek navecer i skakut kad nas se pusti rano ujutro. I zato ja dobijem pusice od svoje zeke :cerek: I zato sto joj ne ostavljam prljav wc dva dana :)

bili1984
06.07.2011., 18:23
Zeki se wc cisti dva put dnevno, a ne jednom u dva dan :rolleyes: Kako bi tebi bilo da ti ne pustas vodu u wc-u dva dana?? :(
Dok zeko ne napuni 6 mj. treba mu davati suhe hrane koliko god zheli!

Ja dopuštam da svatko ima svoje mišljenje ali moje iskustvo kaže da se wc ako je piljevina unutra čisti svaki dan a ako su peleti svaki drugi dan...neka svatko proba sam pa će najbolje zaključke donjeti tako..:top:

Što se tiče hrane opet se možemo neslagat jer sumnjam da zekici u divljini imaju bas toliko peletirane hrane za jest a sjena sigurno imaju u izobilju..tako da mislim ako se kupije junior hrana je dovoljno pola šalice dnevno :top:

Imam neke prijatelje koji su toliko navikli zekiće na peletiranu hranu, da jedu jako malo sjena i imaju probleme sa zatvorim! Nakupi se jaku puno dlaka..

opet kažem neka svatko proba sam pa neka odluči sta će...:top:

Poz:D

luci
06.07.2011., 21:22
večer,kupila sam danas onaj kutni wc za zekana,uredila mu kućicu,stavila sam malo na dno pjeska za mačke i na to piljevinu,nisam primjetila da je mokra ,slamu ima kroz cjeli dan u njegovoj posudi za sjeno,a ovu hranu peletiranu dam mu ujutro i i popodne ali ne u velikim količinama cca 3 grama jednu šakicu,danas je super volje već se prilagodijo,stavila sam mu melanu dekicu koja je suha (nije piškio na nju)i malu mekanu spužvastu kućicu pa se provlačio kroz otvore,izlazio je van unutra par puta dnevno.jedino ne kaka u tu posudu već po gajbi u unaokolo pi svuda po par kuglica,pokupila sam ih i stavila u taj kutni plastični wc kako je već netko spominjao,pa ćemo da vidimo ako će se priviknuti na to(a valda hoće)koliko treba vremena ???????????????
stavila sam mu malu zvečkicu od sinčića na kuglice koje šuškaju i zeko ju je lovio zubićima svaki put kad sam mu je stavila na dekicu kamo leži, bacao mi ju je natrag van i tako nekoliko puta...sladak mije..da li je to dobro za njih??igračke??
evo slikice mojeg malenog pred pola sata

http://i56.tinypic.com/2whnpg0.jpg

http://i55.tinypic.com/30kx02h.jpg

http://i51.tinypic.com/mmc61d.jpg

ovo je kućica u boxu
http://i55.tinypic.com/9ib5tz.jpg
http://i56.tinypic.com/28tw37n.jpg
eto danas kako se prvi put pentra nutra van ,nakon 5 dana što ga imamo
http://i54.tinypic.com/2chuljr.jpg

http://i54.tinypic.com/15q3n9e.jpg
neznam ako se smije stavljati slike jer sam nova pa nisam baš upućena!!!
hvala svima

bili1984
06.07.2011., 22:46
Ma presladak je!

Super si ti to njemu uredila ali možda ja ne bi stavio onaj tepihič ili šta je već na pod jer ipak su oni glodavci pa da ga ne po gricka :)

Samo nek ima puno sjena u sjenilici a ostalo ćeš sve s vremenom skužit:top:

Od igračkica imaš za kupit češere ili vidim da imaš onaj kamen za zubiće...ma ima toga hrpa..

Kasnije možeš sušene banane kupit, moji su to obožavali, o suhim brusnicama da ne pričam :top:

eto..uživajte u zekićima:cerek:

luci
07.07.2011., 07:28
Ma presladak je!

Super si ti to njemu uredila ali možda ja ne bi stavio onaj tepihič ili šta je već na pod jer ipak su oni glodavci pa da ga ne po gricka :)

Od igračkica imaš za kupit češere ili vidim da imaš onaj kamen za zubiće...ma ima toga hrpa..

Kasnije možeš sušene banane kupit, moji su to obožavali, o suhim brusnicama da ne pričam :top:

hvala,to je podmetač za na stol.ali ih imam 3 pa da promjenim kad se sprlja,nije grickao,nisam primjetila...ma samo skakuće..mislim da se prilagodio...kupim mu brusnice danas...hvala..ako mislite da trebam još znati slobodno me uputite:cerek::cerek:

Biska
07.07.2011., 08:18
preslatki je :cerek:

o da, kunići jako vole igračke, afiniteti su različiti - neki su ludi za plišancima, neki za lopticama, neki obožavaju onaj kartonski kolut od toalet papira (moja ga počela jesti, pa ga više ne dobiva), zvečke...

brusnice, grožđice i sl treba dozirati u vrlo malim količinama, to im je poslastica.
najbitnije je sijeno.

sindenis uinen
07.07.2011., 10:57
Ja dopuštam da svatko ima svoje mišljenje ali moje iskustvo kaže da se wc ako je piljevina unutra čisti svaki dan a ako su peleti svaki drugi dan...neka svatko proba sam pa će najbolje zaključke donjeti tako..:top:

Što se tiče hrane opet se možemo neslagat jer sumnjam da zekici u divljini imaju bas toliko peletirane hrane za jest a sjena sigurno imaju u izobilju..tako da mislim ako se kupije junior hrana je dovoljno pola šalice dnevno :top:

Imam neke prijatelje koji su toliko navikli zekiće na peletiranu hranu, da jedu jako malo sjena i imaju probleme sa zatvorim! Nakupi se jaku puno dlaka..

opet kažem neka svatko proba sam pa neka odluči sta će...:top:

Poz:D

Sve istina, ali moj zeko ne zivi u divljni i nije divlji zeko :cerek: Postoji razlika izmedju divljihe zeceva i kunica, pogotovo ovih nasih patuljastih slatkisa za stan :mig:

Pa ako zeko nece sijeno (a fino je, domace, svjeze stavljeno) slazem se da treba suhu hranu dati dva put dnevno na pol sata (pa koliko pojede pojede).

A wc... sad mi je jasno zasto ljudi prvo sto kazu je da zeko smrdi :rofl: A onda se cude kako moj ne :cerek: Doduse, moja je bolesno uredan zek od kako je sterilizirana :cerek:
No, voljela bih da mi slikas kako to wc izgleda nakon 2 dana :P

zlocka
07.07.2011., 14:31
dropsići i poslastice iz pet shopova renomiranih marki i nisu baš zdrave.
ima ih prirodnijih uz voće naravno
http://www.facebook.com/media/albums/?id=124070390991126

e sad, ja koristim pelete i zbilja ne mjenjam ih svaki dan. zrinka i selene (zami) su same u manjoj gajbi koja nema poklopac, samo kadicu. stavim u cijelu gajbu pelete. marco polo i nava su zatvoreni u gajbi od metra, imaju kvadratičnu posudu umjesto kutnog wca. pušteni su preko dana po sobi. e sad, kako je to puno veća površina za kakanje i piškenje od kutnog wca tako treba više peleta i duže drže.

anaid20
07.07.2011., 21:56
Ma presladak je!

Moj zeko je odabrao cipele kao igracku (nove) i jedne ljubicaste tenisice (takoder nove) i bas su mu krasne igracke a ostalo ne zeli ni pogledati :ne zna:
I sad sam danas pribrojila da su njegove igracke podosta skupe , nekih 700kn i da ce njegova vlasnica (naravno, ja) bosa u svatove jer su cipele popapane :kava:

luci
08.07.2011., 15:40
držala sam zeku malo na rukama,onako sam ga mazila dok sam ležela na kauču,sav se pokakao ,ok 10 loptica??'sve meni u majicu hehe..da li je to normalno??'koliko puta dnevno kakaju,jer vidi mda moj stalno ispršta kuglice po cjeloj kući po par komada?????

zlocka
08.07.2011., 16:13
normalno!
samo neka kaka. kad nema kuglica onda zovi upomoć

luci
08.07.2011., 16:30
1.da li je ok da ga dozivam imenom kad želim da me pogleda?
2.koliko puta piški,meni se čini danas samo jednom?
3.jučer se popiškio prvi puta u kućni wc sa pjeskom i piljevinom,a danas u tzv.krevet di on najviše bude??kako da ga natjeram da piški u wc??
4.malo jede sijena primjetila sam?'što činiti??
5.da li da mu stavim i malo sjena u wc(čitam negdje)
6.nikako ne mogu namjestiti oonu bočicu sa pipom za zeku?svako koliko mjenjate vodu zeki?
7.koliko puta dnevno mu dajete kranu(sjemenke i ona čuda iz pet shopa)??

hvala na odgovorima,svako tolko se sjetim da nešto neznam pa vas molim da mi pokušate pomoći

zlocka
09.07.2011., 08:35
1. možeš
2. svaki čas :D
3. ima dosta tema na netu kako ih naučiti na wc.
4. promijeniti sijeno, uzeti neko drugo, domaće, zeleno ili mekanije, msanjiti drugu hranu ako je dobiva obilno
5. slobodno
6. dva puta dnevno. mora biti vrhom puna jer onda ne kaplje
7. moji dobe jednom ujutro i jednom navečer jer su bili premršavi (dobivali jednom dnevno) a preko dana povrće ili travu

Fidelma_
09.07.2011., 12:17
A wc... sad mi je jasno zasto ljudi prvo sto kazu je da zeko smrdi :rofl: A onda se cude kako moj ne :cerek: Doduse, moja je bolesno uredan zek od kako je sterilizirana :cerek:

E točno me ovo zanima. Znači nakon sterilizacije zeko stvarno bude uredniji i manje piški okolo itd?
Imam dva zečeka, muškog i ženskog. Da ih dam oboje sterilizirati ili samo muškog? Mislim, ovaj ženski zeko je tek novi i nisam ih još upoznavala jer sam čitala da bi muški zeko prvo trebao biti steriliziran, da je tako bolje,a i ne želim imati cijelo leglo zečeva u sobi :O

Kako onda, obadva ili jednog samo? Nebi nju htjela mučit ako nije potrebno:ne zna:

sindenis uinen
09.07.2011., 19:33
E točno me ovo zanima. Znači nakon sterilizacije zeko stvarno bude uredniji i manje piški okolo itd?
Imam dva zečeka, muškog i ženskog. Da ih dam oboje sterilizirati ili samo muškog? Mislim, ovaj ženski zeko je tek novi i nisam ih još upoznavala jer sam čitala da bi muški zeko prvo trebao biti steriliziran, da je tako bolje,a i ne želim imati cijelo leglo zečeva u sobi :O

Kako onda, obadva ili jednog samo? Nebi nju htjela mučit ako nije potrebno:ne zna:

Bolje ih steriliziraj oboje jer ce ti cura gnjavit decka ako nju ne steriliziras i obratno. I kad deckica steriliziras, moras cekati 6 tjedana prije upoznavanja.

Daj slikice :D (od oboje)

anaid20
09.07.2011., 20:07
Citam sad o sterilizaciji..pa jel ih moram imati 6 tjedana odvojene kad ih steriliziram?
Tek su upoznali prostor i nas, jel nebi bio sok da ih sad razdvajam na tak dugo? :rolleyes:

sindenis uinen
10.07.2011., 08:06
Citam sad o sterilizaciji..pa jel ih moram imati 6 tjedana odvojene kad ih steriliziram?
Tek su upoznali prostor i nas, jel nebi bio sok da ih sad razdvajam na tak dugo? :rolleyes:

Cek, ni decko ni cura ti trenutno nisu sterilizirani?
Ako je tako, onda se to preporuca da ne bi svejedno imala bebice (ako ces za pocetak samo decka sterilizirat).
Druga opcija je da mu stavis gace :D Napravis neke, tek toliko da ti zhenkica ne moze ostat trudna.

Slikice :cerek:

Fidelma_
10.07.2011., 13:39
Bolje ih steriliziraj oboje jer ce ti cura gnjavit decka ako nju ne steriliziras i obratno. I kad deckica steriliziras, moras cekati 6 tjedana prije upoznavanja.

Daj slikice :D (od oboje)

6 tjedana :eek: Pa zašto? Evo sada su već gotovo mjesec dana zajedno u sobi, u odvojenim kavezima i puštam ih na smjene da šeću jer prije sterilizacije se kao nebi trebali upoznavati i tada to treba biti neka njima nepoznata prostorija. I sad kad imam vremena ću otić to obavit i želim da se odmah druže i vole :(

A ovo je inače moj Zeko (http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/25546_388717058971_603088971_3791293_4504735_n.jpg ) :cerek: Mašu tek moram uslikati ^^

sindenis uinen
10.07.2011., 15:30
Ajme kako je sladak, ko pufnica mala je :)

Deckic zeko ti se spolno sposoban jos neko vrijeme nakon kastracije.
Ti ih i dalje mozes pustat naizmjenicno, a mozes i curicu zekicu sterilizirat ako ima 5-6 mj. Pa da ih mozes odmah upoznat (ofkors, nakon sto se oba oporave od operacije).

luci
10.07.2011., 16:41
baš se i ne kužim u kastracije i sterilizacije,da li ja to trebam učiniti svome zekanu??biti će sam,neću uziimati još jednog zekana???

sindenis uinen
10.07.2011., 21:27
baš se i ne kužim u kastracije i sterilizacije,da li ja to trebam učiniti svome zekanu??biti će sam,neću uziimati još jednog zekana???

Kastracija nije obvezna. Nece mu nista biti ako ga ne kastriras.
Ljudi obicno obave kastraciju decka i sterilizaciju cure da mogu biti zajedno.
Doduse, za cure se preporuca svakako jer su velike sanse od tumora maternice.
No, ako ti je zek uredan i zdrav, nemas potrebe.

anaid20
11.07.2011., 11:23
Gospodica Fanka , opsjednuta kantama, u svaku kantu i lonac se nagura...

http://public.fotki.com/anaid20/desktop/franka-u-kantici.html

Mia mi bjezi od mene cim vidi mobitel :eek:

zlocka
11.07.2011., 11:38
bar je možeš lagano izvagati :rofl:

sindenis uinen
11.07.2011., 16:32
bar je možeš lagano izvagati :rofl:

Istina :) Moju izvagat je cijela misija jer dama ne bi mirovala :rofl:
Predivan zeko...

luci
11.07.2011., 17:16
jučer sam mu promjenila kućni wc,oprala ,stavila čistu piljevinu,pjeska i sjena...na pod u kavez sam stavila jednu bijelu plahticu,da se ne vidi postolje kaveza jer je dosta izgrebano,pa tako da mu bude mekše,kakao je po svuda ali ne u wc,piškio je dva puta u ćošak te plahte a ne u wc-u...kako da ga naučim na wc,????

Fidelma_
11.07.2011., 22:20
jučer sam mu promjenila kućni wc,oprala ,stavila čistu piljevinu,pjeska i sjena...na pod u kavez sam stavila jednu bijelu plahticu,da se ne vidi postolje kaveza jer je dosta izgrebano,pa tako da mu bude mekše,kakao je po svuda ali ne u wc,piškio je dva puta u ćošak te plahte a ne u wc-u...kako da ga naučim na wc,????

Si probala možda wc premjestit u taj kut gdje je piškio? :ne zna:
Moji vole po kauču piškit jako -.- to je ono, baš ko zajebavanje. Ne gledam ga na trenutak, brže skoči gore i ostavi kuglice i popiški...:mad:

zlocka
12.07.2011., 07:08
kastracija možda nije obavezna, ali je zato dobra za rješavanje piškenja svuda i svagdje... :D

Biska
12.07.2011., 07:40
nemam pojma, moj zeko je svejedno zapišavao, označavao teritorij.
a što bi tek bilo da nije bio kastriran :eek:
baš je morao po svugdje ostaviti kapljicu-dvije

zlocka
12.07.2011., 07:42
ma da? moji ne. kuglice ostavljaju vani, ali ne pišaju van wca. i nikad više na krevetu :D

estebano
12.07.2011., 07:46
i ja imam zenku 3 god staru,čupavu i bijelu.
i dobio sam decka sad vec ima 5-6 mj i prilicno je narasao i posvijetlio.nisu sterilizirani ni kastrirani.
i dok nju pustim i pozovem odma dodje...al neznam kako njega naucit na to.da ga ne lovim po dvoristu sat vremena...:)

anaid20
13.07.2011., 05:45
Moja Mia ima mekaniji izmet nego sto bi trebao biti... kaj da napravim?

Veterinaru ako odem, to kao da sam otisla kozmeticarki...

Hranu sam im promjenila jer onu prije koju su imale nisu bas bile odusevljene, a ovu sad koju uzela vidim da obozavaju jer sve do zadnje bobice pojedu.

Jel tome mozda uzrok ova vrucina...?:rolleyes:

Ništa im svjeze ne dajem, jer sam citala da to nije zdravo davati prvih 6mj, tak da ne znam kaj joj se dogodilo..

pomoć.... :s

sindenis uinen
13.07.2011., 06:27

Hranu sam im promjenila jer onu prije koju su imale nisu bas bile odusevljene, a ovu sad koju uzela vidim da obozavaju jer sve do zadnje bobice pojedu.

Ništa im svjeze ne dajem, jer sam citala da to nije zdravo davati prvih 6mj, tak da ne znam kaj joj se dogodilo..

Da nije samo vitaminska kakica?

justterrored
13.07.2011., 18:09
moj zekonja ima sad 10 mjeseci i primjecujem da vise smrdi a kad ga postam po stanu bude hrpa kuglica ali stvarno ih je punoooo...
pretpostavljam da je to nekakvo njegovo oznacavanje teritorija jer imam uz njega i psa i macku. zna li netko gdje se vrsi kastracija kunića u splitu? veterinar kod kojih su druga dva ljubimca ne obavlja operacije na malim zivotinjama a za druge neznam..i koja se cjena krece?

zlocka
13.07.2011., 19:04
pogledaj na zipu prijedloge veterinara

pošaljite fotke ljubimaca na foto natječaj (http://www.facebook.com/notes/naturahay/ljetni-foto-natje%C4%8Daj/218165841551824) :cheer:

mpix
13.07.2011., 22:02
moj zekonja ima sad 10 mjeseci i primjecujem da vise smrdi a kad ga postam po stanu bude hrpa kuglica ali stvarno ih je punoooo...
pretpostavljam da je to nekakvo njegovo oznacavanje teritorija jer imam uz njega i psa i macku. zna li netko gdje se vrsi kastracija kunića u splitu? veterinar kod kojih su druga dva ljubimca ne obavlja operacije na malim zivotinjama a za druge neznam..i koja se cjena krece?

Jedina preporuka na netu za Split je ovo:

https://fullbusiness.com/tvrtka/veterinarskaambulantaraunig.htm

RAUNIG, VETERINARSKA AMBULANTA
Vando Raunig, dr.vet.med
Rooseweltova 1 [Bačvice]
21000 Split
tel. 021 488 700

mpix
13.07.2011., 22:03

A odakle si

lara32
18.07.2011., 09:31
Pozdrav
Prije par dana sam kupila malog patuljastog kunića, pa bi me malo zanimala prehrana. Prije nekoliko godina sam imala kunića koji je nažalost uginuo nakon pola godine. Kad sam ga odvela u veterinara rekla mi je da su oni jako osjetljivi na probavu i da im sjeno mora biti hrana broj 1. Međutim ovaj novi zekan ne jede sijeno, možda malo gricne, a kad mu stavim hranu trči na nju kao najgladniji stvor na svijetu. Zanima me kako da ga naviknem da jede sijeno, koje sijeno je najbolje koje se može kupit u pet shop-ovima (u Splitu) i koliko gotove hrane (junior) smije pojesti dnevno?
Hvala na odgovorima

Fidelma_
18.07.2011., 22:21
Pozdrav
Prije par dana sam kupila malog patuljastog kunića, pa bi me malo zanimala prehrana. Prije nekoliko godina sam imala kunića koji je nažalost uginuo nakon pola godine. Kad sam ga odvela u veterinara rekla mi je da su oni jako osjetljivi na probavu i da im sjeno mora biti hrana broj 1. Međutim ovaj novi zekan ne jede sijeno, možda malo gricne, a kad mu stavim hranu trči na nju kao najgladniji stvor na svijetu. Zanima me kako da ga naviknem da jede sijeno, koje sijeno je najbolje koje se može kupit u pet shop-ovima (u Splitu) i koliko gotove hrane (junior) smije pojesti dnevno?
Hvala na odgovorima

Probaj izmijenjati više vrsta sijena. Možda mu ovo jednostavno ne odgovara, ali opet, možda je stvar i u zeki. Moj ovaj već je oko 3 godine star, sijeno ga ne zanima previše ali ipak jede nešto. Također više voli onu miješanu hranu, žitarice i to, da ne govorim o maslačcima, peršinu i jabukama.

Znači, probaj više različitog sijena, ja npr. kupujem ono iz DM-a i ok im je.
Ove svoje hranim dvaput na dan. Ujutro žlica hrane i na večer..između tog svega dobiju i jabuku, peršin ili maslačak i mrkvu...i sijeno + friška voda uvijek naravno.:)

zlocka
19.07.2011., 06:51
svježa hrana nije baš za zeku koji je tek došao doma. probaj mu uvoditi svježe tek nakon mjesec dana otprilike

Novel
19.07.2011., 11:02
moja mala dobila jučer zeku/kunića za poklon, a kum koji ga je kupio nema pojma ništa o njemu.. kaže patuljasti zec? star mjesec dana ili više nemam pojma... kupljen u zoo cityu u CCO
ja bi stavila slikicu pa da mi pomognete odgonetnuti koja je to vrsta i jel to zec ili kunić na kraju -nemam pojma o njima zaista:ne zna:, imam cucke ali to nema veze jedno s drugim :zubo:

http://i.imgur.com/OTfys.jpg

lara32
19.07.2011., 11:23
Ovaj moj je dosta malen, a svugdje gdje čitam piše o sijenu kao osnovnoj hrani. S obzirom da nam je prvi uginuo a hranio se uglavnom sa mješavinom one zapakirane hrane, volila bi ovog hranit sa sjenom.
Zna li netko od koje dobi i kako se koristi ona malt pasta i treba li im davati još kakve preparate?

zlocka
19.07.2011., 16:05
nisi shvatila
sijeno je osnovna hrana i mora bit dostupna 24h dnevno kao i voda
suha hrana, ak je beba onda junior hrana, daje se par puta dnevno, kasnije se smanji na npr dva ili jedan put dnevno
nakon nekog vremena uvodiš povrće, ali ne ono koje nadima: kelj, zelje, brokule i sl

novel radi se o kuniću. zečevi su svi isti i nalaze se u divljni, ne drže se kao kućni ljubimci

Novel
19.07.2011., 16:51
zlocka hvala na odg. da, skuzila sam citajuci da su zecevi samo divlji... znaci preostaje samo pogoditi vrstu ovog patuljastog kunica(ako je patuljasti)...
jos jedno pitanje, zahtijevaju li oni kakvo cijepljenje i vet.pregled? hvala :-)

Fidelma_
19.07.2011., 18:19
Ovaj moj je dosta malen, a svugdje gdje čitam piše o sijenu kao osnovnoj hrani. S obzirom da nam je prvi uginuo a hranio se uglavnom sa mješavinom one zapakirane hrane, volila bi ovog hranit sa sjenom.
Zna li netko od koje dobi i kako se koristi ona malt pasta i treba li im davati još kakve preparate?

Sijeno UVIJEK zeki mora biti dostupno. Uz sijeno moraš mu davati i onu miješanu hranu..kasnije i povrće.

Ovdje ti je popis svega što zeko smije i ne smije jesti i koliku količinu.

http://zecovi.net/prehrana/Dozvoljena-hrana.htm

lara32
20.07.2011., 07:17
Hvala na odgovorima, ma shvatila sam da mora imati sjeno ali koliko primječujem on ga uopće ne jede, probala sam s onim sjenom običnim iz Zoo shop-a i s onim iz Dm-a ali on ga samo ponjuši i to je to. Ima li neko sjeno koje radije jedu?

zlocka
20.07.2011., 07:30
imam ti ja domaće sijeno, ovih dana idemo po novo, pa mi se javi na pm. mislim, domaće je ipak domaće
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.165917486806416.43586.124070390991126&type=1
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.126561660741999.21059.124070390991126&type=1

anaid20
20.07.2011., 21:53
moje cure ( stavljam im u kavez novine i pelete) prvo potrgaju te novine, pa malo preureduju po kavezu, svakih pola sata su novine nabacane u drugi cosak, kad ih pustim onda lude doslovno lude po tim novinama po kavezu jedna po jedna, i na kraju ih Franka pojede. Strasno...
Pojede novine, pojede tkaninu, sve pojede...
A sijeno ni ne pipne... eto... :mad:

zlocka
20.07.2011., 22:20
zašto im stavljaš novine? istina, ne sadrže više olovo, ali u tibici mogu napraviti lom.

Leptirica111
21.07.2011., 12:00
Možda bi ovo sjeno bilo dobro,moj zeko to ima:rolleyes:

http://www.doghouse.hr/hr/stelja/470-versele-laga-prirodno-sijeno-1kg.html

Ima par ok stvari na stranici... Tipa ova hrana,http://www.doghouse.hr/hr/hrana/277-cliffi-pipo-premium-hrana-za-zeceve.html

Inače tu naručujem za svoje pse i mačke i sve je super, ali sad sad ću naručiti i za zeku!:top:

zlocka
21.07.2011., 14:05
mrak, na hrani piše: hrana za patuljaste zečeve :rolleyes: ta vrsta ne postoji

Leptirica111
21.07.2011., 15:08
Ja sam si tu hranu baš sad naručila ;), a i sjena mi je ponestalo samo sada nisam uzela versale lagu (il kak se već piše:rolleyes:), a to patuljasto ti draga znači za malene vrste zečeva i kunića a ne na vrstu patuljasti zec... :rolleyes::rofl:

zlocka
21.07.2011., 17:21
ja znam razliku između zeca i kunića. patuljasti zec ne postoji. ni malena vrsta zečeva :rolleyes:
nevjerojatno da i dan danas pišu ljudi krivo, totalna neinformiranost.

Leptirica111
21.07.2011., 18:23
ja znam razliku između zeca i kunića. patuljasti zec ne postoji. ni malena vrsta zečeva
nevjerojatno da i dan danas pišu ljudi krivo, totalna neinformiranost

Ajme kako ljudi ne čitaju postove:lol:

Nisam niti rekla da postoji PATULJASTI ZEC kao vrsta, nego da je hrana za patuljaste odnosno manje i malene vrste zečeva ( ili kunića).
I iskreno ne zanima me znaš li ti razliku ili ne, samo ti hoću ukazati na to da na stranici ne piše da je to za vrstu (kako ti govoris) patuljasti zec,jer takav,naravno,ne postoji.
No hard filings samo ti pokušavam ukazati na nešto,jer i ja sam vlasnik zečeva i kunića pa ne vidim u čemu je problem:confused::confused:

zlocka
21.07.2011., 18:45
jer i ja sam vlasnik zečeva i kunića

zakonom je zabranjeno držati divlje životinje pa si možeš navuć policiju na vrat

zec je divlji i ne živi u zarobljeništvu

http://static.guim.co.uk/sys-images/Environment/Pix/pictures/2008/05/06/hare1.jpg

nema patuljaste vrste zeca

kunić se najčešće uzgaja da bi se držao u zatočeništvu i postoji patuljasta vrsta

dakle ova rečenica je potpuno kriva
nego da je hrana za patuljaste odnosno manje i malene vrste zečeva ( ili kunića)

jer zec je samo jedna vrsta. sve što držite kao kućne ljubimce kao i oni koji se drže za uzgoj za jelo su kunići

http://www.tarraland.com/razlika-kunic-zec.html

Leptirica111
21.07.2011., 18:58
zakonom je zabranjeno držati divlje životinje pa si možeš navuć policiju na vrat

zec je divlji i ne živi u zarobljeništvu

http://static.guim.co.uk/sys-images/Environment/Pix/pictures/2008/05/06/hare1.jpg

nema patuljaste vrste zeca

kunić se najčešće uzgaja da bi se držao u zatočeništvu i postoji patuljasta vrsta

dakle ova rečenica je potpuno kriva

jer zec je samo jedna vrsta. sve što držite kao kućne ljubimce kao i oni koji se drže za uzgoj za jelo su kunići

http://www.tarraland.com/razlika-kunic-zec.html

Kunić je vrsta DOMAĆE životinje (u narodu poznat kao domaći zec) a zec na kojeg vi mislite je divlji zec.

Ja svojim dvama zekanim sigurno ne kažem kad ih hranim ili puštam van "pa gdje ste kunići moji", nego kažem "Pa di ste zekonje",a to pokušavam objasniti - da je ljudima danas i kunić jednak kao zec,i ljudi misle kad vide kunica, gle zec.
Tako da sada kazem da su tako ljudi i napisali na stranici ,očito, i da ne vidim čemu strka. Ne kažem da vi niste u pravu ili da lažete, jer znam da jeste samo pokušavam s objektivnog stajališta (jer ja nisam uzgajivač kunića nego samo vlasnik) nešto reći,s obzirom da je javni govor dopušten.

Ali ne znam zašto raspravljati jer vidim da gospođa ili gospodićna uopće ne uviđa poantu onoga što joj se pokušava reći..

zlocka
21.07.2011., 21:16
da, znam što ti hoćeš reči. ja isto svoje zovem zekanima, no oni to nisu. ali kada prodaješ nešto, onda deklaracija mora biti točna. zamisli da kupuješ piceka i piše ti puretina. to tak ne može. shvaćaš sad što ja tebi želim reči? nije uopće problem što ih mi tako zovemo. problem je krivo napisati na proizvodu koji želiš prodati jer nije po zakonu.

i još nešto. domaći zec u narodu je nešto što nije priznato od onih koji su radili klasifikacije životinja. takav ne postoji. al opet, sve ostaje u narodu...tko hoće naučiti ok, tko neće, držat će se sela i običaja.

Leptirica111
21.07.2011., 22:22
Ma razumijem ja to, i također znam razliku,samo se time ne zamaram jer nisam uzgajivač kunića ili tako nešto nego ih samo imam kao kućne ljubimce već jaako dugo. I razumijem što ti meni govoriš samo ti kažem kako to inače ljudi percipiraju -tj percipiraju kunića kao domaćeg zeca,a zeca kao divljeg zeca,i to sam cijelo vrijeme pokušavala reći...

Ali ajde bar smo se skužile..:cerek::cerek:

Fidelma_
22.07.2011., 15:28
http://www.youtube.com/watch?v=-Nq-iU7A5x0&NR=1

Ima puno toga o zečevima/kunićima na expertvillageu. Živcira me njen zec, nekako je kao mrtav..samo sjedi i gleda, dosadan je i ima ogromne oči . :rofl:

Leptirica111
22.07.2011., 17:57
Ima puno toga o zečevima/kunićima na expertvillageu. Živcira me njen zec, nekako je kao mrtav..samo sjedi i gleda, dosadan je i ima ogromne oči .

Ma zec kao da je na normabelima jadan,kad na onom stoliću jedva da se par puta pomakne, ko plišana igračka:D

anaid20
22.07.2011., 20:38
zašto im stavljaš novine? istina, ne sadrže više olovo, ali u tibici mogu napraviti lom.

Mislila sam da su im novine manje stetne nego kaj je neka tkanina...
jer ne znam kaj drugo staviti osim novina ili neke tkanine, nemru biti na goloj plastici u kavezu?!

deki00
23.07.2011., 01:06
Mislila sam da su im novine manje stetne nego kaj je neka tkanina...
jer ne znam kaj drugo staviti osim novina ili neke tkanine, nemru biti na goloj plastici u kavezu?!

Šta im fali da leže na goloj plastici! Inaće ja svome stavim podmetač za stolicu i uvijek legne na njega!

zlocka
23.07.2011., 08:22
moji imaju pravokutan wc u kojem su peleti i sijeno. ostali dio kaveza je prazan. možeš im staviti gumu za kupaone, kaj se reže na metar, mojima nije bila interesantna i nisu je grickali. novine u gajbi nemaju smisla nikakvog.

p.s. 95% kunića znam koji nemaju ništ u gajbi, samo u wcu. kad dođu na čuvanje svima tako složim i ne brini,. odgovara im...

ars boni
24.07.2011., 19:07
Nema potrebe za stavljanjem ičega za podlogu, moju su svi bili najsretniji da im se sve makne. Samo peleti u wc. Isto mislim da nema svrhe stavljati sijeno u wc jer samo smrdi, a nema nikakvu svrhu.

zlocka
24.07.2011., 21:40
moji nemaju sjenalicu jer ju uvijek sruše. a po dnu gajbe ne želim sijeno. kako wc nije kutni, oboje stanu u njega, nek jedu sijeno iz wca, ionako stavljam friško par puta dnevno. ne stigne zasmrdit :D

wob
25.07.2011., 09:24
Trebala bi mi pomoc. Kupio sam zeku , ima dva miseca njemu . U mene je tek tjedan dana. Imam problem sa njegovom stolicom , on kaki povremeno kao grožđe kakicu , i onda to sve izgazi . Kad je kakica kao okruglice male tvrde tada je ok za pocistit i ne smrdi al kad udre grožđe onda je katastrofa. Di grijesim , u prehrani ili .. ?

zlocka
25.07.2011., 10:36
ne.
to je vitaminska kakica i svi kunići je imaju. prouči zašto se javlja.
obično ju pojedu, tvoj baš ne zna da to mora papati? :D
raskelji ju, ok, nije neki problem, počistiš i sve 5

wob
25.07.2011., 22:50
Kad bi ovaj zekonja moga pocet reagirat na mene ? Vec 7 dana i ne dolazi mi ni na hranu niti ista ..

zlocka
26.07.2011., 07:38
strpljenja :D

lara32
26.07.2011., 09:57
imam ti ja domaće sijeno, ovih dana idemo po novo, pa mi se javi na pm. mislim, domaće je ipak domaće
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.165917486806416.43586.124070390991126&type=1
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.126561660741999.21059.124070390991126&type=1

Hvala na ponudi, ali kupila sam sad nekakvo planinsko u zoo hobbija i počeo je jesti, za razliku od onog prije ovo sijeno zaista miriše.

luci
29.07.2011., 21:05
pozdrav..napokon nakon mjesec dana mojeg ljubimca vrlo pohvalno mogu reći da je nakon 10 dana naučio na kućni wc,tj u kavezu ima samo kutni wc u kojem je pjesak za mačke ali u malim količinama i piljevina.sijeno mu je na drugoj stani pa si on sam raznosi po kavezu i premješta amo tamo..nikad se nije popišao nigdje u kući,možda jednom ili dva put je ispustio samo dve kuglice,ma stvarno se naučio onako kako spada.davam mu papati ujutro i navečer a sijena ima dva put na dan po šakicu,čistim mu wc svaka dva dana,ne svaki dan,ali uopšte ne smrdi,vodu mu mjenjam isto svaki drugi dan i nemam stim problema..jedino mi se uvukao u sobicu i pogrickao kabel od kompjutera..a desi se i to...gricka mi i cvijeće..ponekad.svaka dva tri dana mu dam malenu mrkvicu i mrvicu peršina..obožava.
ajme kako mi voli sinčića stalno ga ljubi,kad ga kupam ovaj zekonja ga čeka kraj kade,stalno trči za sinčićem po kući,liže nas,ljubi ili što već.....ma prava mazica i nemožeš mu odoliti
danas sam ga vagala u kuhinjskoj vagi,ima točno 1 kg,da li je to normalna težina za zekonju od 3 mj???????????da li će još dobiti na kilaži sa obzirom da je to patuljasti kunić.ne bih da dože do 5 kg!!!

luci
29.07.2011., 21:20
evo malo slikica,kako ljubi
http://i54.tinypic.com/2vuh9bk.jpg
http://i56.tinypic.com/eff2b7.jpg

lucky13
29.07.2011., 23:26
pozdrav..napokon nakon mjesec dana mojeg ljubimca vrlo pohvalno mogu reći da je nakon 10 dana naučio na kućni wc,tj u kavezu ima samo kutni wc u kojem je pjesak za mačke ali u malim količinama i piljevina.sijeno mu je na drugoj stani pa si on sam raznosi po kavezu i premješta amo tamo..nikad se nije popišao nigdje u kući,možda jednom ili dva put je ispustio samo dve kuglice,ma stvarno se naučio onako kako spada.davam mu papati ujutro i navečer a sijena ima dva put na dan po šakicu,čistim mu wc svaka dva dana,ne svaki dan,ali uopšte ne smrdi,vodu mu mjenjam isto svaki drugi dan i nemam stim problema..jedino mi se uvukao u sobicu i pogrickao kabel od kompjutera..a desi se i to...gricka mi i cvijeće..ponekad.svaka dva tri dana mu dam malenu mrkvicu i mrvicu peršina..obožava.
ajme kako mi voli sinčića stalno ga ljubi,kad ga kupam ovaj zekonja ga čeka kraj kade,stalno trči za sinčićem po kući,liže nas,ljubi ili što već.....ma prava mazica i nemožeš mu odoliti
danas sam ga vagala u kuhinjskoj vagi,ima točno 1 kg,da li je to normalna težina za zekonju od 3 mj???????????da li će još dobiti na kilaži sa obzirom da je to patuljasti kunić.ne bih da dože do 5 kg!!!

Ako ima 3 mj, prerano je da mu daješ povrće! Može mu zeznuti probavu koja je jako osjetljiva. Ne bi smio jesti cvijeće jer može biti otrovno. Ovdje pročitaj više o prehrani kunića http://www.zecovi.net/prehrana/Prehrana.html

Vodu mu mijenjaj svaki dan, kad su vručine mijenjaj mu je više puta na dan. Sijeno bi trebao imati u neograničenim količinama... Ono mu je osnovna hrana.
WC mu češće čisti, barem jednom dnevno.

Ne bi trebao jesti nikakve sjemenke. Najbolje bi bilo da mu kupiš Cuni Junior Nature hranu. 50-80 grama mu daj dnevno http://www.versele-laga.com/NUTRI/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?ran=20644&pro=20646&fam=224&ani=5332&rac=0

TarraLand
30.07.2011., 09:11
...

Pa što onda ako i dođe do 5 kg? Sve ostaje isto, samo sinčić ima više krzna za maženje :cerek::cerek::cerek: Po slikama ( a tek je počeo rasti ako ima tek 3 mjeseca) mi se čini da nije tipičan patljasti nego da će biti srednje veličine :cerek::cerek::cerek: :mig:

zlocka
30.07.2011., 20:08
moguće je da je stariji od 3mj :D

luci
30.07.2011., 20:55
može biti,dobila sam ga pred mjesec dana,rekla teta koja mi ga je poklonila da ima cca 2-3 mj!!pa koliko još takvi narastu???poprilično ili?'do 2kg čujem

zlocka
30.07.2011., 21:02
tko zna. meni baš lići na patuljastog, ali onda nema sigurno 3mj. možda ju je netko preveslao, kaže da je beba, a zapravo ima prek 6mj. samo da kaže istinu ne bi ga mogao prodati.

luci
31.07.2011., 12:17
ma nije bitno,ja sam ga dobila na poklon i to mi je naj važnije...zavoljeli smo ga i ovako i onako

Chesterfield
31.07.2011., 15:41
Molila bih ako neko ima viška gajbu za kunića, obitelj se proširila, pa nemam gdje držati svoje puflice. Sada su stari 2 mjeseca, ima ih pet , a dva će ostati kod nas.
Unaprijed se zahvaljujem!!!

Fidelma_
31.07.2011., 20:17
Što se tiče kastracije kunića, gdje je u Zagrebu to najbolje napraviti i koja je cijena? :D
I što nakon kastracije? Nekakav poseban tretman za kunića, inekcije isl?

mpix
31.07.2011., 22:38
Što se tiče kastracije kunića, gdje je u Zagrebu to najbolje napraviti i koja je cijena? :D
I što nakon kastracije? Nekakav poseban tretman za kunića, inekcije isl?

U Bubi (Selska preko puta crkve).

www.buba-vet.hr

Sterilizacija cure je cca 400kn a kastracija dečka nešto manje; valjda 200-300. U cijenu je uključena i postoperativna terapija (kod sterilizacije; 3-4 dana injekcija-antibiotik i protiv bolova). Treba se naručiti tjedan-dva ranije a po zeku se dođe kad se probudi poslije operacije (nakon cca 4 sata).

Fidelma_
31.07.2011., 23:46
U Bubi (Selska preko puta crkve).

www.buba-vet.hr

Sterilizacija cure je cca 400kn a kastracija dečka nešto manje; valjda 200-300. U cijenu je uključena i postoperativna terapija (kod sterilizacije; 3-4 dana injekcija-antibiotik i protiv bolova). Treba se naručiti tjedan-dva ranije a po zeku se dođe kad se probudi poslije operacije (nakon cca 4 sata).

Ima nešto bliže Trnju, Trešnjevci ? Nešto blizu toga, ne snalazim se baš po Zagrebu, a i neće me htjeti starci voziti okolo -.-
Tražila sam po netu, za neke ordinacije kažu da su zatvorene, o nekima ima premalo informacija pa više volim čuti ovako osobna iskustva...zbog toga nisam kuniće dala u obližnju veterinstsku jer sam čula da je tokom nekog zahvata pas iskrvario i još par loših iskustava...
Iz druge ordinacije su me saslušali kao da sam nekakav idiot što traži nezamislivo
"Kunića???Zašto??Dobro, mogu ja to, nemam iskustva s tim..imam s psima, mačkama..i pokojim tvorom.." :eek:

zlocka
01.08.2011., 08:20
buba je na trešnjevci
za trnje nemaš nikakav izbor

Feja 1
01.08.2011., 09:15
Zecoljupci, molim savjet.
Jučer smo dobili odraslog kunića, u stvari dobila je tetka kojoj je bilo žao zaklati ga jer je jako pitom. Dala ga nama jer imamo ograđeni boks od 30m2. Dolje je trava, stavili smo mu drvenu kutiju, vodu. Čini mi se da mu se sviđa. Da li mu sada treba davati i sijena iako ima dostupnu svježu travu non stop?
Dali smo mu i malo suhoga kruha, smijemo li i dalje i koliko?

zlocka
01.08.2011., 09:36
par postova prije piše suhi kruh NE
nije na odmet malo pročitati
sijeno je osnovna hrana i nije bitno što drugo jede, njega mora uvijek biti kao i vode.

Feja 1
01.08.2011., 09:39
Ok, hvala Zlocka!

Fidelma_
01.08.2011., 11:13
buba je na trešnjevci
za trnje nemaš nikakav izbor

Sad tek vidim, krivo sam gledala na google mapsu jučer, činilo se daleko :rofl:
Hvala i još jedno pitanje.
Jel moraju baš inekcije primati tamo ili nakon kastracije mogu kuniće odvesti doma pa im se vade konci i daju inekcije tu u obližnjoj veterinarskoj?

mpix
01.08.2011., 12:43
Sad tek vidim, krivo sam gledala na google mapsu jučer, činilo se daleko :rofl:
Hvala i još jedno pitanje.
Jel moraju baš inekcije primati tamo ili nakon kastracije mogu kuniće odvesti doma pa im se vade konci i daju inekcije tu u obližnjoj veterinarskoj?

Odvedeš ga doma pa ideš na injekcije i vađenje konaca; to je ujedno i kontrola je li sve u redu. Tramvajem broj 3 si sa Trnja nakon 10-15 minuta vožnje na Selskoj a tamo do Bube imaš 5 minuta hoda.

zlocka
01.08.2011., 20:02
ne moraš na injekcije, traži da ti daju tablete. a konce su moji sami skinuli, kad smo došli na kontrolu nije bilo ničeg (govorim za kunice, za kuniće se ne sjećam da sam ih vodila)

zagy007
03.08.2011., 16:20
ja imam dva patuljsta kunica,kada sam ih kupila bili su preslatki,malesni...
uglavnom evo sadam mjeseci poslije u kavezu imam dva klokana..uglavnom volila bi ih pokloniti nekome ko voli zekane...ako ima zainteresiranih javite

Puzzla
03.08.2011., 19:00
ja imam dva patuljsta kunica,kada sam ih kupila bili su preslatki,malesni...
uglavnom evo sadam mjeseci poslije u kavezu imam dva klokana..uglavnom volila bi ih pokloniti nekome ko voli zekane...ako ima zainteresiranih javite

Kako to misliš dva klokana :ne zna: ?
Svaka životinjica je u početku malena i preslatka, ali kao i sva živa bića rastu... :D:D:D
Koji su točno razlozi za poklanjanje?

zagy007
03.08.2011., 21:42
kad kazem dva klokana onda mislim na dva ogromna skakutavca,postali su preveliki,kada su mi rekli da ce narasti duplo veci tada su mislili tri puta veci...:ne zna:
kupila sam dva jer sam procitala da su kunici najsretniji kada imaju druga,međutim sada su preveliki i ja nemam mjesta za njih,to je razlog zasto ih poklanjam...

zlocka
03.08.2011., 23:02
klasično kupovanje bez da se raspita koliko mogu narast. nije baš neki razlog za poklanjanje, da su 6 puta veći ne poklanjaju se ako ih se voli. al možda je i bolje da se poklone, nekome tko će se pravilno brinut za njih i voljet ih više od ičega :/

zagy007
03.08.2011., 23:09
klasično kupovanje bez da se raspita koliko mogu narast. nije baš neki razlog za poklanjanje, da su 6 puta veći ne poklanjaju se ako ih se voli. al možda je i bolje da se poklone, nekome tko će se pravilno brinut za njih i voljet ih više od ičega :/

dobro sam se ja raspitala samo mi nisu dobro rekli...tvoj komentar nije u redu
da nemam razlog za pokloniti onda to nebi ni napravila,stoga ako nisi zainteresirana onda molim te ne komentiraj bezveze

zlocka
04.08.2011., 08:04
žao mi je ali ne možeš mi zabraniti :rofl:
kod mene su točno 5 kunića i jadan zamorčić i za sve ima mjesta! samo ako se hoće.
moraš postaviti oglase, napisati koliko su stari, da li su bili bolesni, postaviti sliku, što poklanjaš uz njih i da li su kastrirani. bez toga sumnjam da ćeš ih pokloniti nekome tko čita ove tvoje postove. i da, što više oglasa na različitim stranicama, prije se udome.

npr vidiš ove oglase?
http://tarraland.com/oglasi.html
tak nekaj ti treba. nije dovoljno napisat: ja bi ih se rješila :D

Puzzla
04.08.2011., 14:40
žao mi je ali ne možeš mi zabraniti :rofl:
kod mene su točno 5 kunića i jadan zamorčić i za sve ima mjesta! samo ako se hoće.
moraš postaviti oglase, napisati koliko su stari, da li su bili bolesni, postaviti sliku, što poklanjaš uz njih i da li su kastrirani. bez toga sumnjam da ćeš ih pokloniti nekome tko čita ove tvoje postove. i da, što više oglasa na različitim stranicama, prije se udome.

npr vidiš ove oglase?
http://tarraland.com/oglasi.html
tak nekaj ti treba. nije dovoljno napisat: ja bi ih se rješila :D

Potpisujem :top::top::top:

~Angelica~
04.08.2011., 22:00
Prije 4 dana naša obitelj se proširila za jednog člana. Muž i ja smo godinu i pol razmišljali da kupimo zečeka, ali tek smo sa Jurom kliknuli na prvi pogled. :cerek:
Obožava se maziti. Mislila sam da će biti problema dok se ne opusti, ali već je drugi dan zaspao mužu na rukama, izvaljen na leđa. Još je beba. Rečeno nam je da ima dva mjeseca, ali za sada nema problema sa piškenjem i kakanjem. Sve obavlja u gajbi.
Za sada mu dajem sijeno Versele laga koje kombiniram sa DM-ovskim sijenom jer me frendica prepala da je ona svojem davala hranu/sijeno određenog proizvođača, pa je imala problema dok su ga prestali uvoziti jer zec ništa drugo nije htio jesti. Uz to još ima Cuni junior hranu i mineralni kamen,kojeg još ne grize, ali zato redovito grize šipku od pojilice.
Pitanje za vas iskusne, kad mogu očekivat prvo rezanje noktića ?

Evo i par slikica :

http://img84.imageshack.us/img84/9190/sdc13609c.jpg

http://img231.imageshack.us/img231/8208/sdc13685o.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/5797/sdc13624l.jpg

mala_sany
05.08.2011., 15:51
moolim vas savjet... dobila sam kunića, kod mene je 3 dana, držim ga u sobi jer imam mačku u kući pa da ga ne zadavi dok se postupno ne sprijatelje. Dok me nema doma pustim ju da luta po sobi jer mi ju žao u kavezu, no međutim cura si je umislila da je moj krevet wc i sad ne znam što da radim, kako da ju odučim od toga... čitala sam negdje da bih trebala razgovarati s njom, probala sam, no mislim da je tvrdoglava :confused:... ima tko kakav savjet? :mig:

ars boni
05.08.2011., 19:55
moolim vas savjet... dobila sam kunića, kod mene je 3 dana, držim ga u sobi jer imam mačku u kući pa da ga ne zadavi dok se postupno ne sprijatelje. Dok me nema doma pustim ju da luta po sobi jer mi ju žao u kavezu, no međutim cura si je umislila da je moj krevet wc i sad ne znam što da radim, kako da ju odučim od toga... čitala sam negdje da bih trebala razgovarati s njom, probala sam, no mislim da je tvrdoglava :confused:... ima tko kakav savjet? :mig:

E tu nema pomoći :D Znam masu ljudi sa kunićima, i kad se zecov namjeri na krevet, to je to. Jedini lijek je stroga zabrana/ograničavanje dolaska do kreveta nekim preprekama i nadati se da će nakon dužeg vremena zaboraviti. Moja cura je zasad jedino tako prestala piškiti po krevetu. Nikave kratkotrajne zabrane, kazne i sl. nisu pomogle. :cerek:

Mother Earth
06.08.2011., 13:29
Kastracija :mig:

ars boni
06.08.2011., 17:54

da, i to (ako je dovoljno star), ali to neće riješiti problem pišanja po krevetu, samo eventualno bilježenje teritorija može smanjiti i neće biti zapišavanja u skoku. krevet im je fetiš :D

mala_sany
06.08.2011., 19:59
danas je našla novo mjesto za obilježavanje, popišala se po meni :mad:, a ne mogu zagradit krevet tak da ne može do njega, jedino mi preostaje nada da će shvatiti da ne želim spavat u njezinim drekecima! :)

mala_sany
06.08.2011., 20:00

još je beba, nemaju joj kaj kastrirati :D

zlocka
06.08.2011., 21:38
ak je beba niti neće moći na kastraciju
moji ne piške po krevetu, davno su prestali, ali i više nisu mladi

Mother Earth
06.08.2011., 22:10
Pa dobro, kad bude vrijeme za to. Meni je to riješilo taj problem. I moja curka je ostavljala loptice i lokvice po krevetu a nakon toga ništa :cerek:

zagy007
08.08.2011., 12:08
ja cu svoje kastrirati za koji dan,do sada sam ih drzala odvojeno da se ne pohvataju...treba li ih i nakon kastracije drzati neko vrijeme odvojeno????
ne znam mogu li ozljediti jedno drugoga?!

zlocka
08.08.2011., 15:16
treba ih još držati odvojene ako su mužjak i ženka. mužjak ženku može oploditi i nakon kastracije. zašto je to tako probaj pronaći na netu.
ako su dva mužjaka prvo pričekaj par dana dok se oporave od kastracije, a onda ih polako upoznavaj. probaj naći na netu o upoznavanju istospolnih kunića.

zagy007
09.08.2011., 10:45
treba ih još držati odvojene ako su mužjak i ženka. mužjak ženku može oploditi i nakon kastracije. zašto je to tako probaj pronaći na netu.
ako su dva mužjaka prvo pričekaj par dana dok se oporave od kastracije, a onda ih polako upoznavaj. probaj naći na netu o upoznavanju istospolnih kunića.

hvala

ars boni
09.08.2011., 14:50
ja cu svoje kastrirati za koji dan,do sada sam ih drzala odvojeno da se ne pohvataju...treba li ih i nakon kastracije drzati neko vrijeme odvojeno????
ne znam mogu li ozljediti jedno drugoga?!

http://www.zecovi.net/forum/viewtopic.php?f=8&t=3213

ali upozorenje, ako su dečko i dečko ili cura i cura, uvijek postoji rizik, iako je manji kod dvije cure. dečki se znaju fajtati unatoč kastraciji. provedi upoznavanje prema gore opisanom kad se očiste hormoni (cca 5-7 tjedana) i nadaj se najboljem. ako se budu tukli, ne forsiraj nego ih odvoji, pa opet kroz tjedan dana probaj. ako ne upali, morat ćeš ih odvajati, ili im nabavi sterilizirane cure pa imaj dva odvojena para.

zlocka
09.08.2011., 14:54
moje dvije ženke se uopće ne slažu, odvojene su. ova mlađa stalno tuće i grize stariju. dečki su se skompali nakon kastracije, ali sam provela drastične mjere upoznavanja: zajedničko kupanje i feniranje. kod cura nije pomoglo.

ars boni
09.08.2011., 14:56
moje dvije ženke se uopće ne slažu, odvojene su. ova mlađa stalno tuće i grize stariju. dečki su se skompali nakon kastracije, ali sam provela drastične mjere upoznavanja: zajedničko kupanje i feniranje. kod cura nije pomoglo.

da, nekad istospolni parovi ne upale i točka. a nekad bude sve glatko.
i da, zajednički stres jako zbližava, i raznospolne partnere. moji su se na vrućini vozili 2 sata zajedno i nakon toga su nerazdvojni (ionako smo ih upoznavali tad, ali više nije ni trebalo, zavoljeli se jednostavno).

anaid20
10.08.2011., 17:02
Kupila sam nedavno svojim curama stelju ali kao od recikloiranih pelena sa aloe verom itd.
Meni je odlicna jer se miris uopce ne osjeti poslije mokrenja ni nista, ali njima uopce ne pase, sve mi izbacaju van iz kaveza, kad ih pustim onda se namjerno u tome izvaljaju i hodaju tak po stanu da sve otpada sa njih....

Zanima me kak su vasi kunici reagirali ako je tko kupio...
Mislim da cu im morati vratiti od piljevine pelete :(

ars boni
10.08.2011., 19:22
Kupila sam nedavno svojim curama stelju ali kao od recikloiranih pelena sa aloe verom itd.
Meni je odlicna jer se miris uopce ne osjeti poslije mokrenja ni nista, ali njima uopce ne pase, sve mi izbacaju van iz kaveza, kad ih pustim onda se namjerno u tome izvaljaju i hodaju tak po stanu da sve otpada sa njih....

Zanima me kak su vasi kunici reagirali ako je tko kupio...
Mislim da cu im morati vratiti od piljevine pelete :(

Misliš drvene pelete? Inače, aloe vera je njima otrovna, pa ne znam čemu išta s aloe verom njima stavljati. Peleti upijaju sav miris..

zlocka
10.08.2011., 19:35
reciklirane pelene? gdje si to kupila pobogu?

anaid20
10.08.2011., 19:56
U pet shopu.
Evo , to je ovo:

http://www.asan-cz.com/en/asan-pet.php

Dosta je skuplje nego ove drvene, pa sam mislila da je i kvalitetnije...za mene je kvalitetnije al njima ne pase i ne pase...mozda treba samo vremena da nauce :rolleyes:

zagy007
10.08.2011., 21:04
http://www.zecovi.net/forum/viewtopic.php?f=8&t=3213

ali upozorenje, ako su dečko i dečko ili cura i cura, uvijek postoji rizik, iako je manji kod dvije cure. dečki se znaju fajtati unatoč kastraciji. provedi upoznavanje prema gore opisanom kad se očiste hormoni (cca 5-7 tjedana) i nadaj se najboljem. ako se budu tukli, ne forsiraj nego ih odvoji, pa opet kroz tjedan dana probaj. ako ne upali, morat ćeš ih odvajati, ili im nabavi sterilizirane cure pa imaj dva odvojena para.

muzjak i zenkica su...nadam se da necu dobit prinove...ujutro idu na kastriranje-jadni

mala_sany
10.08.2011., 23:37
oprostite što gnjavim, al nova sam u ovome i imam toolkoo pitanja....
zanima me dali je obavezno da joj režem noktiće jer mi neki govore da nije potrebno? dali je dovoljno da ju puštam iz kaveza van 4, 5 puta na dan po pola sata? :ne zna:

zlocka
11.08.2011., 08:52
gle, puštaj kunića koliko misliš da jep otrebno. neki su stalno zatvoreni (jadni) neki stalno otvoreni. neki su vani pola sata, neki 3 sata. kad si doma nek bude vani, kad nisi nek bude u gajbi. noktiće smo mi prvi put rezali sa jedno 8mj, prvom kuniću. on je imao crne pa ni kasnije nismo puno rezali jer je žilica bila skroz do vrha. zrinki i polu režem redovito jer su bijeli, a nava ima pola bijele pola crne, pa otprilike pogađam gdje je žilica.

mala_sany
11.08.2011., 09:13
gle, puštaj kunića koliko misliš da jep otrebno. neki su stalno zatvoreni (jadni) neki stalno otvoreni. neki su vani pola sata, neki 3 sata. kad si doma nek bude vani, kad nisi nek bude u gajbi. noktiće smo mi prvi put rezali sa jedno 8mj, prvom kuniću. on je imao crne pa ni kasnije nismo puno rezali jer je žilica bila skroz do vrha. zrinki i polu režem redovito jer su bijeli, a nava ima pola bijele pola crne, pa otprilike pogađam gdje je žilica.

Žilica? :eek: bolje ja to neću dok ne budem sigurna... hvala ti puno :)

ars boni
11.08.2011., 13:07
U pet shopu.
Evo , to je ovo:

http://www.asan-cz.com/en/asan-pet.php

Dosta je skuplje nego ove drvene, pa sam mislila da je i kvalitetnije...za mene je kvalitetnije al njima ne pase i ne pase...mozda treba samo vremena da nauce :rolleyes:

Ponavljam: aloe vera je za kuniće otrovna, to što je tebi kvalitetnije ne znači da ih trebaš siliti da se na to navikavaju. Oni nisu ljudi, ni psi ni mačke, nego dosta osjetljive životinje i čemu im nametati glupa i potencijalno štetna pravila.

Mala sany, ma i da mu takneš žilicu bit će kap krvi i proći će, ali ako se fakat ne usudiš ili misliš da bi ih mogla teže povrijediti, odi ili u pet shop u Importanne galeriji (Amazona) ili u Bubu ili Don (veterinarske stanice) pa neka ti to tamo naprave.

muzjak i zenkica su...nadam se da necu dobit prinove...ujutro idu na kastriranje-jadni
nisu jadni, to je bolje za njih :) Ali strogo ih drži odvojene kroz mjesec i pol jer u tom periodu još uvijek mogu napraviti male.

zagy007
11.08.2011., 13:33
Ponavljam: aloe vera je za kuniće otrovna, to što je tebi kvalitetnije ne znači da ih trebaš siliti da se na to navikavaju. Oni nisu ljudi, ni psi ni mačke, nego dosta osjetljive životinje i čemu im nametati glupa i potencijalno štetna pravila.

Mala sany, ma i da mu takneš žilicu bit će kap krvi i proći će, ali ako se fakat ne usudiš ili misliš da bi ih mogla teže povrijediti, odi ili u pet shop u Importanne galeriji (Amazona) ili u Bubu ili Don (veterinarske stanice) pa neka ti to tamo naprave.

nisu jadni, to je bolje za njih :) Ali strogo ih drži odvojene kroz mjesec i pol jer u tom periodu još uvijek mogu napraviti male.

danas sam ih odvela na kastriranje i saznala da su dvije zenkice,sada se samo nadam da necu imati problema sa njima?!mala dva jadnicka su zadrzali jer puno krvare,nadam se da ce sve biti u redu

zlocka
11.08.2011., 15:13
krvare? gdje si ih vodila?

ars boni
11.08.2011., 17:38
Da, i koliko su stare cure? Ako krvare moguće da već imaju problem, ciste ili tumor, vjerojatno ciste.
Nadam ste da ste u Bubu otišli..
Držim fige da bude ok.

pas123
12.08.2011., 07:41
[QUOTE=ars boni;35214924]Ponavljam: aloe vera je za kuniće otrovna, to što je tebi kvalitetnije ne znači da ih trebaš siliti da se na to navikavaju. Oni nisu ljudi, ni psi ni mačke, nego dosta osjetljive životinje i čemu im nametati glupa i potencijalno štetna pravila.

Dobar dan svima koji iskreno vole svoje glodavce,

neki ljudi/bez ljutnje molim/ nemaju pojma što je i nije našim ljubimcima štetno ili nije!!!
Tako jesam siguran na 300% u slučaju sa ALOE VERA u stelji ASAN-CZ
Tko čita onda zna o čemu ja pričam,neide o aloe vera u cijelosti ali o extrakt i to onaj antiseptički dio za zaustavljanje bujanja bakterija u samoj stelji nakon mokrenja životinja.
Stelja je fenomen i dobiva jedno tržište europe za drugim i to je samo tri godine u proizvodnji i prodaji.
O certifikatima i ocijenama uzgajivača diljem europe nemoram pričati.To svatko pročita na njihovim stranicama ili u raznim forumima na netu.
O olakšanju suživota,posla čiščenja,uštedi novca i ekološkom aspektu negovorim.

marinchy03
12.08.2011., 09:51
bok svima..

ja imam zecicu staru godinu i pol,drugi sam vlasnik jer su je se ljudi htjeli rjesiti a meni je bilo strasno zao slatkog stvorenja..
uletila sam u sve to totalno nespremna,a zeka je bila totalno u strahu i panici radi prijasnjih vlasnika jer su je doslovno mucili(nebi joj davali za jest po 2 dana,mjenjali gajbicu po tjedan dana,znao ju je tip i udarit po glavici,ma strasno)ali dobro nakon sati i sati citanja foruma i sl stranica uspjela sam sve pohvatat,a i zeka je puno sretnija kod mene,totalno se promjenila..:D:cerek:

ali ostao je jos samo jedan problem,a to je dA ona misli da je cijela moja soba njezina i samo pusta kuglice kako hoda.za piskit ima 2-3 kuta di sam joj postavila vanjske wc-e.pokusavala sam postepeno smanjivat wc-e ali uzalud..nikako da shvati di je mjesto za takve stvari.ima tko kakav savjet?

zlocka
12.08.2011., 11:29
nažalost, rijetko su kunići koji to rade u wcu. super je to što su suhi pa se lako pometu ili pokupe. čestitam na udomljavanju, zbilja nemrem vjerovati kakvih ljudi ima :eek: uf jadna.

marinchy03
12.08.2011., 11:38
ma lako za kuglice jos...vise me to piskenje okolo muci..kad ju skuzim brzo ju do wc-a prenesem,onda se tu i tamo sjeti pa ode sama do gajbice obavit sto ima-ja sva sretna,ponadam se..i nakon sat vremena opet ista prica..a bas je smijesna:lol:
a to je ono,kupe zeku za djecu,svima je to fora prvih tjedan dana i poslije im je tlaka bilo sta napravit oko njega..ma strasno..

zlocka
12.08.2011., 12:49
razumjela sam da samo kuglice ostavlja
pogledaj ovdje
http://forum.zekoiprijatelji.com/index.php?topic=651.0
http://forum.zekoiprijatelji.com/index.php?topic=5758.0

zagy007
12.08.2011., 13:16
Da, i koliko su stare cure? Ako krvare moguće da već imaju problem, ciste ili tumor, vjerojatno ciste.
Nadam ste da ste u Bubu otišli..
Držim fige da bude ok.

stare su oko 7 mjeseci,sinoc sam ih dovela kuci.mirne su,pre mirne...nista ne jedu i ne piju,danas ih vodim na terapiju pa se nadam da ce mi doktorica dati kakav savjet...ja sam iz splita,nebi htjela spominjat kliniku,obzirom da nije bilo veceg problema,uglavnom nadam se da ce mi se zekani sta prije oporaviti:ne zna:

zlocka
12.08.2011., 14:19
hoće, već sutra će živnuti
još imaju u sebi analgetika i znaju da su bile negdje na nekom zahvatu, pa nisu baš ni presretne.al za dva dana bi trebale biti kao nove.

ars boni
13.08.2011., 09:54
[QUOTE=ars boni;35214924]Ponavljam: aloe vera je za kuniće otrovna, to što je tebi kvalitetnije ne znači da ih trebaš siliti da se na to navikavaju. Oni nisu ljudi, ni psi ni mačke, nego dosta osjetljive životinje i čemu im nametati glupa i potencijalno štetna pravila.

Dobar dan svima koji iskreno vole svoje glodavce,

neki ljudi/bez ljutnje molim/ nemaju pojma što je i nije našim ljubimcima štetno ili nije!!!
Tako jesam siguran na 300% u slučaju sa ALOE VERA u stelji ASAN-CZ
Tko čita onda zna o čemu ja pričam,neide o aloe vera u cijelosti ali o extrakt i to onaj antiseptički dio za zaustavljanje bujanja bakterija u samoj stelji nakon mokrenja životinja.
Stelja je fenomen i dobiva jedno tržište europe za drugim i to je samo tri godine u proizvodnji i prodaji.
O certifikatima i ocijenama uzgajivača diljem europe nemoram pričati.To svatko pročita na njihovim stranicama ili u raznim forumima na netu.
O olakšanju suživota,posla čiščenja,uštedi novca i ekološkom aspektu negovorim.

Ajde ti meni na pm pošalji stranicu od tog proizvoda pa ću ja to proučiti lijepo.
Reagirala sam na onaj post gore ne zato jer se radi o nekom novom proizvodu, nego što zaista ne vidim zašto bi se životinji gurala stelja koju ona odbija i koja joj ne odgovara. I dalje mislim da je aloe vera ekstrakt glupost za kuniće, ali eto pošalji pa možda promijenim mišljenje.

I nemoj se baš razbacivati s optužbama o tome tko ima ili nema pojma o kunićima, hint: kunići nisu glodavci :mig:

edit: ne treba ništa, našla sam stranicu.

Zagy007 imaš pm

anaid20
13.08.2011., 14:34
Ma uopce se nebi trebali raspravljat zbog te stelje :)
Ja se uplasila kad si mi rekla za aloe veru, pa sam maknula :)
Sad je mace koriste, one nece to pojest jer im nije privlacno, a za kunice moram biti oprezna jer bi moglo doci do one faze "nismo znali" jer one vole sve grickati :)
I imala si pravo, cemu im gurati samo zato jer meni bolje i tak rata vodimo, one nebi to i tak prihvatile a ja bi se patila.

Sad smo fino sve tri sretne :) one imaju omiljene pelete a meni manje za cistit :cerek:

ars boni
13.08.2011., 16:39
Ma uopce se nebi trebali raspravljat zbog te stelje :)
Ja se uplasila kad si mi rekla za aloe veru, pa sam maknula :)
Sad je mace koriste, one nece to pojest jer im nije privlacno, a za kunice moram biti oprezna jer bi moglo doci do one faze "nismo znali" jer one vole sve grickati :)
I imala si pravo, cemu im gurati samo zato jer meni bolje i tak rata vodimo, one nebi to i tak prihvatile a ja bi se patila.

Sad smo fino sve tri sretne :) one imaju omiljene pelete a meni manje za cistit :cerek:

:) Ma nisam htjela zvučat bahato ili ko da pametujem nešto, al ono, masa ljudi te kuniće drži ko ukras u kući valjda :rolleyes: pa mi onda neke stvari dignu tlak i malo sam jumpy na prvu. najvažnije da ste svi sretni u kući :cerek:

akro
14.08.2011., 15:41
Bok svima
Mi smo novi na forumu.Imamo već 3 mj patuljastog kunića staroga 7 mj crno-sive boje .To nam je prvi kućni ljubimac i jako jako smo zadovoljni a djeca oduševljena.Šeće po kući jako je umiljat ali imamo jedan problem,kad šeće ne kaka i ne piša ali kad ga dragamo i mazimo onda to sve radi zašto?

ars boni
14.08.2011., 19:44
Bok svima
Mi smo novi na forumu.Imamo već 3 mj patuljastog kunića staroga 7 mj crno-sive boje .To nam je prvi kućni ljubimac i jako jako smo zadovoljni a djeca oduševljena.Šeće po kući jako je umiljat ali imamo jedan problem,kad šeće ne kaka i ne piša ali kad ga dragamo i mazimo onda to sve radi zašto?

Obilježava vas? Još je pubertetlija, sad ga najviše pucaju hormoni. Kastracija bi bila dobra što prije, to ionako treba obaviti pa bolje prije nego kasnije. Mužjaci se mogu sa 7 mjeseci kastrirati bez problema..

zagy007
15.08.2011., 18:31
zekani mi dva dana nisu jeli,pravo sam se zabrinula,srecom sada su malo bolje.za tjedan dana idu na skidanje punata,međutim sada me muci nova stvar:njih dvije su jos razdvojene,neznam dali da im maknem pregradu;sta ako se pocerupaju pa im puknu savovi?!

ars boni
15.08.2011., 20:16
zekani mi dva dana nisu jeli,pravo sam se zabrinula,srecom sada su malo bolje.za tjedan dana idu na skidanje punata,međutim sada me muci nova stvar:njih dvije su jos razdvojene,neznam dali da im maknem pregradu;sta ako se pocerupaju pa im puknu savovi?!

Nemoj ih puštati uopće još bar 4 tjedna, hormoni su im još uvijek prejaki, a i rizik je zbog konaca.

zagy007
15.08.2011., 22:06
Nemoj ih puštati uopće još bar 4 tjedna, hormoni su im još uvijek prejaki, a i rizik je zbog konaca.

:)

Puzzla
16.08.2011., 09:50
zagy007- po tvojim postovima zaključujem da si odlučila zadržati mucice :top::top::top: . Jako mi je drago zbog toga, a vjerujem da će tebi biti još više kad ih bolje upoznaš :cerek: . Držim fige da se što prije oporave :)

zagy007
16.08.2011., 13:16
zagy007- po tvojim postovima zaključujem da si odlučila zadržati mucice :top::top::top: . Jako mi je drago zbog toga, a vjerujem da će tebi biti još više kad ih bolje upoznaš :cerek: . Držim fige da se što prije oporave :)

odlucila sam pokusati jos,iako nije mi lako sa njima-mislim da im nisam pretjerano draga :) i ja se nadam da ce se oporaviti sta prije,hvala ;)

zagy007
16.08.2011., 13:39
procitala sam negdje da se kunicu treba povezati rana od kastracije,jeli to istina???ja svojima nisam jer mi doktorica nije to spominjala :( kada im mogu staviti nekakvu piljevinu,proslo je 4 dana od operacije,a ja im jos stavljam rucnike koje oni pomaknu cim ih ja stavim pa leze na plastici?!

zlocka
16.08.2011., 14:31
ne treba
moje cure nisu imale ništa na rani, jedna si je čak sama skinula konce
ja bi još zadržala ručnike par dana

zagy007
16.08.2011., 17:38
ne treba
moje cure nisu imale ništa na rani, jedna si je čak sama skinula konce
ja bi još zadržala ručnike par dana

sinoc je jedna imala crvenkastu tekucinu po sapama nisam mogla viditi jeli rana krvari-nije mi dala,pravo ce me njih dvije kostati srcanog udara :confused:

~Angelica~
16.08.2011., 21:46
Kada i zašto kastrirati kunića ?
Čitam malo po netu i nikako da se odlučim kastrirati ga ili ne.
Zeko je sam, tj nema partnericu i neće je ni imati, tako da se ne bojim podmladaka. Nisam ni sama pametna dal da zeca prepustim stresu koji donosi operacija ili da ga jednostavno ne kastriram i nadam se da ne oboli od nečeg zločudnog.
Svaki savjet je dobrodošao.

zlocka
17.08.2011., 08:55
koliko je kunić star?

svog prvog sam kastrirala ponajviše jer je zapišavao. stradali zidovi, krevet, ljudi, nije birao. hormoni su bili prejaki. tada nisam imala druge kuniće i nisu bili u planu, al sam to morala napraviti zbog svojih ukućana jer bi završio u loncu. nakon kastracije sve je bilo super, ne mogu se požaliti. ništa do toga nije radio i postao je puno mazniji. kunić koji je kod mene iz udruge na čuvanju, zapišao mi je zid, mene svaki put kada sam mu išla nositi jesti i užasno su smrdile kuglice i mokraća. obavio je on sve na mjestu ali dva puta dnevno sam čistila. u međuvremenu je i on kastriran, i toga nema više. sad se ne moram bojat za zidove, niti za smrad. užasno se jako osjeti razlika kad imaš kastrirane kuniće doma i dođe jedan nekastrirani. velika razlika.

~Angelica~
17.08.2011., 09:05
Kunić je star između 2,5 mj i 3 mj.
Kod nas je tri tjedna i ne zapišava se okolo. Uredno sve obavlja u wc, ali za vrijeme igre ili kad kunja negdje u kući, zna ispustiti pokoji brabonjak.
Jednom se popiškio na mene, ali iz razloga što sam ga dugo držala u prostoriji u kojoj nije imao wc. Komad odjeće sam ponjušila par sati nakon nužde i nije uopće smrdio. Očekivala sam grozan smrad jer svi pričaju da mokraća kunića jako smrdi. Dal taj smrad dolazi kasnije, kad kunić uđe u pubertet ?
Koji je zadnji rok kad se kunić može kastrirat ?

zlocka
17.08.2011., 10:05
uf, pa on je beba, nije ni čudo da ne zapišava ili ne smrdi mokraća :D

zagy007
17.08.2011., 11:25
Kunić je star između 2,5 mj i 3 mj.
Kod nas je tri tjedna i ne zapišava se okolo. Uredno sve obavlja u wc, ali za vrijeme igre ili kad kunja negdje u kući, zna ispustiti pokoji brabonjak.
Jednom se popiškio na mene, ali iz razloga što sam ga dugo držala u prostoriji u kojoj nije imao wc. Komad odjeće sam ponjušila par sati nakon nužde i nije uopće smrdio. Očekivala sam grozan smrad jer svi pričaju da mokraća kunića jako smrdi. Dal taj smrad dolazi kasnije, kad kunić uđe u pubertet ?
Koji je zadnji rok kad se kunić može kastrirat ?

nisu ni moji smrdili u pocetku,a kasnije su me svi gosti pokusavali nagovoriti da ih se rijesim zbog smrada :) sada kad sam ih kastrirala nadam se da ce se to promijeniti

mala_sany
17.08.2011., 12:48
ja više ne znam što da radim s tim zapišavanjem, s kuglicama je lako, al ovo je za poludjet, pokušavam ju čim duže ostavljat izvan kaveza i srce mi se para kad vidim kak me gleda iz kaveza i kako gure capice da bi izašla van, al zapišala mi je krevet, fotelju, kutnu u dnevnoj i najdraže cipele i ne mogu je nikako odučit od toga, premala je za sterilizaciju, a i htjela bih da ima jedan okot prije toga, znači da još godinu dana ništa od toga, ima netko neki dobar savjet? :ne zna:

ars boni
17.08.2011., 16:43
ja više ne znam što da radim s tim zapišavanjem, s kuglicama je lako, al ovo je za poludjet, pokušavam ju čim duže ostavljat izvan kaveza i srce mi se para kad vidim kak me gleda iz kaveza i kako gure capice da bi izašla van, al zapišala mi je krevet, fotelju, kutnu u dnevnoj i najdraže cipele i ne mogu je nikako odučit od toga, premala je za sterilizaciju, a i htjela bih da ima jedan okot prije toga, znači da još godinu dana ništa od toga, ima netko neki dobar savjet? :ne zna:

A zašto okot? :( Jel zbog onog mita da je to zdravo, itd? Ako ne znate točno genetsko podrijetlo ženke i mužjaka i nemate sve spremno za sve moguće nepredviđene situacije, to se ne bi trebalo raditi. Nedavno sam vidjela kako može ispasti leglo kad se ne zna s mladuncima. Pustite to radije i sterilizirajte ju čim navrši 6 mjeseci, zbog prevencije tumora maternice. Nakon toga će prestati i zapišavanje. Dotad nema pomoći, možete samo uživjati u pubertetu :cerek:

Što se kastracije tiče, ako kunić ne ide u parenje (a ne bi smio osim kod uzgajivača koji znaju što rade), kastracija bi trebala biti obavezna i tu se nema što puno razmišljati, definitivno je više pro nego contra. Ako se ne kastriraju riskirate gadne probleme, do kojih može i ne mora doći, ali osobno ne bih riskirala zbog razmišljanja o jednom tako rutinskom zahvatu, naravno kod veterinara koji znaju što rade. :) Inače znam kakav problem je zapišanje i smrad, ali ja sam pobornik kastracije prvenstveno zbog zdravlja.

zagy što je bilo s curama na kraju, jeste išli vetu? ako krvare znači da je negdje problem, to se ne bi smjelo događati nakon sterilizacije.

zlocka
17.08.2011., 19:18
ne treba imat okot. mogu se sterilizirat čim napune 6mj. zapišavanje je jedan veliki razlog ZA, tako da svakako to obavi.

zagy007
18.08.2011., 00:52
A zašto okot? :( Jel zbog onog mita da je to zdravo, itd? Ako ne znate točno genetsko podrijetlo ženke i mužjaka i nemate sve spremno za sve moguće nepredviđene situacije, to se ne bi trebalo raditi. Nedavno sam vidjela kako može ispasti leglo kad se ne zna s mladuncima. Pustite to radije i sterilizirajte ju čim navrši 6 mjeseci, zbog prevencije tumora maternice. Nakon toga će prestati i zapišavanje. Dotad nema pomoći, možete samo uživjati u pubertetu :cerek:

Što se kastracije tiče, ako kunić ne ide u parenje (a ne bi smio osim kod uzgajivača koji znaju što rade), kastracija bi trebala biti obavezna i tu se nema što puno razmišljati, definitivno je više pro nego contra. Ako se ne kastriraju riskirate gadne probleme, do kojih može i ne mora doći, ali osobno ne bih riskirala zbog razmišljanja o jednom tako rutinskom zahvatu, naravno kod veterinara koji znaju što rade. :) Inače znam kakav problem je zapišanje i smrad, ali ja sam pobornik kastracije prvenstveno zbog zdravlja.

zagy što je bilo s curama na kraju, jeste išli vetu? ako krvare znači da je negdje problem, to se ne bi smjelo događati nakon sterilizacije.

zekani se cine ok,probava im je odlicna na moju zalost ;) koliko sam uspila vidit sve je ok,mozda im je mokraca malo tamnija...tesko mi je njuskati im ispod stomaka jer se odmah brane,izgrebale su me zivu-izgledam ko zebra :lol:

ars boni
18.08.2011., 11:24
zekani se cine ok,probava im je odlicna na moju zalost ;) koliko sam uspila vidit sve je ok,mozda im je mokraca malo tamnija...tesko mi je njuskati im ispod stomaka jer se odmah brane,izgrebale su me zivu-izgledam ko zebra :lol:

vjeruj mi, ako je probava dobra, to je sreća samo takva, od toga sve polazi i to ih može preko noći uništiti. aj drago mi je da su ok. moguće da je mokraća obojana, ona varira od prozirno žute, preko narančaste do jarko crvene,a krv se u mokraći vidi kao crvene kapljice a ne kao sasvim crvena tekućina. :mig:

zagy007
18.08.2011., 22:11
vjeruj mi, ako je probava dobra, to je sreća samo takva, od toga sve polazi i to ih može preko noći uništiti. aj drago mi je da su ok. moguće da je mokraća obojana, ona varira od prozirno žute, preko narančaste do jarko crvene,a krv se u mokraći vidi kao crvene kapljice a ne kao sasvim crvena tekućina. :mig:

mokraca im je tamnija jos uvijek(crvenkasta)...sad su vec oni stari mali divljaci koji me pokusavaju pojest dok ih pokusavam pomaziti itd... ;)
za dva-tri dana cemo kod veterinara na skidanje punata.jedva ih cekam spojiti,naravno to cu jos malo pricekati,dok rane skroz ne zarastu,ali mislim da ce
tada biti puno sretniji nego sada kad se ne mogu igrati zajedno :top:

ars boni
18.08.2011., 23:20
mokraca im je tamnija jos uvijek(crvenkasta)...sad su vec oni stari mali divljaci koji me pokusavaju pojest dok ih pokusavam pomaziti itd... ;)
za dva-tri dana cemo kod veterinara na skidanje punata.jedva ih cekam spojiti,naravno to cu jos malo pricekati,dok rane skroz ne zarastu,ali mislim da ce
tada biti puno sretniji nego sada kad se ne mogu igrati zajedno :top:

pa probaj, da, zašto ne. ako se potuku, odvoji pa zar par tjedana opet, trenutno su im hormoni kao i prije sterilizacije pa ako su se prije tukle vrlo vjerojatno će i dalje još neko vrijeme, kroz mjesec do mjesec i pol bi to trebalo proći pa će onda vjerojatno biti mirnije i sretnije :)
ako je cijela mokraća tamnija i crvenkasta, to je normalno, hrana im jako boja mokraću :) mojima je takva od crvenog radiča i blitve, npr.

zlocka
19.08.2011., 07:13
e šteta što nemrem likat postove :D
jedan info, na faceu imamo grupu za prvu pomoć glodavcima i dvojezupcima 94 (http://www.facebook.com/groups/grupa94/)

deki00
19.08.2011., 17:19
nisu ni moji smrdili u pocetku,a kasnije su me svi gosti pokusavali nagovoriti da ih se rijesim zbog smrada :) sada kad sam ih kastrirala nadam se da ce se to promijeniti
Ne smrdi kunić uopće! :ne zna:Tim tvojim gostima vjerovatno smrdi bilo koja životinja, takvi su i ne možeš ih promjenit! Samo redovno čistit gajbu i sve bude oke!:)

ars boni
19.08.2011., 18:39
Ne smrdi kunić uopće! :ne zna:Tim tvojim gostima vjerovatno smrdi bilo koja životinja, takvi su i ne možeš ih promjenit! Samo redovno čistit gajbu i sve bude oke!:)

Tako je. Kunić sam po sebi NE smrdi. Zlocka je spomenula da je netko od njenih smrdio kad je došao drugi kunić, tad zna biti toga, i Lola je zaudarala kad je upoznavala svog kastriranog dragog, a ona bila nesterilizirana. Ali nače kunić nema neugodan miris, jedino što se može osjetiti je neočišćen wc, jer imaju dosta agresivnu mokraću pa treba paziti na to, pogotovo sad kad je vruće i postoji opasnost od koćenja muha u izmetu koje onda mogu izazvati probleme, npr. infekcija myiasis. Inače je preporuka da se po ovim vrućinama peleti (ili piljevina, što već imate) mijenjaju svakodnevno i da se redovito pregledavaju guze zekama jer ako su muhe što i napravile, prvo je vidljivo oko anusa, dok dođe na ostatak tijela to je već ogroman problem.

bili1984
19.08.2011., 19:41
Ja sam isto za što češće mjenjanje peleta a piljevinu nebi koristio uopće:top:

zagy007
19.08.2011., 21:25
istina je ,ne smrde zekani nego njihova mokraca...ali kada ih je dvoje u gajbi onda je brzo iznerede,pogotovo jedna od njih koja pije jaaako puno vode i piski stalno,ne moze se ocistiti toliko puta koliko oni mogu iznerediti

*tearsinheaven
20.08.2011., 11:01
Zecovlasnici, što sve dajete svojim kunićima od povrća? Koji su im favoriti? :D
Moj je dosta izbirljiv i jede uglavnom brokulu, mrkvu, peršin, celer...Eventualno komorač popapa koji put, ali ništa raznolikije :ne zna:
Sad malo gledam ovaj popis (http://zecovi.net/forum/viewtopic.php?t=246) na netu, ima stvarno svega, samo ne znam što bi moj jeo od svega toga... Izgleda da ću mu sve malo-pomalo davati, pa nek si odabere ono što mu je fino :zubo:

zagy007
20.08.2011., 17:52
https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=a426ce67c6&view=att&th=131e3d604e6a7872&attid=0.1&disp=inline&realattid=f_grjn3vk82&zw

https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=a426ce67c6&view=att&th=131e3d604e6a7872&attid=0.2&disp=thd&realattid=f_grjn3vkb3&zw

evo moja dva ljubimca,i jedini nacin da posaljem slike,ne snalazim se bas sa smanjivanjem i slanjem slikica

zagy007
20.08.2011., 23:58
ipak nisam uspila staviti slikice da vidite moje zekane :(

Joint
21.08.2011., 01:10
pozdrav trebao bih odgovor na dva pitanja:
1. da li je normalno da je kuniću vlažna njuška ?
2. da li je opasno te treba li ga odvesti veterinaru zbog nokta koji si je sam iščupao nakon što je zapeo za neki predmet.(kunić nema problema s hodom te isto tako ne pokazuje niti znakove bolova)
unaprijed zahvaljujem

ars boni
21.08.2011., 12:05
pozdrav trebao bih odgovor na dva pitanja:
1. da li je normalno da je kuniću vlažna njuška ?
2. da li je opasno te treba li ga odvesti veterinaru zbog nokta koji si je sam iščupao nakon što je zapeo za neki predmet.(kunić nema problema s hodom te isto tako ne pokazuje niti znakove bolova)
unaprijed zahvaljujem

1. nije, nikako. njuškica bi trebala uvijek biti suha. prva stvar koju treba napraviti je promijeniti sijeno, nabaviti neko dobro domaće (protresti prije davanja zbog prašine) i maknuti ga s propuha ako igdje ima šanse da se prehladio. ako to ne upali, obavezno veterinaru, ali nekom pouzdanom, jer ne smijete dopustiti da mu napamet spiče dva tri antibiotika (što veterinari često rade s kunićima jer pojma nemaju) jer time mogu napraviti samo još veći problem. ako se to nastavi, moguće i da je nešto gore, tipa pastaurella, pa treba napraviti bris. ali prvo probajte sa sijenom/propuhom, da nije prehlada.
odakle je kunić nabavljen, koliko je star i kad je to počelo? često maleni dođu tako zakihani još iz pet shopova, pa je moguće da se stanje stabilizira doma nakon nekog vremena, tamo budu i na propuhu i svakako.
ako je iz uzgoja, ako se ne smiri stanje nakon nekog vremena obavezno kontaktirati uzgajivača!

2. ovo za noktić nije problem, događa se to.

Zecovlasnici, što sve dajete svojim kunićima od povrća? Koji su im favoriti? :D
Moj je dosta izbirljiv i jede uglavnom brokulu, mrkvu, peršin, celer...Eventualno komorač popapa koji put, ali ništa raznolikije :ne zna:
Sad malo gledam ovaj popis (http://zecovi.net/forum/viewtopic.php?t=246) na netu, ima stvarno svega, samo ne znam što bi moj jeo od svega toga... Izgleda da ću mu sve malo-pomalo davati, pa nek si odabere ono što mu je fino :zubo:

taj popis je dobar, tu nema niš zabranjeno pa postepeno uvodi i ostalo povrće jer ovo sve, mrkva, celer, peršin, ima jako puno kalcija pa kasnije može doći do problema s bubrezima. ubacujte crveni radič i kopar npr., to odmah zavole!

suncana.tresnja
21.08.2011., 13:03
Ja imam kunića. Presladak je.! Voli papati. Istina smrducka malo kad se popiški ili pokaki no očistiti se i eventualno okupa .Vrlo mirna i pitoma životinja. Voli se maziti. Malo trese kad su u blizini psi i ostale životinje, ali ako je tu već možda kojih 3 tjedna. Prvi tjedan je uzbuđen i nemiran zbog nepoznatog mjesta. No vjeran je partner do kraja života. Kažu da zec nije baš pamtljiva životinja i tako ako ste mu nešto nenamjerno napravili on se toga NEĆE sjećati. Sve je u redu ako mu date malo mrkvice ili podragate ga. Voli skakati na lopaticu kad mu čistim, ali mislim da je željan igre.

Toliko koliko ja znam o svome zecu.
Nadam se da će nekome pomoći.
Pozzz... <3

ars boni
21.08.2011., 14:16
Ja imam kunića. Presladak je.! Voli papati. Istina smrducka malo kad se popiški ili pokaki no očistiti se i eventualno okupa .Vrlo mirna i pitoma životinja. Voli se maziti. Malo trese kad su u blizini psi i ostale životinje, ali ako je tu već možda kojih 3 tjedna. Prvi tjedan je uzbuđen i nemiran zbog nepoznatog mjesta. No vjeran je partner do kraja života. Kažu da zec nije baš pamtljiva životinja i tako ako ste mu nešto nenamjerno napravili on se toga NEĆE sjećati. Sve je u redu ako mu date malo mrkvice ili podragate ga. Voli skakati na lopaticu kad mu čistim, ali mislim da je željan igre.

Toliko koliko ja znam o svome zecu.
Nadam se da će nekome pomoći.
Pozzz... <3

Sa svim se slažem osim u dvije stvari: zec se ne kupa osim ako baš jako nije potrebno, ako se skroz zamazao s nečim, to se uglavnom radi ima probavnim problema pa se uhvati svega za krzno.
Drugo, kunići pamte, pogotovo ako im se napravi nešto loše, velika su zlopamtila i često se osvete :D tako da pripazi na to, pamti ti on sve. A na lopaticu skače jer je to nešto što narušuje njegovu vladavinu u kavezu, a pošto su jako teritorijalne životinje osjeća da mora napasti lopaticu.
Sterilizacijom/kastracijom se uvelike teritorijalnost svede na prihvatljivu mjeru (naravno, kad bude dovoljno star).

deki00
21.08.2011., 14:40
Moj je nedavno čapio meni iz ruke jednu plošku brusketa od pizze, slučajno :D
Bio se vratio po još, al mislim da to i nije zdravo za njih tako da mu nisam htio dat!:)

ars boni
21.08.2011., 17:03
Moj je nedavno čapio meni iz ruke jednu plošku brusketa od pizze, slučajno :D
Bio se vratio po još, al mislim da to i nije zdravo za njih tako da mu nisam htio dat!:)

Naravno da nije, nikakva "ljudska", gotova hrana nije za njih, pogotovo ne kruh i proizvodi s kvascem i umjetnim bojilima, soli i sl.
Sijeno, povrće (voće povremeno) i gotova hrana, ništa više.

zlocka
22.08.2011., 08:09
https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=a426ce67c6&view=att&th=131e3d604e6a7872&attid=0.1&disp=inline&realattid=f_grjn3vk82&zw

https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=a426ce67c6&view=att&th=131e3d604e6a7872&attid=0.2&disp=thd&realattid=f_grjn3vkb3&zw

evo moja dva ljubimca,i jedini nacin da posaljem slike,ne snalazim se bas sa smanjivanjem i slanjem slikica

ne vide se jer mi nemamo pristup tvom gmail računu
sejvaj ih na komp i sa kompa uplodaš na http://imageshack.us/
kada uplodaš on ti izbaci linkove, kopiraj ovdje Direct Link

Chesterfield
22.08.2011., 10:01
Poklanjam kunića, ženku, stara 12 njeseci, bijele boje sa sivim ušima i crno oko očiju, u dobre ruke, nekome ko će se dobro brinutu o njoj. Jako je mazna i dobroćudna, mirna i strpljiva.

Slike šaljem na mail

Javite se na pm

deki00
23.08.2011., 00:56
Jel vole vaši kunići papat malt pastu? Moj obožava!

zagy007
23.08.2011., 03:08
http://imageshack.us/photo/my-images/804/dsc03238l.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/824/dsc03234o.jpg/
eto moji zekani ;)

zlocka
23.08.2011., 07:32
baš su lijepe i čupave :D

moji vole malticu,a li ja kupujem gimbornovu za mace, onu kaj je manja i košta 15kn.